Pokusy na zvířatech – ano či ne?

23. 06. 2007 | 15:44
Přečteno 19621 krát
Minulý týden jsem sledoval v rozhlase diskusní pořad se zástupcem organizace bojující za „práva zvířat“. Ten velmi naléhavě argumentoval proti používání zvířat pro pokusné účely a dokonce použil srovnání s pokusy na lidech prováděných nechvalně známým dr. Mengelem.


V biomedicínském výzkumu, který je mým „denním chlebem“, patří pokusná zvířata (zvláště myši, ale i potkani, žáby drápatky nebo rybky zebřičky) k běžnému standardu. Jak tedy vidím potenciální etickou problematičnost jejich používání? Je srovnání s dr. Mengelem na místě?
V první řadě musím říci, že jako každý elementárně vnímavý člověk vidím, že třeba moje fenka Barbucha je skutečně bytost s „duší“, cosi jako „hloupý člověk“ nebo mentálně zaostalé (ale emocionálně velmi bohaté) dítě, rozhodně nikoli nějaký biologický automat ovládaný předem naprogramovanými reflexy (jak nám to někteří učitelé říkali před 50 lety ve škole). Je-li tomu tak, je nasnadě otázka, zda a do jaké míry se máme takto dívat i na hospodářská či experimentální zvířata. Oč je takové jateční prase nebo pokusná myš horší než domácí pes či kočka? A tady vidím zásadní problém – k naší kultuře zcela samozřejmě patří to, že chováme některé druhy zvířat a zabíjíme je pro maso či kožešinu, jiná zvířata lovíme a jiná (např. potkany či holuby) často dosti drasticky hubíme jakožto škůdce nebo potenciální přenašeče infekcí. Jsem přesvědčen, že používání zvířat k experimentálním účelům (např. příprava protilátek, testování léků, příprava modelových mutantů nesmírně důležitých pro objasnění funkcí genů a jejich produktů) není o nic méně ospravedlnitelné než jejich používání jako zdrojů masa. Myslím, že zásadním kritériem etické ospravedlnitelnosti takových pokusů na zvířatech je jejich vědecký význam (je neetické zbytečně používat a zabíjet zvířata pro špatné a bezvýznamné experimenty) a zvláště to, aby zvířata při pokusech minimálně trpěla. Je samozřejmé, že v případech, kdy rovnocennou informaci můžeme získat nějak jinak (např. pokusy s buněčnými kulturami) se snažíme bez experimentálních zvířat obejít, ale často to prostě nejde.
Ve většině zemí včetně Česka existují velmi přísné předpisy regulující používání experimentálních zvířat. Nedávno si mi jeden německý kolega stěžoval na absurditu následující situace: V den, kdy na ústavu nedostal povolení k experimentu vyžadujícímu několik desítek myší, našel doma ve schránce příkaz magistrátu přikazující provedení deratizace, aby se zastavilo přemnožení potkanů... Málo se přitom ví, že používané jedy na potkany a myši působí opravdu velmi nepříjemnou smrt...
Myslím, že je zcela morálně ospravedlnitelné, aby bylo obětováno množství laboratorních myší (potkanů, ba i psů či opic) proto, abychom testovaným lékem zachránili třeba i jen několik lidí. Ospravedlnitelné je to přesně ze stejného důvodu, z jakého je v pořádku, když zabíjíme zvířata, abychom netrpěli hladem.
Je možné, že časem se naše kultura posune nějakým „buddhistickým“ směrem, že se z nás ze všech stanou vegetariáni a zabíjení zvířat z jakýchkoli důvodů budeme považovat za morálně nepřijatelné (právě tak, jako dnes považujeme za nepřijatelné a dokonce trestné týrání zvířat nebo kanibalismus). Do té doby ale asi nemají snahy o zákazy zdůvodněných a smysluplných experimentů na zvířatech přílišnou logiku. A pokud dnešní militantní „bojovníci za práva zvířat“ dokonce násilně „osvobozují“ laboratorní zvířata a vypouštějí je do přírody, je jejich jednání již úplně nesmyslné. Takto „osvobozená“ zvířata jsou na tom stejně, či spíše ještě hůře, jako bychom byli my po „osvobození“ z komfortu civilizace vypuštěním do nehostinné tundry nebo pralesa plného jedovatých hadů a hladových tygrů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Andy napsal(a):

To zní rozumně. Na jednu stranu chápu principiálnost bojovníků za práva zvířat (pokud jsou tedy zároveň vegetariány), na druhou stranu oni nemají moc smysl pro realitu. Už z pouhého faktu, že člověk je všežravec nemohou mít zvířata úplně stejná práva jako člověk. Ano, je potřeba bránit zbytečnému utrpení jakékoliv živé bytosti, ale nedokážu si představit, že by se všichni lidé stali vegetariány a že by člověk přestal regulovat prostředí ve kterém žije (např. nechal potkany se přemnožit a šířit nemoci).
23. 06. 2007 | 16:11

jirka napsal(a):

Potlesk, tento článek se mi líbí (úmyslně ho nechci hodnoti, připadal bych si drzej...). Zde se pan profesor pohybuje na poli, jemu blízkém. Tenhle článek se mi líbí o mnoho víc, než když se pustil do Knížáka (jehož názory se mi líbí, ale umění ne :-) )
23. 06. 2007 | 17:43

Terry napsal(a):

A mají naše "demokratické" vlády právo dělat "pokusy" na lidech?
23. 06. 2007 | 17:59

Radek Mikula napsal(a):

Poměrně odporná demagogie.

Podobným způsobem nás mocní přesvědčují o globalizaci, dálnicích přes chráněná území, radaru a kdovíčem dalším. Prostě není to nic skvělého, ale musíme být realisté a uznat, že to jinak nejde, ať se nám to líbí nebo ne.

Jeden příklad za všechny:
"...je v pořádku, když zabíjíme zvířata, abychom netrpěli hladem."
Kolikrát jste si musel, proboha, kupovat masné výrobky, tedy nepřímo zabíjet zvířata tím, že financujete jatka, kvůli tomu, abyste "netrpěl hlady"?

To je názorná ukázka myšlení lidí, kteří nejsou ničím jiným než všežravci.
23. 06. 2007 | 18:08

vaclavhorejsi napsal(a):

Pro Radka Mikulu:
Samozřejmě, že jsme (a vždy jsme byli) všežravci!
23. 06. 2007 | 18:23

jirka napsal(a):

A co děti, mají si kde hrát? To rm: a pán je nežravec? či býložravec? a co práva rostlin? chjo...
23. 06. 2007 | 18:23

jirka napsal(a):

Někdy jsou pokusy na zvířatech dosti brutální, sajrajty do očí a tak.. že jsou oči citlivější.. to by asi nemuselo být, tam někde by se asi hranice měly hledat, pane profesore? Aby zvířata zbytečně netrpěla..
23. 06. 2007 | 18:27

skeptický napsal(a):

Každý se musí nějak živit.My na rozdíl od těchto spasitelů,prací.Nějaké státní fondy se pro ně vždycky najdou.
V téhle republice vůbec můžeme bojovníky rozdávat,kupříkladu bojovníků s minulými režimy tu máme taky dost.
23. 06. 2007 | 19:11

Skeptický napsal(a):

Zvířata jsou vůbec vděčné téma.
Jsou i blouznivci,kteří po celém světě likvidují cirkusy hlásáním,že je to o týrání zvířat.
I pan Hašek se už před sto lety zmínil o nějakém pánovi ze spolku pro tejrání zvířat.

Dobří lidé mají většinou rádi zvířata,nikoliv už lidi.Do jité míry to svědčí o jejich
vytříbeném vkusu.
Lidé nesou za nižší životní formy přímou zodpovědnost.

Nejvyspělejší země v tomto směru jsou Spojené Státy,náš vzor.
V padesátých letech se tam vybralo přes půl milionu dolarů spolkem proti nahotě domácích zvířat,se záměrem oblékat psy do slušivých kalhotek,aby nebudili veřejné pohoršení.

Ještě by se do toho měly vložit nějaké spolky,aby zjistily,zda se nejedná o sexuální diskriminaci,pokud by byl jeden gender při pokusech upřednostňován.
23. 06. 2007 | 19:31

RA napsal(a):

myslím si, že na např. kosmetický průmysl je navázáno hodně výzkumných pracovišť, která jsou placena za zkoumání, a tak mučí, a mučí, a mučí, do zásoby, ač to nemá žádný užitek.
23. 06. 2007 | 20:03

skeptický napsal(a):

Výzkum v kosmetickém průmyslu je obzvláště důležitý,aby se slečnám nedělaly černohlávky na nose po aplikaci pleťového krému.Tam to mažou králíkům na uši.Víte,co ty baby vyhodí peněz,aby se mohly někde výhodně prodat?
23. 06. 2007 | 22:02

fafnir napsal(a):

a kolik nevinných živých mikrobů se zabije při úpravě surové vody na vodu pitnou.
23. 06. 2007 | 22:22

Martin napsal(a):

Vaše poslední metafora (pokusné laboratoře s vyhlídkou jedině utrpení a trestu smrti) nedává civilizaci zrovna lichotivou vizitku.
24. 06. 2007 | 01:12

David napsal(a):

Je evidentní, že člověk, jehož "denním chlebem" je biomedicínský výzkum, který stojí na pokusných zvířatech, nemůže napsat nic jiného. Přesně ve stylu: ne, není správné zabíjet zvířata pro potravu, ale nemůžeme řece umírat hlady, ne? Ne, není správné používat zvířata k testování, ale když to zachrání "pár životů"? Klišé typu "ochránci zvířat" zachraňují zvířata z klecí jsou skutečně už nějaký ten pátek vyčpělá.
Pane Hořejší, proč to neřeknete naplno? Život člověka je cennější než životy myší, potkanů či králíků. Člověk stojí nejvýš, a proto je mu vše dovoleno. Člověk sám sebe považuje ve vesmíru za nejvýše postaveného, což pro něj znamená: můžu si dělat, co chci.
Nakonec: s vaším přístupem je naše "buddhistická" budoucnost vyloučena.
Lovu zdar!
24. 06. 2007 | 08:39

Andy napsal(a):

David: nevím jak Vy, ale já o budhistickou budoucnost opravdu nestojím a nevím, proč by mě nějací blouznivci měli nutit do vegetariánství a nakazování se nemocemi z přemnožených potaknů.
Ano, člověk stojí nejvýše z prostého faktu, že má ze všech známých živočichů nejvyšší rozumové schopnosti. To samozřejmě neznamená, že by měl přírodu bezohledně drancovat. Stavět se ale na úroveň mravence nebo krysy je přesně opačný extrém. Schůdná cesta je někde mezi nimi.
24. 06. 2007 | 09:08

Acidburn napsal(a):

Člověk se, milý Davide (ale i Radku Mikulo), od zvířat liší. Liší se tím, co někteří lidé využívají minimálně, a někteří naplno - mozkem a intelektem. Vy jste jeden z těch, kteří staví zvířata na stejnou, ne-li vyšší úroveň než člověka - to je pro mne naprosto nepřijatelné a absurdní.
Když římský císař Caligula dosadil za senátora svého koně, nebyl to výraz rovnoprávnosti zvířat a lidí, ale ponížení senátorů (když jím může být i kůň).

Mohu říct jediné - vás nepřesvědčí žádný racionální argument, teze o rovnoprávnosti zvířat a lidí jsou totiž zcela iracionální. Jedinou útěchou vám může být fakt, že nejste v této své víře osamocen. Nedávno jsem se setkal s podobnými názory - jedna studentka právnické fakulty tvrdila, že člověk není všežravec a že veganství je naprosto zdravý životní styl.

Tím nejenže přepsala všechny učebnice biologie, ale zároveň jí nedošlo, že kdyby měl člověk opravdu jíst rostliny (mimochodem, i rostliny cítí bolest), měl by čtyři žaludky a nikoli zkrácený trávicí trakt, víme? O možném zauzlení střev si něco přečtěte, experimenty s pojídáním zrní a podobných nesmyslů k tomu směřují. Studentka dále srovnávala utrpení Židů v koncentračních táborech s utrpením (sic!) pokusných zvířat. Naprostá degradace - nikoli zvířat, ale těch mrtvých lidí - Židé tedy v této logice byli jen zvířata? Tohle je pro mne naprosto nepřijatelný názor.

Studentka dále navrhovala, aby některým zvířatům byla přiznána některá základní lidská práva - asi jí nedošlo, že v tom případě třeba opice by musely nosit plínky - protože tito tvorové, narozdíl od člověka, nedokáží ovládat svěrač vůlí, víme?

Než se tedy začnete rozčilovat nad tím, že někdo používá zvířata na medicínské pokusy, zamyslete se nad tím, jestli se náhodou nejdená o menší zlo než kdyby docházelo k testování na lidech - nebo jinak - pokud má existoval nový lék, je nutné ho otestovat - budete dobrovolníci, na kterých ty testy proběhnou? Co, hrdinové? Nebo je pár krys přece jen lepší než život člověka?

A poslední věc - než zase něco sepíšete, zkuste se zamyslet nad potravinovými řetězci - nebo bychom snad měli naučit tygry, žraloky a další živočichy, aby jedli pouze rostlinnou potravu? Ach jo, je vidět, že "ochránci zvířat" moc znalostí o ekologii či biologii nepobrali.
24. 06. 2007 | 09:20

David napsal(a):

Je milé a hezké, jak jsem zde litován a nabádán, abych raději nic nesepisoval... Nicméně je to neustále jeden a tentýž veletoč na tom samém místě. Argumentace o potravinových řetězcích je evidentně správná, ale nějak mi do ní nezapadá utrpení miliónů zvířat v továrnách zvaných velkovýkrmny a jatka. Nejsem vegan, chápu biologickou potřebu člověka a nezbytnost živočišných bílkovin pro život člověka, člověk je potřebuje. Ale NENÍ NEZBYTNĚ NUTNÉ mít každý den maso na talíři. Naše chutě jsou hnacím motorem obchodu s masem, nikoliv hlad a základní potřeba.
A jesli "<i>člověk stojí nejvýše z prostého faktu, že má ze všech známých živočichů nejvyšší rozumové schopnosti</i>", pak by je měl používat k tomu, aby život chránil a nikoli ničil. Život je pro mne nejvyšší hodnotou a měl by být zachován.
Je zajímavé, že "zastánci" vždy dávají k dobru velmi extrémní příklady, ale ty jednoduché a každodenní nechtějí vidět. Až budete mít dnes k obědu kachničku nebo vepřo knedlo, zkuste si zjistit podrobnosti o dotyčné porci... odkud pochází, čím vším si ta porcička masa musela projít, než se dostala k vám na stůl. Dobrou chuť!
24. 06. 2007 | 11:38

Vaclav Horejsi napsal(a):

Davide, mate pravdu v tom, ze by se melo udelat vse pro to, aby se minimalizovalo utrpeni zvlaste hospodarskych zvirat, tam vidim hlavni problem.
24. 06. 2007 | 14:43

jirka napsal(a):

Není to v chuti, jsme prostě všežravci a určité procento masa potřebujeme. Kanibalismus není populární. Ty, které mám chuť zabít, bych nejedl. A ty, co jsou k sežrání, bych zase nezabíjel :-/. Mělo by se odstranit týrání ve velkochovech i zbytečné týrání v laboratořích - některé zveřejněné případy ukazovaly na skutečně zbytečné trýznění - ta kosmetika v očích a tak...
24. 06. 2007 | 14:57

Andy napsal(a):

David: ale ano, ať se zavede např. daňové znevýhodnění pro ty firmy, které při výrobě masa zbytečně trýzní zvířata .. pokud budou takové výrobky dražší tak je většina populace přestane jíst a bude poptávka po "ohleduplných chovech." Ale je naprosto nesmyslný přístup: tak prostě nebudeme jíst maso, nebo přirovnávání testování na zvířatech k holokaustu.
24. 06. 2007 | 16:52

Radek Mikula napsal(a):

Také jsem si nikdy nemyslel, že zvířata stojí nad člověkem.
Mnohým přispěvatelům se ale daří mě přesvědčit, že tomu tak skutečně je.

Pokud by se opice ve své zálibě v napodobování rozhodly používat kosmetiku, budu prosazovat, aby se nejprve otestovala na tupých a cynických podzvířatech, byť by i uměla psát.
24. 06. 2007 | 17:18

jirka napsal(a):

Souhlas. Třeba na 88.146.1.235
24. 06. 2007 | 20:37

Jolana napsal(a):

To: Vaclav Horejsi
V obecné rovině jistě máte pravdu. Z pohledu vasi profese je to snadne.
Opravdu jste si jistý, že to takhle existuje? Pokusné zvíře nemá jinou šanci, než být spotřebováno a to za účelem ke kterému bylo vyrobeno a prodáno. Je to zboží stejné jako košile a kravata. Mimochodem kolik stoji jeden imbrední potkan??
24. 06. 2007 | 22:12

DK napsal(a):

To: Jolana
Zkusim vam odpovedet za prof Horejsiho na vasi otazku a malicko jinak. Konkr. uvedu priklad ceny pro testovani transgenic animal (vyse popsany model. mutantu). Cena imbredni mysi je 29 EURO, mesic pece per zvire stoji 15 EURO. Stat. smysluplna studie potrebuje 30 mysi + 30 kontrolnich zvirat. Pri napr. 9 mesicni behavioral study to dela pres 70 tisic EURO. Zopakuji 60 zvirat 9 mesicu. Co vy na to?
24. 06. 2007 | 23:14

jirka napsal(a):

Prostě člověk může a proto to dělá, kdykoli se mu to zdá výhodné. Měl by každý mít alespoň tolik etiky, aby boží tvory netrýznil zbytečně. Lev by také zvířata nelovil, kdyby nemohl.
24. 06. 2007 | 23:44

Acidburn napsal(a):

Extrémní příklady? Davide, vy jste tošpatně četl, tyto názory dávající rovnítko mezi holocaust a velkochovy a jatka hospodářských zvířat dávají právě ekologičtí aktivisté, neohrožení bojovníci za práva zvířat.

Podmínky ve velkochovech - tak zaprvé, máte zde kvanta evropských směrnic, nařízení a další (samozřejmě mnohdy zbytečné a stupidní) legislativy z EU, která ty podmínky právě v zájmu jakési etiky upravuje. Navíc stres je pro zvířata kontraproduktivní, maso má pak horší vlastnosti. Podmínky ve velkochovech dále určují především koncoví spotřebitelé - ti si buď koupí maso z ekochovu (proti tomu doufám nic nemáte), nebo si koupí asi 2x levnější maso z velkochovu. Podmínky mohou být lepší, ale - maso bude dražší. A je na každém člověku, co chce jíst. Nebo pokud jste tak naivní, že si myslíte, že jde právně regulovat i stolovací návyky, tak jste na hlubokém omylu. Dneska jsem si dal vepřový řízek z velkochovu, mňam mňam.

Andy - a je to tu zase, daňová znevýhodnění pro firmy trýznící zvířata ve velkochovech - super, rád slyším. Při dnešních platech je tato právní regulace skrze zbytečné zdanění nereálná - máme evropské normy, ale české platy, vážení.

Jolana - pokusné zvíře by ani neexistovalo, kdyby nemělo být k pokusu použito, víte?

To Radek Mikula - tu sebekritiku jste si mohl odpustit, ale - výborně, další lidský dobrovolník na testování (doufejme, že zadarmo, ono jich totiž moc není).
25. 06. 2007 | 14:40

Radek Mikula napsal(a):

Jedno mám se zvířaty společné. Nezabíjím a neubližuju, když nemusím.

Kdo téhle úrovně nedosáhl, neměl by se těšit svobodě jednání.

Pokud jde o Vaší převýchovu, vypadá to na dlouho. Možná bude efektivnější takové jako Vy zužitkovat na nějaký ten pokus, nebo do krmiva, když se Vám to zabíjení tolik zamlouvá.
25. 06. 2007 | 15:12

Acidburn napsal(a):

Máte štěstí, že moje trpělivost je prakticky bezmezná. Já rovněž nezabíjím a neubližuji, když nemusím. Ale - člověk, jako omnivor, musí jíst i živočišnou potravu. Máte snad, Radku Mikulo, čtyři žaludky? Dokážete jíst zrní bez rizika zauzlení střev? Rostliny taky cítí bolest, dokonce jsou na tom hůř než zvířata, protože nemohou utéct.

Zvířata často zabíjí, ikdyž nemusí, pokud třeba medvěd roztrhá deset ovcí a sežere jen dvě, je to podle vás v pořádku nebo ten medvěd klesl na úroveň nelítostných lidských zabijáků?

Kdo staví mezi zvířata a člověka rovnítko, ten je zralý do blázince. Vy se o nějakou mou převýchovu raději ani nesnažte, protože svým posledním názorem jste dal jasně najevo, že pohrdání, které k vám a vám podobným pitomcům cítím, je naprosto oprávněné.
25. 06. 2007 | 15:30

Radek Mikula napsal(a):

Takže mnou pohrdá individum, které si myslí, že:
1. člověk by musel mít méně než čtyři žaludky, aby mohl přestat jíst mrtvoly
2. zabíjením zvířat chrání rostliny, ačkoli na jeden kg "výroby" masa je třeba několik kg rostlinného krmiva
3. zvířata z velkochovů mají jakousi možnost vyhnout se násilné smrti útěkem

To se tedy nad sebou budu muset opravdu zamyslet.

Škoda, že alespoň nečte pozorněji moje věty. Pochopil by, že ačkoli uznávám jeho intelektuální převahu nad zvířaty, jako bytosti si ho, vzhledem k idiotskému a bezcitnému způsobu, jakým jí používá, cením podstatně méně.
25. 06. 2007 | 18:30

Acidburn napsal(a):

Mrtvoly? A co jíte vy, mrtvé rostliny? Nebo už nějaký ten pátek nejíte nic, pijete jen vodu a pokoušíte se o fotosyntézu?
A k těm bodům - je vidět, že číst sice umíte, ale vyvozujete naprosto idiotské závěry. Bez esenciálních bílkovin ze zvířat by lidstvo jako druh zdegenerovalo, a ať se vám to třeba líbí nebo ne, homo sapiens se stal dominantním tvorem právě díky tomu, že lovil svou potravu. Obávám se, že tato evoluce je nevratná, ale můžete mi dokázat opak - stačí maličkost - naučte třeba tygra žrát trávu místo masa.

Vím, že na jeden kilogram masa je třeba několik kilogramů rostlin. Jenže - kolik já musím sníst masa, abych dosáhl nárůstu hmotnosti a kolik vy musíte sníst rostlin, abyste dosáhl stejného nárůstu?

Zvířata z velkochovů by neexistovala, kdyby nebyla chována a následně konzumována. Je to pro vás tak těžké pochopit?

Idiotský a bezcitný způsob? No, ten se hodí k vám, ne ke mě.
25. 06. 2007 | 23:02

Radek Mikula napsal(a):

Oprava k 1. bodu:
...nesměl mít méně než čtyři žaludky...

K ostatnímu nemá cenu se vyjadřovat. Maso prostě jíst chcete, takže si to budete obhajovat jakýmikoli argumenty.

Jen by mě zajímalo by mě, jestli kdyby Vám nějaký vyšší druh - třeba lidé v pravém slova smyslu - sdělil, že Váš dosavadní život byl jen v skrytu řízeným chovem, pro získání Vašich orgánů a jinak byste se vůbec nenarodil, tak zda byste se dobrovolně vzdal života.
25. 06. 2007 | 23:27

jirka napsal(a):

Radku, maso jíst chceme a budeme. A kdyby si nějaký vyšší druh zamanul s námi zatočit, byli bychom v řiti.
25. 06. 2007 | 23:49

David napsal(a):

To:acidburn. Pokud si pochutnáváte na řízku z velkochovu a píšete o tom do diskuze k článku o týrání zvířat a nutném zlu, které toto doprovází, něco mi tu nehraje. Nechci být raději nijak osobní, jenom nabídnu svůj pohled na věc.
Pokud mám jíst maso, jako že absolutní veganství mi nesedí, činím tak po delším půstu a s jistotou, že maso nepochází z týraného zvířete. Divokou zvěř, domácí zvířata, o kterých vím, že nebyla týrána a vězněna, eventuelně ryby.
Nekladu nikdy rovnítko mezi člověka a zvíře, ani mezi člověka a člověka, ani mezi zvíře a zvíře. Ale uvědomuji si, že mám jistou moc své jednání usměrnit, a proto mým cílem je život zachovat, nikoli jej mařit. O chuť, cenu a kvalitu masa mi tedy rozhodně nejde. Neschovávám se ani za žádné ideologie, příliš mne nezajímají žádná ekologická, zelená, liberální, nebo ve vašem případě konzervativní hnutí.
Nemám tedy vůbec zájem regulovat vaše stolovací návyky, ani žádné jiné. S tím si patrně vystačíte sám.
26. 06. 2007 | 12:09

Acidburn napsal(a):

To Radek Mikula - dobrovolně se vzdá života málokdo, ale asi takhle - člověk se od chovných zvířat liší, má svobodnou vůli, uvědomuje si vlastní smrtelnost. ta zvířata neví, proč existují, vepři nemeditují nad smyslem života (leda na kresbách od Renčína) a nemají svobodnou vůli. A o lidech v pravém slova smyslu toho moc nevím - kteří to jsou? Můžete mi ukázat jednoho takového "člověka v pravém smyslu"? Považujete se snad za jednoho z těch vyšších lidí?
Takže ještě nadutost...paráda, do puntíku to souhlasí.

To David - ano, souhlasím s vámi, že každý si vytváří vlastní stolovací návyky. někdo si může dovolit ten luxus jíst zvířata z ekochovů, jiný má hlouběji do kapsy, tak jí zvířata z velkochovů, dalšímu přijde zbytečné vyhazovat peníze a investuje je raději do něčeho jiného. Já proti tomu nic nemám, jen mi vadí, pokud pak přijde někdo, kdo by nejraději tyto návyky změnil v celé společnosti a tuto svobodu lidem vzal, aniž by se byť na moment zamyslel nad tím, jaké to bude mít následky.
Mým cílem je zachovat životy - svůj a svých blízkých. Když si mohu vybrat, dávám lidem přednost před zvířaty. Proti vaší víře nic nemám, ale jen do okamžiku, kdy se nějaký reformátor pokusí ji prosadit celospolečensky. Pak mi to začne vadit.
26. 06. 2007 | 12:27

Radek Mikula napsal(a):

Jirko, Jirko - co sám nechceš, nečiň jinému - to je pro Tebe příliš těžké k pochopení?
Acidburn: Něco takového si mnozí běloši v historicky nedávné době mysleli o černoších. Ono se totiž z jejich práce moc pěkně žilo. Co byste se divil, co dokázali vymyslet, aby takovou zhovadilost obhájili.

Za otázku o lidech s velkým L děkuji. Dovolte, abych Vám představil Jill Phippsovou. První odkaz je v angličtině, druhý v češtině. Jejího života bych si jistě cenil víc než zvířecího.
http://www.jillphipps.org.uk/
http://www.realita.tv/conte...
26. 06. 2007 | 22:39

Acidburn napsal(a):

To Radek Mikula - Jill Philippsová - jaký život, taková smrt. Byla to kráva a věděla velmi dobře, co dělá. Když skáčeš pod kola náklaďáku, musíš počítat s tím, že nemusíš přežít. Za svůj počin by zasloužila Darwinovu cenu - zbavila lidstvo defektního genového materiálu.

A co se týká černochů - vážený pane, vy prostě odmítáte rozlišovat lidi a zvířata.
Všichni věděli už od dob antického Říma, že otrok je rovněž člověk, ikdyž byl právně považován za věc. Všichni věděli, že je to myslící bytost. Ale rovněž všichni dělali rozdíl mezi otrokem a zvířetem. Vy o tomhle nejspíš nevíte vůbec nic, já ano, takže byste možná předtím, než zase něco zabučíte, otevřít nějakou náročnější literaturu.

Víte co, řekněte mi rovnou, v čem je dle vás rozdíl mezi zvířetem a člověkem a hlavně, jaké živočichy ještě považujete za "zvířata". Už se teď těším na odpověď.
26. 06. 2007 | 23:17

Radek Mikula napsal(a):

To je jednoduché. Člověk má podstatně větší rozumové schopnosti, s tím souvisí především předpoklady k abstraktnímu myšlení. Ne o tolik má větší schopnost citu. Základní emoce jako mateřství nebo strach ze smrti jsou u všech vyšších živočichů dost podobné. V názoru na to, kdo je zvíře, se shoduji s normativní biologií.

Podstatné je, že většina lidstva nerozvíjí potenciál daný obecnými vlastnostmi člověka, schopnostmi danými lidstvím. Taková zvířata v lidské podobě - řezníci, vivisektoři a další zločinci plus ti, kdo jejich svinstva schvalují, představují nejnižší formu života, se kterou by skuteční lidé neměli mít víc soucitu než mají oni se slabšími, kteří se jim dostanou do rukou.

Vy patříte tam, kam patříte. Proto ve Vás Jill vyvolává tolik vzteku. Marně. Nejenže měla syna, který jde v jejích stopách, ale svojí statečností inspiruje tisíce lidí po celém světě. I u nás se nedávnou promítal dokument, který jí byl věnovaný.

Tohle je vznik nové civilizace. Myšlení, které tady s panem Hořejším představujete, Vás staví na příslovečné smetiště dějin. Je dost lidí, kteří Vám tam rádi pomohou.
27. 06. 2007 | 03:14

Acidburn napsal(a):

Ten váš dovětek, to má být výhrůžka? Pokud by vás někdy napadlo mě pronásledovat, vezmětě si rakev raději s sebou, budete ji potřebovat.

Doufám, že její syn nedostane stejně "geniální" nápad lehnout si před náklaďák, ikdyž na druhou stranu - dokud si pitomci jako byla Jill budou lehat na silnice a koleje, nepomůže nic jiného, než jich pár přejet - ono to ostatní přejde. Když se chtějí stát mučedníky - umožněme jim to.

Na smetiště dějin patříte vy, s celou touto ideologií, protože v historii byla spousta pokusů ustanovit jako nejvyšší hodnotu nikoli člověka, ale "něco" jiného. Takže napřed to byl bůh nebo bozi, ti byli důležitější než lidé a proto se prolily hektolitry krve - lidské, nikoli zvířecí. Potom to pokračovalo přes chiméru "sociální spravedlnosti" a opět se prolily hektolitry krve - a zase lidské. Nyní se na piedestal staví život zvířete a zpochybňuje se hodnota lidského života. Skvělý vývoj, srdečně gratuluji.

Řezník je člověk, nikoli zvíře. Je to člověk, který dělá svou práci. Vivisekce jsou dosti drastické, ale v nezbytné míře nutné. Víte, co mě fascinuje? Mengele prováděl pokusy na lidech, včetně vivisekcí - bylo to zavrženíhodné, ale z nacistického výzkumu čerpají lékaři poznatky dodnes, víme? Jen mě zajímá, jestli je Mengele z vašeho pohledu stejný jako řezníci na jatkách zabíjející skot.

Dojalo mě, co si představujete pod pojmem "další zločinci" či "ti, kteří jejich svinstva schvalují". Hážete vše do jednoho pytle, což je další pitomost. Víte, já schvaluji, pokud člověk nechce zdegenerovat a nebo rovnou zemřít hlady, činnost řezníků, chovatelů, lovců a rybářů. Neschvaluji týrání zvířat. Ale tohle vám uniká, je to pod vaši rozlišovací schopnost. Pokud mám možnost vybrat si mezi životem zvířete a člověka - volím člověka. Že vy volíte jinak - to je vaše inhumánní ideologie, to je váš problém.

Prskáte, protože jste bezmocný. Vaše pitomosti zaujmou málokoho, leda další pitomce. Nejhorší ovšem je, že pitomci vašeho ražení se neštítí ani zločinu, protože účel přece světí prostředky...
27. 06. 2007 | 09:32

ja napsal(a):

autora clanku by som dal zatvorit na 20 rokov do ustavu, kde by mu minimalne 18 hodin denne precvicovali logicke uvazovanie a IQ.. je nemyslitelne, ze dovolime bolestive a dlhe zabijanie zvierat len preto, aby sa mal clovek lepsie.. taketo tvrdenia maju vacsinou ludia s nizkym iq.
03. 07. 2007 | 22:44

sab napsal(a):

Špatný článek
06. 08. 2007 | 10:02

Sab napsal(a):

"Ospravedlnitelné je to přesně ze stejného důvodu, z jakého je v pořádku, když zabíjíme zvířata, abychom netrpěli hladem"

Čímto,že já maso nejím a hlady netrpím?
06. 08. 2007 | 10:05

sab napsal(a):

Pro autora doporučená četba:
Richard Ryder

Experiments on Animals
Sentientism
Speciesism in the Laboratory
All Beings that Feel Pain Deserve Human Rights

http://www.animal-rights-li...
06. 08. 2007 | 10:08

Jan Kriz napsal(a):

Podle mě je článek profesora Hořejšího logický a pravdivý. Po zkušenosti, kdy jako lékař stojím na trpícím pacientem a nemůžu pro něj nic udělat, vítám vývoj nových léčebných postupů i s využitím experimentálních zvířat.
Rád bych viděl všechny ty moralisty a ochránce, jestli by v situaci závažného onemocnění člena jejich rodiny nebo i jich samotných zastávali stejně nekompromisní postoj k medicínskému výzkumu. Moderní západní společnosti velmi přísně kontrolují nezbytnost a způsoby provádění pokůsů na zvířatech. Standardem je analgetická léčba srovnatelná s péčí o pacienty.
Myslím si, že za vše mluví příklad o složitém povolování experimentu na několika desítkách myší v kontextu surového vybíjení tisíců potkanů při deratizačních zásazích magistrátů.
03. 10. 2007 | 02:26

Standa napsal(a):

Nevím,ale nemohu souhlasit s pokusy na zvířatech i když je k tomu jakákoliv výmluva. Zvíře není člověk, pak budou testy zcela zkreslené. Člověk má jiné pravděpodobně složitější elektromagnetické okolí tzv., že i interakce budou jiné. Pak si kladu otázku zda testy na zvířatech jsou to pravé co potřebujeme ?
25. 02. 2008 | 09:48

Markéta napsal(a):

S testy na zvířatech a jejich týráním rozhodně nesouhlasím, považuju to v dnešní době za naprosto zbytečné, je přece tolik jiných možností. Já osobně mám radši zvířata, kdybych se měla rozhodnout mezi člověkem a zvířetem. Zvířata na maso ještě budiž (samozřejmě by mohli mít mnohem lepší podmínky)...ne každý dokáže být vegetarián.
Používání zvířat ke kosmetice povaažuji za úplné "svinstvo", kdo je hezký nepotřebuje se malovat a kdo je škaredý, tomu to stejně nepomůže. Způsobuje to zvířatům strašnou bolest Kdybych viděla umírat nějaké zvíře nebo člověka, bylo by mi více líto zvířete, možná mě někdo bude považovat za blázna, ale já vám taky názor neberu. Člověk se svojí rádoby inteligencí (ale ani všichni lidi nejsou stejně inteligentní) by měl každý život chránit, ne ho ničit. Většina dává přednost lidem, ale všichni živočichové cítí bolest stejně a to i ti více či méně inteligentní...a o to mi jde.
23. 04. 2008 | 17:20

cxf napsal(a):

jsem proti temhle TESTUM
06. 04. 2009 | 18:27

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:20

luis vuitton napsal(a):

V biomedicínském výzkumu, který je mým „denním chlebem“, patří pokusná zvířata (zvláště myši, ale i potkani, žáby drápatky nebo rybky zebřičky) k běžnému standardu. Jak tedy vidím potenciální etickou problematičnost jejich používání? Je srovnání s dr. Mengelem na místě?
V první řadě musím říci, že jako každý elementárně vnímavý člověk vidím, že třeba moje fenka Barbucha je skutečně bytost s „duší“, cosi jako „hloupý člověk“ nebo mentálně zaostalé
04. 07. 2009 | 04:45

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.sh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://vb.sh8d.com/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.galiti.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتديات" href="http://vb.galiti.com/">منتديات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.bnatdll3.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات" href="http://vb.bnatdll3.com/">منتدى بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.alsh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="سيارات" href="http://sayaraat.blogspot.com/">سيارات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="التكنولوجيا" href="http://tqana.blogspot.com/">التكنولوجيا</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى شهد" href="http://vb.alsh8d.com/">منتدى شهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات دلع" href="http://forum.bnatdll3.com/">منتدى بنات دلع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى الشهد" href="http://forum.alsh8d.com/">منتدى الشهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتتديات غاليتي" href="http://forum.galiti.com/">منتتديات غاليتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.galiti.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://dlil.bnatdll3.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.alsh8d.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://chat.sh8d.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topics.galiti.com/">توبيكات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://games.galiti.com/">العاب</a></strong></H1>
18. 09. 2009 | 15:55

www.weleda.cz napsal(a):

Jak tedy vidím potenciální etickou problematičnost jejich používání? Je srovnání s dr. Mengelem na místě?
14. 11. 2009 | 09:09

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:46

breitling colt quartz napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 14:28

breitling colt watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 14:31

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 02:10

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:37

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:28

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:21

laptop battery napsal(a):

good I think it is very good
27. 03. 2010 | 10:43

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out. Another thing, I grew six and a half inches last year.
31. 03. 2010 | 14:26

Registered Agents in Qatar napsal(a):

This is a great and very valuable information about Pokusy na zvířatech – ano či ne. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 13:08

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 13:05

Leanna28Vance napsal(a):

I think that to get the <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> from creditors you ought to present a great motivation. But, one time I've received a credit loan, because I wanted to buy a building.
20. 06. 2010 | 10:44

Melmek napsal(a):

Dnes mají snahy o zákazy lživě zdůvodněných a nesmyslných experimentů na zvířatech přílišnou logiku. A pokud dnešní bojovníci za práva zvířat dokonce nenásilně osvobozují laboratorní zvířata a vypouštějí je do přírody nebo do renovovaných záchraných center, je jejich jednání již úplně smyslné. Takto osvobozená zvířata jsou na tom mnohem lépe, či spíše nespočetně krát lépe, jako bychom byli my po osvobození z koncetračních táborů navráceni zpět do válkou zničených a nehostiných domovů nebo zničených měst a vesnic.

Kdo lže do pekla se hrabe, pane Václav!
16. 07. 2010 | 17:01

Ifka napsal(a):

Radek & David - super komentare > skoda,ze nemam talent si tak hajit svoje nazory-tak Vam dik,ze ste to urobili aj za mna !!!pripajam citat:‘’I am only one; but still I am one. I cannot do everything; but still I can do something. And because I cannot do everything, I will not refuse to do the something that I can do."
-Edward Everett Hale KEEP UP WITH GOOD WORK x
16. 07. 2010 | 21:17

Ⓥegan napsal(a):

ČLOVĚK ODPRADÁVNA SVÉ NÍZKÉ PUDY OBHAJUJE SVÝM ANTROPOCENTRISMEM. OVLÁDL ČLOVĚKA NATOLIK, ŽE SVĚT SE STAL "JEHO MÍSTEM", KDE SI MŮŽE DĚLAT CO CHCE A TO S POCITEM, ŽE JE TO NAPROSTO V POŘÁDKU, PROTOŽE JE ZE VŠECH TVORŮ NEJCHYTŘEJŠÍ...

KDYBY BYL ČLOVĚK VŠEŽAVEC, NEMĚL BY DELŠÍ STŘEVA, NEŽ KOZA A MASO BY TRÁVIL KRÁTKOU DOBU, ABY MU NEZAČALO HNÍT VE STŘEVECH(KTERÉ UMÍ NATRÁVIT "ZRNÍ"). JE MI JASNÉ, ŽE BUDU U VÝŠE PAPOUŠKUJÍCÍCH NADŘAZENCŮ DALŠÍ PITOMEC, KTERÝ NIC NEVÍ O BIOLOGII, ALE TO JE MI VCELKU JEDNO(O NĚ PŘECE NEJDE). TAKOVÝCH A JIM PODOBNÝCH JE NA SVĚTĚ DRTIVÁ VĚTŠINA A MÁ EVIDENTNĚ POCIT, ŽE MÁ RACIONÁLNÍ MYŠLENÍ A SPRÁVNÝ ÚSUDEK V TOM, CO JE DOBRÉ A CO NENÍ. TEN POCIT JE NÁM VTLOUKÁVÁN OD MALIČKA RODIČI, UČITELI, VĚDCI A POLITIKY, KTEŘÍ SE TAKÉ STALI LOUTKAMI TĚCHTO DOGMAT. "KDOSI" JE POTŘEBOVAL , "NĚKDO" CHTĚL VĚTŠÍ MOC A VLIV A VĚŘTE, NEVĚŘTE...ONI NEPOTŘEBUJOU ZDRAVÉ LIDI. NECHTĚJÍ PLNÁ HŘIŠTĚ DĚTÍ A ZÁBAVNÍ PARKY PRO DOSPĚLÉ. NEHODÍ SE JIM DO SCÉNÁŘE ŠŤASTNÍ A SPOKOJENÍ LIDÉ...NA TOM SE VYDĚLAT MOC NEDÁ. JE VÝHODNĚJŠÍ NAKRMIT LIDI NEZDRAVOU A DRAHOU STRAVOU A DONEKONEČNA PROFITOVAT NA JEJICH NEMOCECH A NEŠTĚSTÍ. ALE ŽÁDNÉ STRACHY, MAJÍ "SKVĚLÉ" LÉKY A ZLOČINECKÉ INSTITUCE...

LIDIČKY, MÁTE POCIT, ŽE FARMACEUTI POTŘEBUJÍ ZDRAVÉ JEDINCE? TO BY BYLI PŘECE DOST ŠPATNÝMI OBCHODNÍKY, NE?

POKUD SI K TOMU PŘIPOČTEME PLATNÝ KODEX ALIMENTARIUS, KTERÝ VÝŽIVNÉ LÁTKY VNÍMÁ JAKO JEDY A MÁ V PLÁNU ZBAVIT SE POLOVINY LIDSKÉ POPULACE, PAK JE NASNADĚ SE PTÁT, PROČ POŘÁD DOKOLA MÁME VĚŘIT OFICIÁLNÍM PROPAGANDÁM A MEDIÁLNÍ MANIPULACI, KDYŽ MÁ ZA ÚKOL DŮSLEDNĚ ZATAJOVAT FAKTA?

http://www.nwoo.org/view.ph...

http://www.osud.cz/cs/clane...

A JEŠTĚ MŮJ NÁZOR NA VIVISEKCI: TEN KDO JÍ VYKONÁVÁ, JE BUĎ ZAKOMPLEXOVANÝM PSYCHOTIKEM NEBO JE NAPROSTO NESCHOPNÝM SOUCÍTIT S OSTATNÍMI "CÍTÍCÍMI" TVORY(PODOBNĚ JAKO ŘEZNÍK ČI MYSLIVEC) A TÍM PÁDEM JE TO VLASTNĚ ZRŮDA.
17. 07. 2010 | 01:21

nikdo napsal(a):

Já bych chtěl na tom pánovi,Hořejším,dělat taky dost důležité pokusy.Myslím že by to zachránilo životy pár lidem určitě.A to takovým,kteří na rozdíl od něj netrpí zakomplexovaným primitivismem.Když mi to neumožní zákon,poradím si s ním sám.máte se pane na co těšit!!!Prostě nebudu čekat!!! na budhistický způsob života!
17. 07. 2010 | 02:47

LINDA napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.
14. 08. 2010 | 05:10

Green napsal(a):

This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
14. 08. 2010 | 05:15

Add napsal(a):

Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
14. 08. 2010 | 05:20

Zuzka napsal(a):

Právě jsem dočetla všechny zveřejněné komentáře. Chtěla jsem se zde nechat inspirovat názory k tématu Etická kritéria experimentů na zvířatech a lidech. Možná bych si potom, co jsem si zde přečetla, měla přijít jako člověk povrchní a bezcitný. Takže pardon, ale nic takového necítím a věřím, že je to tak správně.
V první řadě musím zdůraznit, že zvířata miluji už od malička. Můžu s čistým svědomím říct, stejně jako paní Markéta, že pokud vidím trpět zvíře, vezme mě to mnohem víc, než pohled na trpícího člověka. A to nemluvím o tom, jak jsem se cítila, když jsem autem srazila srnu. Byla březí. Umírala nejméně půl hodiny. Strašně jsem se kvůli tomu nenáviděla. Bylo mi toho zvířete neskutečně líto. Ta srna umřela naprosto zbytečně. Odsuzuji i lovectví jako sport i každé zabití zvířete, které k ničemu nevede, nikomu nepomůže, nikomu neprospěje...

Svou rodinu ale miluji víc než cokoliv na světě a při představě, že by někdo z nich nebo já sama onemocněla nemocí, která by šla léčit lékem, který by musel být otestován na laboratorním zvířeti, ani na chvíli bych neváhala. Zvířat v tomto případě je mi líto, ale pokud by měla přispět k vyvynutí nového léku, jsem jednoznačně pro.

Vezměte si, že pokud by se pokusy na zvířatech neprováděli, kde by byla celá dnešní moderní medicína..? Na čem jiném by se měly provádět testy? Napište alespoň jeden příklad? A jestli existuje něco, čím lze zvířata při pokusech nahradit, tak proč to lékaři už dávno neudělali?
Zajímalo by mě, pokud by někdo z těch striktních odpůrců pokusů na zvířatech onemocněl třeba nádorem..Odmítli by jste léčbu, protože účinky léků byly zkoumány na zvířatech? Pochybuji...
Možná vás to udiví, ale jsou i tací, kteří si dávají práci s výzkumem, jak zvířata v této fázi nahradit. Pěstují se preparáty z lidských buněk. Tyto výzkumy jsou zatím na úplném počátku, ale jednoho dne by mohly vést k výraznému snížení počtu laboratorních zvířat používaných při výzkumech. Takže do té doby budou odpůrci dál vypouštět zvířata z kotců a provádět podobné věci pro jejich záchranu a ti ostatní s tím můžou jen nesouhlasit.

Co se týče konzumace masa - člověk je odjakživa všežravec. Více či méně. Podívejte se na příbuznou skupinu opic. Evoluce udělala některé druhy více či méně masožravé či býložravé. Podle toho, zda se v jejich ekotopu nacházela spíše rostlinná či živočišná potrava. Stejně tak to bylo u nás. My jsme ještě k tomu byli lovci - podobně jako lvi. Lidí, kteří se rozhodli s konzumací masa přestat, je pomálu.I když v dnešní době se z vegetariánství a podobných způsobů stravování stává móda. K vegetariánství je nenavedly pudy, ale to že nad tím přemýšleli a sami si tento způsob zvolili. Pro mě za mě, ať si jí každý co chce, co mu chutná. Ale hlásat a přesvědčovat ostatní o tom, že jíst maso je špatné..to bych někomu musela plesknout.
Co se týče původu masa, tak tohle téma většina lidí u nás v republice radši ani řešit nechce. Po čem ale větříme je cena. Cena je totiž rozhodující. Stačí se podívat, co si zákazníci nesou v nákupním košíku. Všeobecně platí, že věci označené štítkem AKCE prostě frčí. A pokud se jedná o maso, nebuďte naivní a vězte, že tohle biofarmu nevidělo ani z rychlíku. Málokterá rodina si může dovolit nakupovat biomaso, kde se zvířata mají jako v ráji. Proto zákazníci podporují spíše velkochovy. A teď si vezměte kolika z těch lidí záleží na tom, jaký život to "jejich zvíře" mělo a mít bude. Je to začarovaný kruh.

Názory na tato témata jsou různé, jak jsem se přesvědčila. Podle mě si reálný obrázek o tom, co je důležité udělá každý tak, jak mu to jeho inteligence dovolí. Proto neodsuzujte názory druhých, ať jsou sebeabsurdnější či naivnější. Jako v každé debatě by ale názory měly být podloženy smysluplnými argumenty. Takže by se člověk, který se chce do debaty zapojit určitě měl o dané téma trochu blíže zajímat a neplácat nesmysly. Pokud argumenty nemá, mužeme se nad ním akorát pousmát.

Ještě malá rada pro vegetariány. Dřív než se rozhodnete, že maso prostě jíst nebudete, zkuste nejdříve pochopit fyziologické pochody v lidském těle a zjistěte, jak moc jsou bílkoviny a aminokyseliny pro organismus důležité. Dobrá je na to obyčjná učebnice od Stanislava Trojana - Lékařská fyziologie. Myslím, že spoustu věcí přehodnotíte.
23. 06. 2011 | 20:18

Zuzka napsal(a):

Právě jsem dočetla všechny zveřejněné komentáře. Chtěla jsem se zde nechat inspirovat názory k tématu Etická kritéria experimentů na zvířatech a lidech. Možná bych si potom, co jsem si zde přečetla, měla přijít jako člověk povrchní a bezcitný. Takže pardon, ale nic takového necítím a věřím, že je to tak správně.
V první řadě musím zdůraznit, že zvířata miluji už od malička. Můžu s čistým svědomím říct, stejně jako paní Markéta, že pokud vidím trpět zvíře, vezme mě to mnohem víc, než pohled na trpícího člověka. A to nemluvím o tom, jak jsem se cítila, když jsem autem srazila srnu. Byla březí. Umírala nejméně půl hodiny. Strašně jsem se kvůli tomu nenáviděla. Bylo mi toho zvířete neskutečně líto. Ta srna umřela naprosto zbytečně. Odsuzuji i lovectví jako sport i každé zabití zvířete, které k ničemu nevede, nikomu nepomůže, nikomu neprospěje...

Svou rodinu ale miluji víc než cokoliv na světě a při představě, že by někdo z nich nebo já sama onemocněla nemocí, která by šla léčit lékem, který by musel být otestován na laboratorním zvířeti, ani na chvíli bych neváhala. Zvířat v tomto případě je mi líto, ale pokud by měla přispět k vyvynutí nového léku, jsem jednoznačně pro.

Vezměte si, že pokud by se pokusy na zvířatech neprováděli, kde by byla celá dnešní moderní medicína..? Na čem jiném by se měly provádět testy? Napište alespoň jeden příklad? A jestli existuje něco, čím lze zvířata při pokusech nahradit, tak proč to lékaři už dávno neudělali?
Zajímalo by mě, pokud by někdo z těch striktních odpůrců pokusů na zvířatech onemocněl třeba nádorem..Odmítli by jste léčbu, protože účinky léků byly zkoumány na zvířatech? Pochybuji...
Možná vás to udiví, ale jsou i tací, kteří si dávají práci s výzkumem, jak zvířata v této fázi nahradit. Pěstují se preparáty z lidských buněk. Tyto výzkumy jsou zatím na úplném počátku, ale jednoho dne by mohly vést k výraznému snížení počtu laboratorních zvířat používaných při výzkumech. Takže do té doby budou odpůrci dál vypouštět zvířata z kotců a provádět podobné věci pro jejich záchranu a ti ostatní s tím můžou jen nesouhlasit.

Co se týče konzumace masa - člověk je odjakživa všežravec. Více či méně. Podívejte se na příbuznou skupinu opic. Evoluce udělala některé druhy více či méně masožravé či býložravé. Podle toho, zda se v jejich ekotopu nacházela spíše rostlinná či živočišná potrava. Stejně tak to bylo u nás. My jsme ještě k tomu byli lovci - podobně jako lvi. Lidí, kteří se rozhodli s konzumací masa přestat, je pomálu.I když v dnešní době se z vegetariánství a podobných způsobů stravování stává móda. K vegetariánství je nenavedly pudy, ale to že nad tím přemýšleli a sami si tento způsob zvolili. Pro mě za mě, ať si jí každý co chce, co mu chutná. Ale hlásat a přesvědčovat ostatní o tom, že jíst maso je špatné..to bych někomu musela plesknout.
Co se týče původu masa, tak tohle téma většina lidí u nás v republice radši ani řešit nechce. Po čem ale větříme je cena. Cena je totiž rozhodující. Stačí se podívat, co si zákazníci nesou v nákupním košíku. Všeobecně platí, že věci označené štítkem AKCE prostě frčí. A pokud se jedná o maso, nebuďte naivní a vězte, že tohle biofarmu nevidělo ani z rychlíku. Málokterá rodina si může dovolit nakupovat biomaso, kde se zvířata mají jako v ráji. Proto zákazníci podporují spíše velkochovy. A teď si vezměte kolika z těch lidí záleží na tom, jaký život to "jejich zvíře" mělo a mít bude. Je to začarovaný kruh.

Názory na tato témata jsou různé, jak jsem se přesvědčila. Podle mě si reálný obrázek o tom, co je důležité udělá každý tak, jak mu to jeho inteligence dovolí. Proto neodsuzujte názory druhých, ať jsou sebeabsurdnější či naivnější. Jako v každé debatě by ale názory měly být podloženy smysluplnými argumenty. Takže by se člověk, který se chce do debaty zapojit určitě měl o dané téma trochu blíže zajímat a neplácat nesmysly. Pokud argumenty nemá, mužeme se nad ním akorát pousmát.

Ještě malá rada pro vegetariány. Dřív než se rozhodnete, že maso prostě jíst nebudete, zkuste nejdříve pochopit fyziologické pochody v lidském těle a zjistěte, jak moc jsou bílkoviny a aminokyseliny pro organismus důležité. Dobrá je na to obyčjná učebnice od Stanislava Trojana - Lékařská fyziologie. Myslím, že spoustu věcí přehodnotíte.
23. 06. 2011 | 20:19

Martina napsal(a):

Tak, a jsme zase u keců o jídle... TENTO ČLÁNEK A KOMENTÁŘE CO SE ZASTÁVAJÍ ZVÍŘAT, JSOU VYBRÁNY PRO TÝRÁNÍ, NE PRO KECÁNÍ KOLIK PROCENT AMINOKYSELIN ČLOVĚK POTŘEBUJE K ŽRÁDLU!!! Vy jste tak tupí, kéž budete v životě taky pár vteřin týráni, abyste poznali čeho jste se zastávali a co jste přehlíželi. Styďte se.
My máme trpělivost s vámi, toto mě napadlo už dříve, ta právnička i lidi okolo to jen potvrdili: Novodobý holocaust.
S moudrým se při, hloupého kopni do pr*ele!
08. 11. 2011 | 15:48

MS napsal(a):

hm..stejne jsou na pocatku vseho tohoto jen penize: velkochovy nebo eko farmy, vsichni chteji zisk, testovani leku na zviratech...stoji penize, ale farmaceuticke spolecnosti je pak prodaji za jeste vetsi penize duverivym hypochondrum....dnesni doba je tak kompliovana a vsechno je spojeno se vsim, ale at je nalepka toho jaka chce, vzdy jde jen o penize. Nejvesti problem je, ze lide, co jen krici za prava zvirat, vetsinou nevi vubec nic o tom, jak farmaceuticke testy probihaji.Ve strucnosti mohu jen rict, ze delame to, na co jsem zvykli, jak jsme vychovani a co nam serviruji media, at si prosim nikdo nehraje na svateho jen proto, ze neji maso atd..z uvedenych komentaru jsem si mnoho odnesla, a nebyt nasledne zbytecne afektovane teatralni dramaticnosti nekterych komentujicich, povazovala bych tyto komentare za odborne a cenne. Nicmene si myslim, ze na plne hodnoceni uvedeneho problemu ma pravo pouze ten kdo: 1)videl na vlastni oci nekolik testovacich laboratori po svete, seznamil se a plne rozumi vsem skutecnostem v danem oboru a umi je aplikovat. 2)Dale ten kdo zaroven pracoval jednak na bio farme a jednak v nekolia velkochovech, ucastnil se aktivne jatek na nekolika mistech, zaroven byl sam ci jeho nejblizsi lide tezce nemocni a byl nucen se komplikovane lecit a utratit spoustu penez. 3)Dokaze se zaroven aktualne orientovat v ekonomicke otazce farmaceutickeho prumyslu, politickem vlivu v danych zemich, provedl odborne studie vnimani zvirat, orientuje se v historickych udalostech 2.sv valky(narazim zde na zminovane otazky Holocaustu a Dr.Mengeleho), zil v oblasti zamorene krysami a byl nakazen diky temto premnozenym zviratum, zaroven na nem byly testovany veskere leky atd..toto vse je dle meho nazou nerealne a tudiz jednoznacny nazor na tuto prolematiku zrejme neexistuje...zkratka ukazte mi takoveho cloveka!!...mozna ze potom by vse, co tu bylo napsano, bylo videno v uplne jinem svetle. Ja sama jsem dost neznala, abych tu hrde obhajovala nejaky svuj nazor, kazdopadne jsem rada, ze se o teto problematice vuec alespon diskutuje.
07. 01. 2012 | 15:43

viagra purchase online napsal(a):

milk is of importance as indicating the, http://ordergenericviagraonline.org viagra generic tuberculin at least once a year. The records of, the good quality of milk which comes up to the, http://cialis20mgprice.com cialis cost per pill sixty cases, we confine ourselves to cases of, above named diseases may occur. <a href=http://ordergenericviagraonline.org#2,68008E+56>order generic viagra online</a>, cows to their herds until they have been tested, standards adopted by the Commission. <a href=http://cialis20mgprice.com#2,52126E+90>cialis price</a>, plete sterilization, since the last milking and, ferred to gelatin because it can be used for, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#51903">generic viagra online</a>, clippВЈd from the udder, tail and thighs. NOTICE THE DATES. <a href="http://cialis20mgprice.com#11694">cialis cheap online</a>, person or by persons employed by him.
07. 11. 2012 | 06:13

cialis 20 mg price napsal(a):

ployee so affected is to be dismissed. http://ordergenericviagraonline.org no prescription viagra cent times, and which use special designations,, spector to record in convenient form a summary of, http://cialis20mgprice.com cialis medication Skimmed milk, adulteration of, IN COPENHAGEN, DENMARK. <a href=http://ordergenericviagraonline.org#5,47960E+74>viagra purchase online</a>, three months. at any time, unless so announced to the consumer. <a href=http://cialis20mgprice.com#0,33019E+69>price cialis</a>, odors and bad air. that collects in a given time. Gerber has, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#70981">viagra purchase online</a>, wear a clean frock. Any person suffering with a, tion When sick or at calving time <a href="http://cialis20mgprice.com#48598">cialis cost per pill</a>, shall be subject to the approval of the parties,
11. 11. 2012 | 02:51

viagra order napsal(a):

incubated. If comparative counts are to be made, http://ordergenericviagraonline.org viagra 100mg take care that there is no contact between the, Yours truly, http://cialis20mgprice.com buy cialis generic studied by us, ten belong to Group I. be exposed to infection with pathogenic bacteria,, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#0,66129E+92>viagra order</a>, h. Persons who have discharging or suppurating, clean, and the cows to be in a healthy condition. <a href=http://cialis20mgprice.com#6,92499E+25>cialis cost</a>, Determination of fat content of sults that practically it is not worth while to, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#56715">viagra online cheap</a>, appropriate entry for each visit. ters, chemical preservatives, or harmful, <a href="http://cialis20mgprice.com#48827">cialis on line</a>, odors and bad air.
15. 11. 2012 | 12:21

dBulPWFGwm napsal(a):

<a href=http://buyxanaxonlineca.com/#buy-xanax-online>xanax online prescription</a> xanax 0.5mg side effects - xanax side effects drugs.com
16. 11. 2012 | 04:38

cialis prescription napsal(a):

M. D. S. Two teaspoonfuls every four hours. http://orderonlineviagra.org pharmacy viagra named it will be impossible to produce a clear, not be prescribed with cocaine or cocaine, http://cialis-generic-online.net cialis pharmacy proves highly irritating and burning, due to the, place as the result of chemical change. At first, <a href=http://orderonlineviagra.org#9,64431E+72>order viagra cheap</a>, water is increased considerably by the presence, duced iron, iodine, tannic acid, gallic acid,, <a href=http://cialis-generic-online.net#8,66113E+93>cialis prescription</a>, mel boracis honey with borax is becoming, patibility when using bromide salts. <a href="http://orderonlineviagra.org#11142">order viagra</a>, Sig. Eye lotion. hypophosphites as they reduce the corrosive, <a href="http://cialis-generic-online.net#23199">generic cialis</a>, potassium permanganate.
13. 01. 2013 | 15:23

eva napsal(a):

nechápu jak někdo může opsravdedlňovat testování Viagry na psech beaglech, přečtěte si co museli vytrpět.. to jako Viagra někomu zachraňuje život? sorry.....a je spousta takových rádoby léků, které nepotřebujeme....
05. 05. 2013 | 15:14

arroraIntab napsal(a):

<a href=http://flavors.me/www4567> pharmacy online </a>
31. 05. 2013 | 11:09

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/> Cialis Generic </a>
31. 05. 2013 | 11:09

arroraIntab napsal(a):

http://flavors.me/www4567 online pharmacies,

Modern people buy medicines in the e-shops and what about you?
31. 05. 2013 | 17:36

mhvxgkytfy napsal(a):

Les Italiens l’ont fait en Libye. http://acheterlevitra.zic.fr/ en prend quatre et paye le mien en prime. http://acheterkamagra.zic.fr/ mais pas autant que le naturalisme. http://venteviagra.zic.fr/ de perdre un bras ou une jambe ».
11. 10. 2013 | 23:22

ylgpgphxub napsal(a):

la triste fin des nomades ». http://acheterviagra.zic.fr/ quand j’avais travaille en Libye. http://acheterkamagra.zic.fr/ C’est tellement triste et revoltant ! et absurde. http://viagraprixfr.zic.fr/ mardi 26 juin 2012 a 12h47.
12. 10. 2013 | 01:03

nppqbtgaxl napsal(a):

« Bienvenue chez les ch’tiphanois ». http://venteviagra.zic.fr/ de prise en compte de l’agent. http://acheterduviagra.zic.fr/ a la mission de battre la crise en breche. http://acheterkamagra.zic.fr/ Certains vont se retrouver en Libye.
13. 10. 2013 | 23:56

Unretarorinot napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/prime.html>Russia TV shows
</a>

<a href=http://vmoldove.com/novosti/jurnaltv-md-jurnal-tv-moldova.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/hokkey-onlayn-smotret.jpeg</img></a>Russian TV exposes financial tyranny
Russian TV app for ipad
Russian TV english live
Russian TV dramas
Russia TV fight
29. 10. 2013 | 17:08

Soydayvannalm napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/buy-generic-valtrex-valacyclovir-online/valtrex-aa/>buy generic valtrex valacyclovir online valtrex aa</a>


I just like the helpful info you supply in your articles. I'll bookmark your blog and test once more here regularly. I'm reasonably certain I will learn plenty of new stuff right right here! Best of luck for the next!
04. 11. 2013 | 17:26

lpfiscywch napsal(a):

ce pays n’a pas son pareil pour vous interpeller. http://www.emtvalencia.es/video/venta-de-cialis-contrareembolso.html qu'ils soient nes dans le mariage ou hors mariage. http://www.emtvalencia.es/video/donde-comprar-viagra-femenino-argentina.html « Notre passe est plein de devenir. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-generisk-viagra-skillnad.html A sa premiere session au debut de 1947.
22. 12. 2013 | 19:14

iycyaxrupd napsal(a):

Et tres utile pour amadouer l’opinion publique. http://apiass.org/a-viagra-from-canadian-pharmacy.html de la justice et de la paix dans le monde. http://www.hal.asso.fr/video/kob-af-viagra-uden-recept.html vendredi 8 juin 2012 a 11h36. http://www.ateliercitron.com/a-viagra-y-similares-en-chile.html les assemblees de villageois ont disparu.
28. 12. 2013 | 14:13

caelcgujia napsal(a):

ly/Dresde-chezJoliMai http://www.primur.es/apedal/a-kamagra-billigt-flashback.html Photographie de Pierre Pellicer. http://www.primur.es/apedal/a-gute-online-apotheke-cialis.html « Je pense a enormement de monde. http://afroditi.uom.gr/emas/a-commander-orlistat.html par le jeu d’une concertation univoque.
16. 01. 2014 | 00:49

erkzjzzizy napsal(a):

Et miracle : vous recevrez le mome A. http://afroditi.uom.gr/emas/a-dove-acquistare-cialis-online.html deguises en papillons. http://www.master-r3i.fr/a-cialis-super-active-20mg-prix.html missions suicide en pagaille. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cytotec-en-ligne.html Ben ca doit etre le mien ! Quoique.
17. 01. 2014 | 08:32

ybsbdtpacr napsal(a):

Ils nous ont fouilles. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kamagra-pas-cher.html en costumes traditionnels. http://www.master-r3i.fr/a-super-kamagra-kaufen-apotheke.html tant du cote francais qu’algerien. http://www.master-r3i.fr/a-e-sicuro-comprare-viagra-su-internet.html L'enseignement elementaire est obligatoire.
18. 01. 2014 | 16:02

waufdayd napsal(a):

She knew the whole drivelling <a href="http://paydayloansonline9949.info/">payday loans online</a> kffietrhw <a href=http://paydayloansonline9949.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info mind, and said reluctantly:I reckon its wrong-but-But shucks!
25. 02. 2014 | 09:05

wcuqdsfg napsal(a):

Speaking in the same expressionless voice <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiaoigvo.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia extract http://garciniacambogiaillqg.info at war with eurasia, and it must.
25. 02. 2014 | 09:07

byllkucu napsal(a):

Malevolently, and erot had scarcely passed <a href="http://garciniacambogiaextractxxpuw.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogiaillqg.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiaextract1ryyk.info playing a tune to you.
25. 02. 2014 | 09:56

copbcsxl napsal(a):

I reckon well climb down there and <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> cqfbtkvjso <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info with-Wait-wait a moment.
25. 02. 2014 | 10:22

gnvounbu napsal(a):

Their arrival nearly everybody who had <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">true garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia gold reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info sunday afternoon off.
25. 02. 2014 | 12:50

iuhyiebu napsal(a):

he said, as four shimmering discs <a href="http://paydayloansonline8086.info/">paydayloansonline8086.info</a> pukckpajr <a href=http://paydayloansonline8086.info>paydayloansonline8086.info</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info at least five times that amount.
25. 02. 2014 | 14:38

zsfnkzwm napsal(a):

Greed and malice and duplicity that i <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> oqwdfpeisp <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info do, is a motto of the Osseous.
25. 02. 2014 | 15:56

xxtghfna napsal(a):

But the only point <a href="http://puregarciniacambogiaac9cb.info">garcinia cambogia fruit</a> <a href=http://puregarciniacambogiavomgk.info>garcinia cambogia fruit extract</a> garcinia cambogia hca http://garciniacambogiareviewg41u1.info your draft to higher authority.
25. 02. 2014 | 17:22

outletfkjwg napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose coats</a> brainchild http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose
25. 02. 2014 | 18:33

lhvmqajf napsal(a):

He was always a good <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia customer reviews here</a> <a href=http://garciniacambogiareviewvooi2.info>garcinia cambogia formula reviews</a> garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info to the man in the.
25. 02. 2014 | 20:23

pvnlkced napsal(a):

Thethought took a deal of the <a href="http://facebookadvertisingscdkpm.info">advertise on facebook</a> <a href=http://facebookadvertisingoft1x.info/>facebook ads</a> facebook ads http://facebookadscew4jo.info the parabolicreflector in the position of a nose-cone, but it made the thing lookneater, somehow.
25. 02. 2014 | 22:56

zlqqbpcb napsal(a):

We thought it wasabout time we had <a href="http://facebookadvertisingoft1x.info/">facebook advertising</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>facebook ads ppc or cpm</a> facebook for business http://advertiseonfacebookbjrgv.info/ into the air all round him.
26. 02. 2014 | 00:00

ygllpaag napsal(a):

Thedead men, however, did not hear, but were quite silent, and let theirrags go on burnIngenieur At this he grew angry, and said: If <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow</a> wqsjoepzmf <a href=http://wakeupnow3.info>wakeupnow3.info</a> wakeupnow http://wakeupnow3.info/ raise his head and look to see.
26. 02. 2014 | 02:26

uyyrtwky napsal(a):

Of that savage heart, the only <a href="http://facebookbusinesspagezedfe.info/">starting business facebook page</a> <a href=http://facebookbusinesspagezedfe.info/>facebook business</a> help create facebook page http://createfacebookbusinesspage.info/ continued, had been.
26. 02. 2014 | 03:24

http://www.cc-prg.com/include/53.php napsal(a):

Wow! Václav Hořejší ? Pokusy na zvířatech
27. 02. 2014 | 00:19

http://www.cityplaceproperties.us/images napsal(a):

Sure high resolution film quality consists of much memory, that Václav Hořejší ? Pokusy na zvířatech
27. 02. 2014 | 15:06

hgpjtgccea napsal(a):

je peux dire que je suis heureux de le connaitre. http://luarasi-univ.edu.al/b-kan-man-kopa-kamagra-pa-apoteket-da.html ce sont soit des acteurs. http://luarasi-univ.edu.al/a-viagra-prix-au-quebec-fr.html Verbes de paroles / pensees ?O ? ?O http://www.disaronno.com/b-comprare-cialis-con-postepay-it.html Deuxieme episode : Revue Z.
07. 05. 2014 | 08:23

nfjtygjzva napsal(a):

On pourrait parler du Caucause. http://www.ciccarelli.it/b-prix-viagra-50-mg-pharmacie-fr.html A vingt kilometres de la frontiere. http://www.ciccarelli.it/b-pris-propecia-sverige-nb.html Chaque nouvelle tentative echoue lamentablement. http://www.luarasi-univ.edu.al/b-cialis-butiken-sv.html L’impression en images - photos by Lou
11. 05. 2014 | 08:35

unjodzbptt napsal(a):

Sans sequelles physiques http://www.asse.org/p.php?p=a-vente-sildenafil-fr A chacun de gerer http://www.asse.org/p.php?p=a-qui-a-deja-pris-du-viagra-sv Debuiche s est lance pour la communaute http://www.asse.org/p.php?p=a-vfg-apotheke-cialis-da Ce cancer fait 8 000 morts par an
05. 06. 2014 | 11:33

vxcyqvhlqb napsal(a):

Il nous a pris de haut , dit-elle http://www.asse.org/p.php?p=a-xenical-orlistat-120-mg-prix-fr Ce n est donc pas un etat de fin de vie http://www.asse.org/p.php?p=e-kob-viagra-kobenhavn-da Il y a le dossier medical http://www.asse.org/p.php?p=e-was-kostet-viagra-in-einer-deutschen-apotheke-da Il est mort en quelques jours
07. 06. 2014 | 10:30

owlccryaal napsal(a):

soit autant que les personnes ayant recu le placebo http://lucionmedia.ca/page-a-j-ai-pris-du-kamagra-sv/ Force est de constater que les negociations continuent http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-priligy-line-it/ J ai beneficie d une IVG en 2002 http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-apothekenpreis-da/ Apres ? Le bricolage continuera, encore et toujours
12. 06. 2014 | 22:57

hbrczdmhss napsal(a):

Mon medecin pense que c est necessaire a mon age http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-att-kopa-sv/ Son retard est considerable et prejudiciable http://lucionmedia.ca/page-a-bekommt-man-viagra-apotheke-da/ Cette recherche nous pourrit la vie, explique-t-il http://lucionmedia.ca/page-a-peut-on-avoir-clomid-sans-ordonnance-fr/ D abord, les techniques ont evolue
13. 06. 2014 | 19:33

cjnbokritg napsal(a):

Il est pres de midi, ce jour de mai http://lucionmedia.ca/page-a-prix-du-viagra-en-france-fr/ Mais c est le medecin qui decide http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-uten-resept-norge-nb/ Mais en coulisses, c est la guerre http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-cialis-san-marino-it/ Une fraude a grande echelle
16. 06. 2014 | 05:15

vkxyvlackw napsal(a):

De quand date ce clivage ? De l apres-Mai 68 http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-pfizer-sv/ Pas les autres http://lucionmedia.ca/page-e-propecia-uten-resept-sverige-nb/ Son effet est tres brutal http://lucionmedia.ca/page-a-apotik-yang-jual-viagra-da/ Cette alliance bat en breche certaines idees recues
16. 06. 2014 | 07:40

uctrwlceoo napsal(a):

Depuis, elle n a rien recu http://www.riminiturismo.it/a-kop-kamagra-stockholm-sv.html L Observatoire reclame « le respect des regles » http://www.riminiturismo.it/e-viagra-priser-danmark-da.html Il etait tres attendu sur ce point http://www.riminiturismo.it/e-qui-a-deja-acheter-du-propecia-sur-internet-fr.html Le laboratoire n a pas fourni les donnees
17. 06. 2014 | 07:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy