Paní Jeništová, měla byste se omluvit...

07. 11. 2010 | 17:33
Přečteno 21757 krát
Měl jsem na dnešek nachystán jiný blogový článek. Těsně před tím, než jsem ho vyvěsil, zaujal mě článek paní Jeništové. Nemohu, než na něj okamžitě reagovat, protože ho považuji za úplně neuvěřitelný.

Níže připomínám ty nejskandálnější výroky jejího textu:

“V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní. ..... Za privilegium stát se lékařem se tehdy platily daně, tak jako za všechno dobré, co chtěl člověk socialistického státu dělat. Každý ať si za slovo daně dosadí svou úlitbu režimu.“

Paní Jeništová, uvědomujete si, kolik tisíc lidí takhle urážíte?

“Ano, vracíme se do jakéhosi středověku, kdy občanům k lékařskému ošetření zbudou ambulantní lékaři bez zázračných vynálezů techniky v nemocnicích a možností dělat zázraky. V horším případě se lidé budou třídit na práceschopné, kteří jsou přínosem pro společnost a ty, kteří už k ničemu nejsou. Jak to zařídil onen nacista? – do leva práceschopní, do prava do plynu ti staří a neschopní.“

Tohle snad ani nejde komentovat...

„Lékaři se věky řídili Hippokratovou přísahou. Dnes je doba, kdy všechny sliby, smlouvy ztrácejí platnost, všechny jsou jen „jako“, platné do okamžiku kdy se to slibovateli hodí.“

Autorka si evidentně myslí, že lékaři jsou vzhledem k přísaze, kterou složili, povinni pracovat za jakkoli nízkou mzdu.
Opravdu si myslíte, že požadavek nástupního platu lékařů ve výší 1,5-násobku celostátního průměru je nepřiměřený???
Lékaři (a sestry!) rozhodně nepožadují, aby měli mzdy v absolutní výši stejné jako v Německu, Anglii či Švédsku – oni jen chtějí, aby jejich výdělek byl vzhledem k průměru obdobný jako v jiných vyspělých zemích. A aby na něj nemuseli pracovat dvakrát tak dlouho než je stanoveno zákonem. Aby se na jejich úkor neřešilo chronické podfinancování (opět relativně ve vztahu k HDP) našeho zdravotnictví.

“Nebo že by to vydírání skupiny lékařů bylo jen napodobením pirátů v Jemenu?“

Ano, správnou reakcí ze strany státu by tedy nepochybně bylo – naložit s nimi stejně, jako s chycenými piráty, že? Co s takovými lumpy...

********************************************

Vše, co bych tady chtěl opravdu mimořádně pobouřeně říci, za mě řekla řada diskutujících pod článkem paní Jeništové, takže je tady jen zopakuji, aby v té diskusi nezanikly:

„váš blog co se týká názorů na lékaře je sprostou a urážlivou demagogií a hromaděním lží......Po šestiletém velmi náročném studiu nastupují absolventi medicíny na plat 17.000 Kč/měsíc.
Dcera, ročník narození 1984, nastoupila v okresní nemocnici na plat 16.500 hrubého, po odečtení daně, poplatků za ubytovnu v okresním městě, obědy v jídelně a další povinné poplatky, dostane při výplatě necelých 9.000,- měsíčně.
Prosím, začíná, učí se. Ale jaký má výhled: Po absolvování atestace cca do 4 let, (kdy si musí zaplatiti předatestační kurzy, řádově 20.000 Kč za kurz) bude mít základní plat, když dobře 22.000 Kč měsíčně.“

„Neuvěřitelná demagogie v tom nejlepším komunistickém duchu, soudruh Štrougal by zatleskal.“

„Paní Jeništová, poněkud jste ustrnula v čase.
Od doby převratu uplynulo již 21 let a většina lékařů, kteří se chystají opustit česká zdravotnická zařízení, vystudovala až po "plyšáku" - jedná se totiž převážně o mladší lékaře ve věku do 40ti let.
A také Vám poněkud uniká fakt, že KAŽDÝ má právo hledat si obživu tam, kde mu práce zajistí slušnou životní úroveň. Mladší v tom jsou výrazně zvýhodněni, ale to tak už prostě je. Zájmem státu by samozřejmě mělo být to, aby kvalifikovaní daňoví poplatníci zůstávali v zemi, slušně vydělávali a tedy platili vyšší daně. Většinou jsou to zaměstnanci, protože podvodnikatelé a příživnostníci se, až na VÝJIMKY, vyznačují zejména tím, že "optimalizují" své příjmy a daně a pojištění neplatí. Jen to zdravotní a v minimální výši, tomu se nelze vyhnout.
Kritizujte a obviňujte z vydírání především vlády, které vytvořily takové ekonomické prostředí, v němž jsou zaměstnanci a poctiví podnikatelé ožebračováni a lumpové privilegováni. Vlády, které odpovědné daňové poplatníky vyhánějí a neplatičům daní cpou dotace a umožňují jim to neplacení daní.“

„Něco tak odporného jsem dlouho nečetl a od Vás mě to dost překvapuje.
Takže jak je to doopravdy, protestují mladí lékaři a to jedinou formou, která je možná. Nejde jen o to, že odcházejí do zahraničí, ale končí v oboru, který je zotročuje. Základní plat v lepším případě 18 000, k tomu nekonečné služby a nyní pohár přetekl systémem vzdělávání, který z nich dělá legální otroky. Chápu, že se radikalizují, pokud slyší podobné sprosťárny jako je tento blog, nebo řeči o tom, že mají zaplatit za svá studia před odchodem do zahraničí. V této zemi je monopol na práci mladého lékaře, který je sprostě vykořisťován. Jedinou možností je buď odejít někam, kde se k němu chovají tržně a váží si jeho práce, nebo dělat něco jiného. Zůstávat v této situaci je masochismus a mohou si jej dovolit jen ti méně schopní, které živí maminka čí manžel...
Ještě jednou musím konstatovat, že tak odporný blog s tématem lékařů jsem snad ještě nečetl.“

„Příští měsíc mne čeká odpolední pohotovost v krajské nemocnici. Nevím to zcela přesně, ale za hodinu práce mi dají asi 150,-Kč hrubého, což je prý tabulkový plat pro lékaře s dvacetiletou praxí...“

„To, co píšete, není nic jiného než vědomé urážení lékařů. Léčit člověka má těžko něco společného s režimem - ať už za komunismu či v této džungli, které jen bohatí říkají demokracie. Studium lékaře trvá šest let a do atestace/í je třeba ještě několika let. To máme minimálně ddeset let, než lékař podnikne první krůčky. ..... Čím odpovědnější práce, tím má být lépe zaplacena. Pokud český lékař musí stále žebrat o důstojný plat, čekat i několik měsíců na zaslouženou odměnu, jednoho dne pohár přeteče. Lékaře budou následovat pryč jiní - třeba učitelé. Věděla jsem před jedenadvaceti lety, že takovýto způsob "vládnutí" musí v ČR skončit naprostým fiaskem.“


******************************

Paní Jeništová, opravdu myslím, že byste se měla omluvit...
Myslím, že jste olomouckému arcibiskupství prokázala věru medvědí službu...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Paní Jeništová, opravdu myslím, že byste se měla omluvit...
Myslím, že jste olomouckému arcibiskupství prokázala věru medvědí službu...

Ráthovi taky?
07. 11. 2010 | 17:43

realista napsal(a):

Pan Hořejší je agent právníků.
Už 21 let je každému jasné, že právníci musí mít 3 x více než lékaři. Horováním pro vyšší platy lékařů chce tedy pan Hořejší pomáhat právníkům.
07. 11. 2010 | 17:47

pumprlidentlich napsal(a):

Klasika. A znova tu o tom, jak se kulturněpolitický vědec Hořejší k vědě dostal a jak o tom nevěděl. Hořejší mohl svobodně studovat a cestovat, jako ostatní (kulturněpolitičtí). A zachránil rodiny s dětmi před imperialisty... a dodnes v trafice slouží a myslí na ostatní. Režim, který ho živil, nikomu neublížil...
Čím jiným se může pochlubit.
07. 11. 2010 | 17:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

dnes budu velmi stručný. Nemám co dodat.
07. 11. 2010 | 17:53

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, diky za rychlou reakci, ten odkazovany clanek je skutecne neuveritelny. Lekarum kteri odejdou se nedivim, pokud maji lepsi moznosti (nejde jen o finance, jde o neustale sliby) udelalo by to same hodne lidi. Akorat to bude na skodu celemu zdrav. systemu v CR. Rozklad ceskeho zdravotnictvi pokracuje a pravicovemu ministru to nejspis nevadi (jak jinak si vysvetlit jeho vetu (namisto hledani reseni aby lekari neodchazeli), ze kdyz lekari budou odchazet, tak se budou zavirat nemocnice nebo oddeleni)...
07. 11. 2010 | 17:58

Belenus napsal(a):

Pani Jeništová je věřící - hluboce věří, že má ve všem pravdu. Klasika.
07. 11. 2010 | 18:02

vaclavhorejsi napsal(a):

Tupelo:

Ano, jsem presvedcen, ze to vlade nevadi - bude mene doktoru, horsi pece, vic lidi umre, ale nevadi - splni se plan uspor.
A ty vznikle problemy bude na koho svest.
Pro politiky idealni situace...

..
07. 11. 2010 | 18:04

dennis napsal(a):

Mam neprijemny pocit, ze problemem neudrzitelneho stavu v odmenovani lekaru, predevsim mladych, a otazkam, jakym zpusobem se o problematice hovori na verejnosti, se bude v pristich dnech olomoucke arcibiskupostvi zabyvat mnohem intenzivneji nez nase skrt'acka vlada.
07. 11. 2010 | 18:04

Drzá zrzka napsal(a):

Léčit člověka nemá, co dělat s režimem. Proč tedy existoval SANOPS?
07. 11. 2010 | 18:05

Bc Martin napsal(a):

Paní Jenišová by se neměla omlouvat protože má pravdu.
07. 11. 2010 | 18:06

La napsal(a):

Mám ten dojem, že Vám pani Jeništová ukázala červený hadr a vy jste se bez přemýšlení hned rozčílil a reagoval, aniž by jste si řádně přečetl článek.
Lékaři mají nárok na svůj plat v takové výši na jakou společnost má.Obraťte se na politiky, ti preferují jiné obory na které se dávají zbytečné peníze. Šéf ČEZU a.j. dělají "záslužnější" práci než naši zdravotníci, že jo. Lékaži by měli mít jistě slušnější výplatu za tu odvedenou práci, ale ti, kteří teprve začínají, nabírají zkušenosti, praxi tak si mají chvilku počkat. Daleko horší je však získávání atestací a placení na minimální úvazek ač pracují celý den, je to zneužití.
Přesto je mi vydírání lékařů nesympatické, když jsme na tom tak zle. Něco je shnilého ve státě Českém......
07. 11. 2010 | 18:08

Karel Mueller napsal(a):

Tupelo:

Zdravím :-),

takto to dál opravdu nejde. Stačí si přečíst o platech lékařů, o kterých píší debatéři a porovnaat je s platy ve firmách.

Ze schopných a vzdělaných lidí tady opravdu nezůstane noha. Kvůli věku a zdavotnímu stavu jsem už mimo, ale nesmírně mě překvapilo, když mi před nemocí přišla ze SRN nabídka na vedení six sigmy na korporátní úrovni od zprostředkovatelny, o které jsem ani nevěděl, že existuje. Jak se ke mě dostali ví Bůh, ale je jasné, že o nás mají dokonalý přehled.
07. 11. 2010 | 18:08

Otázkář napsal(a):

vaclavu horejsimu

jenom bych doplnil k tomu víc lidí umře, tím se ušetří za důchody a tím sníží státní dluh :) jak to všechno pěkně navazuje :))
07. 11. 2010 | 18:08

Jaromír Šrámek napsal(a):

Bc Martin: A v čem měla pravdu? V tom, že měli lékaři za komunistů zaručený slušný plat? Nejsem sice "z klanu", ale zvěsti poučených kolegů a pamětníků jsou podstatně jiné... Nebo v předpokladu, že Hippokratova přísaha (resp. její současná aktualizovaná verze) kladne na lékaře nějaký morální požadavek na práci na hraně existenčního minima a lidských schopností? Doporučuji si ji prostudovat..
07. 11. 2010 | 18:14

dennis napsal(a):

...lekari budou odchazet, tak se budou zavirat nemocnice nebo oddeleni...

No to je prece cil nasi vlady. Snem kazde letecke spolecnosti je dvojnasobne zdrazit letenky, prepravovat polovicni pocet cestujicich, zamestnat polovicni pocet perzonalu, snizit vahu letounu na polovic a zachovat rust zisku. Co je cilem ceskych tunelaru?

S polovicnim poctem pacientu (personalu, nakladu atd...) vyzdimat ze zprivatizovanych nemocnic tucny zisk. Masovost neni to, co nutne prinese nejvyssi zisky. A o penize jde az na prvnim miste.
07. 11. 2010 | 18:16

Karel Mueller napsal(a):

La:

Víte, když už si bereme ze západu vzor ve všem možném, tak si můžeme i v těch platových relacích vzít za vzor západní státy. To je v podstatě argument lékařů, když požadují stejné platy vzhledem k ostatním zaměstnancům, jaké jsou běžné v západní Evropě.
07. 11. 2010 | 18:17

socpracka napsal(a):

Pracovat jako lékař za 16500,- Kč hrubého je hrůza. A teď si představte, že já jako vysokoškolsky vzdělaná sociální pracovnice s pětiletou praxí a tříletým výcvikem (ne jako ta absolventka, o které mluví pan Hořejší) beru 15 000,- hrubého bez nároku na nějaké prémie. To všechno za psychicky i fyzicky náročnou práci s lidmi, kteří smrdí, nic neplní, nepracují, kradou a nesplácejí půjčky, vyhrožují mi a nespolupracují. Jenže já jsem si tu práci vybrala, protože chci pomáhat lidem. V Německu bych brala třikrát tolik a přesto by mě nenapadlo se tady na to vykašlat a odejít. Lékaři nás jen vydírají, protože dobře vědí, že lidé mají strach o svoje zdraví.
07. 11. 2010 | 18:19

PatientO.T. napsal(a):

Malé upřesnění. O té službě jsem psal já. Zjistil jsem později, že dostanu 140,-Kč čistého. Opakuji, že se jedná o tabulkový plat lékaře na pohotovosti, 20 let praxe.
07. 11. 2010 | 18:21

Aleš Vyhnal napsal(a):

Těch 24 hodin ve službě není úplně přesný údaj. Můj bratr anesteziolog mívá nepřetržité služby 72 hodin. V přestávákách mezi akutními případy se snaží spát, ale říkal mi, že v druhé polovině služby už je tak unavený, že ví, že bude dělat chyby, ale prostě s tím nemuže nic dělat...a plat takovéhoto lékaře s atestací a bohatými zkušenostmi z práce u Lékařů bez hranic a ve vojenských a rekonstrukčních misích? Když má jeden přesčas za druhým a slouží ještě v druhé nemocnici zároveň, tak 25tis.
07. 11. 2010 | 18:21

denda napsal(a):

Děkuji, pane ex-kolego (myšleno angažovaností ve výuce na univerzitách).

Mimo neuvěřitelné stupidity blogu na, který reagoval profesor Hořejší, bych chtě upozornit i na některé reakce pod oním textem Byly stejně neuvěřitelné.

Pravdou je, že neodcházejí jen lékaři, ti to jen vyhlásili. Odcházejí i vědci, vysokoškolští učitelé, takže to vypadá, že střední generace snad u nás neexistuje.

A jen na závěr, autorka žvástu asi myslela Somálsko ne Jemen....
07. 11. 2010 | 18:22

Drzá zrzka napsal(a):

Nezapomeňte, při odchodu poslední zhasíná. :o)
07. 11. 2010 | 18:31

mb napsal(a):

Hořejš ... co učitelé , nezasloužili by si 130% průměrného platu ehm ... ???

Lékaři (a sestry!) rozhodně nepožadují, aby měli mzdy v absolutní výši stejné jako v Německu, Anglii či Švédsku – oni jen chtějí, aby jejich výdělek byl vzhledem k průměru obdobný jako v jiných vyspělých zemích.

co takhle mít relativně tolik co německý / švýcarský učitel ... ???

a co takhle z (druhého / třetího ?) nejmenšího podílu hdp vydávaného na školství ...

to tak nějak trošku zvýšit ...

no nic, příjemný večer
07. 11. 2010 | 18:34

mb napsal(a):

jinak u nás v nemocnici jsou běžně černoušci, afričani ... angažujeme ještě ukrajince / ukrajinky .... a vono to pude ... naši odejdou, cizinci přijdou ... njn ... vítej globální světe .... ( to máte rád pane hořejší ne ? )
07. 11. 2010 | 18:35

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, uz to natukl ve svem prispevky Otazkar a castecne i dennis. Kdyz jsem poprve slysel teorii o tom ze spatnou peci seniorum a jejich umrtimi se daji castecne resit problemy rozpoctu, moc jsem tomu neveril (resp. urcite by se dalo neco usetrit, ale neveril jsem prilis tomu ze by se to delo cilene). Kdyz si ale vsimam chovani teto vlady (umi jeji clenove vubec vic slov nez dve: dluh a skrt?) a rovnez reakci jejich par priznivcu (z nichz clovek nabere dojem ze jedine co na svete existuje jen trh), pak ne uvedeny zpusob statniho sporeni nepripada vubec nerealny...

Karel Mueller: zdravim Vas take ;) a souhlasim, za poslednich dvacet let jsem nekolikrat slysel o tom, ze BY se mely platy lekarum dostat na stejnou uroven jaka je v zahranici (pomerove k prumerne mzde) ale vzdy tam byl ten kondicional, ze to nejde hned atp. Nedivim se ze jim dochazi chut cekat a zvlast ty mlade naprosto chapu (pri perspektive, kterou jim nabizeji starsi kolegove).
Take si myslim ze venku maji hodne velky prehled (osobne overeno, i ve vetsi vzdalenosti od CR, i kdyz v mem pripade jen obecnejsi tj. ne k moji osobe) o tom co se zde deje a na zaklade toho tvorit, v pripade potreb, nabidky, ktere jsou sity dobre na miru ;). A opravdu si myslim ze by toho meli lide vyuzivat a zkusit si to jinde, z odstupu treba lepe uvidi, k jakym podivnostem v CR dochazi (od predrazenych mobilnich sluzeb, pres korupci az treba po zdravotnictvi).
07. 11. 2010 | 18:38

mb napsal(a):

La napsala : Něco je shnilého ve státě Českém......

útěk před právníky

česká cesta privatizace

nerozlišení čistých a špinavých peněž

řebíček kapsch, čunek sekretářka, novák eminence, řápková hledá index, pražská čssd gilotinuje dienstbiera, oulického nezbouratelné sídlo ...

něco je shnilého ve státě českém

a někdo objevil ameriku ... njn ...

kdo když ne my, kdy když ne ted .... vždyt prece mame nadhernou defenestrační tradici ... njn
07. 11. 2010 | 18:42

Vico napsal(a):

Autor s neomylným instinktem predátora zaútočil na tzv. "lame duck" paní Jeništovou. Na druhé straně nelze paní Jeništové upřít talent neomylně šlápnout do lejna, což se jí dnes opravdu opětovně podařilo. Myslím, že se tak zasloužila o snížení i beztak malé religiozity v této zemi.

Chce-li někdo z pedagogických důvodů žákům dokumentovat co se rozumí medvědí službou, tak článek paní Jeništové "Tak nám vyhrožují lékaři"/paní Muellerová/ poslouží dokonale.

Reakce bc Martina, který returnem jednoruč uzemnil diskuzi jednovětým sdělením je příznačné.
07. 11. 2010 | 18:46

mb napsal(a):

socpracka to vratila do relací ... je to tu dost zkurvené všecko ... ale mafiáni nás prostě budou ždímat, protože to umí .... a protože jim to projde ..... pak nejsou prachy na sociální oblast atd. atp. no nic
07. 11. 2010 | 18:46

zzz napsal(a):

To Bc. Martin: " Autorka ma pravdu"....
... Asi stejne, jako dr. Mengele. Ten mel take"pravdu". Zalezi jen na uhlu pohledu.
Mrknete do zrcadla, jestli mate hlavu.
A jestli ne, emigeujte take. Jestli po Vas
nekde budou touzit!
07. 11. 2010 | 18:48

Karel Mueller napsal(a):

Tupelo:

je třeba si uvědomit, že máme za humny SRN. A tam je kvalifikovaných sil už pomalu kritický nedostatek, každý rok emigruje 700 tisíc Němců, nejspíš většinou velmi kvalifikovaných, kteří jsou ještě za lepším. Půjde tedy u nás postupně o nedostatky ve vech důležitých profesích, zejména když se podíváte na celkovou úroveň dnešních maturantů. A žádný dovoz ze zahraničí nás nemůže vytrhnout. Už nejsme tak atraktivní ani pro rozvojový svět - resp. pro jejich vzdělané a vysoce kvalifikované vrstvy.
07. 11. 2010 | 18:51

hovorka11 napsal(a):

Paní Jeništová byla asi v delíriu, když mluvila nesmysly.
Za minulého režimu existovalo kádrování a prosazování prověřených na školy, to je pravda. Zároveň je pravda, že kdo na to měl, tak se tam většinou dostal, aly děti rodičů, kteří např. v 68 roce vrátili legitimaci KSČ na tom byli nejhůře a velmi často se na VŠ nedostali, případně po vystudování nesměli zastávat "důležité funkce".
Velká většina schopných a chytrých dětí se na VŠ přesto dostala. Mám řadu známých z křesťanských rodin, které bez problému vystudovali VŠ, přestože oba rodiče byli silně věřící a nijak se tím netajili.

Hrubě zkresleno:

“V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní. ..... Za privilegium stát se lékařem se tehdy platily daně, tak jako za všechno dobré, co chtěl člověk socialistického státu dělat.
07. 11. 2010 | 18:55

yara ze země krys napsal(a):

Pane Hořejší jste ještě horší než paní Jeništová, Vy zase urážíte podnikatele a živnostníky a ze všech podnikatelů dělate jednu skupinu zlodějů. Jste stejný né-li horší!
Cituji Vás:
Zájmem státu by samozřejmě mělo být to, aby kvalifikovaní daňoví poplatníci zůstávali v zemi, slušně vydělávali a tedy platili vyšší daně. Většinou jsou to zaměstnanci, protože podvodnikatelé a příživnostníci se, až na VÝJIMKY, vyznačují zejména tím, že "optimalizují" své příjmy a daně a pojištění neplatí. Jen to zdravotní a v minimální výši, tomu se nelze vyhnout.

Takže dík, jsem také jeden z těch blbců OSVČ a výjimka co za léta podnikání odvedl státu na daních v souhrnu jen za sebe hezkých pár miliónů + sociální a zdravotní pojištění.
Já bych Vás zase mohl zařadit do skupiny podvodníků z filmu Císařův pekař a pekařův císař:
To je jen samé patlámo, patlámo a hovno z toho, pardon molekulární biologické lejno z toho.
Možná, že byste si měl zjistit jaké skupiny lidí ve skutečnosti naplňují státní rozpočet ČR. No a u malých živnostníků platí, že sice státu toho moc neodvádí, ale také z něho většinou nic nečerpají a nic od něho nechtějí.

No a k těm doktorům, některé skupiny lidí v tomhle státě co si o sobě myslí, že jsou něco víc než ti druzí, si nárokují mít platy stejné jako u sousedů ve starých zemích EU. Když ono to takhle přímo nejde, protože stát za současného rozdělení všech toků financí na výdajové stránce prostě na to nemá! Pokud mám správné informace o částkách vynakládaných na mzdy a důchody v zemích EU, tak ve většině států to činí cca 60% jejich HDP. U nás to je dnes velmi podobné, jen je tam jeden podstatný rozdíl. U nás je to HDP po přepočtu na jednoho obyvatele mnohem štíhlejší, než třeba to německé. Prostě se málo vyrábí zboží, komodit a služeb s patřičně vysokou přidanou hodnotou a náš stát má tak potažmo z vybraných daní nedostatečné příjmy. Navíc výběr daní ani moc neumí a s vybranými penězi ještě mizerně hospodaří. Ale to je trochu jiná kapitola.

Pokud byste chtěl být trochu objektivní, mohl byste se začít zajímat více o hospodaření s penězi v našem zdravotnictví, které je jedna velká díra na peníze! Mohu Vás ubezpečit, že část doktorů umí jít za penězi hlava nehlava a s férovostí to nemá nic společného. Ale o tom by se Vám asi nechtělo moc hovořit.
07. 11. 2010 | 18:57

Petr Hloch napsal(a):

Vážený pane profesore,

kolika lidí schopných kriticky zhodnotit dávnou dobu svých studií jste se ptal na způsob přijetí? (a kolika z nich byli rodiče nekomunisté nebo antikomunisté?)

Já jen pár, ale opakovaně jsem slyšel o věnovaných rodinných servisech nebo špercích, aby děti vzali na medicínu.

Netřeba se pohoršovat, to je fakt.
07. 11. 2010 | 19:00

Dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Pane prof.Hořejší ,někde jsem četl že od příštího roku mají mít někteří lékaři u nás i své vlastní hřbitovy ! Divil by jste se tomu ? Šak důchodců je tolik ! No ale musíme to brát z humorem,třeba to tak nebude ! Zdravím Vás Dalimír.
07. 11. 2010 | 19:02

SuP napsal(a):

Vážený profesore.
Škoda že si neuvědomujete, že jako potrefená husa reagujete velmi přepjatě.
Jediný z přispívajících na tomto blogu, kdo ví o co jde, je Patient O.T. a všimněte si toho rozdílu. Pouze konstatuje, že dostane cca 140,- korun za hodinu a ví, že je to zhruba stejný efekt, jako má OSVČ, kdyby fakturoval 520,- za hodinu.

..."Opravdu si myslíte, že požadavek nástupního platu lékařů ve výší 1,5-násobku celostátního průměru je nepřiměřený??? ..."
A za co prosím by ty peníze měli při nástupu dostat?
Nehodnotím takové perly, jako jsou nářky na 24hodinové služby (..." A aby na něj nemuseli pracovat dvakrát tak dlouho než je stanoveno zákonem...."). Je totiž rozdíl na srovnatelný výdělek muset 2x tak dlouho pracovat, nebo být 2x tak dlouho v zaměstnání (kde mi topí, svítí a stravují mě a ještě mám služební ošacení). Že?

Není to tak dlouho, kdy jsem tu položil otázku, jak je možné, že v Německu je nedostatek lékařů? Kam odcházejí? Zatím bez odpovědi.
07. 11. 2010 | 19:03

Karel Mueller napsal(a):

yara ze země krys:

Pokud jde o DPH, tak se podívejte na nás a několik vybraných států a pak vezměte příjmy obyvatel. Třeba se Vám udělá trochu nevolno.
07. 11. 2010 | 19:06

vaclavhorejsi napsal(a):

yara ze země krys:

Prominte - tu pasaz jsem ale nenapsal ja, jen ji cituji z jednoho diskusniho prispevku.

..
07. 11. 2010 | 19:07

SuP napsal(a):

yara -
Mile jste mě překvapil ....
07. 11. 2010 | 19:07

dennis napsal(a):

Pane Muellere,
mym obvodnim lekarem (puvodne vysoce kvalifikovany kardiolog) je muz z Vychodu, temer soused. A jeste: Zaznamenal jste tiskovou zpravu, ze se pripravuji organizovane vietnamske sestricky? Vtira se neprijemna predstava, ze na zapadnim pobrezi zapadniho svetadilu jednoho dne se budou tisnit lekari celeho sveta. Je tahle predstava smesna?
07. 11. 2010 | 19:09

Ládik!!! napsal(a):

Doktorů je moc. Ať jdou za lepším. Doktor léčí, příroda uzdravuje.
07. 11. 2010 | 19:18

Jaromír Šrámek napsal(a):

SuP: On je ten nástupní plat až do atestace, tedy v ideálním případě nejméně pět let (na zbytek imho nemá smysl reagovat).

A k tomu, kam v Německu odcházejí lékaři. Jde o souhru několika faktorů, totiž:

- Dodržování limitů přesčasové práce. I kdyby ani jeden lékař neodešel a všichni absolventi nastoupili rovnou do nemocnic, ale začaly by se striktně dodržovat zákonné limity (t.č. je legislativní výjimka), zdravotnictví v ČR zkolabuje.

- Stále rostoucí potřeba zdravotníků - Vzhledem k tomu, že dnes se běžně léčí a bohužel ne vždy se vyléčí i lidé, kteří by ještě nedávno zemřeli, zvyšuje potřeba odborníků. Dále podstatně vyšší důraz na individuální přístup, který znemožňuje, aby jeden lékař zvládl tolik práce, kolik mohl zvládat ještě poměrně nedávno.

- Poměrně malý zájem o studium a vysoká cena na vzdělávání jednoho studenta, která vede k tomu, že se výrazně nenavyšují kapacity fakult.

- Plně kvalifikovaní lékaři, kterým jde skutečně o zisk, mohou odcházet např. do Anglie, USA či do Skandinávie - i když si nemyslím, že by se jednalo o mimořádně dramatickou situaci, Němci si (prý) svůj velký exodus způsobili (stejně jako nyní ČR) v poměrně nedávné minulosti.
07. 11. 2010 | 19:18

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
skutečně nevím, zač by se paní Jeništová měla omlouvat?!

Není to expertka na zdravotnictví. Nikdo ji za ni nepovažuje.
Napsala jen svůj názor, který nepochybně zastupuje pohled části našich spoluobčanů.

Jako obdivovatel Ježíše Krista a Ratziho z Vatikánu byste měl vědět, že nejznámnější léčitel léčil své bližní zcela zdarma a Ratziho odpustky pořídíte za pár eur.
Tedy logika paní Jeništové je neúprosná.

Lékař není obchodník se zdravím a s deštěm, ale jeho práce je závazkem a povinností vůči trpícím. Tak by měl své poslání cítit. Řádové sestry a bratři se svým pacientům obětovali, protože to považovali za nejjistější cestu ke spáse - za něco velmi cenného pro duchovní vývoj. Služba nemocným je tím nejčestnějším povoláním.
Zdravotníci mají velké štěstí - nemusí se zabývat tím, zda má jejich práce nějaký smysl.
To jde s profesí.

Naše společnost je bohužel poněkud sveřepá. Požírá ty slabé a poctivé úsilí trestá vyzdvihováním a odměňováním nepoctivců.
Proč by měly být poměry ve zdravotnictví nějakou výjimkou z obecně platného?
Zdravotnictví reflektuje a zviditelňuje problémy celé společnosti.

Já osobně nestojím o lékaře, kteří se ženou především za penězi a za privilegii utírat zadky zchátralým náckům do Reichu. Prosím, ať střádají.
Ale ať neskuhrají. Voliči "pravice" :)

Pokud odcházejí za lepší nabídkou a lepšími možnostmi profesní seberealizace, jako např. dr. Pomahač z Bostonu, pak to chápu a fandím jim.

Něco v našem státě a na klinikách nefunguje zrovna ideálně, a kdo nehodlá lézt šéfům do zadku a přistupovat na kompromisy, aby se pak příslušný nadřízený primář Cvach chlubil jeho prací, a odejde na špičkové pracoviště, kde o jeho postupu rozhodují především jeho schopnosti - byť to bude někam daleko - takovému člověku držím palce.

Ale argumentovat pouze výší platu, jak to prezentují naši novináři a blbí politici, nelze.
Pak je reakce lidí, jako je paní Jeništová, přirozená.
A nesouhlasné štěkání, ani to profesorské, situaci příliš neosvětlí.

Lépe je si kliknout na stránky LOKu a iniciativy "Děkujeme,odcházíme":

Najdeme tam těchto 13. důvodů exodu:
http://www.dekujeme-odchazi...

Kdyby se paní Jeništová s tímto seznámila, patrně by ten článek nenapsala. Ovšem, jako starší dáma je zvyklá čerpat informace z televize, z novin a ze své osobní zkušenosti, zřejmě nedobré, třiceti a více korunové.

Mimochodem, sám člen předsednictva LOKu a bývalý předseda dr. Kubek označil za naprosto lživé tvrzení, že těch 30, 60, a 90 Kč jsou poplatky s regulační funkcí. Jde prý o faktickou dotaci českému zdravotnictví, nikoli o to, že by byla péče někým zneužívána.

Hysterické pokřiky směrované na hlavu paní Jeništové k ničemu dobrému neposlouží.

Samozřejmě je pravda i to, že všichni lidé, studující za minulého režimu VŠ museli být se státostranou konformní.

Museli být vzděláváni v marx-leninismu a proletářském internacionalismu, skládali z toho zkoušky a byli zkoušeni politicky prověřenými známými svých rodičů, také lékařů. Zvláště brňěnská LF tím byla pověstná.
Lékaři, jako lidé s velkým vlivem, byli nuceni k politické angažovanosti a někteří té ideologii i věřili.

Někdo si zde spletl kodex budovatele socialismu/komunismu s Desaterem, nemyslíte?
07. 11. 2010 | 19:20

Tenco napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/...

Co chcete po doktorech ?
Co chcete po pacientech ?
Co chcete po Policii ?

Já ván řeknu, co dostanete od daňových poplatníků. Čím dál tím míň.
Protože ubude lidí, kteří se s tímto státem ztotožňují.
Což je záměrem mafií.

A ta skládačka jim funguje zatím výborně.

Navíc je naprosto legální. Sbor staříků - Velkých Mogulů Práva přeci hlídá , zda jsou paragrafy správně zakřiveny.
To, že je Policie tlačena do role strašáka v zelí je však věc jiná.

Co chcete v takovém prostředí po doktorech, učitelích, policajtech, státních zaměstnancích, daňových poplatnících ?
Aktivitu ?

Proč ?

Je k ničemu.
07. 11. 2010 | 19:23

mb napsal(a):

jako hořejší luba má pravdu ... ježíš fakt léčil zdarma ... teda občas dostal od někoho rybu nebo tak ...
07. 11. 2010 | 19:38

neurolog napsal(a):

Děkuji za reakci, sama zvažuji dopis na olomouckou arcidiecézi s žádostí o omluvu jejich mluvčí. Tolik pomluv lékařského stavu čistě na základě vlastní dojmologie pisatelky ( ani jeden relevantní údaj!)jsem ještě nikde nečetla. Výpověď podávají mladí lékaři, nikoliv ti, kteří studovali za socializmu. Můj nejvyšší plat za měsíc se 180 hod. přesčasů, tedy cca 330hod odpracovaných v měsíci byl před několika lety 21 OOO čistého . byla jsem i 90 hodin v práci v kuse, sama na starosti 3 oddělení ( 72 lůžek), akutní příjmy, veškerá ambulantní vyšetření a konzilia, řešení zhoršení stavu hospitalizovaných pacientů. Pokud si někdo myslí, že se lékař do práce chodí vyspat a je rád, že mu tam někdo zatopí a může chodit v bílém, tak je silně duševně zaostalý. Já vím, že veřejnosti se tohle staršně hodí do krámu, oni prostě chtějí být na někoho naštvaní, ale já už odmítám nadále dělat takovýmto lidem rohožku. Většina z nich by naši práci, kdy jde o životy, musíte toho sakra hodně umět a znát, rychle a pod tlakem se rozhodovat, neustále v kontaktu s infekcí, smrtí, výkaly, zvratky, krví někoho jiného. A to si ještě troufají nás urážet. My nikomu nevyhrožujeme, to je mediální masáž. My pouze říkáme, že podáme výpověď. To je naše svaté právo, stejné , jako má zbytek populace. Já se také o ničí výpověď nestarám, pokud má někdo pocit, že nedostává adekvátně zaplaceno, ať ji podá. A mimochodem, složení atestace je pro lékaře k výkonu jeho povolání povinné, to si vymyslel stát, a tudíž nemá nikdo právo zotročovat nás vázací smlouvou na 10 let práce v jedné nemocnici. Poddansství bylo zrušeno!
07. 11. 2010 | 19:38

zlodej kalousek napsal(a):

No ja bych to videl asi takhle:
1) jeste jsem nepotkal CHUDEHO lekare
2) nase prakticka lekarka kazde 2 roky meni sve auto - vzdy luxusni znacky Alfa Romeo
3) prijem praktickeho lekare je, podle statisticke rocenky z roku 2006, cca 130 000,- mesicne!!
07. 11. 2010 | 19:41

mb napsal(a):

neurolog má pravdu : My pouze říkáme, že podáme výpověď. To je naše svaté právo, stejné , jako má zbytek populace.

jeništová má taky pravdu ... že se jí to nelíbí ...

hořejší má taky pravdu že se mu nelíbí že se to jeništové nelíbí ...

a já mám taky pravdu ... něco je shnilého ve státě českém ... a jsme vysáváni mafiemi ... ale kterými, zdokumentovat to a tak .... sory , na to nemam kapacitu ...

ať žije Klaus

( přijdou afričané a ukrajinci, bude to dobré ...)
07. 11. 2010 | 19:45

Jaromír Šrámek napsal(a):

neurolog: Já už jsem Arcidiecézní charitě napsal mail, jen jsem byl malinko smířlivější - totiž v Medical Tribune byl tentýž text zveřejněn tak, jako kdyby se nejednal o soukomý názor paní Jeništové, ale prakticky o stanovisko Arcidiecézní charity...
07. 11. 2010 | 19:46

PatientO.T. napsal(a):

Paní Jeništová napsala:
"V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní..."

Nic nebylo nikdy jednoznačné. Hlásil jsem se na školu v r.1985. Díky oběma rodičům jsem měl dost mizerný posudek, dokonce mě někteří učitelé odrazovali od studia medicíny s tím, že se na školu nemohu dostat. Byl jsem přijat na LF UK v Plzni a nebyl jsem sám, kdo měl tak špatný posudek.
Jak jsem se později dozvěděl, plzeňská fakulta byla známa tím, že přijímá studenty s přivřenýma očima a nebazíruje na politických prohřešcích jejich rodičů.
S tím, co jsem popsal ovšem ostře kontrastovala atmosféra na fakultě, která byla tak neuvěřitelná i ke konci osmdesátých let, že my sami jsme tvrdili, že studujeme vojenko-politické gymnasium se zdravotnickým zaměřením.
:-D
07. 11. 2010 | 19:47

arlon napsal(a):

Pane profesore,
snad jste měl poslat původní váš blog a toto doktorské téma nechat plavat. Namočit se do toho jako smrdutý skunk nepovažuji za moudré.

Pan Luba to vysvětluje velmi rozumně, obšírně a jednoznačně. Co chcete víc.
07. 11. 2010 | 19:48

Ikena napsal(a):

Autor to vystihnul naprosto presne, kdyby blbost nadnasela, tak by .....

Jak jsem jiz primo uvedl pod blogem pi.Jenistove, tato dama asi vubec nepochopila fungovani neviditelne ruky trhu a naprosto spravnou reakci mladeho lekarskeho dorostu na nas kocourkov a danou nabidku.
Pi.Jenistova je pomerne casto mimo dnesni realitou. A opet tvrdim, za totace mohli medicinu studovat napr. i deti signataru Charty 77. Takze z jeji strany bud blud, neznalost nebo zly umysl ci vedoma lez.
07. 11. 2010 | 19:48

Targus napsal(a):

To Tenco:

Jsou lidi, kteří na odkazy neklikají a pak je ten Váš příspěvek lehce mimo mísu. Proto jsem si to dovolil upravit takto:

"Zvrat: Ústavní soud smázl důkazy 80% hospodářských kauz"
Co chcete po doktorech ?
Co chcete po pacientech ?
Co chcete po Policii ?

Já ván řeknu, co dostanete od daňových poplatníků. Čím dál tím míň.
Protože ubude lidí, kteří se s tímto státem ztotožňují.
Což je záměrem mafií.

A ta skládačka jim funguje zatím výborně.

Navíc je naprosto legální. Sbor staříků - Velkých Mogulů Práva přeci hlídá , zda jsou paragrafy správně zakřiveny.
To, že je Policie tlačena do role strašáka v zelí je však věc jiná.

Co chcete v takovém prostředí po doktorech, učitelích, policajtech, státních zaměstnancích, daňových poplatnících ?
Aktivitu ?

Proč ?

Je k ničemu.
07. 11. 2010 | 19:49

Luba napsal(a):

neuroložko,
když se Vám práce lékařky nelíbí a je na Vás příliš náročná, jděte do politiky nebo se dejte na dealování mastiček.

V medicíně je i bez Vás přebuchtíno.

Považujete-li službu lidem za poddanství, škoda Vás nebude ...
07. 11. 2010 | 19:51

Tenco napsal(a):

PatientO.T.
My zase říkali "vědeckokomunistický institut s mírným zaměřením na techniku".
Asi jsem byl rasově více infikován než Vy.
Mě řekli buď tohle, nebo nic.
Bereš ?
Vzal jsem.
Pak jsem žádal několikrát o doložku, ale asi věděli k čemu ji chci, tak mi řekli - tůůůůdle !

Ale čo bolo, to bolo. Jenže terazky nie je tiež volačo.
To je daleko větší průser.

ZVláštní, doktoři neviní ze současného stavu pacienty, pacienti lékaře a přeci jsou tak nějak v tichosti stavěni proti sobě.
Někomu to musí asi vyhovovat nebo co.
07. 11. 2010 | 19:54

Targus napsal(a):

To PatientO.T.:

Magoři stříkající při výkladu Mezinárodních dějin dělnického hnutí, lidově řečeného Marxáku, byli na všech školách.
Nejvíce na ně platilo něco málo se naučit a započít klást záludné otázky. Někteří dokonce ani nepoznali, že si z nich děláte vrtuli.
A dobrovolně povinné jásající akce se daly úplně v pohodě ignorovat. Člověk jen nesměl ukázat, že těch mamlasů bojí.
07. 11. 2010 | 19:55

PatientO.T. napsal(a):

2 zloděj kalousek:

Nepovedu diskusi o příjmech praktických lékařů, zejména ne s vámi. Jen vás upozorním na takovou maličkost: praktičtí lékaři vykonávají svobodné povolání jako OSVČ a, zcela logicky, nepodávají výpovědi. Ty naopak dávají lékaři zaměstnaní v nemocnicích... Chápete ten rozdíl?
07. 11. 2010 | 19:58

Ikena napsal(a):

To Luba,
ten vzkaz neurolozce, to myslite skutecne vazne, nebo jste prebrala?
Vy to mate taky tezke, chapat tu ruku trhu, co?
07. 11. 2010 | 20:05

Karel Mueller napsal(a):

dennis:

S tím Vaším lékařem Vám věřím, pokud je s oblasti za humny, tak nejspíš Ukrajinec. Ale i v zemích bývalého SSSR už ten zájem o EU není ani zdaleka tak vysoký, jako dřív.

Pokud jde o tu Vaší představu ... nevím. Když zvážím obrovskou imigraci do západních států z Asie a Afriky, tak to s kvalifikovanými silami nebude tak žhavé. Nechme se překvapit.

Ale to nemění nic na tom, že o schopné a kvalifikované síly bude zájem, čím dál vyšší.
07. 11. 2010 | 20:06

Tenco napsal(a):

Targus
No tak jo. :)
Já zase u některých komentářů čtu jen ty odkazy. :((

S vámi jsem měl tu při, kdy jsem tvrdil, že částečným řešením předražené výstavby dálnic je vtáhnout do hry další subjekty ?
A Vy jste psal, že tohle zvládnou tři , čtyři firmy, nikdo jiný ?
Už se napamatuji, tak když, tak mě opravte.

http://aktualne.centrum.cz/...

Weng má kapsy nabité stále klesajícím dolarem. Jistě dá dobrou cenu.
Komunistická Čína buduje západoevropskou infrastrukturu !
Kolika "pravičákům"spadne konečně brada !

Jsem zvědav, co o tom napíše Just. :((
07. 11. 2010 | 20:08

Luba napsal(a):

Ikeno,
posílám Vám odkaz na článek lektora lékařské etiky, neurologa Payneho:

http://www.vesmir.cz/clanek...
07. 11. 2010 | 20:09

zlodej kalousek napsal(a):

2 PatientO.T.:
A co brani onem lekarum v nemocnicich tzv. "udelat se sam pro sebe?" V nasem nevelkem meste se v pohode (za tech 130 tacu mesicne) uzivi soukromi chirurgove, ortopegi, kozari, neurologove, psychiatrici, revmatolog ... Mam pokracovat?
Co nuti lekare otrocit (podle Vas) v nemocnicich? Dekuji za odpoved, ktere se patrne nedockam :-)
07. 11. 2010 | 20:09

Karel Mueller napsal(a):

Luba:

To co píše neuroložka je opravdu na zvracení ... ale nikoliv z ní.
07. 11. 2010 | 20:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 11. 2010 | 20:13

Aleš Vyhnal napsal(a):

Lubo,

není mi příliš jasné, proč lékaře považujete za nějaké Svaté Františky, filantropy, polobohy či co. Lékaři jsou úplně normální lidé jako ostatní, kteří chtějí za svoji práci spravedlivou odměnu. Proč argumentujete tím, že lékaři, jenom proto, že jsou lékaři, se musí nějakým suicidálním způsobem sebeobětovat? Jenom proto, že kdysi u promoce mňoukli něco jako "slibuji"? Hippokratova přísaha je obsoletní a pro dnešní dobu nepoužitelný soubor žvastů. My na matfyzu jsme také u promoce mňoukali slib, že se budeme živit tím, co jsme vystudovali, a tak 5 procent z nás to dodrželo.
07. 11. 2010 | 20:13

mb napsal(a):

ikena ... neviditelná ruka trhu ... trhni co můžeš ... ta ruka může snížit kvalitu různých odvětví no ... když si onehdá stěžovali učitelé že mají malé platy, tak jim Klaus řek´, že maj jít dělat něco jinýho, když se jim to nelíbí ... ( měl samozřejmě pravdu, z hlediska neviditelný ruky trhu .... z hlediska kvality ( a udržení nebo nedejbože navýšení) kvality ( veřejného sic.) školství .... pravdu neměl ....

takhle se ten fotbal dělat nedá .....

no nic .....
07. 11. 2010 | 20:19

Luba napsal(a):

Mueller,
s lidmi, kteří se vyjadřují podobně jako neuroložka, mám špatnou zkušenost.
07. 11. 2010 | 20:19

Čochtan napsal(a):

Lubo
"..utírat zadky zchátralým náckům do Reichu.."
To je hodně pitomá věta. Pitomá a sprostá. Nic nevíš o doktorech a jejich práci a nic nevíš o Německu.
07. 11. 2010 | 20:22

Enkidu napsal(a):

zlodej kalousek
Mladé lékaře nutí otročit fakt, že musí složit atestaci, vlastní ambulanci si nemohou založit (nedostanou smlouvu). Starší lékaře kromě jiného fakt, že smlouvy rozdávají pojišťovny ve výběrových řízeních a míst je pouze určitý počet (jinak by zřejmě odešli všichni). To opomíjím subjektivní faktory, jako že na klinikách se dělá výzkum, který jako soukromník dělat můžete pouze obtížně, že je to sice obtížnější, ale často také prospěšnější práce apod.
Nechápu, proč vzbuzuje takové emoce fakt, že prostě některá profesní skupina zcela závislá prvních 5 let svého profesního působení na státu, nechce otročit za max 18. hrubého. U lékařů nadále trvá poměr jejich platů k pumpařům či popelářům z komunismu. Je absurdní, pokud v Praze nástupní plat popeláře je vyšší než nástupní plat lékaře a řidič popelářského vozu má stejně jako atestovaný doktor. Chcete žít v takové zemi? Do budoucna to samozřejmě znamená, že na lékařské fakulty bude mířit stále méně kvalitních studentů, pokud budou mít před sebou takovouto perspektivu. Stačí se podívat na blogy pana Šteffla, ze kterých trend lze vidět již nyní...
07. 11. 2010 | 20:22

Zbyněk napsal(a):

Pane Hořejší,asi jste si nevšiml, že zatím si ta paní může říkat co chce,ještě se za to nezavírá,ale až to vezmou do ruky lidé jako vy,tak to bude horší.Jak jste se rozhorlil, tak to se mi líbí.Víte včem je problém pane Hořejší,že abyste vy nafoukaní vysokoškolsky vzdělaní mohli míti platy jaké si představujete,musí na ně někdo vydělat a to jsou přesně ti lidé na které se chcete vykašlat,takže nechte tu paní na pokoji,je chytřejší nežli vy.Váš rozoumek je na úrovni dívenky na E50.Co si asi počnete až se 1500000důchodců se bude dožadovati důchodu jako v Německu,nebo nedej bože v USA.Takže malá rada,vykašlete se na úroveň vašeho vzdělání,najděte si nějakého strejdu,který nemá žádné a s ním si u pivečka pokláboste.I králové měli své Šašky.
07. 11. 2010 | 20:23

Ateista napsal(a):

socpracka:
Proč mluvíte tak pejorativně o lidech, kterým máte z titulu své profese pomáhat? Pokud vám ta vaše práce tolik vadí, odejděte a dělejte něco jiného. Vaše lamentování mi připomíná hospodské kecy a ke všemu mi přijdete pokrytecká.

Paní Jeništová sice mele v určitých částech svého blogu hlouposti, ale na druhou stranu si tady někteří diskuzující lékaře příliš idealizují a hovoří o nich zcela obecně bez toho, aniž by zmínili, že mnozí z nich si více peněz za svůj výkon ani nezaslouží a mnohdy lékaři zdaleka nemají tak málo, jak emotivně uvádějí. Mnoho lékařů na pozici ředitelů nemocnic zruinovalo příslušnou nemocnici bez jakéhokoliv potrestání. Vyhrožování lékařů odchodem do zahraničí vnímám jako zneužívání postavení ve společnosti. Pokud by opravdu chtěli odejít, učiní tak už dávno a bez toho "humbuku" a mediálního zájmu. Navíc nikoho moc nezajímá, kolik si vydělají praktičtí lékaři.

Neurolog:
Vy asi taky nebudete v pořádku, že? Co vás vede k tomu, že budete požadovat omluvu? Nejste trochu hysterická?

Správně tady zaznělo, že praktičtí lékaři berou 130 000 Kč měsíčně, mnohdy je to i mnohem více. VZP platí zhruba 80 Kč za každého pacienta měsíčně praktickému lékaři u kterého je daný pacient registrován. Praktický lékař má mnohdy ve své kartotéce více 1 000 pacientů.... počítat snad umíte. Dále si uvědomte, že dostávají do kapsy tzv. regulační poplatky, které ani nemusí danit a tím se stávají určitou kastou ve společnosti.

Co se týče lékařů v nemocnici, tak tam to taky není s platy zdaleka tak hrozné, jak lékaři uvádějí. Líbila se mi tu poznámka diskutujícího, který napsal, že nezná chudého lékaře a já s ním naprosto souhlasím.
Lékaři už nemluví o tom, jak mnohdy prospinkají noční službu na lékařském pokoji, který je velmi dobře vybaven. Tahle vymoženost např. v Německu vůbec není a lékař musí celou službu odpracovat na oddělení. A kromě toho - v Německu mají mnohem vyšší daně a náklady na život, takže ty rozdíly nejsou tak obrovské.
07. 11. 2010 | 20:24

mb napsal(a):

enkidu .... to co jste napsal o zdravotnictví (Do budoucna to samozřejmě znamená, že na lékařské fakulty bude mířit stále méně kvalitních studentů, pokud budou mít před sebou takovouto perspektivu. Stačí se podívat na blogy pana Šteffla, ze kterých trend lze vidět již nyní...)
07.11.2010 20:22:35

Zkuste to transponovat prosím na školství ... sociální práci apod. ....

a pak mi prosím sdělte váš názor děkuji ...
07. 11. 2010 | 20:26

Luba napsal(a):

Aleši,
musíte doufat, že se nikdy nedostanete do rukou lékaři, který to dělá jen kvůli penězům.
A který kašle na etiku, na práva pacientů, a pro něhož je "poučený souhlas"(informed consent)kusem papíru k vyplnění.
07. 11. 2010 | 20:26

PatientO.T. napsal(a):

2 zloděj kalousek:

Specialistům teoreticky nebrání nic v tom, aby se z nich stali praktici nebo ambulantní lékaři, v reálu se proti tomu postaví ZP.
Některé obory ovšem, jak asi chápe většina soudných lidí, nelze vykonávat mimo špitál...
Ve vašem nevelkém městě vozí polytraumata z autonehod do ambulance privátního ortopeda?
Byl byste nadšen, kdybyste například zjistil, že vašeho příbuzného postiženého krvácením do mozku se snaží udržet v tomto slzavém údolí parta šílenců, která je v práci nepřetržitě třetí den?
Přál byste si, aby vám třeba mozkový nádor operoval ambulantně praktický lékař s asistující sestřičkou?
Atd., atd.
07. 11. 2010 | 20:28

Ateista napsal(a):

Hořejší: Pane profesore, nepřeháníte s tím požadováním omluvy? Přijde mi, že vnímáte poněkud zamlženě realitu a značně si idealizujete lékaře. Uvás bych ovšem takové selhání neočekával, máte přece myslet racionálně. Idealizování lékařů v naší zemi, možná částečně souvisí s dobou minulou, kdy se na lékaře pohlíželo téměř jako na Boha. Vraťte se na zen, pane Hořejší.
07. 11. 2010 | 20:31

PatientO.T. napsal(a):

Ne, co se tu nedozvím...

2 ateista:

Napsal jste:
"Dále si uvědomte, že dostávají do kapsy tzv. regulační poplatky, které ani nemusí danit a tím se stávají určitou kastou ve společnosti."

Tuhle kravinu vám namluvil kdo, prosím pěkně?
07. 11. 2010 | 20:32

Luba napsal(a):

Čochtan,
snad si nemyslíte, že němečtí náboráři u nás nahání šéfy klinik a hlavní operatéry?

Houbeles!
Budou v Němcích dělat práci středňáků, písařky s titulem a držáky háků.
Alespoň prvních pár let, než se naučí komunikovat v místním dialektu.
07. 11. 2010 | 20:32

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Regulační poplatky vybírané praktickými lékaři v jejich vlastních ordinacích se skutečně nedaní.
07. 11. 2010 | 20:35

Emissary napsal(a):

Profesore Hořejší,

Vás postihl amok? Tak přehnané emociální reakce lze u blogera jen těžko tolerovat. :)

V podstatě nemám co říct, všechno řekl yara ze země krys. Pro Vás a jiné bytostně parazitující státní zaměstnance bych také dovedl vymyslet různá hanlivá označení. Ale možná jste VÝJIMKA. :)

Jen pro Vaši informaci, v době kdy se narodila Vaše dcera, měl absolvent VŠ a tedy i lékař nástupní plat kolem 1800 – 1900 Kč. Když to jenom tak bei oko přepočítám a zahrnu spotřebitelský koš, dnes má tak 2 krát vyšší. Ty úplatečky fungovaly tehdy a fungují i dnes a zpříjemňování nočních služeb v tandemu stejně tak. :)
Ale netrapte se, i já považuji platy lékařů za nízké – třeba proti takovým soudcům. Možná by to chtělo víc privátních zdravotnických zařízení, jak je to ve vyspělejší části EU.

Karle Muellere,

on yara mluvil o HDP, nikoliv o DPH, i když abych pravdu řekl, zrovna toto jsem v jeho příspěvku nepochopil. Asi nebudu sám.
07. 11. 2010 | 20:35

mb napsal(a):

Luba ... tak uděláme nábor na ukrajině
a v krajích afrických ... s odchodným transparamentem ... děkujeme, odejděte .... a černoušci a ukrajinci děkujeme, přijďte ....
07. 11. 2010 | 20:37

PatientO.T. napsal(a):

Jinak myslím, že Hořejšího požadavek, aby se paní Jeništová omluvila, je poněkud teatrální a zbytečný. Rozhodně totiž není sama, kdo na aktualne.cz píše od stolu ptákoviny ničím nepodložené... :-)))
07. 11. 2010 | 20:37

Jaromír Šrámek napsal(a):

Ateista: Chudý nemocniční lékař skutečně neexistuje, snad s výjimkou několika fakultních nemocnic, kde stále ilegálně přežívá post neplaceného sekundáře. Ovšem zkuste se zamyslet nad příčinou: Nemocniční lékaři se totiž dostali do ekonomické pasti - základní plat nepostačuje k tomu, aby lékař měl odpovídající zázemí (jen ty knihy co stojí...) a tak se "dobrovolně" hlásí na služby, ambulance,.. Tím se daří udržet dojem fungujícího zdravotnictví, byť již v současnosti chybí nejméně 700 lékařů (pesimistické odhady se blíží k číslu 2000), práce těchto neexistujících je "kryta" výhradně přesčasovou prací.

A ještě malá poznámka k praktikům - z této zdánlivě obrovské sumy musí mj. zaplatit provoz ordinace vč. platu sestry, takže výsledek již tak lákavý není. Ale chápu, že tohle jednodušší lidé neberou v potaz.
07. 11. 2010 | 20:38

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Pokud se podíváte na daňovou soustavu ČR, tak zjistíte, že tyto poplatky nelze dobře ani někam zařadit. Pokud je nějaký lékař daní, dělá to dobrovolně, ale zcela určitě se tyto poplatky danit nemusejí, neboť je není ani kam zařadit, kromě toho, mnozí lékaři ani nedávají (odmítají dávat) pacientům potvrzení za platbu reg. poplatku, takže pokud pacient přesáhne limit a bude chtít od pojišťovny vrátit rozdíl, tak to mnohdy ani nemůže doložit, kolik toho zaplatil....
07. 11. 2010 | 20:38

Enkidu napsal(a):

MB
u pedagogických fakult tomu tak bylo vždy, že na ně průměrně nemířili špičky populačního ročníku, stejně tak u sociální práce, i když si obou profesí vážím a průměr nic neříká o jednotlivcích. Ale dříve tomu bylo tak, že většina špiček populačního ročníku mířila na lékařské fakulty a teď tomu tak již cca 10 let není. Míří bohužel spíše na práva. Někde si ten blog pana Šteffla najděte, kde porovnává výsledky mezi obory v TSP před 12 lety a nyní. Trend u lékařských (a technických) oborů je zřejmý...
07. 11. 2010 | 20:38

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Tak to je zajímavé. Můžete mi tedy odpovědět, kde jste tu informaci získal? Já totiž ty regulační poplatky, zřejmě zbytečně, jako svůj příjem přiznávám. Poučte mne, pane moudrý.
07. 11. 2010 | 20:39

zlodej kalousek napsal(a):

> Enkidu >
Vazeny pane, jednak nikodo nenuti mediky medicinu studovat, pokud pred sebou nevidi zadnou perspektivu, resp. perspektivu maleho platu. Zaroven nemluvite pravdu, ze se v nemocnicich dela vyzkum - proste lzete. Vyzkum se dela prevsim ve fakultnich nemocnicich, nikoliv v okresnich nemocnicich. Pokud vim tak ani v okresni tzv. "klinikach". A ze lekari musi delat atestaci? To prece neni nic neobvykleho. Vysokoskolsky asistent zacina 10 tisic mesicne, nema ve svem veku sanci ziskat grantovy projekt, ceka se od neho vedecka prace 16 hodin denne vcetne vikendu (hlavne po nocich, protoze pres den musi ucit, prednaset, vest seminare ...). Proste shrnuto: lekari nejsou rozhodne nejchudsi a prace take moc nemaji.
07. 11. 2010 | 20:39

Jaromír Šrámek napsal(a):

Luba: Zkušenosti i čerstvých absolventů jsou zcela opačné. Takže pokud se chcete utěšovat sebeklamem, budiž vám to přáno; jen to probuzení bude tvrdé...
07. 11. 2010 | 20:40

Karel Mueller napsal(a):

Ateista:

Pokud jde o kvalitu lékařské péče, tak se samozřejmě i mezi doktory najdou lemlové a naschopní. To je jasné, ale také je to pak bezprostředně vidět.

Ale tématem debaty je něco jiného. A pokud je mezi praktiky a lékaři v nemocnicích tak propastný rozdíl, jaký uvádíte, tak je něco v zásadním nepořádku.
07. 11. 2010 | 20:40

Drzá zrzka napsal(a):

Pokud lékařskou fakultu někdo vystuduje jen proto, by si vydělal, nedokáže být alespoň trošku empatický k pacientům, stane se z něj obyčejný řezník.
Nutno podoknout, že si pacienti, neuvědomují fakt, že mají, když se u lékaře domáhají práva na zdraví, na druhou stranu povinnost o své zdraví pečovat.
Několik let nejít na preventivní prohlídku, pak se připlazit s tím, doktore, dej mi prášek, chci být zítra zdravý...
...jenže to by zas zaplakala černá díra zvaná spotřeba léků.
07. 11. 2010 | 20:42

Ateista napsal(a):

Jaromír Šrámek:
Jednodušší asi budete vy. Náklady související s provozem ordinace si lékaři odečtou z daní, to byste mohl vědět a kolik myslíte, že bere zdravotní sestra? A kolik praktický lékař stráví denně hodin v práci? Velmi dobře víte, že to moc není. Kromě toho si praktičtí lékaři zvou v ordinačních hodinách k sobě nejrůznější dealery a uzavírají s nimi kšefty. Víte, že farmaceutické firmy zvou praktiky pravidelně na různé prezentace svých medikamentů? Tak přemýšlejte a nemlžte tady.
07. 11. 2010 | 20:44

t... napsal(a):

PatientO.T. :

Možná se dovíte ještě něco.

Slyšel jsem o lékařích, kteří když vidí(zjistí), že pacient je na tom opravdu tak špatně, že nemá na zaplacení regulačního poplatku, a jsou samostatnou ekonomickou jednotkou, tak pacientovi regulační poplatek odpustí, vyberou ho pouze papírově/úředně.
07. 11. 2010 | 20:44

mb napsal(a):

enkidu děkuju za vaši odpověď ...

mě jen jak lékaři tlačí na to že mají mít 1,5 - 3 násobek průměru ...

tak já si třeba myslím že učitelé by měli mít 130%

( a že by to třeba mohlo podpořit kvalitu školství )

ale takové nároky mohou přeci vznášet jakékoli vrstvy obyvatelstva, jakékoli zaměstnanecké skupiny ...

njn .... s pozdravem
07. 11. 2010 | 20:45

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Každý měsíc si vyjedu z počítače souhrnný doklad regulačních poplatků a odevzdám jej účetnímu.
Poplatky jsou vázány na určitý výkon, resp. na diagnosu. Pokud poplatek nevykážete, snadno to ZP zjistí. Sankce za nevybírání poplatků je 50000,-Kč, a to opakovaně. Nevybírat poplatky si potom mohou beztrestně dovolit pouze kapacity jako Rath nebo Dryml.
Doklad o zaplacení je lékař povinen vydat na požádání.
Samozřejmě, jsem si vědom, že leckdo může švindlovat. Nic to ovšem nemění na faktu, že vaše tvrzení o tom, že poplatky se nedaní, je absolutní blbost...
07. 11. 2010 | 20:47

Jaromír Šrámek napsal(a):

Ateista: Zjistěte si něco o fungování PL, vaše dojmy a pocity jsou stejně chybné jako vaše představy o tom, že odpis z daní představuje snad nějaké aktivum. Do té doby odmítám s vámi ztrácet čas, zejména když se jedná o téma nesouvisející.
07. 11. 2010 | 20:47

Ateista napsal(a):

Karel Mueller:
Máte pravdu, že to v pořádku není. Na druhou stranu, proč takhle nemluvíte obecně? Přečtěte si knihu od Jana Kellera - Tři sociální světy (sociální struktura postindustriální společnosti) a diference mezi lékaři v nemocnici a praktickými lékaři vám přijde téměř banální. A klidně nic nečtěte a zamyslete se nad tím, co se děje v naší zemi a zjistíte sám mnohé, co píše Keller ve své knize.
07. 11. 2010 | 20:50

PatientO.T. napsal(a):

2 t...

Nic nového...
07. 11. 2010 | 20:50

Enkidu napsal(a):

zlodej kalousek
Máte v tom trochu hokej, kliniky jsou právě součástí fakultních nemocnic a tam se samozřejmě výzkum dělá. O okresních nemocnicích jsem nemluvil, jen jsem udával důvody, proč chce někdo zůstat na klinice a nikoliv jít do soukroma. Navíc u některých profesí to ani není možné být soukromníkem... No jasně, že lékaři nejsou nejchudší, třeba sociální pracovníci jsou na tom ještě hůře. Ale odpovědnost lékařů je prostě mnohem větší než např. vysokoškolských asistentů. Jasně, nikdo nenutí mediky studovat, jde o to, jaké lékaře tu chceme mít. Pokud se stát bude chovat k lékařům nadále stejně, budou na medicínu chodit pouze lidé ze zajištěných rodin, lidé s touhou po moci, blázni apod., ale málokdo normální.
Zaráží mě u tohoto tématu, kolik nenávisti k lékařům je ve společnosti. Zeptejte se třeba prof. Pafka, co si o odměňování lékařů myslí, ten je jeden z mála ze starší generace, který systém kritizuje. Např. nesmrtelným výrokem, že při operaci prezidenta za hodinu vydělal cca tolik, co člověk, který mu mezitím umýval auto za čtvrt hodiny...
07. 11. 2010 | 20:52

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Já nevím, proč do toho pletete Ratha nebo Drymla. Pokud máte podezření, že spáchali nějaký trestný čin, tak na ně podejte trestní oznámení. Navíc jsem nemluvil o nevybírání poplatků, ale o jejich (ne)danění. Vím, že hrozí pokuta za nevybírání regulačních poplatků, ale také vím nejen z vlastní zkušenosti, že mnohdy praktičtí lékaři potvrzení o zaplacení regulačního poplatku prostě nedávají a lidé se bojí ozvat. Kromě toho si někdy praktičtí lékaři troufnou vybrat regulační poplatek bezdůvodně, např. za změření krevního tlaku.
07. 11. 2010 | 20:54

Enkidu napsal(a):

mb
to já chápu, že těch profesí, kteří jsou na tom stejně jako lékaři, je dost. Ale všimněte si, komu zde politici přidají. Pouze těm, kterých se bojí, tady dosud železničářům, strojvůdcům metra a podobným "nezbytným" profesím. Lékařům prostě došla se změnou systému vzdělávání a otrockými smlouvami trpělivost. Osobně si myslím, že pokud by byl plat absolventa LF bez přesčasů cca 21-25 000 hrubého a po atestaci cca 35 000 za plný úvazek (tedy bez přesčasů), odliv lékařů do zahraničí by se zastavil. I když by to byla také ostuda...
07. 11. 2010 | 20:57

Drzá zrzka napsal(a):

Vše je o lidech a o jejich přístupu k jiným lidem. A lidé, jak známo, jsou různí.
07. 11. 2010 | 20:58

Ateista napsal(a):

Jaromír Šrámek: Vy ztrácíte nervy, protože reagujete takovou tou pózou - já odmítám s vámi mluvit. Přece jste vy oslovil mě, tak se nechovejte infantilně, obrázek si o vás čtenáři udělají sami. Já jsem nenapsal, že náklady odečítající se z daní jsou nějaké aktivum kdesi na účtě, ale pokud si něco mohu odečíst z daní, tak je to pro mě finanční přínos.
Ostatně praktici jsou v mnoha případech zcela neshcopní lékaři, kteří nic neumějí a jen jim jde o plnou peněženku.
07. 11. 2010 | 20:58

Čochtan napsal(a):

Lubo,
němečtí náboráři u nás nahání kvalitní a kvalifikované doktory pro náročnou a odpovědnou práci. Jen takoví se jim vyplatí.
07. 11. 2010 | 21:00

Luba napsal(a):

mb,
ano, je to tak ...
Takové malé stěhování ranhojičských mozků.

Švédští lékaři táhnou do USA, němečtí do Švédska, čeští do Němec a naši náhončí hodí lasem někam na Východ.
07. 11. 2010 | 21:00

SuP napsal(a):

Ateista -
Co si představujete pod pojmem "odečte z daní"...?
Aby nedošlo k omylu.
07. 11. 2010 | 21:01

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
P.S.: Já jsem se jako jeden z mála ozval, protože se mi nelíbilo, že můj praktický lékař místo medicíny dělá kšefty. Změnil jsem praktického lékaře a jsem o dost spokojenější.
07. 11. 2010 | 21:01

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Rath a Dryml veřejně prohlásili, že poplatky nevybírají, tak proto jsem je jmenoval.
Opakuji znovu: pokud někdo švindluje s regulačními poplatky, rozhodně to neznamená, že de iure jsou nezdanitelné, jak tady vytrvale a hloupě tvrdíte.
07. 11. 2010 | 21:01

mb napsal(a):

jo shodneme se enkidu ... mě jen zaráží, že když řvou lékaři, proč třeba neřvou učitelé, asi jsou zvyklí na ohnuté hřbety, či nejsou tak kvalitní ( jak pravíte), či nejsou tak ´nezbytní´, či všechno naráz ... s pozdravem
07. 11. 2010 | 21:03

Ateista napsal(a):

Sup:
Výdaje daňově uznatelné, které jsme vynaložili na dosažení, zajištění a udržení příjmů, které zdaňujeme.
07. 11. 2010 | 21:04

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Chodíte do hospody? Necháváte si vystavit doklad o zaplacení? Vždycky?
07. 11. 2010 | 21:04

mb napsal(a):

Luba ... mostecká nemocnice může být vzorem ... afro rulezz ...:-)
07. 11. 2010 | 21:05

Tenco napsal(a):

PatientO.T.
Praktik Vám vypíše doporučení na proktologické vyšetření. Na základě prokázaných indicií.
Regulační poplatek.
Co se tím reguluje ?
Jdete k proktologovi.
Ten Vás nejdřívě pošle k jinému zdravotn. zařízení na kolonoskopii.
Regulační poplatek.
Koho tím reguluje ?
Na kolonoskopii si po konzultaci domluvíte termín.
Nechtějí žádný poplatek.
Přijdete - podstoupíte vyšetření, je odstraněn nádor.
Žádný poplatek.
Jdete zpět k proktologovi.
Proktologické vyšetření /tak 20% náročnosti než kolonoskopické/.
Regulační poplatek.
Za co ?

Nerad bych se dopustil nějakého hanlivého výroku, ale myslím si, že Julínek a spol. /včetně staříků ve Sboru Velkých Mogulů Práva/ pracují na jedné a téže věci.
Odvracet všemi možnými prostředky lidi od toho, aby pochopili, že skutečným problémem této republiky jsou oni.
Tedy ne lidi, aby nedošlo k mýlce.

Ještě k idealismu Luby.
Ten proktolog je takový vysportovaný medicínský mladík, samý žert, z řeči těla pak vypozorujete, jak je tomu poplatečku rád.
Z toho druhého čiší účast, neplýtvá slovy, ale říká ty správné. Je to asi ale věc náhody.

Mě je jedno, kdo bere ty poplatky oprávněně a kdo ne.
Mě zajímá, jaká je v tom logika.
Tedy v jednotlivých případech.
Jak se reguluje.

A pokud je pravda, že se jedná o nedaněný příjem, tak je to navíc ilegální.

A vždy si asi budu člověka, který má tu moc, rozghodnout o mé další fyzické existenci idealizovat.
Minimálně do doby, než mě nasere.

Jaké je z toho tedy poučen?

Doktoři, neserte nás !

:))

Dobrou noc.
07. 11. 2010 | 21:07

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Víte, pane inteligentní, vybírání poplatků je na hraně Ústavy ČR. Já nejsem ústavní právník, ale četl jsem posudky právníků, kteří se domnívají, že regulační poplatky nejsou košer. Lidé se proti těmto poplatkům pravděpodobně nebouří proto, protože mají svého lékaře až příliš idealizovaného. A o tom už jsem mluvil. Dalším příkladem, který zmíním, je ten, když dentista vybírá peníze za plomby, které jsou plně hrazeny pojišťovnou a stále jim to naneštěstí prochází.
07. 11. 2010 | 21:08

Enkidu napsal(a):

mb
já nemyslím, že by lékaři byli kvalitnější než učitelé, jen mají obvykle vyšší odpovědnost a musí se toho víc naučit (nebo by měli). Ale jinak bych neporovnával, důkazem může být invaze doktorů do politiky. Doktor v politice, to je vždy pecka .-). Bém, Langer, Rath, Barták, Macek, Julínek, Dryml, Bohuslav Svoboda, Boris Šťastný aj. Jedna rána za druhou, zlatí učitelé, sociální pracovníci, železničáři, popeláři, marťani :-).
07. 11. 2010 | 21:10

Tenco napsal(a):

PatientO.T. ad ateista
Vždyť je to trapné !
Lusknout prsty a zvolat : "Platím, pane doktor! Maucta. Ale vystavěj mě tu účtenku, ať mi Sára věří, že jsem byl u Vás a ne u starýho Loebla na pívo! "
07. 11. 2010 | 21:12

berkowitz napsal(a):

7.11.2010 20:22 - Ministerstvo spravedlnosti minulý rok nakoupilo 11 obrazů za 600 milionů korun. V čele úřadu byl v té době Jiří Pospíšil.

Všude utíkají prachy! Tvrdím, že naši lékaři mají daleko míň, než z Německu. Ale taky tvrdím, že naše dojička, frézaři a soustružníci mají míň. Je zde malý rozdíl v tom, že lékaři jsou lépe organizovaní a mají to dobře mediálně ošetřeno!
07. 11. 2010 | 21:12

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Do hospody nechodím, alkohol nepiji nikdy - jsem abstinent a nekouřím. Pokud něco nakupuju, ať už je to cokoliv, tak si na to nechám vystavit účet.
Víte, co mi připomínáte? Připomínáte mi případ, když zloděj křičí, chyťte zloděje. Připomínáte mi díte, které se obhajuje, že jeho spolužák taky házel kameny do oken. Připomínáte mi člověka, který se obhajuje u soudu, že přece všichni občas něco ukradnou.
07. 11. 2010 | 21:13

PatientO.T. napsal(a):

2 TCKH, Ateista:

Debata není o smyslu poplatků. Debata je o tom, jsou-li zdanitelným příjmem či nejsou.

Za sebe opakuji zde již mnohokrát napsané: ČSK byla proti zavedení poplatků ve stomatologii. Poplatky vybírám pouze proto, že musím.

Pane Ateisto, pro všechny lidské činnosti najdete příklady toho, jak jsou porušovány příslušné zákony. Tím ovšem tyto zákony nepřestávají platit.
Tak jako jste četl právnické rozbory tvrdící, že poplatky jsou protiústavní, jistě si najdete i rozbory se stanoviskem opačným. Nechceme-li se kvůli tomu střílet, musíme zkrátka respektovat rozhodnutí ÚS. Jinak to nejde.
07. 11. 2010 | 21:16

tři tečky napsal(a):

šmarjá Ateisto, kdo to má číst?! V okamžiku, kdy kdokoliv příjme peníz, nastupují daňové zákony. Tečka.
07. 11. 2010 | 21:17

Ateista napsal(a):

Tenco:
Pokud je podle vás trapné, nechat si vystavit doklad za zaplacení regulačního poplatku, tak to můžeme otočit - proč není trapné říkat si pacientům o regulační polatek?
07. 11. 2010 | 21:17

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:
Vy neumíte číst? Napsal jsem vám jasně, že všechny poplatky eviduji a přiznávám jako příjem. Co chcete víc? Co to plácáte o zlodějích?
07. 11. 2010 | 21:17

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Ještě dovětek:

Mnohdy je skutečně trapné si o ten poplatek říci. Zákon však nepřipouští jinou možnost. Nevybrání poplatku je stejným porušením zákona jako jeho nepřiznání FÚ.
07. 11. 2010 | 21:20

tři tečky napsal(a):

Ateisto, doktor nemá povinnost vystavit doklad, ale má povinnost zaúčtovat každý příjem. To, že nedostanete paragon neznamená, že to je automaticky černý příjem. V trafice vám taky nedají paragon.
07. 11. 2010 | 21:22

Ateista napsal(a):

tři tečky:
Pane, či paní, musím vás vyvést z omylu. Příjmy se do určité výše danit nemusí vůbec, ale je to asi jen do 12 000 Kč/ročně, nevím přesně tuto sumu.
Pokud se vám to nechce číst, tak to nečtěte, nikdo vás nenutí.
Regulační polatky jsou od slova regulovat, resp. tak to tvrdil Julínek a nemusí se danit. Pokud je někdo zdaní, nic se neděje.
07. 11. 2010 | 21:22

Ateista napsal(a):

tři tečky: Tohle skutečně může napsat jen hlupák. I v trafice mají povinnost vypsat vám paragon, chápete? Něco jiného je, když to odmítají a porušují tím svoje povinnosti. Totéž platí u lékaře při vybírání těch regulačních poplatků. A velmi dobře vím, že nevystavení paragonu nutně neznamená černý příjem, nic takového jsem zde za celou dobu nenapsal a ani nenaznačil.
07. 11. 2010 | 21:24

Karel Mueller napsal(a):

Ateista:

Pokud bych měl řešit, co se všechno děje v naší zemi, tak bych asi musel vyskočit z okna. To je opravdu jiná otázka :-).

Ale koneckonců jsem to naznačil už v debatě výše. Zcela z praktického hediska: Budou nám odcházet kvalifikované síly. A nejen v medicíně.
07. 11. 2010 | 21:25

Dan napsal(a):

:Ateista-Ambulantní lékař nemá povinnost potvrzení vydávat.Vykazuje ho v kódu výkonu.Na ten mu přijde platba minus ten poplatek.Platba je základem pro výpočet daně.A lékaři?Je to přece neviditelná ruka trhu,co je vyhání.Náš pan nynější pan President před nějakou dobu komentoval stížnosti lékařů na výši platu slovy"Pokud se lékařům zdá,že mají málo,můžou jít dělat třeba taxikáře".A měl pravdu ,jako ji má ostatně vždy a ve všem.Lékaři jsou námezdná síla (ti v nemocnicích).Takže,pokud pracují za plat,je logické,že jdou tam,kde dostanou vyšší.Pravidlo kapitalismu,který máme i u nás.A mohu vás ujistit,že lékařům chodily a chodí nabídky na práci z půlky Evropy. Jinak,dobré informace z druhé strany na celou problematiku najdete na stránkách komory Tempus Medicorum.Včetně všech údajů o zlodějnách pod patronací Ministerstva zdravotnictví.
07. 11. 2010 | 21:25

Tenco napsal(a):

Ateista
Z hlediska lékaře jako vykonavatele prestižního povolání je to trapné.
Tím pádem je mi to trapné za něj.
Kapito ?

PatientO.T.
Já se nenavážím do Vás ani do ČSK.
Navážím se do systému, který je v mnoha případech jen šikanou pacientů. Lidí skutečně nemocných.

A ÚS ?
Ať jde do prdele. Aktuálním výrokem u mě ztratil jakoukoliv oprávněnost. Tedy minimálně ve složení , jakém "funguje".
Jde o sbor Consiglierů :

http://aktualne.centrum.cz/...
07. 11. 2010 | 21:26

tři tečky napsal(a):

Ateisto, s váma to je to jak u blbečků na dvorečku.
07. 11. 2010 | 21:27

Ateista napsal(a):

Karel Mueller:
Já se domnívám, že počátek jevu, který píšete ve své předposledné větě, započal už na začátku 90. let.
07. 11. 2010 | 21:28

Luba napsal(a):

Čochtane,
nebuďte naivní. Nepapouškujte názory českých novinářů.

Německo nemá lékaře. Proč?
Protože se nikdo nehlásí na tamní fakulty? Nemají vlastní absolventy?

Nikoli. Onen nedostatek lékařů je prozatím pouze relativní. Je málo lidí s lékařským vzděláním na neatraktivní práci administrativního či pomocného typu.

Na to jsou verbováni lékaři, kteří se s nabízeným, na tamní poměry nižším platem, tak na úrovni platu zdravotní sestry, spokojí.

Podle společnosti nemocnic dnes "chybí" v německých nemocnicích údajně pět tisíc lékařů. Ve skutečnosti ale zástupci nemocnic nemluví o akutním nedostatku pracovních sil.

Vyjadřují se opatrněji:
"v nemocnicích by mohlo být o pět tisíc lékařů více"
(jsme přetíženi administrativou -tedy nikoli léčebnými úkony) nebo např. "kolem pěti tisíc míst nemůže být obsazeno"...

Zdroj:
http://www.dkgev.de/dkg.php...
07. 11. 2010 | 21:28

Ateista napsal(a):

tři tečky: Vy jste opravdu hlupák. Moc dobře víte, že mám pravdu, tak mi zde jenom napíšete to, co jste napsal. nemám rád jedince, kteří něco tvrdí, aniž by to doložili a pak se uchýlí k osobním útokům, tohle ale přesně děláte vy!
07. 11. 2010 | 21:30

Aleš Vyhnal napsal(a):

Samozřejmě, že lékaři jsou často velice nevzdělaní až hloupí, netrpěliví až arogantní, neomalení až sadističtí, ale to je dáno právě tím, že práce lékařů je špatně finančně ohodnocena, je nerealistické očekávat, že na místa lékařů se budou cpát schopní lidé jenom proto, že medicína a pomáhání lidem je jakési jejich hobby.

Je něco skutečně zvráceného ve společnosti, ve které nějaký polodebil Jágr má miliardové výdělky ročně díky stupidnímu mrskání klackem po ledě, zatímco chirurg si svojí precizní náročnou prací se skalpelem vydělá maximálně zlomek promile jeho příjmu.
07. 11. 2010 | 21:32

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:
V trafice nemají povinnost vypsat vám paragon. Trafikant je povinen evidovat příjmy.
Pes jitrničku sežral...
07. 11. 2010 | 21:33

mb napsal(a):

njn enki ...

aleš vyhnal .... něco je zvráceného ve společnosti ...

odkud jste sem spadnul ... ? :-)

s pozdravem ...
07. 11. 2010 | 21:36

Ateista napsal(a):

Dan: Dane, Dane. Lidé si stěžují na téměř cokoliv, ženy si chtějí zvětšit ňadra, muži jsou nespokojení s penisem, ale jednu věc mají asi vrchovatě. Nikdy si nestěžují na to, že by měli málo rozumu. Vy určitě taky oplýváte rozumem a máte ho na rozdávání.
Posílám vám odkaz, kde se dočtete, jak je to s tím vystavením dokladu o zaplacení regulačního poplatku. Snad to pochopíte...

http://www.ferovanemocnice....
07. 11. 2010 | 21:39

Aleš Vyhnal napsal(a):

Sigmund Freud si celý život stěžoval na svůj intelekt a přál si být inteligentnějším, pokud si dobře vzpomínám na jeho životopis.
07. 11. 2010 | 21:41

Tenco napsal(a):

Aleš Vyhnal
Heuréka !
Mistrovství světa v operování srdeční chlopně ! Nebo transplantace ledviny.
Nebo nasazování zubní korunky !

Geniální.

Možná že až sponzoři zjistí, kolik lidí se na tohle dívá, přehodnotí své marketing plans a Jágr bude muset, aby se vůbec uživil, prodávat lístky na utkání Kladno Proctologists vs Vítkovice Dentists.

P.S. Jsou málo placení a proto jsou netrpěliví až arogantní, neomalení až sadističtí a placeni jsou málo proto, že jsou netrpěliví až arogantní, neomalení až sadističtí.
Už to mám !
Regulační poplatek by měl mít právo vybírat i pacient.
Jsi arogantní - 30,- Kč. Jsi neomalený - 60.- Kč. Jsi sadista - 90,- Kč !!
Jednoduché.
Ovšem pozor !
Co by na to řekl Ústavní soud ?
07. 11. 2010 | 21:43

radek napsal(a):

Souhlasím, že s platy (a nejen lékařů) asi není úplně vše v pořádku. Souhlasím, že každý má svobodnou volbu odejít. Na druhou stranu by pak bylo dobré uhradit státu jejich náklady na studium.
07. 11. 2010 | 21:43

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:

Vy si zcela jistě taky nestěžujete na svou úroveň kognitivních funkcí, že? Dejte si jitrnici, něčím to dobrým to zapijte a pokud máte určité problémy obraťte se na nějakého svého kolegu, který vám jistě pomůže.
07. 11. 2010 | 21:43

mb napsal(a):

AV na vašem příspěvku by se asi mohla přednášet teorie neviditelné ruky trhu ..... jsme všichni z jednoho vrhu ....

Je něco skutečně zvráceného ve společnosti, ve které nějaký polodebil Jágr má miliardové výdělky ročně díky stupidnímu mrskání klackem po ledě, zatímco chirurg si svojí precizní náročnou prací se skalpelem vydělá maximálně zlomek promile jeho příjmu.
07. 11. 2010 | 21:45

Ateista napsal(a):

Aleš Vyhnal: S. Freud je dnes v mnohém již překonám, ale nikdo mu neupře, že se stal zakladatelem psychoanalýzy.

S tím, co jste napsal (viz Jágr) vyjadřuji plný souhlas. Tohle je ale prostě o lidech, spousta lidí je primitivních a zajímá je pouze, jak hrála Sparta atd.
07. 11. 2010 | 21:46

mb napsal(a):

radek napsal(a):
Souhlasím, že s platy (a nejen lékařů) asi není úplně vše v pořádku. Souhlasím, že každý má svobodnou volbu odejít. Na druhou stranu by pak bylo dobré uhradit státu jejich náklady na studium.
07.11.2010 21:43:26

to jsem napsal pod jeništovou ... pak nebudou dlužit republice nic a ona nic jim .... njn
07. 11. 2010 | 21:48

Jirka P napsal(a):

Vážený pane profesore,
Snad máte v lecčem pravdu, ale v řešení se uchylujete k levičáckým populistickým gestům, které dokazují, že o fungování daní nemáte příliš znalostí. Mluvíte v originálním blogu o 3-4 miliardách zdanění těch nejbohatších. To je utopie. Daně jsou jen pro střední vrstvy a zaměstnance. Skutečně bohatým optimalizují daně specializovaní odborníci a právníci a vězte, že většina miliardářů odvádí stejné nebo menší daně než Vy nebo já. A to zcela legálně. Navíc kapitál, a to i český, je plaché zvíře a při zdání ohrožení prchá. A lepších zemí okolo je spousta od Švýcarska po Kajmany. Plačte za české lékaře, ale buďte i spravedlivý a ptejte se, proč se nepodařilo zavřít žádnou z nemocnic a všichni se šetření bránili. Mimochodem, žil jsem léta v Německu. Pohotovost byla 35 km daleko a pouze jedna v celím Frankfurtu. Kdybychom kopárovali Německo, měli bychom pravděpodobně více peněz z privátního pojištění, kterému se z nepochopitelných důvodů všichni brání, aniž by věděli o čem mluví a neutrácelo by se tolik, protože by těch lékařů bylo potřeba méně. Ale to už je asi moc složité i když pro Vás jako vědce by ptaní se a zvídání mělo být přirozené. pokuste se vyřešit dilema, kdy odvádíme relativně do pojištění sazbu jako Němci, Amprilan nebo rezonance stojí stejně jako tam a všichni chtějí špičkovou léčbu. A to Julínek, který to chtěl řešit narazil na 30 stříbrných.
07. 11. 2010 | 21:50

Aleš Vyhnal napsal(a):

Ad S.Freud: Já to psal jenom proto, že jsem si na tuto jeho osobní vlastnost vzpomněl. (Hodnotit objektivně přínos S.Freuda není úplně jednoduché. Surrealisticky komické bylo, když na mezinárodním kongresu psychoanállízníků Cyril Hoeschl pronesl, že kdyby Freud žil dneska, vůbec by se psychoanalýzou nezabýval, nýbrž byl by molekulárním genetikem.:))
07. 11. 2010 | 22:02

Ateista napsal(a):

Aleš Vyhnal: Otázkou je, zda by měl S. F. buňky na bádání v oblastni molekulární genetiky. Já jsem od S. F. četl téměř všechny práce, které napsal a mnohde se uchyluje k iracionalitě.
07. 11. 2010 | 22:04

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Tak jste zaexhiboval a nyní se můžeme vrátit k tématu:
Na základě čeho tvrdíte, že "Regulační poplatky vybírané praktickými lékaři v jejich vlastních ordinacích se skutečně nedaní"?
07. 11. 2010 | 22:05

Ateista napsal(a):

Aleš Vyhnal:
Prezident Klaus udělil Jágrovi medaili za Zásluhy! Otázkou zůstává, zda to bylo za holej nebo za sponzorské dary ODS. A téměř záhadou zůstává otázka, kdo je větší polodebil :)
Viz odkaz: http://www.denik.cz/hokej/j...

Já to píši záměrně z toho důvodu, že mnoho lidí je velmi povrchních až primitivních, to mě vždycky děsí.
07. 11. 2010 | 22:10

Aleš Vyhnal napsal(a):

On Freud byl neurofyziolog, tak možná ano. Ale jinak je dosti smutné, že mnoho lékařů na tyhle psychoanalytické skopičinky stále věří. Asi nebudu první, ale srovnal bych význam Freuda s významem Aristotela. Na svou dobu byl Aristotelés geniální, pak ale jeho učení zakonzervovala katolická církev jako něco posvátného (viz scholastické texty "jak praví Filosof") a neměnného a renesanční vědci pak marně trávívali celý život vyvracením Aristotelových doměnek. Podobně dneska máme lékaře, ke kterým když se necháte dovézt s akutním stavem ohrožujícím Váš život, tak Vás blahosklonně odbydou s tím, že se jedná o "neurastenii mající původ ve vytěsněných traumatech z dětství" apod.
07. 11. 2010 | 22:19

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:

Já tady uvedl odkaz, kde je vysvětleno, jak je to s tím potvrzením o zaplacení reg. poplatku a očekával bych, že se někdo konečně chytne za nos a uzná, že jsem měl pravdu. Naprosto stejné je to s vydáváním paragonů v obchodech, opět mám pravdu a Patient to prostě přes své nezdravě agresivní ego nedokáže přijmout.
Náš stát zapomíná na určité "obory podnikání" a "podnikatelé" z těchto oborů neplatí daně zcela legálně. Příkladem může být prostituce, která není ani legální ani protizákonná a opravdu není zdaněná, ale těch oborů je více. Naše zákony samozřejmě vznikaly v době, kdy se o reg. poplatcích nemluvilo snad ani neveřejně, ostatně Ústava ČR mluví v tomto zcela jasně i přesto, že Ústavní soud za poněkud podivných okolností rozhodl jinak. Vzpomeňme, jak u ÚS dělal ze sebe Julínek šaška, jindy zase pan kníže dělal ze sebe hluchýho, ale to sem nepatří. Zkrátka a dobře, jak jsem napsal, zákony týkající se daní se nezmiňují o regulačních poplatcích a vzhledem k tomu, že tyto poplatky mají sloužit pouze k regulaci návštěvnosti pacientů u lékaře (tj. eliminace zbytečných návštěv), tak už z tohoto titulu se tyto poplatky danit nemusí. Udělejte si k tomu třeba právní rozbor, mně je to jedno.
Proč jste se ale nevyjádřil k nepoctivosti mnohých dentistů? Vrána k vráně... však to znáte.
07. 11. 2010 | 22:19

Karel Mueller napsal(a):

Všem:

Vidím, že se debata poněkud zvrtla.

Profesor vybral 4 výroky z blogu paní Jeništové, okomentoval je a pak vybral 6 příspěvků v debatě v daném blogu.

Za sebe jsem neměl co dodat. Zkuste tedy komentovat ony výroky a příspěvky, bod po bodu.
07. 11. 2010 | 22:22

Monika napsal(a):

Pan prof. Hořejší opět pobouřen. Tentokrát mimořádně. Také klasika, řekla bych. :)))

Je zde jedna drobnost, která uniká pozornosti. Švýcarský lékař (kterého shodou okolností velmi dobře znám) má za sebou studium ve Švýcarsku a USA (+ dvouletá stáž na Mayo). Náklady na studium, z větší části ŠKOLNÉ, činily v jeho případě v přepočtu zhruba 350 000 euro (tedy přes 8 milionů korun). Vystudovat medicínu lze ve Švýcarsku i za poloviční sumu, bale i ta je stále dost vysoká, zvlášť pro mladého člověka. Na školné si většina švýcarských či britských lékařů, pokud nemají bohaté rodiče, musí vzít úvěr, který pak po studiu splácí tak 15-20 let. Je třeba vzít v potaz, že v té době zpravidla splácejí i hypotéku a platí si i poměrně vysoké pojistné + tzv. pojištění právní ochrany (kdyby se náhodou stalo, že by je nějaký pacient zažaloval).

Student medicíny v ČR neplatí žádné školné, navíc životní náklady u nás nejsou zdaleka tak vysoké, což způsobuje, že náklady českého absolventa medicíny, které musel za studium vynaložit, jsou ve srovnání se zahraničním opravdu SMĚŠNÉ. Vlastní studium mu vlastně platí stát, tedy daňoví poplatníci.

Pan Hořejší má v řadě věcí pravdu. Nicméně není na místě si situaci západních začínajících lékařů idealizovat. Kdyby rozčílený otec dvou dcer, absolventek medicíny, jehož pan profesor cituje, žil ve Švýcarsku nebo Británii, měly by jeho dcery sice nástupní plat vyšší, ale současně by splácely úvěr v přepočtu přibližně ve výši 10 milionů Kč! Nebo by si tento úvěr vzal on, aby jim studium umožnil?

Další věc. Nenafukuje se ten exodus lékařů z ČR? Podle mého ano. Neznám mladého českého lékaře, který by ve Švýcarsku, v Británii (ale ani Belgii) chtěl zůstat natrvalo, když se seznámí s tím, jaká je zde na klinikách konkurence a jaké profesní nároky jsou tudíž zde na mladé lékaře kladeny. Převážná většina z nich se po dvou třech letech vrací ráda do vlasti.

Že je řeč hlavně o Německu? Kdepak, přátelé, ti lékaři se z větší části velmi rádi vrátí zpět.
07. 11. 2010 | 22:23

Ateista napsal(a):

Aleš Vyhnal: Inteligence opravdu nespočívá v tom, kolik se toho naučíte. Znám několik lidí, kteří mají titul MUDr., avšak nikdy povolání lékaře nedělali, protože na to neměli. A znám i mnoho lékařů pro které je životní úspěch to, když dokážou jednou za čas předepsat správný medikament.
07. 11. 2010 | 22:24

yara ze země krys napsal(a):

Pro Emissaryho.
Napsal jsem to trochu neobratně, zkusím vysvětlit to s tím HDP.
Téměř u většiny předních států EU jde kolem 60% vytvořeného HDP na mzdy a důchody. Jen Poláci tuším dávají 80%. U nás to bylo před nedávnem jen o pár procent méně, nemám teď přesné údaje, ale to není pro tuto úvahu podstatné. Tím, že HDP ČR je oproti předním zemím EU 4x nižší, vychází jasná úměra, i platy musí být v tomto poměru menší. Pokud bysme chtěli mít stejné platy jako např. v SRN, museli bysme při zachování 60% částky vydávané na mzdy také 4x zvýšit HDP země, což zatím nepřichází v úvahu.
Třeba roční náklady na pracovní sílu činily např. v r.2003 v ČR 8,4 tis.Eur a v zemích EU to bylo 33,8 tis.Eur. Přidaná hodnota v průmyslu na 1 prac. činila třeba 1,5 mil.Eur oproti 6,7 mil.Eur. např. v SRN. Oni prostě vyrábí zboží, komodity, služby kde je více přidané hodnoty a my když to přeženu, vyvážíme dříví nebo pastičky na myši. Cizí firmy, které působí u nás sice zčásti táhnou resp. živí zakázkami i naše české firmy, ale na konci roku odvedou jen nutné daně co musí a ostatní kapitál jde pryč za hranice často bez povinnosti reinvestice. A banky, dnes prakticky všechny cizí? Škoda mluvit.

Proč uvádím tyto údaje? Je třeba si uvědomit, že stát při soudobé výkonnosti naší ekonomiky na zvýšení platů třeba ve zdravotnictví aj. prostě nemá zatím zdroje. Může někde přidat, ale bude to vždy jen na úkor někoho jiného. Úroveň zdravotnictví vč. tamních platů, ale je závislá na úrovni ostatních segmentů a oborů hospodářství země, nic více a nic méně. Je třeba ale poznamenat, že i při mizerném hospodaření státu vcelku čísla ČSÚ říkají, že Evropu tak trochu doháníme. Bohužel ale jen pomalu a může za to korupce a rozkrádání veřejných peněz ve státní správě a také naprosto neefektivně rozdělované výdaje do celého systému české ekonomiky. Celý systém ekonomiky ČR je podivně nastaven a potřeboval by pořádný restart! Ročně jde vniveč ze státních peněz při skromném odhadu min. 50 mld. Kč. Možná, že tato čísla upřesní odborník, makroekonom, ale základní uvedená čísla by ale měly být ve správném poměru.
Dobrou noc!
07. 11. 2010 | 22:26

znalec napsal(a):

Pane Hořejší, jistě znáte pravidlo, které zdůrazńovali ctihodní lékaři, kdykoliv se jim něco podařilo, ale i když se jim to nepodařilo. "Lékař léčí, ale Bůh uzdravuje". Vzali si svou odměnu, jejíž výše byla obvyklá! Tedy omezená možnostmi nemocných. Stejným pravidlem se řídily porodní báby, protože byly levnější a stejným pravidlem se řídili i "Ranhojiči", kteří brali nejméně. Všem Ctihodným lékařům, kteří se cítí nedocenění, doporučuji vřele, aby šli do ciziny. Budou mít víc, budou šťastnější a pro lidstvo udělají mnohonásobně víc. Nebojím se, že přijdou lékaři z východu. Mají stejné plány, jako ti ze středu a u nás si budou připadat jako na ZÁPADĚ. A budou si vážit svého postavení a budou dělat pro nás mnohem víc. Už se na ně těším.
07. 11. 2010 | 22:29

ZAM napsal(a):

Bc Martin:
Lžete anebo jste hlupák.
07. 11. 2010 | 22:33

Ateista napsal(a):

Karel Mueller:
Beru vás za slovo a vyjádřím se k tomu.
První bod: Zcela nesouhlasím, mnoho lidí se dívá na dobu komunismu zcela pokřiveně.
Druhý bod: V době, kdy vládnou světem peníze není tento její výrok až tak nereálný, i když uznávám, že je to přehnané.
Třetí bod: Mnoho lékařů zapomíná na svou zodpovědnost i na Hippokratovu přísahu, o nějakém slušném chování a empatii vůči pacientům ani nemluvě. S tímhle tedy souhlasím, autorka má pravdu.
Čtvrtý bod: Nadsázka autorky blogu.
Hořejší reagoval na její článek poněkud neadekvátně a ve svých komentářích zapomíná na mnohé z toho, co zde v diskuzi bylo řečeno. Hořejšímu opravdu nerozumím, proč je tak iritován. Mnohem nebezpečnější články zde píše pomatenec Beránek, avšak nesetká se s takovou rozsáhlou kritikou.
Reakce diskutujích na článek Jeništové je neadekvátní, zbytečně agresivní a emotivní - dochází ke zbytečným útokům v osobní rovině.
07. 11. 2010 | 22:36

PatientO.T. napsal(a):

Pane Ateisto,
ani hromada vašich zbytečných slov nedovede zakrýt prostou skutečnost, že regulační poplatky jsou PODLE ZÁKONA zdanitelným příjmem zdravotnického zařízení. O tom s vámi od začátku diskutuji. Vaše urputná snaha z diskuse utéci poukazováním na ty, kteří ZÁKON NEDODRŽUJÍ je pouze důsledkem vaší neochoty přiznat omyl.
Tvrzení, že "zákony týkající se daní se nezmiňují o regulačních poplatcích", ponechám bez komentáře.
Proč bych se zrovna já měl vyjadřovat k nepoctivosti mnohých dentistů? Nebyla předmětem naší diskuse a já s ní nemám o nic více společného než vy.
P.S.: Vámi uvedený odkaz potvrzuje to, co říkám od začátku: lékař není povinen vystavit doklad o zaplacení poplatku, musí tak učinit na pacientovu žádost. Vy jste na začátku našeho sporu tvrdil, že poplatky se nezdaňují. Z tohoto odkazu nic takového neplyne.
07. 11. 2010 | 22:36

Aleš Vyhnal napsal(a):

Ale pochopte, pan profesor hněv jenom předstírá, ostatně i Lucius Annaeus Seneca tohoto rétorického triku používal, aby vzbudil zájem posluchačů :)
07. 11. 2010 | 22:40

Yosif K napsal(a):

Pravdy, prava a ekonomicke moznosti.
1)PI JENISTOVA NEMA PRAVDU V TEMER NICEM. Doktorum se nabizi v zahranici vyssi mzdy, jdou tam pracovat. Od toho je evropska unie, aby kazdy mohl jit praqcovat tam kam chce. VChce snad nekdso stavet na hranicich zatarasy? Nebo zavest trestny cin opusteni republiky?

2) P. docent Horejsi ma v necem pravdu a v necem ne. Doktori by meli byt lepe placeni. Bezpochyb y nakonec lepe placeni budou - az jich bude kriticky nedostatek. Je vsak marne doufat, ze budou lepe oplaceni v systemu "zdravotnictvi je zadarmo, kazdy ma narok na vsechno potrebne zadarmo". Oficielni spoluucast pacientu na nakladech zdravotnictvi je v CR asi nejnizsi na svete (krome kuby a KLDR apod).
Ve skutecnosti - tam kde je vse zdanlive zadarmo, tam je presah poptavky nad nabidkou. K rovnovaznemu stavu mezi nabidkou a poptavkou dochazi nejakou neoficielni cenou - dary, znamosti apod. Zdravotnictvi zadarmoi je iluze - lidi VETSINOU v pripade SILNEHO previsu poptavky nad nabidkou nejakou formou zaplatit neco musi. Ti co delaji v labinach bez styku s pacienty nebo nejaky vyzkum bez styku s pacienty maji z tohoto hlediska pech.....
07. 11. 2010 | 22:44

kritik napsal(a):

Clanek pani Jenistove me velmi nemile prekvapil, komentuje neco o cemz nema ani paru a to s jakou agresivitou se tohoto zhostila je az zarazejici. Kde se v cloveku bere tolik zloby ? Osobni spatna zkusenost ? Na jednu stranu je krasne, ze se v teto porevolucni dobe muzeme svobodne a beztrestne vyjadrit a deklarovat tak zakladni pilire demokracie. Na druhou stranu bychom si meli uvedomit, ze pokud chceme o problemu diskutovat, meli bychom mit pristup k zakladnim datum a byt adresnejsi. Je skoda, ze je v teto zemi systematicky nicena stredni trida, ktera je jinde v civilizovanych zemich pateri statu. Komentar pana Horejsiho je musim reci velmi vystizny. Zaznely zde i pekne a presne komentare pod textem. Proti globalizaci toho asi mnoho nezmuzeme. Neni nic spatneho na tom, aby zde pracovali cizinci. Pokud splni odborne a jazykove predpoklady, ovsem. A s timto je to slabsi. Vlada by se mela predevsim snazit vytvorit zde takove podminky pro zdravotniky, aby byli hrdi na to, kde pracuji, aby se vytvorilo konkurencni prostredi. Bude-li zisk pracovni pozice spojen s unosnou mirou zatizeni lekare (fyzickou a psychickou), ba lepe prestizni zalezitosti, pak lze ocekavat zmenu k lepsimu. Soucasna situace, kdy lekar je vice v praci nez doma je dlouhodobe opravdu uz neudrzitelna. Je treba zde zduraznit, ze problem je nejvice patrny u nemocnicnich lekaru. Ti nemaji v pozadavku plat stejny v eurech ci librach jako u sousedu, ale onem nasobek, ktery je vuci prumernemu platu v zemi. Situace je na rade nemocnicnich oddeleni, takova, ze je tam primar, zastupce a pak predevsim koleckari a par lekaru pred atestaci. Pravda je ale i to, ze nefunguje primarni pece, radu praktickych lekaru po obede nesezenete, o odborne zpusobilosti vysokeho procenta lekaru duchodoveho veku radeji pomlcime a jsou placeni kapitaci - tedy dle poctu "hlav" ve svem obvodu a to vubec ne spatne. Je treba narovnat i tuto rekneme nespravedlnost. Pokud jde o platy, myslim, ze je schudnejsi a zaroven zdravejsi lepe zaplatit skutecne odborniky a na druhou stranu prisne ohlidat predrazene nakupy pristrojove techniky, megalomanske stavby a opravy nemocnic, kdy nikdo za nic neruci, kvalita odvedene prace je primo katastrofalni, tak ze je treba za par let reinvestovat ohromne castky aby nemocnice "nespadla".
07. 11. 2010 | 22:47

Ateista napsal(a):

PatientO.T.:
Nezlobte se na mě, ale chováte se jako hlupák. Já jsem uvedl ten odkaz, kde je vysvětleno, jak je to s tím povrzením o zaplacení reg. poplatku a ani slovem jsem nenaznačil, že pod tím odkazem najdete něco o daních. Přečtěte si ještě jednou, co jsem napsal a nevnucujte mi něco, co jsem neřekl. Vy prostě mlžíte. Hovořil jsem o nedodržování zákonů mezi lékaři v souvislosti s tím, že si mnoho lidí lékaře nezdravě idealizuje a vyjádřil jsem svůj názor, že toto pramení ještě z doby před listopadem 1989. Tak o čem to tady zase mluvíte? Jste vůbec schopen porozumět psanému textu? Zcela jasně jsem to napsal, vy to nechápete nebo úmyslně lžete. Psal jsem dále o tom, že lékař (vlastní zkušenost) mi odmítl napsat potvrzení o zaplacení. Napíšu - li, že odmítl, znamená to totéž, jako kdybych napsal, že jsem ho o to požádal a on odmítl. Vám to musím vysvětlovat jako malému dítěti? Není vám trapně? Tak se nesnažte relativizovat to, co jsem napsal zcela korektně a jasně. Akorát se umíte hádat... Je to infantilní, co zde předvádíte. Já vím, že byste byl rád, kdyby mé příspěvky byly smazány a vy odešel jako vítěz, ale to se vám asi nesplní.
07. 11. 2010 | 22:48

Ateista napsal(a):

Aleš Vyhnal: V tom případě nás Hořejší opět dostal :)
07. 11. 2010 | 22:49

mb napsal(a):

zame ... hlupák peskuje hlupáka ... přečtěte si prosím příspěvek moniky ... pak si přečtěte mé příspěvky ... i pod madam jeništovou ..... a pak pochopíte, o jakých závazcích jsem mluvil ...

zkuste přemýšlet .... a uberte laskavě na hulvátskosti ....

děkuji ...

/až si budou CELÉ SVÉ VZDĚLÁNÍ V CELÉM ROZSAHU PLATIT ... tak to bude košer úplně ... a vůči republice české nebudou mít ŽÁDNÉ ZÁVAZKY .../
07. 11. 2010 | 22:50

comparing napsal(a):

Jestli jsem správně pochopil pana Hoř., přál by si, aby každý lékař čerstvě po promoci bral:
- více než leckterý profesor Univerzity Karlovy (plat 28.000 hr.)
- zhruba třikrát více než začínající středoškolský učitel v Praze (plat 10000-11000 čistého)
- 4 krát více než interní doktorand na UK

Myslím, že omluvit by se měl pan Hořejší, ne paní Jeništová. Co vy na to?
07. 11. 2010 | 22:55

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane profesore,

dovolte mi, abych se s Vámi podělil o mou dlouhodobou zkušenost:

1. Žádné zvýšení platu nikoho nedonutilo, aby dělal více, každý to pokládal za ocenění své dosavadní práce.
Proto je nutné zvyšovat plat jen na základě skutečně zvýšené práce.Požadavek zvyšovat plošně plat na 1,5 násobek průměrného platu považuji za naprosto nemravný.

2. Pokud někdo dostává něco zadarmo, tak si toho neváží a pokládá to za samozřejmost. Proto je nutné část středoškolského a veškeré vysokoškolské vzdělání tvrdě zpoplatnit. Nevím proč mám platit vysokoškolské vzdělání někomu, z koho nebudu mít užitek, protože odejde do zahraničí.

3. Každý má svobodu volby a možnost se poučovat z chyb vzniklých ze špatné volby. Pokud si někdo zvolil lékařství a není spokojen se svým příjmem, tak ať se nad tím zamyslí a zkusí něco jiného, kde získá větší plat.Stejně to co se každý na vysoké škole naučí, během pěti až deseti let beznadějně zastará. Tak proč se dále učit lékařství a nenaučit se něčemu jinému?

Nakonec, nikdo nemusí být zaměstnancem a naříkat na svůj plat. Každý má možnost soukromě podnikat a být tak svým vlastním pánem. Je ovšem otázkou, jestli a za co mu bude někdo platit.

4. Chtít něco od státu, znamená ve své podstatě okrádat jiné. Na druhé straně by stát neměl po mně chtít, abych financoval ty ze kterých nic nemám, ale kteří nejvíce řvou.Ať to jsou Cikáni, narkomani, nezaměstnaní, soudcové, politici, učitelé nebo dnes lékaři. Jsem ochoten platit, ale vždy za něco zcela konkrétního.
07. 11. 2010 | 22:56

Karel Mueller napsal(a):

Ateista:

Můj dodatek:

1. Autorka je zcela mimo. Už jsem uvedl na jejím blogu svoji zkušenost. Oni do toho komunisté moc nekecali - lékaře potřebovali. Z hlediska protekce bylo asi nejdůležtější mít rodiče známé lékaře.
2. To bych rovněž ponechal bez komentáře. Patří to do kategorie spíš "uměleckých" výroků, kterými nás občas značná část "umělecko-humanitní" elity častuje.
3. O tom jsem se již zmiňoval, otázka přístupu některých lékařů a jejich odborné zdatnosti je na jiný blog. Hippokratova přísaha však nijak nesouvisí s tí, kam jde lékař pracovat. Také všichni nejdou do třetího světa, aby tam pomáhali takřka zadarmo potřebným.
4. Opět "umělecký" výrok.

Pokud se týče výběru příspěvku, tak profesor dopředu avizuje, že je vybral proto, že vyjadřují jeho mínění. Na to má vcelku právo.

Samozřejmě Vám nemohu odpovědět, proč je reakce toho či onoho taková nebo onaká.

Ale to, co napsala paní Jeništová je opravdu trapné a to vážím slovo. Pokud by chtěla na toto téma něco rozumného napsat, tak musí především znát situaci v nemocnicích a to dobře, porovnat ji s celkovou situací ve společnosti a také napsat, co navrhuje.
07. 11. 2010 | 23:03

Ikena napsal(a):

Lubo,
proc stale poukazujete, ze mladi cesti lekari budou delat v Nemecku lepsi administrativni sily. Jestli jim za to daji slibene penize, proc ne. Dle vaseho vykladu by spise nelecili, tedy mene zodpovednosti za lecbu, ale vice psani a manualni driny. Skoro to vypada, ze jim to zavidite.

Uz se s tim smirme, Zapad nam ukazal, jak si zajisti kvalifikovane mlade mozky.
A delaji spravne. Co na to Heger aspol? Jsou vubec schopni reagovat na vzniklou situaci, treba vyjasneni atestaci.
07. 11. 2010 | 23:08

PatientO.T. napsal(a):

2 Ateista:

Napsal jste:
1/ "Dále si uvědomte, že dostávají do kapsy tzv. regulační poplatky, které ani nemusí danit a tím se stávají určitou kastou ve společnosti."
07.11.2010 20:24:52
2/ "Pokud se podíváte na daňovou soustavu ČR, tak zjistíte, že tyto poplatky nelze dobře ani někam zařadit. Pokud je nějaký lékař daní, dělá to dobrovolně, ale zcela určitě se tyto poplatky danit nemusejí, neboť je není ani kam zařadit, kromě toho, mnozí lékaři ani nedávají (odmítají dávat) pacientům potvrzení za platbu reg. poplatku, takže pokud pacient přesáhne limit a bude chtít od pojišťovny vrátit rozdíl, tak to mnohdy ani nemůže doložit, kolik toho zaplatil...."
07.11.2010 20:38:55

Na mou připomínku, že regulační poplatky jsou zdanitelným příjmem zdravotnického zařízení a dotaz, kde berete podklady pro svá původní tvrzení, jste reagoval pouze poukazem na to, že někteří lékaři porušují zákony a hromadou dalších nesouvisejících prohlášení.
K výše uvedenému nemohu dodat nic jiného, než to, že je mi zcela lhostejné, považujete-li mne právě vy za hlupáka.
07. 11. 2010 | 23:11

Al Jouda napsal(a):

Souhlasím s ateistou. Regulační poplatky vymysleli Julínek s Cikrtem, aby zacpaly ústa doktorům a lékárníkům, kteří hrozili stávkami.Povšimněte si, že po zavedení těchto poplatků byli dlouho zticha.Poplatky však nic neregulují (kdo by chodil rád k zubaři za 30,- Kč ?), jen vylepšují příjmy doktorů. Při 30 pacientech denně je to 900 Kč čistá ruka ! Kdo to z vás má ?
07. 11. 2010 | 23:14

Karel Mueller napsal(a):

Ikena:

Máte naprosto pravdu.

Základní problém je ovšem trochu jinde. jsme členem EU, svázání všemi možnými smlouvami a omezeními, pilíře ekonomie jsou v zahraničních rukou. Přesto jsme občany třetí kategorie, za stejnou práci máte zlomek příjmu v západních státech.

Mladá a nestupující generace už nemá k "této zemi" stejný vztah, jako měla generace moje. Když zjistí, že zde "chcípnul pes" a má možnost nebýt oněmi ubožáky - v porovnání se zahraničím - tak samozejmě zvedne kotvy. A já se jí nijak nedivím, pokud je opravdu dobrý a schopný, tak ať se jde zajistit. Samozřejmě je to kruté vůči těm, kdo tu možnost mít nebudou. A samozřejmě musí skončit i bezplatné školství. Pokud mladí zvednou kotvy, tak opravdu není důvod jim vzdělání platit.

Moje generace to snad nějak "doklepe". Ale začnu drhnout celý systém. A žádná imigrace nám v tom nepomůže a díry nezalepí.
07. 11. 2010 | 23:23

Kateřina Lorencová napsal(a):

Ale ta paní má v podstatě pravdu.Zdejší platy jsou .podtatně nizší,než např.v SRN.Moji rodiče,oba redaktoři emigrovali v roce 1969 a např.maminčina renta je dnes vyšší,než plat zdejšího redaktora.Nemluvím o učitelích,pracovnících muzeí a ostatně i farářích,Všichni mají VŠ vzdělání.Nelze jen chtít víc.Ostatně neznám chudého lékaře
07. 11. 2010 | 23:27

Targus napsal(a):

To Tenco:

Omluvte mou pozdní reakci, byl jsem v práci.
Nejsem si vědom, že bych Vám nadával kvůli českým dálnicím.

1/Němci srážejí tvrdě ceny:
a/ bezohledným vyvlastňováním
b/ tzv. drobením úseků až na miniaturní kousky a jejich zadávání místním firmám. A samozřejmě průhlednými soutěžemi
2/ U nás na tendry opravdu dosáhne jen tak pět šest firem. Metrostav, Skanska, Strabag, Eurovia (býv. ODS), OHL-ŽS (ti už teď ne), Viamont, no možná ještě dvě bych vyhrabal.
Průser je v tom, že menší firmy nejsou schopny zvládat větší úseky a musejí jít makat jako subkontraktoři, z čehož je neskutečný vývar pro zhotovitele.
3/ S Polskem VELEBACHA!!!
Je v běhu aférka, kdy do silničních náspů ve dne naváželi štěrkopísek, aby jej v noci odtěžili a vsypali tam obyčejnou hlínu.
Ale nemyslete si, že se to u nás nemůže stát. Jen se mrkněte, kde všude se nám to vlní a propadá, proč asi?
4/ Slovensko je veleprůser Stavba jedné silnice v PPP vyšla dráž asi dvacetinásobně, než byl rozpočet na původní státní zakázku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kromě toho průser č. 2 je jejich mýto. Stát jde do ztráty. Výběr mýta nevystačí ani na splátky a provoz celého systému. Jedním slovem katastrofa, naši tuneláři jsou podle slovenských tak frekventanti mateřské školky.
07. 11. 2010 | 23:28

Ikena napsal(a):

Karel Mueller,
tak nejak to vnimam i ja. Jsme zde takova skupinka nicku, co mame na radu temat velmi shodne nazory a vidime, kam se riti nase budoucnost, spise mame obavy, ze nas neceka nic hezkeho.
07. 11. 2010 | 23:50

Aleš Vyhnal napsal(a):

Antonín Hrbek: "Chtít něco od státu, znamená ve své podstatě okrádat jiné. Na druhé straně by stát neměl po mně chtít, abych financoval ty ze kterých nic nemám, ale kteří nejvíce řvou.Ať to jsou Cikáni, narkomani, nezaměstnaní, soudcové, politici, učitelé nebo dnes lékaři. Jsem ochoten platit, ale vždy za něco zcela konkrétního."

AV: Á, pán ráčí být anarchista. Já jenom připomínám, co se stalo v Torontu jednoho dne r. 1969, když policie v 8:00 vstoupila do stávky: Asi v 11:00 byla vykradena první banka, asi o hodninu později musely být uzavřeny kvůli rabování všechny obchody, do večera byla pak vykradena asi desítka bank, vyrabováno značné množství obchodů a zavražděno několik osob.
07. 11. 2010 | 23:56

Jaromír Šrámek napsal(a):

Antonín Hrbek: Váš příspěvěk 07.11.2010 22:56:23 obsahuje řadu omylů, polopravda a věcně správných leč nepřiléhavých tvrzení. Abych byl konkrétní:

"Žádné zvýšení platu nikoho nedonutilo, aby dělal více, každý to pokládal za ocenění své dosavadní práce."
Tedy neexistuji. Minimálně přelom přes existenční minimum dokáže ovlivnit produktivitu celkem rapidně. Dále zvýšení platu umožní, pokud jde o práci, která dotyčného baví, zvyšovat si kvalifikaci (např. odborné knihy něco stojí).
"Proto je nutné zvyšovat plat jen na základě skutečně zvýšené práce."
Z hlediska nemocnic je to naprosto nepřiléhavé.

"Požadavek zvyšovat plošně plat na 1,5 násobek průměrného platu považuji za naprosto nemravný."
A současný stav, tedy 0.7 průměrného platu se vám zdá mravný? Ač se platy lékařů na 1.5 násobku průměrného platu pohybují ve většině zemí západní Evropy (argument se školným neobstojí - v Německu je to poměrně novinka, je spíše symbolické, ve Francii je symbolické, ve Skandinávii není)? Že by teby byla nemravná Evropa?
"Pokud někdo dostává něco zadarmo, tak si toho neváží a pokládá to za samozřejmost."
Není tomu tak - doporučuji někdy zajít mezi studenty nějaké na naše poměry kvalitní vysoké školy, nejlépe takové, která není "cool" - většina studentů si svého studia váží i bez školného (ejhle, protipříklad).

"Proto je nutné část středoškolského a veškeré vysokoškolské vzdělání tvrdě zpoplatnit."
Viz výše - chybný důsledek z důvodu chybné premisy.

"Nevím proč mám platit vysokoškolské vzdělání někomu, z koho nebudu mít užitek, protože odejde do zahraničí."
Tak především zavedení školného konkrétně na LF vyžene studenty, pokud nedojde k dramatickému zlepšení platů, ještě rychleji, protože za současných podmínek by se lékař zatížený školným dostal do ekonomické pasti.Mírný odchod do zahraničí je příznivý mimo jiné jako jistá reklama na naše vysoké školy a tím i na naši vědu a odbornou kvalitu našich absolventů.
"Pokud si někdo zvolil lékařství a není spokojen se svým příjmem, tak ať se nad tím zamyslí a zkusí něco jiného, kde získá větší plat."
Zapomínáte na zcela legitimní právo se snažit získat vyšší plat cestou nátlaku na vedení. "Chcete mě? Tak ale důstojnou mzdu." Když už jste několikrát označil chování lékařů za nemravné, tak si vás dovolím upozornit, že vaše upírání tohoto práva lékařům není zrovna ukáznou mravní konzistence.

"Každý má možnost soukromě podnikat a být tak svým vlastním pánem."
V medicíně je tato možnost výrazně omezena legislativně i technicky.

"Chtít něco od státu, znamená ve své podstatě okrádat jiné."
Ani náhodou. Naprosto by stačila politická vůle řešit finanční toky ve zdravotnictví tak, aby se omezila korupce a lov politických bodů (operační robot v Ústí n/L nebo onkologie bez onkologů ve Zlíně jsou jen špičkami ledovce) - a bylo by na důstojné platy nejen lékařů, ale i všech dalších neméně důležitých pracovníků.

"Na druhé straně by stát neměl po mně chtít, abych financoval ty ze kterých nic nemám, ale kteří nejvíce řvou.Ať to jsou Cikáni, narkomani, nezaměstnaní, soudcové, politici, učitelé nebo dnes lékaři."
Výborně. Neschopnost domýšlet do detailů a viděl dál než do nejbližší účetní uzávěrky je pro jistý druh lidí typická - jen se na rozdíl od vás obvykle neohánějí pojmy jako morálka. Vážně si neuvědomujete, že i vy, ač se cítíte být asi zcela mimo společnost, máte velký užitek z jakž takž fungující justice, stále se držícího leč upadajícího školství (fungující jen díky několika nadšeným učitelům), zdravotnictví špičkové úrovně (fungující díky otrocké práci zdravotníků) nebo z omezení majetkové trestné činnosti z existenčních pohnutek (nezaměstnaní, narkomani, řada Romů)?
08. 11. 2010 | 00:15

Jaromír Šrámek napsal(a):

Kateřina Lorencová:

Ta paní nemá pravdu ani v podstatě. Základ veškeré manipulace je v tom, že lékaři nechtějí německé platy, ale platy, které by představovaly stejný poměrný díl průměrné mzdy jako je tomu v Německu. Nebo si snad myslíte, že je adekvátní, aby měl lékař před atestací základ cca 70% průměrné mzdy a po atestaci 80% průměrné mzdy?

Fráze s tím, že neznáte chudého lékaře, bych se nebál nazvat hloupou. Ano, např. finanční situace praktických lékařů je poměrně dobrá - protože do oboru se díky nutnosti velkých vstupů na začátku mnoho uchazečů nehlásí, je třeba to nějak "osladit". A pokud někdo zdědil ordinaci po UNZu, pak se s tím veze. Na druhou stranu finanční situace nemocničních lékařů jsem naznačil výše. Ten zdánlivý rozpor mezi tím, co vidíte, a reálnou mzdou je dán především tím, že zdravotnictví je jeden velký podvod - typický nemocniční lékař je v nemocnici dobu, která odpovídá skoro dvojnásobnému úvazku (chybí stovky lékařů, jen díky takovýmto otrockým přesčasům se ještě ve velkém nezavírají nemocnice). A současný ministr to ještě vylepšil, když chce toto zjevné porušování zákoníku práce obejít výslovně povolenou legalizací švarc systému.
08. 11. 2010 | 00:29

ZAM napsal(a):

Luba:
"Samozřejmě je pravda i to, že všichni lidé, studující za minulého režimu VŠ museli být se státostranou konformní.
Museli být vzděláváni v marx-leninismu a proletářském internacionalismu, skládali z toho zkoušky a byli zkoušeni politicky prověřenými známými svých rodičů, také lékařů. Zvláště brňěnská LF tím byla pověstná." Samé výmysly.
08. 11. 2010 | 00:38

Kancelář pro UPnPM napsal(a):

Ateista:
Regulační poplatky jsou příjmem zdravotnického zařízení a jako součást zisku jsou samozřejmě zdaněny.
08. 11. 2010 | 00:50

VL napsal(a):

A takovéto a podobné LŽI, jako píše paní Jeništová, se z médií linou už dobrých 20 let. Že já hlupák jsem jim vůbec kdy věřil.
08. 11. 2010 | 00:55

ZAM napsal(a):

mb:
07.11.2010 22:50:02
Příspěvek Moniky není věcně zcela správný, nemíním ovšem každou nesprávnost korigovat. Proto ani k Vašim nevěcným příspěvkům se nebudu vracet.
08. 11. 2010 | 01:03

skeptický napsal(a):

Při nedávné návštěvě specialisty mne při placení regulačního poplatku doktor ujistil,ač netázán,že to musí odevzdávat pojišťovně.

Asi ta závist ze mne čišela,když jsem tam viděl tu mističku.

Asi měl ze mne strach,považoval mne určitě taky za lékaře.Ríkal jsem mu pane kolego,a když se mne na zkoušku snažil oťukat lékařskou latinou,a ptal se na anamnézu,tak jsem ho ujistil,že to otec dostal až v pozdním věku,jinak já mám paměť dobrou.

Když se mne pak ptal,jestli jsem lékař,tak jsem mu řekl,že medicinu jsmem praktikoval naposled před víc ja půl stoletím,a bylo na něm vidět,že mu to s mým datem narození nějak nevychází.
V Kosmonosech jsem potkal i větší trouby.
08. 11. 2010 | 01:10

max napsal(a):

to autor:

pasáž z vašeho blogu :
Vše, co bych tady chtěl opravdu mimořádně pobouřeně říci, ZA MĚ řekla řada diskutujících pod článkem paní Jeništové, takže je tady jen zopakuji, aby v té diskusi nezanikly:

"Zájmem státu by samozřejmě mělo být to, aby kvalifikovaní daňoví poplatníci zůstávali v zemi, slušně vydělávali a tedy platili vyšší daně. Většinou jsou to zaměstnanci, protože podvodnikatelé a příživnostníci se, až na VÝJIMKY, vyznačují zejména tím, že "optimalizují" své příjmy a daně a pojištění neplatí. Jen to zdravotní a v minimální výši, tomu se nelze vyhnout."

vaše reakce na diskutujícího :

yara ze země krys:

"Prominte - tu pasaz jsem ale nenapsal ja, jen ji cituji z jednoho diskusniho prispevku".

Pane profesore, ujasněte si to prosím a nebuďte alibista.
Občas píšete o něčem, o čem nemáte ani tušení,což je u profesora badatele poněkud chucpe.
Je to přesně naopak - drtivá většina podnikatelů a OSVČ v této zemi daně a nemalé platí,ani to jinak totiž nejde. Odvody z mezd jsou u nás po Francii druhé nejvyšší v EU. Ti,co neplatí,spadají do úplně jiné kategorie (10-ti leté daňové prázdniny pro zahraniční investory, sídla firem mimo ČR, atd.). U nás jsou kontroly FÚ velmi přísné, ti, co píší podobné nesmysly a ti,co je po nich opakují,o tom nemají ani ponětí.
Pletete si dále rovnou daň a stropy na sociálním pojištění ve výši 6ti násobku - ale ty jsou všude v EU a byly zavedeny na základě rozhodnutí ústavního soudu,protože by jinak vznikla ještě větší disproporce v důchodech a odvodech na nich, než je teď. Zavedením progresivní daně z příjmu bychom získali celkem 3-4mld.Kč (nikoli zlomek, jak jste uvedl).
Co se týče zdravotnictví - až někdo konečně najde odvahu optimalizovat počty a strukturu nemocnic, optimalizovat lékovou politiku a investiční náklady, pak je možné řešit platy,protože prostě zbyde na ně více prostředků. Jinak je to sypání peněz (které nejsou) do černé díry.
08. 11. 2010 | 06:52

Ládik!!! napsal(a):

Při nedávné návštěvě zubaře jsem byl nemile překvapen - nechtěl žádné peníze za 2 plomby, ani regulační poplatek. Bylo mi "stydno" - položil jsem u sestry 500, abych měl čisté svědomí.
08. 11. 2010 | 06:58

scallop napsal(a):

Vase citace pani Jenistove
"“V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní..."

Ve vasem predchozim blogu hodotite prezidenty Klause a Havla podle toho, z jak moc burzoazni rodiny pochazeji. Nevim, z jak moc proverene rodiny jste Vy, ale komunisticke manyry mate zazite.

Jinak je to Vas obvykly blog. Neni to promyslena analyza textu pani Janistove, ale spis glosy ve stylu "satiry" od Bubilkove. Bohuzel.
08. 11. 2010 | 07:25

Rumcajs napsal(a):

Nedávno Pafko uváděl, že doktor po 10 letech praxe si domů odnese 35 tisíc měsíčně a přišlo mu to málo. Všichni mí známý, co se živí ve zdravotnictví si žijou dost nadstandardně.

Je fantastický sledovat, jak se státní zaměstnanci najednou dovolávají tržních principů.Nejdřív stávkujou aby je nikdo nevyhodil, pak chtějí definitívum a nakonec jak zavětří nějakej vejvar, berou batůžek a jdou.

Zkrátka typickej levicovej nenažranec.

Stydět byste se měl Vy profesore. Spousta vysokoškolsky vzdělaných lidí s odpovědností za lidské životy bere úplně stejné peníze, nebo dokonce menší a o otročení rozhodně nemluví. Ta snaha dělat z doktorů nadlidi, kteří by měli sedět v nějakém svatostánku a ostatní by jim měli k nohám nosit oběti,ta mi přijde směšná a sprostá.

Vy zkrátka máte poněkud velké oči profesore. Berete za mytí zkumavek 70 tisíc měsíčně a tak Vám 22 hrubého přijde málo, ale realita je jiná. Manka se kolikrát vrací z práce pozdě večer a přitom je někde na 25 hrubého s perspektivou že skončí někde na 30-35 hrubého.
A to si troufám tvrdit, že toho musí umět mnohem víc, než nějakej řezník.
08. 11. 2010 | 07:57

Rumcajs napsal(a):

A jak to chodí v reálu !
Šéf hovoří k zaměstnancům: "Pořád si stěžujete, že je krize, přitom
byste měli být rádi, že máte tento rok o 50 procent vyšší platy."
"Vyšší? Oproti kterému roku?"
"Oproti příštímu."
08. 11. 2010 | 08:09

Marty napsal(a):

Nevím proč se zde srovnává "průměrný nástupní plat lékaře" s "průměrnou hrubou mzdou v ČR". Neměl by být pro alespoň základní korektnost srovnáván nástupní plat s nástupním platem?
08. 11. 2010 | 08:18

Dan napsal(a):

:Rumcajs-Když vy jste ten podnikatel,který se umí sám o sebe dobře postarat,proč to nezařídíte tak,aby Manka nemusela chodit večer pozdě z práce?Udělejte z ní třeba svou personalistku nebo mluvčí.To byste ale musel asi více podnikat a nebýt pořád háknutý na netu v době,kdy ostatní vydělávají peníze..Ale možná je to vaše povolání.V tom případě byste měl poprosit své zaměstnavatele o přídavek.No, a pokud jste zaměstnanec soukromé firmy,potom jste obyčejná vyžírka,co tuneluje svého chlebodárce. Jako váš soukmenovec Neo.
08. 11. 2010 | 08:44

iga napsal(a):

Jaromíre Šrámku

děkuji za odpověď panu Hrbkovi.

Antonín Hrbek

co vy? vystudoval jste střední školu bez školného? Vystudoval jste vysokou školu? Bez školného? Vážíte si svého studia? Připadalo vám studium "zadarmo"? Pracoval jste někdy v zahraničí? Už jste chtěl někdy něco od státu (řekněme veřejné osvětlení případně vzdělání pro děti)? Nepřipadáte si jako zloděj? Stačí, když si odpovíte sám pro sebe.
08. 11. 2010 | 08:47

JC napsal(a):

neurolog,
Pane doktore, nikdo vás nemůže ve svobodné zemi nutit pracovat za "mrzký" peníz jako poddaný.
Co mě překvapuje u "elity" národa je "odborářský" způsob nátlaku a la "děkujeme odcházíme" a to hromadně.
Pouze za moji osobu vám vzkazuji, běžte třeba do řiti.
Ministrovi zdravotnictví bych doporučil zorganizovat na Ukrajině, v Rusku a Bulharsku "náborovou akci" tak jak to udělali Němci u nás.
Nevidím důvod proč by Ukrajinský, Ruský nebo Bulharský lékař měl být poddaným svého režimu.
08. 11. 2010 | 08:49

Drzá zrzka napsal(a):

Jo, za chvíli bude mít povinně každý podnikatel svého státního úředníka, svého tiskového mluvčího, ale doktorů bude nedostatek(tedy kromě Prahy)
08. 11. 2010 | 08:50

iga napsal(a):

Rumcajs
A Manka má tu "odpovědnost za životy"?

Ona to zas taková sranda není. Mně připadá spíš strašný, že mají doktoři tak dlouhé šichty (jestli je to teda pravda). Protože radši bych šla k odpočatému doktorovi s nižším platem než k takovému, co je už 90hodin vkuse v práci. Tomu totiž ani 1,5 násobek platu nezabrání, aby udělal chybu z únavy.

Dále mi připadá podivné operovat s tím průměrným platem. V otázkách platu by se průměr neměr brát v úvahu, protože to je matematická kategorie používaná v oblasti, kde totálně zkresluje realitu. Když už odvíjet plat od platu ostatních, pak by se měl používat medián.
08. 11. 2010 | 08:56

Rumcajs napsal(a):

Dan:

To že si podnikatelé můžou diktovat platy jak se jim zlíbí, to si můžou myslet jenom troubové jako si ty.
Když přišla krize, naprosto automaticky jsme si museli utáhnout opasky na rozdíl od státních vyžirků. Ze 40 zaměstnanců jsme klesli na 15 a Manka si musela hledat práci jinde. Zkrátka těch 15 lidí ji už neuživý, i když je odírám jak to jen jde.

Všem státním povalečům bych rozdal živnosťáky aby viděli, jaký to je, když si za nějakých 250 hodin měsíčně odnesou domů 12 hrubého a žádná stávka na tom nedokáže nic změnit.

JC:

Podepisuju !
08. 11. 2010 | 09:02

Rumcajs napsal(a):

iga:

Dlouhý šichty mají, ale většinu prochrápou.
08. 11. 2010 | 09:07

neo napsal(a):

Každý má právo jít za lepším kam jen chce. To je trh. Nabízíte málo? Jinde dají víc? Je to logický krok nejen lékařů.

Mě zaráží jiná věc.
Drtivá většina odpůrců článku paní Jeništové nyní brebtá o nízkých platech lékařů a sester, ale na straně druhé kritizuje vysoké platy lékařů a hrabání poplatků do kapes.

Tady horují za odchody lékařů a stěhování za prací a na jiných blozích křičí o nesmyslu odchodů a stěhování za prací.

Dále nadávají na to, že trh nefunguje, ale na tabulkové platy ve státním nedají dopustit...

Můj názor vychází čistě z principu, který uznává svobodu volby a zákonitosti trhu. Paní Jeništová se mýlí a lékaři nemohou být nuceni pracovat v podmínkách, které jim nevyhovují.
08. 11. 2010 | 09:10

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! Můj názor ! Vratme se všichni k socialistickému zdravotnictví a bude tady klid ! Ted aby se člověk bál vylézti z domu protože všady natahují jen ruku ! Už mě to fakt sere ! Myslím že mafiánský kapitalismus je daleko horší jak mafiánský socialismus ! Ti papaláši za minulé éry nenadělali lidem tolik škody ! Kapitalismus a peníze jen mrzačí lidem charaktery ! Lidé uvažujte o tom ,vratme se všichni raději k tomu socialismu ,dohlédneme na to aby to šlapalo lepší jak před rokem 1989 ! Kdy jsme byli všichni zblblí a omámení tou pomyslnou svobodou ! Skutečnost ale ukazuje že je vše jinak ! Bude u nás přibývat více slumů více žebráků a bezdomovců , tohle jsme chtěli ? Jak doslouží Havlovy králíkárny tak jsem zvědav co bude dále ! Ted at mudruje pravdoláskovec ! Dal.@
08. 11. 2010 | 09:11

Dan napsal(a):

:Rumcajs-A není příčina spíš v tom,že místo abyste hledal zakázky a zákazníky se věnujete přiblým diskuzím?Vědí to vaši zaměstnanci jak plýtváte časem?A tím je i nakonec sebe vlastně okrádáte?Víte kolik firem možná právě teď potřebuje vaše služby??Když chce mít doktor slušný příjem,slouží navíc spoustu hodin.Zkuste to taky,třeba to není krize ale jen vaše lenost a neschopnost.
08. 11. 2010 | 09:12

milan napsal(a):

Pane profesore, s Vaší reakcí souhlasím. Až na jednu malou výjimku. Nevím, jestli to bylo úplně tak, že mohl jít na medicínu studovat jen člověk podlézající komunistickému režimu, jak tvrdí paní Jeništová, ale vím určitě, že mnoho lidem režim neumožnil studium z politických důvodů. Máme to v rodině. Babička lékařka, děda lékař. Oba tvrdě pracovali a pořídili si vlastní ordinace. Byli to lékaři, kteří denně po ordinančních dobách každý večer objížděli svoje pacienty, kteří nemohli sami přijít do ordinace. Po únoru 1948 obě ordinace zabavené včetně nábytku, lékařského vybavení, které bylo velmi drahé, dluh na lékařské přístroje ovšem museli splácet dál! A obě děti, které se výborně učili a chtěli pokračovat v rodinné lékařské tradici, nebyli připuštěni ani k přijímacím zkouškám. Toto je také pravda, víte. Nicméně s tím hlavním ve Vaší reakci, tj. reakci na nesmyslné odsuzování lékařů ze strany paní Jeništové souhlasím.
08. 11. 2010 | 09:18

Rumcajs napsal(a):

Dan:

Zaměstnancům může být úplně upr..., co já dělám. Ty když si domluvíš nějakou práci s řemeslníkem, tak mu skládáš účty z toho, co zrovna děláš, zatímco on ti doma pokládá lino nebo montuje kuchyňskou linku ?
08. 11. 2010 | 09:18

Drzá zrzka napsal(a):

Před rokem 1989 se kšeftovalo s nedostatkovým zbožím. Dnes se obchoduje s nedostakovými službami. Nedostatková služba číslo jedna je, jak co nejvíc podojit stát (EU, kraj, město). Však on už to někdo zaplatí.
08. 11. 2010 | 09:33

Dan napsal(a):

Pane Rumcajs,to máte pravdu.Když mi řemeslník něco za peníze odvádí,já jen kontroluji a potom platím.Ale ten řemeslník si tu zakázku musí sjednat, provést a vyinkasovat.Z toho mi plyne,že vy jste mizerný řemeslník.Místo shánění zakázek jen melete,jak stát i vás socky přivádějí ke krachu.A o krizi mi nemluvte.Já potřebuju dostavět halu,cca za 6 mil.Na domluvenou schůzku obchodní ředitel dodavatele nepřišel.Čekali ho 4 lidé,prý zapoměl.U druhé firmy mi rovněž obchodní ředitel slíbil návštěvu.Už jsem o něm neslyšel.Nebyla to nakonec vaše firma?
08. 11. 2010 | 09:34

Viola napsal(a):

Mě by zajímalo

na co doktor potřebuje peníze, když musí být stále v nemocnici, nebo musí studovat. Vždyť nemá čas ty peníze utratit, ani oblečení si nemusí kupovat, nebo dnes už musí? A i kdyby si trochu toho času utrhnul, tak co by s těma penězma dělal? Vždyť je to člověk jako každý jiný, má snad nějaké zvláštní potřeby, co jiný člověk nemá?
08. 11. 2010 | 09:39

Rumcajs napsal(a):

Dan:

To je zajímavý.
A mě tady obden brečí výrobci hal, jestli pro ně nemám nějakou práci.

Čím to, že k Vám se nikdo nehrne ?
08. 11. 2010 | 09:42

Dan napsal(a):

Rumcajs-No,protože asi všichni diskutují na Aktualne.cz, a zakázky nehledají, stejně jako vy.Já si dodavatele určitě seženu.Jen jsem tu zakázku nabídl firmám v nejbližším okolí.Asi krizi nemají a zakázka je pro ně moc malá a nezajímavá.Jen ten přístup je podivný.
08. 11. 2010 | 10:09

Pocestny napsal(a):

Tohle je naprostá báseň!
Cvičebnice Lobotomické diskuse pro pokročilé on line!

Jo, počalo to v biskupské residenci, Jeništová se poněkud odkopala, ten "duševní flatus" by byl spíše hoden některé z místních Aniček Bordelářek s rudou září nad hlavou.

Byl by to jen zoufalý výkřik, kterého se ženy dopouštějí, když neví kudy kam, když jim emoce vykypí přes úsudek....

Ale pak se najde vzteklý lobotomik, který se zase potřebuje zvýraznit...
Tak vypreparuje z textu těch svých "několik vět", aby to celé zkroutil po svém.

Je z toho Manifest pivního myšlení o medicíně, který dá dobrý fundament k naprosto lobotomické diskusi.

Je z toho Gambrinus liga... Deset milionů lidových trenérů tu od hrnku školí pár zoufalých, kteří se zde snaží něco vysvětlit, anžto jsou v oboru.

Kaleidoskop duší, které nic neví, ale mají na vše názor, které svou ubohost duševní a lidskou venčí se zápalem a v hrdé pýše ignoranta.

Zase je to takové pěkné bojovné patlání všeho možného do sebe.
Pruzení jest pak účelem.

Jediné, co se tu zase ventiluje, je frustrace a negativita.

Potěším těch pár zbylých rozumově pozůstalých "po Vendovi",

mně se to líbí, ti, kdo si balí kufry, jsou proletáři erárkapitálistického podnikání s erárními prostředky.
Medikl má jednu výhodu, on tu svou živnost může provozovat kdekoliv na světě. Proč by mladí nejeli vydělat na rodinu tam, kde jim za tu celodenní rotyku aspoň zaplatí.
Zdejší panoptikum Husákových presenilů nechápe, že i mladí se neradi cítí jako nedůstojní vazalové systému.
To, že "hlasují nohama", je jedině správné.
Kecy o tom, co do nich vlast vrazila, jsou jen bolševickým plantáním z cesty. Školné je fuj, tak držte pece, souzi.

Ony by na ně prachy byly, kdyby zbyly, ale nejsou, protože jsou vázány ve všech těch ráthovinách a šnajdrovinách, které se dějí.

Ono je to v eráru stále stejné, v čele starší bolševik, mladí talenti na cestě do emigrace.
Jinak, platí pravidlo "Balkán", neboli, kdo v tom jede těch posledních dvacet let, ruce čisté nemá. Hořejšího generace ¨po dvaceti letech dokazuje, že jí vždy a ve všem šlo jen o prachy, posice a lebensniveau.
Generace "taxikářů v bílém plášti" aneb "obálečka neurazí".

Poté, co byly opratě odebrány rudým tupounům, vzřádily se ve socialistickém českém zdravotnictví ti, kdo v tom "vždy uměli chodit".

Takže to není o bolševikovi, ale o tom malém arogantním chrapounovi v české dušičce. O morální nekromancii tamtéž.

Česká medicína je také armáda - bordel je v ní, jako v té modré, poměry a pravidla jako v té zelené. Jsme národem lampasáků a platfusáků, zde je názorně vidět, kdo je kdo.

Místní dojmy, že "se jim to stejně nepodaří", jsou k smíchu. Je to jen spílání beznohého kolem běžícím marathoncům.
Kdo nehraje, nevyhraje!
Kdo se bojí, se..e v síni!

Hořejšímu nelze než pogratulovat k Dalimírovi,
to se dva sešli...u Kolína..
Pane, pojďte si Xrát (souhlásku doplňte dle vlastního úsudku)

Bravo!
08. 11. 2010 | 10:11

buldatra napsal(a):

Zcela souhlasím s paní Monikou a to se mi věru nestává často.
A nick JC to napsal také výstižně. Není co dodat.

Každý státní zaměstnanec má možnost postavit se na své vlastní nohy a všem vůkol dokázat, jaký je borec.
08. 11. 2010 | 10:13

Rumcajs napsal(a):

Dan:

To si nemyslím, že všichni brouzdaj na inernetu.
Já to mám o něco jednodušší, páč tu dělá celá rodina, mimo Manky (tedy asi dalších 6 lidí) a já mám na starost konstrukci takže tohle mám jako relax, když nevím jak dál.

Pak si přečtu třeba Dalimíra, což mi dodá dalších sil, páč si řeknu, že na světě jsou ještě větší blbci jak Rumcajs a jedu dál.
08. 11. 2010 | 10:25

vaclavhorejsi napsal(a):

Pocestny:

Diky, jen malokdo pod mym clankem zvola "bravo!"
A to jeste kdybych nebyl lobotomik a Husakuv presenil, to byste koukal na ty literarni vykony...

..
08. 11. 2010 | 10:35

Arnie napsal(a):

Výborně napsaný blog, díky.
(Příspěvky ala Luba nakonec stanovisko ve prospěch lékařů jen podpoří, protože taková ubohost ducha a vyjadřování je bezpochyby patologická.)
to Neurolog: z příspěvku ala Luba si nenechte zkazit náladu, pacientů tohoto typu budete mít v ordinaci určitě víc.
08. 11. 2010 | 10:36

Cech napsal(a):

Nevím,nevím diskuse je zde o názoru paní Ivany Jeništové,bohužel to není v jejím případě tak jednoduché.
Názor který prezentovala paní Jeništová je zřejmě i názorem církevních špiček.Zřejmě proto ta bouřlivá reakce na její článek.
Pakliže její článek je pouze jedním z mnoha které vychází v katolického týdeníku potom si těžko dovedu představit co vše je možné v tomto týdeníku o lékařích napsat.
Proto nevím, zdali je to na omluvu nebo na něco jiného.
08. 11. 2010 | 10:40

SuP napsal(a):

Jo profesore -
Taky se vám tak líbilo to jejich heslo - "Náš exodus-Váš exitus"..?
Myslíte, že paní Jeništová ho přehlédla?
08. 11. 2010 | 10:43

skeptický napsal(a):

Viola

Ohledně co s penězi,doktoři to mají ošetřeno tím,že mívají manželky.
Dneska už si zdravotní sestry neberou,holky je nechtějí.
08. 11. 2010 | 10:56

Rumklan napsal(a):

Rumcajs:
...a já mám na starost konstrukci takže tohle mám jako relax, když nevím jak dál.
Váte, že takových je nás více? Práci u počítače musíte prolínat minutových odreagováním. Co byste doporučil pro jinou "relax"? Nalezlo jsem mnoho levicových b-bců a už mě to začíná příšerně sr... Navíc pan Stejskal má poslední dobou velmi špatnou pověst. Každý slušný člověk mu odmítá sem psát.
08. 11. 2010 | 11:05

Viola napsal(a):

skeptický

a lékařky mají muže?
08. 11. 2010 | 11:12

Luba napsal(a):

Arnie,
Vy mi tedy přejete pěkné věci! :)

Než se stát pacientem zdejší "neuroložky", raději vyskočím z okna nemocničního pokoje v naději, že je to aspoň sedmé patro.

Jako mnoho Vám podobných troubů evidentně špatně rozlišujete mezi psychiatrií a neurologií, a blázen je pro Vás psychiatr, nikoli psychotik.

Příště raději svěřte cvoka, jako jsem já, do péče lékaře, který je k tomu kompetentní - tedy do péče psychiatra.
Jen nééé "neurologa", prosím!
08. 11. 2010 | 11:15

karkulka napsal(a):

Jsem zvědavá, kolik těch nespokojených a rozhořčených přijde 17.11. na Palackého náměstí vyjádřit svou vůli... Kolik jich vstoupí do časově neomezené generální stávky vyhlášené od 18.11... Kecat, to umíme, ale skutek?
08. 11. 2010 | 11:18

Koleda napsal(a):

Jedno je jisto, paní Jeništová napsala hloupost.
Na druhé straně, možná, že exodus části lékařů ukáže, že potřebujeme o 1/3 nemocnic a tedy i lékařů, sester a ostatního personálu méně. Soudím podle rozsahu sítí nemocnic v západní Evropě.
08. 11. 2010 | 11:25

Tenco napsal(a):

karkulka
Co má být výstupem těch akcí ?
Tedy jaké formulace požadavků ?
08. 11. 2010 | 11:29

buldatra napsal(a):

paní Violo,

já znám jednu, která má už třetího.
08. 11. 2010 | 11:34

Rumcajs napsal(a):

Rumklan:

Václava mám nejradši, tomu žádnej nestačí! Václava mám nejradši - protože je kus!
08. 11. 2010 | 11:41

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Zase si to trefil na komoru.
08. 11. 2010 | 11:42

zdenek napsal(a):

Trochu mi vadí ty řeči o odpovědnosti za životy.Zde je to podle mého názoru obdobné,jako s odpovědností politiků,či ještě lépe ekonomů ČNB.Vypadá to,jako by za špatný průběh či smrt pacientů v průběhu léčby byl někdo stíhán,nebo do konce života trpěl psychickou poruchou(pravidelně).To se stává,někdy je situace holt tak špatná,že se už nedá nic dělat,někdy se chybička vloudí,ale to ví jen lékař či tým sám nejlépe,ale s tím se budou jen těžko komukoliv svěřovat.Mně když uhynulo první tele,taky jsem týden nespal.U těch dalších už to bylo lehčí.Ne že by mi to bylo jedno,ale pochopil jsem,že nejsem neomylný.Hádám,že v medicíně to bude podobně.
Více by mne zajímalo,proč Vás pane Hořejší nezajímá více naprosto nepochopitelná kauza světoznámého operatéra Adamce více než bláboly jakési ženštiny.A vůbec,o tomto možném emigrantovi a ztrátě pro nás,pacienty,nejeví obec lékařská a už vůbec ne strejda ministr mediálně žádný zájem.Možná,že je pan Adamec nesnesitelný,či jinak svému okolí nepříjemný,ale až bude někomu z nás ouvej,čerta starého na tom bude záležet.A myslím,že za hranicemi potíže s platem,či zaměstnatelností mít rozhodně nebude.A kolegové lékaři mlčí.Že by závist?Nebo lhostejnost?Nikdo se neptá,proč na toto místo vypisuje jakýsi doktor výběrové řízení.Počítám,že lékař,který vypisuje toto řízení bude asi co se týče medicíny někde úplně jinde než možný uchazeč o tento post.Jinak si myslím,že pro absolventy medicíny je nejperspektivnější politická kariera,jak to myslím ukazuje praxe.Vzděláním a inteligencí lékaři vedou,bezcharakterností,chamtivostí a úskočností úspěšně konkurují právníkům a plat je, zdá se,solidní.Jinak by se jich tam tolik necpalo a nezůstávalo.Odpovědnost stejná jako v medicíně(kolik si jí kdo připustí).Takže mladí medici vyprdněte se na Západ.Na východě může být také skvěle.
08. 11. 2010 | 12:10

Dalimír napsal(a):

Dobrý Den pane Pocestný Vy ještě žijete ? Měl jsem již vážné obavy o Vás když tak stále běháte po světě ! Už jste zde tůze chyběl ! Jako šéf zeměkoule by jste se měl zde více angažovat ! Je to potřeba otevírat lidem více oči ! A vidíte i pan prof.měl s toho radost a hned na Vás reagoval ! Myslíte si nebo doufáte v to že se dá někdy docílit toho aby byl člověk lepší a lepší ,hlavně poučitelný ??? Dal.@
08. 11. 2010 | 12:11

pacientka napsal(a):

navrhuji zrušit církev a peníze dát doktorům!
08. 11. 2010 | 12:17

skeptický napsal(a):

Viola
Někdy se to povede.Ještě jsem neviděl jednu,kterou bych chtěl mít doma.
08. 11. 2010 | 12:17

Viola napsal(a):

skeptický

vy byste nechtěl mít doma lékařku? Proč?
08. 11. 2010 | 12:38

Viola napsal(a):

pacientko

a já se ptám a nedostávám odpověď, nač budou ty peníze doktoři potřebovat? Pan Skeptický mi řekl, že pro své ženy, to mají lékaři tak náročné ženy, které potřebují moc a moc peněz?
08. 11. 2010 | 12:40

Michal Macek napsal(a):

ja bych k tomu je rekl ze doktori blafujou - protoye neni kam jit!uz sme bohuzel v vsem dobrem a i spatnem dohnali tzv "zapadni zeme" a to znamena ze nebudou mit praci tam plcenou zejak zazracne vic.dostanou prakticky to same co tady (tzn pokud dostanoyu napr v anglii vic znamena to ze tam ale takz mnohem vic stoji zivotni naklady - najem atd - takze si stejne nepomuzou).takze je sice hezke ze hrozi ale zjisti ze je jeinde taky chleba o dvou kurkach a tak bych to nevidel tragicky - nejdele za par let sou zatky jako na koni....
08. 11. 2010 | 12:51

iga napsal(a):

Violo

to je snad jejich věc, treba si je budou chtít cpát do štrozoků, pojedou do Afriky na černošky anebo to dají do kasičky v kostele. Nevím, proč by to mělo být důležité. Co děláte s penězma vy, když jste tak zvědavá na ostatní?
08. 11. 2010 | 12:54

iga napsal(a):

Nazdar Macku

primř z očního v Motole, kde dělají unikátní operace dětem, mi minulý týden řekl, že oddělení se mu rozpadá neb mu odešli čtyři lékaři. A ne že absolventi, ale operatéři, takže já to zas tak na háku nemám. Pár let je dlouhá doba...
08. 11. 2010 | 12:57

pacientka napsal(a):

Viola

mzda jsou peníze potřebné na obnovu pracovní síly.

a ta pracovní síla je u doktorů hodně drahá a potřebuje se dobře obnovovat. Nebo snad ne?

Doktora navíc potřebuje každý, ale paní Jeništovou jen velmi úzká skupinka.

No a práci uvedené paní může dělat každý, ale lékaře ne. Lékařem se navíc člověk musí narodit, ne jen to vystudovat.
Vystudovat se dá leda tak na Cvacha.
Nejcennější, co člověk má, je jistě jeho zdraví, proto by lékařství mělo být prestižní a nejlépe placené povolání.

A z enthusiasmu a zadarmo by naopak měla svoji živnost provozovat uvedená paní.
A Skeptický je zde známý misogyn, nač se s ním přít.
08. 11. 2010 | 12:58

Rumcajs napsal(a):

Zde představy LO:

Průměrný plat lékaře v nemocnici by podle lékařských odborů měl ze 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, tedy trojnásobek průměrného platu v zemi, a to za základní pracovní dobu.

Zde odkaz:

http://www.zdn.cz/denni-zpr...
08. 11. 2010 | 13:00

iga napsal(a):

Pacientka

Skeptický je pouze selektivní misogyn:-)
08. 11. 2010 | 13:10

iga napsal(a):

Pacientka

Skeptický je pouze selektivní misogyn:-)

Rumcajs

Aco z toho má vyplývat?
08. 11. 2010 | 13:14

ZAM napsal(a):

Pocestny:
Omyl, u Kolína se setkal Dalimír s Rumcajsem.
08. 11. 2010 | 13:14

gaia napsal(a):

iga

no dost selektivní, že když se řekne doktor, tak si představí chlapa s utrácivou manželkou.

To si hned žena o něm myslí své
08. 11. 2010 | 13:15

Rumcajs napsal(a):

iga:

Že jsou nenažraný !
08. 11. 2010 | 13:18

ZAM napsal(a):

Michal Macek:
"ja bych k tomu je rekl ze doktori blafujou - protoye neni kam jit!" Mýlíte se, v západní Evropě se začala nekompromisně uplatňovat směrnice o pracovní době a lékaři již nesmějí pracovat o třetinu déle, jak tam bylo a tady je zvykem.
08. 11. 2010 | 13:20

buldatra napsal(a):

Tak mě napadá, co se stane, když odejdou za lepším popeláři?
08. 11. 2010 | 13:24

ZAM napsal(a):

Rumcajs:
"Průměrný plat lékaře v nemocnici by podle lékařských odborů měl ze 45.000 až 50.000 stoupnout na 70.800 korun, tedy trojnásobek průměrného platu v zemi, a to za základní pracovní dobu"
A tato věta Vám nestála za okopírování?
"Dosud si lékaři navyšují platy přesčasy, které tvoří polovinu jejich příjmu. "
Jste tak podlý nebo jenom nechápavý?
08. 11. 2010 | 13:24

Rumcajs napsal(a):

ZAM:

Co na tom nechápeš chytrolíne ? Chtěj 70 800 za normální pracovní dobu.

Co v tom hledáš za kouzla ?
08. 11. 2010 | 13:30

Rumcajs napsal(a):

Když tržní princip tak tržní princip.

Žádné dotazy na odbory,žádné kvóty atd...provést nábor v Rumunku, Ukrajině,Indii... a naprosto se neohlížet na to, jestli tuzemský lékař pak sežene práci.
08. 11. 2010 | 13:33

iga napsal(a):

Rumcajs

já tomu rozumím tak, že teď mají ty prachy s přesčasem a hrubý - takže žádná sláva. A ten odborářský požadavek beru s rezervou, aby mohli vyjednávat, ale nenažranost mi z toho nevyplývá. Takhle kdybychom se bavili o soudcích, to by byla jiná...

Ale co se týká profesorova článku, tak jako reakce na výpotek paní Jeništové je ještě dost při zdi:-)
08. 11. 2010 | 13:33

gaia napsal(a):

Rumcajs

to zas dnes pravicově perlíte.

Když evropské ceny, tak proč ne evropské platy?

A lékaři se opravdu mohou chovat tržně.

To spíš ta paní Jeništová je mimo, ta se tržně chovat samozzřejmě nemůže, neb by se provalilo, že je naprosto nepotřebná, tak aspoň závidí a plive jed.
Mně na rozdíl od Vás ten plat pro doktory nepřipadá zas tak vysoký a hlavně ja tam také ten podmiňovací způsob, takže vše bude nakonec jinak.
08. 11. 2010 | 13:38

Rumcajs napsal(a):

iga:

Ve vztahu k ostatním občanům je to nehorázný požadavek. A s těmi soudci to sedí taky.
08. 11. 2010 | 13:40

Rumcajs napsal(a):

Promiň holka ... gaia
08. 11. 2010 | 13:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Rumcajs
tedy je ani ne tak blbý jako podlý. Ti odcházející berou za normální pracovní dobu 17 500.-Kč brutto, další - pokud nějaké další je - za práci přesčas.
Chtít za normální pracovní dobu 70 tisíc měsíčně je u lékařů pdole Vás nenažranost??!
08. 11. 2010 | 13:47

Rumcajs napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Jo !
08. 11. 2010 | 13:49

Enkidu napsal(a):

Přece jen bych něco dodal, k té nesmyslné představě, že do ČR půjdou lékaři z Ukrajiny nebo Rumunska apod. Tohle byl nápad Julínka, dokonce tam se Šnajdrem jeli podívat se na situaci (konkrétně do Rumunska a Bulharska). Pochopitelně se jim vysmáli, rumunští lékaři míří do Francie, Bulharští do VB a Španělska. Ti, co zůstávají, mají s úplatky větší peníze než by měli zde. Výsledek náborové akce - ani jeden lékař, který by přišel spasit české zdravotnictví. I turečtí doktoři v nemocnicích mají 5násobek průměrné mzdy. Takže pokud si myslíte, že jde pouze o ekonomickou turistiku lékařů, velice se mýlíte...
08. 11. 2010 | 13:50

skeptický napsal(a):

Na blbou otázku blbá odpověď.Úvahy na co někdo potřebuje peníze řadím vedle těch,co bych udělal,kdybych vyhrál ve śportce.
Je tu národním športem koukat druhému do talíře,potažmo do huby.

Když jsme u toho,každý začátek je těžký,ale když vylezou ze školy,tak to nejsou doktoři ale embrya s titulem,ale zato namyšlený.Nedávno jsem na jednoho kápl,co neměl smysl pro humor,a hnedle usoudil,že budu asi blbý,a vysvětloval mi něco,co už jsem dávno zapomněl,ještě než on byl na světě.

Ale jestli si myslí,že na někoho venku čekají,dostanou zezačátku kapky.Odejde tak jeden z deseti,a ti ,co už něco umějí se uživí i tady.

Od doktorů dál-sice bych tu bez chirurgů už dávno nebyl,ale je mezi nimi svoloč jako všude jinde.

Když si nevědí rady,tak prý nekouřit!
Teď jsem se dočetl,že podle nové teorie je arterioskleroza bakteriálního původu a infekční.

Další rána válečným štváčům.Umírá jim na to každej druhej,léčí to padesát let stejně jak vzteklí,a není jim divné,že to nejde.

A jsem známý missofil,a velmi selektivní.

Doktor Honzák tu někoho odhadoval na diagnosu 70.1

Je to mírná mentální retardace,nebo chronický zánět rodidel? Maj v tom bordel.No,každý myslí něčím jiným...

Kdysi jsme měli záchranku doma,a z paní doktorky táhlo něco dobrého.Takovým je nejlíp v politice.
08. 11. 2010 | 14:02

gaia napsal(a):

Rumcajs

z Rumcajse dnes levicový rovnostář
08. 11. 2010 | 14:08

gaia napsal(a):

skeptický

já znám jen dg. 307 je to měsíční šílenství
08. 11. 2010 | 14:10

skeptický napsal(a):

Ono část problému je ta,že špitály si drží schopné doktory,a ti vidí,že ty slípky co sedí na ounzu,kterým se říká údržbářky,berou těch sedmdesát.

A kšeftují,zkoušejí na pacientech léky,a přemlouvají k přestupu k jiným pojišťovnám.

A když jdou do penze,tak tu živnost prodají i s klientelou.

Za komoušů taková zapojená doktorka píchala jako primářka anestezioložka pacientům na sále 40 let oblbovačky,a když ji v devadesátém vylili,jde léčit lidi.
08. 11. 2010 | 14:15

Martin napsal(a):

Souhlasim s Vami, nazory pani autorky povazuji za zcela mimo misu. Na druhe strane musim priznat, ze Vas prispevek me nicim neobohatil (to, ze bloguji lide s veru podivnymi nazory, me ani Vas jiste neprekvapuje - a z globalniho hlediska je to dokonce dokonce zadouci.)
08. 11. 2010 | 14:21

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Musíš holka rozlišovat. Jestli vypěstuju pytel brambor a my dva se dohodnene, že mi za něj dáš 100 tisíc, je to jen naše věc. Jestli to ale proběhne tak, že stát ode mě ten pytel brambor vykoupí a tobě ho prodá za 100 tisíc, je to špatně .

Kdyby doktoři byli soukromě a neměli za prdelí stát,tak by jim sakra spadl hřebínek.
08. 11. 2010 | 14:29

iga napsal(a):

Rumcajs

tak to si právě nemyslím. Kdyby NÁM nestál za prdelí stát, tak si u doktorů neškrtnem. Tedy alespoň u těch, kteří něco umí, vyplňovat papíry nebo smontovat kolo, to se naučí každej, ale operovat oči to už je jiný kafe, a ty očaři o kterých vím já neměli v Motele se službama ani těch 50tis hrubýho...
08. 11. 2010 | 14:33

skeptický napsal(a):

Iga
U orgánů,které jsou v těle zdvojené je nižší plat zdůvodněn.Když se něco nepovede,zbývá ještě jeden.
08. 11. 2010 | 14:36

Rumcajs napsal(a):

iga:

On ten doktor musí taky z něčeho žít. A těch boháčů zase není tolik. Tak by se musel hold přizpůsobit realitě.
08. 11. 2010 | 14:41

gaia napsal(a):

Rumcajs

doktorů bude vždy nedostatek vzhledem k náročnému studiu a povaze práce, na kterou nemá každý žaludek.

A pokud zrovna Vy pořád propagujete trh, tak když bude něčeho málo, tak to bude drahé a doktoři si skutečně mohou diktovat.

Samozřejmě k některým by lidé nešli ani zadarmo, ale to je jiná věc.
08. 11. 2010 | 14:52

hoven napsal(a):

mějte rozum, paní jeništová
mějte rozum, všechno přebolí
k mužskýmu se ženská nezachová
odpuste mu přece paní jeništová.
at to bylo cokoliv
08. 11. 2010 | 14:55

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Jak jsem psal. Doktoři si mohou diktovat jen díky státu. Stát si pro sebe usurpuje čím dál větší koláč ekonomiky a pravomocí. Toho zdatně využívají odboráři ke své vykořisťovatelské taktice. Taky všude stávkujou a vydíraj především státní zaměstnanci.

Kdyby se vše rozsekalo na soukromé společnosti, které si vzájemě konkurují, nikdy by si doktoři nemohli diktovat.
08. 11. 2010 | 15:04

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

"Kdyby se vše rozsekalo na soukromé společnosti, které si vzájemě konkurují, nikdy by si doktoři nemohli diktovat."

No jiste - proto taky v Americe, kde to takhle funguje, berou doktori podstatne mene nez ti nasi zpovykani se statem za zady...

..
08. 11. 2010 | 15:08

Viola napsal(a):

skeptický

a víte, že jsem o tom nedávno také přemýšlela, že je arterioskleroza bakteriálního původu a infekční.
08. 11. 2010 | 15:09

mb napsal(a):

Jaromír Šrámek napsal(a):
Kateřina Lorencová:

Ta paní nemá pravdu ani v podstatě. Základ veškeré manipulace je v tom, že lékaři nechtějí německé platy, ale platy, které by představovaly stejný poměrný díl průměrné mzdy jako je tomu v Německu. Nebo si snad myslíte, že je adekvátní, aby měl lékař před atestací základ cca 70% průměrné mzdy a po atestaci 80% průměrné mzdy?

kolik procent průměrné mzdy má brát začínající a kolik pokročilý učitel ... ?
08. 11. 2010 | 15:16

Antonín Hrbek napsal(a):

Panu Jaromíru Šrámkovi a dalším.

Za mou dlouholetou praxi jsem nějak nepozoroval, že by zvýšení platu někoho přinutilo k vyšším výkonům. A dát někomu vyšší plat (aby si mohl koupit odborné knihy), pokládám za vyhozené peníze. Za první republiky se věc řešila takto - Dávají ti někde vyšší plat? Když tě potřebujeme, dáme ti stejný, když tě nepotřebujeme, můžeš jít. A fungovalo to.

Platovou otázku pokládám za zcela individuální a ne kolektivní. Přehlédl jste u mne asi slovo "plošně". Nejsem proti zvyšování platu těm,kteří si to zaslouží, třeba i na trojnásobek. Ale plošně znamená přidávat i těm, kteří si to naprosto nezaslouží.To považuji za nemravné.

Vysokoškolské vzdělání je investicí do budoucna, jako každá jiná.Proto by pro něj měla platit stejná pravidla. Mně třeba investice do zlata nikdo nehradí. To pochopili již komunisté, kteří oprávněně požadovali uhradit při odchodu do ciziny část nákladů na studia. Teˇje módou vystudovat u nás za peníze daňových poplatníků a pak odejít do ciziny. Školné by tomu částečně odpomohlo.

Jak jsem již výše uvedl, každý za svou osobu má právo se snažit získat větší plat. Jenže platí zákon nabídky a poptávky. Když něco nebo někoho nepotřebuji, proč bych za to měl platit. Jen tak mimochodem - ekonomů, lékařů a policajtů máme, ve srovnání s jinými zeměmi, velký nadbytek. Jenom jejich pracovní výkony jsou podstatně nižší.To pozná každý, kdo měl příležitost pobývat v cizině.

Nevím proč pochybujete o právo každého změnit své povolání, když mu někde nekvete štěstí? Množství soukromých lékařů a nemocnic mne nepřesvědčuje o tom, že legislativní i technické překážka jsou nepřekonatelné. Ale nakonec přece nikdo není nucen se medicinou živit!

Za tézí, že když někdo chce něco navíc od státu než má, tak v podstatě okrádá ostatní, kterým je to nutno vzít, si plně stojím. Problémem je to, že o rozdělení mých daní nerozhoduji já, ale korumpovaní politici. Jsem zastáncem tzv. sociální smlouvy, že se se státem dohodnu kolik mu budu platit a co on mně bude poskytovat.Jenomže transparentní rozpočtové určení mých daní, není právě v módě. A já jsem zákony nucen odvádět, aniž bych věděl na co a kolik konkrétně.
V civilizovaných zemích je příklad zvykem, že řada věcí, o kterých dnes rozhoduje "stát" se řeší na podstatně nižších úrovních. Jsem například ochoten platit na místní základní školu, místní nemocnici, místní justici, místní policii, třeba i místní politiky, atd., protože vím, že je mohu potřebovat, nebo protože jsem solidární se svými spoluobčany. A jsem i schopen kontrolovat, na jaké úrovni služby poskytují.

Ale skutečně nejsem ochoten podporovat narkomany, Cikány a nefachčenky. Jestli Vy ano, je to Vaše osobní věc, ale dělejte to v rámci charity a nechtějte na to mé peníze.
08. 11. 2010 | 15:17

mb napsal(a):

pozdrav pocestnému lobotomikovi ... bylo tu bez vás smutno ...

Zde si pocestný ve dvou větách protiřečí :

Kecy o tom, co do nich vlast vrazila, jsou jen bolševickým plantáním z cesty. Školné je fuj, tak držte pece, souzi.
ta vlast do nich SKUTEČNĚ VRAZILA ...nevrazí li vlast ... a skutečně nemusí ... a budou li si medici hradit vzdělání v celém rozsahu .... není moci která by je udržela doma ( byť jen z morálního / závazného hlediska .... ke kterému se zřejmě chtěla přiblížit madam jeništová, jež však neomylně minula njn )
08. 11. 2010 | 15:19

Rumcajs napsal(a):

Ale profesore:

Copak doktoři v Americe jsou jedinný, kdo bere víc jak tady ?

A kromě toho, americké zdravotnictví není zrovna vzor liberalismu. Co jsem měl tu čest číst, tak tam díky povinnému členství v LK dochází k monopolizaci.
08. 11. 2010 | 15:21

hoven napsal(a):

všichni několik let vědí, že zdravotnictví netrpí nedostatkem peněz, ale zpusobem a efektivitou jejich utrácení. to přiznávali dokonce i ministři sociální demokracie, takže to opravdu musí hodně špatný, když si socani přestanou lhát. ale zatím nikdo neměl odvahu to zdravotnictví reformovat, kromě julinka, který ale zase neměl sílu to prosadit v parlamentu protože oranžoví komunisti proti němu nasadili takovou hysterickou kampan, že prostě neměl šanci. snad konečně tahle kolaice, která má 118 poslanců to prosadí, navzdory kvičení rudých a oranžovích komunistů a odborů. někdo to už musí konečně udělat.
08. 11. 2010 | 15:21

skeptický napsal(a):

Viola
Psali to na aktuálně.Svět je malej.
08. 11. 2010 | 15:22

Viola napsal(a):

igo,

kam dávat peníze je pro celkovou ekonomiku docela zásadní. Když by je jeden (spíše nejeden) cpal do štrožoku, tak by se musely tisknout, nebo právě vytvářet ty virtuální, jak o tom někteří ekonomové píšou. Na obnovu sil není třeba peněz, stačí si lehnout a spát, spánek léči nejlépe ze všeho, vždyť jej lékaři sami používají pro své pacienty. Pokud někdo trpí nespavostí, tak léky na nespavost zas nejsou tak drahé. Lékař by se neměl vysilovat někde v Africe, nebo někde s ženštinami, nebo unavovat a vyčerpávat chozením po horách (ale to také nestojí tolik, jen co lístek na vlak tam a zpátky). :-)
Já se ptám, nač potřebují lékaři tolik peněz, když je nemají čas utratit?
08. 11. 2010 | 15:26

santawizard napsal(a):

já si myslím,že chyba je v tabákovém novinářství!!!!Judři a mudři si nechcou rozumět.Kouřit lépe a méně nebo hůře a více ,aktivně či pasivně,co to je?Celý svět kouří hůře a více ,aby se jim to ,jak se říká zprotivilo,ale ve skutečnosti to jenom zvyšuje toleranci k větší a větší dávce.I jedinci,kteří chcou kouřit lépe a méně jsou závislí na morální podpoře ,aby byli soběstační,ale ta se často zneužívá ,jenom aby celý svět dokolečka kouřil hůře a více jako před tím.Tento zlozvyk se potom dostává do tabákového novinářství atd.v polemice ,kde se předsevzetí a odhodlání sabotážuje .Lidé sami sobě a mezi sebou neumí dodržovat kontrakt či smlouvu s bohem ,aby měli silnou vůli !!!Toto je velké břemeno,protože optimální dávka a maximální výkon v práci a rekreaci člověka nikdy není splněn!!!Naopak to vytváří zmetky.Judři a mudři mají zbytečně hodně práce a nestačí všechno stihnout jak se sluší a patří!!!
08. 11. 2010 | 15:28

Viola napsal(a):

skeptický

já jsem to na aktuálně nečetla, jen jsem chodila mezi ty nemocné a najednou z ničeho nic, mě začala bolet pata, tak jsem o tom trochu meditovala. :-)
08. 11. 2010 | 15:28

skeptický napsal(a):

Viola
To zní patologicky.U mne to také začalo patou.Na to zabírá jedině roentgen.Meditaci já říkám přemítání.Obvykle nad svými četnými ctnostmi.
08. 11. 2010 | 15:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hrbek,

s tím školným zcela souhlasím, ale měl by jste si uvědomit jednu věc. Jsou určité obory, které jsou opravdu elitní, protože vyžadují léta studia i mít něco v hlavě. Tedy mít tam toho docela hodně.

Medicína je jedním z nich. Snad mě nebudete mít za chvástala, když řeknu, že jaderné inženýrství s řešením transportu neutronů k nim patří též. Než to zvládnete na produktivní úrovni, tak docela propotíte tričko a určitě ne ještě během studia.

Pokud to nebudete dělat, tak je to škoda. Především pro společnost, pokud to neumí ocenit. Věřte, že ten jaderný inženýr je schopný se uživit v celé řadě odvětví v hospodářství. Velmi příjemně a za velmi slušné peníze. A dělá tu práci levou rukou ...
08. 11. 2010 | 15:45

iga napsal(a):

Violo

vy jste dobrá, tak vy snad budete předpisovat doktorům, kde a za co utrácet prachy a kam jezdit na dovolenou. Takhle daleko to dotáhl leda Lenin na vrcholu sil. A pro vasi informaci, na utracení docela velkých sum peněz, je často potřeba minimum času. Jenže to vás trápit nemusí, protože do toho vám není ale vůbec nic.
08. 11. 2010 | 15:48

Zdena napsal(a):

S článkem paní Jeništové nesouhlasím.Proč by si lékař nemohl zvolit místo svého působení - stejně jako instalatér nebo kominík!
Alergická jsem na poznámky "kdo za čí peníze vystudoval."
To je jako z Rudého práva.
08. 11. 2010 | 15:59

iga napsal(a):

Karel Mueller

já spíš nechápu ten myšlenkový konstruk, že co je zdarma, toho si nikdo neváží. To jako, že doteď si nikdo neváží svého dosaženého vzdělání? To je pěkná blbost, hlavně tedy proto, že doteď to samozřejmě zdarma nebylo. A pak ještě k těm elitním oborům. Elitní obor je každý, který se provozuje elitně. To, co platí jaderném inženýrství by mohlo platit i pro politilogii, kdyby na studenty byly kladeny požadavky na stejné úrovni, ovšem nemůže to platit pokud máme 80vysokych škol a na každé dvousethlavý ročník "politologů". Pochopitelně simulovat znalost politologie je násobně snažší než simulovat totéž v jaderné fyzice ovšem to není argument pro to považovat ji za méněcennou vědu. Méněcenná je jen její zparchantělá forma, která se pěstuje na našich "univerzitách".
08. 11. 2010 | 16:00

Viola napsal(a):

igo,

jasně, peníze se dnes dají rozkutálet jen co by kliknul do na klávesnici PC. Můžete si cokoli koupit, ale proč a nač? Když si lékařka koupí pěkné šaty a snad i šperky, jednou za týden si zajde na koncert, nebo do divadla pro regeneraci duchovní (třeba), nebo kostel, jak to provozuje pan profesor (to je absolutně nejlepší pro lékaře), tak k tomu napotřebuje takovou sumu peněz. Proč by měl lékař ukládat peníze a kam? Nemá šanci je smysluplně využít, leda, že by jej těšila ta charita.
08. 11. 2010 | 16:06

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Karle Muellere,

samozřejmě, že jsou obory, které jsou náročné nejen na studium, ale i další déletrvající praxi. To jsou samozřejmě dlouhodobé investice do vzdělání - podobně jako z Vašeho oboru výstavba jaderné elektrárny.

Ale jsou i školy, nebudu je jmenovat, například VŠE, jejíž čerstvý absolvent se, na základě získaných ideologických pouček, cítí být povolán přímo řídit národní hospodářství. Je to zatím krátkodobá investice do vzdělání, podobně jako když se rozhodnete otevřít si hokynářství. Ale toho si musí být při vstupu na vysokou školu vědom!

Zatímco chirurg (které obdivuji) musí držet několik let háky než ho pustí alespoň k tomu aby zašil ránu, většina našich "ekonomů" nikdy nic na vlastní zodpovědnost neřídili. Ale takhle jsme to chtěli a zatím se s tím nedá nic dělat.

O tom, že absolvent fakulty jaderného inženýrství je schopen perfektně zvládat i jiné obory, jsem také přesvědčen, protože jsem byl ve velmi dobrém styku s dnes již zesnulými profesory Němcem a Jeníčkem, kteří u zrodu fakulty stáli.

S přátelským pozdravem
08. 11. 2010 | 16:08

Viola napsal(a):

igo

a ještě: já jsem daleká od toho někomu něco nařizovat, já se jen upřímně ptám. A je řeč o lékařích, tak nebudu mluvit o sobě, neb lékařka nejsem.
08. 11. 2010 | 16:09

iga napsal(a):

Viola
No tak nechcete předepisovat, ale do Afriky by jezdit neměli, za ženskýma taky ne, šetřit by si neměli, tak nevím, působí to dost direktivně.
A hlavně, já jen absolutně nechápu co je vám vůbec do toho.
08. 11. 2010 | 16:13

Viola napsal(a):

igo,

je mi do toho úměrně tolik, jak sami vystrkují nosy a natahují ruce. :-)
08. 11. 2010 | 16:15

iga napsal(a):

Viola

a ještě trochu jinak. V podstatě jde o to, že lékaři se ptají proč dostávají na útratu jen 0,7 toho, co v průměru dostávají všichni.
08. 11. 2010 | 16:17

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený igo,

nevím jakou máte zkušenost se současnými studujícími na všech stupních, ale jen málo z nich má snahu získat co nejlepší a nejširší vzdělání. Jejich snahou je získat co nejpohodlněji potřebný papír o absolvování.

Možná že bylo z mé strany přehnané říkat "nikdo" a přesnější by bylo říkat "řada". Ale analýza kolik lidí pracují v oboru, který vystudovali, mne optimismem nenaplňuje. Např. kolik absolventů pedagogické fakulty skutečně učí? Jejich pedagogické vzdělání nejde vniveč? A to nemluvím o takových extrémech jako je právnická fakulta v Plzni.

S pozdravem
08. 11. 2010 | 16:19

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený igo,

nevím jakou máte zkušenost se současnými studujícími na všech stupních, ale jen málo z nich má snahu získat co nejlepší a nejširší vzdělání. Jejich snahou je získat co nejpohodlněji potřebný papír o absolvování.

Možná že bylo z mé strany přehnané říkat "nikdo" a přesnější by bylo říkat "řada". Ale analýza kolik lidí pracují v oboru, který vystudovali, mne optimismem nenaplňuje. Např. kolik absolventů pedagogické fakulty skutečně učí? Jejich pedagogické vzdělání nejde vniveč? A to nemluvím o takových extrémech jako je právnická fakulta v Plzni.

S pozdravem
08. 11. 2010 | 16:19

iga napsal(a):

Ne, do toho, ZA CO utrácejí vám není vůbec nic. Ptáte se snad ZA CO utrácejí všichni státní zaměstnanci? Podstatné je snad kolik, a ne kdy a za co... To jako kdyby si dali na transarent, že potřebují půl milionu měsíčně na charitu, tak by vám to přišlo v pohodě?
08. 11. 2010 | 16:20

Viola napsal(a):

Igo,

jenže, kdo jsou ti všichni? Já uznávám, že podnikatel třeba ve stavebnictví svou mzdu je schopen smysluplně utratit na další investice a je schopen tak zabezpečit další lidi. Lékař ze svého platu už nikoho není schopen zabezpečit, není schopen založit nemocnici, nebo snad ano, nebo o to lékařům (některým) jde? Toho se chci dobrat. Proč chtějí hodně peněz, na to aby měli soukromé ordinace, tak ať to řeknou rovnou - šetřím na soukromou ordinaci, nebo chci koupit nemocnici, abych léčil více a lépe.
08. 11. 2010 | 16:22

Tenco napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

...simulovat znalost politologie je násobně snažší než ...

Díky. Opět minimálně o 30,- Kč zdravější a dva dny mladší. :))

Warrenovo pravidlo :
"Pravý odbornék je ten, který předpokládá, že daný úkol si vyžádá spoustu času a bude stát majlant."

Lékaři, sestry a bratři ! Nebrečte. Jste vzdělaní a zdraví. Předpokládám tedy že i silní.
Vyházejte z resortu škůdce, vytrhejte plevel a bude líp. I na ten chleba pak zbude víc.
Nikomu se ale nechce házet další kačky do černé díry plné bubáků. :--()
08. 11. 2010 | 16:23

iga napsal(a):

Antonín Hrbek

to je ale úplně jiná písnička. To máte samozřejmě pravdu, ale kupříkladu já osobně pocházím z velmi nuzných poměrů, studia byla opravdu náročným obdobím. Problémy, o kterých mluvíte, by se daly řešit i jinak, než zavedením školného a troufám si říci, že by to bylo jak sociálně citlivější tak efektivnější. Z té trojice zadarmo kvalitně a pro všechny bych vypustila spíše to pro všechny a nahradila jen pro ty nejlepší. Uf - lépe to vyjádřit už asi nezvládnu.
08. 11. 2010 | 16:24

Viola napsal(a):

igo,

a copek to tak není, že někdo volá dejte mi na charitu, takových organizací je přece dost.
08. 11. 2010 | 16:24

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj igo,

vidím, že Tě má odpověď asi trochu iritovala :-).

Pokud jde o to školné, tak jsem měl na mysli něco trochu jiného: Pokud by absolventi měli odcházet, tak opravdu daňovým poplatníkům jen těžko zdůvodníš, proč to mají plně financovat. Je to ovšem daleko složitější otázka, měli jsme o tom pár debat v minulosti, i tady na blogu profesora.

Určitě jsem nechtěl říct, že nějaký obor je "méněcenný", to chraň Bůh. Ale vždy musíš vážit dvě položky:

- Počet lidí, který je schopný se na danou úroveň vyšplhat z hlediska schopností i vlastností

- Cosi jako "společenský význam" daného oboru. Uvědomuji si, že toto konstatování je poněkud vágní

A tady okamžitě dostaneš, že obory prostě rovnocenné nejsou, to se nedá nic dělat. Mimochodem řada mých bývalých kolegů se výborně uplatnila při modelování ekonomických procesů. Obráceně by to asi nešlo :-). Protože prakticky každý absolvent FJFI by nejspíš ekonomku vystudoval ... přinejmenším ji vystudovali všichni, kdo to u nás pro neprospěch zapíchli.

Především to jsme měl na mysli. Jistě, i ekonomii lze dělat na úrovni, na kterou by většina z nás nedosáhla ani v případě, že by šla ekonomku studovat.

Ale tato úroveň není v případě naprosté většiny absolventů ekonomek nutná. U absolventů FJFI (alespoň v mých letech) však byla nutná úroveň, kterou by většina absolventů jiných fakult nepřeskočila. To je prostě fakt, kdybych Ti měl dát seznam lidí, kteří pro neprospěch odešli, tak by jsi měla seznam nositelů červeného diplomu.
08. 11. 2010 | 16:28

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Karel Mueller napsal "Méněcenná je jen její zparchantělá forma, která se pěstuje na našich "univerzitách"."

Já nemám přesnou představu o úrovni výuky politologie na našich univerzitách, ale musíme si uvědomit, co napáchalo 40 let vlády komunistů a před tím několik let německého protektorátu. Ze všech veřejných knihoven byla vyřazena veškerá nežádoucí literatura týkající se politologie a politických dějin, včetně knih vydaných v daleké minulosti za Rak.-Uherska. To způsobilo nenapravitelné škody, stejně jako to, že po celých těch 50 let byla znemožněna svobodná veřejná diskuse,bez které se žádný obor nemůže pořádně rozvíjet. (Totéž se týká ekonomie, ale ta není tak komplexní.)

Takže dnešní politologové začínají v podstatě od začátku, "na zelené louce", a tudíž mohou být sotva víc než "rychlokvašky" i v případě, že berou politologii naprosto vážně, a ne jen jako nějakou zábavnou okecávací společenskovědní disciplinu.
08. 11. 2010 | 16:28

iga napsal(a):

Viola
HaHaHa
za 70hrubého si teda ordinaci natož nemocnici opatřit nelze. Do mzdy podnikatele vám není už ale vůbec nic, protože jemu na ní nepřizpíváte. Ptala jste se už za co utrácí třeba náměstci na ministerstvech, kteří určitě hrabou násobně víc než doktoři v nemocnicích mají nulovou zodpovědnost a v pátek jsou doma nejpozději ve tři? Ta otázka je prostě úplně mimo mísu.
08. 11. 2010 | 16:29

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hrbek,

tady mezi námi není názorový rozdíl. Zdraví KM :-).
08. 11. 2010 | 16:32

Karel Mueller napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)

Ale no tak, to napsala iga :-).
08. 11. 2010 | 16:33

NorgE napsal(a):

Jsem jeden z tech lekaru, kteri do zahranici i s rodinou odesli. Proc? Nechtel jsem byt nucen kazdy mesic falsovat vykaz prace, nechtel jsem byt nucen ke sluzbam, nechtel jsem pracovat za cca 100 Kc/hod. cisteho, kdyz kazdemu remeslnikovi se zakladnim vzdelanim musim platit vic. Chtel jsem mit moznost se dale vzdelavat. Nechci platit dane statu, ktery je ve velkem rozkrada a jednou mi pravdepodobne nebude schopen vyplacet duchod. Z ceskeho platu bych si rozumnou rezervu nemel sanci nasetrit. Vsechny tyto problemy jsem odchodem vyresil. Staci? Cesko mam rad a rad se sem vracim, ale pracovat zde jiz nechci, protoze neverim, ze se situace ve zdravotnictvi v dohledne dobe zlepsi.

Rumcajsi, vy jste ale vazne pravicak! Co vam na odchodech doktoru vadi? Proc by meli najednou statu platit za vzdelani? Vzdyt to nedela ani nikdo jiny (ale asi se shodneme, ze by se to melo zavest pro vsechny). Prave nynejsi odchody lekaru jsou ukazkovym prikladem fungovani trhu a to je v poradku, tak co se vztekate? Navic, jak jsem za smesny plat dotoval ceske zdravotnictvi deset let, tak si myslim, ze jsem toho statu vratil az az.

A k tem naborum lekaru v Rumunsku atd. Cela Zapadni Evropa je plna doktoru z Vychodu, Asie a Afriky, verte mi, denne je potkavam. Takze se probudte do reality - nikdo nepujde za tu smesnou mzdu, ktera nestaci pomalu ani na letenku domu, pracovat do Ceska, kdyz za podstatne mene sluzeb dostane mnohem lepe zaplaceno o dve ste kilometru dal a nebude se navic muset ucit cesky. Anglictina, nemcina a francouzstina jsou jaksi dostupnejsi.
08. 11. 2010 | 16:34

skeptický napsal(a):

Nadšenců,kteří z altruismu chtějí léčit lidi je už málo.

A předpokládat,že peníze potřebují,aby mohli léčit více,lépe a radostněji je krapet naivní.

Tvrdit,že výuka bude kvalitnější,když učitelé dostanou přidáno je taky blbost,to už tu někdo zmínil.

Peníze jsou potenciální energie směnitelná dle libosti.A bádat nad tím kdo to na co potřebuje? Prostě je chce.

Systém je nastaven z ruky do huby.

Peníze chtějí všichni,a to hodně a hned,aby mohli dělat,co je baví,anebo se odstěhovat do teplých krajů a nedělat nic a mít vystaráno,a aby se na ně lepily pěkné kočky,které mají k penězům afinitu.Ony ostatně i ty nepěkné.

Jsou i takové pozoruhodné skupiny,které nemají nikdy dost.

Kdyby nebylo ženských,veškerá komerce by ustala.
08. 11. 2010 | 16:38

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Karel Mueller

Tak to promiňte. Takhle to vypadá, když si člověk nepročte předchozí příspěvky.
08. 11. 2010 | 16:42

Dalimír napsal(a):

Já bych to zařídil takle ! Kdo jednou dezertuje z republiky jako že za lepším ,více by se tu již nesměl doma ukázat protože domov tímto stratil pro něj význam ! Každý kdo má schopnosti měl by pracovat pro svou vlast i třeba za méně peněz ! Ty nejsou vše! Tím pak získá na vážnosti !Jestliže se stane s něho jednou vandrák jeho škoda ! NIKDY ŠTASTNÝ NEBUDE ! Rumcajsi dnes jste dobrý ! Dalimír.
08. 11. 2010 | 16:51

JC napsal(a):

NorgE,
Doktore, dovoláváte se fungování trhu, ale vaši kolegové používají odborářské manýry.
Každý svého štěstí strůjce. Jen abyste ten tržní princip ctil i v případě, že po nuceném návratu bude vaše místo obsazeno tím Rusem, Bulharem nebo Ukrajincem.
08. 11. 2010 | 16:57

Ivan napsal(a):

Pane profesore, paní Jeništová a její případní přizvukovatelé nestojí za reagování, protože skutečně prokazuje tu pravou křesťanskou lásku. Přesto souhlasím s Vaší kritikou jejího článku, asi spíš přemýšlení.
08. 11. 2010 | 17:08

NorgE napsal(a):

JC, nebojte se! I kdybych se vracel, tak predevsim diky tomu, co jsem se na Zapade naucil, nebudu mit problem se po odborne strance postavit kolegum z vychodnich zemi, kteri poznali jen zdravotnictvi ve sve zemi a v Cesku. Je totiz smutnou pravdou, ze podminky pro postgradulani vzdelavani ceskych lekaru jsou tristni a na Ukrajine to nebude lepsi. Ale hlavne, to misto z vyse uvedenych duvodu stezi nekdo obsadi. A pak, o muj obor je takovy zajem, ze si v poslednich letech muzu vybirat, v ktere zemi chci pracovat. Staci umet jazyk. Navic, nabidka volnych mist je v mem oboru siroka i v Cesku. Ocenil bych odpoved na otazku, proc tedy tato mista uz dnes nejsou obsazena temi Rumuny, Ukrajinci atd.? Jinak je cela vase argumentace uplne na vode. Nemocnice totiz vezmou v tehle nouzi kazdeho, na nejake odbornosti uz davno v Cesku nesejde. Vzdyt mate uz ted oddeleni, kde je jediny atestovany lekar, zbytek jsou zacatecnici. Spravne by takovou peci pojistovna nemela proplacet, ale to je jaksi politicky nepruchodne, ze? Vzdyt co by tomu rekli volici?
08. 11. 2010 | 17:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy