Řecké a české švindlování

01. 05. 2010 | 11:36
Přečteno 13861 krát
Celá Evropa se oprávněně pohoršuje nad řeckou nezodpovědností a švindlováním.
Prošvindlovali se (ruku v ruce pravice i levice) k euru, švindlovali i při vykazování výše loňského deficitu řeckého rozpočtu.
Vždycky mi bylo divné, jak to, že EU tak málo dbá na dodržování rozpočtové kázně v zemích eurozóny – příliš často se našly „dobré důvody“ proč ten či onen stát nemůže dodržet stanovená pravidla (deficit rozpočtu pod 3% HDP a celkové zadlužení pod 60% HDP).


Obávám se, že ani Česko nezůstává ve švindlování tohoto druhu nijak pozadu.

Mnohokrát jsem slyšel od představitelů Topolánkovy vlády a jejích příznivců, že výsledek hospodaření státu byl v roce 2008 nejlepší za posledních mnoho let – ačkoli se původně počítalo se schodkem 71 miliard, skutečnost byla jen necelých 20 miliard. Tento skvělý výsledek někteří připisovali dobře nastartovaným daňovým reformám a vůbec zdatnosti oné skvělé vlády.

Skutečnost ale vypadá trochu jinak, když se podíváme na čísla, která poskytuje nezávislá autorita, Eurostat.
Podle nich hospodařilo Česko v roce 2008 se schodkem přes 100 miliard (cca 2,7% HDP). Tento rozpor je o to nápadnější, že pro ostatní roky se údaje české a údaje Eurostatu docela dobře shodují.
Čím to tedy je? Psal tady už o tom Jiří Havel, takže jen ocituji:

„Odpočteme-li placení transformačních dluhů za ODS, hospodařila sociální demokracie téměř vyrovnaně a zanechala po sobě víc jak osmdesát miliard rozpočtových rezerv! Ty byly Kalousky a Topolánky do haléře prožrány. Ba co více, „krotitelům“ dluhů dluh rostl o rekordní cifry! Novinami adorovaný Kalouskův rozpočet z roku 2008 byl ve skutečnosti druhým největším růstem státního dluhu v historii.”

Rozumím-li tomu dobře, Topolánkova vláda „vylepšila“ výsledek hospodaření tím, že do příjmů započetla i ty předtím naspořené rezervy ministerstev (a samozřejmě je spotřebovala).

Ostatně podobnou švindlovací metodu používaly i vlády z 90. let, které ztráty vzniklé při transformaci ekonomiky ukrývaly v Konsolidační agentuře – ještě jednou ocituji odborníka:

„Dovoluji si proto připomenout, že levice hospodářství převzala v roce 98 v poklesu, se skrytým dluhem v režii ODS rozkradených bank a podniků ve výši půl bilionu korun… Ty dluhy jsme z velké části ale platili až po roce 2002: To byla další hnusná podmínka opoziční smlouvy, která nutila transformační dluhy skrývat v Konsolidační agentuře a podobných močálech.”

Připomeňme ještě, že skutečně nejlepší výsledek (-0,7% HDP, i podle Eurostatu) mělo Česko v roce 2007, kdy se jelo podle rozpočtu připraveného v podstatě ještě předchozí Paroubkovou koaliční vládou.

Nemohu si pomoci, ale za svého druhu švindl považuji i to, že na rok 2009 přijala Topolánkova vláda rozpočet založený na předpokladu čtyřprocentního růstu ekonomiky, ačkoli bylo úplně jasné, že začíná vážná krize. Motivace takového nezodpovědného až podvodného přístupu je jasná – kdyby se vycházelo z realističtějších předpokladů, muselo by se sáhnout k nepopulárním škrtům, zvláště když už i ty resortní rezervy byly rok předtím vybrakovány. Je úplně zřejmé, že „pravice“ ani náznakem nevyužila příležitosti předvést se jako konzervativní hospodář. Ono je snazší kázat vodu a pít víno, než naopak...

To, že privatizace a celková transformace s sebou skoro nezbytně musela přinést velké ztráty, je většině lidí asi celkem pochopitelné. Méně pochopitelné je, proč se tyto ztráty měly ukrývat, „aby to lépe vypadalo“, a proč když koaliční Špidlova vláda konečně tohoto kostlivce vytáhla ze skříně, se jí dostalo (dosud silně znějícího) křiku o rozhazovačných socialistech, kteří zasekli sekeru nevídaně hluboko.

Respektive pochopitelné to je – některým lidem se takový lživý výklad velice hodí. Smutné je, že tuto lež o Sobotkově obřím deficitu a skvělém výsledku Kalouskově neustále opakují skoro všichni novináři a komentátoři.

Inu, jak by řekla teta Kateřina – Kdo chce psa bít, hůl si najde, resp. Zloděj křičí „chyťte zloděje“.
A jak by řekla jiná autorita – Stokrát opakovaná lež se stává pravdou...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SuP napsal(a):

Profesore -
Ale stokrát opakovaná volovina se perlou taky nestane....
01. 05. 2010 | 11:46

Pípa napsal(a):

Pane autore,
vy jste neviděl Nečasovy síťovky? A vy jste nepochopil? Neuvěřil? To je mi vás líto. Při vašem vzdělání.
01. 05. 2010 | 11:48

hoven napsal(a):

zase první!
pozastavuji se nad tím, že se někdo odvolává na slova "ekonomického experta" čssd jirka havla, která nemají ani váhu mušího prdu. to je usměvné. pokud chce někdo vyrovnaný rozpočet, málo úředníků a vystoupení z EU, jako já, volí Stranu svobodných občanů Petra Macha , a nemusí debatovat o tom, kdo je horší jestli čssd nebo ODS. vždycky je možnost volby.
01. 05. 2010 | 11:52

hoven napsal(a):

sakra třeti!
01. 05. 2010 | 11:53

vaclavhorejsi napsal(a):

Pípa:

No, jestli na Vas staci Necasovy sitovky, tak je mi Vas taky lito.

Pokud k tomu dostane Necas prilezitost (coz doufam nedostane), tak bude nejspis postupovat tak, jak postupoval Topolanek a Kalousek a s tou malou sitovkou skoncime tak jako tak...

Ja ale doufam, ze si to vsechno jeste jednou prectete, promyslite, a ODS, ODS-B, popr. ODS-C volit nebudete ;-).

..
01. 05. 2010 | 11:56

hoven napsal(a):

vaclav hořejší
takže radíte pípovi volit oranžovou KSČ-B ???
01. 05. 2010 | 11:58

vaclavhorejsi napsal(a):

hoven:

Vas nick ve mne nevim proc vzbuzuje nepriznive olfaktoricke asociace, i kdyz vim, ze je to mesto v USA...

Nicmene - gratuluji ke skvelemu vyberu, vas hlas urcite neprijde nazmar - uz vidim Petra Macha jako premiera! ;-)

..
01. 05. 2010 | 11:59

Frauenberg napsal(a):

Mily pane Horejsi,
znate ve svete nejakou Socialne demokratickou stranu, ktera dokaze setrit a drzet rozpoctovou disciplinu? Ja ne. Predesilam, ze neziju v CR pres 30 let.
01. 05. 2010 | 12:02

hoven napsal(a):

vaclav horejsi,
přiznam se, dlouho jsem o tom propadnutym hlasu přemýšlel. ale nakonec jsem tyhle uvahy hodil za hlavu, nedam hlas nikomu, komu nevěřim, jenom protože je to "proti paroubkovi" vím že bych toho litoval. budu prostě volit podle svyho přesvědčení.
01. 05. 2010 | 12:04

veverka napsal(a):

"Smutné je, že tuto lež o Sobotkově obřím deficitu a skvělém výsledku Kalouskově neustále opakují skoro všichni novináři a komentátoři."

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou,to věděl už Goebbels.Naše pravicová média a jejich současní politruci Hvížďalové to vědí rovněž.Žijeme v pravičácké prolhané mediokratické žumpě.Až tenhle prohnilej "Západ" definitivně zkrachuje(už to nebude trvat dlouho) a světu povládnou jiní,tak to snad lidé pochopí,ale to už bude pozdě.Do té doby bude probíhat tvrdý normalizační pravičácký mediální výplach a nedá se s tím nic dělat.
01. 05. 2010 | 12:15

Frauenber napsal(a):

Pane Veverka,
gratuluji! Zrejme jste se prave vratil z prazskeko vystaviste nabity novymi ideami!
01. 05. 2010 | 12:22

vaclavhorejsi napsal(a):

Frauenberg:

"Mily pane Horejsi,
znate ve svete nejakou Socialne demokratickou stranu, ktera dokaze setrit a drzet rozpoctovou disciplinu? Ja ne."

Mily pane Frauenbergu,
myslim, ze treba ve skandinavskych zemich dlouha leta vladli socialni demokrate s temer vyrovnanym rozpoctem. Myslim, ze totez platilo vice mene i v Nemecku za casu Brandta a Schmidta?
Pokud se mylim, opravte me.

..
01. 05. 2010 | 12:28

alarm napsal(a):

"Přehlédnout nelze reálné ekonomické úspěchy, které nesou Stalinovu pečeť," napsal Havel do skript vydaných Vysokou školou ekonomickou v roce 1988. Lze konstatovat, že Jiří Havel není žádný expert. Je to pouhý manipulátor s čísly. O to větší škodu musí takový člověk napáchat. Tou úplně nejhorší zprávou je ale to, že lidé jako Jiří Havel jsou v pozicích "stínových ministrů" a v případě vítězství levice ve volbách by obsazovali nejvyšší vládní posty. Že by se vydali cestou zvyšování daňových sazeb, je zcela zřejmé. Dokázali to ostatně komunisté na posledním zasedání rozpočtového výboru, když navrhli další "milionářskou daň". A byly to právě hlasy levice v rozpočtovém výboru, které připravovanou reformu, mimo jiné i mírné snížení přímých daní, zamítly. Lze si snad proto jen přát, aby konkrétně Jiří Havel zůstal ještě dlouho v opozici a nemohl tak své "originální" postupy převádět do praxe.
Proč Hořejší stále a stále mystifikuje? Tvrdím, že by u něho diagnostické a zobrazovací metody nezjistili žádné organické postižení. Jen mu mozek nefunguje tak, jak má. Toto postižení určitě u něho musí časem vyvolat duševní paranoiu. Buďme k němu milosrdní.
01. 05. 2010 | 12:28

Suchec napsal(a):

Frauenberg:
Hola, hola. Ale o tom se tu někde píše?

Tady se píše o tom, že Kalousek a spol. zkreslovali/falšovali výsledky hospodaření státu. O tom, že nejspíš úmyslně sestavili rozpočet 2009 na růst 4,8/ HDP.

Hovnovi, SuP:
BTW, zkuste rozporovat a vyvrátit jediné číslo, co zde Hořejší uvedl.
Že to nejde?
No, pravda se okecat sice dá, ale vyvrátit ji nelze
01. 05. 2010 | 12:31

tečka napsal(a):

Jenomže pane profesore dokážete to vysvětlit Mádlovi a Issové? A to je ten základní problém.
01. 05. 2010 | 12:35

jj napsal(a):

"Připomeňme ještě, že skutečně nejlepší výsledek (-0,7% HDP, i podle Eurostatu) mělo Česko v roce 2007, kdy se jelo podle rozpočtu připraveného v podstatě ještě předchozí Paroubkovou koaliční vládou."

Pri sestiprocentnim rustu, nejlepsi hospodarske kondici od druhe svetove valky, a presto se nepodarilo splatit ani korunu z dluhu, naopak ho jeste rozmnozit?

To je uspech!
01. 05. 2010 | 12:35

grőssling napsal(a):

Frauenberg napsal(a):
Mily pane Horejsi,
znate ve svete nejakou Socialne demokratickou stranu, ktera dokaze setrit a drzet rozpoctovou disciplinu? Ja ne. Predesilam, ze neziju v CR pres 30 let.
01.05.2010 12:02:07

Mily Frauberku, v Evropě ať pravicové či levicové nedodržuje rozpočtovou disciplínu žádná země, možná s výjimkou Norska, ( spí na naftových polích ) a několika pidiekonomik .

U nás v Česku naposledy rozpočtovou disciplínu dodržoval ultralevicový Bolševik . Ten předal finance státu pravdolásce bez státního dluhu a potom začala vládnout buržoazie a tradáá, jelo se z kopce...jak to jenom buržoa umí. Národu kázal vodu a sám chlastal koňak.
01. 05. 2010 | 12:36

bigjirka napsal(a):

No rozpočet by neměl být téměř vyrovnaný, ale vyrovnaný. Pane profesore, těžko je věřit někomu, když s fakty se žongluje. Pravda šla už dávno srát a podle všeho lžou všichni
01. 05. 2010 | 12:40

Suchec napsal(a):

bigjirka:
ROFL
01. 05. 2010 | 12:46

vaclavhorejsi napsal(a):

grőssling, Frauenberg, bigjirka:

Podle Eurostatu mely v letech 2006-2008 (zcela ci temer) vyrovnany resp. vice ci mene prebytkovy rozpocet nasledujici zeme:
Belgie, Bulharsko, Dansko (vyrazne), Nemecko, Estonsko, Irsko (2006-7), Spanelsko (2006-7), Kypr, Lucembursko, Nizozemsko, Finsko (vyrazne), Svedsko.

..
01. 05. 2010 | 12:55

tečka napsal(a):

A je ticho :-))))))))))
01. 05. 2010 | 13:01

tng napsal(a):

Pane Horejsi, vase a Havlova ekonomicka analyza je na urovni ekonomickeho mysleni Madla a Issove. Uplne ignorujete pusobeni globalnich konjunktur a recesi, uplne ignorujete obrovske naklady na transformaci, kterym se nevyhnula zadna postkomunisticka zeme, srovnavate jabka a hrusky. Od Havla se neda cekat nic jineho, nez tupa stranicka propaganda, ma to v popisu prace, ale od vas bych si sliboval vic.
01. 05. 2010 | 13:05

jamretsam napsal(a):

Veverka: "Až tenhle prohnilej "Západ" definitivně zkrachuje (už to nebude trvat dlouho) a světu povládnou jiní, ...

grőssling: "naposledy rozpočtovou disciplínu dodržoval ultralevicový Bolševik. Ten předal finance státu pravdolásce bez státního dluhu a potom začala vládnout buržoazie a tradáá, jelo se z kopce...jak to jenom buržoa umí."

Kde to žiji? Při pohledu do kalendáře se píše rok 2010, při čtení příspěvků zde se ocitám v době tvrdé normalizace.
01. 05. 2010 | 13:07

Zacheus napsal(a):

Já se přiznám,že nerozumím jedné věci: je nám ( také panem Kalouskem, nejlepším světovým ministrem financí všech dob minulých i budoucích ) stále připomínáno, jaký je deficit na důchodovém účtě (cca 35 mld Kč), ale zároveň je běhu příprava na ekoprojekt za 160 mld Kč ( o jehož efektu lze mít zřejmě opravdu důvodné pochybnosti) a zároveň jsme jen tak mimochodem "půjčili" 26 mld. Kč Mezinárodnímu měnovému fondu ( aby měl dostatek peněz k jejich napumpování Řecku, které prokazatelně falšovalo svoje hospodářské výsledky, ovšem zřejmě za tichého souhlasu všech ostatních, viz sobotní Právo).

Takže na důchody není, ale na jiné "priority" se vždy peníze najdou? Není i v tomhle také ukryto "české švindlování"?
01. 05. 2010 | 13:08

tng napsal(a):

Pane Horejsi, kdyby se v roce 2008 srazila Zeme s meteoritem, doslo ke zmene klimatu a polovina obyvatelstva CR by pomrela hlady, vy byste tu dnes psal vitezoslavny blog porovnavajici prirustek obyvatelstva za vlad CSSD a ODS, obvinujici Kalouska z genocidy Cechu - cisla jsou cisla, fakta jsou fakta !
01. 05. 2010 | 13:10

vaclavhorejsi napsal(a):

tng:

"uplne ignorujete obrovske naklady na transformaci, kterym se nevyhnula zadna postkomunisticka zeme,"

??? asi jste muj clanek necetl - rikam tam doslova:
"To, že privatizace a celková transformace s sebou skoro nezbytně musela přinést velké ztráty, je většině lidí asi celkem pochopitelné."

Ja jen namitam proti ukryvani tech dluhu a obvinovani toho, kdo je vytahl na svetlo a poctive zapocetl do rozpoctu.
Co proti tomu mate??

..
01. 05. 2010 | 13:13

kočka šklíba napsal(a):

Tng, ano fakta jsou fakta, to máte správný postřeh(kupodivu). Ale na rozdíl od V. Hořejšího jste žádná neuvedl a jím uváděná nevyvrátil, ta omáčka, co jste napsal, je jen omáčka milý tng.

Takže fakta uveďte, i s prameny. Jinak mlčte.
01. 05. 2010 | 13:14

s... napsal(a):

Hořejší:
Díky za shrnutí.
Hospodaření české pravice funguje následovně: Snížíme daně bohatým, uvolníme prostor pro šedou a černou ekonomiku a když už není kde brát, podíváme se do peněženky nechudším, jestli jim tam nezbyly ještě nějaké drobné. To se doprovodí obrázky potetovaných nemakačenků a ustaranými výrazy odpovědných hospodářů.

Kdyby nebyla česká pravice konglomerát zlodějů, lhářů a najivů s mávátky v rukou, musela by se levice setsakra snažit. Jenže proti českým pravicovým vykukům působí socani jako rytíři od kulatého stolu. Což oni rozhodně nejsou.
01. 05. 2010 | 13:16

tng napsal(a):

vaclavhorejsi: ano, to je chvalyhodne, ale vas blog obsahuje i mene chvalyhodna tvrzeni, predevsim v citatech nezavisleho experta Havla

captcha: others forces
01. 05. 2010 | 13:18

radek napsal(a):

ano p. Hořejší, lidé bez internetu to však nevědí, ti jsou denodenně masírování MFDNES a LN, že za dluhy může levice... mladí lidé zase internet mají, ale zajímají je pochopitelně jiné věci (potřebují přeci dobrý argument pro kopání do levice)...

to, že ČSSD nedokáže seznámit veřejnost s touto skutečností, považuji za její velkou chybu, tiskovky problém neřeší, neboť česká mediální inkvizice to nezveřejní...
01. 05. 2010 | 13:24

tng napsal(a):

kočka šklíba:

Nevim jake prameny potrebujete k temto faktum ?

Fakta:
1) Nevyhnutelny prudky propad (jiz od samotneho roku 1990!) socialisticke ekonomiky prevracene vzhuru nohama, bez trhu RVHP.

Interpretace: ODS vytunelovala podniky a banky !

2) Nejvetsi globalni krize za poslednich 80 let.

Interpretace: ODS a Kalousek vytvorili rekordni deficit rozpoctu !

Ja nemam prilis zapotrebi obhajovat cest a schopnosti Klausu, Topolanku a Kalousku, ale kritika jejich pusobeni je casto neferova.
01. 05. 2010 | 13:26

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Taťuldo, co je to ten sociální stát ?"

"No to je když lidi chodí do práce, platí daně a z těch daní jsou pak placeny důchody, , zdravotní péče, vzdělávání, pomoc chudým a potřebným."

"Ty, taťuldo a co když bude do práce chodit stále méně a méně lidí ? Nebudou se muset těm, co do práce chodí zvýšit daně ?"

" Himbajs, Hurvajs, ty máš ale otázky !
Ale počkej. Ono se to dá přece řešit i jinak...." (Spejbl se zamýšlí, ale spíše to vypadá, že usíná)

" Tatííí. Tatttíííí. "

" Ale herdek himbajs, kluku nevychovaná ! Co tady hulákáš, jako na lesy ! No co zase chceš. - Aha, s těmi daněmi. -
No tak se prostě bude muset omezit sociální stát. Pokud tedy nechceme zvedat daně."

" A to jako že pak děti jako já nebudou chodit do školy, důchodci nedostanou důchody, nemocní budou sanitkou odváženi přímo na hřbitov a z žebráků či chromých budou pouze dárci krevní plazmy a orgánů?
Taťuldo s tou docházkou do školy bych to bral, ale jak vyjdeme bez toho tvého už tak malého důchodu... Nevím, nevím."

"Ale co to zase meleš, ulejváku jeden! No to bych se na to podíval, do školy by se mu nechtělo chodit. Po kom ten kluk tak asi je?!?
Prostě se to všechno omezí. Penze, platy doktorů a učitelů, i almužen se bude dávat méně. Musí se šetřit. Na všem. "

"Tatííí. Tatíííí... "

" Tak ty nepřestaneš ? No co chceš ještě vědět?"

" A kdo to všechno bude řídit , můj moudrý otecko ? Hi, hi, doufám, že ne ty ?"

"Ne. Budou to řídit státní úředníci, ekonomové a bankéři. U nás to budou TOP 09, Tomský a Goldman se Sachsem."
01. 05. 2010 | 13:27

Suchec napsal(a):

tng:
Méně chvályhodná? Jak rpo koho. Podstatné je: jsou to lživá, anebo pravdivá fakta?

Pokud dle Eurostatu odpovídají údaje o hospodaření státu v ostatních letech, kromě 2008, 2009, pak mi vychází, že data Eurostatu jsou důvěryhodnější.

Pokud na ministerstvech byly rezervy 90Mlrd, z nichž se utratilo 60 v r. 2008 (nikde ani stopa po poklesu hosp.)
01. 05. 2010 | 13:28

tng napsal(a):

Suchec:

Nejde o zpochybnovani fakt, ale o jejich interpretaci, viz. muj absurdni priklad s meteoritem. Vylepsovani rozpoctu z rezerv Kalouskem (a Klausem pres Konsolidacni banku) obhajovat nechci.
01. 05. 2010 | 13:32

Suchec napsal(a):

tng:
a v 2009 dalších 30Mlrd. pak Kalousek zařízl a utratil 90Mlrd. navíc (nebylo s nimi počítáno v původním rozpočtu).
01. 05. 2010 | 13:33

tng napsal(a):

Suchec: nepru se tu o carovani s rozpoctem, ale o tupe srovnavani deficitu bez ohledu na okolnosti
01. 05. 2010 | 13:35

Suchec napsal(a):

tng:
Jak to lejno pod splavem.

Právě že s tím meteoritem je to absurdní příklad, nemá cenu o něm vůbec dišputýrovat.

Pravdivá slova o zkreslování výsledků hospodaření státu nelze pravdivě interpretovat jinak, než jako zkreslování výsledků hospodaření státu. Stejné, či podobné, jako v Řecku, Španělsku, Portugalsku, ale i Německu (není to tak dávno ta jejich 5% deficitu - někdy 2003-4?).
01. 05. 2010 | 13:36

Suchec napsal(a):

Tenco:

To je záznam z TK Švarcenberka?
01. 05. 2010 | 13:37

Suchec napsal(a):

tng:
Těch 60Mlrd. utracených navíc + 16Mlrd. ČEZ v roce 2008 při růstu a krizi teprve za dveřmi je a bylo hovadskost a alibismus Kalouska a Topolánka.

Rok 2009, na který naplánoval růst 4%+ a ono bylo -4,8% , a to věděl, že jde plískanice, a nic neudělal. Prostě je ignoroval, jak ten policajt.

Vrátí se strážmistr na strážnici a hlásí veliteli, že v Perlovce potkal dvě sociální pracovnice.
Velitel mu opáčí že doufá, že je ignoroval.
Strážmistr na to, že jasně, tu jednu i dvakrát.
01. 05. 2010 | 13:43

tng napsal(a):

Suchec:

Meteorit = soucasna krize, jen dotazena do absurdity, obecne jakykoliv vnejsi vliv, ignorovany temi kterym se to hodi.
01. 05. 2010 | 13:44

tečka napsal(a):

Tencokida Hnuj :-)

"Sím, pane Spejbl."
"No co potřebuješ Máničko?"
"Bábinka vám vzkazuje, že Goldman se Sachsem pomáhali i v Řecku, takže se máme na co těšit. A jestli byste k nám večer nezašli na večeři. Bábinka vaří zaziky podle Babici."
"No, maucta."
01. 05. 2010 | 13:46

vaclavhorejsi napsal(a):

tng:

"Vylepsovani rozpoctu z rezerv Kalouskem (a Klausem pres Konsolidacni banku) obhajovat nechci."

Vyborne, takze v tom se shodneme.

Pokladate ale za spravne pripravit rozpocet na rok 2009 s predpokladem rustu 4,8?
Prece v okamziku, kdy se schvaloval, bylo uz kazdemu jasne, ze je to nesmysl?
Povazujete tedy za spravne, ze se nezvolila nejaka konzervativne-opatrna varianta (kdyby prece jen ta krize byla mirnejsi, nestalo by se nic horsiho, nez ze by se dostavil kyzeny prebytek)?

Pokladate tez za spravne obvinovat Sobotku za "obri deficit" v letech 2002-3 v dusledku zapocteni dosud ukryvanych ztrat v Konsolidacni agenture?

Dekuji za jednoznacne odpovedi.

..
01. 05. 2010 | 13:50

s... napsal(a):

tng:
Nikdo neignoruje krizi. To dělal jen Kalousek.
Stejně jako rozpustil rezervy v době rekordního růstu, aby získal mistrovský titul v ministrování.
Stejně jako Klaus v 90 tých letech v obavách, že by se ukázalo, že není nejlepší na světě.
To píše pan Hořejší s ignorováním krize a transformace nemá nic společného. Zkrátka tito pánové lhali a jejich hospodaření tomu také odpovídá.
Špidlova vláda skryté dluhy přiznala a podle jejího plánu se začaly od roku 2004 schodky snižovat. A to až do Kalouska.
Co je na tom za chybnou interpretaci faktů?
01. 05. 2010 | 13:55

hoven napsal(a):

co se týka daní, tak ekonomická věda zná něco jako "lefferova křivka". na ose y je suma vybraných peněz na ose x je výše daní v procentech. no a ta křivka vypadá jako kopec. nikdo neví, při kolika procentech je ten vrchol, kde se vybere do rozpočtu nejvíce peněz. to je na nobelovku. socani leží napravo od toho vrcholu a ODS nalevo. to je paradox.
01. 05. 2010 | 13:56

tečka napsal(a):

A opět zavládlo ticho. :-)))))))))))))))
01. 05. 2010 | 13:58

Ondra napsal(a):

Odvolávat se na ekonomického experta Havla ? No nevím, jestli je to zrovna nejobjektivnější zdroj. Narozdíl od Havla mám jiné představy o vyrovnaném rozpočtu než je 110 miardová sekera na konci roku 2006, při 6 % růstu.
01. 05. 2010 | 13:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Ondra:
"110 miardová sekera na konci roku 2006"

Eurostat:
85 mld (2,6% HDP) - to neni zadna katastrofa - hned v dalsim roce to bylo 0,7% a kdyby vladli i v roce 2008, byla by to nejspis nula, i bez vyluxovani rezerv...)

..
01. 05. 2010 | 14:07

Daňový poplatník napsal(a):

Jsem přesvědčen o tom, že když jsme prosebně žmoulali ručičkama před vstupem do EU, už měl někdo dobře spočítané, jak rychle a jak moc se musíme zadlužit, aby se prodalo nějaké zboží, protože krize z nadvýroby byla už tehdy, akorát se zakrývala toxickými akciemi.
Takže zvýšený věk pro odchod do důchodu, ani soukromé důchodové fondy to nevyřeší, asi by to chtělo pro každého staršího, či nemohoucího občana tu kapsličku s KCH.
Výrobní cena koruna, v lékárně za 5 000, plus třicet za napsání a třicet za recept.
01. 05. 2010 | 14:12

Korea cookham napsal(a):

A přišel Ondra a jsme zase na začátku:
110 miardová sekera na konci roku 2006, při 6 % růstu vznikla proto, že Špidla v roce....
Historie se opakuje. Jak u blbejch na dvorečku. A pořád dokola.
Tak to si pane profesore otevřete virtuální vzdělávací budku u které se bude řadit fronta.
"Ale voni ti socani...."
Tady máš zprávu Eurostatu, nevěř strašení MfDnes. přemýšlej o faktech. DALŠÍ.....
01. 05. 2010 | 14:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Daňový poplatník:

Spis KCN? Pripadne HCN?

..
01. 05. 2010 | 14:32

MaB napsal(a):

Doufám, že mají pravicoví diskutéři na skladě někoho, kdo je schopen skutečně argumentovat fakty a čísly. Zatím se vzmohli jen na nadávky. Jako vždy. Zcela jako Mádl+Isssová.

Musím ovšem přiznat, že ČSSD pro mne s Paroubkem a Rathem v čele letos volitelná není, pane Hořejší. Budu volit Zelené,i když tuším, že můj hlas padne pod stůl.
01. 05. 2010 | 14:35

Petr Havelka napsal(a):

Tady máte něco o státních zaměstnancích
http://www.lidovky.cz/statn...

Tady o sociálních výdajích

http://www.czso.cz/csu/2008...

Tady jede ruleta

http://www.verejnydluh.cz/

http://www.stop-zadluzovani...
Průměrný růst veřejného dluhu v Kč za sekundu

Rok Růst
2005 1062 Kč
2006 1994 Kč
2007 2195 Kč
2008 2697 Kč
2009 6342 Kč

Je mi celkem u prdele, kdo vysekl větší díru do VR.

Pane profesore,

110 mld sekera při více než 6% růstu HDP ve volebním roce 2006 byla otřesná hovadina.
01. 05. 2010 | 14:51

s... napsal(a):

Petr Havelka:

Eurostat:
85 mld (2,6% HDP) - to neni zadna katastrofa - hned v dalsim roce to bylo 0,7% a kdyby vladli i v roce 2008, byla by to nejspis nula, i bez vyluxovani rezerv...)

Kdy vysekl větší díru do rozpočtu je dobré vědět, protože pokud bude mít tu možnost, vysekne zas.

Pak je také dobré vědět, jakým způsobem se ty sekery zasekávaly.

Krize udělala velkou paseku, ale tím ž e se snížily daňové odvody, musel Kalousek sahnout do rezerv, aby vyhrál ligu ministrů.

A hlavní věc: Nemáte někdo link na počítadlo rozkradených veřejných prostředků?

Protože peníze investované do zlodějů se v české ekonomice již neobjeví.
01. 05. 2010 | 15:06

radek napsal(a):

Havelka

A co takhle dát proti třeba investiční výdaje? Máte data? Žvanit o tom, že při růstu se mají dluhy snižovat je rozumné, pokud máte fungující infrastruktu... Všichni si chtějí např. vozit zadele po dálnicích, ale budou dokola opakovat nesmysly, že dluhy nemají růst... A z čeho se to asi zaplatí? Zřejmě z rovné daně, daň. stropů, elektronických vinět a daň. prázdnin pro podnikatele...
01. 05. 2010 | 15:09

s... napsal(a):

opravy:

Ten Eurostat to je citace Hořejšího samozřejmě, který to tu melduje stále dokola, viz. MaB.

Krize udělala paseku, ale tím že se snížily daňové odvody musel Kalousek JIŽ ROK PŘED KRIZÍ sahnout do rezerv, aby vyhrál ligu ministrů.
01. 05. 2010 | 15:09

Petr Havelka napsal(a):

PS: je třeba k tomu dodat, že se na něm podílely všechny strany usedlé tehdy v parlamentu.

80% SR tvoří mandatorní výdaje .

Zbývá nám 20% to je zhruba 200mld.

Z toho mi vychází. Odečtěte si splátky VD jenom úroky letos 58mld.

V podstatě dělají mandatorní výdaje přes 100% !!!

Kde je nějaký polštář pod hlavu?

A tady se tlupy zprava a zleva dohadují, kdo zaťal větší sekeru.

Pro mne je Paroubek nepřijatelný, protože prohlašuje, že v dluzích máme oproti ostatním "rezervy". Máme prd.

Nakonec, proč to tady píšu ODS nevolím a ČSSD už vůbec ne.
01. 05. 2010 | 15:10

denda napsal(a):

Pane profesore, skorokolego (no, ale už jsem to vzadal, takže nastálo), jste na kusy. To se přece nedělá brát deprivantům hračku.
Je od Vás záslužné, že se pokoušíte shrnout fakta, ale opravdu to nemá smysl.

Jinak díky.
01. 05. 2010 | 15:14

radek napsal(a):

pokud chce někdo seriozně objasnit, kdo dělá dluhy musí proti dluhům také postavit investiční výdaje, ČSSD mluví o povodních, sanacích bank po ODS, je nutné však také přidat dálnice, železnice a ostatní velké stavby... kdo to udělal, nikdo, ale viník je znám dopředu... ano to je demokracie v ČR po 20 letech, kterou tu mediální inkvizice tak vehementně prosazuje...

P.S. jenom se dovoluji ještě dotázat, kdo že to profituje z předražených zakázek, že by opět voliči ČSSD???
01. 05. 2010 | 15:21

Petr Havelka napsal(a):

Pane radku,

nežvaním, snažím se být věcný.

Dálnice stavíme nejdražší v Evropě. Státní zaměsnanec Michal Hala výkonný ředitel na Ředitelství silnic a dálnic oslavil 30 narozeniny třičtvrtěmilionovým večírkem sešli se tam všichni, kteří usilují o státní zakázky. Šéfa mu dělá nějaký Brunclík, korýtko dostal od mateřské ČSSD.

O "působení" Tvrdíka v ČSA je škoda mluvit.

Mám pokračovat dál.

Pane S...,

Píšete: "Kdo vysekl větší díru do rozpočtu je dobré vědět, protože pokud bude mít tu možnost, vysekne zas."

Zlatá slova, měly by se tesat do bilboardů :)

Sekají je všichni! Dokud nebude nějaký zákon který jim v tom zabrání pojedou v tom dál.
01. 05. 2010 | 15:23

tečka napsal(a):

hoven hrubě se mýlíte jako vždy.
Vaše Laffer curve je čistě teoretický model, který sice jak se říká zná každý ekonom a po nich i každý hoven z internetu, ale ještě nikdy nikomu nebyla nic platná. Ono totiž záleží na tolika faktorech. Ale hlavně nezáleží jen na tom kolik % je to pravé ořechové, ale světe div se i kolik za ty daně člověk získá nazpátek.
Např. takoví Dánové. Ti platí vysoké daně, ale jejich stát má bezproblémovou policii, soudy, jejich zahraniční konzulové se o občany svého státu starají, takže když se Dánové dostanou do potíží není to taková katastrofa jako v ČEZsku, jejich stát má dobré dálnice, investuje do vědy, do ekologie, a jejich ulice jsou rozhodně čišťší než ulice Prahy kde vládne ta naše slavná ODS.
Tvrdíte, že ODS je na Laffer curve nalevo - ani kdyby snížili daně na 1% by nalevo nebyli. Po Opencardě kdy se v plné nahotě ukázalo hospodaření ODS odmítám investovat do Zahradilů, Bendů, Bémů jediný Klausův žeton - čili korunu.
01. 05. 2010 | 15:35

radek napsal(a):

Havelka

Ano, v tomto s Vámi souhlasím a také nerozumím tomu, proč si ČSSD dává vlastní goly. Tyto dva omyly, které uvádíte, však nejsou hlavním důvodem dluhů. Těmi jsou především korupce a zde je největším zdrojem ODS a její voliči (předražené zakázky), zrušení finanční policie, rozebrané banky, legislativa umožňující beztrestnost, justiční mafie atd. I někteří podnikatelé přiznávají, že tak jak se kradlo za vlády topolánka, to tady nikdy předtím nebylo...
A tihle lidé teď vykříkují, že jdeme řeckou cestou...
01. 05. 2010 | 15:36

grőssling napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
grőssling, Frauenberg, bigjirka:

Podle Eurostatu mely v letech 2006-2008 (zcela ci temer) vyrovnany resp. vice ci mene prebytkovy rozpocet nasledujici zeme:
Belgie, Bulharsko, Dansko (vyrazne), Nemecko, Estonsko, Irsko (2006-7), Spanelsko (2006-7), Kypr, Lucembursko, Nizozemsko, Finsko (vyrazne), Svedsko.

..
01.05.2010 12:55:41

Podle Eurostatu z 22. dubna 2010 je to poněkud jinak :

Roční deficit (-), přebytek (+) / kumulovaný dluh v mil. Euro / kum.dluh k HDP k %

Belgie,
2006 +814 / 280 425 / 88,1
2007 -661 / 282 120 / 84,2 /
2008 -4 061 / 309 522 / 89,8

Dánsko sice 2006-2008 přebytek ročního rozpočtu, ale na kumulovaném dluhu
2006 +84 195 / 523 351 / 32,1
2007 +80 856 / 462 786 / 27,4
2008 +59 035 / 593 798 / 34,2
2009 -45 086 / 689 036 / 41,6 v mil. DKK a %

Německo opět na kumulovaném dluhu
2006 -37 800 / 1 571 673 / 67,6 v mil. Euro a %
2007 +4880 / 1 578 833 / 65
2008 +990 / 1 646 163 / 66
2009 -79 410 / 1 762 211 / 73,2

Neboli, občas bylo roční hospodaření v plusu, ale to vše při dlouhodobém nakumulovaném dluhu.
Buržoa umí hospodařit, ale na svém, státní rozpočet je pro něj hlavně dojná kráva pro vyrovnání jeho ztrát, které pak financuje Antoušek.
01. 05. 2010 | 15:36

tečka napsal(a):

Korea cookham jsem také já koukám že jsem napsal tu bláznivou recapthu i do jména se omlouvám.
01. 05. 2010 | 15:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

vaclav horejsi
Hmm. Někdo na zdejších blozích uvedl, že ve studentských volbách " Na nečisto" zvítězila s obrovskou převahou asi TOP 09, tedy bratr Kalousek.

Průměrný růst veřejného dluhu v Kč za sekundu (dle pana Havelky) :

Rok Růst
2005 1062 Kč
2006 1994 Kč
2007 2195 Kč
2008 2697 Kč
2009 6342 Kč

Dotaz : Učí se na dnešních školách ještě čtení ? A počty ?

Doplňující otázka : Chodí bratr Kalousek na předvolební setkání s občany v převleku ? Nebo používá ochranku ?

Děkuji za odpověď.
01. 05. 2010 | 15:41

grőssling napsal(a):

jamretsam napsal(a):

grőssling: "naposledy rozpočtovou disciplínu dodržoval ultralevicový Bolševik. Ten předal finance státu pravdolásce bez státního dluhu a potom začala vládnout buržoazie a tradáá, jelo se z kopce...jak to jenom buržoa umí."

Kde to žiji? Při pohledu do kalendáře se píše rok 2010, při čtení příspěvků zde se ocitám v době tvrdé normalizace.
01.05.2010 13:07:05

Jo hochu s tvrdými čísly nic nenaděláš, ale musím se zastat Buržousta. On většinou umí hospodařit, pokud je to na jeho majetku. Když jde o státní finance, chová se jako predátor a považuje stát za dojnou krávu, dobrou tak leda k vyrovnávání jeho soukromých ztrát.
01. 05. 2010 | 15:42

prvomájovej napsal(a):

Pane Tečko, plně souhlasím. Konečně někdo usadil Hovna.
01. 05. 2010 | 15:51

občanka napsal(a):

Nepoctivost v nás je asi největším problémem. Učme se denně důsledně svému poctivému jednání.
Daňová reforma ODS ? , nižší procento daně ? Z jakého základu ? To byl podvod na občanech, daně si snížili pouze super bohatí. Stejně tak je to se stropy na sociální a zdravotní pojištění. Vysoce příjmové skupiny vydělaly na reformě ODS, stát prodělal. Vzala jsem si ponaučení, že pravicovým stranám nejde o stát, ale jen o prospěch vyvolených. Toto je Vaše cesta do pekel pane Topolánku, 30 Kč poplatek na zdravotnictví je pro pravičáky pakatel, ale již nevidí, že si tzv. podřezávají větev. Ráda bych volila pravicové strany, ale ty naše ??? vždyť ve skutečnosti nevědí, co je to pravicová politika. Demokracie se někde vytratila. Politici slouží občanům,nevíte kde? Proč nám lžou právě před volbami? Selhávají kontrolní orgány? Podvodníci zůstávají nepotrestáni, protože se nemůže prokázat úmysl. Jakoby podvod byl něčím, co spadne s Marsu. Spoustu státního majetku se dostalo neoprávněně do soukromých rukou. Města rozprodala svůj majetek a hned ho rozfofrovala. Již není kde brát. Rozprodáváme cennou státní půdu za pakatel. To jsou také ztráty, o kterých se nemluví.Ztráta tradičních výrob, jako textilní, sklářský, bižuterní, oděvní, obuvnický atd..průmysl, to jsou nevyčíslitelné ztráty. Ty týmy odborníků se již nikdy nedají dohromady. To, co se těžce rodilo a budovalo po staletí dostalo červenou kartu od tzv. neregulovaného trhu. Čert vem peníze, ale mozková kapacita našich odborníků šla k čertu , to jsou nevyčíslitelné ztráty, které státní rozpočet není schopen zahrnout. Za další nevyčíslitelnou ztrátu pokládám ztrátu důvěry obyvatelstva v politiku.Mladí ztratili důvěru ve stát. Stát musí zaručovat občanské práva dle ústavy.Rovnost práv pro všechny. Jak se dodržuje ústava, když někteří vyvolení " nadlidi "udělají" VŠ, doktorát bez docházky do školy za půl roku? Potřebné práce opíší se souhlasem kantorů? Dají se vůbec morální ztráty vyčíslit? Myslím, že následující volby rozhodnou, zda obyvatelstvo totálně rezignuje, zahrabe se na svých chaloupkách a nechá věci na vývoji, který si nepřejeme. Ke ztrátám finančním se musí připočítat také ztráty morální a ostatní ještě nevyčíslitelné. Na všech těchto skupinách ztrát musí budoucí politikové a i my obyčejní občané tvrdě zapracovat. Musíme vyžadovat nápravu věcí, netolerovat bezohlednost, novinářskou poplatnost stranám . Pokud jako národ , stát dostaneme nálepku nepoctivosti, vypočítavosti , nedůvěryhodnosti můžeme mít rozpočet klidně ziskový, ale budeme s ním na dně. Jde totiž o celkový stav společnosti a ten je zoufalý.
01. 05. 2010 | 15:53

hoven napsal(a):

socani obecně všude na světě dusí rozvoj, aktivitu, pokrok ve jmenu rovnostářství a sociální spravedlnosti. jsou to jenom žvásty, kterých se ještě nikdo nikdy nenajedl. trh ma sve tvrde zakony. když se je snaží politici pokřivit, přijde krize. v KLDR už mají hladomor, tam jsou se sociálním státem nejdál.
01. 05. 2010 | 16:10

hoven napsal(a):

tečka,
nějak sem nepochopil tvuj gejzír prázdných výkřiků. s kým se snažíš polemizovat ?se mnou????
a v čem konkretně se pletu?? lafferova křivka je samozřejmě teoretický model, psal sem někde , že není?? samozřejmě , že záleží na tom, jak stát umí efektivně za vybrané peníze nabídnout občanum veřejne služby, psal sem někde, že ne??? samozřejmě, že ODS je na lafferově křivce nalevo od socanů. nebo snad ODS navrhuje vyšší danovou sazbu než socani????
01. 05. 2010 | 16:20

anonym napsal(a):

Václav Hořejší:
"privatizace a celková transformace s sebou skoro nezbytně musela přinést velké ztráty"

Nemusela.

Ztráty vznikly v bankách kvůli nezodpovědnému půjčování peněz lidem, kterým bych osobně nepůjčil ani 10 Kč. Dopadlo to tak jak to dopadnou muselo, takoví lidé nebyli schopni a/nebo ochotni úvěry splatit. V té době ještě zákony na ochranu věřitele byly téměř bezzubé, dnes když někdo dluží tak exekutoři mají mnohem účinější páky jak z něho alespoň část peněz vymoci. Banky, ve větší či menší míře, byly tak zatíženy dluhy vzniklými nesplacenými úvěry, že byly před krachem.

Nechat banky krachnout by znamenalo pád měny, nedůvěru v peníze, který/ou by bylo možné odvrátit pouze drastickou měnovou reformou. Pokud by k ní došlo, tak většina lidí by se velmi tvrdě ptala 'Kdo za to může?' a žádala by potrestání viníků. Protože viníci o své potrestání nestáli, ostatně kdo by toužil po svém potrestání, tak rychlý krach s velmi tvrdým ale očistným dopadem byl odložen dlouhou(pomalou, rozmělněnou) "sekerou". "Sekeru" bylo nutno na čas schovat, aby na ní nebylo až tak vidět, aby tolik ekonomicky a politicky nedráždila. Schovka byla "vyrobena" v podobě Konsolidační banky(později přejmenována na Konsolidační agenturu) kam byly z bank převedeny nedobytné úvěry(úvěry v jejich splacení banka ani nedoufala) s tím, že Konsolidační banka/agentura bude splacení úvěrů(dluhů) vymáhat, zároveň se očištěním od špatných úvěrů byly banky připraveny k prodeji, se zatížením špatnými úvěry byly neprodejné. Po několika letech byla v novinách taková malá zmínka o tom, že Konsolidační banka/agentura vymohla zpět pouze 8%, zbytek(ztráta) 92% se postupně převáděla do státního rozpočtu, tzn. do rozpočtu let, který od roku vzniku(příčiny) ztráty byl o několik let vzdálen. Občas nějaký novinář vypátral, že své dluhy u Konsolidační banky/agentury přes prostředníka koupil tzv. "za babku" sám dlužník.

Banky bylo nutné prodat protože v nich nebyl skutečný vlastník, kterému by skutečně záleželo neposkytovat půjčky lidem, kteří nejsou schopni a ochotni splácet. V bankách, jakožto v polostátních firmách, o úvěrech rozhodovali jejich zaměstnanci, tzn. lidé kteří za své špatné rozhodnutí nebyli hmotně odpovědni, naopak byli dost často žadateli o úvěr hmotně zainteresováni(úplatek) k poskytnutí úvěru. Bankovní úředník, i v případě, že ekonomii a bankovnictví rozuměl, následně pak dost často na odborné hledisko "zapomněl".

Dalším obrovským průšvihem bylo, že v té době se do bank dostala spousta lidí, kteří nejen že neměli morální kvality dělat v oboru bankovnictví, ale ani odborné, ředitele dělal např. ing ze zemědělské školy. Takoví lidé si mylně mysleli, že peníze v trezoru jsou jejich osobní, takže úvěry poskytovali svým firmám, členů své rodiny a příbuzných, svých přátel a známých. Dobře to dopadnou nemohlo.
01. 05. 2010 | 16:30

s... napsal(a):

hoven:

Pokud nevnímáš rozdíl mezi komunisty z KLDR a západoevropskými socialisty, pak zřejmě někdo dusí tvůj rozvoj a asi již pěkně dlouho.
01. 05. 2010 | 16:31

Daňový poplatník napsal(a):

To vaclavhorejsi:
děkuji, měl jsem na mysli KCN,ale HCN by bylo asi lepší, to ty přesmyčky....
01. 05. 2010 | 16:32

anonym napsal(a):

--- pokračování ---

Kdo za to může?

Za dozor v komerčních(obecný pojem, ne název) bankách je odpovědná centrální banka(Česká národní banka - ČNB). Bankovní dozor ČNB v té době pracoval velmi špatně, do vedení komerčních bank byli, v rozporu se zákonem o bankách, vpuštěni bez morální a odborné úrovně. V pozici šéfa ČNB byl v té době Josef Tošovský, takže přímá odpovědnost za toto špatné řízení ČNB padá na něj. Pan Josef Tošovský měl v té době velmi "zajímavé" starosti, budoval krajská sídla ČNB(blbost - centrální banka krajské sídlo nepotřebuje), nechal je obkládat mramorem, vnitřek zdobil drahými obrazy, byly to nepravé obrazárny, tzn. bez přístupu veřejnosti.

Novináři, aspoň v té době, bankovnictví moc nerozumí, takže povětšinou nevědomě úspěšně šířili předhozenou fikci jaký je Josef Tošovský skvělý bankéř. Když v roce 1997 padla vláda, jednou z příčin byly tzv. "balíčky", tzn. snaha šetřit, když ekonomika začala dojíždět na své dluhy, které vznikly hlavně v bankách, tak se hledalo kdo bude do voleb dělat předsedu úřednické vlády. Byla to velmi kuriózní doba/situace, když se někteří lidé od novinářů(!) dovídali, že jsou navrhováni na předsedu vlády, načež odmítali. Nakonec funkci předsedy vlády vzal Josef Tošovský, guvernér ČNB se skrytým máslem na hlavě. Po dobu výkonu funkce předsedy vlády se snažil mluvit s novináři co nejméně s odůvodněním, že on není politik. Pravým důvodem byla jako obavy, aby mu nějaký novinář eventuelně nezačal klást otázky, které by (nepřímo) mohly eventuelně vést z rozkrytí jeho podílu na krizi.

Když pan Josef Tošovský skončil ve funkci předsedy vlády, tak se vrátil do funkce guvernéra ČNB. Po skončení svých mandátu v ČNB Josef Tošovský odešel do zahraniční banky a od té doby je o něm referováno tolik jako o někom kdo zemřel.

Šéfa centrální banky(ČNB) u nás jmenuje/odvolává president republiky, tím byl v té době Václav Havel, takže částečnou odpovědnost za dluhy ČR ma i on tím, že neschopného šéfa ČNB neodvolal z funkce, jeho částečnou omluvou je to, že v oboru ekonomie natož bankovnictví není odborníkem. Ono je to těžké dosadit po revoluci, která svrhávala komunistickou diktaturu, někoho kdo by byl morálně způsobilý(přijatelný) dělat presidenta a zároveň měl i všechny odborné předpoklady, tzn. aby byl schopen rozpoznat, že centrální banka je řízena špatně a na základě tohoto zjištění odvolat vedení.

Dalším viníkem dluhů je Václav Klaus, kterému jako předsedovi vlády velmi vyhovovala, že se ekonomika rozjíždí, že na dluh, tak to mu bylo jedno, však on za vznik dluhu vznikající v bankách nebyl funkčně odpovědný. Však když na VK někteří novináři kvůli dluhu vzniklého v bankách moc útočili, tak je, po nějakém větším dotazování, usměrnil tvrzení, že ČNB není zodpovědná vláda. VK jako ekonomovi, který za socíku pracoval v bance jako úvěrář, muselo být za jeho vlády v 90. letech předem jasné jak hospodaření bank dopadne, ale nerebeloval proti tomu, protože jemu osobně, jako předsedovi vlády, takový stav vyhovoval, byl si vědom, že za špatné řízení ČNB nemá ani zprostředkovanou odpovědnost.

Česká politická scéna v 90. má tři hlavní politické soupeře co do osob, Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Když na společnost/ekonomiku dolehlo špatné hospodaření v bankách, tak se rozhodovalo kdo z koho mezi Václavem Havlem a Václavem Klausem. Václav Havel měl ten památný projev, který se Václavu Klausovi velmi nelíbil, protože byl ve vztahu k VK odrovnávací, byl to ten projev, ve kterém zaznělo "základna byla protunelována". V roce 1998 to VK po volbách částečně VH vrátil, když uzavřel tzv. opoziční smlouvu s Milošem Zemanem, v roce 2003 úplně, když VH ve funkci presidenta nahradil.

A ekonomika od roku 1997? Od té doby zde všechny politické strany, které se dostaly k vládě, praktikují ohledně dluhů státu politiku vytloukání klínů klínem a když už je hodně zle tak se snaží přenést zaplacení dluhů na obyvatelstvo, jinam to ani nejde, když dluhy dosahují takové astronomické výše. Bylo by samozřejmě záhodno, aby aspoň část dluhů zaplatili viníci, ale to je politická utopie.

Proč nick anonym? Pod toto kdybych se podepsal, tak bych mohl mít potíže.
01. 05. 2010 | 16:33

hoven napsal(a):

s...
nějaký rozdíly tam jsou....komunista, to je socan, který ztratil zábrany a poslední zbytky rozumu.
01. 05. 2010 | 16:42

,matů napsal(a):

p. Hořejší,děkuji za vaše všecny články,nesmíte polevit,je nás dost,kteří máme internet a ještě víc co jej nemá,nevadí,určitě budou informování o vaších slovech.Těch ,kteří tady křičí a boji se změny a hlavně ČSSD nemají čisté svědomí,proto,mají panickou hrůzu z p.Paroubka.Když se dostane k moci a budou muset všechno vrátit.Tady na všech diskuzich a novinách nadávájí na socky i všichni novináři včetně Práva.Strach mají i novináři o své platy,které si nezaslouží.Nejen já,ale i p.Topolánek říkal es kom der tag.Snad příjde brzy,jen mějte strach,uleví se vám.
01. 05. 2010 | 16:53

s... napsal(a):

hoven:

infantilní, končím...
01. 05. 2010 | 16:54

Lex napsal(a):

václav hořejší
Téměř úplný souhlas s Vaším článkem. Jen snad jediná výhrada - citujete Jiřího Havla - "Dovoluji si proto připomenout, že levice hospodářství převzala v roce 98 v poklesu, se skrytým dluhem v režii ODS rozkradených bank a podniků ve výši půl bilionu korun… Ty dluhy jsme z velké části ale platili až po roce 2002: To byla další hnusná podmínka opoziční smlouvy, která nutila transformační dluhy skrývat v Konsolidační agentuře a podobných močálech.”
Musím se proti panu Havlovi v tomto smyslu ohradit, jako on se vymezuje proti opoziční smlouvě. Protože za prvé: těm vytunelovaným bankám se ty dluhy zaplatily hned při jejich sanaci, tj. Komerční bance 65 miliard a ČSOB za IPB snad nějakých 170 miliard, obé v roce 2000, tj. za Miloše Zemana. Ty náklady na sanace nebyly ale uuhrazeny ve prospěch státního rozpočtu nikdy a nikým. Je pravda, že dočasně byly ukryty v Konsolidační agentuře (bance) a do pasiv státního rozpočtu se dostaly až později. Opakuji ale, - nebyly nikdy uhrazeny, jen se o ně postupně zvyšovalo saldo deficitu.
01. 05. 2010 | 17:04

zdesta napsal(a):

Již jsem to tu jednou psal.V polovině roku 1989 se měnila koncepce v RVHP.Postupem 4 let se mělo obchodovat ve volně směnitelných měnách.Během třičtvtě roku jsme se vehementně s příslušným nadšení vykašlali na východní trhy,aniž by existovala nějaká koncepce přijatelných náhrad. Co nastalo.Pokles-produkce energie,mínus 13% těžba nerostů 33% kovy které netěžíme 41% dopravní prostředky 49% stroje a zařízení 57% elektrotechnika 61%stavebniství31% zemědělství23%.V roce 1992 vykázal bývalý Federální úřad statistické údaje.V roce 1992 byl pokles o proti roku 1989-36% V roce 1991 činila ztráta 117 miliard,v roce 1994 zhruba 520 miliard.Celková ztráta v běžných obchodních cenách odhadována na 1,200mld.Průměrný obyvatel tak nenávratně ztratil okolo 77 000 Kč.Průměrná rodina 2,7 členů okolo 200 000 Kč.Argumenty o ztrátách při rozdělení státu nemá ani smyslu uvádět.Tak jsme se stali středoevropským ekonomickým tygrem.Tolik náš guru s podporou Dyby,Dlouhého a dalších "socdemáků" Pak přišel nástup dalších všehoschopných lovců osobního zisku,kteří by neváhali začachrovat vlastní matku.Začalo to Harvardkými fondy a pokračuje to dacanama,kteří lijí do nafty snad i vlastní moč.Celkem definováno,za vše můžou socani.Paroubek,Rath ani Sobotka nepatří k mé krevní skupině,ale tvrzení že za vše můžou socani je úsměvné.Přeji všem hezký den.
01. 05. 2010 | 17:23

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Přemýšlím, kam na dovolenou. Mirda Topolánek by mě stejně do Toskánska nikdy nevzal, tak ho není škoda, stejně bych ho ani nevolil. Ale ten Jirka, co už ho nemáš rád, jak ses vyjádřil v jednom svém blogu, tak ten chlapík, ten nás vezme do Řecka všechny a zadarmo.
Bába a děda konečně uvidí modré moře a Řekové budou rádi, že tam nejsou sami. Taky tam přineseme nějakou tu korunu, když to už Euro došlo.
Tak šup do Zemáku a jedem.

Jemnický
01. 05. 2010 | 17:54

Gren napsal(a):

Tak jste pane Hořejší celkem správně popsal tu bandu zlodějskou co dokáže jen příživnickým způsobem vykrádat státní peníze a ještě tomu říkat podnikání.
Drzost těch Kalousků,Janotů,Nečasů,atd je nebetyčná,ale jednou padne kosa na kámen....
01. 05. 2010 | 18:15

vaclavhorejsi napsal(a):

Bratre Jemnicky,

mas to nejak popletene - Zemak jezdi pro novou, vysoce perspektivni pravo-levo-stredovou stranu zvanou SPO-Zemanovci (http://www.spoz.cz/).
Pochybuji, ze by vas tedy v tom Zemaku vzal onen Jirka, ktereho myslim, ze mas na mysli, nejen do Recka, ale treba jen do Hornich Kotehulek.
Ale mozna mas na mysli nejakeho jineho Jirku, ktery s tim Zemakem jezdi?
Pokud je tomu tak, preji Tobe i tvym prarodicum, ktere tak krestansky nezne nazyvas babou a dedou, stastnou cestu! Pozdravuj Milose a nezapomen mu prinest lahev - vis ceho...

..
01. 05. 2010 | 18:16

tata napsal(a):

dobry den

Panove ač levicově založenej,myslim že trochu neberete v potaz u klausovi vlady přece jen velky obrat v politice stím plno problemu takže kdoví jak by se stim vypořadala levicova vlada,ovšem jak se bije v prsa pravice že oni nic to taky neberu,no podle mě se ten dluh muže rozdělit myšleno vznik ,obě strany fifty ,fifty.Usměvne je na pravicově smyšlejicich lidech je,ač je jasně dokazano že pravicove vlady manipulovaly s čisly jak tento fakt opomijí jako by nebyl a prostě vše jednoznače hazejí na ČSSD,BOHUŽEL hodně lidí tomu věří a nejvice mlada generace,to myslim ukazaly volby na školach,je vidět co zmužou media,ne že by ČSSD NEMĚLA HODNĚ MASLA NA HLAVĚ,ale volba top9 ukazuje jakou media maj silu,kdo jen trochu sleduje politiku nemuže přece veřit panu KALOUSKOVI,TENTO PAN JASNĚ DOKAZAL,čeho je schopen,jen se divím že pravicovy voliči zapomněli jak se chtěl paktovat s komunistama,snad vetší ,,,diplomat,,,, v naší politice není?
01. 05. 2010 | 18:23

Frauenberg napsal(a):

Mily pane Horejsi,
srovnavat politiku Socialne demokratickych stran v zemich kde tyto strany vedly osobnosti, jako Willi Brandt, Bruno Kreisky, Helmuth Schmidt nebo Olof Palme s politikou, kterou vede CSSD v cele s panem Paroubkem je mi vskutku dost za tezko. Neni deficit, jako deficit....stejne jako Socialni demokracie a Socialni demokracie.
01. 05. 2010 | 18:27

vaclavhorejsi napsal(a):

Frauenberg:

Ano, souhlasim s vami.
Jiste bychom se shodli i na tom, ze je podobny rozdil mezi solidnimi pravicovymi zapadoevropskymi stranami a temi nasimi (nebo ne?).
Nicmene jsem pouze reagoval na vasi otazku:

"znate ve svete nejakou Socialne demokratickou stranu, ktera dokaze setrit a drzet rozpoctovou disciplinu? Ja ne."

Jsem tedy rad, ze i vy takove strany znate, ze stejne jako ja respektujete a ocenujete, co udelaly zapadoevropske socialni demokracie.

Zda se, ze nase souzneni je temer dokonale ;-). Snad abychom si spolu zapeli Internacionalu? ;-)

...
01. 05. 2010 | 18:45

Charlie napsal(a):

pane Hořejší,

nejhorší na celé téhle protisocdemácké demagogii je, že se jí od rána do večera nepokrytě zúčastňují odéesáčtí redaktoři Českého rozhlasu a České televize.

Připomíná mi to silně doby bolševika.

Prý jsou to veřejnoprávní instituce :))??
01. 05. 2010 | 18:49

Petr z Tábora napsal(a):

Někdy má člověk pocit, že světoví finančníci je spolek poseroutků, který reaguje hned na každou negativní událost, ale podstatné trendy jim namnoze unikají.
Nechci se účastnit modro-oranžových hádek o zasekávání seker do rozpočtů. Podstatu vyjádřil nick Petr Havelka kolem 15.hodiny. A strany bych posuzoval podle toho, jak se k těmto skutečnostem staví. Podstatný je zejména vývoj ukazatelů, který v dnešní informační společnosti vyvolává nervozitu, takže mohou být špatně hodnoceny i země, které na tom v absolutních číslech nejsou tak špatně - naposledy se hovořilo o Portugalsku a Maďarsku. Je pro mne nepřijatelné, že tuto skutečnost nechce ČSSD oficielně přiznávat a bagatelizuje jí tvrzením, že naše absolutní čísla nejsou špatná. Pak si při očekávaném vítězství oranžovorudých budeme půjčovat na stále horší úroky.Při tom je v ČSSD řada rozumných politiků, kteří vědí, že při tak vysokých mandatorních výdajích pro každou odpovědnou vládu nezbývá moc prostoru k rozhodování.
01. 05. 2010 | 18:53

Rumcajs napsal(a):

Pane profesore, je víc než jasné, že i další socanské vlády budou hospodařit se schodky, za něž mohou předchozí vlády. Nyní za to bude moci Kalousek,jeho deforma , špatně odhadnutý rozpočet a transformační náklady z toho plynoucí.

Rok 2014:

U vlády je ČSSD s rekordním deficitem rovnající se 60% HDP.

Vlk se právě probouzí, vytrhává si kapaču ze zápěstí a usedá k internetu , se svým výpočtem:

Celkový dlu 2,5 biliónu korun:

Z toho Klaus a jeho konzole 240 mld + úroky dalších 60 mld.

Prohrané arbitráže s eskymákama- dalších 200 mld.

Kalousek a jeho deforma - dalších 200 mld.

Kalousek a jeho rozpočet dalších 200 mld.

Obsluha státního dluhu v důsledku řádění pravicových vlád - 200 mld.

Náklady na sociální výdaje pro rodiny, jež byly zasaženy Kalouskovou deformou - 200 mld.

Náklady na nezaměstnané z krachujících podniků, jež krachovaly, protože jim Klaus uvolnil ceny a zapoměl přitom na odpisy -200 mld.

Pozavírání všech modrých zlodějů a náklady na jejich pobyt ve vězení dalších 1 bilión.

Z toho jasně vyplývá, že na vrub ČSSD jde asi 1 Kč. Když to podělíte počtem let, kdy vládla, vychází něco kolem deseti haléřů na rok.

To, jde ne ?
01. 05. 2010 | 19:12

Lukáš Bušina napsal(a):

A pak se Cajz probudí zpocený s rukou v nočníku a Manka ho vyhubuje, že vypil moc odvaru z makovic.

To jde taky, ne?
01. 05. 2010 | 19:21

Rumcajs napsal(a):

Jo a úplně jsem zapoměl na modré tunely, kterým chtěli zabránit neohrožení bojovníci za práva pracujících,Gross s Krausem, ale místo toho byli nespravedlivě vláčeny pravicový tiskem.(Tomu by ale uvěřil jen někdo, kdo je mdlého rozumu. Ale to já NEJSEM !)

To taky ňákou kačku hodí. Já si myslím profesore, že nebejjt těch modrejch vyžírků, tak se máme jako prasat v žitě.
01. 05. 2010 | 19:24

Rumcajs napsal(a):

Bušino, nemám na Tebe čas.

Jdu na dízu ! (Nepleť si to s dialízou)
01. 05. 2010 | 19:27

Lukáš Bušina napsal(a):

Já tě Cajzíku chápu. Nemáš to jako obecní obveselovač jednoduché.
A přitom by stačilo tak málo. Aby ses věnoval článku a nepředváděl komické výstupy pro pobavení obecenstva, když se místo tomu co píšeš ve skutečnosti smějeme jenom tobě.

Asi toho po tobě chceme hodně. Ale tak někdo nás bavit musí *palec nahoru*
01. 05. 2010 | 19:35

Lena napsal(a):

veverko,

"Až tenhle prohnilej "Západ" definitivně zkrachuje(už to nebude trvat dlouho)"

NO, zatím nám akorát zkrachoval ten prohnilej Východ, nemýlím-li se, že?
:-)
01. 05. 2010 | 19:40

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

ono spiš de oto jak vy pravičaci,naprosto ignorujete fakta,ne ty rozumny levičaci neignorují velke chyby čssd,jen vy je vidíte pouze u čssd a to je ten rozdil,myslim že jste to dokazal i ted,ono totiž na ty fakta že stěma čislama pravicove vlady manipulovaly jsou jasné,jako je jasne že jedna strana to zlehčuje a druha přehaní,ale jinak na tom že je to špatne se podilej stejně.
01. 05. 2010 | 19:57

Čochtan napsal(a):

Co takhle trest smrti politikům za nesplněné volební sliby ?
Co myslíte, pomohlo by to ?
01. 05. 2010 | 20:09

Frauenberg napsal(a):

Mily pane Horejsi,
Musim Vam dat za pravdu. ODS samozrejme take pavicova strana neni, alespon v pojeti pravicovych stran na Zapad od CR. Neni konzervativni a nestoji na krestanskych hodnotach.Je to strana Divokeho Zapadu z 19. stoleti. Pan Paroubek si tak muze rozumet jen s panem Ficem a pan Necas snad s nikym.
Ostatne, vsiml jste si kam smeruje vetsina zahranicnich navstev obou lidru?:-))
01. 05. 2010 | 20:13

stále rebel napsal(a):

Nejkomičtější jsou ti pravičáci, kteří připomínají, že za vlády ČSSD ekonomika rostla.
Já připomenu, že pravice v letech 1997 – 1998 poslala naši ekonomiku do červených čísel, i když státy rostly mezi 2 – 6 %.

No a nyní, veřejný dluh % z HDP
Rok
1998 15.0%
2004 30,4%
2005 29,7%
2006 29,4%
2007 29,0%
2008 30,0%
2009 36 %?
http://www.csas.cz/banka/co...
01. 05. 2010 | 20:24

xxx napsal(a):

Čochtane,
to už tady bylo za Velké francouzké revoluce, politici velmi rádi popravovali jiné politiky.
01. 05. 2010 | 20:25

hoven napsal(a):

program mojí fiktivní strany.
1. vystoupit z EU
2. velká americká základna s letištěm a raketama v brdech( doufám, že tentokrát by tamáš hladovku dotáhnul do konce)
3. paušální daně, rovný důchod a sociální dávky
4. většinový volební system
5. školné
6. rušení některých úřadů a ministerstev, senátu, privatizace státních podniků (čez, budvar atd)
7. reforma samosprávy, zrušení krajů a převedení jejich pravomocí na okresy a centrální uroveň.
8. zákaz ekologických dotací.
9. přísná imigrační politika
01. 05. 2010 | 20:39

Frauenberg napsal(a):

Mily pane Horejsi,
srovnavat politiku Socialne demokratickych stran v zemich kde tyto strany vedly osobnosti, jako Willi Brandt, Bruno Kreisky, Helmuth Schmidt nebo Olof Palme s politikou, kterou vede CSSD v cele s panem Paroubkem je mi vskutku dost za tezko. Neni deficit, jako deficit....stejne jako Socialni demokracie a Socialni demokracie.
01. 05. 2010 | 20:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 05. 2010 | 21:06

Admirál napsal(a):

hoven - ale to jste mohl říci rovnou, zktáceně, že jste příznivcem neofašistů a neocon.

Neocon = neofašista.
01. 05. 2010 | 21:08

hoven napsal(a):

admirál,
od kdy jsou nackové pro americkou základnu???
01. 05. 2010 | 21:14

hoven napsal(a):

admirál,
naopak většinový volební system extremisty (komunisty a nacisty) vždycky eliminuje. těžko mě obvinit z neofašismu. to je absurdní.
01. 05. 2010 | 21:19

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Zdravím bratře Václave,

juž jsem z té politiky dopletený, to máš pravdu. V těch zemanech, zemácích, sociálním demo, občanském demo, Jircích a Mircích, Šlaufcích a Dalících, se prostý člověk nevyzná. Je to jedna pakáž.
Děda i bába jsou již dávno na pravdě boží, měl jsem je rád a jsem si jist, že bolševikům rudým, oranžovým ani modrým by hlas nedali. Slavná bolšánská léta padesátá se nezapomínají.
Dneska je první Máj, tak jen krátkou historku z r. 1989. Děda, starý kapelník, který hrával u barona na Bítově, koukal ve svých 86 letech z okna a poslouchal, jak městská dechovka hraje Internacionálu řka: "Že to léta hrají falešně, to jsem si už zvyknul, ale letos už neudrží pořádně ani rytmus, tak to už nemůže dlouho trvat". Měl pravdu.

Bůh s tebou, bratře Václave.

Jemnický
01. 05. 2010 | 21:31

Lena napsal(a):

Předseda ČSSD v Kuřimi porušil školský zákon, když pod záminkou pozvání na fotbal začal agitovat v kuřimské škole.

Minule zase porušili silniční předpisy, když jezdili s autem, se kterým se u nás na silnice nesmí.

Furt ve starých kolejích.

Ať tedy žije ČSSD! Strana, která dodržuje zákony a myslí na obyčejné lidi (furt nevím, kteří to jsou ti obyčejní - jestli to náhodou není urážka, ale nevadí). :-)
01. 05. 2010 | 22:09

stále rebel napsal(a):

Něco pro pobavení.
http://aktualne.centrum.cz/...

Některé země si hrají na finanční krizi, kritizoval garance vkladů Topolánek
http://ekonomika.idnes.cz/n...
01. 05. 2010 | 22:14

stále rebel napsal(a):

Pro Lena.
Urážka to není, jsou to jen pindy.

Umíte bavit publikum.
„když pod záminkou pozvání na fotbal začal agitovat v kuřimské škole.“
01. 05. 2010 | 22:20

stále rebel napsal(a):

Něco mimo debatu, ale stojí za přečtení.

„CAMBRIDGE – Až udeří příští rozsáhlá celosvětová finanční krize, nechť nikdo neříká, že se Mezinárodní měnový fond nikdy nepokusil jí předejít. MMF nedávno navrhl novou globální daň pro finanční ústavy, volně úměrnou jejich velikosti, a dále daň ze zisků a prémií bank.“
http://www.project-syndicat...
01. 05. 2010 | 22:26

Carlos V. napsal(a):

hoven : kde davaj prihlasky ?

Resenim by mohla byt SSO, ale Mach se uci ... a zbytek jsou dost odstrasujci narodovci
01. 05. 2010 | 22:42

Emissary napsal(a):

Tak jak to je?

No, profesore genetiky Hořejší,

opět jste nepřekvapil. Zanedbáváte kontinuitu času, zapomínáte, že před tím vládla levice, krajně destruktivní levice. A zapomínáte na tu iracionalitu a diskontinuitu, kterou sebou přinesla. A tak ve světle transformačních nákladu na přeměnu ekonomiky by ani ČSSD nebyla úspěšná, spíš více neúspěšná. Tak raději na náklady transformace zapomeňte, po bitvě je každý generál, Vy ten největší a ničemu nerozumějící. Proto ani generálem nemůžete být, jste jen obyčejný pěšák socialistů.

Celkem je jedno, co která vláda zakrývala, schovávala, kamuflovala. Triky ani falšování ještě nikdy nezničily ekonomiku, jen oslabily. Ekonomiku ničí nesmyslné sociální náklady typu á la Paroubek, či řeckých před industriálních socialistů.A oslabovaní a ničení je patrné z celkových trendů. Co socialistické vlády nastolí, to ani Bůh nezmění, natož pravicové vlády. Levicové vlády mají tendencí rozdávat, pravicové to tlumit, žádné statistiky to nezmění, ani Eurostatu, ty klamou samy sebe také, dělají je socialisté. Takže si nedělejte iluze.

A na závěr jedno poučení. Když nemůžete oklamat sám sebe, ostatní neoklamete. Nakonec tady bylo napsáno o tom dost. Jste jenom nálepka ČSSD, věříte v nesmysly. Jo, republika lidí vašeho typu potřebuje, aby se ještě víc ponořila, aby víc zabředla. A až se to stane, vy budete pod drnem a socialista se Vám bude smát do hrobu, jaký jste byl trotl. Tomu se nevyhnete, v hrobě pokoj mít nebudete. :)

P.S. Něco víc vymyslete, nejen opisovat bezduché statistiky a kopirovat docentúru. :)
01. 05. 2010 | 22:53

Pípa napsal(a):

Pane Hořejší,
promiňte mou těžkou ironii, která vám byla těžko k pochopení. Jsem na vaší straně a líbí se mi váš blog. Neodolal jsem ale vypíchnout Nečasovy síťovky. Rád bych, aby byl Nečas navždy s těmito síťovkami spojován. Aby vždycky, pokud si na něj někdo vzpomene, viděl tohoto blba ukazovat ty dvě síťovky. To je něco neskutěčného. Takové podcenění českého voliče. Co je moc, to je moc. Alespoň doufám. Jinak mě litujete právem. Mně je sama seba také líto. Že jsem v osmašedesátém neutek. Tohoto se dočkat.
01. 05. 2010 | 23:11

s... napsal(a):

Emissary mumlá z modré mlhy.
Ale alespoń z něj vypadlo, že Klaus a Kalous fixlovali. Ale jelikož mají azurové dresy, je to takový nevinný faul. Chacha. Jestli není Emissary náhodou Klaus starší osobně. Klubová morálka, To je celý Klaus!

Diskontinuita nastal ve vaší paměti.
Náklady na transformaci samozřejmě byly, ale výnosy z privatizace byly také. Jenže ty se rozkradly. Inu, když se zhaslo... a někteří, např. takový Dlouhý, si ani nezhasli.
01. 05. 2010 | 23:30

Emissary napsal(a):

s...

Emissary nemumlá, to vy mumláte z nějaké mlhy.

Z e mě vypadlo jen to, že fixlovat může každý. To ovšem neznamená, že fixluje, tedy kromě Vás, pane. :)

Dobrou nioc všem.
01. 05. 2010 | 23:40

hoven napsal(a):

carlos
jo, řešení je SSO, pro mě určitě.
01. 05. 2010 | 23:49

badatel napsal(a):

´Vážený autore,
citujte prosím nezpochybnitelné zdroje, jelikož pravicoví komentátoři nedůvěřují. Obávám se, že pravda o rozpočtech je předmětem státního tajemství, pokud to nepraskne jako v Řecku
02. 05. 2010 | 00:03

kormoran napsal(a):

...Hadanka : Zlodeji, kurvy a buzeranti zavodi ve ve sprintu na 100 m, kdo vyhraje?
02. 05. 2010 | 03:23

kočka šklíba napsal(a):

Editoři, je zajímavé že spamy se množí, takže to vaše opatření se nějak míjí účinkem, zato již není možné, aby jsme si my, diskutující ověřili, zda tu někteří nepíší příspěvky pod různými nicky. Nechci vás samozřejmě podezírat z nějakého záměru, ale možná by vaši IT pracovníci mohli tuto možnost, která jistě měla docela zajímavou informační hodnotu, zase obnovit ;).
02. 05. 2010 | 04:18

kočka šklíba napsal(a):

sakra abychom :D
02. 05. 2010 | 04:20

stále rebel napsal(a):

Ačkoliv veřejný dluh za toto čtyřleté volební období stoupne jen přibližně o 50 %, tak jeho správa nás bude každý rok stát více než dvojnásobek.

Rozpočet - Správa veřejného dluhu, rok - miliardy
2006 34
2007 38
2008 45
2009 64
2010 76

Chápu různé finanční „experty“, kteří dokola omílají „bankrot, bankrot, bankrot“, protože si pak jejich finanční instituce mohou výhodně nakoupit naše vládní dluhopisy, ale proč to dělají někteří politici.
02. 05. 2010 | 04:51

kormoran napsal(a):

Skliba ,az se dotanou k moci lide vaseho razeni , urcite zadne spamy nebudou, vsichni si koupi Rude Pravo za 1 kc.

Kazdy vymysl clovecensta lze obejit , protoze je tvurcem vymyslu prave a pouze clovek.
Je to o tom , jak si kazdy dokaze poradit .
A ve vasem pripade je pochopitelne , ze musite precist kazdou pi....vinu a Votom to je soudruzko!!!!))))
02. 05. 2010 | 05:42

Pepa Řepa napsal(a):

Moc hezkej článek.
Marně sice hledám osvědčené výkřiky typu pane profesore, jak Vy to jen děláte, že vždy uhodíte hřebíček na hlavičku, nejste Vy ten podlahovský "Kozlík Šikula?

Pak postrádám ojrohujerské zaklinadlo: vše se vyřeší, až budou pravomoce v bruseli, zato nalézám doporučení pro spoluobčany trpící šedým zákalem.

Prohlédněte, prostřednictvím nastrčeného media-"Veselého docenta", volte toho nejlepšího z nás, alfa-samce, Paroubka, ten ví jak na Řeky má to doma z první ruky.

Kdo může být větší odbornicí na řecké fajnovosti, než paní Pepa?
02. 05. 2010 | 06:59

kormoran napsal(a):

...jedine v teto podobe neublizi, tedy doufam.....)))))http://www.ateo.cz/i/5252/
02. 05. 2010 | 07:14

jarpor napsal(a):

Už jednou jsem autorovi napsal : Ševče, drž se svého kopyta...

I vzdělanci jsou nepoučitelní...

Napsal bych o blbosti porovnávat neporovnatelé...., kdyby to za mne neučinil, a asi daleko lépe než bych to svedl já, Emisssary.
Díky za ušeření ťukání do klávesnice....

Hezký den
02. 05. 2010 | 07:58

Vaněk napsal(a):

Jsem udiven s jakou odvahou se odborník na imunologii pouští do ekonomiky. Jak najednou rozumí dluhům z transformace, skrytým deficitům, lepším číslům eurostatu a horším číslům českého statistického úřadu.

Při tom se odvolává na "experta" socdem Havla.

Očividně se v ekonomice dějí zázraky obvyklé i v imunologii kdy často organismy dělají opak toho, co imunologové předpokládali.

A tak rozdávání pastelkovných, sociálních dávek, růstu důchodů nad poměry, znásobování mateřských vlastně vůbec nevyvolává deficity a k nezadlužování povede jen další a vyšší rozdávání z daní.
Stále vyšší daně pak budou motivovat k vyšší podnikavosti a nadšení investorů. Minimální platy daleko přesahující produktivitu práce těch jichž se týkají pak povedou k hromadnému zaměstnávání lidí s oběma levýma rukama - zvláště s ohledem na Zákoník Práce dle něhož, když se to zaměstnavateli nelíbí, musí dotyčným dát 5 -- měsíční výpalné.

Další příznivý socialistický výdobytek podporující růst ekonomiky jsou odbory, které pro své členy vydobydou oprávněně platy, které jsou daleko nad hodnotou, kterou by byli jinak ochotni a často schopni zaměstnavatelé platit.

Vždycky, když si čtu takovéto imunologické pohádky, tak se můj imunologický duševní systém, opírající se doposud o logiku a selský rozum, nějak vzpouzí.
Moc by mne zajímalo, jak jsou ty úžasná čísla z Eurostatu vlastně vymýšlena, jak jsou tam započteny kurzy měn, zda tam není nějaký obvyklý socialistický přepočítavací fígl á la tuny cementu na hlavu a předstižení celého světa.
Co jsem si zatím všiml, tak socialisty zahájená slavná pětiletka v tzv. "lisabonském" programu vedla - očividně zásluhou neexistující míry přerozdělování a neexistujících deficitů - k tomu, že socialisty ovládaná EU (viz soudruzi v jejím čele) - se stala spolehlivě nejpomaleji rostoucí oblastí světa.
Stálým rozvíjením sociálního státu vzhůru do rozvojového světa.
02. 05. 2010 | 08:15

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Nejprve bych chtel podekovat za vase kriticka slova ("I vzdělanci jsou nepoučitelní... Napsal bych o blbosti porovnávat neporovnatelé...") - ano, tvrda kritika od odbornika je skutecne velmi cenna! ;-)

Pokud vas skutecne zajima to moje kopyto, prectete si moje odborne clanky:
http://www.img.cas.cz/mi/Va...

Urcite se vam budou libit - uvazuji o tom, ze je prelozim do cestiny a budu zde publikovat v ramci blogu, abych tak vyhovel Vasemu prani vyjadrenemu slovy o sevci a kopytu.
Jiste by zde mely velky uspech...

Ale presto bych se vas zeptal na vase mineni (jiste nesrovnatelne kvalitnejsi nez moje nepoucitelne amaterske!) na body, o kterych se v clanku konkretne mluvi:

1) Pripada vam Kalouskuv postup (vybrani rezortnich rezerv a zacleneni do prijmu rozpoctu na rok 2008) spravny?

2) Pripada vam u vysledku rozpoctu roku 2008 spravnejsi interpretace ceske vlady, nebo Eurostatu?

3) Pripada vam spravne obvinovat Sobotku z "obriho deficitu" v letech 2002-3 proto, ze do rozpoctu zahrnul i ztraty ukryte v Konsolidacni agenture (a naklady na sanaci nasledku povodne)?

4) Myslite, ze by bylo lepsi drzet ty ztraty v Konsolidacni agenture "skryte" az do nynejska?

5) Pokladate za spravne, ze byl schvalen rozpocet na rok 2009 s predpokladem rustu 4,8?
Pripada vam, ze lide, kteri to kritizovali (socani...), projevili oproti napr. M.K. nebo M.T. neodbornost?

Dekuji predem za jednoznacne odpovedi!

..
02. 05. 2010 | 08:28

vlk napsal(a):

Pod Sedláčkem jsem státí dluh rozebral do čísel. Dám to modré squadře i s em. Abych doložil prof. Hořejšího:
No dáme sem jeden link. Řekl bych, že docela vhodný a aktuální:

http://volby.ihned.cz/c1-43...

Jistě bude zajímat ty , kteří nahoře píší Jirkovi a podobně. A jako rozcvičku na další řádky.

No ale dám sem ještě jednu malou tabulku, jen tak pro informaci. Aby bylo jasno, jak funguje perpetum mobile státního dluhu.Týká s e vlády socanů, kteří jak známo, zadlužili naši zemi:
-Dluh 97 po skončení požehnané vlády V. Klause 173,1
-dluh v r. 06 po skončení socanské hrůzovlády 802,5
-rozdíl 629,4

-konsolidovaná ztráta ČKA/KoB po úspěšné privatizaci 240
-ztráty na státním majetku po povodních 83
-povinná valorizace dávek ze zákonů vlád V. Klause mezi 98-06 30
-prohraná arbitráž Nova 10
-aktivované záruky dané předešlými vládami 10
ROZDÍL 256,4

úroková služba 98,99,00 75,81

úroková služba 01-06 166,03
výsledný nově spáchaný dluh socanské hrůzovlády 98-06 14,58

průměrný roční nový dluh socanské hrůzovlády 2,43

Tato tabulka je zjednodušená. Nechce se mi hrabat v jednotlivých státních rozpočtech,ohledně přesných čísel obsluhy dluhu. Zde pracuji s čísly jednak průměrnými a jednak ohledně kuponů s tím, že za Klause vláda vydávala dlouhé papíry s kuponem 14,6% Za socanských vlád jsem kupon nastavil na průměr 5% p.a.
Na druhé straně jsem možné nepřesnosti vyrovnal bohatě tím, že povinné valorizace dávek, zejména důchodů jen za celých 8 let socanské vlády "ocenil " jen naprosto nedostatečnými sumárními 30 miliardami jednorázově. Což je směšně nízké, uvážíme li , že volební slib socanů o jednorázové dávce 2300Kč nás má stát asi 7,5 miliardy.

Závěr je ale jednoznačný - kdyby nebylo už Klausova zadlužení - které ovšem není kompletní /např KoB nebo VZZP a podobně/ , obsluhy tohoto dluhu, historických povodní , tunelován privatizací po česku a bankovním socialismem a podobných věcí, jely vlády socilní demokracie s vyrovnanými rozpočty.
Navíc v době , kdy
1- převzala hospodářství v naprosto žalostném stavu po debaklu 97
2-musela s e vyrovnat s řetězovými bankroty firem přežívajících svou privatizaci na umělém kyslíku bankovního socíku /viz Poldi, Škoda PL, ČKD, Královopolská,
Pokračování
02. 05. 2010 | 08:28

vlk napsal(a):

dokončení
Kovosvit,Desta,atd.atd/ a z toho rezultující prudce rostoucí nezaměstnaností, která vrcholila až v I.pol. 2004.

přitom soc dem vlády byly vázány zákony o sociálních dávkách, zdravotnictví a penzích, přijatých v r. 94-95 Klausovou vládou.
Jde o zásadní zákony , které s e píší vždy na několik desítek let. Zde se ovšem ukázala jejich naprostá amaterita už někdy kolem r 2000!
Ptám s e , jak je možné, že někdo vytvoří takto packalské zákony v r. 95, kdy zná demografická čísla? Kdy se prezentuje jako nanejvýš kvalifikovaný ekonom a není schopen predikovat aspoň trochu reálný odhad ekonomického vývoje? Jako s e to povedlo Klausově vládě při přípravě a konstrukci zmíněných zákonů. Které zřejmě kalkulovaly jen se světlými zítřky a samými sociálními jistotami.... A už z 97, kdy ve světě byla velmi slušná prosperita se ukázalo, že je všechno jinak.Jak někdo mohl počítat s bankovním socíkem, při konstrukci sociálních dávek, počítat jako s trvalým růstovým faktorem?
Docela rád si to nechám vysvětlit.
Nejspíš to bude stejný typ odbornosti, který nás dovedl k přijetí rozpočtu 2009.

A ještě poznámku na závěr.
Pokud jde o zastavení růstu zadluženosti a jeho snižování, věřím osobně v možnost skutečně rasantního uskutečnění jen TOP 09. Ne proto , že bych věřil Kalouskovi a obdivoval jeho ekonomický um. Ten nám dostatečně předvedl na obraně a při rozpočtu 09! U kterýchžto událostí skutečně o tom pánovi už netřeba ničeho dalšího.
Nicméně TOPless s e jasně a primárně soustředila jen a pouze na deset procent nejbohatších voličů v této zemi / no starostové a jejich ostatní naprosto naivní souputníci e jednou probudí do opravdu ošklivé reality/ A TOP less dělá politiku pro těchto 10% nejbohatších. Těm chce ponechat nízké daně a celé břemeno úspor naprosto antisociálním způsobem přenést na zbytek obyvatelstva. Jako jediní si to totiž politicky může dovolit. Nestojí o hlas žádného středového nebo nerozhodnutého voliče. Tahle partaj se koncentruje jen na své bohaté, kterých bud e vždycky stejně a kteří ji to oplatí jak finanční , tak voličskou podporou. A tuhle jednoduchou hru už ale nemůže hrát žádná jiná politická strana v republice. S vyjímkou komunardů. Ti přesně totéž předvádějí na svém levém křídle s krajně levicovým voličským elektorátem..
Všechny ostatní partaje totiž musí brát ohled na tzv. politickou přijatelnost navrhovaných reforem a budou za jakoukoli jimi prosazenou reformu platit tvrdý účet ztráty voličských hlasů.
02. 05. 2010 | 08:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Vaněk:

"socialisty ovládaná EU"

Mate na mysli napr. Merkelovou, Sarkozyho, van Rompuye?

A ja hlupak jsem si myslel, ze jsou to predstavitele samych pravicovych stran. Clovek se ale zasluhou lidi, jako jste vy, neustale poucuje - napr. nyni vim, ze krestansti demokrate jsou vlastne socialiste.
Ano - vse, co je nalevo od Pinocheta jsou socialiste..

..
02. 05. 2010 | 08:38

vlk napsal(a):

PAne profesore Hořejší

máte samozřejmě s e svými čísly pravdu. Je to přesně tak , jak popisujete.

Jen ještě drobnost. Ze socanských rezerv zbylo pro rozpočet 2009 ještě 37 miliard. Ty byly prožrány Kalouskem a Topolánkem v onom "nejslavnějším" českém rozpočtu celých českých d ějin. Růst nebyl predikován na -4, ale skoro na -5. Výsledek byl -6%.. No neberte takové machry, c s ev predikci"netrefí" jeno nějakých 11%. Co to je ? Bagatelní chybička..
Nicméně- správně s e doníváte, že šlo ochybu záměrnou! Ppularita vládní koaly genia ze Strakovky, nejlepšího ekonoma vesmíru, Dalíka a spol, postavená na Melčákovi , byla tehd y v podstatě na bodu mrazu a Prohrané krajské volby neuvěřitelným debaklem a na krku rozpočet na předvolební rok 2009. Takže se udělal ten naprosto dementní rozpočet 009a záměrně se dělalo jako, že krize opravdu nebude. Že s enás netkne. S tím, že sekyra sic e bude, ale svede se to na krizi...
Jednoduchýa účinný scénář. Aby vláda ,tak která hubioou šetřila, až se ní kouřilo, oprvadu šetřit nemusela. Ani trochu.

Aby běžely tendry na flintičky, otéčka, letadýlka, dálnice,cyklostezky, opencardy,ekologii, prostě , aby tenry, které je možno ještě rozdat , než vypadnou zeStrakovky ,opravdu proběhly a smlouvy byly podepsány..

Teď k tomu šetření. Jediné, kd e tyhle kobylky skutečně šetřili, nbyl obyčejný pan Novák. Tomu protáhly odchod d důchodu, zpřísnili a zkrátili eventuální dávky. A obšťatsnili ho tím,ež když je nemocný,nedostává nejdřív žádnounemocenskou, ale platí poplatky!
Že by zvedli daně za hazard? Ale ani náhodou? Že by něco udělalis korupcí? Ale kdepak! Novákovi je třeba sebrat třidny nemocenské.
02. 05. 2010 | 08:41

vlk napsal(a):

Jo zapmenul jsme pane pro fesore:
Když vám takový jar por už jednou napíše - ševče drž s e svého kopyta! tak byste to měl brát smrtelně vážně! Opravdu smrtelně!
Tenhle řiditel zeměkoule vám vystavil něco jako žlutou kartu a vy si dovolujete to nerespektovat??? !!
No tohle§ Vy si dokonc e dovolujete ,v souladus e zdejším kodexem bloggera psát o čem vás napadne? a navíc psátpodloženě? Tak to je opravdu hrůza To vám teď nejspíš bud emuset,ale opravdu nerad, dát kartu červenou.
Třeba tím, že vás přestane číst. To by fakt pr vás ale byla dehonestace prvního řádu...
Jinak s nicky jar por, Frauenberg, tng, hoven, alarm,kormorán, emisárek a podobní. tak na ty žádná fakta neplatí. Oni prostě mumlaj svu mantru : odrá je dobrá, modrá je dobrá, Kalousek je ještě lepší...
Proč by měli používat vlastní mozek? Třeba by ho opotřebovávali..
02. 05. 2010 | 08:48

Rumcajs napsal(a):

Přijde mi naprosto neodpustitelné, že Vlk opoměl připočíst 500 hřiven stříbra a 120 volů, které ročně platil svatý Vašek jakémusi Ptáčníkovy.( K tomu se ale náš spící kníže z TOP 09 už nezná, ŽE ?)

Když uvážíme i toto, je jasné, že Sobotka nejenomže dluh nenavýšil, ale měl rozpočet dokonce přebytkový.

Pohledem vlkovi optiky se ale musíme ptát, zda Kalousek může za vysoce schodkový rozpočet v roce 2009. Vždyť to co táhl chudák Sobotka, to Kalousek táhl dvakrát !
02. 05. 2010 | 09:06

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Zda se, ze jste se pustil do realizace revolucnich navrhu na zruseni rozdilu i/y - viz http://blog.aktualne.centru...

..
02. 05. 2010 | 09:23

Lex napsal(a):

Vlku,
no vidíš, nepokrytě tleskám!

Václav Hořejší
Ano, pane profesore. Vše nalevo od Pinocheta jsou socialisté. Tedy pro naše neoconské pravičáky.
Celá "stará" Evropa je přece ovládaná socialismem, to není ten pořádek, jehož jsme chtěli být součástí. Ti naši mají lepší vzory - východní výspu současné EU včetně Dzurindova Slovenska (to dnešní už je satanovým dílem, tam už se znárodňuje, zavírají se názoroví oponenti a děje se skoro všechno, jako za "Slovenské republiky rad" z Prešova). No a teď konečně vyšla jejich "blau Stern" se sídlem kolem Dunaje. Ti nám to ukáží, jak se to má dělat!
02. 05. 2010 | 09:24

vk napsal(a):

Rumcajs

to fakt musí bejt hrozý - nevědět kudy kam....
Takže milej Rumcajsku
dluh když skončil Paroubek byl 802,5.Když skončil Kalousek a spol byl dluh 1178,2.
Použiji stejnou aproximaci, abys neřekl.
Nový dluh je ve výši 376,7.

Rebel v 02.05.2010 04:51:00 uvádí , že pokladní kapitola Správa státního dluh činila v r. 07 celých 38 miliard dluhu. Jeho čísla bývají velmi přesná. Umí vyhledávat lépe než já.
Takže 3x 38 =114 .. jak to , že jen 114?
Byla nějaký historická povoděň?? No nebyla? Byla nějaká konsolidovaná ztráta Konsole? taky nebyla? Zemětřesení třeba? Morová rána? Nic, furt nic? Historický nálet kobylek.. JO. jo.. tak to pr.. tak to opravdu bylo.
Kolik ale že je nový dluh?
376,7? -114=262,7????
No udělat za tři roky při dvou letech naprosto bezprecedentního růstu HDP a historicky nízké nezaměstnanosti novou sekyru ve výši 1/3 toho, co bylo, když jsme to přebíral, tak to je ted y fakt výkon. Ten s e zatím nikomu nepodařil.
Jak je to možné?? Jak je to možné Rumcajsku?
Když krize se nás nedotkla, bohatneme, sic epomaleji,al eprýbohatneme.. Kdybys náhodou o tom,že krise se nás nedotkne a bohatneme pomaleji pochyboval, tak to najdeš tady
http://aktualne.centrum.cz/...

No a pokud jde o ty voly.. Ano , ta daň už byla odpískána.Když pročítám zdejší debatua útoky na prof. Hořejšího, pak říkám - bohužel.Rumcajs, bohužel.
02. 05. 2010 | 09:26

vlk napsal(a):

Lexi
díky za květiny.
Jo jeden modrej eskamotér men d onutil ve středu trošku propočítat, jak to s tím dluhem vlastně bylo...
A čísla jsou nad všechny řeči.
02. 05. 2010 | 09:29

Charlie napsal(a):

vlk

věnovat tolik času a snahy na objasnění některých známých fakt porovnání hospodaření socialistů a tzv. pravičáků zasluhuje obdiv.

Zřejmě Vás to musí dost bavit, protože sám jistě tušíte, že je to házení hrachu na stěnu.

Poslední dobou jsem se zúčastnil několika oslav (naroz.+jmeniny)

Pokud přišla řeč na to koho volit - tak si většina lidí kupodivu jen pamatuje hesla z rozhlasu, televize + maximálně Blesku.
Viz "aféru" Vlček,sponzor, Dienstbier,učitel zvoucí na fotbal.....
ČRo ty "zvěsti" vykřikuje už od ranních hodin - lžou, samozřejmě s vědomím, že část špíny zůstane.

Téměř všichni opakují geblsovsky naočkovanou mantru:
- levice rozhazuje, pravičáci šetří, kradou všichni stejně, po nějakých statistikách a rozborech ani památky.

Nevím, kdo radí Paroubkovi - ale slibem proplacení těch 2400 pokud vyhraje, vtiskl té demagogii do ruky pěkný klacek a "důkaz". To mu mohl poradit jen pořádný v+l.
02. 05. 2010 | 10:05

jarpor napsal(a):

Václav Hořejší

Vážený oane profesore, na mé :

"Napsal bych o blbosti porovnávat neporovnatelé...., kdyby to za mne neučinil, a asi daleko lépe než bych to svedl já, Emisssary."

jste replikoval :

"Napsal bych o blbosti porovnávat neporovnatelé...") - ano, tvrda kritika od odbornika je skutecne velmi cenna! ;-)"

Měl jsem za to, že vědecká práce je práce přesná, odrážející a rozvíjející dosud známe poznatky, rozlišující objektivní skutečnosti od artefaktů.

Měl jsem za to, že lidé "vědy" jsou přesní, neposouvající řečené jinam.

Ve Všem případě vidím, že alespoň v rekaci ke mě výše uvedené neplatí. Soudím, že významový rozdíl toho, co jsem napsal a co Vy jste z toho udělal by pochopil průměrný žák druhé stupně základní školy. Jak vidím, ne tak vysokoškolsky vzdělaný člověk.

Nijak jsem se nedotkl Vaší odbornosti. Gratuluji k publikacím v renomovaných časopisech, k učebnicím, k popularizaci vědy pro širokou veřejnost včetně té laické.

K Vašemu trochu pyšnému - v angličtině - jen to, že ani já ve svém oboru s ní nemám problém... Spíše jak s anličtinou bych měl jistě problém s iminulogií...

Gratuluji i k tomu, že vedle špičkové vědecké práce v oboru imunologie, jste expertem na ekonomiku, ovládáte zásady a způsoby statistiky a výkaznictví, kapitol státního rozpočtu od vlád Klause až do současnosti, a to jak naším ministerstvem financí, tak i Eurostatem.

Poníženě přiznávám, že tyto znalosti nemám.
Proto ze sebe nebudu dělat experta a citovat nějakého jiného ekonoma, oponenta J. Havla. Stačila mi před několika dny jeho Havlova odpověď na otázku, na základě jakých výpočtů tvrdí, že zdanění v naší republice je nízké...

Pokud se domníváte, že Vašich pět otázek je takových, na něž lze odpovědět ANO - NE, já je za takové nemám. Nepůjdu ve Vlkových stopách stran litánií jednostranných informací, byť číselně "podložených".
Již jsem kdesi napsal - Věřím jen těm číslům, jež si zfalšuji sám.
Takže se vyjádřím jen k té poslední.

Nemám tak jednostranné vidění, abych všechny "neduhy" házel na jedny, a "duhy" přisuzoval jen druhým. Na dnešním stavu společnosti se podílelo především přetržení vývoje válkou, následné vytržení ze světa tržních vztahů nesmyslnou a zrůdnou ideologií rovnosti.... Náprava vždy trvá několik generací... Za stav veřejných financí odpovídají všichni, kdo "vládli" po 89.
Tuto objektivitu bych předpokládal u vzdělaných lidí Vašeho formátu.

Je-li pro Vás důležité, jaký růst předpokládal rozpočet na 2009, pak pro mne důležitější fakt, že i předkladatel hovořil o tom, že tento předpoklad nebude naplněn, že nikdo dnes (=tehdy) není schopen odhadnout vývoj krize a dopady a mohl by se tedy rozpočet přepočítávat každý následující den.
Skutečný dopad tohoto přepočítávání na výsledek roku 2009 by nebyl naprosto žádný. Proto toto formalistické pojetí a lpění na něm pro mne opravdu důležité není. Ani na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět, dle mého, ANO - NE.

Pokud v imunologii je důležitější "formálnost" postupů, než jeho výsledek, v mých chabých ekonomických znalostech formálnost je to poslední, čemu bych přikládal význam.

Žádnou žlutou ode mne nemáte. To jen Vlk plácá nesmysly a Vám, vzdělanému člověku má nutkání dát instrukce, jak se máte dívat na debatéry, kdo je jaký, samozřejmě s tím, že jedni jsou jen tupí a blbí...

Pište co uznáte za vhodné. S reakcemi budete muset počítat.
Vaše reakce na repliky však neposouvejte, prosím, alespoň co se mých týká. To člověk Vašeho formátu nemá zapotřebí. To ponechte Vlkům...

Hezký den
02. 05. 2010 | 10:08

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Diky, ale prece jen - zkuste odpovedet na ty otazky - myslim, ze jsou skutecne jednoduche...
Pokud na ne nechcete odpovedet, nezbytne to vyvolava podezreni, ze odpoved je vam neprijemna, resp. nehodi se do vaseho ideologickeho schematu.

Mozna bych mel zduraznit, ze ja jsem zcela jednoznacne priznivcem zodpovedneho statniho hospodareni, za ideal povazuji vyrovnany rozpocet, deficitni rozpocet povazuji za opravneny pouze pokud slouzi ke kryti investic do budoucnosti a pokud obsluha toho dluhu neprinasi vyznamne riziko (asi jako kdyz si poridim dum na hypoteku primerenou me prijmove situaci).

To moje psani chce jen upozornit na to, co masivni propaganda sdelovacich prostredku (bohuzel vcetne verejnopravnich) zcela prekrucuje - viz vyse prispevky Charlie, vlk, atd - jen ocituji:

"Téměř všichni opakují geblsovsky naočkovanou mantru:
- levice rozhazuje, pravičáci šetří, kradou všichni stejně, po nějakých statistikách a rozborech ani památky."

Pokud to myslite s touto zemi opravdu dobre, pokud jste poctivy pravicak, nemuzete prece nevidet, ze ty dve hlavni strany jsou, pokud jde o zadluzovani, "jeden za 18 a duhy bez 2 za 20".
Myslim, ze je potreba to stale rikat, ze je potreba odhalovat lumparny na obou stranach...
Ja opravdu nejsem zadny "oranzovy fanatik" - jen me od politiku a novinaru hrozne stve jakakoli demagogie a obelhavani.

Zaverem - zkuste PROSIM poctive odpovedet na ty moje otazky. Nebojte se toho.

Zdravim vas.

..
02. 05. 2010 | 10:21

Ikena napsal(a):

Vazeny Jarpore,
proc to nezkratite, kdyz chcete rici, ze profesor nema pravdu, proc tolik klickovani.
A s tim Vlkem, uz je to dost obehrane a vyspele tema. Ztrapnujete se.

A co se tyce Recka a fixlovani dat.
Ja osobne nemohu treba panu Kalouskovi verit ani dobry den, nebot v dobe, kdy propukla krize, tvrdil presny opak a navic jasne fixloval s cisly. Abych nezapomel, neobhajoval jej Topolanek? Takze skoro totozne s fixlovanim a la Recko v podani ceske pravice.
V 90.letech mi pravice tvrdila, ze CR je stredoevropskym ekonomickym tygrem, ale bankovnictvi byl pred bankrotem, dnes jsou banky a ekonomika OK, viz Skoda a CEZ a pravice mi tvrdi, ze za chvili bude statni bankrot, pokud nevyhraje. Po zkusenosti s Kalouskem tomu verim. Jen straseni a straseni, co kdyby takhle program o duchodech a zdravotnictvi? Nic, pusto.
02. 05. 2010 | 10:26

myrta napsal(a):

Prof.Hořejší,Vlk
já vám moc děkuji za objasnění rozpočtů v dřívějších letech.V té době jsem žila mimo republiku a příliš se nezajímala o dění zde.Teď si ten obrázek doplňuji.Fakta jsou jednoznačná a nechápu přívržence modrých,kteří to odmítají brát na vědomí.Děkuji za to,že jsou u nás ještě rozumní lidé.
02. 05. 2010 | 10:31

Lena napsal(a):

hoven, Carlos ...

Co prosím kladného vidíte na klubu anarchistů zvaných SSO?
02. 05. 2010 | 10:32

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Často, bratře Václave, obdivuješ skandinávský socialismus, ale možná ti uniká, že to nejsou Švédská, Dánská či Norská socialistická republika, ale KRÁLOVSTVÍ. Teď mi to došlo, ty jsi, bratře, monarchista, bravo.
Ti seveřané jsou zvyklí se o sebe postarat sami, tak jako národy, kde přežít zimu vyžaduje pracovitost a rozum. Naši dědové a báby takoví také bývali. Sociální systém byl ve Švédsku velmi velkorysý, aby každému pomohl dostat se na nohy, pokud upadne. V tom je obdivuji také. Jenže žádný takový systém neunese příliv vyžírků. Tak se nám stalo, že Volvo museli prodat Číňanům. Škoda.
Rád bych debatoval dále, ale uzávěrka TAČR se blíží.
Pěknou neděli,

Jemnický
02. 05. 2010 | 10:41

Jemnický napsal(a):

VLK

"Aby běžely tendry na flintičky, otéčka, letadýlka, dálnice,cyklostezky, opencardy,ekologii, prostě , aby tenry, které je možno ještě rozdat , než vypadnou ze Strakovky ,opravdu proběhly a smlouvy byly podepsány"

Šmankote, flintičky, letadýlka a obrněné panďoury, to snad byl kšeftík hochů s oranžovými trenkami, akorát jim to v poločase přebrali trencle modré. Když už máš vlku takové dobré zuby, jak jsi ukázal s těmi čísly u dluhů, tak natrhni kaťata všem, ať je jasné, kdo má jaké trencle. V čem se tak zásadně liší oranžoví bolševici od modrých, že vrčíš jen doprava? Při jaké míře korupce politiků lze mluvit ještě o demokracii? Léta jede EU do Řecka, jen Řekové jsou tam první.

Jemnický
02. 05. 2010 | 10:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Tim to bude! Udelame z Paroubka krale, a mame vystarano!

TACR?? - proc to radeji nezkusit u MPO, tam davaji desitky milionu i na velmi nekonvencni projekty (viz http://blog.aktualne.centru...,
http://www.mpo.cz/dokument7...)

uspesnost je tam pry >90%...

..
02. 05. 2010 | 10:58

DJ napsal(a):

Falšovat? Falšují všeci.
Jesdiný rozdíl je v tom, kam ty peníze dopravdy jdou.
Levice peníze zpravidla doopravdy prohospodaří, to jest, není schopná vydělat, což se projevuje ůměrně se zhoršující situací v závislosti na délce trvání hospodaření této.
Pravice je sice schopna peníze vydělat, ale v mnohých případech(ČR,Řecko...) tyto peníze vydělává pro sebe, to jest rozkradou je ti co jsou momentálně u moci.
Pro Ottonormálčlověka je rodíl jen v psychologické rovině.
Když vládne levice je každý ubožák (až na hrstku poloubožáků).
Když vládne pravice je rozdíl mezi tzv. bohatýmy a tzv. chudýmy do očí bijcí.
Otázka je pro koho je co lepší?
Jako mladík jsem jel stopem do Švýcarska a v okolí Bodamského jezera mne vzala žena do svého S Mercedesu a po odpovědi, že jedu do Švýcar mi s obavou v hlase oznámila, že tam je ale draho. Na to jsem ji odvětil, že mi to nevadí, protože stejně nemám žádné peníze. V tom okamžiku mi záviděla.
02. 05. 2010 | 11:09

Pepa Řepa napsal(a):

To jarpor
styďte se!
Vy chcetez renezančního člověka-bratra Václava-udělat pouhého prťáka?

Bratr Václav má nejen právo, ale i povinnost mluvit do všeho.

Kopytem sem, kopytem tam.
Po SV přišla na řadu ekonomika.

Bratře Jemnický
znáte to, kniha Kazatel.
Lépe je dvěma, než jednomu. Upadne-li jeden na rypák, druhý ho pozvedne. Ale jeden?

A tak jsou mezi námi jedinci, předstírající slabost a padající každou chvíli slabostí a únavou, zneužívající naši křesťanskou velkorysost.

Jiní výtečníci žádají.
Vysolte prachy, my budeme podpírat za Vás, my to umímenejlépe.

A víte co, když nás socan nezadlužil, ať nám a potomkům odečte sekeru zaťatou za jejich panování.
02. 05. 2010 | 11:10

Pepa Řepa napsal(a):

To jarpor
styďte se!
Vy chcetez renezančního člověka-bratra Václava-udělat pouhého prťáka?

Bratr Václav má nejen právo, ale i povinnost mluvit do všeho.

Kopytem sem, kopytem tam.
Po SV přišla na řadu ekonomika.

Bratře Jemnický
znáte to, kniha Kazatel.
Lépe je dvěma, než jednomu. Upadne-li jeden na rypák, druhý ho pozvedne. Ale jeden?

A tak jsou mezi námi jedinci, předstírající slabost a padající každou chvíli slabostí a únavou, zneužívající naši křesťanskou velkorysost.

Jiní výtečníci žádají.
Vysolte prachy, my budeme podpírat za Vás, my to umímenejlépe.

A víte co, když nás socan nezadlužil, ať nám a potomkům odečte sekeru zaťatou za jejich panování.
02. 05. 2010 | 11:10

Ládik napsal(a):

Premiérem budou Švarc end Berka.
02. 05. 2010 | 11:14

tata napsal(a):

pane JARPOR
ZAJIMAVE,ŽE napišete ševče drž se sveho kopita,apak napišete citace..... Poníženě přiznávám, že tyto znalosti nemám.
Proto ze sebe nebudu dělat experta a citovat nějakého jiného ekonoma, oponenta J. Havla.,,,,,,,,ovšem že je snadnejši opakovat,čisla jsou vytržena s kontextu než dat čisla ktera to vyvraci

dalši bonbonek citace,,,,,,,,"Napsal bych o blbosti porovnávat neporovnatelé...., kdyby to za mne neučinil, a asi daleko lépe než bych to svedl já, Emisssary." takže velkolepa myšlenka citovaneho,,,,,,,Celkem je jedno, co která vláda zakrývala, schovávala, kamuflovala. Triky ani falšování ještě nikdy nezničily ekonomiku, jen oslabily. Ekonomiku ničí nesmyslné sociální náklady typu á la Paroubek, či řeckých před industriálních socialistů.

NO GRATULUJU tot giganticka myšlenka,jestli fašovaní,kamuflovaní je min tot vam tleskam a zeptam se jak dloho by fungovala vaše firma na teto urovni?

sem jen blbý dělnik ale logika věci mi neunika,jestli nabizim nějake přehnané davky a pod nemam na to je to učitě trestuhodne ,ale je to věc zřejma a každy muže posoudit a odsoudit a nevolit potud je to věc uplně v pořadku ,falšovat ,kamuflovat,tady je zřejmé že to pravě vede ke katastrofě takže jestli pane použivate logigu tak je to pravě v pořadí duležitosti obraceně,jinak zcela opomijite co pan Hořejší piše CITACE,,,,,

Pokud to myslite s touto zemi opravdu dobre, pokud jste poctivy pravicak, nemuzete prece nevidet, ze ty dve hlavni strany jsou, pokud jde o zadluzovani, "jeden za 18 a duhy bez 2 za 20".
Myslim, ze je potreba to stale rikat, ze je potreba odhalovat lumparny na obou stranach...
Ja opravdu nejsem zadny "oranzovy fanatik" - jen me od politiku a novinaru hrozne stve jakakoli demagogie a obelhavani.

piše snad že čssd nema maslo na hlavě,ne jen řikame to co tady pokřikujete maj na vrubu oba a to vy pravičaci nepřipouštite,takže stim ševcem nevím ,nevim?
02. 05. 2010 | 11:39

Fialenka Svěží napsal(a):

Mam stejnou zkušenost jako Charlie: Všichni opakují "levice rozhazuje a dovede zemi k bankrotu".
Myslím, že lidem by se rozsvítilo, kdyby se jim uvedl příklad. Vzala bych vyspělé Evropské země a srozumitelně předvedla jak hospodaří. Pak bych to porovnala s Balkánem.
02. 05. 2010 | 11:40

racek napsal(a):

Pan Hořejší má nepochybně pravdu, Ostatně totéž tvrdím už více jak rok. Kdo chce, najde si, Kdo nechce, nadává.
mimoichodem, když jsem poslouchal tu televitní britskou debatu, tak jsem si připadal jako když diskutují socani s komouši. Samý, snížíme daně (nejchudším) zachovat příspěvky na topení (nejchudším) spravedlivé zdanění (tedy ve prospěch nejchudšíchú), no kdo poslouchal, jen čuměl.
Pane Vlk, že nás pavice zadlužuje je bohužel fakt. Na druhé straně, Paroubkovy vynálezy sice vypadají hlučně, ale ve skutečnosi zas tak moc neslibují.Akorát jsou značně neobratně.
A nejhorší vůbec je to porovnání v Hospodářských novinách. Hrůza. Takhle odhalovat ODS. Obávám se, že redaktori dostali od majitele pěkně za uši.
02. 05. 2010 | 11:41

Jemnický napsal(a):

Hořejší

Hořejší

Drahý bratře Václave,

Paroubek Jiří nemůže být králem, neb opravdový král má pověření od boha, nikoliv od bolševiků. Žádný král, co svět světem stál, nebyl nikdy bolševikem. Taky si ho představ s korunou na řepě, promiň Pepo, a smíchem se neudržíš.

Co se týká grantů MPO, jeden mám, to stačí. TAČRy podám dva. Jeden na vakcínu, ten asi nedostanu, a druhý na inovaci toho novodurového naslouchátka pro vyhledávání pohřešovaných, ten je tutáč, mám to vykoumaný a za 50 melounů. Klidně tě přiberu, za ty prachy můžeme udělat jak vakcínu, tak nám zbude na nějakou veteš z frcu, kterou vydáme za hi-tech detektor zasypaných horníků v čínských lidovědemokratickokapitalistických dolech. To je trh budoucnosti. Softwarovou úpravu pro čínské internetové otevřené prostředí vyřešíme dalším grantem.
Tak zachráníme peníze daňových poplatníků v TAČR.

Jemnický
02. 05. 2010 | 12:18

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Bratře Josefe,

Marnost nad marnost, a i to je marnost. Pokud je bolševik nalevo i napravo, těžko něco dělat. To se jen padá na hubu, protože vás někdo srazí a zdvihne jen proto, aby znova udeřil. Vlk nás všechny fundovaně poučil o dluzích a hájích. Jenže už nezavyl, že dluhy vedoucí ke státním bankrotům jsou kvůli korupci v politice, která vyvádí finanční zdroje mimo zónu návratnosti. Aby to mohlo trvat potřebnou dobu, musí být volič uplacen sociálním bakšišem, čímž se na tom vlastně také podílí. Jenže ze sociálního bakšiše si nekoupí vilu v zahraničí a nezaloží konto v bezpečné bance, to mohou jen námi vyvolení.
Ekonomie je velmi jednoduchá, jen je to třeba mlžit, aby to nebilo do očí. Toto jsme vydělali a toto utratili. Když utratíme více, zbytek musíme UKRÁST. (nekřesťanské daně, měnové reformy, důchodové reformy, zdravotní reformy, školní reformy, půjčky bez zodpovědnosti atd.)
A bratr Václav, třikrát Jirku zapřel, a pak ho navrhne na krále.
Jemnický
02. 05. 2010 | 12:37

Frauenberg napsal(a):

Mily pane Horejsi, Internacionalu spolu asi nezapejeme, jsem telem i dusi monarchista!:-)
02. 05. 2010 | 13:03

Frauenberg napsal(a):

nezapjejeme:-)
02. 05. 2010 | 13:05

ld napsal(a):

Autor,

modré bolševiky prostě ani čísly neumoříte. Dál budou reptat, jak to tady za Klause klapalo, jak se nežilo na dluh, že se nevytvářela živná půda pro korupci, s erárem se gazdovalo efektivně, apod.

Svým výčtem čísel jste připomněl pravdu, ale tohle ti novodobí manažeři, kapitalisti číst nechtějí. A nikoho hanba nefackuje...
02. 05. 2010 | 13:26

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, diky za clanek a disuzni prispevky, je zabavne pozorovat krouceni nekterych Vasich oponentu. A take dekuji Vlkovy za tu tabulku (mela by se zformatovat a nekde umistit, pro snazsi odkazovani na jeji data).
02. 05. 2010 | 14:23

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Mam krasny obrazek J.P. s korunou na hlave - moc mu to slusi, mohu vam to poslat mailem, mate-li zajem.

Coz nevite, ze J.P. je verici (bohuzel ne katolik, nybrz cs. cirkev husitska, ale aspon neco).

S Bohem je jedna ruka - cozpak neznate jeho vyrok:

""Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání (...) možná od nějaké nejvyšší bytosti, takže předpokládám, že dokážu sociální demokracii vyvést ze situace, ve které byla."

..
02. 05. 2010 | 14:27

kočka šklíba napsal(a):

Tupelo to je dobrý nápad, když si s tím vlk dal takovou práci a naši vysoce inteligentní pravičáci si s tím teď nevědí rady, takže možná, kdybychom to občas hodili pod související blogy, třeba se konečně dočkáme věcných argumentů a ne ideologického plácání :), jako dosud. Domnívám se, že občas sem některý z těch opravdu inteligentních pravičáků, kteří tématu rozumí, zajde. A kteří rozumí napsanému textu ;).
02. 05. 2010 | 14:35

Anička z Kuřimi napsal(a):

Mno,
z výše uvedených příspěvků o "zadluženosti" státu,
a že je jich požehnaně od příznivců z "prava" ODS,KDU, dokonce i TOP09 jenž nebyla zatím zvolena i z leva ČSSD, kdy jedni obviňují druhé, mě vychází,
že jediná strana, která se nepodílela na výši zadlužení, páč 20let již není u "vesla" je KSČ!!
Co s tím kuci uděláme?

Voliči, co údajně maj "filipa" nebo "za ušima", chtěj dát "novou" šanci politickým turistům /Knížepán, Kalousek, Severa, Parkanová apod./

Modří to daj "modrým" ať je zadlužení v jakékoliv výši, už jenom z principu
a oranžoví to daj "oranžovým".

A mlčící většina, by to teda měla dát ..
02. 05. 2010 | 14:59

SuP napsal(a):

Měl bych návrh.
Dluhy jsou, víme jak velké, víme že je to nebezpečí a komplikace pro dlaší vývoj a rozvoj.
Dále víme, že dluhy nadělali politici. Politici všech politických stran, které se vystřídaly ve vládách za minulých skoro 20 let. Dluhy bude vhodné alespoň zčásti v dohledné době umořit. Umořit dluhy státu je možné zvýšeným výběrem do státního rozpočtu. Zvýšený výběr lze dosáhnout nejsnáze zvýšením daní. Až sem je to stejné, jak chce kdejaký bolševik napříč spektrem. Ale teď je tu ta neotřelá možnost. Daně by měly být PROGRESIVNÍ a to podle oborů. Nejnižší daně by měli mít zaměstnanci a firmy ve výrobních odvětvích - co neprodají, nemají. Nejvyšší daně zaměstnanci státní správy - je nutné dosáhnout odpovědnost za výsledek a bankovní sektor - podniká s cizím majetkem. Mezi tím by byla progrese rozložená úměrně podle procenta účasti státu v tom kterém podniku či instituci, nebo podle vřeobecně uznávaného stupně společenské prospěšnosti. To by byl nával lidí tam, kdeje to potřeba a racionalizace tam, kde není efektivita.
To čumíš Schlimbachu? To jsem odkoukal od Tebe. No škoda, asi mi to taky neprojde. Ale
aspoň jsem se snažil. A neopisoval.
02. 05. 2010 | 15:47

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

No a co ty blbý zákony, co platěj ještě od Klause ?
02. 05. 2010 | 16:02

Rumcajs napsal(a):

profesor:

Nebuďte malicherný profesore. Jeden malej vogl a s Váma to nějak zamávalo !
02. 05. 2010 | 16:03

Jemnický napsal(a):

Hořejší

Nejvyšší bytostí v ČSSD je asi Tvrdík. Že by to poslání měl od něj? To, že je husita, je sympatické, ale k mistru Janovi má dál, než 595 světelných let. Mistr Jan z Husince byl totiž katolík a pro mě jím zůstal. Jirka spíše připomíná Duceho. Ten také začínal jako sociální demokrat. Navíc, Duce i Jirka jsou narození ve znamení Lva. Ta teatrálnost, ta žvanivost, ta pýcha, ten pád. Na druhou stranu je Lev znamením králů. Třetina českých králů byla narozena v tomto znamení. Jirka by měl zajít k astrologovi. Prognostici i ekonomové vědí prd.

Jemnický
02. 05. 2010 | 16:04

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Jo a celosvětová krize - kam se hrabe povodeň!
02. 05. 2010 | 16:04

jarpor napsal(a):

Vážený pane profesore,

jsem potěšen, neboť tuším po druhé jste se obtěžoval odpovědět na mé repliky méně ideologicky a bez zjevného zesměšňování jakéhosi jarpora...

Píšu-li méně ideologicky, pak proto, protože na ideologií zabarvené otázky neexistuje neideologická, věcná odpověď.

Něklikrát jsem se vyjádřil podobně jako Vy, a tedy naprosto souhlasím a shodneme se na tom, že :
"...ty dve hlavni strany jsou, pokud jde o zadluzovani, "jeden za 18 a duhy bez 2 za 20".
Myslim, ze je potreba to stale rikat, ze je potreba odhalovat lumparny na obou stranach..."
ovšem z mého pohledu - transformační dluhy jsou něco jiného než dluhy z již transformované ekonmiky - ale budiž, opusťme ideologii, tak podobných ideologií zabarvených otázek, jen v opačném garde, bych mohl položit nemenší počet,
např. :

Myslíte, že bylo dobré v transformačním období zřídit cosi - agenturu, fond,... pro potřeby někam "odložit" pohledávky privatizovaných podniků protože takové podniky s pohledávkami by byly "za kačku drahé" a tyto pohledávky nezahrnovat do veřejných rozpočtů ?

Je za všechny chyby transfromačního období vinen Klaus, jak se mu dostává od jeho kritiků, převážně z levicových politků ČSSD ?

Bylo dobré, když poslanec Wágner (ČSSD) donutil Klausovy vlády zříci se privatizace bank v letech 96-97, protože jen s tímto závazkem byl schválen rozpočet ?

Připadá Vám normální, aby bývalý premiér na akciových obchodech vydělal miliony ani ne do roka od nuceného odchodu "z křesla" které musel opustit pro nejasné financování svého bydlení ?

Soudím, že takto nemá smysl pokračovat.
Tedy, neproste, nevyjádřím se k otázkám, kde lze předjímat jakou tazatel očekává odpověď, z pohledu obhajované ideologie tazatelem. Netvařte se, že ty otázky jsou normální, nezabarveny ideologií. Je Vám to stejně jasné u Vašich otázek, stejně jako mě u těch mých.

Nic nenadělám s tím, když si můj postoj vyložíte jako : "... podezreni, ze odpoved je vam neprijemna, resp. nehodi se do vaseho ideologickeho schematu."
Vaše věc... nebojím se. :-))

Ke "geblsovsky naočkované mantře"

Soudím, že je obecně a bezkonfrontačně filosofy přijímáno a také skutečný život dokazuje, že ideologický směr "pravice" - důrazem na jednotlivce, jeho svobodu, jeho odpovědnost, atd... je více akcentována "tvorba" hodnot, zatímco ideologický směr levice - důraz na společnost, solidaritu, atd.. akcentuje spíše přerozdělování vytvořených hodnot.
Tedy žádná mantra. Dle mého, obecně přijímaný názor, nejen u nás. Že to dnes ČSSD "těžko nese" a brání se tomuto názoru, je jiná věc.
Stejně jako, že ne každá strana, jež si říká pravicová, je skutečně pravicová, je faktem. A platí to i o stranách, jež sebe deklarují jako levicové.... Takže je někdy těžké, a zvláště u nás, rozlišit, kdo vlastně "zařídil" tvorbu hodnot, a kdo je větší měrou rozházel... a jsme opět u toho - asi půl na půl...

"za ideal povazuji vyrovnany rozpocet, deficitni rozpocet povazuji za opravneny pouze pokud slouzi ke kryti investic do budoucnosti a pokud obsluha toho dluhu neprinasi vyznamne riziko... "

To jsme dva. A Vlk může dohodit data... na co vlastně jsme si půjčovali... Jen laicky od boku střelím, že investice nejsou tou hlavní složkou...

A ještě dodatek k "Pokud to myslite s touto zemi opravdu dobre, pokud jste poctivy pravicak,... "

Mohu se považovat za poctivého pravičáka, ( Vy za poctivého levičáka - ale Vy se bráníte si levičáctví připustit... k tomu už bylo replik...) oba můžeme to myslet dobře, oba na svých místech pro to něco děláme, - třeba Vy v Akademii, já třeba účastí v samosprávě, ale oba ovlivníme jen zlomeček... ve skutečnosti "velký kulový"...

Ale zatímco my se alespoň pokoušíme něco dělat ve prospěch tohoto státu, tak jiní loví číslíčka, tlučou do klávesnice aby jedny vynášeli do nebes a na druhé jen plivali, a ještě ostentativně na svůj občanský postoj "všechno je špatně" zde vystavují... za nadšeného obdivu ostatních, patrně stejně "aktivních" chytrolínů.

Hezký den
02. 05. 2010 | 16:22

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Ja na Vase otazky milerad odpovim:

"Myslíte, že bylo dobré v transformačním období zřídit cosi - agenturu, fond,... pro potřeby někam "odložit" pohledávky privatizovaných podniků protože takové podniky s pohledávkami by byly "za kačku drahé" a tyto pohledávky nezahrnovat do veřejných rozpočtů ?"

Ano, myslim, ze to bylo dobre a potrebne, ale v urcitem okamziku bylo potreba tyto ztraty priznat i jako zaporny prispevek k rozpoctu; toho, kdo tak ucinil neni pak spravne za to kritizovat.

"Je za všechny chyby transfromačního období vinen Klaus, jak se mu dostává od jeho kritiků, převážně z levicových politků ČSSD ?"

Nikoli, viniku chyb bylo mnohem vice, ale je treba uznat, ze pri teto bezprikladne akci asi muselo dojit ke ztratam (doslo k nim i v Nemecku). Ja si jen myslim, ze jich nemuselo byt tolik - na muj vkus se az prilis pracovalo se "zhasnutymi lapmami". Ale uznavam, ze je snadne byt generalem po bitve, uznavam, ze na druhe strane to mohlo dopadnou jeste mnohem hur.

"Bylo dobré, když poslanec Wágner (ČSSD) donutil Klausovy vlády zříci se privatizace bank v letech 96-97, protože jen s tímto závazkem byl schválen rozpočet ?"

tady si nejsem jist - mam dojem, ze to bylo proto, ze byla obava, ze se to provede nejakym nekalym zpusobem. Ale jak rikam - nevim, nemam dost informaci.

"Připadá Vám normální, aby bývalý premiér na akciových obchodech vydělal miliony ani ne do roka od nuceného odchodu "z křesla" které musel opustit pro nejasné financování svého bydlení ?"

To mi rozhodne normalni nepripada - povazuji to za obrovskou lumparnu.

"Vy se bráníte si levičáctví připustit... "

Nikoli, ja se docela hrde hlasim k umirnenemu levicactvi typu standardni evropske socialni demokracie.

Takze - odpovite i Vy na ty moje otazky?

..
02. 05. 2010 | 16:46

vasja napsal(a):

Hmmm. Standartní evropská socialní demokracie.......
Tak to budete asi volič ODS. Žádná jiná strana tomu neodpovídá.
02. 05. 2010 | 17:38

anellus napsal(a):

Pane Hořejší,
proč popřevratová transformace a privatizace musela nutně přinést velké ztráty. Je však fakt že v našem případě a v případě všech postsocialistických států tomu tak více méně bylo. Takže se to dnes vydává za předvídaný fakt, který musel být od počátku každému jen trochu myslícímu člověku jasný. Ale tak to není, s tím skoro nikdo z běžné populace nepočítal a také otcové té privatizační rozkrádačky tvrdili v jejích počátcích něco zcela jiného. Pokud by poctivě seznámili lidi s tím, že cílem privatizace je především vytvořit skupinu loajálních bohatých ať to ostatní, ty "běžné" pracující stojí cokoliv, tak myslím, že by samet skončil dříve než začal. To mne jenom utvrzuje v mínění, že naše inteligence, ekonomická a humanitní především, v globále neměla ani ponětí o tom, jak nákladná bude resuscitace kapitalizmu u nás. Stavět se dnes do pozice "to muselo být přece každému jasné, že to bude drahé" je jen neobratným zastíráním tohoto faktu. Z toho vyvozuji, že hádky expertů ODS a ČSSD nad státním dluhem jsou jen dalším pokračováním téhož spektáklu a že nás obě tyto skupiny budou do budoucnosti zadlužovat stejně rychle, totiž jak nejrychleji to půjde.
02. 05. 2010 | 18:55

Jemnický napsal(a):

Jarpor

Napsal jste to velmi hezky, upřímně a srozumitelně.
Vím jak se těžko na malých městech a obcích vychází s rozpočty, které jsou malé ve srovnání s tím, co se rozkrádá za asistence levých a pravých politických stran. Když roční odměny ředitele ČEZ jsou několikanásobně vyšší než rozpočet města, které má 5-7 tis. obyvatel, tak se nemůže nikdo divit, že se tato země zadlužuje.

Že tady do vás perou někteří levorucí, tomu se nepoddávejte.
Držím vám palec ve vaší práci zastupitele.

Zdravím,
Jemnický
02. 05. 2010 | 21:02

Vaclav Horejsi napsal(a):

Jemnický:

Snim nebo bdim???
Kdybych neco takoveho napsal ja, jiste bych byl okamzite (asi i Vami) oznacen za bolsevika, populistu a zavistivce, a poucen, ze takove lidi trh bez privlastku spravedlive odmenuje za jejich mimoradne pracovni nasazeni a mimoradne schopnosti...

..
02. 05. 2010 | 22:28

Pepa Řepa napsal(a):

A bratr Václav, třikrát Jirku zapřel, a pak ho navrhne na krále
--------------
Až tak, bratře Jemnický?
Že by nová skála, nový pontifikát Venceslava I:?
Mléčnou drahou doleva?

Duce začínal jako soc. demokrat?
Vida, co se tady člověk nedoví.
Že jem tak smělý, jak skončil?
03. 05. 2010 | 06:55

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Duce byl, kromě jiného, novinářem, napsal knihu Jan Hus, muž pravdy (Jirka je také prý v Círvi husitské dle Václava H.) a oslavné články o ČS legiiích. Dostal v 26-tém také Řád bíleho lva (to Jirka ještě nemá). Ve Švýcarksu se snad setkal i s Leninem (Jirka asi v mausoleu také) a dalšími bolševiky. Pak se zklamal v socialistické straně (to Jirku a další čeká), založil fašistickou stranu
(Jirka?), vynutil si pochodem na Řím premiérské křeslo a začal tak nějak diktátorštět a milovat flintičky. Konec je neslavný, zastřelili ho komunisté i s jeho milenkou (to jim vždy šlo dobře) mrtvoly zohavili a ještě pověsili a veřejnosti. Je zvláštní, jak bolševici/socialisté i ti nacionální se oháněli vědeckými názory a zároveň byli stiženi iracionální brutalitou a nenávistí.
To jen tak na okraj.

Jemnický
03. 05. 2010 | 11:03

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Zda sníš či bdíš, Bratře, nevím, zkus se štípnout.
Za bolševika, závistivce a populistu jsem tě nikdy snad neoznačil. Což bych takového směl sobě bratrem zváti? Že si tady partaje udělaly ze státní kasy svou záložnu, to je jasné všem, ale někteří pokřikují jen na pravo, jiní jen na levo. přitom by jsme všichni už měli řvát na náměstích.
A ještě bratře dodám k té bábě a tomu dědovi. Jaký jsme dali příklad našim dětem po listopadu 89 a tak dál. Zkus o tom napsat v příštím blogu.

Jemnický
03. 05. 2010 | 11:19

SuP napsal(a):

Jemnický -
Jo, to s tím příkladem bych taky ocenil. I ta diskuse by mohla být podnětná. Třeba bych se dozvěděl, kde se ve mě vzal ten parchant sobeckej, když jsem vyšel z takové všeobjímající sociální líhně.
03. 05. 2010 | 12:40

buldatra napsal(a):

Ty tabulky jsou bezesporu pěkné, jen nevím proč jsem si zrovna při pohledu na ně vzpomněl na hodného policajta a na zlého policajta. Přičemž ti dva jsou parťáci. A střídají své role, občas.
Jak mě mohlo jen něco takového napadnout?
Po dvacetiletí jakoby boje dobra se zlem.

Řekl bych, že úplně kouzelně a v kostce to napsal anellus.
Dalo by se to dále rozvést, samozřejmě a to o spoustu a spoustu detailů, spoustu dalších příčin a následků, ale bylo by to zbytečné. Marné. Protože lidé zapomínají, nechtějí vidět a slyšet ledacos, co se nehodí do krámu, nebo je to nepříjemné.
Ačkoliv úplně nejpřesněji celou tu šarádu příčin a následků, speciálně v tom našem hnízdě, popisuje pan Cibulka, ale to je jen pro otrlé.
Ve světle toho jsou Vlkovy tabulky sice půvabné, nicméně jen ilustrují celkový MARASMUS. Čímž myšlen jest ten absurdní divadelní kus, který non stop probíhá a my diváci na to zíráme s vodevřenó hubó a pointa příběhu nás míjí. K radosti herců.
Ani nevíme, kdy přijde, přijde-li kdy vůbec, čas na potlesk..
03. 05. 2010 | 13:06

Tencokida Hnuj napsal(a):

buldatra
Pravda, je už to dávno, tak patnáct let. Zabíjeli jsme prase. Tedy ta prasata byla dvě, ale zabít jsme chtěli původně jen jedno. A tak jsme nakoupili hovězího, vnitřností, krup, koření etc. pouze na zabíjačku jednoho prasete. Dali jsme vařit vodu, rozlili slivovici a vydali jsme se k chlívku.
Otevřeli jsme dvířka a najednou jsme se ocitli před dilamatem. Které prase zabijem ?
Jsou obě stejně vypasená, žrádla co jim za společné peníze kupujem spotřebují zhruba stejně, obě na nás mžourají stejnými vychytralými kukadly, která jako by říkala "tak co jste nám to za dobrotku přinesli dneska, panáčkové hlupáčkové ?", chlívek znečišťují obě taky stejnou měrou...

Zkrátím to. Poslali jsme malého Lojzka do města, aby dokoupil vnitřností, krup, koření etc. a zařízli jsme je obě.
Bylo s tím víc práce a počáteční náklady také byly vyšší, ale v konečném důsledku se to ukázalo jako řešení nadmíru efektivní.

Jo, abych nezapomněl. Místo prasat jsme koupili kočku. Ta se sice nejí, ale zato chytá myši. Taky dobrá investice, věřte mi.

Mějte se.
03. 05. 2010 | 14:33

buldatra napsal(a):

Ha, zjistil jsem, že můj přípis patří k tomu novějšímu článku pana autora. S tabulkami pana Vlka (doufám, že mě za to nesežere, až to zjistí).
To je tak, když člověk takhle po ránu dělá naráz víc, než jednu věc.

TKH:

Kočka sice chytá myši, ale jí se taky. A kdo říká, že ne, ať si zajde na čínu.
03. 05. 2010 | 14:41

Tencokida Hnuj napsal(a):

buldatra
No proti gustu žádný dišputát.
Já ale radši šunku nebo klobás.
Ale jak říkám, přej - bude ti přáno, dej - bude ti dáno.

Hodně klobás, bůčku, jelit či jitrnic, ale i vypasených koček, přeje Tencokida.

Všem.
03. 05. 2010 | 15:04

Jemnický napsal(a):

SuP

Podle vašich diskusních příspěvků, které rád čtu a oceňuji, si nemyslím, že jste, cituji: "ten parchant sobeckej". Nechali jsme na naše děti působit agresivní reklamu, nenabídli jsme kladné vzory, Český jazyk jest przněn politickými i "pseudokulturními" slintaly, plzeňská práva, herny a kasina na každém rohu, bolšání všude nalezlí. Je ale zajímavé, že mladí netíhnou k "levici". Tak nějak intuitivně cítí, že na levé ulpělo více krve. Také levici nemilují umělci, asi je to znásilnění bolševiky za totáče dost poznamenalo. Kde jsou levicoví intelektuálové úrovně Vančurovy, Šaldy, atd. Ta pravá, co je stejně levá, zase v poslední době dost nakradla. Tak nevím, jak se s tím Václav popasuje.

Jemnický
03. 05. 2010 | 15:30

Terry napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
asi jste muj clanek necetl - rikam tam doslova:
"To, že privatizace a celková transformace s sebou skoro nezbytně musela přinést velké ztráty, je většině lidí asi celkem pochopitelné."

Je otázkou, JAK VELKÉ ty "nezbytné" ztráty tranformace musely skutečně být.

Až po 15 letech (a to v době Klausovy "oslavné" konference o úspěšné privatizaci - viz http://www.fragmenty.cz/arc...) si "dovolil" pan Tomáš Ježek drobet kritiky na přípravu a legislativní (ne)zajištění privatizace - viz článek Cestu k tunelování otevřel zpackaný zákon, tvrdí "otec privatizace" - http://domaci.ihned.cz/c1-2...

Do privatizace šel majetek za min. 1 125 miliard Kč, tj. 1 bilion 125 miliard Kč (http://www.psp.cz/eknih/199...).
Oficiálně "přiznané" ztráty z privatizace jsou uváděny v rozsahu 500 miliard (Vladimír Špidla_ztráty z privatizace - http://neviditelnypes.lidov...) až 700 miliard Kč (pravdu se asi nikdy nedozvíme; ještě větší škody zanechala privatizace a naše forma "kapitalizmu" a "demokracie" v oblasti morální a etické).

Navždy zůstane pravdou, že se profesor Václav Klaus "zasadil" o obohacení světového slovníku dalším českým výrazem a "zařadil se" vedle velikána světové literury Karla Čapka, díky němuž se používá celosvětově slovo "robot" (i když jej ve skutečnosti prý vymyslel Karlův bratr Josef); díky Václavu Klausovi celý svět zná slovo "tunelování". Nutno konstatovat, že Klausovo "tunelování" nás "proslavilo" neslavně a hlavně draze.
03. 05. 2010 | 16:02

Terry napsal(a):

Klaus by měl veřejně přiznat, že jeho privatizační metody byly katastrofální
(http://www.blisty.cz/art/26...)- 1.2.2006
03. 05. 2010 | 16:06

Dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Západní kultura pomalu ale jistě degeneruje a uvadá !Co máme ze západu dobrého ? Stačí se podívat třeba na naše fotbalové stadiony a okolo nich ,to je důkaz té slavné západní barbarské kultury ! A bude hůře pokud se nevzpamatujeme ! Naše slovanská kultura za poslední léta hodně utrpěla a měli bychom dbát na to aby ji západ uplně nepřevalcoval , mít svou hrdost a hlavně spojit se s ostatními slovany v evropě ,třeba srbsko nebo rusko , to je pro nás čechy a moraváky budoucnost ! Dalimír.@
03. 05. 2010 | 16:21

vaclavhorejsi napsal(a):

SuP:

"Třeba bych se dozvěděl, kde se ve mě vzal ten parchant sobeckej...".

Zlata slova, necekane sebekriticka, jen tak dal! ;-)

..
03. 05. 2010 | 16:43

SuP napsal(a):

vaclavhorejsi -
Nevím, zda jste postřehl, že se to čeká od Vás? Rozhodně nás tu bude víc, kdo čeká, jak se s tím tématem popasujete.....
Ale držím vám palce, abychom se mohli taknějak hezky pocupovat.
03. 05. 2010 | 17:11

vaclavhorejsi napsal(a):

SuP:

Myslite jako, ze bych se mel venovat nejake psychoanalyze vasi osobnost a vysvetlovat, proc jste "parchant sobeckej"?

S tim se radeji obratte treba na patera Halika, treba se pak obratite a stanete se prikladnym altruistou, ktery bude rozdavat svuj majetek nasim melanizovanym spoluobcanum... ;-)

..
03. 05. 2010 | 17:30

SuP napsal(a):

Hm.
03. 05. 2010 | 18:55

Bilderbergs napsal(a):

MR. PROFESSOR, HRA S CISLY, POSOUVANIM DESETINNE CARKY, S NICYM NEKRYTYMI BANKOCETLY...viz. http://www.zlo.cz Andreass Clauss, dolar ma dnes hodnotu cca 13 centu... u nasich bratrancu na jihu - Reku je impozantni fakt, ze svym rodicum - duchodcum vymerili treti nejvyssi renty v evrope.. a to 1600 euro jen luxemburg ma 3000 a norsko 1700, navic moznost odchodu do duchodu v 53 letech.. no, neni to paradise? jinak dle obrazku zeme je zgeneralkovana, dokonale fasady, natery... asi to neprojedli... ale co , i s argentinou se strasilo a apropos, jak dopadla ?
03. 05. 2010 | 20:21

vilcek napsal(a):

Nejmenovala se nahodou banka, ktera pomahala
Rekum fixlovat v rozpoctech Goldman Sachs?
A neni to nahodou banka,kterou dnes vysetruje financni dohled USA? A neni jejich
poradce pro stredni a vychodni Evropu nas
cesky kdysi nejoblibenejsi politik?
03. 05. 2010 | 21:35

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! Jak prosím vás vy pravověrní chytrolínové zde mohl být vytvořen po roce 1948 dobrý základ poctivého sociálního státu ? Imperialisti ze západu k nám posílali různé podvratné živly , stát byl plný disidentů kulaků a různých rozvracečů a rypounů do vlády kteří byli ochotni za třicet stíbrných stále házet klacky pod nohy nově se rodící socialistické republice ! Tvrdím ,mělo se tenkrát proti nim více přitvrdit !Byla chyba že se tak nestalo ! Co vy mladí mudrlanti o tom víte ! A měnová reforma u nás v roce 1953 byla nutná ,vím že na to doplatila i většina poctivých občanů ale zase pro ty skryté naše kapitalisty a kulaky které v chamtivosti nepředčíl nikdo na světě to musela být pořádná studená sprcha ! A tak to bylo plánováno ! Až jednou lidem dojde a přstanou bažit po majetku ,potom může být na světě vytvořena kvalitní civilizace ! Na to si ještě dlouho počkáme ! Dalimír .
05. 05. 2010 | 16:14

Jiřík napsal(a):

Mě by zajímalo, kdo mediálně masíruje současného ministra financí Janotu! :-) Ten podle, zřejmě lživých žurnalistů (např. MF Dnes)- jak jinak- že naprosto suverénně nejtragičtější rozpočty, které kdy viděl (a bohužel je coby tehdejší náměstek min. financí musel podle objednávky nachystat) byly ty Sobotkovy. Co na to pan profesor? ;)
19. 05. 2010 | 16:30

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
30. 05. 2010 | 10:21

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:49

clay napsal(a):

ad jarpor: "transformační dluhy jsou něco jiného než dluhy z již transformované ekonmiky"

ovšem schodky vzniklé v důsledku zaplacení předchozích dluhů bych já osobně započítával předchozí vládě, v tom mají socky pravdu....
16. 10. 2010 | 11:08

auto insurance virginia napsal(a):

What i don't realize is in fact how you're now not really much more neatly-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore considerably when it comes to this matter, made me individually consider it from so many varied angles. Its like women and men are not interested unless it is something to do with Lady gaga! Your personal stuffs nice. At all times maintain it up! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 08:37

tFiNhrEkJ napsal(a):

Nancy napsal:Hello Yes I got her yetresday I was meaning to email you I love her everything was in the package the package got riped and squashed alittle bit but was OK in side I love her I love her you are truly a artist Thank you very much
23. 08. 2013 | 19:05

7KPTMvc9df napsal(a):

Hi Jen .I met you at the workshop with Neil VN in October.I love your work. Please add me to your malinig list.Would love to hear about upcoming workshops.Patty http://hnwzdnqij.com [url=http://qawljqfe.com]qawljqfe[/url] [link=http://sjtwag.com]sjtwag[/link]
26. 08. 2013 | 15:00

uWoignWw9Yt5 napsal(a):

Thanks for joining in, Jen. I will have to send you an<a href="http://batwdcxs.com"> iinvte</a>. Just follow the directions.Gordon and ChefE (are you helping, too, GingerV-did I send you an<a href="http://batwdcxs.com"> iinvte</a>?) you have been doing a great job. I know how tiring all this can be. We need as many talented team members as we can get in order to keep this alive. Hopefully, this winter I will be able to return in some capacity.Mark, you are not allowed to suck up. Only Bagman.
28. 08. 2013 | 22:32

rSVR4rizkjFI napsal(a):

One of the more impressive blogs Ive seen. Thanks so much for keniepg the internet classy for a change. Youve got style, class, bravado. I mean it. Please keep it up because without the internet is definitely lacking in intelligence. http://cyvuwaiy.com [url=http://xjwlfpyqi.com]xjwlfpyqi[/url] [link=http://xoigihtww.com]xoigihtww[/link]
06. 09. 2013 | 19:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy