Zaplať Pánbůh, že to není horší...

05. 06. 2007 | 11:05
Přečteno 11157 krát
Jak vidíte, moje ješitnost mě přiměla vnutit se mezi VIPs blogující na Aktuálně.cz. Je to asi pošetilost - nejspíše jen ukážu, jak špatně umím psát ve srovnání s takovým Jiřím Havlem, jehož příspěvky čítám s opravdovým potěšením.

Jsem přírodovědec a vysokoškolský profesor, takže budu asi psát hlavně o věcech, které souvisejí s vědou nebo s vědní politikou. Myslím, že ale neodolám a občas utrousím něco i o politice jako takové, o pavědě, možná i o vztahu vědy a náboženství, a kdoví o čem ještě.

Pro moji generaci je takřka nemyslitelné při takové příležitosti nezapět chválu na pozitivní změny po roce 1989 a vyjádřit radost nad tím, že jsme se jich dožili. Činím to i já, a velice rád - Velký Listopad přišel krátce po mých čtyřicátých narozeninách, a byl to pro mě opravdu zásadní zlom. Měl jsem dokonce to štěstí, že jsem byl i účastníkem oné historické demonstrace 17. listopadu, a to od Albertova až po Národní třídu (a ještě větší štěstí, že mě netrefil ani jeden obušek).

Následující dny demonstrací na Václavském náměstí a na Letné byly jako z pohádky - dokonce s tím úplně pohádkovým koncem „zvolení“ Václava Havla prezidentem. Následující měsíce a první roky předčily veškerá má očekávání - bylo to jako opakování bájného roku 1968 (který jsem nadšeně prožíval coby maturant) v mnohem lepším vydání. Bylo až neuvěřitelné, jak rychle se po uvolnění cen všechny zoufalé socialistické obchody rázem proměnily v „Tuzexy“, jak snadné bylo najednou zajet si na výlet do Vídně a na dovolenou do Itálie, jak se náhle všechno smělo. Moc se mi líbilo i to, že všechno probíhalo tak hladce, civilizovaně a bez násilí („nejsme jako oni“). Jediná věc, která mě tehdá moc mrzela, byl rozpad Československa, ale velmi brzy jsem i já uznal, že to bylo dobře (i když do dneška mi chybí ten slovenský závěr hymny...). Až někdy do roku 1995 se mi zdálo, že naši politici jsou prostě skvělí, že „léčba Klausem“ je perfektní.

Tenhle pocit se ale rychle začal ztrácet s narůstajícími případy tunelování, krachů bank, Pepou z Hongkongu a konečně „balíčky“. Jako vědce mě čím dál tím více popuzovaly řeči čelných politiků o tom, že stát by vlastně vědu ani moc podporovat neměl, že by se o to (jako v zásadě o všechno) měla postarat neviditelná ruka trhu. V polovině devadesátých let jsem spolu s několika dalšími kolegy psal petice a novinové články na zvýšení podpory vědy, která na tom tehdy byla opravdu moc špatně; nemohu zapomenout na slova tehdejšího premiéra, který při návštěvě v areálu krčských biologických ústavů Akademie věd v roce 1997 prohlásil, že si musíme uvědomit, že tak, jako za komunistů, se už nikdy mít nebudeme (samozřejmě se pak zlobil, že jeho slova byla dezinterpretována a vytržena z kontextu).
A jaký pocit mám teď? V první řadě žasnu, že přes všechny ty tunely a gigantické chyby naše ekonomika dobře funguje a rychle roste, že Praha i mnohá jiná (i když bohužel ne všechna) města vypadají podstatně líp než za komunistů (některá dokonce líp než města německá!), a dokonce že i to financování vědy se od roku 1998 pronikavě zlepšilo (více o tom někdy jindy). Prostě - kapitalismus opravdu funguje!

Bohužel spousta jiných věcí se mi vůbec nezamlouvá a je pro mě hlubokým zklamáním. Za komunistů jsem si vždycky říkal, že „až se to otočí“ (v což jsme si ale ani netroufali doufat), dostanou se na vedoucí místa ve vládě i jinde odborníci a nebude záležet na příslušnosti ke Straně. Tak tohle se mi skutečně, ale skutečně nesplnilo (obzvláště některá dnešní ministerstva jsou toho více než očividným důkazem)...

Další věcí, kterou jsem asi měl očekávat, a přesto mě nepřestává iritovat, je všudypřítomná stupidní a vlezlá reklama, pokleslá úroveň většiny komerčních rádií a televizí a rychlá „bulvarizace“ masové kultury a společenského života vůbec. To jsem také v takové míře nečekal - všechno tohle mi leze na nervy snad ještě víc než dřívější komunistické žvásty. S tím vším určitě souvisí i další věc - jakási degradace demokracie na úplně bezskrupulózní boj o moc mezi politickými stranami. Politikové se snaží především co nejvíce zostudit a urazit své protivníky. Při přenosech z parlamentu žasneme nad tím, jak neomaleně se poslanci chovají při projevech svých kolegů, před volbami sledujeme často neuvěřitelně podlé a špinavé praktiky jednotlivců i stran. Veřejnost je neustále zaplavována prohlášeními o tom, jací hlupáci, podvodníci, korupčníci a nepoctivci jsou ti druzí a jak škodí této zemi, resp. jak by škodili, kdyby se dostali k moci. Někteří politici se dokonce hrdě hlásí k tomu, kolik lidí se jim podařilo urazit. Zvláště v předvolebních kampaních co chvíli frivolně padají trestní oznámení pro pomluvy či jiné skutečné či domnělé delikty. Na této neblahé praxi se velkou měrou podílejí i mnozí novináři, a to bohužel i mnozí z těch, kteří působí v tzv. seriózních médiích. Je tristní sledovat, jak žurnalisté přímo prahnou po tom, aby mohli přinášet co nejvíce negativních zpráv, ať už se týkají politiky, ekonomiky, katastrof či neštěstí, jak při každé příležitosti s potěšením hlásí, jak se země řítí do záhuby, a to i ve chvíli, kdy se těšíme nevídanému rozvoji hospodářství.

Jak to, že politici nevidí, že to jen vede k celkovému úpadku společnosti a k diskreditaci demokratického politického systému? Copak už opravdu není možné, aby se do naší politiky vrátila obyčejná lidská slušnost, aby legitimní politické soupeření bylo vedeno korektně a bylo založeno především na racionální argumentaci a přesvědčování voličů o tom, že ten či onen politik či strana dokážou pracovat pro blaho státu? Nešlo by nějak zakázat negativní propagandu a zvláště její, bohužel tak běžné, hrubé až vulgární formy? Nemohli by si i „seriózní“ novináři a vlivní komentátoři více uvědomovat svůj ohromný vliv a snažit se podstatně víc o objektivitu a, ano, moudrost??

A když už jsem u toho pláče nad poměry, nemohu vynechat i své obrovské zklamání z mezinárodní politiky, hlavně v podání současné americké vlády. Jako by to už vůbec nebyla ta Amerika, kterou jsme ještě donedávna upřímně obdivovali i s jejími někdy těžko pochopitelnými zvláštnostmi. Je mi líto, ale pokud by fungovalo mezinárodní právo tak, jak by mělo, Carla del Ponteová by měla postaráno o spoustu prominentních klientů...

Tak se mi zdá, že jsem to napsal nějak pesimističtěji, než jsem původně zamýšlel; abych to napravil, skončím optimisticky - zaplať Pánbůh, že to není horší...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Monika napsal(a):

Pane profesore,co taky vymyslet nějakou očkovací látku,která by se aplikovala politikům,jako prevenci,proti zlumpačení.Něco,jako imunizace proti moci,penězům,sebestřednosti
05. 06. 2007 | 11:45

kolín napsal(a):

Dobrý den,
pominu-li Váš obdiv k Jiřímu Havlovi, což jste asi myslel ironicky, musím říci, že ono otočení v roce 1989 jen ukázalo, jaká je mentalita většiny českého národa. I já jsem si v počáteční euforii neuvědomil, že tento převrat je logickým vyústěním nefungujícího systému, kterému se říká socialismus a že jeho exponenti samozřejmě pokračují dál, za výhodnějších podmínek. To by mimo jiné i vysvětlovalo ony tunely. Nechci dále zdržovat, pouze chci říci, že mezi politiky jsou značné rozdíly a nelze je házet do stejného pytle. Máte-li návrh na jiný systém než politický (a lepší), sem s ním! Politici jsou obrazem občanů, rep. všech jeho vrstev. Ač nejsem zastáncem silové politiky, platí, že na hrubý pytel hrubá záplata. Kdyby toto Amerika v určitých případech neprováděla, dávno již by nebyla a bohužel, ani současný "alespoň ne horší" stav.
Zdravím.
05. 06. 2007 | 11:59

Eliška napsal(a):

Pane profesore, jsme vrstevníci a pod každé Vaše slovo bych se podepsala, protože od listopadu 89 jsem čelila úplně stejným pocitům. Z Vaší upřímné, lidské zpovědi je okamžitě vidět, že jste odborník, ne politik. Děkuji, děkuji, děkuji.
05. 06. 2007 | 12:05

Pavel Slegr napsal(a):

Dobrý den, jen krátce ... souhlasím s Vámi
05. 06. 2007 | 12:11

sd napsal(a):

produktivita vaseho vyzkumu je miziva, efekty skoro zadne a vysoke naklady pro ceske danove poplatniky...

nevim proc davat velke penize na vas vyzkum, kdyz treba USA dava na stejne projekty sto násobek !!!, pritom vysledky jsou snadno prenosielne, pro spolecnost je asolutne jedno, jestli s tim prijde vas ustav nebo ustav v USA

a do hodnoceni ekonomickeho vyvoje v devadesatych letech se radeji uz nepoustejte, pusobi to komicky
05. 06. 2007 | 12:27

zdenek napsal(a):

Pane profesore,
souhlasim s Vami i Vasimi pocity. 20 let jsem ucil na VS a po te , co jsem zjistil, ze s nekolika tituly, predsednictvim mezinarodni vedecke organizace atd. jsem zde na podporu, tak jsem pochopil, ze se cosi vyviji spatne. Z vedy jsem ke sve litosti odesel, abych uzivil rodinu mohu rici, ze jsem hlavne z kulturniho vyvoje teto spolecnosti unaveny. Nakonec jsem si po studiu mnoha del musel rici s pradedeckem, ktery vzdy rikaval:"..nejlepe bylo ty kluku pitoma, za cisare pana...clovek si vzal vandrbuch a sel, kam chtel". No muj, nazor po tom vsem je, ze nejvetsi chybou, kterou jsme kdy udelali, bylo rozbiti stareho mocnarstvi...
05. 06. 2007 | 12:35

Tupelo napsal(a):

pane profesore, dik za Vas clanek - cetl se mi stejne dobre jako clanky p. docenta Havla a jsem presvedcen ze tim, co jste napsal, mluvite z duse spouste lidi.
Preji Vam hezky den.
05. 06. 2007 | 14:14

Dana napsal(a):

Pane profesore,
díky za Váš text. Přesně vystihuje pocity člověka, který je nešťastný z vývoje událostí v této zemi.
Ještě jednou díky!
05. 06. 2007 | 14:32

veverka napsal(a):

Myslím,že o moc horší už to být nemůže.Především předposledním odstavcem jste vystihl situaci dokonale.A to jim ti naši blbci zpívající ódy o hvězdách a praporech ještě chtějí dovolit postavit u nás základnu.Toto už je na další revoluci,tentokrát skutečnou a bez sametu.nerad to říkám,ale jiné východisko nevidím,je to čím dál tím horší.
05. 06. 2007 | 17:27

veverka napsal(a):

Přední americký neokonzervativec:Bush by měl bombardovat Írán. Určitě si to přečtěte stojí to za to,je z toho jasně vidět kdo je dnes ten skutečný "darebácký" stát
http://hn.ihned.cz/index.ph...
05. 06. 2007 | 18:09

veverka napsal(a):

pardon,správná adresa je tato
http://hn.ihned.cz/c4-10084...
05. 06. 2007 | 18:12

hp napsal(a):

Ani se nedivím, že se svými nulovými znalostmi ekonomie souhlasíte s sockom nedouky typu J.Havla. Vase ucast v tomto blogu jen odpovida vasemu vlezdoprdelkovstvi minule vlade, kdyz jste se cely tresl na funkci ministra. Napada me neco o sevci, ktery by se mel drzet sveho kopyta.Mimochodem, abyste mohl vyjet za komunistu do USA, musel jste byt skutecne loajalni soudruh s dobrym rodinnym profilem. Asi i proto to ujistovani, ze jste stal 17.listopadu div ne v prvni rade.
05. 06. 2007 | 23:41

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:21

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:50

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy