Obama, Blair, Jan Pavel II – šokující zklamání...

30. 01. 2010 | 14:22
Přečteno 27517 krát
Musím se přiznat, že jsem v poslední době zažil několik velkých zklamání.

Prvním je to, co předvádí prezident Obama. Myslím, že je to klasický případ povolebního opuštění slibů, a to zvláště v zahraničněpolitické oblasti. Zdá se, že dělá zhruba totéž, co by na jeho místě dělal McCain nebo i ten zlopověstný GWB.
Zaplať Pánbůh, že aspoň odpískal ten projekt brdského radaru.
Proč ale proboha už dávno nezrušil zcela neúčinné a kontraproduktivní sankce proti Kubě?
Kolik Američanů a jejich spojenců (a samozřejmě Afghánců...) ještě zaplatí životem a zmrzačením za zpackanou válku v Afghanistánu, než odtamtud odejdeme stejně neslavně jako kdysi Gorbačov?
Proč Obama naprosto hanebně připustil, aby Izrael pokračoval ve výstavbě dalších osad na okupovaném palestinském území a tím nadále bránil v řešení letitého blízkovýchodního problému? Diktuje tedy americkou politiku v této části světa nadále stát o rozloze čtvrtiny Česka?
Jak to, že se Obama neostýchal přijmout - naprosto za nic - Nobelovu cenu míru, kterou mu norský výbor udělil zřejmě v jakémsi pominutí smyslů? Příště mu možná dají Nobelovu cenu za ekonomii nebo dokonce za fyziku...

To druhé zklamání je (už po léta) Tony Blair. Před lety se jevil jako úspěšný charismatický politik, vzor pro sociální demokraty celé Evropy. Potom pod vylhanými záminkami zatáhl Británii do irácké války a potřísnil si ruce krví obrovského množství iráckých a stovek britských obětí. Jsem spolu s mnoha dalšími lidmi po celém světě přesvědčen, že pokud by skutečně platilo mezinárodní právo, musel by být spolu se svými americkými politickými přáteli souzen a právem odsouzen mezinárodním soudem. Nyní se konalo jeho veřejné slyšení, které jen potvrdilo, že tento praktikující křesťan nepociťuje žádné pochybnosti, natož výčitky svědomí. Zdalipak si asi někdy položil otázku, jestli by jeho konání schválil zakladatel křesťanství?

Úplně jiného druhu je zklamání, či spíše šok, který jsem zažil, když jsem si včera přečetl, že obdivovaný a respektovaný papež Jan Pavel II praktikoval sebemrskačství. Myslel jsem, že je to něco, s čím se lze setkat jen u nějakých obskurních katolických ultrakonzervativců středověkého ražení a že oficiální názor katolické církve na podobné sebetrýznění je už dávno jasně negativní. Teď se zdá, že to snad bude zesnulému papeži přičteno ještě k dobru při probíhajícím procesu svatořečení.
Je toto vůbec možné???

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

pane profesore, píšete mi z duše :)
To všřejné smyšení Blaira ale nemá žádný vliv na jeho souzení či odsouzení - také způsob, jak se může vlk nažrat a koza zůstat celá. Rád bych věřil, že ještě přijde čas, kdy ty hyeny, které rozpoutaly válku v Afghánistánu i Iráku nakonec stanou před soudem a obdrží zasloužený trest, včetně těch, kdo je mohli zastavit, ale neučinili to a svým mlčením a neaktivitou se stali spoluviníci těchto tragických událostí.
30. 01. 2010 | 14:52

úroven to mizivá napsal(a):

Jaké je to pořekadlo.Drž se ševče svého kopyta. Zde to platí dvoj, né, spíše trojnásobně. Jak je vůbec možné že kdejaký prostoduch zas a znova komentuje něco na úrovni sousedky od naproti.Ztráta času.
30. 01. 2010 | 14:59

n.o.s napsal(a):

"Diktuje tedy americkou politiku v této části světa nadále stát o rozloze čtvrtiny Česka?"
ano proč ne to je křesťanství, v dobách starověkého Říma (pohanského) by problém jménem Izrael vyřešila 1 legie

Legio X Fretensis (experti na židovské teroristy)

Edward Gibbon kdysi napsal

Humanity is shocked at the recital of the horrid cruelties which [the Jews] committed in the cities of Egypt, of Cyprus, and of Cyrene, where they dwelt in treacherous friendship with the unsuspecting natives;¹ and we are tempted to applaud the severe retaliation which was exercised by the arms of legions against a RACE OF FANATICS, whose dire and credulous SUPERSTITION seemed to render them the implacable enemies not only of the Roman government, but also of humankind.

Gibbon's first footnote here reveals even more about why his detractors reacted so harshly: "In Cyrene, [the Jews] massacred 220,000 Greeks; in Cyprus, 240,000; in Egypt, a very great multitude. Many of these unhappy victims were sawed asunder, according to a precedent to which David had given the sanction of his examples. The victorious Jews devoured the flesh, licked up the blood, and twisted the entrails like a girdle around their bodies.

tato zvěrstva jsou židům vlastní dodnes, křesťan který vzhlíží k židům jako k vyvolenému národu pro kterého je vznik Izraele podmínkou k druhému příchodu je ochoten k čemukoliv.

Mimochodem dnešní dění v Izraeli je v souladu se starým zákonem. (pro vás Staré Židovské Pověsti)
30. 01. 2010 | 15:07

hovorka11 napsal(a):

Souhlasím.
Od Obamy se ale nedá čekat, že jakkoliv zruší nadvládu monopolů nad demokracií, to je nemožné.
Sebemrskačství Pavla II mě nevadí, je to jeho osobní věc a nikoho mimo sebe snad nemrskal, já ho obdivuji.
30. 01. 2010 | 15:10

almost glossed™ napsal(a):

"Potom pod vylhanými záminkami zatáhl Británii do irácké války a potřísnil si ruce krví obrovského množství iráckých a stovek britských obětí."

Další, kdo podlehl spikleneckým teoriím, že, pane profesore... Tak nějak jste to nedávno říkal těm, kdo s Vámi zrovna nesouhlasili...(?) ;-)
30. 01. 2010 | 15:12

abgebent napsal(a):

Domnívám se že Obama si Nobelovu cenu nezasluhuje ale když si uvědomím že jí získal i terorista Arafat tak zase proč ne. I pokud jde o podporu Izraele je zvláštní se nějak ohánět rozlohou státu. Já si třeba všímám že Arabové se nikdy nesjednotili do jednoho státu a to nezávisle na nějakých vnějších intrikách, a do budoucna to taky růžové nebude. Otázka tedy zní čím to je ? Pokud jde o Irák tak nevidím nikde význam laškování Saddáma Husajna s mezinárodními komisaři.
30. 01. 2010 | 15:15

krejzyber napsal(a):

Co kdybychom začali konečně obdivovat úplně jiný typ lidí než ty údajné velikány? Politika a náboženství jsou hluboce zanořeny do psychické patologie. Ta se však bohužel mezitím stakla normou, takže si nedokážeme představit, že se dá žít bez agrese a sebeobviňování. Jak jste vlastně přišel na to, že mystická nauka novozákonního Ježíše má něco společného s historickým křesťanstvím? Také v něm působí lidé vlídní a skrytě záštiplní, třeba jen vůči sobě. To ale stačí na to, abychom si hledali jiné vzory, nemyslíte?
30. 01. 2010 | 15:16

Lex napsal(a):

Václav Hořejší
Osobně jsem přesvědčen, že zevrubně znáte odpovědi na všechny otázky, které jste tu zformuloval. Svobodní a přemýšlející lidé konec konců snad všichni, nebo aspoň ta nezaslepené část (většina?).
Co kdybyste třeba zítra nebo v pondělí napsal další blog, ve kterém byste nás seznámil s těmi svými odpověďmi, položil je na stůl. A pak teprve bychom o nich diskutovali?
Já za sebe si myslím, že se ty naše odpovědi budou dost podobat, pokud budou upřímné. Jenže nikdo ani tak neposoudí, zda, pokud byste tu nabídku přijal, by ty Vaše odpovědi upřímné byly. Politická korektnost je totiž všivá mrška, není-liž pravda?!
30. 01. 2010 | 15:18

Emissary napsal(a):

No, profesore Hořejší,

kdyby jste byl Obama, Blair či Jan Pavel II, možná byste to i pochopil, možná dělal stejně. Ale protože jste Hořejší, navíc člověk na problémy dívající se jednostranně, tak to nechápete.
30. 01. 2010 | 15:20

vaclavhorejsi napsal(a):

krejzyber:

"Jak jste vlastně přišel na to, že mystická nauka novozákonního Ježíše má něco společného s historickým křesťanstvím?"

No, ja myslim, ze to neni zase az tak muj podivinsky vymysl - stovky let se to rika ve vsech kostelich, byly o tom napsany tisice knih, veri tomu miliarda lidi...

..
30. 01. 2010 | 15:21

Morax napsal(a):

Když o tom, co vás tak překvapuje, již před jeho volbou nebo po ní spousta lidí, zde i jinde mluvila, že americká zahraniční politika se v zásadě nemění ať v domečku sedí dem nebo rep, tak se jim spousta z vás, co se teď diví, posmívala. McCain je na americké poměry v zásadě to co u nás socialista, o Obamovi nemluvě. Jeho nobelovka je jen potvrzením totální diskreditace této ceny. Nakonec není se čemu divit když o tom royhodují politici v čele s bývalým socialistickým premiérem. A jinak je Obama v "dobré společnosti" s usvědčeným lhářem a teroristou. Už mi tam chybí jenom jeden borec od nás.
30. 01. 2010 | 15:25

stále rebel napsal(a):

Obama není vůbec v jednoduché situaci a podle mne dělá co může.
Přestože většina lidí si již uvědomuje, že válka v Afghánistánu se nadá vyhrát a spíše než potírání terorismu, terorismus podporuje, tak pro Obamu není jednoduché to ukončit.
Bude to Obama, kdo Američanům prohraje dvě války.
30. 01. 2010 | 15:30

vaclavhorejsi napsal(a):

Lex:

Blog o tom psat nebudu, ale jiste mohu strucne na recnicke otazky odpovedet - Vy to pak muzete komentovat, OK?

1) Proc se Obama chova tak jak se chova (v rozporu s predvolebnimi sliby)?

Odpoved: Protoze o americke politice rozhoduji jini nez prezident (vojenskoprumyslovy komplex, politicko-ekonomicky establishment). Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem.

2) Zdalipak si asi Blair někdy položil otázku, jestli by jeho konání schválil zakladatel křesťanství?

Odpoved: Asi si ji polozil, ale s odpovedi si nedelal velke starosti. Jedenomu memu priteli (na rozdil ode me skutecnemu praktikujicimu katolikovi) jsem kdysi polozil otazku, co rika tomu, ze papez odsoudil agresi proti Iraku. Odpoved byla "No, to vis, on ma ty mirove reci v popisu prace, to se nesmi brat tak vazne".

3) Je to vubec mozne??? (sebemrskacstvi papezovo).

Odpoved: Ano, je to mozne, katolicka cirkev vezi ve stredoveku asi mnohem vic nez bychom si mnozi prali.
****************************

Odpovedel jsem, jak nejuprimneji umim.
Tesim se na vase komentare.

..
30. 01. 2010 | 15:31

Karbaník napsal(a):

Jo jo, pane Hořejší - a Klaus se Vám také nezdá dost dobrý...
30. 01. 2010 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

No tak, pane Hořejší, hlavu vzhůru.

1. Obama,
nejsem Nostradamus, ale můžete si dohledat, že jsem Vám prorokoval vystřízlivění z Obamamanie do švestek.
Vydržel jste do února. Gratuluji.
Jste odolný chlapík.
O Bamma mia, co jste čekal, Nového mesiáše?

2. Tony
úspěšnost spočívala v tom, že sebral konzervativcům střelivo tím, že se zpočátku téměřkonzervativcem stal.
Pak dovedl "úspěšně" Britanii tam, kde je dnes.Dost smutný pohled, řekl bych.
Jako rozklížený stůl, všechny čtyři nohy vržou. Dřív vrzala jen ta irská.

3. Jan Pavel II
nevím o co běží, zda se přihlásil k sebemrskačství skutečnému, či virtuálnímu.
Pokud k tomu prvnímu, jeho soukromá věc, řekl bych.

Pokud k virtuálnímu, pak nechápu, proč to vadí zrovna Vám.
Vždyť Vy se tak rád přitočíte k nějakému neoflagelantskému procesí.

A není náhodou problém ve Vás? Ve Vašem vidění světa. Směs pacifismu a dětské naivity, řekl bych.

Ať už bude namísto jmenovaných stát koktavý cowboy z Texasu nebo mírný poustevník budou muset čelit stejným problémům.

Emancipaci muslimského světa a hospodářské expanzi šikmookých především.

Dám si ještě jednu prognozu. Čeká Vás ještě čtvrté vystřízlivění, a to z eurohujerismu.

Jak to říkal Kodet?
Dávám Vám rok, maximálně dva.
30. 01. 2010 | 15:39

jarpor napsal(a):

Po nějaké době na cestách ve vzdálených zemích si po návratu "listuji" v blozích i v diskuzích...

Nic nového... lze trochu smutně konstatovat...

Činy presidenta Obamy patrně způsobily, že pan profesor vystřízlivěl z nadějných očekávání, kterými nás oblažoval ve svých textech před rokem... a teď je šokujícím způsobem zklamán...

Jak vidno, i mnozí vzdělanci se nechají naivně unášet vzletnými větami kandidátů... později pak sliby politiků... a nejen těch cizích, v autorově případu... dovoluji si dodat, aby až po nějaké době "prohlédli". Útěchou jim může být, že nejsou sami, kdo "naletěli"...

No - opět nic nového...

Ale přeci jen... to počáteční nadšení (až naivní očekávání změn očekávaných na základě slibů nového "spasitele") a následné zklamání... u lidí s vysokoškolským diplomem a vědeckou dráhou ... mne docela překvapuje...

Hezký den
30. 01. 2010 | 15:41

Zvídavý napsal(a):

"Obama, Blair, Jan Pavel II" Toho posledního vynechme. Ten nám nemá co povědět. Proti gustu, žádný dišputát, znáte to ještě, ne? I když tu byl podstatně dříve než ti dva předcházející. Ti však konají, aby se JPII. nemusel stydět za své úsilí. Bohu díky, on ze svého úřadu něco takového konat ani nemohl. Ale zpět k Obamovi, Blairovi a k Hořejšímu. - Ví ten poslední, v jakém světě žije? Určitě zvládl Mendělejovu tabulku, ale nezbývá mi než pochybovat, že si s tou tabulkou ví rady. Má ji zřejmě nadrnčenou, ale Mendělejovým zákonům už určitě nerozumí i přes všechna svá akademická pověření v oboru; když nechápe např. politické souvislosti v dnešním světě. - Pozor, pane Hořejší, tak, jak jste to študýroval, a vy zřejmě pilně, ten svět je i nadále rozdělen! I když vy už nežijete v totalitě, jsou obrovské tlaky ten váš a tedy i můj svět do totality opět vrhnout. Ale o tom vy zřejmě něco víte, že? Pak vás nechápu, a nebo, že by... se vám páčila totalita?
30. 01. 2010 | 15:44

Paterik napsal(a):

Jak by mohl Obama zabránit Izraeli budovat nové osady? Má do něj snad vtrhnout a okupovat ho? Ani na jedné straně tam není dost vůle dojít ke smírnému řešení.

Nevím, proč se tu pan profesor pohoršuje nad neplněním slibů. Ani americký prezident není autokrat a střet s politickou realitou teď vypadá jako nějaké selhání. Všichni politici slibují hory doly a pokud tomu někdo bláhově věří, je to jeho problém.
30. 01. 2010 | 15:46

jarpor napsal(a):

Pepa Řepa

"Dám si ještě jednu prognozu. Čeká Vás ještě čtvrté vystřízlivění, a to z eurohujerismu."

V minulém měsíci jsem se mnohokrát přesvědčil o tom, jak málo pro lidi žijících mimo Evropu znamená "Evropská unie" ve srovnání s "Němcem", "Francouzem", "Čechem" ("Čechoslovákem")... a jak hloupé je ono eurohujerství některých zdejších...

Proto bych si dovolil Vaši prognózu podepsat.

Hezký den
30. 01. 2010 | 15:47

Emissary napsal(a):

Opět jste nezklamal, pane profesore.

"1) Proc se Obama chova tak jak se chova (v rozporu s predvolebnimi sliby)?

Odpoved: Protoze o americke politice rozhoduji jini nez prezident (vojenskoprumyslovy komplex, politicko-ekonomicky establishment). Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem."

http://www.21stoleti.cz/vie...
30. 01. 2010 | 15:47

jenicek napsal(a):

Ne, u Obamy nejde o žádný "klasický případ povolebního opuštění slibů". Obama vždycky byl, je a bude jen produkt politickýho marketingu, takovej politickej Ariel nebo Always. Nic víc. Byl vyroben a propagován, aby si blbci do něj projektovali svoje zbožný přání a teď jim začíná docházet, že Velká Spravedlivá Světová Revoluce se konat nebude.

A jestli tihle magorovitý pindy píše profesor...
"Odpoved: Protoze o americke politice rozhoduji jini nez prezident (vojenskoprumyslovy komplex, politicko-ekonomicky establishment). Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem."
30. 01. 2010 | 15:52

Zvídavý napsal(a):

Autore, už jste zapomněl? Boj o Madrid je boj o Prahu!
30. 01. 2010 | 15:54

Karel Mueller napsal(a):

Hezké odpoledne pane profesore,

k Vašim třem bodům bych měl následující poznámky:

- Asi dostatečně nerozlišujete mezi pojmy správce a vládce.
Mě Obama nezklamal, nic jsem nečekal. Příjemně mě překvapil realističtější politiou vůči Rusku. Jakou bude dělat politiku vyplynulo už z toho, kdo za ním stál a kdo ho dostal k moci. Jeho hlavné úkol spočíval v tom, aby přikryl banky a nasypal patřičné stovky miliard dolarů. Pokud jde o Izrael, ten sice americkou politiku nediktuje, oligarchové židovského původu jsou však nejsilnější.
Ale to všechno něřeší hlavní problém: Zásadní systémové změny, bez kterých USA nemůže pokračovat a které naráží na partikulární zájmy. A příští problémy budou ještě větší - kromě ekonomických potíží čeká USA "kulturní šok", jak to koretně nazývají.
A karta spasitele byla volbou Obamy zahozena. Bohužel.

- Tony byl Bushovou ozvěnou s určitou úlitbou briským levičákům a samozřejmě multi-kulti korektní. Good old Englad ... Sir Winston se obrací v hrobě.

- Toho papeže bych neodsuzoval, pokání patří ke katolické církvi. Spíš je trapnější zjištění, že např. jedna z hlavních amerických feministek dostávala v SM salonu pravidelně nářez od ostrých hošanů.
30. 01. 2010 | 16:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Obamovi dejde čas.
Blair pískl jak musel. Ale je dobře, že to slyšení proběhlo. Příště snad ten kanonenfutr nepůjde vyslat tak snadno.
No a Jan už nevímkterý (není to záměr, že se papeži pojmenovávají tak, že v tom mají ateisti zmatek ?) s tou jeho výchovou v Hitlerjugend a hříchy, které maá katolícká církev na svědomí, by se měl mrskat tak nejméně devítiocasou kočkou.
30. 01. 2010 | 16:06

ld napsal(a):

Autor,
pokud se JPII občas pro hříšnou myšlenku mrsknul, tak bych spíš před ním vyjádřil obdiv, než výsměch či užití slova obskurnost.

Vždyť to je přesně to, co těm dnešním politikářům chybí. A kdyby si vzali od něj trochu mustru, ty by šly mastičky na šlehance na odbyt!
30. 01. 2010 | 16:08

Jamima napsal(a):

pane Hořejší - to sebemrskačství by měli mít politici povinné. Je to mimochodem způsob, jak si mohl Jan Pavel II. uchovávat vědomí svého fyzického těla, které cítí stejnou bolest jako poslední chudák a nepodlehnout pochlebování kolem sebe a zůstat stát nohama na zemi alespoň do svého fyzického konce. K jeho poctě nutno dodat, že on to narozdíl od mnoha ostatních mocných před ním i po něm dokázal. Možná také i díky důtkám.
30. 01. 2010 | 16:10

ld napsal(a):

Hnůj,
vy dáváte citovaného papeže do stejné věty s Hitlerjugend? To jste na tom se vzděláním tuze bídně!
30. 01. 2010 | 16:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

Id
Omluva. Čtěte ale můj komentář pozorně a projeďte si historii papežů. Těch Janů Pavlů, Řehořů, Lvů etc je tam tolik ! Čert se v tom vyznej, natož obyčejný samurajský synek, navíc odložený. V článku jde asi o Wojtylu, že. Spletl jsem si ho s tím dnešním.
To nic nemění na tom, že chování katolického kleru během vyhlazování Židů bylo přinejmenším podivné. Ale tradice je tradice, asi nic naplat.
P.S. Vím. Třikrát zdrávas, šestkrát otčenáě a místo bůčku hrachová kaše nasucho.
30. 01. 2010 | 16:19

Tencokida Hnuj napsal(a):

Id
A navíc mám asi chřipku. Jdu k našemu pašíkovi, jestli začne kvičet tak v pondělí mažu pro antibiotika. Nashle. :))
30. 01. 2010 | 16:30

Rumcajs napsal(a):

S papežem jsme zajedno. Tímto posunul víru v Boha spátky do středověku. Nemyslím, že by to byla jeho věc, protože řadu "liberálních" věřících to odpudí a přitáhne spíše fanatiky.

Můžou si to pak rozdat s islámisty.
No ve zbytku si zase nesedíme. Vůbec nejde o to, kdo v Americe vládne. To jenom hledáte za vším temné síly. Obama byl jenom další socanský plácal, kterej se chtěl dostat ke korytu a nyní se už musí chovat realisticky.

Vítězstí v Afganistánu, Iráku - tedy vítězství demokracie dávalo malou šanci na to, že nedodje k střetu náboženských fanatiků se zbytkem světa.Taky nevěřím, že tohle se dá tímto způsobem vyhrát. Bohužel zřejmě k onomu střetu bude muset dojít.
30. 01. 2010 | 16:32

Čochtan napsal(a):

Tony Blair a Obama, oba levičáci, a oba Vás zklamali, pane profesore.
Mě ne. Já v ně naděje neskládal. Já jsem, na rozdíl od Vás, realista.
30. 01. 2010 | 16:37

tentokrat ne. napsal(a):

nerozumim proc autor, rudy Vasek H, paroubkuv kandidat na ministra vedy, kolotocu a zvaneni o vsem, nakonec jel na staz do nenavidene Ameriky, na Harvard, misto do vyspelych kubanskych nemocnic...? Zeby to dostal jako stranicky ukol? Mozna jim tam jel "nastavit zrcadlo"?
30. 01. 2010 | 16:38

Emissary napsal(a):

Tady bonus, pane profesore Hořejší

http://www.21stoleti.cz/vie...

http://cs.wikipedia.org/wik...
30. 01. 2010 | 16:48

zk napsal(a):

Pane Hořejší,
1)Proč Obama nezruší sankce vůči Kubě? A přoč by to měl dělat? Nic by tím nezískal, akorát by poskytl munici republikánům. Proč Raul Castro nepropustí politické vězně?
2)Proč Obama neodejde z Afghánistánu? Jasně, tím by se všechno vyřešilo. Al-Káida by se následně rozpustila, talibánci by si podali ruce s místními demokraty a feministkami a z Afghánistánu by se stalo Švýcarsko Blízkého východu. Nechci být jizlivý, ale zdá se mi, že mnozí lidé na levici si tyhle věci představují jak Hurvínek válku. Kdyby NATO z Afghánistánu v tuto chvíli odešlo, zemi by okamžitě ovládla al-Káida. Obama by musel být blázen, aby chtěl asistovat u něčeho, co by bylo obrovským vojenským, politickým i symbolickým vítězstvím islamistického hnutí. Mimochodem, Sověti v Aghánistánu vyhrávali, dokud CIA nezačala mudžahedínům dodávat rakety země-vzduch, kterými se daly jednoduše sestřelovat americké vrtulníky.
3)Diktuje americkou zahraniční politiku Izrael? Tomu nerozumím. Obama Izraelcům nezabránil budovat osady, a to znamená, že mu Izrael dikutuje zahraniční politiku? Nechtěl jste spíš říct, že si přejete, aby USA diktovaly zahraniční politiku Izraeli?
Opět, nepochybuju, že máte v hlavě bezvadný a snadno prosaditelný plán, jak dát dohromady Palestince s Izraelci. Proč třeba Obama ještě nevynalezl lék proti rakovině? Protože je loutka, která se bojí, že ji někdo odstřelí?
4)Proč Obama přijal Nobelovu cenu? Co měl podle Vás dělat, ukázat jim prostředníček jako Sartre?

Z Blaira může být zklamaný jen někdo, kdo od něj něco čekal. O papežovi nic nevím, možná byste se o tomto tématu mohl víc rozepsat, ostatně Vaše články o křest'anství bývají zajímavější a informačně přínosnější než tyhle nejspíš dobře míněné, ale dosti povrchní zahraničně-politické exkurzy.
30. 01. 2010 | 16:49

ld napsal(a):

Hnůj,
zkuste raději grog. Ale bez vody!
30. 01. 2010 | 16:56

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

a nechtěla společnost po Obamovi příliš?

Ve funkci je rok. Navíc ten rok byl "nestandartní 2009" a stál za velký kulový.

Po genialním Bushovi převzal co převzal. Myslíte si, že v Afghanistánu se můžete jen tak otočit na patě a velet nashledanou? To je hodně naivní! Musíte počítat s určitou mírou setrvačnosti, než zařadíte zpátečku a tak to je asi ve všem. Obamovi to hoří doma i venku. Jeho snaha o zdravotní reformu narazila a přitom to je z mého pohledu rozumná věc.

Izrael je téma na serial Velká vlastenecká válka.

Tony Blair je pravěk, to nemá cenu řešit.

Proč se papež mrskal po cemru je ten samý level. Katolíci by měli upustit od celibátu určitě jim to zkresluje povědomí o spolubližních a mají z toho mindráky, které si zdánlivě vyvažují v oddanosti k Bohu.
30. 01. 2010 | 16:57

Olga napsal(a):

Kdysi jsem se učila, že dějiny nedělá jednotlivec, ale doba si vytváří vůdčí osobnosti. Nic není tedy věcí jedince. Ani Obama a ani Blair nic nesvedou. Nechceme velkou válku a tak musí být malé. U Jana Pavla II si myslím, že je to jeho osobní věc. Možná se něčím podstatným provinil. Možná si s tím nevěděl rady a tak se sám trestal. Za špatné považuji zveřejňování toho, co mělo zůstat pouze mezi Bohem a JPII.
30. 01. 2010 | 16:58

Čochtan napsal(a):

Pane profesore, máte v tom zmatek.

Israel nestaví osady na "okupovaném palestinském území", ale na poctivě, v obranné válce, na agresorovi dobytém území !

Za prohranou válku se odjakživa platí ztrátou území.

Kdy vrátí Rusko východní Prusko ? Kdy vrátí Königsberg ? Kdy půjdete, pane profesore, demonstrovat za navrácení Slezska, východního Pruska a Königsbergu Německu ?

Kolik válek začali a prohráli Arabové ? Tak proč by jim Israel měl něco vracet ? Proč by tam neměl stavět své osady ? Vždyť je to Samaria a Judea ? Žádná "Palestina" !
30. 01. 2010 | 17:08

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Nezklamali Vás jmenovaní, jen Vás zklamala Vaše očekávání, která jste do nich vložil.
30. 01. 2010 | 17:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní pso,

jen jsem Vás chtěl pozdravit ;-)

Libor Stejskal

P.S. Přehnané naděje zpravidla vedou k PŘEHNANÝM zklamáním. Ono je vůbec dobré nepřehánět. Ani naděje, ani ta zklamání ;-)
30. 01. 2010 | 17:27

veverka napsal(a):

Souhlas se vším co dnes autor napsal,včetně jeho odpovědí v diskusi.Jen mě překvapuje, že si to všechno uvědomuje až teď.Já se jen stydím za tento stát,který poslal do Iráku a Afghánistánu své okupanty též.A hodlá poslat další.Hnus.Blair a Bush samozřejmě patří před soud a na šibenici,ale historii bohužel píší vítězové válek,bez ohledu na to zda byli v právu,nebo na to kolik válečných zločinů způsobili a kolik mají na svědomí mrtvých.No a Izrael? Škoda slov.
30. 01. 2010 | 17:31

stále rebel napsal(a):

Obamova podpora podle vzdělání, barvy pleti, pohlaví, vývoj.
http://www.gallup.com/poll/...
30. 01. 2010 | 17:34

frauenmilch napsal(a):

Možná byste pane profesore ještě mohl pomoci tam, kde se věci teprve chystají, když nevíte jak naložit se situací, kde se těžce dějí, jako třeba v Afganistanu. Vaše zklamání je spíše bezradnost než velká očekávání, protože pokud jste očekával, že Američané odejdou z Afganistanu, odkud na ně Al Kaida zaútočila a kde se nadále pohybuje a cvičí projevil jste neznalost. Obama řekl, že odejdou z Iráku, a to odejdou letos a Irák bude stabilní, po saddámovský. Proč je nepochválíte za to, že opustí Irák?
Ale zkuste tohle:
http://www.ceskenoviny.cz/z...
30. 01. 2010 | 17:36

Pepa Řepa napsal(a):

Hlavu vzhůru, pane Hořejší
odložte meč, nepáchejte seppuku, nepijte cyankali.

Jsou tady ještě ti, co vás nezklamou.
Cohn-Bendit,Catherine Ashtonová i to naše české Filé.

Ti to vyřeší.
30. 01. 2010 | 17:37

Fialový Krokodýl napsal(a):

V. Hořejší:

Proč by Papež nemohl vykonávat pokání způsobem, který mu přišel vhodný?

Ostatně, on osobně se o tom nikdy nezmínil a nikdy to ani nepropagoval...
30. 01. 2010 | 17:40

Pepa Řepa napsal(a):

A Afghánistán?
Karzáí chce víc peněz. Prý si koupí Talibán. Jak snadné řešení.
Každý si koupíme svého machometána a bude klid a mír.

Když k tomu přidáme rebelovu obamovskou podporu podle barvy pohlaví bude ráj na zemi.
30. 01. 2010 | 17:43

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi,

1. Z Obami dosud moc zklaman nejsem (snad tu NC mohl odmitnout ;)), predstava, ze tam v dobe krize sedi nektery z jeho pravicovejsi kolegu, neni mnoc hezka (treba bychom uz meli na krku valku s Iranem, soc. krizi v USA a onen radar v C$R). Je fakt, ze mohl v zahranicni politice udelat vic, ale v dobe krize byla nutne jeho pozornost upjata spis dovnitr (nejvic jsem zklaman tim, ze netlaci vic na Izrael, na druhou stranu americka strana nejspis nepodpori izraelce v utoku na Iran). Jsou naznaky ze dochazi ke kontaktum s umirnenym kridlem Talibanu, coz je (podle me) jedina cesta vedouci k nejakemu zlepseni.

2. Potrestani Blaira (a Bushe) by mozna bylo uzitecne pri napravovani posramocene tvare Zapadu (a demokracie) pro obyvatele Vychodu a Jihu. Takto mohou tamnejsi fanatici ukazovat na tyto chyby v boji pri ziskavani sympatii verejnosti. Otazka (minimalne u Bushe) je, nakolik tito dva jsou jen symboli, loutky, pri rozhodovani k utokum proti jinym zemim (neco takoveho jste vlastne i naznacil).

3. s Vasim nazorem souhlasim, kdyz jsem cetl o sebemrskacstvi hlavy krestanu, byl jsem docela prekvapen. Doufam ze prave takove sebemrskacstvi nemaji na mysli lide, kteri porad mluvi o tom, jak by se Evropa mela vratit ke svym krestanskym korenum, nebo je prohloubit ;).
30. 01. 2010 | 17:44

Jamima napsal(a):

veverko, díky za informaci, bez vás bych vůbec netušila, že sousedovic synek, co se dal k army, okupuje Afganistán. Kdo by to do něj kdy řekl, takový tichý a nekonfliktní typ to byl......
30. 01. 2010 | 17:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Jak to tady tak čtu,

tak mě to připadá,že jste pane profesore většině k smíchu.
Pochvalu máte jen od hlodavců.
Kdybych byl sketa,tak bych si také přiložil polénko.

Ale protože mezi námi bylo už vše podstatné řečeno,omezím se jen na komentování výroku paní Psy:

Bezchybně vystiženo!

Zdravím Ivan.
30. 01. 2010 | 18:03

n.o.s napsal(a):

Jamima

však oni z něj žoldáka udělají velmi rychle pár dní a bude dokonalá mašinka na vraždění
30. 01. 2010 | 18:15

vaclavhorejsi napsal(a):

Cochtan:

"Tak proč by jim Israel měl něco vracet ?"

Protoze o tom existuje nekolik rezoluci OSN.
O navraceni Kralovce neexistuje zadna.

..
30. 01. 2010 | 18:17

vaclavhorejsi napsal(a):

frauenmilch:

"Proč je nepochválíte za to, že opustí Irák?"

Protoze to uz slibil GWB.

..
30. 01. 2010 | 18:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"odložte meč, nepáchejte seppuku, nepijte cyankali."

Tak dobre, kdyz me prosite...

..
30. 01. 2010 | 18:19

Gábor Laco napsal(a):

Pane Hořejší,

jestlipak to Vaše zklamání nevyplývá z informovanosti?
Umím si představit, že zprvu jmenovaní pánové vidí o poznání lépe do problému jako Vy a okolnostmi jsou nuceni jednat tak jak jednají. Mimochodem jejich nynější cesta byla předpověditelná a mnoho politických analitiků ji předpověděli.
U papeže J.P. II. asi vyjde ještě více věcí veřejnost.(Jeho intognito cesty?) Právě proto, že J.P. II. byl obdivuhodný a respektuhodný muž.(na rozdíl od mnohých jiných papežů) Ale to už je z jiného soudku.
30. 01. 2010 | 18:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Fialový Krokodýl:

"Proč by Papež nemohl vykonávat pokání způsobem, který mu přišel vhodný?"

Vy na tomto zpusobu pokani tedy nevidite nic podivneho a morbidniho? Ja si myslim, ze zamerne sebeposkozovani je, podobne jako sebevrazda, hrichem - a myslel jsem si, ze je to i vicemene oficialni nazor moderni cirkve.
Z dejin (mozna smisenych s legendami) jsou znamy i jine zpusoby takovehoto "umrtvovani" u ruznych svetcu, vcetne treba autokastrace.
Myslim, ze takoveto veci (vcetne napr. celibatu) jsou pro moderniho, humanismem odkojeneho cloveka odporne.

"Ostatně, on osobně se o tom nikdy nezmínil a nikdy to ani nepropagoval..."

Pise o tom Slawomir Oder, postulátor jeho beatifikačního procesu, tedy žadatel o blahořečení ve své publikaci "Proč je svatý", která byla ve středu večer představena ve Vatikánu (http://www.ceskenoviny.cz/z...).

..
30. 01. 2010 | 18:29

Jamima napsal(a):

n.o.s. - vy jste koukal na poláka na Ramba III. viďte...
30. 01. 2010 | 18:31

skeptický napsal(a):

Hlavně nesmíme žárlit.
Musí se v tom umět chodit.Kdybychom kupříkladu dokázali zařídit,aby většina senátorů v Americe měla dva pasy,jeden z toho český,jsme za vodou.
Kdo umí....

S tím sebemrskačstvím.Hm...
Kdo dnes věří mediím.Snad se to někomu hodí.
Možná to má co dělat s celibátem.
30. 01. 2010 | 18:35

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

resoluce OSN jsou Izraeli pro smích ale jinak s vámi souhlasím.

přečtěte si někdy

"Puška a olivová ratolest"

Keith W. Whitelam
The invention of ancient Israel
30. 01. 2010 | 18:37

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

Prosim vas, kdy se meli ti hrozni Zide dopustit takovych zverstev? Kolik jich na tom Kypru etc. bylo, ze pomasakrovali statisice domorodcu a pak je snedli?
To je prece nesmysl, i kdyz ho hlasal slovutny (avsak antisemitsky) historik?

..
30. 01. 2010 | 18:37

Líný černý pes napsal(a):

to stejskal :
Také zdravím.
30. 01. 2010 | 18:42

n.o.s napsal(a):

Jamima

jo Rambo 3 pěkný film ještě zdob kdy Mudžáhid byl bojovník za svobodu a v jejich jménu posílali do vesmíru raketoplán

mimochodem ten film ukazuje jací jsou lidé na západě zmanipulovaní klauni
30. 01. 2010 | 18:43

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší,
v hospodě "Na růžku" jsme udělali taky pár rezolucí, a chodí tam důvěryhodnější lidi než do plenárního sálu OSN.

O navrácení Königsbergu nemůže existovat rezoluce, protože Rusko (a dříve SSSR) má právo veta.

Kecy žvanilů (rezoluce OSN) mají větší váhu než spravedlnost ?
30. 01. 2010 | 18:44

Jamima napsal(a):

vaclavhořejši - kde jste v tom zmiňovaném článku našel zmínku o sebepoškozování. Je tam psáno, že se prý mrskal řemenem. Mne moji rodiče promrskávali v dětství řemenem zcela pravidelně a nikterak poškozeně nevypadám....navíc z toho článku vůbec není zřejmé, že by něco takového papež zveřejnil osobně. Jeho stanovisko ke zveřejnění této věci také již sotva získáme, takže tomu věřit můžeme a nemusíme. A s tím sebepoškozováním a šokem z něho - kouříte, pijete? Zjizvená záda asi pro tělo nebudou takový problém jako pajšl nebo játra.....(tím teď nemyslím konkrétně vás ale všechny, co se pozastavují nad sebepoškozováním mrskáním a hulí jak sádrový ježek.)
30. 01. 2010 | 18:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Čochtan:

Povazujete za "kecy zvanilu" take tu rezoluci, ktera vedla k ustaveni Izraele?

..
30. 01. 2010 | 18:48

vaclavhorejsi napsal(a):

Jamima:

Pise o tom Slawomir Oder, postulátor jeho beatifikačního procesu, tedy žadatel o blahořečení ve své publikaci "Proč je svatý", která byla ve středu večer představena ve Vatikánu (http://www.ceskenoviny.cz/z...)

..
30. 01. 2010 | 18:49

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

pane Hořejší v dobách Gibbona žádná moderní koncepce anti-semitismu neexistovala Gibbon vycházel z antických pramenů

Meanwhile the Jews in the region of Cyrene had put one Andreas at their head and were destroying both the Romans and the Greeks. They would cook their flesh, make belts for themselves of their entrails, anoint themselves with their blood, and wear their skins for clothing. Many they sawed in two, from the head downwards. Others they would give to wild beasts and force still others to fight as gladiators. In all, consequently, two hundred and twenty thousand perished. In Egypt, also, they performed many similar deeds, and in Cyprus under the leadership of Artemio. There, likewise, two hundred and forty thousand perished. For this reason no Jew may set foot in that land, but even if one of them is driven upon the island by force of the wind, he is put to death. Various persons took part in subduing these Jews, one being Lusius, who was sent by Trajan.

Cassius Dio 68:32
30. 01. 2010 | 18:52

almost glossed™ napsal(a):

Také si myslím, že nám do papežových sexuálních praktik nic není. Navíc nemůžeme vědět, jak bychom se s celibátem vyrovnávali sami.
30. 01. 2010 | 18:57

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

Gibbon byl na rozdíl od dnešních "historiků" osobnost.

opravdu nejsem schopen pochopit proč se absurdními a zcela uměle vykonstruovanými termíny 20.stol snažíte hodnotit historika konce 18.stol (navíc člověka který měl větší odvahu a čest než celý dnešní akademický establishment)
30. 01. 2010 | 19:00

stále rebel napsal(a):

„V době od 18. května do 16. června vyzpovídal 27 tisíc lidí v pětadvaceti zemích světa.

Lidé také věří, že si Obama počíná správně na poli mezinárodní politiky. Ve Francii je o tom přesvědčeno 91 procent lidí (oproti loňským 13 procentům George Buhse), v Německu 93 (oproti Bushovým 14) a v Británii 86 (16). V Rusku je podobného názoru 37 procent lidí, přičemž Bushovu zahraniční politiku schvalovalo 22 procent lidí. A v Asii? V Japonsku věří Obamovu mezinárodnímu počínání 85 procent lidí, v Jižní Koreji 81, v Indii 77 a v Číně 64 procent.“
http://zpravy.idnes.cz/pruz...
30. 01. 2010 | 19:00

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší,
i slepé kuře (občas) zrno najde.
Rezoluce o vzniku Israele byla takovám světlým okamžikem, možná proto, že na Stalina zapůsobily kibucy jako vzorné kolchozy. Stalin tehdy doufal, že Israel bude levicová země.

Dalším takovým světlým okamžikem byla rezoluce o obraně Koreje. Ta mohla vzniknout jen proto, že Rusové šli na pivo. (Wikipedia: Tuto rezoluci se podařilo přijmout díky tomu, že SSSR se odmítl zúčastnit jednání.)

Problém OSN je v tom, že africká Ókundaukundy má stejný hlas, jako třeba vyspělá Kanada.
30. 01. 2010 | 19:08

P.K. napsal(a):

Obama své sliby zatím neopustil: snaží se je plnit.
Je proti výstavbě ve West Bank. Nedávno tím vyvolal nevoli Israele. Ale je otázkou, co vlastně v tomto směru může udělat ?
Proti válce v Afgánistánu nikdy nebyl: jen proti Iraqu.
"Bohužel"(?), asi vidí svět jako Američan, který věří v Demokracii a spol.; neměl tu čest žít třeba v USA, ČSSR, ČR...:-)
Je ve funkci něco přes jeden rok: ještě bych s jeho posuzováním chvíli počkal.
Ale budu považovat za veliký úspěch, pokud se USA dokáže vyhrabat z krize a nezačne další válku...třeba s Íránem.
A to poslední by nebylo v případě zvolení McCaina, stárnoucího hrdinu z Vietnamu, doprovázeného královnou krásy S.Palin vůbec jisté.
Řekl bych, že po G.W.Bushovi je B.Obama značná úleva: i kdyby nesplnil vůbec nic...
30. 01. 2010 | 19:18

Jemnický napsal(a):

Všichni mi lhali, blázna si ze mne dělali... píše František Gellner a pokračuje ...
Žurnály, básníci, učenci lhali
po léta za nos mě vodíce,
muži mi lhali, a ženy mi lhaly.
Ženy, ty lhaly mi nejvíce.

Tak vás zklamal Obama, Toník Blé R, Jirka Paroubek, papež a kdoví kdo ještě. No naštěstí Saddámek a Ládínek Bínů ti drželi slovo a byli mužové činu. No škoda, že jim to Toník s Džórdžem zarazili. Takové pěkné koncentráčnické režimky, a oni jim to rozmydlí. A co ti chlapci z kvetoucí komunistické Koreje, ti také nezklamou. Hlad a násilí to Korejce posílí. Ale mají smůlu, není tam nafta, nebude demokracie. A Čína, ta vám jistě radost činí. Těch 350 M zemědělců na hranici bídy, ale stíhačky mají, jak se patří, to se musí nechat a cenzuru si také vzít nedají. Tak bych řek, že jsou na světě ještě krásná místa a bude jich možná ještě více. Jen počkejte, až na Rusy přijde zase chandra a zatouží silně po nějakém tom pořádném a ukrutném Samoděržaví. A katolická církev prý vězí ve středověku. Pane profesore, celá EU Oj ropa vězí ve středověku, ta touha po cechovním uspořádání hospodářství, regulace, subvence, daně, Bruselský panovnický dvůr, nová Svatá říše Římská národa Německého, co je na tom moderního? A arabský svět? Středověké problémy a nevolnictví, avšak moderní zbraně. Nakonec vám vadí, že Židé jsou schopni organizovat stát a zúrodnit poušť, zatím co bojovníci za jedinou pravou víru to od 11 století vedou od 10 k 5, tak že nemají co do huby a nejraději si hrají na vojáčky, místo aby vzali motyky. Rané křesťanství bylo násilím potlačováno, Islám byl na násilí vybudován.
Ale jinak jsem optimista, přežili jsme Avary, Mongoly, Rakousko, tisíciletou III Říši, komunisty (i když jsou naši soudruzi stále s námi), tak přežijeme i EU, islamizaci a dá-li pámbůh a sv. Václav, přežijeme i miliardu pěstitelů rýže (prý to tady zkoušeli, ale rýži se v naší svaté zemi nedaří).
Tak pámbíček s váma a zlé pryč.
Váš Jemnický
30. 01. 2010 | 19:24

Nestranný pozorovatel napsal(a):

Překvapuje mne velký počet čtenářských komentářů k tématu, ve kterém Hořejší není vůbec odborník. Samozřejmě se Hořejší jako občan může vyjádřit úplně ke všemu, ale tento blog získal Hořejší především jako vědec, a čtenáři proto od něj zde očekávají vědecká témata. Hořejšího vědecký obor určitě není politologie. Že by jeho současný, obecný publikační směr souvisel s poklesem jeho vědecké výkonnosti v biologii?
30. 01. 2010 | 19:27

Marek Kobera napsal(a):

To vaclavhorejsi:

Pane profesore, můžete mi prosím objasnit, v čem konkrétně byl novověk lepší než středověk, že se o tom druhém vyjadřujete s takovým opovržením?
30. 01. 2010 | 19:31

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
třeba je to tím, že se všema těma věcma, které vás zklamaly, se to má trochu jinak, než si představujete.
30. 01. 2010 | 19:31

Čochtan napsal(a):

Marku Kobero,
Tuto otázku "v čem konkrétně byl novověk lepší než středověk," si polož třeba u zubaře.
:-)))
30. 01. 2010 | 19:39

veverka napsal(a):

frauenmilch

"...pokud jste očekával, že Američané odejdou z Afganistanu, odkud na ně Al Kaida zaútočila..."

Vtip týdne?

"Obama řekl, že odejdou z Iráku, a to odejdou letos a Irák bude stabilní"

Vtip měsíce?

Mimochodem Obama se chystá stáhnout jen část vojáků,padesát tisíc jich tam nechá....
30. 01. 2010 | 19:41

Pepa Řepa napsal(a):

Nejobskurnější ultrakonzervativce středověkého ražení -ať již katolické, či luteránské- bych hledal ve Finsku.

Praktikujíce sebemrskačství březovým proutím po návštěvě typicky středověkých mučíren s vysokou teplotou, válejí se v ďábelské rozkoši ve sněhu jako smyslu zbavení.

Inu, diví se někdo, že chtějí méně nasypat AV, když čelní představitelé se věnují podobným úvahám?
30. 01. 2010 | 19:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Marek Kobera:

"můžete mi prosím objasnit, v čem konkrétně byl novověk lepší než středověk, že se o tom druhém vyjadřujete s takovým opovržením?"

Novovek (ci spise jeho pozdnejsi faze osvicenstvi a modernismus) oproti stredoveku prinesl postupne vice svobody, pravdiveho poznani sveta, zmensil pocty obeti epidemii a hladomoru.
Dobre si uvedomuji, ze proti tomu muzeme uvest hruzy kolonialismu a svetovych valek, ale presto davam rozhodne prednost zit v moderni dobe proti zivote ve stredoveku, zvlaste pokud bych nebyl prislusnikem velmi uzke privilegovane ridy.
Vy byste preferoval ten stredovek?

..
30. 01. 2010 | 19:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Ano, mate pravdu, dnes to Slawomir Oder, postulátor beatifikačního procesu, uvedl na pravou miru - Svaty Otec byl naruzivym milovnikem sauny a z nedostatku brezoveho prouti pouzival ten pasek na kalhoty.
Inu, fama crescit eundo...

..
30. 01. 2010 | 19:51

Pepa Řepa napsal(a):

ale presto davam rozhodne prednost zit v moderni dobe proti zivote ve stredoveku, zvlaste pokud bych nebyl prislusnikem velmi uzke privilegovane ridy.
Vy byste preferoval ten stredovek?
--------------
Hmmm, on Vám dal někdo vybrat?
30. 01. 2010 | 19:51

stále rebel napsal(a):

Pro P.K.
Podepisuji především vaši poslední větu.
No a k článku pana profesora? Kdo by se občas nepobavil.
30. 01. 2010 | 19:54

P.K. napsal(a):

...Docela by mě zajímalo, co by odpověděl takový průměrný středověký nevolník na otázku, "zda by nechtěl žít v novověku".
30. 01. 2010 | 19:55

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Máte recht, viděl jsem to na vlastní oči v Tampere. A ti pravoslavní nejsou o nic lepší, máčí v ledové vodě i děti při křtu.
Ale upřimně, můj dědeček, starý sokol, to dělal také a já v soukromí jsem taky posedlý těmito očistnými středověkými praktikami.

Jemnický
30. 01. 2010 | 19:58

Karel Mueller napsal(a):

P.K.:

Pokud jde o mezinárodní politiku Obamy, tak s Vaší poslední větou také souhlasím.
30. 01. 2010 | 19:58

Jan Vaculík napsal(a):

Zase omyl vědce:
Než začnu říkat, že sebemrskačctví je blbost, tak bych měl vzít důtky a pořádně, ale pořádně si sešvihat záda; a pak nad tím ještě chvilku přemejšlet, případně to udělat ještě znovu.
Dokud tohleto neudělám, tak je vědecky důstojné mlčet.
30. 01. 2010 | 20:01

Pepa Řepa napsal(a):

To Jemnický
a ten křest? Plýtvání vodou. Někdy mám pocit, že se náš pan profesor chystá založit-společně se slepým hodinářem n.o.s.em- novou scientologickou anticírkev.
Už si to tady očíhnul ve středověku, má tedy co srovnávat.
30. 01. 2010 | 20:05

Jemnický napsal(a):

Hořejší

Nechci se vám plést do diskuse s Markem Koberou, ale porovnejte hladomory (např. Sovětské Rusko) jen ve 19,20 století, epidemie 20 století (jen tu chřipkovou po první válce), oběti válek a bude se vám evropský středověk jevit jako celkem poklidné období. To že ve středověku nebyly elektrické holicí strojky, AV ČR, sociální i občanští pseudodemokraté, USA atd, to se dalo přežít, aniž by si toho nevolný člověk či šlechtic všimnul. Berňák už měli i tenkráte.
30. 01. 2010 | 20:07

Jamima napsal(a):

vaclavhořejší - no ano, článek jsem přečetla i vaše upozornění na smysl p.Odera, ale to, že usiluje o svatořečení Jana Pavla ještě neznamená, že jeho informace o sebemrskání jsou spolehlivé a že mu je papež sdělil s tím, aby je uveřejnil.
30. 01. 2010 | 20:08

stále rebel napsal(a):

Pro P.K.
Odpovězte si sám. Chtěl byste žít v postnovověku?
Já bych se klidně vrátil do dětského věku, ale staletí dopředu bych se nehrnul.
30. 01. 2010 | 20:11

n.o.s napsal(a):

Jemnický

naprosto směšné nemáte elementární ponětí o středověku pravděpodobně žijete mimo jakoukoliv realitu

ve středověku morové epidemie zlikvidovali cca 40% populace, stovky let trvající hladomor průměrný věk nějakých 24 let (v raném středověku asi 20 let)

pravděpodobně ve své omezenosti soudíte společnost podle podílu křesťanů v ní
30. 01. 2010 | 20:13

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Pro mnohé pravoslavné je to možná první a předposlední koupel.
Vy (váš první příspěvek) Lex a pár dalších jste celkem vystihli podstatu slabých míst profesorových tezí. Teď už je to taková uvolněná diskuse s prvky vlídného humoru. Škoda, že se toho nedožil V. Vančura.

Váš Jemnický
30. 01. 2010 | 20:15

Pepa Řepa napsal(a):

Řek bych, že za hladomor a epidemie mohou křesťané a to infikovanou hostii a špinavou vodou při křtu.

Kdepak, kde my mohli dneska bejt, kdyby nebylo těch zatracenejch křesťanů.
30. 01. 2010 | 20:20

n.o.s napsal(a):

Flagelantství je jedna z mnoha dávno přežitých pohanských pověr, křesťanství ve svém zoufalství adoptovalo ty zcela nejbarbarštější pohanské pověry které v době jeho vzniku existovali na samém okraji (pokud vůbec) tehdejší společnosti
30. 01. 2010 | 20:21

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

mohou i nemohou, epidemie existovali vždy a mnohdy měli značně negativní demografický vliv (např.: epidemie spalniček nebo neštovic na konci 2.stol cca 1/3 Římské Říše)

je ovšem otázkou nakolik (nejsem expert) byla středověká epidemie zapříčiněna absencí jakékoliv hygieny, také systém obrany tehdejší společnosti byl i na starověké standardy značně pochybný
30. 01. 2010 | 20:27

Pepa Řepa napsal(a):

No, hlava mi sice nebere, jak mohlo křesťansví převzít něco, co možná už vůbec neexistovalo, ale to je jedno.
30. 01. 2010 | 20:28

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

Hladomor je jiný problém Římská společnost díky funkční logistice byla schopna většinu neúrody vcelku úspěšně eliminovat,

např.: centralizovaná logistika, imperiální zásoby, mnohem lepší management
30. 01. 2010 | 20:30

Jamima napsal(a):

Pepa Řepa s Jemnickým - Své pravidelné výprasky řemenem v dětství jsem přisuzovala spiknuvšímu se proti mě osudu a až vy jste mi nyní odhalili skutečný důvod těchto blízkých setkání s řemenem. Naši asi vzali to sebemrskačství tak nějak za mě... Faktem je, že metlu jsme používali akorát na dvorku.
30. 01. 2010 | 20:30

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

to chápu starověk přirozeně procházel vývojem (relativně velmi dynamickým) mnohé pověry z dávných dob existovali v podobě mýtu popř. byli prováděny některými extremisty na okraji společnosti, některé kulty byli vcelku morbidní, navíc starověká společnost byla velmi rozdílná téměř každý národ měl vlastní zvyky.

pověry které existovali v mnohých provinciích byli pro vzdělaného Římana naprosto nepřípustné
30. 01. 2010 | 20:34

Jemnický napsal(a):

N.o.s.
Máte naprostou pravdu, milý frňáku. Nemám naprostou elementární znalost o středověku a jsem uplně mimo tuto realitu. Inu jsem prostý venkovan.
Stovky let hladomoru ve středověku, to jste vyčetl kde, vy truhlo vědomostí? Války a hladomory po rozkvětu humanismu a osvícenství zabily více lidí, než jich ve středověku kdy žilo. Ano, byla vysoká dětská úmrtnost díky které ale vznikla dost odolná populace, ke které paří u různi choboti. Dnes sice dětská úmrtnost je velice nízká, ale s porodností to není nijak valné, impotentů tělesných i duševních produkuje naše technická společnost mraky. Markantním rozdílem je, že dnes se může přežírat skoro každý, zatím co ve středověku to bylo výsadou šlechty (vyšší) a kléru (ti co se nemrskali). Středověký člověk vnímal život zcela jinak, zejména smrt. Možná bych vám na začátek doporučil knihu od Jacques Le Goff L'Homme médiéval (vyšla snad i v Češtině). Díky středověkému knihtisku tedy máte možnost nahlédnout do středověku.
Pak mi zase něco pěkného a moudrého napište.

Váš Jemnický
30. 01. 2010 | 20:35

Pepa Řepa napsal(a):

Už starej Bajza byl flagelant. Měl řemen vždy po ruce.

Jen bych skromně znovu připomenul, že když jde o virtuální neoflagelanty, tak náš pan profesor stojí vždy připraven v první řadě.

Stačí říct třeba slovo "odsun" a už sahá po devítiocasé kočce a vydává se na pochod.
30. 01. 2010 | 20:37

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě bych podotknul, že flagelantsví mělo i kladné stránky.
Byl vynalezen pohon řemenem.
30. 01. 2010 | 20:40

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

"Než začnu říkat, že sebemrskačctví je blbost, tak bych měl vzít důtky a pořádně, ale pořádně si sešvihat záda; a pak nad tím ještě chvilku přemejšlet, případně to udělat ještě znovu."

Vyborny napad, pustim se do toho - udelejte to taky a vymenime si zkusenosti.
Jeste byl ten svetec (Origenes?), ktery se vykastroval lasturou - i to by se pred neuvazenou kritikou melo nejprve vyzkouset - urcite to take bude mit neco do sebe...

..
30. 01. 2010 | 20:41

Čochtan napsal(a):

Ona ta třicetiletá válka zlikvidovala počet obyvatel o třicet procent, u mužů až o padesát procent.
To snese srovnání s dvacátým stoletím, že ?
30. 01. 2010 | 20:42

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

např.: pro židy byl naprosto odporný zvyk pláč za mrtvého Tammuze který byl vystřídán oslavami za jeho zmrtvýchvstání po nějakých 3 dnech

13 Řekl mi: "A uvidíš ještě větší ohavnosti, které páchají." 14 A přivedl mě do brány Hospodinova domu, která vede k severu, a hle, sedí tam ženy a oplakávají Tamúza. 15 Řekl mi: "Viděl jsi, lidský synu? A uvidíš ještě větší ohavnosti než tyto." Ezechiel 8:13-15 (Czech Ekumenicky Cesky preklad)
30. 01. 2010 | 20:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Nazor, ze stredoveka vysoka detska umrtnost je jevem pomerne zdravym a zadoucim (vypestovani odolne populace) je velmi podnetny a zaslouzil by si zahrnout ho do uvah o reforme zdravotnickeho systemu, pripadne do janotova balicku.

..
30. 01. 2010 | 20:44

Jemnický napsal(a):

Nos

poslední komentář. Vaše bláboly o Římu jsou už k neudržení. Řím zlikvidoval zemědělství v Lacio a severní Itálii. Byl zcela odkázán na obilí z provincií, zejména z Egypta. Kdo byl pánem Egypta, byl pánem obilí a tím pádem pánem Říma.
Ale co já vím, kdo ví jak to tehdá bylo.

Jemnický
30. 01. 2010 | 20:45

P.K. napsal(a):

pro stále rebel:
tedy potom raději ten postnovověk,nebo cokoliv bude následovat (nakonec to může být třeba opět nějaký nový středověk), než zpátky do dětství, nebo kamkoliv do vlastní minulosti: tam by mě už asi nic nového nečekalo :-).
podívat se znovu na dobrý film, to se dá snést; jenže trvá to max. dvě hodiny...
30. 01. 2010 | 20:46

Jamima napsal(a):

Pepa Řepa - máte naprostou pravdu, řemen mne vždy spolehlivě pohnal k nějaké té školní činnosti, i když pouze s dočasným efektem...
30. 01. 2010 | 20:50

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

dětská úmrtnost ve středověku je pouze faktum, jehož důsledkem je určitá genetická výbava následných populací. Pokud usuzujete, že jsem ve svém textu dětskou úmrtnost ve středověku nějak obdivoval, tak se velmi, ale velmi mýlíte. Poukauzoval jsem na absurditu některých srovnání. Toť vše.

Jemnický
30. 01. 2010 | 20:50

kozoroh napsal(a):

Co dodat?
Vše vyčerpávajícím způsobem popsali Pepa Řepa a Jemnický.

Víte pane profesore, jste opravdu pacifizmem stižený naiva.Já profesor nejsem, ale když se mně syn po volbě Obamy ptal, co si o tom myslím, řekl jsem mu: Nic významného se nezmění. Žádný kolos se nemůže obrátit, aniž by riskoval pád.
30. 01. 2010 | 20:52

Jemnický napsal(a):

Čochtan

Třicetiletá válka je již součástí novověku a první políček humanismu. Tak že tyto mrtvé již nepřipočítávejme středověku. Tato válka je svou podstatou již válkou srovnatelnou s tou první velkou světovou.

Jemnický
30. 01. 2010 | 20:56

n.o.s napsal(a):

Jemnický

opravdu? inu zemědělství bych vůbec nekomentoval jejich latifundia byla systém produktivity překonaný až na konci 18.stol demografie Itálie standardní odhady mezi 15-20 miliony hovoří naprosto jinak, analýza kosterních pozůstatků z Pompejí taktéž.

ano Řím byl schopen vypořádat se s hladomorem i díky těm severoafrickým provinciím, v křesťanské Evropě nebylo nic ani veřejné záchodky ani čistá voda
30. 01. 2010 | 20:59

stále rebel napsal(a):

Pro P.K.
Asi jsem se špatně vyjádřil. Rád bych se narodil o pár let později a byl dnes dítětem. Nespěchal bych ani příliš do budoucnosti ani příliš do minulosti. Možná mi schází dost odvahy a nebo se mám prostě dobře.
30. 01. 2010 | 20:59

JC napsal(a):

Hořejší, Janotu nechte Janotou. Za pár měsíců se vesla chytne, slunce jasné Paroubek.Už byste si měl naphlasit operaci kyčle, aby se na vás v příští pětiletce dostalo.
K tomu středověku, to víte, že byly spoří a odolnější. Zkuste si někde na hradě zacvičit s obouručnm mečem a k té kyčli si u Ratha můžete objednat výměnu plotýnky.:-))
30. 01. 2010 | 20:59

Čochtan napsal(a):

No dobře, když je třicetiletá válka novověk, tam vezměme třeba husity, ti pěkně zplundrovali naší zem.
30. 01. 2010 | 21:12

n.o.s napsal(a):

Jemnický

domnívám se že zde citujete něco co jste nikdy nečetl já sám jsem zde několik citátů z vámi citované knihy naskenoval, rad to zde okopíruji znovu

11.stol Zkrátka hrůza člověka jímá, slyší-li vyprávět o zvrácenostech, které tehdy vládly lidskému Pokolení. Ach, jak bolestné! - věc, o které se zřídkakdy slyší v průběhu věků zuřivý hlad způsobil, že lidé pojídali lidské maso. Pocestní byli odvlékáni silnějni lidmi, než byli sami, byly jim usekány údy, upečeny na ohni a pozřeny, mnoho lidí, kteří se ubírali z jednoho místa na druhé, aby unikli hladu, a našli stou pohostinný krov, bylo v noci zamordováno a posloužili za potravu těm, je pohostinně přijali. Mnozí ukazovali dětem kus ovoce nebo vajíčko a odlákali je na odlehlá místa, tam je zabili a snědli. Na mnoha místech byla ze země kopána těla mrtvých a rovněž posloužila k ukojení hladu.

Smutná litanie pokračuje dokonce ve 13. století, kdy velký hladomor přichází, zdá se, řidčeji. 1221-1223: „V Polsku byly po tři léta průtrže mračen a záplavy a z nich povstal hladomor trvající dvě léta a mnoho lidí zemřelo." 1233: „Uhodil velký mráz a úroda pomrzla; ve Francii z toho povstal veliký hladomor." A téhož roku: „Obrovský hladomor v Livonsku, takže se lidé navzájem pojídali; a odřezávali zloděje od šibenic a pak je snědli." 1263: „Byl nesmírný hladomor na Moravě a v Rakousích, mnoho lidí pomřelo hlady, jedly se kořínky a kůra stromů." 1277: „V Rakousích, Ilýrii a v Korutanech byl takový hlad, že lidé jedli kočky, psy, koně a zdechliny."

Jaques Le Goff Kultura středověké Evropy
"Materiální život 10-13.stol." str. 327-328
30. 01. 2010 | 21:16

im napsal(a):

Nosi,

na toho Le Goffa, kterého doporučuje Jemnický, si určitě najděte čas aspoń prolistovat...

http://www.ivysehrad.cz/rec...

http://www.ivysehrad.cz/web...
30. 01. 2010 | 21:21

im napsal(a):

Ach, pozdě....
30. 01. 2010 | 21:23

Hurá napsal(a):

Pane Hořejší, s vaším lehkým povzdechnutím souhlasím. Pro mě byla ale největším zklamáním komise, která ony ceny pana Nobela uděluje. Nečekal bych, že i tam začala vládnout politika. Ostatní mě nepřekvapuje.
30. 01. 2010 | 21:26

Jemnický napsal(a):

Nos

Římská latifundia díky otrokům a organizaci byla dosti výkonná, ale i tak v dobách Tiberiových nemohla konkurovat cenám egyptského obilí a postupně upadala.
To, že hygiena ve středověku byla vepsí, to není součástí ani důsledkem evangelií. Řekl bych, že ani špína v Indii nemá co dělat s křesťanstvím.
Křesťanství v historické perspektivě vnímám jako boj křesťanů s mocichtivými ve vlastní církvi, do které byl Satan vpuštěn skrzeva mamon, chlípnost a různé neřesti. Ale to již Ježíš svým učedníkům předpověděl.
Omlouvám se za občasný sarkasmus, ale jsem venkovan letorou i původem a cep mám vždy po ruce, abych hájil víru předků. Odkázali mi pole a biblí svatou. Tu jsme uhájili proti komunistům, a bůh dá, i proti Mohamedánům a všelidsjakým těm zociálněobčanským demogratům.

Váš Jemnický
30. 01. 2010 | 21:26

n.o.s napsal(a):

im

umíte číst?
11.stol Zkrátka hrůza člověka jímá, slyší-li vyprávět o zvrácenostech, které tehdy vládly lidskému Pokolení. Ach, jak bolestné! - věc, o které se zřídkakdy slyší v průběhu věků zuřivý hlad způsobil, že lidé pojídali lidské maso. Pocestní byli odvlékáni silnějni lidmi, než byli sami, byly jim usekány údy, upečeny na ohni a pozřeny, mnoho lidí, kteří se ubírali z jednoho místa na druhé, aby unikli hladu, a našli stou pohostinný krov, bylo v noci zamordováno a posloužili za potravu těm, je pohostinně přijali. Mnozí ukazovali dětem kus ovoce nebo vajíčko a odlákali je na odlehlá místa, tam je zabili a snědli. Na mnoha místech byla ze země kopána těla mrtvých a rovněž posloužila k ukojení hladu.

Smutná litanie pokračuje dokonce ve 13. století, kdy velký hladomor přichází, zdá se, řidčeji. 1221-1223: „V Polsku byly po tři léta průtrže mračen a záplavy a z nich povstal hladomor trvající dvě léta a mnoho lidí zemřelo." 1233: „Uhodil velký mráz a úroda pomrzla; ve Francii z toho povstal veliký hladomor." A téhož roku: „Obrovský hladomor v Livonsku, takže se lidé navzájem pojídali; a odřezávali zloděje od šibenic a pak je snědli." 1263: „Byl nesmírný hladomor na Moravě a v Rakousích, mnoho lidí pomřelo hlady, jedly se kořínky a kůra stromů." 1277: „V Rakousích, Ilýrii a v Korutanech byl takový hlad, že lidé jedli kočky, psy, koně a zdechliny."

Jaques Le Goff Kultura středověké Evropy
"Materiální život 10-13.stol." str. 327-328

Takzvaná Karolínská renezance

http://upload.wikimedia.org...
Císař, který umí číst - což je na laika hodně -, ale ne psát, se tím baví jako dítě a nechává si zhotovit abecedu z velkých liter, které se snaží v noci rozluštit, tím že je pod polštářem ohmatává. Nadšení pro starověk se často omezuje na to, že jej objevují u Cassiodora a u Isidora Sevillského.
Jak správně ukázal Aleksander Gieysztor, omezení karolinské renesance vy¬plývá hlavně z toho, že tato renesance vyhovuje povrchním potřebám malé soci¬ální skupiny.

Ostatně pro tuto malou skupinu kultura kromě zábavy znamená víc předmět estetické slasti a hlavně prestižní nástroj nežli způsob, jak se vzdělávat a řídit věci. Slouží-li kultura výkonu vlády, tedy tím, že dělá dojem na prostý lid, ne že jej vzdělává.
Rukopisy se čím dál více stávají luxusními předměty zbavenými jakéhokoli praktického užitku, včetně užitku intelektuálního. Lidé si je prohlížejí, spíše než by je četli.
Jaques Le Goff Kultura středověké Evropy
str 182
30. 01. 2010 | 21:32

Pípa napsal(a):

Pane Hořejší,
z prezidenta Obamy jsem příjemně překvapen. Na rozdíl od mnoha jsem očekával mýdlovou bublinu, která brzy splaskne, ale ke svému překvapení zjišťuji, že on funguje. A na to, jaké karty po republikánech dostal, tak velmi dobře. Rusko, Írán, Afgánistán a i ten hloupý radar, jsou toho důkazem.
Já vám řeknu, co vám na něm a na p. Blairovi vadí. On nesplňuje vaše intelektuálské a pseudo humanistické ideály. On i Blair jsou totiž zodpovědnými reálnými a realistickými politiky, kteří vystupují v zájmu většiny občanů, kteří je zvolili. A konají tak nejen pro ně, ale také pro vás, i když si to neuvědomujete. V Čechách a zejména mezi intelektuály je něco jako zodpovědnost neznámý pojem. Co nám jde dobře, tak to je kritika těch, kteří dělají něco konkrétního a nesou zodpovědnost. Kolektivní nezodpovědnost a nedospělost to máme hluboce pod kůží, ať už z dob pod Habsburky nebo po Němci nebo pod Rusy.
30. 01. 2010 | 21:33

JC napsal(a):

n.o.s.
K vyšemu sporu s Jemnickým.
Někdy není třeba dokazovat, kdo je větší expert v oboru a vzájemně se napadat.
Stačilo by napsat, že s těmi "stovkami let hladomoru" jste se prostě luftnul.:-)
30. 01. 2010 | 21:33

Fialový Krokodýl napsal(a):

Hořejší, 30.01.2010 18:29:08

Vy jste se asi díval na Šifru Mistra Leonarda s tím Silasem, ne...:)))

Tak tady bych s dovolením rozlišoval. Mluvím o křesťanském kulturním okruhu.

Půst, pokání a modlitba jsou motivovány úctou k Bohu, jsou to tedy činy z teologického hlediska pozitivní.

Sebepoškozování, sebezmrzačení a sebevražda jsou činy vysoce nežádoucí jak společensky, tak i z hlediska teologie (jedná se o hřích proti přikázání Nezabiješ, tedy hříchy proti životu).

Jestli tomu rozumím, snažíte položit rovnítko mezi POKÁNÍ a SEBEPOŠKOZOVÁNÍ s tím, že z pozitivistického hlediska se jedná o způsobení jisté (dočasné) tělesné, nebo jiné újmy, nebo nepohodlí, nic jiného.

Vidím dva zásadní rozdíly. První z nich je v už naznačené motivaci daného činu. To není nic metafyzického. Snášení nepohodlí nebo dočasné újmy s cílem dosáhnout většího dobra později je, řekl bych, všeobecně rozšířené i v sekulárním životě. Na duchovní hladině je potom tim vyšším dobrem "Blažené patření na Boha"...respektive život věčný.

Druhý rozdíl je v přiměřenosti toho většího dobra a újmy.

V křesťanství se pak pokání ritualizovalo. Při popeleční středě také není popele celý kýbl a při Mea Culpa se taky (rudimentálně) bijeme.

Rituál chrání do jisté míry před výstřelky. Pevně věřím, že měl K.Wojtyla dobrý důvod ke svému konání a že to jako autor "Teologie těla" nepřeháněl. Už jenom proto, že nadměrná horlivost v pokání může být - pro neznalé trochu překvapivě - projevem pýchy.

Co se sebekastrace týče, tedy sebemzrzačení, tak se to snad traduje jen o Origenovi. Pokud je mi známo, vykastrovaný muž nemůže být platně vysvěcen.
30. 01. 2010 | 21:34

n.o.s napsal(a):

Jemnický

blábolíte naprostý nesmysl Latifundia vznikla na konci 1.stol resp se rozšířila ve 2. století vaše tvrzení je lež,

kdo se koupe v Kristu nepotřebuje druhou koupel

na světě je pouze jeden lékař Ježíš Kristus
to vám nic neříká
30. 01. 2010 | 21:35

Jemnický napsal(a):

Nos

To co je popisováno v onom 13. století si v rozsahu o jeden až dva řády vyšším představte v novověku. Abych byl alespoň jedním příkladem konkrétní koncentrační tábory (konec 19.stol. Namibie, 20 stol. Majdanek, Osvětim, Terezín a spol, ruské a čínské gulagy, naše pracovní komunistické lágry v dolech např. Vojna). Jistě nemusím pokračovat. Faktografické znalosti nezaručují pochopení kontextu a posouzení významu jednotlivých jevů a událostí.
S tím Le Goffem jste mi udělal radost. Je tak dál.

Jemnický
30. 01. 2010 | 21:36

scallop napsal(a):

Pane profesore, uz i pro Vas pise Tvrdik ?

Obama: Afghanistan -dela co by delal kazdy jiny americky prezident; Kuba, Barma, severni Korea - proc rusit sankce jenom Kube ??; Afghanistan - ruska okupace vypada podobne, ale "dabel je v detailech" :-) atd.

Blair: mezinarodni pravo je pouha iluze, protoze neni vynutitelne. Blairovo rozhodnuti bylo vice krestanske nez evropsky pristup "radeji nedelat nic, pak nic nezkazime".

Jan Pavel II: jeho soukromi je jenom JEHO vec (neni placen z dani jako politici), jestli Vy sjte ho obdivoval, tak je to Vas problem. Papez videl ty tisice trpicich lidi nacelem svete a musel citit svou bezmoc. Treba sahl i k sebemrskačství ve snaze se vcitit do jejich situace. Imunologie je mnohem jednodussi pane profesore, Vy jeho problemy resit nemusite ...
30. 01. 2010 | 21:38

n.o.s napsal(a):

Jemnický

nezapomeňte na genocidu v konžském svobodném státu katolíkem Leopoldem 2.

inu ano existovali specifické příklady a máte jistě pravdu ovšem pohromy novověku nelze srovnávat s chronickou realitou středověku
30. 01. 2010 | 21:39

n.o.s napsal(a):

ovšem chápu jak hluboko jste klesl jestliže srovnáváte vaši katolickou církev se zločineckými režimy 20.stol

jinak řečeno realita křesťanského středověku je srovnatelná s excesy novověku
30. 01. 2010 | 21:42

Jemnický napsal(a):

Nos
Milý pane, nechtějte, aby zase vzal cep na vaši hlavu. Latifundia vznikala již ve 2 st. před Kristem, a to zejména na Sicílii. Důvody vzniku nebudu uvádět, to si laskavě někde přečtěte. O úpadku zemědělství v Itálii si také něco vyhledejte a zase se ozvěte. Pokud vládnete jazykem Anglickým, tak rozlišujte B.C. a A.C.
Moje tvrzení mohou být nepravdivá, nikoliv lživá (netvrdím případné nepravdy úmyslně), avšak historické prameny jistě lživé ohledně latifundií nebudou.

Dobrou noc.

Jemnický
30. 01. 2010 | 21:50

n.o.s napsal(a):

Jemnický

žijete ve zcela vylhaném světě snažíte se dát rovnítko mezi společnost která neměla logistiku, neexistovali téměř žádná hnojiva žádná mechanizace (i ten římský kombajn byl znovuobjeven až v 19.stol.)

to je zcela nepochopitelné já zde neobhajuji ani bolševizmus natož nacismus systémy které byli za tyto zločiny zodpovědné
30. 01. 2010 | 21:51

n.o.s napsal(a):

Latifundia vznikala již ve 2 st. před Kristem

omyl jednalo se o tzv proto latifundiu, latifundia jako taková vznikla na konci 1.stol
30. 01. 2010 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
»husity, ti pěkně zplundrovali naší zem.« Nebyli to spíše křižáci?
30. 01. 2010 | 21:57

Jemnický napsal(a):

Nos
Jaká je podle vás chronická realita novověku?
Leopold II byl podprůměrný státník a katolík to byl asi takový jako Josef Visarionovič Stalin.
Stále si pletete život ve víře s příslušností k ismům. Potom docházíte k absurdním závěrům.
Křesťan, milý pane, je osobně zodpovědný za svůj život a činy bohu. Když Hus tepal odpustky, tak tento aspekt byl tím podstatným. Odpovědnost za moje činy nemůže převzít ani církev, ani jiná organizace (armáda, stát, strana). Církev si nemůže osobovat právo být výhradním prostředníkem mezi mnou a bohem. To je dle mého soudu problém, který křesťanství řeší a nedořešilo.
UŽ TO CHÁPETE!!!

Jemnický
30. 01. 2010 | 22:05

Fialový krokodýl napsal(a):

Jemnický, 30.01.2010 22:05:22:

Proč si myslíte, že církev nemůže být prostředníkem mezi Vámi a Bohem?
30. 01. 2010 | 22:08

n.o.s napsal(a):

Jemnický

"Řekl bych, že ani špína v Indii nemá co dělat s křesťanstvím."

Římská společnost centralizovanou hygienu měla, křesťanská společnost nikoliv, novodobá společnost ji má.

vaše výmluva Indie - úžasné!!!

dobrou noc
30. 01. 2010 | 22:09

Jemnický napsal(a):

Nos
uniká vám podstata diskuse. Byl zde srovnáván středověk a novověk. Mám pocit, že hrůzy středověku si nikterak nezadají s hrůzami novověku. Vy do toho pletete neustále svůj fanatický odpor ke křesťanství. No prosím, ať se každý drbe tam, kde ho svědí.

Jemnický
30. 01. 2010 | 22:12

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
křižáci nevypalovali města a kláštery. Neobléhali a nedobývali hrady, křižáci se pouze honily za husity, když je dohnali dostali výprask a utíkali.
30. 01. 2010 | 22:12

n.o.s napsal(a):

Jemnický

církev kromě skutečnosti že nezná ani své počátky vytvořila a přijala určitý systém a za ten je plně zodpovědná a stejně každý křesťan, stejně jako každý nacista je zodpovědný za zločiny nacismu, eventuálně komunista komunismu

jedná se o ideologii nikoliv o etnickou příslušnost
30. 01. 2010 | 22:13

n.o.s napsal(a):

Jemnický

hrůzy novověku byli excesy zločineckých režimů, hrůzy středověku byl produkt katolické církve

nacismus i komunismus jsou za své zločiny postaveny mimo zákon církev nikoliv a to je chyba
30. 01. 2010 | 22:15

Lex napsal(a):

Václav Hořejší
Překvapil jste mne, profesore, mile překvapil. O upřímnosti Vašich odpovědí už nemám pochybnosti, politickou korektnost už v tomto ohledu také nevzpomínám.
A předpověděl jsem to správně. Naše odpovědi se shodují, dokonce skoro na 100 procent.
No, a nakonec - že to krásně rozproudilo diskusi, co říkáte. Pochybuji, že bez těch "provokativních" odpovědí by to bylo ono.
Hezký večer! Lex
30. 01. 2010 | 22:22

Karel Mueller napsal(a):

Pípa:

Budu komentovat pouze závěr týkající se nás:

Je to smutné, ale v zásadě máte pravdu.
30. 01. 2010 | 22:28

Lena napsal(a):

Václav Hořejší:

"davam rozhodne prednost zit v moderni dobe proti zivote ve stredoveku, zvlaste pokud bych nebyl prislusnikem velmi uzke privilegovane ridy."

Nemáte dojem, že ten středověk vládne na většině současné Země a Vy jste příšlušníkem privilegovaných? Je, myslím, docela jedno, zda žijeme dnes třeba v rovníkové Africe nebo před pár set lety ve středověké Evropě.
30. 01. 2010 | 22:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
To snad ani nemůže být míněno vážně! Čím a odkud tedy křižáci při tažení zemí svou povětšině počtem násobnou armádu oproti husitům se živili?
30. 01. 2010 | 22:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lena:
Trefná připomínka.
30. 01. 2010 | 22:33

Jemncký napsal(a):

Fialový Krokodýl

Zdravím a oceňuji odpověď Hořejšímu ohledně pokání a flagelantsví.
Napsal jsem, že církev není výhradním prostředníkem mezi jednotlivcem a Bohem. Účelem církve (kde dva se spojí v mém jménu, tam já budu mezi nimi) je pomáhat nalezení přímého kontaktu jednotlivce a Boha, zabránit bloudění. To je úkol opravdových pastýřů - biskupů. Ve chvíli, kdy se církev stala organizací a tím i pilířem státní moci, nutně si musela udělat monopol na Boha. Když se peníze, ty ďáblovy výkaly, jak je nazval italský spisovatel Giovanni Papini, staly krví katolické církve, tak rané křesťanství vzalo za své.
Jemnický
30. 01. 2010 | 22:33

Čochtan napsal(a):

Pane Jemnický,
"..Odpovědnost za moje činy nemůže převzít ani církev, ani jiná organizace (armáda, stát, strana)..." sympatická věta !

To mi připomíná dnešní výmluvy mnoha lidí "já nic, já jen dělal svou práci", případně "já jen plnil rozkazy".
30. 01. 2010 | 22:35

větro napsal(a):

Ale Obama dělá v zahraniční politice to co slibovál před volbama . Že pošle vojáky do Afganistánu, z Iráku že se stáhne ale ne hned ,bude spoluprácovát s izraelem ,že s Iránem bude jednat ,ale tvrdě, že bude jednat s Ruskem ,že zhodnotí účinnost protiraketového štítu . Níc víc se od něj čekát nedalo . Ale i ten radar který není stojí zato . Vyhrát někdo jiný ták tady radar je .
30. 01. 2010 | 22:37

Karel Mueller napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Už H.G. Wells napsal v Dějinách světa, že křižáci vrthli do Čech a páchali na obyvatelích nepředstavitelné zločiny a krutosti.
Ale objektivní hodnocení husitství a jeho významu se dnes nehodí. Musel by jste vyzvednout výkony, mající málo obdoby v dějinách. I to, že by nevznikl protestantismus a dodnes jsme moli mít v Evropě něco dost podobné islámu.

Pokud jde o ty genocidy, lze to napsat takto:

Do konce 19 století:
Bez ohledu na ismus neplánovány, ale realizovány. Posledními byli Guančové a Tasmánci.

Nacismus: Plánoval a realisoval.

Komunismus: Neplánoval a nerealisoval v evropské variantě. V asijské variantě realisoval v Kambodži, patrně podle čínských instrukcí.

Mimo 1. a 2. WW proběhlo ve světě nespočet válek s výrazně genocidními rysy, zejména v Africe. Pokud je mi známo, tak žádná genocida nebyla dotažena do konce.
30. 01. 2010 | 22:40

n.o.s napsal(a):

Karel Mueller

ve středověku, nejednalo se o plánovanou genocidu což je nesmysl ale o naprosté selhání snad ve všech myslitelných oblastech organizace.

místo investic do potravin stavěla církev kostely
30. 01. 2010 | 22:45

Jamima napsal(a):

n.o.s. - "nacismus i komunismus jsou za své zločiny postaveny mimo zákon církev nikoliv a to je chyba" - nemáte pocit, že srovnáváte nesrovnatelné? Jak nacismus tak komunismus byly založeny na ideologii, která již předem počítala s potíráním svých nepřátel. Církev naproti tomu vznikla na základech Kristova učení, kde se naopak hlásá láska ke všem, tedy i k nepřátelům. Co z toho později lidé vytvořili je již jiná věc. Mimochodem, některé církve vznikají až dnes, ty také chcete zakázat?
30. 01. 2010 | 22:47

Větro napsal(a):

Doplnění : A nevyhrát volby Obama ták kdo ví kde už by byly nová bojišťě. Třebá Irán nebo Severní Korea.
30. 01. 2010 | 22:50

n.o.s napsal(a):

Jamima

na základě Kristova učení, nejen že je Ježíš nejspíše fikce ale

34 Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. 35 Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; 36 a 'nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina'. 37 Kdo miluje otce a matku více nežli mne, není mne hoden. Matouš 10:34-37
30. 01. 2010 | 22:51

Jemnický napsal(a):

Nos
1. Které konkrétní hrůzy středověku jsou vámi připisovány katolické církvi a které státu jako takovému?
2. Zločinecké režimy 20 stol. jsou produktem čeho? Také katolické církve?
3. Jak odlišujete exces od produktu?
4. Seznávám, že vám imponuje antický Řím. Otroci, gladiátoři, křižování, porobování národů, bezchybná mašinerie armády, genocida. A do toho čistoskvoucí prádlo a hygiena, lázně, politické vraždy, korupce a vláda psychopatů a tyranů. Dekadence rozvrátila Řím, stejná dekadence rozvrací Evropu, jako pokračovatelku Říma. Bohužel, církev se této dekadence nevyvarovala a ve středověku byla pokračovatelkou Říma a hlavní dědičkou této tradice.
Víte pane Nosi, nablejskanej hazl a úzkostnou hygienu, to měl i Fuhrer.
Jemnický
30. 01. 2010 | 22:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

n.o.s:
Šíření křesťanství se dělo plánovitými genocidními metodami. Sám franský Karel Veliký se chlubil, kolik pohanů pokřtil a kolik pozabíjel těch, kteří se pokřtít nedali.
30. 01. 2010 | 22:53

n.o.s napsal(a):

8 Jestliže tě tvá ruka nebo noha svádí k hříchu, utni ji a odhoď pryč; lépe je pro tebe, vejdeš-li do života zmrzačený nebo chromý, než abys byl s oběma rukama či nohama uvržen do věčného ohně. 9 Jestliže tě tvé oko svádí k hříchu, vyrvi je a odhoď pryč; lépe je pro tebe, vejdeš-li do života jednooký, než abys byl s oběma očima uvržen do ohnivého pekla. Matouš 18:8-9

má oblíbená
15 Tu byli rozvázáni ti čtyři andělé, připravení na hodinu, den, měsíc a rok, kdy mají pobít třetinu lidí. 16 A jejich jízdních oddílů bylo dvě stě miliónů - slyšel jsem jejich počet. 17 A ve vidění jsem spatřil koně a na nich jezdce: pancíře měli ohnivé, rudě zářící a žhnoucí sírou; hlavy koňů byly jako hlavy lvů a z jejich tlam šel oheň, dým a síra. 18 Touto trojí pohromou - ohněm, dýmem a sírou ze svých tlam - usmrtili třetinu lidí. Zjevení 9:15-18

nemluvě o tom nacistickém braku jménem starý zákon, organizace která hlásá tento brak je totalitní stejně jako komunisti nebo nacisti
30. 01. 2010 | 22:57

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

máte pravdu ale šlo mi spíš o organizační selhání které stálo mnohem více životů
30. 01. 2010 | 23:02

Jemnický napsal(a):

Nos
Už jsem vám napsal, že znalost fakt neznamená, že jim rozumíte. Ano, Kristus uvedl meč, protože kdo vezme na sebe kříž, kdo půjde jeho cestou, ten se dostane do konfliktu s tímto světem, neboť odmítá být zapřažen do nepravostí tohoto světa, nežene se za mamonem. Tak nutně proti sobě budou stát křesťané a Řím, abych vám to přiblížil. Ten meč jde skrze každého z nás. Jak Pán pravil, tak se i stalo. Slyšel jste a porozuměl?

Jemnický
30. 01. 2010 | 23:04

Karel Mueller napsal(a):

n.o.s.:

Pardon, asi jste se přehlédl. Nepsal jsem naplánovány, psal jsem neplánovány.
30. 01. 2010 | 23:04

Jemnický napsal(a):

Nos
Pokud Starý Zákon prohlašujete za nacistický brak, tak vás zde veřejně prohlašuji za bezmezného technokratického blba, kterému vzdělání brání v myšlení. Končím diskusi.

Jemnický
30. 01. 2010 | 23:08

Čochtan napsal(a):

Pane Muellere,
a proč křižáci vtrhli do Čech ? Nebylo příčinou řádění husitů ? Nebyli povoláni králem Zikmundem k záchraně království před rabujícími a vše ničícími husity ?
30. 01. 2010 | 23:12

Karel Mueller napsal(a):

Jamima:

Váš argument o srovnání komunismu s křesťanstvím má následující zásadní omyl: Neoddělujete ranné období, kdy je dané učení omezeno na malý okruh věřících (myšlenkám křesťanství, komunismu, nacismu apod.), období, kdy dosáhne vliv ve společnosti a musí čelit nepřátelům a období, kdy se reálně stává rozhodující silou ve společnosti.

Pak neplatí, co z toho lidé udělali či nikoliv. Lidé jsou jen lidé a dané učení musí respektovat jejich přirozenost, pokud nemá nakonec prohrát. Prostě dané učení musí být životaschopné.

Sám považuji komunismus za odnož křesťanství, která zbožnila člověka. Proto je zde do očí bijící paralela v teorii i praxi.
30. 01. 2010 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Ve škole nám říkali, že husiti bránili českou zem před křižáky. Ono to ale bylo opačně.
Husiti, kromě Tábora, nic nevybudovali. Jen táhli zemí, aby ničili, aby škodili. Kdo se nepřidal na stranu pod obojí, k té politicky korektní ideologii, ten byl spálen. Město, klášter, vesnice, člověk.
Fanatici.
30. 01. 2010 | 23:22

n.o.s napsal(a):

k bodu 4.

otroci,porobování národů,genocida,politické vraždy, korupce,vláda psychopatů a tyranů-

tak na ty Řím monopol neměl

bezchybná mašinerie armády

jak ráda by ji středověká společnost měla ale bylo to nad její schopnosti

čistoskvoucí prádlo a hygiena, lázně
no vidíte tak na to téměř 1400 let ano

takže Řím měl přesně to co měla středověká společnost + funkční hygienu, organizaci, schopnost uživit společnost v době přírodních katastrof, velmi slušnou legislativu (římské nikoliv biblické právo je základ euro atlantické civilizace)

křižování, gladiátoři

upalování a mučení

mimochodem zatímco pohanská společnost měla pár špatných císařu navíc tato jatka se týkala jen úzké skupiny

křesťanský Řím měl téměř všechny císaře psychopaty a ještě zcela nekompetentní navíc vraždy a persekuce byli prováděny v celém spektru společnosti

gladiátorské zápasy křestané zrušili protože nebylo z čeho je financovat
30. 01. 2010 | 23:25

JC napsal(a):

Čochtane, Paroubek je husita :-))
30. 01. 2010 | 23:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Nebylo. Křižáci především chránili katolickou církev, církev hrabivou s jejími odpustky, církev hříšnou poprávu husity označenou jako nevěstku Kristovu, církev zaneřáděnou mocichtivými preláty s 3 papeži současně...atd. Veškerá neřest tehdejšího světa byla soustředěna v katolické církvi, největší soustředění prostitutek zažila Kostnice v čase konání koncilu.
Není divu, že husité jako první v Evropě se uchýlili k činům tyto věci zvrátit, ostatní reformátoři přišli o století později.
No a mnohým, jak vidno, to nedošlo dodnes.
30. 01. 2010 | 23:26

Karel Mueller napsal(a):

Víte pane Čochtan,

vznik husitství byl v podstatě návrat k původnímu křesťanství. To samozřejmě nebylo z více důvodů možné, ale Evropa a katolická církev byla ve strašném hnoji, jinak by koneckonců ani nemohlo vzniknout.

Nevím jestli řádění je to pravě slovo pro tehdejší dobu.

Husité obraceli na svoji víru a byli v tomto směru daleko "mírumilovnější" než ti křížáci při šíření křesťanství nebo koneckonců i při "potrestání kacířů", jak nakonec Wells barvitě popisuje.

Jistě, mělo to rysy primitivního komunismu. Ale vždyť vznik komunismu je právě vznik křesťanství, ať se Vám to líbí či nikoliv.
30. 01. 2010 | 23:27

scallop napsal(a):

To autor (& Lex):

"1) Proc se Obama chova tak jak se chova (v rozporu s predvolebnimi sliby)?
Odpoved: Protoze o americke politice rozhoduji jini nez prezident (vojenskoprumyslovy komplex, politicko-ekonomicky establishment). Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem."

Me tohle komuniste ucili jen na zakladni skole, ale u Vas na to meli dele casu, takze uspeli. Stejnou logikou se da rici, ze Gazprom vladne Rusku, financnici Anglii, zemedelci Francii (a CEZ se skodovkou Cesku). Proc vlastne onen myticky vojenskoprumyslovy komplex dovolil, aby se zastavil Bushuv protiraketovy projekt ? (Nahrazen je levnejsi variantou, to ti zlodusi vydelaji mene.) Proc nezvolili variantu atentat ?

Co se tyze vzpouzejiciho se prezidenta Kennedyho jen pripomenu znama fakta: on zavelel k blamazi v Zatoce svini a on jako prvni americky prezident poslal vojaky do Vietnamu. Byt ja reditelem "Ústavu chemickych defoliantu" americke zbrojarske firmy, byl bych s nim docela spokojeny ....

2) Zdalipak si asi Blair někdy položil otázku, jestli by jeho konání schválil zakladatel křesťanství?

"Odpoved: Asi si ji polozil, ale s odpovedi si nedelal velke starosti. Jedenomu memu priteli (na rozdil ode me skutecnemu praktikujicimu katolikovi) jsem kdysi polozil otazku, co rika tomu, ze papez odsoudil agresi proti Iraku. Odpoved byla "No, to vis, on ma ty mirove reci v popisu prace, to se nesmi brat tak vazne"."

Kdyz se u sousedu perou, mam je premlouvat aby toho nechali nebo 'tam vlitnout' (kdyz premlouvani nepomaha) ? Pro vericiho krestana je to tezka - a velice individualni - otazka, pro 'uvedomeleho evropana' jednoducha: vzdy jen premlouva.
30. 01. 2010 | 23:27

Karel Mueller napsal(a):

Příspěvek se Zbyňkem Matyášem jsme psali současně, pod jeho pohled se podepisuji.
30. 01. 2010 | 23:29

n.o.s napsal(a):

Jemnický

nacistický brak to ve skutečnosti je

Hospodin promluvil k Mojžíšovi: "Vykonáš za syny Izraele pomstu na Midjáncích a pak budeš připojen ke svému lidu. ".... Zabili také midjánské krále Evího, Rekema, Súra, Chúra a Rebaa, pět midjánských králů, mimo ostatní skolené. I Bileáma, syna Beórova, zabili mečem. Midjánské ženy a jejich děti však Izraelci zajali a všechen jejich dobytek, všechna stáda a veškeré bohatství uloupili. Všechna jejich města, ve kterých sídlili, i všechna jejich hradiště vypálili. A všecku loupež i všecky kořisti pobravše, lidi i hovada,... Nu 31:1,8-10

Mojžíš se však rozlítil na vůdce vojska, na velitele nad tisíci a nad sty, přicházející z vojenské výpravy. Vytkl jim: "Cože jste nechali naživu všechny ženy? Právě ony daly Izraelcům podnět k věrolomnosti vůči Hospodinu ve věci Peórově podle slov Bileámových, takže na pospolitost Hospodinovu dolehla pohroma. Nu 31:14-16

Nyní zabijte z dětí všechny mužského pohlaví i každou ženu, která poznala muže a obcovala s ním. Všechny děti ženského pohlaví a ženy, jež nepoznaly muže a neobcovaly s ním, nechte naživu pro sebe. Nu 31:17-19

A tobě i tvému potomstvu dávám do věčného vlastnictví zemi, v níž jsi hostem, tu celou zemi kenaanskou. A budu jim Bohem." Gn 17:8

Když vejdete do země Kananejské, kterouž já vám za dědictví dávám, a dopustil bych ránu malomocenství na některý dům země, kterouž vládnouti budete,... Lv 14:34

židovský bůh dává svému vyvolenému národu lebensraum, Exodus není nic víc než drang nach osten
30. 01. 2010 | 23:32

JC napsal(a):

Větro,
No ta Severní Korea, to by bylo také dobré sousto pro našeho anti-amerického badatele/tedy kdyby na ni náhodou došlo/.
Ten zásah spojenců v 50-tých byl pod patronací OSN/ jak badatel vyžaduje/ a dodne nebyla podepsána mírová smlouva.
30. 01. 2010 | 23:33

n.o.s napsal(a):

Jemnický

Pošlu před tebou svou hrůzu a uvedu ve zmatek všechen lid, k němuž přicházíš; obrátím před tebou všechny tvé nepřátele na útěk. Pošlu před tebou děsy, aby před tebou vypudili Chivejce, Kenaance a Chetejce. Nevypudím je však před tebou za jeden rok, aby země nezpustla a aby se k tvé škodě nerozmnožila polní zvěř. Vypudím je před tebou postupně, dokud se nerozplodíš a nepřevezmeš zemi do dědictví. A určím tvé pomezí od Rákosového moře až k moři Pelištejců a od pouště až k řece Eufratu. Dám totiž do vašich rukou obyvatele země a vypudíš je před sebou. Ex 23:27-31
Jimž řekl: Tak praví Hospodin Bůh Izraelský: Připaš jeden každý meč svůj k boku svému; přejděte sem i tam od brány táboru k bráně, a zabí jeden každý bratra svého, a každý přítele svého i bližního svého. I učinili synové Léví podlé řeči Mojžíšovy, a padlo jich v ten den z lidu na tři tisíce mužů. Ex 32:27-28

Synům také Izraelským díš: Kdo by koli z synů Izraelských a z příchozích, kteříž by byli pohostinu v Izraeli, dal z semene svého modle Moloch, smrtí umře. Lid země té kamením jej uhází. Nebo já postavím tvář svou proti takovému, a vyhladím ho z prostředku lidu jeho, proto že z semene svého dal modle Moloch, a tak zprznil svatyni mou, a poškvrnil jména svatosti mé. Jestliže by pak lid země té všelijak přehlídal to na člověku tom, kterýž by dal z semene svého modle Moloch, a nezahubil by ho: Tedy já postavím tvář svou proti muži tomu a proti čeledi jeho, a vyhladím ho i všecky, kteříž smilníce, odcházeli po něm, aby smilnili, následujíce Molocha, z prostředku lidu jeho. Lv 20:2-5

Kdo by zlořečil svému otci nebo své matce, musí zemřít. Svému otci a matce zlořečil, jeho krev padni na něho. Lv 20:9
36) Kdo se dopustí cizoložství s ženou někoho jiného, kdo cizoloží s ženou svého bližního, musí zemřít, cizoložník i cizoložnice. Lv 20:10
37) Kdo by spal s ženou svého otce, odkryl nahotu svého otce. Oba musejí zemřít, jejich krev padni na ně. Lv 20:11
38) Kdyby někdo spal se svou snachou, oba musejí zemřít; dopustili se zvrhlosti, jejich krev padni na ně. Lv 20:12
30. 01. 2010 | 23:44

n.o.s napsal(a):

Když se dcera některého kněze znesvětí smilstvem, znesvětila svého otce; bude upálena. Lv 21:9

Hospodin dále mluvil k Mojžíšovi: "Mluv k Áronovi: Když se v pokoleních tvého potomstva vyskytne muž, který by měl nějakou vadu, nepřiblíží se, aby přinášel chléb svého Boha. Nepřiblíží se žádný muž s vadou: nikdo slepý nebo kulhavý nebo se znetvořenou tváří nebo s některým údem příliš dlouhým, nebo kdo by měl zlomenou nohu nebo zlomenou ruku, nebo hrbatý nebo zakrnělý nebo se skvrnou na oku nebo postižený svrabem nebo lišejem nebo s rozdrcenými varlaty. Nikdo z potomstva kněze Árona, kdo by měl nějakou vadu, se nepřiblíží, aby přinášel ohnivé oběti Hospodinovy. Má vadu, nepřiblíží se, aby přinášel chléb svého Boha. Chléb svého Boha z velesvatých i svatých darů smí jíst. Ale nesmí přistupovat k oponě a nepřiblíží se k oltáři, neboť má vadu, aby neznesvětil prostory mé svatyně. Já jsem Hospodin, já je posvěcuji." Lv 21:16-23

Kdo bude lát jménu Hospodinovu, musí zemřít. Celá pospolitost ho ukamenuje. Jak host, tak domorodec zemře, jestliže bude lát Jménu. Lv 24:16

Tak promluvil Mojžíš k Izraelcům. Zlolajce vyvedli ven z tábora a ukamenovali. Izraelci učinili, jak Hospodin Mojžíšovi přikázal. Lv 24:23

Otrok a otrokyně, které budeš mít, ať jsou z pronárodů okolo vás; z nich si budete kupovat otroka a otrokyni. Lv 25:44

Hospodin promluvil k Mojžíšovi: "Přikaž Izraelcům, ať vyhostí z tábora každého malomocného, každého, kdo trpí výtokem, i každého, kdo se znečistil při mrtvém. Vyhostíte osoby jak mužského, tak i ženského pohlaví, vyhostíte je ven za tábor, aby neznečišťovaly tábory těch, uprostřed nichž já přebývám." Nu 5:1-3

Hospodin Izraele vyslyšel a Kenaance mu vydal. Vyhubil je i s jejich městy jako klaté a nazval to místo Chorma (to je Klatbě propadlé). Nu 21:3
71) Hospodin však řekl Mojžíšovi: "Neboj se ho, neboť ho vydám do tvých rukou se vším jeho lidem i s jeho zemí. Naložíš s ním, jako jsi naložil se Síchonem, králem emorejským, sídlícím v Chešbónu. "A pobili ho i s jeho syny a všechen jeho lid, takže nikdo nevyvázl, a jeho zemi obsadili. Nu 21:34-35

už mě s těch jatek bolí hlava

Hitler příliš originální nebyl jediné co udělal místo slova židé napsal Němci jinak je to stejné
30. 01. 2010 | 23:53

Moxastin napsal(a):

Nobelovka za mier.. aneb komedie

Yasser Arafat, Shimon Peres, Yitzhak Rabin,
Barrack Obama, Mikhail Gorbachev, Al Gore

JO, ked tu operujete este s papezom, vsimol som si ze pouziva takovy dokriveny kriz. Nevim ako sa to vola, ale ma sa jednat o karikaturu crucifixu. Uzivan uz davno satanistami. (Nic proti nim. Vira jak vira :))))
31. 01. 2010 | 00:37

n.o.s napsal(a):

Jemnický

"Jak Pán pravil, tak se i stalo."

Nikdo z autorů evangelií Ježíše nikdy neviděl, neznáme nikoho kdo by jej kdy viděl, lidé kteří psali evangelia neznali dokonce ani nikoho kdo jej měl znát mluvili zcela jinou řečí žili v jiné zemi, nezlobte se na mne ale vaše tvrzení jsou směšná.

můj názor je že Ježíš Kristus je kompozitní charakter, mýtus stejný jako tisíce všech možných mýtických bytostí, vytvořený ze všeho co se hodilo,

jediný rozdíl - někdo se rozhodl a ukázal tento jediný (a celý blázinec kolem něj) je jediná pravda.

a všichni vyšinutí pobožní roboti toto téměř 1700 let opakují ano tento ten jediný je pravda.

Darwin měl pravdu člověk je opice, kdyby zvířata uměla kreslit tak by si ta nejlepší ze stáda nakreslila boha a celý zbytek stáda by bučel "Ano tento jediný je pravda"
31. 01. 2010 | 00:38

Jemnický napsal(a):

Nos
1. Kdo byl ten Hospodin?
2. Za jakým účelem vydal tato nařízení?
3. Jak byla technicky provedena primitivními uprchlíky z Egypta ta poměrně takticko-technicky náročná operace obsazování zaslíbené země?
4. Kdo zajistil technické efekty zřícení hradeb, nahánění hrůzy atd?

Že by nakonec měl pravdu ten Daniken, že by Židé byli pokus mimozemšťanů o genovou selekci určité skupiny lidstva?

Jenže Starý Zákon má i jiné části.

Jemnický
31. 01. 2010 | 00:42

Jemnikcý napsal(a):

Nos
1. Darwin nikdy nikde netvrdil, že člověk je opice. Pak by muselo platit, že opice je člověk.

2. Krista znal osobně Petr a Jakub. Petra znal Pavel z Tarsu.

Kdo se rozhodl, že celý ten blázinec je pravda?

3. Hospodina také nikdo neznal a nikdy neviděl, Židé jsou tady, přežili snad všechno, co se může národu přihodit, jsou spátky ve Svaté zemi. Jak podivuhodné.

Jemnický
31. 01. 2010 | 00:56

Jamima napsal(a):

n.o.s. - nezlobte se, ale nechce se mi diskutovat s někým, kdo je schopen tak tvrdého a nekompromisního odsudku aniž by připustil cokoliv dobrého na církvi. Ale zkuste to na nějakém blogu věřících, oni tam s takovými jako vy celkem rádi podiskutujou.
31. 01. 2010 | 00:56

tera napsal(a):

Hořejší

Je velice hezké, že jste z nereálných slibů demokratů před volbami prozřel již po jednom roce... V podstatě se není čemu divit, i Obama poznal, že v dané situaci nemůže reagovat jinak, než dělal před ním onen "nenáviděný" GWB. Co je bohužel trochu škoda, je poněkud slabá zahraniční politika USA směrem k Rusku, Číně a Íránu. Snaha o změnu bohužel zatím nevychází a tyto státy se stávají vážnější hrozbou pro své bezprostřední okolí, a to bez jakékoliv reakce EU, která po schválení LS vlastně neví, co by tak v zahraniční politice měla dělat.

Komentář k ovlivňování zahraniční resp. vnitřní politiky Izraele je pikantní zejména v tom, že kritizujete angažovanost USA po celém světě - mám tomu rozumnět, že někde je ona angažovanost OK a jinde nikoliv ??
31. 01. 2010 | 00:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

n.o.s:
» vytvořený ze všeho co se hodilo«
Ano. V této souvislosti se mi jeví zajímavé uvědomit si, komu se to hodilo. Myslím, že šlo o proces humanizace otroků, z ´mluvících věcí´ se stávali lidé a lidská masa vždy v histórii potřebovala se sjednotit na základě ideologie. Samotné centrální dogma o vykoupení z hříchu je analogií tehdy už běžného vykoupení z otroctví. Z krachujícího otrokářství vystupuje masa nových lidí, individuální propuštěnectví přerostlo ve vznik nové vrstvy lidí vykořeněného původu. Nedovedu si představit jiné učení, které by se tak rychle mohlo rozšířit mezi tuto novou vrstvu, než křesťanskou ideu božské lásky snímající tíhu nového nepoznaného života.
V dalších staletích však křesťanství už jen degenerovalo.
31. 01. 2010 | 00:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
»Hospodina také nikdo neznal a nikdy neviděl, Židé jsou tady, přežili snad všechno, co se může národu přihodit, jsou spátky ve Svaté zemi. Jak podivuhodné.«
Ano, úloha ideologie v životě lidstva je podivuhodná. Není důležité, zda odpovídá realitě, jenom musí sjednocovat a členové komunity jí musí věřit. Pau Johnson zakončil svou knihu Dějiny Židů konstatováním, že není důležité, zda Židé jsou národem vyvoleným, je však důležité, že tomu věří.
31. 01. 2010 | 01:05

n.o.s napsal(a):

Petr? je skála to je z Mithraismus ostatně jako celá katolická hierarchie (a nejen ona)

a Julius Proculus znal Romula to je úžasné jsem zdrcen

Pavel s Tarsu viděl Krista jako vizi na cestě do Damašku

Jeho Kristus není Ježíš evangelií, je to helenisticko-judaistický synkretický produkt nic víc

http://upload.wikimedia.org...

tohle je pod bazilikou svatého Petra je to Sol nebo Ježíš?

Most of the rediscovered tombs in the necropolis under the Basilica are demonstrably non-Christian, but among those that appear to be Christian, is one which depicts Sol Invictus, using the same clear iconography as other Sol Invictus images, but identifies it as a Christian image,

identifying Sol Invictus to be the same individual as Jesus.

jakpak by ne, co jiného

"Kdo se rozhodl, že celý ten blázinec je pravda?"

ten kdo adoptoval křestanství jako preferované náboženství Konstantin, a především Theodosius který z něj vytvořil státní náboženství oba psychopati a vrazi
31. 01. 2010 | 01:20

Jemnický napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Zbývá otázka, na základě čeho tomu věří? Někdo odpoví, že na základě povídaček ve Starém Zákoně. Jiný plácne něco jiného. Sami Židé věří, že na základě své zkušenosti s Živým Bohem Abrahama, Izáka a Jakoba. Spousta národů zmizela z tváře země, také měly svá náboženství a své bohy z kamene, zlata i dřeva, měly náboženství a obřady, vyspělou kulturu. Netvrdím, jen pečlivě kladu na misky vah a tajím dech, nevykřikuji, abych je nevychýlil. Vážím a zvažuji.

Jemnický
31. 01. 2010 | 01:35

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

římská společnost se transformovala z otrokářské do nevolnictví tato transformace byla zapříčiněna nedostatkem pracovních sil, je možné že v raných dobách to tak bylo později asi ne, krizi tehdejší doby lze vyjádřit názorně

In 301 AD one gold aureus was worth 833⅓ denarii; by 324 AD the same aureus was worth 4,350 denarii. In 337 AD, after Constantine converted to the solidus, one solidus was worth 275,000 denarii and finally, by 356 AD, one solidus was worth 4,600,000 denarii.

jeho cena na počátku byla 25 Denárů

křestané zcela fatálně nezvládli situaci, krom toho jejich úspěch byl max 15% populace po asi 250 letech tj v době Konstantina aby získaly většinu potřebovali 100 dalších let (přirozeně plných vraždění)

chci říct příliš mnoho lidí tento systém neoslovil
31. 01. 2010 | 01:47

Jemnický napsal(a):

Nos

Ano, Ježíš nebyl, není a nebude. Asi tak jako banány za komunistů.
Přitloukl jste mě svými argumenty na vrata své prázdné stodoly.
Nezbývá mi, než hlasem mohutným zvolat, Bože, proč jsi mě opustil, a zhasnout.

Jemnický
31. 01. 2010 | 01:47

n.o.s napsal(a):

Zbyněk Matyáš

římská společnost se transformovala z otrokářské do nevolnictví tato transformace byla zapříčiněna nedostatkem pracovních sil, je možné že v raných dobách to tak bylo později asi ne, krizi tehdejší doby lze vyjádřit názorně

In 301 AD one gold aureus was worth 833⅓ denarii; by 324 AD the same aureus was worth 4,350 denarii. In 337 AD, after Constantine converted to the solidus, one solidus was worth 275,000 denarii and finally, by 356 AD, one solidus was worth 4,600,000 denarii.

jeho cena na počátku byla 25 Denárů

křestané zcela fatálně nezvládli situaci, krom toho jejich úspěch byl max 15% populace po asi 250 letech tj v době Konstantina aby získaly většinu potřebovali 100 dalších let (přirozeně plných vraždění)

chci říct příliš mnoho lidí tento systém neoslovil
31. 01. 2010 | 01:47

n.o.s napsal(a):

Jemnický

judaismus pravděpodobně vytvořili Peršané, smyslem této invence byla kontrola společnosti, každý kdo potřeboval kontrolovat společnost v našem regionu tento systém adoptoval

s trochou vlastní tvořivosti ano Peršané byli geniální jejich politické invenci věří bezmála 1/2 lidstva...
31. 01. 2010 | 01:52

n.o.s napsal(a):

Jemnický

prázdná stodola stejně jako první 3 století vašeho náboženství

někdy se tomu říká věk zbožných podvodů

takovou stodolu je nutno naplnit

ve případě vaší pověry lží posléze lží a krví

korespondence mezi Pavlem a Senecou, Ježíšem a Králem Abgarem atd.
31. 01. 2010 | 02:14

n.o.s napsal(a):

Jemnický

1. Kdo byl ten Hospodin?
2. Za jakým účelem vydal tato nařízení?
3. Jak byla technicky provedena primitivními uprchlíky z Egypta ta poměrně takticko-technicky náročná operace obsazování zaslíbené země?
4. Kdo zajistil technické efekty zřícení hradeb, nahánění hrůzy atd?
1. ideologická konstrukce
2. nevydal
3.4. nebyl žádný exodus žádný Mojžíš žádné dobytí např.:Jericha jedná se o etiologický mýtus, židé v Egyptě být mohli jako pastevci (přicházeli do Egypta se svými stády v době sucha)
"Jenže Starý Zákon má i jiné části."

ale to má Mein Kampf také! ovšem to z něj nedělá lepší knihu ani přibližně ne...
31. 01. 2010 | 06:29

Pepa Řepa napsal(a):

Soutěžní otázka na neděli.
---------------------------
Pokud nějaký hloubavý badatel shledá, že níže uvedený citát sedí na jednoho diskutujícího jako prdelka malé Margarity na nočník, nechť zašle své šokující odhakení autorovi šokujících článků o šokujícím zklamání.

Odpověď je na tři.
Pro nečleny AV malá pomůcka: Papoušek ARA to není.
.............
Pak je tu druhý typ lidí, svým způsobem nebezpečnější než ten první. To jsou lidé, kteří si myslí, že základy západní civilizace znají, ale ve skutečnosti je neznají.

Většinou jde o samouky, kteří načerpali znalosti z rychločtení a z perliček, které v průběhu let zaslechli. Edwarda Gibbona nečetli, ale jeho protikřesťanskými předsudky nasákli. Proto sebejistě prohlašují, že na vrcholu antiky stálo Řecko a Řím.

Poté vzdychnou, klasickou civilizaci zničili barbarští křes´tané a uvrhli svět do doby temna.Naštěstí, pokračují, civilizaci zachránila renesance, která se navrátila ke klasickému vědění.Pak přišlo osvícenectví a představilo našim očím zázraky moderní vědy, tržní systém tvorby bohatství a moderní demokracii.

Tyto lidi svádí k zaujatosti už názvy "středověk" a "doba temna".
Pojmy jako renesance a osvícenectví pak vykládají nekriticky jako doslovný popis ducha doby. Musíme mít na paměti, že lidé ondobí renesance netušili, že žijí v renesanci.
Tento termín pochází z devatenáctého století a byl poprvé použit až zpětně.

K ignorantům a polovzdělancům musím přidat ještě ty, kteří o křesťanských kořenech Západui vědí, ale chtějí se jich zbavit.
.............
Konec citátu.
31. 01. 2010 | 08:04

Petr Havelka napsal(a):

Pepa Řepa
Eco
31. 01. 2010 | 08:18

Petr Havelka napsal(a):

31. 01. 2010 | 08:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

OK, jaky je tedy spravny nazor znalcu a vzdelancu?
Myslite, ze pravdivy je tedy opak toho, co autor vami uvadeneho citatu kritizuje? (antika a renesance a osvicenstvi spatne, stredovek dobry?)

..
31. 01. 2010 | 08:51

Admirál napsal(a):

scallo - píšete:"o americke politice rozhoduji jini nez prezident (vojenskoprumyslovy komplex, politicko-ekonomicky establishment). Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem."

"Me tohle komuniste ucili jen na zakladni skole"

Mě to také učili, nevěřil jsem tomu, považoval jsem to za propagandu.

Proto je pro mne velmi bolestivé, že nyní pod tlakem toho, co člověk vnímá, čte a porovnáním faktů musím uznat, že v toto ohledu měli ti, co mě to za komunistů učili, pravdu.

Nežijeme ve světě ideálů, žijeme ve světě zájmů a lidí, kteří se ideály zapřáhají, aby táhly davy ve směru zájmů.

Co se Obamy týče, vypadá to, že je to jen nový, přitažlivější obal stejných zájmů.

Jelikož nejsem Američan ale Čech, musím zájmy amerických mocných posuzovat českou optikou.

Vyhodnocení si každý, kdo na zájmy takto pohlíží, musí udělat sám.
31. 01. 2010 | 09:25

Pepa Řepa napsal(a):

Můj názor, názor pouhé řepy, není podstatný.
Takže pokračujme v citaci.
..............
Nejprve se podívejme, jak se křesťanství stalo pilířem západní civilizace.
Západ stojí na dvou pilířích: na Athénách a Jeruzalému. Athénami míním klasickou civilizaci Řecka a předkřesťanského Říma. Jeruzalémem míním judaismus a křesťanství.Z těchto dvou pilířů je důležitější Jeruzalém. Athény, které známe a obdivujeme, nejsou Athény sutečné, nýbrž Athény viděné očima Jeruzaléma.

..... že křes´tanství je samým kořenem a základem západní civilizace. Také křeśťanství vděčíme za mnoho hodnot a institucí, kterých si nevěřící nesmírně váží
..............
Už toho nechám, neb se za pár hodin probere "papoušek na tři"-ne pane Havelko, není to Eco- a spustí tu svou.

Kde jen my mohli být, kdyby nebylo toho zatracenýho křestanství, kdybychom přejali zvyky barbarských kmenů a dali to dohromady s římským polyteismem, už bychom létali na Proximu Centauri.
31. 01. 2010 | 09:27

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

Vite, kdo vynalezl termin "vojensko-prumyslovy komplex", podle vas "myticky"?
Asi si myslite, ze nejaky komunisticky ideolog?
Schvalne si to zkuste najit - budete velmi prekvapen...

..
31. 01. 2010 | 09:28

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

já vím . . . , ale ten Eco je na iDnes dobré čtení, i s polemikou!
31. 01. 2010 | 09:33

Jemnický napsal(a):

NOs

Pokud Mojžíš a celé dobytí Země zaslíbené je etiologický mýtus, tak proč vás to jako svrab nutí se drbati až do krve?
Pár desetiletí po Kristu, který pro vás neexistoval, Řím zničil zbytek "nezávislého" Izraele, Židé byly rozehnáni do světa. Pavel šel do Říma a hle, Řím padnul. A kde jsou ti vaši geniální Peršané?
Byl tady také jeden geniální organizátor holokaustu. Skončil se střepinou bomby a žíněmi z čalounění ve slezině, potom v pekle. Neměl sahat na Korunu sv. Václava.
Milý pane, když si Hospodin něco usmyslí, tak se můžete třeba posrat. To je tak jediné, co proti tomu dokážete.

Jemnický
31. 01. 2010 | 09:35

vaclavhorejsi napsal(a):

tera:

"Komentář k ovlivňování zahraniční resp. vnitřní politiky Izraele je pikantní zejména v tom, že kritizujete angažovanost USA po celém světě - mám tomu rozumnět, že někde je ona angažovanost OK a jinde nikoliv ??"

Ja jsem velmi pro to, aby se USA a EU silne angazovaly vsude, kde se da zabranit konfliktum. Mely by ale co nejvice pouzivat mirove prostredky - diplomacii, jednani; ozbrojene akce by mely byt az tim uplne poslednim, kdyz uz opravdu maji zabranit necemu hroznemu; pro takove akce existuji jasna praviidla mezinarodniho spolecenstvi, ktera nelze porusovat.
USA maji naprosto zasadni vliv na Izrael - kdyby chtely, mohly by prosadit to davno zname reseni 2 statu, jehoz predpokladem je uplne navraceni okupovanych uzemi (vcetne vychodniho Jeruzalema) palestincum a samozrejme vystehovani osad z okupovaneho uzemi. Je absurdni, aby Palestinci jeste 20 let jednali a mezitim jim cele uzemi pokryly nove osady...
Problem ovsem je, ze americkou politiky diktuje proiizraelska zidovska lobby, ktera evidentne usiluje o takoveto dlouhodobe reseni, at na to cely svet doplati jakkoli...

..
31. 01. 2010 | 09:39

Petr Havelka napsal(a):

31. 01. 2010 | 09:44

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Jsou tací, kteří by křesťanství chtěli nahradit daňovým poplatnictvím, místo křtu každý dostane kartu do Billy a Lídlu. Místo desatera odříká malý občánek zákony tržní ekonomiky a to bude završení vývoje Evropy. Poutníci budou chodit do Bruselu a Lisabonu, kde budou vystaveny ostatky svatého byrokrata. Možná, že to budou kůstky z nosu a možná kostrč, kterou mohou políbit.

Pěknou neděli,

Jemnický
31. 01. 2010 | 09:50

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Jemnický,
omluvte prosím Vašeho protivníka.

I přesto, že spolknul patnáct endiaronů, sedí od rána na míse.
Ani tam ovšem nezahálí a pilně se posiluje Dawkinsem, Gibbonem, Harrisem a jinými, zaručenými stavěči.

Za chvíli bude zpět v plné síle, vyzbrojen citacemi, že kdyby nebylo zatraceného křesťanství, nebyl by ani mor, ani ouplavice, ani prasečí chřipka.
31. 01. 2010 | 09:58

Olga napsal(a):

Bůh je a v Ježíši Kristu přišel, aby nám ukázal jak nás má rád. Poslušnost nechal na nás. Od samého začátku tu byl člověk dobrý a člověk špatný. (Abel a Kain). Celé dějiny lidstva jsou o střetávání těchto dvou protikladů. Ani jedna strana nemá právo, a nikdy neměla, vystupovat ve jménu Boha. Nikdo nemá právo vystupovat ve jménu spravedlnosti. Je to totéž. Každý osobně má právo vybrat si cestu. To, že se musím podřídit světské moci je jen relativní. Je to jen součást poslušnosti Božích přikázání. Kdo poznal Boha, nebo pravdu, nemůže již jednat proti jeho vůli. Jako příklad mi slouží Jan Hus. Nemohl odvolat, protože znal.
31. 01. 2010 | 10:08

martiXXX napsal(a):

Každá organizace je hrabivá a zločinecká, každý politik je zločinec......pokud se stanou strany či organizace monopoly tak se prokáže jejich zločinecká podstata..jenže svět funguje na principu protikladu....takže souboj zel vede k tomu, že žádné zlo nepřevládne jako monopol a dochází tedy ke snesitelnému vývoji; zla se drží pod krkem, napadají se a kontrolují se (konkurence, politický boj, volby); problém je, když se stane organizace monopolem (viz monopol KSČ, nacistů, státostran, a mnoho jiných příkladů).
31. 01. 2010 | 10:08

Honza napsal(a):

Pane profesore, nevybírejte si za své favority mediální panáky. Jinak budete zklamaný i příště. Hodněkrát jsem se v politice mýlil (a na spoustu věcí mám opačný názor než Vy), ale Obama nebo bývalý papež se dali odhadnout docala snadno. Myslím, že papež byl v posledních letech své "vlády" nemyslící dement, za kterého rozhodovali jiní. Tak, jako byl na závěr ze známých osobností dement třeba Brežněv a jak bouhužel dopadnou i všichni z nás, kteří neumřou včas. Papež se uměl někam postavit, usmát se a lidem to stačilo. Obama dement není, ale jeho hlavní přednost také spočívá v tom, že se umí pěkně usmát, zamávat, slíbit, že nebude jako Bush a navíc si i umí nechat napsat projev tak, aby se líbil Američanům. To jim (a nejen jim) stačilo, aby od něj čekali nějaké zázraky. Sposta věcí se na první pohled odhaduje špatně, ale zrovna Obama odhadnout velmi snadno šel.
31. 01. 2010 | 10:10

Fialový Krokodýl napsal(a):

nos:

Už nevím, jakým zpusobem vlastně začal váš spor s Jemnickým. Překvapuje mne ale jedna věc. Křesťanství je dvoutisicletá realita. Jistě, že obsahuje všechno možné. Proč VÁM
to ale tak vadí?
31. 01. 2010 | 10:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Fialový Krokodýl:

"při Mea Culpa se taky (rudimentálně) bijeme."

Je to jasne - Slawomir Oder, postulátor jeho beatifikačního procesu, zrejme nedopatrenim vynechal pri popisu toho flagelantstvi slovo "rudimentálně"... ;-)

..
31. 01. 2010 | 10:26

Fialovy Krokodyl napsal(a):

václav hořejší:

:-)))

Počkejme s čím se vytasí Advocatus Diaboli. Určitě to popře a všechno bude jako předtím...

Pozdrav do mrazivých Čech.
31. 01. 2010 | 10:39

n.o.s napsal(a):

Jemnický

"Pokud Mojžíš a celé dobytí Země zaslíbené je etiologický mýtus, tak proč vás to jako svrab nutí se drbati až do krve?"

netrápí mne ubohá literární kreace ale psychopati kteří tento nesmysl berou jako realitu

"Pár desetiletí po Kristu, který pro vás neexistoval, Řím zničil zbytek "nezávislého" Izraele,"

Řím zlikvidoval bandu fanatických teroristů nic víc, podoba s dnešními islámskými teroristy není náhodná jedná se o stejnou lůzu.

"Židé byly rozehnáni do světa."

to je jeden z mnoha mýtu, určených pro lidi jako vy, nebyli rozehnání je to lež (nikdo před 2000 lety neměl logistiku schopnou rozehnat miliony lidí) ve starověku byla rozehnána max elita

valná část židů zůstala na místě (jednalo se o pastevce, zemědělce) později konvertovali k islámu

dnešní židé jsou konvertité nikoliv etničtí židé jedná se o víru nikoliv etnikum
"Byl tady také jeden geniální organizátor holokaustu. Skončil se střepinou bomby a žíněmi z čalounění ve slezině, potom v pekle."

dobře mu tak

"Milý pane, když si Hospodin něco usmyslí.."

Hospodin je fikce vytvořená k ovládání jedinců jako jste vy a funguje velmi spolehlivě.
31. 01. 2010 | 10:58

skeptický napsal(a):

Je to jako kdyby dneska vyšlo svědectví,že Einstein se při hloubání dloubal v nose.
Veřejnost šokována,vzdušné zámky se bortí.

Že Obama je loutka která umí velmi přesvědčivě hrát o čas,který je potřeba pro zmšny,které nás čekají,a dělá přesně opak toho,co říká,zatím dokáže lidi zmást.

To,co nám dnes drze káží,že bílé je černé,lidé berou,i když před čtyřiceti lety by se tomu každý smál.

Lidé jsou jak po mandragorovém čaji,jak očarovaní.
31. 01. 2010 | 11:00

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa,

tak richtig, už je po průjmu a chobotnatec je zpět v plné síle, tem mi to nandal. Řekl bych, že je to nějaký bývalý lampion a RSDr, pořád ta logistika. Doufám, že hněv Hospodinův přivolá jen na svůj frňák. Asi požádám archanděla Stejskala, aby zasáhnul, než ten šňupák přivolá hněv Hospodinův na celý národ. To si v době krize ekonomické i politické nemůžeme dovolit.

Jemnický
31. 01. 2010 | 11:23

n.o.s napsal(a):

pepa řepa

zajímavé
renesance to slovo použil prvně Giorgio Vasari (16.stol) to není 19.stol ani přibližně ne

výraz Temný Věk použil Petrarca

V renesanci to byli především klasické spisy pro které byl Jeruzalém bezcenný Aristoteles např: neznal vůbec žádné židy natož judaismus

Vy se asi jako naprostý diletant domníváte že Římané bylo etnikum to je omyl Řím dobyl četná území mnohé byli na mnohem vyšší úrovni jak Římané (etruskové, helenistická království, kartago) nikdy nedošlo k úpadku civilizace, to samé Řekové když dobyli perskou říši nebo peršany dobytá území opět žádný úpadek civilizace se nekonal

jen v případě křesťanství byla celá předchozí kultůra a civilizace prohlášena za dábelskou, zničily vše co jim stálo v cestě, Byzantská říše která nikdy dobyta nebyla na tom nebyla o mnoho lépe
mapa 2.stol
http://www.mlahanas.de/Gree...

mapa 6.stol Byzantská říše
http://www.henry-davis.com/...

jak vysvětlíte žádní barbaři žádné dobytí a přesto téměř žádná věda místo toho angelologie
31. 01. 2010 | 11:25

Pepa Řepa napsal(a):

Už je to dobrý?
Inu, traduje se, že i jistého otce reformace napadaly nejbrilantnější myšlenky "na díře".
31. 01. 2010 | 11:25

n.o.s napsal(a):

občan Říma neznamenal etnickou příslušnost, např.: Saul z Tarsu žid a občan Říma nějak se vám to hroutí
31. 01. 2010 | 11:28

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

to je pravda například "O židech a jejich lžích"

1. "First to set fire to their synagogues or schools and to bury and cover with dirt whatever will not burn, so that no man will ever again see a stone or cinder of them. ..."
2. "Second, I advise that their houses also be razed and destroyed. ..."
3. "Third, I advise that all their prayer books and Talmudic writings, in which such idolatry, lies, cursing and blasphemy are taught, be taken from them. ..."
4. "Fourth, I advise that their rabbis be forbidden to teach henceforth on pain of loss of life and limb. ..."
5. "Fifth, I advise that safe-conduct on the highways be abolished completely for the Jews. ..."
6. "Sixth, I advise that usury be prohibited to them, and that all cash and treasure of silver and gold be taken from them. ... Such money should now be used in ... the following [way]... Whenever a Jew is sincerely converted, he should be handed [a certain amount]..."
7. "Seventh, I commend putting a flail, an ax, a hoe, a spade, a distaff, or a spindle into the hands of young, strong Jews and Jewesses and letting them earn their bread in the sweat of their brow... For it is not fitting that they should let us accursed Goyim toil in the sweat of our faces while they, the holy people, idle away their time behind the stove, feasting and farting, and on top of all, boasting blasphemously of their lordship over the Christians by means of our sweat. No, one should toss out these lazy rogues by the seat of their pants."
8. "If we wish to wash our hands of the Jews' blasphemy and not share in their guilt, we have to part company with them. They must be driven from our country" and "we must drive them out like mad dogs." [34]
Nějak se vám to hroutí
31. 01. 2010 | 11:31

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

tomu můžete pane hořejší s klidem říct anti semitismus, nebo snad ne?
31. 01. 2010 | 11:32

Jemnický napsal(a):

Nos

Pan Řepa, kterého si vážím, je toho mínění, že jste se právě vrátil z latrýny. Zdá se, že má recht. Mohu doporučit čaj z borůvek a ovesné vločky.
Zítra se na vaše doporučení nechám vyšetřit u psychiatra. Mám stejný pocit jako Švejk a občas pozoruji na sobě podobné příznaky.

Šalom,

Jemnický
31. 01. 2010 | 11:33

n.o.s napsal(a):

pardon zapomněl jsem jméno autora Martin Luther otec reformace
31. 01. 2010 | 11:33

Emil XX napsal(a):

Pokud bych měl hodnotit tento článek a jeho autora, musel bych pronést delší řeč, skládající se ze samých nadávek.
Souhlasit se nedá skoro s ničím.
Hodilo by se to do předlistopadového Rudého práva...
31. 01. 2010 | 11:39

Emil XX napsal(a):

Pokud bych měl hodnotit tento článek a jeho autora, musel bych pronést delší řeč, skládající se ze samých nadávek.
Souhlasit se nedá skoro s ničím.
Hodilo by se to do předlistopadového Rudého práva...
31. 01. 2010 | 11:40

Pepa Řepa napsal(a):

To jsou zase perly.
Budu se muset zase nad tím zamyslet.
Titus neměl logistiku, neexistoval ještě Česmad, takže Židé neodcházeli do diaspory to dá rozum, cestovky neexistovaly, tak zůstali doma a odříkali šahádu.

Oni vlastně žádní Židé nejsou. Pak mi ovšem hlava nebere, proč Dolfik prohnal šest milionů jedinců, kteří neexistovali komínem?

A když dobyly barbarské kmeny Řím, že to zase nezafungovalo tak, že automaticky nevstřebaly vyšší kulturu a nešla civilizace od konce pátého století vzhůru.

Aha, že by v tom měli zase prsty křesťani? Zatracení psychopaté, jak říkáte.
31. 01. 2010 | 11:42

Jemnický napsal(a):

Nos
jen tak na okraj, z Kartága nezbylo než trosky, Alexandr dobyl a zničil hlavní město Persie a založil si jiné, latinizace Keltů, no to byla kulturní výměna. Římské občanství nebylo zadarmo a nedostal ho každý. Brojili proti tomu patriciové, marně, nakonec to multi-kulti Řím v klasické podobě pohltilo.
Pořád mi nejde do mé psychopatické mysli, proč ti Židé tak nějak nemohli přijít na chuť té skvělé patronaci Říma? Vy to určitě víte, podělte se s námi.

Jemnický
31. 01. 2010 | 11:45

Pepa Řepa napsal(a):

To Jemnický
dobře děláte, že končíte. Budu Vás následovat. Znáte přece pohádku o převozníkovi.
Koneckonců. Kolega n.o.s. je stín p. Hořejšího, tak ať si s ním užije on.
Mějte se.
31. 01. 2010 | 11:48

n.o.s napsal(a):

Jemnický

"jen tak na okraj, z Kartága nezbylo než trosky, Alexandr dobyl a zničil hlavní město Persie a založil si jiné, latinizace Keltů, no to byla kulturní výměna. Římské občanství nebylo zadarmo a nedostal ho každý. Brojili proti tomu patriciové, marně, nakonec to multi-kulti Řím v klasické podobě pohltilo."

a stejně nic z toho neznamenalo úpadek civilizace

"Pořád mi nejde do mé psychopatické mysli, proč ti Židé tak nějak nemohli přijít na chuť té skvělé patronaci Říma?"

no a mne stejně nejde na mysl proč ti Palestinci nějak nemohou přijít na chuť té skvělé patronaci Izraelem

možná proto že stejně jako židé jsou Palestinci teroristé
31. 01. 2010 | 11:51

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

"Titus neměl logistiku"

trochu jste popletl pár desetiletí ale to je u vás běžné

"Oni vlastně žádní Židé nejsou"

Proselytismus vám nic nejspíš neříká.
31. 01. 2010 | 12:06

scallop napsal(a):

To horejsi:

Vojensky prumysl existuje v mnoha zemich na svete (Cesko je vzhledem ke sve velikosti snad nejvyraznejsi priklad). Udelat z toho "komplex" nevyzaduje vyrazny intelekt, vynalezt to mohl treba Marx. (Nemam ovsem tuseni, koho minite vy.) Dotazy: vladl vojensko-prumyslovy komplex u nas v 90. letech (viz cesky lezak L-159 za temer 100 miliard) ? Vladne a nas energeticko-automobilovy komplex dnes ? A ktery komplex bude vladnout v dalsi dekade ?

To horejsi & admiral:

Vliv ruznych lobystickych skupin na vladu je zhruba stejne silny v kazde stabilni zemi. USA je nejsebekritictejsi zemi na svete (tak jsou americane vychovani), proto naivnimu pozorovateli pripada nejhorsi.
31. 01. 2010 | 12:09

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa
My response to Sand's arguments is that no historian of the Jewish national movement has ever really believed that the origins of the Jews are ethnically and biologically "pure." Sand applies marginal positions to the entire body of Jewish historiography and, in doing so, denies the existence of the central positions in Jewish historical scholarship.

No "nationalist" Jewish historian has ever tried to conceal the well-known fact that conversions to Judaism had a major impact on Jewish history in the ancient period and in the early Middle Ages. Although the myth of an exile from the Jewish homeland (Palestine) does exist in popular Israeli culture, it is negligible in serious Jewish historical discussions. Important groups in the Jewish national movement expressed reservations regarding this myth or denied it completely.

Prof. Israel Bartal is dean of the humanities faculty of the Hebrew University
31. 01. 2010 | 12:10

Ládik napsal(a):

Pane Hořejší,
poradím Vám. Nedůvěřujte tomu, koho neznáte. Mějte ho dopředu za gaunera - ve většině případů se nezklamete.
31. 01. 2010 | 12:11

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa
Although the myth of an exile from the Jewish homeland (Palestine) does exist in popular Israeli culture, it is negligible in serious Jewish historical discussions.

To je zvláštní téměř každá historická práce tento mýtus uvádí jako fakt

možná by nám židé měli zdělit které další své mýty předkládají jako fakt.
31. 01. 2010 | 12:13

Winpoj napsal(a):

Aniž bych se chtěl Obamy příliš zastávat:
Zrušení sankcí proti Kubě by asi neprosil v Kongresu.
Afghánská válka vůbec není porušením předvolebních slibů - Obama sliboval, že nebude vést chybnou válku (Irák), ale povede správnou válku (Afghánistán) - několik jeho předvolebních projevů jsem slyšel.
Podpora Izraele je stálicí americké zahraniční politiky bez ohledu na to, kdo je u moci. Spíš než vliv státu Izrael je za tím silná židovská lobby a další faktory.
Blair by mohl být teoreticky stíhán za zločin agrese, protože Británie je na rozdíl od USA signatářem Mezinárodního trestního soudu, ale ve stanovách soudu je myslím uvedeno, že tento zločin se začne stíhat teprve poté, co se státy-signatáři shodnou na jeho definici, což se zatím nestalo.
U papeže je třeba ocenit alespoň to, že se při tom nenatáčel na video a nevystavoval to na internet.
31. 01. 2010 | 12:25

Jozef napsal(a):

US prezident
je sluha,babka,otrok - panov vesmiru.
Je to otrok stabu stabov.Otrok,lebo musi predniest,co mu napisu,otrok,lebo vlastny nazor,postoj, nemoze vyjadrit.

Na ocakavanom vyrocnom prejave "Obamov stab pracoval od zaciatku decembra.Vyse dvadsat vladnych institucii zhromazdovalo podklady,kazdy odstavec precitalo sest editorov,dalsi overovali faktografiu a vsetko prezrel aj tim pravnikov..."
Prezidentovym prejavom dava konecnu podobu talentovany stylista a nakoniec sam prednasatel.

Tak funguje aj kandidat na prezidenta.Kandidat na prezidenta v poslednom kole musi mat k dispozicii aj staby superexpertov,ktori na lekarnickych vahach hodnotia kazdy slub,kazde heslo aj z hladiska buduceho "odpoctu".
Obamu si nasli ludia z klanu Kennedyovcov v DS,vybavili ho aj skvelymi heslami /Yes,we can!/.
Zufalu potrebu zmeny v USA a vo svete nakoniec vyuzili politicke staby na tvorbu imidzu prezidenta spasitela.Bolo to davno,ubehlo viac ako 3 dni klasickej medialnej pamate.

Cloveka Obamovho typu pani Ameriky a vesmiru surne potrebovali kvoli zahraniciu.Lebo banditska dobyvatelska politika a retorika,na ktoru pocuval este elektorat republikanov,v zahranici uz fungovala uplne kontraproduktivne.Washington potreboval novy imidz,makku retoriku "makku silu" slabnucej,stale viac bezmocnej supervelmoci.Novy produkt - je ochotny partnera vypocut.A hovori kompatibilne z este civilizovanou Europou.

Medialni pastieri konzumentov robia z US prezidenta mocneho cisara,zodpovedneho za vsetko.Su to take rutinne cynicke hry - strazcov "demokracie".V tejto dobe temna.
31. 01. 2010 | 12:25

tera napsal(a):

Hořejší

V roli mezinárodního společenství se rozhodně neshodneme, neb poku mají právo veta státy, které na svém vlastním území realizují genocidu (Rusko), z vesela porušují lidská práva (Rusko, Čína)a to proti vlastním lidem, nemůžete od takové organizace čekat zázraky.

Proti jednání vcelku nic nemám, ale je to právě Evropa, která má s nekonečným a zbytetečným jednáním rozsáhlé zkušenosti a to i po II.WW, životem za to zaplatily statisíce civilistů. K jednání musíme mít vždy dvě strany, které se chtějí dohodnout, historie nám ale ukazuje, že tento základní předpoklad mnohdy a mnohde neplatí.

Co se týká Izraele, poněkud přeceňujete vliv USA - Izrael není americkou kolonií, jedná se o demokratický stát (i když s otazníky), který provádí svou vlastní zahraniční politiku. Zároveň je to blízký spojenec USA, v kontextu regionu a pozůstatku studené války je to spojenec významný. Pokud se nepletu, Izrael se několikrát v minulosti snažil Palestinský problém řešit v rámci nějakého kompromisu, vždy však byly tyto snahy přehlušeny násilím, jehož obětí jsou civilisté na obou stranách. Není to spíše tak, že si někteří (Hamas,Hizbaláh, Sýrie,Írán a v neposlední řadě i Egypt) nepřejí vyřešení celé situace ? Egypt už přeci dávno může spravovat Gazu... místo toho staví zeď, tu izraelskou všichni kritizují, o té egyptské se nemluví... Ani Egypt se totiž nechce zaplétat s Hamasem, svých radikálů má na svém území dost.

Pane Hořejší, situace na blízkém východě je jedním z problematických pozůstatků studené války a pokud tedy kritizujete pouze jednu stranu, zavíráte oči před realitou.
31. 01. 2010 | 12:32

Petr_F napsal(a):

Pane Hořejší,

zklamal jste mě svým černo-bílým viděním
Ameriky.

"1)
Prezident je v podstate figurka. Pokud se tomu vzpouzi, je odstranen atentatem..."

To je asi stejná pitomost jako říct:

V Česku se po roce 1989 nic nezměnilo.
Kdo nevidí rozdíl mezi Obamou a GWB tak se neumí ďívat.
Americkou zahraniční politiku na Středním východě neurčuje Israel, ale má na ni velký
vliv Israelská loby uvnitř Ameriky - jako JEDEN z MNOHA faktorů.

Vice zde:
http://www.nytimes.com/2010...
31. 01. 2010 | 13:15

Aleš napsal(a):

Jé, kam jsem to zase kliknul! Při Vašem uváděném vzdělání a věku jste byl jistě náležitě ponaučen, že dějiny tvoří Masy Lidu a ne jednotlivci. Ale i s těmi mezerami v znalestech z VÚMLu jste dobrý kandidát do týmu jistého pana JP.
31. 01. 2010 | 13:56

Jozef napsal(a):

Pan Horejsi,

situacia v USA a v zavislom svete je zla,zlozita.Kazda rada dobra,hlada sa liek co len trochu ucinny.
Majitelia HN uverejnili navrh byvaleho hlavneho ekonoma MMF,S.Johnsona:
"je potrebne,aby sa Obamova vlada neoblomne postavila proti siestim americkym bankam- ktore v sucasnosti vlastnia aktiva v hodnote presahujucej 60 % HDP.Ako uz pred viac ako 100 rokmi konstatoval T.Roosevelt,koncentrovana ekon.moc ma sklon uzurpovat si moc politicku...
Chyti sa vlada tejto temy,aby si vynutila znizenie moci bank na trhu a zmiernila ich politicku vahu?Priam sa nuka rozpracovat potencialne pritazlivu temu,ktora by este mozno mohla vychylit tohtorocne kongresove volby v prospech Demokratickej strany...
Necakajme vsak zazraky.Zda sa, ze sefovia najvacsich svetovych bank drzia americku politiku...rovnako pevne ako predtym.Politicke vedenie ochotne sa s tymto vyrovnat,bohuzial,stale nie je na dohlad."
in:HN 28.1.2010

Je to vyzva k rozumu.Vyzva k revolucii,ktora by absolutnu moc plutokracie trocha obmedzila.Konsenzus v tejto teme sa musi urychlit.
31. 01. 2010 | 14:13

Tužka napsal(a):

Tužka pro autora.Vážený,udivuje mne,že jste zklamán.Přece nežijete "v informačním vzduchoprázdnu."Hlavy států,to jsou jenom marionety,a politiku dělají ti v pozadí,co si je dosadili.Že dostal pan Obama Nobelovu cenu?Proč by ji nemohl dostat "válečník",když ji už dostal "starý terorista".Že válčí?Profesionální armáda potřebuje k utužení morálky válku.A v takové válce se "likvidují staré nepotřebné zbraně a vyzkouší nové a nové technologie."A "MOLOCH PEŇEZ SE TOČÍ".Tyhle války,Irak,Afganistan,to je pane ekologická stopa na planetě Zemi,a "předposraní vědci v Kodani" o ní "taktně mlčeli".A sebemrskačství papeže,přečtěte si pozorně Bibli,na tuto otázku tam je odpověď.Pane,tak velý a tak naivní.Tužka.
31. 01. 2010 | 14:20

scallop napsal(a):

To ales

Horejsiho zminka (30.01.2010 15:31:39)o zavrazdeni Kennedyho vypada na jen podprumerneho studenta VUMLu. No nekdy holt clovek neco rekne a hned pote se chyta za hlavu, jak mohl rici takovou blbost. Pan Horejsi to rovnou napise. Hodne vzdelanych lidi citi poslani vzdelavat prihlouple masy, budme k nim tolerantni. Malo dobrych vedcu si uvedomuje svou omezenost mimo jejich obor.
31. 01. 2010 | 14:27

padraig napsal(a):

Pane Horejsi, Vase politicke predstavy jsou natolik naivni, ze nema je moc cenu komentovat. Co se tyce papeze a jeho bice... V dobe, kdy se lide tryzni dietami, hodiny v fitness centrech a plastickou chirurgii je trocha stredoveke askeze pro vyssi cil nez je pekny zadek opravdu osvezujici...
31. 01. 2010 | 14:36

bigjirka napsal(a):

Už moc není co dodat k tomu, co napsal Pepa Řepa. Obama sliboval něco, o čem každý soudný člověk věděl, že splnit nemůže Zásadně změnit Ameriku za pár měsíců? Thatcherová po létech státního kapitalismu uvedla UK jakžtakž do chodu, ....
Nevím proč mluvit někomu do toho, jestli se zešvihá. Pokud to dělá v soukromí a nešvihá někoho jiného či nevytváří psychózu..?
31. 01. 2010 | 14:40

Mroz napsal(a):

Pane profesore,

nerozumim prilis Vasemu zklamani, co se tyce Jana Pavla II. Krestanstvi prece od zacatku bylo nabozenstvim s vyraznymi masochistickymi prvky, kde utrpeni je povazovano za zpusob priblizeni se Bohu, a kde hrdina nejvyssi je hrdinou proto, ze trpel na krizi.
31. 01. 2010 | 14:57

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Přiznávám, že ve Vaší klasifikaci patřím do druhé "nebezpečnější" skupiny a zastávám názor, že základním pilířem západní civilisace je antické Řecko. Řím k tomu přidal hlavně organizaci a teorii státu a práva.

Že po tisíciletí temna se západ začal zdvihat v době renezance je holá skutečnost.
31. 01. 2010 | 15:25

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

No, vidim, ze jste si puvodce toho terminu "vojensko-politicky komplex" (a varovani pred jeho zhoubnym vlivem) nenasel, ackoli je to dnes tak snadne.
Tedy - byl to americky president D.Eisenhower ve svem pamatnem poslednim projevu pred odchodem z funkce - proste bolsevik, ze...:
http://coursesa.matrix.msu....
********************************
Mroz:
Pane profesore,

"Krestanstvi prece od zacatku bylo nabozenstvim s vyraznymi masochistickymi prvky, kde utrpeni je povazovano za zpusob priblizeni se Bohu, a kde hrdina nejvyssi je hrdinou proto, ze trpel na krizi."

Ano, ale myslel jsem, ze tyto veci byly uz v poslednich desetiletich potlaceny a zavladl uplne jiny duch. Asi toho jeste hodne zbyva...

..
31. 01. 2010 | 15:38

Vincent napsal(a):

Vaclav Horejsi:

“Obama, Blair, Jan Pavel II – šokující zklamání...”

Titulek blogu je mylny. Mnohem presnejsi by bylo: “Neuveritelna naivita Vaclava Horejsiho pricinou tri novych sokujicich zklamani... :-)))

To, ze vidite svet jak Hurvinek valku, je znamo vetsine ctenaru Vaseho blogu, a proto sem chodi, aby se pobavili a obcas i poucili. :-)
31. 01. 2010 | 15:50

Lydie Dudova napsal(a):

Pane profesore, jakkoliv si vas i vasich nazoru vazim, velice jste mne zklamal svym komentarem k Janu Pavlu II. Pokud uz jeho SOUKROME cinnosti chcete komentovat, mel byste se zajimat, z jakych pricin a principu vychazi a neco si o tom precist. Pokud jste nepochopil, co jej k tomu vedlo, pak asi ani nechapete, co vedlo Jezise Krista k dobrovolne smrti. Oboji ma stejnou pricinu. Zkuste zjistit jakou.
31. 01. 2010 | 15:56

narvik napsal(a):

Václav Hořejší - co blog, to šokující zklamání
31. 01. 2010 | 16:00

M. Punčochář napsal(a):

Život je, jak říká klasik, jeden z nejsložitějších. Faktem však přesto zůstává, že na středním východě je jenom jeden demokratický stát - Izrael.
31. 01. 2010 | 16:04

Baryk jun. napsal(a):

Mé největší zklamání jste Vy, pane Hořejší. Vzdělaný člověk, který o spravedlivě vedených válkách, používá výrazivo komunistických a sociálně demokratických "velikánů". Pokud jde o Jana Pavla II. berte to při svém chápání prosím třeba jako jógu. Vy byste se asi metličkou nebo bičem nešvihl, ale pro svět jste oproti Janu Pavlovi II. třeba jen malá skvrna na kachličkách. Navíc omyvatelná. K vašemu blogu mě přitáhla právě zmínka o Janu Pavlu II, už se to opakovat nebude. Nyní už vím, že moudré věci musím hledat jinde.
31. 01. 2010 | 16:06

Kritik napsal(a):

Je to všechno jinak, než píše pan profesor. Tony Blair byl od počátku všehoschopný člověk, což se lze dozvědět z dokumentů o jeho kariéře. Obama - jeví se jako odvážný snílek, a ti, jak známo, jsou okolními silami strháváni do kruté reality. Přejme mu, aby mu jeho naděje co nejdéle vydržely a nevzdával to tak snadno, jako třeba my.

A sebemrskačství bývalého papeže Jana Pavla II? K papežovi by se dalo vyjádřit příkře, pokud jsme reformovaní křesťané. Ale odvahu se sám potrestat - to má málokdo. Nikomu se sebetrestání nevnucuje, dokonce takové trestání neni biblické. Nicméně je lepší si říci "měl jsem si raději dát sám přes hubu, než udělat co jsem udělal", než se utvrzovat "jsem jednička a nade mne nikdo není".

Lze si docela představit, co si egocentrický člověk může myslet o následujících Ježíšových výrocích, byť je známo, že Ježíš běžně používal nadsázku (např. velbloud procházející uchem jehly):

[Matouš 5:29]  Svádí-li tě tvé pravé oko, vyloupni je a zahoď pryč. Je pro tebe lepší, aby zahynul jeden tvůj úd, než aby celé tvé tělo bylo uvrženo do pekla.

[Matouš 18:8]  Svádí-li tě tedy tvá ruka nebo noha, usekni ji a zahoď od sebe. Je pro tebe lepší, abys chromý nebo zmrzačený vstoupil do života, než mít obě ruce nebo obě nohy a být uvržen do věčného ohně.

Atd...

Kdo na to má? Kdo kvůli svému tělu raději zůstane v pekle, které si sám vytvořil?
31. 01. 2010 | 16:12

n.o.s napsal(a):

Vatikán, tam to musí vypadat papež flagelant docela by mne zajímalo jak se mohl někdo dozvědět o tak soukromé činnosti, S/M orgie kam se člověk podívá

dobrá kniha je od Petera de Rosy Temné Papežství - Caligula a Nero byli proti těmto jen nevinní puberťáci :)
31. 01. 2010 | 16:16

scallop napsal(a):

To horejsi:

Termin jsem ani nehledal. (A Marx jsem v teto souvislosti nevygugloval. Zklamal me, povazoval jsem za vetsiho psavce.) Jak z mych prispevku dovozujete, ze povazuji uzivatele terminu "vojensko-prumyslovy komplex" za bolsevika ? Vas (i me) komuniste ucili za vse obvinit USA ('vojensko-prumyslovy komplex', 'vrazi z wall streetu' atd). Ja se snazim divat i po ostatnich a nenachazim dukazy pro to, ze Amerika je horsi, nez ostatni zeme. (Opakuji, u Vas komuniste uspeli lepe.)

O ceskych studentech se casto pise, ze maji problem pochopit dany text. Maji lepsi faktograficke znalosti nez ostatni, ale podstatu textu casto nevstrebaji. Vy ukazujete, ze timto nedostatkem trpite take, coz me u vedce prevapuje. Beru to jako prehlednuti ...

Vojensko-prumyslovy komplex: jednoduche cviceni s wikipedii dela z Eisenhowera vynalezce fraze, nikoliv myslenky. Viz http://en.wikipedia.org/wik... (pravdepodobna motivace Eisenhowera) pripadne starsi http://en.wikipedia.org/wik...
31. 01. 2010 | 16:24

muromec napsal(a):

to Baryk jun
trošíčku bych vás poopravil: měl jste napsat "který o podle mě spravodlivě vedených válkách....". To "podle mě" je velice důležité, protože to je váš soukromý názor, a miliony, snad až miliardy lidí si myslí něco zcela jiného. Možná budete překvapen, ale to co si myslíte vy a čemu věříte nemusí být nutně pravda.
Pan Hořejší začal dobře, ale pak se snad sám zalekl toho kam by až mohl zajít, kdyby své úvodní myšlenky dotáhl do konce, a tak tam pro jistotu přihodil taky JP-II a zatáhl ruční brzdu.
31. 01. 2010 | 16:37

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

"Opakuji, u Vas komuniste uspeli lepe."

Jak jste na tohle prisel???

..
31. 01. 2010 | 16:38

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

máte vlastní názor, nic proti tomu problém je že vaše názory vybočují v mnohém z toho jediného pravého vlastního názoru,

https://www.youtube.com/watc...
31. 01. 2010 | 16:44

Jozef napsal(a):

To scallop

Ste Cech? Takto ako Vy,"to alles" inteligenciu ceskych profesorov a ceskeho naroda hodnotia zvycajne menej chapavi agilni zastupcovia inych etnik.Najma menej chapavi zastupcovia jedneho mimoriadne vplyvneho etnika.Podobne je to na Slovensku.A inde.
31. 01. 2010 | 16:47

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

Ano, to je take muj oblibeny film... :))))

..
31. 01. 2010 | 16:48

Admirál napsal(a):

Baryk jun - píšete "Vzdělaný člověk, který o spravedlivě vedených válkách, používá výrazivo komunistických a sociálně demokratických "velikánů"."

Myslíte tím války v Iráku a Afganístanu? Pokud ano, tak bych chtěl vědět, jak v rámci Vašeho vnímání vypadá válka nespravedlivá....

Rozveďte to prosím. Rád se poučím.
31. 01. 2010 | 16:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Lydie Dudova:

"Pokud jste nepochopil, co jej k tomu vedlo, pak asi ani nechapete, co vedlo Jezise Krista k dobrovolne smrti. Oboji ma stejnou pricinu. Zkuste zjistit jakou."

Myslim, ze se velmi hluboce mylite. Jsem si jist, ze K.Wojtylu ani nenapadlo prirovnavat se k J.K....

Proc Jezis mucednicky zemrel? Protoze si pevne stal za svym ucenim, ktere bylo pro zidovsky nabozensky establishment neslychanym rouhanim a buricstvim.
Nic takoveho jiste nemohlo byt motivem K.Wojtyly...

..
31. 01. 2010 | 16:53

scallop napsal(a):

To horejsi:

Je to silny dojem z Vasich blogu. Nectu vsechny, nektere mi Vase soc dem propaganda znechuti po prvnim odstavci. (V takovych pripadech ale pochybuji, ze by ve zbyvajicich odstavcich bylo neco, co muj nazor zmeni.)

Vnimani USA jako inherentne "horsi" nez ostatnich zemi je caste v Evrope a nas to ucili komuniste. Je na kazdem z nas, jestli jsme schopni porovnat napr. "vojensko-prumyslove komplexy" v ruznych zemich a az pak z toho obvinovat ameriku (je-li horsi nez vetsina porovnatelnych). Jen takto lze odfiltrovat komunistickou propagandu.
31. 01. 2010 | 16:55

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

Vojensko-prumyslovy komplex je samozrejme velmi vlivny v mnoha zemich.
Je ovsem skutecnosti, ze USA vydavaji na zbrojeni vic nez vsechny ostatni staty sveta dohromady, takze ten jejich VPK je jiste obzvlaste vlivny.
Pote, co skoncila studena valka se jiste musel velice snazit objevit nove nepratele, aby si sve zisky zachoval...

..
31. 01. 2010 | 17:02

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

Pokud vas zajimaji celkove moje nazory, podivejte se sem:
http://blog.aktualne.centru...

Myslim, ze moje nazory jsou vcelku "evropsky mainstreamove", tedy rozhodne nikoli komunisticke.

Dnesni casta adorace USA mi pripomina nekdejsi povinnou adoraci SSSR.

..
31. 01. 2010 | 17:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kurňa. Článek odpovídající svou kvalitou plytkému komentáři v Blesku a tolik diskutérů. Radši odsaď upaluju, nebo mě eště nakazí.
P.S. Pro valnou část národa ale signifikantní.
31. 01. 2010 | 17:10

Jozef napsal(a):

Dovolim si
este par slov ku Karolovi Wojtylovi,Janovi Pavlovi ll.
Podla skutkov sudiac,tazko sklamal teologov oslobodenia,potesil tych,ktori financovali eskadry smrti...
V pravoslavnom krestanstve je jeho autorita v lepsom pripade nulova.Pravoslavni krestania /a nielen oni,samozrejme/ vinia ho zo spoluzodpovednosti za tragedie vo Vychodnej a Juznej Europe...
Asistoval superimperialnej politike ktora je dnes uz vseobecne vnimana ako katastrofalna,tazko riesitelna.

Je to prejav nezorientovanosti a neschopnosti vyssieho kleru,ze vobec uvazuje o beatifikacii takto posobiacej osobnosti.

/Ak by chcel niekto na J.P.ll. hadzat kamene,v tom pripade mam aj dobre argumenty na jeho obranu./
31. 01. 2010 | 17:12

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane profesore.

Jste nepochybne mistrem ve vyvolani vasnivych debat.
Dovolim si namitnout, ze tato svym nametem to krapanek "prepiskla".
Jako kdyz kocicka s pejskem varili dort.
Obama, Blair a Papez Jan Pavel II ??

Nemam, co bych dodal k Vasemu zklamani nad poslednimi dvema jmenovanymi, ale ke zklamani nad pres. Obamou mi dovolte dodat malou poznamku.

Osobne jsem si predstavoval, ze priority pri reseni problemu bude mit pres. Obama trochu jine.
V tom, ze sel dost tvrdohlave za jednim cilem i kdyz bylo dost ukazatelu, ze to neprojde nas bylo zde vice zklamano.

Nakonec dostal tvrdou lekci a pri jeho vcerejsim setkani s Republikany vysilane televisi to byl opet ten "stary" pres. Obama.
Kritizovani toho, kolik dokazal za prvni rok je zase pro mne trochu prekvapive. Zvlast, kdyz to ctu od zvucnych jmen.

Lide zapominaji, ze prevzal unii, kde vetsina toho byla bud na spadnuti a nebo vubec spadlá!

Dovolim si pripomenout, ze svet po padu zelezne opony se domnival (ja take), ze Ceskoslovensko bude jednim z ukazkovych statu Nove Evropy.
Jaka je skutecnost?
Stat, ktery je rozprodan na soucastky. Pan pres. Klaus hraje primarni roli ve "vyvoji" Ceska od Sametu. Ve svete nema valnou povest, je dokonce nekde povazovan za trapnou figurku, ale ma duveru mnoha ceskych obcanu. Pro nas ostatni to je rozhodujici.

Jeste snad jednu malickost na konec.
Pamatují si vsichni kritici jaka byla alternativa , kdyz by nebyl zvolen pres. Obama??!
Potencialne dobry kandidat v roce 2000, ale tehda nevhodny pro neokony. V roce 2008, kdyz uz je davno tento zaslouzily vojak, dnes uz spise deda Potucek, nez bojovnik, za svym zenitem, tak nahle vyhovuje neokonum?
Jeho zastupce ? Sarah Palin, ktera se povazuje za znalce Ruska, protoze na nej dokouknou z Aljasky??! To si nedelam legraci, to skutecne prohlasila pri jednom rozhovoru se zurnalisty. Protoze to vyvolalo bouri smichu, tak se smala take. Pozde. Kdyz to rikala, tak to rozhodne nebylo v legraci.
Tak pro vsechny kritiky - to byla alternativa ! Tam nebyl jiny vyber. Tecka.

Takze, kdyby nebyl zvolen pres. Obama, a byl zvolen deda Potucek s panenkou Palin, tak tunel z Iraku kudy proudily miliardy dolaru, vypujcene z Ciny, do kapes nekolika korporaci, by zdarne pokracoval ve sve funkci.
V tohoto vyberu beru pres. Obamu. Vsema ctyrma!
Ze si toho nabral moc? On si to nenabral, on to zdedil.
Spekulovat "Co kdyby"? To muzete v Cesku take. Bohuzel to neni nic platne.
31. 01. 2010 | 17:18

juvel napsal(a):

Pane profesore, vůbec si nemyslím, že jste nějak zklamal nedostatkem intelektu nebo nezralostí, jak Vám tady někteří dávají najevo. Prezident Obama je symbolem změn a prostě se od něho již očekávalo změn více. Čas ještě ukáže jak vážně a opravdově bude o změny usilovat a co ještě dokáže. Na rozdíl od Vás, málokdo z Vašich kritiků je schopno přiznat, že byl také již zklamán politikem, vývojem situace a pod.

Co se týká Toniho Blaira docela Vaše zklamání sdílím. Poctivý a slušný člověk vždy spíše předpokládá, že druzí lidé jsou také spíše slušní a poctiví, zvláště když se tak po určitou dobu jeví. Když se pak projeví jako cyničtí pragmatici, trvají na neudržitelných lžích a nedají najevo ani možnost, že by udělali chybu, je zklamání z nich naprosto na místě a pochopitelné.

Co se týká papeže Jana Pavla II, tady by člověk předpokládal, že je to osoba, která z Bible pochopila v čem spočívá pokání a odpuštění hříchů. Pokání přece znamená, že člověk lituje svého špatného jednání a je odhodlán již tak nejednat. Toto špatné jednání mu Bůh odpouští na zákládě víry takového člověka v moc a sílu výkupní oběti J.Krista. Sebetrýznění nemá na získání čistého svědomí a spravedlivého postavení před Bohem naprosto žádný vliv. Ani já toto jednání u papeže nechápu. Spíše si myslím, že je nějaká novinářská kachna.
Chytráků, kteří se budou posmívat a tvrdit, že je nic zklamat nemůže, je vždycky dost a zklamání z toho, jak klamali sami sebe je nakonec stejně nemine.
31. 01. 2010 | 17:36

vaclavhorejsi napsal(a):

VK-Can:

Dekuji, s kritikou Obamy jsem to opravdu asi trochu "prepiskl" - mozna trochu v zajmu vyvolani diskuse ;-).
Ale s tou Nobelovou cenou miru to bylo opravdu trochu ujete, nemyslite?

..
31. 01. 2010 | 17:38

scallop napsal(a):

To Horejsi:

Tenhle blog, jsem drive necetl. odradila me delka. Ale nenasel jsem v nem nic noveho.

"evropsky mainstream" skutecne lehce obvini USA z vlady vojensko-prumysloveho komplexu, ale nebude se divat na vlastni vladu.
Typicky nazor evropana "mam rad ameriku, ale nikoliv ameriku GW bushe". USA se nemeni s jednim prezidentem, jen jeji vnimani ve svete. Podstata se volbami nemeni.

PS K Vasemu přesvědčeni, že je potřeba co nejdůsledněji respektovat platná mezinárodní pravidla, dam odkaz http://www.nytimes.com/2010...
31. 01. 2010 | 17:40

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší,
"..Dnesni casta adorace USA mi pripomina nekdejsi povinnou adoraci SSSR..."

Pár nepatrných rozdílů tu ale je.
1. tato adorace není povinná,
2. USA si jí zaslouží přece jenom o trochu víc než bývalý SSSR. Nebo nevidíte žádný rozdíl ?
31. 01. 2010 | 17:41

n.o.s napsal(a):

scallop

"Podstata se volbami nemeni"

to je zřejmé volby jsou jen absurdní komedie, stejně jako volby v komunistickém Československu nic nemohli změnit.

je zcela evidentní že máte komunistické uvažování.
31. 01. 2010 | 17:51

Ada napsal(a):

Člověče nešťastná, vy prý jste profesor. No je toto možné???
31. 01. 2010 | 17:58

n.o.s napsal(a):

naprosto zásadní trilogie nutno přečíst

Wall Street And The Rise of Hitler
http://reformed-theology.or...

WALL STREET AND THE BOLSHEVIK REVOLUTION

http://www.reformed-theolog...

Wall Street and FDR

http://www.reformation.org/...
31. 01. 2010 | 18:03

scallop napsal(a):

To n.o.s.:

Ale kdepak. Volby za komunismu nebyly (jen formalni komedie). Volby maji korekcni vyznam, odstrani ty viditelne neschopne. Kavlita statni spravy se ale meni mnohem pomaleji, ta je dana povahou vetsiny.
31. 01. 2010 | 18:08

n.o.s napsal(a):

scallop

inu stejně jako dnes jsou volby formální komedie, většina která je dokonale mediálně zmanipulovaná

pravda neexistuje státní censura ale privátní mediální koncerny ovládají nadnárodní korporace které přirozeně v rámci objektivity poškozují své finanční a politické zájmy
31. 01. 2010 | 18:20

n.o.s napsal(a):

oprava

..ovládané nadnárodními korporacemi..
31. 01. 2010 | 18:22

VK-Can napsal(a):

Pro pana prof. Horejsiho.

Pane profesore, s tou Nobelovkou jsme byli zde stejne sokovani jako Vy v Evrope. Myslim, ze i pres. Obama byl prekvapen.

Pres. Obama skutecne od sameho zacatku daval najevo, ze svrhavani momentalne nevhodnych vlad valecnou intervenci neni jeho prvni vyber reseni situace.

Bylo to brano jako drasticke pripomenuti vlivnych Evropanu vsem, hlavne vsak radovym Americanum, ze USA se stale vice odklanelo k valecnym resenim a ze to je velmi nebezpecna cesta.

Totiz v USA se da a je mnoho regulovano penezmi.
Volba presidenta USA, ktery ma skutecne velkou moc je vsak stale, sice na male vyjimky, v rukou radoveho Americana. Na stesti!

Tak to bylo brano jako vstricne gesto Evropy, aby se USA vzpamatovalo.
Pokud by to dokazalo otocit trend, ktery se v USA zacinal ujimat "Po nas potopa", tak nakonec ta Nobelovka nebyla tak ukvapena. Aspon podle meho nazoru.
Nicmene to bylo velice diskutabilni rozhodnuti.
V tom s Vami souhlasim.
31. 01. 2010 | 18:23

Aexander O. napsal(a):

Pane profesore,

sdílím podobný názor jako vy, co se týče USA a jeho hegemonní politiky vůči zbytku světa, zejména arabského. Všechno co jste tady popsal, dnes již je většině přemýšlejících lidí zřejmé. Obama je jenom loutka v rukách vojensko-průmyslového komplexu USA, neudělá nic, čím by je naštval. Stačí se podívat na mapu světa. To, co kdysy bylo rudé, nese dnes znak McDonalda. Dokonce američanům vadila také "růžová Jugoslávie", proto ji museli rozbombardovat. A našeho "skvělého prezidenta Havla" nenapadlo v té době nic lepšího, než že jim v tom pomohl. Pořád měl plnou pusu o sovětské agresívní invazi 68, přitom se svými činy plně přidal na stranu agresora, teda USA. Stačí si jen vzpomenout, že v roce 68 Jugoslávie byla jedna z mála rudých zemí, která tuto sovětskou invazi nepodpořila. Druhý byl Nicolae Ceaušescu, který nakonec skončil před popravčí četou, aby nestál v cestě demokratickým reformám ...
Je zvláštní sledovat historii Evropy, jak se to pořád mele a mění. Když si ten průběh všeho, co se v Evropě událo analyzuji, tak nabývám přesvědčení, že nás další změny v blízké nebo vzdálenejší budoucnosti neminou. Zřejmě ješte bude veselo...
Přeji Vám hezký večer.

Alexander O.
31. 01. 2010 | 18:51

Krupa Václav napsal(a):

Obama mě nezklamal.Nebudu zklamán ani tím,že se mu nepodaří v čase který udal stáhnout vojáky z Iráku. USA jsou tam ve stejné pasti jako v Afganistánu.Válka a okupace jen eskalují nenávist muslimského světa. Odejít znamená ztratit možnou kontrolu nad terorizmem, zůstat znamená nezvítězit. Máme jen malou naději. A demokrat Obama je pořád lepší než jakýkoliv republikán.
31. 01. 2010 | 18:58

iga napsal(a):

Pane profesore

diskusi jsem necetla, takze mozna budu po nekom opakovat.

Co se tyka Jana Pavla, muzete se uklidnit.
Za sveho zivota ani slovem nenaznacil, ze by sebemrskacstvi praktikoval, ci k nemu dokonce nekoho vybizel.

Pokud sebemrskacstvi skutecne provozoval (o cemz osobne silne pochybuji a pasek poveseny ve skrini za dukaz rozhodne nepovazuji) byla to jeho navysost soukroma vec, ze ktere v soku urcite byt nemusite.

Co se tyka Blaira, tak to jsme stoprocentne na jedne vlnove delce.

Obamovi davam jeste nejaky cas, tu nobelovku vzal, coz je dobre, mozna si ho chteli Norove zavazat - aby jako minimalne nerozpoutal zadnou dalsi valku...
31. 01. 2010 | 19:39

Pocestny napsal(a):

Teda panstvo, to je zase mazec...

Mr. Erasure nejprve smazal Ježíše, poté kříž, teď gumuje žida...

To by mne zajímalo, jaké opratě vlastně tenhle nosík nosí? Jestli on néní životem vlečen na nudli vlastní dokonalosti?

Ještěže víme, jak to dopadlo tenkrát, když tohle popadlo jednoho geniálního malíře z Vídně...-)
31. 01. 2010 | 19:49

Jan Žura napsal(a):

Pane Václave, všechno je možné, jen některé případy jsou méně časté (Wichterle). Jenže v tomto světě jsou nejčastější případy svinstev, které normální člověk nepochopí. Na co máme parlament. který jsme si zvolili? Má sloužit lidu nebo hrstce grázlů? Jedno zklamání za druhým: Lidé jsou jako ovce, jakoby na ně padla nějaká deka. Jedině, co všem lidem jde, je autocenzura, obava z něčeho (z čeho?) projevit svůj názor. Stačí, aby Vás někdo označil za komunistu, i když nejste, a jste odkecaný. Ještě že Vy, a pár dalších Donkichotů to dokážete. Stejně nic nezměníte, ale aspoň že jste.
31. 01. 2010 | 20:01

poiuyt napsal(a):

Tenhle svet se ridi zakonem dzungle,to je jedine vysvetleni ktere nechceme-presne silnejsi nechchteji- priznat.Za Israelem je USA,vedle USA je jejich "aliance",ktera "umi" pekne skacet jak Amici piskaji.Kdy tenhle svet bude mene chytraku-oportunistu jako jsme my?
31. 01. 2010 | 20:22

Ladic napsal(a):

A co Rath, také vás zklamal, že už nechce poplatky které prosazoval? Co čssd, také vás zklamala, že už nechce státní maturity, které prosadila a stály nás stovky miliónů? A co Paroubek? Také vás zklamal že slíbil dohodu na volbách a potom ji porušil? Atd...z vás soudruhu autore socialismus a antiamerikanismus čiší na sto honů......
31. 01. 2010 | 20:48

Ladic napsal(a):

Jane Žuro....co se děje s panem soudruhem Hořejším? Zavírají ho, nesmí publikovat, je pronásledován? Věšen? Prosím konkrétně....
31. 01. 2010 | 20:53

Jozef napsal(a):

To n.o.s

Suhlasim s Vami.Vo Washingtone sa nic nezmenilo,ani personalne, ani ideovo,ani mocensky.Len jeden z dostojnikov washigtonskej politiky dostal moznost robit prezidenta republiky.Zhodou okolnosti farba pleti mu pri rozhodovani dolarovych vladcov pomohla.Zmenila sa len konstelacia sil vo svete.Washington surne potreboval novy imidz.
Myslim,ze po Obamovi uz v USA nebude moct fungovat demokracia a la Washington.Demokracia slobodnych machiavelistickych vladcov a mentalnych otrokov.

Washingtonske superimperium konci tragickou fraskou,ked jeho 70 spojeneckych a vazalskych okupacnych statov celi porazke v jednej z najchudobnejsich krajin sveta s prevazne negramotnym obyvatelstvom.Ked 70 tychto okupacnych statov chce verejne kupit si za dolare cest casti domorodych odporcov!!!

Washington nainstaloval v Afganistane moc naboznych talibov,aby mu sluzili a aby destabilizovali okolite staty: Iran,Cinu,sovietske republiky.Talibovia vsak nesluzia velmi ani proti Iranu a brutalna vojna proti nim destabilizuje aj Pakistan.

Valka a okupace jen eskaluje nenavist moslimskeho sveta - ako pise p.Krupa.Mladi hrdinovia,tisice mladych moslimskych hrdinov idu na dobrovolnu smrt,aby branili svoju cest,aby pomstili zlo a ponizenie.Tunajsia propaganda ich nazyva teroristami.Prestanu sa branit,prestanu sa mstit,ked nebudu mat dovody.
Dnes moslimski ideologovia maju dovody byt hrdi na seba aj dovody pokracovat v dobyjani nepriatelskej krajiny demografickym precislenim obyvatelstva.

Polovica novorodencov v niektorych krajinach Europy su uz moslimovia.Aj viacere povedzme slovenske dievcata porodia v Londyne moslimovi niekolko moslimov,Slovakovi na Slovensku spravidla len jedneho Slovaka.A zatial Romky privedu na svet viacero Romov.....

Dobyvatelsky dolarovy Washington aj s novou Obamovou maskou aj s celou svojou masmedialnou armadou vratane jej prazskych a bratislavskych divizii vedie euroatlanticku civilizaciu do zahuby.

Kazdy sebazachovny hlas je uzitocny.
31. 01. 2010 | 20:56

Pocestny napsal(a):

Badateli,
malej Venda zase zaplakal..-)

Mohu vám utřít nosík? Buback Obava nevzbuzuje žádné obamy...jen je takový, jaký je.
Příchod mesiáše se zase nekonal, a to jsme dekádu po miléniu už sakra vyhlíželi..-)))

Proč ta trudnomyslnost? Vy zase hledíte na svět z Prkvančic, že?
Pokochejte se, vnuk kombajnu na bavlnu presidentem, to je jako nová deklarace nezávislosti.

Teď aspoň vidíte, jací byli George Washington a Benjamin Franklin doopravdy, než z nich socanský folklor udělal velikány.

Ano, Obama "krká a prdí", je to běs, je to jen člověk...

Tony?
Víte, badateli, my, kdo jsme v Británii jednou nohou už od dob, kdy v Downing Street 10 seděl ten zubící se lobotomík Major, jsme Tonyho pozorovali jeho první volební období se sympatií, i když to byl "levoun", byl to skotskej "liberál", narozdíl od komoušů Neila Kinnocka, kterého mimochodem také platila StB...-)a rovnal tu konservativní skrčeninu, která žila v jakémsi postkoloniálním a postvelmocenském limbu.

Od roku 1998 se začaly projevovat známky "bonacapartismu", pak to už bylo stejné šibalství, jako u nás za Staníka Grossů.

Jak vás mohl zklamat Tony až teď,
https://www.youtube.com/watc...

vždyť zbytek světa na něj už zapomněl..-)
Jedinej, kdo nikdy nezapomene, je bílá menšina v Západním Bengálsku, dříve politicky nekorektně England.
A od ní si to vyžere u voleb jeho fackovací panák, Gordon Down.

Když ho dnes vidím, hluboce lituju faktu, že to Paroubek prošvihl o židli, jak já bych ro rád viděl dostiženeného vlastní zběsilostí se zbankrotovaným státem na krku.

Kdepak, nic není lepší, než nechat socana se totálně odrovnat svou lidskou nizkostí.

V tomhle oboru byl Tony mistr..

Tak:
Tonyho svoboda:
http://www.livevideo.com/vi...

Tonyho socanství:
http://www.dailymotion.com/...

Takhle to začínalo
https://www.youtube.com/watc...
takhle to vrcholilo
http://www.cbsnews.com/vide...

a takhle to skončilo...
https://www.youtube.com/watc...

a bog of rubbish..-)
31. 01. 2010 | 20:58

Ladic napsal(a):

Bývalý voják z povolání za socialismu, sloužící pod nradarem sovětských okupantů za pěkné peníze , dnes s výsluho a platem starosty v obci Trokavec také nechtěl radar, samozřejmě, vymyté zelené mozky nepřipustí imperialistický radar na bývalém území okupovaném sovětským svazem prostřednictvím 120 000 vojáků. 250 Američanů je pro ně nepředstavitelné nebezpečí naší suverenity, na kterou kdysi káleli. Za peníze. Dnes už brečí, že chce slíbené prachy i bez radaru. Takové amorály aby pohledal. Ještě že se ho zastávají soudruzi v blogu...
31. 01. 2010 | 21:00

Ladic napsal(a):

To Jozef ....,,Mladi hrdinovia,tisice mladych moslimskych hrdinov idu na dobrovolnu smrt,aby branili svoju cest,aby pomstili zlo a ponizenie,, A to jste vy utěrky takoví hrdinové, že musíte vyhazovat do vzduchu letadla s civilistama ? Vy jste v současné době největší světové nebezpečí...otevřeně hlásat o podřezávání nevěřících psů a nebo spoutané podřezávat před kamerou, to jste opravdu hrdinové....čert vás vem i s komunistama..
31. 01. 2010 | 21:04

Ošetřovatel napsal(a):

Václave Hořejší ,stárnete a bl.....,je to toho na Vás asi moc...,relaxujte
31. 01. 2010 | 21:04

Vladimír Brožek napsal(a):

pane Hořejší, je neuvěřitelné jak člověk dosáhnuvší vašeho vzdělání je v podstatě úplnej pitomec, vaše názory zcela ignorují poznatelnou realitu.
Již léta si kladu otázku, zda vzdělání = moudrost, předvídavost, přirozená inteligence ap. Cesta k poznání je vskutku pestrá.
31. 01. 2010 | 21:05

Jozef napsal(a):

To Ladic

Predpokladam,ze neviete o svete,v kazdom pripade o tom,co sa deje roky v Iraku,v Afganistane ap. vobec nic,resp.nie viac,nez ponukaju majitelia televizii.
31. 01. 2010 | 21:12

Ladic napsal(a):

Souhlasím s Vladimírem ...vzdělaný člověk a věřil socialistovi a populistovi Obamovi...ještě se tady vyjadřuje jako pan překvapený...to je tedy síla....to jako kdyby věřil Paroubkovi, že nás dostane mezi nejbohatší země Evropy....zvyšováním daní a zadlužováním...to je tedy síla....
31. 01. 2010 | 21:14

Ladic napsal(a):

Nemáte ty hlavy řezat před kamerama, utěrko...o co vám tam jde? Aby to bylo v TV....nebo se pletu? Hrdino...
31. 01. 2010 | 21:16

Super_61 napsal(a):

Pane, možná byste po vzoru Jan Pavla II nějakou tu ránu měl zkusit... Napsat odsudek člověka na základě informací uvolněných tisku v rámci PR kampaně za zvýšení prodejnosti knižního titulu... a i kdyby, co je Vám do toho, jestli se někdo ve svém soukromí švihá opaskem přes záda, všechny velké kultury a náboženství mají nějakou formu sebetrýznění. Ubližuje jiné osobě? Ohrožuje někoho? Někdy jedna bolest překryje jinou, úpornou, která jinak nezmizí, takhle si na chvilku ulevíte, to byste při svém věku měl dávno vědět.
S Tonym Blairem Vám nepomůžu... a s tím Afghanistánem: Stáhnout vojáky lze v řádu dnů, a co pak? Necháme po sobě bordel a dříve nebo později se opět dostane k moci režim, který bude minometem ostřelovat tisíce let staré sochy a lidi zavírat v kontajnerech na odpad, které následně omotá a zamkne řetězem a kolem dokola rozdělá oheň.

Vašemu vědeckému pohledu fandím.
Vy jste už úplně mimo.
31. 01. 2010 | 21:20

AP napsal(a):

Pane profesore,

budu reagovat na Vaše 3. zklamání, a sice sebemrskačství Jana Pavla II.

My, co žijeme v Ostravě a vždycky jsme měli "blízko" do Polska asi jinak vnímáme osobnost JP II. My, co pamatujeme rok 1980-1981 v Polsku, máme tam příbuzné a známé, budeme vždycky vnímat osobnost JP II. jinak než např. lidé z Prahy. Řeknu to stručně; ruce pryč od JP II. Stačí se trochu seznámit s jeho životem a tím, co pro lidstvo (záměrně uvádím tento pojem) vykonal a skutečnost, že provozoval sebemrskačství je ve srovnání s tím tak absurdní banalita, která nestojí ani za řeč. Navíc jsem přesvědčen, že to je jen a jenom jeho věc.
P.S. Ono nevadí, že člověk neví, horší je, že ani neví, že neví.....
31. 01. 2010 | 21:21

Ladic napsal(a):

31. 01. 2010 | 21:23

Al Jouda napsal(a):

To profesor Hořejší :
K tomu, abyste pochopil Jana Pavla II nemusíte mít ani důtky. Stačí se jednu sobotu večer pořádně "zmrskat" !:)))))
31. 01. 2010 | 21:24

AZ kvíz napsal(a):

Sankce proti Kubě se přecejen pomalu ruší. Na stole je přece návrh povolení přímých letů z USA na Kubu, což by představovalo určitý posun. Diskutuje se i o povolení obchodování s Kubou... Takže se nedá říct, že by k žádnému posunu nedošlo. Posun je samozřejmě znát i na medializaci vztahů Kuba-USA, ze kterých se v podstatě vytratila kritika autoritativního režimu, tu zajišťují již jen sami kubánští imigranti třeba z Floridy a některé jiné země. Jde o ukázkový příklad tragického přístupu Obamovy Demokratické strany - drakonické sankce republikánů plánuje zrušit, ale nic za to oplátkou nedostane. Disidenti plačte!
31. 01. 2010 | 21:27

AZ kvíz napsal(a):

Pokud by soudili Blaira, soudili by i všechny ostatní hlavy států, které se zúčastnili akce v Iráku? To by nám jich ve střední Evropě moc nezbylo.

Navíc lokální vůdce za jejich činy do příchodu Britů, USA a spojenců taky nikdo nesoudil. Takže co je lepší?

Ano, invaze byla provedena prachbídně, oficiální důvody byly smyšlené, ale na druhou stranu ve straně Baas nebyla žádná neviňátka a systematického vraždění vlastního obyvatelstva, hlavně národnostních a náboženských menšin, se dopouštěli už po řadu let. Mně to zní jako legitimní důvod k zásahu. Ale příště by si hoši měli připravit lepší strategii, provedení toho zásahu bylo tragické.
31. 01. 2010 | 21:32

František napsal(a):

Slavný profesore,
těch zklamání já zažívám v naší české politice denně daleko více.

Velmi by mne zajímalo, zda jste souhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy na naše území dne 21.8.1968. Ale asi určitě ano, když vidím Vaše názory.
31. 01. 2010 | 21:33

Pavel II napsal(a):

Vážený pane profesore a všichni účastníci diskuze tady. Můžete se snažit vymýšlet hodnocení činů kohokoliv v historii z nejrůznějších svých stanovisek. Nakonec však vždycky směrodatným zůstane hodnocení ze stanoviska toho, co ten či onen politik (především z údobí novověku) učinil pro rozvoj demokracie na celém světě a pro potlačení či svržení existujících totalitních režimů. Neboť budoucnost lidstva a svět bez válek spočívá jedině v tom, že jednou nebudou existovat žádné diktatury a všechny státy budou plně demokratické. Jak nás totiž mnohokrát již historie poučila, každá diktatura má dříve nebo později tendenci být agresivní (jedná-li se o dostatečně velký stát proti sousedům). Diktátoři mají sklon a také možnosti svádět příčiny svých neúspěchů na okolní státy a odvádět pozornost svého obyvatelstva pomocí rétorických i vojenských útoků navenek. Demokracie nemají příčinu být agresivní, nejsou-li samy napadnuty.
Saddám Husajn i hnutí Taliban spojené s Al-Kajdou se ani vůbec nesnažili svou agresivitu skrývat. Napadení Kuvajtu a plenění jeho bohatství a nestvůrné potlačování základních lidských práv a proklamování terorizmu navenek bylo přece do očí bijící. A z těchto hledisek je třeba posuzovat i činy obou prezidentů Bushů, nyní Obamy, i premiérů Blaira a Browna. To, co se uskutečňuje nyní v Iráku a v Afganistanu, je nikoliv okupace za účelem anexe nebo loupení bohatství, nýbrž pomoc proti těm, kdo by tam znovu rádi zavedli totalitu a potlačování lidských práv, především práv žen, a kdo by chtěli své náboženské přesvědčení prosazovat ohněm a mečem na celém světě.
Z těchto důvodů nyní i prezident Obama, jakkoliv by rád co nejdříve americká vojska z obou států stáhnul, považuje za důležité nejprve dosáhnout vytyčených cílů, tj. pevného zakotvení demokracie. A ostatní demokratické státy, včetně našeho (chceme-li, aby nás vyspělý svět za demokratický považoval), musí mít za svatou povinnost v plnění těchto úkolů co nejvíce pomáhat. Neboť politika nebránění zlu se již mnohokrát v dějinách hrubě neosvědčila.
Z těchto důvodů je také nabíledni, že ač zmínění prezidenti a premiéři se v současnosti mohou setkávat s projevy nesouhlasu a nevraživosti, dokonce i z řad obyvatel svých států, budoucnost jejich postup ocení, stejně jako v případě např. prezidenta Trumana, který prosazoval tvrdý postoj vůči SSSR a byl velmi kritizován mnohými svými současníky, kteří se chtěli tenkrát s tímto agresivním státem bratříčkovat. Později byl historiky vyzvednut na jednoho z největších amerických prezidentů.
31. 01. 2010 | 22:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy