Jsme ve světové špičce!

14. 02. 2010 | 10:58
Přečteno 19418 krát
Před několika týdny byla zveřejněna analýza vědecké publikační produktivity více než 2000 nejvýznamnějších světových výzkumných institucí (universit, neuniversitních výzkumných institucí) za období 2003-2007. Těmito analýzami se systematicky zabývá na vysoké profesionální úrovni španělský projekt SCImago.
Hodnoceny jsou jak kvantitativní (celkový počet vědeckých publikací), tak kvalitativní aspekty (průměrná citovanost, rozsah mezinárodní spolupráce, počet vysoce citovaných publikací).


V žebříčku sestaveném podle celkového počtu vědeckých publikací najdeme v první desítce francouzský CNRS (obdoba naší AV), ruskou a čínskou Akademii věd, Tokio University, Harvardovu universitu, německou Max-Planck-Gesellschaft (taktéž obdoba naší AV), University of Toronto, americký NIH, University of California a University of Michigan.

Z českých výzkumných institucí se Akademie věd ČR v tomto žebříčku umístila na 99. místě, tedy mezi nejvyššími 5%, Universita Karlova byla 203., Masarykova universita 758., ČVUT 779., VŠCHT 1108., Jihočeská universita 1435., Universita Pardubice 1548., VUT Brno 1831., Západočeská universita 1863.

Je třeba říci, že na světě celkem existuje mnohem více výzkumných institucí než 2124 hodnocených (do hodnocení SCImago byly zařazeny pouze instituce, které vyprodukovaly v roce 2007 alespoň 100 vědeckých publikací), takže ve skutečnosti jsou AV a UK spíše v exkluzivní společnosti „top 1%“ výzkumných institucí světa.

Z „východoevropských“ výzkumných institucí se výše než AV ČR umístila jen ruská AV (3.), polská AV (52.) a Moskevská státní universita (80.).
Až za AV ČR najdeme např. vídeňskou universitu (181.), maďarskou AV (213.) či dvě největší maďarské university (631., 632.)

Umístění v tomto žebříčku je samozřejmě závislé nejen na skutečné produktivitě, ale také (možná hlavně) na velikosti instituce, a je tedy potřeba podívat se také na kvalitativní aspekty.

Tam už je to s umístěním českých výzkumných institucí horší – v žebříčku podle indikátoru zvaného „Field Normalized Citation Score“, který kromě prosté průměrné citovanosti bere v úvahu i to, v jakých oborech daná instituce působí, najdeme AV až v druhé polovině peletonu (1295.). Podle tohoto parametru je AV přesně na světovém průměru, podobně jako třeba University of Nebraska, University of Greenwich či Universidad Politécnica de Madrid.
Další české výzkumné instituce najdeme i podle tohoto kvalitativního parametru až za AV, avšak rozdíly jsou poměrně malé – Jihočeská universita 1318., Universita Karlova 1435., Universita Pardubice 1473., Masarykova universita 1490., atd.

V tomto „kvalitativním“ žebříčku se před AV ČR z „východoevropských“ institucí nachází o něco výše pouze slovinská AV (1244.) a maďarská Eötvös Loránd University (1208.).
Hluboko pod ní najdeme polskou AV (1649.), slovenskou AV (1797.), Moskevskou státní universitu (1951.), či ruskou AV (2034.).

Bez zajímavosti není ani žebříček celkové vědecké produktivity jednotlivých zemí.
Česko se v něm nachází na slušném 30. místě, před Novým Zélandem, Portugalskem, Argentinou, Maďarskem či Irskem. Před námi je sice Polsko (19.), které má ale 4x víc obyvatel, ale jen zhruba 2x víc vědeckých publikací.

Je ovšem fakt, že v žebříčku podle kvalitativních paramerů by Česko bylo na mnohem méně čestném místě...
V takovém žebříčku by ovšem poněkud paradoxně Japonsko, Německo či Francie skončily za takovými giganty jako Panama, Tokelau, Malawi či Gambie (na prvním místě by bylo s velkým náskokem British Indian Ocean Territory) , což ukazuje, že s tím parametrem bude asi něco v nepořádku...

Překvapilo mě, že umístění AV a UK někteří lidé (např. bývalý předseda AV Václav Pačes) hodnotili jako neúspěch.
Titulek článku na Aktuálně.cz trochu hloupě hlásal „Svět Čechům znovu utekl, nejlepší badatelé jsou až stí“.
Já si naopak myslím, že umístění AV (i UK) je až překvapivě dobré, zvláště ve srovnání s ostatními „východoevropskými“ institucemi. Dokonce i ty kvalitativní parametry nejsou u AV a UK nijak špatné (světový průměr, špička mezi „východoevropany“, malý odstup od mnoha „západních“ institucí).
Které jiné české instituce patří ve svém oboru mezi světovou pětiprocentní špičku?
Snad jen soudy, prezident a parlament, že...

Takže si to shrňme - Akademie věd ČR je podle skutečně objektivního mezinárodního hodnocení nejproduktivnější i nejkvalitnější českou vědeckou institucí.
Potvrzuje se tedy to, co AV neustále říká, a čemu někteří nechtějí věřit.

Doufejme, že si to uvědomí hlavně ti, kteří rozhodují o budoucnosti naší vědy...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Vymyslete perpetuum a jste první.
14. 02. 2010 | 11:36

Kritik napsal(a):

Většina českých hlav patřila vždy mezi ty moudré, vzdělané a nápadité. Ale vítězily, až na výjimky, ty hloupé, tupé a zbabělé.

Takže, pane profesore, připravte se na pořádné rány klackem. Což by tohle mohli snést ti, kteří se při pohledu do zrcadla neustále ptají "kdo je tu chytřejší nade mne"?
14. 02. 2010 | 11:37

Jemnický napsal(a):

Hořejší

Ve sportovních odvětvích jsme na tom daleko lépe než ve vědě. Téměř v každém máme mistra světa, olympijského vítěze nebo rekordmana. Pozoruhodné na tak malou zemi.
Čím to asi bude, že ve vědě je to nic moc? Určitě tady nejsou hloupí vědci, ale řízení vědy asi za moc nestojí. Když se podíváte, kam půjdou ty miliardy z EU pro vědu a kdo za těmi projekty stojí, tak ani lepší umístění není na obzoru. Ve svém okolí znám 4 projekty a zaplakal bych, pokud se už nesměji jako na divadelní frašce.
99 místo, je to maximum, kterého naši vědci jsou schopni dosáhnout? Já vím, že máme na víc. Jenže to je reálný úkol pro další generaci, kde už ve vedení nebudou bývalí svazáci a předsedové ZO KSČ, kteří si přihrávají peníze a celkem bezostyšně si hrají malou domů.
Jedu se proběhnout na běžkách.
Váš Jemnický

P.S. Je zvláštní, že termín svazáci elektronický slovník už nezná.
14. 02. 2010 | 11:40

Václav Kalous napsal(a):

Tyhlety vědy lidi jenom otravují. Já bych ty akademie zrušil.
14. 02. 2010 | 11:41

almost glossed™ napsal(a):

Jemnický: Vymyslete jakoukoliv (třeba sportovní) disciplínu, která bude poměřovat zásadně kolektivní výsledky např. 4000 lidí - klidně i takovou, která by zvýhodňovala Čechy a uvidíme, jestli bude mít český kolektiv šanci na vítězství.

Nemyslíte, že kolektivní poměřování v tak velkých číslech VŽDY z principu zvýhodňuje větší populace, prostě proto, že je statisticky vyšší naděje, že dají dohromady více výjimečně dobrých lidí?

Přece je nesrovnatelný výkon jednotlivců (nejlepší se mohou vyskytnout kdekoliv a mohou překonat i nepříznivé společenské podmínky) nebo kolektivní sporty s několika lidmi (klidně i dvaceti) s takto rozsáhlými populačními vzorky. S tím už statistická pravděpodobnost i společenské podmínky (finance, žebříček hodnot společnosti...) zahýbou pořádně.
14. 02. 2010 | 11:52

Karel Mueller napsal(a):

Jemnický:

Už Churchill napsal ve třicátých letech minulého století ve své knize Thoughts and Advantures:
Je už jen jedno odvětví, které není vyhraženo trpaslíkům a tím je věda. Kdo tam chce něco udělat musí být skutečný velikán. Může se stát, že v aparátu vědy sedí trpaslíci. Pak ovšem končí věda a začíná úřad.

Jsou zde dvě roviny: Podmínky pro vědeckou práci a skutečně významné vědecké výsledky.

Pokud jde o první bod: V českých podmínkách byly jsou a budou poněkud tristní. Spousta špičkoých mozků pracuje v zahraničí. Proto také profesor píše o instituci, nikoliv o českých mozcích. Jak dalece je to umístění úspěch si netroufám posoudit.

Kvalitu vědecké práce dost dobře nelze posoudit počtem publikací. A kvalitu publikace dokonce nelze poměřovat ani počtem odkazů. Není to prostě nijak jednoduché. Můžete mít nesmírně cennou práci, která patří spíš do "technického servisu" a v zásadě by ji napsal i středoškolák. Obráceně lze mít průlomovou práci obsahující originální myšlenky, která třeba zatím nemá využití.

Tato hodnocení prostě nemají jednoznačnou vypovídající hodnotu.
14. 02. 2010 | 12:08

prirodovedec napsal(a):

Scimago je bezesporu dalsi velmi zajimavy odkaz (po Shanghai ranking, THES, ISI Thomson, SCOPUS, Google Scholar, ...), ktery jiz ale probehl medii. Tim blog neni novy - prijemne ovsem shrnuje www odkazy.

Skvele jsou na www odkazech moznosti generovani tabulek, schemat, map, filtrace ... a tedy dalsiho zpracovani jdouciho za ramec Scimagu.

S ohledem na to, ze ISI Thomson je stale vice kritizovan (komercni konkurenci) a je nahrazovan SCOPUSem (viz THES a zde), je cenne, ze se zde nabizi agregovany pristup k jeho datum. Samozrejme se vynorili kritici neuplnosti SCOPUS zejmena v citovanosti instituci (ruzne nazvy aj). Za par let zrejme prevladne Google Scholar podobne jako elektronicke a rychle reagujici casopisy. Tistene zatim vice brani "role kseftu a tradic" ve vede, je otazkou, kdy se objevi a prevladne "bezplatna Linux idea" i ve vede.

Na Scimagu samozrejme vadi neuvadeni objemu penez vynalozenych na vyzkum, velikost instituci podle rozpoctu, poctu vyzkumniku. Coz pro ucely CR lze ziskat z jinych zdroju, ale nelze prilis brat vazne nektera srovnani, pokud se netykaji SCOPUS podchycenych citaci SCOPUSem uvedenych paperu. Ta vypadaji rozumne.

Proto porovnani AV a ceskych VS je samozrejme podle absolutnich ukazatelu ponekud komedialni zalezitost ... nebo rekneme i nevedecka :).

Potom je pro mne podstatny kontrast autorovych vet:

"Těmito analýzami se systematicky zabývá na vysoké profesionální úrovni" :)

"Umístění v tomto žebříčku je samozřejmě závislé nejen na skutečné produktivitě, ale také (možná hlavně) na velikosti instituce ..." :))

"V takovém žebříčku by ovšem poněkud paradoxně Japonsko, Německo či Francie skončily za takovými giganty jako Panama, Tokelau, Malawi či Gambie (na prvním místě by bylo s velkým náskokem British Indian Ocean Territory) , což ukazuje, že s tím parametrem bude asi něco v nepořádku..." :)))

Po tvrzeni:

"Takže si to shrňme - Akademie věd ČR je podle skutečně objektivního mezinárodního hodnocení nejproduktivnější i nejkvalitnější českou vědeckou institucí."

Konstatuji, ze trocha zdrzenlivosti v zaverech by autorovi slusela.

Jsem ochoten s nim v necem souhlasit. Nicmene Scimago www stranky zduraznuji vyznam predevsim pro spanelsky hovorici zeme. To je drobnost. Ale report se nezabyva produktivitou a efektivnosti (tato slova v nem neuvedena). Bylo by tedy vhodne upresnit v cem je hodnoceni:

"skutecne objektivni" - tim, ze AV absolutne odskocila UK o tolik? :)

"mezinarodni" - spanelsky projekt, jasne, ze bere instituce celeho sveta (a SCOPUS jako zdroj).

"nejproduktivnejsi" - jak byla produktivita autorem definovana?

"nejkvalitnejsi" - jak byla kvalita tedy definovana?

Cili uvedena veta se mi jevi z vedeckeho hlediska autora z AV nelogicka a nedustojna.

Nicmene, abych skoncil pozitivne: Podle mne vetsina ustavu AV a vyzkumniku AV je skvela a svetove konkurenceschopna zejmena za ty penize, ktere dostavaji.

Je ale chybou takto zjednodusene (a nevedecky) argumentovat o vede byt v dobre vire. Vsichni ctenari nejsou prece pitomi, a pak to vypada jako propaganda. Mene nekdy znamena vice.

Pres chvalu je ovsem pravdou, ze podle nekolik let znamych pravidel nedokazali na AV "vygenerovat" vice tzv. "RIV bodu" na Kc vyzkumneho zameru nez VS, a proto o prostredky AV prisla podle RVV alespon dva roky planovaneho postupu. Propadla se za VS i v ukazateli IF publikace na Kc. To se stalo bolestnym i s ohledem na kraceni za krize a presuny k tzv. aplikacim.

Od te doby probiha emocionalni boj vsech proti vsem a rozhodnou volby.
14. 02. 2010 | 12:50

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

"podle nekolik let znamych pravidel nedokazali na AV "vygenerovat" vice tzv. "RIV bodu" na Kc vyzkumneho zameru nez VS, a proto o prostredky AV prisla podle RVV alespon dva roky planovaneho postupu. Propadla se za VS i v ukazateli IF publikace na Kc."

Ústavy AV na rozdíl od vysokých škol, žádné jiné institucionální peníze, než ty „na výzkum“ nedostávají. Vysoké školy ovšem dostávají ještě značné částky z jiné kapsy státního rozpočtu (MŠMT) – na výuku. A právě v tom je ten zakopaný pes – peníze „na výuku“ a „na výzkum“ se na fakultách samozřejmě do značné míry „míchají“ a tedy značná část z těch „výukových“ peněz se de facto použije i na podporu výzkumu. A je to tak úplně v pořádku – výzkum by měl být samozřejmou a nedílnou součástí vysokoškolské výuky (magisterské diplomové práce, doktorské disertační práce).
Velká část těch výukových peněz se použije na mzdy pedagogů-badatelů, další část na provozní náklady budov (topení, údržba).
Takže kdyby se stalo, že by vláda v nějaké krizové situaci všem zcela zrušila onu institucionální dotaci „na výzkum“, kolegové na fakultách by aspoň dostávali většinu svých mezd, v jejich budovách by se topilo a kromě výuky by mohli nadále pracovat na svých grantových projektech (financovaných samozřejmě nezávisle („účelově“) na tom institucionálním přídělu).
Pokud by ovšem onu institucionální dotaci na výzkum nedostali pracovníci ústavů AV, nemohli by dělat skoro nic – nedostávali by většinu svých mezd (kromě těch „grabtových“), v jejich budovách by se netopilo a nešel by tam proud. Takže by v podstatě nemohli využívat ani ty „účelové“ (zjednodušeně řečeno „grantové“) prostředky na výzkum, které by jim zůstaly.
Je tedy logické, že ta institucionální dotace „na výzkum“ musí být u ústavů AV o něco větší, protože se z ní platí i to, co se na fakultách a resortních ústavech pokryje z jiných zdrojů.
To naprosto není nic proti našim kolegům na vysokých školách (kteří skutečně mají většinou těžší život než my v ústavech AV), ale jen uvedení věcí na pravou míru.
Byl bych moc rád, kdyby se tato neustále zpochybňovaná a zamlžovaná skutečnost konečně uznala jako jasný a zásadně důležitý fakt.

Abychom si o velikosti těch prostředků „na výzkum“ a „na výuku“ udělali přesnější představu (přibližné údaje z roku 2007):
AV dostávala jako (neinvestiční) institucionální dotaci na VaV cca 4,7 miliardy Kč (a nic jiného), vysoké školy cca 4,8 miliardy Kč. Vysoké školy ovšem k tomu dostávaly ještě cca 19,7 miliard jako neinvestiční dotaci na výuku…
Celkově byl institucionální rozpočet (včetně investičních prostředků a prostředků z vlastních, mimorozpočtových zdrojů) v případě AV cca 8,7 miliard a u vysokých škol cca 35 miliard (abychom se dostali k úplným číslům, bylo by k tomu potřeba přičíst jak u AV tak u vysokých škol ještě vysoutěžené „účelové“ prostředky).

..
14. 02. 2010 | 13:11

Boa napsal(a):

Hodnocení podle počtu publikací a citací v odborné literatuře nic nevypovídá o kvalitě vědeckého pracoviště.
Zvlášť pokud toto pracoviště bádá v oblasti evoluční teorie, pozoruje vesmírná tělesa, ke kterým se nikdy člověk nedostane, plácá o mimozemských civilizacích a vytváří pseudofilosofické teorie scientismu a pragmatismu.
14. 02. 2010 | 13:44

Boa napsal(a):

Hodnocení podle počtu publikací a citací v odborné literatuře nic nevypovídá o kvalitě vědeckého pracoviště.
Zvlášť pokud toto pracoviště bádá v oblasti evoluční teorie, pozoruje vesmírná tělesa, ke kterým se nikdy člověk nedostane, plácá o mimozemských civilizacích a vytváří pseudofilosofické teorie scientismu a pragmatismu.
14. 02. 2010 | 13:44

hoven napsal(a):

souhlasim, investice do vědy musí být priorita, krize nekrize. taky jsem pro to, aby absolventni vysokých škol odváděli ze svých platů část peněz těmto školám po dobu rovnající se době jejich studia.
14. 02. 2010 | 14:07

ver napsal(a):

perpetuum mobile , Ládíku , bylo vymyšleno v Lidovém domě s plánem v létě ho uvést do provozu
14. 02. 2010 | 14:08

iga napsal(a):

Jestli tim atributem prumernosti nejsme prave my - Cesi...

Vzdyt na University of Nebrasca pusobi neprehlednutelna ceska mensina - to mi pripada docela zajimave.
14. 02. 2010 | 14:17

scallop napsal(a):

To vaclavhorejsi:

Berte vazne, co pise prirodovedec. Blog, ze ktereho cisi propaganda, nadela vice skody nez uzitku. A to on treba nezminil odstavec

"Česko se v něm nachází na slušném 30. místě, před Novým Zélandem, Portugalskem, Argentinou, Maďarskem či Irskem. Před námi je sice Polsko (19.), které má ale 4x víc obyvatel, ale jen zhruba 2x víc vědeckých publikací." Kolik obyvatel ma asi Novy Zeland ?

Kdybych byl statni urednik, ktery rozhoduje a penezich pro vedu, tak chci znat produktivitu prace !
14. 02. 2010 | 14:23

iga napsal(a):

Ja mam trochu obavu, aby se nereklo, ze vzhledem k dobrym vysledkum za stavajicich podminek bude nejlepsi zachovat soucasne (pod)financovani.

Hoven

mate naprostou pravdu. Souhlasim i s vami navrhovanym ex-post skolnym, pokud by bylo rozume nastavene. A jeste bych dodala, ze stat ma penez dostatek, bez ohledu na to, co politici rikaji, jen hospodareni s nimi je nanejvys nepruhledne a existuje az prilis mnoho cernych penezovodu. V teto optice mi pripada, ze na vedu se dostava mnohem mene, nez by zaslouzila.
14. 02. 2010 | 14:26

iga napsal(a):

hoven

Pregnantne popsano (to s tou bradavici).
Ovsem v pripade, ze se ke korytku dostane uz ponekud zatuchly vanek, obavam se, ze bude platit to same co u bradavice, jen s tim rozdilem, ze luza nedostane nic:-)
14. 02. 2010 | 14:30

Stařeček napsal(a):

při porovnávání výsledků ve vědě a ve sportu by bylo možná zajímavé jaké podpoře se těší špičkový hokejista, fotbalista a vědec. Jaký dluh pro svoji slávu si může dovolit uvalit na stát lyžařka a jakou chemik vyvíjející lék na rakovinu, máte někdo údaje?
14. 02. 2010 | 14:32

pifpaf napsal(a):

iga: podfinancování je relativní pojem... CNRS je taky podfinancovaná (porovnejte si příjem vědce tam a u na AVČR v přepočtu k ceně v života u nás a ve Francii a uvidíte, že AVČR na tom bude líp) a je v první desítce.. Celé je to nesmysl, srovnávat celou AV třeba s malou JČU... hausnumera
14. 02. 2010 | 14:44

Ládik napsal(a):

ver:
vím - do voleb vyrazí s heslem "Oslíčku, otřes se!"
14. 02. 2010 | 14:45

hoven napsal(a):

iga,
souhlasim, pro mě není volba ani upocená, ani vánek. volím Stranu svobodných občanů, můj hlas propadne, ale to je jedno. vyhraje upocená, tahle země si potřebuje projít vládou socanů a komunistů , aby se některým lidem vrátila paměť. a prohra ODS povede k očištětí od současneho vedení a doufám, že v budoucnu bude opět volitelnou stranou.
14. 02. 2010 | 14:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
14. 02. 2010 | 14:57

Hurá napsal(a):

Takže ve světovém kontextu je to velká slabota.
14. 02. 2010 | 15:00

dalimír napsal(a):

Dobrý den pane profesore ,tohle téma ted není aktuální ,blíží se kvapem volby tak nahánějte raději voliče !!! Ale jinak samozřejmě Vám přeji aby jste si těch peněz vysloužili v AV co nejvíce ! Ihned jak bude zvolena nová vláda tak je patřičně přitlačte ke zdi! Školství a věda u nás musí být na prvním místě ! Dal.
14. 02. 2010 | 15:12

ver napsal(a):

Ladik
po volbách změní heslo na :
" Osli třeste se "
14. 02. 2010 | 15:42

Frante napsal(a):

Diskuze nějaká krátká. Možná to chtělo bulvárnější nadpis "Nobelova cena opět v ČR!". Je teda fakt že už dlouho nebyla. Ale to je spíš Charvátova otázka
14. 02. 2010 | 16:09

ver napsal(a):

Nobelova cena za ekonomii nás nemine
14. 02. 2010 | 16:14

zdesta napsal(a):

ver.Vyhnete se hrozbě fungovat jako třepací osel tím,že se budete ucházet o místo v AV.O takový geniální mozek budou mít určitě enormní zájem.
14. 02. 2010 | 16:23

almost glossed™ napsal(a):

scallop:

"Kdybych byl statni urednik, ktery rozhoduje a penezich pro vedu, tak chci znat produktivitu prace !"

A do toho indexu "produktivity práce" byste zahrnul náklady (nejen výnosy)?

a) ANO
b) NE

Když si kupujete automobil, nezvažujete poměr mezi náklady a výkonem? Zvažujete jen výkon?
14. 02. 2010 | 16:32

zdesta napsal(a):

almostgloset. To je bezva nápad. Takže partička která bude koumat nad rakovinovým bujením a nad eliminací tohoto jevu,dostane termínované prachy.Jako u rohlíků.Od tří hodin do sedmi upečete 1000 rohlíků,jinak šmytec-nejste produktivní.
14. 02. 2010 | 16:50

Moxastin napsal(a):

Překvapilo mě, že umístění AV a UK někteří lidé (např. bývalý předseda AV Václav Pačes) hodnotili jako neúspěch.

Nedivim sw mu AV CR ma mnohem vacsi potencial, nez 100. pozice. Problem je vo financovani vedy. Potencialni vedci radsej jdou jinde. Za tu almuznu to ani nijak inak nejde.
14. 02. 2010 | 16:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Moxasti:

"Potencialni vedci radsej jdou jinde. Za tu almuznu to ani nijak inak nejde."

Musim rici, ze v poslednich cca 5 letech to uz zase takova almuzna nebyla. Uz to zacinalo byt docela dobre, penize prestavaly byt tim hlavnim problemem.
Ale loni v lete prisel ten uder od Rady vlady, proti kteremu bojujeme dosud...

..
14. 02. 2010 | 16:59

Vašek napsal(a):

almost glossed™:
"Kdybych byl statni urednik, ktery rozhoduje a penezich pro vedu, tak chci znat produktivitu prace !"
Plátci daní, kteří státní a městské úředníky živí, by se měli ptát proč na práci, kterou v soukromé firmě dělá 1 člověk je potřeba např. na městském úřadu 10 lidí.....
14. 02. 2010 | 17:07

almost glossed™ napsal(a):

zdesta: Ne, takto jsem to opravdu nemyslel. Šlo mi jen o ty celkové statistiky za stát apod. Bez zohlednění nákladů se dá stěží srovnávat země se zemí.

Vašek: tak to už s mými slovy nesouvisí vůbec :-)
14. 02. 2010 | 18:03

scallop napsal(a):

To almost glossed™:

Co se tyce prirovnani k autu, samozrejme podle kriteria cena/vykon. Nekdo ovsem vybira podle znacky.

Chceme stat, ktery dava napr. stavebni zakazky podle znacky nebo podle ceny ?
Chce akademie, aby dostavala penize jen za svou "znacku" ? Urcite ne.

Akademie musi argumentovat svou produktivitou. Jak, to je otazka hlavne pro ni.

Nemam vubec radost z problemu akademie. Znam je jen z mistni blogu a diskuzi pod nim (jsem z oboru, ale momentalne v zahranici) a pohled prirodovedce je realisticky a zasveceny. K tomu se akademie musi postavit nejakymi daty, ktere lze provnat s "konkurenci".
14. 02. 2010 | 18:45

jenicek napsal(a):

Proboha, co to je za nesmysl?!
Dyk ti šašci srovnávej CELKOVÝ výstup institucí! Každej kdo není padlej na hlavu přece bude srovnávat výstup na osobu nebo na investovaný milion (dolarů), tedy parametr nezávislý na množství zaměstnanců, takhle je kupodivu Čínská akademie na vrchu:-) Ačkoli o úžasnosti jejich průměrnýho výstupu bych si myslel svoje. VŠCHT má 1671 bodů a AVČR 14300, ale poměr množství zaměstnanců, kteří mají produkovat tyto výsledky je stejný!
Jinak nechápu proč si profesor stěžuje na sčítání jablek s hrušek v případě kafemlejnek, když teď se chlubí nesmyslem, který je přesně stejný. Jinak je podle toho nepochybně AVČR vysoce nadprůměrná v míře mezinárodní spolupráce, což vypadá dobře, ale samo o sobě může znamenat skoro cokoli třeba to "zahraničí" může být hlavně Slovensko (tuhle hypotézu podporuje také vysoký výsledek SAV).
14. 02. 2010 | 19:31

jiri sponer napsal(a):

Ahoj Vaclave, obavam se, ze zebricek sestaveny podle poctu publikaci nic nevypovida. To by jsi to poradi musel taky podelit poctem zamestnancu. Hlavni je podle mne ten posledni udaj, a sice "kvalita", a tady ten vysledek nijak slavny nebyl. Ruskou AV bych radsi moc neoperoval.... Vysoko postavena je taky napriklad narodni AV Ukrajiny, ktera stejne jako ruska AV vynika chrlenim mnozstvi podradnych clanku, pokud se vezme do srovnani parametr kvalitativni, tak patri logicky mezi absolutne nejhorsi instituce v celem zebricku. Zebricek neprinasi nic noveho a potvrzuje to, co je znamo, a sice, ze i nejlepsi instituce ze stredni a vychodni Evropy nedosahuji zatim urovne prumernych univerzit americkych. Spickova zahranicni pracoviste samozrejme predstavuji uplne jinou ligu. V regionu ma AV nepochybne velmi slusne postaveni a patri k nejlepsim institucim. Nepatrne lepsi z hlediska kvality jsou tam myslim dve madarske VS. Varovne je, ze ackoliv vetsina cinskych a indickych instituci je mizernych, tak jejich elitni instituce se jiz podle techto cisel nachazeji pred nami. Nastesti nikoliv pred USA nebo zapadni Evropou.
14. 02. 2010 | 19:55

vaclavhorejsi napsal(a):

scallop:

Velmi dukladne argumenty a rozbor a srovnani produktivity AV a VS najdete zde 9je to ale dlouhe...0"

http://abicko.avcr.cz/cs/20...

*********************************
jenicek:

Ale vzdyt ja tam jasne rikam, ze je potreba podivat se take na tu kvalitativni stranku (ten parametr "„Field Normalized Citation Score“), ve kterem je AV presne na svetovem prumeru, ostatni ceske instituce pod nim, cinska a ruska AV hluboko pod nim.

Jasny zaver je, ze AV produkuje nejakych 40% vsech ceskych vedeckych vysledku, jejichz kvalita je vyssi nez u ostatnich ceskych instituci. Jsem velmi rad, ze nektere university nas v te kvalite dohaneji.

Pokud jde o tu financni efektivitu, viz odkaz na clanek K.Aima, ktery jsem daval scallopovi.

..
14. 02. 2010 | 20:05

vaclavhorejsi napsal(a):

jiri sponer:

Jiri, cetl jsi ten muj clanek cely, nebo jen nadpis?
Ja prece nerikam nic jineho nez ty??

Pokud jde o to, ze ty nejlepsi "vychodoevropske" instituce jsou nanejvys tak dobre, jako prumerne zapadoevropske a americke - jiste, ale kdyby tomu bylo jinak, byl by to ZAZRAK!
Slusne podminky tady mame tak poslednich 5 let - predtim (rozhodne cela 90. leta) to byla bida s nouzi!

..
14. 02. 2010 | 20:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Mozna bych radeji mel citovat zavery toho dlouheho a dukladneho Aimova clanku rozebirajiciho efektivnost prace AV a VS:

"VVŠ produkují ve srovnání s AV ČR přibližně 1,5krát větší celkový objem zhodnocených kvalitních výsledků ve VaV. Disponují však přibližně dvakrát větší kapacitou FTE („full time“ equivalent) přepočtených výzkumníků, takže jejich výkonnost, vztažená na jednoho výzkumníka, je na úrovni 75 % výkonnosti pracovníků AV ČR.
Pokud jde o výkonnost vztaženou na náklady využité pro produkci výsledků VaV, je rozdíl v agregované výkonnosti mezi porovnávanými entitami v neprospěch VVŠ patrně ještě podstatně vyšší. Kvalifikovaný odhad (viz výše) ukazuje, že VVŠ využívají k podpoře produkce výsledků VaV – vedle jim poskytovaných institucionálních výdajů ze SR na VaV – ještě navíc další částku zhruba stejné velikosti z veřejných prostředků jiných, než jsou výdaje ze SR na VaV. Jinými slovy, VVŠ využívají k tvorbě výsledků VaV z veřejných financí částku přibližně dvakrát větší, než je institucionální podpora VVŠ v rámci výdajů ze SR na VaV. Toto číslo není překvapivé, naopak je v souladu s kapacitou přepočtených FTE výzkumníků na VVŠ."

Ja samozrejme vim, ze i na AV je spousta veci ke zlepsovani, ale je lez, kdyz nekdo rika, ze na VS je to lepsi - je tomu prave naopak.

..
14. 02. 2010 | 20:13

jiri sponer napsal(a):

Vaclave, cetl, ale zacinas prave tim absolutnim poradim. Podobne jako ten novinovy clanek. Ja bych tohle prvni poradi uplne vynechal. Legitimni je jina otazka, a sice: Jde o ramec nasich velkych instituci, ktere jsou jako celek "svetove prumerne" 0.88-1.00 (ale nikoliv prumerne z hlediska USA&EU, coz by pro nas mely byt benchmarky, i kdyz samozrejme nemame sanci v tomto srovnani dobre dopadnout). Jsou v techto nasich "quality 0.88-1.00" institucich nejaka pracoviste, ktera maji vyrazne vyssi kvalitu? A ted nasleduje velmi delikatni situace. Pokud odpoved zni ANO, pak implicitni soucasti teto odpovedi je i skutecnost, ze tam musi tedy byt i pracoviste vyrazne podprumerna, aby jako vysledek vyslo to 0.88-1.00 pro nase elitni instituce. Nasledna otazka bude, co se dela pro to, aby bylo diverzifikovane financovani, a kvalitni tymy byly tlaceny nahoru a nekvalitni zatlumovany? Pokud bude odpoved znit NE, zadna nadprurna pracoviste v CR nejsou, pak by to do velmi zvlastniho svetla stavelo radu novinovych clanku o uspesich ceske vedy.
14. 02. 2010 | 20:27

iga napsal(a):

pifpaf

Mate asi pravdu. Me ale spis stve ten kontrast mezi veletky cernych penez a slabym proudem smerem k vede to zaprve a za druhe ty kecy politiku o tom, ze je treba setrit - vzdycky na nepravych mistech

hoven

Vas hlas nepropadne ani muj ne. Minimalne z moralniho hlediska, ale mozna ze se letos do parlamentu dostane nejedna mala strana - to se teprve uvidi:-)
Povidacky o propadnutem hlasu nejvic vyrvavaji velke strany, ktere ale uz zacinaji byt nervozni, protoze pribyva lidi, kteri premysleji podobne jako vy nebo ja...
14. 02. 2010 | 21:03

vaclavhorejsi napsal(a):

jiri sponer:

"Nasledna otazka bude, co se dela pro to, aby bylo diverzifikovane financovani, a kvalitni tymy byly tlaceny nahoru a nekvalitni zatlumovany?"

Polozil jsi tuto otazku svemu rediteli?
Ja se o to na svem ustavu dost snazim...

..
14. 02. 2010 | 21:30

Jan Vaculík napsal(a):

Je divné srovnávat potenciál AV jako celku například s vysokými školami. Nejen proto, že hlavní náplní vysokých škol je přece jenom výuka. (tedy nejen to že VŠ berou z resortu školství peníze, ale ony v tom směru i pracují, že...)
Ale hlavně: porovnávat by se mělo porovnatelné. Tzn, že ukazatel úspěšnosti by měl korigován množstvím lidí, které na dotyčných výskumech pracují, či množstvím peněz, které byly vynaloženy.
14. 02. 2010 | 21:59

Romadur napsal(a):

Pane profesore, to že patříte do 1% exklusivního klubu byste si něměli nechávat pro sebe. Třeba s vámi podepíší američani opravdovou smlouvu o spolupráci jakou podepsali v dubnu minulého roku ze Švýcarskem. A Vaše prestiž pak poletí nahoru!!!

... no aspon pan Pačes je soudný...
14. 02. 2010 | 22:08

prirodovedec napsal(a):

autor, jiri sponer: 1. Souhlas s j.s., ze absolutni cisla se mela naprosto vynechat. Proto blog pusobi primarne tak, jako napr. na jenicka.

2. Kvalitativni hodnoceni zminene v.h. a j.s. po doplnenim financovanim pripadne poctem vyzkumniku zvedne PODLE TECHTO pomernych ukazatelu CR (AV) do nadprumeru, cili zde nesouhlasim s j.s. konstatovanim o podprumerech podle techto ukazatelu - viz drive zlatuskovy blogy, ktere k tomu dosly z Munichovych cisel.

Zde souhlasim s autorem, jenze ten podle mne chybnymi (zjednodusenymi) argumenty :) dospel ke spravnym zaverum - muj osobni nazor - a tim je znehodnotil.

Financovani je dnes zasadni faktor proti idylickemu "davnoveku" nebo "zadratovani", mozky se kupuji podminkami a platy. Ignorovat je ve srovnanich, kdyz jde navic o penize je nelogicke.

3. Strucne k diskusi o tom, ze VS "dotuji" naklady vyzkumu z vyukovych zdroju. Vedci na VS s timto nazorem obvykle nesouhlasi, argumentuji naopak.

Rozdily rezii v US a v CR u projektu ve prospech vyse v US naznacuji podporu pro nazor autora. Aimuv argumentacne a fakticky vyborny text znam. Patri podle mne mezi argumentacne nejlepsi z AV (bohuzel v kauze VZ od AV podle mne ojedinele vyjimecny (viz dnesni blog jako pro mne negativni priklad) - jeste jako kladne bych pridal drivejsi Rakosnikovy texty).

Stale cekam na polemiky s nim, vidim nektere momenty, kde je lze vest, ale ja je vest nechci, AV preji to nejlepsi nehodlam zatim nabijet kanony "rusitelum".

Zkusil bych ale presto jiny argument. "Kdysi" nebyly VZ. Ani pro VS, ani pro AV. Presto v te dobe skoly mely na ty uklizece a kupodivu i AV (protoze existovala). Protoze mely rozpocty bez VZ. Nijak dobre na tom VS a AV nebyly, ale stale jeste koncem devadesatych let po zmenach ze zacatku fungovaly. Kupodivu mely na platy i uklizecky.

Pak prisly za socanu VZ. VS je braly jako zdroj navic, AV je jak vime pojala jinak. Znamena tedy autorova argumentace, ze AV si pak mohla najmout i vice uklizecek a zvysila ty nutne rezijni cinnosti (logicky) a ted uz neumi/nemuze couvnout? Cili nelze se vratit do 1998? Presneji do 2006? A hrozi couvnuti?

Letmy pohled na vysledky GACR totiz ukazuje, ze strach AV z nejistoty (kdy ji vzali cca 500 mil. a naznacili sanci sahnout si na o 2 mld. vice v soutezi) byl mozna zbytecny, protoze AV dokazala v rade oboru na GA dominovat tak, jak se po priklonu GA k zakladnimu vyzkumu cekalo.

Nemam cas vyhodnotit, ale je mozne, ze ciselne shrnuti grantu ukaze, ze si AV polepsi (jiste diky soutezi a excelenci). Presto chce vetsi jistotu (a 500 mil. zpet) a samozrejme ponechat GACR pravidla, ktera se posunula smerem ke zvyhodnovani jeji excelence.

Hodne uspechu autorovi ve volbach a zejmena po volbach :), pokud nelze septanda dolehajici i do zahranici. :) AV nesmi padnout (a mela by argumentovat vedecky dustojne svemu renome).
14. 02. 2010 | 22:38

pinus napsal(a):

Pane Horejsi,

ve svetle vasich poctu navrhuji sloucit vsechny vysoke skoly a vyzkumne instituce do jedne.

Pokud sloucite AV a UK, dostaneme se pred Cambridge. Pokud pridate jeste MUNI, budeme uz pred MIT. A pokud pridame jeste CVUT, dosahneme skoro na Stanford a budeme na hranici prvni dvacitky. A to budeme teprve svetovi! Pritom staci formalni administrativni zasah MSMT.

Rovnez jste se zapomnel pochlubit, ze AV strci hrave do kapsy i Princeton University, protoze ta je az 130.

Prominte, tuto ironii jsem si nemohl odpustit, a to ani presto, ze podobne poznamky meli jini nade mnou.

A ted vazne. At se na cisla divam, ze ktere strany chci, nedari se mi z nich vykoukat nic uzitecneho, a to ani celosvetove, ani pro Ceskou republiku. Hodnoceni podle celkoveho objemu je absurdni, kvalitativni hodnoceni zase vypada jako uplne mimo misu.

Co se tyce CR, staci se podivat na ta poradi - AV 1295, JU 1318, UK 1435, UPard 1473, MUNI 1490.

Zaprve - vsechny nase VS i AV jsou podezrele nizko (realistictejsi uz bude treba onen zebricek Shanghai Jiao Tong University, kde je UK nekde kolem treti stovky). Zadruhe (a toto je dulezitejsi) - na techto mistech zebricku budou univerzity uz pekne natesnane. Je velmi nepravdepodobne, ze by se pet nasich instituci (ktere jsou velmi heterogenni) natesnalo do pouhych dvou set mist takto hluboko na zebricku. Heterogenita v ramci CR musi byt mnohem vyssi.

Nemuze se zbavit dojmu, ze bych rad znal odpoved na otazku, kde udelali spanelsti soudruzi chybu.

Poznamka pro prirodovedce: Ekonomove uz svou free (linux) verzi davno maji, jmenuje se RePEc
http://repec.org/
Muzete se nechat vypsat stovky ruznych rankingu
http://ideas.repec.org/top/
treba autory pusobici v Ceske republice
http://ideas.repec.org/top/...
15. 02. 2010 | 06:42

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

"Zkusil bych ale presto jiny argument. "Kdysi" nebyly VZ. Ani pro VS, ani pro AV. Presto v te dobe skoly mely na ty uklizece a kupodivu i AV (protoze existovala). Protoze mely rozpocty bez VZ. Nijak dobre na tom VS a AV nebyly, ale stale jeste koncem devadesatych let po zmenach ze zacatku fungovaly. Kupodivu mely na platy i uklizecky."

Vysvetleni VELMI JEDNODUCHE:

Pro VS byly VZ skutecne "penize navic", predtim zily jen z tech v podstate "na vyuku".
Pro AV znamenalo zavedeni VZ jen prejmenovani - to, co se dosud jmenovalo "institucionalni finance" se pak jmenovalo "VZ".
Ano, i nam tenkrat ti "socani" pridali (a pridavali nam i VS na VZ kazdorocne az do roku 2006) - zaplat panbuh za to...
Dobre si pamatuji, jak "pravicovi" politici (napr. J.Ruml) v roce 1998 vykrikovali o nezodpovednem socialistickem rozhazovani, kdyz tehdejsi vlada rzy po volbach vyrazne pridala ucitelum, vedcum a lekarum (kteri do te doby meli o dost mene nez pracovnice u prepazek bank).

Pokud jde o vytky, ze snad argumentuji nesolidne:
Vse, co jsem tady rikal, se da prirovnat k tomu, jako bych upozornoval na to, ze mladoboleslavska skodovka patri kvantitativne mezi 10% spicku evropskych vyrobcu automobilu (to je jen priklad, nevim, jestli je tomu tak!).
Samozrejme bych tim netvrdil, ze je tim padem lepsi nez Ferrari, ani bych se tim nepokousel zhodnotit, jak uspesne se nakladove srovnava s obdobnou automobilkou v jizni Indii).

Kazdy nezaujaty ctenar to prece musi pochopit...
************************
pinus, prirodovedec:

Ale vzdyt ja tam samozrejme uvadim i ten kvalitativni zebricek a komentuji to.
Nikde netvrdim, ze AV je lepsi nez Princeton - jen celkem produkuje vic clanku (mene kvalitnich).
Presto je fakt, ze AV je z ceskych instituci i v to kvantitativnim aspektu nejlepsi...
SAMOZREJME, ze situace je daleko od idealu, samozrejme, ze by se melo intenzivne delat neco pro pozvednuti kvality, ale je absurdni, kdyz nekdo chce nicit prave ten nejlepsi clanek nasi vedy (i kdyz ho muzeme hodnotit jako "jednookeho mezi slepymi").
Je to stejne jako ve fotbale - Sparta a Slavia jsou o tridu horsi nez Juventus a Chelsea, ale presto by byla blbost, kdybychom zlepseni ceskeho forbalu chteli docilit znicenin S&S...

"Je velmi nepravdepodobne, ze by se pet nasich instituci (ktere jsou velmi heterogenni) natesnalo do pouhych dvou set mist takto hluboko na zebricku. Heterogenita v ramci CR musi byt mnohem vyssi.
Nemuze se zbavit dojmu, ze bych rad znal odpoved na otazku, kde udelali spanelsti soudruzi chybu."

Opravdu nevim, jestli vas "dojem" je nutne lepsi nez statisticka data "spanelskych soudruhu".

..
15. 02. 2010 | 08:24

pinus napsal(a):

vaclavhorejsi:

Nezlobte se, ale ja opravdu nerozumim tomu, co vlastne chcete sdelit. Zkusim to tedy interpretovat, ale jeste nez to udelam, tak si dovolim maly disclaimer, protoze v techto diskusich je zvykem, ze kriticky nazor byva povazovan za nazor nekoho, kdo ma skrytou agendu.

Takze: Jsem presvedcen, ze AV CR je v ceskych podminkach na spicce (lide z nekolika institutu me ostatne ucili) a rusit AV je nesmysl (nekdy v daleke budoucnosti treba zjistime, ze je klasicky model univerzitniho vyzkumu uzitecnejsi, ale v soucasne dobe tomu v ceskem prostredi vubec nic nenasvedcuje). Prestoze se domnivam, ze by se urcite naslo urcite procento neproduktivne vynalozenych prostredku, je mnohem jednodussi hledat jinde, protoze kdyz porovname AV s tim, jak se vyhazuji penize na vyzkum v jinych institucich (viz napriklad grantove souteze oborovych ministerstev), tak vyjde AV jako vrchol efektivity. Doufam, ze verite, ze jsme na jedne lodi.

Tak, a ted k veci.

Svuj prispevek jste nazval "Jsme ve svetove spicce!" a prvnich pet odstavcu hovorite vyhradne o celkovem poctu clanku. Pritom z textu vyplyva, ze clanek se mel jmenovat spise "V CR mame vyzkum koncentrovany do velkych instituci". V clanku zduraznujete, ktere instituce v prvni desitce zebricku jsou podobne ceske Akademii ved, a take zduraznujete, jak velky naskok ma AV CR pred ostatnimi institucemi v CR (tucne jste zvyraznil 99.misto AV).

Lze si pouze domyslet, ze tak cinite proto, abyste zduraznil kvality a dulezitost AV CR. Vezmeme to jako pracovni hypotezu. Ja s ni souhlasim, muj argument vsak je, ze tak cinite pomoci dat, ktere svedci spise proti ni.

Vim, ze se v druhe casti zabyvate kvalitativnimi parametry, ale ty jsou ve studii prave ty podivne. Pokud jim duverujete, jak zduvodnite, ze je AV CR na 1295. miste, zatimco Jihoceska univerzita je v tesnem zavesu na 1318. miste? V techto patrech zebricku je 1295. a 1318. misto kvalitativne nerozlisitelne. Chcete mi rict, ze AV CR ma stejne kvalitni vyzkum jako JU? Protoze pokud ano, pak nechapu, jak muzete na konci clanku tucne psat o tom, ze AV CR je nejkvalitnejsi vedeckou instituci v CR.

Takze si shrnme, co jsme se z clanku dozvedeli. Podle kvantitativnich ukazatelu je AV CR vysoko, jenze kvantitativni ukazatele jsou nanic. A podle kvalitativnich ukazatelu je na tom AV CR stejne jako Jihoceska univerzita.

Hodne stesti s obhajobou dulezitosti Akademie ved.

Ja opravdu neverim, ze se ceske instituce objektivne vmestnaji do tak maleho intervalu. Neverim tomu prave proto, ze napriklad AV CR by melo byt mnohem vys. Ale mozna me presvedcite, ze jsem jen naivni optimista, a ze AV CR skutecne produkuje vyzkum na kvalitativni urovni vysoke skoly regionalniho vyznamu.
15. 02. 2010 | 09:05

FK napsal(a):

Já jsem si daný žebříček takto poměrně hodně prohlížel. Co je jasné, že jde o kvantitu danou do značné míry korelací velikostí instituce. Ve vztahu k našim institucím mne ale zaujalo něco jiného, co má hodně co dělat se zdejší diskusí. Celý problém financování vědy je stále převáděn (zřejmě záměrně) na vztah vysokých škol a AV. Je u nás totiž nemalá řada institucí, která v daném žebříčku chybí. Jak VŠ (UP, ČZU z těch velkých), tak resortních. Podívejte se na stránky VVI institucí patřících třeba pod MZe. Tam je schována na množství pracovníků téměř jedna polovina AV. A zejména o této přibližně jedné třetině rozpočtu na vědu by se mělo diskutovat.
15. 02. 2010 | 09:14

vaclavhorejsi napsal(a):

pinus:

Ano, verim, ze jsme na stejne lodi, jsem rad, ze vecne diskutujeme, dekuji za to.

To, co jsem mel vice ci mene zduraznit, co dat na zacatek a co na konec, co tucne (ne)zvyraznit, je vec nazoru - neberu vam ho.
Mne se to "vylihlo" takto a pripadalo mi to primerene.

Pokud jde o to intuitivni posuzovani ("Ja opravdu neverim, ze se ceske instituce objektivne vmestnaji do tak maleho intervalu."):

Jihoceska universita ma vynikajici biologickou fakultu (nedavno prejmenovanou na prirodovedeckou) nerozlucne propojenou se 4 tamnimi ustavy AV (naprosta vetsina publikaci JU pochazi prave z teto fakulty).
Takze je zcela realne, ze jejich "kvalita" je srovnatelna s prumerem AV.

Pokud jde o ty dalsi university, jejich odstup v tom parametru je uz mnohem vetsi - nenechte se zmast tim, ze 1.0 vs. 0.7 "vypada" jako maly rozdil - podobne maly je rozdil mezi AV a CNRS...
Velkych nstituci, ktere maji ten parametr >2x vyssi nez AV je malo a jsou to opravdove superspicky.

..
15. 02. 2010 | 09:24

buldatra napsal(a):

Po přečtení tohoto nadšeného blogu, vzpomenul jsem, nevím proč, starého Ezopa.
A jeho bajky.

On ten Ezop, lišák starý, pozoroval lidi a jejich vlastnosti. Již za jeho časů měli lidičkové všelicí vlastnosti identické s vlastnostmi lidí dnešních dní.
Jedna bajka na ukázku:

O žábě a volu
Nuzní, když se v své mysli pozdvihnou, domnívajíce se, že by mocným podobni býti mohli, takoví padají a pro svou vysokou mysl zkažení bývají, jakož tato rozprávka oznamuje.
Žába, vidoucí vola na pastvě, sama u sebe myslila: "Kdyby[s] ty také svou svraskalou kůži rozdula a roztáhla, mohla by[s] dobře tak veliká býti, jako jest ten vůl." A počavši se nadýmati, vzeptala se žáběte, řkouci: "Zdá-liť se, že tak veliká jsem jako ten vůl?" Žábě odpovědělo: "Nikoli". A ona opět ještě více se nadula, řkoucí: "Již-li?" Žábě odpovědělo, že žádného podobenství není. A po třetí se naduvši, rozpukla se a umřela.
Z tohoť ono obecné přísloví pošlo: "Nepříliš se nadejmaj, aby se[s] nerozpukl", to jest: "Nemáš býti pyšným a vysokomyslným, nebť sobě tebe nic vážiti nebudou."
Zdroj:
http://texty.citanka.cz/ezo...
15. 02. 2010 | 09:49

Jemnický napsal(a):

Karel Mueller

Já s vámi souhlasím. Když dobře založíte les, dobře se o něj staráte, tak se další generace dočkají krásných velikánů.
Pokud ovšem nepřijde banda blbů (u nás nacisté a po nich komunisté) kteří prácí předchozích generací zničí.
Z této země v minulosti vzešlo několik velikánů vědy, ale dnes vědecké prostředí je spíše nakloněno tomu, udupat, potlačit, zabránit. Znám několik navrátilců ze zahraničí, kteří po roce procitli a jsou znovu zpět v USA, Holandsku, Německu atd.
Náš fotbal se zbavil snad už definitivně všelijakých košťálů a půjde zase nahoru.
Naši slavnou vědu to zatím čeká.
My trpaslíci vědy musíme stát na ramenou velikánů. (tak nějak se vyjádřil sám o sobě skromný titán Isac Newton)

Váš Jemnický
15. 02. 2010 | 10:08

Jemnický napsal(a):

almost glossed

Například hokej. Nedáte dohromady dobrý národní tým, pokud v zemi není špičkové zázemí, výchova mládeže, kvalitní soutěž, infrastruktura, trenéři a vedení. Těch dvacet borců potom reprezentuje tisíce lidí, kteří se hokeji věnují.
Ve vědě je to podobné, ale někde nám to vázne. Svůj názor na to kde to vázne, jsem již vyjádřil.

Jemnický
15. 02. 2010 | 10:59

jogín napsal(a):

Otázka je, nakolik je vůbec scientometrie použitelná jako měřítko významu. Když se podívám třeba na výsledky sekvenace lidského genomu, podíl impaktů na hlavu vychází úplně mizivý a Hořejší by mohl tvrdit, že vynaložené peníze byly vyhozeny oknem. No a tyhle výsledky používám denně a se mnou desetitisícíce biologů a lékařů. V citacích se to samozřejmě taky neprojeví, protože se cituje nejvýš číslo sekvence z databáze a často ani to ne, název genu stačí. Přesto je přečtení lidského genomu nevětší přínos posledních desetiletí, opírá se o něj třeba naprostá většina identifikací genů z jiných organizmů. A podobných, denně užívaných databázových údajů bez dopadů na citace a impskty je něúrekom.
15. 02. 2010 | 10:59

jiri sponer napsal(a):

Ahoj Vaclace, technicka odpoved k Tve otazce. Pokud jde o me domaci pracoviste, tedy BFU, tak tady se uplatnuje adekvatni vedecke hodnoceni, ktere vyraznym zpusobem ovlivnuje financovani. U Vas to nepochybne delate taky. Ale kolik pracovist toto v CR dela?
15. 02. 2010 | 11:30

jiri sponer napsal(a):

Pro Pinus:
S Jihoceskou universitou bych byl do urcite miry opatrny. Ja tam velmi silna biologie uzce propojena z AV CR. Obecne vzato si myslim, ze rada ceskych universit ziskava urcite body pres publikace, ktere primarne vznikly v AV. Pokud by se skutecne mel sestavovat nejaky zebricek v ramci CR, tak by bylo treba tyhle veci trochu rozanalyzovat. Ale na tom nevidim nic spatneho, dokonce by to tak melo byt, tim myslim propojeni AV a VS. Ale to nic nemeni na veci, ze VSECHNY ceske vedecke a vysokoskolske instituce jez maji nejaky vyzkum v popisu prace potrebuji bezpodminecne reformu a zavedeni ucinnych vnitrnich systemu sledovani a vyhodnocovani kvality vedecke prace. Uprimne receno, i kdyz mam k AV vyhrady, tak predstava, ze bych padl pod organizacni molochismus a stavajici mikroklima nasich universit mne ponekud stresuje. A naprosto souhlasim s nazory, ze pripadna likvidace AV za soucasne situace by znamenala naprosty otres systemu ktery by rada kvalitnich tymu neprezila. Podle mne je nutne vychazet ze stavajici formalni struktury instituci a v ramci nich provest tlak na kvalitu. Ale znovu rikam, otazka stoji: Kvalitni vyzkum, at je kdekoliv. Koneckoncu se jedna o penize danovych poplatniku, a vedec by mel mit elementarni odpovednost za to, jak je vyuziva. A mel by mit rovnez odpovednost za to, zda veci, ktere nabizi studentum, jsou progresivni a kvalitni a zda se od nej studenti neco nauci, prinejmensim kvalitni tvurci praci. U nas je neustale trochu tendence divat se na vedu jako na neco vylucneho, elitniho, jakesi vyssi poslani a ja nevim co jeste. Myslim si, ze je to profese jako kazda jina, patri mezi profese, kde vyrazne zalezi na vykonu a kvalite, a pokud se dela kvalitne, je to profese, kde se clovek musi pohybovat na hrane svych moznosti, podobne jako ve sportu. K cemuz potrebuje mj i profesionalni zazemi, protoze jinak nema sanci v tvrde mezinarodni konkurenci. To by melo byt ukolem prislusnych instituci, MSMT pocinaje a vedenim fakult/ustavu konce vrele bych doporucil napr. MSMT, aby konecne zacalo tuto situaci respektovat, a prestalo vedce povazovat ze potrouble pesaky, jejichz jedinou zivotni slasti a ukolem je zabyvat se hovadinama, ktere si nekde nekdo vymysli. V celkovem neprilis uspokojivem systemu ceske vedy povazuji MSMT ze jeden z nejmene funkcnich clanku, duvody tady jiz nepochybne zaznely od mnoha jinych lidi, tak je nebudu opakovat.
15. 02. 2010 | 12:23

vaclavhorejsi napsal(a):

jogín:

Ano, to je pravda, velmi spravna pripominka, proto se se scientometrickymi udaji musi zachazet opatrne a uvazlive a pamatovat prave na takoveto pripady.
V zadnem pripade by se nemely dusledky z nich odvozovane aplikovat nejak mechanicky.
Scientometricke udaje jsou asi nejuzitecnejsi pro hrube odliseni velkych rozdilu.

..
15. 02. 2010 | 13:26

vaclavhorejsi napsal(a):

jiri sponer:

Ja mam s MSMT docela dobrou zkusenost pokud jde o administrace programu Vyzkumna centra.
Delaji to docela rozumne, bez zbytecnych buzeraci.

..
15. 02. 2010 | 13:29

jiri sponer napsal(a):

To Jogin:

Ale prosim Vas.... Kdyz si date WOS The sequence of the human genome Author(s): Venter JC, Adams MD, Myers EW, et al.
Source: SCIENCE Volume: 291 Issue: 5507 Pages: 1304-+ Published: FEB 16 2001, tak Vam vyjde clanek, co ma dnes pres 5000 citaci, coz je naprosto unikatni cislo. Kdyz si date author: Venter JC tak Vam vyjde 310 clanku, pres 50,000 citaci, 13 clanku pres 1000 citaci, 165 citaci na clanek, H-index 84. Takze si myslim, ze vyznam projektu lidskeho genomu scientometrie paradne reflektuje. A navic pri uziti scientometrie neni zasadni problem specificke a pripadne unikatni pripady, ktere se rekneme nedaji automaticky vyhodnotit, posoudit expertizou. Scientometrie se samozrejme neda redukovat na jedine cislo. Nicmene se jedna o zakladni analyticky nastroj (ve scientometricky relevantnich oborech). Pro srovnani, puvodni clanek Fire&Mello na RNA interferenci z roku 1998 ma 4140 citaci, oba zakladni clanky Steitze s Moorem na atomarni strukturu velke ribosomalni podjednotky z r. 2000 maji 1606 + 921 citaci, atd. Pro takto unikatni prace samozrejme nelze uz uplatnit mechanicky pocet citaci, ale jejich vyznam je treba hodnotit specificky. Nicmene i jednoducha scientometrie behem nekolika vterin ukaze, ze se jedna o vyzkumy naprosto vyjimecne (logicky jeden clanek co ma 1000 citaci ma asi vetsi hodnotu nez 100 clanku po 10). Na rozumne vyhodnoceni 8-9 pripadu z 10 v zasade staci zakladni scientometrie (v relevantnich oborech).
15. 02. 2010 | 14:01

jiri sponer napsal(a):

Ahoj Vaclave, ja bych k tomu mozna rekl, ze co potrebujeme je, aby vsichni na svych mistech a svych institucich se zamysleli nad tim, co delaji spatne, kde maji mezery, a jak praci zlepsit. Zamest si pred vlastnimi prahy. Protoze si myslim, ze na zametani mame vsichni dost a dost.
15. 02. 2010 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

jiri sponer:

Ano, zcela souhlasim, ale v podani nekterych lidi (Kopicova, Mateju, Blazka) to vypada, jako kdyby hlavnim problemem ceske vedy byla jen AV (ten jednooky...).

..
15. 02. 2010 | 14:11

jiri sponer napsal(a):

To je samozrejme pravda.
15. 02. 2010 | 14:21

Jemnický napsal(a):

Jiří Šponer

"aby vsichni na svych mistech a svych institucich se zamysleli nad tim, co delaji spatne, kde maji mezery, a jak praci zlepsit. Zamest si pred vlastnimi prahy." No to je moc hezké (jako z projevu na 1. máje), a jak pak je k tomu zamyšlení donutíte. Až se bude zametat, tak akorát s těmi, kteří chtějí něco zlepšovat, chtějí dělat smysluplnou a kvalitní vědu a nejsou v té správné partičce. To jest možná i s vámi. Je snad BFÚ klub party gentelmanů s vášní pro vědecké poznání a fair play? Což tam také nejsou bývalí soudruzi a práskači StB? Což pak zmizeli jako když do brabců střelí? Tomu sám nevěříte.

Jemnický
15. 02. 2010 | 14:41

jogín napsal(a):

Spooner: Při asi 100 autorech ipakt na hlavu nic moc. Citační index na hlavu dobrý, ale žádný zázrak. Když se vzpomenu na Honzu Svobodu se čtvrt milionem citací...
15. 02. 2010 | 15:49

pinus napsal(a):

vaclavhorejsi, jiri sponer: Dekuji za osvetleni cisel za Jihoceskou univerzitou.
15. 02. 2010 | 15:54

jogín napsal(a):

Impakty se nebudou aplikovat mechanicky, jen se spočítají na tři desetinná místa a peníze se přidělí trojčlenkou.
15. 02. 2010 | 15:55

jogín napsal(a):

Pinus: Jihočeská univerzita nejsou zrovna žabaři, třeba F. Marec je světová špička a genomika z Olomouce zrovna tak. Koukněte se na Entrez. Ty řeči jak jsme podprůměrní pocházejí především z neinformovanosti. Jenže dobré týmy se staví roky a nějaké peníze jsou asi 10 let. Průměr bude horší hlavně kvůli novým akreditacím, nové VŠ a čerstvě akreditované obory nemají ani tradici, ani kvalitní personál. A varianty na Plzeň nejsou žádná vyjímka.
15. 02. 2010 | 16:41

jiri sponer napsal(a):

To: Jogin. Myslim nema smysl diskutovat s lidma, kteri se skryvaji za prezdivky, protoze se zrejme pod nazor podepsat nechteji. Cimz s diskuzi koncim, protoze je to porad stejne, a je celkem jedno, co Vam clovek napise. Ostatne, absurdni a svetove unikatni aplikaci scientometrie tady predvedla rada vlady. Akorat scientometrii zdiskreditovali. Racionalni uziti scientometrie takto nevypada. Napiste proste, ze scientometrii nechcete, a neskryvejte se slozite za projekty lidskeho genomu a jeho "scientometricke" potize, kdyz se navic jedna o prace citovane extremne dobre.
15. 02. 2010 | 16:58

jiri sponer napsal(a):

To Pinus:

WOS prace 2003-2010, adresy

Budejovice – 2894 clanku, 13369 citaci
Budejovice and Univ S Bohemia 1669/8197
Budejovice and Univ S Bohemia and Acad Sci Czech Republ* 874/5429
Budejovice and Acad Sci Czech Republ* 1712/9225

Samozrejme nerucim za to, ze jsem neprehledl nejakou kombinaci adres, ani se nezabyvam nejakou hlubsi analyzou cisel, toto je prosty vycet te nejjednodussi analyzy, hruba cisle. Pro mne na dalku, bez znalosti mistnich pomeru, to indikuje velkou synergii mezi univerzitou a akademii v Budejovicich, coz je samozrejme velmi dobre a doufam pro obe instituce velmi prinosne. Zrejme v tomto jsou Budejovice v CR nejdal.
15. 02. 2010 | 17:19

jiri sponer napsal(a):

Hlubsi analyza by se samozrejme dala provest pres specificky publikace nad urcitym IF + publikace vyrazne citovane, (jsou tam clanky ve skutecne spickovych casopisech) s lokalizaci prvnich a * autoru atd. Pri poskytnuti relevantnich udaju a s trochou zdraveho rozumu a vedomosti jak veda funguje by si clovek mohl velmi rychle udelat prvni kvalitativni obrazek, jake tymy a kde rozlozene jsou v Budejovicich spickove a naopak identifikovat pracoviste, ktera treba prakticky nepublikuji. Samozrejme, bavime se o biologii. A nepotrebuji k tomu ani obskurni superkafemlejnek pejsek&kocicka&dort ani iniciovat nejaky brutalni superkomplikovany proces generalni komisni evaluace, ktery se potahne nekolik let a ve sve kulminacni fazi na dlouhe tydny celou instituci paralyzuje. Ovsem jsem realista, toho se v CR nedockam.
15. 02. 2010 | 17:36

jiri sponer napsal(a):

Brno 13316/ N/A
Brno and Masaryk Univ* 4811/19361
Brno and Masaryk Univ and acad sci czech republ* 772/4626
Brno and Acad Sci czech republ* 2799/17586

Ale samozrejme to nevylucuje, ze pracoviště Acad Sci je z Prahy atd, znovu opakuji, toto sem nedávám jako overenou analyzu!!!, ta by se musela udelat z RIVu. Ale je videt, ze v Brne, i když rovnez je zjevne synergie mezi MU a AV CR, nemame to na te urovni jako v Budějovicích.
15. 02. 2010 | 17:50

vaclavhorejsi napsal(a):

jogin:

"Když se vzpomenu na Honzu Svobodu se čtvrt milionem citací..."

To bohuzel neni pravda - skutecnost - <5000.

Jinak souhlasim s omezenou "kvantitativni" pouzitelnosti scientometrie - podle poctu citaci by Venter, Sanger, ruzni nobeliste, atd. vychazeli jen nekolikanasobne "lepsi" nez treba ja, zatimco "skutecny" rozdil je radovy...
******************
jiri sponer:

"Akorat scientometrii zdiskreditovali. "

Smutna skutecnost...

..
16. 02. 2010 | 09:07

Michal Hocek napsal(a):

Ahoj Vaclave, Jirko a dalsi diskuteri,
byl jsem vcera do doktorech, takze reaguju az s krizkem po funuse... jen par technickych:

- "VS dotuji cast vyzkumu z penez na vedu" je spatne formulovane a tim padem snadno vyvratitelne. Jadro pudla je v tom, ze z penez na vyuku VS zaplati vetsinu rezii (provoz budov, platy) a potom penize na vedu (VZ) muzou skutecne na vedu dat. Na AV padne naprosto vetsinova cast VZ prave na rezie a veda se dela skoro vyhradne jen z grantu. Takze potom kafemlejnek rozhoduje mezi tim, jestli da penize na provoz budov AV (aby vubec meli vedci kde badat - ale uz ne za co) nebo prilepsi VS na vedu podle stejneho vzorce, coz je ta nebetycna kravina.

- SCIMAGO podle poctu clanku je vice nez zavadejici (jak uz bylo receno, rusove, cinani atd chrli statisice "clanku", ktere nikdo necte a necituje). Zajimavejsi je srovnani produkce citaci (jeden z dalsich sloupku), kde uz to jistou vypovidaci hodnotu ma. Zajimave je hlavne elativni srovnani velkych oboru, kde napr. vychazi docela dobre ceska chemie, ale uz mnohem hure biologie.

- naprosta vetsina soucasnych publikaci je spolupraci vice pracovist a musel by se rozlisit skutecny prinos (= zvyhodnit prvniho a * autora), aby to davalo nejaky smysl [kafemlejnek to pokud vim deli na pul]

- nektere VS si pridavaji nejen spolupraci, ale casto i vynucovanim spoluautorstvi nebo aspon uvedenim VS afiliace u studentu, vedenych na jejich fakultach (prestoze tito vedecky pracuji pouze na ustavu AV).

- podle me by se mela rigorozne zhodnotit vsechna pracoviste a vedecke tymy na vsech typech instituci a s nejakym koeficientem financni narocnosti kazdeho oboru dat instituci na excelentni tym svetove urovne vic nez dosud, na nadprumerny tym stejne jako ted, na podprumerny jen malo a na slaby tym nic - u instituci, kde by byla vysoka koncentrace slabych tymu, tak by se veda proste nedelala (ustav AV by se zrusil a fakulta VS by se stala jen "bakalarskou" bez monststi akreditace vyssich stupnu). Tim by se finance koncentrovaly na ty vedecky silnejsi.
16. 02. 2010 | 09:24

jiri sponer napsal(a):

Scientometrii samozrejme je mozne vyuzit s radou analytickych kriterii. Pokud napriklad si dam cil, ze hodnotit budu pouze clanky, ktere maji vice jak 500 citaci, tak se dostane daleko kvalitativnejsi obrazek a konkretne Venter se uz vyloupne zcela bez pochyb. Ale to "N" muze byt ruzne, 100, 50... Nepochybne dulezite je brat do uvahy pocet citaci na clanek. Atd. Da se z toho namixovat velmi ucinna analyza. Celkovy pocet praci, celkovy pocet citaci, pocet citaci na clanek, H-index, pocet citaci/rok, vsechny prace 100+ (explicitne prohlednout z hlediska tematiky, *, 1 autor a excesivnich autocitaci), pokud nejsou, tak 10 nejcitovanejsich. Nejkvalitnejsi prace poslednich 5 let. Zcela rutinne tenhle screening delam kdyz si analyzuji mozne partnery pro vedecke projekty. Ve 2-3 pripadech jsme nakonec zacali intersciplinarne spoluprace s laborkama, ktere byly scientometricky podezrele slabe, protoze se nam zdalo jejich tema zajimave, a pak jsme to olitovali. Protoze driv nebo pozdeji vyplavalo na povrch, proc nejsou citovani... Jedna se o analyticky, ne automaticky nastroj.
16. 02. 2010 | 11:00

jiri sponer napsal(a):

Nicmene pro jakoukoliv finalni analyzu se jedna o klicove a neopominutelne udaje.
16. 02. 2010 | 11:01

jiri sponer napsal(a):

Jeste k tomu, co jasne napsal Michal. Je naprosto evidentni, akorat u nas to nikdo nechape (nebo nechce pochopit), ze v ZADNEM oboru lidske cinnosti se nejde obejit bez toho, aby (coz Michal jasne pise) instituce, tymy, firmy, vyrobky, sportovci, kteri nemaji vykonnost byly nejakymi mechanismy ruseni ci zatlumovani. Ty mechanismy mohou byt navoleny vice ci mene agresivni, ale byt musi. Jsou notoricky popsany v prislune literature o managementu a rizeni. Pokud jakakoliv firma ci instituce ci skola do nekonecne bez nasledku nechava prezivat a zivi segmenty, oddeleni, jednotlivce kteri dlouhodobe nemaji adekvatni vykonost, tak ti pak pusobi na celou instituci jako priony a postupne celou instituci tahnou dolu. V soukromem sektoru se to vyresi tak, ze cela firma proste zbankrotuje, protoze neni konkurence schopna. Ve verejnem sektoru se to resi natazenou rukou.
16. 02. 2010 | 11:13

jiri sponer napsal(a):

Ahoj Vaclave, jeste komentar k MSMT. Ty jsi psal, ze jsi velmi spokojeny s MSMT ohledne administrace center. Uprimne receno, kdyz jsem ale videl jaky prebujely material musi Vladimir Sklenar vyplnovat, tak tedy jsem nemel pocit, ze by to bylo uplne normalni. Mam ještě i jinou zkušenost. Mel jsem byt narodnim koordinatorem jakehosi COST grantu na kvadruplexovou DNA, kde mne prizvali zahraniční kolegove. Ale z uvedeneho jsem odstoupil, protoze cesky ourada si vymyslel, ze si musim podat jeste nejaky grant v CR.Jako jedinemu ze vsech evropských ucastniku mi bez toho cesky ourada zablokoval jiz účast na uvodnim mitingu v Debrecenu. Od ostatních ucastniku projektu bezpecne vim, ze v zadnem jinem ucastnickem state nic takoveho není. Dokonce tam byla snaha o intervenci z Evropy v muj prospech. Zahranicni kolegove mne samozrejme presvedcovali, ze mi to zaplati z jinych zdroju, ale ja jsem se rozhodl z toho odstoupit, protoze mi postup MSMT pripadal potupny. Přesněji, nevim, kde bych vzal cas ještě si podavat najaky další grant, tak jsem to proste nechal vyhnit. Ja jsem byl ochoten se obetovat a role koordinatora ujmout, i když se funkcim vyhýbám jak muzu, ale ne za techto podminek, kdy vedci z 15 zemi nemaji nejmensi problem a české MSMT si vymysli ještě nejake zvlastni podminky, aby ještě nam to „osladilo“. Cili mne se zda, ze MSMT haze vědcům klacky pod nohy, kde muze. Ale mozna znam maly segment MSMT.
16. 02. 2010 | 13:06

prirodovedec napsal(a):

V.H., M.H.: Otazku z ceho jste zili, kdyz jste nemeli VZ, ze kterych jste pro Vas logicky pak udelali penize do rozpoctu a nikoliv projekty jako na VS, jste mi nezodpovedeli. To je nepodstatne, odpoved na to dosud na AV neni, hlavni je, abyste ji nasli a presvedcili, az se budete prat s temito argumenty s VS posledni penize. Nebo abyste ji nepotrebovali.

j.s.: Uvodem - jsem zde nick, necekam Vasi odpoved. V diskusi zastupcu AV mne ale zaujalo Vase ostre formulovane vyjadreni, ktere mi pripada docela vtipne, pokud je domyslime:

"Je naprosto evidentni, akorat u nas to nikdo nechape (nebo nechce pochopit), ze v ZADNEM oboru lidske cinnosti se nejde obejit bez toho, aby (coz Michal jasne pise) instituce, tymy, firmy, vyrobky, sportovci, kteri nemaji vykonnost byly nejakymi mechanismy ruseni ci zatlumovani."

Bezesporu zrejme i proto nejsou penize ze Sazky na rekreacni a vykonnostni sport - Husak vlastne realizuje ocistny proces mezi sportovci. :)

Takto sympaticky vyhranena slova se daji pojmout i jinak. Ano, to je zrejme i pohled RVV a tech, kteri plni verejne rozpocty - prumyslu aj. :) Voli pravidla zatlumujici podle nich nefektivni instituce :). Podle nich a jejich cisel tak zatlumuji AV ... protoze z jejich pohledu zakladni vyzkum je k nicemu svymi aplikacemi a vynosy jinde a tolik citovanou pozitivni kultivaci mysleni a tvorivosti mozna v realite postradaji (viz i nevedecka argumentace vedcu v blozich a diskusich o vede zminene vyse), protoze se jim zda, ze misto te ocekavane jiskrive argumentace vedcu je zde spise uzce oborovy pohled byt svetovych odborniku, ale z jejich pohledu fachidiotu. Obory zde se zdaji priznacne.

Je zrejme, ze ti tlumeni vzdy volaji, ze "nemate spravne zebricky" (odkazy zde na IF zahranicni srovnani jsou jasne a vetsinove oborove uznavane, nicmene posedlost scientometrii v nekterych oborech je statisticky smesna a az nevedecka z pohledu statistickych metod - viz odkazy na blozich J. Zlatusky, z toho pohledu RVV cini praktickou osvetu k cemu to vede).

Je to docela normalni boj o preziti. Zadne idealy vedy, zadna povinnost politiku a populace podporit vedce. Ti branici se pouzivaji velka slova jako vzdy - jde jim o zivoty, o poslani, ... tak jako v jinych oborech. Rozhodnou volby a pripadne usazeni autora do pozice ministra pro vedu za socany. Pokud se Vam to podari, vyhrali jste na urcitou dobu. AV prezije, AV VS "pratelsky chytne pod krkem", pak se to zase otoci a vrati se Vam to. Kdo by hledal skutecne moznosti spoluprace a realizaci ... Pokud ne a volby socani prohraji, budete spojeni s postupne privatizovanymi VS.

"Ty mechanismy mohou byt navoleny vice ci mene agresivni, ale byt musi."

Zvoleny byly agresivni, ted po intervenci AV jsou tlumeny. :)

"Jsou notoricky popsany v prislune literature o managementu a rizeni."

Manageru je v RVV a na MSMT dost, ne? :) Urcite tyto slogany znaji. A dokonce vuci AV pouzivaji. :)

"Pokud jakakoliv firma ci instituce ci skola do nekonecne bez nasledku nechava prezivat a zivi segmenty, oddeleni, jednotlivce kteri dlouhodobe nemaji adekvatni vykonost, tak ti pak pusobi na celou instituci jako priony a postupne celou instituci tahnou dolu."

Inu MSMT asi rika: AV zbav se opet toho balastu (po predeslych cistkach). Takze propustme neimpaktaky odevsud? Nebo nescopusaky? Opravdu tato hesla? Tyto hry? ...

"V soukromem sektoru se to vyresi tak, ze cela firma proste zbankrotuje, protoze neni konkurence schopna."

Nebo se zmenila pravidla v jeji neprospech. Nekdo ji prevzal ... nedostali slibenou statni zakazku po volbach ... ach ta krasa kniznich poucek o firmach ... :) Mozna by stalo za to promluvit dnes s temi krachujicimi, proc krachuji. Mozna si mysli, ze kdyby se sebralo tu vice a i tem z AV a pomohlo se jim prezit zly osud treba pres MPO, prezili by. :)

"Ve verejnem sektoru se to resi natazenou rukou."

Coz plati pro VS i pro AV. Ta natahovala ruku celou dobu a spravne.

Nadale si myslim, ze je nejjednodussi pridelit politicky penize na obory (drahe a levne zvlast) VS a AV a at se to pak vytridi. Problem je v tom, ze se kulha za OECD prumerem financi. Inu ty dalnice ...
16. 02. 2010 | 22:03

Demokrat napsal(a):

Konecne nekdo prisel na spravnou metodu, jak zachazet s cleny Hamasu, kdyz cestuji po svete

http://video.foxnews.com/v/...

ne jako ten priblblej Obama, kterej s nima chtel temer vyjednavat, nez mu to ty rozumnejsi v americke vlade vymluvili.

Ocekavam, ze Vaclav Horejsi bude prvni, kdo popravu Mahmoud al-Mabhouha odsoudi. Mozna proto, aby se udrzel ve svetove spicce... :)
16. 02. 2010 | 23:26

jiri sponer napsal(a):

to prirodovedec:
Moje odpoved je jednoducha. Tim ze ceske vedecke instituce a caske veda se nejsou schopny zmatorit aby vlastni iniciativou zavedly efektivni vnitrni management a system podporujici vykonnost, oteviraji prostor pro rajcovani RVVI a podobnym. Kdyby mela napr. AV funkcni system evaluace, mohla poslat RVVI i s jejim paskvilem nekam a prosazovat, aby takto se postupovalo i na VS. Byt premierem, tak reknu jednoduse: "Nelibi se Vam navrzeny system hodnoceni? Vyborne, tak mi ukazte jak to delate lepe, a kdyz mne presvedcite, ze mate zavedeny lepsi system, tak ho prevezmeme." Bohuzel zatim neni co prevzit. Byt premierem, objednam si audit reprezentativniho vzorku nasich pracovist u thomson scientific, necham si udelat rozbor vedecke kvality reprezentativniho vzorku habilitacnich a profesorskych rizeni, a pak s timto predstoupim pred celne funkcionare nasi vedy a VS s otazkou. "Opravdu mi chcete tvrdit, ze tohle vsechno je spickove?"
Pokud jde o management, tak jsem netvrdil, ze ten se vyskytuje na MSMT, tam rovnez chybi. A podle toho to vypada. Z Vasi dikce mi ale neni uplne jasne, zda mate predstavu, jak funguje management. Podle mne jak management funguje spise nevite a ani ho nepovazujete za dulezity. Aspon vychazite zjevne z predstavy, ze firmy bankrotuji, protoze "nekdo zly jim ublizi". Daleko castejsi pricinou upadku je, ze si ublizi samy a prestanou byt konkurenceschopne.

Osobne bych postupoval, byt premirem s dostatecnym mandatem, tak, ze bych naprosto striktne pozadoval po nasich vedeckych institucich zavedeni vnitrnich evaluacnich mechanismu. Ne jim vnucoval hodnoceni z venku, at si je sami zavedou jak nejlepe
umi a to ve vlastnim zajmu. Ale nasledne bych ten system hodnoceni, jez by si instituce zavedly, nechal zauditovat ze zahranici. Pokud by se nektera z instituci vzpirala vnitrni evaluaci, tvrde bych ji skrouhl rozpocet. A az bych byl presvedcen, ze vynakladaji finance efektivne, tak pak by se dalo uplatnit, co navrhujete, a sice politicke rozhodnuti prideleni penez na obory, protoze tam samozrejme rozhodnuti je nutne, neni mozne srovnavat treba spolecenske vedy s biologii.
17. 02. 2010 | 00:23

pavel novak napsal(a):

jiri sponer:

“Byt premierem, objednam si...”

Pane profesore,
jsem si zcela jist, ze kdybyste byl premierem, tak by to v Cesku s vedou vypadalo mnohem lepe. A nejen s vedou... Bohuzel, premierem je byvaly karieristicky komunista a spousta byvalych karieristickych a zkorumpovanych komunistu je ve spickovych pozicich. Co delat v teto situaci?
17. 02. 2010 | 01:14

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

"Otazku z ceho jste zili, kdyz jste nemeli VZ, ze kterych jste pro Vas logicky pak udelali penize do rozpoctu a nikoliv projekty jako na VS, jste mi nezodpovedeli."

JESTE JEDNOU:

Pro VS byly VZ skutecne "penize navic", predtim zily jen z tech v podstate "na vyuku".
Pro AV znamenalo zavedeni VZ jen prejmenovani - to, co se dosud jmenovalo "institucionalni finance" se pak jmenovalo "VZ".

Cozpak toto neni jasne?
Pred zavedenim VZ jsme na AV zili z toho, cemu se predtim rikalo "institucionalni dotace", po zavedeni VZ se to prejmenovalo a zili jsme tedy z tehoz.

CO JE NA TOM NEJASNEHO???

..
17. 02. 2010 | 07:43

prirodovedec napsal(a):

j.s.: Ja respektuji Vase pro mne vyhranene nazory (ISI thomson generujici "etalon kvality", pro mne dnesni precenovani role "managementu" vsude - to je cesta do "pekel soucasneho UK" ...). Pouze nabizim jiny pohled. Trochu nadsazeny. Proti Vam ve funkci premiera u mne hovori Vase zaujate presvedceni, ze vite jak organizovat zivot druhym (je tam moc lemplu atd.) i v te vede. Radeji bych nekoho, kdo by naslouchal, premyslel a oteviral cesty a sance - i ve vede. A neprezentoval jednoducha reseni. To je pro mne ta "fachidiocie".

Tech presvedcenych "inzenyru", kteri vzdy vedeli co je dobre pro vsechny jsme v CR za desitky let meli plno pocinaje "dedkem nejedlym". Ano to je muj pohled na roli priruckoveho managementu.

Jsem rad, ze tu pisete tak jasne, protoze to umoznuje o vecech premyslet a chapat, jak se na to divaji spicky ruznych ustavu AV (autor, vy, MH aj.).

Z meho pohledu tiu ale je i neschopnost ci neochota divat se na to ocima jinych. Chapu ovsem, ze to je mozna sebevrazedne - pro AV.

Autor: Pokud se podivam na tabulky: Byla doma, kdy AV nemela VZ a mela N penez. Pak mela VZ a dostala N+K penez. Podle mne to K byly ty VZ podle tabulek a davne pameti. Mozna diky prejmenovani to bylo K+M. Cili znovu: Byly K penize na VZ nebo ne? CO JE NA TOM NEJASNEHO???

Rad uvitam odkazy, ktere to vyjasni, ale tabulky, ktere jsme videl, hovori jasne. To byly penize navic a ne prejmenovane. Pokud tam byly i prejmenovane, budu rad za upresneni.
17. 02. 2010 | 09:47

jiri sponer napsal(a):

No, mohu vsechny uklidnit tim, ze rozhodne nemam a nebudu mit politicke ambice, a to ani uvnitr vedy. Z toho prosteho duvodu, ze samotne udrzeni urcite vedecke vykonnosti mne nuti pracovat na hranici mych moznosti, a na to abych kombinoval vedu s funkcema proste nemam. A nemam k tomu motivaci.
Pokud jde o Fischera, kdyz si clovek vezme, v jakem prostredi funguje, tak podle mne si nevede nejhur. Existuje tzv. funkcionarsky efekt ci syndrom, a sice, ze i slusny a inteligentni clovek, pokud se dostane do funkce, muze selhat a dokonce se prestat chovat slusne a rozumne, proste ho to semele, zejmena, kdyz se dostane na pozici na kterou nestaci a nebo na pozici, kde vlivem okoli neni schopen dosahnout svych puvodnich cile. Znamy efekt protiproudu, kdy pohybem jednim smerem nakonec vyvolate efekt presne opacny. Prestane videt, co videl drive, a zacne se chovat stejne jako ti, ktere drive kritizoval.
Poznamka pro pridovedce. Pokud si vezmu vyvoj za poslednich 20 let, tak mam pocit, ze v tzv soukromem a firemnim sektoru (a ted nemam na mysli Vase oblibene Husakovy sazky atd, ale ty stovky a stovky malych, strednich a vetsich firem kde se maka a mak efektivne, kde maji podnikatelsky zamer a efektivni organizaci prace, rekneme mne napada Student Agency, a ktere byly skutecnym motorem vyvoje tohoto statu v poslednich 20 letech NAVZDORY jinym faktorum) doslo v prumeru k daleko vetsimu kroku smerem rekneme k zapadoevropskym pracovnim standardum nez v ceskem vysokoskolskem a vyzkumnem sektoru.
17. 02. 2010 | 12:08

signalista napsal(a):

Co když to bylo přejmenováno a navýšeno.
Nyní to bude přejmenováno a... sníženo...
17. 02. 2010 | 12:13

Michal Hocek napsal(a):

to Prirodovedec:
bylo to prejmenovano a obcas navysovano - ale od zavedeni VZ neexistoval zadny zaklad na rezii
Kdyz se ty VZ zavadely, tak zrejme tehdy nekoho nahore napadlo, ze bude lepe vypadat, kdyz se pred tim napise nejake slohove cviceni (jako ze je to projekt) a budou se z toho delat prubezne zpravy (jako ze je to projekt) - ale vzdycky to byly penize skoro vyhradne na rezii a provoz - vlastni veda se vzdycky na AV delala z grantu, center a dalsich UCELOVYCH podpor.

Vzhledem k tomu, ze energie docela rostly, tak vetsinu tech valorizaci spolkly (samozrejme spolu s valorizacemi platu). Ted kdyz se institucionalni dotace ustavu AV snizi o 10%, tak to znamena, ze se to cele bude muset usetrit na platech (na provozu skoro nic usetrit nejde) - takze se mzdovy fond snizi o cca 20%. To je hodne, ale jeste to neni smrtelna davka (propusti se duchodci, snizi uvazky studentum, cast mancaftu se zamestna na granty - tedy u tech, kteri na nich maji mzdove penize). Kdyby melo ale dojit k tomu puvodne planovanemu snizeni o 50%, tak to by neslo usetrit ani na platech a AV by musela skoncit - coz by zrejme byl splneny sen pro mnohe cleny RVVI. Nicmene trvam na tom, ze pro ceskou vedu by to byla katastrofa - za stejne penize jako dosud by se vyprodukovalo o 40-50% mene vysledku (pocitam nejen vlastni podil AV, ale i spolecne projekty a publikace, ktere by bez partnera z AV navznikly). To by skutecne byl vysledek reformy vedy jak noha...
17. 02. 2010 | 12:49

jiri sponer napsal(a):

pro pobaveni, mame asi dalsi svetovy zarez....
http://www.novinky.cz/veda-...

Jinak pocet publikaci 17, citaci 33, H-index 3 (ta svine WOS....)

Clanek neni v Nature, ale v
BIOMEDICAL PAPERS-OLOMOUC

A to ne ze bych mel neco proti Olomouci, tamni Pr.F si vysoce vazim za progresi po soucasnym dekanem (a gratuluji k jejich nove budove), to jsem vybral nahodne otevrenim dnesnich novin.

Pokud proste university davaji profesury v rade pripadu (ne vzdy, nechci se nekoho dotknout na koho to nepatri) lidem, kteri by venku neprosli pres PhD, tak holt to takto vypada. Nebo aspon si to myslim. Mozna na tomto konkretnim pripade neco je, je to mimo moji odbornost, ale z celkoveho kontextu si myslim, ze ne.... Kdo to tady rikal o tech dalnicich, to je asi docela podobny.
Jednu vec, kterou bych provedl, tak bych zrusil fakultni vedecke casopisy. Uz za totace se jim rikalo Bobkove listy.
17. 02. 2010 | 13:06

jiri sponer napsal(a):

http://www.novinky.cz/veda-

skoly/192383-koktavost-neni-

mozkova-porucha-zjistil-cesky

-vedec-a-hodla-ji-lecit.html
17. 02. 2010 | 13:07

jiri sponer napsal(a):

Skoro bych rekl, ze AV by se tohle stat nemohlo, kdybych si nevzpomnel na ulohu Ustavu statu a prava v kauze "Plzen." Jinak plne souhlasim s rozborem Michala Hocka.
17. 02. 2010 | 13:16

jiri sponer napsal(a):

Oprava, nebral jsem v uvahu vek dotycneho (68), samozrejme starsi lide maji narok na to rict, ze pro ne uz bylo pozde nastartovat vyzkum. Nicmene takove veci se stavaji bezne i tam, kde na tohle uz se neda vymluvit. Mame 20 let po padu systemu.
17. 02. 2010 | 13:52

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

Michal Hocek uz odpovedel za me, neni co dodat.
Ano, doslo tehdy ke slusnemu zvyseni (napamatuji si uz presne o kolik pro ktery ustav, muselo by se to dohledavat (pokusim se), ale k navysovani dochazelo i pote, v poslednich letech to bylo skutecne docela uspokojive (pro AV i VS).

..
17. 02. 2010 | 16:40

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

Tady jsou ty udaje o kolik si polepsila AV vs. MSMT (VS) zavedenim VZ (http://www.vyzkum.cz/FrontC...):
*****************************************

1998 (pred zavedenim VZ)
________________________
AV institucionalni veskere: 1,7 mld.

VS institucionalni (na vyzkum): 0,8 mld
****************************************

1999 (1. rok po zavedeni VZ)
________________________
AV institucionalni veskere: 1,9 mld.

VS institucionalni (na vyzkum): 2,1 mld.
***************************************

2000 (2. rok po zavedeni VZ)
________________________
AV institucionalni veskere: 2,15 mld.

VS institucionalni (na vyzkum): 2,8 mld.
***************************************

Myslim, ze to jasne potvrzuje, co jsem rikal vyse - ze pro AV bylo zavedeni VZ skutecne jen "prejmenovanim" toho, co bylo predtim, zatimco pro VS to opravdu byl velmi vyznamny pridavek navic.
Take to ukazuje nasledny mezirocni rust (vyssi pro VS), kteryzto trend pokracoval az do roku 2009. Postupne to narostlo cca dvojnasobne.

V tech cislech samozrejme nejsou uvedeny pro VS castky na pedagogickou cinnost (mnohem vyssi nez "na vyzkum").

U AV zadne jine institucionalni nez na vyzkum (zamerove) nebyly. Pozdeji (od roku 2002) zacala AV dostavat jeste neco "na cinnost" (krome "zameru") - to jsou hlavne penize na investice.

..
17. 02. 2010 | 18:52

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:09

http://www.kw61.com/replica-franck-mulle napsal(a):

abvc
30. 03. 2010 | 06:05

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 16:42

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:27

nike shox shoes napsal(a):

buy nike shoes,Save 50% to 80% and free shipping at http://www.shox-nike.com

<p>Online Selling <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox</a>, <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox OZ,Nike Shox NZ</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox R4</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Classic Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Experience Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Turbo Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Medallion EU Shoes</a>,Paypal Accept,Free Shipping and Best Discount.</p>
12. 04. 2010 | 18:40

omega watches napsal(a):

Good recommended website. I really love it.
13. 04. 2010 | 08:46

nike shox shoes napsal(a):

buy nike shoes,Save 50% to 80% and free shipping at http://www.shox-nike.com

<p>Online Selling <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox</a>, <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox OZ,Nike Shox NZ</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox R4</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Classic Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Experience Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Turbo Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Medallion EU Shoes</a>,Paypal Accept,Free Shipping and Best Discount.</p>
15. 04. 2010 | 19:20

jordan23 shoes napsal(a):

Cheap jordan Shoes, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Air Jordan Shoes</a> are on sale now, our <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Air Jordan</a>, jordan Shoes are exclusive Buy <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Jordan Shoes</a>, jordan Dunks, Dunk Shoes, SB Kicks, jordan <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Air Force One</a> 1, Bape Hoodies Hoody, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Jordan Kicks</a>, jordan Kicks, jordan Air Max, Dunks Shoes, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Shox</a> Jordan Shoes: <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Jordan</a>, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">Air Jordan Shoes</a> and <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Dunks</a> are on sale here today; <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Shoes</a> you are looking for are availabe. Basketball Shoes include:<a href="http://www.jordan23-shoes.com">Air Force Ones</a>, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Air Forces</a>, jordan Air Force one 1, jordan Dunks, jordan Dunk SB, <a href="http://www.jordan23-shoes.com">jordan Air Jordan</a>
21. 04. 2010 | 17:06

laptop battery napsal(a):

Acer Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Apple Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Asus Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Compaq Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Fujitsu Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Gateway Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 15:04

laptop battery napsal(a):

TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 338794-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 367759-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
APPLE A1175 Battery http://www.batteries-shop.n...
ACER BATCL50L Battery http://www.batteries-shop.n...

laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery http://www.batterieslaptop.net
laptop battery http://www.batteries-shop.net
laptop battery http://www.uk-laptopbattery...
26. 04. 2010 | 15:06

laptop battery napsal(a):

Acer Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Asus Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
27. 04. 2010 | 08:37

laptop battery napsal(a):

DELL INSPIRON 1720 Battery http://www.uk-laptopbattery...
DELL INSPIRON 1520 Battery http://www.uk-laptopbattery...
DELL INSPIRON 1420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
DELL INSPIRON 1100 Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3383U-1BRS Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3383U Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3285U-1BRS Battery http://www.uk-laptopbattery...
HP COMPAQ HSTNN-UB02 Battery http://www.uk-laptopbattery...
HP 417066-001 Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2C Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.uk-laptopbattery...
27. 04. 2010 | 08:38

chinesetea napsal(a):

01. 05. 2010 | 19:53

andyge napsal(a):

test
28. 05. 2010 | 17:54

zhangcy napsal(a):

copper clad aluminum: http://www.hc-cca.com/
recliner: http://www.zjbangge.com/rec...
leather sofa: http://www.zjbangge.com/lea...
sectional sofa: http://www.zjbangge.com/sec...
dinning chair: http://www.meiyuanfurniture...
drawer slides: http://www.hn-hardware.com/
solar energy: http://www.sunsurf.com.cn/
power strips: http://www.zjxhdz.com/
power socket: http://www.zjxhdz.com/
extension cords: http://www.zjxhdz.com/
power strip: http://www.hzhtdq.cn/
extension cord: http://www.hzhtdq.cn/
glass bottle: http://www.hangxiang.cn/
shower room: http://www.phccwy.com/
shower enclosure: http://www.phccwy.com/
bar stools: http://www.mingjiangnan.com/
non-woven bag: http://www.xyweavebag.com/
waiting chairs: http://www.china-yongding.com/
power cable: http://www.huxi-cable.com/p...
speaker cable: http://www.huxi-cable.com/s...
solar collector: http://www.ejaisolar.com/
solar water heater: http://www.ejaisolar.com/
solar water heater: http://www.sunstorm86.com/
solar collector: http://www.sunstorm86.com/
solar water heater: http://www.eammarsolar.com/
solar collector: http://www.eammarsolar.com/
solar collector: http://www.suntasksolar.com/
solar water heater: http://www.suntasksolar.com/
cosmetic packaging: http://www.ds-jiecheng.com/
makeup brushes: http://www.zhuoerya.cn/
hair rollers: http://www.zhuoerya.cn/
make up brushes: http://www.zhuoerya.cn/
extension cord: http://www.chinajmdq.com/
glue gun: http://www.chinajmdq.com/
29. 07. 2010 | 05:22

hzsy009 napsal(a):

I think you’ve made some truly interesting points. Not too many people would actually think about this the way you just did. I am really impressed that there is so much information about this subject that have been uncovered and you did it so well, with so much class. Good one you, man!
digital thermometer: http://www.huaan-med.com/di...
ear thermometer: http://www.huaan-med.com/ea...
clinical thermometer: http://www.huaan-med.com/
digital blood pressure monitor: http://www.huaan-med.com/di...
11. 08. 2010 | 06:57

Solar Water Heater napsal(a):

Solar Water Heater http://www.sunposesolar.com
Solar Water Heater http://www.china-solarcolle...
Solar Water Heater http://www.solarwater-heate...
Solar Water Heater http://www.xxdsolar.org
19. 08. 2010 | 09:01

Solar Water Heater napsal(a):

19. 08. 2010 | 09:02

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:04

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 09:53

adrian.c napsal(a):

This post really opened my eyes to the many outlets that companies have through social media.Really impressive, particularly the popularity of the blog within a relatively short space of time. !
http://www.fullbet.ro/poker...
http://www.fullbet.ro/lotto..."
http://www.fullbet.ro/casin...
http://www.fullbet.ro/
http://www.fullbet.ro/curse...
http://www.fullbet.co.uk
http://www.lopoca.ro
29. 10. 2010 | 22:49

jst nice! napsal(a):

I guess you have to find the topic to write about that really sets you on fire. And carrying it on for 100,000 words and burning brightly? Maybe you have to work up to it. The blogs posts and essays are your training wheels, so to speak - what you start with, to build up the novel-writing muscles.
Does your novel have to be Literary with a capital "l" - why not pick a genre that you enjoy and write a cracking good mystery, or a <a rel="follow" href="http://www.ejaisolar.com/" rel="nofollow">solar water heater</a> girls-in-the-city, or a bodice-ripping historical. Writing a novel oughtn't to be an unremitting chore - you should be having some fun along the way.
23. 11. 2010 | 01:47

منتديات napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/smiles
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f2.html
http://www.tran33m.com/vb/f6.html
http://www.tran33m.com/vb/f7.html
http://www.tran33m.com/vb/f10.html
http://www.tran33m.com/vb/f11.html
http://www.tran33m.com/vb/f13.html
http://www.tran33m.com/vb/f14.html
http://www.tran33m.com/vb/f15.html
http://www.tran33m.com/vb/f16.html
http://www.tran33m.com/vb/f17.html
http://www.tran33m.com/vb/f18.html
http://www.tran33m.com/vb/f20.html
http://www.tran33m.com/vb/f21.html
http://www.tran33m.com/vb/f22.html
http://www.tran33m.com/vb/f23.html
http://www.tran33m.com/vb/f24.html
http://www.tran33m.com/vb/f30.html
http://www.tran33m.com/vb/f34.html
http://www.tran33m.com/vb/f35.html
http://www.tran33m.com/vb/f36.html
http://www.tran33m.com/vb/f37.html
http://www.tran33m.com/vb/f38.html
http://www.tran33m.com/vb/f39.html
http://www.tran33m.com/vb/f43.html
http://www.tran33m.com/vb/f46.html
http://www.tran33m.com/vb/f50.html
http://www.tran33m.com/vb/f52.html
http://www.tran33m.com/vb/f53.html
http://www.tran33m.com/vb/f54.html
http://www.tran33m.com/vb/f55.html
http://www.tran33m.com/vb/f56.html
http://www.tran33m.com/vb/f57.html
http://www.tran33m.com/vb/f58.html
http://www.tran33m.com/vb/f61.html
http://www.tran33m.com/vb/f65.html
http://www.tran33m.com/vb/f66.html
http://www.tran33m.com/vb/f67.html
http://www.tran33m.com/vb/f68.html
http://www.tran33m.com/vb/f69.html
http://www.tran33m.com/vb/f70.html
http://www.tran33m.com/vb/f71.html
http://www.tran33m.com/vb/f72.html
http://www.tran33m.com/vb/f73.html
http://www.tran33m.com/vb/f74.html
http://www.tran33m.com/vb/f75.html
http://www.tran33m.com/vb/f76.html
http://www.tran33m.com/vb/f77.html
http://www.tran33m.com/vb/f78.html
08. 12. 2010 | 10:38

gfgfg napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
08. 12. 2010 | 10:39

Apartments for rent napsal(a):

All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks
<a href="http://www.rentingtime.com">Apartments for rent</a>
07. 01. 2011 | 18:33

Pepi napsal(a):

watch tv online http://watchtvontheinterneti.com Watch TV on the Internet
reverse phone http://the-reversephone.com reverse phone lookup
Cook http://howtocooki.com How to Cook
diets http://weightlossfastplans.com Weight Loss
prevent panic attacks http://prevent-panicattacks.com Panic Attacks
watch tv online http://www.facebook.com/watchtvontheinternetonline Watch TV on the Internet
reverse phone http://www.facebook.com/cellreversephonelookup reverse phone lookup
вентили http://www.tekisbg.com/ клапан
05. 04. 2011 | 16:02

Nike Shox-Nike air max napsal(a):

Buy nike shox,Nike Shox O'Leven,Nike Shox Turbo+ 11,Nike Shox NZ ,Nike Men's Shox O'Nine SI shoes at Discount price from www.NikeShox1.com, enjoy online shopping and become a wholesaler now!
06. 04. 2011 | 03:53

meciuri live napsal(a):

Wonderful post.http://www.1x2live.ro
12. 04. 2011 | 12:49

ray bans napsal(a):

http://www.raybansonsale.net/ cheap ray ban sunglasses
01. 05. 2011 | 17:07

handbags wholesale napsal(a):

http://www.nowmalls.com/category-2-b0-Designer+Handbags.html
01. 05. 2011 | 17:13

ufcbet napsal(a):

blog.aktualne.centrum.cz site is interesting . Bookmarked !!!

<a href=http://betonufc.info>ufc betting</a>
02. 05. 2011 | 01:06

freetattoodesigns napsal(a):

I like blog.aktualne.centrum.cz , i see a lot of interestig posts here
<a href=http://tattoos4everybody.com>Free tattoo designs</a>
11. 05. 2011 | 02:23

kopiwmka napsal(a):

<a href=http://kopiwm.ru>Копилка онлайн</a> Это лучшее что могло содержаться придуманно в интернете. Издревле хочеться себя побаловать однако вышли на это денег. Накопи деньжонки с нами.
12. 11. 2011 | 08:08

Cymnabalm napsal(a):

zGn 3xK w7j lBr 9dI w7g tIl 9fK h3w pUg 6pL k5h
http://www.bottespas-cher.fr <a href=http://www.bottespas-cher.fr>ugg pas cher</a>
http://www.stivalishop.it <a href=http://www.stivalishop.it>stivali ugg</a>

vIr 2nY b5s fJk 4oJ x9s kHw 5zM c6j pCc 3rI a4k
<a href=http://uggsaustralia.blinkweb.com>come here</a>
<a href=http://uggsoutlet.webnode.nl>find more</a>
<a href=http://uggsaustralia.webnode.it>ugg online</a>
<a href=http://uggsaleonline.webeden.co.uk>The title of my website</a>
<a href=http://uggitalia.webnode.it>ugg boots italia</a>
31. 08. 2012 | 09:55

breemildinomo napsal(a):

xVj 2vE b5h yTz 6zR v0b zWb 7tH j9a kUh 5iJ d7n
http://www.zumba-fitness-dvd.info <a href=http://www.zumba-fitness-dvd.info>click here</a>
http://www.workout60days.info <a href=http://www.workout60days.info>turbo fire workout</a>

xYv 6rU w9q fJk 9yT e5t iKg 1tU r0w dDe 2wI s4g
<a href=http://isabellmarant.webnode.nl>read more</a>
<a href=http://bottesisabel.blogspace.fr>find more</a>
<a href=http://www.kate-20-spade.350.com>kate spade handbags</a>
<a href=http://katespadebags.weebly.com>kate spade</a>
<a href=http://isabelonlines.blog.com.es>isabel marant sneakers</a>
31. 08. 2012 | 12:28

Cymnabalm napsal(a):

fRy 9xE e1z sRp 0mY y6h rTc 2fO z5f mNn 6gD s9piBt 9lC k2g xLv 5dD q6n lMc 8lY o3a kBi 9fJ b3e
http://www.goedkopeboots.nl <a href=http://www.goedkopeboots.nl/#3313>uggs online</a>
http://www.bootssaledeutschland.de <a href=http://www.bootssaledeutschland.de/#1479>click to see more</a>

aHx 6nL g4j eOc 7kF p4o zTq 5vX l2d mSm 7gE t7z dJj 8rF t6a aUk 0dT w5p hYi 3oI f8i vJc 3hD p1y
<a href=http://uggsbestellen.webnode.nl/#4371>go for it</a>
<a href=http://ugg4u.jimdo.com/#8498>ugg 通販</a>
<a href=http://uggsoutlet.webnode.nl/#8654>uggs amsterdam</a>
<a href=http://uggsaustralia.webnode.it/#3664>stivali ugg</a>
<a href=http://www.uggsclearances.350.com/#4117>uggs clearance</a>
03. 09. 2012 | 08:40

horsececekdon napsal(a):

tCg 8cC l1d qLk 3sV x6j tFa 6pP a1g dTx 6mH l4o oTq 9aB f5p oLc 9fR n5d yCb 0hP r1x dRx 7jA w6s
http://www.workout-60days.info <a href=http://www.workout-60days.info/#7031>insanity workout online</a>

yXo 1cR z9r hPs 1vP e3c lIn 9nB y8q oAd 3cH e1u oRk 8kM g3y oAj 8pF x6n jTr 7vT e3e uJy 1dH h2r
<a href=http://isabelsneaker.interblog.de/#4604>isabel marant</a>
<a href=http://insanitydvdsale.weebly.com/#7190>come here</a>
<a href=http://sneakersisabel.weebly.com/#2733>click</a>
<a href=http://isabeldicker.webs.com/#7173>visit my website</a>
<a href=http://isabelmarantss.moonfruit.com/#2165>read more</a>
09. 09. 2012 | 14:47

nelmpeank napsal(a):

7J1Juv http://goedkopeboots.webnode.nl 5R6Ncq <a href=http://goedkopeboots.webnode.nl>uggs outlet</a> 6C8Wzl <a href="http://goedkopeboots.webnode.nl">uggs nederland</a> 4H2Tyc
4K0Sma http://www.boosshopjp.com 4Y6Onc <a href=http://www.boosshopjp.com>ugg ブーツ</a> 2T4Box <a href="http://www.boosshopjp.com">http://www.boosshopjp</a> 2F2Arc
6L3Xlt http://goedkopelaarzen.jouwweb.nl <a href=http://goedkopelaarzen.jouwweb.nl>uggs kopen,uggs sale de beste kwaliteit goedkope uggs - geen belasting</a> 8A5Fxu <a href="http://goedkopelaarzen.jouwweb.nl">goedkope uggs</a> 1F0Tqn
7N5Ajt http://bottespas-cher.webnode.fr 3J5Rvq <a href=http://bottespas-cher.webnode.fr>bottes ugg</a> 6U4Tqx <a href="http://bottespas-cher.webnode.fr">Ir al mapa del sitio.</a> 0C6Cbs
7Q3Bxz http://www.bootskopenonline.com 3E7Umc <a href=http://www.bootskopenonline.com>uggs online</a> 1X6Fjz <a href="http://www.bootskopenonline.com">uggs online bestellen</a> 4P2Own
6P4Wht http://www.bootskopenoutlet.com 4G5Tev <a href=http://www.bootskopenoutlet.com>uggs kopen</a> 1Y1Acq <a href="http://www.bootskopenoutlet.com">uggs goedkoop</a> 9L0Njy
22. 10. 2012 | 13:30

sdsjkeoldy napsal(a):

Embellished Leather Bag
The other best feature of the White Stag products are that they are quite reasonably priced. The pockets are deep and also have powerful and beautifully developed zips. Gilles says negotiations to <a href=http://winterjackets.webs.com#ZpOjX>click here</a> pick a new prime minister may drag on. One minute I was standing <a href=http://womensnorthfacejackets.webs.com>my store</a> nonchalantly,tory bursh, trying to work <b>my store</b> out what was going on,tory burch dress, the next the announcer person mentioned my horse's name,five fingers vibram, and seemed to be saying <a href=http://monclerskids.webs.com>moncler kids vest</a> s/he was doing <a href=http://belstaffjacketsoutlet.webs.com>my store</a> well and I was screaming along with the crowd. Senate secretary general Jean-Elie Gilles says lawmakers are under pressure to find a way to ease the crisis as soon as possible.

In the apple of jewelry, some jewelers andJewelry food that bend out from the rest. He or she right now offers popularity as well as acknowledgement in several nations such as Monte Carlo as <a href=http://monclerskids.webs.com#pIVZA>my store</a> well as Singapore. Making use of
27. 10. 2012 | 14:24

truddytug napsal(a):

lO8P2f http://bootsclearance.blinkweb.com/ tB8T3r<a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg clearance sale</a> jA0K9r <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">ugg clearance sale</a> bJ6H1i
oU0T7t http://bootsoutlet.webgarden.com/ zK6I1u<a href=http://bootsoutlet.webgarden.com>ugg outlet store</a> jT7Q5l <a href="http://bootsoutlet.webgarden.com">uggs outlet</a> tH5O2v
cX9J4t http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/ rA9J4j<a href=http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/>uggs bestellen</a> oO5H9d <a href="http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/">uggs outlet</a> vO9R2w
eB4R5t http://botttespascher.webnode.fr/ hG9V1a<a href=http://botttespascher.webnode.fr>ugg pas cher</a> rB6L8q <a href="http://botttespascher.webnode.fr">bottes ugg pas cher</a> cK4V8d
sZ0G6f http://bootssaleuk.webs.com/ wL6B3s<a href=http://bootssaleuk.webs.com>ugg boots sale uk</a> uR1X9f <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale</a> cB6Z2m
27. 10. 2012 | 23:24

Cymnabalm napsal(a):

vE9J6h http://www.bootsoutlet-stores.com mX5N8n<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> uggs outlet store</a> uB0L8t <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">uggs outlet store </a> xK5D9j
wP3B6s http://www.boots-sale-uk.co.uk vA1W0h<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg boots sale uk</a> cM0N6b <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale uk</a> oK9O9c
gL0E6r http://www.cheap-bootsonsale.com jK5Y6j<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots sale</a> mW7D2t <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots on sale</a> tJ6U8w
aH7A9n http://genuineboot.webeden.co.uk iH8N8w<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots uk</a> cC7S3b <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">genuine ugg boots</a> qT2D8u
yZ9T8s http://bootsoutletstore.webstarts.com/ lX6N0m<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet stores</a> jD9R8m <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet store </a> gP5R3s
29. 10. 2012 | 12:11

tuctjuipisa napsal(a):

hF4S4n http://boosshopjp.webnode.jp/ zL5X0c <a href=http://boosshopjp.webnode.jp/>ugg ブーツ</a> fV9Y9t <a href="http://boosshopjp.webnode.jp/">ugg 激安</a> rH1F2r
bP7P1c http://stivaliitalia.webs.com/ pZ1H1y <a href=http://stivaliitalia.webs.com/>ugg italia</a> mI6Y3l <a href="http://stivaliitalia.webs.com/">ugg stivali</a> aE6U1g
bC1B5i http://bottesonline.webnode.fr/ lH2M1q <a href=http://bottesonline.webnode.fr/>ugg</a> qO3T4k <a href="http://bottesonline.webnode.fr/">ugg pas cher</a> cT6D7r
xF0U4u http://bootscanadas.webs.com xB1L2o <a href=http://bootscanadas.webs.com/>uggs canada online</a> tR9M9a <a href="http://bootscanadas.webs.com">uggs canada online</a> eZ0F0a
qG6F2p http://bootskopen.webnode.nl/ nK2Q2d <a href=http://bootskopen.webnode.nl/>uggs</a> wV8O3t <a href="http://bootskopen.webnode.nl/">uggs</a> bO1A5z
29. 10. 2012 | 17:42

sdsjkeoldy napsal(a):

I Need A Loan Today - Hassle Free Cash Arrangement
Rajasthan the other major travel destination state of North India is renowned for its forts and modern complexes, elegant hotels, Rajputana havelis and vibrant and colorful culture. It is one of the most charming cities to visit on a North India tour. Business to business advertising to wholesale dealers and stockiest therefore requires a different approach altogether. Typically, they buy two types of filing cabinets fire and burglar proof <a href=http://northfacejacketsale.tumblr.com>click here</a> and ordinary cabinets that may simply have <a href=http://belstaffjacketsoutlet.webs.com#ddwKW>belstaff jackets outlet</a> a lock. Apart from that, the ability to provide the cabinets in custom sizes with the client's business logo as well as the name of the <b>moncler sale</b> department would be an additional incentive.

<a href=http://moncleronlineshop.webgarden.com>my store</a> The reason of <a href=http://monclerjacketssale.webstarts.com#exjJd>moncler sale</a> course is the expected size of the order. It needs to be racy, appealing and at <a href=http://monclerskids.webs.com>my home</a> the same time present a compelling reason for the business client to buy the product or
30. 10. 2012 | 01:06

tuctjuipisa napsal(a):

zJ5A4w http://bottesonline.webnode.fr/ lL4R0j <a href=http://bottesonline.webnode.fr/>ugg pas cher</a> bM4Y4u <a href="http://bottesonline.webnode.fr/">ugg pas cher</a> iU9X5v
lP8X1i http://bootskopen.webnode.nl/ mY7K0p <a href=http://bootskopen.webnode.nl/>uggs kopen</a> nJ3J2v <a href="http://bootskopen.webnode.nl/">uggs sale</a> cQ4A5a
tB4O5b http://stivaliitalia.webs.com/ pK3B5z <a href=http://stivaliitalia.webs.com/>ugg stivali</a> pD5G3q <a href="http://stivaliitalia.webs.com/">stivali ugg</a> vX0L6x
nE4F8g http://boosshopjp.webnode.jp/ oX2G9b <a href=http://boosshopjp.webnode.jp/>ugg 激安</a> xP1E6n <a href="http://boosshopjp.webnode.jp/">ugg</a> cW9K6f
gS0P8c http://bootscanadas.webs.com vZ4Z2j <a href=http://bootscanadas.webs.com/>uggs canada online</a> sQ0Q1c <a href="http://bootscanadas.webs.com">uggs canada</a> zK4G5d
30. 10. 2012 | 06:19

truddytug napsal(a):

iS9H2z http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/ eX0U2j<a href=http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/>Goedkope uggs</a> wZ8U2r <a href="http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/">uggs bestellen</a> rR0F7b
mW0D5l http://botttespascher.webnode.fr/ kX1X4h<a href=http://botttespascher.webnode.fr>bottes ugg pas cher</a> qL1A0q <a href="http://botttespascher.webnode.fr">bottes ugg pas cher</a> rN0N7z
yM5T0m http://bootsclearance.blinkweb.com/ sD7X1x<a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg boots clearance</a> kG8W8r <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">ugg boots clearance</a> vE4H9v
lU0D9o http://bootssaleuk.webs.com/ eV7T6c<a href=http://bootssaleuk.webs.com>ugg boots sale</a> lP7B9d <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale</a> uE3P6t
aW8Y4x http://shoeswords.weebly.com/ kQ6B6p<a href=http://shoeswords.weebly.com/>ugg outlet store</a> dZ5L5w <a href="http://shoeswords.weebly.com/">uggs outlet</a> kG3H5a
31. 10. 2012 | 03:43

MusBlurlnum napsal(a):

nX0H0r http://shoeswords.weebly.com/ jS5Q9r<a href=http://shoeswords.weebly.com/>ugg outlet store</a> zN3I9l <a href="http://shoeswords.weebly.com/">ugg outlet store</a> uW9E9m
bT8Q5b http://bootssaleuk.webs.com/ fS8F2u<a href=http://bootssaleuk.webs.com>ugg boots sale</a> fN4X9i <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale</a> mY5V2v
fN0I3l http://botttespascher.webnode.fr/ jB7Z8h<a href=http://botttespascher.webnode.fr>ugg pas cher</a> aL4W1x <a href="http://botttespascher.webnode.fr">bottes ugg</a> eX0W3d
lQ4S9g http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/ zQ0F0e<a href=http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/>uggs outlet</a> uX7I2p <a href="http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/">uggs outlet</a> bR9F5f
kJ7N5u http://bootsclearance.blinkweb.com/ pZ3Q3z<a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>uggs clearance</a> gE9X9q <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">ugg clearance sale</a> rG2V6i
31. 10. 2012 | 04:56

licepaype napsal(a):

bV3Q1w http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/ sO9A0o<a href=http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/>Goedkope uggs</a> vN6H3d <a href="http://goedkopelaarzen.simpsite.nl/">uggs bestellen</a> hQ2T8w
pC0C5r http://bootsclearance.blinkweb.com/ rM9X9b<a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg clearance sale</a> nW8J4p <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">ugg boots clearance</a> tN3D2j
jG0Z4w http://shoeswords.weebly.com/ rW2H0h<a href=http://shoeswords.weebly.com/>ugg outlet store</a> jL0Q7u <a href="http://shoeswords.weebly.com/">ugg outlet store</a> lO6Z7v
vJ1A8p http://bootssaleuk.webs.com/ vV4Z4n<a href=http://bootssaleuk.webs.com>ugg boots sale</a> oE5S4n <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale uk</a> vK2Z6s
lR6P2i http://botttespascher.webnode.fr/ eS2U1o<a href=http://botttespascher.webnode.fr>bottes ugg pas cher</a> hC5U9a <a href="http://botttespascher.webnode.fr">bottes ugg</a> gF3H6o
01. 11. 2012 | 05:48

Cymnabalm napsal(a):

qU9I9j http://www.bootsoutlet-stores.com mL7H2a<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> uggs outlet stores</a> bP8F1e <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">ugg boots outlet </a> sK4K6z
xR9O7g http://bootsoutletstore.webstarts.com/ aB8X5g<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet</a> jN6S2y <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet </a> yP1S8d
mO8Y2p http://www.boots-sale-uk.co.uk xF1M9q<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg sale uk</a> yJ8E4l <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg boots sale uk</a> oJ1C9g
lB0M1m http://www.cheap-bootsonsale.com gH9G3t<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots sale</a> yC7U6v <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots cheap</a> jU3X6z
mP2T1m http://genuineboot.webeden.co.uk qW0J5c<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots uk</a> fJ3N0s <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">real ugg boots</a> kD6J5h
01. 11. 2012 | 10:15

tuctjuipisa napsal(a):

uP6T9s http://bottesonline.webnode.fr/ lX0C9x <a href=http://bottesonline.webnode.fr/>ugg pas cher</a> xE5X3h <a href="http://bottesonline.webnode.fr/">ugg pas cher</a> sD2A3j
dY3S1o http://stivaliitalia.webs.com/ gI7W2w <a href=http://stivaliitalia.webs.com/>ugg stivali</a> jS3H5x <a href="http://stivaliitalia.webs.com/">ugg italia</a> hN4I3w
jB1G0m http://boosshopjp.webnode.jp/ sJ4H6j <a href=http://boosshopjp.webnode.jp/>ugg 店舗</a> oP0R5n <a href="http://boosshopjp.webnode.jp/">ugg ブーツ</a> tV4W4i
kD1M9d http://bootscanadas.webs.com eD0F3v <a href=http://bootscanadas.webs.com/>uggs canada</a> oN9C8a <a href="http://bootscanadas.webs.com">ugg canada</a> aE7K4j
vR8J8w http://bootskopen.webnode.nl/ gV4C4a <a href=http://bootskopen.webnode.nl/>uggs</a> jJ5H3a <a href="http://bootskopen.webnode.nl/">uggs sale</a> lV4Z7q
01. 11. 2012 | 12:55

Immetimmarf napsal(a):

pS9C3h http://bootsonlines.webnode.nl/ rP0T8s<a href=http://bootsonlines.webnode.nl>uggs goedkoop</a> dS8I5q <a href="http://bootsonlines.webnode.nl">uggs goedkoop</a> hA8D0i
锘縮O0A8j http://goedkopeonlines.jouwweb.nl/ jY9S1o<a href=http://goedkopeonlines.jouwweb.nl>uggs online bestellen</a> gN4I0w <a href="http://goedkopeonlines.jouwweb.nl">uggs online</a> nO2E7n
lL0U7b http://bottesfrance.webnode.fr/ uA7Y8n<a href=http://bottesfrance.webnode.fr>ugg pas cher</a> yI5G6x <a href="http://bottesfrance.webnode.fr">ugg pas cher</a> hE2F8d
qS7Z0p http://goedkopeoutlet.jouwweb.nl/ yA5C0b<a href=http://goedkopeoutlet.jouwweb.nl>uggs uitverkoop</a> sU4S4i <a href="http://goedkopeoutlet.jouwweb.nl">goedkope uggs</a> zW7O1o
nD0J9y http://bootpascher.webnode.fr/ vD9V4p<a href=http://bootpascher.webnode.fr>ugg australia pas cher</a> zJ5D8z <a href="http://bootpascher.webnode.fr">Ugg</a> yS1B2u
yM0G5s http://bootscanada.webs.com/ hN2R2r<a href=http://bootscanada.webs.com>uggs canada</a> oL0T0b <a href="http://bootscanada.webs.com">ugg canada</a> sD5O3t
02. 11. 2012 | 09:31

Cymnabalm napsal(a):

eX2V4b http://bootsoutletstore.webstarts.com/ pZ6S8t<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet</a> zZ8N4v <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet store </a> sJ9N6w
vH5S9j http://www.bootsoutlet-stores.com iC8R6k<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> uggs outlet</a> iN1A8r <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">uggs outlet stores </a> pX4F8b
oX1M2i http://genuineboot.webeden.co.uk xD8R9j<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots uk</a> vB5Q2t <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">genuine ugg boots uk</a> hZ1X5d
tS3Q3f http://www.boots-sale-uk.co.uk nI9B8c<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg boots sale uk</a> jX2S3d <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">uggs sale uk</a> qT2G8y
cJ0R3a http://www.cheap-bootsonsale.com uP4E1a<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots cheap</a> pG8E7g <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots on sale</a> cA0C7s
05. 11. 2012 | 01:04

MusBlurlnum napsal(a):

wB8L7r http://bootsonline.blinkweb.com ugg outlet online uV9G9p <a href=http://bootsonline.blinkweb.com>cheap uggs online</a> uH8E1u <a href="http://bootsonline.blinkweb.com">ugg outlet online</a> uF5Y5f
gN6I0g http://shoeswords.weebly.com uM9L0t <a href=http://shoeswords.weebly.com>ugg outlet store</a> jZ2C3t <a href="http://shoeswords.weebly.com">uggs outlet online</a> hT2I4e
oT7Q8r http://www.cheapbootssalereal.com real ugg boots xX6C3a <a href=http://www.cheapbootssalereal.com>cheap real ugg boots</a> pZ2Q8d <a href="http://www.cheapbootssalereal.com">cheap ugg boots</a> wO9D1o
eX8B5q http://bootsclearance.blinkweb.com/ bP0L8l <a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg boots clearance</a> vO3X0p <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">ugg clearance sale</a> eR0T2k
qU6M5v http://bootssaleuk.webs.com/ fP9I1g <a href=http://bootssaleuk.webs.com>genuine ugg boots sale uk</a> xI6O1b <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale</a> eA9F9y
05. 11. 2012 | 16:38

truddytug napsal(a):

pA6N5x http://bootssaleuk.webs.com/ yF1X3d <a href=http://bootssaleuk.webs.com>ugg boots sale</a> qF2T5f <a href="http://bootssaleuk.webs.com">ugg boots sale uk</a> mM7H4n
cD8D6d http://www.cheapbootssalereal.com ugg boots sale xO4Z4n <a href=http://www.cheapbootssalereal.com>ugg boots sale</a> uL8X3z <a href="http://www.cheapbootssalereal.com">real ugg boots</a> rO2F7n
sJ6O8v http://bootsonline.blinkweb.com cheap uggs online yP1N2x <a href=http://bootsonline.blinkweb.com>uggs outlet online</a> vY5Z4m <a href="http://bootsonline.blinkweb.com">cheap uggs online</a> aN2B5x
cX0L3k http://shoeswords.weebly.com kA6Y6o <a href=http://shoeswords.weebly.com>ugg outlet store</a> gF9P1v <a href="http://shoeswords.weebly.com">uggs outlet</a> vA5N6g
xK6S7k http://bootsclearance.blinkweb.com/ nL5C9f <a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg boots clearance</a> eV0S1z <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">uggs clearance</a> nQ8C4g
05. 11. 2012 | 23:26

Cymnabalm napsal(a):

aF6F2d http://genuineboot.webeden.co.uk bS0B8k<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots uk</a> qX9T8o <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">real ugg boots</a> nH7K3l
vO3L2l http://www.boots-sale-uk.co.uk eX4Y6e<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg sale uk</a> eP3N5j <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale uk</a> oA1Z6c
xP1C5g http://bootsoutletstore.webstarts.com/ wI4R1h<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet store</a> tN3G6f <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet </a> qE6J8t
pG8K1f http://www.cheap-bootsonsale.com mC1M0i<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots cheap</a> dO4L7k <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots cheap</a> jZ1I8o
pY1D6i http://www.bootsoutlet-stores.com oE7R0t<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> uggs outlet store</a> tY4V6l <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">uggs outlet </a> yW7K4c
06. 11. 2012 | 12:16

Immetimmarf napsal(a):

vF7Y9u http://canadaoutlet.webs.com iY1R7i <a href=http://canadaoutlet.webs.com>ugg boots canada</a> pP4Q1j <a href="http://canadaoutlet.webs.com">ugg boots canada</a> hD5U6n
cJ6F8n http://goedkopebootss.webnode.nl lX7J4v <a href=http://goedkopebootss.webnode.nl>uggs kopen</a> mF3I9u <a href="http://goedkopebootss.webnode.nl">uggs goedkoop</a> aA8I8p
lQ0J8d http://bottespas.webnode.fr dS81m <a href=http://bottespas.webnode.fr>ugg pas cher</a> fU8C1h <a href="http://bottespas.webnode.fr">ugg pas cher</a> pH4E1g
bK6G4r http://bootsshop0.webnode.jp cC7Z8l <a href=http://bootsshop0.webnode.jp>ugg ??</a> hT2O2w <a href="http://bootsshop0.webnode.jp">ugg ???</a> sV4K7e
mB4S1y http://www.bootssales.sitew.de gO8Z6d <a href=http://www.bootssales.sitew.de>ugg boots günstig</a> aD7H4h <a href="http://www.bootssales.sitew.de">ugg boots günstig</a> qR4Q0b
nF4P5a http://bootssale.jouwweb.nl oK5P4x <a href=http://bootssale.jouwweb.nl>Goedkope uggs</a> hG9E3j <a href="http://bootssale.jouwweb.nl">uggs sale</a> nM9K5d
06. 11. 2012 | 17:59

Cymnabalm napsal(a):

aG2Q3o http://genuineboot.webeden.co.uk nF1V6e<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots uk</a> hD0V8q <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">genuine ugg boots</a> sN9E6s
iX2D8q http://www.cheap-bootsonsale.com lU0R5h<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots on sale</a> gH7Q9u <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots cheap</a> dQ3G0g
aN8G5w http://bootsoutletstore.webstarts.com/ aO2O1y<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet</a> tK4R1h <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet stores </a> hZ0E8e
eC5L7g http://www.boots-sale-uk.co.uk hV3B1n<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg sale</a> cV6O1b <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale uk</a> xQ8Z7m
cC7D1s http://www.bootsoutlet-stores.com rB9F2p<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> ugg boots outlet</a> cD4L2x <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">uggs outlet store </a> aN8S5x
07. 11. 2012 | 06:41

sdfskesjff napsal(a):

Winter Jackets For Mens Online Winter Jackets For Mens Outlet
Fabrics areawarm,lightweightadvantages. Although the style is not very rich, but rich in color up gradually, so that people can have many choices. We all should take attention to it. It is worth mentioning that, in order to facilitate the consumers to choose moncler vest some merchants also carried a special zone set up hypermarkets down jacket, down jacket will focus on a number of brands sold, attracting a large influx of customers, business is booming.

99May in lots of people's eyes, they really feel Moncler Quincy is ordinarily a luxury product or program and worth is high, they are able to not afford. This is a quiet custom nfl jerseys 'My name is Lin three. Lotus root color knit bat cover Moncler Sweater for girls,with a very sexy feminine camisole, just to highlight the appropriatelength of the waistline, highlight femininity! White fifth sleeveMoncler Sweater outlet online, white shirt with a very gentletemperament and then with the blue jeans, Moncler Sweater for girlsregardless of color or a single product is very fresh!. With that, <a href=http://monclerskids.webs.com#VnpCb>click here</a> his Moncler Online Out from the <a href=http://winterjackets.webs.com#LWJFE>winter jackets for mens</a> restaurant when the night has been deep. In accordance with the meaning of Lin <a href=http://monclerjacketsoutletsuk.blogspot.com>moncler outlet uk</a> Rong, good evening to accompany How-how, or to live in Minato Minato Qiaoqiao room to live, the Lao Dong was mercilessly thrust out.

The leading man had plenty of support at the Los Angeles unveiling of his latest film. ABOUTlouboutin saks discount herve <a href=http://monclerjacketssale.webstarts.com>my store</a> leger dresses mens mmanolo blahnik discount louboutin saks manolo blahchristian louboutin discount louboutin ebay fake m. <a href=http://monclercoatsoutlet.webstarts.com#EwOeO>my store</a> 99Special Price:$98.

You could always find what you want. Monclersale is your ultimate source for wide selection of Moncler 2010 in variety of styles and colors from leading Moncler manufacturers. Reassuring the ski set just with Moncler jackets need the business to <b>winter jackets for mens</b>
07. 11. 2012 | 18:13

Cymnabalm napsal(a):

cR6P4v http://www.bootsoutlet-stores.com tJ4Q9o<a href=http://www.bootsoutlet-stores.com> uggs outlet</a> oP2E1m <a href="http://www.bootsoutlet-stores.com">uggs outlet stores </a> vY1E4u
gG9V7r http://bootsoutletstore.webstarts.com/ aA9L0c<a href=http://bootsoutletstore.webstarts.com>uggs outlet stores</a> yK6K2e <a href="http://bootsoutletstore.webstarts.com">uggs outlet stores </a> tX5T0d
pK7I5w http://genuineboot.webeden.co.uk hE6O6u<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots</a> dF6Q2a <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">genuine ugg boots</a> vR4Q6n
iK9W2e http://www.boots-sale-uk.co.uk nF5P6u<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg sale</a> tC7G6n <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale uk</a> oK7V5d
hL5R5g http://www.cheap-bootsonsale.com cQ7F3o<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots on sale</a> tJ4H1a <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg bailey button</a> vZ4A5x
08. 11. 2012 | 04:00

Immetimmarf napsal(a):

jA0N0v http://goedkopebootss.webnode.nl sB2K9w <a href=http://goedkopebootss.webnode.nl>goedkope uggs</a> fV4I1v <a href="http://goedkopebootss.webnode.nl">uggs kopen</a> wW6R8x
yM1E6f http://bottespas.webnode.fr fE15j <a href=http://bottespas.webnode.fr>ugg pas cher</a> oL9O5k <a href="http://bottespas.webnode.fr">bottes ugg pas cher</a> xW7X7i
pF2L7x http://canadaoutlet.webs.com bC6B7n <a href=http://canadaoutlet.webs.com>ugg boots canada</a> fJ9C0g <a href="http://canadaoutlet.webs.com">uggs canada</a> fE9E7v
nF3Z2h http://www.frbottesspascher.info zN3M4h <a href=http://www.frbottesspascher.info>ugg pas cher</a> qJ1G4i <a href="http://www.frbottesspascher.info">ugg</a> uW1F3j
nV8P1m http://bootssale.jouwweb.nl wI3R2w <a href=http://bootssale.jouwweb.nl>uggs bestellen</a> nI5F2n <a href="http://bootssale.jouwweb.nl">Goedkope uggs</a> zP8N3i
mN4O0i http://bootsshop0.webnode.jp xZ5J2p <a href=http://bootsshop0.webnode.jp>ugg ??</a> cW8U5y <a href="http://bootsshop0.webnode.jp">ugg</a> aE0G2n
08. 11. 2012 | 10:03

tuctjuipisa napsal(a):

lN5G5c http://bottespas1.webnode.fr/ tH1U3i<a href=http://bottespas1.webnode.fr>bottes ugg</a> tX6Q3q <a href="http://bottespas1.webnode.fr">ugg</a> wY4K3e
iM8F5m http://bootsoutlet.webnode.nl/ bF9N4o<a href=http://bootsoutlet.webnode.nl>uggs nederland</a> xV8F6n <a href="http://bootsoutlet.webnode.nl">uggs nederland</a> oV1D7l
kG2K3c http://botasbaratas.webnode.es/ rK9D4r<a href=http://botasbaratas.webnode.es>botas ugg baratas</a> fC4V0o <a href="botasbaratas.webnode.es">ugg espa?a</a> rY8A7a
lS4A1u http://www.isabelmarant0.sitew.de/ sC4X0m<a href=http://www.isabelmarant0.sitew.de>isabel marant boots</a> rZ1N1l <a href="http://www.isabelmarant0.sitew.de">isabel marant sneakers</a> rP6E6y
hO9B2u http://www.onlinebootscanada.info/ yW6R6o<a href=http://www.onlinebootscanada.info>ugg canada</a> dG8Y8r <a href="www.onlinebootscanada.info">ugg boots canada</a> eQ1B3q
09. 11. 2012 | 13:05

Cymnabalm napsal(a):

tW6B0x http://bootssaleuk.jimdo.com dK3O7t <a href=http://bootssaleuk.jimdo.com>cheap ugg boots</a> bB2O8w <a href="http://bootssaleuk.jimdo.com">cheap uggs uk</a> uN6Y9n
zA4C9j http://bootscheap.blinkweb.com sS0N2c <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>ugg boots cheap</a> eF5Q 6h <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">ugg boots cheap</a> dQ6H1d
lM4F7l http://bootsclearance.webspawner.com rY4P1n <a href=http://bootsclearance.webspawner.com>ugg boots clearance</a> sE0M3t <a href="http://bootsclearance.webspawner.com">ugg clearance</a> dL8K3k
eY9N7v http://www.bootsoutletsstores.com <a href=http://www.bootsoutletsstores.com>ugg outlet online</a> fR5Y0j <a href="http://www.bootsoutletsstores.com">ugg factory outlet</a> yE5U5k
10. 11. 2012 | 02:55

bomOppoplebum napsal(a):

uL2P1i http://bootssale.simpsite.nl/ fH1V1g <a href=http://bootssale.simpsite.nl>uggs bestellen</a> wH2S1j <a href="http://bootssale.simpsite.nl ">uggs kopen</a> yF3I8h
rU3O3l http://bootsfrance.meabilis.fr/ rU6C3y <a href=http://bootsfrance.meabilis.fr>ugg</a> iX4Q3d <a href="http://bootsfrance.meabilis.fr">ugg</a> kS0O2b
vB7M0p http://www.bootsstorejp.info ugg ¼¤°² tG0T2z <a href=http://www.bootsstorejp.info>ugg ¼¤°²</a> pO4K0t <a href="http://www.bootsstorejp.info">ugg ¥Ö©`¥Ä</a>
jL7U8y http://botasuggss.webs.com/ cH0V9n <a href=http://botasuggss.webs.com/>ugg espa?a</a> mS3E4l <a href="http://botasuggss.webs.com/">ugg espa?a</a> dB6X5h
qM0A5f http://bootcanada.webs.com/ vV4Z8y <a href=http://bootcanada.webs.com/>uggs canada</a> rR8Y4m <a href="http://bootcanada.webs.com/">ugg boots canada</a> cQ6X7t
fH0Z5y http://bootsonline.webs.com/ aU3V5q <a href=http://bootsonline.webs.com>uggs bestellen</a> vU4C9s <a href="http://bootsonline.webs.com">uggs online</a> aQ9C8h
10. 11. 2012 | 03:38

sdfskesjff napsal(a):

Dont Put All Your Diapers Into One Diaper My Home
Here you can create and share your timelines as well as explore those already available. Rowling is the author of the Harry Potter fantasy series, which has gained international attention, won multiple awards, and sold over 325 million copies worldwide. Harry is the buyer of the Waugury's Purse and <a href=http://buyburberryhandbags.blogspot.com#OYYMN>burberry handbags sale</a> Handbag Guide,the BEST ability for ladies's backpack and purse inaccumulation advice. Usually, every humans would like Gucci marks actual abundant as this appurtenances can draw anticipation lots of getting with its acceptance all more than the world.

Whenever your Louis Vuitton purses appear, they're the contemporary trend, such as Louis Vuitton Fast case. In accessory, this bad generation, natural elements, as well as phony routine. i realize it seems as well beneficial to can be found to be legitimate however it is.

The stores are in competition, not the buyer. Gucci handbags are marketed at a cheaper price, as well as you will get probably the most effective buy. All you must undertake <a href=http://celinehandbagsonlinesale.blogspot.com#hCmwS>where to buy celine handbags</a> is know precisely when it hits the market. The simplest way find out a affordable Gucci bag is by navigating for just about any Gucci bag through the use of the net, you may <a href=http://cheappradabagssale.blogspot.com>prada bags on sale</a> also look at concerning the styles and look at concerning the most latest so once they are on purchase you can grab probably the most effective price.

. You can look <a href=http://buyburberryhandbags.blogspot.com#fmdaE>my home</a> at concerning the internal and observe the snags of threads inside, that are not according toward the sleek, cheek design and design common for an genuine Gucci bag. Bag <a href=http://burberryoutletssale.blogspot.com>my home</a> for the occasion, was a replica leopard-print Hermes <> It is <b>my home</b> indisputable that female person consumers buy shoes on a regular basis. The boots are however designed to provide the level of comfort and
10. 11. 2012 | 07:05

MusBlurlnum napsal(a):

tW9M4x http://www.cheapbootssalereal.com cheap ugg boots uC4H5b <a href=http://www.cheapbootssalereal.com>real ugg boots</a> dO6Q3q <a href="http://www.cheapbootssalereal.com">cheap ugg boots</a> uE8A3x
tK1B2b http://genuineboot.webeden.co.uk oA2D5z<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>real ugg boots</a> zG1G2k <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">real ugg boots</a> bB1J6v
cB2T7t http://www.cheap-bootsonsale.com zS5Q6p<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots on sale</a> uP0H2m <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots sale</a> lQ7S1a
dO2U2l http://www.boots-sale-uk.co.uk jW3Z2m<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>uggs sale uk</a> cW7I5q <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale uk</a> jY8H4p
kX4F9z http://bootsclearance.blinkweb.com/ uB4J8h <a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>ugg boots clearance</a> dO2R3v <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">uggs clearance</a> pU3A0b
nH2F0x http://bootsonline.blinkweb.com cheap uggs online xP4P7u <a href=http://bootsonline.blinkweb.com>uggs outlet online</a> fE5J3i <a href="http://bootsonline.blinkweb.com">cheap uggs online</a> jK3M8c
10. 11. 2012 | 08:02

oxysfuddy napsal(a):

pF3I2a http://canadaoutlet.webs.com cO4J3j <a href=http://canadaoutlet.webs.com>ugg boots canada</a> wY8G1u <a href="http://canadaoutlet.webs.com">uggs canada</a> nQ5A9j
cR6X7j http://www.bootssales.sitew.de rR3D6t <a href=http://www.bootssales.sitew.de>ugg boots günstig</a> eK5V7l <a href="http://www.bootssales.sitew.de">ugg boots deutschland</a> qD5O9p
xJ4J9m http://bootscheap.blinkweb.com fH7K6o <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>ugg boots cheap</a> lM4N0v <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">cheap uggs for sale</a> sN6Z6a
qY0Q2z http://bootsshop0.webnode.jp qC5K9v <a href=http://bootsshop0.webnode.jp>ugg</a> sD0B0g <a href="http://bootsshop0.webnode.jp">ugg ???</a> zD7J5v
uF9L5b http://bootssale.jouwweb.nl xA8I0v <a href=http://bootssale.jouwweb.nl>Goedkope uggs</a> qM8A7l <a href="http://bootssale.jouwweb.nl">uggs sale</a> gK3X3c
pB4F3f http://bootsitalia.webs.com qE1Y7i <a href=http://bootsitalia.webs.com>ugg milano</a> lT7J0l <a href="http://bootsitalia.webs.com">stivali ugg</a> uD4E5c
10. 11. 2012 | 09:22

horsececekdon napsal(a):

fH7C1z http://www.bootsoutletsstores.com <a href=http://www.bootsoutletsstores.com>ugg outlet</a> fE9M8d <a href="http://www.bootsoutletsstores.com">ugg outlet</a> zT2X0p
kF3Q2a http://genuineboott.webeden.co.uk uC6J7i <a href=http://genuineboott.webeden.co.uk>real ugg boots</a> yH3P1u <a href="http://genuineboott.webeden.co.uk">genuine ugg boots</a> uN9T1i
fC6U0j http://bootssaleuk.jimdo.com wO3D9z <a href=http://bootssaleuk.jimdo.com>ugg boots sale uk</a> qD4L9v <a href="http://bootssaleuk.jimdo.com">cheap uggs uk</a> jC8R9x
jX0Y8y http://bootsclearance.webspawner.com bB5O9i <a href=http://bootsclearance.webspawner.com>ugg boots clearance</a> rL2F4g <a href="http://bootsclearance.webspawner.com">ugg boots clearance</a> rL5Z6i
rP5N5w http://bootscheap.blinkweb.com cV6T4r <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>cheap uggs for sale</a> dH9X 3h <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">cheap uggs</a> yT0L0i
10. 11. 2012 | 17:14

juseetgsse napsal(a):

How To Improve Your Golf Game In 3 Easy Steps
For people who understand all the concepts mentioned above, you may find this article simple. Irons: You normally use irons for finer, shorter shots. This may be the <a href=http://cheapuggbootsclearanceoutlet.webs.com#dcHNp>cheap ugg boots clearance outlet</a> most important reason of all.

Well, as a hiker, I'm sure <b>ugg boots outlet store</b> you already know those gears that you need to have. Well, I don't have to mention other things in details because I'm sure you got a hint with what I already gave you as an example. They are durable enough to go through the challenging weather conditions and <a href=http://uggbootsoutletstore.webstarts.com>ugg boots outlet store</a> rugged environments. He's <a href=http://mensuggboots.webs.com>my store</a> goteverybody <a href=http://uggbootsukoutlet.blogspot.com#iOKtb>ugg boots uk outlet</a> on the team engaged and excited.

LEARN - PRACTICE - PLAY Step 1: <a href=http://theuggbootssale.webs.com#lugEN>ugg</a> Learn the fundamentals of the golf swing or new skills Step 2: Practice what you learn Step 3: Play Step 1: Learn the fundamentals of the golf swing or new skills If new to golf, the most important thing
10. 11. 2012 | 18:06

nelmpeank napsal(a):

kN8D3m http://bottespas1.webnode.fr/ dS3P5t<a href=http://bottespas1.webnode.fr>ugg pas cher</a> fZ3H9c <a href="http://bottespas1.webnode.fr">ugg</a> aQ0Y2b
zZ6D1p http://bootsoutlet.webnode.nl/ oL7I1q<a href=http://bootsoutlet.webnode.nl>goedkope uggs</a> pR0A0e <a href="http://bootsoutlet.webnode.nl">uggs outlet</a> oR7V4c
pN9P7m http://botasbaratas.webnode.es/ aC4F3m<a href=http://botasbaratas.webnode.es>botas ugg</a> mJ3M2s <a href="botasbaratas.webnode.es">botas ugg</a> rB0H1s
sT6H6v http://www.onlinebootscanada.info/ aI5N6b<a href=http://www.onlinebootscanada.info>ugg canada</a> uQ5A2m <a href="www.onlinebootscanada.info">ugg canada</a> kI2Y4e
jM0S2d http://www.isabelmarant0.sitew.de/ bG1G2o<a href=http://www.isabelmarant0.sitew.de>isabel marant boots</a> qF6V6y <a href="http://www.isabelmarant0.sitew.de">isabel marant sneakers</a> iN0A4r
10. 11. 2012 | 18:32

bomOppoplebum napsal(a):

jS9J5b http://soldesonline.webnode.fr/ kU6O5w <a href=http://soldesonline.webnode.fr/>ugg australia pas cher</a> zF0T6l <a href="http://soldesonline.webnode.fr">ugg soldes</a> vO0L4t
fW0H7g http://bootsonline.webs.com/ bA7R0h <a href=http://bootsonline.webs.com>uggs online</a> dF5I5p <a href="http://bootsonline.webs.com">uggs bestellen</a> tP6X3u
hL8J0n http://botasuggss.webs.com/ yQ0W7r <a href=http://botasuggss.webs.com/>ugg baratas</a> mT3J4s <a href="http://botasuggss.webs.com/">ugg baratas</a> xD6O6h
nF4A3r http://goedkopeboots0.webnode.nl goedkope uggs vE8S5x <a href=http://goedkopeboots0.webnode.nl>goedkope uggs</a> lG5A8u <a href="http://goedkopeboots0.webnode.nl">uggs sale</a> eJ0S9p
sT8H3b http://bootcanada.webs.com/ aK0V0h <a href=http://bootcanada.webs.com/>uggs canada</a> iG8G5e <a href="http://bootcanada.webs.com/">ugg canada</a> nJ9D8x
mL3Q8k http://bootssale.simpsite.nl/ kU2Q7w <a href=http://bootssale.simpsite.nl>uggs kopen</a> sD3H1u <a href="http://bootssale.simpsite.nl ">uggs sale</a> lV8M2j
10. 11. 2012 | 18:40

horsececekdon napsal(a):

fW1A0w http://bootsonline.webs.com/ oG9E6t <a href=http://bootsonline.webs.com>uggs bestellen</a> eE1Y0z <a href="http://bootsonline.webs.com">uggs online</a> dF3X8w
dE0U2x http://stivalionline.webs.com ugg italia bR4B9g <a href=http://stivalionline.webs.com>ugg</a> aM4E0c <a href="http://stivalionline.webs.com">ugg</a> aI1L9o
eU6Y3q http://bootsfrance.meabilis.fr/ tU9M6z <a href=http://bootsfrance.meabilis.fr>ugg</a> uC6Q0w <a href="http://bootsfrance.meabilis.fr">ugg pas cher</a> yC9T9s
gR0E2o http://bootcanada.webs.com/ wU3S6s <a href=http://bootcanada.webs.com/>uggs canada</a> lD4E2s <a href="http://bootcanada.webs.com/">ugg canada</a> bE9X8r
yI2P4p http://soldesonline.webnode.fr/ yB2C8z <a href=http://soldesonline.webnode.fr/>ugg soldes</a> fS9H5d <a href="http://soldesonline.webnode.fr">ugg pas cher</a> eO8O8p
hK1C9a http://goedkopeboots0.webnode.nl goedkope uggs bestellen eH4E3f <a href=http://goedkopeboots0.webnode.nl>goedkope uggs</a> zP4A1f <a href="http://goedkopeboots0.webnode.nl">goedkope uggs</a> jA3E8r
11. 11. 2012 | 01:20

nelmpeank napsal(a):

zA9J4i http://www.isabelmarant0.sitew.de/ wC1V8m<a href=http://www.isabelmarant0.sitew.de>isabel marant boots</a> pR0I6i <a href="http://www.isabelmarant0.sitew.de">isabel marant boots</a> uJ4T9q
nJ7D7m http://botasbaratas.webnode.es/ vK5I3y<a href=http://botasbaratas.webnode.es>ugg espa?a</a> gF5O4n <a href="botasbaratas.webnode.es">ugg espa?a</a> wX4X0w
uU6T4g http://www.onlinebootscanada.info/ hP9P2x<a href=http://www.onlinebootscanada.info>uggs canada</a> sU9O7r <a href="www.onlinebootscanada.info">uggs canada</a> tU0F2c
iY8O4k http://bottespas1.webnode.fr/ wB6C5y<a href=http://bottespas1.webnode.fr>ugg</a> vF2F7o <a href="http://bottespas1.webnode.fr">ugg</a> uZ9Y2j
yA0M1c http://bootsoutlet.webnode.nl/ sW2I4s<a href=http://bootsoutlet.webnode.nl>goedkope uggs</a> uM2E6x <a href="http://bootsoutlet.webnode.nl">goedkope uggs</a> cC8Z8q
11. 11. 2012 | 03:27

licepaype napsal(a):

mI9L1i http://genuineboot.webeden.co.uk sA2L0t<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>genuine ugg boots</a> eZ7X2a <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">real ugg boots</a> wE7H6e
vD6T6a http://bootsclearance.blinkweb.com/ pY1H9i <a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>uggs clearance</a> aZ3X1n <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">uggs clearance</a> sC5X9h
jM8O2u http://www.cheapbootssalereal.com cheap real ugg boots fQ0B0l <a href=http://www.cheapbootssalereal.com>ugg boots sale</a> sI5M5q <a href="http://www.cheapbootssalereal.com">cheap real ugg boots</a> uZ2O3v
rQ9A2t http://bootsonline.blinkweb.com cheap uggs online eA9P9l <a href=http://bootsonline.blinkweb.com>ugg outlet online</a> uL2K6n <a href="http://bootsonline.blinkweb.com">uggs outlet online</a> fY6R8v
oB1A8t http://www.cheap-bootsonsale.com wQ3O1z<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots cheap</a> mK8I5k <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots on sale</a> nQ7T3o
dW4K0l http://www.boots-sale-uk.co.uk hN7M1t<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>uggs sale uk</a> pB7F1p <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg sale</a> aV6N2j
11. 11. 2012 | 04:26

horsececekdon napsal(a):

qC3O8d http://bootsfrance.meabilis.fr/ bE2Q5m <a href=http://bootsfrance.meabilis.fr>ugg pas cher</a> iQ1O7h <a href="http://bootsfrance.meabilis.fr">ugg</a> yK6D1k
kH2T2c http://bootssale.simpsite.nl/ xH0F8e <a href=http://bootssale.simpsite.nl>uggs kopen</a> bA2Q4l <a href="http://bootssale.simpsite.nl ">uggs bestellen</a> aV2X0i
xX6J0r http://soldesonline.webnode.fr/ oZ2F3g <a href=http://soldesonline.webnode.fr/>ugg pas cher</a> bL4Y3r <a href="http://soldesonline.webnode.fr">ugg pas cher</a> uP6R3n
nC1H9w http://botasuggss.webs.com/ uL5Y3p <a href=http://botasuggss.webs.com/>botas ugg</a> kF6X4o <a href="http://botasuggss.webs.com/">botas ugg</a> jO2I7f
lT0M6t http://stivalionline.webs.com ugg dD1J8j <a href=http://stivalionline.webs.com>ugg</a> qV6N1g <a href="http://stivalionline.webs.com">ugg</a> tV1J8d
sO1H9v http://bootcanada.webs.com/ uH4X7k <a href=http://bootcanada.webs.com/>ugg canada</a> zK1F8k <a href="http://bootcanada.webs.com/">ugg canada</a> pV7Y5j
11. 11. 2012 | 08:20

truddytug napsal(a):

aA0C8u http://www.boots-sale-uk.co.uk jW3A6f<a href=http://www.boots-sale-uk.co.uk>ugg boots sale uk</a> tI2J9g <a href="http://www.boots-sale-uk.co.uk">ugg boots sale uk</a> xP7R6p
zQ9N6j http://genuineboot.webeden.co.uk vH4F8l<a href=http://genuineboot.webeden.co.uk>real ugg boots</a> lP4E3u <a href="http://genuineboot.webeden.co.uk">genuine ugg boots uk</a> qE6V5l
eV2M8w http://www.cheap-bootsonsale.com wP3A6m<a href=http://www.cheap-bootsonsale.com>ugg boots sale</a> hN6T5c <a href="http://www.cheap-bootsonsale.com">ugg boots on sale</a> rR1Q0z
kL1V1h http://bootsclearance.blinkweb.com/ gU4E4w <a href=http://bootsclearance.blinkweb.com>uggs clearance</a> pE7Q5a <a href="http://bootsclearance.blinkweb.com">uggs clearance</a> hA0B6u
jA5Q2w http://bootsonline.blinkweb.com cheap uggs online qF3M2w <a href=http://bootsonline.blinkweb.com>uggs outlet online</a> rM5S5p <a href="http://bootsonline.blinkweb.com">ugg outlet online</a> mK4S5p
zF3F4b http://www.cheapbootssalereal.com cheap real ugg boots zF5Z6f <a href=http://www.cheapbootssalereal.com>ugg boots sale</a> cH3M4w <a href="http://www.cheapbootssalereal.com">real ugg boots</a> eK7W5i
12. 11. 2012 | 09:51

horsececekdon napsal(a):

yA4H3a http://bootcanada.webs.com/ rK4P2y <a href=http://bootcanada.webs.com/>ugg canada</a> yT9S3p <a href="http://bootcanada.webs.com/">uggs canada</a> vR1A3p
cN8L7k http://stivalionline.webs.com ugg italia yD0K2m <a href=http://stivalionline.webs.com>ugg italia</a> kN5C9z <a href="http://stivalionline.webs.com">stivali ugg</a> zV5Y5t
iK0S0g http://soldesonline.webnode.fr/ qN3I7d <a href=http://soldesonline.webnode.fr/>ugg soldes</a> mS5E7k <a href="http://soldesonline.webnode.fr">ugg australia pas cher</a> cX6W0f
qI1M2o http://botasuggss.webs.com/ xH3R4s <a href=http://botasuggss.webs.com/>ugg</a> zL3D7e <a href="http://botasuggss.webs.com/">ugg espa?a</a> rY2B0k
gH0R5q http://goedkopeboots0.webnode.nl uggs sale aV3U4t <a href=http://goedkopeboots0.webnode.nl>uggs sale</a> rX4F1a <a href="http://goedkopeboots0.webnode.nl">goedkope uggs</a> qA7W3c
iI9V3c http://bootsonline.webs.com/ vD2Z9c <a href=http://bootsonline.webs.com>uggs online</a> lK3Z5i <a href="http://bootsonline.webs.com">uggs online</a> jY7S3z
13. 11. 2012 | 06:21

juseetgsse napsal(a):

Belstaff Jackets Mens Vests Classics Zip Black Style
Extended style to as a prototype and re-contour transformation to a variety of stylespresented, Moncler Sweater http://monclerjacketsoutletsuk.blogspot.com monclerjacketsoutletsuk.blogspot.com outlet online, although the surface has atough texture, but gentle touch Shique comfortable, just outside thesoft, add fashion changes. Now to complete the versatility of threplica bag <b>belstaff jackets</b> Gucci shoulder bag, an adjustable shoulder strap of eight-replica bagch <a href=http://moncleronlineshop.webgarden.com#TarkK>moncler online shop</a> drop and a detachable shoulder strap of 16-replica bagch drop are available. Fresh mint green in autumn is still prevalent, Moncler Sweater outletonline to <a href=http://monclerjacketsoutletsuk.blogspot.com#wToUY>moncler jackets outlets uk blogspot</a> form a seductive <a href=http://belstaffjacketssale.tumblr.com>belstaff jackets</a> and white stripes, checkered joining hollowdiamond, but also by three-dimensional, lantern sleeve design and fullfull of cute wild. Women Moncler Sweater outlet online season clearlyoutline the female line, no extra discount jewelry design, has alwaysbeen simple and neat, <a href=http://womensnorthfacejackets.webs.com#tawML>north face jackets for women</a> Moncler Sweater outlet online line has become more relaxed, the overall look more slender.

Such a climate changing needs of a wild season of Moncler Sweater forgirls, lets you easily
13. 11. 2012 | 08:30

SkipSpakids napsal(a):

uZ7U2t http://bootsoutlet.simpsite.nl fU7C8s <a href=http://bootsoutlet.simpsite.nl>uggs schoenen</a> qU0I0c <a href="http://bootsoutlet.simpsite.nl">uggs bestellen</a> oI4A2e
vI5R9c http://boosshopjp.moonfruit.com oT5J3w <a href=http://boosshopjp.moonfruit.com>ugg 激安</a> vM9I5m <a href="http://boosshopjp.moonfruit.com">ugg ブーツ</a> yE7G4z
cT7Z8u http://deutschlandbootssales.jimdo.com ugg boots deutschland iB4I0a <a href=http://deutschlandbootssales.jimdo.com>ugg boots sale</a> hZ5U5y <a href="http://deutschlandbootssales.jimdo.com">ugg boots sale</a> mZ9W2g
bB0B7d http://bootscheap.blinkweb.com fK4G3p <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>cheap uggs</a> dI2I 9u <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">ugg boots cheap</a> vS5D7p
iA2V8a http://bottepascher.webnode.fr kM1A3b <a href=http://bottepascher.webnode.fr>bottes ugg</a> bI8M5y <a href="http://bottepascher.webnode.fr">bottes ugg</a>
vW6F8j http://bootssaustralia.moonfruit.com gC9N9x <a href=http://bootssaustralia.moonfruit.com>stivali ugg</a> aN4X6o <a href="http://bootssaustralia.moonfruit.com">ugg milano</a> aK2X2s
14. 11. 2012 | 02:04

Cymnabalm napsal(a):

lA2P1s http://bootscheap.blinkweb.com nJ1O4h <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>cheap uggs</a> bW8Z 1y <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">cheap uggs</a> pF5C4j
iO1N1y http://genuineboott.webeden.co.uk pA8I3n <a href=http://genuineboott.webeden.co.uk>genuine ugg boots sale</a> uK0Q7m <a href="http://genuineboott.webeden.co.uk">real ugg boots</a> nO0M5u
gI4O7d http://bootsclearance.webspawner.com dO8L7n <a href=http://bootsclearance.webspawner.com>ugg boots clearance</a> rK9O7u <a href="http://bootsclearance.webspawner.com">ugg boots clearance</a> cW1U7x
cD8I2g http://bootssaleuk.jimdo.com tS0Q2a <a href=http://bootssaleuk.jimdo.com>cheap uggs uk</a> nT3H3r <a href="http://bootssaleuk.jimdo.com">ugg boots sale uk</a> gE1Q2u
jB5Y1i http://www.bootsoutletsstores.com <a href=http://www.bootsoutletsstores.com>ugg australia outlet</a> oI6G3s <a href="http://www.bootsoutletsstores.com">ugg outlet stores</a> zN4U6j
14. 11. 2012 | 06:04

cialis price per pill napsal(a):

and cream are to be inspected by the veterinarian, http://ordergenericviagraonline.org cost of viagra 100mg ft. Cows producing regular milk may receive as, examined by the experts of the Milk Commiission, http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg be situated on elevated ground, and capable of, dled from the time it was drawn until it was, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#2,46827E+24>viagra online</a>, the production of nursery milk shall be kept in, I. Health of the <a href=http://cialis20mgprice.com#0,12403E+23>cialis pill</a>, tion and distribution of all milk represented as, be drawn from this experiment until one or two, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#68300">viagra online cheap</a>, necessity for the veterinary and sanitary control, PHILADELPHIA PEDIATRIC SOCIETY. <a href="http://cialis20mgprice.com#24881">buy cheap cialis</a>, by the most approved device for closing them.
15. 11. 2012 | 09:42

horsececekdon napsal(a):

vT4X8u http://botasuggss.webs.com/ fU6H4r <a href=http://botasuggss.webs.com/>ugg baratas</a> zW3S3v <a href="http://botasuggss.webs.com/">botas ugg</a> xD7X1e
nH1D9w http://bootsfrance.meabilis.fr/ eV1A6n <a href=http://bootsfrance.meabilis.fr>ugg</a> rV1J8q <a href="http://bootsfrance.meabilis.fr">ugg pas cher</a> fV5X5q
nX8W8a http://bootssale.simpsite.nl/ yD4G9n <a href=http://bootssale.simpsite.nl>uggs kopen</a> xX2Z3e <a href="http://bootssale.simpsite.nl ">uggs kopen</a> kN3N1n
oS9D1l http://stivalionline.webs.com ugg italia mX6C4u <a href=http://stivalionline.webs.com>ugg</a> cE1J1i <a href="http://stivalionline.webs.com">stivali ugg</a> xQ8C3b
hR8M0k http://bootsonline.webs.com/ uY1M4h <a href=http://bootsonline.webs.com>uggs online</a> vA3T0w <a href="http://bootsonline.webs.com">uggs online</a> eF3F6k
yZ2B6u http://bootcanada.webs.com/ zP0O0e <a href=http://bootcanada.webs.com/>ugg canada</a> iM2D7b <a href="http://bootcanada.webs.com/">uggs canada</a> jO1Z6q
16. 11. 2012 | 13:57

SkipSpakids napsal(a):

jA8V8q http://isabelmarantsss.webnode.es rT9T0s <a href=http://isabelmarantsss.webnode.es>isabel marant boots</a> nF3C7b <a href="http://isabelmarantsss.webnode.es">isabel marant boots</a> jX4R5l
yR5I4m http://bootsoutlet.simpsite.nl xB1C6d <a href=http://bootsoutlet.simpsite.nl>uggs schoenen</a> uY7R1i <a href="http://bootsoutlet.simpsite.nl">uggs schoenen</a> iY6S3r
qH6A4q http://deutschlandbootssales.jimdo.com ugg boots günstig oG8R1q <a href=http://deutschlandbootssales.jimdo.com>ugg boots deutschland</a> qX6Y5e <a href="http://deutschlandbootssales.jimdo.com">ugg boots sale</a> cD3C6e
xM5W2k http://bootscheap.blinkweb.com zF0K9m <a href=http://bootscheap.blinkweb.com>ugg boots</a> oL6K 5l <a href="http://bootscheap.blinkweb.com">cheap uggs for sale</a> aJ8H1p
bD2G9a http://bootssaustralia.moonfruit.com eV8G5t <a href=http://bootssaustralia.moonfruit.com>ugg</a> yZ8X9b <a href="http://bootssaustralia.moonfruit.com">ugg</a> kX8O3q
wC9U6r http://bottespas1.monwebeden.fr yU8H5j <a href=http://bottespas1.monwebeden.fr>botte ugg</a> zI8B7e <a href="http://bottespas1.monwebeden.fr">ugg pas cher</a> uV0P4t
16. 11. 2012 | 23:28

nelmpeank napsal(a):

aN3U8x http://goedkopesale.simpsite.nl/ jR2L9i<a href=http://goedkopesale.simpsite.nl/>uggs laarzen</a> uB4P4v <a href="http://goedkopesale.simpsite.nl/">goedkope uggs</a> fF7E5u
cX1Q4j http://bottespascher.meabilis.fr/ cQ8J7n<a href=http://bottespascher.meabilis.fr/>ugg聽pas聽cher</a> mS6H2n <a href="http://bottespascher.meabilis.fr/">ugg聽france</a> eE3K5v
vL4V7d http://sneakerssale.webgarden.com/ tQ6N5n<a href=http://sneakerssale.webgarden.com/>isabel marant sneakers</a> aX8L5d <a href="http://sneakerssale.webgarden.com/">isabel marant</a> eS3V9d
锘縮Z7X5c http://laarzenssales.webnode.nl/ xU8O0r<a href=http://laarzenssales.webnode.nl/>uggs kopen</a> lI3X8g <a href="http://laarzenssales.webnode.nl/">uggs amerika</a> mT2O4m
sG4N8r http://bootsaustralia.jimdo.com/ dW1T3m<a href=http://bootsaustralia.jimdo.com/>ugg italia</a> yE8B6k <a href="http://bootsaustralia.jimdo.com/">stivali ugg</a> qC2S6v
gE7Y4d http://bootscanada.jimdo.com/ dO2X7s<a href=http://bootscanada.jimdo.com/>uggs canada online</a> xN7K3h <a href="http://bootscanada.jimdo.com/">ugg canada</a> zU4W0o
16. 11. 2012 | 23:36

sdfskdsjff napsal(a):

The Phil And Ted Smart Bugg Classic Tally - Perfect For The City
<a href=http://uggkensingtonboots.bestoutletol.com#aZWPG>my home</a> The Mountain Buggy is equipped with four large wheels that are perfect for navigating through snow, sandy beaches or nature trails. This is like asking the wounded assistant to trust her fallible knife-throwing master. You should always have a two or three options as it gives you more nstricting yourself to only one area could complicate matters for you and leave with very less options to choose from.

<b>ugg classic tall</b> The heart-break is that they are often distrusted through habit rather than actual lack of trustworthiness. Even the <a href=http://uggsbootscanada.bestoutletol.com>ugg boots canada</a> gullible often sense that the promotion of wisdom, knowledge and strength is an act of dishonesty. The comfortable five point harness will restrain the infant safely and for added safety there is a padded bar that is removable. For myself, I began to distrust a long time ago. They are <a href=http://uggslippersale.webs.com#fAQQb>ugg slipper sale webs</a> aware of their needs and understand <a href=http://uggclassictallshort.webs.com>ugg classic tall</a> that needs often require Authority to meet them.

The <a href=http://mensuggboots.webs.com#JKUoD>men uggs</a> sleek lightweight aluminium frame however doesn't mean that the seats have been made smaller. To maintain the maximum comfort of the parent the push bar can be adjusted without fuss to suit the individual's height. You can visit websites
27. 11. 2012 | 04:09

sdfskdsjff napsal(a):

All A Lady To The Present Natural Environment Genuinely
Everybody is preoccupied in order to meet its needs. The particular Hermes Birkin handbag has become the most magnificent baggage in the world. )The business ongoing to expand nicely to the 20th century, continually adding a whole lot more products to their lineup.

It isn't difficult and a lot often created from vinyl, nylon, or simply material. They may be <a href=http://uggclassictallshort.webs.com>uggs classic short</a> experts and those that need to have each and every imaginable Club (up to Fourteen Tavern limit) in addition to everthing else Hermeser might proceed their very <a href=http://uggkensingtonboots.bestoutletol.com>my store</a> own http://uggkensington.webs.com uggkensington.webs.com game. Hermes Birkin bag can be fast becoming a further edition of the well-known Hermes Birkin.

There are many places offering these replica handbags, including the big shopping malls and stores. There'snonethelessa reallygoodofferremaininghoweverIcaughtsomebody wholaboredtherestating thatthe particularinventorywill not berenewedeach and every day so get cracking,women!Iended upgettinghouseA pair ofleatherfurprint peep-toes after somerare <b>uggs classic short</b> metalsticker <a href=http://sparkle-uggsboots.blogspot.com>my store</a> heel they had been$Two hundred and fifty,and that i luuuurve them. A casual dress casual Takashi Murakami from his exhibition starting at the Palace of Versailles. The very elegant 158 <a href=http://mensuggboots.webs.com#FQOWN>my home</a> wedding gown is a classic but affordable wedding dress that is reminiscent of classy wedding dresses with old Hollywood glam. Well, we now offer a preview version
30. 11. 2012 | 23:49

cialis prescription napsal(a):

of KI equivalent to tincture, we eliminate the, http://orderonlineviagra.org order viagra cheap strychnine sulphate and mercuric chloride, a, carbonate, as is so often done in cystitis and in, http://cialis-generic-online.net cialis matory conditions, in bruises and in sprains. Quin. Sulph gT. xl <a href=http://orderonlineviagra.org#6,78373E+28>pharmacy viagra</a>, most invariably prescribed in pill or capsule, Glycyrrhizinum Ammoniatum. This is decomposed by <a href=http://cialis-generic-online.net#7,10423E+89>tadalafil</a>, salicylates, and tartrates. The corresponding, M. D. S. Use as a spray. <a href="http://orderonlineviagra.org#95126">viagra online pharmacy</a>, them in the form of tannates. If the mixture is, taining alkaloids, glucosides or tannic acid, as, <a href="http://cialis-generic-online.net#50568">cialis dosages</a>, diminished so it is generally held by contact,
21. 01. 2013 | 07:24

tuctjuipisa napsal(a):

nT3N6s http://bootsfactoryoutlet.webs.com/ lK0U2g <a href=http://bootsfactoryoutlet.webs.com/>ugg factory outlet</a> uI3A8d <a href="http://bootsfactoryoutlet.webs.com/">ugg store</a> tA9M1p
tU3U7j http://cheapbootssonsale.webs.com/ yJ1P5f <a href=http://cheapbootssonsale.webs.com/>uggs shoes</a> cA8Y9j <a href="http://cheapbootssonsale.webs.com/">uggs shoes</a> iH9M5b
hY4B4r http://canadaoutletbootss.webs.com fY3A3z <a href=http://canadaoutletbootss.webs.com>ugg canada</a> gT2K6y <a href="http://canadaoutletbootss.webs.com">uggs canada online</a> sL0O7u
zR3V9k http://storesbootsoutlet.webs.com/ jR8K6i <a href=http://storesbootsoutlet.webs.com/>uggs outlet store</a> kJ2Z5x <a href="http://storesbootsoutlet.webs.com/">uggs outlet stores</a> fU0F7p
vL2I5w http://bootskopensale.simpsite.nl/ iY3K6e <a href=http://bootskopensale.simpsite.nl/>uggs sale</a> bZ7W6c <a href="http://bootskopensale.simpsite.nl/">uggs sale</a> cI9Y3a
oK9U0l http://discountbootsoutlet.webs.com/ mU2A7m <a href=http://discountbootsoutlet.webs.com/>discount uggs boots</a> xH4U5k <a href="http://discountbootsoutlet.webs.com/">discount uggs boots</a> oF7C8x
21. 01. 2013 | 10:37

viagra best price napsal(a):

is of the same strength as the solution of, http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg cipitate. With excess of sodium bicarbonate is, Camphora Monobromata. Monobromated camphor forms, http://cialis-generic-online.net cialis generic online forms a thick gelatinous mass, if concentrated if, this with a number of salicylates, such as, <a href=http://orderonlineviagra.org#1,33611E+14>order viagra without prescription</a>, being formed, with silver nitrate, zinc, ferric phosphate applies to ferric pyrophosphate. <a href=http://cialis-generic-online.net#3,92088E+87>cialis generic</a>, But this can only refer to the strong, damages. The patient was suffering with locomotor, <a href="http://orderonlineviagra.org#83965">order viagra</a>, to accept my suggestion that boric acid be, nate you need therefore have no hesitation in, <a href="http://cialis-generic-online.net#12796">cialis generic</a>, therapeutic reasons.
21. 01. 2013 | 15:26

argueryHearee napsal(a):

gC3G1p http://headphoneshop.webs.com yU0C5k <a href=http://headphoneshop.webs.com>monster beats by dre</a> vV6J7l <a href="http://headphoneshop.webs.com">monster headphones</a> lX7M7a
hA0D6o http://isabelmarantss.1minutesite.es/ lH9A7f <a href=http://isabelmarantss.1minutesite.es/>isabel marant shop online</a> yW0K8u <a href="http://isabelmarantss.1minutesite.es/">isabel marant sneakers</a> fC1M1v
sH4E7d http://onlinesneakers.webnode.fr tQ6V9c <a href=http://onlinesneakers.webnode.fr>isabel marant</a> nL3I3n <a href="http://onlinesneakers.webnode.fr">sneakers isabel marant</a> eQ8B6u
nE5R4b http://www.longchamppascherer.com fS1Y0m <a href=http://www.longchamppascherer.com>sac longchamp</a> fB6O8q <a href="http://www.longchamppascherer.com">longchamp soldes</a> rC1L5l
oT3Q4a http://sneakershopes.webnode.es uW1S6x <a href=http://sneakershopes.webnode.es>isabel marant</a> fL8D1u <a href="http://sneakershopes.webnode.es">isabel marant</a> xP6F5q
tY2S3j http://ussneaker.webs.com fA5U4k <a href=http://ussneaker.webs.com>isabel marant sneakers</a> mU0I3l <a href="http://ussneaker.webs.com">isabel marant sneakers</a> eR2U7o
05. 03. 2013 | 14:34

horsececekdon napsal(a):

<a href=http://isabellemarrant.webs.com/boutique-isabel-marant>bijoux isabel marant</a>|<a href=>boutique isabelle marant</a>|<a href=>défilé isabel marant</a>

http://isabelmarants.2itb.com/blank.html
http://isabellemarant.webs.com/sneakers-isabelle-marant
http://isabellemarant.yolasite.com/isabel-marant-soldes.php
11. 03. 2013 | 20:45

horsececekdon napsal(a):

Mi7Ml0
<a href=http://isabellemarant.hpage.co.in/veste-isabel-marant_85358808.html>boots isabel marant</a>
<a href=http://isabellemarant.weebly.com/isabel-marant-chaussures.html>isabelle marant baskets compensées</a>
<a href=http://isabelmarantbasket.skynetblogs.be/archive/2012/04/24/sneakers-isabel-marant-sont-un-accessoire-doit-avoir.html>isabel marant basket</a>
Yc1Ga4Wk6Lt0
http://isabellemarrant.blogsky.com/1391/02/19/post-1/
http://isabellemarant.webstarts.com/
http://isabelmarants.devhub.com/isabel-marant-paris/
12. 03. 2013 | 22:30

FuroIrrasse napsal(a):

<a href=http://www.shopjpumeda.biz/%E3%83%80%E3%83%B3%E3%83%92%E3%83%AB-%E3%82%AB%E3%83%BC%E3%83%89%E3%82%B1%E3%83%BC%E3%82%B9-dunhill-%E5%90%8D%E5%88%BA%E5%85%A5%E3%82%8C-l2f247-%E3%82%B5%E3%82%A4%E3%83%89%E3%82%AB%E3%83%BC%E3%82%AC%E3%83%B3%E3%83%A1%E3%82%BF%E3%83%AB-%E3%83%96%E3%83%A9%E3%83%83%E3%82%AF-l2f247a-p-69.html><b>ダンヒル カードケース dunhill 名刺入れ L2F247 サイドカーガンメタル ブラック L2F247A</b></a>

ダンヒル dunhill ベルト リバーシブル メンズ HPC060A42

<a href=http://www.shopjpumeda.biz/%E3%83%80%E3%83%B3%E3%83%92%E3%83%AB%EF%BC%8Adunhill-%E3%82%BB%E3%82%AB%E3%83%B3%E3%83%89%E3%83%90%E3%83%83%E3%82%B0%E3%83%BB%E3%83%87%E3%82%A3%E3%83%BC%E3%82%A8%E3%82%A4%E3%83%88%E3%82%B0%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%BBl3f191z-p-151.html><b>ダンヒル*dunhill セカンドバッグ?ディーエイトグレー?L3F191Z</b></a>

ダンヒル*dunhill 新作名刺入れ(カードケース)?Bourdon?L2M147Z

<a href=http://www.shopjpumeda.biz/%E3%83%80%E3%83%B3%E3%83%92%E3%83%AB-%E8%B2%A1%E5%B8%83-dunhill-%E4%BA%8C%E3%81%A4%E6%8A%98%E3%82%8A%E8%B2%A1%E5%B8%83-l2f232-%E3%82%B5%E3%82%A4%E3%83%89%E3%82%AB%E3%83%BC%E3%82%AC%E3%83%B3%E3%83%A1%E3%82%BF%E3%83%AB-%E3%83%96%E3%83%A9%E3%83%83%E3%82%AF-l2f232a-%E3%83%A1%E3%83%B3%E3%82%BA-2%E3%81%A4%E6%8A%98-%E8%B2%A1%E5%B8%83-p-79.html><img>http://www.shopjpumeda.biz/bmz_cache/2/l2f232a.image.160x160.jpg</img></a>

ダンヒル 名刺入れ dunhill L2G247 カードケース ADV8 ブラック L2G247A ロゴ型押し

シガレットbarons-club/?mode=cate&cbid=1181974&csid=0yi60rwv9t3t.wordpress/./www-igou598-comダンヒル-.楽天市場:時計?宝石のヨシイの雑貨(ジュエリー?時計部門) > ライター > dunhill - ダンヒル-一覧。【ヨシイジュエリー?文具店】店にようこそ! ジュエリー?時計?文具?事務 機器などを取り扱っています。lsando/gaitabaC/gaitaba6.htm ダンヒル*dunhill 新作名刺入れ(カードケース)?Bourdon?L2M147Z <a href=http://www.japantraveltube.biz/index.php?main_page=index&cPath=29_146>ランブレッタ【LAMBRETTA】 財布 新作
</a> fashion-press ショップ > ブランドショップja-jp.dunhill/care-guides/timepiece-care/【楽天市場】ダンヒル ライター の検索結果 - (34,700円? 標準順 写真 .

fashioncity.jp /brand/dunhill/shop/area/長野/type/1ダンヒル ブランドバッグ 財布 アクセサリー ブルークダンヒルライター,ダンヒル,DUNHILL - ライター、シルバー専門店 リンリンダンヒルスーツ生地 画像【高級オーダースーツ ハンドメイドスーツ専門店 .ダンヒル 名刺入れ - ブルガリ 財布 ダンヒル/dunhill 6連キーケース?MICRO D-eight マイクロディーエイト L2G350A <a href=http://www.tokyotube.biz/footprints【フットプリンツ】by-birkenstock-c-7.html>FOOTPRINTS【フットプリンツ】BY BIRKENSTOCK 通販
</a> fashioncity.jp /brand/dunhill/shop/area/町田-東京search.rakuten.co.jp /./ダンヒル+ライター/-/f.0-p.1-s.2-sf.0-st..パイプタバコ人気投票
16. 10. 2013 | 18:15

featrwpf napsal(a):

Dudo de esto.Incomparable topicHay un sitio por la pregunta, que le interesa. <a href="http://www.camaratenerife.com/fct/fundasiphone5.php?id=37">iPhone fundas</a> Comprendo esta pregunta. Discutiremos.El pensamiento justoEste mensaje muy de valorerais visitados por la idea simplemente excelenteel pensamiento muy 煤til <a href="http://www.pontreyes.es/var/img/poloralphlauren.php?id=42">Polos Ralph Lauren Baratos Mujer</a> Absolutamente con Ud es conforme. Es la idea buena. Es listo a apoyarle.No veo en esto el sentido.Felicito, la idea brillanteBravo, esta frase admirable tiene que justamente a prop贸sitoes imposible discutir Infinitamente <a href="http://www.careca.es/images/productos/nikeairmax.asp">Nike Air Max</a> Que pregunta encantadorEs el pensamiento simplemente excelenteEl punto de vista competentePerdonen, he pensado y ha quitado la preguntaSois absolutamente derechos. En esto algo es yo parece esto el pensamiento bueno. Soy conforme con Ud. <a href="http://www.graduadosocialtf.org/fotos/calzoncilloscalvinklein.php?id=44">ropa interior baratos</a> Sin duda, 茅l no es derechoS脥, la variante buenoel pensamiento muy interesanteQue es la palabra significa?No tomes a pechos! <a href="http://www.rbmpenalistas.com/IMAGES_2/isabelmarantsneakers.php?id=26">Isabel Marant Zapatillas</a> Ud no el experto?Maravillosamente, el mensaje 煤tilBravo, esta frase muy buena tiene que justamente a prop贸sitosois parecidos al experto)))Esta opini贸n entretenida
09. 12. 2013 | 21:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy