Kupředu levá, zpátky ni krok?

23. 08. 2010 | 17:28
Přečteno 22983 krát
Nedá mi, abych nereagoval na článek se stejným názvem, jehož autorem je Hans Jörg Schmidt a který sem umístil a úvodem opatřil Libor Stejskal.

Já jsem na obdobné téma nedávno také napsal článek.
Ačkoli si za tím, co jsem tehdy napsal, stále stojím, začíná mě trochu mrzet, že jsem to napsal.
Vidím totiž, jak se z jakéhosi důvodu rozjíždí čím dál silnější (a řekl bych dobře organizovaná) kampaň pokoušející se přesvědčit nás, že vlastně poválečné zločiny Čechů byly stejné, jako ty válečné zločiny Němců, a že zatímco Němci se se svojí minulostí již vypořádali, teď je řada na nás. Prý nás teď „dohonila naše historie“.
A tak co chvíli nějaký „odvážný český režisér“ natočí reportáž o nějakém poválečném zločinu spáchaném na bezbranných Němcích a odvážní novináři to označí za „genocidu“.
Nechci být paranoidní, ale nějak se mi vtírá otázka, jestli to trochu nesouvisí s tím, že spousta našich vlivných médií má německé vlastníky...


Panu Schmidtovi bych chtěl vzkázat následující:

1) To, že někdo postavil obětem zločinu v Dobroníně kříž, je správné a úctyhodné.

2) Ano, po válce skutečně došlo k odporným zločinům. Všichni Češi o tom dávno vědí, Václav Havel k tomu už před dvaceti lety vyslovil veřejné politování a omluvu. Myslím, že většina Čechů o tom věděla vždycky (aspoň já jsem o tom věděl už od dětství a bylo mi rodiči vštěpováno, že to byly hnusné zločiny, které našemu národu dělají hanbu).

3) Německé zločiny spáchané za války byly však nesrovnatelně horší. Kdybych byl Němec, musel bych se hanbou propadnout, kdyby nějaký můj krajan chtěl tak jako Vy vyvolávat dojem, že Češi i Němci jsou vlastně „jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet“. Ještě větší hanbu bych pociťoval, kdyby se ten můj hypotetický krajan (tedy Vy) snažil dokonce naznačovat, že Němci jsou dnes na tom morálně dokonce lépe, protože oni se už se svojí minulostí „vyrovnali“, kdežto ti oškliví Češi ještě ne.

4) Ty poválečné české zločiny prováděla „soukromě“ lůza (a možná i někteří, kteří měli k pomstě důvody); naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci, pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných. Myslím, že téměř každá (nebo každá druhá) německá rodina by mezi svými předky našla nějakého účastníka obludných masakrů civilistů a zajatců v Polsku, v SSSR, na Balkáně.
V Česku by se takových rodin našlo maximálně pár stovek.

5) Některé z těch nyní odhalovaných zločinů se ve skutečnosti pravděpodobně udály jinak, než je nám teď prezentováno (např. v jednom nedávno medializovaném případě zabíjeli nikoli Češi, ale zřejmě Rusové, a jejich oběti možná nebyli nevinní civilisté, ale nacističtí zločinci).
Docela výmluvně o tom píše V.Vlk (který mi jinak názorově příliš nesedí) – zkuste si to přečíst - zde, zde, zde, zde.

6) Ačkoli si s panem Zahradilem určitě nejsem názorově příliš blízký, musím se přiznat, že v tom jeho článku, na který reagujete, s většinou věcí souhlasím (na rozdíl od něj však považuji B.Posselta za umírněného politika celkem rozumných názorů a Zahradilovu větu o jakémsi „chrochtání“ považuji za.... velice nevhodnou).

7) Hodláte napsat nějaký podobný článek vybízející k „vyrovnání s minulostí“ třeba Brity v souvislosti s vojensky bezvýznamným zničením Drážďan, při kterém zahynulo stokrát víc nevinných civilistů než v poválečném Československu? A to tím spíše, že tento masakr neprovedla žádná lůza utržená ze řetězu?
Budete navrhovat britské královně, aby v Drážďanech položila kajícně kytici nebo tam vztyčila kříž?

8) Píšete:
"...dokazují, že to s tou oblíbenou českou „holubičí povahou“ po válce nebylo jen tak...".
Promiňte, můžete citovat jakýkoli text mladší než řekněme 60 let, který by vážně něco takového o české povaze tvrdil?

9) Vaše zmínka o tom, že Čechoslováci „dobrovolně“ předali všechny zbraně (zatímco desetitisíce loajálních sudetských Němců byly připraveny za Československo bojovat) je prostě nestoudná.

10) Jen pro upřesnění - pokud vím, verš „Kupředu levá, zpátky ni krok“ nepochází od Vašeho slavného krajana, ale z české komunisticko-budovatelské písně „Kupředu, zpátky ni krok“ (hudba Jan Seidl, slova Bedřich Bobek), jejíž refrén byl po dlouhá léta znělkou rozhlasových novin.
Ostatně – nějak není zřejmé, proč vůbec do svého článku tuto větu (a Honeckera, Jakeše či Husáka) mícháte...

11) V tom svém zmíněném předchozím článku (jehož napsání teď tak trochu lituji) jsem mimo jiné napsal:
„Samozřejmě, že zlo, které pomáhala značná část českých Němců rozpoutat, bylo nesrovnatelně horší než zlo, kterého se jim po válce dostalo v odplatu. Kdybych byl Němec, asi bych si u vědomí této skutečnosti netroufl jakkoli protestovat. Ale já jsem Čech a nemohu se smířit s tím, že po válce jsme se nerozpakovali aplikovat princip kolektivní viny a provést etnickou čistku v nevídaném měřítku, ať už byla v tehdejší situaci jakkoli „spravedlivou“ odplatou za to, co se stalo předtím.“

Takže bych teď ještě dodal – pro to, co říkáte, má jiddiš hezký výraz – chucpe.
Nezlobte se, ale opravdu mám pocit, že Němci a Rakušané nemají morální právo o těch věcech mluvit, pokud předtím nenapsali aspoň stokrát víc o těch německých zločinech (jak jste na tom v tomto ohledu Vy?).

Závěrem – nechápu příliš, k čemu má sloužit to „odvážné“ odkrývání hanebností, které se staly a nemohou se odestát, a o kterých tak jako tak každý dobře ví.
Nemůže to přinést nic jiného než rozdmychávání starých národnostních nenávistí, za kterými by bylo nejlepší udělat hodně tlustou čáru. Ano, premiér Nečas měl pravdu, když v Berlíně řekl, že se máme dívat dopředu, ne do ošklivé minulosti. Z toho byste měl mít vzhledem k té nesmírné německé vině radost, ne?
Články, jako ten Váš, pomohou hlavně probudit vzpomínky na bezpříkladné morální selhání Vašeho národa, před kterým selhání ostatních národů zcela blednou...
Nějaké Vaše "historické vyrovnání" na tom naprosto nic nezmění...

Dnešní mladá evropská generace už netrpí těmi „našimi“ předsudky typu „zlí Němci“ popř. „zlí Češi, Francouzi atd.“.
Nesnažme se to opět probouzet...Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

jestli to tak trochu nebude tím, titulek: Čechy dohonila naše historie, že máme s rakouskou náturou hodně společného.

To jest, že rádi připomínáme, ale také rádi zapomínáme.

PS: Mám ze svých předchozích řádek špatné svědomí, protože mi připadá, že se dopouštím myČechování, přitom je hluboce nesnáším :)
23. 08. 2010 | 17:47

Pepa Řepa napsal(a):

Ačkoli si za tím, co jsem tehdy napsal, stále stojím, začíná mě trochu mrzet, že jsem to napsal.
-------------
Co se děje?
Napil jste se-bratře Vácslave- o dovolené z pramene poznání?
Či jste cestoval pěšky do Dimascu po stopách Šaula?

Nebo je to ironie a mamlas si má naběhnout na widle?

Bude sebereflexe pokračovat?
Jsem zmaten.
23. 08. 2010 | 17:51

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Ano, bratře Václave, již jedno přísloví ze středověku říká (překládám do současného jazyka):" Spíše koza vlka pozře, než Němec Čechu udělá dobře".
Jen v našem kraji je pár pomníčků z konce války, kdy Němci postříleli civilisty. Také z vyprávění prarodičů znám příběhy Českých Héraklů (statečných soudruhů), kteří mladého zmateného kluka v mudnůru wehrmachtu, který se ptal na cestu, střelili místo odpovědi v poslední dny války. Partyzáni stateční. Pak se z nich stali SNBácí a vykonavatelé hrůz let padesátých.
Když jsou rozpoutány tak hrozivé síly zla, jako byly obě války, když běsové vtrhnou do ulic, dějí se hrozné věci v masovém měřítku. Avšak každé zlo nakonec páchají konkrétní lidé, kteří se mu nevzepřeli, byť za cenu vlastního života.

S pozdravem,

Jemnický
23. 08. 2010 | 17:53

myrta napsal(a):

Přesné,pane Hořejší.Těžké selhání německého národa zplodilo brutální selhání jednotlivců i v národech napadených.A byl by nejvyšší čas ukončit vše tlustou čarou,stalo se a komu prospěje rozdmychávání vášní,když mladou generaci to vůbec nezajímá?
23. 08. 2010 | 17:53

Pepa Řepa napsal(a):

A nebo to způsobil požadavek na vykročení levou a vše je při starém?
Jsem čím dál, tím víc,zmatenější.
23. 08. 2010 | 17:53

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Jsem zmaten."

Jako vzdy, nic si z toho nedelejte...

..
23. 08. 2010 | 17:55

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Jsem čím dál, tím víc,zmatenější."

Alespon to stupnovani vam jde ale dobre - ted jeste cekam na ten superlativ...

..
23. 08. 2010 | 17:57

Emissary napsal(a):

Profesore Hořejší,

zdá se, že vás článek Hanse Jörga Schmidta nějak rozzuřil. Tak si zazpívejte „Dopředu noha“, když Vás „levá“ tolik rozčiluje. O zločinech německého fašizmu se na tomto fóru píše běžně a pořád.Nikomu to nepřipadá divné ani urážlivé. Jen zmínky o poválečných zločinech spáchaných u nás na Němcích, mimochodem občanů tehdejší ČSR, vyvolává emotivní reakce zejména lidí Vašeho typu myšlení.
23. 08. 2010 | 18:00

Pepa Řepa napsal(a):

23. 08. 2010 | 18:02

zk napsal(a):

Pane Hořejší,
díky za článek, zcela s Vámi souhlasím. S kladením rovnítka mezi "českou vinu" a "německou vinu" se budeme setkávat stále častěji, protože naše pravice touží definitivně prosadit ve veřejném prostoru dogma "komunismus = nacismus". Nakonec se dozvíme, že komunismus byl ještě horší, protože Němci byli narozdíl od Sovětů aspoň civilizovaní.
23. 08. 2010 | 18:02

Da.Rock napsal(a):

Těžké selhání německého národa zplodilo brutální selhání jednotlivců i v národech napadených.
Ano, tuto větu tesat do kamene.
23. 08. 2010 | 18:07

stejskal napsal(a):

Tak teď už je to "čistý dada", řekl bych.

Hezký večer, pane profesore.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 18:07

vaclavhorejsi napsal(a):

stejskal:

Proc myslite?

Hezky vecer i Vam...

..
23. 08. 2010 | 18:10

stejskal napsal(a):

No, jen mne to tak napadlo poté, co jsem si maně zalistoval starými "světovkami" s Tzarovými básničkami, pane profesore.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 18:15

slavwin napsal(a):

Upřímně také jsem zmaten, nemám zájem se ani omlouvat ani nikoho krýt. Zahradil ten článek psal s úmyslem urazit Posselta a apak spustit ten už poměrně známý husitsko - odesácký choral. Fungující německé hospodářství a zákonododárství maximálně ztěžující praní špinavých peněz, bolševické kreatury ještě nerozkradly všechny nemocnice, jsou tu ještě lukrativní pozemky které lze za babku koupit nebo převést na sebe a pak pro rozvoj regionu města prodat, nedej bože aby se do toho zamíchal nějaký dojčer to by přišli zkrátka. Tak Rakušan, dederon tomu trochu pomohl v dobré víře se dobrat k pravdě z jiného úhlu a ten zatracený Posselt nějak dlouho drží hubu.
23. 08. 2010 | 18:15

Kanalnik napsal(a):

Pane Horejsi, vy stavite na nekolika premisach, ktere jsou chybne jiz ve svem zakladu - a to vase body 2) a 3).

2) "Všichni Češi o tom dávno vědí" ... "Myslím, že většina Čechů o tom věděla vždycky"

To neni pravda, ja jsem toho prikladem. A muzu vam rici, ze lidi, jako jsem ja, je dost. Celym generacim bylo lhano a byla zamlcovana tato fakta. A ja se kvuli tomu docela hnevam.

3) "Německé zločiny spáchané za války byly však nesrovnatelně horší."

Horsi v cem? V rozsahu a ve filozofii zabijeni ano. Ale ne v hnusnem amoralnim principu vrazdy. V tom rozdil nebyl.

"vyvolávat dojem, že Češi i Němci jsou vlastně „jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet“"

Prominte, ale to ja v clanku pana Schmidta nevidim. To si tam doplnujete sam od sebe a zavadi vas to do emoci, ktere s realitou prilis nesouvisi, a tim vyhrocujete situaci.

"...že Němci jsou dnes na tom morálně dokonce lépe, protože oni se už se svojí minulostí „vyrovnali“, kdežto ti oškliví Češi ještě ne."

Znovu - to jste si tam doplnil sam. Pan Schmidt to nikde netvrdi.

Pokud si tam tyto veci sam doplnujete, kde se berou? Berou se ve vas, ve vasich emocich. Vy mate pocit, ze vam nekdo chce znovu spachat krivdu. Realita je ale v tomto pripade takova, ze nekdo chce dosahnout porozumeni (nemajetkoveho).

Pokud budete v zajeti svych emoci, je tezke diskutovat. Prosim, pokuste se podivat na clanek pana Schmidta strizlivyma ocima.
23. 08. 2010 | 18:17

vaclavhorejsi napsal(a):

stejskal:

"No, jen mne to tak napadlo poté, co jsem si maně zalistoval starými "světovkami" s Tzarovými básničkami,"

No jo, jak jinak, ze me to hned nenapadlo...

..
23. 08. 2010 | 18:25

s... napsal(a):

Češi jsou zamindrákovaný národ. V tomto jeho jednotícím rysu se sejde dokonce i Zahradil s Hořejším.
Pomsta obětí na pachatelích nejodpornějších zločinů je věc oprávněná a nevím zda bych se nemstil také. Ale kolik z poválečných vražd bylo ze msty a kolik ze zcela jiných pohnutek? Nechceme to vědět? Chceme zahrnout ty nejsprostší vrahy mezi nás s tím, že Němci se před tím chovaly také zrůdně, či ještě hůř?
Musíme si pomáhat, soudruzi.
23. 08. 2010 | 18:28

Naštvaný napsal(a):

"na rozdíl od něj však považuji B.Posselta za umírněného politika celkem rozumných názorů" píše autor. Prvně s ním musím celkově souhlasit. Ale mnou vybraná jeho poznámka o tom demagogovi B.P. chce vyjádřit, jak snadno, a často se profesor mýlí. Bernd Posselt je všecko, jen ne umírněný. Je to herec, který vystupuje jednou tak a jindy onak. Shromáždíme-li si však všechna jeho vyjádření k tématu, dostaneme přesný obraz, toho, jehož připomíná jeho úmyslně pěstěna vizáž. Je však vidět, že profesor Hořejší se dobře orientuje ve faktech na toto téma. A právě to "kupředu levá," jak jsem již odpoledne poznamenal, ukazuje ubohost a demagogii a neorientovanost v historii toho německy píšícího autora. Jeho jméno mě nezajímá, protože, české ministerstvo zahraničí, či kdo to má na starosti, by mu mělo odebrat akreditaci pro úmyslé a sévolné lživé psaní o České republice. A potom, je třeba vystavit kritice naše žurnalisty, že dosud nebyli schopni napsat nic o těch obětech: není bezvýznamný ten jejich výběr: starosta, policista atd. I to naznačuje, že odsun mnoho sudetských Němců zachránil před nejvyšším trestem, v případě, že by byli postaveni před poválečný soud. Tímto příspěvkem však neobhajuji spáchané násilí, kritizuji jen polovičatost a neschopnost naší žurnalistiky a ať už svévolnou, účelovou či ignorantskou licoměrnost toho německy píšícího blogera.
23. 08. 2010 | 18:29

Al Jouda napsal(a):

Takovéto excesy není třeba zveličovat. Bylo těsně po válce a orgány státní moci ještě nefungovaly a bohužel rabovací party a kvasipartyzáni byly nabíledni. Pokud mají Němci o ty pozůstatky zájem, tak jim je dejte, ať si je pohřbí. Viníci už jsou v Pánu a Havel už se omluvil. Finito!
23. 08. 2010 | 18:31

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
s bodem č. 8 zcela souhlasím.
Za to by pan dopisovatel zasloužil políček přes celou hubu.

Ale jinak považuji příspěvek pana Schmidta (je-li to vůbec on, při jeho "znalostech") za podnětný a řadím ho mezi sporné počiny, které rozdmýchávají skomírající plamínek veřejné diskuse.

Podobně potřebným krokem, ovšem v makroskopickém měřítku, bylo vyznamenání bratří Mašínů panem Topolánkem.

Pravda se rodí v konfliktu.

Zdánlivě spolu diskuse nad odkrytým hromadným hrobem českými zločinci povražděných českých Němců a diskuse na téma uznání Třetího odboje nesouvisí, ale ...

... ve skutečnosti se oba uvedené příklady z nedovyprávěné historie dotýkají tisícileté tradice boje dobra a zla v našich nitrech.

Vždyť - jak málo stačí, abychom svým bližním bez výčitek svědomí počali podřezávat krky?

Stačí dotyčného opatřit nálepkou: "Nepřítel!"

Na začátku bývá boj za vznešené ideje a ideály, a na konci boj o holou existenci.
Inu - jsem lidmi nepokornými a stupidními.
23. 08. 2010 | 18:32

Zbyněk napsal(a):

Jo je to složité stále o tom přemýšlím, protože jsem pamnětník. Za války jsme krmili husy, pod sáňkami vozili pytlík s moukou ze mlýna a hrozila za to kulka. Na druhé straně byli holiči, krejčí a jiní živnostníci, továrny mimo židovských také jely. Po 48 již nebylo nic. Tak co si mají ti krejčí a ševci myslet? Jak z toho ven? Nijak. Nechat to tak.
23. 08. 2010 | 18:32

blue jay napsal(a):

Horejsi,

Ja jsem zmaten z Vas. Za totality kdy nekteri predni vedci pracovali v Jachymove se Vam podarilo studovat v zemi zla USA. Musel jste byt dobrej "vlastenec". Asi jste tam byl vyslan jako odbornik na Americkeho brouka. Po navratu jste se opet uplatnil. Napsal jste uz 200 blogu na aktualne cz. Uzasnej achievement Horejsi. To by chtelo knihu. Ale rychle,Paroubek prej uz chysta 2 napinave trhaky. A Petra aspon jeden. Get busy.
23. 08. 2010 | 18:38

Honza L. napsal(a):

Dobrý den, rád bych vyjádřil naprostý souhlas se vším co je v článku pana Hořejšího napsáno a tímto mu za to děkuji :)
23. 08. 2010 | 18:42

Ivan napsal(a):

Pane Hořejší, Váš příspěvek je velice vhodný, ale bylo by jich třeba více. Již něco pamatuji a plně s Vámi souhlasím. Dokonce mohu říci, že nejvíc aktivní po válce byli partizáni, jimž jsame říkali " za pět minut dvanáct". Ale to není výplod našeho národa, to je výplod dfoby. Mnoho z nich tím zakrývalo své skutečné činy za války a je jich mnoho nedořešených a již se nedořeší. Každý čech by si měl uvědomit, proč ten mediální humbuk. To nevyřeší padesátá léta. Jak si mnozí myslí, ale záleží na tom, nakolit nám záleží na naší státnosti. Ze strany německa to je velmi nepříjemné a již to zde jednou bylo. To není nenávist vůči národu, to je varování.
23. 08. 2010 | 18:45

Viola napsal(a):

Nezávislý novinář,

který podal trestní oznámení Miroslav Mareš: "Je důležité rozlišovat mezi činy v době válek a v době mníru. Válečný stav v Evropě skončil kapitulací Německa 8. května 1945. Musíme rozlišovat mezi činy spáchané v době válečného stavu a v době míru " chce konfrontovat vyznamenání Mašínů tady s tímto činem a jistě chce navrhnout po prošetření ty lidi, kteří to spáchali na vyznamenání .
Jo a pan učitel Brom má další srovnávací téma.
23. 08. 2010 | 18:54

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Hořejší, nemám výhrady k Vaší argumentaci, ale na rozdíl od Vás nechápu informace o poválečných zločinech v Československu jako tvrzení, že jsou srovnatelné s válečnými zločiny Hitlerovy říše.Ve sdělovacích prostředcích, které já sleduji, toto tvrzení nebylo a informace tištěných médií a televizí považuji za zcela korektní.
Souhlasím s tím, že vzhledem k nedemokratickému režimu, který u nás vládl do roku 1989 jsme neprošli jistým očistným procesem přiznání hříchů minulosti jako jiné západoevropské státy počínaje Německem. Obdobně jako Vy jsem byl o tom informován rodiči s dodatkem, že toto často páchali kolaboranté, kteří tak chtěli dokazovat svou loyalitu k novým poměrům a že to byl zárodek pozdějších poměrů v padesátých letech.
23. 08. 2010 | 18:55

stejskal napsal(a):

Pane blue jay, přestaňte spamovat tuto debatu, nebo budu Vaše texty mazat.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 18:58

Karl von Trautenberg napsal(a):

> vaclav horejsi >
Pane Horejsi mel bych nekolik otazek:
a) byl jste v komunistcke strane?
b) pokud ne, proc jste zakladal komunistickou stranu v U.S.A.?
c) pokud jste nebyl ve strane, jak jste mohl ziskat doc. nebo prof.?
d) neziskal jste sve tituly nahodou v ramci tzv. rehabilitace?
23. 08. 2010 | 18:59

tepo napsal(a):

I mezi Němci byly nevinné oběti války,mezi Čechy a Rusy všíchni.Co by měli říkat Rusové.Víme snad něco o tom,že by Němci platli českým vdovám a vdovcům z války penze? Ne,víme,že je platí svám vojákům wehrmachtu a nemalé.
23. 08. 2010 | 19:00

vlk napsal(a):

PAne profesore

naprosto přesně.. Dnes jste byl dokonce ještě tvrdší než já. ..
Asi se musím nad sebou zamyslet....
Nicméně - podepíši vám každé písmeno.

co je pro mne ale naprosto neuvěřitelné, je blábol dvou pravověrných exemplářů
ted y lháře Emisárka a samozřejmě Mouchy.
Ti vvidí Hořejší, aniž yb jej vůbec četli / že by sna d mohli pochopit vůbec neočekávám/ a okamžitě rajtují na Schmidtově titulku!
Protože prostě pan profesor hořejší patří k levějšímuproudu zdejších blogerů a je potřeba jej proto náležitě protáhnout bahnem.

Že spouštěcím mechanismem tothoto blogu pana profesora byl blog Schmidtův a jeho spouštěcím mechanismem byl blog Zahradilův, o kterém prof. Hořejší dnes píše tohle:
6) Ačkoli si s panem Zahradilem určitě nejsem názorově příliš blízký, musím se přiznat, že v tom jeho článku, na který reagujete, s většinou věcí souhlasím (na rozdíl od něj však považuji B.Posselta za umírněného politika celkem rozumných názorů a Zahradilovu větu o jakémsi „chrochtání“ považuji za.... velice nevhodnou).

Tyhle dva dokonalé duševní naháče vůbec nezajímá. Čejal bych, že podobné "Argumenyt" jaké použili proti prof. Hořejšímu teď DODATEČNĚ namastí i pod Zahradila.

Ale jsem realista.

Kdo má prostě v makovici nas...o, nemůže tam mít mozek.

Ten může jen lhát. Jako emisárek.
23. 08. 2010 | 19:01

Viola napsal(a):

blue jay

já nechápu, co panu Hořejšímu vyčítáte, prostě když je někdo dobrý, je dobrý za každého režimu a když chce dělat dobro, nikdo mu v tom nezabrání. Komunisté si vybírali jen ty nejlepší, těch nikdy nebylo dost.
23. 08. 2010 | 19:04

Pepa Řepa napsal(a):

Inu to se nedělé odvádět neoflagelantské procesí z hodiny.
Pokud neměl pan Stejskal na mysli Dádu Patrasovou, jde zřejmě o Manifest, jak se stát slavným blogerem.
http://www.cesky-jazyk.cz/c...
23. 08. 2010 | 19:04

francek napsal(a):

na těchto diskuzích se stále opakuje fráze, že "národ, který nezná svou minulost, je donucen ji stále opakovat..."
Tak pro pro ty diskutérské chytráčky, kteří, jak sami říkají "nebyli seznámeni" s reáliemi nejen odsunu, ale i historií, která tomu předcházela:
Víte že předválečné Československo bylo jediným státem, kterým vítězným zemím Dohody zcela a úplně zaplatilo válečné reparace. Tak trochu paradox, vzhledem k faktu, že ČSR patřila mezi vítězné státy 1. světové.Holt,museli jsme zaplatit za Rakousko..
Oproti tomu Německo, Rakousko, anebo Maďarsko reparace nesplatily. Proč by taky platily, na těchto diskuzích přece každý ví, že první světovou přece rozpoutali Masaryk s Benešem.
Ještě bych rád dodal něco k těm nevinným obětem vražedného "českého" řádění v Dobroníně. Všichni zavraždění byli aktivními členy NSDAP. Zbytek jejich rodin nebyl internován. Jak se v poslední době nejen tady dozvídám, tak NSDAP byl zřejmě spolek dobromyslných rozšafných strejců, stejně jako SS bylo sdružení na povznesení ducha i těla, zřejmě jako americká YMCA, že?
No a vzhledem k tomu, že jsme se v Novém Boru u Tachova už postavili pomník nevinným obětem českého řádění, kteréžto oběti byly, (jak dosvědčil Bundes archiv v Koblenzi) členy těchto bohulibých organizací, tak jen čekám, kdy u nás postavíme když už ne pomník, tak alespoň pamětní desku velikému příteli a ochránci českého národa Reinhardu Heydrichovi...
Nedokážu si představit, že by podobné názory byly veřejně prezentovány v zemích jako je Dánsko, Belgie, Holandsko, anebo Polsko a Ukrajina. I odtud bylo odsunuto německé obyvatelstvo domů do říše.
23. 08. 2010 | 19:05

Naštvaný napsal(a):

Viola, neblbněte! Kriminalita zůstane kriminalitou ať je to za války nebo v míru. A nebo svévolné mstivé střílení náhodně vybraných obětí v zázemí, v týlu, považujete za válku???
Jak se potom stavíte k vraždám civilistů v Kosovu? To je něco jiného než vraždy českých občanů za Heydrichiády a jindy a jindy?
23. 08. 2010 | 19:14

Pavel Procházka napsal(a):

Chucpe je tvrdit, že když jsme zavraždili méně Němců než Němci Čechů, tak jsme menší vrazi.
To ještě opomíjím fakt, že mnoho obětí českého národa bylo napřed Čechy udáno.
Vraždila lůza. Ale za tichého přihlížení Edvarda Beneše. Kdyby byla vůle, bylo by vraždění a páchání bezpráví na nevinných zastaveno do 24 hod. Trvalo však ještě další nejméně tři měsíce. To byla politická vůle masakrovat Němce aby ochotněji navždy opustili své majetky a domovy. Pokud se budeme, pane Hořejší, držet Vaší logiky, pak vyvraždění Lidic bylo asi v pořádku. Že raději místo prázdně znějícího vysvětlování nevěnujete pietní vzpomínku na několik sedláků a jejich žen z nichž se během pár hodin řádění opilé party, těch správných hochů, staly krvavé kusy masa. To nejde ničím omlouvat.
23. 08. 2010 | 19:23

schlimbach napsal(a):

blue jaj

díky vzácný příteli, že jste si na mě vzpomněl, věnuji vám, až bude čas tichou vzpomínku ... :)
23. 08. 2010 | 19:24

vlk napsal(a):

Stejskalovi

myslím, že by byla chyba dokonale stupidní příspěvky Mouchy, alis blue jaye, mazat. Podobně jako emisárka nebo Karla von Trautenberg .

S poodbnými úlety se člověk od pravověrných setkává naprosto vyjímečně.
23. 08. 2010 | 19:28

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Imformujte, prosím, přesně.

Ve svém blogu se zabývám výhradně českými dějinami a cílem je učit žáky myslet vlastní hlavou.

Jinak k Vašemu tvrzení o těch nejlepších bych doporučoval prostudovat události spojené s hromadným vylučováním studentů a profesorů po únoru 1948 a pak r. 1968. V menším se to dělo průběžně. Tento odkaz však nijak nespojuji s profesionální kariérou pana Hořejšího.
23. 08. 2010 | 19:31

blue jay napsal(a):

vlku,

Je to asi to same jako Stejskalovi radit aby mazal to tve pomatene tlachani. Bylo by to na nic. Budes stejne tlachat.
PS. Ale ze te ten Nezvaluv opus chytil za srdicko. Takovy narodni umelci tu uz holt nejsou.
23. 08. 2010 | 19:35

hoven napsal(a):

samozřejmě , že ty zločiny byly stejné, nebo od koho byste radši dostal motykou do hlavy, profesore?? od německýho nacisty, nebo od českýho rabovacího gardisty??? já v tom nevidim rozdíl. samozřejmě , co do rozshahu je to nesrovnatelné a taky je pravda, že si němci začali. já si ale myslim, že motykou do hlavy to bolí pořád stejně bez ohledu na to, kdo ji zrovna drží.
23. 08. 2010 | 19:35

Viola napsal(a):

Naštvaný,

ve válečném stavu je všechno jinak, proto jsem proti válce. Ale na druhou stranu vyhlásit válku, když chce někdo bojovat je normální, nenormální je vraždit mimo vyhlášení války. Je to něco jako, když dva muži se chtějí bít, tak ten jeden druhému řekne "tak se braň".
23. 08. 2010 | 19:37

tepo napsal(a):

Naštěstí je v dnešní době málo lidí,kteří se zhlédli a inspirovali Napoleonem a Hitlerem.
Ale nevymřel ještě jakýsi druh literárního brontosaura,který proto aby mu placené pero psalo,se potřebuje znova nadechnout onoho monstrózního velkoněmectví z let 1933-45 a jaksi se nechat reakcemi čtenářů politovat,že ta "velká" doba je už pryč.Polechtat jejich fantazii směrem k tomu.Zatemňuje to mozky a je pravda,že doba má úplně jiné problémy,od kterých to odvádí pozornost.Militarismus byl vždy řečištěm lidí,kteří neměli žádné hlubší zájmy.Potřebobali se uplatnit,vybít a vyvztekat na jiných.Dosadili si do špičky společnosti tehdy svobodníka první světové války,aby se v něm probudily vojevůdcovské ambice,kterých nedosáhl do té doby.A on považoval za jaksi velmi přirozené,že ve válce se vraždí a jsou oběti.Takoví lidé byse znovu někomu hodili i našli,kdyby mohl u psacího stolu prožívat své válečné extáze,zatímco jiní by trpěli a umírali.Není dobré jim dávat stále tolik prostoru ve veřejné diskusí.
23. 08. 2010 | 19:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Karl von Trautenberg:

Rad jeste jednou ukojim vasi zvedavost:

a) byl jste v komunistcke strane?

NE

b) pokud ne, proc jste zakladal komunistickou stranu v U.S.A.?

JAK JSTE NA TAKOVOU BLBOST PRISEL???

c) pokud jste nebyl ve strane, jak jste mohl ziskat doc. nebo prof.?

DOCENTEM JSEM BYL OD ROKU 1995, PROFESOREM OD ROKU 2000. BUDETE SE DIVIT, ALE V TE DOBE SE CLENSTVI V ZADNE STRANE (ANI V ODS!!!) NEPOZADOVALO.

d) neziskal jste sve tituly nahodou v ramci tzv. rehabilitace?

NE.

POKUD SE CHCETE DOZVEDET DALSI DETAILY O MNE, DOPORUCUJI:
http://www.img.cas.cz/mi/Va...
http://www.img.cas.cz/mi/Va...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...

..
23. 08. 2010 | 19:43

vaclavhorejsi napsal(a):

blue jay:

Vase kanadska vlast je na vas hrda!

..
23. 08. 2010 | 19:44

zdenekbrom napsal(a):

Václav Hořejší:

Přečetl jsem si oba názory. Váš i pana Schmidta. Oba se zájmem. S něčím jsem souhlasil s něčím ne.

Co mne ale naprosto šokovalo na Vašem příspěvku, to jsou ty osobní útoky na pana Schmidta a na jeho předky, které jste hned označil za zločince jen proto, protože byli Němci.

Joachim Fest a jeho rodina byli také Němci. Přesto nacistickému režimu odolali. Joachim Fest o tom napsal knihu - Já ne! Mnoho statečných Němců skončilo v koncentračních lágrech atd. Odsoudit někoho jen za to, že byl Němec, to prostě nejde. A pak tím ještě mlátit po hlavě jeho potomka...

Klidně názor pana Schmidta argumentačně rozcupujte, ale ctěte jeho lidskou osobnost.
23. 08. 2010 | 19:44

blue jay napsal(a):

civava vlk se rozcilil a napsal,
"Asi se musím nad sebou zamyslet....Ti vvidí Hořejší, aniž yb jej tzkoušet podivuodný kotrmelec.icéně teď . Ze s e ptám je v me kebuli jinak nic?"
23. 08. 2010 | 19:45

Korf napsal(a):

Viole

Valka sice oficialne skoncila 8.kvetna, jenze podpis nejake dohody rozhodne nezajisti, ze valka skonci i v hlavach zuscastnenych. Neni mozne si to prestavovat tak, ze se z radia dozvite, ze valka uz neni a pak se z toho jdete radovat s nejblizsimi Nemci...
23. 08. 2010 | 19:46

Viola napsal(a):

Dobrý den pane učiteli

Já jsem udělala jen poznámečku, že byste mohl mít další příklad pro srovnání zločinu a zločinu.

Rok 1948 a 1968 byly kritické a pro komunisty důležité. Povahy holučičí, jako je pan Hořejší prolétly bez ztráty pírka (si myslím,nevím), nebo jako rybky proplavaly mezi proudy, aby pak o to více mohly později zapůsobit. Vždť takových lidí bylo dost a jsou i teď činní.
23. 08. 2010 | 19:49

Monika napsal(a):

Nezlobte se, ale to, co píšete, mi přijde jako výraz naprostého cynismu. Takže podle vás lze vraždu nevinných lidí (starců, žen a dětí) omlouvat tím, že byli příslušníky národa, který vraždil více a organizovaněji? Brutální vraždy německých dětí, které se děly po válce, si nebudeme připomínat a uděláme za nimi tlustou čáru? Čím se provinily tyto děti? Tím, že se narodily německým rodičům?

Prof. Václav Černý, který na rozdíl od vás válku i rok 1945 prožil (a za svou odbojovou činnost byl i nacisty dlouho vězněn), už před mnoha lety napsal:

"Dozvěděl jsem se o upálených Němcích zaživa na ulici a sám jsem na vlastní oči viděl průvod německých žen ostříhaných dohola a hnaných na veřejné práce. Gestapismus český se na vlásek podobal nacistickému, oč jsme pak chtěli opírat pýchu své mravní nadřazenosti? (…) Povězte, kdo nás kdy zbaví těchto vzpomínek? Tehdy se rodilo špatné svědomí našeho národa. Zač LEPŠÍHO než naši protivníci, než kdokoliv se od roku 1945 chceme vydávat? Bez myšlenkového a mravního prožitku pětačtyřicátého nelze ani dnes s klidnou myslí odhalovat naši spravedlivou národní budoucí vyhlídku. Kéž jsem špatným prorokem, ale vcházel jsem již do roku 1946 zmučen obavou: po událostech německého odsunu nemáme už, a nadlouho, šanci."

Když si tak čtu váš článek, je patrné, že nemáme šanci ještě ani dnes. A z toho je člověku opravdu smutno.
23. 08. 2010 | 19:52

Anička z Kuřimi napsal(a):

Mno,
jako malí kuci.

Je lepší pitvat minulost, o které málo kdo něco ví, než se zabývat okolnostmi, které "nám" stěžují a ztrpčují život!!

Mlčící "většinu" většinou minulost nezajímá.

Přítomnost je důležitější.
Např. "policajti" nebudou sloužit noční - ha.
Až pudete večer z kina, tak si na vás někdo počkáá. Pak začnou blogy ..
U toho auta pod voknem chyběj kola. Ještě, že stěrače zústaly.

Utneme rozestavěné silnice, zrušíme ztrátové železniční spoje.
Jsem zvědava, kdy utnou ztrátový STÁT.

Ale přesto, mašinka, Mašín, němci, vyrovnání se s tím ?

Je vidět, že někteří se mohou vyrovnávat celý život a stejně zústanou POKŘIVENI.

Ale stejně ti Mašíni a němci ...
23. 08. 2010 | 19:53

taky tak napsal(a):

to Zbyněk 23.08.2010 18:32:20
Jestli jsi pamětník, takl se špatnou pamětí. Také pamatuji hodně a ještě v padesátých letech holiče soukromníky, sedláře soukromníky, zemědělce soukromníky (vydržel až do roku 1989, pak umřel a pozůstalí rozprodali pole na výstavbu RD a tenisových kurtů a statek zlikvidovali) tak neblábol "pamětníku".
23. 08. 2010 | 19:54

Emissary napsal(a):

Pane Brome, zdravím Vás.

Pan profesor Hořejší zřejmě v mládi pilně studoval marxismus a leninizmus, ale zapomněl si přečíst díla např. E.M. Remarque, jako např. "Tři kamarádi", "Miluj bližního svého", "Čas žít, čas umírat" a další.
23. 08. 2010 | 19:58

taky tak napsal(a):

Aničko z Kuřimi, stát neutnou do té doby pokud jim bude snášet zlatá vejce v podobě VIP funkcí a platů. Až to skončí tak ho rozprodaj a nebo rozkradou úplně. Dopadnem jako v Itáli před staletími. Roprcáme se na městské státy a budou nám vládnout zase šlechtici. Feudalismus je na pochodu i když to tak nevypadá.
23. 08. 2010 | 19:59

deshone napsal(a):

Problém každé doby není zejména ve vládnoucí špičce a ani v typu systému,ale je v tom aby měla ideální lidi.A když se netvoří-mohou se hodit "nadlidé"-jako nacisté.Jenže nacisté je viditelná rasistická úhybka od směru vývoje.Naše doba má problém ve zmrzačení ducha a podvázanosti lidského bytí.Podvázaností myslím celou tu sbírku apriorních nesmyslů a polopravd,které mají lidi naučit aby se vyhnuli jistým pokrokovým myšlenkám,vyhnuli právu na sebeuplatnění a seberealizaci,aby byla potlačena přirozená a demokratická soutěživost.To co nacisté dosahovali vraždami ve velkém počtu a válečnou mašinérii se podvázaností dosahuje v rukavičkách.Stupeň dnešní nedemokracie je tím extrémní,od r.1990.Ale proto pane von Trautenberg,nebudu preferovat násilnou formu této podvázanosti-nacismus.Máte-li strach,zda lidé neprokoukli prázdnotu akademismu-nebojte-ví o ní.Ale věřím,že přijde jak ekonomické tak duševní oživení,a nebude třeba k tomu přehnané nacistické násilí.Lidé se budou probouzet z letargie a polospánku,otevřou oči.Někdo dříve někdo později.
23. 08. 2010 | 20:06

Naštvaný napsal(a):

Valka sice oficialne skoncila 8.kvetna, ... a kdy byly podepsány dohody, které to skončení války a podmínky pro to schvalovaly??? A nedokážu pochopit, že se tu tak málo píše o sudeťáckých werwolfech, kteří terorizovali Čechy ještě dobrý rok po válce. To byli Němci ti na to měli právo, jo. A nebo čeští investigativní žurnalisti za to nejsou zaplaceni?
23. 08. 2010 | 20:07

vlk napsal(a):

blue kay

jen dokazuješ že skutečně máš v hlavě pouze nas....o. Nic víc. Jsi dokonalý duševní traged.
23. 08. 2010 | 20:08

Naštvaný napsal(a):

Moniko, nechtěla byste napsat, kolik Čechů po válce zavraždili werwolfové? Proč o tom mlčíte, neříkejte, že když čtete Černého, že o tom poválečném sudeťátském problému pro Čechy nevite.
23. 08. 2010 | 20:10

blue jay napsal(a):

vlku,

blue kay? Nauc se uz konecne abecedu civavo.
23. 08. 2010 | 20:11

zdenekbrom napsal(a):

Viola:

Žačko moje nejmilejší, děkuji za tu snahu :)
23. 08. 2010 | 20:16

zdenekbrom napsal(a):

Emissary.

Zdravím též.

Jinak nevím, co pan profesor studoval. A ani to nějak vědět nechci. Raději :)
23. 08. 2010 | 20:18

Mour napsal(a):

Monika: Díky za ten výstižný citát V. Černého.

Václav Hořejší: Píšete, že "... většina Čechů o tom (zločinech z let 1945 a 1946) věděla vždycky ...". Jaké jsou konkrétní příklady sebereflexe čs. zločinů z let 1945 a 1946?
23. 08. 2010 | 20:21

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
dovoluji si, coby malou pozornost, připojit obzvláště procítěnou verzi české budovatelské, kterou se nám snažil uloupit ten zlořečený Dederón:
https://www.youtube.com/watc...

Však je znáte ... !

Končím známým epigramem našeho národního buditele a neskonale lepšího novináře, než jakým je pan Schmidt, pana Karla Havlíčka Borovského z Německého Brodu:

"Také tobě, Němče, radu dám:
Nemluv před lidmi o sobě sám,
neboť jest to proti zdvořilosti
mluvit o neřádu v společnosti!"
23. 08. 2010 | 20:23

blue jay napsal(a):

Hele civavo vlku,
ty musis mit na ty sve blaboly specialni pristroj. Ze ty vlastnis enigma2 z Lihoveho domu? Je to opravdu tezke rozlustit. Co to znamena "s e sem slétli nějaký soap seriál .Kladu si otázku, kd es e najednou u osob typu
věrchuška, tzkoušet podivuodný Modry khmer kotrmelec. Asi c ítí potřebu ".
Pa brouku pa.
23. 08. 2010 | 20:25

vaclavhorejsi napsal(a):

zdenekbrom:

"Co mne ale naprosto šokovalo na Vašem příspěvku, to jsou ty osobní útoky na pana Schmidta a na jeho předky, které jste hned označil za zločince jen proto, protože byli Němci."

Kde vidite osobni utok na pana Schmidta?

Napsal jsem:

"Myslím, že téměř každá (nebo každá druhá) německá rodina by mezi svými předky našla nějakého účastníka obludných masakrů civilistů a zajatců v Polsku, v SSSR, na Balkáně."

Myslite, ze to neni pravda?

"Odsoudit někoho jen za to, že byl Němec, to prostě nejde."

Proboha, kde jsem neco takoveho napsal???
Od ucitele bych rozhodne ocekaval porozumeni ctenemu textu...

"Klidně názor pana Schmidta argumentačně rozcupujte, ale ctěte jeho lidskou osobnost."

Velice dekuji za cennou radu, ale nejdrive byste si mel v klidu a bez rozruseni precist, co jsem opravdu napsal.

Mimochodem, rozhodne si nemyslim, ze jsem nejak jednostranne zaujaty - viz muj predchozi clanek o vyhnani Nemcu. Tenkrat mi zase podobne jako vy vynadali "vlastenci"...

..
23. 08. 2010 | 20:27

taky tak napsal(a):

to Mour
Jaké jsou sebereflexe z popravy českých pánů a rozkradení majetku českého království po Bílé Hoře. Asi takové že potomka zlodějské šlechty jsme si navolili do parlamentu.
23. 08. 2010 | 20:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Monika:

Vidim, ze i vy mate potize s pochopenim vyznamu cteneho textu.
Vy opravdu nekde vidite, ze ty zlociny OMLOUVAM???
Vy opravdu nevidite ten obrovsky rozdil v mire utrpeni, za kterou muze nemecky vs. cesky narod?
Vy si opravdu myslite, ze neustale rozdirat tyhle stare rany je prinosne?
Vzdyt o tom neustale mluvime uz 20 let...

Velmi smutne...

..
23. 08. 2010 | 20:32

vaclavhorejsi napsal(a):

zdenekbrom:

"Jinak nevím, co pan profesor studoval. A ani to nějak vědět nechci. Raději :)"

Studoval jsem chemii, specializaci biochemie.
Vase poznamka mi pripada velmi neslusna...

..
23. 08. 2010 | 20:34

blue jay napsal(a):

@Zdeenek Brom,

Horejsi mel podivuhodnou volnost studovat na "zapade". Asi byl spolehlivej. Muj otec chirurg ktery pracoval za WW2 v GB byl trestan a ruzni Horejsi si jezdili po svete i za totality. Asi meli povoleni od vyssi bytosti. KSC.
23. 08. 2010 | 20:37

Luba napsal(a):

A ještě vkládám bojovnější verzi oné slavné písně ze soudružského zpěvníku pro našeho přisunutého Hanse Jörga:

Vörwarts, Alte Kameraden! Aneb Fortschritty útočí:

https://www.youtube.com/watc...
23. 08. 2010 | 20:39

SuP napsal(a):

Profesore -
Jsta si zcela jist, že Ti dva "autoři" jen nezhudebnili to Ulbrichtovo heslo? Přece musíte jako pamětník znát stovky podobných sraček, kterými nás rozhlas zásoboval při ranních zprávách, aby se nám dobře šlo do školy.
23. 08. 2010 | 20:39

Viola napsal(a):

Pane profesore,

omluvte ještě mladého pana učitele, vy dva se asi ještě moc dobře neznáte, ale až se poznáte...tak to snad půjde dobře.
23. 08. 2010 | 20:39

vlk napsal(a):

blue jay

máš v hlavě dokonale nas..o

Dokázal jsi to více než přesvědčivě.

Zdeněk Brom

váš útok na osobu prof. Hořejšího je pravděpodobně motivován asi tímhle odstavcem:
4) Ty poválečné české zločiny prováděla „soukromě“ lůza (a možná i někteří, kteří měli k pomstě důvody); naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci, pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných. Myslím, že téměř každá (nebo každá druhá) německá rodina by mezi svými předky našla nějakého účastníka obludných masakrů civilistů a zajatců v Polsku, v SSSR, na Balkáně.
V Česku by se takových rodin našlo maximálně pár stovek.
Pokud ano, rád bych abyste zdokumentoval, kde prof . Hořejší označuje předky pana Shcmidt a za zločince.

O tom jak si počínal Wehrmacht , o jednotkách zbraní SS psát netřeba , existuje dostatek literatury. Račte si nastudovat.
A ve Wehrmacht měla svého člena opravdu každá německá rodina.
A pokud napíš e prof ,. Hořejší, že každá druhá by našla někoho , kdo jel v masakrech, myslím, že má pravdu. Zbývá ještě polovina d ruhá. Která tam nikoho neměla.

Předvedl jste velmi podovuhodnou logiku.
23. 08. 2010 | 20:41

Emissary napsal(a):

Pane Hořejší,

Vaše reakce má hodně konfrontační tón a pan Brom má nejspíš pravdu. Neřekl jste to přímo, ale oklikou. Abych pravdu řekl, nechápu proč. Vám pan H.J. Schmidt něco udělal?
23. 08. 2010 | 20:43

Viola napsal(a):

Pane blue jay,

překročte svůj stín. Zloby zaseté semínko nezalévejte. Píšete, jak jsem pochopila z Kanady, tak proč se čílíte, vždyť Kanada je nádherná země a svobody tam je až až, tak o co Vám jde? Nemáte se tam dobře?
23. 08. 2010 | 20:44

SuP napsal(a):

Vlku -
starej se, aby Tvá logika byla v pořádku.
23. 08. 2010 | 20:44

vlk napsal(a):

SuPe . myslím, že jsi s tejně star s e mnou a tedy s prof. Hořejším. Nebo o fous starší. takže dobu, kd y se ta píseň - kupředu leví á zpívala , pamatuješ osobně. tahal jsi ještě kačera po náměstí. a mimochodem už tehd y to byla znělka večerních rozhlasových zpráv. Sna d až do r. 68. Pokud trošku popoženeš svou skleroticku paměť. A když ji popořeneš ješět více, tak s vzpomeneš, že Honecker nahradil ve funkci "kozí bradu" Ulbrichta. A ten zas e Wilhelma Piecka. a ona inkriminovaná píseň vznikla v době, kd y byl u moci zmíněný Pieck. A Hony byl tehdy mladý svazák.
Je to skutečně jen o paměti. O ničem jiném.

Ale co je to na tebe. ty nemusíš pamatovat. Za tebe mylsí a pamatuje rodná strana.
23. 08. 2010 | 20:46

taky tak napsal(a):

to Viola,
Nebude to tím, že Kanada také pomáhala vyzbrojovat hitlerovčíky pro boj proti komunismu- CCCP a pak se to najednou zvrho proti všem.
23. 08. 2010 | 20:48

vlk napsal(a):

SuPe
jak si právě zjistil , tak se o svou logiku starám. A také o tvou , hodně chatrnou , paměť.

A příště zkus nějakou argumentaci. Bude to docela příjemná změna.
23. 08. 2010 | 20:48

Kelt napsal(a):

Předkové tehdejších sud.Němců kolonizovali české pohraničí z dobré vůle českých králů.Po roce 1918 se stali občany ČSR.Nikdy nebyli loajální ve své naprosté většině k této zemi a po nástupu Hitlera se stali jeho pátou kolonou.Usilovali se vší vehemencí i za použití násilí a vražd o rozbití státu,což se jim za pomoci Anglie a Francie nakonec podařilo.De facto spáchali hromadnou velezradu.Jejich odsun se souhlasem vítězných mocností byl nutný a oprávněný.O tom nemůže být sporu.
To že došlo po 8.5.45 k excesům jednotlivců s následkem smrti také jednotlivců bylo odsouzeno a přišla i omluva.
Nelze však přijmout názor,že jsme povinováni jako národ/kterému při vítězství Hitlera hrozila dopředu připravovaná genocida/na stejné úrovni viny jako nacisté,kteří mají na svědomí padesát milionů lidských životů,které stála 2.WW.
Také mne jímá podezření,že část našich "novinářů"v žoldu svých majitelů píše podle hesla koho chleba...................
Něco takového by se těžko mohlo stát v Polsku,Holandsku,Belgii či na Ukraině.Bohužel.
23. 08. 2010 | 20:49

Emissary napsal(a):

SuPe,

S vlkem se nehádejte, je to ztráta času. A když hrozí, že někdo tu jeho „pravdu“ odhalí nebo odhalil, začne dělat

Húúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú. :)
23. 08. 2010 | 20:57

blue jay napsal(a):

Mila Violo,
muj otec prekrocil stin Horejsiho. A proto jsem vyrostl v Canade. Me sere clovicek co vyuzival vyhod komunismu, cestoval si tam kam by se nikdo bez povoleni KSC nedostal, a ted si jen stezuje. Asi se opravdu mel lip pred 1989. At delal cokoliv mel plat. Dnes musi vykazovat vysledky. A to je pro nej pruser. Stat nechce platit neschopne Horejsi. A tak aspon zvatla. Uz skoro 200x na tomto blogu.
23. 08. 2010 | 20:58

stejskal napsal(a):

Pane vlku, velmi nerad bych Vaše texty kvůli hrubým a vulgárním urážkám mazal. Prosím!

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 21:03

láry fáry napsal(a):

Pan Hořejší má dvojí měřítko:

na pachatele jménem X jež spáchal deset vražd se dívá smířlivěji a shovívavěji než na pachatele jménem Y, který má na svědomí tisíce vražd.

Ale tomu hold tak prostě u levicových intelektuálů bývá. Vždyť např. velký Che je pořád pro ně kabrňák a ta krev na jeho rukách je jen příjemný moderní odstín.
23. 08. 2010 | 21:05

blue jay napsal(a):

hej civavo vlku,

vidim ze ty porad tvrdis..
"dneska s e můj osobní slint dožadoval času . A vy, levičá k jako pleno, ovšem s mozkem v hlavě - tak hle..teĎ s eteprv zjistí, jak velká vlastně ta újma Bojarovým dopisem byla!§ Na nápravu oškozené famiglie 118. Jak to, ež mi to mohlo uniknout? Khmer,modry Khmer ! Vuvuzela!
Zdrvaotnictví jsou pevně v objetí sousedi z Bechyně !$! Samzřejmě, můež být i
že my dva , ež se budem brát....už jsme popsal, co získali trpajzlové . Avarů a Tatrů, bbrnaiborských i Pasovsk. No bože? "

PS. vlcatko civavo. Ty jsi tady skoro Che Guevara. Akorat ti chybi Kibbles 'n Bits.
23. 08. 2010 | 21:08

zdenekbrom napsal(a):

vlk:

Píšete: "A ve Wehrmacht měla svého člena opravdu každá německá rodina."

Nezlobte se, ale to není pravda. Znovu odkazuji na Joachima Festa - Já ne! Takových rodin bylo víc. I přes mohutný tlak část Němců prostě nepodlehla. O nich píšu.

Profesor Hořejší napsal: "...pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných." Tak tady by měl dokazovat on. Tohle poloviční naznačování mi vadí a považuji ho za nefér argumentaci.

Mám prostě rád věcnou argumentaci.
23. 08. 2010 | 21:11

S u c h e c napsal(a):

Stejskale, tak laskavě smažte toho, kdo tu vysírá naprosto otevřeně.

Ale to se pánovi nechce, co?
23. 08. 2010 | 21:15

Naštvaný napsal(a):

"Na rozdíl od Jana Zahradila si já myslím, že ty temné poválečné měsíce musíme vyšetřit a odkrýt" píše PALATA v Lidovkách. Moje řeč! Ať se zasadí o vyšetření vražedných útoků werwolfů na české poválečné pohraničí! Ať se konečně pochlapí!
23. 08. 2010 | 21:16

blue jay napsal(a):

Stejskale,
nick "vlk" neni vlk. Je to ustekana civava. A toto plemeno je zname tim ze stale hlasite steka a pritom i slinta. Nevim kdo tu civavu ma na starost, ale myslim si ze za to to ubohe zviratko nemuze. Chova se jen tak jak ho to jeho panicek naucil. Nastesti vlk/civava hodne steka ale nekouse.
23. 08. 2010 | 21:17

zdenekbrom napsal(a):

Václav Hořejší:

Napsal jste: ""Myslím, že téměř každá (nebo každá druhá) německá rodina by mezi svými předky našla nějakého účastníka obludných masakrů civilistů a zajatců v Polsku, v SSSR, na Balkáně."

Je to Vaše teze, dokažte ji, prosím.

Dále jste napsal: "naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci, pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných."

Tady se dostáváme k tomu osobnímu útoku. Máte jasné podklady, kterými svoji pravděpodobnost dokážete?
Tím neobhajuji tvrzení pana Schmidta, ale žádám doložení těchto tvrzení.
23. 08. 2010 | 21:20

s... napsal(a):

Zahradilův záchvat malosti bohužel vyvolal reakci i mezi zastánci lidských práv Vlkem a Hořejším.

Pánové, pomsta a sprostá vražda je rozdíl. Ten jste smazali uplatňováním kolektivní viny.

Místo jednotlivých aktů msty a odsunu německého obyvatelstva ponechal Beneš prostor (o několik měsíců delší, než ostatní země) pro řádění zbabělých rabiátů. Teď musí mít zákon o zásluhách o stát. To Masaryk nepotřebuje.
23. 08. 2010 | 21:22

Naštvaný napsal(a):

Jo, ještě něco, je-li ten PALATA poctivý novinář a nejen darmožrout svého chlebodárce, tak bude určitě usilovat o vyšetření a odkrytí těch mimořádně! temných předválečných měsíců. A ne-li, je to srab.
23. 08. 2010 | 21:24

vlk napsal(a):

Ano SuPe
nehádej se s vlkem. Jak ti radí emisárek. On to zkusil a byl chycen , opakovaně , při flagrantní lži.

blue jay,
co máš v hlavě jsem již opakovaně napsal.
Jsi prostě dokonalý duševní tragéd. Absolutní duševní nudista.

Stejskalovi
předpokládám, že znáte heslo na Podvazkovém řádu. Pokdu ne zní: hanba tomu, kdo hanebně smýšlí. Když jsme psal , co má blue jay v hlavě, zcela vědomně jsem napsal jen první tři písmena. A nikoli písmeno čtvrté. Takže teprv to by určovalo, zd a byste mne mazal právem či nikoli. Protože takto s e dá dosadit celá řada slov.
Z nichž na mazání je pouze jediné.
Že není důvod mazat slova jako například nasáno, nasáčkováno, nasázeno, nasukováno, nastrouháno, nasemeněno, nasmejčeno atd. atd. je snad jasné. Co nasviněno? je to na mazání?
Já nemohu za to, pokud si někdo vybere nějaké jiné údernější slovo. Protože má sMouchou zkušenosti a podle toho mu to slovo přidělí.

Předpokládám, že jsem vás uspokojil čistotou svých myšlenek jako onen vojín svého důstojníka v Balíčku karet.

Zdeněk brom

ocitoval jsem předmětný odstavec. Počet pravděpodobnosti hraje jasně pro pana profesora Hořejšího.
Neměckých rodin , které neměli nikoho u Wehrmacht.SS, luftwaffe nebo Kriegsmarine je skutečně zanedbatelný. Je mi líto.
Mám také rád přesnou argumentaci.
Jako v případ ě napříkald Černého lva 777 a toho , jak se kdy v diskusi objevil.
23. 08. 2010 | 21:32

Luba napsal(a):

Proces se zrádci a kolaboranty -
Video:
https://www.youtube.com/watc...

Proces se zrádci a kolaboranty -
Audio:
http://www.rozhlas.cz/defau...
23. 08. 2010 | 21:33

vlk napsal(a):

s.

buďte tak laskav a pokud se mnou chete nesouhlasit, což je klidně možné, přečtte si nejdříve můj první příspěvek pod Stejskalovýcm , resp. Schmidtovým blogem.
Předjímám v něm vaší argumentaci.
A pokdu jd eo Masaryka - neváhal potlačit iredentu Deutschboehmen a soukmenovců silou. Takže byli jednak mrtví a jednak dost arestovaných.
23. 08. 2010 | 21:35

blue jay napsal(a):

Jste me zklamal Stejskale,
ja chtel potesit vsechny Horejsi, Bedi, veverky, Vilemy, vlky a dalsi nadhernou basni jejich oblibeneho basnika Nezvala.
A vy jste tu uzasnou epopej z ktere jiste kazdej vlk ma v sobe trochu sveho smazal.
Mozna to bylo tou delkou. Ale furt to bylo kratsi nez mnohy proslov Paroubka ktery tu byl otisten. Tak nevim proc jsem byl smazan. Mozna me to moudrej Stejskal vysvetli. Me se osobne ta dlouha basnicka libila. Ma to takovej socialistickej spad. A kdyz si predstavim jak to ruzni vlci hltali...mnam.
23. 08. 2010 | 21:38

Jája napsal(a):

Vážený pane Hořejší, děkuji za hodnotný blog. Jedno bych Vám vyčetl, to jsou odpovědi individuím typu znenekbrom, blu jay etc. Nechápu, proč člověk tak fundovaný a inteligentní ztrácí čas zakovýmto póvlem bez elementárních znalostí čehokoliv.
Ještě jednou děkuji, pane Profesore.
23. 08. 2010 | 21:40

stejskal napsal(a):

V pořádku, pane vlku.

Písmena v žádném případě počítat nemíním (ani smazané spamy pana blue jay jsem nepočítal), jinotaji se zabývat též nebudu. O něco jsem Vás požádal, vyhovět mi samozřejmě nemusíte.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 21:44

vaclavhorejsi napsal(a):

zdenekbrom:

OK, vy si tedy myslite, ze vetsina nemeckych rodin nemela nekoho ve wehrmachtu, v SS, NSDAP?
A jiste to na rozdil ode me umite exaktne dokazat...

Prave tak je samozrejme pravda, ze velka vetsina ceskych rodin mela mezi svymi cleny nejakeho toho komunistu - nebo ne?

Rekl bych, ze ta "promorenost" byla v Nemecku jeste vetsi nez v CSR...

Ja samozrejme nepopiram, ze existovali i statecni Nemci, kteri proti nacismu bojovali (a mnozi to zaplatili zivotem), jini, kteri treba schovavali Zidy (jednu takovou rodinu znam).
Ale drtiva vetsina rezim vice ci mene aktivne podporovala - nebo ne?
A to platilo bohuzel i o nasich nemeckych spoluobcanech...

Pokud jde o to "vyrovnani s minulosti" - potrestana byla za sve zlociny jen nepatrna cast nacistu.
Ja nevolam po tom, aby se s tim ted neco delalo - jen mi vadi, kdyz nekdo prevraci historii a proporce zla naruby.

K certu s "vyrovnavanim" s minulosti - to prinese jen a jen zlou krev.
Co bolo bolo, divejme se dopredu...
Vsichni vime, ze ta minulost byla oskliva...

..
23. 08. 2010 | 21:45

blue jay napsal(a):

hele civavo/vlku,
pokud chces aby s tebou nekdo bud souhlasil a nebo nesouhlasil, tak se aspon nauc psat. Vety jako "A pokdu jd eo Masaryka potlačit iredentu" ti to nevyhrajou.
Uklidni se civavo a zacni se ucit cesky. Ja jsem v CR teprve 6 let ale psat jako ty bych se stydel. What is wrong with you?
23. 08. 2010 | 21:45

Emissary napsal(a):

Zdá se, že Němci už na to přišli, ale my ještě ne. To dokazuje i táto diskuse.

„Nic, co jsem udělal, odkdy
jsem se obrátil proti ...

... neodčiní zvěrstva, kterých jsem
se kdysi dopustil jejich jménem.

Někde hluboko v srdci jsi věděl,
že to bylo špatné.

Hlas, který jsi neznal,
na tebe křičel, abys přestal.

Neviděl jsi žádnou cestu ven.

Tak to už prostě bylo.

Nedá se to změnit.

Snažil ses sám sebe přesvědčit, že
lidé, kterým ubližuješ, si to zaslouží.

Stal ses necitlivým
k jejich bolesti a utrpení.

Naučil ses umlčet hlas,
který byl proti tomu.

Vždy máš na výběr.
Vskutku máš.

Já jsem se rozhodl ignorovat ho.

Neumím si představit den,
kdy si odpustím.

Protože ten den nikdy nepřijde.

Jednoho dne se tě ostatní můžou
pokusit přesvědčit, že ti odpustili.

To je ale víc o nich, než o tobě.

Pro ně je udělení
odpuštění požehnáním.

Jak s tím žiješ?

Je to jednoduché.

Nikdy si neodpustíš.

Smiř se s tím.

Ublížil jsi jiným.

Mnohým jiným.

To se nedá vrátit.

Nikdy nenajdeš osobní satisfakci.

Ale tvůj život
proto nemusí skončit.

Co je správné, spravedlivé
a pravdivé, může stále zvítězit.

Ale nebojuj pro sebe.

Bojuj pro ostatní.

Ostatní, kterých tvoje snaha
možná zachrání.

To je to nejmenší, co můžeš udělat.“
23. 08. 2010 | 21:48

jogín napsal(a):

blue jay: Vysvětlení, proč mohl V.Hořejší studovat v USA je prosté. Jeho diplomová práce jako studenta pražské přírodovědy přinesla velmi elegantní zjednodusení tehdejších metod afinitní chromatografie pro isolaci lektinů. Společně se svým školitelem ji publikovali v Methods of Biochemistry, tehdejší nejprestižnější biochemické monografii. V té době šlo o největší úspěch naší biochemie. Pokud vás zajímají podrobnosti, šlo o jedinou reakci, kterou byly připraveny glykosidy nenasyceného allylalkoholu. Ty pak byly směsně polymerovány s akrylamidem, čímž vznikly hydrogely s vysokým obsahem navázaného cukru, použitelné pro afinitní chromatografii. Současně se jednalo o první přípravu biospecifického hydrogelu polymerací. Kupodivu vědecké úspěchy občas docházely i komunistům, na rozdíl od současných ideologických bojovníků.
23. 08. 2010 | 21:49

hoven napsal(a):

když jsme měli bojovat, tak jsme nebojovali. a když už o nic nešlo, tak se někteří mstili. to se nemělo stát. neměli sme nikdy skládat zbraně. za žadnou cenu. to už se nikdy nesmí opakovat.
23. 08. 2010 | 21:52

Naštvaný napsal(a):

A nebude-li PALATA usilovat "o vyšetření a odkrytí těch temných" předválečných měsíců, je to potom bohapustý tlachal, na hony vzdálený Havlíčkovsko-Peroutkově žurnalistické tradici. O Čapkově nemluvě! Usilujme, aby se PALATA z Lidovek zasadil o vyšetření všech převálečných vlastizrádných vražedných činů sudetských Němců, když oni po té své Heimat, či Vaterlandu stále tak touží. Měli by především očistit své jméno za vraždy, kterých se zde v době hlubokého míru dopustili. Ať jim k tomu PALATA napomůže.
23. 08. 2010 | 21:52

jarpor napsal(a):

Naštvaný

Jen by mne zajímalo, kde vzal Pavlata to, že Zahradil by chtěl poválečné zločiny nevyšetřovat a skrýt...
Ať čtu Zahradila znivu a znovu, nic takového jsem tam nenašel... Třeba mi pomůžete...

Hezký večer
P.S. Neobhajuji Zahradila. Jen si myslím, že posouvat vyjádření jiných.... ničemu dobrému neslouží...

A Hořejší ... taky si přihřívá svou polívku a posouvá ... třeba následujícím :
"Nechci být paranoidní, ale nějak se mi vtírá otázka, jestli to trochu nesouvisí s tím, že spousta našich vlivných médií má německé vlastníky..."

když nezůstal u prostého :

"Ačkoli si s panem Zahradilem určitě nejsem názorově příliš blízký, musím se přiznat, že v tom jeho článku, na který reagujete, s většinou věcí souhlasím (na rozdíl od něj však považuji B.Posselta za umírněného politika celkem rozumných názorů a Zahradilovu větu o jakémsi „chrochtání“ považuji za.... velice nevhodnou)."

Osvětim, Treblinka, Mauthausen, Lidice, Ležáky... odsun, vyhnání....Dobronín... Vrazi a oběti...
Krucifix... i když vražda je vždy vraždou a vrah musí být potrestán... copak Dobronín lze dát do jedné řady třeba s Osvětimí... či Ležákami ???

Nemám problém jít s každým Němcem na pivko... ale když mne začne poučovat, že poznání historie osvobozuje a že Němci to "mají za sebou", na rozdíl od nás... zaplatím a odcházím.
23. 08. 2010 | 21:54

Elena napsal(a):

blue jay ,

ja som rychlejšia a skopirovala som si tie basničky od Vás,

tak trochu som čakala že aj na moju počesť nejaka prijde ....

nu , nič , zrejme nie som dosť dobra, alebo Vám ľahostajna ...
23. 08. 2010 | 21:54

Tencokida Hnuj napsal(a):

Můj jeden děda byl ve wehrmachtu i NSDAP.
Účastnil se jako řadový voják tažení do Francie i bitvy u Moskvy.
Můj druhý děda během války zásoboval partyzány. Vyznamenání se objevilo až v pozůstalosti.

Oba dva se několikrát sešli. Mluvili o všem možném. Když došlo na téma války, oba se shodli na tom, že to bylo svinstvo.
Nikdy si nic vzájemně nevyčetli.

Bylo to tím, že se stali příbuznými ?

Možná.

Ale což nejsme všichni do jisté míry příbuznými ?

Hlídejme dobře ty, kteří by chtěli řešit problémy polarizací různých sociálních či národnostních skupin.

Protože tito lidé jsou původci a propagátoři konfliktů. Válek. Duševní mrzáci. Vládci eg a supereg. Nepřátelé společnosti. Šíbři manipulací. Narcisové nonplusultra.

Urozený člověk jimi pohrdá. A především - včas je rozpozná.

Kdo je urozený člověk dneška ?

Hmm. Tak to musíte udělat jediné.

Zpytovat své svědomí. Nic víc totiž nemáte. Ani v případné válce nic víc nebudete mít. Zvakněte si na to.

Je to jednoduché i těžké. Jin a jang.

Dobrou noc.
23. 08. 2010 | 21:56

jogín napsal(a):

Pardon, šlo o Methods of Enzymology.
23. 08. 2010 | 21:57

blue jay napsal(a):

Dear Vaclav Horejsi,
What is driving you to write so many blogs? You have became a rumor monger in a wild chase to achieve the most blogs. You have sacrificied the quality for the sake of quantity. Shame on you.
23. 08. 2010 | 21:58

vaclavhorejsi napsal(a):

jogín:

Diky, Jardo.
Jen detail - ja jsem v USA nestudoval - byl jsem tam na rocnim postdoktoralnim pobytu v roce 1985-6 (tedy 8 let po obhajove CSc - dnesni PhD), tak jako spousta jinych cs. vedcu (samozrejme bez rodiny, ktera tady zustavala jako "rukojmi").

Nekteri zdejsi magori (pan Stejskal promine) by asi meli zamerit svoji pozornost na obzvlast nebezpecne kolaboranty jako J.Heyrovsky (dostal Nobelovu cenu za komunistu) nebo O.Wichterle (komunisti mu postavili specialni vyzkumny ustav, kde rediteloval) - oba samozrejme hojne take cestovali do zahranici...

Jinak - ten nick "modra straka" je zjevne inspirovan jistou politickou stranou?

..
23. 08. 2010 | 21:58

Pepa Řepa napsal(a):

To Mour
a jakou sebereflexi si představujete?
Události v Ústí, Brně, Postoloprtech se staly součástí historického povědomí.
To je dobře. Co víc byste ráčil?

..... pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných.
Pravda, tady se bratr Vácslav moc nevyznamenal. Zvláště, pokud jde o člověka jako je Brom.
Kéž by takových bylo víc.
23. 08. 2010 | 21:59

blue jay napsal(a):

Eleno,

moc me mrzi ze jsem si na Vas nevzpomnel. Pocitam ze kdyby Nezval zil dele ze by se i na Vas dostalo.
23. 08. 2010 | 22:01

zdenekbrom napsal(a):

Václav Hořejší:

Upravil jste větu,kterou jsem po Vás chtěl dokázat, do jiného významu, a druhou žádost vynechal.

No nic, vše dobré ve Vašem dalším životě.
23. 08. 2010 | 22:02

Emissary napsal(a):

jarpore,

možná že mají. Když oni tvrdě makali, my jsem se váleli v komunistickém bahně. Takže náskok určitě mají.

Jinak zdravím, nemůžeme pořad ladit, bylo by to podezřelé. :)
23. 08. 2010 | 22:03

Elena napsal(a):

blue jay ,

to nie Váša vlastná tvorba?

myslela som si že ste to zložil Vi?

celkom sa mi to pačilo, bolo v tom veľa právdy aj ked sa malo rimovalo
23. 08. 2010 | 22:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

vaclavhorejsi
"Blue jay" se dá přeložit také jako "modrý žvanil".

Fakt už dobrou.
23. 08. 2010 | 22:05

Targus napsal(a):

To stejskal:

Tak teď už je to "čistý dada", řekl bych.
A kterého, prosím, myslíte?
Ďáďu Váňu,a nebo hit z 80. let
Mmmcaca,mmmmmmca,
mmmcaca,mmmcaca,
Mmmcaca,mmmmmmca,
mmmcaca,mmmcaca,
(es)dá dá dááá.
Pak ještě byla dobrá darda, vlastně dada ta malířka Ředidlo, vlastně Toluen, anebo ten Dalí, i když ten taky často maloval, jako bysi dal ředidlo, vlastně toluen s malým "T".
Anbo by to mohl být méně inteligentní příslušník některého z východoslovanských národů, co pořád říká dááá, dááá.
Měl byste to nějak rozseknout, ať víme, jestli to jsou rozmysly nebo nesmysly.
23. 08. 2010 | 22:07

jarpor napsal(a):

Sorry Emissary,
ale
"Když oni tvrdě makali, my jsem se váleli v komunistickém bahně. Takže náskok určitě mají."
o tom má replika není...

Též zdravím... a neladění v jisté jedné věci... normální. V mnoha jiných... jsem rád, že "ladíme".

Hezký večer
23. 08. 2010 | 22:11

Targus napsal(a):

To TCKH:

Anebo je možno preferovat překlad "měsíční žvanil".
Blue grass je tráva za měsíčního úplňku.
Což mi připomíná i možnost výkladu "úplný žvanil od slova úplněk.
23. 08. 2010 | 22:12

zdroj napsal(a):

z celkových ztrát československa tedy 345000 bylo 277000 židů, 43000 civilů a 25000 vojáků.likvidaci židů česká i slovenská společnost přehlížela, často ji schvalovala,napomáhala nebo profitovala.československo využilo války jako prostředku zredukovat všechny národnostní menšiny žijící po rozpadu rakouska-uherska na území velmocemi ustavivšího československa 1918.kolik že to tisíc němců bylo fyzicky zlikvidováno již po konci války v osvobozeném československu? a kolik že jich bylo zlikvidováno na území protektorátu za okupace?
23. 08. 2010 | 22:12

vlk napsal(a):

Stejskalovi
nejde o počítání písmen. Jde o to, co ta písmena znamenají. a pokdu je více než jeden výklad, navíc výklad každého čtenáře solo, dle jeho naturelu a zkušeností s blue jayem , tak skutečn ěnevidím důvod , proč bych měl být mazán. Než jsem to napsal, tak jsem pečlivě přemýšlel. A využil celý hrací prostor. Dodávám,že s gustem.

TCKH
no já mám docela zamotaný rodokomen.... Ale když čtu, co tam máš ty...
A to jsi ještě samurajský synek sloužící u Goldmanna se Sachsem...
Jen zírám..

Další je moc prima úvaha..
23. 08. 2010 | 22:13

blue jay napsal(a):

Horejsi,
Me se libi jak si tu delate alibi. "
Jen detail - ja jsem v USA nestudoval - byl jsem tam na rocnim postdoktoralnim pobytu v roce 1985-6 "
Takze jste tam nestudoval ale KSC vas tam pustila jen tak,. Vy chudinko muselo to pro Vas byt hrozne . Prosim Vas Horejsi, vzdyt Vy jste se do zeme za ostnatym dratem vratil sam rad. Kde jinde by jste se mel tak dobre? I dnes se Vam po tom styska. Tak tu Horejsi nehrajte divadlo.
23. 08. 2010 | 22:14

hoven napsal(a):

zdroj,
na tom něco pravdy bude. je ale nutno dodat, že pokud by němci nedostali u stalingradu přes držku, ty čísla by vypadaly dost jinak. židi byly jenom první várka, pak by šli slovani.
23. 08. 2010 | 22:15

Elena napsal(a):

Targus ,

koho mate na mysli ? Lomonosova, Mendelejeva, Čechova, Dostojevského, Koroljeva, ...... Kalašnikova, Antonova,.....Iljušina, ....
asi Targusa ,
23. 08. 2010 | 22:16

lectus napsal(a):

Argumentatio ad hominem je vždycky poslední záchranou, dojdou-li věcné námitky. Zvlášť mě mrzí pan Brom, jehož příspěvků zde si vážím stejně jako pana profesora Hořejšího. No, co dělal pan profesor v roce 1948, je jasné z data narození, v roce 1968 mu bylo 19 (mně 15 a tu dobu pamatuji). Mimochodem, ti komunisti nebyli úplní idioti a zejména např. v oblasti přírodních věd, medicíny apod. zase ty lesy nekáceli nijak důsledně. Takže vyskytoval-li se pan profesor na Harvardu, asi mj. proto, že něco uměl.
Co se týká mého názoru na věcné argumenty všeho druhu, nejhorší je, že na všem je něco pravdy - a ta objektivně dokonalá pravda neexistuje, vždy bude názor ovlivněn emocemi (což je možná dáno nějak "molekulárně geneticky" :-)))
23. 08. 2010 | 22:16

Duroy napsal(a):

To Blue jay: Vaše diagnoza: Její podstatou je závažná vada krátkodobé paměti, a to především v oblastech vštípivosti (Schopnosti zapamatování) a také zachování dřívějších vzpomínek a znalostí z blízké minulosti. Tyto paměťové mezery poté pacient zaměňuje s rozličnými smyšlenými příběhy a zážitky, které mají bludnou povahu, tzn. že jim sám nevyvratitelně věří; I tyto konfabulace jsou ovšem ve velmi krátkém období pacientem zapomenuty a postižený jedinec tak k jedné události, bude přikládat nové a nové, smyšlené vzpomínky. Tato dezorientace v čase obyvkle vyusťuje v apatii, anhedonii a může vyústit až v obraz trvalého poškození intelektu, které většinou budí dojem Alzheimerovy nemoci. Poměrně časté jsou i bolestivé polyneuritidy a halucinatorní zážitky....
Každopádně ve své době tady uvedl pan Stejskal název psychické poruchy, která se projevuje spamováním internetových diskusí..
Je fajn, pokud se objeví inteligentní rýpalisté, kdy pak část diskutujících vysvětluje a mohu se dozvědět spoustu zajímavých informací.
Děkuji panu Hořejšímu za příspěvek, souhlasím!
23. 08. 2010 | 22:17

blue jay napsal(a):

civavo vlku

"ěnevidím důvod" "Než jsem to napsal, tak jsem pečlivě přemýšlel." Asi musis premyslet vice civavo.
23. 08. 2010 | 22:19

Silvie napsal(a):

Pane profesore,

toho násilí na Němcích se hlavně dopouštěli příslušníci tzv.rudých gard, velmi často konfidenti gestapa, později skalní komunisté.
Otec mi o takových zrůdičkách vyprávěl - jako školák viděl, jak ponižovaly a byly Němky. Přikázaly jim na poli se svléknout a pak je bily. Ale děly se mnohem odpornější zvěrstva, asi je pořád potřeba o tom mluvit. My Češi totiž nejsme zase tak holubiččí povahy.
23. 08. 2010 | 22:21

Monika napsal(a):

Ano, ve svém článku omlouváte individuální zločiny poukazováním na kolektivní vinu Němců ("možná i někteří, kteří měli k pomstě důvody"). Můžete mě stokrát obviňovat z toho, že mám problém z pochopení psaného textu, ale je to prostě tak.

Obrovský rozdíl v míře utrpení? Psala jsem o tom již pod blogem Jana Zahradila, nebudu se opakovat. Nedokážu a v žádném případě ani nechci rozlišovat MÍRU utrpení. To totiž ani není možné, za všemi těmi slovy o národu je přece vždy individuální utrpení jednotlivce. A ani vy si přece nemůžete myslet, že německé děcko zažívalo před zavražděním menší strach a méně trpělo než vražděné židovské nebo české děcko.

"Vy si opravdu myslite, ze neustale rozdirat tyhle stare rany je prinosne?"

Ano, myslím. Vy sice také, ale žádáte to jen po těch druhých (zřejmě proto, že mají větší počet vrahů): "…nemají morální právo o těch věcech mluvit, pokud předtím nenapsali aspoň stokrát víc o těch německých zločinech." - Takže až Němci napíšou stokrát víc článků a knih o těch německých zločinech (což už se patrně vzhledem k množství literatuře o holocaustu stalo), tak to právo budou mít? A co pak řekneme my? Tak ano, vydali jste tisíc knih o tom, jak jste vraždili, teď začneme i my, ale my, protože jsme vraždili méně, vydáme knih jen deset a dál to nebudeme takzvaně "rozdírat".. Jinými slovy, chcete tedy odvozovat svůj morální postoj na základě postoje těch druhých? Až bude napsáno určité množství knih v Německu, pak SNAD i pan Hořejší uzná, že nevinné oběti si zasluhují trochu úcty i bez onoho hokynářského srovnávání, bez toho, že bychom přitom ukazovali prstem za hranice a zdůrazňovali: vaši vrazi za války vraždili daleko víc než vrazi naši.

Nesdílím váš názor, to je celé.
23. 08. 2010 | 22:22

Silvie napsal(a):

oprava - bily

dva z příslušníků RG byli sousedi prarodičů a bonzáci v době okupace.
23. 08. 2010 | 22:22

lectus napsal(a):

Palec nahoru pro přezdívku jogín - ten pán dokázal mé námitky konkretizovat, díky.
23. 08. 2010 | 22:23

zdenekbrom napsal(a):

vlk:

Vyrůstal jsem v kraji, kde Černý lev 777 působil a ve městě, kde byli jeho členové souzeni. Pomáhal jsem při rekonstrukci jeho historie atd. Skutečně si myslíte, že jsem potřeboval napovídat a opisovat?

Jste zajímavý diskutér, ale i jiní mohou disponovat určitými znalostmi.

Jinak, nevedl spor s tvrzením, že drtivá většina německých rodin měla někoho u ozbrojených sil, ale s tvrzením, že se zároveň tato drtivá většina podílela na obludných masakrech. Ale nechme toho.
23. 08. 2010 | 22:24

Targus napsal(a):

To zdenekbrom:

Napsal jste panu Hořejšímu:
Dále jste napsal: "naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci, pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných."

Tady se dostáváme k tomu osobnímu útoku. Máte jasné podklady, kterými svoji pravděpodobnost dokážete?

Pane Brome, jistě jste vzdělán v matematice.
Zjistěte si počet vojáků ve wehrmachtu a ostatních zbraních Říše a celkem snadno si uděláte obrázek, kolikže německých rodin mělo svého příbuzného nasazeného někde v zahraničí. Pozjištění počtů padlých a rozdělení divizí na jednotlivé fronty získáte celkem věrný obraz, kolik rodin asi mělo příbuzného v říšském stejnokroji v místech, kde se dály nechutné věci se slovanskými civilisty.
Pokud nevěříte, dovolím si Vás upozornit, že mí předkové získali celkem velkou zkušenost. Sídlili totiž v kraji, kde museli nejdříve utéci před polskými vojsky a posléze se buď prohlásit za Slezany, aby obdrželi tzv. Volkslistu, anebo trvat na polské národnosti a zajistit si tak trvalou a neutuchající pozornost říšských úřadů.
Těch wehrmachťáků v jen naší rodině bylo pět kusů. Po válce se vrátili dva, z toho jeden z ruské fronty.
Na případné dotazy o průběhu války odpovídal více, než nerad a na dotazy o kontaktech s civilisty vůbec, či jen ve stavu naprosté opilosti, kdy mu nebylo téměř rozumět.
Z manželčiny strany velice podobný obrázek, vrátili se dva a jeden se dokonce dobrovolně šupem pakoval do Německa, ačkoli ještě nemusel. Asi věděl, proč.
23. 08. 2010 | 22:29

Emissary napsal(a):

Jasně jarpore,

ale pořád si myslím, že porovnávat jedno násilí s druhým tak, že to druhé bylo mnohem masivnější, není až tak správné. Tak částečně to umožňuje vyvléknout se z toho našeho násilí. A to my nejvíc vadí. A operovat s tím, co měl Hitler v plánu s českým národem, není také zrovna košer. Nakonec se to nestalo. Jasně, byly tady Lidice, Ležáky …. Němci vedli válku, trpěli xenofobii a největší strach měli z partyzánů. Ale co bylo po válce, ten divoký odsun a následné události, k tomu se stavíme nějak moc přecitlivěle. Snad, kdybychom to naplno přiznali, Němci by jenom mávli rukou a byl by konečně klid. A vůbec nejlepší by bylo, kdyby se to vůbec nestalo, pak bychom měli opravdovou morální převahu. Teď záměrně abstrahuji od všech dalších souvislostí a události. Je to jednoduchá metoda, jak ve vývoji názoru postoupit dál.
23. 08. 2010 | 22:32

Targus napsal(a):

To zdenekbrom:

Ještě si dovolím malý dotázek, jestli víte, kolik šnapsu fasovali všichni fronťáci bez výjimky. Fasovali jej i ti, co byl vzadu a dělali čistky mezi civilisty. Fasovali jej i příslušníci policejních složek.
23. 08. 2010 | 22:33

hoven napsal(a):

kdyby tu někdo pobil německý civilisty za protektorátu, neřekl bych ani slovo. naopak bych to schvaloval, nejvice mě na tom vadí to načasovní, že už to bylo po válce, kdy byli němci zlomený. mě to připadá už jenom jako zbytečná zbabělost a krutost. už je to jenom ostuda .
23. 08. 2010 | 22:36

mb napsal(a):

taky dobrý ( protože komplementární ) blog pana hořejšího

opravím ho v jedné věci :

Ty poválečné české zločiny prováděla „soukromě“ lůza

NÁSLEDNĚ POKRYTÁ DEKRETY PREZIDENTA REPUBLIKY

(váš protiklad k násilí organizovném německým státem zde tedy kulhá)

protože i naše ´excesy´ byly státně (právně) pokryty ....

ale jinak dobrý blog ... ( prostě české stanovisko .... český pohled
23. 08. 2010 | 22:38

Naštvaný napsal(a):

"už je to jenom ostuda ." píše Hoven. A má svatou pravdu! Ale rozhodně budu stát proti tomu, aby tato ostuda, toto zlo bylo zneužíváno. A ono je. A naivní čecháčkové nevidí, nejsou schopni dohlédnout čemu to slouží.
23. 08. 2010 | 22:43

Viola napsal(a):

Tak mě teď něco napadlo.

"Rabovací gardy (z původního Revoluční gardy) pro pustošící „revolucionáře“, kteří na konci druhé světové války vybíjeli nevinné německé ženy, starce a děti, vymysleli Češi, nikoli Němci, sudetští Němci nebo Rakušané. " - Kdo pak to úplně původně vymyslel? Kdepak Češi - holubičí povahy - Němci a Rusové a na nás vše budou házet. Vždyť v té dnešní TV 1 -reportéři bylo vyřčeno podezření, že hlavním aktérem byl Vídeňák - horlivý revolucionář. Náš národ je čistý jako lilie, to bojovali bolševici s nacisty, ani jedni nebyli vymyšleni u nás - holubic míru. :-)
23. 08. 2010 | 22:45

Targus napsal(a):

To Emissary:

Bohužel to nefunguje, jak jste to popsal.
Pan Schmidt opakuje ve svém blogu zjevné nepravdy omílané po desítky let i revanšisty ze Sudet.
A po omluvě Václava Havla se zdvihla vlna požadavků na uznání Sudet jako Vaterlandu nebo Heimatu, jak chcete. A samozřejmě "náhodou" i s požadavkem na navrácení nezanedbatelného majetku těch nejbohatších.
23. 08. 2010 | 22:46

Naštvaný napsal(a):

Hoven, tak jako stavba mešity na Ground Zero není sakrální záležitost, nýbrž veskrze politická, tak toto osočování ČSR za poválečné události není vedeno snahou o dosažení porozumění, nýbrž o získání jakési, byť zatím neoficiální, politické převahy v současnosti.
23. 08. 2010 | 22:49

Targus napsal(a):

To hoven:

Už jsem tu psal, že ve většině případů vražd to bylo vyřizování účtů a likvidace nepohodlných svědků, mnohdy zabaleno do popravy několika náhodných lidí, aby se jiní neptali, proč zrovna ten a ne druhý.
Ukrást mohl Němcům téměř každý, cokoli chtěl, na to je nemusel zabíjet.
23. 08. 2010 | 22:51

Emissary napsal(a):

Taqrgusi,

vlna požadavků a uznání požadavků jsou dvě rozdílné věci, a to oběma stranami. To by muselo být dobrovolné. Přece mezinárodní dohody a zákon starý přes 60 let nejde jen tak zlomit.

Jestli jen o toto jde, pak to není správné z obou stran.
23. 08. 2010 | 22:52

zdenekbrom napsal(a):

Tarqus:

Vámi napsané nikdo nepopírá. Lze z toho ale vyvodit, že tak činili předkové pana Schmidta?
23. 08. 2010 | 22:52

Naštvaný napsal(a):

"nevinné oběti si zasluhují trochu úcty" píše Monika. Ještě jste mi neodpověděla, ale položím vám další otázku. A oběti z předválečného řádění čsl. Němců si nezasluhují úcty? Bojujte jedním dechem i o úctu pro ně. Jinak jsou vaše slova pouhou licoměrností a farizejskou nepravdou! Ale bojujte i o úctu obětí poválečného vraždění werwolfy.
23. 08. 2010 | 22:57

Luba napsal(a):

Přátelé,
možná jste to také viděli ...

Myslím,
ten povedený seriál německé televize WDR "Germáni" z cyklu "Mýty a fakta historie" na ČT-2.
http://www.ceskatelevize.cz...

Bylo to hezké - Všichni Germáni tam totiž mluvili česky, včetně představitelů těch největších veličin - Arminia, pokořitele Říma, a Chlodwiga, zakladatele Franské říše.

Zdá se, že tvůrci seriálu byli prodchnuti duchem nacionalismu, ryzího němectví, a nepřipustili si možnost, že by někdo z diváků mohl zaměnit starogermánské dialekty s novočeštinou.

To by bratia Slováci nikdy nepřipustili.
Ti teď pořádají národniarská procesí k soše Svätopluka, nejslavnějšího vůdce všech Slováků, a vůbec jim nevadí, že to byl Moravák :)

Každé malé dieťa přece ví, že Velká Morava byla původně Samova ríša - a Samo nebol franský kupec, ale bol to Protoslovák.

No jo - Slovensko prožívá národní obrození a zřejmě dojde i na "Rukopisy".

Vždy mne zajímalo, co na to naši bratři Slováci. A zajímá to i pana Černého z ČRo-6. Píše:

"Další objev masového hrobu československých civilistů, kteří byli v květnu roku 1945, tedy těsně po druhé světové válce, povražděni českými revolučními gardisty, neušel pozornosti tisku v sousedních zemích.

Rakouský zájem je přirozený, protože v této zemi žije spousta někdejších vyhnanců nebo jejich potomků, ale my se dnes podíváme na reakce slovenského veřejného mínění.

Komentátor bratislavského deníku Sme hned v úvodu píše, že objev, který se tentokrát řeší na Jihlavsku, určitě nebude první ani poslední.

Jak těžké je opustit pohodlné černobílé dělení etnicky jasně určených viníků a obětí a přiznat si, že vrazi nevinných lidí byli i ve vlastním národě, ukazuje letošní událost v Postoloprtech, kde se odehrál dosud největší známý poválečný masakr bezbranných Němců.

Podle historiků tam přišlo o život více než tisíc lidí. Místní radnice sice po dlouhém odporu souhlasila s umístěním pamětní tabule, který by tuto událost připomínala, ale jen s velmi všeobecným nápisem, který je typickým příkladem retušování dějin.

Kolemjdoucí si mohou přečíst, že se tu vzpomíná na všechny nevinné oběti postoloprtských událostí z května a června roku 1945.

Slovenský komentátor píše, že v sousední zemi policie navzdory váhavému úřednímu postoji vyšetřuje i poválečné zločiny Čechů, i když to většinou znamená jen pojmenování konkrétních, ale dnes už mrtvých viníků.

O věc se zajímají profesionální historici i místní amatérští badatelé a docela přirozeně dostávají prostor v médiích.

Naši západní sousedé se s minulostí vyrovnávají lépe, než všechny ostatní postkomunistické země ve střední Evropě.

Stačí si vzpomenout, jak těžké bylo před několika lety dosáhnout, aby slovenská veřejná televize odvysílala dokument o poválečném protižidovském pogromu v Topoľčanech.

Vraždění ve sběrném táboře pro Maďary a Němce, který byl v létě roku 1945 zřízen v Petržalce, a jiné podobné události se stále nedočkaly zájmu seriózních slovenských historiků.

Bylo by škoda, kdyby se to nezměnilo, protože zločiny partyzánů a masakry německých civilistů účelově připomínají hlavně obdivovatelé ľudáků a fašistů.

Těm určitě nejde o historickou pravdu a morální katarzi národa, protože poukazováním na zločiny druhé strany chtějí jen zlehčit zločiny a vinu lidí, kteří jsou jim blízcí, od nacistů až po stoupence válečného Tisova režimu."
http://www.rozhlas.cz/cro6/...

Tuto motivaci nelze vyloučit ani u některých německých komentátorů.

Ale - to není důležité.
Jde přece o naši národní psychohygienu, o věrný obraz historických událostí, nikoli o vnějškově obrácené sebemrskačství.

Škoda, že to pan ředitel Hořejší jaksi pomíjí a nepokládá to za důležité.

Inu,
v zemi, ve které jsou lidé, včetně svých elit, stále ochotni volit komunistickou stranu a rezolutně se staví proti jejímu zákazu, to nepřekvapuje.

Zdá se, že ono heslo z devětaosmdesátého: "Nejsme jako oni", mnozí pochopili poněkud nešťastně.
23. 08. 2010 | 23:02

hoven napsal(a):

naštvaný,
to je přece uplně jedno, jestli to někdo zneužívá, tady neni relevantní politická síla, která by zpochybnovala benešovo dekrety a díky klausovi a navzdory socanum a zeleným mame vyjímku z evropský charty lidskych prav a sudetský němci nemají šanci . tady jde přece o to, aby sme se nebáli ty zločiny vyšetřit a pojmenovat, bez ohledu na to, co píšou nebo nepíšou německý noviny. to je irelevatní.
23. 08. 2010 | 23:04

ex-nemo napsal(a):

Tážete se na účel, proč jsou vůbec ty články se zjevným záměrem hanobení Čechů psány ?
Odpověď : součást pravicové propagandy. Rafinovaná a promyšlená.Zbavit lidi hrdosti a sebevědomí je psychologicky připravuje k tomu, aby si zvolili vládu pánů.
Po každé vyhrané válce nebo národním úspěchu, který pozvedne ducha lidu, posiluje se levice. Dlouhodobě levicové systému v Evropě trvají tam, kde lidé nebyli nikdy poddaní, kde si národ uchoval svého ducha a svou hrdost - Švýcarsko, Skandinávie.
Po národním pokoření a prohře naopak pravidelně posiluje pravice.Lidé se utíkají k mocným.
Proto je třeba lidi co nejvíc ponížit, zbavit je hrdosti, indoktrinovat je pocitem viny a studem, aby vláda postkomunistické „pravice“ zůstala zachována.
23. 08. 2010 | 23:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Naštvaný,

úctu si zaslouží všechny oběti, samozřejmě ty, které zabili Henleinovy ordneři (byla mezi ni mimpochodem i řada demokraticky smýšlejícíh Němců), jednoznačně ty, které jsou na vrub nacismu, určitě i oběti werwolfů (opět mezi nimi byli i sudetští Němci).

To přeci nikdo nezpochybňuje (chcete-li zde publikovat nové informace o zvěrstvech nacismu, o zvěrstvech werwolfů, pošlete mi je, rád je uveřejním).

Nemusíte o úctu k mrtvým bojovat. Jsem přesvědčen, že paní Monika (a já určitě) cítíme pokoru vůči všem, kteří se stali obětmi pusté nenávisti.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 23:08

stejskal napsal(a):

Ad pan ex-nemo. To jste psal Vy, pane Pepo Řepo? ;-) l.s.
23. 08. 2010 | 23:11

Werner napsal(a):

Co nechápou tzv. progresivní myslitelé a mnozí Němci je rozdíl mezi vraždou a genocidou. Většinu poválečných vražd Němců spáchali jednotlivci maximálně skupinky a nikdo neplánoval absolutní vyhlazení Němců jako národa resp. germánské rasy dokonce i Rusové přes Erenburgovu propagandu ne. To pro Němce neplatí. Už za 1.světové války vyhrožovali že si to s Čechy po válce vyřídí a mnozí už tuto válku považovali za boj Germánství a Slovanského a židovského živlu a získání životního prostoru(nebudeme si už raději povídat o např prvním profesoru rasové hygieny). Hitler už po fyzickém řešení "Slovansko-židovské otázky" mluvil ve svém legendárním blábolu z roku 1925. A už od té doby plánovali. Německé vraždy nebylo žádné řádění opilců nebo zhrzených lidí. Od měření lebek u dětí ve školách přes rodokmeny jestli nemá někdo v 8 koleni předka žida nebo slovana a bluf o evakuaci na východ za prací až po falešnou sprchu a krematorium v Osvětimi jasný a jednoznačný plán na rasovou genocidu(však mnozí "informovaní" Sudeťáci se po válce báli jestli ono ty vysídlení náhodou není směr plynová komora). Ano, u Dobronína se stala tragédie(s zápletkou jak se ukazuje poněkud složitější než je řádění opilých českých gard a jednalo se spíše o teutonskou pomstu-obzvláště na to "českých" si mnozí pisálci přitlačili. Aktivističtí novináři by měli radost ze svých žáčků) ale to co dělali Němci byla naprosto dokonalá úkladná genocida všude kam za války vkročila noha německého vojáka. Proto srovnávat genocidní zločiny Němců(odmítám že všechny zločiny za 2.s.v spáchali "nacisté", 99% vojáků a velení Wehrmachtu v NSDAP nebylo a zůstala po nich krvavá stopa) s poválečnými výstřelky nemnoha Čechů. Pokud by se mezi obojí totiž dostalo rovnítko potvrdilo by se totiž rčení dalšího velikého katana 20.stoleti o tom že smrt jednotlivce je tragédie ale smrt milionů je jen statistika...Btw navíc myslím že podobnou "snahou" nějaké sympatie Němcům nepřihrajete...vždycky budou ve filmech s 2sv za gaunery!
23. 08. 2010 | 23:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jogíne,
to jste neměl blue jayovi dělat, vždyť on tomu vůbec nerozumí. Vzpomíná na svou maminku, že ta se na Harvard nedostala, a tak to opakovaně odnáší Václav Hořejší.
23. 08. 2010 | 23:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Autor:
Je to tak, není co dodat.
23. 08. 2010 | 23:15

Sraldo Mandolini napsal(a):

Stejskal:
Vy že cítíte pokoru vůči všem, kteří se stali obětmi pusté nenávisti? Tak proč tu sám tuto nenávist šíříte tím, že zde naschvál dáváte prostor pro blogy revanšistickcýh štváčů, jako je ten "mírumilovný" dopisovate¨l do německcý a rakouských novin? To opravdu nevidíte, o co tomu člověku jde? Jenom o novou vendetu a miliony nových mrtvých v příští válce...
23. 08. 2010 | 23:17

hoven napsal(a):

werner,
souhlasim, ale platí, že ne všichni němci byli nacisti stejně jako že ne všichni rusové byli bolševici. nic neospravedlnuje masakrování německých civilistů po válce. žadnej argument. to je neomluvitelný
23. 08. 2010 | 23:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

zdenekbrom:
Zklamal jste nejen mne. Tedy pokud jste opravdu pan učitel Zdenek Brom.
Pan Stejskal tu vizualizaci IP neobnoví a neobnoví. Prý abychom nemohli kádrovat.
23. 08. 2010 | 23:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Emissary:
Rozkecal ses, a blbě.
23. 08. 2010 | 23:20

skura napsal(a):

Václav Hořejší:
"Vidím totiž, jak se z jakéhosi důvodu rozjíždí čím dál silnější (a řekl bych dobře organizovaná) kampaň pokoušející se přesvědčit nás, že vlastně poválečné zločiny Čechů byly stejné, jako ty válečné zločiny Němců, a že zatímco Němci se se svojí minulostí již vypořádali, teď je řada na nás."
Myslím, že první část Vašeho tvrzení, totiž že někdo klade rovnítko mezi zločiny Čechů a Němců není možno ničím konkrétním doložit.
Skutečnost, že jsme se svojí minulostí nevypořádali, je skutečností, kterou je naopak možno doložit snadno. Stačí naslouchat našemu prezidentovi, většině politiků a číst komentáře pod blogy A.cz..
23. 08. 2010 | 23:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"neospravedlnuje masakrování německých civilistů po válce." A kdo to dělá?
23. 08. 2010 | 23:22

Želstálenaštvaný napsal(a):

Dobrý den, pane Naštvaný,
píše pan Stejskal; ale i když oslovuji paní Moniku-,je mi líto, že ona se zasazuje svévolně jen o některé oběti, ale v podstatě to píšu těm , kteří právě donekonečna omýlají své o německých říšských obětech. Takže pane Stejskale, takto byste měl oslovit právě toho pana Schmidta, či Posselta, ať oni! ve svých příspěvcích napíší něco nového. Opět tedy, vaše připomínka je neupřímná a vyvolává ve mně ještě větší naštvanost. Jinak častěji užívám jiné přezdívky. To jen v podobných diskuzích, kdy lživá demagogie je vydávána za pravdu. Jediné v čem se shodneme je tedy zřejmě váš pohled na Izrael.
23. 08. 2010 | 23:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
"Skutečnost, že jsme se svojí minulostí nevypořádali, je skutečností," Nepravda. Anebo doložte.
23. 08. 2010 | 23:23

hoven napsal(a):

matyas,
ted už nikdo, ale kdysi po válce to dělali někteří češi. ale nenech se rušit, my tady o tom jenom asi už čtrnáct dní diskutujem.
23. 08. 2010 | 23:24

stejskal napsal(a):

Ne, opravdu nemám pocit, že zde poskytuji prostor "revanšistickým štváčům", pane Sraldo Mandolini

(ale jinak oceňuji Vaše výrazivo, termím "revanšistický štváč" už jsem dobře dvacet let téměř nezaznamenal, neměl by zapadnout).

Hezký večer.

Libor Stejskal
23. 08. 2010 | 23:27

Emissary napsal(a):

Zbyňku,

lepší blbě než nikdy. :)
23. 08. 2010 | 23:27

skura napsal(a):

Václav Hořejší:
"Dnešní mladá evropská generace už netrpí těmi „našimi“ předsudky typu „zlí Němci“ popř. „zlí Češi, Francouzi atd.“.
Nesnažme se to opět probouzet..."
"naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci, pravděpodobně včetně mnohých Vašich příbuzných. Myslím, že téměř každá (nebo každá druhá) německá rodina by mezi svými předky našla nějakého účastníka obludných masakrů civilistů a zajatců v Polsku, v SSSR, na Balkáně. "
Měl byste se držet vlastních rad a neuplatňovat kolektivní vinu..
23. 08. 2010 | 23:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
Fajn, teď už stačí nepoužívat nekorektní argumenty.
23. 08. 2010 | 23:34

hoven napsal(a):

matyas,
jako např.?
23. 08. 2010 | 23:36

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"skura:
"Skutečnost, že jsme se svojí minulostí nevypořádali, je skutečností," Nepravda. Anebo doložte."
Jako důkaz postačí už jenom to, že se vyhýbáme přiznání viny laciným rétorickým trikem, kterým je podsunutí netvrzeného (o tom, že někdo dává rovnítko mezi německé válečné a české poválečné zločiny) za účelem relativizace argumentu (že také neseme nějakou vinu). Oni víc, tak my nic. Jako malé děti..
23. 08. 2010 | 23:39

Werner napsal(a):

hoven ale pochopitelný, ne?
23. 08. 2010 | 23:45

Lex napsal(a):

Pro ty z našich přátel diskutérů, kterým poněkud selhává paměť o hrůzách páchaných na civilních obětech ze strany nacistických nestvůr, jejichž potomkům už ale také trochu selhává, pro změnu „paměť národa“, si dovolím citát:
„Ve Francii docházelo k masovému zatýkání, po němž následovalo mučení jako ponořování do ledové vody, dušení, vykloubení končetin a používání mučících nástrojů jako železných přileb a elektrického proudu. V Nice byli v červenci 1944 mučení veřejně předváděni. Z 228 000 Francouzů, kteří byli posláni do koncentračních táborů, jich přežilo jen 28 000. V Oradour-sur-Glane bylo veškeré obyvatelstvo postříleno nebo upáleno v kostele. Nesčetné vraždy a ukrutnosti byly spáchány v Itálii, Řecku, Jugoslávii a na územích na severu a na východě.
V Polsku a v Sovětském svazu jdou počty do milionů. Zhruba 1 500 000 lidí bylo zahubeno v Majdanku, přibližně 4 000 000 v Osvětimi. V táboře Ganow, kde přišlo o život 200 000 lidí, docházelo k promyšleným ukrutnostem jako nařezávání břicha a ponořování obětí do sudů s vodou, kde zmrzly. Masové popravy se konaly za hudebního doprovodu. V oblasti Smolensku bylo zavražděno 135 000 osob, v Leningradu 172 000, v oblasti Stalingradu 40 000. V samotném Stalingradu byly po vyhnání Němců objeveny zmrzačené mrtvoly místních obyvatel, jež vykazovaly známky mučení, a to včetně 139 žen, jimž byly ruce bolestivým způsobem vykrouceny dozadu a svázány drátem, některým byla uříznuta ňadra, na mrtvolách mužů byla železem vypálena či nožem vyříznuta pěticípá hvězda, někteří měli rozříznuté břicho. Na Krymu bylo 144 000 lidí nahnáno na nákladní čluny a zahnáno na volné moře, kde se utopili. V Babím Jaru u Kyjeva bylo zavražděno více jak 100 000 mužů, žen, dětí a starců. V Kyjevě samotném bylo umučeno či zplynováno 195 000, v oblasti Rovna více než 100 000, v oblasti Oděsy 200 000, v Charkově zhruba 195 000. V Dněpropetrovsku bylo 11 000 žen, dětí a starců postříleno nebo zaživa naházeno do rokle. Spolu s dospělými hubili nacističtí zločinci i děti. Zabíjeli je v dětských domovech a nemocnicích, zaživa pohřbívali, házeli do ohně, probodávali bodáky, trávili, prováděli na nich experimenty, odebírali jim krev pro potřeby německé armády a uvrhovali je do koncentračních táborů, kde přicházely o život hladem, mučením a nemocemi. V táboře Janov u Lvova zavraždili Němci během dvou měsíců 8 000 dětí.“
Propaganda? – ale kdež. Obžalovací spis proti nacistickým pohlavárům před Norimberským tribunálem, část 3. Válečné zločiny, kapitola A (Joe J. Heydecker, Johannes Leeb, Norimberský proces, str. 657-658, Euromedia group, k.s. – Ikar Praha 2007).
Stačí? Kdo páchal tato zvěrstva? Válka? Ne ne, vážení, konkrétní lidé, jednotlivci i celé skupiny, nejhorší verbež ze všech verbeží. Tyto ukrutnosti se nikdy nedají odstát, nikdy se nedají okecat, nesnesou srovnání s ničím. Žádný válečný stav nesnižuje jejich hrůznost, žádné válečné právo nedovoluje vraždění civilního obyvatelstva a jeho mučení. Agresivní ovládnutí cizích území, na nichž byly tyto zrůdnosti páchány, jejich zločinnost jen zvyšuje.
Pravda, postřílet, ubít rýči a motykami tu dvanáct, tu pět, tu dvacet nevinných civilních německých obětí po válce je rovněž zločin. A je potřeba ho vyšetřit, i po pětašedesáti letech. Pohled dozadu je přece tak důležitý pro - stalo se to zaklínadlem – „vyrovnání se s minulostí“. OK. Pojďme tedy nechat vyšetřit a zjistit, který konkrétní nacistický zločinec spáchal ty statisíce, miliony vražd, každou z nich, jak jsou popsány v obžalobě v Norimberku. Odsouzení tam souzených nacistických vůdců z konkrétních pachatelů těch jednotlivých i hromadných vražd vinu nesňalo.
Že je to absurdní. Ano, je. „A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takovým slovom „absurdný“?“ http://www.meteleskublesku....!“
23. 08. 2010 | 23:46

Targus napsal(a):

To Emissary:

Neberte osobně to, co zde nyní napíši.
Papír je na vytírání řiti od vlastních víte čeho.
Papír na nezcizitelnost Kosova měli i Srbové a taď mají víte co. A no, mají to, co padá z té špinavé řitě.
Co tím chci říci. Srbákům se nasadila pořádná psí hlava, mimo jiné i za významné pomoci našich chudáků západních sousedů, vytvořil se uměle dojem, že to jsou největší svině v Evropě, ne-li na světě, vnutil se jim nějaký papír a pak se jednoduše okradli.
ČSR byla takto velice podobně okradena a rozporcována v r. 1938 a nyní se rozjíždí nová mediální masáž mající za úkol ukázat Čechy opět jako ty (další) největší svině v Evropě, ne-li na světě.
Znovu podotýkám, že ty největší svině jsme byli už jednou.
23. 08. 2010 | 23:47

Werner napsal(a):

Hoven: Btw neříkal bych Rusové ale sověti. Házet všechno na Rusy když jim vládl Gruzínec a jeho největší pochop byl druhý Gruzínec je poněkud nespravedlivé k ostatním národům CCCP
23. 08. 2010 | 23:52

skura napsal(a):

Když se diskutuje o Mašínech, tak se pravicoví diskutéři snaží omluvit zločiny svých hrdinů tím, že si to komunisté vykoledovali pácháním nesrovnatelně těžších zločinů. Na to levicoví diskutéři reagují poukazem na nemožnost uznávání kolektivní viny, potažmo nevinu a bezbrannost mašínovských obětí.
Jakmile se diskutuje o excesech spáchaných při odsunu, rozezní se nacionalistická struna nalevo, napravo, kolektivní vina začne platit a bezrannost a nevina NĚKTERÝCH obětí se přehlédne.
Opravdu, jako malé děti..
23. 08. 2010 | 23:53

hoven napsal(a):

werner,
jak co. něco pochopitelný je, pro něco (připad u jihlavy) pochopení nemám.
23. 08. 2010 | 23:55

Donald napsal(a):

Nastal čas, kdy je nutné historii od základu přepracovat. Když se to tak vezme, tak Hitler vůbec nebyl Němec, ale po matce Rakušan. Ta jeho matka jezdila ke svým příbuzným do Volar a měla tam poměr s nějakým panem Karáskem... Takže Němci za tu 2.ww vůbec nemůžou a Češi musí s pravdou ven. Žili jsme v klidu a najednou samá zvěrstva. Já už se bojím i vykopávat na zahradě brambory. Posledně jsem tam našel nějakou kost, ale můj pes byl rychlejší.
23. 08. 2010 | 23:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"nic neospravedlnuje masakrování německých civilistů po válce." Nekorektní.
24. 08. 2010 | 00:01

Targus napsal(a):

To zdenekbrom:

Vezmeme-li v úvahu počet mužů v německých branných silách a porodnost v dobách před válkou a v jejím průběhu, je nanejvýš pravděpodobné, že některý z příbuzných pana Schmidta byl v některé ze zločineckých organizací, jako je SS a její "dceřinka" Gestapo, NSDAP, či se účastnil bojů v místech posaných výše, tuším, panem Lexem.
A pan Hořejší napsal slůvko "pravděpodobně", pokud jsem dobře četl, proto bych byl v tomto ohledu poněkud méně kritický.

Abych pravdu řekl, mne pan Schmidt také vyloženě nasral (pan Stejskal promine vulgarizmus, neznám adekvátní synonymum) nejméně dvěma obvyklými revašistickými fauly (pan Stejskal bude pěnit, revanš nesnáší). Pokud se považuje za dobrého novináře a znalce, neměl by se takových faulů dopouštět.
24. 08. 2010 | 00:02

Emissary napsal(a):

Targusi,

neberu. Ale pořád si myslím, že nejlepší způsob jak dokázat, že svině nejsme, je dokázat, že svině opravdu nejsme.

Jednou na dovolené jsem potkal starší Němku, asi tak 65-70. Ptala se mě, odkud jsem. Říkám z České republiky. Mávla rukou a pohrdavě dodala - Tschechischen… Nevím, proč to ze sebe vysypala, akorát mě to v ten moment mrzelo. No, lidí jsou různí, znám i pár jiných Němců. Jsou v pohodě.
24. 08. 2010 | 00:04

skura napsal(a):

hoven:
"nic neospravedlnuje masakrování německých civilistů po válce." Korektní..
24. 08. 2010 | 00:05

Pepa Řepa napsal(a):

Až budu v neděli na chalupě, zajdu na místní hřbitov.
Leží tam svorně Lojzík Vodseďálek skopčák jako poleno, co -prý- byl u SS a vedle něj Gertruda Zimmermannová, češka jako řemen.Jména samozřejmě měním.

Pak zajdu do kostela v Maxově (Paroubkovi se vyhnu) a zavzpomínám na kmotra skopce jako řemen. Kostela, vedle kterého-v ústavu pro postižené-byly i za bolševika jeptišky starající se o mongolidní děti nás, pražáků. V restauraci U Toníčka si dám Prdy, sedláka Drdy.
Kdyby nebylo příspěvků sudeťáků, kostel by spadnul.Tak šla historie.

Teď už je to lepší.I faru opravili, o postižené se starají hlavy studované.
Možná, že zajedu i do Liberce podívat se,odkud - kousek od Henleinovy vily-vyhnali skopčáci mé rodiče.

Na to Vaše flagelantské procesí Vám-vážení-.........jak to říkal Ivan Hochmann?

Za chvíli budeme na to hřbitově my všichni. Včetně vyžraného Berndta.Toho to klepne prvního.

Jak to říká zahradnickej?
Veselé krizování a plané mudrování.
24. 08. 2010 | 00:05

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší, vesměs bych s vámi souhlasil, ale přece jen přecházíte do útoku, který jde za hranici férovosti.

Největší lapsus vidím v odstavci 4):
"Ty poválečné české zločiny prováděla „soukromě“ lůza (a možná i někteří, kteří měli k pomstě důvody); naprostou většinu těch německých zločinů prováděl organizovaně německý stát, vykonávaly je statisíce „spořádaných občanů“ jako svoji práci..."

Tady stavíte logiku hore nohama: V Německu to byl přímo zločinný systém; drtiva většina vykonavatelů byla jen poslušnými kolečky. (A loajalita vůči vlastnímu státu je přece jenom spíš dobrá vlastnost, pokud to není dovedeno ad absurdum.)
Zatímco v československu to byla vskutku lůza, jednající ze své vůle a z těch nejnižších pohnutek - a systém k tomu nečinně přihlížel!!!

A ještě v jednom se musím postavit na obranu Němců, těch dnešních: Němci sisvůj pocit viny opravdu už odkroutili. Ten národ prošel reflexí a kůra to byla dost důkladná.
Jeden můj spolupracovník z Německa, už starší pán, bylo to poté, co jsem se nedopatřením podřekl, že jsem den předtím v kině viděl Pád Třetí říše, si bolestně posteskl:
"Není vůbec snadné být Němcem... Rodina přišla o domov (při útěku z Polska pěšky přes Beskydy maminka s dětmi v náruči zachránikla holé životy, ten příběh jsem už znal), v každé rodině řada mrtvých, hlad a bídný život mezi troskami, a nad tím ten pocit viny... jenže jakou vinu jsem měl já, jako šestiletý kluk? Nebo táta, nebo strejdové...? Že připustli nástup Hitlera dávno předtím, než jsem se narodil? A jak to já mohu odčinit? To nelze smazat, na to se dá jedině zapomenout..."

Takže, když jsem s Němci, připadá mi taktní jejich válečnou "vinu" (ano, ta vina je právě taková, jako je moje nebo Vaše vina, pane Hořejší, na zločinech 50-tých let) nepřipomínat. A od nich je taktní nepřipomínat zločiny odsunu. Dojímají mě kříže smíření, nově instalované na různých místech v pohraničí, a připadá mi správné projevit kousek lítosti nad společnou minulostí, nešťastně zbabranou.
24. 08. 2010 | 00:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
Ne.
1) Nikdo zde nepopírá český zločin, ale
2) státní zločiny německé jsou jiné, horší kategórie. Jejich přirovnávání k českým je nesprávné a nabádání k české reflexi z německé strany přinejmenším nevkusné.
Vím, že havlovci to nechtějí pochopit, mají svůj politický směr. logický.
24. 08. 2010 | 00:07

Kanalnik napsal(a):

Lex:

Vase diskuzni premisa se nachazi hned v prvni vete vaseho vstupu do diskuze a zdarile ji podsouvate oponentum:

"Pro ty z našich přátel diskutérů, kterým poněkud selhává paměť o hrůzách páchaných na civilních obětech ze strany nacistických nestvůr..."

Kde jste dosel k zaveru, ze zde nekomu selhava pamet?
24. 08. 2010 | 00:07

Werner napsal(a):

Lex Jen čísla z Ukrajiny jsou naprosto děsivá: po vzoru Lidic vypáleno 714 měst, 28 000(!!) vesnic, 200 000 zničených továren, Z 50 milionů obyvatel 10 milionů bez střechy nad hlavou a 14 milionů mrtvých, deseti tisíce kulturních památek zničeno a rozkradeno. Škoda v dnešních dolarech? Asi 5 trilionů!Být Ukrajinec a dostat se do Německa tak nevím!
24. 08. 2010 | 00:07

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš napsal(a):
hoven:
"nic neospravedlnuje masakrování německých civilistů po válce." Nekorektní.
24.08.2010 00:01:40
Vy uznáváte kolektivní vinu? Měli Mašíni právo vraždit "komunistické" civilisty? Jaký rozdíl mi uniká?
24. 08. 2010 | 00:07

Targus napsal(a):

To skura:

Zločiny páchané po válce na území ČR, byly páchány individuálně a svévolně, zločiny páchané německou stranou byly páchány a řízeny státními strukturami, byla oficiální doktrína, s tím nic nenaděláte.
Nikdo neříká "oni víc, my málo". Ale nechť nás nesrovnávají se svými předky, kteří se lidskou krví doslova brodili. Nevím jak Vás, ale mne to uráží, i když moji předkové byli ve wehrmachtu také.
Úhrnem - nejde o počet,jde o cosi jiného. Jde o záměr podstatné většiny národa a jeho přímé účasti na likvidaci miliónů ostatních lidí.
Stačí takhle?
24. 08. 2010 | 00:08

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"Jejich přirovnávání k českým"
Kdo to udělal? Můžete to doložit?
24. 08. 2010 | 00:09

Werner napsal(a):

hoven: Já také ne! Když soukmenovec zabije soukmenovce je to zlé!
24. 08. 2010 | 00:10

Targus napsal(a):

To Emissary:

Ta paní to neřekla proto, že jsme tu zavraždili relativně malý (relativně velký) počet Němců po odpískání války.
Ta paní to řekla, protože to do ní mlátili po celé její mládí. Vymývali jí mozek ve škole, v Hitlerjugend, všude. Měl jsem přímého předka v Hitlerjugend, mám docela dobrou představu, čím jim tam vymývali mozek. Hajlovat museli už mateřské školce.
24. 08. 2010 | 00:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura 23.08.2010 23:53:50
Opět nekorektní argumenty. V diskuzích o vraždách v režii Mašínů se pokazovalo především na to, že oni neprováděli téměř žádný protikomunistický odboj, ale především loupežnou vraždu a potom útěk. O žádné kolektívní vině tam nebyla řeč.
Je to blbý, když nejsou argumenty, tak se vymyslí, že. ☺
24. 08. 2010 | 00:14

Pepa Řepa napsal(a):

To Stejskal
nepsal. To si můžete zjistit podle IP čísla.

Ale co by to mohlo být? Je to dlouhé jako fronta na mandarinky za bolševika, každý má v ruce důtky a mrské si záda.

Že by flagelantské procesí? No né, to je ale překvapení!

Když to pozná i vysloužilý ponorkář (nevím, proč do toho patlá pravicovost?), proč by to nepoznala blbá Řepa?
Dobrou noc.
24. 08. 2010 | 00:14

zdenekbrom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Zkusím to ještě jednou:

Panu Schmidtovi bych klidně odpověděl:

Vážený pane, žádné dějiny nás nedoběhly. O této zaležitosti se běžně ví a vede se o ní debata. Dokonce se i publikovalo a publikuje, račte si nastudovat.

Těch zločinů se dopouštěli jednotlivci, maximálně skupiny. Češi s takovou situací v drtivé většině nesouhlasili a zločinů se nedopustili.

České soudy začaly tyto excesy vyšetřovat, ale president vydal dekret, kterým to ukončil.

Děkuje za snahu, ale s českou historií se vyrovnáme sami. Občas to skřípne, ale mnohé máme již za sebou. Vy se starejte o svoji historii. Můžeme si o tom popovídat, ale nepotřebuje radit
Tak to je za mě osobně. Vynechal bych ty osobní věci.
24. 08. 2010 | 00:15

Jan Vaculík napsal(a):

Lexi, (23:46)
všechny ty ukrutnosti mohli zrovna tak páchat Češi, kdyby měli tu smůlu a nachomýtl se jim k tomu ten správný Vůdce a příhodná historická situace.
Děkujme Bohu, že takovou vinu nemáme, a věřte - v té nevinnosti není žádná naše zásluha.

A právě ty poválečné excesy páchané na Němcích nás probouzí z iluze, že jako národ jsme snad o něco lepší.
24. 08. 2010 | 00:17

skura napsal(a):

Targus:
"Jde o záměr podstatné většiny národa"
To by se dalo snadno naroubovat i na naši komunistickou minulost.
"a jeho přímé účasti na likvidaci miliónů ostatních lidí."
PODSTATNÁ VĚTŠINA německého národa PŘÍMOU účast na likvidaci nikoho neměla, stejně jako PODSTATNÁ VĚTŠINA národa českého neměla PŘÍMOU účast na obětech komunistického režimu. Pokud chcete zůstat logicky konzistentní, musíte uznat obě přímé účasti, nebo obě odmítnout. Kolektivní vina jednoduše neplatí. Když ji používají rasisté, tak se slušní lidé bouří, ale když někdo šlápne na kuří oko národnímu cítění, i slušní lidé zapomínají, že falešnými kartami se ve slušné společnosti nehraje..
24. 08. 2010 | 00:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
Doložit mohu. Číst umíte sám.
24. 08. 2010 | 00:18

Targus napsal(a):

To Emissary:

Ještě poznámečku. Proč dokzovat, že svině nejme, když svině jsme!
Nedělejte si iluze, jsme úplně stejní jako ti Němci.
Jediný rozdíl mezi námi je, že jsme neměli svého Ádu. nic více a nic méně.
Ty Němce zabíjeli a okrádali naši předkové. Já nemám problém to říci.
Nesmíme si ale nechat non-stop srát na hlavu. Jinak skončíme jako za Háchy a jako Srbáci.
24. 08. 2010 | 00:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"falešnými kartami se ve slušné společnosti nehraje.. "
Tak to nedělejte!
24. 08. 2010 | 00:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Targus:
"Proč dokzovat, že svině nejme, když svině jsme!" Možná Vy, mně však laskavě vynechte.
24. 08. 2010 | 00:21

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Zb. Matyáš

Tak já Vám to řeknu naplno, jak si Německo představuje to "vyrovnání" a jak nám to dlouhodobě naznačuje prostřednictvím landsmanšaftu a jiných svých mediálních propagandistů:

Německo nechce nic menšího, než abychom ODMÍTLI rozhodnutí Postupimské konference o odsunu. Proto mimo jiné vyžaduje od svých lidí působících v českých médiích (ale i ve školách), aby místo odsunu hovořili o vyhnání. V.Havel, jak známo, a někteří z předem vyškolených disdentů vyhověli hned v r.1990 a posléze to mnohokrát zopaklovali. (V.Havel dokonce naznačoval, že bychom ty odsunuté měli pozvat zpět.) Naposledy se k tomu kategorickému odmítnutí odsunu snížil i doktor Petr Příhoda, rovněž dlouhodobě působící v médiích.

Německo, ještě před tím, než nás k sobě ještě těsněji přátelsky přivine, to chce mít i politicky podložené, a to ústy samotných (politicky beznadějně negramotných a nepoučitelných) Čechů, aby pak mohlo na všechny strany prohlašovat, že "Češi přece sami chtěli..., řekli ..."

Chce se po nás, abychom skutečnost, že v roce 1945 (v rámci odsunu Němců ze střední Evropy) naši spojenci rozhodli o odsunu i z naší republiky a toto své rozhodnutí v 90. letech několikrát výslovně POTVRDILI (!!!), abychom tuto skutečnost "statečně" odmítli, abychom toto rozhodnutí prohlásili za do nebe volající bezpráví a zločin. Chce se po nás, abychom se tím pádem od svých spojenců z 2.sv.války DISTANCOVALI a de fakto je prohlásili za zločince.

(Jedním z cílů je přimět Čechy, aby se před celým světem sami natolik znemožnili, že se od nich jejich současní a potenciální budoucí spojenci natrvalo odvrátí jako od naprosto nespolehlivých partnerů. Rusové po 2.sv.válce používali podobnou taktiku izolace.)

Řekněte mi, existuje na světě národ tak s prominutím pitomý, aby se nechal k něčemu takovému přemluvit? Národ, který by se byl schopen dopustit tak neodpustitelných diplomatických kopanců, tak nenapravitelných faux pas? A ještě být hrdý na to, jak se tím "mravně očistil", jak se "čestně vyrovnal s minulostí"?
24. 08. 2010 | 00:21

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"V diskuzích o vraždách v režii Mašínů se pokazovalo především na to, že oni neprováděli téměř žádný protikomunistický odboj, ale především loupežnou vraždu."
Úplně totéž (že nebojovali s nacismem, když vraždili nevinné civilisty) lze přeci namítat pachatelům odsunových excesů, nebo ne? Vy ten latentně uplatňovaný princip kolektivní viny v obou případech skutečně nevidíte? To jsem Vás měl rozhodně za bystřejšího..
24. 08. 2010 | 00:23

Targus napsal(a):

To skura:

Jste schopen mi vyjmenovat národnosti, z nichž byla poskládána podstatná část ozbrojených sil Hitlerovy armády?
Anebo se ti mrtví civilisti pobíjeli sami?
Československý komunizmus svou revoluci nikam nevyvážel a doložených obětí za 40 let je cca 250, nemýlím-li se.
Obětí WWII. je, pokud je mi známo na 60 mio.
Vy chcete srovnávat číslovky 250 a 60000000
24. 08. 2010 | 00:23

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"Doložit mohu."
Tak doložte! Je možné, že to co se ve Vaší hlavě jeví jako důkaz, může být naprostá hloupost..
24. 08. 2010 | 00:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):
Ano, myslím, že už jste to někdy psal. Bylo by to logické.
24. 08. 2010 | 00:27

Emissary napsal(a):

Targusi,

no, nevím jak Vy, ale já se za svini nepovažuji. :)

Možná jsem všechno možné, ale svini bych nechtěl být. Když o tom mluvím. Byl jsem na dovoleně na Seychelách, je tomu tak deset let. Ne, Krejčí nejsem. Tam ti domorodci měli také rezervovaný až pohrdavý přístup. Přitom jsem jim tam nechali během deseti dnů cca 4.000 dolarů - amerických, choval se slušně a uctivě. Když přišli Francouzi nebo Rusové, to jenom lítali. Zajímavé, že?
24. 08. 2010 | 00:27

skura napsal(a):

Targus:
"Jste schopen mi vyjmenovat národnosti, z nichž byla poskládána podstatná část ozbrojených sil Hitlerovy armády?"
Neuznávám kolektivní vinu. Vy ano?
"Vy chcete srovnávat číslovky 250 a 60000000"
Nechci..
24. 08. 2010 | 00:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
Samozřejmě nevidím, když tam není. V obou případech jde o individuální excesy, jak Mašínů, tak i vrahů u Dobronína.
Přečtěte si blog http://blog.aktualne.centru...
Článek je o tom.
24. 08. 2010 | 00:30

zdenekbrom napsal(a):

Targus:

Osobně je mi bližší názor V. Hořejšího, což jsem nyní napsal i panu Matyášovi 24.08.2010 00:15:05.

Jenom bych prostě volil jiný tón a vynechal bych ty osobní věci. Příspěvek pana Schmidta není z těch, který by se nedal odargumentovat s klidem a nadhledem, byť tam byly také nekorektní věci. Ale proč na to jít tejně.
24. 08. 2010 | 00:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

..o nivelizaci viny Němců a Čechů.
24. 08. 2010 | 00:31

Targus napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:

V každém dřímá ďábel chtíče a pach prolévané krve.
Ti, kteří tomu nevěří, neznají sebe ani své okolí.
Už jste slyšel výraz "být opilý pachem krve"?
Neděste se a nesmějte se, opravdu to existuje. Můžete se zušlechťovat a civilizovat, jak chcete, temné pudy jsou podstatou našeho bytí - zejména chlapů :-), kdybyste tento pud neměl, ničeho byste v životě nedosáhl, byl byste úplná nula, měl byste problém se najíst...
24. 08. 2010 | 00:31

Jiří napsal(a):

Útoky na prof. Hořejšího a jeho studie v USA svědčí o tom, že mnoho mozků bylo beznadějně vymyto posametovou propagandou. Vědci, kteří byli dobří, nemuseli být v KSČ, aby mohli cestovat. Největší potíže vznikaly na nejnižší schvalovací úrovni. Samozřejmě svoji roli vždy hrála závist a nedostatek valut v cestovním rozpočtu. Když v roce 1952 vznikala ČSAV, byli jejími členy převážně příslušníci "staré" gardy vychované a dospělé za první republiky. Můj otec byl špičkový vědec, vždy nestraník, a jako takový byl uznáván nejen doma, ale i v zahraničí. Wichterle byl světově známý a nakonec mu postavili ústav Makromolekulární chemie. Analytický chemik Rudolf Přibil St, byl sice v padesátých letech vytlačen z Přírodovědecké fakulty, ale byl mu dán prostor aby vybudoval vlastní laboratoř v Heyrovského ústavu. Nešiřme nenávist k vlastní minulosti, když o ní víme málo a nebo ani vědět nechceme.
24. 08. 2010 | 00:33

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
""falešnými kartami se ve slušné společnosti nehraje.. "
Tak to nedělejte!"
Už si ani nevzpomenu, kdy jste naposledy reagoval něčím jiným, než prázdnou frází, do níž si může kdokoliv cokoliv dosadit. Něco Vám poradím. Snažte se být vždy konkrétní, protože jinak můžete začít budit dojem, že vlastně nemáte co říct..
24. 08. 2010 | 00:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

zdenekbrom.
Jsem přesvědčen, že forma V. Hořejšího byla pro drzého pana Schmidta vhodnější.
24. 08. 2010 | 00:36

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Jan Vaculík

" všechny ty ukrutnosti mohli zrovna tak páchat Češi, kdyby měli tu smůlu a nachomýtl se jim k tomu ten správný Vůdce a příhodná historická situace. Děkujme Bohu, že takovou vinu nemáme..."

- Nikoliv, neděkujme Bohu, ale poděkujme Masarykovi, že včas rozpoznal, kam směřuje rasistické a násilnické pangermnánské hnutí a že nás od spoluúčasti na nacistických zločinech ochránil tím, že naše území od Rakouska odtrhl a založil samostatný stát. Nebýt jeho, tak jsme mohli mašírovat na východ i na západ v německých uniformách a dodnes se o nás mohly točit filmy, jak jsme bojovali v řadách nacistů.
24. 08. 2010 | 00:37

Lex napsal(a):

Jan Vaculík 00:17:28
Tak si to užívejte, ale mě z toho, laskavě, vynechte. Tento směr smýšlení je mi cizí. Necítím se o nic lepší než Němec, Francouz, Rus, ale také o nic horší. A už si ani nepamatuji, kdy naposled v historii v rozpětí pětadvaceti let Československo nebo Česká republika vyvolala dvě světové války s cílem ovládnutí světa svou vlastní vyvolenou slovanskou rasou. Ale klidně si to říkejte, povídejte, přehánějte!
Znáte to o těch rybách a análních otvorech - "Kdyby byly....."
Až tak hluboko jste schopen klesat? Kupte si důtky. Je to stylovější. A klečte u toho, anebo jděte s procesím.
24. 08. 2010 | 00:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
např. 24.08.2010 00:17:38
24. 08. 2010 | 00:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lexi,
zdravím. Jako vždy perfektní.
24. 08. 2010 | 00:41

Targus napsal(a):

To skura:

Ignorujete čas a místo děje.
Je lepší vyhnat 3 mio lidu, anebo je lepší dvě třetiny z nich nacpat na desítky let do bas a koncentráků? Umíte si představit vyšetřit, odsoudit, zavřít a i popravit tolik lidí?
Víte co by to stálo a jak dlouho by to trvalo?
Víte, kolik Němců by ještě skončilo jako ti chudáci u Jihlavy, než by ten další masakr skončil?
Víte, jakou nenávist by k nám chovaly ty tři miliony Němců?
Umíte si představit, že z Vašeho města, kde žijete, by šly tři čtvrtiny chlapů do báně třeba na dvacku?
Zkuste používat rozum. Už jsem tu několikrát napsal, že odsun byl nejméně špatným řešením z možných.
Kromě toho Němci trvali na platnosti Mnichovského diktátu, tedy i na státní příslušnosti k Německu. Jak byste si představoval řešení?
24. 08. 2010 | 00:41

kolektivní napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"Samozřejmě nevidím, když tam není. V obou případech jde o individuální excesy, jak Mašínů, tak i vrahů u Dobronína."
Vidím, že jsem Vaši inteligenci skutečně dost podcenil. Zkusím to s Vámi ještě jednou. Mašíni i pováleční vrazi si mysleli, že mají na ty vraždy nárok na základě uplatňování principu KOLEKTIVNÍ VINY. V prvním případě byla tou kolektivní vinou, která měla vraždy ospravedlňovat (a pro jejich obhájce skutečně ospravedlňuje) příslušnost obětí ke komunistickému režimu. Ve druhém případě byla tou kolektivní vinou, která měla vraždy ospravedlňovat (a pro jejich obhájce skutečně ospravedlňuje) příslušnost obětí k nepřátelské národnosti. Vždyť Benešovy dekrety uplatňují princip kolektivní viny také. To se Vám snad doneslo, nebo?
24. 08. 2010 | 00:43

kolektivní napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
nick kolektivní neexistuje, to jsem tam omylem nadatloval já ;-)
24. 08. 2010 | 00:44

Targus napsal(a):

To kolektivní:

Nikoli národnosti, nýbrž dobrovolně (i když možná ne vždy) zvolené státní příslušnosti.
To je kapánek rozdíl,víme?
24. 08. 2010 | 00:46

kolektivní napsal(a):

A při pokusu o opravu jsem to tam nechal. No nejsem já debil! A teď mě za toho debila pan Stejskal smaže ;-)
24. 08. 2010 | 00:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kolektivní:
Alibistické zdůvodňování kriminálních vražd jak Mašíny, tak snad vrahy od Dobronína nic nemění na individualitě těch zločinů nemajících s kolektívní vinou nic společného. V obou případech šlo jen o zneužití konkrétní situace k spáchání sadistických činů.
24. 08. 2010 | 00:49

Jan Vaculík napsal(a):

Jiří,
o jaké posametové propagandě to tady mluvíte?
Co se to dneska ujalo za zlozvyk, že když se někomu nějaká zveřejněná informace nehodí do krámu, tak začne hned mluvi o "mediální masáži" a podobně?
To, že pár vědců smělo pracovat bez omezení a třeba i cestovat, ještě nic nevypovídá o systému. Vám asi jaksi uniklo, že řada vědců se ani vedci stát nemohlo, protože z kádrových důvodů nesměli vystudovat ani střední školu. Kádrová politika platila na všech úrovních a ještě i v 80-tých letech se nová místa asistentů na fakultách obsazovala podle stranicko-svazáckého klíče. O každé cestě do zahraničí rozhodovaly stranické orgány a pravidlem bylo, že adept na zahraniční cestu byl pozván StB a byla mu "nabídnuta" spolupráce. A chtěl bych vás vidět, jak byste dopadl, kdybyste při tomhle pohovoru bouchnul do stolu a prohlásil, že na své cestě se budete stýkat s kým uznáte za vhodné, ale žádné hlášení o tom dávat nebudete!
24. 08. 2010 | 00:50

kolektivní napsal(a):

Targus:
"Je lepší vyhnat 3 mio lidu, anebo je lepší dvě třetiny z nich nacpat na desítky let do bas a koncentráků?"
My si skutečně nerozumíme, příteli. Lepší není ani to ani ono. Ani jedno není důvodem uplatňování kolektivní viny. O nic jiného mi tady nejde. Nepotřebuju tady srovnávat jakákoliv čísla. Kdyby např. statistiky tvrdily, že 90% Romů krade, není to pro mne důvod zaútočit na ulici na náhodného Roma. Kdyby statistiky tvrdily, že 40% Němců za války vraždilo, není to pro mne důvod zabít při odsunu kteréhokoliv z nich..
24. 08. 2010 | 00:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kolektivní,
Vy jste asi skura. Ten měl také ve zvyku se otřít o moji osobu snad v domnění, že to zesílí jeho argumentaci.
24. 08. 2010 | 00:55

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Targus

"V každém dřímá ďábel chtíče a pach prolévané krve."

A proto si lidé po staletí pěstovali kulturní zábrany, kterými se před temi nízkými pudy chránili.

Jestliže ale v Německu myslitelé a publicisté po několik generací vychovávali obyvatelstvo k tomu, aby ty zábrany odhodilo jako zastaralé a překonané, nelze se divit, že nakonec přišel Hitler, začal myšlenky svých předchůdců uskutečňovat v praxi a Německo skončilo jak skončilo.

"Poděkovat" by tedy dnešní Němci měli především svým někdejším intelektuálům a vychovatelům.
24. 08. 2010 | 00:58

skura napsal(a):

Targus:
"Jak byste si představoval řešení?"
Neodsouvat nevinné. Dneska by nikdo neznal jméno Posselt..
24. 08. 2010 | 00:58

Náhodný napsal(a):

Hmm, souhlasím, že teď už je to dada.

Navrhuju to pro osvezeni celé otočit -- poválečné excesy jsou prece pochopitelné, patří k divoké době, rány se zacelí -- ale hlavní problém je přece odsun, jakkoli jej mohli vítězové po válce vyžadovat (podle principu vítěz bere vše).

A propos. Vsichni, pro ktere je dnes odsun jasnou zalezitosti danou odnekud shora, zapominaji, ze Postupim jen potvrdila, co si vymyslel Benes a k cemu presvedcil Stalina, je dost mozny, ze bez toho divokyho nikym neschvalenyho vyhaneni v roce 45, ktery cely odsun nastartovalo, by zapadni mocnosti na celou "transakci" dost pravdepodobne nakonec ani nepristoupili...

A vracime se obloukem - nakonec lze excesy brat jako soucast natlakove akce na vitezne mocnosti.
24. 08. 2010 | 01:03

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"kolektivní,
Vy jste asi skura."
Pravda, nějak jsem to tam nadatlil a pořád mi to tam skákalo.
"Ten měl také ve zvyku se otřít o moji osobu snad v domnění, že to zesílí jeho argumentaci."
Spíše v domění, že to zesílí Vaši argumentaci. Bohužel to nepomohlo. Odpovědi zůstaly stejně slabé..
24. 08. 2010 | 01:03

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"Alibistické zdůvodňování kriminálních vražd jak Mašíny, tak snad vrahy od Dobronína nic nemění na individualitě těch zločinů nemajících s kolektívní vinou nic společného. V obou případech šlo jen o zneužití konkrétní situace k spáchání sadistických činů."
Naprostý souhlas!
24. 08. 2010 | 01:05

Jan Vaculík napsal(a):

Lexi (00:38)
to reagujete na mě? Nějak v tom nenacházím žádnou logiku...

Kolemjdoucí (00:37)
Masyryk je OK a važme jo, že jej máme, ale já si myslím, že hlavní vliv má to, že jsme "malým národem". Má to i své nevýheody, ale zase jsme aspoň ušetřeni toho, že neneseme vinu za zrodnějakých velkých historických průxerů.
Mmch, onehdy jsem musel jedněm Rusům docela obtížně vysvětlovat, že my jsme skutečně nemašírovali na východ s německou armádou, a že jsme naopak měli své pluky na straně spojenců v Rusku i v Africe, letce v Anglii... Stejně mi nevěřili; dívali se na nás jako na válečnou kořist, která jim 89-tém nespravedlivě upláchla. Ale to je jiná historie.
24. 08. 2010 | 01:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skura:
No tak vidíte, tím padlo Vaše porovnávání přístupů ke kolektívní vině v obou případech, neboť se v obou p=řípadech o kolektívní vinu nejednalo.
24. 08. 2010 | 01:12

Pytel napsal(a):

bl.džej: Kanada má zákon, který zakazuje amíkům vlastnit can. noviny. Zde vše německé, švýcarské, rak. a holandské.

Holanďani vlastní i půl České Kanady u Nové Bystřice, protože tam mají golf. Když zaparkovali u ševce Brůhy v Drahovské ulici a panička se domáhala opravy Vuitton kabelky zdarma (bernská úmluva VIP kabelkářů), hnal je švec Brůha íbršvuňkem až v Videňským závorám. Takhle přežil i Baťi. "Proti všem!"

"Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!" (plk. Bautze s klystýrem).
Prof. Černý neměl rád Švejka. A proto je nedůvěryhodný, Moniko. Sám ale Generalizuje rád. I já ho měl rád.
24. 08. 2010 | 01:22

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
"Alibistické zdůvodňování kriminálních vražd jak Mašíny, tak snad vrahy od Dobronína nic nemění na individualitě těch zločinů nemajících s kolektívní vinou nic společného. V obou případech šlo jen o zneužití konkrétní situace k spáchání sadistických činů."
S tím naprostým souhlasem jsem se trochu unáhlil, protože jsem přehlédnul tu část, v níž tvrdíte, že ty činy nemají nic společného s kolektivní vinou. Mají, a velmi mnoho. Individualita oněch zločinů je evidentní pouze z pohledu těch, kteří je odsuzují (včetně mne). Z pohledu těch, kteří je schvalují, je pravdou pravý opak. Přečtěte si pravicové obhajoby Mašínů pod blogy A.cz. Přečtěte si Benešovy dekrety.
Už chápu, proč vedete diskuze způsobem, jako byste nemusel své postoje obhajovat ničím konkrétním. Vaše pravdy Vám připadají natolik samozřejmé a logické, že automaticky předpokládáte, že každý rozumně uvažující člověk dojde ze stejných východisek ke stejným závěrům jako Vy. Jenomže tak to nefunguje. Ani vysoce sofistikované akademické polemiky vedené většinou velmi rozumnými a logicky uvažujícími lidmi nesplňují takový předpoklad. O diskuzích pod blogy A.cz ani nemluvě. Vše musíte trpělivě vysvětlovat, jinak nebudete pochopen. Reagovat na něčí tvrzení heslem "Nekorektní" nebo "Číst umíte sám" nemusí dotyčnému připadat jako argument, a právem, protože to argument není. Ale už tady žvaním zbytečně dlouho. Zakopávám válečnou sekyru a zapaluji dýmku míru.
Hawk..
24. 08. 2010 | 01:40

hoven napsal(a):

mašínové zabíjeli v době tvrdeho komunistickeho teroru, hrozil jim trest smrti. komunisti sve odpurce nemilosrdně vraždili. rabovací gardy vraždili po válce, posilněni alkoholem a nehrozilo jim vubec nic. to se vubec nedá srovnávat. pro činy mašínů mám pochopení.
24. 08. 2010 | 01:43

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
hovenův vstup 24.08.2010 01:43:08 je darem z nebes ;-)
Píše, že má pro činy Mašínů pochopení, protože KOMUNISTÉ to a ono. Stejně tak může mít někdo pochopení pro excesy při odsunech, protože NĚMCI to a ono. To je přesně to uplatňování principu kolektivní zastánci individuálních excesů..
24. 08. 2010 | 01:52

skura napsal(a):

"principu kolektivní VINY" tam má být, samozřejmě..
24. 08. 2010 | 01:57

hoven napsal(a):

skura,
ty si to nepochopil. při odsunech německá moc už neexistovala. nebylo proti čemu bojovat, ty vraždy už byly jenom msta. to je to samý, jako by tu někdo střílel komunisty po roce 89. proč?? ale v padesátých letech byla komunistická moc silná, komunisti vládli a terorizovali zbytek společnosti. v tu dobu proti nim bojovat vyžadovalo velkou odvahu. ale pobít němce při odsunech vyžadovalo jenom velkou zbabělost.
24. 08. 2010 | 02:02

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Samozřejmě mi můžete namítat, že tady nikdo neobhajuje (snad) ty excesy při odsunech, a budete mít pravdu. Odehrává se zde ovšem něco jiného. Demonstruje se zde neochota přihlásit se jako národ k odpovědnosti za nespravedlnosti a zločiny, ke kterým při odsunu došlo, neochota se za ně omluvit a poučit se z nich. Argumentem proti není ani nesrovnatelně nižší počet obětí a pachatelů. V případě omluvy je totiž přihlášení se k vině druhého velkorysostí..
24. 08. 2010 | 02:15

skura napsal(a):

hoven:
Využil jsem Vašeho vstupu (za což se omlouvám), abych demonstroval na konkrétním příkladu jedno své obecné tvrzení týkající se způsobu obhajoby individuálních zločinů ideologickými schématy. Z hlediska konkrétních okolností jsem Mašíny a vrahy při odsunech nesrovnával. Ale tím vším se nemusíte zatěžovat, to si musí přebrat pan Zbyněk Matyáš ;-)
Nechci se tady naprosto pouštět do marné debaty o Mašínech například tvrzením, že vražda účetního a nákup luxusního zboží za nakradené peníze není bojem proti komunismu. Myslím, že takových debat už proběhlo více než dost a nikam nevedly..
24. 08. 2010 | 02:25

skura napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Jak jsem si tak nad tím zapřemýšlel, došel jsem k závěru, že jsem si to s tou kolektivní vinou trochu zjednodušoval, podsouval jsem její uplatňování i tam, kde uplatňována nebyla a ještě jsem přepokládal, že ji tam musí vidět i ostatní. Inu, nikdo není dokonalý ;-))
24. 08. 2010 | 02:57

kormoran napsal(a):

Pozorne jsem si precetl blog Stejskala i horejsiho , taktez i prispevky , to byla fuska .))) Nejkrasnejsi prispevek dle mne a hlavne "zaver" ma pan Zbynek 23.8.10 18.32.

Neprozil jsem valecna a ani povalecna leta ,ale rekl bych , ze Vam rozumim pane Zbynku!
24. 08. 2010 | 03:05

Hans-Jörg Schmidt, DIE WELT napsal(a):

Vazeny pane Horejsi, dekuji Vam za clanek. Rad by Vam odpovidal, musim ale poprosit o trochu trpelivost. jsem na ceste do Bratislavy, ale behem vikendu zase v CR. rad by pak neco napsat.

S uctu,
Hans-Jörg Schmidt
24. 08. 2010 | 06:08

Michal Macek napsal(a):

souhlasim podepisuji tleskam...
24. 08. 2010 | 06:24

Ládik!!! napsal(a):

Čo bolo, bolo.
Je víc než jasné, kdo má zájem poválečné zločiny tutlat. Kdo převážně byl příslušníkem RG, následně pohraničních pluků SNB. Jsou to příslušníci KSČ. Bez německé menšiny, v podmínkách, které věrně popisuje prof. Václav Černý, kráčela česká společnost k zářným zítřkům. Pochod začal již Benešovým bonzem Tuchačevského Stalinovi. Konstrukce sklapla na 40 let. Vyrovnání s minulostí není možné bez vyrovnání s KSČ. Příslušníci zločinecké organizace jsou všude - ve státní správě, v justici i v parlamentu. To je ten zakopaný posvátný pes, kolem kterého se s úctou našlapuje.
24. 08. 2010 | 06:43

Michal Macek napsal(a):

panu Posseltovi by sluselo 14 dni prehazovat lopatou hromadu zmrzlejch mrtvol v koncentraku - pak by ho presly roupy!
24. 08. 2010 | 07:08

Marcus Agrippa napsal(a):

Je naprosto nesmyslné a neadekvátní dávat na rovinu 7 válečných a krvavých let rozpoutaných nacistickým Německem a několik ojedinělých excesů spáchaných na odsunovaných"sudeťácích". To je asi tak všechno, co se k tomu dá říct. Média mají období, kdy hledají sensace a 90% z nich se mění v čistý bulvár. To že se toho zúčastňuje i ČT je ovšem na pováženou.
24. 08. 2010 | 07:17

vasja napsal(a):

Normálního člověka napadne jen jedna věc. Že ti vrazi by měli viset. Nic víc.
Ten německej inseminátor Hans by měl dostat nějakou cenu. Dyk rozšukat tolik českejch volů....... genius.
24. 08. 2010 | 07:24

Targus napsal(a):

To skura:

"demonstruje se tady neochota národa"
Já si klidně dovolím jít ještě dál, ať klidně přítomné hlídače demokracie a politické korektnosti trefí šlak.
Správně bylo řečeno, že zločiny v době tzv. divokého odsunu byly páchány pochybnými individui mnohdy si vyřizujícími vzájemně účty, chtějícími zamaskovat své škraloupy z doby války, či "jen" si nakrást (fuj).
Není proto důvodu, aby se omlouval stát, resp. aby omluvy na státní úrovni za tato příkoří. Stát by se měl pouze omluvit za jejich případné řádné nevyšetření a mírné či žádné nepotrestání. To je to špatné, co je třeba si přiznat.
Naproti tomu německá mašinérie páchala hromadné vraždy po statisících jako oficiální doktrínu řízenou těmi nejvyššími představiteli německého státu. Proto bylo nutno požadovat vyjádření k tomuto bolestivému tématu i po státních orgánech nástupnického státu.
24. 08. 2010 | 07:29

Targus napsal(a):

To vasja:

Víte, kolik by muselo viset Němců?
24. 08. 2010 | 07:30

Targus napsal(a):

To kolektivní:

Nepochopil jste zhola nic. Kdyby se nekonal odsun, každý "správný Čech" by si našel svého fackovacího německého panáka a ukájel by se na něm.
Zrovna tak, jak se ukájeli sudeťáci na Češích.
Dále by probíhaly soudy. Jelikož se sudeťáci dopustili zrady a bojovali v zahraničních jednotkách, kde se mnozí rovněž účastnili podobných kratochvílí, následovalo by hromadné zatýkání, výstavba koncentráků, zdlouhavé vyšetřování a pak vězení. A do toho by to šel nějaký Čech nespokojený s rozsudkem vylepšit skóre.
Úhrnem Československo by získalo stovky tisíc až milióny vězňů, kteří se navíc NEVZDALI své říšskoněmecké státní příslušnosti.
Navíc by byli příbuzní zavřených a popravených šikanováni v denním životě a neříkejte, že ne. Do oficiálního odsunu to tak bylo!!!
Z těchto důvodů si opravdu myslím, že odsun byl nejméně špatným řešením ze všech možných, nikoli však řešením dobrým.
24. 08. 2010 | 07:42

bob napsal(a):

to autor
Hmm dobrý. Tak češi se s tím prej vyrovnali. Všichni to vědí.
Jen pár otázek. Kolik lidí bylo odsouzeno? Nemusíte přesně, stačí přibližně. Pokud se budete vymlouvat na nástup komunistů, tak mi řekněte kolik lidí bylo odsouzeno za tento režim? Jedna prokurátorka?Češi se s ničím nevyrovnali. Proto tolik křiku, když na to někdo upozorní.
Je mi až nazvracení z "zločin odsuzuji, ale...".
24. 08. 2010 | 07:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ja, ta česká gardistická pakaž satopila also stara topra fojak Helmuth Taschka. Po falce - samozřžejmě. Jak jinak.
A on přžitom nic neutělat jinecho než jit s lidem, mit Volk, nach Reich.
Kažta Sudetendeutsche to tenkrat utělala.
Buť chtěla anebo - musela !
To jen ta česka Švejk si myslet, že byla u nas folba, že my mochli s gauleiter diskuse vesti. Ho..o ! Kušna držet, nebo po ni dostat ! My dafno vědět o Juden a komunist. Jak s nima Ada satočila sofort und na vždycka. Vy myslet, že my jak oni chtít být ? Nein ! My nur chtít žít, jak vy.
Ja, vy mít prafdu, že SS konat felmi, felmi špatné Sache. I my - obyčejna fojak z nich strach mít. Ja někty nevěděla , jestli mít fětší strach z SS oder z ruská kaťuša !
Chloupá falka, chloupa fojak und vychcana reichsuřžednik. I naš kamaratšaftsfíra často řžikala, že tam nachoře muset sedět cela stado Esel, že tak přžeci my kolonisieren nejít to. Že my muset obyfatelstvo ziskavat, ne sabijet jak kralik.
Ale jak ržikam - my z SS felka Angst mít, tak raděj kuschna držela.

My pak se moc nedivila, když vy nas po falce jak stado chnat a do Gesicht plivala každy rád. Co fšak stara fojak Helmuth Taschka pobouržila bylo, že nejfic plifat na něj ta civilist, kterži
s SS svoje techtla mechtla běchem falka pro ně vyhodne mít. To byla smutna potifana. Ale vy na to prafo mít, i ktyby jen kfuli ta SS.

Jen by chtěla Helmuth Taschka přžipomenut, že mnocho SS po falce natcherna duchod dostat a dobrže se mít. Zatimco obyčejna fojak muset na odsun a s bida bojofat dluho velmi.

To ja jen tak, aby ktyž vy někty řešila podobna problem, nedopustila , aby každa niemand mochla plifat na obyčejna fojak a přžitom prafa vinik opět natcherna duchod dostat a smát se tomu poržad a velmi.

Heil H...aber, ¨bin ein Trottel - na schletanu v lepšich časach !

Helmuth Taschka (früher Taška)
24. 08. 2010 | 08:02

vaclavhorejsi napsal(a):

Monika:

Je zajimave, jak mi podsouvate neco, co ani vzdalene neni muj nazor.
Ja prece (stejne jako asi temer kazdy) SAMOZREJME odsuzuji to nasili pachane na nemeckych civilistech. Z toho, co pisu, to prece musi byt naprosto zrejme, ne?
Pokud ale nevidite rozdil mesi nekolika stovkami techto obeti a miliony obeti na strane druhe, tak je to zvlastni...

O tom, ze se tady po valce tyhle odporne veci dely, se tady neustale pise uz 20 let (napr. B.Dolezal cca obden).

Velmi spravne to vystihl muj oblibeny Pepa Repa:

"a jakou sebereflexi si představujete?
Události v Ústí, Brně, Postoloprtech se staly součástí historického povědomí.
To je dobře. Co víc byste ráčil?"

Vy byste chtela, aby konecnym vysledkem techto diskusi byk konsensus, ze nacismus nebyl o nic horsi nez to, co provadela druha strana?

..
24. 08. 2010 | 08:23

Karamela napsal(a):

Pardon, ale musím: Blue Jay je naprosto odporný
24. 08. 2010 | 08:30

yara ze země krys napsal(a):

Pane Hořejší, vaše reakce je trefná a velmi přesně reagujete na článek Hanse Jorga Schmidta.
Osobně mám Němce rád pro jejich celou řadu vlastností, vyzdvihl bych jejich smysl pro fair play v byznysu, dále solidnost v jednání a přesnost v práci, vytrvalost atd. Ale k článku kde píšete, proč němci neprotestují po 65 letech třeba proti nesmyslnému bombardování Drážďan? Nebo proč nevivíjí stejné tlaky proti Polákům, kteří obsadili obrovské jejich původní území někam až k Ostravě? Myslím, ale že znám důvod proč se tak stále u nás děje! Jednak skutečnými majiteli většiny českých médií jsou Němci, ale hlavně oni vycítili naši slabost a nejistotu a to zejména u našich podělaných politiků. Velká část často skrytých útoků také přichází z Rakouska kde jsme se oproti Německu s nimi nevyrovnali smlouvou! Kdyby dali naši politici tvrdě a jasně najevo, že se o těchto věcech nebudou bavit, myslím, že by to byl ten nejsprávnější krok! Velmi se mi líbil dřívější výrok tehdejšího premiéra Zemana, který jim vmetl nediplomaticky do očí co si o nich myslí, to bylo tehdy naprosto na místě, platí totiž, že na hrubý pytel patří hrubá záplata!
24. 08. 2010 | 08:46

yara ze země krys napsal(a):

Omluva za pravopis, zase jsem si to po sobě nepřečetl.
24. 08. 2010 | 08:48

bob napsal(a):

to autor
Vaše otázka Monice
Vy byste chtela, aby konecnym vysledkem techto diskusi byk konsensus, ze nacismus nebyl o nic horsi nez to, co provadela druha strana?

Pane Hořejší, je mi z Vás smutno. Proč potřebujete nějakou stupnici špatnosti? Podle Vás je teda zabití člověka náckem horší než zabití člověka komunistou?
Z té Vaší otázky to totiž tak vypadá.
Prosím o odpověď. Jinak jste ztratil čtenáře:-(
24. 08. 2010 | 08:49

scallop napsal(a):

Autor:

"2) Ano, po válce skutečně došlo k odporným zločinům ... Myslím, že většina Čechů o tom věděla vždycky (aspoň já jsem o tom věděl už od dětství a bylo mi rodiči vštěpováno, že to byly hnusné zločiny, které našemu národu dělají hanbu)."

Nemyslim, ze vetsina Cechu to vedela vzdy. Nejste vy Prazak ? Moje zkusenost z maleho mesta je opacna, lide o tomto proste nemluvili. Starsi generace to asi vedela, ale kdyz se o necem nemluvi, behem dvou generaci zustanou jen zmatene naznaky.
"3) Německé zločiny spáchané za války byly však nesrovnatelně horší. Kdybych byl Němec, musel bych se hanbou propadnout, kdyby nějaký můj krajan chtěl tak jako Vy vyvolávat dojem, že Češi i Němci jsou vlastně „jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet“. Ještě větší hanbu bych pociťoval, kdyby se ten můj hypotetický krajan (tedy Vy) snažil dokonce naznačovat, že Němci jsou dnes na tom morálně dokonce lépe, protože oni se už se svojí minulostí „vyrovnali“, kdežto ti oškliví Češi ještě ne."

Tahle reakce je myslim zcela priznacna ... a smutna. Copak se porad potrebujeme srovnavat se "starsimi bratry" ze sousedstvi ? Copak se nemumime zamyslet nad minuoslti a "videt" tam zlociny (a nazyvat je takto) bez okamziteho pripomenuti "ale ONI byli horsi" ? Copak neumime byt sebevedomy narod ?
24. 08. 2010 | 08:51

Mour napsal(a):

bob: Dobrý komentář, dobrá otázka pro autora.
24. 08. 2010 | 08:55

bob napsal(a):

to scallop
Díky. Nějak tak to vidím i Já.
Váš příspěvek je však o poznání lepší:-)
24. 08. 2010 | 08:55

vaclavhorejsi napsal(a):

bob:

Samozrejme bych byl mnohem radeji, kdyby ti pachatele povalecnych zlocinu byli prisne potrestani.
Ale dnes uz jsou skoro vsichni mrtvi - navrhoval byste tedy v ramci "vyrovnani s minulosti" treba potrestani jejich potomku?

Jeste bych pripomnel (nekdo to uz rikal velmi vymluvne vyse v diskusi), ze naprosta vetsina pachatelu tech nacistickych zlocinu take nebyla potrestana - ostatne to snad ani nebylo mozne vysetrit, protoze tech obeti byly miliony, takze pachatelu (nebo aspon pasivne prihlizejicich) radove take zhruba tolik...

..
24. 08. 2010 | 08:56

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://ateo.cz/f/images/l/l...
Ať si to konečně zkusí vyrovnaní...
Veselé krizování bude líp..
24. 08. 2010 | 08:58

Zklamaná napsal(a):

Nevíte, jak vzniklo slovo chucpe?
24. 08. 2010 | 09:00

slavwin napsal(a):

Vyprovokovanou zpověď o profesním postupu p. Hořejšího považuji za trapnost. Jinak sám jsem z toho dost na větvi, nepochopil nebo blbě pochopil komu celý ten humbuk slouží, má cenu uvažovat, kdo je větší viník. Jedničku drží deutschland, dál lumpové a stát se dá zmírnit převrátit stát kryje podporuje lumpy. Je vůbec někdo někomu co dlužen. Oni to soudili, zákonodárství mají uzpůsobeno, tak, aby k tomu znovu nedošlo, my jsme hlavní podporovatele lumpů upozadili a ti skrytí jsou na obou stranách. Výzva společně odkrývejme ty skryté aniž bychom se pořád z něčeho obviňovali.
24. 08. 2010 | 09:06

vaclavhorejsi napsal(a):

bob:

"Proč potřebujete nějakou stupnici špatnosti?"

Ale samozrejme, ze potrebujeme stupnici spatnosti!
Podle vas je kazda spatnost proste stejna? Kradez v samoobsluze, znasilneni, vrazda?
Osvetim totez jako vrazda 5 lidi provedena v povalecnem chaosu nejakym uchylem?
Pokud to vidite takto, tak si asi opravdu nerozumime...

"Podle Vás je teda zabití člověka náckem horší než zabití člověka komunistou?"

Samozrejme, ze je to uplne stejne.
Ale zabiti milionu lidi je podle me milionkrat horsi nez zabiti jednoho cloveka.
Vy zadny takovy rozdil nevidite? Proc tedy seriovy vrah dostane prisnejsi trest nez jednorazovy?
************************

scallop:

"Nemyslim, ze vetsina Cechu to vedela vzdy. Nejste vy Prazak ? Moje zkusenost z maleho mesta je opacna, lide o tomto proste nemluvili. Starsi generace to asi vedela, ale kdyz se o necem nemluvi, behem dvou generaci zustanou jen zmatene naznaky."

Nikoli, jsem z vesnice. Muj tatinek, stejne jako vetsina jeho vrstevniku o tom vedel a vzdycky to odsuzoval.
Krom toho - uz dvacet let se o tom mluvi temer denne (B.Dolezal a pod.).
Jak spravne rekl Pepa Repa - stalo se to soucasti naseho obecneho historickeho povedomi - co chcete vic?.

"Copak se porad potrebujeme srovnavat se "starsimi bratry" ze sousedstvi ? Copak se nemumime zamyslet nad minuoslti a "videt" tam zlociny (a nazyvat je takto) bez okamziteho pripomenuti "ale ONI byli horsi" ? Copak neumime byt sebevedomy narod ?"

Ano, zcela s vami souhlasim, vsak jsem take napsal ten drivejsi clanek o tom, ze vyhnani Nemcu je skvrnou na nasich dejinach (i kdyz to zrejme bylo nejlepsi ze vsech spatnych reseni).
Ja bych ten vcerejsi clanek nepsal, kdyby me opravdu silne nenamichl pan Schmidt svymi povysenymi radami o tom, jak Nemci se uz vyrovnali a my ne, jak jsme DOBROVOLNE Hitlerovi vydali zbrane, apod....

..
24. 08. 2010 | 09:11

bob napsal(a):

Díky. Čekal jsem od Vás teda trochu něco jiného, ale i tak jste u mě zase stoupl:-)

Ale dnes uz jsou skoro vsichni mrtvi - navrhoval byste tedy v ramci "vyrovnani s minulosti" treba potrestani jejich potomku?

V rámci vyrovnání se s minulostí považuji morálně odsoudit špatnosti bez těch Vašich ALE.

Jak by Vám přišlo, kdyby němci říkali: No to jo, ty koncentráky odsuzuju, ale to víte, byla hospodářská krize. :-)
směšné, viďte?
24. 08. 2010 | 09:19

scallop napsal(a):

Horejsi:

"Nikoli, jsem z vesnice. Muj tatinek, stejne jako vetsina jeho vrstevniku o tom vedel a vzdycky to odsuzoval."
Tak mame oba holt jinou zkusenost. Ale jsem si docela jsit, ze v 80. letech uz o tom vetsina lidi nevedela.

"a bych ten vcerejsi clanek nepsal, kdyby me opravdu silne nenamichl pan Schmidt svymi povysenymi radami o tom, jak Nemci se uz vyrovnali a my ne, jak jsme DOBROVOLNE Hitlerovi vydali zbrane, apod...."
Tak to Vam mohu jen doporucit zachovat klid. A taky se porande zamyslet nad tim, co pan Schmidt napsal. V Nemecku (ale myslim, ze nikoliv v Rakousku) debata o minulosti probehla v 60. letech, kdyz dorostla nova generace a zacala se ptat rodicu. U nas dorusta "nekomunisticka" generace nyni a proto maji debaty o Masinech a povalecnych vrazdach Nemcu tolik posluchacu tolik posluchacu. Myslim, ze toto se pan Schmidt snazil zduraznit.
24. 08. 2010 | 09:25

slavwin napsal(a):

Souhlasím se vším jen malý dodatek lidé o tom nemohli mluvit ani i kdyby chtěli. Stát potřeboval myšlení přeorientovat východním směrem. Dějepis ani neznačil Stalinové blamáže ve Finsku a obsazování Polska bylo osvobozování a vraždy v Katyni to byli zodpovědni jen Němci.
24. 08. 2010 | 09:30

Michal Macek napsal(a):

scallop:

mozna by stalo za to taktne panu Schmitovi pripomenout ze skopci nedokazali ani s jasnou prevahou vyhrat bitvu o anglii a ze hunove dostali strasne naprdel (i od cechoslovaku co tak radi a dobrovolne odevzdavaji zbrane)

:)))
24. 08. 2010 | 09:37

scallop napsal(a):

Michal Macek:

"ze hunove dostali strasne naprdel (i od cechoslovaku ...)"
Nemate tohle z rukopisu zelenohorskeho ?
24. 08. 2010 | 09:42

KM napsal(a):

Je mi smutno z toho, jak někteří diskutující zběsile míchají historické události se současnou politickou situací a využívají to k nesmyslné dehonestaci názorového protivníka, což je ubohé. Takto se nikam nedostaneme.
Myslím, že naprostá většina všech diskutujících, včetně autorů blogů, je zajedno v tom, že jakékoli násilí na nevinných německých civilistech je odsouzeníhodné a každý takový případ by měl být vyšetřen, viník označen, a pokud žije, měl by být potrestán. To je morální povinností české strany, ale to je také všechno. Vraždy bez soudu (i kdyby to byli členové NSDAP) jsou nepřijatelné, ale nevidím jediný důvod, proč by se tyto události měly stát součástí nějakých mezivládních jednání, nebo proč by měly relativizovat vinu fašistického Německa. Ať si každý zodpoví otázku, zda by Češi lynčovali Němce, pokud by předtím Německo nerozpoutalo tu příšernou válku, jejíž součástí bylo masové a chladnokrevně plánované vraždění nevinných.

Za tu větu o "dobrovolném odevzdání zbraní čs. armádou, zatímco sudeťáci chtěli bránit Československo" by si měl pan Schmidt před zrcadlem nafackovat (kdyby žil můj dědeček, asi by po jejím přečtení dostal infarkt).

Zajímalo by mě, jaká veřejná debata na téma poválečných vztahů k Němcům probíhá v jiných státech. Mám přátele v Nizozemí. V době, kdy jsem tam byl, byl u mých přátel na návštěvě jejich německý známý a postěžoval si, že když šel s německými novinami v ruce po Rotterdamu (který za války Německo srovnalo se zemí), z pohledů starších lidí mu nebylo moc dobře. Moji holandští přátelé mi pak říkali, že mezi starými lidmi v Holandsku určitý despekt k Němcům stále přetrvává. Mladá generace už to tak silně nevnímá, ale je nesmysl tvrdit, že to jen Češi mají ve vztahu k Němcům nějaký mindrák, který si musí vyřešit.
24. 08. 2010 | 09:43

bob napsal(a):

to autor
"Ale zabiti milionu lidi je podle me milionkrat horsi nez zabiti jednoho cloveka.
Vy zadny takovy rozdil nevidite? Proc tedy seriovy vrah dostane prisnejsi trest nez jednorazovy?"

Kdyby tedy ten Váš milion lidí zabilo milion lidí, tedy že by to bylo jedna ku jedné, už by to nebylo podle Vás tak strašné.
Nejsem kupec. Nehodnotím počet, ale samotný skutek. V tom bude
mezi námi rozdíl.

Podle vas je kazda spatnost proste stejna? Kradez v samoobsluze, znasilneni, vrazda?
:-)))
Pro mě je vražda němce stejná jako vražda čecha, znásilnění němky stejné jako znásilnění rusky atd.

Na mě už není třeba reagovat:-)
24. 08. 2010 | 09:45

Targus napsal(a):

To slavwin:

Zato při příležitosti rozplácnutého letadla s polským prezidentem kterémusi novináři ujelo pero a my se mohli dozvědět, že Poláci mají na svědomí svou Katyň také, že?
Co těch 30.000 kusů ruských zajatců? O nich se také nemluvilo a nemluví, spíše se takové věci tají, protože se to zrovna nehodí.
Omluva od Poláků? Chachacha...
Tím ovšem nechci naznačit, že se mi Stalinova pomsta líbí, vražda zajatce zůstává pořád vraždou zajatce.
24. 08. 2010 | 09:47

Targus napsal(a):

To YZZK:

dobře napsáno, souhlasím.
24. 08. 2010 | 09:49

dennis napsal(a):

Pane profesore Horejsi'
k bodu 10: Narazka na starou komunistickou atmosferu pan H. J. Schmidt pouzil, aby nam pripomnel, ze z jeho pohledu se "cesky narod, co se tyce komunistickych manyru za dvacet let nezmenil. V zaveru jeho clanku je o tom take zminka. V reakci na jeho clanek v podani pana Smejkala jsem panu Schmidtovi doporucil, aby si objel ceske pohranici a udelal profesionalni reportaz o tom, ze "Dnes jsme svedky spolecneho usili 'novousedliku' se Sudetaky spolecnymi silami obnovovat pamatky atd. Coz je jev za kominismu naprosto nevidany. Predevsim ta dobrovolnost, ochota a obcanska angazovanost." Poslednich dvacet let nema nic spolecneho s pretrvavanim komunistickeho tmarstvi, jak to citim ze slov pana Schmidta.

Tak tolik k Vasem bodu 10). Dennis
24. 08. 2010 | 09:50

Michal Macek napsal(a):

scallop:

nemam ale za to vim ze pojidaci zeli a klobas si nechali znicit svou slavnou luftwaffe tim ze jeji veleni sverili nekompetentnimu morfinistovi a tlustemu uchylakovi goeringovi ktery tim ze posilal pres kanal vlnu za vlnou dosahl jen toho ze prisel o 3000 letounu z cehoz se luftwaffe do konce valky nevzpamatovala.nepomohlo ani bombardovani londyna raketama a bombama.proste dostali po cuni jak letos o mistrovstvi sveta :)))

muhehehehe!

ps: a herr Schmit muze byt rad ze sme "dobrovolne odevzdali zbrane".kdybychom to neudelali tak ten jejich slavnej reich dostane po cuni hned zkraje a bylo by vymalovano!
24. 08. 2010 | 09:52

slavwin napsal(a):

Targus Někdo chytřejší než já už tu vzpomněl ženu spisovatele Gorkého, která něco dojednala a ta čísla byla nějaká nižší, ponížení komisaře Džugašviliho bylo potrestáno neobyčejně krutě.
24. 08. 2010 | 10:08

Kessu napsal(a):

Pane Stejskale, to není dada, to je mateřská školka :)

Oba pánové, vzdělaní, inteligentní všeobecně znalí a ke všemu kultivovaní se hádaj, kdo dočurá dál. Nikdo nezpochybňuje zvěrstva a vinu Němců, nikdo nerelativizuje zločiny Čechů ... jen nám nesedí KDO a JAK to říká. Fakticky problém neexistuje, resp. dokážeme se na něm vcelku v pohodě shodnout.

Kdyby pan Schmidt napsal něco jako "Je dobře, že se Češi hrabou v zemi, poznat svoji miulost je fajn, i když neni zrovna růžová, já o tom jako Němec něco vim. Ale jináč je to věc Čechů, jednak jsou dospělí a sami si musej uvědomit, co to pro ně znamená a druhak já jsem Němec a jakožto takovej mám zrovna v tomhle případě máslo na hlavě." Všichni by zatleskali.

Použita pedagogika tam, kde měla být použita andragogika.
24. 08. 2010 | 10:14

Targus napsal(a):

To slavwin:

Opět moc nerozmím, snad jen že nemám čas to teď dohledávat, ale čísla jsou taková, jaká jsem uvedl. Nižšího nic ani náhodou.
Poláci nebyli žádné puťky, nedělejte si iluze.
24. 08. 2010 | 10:19

dennis napsal(a):

Pod blogem pana Stejskala s textem pana H. J. Schmidta jsem zminil aktivity nasich obcanu v ceskem pohranici, ktere probihaji bezmala uz dvacet let. Vcera 23. srpna v 8 hodin 57 min. jsem koncil slovy, ze kriz vztyceny v Dobronine je svedectvim dobre a dobrovolne vule ceskych obcanu se dustojne vyporadat s minulosti. Svedectvi o dobre vuli muzeme nalezt na mnoha mistech naseho pohranici. A pan Schmidt konce svuj clanek slovy: Bylo by hezke, kdyby cin ceskych obcanu v Dobronine se stal prikladem.

Vztyceny kriz v Dobronine je prvni akt smireni, ktereho si pan Schmidt vsiml? Nebo je to prvni akt, ktereho Cesi v pohranici za dvacet let svobody byli schopni? Odpoved na tuto otazku mi dava predstavu, do jake miry pan Schmidt svuj clanek povazuje za popis realneho stavu vztahu mezi Cechy a Nemci a do jake miry se jedna jen o politickou agitku.

Jen je mi velice lito, ze nikdo z tech, kteri v pohranici venuji cas, energii, prostredky a prikladaji ruku k dilu, aby spolecne s Nemci obnovili stare nemecke hrbitovy, pamatnicky, stare sakralni budovy a dalsi budovy nepridali hlas do diskuze ani zde ani pod blogem pana Stejskala. Asi nemaji proste cas, asi cas radeji venuji necemu, co skutecne reprezentuje...
24. 08. 2010 | 10:21

s... napsal(a):

vlku:

Musel jsem od počítače, tak odpovídám teď.

Na vyšetřování vraždy z konce války (je jedno zda vraždil Čech, nebo Rakušan) reagoval Posselt: ocenil snahu České republiky objasnit zločiny spáchané na Němcích. Na to Zahradil poslanec EP! zareagoval hysterickým článkem, kde Posselta vpodstatě nazývá prasetem. A vy to s Hořejším kvitujete, pouze s výhradou k formě. Jenomže jste vůbec nepochopili, že ta forma je celý obsah a účel Zahradilova textu!

Hořejší šel dokonce tak daleko, že začal po Schmitově textu odvolávat co napsal. Schmidt si zase neodpustil rýpnout za opuštění hranic po Mnichově (v zásadě si myslím, že to byla velká Benešova vina), což byla čistá zlomyslnost. Hořejší pak odvolával co napsal. Zkrátka čistě hysterická debata plná urážek a obviňování.

A vaše argumenty pod schnidtem, které jsem přehlédl a se kterými souhlasím, absolutně nekorespondují se vaším přitakáním Zahradilovu nenávistnému, argumentačně slabému textu.

Zde Vonnegutův citát na závěr:

„o masakru se nic inteligentního říct nedá. Předpokládá se, že všichni jsou mrtvi, že už nikdy nic neřeknou, že už nikdy nebudou nic chtít. Předpokládá se, že po masakru se rozhostí hluboké ticho, a taky tomu tak vždycky je“.
24. 08. 2010 | 10:22

vasja napsal(a):

Pane Rargus.
Kolik by muselo viset Němců?
Dyk to je putna. Nelezte na Hansovu atrapu krávy. Ještě dáváte munici různejm mrskačům a jinejm diviantům pithartovskýho ražení.
24. 08. 2010 | 10:26

gaia napsal(a):

k tomu věčnému omlouvání-

víte jak vzniklo ono hanlivé pojmenování ženského přirození ona 3,14ča (3,14=pí)?

přivlekli to sem napoleonští vojáci když hledali v seně mladá děvčata za účelem znásilnění vždy volali Petit Chat =malá kočička a když dívku našli chovali se tak že je skutečně zajímal jen ten kousek lidského těla a tak si domorodci mysleli že volají že ta část se jmenuje pí čša a nakonec to zlidovělo
A já nyní vyzývám francouzskou vládu k omluvě všem českým ženám které byly znásilněny a do dnešních dní nazvány tímto arogantním výrazem který jim narušil sebevědomí a osobní itegritu a duševně pak trpěly a vyzývám též k finančnímu odškodnění všech žen které neustále tyto výrazy musí poslouchat.
Jinak zamrznou česko-francouzské a dále i žensko-mužské vztahy na bodu mrazu a nebudou se dále moci rozvíjet.Howgh!
24. 08. 2010 | 10:27

gaia napsal(a):

k tomu věčnému omlouvání-

víte jak vzniklo ono hanlivé pojmenování ženského přirození ona 3,14ča (3,14=pí)?

přivlekli to sem napoleonští vojáci když hledali v seně mladá děvčata za účelem znásilnění vždy volali Petit Chat =malá kočička a když dívku našli chovali se tak že je skutečně zajímal jen ten kousek lidského těla a tak si domorodci mysleli že volají že ta část se jmenuje pí čša a nakonec to zlidovělo
A já nyní vyzývám francouzskou vládu k omluvě všem českým ženám které byly znásilněny a do dnešních dní nazvány tímto arogantním výrazem který jim narušil sebevědomí a osobní itegritu a duševně pak trpěly a vyzývám též k finančnímu odškodnění všech žen které neustále tyto výrazy musí poslouchat.
Jinak zamrznou česko-francouzské a dále i žensko-mužské vztahy na bodu mrazu a nebudou se dále moci rozvíjet.Howgh!
24. 08. 2010 | 10:27

skura napsal(a):

scallop:
24.08.2010 08:51:28 Výstižné. Chtěl jsem autorovi sdělit totéž, ale špatně jsem to formuloval, proto jsem byl právem ignorován. Díky, že jste to srozumitelně udělal i za mě..
24. 08. 2010 | 10:27

dabie napsal(a):

Vážený autore,

mezi velkou Ruskou akademií a Českou akademií vědy došlo po válce k historické paralele:v 18.století založila carevna Kateřina Ruskou akademii ze samých Němců.Po 2.sv.válce byla česká akademie věd rekrutována ze samých protektorátních vědců.
V r.1933 Hitler zakázal synergii mezi Rusy a Němci ve vědě,vyhostil Rusy-vědce.V r.1989 tato synergie obdobná-česko-ruská byla zrušena ne formálně,ale více než dost vývojem.Zatímco ruská akademie zůstala ve staletých tradicích,AV ČR se z ČSAV zrodila ulicí,díky české ulici.Ale to,že Němci později přitáhli houfně do českých médií,netvoří analogii s carevnou Kateřinou:nejsou to média vědecká,nestávají se členy AV ČR .
Říká Vám něco jména bratří Strasserové?
Koneckonců je jedno jestli dnes jezdíte z AV ČR na stáže v Evropě u neonacistů nebo neoliberálů:Je to rub a líc jedné a téže mince.
24. 08. 2010 | 10:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

gaia
Dovolil bych si mírně nesouhlasit :

http://cs.wikipedia.org/wik...

Proto byste měla svou výzvu vzíti zpět.

A třeba i z toho důvodu, že já - a nejen já, se domnívám, že ne všechny české ženy jsou ...e. :))

I když focka taky není špatný bohemismus.
:))
24. 08. 2010 | 10:38

Vysedlina pathologická napsal(a):

Pane Hořejší, konečně jste stáhl svou napřaženou ruku plnou vševědoucí dobroty, a popřemýšlel. Iluze lásky a dobrovolné podřízenosti, jako i nepatřičná skromnost, dávají vyrůst panství pýchy a blbosti. Jinak, co z toho kdo má, donekonečna se zabývat nedůtklivostmi zakomplexovaných "potřených" samolibců, když válečné tragedie všech stran je lépe nekomentovat z důvodů nepopsatelnosti hrůz?

Jinak stačí si zajet do Německa, a všimnout si chování obyčejných lidí. Tzv. "chudoba" jedněch odráží třeba i jejich vlezdoprdelkovství, žena je pro ně stále "TO", a pozorovat nedělní procházky unuděných párů do hospody na oběd (dobrý!) - vpředu třicetiletá a deset metrů za ní pětašedesátiletý, jo, peníze dělají své... Naušnice v uchu mladého profesora je znakem vrcholu odvahy a protestu proti maloměšťáctví a magnetem pro studenty...
Nikdy nezapomenu na škodolibou radost na mě pomrkávající manželky muže, jenž mě poplácal po zadeli na schodech v německém městě a já mu dala facku. A víte, co jsem viděla ve tváři toho muže? Strach! Pch!
No, a vztek německé přítelkyně kterou si "podali" na mrskutu o velikonocích u hranic naši hoši - vytáhli nás z auta a za zpěvu nás trochu vymrskali. Já se smála, ale nešlo to vysvětlit a nešlo - a nešlo.
Jsou to všechno hlouposti, ale kde je navyklá přetvářka, tam chybí vždy jasný pohled.
24. 08. 2010 | 10:47

stejskal napsal(a):

Pan Tenco má pravdu, slečno gaio ;-)

Ta známá historka s napoleonskými vojáky je sice velmi milá a úsměvná, ale podobný výraz existuje i v řadě jiných slovanských jazyků (kde Napoleon a Francouzi vůbec nebyli). Etymologie dotyčného výrazu je sice méně zábavná, o to však logičtější.

Pane Kessu,

Vaše charaktaristika je myslím daleko přesnější. "Kluci" tohle dělají co svět světem stojí (zajímavé je, že ženy většinou ani zdaleka takovou potřebu - tedy "přečůrat" toho druhého - nemají. Možná to souvisí s fyziognomií ;-)

Hezký den.

Libor Stejslal
24. 08. 2010 | 10:48

ex-nemo napsal(a):

Pane Stejskale ujišťuji Vás že jsem to psal já.Co Vás vůbec vedlo k tomu že to přisuzujete Pepovi.Ř ? Ja si Pepy Řepy vážím, i když ne vždy souhlasím s jeho názory a rozhodně nepředpokládám že by mi ukradl můj nick (jak už se mi to tady stalo, proto jsem k tomu původnímu "nemovi" musel přidat to ex-).
Váš zájem o to, kdo co napsal, spíš než o to co je napsáno, mě ovšem udivuje.
24. 08. 2010 | 10:48

Kessu napsal(a):

Gaia>

Nenechte se brzdit ve svém spravedlivém rozhořčení nějakou upjatou etymologií. Francouzi se musí omluvit!

No dobře, tak alespoň nechat vymalovat tu čekárnu na nádraží v Hradci... :)
24. 08. 2010 | 10:55

vojnov napsal(a):

Scallop:
Situace v Nemecku 60tych let byla dost odlisna od te nasi. V sedesatych letech v nemecku byla velka cast primych ucastniku 2.sv. aktivne cinnych ve spolecnosti. A to vcetne vysokych funkcionaru NSDAP na vysokych postech povalecneho BRD.

U nas jsou prakticky vsichni ucasnici vsech opravdovych zverstev bud bezpecne mrtvi a nebo senilni. Takze u nas otazka nezni "Cos delal za valky?", ale "Co delal tvuj deda/pradeda/deda souseda za valky (po valce, v 50tych letech)". Pak je samo daleko lehci vyslovovat soudy, protoze se clovek nedozvi spoustu rozptylujicich detailu.

Jinak, nevidim duvod k tomu, kolektivne prijmout odpovednost za individualni viny, ktere se dnes vysvetluji pomstou za kolektivni vinu.
24. 08. 2010 | 10:58

slavwin napsal(a):

Targus
Po bitvě u obléhané Waršavy, kterou Poláci nazvali Cud na Wisle překlad Zázrak na Visle, bolševici ustupovali až na řeku Bug (nevím to přesně) Tam se to zastavilo a začalo se jednat. Obě strany držely zajatce. Do jednání vstoupila žena spisovatele Gorkého, teď ta čísla myslím že se pohybovala 50 tisíc bolševiků asi 30 tisíc Poláků, ti byli propuštěni nikoli zabití.
24. 08. 2010 | 11:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové ex-nemo a Pepo Řepo.

Zřejmě jste si ani jeden nevšiml smajlíka, který jsem ke svému dotazu připojil.

Samozřejmě že jsem nikdy vážně nepodezíral pana Pepu Řepu ze zneužití nicku. Jen mne pobavilo, že jeden z Vás považuje ochotu debatovat o čemkoliv - včetně násilí na sudetských Němcích - za pravicovou manipulaci. Zatímco druhý se zde s oblibou trefuje do levice (například "vtipným" textem o tom, že každý její sympatizant vypadl v dětství z kočárku na hlavu). Ale rétoriku, hovoří-li se o něčem, co se Vám nelíbí, jinak užíváte oba úplně stejnou přepjatou: "Rafinovaná a promyšlená. Zbavit lidi hrdosti a sebevědomí je psychologicky připravuje k tomu, aby si zvolili vládu pánů." "Proto je třeba lidi co nejvíc ponížit, zbavit je hrdosti, indoktrinovat je pocitem viny a studem."

Huh, pořád s námi někdo manipuluje, indoktrinuje nás, zbavuje hrdosti, je to potřeba neustále odhalovat... Je vidět, že v tomto si levice s pravicí skvěle rozumí (a člověk, který nechce vidět svět optikou stranických ideologií se docela baví).

Ještě jednou hezký den oběma. A nedejte se :-)

Libor Stejskal
24. 08. 2010 | 11:13

poste.restante napsal(a):

pane Hořejší, velmi dobře napsáno.

Má matka byla ročník 1926.
Její bratr zažil totální nasazení, pak útěk přes hranice, zradu, zatčení gestapem, známé Kounicovy koleje v Brně a posléze transport do koncentračního tábora, který naštěstí stihli osovobodit.

Vyprávěla mi o těch časech a vzpomínala, jak se bratr vrátil domů. Na to, jak sedával na dvoře a leštil pušku, jak přepočítával náboje, na jeho výraz, na jeho oči...

Nepochybovala o tom, že kdyby potkal někoho z těch, kdo mu ublížil, anebo kdyby prostě jen před ním někoho označili za kolaboranta, zabíjel by...

A bylo by mu naprosto jedno, že už je po 8. květnu a válka "oficiálně" skončila.

Válka dělá z lidí zvířata.

Já válku, naštěstí, viděl jen v televizi. Ale nepochybuji o tom, že mnoho z našich lidí si mělo co vyřizovat.

A nepochybuji také o tom, že mnoho "rychlokvašných partizánů" si chtělo rychle "sehnat zásluhy".

Nepochybuji také o tom, že spousta gaunerů dokázala nastalé situace zneužít. To třeba, když víte, že soused má doma zlaté hodinky a cenné poštovní známky, stačí ho označit za fašistu a jenom navnadit lidi v psychickém rozpoložení mého strýce...

Každé období historického zlomu provází chaos, který darebáci dokáží skvěle využít ve svůj prospěch.
Sám jsem byl po listopadu 89 svědkem, když o zločinech a nešvarech komunismu začali mluvit hlavně ti, kdo jim napomáhali, anebo se na nich rovnou podíleli.

Někdo tu napsal, že vražda je vraždou vždy. A také, že nezáleží na počtech mrtvých.
Považuji to za ukázku toho, kam jsme to dokázali dopracovat v našem myšlení a chápání historie.
Velmi, velmi smutná vizitka.

Ano. Vražda je vždy vraždou.
Je naprosto v pořádku, že i po desetiletích budou oběti i jejich vrazi alespoň pojmenováni, když už zločiny potrestat nestihneme.

Je také naprosto v pořádku, když se mrtvým dostane patřičné piety, protože je jen málo těch, kdo si za své činy za života nezaslouží ani hrob po smrti.
Na hřbitově v mé rodné obci jsou hroby německých i ruských vojáků sotva sto metrů od sebe. A tak by to mělo být. Ne v životě, a často ani ve smrti, ale alespoň v tom, co je po smrti bychom si snad mohli být rovni, nemyslíte?

Tak Němci se už se svou historií vyrovnali a my, Češi, toho prý nejsme schopni. Možná, i když na to mám svůj názor. Každopádně tohle téma již za mne uzacřeli mnozí jiní.
Jedno vím ale zcela jistě. Přiznání si chyb, excesů i zločinů na naší straně není známkou slabosti, ale naopak velké morální síly.
A rozhodně není na druhé straně, aby nás na naše chyby upozorňovala, pane Schmidte.

Jednoznačně a rezolutně ale odmítám stavění rovnítka mezi zločiny Čechů a Němců v časech druhé světové války.
Ano, vražda je vždy vraždou.
Ale stavět rovnítko mezi vraždu a genocidu prostě nelze.

Nechci a nemohu omlouvat zločiny, jen proto, že je páchali příslušníci mého národa.
Ale vždy, když slyším další zprávy o excesech v dobách krátce po skončení války, (jak často poslední dobou, že?), musím si vzpomenout, že naprostá většina zločinů jedněch by nikdy nebyla spáchána, nebýt zločinů těch prvních.

A vždy si vzpomenu na svého strýce...
24. 08. 2010 | 11:24

Džentry napsal(a):

Gaia: Pěkné. Též příspěvky TCKH, Targuse, KM aj., a také p.profesora. Humor je naše obrana. Někdy i převaha nad Němci. Odjakživa. Protože tam, kde bysme jako "barbaři" měli dát facku, použijem vtip. A držíme ji pak bohužel sami... Protože jednoduchá mysl vtipu nerozumí. Proto se gangsteři vždycky tváři tak nechápavě. Dokonce se vtipu bojí. Takže potřebují na konkurenci něco pracně "vyhrabat". Pokud možno shnilého. Aby mohli dál kolonizovat. To se děje i nyní.

Když jsem byl za stanu vojennego za Jaruzelského v Polsce, nasadili na mě špiónku. Vypadala jako kněžna. Abych se cítil jako Balzac. V telefonu vždycky předcházelo varování: "Rozmuva kontrolovana!" "R...!"
Žádné slovenské "joj"! Při Ludolfově číslu, vždycky vykřikovala "Diabeu muoj!!" "Ď...!" Nahrávali to.

Po návratu mi to StB přehrála. Že to předvedou manželce. Naštěstí žena pro to měla pochopení. Milujeme se dál. Jako v Nebezpečných známostech. Solidarita mi přikazovala: nic si nepsat, nic nevyhazovat do záchodu: sedí i v kanálech. Všechno si jenom pamatuj! StB ze mě nic nedostala. Musela si vystačit s nahrávkama. Pochybuju, že bych totéž přežil na gestapu. Vím to nejen od tatíka.

Bohužel je to pořád "Proti všem!" "Humor je lépe věděti." (Vl. Vančura. Než ho v Kobylisích za Heydrichiády popravili.) Proto jsme nejateističtější národ na světě. Ach! Zlomil jsem si skoro jazyk...
24. 08. 2010 | 11:45

Elena napsal(a):

Džentry ,

to ste mali naozaj ťažke,

ale čo Vám poviem ja, zírajte,
predvčerom sa mi stala mala nehoda, prdla som si na dvore na terase ( nechtiac), najmladšia sami zarehotala , a ja som povedala , že to som nebola ja , ale naš psiček,
prijdem sem na blogy a to je do slova v blohu u pána Krutu :)))))

človek už si nemože ani prdnuť , aby to nebolo v zajtrajšých novinach :)))))))
24. 08. 2010 | 11:58

Tencokida Hnuj napsal(a):

Džentry
Jde o to zastavit zmanipulovaný dav. Množinu bytostí, kterou ovládá afekt.

Nemusí to být jen vtipem. Stačí replika, gesto, odlehčení, říci správná slova ve správnou chvíli...V podstatě se stát inverzním manipulátorem.
Osobně se domnívám, že takto dovedli v minulosti mnozí jedinci zachránit spoustu svých bližních právě před zfanatizovaným primitivním davem. Jenže se o nich neví. Naštěstí. :))

Škoda, že i tyhle techniky pozitivní manipulace se neučí ve škole.

Dobře jste to ale napsal.

Mějte se.
24. 08. 2010 | 12:03

hoven napsal(a):

poste.restante
100% souhlas.
24. 08. 2010 | 12:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy