Proč jsou (mladí) intelektuálové většinou příznivci „pravice“?

20. 02. 2010 | 15:05
Přečteno 25439 krát
Nemám sice po ruce žádné statistiky, ale je myslím zcela zřejmé, že na rozdíl od západní Evropy jsou v Česku vzdělanci, zvláště ti mladí, většinou příznivci pravicových stran, tedy až doposud hlavně ODS.
Jako vysvětlení se často uvádí, že tito lidé si připadají jako úspěšní, mají pocit, že nějaké sociální zabezpečení od státu nepotřebují, a že na koncept „sociálního státu“ doplácejí. Zvláště paradoxní mi to připadá u badatelů a vysokoškolských pedagogů, kteří jsou na státní podpoře zásadním způsobem závislí.Je zajímavé, že většina mých kolegů jaksi vytěsnila ze svého vědomí fakt, že ke skutečně výraznému nárůstu státní podpory výzkumu a vysokým školám došlo teprve poté, co se vlády ujala v roce 1998 ČSSD. Do té doby jsme od předchozích vlád vedených ODS mohli slyšet slova o tom, že věda vlastně žádný ekonomický efekt nepřináší, že je to „třešnička na dortu“, že podle zákona komparativní výhody je v našich podmínkách výhodnější investovat do těžby dřeva a vápence (toto jsem slyšel v roce 1996 na vlastní uši od tehdejšího šéfa Klausových poradců, Roberta Holmana). Stížnosti na skutečně ubohé podmínky ve výzkumných ústavech a na universitách, podobně jako stížnosti učitelů a lékařů bývaly komentovány slovy „Když se vám to nelíbí, běžte podnikat!“.
Když krátce po příchodu k moci zvýšila vláda ČSSD poměrně výrazně (po 5 letech stagnace) platy učitelům, lékařům a vědcům, a opravdu významně přidala peněz na výzkum (zvláště vysokým školám), zprava se ozval křik o rozhazování (výrazně se takto projevovala např. Unie svobody, jmenovitě Jan Ruml). Kupodivu právě v této situaci se jeden z mých známých (vynikající mladý vědec) vyjádřil v jakési diskusi o tehdejší vládě jako o „socialistických dinosaurech“...

Mnoho mých známých je upřímně přesvědčeno, že v letech vlád vedených ČSSD došlo ke katastrofálnímu zadlužení země. Odmítají vidět, že v roce 2006 bylo Česko jednou z nejméně zadlužených vyspělých zemí, že nebýt mimořádných výdajů na nápravu škod po povodních v roce 2002 a započtení „utajených“ pasiv Konsolidační banky v roce 2003 by téměř ve všech letech onoho období bylo plněno maastrichtské kritérium deficitu státního rozpočtu pod 3% HDP, a že odborníci vesměs potvrzovali, že obsluha tohoto dluhu není žádným vážným problémem. Nějak jim ani nevadí to, že míra zadlužení v minulých třech letech, kdy ČSSD nevládla, byla přinejmenším stejná jako předtím, a že „skvělý“ výsledek za rok 2008 byl dosažen „vyluxováním“ 70, či snad ještě více miliard rezerv ministerstev naspořených v předchozích letech.

Mnozí vzdělanci si (pod vlivem mnohaleté masivní propagandy v nejvlivnějších médiích?) spojují „levici“ s komunisty a z jakéhosi důvodu věří, že ČSSD je vlastně jen jakousi odrůdou komunistů.
Já jsem ze své práce zvyklý vidět hlavně fakta a kriticky je hodnotit. Musím prostě říci, že v letech 1998-2006 začala naše věda dostávat od státu konečně celkem slušnou podporu (i když ani zdaleka nebyl splněn dávný cíl věnovat na výzkum a vývoj 0,7% či snad dokonce 1% HDP) a že v těch letech se celé zemi dařilo nejlépe.

Zdá se mi, že po událostech posledního roku, vyvolaných nezodpovědnými kroky vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), se snad aspoň některým otvírají oči. Bylo přece evidentní, kdo nebezpečné závěry RVVI směřující m.j. k likvidaci Akademie věd podpořil, kdo se zasazoval o masivní přelití peněz do sféry Ministerstva průmyslu a obchodu a tedy „aplikovaného výzkumu“ – ve skutečnosti zastřené státní podpory často podivných podnikatelských subjektů (některé opravdu křiklavé případy viz zde, a zde).

Ačkoli jsem si dobře vědom, že dnešní ČSSD má k ideálu opravdu daleko (řekl bych, že její personální politika se někdy jeví jako naprosto katastrofální), přesto doufám, že po volbách vytvoří vládu, která dokáže ekonomické problémy zvládnout a bude pokračovat i ve slušné podpoře české vědy a výzkumu jak na vysokých školách, tak na ústavech Akademie věd. Byl bych velice rád, kdyby součástí této podpory byly nejen peníze, ale také opatření zaměřená na výrazné zkvalitnění našich výzkumných pracovišť. Toho rozhodně nelze dosáhnout jen nějakými tržně-kafemlejnkovými mechanismy...Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zvídavý napsal(a):

"nějaké sociální zabezpečení od státu nepotřebují,"... píše autor. Což pravicová politika sociální zabezpečení od státu vylučuje?
20. 02. 2010 | 15:16

Jarda napsal(a):

V. Hořejší:
Už se Vás tu někdy dříve někdo ptal, ale přesto dotaz zopakuji, páč jste tenkrát neodpověděl - to si vážně myslíte, že Paroubek, Rath, Jandák, Dimun a Tvrdík budou českou vědu podporovat více, než ji "podporovali" Topolánek s Dalíkem a Římenam?
20. 02. 2010 | 15:26

Fialový Krokodyýl napsal(a):

Myslím, že se vliv naší politické reprezentace na to jak se ekonomicky naší zemi daří zbytečně přeceňuje. Naše závislost výraznější faktor. A neplatí to jen pro ČR. Nebo si myslíte, že většina investic v ČR má "český původ?"
20. 02. 2010 | 15:28

Fialový Krokodýl napsal(a):

Oprava: Naše závislost na větších ekonomikách.
20. 02. 2010 | 15:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Jarda:

Ja vychazim ze zkusenosti - vyrazne zlepseni skutecne nastalo po roce 1998 a kazdorocne se to zlepsovalo.
Take vidim, kam to nasmerovala RVVI pod vedenim M.Topolanka a M.Kopicove...

..
20. 02. 2010 | 15:34

Petr napsal(a):

Pane profesore,
jsem prduch a taky budu v těchto volbách nejspíš volit pravici jako ti mladí. A kdo mi zbývá?
Komouše? Ty jsem zažil celých 40 let jejich vlády. České Zelené? Ti je svými dogmaty, bez používání hlavy a rozumu dovedou jen škodit. Nebo snad Paroubka? Sebestředného Velikého "JÁ" v Nových šatech? Toho volit nebudu. Jeho případné vítězství sice neznamená k návratu k Vítěznému únor, ale hrozí obdobným Vítězným květnem. A dalších 40 let už, vzhledem k svému věku, čekat nemohu.
20. 02. 2010 | 15:35

Rumcajs napsal(a):

Vidím profesore, že stále trpíte představou, že ČSSD "celkem" hospodařila dobře.A to prosím, se ČSSD za 8 let své vlády přiblížila k oněm magickým 3% jen jednou.
Trpíte představou, že stačí aby se ujal vlády někdo se srdcem na dlani a bude najednou peněz dost. Na sociálně slabší, na zdraví na vědu ...

A to tvrdíte, že se jako vědec držíte faktů. Tak si vyberte s.rozpočet za ODS, o řekněte nám, z které kapitoly by jste peníze přesunul na vědu ?

Taky nám řekněte, jestli si myslíte, že je dobré stanovovat státní výdaje na růst 5-6% a to ješte s deficitem nad 3% ?

Co potom, když dojde ke krizi jako nyní ? Dnešní schodek jde jednoznačně na triko ČSSD a jí nastavenou sociální politikou. Nebo si myslíte, že šlo skokově změnit státní výdaje o 200 mld ?

Vy tvrdíte, že někdo démonizuje levici. Já vidím spíš démonizaci pravice . Přitom pravici jde jenom o to, stanovit svou sociální politiku na reálném a ufinancovatelném základě, kde bude stále dominovat i motivační prvek. A Vy leváci z toho děláte nelidskou a protilidovou politiku pro horních deset tisíc.

Dnešní pravice má do ideálu hodně daleko. Ale pořád lepší, jak parta slizkejch mafiánů co obrátěj státní finance vzhůru nohama jen proto aby se skrze tu nejblbější část naší společnosti prodrali ke korytům.
20. 02. 2010 | 15:37

vlk napsal(a):

Pane profesore,
obdivuji vaši schopnost píchnout do vosího hnízda! To zas bud e žihadel!

Těch příčin je více.
Je obecně in mezi mladou generací nebýt levicový. Nezaměňovat prosím s termínem - být pravicový.
Ne hlavní je nebýt levicový. protože je to de mode. Také bych mohl být považován, ta hrůza, za socku.
Dále - tihle lidé se přímo v idí v plakátech typu- věčně mladý, věčně úspěšný, věčně bohatý.
Takové ty bankovní barvotisky šťatsné rodiny, jak je mají naše dvojctihodné ryubířské banky na svých letáčcích , které zbodí zejména stolky tzv. hypotečních poradců.
Byl jste někd y v bance a dal si tam chviličku pauzu? A jen tak s erozhlédl kolem sebe? Vřele doporučuji . Zejména pokud to bdue banka nyní modního trendu open space. to je ta bez přepážek. S e stolečky jednotlivých poradců. Postavte s etak , abyste viděl na ten, kd e s e jedná o hypotéky. Zejména když tam bude sedět mladý pár. A uvidíte jak po úspěšném jednání odcházejí s e šťatsným úsměvem. Ne oni nevidí, že s ezadlužili na 30 let, že po dobu těch 30 let musí být oba zdraví, nesmína delší dobu ztratit práci a manželství jim musí klapat, protože jinak je ta hypotéka spolehlivě sežere.Onis eusmívají. Oni myslí na to jak právě vcházejí do s vého nově postaveného baráku se zahradou a vnitřnímvybavením podle trendových časopisů.
Proč by vaši vědci měli uvažovat jinak. A česká pravice jim tuhle iluzi dává.

Pravdu a realitu poznají, až se sní srazí.
tolik obecný popis.
Mylsím ale ,že u vsá v branři existuje ještě specifický důvod.
Soudím, že k vědě směřují zejména vyprofilovaní premianti. Kteří si jsou záhy vědomi svojí určité výlučnosti a vyjímečnosti.
Těmhl e lidem s e slov a jako nutní solidarita, sociální smír a podobná vysvětlují daleko hůžře než někomu z běžné populace. On byl totiž vždycky svým způsobem výlučný. takež s nadno věří, že ta výlučnost je na prostě jeho životní fenomen.

Dělník u pásu nebo úředník v úřadě snáze pochopí, že výlučnost nefunguje.
Nevím jestli jsme to četl tad y nebo někd e jinde. Blog s e týkal pravicovosti českých novinářů. A závě rkončil nějak ve stylu:
A kdy český novinář pochopí , že pravicovost z příruček je vylhaná. Tehdy až se srazí sám s realitou, kterou pomáhal vytvářet.
Ten citát není přesný. Obsahově ale koresponduje.
20. 02. 2010 | 15:40

Tencokida Hnuj napsal(a):

Mnohoobročnictví kreatur z ČSSD a ODS není nic jiného než legalizovanou korupcí. To, že se k tomuto lizu slézají kromě masařek i malé octomilky je faktem, nad kterým bychom se měli zamyslet.
Jak to souvisí s nedostatkem peněz mj. na vědu ? Vše souvisí se vším. (IO, děkuji za ten odkaz na Ponerologii).
20. 02. 2010 | 15:40

Jean Paul napsal(a):

Dnešní mladí a vzdělaní a pravicoví = modré košile padesátých let s opačným znaménke. Stejný nekritický fanatismus.
20. 02. 2010 | 15:42

Olga napsal(a):

Mladým se ani nedivím. Vžijte se do jejich situace. Až na malé vyjímky mají plat za který si nemohou pořídit byt a vlastně ani založit rodinu. Okamžitě se stávají závislí na sociálních dávkách. Pocit závislosti může být v některých případech i urážející.
20. 02. 2010 | 15:47

vlk napsal(a):

Petr
nebyl byste prosím tak laskav a nepopsal charakteristické rysy toho Vítězného května?
Sic enejsme ještě důchodce, ale dalších 40 let si také rozhodně nemohu dovolit čekat. Tak abych neudělal fatální chybu. Děkuji.

rumcajs
tak znov a speciálně do jeskyně s krátkou pamětí:
Soc d em řešila
1-důsledky dvou tisiciletých vod
2-zadrhnuté ekonomiky po Klausových balíčcích, kd y HDP poprvé klesl
3-důsledky bankovního socíku a nutné očisty bank
4- řetězovému bankrotu firem a rostoucí nezaměstnanosti po krachu bankovního socíku.
Až na povodně všechno jako dědictví po vládě ekonomického genia.
Už jsme zdejší publikum včetně tebe opakovaně vyzýval, aby uvedli jedne jediný přijatý zákon aza vlád y soc dme, který by bylomožno značit za rzhazování. S vyjímkou pastelkovného. které koštovalo úsměvných 90 milionů za rok.

Te%D k rozpočtu nejlepšího ministra financí galaxie na rok 2009. totální a zjevný nesmysl. O d samého počátku. prostě drzost. Ne jistě nešlo skokově srazit státní výdaje o 200 miliard. al e rozhodně šlo nekrátit naprosto nesmyslně některé příjmy státu. Napříkal d 18 miliard ze sociálního pojištění , které loni odpustil ještě Kalousek firmám za nejnižší mzdy. Podobně šlo zamezit krácení daní právnických osob využitím Kalosukovy myší díry. tenhle tunel není uzavřen dodnes. Podobně nebyl důvod umožnit odečitatelnost DPH na podnikatelská vozidla. Nemyslím tím náklaďáky, autobusy, dodávky a podobně. myslím osobní auta podnikatelů a ty co používají manželky a , přítelkyně a děti a jsou psané na firmu.
ne dluhy nejdou za soc d em. Ta platila s ociální dávky PODL E ZÁKONU PŘIJAT7CH V R. 94-95 tedy Klausem a jeho boys.
Chceš snad říci, že Klaus a jeho spoelk byli takoví neumětelové , že jako když něco přijali v roc e 95, měl to Zeman změnit už za tři roky, protože byl zjevný zmetek? Pokud ano, tak mi zkus vysvětlit, proč bych těm stejným, kteř ten zmetek pomáhali porodit - Nečas, Langer, Němcová a taky Topolánek, měl věřit , že to teď udělají lépe?
noa tohle cos napsal, tak to nemá chybu:
Přitom pravici jde jenom o to, stanovit svou sociální politiku na reálném a ufinancovatelném základě, kde bude stále dominovat i motivační prvek. A Vy leváci z toho děláte nelidskou a protilidovou politiku pro horních deset tisíc.
Tím , tou odpovědnou sociální politikou myslíš ttřeba to, že penzijním fondům bylo povoleno jít nyní do riskantních strategií? A tím motivačním prvkem asi bude š myslet Nečasův zákon, který postavil stoprocentní invalidy na roveń individuím prác e s e štítícím a váže jim vyplacení sociálních dávek na nutnost odpracovat měsíčně dvacet hodin obecně prospěšných prací! Stoprocentní onvalidy, abychoms i rozuměli...
A bomba je i tenhle tvůj výrok.
Dnešní pravice má do ideálu hodně daleko. Ale pořád lepší, jak parta slizkejch mafiánů co obrátěj státní finance vzhůru nohama jen proto aby se skrze tu nejblbější část naší společnosti prodrali ke korytům
Jo má š pravdu, Dnešní pravic e ta nejblbější část naš spoelčnsoti dotovat nebude. Open card a další tunely zádné pako rozhodně vymyslet nedokáže. Tak to máš tedy stoprocentní pravdu. A slizští ti navonění hoši v hedvábí opravdu nejsou. Kalosuek je taky pohodovej. Jo zas e s e zabil nějakej vojenskej výsadkář....
20. 02. 2010 | 16:01

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Realita - ODS vyrazne snizovani dani pro hornich cca 10-100 tis.
Myslim, ze ODS je urcite stranou prosazujici hlavne zajmy tech nejbohatsich.
Samozrejme si nedelam zadne iluze o CSSD - Gross, Kraus, Brozova, Benda...

Nejradeji bych videl nejakou "idealni CSSD" - stranu s prpgramem CSSD, ale mnohem kvalitnejsimi lidmi.
U ODS a dalsich pravicovych stran mam problem uz s programem - odbouravani socialniho statu a polarizace spolecnosti je spatne...

..
20. 02. 2010 | 16:14

Duroy napsal(a):

Docela by mne zajímalo, co se na sociálním systému za posledních 15 let změnilo, myslím systémově, né jen úpravy parametrů... Co zjístíme?, No přece, že systém je po dvou tzv. pravicových vládách a čtyřleté opoziční smlouvě pořád stejný. Jak dlouho, ať již přímo, či nepřímo vládla ODS? do roku 1997, od voleb 98 v oposmlouvě do 2002 a od 2006.
Dneska jsem poslouchal Nečase a chtělo se mi zvracet z toho pokrytectví...
20. 02. 2010 | 16:17

Duroy napsal(a):

Jo, a socani udělali jednu pořádnou chybu a to, že uačali snižovat daně. Pokud by je nechali na úrovni stanovené Klausem a jeho věrnými, tak by toho Kalousek s Topolánkem mohli rozšustrovat podstatně více.
20. 02. 2010 | 16:21

scallop napsal(a):

To autor:

Ach jo ... "Koho chleba jis, toho pisen zpivej". Vy to vskutku myslite uprimne.
20. 02. 2010 | 16:43

Fialový Krokokýl napsal(a):

Hořejší: 20.02.2010 16:14:31

No to jste se skutečně trefil - politickou stranu s autentickým programem by asi uvítalo mnoho lidí. Jenže je to jaksi hlavní problém politiky ČR...že takovou stranu nemáme.
20. 02. 2010 | 16:46

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Ty nářky na předešlé vlády... to nejvíc si může stěžovat Klaus. Komouši mu tady nechali nekonkurenční a jenom dluhy vyrábějící fabriky a banky.

Ten tvůj dlouhý rozpis zkrátím. Možná že dva rozpočty byly zatíženy výdaji, které uvádíš.
Jinak ty ostatní to zvesela překračovaly jen díky šlechetnosti ČSSD.
Příjmy z privatizace si zřejmě neúmyslně přeskočil.Odhaduju tak 200 mld.

Co se týká zákonů ... měly se omezovat či zefektivnit státní výdaje . Omezit růst státních zaměstnanců, což nyní láme vaz Řecku, omezit zbatečné plýtvání - viz třeba poplatky či neplacené první tři dny nemocenské ... atd. K těmhle nepopulárním ale nutným krokům pro omezení státních výdajů by se socanští slizouni nikdy neodhodlali.
A ty tunely - jako kdyby je socani nedělali.
20. 02. 2010 | 17:06

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Asi jste neviděl výplatní pásky těch dolních pěti miliónů,(Jak byste mohl,že?) ale těm se daně snížily dost podstatně. Trochu hádám, ale tuším, že na výplatní pásce to dělalo kolem 600-1000, Kč.
20. 02. 2010 | 17:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

"A to prosím, se ČSSD za 8 let své vlády přiblížila k oněm magickým 3% jen jednou."

REALITA:

Pokud jde o vladni deficit (http://www.finance.cz/ekono...):

2001 -5,7
2002 -6,8 povodne
2003 -6,6 zapocteni Konsolidacni banky
2004 -3,0
2005 -3,6
2006 -2,6
2007 -0,6 Rozpocet pripraven jeste predchozi vladou
2008 -1,5 Kalouskuv trik

Pro saldo statniho rozpoctu/HDP:

2001 -2,9
2002 -1,9
2003 -4,2 zapocteni Konsolidacni banky
2004 -3,3
2005 -1,9
2006 -3,0
2007 -1,9 Rozpocet pripraven jeste predchozi vladou
2008 -0,5 Kalouskuv trik

To, ze Topolankova vlada pripravila rozpocet na rok 2009 s predpokladem 4,5% rustu, bylo proste neuveritelne... Rad bych vedel, jak byste to komentoval, kdyby to byl Paroubek/Sobotka...

..
20. 02. 2010 | 17:12

Rejpal napsal(a):

Vím, které strany určitě volit nebudu. Nevím ale, zda zbytek bude dost dobrý, abych z něj nějakou partaj vybral.

Chybí mi zde strana lidí typu Ivana Hoffmana, Táni Fišerové či Vladimíra Čecha i mnoha jiných poctivých a nezkorumpovatelných lidí.

Ani o ČSSD si velké iluze nedělám, zřejmě také patří mezi zkrumpované "mafiány, avšak se sociálním cítěním". Nejspíš si ji vyberu a budu škrtat její zasloužilé potentáty.
20. 02. 2010 | 17:13

almost glossed™ napsal(a):

Ta příčina, proč lidé volí ODS i když to jde bytostně proti jejich vlastním zájmům, je už dobře popsaná zde:

http://www.czechfreepress.c...

Jinak ta slova o "vytěsnění" jsou naprosto výstižná. Je to skutečně jeden z typických psychologických mechanismů, které zajišťují příklon k ODS u lidí, kteří nikdy na její politice nic nevydělají a mohou na ni jen a jen doplatit. Je to však jen mechanismus dílčí, nad nimi jsou obecnější principy včetně mediálního teroru a šikany.

Kdo viděl např. dnešní komentování tzv. "ideové konference ODS" na ČT24, jistě dobře chápe, o čem píšu. Tak intenzivní vymývání mozků a gumování vlastních názorů, jaké bylo předvedeno ve studiu pod vedením D.Drtinové nepodstupovali ani absolventi Vysoké školy politické alias Vokovické Sorbony.

ČT už se nepokouší zakrývat vůbec nic... Mediální orgán ÚV ODS.
20. 02. 2010 | 17:16

Berunda napsal(a):

Olga:
Maturovala jsem v 77.a ani tehdy jsem si nemohla pořídit svůj byt a rodinu z platu. Za prací jsem musela vyjet mimo domov a nebylo to jednoduché... Jediná výhoda byla v levných ubytovnách, ale ani tak jsem si vyskakovat nemohla. Přesto mě nenapadlo, chtít mít všechno hned. Myslím, že je to trochu o skromnosti, pokoře, pracovitosti, samostatnosti a o žebříčku hodnot
20. 02. 2010 | 17:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

třeba pro tohle.

"POLITICKÝ DIÁŘ

Pokud některému z médií poskytne větší rozhovor Zdeněk Škromach, bývá o zábavu postaráno. Místopředseda socialistů nezklamal ani v interview s Barborou Tachecí pro včerejší MF Dnes. Škromachovi například vadí, že se „straší“ tím, že dluhy, které socialisté svými opatřeními nasekají, budou platit naše děti a vnuci. Podle tohoto sociálního inženýra (kolegyně Lenka Zlámalová namítá, že to je příliš lichotivé označení) totiž vše zaplatí „výkonná ekonomika“. Když Tachecí případně konstatovala, že tedy pracující lidé budou muset odvádět rostoucí daně, Škromacha tím nijak nerozhodila. „Ale nikdo za nikoho nic platit nebude. Je to otázka určité míry solidarity ve společnosti,“ opáčil místopředseda socialistů. Aha!

Výše popsaná pasáž nebyla zdaleka jediná, při které by člověku musely minimálně cukat koutky, kdyby ovšem nehrozila mrazivě reálná možnost, že tento muž a jeho přítelkyně a přátelé budou opět vládnout zemi. Škromach si totiž nic nedělá ani z varování expertů Mezinárodního měnového fondu, že se už nemají zvyšovat výdaje. „My jsme jim připomněli úspěšnost některých doporučení Světové banky v důchodovém systému třeba na Slovensku, kde jsou dnes ve velkých problémech,“ odvětil. „Takže jste jim naznačili, že jsou tak trochu blbci?“ reagovala Tachecí. „To zrovna ne, ale máme svůj vlastní rozum,“ poznamenal Škromach. Bohužel, zbývá dodat. Pokud tedy přistoupíme na Škromachovu nepříliš věrohodnou tezi, že mají socialisté rozum.

Ostatně nejlépe svůj „rozum“ prokazují, když horlivě prosazují další a další nesmyslné výdaje typu třináctých důchodů. Zároveň ale šéf ČSSD Jiří Paroubek navrhuje ostatním stranám ve sněmovně písemnou dohodu o nezvyšování schodku státního rozpočtu pro příští volební období. K bonmotu Miroslava Kalouska, že „je to stejné, jako kdyby spolek na ochranu sirotků zakládal někdo, kdo před tím zavraždil jejich rodiče“, není co dodat.

Podařený bonmot ale vystřihl i Škromach, jehož někteří spolustraníci otevřeně mluví o možnosti menšinové vlády s podporou komunistů. Škromachovi by ale prý vadili komunisti ve vládě. „Mně osobně by vadili. A jako bývalý komunista vím, o čem mluvím.“ Majitel detektivní agentury ABL Vít Bárta tak dlouho popíral spojitost se stranou Věci veřejné, až se stal jejich sponzorem, volebním manažerem a nyní usiluje o místo na pražské kandidátce. O jejím pořadí prý mají rozhodnout lidé v internetovém hlasování. Podle informací LN chtěl být Bárta nejprve čtyřkou, nyní si pomýšlí na třetí místo na kandidátce. Autorovi diáře něco říká, že přesně tak si to budou přát i hlasující. Takoví lidé jsou holt k nezaplacení.

O autorovi| PETR KOLÁŘ, redaktor LN "

Ten rozhovor si přečtěte, chvilku mi trvalo, než jsem to "rozdýchal". Takového ignoranta ve vysoké politice, navíc ještě přesvědčeného, že dělá správnou věc, lehce najdete v kterékoliv parlamentní straně.
http://spidlova.blog.idnes....
20. 02. 2010 | 17:30

Suchec napsal(a):

Havelka:

A co si přečíst originál, a ne cizí blog, který "cituje" MFDnes?
20. 02. 2010 | 17:39

Petr Havelka napsal(a):

Suchec

nemůžu najít, ale originál rozhodně stojí za to :)
20. 02. 2010 | 17:43

Vico napsal(a):

Autor : Konečně zase nějaká nahrávka na šťavnatou diskuzi. "U Broma" už za chvíli začnou psát diskuzní příspěvky runovým písmem. Ilumináti ovládají svět včetně Aktuálně cz /Rothschildové/. :))

Jinak se autore jednou smiřte s tím, že tisk bude psát asi takhle : Ekonomika vzkvétala i navzdory vládě sociální demokracie a šla do kopru i přesto, že vládla ODS.

Almost...Na Drtinovou, jak už jsem tu psal, se dá dívat bez újmy na duševním zdraví jen tehdy, kdyby si musela po každé třetí větě dát sama sobě facku. Když ji sleduji na obrazovce pět minut, nalézám v sobě potenciálního vraha. Je to strašné poznání.

Jinak, já kdybych byl mladej jako ten kluk s mobilem, co na skateboardu mektá "nevaž se, odvaž se", taky bych volil pravici. Která holka, co si čte Bravíčko, by chtěla potencionálního držitele opencardu opravňujícího k jízdě soc-busem/tramavají/.

A mladej vysokoškolák, profesore? Ten vám zazpívá píseň od srdíčkové Lucky Bílé Neber mi sen...

Každej, kdo se holotropním dýcháním ocitnul v minulém životě, byl nějaký hrabě nebo kněžna.Voni ti studenti asi fakt moc holotropně dýchají a asi vidí i dopředu. "Sockou" prej nebude z nich ani jeden.

Neberme jim sen...
20. 02. 2010 | 17:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr Havelka:

"K bonmotu Miroslava Kalouska, že „je to stejné, jako kdyby spolek na ochranu sirotků zakládal někdo, kdo před tím zavraždil jejich rodiče“, není co dodat"

Velmi vtipne od nekoho, kdo ma na svedomi ten iluzorni rozpocet na rok 2009...

Mimochodem, se Zlamalovou jsem pred nekolika mesici hovoril asi 2 hodiny.
Hruza...

A jeste neco - mne by par komunistu ve vlade ani moc nevadilo, prestoze k nim nechovam naprosto zadne sympetie.
Hlavnim vysledkem by bylo, ze by v pristich volbach ztratili nejmene polovinu volicu (coz bych si velmi pral).

..
20. 02. 2010 | 17:47

Jen napsal(a):

Ostatně soudím, že kdo pracuje za mzdu a volí pravici, nevidí si nos mezi očima.
20. 02. 2010 | 17:49

Suchec napsal(a):

Havelka:
http://www.skromach.cz/item..., a porovnat s MFDnes ohledně úplnosti.

Pak si zkusit poslechnout blábol Topolánka v Brně. Ale byla to jedna perla za druhou.

Vondra a "lezemedo.." (touž Zahradil byl lepší), Vodrážka a zelená ODS, Filipi, Langer a boj za pravdu, Pospíšil a školství.

Hezké pokoukáníčko. To je proti nim Škromach ještě hvězda.
20. 02. 2010 | 17:54

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Kupodivu nástup Zemana nevnímám ekonomicky špatně. Horší je to s prorůstáním org. zločinu do státní správy, za což děkujeme Opoziční smlouvě, ale jinak nemám nic proti. Řekl bych, že rokem 96 Klaus zcela ztratil tah na branku a jeho konkrétní kroky vyznívali spíše levicově. Zeman na rodíl od něj měl sil asi dost , dotáhl privatizaci bank, což zabránilo dalšímu tunelování a přítáhl do země aspoň ty montovny. Nic proti. Naopak. Pak ale měly následovat další kroky. Ukončit podporu montoven, provést reformy zdravotnictí, důchodů a dávek v nezaměstnanosti.

Nic z toho neudělali.

A kdyby rozpočet připravoval třeba Svatej Petr, dopadl by stejně. Jenže jde o to, jestli konkrétní opatření vedou k snížení tohoto schodku nebo ne. Socani dělají pravý opak.
Pokud mají nějakou léčbu, tak v duchu populismu, která má stejné účinky, jako mají lidový léčitelé. Zdvihá nadšení a naději, ale jinak nic.
20. 02. 2010 | 17:55

Suchec napsal(a):

Hořejší:
á tomu říkám Mitterandova spojka. On jim rozdal nejožehavější ministerstva, a už se nikdy do sněmovny nedostali.
20. 02. 2010 | 17:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Havelka:

Tohle podle meho nazoru soutezi (a skoro vitezi) s Bilakem:

http://blog.aktualne.centru...

..
20. 02. 2010 | 17:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Vsadim se, ze az vyhraji, dosahnou rychle tech -3% - hlavne (nepopularnim) zvysenim dani. Jinak to nejde, trochu se zapomina, ze i Janota chtel puvodne vyssi zvyseni DPH a spotrebnich dani.

..
20. 02. 2010 | 17:58

almost glossed™ napsal(a):

Jinak doporučuji mrknout i na (velmi krátký) sestřih z ideové konference ODS.

Ta jasná programovost.

Ti krásní úspěšní lidé.

Ta krásná slova a způsob jejich formulace.

Ten úspěch, který ze snímku přímo vyzařuje a odkapává.

Ty rozzářené tváře.

Ta pospolitost.

To sdílení atmosféry a společných hodnot.

Ten pocit, že jsem v týmu!

To bohatství, ta estetika úspěchu, to množství!!

Chudoba neexistuje, svět je krásný, jsem v tom s nimi, jsem jeden z nich, jsem úspěšný, mohu TO dokázat, jsem svým pánem!!!

Jsem jen JÁ A je to MŮJ svět.

Chci! Já chci být součástí toho všeho!

https://www.youtube.com/watc...

(Tak se to dělá, socky...)

To jen pro ujasnění, jaké obecnější mechanismy jsem měl výše na mysli.
20. 02. 2010 | 17:59

Kritik napsal(a):

Pěkný článek.

Opravdu se člověk musí pozastavit nad tím zvláštním tuzemským paradoxem popsaným v článku, totiž, že mládež se staví na stranu pravice. Paradoxní je to proto, že šechny světové levicové revoluce dělala vždy mládež. Autorovy argumenty jsou samozřejmě platné a navíc každý, alespoň minimálně inteligentní člověk, musí rozpoznat, že pravice hájí zájmy úzké, egoisticky profilované skupiny lidí. Tedy to, že pravice se v podstatě staví proti zájmům většiny mládeže a jelikož se také neohlíží na budoucnost, tak i proti zájmům dalších mladých generací.

Člověk si při této příležitosti připomene líčení jednoho misionáře v Indii, který byl pozván do chudinského gheta u jednoho velkoměsta. Krátce po páté odpoledne se najednou gheto vylidnilo. Misionář se zvědavě optal svého průvodce, zda se zde někde koná bohoslužba či jiná křesťanská charitativní akce. Průvodce ho však zpražil: "Podívejte se do támhle té chatrče. Tam mají bateriovou televizi a ti chudáci se šli podívat na seriál 'Dallas' o bohatých multimilionářích."

Nuž, nechme mladé ve snění či ve virtuální realitě o bohatém a snadném životě. Vždyť sebemrskačství patří také k rozšířeným lidským vlastnostem.

[Přísloví 11:28]  Kdo doufá v bohatství, takový padne, spravedliví ale jak poupě pokvetou.

[Přísloví 23:4]  Nenič se honbou za bohatstvím, měj rozum a rychle přestaň s tím.
20. 02. 2010 | 17:59

scallop napsal(a):

To vaclavhorejsi 20.02.2010 17:47:17:

Ministr vnitra by mohl by bachar Vondruska, ministr skolstvi Exner ...

Jo jo, svetle zitrky na dohled !
20. 02. 2010 | 18:00

Suchec napsal(a):

Rumcajs:

Co je to reforma zdravotnictví?
Julínkův paskvil a Šnajdrův tunel na veř. finance?

Co je reforma dávek v nezaměstnanosti? To slyším poprvé.

Co je reforma důchodů? Opt-out a vyvedení financí do nezajištěných tzv. penzijních fondů, které pro "pojištěnce" nejsou schopny zaručit ani dorovnání inflace u uspořených částek? Ale jdi Ty, Brepto.
20. 02. 2010 | 18:00

Suchec napsal(a):

Almost Glossed:

No, připomělo mi to MLM. ODS je jako prodejci Zeptera a Amway. Jo, ale spíš Avonlady.

A Parkanová tomu dodala na peprnosti.
20. 02. 2010 | 18:04

Ara napsal(a):

Mladé vysokoškoláky v tomto celkem chápu. Cítí se být "skvělí" a "úspěšní", event. mají pocit, že se těmi "úspěšnými" mohou v krátké době stát. Až k svému důchodovému věku nikdo z nich nevidí (tam nedohlédne nikdo z mladých a je to ostatně docela normální a přirozené) a problémy nějakého kopáče nebo uklízečky jsou jim cizí. Takže se jim nedivme že tíhnou "logicky" k tzv. pravici, o níž se domnívají, že jim může být užitečnější.
/Sice se někdy říká, že "kdo nemá v mládí sociální cítění tak nemá srdce a kdo volí levici i ve středním věku tak nemá zas rozum", ale takové slogany jsou spíše jen trapné populistické bláboly./
S tímto sociálním fenoménem tedy asi moc nenaděláme.
Takže k tý politice. K české politice. :o)
Budu se snažit být stručný. Pokud jde o současnou českou politickou scénu, tak to je fakt katastrofa. Každého normálního člověka pak nutně dohání až k zoufalství, když musí "vybírat" jen mezi různými druhy téhož zla. A těžce dumat, která politická partaj je o nějaký ten chloupek horší nebo lepší než jiná.
Kdysi, před cca dvaceti lety, jsem byl ponejvíc "pravičák", protože jsem chtěl věřit spíše slovíčkům o osobní svobodě jednotlivce, než "otřepaným klišé" o sociální spravedlnosti...
Z nadčasových slůvek "volnost, rovnost, bratrství" mě tehdy oslovovalo víc to první... To se sice dodnes moc nezměnilo, změnil se však můj přístup k lidem, kteří by měli takovým ideálům sloužit především, tj. k politikům.
/Možná byla i chyba, že jsem tehdy (po rozpadu OF), spolu s dalšími "amatéry",
tak rychle z tý politiky vycouval, nemůžete dělat dost dobře někde, kde se vám moc nelíbí, do politiky se vskutku derou většinou lidé, kteří mi vůbec nesedí. I když i ten Topolánek se tehdy nejevil až tak špatně, poznal jsem ho ovšem osobně jen krátce./
Takže k věci už jen tolik. ODS již dávno není tou stranou, jak se jevila na svém začátku krátce po rozpadu OF, tj. jako "hlavní strážkyně demokracie a svobody". /A kdo ví, jestli takovou, jak se navenek "prezentovala", někdy vůbec kdy byla./
Velice brzy totiž do ní (ale nejen do ní, i do stran ostatních) naklusali všelijací prospěcháři, bezcharakterní mamonáři a profesionální političtí "pragmatici", jejího zakladatele z toho smutného "rangu" nijak nevyjímaje...
Bohužel ani vývoj v ostatních partajích nebyl o moc lepší, jak už jsem výše předeslal, nicméně byl to socan Zeman, který (poté co se stal premiérem) mě "zákonem o toleranci dvojího občanství" vytáhl z bryndy. Nicméně výtek jsem měl i vůči tomuto politiovi víc než dost a tak jsem i já svého času volal "dost už bylo Zemana a Klause, <děkujeme> odejděte"... :)
Od rozpadu Československa to byla sice většinou už jen souvislá řada zklamání, politické dění jsem nicméně sledovat nepřestal.
Pokud bych tak měl dnes vybírat mezi ODS a ČSSD, dám radši přednost socanům. A to z celé řady důvodů, nejen z jednoho.
Ale radši bych volil někoho třetího, jenže koho? :o(
20. 02. 2010 | 18:06

veverka napsal(a):

Mladí lidé chtějí být prostě IN.A tak jako v padesátých letech bylo IN být nadšený komunistický svazák,tak dnes je IN být nadšený volnotržní pravičák.Prostě chtějí být takoví,jako ti co se nejvíc propagují v médiích a reklamách.Dříve nebo později bude zase všechno jinak a IN bude opět něco jiného.

Jak se USA stanou zemí Třetího světa
http://www.blisty.cz/art/51...
20. 02. 2010 | 18:13

tng napsal(a):

vaclavhorejsi:
Vasim stezejnim argumentem je rozdilna vyse statni podpory vyzkumu behem minulych vlad. Co kdyz vasi mladsi kolegove jednoduse maji trochu sirsi rozhled a neridim se jen tim, kolik jim stat zrovna nasype do kapsy ? Pripadne si dovedou predstavit, jak asi bude vypadat podpora vyzkumu ve state zatizenem stale vyssim dluhem a ktery si neni ani jisty svym financnim prezitim ?
Nasledujici vety si neodporuji:

"v letech vlád vedených ČSSD došlo ke katastrofálnímu zadlužení země"

"v roce 2006 bylo Česko jednou z nejméně zadlužených vyspělých zemí"

Zadluzenost CR totiz startovala z nuly. Pokud se za par let dostanete z nuly na desitky procent, je to katastrofa. Navic pouhe numericke porovnavani miry zadluzeni nic moc nerika o riziku krachu, vetsina vyspelych zemi si muze dovolit mnohem vyssi miru dluhu nez my.

Faktem je, ze srovnavani vysledku vlad z hlediska zadluzeni je velmi problematicke. Extremne zalezi na okolnostech - naklady transformace, vynosy z privatizace, povodne, svetova krize nebo konjuktura a tupe srovnavani cisel je k smichu. CSSD mela stesti na ten posledni faktor a chovat se zodpovedne je ani nenapadlo. Mluvit ironicky o skvelem vysledku za rok 2008 bez zminky o techto okolnostech je velmi zavadejici. Jak by to asi dopadlo, kdyby vladla CSSD ? Zacala by pri prvnich znamkach krize statnicky skrtat, kdyz k tomu neni ochotna ani ted ? Tomu snad neveri nikdo.
20. 02. 2010 | 18:13

Petr Havelka napsal(a):

Hořejší, Suchec,

samozřejmě "potencial" je i vpravo :)

Víte, tak nějak nedělím na vpravo a vlevo.

Politiky si dělím na blbce a potenciální blbce. Jímá mne hrůza, když některý politik získá mou důvěru.
20. 02. 2010 | 18:14

Suchec napsal(a):

Havelka - ale v tomhle opravdu asi ve sporu nebudeme. A lhaní je ještě horší, zvláště když se spojí s amorálností a tou "blbostí".
20. 02. 2010 | 18:19

vaclavhorejsi napsal(a):

tng:

Ano - jak uz vyse rekl Vico:

"Ekonomika vzkvétala i navzdory vládě sociální demokracie a šla do kopru i přesto, že vládla ODS."

Vsimnete si prosim me vety o katastrofalni personalni politice CSSD - nejmene polovinu jejich vedeni bych radeji videl u lopaty...
U ODS ale 90%...

..
20. 02. 2010 | 18:20

Adam napsal(a):

Být jako Hořejší pracujícím iteligentem, potom bych raději držel ústa. Brzké vítězství pracujícího lidu způsobí, že na prvním místě použijí řešení s pracující inteligencí, hodně podobné řešení Pol Pota. Bůh s vámi.
20. 02. 2010 | 18:23

Suchec napsal(a):

tng:

opět tu máme takový "z lejna" bič. Co by, kdyby.

Já se ale ptám. Je ten, co v tom roce 2008 vládl kompetentní k jakémukoliv dalšímu vládnutí?

A ptal bych se stejně, kdyby to tak dodrbali i socdemáci. Jenže oni to byli ale ti, co poučují všechny ostatní o tom, že jsou nejzodpovědnější hospodáři, a že všichni ostatní jsou lempli.
Holt , a teď jsou za ty lemply oni, a žádní novináři , ani ČT jim moc nepomůže.
20. 02. 2010 | 18:26

Ládik napsal(a):

Kdyby dnes měli zástupci levice a pravice sedět po stranách předsedy Národního shromáždění (1789), seděli by všichni z ČSSD a ODS vlevo. Pravou stranu téměř nemáme, jen pár lidí, kteří ani nechtějí být v politice.
Příčinu této anomálie hledejme v únoru 1948 a době po něm, kdy nositelem pokroku se stala "pravice". Po 1989 se rozložení nevrátilo na původní pozice, musí pomřít minimálně 2 generace.
20. 02. 2010 | 18:27

tomas.p napsal(a):

Ekonomie není zrovna moje parketa, nicméně, něco málo vím o "marketingových strategiích", které jsme tady převzali se vším všudy a jak to v zemích koruny české bývá dobrým zvykem, v lecčem jsme papeštější než papež.
Tak se stalo, že místo politických klání tu nastal in nature čas jakého si souboje několika "reklamních agentur"mezi sebou.
Že to nejde s kapes politických stran, ale z kapes několika vlivných "velrybářů" a jejich zájmových uskupení je jasné jako facka a že nějaké VIZE těchto stran jsou jenom ze zhora schváleným "mejkapem"je jasné také.
/všimněme si té vzácné shody náhod, pravicoví vůdci působí opravdu pravicově, kapitalistická a podnikatelská údernost z nich přímo prýští, levicový politik, je lehce obézní, je dobře když vypadá mírně bodře přitrouble a v civilu nosí manšestráky a kostkované košile, no a všichni působí permanentně ožrale, což prezentuje přepracovanost a tíhu odpovědnosti./
V podstatě, obě naše největší politické uskupení, jsou jenom zástěrka pro realizaci zájmů, o kterých sami o sobě nemají nejspíš potuchy /a také, když se to náhodou provalí, jejich překvapení bývá opravdu nehrané/ a zdá se, že ty menší strany jsou jen jakési zálohy, přichystané v případě selhání, je nahradit.
No.Lze jen doufat, že mezi těmi v pozadí se najde pár osvícených, kteří z čistě racionálních a dost možná i sobeckých důvodů usoudí, že je pro ně výhodné, panuje-li v zemi alespoň základní minimum podmínek pro sociální smír.
Uvidíme.
Zatím se bohužel zdá, že díky nepředvídatelným událostem /globální změna klimatu, globální ekonomické krizi, přemnožení kamiónové dopravy, slimáků, prasečích virů, překvapivé nadvýrobě solární energie.../ v tom mají sami "kapitáni"zmatek a tak se ty "marketingové strategie" odehrávají jaksi spontánně a v duchu prodeje šmejdu v pěkném balení, prostě "reklamky" jedou dál a je jim šumafuk co prodávají.
Není proto divu, že i naši milovaní straničtí lídři jsou z toho očekávání příkazů zmatení a působí trochu nejistě a přihlouple, stejně jako většina občanů.
20. 02. 2010 | 18:35

Ara napsal(a):

Václav Hořejší:
Ten Holmanův výrok "Když se vám to nelíbí, běžte podnikat" jsem neznal. Holt jeden se stále učí. ;o)
Každopádně se zdá, že výroky Klausových poradců vejdou do dějin, stejně jako jejich pán.
Jako příklad lidské omezenosti a hlouposti.
20. 02. 2010 | 18:43

J.H. napsal(a):

Výborný článek pana profesora, výborný komentář Vlka a výborný komentář Kritika, až na jeho závěr . cituji:
Nuž, nechme mladé ve snění či ve virtuální realitě o bohatém a snadném životě. Vždyť sebemrskačství patří také k rozšířeným lidským vlastnostem

Kritiku, s tím nelze souhlasit. Mladým je potřeba otevírat oči seč možno, protože až oni dospějí vlastní zkušeností k poznání, že byli naivní, může být už pozdě. Mnoho zbabraných věcí se už nedá napravit a čím víc jich bude, tím hůře pro občany. Myslíte, že se ještě dá napravit zdecimování našeho průmyslu a klesnutí státu na úroveň banánové republiky ? A ono je tu ještě dost dalšího k devastaci a vytunelování. Jistě vidíte, jak si pravicový machři brousí zuby na možnost podojit prostřednictví svých "reforem" zdravotnictví nebo prodat za provize zbytky českého majetku.
20. 02. 2010 | 18:49

tng napsal(a):

vaclavhorejsi:

"Ekonomika vzkvétala i navzdory vládě sociální demokracie a šla do kopru i přesto, že vládla ODS."

Jako vedec ohanejici se racionalitou si snad uvedomujete nasledujici:

1) korelace neni kauzalita
2) statistika vzkvetani zeme behem vlad ODS se sklada ze dvou bodu

Hypoteza o propadu HDP zpusobenem vladou ODS (mezi jejiz volice uz se, mimochodem, nepocitam) se tedy zamita pro zoufaly nedostatek dukazu.

Opet, hosporadske vysledky zalezely predvsim na vnejsich okolnostech. Asi ani ten nejzabednenejsi levicak se nedomniva, ze ODS zpusobila propad rustu HDP o 10% (obavam se, ze precenuji jejich inteligenci), pricemz zbytek sveta "nahodou" dopadl vice mene stejne.

Zasahy vlad maji stejne vetsinou jen male kratkodobe efekty a ty dlouhodobe efekty nemaji vliv behem jejich kratkeho funkcniho obdobi. Napr. levici podporovana mentalita pasivniho cekani s otevrenou rukou na almuznu od statu, namisto individualni iniciativy, je posilovana a skodi velmi dlouhodobe a porovnavanim statistik ji zadne vlade na ucet nepripisete.
20. 02. 2010 | 18:51

Kritik napsal(a):

J.H.
Máte pravdu, zamýšlenou ironii jsem asi dobře nepopsal.
20. 02. 2010 | 18:51

Petr z Tábora napsal(a):

Pane profesore, nastolil jste zajímavou otázku proč mladí vysokoškoláci, které nazýváte intelektuály, fandí spíše pravici. Úvodem uvedu, že se nedomnívám, že výše IQ nějak určuje hodnotu člověka. Chytrý člověk může mít například nízkou emoční inteligenci, malou schopnost empatie - ostatně největší hajzlíci většinou bývají takzvaní inteligenti. Nicméně ta jednodušší hesla používaná ČSSD, vystupování a metody pana Paroubka či pana Rátha logicky oslovují masově spíše lidi s nižší inteligencí, spoléhající na pomoc státu a nemyslící tolik do budoucna. Ti přemýšlivější, optimističtější dají více na rozumovou argumentaci pravice a vědomí vlastní odpovědnosti za svůj osud.Ostatně ČSSD si platí americkou agenturu, která svá hesla přizpůsobuje cílovým skupinám obyvatelstva a logicky nemůže obsáhnout celou populaci.
20. 02. 2010 | 18:55

Vilém napsal(a):

Sebeklamný potenciál profesora Hořejšího je přímo fenomenální a přináší stále nové mutace náklonnosti k jakési vysněné ČSSD a důvtipného preparování tohoto vysněného ideálu z bahna skutečné strany, která v ČR pod touto značkou straší. Přitom na naší politické scéně už působí SPO, která nemá v čele demoralizovaného papaláše a smečku celebrit, nýbrž osvědčeného politika a celkově jeví podstatně méně nedostatků než tzv. ČSSD. Zřejmě ale panu profesorovi není dost oficiální, tzn. významná.
Proč proboha pravicoví voliči mohou plynule přecházet k jiným stranám, které dávají aspoň náznak naděje na zmenšení zkorumpovanosti, zatímco levicové voličstvo pochoduje jako houf milicionářů stále za jedinou stranou?
20. 02. 2010 | 19:00

tng napsal(a):

Suchec:

Proc mate problem poctive si zodpovedet moji otazku ? Protoze odpoved je jasna a bolestiva ? Proc jste generalem po bitve a sam si radsi ani nezkousite predstavit, jak by v tezke situaci dopadla ta vase parta ? A navic, lisil by se vyznamne hypoteticky rozpocet se skrty a ten Kalouskuv bez skrtu ?

Tehdy nikdo poradne nevedel jak to skonci a vsechny odhady vyvoje se po dobu nekolika mesicu neustale menily - vzdy k horsimu. A v teto situaci by hypoteticka Paroubkova vlada *preventivne* zavelela ke skrtum, kdyz se k nim poradne nema ani rok pote ?
20. 02. 2010 | 19:02

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,

tu příčinu jste vystihl, jsou přesvědčeni o svých schopnostech. Nu, kola se zatím točí a tak nepadli na pusu.

Ve svém zanícení si málo uvědomují - pokud vůbec - že pojem levice a pravice nemá reálný obsah a točí se jen kolem toho, kolik dát na sociální výdaje.

Další linie vede už jen podle kriterií schopný-nechopný, zkorumpovaný-nezkorumpovaný, pragmatik-doktrinář apod.

Jak dalece se politické strany liší z hlediska těchto dalších kriterií ... toť otázka, kterou nechávám nezodpovězenou.
20. 02. 2010 | 19:14

Petr z Tábora napsal(a):

to Ládík 18:27:
Ještě bych dodal, že ihned po válce byly pravicové strany zakázány, vznikla Národní fronta a víceméně se všechny povolené české politické strany hlásily k budování socialismu. Stačí si přečíst třeba jak levicové názory měla paní Milada Horáková.
Po roce 1989 se pan Klaus slovně hlásil k pravici, ale prakticky se snažil dělat západoevropskou sociálnědemokratickou politiku (tím nemám na mysli jen jeho bankovní socialismus). Díky tomu dosáhl sociální únosnosti reforem, ČR si nikdy nesáhla na sociální dno jako většina bývalých socialistických států.
20. 02. 2010 | 19:20

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Zvýšení daní nepomůže ničemu,protože pokud se má udržet rozpočet vyrovnaný, musí se zdanit všichni. Na to pár zbohatlíků stačit nebude.

Pak ale postrádám to kouzlo. Nevyšlo by levněji, kdyby mi vláda méně vzala a i méně dala ?

P.S. Zvyšování daní povede ke zdražování a nutnosti sanování zase nejohroženějších vrstev.
Má cenu si honit ocas ?
(Je fakt, že někdy nic jiného bezbývá)
20. 02. 2010 | 19:21

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Je to sice ponekud asocialni, ale zdrazovat se bude muset - ostatne uz se zacalo - benzin...
Kdyby vse zdrazilo o 5-10%, nevyla by to zase takova tragedie...
ja vim, ted nemluvim moc "levicove"...

..
20. 02. 2010 | 19:24

Rumcajs napsal(a):

kritik:

Levice myslela vždy na blaho všech. Protože ale lidé byli celý zpitomělý blahobytem,jehož díky ní dosáhli, rozhodli se chránit ostnáčem.

Vaše bolševické plácání doufám vychází z hlavy demencí stiženého starce.
20. 02. 2010 | 19:24

Rumcajs napsal(a):

Suchec:

Ty chápeš jedinou reformu. Zvýšení dávek a snížení daně z alkoholu. To ale rozpočtu nepomůže.

Ohledně zdravotnictví to co dělal Julínek, to byla první reforma. Za socanů se pouze ministři zdravotnictví střídali jak na hokeji, jinak nic.
Třeba takové poplatky chtěla zavést i sociální demokracie Maďarska. Zvlášní co , ja protilidově se chovala ? A to si představ, že sociální blaho tam chránila v tomhle případě opozice, tedy pravičáci.
Jestli ono to nebude Suchec o něčem jiném, než ti tlučou do palice na schůzích KSČM.
Čuměl bysi, jak tvrdé podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti mají třeba v Polsku. Tam když odejdeš sám, tak nemáš nárok na nic.
Taky podporu nepobíráš podle toho, kolik si bral, ale podle toho, kolik let máš odpracováno.

Zkrátka Suchec, reforma znamená většinou snížení popularity na bod mrazu a toho se od socanských vychcá... nedočkáme.
20. 02. 2010 | 19:34

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Kde ale vidíte ten smysl ?
Zvednu daně, zvednu ceny - co z toho jako máte ?
20. 02. 2010 | 19:36

Olga napsal(a):

Berunda
Já jsem chtěla naznačit, že možná si mladí pravicově zaměření myslí, že kdyby nebyly sociální dávky tak velké, že by mohli mít vyšší platy. Pak by nemuseli brát dávky jako almužnu.
20. 02. 2010 | 19:39

Czech napsal(a):

Petr z Tabora
.. lidi s nižší inteligencí, spoléhající na pomoc státu a nemyslící tolik do budoucna...
Petře,
ta pomoc státu je dána solidaritou a ta nemá nic společného s INTELIGENCÍ.
Navíc, "pravice" neuznává solidaritu a to je ten problém.
Společnost se polarizuje díky NESOLIDARITĚ.
Nebudeme přispívat na nikoho a na nic - to je heslo pravice.
A wo tom to je
20. 02. 2010 | 19:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Uz zase nechapete?
Kdyz zvednete dane, zvlaste DPH a spotrebni dane, budete mit vyssi prijem do statniho rozpoctu. Ono se asi chvili bude tech veci prodavat trochu mene, ale zase se to vrati - nektere veci se proste kupovat musi...
Ceny se pritom nemusi zvysit tolik, kolik cini to zvyseni DPH - tuhle jsem vam to uz vysvetloval, ale asi jste to zapomnel. Asi v Raholci pijete moc bezinkove palenky nebo kourite durmanu.

Kdyz vic vyberete, nemusi mit statni rozpocet sekeru...

Ano, existuje takova pravicova teorie, ze cim nizsi jsou dane, tim vice se vybere penez - takze, dusledne vzato, kdyz je snizite na nulu, vyberete jich nejvic ;-).
Mozna to nejaka pristi pravicova vlada vyzkousi experimentalne?

Pokud vam rozumim, domnivate se, ze at je DPH jakakoli, porad se vybere stejne?

..
20. 02. 2010 | 19:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, myslím si, že je to velmi jednoduché - máte-li finační starosti, staňte se milionářem...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
20. 02. 2010 | 20:01

almost glossed™ napsal(a):

Přímo učebnicová ukázka, jak se vytváří ve veřejnosti obraz politických stran a jejich lídrů poskytuje např. Aktuálně.cz.

Srovnejme tyto dva články, popisující prakticky totéž - předvolební "spanilé jízdy" lídrů největších stran.

5.8.2009 Lenka Smyčková
http://aktualne.centrum.cz/...

16.2. Ludvík Hradilek - fotoreportáž se svéráznými popisy
http://aktualne.centrum.cz/...

Po přečtení mám jako mladý intelektuál (dejme tomu) zcela jasno, kdo je padouch a kdo hrdina.

Podvědomě tuším, z koho si "lidé" dělají legraci a kdo je obdivován.

Je mi zcela jasné, na čí straně mám stát a kterou stranou je "ve společnosti" opovrhováno.

Je mi jasné, kdo a co je "in".
Chápu, že někdo si vydobude přirozené úcty silou vlastní osobnosti a autority, zatímco jiný se jen stýká "s extravagantními ženami"(! tomuto policejně-normalizačnímu žargonu doporučuji věnovat pozornost).

Je zřejmé, že autorka nezamýšleně a vlastně proti své vůli podlehla kouzlu opravdového chlapa, zatímco fotoreportér zůstal poblíž politika jen proto, že je profesionál, který považuje za svou povinnost seznámit lid s pokryteckou ohavností politika druhého.

Jako mladý intelektuál (dejme tomu...) nejvíce oceňuji, že mě nikdo nezatěžuje požadavkem na samostatné kritické myšlení, nýbrž mi přímo poskytuje oporu pro definitivní rozhodnutí. Mám v ruce vše, co pro rozhodnutí potřebuji - informace zprostředkované, ale podané tak vyčerpávajícím a autentickým způsobem ("Audi Q7 je prý nejdražší SUV na českém trhu"), že mohu jen ocenit, jak o mě redaktoři Aktuálně pečují.

Hýčkají si mě jako v bavlnce. Nic nemusím, vše dostávám na stříbrném podnosu. Dokonce za mě pomyslně vyberou i volební lístek, strčí mi ho do ruky a jemně mě popostrčí ze dveří se slovy "běž a vol lepší budoucnost".

Takto se pracuje s mladými intelektuály.

Hlavní princip zní:
"Každý přece ví, že..." (ČSSD zadlužuje stát, ODS šetří. Reformy všeho jsou nutné. atd...) Kdo by si dovolil pochybovat?
20. 02. 2010 | 20:15

Petr z Tábora napsal(a):

to Czech:
Já samozřejmě souhlasím, že ten kdo se dostane nikoli vlastní vinou do sociálních potíží, tak právem očekává pomoc státu. Třeba přide o práci, onemocní, ovdoví apod. - to se určitě shodneme. V každé kulturní zemi to musí fungovat bez ohledu na to, jaká vláda je u moci.I se shodneme v tom, že v době krize ztrácí význam tlak na lidi, aby si hledali práci (na Táborsku 44 nezaměstnaných na 1 volné místo) a když dojde na sociální dávky, tak je to bída.
20. 02. 2010 | 20:16

Suchec napsal(a):

Rumcajs:

To, co chtěl udělat Julínek, nebyla žádná reforma, ale privatizace veřejných peněz a majetku ve zdravotnictví, a to vše pod záminkou "reformy". Navíc za použití metody: nemocný je solidární s nemocným.

To, co tlačil Nečas a spol. v oblasti důchodů, bylo opět jen privatizování veřejných peněz na úkor těch, pro které to je původně určeno.

Co dělal kdy a kdo v Maďarsku, je mi jedno.
Co se probírá na schůzích KSČM, to opravdu nevím, ale mohl bys mi něco prozradit, když to tak dokonale víš. Že ty tam chodíš?

Ten příměr s Polskem je hloupý argument, protože se jedná o podružnou věc, vytrženou z kontextu, vzhledem k soc. systému, a rozložení jeho celkových nákladů. Ale dovedu si i toto představit. To nastavení dle věku je dokonce i spravedlivější.

A s tím "zvýšením dávek" a "snížením SD u alkoholu" jsem Tě, jaksi, radši ani nepochopil. To bylo hodně ubohé. Jestli tohle má být argument? Tož, to jsi mne opravdu uzemnil.

Reforma dle Tebe by měla teda asi vypadat takto:
1. přijmout a vyhodit mohu kohokoliv a kdykoliv, a na nic se ptát a ohlížet nemusím.
2. zrušíme podpory v nezaměstnanosti (vždyť si za to můžou sami, jsou líní dělat zadarmo, že?).
3. důchody - Odvody zrušíme, ať si je platí každý sám, a povinně do penzijních soukr. fondů. To, že nejsou pojištěny, to, že je první větší krize, či inflace zlikvidje (příkladů máme dost a dost)? A co? Vždyť každý věděl , do čeho jde, ne?
4. zdarvotnictví - prodáme špitály, prodáme pojišťovny, každý si uzavře jen to svoje, a na co má, a to dostane.
5. školství - necháme zdarma jen záklandí školství, ostatní je navíc, ale "výhodně" vám půjčíme (15% PA).

Je to přehnané? Al když poskládám některé Tvoje příspěvky, tak bych to z toho i poskládal.

To, že chci něco zprivatizovat není reforma stejně tak, jako když to budu chtít za každou cenu znárodnit.

No, a pak to dopadne, že zdravotnictví bude všechny stát ne 10, ale 17% HDP s tím, že 15% obyvatelstva nedosáhne ani a základní péči (kde jsem to už slyšel?).

Reforma je jen slovo. Pokud je naplněno demagogií hlasatelů ala VIZE-2020, či cokoliv podobného, pak děkuji, ale to raději reformu žádnou.

S takovým systémem je to jako s robotizací výrobní linky. Má význam až v okamžiku, kdy stejný výkon nejsem schopen zajistit racionalizací a intenzifikací stávající organizace.

V lodi taky napřed zalepíš díry, anebo natřeš palubu, a pak lepíš díry? Abys měl ještě co lepit.
20. 02. 2010 | 20:17

Light napsal(a):

Ach ta naše LEVICE ba i ona PRAVICE, bujará je nejvíce v objektivní kritice. Proto lépe drž se středu, ve čtvrtek i pátek, ať má volič svátek a to vždy po celý rok a ne jako teď se zombajzy z ČSSD či ODS vždy hop nebo trop:-)...

Nevím co dodal bych více, vždyť toto stačí a moudří vyhýbaj se politice, v žumpě totiž koupali se čunící, a pak že z mládeže jsou pravicoví kritici, phe, s důchody prý se nějak vejdem, hmm to jo, asi jako při curlingu s extra endem:)

Proto blahořečím hybné páce, která bude vždy a všude, do chřtánu a bez legrace, těm pobudům z parlamentu, jejich jedu vracet více. Za všechny ty lži, co okolní systém a ne lidi vymýšlí, co v médiích říkají, kdeže lumpové chystají, za všechny ty sliby babičkám a dědečkům, co důchodcům DEATH STRIKE chyby jsou jen politických chlapečků.

A tak žijem s politkou, někteří i bez ní, jen ti co z žumpy vylezli, jsou pak příliš obézní, než lakota odezní. Plní, přitom prázdní jako vakuum, však ví to už i lidový dům. Vidíme to všude a až se všichni probudíme, lépe bude. Až propuštěna bude Fischerova pseudovláda, neschopná přiznat si a VŠEM, že stále kryjem uvnitř svého hada, že jsme my ti kacíři, ti lumpové šejdíři.

To Hořejší mne opět probudil, neb chyběl mu zde zřejmě noční díl, proto jeho hlas jsem nyní vyslyšel a sadem veršů z cypřiše a otrávených růží fórum vyzdobil.

Proto poradím ti jak můžu nejvíce, a sice vyhýbej se milý zlatý, seč můžeš politice. Black Political Magic je jen zlá matka kartářka, dej více na rozum než na kalkul, vždyť víš, že už neskryje tě politická přetvářka. POLITIKŮM VZKAZ CHCI OD NYNĚJŠKA DÁT A VŠECHNY PŘITOM ROZESMÁT, I KDYBYS BYL POLITIKU ZE ZLATA, BUDEŠ PRO VĚTŠINU Z NÁS STÁLE OD BLÁTA, PROTOŽE JSI NEČESTNÝ, NEJSI NÁŠ KRÁL, JEN FLUKTUANT KONFIDENT A ZKAŽENÝ POCESTNÝ...

ToŤ vŠe
20. 02. 2010 | 20:23

Čochtan napsal(a):

Může mi někdo vysvětlit, proč by mladí lidé měli být levicoví ? Nejsou a tak je to dobře. Levicovost je nelogická a hloupá.
20. 02. 2010 | 20:25

RA napsal(a):

soudruhu, vy bez obalu přiznáváte , že cílem socialistů je voliče učinit závislými na státu a pak od těchto voličů za mrzkou státní podporu /navíc ještě z jejich peněz/ očekáváte hlasy. A to chcete, aby mladí lidé , plní ideálů a síly s tímhle přizdisráčstvím souhlasili a házeli hlasy bolševikovi Paroubkovi a jeho šibalům ? To je jen vaše ubohé uvažování a uvažování vám podobných , i když i takových oveček je dost.
20. 02. 2010 | 20:30

Veterán napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Rumcajs:

Kdyz zvednete dane, zvlaste DPH a spotrebni dane, budete mit vyssi prijem do statniho rozpoctu. Ono se asi chvili bude tech veci prodavat trochu mene, ale zase se to vrati - nektere veci se proste kupovat musi...

Pane Hořejší, vy jste ekonomický komik.
Pro zjednodušení:
- měsíční příjem 20.000 Kč, vše utraceno
DPH 15% nyní, později 20%
Výběr DPH: 2.609 Kč (15%), 3.333 Kč (20%)
724 Kč navíc pro stát.
Vypadá to jako větší výnos, že? Jenže ten člověk bude muset vydat víc za základ (potraviny, bydlení) a zbude méně na nadstavbu. A tak si koupí méně knížek, nepůjde do restaurace, koupí si levnější boty...
Ve výsledku tedy budou mít někteří podnikatelé problémy a propustí část zaměstnanců, případně to úplně zabalí. Nezaměstnanost stoupne a tím i nároky na rozpočet, nehledě na to, že část lidí si opět zvykne na hodný stát a uvelebí se v poklidné nečinnosti.
A stejně tak myšlenka, že firmy to zvýšení daní uhradí snížením marže. Ta marže totiž, po dalších odečtech, představuje zisk a z toho se platí daň z příjmu. Snížením marže tak vyberete od firem méně.
Prostě množství peněz je omezené a když zvýšíte již tak vysoké daně, projeví se to na jiných příjmech. Větší výnos byste měl jen v případě, že lidem z měsíčního příjmu dříve část zůstávala na spoření a po zvýšení daní by ji používali na udržení životní úrovně.
20. 02. 2010 | 20:33

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

OVEČKOVÁNÍ

Většina většina
pořád si
začíná

Všechno hned
sebere
vzápětí
prožere

Chcete vědět víc
nikdy nevytvoří
nic...

Veselé krizování...
http://www.ateo.cz/f/images...
20. 02. 2010 | 20:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Veterán:

Ano, vsak uz jsem to vyse rikal Rumcajsovi - nejvic dani se vybere, kdyz se limitne blizi k nule...
Jiste take budete mit pravdu, ze lide prakticky nic nespori, banky jsou prazdne a lid vysavany (Paroubkovymi) vysokymi danemi jede prakticky na doraz.

..
20. 02. 2010 | 20:43

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana autora,že doufá,že ČSSD i ODS,půjdou po volbách "od válu" i s ostatní současnou vládnoucí garniturou,protože :Už dost bylo jejich šaškáren a nesplněných slibů.Na jejich místa ať nastoupí nové nevládní strany,hůř to dělat už nemůžou,a doufejme,že se na úvod budou chtít nejprve dohodnout.Tady by mohl být počátek zlepšení,doufám.Tužka,volím malou nevládní stranu.
20. 02. 2010 | 20:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tužko, tužko...
Veselé krizování...
http://i030.radikal.ru/0912...
20. 02. 2010 | 20:51

Kelt napsal(a):

Prof.Hořejší-diskutovat s lidmi typu Rumcajs a pod.,nota bene se pokoušet jim vysvětlit základní ekonomické pojmy či vazby je házením hrachu na zeď,nebo ještě lépe perel sviním.I když mám někdy pocit,že Rumcajs jenom provokuje a dobře se baví.Jediná možná metoda by byla napískat to na koště a otlouct jim to o hlavu.Jdu se dívat na skoky.
20. 02. 2010 | 20:53

scallop napsal(a):

To autor:

Blog tu visi uz peknych par hodin. Podarilo se konecne zjistit odpoved na Vasi otazku v titulku ?
20. 02. 2010 | 20:55

J.H. napsal(a):

Kritiku,

ale ano, ironie z vašeho komentáře koukala, ale z mé strany to bylo využito k doplnění. Tak mi promiňte.
20. 02. 2010 | 20:55

Czech napsal(a):

Veterane,
... po dalších odečtech, představuje zisk a z toho se platí daň z příjmu.
To je ten problém, podnikatelské subjekty daně NEPLATÍíí.
Mám několik s.r.o. a ve všech optimalizuji náklady, čímž se dostávám na šul nul.
Ve své podstatě tím neplatím daně , poněvadž jsem fifty fifty.
Díky tomu máme s ženou Offroady. Vím, že ve své podstatě je to špatně, ale dělaj to všichni a je to LEGÁLNÍ.
Veteráne, jsi mimo..
20. 02. 2010 | 20:56

Pípa napsal(a):

Autor,
výborný postřeh a popis reality. Ne té virtuální, ve které žije většina rádoby pravičáků. Kromě těch mladých nadšenců modré barvy o kterých píšete, já ještě vidím velké množsví nadšenců starých a přestárlých. Těch zastuzených puberťáků a zneuznaných podnikatelů a jiných snílků. Všichni svorně nenávidí Paroubka a přitom jsou na podpoře nebo na penzi. Je to fenomén současné doby. Jakási opožděná reakce na komplexy z doby před změnou režimu. Většinou jsou to ušlápnutí jedinci, kteří si tímto léčí své komplexy.
20. 02. 2010 | 20:56

Jan Vaculík napsal(a):

Jo,
zase se někdo snaží dokázat, že utahováním kohoutků se rozproudí ekonomika a nastane blahobyt.

Ale já žasnu nad jinou věcí: Odkud berete, pane Hořejší, jistotu, že když se zvýší objem peněz vynaložených na vědu, že se dostaví lepší výsledky? Jako by to mělo automaticky platit.

U každé investice, která má přinést návratnost, je vždycky nejdůležitelší, vědět CO a vědět¨JAK. A pak už stačí jenom sehnat peníze. - Tady se jaksi podězřele mluví furt o penězích, ale vyložit CO a JAK - o to se nikdo ani nesnaží.
20. 02. 2010 | 20:57

badatel napsal(a):

Pane Profesore,
na špičkových amerických universitách jsou studenti převážně levicových názorů.
Za úpadek školství až k úrovni plzeňských práv může česká inteligence jako celek, a to díky touze nabývat lehce tituly ( jeden světověproslulý Profesor ekonomoekologie je toho zářným příkladem).
Počkejte až většinu těch pravicových mladých českých intelektuálů dají do penze, tak velmi rychle změní názor a začnou bránit sociálně spravedlivý stát.
V té Americe je mládí spíše levicové a stáří pravicové, takže to, že je tomu u nás možná naopak, je právě díky vládě bankrotářské pravice, která nás za dvacet let dovedla tam, že ministr financí do celého světa vykřikuje, že nás čeká bankrot a la Řecko.
20. 02. 2010 | 20:58

Veterán napsal(a):

To: Czech
Ale jistě, že se náklady ve firmách "optimalizují". Tím ale potvrzujete, že zvýšení daní státu nic nepřinese.
20. 02. 2010 | 21:01

Emissary napsal(a):

Zdravím Rumci,

ten Kelt tě strašlivě vykřičel vybouchal tlučením meče do svého štítu a profesor neví, co je Lafferova křivka. :)

Máš to těžké a marné, je nepřesvědčíš.
20. 02. 2010 | 21:05

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://www.ateo.cz/f/images...
Veselé krizování...
20. 02. 2010 | 21:05

Jan Vaculík napsal(a):

badatel
Na západě platí to, že intelektuální elita je naladěna směrem nalevo. A k ní se přiklánějí i mladí. Pokud se časem odklobí na opačnou stranu, může za to zpragmatičtění; zlí jazykové by řekli zmoudření.

U nás nalevo zatím opravdu žádná intelektuální elita není, jen poušť. Co by tam mělo mladé lákat, prosím vás? Vidina 13. důchodu?
20. 02. 2010 | 21:07

Veterán napsal(a):

To: Václav Hořejší
Daně se nemusí blížit nule. Nepodsouvejte mi něco, co jsem nenapsal. Já jenom tvrdím, že když daně překročí určitou výši, nic navíc se nevybere! Ekonomický guru Sobotka by vám to potvrdil. Když zvýšil spotřební daň na alkohol, vybral míň. A tak to pro velký úspěch zopakoval. Janota s alkoholem a cigaretami dopadne stejně. Zase se bude více pašovat, případně na Moravě pálit doma.
Lidé si vždy poradí a na stát kašlou. Zvláště když vidí tu špínu nahoře a jenom kecání o úsporách. Viz. dnešní MF s výletem senátorů do Austrálie, neochota úředníků o snížení platů, nepřetržité bobtnání státní správy... Tento stát je absolutní většině těch, co se musejí starat sami o sebe k smíchu, nebo spíše k pláči.
20. 02. 2010 | 21:09

Czech napsal(a):

Veterane,
zvýšení DPH přinese státu prašule, poněvadž je musí platit všichni, včetně cizinců, je to SPOTŘEBA.
20. 02. 2010 | 21:11

Jan Vaculík napsal(a):

Václav Hořejší (19:59)
Vy si, pane profesore, opravdu myslíte, že v přírodě a v ekonomice se všechno řídí jenom lineárními závislostmi?
20. 02. 2010 | 21:16

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, přísná linearita zde...
http://www.ateo.cz/f/images...
Veselé krizování...
20. 02. 2010 | 21:21

Veterán napsal(a):

To Czech:
Zvýšení DPH prašule nepřinese. Kupuji benzín, drogerii a další v Rakousku a platím DPH tam. Po zvýšení se dojíždění vyplatí zase dalším lidem. Cizinci zde dříve nakupovali plno věcí, ale při posledních návštěvách příbuzných z Německa již kupovali jen drobnosti - jsme dražší.
Nemluvě již o tom, že ve službách už jsem viděl kontrolorku finančního úřadu zjišťovat, jestli by to nešlo levněji a bez papíru. A nejednalo se o kontrolu podvádění. Přímo řekla co dělá, ale že by to potřebovala levněji. Zvýšením daní se tedy vše jen zhorší.
20. 02. 2010 | 21:26

almost glossed™ napsal(a):

Budu neustále opakovat, že Ateo zase spamuje ostošest. František Adamec může jen tiše závidět.
20. 02. 2010 | 21:30

Czech napsal(a):

Jen tak by mě zajímalo,
proč naše pravice je proti sjednocení daní a odvodů jako jsou na západ od našich hranic?
Raději volí "českou" cestu s prvky východu.
Ale zaštiťuje se západem.
Opravdu to nechápu.
Jo už to chápu, proto jsme tam, kde jsme a všichni se diví, kde jsme.
20. 02. 2010 | 21:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jsem docela rád, že vás to bere přeleštěnej, ale to co vy nám chystáte, to už drobet známe...
Veselé krizování...
http://www.xoxma.lv/uploads...
20. 02. 2010 | 21:43

Rumcajs napsal(a):

Profesore,
na to že jste vědec, jste docela natvrdlej.
(Ještě že to těm klukům našim dneska celkem skáče.)

Já se vůbec nebavím o tom, že se vybere víc nebo míň podle Laffera, o kterým neměl Sobotka ještě donedávna ani tušení.

Já se ptám, jaký smysl má, vzít mě 200 Kč a pak mi je ostrouhaný o manipulační poplatky zase vrátit.

Tady se tvrdí, že se musí vybrat víc, abych měl na porodný,pastelky,mateřskou,nemoc.... a proto mě stát zvedne daně.

A já se ptám, jetli by nevyšlo levněji, nechat ty daně jak jsou a dát mi méně na tu mateřskou atd....

Na mě to působí, jako když mi obchodník nabízí předražený zboží a k tomu mi s velkou slávou přibalí sadu švédských nožů zadarmo.
Ať si ty nože natluče do špic a dá mi radši poctivou cenu a já si za ušetřené peníze koupím sám, co uznám za vhodné.
20. 02. 2010 | 21:43

Rumcajs napsal(a):

Suchec:

Když reaguješ slovy, "Je mi jedno jak to bylo v Maďarsku"....

tak je mi jasné, že nemá smysl další diskuze se zaslepeným ideologem.
20. 02. 2010 | 21:46

PatientO.T. napsal(a):

2 VH:
Nevíte náhodou, komu straní staří intelektuálové?
20. 02. 2010 | 21:52

Jan Vaculík napsal(a):

V civilizovaném světě vzniklo úsloví:
Když je člověku dvacet a nefandí levici, tak nemá srdce. - Když je člověku čtyřicet a stále ještě fandí levici, tak nemá rozum.
20. 02. 2010 | 21:57

im napsal(a):

@Jan Vaculík

Téměř totožný citát ("Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.") je připisován Winstonu Churchillovi, není ale 100% doložen.

Další citáty WCH zde:

http://cs.wikiquote.org/wik...
20. 02. 2010 | 22:08

StandaT napsal(a):

Nemyslím si, že by mladí byli nějak výrazně pravicoví. To jen vaše generace se dívá na svět křivě a všechno je pro vás pravicové. Pravicová jsou všechna média, dokonce včetně Práva, pravicoví jsou ekononomové, pravicoví jsou úspěšní, pravicoví jsou ti, co mají sebevědomí. To vaše generace je úchylná, ne mladí. Oni jen nehrají tu pozérsko-pokryteckou hrou na ty lepší a citlivější a lidštější. Jejich levičáctví je v srdci, je postaveno na hodnotách a zdravém rozumu, ne na ideologii - a to je ten hlavní zlom mezi generacemi. Oni si na nic nehrají, jsou aservilní a hlavě věří v sebe sama a proto jim husákovi vohnouti nemůžou rozumět.

Oni jsou generace nad státem, vy generace pod státem.
20. 02. 2010 | 22:14

Jan Vaculík napsal(a):

im
Jo, to bude asi ono. Děkuji za upřesnění.
20. 02. 2010 | 22:18

tng napsal(a):

StandaT:

Pěkné.

Vzkaz všem 30-korunovým plačkám: podívejte se za oceán, jak vypadá relativně drsná pravice. V Čechách ji totiž nenajdete.
20. 02. 2010 | 22:29

Karel Mueller napsal(a):

StandaT:

Už dlouho jsem se tak nezasmám, byť je to k pláči, co píšete.

Výše jsem napsal, že pojmy pravice a levice mají hodně vágní význam, ale pokud bychom se přidrželi klasického pohledu, tak Vás mohu ujistit, že v SRN jsou v porovnání s námi všichni vlevo.

Dokonce i CDU/CSU je levější než ČSSD, přinejmenším z hlediska resektování odborů a jejich práv. V SRN existuje cosi jako mocné odbory, víte ...
20. 02. 2010 | 22:45

Karel Mueller napsal(a):

Pardon za překlep: Respektování odborů.
20. 02. 2010 | 22:47

Tužka napsal(a):

Tužka pro wbgarden napíše,že má taky spousty krásných obrázků,jen halt to s tím posíláním prozatím neumí,ale dám si za úkol,se to naučit a pak teprve uvidíte,a budete neustále opakovat,jak jsou krásné,jak jsou zajímavé,jak jsou ...,hele,ten ptačí hermafrodit,co to je?,že by impertinence,no,no ,nóó.Tužka s úsměvem.
20. 02. 2010 | 22:51

claudius napsal(a):

Je zajímavé,že pravicově orientovaní bloggeři mají naprostou většinu emotivních argumentů a zmenšenou věcnost.Pravicovost je u mladých in,s tím se nic nenadělá.Doporučuji velmi rozbor prof.Kellera Kdo jsou voliči pravice.Zajímavé!
20. 02. 2010 | 23:05

tng napsal(a):

Claudius: zajimave ? spis vyfantazirovana snuska nesmyslu o tom, jak ti druzi jsou hloupi a spatni, asi na stejne urovni jako kdyz slabomyslnejsi pravicaci oznacuji vsechny sve politicke oponenty za line socky
20. 02. 2010 | 23:19

StandaT napsal(a):

Pane Muellere, odbory v Německu se normálně zastanou pracujích a v rámci toho zastání občas vyjdou i do ulic. Proto mají autoritu.

Štěchovy odbory se na lidi (třeba ženskejch u pokladen v hypermarketech) vyserou z takový výšky, že na tu dálku ani nejde poznat zda si u toho sami sundali kalhoty, nebo jen
aplikovali princip padajícího hovna a uhnuli před těmi nad nimi, zato v ulicích je máme na písknutí panasoudruhapřítele Předsedy a dosaditele odborbossa do Senátu.

Proč by takovéto "odbory" měly mít nějakou autoritu a vážnost? Až se zastanou ženskejch v Lídlu nebo v Tescu, tak to nazvěme odbory a klidně se o nich bavme,
ale teď to odbory nenazývejme. Pro identifikaci o co jde je vhodnější zavedená značka ROH - narozdíl od Kofoly není nutno tuto značku uvádět na trh, neb z něho nikdy de facto nezmizela.
20. 02. 2010 | 23:28

Marcus napsal(a):

to Veteran:
Vaše vysvětlení autorovi článku, že je ekonomický komik je absolutně demagogické. Zapomínáte totiž na to, že co stát vybere více na daních, to také do ekonomiky opět vrátí (ať už investicemi, transfery občanům nebo třeba na platech statním zaměstnancům) - tzn. vytváří poptávku stejně jako občan. Rozhodující je, zda se za tyto peníze (buď daňová úspora od občana nebo naopak vybraná daň od státu) utratí za domací produkci nebo za zahraniční zboží a služby.
V případě nákupu domácího zboží "roztáčíte" domácí ekonomiku, protože ten, od koho si něco koupíte může za obdržené peníze nakoupit něco dalšího - takže se projevuje multiplikační efekt těchto peněz. V případě nákupu zahraničního zboží žádný multiplikační efekt není (resp. je v zahraničí).
Pokud tedy snižíte podnikové daně v zemi, kde nejziskovější firmy patří zahraničním vlastníkům, tak dosti negativní výsledek je ten, že ještě více peněz odplyne do zahraničí na dividendách, místo aby je stát použil pro domácí ekonomiku.
Pokud snížíte daně občanům, tak snížíte "poptávku" statů, ale zvýší se poptávka občanů - pak záleží na tom, zda občané nakoupí u domácích producentů (a tím tedy budou "roztáčet" domácí ekonomiku, nebo zda si koupí zahraniční luxusní vůz, nebo vilu v zahraničí - v tom případě se o multiplikační efekt přijde). Když tedy snižovat daně občanům - pak je podle mého názoru důležité snižovat daně hlavně skupinám, které více nakupují domácí produkci.
20. 02. 2010 | 23:35

David napsal(a):

Ačkoliv jsem pravicově, ale sociálně orientovaný, tak souhlasím s názorem jak pana Hořejšího, tak i - Vlka -.

Vůbec se mi nelíbí ta vyložená pravicová servilnost některých novinářů. Tím jak to berou už "přes závit", tak dělají té slušné pravici medvědí službu. Díky jejich dlouhodobému nekritickému přístupu je česká pravice prakticky v troskách.

Jedinou záchranu vidím v tom, abychom si vybrali nějakou nadějnou neparlamentní pravicovou stranu, a té dali hlas, aby byla zachována alespoň nějaká rovnováha.

ODS zdiskreditovala slušnou pravicovou politiku na mnoho let dopředu a nyní si už nezaslouží nic jiného, než skončit na smetišti dějin.

Uvěřit dalším slibům ODS může už jen hlupák, který se nedokáže poučit z vlastních chyb.
20. 02. 2010 | 23:35

Emissary napsal(a):

Claudiusi,

jenomže je to přesně opačně. A co se týče prof. Kellera, to nestojí ani za řeč. Patlá se v nesmyslech a jádro problému mu uniká.

Jádro problému je v nezadlužování a v reformách, aby ten sociální stát bylo možné udržet na relativně slušné úrovni. A tomu se ten Váš profesůrek vyhýbá, což mě vůbec nepřekvapuje, protože jinak by ta jeho demagogie padla.
20. 02. 2010 | 23:35

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stando,

skutečnost je daleko tristnější. Tady jsou lidi především podělaní. Natolik, že se bojí i ohlásit se o svoje práva, které proti těm německým nestojí za úsměv. A co je horší, pokud by jste se jich zastal, tak se za Vás nejen nepostaví, ale ještě Vám spíš vrazí kudlu za zad.

V SRN ne, tam opravdu platí dohoda. Prostě tvrdý v jednání, korektní v plnění dohody. Alespoň pokud jsem je poznal. Ovšem Němci u nás se tím už neřídí, prokoukli nás. Prostě ne, že jsem při jednání jak "hloupé bláto" a pak spoléhám na to, že něco "odfilckuji".

Taková je realita. Bohužel.
20. 02. 2010 | 23:45

Jan Vaculík napsal(a):

Standa T
Naprosto souhlasím, též s předchozím příspěvkem.
Ona totiž ta naše tzv.levice míří totiž úplně šejdrem. Práce a pracující člověk se pro ně stali jen prostředkem politického boje. Pokožka Paroubka a spol. už je změněná; tam budou naskakovat pupínky už jen při pouhé zmínce o práci.
20. 02. 2010 | 23:48

Marcus napsal(a):

to Standa T:
podle mého názoru nemáte pravdu s tvrzením, že mladá generace není pravicova - bohuzel maji vymyte mozky nasimi medii. Ti chytrejsi na to prijdou pri narazu na realitu, az se budou muset starat sami o sebe. Jinak o predrevolucnich generacich pisete jako o vohnoutech, kteri zrejme miluji komunisty - verte, ze vetsina komunisty nemilovala. Podle me naopak maji vyhodu, ze muzou srovnavat oba systemy a videt co je na tom soucasnem v porovnani s tim predchozim spatne - to je podle me to, co se Vam asi nelibi.
20. 02. 2010 | 23:49

Emissary napsal(a):

Marcusi,

nesmysl a demagogie je právě to, co říkáte Vy a Hořejší. Je to pouhé přerozdělování. S tím můžeme jít třeba do extrému. Profesor Hořejší může vydělávat takových 50-60 papírů hrubého měsíčně. Takže, když je tak sdílný ke zvyšování daní, prosím. Ať stát zdaní všechny vč. profesora tak, že všem zůstane 12 tisíc, ostatní jsou daně. Mzda pod 12 tisíc se dejme tomu nedaní. Podle jeho logiky stát bude mít dost peněz na budování sociálního státu i na ten jeho ústav. Ale já Vám garantuji, že takový stát relativně rychle zkrachuje.
20. 02. 2010 | 23:51

tng napsal(a):

Claudius:

Pokud mate potrebu demonizovat celou polovinu vasich spoluobcanu a rozdelit ji pouze na sociopaty planujici zrusit socialni stat a rasisty, je mi vas lito. Az pujdete nekdy po ulici, rozhlednete se kolem a zamyslete se - kazda druha tvar muze byt v teto zemi volicem pravice. A ted si predstavte ze jsou vsichni tito konkretni lide bezcitni, sobecti, rasisticti chudaci. Takhle vidite svet ? Co takhle trochu ubrat plyn ? Kellerovo dilko opravdu patri do Halo Novin, kde vyslo.

Emissary, presne. Zdrave finance, rozumna solidarita, motivace k individualni snaze misto k pasivite, osobni volba atd. O tom v Kellerove spisku, svedcicim leda o kvalite mysleni a charakteru autora, nenajdeme ani slova.
20. 02. 2010 | 23:55

StandaT napsal(a):

Markusi: zjednodušil jsem a paušalizoval - a to je vždy ošidné. Chtěl jsem říci, že mladá generace není výrazně pravicová, je mnohem více levicová než pravicová, ale nalevo je výrazná komunikační bariéra, která jde mezi generacemi. Nicméně to o milování komunistů je už Vaše licence, která jde výrazně nad rámec toho, co jsem napsal.
20. 02. 2010 | 23:59

Emissary napsal(a):

tng,

jasně, ale profesor hořejší příště stejně napíše blog podobně laděný. :)
21. 02. 2010 | 00:04

Carlos V. napsal(a):

Uverit slibum ODS ? Jak kterym.

Jestli budou zvysovat dane, tak urcit mene nez CSSD. Nezatizi me zase progesivni dani, nebudu muset lamat si hlavu s optimalizaci.

Jisteze ODS neni zdaleka idealni. I pres sliby, stale bude utracet mnohem vice, nez je nutne. Stale budou nesmyslne statni zakazky, na kterich se prizivi politici a urednici.

Ale zkratka a dobre, ODS mi sebere min. A jestli zustanou preference SSO na nule, nezbyde nez ODS volit zas.
21. 02. 2010 | 00:05

Jan Vaculík napsal(a):

Marcus
Přednášíte nám tady jedno klišé za druhým, pane. Ve skutečnosti to bude o dost jinak, než si pán představuje.

(1)
Z peněz které stát vybare na daních, asi polovina skončí v kapsách úředníku či ve formě nepřiměřené marže nějakých firem s nimi spřízněných. (Polovina je odhad,. který je podložený tím, že stát věci a služby pořizuje dvakrát dráž, než soukromé firmy. Ale možná je to ještě horší.)
Ty peníze se do ekonomiky nevracejí, končí někde na Bahamách.

(2)
Stýskáte si, že firmy zahraničních vlasníků odsud odvážejí zisky. Tedy vy si to tak představujete. Ale co si pamatuju, tak koruna už mnoho let spíš posiluje (s vyjímkou "krizového" propadu ve 4Q/2009); ekonomové to vysvětlují zájmem investorů o naše teritorium. Tzn., že příliv kapitálu stále převažuje nad jeho vývozem; investice převažují nad vývozem zisků.

Kdo naopak vyváží zisky, to víme: zbohatlí Češi, zachránci rodinného stříbra - Kožený, Hušák atd. Z hlediska ekonomiky to možná nemá velkou váhu; z hlediska bourání mýtů však ano.
21. 02. 2010 | 00:06

tng napsal(a):

Carlos V.

Politici a urednici se drze prizivuji prave proto, ze maji, jako mensi zlo, vas hlas jisty. A prizivovani se nezastavi, dokud volici zustanou v zajeti teto hry na mensi zlo. Misto toho by meli trestat i to mensi zlo volbou alternativnich stran. Jako liberal vyznavajici trhy si uvedomte, ze ODS ma (aspon donedavna) neco jako monopolni postaveni a podle toho se take chova. Bez konkurence se to pozitivnim smerem nepohne. Kdyby se lide nerozpakovali dat hlasy mensim stranam, jejich viditelnost by vzrostla.
21. 02. 2010 | 00:20

tng napsal(a):

Mimochodem je legracni jak Kelleruv clanek popisuje standardni pravici jako ekonomicky liberalni a krajni pravici jako rasistickou. Krajni priznivec ekonomicke svobody je ... rasista ? Dava to nekomu sebemensi smysl ? Pokud je pravoleve deleni sveta nesmyslne, tak je to prave kvuli takovemu michani jablek z hruskami.
21. 02. 2010 | 00:26

tng napsal(a):

Jan Vaculík:

(1) Velmi zalezi, jestli jde o duchody (kde jsou ztraty tusim zanedbatelne), nebo Pandury/Grippeny/silnice. Bohuzel v nasem pripade by ty penize mely jit predevsim na splatky dluhu ..... nevite nekdo jaky je pomer domaciho a zahranicniho dluhu ?
21. 02. 2010 | 00:33

Carlos V. napsal(a):

tng : mate pravdu. V pripade "mensich" voleb je mozne olit hlava nehlava.

Do snemovny je to jine, zde jde v sazce hodne. Lze jiste uvazovat i o VV, ale kdyz oni jsou tak uzasne eurohujersti..
21. 02. 2010 | 01:13

Jan Vaculík napsal(a):

tng
Samozřejmě, že to neplatí pro všechny položky: tedy ani pro důchody, ani pro platy učitelů. Ale vzpomínám na takovou věc, jako byl třeba "internet do škol": tehdy se pořizovaly počítače za 135 tis/kč. V době, kdy domů jsme si pořizovali totéž za 30 tis.Kč. A právní služby za 10 mil Kč a další a další případy...
21. 02. 2010 | 01:18

Rumcajs napsal(a):

tnq,Vaculík,Emmissary:

Velice dobré příspěvky. Líp už to napsat nešlo.
21. 02. 2010 | 01:22

Lukáš Bušina napsal(a):

Garance od emisárčete přesvědčí přeci každého :-) A když né tak emisárče ti napíše, že jsi "looser" a hned bude veselo :-)))))

ad Hořejší: Výborný blog. Ale fanatika nepřesvědčí nic. Ani tvrdá data. Jinak jste příliš nepochopil (podle diskuze) princip Lafferovy křivky. Tady vysvětlující douška.

http://cs.wikipedia.org/wik...
21. 02. 2010 | 01:45

tng napsal(a):

Carlos V.

Osobne uz planuji volit hlava nehlava, snemovna nesnemovna. On stejne mezi ODS a CSSD neni moc velky rozdil, at uz z hlediska korupce nebo hospodarstvi. Verim ze socani svuj program po volbach do znacne miry osekaji, s vymluvou na hospodarstvi znicene katastrofalni vladou neoliberalni ODS. ODS stejne zadnou vyznamnou revoluci verejnych rozpoctu nenastartuje, maji akorat plno reci, rezat do ziveho se boji. Jeden 18, druhej 20-2

Sam s tim velmi vaham, ale pro cloveka strachujiciho se o svuj hlas by mohla byt resenim TOPka. Program napravo, snemovna jista a v prve rade ... ODS dostane lekci.

Eurohujerstvi je celkem detail, hlavni bitva uz je stejne dobojovana.
21. 02. 2010 | 02:01

流水线 napsal(a):

assembly lin
21. 02. 2010 | 06:15

šaman napsal(a):

Pro "vlka " .Žijeme v zemi, kde bory šumí a vody hučí - a naopak.Je v zemi pár vlků a mnoho lišek. Nejvíce je jezevců.A taky je mnoho hyen.Jezevci jsou v norách, někdy ani tlamu nevidíš.Zemi řídí hyeny, lišky přisluhují. Myslím,že jednou to bude muset zašumět i zahučet v lidech.Nebo zde marast zůstane zachován ?Zdáse,že vánek již fučí a hukot sílí. Nebo ne ?
21. 02. 2010 | 06:20

šaman napsal(a):

Pro profesora: dialektika a kauzalistika vysvětlují mnohé.Též princip kyvadla. Dědové a otcové " pravicové inteligence " patřili k inteligenci středoevropské, sociálně citlivé,s morálním kodexem křesťanů. Kyvadlo se vychýlilo vpravo a blíží se mezi.A bude se zase vracet. Nebo to dopadne tak, že geny, dialego a příčinné souvislosti přestanou definitivně fungovat?
21. 02. 2010 | 06:31

šaman napsal(a):

Pro Rumcajs.Rum,Cajs,Rum,Cajs.
21. 02. 2010 | 06:36

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík (20.02.2010 20:57:02):

Ja rozhodne nerikam, ze se do vedy ma davat pouze vic penez - ja jen chci, aby se aspon neubiralo.
Pripominam posledni vety meho clanku:

"Byl bych velice rád, kdyby součástí této podpory byly nejen peníze, ale také opatření zaměřená na výrazné zkvalitnění našich výzkumných pracovišť. Toho rozhodně nelze dosáhnout jen nějakými tržně-kafemlejnkovými mechanismy..."

..
21. 02. 2010 | 07:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík (20.02.2010 21:16:42):

"Vy si, pane profesore, opravdu myslíte, že v přírodě a v ekonomice se všechno řídí jenom lineárními závislostmi?"

To si veru nemyslim, a nevim, proc si myslite, ze si to myslim...

..
21. 02. 2010 | 07:34

Jen dělník napsal(a):

Jsem nevzdělanec a přesto se cítím být pravičák. Dnes jsem upekl tisíc chlebů cca, ve dvou lidech. Převážně ruční práce, tzn. makačka jak blbec, s jedinou mechanizací starou šedesát let - míchačkou. Pracujeme šestnáct hodin po nocích ve vedru 35°C a vlhkosti až osmdesát procent. Já pekař s praxí dvacet let a pomocník, ten se střídá co rok. Střídá, protože je méně placený než pekař a dře jak hovedo. Pomocníci jsou VŽDY feťáci, alkoholici a dluží hromady peněz. Jsou mladí a blbí s devítiletkou.
Zrovna včera to vzdal pomocník a nepřišel na šichtu. Má dluh dvěsta tisíc, fetuje a bez pervitinu tu šichtu nedá. Je neurotik, podvyživený, těžký kuřák, nonstop hladový. Skončil a ani se nenamáhal s výpovědí. Vždycky říkal, že stejně brzo zdechne a dluhy že stejně nezaplatí. Vzdělání žádné a v dvaceti třech letech odpracované dva roky.
Tak závidím vlastně tomu feťákovi jeho způsob života. Já musím kromě svého zaměstnání i přivydělávat, abych uživil rodinu. Mám čerstvě invalidní manželku, která pracovala 35 let ve zdravotnictví a teď bude dostávat kolem pěti tisíc invalidního měs. a chodit na pracák s nadějí, že snad sežene práci, kde není možné chytnout infekci, která by ji mohla stát i život. Syna mám doma v jeho dvaceti šesti letech s titulem inženýr ekonomie, ale po dvou operacích zhoubných nádorů a trvale plně invalidního a o kterého se třesu strachy, kdy se stav zhorší.
Jsem názorově pravičák a dělník k tomu. Patrně proto, že nemám tak vysoké vzdělání, jako pan Hořejší. Kdybych měl takové tituly jako on, samozřejmě, že bych nutně byl levičák, protože by mi bylo jasné, že je třeba feťákům dát, na živobytí, postarat se o ně aby netrpěli nouzí a měli neustále dost na fet. Jenže já jsem jen vyučenec, tzn. blbec, co celý život a i za komančů makal, aby totiž měl co žrát a semo tamo si užil života. Nejsem inteligent a tituly nemám. Děcka obě jsem nechal vystudovat, mám vždy nějakou tu ojetinu auto s kterou vozím dnes ženu a kluka po špitálech každý týden aspoň jednou, cáluju bez řečí třicetikačky, protože se dívám na ceny léků, které oba fasují a ty ceny jsou obrovské.
Toužil jsem po reformách, které ODS před minulými volbami proklamovala. No jsem jen blbec bez vzdělání! ODS to pros-ala v té koalici se Zelenými a šla na kompromisy, čehož výsledek je akorát ekodaně. Dobře mi tak! měl jsem se vzdělávat jako pan Hořejší a věděl bych, že jediné štěstí v budoucnu může být pouze od levice, stejně jako bylo za socialismu. Mohli jsme zhebnout se zdravotnictvím zdarma, mít vysoké důchody a v obchodech příděl na bůčky. Takhle stály operace mého syna 1 a půl milionu, manželka měsíčně píchá injekce za dvacet sedm tisíc a já beru na chronické astma léky za tisíce také. Kdyby byla levice u vlády, nemusel bych aspoň tak dřít jak dosud a odvádět státu daně. Platili by je za mě ti feťáci, kteří chudáci jsou dnes bez práce, která je na ně tak těžká a málo placená.
Pan Hořejší má proč vzývat levici. Studoval vysoce, potřebuje podpořit vědu, potlačit kapitalisty co mu škodí, získat co nejvíc prostých žáků na vysokou školu kde učí a kteří ho budou poslouchat s obrovským zájmem při jeho odborných znalostech, co skoro zadarmo nabízí prosťáčkům. Já jsem jen dělník celý život a tak jsem blb, co má pravicové smýšlení, protože se v tom vlastně při své vzdělání nevyznám!
21. 02. 2010 | 07:36

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs (20.02.2010 21:43:59):

"na to že jste vědec, jste docela natvrdlej."

Ano, jsem si toho vedom, snad z toho vyrostu...

"A já se ptám, jetli by nevyšlo levněji, nechat ty daně jak jsou a dát mi méně na tu mateřskou atd...."

To snad neni mozne, ze to zase nechapete - rikam snad, ze se ma DAT VIC na ruzne socialni davky, duchody, provoz statu atd.???
Ja jen rikam, ze kdyz na zachovani soucasne urovne nemame dost penez (=mame deficitni rozpocet), musime se na ten rozdil slozit. To je prece jasne!
Ja bych opravdu rad videl rozpocet VYROVNANY, vy ne?

Jina moznost je, ty naklady snizit - to jiste take zcasti jde, a jsem pro to, aby se to udelalo vsude, kde to bez vetsich problemu jde.
Samozrejme, ze by bylo mozno treba snizit duchody nebo socialni davky na polovinu, zavest 50% spoluucast na zdravotnickych vykonech, a vyrovnany rozpocet by tu okamzite byl, ba i prebytkovy.
Vy a vam podobni loupeznici by to mozna uvitali, ja ne.
*********************
Lukáš Bušina:

"Jinak jste příliš nepochopil (podle diskuze) princip Lafferovy křivky."

Ale samozrejme pochopil, zase TAK hloupy nejsem.
Ja jen rikam, ze tato zavislost se neda aplikovat vseobecne a slepe - viz http://en.wikipedia.org/wik...

Rika se tam doslova:

"Laffer presented the curve as a pedagogical device to show that, in some circumstances, a reduction in tax rates will actually increase government revenue and not need to be offset by decreased government spending or increased borrowing. For a reduction in tax rates to increase revenue, the current tax rate would need to be higher than the revenue maximising rate. In 2007, Laffer said that the curve should not be the sole basis for raising or lowering taxes."

Nic jineho nerikam...
..
21. 02. 2010 | 08:01

JQ napsal(a):

2 Vaclav Horejsi:
Zda se mi, ze se dopoustite omylu pote, tedy proto. To, ze za vlad CSSD se ekonomicka situace zlepsovala, neni nutne dusledkem vlady CSSD, spis dusledkem vyvoje celosvetove ekonomiky, zvlast v Nemecku.

A odbouravani socialniho statu, ktere Vam vadi na ODS, je nevyhnutelne. S demografickym vyvojem, jaky nas pravdepodobne ceka, nebude mozne zivit duchodce a nezamestnane pouhym prerozdelovanim od tencici se pracovni sily (to by musel nastat nerealne vysoky rust produktivity). Cim drive se zacne snizovat prubezne prerozdelovani, tim spis si lide uvedomi, ze za 30 let proste soucasny system nebude fungovat a zacnou se o sebe starat - vic uspor a vic deti. Kdo nezacne, ma smulu.
21. 02. 2010 | 08:07

Rejpal napsal(a):

Almost glossed

Dík za Váš odkaz na výstižný článek

http://www.czechfreepress.c...

Z článku plyne, že za současný politický marasmus, o němž bývalí disidenti tvrdí, že "takhle jsme si to nepředstavovali", není na vině nikdo jiný než volič a jeho volba.

Jak už to bývá, lidé jsou omylní. Často si zvolí špatného partnera, bydlení, povolání nebo i "svého" politika.

Zřejmě je už na čase, aby alespoň u voleb napříště lidé volili podle "zdravého", nikoliv "vymytého" rozumu.
21. 02. 2010 | 08:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Přečetl jsem první odstavec Vašeho blogu pane profesore .....a zaskřípaly mě protézy.

Kdybyste v první větě udělal tečku za slovem "vzdělanci". - a dále se odmlčel,usmál bych se vašemu bonmotu a pokračoval v jízdě.
Takto jsem dočet odstavec a už je mě zase jasné oč Vám jde.
Jste pane čitelný jako AHA.

V dalším textu se bude rozvíjet provokativní konstrukce levicového intelektuála bagatelisující domácí výchovu,školní výuku,bolševickou tradici,kontinuitní zákony pěstujíci státní monopol na cokoliv.
V neposlední řadě také tendenci státního molochu zatajovat a dehonestovat význam ODPOVĚDNOSTI každého jedince za jeho sociální směrování a celkový stav sociálního smíru ve společnosti.

Pokud mě odpovíte,že se mýlím,přečtu si Váš blog celý a
napíši vám na otázku PROČ?.....objektivně vyčerpávající PTOTO.

Ivan.
21. 02. 2010 | 08:55

jepice napsal(a):

Pane profesore Hořejší:
Já se zase tak moc nedivím, že se od ČSSD distancuje tolik lidí. Nejen z řad těch mladších a inteligentnějších.
Já si docela dobře umím představit, že bych občas volila sociální demokraty, kdyby se pravicové strany chovaly nerozumně. V Německu.
Anebo labouristy v UK.
Jmenujte mi prosím někoho rozumného z řad ČSSD, někoho, komu důvěřujete, někoho, kdo si váží ústavy, kdo má koncept na ozdravení justice, kdo bere doopravdy boj s korupcí.
A kdo neslibuje nemožné a má při tom všem ve své straně vliv.
Když najdete tři, uznám, že ti mladí, o kterých píšete, jsou poněkud nespravedliví.
21. 02. 2010 | 09:10

fudoshin napsal(a):

bohužel i z výše napsaného vyplývá,že vědci,učitelé apd. nejsou žádní vyvolení a jakási "uvědomělost" je jim většinou cizí.z toho důvodu jsou manipulováni propagandou a lžemi stejně jako většinová společnost. když se k tomu přidá ještě jakési elitářství, je výsledkem naprostá ztráta soudnosti. že si někdo, kdo je závislý na podpoře státu, potažmo jeho pracujících občanů a prostředků z jejich daní, dovolí být takto zpupný, chodit s nosem nahoru a myslet si něco o lůze je dost alarmující, nicméně příznačné. ale nouze naučila dalimila i na housle hrát a jak se říká: čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. až vědci poznají svou odměnu, snad se jim oči otevřou.jenomže to už bude pozdě, všechny takovéto chyby jsou hrozně drahé pro stát a tedy i pro prosperitu a dobré budoucí vyhlídky jeho občanů...
21. 02. 2010 | 09:18

Technik napsal(a):

Akademie věd nerovná se věda v ČR, takže Vaše zkušenosti nelze přenášet na celek. Na technických vysokých školách peníze za výuku a vědu klesají už od roku 2003, přestože to byla doba ekonomického růstu. A pořád si myslím, že výchova techniků a výzkum v technických vědách nás jedině může uživit. Česká republika má technickou tradici a na ní se má stavět.
21. 02. 2010 | 09:23

jepice napsal(a):

Dále bych chtěla poznamenat ke všem, kdo tvrdí, že mladí mají mozky vymyté mediální masáží:
Urážíte je. Úplně zbytečně. Jen tím potvrzujete, že nechcete rozumět.
Chodím občas na diskusní fórum, kde převládají vysokoškoláci mezi dvacítkou a třicítkou. Když si udělali test zvaný politický kompas, většinou se našli v segmentu liberální levice.
To je ovšem k našim levicovým stranám nezavede.
21. 02. 2010 | 09:24

vaclavhorejsi napsal(a):

jepice:

J.Havel, L.Zaoralek, B.Sobotka, M.Hasek, I.Ohlidal, H.Orgonikova, F.Bublan, A.Curdova, A.Gajduskova, M.Benesova, J.Zimola, zdejsi blogger A.Drobek...

..
21. 02. 2010 | 09:25

fudoshin napsal(a):

na doplnění: to nebylo samozřejmě k autorovi textu ale na adresu těch, na které zacílil i on... :)
21. 02. 2010 | 09:28

jepice napsal(a):

Ježíšmarjá....
21. 02. 2010 | 09:29

fudoshin napsal(a):

jepice: možná se mýlím, ale to co jste napsala si protiřečí a v podstatě dáváte za pravdu tomu s čím nesouhlasíte...
21. 02. 2010 | 09:30

badatel napsal(a):

Vážení pravicoví komentátoři,
prosím dovolte po volbách ČSSD, aby se nás pokusila dostat na úroveň států EU, kde socialisti úspěšně vládli.
Pravice nás přívedla k bankrotu a dluhu 1.5 bilionu Kč, připomínám že před sametovou revolucí dluh nebyl.
Ta česká mladá generace bohužel zatím nic významného nedokázala a úrovní vzdělání je na tom hůř než mladí za dob zde citovaného Husáka.
Dvacet let jsme žili na dluh, zbavili jsme se mnoha národních hmotných statků a náš ministr financí straší bankrotem.
Nevím kde se u pravicově zaměřených komentátorů bere ta zaslepenost a drzost hlásat takové nesmysly.
Jediné vysvětlení je, že žijí v neoabsurdistánu.
21. 02. 2010 | 09:33

jepice napsal(a):

fudoshin: Jak to myslíte?
21. 02. 2010 | 09:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Technik:

Institucionalni prostredky na vyzkum souhrnne na VS (hlavne "vyzkumne zamery") od roku 1999 kazdorocne rostly, v poslednich letech dost vyrazne.
V roce 1998 to bylo 0,8 mld., 1999 2,2 mld, 2009 7 mld (plus cca 3-4 mld z ucelovych prostredku).
Neverim, ze u technickych VS tomu bylo jinak...

..
21. 02. 2010 | 09:40

student napsal(a):

Malé upřesnění
1) Ten kdo chodí do zaměstnání v kravatě není automaticky intelektuál, často ani inteligent.
2) Pokud platí, že pravicový přístup má ten, kdo projevuje svou individualitu a dokáže se o sebe postarat sám, tak pro velkou část těch okravatovaných to neplatí.
Vykonávají činnost, která je sama o sobě bezcenná. Nic netvoří, neprojevují své názory a otrocky se přizpůsobují různým bezduchým pravidlům. Nejsou to tedy pravicově zaměření lidé.
21. 02. 2010 | 09:51

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

ten Váš výběr pro paní jepici:)

Třeba ten zdánlivý stydlín B.Sobotka, ten chlapecký jemný úsměv. Nevím, co si o něm mám myslet, ale vím, že si na něj mám dát pozor.

Popletka L.Zaorálek co si myslí, že má na post ministra zahraničí a přitom je schopný hrát dámu nebo mlýnek, ale šachy neumí. Neumí se ani připravit k US a plácá zjevné obecné nesmysly zcela od podstaty.

M.Hašek! Pozor na něj, ten nýmand z Brna se určitě propracuje, kdyby jenom na něm nebylo tak vidět, jak mu dělá dobře "Bejt důležitej"

Tetka Orgoníkovic :)

6e jste si nevzpomněl na Jana Hamáčka, ten má velký potencial (bez ironie).
21. 02. 2010 | 09:57

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr Havelka:

Zapomnel jsem na SPOUSTU dalsich ;-).

..
21. 02. 2010 | 09:59

Pocestny napsal(a):

Muhaha Badateli!

Tak kartounovej příběh pro služky a vojáci???

Velemyslná úvaha o tom, jak jsou ti mladí blbí, protože to nevidí jako badatel. Nojo, ale badatel je starej, to mu nedochází....

Jé, to by byla paráda, kdyby všichni studenti následovali svého Abraháma, vyškrtli nějakejch třicet let svýho života a rovnou se stali socanem bažícícím po důchodech. Ale oni, spratkové, to neudělají.

K diskusi.....
pánové, rohujete sice náramně, ale Venda to přece napsal jasně - socan dal více na vědu, protože modří nedávali nikdy nic. Vedle mrtvýho je i chromej vítězem..-)

Takže Hořejšího parlamentní volby budou o tom, kdo více nasype obročí do vědeckého žlabu.

Je mi poněkud zadostiučiněním, že mohu Vendovi jen připomenout, jak se tu dětinsky radoval z konce Topolánkovy vlády....

Pak přišli "odborníci" na špinavou práci - ořezat budget o ty položky, které by si partaj ani zmínit nedovolila, zvednout daně, zavést další poplatky (ale ne u lékaře, to je gratis, to úřad, pošta, železnice, radnice, to je jiná, tam potřebujeme tvrdě valorizovat. Pak se rozežene AVČR, prolomí těžní limity, vše za souhlasného kývání oranžové půlky tohoto vládního mozku.

Ale socan je svatej.....-)
No, možná se dá říci, že kdyby vydržel, neměl Topol na nějakou akádu ani minutku, takhle.....co dodat?

Až Venda pochopí, že švýcarská garda Svatého Otce presidenta
http://upload.wikimedia.org...
je tvořena těmi barvami, které na mundůru nosí, dojde mu, že ze sebe před těmi mladými dělá moulu.

Mladí dnes vědí to samé, co Hořejší, že základní výzkum je pod tlakem. Oni do toho nemají co mluvit, on se jich stejně nikdo neptá, tak si holt hledají svou cestu svou situací, není jim přespadesát a nejsou ředitelé žádného ústavu.
Jedno ale vědí dobře - tak jako jsme navzdory Sobotkovi Bohoušovi před lety bohatli, země vstoupila do EU, nám padly celní bariery a ven se valilo zboží, zpět korunky, tak dnes navzdory Janotovi zchudneme, protože holt erární úředník má stále rok o měsíc delší než my všichni ostatní, tak přidáme ještě měsíček důchodcům, zvedneme DPH, aby jim to sfoukla daň a VYTŘEME SI s lidmi řiť, aby zbylo na straníky v rozpočtové sféře.
21. 02. 2010 | 10:04

vlk napsal(a):

diskuse je bez chybičky!
Exhibice zdejších pravaičáků s jejich jednoduchými mantrami a svatou vírou v nejvyšší sobectví.
Nijak jim nevadí, že pravice je dneska představována galerkou nezkorumpovanějších ksichtů v téhle zemi. Nevadí jim ani elementární neschopnost nutného konsensu pro vládnutí, když v problematickém postavení a rozložení sil ve sněmovně se ani nepokusila si vyjednat klid zbraní v době Evropského předsednictví a následně její šéfík neviděl potřebu potvrdit SVÝM poslankyním to, co večer před tím slíbil, aby si zajistil jejich podporu při klíčovém hlasování. Nevadí jim ani to, že pravic e s e ukázala být k vládnutí dokonale nezpůsobilá, protože neuměla poznat to, že přichází historicky velká krize a naopak předložila , schválila a prohlasovala naprosto nesmyslný rozpočet, který s e nenamáhala ani korigovat...Ovšem svatá v íra velí volit tyhle naprosto trapné a provařené neumětely znovu: Ať už jedou v jakýchkoli kauzách, ať je za nimi cokoliv. Nevadí jim na jakých základech byla postavena Dalíkova většina, nevadí jim, jakými prostředky byl podruhé zvolen president. Oni melou o Laferově křivce. Přesto, že její realná kauzalita nebyla nikde prokázána A zejména ne v ČR, kd e za vlády pravice dramaticky vzrostl počet registrací tuzemských firem v off shore destinacích. Samozřejmě oni věří, že to je proto, že se firmy bojí Paroubka. Ne vážení, ono je to jinak. Jestliže v Anglii , Holandsku nebo Kypru bude off shore firma platit cca 5% daní z příjmů nebo ještě méně, pak mne nebude zajímat nějakých 19 či snad 15 v ČR. Protože 5 je prostě 3x méně!
Nota bene když letos mám dokonalou možnost vytvořit v %CR dokonalou možnost vytvořit eventuálně daňový štít , kdy příštích 5 let v ČR nemusím platit vůbec nic....
Ne oni neberou například vážně ani vysvětlení, proč si off shorky pořídil za panování naší pravic e například Kellner. Jestli si dobře pamatuji Bechtinovo vysvětlení , pak uvedl, že mimo jiné a v neposlední řad ě šli do Holandska kvůli tomu, že je tam jasné právní prostředí a jasná vymahatelnost práva. To prosím za Topolánkovy vlády. Já se jim a ni trochu nedivím. S nejvyšší Renátou, místopředsedou NS soudcem Kučerou, exministrem spravedlnosti /sic!/ Němcem jako Topolánkovým poradcem /teď pro změnu stomilionovým poradcem VZP přes vymáhání dluhů/, lžidoktorem Bendou jako šéfem ústavně právního výboru parlamentu skutečně oprávněně nikdo v téhle zemi transparentní právní prostředí při znovuzvolení squadry Topolánek, Kalousek, Langer, Nečas,Severa, Němcová, Parkanová a zásadním dodržení daného slova pana Schwarzenberga, čekat nemůže.

jepice
po společných půtkách s rudohnědými fanatiky přišel nejspíš čas, a by se naše cesty rozdělily a vrátily s e do normálu ,-)))
Chci s e vás zeptat- vzhledem k otázkám kladeným panu profesorovi Hořejšímu vidíte napravo jaksi osobnosti , které si váží ústavy, mající koncept na ozdravení justice a doopravdy chtějí boj s korupcí!
A zřejmě tyto vzácné, statečné a nanejvýš volby hodné osobnosti jsou skryty ve stranách reprezentovaných na veřejnosti jmény:
Topolánek, Dalík, Kalousek, Langer, Severa. Šustr, no ten už vlastně ne, ten už se "udělal " v Sazce,Parkanová, Benda, Nečas, Němcová, Bém, Buergemeister. Ano to je opravdu soubor těch nejdůvěryhodnějších ze všech důvěryhodných.
Ivan Hochman
stará vojno, uniká mi , jak chceš polemizovat s článkem, který jsi ani nečetl. A uniká mi to, proč by tě měl prof. Hořejší přesvědčovat abys ho dočetl...
21. 02. 2010 | 10:06

vlk napsal(a):

jen dělník
vaše situace je opravdu nezáviděníhodná. Nicméně uniá mi, čím s e u vás provinila soc dem vláda. A stejně tak mi uniká, čím váš osud zlepšila vláda kd e měl zdravotnictví na starosti Julínek.. A kde DPH na vaše zboží bylo zvýšeno téměř o 100= , což se nutně muselo projevit d jeho snížené prodejnosti.
Jo vy píšete -OS musel a dělat kompromisy.. jinak by..
ach tak. Myslíte kompromisy ohledně Čunka? A tím dokonale pohřbít víru občanů v právní stát?
Myslíte kompromisy ohledně rozpočtu na r. 2009 , kdy podpořila Kalouskův naprosto nesmyslný rozpočet a tím zadlužila tenhle stát v jednom roce 1/4 toho, čím byl zadlužen za uplynulých 18 let? Předem děkuji za odpovědi.
Nemíním s e do vás nijak navážet. Hluboce smekám před vaší rodinou integritou a před výkonem, který podáváte.
Ncméně , chci abyste uvážil ještě jednu pravicovou mantru - totiž to, že solidarita musí být kleštěna na naprosté minimum a že každý je naproti tomu zodpovědný sám za sebe. Ve vztahu k vašim pomocníkům a zkušenostmi s nimi. Myslíte, že mají za téhle mantry sebemenší šanci vrátit s e mezi normální lidi? A myslíte , že když budou ponecháni sami sobě , bude nám jako celku lépe?
21. 02. 2010 | 10:07

StandaT napsal(a):

jepice:

Když Vás tady vidím, tak si nemohu odpustit otázku: co Vás vede k účinkování na Outsiderech? Samozřejmě odpovídat nemusíte, ale zajímalo by mě, co motivuje normálního člověka navštěvovat něco tak zupáckého a bigotního.
21. 02. 2010 | 10:08

badatel napsal(a):

to Petr Havelka,
máte bohužel pravdu v tom, že mnozí političtí představitelé nejsou ti nejlepší z nejlepších.
Ti se bohužel věnují především své profesi, ve které vynikají a vstup do politiky ignorují, i když mají větší nadhled, než profesionální politici viz. např. Prof. Hořejší.
Experimentální důkaz tohoto tvrzení je předseda vlády Fišer, který jako statistik se náhodným výběrem dostal do politiky a ty naše politické hvězdy vedle něj jsou jako lampičky, že ano.
21. 02. 2010 | 10:09

vlk napsal(a):

Pcestný

třeba ve své svaté ironii nad zastydlým tatíkem vědátorem pochopíš, že se dožaduje peněz v zájmu náš všech. N a vědu. Můžeme si totiž jen vybrat - zda chceme být do budoucna státem, který má světu co dát nebo s tátem ,který s e bud e prát s bangladéšem o postavení další montovny čehosi.
Že by s e potom do Čech, v tom druhém případ ě hrnuly penízky, až padne cokoliv, včetně celních barier, lze s úspěchem pochybovat. Ano tví vrstevníci pochopili lecos a velmi rychle. Rychleji než my , generace odcházejícíh strejdů. Fakt je , že mne napříkald nenapadlo, na rozdíl od vrstevníka , tedy tvého, Bendy vyštudovat bleskově práva v Plzni. P5esto, že konexe speciálně na téhle škole , nebyly žádný problém. Prostě men to nenapadlo. A spoustu mch dalších vrstevníků. Už nás leccos nenapadá. Za to napadlo všelijaké telecké, Suché, Grosse a tak podobně. Jsme evidentně de mode. Promiň nám nehodným.
21. 02. 2010 | 10:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://www.ateo.cz/f/images...
Veselé krizování...
21. 02. 2010 | 10:14

Vico napsal(a):

Říká se ráno moudřejší večera. No po přečtení večerní a noční diskuze se rozhodně moudřejší necítím.
Autor se v diskuzi s Jepicí mohl znovu přesvědčit, že vybírat své leadery podle toho, jak se líbí pravicovým médiím a pravicově smýšlejícím občanům, je velmi kontraproduktivní.

Ač nabídka, která byla učiněna, je vskutku pestrá, co do letory, somatického typu, sociálního zařazení a vzdělání, jediným výsledkem je -ježišmarjá!

A tak si říkám - Ratha na vás! :)Když už nás nemáte rádi, tak ať se vám alespoň zvedne krevní tlak.

Oni ti naši socani jsou obecně líčeni asi tak. Proti sociální demokracii jako alternativě nic nemám, ale ti naši, to jsou úplní exoti, kteří s evropskou sociální demokracií nemají nic společného, leda tak s radikálními komunisty :))

Co na tom, že je to úplně naopak. ODS je totiž naprostý exot v evropském kontextu těžko zařaditelný. Ostatně se o to ani nepokouší. S tradiční pravicí prakticky nemají nic společného. To je i důvodem, proč každé jejich působení ve vládní exekutivě skončilo blamáží. Dokázali, že neumí vládnout ani za situace, kdy ekonomika šlape, to co chtěli prosadit, to neprosadili a když přišla krize, naplánovali čtyřprocentní růst.Nedokázali se domluvit s téměř početně stejně silnou opozicí na příměří po dobu evropského předsednictví a teď se dostali fakticky do role poražených a jedinou zbraní jim je jen obstrukce. Troufám si tvrdit, že "ošklivý" Paroubek by dokázal zájmy modrých voličů v rámci velké koalice zajistit lépe. Kdyby ho pěkně poprosili a neposlali po dalíkovsku do pr..le:)). Bohužel je to tak.

Jinak, jestli ti studenti ten test vyplňovali poctivě, výsledek, leví liberálové, je pravdivý. Už vidím jejich "nadšení" nad výsledkem. Asi stejné, jako když se ta nešťastnice v Erbenově Štědrém večeru koukala do díry ve vykopaném ledu. Nebo když se dívám já do zrcadla na svou křivou hubu řka, že už ty zrcadla neumí dělat, jak před dvaceti lety.

Vysvětlení pro mladé studenty VŠ je prosté - Když oni by tak rádi k nebesům, však v sítích sociálního státu se tu cítí jatí..

A tak volí exotickou pravici.
21. 02. 2010 | 10:17

badatel napsal(a):

to Fudoshin,
to není zpupnost vědců a žití z daní druhých. Jde o symbiósu, bez Těch vědců a bádání by pouze platiči daní dnes neměli ani ten internet.
Ti vědci daně platí taky a platil je i Maxwell. Prosím doplňte si vzdělání, a potom snad pochopíte, pokud Vaše chápání není shora limitováno.
21. 02. 2010 | 10:18

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Vidím profesore, že absurdistán by pro Vás bylo to správný místo na Zemi.

Takže, když Vám sociální stát zajistí každý den k obědu guláš v hodnotě 50 Kč, tak jste kůli tomu ochoten obětovat i stovku ?

Nemyslíte si spíš, že ta pravicovost oněch mladých vzdělaných lidí není dána nechutí někomu pomoct, ale spíše zdravým rozumem ?
21. 02. 2010 | 10:18

Marcus napsal(a):

to Jan VaculiK:
Vase argumentace obsahuje bohuzel chyby:
ad 1) vetsina penez ze statniho rozpoctu se vraci zpet primo lidem (duchody, platy statnim zamestnancum, materske, davky v nezamestnanosti atd.). Takze na statni zakazky, kde urcite ke korupci dochazi, jde pouze mensi cast rozpoctu - mame zrejme nejdrazsi dalnice na svete, nejlepsi ministr financi vsech dob pripravil megatunel (tedy pardon ekologickou zakazku za 107) atd. - reseni vsak neni tyto veci nerealizovat, ale kontrolovat a nastavit mechanismy tak, aby se moznost korupce minimalizovala - urcite to jde, staci se akorat inspirovat na zapad od nasich hranic.

ad 2) ja jsem psal o platebni bilanci (tzn. bilanci platebnich prevodu mezi nez patri treba vyplaty dividend), vy pisete o bilanci kapitalovych investic. Kazdopadne celkova bilance (tedy obchodni, bilance sluzeb, platebni bilance a bilance kapitalovych investic) je dlouhodobe v minusu - resi se to rostoucim zahranicnim zadluzenim. Podle Vas je to zrejme v poradku. Vsimnete si, ze nase media vzdy informuji v podstate pouze o obchodni bilanci (ta je v prebytku), ale o celkove bilanci, ktera uz bohuzel v minusu (i po zapocteni te skvele obchodni bilance) se temer neinformuje - bud je to neodbornost nebo zamer, nevim - kazdopadne obe varianty jsou spatne.

Vase informace, ze diky investicim mame celkovou bilanci kladnou bohuzel neni pravdiva - ja Vam to nevycitam, chyba je va nasich mediich, ktere o tom neinformuji
(vsimnete si posledniho radku):

vývoj běžného účtu a jeho hlavních kreditních/ debetních položek

1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Obch. bilance -154897 -155207 -84003 -65831 -120825 -116685 -71323 -69793 -13384 59370 68213
vývoz 595762 709261 834227 908756 1121099 1269634 1254394 1370930 1722657 1868586 2144006
dovoz 750658 864468 918230 974587 1241924 1386319 1325717 1440723 1736041 1809216 2075793
Bilance služeb 52199 55935 61936 41501 54560 57985 21851 13237 16564 36542 34573
příjmy 222030 227194 246703 243851 264806 269690 231131 219151 247085 282016 300371
doprava 36210 41662 44829 53520 53734 57492 56561 60556 69859 76702 84293
cestovní ruch 110620 115700 124902 109142 115071 118133 96289 100310 107232 111839 113125
ostatní služby 75201 69832 76972 81189 96001 94064 78281 58285 69994 93476 102953
výdaje 169832 171259 184768 202350 210246 211705 209280 205914 230520 245474 265798
doprava 18983 19974 22794 27071 27543 30571 29333 33726 47571 56254 62008
cestovní ruch 80170 75500 61121 51760 49370 52802 51549 54419 58398 57778 60015
ostatní služby 70678 75785 100853 123518 133333 128332 128398 117770 124551 131443 143775
Bilance výnosů -19611 -25102 -35078 -46674 -52978 -83549 -115615 -119858 -156638 -155701 -183431
výnosy 31766 44696 55042 64298 75439 84892 66790 75508 87206 105729 121356
náklady 51377 69798 90120 110972 128418 168441 182405 195367 243844 261429 304787
Běžné převody 10440 11337 16653 20407 14367 17771 28709 15800 6002 11289 -19679
příjmy 16753 27403 34559 45394 36595 36405 46709 46977 53051 78545 65873
výdaje 6313 16065 17906 24988 22228 18634 18000 31177 47049 67256 85552

Běžný účet -111869 -113037 -40492 -50596 -104877 -124478 -136378 -160615 -147456 -48500 -100325
-v mil. Kč, zdroj ČNB
21. 02. 2010 | 10:21

badatel napsal(a):

Muhaha Pocestný,
spory mezi mladou a starší generací jsou staré jako lidstvo samo.
Nikdo neubírá mládí jít si svou cestou a přinášet nové poznatky civilizaci. Ale mělo by to být vývoj pozitivní. To lze kvantifikovat.
Víte, v matematice existuje něco jako časové řady.
Vemete-li si časovou řadu událostí a přínosu mladé generace pozpátku, kde již můžete srovnávat jednotlivé události a etapy, uvidíte, že ta husákovská generace mladých stavěla byty, továrny, nemocnice atd. Ta sametová mládež s postavenými byty tak maximálně kšeftuje jako s tím ostatním.
Nemluvě o 1.5 bilionovém dluhu.
Takže přeji ji hodně úspěchu a doufám že ne do pekel války, kterými všechny celosvětové krize, díky kapitalistickému vývoji společnosti, končily.
Možná však, že některým našim ramboidním mladým bojovníkům na světových válčištích je to pochuti.
21. 02. 2010 | 10:31

scallop napsal(a):

To vaclavhorejsi:

Situace je vskutku zapeklita. Zbyva jedine reseni: vymenit mlade intelektualy !

Opradu Vas nenapadlo - kdyz jak rikate hodnotite fakta kriticky - ze chyba je na strane socialni demokracie ??

PS Ocenujete Zaoralka za respekt k ustave ... to sedi jak Jandak na hrnec.
21. 02. 2010 | 10:37

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Tak pravice je složena z mafiánů a levice z členů armády spásy ?

A co jsi si ještě napsal do deníčku během pobytu na samotce ?
21. 02. 2010 | 10:39

osan napsal(a):

Já to vidím pane Hořejší jako obyčejné podlehnutí populismu. To jsou v praxi levicové sliby a následné opíjení rohlíkem všech kdo věří a volí.
Osobně preferuju lidi, kteří dovedou pojmenovat realitu a činit mnohdy velmi silně nepopulární opatření.
Dle mého,člověk by si měl především ujasnit co je, pravičák anebo levičák. V tom máte jasno pane a to já respektuju.
21. 02. 2010 | 10:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlčku,

nejdříve si všimnu jak jsi na tomto blogu ožil.
Budiž - vrána k vráně sedá.

Já jsem panu profesorovi jen sdělil, čím mě oslovil první odstavec jeho blogu.
Také že už nemusím číst dál.
K nijakým reakcím ho nenutím.
Však on dobře ví, že by naše dikuze k ničemu nevedla.

Když si přečtu pár příspěvků(včetně Tvého)tak ...mě stačilo.

Zdravím Ivan.
21. 02. 2010 | 10:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:

Kdyz to cele neprectete, tak o hodne prijdete ;-).

..
21. 02. 2010 | 11:03

Pepa Řepa napsal(a):

Tak já teď nevím.
Myslel jsem si, že se dozvím, kdo může za oteplování planety i za krizi.
Zkraje to vypadalo-podle výzkumů AV (jméno jejíž budiž velebeno), že ti, co si utírají zadek pravou.

Teď to vypadá, že ti, nad padesát. Asi vyfukují víc plynů.

Ještě by to chtělo badatelský výzkum, zda za to nemohou tlusťoši nebo blonďáci.

Pokud jde o mne, tak si myslím, že za vše mohou mladí, vysocí, krásní, štíhlí, nehrbatí,vlasatí, nešišlaví badatelé, neb jsem jejich pravým opakem.

Přiznávám se k ohavnému zločinu.
Na toaletě používám pravou ruku. Odmalička.
Jestli vyšla nějaká cohnbenditovská směrnice, že to není politicky korektní, prosím o zprávu.
21. 02. 2010 | 11:06

Bártek napsal(a):

Ano, to je moc pravdivý blog. Také mě fascinuje, jak je drtivá většina mých kolegů placených ze státního rozpočtu až fanatickými fanoušky pravice. Né že by si naše levice zasloužila mít nějaké fanoušky, ale oni prostě nevidí ty problémy na druhé straně. Myslím, že tahleta názorová nevyváženost je poměrně velký problém pro naši zemi. Přijde mi, že mladí skalní pravičáci mají opravdu radost z toho, jak je u nás levice mimo. Levice tu tak jako tak bude poměrně často vládnout a i příznivcům pravice by mělo jít o to, aby levice u nás byla co nejkvalitnější. Myslím, že zrovna ČSSD potřebuje, aby do ní vstupovali mladí inteligentní lidé, ne jen ti, co si chtějí nahrabat. Jenže my Češi obvykle umíme jen nadávat v hospodě, politika pro "nás slušné lidi" přece není a pak se jen divíme, co za polovzdělance nám tu vládne...
21. 02. 2010 | 11:08

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a včera mně na tenise jeden spoluhráč radil, že mám hrát backhand obouruč.
Nevím, zda je to rada vhodná i pro toaletu.
Také mě vrtá hlavou, jak si utírají pozadí voliči středových stran.
Byl by to hezký blog. Snad by dal někdo AV grantík na výzkum.
21. 02. 2010 | 11:13

vlk napsal(a):

Rume
nech zase chvíli psát Cajse.
Neb mi vkládáš do úst cosi, co bys asi ode mne rd četl, jenže že máš smůlu.
Ale fakt je , že čunkiada, Open card, tunel Blanka, lžidoktor Benda, rozpočet 2009, Dalíkov a většina, presidentsk volba a další věci, které jsme uvedl jaksi nemají žádný známý /alespoň dosud/ známý ekvivalent v činnosti socanů.A dokonc e s e ukazuje, že kauza Pandur jaksi jde za jistým Topolánkem..

A ještě drobnost - pořád s e mluví o socanské rozhazovačnosti. No roste nám do krásy další velká kauza - totiž Sazka. ta podle mne boucne co nevidět. Maně si vzpomínám na situaci s e stavbou Sazka areny a s jejím slavnostním otevřením následně. Když Špidla odmítnul na tenhle megalomanský projekt Hušáka, podporovaný pražskou radnicí uvolnit prachy.Jak tehd y Hušák na otevření svého mauzolea pozval kd e koho z politiků. Zejména ODS a Lidovců a tak a demonstrativně prohlásil - že Špidla jen přes jeho mrtvolu.. No tak jo. Všelijací Rumcajsové na tehdejší Kavárně soc dem z toho měli dokonalé gaudium.
No a ukázalo s e , že špidla to viděl úplně přesně. Na rozdíl od těch, co ůodpoěvdně " řídí finance. Ti naopak v Liberci dokázali, zač je toho loket .Jo jo, co český tzv. pravicový politik, to dokonalý odpovědný hospodář. Ale spíše jen oční tik.
21. 02. 2010 | 11:14

Lukáš Bušina napsal(a):

Hořejší:vaclavhorejsi napsal(a):
Rumcajs:
Ano, existuje takova pravicova teorie, ze cim nizsi jsou dane, tim vice se vybere penez - takze, dusledne vzato, kdyz je snizite na nulu, vyberete jich nejvic ;-).
Mozna to nejaka pristi pravicova vlada vyzkousi experimentalne?

Narážel jsem konkrétně na toto. Pokud jste to myslel ironicky moc to z toho není poznat :-)
21. 02. 2010 | 11:20

Lukáš Bušina napsal(a):

... myšleno první část výroku pochopitelně (pravicová teorie, co...) - dovětek je jasný :-)
21. 02. 2010 | 11:22

Ládik napsal(a):

Chybí tady definice levice a pravice v současných českých poměrech. Proto je tahle diskuse o hovně, jak trefně naznačil PŘ.
21. 02. 2010 | 11:24

Rumcajs napsal(a):

L.Bušina

Ty to zase motáš. Ale nezazlívám ti to. Existují lidé, kteří po mozkové příhodě jsou na tom mnohem hůř jak ty.

Prosím, řekni mi, co je to za teorii, co tohle říká ?
21. 02. 2010 | 11:27

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Tvoje argumentace se smrskla na to, že zástupci pravice kradou. Moje argumentace se může vidat stejným směrem, jen s opačným znaménkem. Doufám, že při Tvé inteligenci mi dáš zapravdu, že najdu mnoho případů, kdy kradli představitele levice, ale že mě toho ušetříš , páč přeci jenom nemám dva roky prázdnin, abych to vypsal všechno.

Radši se vraťme k meritu věci a to, jestli má smysl zvednout daně všem, aby nám všem pak mohl Paroubek kupovat pastelky.
21. 02. 2010 | 11:33

Pleva napsal(a):

Ani jsem to raději nedočetl.

Směšujete hruška a jablka. Jedna věc je podpora vzdělání, vědy a výzkumu, nebo třeba zdravotnictví a jiná věc je kupování hlasů za peníze ostatních, 13.důchody, nesmyslně vysoké sociální dávky, které tvoří luxusní duchnu pro tisíce líných a neshopných.
ČSSD přidala málo v době obrovského přebytku a přidala všude a všem, rozhodně nepomohla strukturálně vědě a výzkumu.

Pomíjím kvalitu a využití výzkumu, který se u nás většinou provádí (práce typu já taky...) a koncepčnost a další využití postrádá. I jinde funguje grantový systém já na bráchu, ale u nás, v malém českém rybníčku je to jako ostatně všechno trochu přebujelé. To je ale off topic.
21. 02. 2010 | 11:35

Emissary napsal(a):

Ano Bušino,

to je tak. Lidé duchem velcí diskutují o myšlenkách, střední o činech a malí o lidech.
21. 02. 2010 | 11:37

Petr Havelka napsal(a):

Pane Emissary,

to jste tomu dal. To řekl kdo teta Kateřina ze Saturnina?

Jako majitel ducha malého mne právě děsí lidé, kteří diskutují o myšlenkách, zvláště těch velkých, páč se mi v tom tak nějak ztrácejí ti lidé. Někdy mám kvůli nim chuť i k činu, ale většinou to končí kdesi u zadele.

Si myslím, že myšlenky, činy a lidé by měli být ve vodováze. Jde o to, kdo jakou má ve vodováze bublinku. Když je moc velká, nadlehčuje, malá také nic moc.

Taky by jsme se těma vodováhama mohli mlátit po hlavě.
21. 02. 2010 | 11:57

btx napsal(a):

Mili diskutujici

Abyste pochopili, to cele tady nahore je jen delostrelecka priprava na zitrejsi navstevu Topolanka (je k videni od 14 hod., 22.2.) v Ustavu prof. Horejsiho v Krci. Tedy priprava na to, aby si do nej pekne verejne kopnul (coz neni moc tezke) a aby se kvalifikoval na post ministra Vedy v budouci vlade SocDem. Takze vy vsichni tady nahore mu jen k tomu precizujete argumentaci.
Probuuuuh..
21. 02. 2010 | 12:00

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumíku, Rumíku, nevím jestli ti to mám vysvětlit, nebo se ti jako obvykle zasmát :)

Ale řeknu ti toto: Přečti si to ještě jednou :D
21. 02. 2010 | 12:08

Rumcajs napsal(a):

L.Bušina:

čtu toto :- takze, dusledne vzato, kdyz je snizite na nulu, vyberete jich nejvic ...

Se Tě ptám, co je to za teorii.
21. 02. 2010 | 12:13

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumíku: To není teorie, to je ironie. A ještě né navíc moje :D

Tak tedy podruhé: Přečti si to znovu (a dodávám - pořádně) :))))
21. 02. 2010 | 12:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Na toaletě používám pravou ruku. Odmalička."

Velmi zajimava informace - pokud rozumim spravne, snazite se tak usetrit toaletni papir? Mozna to bude vliv multi-kulti - v Indii to delaji take tak...
**************************
Lukáš Bušina:

"Pokud jste to myslel ironicky moc to z toho není poznat :-)"

Ano, myslel jsem to ironicky - podruhe to dam vzdy do zavorky ;-).

..
21. 02. 2010 | 12:27

jepice napsal(a):

Tak se, pane profesore, za to ježíšmarjá omlouvám. Jenže vybafnout na mě se Sobotkou a Zaorálkem? To nebylo fér.
Takže:
J.Havel - přidá se k silnějšímu a slíbí cokoli
L.Zaoralek - slíbí cokoli a myslí to bohužel upřímně
B.Sobotka - slíbí cokoli, vyšší penze i ideální rozpočet i boj proti korupci
M.Hasek - upřímně řečeno nevím, co si o něm myslet, zatím pískal s ostatními
I.Ohlidal - neznám
H.Orgonikova - pochybuju, že by se dokázala opřít panu předsedovi
F.Bublan - kdysi naděje, potom velké zklamání kolem Czech-teku
A.Curdova - viz Ogoníková
A.Gajduskova - říká, že zdroje jsou, a to je hlavní, že?
M.Benesova - možná
J.Zimola - neznám
A.Drobek - sympatický, nekonvenční, někdy mi z jeho názorů vstávají vlasy na hlavě, ale hlavně - totálně bez vlivu
Takže si musím doplnit vzdělání. Je určitě mnoho vynikajících členů ČSSD, které neznám. Jen mě příště tak nevylekejte těmi, které znám.
21. 02. 2010 | 12:27

jepice napsal(a):

StandaT: zeptejte se Vlka. Razí tam zásadu, že z boje se kvůli sprosťákům neutíká.
21. 02. 2010 | 12:31

JŠ napsal(a):

Pojem "třešnička na dortu" začal používat tehdejší předseda ODS Klaus.Tehdejší ODS byla pod výrazným vlivem Klause,současná ODS se snaží částečně distancovat od tehdejšího politického přístupu.Utvrdilo mě v tom taky včerejší vystoupení Topolánka na té včerejší akci ODS v Brně.Co se týká ČSSD,ta už se taky změnila,tehdy byl předsedou Zeman,který oficiálně ukončil členství v ČSSD v roce 2007.Spolupráce ČSSD a KSČM je všeobecně známá věc,tedy vzájemná podpora některých návrhů obou stran ve sněmovně.Bývalí komunisté v současné ČSSD jsou např. Palas nebo NOvotný,viz.

http://zpravy.idnes.cz/do-v...

Dále např. Škromach,Ibl,Vlček atd.viz.

http://www.zastavtekscssd.n...

Co se týká Paroubka,tak ten byl za socialismu od roku 1986 členem Československé strany socialistické,což sice nebyla přímo KSČ,ale jelikož je známo,že tyto strany byly stejně pod vlivem KSČ,která měla vedoucí úlohu ve státě,a která nechala další strany fungovat jen formálně,aby bylo zdání jakési demohratičnosti,tak je to skoro jako by byl v KSČ.Paroubkův životopis viz. zde:

http://tema.novinky.cz/jiri...

Osobně nebudu volit ani ODS ani ČSSD,budu volit asi Stranu zelených,protože si nemyslím,že je potřeba v ČR uplatňovat model dvou velkých stran,jaký je třeba v USA nebo v Británii.
21. 02. 2010 | 12:36

jepice napsal(a):

Vlku, máte dojem, že prosazuju pravici, reprezentovanou lidmi, které jste jmenoval? Jestli najdete jediný důkaz, posypu si hlavu, ale moc byste mě překvapil.
Pravicové osobnosti, které bych byla ochotná podporovat, v politice nejsou. Jsem momentálně bez reprezentace. Jestli jste na tom lépe, pak vám blahopřeju.
21. 02. 2010 | 12:40

vaclavhorejsi napsal(a):

jepice:

"Pravicové osobnosti, které bych byla ochotná podporovat, v politice nejsou. Jsem momentálně bez reprezentace."

Tak holt zbyva ta levice, ze? ;-)

..
21. 02. 2010 | 12:43

Emissary napsal(a):

Pro: Petr Havelka

To bylo myšleno jinak. Einstein formuloval myšlenky, politik někdy překvapí činy a Bušina vydává bulvár. :)
21. 02. 2010 | 12:46

jepice napsal(a):

Možná mě Pepa Řepa ukecá na Balbínovce.
21. 02. 2010 | 12:47

DD napsal(a):

Že se mladí intelektuálové příznivci pravice? Mě to teda úplně zřejmé není. Např. v mém okolí jsou zastoupeni voliči všech stran. Dost záleží na konkrétních lidech -- když budete dělat průzkum na VŠE, vyjde patrně opravdu většina příznivců ODS nebo TOP09, když budete dělat průzkum na FF UK, vyjde to dost jinak. Existují nějaká konkrétní čísla?
21. 02. 2010 | 12:54

Ada napsal(a):

Socialismus prostě nefunguje, tečka. I kdyby pan profesor Hořejší po uších chodil...
21. 02. 2010 | 13:09

vlk napsal(a):

Jepice

ne nikoli. Rozhodně jste to nenapsala a já vás z toho neovbviňuji. Jen jaksi jsem si dovolil poukázat na skutečnost, že jiná disponibilní pravice, než ta, představovaná uvedenými jmény v příštích volbách k disposici nebude.
A já jsme na tom přesně stejně jako Vy. Bez své reprezentace. Ostatně píši to teď a tady stabilně.
Rume fakt pusť k tomu Cajse.
Ne moje argumentac e s e nesmrskla jen na to, že pravic e krade. Byť krade ve velkém a v rozsahu, který už má celoplanetární rozměr. Ne uvádím i naprosto obecně známé příklady její "schopnosti " vládnout - viz neschopnost základního minimální konsensu pro dobu šéfování EU a to jak s oposicí / Bém a Nečas - paroubek yb za mír chtěl výměnou křeska šéfa sněmovny - ta hrůza!!!A ten s tátnický rozměr té úvahy/ , tak s e svými vlastními poslanci / viz obě zelené poslankyně , kterým topolánek na poslední chvíli odmítnul domluvenou schůzku, tak Schwipell, který byl fízlován vlastními straníky/, dokládám i neschopnost poznat obrovskou ekonomickou krizi a sestavit tomu odpovídající rozpočet. Dokládám i skutečnost bezprecedentního rozvracení právních základů státu - viz Čunkiada.
O d té doby , co jsme absentoval, tak jsi , zdá se , velmi ztratil schopnost chápat. I elementární věci. je mi to líto. Bez jakékoliv ironie.
21. 02. 2010 | 13:34

Jarda napsal(a):

Přátelé, celé to dělení politiky na levici a pravici je pro srandu králíkům, hlavně u nás. ODS se po 90. roce označila za pravici, protože se levice v té době nenosila, ale žádná pravice to není, je to jen spolek mafiánů a vyžírků. A mládež "fandí" pravici ze stejných důvodů, protože levice není "in". Svým způsobem za to může i výchova v rodině, kde už se nenosí úcta ke stáří, respekt, solidarita a ohleduplnost.
Celé je to je hra o ty stovky miliard z veřejných financí, které se podle skromných odhadů ročně rozkradou. K "privatizaci" už toho moc nezbývá, tak se zájmové skupiny zaměřují hlavně na tyto prostředky. Kdyby tyto peníze se nerozkradly, nebyl by problém s deficitem, s nedostatkem peněz ve zdravotnictví (kde se taky slušně rozkrádá), školstvím, vědou, důchody atd. Ale tam se moc nesahá, jen se o tom začíná opatrně mluvit. Hlavně se zvyšují daně, šetří se na rodinách s dětmi (což v situaci nízké porodnosti dělá jen blb) a snižují se další sociální dávky.
21. 02. 2010 | 13:47

honzikbonzik napsal(a):

Jak může někdo pořád tvrdit, že poslední tři roky tu vládla ODS a za všechno může??? 100:100 je bohužel jen marná přetahovaná, ne vláda, která by mohla prosadit něco rozumného. *** Nedivte se tedy prosím, že inteligentnější část populace dokáže rozlišit mezi tím, kdo (alespoň trochu) někam míří a tím, kdo mu je koulí na noze.
21. 02. 2010 | 13:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Ada:

"Socialismus prostě nefunguje, tečka."

Cemu rikate "socialismus"?

..
21. 02. 2010 | 14:02

Emissary napsal(a):

Profesore Hořejší,

Vy se tváříte, že rozumíte Lafferové křivce, ale nerozumíte vůbec. Je jasné, že někde existuje optimum mezního zdanění, při kterém je výběr daní v absolutní výši nejvyšší. To vás ale nechává chladným, protože jste načpěl rétorikou Paroubka a Sobotky. Uvažujete přesně tak, jako oni. Máme deficit, je nutné zvýšit daně, ale nevíte v jakém bodě se nacházíme. Chtít po Vás, že by to mohlo být opačně, je nadlidský výkon. Já netvrdím, že to je, jsem jen schopen, na rozdíl od Vás, o tom uvažovat. Že Lafferova křivka neplatí čistě a jsou v tom i jiné vlivy, to víme všichni, nemusíte kopírovat Wiki a ještě k tomu v angličtině.

Mimochodem já jsem ten Váš fórek na, rozdíl od Bušiny, pochopil. Nebyl důvodem k tomu, že jsem Vás označil za neschopného pochopit Lafferovou křivku. Ten důvod uvádím v tomto příspěvku, v prvním odstavci.
21. 02. 2010 | 14:12

*** napsal(a):

I přes slávu vědce jde o mně osobně o nejméně sympatického blogera.

J.Havel je také slizoun, většinou se však alespoň drží svého kopyta.

"Kvalita" diskuse je na pováženou a nestojí za zlámanou grešli.

Jen dělník - vidíte a o vás ani nezakopl, schytal jste to jen od vlka.... Jak typické.
21. 02. 2010 | 14:13

Karel napsal(a):

ADA je jmenovec AH.

ADA prozřel a doznal, že Nacionální socialismus nefunguje.

Ano, ADO, vyjímečně máš pravdu.
21. 02. 2010 | 14:14

Dave napsal(a):

Dalsi neskutecny ideologicky blabol (silne levicove zamerenyho) pana Horejsiho.

napr. Viz. - ,,Nemám sice po ruce žádné statistiky, ale je myslím zcela zřejmé, že na rozdíl od západní Evropy jsou v Česku vzdělanci, zvláště ti mladí, většinou příznivci pravicových stran, tedy až doposud hlavně ODS.,,
Pane Horejsiho doporucoval bych Vam si nejdrive zjistit nejake statistiky ze Zapadni Evropy (co se tyka voleb a preferenci ruznych stran u danych vekovych kategorii i v zavislosti na jejich dosazenem vzdelani) aby jste se neztrapnil nejakym podobnym blabolem, ktery jste tu prave predvedl.
21. 02. 2010 | 14:17

šaman napsal(a):

Když mě někdo příliš přesvědčuje o své pravdě, říkám mnohdy: "Je nás více,než 6 mld- a každý má svou pravdu". V ČR se různé "pravdy" dotýkají 10 milionů občanů ( nebo ovčanů ? )Lidová či zlidovělá pravda praví: "Sytý hladovému nevěří ", "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej","1000opakovaná lež se stává pravdou"...Je někdo schopen seriózní analýzy této společnosti? Tak sem s ním! Někdo mu uvěří, někdo jej poplive..a ostatním to bude fuč.
21. 02. 2010 | 14:25

Průměr napsal(a):

Ten náš politický obzor,se díky nízké duševní úrovni voličů zcvrkl na levá-pravá,černá-bílá,lichá-sudá!Chápu,že pro jednoduché to je fajn,zrovna tak jako pro jednoduché politiky(čssd,ksč,zelené,kdu/čsl).Chytrého,či rozumného voliče nenachytét na buřta s pivem,na slib,že v době krize můžeme mít blahobyt-budouli ONI u vesla!Dnes se diskutuje,na jaře se bude rozhodovat o osudu naší země.Do nebíčka(makat,šetřit,zdražovat atd),nebo do peklíčka(všem dáme,vše zlevníme,o všechny se postaráme)???Jak jsem četl výše psané,vypadá to na cestu do blahobytu a krachu,prostě s písní na rtech,do propasti za krysařem!
21. 02. 2010 | 14:34

vlk napsal(a):

Nadporučíku

nijak jste mne nezaskočil tím, co jste napsal. tedy že Havel j e slizoun a že prof. Hořejší je vám nejméně sympatický blogger.
Já myslím, že oba dva si s úlevou vydechli. Protože váš pochvalný komentář na jejich adresu by je musel dovésti k hlubokému sebezpytování.
a pokdu jd e o mne

jen dělník
vůbe c nic neschytal. Jen jsem s e ho na pár věcí zeptal. Nic víc.
Je li otázka schytáním, pak už Modrá vize 2020 nebo jak s e jmenuje ten úžasný blábol způsoboil dokonalé pomatení mozků. Daleko větší v než jaké jeho autoři doufali.
21. 02. 2010 | 14:35

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Ty Tvoje výtky tak nějak nevím, jestli brát vážně. Aby si nakonec neřekl jako Bušinec, že to byla jen ironie.

Asi bude lepší svěřit vládu té straně, v jejíž čele stojí komediant, který nikoho nezná, minimálně do doby, než se na jeho chlastačce postřílej, kterej si platí kompars, který má za úkol padat mu obdivně k nohám, který do celého světa vykřikuje, že státní dluhy se neplatí, kterej má spolustraníky kteří za mírný peníz přeběhnou ke komukoliv......

Takhle jsi to myslel?
21. 02. 2010 | 15:15

šaman napsal(a):

Když mě někdo příliš přesvědčuje o své pravdě, říkám mnohdy: "Je nás více,než 6 mld- a každý má svou pravdu". V ČR se různé "pravdy" dotýkají 10 milionů občanů ( nebo ovčanů ? )Lidová či zlidovělá pravda praví: "Sytý hladovému nevěří ", "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej","1000opakovaná lež se stává pravdou"...Je někdo schopen seriózní analýzy této společnosti? Tak sem s ním! Někdo mu uvěří, někdo jej poplive..a ostatním to bude fuč.
21. 02. 2010 | 15:17

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, co je socialismus ??
Toto, i když to teď drobet jazykově mimikruje...
Veselé krizování...
http://i2.korzik.net/2009-1...
21. 02. 2010 | 15:40

almost glossed™ napsal(a):

Emissary: "Vy se tváříte, že rozumíte Lafferové křivce, ale nerozumíte vůbec. Je jasné, že někde existuje optimum mezního zdanění, při kterém je výběr daní v absolutní výši nejvyšší. To vás ale nechává chladným, protože jste načpěl rétorikou Paroubka a Sobotky. Uvažujete přesně tak, jako oni. Máme deficit, je nutné zvýšit daně, ale nevíte v jakém bodě se nacházíme."

To je zajímavé. Topolánek s Kalouskem očividně vědí, v jakém bodě se nacházíme a kde je to optimum, protože, jak víme, došli k názoru, že se daně opět musí zvýšit.

Takže všichni vědí, že na ty kamna nemají sahat, protože se hodně spálí, ale duo K+T na ně sáhnou aby vzápětí začali křičet, že pálí a je třeba stáhnout ruku zpět.

A teď Váš brilantní závěr, že všichni kolem byli hrozně hloupí, protože přece nemohou vědět, jestli pálí nebo ne.

Duo K+T si ověřilo, že snížení daní - zejména nejbohatším - způsobí obrovské výpady v rozpočtu a že optimum asi bude někde jinde.

Ale hloupí jsou všichni ostatní, kteří to díky svým znalostem a zkušenostem předpokládali.

Skvělá analýza. Blahopřeji.
21. 02. 2010 | 16:11

Josef K. napsal(a):

Mám pochybnost o označení "intelektuál" v názvu článku. Mé děti studují či absolvovaly poměrně vlivné západoevropské univerzity či postdoktorandská studia a rozhodně pravicové v duchu Vašeho článku nejsou, jsou levicově liberální, tedy takoví, jak tomu odpovídá schopnost analytického posuzování reality a jaký asi intelektuál musí být, přejímající osobní odpovědnost za svůj život, a zároveň vědomí si toho, že společnost není a nikdy nebyla masou jedinců organizovanou maximálnš ve sportovních klubech a politických stranách. Možná jsou takoví proto, že se jim nedostalo zvláště pokřiveného výkladu reality jak je bežné na tuzemských školách již více něž půl století. Česká pravicovost je zvláštní zcela ideologický koncept, který byl vlastní jak normalizačním komunistům (tedy exponentům rusko-sovětského režimu s jeho asociálností, bezprávím a pochybnou organizací mafiánské společnosti) tak i značné části oponujících "vzdělanců" té doby. Normalizace se vyznačovala jakýmsi brežněvovsko-husákovským neoliberálním thatcherismem zabaleným do zbytků leninsko-pseudomarxistických pomyjí individualizací a privatizací všeho a především zisků na úkor společnosti, návrat do huizingerovského konce středověku avšak v holywoodských barvách Mosfilmu. Takže tu vyrostla generace "pražské pětky", zcela bez společenských vizí ale s vizí osobního prospěchu a bez vědomí toho, jakou cenu za to jednou kdokoliv zaplatí. To vše totiž bylo "utemováno" naprostou ztrátou historického vědomí (pamatuji se, že tehdy se na UK patrně prosazovaly tendence učit jen úspěchy sovštských soudruhů). Jediný příklad: sirotčince, které vznikaly v Evropě již v 11. století, v Rusku až koncem 19.století. Ostatně příznačné je, že nějaký ten sirotčinec je dnes sídlem vlády ČR. Takže intelektuální schopnosti, tolik závislé na svobodné studiu a poznání, jsou zde vykořeněny. Intelektuál totiž nevzniká z ničeho, ale ustanovuje se v rámci společnosti, která je nějak intelektálnímu životu nakloněna. Vztah ětšinové společnosti k M.Kunderovi je příkladnou časopiseckou ukázkou, že česká společnost takovou není. Prostě v Čechách je intelektuálů velmi poskrovnu, jakýsi přežívající druh tak kolem sedmdesátky. Je zároveň pravdou, že většina českých vědců, vůdčích osobností sučasné vědy, jsou lidé s normalizačně pošramocenou osobností. Kolik Vašich vrstevníků, dnes šéfů vědeckého výzkumu v nemocnicích i na Ústavech AK, bylo předsedy nějaké organizace SSM, KSČ, a v zájmu kariery mlčelo, pasivně či aktivně škodilo jiným, dnes ne tak úspěšným. Nedávno jsem si přečetl na Wikipedii biografii jisté české architekty, která za normalizace zvláště vynikala a dnes je pomalu disidentkou...Normalizační většina prostě utekla před vlastní realitou a rudé atributy vyměnila za mordo hnědo černé...Statisticky je Česko zapleveleno mravně pokleslými bytostmi více než Západ. Intelektuály zde nehledejme.
21. 02. 2010 | 16:11

almost glossed™ napsal(a):

Budu neustále opakovat, že nemám rád spammery.
21. 02. 2010 | 16:12

martikp napsal(a):

Vaclav Horejsi bere 100mld schodky pri 6procentnim rustu za naprosto v poradku. Rad bych se ho zeptal, pri jakem rustu by melo dochazet k umorovani statniho dluhu?
Bohuzel zde opet dokazuje svou zaslepenost.
Na tohoto soudruha se doporucuji zeptat primo na prirodovedecke fakulte. Jeho realny profil nema zdaleka tolik lesku, jak zde, tento virtualni.
21. 02. 2010 | 16:19

agent Smith napsal(a):

Pane profesore, možná je to pro Vás překvapením, ale mladí intelektuálové tak nějak nechtějí věřit rovnici, že 1 - 2 = 10 a jejich IQ se nedá koupit za párek a pivo. Rovněž tak se nechtějí ztotožňovat s Paroubkovým řepáctvím.
Von Tonda Blairů nedělá o moc jinačí politiku než naši soudruzi z KSČSSD, ale alespoň to umí intelektuálně poddat. V tom bude asi ta chyba Vy propagando!
A ještě k tomu dluhu. Tenhle argument levičáků mě vždycky pobaví. Pořád jsme si ještě půjčili málo než ostatní. Co to znamená? Že si můžeme půjčovat dál. Nebýt nenažraného třicetikorunového čecháčkovství, mohli jsme se spolehnout, že budeme mít alespoň opravené silnice. Na to už však další generace mít nebude, protože soudruzi z KSČSSD stihli za dva roky zadlužit i ty kraje.
21. 02. 2010 | 16:28

almost glossed™ napsal(a):

Jen pro pořádek připomínám loňský schodek pod vedením nejlepšího ministra financí na světě a druhého chlapáka:

230-240 mld.

Růst ekonomiky:
...?

Tzv. "pravicoví" ekonomové, to jsou prostě hlavy. Až Laffer namaluje na ubrousek kolečko, budou daně měnit 365x ročně podle intenzity slunečního svitu.
:-)
21. 02. 2010 | 16:29

MartiX napsal(a):

Vzhledem k tomu, ze je tento blog vlastne taky o mne :o),tak si po dlouhych mesicich dovolim zareagovat a nabidnout Vam pohled tak rikajic z druhe strany barikady...

Mate pravdu - ja i vetsina mych kolegu, o kterych si myslim, ze jsou vzdelani a uspesni vedci, nebo na sobe hodne pracuji a uspesni jeste budou, opravdu fandi spise liberalne-pravicovym myslenkam.

Bez ohledu na to ze, mi to zase pripada jako zaminka pro Vase forsirovani CSSD, je to zajimavy fenomen, ktery stoji za povsimnuti (zvlaste pri srovnavani se zapadem).

Bezesporu prvni pricinou tohoto jevu je potreba se vymezit k byvalym generacim (i tem vedeckym), ktere se smirili se socialismem, at jiz s lidskou tvari, tak i bez ni a at chteji, nebo ne, nejak se to na nich podepsalo. Ale, kupodivu stejne tak se mnoho z nas vymezuje vuci Klausove vsemocne Ruce trhu i nalepkovani vseho, co se V.K. a ODS nelibilo za falesne levicactvi :o). Proc?Protoze je to povrchni, nezduvodne a bezesmyslu, navic to smrdi kadrovanim ve smyslu McCartyho komise...

Ale s takovouto primitivni motivaci byste vystacil u lidi, kterym je 13-17 let, ale uz ne u lidi po PhD, kterym je ted rekneme 27-35let.

Krucialnim duvodem je, ze tito lide vidi, ze nase levice je nezodpovedna a nikdy nemuze byt dobrym hospodarem. Proste se snazi si tu mene proziravou cast populace koupit za nerealne sliby o tom, ze oni maji nove socilane-ekonomicke perpetum mobile...

Proste je nam jasne, ze je nesmysl si myslet, ze pri zhruba stejne danove zatezi jako dnes muze stat poskytovat vse zadarmo...a jeste zvysovat kdejakou davku. Takovyto system fungovat nemuze a kdyz tak jen docasne, velmi velmi neefektivne, bude zneuzivan kdejakym pobudou a za cenu velkeho zadluzeni, ktere budou splacet cele dalsi generace.

No a panove, kteri pred volbami ty mene prozirave „opili“ si zase odejdou na 1-2 obdobi do opozice a nevezme si na nich nikdo nic. Takze v postate je to statem posveceny podvod vyuzivajici slabosti, nevedomosti a mnohdy zavisti velke casti obyvatelstva. S tim proste z hlediska vyssiho principu moralniho nelze souhlasit.

Mno dalsim duvodem je ze jsme narozdil od nasich zapadnich vrstevniku, hodne imunni vuci salonimu levicactvi...aneb cesta do pekla byva dlazdena temi nejlepsimi umysly. Prosim neargumentujte severskymi staty, to je jiny svet – ten u nas ted a tady urcite fungovat nebude

No a k tomu financovani vedy. Nepru se s Vami, ze na vyraznem pozvednuti vedy, ktere jsem mel moznost sam videt na vlastni oci prispela CSSD. Je to tak a je to jedna z veci, kde sli spravnym smerem (a to rikam bez osobniho zajmu). Akorat to slo udelat mnohem efektivneji a spravedliveji (viz vyzkumne zamery - upozornuji, ze ja jsem na ne nedoplatil). Myslim, ze pozvednuti vedy se v dlouhodobem horizontu teto republice vyplati...zvlast az montovny potahnou dal na vychod.

Dalsi vinou socialistickeho pristupu k vede je kolektivni nezodpovednost a zadna motivace organizaci k zvyseni vedecke efektivity (spis naopak - nejvice se vyplatilo vedu predstirat). Mimochodem tohle se proklinanemu kafemlejnku neda uprit.
Dalsi vec, ktera nas pali a kterou zas enacali socialiste je nekoncepcni rozvoj VS. Snaha dohnat tabulkove EU byla a je maligni a vysledkem je chaos v podobe PF Plzen a VS v kazde vsi (viz Hrozenkov, Sezemicka Sorbonna atd atd) a DrRath (velkoknize CSSD) nam hrozi jeho Kralovskou univerzitou...co to je za univerzity? To ma byt vtip??? Kkolik tohle vsechno primo i neprimo stoji? Zase populismus na n-tou a priklad nezodpovedne spravy a spatneho hospodareni.

Problem ale je, kde je ta stredo-prava liberalne pravicova alternativa... ODS lze vzit na milost jen se skripenim zubu docasne na milost, abychom nedopadli jako socialisticky gulasove Madarsko...ale je to jen o trosku mensi zlo, nic vic. Pomatene streany typu US aspol neberu v potaz.
21. 02. 2010 | 16:36

vaclavhorejsi napsal(a):

martikp:

"Vaclav Horejsi bere 100mld schodky pri 6procentnim rustu za naprosto v poradku. Rad bych se ho zeptal, pri jakem rustu by melo dochazet k umorovani statniho dluhu?"

Nikoli - ja bych rad videl vyrovnany rozpocet. Proto rikam (spolu s Janotou) - zvysit dane!!! (a samozrejme zamezit vsemoznym tunelum verejnych penez).

..
21. 02. 2010 | 16:38

Ladic napsal(a):

,,ekonom paroubek alias Hořejší:
https://www.youtube.com/watc...
21. 02. 2010 | 16:41

Ladic napsal(a):

komunisté už jednou občany před šedesáti lety v demokratických volbách léta 1946 s úspěchem obelhali. Sepsali program, v němž voličům slibovali všechno jiné, jen ne diktaturu, popravy, loupežné znárodnění - zločiny, kterých se od počátku mínili dopouštět a dopustili. Volby vyhráli.Komunisté nejsou rádi, když se jim jejich minulost připomíná. Donedávný předseda Miroslav Grebeníček usilovně žádá popohnat před odpovědnost ředitele Českého centra ve Vídni, který udělal výstavu protikomunistických triček. A Paroubek chce vyšetření.V pátečních Haló novinách, komunistickém to plátku, pak hrozí místopředseda komunistů Václav Exner, že volební kampaň proti KSČM je „na hranici zákona“. Voliči komunistů přijdou zase, jak jim velí stranická disciplína, v plném počtu k volbám. Aby ne, cítí, že vítr se obrací. Pokud se ti, kteří tento obrat nechtějí, k volbám nedostaví, můžeme se dočkat třeba toho, že „antikomunistické výstavy“ v českých státních institucích budou zakázány. Pro začátek.
21. 02. 2010 | 16:43

Ladic napsal(a):

Soudruh autor by mojl zmínit nárust počtu dlouhodobě nezaměstnaných o 60 procent za vlády socialistů....co je sociálního na tom, když vychovávám a uplácím lemply? Soudruh autor by si měl uvědomit, že zvyžováním daní opravdu sociálno nevybuduje...vzroste počet nezaměstnaných a kdo makat bude, ten na to doplatí také....docela se mi hnusí předvolební demagogie soudruha profesora.....a socani ž e nejsou odnož KSČ?

Poslanci s komunistickou minulostí za ČSSD Jan Kavan, členem KSČ, styky s STB, Z.Škromach, 1982-1989 člen KSČ, J.Rusnok, 1988-1989 kandidát KSČ, J.Tvrdík, 1988-1989 kandidát KSČ, E.Zeman, 1966-1970 člen KSČ, J.Schling, 1981-1989 člen KSČ, M.Kraus, 1984-1991 člen KSČ, Jiří Václavek, 1964-1968 člen KSČ, František Strnad, 1984-1989 člen KSČ, Miroslav Svoboda, 1985-1989 člen KSČ, P.Dostál, 1962-1969 člen KSČ, K. Šplíchal, 1983-1989 člen KSČ, Miloslav Vlček, 1983-1989 člen KSČ, Petr Ibl, 1984-89 člen KSČ, Miloš Melčák, člen KSČ, Josef Smýkal, členem KSČ, Jan Mládek, 1987-1989 člen KSČ, J. Palas, 1980-1990 člen KSČ, M. Emmerová, 1966-1969 členka KSČ, A. Sýkora, 1983-1989 člen KSČ, Rudolf Tomíček, 1967-1990 člen KSČ, Hana Šedivá, 1979-1990 členka KSČ, V. Laštůvka 1966-1969 byl v KSČ, J. Kubinyi - do roku 1990 člen KSČ, R.Kopecký, 1981-1989 člen KSČ, Alfréd M R.Kopecký, 1981-1989 člen KSČ, Alfréd Michalík, do roku 1990 člen KSČ, Oldřich Němec, 1976-1990 člen KSČ, L. Skopal, 1983-1989 člen KSČ… za ODS byli tři...ano
21. 02. 2010 | 16:47

JC napsal(a):

Protože se mi zdá ta neustálá diskuse o té "správné" míře zdanění nekonstruktivní, pojďme si zahrát malo hru. Zúčastnit se může kdokoliv. Tady je návod :
Máte sloupec 10 mzdových pásem a napište vaši představu kolik % pro jednotlivá pásma byste považovali za optimální.
12 000,00
15 000,00
18 000,00
21 000,00
25 000,00
30 000,00
35 000,00
40 000,00
50 000,00
100 000,00
21. 02. 2010 | 16:48

Emissary napsal(a):

No, almoste klossede,

já se netvářím, já se snažím vědět, na rozdíl od Hořejšího.

Ale jinak. On to neví ani Topolánek a ani Kalousek, ani Paroubek či Sobotka. Ale je rozumné předpokládat, že míra mezního zdanění u nás překročila 50 %, to když budu uvažovat o optimální křivce. Takže být na místě jakéhokoliv politika či ekonoma, dávám si pozor.

Ale ani o to až tolik nejde. Jde o to, že v době ekonomické krize je nadmíru hloupé zvyšovat daně, protože efekt je přesně opačný.

Jediné rozumné východisko je univerzální a platí pro všechny ekonomiky. Když je konjuktura, je potřeba dělat rozpočtové přebytky. Když je krize, je potřeba to ustát a tyto přebytky použít. Hospodářské cykly vykazují nepravidelné periody, podle toho jak moc socialista přerozděluje. Jsou mnohem kratší, než období stability. Socializmus a komunizmus je v krízi permanentní, to se dá vysledovat. Neohraničený sociální stát budovat nelze, stejně jako neohraničeně liberální. Jen blázen si to myslí.

Seru na to, co říkají politici, zvláště ražení Paroubka či Sobotky. Vím jedno: co nakydá Hořejší jsou vesměs bludy.

Snížení daní nejbohatším nemusí způsobit výpadky, je to záležitost jednotek miliard. Naopak, oni se tady mohou dobře cítit a platit. Zvýšení může způsobit zcela opačný efekt. Oni se tady nebudou dobře cítit a odstěhují se, jak budou moci. Paroubek, Sobotka a Rath budou hlasitě zuřit, ale republice to nepomůže. Oni budou na lidí vymýšlet další triky až do doby, kdy to všichni pochopí. Pak začneme skoro od nuly, třeba jak začalo Maďarsko a brzy začne Řecko a kdysi začala Argentina.

Takže jsou tady hloupí na všech úrovních, protože zákonitosti jež fungují věky ještě žádný socialista ani komunista nikdy neobelhal. Jsou tady a měří čas.

Jinak skvělá Vaše dialýza, blahopřeji.
21. 02. 2010 | 16:51

Rumcajs napsal(a):

almost glossed:

Srovnávat čísla z období celosvětového růstu s obdobím celosvětové krize, to může jenom totální guma.

Gumo promiň!
21. 02. 2010 | 16:52

vaclavhorejsi napsal(a):

MartiX:

Diky za solidni prispevek.

Vyzkumne zamery za Buzkove - to byl skutecne ostudny prusvih (dost jsem se proti tomu angazoval - viz http://www.img.cas.cz/mi/Va..., polozky 16, 17, 18).

Pokud jde o tu absenci snah o zkvalitnovani vyzkumu - zcela souhlasim, mnohokrat jsem o tom psal - viz tez rada clanku na vyze uvedene strance.
Pocatky kafemlejnku mam do znacne miry na svedomi - ale z komise jsem odesel prave na protest proti tem VZ a pak to vzalo uplne spatny smer. Soucasna podoba je vylozene skodliva...

Souhlasim s vami i pokud jde o to nesmyslne naplnovani "bolonskeho procesu" - zrizovani spousty VS (verejnych a soukromych) s pochybnou urovni. U tech soukromych nepochybuji, ze rada z nich je jeste podvodnejsich nez plzenska prava - viz http://aktualne.centrum.cz/...).

Ale nemohu souhlasit, ze je to vina jen Buzkove a spol - hlavnim aktivistou byl, a hlavne v poslednich 3 letech je Petr Mateju, a to ROZHODNE neni zadny socan...

..
21. 02. 2010 | 16:52

Karel Mueller napsal(a):

Josef K:

Vaše poznámka o intelektuálech a situaci v ČR mě pobavila.
Víte, když chcete k něčemu opravdu zaujmout fundované stanovisko, tak musíte spňovat následující podmínky (zároveň k nim uvádím stav jejich splnění):

- Patřičně vysoké IQ (alespoň 130) s exaktním vzděláním (nejlépe základy vyšší matematiky, tj. algebry a analýzy), které Vás naučí myslet analyticky a systémově. Z absolventů humanitních fakult tento požadavek asi splňuje dost málo lidí.

- Hluboké znalosti ve společenských vědách, tj. historii, filosofii, sociologii, ekonomii, psychologii a teorii práva, které jsou opřeny právě o ony exaktní základy. Získat takové vzdělání bude asi velmi obtížné. Humanitní obory se stávají čím dál víc služkou reálné politiky a jsou svázány politickou korektností

- Mnohaletou praxi a životní zkušenosti

- Přístup k relevantním informacím. To je pro normálního smrtelníka prakticky nemožné. Řada studií a prací je utajovaných, jiné uvádí nepřesné či účelové závěry.

Přenesme se do doby před 10 lety. Vezměme práce tehdy publikované v nejprestižnějších institucích a názory i úvahy jmen nejzvučnějších ...

Možná se Vám pak vzdělání Vašich dětí bude zdát jiné, než se Vám teď zdá ... a pokud jde o západní Evropu: Britové vyhodnotili starého Maura jako myslitele tisíciletí a v SRN jsou jeho spisy po každém vydání okamžitě vyprodané.
21. 02. 2010 | 16:59

vaclavhorejsi napsal(a):

JC:

tak ja to zkusim:
<12 000,00 - 0
15 000,00 - 7
18 000,00 - 10
21 000,00 - 15
25 000,00 - 20
30 000,00 - 25
35 000,00 - 25
40 000,00 - 30
50 000,00 - 33
> 100 000,00 - 38
> 200 000,00 - 42

..
21. 02. 2010 | 17:00

Emissary napsal(a):

JC,

tak to ovšem nelze chápat. Mikuláš nechodí každý den, ale jednou za rok. A mělo by to tak zůstat. :)
21. 02. 2010 | 17:01

JC napsal(a):

P.S.
Děkuji prvnímu účastníku.
P.S.V této hře se nehraje na státní podpory jakéhokoli druhu, protože se jedná jen o výběr daní.
Levicově orientovaní viz profesor můžou chudým daně odpustit.
Vše zaznamenám oznámím druhé kolo.
21. 02. 2010 | 17:06

Emissary napsal(a):

Profesore Hořejší,

kde jste koupil tu křišťálovou kouli?
21. 02. 2010 | 17:09

JC napsal(a):

Emissary
Zkuste to, je to jen hra
21. 02. 2010 | 17:13

Emissary napsal(a):

JC,

to nejde. Vy jste to špatně definoval. Vůbec nevím, jaké daně jste měl na mysli.

Daní je v tady té země požehnaně. :)
21. 02. 2010 | 17:17

JC napsal(a):

Emissary,
Ale no tak nekomplikujte to.
Daň z příjmu fyzických osob.
Je to hra tak to nedramatijte.
Aby to mělo smysl tak by bylo dobré alespoň 3 lidi zprava a 3 zleva.
21. 02. 2010 | 17:24

scientist napsal(a):

"Nemám sice po ruce žádné statistiky, ale je myslím zcela zřejmé, že na rozdíl od západní Evropy jsou v Česku vzdělanci, zvláště ti mladí, většinou příznivci pravicových stran"

"Já jsem ze své práce zvyklý vidět hlavně fakta a kriticky je hodnotit."

a sociologovi nezbývá, než se trpce pousmát, zvláště v kontextu toho, jak jsme kolegům z přírodních věd pro smích protože prý nepracujeme s "tvrdými daty" a všechno "okecáváme".
21. 02. 2010 | 17:27

jasan napsal(a):

stare ceske prislovi pravi "sevce drz se sveho kopyta".. kdyby profesor Holman chtel profesoru Horejsimu mluvit do molekularni biologie, to by bylo revu...
ale ze prof. Horejsi predvadi, ze ekonomice naprosto nerozumi, to mu ani nenapadne...
Docela by mne zajimalo, proc se domniva, ze jde utratit (bez nasledku a dlouhodobe) vic penez nez se vydela....
Ja to chapu - pro nej jsou podstatne jen penize na zakladni vyzkum.
Co to udela se statnim rozpoctem jako takovym, kde se ty penize maji "sebrat" ho nezajima.
Ale co je znepokojive pri jeho vzdelani a postaveni v AVCR je to, ze ho vubec nezajimaji dusledky...
Az ekonomicka politika CSSD zpusobi statni bankrot ci neco mu velice blizskeho, bude je jiste omlouvat... vzdyt oni dali "vic" na vedu....
Ale ona ta "babicka z Orlickych hor" potrebuje jist, topit a svitit... a publikace v Nature jsou dost nejedle.
21. 02. 2010 | 17:29

vasja napsal(a):

Pane Ládič.
Dík za odkaz na ekonoma z Ráje, že dluhy se neplatěj.
21. 02. 2010 | 17:29

franci napsal(a):

Pro PETRA ..."prducha"!
Tak tak jen volte ODS!
Budete mít 80% jistotu že vám milovaná pravice ten důchod UBERE.
Je to pár dní kdy v pořadu ČT,teď už opravdu nevím jestli to bylo na ČT 24,nebo hydepark.
Jeden pravicový "ekonom" blízký politice ODS prohlásil:
JE NEJVYŠŠÍ ČAS, ZAČAT UBÍRAT DÚCHODCŮM DŮCHODY!!!!!!!!!!!!!!
Na vlastní uši jsem to slyšel !!!
Tak že vám při volbách přeji "šťastnou ruku"!
21. 02. 2010 | 17:31

Jirka napsal(a):

Je s podivem, jaký může mít človék s titulem profesor zmatek ve svém mozku. Mladí vzdělanci, na rozdíl od Vás pane Hořejší, chápou to, že stát musí pomáhat těm skutečně potřebným. A chápou, že stát jsou peníze nás všech a že nelze plýtvat a rozdávat nemakačenkům a je jedno jestli to je dělník nebo vědec.
21. 02. 2010 | 17:31

Jeník napsal(a):

"Je nás tady málo," posteskl si na pódiu u Husova pomníku Topolánek, podle jehož názoru je právě proto třeba zejména mladou generaci informovat o nebezpečí komunismu. "Hlavně mladé lidi poučit o tom, co byl komunismus, jaké měl kořeny, jaké měl nástroje, které využíval, a jakým způsobem se jim vůbec podařilo, že tolik miliónů lidí podlehlo," konstatoval.

"Všecko ostatní ta demokracie bolestně, možná draze a těžkopádně, vyřeší sama, ale tu informaci, kterou musíme přenést, tak to za nás nikdo neudělá, a proto jsem tady," dodal Topolánek, který si na demonstraci vyšel se svým dvouletým synkem Nicolasem.

Je dojemné, když bývalý vojenský zupák, absolvent elitního komunistického učiliště, který přísahal komunistické straně Československa, že položí i svůj život za stranu a pracující lid dnes mládeži káže svá moudra.
Bylo až dojemné, když sebou vezme i svého nemanželského synka, aby mu dokázal, jaký je tatík charakter.
21. 02. 2010 | 17:33

Frank napsal(a):

CSSD (za Paroubka) je populismus, ne levice!! a za Grosse doslo k nastartovani nynejsiho super korupcniho prostredi.

Mrzi mne, ze toto jste nedokazal vypozorovat a vse hodnotite pouze podle toho, kolik kdo naleje do vedy, nebo spis vam blizkych vedeckych instituci.

Myslite, ze ted v Recku povede vedcum dobre??? Ktera vlada tam rozfofrovala tolik penez??

Jiste ODS je vedle jak ta jedle a kroky Klause vuci vede v 90-tych letech byly stejna chyba, jako "zavreni oci" nad pravnim ramcem.

Ja si myslim, ze nova Klausova lez je, ze potrebujeme silnou vladu. My potrebujeme alespon elementarne poctivou vladu = bez hlavnich pleticharu z CSSD a ODS ... a lidovcu.
21. 02. 2010 | 17:37

franci napsal(a):

Tady někdo pořád omílá NESMYSLY že dluhy se podle ČSSD " nemusí platit"!
Tak proč pravice ty dluhy nesplácela,ale dál sekala, za dva roky dalších 300 miliard!!!!!!!!!!!!!!!!!
Úžasné!
21. 02. 2010 | 17:39

scallop napsal(a):

To vaclavhorejsi:

Prvni cast prispevku od MartiX chce - dle meho pochopeni - rici zhruba toto: "Soc.dem inteligenci (mladych) lidi vice urazi."

Vy osobne ovsem take - ideou, ze bychom meli volit podle toho, kolik me (memu zamestnavateli) prihraje vlada po volbach. Takhle snad ne !?
21. 02. 2010 | 17:41

Emissary napsal(a):

JC,

ale já to nekomplikuju. To záleží na celkovém daňovém režimu. Sociální a zdravotní pojištění je naše specifická forma zdanění. Máme tady všelijaké programy, sociální výhybky a snahy socialistu, který celý systém dělají netransparentní a velmi složitý.

Dobře, tak to vezmu jinak. Profesor navrhuje u skupiny příjmu do 200.000 za měsíc hrubého 42 %, což je 84.000 Kč. Takže poplatníkovi zbude 116.000. Jenomže musí zaplatit sociální a zdravotní, což je dejme tomu celkem 25 %, tedy 50.000. Zůstane mu 66 tisíc. Protože žije na „vyšší úrovní“, kupuje víc benzinu, možná cigaret, alkoholu, ale může mít rozsáhlejší rodinu (ale rodinné přídavky vzhledem k příjmům nebere), platí mnohem vyšší nepřímé daně( DPH, spotřební, z nemovitosti. atd), takže jeho reálný příjem může být tak 36.000. Ale to je na tom hůř, jak ten 12-ti tisícový.

A tak se ptám. Proč by to dělal?
21. 02. 2010 | 17:41

jasan napsal(a):

Franci, ne ze bych chtel kohokoliv omlouvat... ale rikaji Vam neco mandatorni vydaje? A vite jak se daji omezit?
21. 02. 2010 | 17:44

Huml napsal(a):

To Ladič - ať vykřikujete Vaše bláboly, které vystihují Váš strach, že nastane konečně pořádek a přestane lhaní a zlodějiny, a nebo ne, volby pravděpodobně dopadnou tak, že levice (ať přímou spolupraci a nebo zastřenou) bude mít ústavní většinu a zamete s tou špínou, kterou zde zavedla ODS. Vůbec nejlepší předvolební akcí (kterou dostala levice zcela zdarma a o které se jim ani v nejbujnějším snu nezdálo) byl slet modrého ptactva v sobotu v Brně. Tam se skutečně hovořilo otevřeně a natvrdo (trochu se tradičné přilhávalo strašením- ale to nebylo tak důrazné), takže jsem si vzpomněl na slova současného vůdce v roce 2006 :
„Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“ Mirek Topolánek, předseda ODS , Lidové noviny, 15. 4. 2006 ,

takže pane Ladič, ale i Neo, SuPe a také bohatýre z lesa Řáholce, připravte se, budou se muset měnit trenýrky.
21. 02. 2010 | 17:45

evix napsal(a):

Výborný článek.
Souhlas s vlkem, kritikem a podobnými.
21. 02. 2010 | 17:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Emissary:

Vy jste asi nikdy nevyplnoval danove priznani, ze...
Nevite, co jsou danova pasma?
Domnivate se, ze tech 42% by se platilo z celeho prijmu?
OK...

..
21. 02. 2010 | 17:46

JC napsal(a):

Emissary,
Těch 200 tisíc profesorovi stejně nepočítám, protoře to nebylo v zadání.
Ta hra má samzřejmě 2. kolo a následně bude vyhlášen nejlepší ministr financí na Aktuálně.
Rád bych se zůčastnil, ale prože znám dopředu pravidla na kterých se určitě následně budeme muset shodout/takový malý politický kompromis/ mohl bych být podezříván, že jsem si "pomohl"

A vmte na to jed, že bych to udělal :-)))
21. 02. 2010 | 17:50

Emissary napsal(a):

Profesore Hořejší,

já jsem vyplňoval daňová přiznání vícekrát, než si dokážete představit. Ale tady ten příklad byl definován jednodušeji. Kromě toho, to co jsem uvedl odpovídá celkem dobře realitě, i když budu uvažovat Vaše daňová pásma.
21. 02. 2010 | 17:52

franci napsal(a):

Mladí jsou pravicoví proto že si neustále nechávají vymývat mozky od ODS že se s Paroubkem vrátí to co bylo před rokem 89.
Prostě jenom podléhají modré propagandě.Topolánek si vzal příklad od svých rodičů.Byli to kom.pohlaváři a dělali tehdy taky kom.propagandu.Furt strašili lidi kapitalismem a im perialismem.
Moc dobře ví že nejvíce zaboduje u životem nezkušených lidí.Tedy mladých."ONI" jsou takoví pravičáci a najednou se dnes diví že jim(studentům) pravice nedala peníze na podporu bydlení!!!!!!
Teď křičí se nebudou mít na bydlení a nebo že si budou muset něco "někde" přivydělat!
Jaksi jim to moc nevoní???Pánům pravičákům!
21. 02. 2010 | 17:53

zdesta napsal(a):

Vlk. Pokuste se zajít do chrámu božího a přesvědčovat ortodoxní křesťany,že bůh neexistuje.Zbytečná ztráta času.
21. 02. 2010 | 17:54

JC napsal(a):

Emissary,
Já vám nabízím, zahrát si Člověče nezlob se a vy z toho děláte Šachy :-))
21. 02. 2010 | 17:56

Emissary napsal(a):

JC,

když už mě takto lámete, asi bych to nechal stejně, jak to navrhla ODS, možná bych uvažoval o nějaké mírné progresivitě, v zájmu zachování sociálního smíru. Počítat to tady nebudu, protože bych možná neskončil ani ráno.

Chci se dívat na ten match. :)
21. 02. 2010 | 17:57

JC napsal(a):

Hořejší,
Mám dojem, že jste opisoval od Parpoubka a protože by nebylo fér /protože znám pravidla/, dávat nějaké své figury použiji/ i když už dopředu vím, že nevyhraji, Topolánkovu rovnou daň 15%
Takže moje rovná dań je 15% pro všechna pásma.
21. 02. 2010 | 18:01

MartiX napsal(a):

To VH. Diky i Vam za solidni reakci.

Neni mi ale uplne jasne, jestli Vam pripada muj (nas) pohled na vec pochopitelny....nedelam si iluzi, ze bych Vas mohl "obratit" na nasi "viru", ale pochopit nase vychodiska by se snad dalo :o).

Apropos obecne kdyz jde o vedu, tak mi nevoni, kdyz do toho nekdo taha politiku,nabozenstvi a podobne veci.

Osobni stranicke a dalsi preference by se do toho nemely tahat. Je to Vas blog, kde si samozrejme muzete psat co Vas napadne,ale nakonec to z dlouhodobeho hlediska neprospeje nicemu a nikomu - tj. ani vede ani Vam.

Vnasi to do jinak vecne debaty solidnich lidi spoustu jevu, ktere tam vubec nepatri a rozhodne meritu veci nepomohou (predsudky, averze, demagogii, nadavky atd) a zneverohodnuje to i prave argumenty.

Nakonec i Vas monoho lidi bude vnimat apriory jako cloveka, ktery vidi svet pres oranzovymi brylemi a nebude poslouchat i Vase racionalni argumenty. Coz neni dobre.

To vsechno to co by melo zustat mimo vedu a bylo by tak lepe.

Me nedela problem rici, ze P. Mateju se na sopucasnem stavu VS systemu spolupodepsal...z vecneho hlediska je mi jedno jestli je modry, nebo oranzovy.

Stejne tak kafemlejnek nema barvy, ikdyz podle vas mele jen cerne kafe a cenou budoucnost.

Kafemlejnek urcite neni idealni,ale nektere positiva se mu nedaji zaprit. Napriklad to, ze konecne systematicky srovnava vedecke vystupy (byt podle Vas spatne) a jasne rika, ze podle nich by se mely penize rozdelovat.

Nerozdeluje penize podle reci Doyenu,kamaradsoftu,zakulisniho lobismu, poctu zamestnancu, studentu nebo co,ale podle poctu a zejmena kvality vystupu!

To ma sanci donutit jednotlive subjekty tlacit na produktivitu, protoze se to proste vyplati!!!

Nektera VS by si holt otevrela dalsi priblbly Bc obor, jina by sla pomalu cestou Graduate schools.

A hlavne by to donutilo vsechny instituce si udelat svoje personalni audity a hlasy tech, kteri produkuji nemalou cast vystupu a tedy penez by uz nemohly byt jen tak jednoduse smeteny ze stolu. Navic o takove lidi by zacal byt opravdovy zajem.

Zatim bohuzel vladne vedecky a univerzitni socialismus s lidskou tvari.

Vstupy a vystupy jsou vsech a osobni zodpovednost minimalni. Nikomu se klacky pod nohy nehazeji,ale k profesionalite to ma cele daleko.

Jen co se zaclo vazne mluvit o kafemlejnku, tak je krasne videt, jak nekteri, ac neradi,tak se zacinaji smirovat s tim, ze vedecky socialismus tu nebude navzdy. A uz jen to je myslim moc dobre.

Prehodnotit by se mela oborova specifika, mekke vysledky atd, implementace opravneho prostredku (zachrana brzda) a donutit instituce k vnitrni analyze efektivity jako soucasti dotace.
21. 02. 2010 | 18:01

Huml napsal(a):

Doplňuji, ty trenky pro výměnu si budou muset připravit i další modří sokolíci:

Jepice, Hochmann,Emissary
21. 02. 2010 | 18:02

JC napsal(a):

Emissary, Tak to jme dva, ale stále ještě čekám aspoň na 3 další.
21. 02. 2010 | 18:03

MartiX napsal(a):

Omlouvam se za delku a preklepy.
21. 02. 2010 | 18:04

Petr Havelka napsal(a):

a takhle to tady dopadne

https://www.youtube.com/watc...
21. 02. 2010 | 18:05

franci napsal(a):

jasan napsal(a):
Franci, ne ze bych chtel kohokoliv omlouvat... ale rikaji Vam neco mandatorni vydaje? A vite jak se daji omezit?
...Ale tak snad vím,možná že uberou důchody.Mi to je celkem jedno já důchodce ještě nejsem.
Ale příjde mi ten pán dúchodce ...jako "SEBEVRAH"!,když bude volit ODS!
21. 02. 2010 | 18:05

Kritik napsal(a):

Rumcajs

Doufejte. To vás ale nezachrání. A pro vaše poučení:

[Přísloví 12:16]  Hlupákův hněv se projeví ihned, rozvážný člověk snese urážky.

[Přísloví 18:2]  Tupec nijak nestojí o rozumnost - chce jen vyklopit, co má na srdci.
21. 02. 2010 | 18:07

jasan napsal(a):

Franci,
ne.. jde o neco jineho... mandatorni vydaje se daji zmenit jen zakonem.. a protoze mandatorni vydaje tvori tusim 80% vydaju statu, tak pokud nemate slusnou prevahu ve snemovne, tak je nezmenite.
No a pocitejte.. topolankova vlada (kterou nepokladam za dobrou) mela prvni rok rozpocet schvaleny od "minula"... takze neco mohla zmenit az rok dalsi - a levice to nepovolila... takze ta "sekera" vznikla diky zafixovanym vydajum a diky krizi pokleslym prijmum...
Ne ze na vlade neni cast viny... ale hlavni je na snemovne.
21. 02. 2010 | 18:13

Jamato napsal(a):

Pane Hořejší, velmi rád si čtu vaše podnětné články, ale tentokrát se mi zdá, že jste si nasadil oranžové brýle své politické orientace. Máte na to jistě plné právo, ale:
1.
Ptáte se proč jsou (mladí) intelektuálové většinou příznivci pravice?

Protože to jsou většinou schopní lidé, snažící se postavit na vlastní nohy, nikoli neustále natahovat ruku po státu dej, dej.

Pravičák Co mohu udělat pro stát?
Levičák Co stát udělá pro mě?

2.
Ohrazujete se proti tvrzení, že
ČSSD je vlastně jen jakousi odrůdou komunistů

Žel v minulosti i v současnosti tomu tak skutečně je.

Sociálně demokratická strana stála u zrodu KSČ roku 1921

SD a KSČ si jsou hodně podobní, od počátku vždy měli a mají ruce v cizích kapsách

Soc. dem. a komunisté například chtěli na lednové schůzi Sněmovny navrhnout třinácté důchody, zrušení poplatku za recept či úpravy nemocenské , ale už neřekli, kde na to brát.

A tak soudní lidé vidí u SD i komunistů nezodpovědnost, zadlužování, populismus.
Projídání budoucnosti.

Jak se p.Paroubek smějící s bilboardů postará o naše důchody? Rozhazováním?

Už před válkou Antonín Švehla řekl, že sociální demokraté rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo ani vykynout.
21. 02. 2010 | 18:14

Emissary napsal(a):

JC,

good.

Jdu si vyměnit trenky, i když náš automat na praní se činí a měnil jsem je včera.

Pane Huml,

tímto Vám uděluji Nobelovou cenu za stupiditu, nejen za sebe, ale i za ostatní, které jste tak neomaleně oslovil.

Ať žije socialistická revoluce, na věčné časy a nikdy jinak! :)
21. 02. 2010 | 18:18

Emissary napsal(a):

JC,

good.

Jdu si vyměnit trenky, i když náš automat na praní se činí a měnil jsem je včera.

Pane Huml,

tímto Vám uděluji Nobelovou cenu za stupiditu, nejen za sebe, ale i za ostatní, které jste tak neomaleně oslovil.

Ať žije socialistická revoluce, na věčné časy a nikdy jinak! :)
21. 02. 2010 | 18:20

Emissary napsal(a):

Za dojí vyhotovení se omlouvám.

Pane Stejskale, dělejte s tím něco. :)
21. 02. 2010 | 18:21

Marek napsal(a):

Takže PROČ? Zůstává nezodpovězeno. Pravicové názory pramení z arogance mládí a zkratkovitého myšlení. Skutečných pravičáků, je jako šampaňského v Lidlu.
21. 02. 2010 | 18:21

vaclavhorejsi napsal(a):

MartiX:

Ale ja si opravdu pro zabavu o vikendu pisu blogy o vsem moznem - o vede pisu v praci (ale i vetsinu vikendu, treba ted zrovna pracuji na rukopisu publikace), tohle je jen relax...

Rozdelovat penize podle kvantity, ale hlavne KVALITY vystupu - s tim zcela souhlasim. Jenze to neni nynejsi ABSURDNI kafemlejnek.
To se bohuzel zadnym jednoduchym automatickym zpusobem udelat neda.
Jisty typ "kafemlejnkovych" vystupu by mel byt samozrejme velmi cennym podkladem pro (nealibisticke, moudre) rozdelovani penez.
Neda se tak ale hodnotit (nanejvys jen velmi priblizne), jestli je "vykonnejsi" Teologicka fakulta, Historicky ustav, Matematicky ustav, Vyzkumny ustav picninarsky, resp. Mikrobiologicky ustav.

Da se to (ale nikoli se soucasnym smesnym kafemlejnkem) pouzit k semikvantitativnimu srovnavani nekterych tematicky podobnych instituci (Mikrobiologicky, Fyziologicky, Biofyzikalni ustav, katedra bunecne biologie, katedra molekularni genetiky...).
I tam ale musi byt pouzita kriteria jasne zvyhodnujici kvalitu (nelze snadno nahradit skok 9 m tremi skoky 3 m), a signifikantni jsou az nasobne rozdily (ne 10-20%).
I tak je tam spousta problemu, ktere nejde resit jinak nez moudrym posouzenim.

Jeste jednou - ja jsem jakysi kafemlejnek pred 6 lety pomahal vypoustet z lahve (ted toho asi trochu lituji, ale porad doufam, ze se to nakonec vyvine v to, co jsme puvodne chteli - cenny semikvantitativni podklad).

..
21. 02. 2010 | 18:23

Pepa Řepa napsal(a):

Sím Havelka je politicky nekorektní, neb v jeho odkazu je kdosi-zřejmě idndiánský kolega "Ten co kydá hnůj" rafinovaně oslovován "ty hlupáku z hromady hnoje".

Abych potěšil nešťastného Rumcajse.
-----------------
Můj kamarád tvrdí, že se každý člověk rodí jako pravicový.

Levicoví jsou ti, kteří vypadli z kočárku.

Pane Hořejší, že jsem tak smělý,
nevypadl jste náhodou po narození v Roudnici z kočárku?
21. 02. 2010 | 18:24

Marcus Agrippa napsal(a):

Až se zavede vysoké školné tak to ty naše pravicové ( asi voliči ODS )"intelektuály"přejde. Hlavně ať už konečně přestanout natahovat tu ruku jako socky.
21. 02. 2010 | 18:25

Pepa Řepa napsal(a):

Jamato napsal(a):
Pravičák Co mohu udělat pro stát?
Levičák Co stát udělá pro mě?
--------------
Japato?
Trochu bych to upravil.
Pravičák Co mohu udělat pro svou kapsu?
Levičák Co stát udělá pro mou kapsu?
21. 02. 2010 | 18:28

Josef K. napsal(a):

To Karel Mueller.
Fajn.
21. 02. 2010 | 18:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Do Roudnice jsem se poprve dostal az nekdy ve skolnim veku.
V detstvi jsem zil v nedaleke vesnici, pestovali jsme na zahradce repu a davali ji zrat kralikum.

Co ta multi-kulti zachodova zalezitost?

..
21. 02. 2010 | 18:29

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
pátrám po tom, co to je toaletní papír.V životě jsem o něm neslyšel.
Multi-kulti byla hadice a šlapky.
Těch jsem si užil dost.

S tím kočárkem se omlouvám. Netušil jsem, že to byl trakař.

A vůbec, máte být u Halíka, je neděle.
21. 02. 2010 | 18:38

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Az od 20:00.

..
21. 02. 2010 | 18:39

vlk napsal(a):

Rumcajs
ta aprtaj už tad y vládla. Pokdu pamatuješ. Dokonc e dvě periody. Jednou s aktivní podporou jakési partaje. Nějak s i nemohu vzpomenout které. Třeba si vzpomeneš za mne.
No a nastartovala hospodářský růst o kterém s enám bud e dál už jen zdát.
Pamatuješ?

No třeba máš krátkou paměť. Ale dost těžko vyhrabeš , že když tahle partaj vládla, měla tam někoho , kdo by tak mocně Řebíčkoval, měla Čunkiádu .
no a je také zcela prokazatelné, že byla dvě periody u moci a byla s chopna obě rperiody dokončit.
Na rozdíl od jisté jiné partaje, která začala vládnout ve třech periodách,a le byla schopna dokončit jen jednou. Což ukazuje minimálně schopnost přijmout a dojednat nutný minimální konzens a dodržet jej.
Na druhou stranu je doložitelné že tahle partaj uměla poznat krizi. Na rozdíl od jiné aprtaje a skupiny, která hlásala , že s enás krize nedotkne, že budeme bohatnout pomalehi. Jo ona tebou jnenáviděná partaj sic e kdysi vyhlašovala , ež nedá na banky ani pěťák. Jenže uměla, když došlo na lámání chleba poznat krizi a ty banky , které rozvařil svou politikou profesor všeho, jemuž s ena vernisážích knih nikdo nestřílí, poznat bankovní krizi a banky zasanovala. takže vytvořila okamžitě obrovskousekeru do s tátního rozpočtu.

Hamato
čtu vaše body a koukám, no jako vyvalený vlk.

1- pravičák s e ptá co může udělat pro stát?
Můžete mi laskavě nějakého takového připomenout?
Já vidím jen pravičáky a že jich bylo , typu macek, Čermák, Topolánek, Řebíček, Němcová, Tlustý, Nečas, Bém, Janoušek Dalík, Buergemeister, Kvapil, Sehnal..
Jo jeden jedne mne skutečně napadá. Bohužel už není mezi námi - první šéf Nejvyššího kontrolního úřadu! to byla opravdová klasa. Nicméně jen vyjímka potvrzující pravidlo.
Pokračuji - Morava, Tluchoř, Klaousek, Severa.....
2- pardní historický výlet!
gratuluji.
Tak socania komunisti si jsou podobní?
Protože s e přec e v 21 oddělila ze sco d em radikální evice! má ty svatá prostoto Ano oddělila. A dokonc e začala tak , jak pokračovala - ukradením Lidového domu! Takže je tehdejší ministerský předseda, mimochodem soc d emák musel násilím z ukradeného vyprískat.
A kdybyste o soc dem a komunistech cosi blíže věděl, zjistil byste, že v dílech svatých otců pravověrných bolševiků je nehrorším nepřítelem každého pravověrného komouše - no. no . no sociální demokrat.Tzv. žluťák. Nebo sociálfašista. Jak je nazval ve svém památném projevu Kléma, co měl pod čepicí...
21. 02. 2010 | 18:40

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore ,

je mi líto.Začal jsem odspodu a než jsem se dostal k Vašemu pozdravu, posral jsem se smíchem.
Někteří kolegové Vám z tohoto blogu udělali intelektuální panoptikum.

Tedy místo objektivní a vyčerpávající odpovědi na otázku PROČ? , musím jít umýt posranou prdel a vyměnit trenky.

Sorry.Ivan.
21. 02. 2010 | 18:43

Jeník napsal(a):

Pěkný článeček, s kterým se musím s Vámi podělit. Ukazuje jaký je charakter pan Myrek Topolánek bývalý premier, který získal moc podvodem na voličích - viz jeho smlouva:

Nákup pandurů režíroval premiér, zlobí se Parkanová
20. února 2010 0:00
Praha - O okolnostech nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová nikdy nechtěla příliš mluvit. Vysvětlovala to loajalitou vůči svému bývalému šéfovi -expremiérovi Mirku Topolánkovi z ODS.Teď ji však Topolánek tak zklamal, že změnila názor. „Projekt podporoval od začátku do poslední chvíle sám premiér. Byl tam velký spěch na uzavření kontraktu,“ prohlásila Parkanová, kterou vyvedlo z míry, jak se na ni Topolánek snaží hodit odpovědnost za nákup drahých transportérů od firmy Steyr, nad nímž se vznáší podezření z korupce.Parkanovou rozzlobilo Topolánkovo vyjádření, které v SMS zprávě poslal MF DNES: „Plnou odpovědnost nese Parkanová. Mohu pouze spekulovat, proč chtěla ponechat v platnosti evidentně zkorumpovaný projekt,“ napsal Topolánek.Exministryni to tak rozrušilo, že téměř nemohla mluvit. „Jsem v šoku... Naprosto otřesená alibismem a neférovým vyjádřením expremiéra. Pro mě je to taková míra neslušnosti, že bych to do něj nikdy neřekla,“ reagovala se slzami v očích.Topolánek podle Parkanové chtěl, aby zakázku řídil jeho muž na ministerstvu obrany - tehdejší náměstek za ODS Martin Barták.„Expremiér měl obrovský zájem na tom, aby byl projekt převeden na náměstka Bartáka. Ten spěch jsem velmi cítila,“ řekla Parkanová. Právě Barták se podle exmanažerů Steyru podílel na zákulisních dohodách společně se Stanislavem Grossem a Karlem Kühnlem.Bartákovu důležitou roli v projektu na obrněné transportéry potvrzuje fakt, že celý kontrakt za 14 miliard podepsal místo ministryně. To není zcela obvyklé.Šéf ODS včera své vyjádření zmírnil. Uvedl, že se nechtěl Parkanové dotknout. Neodpověděl však na otázku, zda trval na tom, aby projekt řídil a podepsal právě Barták. A zda on sám na uzavření kontraktu spěchal.Role Bartáka je přitom velmi důležitá. Zakázku sice původně uzavřela vláda socialisty Paroubka, Topolánkův kabinet však obchod zrušil. A Barták dojednal s firmou Steyr novou smlouvu.On sám se brání tím, že ho jednáním o nákupu pandurů pověřila ministryně Parkanová. „Odůvodnila to tím, že se jedná o projekt nejvyšší priority. Toto její osobní rozhodnutí zároveň neznamená, že by ji jakkoli zbavovalo zodpovědnosti za výsledný kontrakt,“ přehazuje Barták odpovědnost na svou bývalou šéfku.Také k podepsání kontraktu jej prý delegovala tehdejší ministryně. Otázku, zda k tomu nebyla Parkanová donucena premiérem Topolánkem, však nezodpověděl.Vypsání výběrového řízení na nákup obrněných transportérů schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD) v roce 2005. První smlouvu na pandury pak uzavřela po dlouhém jednání Paroubkova vláda: tehdejší cena za 199 vozidel byla 20 miliard.Topolánkova vláda však kontrakt náhle jako nevýhodný vypověděla, aby posléze uzavřela se zbrojovkou Steyr novou smlouvu - tentokrát na pořízení 107 transportérů za 14,4 miliardy. Průměrná cena jednoho transportéru vzrostla o třetinu.Okolnosti podivného kotrmelce dodnes vzbuzují pochybnosti. „Myslím, že někdo nedostal své peníze,“ vysvětloval bývalý manažer Steyru Wolfgang Habitzl na skryté kameře, proč byl kontrakt náhle zrušen. Se svým kolegou Herwigem Jedlaucnikem předtím popsali, jak zakázku ovládla korupce a kam měla plynout provize.Barták jakékoliv zákulisní dohody popírá. „Zdůrazňuji, že bývalé představitele Steyru neznám, nikdy jsem s nimi nejednal a nikdy jsem se s nimi nesetkal,“ tvrdí Barták.Firma Steyr nebyla podle něj schopna řádně a včas plnit podmínky smlouvy, proto kontrakt vypověděl. „Zároveň jsme přistoupili k novým jednáním, protože jinak nám hrozila arbitráž s potenciální škodou v řádech miliard,“ říká Barták. Právě proto prý ministerstvo uzavřelo se Steyrem smlouvu znovu, ovšem na méně vozů. Podle Topolánka tím Barták zabránil podezřelé zakázce a ušetřil šest miliard.„Jsem otřesená alibismem a neférovým vyjádřením expremiéra. Projekt podporoval od začátku do konce. Byl tam velký spěch na uzavření kontraktu.“ Vlasta Parkanová (TOP 09), exministryně obrany„Plnou odpovědnost nese Parkanová. Mohu pouze spekulovat o tom, proč chtěla ponechat v platnosti evidentně zkorumpovaný projekt.“ Mirek Topolánek, expremiér, šéf ODSO autorovi| TOMÁŠ SYROVÁTKA, s přispěním Ondřeje Šťastného
21. 02. 2010 | 18:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:

Neprosaklo to i na zidli?

..
21. 02. 2010 | 18:49

nooo napsal(a):

směšná lež,
která se zase pokouší něco implikovat. Znám řadu (desítky) mladých intelektuálů z univerzit a Akademie věd a ani jeden z nich není příznivcem pravice; všichni volí levicové strany.
Pravici volí děti zbohatlíků, většinou bývalých členů KSČ, dnes ODS nebo TOP, kteří si nakradli v 90.letech a teď se snaží udržet (nakradené) majetky. Normální, mladý, poctivý, vzdělaný a inteligentní člověk (by) samozřejmě nikdy pravici nevolil.
21. 02. 2010 | 18:52

stále rebel napsal(a):

Intelektuál a příznivec pravice?

Až někoho takového potkám, tak o tom budu přemýšlet.
Český pravičák je normalizační svazák. Místo inteligence přehnané sebevědomí, místo vzdělání ideologie (na víc prostě nemá), místo šlechetnosti zhovadilost a chamtivost.
Tady má své vzory http://www.blesk.cz/clanek/...
21. 02. 2010 | 18:53

JC napsal(a):

Hra neustále pokračuje...takovej ekonomú tady a nikdo nechce být vyhlášen za nejlepšího ?
Hořejší oceňuji, jste to zkusil.
Nikdo další ?
21. 02. 2010 | 18:54

abe napsal(a):

ach jo, dnešní svět je o ekonomice, ekonomii, tak proč nechávat lidi, co tomu absolutně vůbec nerozumí mluvit do těchto věcí? Záchrana světa je možná jen pomocí soukromého sektoru....
21. 02. 2010 | 18:58

Elen K. napsal(a):

Patřím mezi mladou skupinu a také patřím mezi tu menšinu, která ODS nemá v lásce. Na druhou stranu mě až děsí jak málo lidí dokáže říci svůj názor a spíše jde za tím stádem ovcí. Řeknu svůj názor a hned jsem atakována jako zrádce a tomu se říká demokracie? O politice většinu času ani nediskutuji, protože to není výměna názorů, ale jen hádka která nikam nevede. Nechci říkát, že jiná strana než ODS je něco lepšího obecně si myslim, že naše politická scéna je k smíchu. Navíc většina lidí, která fandí ODS jsou lidé, kteří jsou finančně zabezpečeni a nebo mladí lidé, kteří poslouchají názory doma a v podstatě žijí u rodičů, kteří se o ně starají tudíž zatím ani nemusí nic řešit, ale vlastní názor si sami neudělají. Je to jako lavina. Stejně nejsem fanoušek komunistů, ale když si to vezmu zpátky některé věci pro lidi byli automaticky zařízené. Dnes se šetří tam kde by se nemělo a vyhazují se peníze do podle mě zbytečných projektů.
21. 02. 2010 | 19:04

martiXXX napsal(a):

Souhlas s V. Hořejším...kdysi jako hodně mladý jsem byl těžký pravičák; díval jsem se na oststní s despektem; já vysokoškolák s atraktivním platem a perspektivami..věřil jsem barevným reklamám, pravicovosti a neomezenému růstu..te'd to považuji za mladické selhání..celkově se mi jeví dnešní mladá generace primitivní a nevzdělaná...kromě používání internetu a IT technologií.....a už tady bude náraz..současná krize už nepřeje zdaleka tolik absolventům bez praxe a perspektivy jsou ještě horší..tzv. vzdělaných začíná být přebytek a když jsou ještě k tomu např. z plzně.....hmmm
21. 02. 2010 | 19:05

Elen.K napsal(a):

Nechci na někoho útočit, že žije u rodičů apod. do toho mi nic není. Ale žiju od 17 let sama a musím se sama o sebe postarat a když se bavím s přáteli kolem mého věku jaké mají názory přeskočím na jiné téma, protože by to akorát dospělo k hádce. Oni si žijí doma rodiče za ně vše platí a oni se jen vyhřívají doma v pokojíčku a chodí se bavit. Najedete na nějaké aktuální téma a zjistíte, že oni o tom vůbec nic neví nebo papouškujou to co jim doma maminka s tatínkem řekla a to se mi nelíbí.
21. 02. 2010 | 19:08

Elen K. napsal(a):

Jinak ani nekomentuju osobu Mirka Topolánka to je opravdu ukázkový člověk pro lidi. Arogantní lhář, kteří říká věci podle toho jak se mu to hodí jestli mu zrovna nehoří křeslo. Opustí svoji rodinu kvůli milence, která otěhotní. Mlátí fotografy, ..podle mě se celkově chová jako buran ne jako vzor. Neobhajuju například ani Paroubka, ale ten alespoň, když už se na něj něco vytáhne nezapírá a rovnou se přizná. Celkově je podle mě morálně na úplně jiném levlu než M.T.proto nechápu tolik nenávistivé skupiny proti osobě Paroubka je to až hanlivé například ty skupiny na FB vůbec nekomentuju.
21. 02. 2010 | 19:14

MartiX napsal(a):

To VH.
Tak to koukam,ze prave delame to same...taky prave smolim publikaci :o)

Narozdil od Vas to jeste J Exp Med asi nebude,coz me mrzi....ale do Fol. Biol. to snad taky hned posilat nebudu .o), takze z toho snad par kafemlejnkovych kacek bude :o))))).

Ikdyz musim si precist Vas comment o Czech Mediocre Res abych vedel kam podle Vas patrim :o).

Ad Vas blog...samozrejme chapu,ze to psani o vsem moznem delate pro zabavu...nejsem padly na hlavu.

Jen me nesedi montovani predsudku (napr. politickych) angazovanosti do jinak solidni debaty o pomerne vaznych, vedeckych a aktualnich vecech.

... netyka se to Vasich "filosofickych" blogu, tedy ani dnesniho, to je jasne.

Ale napr. v diskusi o financovani vedy a vyzkumu to myslim fakt nicemu neprospeje...

Vsechny Vase namitky proti kafemlejnku vicemene beru,ale vy zas urcite chapete moji neduveru v ceske rady starsich...pocitam, ze jste toho zazil vic nez ja :o).

Presel jste tu motivacni stranku...pritom to je to nejdulezitejsi a prave tyto "hrany" by rady starsich uhladily jako prvni, na to vemte jed!!!

V debate o kvalite se nemusime prit...tam s Vami budu jen souhlasit, byt ten muj skok nebude mit IF a prestiz napr. J Exp Med (15,5m).... cestnej skokan do dalky dovede dobrej skok uznat, ikdyz neni jeho.

Bohuzel ne vsichni skokani jsou u nas cestni. Nekdy podezrivam cele vedni obory, ze si z neporovnatelnosti a nekontrolovatelnosti vystupu udelali peknou zivnost a oficializovane leharo.
21. 02. 2010 | 19:16

stále rebel napsal(a):

Často se zde v diskusích objevuje demagogie pravicových příhlouplíků, že v období vlády ČSSD panovala nějaká světová konjunktura. Není tomu tak. Slušný výsledek měly státy, na kterých jsme ekonomicky závislí, až v roce 2006.

Německo - růst HDP 2001 - 2006
1.2 0.0 -0.2 1.2 0.8 3.2
Pramen: Eurostat.
21. 02. 2010 | 19:18

Moxastin napsal(a):

http://zvedavec.org/komenta...

Cele je to zajimave. Tenhle clanek me hodne donutil premyslet. Doporucuji precits
21. 02. 2010 | 19:52

Petr Havelka napsal(a):

Teoretické základy ekonomické politiky ČSSD
ČSSD vychází z nejlepších revolučních tradic marxismu-leninismu, marxovy ekonomické postuláty jsou pochopitelně i základem všech ekonomických úvah ČSSD. Marxistickou socialistickou ekonomii bravurně zvládnul, prosadil v praxi a dále rozpracoval ekonomický genius ČSSD Bohuslav Sobotka. Obecnou teorii ekonomiky socialistického státu obohatil Sobotka o speciální teorii podhodnoty.

Teorie podhodnoty stručně řečeno říká, že dluhy jsou základem sociálních jistot a prosperity a že dluhy se ne vždy musí platit a pokud k tomu nakonec přeci jen dojde, pak je stejně musí zplatit někdo jiný (v případě jakýchkoli potíží navíc stačí vždy natisknout nové peníze).

Jako praktický důkaz platnosti své ekonomické teorie uvádí Slávek (tak mu ve straně soudruzi důvěrně říkají) příklad Argentiny. Argentina vyhlásila státní bankrot, později vydala nové dluhopisy, které měly zhruba poloviční cenu. Naprostá většina věřitelů raději přijala znehodnocené dluhopisy, než by riskovali, že přijdou úplně o všechno.

Svoji převratnou ekonomickou teorii Sobotka jako ministr financí úspěšně naordinoval České ekonomice. Aby státní dluh dosáhl potřebné nadkritické hodnoty, po které následuje bankrot a všeobecný blahobyt, je nezbytné zajistit ještě jedno socialistické funkční období. Tímto stranickým úkolem byl pověřen soudruh Jiří Paroubek (úspěšný a v kolektivu oblibený absolvent VŠE v Praze, který si kdysi v socialistickém podniku Restaurací a jídelen (RaJ) vysloužil roztomilou přezdívku Šuplík).

http://necyklopedie.wikia.c...

Šibalokracie je druh velmi se rozšiřujícího politického systému, spočívajícího v klamání občanů a obohacování se členů tohoto vládního seskupení na obyčejných lidech. Za průkopnickou zemi využívající tohoto systému můžeme považovat Českou republiku, v níž jsou političtí příslušníci asi nejvynalézavější na světě. Jejich cílem je nepochybně zdokonalovat šibalokracii a před občany ji metamorfovat na jedno z nejlepších státních zřízení na světě. Snem každého politika jenž se zapojil a dřel na vývoji již zmíněné vlády je vlastnit nevyčerpatelné peněžní konto, jachtu , ty nejhezčí ženy a nestárnout. Občané ačkoli to s nimi všichni politici myslí upřímně mohou jen závidět a platit.

Znaky Šibalokracie:

nespokojení občané ( jen ti inteligentnější, menšinám a blbcům to vyhovuje )
usměvaví vládní představitelé
platí se za vše ( v hotelích už i za čistý vzduch )
přibývá bohatších lidí ( zejména v politice )
velký rozvoj podplácení

http://images2.wikia.nocook...

http://necyklopedie.wikia.c...
21. 02. 2010 | 19:53

dr. gonzo napsal(a):

podle me je to spis tim, ze mladi lide si lepe uvedomuji souvislosti a timpadem na ne socansky populismus nefunguje. a tipuju, ze vudce strany, ktery vypada jako ukazkovy bolsevik, pro mlade taky zrovna lakavy neni.
21. 02. 2010 | 19:54

PatientO.T. napsal(a):

21. 02. 2010 | 19:55

Marcus napsal(a):

Myslim, ze prof. Horejsi presne popsal situaci, jaka je. Podle meho nazoru jsou pricinou predevsim nase media, ktera primo ci podprahove prezentuji levicove strany jako populisty, rozhazovace, podporovatele nemakacenku atd. Pritom tyto strany chrani zajmy pracujicich - sice, podle meho nazoru, ne zcela dostatecne, ale alespon nejak (souhlasim s p. Muellerem, ze minimalne v nekterych oblastech je treba nemecka CDU/CSU nalevo od CSSD).
Nazory spolecnosti formuji predevsim media - a ty jsou u nas vetsinove pravicova, takze se neni cemu divit - kdyby aspon psali trochu seriozne, bohuzel politicke komentare treba MFD, LN ci HN mi ze vseho nejvice pripominaji predrevolucni Rude Pravo (akorat se misto o zlovolnych imperialistech pise o zlovolnych socialistech).
21. 02. 2010 | 20:07

Vico napsal(a):

To s tím pravičákem, který se ptá, co mohu udělat pro stát a levičákem, který se ptá, co stát může udělat pro mně - je tedy opravdu zvonek!

Už vidím, jak se ministr Řebíček sám sebe ptá, co může udělat pro stát, třeba převzít další velkou státní zakázku :))

Motto dnešního modrého svazáka spíše je : Co mohu udělat pro sebe, abych získal nějakou státní nebo komunální zakázku.

Topolánkovské pravici se totiž stát už dávno zalíbil. Žádné méně státu, ale více státu. Poznání, že stát je špatný hospodář, je třeba především využít. Zatímco socka obrací každou korunu v ruce, stát klidně vysolí za samopal 180 tisíc. To je alespoň zákazník.

Škoda jen, že část těch prachů jde na ty budižkničemy a ne na nějaké další zakázky, třeba akvapark na Sněžce nebo olympiádu v Praze.

Oranžoví teda také mají máslo na hlavě, ale jejich voličská základna je svazuje alespoň v tom, že si přece jen nedovolí až tolik nahlas mlaskat a poněkud více přihodí z bohatě prostřeného stolu i pod stůl, "aby byl zachovaný ten sociální smír"."Kočkodrom" nic moc, ale pořád to není "Špindlerův mlýn" v Toskánsku.

Už vidím, jak mozek volební kampaně ODS Ivan Langer vymýšlí volební hesla na billboardy až mu z temene vystřelují vlasové implantáty jako dikobrazí ostny. Ani bych se nedivil, kdyby nad ránem vítězoslavně zařval - už to mám. Tohle by mladý mohlo oslovit.

"Dědeček a babička ujídaj nám z chlebíčka."

A jeden šok na závěr. Konečně jsem pochopil důvod, proč je Emissary tak napravo zejména pokud jde o daně. Jestli si myslel, že vyšší zdanění se vztahuje na celý plat/což by vedlo k tomu, že čím více hrubého, tím méně čistého/, tak se mu fakt nedivím:)
21. 02. 2010 | 20:13

Josef K. napsal(a):

To Karel Mueller.
Milý pane, pokud jde o Váš vzkaz mně, pak mohu pouze konstatovat, že to nebyli ruští matematici, kteří začali likvidovat onu říši zla (otázka je zda nepokračuje), pokud pominu Sacharova a pár dalších, asi jednoho z mála ruských fyziků, který se postavil režimu. Ještě více, američtí exaktní ekonomové nedovolili USA plně bojovat proti Německu v prvních letech války, protože německá správa měla na leasing zařízení IBM, nebyli to ruští matematici, kdo bojovali proti ruským okupacím Evropy, ani němečtí exaktně myslící inženýři, keří bojovali proti národnímu socialismu a lágrům. Už vůbec ne zlatí čeští vědci a matematici, kteří poslušně sklápěli hlavy při hrůze ze ztráty párku a chalupy. Lidé, keří žijí v obdivuhodných mýtech o jediném správném výkladu lidských schopností srkze IQ a mýtu, že svět a lidskou bytost ze vysvětlit matematicky jsou hlupáci, kteří podlehli ideologii spásy světa skrze technologie a jakési objektivně jedině správné poznání dané deus ex machina. Tím se neliší od jiných, kteří měli ideologie jiné. Ve vyspělé lidské společnosti platí za nejvyšší kvalitu otevřené vědění s odpovědností vůči poznání a důsledkům... To je odpověď i na Vaše hodnocení některých západoevropských univerzit, proto naštětí přesahují ty tuzemské. Vaše tendence ke konspiračním teroiím, o údajné nepřístupnosti materiálů, je žvást a projev lenosti si je opatřit. Vaše hodnocení prací vychází z časopického čtení. Vaše míry se hroutí, svět se komplikuje, nebude tak normalizačně jednoduchý. Ostatně, k článku pana Hořejšího, intelektuál není každý vědec, intelektuálem může být i dost těžko člověk, který se ideologicky jen tak přichyluje k nějaké pravici, levici, středu, hořejšímu či dolnímu či hnědému či fialovému. Ten pojem má jistou historii, která jej definuje navzdory Vaši exaktním počtům.
21. 02. 2010 | 20:23

almost glossed™ napsal(a):

"tipuju, ze vudce strany, ktery vypada jako ukazkovy bolsevik, pro mlade taky zrovna lakavy neni"

Je zajímavé, jak se všemi diskusemi táhne jako nit jedna pravicová mantra o důležitosti vzhledu člověka.

"Pravicovému" metrosexuálovi nevadí, že ho do boje proti komunismu žene přední vytrénovaný komunistický lampasák, který v minulosti nesčetněkrát přísahal, že bude KSČ a svou socialistickou vlast bránit se zbraní v ruce. Že bude zabíjet kapitalisty a vnitřní nepřátele státu.

Pravicový metrosexuál kontinuálně hodnotí a oceňuje proporce a oděv a považuje to za jedno z klíčových vodítek svých volebních preferencí.

Další záhadou je obliba "pravicového" voliče v análním humoru. Všiml jsem si toho v řadě diskusí. Debaty o řitních otvorech, vyměšování a všem, co s tím souvisí jsou oblíbenou kratochvílí "pravicového" činitele.
Tento člověk http://cs.wikipedia.org/wik... měl pro tento jev v minulosti toto vysvětlení:

"Anální fáze vývoje

odpovídá době batolete, kdy chodíme na nočník a učíme se "zadržovat." Dítě zakouší pocit hrdosti, když se mu to daří ("umím to! jsem nejlepší!"), pociťuje slastný pocit vlastnění svého výtvoru ("moje!") Stává se poslušné vůči autoritě nebo se naopak pokouší vzdorovat a stát vůči ní v opozici. Tyto vzroce mohou ovlivnit charakter na celý život (pokud se nepodaří úspěšně dozrát do fáze genitální).

Anální charakter se vyznačuje těmito vlastnostmi:
spořivost, hromadění majetku (zadržování), sklon ke sběratelství ("moje!")
nutkavá potřeba čistoty (dle Freuda je to reaktivní výtvor na pudovu zálibu v nečistém - pokouší se "odčinit" své chtění, protože ho provází pocit viny) -> může vést k nutkavé neuróze, čistotným rituálům, parodii "zbožného člověka", který ze sebe nemůže smít stopy hříchu)
svéhlavost, paličatost, neoblomost ("ne a ne a ne!")
nenechá se ovlivnit názory druhých, vždy tomu rozumí nebo to umí líp ("umím to! jsem nejlepší!")
potřeba kontrolovat druhé (opět souvisí s úzkostí, nedůvěrou v uspokojení vlastních potřeb)
vztahy bývají závislé, popř. postižené sadomasochistickým laděním
může v hloubi duše toužit po přijetí - nebo osamostatnění"

Zdroj: http://ografologii.blogspot...

Udává se také ustrnutí v této fázi a pozůstatky v podobě tzv. "anální osobnosti":
"Pro anální osobnost je typická spořivost, či naopak nepřiměřená velkorysost, přehnaný sklon k pořádku či naopak k nepořádnosti, značná svéhlavost a vzdorovitost."
zdroj např. zde: http://www.ms.mff.cuni.cz/~...

Každý může srovnat, nakolik Freudova charakteristika odpovídá našemu "pravicovému" činiteli.

Sám vidím zejména jakousi povrchní znalost učebnicových faktů (jde zejména o studenty ekonomie?), které jsou však velmi nepřiměřeně generalizovány. Drží se jich jako "zákonů", přestože je takto jejich autoři rozhodně neprezentovali, a podivují se, že je pod učebnicovými názvy neznají všichni kolem. Takto jsou kdykoliv ochotni poučovat i zkušené praktiky, kteří učebnice desetiletí neměli v ruce a k ničemu je nepotřebují. Pro ně jako pro lehce informované laiky jsou to však boží zákony a které podepírají svět vždy a za všech okolností.
21. 02. 2010 | 20:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy