M.Topolánek a K.Hvížďala jako legitimní terče skupiny bratří Mašínů?

04. 08. 2010 | 20:32
Přečteno 19640 krát
Povšiml jsem si, že mě ve svém dnešním článku zmínil Tomáš Klvaňa.
Nazval mě (nesprávně) gándhíovským pacifistou a Mašíny s Paumerem postavil vedle Gabčíka a Kubiše do pomyslného českého Pantheonu. Podle mého názoru je toto srovnání pro Gabčíka a Kubiše urážkou.
T.Klvaňa zjevně záměrně zamlčuje to nejproblematičtější na akcích skupiny bratří Mašínových - bezohledné zabíjení nevinných lidí. Ničeho takového se hrdinové Gabčík a Kubiš nedopustili.


Byl jsem myslím před třemi lety první, kdo na Aktuálně.cz otevřel téma „bratří Mašínů“.
Úplně jsem se zhrozil, když přede dvěma lety udělil M.Topolánek Mašínům speciální premiérské vyznamenání.

Nyní se toto téma opět stalo aktuální v souvislosti s pohřbem člena této skupiny, M.Paumera.
Pohřbu se zúčastnili někteří vysocí ústavní činitelé a dali tak najevo, že činy této odbojové skupiny považují za chvályhodné.

S článkem k pohřbu M.Paumera přišel na Aktuálně.cz i významný publicista a komentátor K.Hvížďala.
Končí slovy:
„To, že se předseda vlády Petr Nečas, předseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová účastní ve středu 4. srpna 2010 v Poděbradech posledního rozloučení s Milanem Paumerem, je tedy jen symbolické vyjádření úcty k odporu proti nesvobodě a vrací nás do civilizace, v níž svoboda má vyšší hodnotu než život. Tento akt lze dokonce vidět jako začátek naší obrody.“

Není třeba zde znova podrobně opakovat známá fakta o této historii (viz třeba onen můj výše zmíněný článek a diskuse pod ním).
Lze pochopit, že se členové odbojové skupiny snažili dělat něco proti totalitnímu režimu; nelze ale podle mého názoru omluvit a dokonce označovat za úctyhodné to, že to realizovali zabíjením nevinných lidí (včetně podříznutí spoutaného a bezmocného člověka), loupežemi a žhářstvím, tedy nesporně teroristickými metodami. Komunistickému režimu jejich činnost navíc propagandisticky evidentně přišla jen vhod.

Člověka samozřejmě napadá, jestli by mezi legitimní cíle mašínovských odbojářů logicky nepatřili např. i frekventanti komunistického vojenského gymnázia včetně žáka Mirka Topolánka, Topolánkovi rodiče (oba členové KSČ, otec do roku 1970 v poměrně vysoké funkci), nebo režimní novinář, absolvent politologických studií v Moskvě Karel Hvížďala?

Závěrem snad moudrá slova diskutérky „jepice“ pod Hvížďalovým článkem:

„Historie skupiny bratří Mašínů není černobílá. Právo na ozbrojený odpor proti sprosté diktatuře, která popírá veškerá práva, zejména právo na spravedlivý soud, bezpochyby existuje. Ale každý člověk, který je v tomto smyslu hrdinou, protože se odvážil vystoupit za spravedlivou věc proti ohromné přesile, musí počítat s tím, že historií budou váženy i jeho jednotlivé činy. A že za ně může být i odsuzován.
V jedné vteřině jsi hrdina, v další se navíc můžeš stát vrahem. A pořád jsi to ty. Je těžké to přijmout. Pro všechny, zejména pro aktéry samotné.“


Myslím, že je velmi nevhodné heroizovat tento typ tragických hrdinů-vrahů...

Je naopak velmi potřeba neustále si s úctou připomínat opravdové hrdiny odboje, jakými byli Gabčík, Kubiš, otec bratří Mašínových, a tisíce dalších.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

je to tak jak pise jepice - zamer chvalyhodny,provedeni uz ne.otazka je jestli bychom na jejich miste to zvladli lepe.osobne verim ze masini nemeli v umyslu nikoho nevinneho vrazdit.proste akce se rozjela a ony nevinne obeti byly proste ve spatny cas na spatnem miste.jak rika stare prislovi - kdyz se kaci les letaji trisky.fakt je ze se jim podarilo se za hranice prostrilet a otazka je jestli by to dopadlo stejne kdyby jednali nejak v rukavickach.da se na to koukat tak ze jsou to civilni obeti vojenske akce?
04. 08. 2010 | 20:44

vlk napsal(a):

Pane profesore,
budu stručný. Díky za perfektní argumentacia skvělý blog.
Podepisuji každé písmeno.
04. 08. 2010 | 20:46

Supervizor napsal(a):

Mluvíte mi ze srdce pane profesore, když odboj, tedy ozbrojený boj, neopravňuje k nelidským válečným zločinům, a neobstojí žádné obhajování svinstva politickými způsoby - jednoduše to odporuje i Ženevské konvenci a vyznamenání je mezinárodní ostuda.

Kdyby zabili v sebeobraně při obklíčení - prosím, ale takto.......
04. 08. 2010 | 20:48

hoven napsal(a):

já si myslim, že nemužeme hodnotit činy mašínů dnešníma očima, ale očima te doby. když tady hořejší dramaticky líčí ty podrobnosti , tak jde z toho hruza. samozřejmě. taky by mohl někdy někdo napsat blog o povalečnem vyhánění němců a barvitě se rozepsat jak někteří příslušníci "revolučních gard" (rozuměj za války připo...í udavači, kteří vylezli ze svých krysích děr a prokázali poválečnou bojovnost , aby se z nich roce 48 stali perspektivní členové KSČ) uřezávali mladým němkám ňadra. což se skutečně stalo. taková byla doba, chápání lidských práv, násilí a všeho bylo uplně někde jinde než neska. mašínové za války bojovali proti nacistum, po roce 48 proti komunistum. musime ty jejich činy hodnotit očima te doby, padesátých let, kdy komunisti a jejich patolízalové vraždili, loupili, spustili teror. hořejší zná 50. leta jenom z 30 případů majora zemana, já taky, ale já sem se tim ovlivnit nenechal.
04. 08. 2010 | 20:51

almost glossed™ napsal(a):

Klvaňa se snaží ospravedlnit čin tím, že aktéři byli ze svého pohledu "ve válce".

Konkrétně uvádí: "Na jedné straně je tu obdiv k jejich statečnosti: jako jedni z mála Čechů bojovali ve válce, kterou jim komunistický režim vyhlásil."

Jakoby ve válce bylo podřezávání znehybnělých zajatců legitimní.

Nenápadně a sofistikovaněji (o to nebezpečněji jeho propaganda působí". Pod jeho článkem http://blog.aktualne.centru... dokonce kdosi jásá, že nejde o prvoplánovou agitku. Prvoplánová tedy rozhodně není. Jen posouvá hranice přijatelného zase o kus dál.

Mám dojem, že žiji ve zlém snu. Snad se probudím.
04. 08. 2010 | 20:56

Supervizor napsal(a):

hoven: vy nechápete, že válečné i poválečné zločiny zůstávají neomluvitelnými zločiny a je jedno na které straně se staly!!
04. 08. 2010 | 20:56

Realista napsal(a):

Pro mě jsou hrdinové třeba členové skupiny Black panthers v USA, kteří v 60týc letech minulého století bojovali proti rasovému a sociálnímu útlaku. A ano, při jejich ozbrojených akcích padlo i několik služebníků establishmentu - policistů.
04. 08. 2010 | 21:00

silspok napsal(a):

K pane Klvanovi ...

1) Masinove nebyl organizovany odboj, ale skupinka 5 osob snazicich se uprchnout ...

2) K textu "Je pravděpodobné, že kdyby k atentátu nedošlo, mohl mít protektorát klidnější průběh. Lidé, kteří byli popraveni, by přežili ...". Pan Klvana zrejme netusi, ze Hitler povazoval Heidricha jakozto oddaneho nacistu za sveho nastupce v pripade, ze by se mu neco stalo ... Srovnavat atentat na Heidricha a podrezani spoutaneho radoveho policajta je dost zcestne ... pan Klvana uz nam nicmene ostatne ukazal jak to vidi s tim odbojem, jak ma jasno v rezimech a jak umi sofistikovane bez krouceni hajit vec ...
04. 08. 2010 | 21:01

honza napsal(a):

ten blog nemá chybu, ....
to hoven: je mi Vás upřímně líto ...
04. 08. 2010 | 21:03

hoven napsal(a):

supervisor,
nesouhlasim, asi těžko bude neska někdo rudý armádě vyčítat nějakýho bez soudu u zdi zastřelenýho němce. i když to byl zločin.
04. 08. 2010 | 21:04

hoven napsal(a):

realista,
v demokracii se nemusí bojovat proti utisku nasilím, ale u soudu. kdo v demokracii a právním státě používá násilí, je terorista. už to alespon trošku začínáš chápat ten rozdíl????
04. 08. 2010 | 21:07

Tencokida Hnuj napsal(a):

Václav Hořejší
Já bych se cítil nálepkou pana Klvani " gandhiovským pacifistou", být Vámi, také uražen.
Ale z povolanějších úst bych se cítil být spíše vyznamenán.

Mějte se.
04. 08. 2010 | 21:08

Michal Macek napsal(a):

almost glossed:

vrazdeni zajatcu je samozrejme zlocin ale pokud prijmemem premisu ze jsme ve valce tak se muze lehce naskytnou situace kdy to udelat musite pokud chcete dosahnout sveho cile a nebo pokud chcete prezit.v nekerych situacich se proste zajatci neberou.zapalovani vzdavajicich se nemcu plamenometem je jiste taky zlocin ale ja se nejak nemuzu prinutit zlobit se kluky z plaze omaha ze to delali....
04. 08. 2010 | 21:12

Supervizor napsal(a):

Hoven: taky nesouhlasím, vy evidentně nechápete, že za války se děly na obou stranách válečné zločiny a ani na jedné nejsou omluvitelné. Ne vše se podařilo a podaří potrestat. Mimochodem to vypadá, že ani netušíte, že Americká armáda vězní vlastní příslušníky ozbrojených sil odsouzené za válečné zločiny spáchané v této době. Víc necítím potřebu vám rozlepit oči a logickou mysl.
04. 08. 2010 | 21:12

Werner napsal(a):

Hoven: Jestli se obyčejný člověk tj. člověk bez milionů, bez konexi, v boji se státním molochem respektive s miliardáři v tomto systému u soudu dočká spravedlnosti tak jste čínský bůh srandy! To by tu týdně muselo být tak 100 mstitelů typu mašíni!
04. 08. 2010 | 21:14

Realista napsal(a):

hoven: V té tvojí nejdemokratičtější, nejsvobodnější a nejspravedlivější zemi zemi USA existovali až do počátku občané druhé kategorie, kteří měli omezené možnosti kde bydlet, kde studovat, pracovní uplatnění, kde nakupovat, doprava... A skutečně to nebylo zrušeno jenom u soudu, ale až po mnoha letech masivních nátlakových akcí, akcí občanské nepoposlušnosti, demonstrací a stávek. A spousta něchto akcí šla mimo hranice zákona. Dovedu si představit, že zrovna ty bys byl ten první, kdo by křičel, aby ty "výtržníky" zastavili i za použití násilí (a taky se tak skutečně dělo).
04. 08. 2010 | 21:15

Realista napsal(a):

hoven: vypadlo mi tam do počátku 70tých let
04. 08. 2010 | 21:16

hoven napsal(a):

supervisor,
ja netvrdim, že by se zločiny neměly trestat, akorát považuju za nemožný určit v takový době co je zločin a co ne. rudá armáda dobývá berlín, používají dělostřelectvo. samozřejmě zabijí spoustu civilistů. je to zločin?? a kdo by teda měl být souzen??? ti vojáci, nebo jejich generálové, nebo samotný generalisimus pepča stalin, který to nařídil???
04. 08. 2010 | 21:18

skeptický napsal(a):

Ještě,že měli mapu a kompas.Ten si taky museli za něco koupit.Jinak by se taky mohli prostřílet do Ruska.Co kdyby chtěli spáchat atentát na Stalina?
04. 08. 2010 | 21:18

hoven napsal(a):

realista,
moje země je čr.
04. 08. 2010 | 21:21

Werner napsal(a):

hoven: Aha, myslíš že by se rudá armáda k tomu Berlínu někdy dostala, kdyby na Rusko jeden desátník o 4 roky dříve nevypustil svojí armádu plnou humanistu, blábolisto?
04. 08. 2010 | 21:22

hoven napsal(a):

werner,
jo dočká. ale má to těžší. v totalitě ani nedostane šanci.
04. 08. 2010 | 21:24

Werner napsal(a):

hoven: Ty fakt žiješ v ČR? Nebydlíš někde na samotě nebo v izolaci?
04. 08. 2010 | 21:28

hoven napsal(a):

werner,
neviš o čem tu se supervisorem diskutujeme, tak shut the fuck up. seš jako malý dítě, co přijde uprostřed filmu a každýho se ptá proč se zrovna děje, co se děje.
04. 08. 2010 | 21:29

Lenka Pšeničková napsal(a):

Myslím, že velkým hrdinou dnešní doby by mohl být kdokoli, kdo by nás - jakýmikoli prostředky - zbavil Havla, Klause a té družiny ODS, která se dnes až příliš servilně klaněla vrahovi Paumerovi... Byl by to boj za svobodu nebo ne? Pokud vražda (která je vždy vraždou) byla tehdy "něco jiného", mohla by být také v případě nenáviděných politiků "něco jiného", ne?
04. 08. 2010 | 21:31

hoven napsal(a):

lenka pšeničková,
pokud by se ODS prohlásila za vedoucí sílu, všechny ostatní strany zlikvidovala, zrušila volby a svobodu tisku, žačala tu věšet lidi z politických důvodů a zavírat je do uranových koncentráků, pak jo. pak klidně bojuj.
04. 08. 2010 | 21:37

Vico napsal(a):

A.G. + M.M. : využiji vašeho dialogu - no likvidace zajatců plamenometem v mimořádné situaci se snad dá pochopit. V tom ohledu bych i názoru M.M. rozumněl.

Problém té naší dnešní "kafkárny" tkví v tom, že tady se ten kontroverzní čin nechápe, ale ROVNOU heroizuje a velkolepě oslavuje za přítomnosti nejvyšších ústavních činitelů.

Svázaný a jak dobytče zařízlý pokladník. Kdyby žil Alfons Mucha, mohl by tu scénu domalovat do Slovanské epopeje. K dovršení všeho předseda vlády, který se před lety chtěl udělat nebo oddělat/nakonec si vybral třetí variantu a podělal se/ tam něco oslavně mektá. Ještě chybělo, aby si klekl.

Nic povznášející to, vážení , teda není.
04. 08. 2010 | 21:38

Werner napsal(a):

hovene: Mě jen zajímalo jestli fakt věříš tomu že se v této zemi můžeš dovolat spravedlnosti a ty jsi asi poslední ufo které tomu věří! Bože ty musíš být naivní tvoreček!)))) No nic diskutuj je to veselé!)))
04. 08. 2010 | 21:38

JenTak napsal(a):

Když ono je to tak, že tzv. "praví" levičáci s pravičáky budou vždy vidět černobíle, a nebudou chápat argumenty jiných.

Pokusím se to popsat vlastními slovy. Mašínova skupina by měla být vyznamenána in memoriam za odboj po jejich popravě za vraždu.
04. 08. 2010 | 21:39

orbitus napsal(a):

Je to sprostota stavět Gabčíka vedle Paumera, ale na sprostou až debilní propagandu současného režimu jsme si už zvykli, takže to zas tak nikoho nepřekvapí.
Je to impotence a nelegalita současného režimu co ho nutí vytvářet nějakou alespoň vylhanou identitu, v tomto případě jakéhsi neexistujícího "třetího odboje".
Skutečná identita režimu je fašismus, který je sice pečlivě maskovám, ale který mu čouhá jako sláma z bot.
04. 08. 2010 | 21:40

hoven napsal(a):

werner,
jo věřim. nakonec se možná i kajínek dočká.
04. 08. 2010 | 21:41

Supervizor napsal(a):

Hoven: válka a válčení obecně přináší utrpení a svinstvo na obou stranách konfliktu. Ti, kteří navíc zacházejí se zajatci způsobem odporujícím Ženevské konvenci se potom nazývají válečnými zločinci. Ženevské konvence konstatují zcela jasně, že všechny osoby, které se vzdají na bojišti musejí být považovány za válečné zajatce, ochraňované Ženevskou konvencí, dokud kompetentní soud nerozhodne jinak. Jednoduše proto aby nedocházelo ke zbytečným neomluvitelným masakrům a excesům proti lidskosti. Ve válce se těžko hledá co je a není spravedlivé, ale dle Ženevské konvence se i rozlišuje co je naprosto neomluvitelné.
04. 08. 2010 | 21:44

hoven napsal(a):

já si osobně myslim, že komunisti nenávidí mašíny, protože se nenechali zastrašit, protože nebyly ty ovce. o ty mrtví vubec nejde, od kdy komoušum záleží na lidských životech?????? vždyt kdo povraždil víc nevinných lidí než komunisti?? ani nacisti ne.
04. 08. 2010 | 21:45

mb napsal(a):

ty kráso ...Hořejší ...

proč se za protektorátu neprováděl odboj ?

protože to bylo zakázané ...

Pokud jejich ( mašínů ) odkaz bagatelizujeme poměřováním nákladů a výnosů jejich odboje, přikládáme další kamínek do mozaiky klišé, že Češi jsou KONFORMISTÉ A ZBABĚLCI ( Z. Petráček ) ...

prostě jo ... stálo to za to ... že aspoň někdo v čechách nebyl zbabělej ...

no jo no ....
04. 08. 2010 | 21:46

hoven napsal(a):

supervisor,
druhá sv. válka a ženevský konvence??? hahahaha, tomu přece ani sám nevěříš. to je jako kdybych napsal křížová výprava fridricha barbarrosi a ženevský konvence. mimochodem, pokud by barbarrosa zvolil moře a ne pochod po souši, svět by neska vubec neznal islám. bylo by to neznámý slovo.
04. 08. 2010 | 21:50

trek napsal(a):

mb: pokud si slůvko odboj vysvětlujete jako možnost vraždit lidi jako slepice a nebo prasata, tak je mi vás upřímě líto a evidentně nevíte co znamená slůvko hrdinství.
04. 08. 2010 | 21:52

mb napsal(a):

že aspoň někdo nedržel hubu a krok ... za to když brát chtěli vám nebe, že jste jim kývali, bože tak trapně ...

(zástupy lidí jdou pozpátku vpřed tak jako raci, zbabělost hostii každý si pozvedá pálí ho dlaň ... mnozí se stydí že stavěli svět, některý zvrací, dávaje bestii ze svého oběda povinnou daň ....
04. 08. 2010 | 21:53

mb napsal(a):

trek ... nesouhlasím .... odboj provadeli chvilku ... pak uz videli ze na to nemaj , tak se aspon prostříleli na západ ... klobouk dolů ....
04. 08. 2010 | 21:54

Supervizor napsal(a):

hoven: a co takhle naprosto zbytečná vražda spoutané osoby, která již nijak nemohla překážet v kýženém útěku. To je teda úlet, že to spousta lidí není schopna pojmout a pochopit.
04. 08. 2010 | 21:55

Béda napsal(a):

mb,

Za protektorátu se neprováděl odboj? http://www.dejepis.com/inde...

K poznámce, že aspoň v Čechách někdo nebyl zbabělej. Já myslím, že kriminálníků bylo i v té době dost. Jenom doposud nikdo nezačal v jejich konání hledat politický kontext a dělat z nich hrdiny. Ostatně, co nebylo ještě může klidně být. Hrdinové došli a tak je potřeba je urychleně vyrobit. Když se chce, všechno jde.
04. 08. 2010 | 21:56

mb napsal(a):

beda ... to byla hyperbola ( a ještě ne moje ... petráčkova )
04. 08. 2010 | 21:58

stále rebel napsal(a):

Tak se nám sešli, soudruzi svazáci Topolánek, Hvižďala, Nečas a další reprezentanti minulého režimu a ti, kteří proti tomuto režimu bojovali „zvláštními“ prostředky. Jsou to opravdoví demokraté, jedni jako druzí a v boji za tu jejich „demokracii“ jim na životě jiných lidí moc nezáleží. Výsledkem této symbiózy zřejmě bude něco nového „ušlechtilého“, i když ti starší asi řeknou, to tu už bylo.
04. 08. 2010 | 21:59

noether napsal(a):

Já ty Mašínovic sociopaty a jejich intima z lékařského hlediska v podstatě chápu. Prostě se tak nějak nesrovnali s novým prostředím. Ale dělat z nich hrdiny? Jsou to stejný lumpové, jako byli bolševíci. Jó, to kdyby měli skalp takovýho Gottwalda ...
04. 08. 2010 | 21:59

hoven napsal(a):

supervizor,
kdyby ho nezabili, tak by je prozdradil a komunisti by je pověsili. šlo o život. jak by ses choval ty v situaci, kdy by ti šlo o život.??? ty to nevíš, protože si v takový situaci nikdy nebyl. třeba bys napráskal gestapu celou tvou rodinu. a nebo ne. nikdo z nás to neví, jak bysme se zachovali v tý době a v tý situaci.
04. 08. 2010 | 22:00

almost glossed™ napsal(a):

M.M: Chystal jsem se odpovědět přesně to, co napsal Vico.

Problém je v té výrobě hrdinů. Navíc dnes se o tom (zatím) ještě diskutuje, zítra už to může být obdiv povinný. To už tady bylo.
04. 08. 2010 | 22:00

jjj napsal(a):

Prof. Hořejší. Jestliže-li takhle uvažujete, potom je mě vás líto. Co byste říkal, kdyby národ měl studenta J.Palacha za prachsprostého sebevraha (s vyloučením pořbení na hřbitově). Místo článku byste se měl zabít. Stáváte se nejodpornějším blogařem na Aktuálně. Nejste náhodou Robert Poch z idnes? Klvaňa, vy, Hvížďala atd. prostě napsalo svůj názor. Je vám přes 61 let. Jako byste byl akcentovaná osobnost. Ach jo?
04. 08. 2010 | 22:02

mb napsal(a):

sprostej sebevrah Palach ... ( :-)
04. 08. 2010 | 22:04

Supervizor napsal(a):

hoven: píšete nesmysly, jsou přesně známy posloupnosti dějů, takže vaše modelová situace není relevantní tomu v čem se nacházeli oni, jednoduše nemuseli udělat to co udělali.
04. 08. 2010 | 22:05

Belgičan napsal(a):

Kdo vyje s vlky musí počítat s tím, že bude spolu s vlky zastřelen.

Proto si myslím, že odpověď na otázku:
"Člověka samozřejmě napadá, jestli by mezi legitimní cíle mašínovských odbojářů logicky nepatřili např. i frekventanti komunistického vojenského gymnázia včetně žáka Mirka Topolánka, Topolánkovi rodiče (oba členové KSČ, otec do roku 1970 v poměrně vysoké funkci), nebo režimní novinář, absolvent politologických studií v Moskvě Karel Hvížďala?"
zní ano, zcela legitimní cíle.

Otázka je, jak by odpověděli jmenovaní. V případě, že by řekli, samozřejmě ano, byli jsme legitimnímy cíly lidí jako Mašínů, mohli bychom je považovat za jedince, kteří se vyrovnali se svou neslavnou minulostí.

Otázkou další je, kolik z dnešních kritiků Paunera a Mašínů byli schopni se vyrovnat se svou vlastní minulostí. Sotva některý, že ano? Podle hesla: být komunistou je normální, být Paunerem je zločin.

Vybojovat si svobodu se zbraní v ruce a přitom někoho, kdo mi mou svobodu chce ukrást zabít je legitimní.
Naopak, podílet se na krádeži svobody jedinců, či celých národů legitimní není.

P.S.
Vůbec nejhnusnější lidé jsou ti do r. 1990 straníci a od r. 1990 křesťané. Ti si myslí, že nad ně není.
04. 08. 2010 | 22:06

hoven napsal(a):

supervisor,
tak to ví jenom oni. nikdo jinej tam nebyl. moje přesvědčení je takový, že nezabíjeli pro radost, ale ze strachu z prozrazení.
04. 08. 2010 | 22:09

mb napsal(a):

až na ty křestany souhl. s belgičanem ...

zejména se mi líbí tato jeho věta, která je , jak myslím vypovídající: BÝT KOMUNISTOU JE NORMÁLNÍ, BÝT PAUMEREM JE ZLOČIN ...
04. 08. 2010 | 22:09

orbitus napsal(a):

Hvížďala, ten mě vždycky rozesměje. Tenhle pravicový demagog si s ničím nedělá hlavu. Prostě zaleje svojí vodovatou omáčkou a servíruje.
V jeho ideologickým kafemlejnku je místo pro jakoukoli myslitelnou věc od dámských vložek po Mašíny. Všechno semele do instantního ideologického štrůdlu, jehož chuť je už desítky let naprosto stejná.

Uvažuju nad tím, že by nebylo těžké napsat počítačový program, který by dělal to co dělá Hvížďala automaticky. Na začátku by se zadaly vstupní údaje a aplikace by je zpracovala a pak už jen vyplivla agitku.
04. 08. 2010 | 22:11

Realista napsal(a):

Otázka na Belgičana : A jak se díváte z morálního hlediska na ty, kteří byli před r.89 ve straně a teď jsou velcí pravičáci a podnikatelé ? A jak se díváte na ty, kteří se díky postavení rodičů za komunistického režimu (členství ve straně nebo přímo podílem na moci) stali podnikatelskou elitou tohoto státu ?
04. 08. 2010 | 22:14

mb napsal(a):

Realista , dobré otázky, to je to, co v současnosti pálí náš stát ... cesta nikam nevede ...

(leda k nové revoluci, ale ta by pravděbodobně neměla smysl)
04. 08. 2010 | 22:17

mb napsal(a):

to realista - nechat vyhnít ??? ale oni nevyhnijou, koupí si falešné tituly ??? nevím co s tím
04. 08. 2010 | 22:18

voroshilov napsal(a):

mb:
Kdyz nevis tak nepis,budes za chytreho!
04. 08. 2010 | 22:21

Belgičan napsal(a):

Realisto,
to jsou ta největší hovada. Alespoň ti co je osobně znám. Někteří z nich jsou ale i v ČSSD a KDU. Prostě korouhvičky.
04. 08. 2010 | 22:22

Realista napsal(a):

mb: Domnívám se, že se nacházíme v podobné situaci jako Záp. Německo v 60tých letech, kdy byla vláda, veřejní činitelé a úřady prolezlé skrz naskrz bývalými nacisty, členy NSDAP. V německu (a ve španělsku po konci frankistického režimu)je prostě "recyklovali", stali se z nich demokrati.
04. 08. 2010 | 22:23

Skogen napsal(a):

Belgičan, máte pěnu u úst, je to neslušné.

Neslušné je také usilovat o život jiných jinak než v přímém krajním ohrožení, o chladnokrevném plánování nemluvě.

Neslušná je konečně adorace zabíjení. Navíc může vést k (některými kupodivu) nečekaným důsledkům.

Kdo se hodlá chovat neslušně, musí počítat s tím, že nebude počítán mezi slušné lidi.
04. 08. 2010 | 22:25

mb napsal(a):

ale realista máš nějaký jiný recept ??

je to prostě společností prorostlé ( jako předtím komunisté ) 1 komunista v každé (širší?) rodině ....

nemam recept ... ale pravda asi je že pravě tito ´takypodnikatelé´ se vyžívají v korupci a odčerpávají veřejné zdroje, které pak jinde chybí ...

je to jejich nátura, ´lidé zvláštního ražení´

recept nemám .... pokud jste věřící, můžete se utěšovat, že jim to nejvyšší spočte u nejvyššího soudu ....

takovej Klaus ...
04. 08. 2010 | 22:27

Winston napsal(a):

Chystá se film ZAtím dobrý podle knihy Nováka a téma jsou Mašíni.
Bude z toho další rozbroj v národě. Každý může mít svůj názor na věc, nicméně nebojovnost, ba zbabělost je naším národním symbolem.
Jan Žižka byl po 200 let brán jako vrah, lupič, žhář.
Pak se inteletuálové, včetně Palackého, Nerudy a dalších otočili a hle - byl to hrdina.
Posléze si žižku přivlastnili přes Jiráska komunisté.
Tak to u nás chodí.
Parašutisté nám sedí víc morálně, protože většina z nás nežila. Mašíni nikoli, protože kolaborace s režímem komunistů pokračuje dodnes, pane profesore.
ZA dvacet, třicet let, až vymřou ti z nás, kteří kolaborovali s režimem komunistů - to bude asi jiné
04. 08. 2010 | 22:28

Skogen napsal(a):

mb, vcelku by stačilo, kdyby podnikavci ve společnosti požívali oprávněného statutu, t.j., kdyby jejich prestiž nebyla určena toliko penězi. K tomu společnost musí dozrát, řekl bych, že se tak pozvolna děje.
04. 08. 2010 | 22:30

גולם napsal(a):

Je Václav Hořejší legitimním terčem? A je čertem?
04. 08. 2010 | 22:30

mb napsal(a):

to skogen ... zavidim vam vas optimizmus ....
04. 08. 2010 | 22:31

Belgičan napsal(a):

Realisto,
v Německu tomu bylo jinak.
1. Němci veleli sami sobě a tudíž jejich nacistické špičky(ne ty úolně nahoře) byli schopní lidé. U nás to byli pořád jen vazalové s jedinou funkcí - udržet pořádek. Mozek byl v Moskvě.
2. Němci se velmi rychle vyrovnali se svou zkušeností. Totálně zničené hospodářství této duchovní změně překvapivě pomohlo. V šedesátých letech běžně investovali v Německu židé.
3. Fašismus netrval tak dlouho jako komunismus a nezničil tolik morálních hodnot v lidech.
...
Rozdílů je víc.
04. 08. 2010 | 22:31

Skogen napsal(a):

mb, no tak prozatím už jsme si zvykli, že házet bílé koně do Orlíku je fuj. Třeba to časem dotáhneme i na další formy zabíjení a posléze i na lehčí delikty ;)
04. 08. 2010 | 22:35

Belgičan napsal(a):

Skogen,
já nechci být slušný, já chci být svobodný! Pro mou svobodu jsem schopen zabíjet. Ať se Vám to líbí, nebo ne. A pokud vycítím, že mi jdete po mé svobodě, mám pěnu u huby, logicky.
04. 08. 2010 | 22:36

voroshilov napsal(a):

Belgican:
Nemci tak uspesne veleli sami sobe ze skoncili bez poloviny uzemi a jeste byli rozdeleni na dva protektoraty.
Nemcum byla predstavena pomoc prave jako protivaha socialistickemu taboru,stejne jako Japonsku a Jizni Koreji proti komunismu.
Chci vedet jake moralni hodnoty zavrhoval komunismus?
04. 08. 2010 | 22:38

Skogen napsal(a):

Belgičan, nacisti si především nebrali servítky, Moskva přece jen nezasahovala jinak než "přátelskými radami"..
04. 08. 2010 | 22:38

Skogen napsal(a):

Belgičan, jenže slušnost je nezbytnou podmínkou svobody. Svoboda totiž není totéž co anarchie, pokud chcete být svobodný mezi lidmi. Pro život mezi lidmi je totiž důležité přijmout některé obecné zásady za své tak, aby s vaším pocitem svobody nekolidovaly. Jinak bohužel nebudete schopen mezi lidmi svobodně existovat.
04. 08. 2010 | 22:42

Al Jouda napsal(a):

Vezměme to v poměru nevinní zabití Mašíny k nevinným zabitým komunisty. Početně zřejmě převažují nevinní zabití komunisty.Takže jednání Mašínů je tímto ospravedlnitelné.
04. 08. 2010 | 22:44

Skogen napsal(a):

Al Jouda, jestliže přijmu za své, že většina joudů jsou mamlasové, kdo pak budete vy?

Něco je přece principiální a nelze to elativizovat. Třeba jako zabíjení dětí ve válce. Jestliže omluvíte vědomé zabíjení dětí tím, že se v poměru k celkovým oětem jedná o početní zlomek, pak je to podle mého chybný postoj.
04. 08. 2010 | 22:48

Realista napsal(a):

Belgičan: Něco na tom může být. Jde o to, zda připustíme, že člověk si může uchovat svou morální integritu, byť z oportunistických důvodů kolaboraval s režimem a v následném režimu se z něj stal demokrat a užitečný člen společnosti.
04. 08. 2010 | 22:49

voroshilov napsal(a):

Mne by zajimalo o jake svobode tady porad kecate?
Hoven nebo Belgican maji svobodu neplatit dane,neuposlechnout rozkaz policisty,jet na cervenou,prebihat krizovatku kdy se mu zachce,porusovat nocni klid,odejit z hospody bez placeni?
Belgican ani nevi ze v Belgii je kralovskym vynosem zakazano sbirat houby,mel by se postavit takove zvuli se zbrani v ruce!
04. 08. 2010 | 22:50

Klíč napsal(a):

Jeden můj kamarád sem kdysi napsal:

Zákon č. 115/1946 Sb., o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků:

„...Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a JEHOŽ ÚČELEM BYLO PŘISPĚTI K BOJI O ZNOVUNABYTÍ SVOBODY ČECHŮ A SLOVÁKŮ nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li by jinak podle platných předpisů trestné...“

Já osobně nevidím rozdíl mezi partyzánským bojem vedeným proti nacionálním socialistům a proti komunistům...
04. 08. 2010 | 22:50

Belgičan napsal(a):

voroshilov,
asi žijeme každý na jiné planetě. Nebo neumíte číst. Popř to máte trochu popletené. Zavrhovat a ničit je rozdíl. Alespoň pro mne.

Skogen,
podle Vás byla invaze v 1968 "přátelská rada"?
04. 08. 2010 | 22:51

Pestilence napsal(a):

Jeden můj kamarád sem kdysi napsal připomínku, kterou si dovolím ocitovat:

Zákon č. 115/1946 Sb., o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků:
„...Jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a JEHOŽ ÚČELEM BYLO PŘISPĚTI K BOJI O ZNOVUNABYTÍ SVOBODY ČECHŮ A SLOVÁKŮ nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li by jinak podle platných předpisů trestné...“

Já osobně nevidím rozdíl mezi partyzánským bojem vedeným proti nacionálním socialistům a proti komunistům...
04. 08. 2010 | 22:52

voroshilov napsal(a):

Klic:
Ja osobne nevidim rozdil mezi okupantskou a narodni vladou pokud jsou okupanti laskavejsi a moudrejsi nez puvodni vlada neni obcanum jedno komu platit dane?
04. 08. 2010 | 22:53

mb napsal(a):

vorošilov nechcete jít diskutovat jinam, třeba na kubu nebo do severní koreje ?
04. 08. 2010 | 22:55

voroshilov napsal(a):

Klic,Palestinec:
Nemuzete udelat v tech nickach poradek?
04. 08. 2010 | 22:55

Klíč napsal(a):

Sorry za duplicitu a dva nicky. ReCaptcha, jméno, splet jsem se...
04. 08. 2010 | 22:56

voroshilov napsal(a):

Mb:
Ja nediskutuji,ja se proste bavim!
Pokud mi predem chcete poradit jak spravne diskutovat odpovim otazkou:Myslite ze o to stojim?
04. 08. 2010 | 22:57

mb napsal(a):

ja vim že se bavíte ... škoda že ne na kube nebo tak ... někdo tu prostě musí hrát roli bolševické sračky .... aspon ten hokej že vyšel .......
04. 08. 2010 | 22:58

Artur napsal(a):

Všichni, co tady diskutují, zapomněli na jednu věc! Evropu po válce nerozdělili čeští komunisté, ale vítězné mocnosti, které si rozdělili osvobozená území! Je více než naivní si myslet, že ve východní části osvobozených zemí mohl vzniknout kapitalismus - stejně, jako je naivní si myslet, že v západních částech by mohl vzniknout socialismus. Prostě pravidla byla daná a obě strany si je bránili - a to za každou cenu. Nastaly časy studené války a s ní i vznik nových nepřátel.
04. 08. 2010 | 22:58

Belgičan napsal(a):

Realista,
Přesně tak.

Skogen,
myslím, že se chovám slušně pokud se i se mnou tak jedná. Je pravda, že mám nízký práh vznětivosti. Klidně mne považujte za neslušného. S tím se vyrovnám a nebudu Vám to mít za zlé. Neberte mi však svobodu(projevu pohybu...)
04. 08. 2010 | 23:01

Gudka napsal(a):

Budu se opakovat už pod druhým blogem, ale ostatní to činí stejně...

Skupina Mašínové a spol. NEBYLI žádní odbojáři. Byli to docela obyčejní bandité, jakých byla jak u nás, tak jinde řada (poukázal jsem na Leciána u nás, Buissona ve Francii, společné rysy, u Buissona stejné období). U Mašínů byl politický propagandistický nátěr pořízený DODATEČNĚ. Ano, je třeba vzít v potaz tehdejší dobu... nuže, byla to doba, kdy McCarthy dosáhl omilostnění a nakonec propuštění několika desítek ësesáků, kteří byli původně odsouzeni na šibenici za spáchání "Malmédského masakru" (zmasakrovali zajaté US vojáky). McCarthy to odůvodnil tím, že tito esesáci byli bojovníky proti komunismu... V takové době se pochopitelně hodili i drobní bandité z ČSR. Dnešní poměry u nás znamenají renezanci McCarthyismu.
Mašínové vraždili na zdejším území 2 roky před útěkem na Západ, z čistě materiálních důvodů a proto, aby uspokojili pocit absolutní moci nad náhodně vybranými obětmi. Když jim byla půda už horká (jako všem jiným banditům, jako Ondrášovi, jako Leciánovi, jako Buissonovi), utíkali a snažili se prostřílet (jako Lecián, jako ostatní už zmínění...). Jenže jim se to podařilo (Na Leciána či Buissona nečekali ochránci, kteří je potřebovali propagandisticky vytěžit - to byla jejich smůla). Tzv. "boj proti težimu" tedy nastal až po více než 2 letech. A prostřílením na Západ taky skončil - čistě utilitární motivace mladých banditů je nesporná.

Doba je taková, že skoro očekávám, že padne návrh na udělení vysokého vyznamenání in memoriam Olze Hepnarové, která konec konců předem odůvopdnila svůj čin jako "potrestání společnosti" - komunistické, nota bene... Ta přece bojovala proti komunismu ještě efektivněji než Mašínové.
04. 08. 2010 | 23:02

Skogen napsal(a):

Belgičan, také jsem temperamentově spíše cholerik :) Dokážu si představit, že bych jednal v afektu, chladnokrevné plánování zabíjení je však doménou jedinců s rysy psychopatickými a sociopatickými, temperament zde dále může sehrát svoji roli ;)

Klíčové je, jak na společnost nahlížíte. Jestli to tenkrát byli jenom "komouši", anebo taky lidé, otcové rodin a něčí kamarádi. Pokud to byli jen "komouši", pak u vás ta sociopatie v úvahu přicházet může. Jestliže byli i tím dalším, zajímalo by mě, jakým mechanismem dokážete důsledky těch lidských rolí zvrátit, že je raz dva chladnokrevně odepíšete. Já si totiž myslím, že si celou šíři důsledků vůbec nedokážete vnitřně přebrat.
04. 08. 2010 | 23:12

veverka napsal(a):

perfektní blog

"M.Topolánek a K.Hvížďala jako legitimní terče skupiny bratří Mašínů?"

Ano jsou.Frekventant komunistického gymnázia Topolánek...jeho rodiče oba komunisti...perfektní terče pro odboj,vždyť tito komunisté přece všem vyhlásili válku,nebo ne?

Stručně a jasně.Mašíni a Paumer jsou sprostí lupiči a vrazi.Navíc vraždili způsobem,který je i ve válce prachsprostým válečným zločinem.A tehdy válka nebyla.Tím se jen oni pokoušejí vymlouvat.Heroizovat tato psychopatická individua je šílenství,které nepovede k ničemu dobrému.Žádný režim netrvá věčně.To by si měli současní papaláši uvědomit.Až se někdo rozhodne že považuje tento systém za zločinný a podřízne Kalouska s knížetem,Vondrou,Klvaňou a dalšími americkými loutkami,třeba mu za to dá ten příští režim medaili.A když je před tím nejdřív sváže do kozelce a podřízne až pak,tak k tomu ještě bude mít patetický funus.Z tohoto státu je mi skutečně na blití.

Ad Klvaňa: srovnávat podříznutí svázaného pokladníka(který velmi pravděpodobně nikdy nikomu nic neudělal) s atentátem na říšského protektora za války může skutečně jen naprosto neuvěřitelný ...... doplňte si sami,Stejskal by to smáznul(oprávněně).
04. 08. 2010 | 23:16

rezek napsal(a):

raději se řiditeli zabývejte masovými vraždami v poválečném pohraničí. i v okolí klatov kam přišla zlatokopecká lůza po vyhnaném a vyvražděném původním obyvatelstvu, která udělala z kvetoucí oblasti zchátralou ruinu.tam padla zločinná komunistická ideologie na úrodnou půdu. masoví vrazi a jejich potomci tu ale mudrují, skuhrají a roní slzy nad párem mrtvích rudých pohunků.
04. 08. 2010 | 23:25

Skogen napsal(a):

Rezek, v případě války a jejích dopadů by bylo možné jedině konstatovat, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Ano, svinstvo. Nepochybně. Oběti se staly vrahy a v určité transakční rovnováze byl účet vyrovnán. Nikdo z nich však za svinstvo nečiní hrdiny. Pokud vím, alespoň se cudně mlčí. Stejně tak jsem mašínovce ochoten pokládat za svého druhu oběti. Nikoliv však za hrdiny.
04. 08. 2010 | 23:30

Gudka napsal(a):

K těm pohůnkům: Mašínové zabili pokladníka, který dorpovázel převážené peníze (všude na světě je takový doprovod ozbrojený). Mašínové tvrdí, že "zabili komunistu" (jakoby to znamenala omluvu), ačkoliv vůbec o ev.- půolitickém začlenění pokladníka nic nevěděli (NEBYLK ČLENEM ksč - ALE TO JE NEPODSTATNÉ).

Gangster Buisson taky zabil ozbrojeného strážce transportu peněz - kolaboranta nacistů (stalo se za německé okupace Francie). Ale nikdo by se ve Francii neodvážil věc překroutit a nazvat jej "odbojářem", ba dokonce Buissona přirovnat k Jeanu Moulinovi. Pachatel takového přirovnání by měl ve své zemi těžký a krátký život.
04. 08. 2010 | 23:36

Al Jouda napsal(a):

To Skogen:
Boj Mašínů proti komunistickému režimu byl správný.Nebo ne? Zabili při tom pár lidí.Jsou hrdinové nebo zločinci? Obojí být nemohou.
A teď jiný příklad. Boj proti německým nacistům byl správný. Nebo ne? Kapitán sovětské ponorky, který dal někdy na jaře 1945 v Baltském moři rozkaz torpédovat velkou obchodní loď vezoucí tisíce civilistů - žen a dětí - prchajících po Baltu z Východního Pruska do Německa je hrdina nebo zločinec? Obojí být nemůže.Musíme se v obou těchto případech rozhodnout !!!
04. 08. 2010 | 23:47

stále rebel napsal(a):

Pro mne je symbolem odporu proti komunismu Karel
https://www.youtube.com/watc...

Kdyby se Karel pachtoval s různými Topolánky a Nečasy, ztratil by na ceně.
http://cs.wikipedia.org/wik...
04. 08. 2010 | 23:49

Noe napsal(a):

Hoven a Belgičan: Souhlasím s h. Že Mašíni byli podělaní. Proto pokladníka podřízli. Pak měli strach, že je chytnou a utekli. Spousta emigrantů, s kterými jsem mluvil, trpí. Mají doživotní posttraumatickou stresovou poruchu, že utekli. Že se podělali. Kompenzují to proto slovním siláctvím, jako to dělají adolescenti.
04. 08. 2010 | 23:49

Skogen napsal(a):

Jinak, Belgičane, pokud byste nebyl zaslepen nějakými iracionálními idály, uvědomil byste si, že rok 1968 byl logickým důsledkem velmocenských her jako jakási očividně reálná, avšak v konkrétnostech nenaplněná hrozba. Stejně jako byste si uvědomil, že malý národ může samostatně existovat jedině za vhodné konstelace na mezinárodní scéně, tedy tehdy, jestliže je pro některou velmoc výhodnější ponechat malému státu suverenitu než získat jeho anexí. Projděte se trošku minulostí a smíte se zatoulat třeba až k Britské koruně.

V souvislosti s výše vyřčeným si ještě dovoluji poznamenat, že bude-li se s mezinárodním právem zacházet v trendu několika posledních let, malým zemím jako je ČR opět nic jiného než faktor vhodné mezinárodní konstelace jako záruka samostatnosti brzy nezbyde.
04. 08. 2010 | 23:49

Belgičan napsal(a):

Skogen,
my stále diskutujeme okolo sebe.
Umím si představit, že právě zabíjím otce rodiny.
Pro mne není nikdo pouze komouš(nebo cokoliv jiného). Pro mne je můj protějšek člověk jako já, jenže jue na druhé straně. To, že je na druhé straně má své příčiny. Ten dotyčný musel něco podniknout, aby se dostal do role mého oponenta. A pokud jsem na cestě za svým právem, které mi sebrala většina, tak bojuji proti většině. Je mi jedno, že onen konkrétní otec rodiny je jen nicotný zlomek této většiny. On měl myslet na svou rodinu, než se postavil na stranu většiny proti mně.(Teď mám na mysli vstoupení do KSČ) Na tom v oněch konkrétních pár vteřinách našeho střetnutí nic nezměním.

Jednou se mi stalo, že jsem se svou ženou a našim šestiměsíčním dítětem byl v "divokém" zahraničí okraden o naše auto. Byla noc a první světla jsme uviděli až po párkilometrovém pochodu. Měli jsme radost, když jsme viděli, že se jedná o policejní stanici. Když jsme vešli dovnitř, zjistili jsme, že jsou všeci policisté opilí, poblití a válejí se po zemi. Ze stanice jsme vycouvali a sedli si k vedlejšímu domu na schody. Měli jsme v úmyslu počkat na ranní střízlivou šichtu. Jenže ze stanice se vyštrachal jeden z opilých policistů a šel k našim schodúm čůrat. Jako první uviděl mou ženu a začal se na ni sápat(kalhoty už měl stažené). Manželka ho odkopla a on se křičíc vrátil ke kalhotům a z opasku vytáhl pistoli. V tom okamžiku jsem na něj z těch schodů skočil. V policistovi ruplo a bylo ticho. Potom jsem prováděl jeden trestný čin za druhým, abychom se dostali ze země ven.
Dnes mi je onoho policisty líto. Doufám, že přežil. Jsem si ale stoprocentně jist, že bych i po letech jednal stejně, včetně krádeží aut...
04. 08. 2010 | 23:50

Skogen napsal(a):

Al Jouda, zde neplatí princip vyloučeného třetího. Klidně si můžete dovolit říct, že oni i ti druzí jednali způsobem, který vyplýval z nějakých osobních faktorů a vnějších situací. Jinými slovy, nemohu říct, že mašínovci za sebe mohli jednat jinak, než jednali. I to se dá pochopit. Ale v žádném případě to zároveň neznamená, že by měli být hrdinové. Nejsou hrdinové. Měli smůlu, přinejmenším byli v nepravý čas na nepravých místech.
04. 08. 2010 | 23:55

vilemkodytek napsal(a):

Není to zrovna téma pro prázdninové rozjímání.

V pozadí této diskuse je hlubší otázka: naše sebehodnocení od roku 1938. Nedávno se na jednom blogu probírala kniha Czechoslovakia, the state that failed od Mary Heinmann. Na amazon.co.uk, amazon.com a amazon.de je několik recenzí (různé úrovně). Za přečtení stojí, co napsal Gerhard Volz (http://www.amazon.com/Czech... nebo http://www.amazon.de/produc...), přitom je dobré soustředit se i na to, v čem se recenzent s autorkou shoduje (z recenze také plyne, že je lepší počkat si na přepracované druhé vydání, pokud se autorka o něj pokusí, to je ale teď vedlejší).

Dávám za pravdu Václavu Dolejšímu zejména v tom, že atentát na Heidricha nelze srovnávat s činem Mašínů, jakkoli je ten druhý, známe-li kontext, srozumitelný a ospravedlnitelný (i obdivuhodný, umíme-li zanedbat dva bezbranné mrtvé), jakkoli pro něj můžeme mít porozumění.

Méně obdivuhodná je naše pasivita v období padesáti let nesvobody, nicméně i ta bude jistě většinou pochopitelná i ospravedlnitelná, seznámíme-li se s kontextem v konkrétních případech.

Věřím tomu, že oslava Mašínů je od předních politiků zoufalým projevem hledání hrdinů z období půlstoletí nesvobody – nemáme jich totiž moc. Věřím, že je to hledání toho, co nás má spojit a reprezentovat navenek nad rámec fotbalu, hokeje, Švejka, Járy Cimrmana a Entropy, že je to hledání přesahu. Pokud je to tak, jdou na to politici ze špatného konce a spíš nás rozdělují.

Diskutujme o tom (nejen zde).

A rozhodně se mi nelíbí, když kádrování kohokoli skrze jeho rodiče, a to ani když je to funkční jako zde.
04. 08. 2010 | 23:58

Belgičan napsal(a):

Skogen,
já nejsem zaslepen iracionálnímy ideály. Já jsem jen pro to, abychom pro svoje svobody něco dělali, alespoň něco. Pokud nás, co se bráníme, bude dost, budeme respektováni. Pokud se na obranu vykašlem, bude s námi zacházeno tak jak tomu bylo dříve.
04. 08. 2010 | 23:58

Skogen napsal(a):

Belgičan, vaše osobní zážitky mne nezajímají, ve vztahu k jinému budou nutně zavádějící..

Pro mne jste člověkem, který své vidění světa a své zájmy klade nad jiné. Já vás nebudu předělávat, nemá to ostatně ani smysl. Mašínové byli zřejmě zrovna takoví. Pokud jste na tu kategorii hrdý, poslušte si. Budu vás řadit mezi neslušné.
04. 08. 2010 | 23:59

vilemkodytek napsal(a):

Hořejšímu. Prznění cizích jmen je jeden z největších prohřešků. Omlouvám se.
05. 08. 2010 | 00:00

Skogen napsal(a):

Belgičane, Belgičane... Sověti, pokud by to bylo z jejich tehdejší pozice přínosné, by z Československa mohli udělat škvareček. Bez ohledu na vaši touhu po respektu. V tom to opravdu není. Hovoříte jako Palestinec, o jehož existenci se dá hovořit jen proto, že pro židovský stát by bylo problematičtější, kdyby Palestince bez ohledu na jejich hrdou revoltu vyhladil, než když si drží jakouž takouž mezinárodní prestiž.
05. 08. 2010 | 00:07

Al Jouda napsal(a):

To Skogen:
Tak dobrá, nebyli hrdinové, ale byli prakticky jediní z celého národa, kteří se se zbraní v ruce postavili komunistické moci a to i zahraniční a to úspěšně!Za to jim patří co ? Obdiv, díky nebo opovržení? Nebo nic a věčné mlčení?
05. 08. 2010 | 00:08

Skogen napsal(a):

vilemkodytek, motiv je bohužel daleko primitivnější než potřeba za každou cenu nalézt vzory. Motivem je hra na antikomunistickou (rozumějte ANTILEVICOVOU) strunu, kterážto našim "pravicovým" (ve skutečnosti pouze pragmatickým) veřejným zástupcům přináší politický vliv. Nenechte se vysmát, že kterýkoliv z oněch politiků chápe mašínovce jako skutečné hrdiny, téměř každý z nich mohl skončit pod jejich nožem, což ostatně Hořejší připomíná.
05. 08. 2010 | 00:13

Džentry napsal(a):

vil.kod. Zapomněli jste na hrdiny socialistické práce. Bez ironie. Byl jsem jedním z nich.
05. 08. 2010 | 00:13

voroshilov napsal(a):

Vcera jeden cernoch v juesej zabil v praci 8 lidi,dali mu vypoved,totalitni zmetci,byl diskriminovan podle rasove a pracovne moralce,uz se tesim az dostane vyznamenani in memoriam jako bojovnik proti rasismu!
05. 08. 2010 | 00:14

Karel III napsal(a):

Pane profesore
v proudu Vašeho rozhořčení jste neopomněl vytknout panu Topolánkovi politické angažmá jeho rodičů. To je, domnívám se, nehoráznost.
Vy jste dospěl k názoru, že se pan Paumer jako člen ozbrojené skupiny dopustil "bezohledného zabíjení nevinných lidí". Budiž, vyčítejte panu Topolánkovi, že dal medaili proti Vašemu přesvědčení, které se s pravdou nemůže minout, není-liž pravda? Ale rodiče pana Topolánka, ty do toho netahejte i když je to lákavá podpásovka. Oni tu medaili neudělili. I když kdoví, třeba se postarali víc než obvyklý český průměr aby byl boj v této zemi více než tři dni.
Víte, jen velmi málo a možná nepřesně jsem slyšel, jak dopadlo spravedlivé rozhořčení pracujícího lidu na matku bratří Mašínových. Inu, za to že byla jejich matkou...
05. 08. 2010 | 00:23

Skogen napsal(a):

Al Jouda, opět není nezbytný výběr mezi dvěmi extrémními kategoriemi. Ten skutečný boj se totiž nevedl s pistolí, ale v každodenním životě. Zda je ten který občan ochoten nechat se korumpovat mocí, zda je ochoten vyměnit ideál demokracie za bolševický paběrek, jestli zapře zásady výměnou za osobní prospěch. A v tomto duchu u nás takové prospěchářství nikdy neskončilo!

Stále jsme schopni svazácky horkokrevně reagovat na jakési pochybné výzvy a pleteme si momentální dojmy s premisami.

Nezbývá mi než opakovat, že mašínovci jsou v jistém ohledu oběti a proto z morálního ohledu může být vhodné nesoudit je z hlediska práva (pomíjím teď jiné právní důvody), ovšem z hlediska společnosti je mi krajně proti srsti dělat z nich hrdiny.
05. 08. 2010 | 00:27

Belgičan napsal(a):

Skogen,
pokud si jste jist, že má svoboda je pouze můj zájem a Vaše svoboda pouze Váš zájem potom platí, že svůj zájem kladu nad Váš a jsem tudíž neslušný.

Jenže mé vidění světa spočívá mimo jiné v tom, že mým zájmem je svoboda všech lidí, stejně jako zájem všech lidí je má svoboda. Proto je mým zájmem svoboda Mašínů, pakliže jim nebyl svobodnýmy soudy dokázán zločin.

P.S.
Pokud nejsem schopen akceptovat Váš názor, neznamená, že jsem odkloněn i od jiných názorů a tudíž to ani neznamená, že stavím své vidění světa nad jiné! Zajímalo by mne kam řadíte sám sebe, mezi slušné?
S mým hodnocením jste se trefil, i když to odůvodnění pokulhává. Nepotrpím si na to hrát si na slušňáka.
05. 08. 2010 | 00:28

lenox napsal(a):

Všechno špatné je k něčemu dobré. Je až s podivem, jak se vždy po změně režimu dovedou rychle obrátit ti největší hajzlíci. Dnes se k nim přidal i Nečas, Sobotka a Němcová. Inu nic netrvá věčně...
05. 08. 2010 | 00:29

suchánek napsal(a):

dnes jsem si o kauze mašíni vyprávěl 2 hodiny se ženou. pronesla pro mě ohromující a neodolatelné zjednodušení:

mašínové (paumer) skončí za své činy v pekle. a oni to ví. možná jim to stálo za to, než to peklo zažívat za svého života.

já jen dodávám, nechme je v klidu čekat na pekelnou bránu a nevyrábějme z nich světce.
05. 08. 2010 | 00:29

Crecyf napsal(a):

Pro Karla III
Nemyslím si, že autor nehorázně vyčítá panu Topolánkovi politickou angažovanost jeho rodičů. Já nevím, ale mně se zdá, že M. Topolánek adorací skupiny bratří Mašínů vlastně říká: Ano, měli jste právo zabít i mého otce, kdyby vám tehdy stál v cestě. I on byl kolečkem komunistické totality.
Takže autor jen chtěl upozornit na absurdnost celé situace.
05. 08. 2010 | 00:40

Kuli napsal(a):

V Pekle Suchánku skončí nevěřící a tedy všichni ateisti.Tedy drtivá většina obyvatel ČR a jsou tam už dávno i ti odstranění pčíslušníci SNB a onen pokladník milicionář . Máte doma poklad.
05. 08. 2010 | 00:41

Belgičan napsal(a):

Skogene, Skogene,
Sověti byli schopní. Ano, ale to je mi jasné. Také jsem o tom psal, že se s našim národem v minulosti zacházelo jak s hadrem na holi. Tady se snad nebudeme hádat. Od ledna do srpna se proti Rusům nedalo nic postavit! Už vůbec ne pod vedením KSČ!!!
Obrana národa i tak malého jako jsme my spočívá v jiných metodách
Švýcaři jsou menší jak Slovensko a Hitlerovi odolalo. Podplatili hitlerovu tajnou službu a ta mu připravila na více místech odmítavé studie pro anexi. To jen mimochodem. Jsou i jiné možnosti. Teď nemám na mysli Afghánskou cestu, odkud Rusové vypadli jak spráskaní psi.
05. 08. 2010 | 00:42

Skogen napsal(a):

Belgičan, slovo "slušný" by nemělo mít negativní konotaci :) Chápejte to prosím třeba ve smyslu slušného, tedy férového, jednání. Nejde o nějakou formu, jako je účes "na patku", anebo nošení "šlajfky", ale zásada fair play. Tedy jednání, kdy se ve vyšším zájmu chovám správně (slušně), i když neslušné jednání by mi třeba vyneslo výhody.

Co svoboda vašich oponentů? Jestliže máte sdílet prostor nejen se svými pravověrnými, ale v duchu "svobody všech lidí", jste ochoten jít na nezbytný kompromis, anebo za legitimní prohlásíte pouze svoje nároky?
05. 08. 2010 | 00:43

Skogen napsal(a):

Nebylo ani vhodné proti Sovětům cokoliv stavět. Mně polští důstojníci útočící šavlemi na tanky připadají spíš směšní než úctyhodní. Podobně jako šedesátikilový intelektuál napřahající pěstičku proti hoře svaloviny, která obden masí boxovací pytel ;)
05. 08. 2010 | 00:47

voroshilov napsal(a):

Belgican lze az se prasi,nikdo nechtel nic stavet proti Rusum od ledna do srpna protoze vsem to bylo fuk,Svycarsko zahrablo zidovske penize-natoz Hitler nikdy nechtel Svycari prepadat,Rusove odesli v klidu z Afghanistanu dobrovolne a prosovetsky rezim zustal jeste tri roky az do padu samotneho SSSR!
05. 08. 2010 | 00:49

Belgičan napsal(a):

Skogen,
heslo francouzské revoluce
Buď svobodný natolik, abys neomezoval svobodu bližního!!!
je i mým heslem.
05. 08. 2010 | 00:50

Kuli napsal(a):

Noe , já bych dodal, že se hlavně podělali komunisti a ani si ty výdobytky socialismu nebránili. Zbabělci.Letěli si totiž vyklepat kalhoty na smetiště dějin.I proto na ně stačili Mašínové.Proto je tak nenávidí.
05. 08. 2010 | 00:51

Belgičan napsal(a):

voroshilov,
my fakt žijeme každý na jiné planetě.
05. 08. 2010 | 00:52

voroshilov napsal(a):

Belgican:
Ano,v Belgii museji zit podivne exoti ktery upravuji dejiny podle sveho prani!
05. 08. 2010 | 00:55

Skogen napsal(a):

Belgičane, mně se spíš vybavuje "Liberté, Égalité, Fraternité" a to bez nějakých omezení, ale budiž..

No a vidíte. Když si vezmu tehdejšího pošťáka, nějaké rysy bližního jistě mít mohl. Obdobně jako člen SNB, který šel k policii kvůli tomu, aby bojoval proti apolitické kriminalitě, která existuje při všech režimech. Mašínovci, anebo možná spíš , z nich pro svůj účel udělali symboly komunismu, jenže co když byli i něčím jiným? Zabít symbol - jistě, ale zabít člověka? Nenechte se mýlit, také bych to v nějakých situacích dokázal, ale nakonec by to šlo proti mým zásadám, což by mi přes možnou nezbytnost jednání bránilo vidět se jako hrdina.
05. 08. 2010 | 00:58

Belgičan napsal(a):

voroshilov,
Belgičan(složenina několika jmen) je můj nick a žiji v ČR. Mimochodem v Olomouci, kde těch Rusů byla spousta, takže vím s kým mám tu čest.
Na polobotky hleděli jak na zjevení.
05. 08. 2010 | 01:04

Skogen napsal(a):

Pro suchánek - máte moudrou ženu.
05. 08. 2010 | 01:11

Kuli napsal(a):

Podle tohoto měřítka jsou tedy Husité,Komunardi, Bolševici či Castrovi revolucionáři sprostí vrazi? To je z internacionálního hlediska za lepší světový řád, neakceptovatelné.Važte slova a jejich dosah, soudruhu Hořejší.
05. 08. 2010 | 01:11

voroshilov napsal(a):

Belgican:
Voroshilov je Rus,takze mu nic nevykladej o polobotkach kdyz nerozpoznas rusa od ukrajince nebo moldavce,a co nam jeste ukazes objevneho?
05. 08. 2010 | 01:13

Kuli napsal(a):

Skogene, víš že cituješ nacistickou propagandu o těch šavlích proti tankům? Vyvrácená lež. A můžeš nám tu popsat, co ti zbylo ze sovětského svalovce? To byl sešup, že? Musí to být trauma, ztratit milovaný idol.
05. 08. 2010 | 01:18

Belgičan napsal(a):

Skogen,
Já myslím, že se nikdo jako hrdina necítí, když někoho zabije. Pokud není duševně nemocný. Hrdiny z nich dělají jiní-když jim to pasuje.
Mašíny nepovažuji za hrdiny, ale souhlasím s jejich jednáním. Obdiv je spíše technického rázu. Že se postavili režimu a že to zvládli až do svobody. Mrtví byli na obou stranách. Je mi jich, jak se říká, líto.
05. 08. 2010 | 01:20

voroshilov napsal(a):

Kuli:
A ty zavidis?Co kdyz tvuj milovany idol USSA nahradi Cina,to nebude trauma,predelas oci na sikmo?
05. 08. 2010 | 01:22

Belgičan napsal(a):

voroshilov,
že jsi Rus neutajíš, i kdyby sis dal nick Samantha.
05. 08. 2010 | 01:24

Skogen napsal(a):

Kuli, řekl bych, že ten vztah mezi svalovcem a SSSR, jak ho chápeš, je trošku oslí můstek :) Nebudu Rusko obhajovat, jednak objektivně není proč, druhak to ani nepotřebuje. Že se v případě Polské jízdy nasazené proti tankům jedná o propagandu, opravdu nevím. Viděl jsem to jako kluk v nějakém válečném dokumentu, snad Velká vlastenecká vojna, což tuším nebylo nacistické ;) Ale je to už pár let, nechci se hádat.
05. 08. 2010 | 01:28

Skogen napsal(a):

Pro Belgičan, teď, když jsme ubrali na akcentech, mám daleko menší problém s přijetím vyřčeného a stanoviska jsou mi mnohem bližší. Díky za vysvětlení.
05. 08. 2010 | 01:30

voroshilov napsal(a):

Predlozim vam podobny pripad,v Estonsku byl nedavno odsouzen sovetsky veteran Michail Kononov za udajne valecne zlociny,zajimava je predhistorie toho zlocinu:Velitel partyzanskeho oddilu poslal zenu s malym ditetem do blizke vesnice,bajecni estonsti farmari dali zene a chlapcu najist a napit a ulozili spat v saraji,kdyz oba dva usnuli vesnicane saraj zapalili a mlcky poslouchali jak uvnitr hori zena a dite,kdyz se o tom dozvedel Kononov vesel s oddilem do vesnice a popravil 10 lidi,tak kdo je zlocinec?
05. 08. 2010 | 01:30

Belgičan napsal(a):

Voroshilov,
doufám, že máš smysl pro humor:
Víš co říkali našim olympionikum, když přistáli v Moskvě?
Dejte si hodinky o dvě hodiny dopředu a kalendář o dvacet let dozadu!
05. 08. 2010 | 01:32

lauer napsal(a):

jednoznačně Kononov
V Estonsku neměl co dělat.
05. 08. 2010 | 01:34

voroshilov napsal(a):

Ja se pochcal smichy,co by clovek neudal pro male evropske prostitutky?
05. 08. 2010 | 01:35

voroshilov napsal(a):

Lauer:
A lidi upaleni zaziva take za to muzou?
05. 08. 2010 | 01:36

lauer napsal(a):

ses si jistej, ze to nezapalil kononov?
05. 08. 2010 | 01:37

Skogen napsal(a):

voroshilov, zločinně jednaly obě strany. Ten příběh bude mít nějaké hlubší souvislosti, které z vyprávění nejsou patrné. Pro Michaila Konovova by příčina jeho jednání mohla být polehčující okolností, avšak těžko může nrát právo do svých rukou, už vzhledem k předpokladu existence oněch hlubších souvislostí... Tedy rovněž oběť a nikoliv hrdina.
05. 08. 2010 | 01:39

voroshilov napsal(a):

lauer:
Jses jsi jistej ze jsi normalni?
Skogen:
Ma to souvislost ze ten farmar dostal od nemcu 10 kilo mouky a nejakou odmenu za udani,to ze potom dostal kulku do hlavy je jeho vina.
05. 08. 2010 | 01:45

Skogen napsal(a):

voroshilov, pak opět platí - v nepravý čas na nepravém místě. Ono se ze zdejší pozice těžko posuzuje, jaká je třeba v těch podmínkách vymahatelnost práva.. Osobní pomsta je opět lidsky pochopitelná, ale formálně i fakticky nelegitimní. Pomstě schází rozhřešení - definitiva nějakého verdiktu, takže se důsledky přenášejí stále dál do budoucna a nic nebrání tomu, aby byla další udání, další upálení a další popravení.
05. 08. 2010 | 01:53

voroshilov napsal(a):

Delam srandu z toho z ceho delat srandu neni vhodne,ano lidi umiraji vsude na obeich stranach,ale musime jaksi v sobe udrzet nejakou lidskost,mno...to je vse,dobrou noc.
05. 08. 2010 | 01:54

Skogen napsal(a):

(?) Dobrou.
05. 08. 2010 | 01:55

Huml napsal(a):

Vláda zločinu a podvodu - viz jejich vládní prohlášení je rovněž vláda vrahů a bezcharakterních lidí. Protože, kdo podporuje vrahy a gaunery, je jeden z nich a ta sešlost, která podvodem získala moc s pomocí člověka, který se dopustil největších zločinů - rozvrátil stát, zdevastoval ekonomiku státu, umožnil rozkradení majetku v hodnotě 3 bilionů korun, založil zločinné spolčení ODS, pokouší se rozvrátit EU a provedl po letošních volbách pravicový puč-jde otevřeně podpořit vraha a zločince při jeho pohřbu (boží mlýny už domlely). Nečas řekl se slzou v oku že, když je bezpráví a omezení svobody, tak je možno použít jakýchkoliv prostředků na obranu. Není již teď čas použít jakýchkoliv prostředků proti zločinnému spolčení, které zavádí bezpráví v našm státu a omezuje svobody většiny národa ekonomickou cestou. Smrt fašismu, který zde nastupuje.
05. 08. 2010 | 06:22

Béda napsal(a):

Belgičan, Al Jouda a další.

Mašínové se nepostavili žádnému režimu a nevedli žádný odboj. Zabitý pokladník, stoh slámy, svázaný omámený policista - to nebyl žádný režim. Režim tvoří především politikové, byrokraté státní správy, soudci. Lidé, kterým vzali život byl oloupený pokladník jehož rodina dopadla podobně jako rodina Mašínů -zajisté by rodina režimního kádra dopadla mnohem lépe - řadoví obecní policisté, z toho jeden snažící se zabránit požáru. Mašínové byli obyčejní kriminálníci, někdo by mohl říct bandité terorizující oblast, které systém prost hrdinů začal s odstupem času heroizovat. Jejich činy jsou prosté kriminální činy bez jasného politického kontextu. Do svého útěku působila tato "odbojová" skupina 2 roky. Za tyto 2 roky neprovedla jediný demonstrativní skutek s jasně prokazatelným politickým kontextem. Tímto způsobem byste při správném zaujetí mohli předělat v hrdinu jakéhokoliv kriminálníka - třeba J.Roubala anebo manžele Stodolovi.
05. 08. 2010 | 06:23

Jeník napsal(a):

Tupost vládnoucí garnitury (podvodné) ukazuje jeden z jejich kroků. Chtějí omezovat policii, která je vlastně v normálním státu složka na ochranu chodu státu a také vládnoucích samozvanců. Asi to dopadne tak , že i policie půjde se slušnými lidmi tuto bandu vyhnat od ukradených koryt.
05. 08. 2010 | 06:28

Marcus Agrippa napsal(a):

Myslím, že k tomu není co dodat. V Německu protinacistická skupina Bílá růže vedená sourozenci Schollovými vedla informační kampaň a svou odvahu prokázali i před soudem, kde bylo jasné že už nemají žádnou šanci uhájit svůj život. U nás tzv. hrdinové podřezávali, kradli - i když snad v původně dobrém úmyslu. Současné politické"elity"jen potvrdily svou zmatenost až fanatičnost v pojímání našich dějin. Ale účast Topolánka a dalších je poměrně ironická.
05. 08. 2010 | 07:11

Marcus Agrippa napsal(a):

Jeník:
cenzurovat média se naši"milovníci boje za svobodu"už pokusili.
05. 08. 2010 | 07:13

juvel napsal(a):

Oslavovat násilí je krátkozraké. Historie ukazuje, že vždycky vstanou noví bojovníci, noví Mašíni, noví partyzáni, noví džihádisté a.t.d. a všichni páchají násilí ve jménu těch nejvyšších hodnot, jako je svoboda, Bůh, spravedlnost a.t.d. Tak je pokračování zla a násilí zajištěno. Tento problém řeší beze zbytku jen skutečné křesťanství. Je to proces, který musí proběhnout na osobní úrovni a víra v "živého Boha", který je schopen "konat" t.j. zasahovat ve prospěch svých následovníků je nezbytná. Je to postoj logicky nepřijatelný pro každého, kdo spoléhá na vlastní síly a vlastní pojetí spravedlnosti.
05. 08. 2010 | 07:48

pumprlidentlich napsal(a):

V seriálu lidské ubohosti už vítěz třídního boje asi ničím nepřekvapí. Hořejší se tu vysmívá a chlubí se, jak mohl svobodně studovat a cestovat. Jeho servilní tým tapetující blogy a vytvářející dojem diskuze, vyhrožuje diskutujícím likvidací.
Jak se stal Hořejší vědcem?

Co bude příště? Jak Klaus otepluje planetu? V mezinárodní agentuře pro at. energii jsou blbci, protože Hořejší rozumí všemu? Jak socialistické panoptikum nevědělo, že jedná o radaru? O genetické odlišnosti třídních nepřátel a že Slánský nebyl žid?
05. 08. 2010 | 08:15

SuP napsal(a):

Je úžasné, když o hrdinství versus trestný čin mudrují lidé, jejichž jediným hrdinským činem, kterého jsou schopni je předbíhat ve frontě.
05. 08. 2010 | 08:17

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:

"Kapitán sovětské ponorky, který dal někdy na jaře 1945 v Baltském moři rozkaz torpédovat velkou obchodní loď vezoucí tisíce civilistů - žen a dětí - prchajících po Baltu z Východního Pruska do Německa je hrdina nebo zločinec?"

Pokud vedel, ze jsou to civiliste, tak BEZPOCHYBY zlocinec.

..
05. 08. 2010 | 08:20

Ford napsal(a):

Terorista Arafat dostal Nobelovu cenu míru, tak nevím co řešíte.
05. 08. 2010 | 08:25

StandaT napsal(a):

Tak jsem si přečetl diskusi a napadla mě otázka, zda by takováto diskuse, resp. s takovýmito argumenty vůbec mohla nastat tam, kde o tu svobodu jde, kde není společnost ukolébaná materiálním luxusem a dlouhodobou bezpečností. Třeba s současném Izraeli nebo Gruzii.

Myslím že tato diskuse z bezpečí a pohodlí, s luxusem nadhledu a časového odstupu vypadá úplně jinak, než kdybychom aktuálně řešili existenční otázky, než v situaci, kdy nás reálný život postaví před volbu. Měli bychom vůbec odvahu tuto volbu přijmout, nebo bychom utekli už před tou volbou samotnou?
05. 08. 2010 | 08:32

dennis napsal(a):

to Suchanek
Pane Suchanku, mate doma poklad, za predpokladu, ze nejste cesky Culombo.
05. 08. 2010 | 08:34

Nevěřící pes napsal(a):

Belgičan: Obávám se, že pro olomouckou diecézi arciť. Graubnera a Íčka, jakož i pro zlínského premianta i v diskusi platí, že "moravská bodrost je metoda, jak s upřímným dojetím prodat pančované víno". A stejně se prodávají jako "plačky" na pohřbech a i zde nabízejí své kýčovité cítění. Nějak se v sobě "neorientují". (L.K.)
05. 08. 2010 | 08:39

Pořádek napsal(a):

Dějinami české republiky proplouvají Mašínovci. Sklízejí obdiv u jim podobných individuí. To už se má jen republika čím reprezentovat. Pak to taky v ní vypadá.
05. 08. 2010 | 08:39

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Davate za vzor istu reakciu istej citatelky, ktora nazvala Masinovcov "tragickymi hrdinami- vrahmi". To sa dobre keca po rokoch a po skutkoch (neskutkoch). To sa dobre kadruje. Kto v takychto pripadoch (vojna..., zajatie teroristami, zabitie zeny drziacej v jednej ruke obrovsku naloz a v druhej decko na trhovisku...) ma pravo posudit, ci ten co zabil je VRAH? Autor?

Historiu by bolo dobre nechať historikom a nie hysterikom, a to i v tak vdacnej teme pre Cechov, ako bol Tiso a Slovensky stat. Napr. Tiso nie je na ziadnom zozname vojniovych zlocincov vydanych medzinarodnymi uradmi. Najvaznejsim "zlocinom" za ktory bol zalovany a obeseny bol vznik Slovenskeho statu. Da sa najst, ze tzv. vojnove zlociny boli v poradi az na 4,, ci 5. mieste.

A nakoniec - kedy vam (myslim tym nielen Vas, ale i dalsich) Slovensko prepozicalo Jozefa Gabcika do ceskeho panteonu?
Ci plati, co sam davno pisal o beznej ceskej dusi - co bolo ceskoslovenske, to je ceske. A co je ceske, do toho vam(Slovaci) nic☺.
"...postavil vedle Gabčíka a Kubiše do pomyslného českého Pantheonu..."
05. 08. 2010 | 08:51

vaclavhorejsi napsal(a):

JAHA:

Docela me sokuje, ze vam vadi to, ze Gabcika (ale treba take Stefanika) radim do pomyslneho ceskeho Pantheonu.
Ja bych mel naopak radost, kdybyste vy do slovenskeho Pantheonu zaradil Kubise a Masaryka...

..
05. 08. 2010 | 08:55

neo napsal(a):

Samozřejmě, že se komunistická špína děsí, když je vyznamenán někdo, kdo se těm vraždícím rudým ďáblům postavil.
05. 08. 2010 | 08:56

tajemník UV napsal(a):

Děkuji Vám soudruhu Hořejší.
Konečně někdo kdo jasně říká, že komunismus nebyl jen špatný jak tvrdí zastánci zprofanované ODS.

Lidé se za komunismu měli moc hezky, byl tu solidární sociální systém, každý měl práci, v obchodech byl tovar, zprávy byly pozitivní, budovalo se.

A jen ti co nechtěli budovat socialismus byly zkoumáni, diskutovalo se s nima a byly demokraticky přesvědčováni. Mašínové byli a jsou rodina nasáklá shnilou morálkou první republiky, která pohrdala proletariátem, neuznávala vůdči roli komunistické strany.

Ještě jednou děkuji Ti soudruhu Hořejší za to, že jsi nezapoměl co je to oddanost socialistické myšlence, internacionalismus, a ryzí marxismus - leninismus.

Přijď někdy mezi nás, zavzpomínáme na zlaté časy, na Tvé studium UK, studium na Západě atd.

Jen raději nepublikuj, aby Tě nezačali policejně popotahovat za tzv. pro podporu komunismu jako dříve jiné.

Čest práci.
05. 08. 2010 | 08:58

Ivan Hochmann napsal(a):

Nazval jste Mašíny hrdiny -vrahy!

Jako učitel našich dítek byste měl vážit slova.
Nikdy jsem od Vás neslyšel ,že byste nazval KOMUNISTY-VRAHY!

A přec jich bylo,že nejdou ani spočítat.
Ani mrtvým ,které sprovodili se světa nebyla dodnes učiněna omluva a pokání.

Vy levicoví šašci chcete dnes ,po 60-ti letém levičáckém-komunistickém marasmu kázat spravedlnost?

Zalezte někam do koutů a držte huby,grázlové!

Ivan.
05. 08. 2010 | 09:07

neo napsal(a):

Václav Hořejší: Vám z Wall Streetu.

Lid povolal nás do zbraně, my opustili frézy a uniformy navlékli si místo kombinézy. Stojíme pevně, v oku žár, vstříc slunci píseň letí, střežíme práci dělníků a šťastný spánek dětí. Kdyby snad vrazi z Wall Streetu přepadli nás jak saně, poznají záhy lidu hněv, promluví naše zbraně!“
05. 08. 2010 | 09:09

Petr napsal(a):

Pane profesore budete se divit, ale tentokrát s Vámi i "jepicí" naprosto a bez výhrad souhlasím.
05. 08. 2010 | 09:13

střevo napsal(a):

Sen pana Hořejšího:

v tomto snu sedí jako sudí pan Hořejší na piedestalu a chodí za ním jednotlivé osoby:

přícházejí bratři Mašínové - pan Hořejší se vztyčí a zahřímá : "Vrahové!". Poté bratři bez mrknutí oka odcházejí a sudí Hořejší usedá zpět do křesla.

přichází Che Guevara - pan Hořejší se vztyčí a mile pronese : "Hle bojovník za lidská práva." Opět Che odchází a sudí se usazuje.

přichází Stanislav Gross - pan Hořejší zůstává sedět a prohodí : "To jsem zvědav jak držení akcií Moravia energo rozloží prohnilý kapitalismus." Pan Gross odvětí : "Je to Vaše ctihodnosti základna pro určení směru jak si pak užívat vůdčí roli." "Ach tak? Hle bojovník za lidská práva." zvolá sudí.

Sladké sny pane profesore.
05. 08. 2010 | 09:18

Petr napsal(a):

05. 08. 2010 | 09:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:

"Nikdy jsem od Vás neslyšel ,že byste nazval KOMUNISTY-VRAHY!"

Napsal jsem to ve svych clancich MNOHOKRAT.
Napr. tady:
"Stalinistické období považuji za v pravém slova smyslu totalitní, plně srovnatelné s nacismem. Nechápu, že hned po listopadovém převratu nebyli potrestáni všichni zločinci z onoho období (prokurátoři a soudci z politických procesů, vězeňští dozorci, pohraničníci, kteří zabíjeli „narušitele“), a to přesto, že v čele příslušných úřadů a komisí stáli význační disidenti."

http://blog.aktualne.centru...

..
05. 08. 2010 | 09:19

Virlex napsal(a):

To Gudka

Souhlas s vaším pohledem. Docela se divím, že nejen přívrženci Mašínů ale ani jejich kritici nevidí zcela zřejmou montáž mýtu v případě Mašínů. Jasně, že napřed vraždili z lupičských pohnutek (prachy, motorky), a teprve následně utíkali, tak jako všichni lupiči. A právě fakt, jak byli přijati Američany stvrzuje, jak byli využiti jako propagační figurky a jejich případ dodatečně politizován. Ano, dnes se raději nemluví o tom, jaká v tu dobu byla antikomunistická hysterie, že dokonce odsouzení SS - vrahové US vojáků byli propuštění, protože byli označení za "bojovníky proti komunistům". To asi ti US vojáci u Malméd byli komunisti?
A tak se z banditů dodatečně vyrobili odbojáři.

Jenže dnes křísit takové propagandistické strašáky? To má dost hrozivou příchuť.
Přes opakovanou masáž kdy se média dávají horlivě do služeb tomuto komplotu, tak prestiž Mašínů nikdy nedosáhne prestiže takového Leciána, o kterém lidi v jeho době dokonce skládali písničky (dnes akorát něco o nich vymyslí Žáček). Mašíni zůstanou neelegantními bandity - podřezávači.
05. 08. 2010 | 09:22

Michal Macek napsal(a):

vaclav horejsi:

zdravim - jen tak mimochodem - nekoukal ste vcera vecer po 22hod na tv na program Z1?byl tam fakt hustej dokument o karikaturach proroka mohameda.jestli ne tak se na to urcite podivejte - oni to budou urcite opakovat.stoji to za to
05. 08. 2010 | 09:23

Michal Macek napsal(a):

ford:

terorista arafat s nobelovkou - presne! :)
05. 08. 2010 | 09:24

Michal Macek napsal(a):

al jouda/horejsi:

no treba takovy parnik Lusitania potopeny nemeckou ponorkou mel na palube neco kolem 1500 cestujicich civilistu - vetsina zemrela.nemci tvrdili ze mela tajne na paube zbrane a valecny material - jiak p[ry neni mozne aby lod o velikosti titanicu potopilo jedno jedine torpedo.anglie to dodnes popira...
05. 08. 2010 | 09:28

rejpal napsal(a):

Ivan Hochman
Je to hra se slovy. Mašínové zabíjeli- bez soucitu a úkladně.Kdyby sami sobě neudělili status odbojářů, nikdo by na to nepřišel. Neudělali žádné politické prohlášení, když zakládali svou skupinu, žádný z jejich činů nesměřoval proti režimu, ale proti jednotlivcům, kteří je nijak neohrožovali.Tvrzení, že jsme byli ve válce, je nesmysl. Pro válku existují obecně uznávané definice a v nejlepším případě to byla jejich soukromá válka, kterou ani oficiálně nevyhlásili. Každí zabití v době míru je pokládáno za vraždu, pokud není vyšetřovateli nebo u soudu překvalifikováno. Přiznal bych jim právo na spravedlivý soud, aby měli možnost své počínání obhájit. Pokud není možné nyní v této zemi garantovat takovýto proces, můžeme o sobě říkat, že jsme demokracií a právním státem? Pakliže nejsme, implicitně z toho vyplývá právo na podobné počínání ze strany nějakých nových Mašínů. Argumenty, že dnes se taková zvěrstva nedějí, jsou nedostatečné, protože v šedesátých letech a později se režim také choval vůči tomu z 50. let podstatně umírněněji. Nemůžeme jedněm přiznat na něco právo a druhým ho upírat jen proto, že jednají ve jménu různé ideologie.
05. 08. 2010 | 09:29

Petr napsal(a):

Pokud by někdo zavraždil Václava Havla a Madeleine Albrightovou schvalující "humanitární" bombardování, které stálo tisíce životů měl by být také vyznamenán?
05. 08. 2010 | 09:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé výkřiky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 08. 2010 | 09:32

rejpal napsal(a):

střevo
přícházejí bratři Mašínové - pan Hořejší se vztyčí a zahřímá : "Vrahové!". Poté bratři bez mrknutí oka odcházejí a sudí Hořejší usedá zpět do křesla.

přichází Che Guevara - pan Hořejší se vztyčí a mile pronese : "Hle bojovník za lidská práva." Opět Che odchází a sudí se usazuje.

Ale vždyť to je přesně ten selektivní způsob soudů, který aplikuje současný režim. Nezajímají ho fakta, ale pohnutky a ideologická motivace účastníků. Stejně jako ty předchozí, jen znaménka se otočila (někdy i u stejných posuzovačů)
05. 08. 2010 | 09:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Po okupaci komunistickými bandity ze sousedních vazalů ruského bolševika v roce 1968 jsem často jezdil do DDR nakupovat ORWA -filmy,které jako jediné v RVHP měli nějakou kvalitu.

Našel jsem si v Drážďanech spoustu přátel a měl s nimi mnoho povídání.

Jedno takové jsem zažil v malé hospůdce na konečné tramwaje č11.

Přisedl jsem k jednomu dědovi v koutě poručil mu pivo a panáka.Nakonec se z osobní rozmluvy vyklubala diskuze několika lidí ,bývalých členů wermachtu a NSDAP,i bývalých členů KPD.Všichni schodně se slzami v očích přiznávali svoji vinu na kolaboraci s Rusy už podruhé v krvavém 20.století.
Přiznávali svoji hlavní vinu na rozpoutání obou válek a byli moc rádi,když jsem jim vysloveně naznačil ,že já osobně jejich vinu znám a dokáži jim a hlavně jejich dětem odpustit.

Byl to i pro mě tehdy doslova šok,neboť v komunistickém Deutschlandu bych něco podobného ani ve snu nečekal.
Přisuzoval jsem to traumatu obyčejných Němců z Honeckerova přepadení Československa.

Všude okolo nebyli komunisti takové svině jako u nás.
Kurt Soneneck - majitel penzionu,knižního obchodu,knihovny,zahradnictví,pekařsatví a autodopravy,zaměstnával ca 12lidí jako soukromý podnikatel.
V DDR to bylo POVOLENO zákony.
(Spousta lidí to nevědela a dodnes ani neví)
To jen u nás bolševické kurvy
například mému tátovi rozmlátili krejčovskou dílnu.Dodnes vidím,jak stojí s poutami na rukou a dívá se na svině s červenými páskami jak pažbami rozbíjí nové Singrovky a demolují litinové podstavce.

Vy se divíte lidem jako byli Mašínové?!
Kdybych byl jen o pár roků starší,šel bych s nimi.
A nebral bych žádné ohledy na rudý bolševický ksindl.

A bez diskuze prosím!
Ivan Hochmann.
05. 08. 2010 | 09:42

Petr napsal(a):

To Ivan Hochmann:

Matouš 26:52  Ježíš mu řekl: "Vrať svůj meč na jeho místo; všichni, kdo se chápou meče, mečem zajdou.
05. 08. 2010 | 09:49

vaclavhorejsi napsal(a):

rejpal:

"přichází Che Guevara - pan Hořejší se vztyčí a mile pronese : "Hle bojovník za lidská práva." Opět Che odchází a sudí se usazuje."

Jak jste na neco takoveho prisel???
Pokud chcete vedet neco o mych politickych nazorech, popsal jsem to docela podrobne zde:
http://blog.aktualne.centru...

Pro komunisty (zvlaste ty stalinisticko-maoisticko-guevarrovske) nemam zadne sympatie (na druhe strane ti, proti kterym Guevarra bojoval, byli lumpove podobneho kalibru jako komunisti, jen s opacnym znamenkem).

..
05. 08. 2010 | 09:52

Petr napsal(a):

V táto zemi zemře desítky tisíc nenarozených dětí při neodůvodněných (myslím tím hrozba smrti matky) potratech. To je genocida jako hrom.Proti tomu byli komunisté ještě žabaři.

Kdo z těch co oslavují "spravedlivý" odboj brání těmto hrůzám?

Přísloví 24:11  Vysvoboď ty, kdo jsou vlečeni na smrt; což se neujmeš těch, kdo se potácejí na popravu?
12  Řekneš-li: "My jsme to nevěděli", což ten, který zpytuje nitro, tomu nerozumí? Ten, který chrání tvůj život, to neví? On odplatí člověku podle jeho činů.
05. 08. 2010 | 09:55

rejpal napsal(a):

vaclavhorejsi
Omlouvám se, to byl citát z příspěvku výše, na který jsem (nesouhlasně) reagoval, nikoli komentář vašeho blogu.Měl jsem to graficky nějak oddělit.
05. 08. 2010 | 09:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Až budou v tomto státě počtem převažovat lidé jako Belgičan,Winston(viz výše)
nad veverkami,Gudkami,vorošilovy a podobnými -
tak teprve pak bude možné objektivně posuzovat dějiny nejen tohoto státu a národa.

Jenže .....
učitelé,intelektuálové,mnozí vzdělanci,právníci a přežívajicí bolševici s mocenskými postaveními(včetně jimi vychované zparchantělé pakáže)v tomto státě mají jiné názory a tím i výchova společnosti táhne vlevo jak odér z kravského zadku.

Takže si žádné velké iluze nedělám.
A katarze přijde až s koncem kalendáře Majů.
Možná.

Ivan.
05. 08. 2010 | 09:57

zdesta napsal(a):

V.Hořejší.Tak jsem přemýšlel,jestli bych v případě násilné smrti někoho z milovaných,dokázal vraha spoutat a podříznout jako podsvinče.Nedokázal,protože jsem zbabělec.O podřezávání lidi,kteří by s tímto aktem neměli nic společného,bych nebyl ani schopen uvažovat.Má to jednu výhodu.Na mém pohřbu snad budou jen ti,pro které jsem něco znamenal.Nebudou tam oxidovat hochštapleři,kteří se potřebují politicky profilovat.
05. 08. 2010 | 10:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Petře,

všichni zajdeme na to s čím zacházíme.
Jenže je mnoho těch,kteří se jako vyjímky dokáží i Božským pravidlům vyhnout.
Či pravidlo potvrdit?

Takže citace z bible v případě komunistických bestialit nejsou relevantní.

Je příliš nepotrestaného zla,abys mohl vynášet osobní doporučení ,anebo dokonce soudy.
(mám na mysli Tvoji repliku k "humanitárnímu bombardování")

Ivan.
05. 08. 2010 | 10:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Příteli Zdesto,

být Vámi tak si bych si občas pustil nějakéto video z muslimské provenience.
Pokud nejsou demografické prognozy manipulované,či lživé - tak za pár roků budeme žít(no my asi ne ,ale naši vnuci zcela jistě) v klasické muslimské destinaci.
I proto,že jako vždy se najde obrovská masa Čechů,kterým se zalíbí poslouchat hulákání muezinů z minaretů a 5x denní povalování po zemi.
Ono to vyjde nakonec úplně nastejno jako hulákání Internacionály na veřejných schůzích KSČ.

Jen namísto Lidových Milicí s kalašnikovy budeš mít za prdelí všelijaké BinLádiny s kinžály.

Takže si zajeď na venkov za příbuznými a semotamo se podívej jak se připravují slepice na paprice.

Ivan.
05. 08. 2010 | 10:23

jozka napsal(a):

ad A bez diskuze prosím!

jj, tohle mne vzdycky pobavi. Slyseli jste slovo bozi :-)
05. 08. 2010 | 10:30

kozoroh napsal(a):

Tak jsem si "početl". A vrátil se k tomu, co už jsem zde kdysi psal: Dvě generace lidí pod vedením strany zparchantěly. Bude trvat nejméně stejnou dobu, než vyrostou jejich potomci, kteří už budou normální (byť se mi vkrádá to o "jablku a stromu").
Tolik komunistického ksindlu se vidí málokde. Tolik falše, jež se snaží přesvědčit, že ne komančská idea, ale humanizmus je vede. Hnus!
05. 08. 2010 | 10:34

Marcus Agrippa napsal(a):

Ivan Hochmann:
člověče ty vaše příspěvky úplně přetékají nenávistí a agresivitou. A dá se z nich vyčíst, že jste nejspíš zažil něco špatného. To částečně omlouvá Vaše občas až dech vyrážející názory. Jen je docela nebezpečné, že podobně vystupují i dnešní teenageři, kteří k tomu nemají žádný důvod ( a část z nich plynule přechází k zatím maskovanému neonacismu ). Doufám že si uvědomujete to nebezpečí?
05. 08. 2010 | 10:34

gaia napsal(a):

to SuP
čau
vlk Tě pomlouvá u Vilety že prý pronajímáš kanceláře politikům.Je to pravda?

A kdy mne svezeš?
05. 08. 2010 | 10:34

www racek napsal(a):

Sakra, to tenhle režim nemá nějaké další případy hrdinů, tedy opravdovských, jako horáková? nemá? tak to je bída.
mašínové svými činy nijak nepoškodili režim a kromě těch několika zapálených stohů to asi neměli ani v úmyslu. kdyby alespoň provedli něco pořádného. ne, nic. jen loupili. a vraždili. nekomunisty, normální občany.
jo jo, nedostatek hrdinů, to se pak hledá těžko. při vší hrůzemi připadá šaškování bejvalejch svazáků co dnes vládnou komické. velmi komické.
víte, příbuzní a přátelé těch zavražděných ještě žijí. ovšem, jejich vzpomínky a svědectví uveřejnují jen komouši v Halo novinách. schválně, proč asi-
05. 08. 2010 | 10:37

Petr napsal(a):

Ivan Hochmann:

Slovo Boží je relevantní ke všemu.

Já nesoudím na to je ten nejkopetentnější.

Mašínové, stejně jako Havel a Albrightová a jinní evidentně soudili a bez moýnosti odvolání...
05. 08. 2010 | 10:41

mb napsal(a):

jasně Petr, a proto se necháme komunistickým morem sežrat jako supy .... ať žije nenásilí ...

mašínové svou statečností dělají měřítko všem přizdisráčům, kteří by to prostě nikdy neudělali ( nedostatek statečnosti ) a ještě se nad mašíny mravně povyšují a soudí je .... njn ...
05. 08. 2010 | 10:58

mb napsal(a):

05. 08. 2010 | 10:58

rejpal napsal(a):

mb
Ne, máte pravdu. Něco podobného bych nikdy neudělal. Nejsem řezník ani fanatik.
05. 08. 2010 | 11:01

Petr napsal(a):

To mb:

primitivní antikomunismus absoloventů vojenských škol a jim podobných mi přujde mimo mísu :-(
05. 08. 2010 | 11:06

mb napsal(a):

Petr ... na to odpovídá zídek ... jak by se tito zachovali , kdyby to ( mašínové ) zasáhlo jejich rodinu/y ... no kdyby je Topolánek přesto adoroval ... tak by byl konzistentní ... to se musíte topolánka zeptat ... zídek dál říká, že by byl taky radši, kdyby opráskli ideologického Kohouta než apolitického pokladníka .... to se zas musíte zeptat Kohouta, jak by se mu líbilo být spravedlivě odprásknut ......
05. 08. 2010 | 11:08

mb napsal(a):

rejpal ... a proto raději uvítáte vládu komunistické lůzy ,....
05. 08. 2010 | 11:09

rejpal napsal(a):

mb
Jak to víte?
05. 08. 2010 | 11:10

mb napsal(a):

pravda je že se tady nad mašíny povyšuje / rozhořčuje / a soudí typ lidí ... kteří by se raději měli stydět a zalézt a omluvit se za kolaboraci s režimem ... ale takových by bylo že ....njn
05. 08. 2010 | 11:10

Petr napsal(a):

to mb:

ti lidé, které zabili nebyli žádní aparátčíci. podle tohoto klíče by bylo legitimní zabít každého, kdo nesabotoval a vykonával jakoukoliv práci. s tím souhlasíte?
05. 08. 2010 | 11:18

jozka napsal(a):

mb, neni to tak davno, co jste si tu posteskl, ze vam tady nekdo predhodil "a co jste delal vy" a ted tohle.

Jste ve sve detinske zatatosti legracni.
05. 08. 2010 | 11:18

mb napsal(a):

jozka s nekym si me zrejme pletete :-))
05. 08. 2010 | 11:20

mb napsal(a):

petře ... já nejsem nijak nadšen, že zařvali ´nevinní´ lidé .... a ani nevim zda bych je podřezal byl li bych mašín ...

nebudu ovšem snižovat hrdinství minority, která měla odvahu se postavit teroristickému státu, komunistické zvůli ...

to je podle mě nejdůležitější ...
05. 08. 2010 | 11:22

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

svůj názor jsem řekl v diskuzi pod Hvížďalou, snad jen bych dodal k atentátu na Heydricha. Dopady byly následující:

- Byl zlikvidován muž, kterého Canaris považoval a nejnebezpečnějšího z celé třetí říše, asi nejschopnější a nejinteligentnější nacista. S ním by válka probíhala jinak a pro spojence daleko hůř.

- Pro presidenta Beneše měla brutální německá odveta následující politické zisky: Úplné uznání exilové vlády, úplné odčinění Mnichova, vytvoření podmínek pro poválečný transfer. Měřeno krutými válečnými počty: I kdyby za hedrichiády zahynulo desetkrát víc lidí, tak to stálo za všechny oběti.

Kdyby v letech našeho mládí chtěl někdo položit rovnítko mezi atentát na Heydricha a zaříznutím toho pokladníka z hlediska politických dopadů, tak by ho posluchači odvezli rovnou na psychiatrii. Bez ohledu na politické zabarvení, bez ohledu na to, jestli by byli komunisty či antikomunisty. Protože jediným dopadem bylo utužení režimu a vytvoření menšího či většího pekla pro tisíce lidí ze skutečné či domnělé opozice. Režim dostal to, co chtěl a co nutně potřeboval - nebezpečného ozbrojeného nepřítele. V situaci kulminující studené války, která se mohla rozhořet do horké jaderné.

Nejsem si zcela jist, jestli přímo většina, ale v každém případě rozhodující část národa komunisty aktivně podporovala a tak byl nějaký zvrat nemožný. Že komunisté vyhlásili válku vlastnímu národu, jak dnes slýchám? To jest komu? Většině s holým zadkem, která si v první fázi sociálně polepšila?

Ale kritické myšlení se vedlo dávno, pradávno ... když se podíváte na poslední blog pana Šteffla, tak uvidíte, co všechno mám na mysli.
05. 08. 2010 | 11:22

Petr napsal(a):

to mb:

navíc podle mne nebyla až takovým problémem socialistická nebo levicová orientace, ale jeho asijsky brutální forma, kterou tady uplatňoval SSSR spolu s trojskými koňmi uvnitř.Do této sféry vlivu nás bezostyšně předhodili západní "spojenci" a dané status quo jim vyhovovalo po dlouhou dobu :-(
05. 08. 2010 | 11:23

Petr napsal(a):

mb napsal(a):
petře ... já nejsem nijak nadšen, že zařvali ´nevinní´ lidé .... a ani nevim zda bych je podřezal byl li bych mašín ...

nebudu ovšem snižovat hrdinství minority, která měla odvahu se postavit teroristickému státu, komunistické zvůli
*******************************
Promiňte, ale Milada Horáková pro mě hrdinkou je. Mašíni nikoliv.
05. 08. 2010 | 11:24

mb napsal(a):

petr ... neberu vám váš názor ( ani nenutím svůj ) ... jen zastávám názor že postavit se zvůli se zbraní v ruce je hrdinství ..... njn
05. 08. 2010 | 11:28

mb napsal(a):

Petr ... žádní spojenci ... my jsme se tam hodili sami ...ZEJMÉNA BENEŠ !!!!!!!!
05. 08. 2010 | 11:29

SuP napsal(a):

gaia -
z vlka už vnímám akorát vocas.

Ty se chystáš na stop? Zajímavé u špenátů je, že nemají auta, nesnáší auta, ale jezdí stopem. Jednou jsem takového cestou vysadil. Měl ještě tu drzost, veza se, mi citýrovat o škodlivosti individuální autodopravy....

Ale Tebe svezu, kdy chceš. Abys neměla dál zbytečně přehnané představy.
05. 08. 2010 | 11:29

Michal Macek napsal(a):

petr:

Matouš 26:52 Ježíš mu řekl: "Vrať svůj meč na jeho místo; všichni, kdo se chápou meče, mečem zajdou.
a mam vas ! :) jezis take rekl: neprisel sem abych prinesl mir,prisel sem abych prinesl valku a rozkol (nebo tak nejak to bylo)
05. 08. 2010 | 11:33

mb napsal(a):

michal macek ... nepřišel jsem přinést pokoj, ale meč ...
05. 08. 2010 | 11:38

Michal Macek napsal(a):

mb:

diky
05. 08. 2010 | 11:50

Petr napsal(a):

Michal Macek napsal(a):
petr:

Matouš 26:52 Ježíš mu řekl: "Vrať svůj meč na jeho místo; všichni, kdo se chápou meče, mečem zajdou.
a mam vas ! :) jezis take rekl: neprisel sem abych prinesl mir,prisel sem abych prinesl valku a rozkol (nebo tak nejak to bylo)
05.08.2010 11:33:46
********************************
Matouš 10:34  Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč.
35  Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni;
36  a `nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina´.
37  Kdo miluje otce a matku více nežli mne, není mne hoden.
38  Kdo nenese svůj kříž a nenásleduje mne, není mne hoden.
39  Kdo nalezne svůj život, ztratí jej; kdo ztratí svůj život pro mne, nalezne jej.
40  Kdo vás přijímá, přijímá mne; a kdo přijímá mne, přijímá toho, který mne poslal.

Zde jde o duchovní boj a nic při čm by měla téci krev, alespoň ne na rukách Kristovců.

Efezským 6:12  Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla.
13  Proto vezměte na sebe plnou Boží zbroj abyste se mohli v den zlý postavit na odpor, všechno překonat a obstát.
14  Stůjte tedy `opásáni kolem beder pravdou, obrněni pancířem spravedlnosti,
15  obuti k pohotové službě evangeliu pokoje´
16  a vždycky se štítem víry, jímž byste uhasili všechny ohnivé střely toho Zlého.
17  Přijměte také `přílbu spasení´ a `meč Ducha, jímž je slovo Boží´.
18  V každý čas se v Duchu svatém modlete a proste, bděte na modlitbách a vytrvale se přimlouvejte za všechny bratry i za mne,
05. 08. 2010 | 12:10

Petr napsal(a):

mb napsal(a):
Petr ... žádní spojenci ... my jsme se tam hodili sami ...ZEJMÉNA BENEŠ !!!!!!!!
*********************************
Mnichov - Jalta. O nás bez nás. Samozřejmě nás to neomlouvá, ale v těchto souvislostech lze chápat postoje mnohých.
mb napsal(a):
petr ... neberu vám váš názor ( ani nenutím svůj ) ... jen zastávám názor že postavit se zvůli se zbraní v ruce je hrdinství ..... njn
********************************
O.K. já Vám jej také neberu :-)
05. 08. 2010 | 12:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Karle ,

"sociálně" si po válce "polepšili všichni"!

Válka totiž skončila.
Jenže to jsme netušili,že začala válka nová.

Na západ od hranic se lidé zmátořili celkem v pohodě.
Opravili válkou zničené.
Potrestali gaunery,kteří na válce profitovali.
Začali zpívat s Beatles a hrát si na květinové děti.

Tady začal bolševik s terorem,vraždami,manipulacemi svědomí,a zkázou morálky i ekonomiky.

Takže tak!Ivan.
05. 08. 2010 | 12:14

Petr napsal(a):

Ivan Hochmann:
Potrestali gaunery,kteří na válce profitovali.

Opravdu?
05. 08. 2010 | 12:21

rejpal napsal(a):

Ivan Hofman
nějak mi tam chybí časová paralela. V době, kdy západ začal zpívat s Beatles, už jsme měli Semafor,a nesmělé rehabilitační komise, a největší rozmach hippies padá do doby, kdy naše vláda (komunistická) měla snad největší spontánní podporu obyvatel od konce první republiky. K tomu bolševickému teroru by se lépe hodila špionománie, McCarthysmus, bigotní cenzura erotických scén ve filmech, těžké začátky rokenrolu (ani Elvise nesnímali od pasu dolů) a rasové tolerance. I když souhlasím, o několik řádů lepší než to tady.
05. 08. 2010 | 12:21

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Ivane,

já Tě naprosto chápu, u lidí, kteří byli postižení je velmi těžké, aby zachovali chladnou hlavu. Jasně jsem to u Hvižďaly napsal: Pokud někomu ukradli majetek, na který celý život dřel, účastnil se za 2. WW odboje a přesto z něho udělali zločince, tak zcela chápu, že nabil pistoli.

To je pohled řekněme citový a samozřejmě na něho mají právo všichni ti, kdo byli postiženi. Ale od nás z mladší generace se spíš čeká, že zachováme chladnou hlavu a střízlivě se na celou věc podíváme. O poválečných náladách a atmosféře napsal velmi přesně pan V. Žák, kterého můžeš podezřívat ze všeho možného, jen ne ze sympatií ke komunistům a komunismu. A počátkem 50. let si ti s nahým zadkem opravdu polepšili, taková je realita, bylo tenkrát z čeho brát. A ti opravdu buďto tleskali, nebo byli lhostejní, nebo režim přímo podporovali. Ty statisíce postižených buďto utekli, skončili v base, nebo se prostě zalekli a mlčeli. Z tohoto důvodu neměla akce Mašínů šanci na masovou podporu a režimu přišla velmi vhod. Bohužel.
05. 08. 2010 | 12:32

mb napsal(a):

petr ... beneš se hodně cpal do sovětské náruče ( i když byl ujišťován že to dělat nemusí a nemá ... lze rozumět (jeho) mnichovskému traumatu, nelze omluvit jeho pád do sovětského objetí a jeho roli za krize ´48 ....
05. 08. 2010 | 12:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Marcus Agrippa,

ale jistěže pane,vím o tom.
Je to můj úmysl.
Nechci mít nic společného s qislingovskou,přizdisráčskou (jak tu někdo napsal)politikou .

Moje vyjadřovací prostředky budou vždy naprosto nesmlouvavé,vylučující jakoukoliv diskuzi,- bude-li se jednat o zásadní a prioritní věci morálky,cti,a slušnosti poctivých lidí.

Celý život jsem se řídil Tyršovým heslem "Přeskoč-nepodlez"!Co mě naučili Bratři Hladští a Pešek v Juliánovském Sokole, to jsem praktikoval celý život,ke své,rodinné (i jiných)spokojenosti.

Pokud se Vám pane jeví moje vystupování jako nenávistné,agresivní a bůhvíjaké ještě,hledejte chybu u sebe.

A co se týká těch "teenagerů", ani se jim nedivím.Revolta mladých proti ksindlu provozovanému touto poskomunistickou spodinou má a bude mít ještě v budoucnu hodně tváří.Nejen tu fašistickou,kterou všichni odsuzujeme.

Ivan.
05. 08. 2010 | 12:33

Petr napsal(a):

mb napsal(a):
petr ... beneš se hodně cpal do sovětské náruče ( i když byl ujišťován že to dělat nemusí a nemá ... lze rozumět (jeho) mnichovskému traumatu, nelze omluvit jeho pád do sovětského objetí a jeho roli za krize ´48 ....
*******************************
Nemyslíte, že se ta železná opona spustila mnohem dříve na Jaltě ?

Nemocného a zrazeného Beneše bych neobviňoval.
05. 08. 2010 | 12:38

mb napsal(a):

ja to nechci prilis rozebirat / a uz prilis diskutovat ... benes jednal se stalinem ve 43 ... jako prvni z (okupovanych) statu stredni evropy ...

jeho vina je neoddiskutovatelná ... pokud byl nemocny ( a zrazeny ) nema pravo ani narok delat prezidenta ...

ale to by bylo na dýl ...

mějte se fajn, příjemné diskutování .....
05. 08. 2010 | 12:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Karle,

pochop mě prosím.
Nejsem žádný radikál,žádný Jakobín.
Mám naprosto chladnou hlavu.
Emoce si nechávám do lesů,vod,hor a strání.

Ale nelze mlčet nebo jakkoliv "smlouvat" s lidmi,kteří "vidí" historii i všechny ty skutky lidských bestií u moci jinak než ukazuje přísná logika a skutečnost.

A nakonec....já nebyl postižen žádným odebráním majetku(majetek pro mě není životní priorita),žádnou těžkou represí,či vězením(ačkoliv k tomu chybělo opravdu velice málo).

Ale jaksi jsem byl vychován svými rodičitak ,abych neustupoval Zlu.
A vždy když si vzpomenu na Menzelovy Rodáky,na Františkův exodus - zalomcují mnou opravdu emoce.
Nikoliv ovšem proto,že bych chtěl napravovat křivdy(to už nelze),....
nýbrž proto ,že existuje KSINDL,který moje pocity bagatelisuje,skutečnost svidentní,objektivně,důkazy podloženou manipuluje a účelově převrací,.....
poněvadž je nekritický, zločinecký,komunistický hajzl.

Však -co si budeme povídat?!

Ivan.
05. 08. 2010 | 12:54

vilemkodytek napsal(a):

Petr:
Máte pravdu,rozhodlo se podpisem smlouvy v roce 1943 (viz mb), jenže to vše lze pochopit, vezmete-li v úvahu jen to, co předcházelo, nikoli to, co víme teď.

První velkou chybu, kterou lze omluvit jedině zdravotním stavem, Benše udělal, když ustoupil Gottwaldovi v únoru 1948 (možná z obavy před "zbytečným" krveprolitím). Jistě by tekla krev a nakonec by asi to dopadlo jako v Maďarsku '56, ale měli bychom teď své Mašíny. A hlavně: lidi by od začátku věděli, jak to je.

Nám to teď akademicky kecá.
05. 08. 2010 | 12:55

vilemkodytek napsal(a):

omluva: "Beneš" a "Nám se to teď .."
05. 08. 2010 | 12:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Václav Hořejší:
"bezohledné zabíjení nevinných lidí. Ničeho takového se hrdinové Gabčík a Kubiš nedopustili."
Jrednomu za tentátníků na Heydricha, už nevím kterému z těch dvou, při úniku z místa činu jakási ženská hodila vědro pod nohy, on se jenom vyhnutl a nijak proti ženské nezasáhl.
Při obraně v kryptě kostela nahnali němečtí vojáci české hasiče, aby do okénka prostrčili hadici se snahou parašutisty vytopit. Obránci na hasiče nestříleli. Jaký kontrast proti Mašínům!
Celé to oslavování vrahů jenom ukazuje bídu extrémní pravičácké propagandy hledající své hrdiny stůj co stůj.
05. 08. 2010 | 12:58

Vysedlina napsal(a):

Autor
Jsem věřící, ale přesto - uvažte, Mašínové byli lidé, kteří velmi brzy věděli, že komunisté budou "zlobit". Není to úžasné!? A prosím, co vraždy spáchané komunisty a zničené životy rodin a zkažená morálka národa daleko do budoucna? Kde měli tihle své hranice?
Myslím teď v poslední době, přesto že jsem křesťanka, že jsme zbabělci. Kdybychom nebyli, nedovolili bychom, aby nám někdo lhal a námi manipuloval. Pořád rozlišuji mezi "tichými společníky" této strany a nečleny, kteří si svým postojem "zkazili" život. To byli hrdinové, ne ti první!
Autore, Ani jste u toho nebyl a kážete! Máte jako vědec opravdu slabou náturu. Jen poučovat.
05. 08. 2010 | 12:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
A jeden z kecalů poskytl důkaz:
"proč se za protektorátu neprováděl odboj ?"
Protinacistický odboj byl dost intenzívní, lháři.
05. 08. 2010 | 13:01

jozka napsal(a):

Jo, Ivane, je to docela legrace. Naucena schemata DOBRA a ZLA. Nepremyslet. Konat. Tvrde, nesmlouvave (ja vim, neplest s agresivitou a nenavisti).¨

Nejpribuznejsim tvorem k vam je Talibanec, ten je na tom stejne.
05. 08. 2010 | 13:02

mb napsal(a):

matyáš zalez někam do díry ...
05. 08. 2010 | 13:10

mb napsal(a):

( souhl. s vilemkodytek ...)
05. 08. 2010 | 13:12

Michal Macek napsal(a):

petr:

jak se opovazujete rikat co jak jezis myslel?to snad vi On ne?a ne vy!vy mi pripominate jednoho muftiho z toho vcerejsiho dokumentu o karikaturach mohameda.reporter se ho ptal kde je presne v koranu napsano ze se nesmi zobrazovat prorok mohamed.on se trosku zarazil a apk povida: "primo v koranu to neni ale vsichni sunnitsti ucenci se shoduji na nezobrazovani proroka".no tak to je super.ucenci a fanatici nam budou vykladat jak mame chapat svate knihy.cist je uz asi nikdo nebude....
05. 08. 2010 | 13:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Vysedlina:

ja naprosto nezpochybnuji, ze komunisticky rezim byl v 50. letech brutalni, krvavy, zlocinny.
To ovsem neznamena, ze se proti nemu ma bojovat zabijenim nevinnych lidi a podpalovanim stohu.
Jste krestanka - polozte si otazku, jestli by pocinani Masinovych schvaloval Jezis...

..
05. 08. 2010 | 13:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JAHA:
"co bolo ceskoslovenske, to je ceske. A co je ceske, do toho vam(Slovaci) nic☺. "
Kto vam za to môže, že nacionalisticky väčšinou tým československým, čo slovenský národ pomáhalo vytiahnúť z biedy, pohŕdate? Váš slovenský nacionalizmus dobre poznám, tak netárajte. O bežné českej duši viete ďaleko menej, ako ja o slovenskej, a predsa niechodím na slovenské blogy vyrývať.
05. 08. 2010 | 13:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Jste lhář a chcete pravdomluvné umlčovat. A takoví se vrahů zastávají zákonitě.
05. 08. 2010 | 13:23

Belgičan napsal(a):

Bédo,
Vy jste ignorant. Politiku dělají politici, ale režim tvoří lidé. Vykroužkovali Langra, lup a Langer je nikdo.
Každý režim, úplně každý potřebuje lidi co ho podporují. Bez podpory ze spodu se neděje nic. Komunisti potřebovali podporu mnoha lidí. Každý z nich se podílel svou měrou na funkčnosti vládnoucí role KSČ. Od hrdinů tipu G.Fučíka, to jest zrádce a spolupracovníka Gestapa(zemřel 1984 v Austrálii), po hrdiny soc. práce. Spousta lidí spolupracovalo na udržení komunistické moci a měli své výhody ve srovnání s těmi co spolupráci odmítli. Ti co odmítli spolupráci s režimem nebyli persekuováni politiky, ale lidmi z jejich okolí. Hajzl učitel napsal špatný posudek, hajzl kádrovák napsal špatný kádrový profil, hajzl z uličního výboru se přidal a uškodil. Ti co nepřijali dítě na školu, protože chodilo do kostela byli také obyčejní lidé - zbabělí malí Čecháčci. Všeci udavači, špehové, verbíři a jiná lůza nebyli politici, ale obyčejní lidé.

Ale byli i tací co nespolupracovali a riskovali svou pohodlnou existenci a svůj život.

Proto mají lidé jako Pauner můj obdiv a uznání.
05. 08. 2010 | 13:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ivan Hochmann:
"Přiznávali svoji hlavní vinu na rozpoutání obou válek a byli moc rádi,když jsem jim vysloveně naznačil ,že já osobně jejich vinu znám a dokáži jim a hlavně jejich dětem odpustit" ☺☺☺
Ivane, nebásni, nebyl jsi jediný, kdo jezdil do NDR. Kdo se více stýkal tehdy s Němci, Ti stěží uvěří. I když nějakou raritu nelze vyloučit.
05. 08. 2010 | 13:27

mb napsal(a):

zbyňku matyáši vaše idiocie nezná mezí, korektními slovy : nedokážete přečíst, ocenit, docenit a využít kontext ... citoval jsem polský ´vtip´... v podání z. petráčka ...

na něco ukazuje ...

na vžitý stereotyp o zbabělosti čechů obecně ...

právě proto, že 3. odboj byl tak řídký, měla by si česká společnost mašínů (hrdinů) vážit ....

vím že vám to nevymluvím ...

ale to nevadí ...

i když je to házení hrachu na zeď a perel sviním ....

s pozdravem matyášu ....
05. 08. 2010 | 13:28

jozka napsal(a):

Zbynek Matyas:

Taky mne ta pohadka dojala. Ale mozna ho meli za fizla :-)
05. 08. 2010 | 13:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Belgičan:
"režim tvoří lidé" ☺
Komunistickou diktaturu v 1948 a normalizaci v 1969 vytvořili lidé? To jsou věci!!
05. 08. 2010 | 13:30

Karel Mueller napsal(a):

Belgičan:

Trefa. Bohužel.

Příčiny by byli na delší debatu. Velmi se však obávám, že se to z morálního hlediska nezměnilo.

A v mnoha směrech se tento morální stav zdárně na západě rozšířil a dále šíří.
05. 08. 2010 | 13:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Argumentova typickou polskou ztřeštěností může někdo s velmi slabou logikou. Ten falešný sterotyp o české zbabělosti vytvářejí omezení darebáci, kteří záměrně snižují zásluhy a urážejí skutenčné odboráře. A ti - a to vím velice přesně - už tehdy po válce nesmyslné vraždění Mašíny odsuzovali také proto, že objektívně komunistům pomohlo.
05. 08. 2010 | 13:34

Virlex napsal(a):

Belgičan
Kdybyste laskavě tolik nežvanil! Já jsem nikdy v životě nespolupracoval s žádnými bolševiky (ani s rudými ani s modrými) - a přesto jsem neriskoval svůj život, ba dokonce ani pohodlí. Tak oč vám jde? C op chcete dokazovat!?

Já bych naopak riskoval život, kdybych s nimi spolupracoval. Nepotřeboval jsem na to žádné bandity, vlastní táta by mě asi zhabil...
05. 08. 2010 | 13:34

Belgičan napsal(a):

Zbyněk Matyáš

To byli roboti, co mašírovali v uniformách LM po Praze?
To jsem doposud nevěděl.
Diskuze s Vámi je vždy plodná, díky.
05. 08. 2010 | 13:35

mb napsal(a):

zbyněk matyáš ... já jsem škromacha ani štěcha nikdy neurážel ....

10 : 0 pro vás ....
05. 08. 2010 | 13:36

Belgičan napsal(a):

Virlex,

o typických malých Čecháčcích, co dělali, že se jich nic netýká v mém příspěvku řeč nebyla. Proč se tedy cítíte osloven?
05. 08. 2010 | 13:38

bob napsal(a):

to Ivan Hochmann
"Až budou v tomto státě počtem převažovat lidé jako Belgičan,Winston(viz výše)
nad veverkami,Gudkami,vorošilovy a podobnými -
tak teprve pak bude možné objektivně posuzovat dějiny nejen tohoto státu a národa."
:-))))))))))))
Jste legrační.
Prosil bych o vysvětlení. Podle čeho soudíte, že Vy, Belgičan..., posuzujete dějiny objektivně?
Klidně se rozepište. :-)
05. 08. 2010 | 13:39

mb napsal(a):

logika není všechno ... statečnost je víc ...

jak tu kdosi argumentoval rozhodnutím předúnorového rektora u.k. ...

njn vysvetlujte to nekdo zm

nikdy nikde ... žádný cíl ...
05. 08. 2010 | 13:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ivan Hochmann:
"Kdybych byl jen o pár roků starší,šel bych s nimi."
Přesně totéž, jako 12-letý kluk blouznící na letním táboře u Jablunkova. ☺
05. 08. 2010 | 13:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Belgičan:
Zase ta demagogie. Kolik lidí bylo v LM? A po nedávném Mnichovu a WWII se lze divit?
05. 08. 2010 | 13:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Jasně, ´statečnost´ podřezat svázaného omámeného člověka je víc než logika!
Jenom v podání zběsilého blbce.
05. 08. 2010 | 13:48

voroshilov napsal(a):

Voni panove Ivan Hochman a Belgican tuze statecni ve svem spravedlivem boji v bezpeci domova za monitorem,chtel bych nekoho z nich videt v zakopech nebo cekat pripraveny na lecku cele hodiny s nervy napnutymi jako struna,ale jeste splachnout par lezaku s lednicky a jsou ochotni bojovat i s ufony za celou Zemi!
Ivane,jses odporna zrudicka!
05. 08. 2010 | 13:48

Virlex napsal(a):

Belgičan

Osloven? Specifikace, jakou jste užil, se na mne vztahuje (přečtěte si raději vaše vlastní slova ještě jednou).

Nevím, z čeho usuzujete, co mi dále připisujete. Ale když už jsme u toho: můžete prozradit, co takoví politruci, jakým jste vy, v oněch dobách vlastně dělali?

Vycházím totiž z toho, že politructví je osobnostní rys, že nejsou jen politzruci rudí, nebo jen hnědí, nebo jen pruhovaní... že politruk jím je za všech okolností a režimů...
Takže tedy, Belgičane: čím jste se vyznamenal v době, kdy ostatní "Čecháčci" kolaborovali už jen tím, že se vyskytovali na tomto území???
05. 08. 2010 | 13:51

mb napsal(a):

statečnost povstat se zbraní v ruce proti zrůdnému, zvhlému, otrockému a totalitárnímu režimu .... ale to vaše hlava nikdy nepobere ... čo sa dá robiť ....
05. 08. 2010 | 13:53

voroshilov napsal(a):

Virlex:
On utekl do Belgie a vratil se po roce 89 jako statecny bojovnik proti utlaku!
05. 08. 2010 | 13:53

Carlos V. napsal(a):

Fascinuje me ohromna znalost historie, kterou projevuje vetsina diskutujicich. Pochopeni vsech nuanci okupace, padesatych let atd...

Predpokladam, ze s podobnou urputnosti by diskutovali treba i o bitve na Moravskem poli nebo knizeti Svatoplukovi.

Historicka pravda neexistuje. Existuje jen popis, a vse ostatni jsou jen ideologicky motivovane blaboly.

Historii clovek muze studovat, ucti se z ni, nema ale smysl oslavovat ci soudit.
05. 08. 2010 | 13:53

Belgičan napsal(a):

ZM

Co je demagogického na poukázání na skutečnost, že se našlo nevím kolik tisíc lidí schopných obléct uniformu a jít se zbraní(nelegálně drženou) demonstrovat sílu komunistů, to jest zastrašovat lidi s jiným názorem.

Už tato demonstrace síly sama o sobě a skutečnost, že milicionáři směli mít nelegálně zbraně je pro Mašíny do jisté míry ospravedlňující.

Myslím, že demagog je tu někdo jiný.
05. 08. 2010 | 13:54

voroshilov napsal(a):

mb:
Nic,nech nas ubozaky umrit v klidu!
05. 08. 2010 | 13:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Belgičan:
Vždy a všude se najdou nějaké tisíce lidí schopných ....atd., což nijak necharakterizuje národ. Pokud toto má ospravedlnit vraždy civilistů, pak jde o demagogii.
05. 08. 2010 | 13:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Pokud spálení několika stohů, krádež motorky...atd. a zavraždění několika lidí je "statečnost povstat se zbraní v ruce proti zrůdnému, zvhlému, otrockému a totalitárnímu režimu", potom máte něco s hlavou.
05. 08. 2010 | 14:01

voroshilov napsal(a):

Ja myslim ze ted v kriminalu sedi moc utlacovanych romu,jsou to obeti rasismu a diskriminaci,doufam ze cerni brachove vezmou zbrane a povstanou proti totalite:-)
Sami nevinne obeti rezimu...
05. 08. 2010 | 14:04

mb napsal(a):

matyáši nebudu s vámi diskutovat, jste demagog, navíc vždy začnete urážkou (lhář, kecal) ... mašínovský odpor je obdivuhodný ... ve smyslu aspon nekdo bojoval ... pokud byste to udělal lépe a odpráskl nějakého vysoce stojícího bolševika, mě byste můj obdiv....
05. 08. 2010 | 14:05

stále rebel napsal(a):

„Na pranýři kvůli Mašínům (psychoanalýza)

Historik a novinář Petr Zídek a historik Tomáš Zahradníček uveřejnili krátce po úmrtí Milana Paumera z Mašínovy skupiny texty, které se kriticky staví k odboji celé skupiny bratří Mašínů. Oba si to v médiích patřičně schytali, možná také proto, že Zahradníček měl to „štěstí“, že jeho text uveřejnil na svých webových stránkách prezident republiky Václav Klaus.

Do obou autorů se pustil Adam Drda v Lidových novinách. Z jeho textu vyčnívá především závěr: „Milan Paumer je pro mne hrdina. V první řadě proto, že nezůstal sedět s rukama v klíně. A taky proto, že se zcela vymyká myšlenkovému světu Petra Zídka a Tomáše Zahradníčka.“

To je zajímavé. Je snad myšlenkový svět Petra Zídka a Tomáše Zahradníčka nějak mimořádně odpudivý? Nebo jsou jejich ideje pro Adama Drdu tak nepřijatelné jenom proto, že mají jiný názor na odbojovou skupinu bratří Mašínů než Adam Drda? „
http://respekt.ihned.cz/aud...
05. 08. 2010 | 14:06

voroshilov napsal(a):

Konecne skoro kazdeho z vas utlacuje v praci zrudny,zvrhly,otrocky a totalitni nadrizeny,a toho take dalsi nerizeny a vsichni dohromady danovy urad a policie,jak muzete trpet takovy zvrhly system?
05. 08. 2010 | 14:07

Karel L napsal(a):

Nevím už,kde jsem to četl,ale když se Mašínové zúčastnili setkání bývalých vězňů v českých lágrech,tak jim nikdo nevyčítal,že zabili dva příslušníky tehdejší veřejné bezpečnosti,jednoho pokladníka a několik východoněmeckých policajtů.Ono hodnocení určitých činů totiž záleží na tom,kdo co prožil.Mimojiné C.Mašín byl taky víc jak rok v lágru.Ano,skupina Mašínů se dopustila mnoha chyb,byli v té době mladí a nezkušení.Ale prostě byli to takové povahy,které se nehodlali smířit s tím,že se prostě děje bezpráví.Nezáleží na tom,jestli určitý režim drží u muci příslušník toho nebo jinýho národa.Jde o to,že se prostě podílí na tom,že daný režim drží u moci.Prostě lidi ze skupiny bratří Mašínů byli odvážní a měli smysl pro spravedlnost,to jim nejde upřít.
Hořejší: vy jste nechodil do pionýra a neangažoval jste se v SSM ? Vy jste na VŠ "nesklonil hlavu" a odmítl papouškovat poučky marxismu leninismu? Vy jste nechodil na schůze ROH ? Odpověď je zřejmě ve všech třech případech ne. Dělal jste prostě to co ostatní,protože jinak by vás těžko v roce 1985 pustili do USA,kdyby jste neměl na tehdejší dobu vhodný kádrový posudek. A teď máte tu drzost kritizovat udělení nějaké medaile.
Co se týká medailí,tak kdybysme to začali posuzovat globálně, v celosvětovém měřítku,tak by jsme zjistili,že medaile mají lidi,kteří se účastnili např. bombardování německých měst v 2.sv.válce. Během tohoto bombardování zemřeli tisíce civilistů,i dětí,kteří rozhodně nebyli váleční zločinci,prostě měli tu smůlu,že se tam narodili,Tisíce lidí byli v důsledku války zmrzačeny. Ale kdyby to tak nebylo,tak by nebylo možné tu válku vyhrát.Nevím,jestli to chápete,ale ono nebylo možné hodit bomby jen na příslušníky SS. Nebo si Hořejší myslíte,že měli v Anglii sepsat petici proti válce a tu poslat Hitlerovi ? Myslíte si,že měli Mašínové napsat dopis Gotwaldovi,že ať si uvědomí,že jedná nemorálně? Nebo rovnou Stalinovi? Pokud máte takové uvažování,tak mě připadáte spíš jako hlupák,než moudrý člověk.
05. 08. 2010 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Karel L:

"Pokud máte takové uvažování,tak mě připadáte spíš jako hlupák,než moudrý člověk."

Ano, sebekriticky uznavam, ze je to se mnou jeste horsi - jsem uplny debil, naprosty vyvrhel... Stydim se podivat se do zrcadla.
Diky za to, ze jste mi to pripomnel.

..
05. 08. 2010 | 14:14

Belgičan napsal(a):

ZM,
vzpomeňte si na svá slova(13:59), až bude zase nějaká debata o Sudeťácích. Předem díky.

Virlex,
já vyrůstal v Olomouci. Chodili jsme hrávat s Rusy fotbal a potom jsme jim dali do držky. Do té doby než jeich fotrové-lampasáci s nimi začali posílat ozbrojenou eskortu. Pamatujete? Vyholená hlava, tupý výraz ve tváři a na ramenou CA.
Teď vážně. Jako syn kulaka jsem se nedostal na školu, než jsem se vícekrát přestěhoval z kraje do jiného kraje. Posudky totiž byly v krajských městech a po přestěhování do jiného kraje putovaly za vámi. A jelikož estébáci v administrativě byli líní a hloupí, tak se posudek po několikerém přestěhování ztratil. Díky této skutečnosti a díky odvážným lidem jsem nakonec vystudoval, dokonce jsem dostal cestovní doklady a jel se podívat do Moskvy. Tam jsem se vyčůral na mausoleum a byl zatčen. Můj zaměstnavatel neměl odvahu mne nadále zaměstnávat jako inženýra a tak jsem procedůru se stěhováním opakoval podruhé. Tou dobou už režim neměl dost financí na kontrolu nepohodlných a mně stačilo dvoje stěhování a byl jsem zase zaměstnán jako Ing.
05. 08. 2010 | 14:16

voroshilov napsal(a):

Belgican:
Dobra pohadka,jedno oko mi nezustalo suche!
05. 08. 2010 | 14:18

Karel L napsal(a):

Hořejší: napíšu vám to ještě podrobněji,aby jste to pochopil.Možná se dobře vyznáte v imunologii,ale to ještě neznamená,žemáte patent na pravdu ve všech ostatních oborech.Zkuste si uvědomit,že dění ve světě je potřeba posuzovat globálně,v různých souvislostech a v kontextu doby. Dále je potřeba si uvědomit,že hodnocení činů,událostí a jevů je mnohdy prostě subjektivní,v závislosti na tom,kdo co prožil.
Dám vám příklad.Jinak bude hodnotit odvetné útoky na pásmo Gazy Izraelec,kterej žije na území,kde hrozili nebo možná stále hrozí zásah podomácky vyráběných raket z pásma Gazy a jinak to bude hodnotit třeba Evropan ,z bezpečí svého pokoje u kafíčka,kterýmu hrozí maximálně ta ujma,že si nedá pozor a trochu si popálí jazy,když nepočká až kafe vychladne.V předchozím příspěvku jsem zmínil 2.sv. válku.Kdo všechno za ní nese vinu? Jenom Hitler a Stalin? Určitě ne. Svůj díl viny mají taky Mussoliny,tehdejší britský premiér Chamerlain (možná chybně napsáno) atd. Prostě hlavní díl viny mají stovky nebo i tisíce osob. Jedná se prostě o celou řadu vzájemně souvisejících okolností,o celý "speltenec" příčin a následků a je nesmyslné vytrhnout z kontextu jeden čin,např. bratří Mašínů.
05. 08. 2010 | 14:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážliávý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 08. 2010 | 14:22

Karel L napsal(a):

vaclavhorejsi- úplný debil,to je zase přehnaná sebekritika :),vy prostě jdete od extrému k extrému :)
Kdyby ste doma ještě našel ten průkaz člena SSM (možná jste si ho nechal napamátku),tak ho sem při nějakým dalším blogu můžete naskenovat :)
05. 08. 2010 | 14:22

voroshilov napsal(a):

Karel L sam jde od extremu k extremu,jednou vychvaluje Masiny do nebe jako jedinou spravnou cestu,podruhe zacina uvazovat globalne ze neco souvisi s necim a mozna...
No,hlavne ze vse muze profesor!
05. 08. 2010 | 14:26

Karel L napsal(a):

vaclavhorejsi- ještě toto dodám,neškodilo by,když o něčem píšete blog,aby jste si nastudoval historická fakta.Ono to totiž bylo tak,že v těch 50.letech se předpokládalo,že vypukne válka mezi východními satelity SSSR (samozřejmě s podporou SSSR) a západními státy (s podporou USA).To předpokládali i Mašínové. Jako mnozí další tehdy tajně poslouchali zahraniční vysílání(hlas ameriky) a tam byla v té době taková rétorika,že prostě USA to tak nenechá,aby SSSR ovládal takovým způsobem Česko,Polsko a další atáty. Přitom to byla pouze rétorika,protože v USA se neuvažovalo,že by došlo k nějakým vojenským akcím. Ale spousta lidí včetně Mašínů to vzala jako fakt. Ono je docela možné,že kdyby tato rétorika nebyla,tak by Mašínové nezačali ty akce které začali.Takže opakuji,posuzovat v kontextu je potřeba !
05. 08. 2010 | 14:27

JAHA napsal(a):

Ad: vaclavhorejsi
Mna "docela" sokuje, ze na konci prislusneho jasne oddeleneho odseku nevidite smajlika.

No, co uz...

Ja vo svojom pomyselnom slovenskom panteone mam nielen Grekov (Cyril a Metod)a mnohych rodom Cechov (okrem Benesa, samozrejme), ale aj vacsinu uhorskych kralov, na cele s Madarom Stefanom.
Pointa bola v inom☺.
05. 08. 2010 | 14:30

Karel L napsal(a):

voroshilov- to se pletet,protože já jsem o akcích Mašínů lecos četl,a prostě je objektivní fakt,že udělali spoustu chyb.
Argumentovat se dá různě,co se týká atentátu na Heydricha,tak o kolik víc bylo v důsledku toho popraveno lidí ? To samozřejmě nikdo nedokáže zodpovědět,ale těžko budete někomu,kdo v důsledku následných represivních opatření němců utrpěl vážnou újmu na zdraví,že atentát na Heydricha se vyplatil.
05. 08. 2010 | 14:31

Vysedlina napsal(a):

vyclavhořejši
Otázkou, co by si myslel Ježíš, se zabývám často,a dostala jsem se předaleko od církví - vlastně jejich zástupců - neboť zástupcem Boha není dnes nikdo v těle - pozn.. Ať sem napíše někdo, kdo se tak cítí!!
Jsem přesvědčena, že i scéna s převrácenými stoly prodavačů v chrámu přesně pasuje na Pána Ježíše. Možná, že vášnivý nesouhlas - kdoví, co bych udělala, kdyby byly přímo ohroženy třeba mé děti, by možná u Něj vyvolal víc soucitu, než ustrašené poklonkování a posluhování zlu. Kdoví, komu jsme posloužili naším váháním?
Mlčme, když už jsme dovolili tolik utrpení.
05. 08. 2010 | 14:34

Karel L napsal(a):

voroshilov-oprava a doplnění předchozího textu-
co se týká atentátu na Heydricha,tak o kolik víc bylo v důsledku toho popraveno lidí ? To samozřejmě nikdo nedokáže zodpovědět,ale těžko by se vysvětlovalo někomu,kdo v důsledku následných represivních opatření němců utrpěl vážnou újmu na zdraví,že atentát na Heydricha se vyplatil. Totéž se dá samozřejmě říct i o akcích mašínů a o jakýchkoliv násilných akcích,třeba i o svržení atomových bomb v roce 1945 na Japonsko.
Co se týká udělení medaile,tak medaile byla premiérská a udělil ji premiér,což je jeho právo.Právo Hořejšího je myslet si o tom něco negativního,a právo moje je myslet si o Hořejším,že žvaní.
05. 08. 2010 | 14:35

voroshilov napsal(a):

Karel L:
Atentat na jednotlivce(potentata nebo policajta)nic neresi jak radi pisete"globalne",na misto jednoho zvrhlika prijde dalsi a po nem jeste dalsi...Je treba lamat system,vyvolavat masove akce,revoluci,obcanskou valku,detsky vecirek-cokoliv,takovy veci jako atentaty spise slouzi samotnym hrdinum(neco jsme dokazali)nebo jejich tajemnym sponsorum v zakulisi.
05. 08. 2010 | 14:38

Karel L napsal(a):

Ještě jednu podstatnou myšlenku je potřeba uvést.Jaký má vlastně smysl udělování medailí? Medaile je ocenění za zásluhy.Ale co je oprávněnou zásluhou a co ne, je diskutabilní,navíc se na tom neshodnou všichni občané určité společnosti.Daleko větší smysl má udělení Nobelovi ceny za mír. Ovšem i udělení Nobelovi ceny může být ovlivněno politickými důvody.
05. 08. 2010 | 14:40

vaclavhorejsi napsal(a):

Belgičan:

"Tam jsem se vyčůral na mausoleum a byl zatčen."

Jste statecnym odbojovym hrdinou a Necas by vam mel dat take medaili, pripadne prijit na pohreb.
***********************
JAHA:

Omlouvam se, mea culpa...
Asi opravdu bude pravda, co jsem o sobe napsal Karlovi L...
***************************
Karel L:

"napíšu vám to ještě podrobněji,aby jste to pochopil."

Diky, jste moc hodny, my dusevne retardovani to proste potrebujeme po lopate.

Ano, jiste, prukaz SSM chovam doma jako posvatnou relikvii; na takovem malem domacim oltariku ozdobenem kvetinami a vonnymi tycinkami.
******************
Vysedlina:

OK, takze vy si myslite, ze by Jezis schvalil podrezani svazeneho policajta, vystreleni oka hasici, ktery hasil stoh a zastreleni pokladnika braniciho transport penez?
Inu, velmi zajimave...

..
05. 08. 2010 | 14:43

Karel L napsal(a):

voroshilov- to by bylo na dlouhou debatu,kdy jaká akce co řeší. Kdyby jste věděl něco z historie týkající se bratří mašínů,tak byste věděl,že nešlo o zabití toho příslušníka VB,ale o získání zbraní (samopalů),aby mohli zlikvidovat příslušníky STB (tedy dalo by se říci příslušníky komunistického Gestapa).Může se spekulovat o tom,zda by Mašínové byli dopadeni dřív,kdyby daného policajta neusmrtili,ale nechali naživu (podal by jejich popis).JAk už jsem psal,byli mladí a dělali chyby, měli si samozřejmě opatřit nějaké maskování obličeje apod.Ovšem např. v případě toho uneseného taxikáře k usmrcení nedošlo. Prostě je to sporné,co by kdyby.
05. 08. 2010 | 14:45

Karel L napsal(a):

vaclavhorejsi- mám pocit,že kdyby jste čas,který věnujete těmto blogům,věnoval výzkumné práci,bylo by to pro tento stát přínosnější. Vaše profesorské ego bylo zasaženo ?
To o členství v SSM jsem napsal proto,že působí poněkud trapně,že člověk,který se režimu nevzepřel kritizuje lidi,kteří se režimu vzepřeli. Ano,chápu,že jste nechtěl skončit v kotelně jako Dienstbier nebo v pivovaru jako Havel.
05. 08. 2010 | 14:48

JAHA napsal(a):

Ad: Zbynek Matyas
"Váš slovenský nacionalizmus dobre poznám, tak netárajte. O bežné českej duši viete ďaleko menej, ako ja o slovenskej, a predsa niechodím na slovenské blogy vyrývať."

Jasne. A Hlinka bol fasista☺.

Bez akehokolvek zvelicovania - to je nazor najmenej 80 % Cechov , ktorych nazory som mal moznost si vypocut, ci precitat. Ale, co by ste uz chceli od slovenskeho nacionalistu? Aby neustale apeloval na dotycnych, aby si urobili nejaku "prechadzku" aspon "ceskoslovenskymi" dejinami?
05. 08. 2010 | 14:53

Karel L napsal(a):

vaclavhorejsi- ještě tohle vám napíšu. Já jsem tam u těch akcí sice nebyl stejně jako vy,ale co se týká vystřelení oka hasiči,tak ten dle knihy bratří mašínů stoh nehasil,nýbrž se pokoušel zadržet C.Mašína,protože chtěl udělat "hrdinský" čin a zadržet žháře(jel za Mašínem na kole).Ano dá se diskutovat o tom,jestli bylo nutné vystřelit přímo na něj (tedy tím pádem mu způsobit újmu- vystřelené oko),jestli nestačilo vystřelit mu pro výstrahu pod nohy,stejně byla tma a nedokázal by mašína popsat.
05. 08. 2010 | 14:54

Vysedlina napsal(a):

vaclavhořejši
Já říkám, že jsem u toho nebyla. Ale něco si k tomu přečtu. Vyjádření druhé strany. Měli je nechat jít. Nebo ne?
05. 08. 2010 | 14:56

Karel L napsal(a):

Nejsem sice historik,ale nemůžu si odpustit ještě tuto poznámku,aby si ti,kdo si ani nic o akcích bratří Mašínů nepřečetli,udělali názor.
Bratři Mašínové při té jedné akci,při které došlo k usmrcení policisty,nejdříve unesli taxikáře a přivázali ho ke stromu,taxík použili k přesunu ke stanici VB.Poté,co došlo k usmrcení policisty,jeli stejnou cestou zpět,kde si všimlu,že taxikář se odvázal od stromu. STB tohoto taxikáře podezírala ze spolupráce s nimi a taxikář byl (dle literatury) rok ve vazbě,protože STBáci mu nevěřili,že s Mašínovými nepolupracoval. takže to je názorná ukázka,proti jakému režimu mašínové bojovali.Proto režimu,který neměl problém např. s tím,dát do vazby taxikáře jen v důsledku podezdření,že mohl spolupracovat.Přitom se to jeví absurdní,že by případná spolupráce byla tak,že by nechali taxík někde v Praze u řeky atd.kdyby chtěl spolupracovat,tak by prostě tím taxíkem přiejeli a zase odjeli a nikde by ho nenechali stát.
05. 08. 2010 | 15:02

JAHA napsal(a):

Ad: vaclavhorejsi

Nic sa nedeje. Ved len diskutujeme.
05. 08. 2010 | 15:03

skeptický napsal(a):

Napoleon popsal historii jako sbírku všeobecně akceptovatelných lží.

Na historii je brzo.Tahle je ještě ve stadiu diskuse.Mohli s tím počkat,ale někdo spěchá dát na odiv svoji oddanost věci,která se má v současnosti nosit.

Jíst se musí,nejlépe dobře.
05. 08. 2010 | 15:04

jednoduchý napsal(a):

Nyní platný trestní zákoník stanoví
"§ 365 Schvalování trestného činu

(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit souhlas s trestným činem
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění pořádá sbírku."

Ústava ČR stanoví:
"čl.2 (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon."

Pokud Mašínové byli pravomocně odsouzení trestním soudem, pokud členové vlády ČR schvalovali tuto jejich trstnou činnost, tak jsou čelnové vlády odpovědni, podle výše uvedeného ustanovení trestního zákoníku.
05.08.2010 14:15:04
05. 08. 2010 | 15:05

voroshilov napsal(a):

Vysedlina:
Tady neresime otazku Jezis je svetlo,o tom prohvesor mel blog pred tydnem,sledujte spravodajstvi:-)
Jezise nemohli nechat jit,v tom pripade by se mu smali jako podvodniku nebo rikali:No jo,ma tatinka nahore muze delat co chce,kazdopadne by krestanstvi nevzniklo,i kdyz rozsireni krestanstvi neni Jezisova zasluha ale verozvestu Petra a Pavla.
05. 08. 2010 | 15:06

skeptický napsal(a):

P.S.
Schvalování atentátu na Heydricha je stále trestné,už ne, nebo zatím zase ne?
05. 08. 2010 | 15:09

Karel Mueller napsal(a):

Belgičan:

To s tím mausoleem nikde neříkejte. Nemůžete dělat větší obhajobu bývalého režimu a zároveň dokazovat, jak neskutečně propaganda dnes lže. Rusové Vás zatkli a pustili, nic jiného se Vám nestalo.

Představte si, že by jste se v USA (či kdekoliv jinde) vymočil někde a na něco, co Američané považují za nejposvátnější a na což jsou nejvíc hrdí. Nevím, jestli by jste odjel živý ...
05. 08. 2010 | 15:11

jednoduchý napsal(a):

Nyní platný trestní zákoník stanoví
"§ 365 Schvalování trestného činu

(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit souhlas s trestným činem
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění pořádá sbírku."

Ústava ČR stanoví:
"čl.2 (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon."

Pokud Mašínové byli pravomocně odsouzení trestním soudem, pokud členové vlády ČR schvalovali tuto jejich trstnou činnost, tak jsou čelnové vlády odpovědni, podle výše uvedeného ustanovení trestního zákoníku.
05.08.2010 14:15:04
05. 08. 2010 | 15:13

Karel L napsal(a):

Dovedu si představit,že kdyby teoreticky bratři Mašínové, místo akcí které udělali, pouze rozvinuli protestní transparent na Václavském náměstí,že by jim možná všichni tu medaily schválili :) V tom případě by ale k žádným kontroverzním diskuzím nedocházelo,protože by to byli jen další dvě oběti komunistické totality.maximálně by o nich byla zmínka v nějaké učebnici,tak jedna věta,možná.
Bylo by to podobný,jako když v roce 1968 několik rusů v Moskvě na rudém náměstí protestovalo proti obsazení ČSSR.
05. 08. 2010 | 15:15

Karel L napsal(a):

jednoduchý- ještě sem můžete napsat něco z trestního zákoníku Kuby nebo Severní koreje,samozřejmě přeložené do čsštiny :)
05. 08. 2010 | 15:16

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller:
Zrovna Vam to pripada vtipne kdyz nekdo moci na historickou pamatku a navic na neci hrob?
To jsem necekal ze nenajdete lepsi prispevek na odpoved,muzu ted pochcat Karluv most protoze ho povazuji za symbol utlaku tehdejsich kameniku?
05. 08. 2010 | 15:17

jozka napsal(a):

voroshilove, obavam se, ze jste ten prispevek nepochopil, certite se zbytecne.

Karel L.
reakce sice pohotova, ale naprosto od veci. Toto je PLATNY zakon tohoto statu.
05. 08. 2010 | 15:24

skeptický napsal(a):

Karel L

Vazební věznice ve vyspělých demokratických zemích jsou plné i dnes na základě podezření nebo i pochybných obvinění.Často na víc než rok.Stačí,když manželka prohlásí,že jste jí dal facku,a není kdo by zaplatil kauci.Vidíte,v jakém režimu žijem.
05. 08. 2010 | 15:25

Karel Mueller napsal(a):

voroshilov:

Milý voroshilove,

Váš problém je v tom, že opravdu nerozumíte česky.
05. 08. 2010 | 15:28

voroshilov napsal(a):

Skepticky:
Aha,za facku na rok do vezeni,a kdo ji kurve bude nosit domu vyplatu?
05. 08. 2010 | 15:30

skeptický napsal(a):

V.
Zatím prodá barák a převede konto,Vás pak čekají alimenty.
05. 08. 2010 | 15:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy