Křesťanství – „vylhaná pravda“?

21. 04. 2011 | 18:00
Přečteno 37086 krát
Zase tady máme Velikonoce, a tak jsem trochu oprášil svůj předloňský velikonoční článek. Vím - už se opakuji, ale důležité věci se přece musí opakovat, ne?

Onen základní příběh křesťanství (ať už pravdivý, nebo více či méně vyfabulovaný) je vskutku fascinující, i když zcela pomineme jakékoli údajné zázračné aspekty:

Nemanželský syn zcela prostého původu se stane charismatickým potulným kazatelem, pokouší se o radikální náboženskou a morální obrodu židovského národa, dopustí se přitom tehdy nejhorší možné blasfémie (prohlásí se za Syna Božího) a je za to popraven nejpotupnějším způsobem.
Hluboce se zmýlil v zásadním bodě svého učení (byl přesvědčen, že se bezprostředně blíží zásadní světodějný zlom a začátek „království Božího“). V posledních chvílích života si zjevně zoufal („Bože, proč jsi mě opustil?“).

A přece se toto zdánlivě totální fiasko vpravdě „zázračně“ obrátilo v obrovský úspěch – dvacet let po Ježíšově smrti se našel člověk, helenizovaný Žid, vzdělaný intelektuál a vynikající literát Pavel z Tarsu, který de facto způsobil, že rané křesťanství přestalo být jen jakousi okrajovou židovskou sektou, ale stalo se postupně nejvlivnějším světovým náboženstvím tvořícím dějiny. Pavel a jeho následovníci učinili z Ježíše Krista ústřední postavu nového náboženství, vybudovali jeho sofistikovanou mytologii a teologii a dokázali se vyrovnat i s tím, že Ježíšem očekávané království Boží nepřišlo.

V diskusích pod mými několika články týkajícími se náboženství vystupovalo několik vášnivých odpůrců křesťanství. Obzvláště aktivní byl v těchto diskusích evidentně historicky velmi vzdělaný pisatel vystupující pod nickem „n.o.s.“ (od zednářského Novus Ordo Seclorum), který odmítal z křesťanství úplně všechno, hájil názor, že i historický Ježíš je jen vymyšlenou postavou, že křesťané brutálním způsobem zfalšovali historii, a na křesťanství prostě nenacházel vůbec nic pozitivního.

Podobně jako řada jiných radikálních kritiků (viz např. historik Edward Gibbon, Macharova sbírka „Jed z Judey“) vinil n.o.s. křesťanství hlavně z toho, že barbarsky zničilo rozvinutou antickou kulturu a tak de facto vrhlo Evropu o nějakých 1500 let zpět, že v jeho jménu bylo spáchána spousta odporných zločinů a vedeno mnoho strašných válek.

To všechno je asi pravda.
Nicméně – jako by se i zde nějakým způsobem rekapitulovala ta paradoxní historie počátků křesťanství – ze zmaru a negace se nakonec z křesťanství vyvinulo něco velmi úctyhodného, kulturně sofistikovaného, něco, co inkorporovalo i tu antickou vzdělanost a stalo se spojencem moderní vědy. Moderní křesťanství s hlubokými historickými a dějinotvornými kořeny, zcela smířené s osvícenským humanismem a moderní vědou je, ať se to komu líbí nebo nelíbí, hlavním a nenahraditelným tmelem našeho civilizačního okruhu, který dnes globálně dominuje.

Historie křesťanství od dosti barbarských počátků až po dnešek mi jaksi připomíná přeměnu nevzhledné housenky v docela pěkného motýla (který bude možná ještě hezčí, až úplně vyleze z kukly a narovná si dosud pomuchlaná křídla)...

Možná, že i to zpoždění 1500 let za to stálo – kdo ví, jestli by se svět vyvíjel opravdu lépe, kdyby antická kultura a vzdělanost nebyla přerušena křesťanským barbarstvím a římští císaři by po pár stech letech třeba dostali k dispozici dnešní zbraně hromadného ničení?

Ačkoli si myslím, že křesťanství není „úplně vymyšlené“, že jeho zakladatelé (Ježíš z Nazareta, Pavel z Tarsu, apoštolové) byli historickými osobnostmi, je mi v podstatě jedno, jaká byla historická objektivní skutečnost, kterou bychom zjistili po výletu nějakým strojem času do první poloviny 1. století.
V zásadě by mi ani nevadilo, kdybychom po takovém výletě zjistili, že n.o.s. má pravdu a žádný historický Ježíš neexistoval.
A nepobouřilo by mě ani (na rozdíl od zdejšího diskutéra Pepy Řepy), kdyby se ukázalo, že má pravdu židovská legenda, podle které byl jeho otcem jakýsi římský voják (jak o tom tady před časem psal pan Hvížďala ).

Důležité je, co se z toho všeho postupně vyvinulo a jakou roli to hraje v dnešním světě.
A je mi úplně jedno, do jaké míry je to jakási 2000 let psaná „pohádka“ či „báseň“. Pohádky jsou přece pro formování naší identity zásadně důležité – asi mnohem víc než učebnice...
Nepodceňujme mýty a pohádky!

V diskusi pod jedním mým článkem napsal diskutér vystupující pod jménem Skura:

"Člověk, který není svou vírou zcela obezděn před příbojem pochybností, si položí i velmi sžíravé a bytostné otázky. Není křesťanská víra vlastně "vylhaná pravda", jak se odvážil zeptat již F. M. Dostojevskij, a je vůbec taková "pravda" přes všechna její i případná etická pozitiva, pravdou? (prof. ThDr. Otakar A. Funda, Dr. Theol.)"

Já si myslím, že právě taková „vylhaná pravda“ je v určitém smyslu snad ještě „pravdivější pravdou“, než nějaká ta prvoplánová, jednoduchá, neparadoxní, bezrozporná, na první pohled zřejmá pravda.
Není snad v pravém slova smyslu zázrak, že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?

Radostné Velikonoce 2011!

(a díky n.o.s-ovi za podnětnou provokaci; myslím, že opravdové, zralé křesťanství by i za takovéto radikální oponenty mělo být vděčné...)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Radostné Velikonoce i Vám, pane profesore.

A všem, kdo o takové přání stojí.

Libor Stejskal
21. 04. 2011 | 18:11

Maximus napsal(a):

Jeden o Ježíšovi:
Do baru príde starec, ktorý má chromú nohu a hovorí vrchnému:
"Jednu whisky, tam v kúte nesedí náhodou Ježiš Kristus?"
"Áno, sedí..."
"Tak aj jemu nalejte jednu whisky na mňa..."
O chvíľu príde hrbatý muž, sadne si a hovorí: "Vrchný, jednu
vodku, nesedí v kúte náhodou Ježiš Kristus?"
"Áno, sedí..."
"Tak aj jemu nalejte to isté, na mňa...."
O chvíľu sa zjaví v bare krivý Cigán a hovorí: "Dám si jedno pivo.
Vrchný nesedí tam v kúte Ježiš Kristus?"
"Áno, je to on..."
"Nalejte mu jedno pivo na môj účet."
Kristus sa postaví, podíde ku chromému a hovorí: "Vstaň statočný
človek, si vyliečený!" Potom podíde k hrbatému a hovorí mu to isté.
Keď príde k Cigánovi, ten kričí: "Mňa sa nedotýkaj, ja beriem
invalidný dôchodok!!!"
21. 04. 2011 | 18:30

Fanda napsal(a):

Největším hříchem křesťanství, stejně jako jiných náboženství před ním i v současnosti, je jeho etatizace a zneužívání v bojích o moc. Nikdo nemůže objektivně soudit, co by nastalo bez křesťanství, protože historie nezná „kdyby“. Nejsem vzdělán natolik, abych mohl o následujícím tvrzení říkat, že nad něj není, ale nepodařilo se mi nikde najít výstižnější vymezení svobody člověka ve společnosti a svobody člověka uvnitř sama sebe, to jest jeho nezávislosti, než jak je to popsáno výstižně dvěma Kristovými přikázáními, tedy jak jsou uvedena v evangeliu. Jenom kdyby se jimi lidstvo i jejich vlády (vládci) řídilo. Byli by otroci? Byli by koloniální války? Bylo by zapírání vědeckého poznání? Bylo by upalování heretiků nebo čarodějnic? A s otázkami pokračovat. Ostatně, usmrcování čarodějnic, jak je nařizováno ve 2. knize Mojžíšově, se křesťané nezřekli dodnes.
21. 04. 2011 | 18:37

Michal Macek napsal(a):

Ahoj

jezis je pomerne dobre dolozena postava a uceni vylhane neni jde jen o to podle nej zit - ale k tomu je spis lepsi tema reformace ,hus atd...znate to: hledej pravdu,bran pradu....
21. 04. 2011 | 18:42

vlk napsal(a):

Pane profesore,

přidám s e s přáním pěkných Velikonoc Vám i těm, které máte rád.
Totéž přeji všem blogerům a diskutujícím z Aktuálně.

Blog se mi líbí.A s jeho vyzněním bez problému souhlasím.
Do diskus e vstupovat , pokud dojde, a ono dojde, k přestřelkám o významu a přínosu náboženství i o samotných základních postavách katechismu. Důvod je jednoduchý - vedle těch, co mají načteno v materii jako n.o.s. a pár dalších nemám co řící. Jakoli třeba před dvěma roky bych si něco takového nepomyslel ani náhodou. Dnes to vím.

Přijdu ted y jen s jednou premisou. Postupem času zjišťuji, že pro svět jsou daleko užitečnější lidé, kteří něčemu, například nějaké konkrétní křesťanské nauce VĚŘÍ, než ti , co věří toliko své šrajtofli a jejímu obsahu. Záměrn ějsme svou premisu vyhrotil. Ale chci , aby byla srozumitelná.
Mhl bych to napsat i takhle - pro svět je podle mne užitečnější věřící v Ježíše Nazaretského než věřící v Adama Smitha. A tím nemyslím fanatické příznivce obou směrů.
Proto že fanatik je škodlivý bez ohledu na směr jeho fanatismu.
Pokoj lidem dobré vůle.
21. 04. 2011 | 19:02

Michal Macek napsal(a):

maximus

tenhle asi kazdej zna:

Jezise to prestane bavit v nebi tak poprosi Otce aby ho zas na chvili poslal na zem.Stane se a jezis se objevi v tatrach na horske louce tak jde az uvidi salas tak zaklepe a baca ho pozve dal da mu syr a povida mu jestli si s nim nechce zakourit z fajfky travu - jezis na to proc ne tak chvili poradne hulej a pak baca povida: "a ako sa vlastne volas?" a zkureny kristus hovori: "ja som jezis kristus!" a baca se usmeje a povida:"dobry model co?"
21. 04. 2011 | 19:03

Maximus napsal(a):

Michal Macek a tenhle znáte?
Malého cikána vyhodí už asi z x-té školy kvůli špatnému prospěchu a chování. Starý cikán už neví, co s ním, a tak ho přihlásí do církevní školy. Mladý najednou začne nosit jen jedničky a i chování má vzorné. Starý se diví a ptá se ho, jak je to možné.
Mladý vypráví: „Jdu tam do jedný místnosti a tam je na zdi přibitej chlap. Jdu do druhý místnosti a tam je taky přibitej chlap na zdi. V třetí místnosti taky chlap, přibitej na zdi. Táto, tam se s nikým neserou!”
Už toho musím nechat nebo mě Libor smázne.
21. 04. 2011 | 19:11

acid ass napsal(a):

zrovna na velikonoce to je docela rázné štouchnutí - souhlasím s napsaným, ale věřící křes´tany asi tímhle nepřimějete k zamyšlení nad jejich "věčnými" pravdami. Mýlí se VLK když tvrdí že věřící jsou užitečnější než bezvěrci, víra je pomůcka spíš psychologická a sklouzne-li do fanatismu ve stylu kdo nevěří s námi je proti nám, tak škodí. Ale jaro je fajn věc - i proto tu byly svátky jara dávno před křestanskými rituály. Na tom se hádám shodneme.
21. 04. 2011 | 19:17

Viola napsal(a):

Také přeji panu profesorovi šťastné a veselé velikonoce.

Onen nemanželský syn byl úžasně geniální a kdyby to nebyl Bůh, mohl by být in memoriam oceněn Nobelovou cenou za psychologii, nebo sociologii, nebo společenské vědy, nebo za učení lásky a zázraků. Sv.Pavel byl též geniální, ale všechno by si to nemohl vymyslet, vždyť Bibli psalo tolik lidí a stále o stejném tématu - Bohu nejvyšším.
21. 04. 2011 | 19:18

vasja napsal(a):

Profesor to náhodou pěkně napsal.
21. 04. 2011 | 19:24

Michal Macek napsal(a):

maximus:

jo ten je dobrej :) jeste znam jak se jezis vrati zpet na zem nejdriv de kazat do usa tam ho zavrou do blazince,tak de do ruska tam ho soupnou rovnou do vezeni tak de nakonec do izraele a tam v prvnim meste kam vleze vyjde z baraku zid podiva se na nej otoci se zpatky do baraku a zarve: "sara,podej kladivo a hrebiky,uz je tady zase!"
21. 04. 2011 | 19:24

Michal Macek napsal(a):

maximus:

jo ten je dobrej :) jeste znam jak se jezis vrati zpet na zem nejdriv de kazat do usa tam ho zavrou do blazince,tak de do ruska tam ho soupnou rovnou do vezeni tak de nakonec do izraele a tam v prvnim meste kam vleze vyjde z baraku zid podiva se na nej otoci se zpatky do baraku a zarve: "sara,podej kladivo a hrebiky,uz je tady zase!"
21. 04. 2011 | 19:25

Viola napsal(a):

Fando

aby byl člověk věřící vůbec nepotřebuje být vzdělán, stačí, když pozná, co je láska.
21. 04. 2011 | 19:38

Viola napsal(a):

vasjo,

článek pana profesora mi dnes připadá jako nějaká sinusoida, zdola nahoru a zase dolů plynulým obloučkem.
21. 04. 2011 | 19:40

Maximus napsal(a):

Michalu Mackovi, jeden z minulosti před "sametem":
Šel Farář s předsedou KSČ a domlouvali se o práci na vesnici. Potkali starého cigána.
Cigán pozdraví: "Čest práci, soudruhu přesedo," a v zápětí řekne: "Pochválen Pán Ježíš Kristus, pane farář."
Farář a předseda se na sebe podívali a řekli si, že si ho musí vyzkoušet, ke komu se hlásí víc.
Farář se zeptá: "Cigáne, kdo stvořil svět?"
Cigán na to: "To je jasné, přece Pán Bůh, pane faráři, ale především zásluhou Sovětského svazu, soudruhu předsedo, ještě doplnil cigán."
-.-
21. 04. 2011 | 20:01

Rumcajs napsal(a):

Kdyby se narodil Ježíš dneska, stal by se členem ODS.

P.S.

Pravičáci!
O velikonocích nechlastejte, budeme se dívat, jak je levičákům blbě.
21. 04. 2011 | 20:02

Dalibor Štys napsal(a):

Po těch vtipech se mi ani nechce psát něco vážného. Ale nemůžu si odpustit odkazy na groupthinking http://en.wikipedia.org/wiki/Asch_conformity_experiments a http://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment

Zůstat sám se svou logikou, to při vlastnostech lidského mozku vyžaduje docela námahu.
21. 04. 2011 | 20:09

Maximus napsal(a):

Michalu Mackovi
Už dám náboženství a Ježíšovi pokoj, ale tenhle se mi docela líbil:

Host z hotelového pokoje číslo 222 si po telefonu objednává 2 rumy : "Tů růms tu rům tů tů tů." Na druhém konci telefonu se ozve : "Tramtarará, ty debile!"
21. 04. 2011 | 20:13

Hladis napsal(a):

Uspech krestanstvi spocival v marketingu. Rimska rise byla v otazce nabozenstvi tolerantni a v jejim ramci existovalo nespocet ruznych kultu a nabozenstvi. Proc krestanstvi zacalo dominovat ? Tvurci krestanstvi budovali krestansky kult velice promyslene. Zaklad byl jasny v postave Jezise Krista (zpocatku zadny buh nebyl a slo u kult ciste jen kolem jeho osoby). Zbytek byl prejiman ze vsech moznych kultu a nabozenstvi podle toho jak se to marketingove hodilo. Napriklad idea pekla a nebe, postavy andelu a dablu... Nabizela ho hlavne v te spravne cilove skupine. Ano mezi naprostou spodinou spolecnosti. A co je hlavni ,cirkev mela perfektni organizaci a strukturu. To umoznilo rychle rozsireni a pozdejsi dominanci.

Momochodem krestanstvi nemelo moc vliv na pad Rimske Rise. Naopak krestanstvi prodlouzilo risi zivot protoze to byl sjednocujici prvek. Rise byla uz zchatrala zevnitr a padla by s jakoukoliv virou nebo bez ni. Germanske kmeny pak zasadili jen ranu z milosti.

Jinak pokud si nekdo mysli ze barbari zarizly vyspelou antickou kulturu je na omylu. Rise se uz zacala sama transformovat na feudalni system jelikoz otrokarstvi bylo u konce s dechem. Krestanstvi samo o sobe tez neznamenalo posunuti do doby temneho stredoveku v globalnim meritku. Zapomina se ze Rimska rise existovala dal na vychode i se vsemi znalostmi a zapomina i na to ze krestane se rozdelili na 2 hlavni vetve. Katoliky a Pravoslavne. Zatimco u nas v Evrope probihal temny stredovek pod papezskou mitrou ,tak Byzanc byla na vrcholu sve moci, kultury a umeni. Co ale zabylo Byzanc ktera byla primym pokracovatelem Rimske Rise (slovo Byzantska rise v te dobe neznali, stale se jednalo o Risi Rimskou a obyvatele se nazyvali rimany)? Nebyl to jen Islam a tlupy tukickych najezdniku ,ale vlastni nejednotnost a pokracovani v anticke tradici vladniho a vojenskeho systemu. Priklad muze byt jedna z nejdulezitejsich bitev v dejinach u Mantzikertu. Evropa se z temnot stredoveku dostala na vrchol. Byzanc zmizela v propadlisti dejin.
21. 04. 2011 | 20:25

Rumcajs napsal(a):

Hladis:

Možné jsi si toho nevšiml, ale Apríla už bylo.

Ty nevíš, že křesťany předhazovali lvům, že na ně bylo sváděno kde co a že byli pronásledováni ?
21. 04. 2011 | 20:38

ld napsal(a):

Autor,

...připomíná přeměnu nevzhledné housenky v docela pěkného mo...

Ta housenka má být kdo? S tím příměrem jste se rozhodně moc nenadřel. A popravdě, jestli je tohle ten blog, který jste už delší dobu hotovil k Velikonocům, tak příprava mohla být i kratší. Tohle je fakt nejslabší, co jsem od vás kdy četl.
21. 04. 2011 | 20:39

orinoko napsal(a):

V roce 2011 vystoupí /jak praví NWO legenda/ Ježíš mezi lid z velikonočního Kindervejce. Navštíví jarpora a pojedou spolu na Velikonoční ostrov. Tam spolu vylupou velikonoční sochy a na Akt dorazí s velikoNOČNÍ výSLUŽKOU bohatou na cholesterol.
- Obzvlášť nebezpečné pro choleriky.
21. 04. 2011 | 20:42

alesdrobek napsal(a):

Pane profesore, veselé svátky i ode mně, moc fajn článek, ale přece jen - výrok "vylhaná pravda je v jistém smyslu pravdivější pravdou" je tak trochu orwellovština, nemyslíte? Možná jste chtěl říct, že pohádka je mnohdy hezčí, teplejší a příjemnější než skutečnost. Inu, to určitě ano, ale není pro to o nic pravdivější.
21. 04. 2011 | 20:55

skeptický napsal(a):

O takovéhohle katolíka by se pral Žižka s papežem,kdo ho upálí dřív.
Happy Pesach Seder.
Dahy-dahyenu.
21. 04. 2011 | 21:00

Hladis napsal(a):

Rumcajs dopln si trochu znalosti. Hlavne o posledni fazi rise od vladnuti Diocletiana.
21. 04. 2011 | 21:02

Honza napsal(a):

Fanda:
"Nikdo nemůže objektivně soudit, co by nastalo bez křesťanství, protože historie nezná „kdyby“."

Ale to víte, že může. Stačí se podívat na sociální, ekonomickou a kulturní úroveň zemí, které do židovskou-křesťanského kulturního okruhu nepatří. Já bych neměnil.
Přeju požehnané Velikonoce. I ateisté mají co slavit.
21. 04. 2011 | 21:04

masha: napsal(a):

Hladis:
Vy byste take mel doplnit znalosti,Byzance nezmizela v propadlisti dejin ale presla do pravoslavneho statu ktery se nazyva Rusko.
21. 04. 2011 | 21:09

orinoko napsal(a):

Ze všech náboženství má křesťanství snad nejvíce hororový přídech a je ironií osudu kříže , že v jeho jménu se vedla první křížová válka proti křesťanům. Ježíš o světské církvi prakticky nic neřekl a přesto se má církev čile k světu. A ještě se nazývá univerzální.
21. 04. 2011 | 21:38

voroshilov napsal(a):

Pane Orinoko:
Ja nejsem moc chytra blondyna ale mne se zda ze kult indicke bohyne Kali a pohanska nabozenstvi jsou mnohem krutejsi nez krestanstvi.
21. 04. 2011 | 21:46

Hladis napsal(a):

Pokud vim tak Byzantska rise zanikla jako stat dobytim Konstantinopole a smrti posledniho cisare. Myslite mozna kulturni a cirkevni odkaz coz jsou diametralne odlisne veci.
21. 04. 2011 | 21:46

masha napsal(a):

Prominte,vyuzila jsem nick sveho sefa,jinak Masha.
21. 04. 2011 | 21:49

masha napsal(a):

Hladis:
Vy se s tim neparate,co?
Konstantiponol padl roku 1453,kresanstvi na Rus prinesli Ciril a Metodej kolem roku 1000 naseho letopoctu.
21. 04. 2011 | 22:01

Kritik napsal(a):

Je neuvěřitelně zajímavé, jak je v každé lidské bytosti zakomponována touha po něčem, co člověka přesahuje a co se nazývá bohem.

Ateisté - ti usilovně věří (jsou tedy náramně věřící), že Bůh neexistuje. Takových přesvědčených je však málo, většina jsou pouze nevěřící v Boha, přičemž jsou současně věřící kdejakému nesmyslu - od horoskopů počínaje, až po mimozemšťany konče. Tak vešel do dějin výrok Gilberta Chestertona: "Když lidé přestali věřit v Boha, začali věřit všemu." Nebo jak překládá ctěný pan Grygar, "začali věřit kdejaké pitomosti."

Ale to není vše. Ateisté i bezvěrci (namísto bezvěrci patří přesnější pojmenování "pohané") mají neuvěřitelně silnou potřebu a nutkání hraničící s posedlostí přesvědčovat ostatní, zvláště lid věřící, že Bůh neexistuje. Jaká pitomost - když něco neexistuje, tak proč o tom vůbec mluvit. Na to přece musí přijít každý sám. Tito lidé jsou dokonce schopni popřít historické záznamy a tvrdit, že Ježíš Kristus neexistoval.

U ctěného pana profesora Hořejšího je to však trochu jinak: Co když na tom Bohu přece jenom něco pravdy je? Určitě něco bude, alespoň zde máme dědictví ve formě morálních zásad. Třeba Desatero.

Jenže, první věta z Desatera zní "Já jsem Hospodin, tvůj Bůh..." a pokračuje "nebudeš mít žádné bohy kromě mne." Nebudeš mít tedy za boha ani sebe, ani vědu, ani prezidenta, ani peníze, ani požitky...

A jak kolem sebe můžeme vidět, bez splnění prvních ustanovení Desatera nejsou jakékoliv morální zásady k ničemu. Prostě to nefunguje, ať se snažíte, jak chcete.

Ono totiž Desatero není souborem příkazů, které má lidstvo plnit, aby mohlo vůbec existovat. Je to sdělení, že budeš-li mít Hospodina jako svého Boha, budeš takový, jak je v Desateru napsáno. A není to jen tvoje věc, ale věc Boží. A pokud se ti proměna doposud nepodařila, nezoufej, dávám ti silného pomocníka, silnějšího není.

A o tom je celé křesťanství. Staneš se svobodným, nezávislým na různých choutkách a nezřízených vášních. Jak řekl v jednom pořadu Pavel Kábrt (viz http://www.kreace.org/prednasky ), je to "zákon absolutní svobody".
21. 04. 2011 | 22:06

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

měl bych pár kritických poznámek, kterými bych rozčílil hlavně ony "pravicové" a věřící debatéry a tak, protože máme svátek, se omezím na přání všeho nejepšího Vám, Vaší rodině a nakonec i všem těm, s nimiž se v debatách setkávám :-).
21. 04. 2011 | 22:10

Hladis napsal(a):

Koukam asi mate problem s chapanim textu. ODKAZ je myslim vcelku pochopitelne slovo. Dal uz na takove ptakoviny opravdu nereaguju.
21. 04. 2011 | 22:15

tng napsal(a):

pane Horejsi,

V nekterem z dalsich blogu byste mozna mohl rozvest sve proste konstatovani o blahodarnem vlivu krestanstvi na nasi spolecnost. Jakymi *specificky krestanskymi* pozitivnimi prvky se tato spolecnost muze chlubit ? Prvky, ktere nelze nalezt v jinych nabozenstvim/svetonazorech ?

Vyvinula se soucasna spolecnost z krestanstvi, nebo spis jemu navzdory ? Z faktu, ze po A nasleduje B, jeste nevyplyva, ze za B muzeme dekovat kvalitam A. Stalo se krestanstvi "spojencem vedy" (o tom zkuste vypravet kreacionistum mlade zeme z USA), nebo spis podlehlo jeji presvedcivosti a bylo donuceno realitou ustoupit mimo sferu vedeckych teorii k nedokazatelnym tvrzenim napr. o nebi, peklu ?

Historii krestanstvi vidite jako promenu odporne housenky v motyla. Neni ovsem historie krestanstvi zjednodusene receno historii postupneho opousteni naivnich krestanskych tezi a historii odumirani drtive moci, kterou krestanstvi melo nad spolecnosti ? "Nevyvijelo" se krestanstvi tak dlouho, az z nej zbylo jen zeslable torzo ? Nezbyla po odhozeni vseho toho stareho balastu takhle nahodou predevsim etika, na ktere uz ale neni moc specificky krestanskeho ? Nebo snad nezabijes, nepokrades atp. nejsou zasady prijimane vetsinou svetonazoru na planete ?

Pisete "kdo ví, jestli by se svět vyvíjel opravdu lépe, kdyby antická kultura a vzdělanost nebyla přerušena křesťanským barbarstvím a římští císaři by po pár stech letech třeba dostali k dispozici dnešní zbraně hromadného ničení?"

Takhle muzete omluvit jakekoliv zlo v dejinach: "a co kdyby bylo jeste hure ?"

Pisete "Není snad v pravém slova smyslu zázrak, že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?"

Neni to podobny zazrak, jako kdyz vyhrajete jackpot loterie ? Z pohledu jednotlivce ano, z pohledu statistiky ne. Z te velke hromady ruznych kultu ktere vznikly a zanikly v prubehu dejin se to nekteremu z nich muselo povest ;)
21. 04. 2011 | 22:22

orinoko napsal(a):

Já věřím , že nás něco přesahuje , a to něco je vesmír. Universum. A jeho existence je možná jen díky energii, popř. její přeměně. Z hlediska všehomíra je člověk a jeho Bůh neprosto nepodstatná a jepičí záležitost. Bůh je produkt lidského vědomí. Takoví koně o nějakém stvoření světa a desateru nemají ani ponětí a snad právě proto nevedou války , nechodí do kostela a nejezdí na in line bruslích. A ještě svět kromě jiného obdarovávají svými koblížky.
Když na ně člověk leze, tak se neptají - jaké víry jseš? Zato člověk kecá , že na svět se shlíží úplně jinak z koňského hřbetu.
Pokud je Bůh, tak je to ženská. To je ovšem převeliké rouhání. Nejlepší pak je nasvěcovat duchovní pokrok zapálenými kacíři na hranicích.
21. 04. 2011 | 22:25

masha napsal(a):

Prominte,pane Kritik,mam napovedu od sveho bossa ktery mne a diskusii peclive sleduje(je uz takovy),Chestertona jste uplne nepochopil,muj sef je jeho velkym znalcem-mimoto ze hlavnim dedektivem je pastor Braun neznate povidku"Kolo a kriz"-moderni pojeti souboje andela a lucifera,vzdy i kdyz Satan vitezi nad Bohem,kolo je satanska hvezda a kriz...no,na konci clovek ktery musi zvolit mezi onem vzdy vybira krestansky kriz...Lucifer prohraje,to ne ja- a muj zamestnavatel a Gilbert Chesterton,vubec nevim o cem je rec!
21. 04. 2011 | 22:26

Kritik napsal(a):

Ještě k článku pana Hořejšího, ve kterém o Ježíšovi napsal:

V posledních chvílích života si zjevně zoufal („Bože, proč jsi mě opustil?“).

Tohle pochopit, to je opravdu pro pokročilé. Kolikrát si jako lidé zoufáme a ptáme se: Kde je Bůh, jak mohl tohle dopustit? A Ježíš Kristus byl také člověk. Byl opuštěn a trpěl, jako bychom trpěli my. Nebyla to jen nějaká šou - chvíli si to vytrpím a pak mě Bůh vzkřísí. Ne, bylo to tak, jak zní Ježíšův výrok.

Jak k tomu poznamenává pan prof. Martin Chadima (viz třeba http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=815 ): "Kdo tohle nepochopil, nepochopil vůbec nic."

Nezoufejte, tento výrok je opravdu pro pokročilé.
21. 04. 2011 | 22:27

Tenco napsal(a):

Co se stalo nedá se odstát. Jednoho ukřižovali, druhé pak v jeho jménu upalovali.
Dospělí lidé by však pohádkám neměli věřit. Je to nebezpečné. Stejně jako falešná melancholie, zrozená z obrázků, které si takový jedinec kdysi utvořil v mysli pod vlivem okolí a výchovy.
Dospělí lidé by se měli snažit poučit z pravdivé historie. Kdy platí, že dva popisy jsou vždy pravdivější než popis jeden.
Protože stejně pochybný je i soud, že nebýt křesťanství, mohlo vše dopadnout ještě daleko hůř.
Jak pro koho, jak pro koho.

Tak taky jeden.

Starý Kohn si dělal starosti se synem. Mladému Icikovi totiž zbýval už jen jediný rok, aby dosáhl dospělosti, ale stále měl vážné nedostatky co se týče dodržování mnoha ustanovení Zákona. Aby to otec napravil, poslal svého syna do Jeruzaléma - aby se tam blíže seznámil s dědictvím svých otců.
O rok později se Icik vrátil domů. "Otče, díky, že jsi mě poslal do země našich předků. Bylo to nádherné a poučné, ale musím se k něčemu přiznat. Já jsem totiž v Jeruzalémě konvertoval ke křesťanství."
"Oj oj," rve si vlasy starý Kohn, "co jsem to udělal? - já nešťastník - jak teď věci napravit ?!"
Podle zvyklostí židovské obce se ale nakonec sebere a jde za svým nejlepším přítelem Rosensteinem - aby u něj našel radu a útěchu.
"To je zajímavé, že přišli némlich za mnou, Kohn" dí Rosenstein. "Já jsem totiž taky před časem poslal svého syna do Jeruzaléma a považte - on se mi vrátil jako křesťan."
Oba nešťastníci se seberou a jdou za rabinem - jak tradice káže.
"To je zajímavé - Kohn, Rosenstein, že přišli zrovna za mnou" usadí je rabi. " Je to totiž už sice moc let, ale stalo se mi zrovinka to samé co jim. Poslal jsem svého syna do Jeruzaléma - a on se mi vrátil taky jako křesťan.
Co se to děje s našimi syny? Bratři, tohle musíme přednést před samotným Hospodinem."
Padli tedy na kolena, začali naříkat a vylévat svá srdce před Všemohoucím.
Zatímco se modlili, mraky nad nimi se rozestoupily a shora se ozval mocný hlas : "To je zajímavé, že jste přišli zrovna za mnou... "
:))
21. 04. 2011 | 22:29

camponotus napsal(a):

Přeji zdrcující ateistické většině národa klidný Velikonoční víkend, ať není jako ty ostatní. Ožerte se na cizí účet při obchůzce sídliště a v pohodě se z toho vyspěte. Co bylo před dvěma tisíci lety zdá se, není aktuální, spíše to, co bude za půl roku. I ateisté mohou věřit - že bude hůř.
21. 04. 2011 | 22:30

Kritik napsal(a):

masha

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gilbert_Chesterton
21. 04. 2011 | 22:32

tng napsal(a):

Tenco: dobrej :)
21. 04. 2011 | 22:38

masha napsal(a):

Pane Kritiku,prominte za ta slova,muj sef rika ze jste Gilbertona Chestertona asi necetl pozorne(ja jsem jenom mluvci),pta se jestli jste vubec cetl pripady pastora Brauna a povidku"Koule a Kriz"?
21. 04. 2011 | 22:39

santawizard napsal(a):

1)Svět před našim letopočtem byl plný válek a lidských a zvířecích obětí,které páchala samotná církev.První Ježíš sice odstranil všechny zvířecí a lidské oběti,ale až druhý příchod krista odstraní všechny války.Bůh války není nesmrtelný.Nesmrtelný je jenom bojovný umělec.On není žádný voják,on je jenom sportovec.
2) 13.apoštol sv.Pavel vysvětluje tajemství Kříže a armagedonu.Evangelium krista však vysvětlují evangelisti.On léčil nemocné ,kříšil mrtvé,vymetal dábla,kázal království boží a modlil se otčenáš.
3)Atheisté nevěří v Boha stejně jako židé nevěří v Ježíše.Nemají ani monolog s Bohem natož nedej bože dialog s bohem. Dá se dialog s bohem započat už při správném výkladu křižování a znovuzrození s Kristem a nebo musíme čekat až na jeho druhý příchod ,je velká otázka???Zidé např pořád čekají na příchod mesiáše.Jestli příjde, tak to bude pro křestany druhý příchod krista ,ale pro židy to bude první příchod krista.
4.)I když v bibli není nic napsáno ani o vojenských kaplanech natož nedej bože o nějakých hospodských kaplanech ,tak křestanské církve stejně nikdy v životě nesměli seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky museli seminovat jenom a jenom vojenské kaplany.Evangelium jídla a pití nebo liturgie chleba a vína a třetí vzadu vystrkuje černou bradu jako církev alkoholu a tabáku?Co to znamená?Příchod Lucifera?
21. 04. 2011 | 22:40

mb napsal(a):

dik za clanek, rad. velikonoce ...
21. 04. 2011 | 22:44

Medikolog napsal(a):

Přeji všem krásné prožití svátků podle vlastní viry každého.

Paní Violo, jenom jestli nebyl místo Ježíše skutečným géniem křesťanství ten Pavel z Tarsu... který se nepřiblížil k místům Kristova života a působení ami na tisíc mil...

Loupežníku Rmcajsi, jenom aby váš Ježíšek nebyl již od Vánoc sponsorem TOP 09 a členem VV...:)). A vy si ušetřete tu muslimskou propagandu. Alláh zakázal víno NÁM!!! Rabíni a kněží "pracují" pod vlivem alkoholu:))!!! Policie by měla dát fouknout všem kněžím řídícím auta od kostelů...
Proč myslíte, že levičáci již nemají pod sváteční pivko na kousek slaninky? Vy spolupracujete s Kalouskem nad mzdovými výměry budoucnosti? Apage satanas..
21. 04. 2011 | 22:49

dalimír napsal(a):

Vážení četli jste někteří knihu Hrůzy španělské inkvizice ? Její obsah by vám některým poopravil názor na církev římskokatolickou ! Nebudu se o tom rozepisovat a kazit mnohým velikonoce ! Fanatismus se projevuje určitou měrou snad v každé církvi ale ta římskokat. jasně vítězí ! Naštěstí již většina lidí na světě došla staletími k poznání že učení jezuitů je jen falešná touha po penězích a světské moci a mít okolo sebe co nejvíce poslušných oveček ! Přeji všem dobrým lidem i bez vyznání krásné svátky jara ! Dl.
21. 04. 2011 | 23:00

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana Václava Hořejšího,...i Vám požehnané Velikonoce se všemy symboly života ukrytých v Tříkrálovém daru i pašijovém týdnu....sláva, moc a smrt, doplněné proradnou zradou přítele Jidáše, cestou ke Golgotě, utrpením na kříži,... a i vzkříšením,...když ne těla, tak alespoň myšlenky. Veselé, teplé, rozkvetlé Velikonoce všem přeje Tužka.
21. 04. 2011 | 23:06

orinoko napsal(a):

Tužku zdraví pero. To chilské . Z levé kapsy. Pravá byla zašitá.
21. 04. 2011 | 23:21

Pípa napsal(a):

VVsáky už smrtelně štvou ODSaci, že o ti nich říkají, že jsou kokoti. Říkají, že půjdou až do nebe a zeptají se na to Pána Boha. Tak se seberou a jdou. U nebeské brány je zastaví Svatý Petr a zeptá se jich o co jde. VVáci mu to vysvětlí a on jim řekne, že Pán Bůh má moc práce, ale že jim to v pohodě řekne Ježíš Kristus. Tak jdou k němu a vysvětlí mu o co jim jde. Ježíš jim řekne, že jim to poví, ale že ho musí nejdříve sundat z kříže. VVsáci vytáhnou hřeby ježíšovi z rukou a ten se začne kácet dolů a zakřičí na ně. Nejdřív nohy vy kokoti.
prosí o prominutí v tomto velikonočním čase.
21. 04. 2011 | 23:30

santawizard napsal(a):

Dialog s Bohem začneš až přestaneš dialog s člověkem ,ale ne tak abys potom mluvil jenom sám se sebou, ale myslel si ,že je to s pánem Bohem!?
Přeji veselé a šťastné velikonoce.
21. 04. 2011 | 23:34

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, Orinoko, Orinoko,...v té Jižní Americe se nic neutají,...Jsem Tužka verzatilka, kdo se mnou neumí zacházet, tomu skřípnu prstíček. I Vám hezké Velikonoce.
21. 04. 2011 | 23:42

Světlo napsal(a):

...oslavujte život a lásku, radujte se,
a trestejte všechny úchylné misionáře všech náboženství, kteří zneužívají děti, chudobu !!!
21. 04. 2011 | 23:53

skeptický napsal(a):

Ježíš křížové výpravy odsuzoval.
22. 04. 2011 | 00:02

LessPure napsal(a):

Nepodceňujme mýty a pohádky! - hlavně ty, ze kterých děti ještě nevyrostly

Budoucnost bude ještě zajímavá.

Inu nejhorší je vždycky ignorace, nedostatek dobré vůle, lidská hloupost a chamtivost. A to první mají všechna náboženství v popisu práce. Není boha, kromě boha atd. Proto jsou tak snadno zneužitelná.

Na víře jako osobní věci každého není nic špatného. Ale náboženství jako celospolečenská doktrína je nebezpečná nemoc.

Nejčastěji člověk zabil člověka ve jménu víru. I když to mnohdy byla jen zástěrka, co si budem povídat.

Jinak hezké volno, Velikonoce či oslavu jara. Dle libosti.
22. 04. 2011 | 00:05

buldatra napsal(a):

Ostara
Bůh je na jaře ve svém divokém aspektu pána zeleného lesa. Je Rohatým Bohem lovu, který se volný a svobodný prohání po hlubokých lesích vybaven jen svým mocným kopím. Bohyně, která se vrátila z podsvětí, nyní chodí volně po zemi a prochází se pod stromy a hvězdami. Také ona je volná, nespoutaná a svobodná. Mluvíme o ní jako o panenské lovkyni, která přináší do světa čirou radost a mládí čerstvě narozeného jara. Její krok je lehký jako krok bílé laně a kde se její bosé nohy dotýkají země, tam rozkvétají květy a zelenají se stromy. A jedné noci, když zrovna svítí jasný měsíc a nebe je plné hvězd, mladý Rohatý Bůh potká Panenskou lovkyni a zamilují se do sebe na první pohled. Dívají se jeden na druhého v němém úžasu a překvapení a blíží se jeden ke druhému. Podle učení velké části tradic se spolu také pomilují a od toho okamžiku se prohánějí po lesích společně. Oba jsou mladí a divocí, nezatíženi zodpovědností, myšlením a břemenem starostí o tento svět.

Přeji všem příjemný svátek jara a plodnosti
a také Veselé Velikonoce
22. 04. 2011 | 00:19

vasja napsal(a):

skeptický napsal(a):
Ježíš křížové výpravy odsuzoval.
---------------
Tomu teda nevěřim.
22. 04. 2011 | 00:22

Sofus napsal(a):

Pan Horejsi je zrejme stejny vedec, jako je i verici clovek. Hodnoceni jeho ustavu UMG v ramci hodnoceni AVCR dopadlo mooc spatne a prakticky by asi mela byt pulka ustavu, kdyz ne cely, zrusena. Plytke plky o Bibli, historii z pera Horejsiho jiz neprekvapi. Jsou vysmechem opravdoveho intelektuala. Sam se prece za vericiho nepovazuje a jako spravny "vedec" musi byt prece agnostik. Pan Horejsi skodi katolicke cirkvi jako typicky farizej. Bohu, v ktereho neveri, uskodit nemuze. Stava se cim dal vetsi smesnou az pitoreskni figurkou na techto blozich. "Boze, odpust jim, nebot nevedi co cini."
22. 04. 2011 | 00:33

yorick napsal(a):

Krindapána, chlapče,
vy kterého jsem zde tak rád četl:
"já si myslím, že právě taková „vylhaná pravda“ je v určitém smyslu snad ještě „pravdivější pravdou“, než nějaká ta prvoplánová, jednoduchá, neparadoxní, bezrozporná, na první pohled zřejmá pravda.
Není snad v pravém slova smyslu zázrak, že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?"

Pane Hořejší, odpověď je naprosto bezrozporná - bůh sakra není a vy to víte - a taky k čemu by tady taky byl a čí by byl, a kdo si ho platí, pokud by byl, a co pro nás dělá, pokud řekněme je, a co se změní až uznáte - a vy to musíte snadno biologicky odůvodnit - že ten cíl vyšších fabulací nemá adresu. Sakra mládenče, doporučuji - S.Weinberg- Snění o finální teorii, kap. XI, nakl. Hynek, red. Jiří Bičák.

Asi je vám to fuk, ale už mě vaše blogy přestaly zajímat. Je to asi tak půl roku, co jsem vyslovil podezření, že se bojíte. Nevím přesně čeho a koho, ale jako - vědec biolog, co věří v boha a látá tu biblické nesmysly, tak jen přidám výňatek z A. Camuse, nevím jestli ho můžete nebo nemusíte, ale k nakouslému tématu praví: To, co vytýkám křesťanství, je skutečnost, že se stalo doktrínou nespravedlnosti. A já: V tom je tahle dobře placená víra sakra hodně podobná víře v cokoliv.

Co máte sakra za malér, že se tady vykupujete. Zadarmo ještě k tomu. Četl jste někdy až do konce Dantovo Peklo? Jste jinak slušnej člověk? Tak co vás sakra vede k těmto zbabělostem před životem, který končí prozaicky v pomyslných kruzích odpovědnosti za život vezdejší, číňan-arab-animista-neznaboh-lump-vrah-spasitel-hořejší-budha-konfucius,abrakadabra,bradbury,asimov,akvinskej, - maj tihle všichni právo beztrestně ukončit pozemskou pouť bez náboženského zmatení? Nebo si vážně mysíte, že nějakej partyzán v historii, zbožštělý kvůli politickým intrikám, které tak dobře často dnes popisujete, může být morálním kreditem pro 1000 generací?

Fyzika zůstane fyzikou a biologie prostě jen blouděním v násobně složitém. Bádejte a nenavádějte, sakra!

Pěkné veliké noci - mezi náma, je to tak asi 10 tisíc let, co už na to neznabozi přišli, že bude půl roku tepleji a pak zase míň. Pramáti Eva by vás pěkně vyliskala, kdybyste jí řek, že za 50 tisíc let (+- 20 litrů), v docela bezvýznamné zemi na Zemi, vzejde pobuda , co se bude jmenovat Ježíšek.

Jsa rozezlen přidám ještě nóbl citát:
Juvel: Věda se může dopustit omylu, děje se tak dosti často, to je věda. Je zvláštní že to pobožným zoufalcům nevadí např. u fyzikálních vlastností křemíku, ale jakmile někdo zapochybuje o tvrzení pologramotných nomádů kteří před 2500 lety sepsali nesmyslný škvár je problém.

Je vám to nepochybně jedno, ale zklamal jste mě.

Pěknej slunovrat.
22. 04. 2011 | 00:55

JV napsal(a):

Pane Hořejší,
Kdyby příběh o Ježíšovi měl být vylhanou pravdou, bylo by to velmi napováženou. Znamenalo by to vlastně, jak se velká spousta lidí nechá snadno obelhat, pokud je ovládne nějaké "pohádkové" přání. Divím se, že vám jako vědci, to může být jedno. Vždyť to musí obracet naruby váš badatelský postoj. Nebo je lhaní v otázkách víry něco jiného než lhaní v běžném životě?
Příjemné prožití následujících svátků přeje Jiří Vorlíček.
22. 04. 2011 | 01:26

Michal Macek napsal(a):

tenco

vyborej,dik,miluju zidovsky fory :)
22. 04. 2011 | 01:30

Skogen napsal(a):

Toto je velice silný text, který bude trnem v oku nevěřícím, protože vůbec hovoří o potřebě víry, ale i věřícím, protože víc než na víře staví na mystériu.

Autorův pohled je mi velice blízký. Nezbytná míra zobecnění křesťanské nauky samozřejmě předpokládá existenci ideálu a Kristus je jeho zosobněním. Jako takový je nositelem božského principu a přesahuje hranice historické osobnosti tak jako tak. Ježíš, jako ztělesnění ideálu, nemá k fyzičnosti vztah. Stejné je to ovšem s křesťanstvím jako takovým. Tam, kde dovoluje překračovat pouhý popisný charakter, tedy v Novém zákoně oproti Starému zákonu, tam ztrácí vztah k autentičnosti a stává se filozofií bez práva na dogma. V tom se vždy hodně chybovalo.
22. 04. 2011 | 01:33

Michal Macek napsal(a):

Skogen

ano a s buddhisem je to nemlich tak,puvodni buddhovo uceni se take zmenilo cirkevnim
dogmatismem
22. 04. 2011 | 01:48

Frante napsal(a):

"křesťanství se vyvinulo něco velmi úctyhodného, kulturně sofistikovaného, něco, co inkorporovalo i tu antickou vzdělanost a stalo se spojencem moderní vědy"

Ad "úctyhodného" - záleží jak pro koho. Většina křesťanů věří např. na pohádku o posmrtném životě, o božím trestu a odměně a věřit na pohádky v dospělém věku snižuje jejich kredit/úctu u nevěřících. Řekl bych, křesťanství je úctyhodné pro křesťany, to abychom byli přesní. Vy jste křesťan a píšete svůj názor - OK . Ale co píšete platí uvnitř křesťanské komunity, nemá to obecnou platnost. Myslím, že by bylo poctivé rozlišit co je obecná pravda a co váš názor.

V jakém smyslu je "spojencem vědy"? Věda křesťanství nepotřebuje vůbec k ničemu (někteří vědci jsou věřící podobně jako jiní jsou třeba horolezci ale to už není věda jako taková). Není třeba rozebírat jak moc vadila křesťanům věda v minulosti a většině vadí dodnes. I vy sám mi připadalo že máte trochu problém se současnou vědou, např. se sociobiologií - ne úplně jí věříte v tom co odhalila o morálce navzdory tomu že přímo vychází z Darwinizmu, který naopak hájíte ... V jakém smyslu je křesťanství "spojencem vědy"?

"Pohádky jsou přece pro formování naší identity zásadně důležité – asi mnohem víc než učebnice..." - Ano, pro děti.
22. 04. 2011 | 02:12

Dalibor Štys napsal(a):

Ad: Znamenalo by to vlastně, jak se velká spousta lidí nechá snadno obelhat,....

To je přesně to, co jsem měl na mysli upozorněním na groupthinking http://en.wikipedia.org/wiki/Asch_conformity_experiments a http://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment

Z toho taky plyne moje - řekněme - zbabělost a pseudonestrannost, kterou mi vytýkali diskutéři pod blogem o islámu. Ale já si skutečně myslím, že u každého náboženství jen do času, kdy se stane nástrojem agrese, jakmile se koncentrace lidí zvýší nad určitou mez danou především místními přirodními podmínkami a vnitřní dynamikou daného společenství/náboženství.

A naopak je to zřejmě tak, že bez zbožštění určité myšlenky ( a vůdce) se lidé nedají dlouhodobě organizovat. Protože lidský mozek není mozkem božským, neboli nedokáže najednou postihnout celý vesmír. Tak se musí soustředit na určitou oblast a pokud je daný problém navíc experimentálně náročný, nemusí mít ani dost času vůbec primární data dostatečně analyzovat. A to je, a mohu to dokázat, problém většiny biologických experimentů ale i třeba experimentů v materiálovém inženýrství (a to i v průmyslovém výzkumu). Neboli zbožští se určitý přístup, postup nebo jev, nejlépe pod vedením nějakého charismatického šéfa-kněze, a ten se studuje a aplikuje. Totéž se týká společenských jevů, tam to ale mívá krvavé důsledky.

Kvalitativně odlišné jevy, s objektivně existujícími odlišnými emergentnímu vlastnostmi, existují zajisté nezávisle na naší mysli. Jen dlouhou dobu - do vzniku moderních počítačů - jsme nebyli schopni vytvořit teorii, která by alespoň fenomenologicky odrážela složitější experiment či jev. Díky počítačovému modelování (doporučuji např. Wolfram Education Portal) je dnes řada kvalitativních matematických modelů dostupná i lidem, kteří se (například) zabývají především experimentem nebo i jinak obecnému publiku. I tyhle model jsou ale bez určitého uvedení do problému obtížně pochopitelné ....

Závěr nedělám, ten si každý musí pro sebe vytvořit sám, zejména o tom, (a) jestli skutečně náboženství potřebuje a (b) pokud si myslí, že ne, co to vlastně znamená, neboli proč si to vlastně myslí, že ho nemá.
22. 04. 2011 | 02:53

honolulu napsal(a):

Uctive pozdraveni, bratri v Kristu. Ptal jsem se velebneho pana, co je to NOVUS ORDO SECLOROM a on mi rekl, ze nic pro me.
- Nejaky klub nahych pervertu, se honi kolem bazenu na koupani.
To me vydesilo, tak jsem utekl pro uklidneni do moji anticke knihovny a nasel jsem tam neco zajimaveho.

Rimane ctili zakony a od 69 B.C. (po bojich se Spartacusem) meli nejaky novy - SVADENI lidu. Oni zabili kde koho a do tydne na to zapomneli, ale svudci lidu se museli zaregistrovat archivne na vecne casy, i kdyz Rimu nebyli nebezpecni primo. Tak napr. Sv. Jan Krititel a Kristus jim nebyli nebezpecni, ale nazlobili vladnouci loutkovou vladu v Judei, tak jsou registrovani. Ale Barabus, ten byl registrovan jako velky nepritel. Sv. Petr byl velky nepritel, ale Sv. Pavel mensi nepritel. Rimane nevedeli, co s toho vzejde, tak se vsechno archivovalo. Oni proste meli nejakou StB....

Svobodni zednari v USA je zase nejaka klika, ktera se odlisuje ritualy od normalnich lidi (Katoliku) s kostmi nebostiku... TV nam to ukazala a take tvrdila, ze Bush a Clinton byli cleny.
On ten Clinton mel meleho pindulika, takze mu nic jineho nezbyvalo a Bush mel rad whisky...Asi chtel vedet, jak bude vypadat, az mu odejdou jatra.

Pan N.O.S. je pravdepodobne Zednar. (Oni jsou vzdelani, ale velmi popleteni.) Protoze ma rad Antiku, tak jako ja, tak si ho vezmu pod patronat a navratim ho do nasi Sv. Cirkve Katolicke. V pripade, ze odmitne, tak je treba poprosit pana Kurase, aby z N.O.S. udelal zbozneho Zida.

Musite uznat panove, ze nemuzeme nechat pana N.O.S. ve stejne skupine, ktera se stala utocistem malych pinduliku a velko - konzumentu whisky.
Take Vas upozornuji na skutecnost, ze pan N.O.S. ma moc peknou a misty nobl anglictinu. Tak je jasne, ze je spionem Suskynem.
Vsak my ho uhlidame, bratri v Kristu. Pochvalen bud....
22. 04. 2011 | 03:22

olga napsal(a):

"Tenco napsal(a):
Co se stalo nedá se odstát. Jednoho ukřižovali, druhé pak v jeho jménu upalovali."

Jeden věděl, a druhý věřil tak, jako by už věděl. Bůh Je!
22. 04. 2011 | 06:49

Pepa Řepa napsal(a):

Až na věky, bratře Honolulu.
Dobrej nápad, řekl bych.

Dávejte na něj pozor, ať nedopadne jako Fridrich.

Skogen
ono to má jednu vadu.
Někam se pamu Hořejšímu vytratil ten, kterého-podle něj-nazývám familierné JC či JK.
Není to familiernost, ale přikázání. Nevezmeš.....

On ho nejdříve dal do řady mezi jiné členy Svazu vesmírných pedagogů a zbavil jej jiných atributů.
Ten ping-pong s n.o.s.em je vlastně jeho hra se svou vlastní duší, s jeho pochybnostmi.
Halík říká, že co je bez chvění není pevné. Každý pochybuje.

Bratr Wěnceslaus se ale klepe jako ratlík, chvíli je křest´tan, chvíli machomedán, je to spíš-podle mne-panglaktický unitář "Pangasius první", prorok nové víry.
Druhá možnost je ta, že chytl zimnici tam dole, ve Svaté zemi, kde často-ve svých snech-pobývá a o které zasvěceně píše, ač tam nikdy nebyl.
Sice tam malarie není, ale to nevadí.

Pro křesťana je totiž-podle mne. JK Bohem živým, tím, který nás bude soudit za skutky.
Zajímalo by mne, co slaví v den "Vzkříšení", ale to je jeho věc, zvláště když já jsem obrazem křesťana hříšného, který doufá, že mu bude odpuštěno a tudíž kritizovat nemohu, ač to rád a soustavně dělám.
Kritizovat mohou Zacheus, Jemnický nebo pgjed, Zacheus především, ten žije, jak se má.

Hezké Velikonoce všem.
https://www.youtube.com/watch?v=Gcl7GWdnks8
22. 04. 2011 | 06:51

Otavian napsal(a):

Díky za pěkný článek. Jak vidíme - dnešní židozednářská a neokomunistická media (opět) Velikonoce zcela ignorují, tak si raději udělejme výlet do Španělska.

https://www.youtube.com/watch?v=6Nla5Bb7JKA&feature=related

Požehnané Velikonoce !
22. 04. 2011 | 06:51

Pepa Řepa napsal(a):

http://www.musicsonglyrics.com/T/tracychapmanlyrics/tracychapmansayhallelujahlyrics.htm
22. 04. 2011 | 07:01

Dr. No napsal(a):

Sofus: Hodnoceni jeho ustavu UMG v ramci hodnoceni AVCR dopadlo mooc spatne a prakticky by asi mela byt pulka ustavu, kdyz ne cely, zrusena.

To mne taky pobavilo. Ovšem nebylo to docela neočekávané, existuje totiž např. materiál "Strategický rámec vysokoškolské politiky" (na MŠMT, ale vychází z mezinárodní databáze Scopus), kde na str. 44 je graf 28 který udává relativní citační index českých článků v jednotlivých disciplínách a světový relativní citační index. Z Česka jsou ve světovém nadprůměru klinická medicína, fyzika a chemie, okolo průměru jsou technické vědy, biologie a botanika a na chvostu těch skutečně světově v řádu podprůměrných jsou prakticky všechny ostatní. A nejhorší poměr české citovanosti (vyjma zcela necitovaných oborů) ke světové je právě u imunologie.
Což mne taky naplňuje nadějí, že to hodnocení nebylo tak úplně mimo. Ono naštěstí dnes už ani být nemůže, protože v době internetu se nic neutají a příslušní členové komise by si nesmyslným hodnocením hodně utrhli rychlou ostudu.
(Relativní citovanost je jednoduché měřítko kvality publikací, které uvádí, jak často je v daném oboru určitý článek citován vzhledem k průměrné citovanosti článku v daném oboru.)
22. 04. 2011 | 07:27

Mud.. napsal(a):

Každé tisíceletí se katolické logo (křížek) musí měnit. Jako u formule 1 pneumatiky. Od roku 0.001 do roku 999 se "křížek" startoval od pupíka na čelo a zleva doprava.
Od roku 1000 do roku 1999 se "křížek" startoval od čela do pupíku.
Od roku 2000 se "křížek" startuje od pupíka k čelu!!! Zatím tito exelentní katolíci jsou v nejpřísnější ilegalitě. Mají strach, aby je opět nedávali sežrat lvům!
22. 04. 2011 | 07:31

jozka napsal(a):

Jasne, ze otcem Jezise byl rimsky vojak. Vy jste snad nevideli Zivot Briana?
22. 04. 2011 | 07:33

gaw napsal(a):

prihlouple plky o bibli, jo to sedi
22. 04. 2011 | 07:34

jozka napsal(a):

Mud..

Leda by to byli astronomove. Ti jedini toiz znaji rok nula.
22. 04. 2011 | 07:35

MUDr. Pavel Poštulka napsal(a):

Víra je dar, a není pro každého p. profesore, víra dává vnitřní mír, je měřítkem věcí a smyslem našich životů...dotknout se jí můžeme když ztichne víření slov, je tam někde v hloubce, v srdci...
22. 04. 2011 | 07:44

------ napsal(a):

Víra nebo stádní chování? Umíte to rozlišit pane MUDr.? Zkoušel jste to vůbec někdy?

(Odhaduji že ne, jít na medicínu vždy vyžadovalo spíše sicflajš než logické myšlení.)
22. 04. 2011 | 08:08

Dalibor Štys napsal(a):

Když mám klid a čas přemýšlet, v hloubce mozku (srdce je, jak známo, pumpa), taky jsem v klidu. Ale víru k tomu nepotřebuji. Spíš internet a knihovnu, když narazím na odborné pojmy, které neznám.
22. 04. 2011 | 08:14

vlk napsal(a):

Jen jsem juknul..
Koukám, jak s e to tad y pěkně rozjelo. Ti, co jso znalí katechismu, předvádějí , jak jej znají. Pokdu k tomu přidají ještě cosi z dějin Říma.. No prostě intelektuální parademarš.

Vedle toho je druhá parta - těch ,c o nevěří a potřebují to, tu více, tu méně militantně - sdělit. Škoda. Jsou Velikonoce.
Ponechal bych, být jimi, nám co věří v jakékoli intenzitě či stupni vlažnosti,s rituálem nebo bez něj radost a obdiv k velikonočnímu zázraku. My jim taky ponecháme radost ze svátků jara, jak nás učili druhdy ve škole nebo radost z prodlouženého víkendu, jak to vidí výtvor současného vzdělávacího cyklu.
22. 04. 2011 | 08:14

masha napsal(a):

vlk:
Nekdo Vas pozdravuje a dekuje za pekna prani a hezka slova na moji adresu,mate u nej bod...Stastne a vesele!
22. 04. 2011 | 08:26

mudřec napsal(a):

VRÁTIT VÍRU VĚŘÍCÍM!

V našem bezbožném státě Česko se všichni chtějí vyjadřovat k otázkám víry, napadají tak křesťanskou církev a povětšinou nemají ani tuchy o čem ona církev je. Nic proti názorům oponentů, když se cítí být církví okrádáni. Mají na svou obranu dostatek prostředků současného právního systému.

Jenže ono je to naopak. Víra křesťanů je nonstop zneužívaná týden co týden a po celý rok a to každým občanem tohoto státu, tedy nevěřícím občanem. Věřící občan svou víru nezneužívá.

NEVĚŘÍCÍ, OKAMŽITĚ SI ZRUŠTE VŠECHNY NEDĚLE A SVÁTKY CO POCHÁZÍ PŮVODEM OD KŘESŤANSTVÍ! Zvláště pak komunisté a materialisté jakéhokoliv zaměření. Zneužíváte víru v Boha jediného ve svůj prospěch. Protože neděle byly určeny co sedmý den k odpočinku od práce a věnování se rozjímání o Bohu. Tedy v neděli se má jít do kostela na kázání.

Velikonoce pak jsou největším křesťanským svátkem, větším než Vánoce. Jde o Kristovo vzkříšení a vy bezvěrci zneužíváte SPROSTĚ tento svátek! TAK ALOU DO PRÁCE A AŤ Z VÁS LEJE POT! Abyste jakýsi mrzký peníz mohli pro své žrádlo bezbožné získat.
22. 04. 2011 | 08:27

Marcus Agrippa napsal(a):

Důvodů"uchycení"křesťanství bylo nejspíš několik. Hlavní asi byl sociální rozvrat římského státu, inflace a neúnosný růst potencionálních"zájemců"o římské bohatství a půdu. Řím obchodoval s dalekou Čínou nebo Indií a proto se zvěsti o římských problémech šířily do celého světa a zapůsobily jako katalyzátor pro přesun celých národů ( včetně našich předků ). Krize třetího století už byla téměř neřešitelná. Řím se propadl do občanských válek a inflace znehodnotila římskou měnu natolik, že ji téměř všichni odmítali. Ze společenské deprese tak vzniklo naprosto ideální podhoubí pro náboženské sekty. Konstantin sice zavedl solidus v poměru 72 k libře zlata ale pro masy lidí inflace neskončila - naopak. Daně na ně dopadaly ještě tíživěji. Výsledkem byly útěky z půdy, masivní daňové úniky, lidé opouštěli své povolání a domovy. Edikt o cenách na tom nemohl nic změnit. Salviana z Marseille napsal: římský stát na západě kolabuje proto, protože si zaslouží zkolabovat. Opustil totiž první premisu dobré vlády - spravedlnost - i na systém zdanění. Římská populace měla po příchodu barbarů jediné přání - aby se už nikdy nevrátili římští výběrčí daní. Křesťanství má určitě chválihodné morální aspekty, ale způsob jejich prosazování od počátku znevážil celé učení jako takové.
22. 04. 2011 | 08:31

neo napsal(a):

Ježíšovi je již 30 let a rodiče znepokojuje, že se pořád nemá k založení rodiny.
I navrhne jednou Josef: "Marie, naproti bydlí lehká holka, co kdyby jsme klukovi k těm narozkám darovali jednu noc, ať mu ukáže i něco jiného, třeba se chytne."
Marie souhlasila a když se Ježíš vrátil k večeru domů říkají mu: "Ve tvém pokoji na tebe čeká překvapení."
"O.K."
Ježíš vejde do pokoje zavře za sebou, chvilku je ticho a najednou se ozve srdcervoucí výkřik a ze dveří vyběhne nahá holka a utíká od domu pryč co jí síly stačí jen sem-tam se s hrůzou ohlídne.
Svatý Josef přijde za Ježíšem do pokoje a ptá se: "Ježíši co se tady stalo???"
"Sám nevím otče, když jsem vešel dovnitř na posteli ležela nahá dívka, přistoupil jsem k ní a ona rozevřela stehna. Tak jsem přiložil ruku a rána se zacelila..."
22. 04. 2011 | 08:39

vlk napsal(a):

Milá MAsho

děkuji a pozdravujte Alexeje Romanoviče také. Nevím, zd a znáte naš e místní zvyky ohledně Velikonoc a nevím, zd a s e nějak kryí s těmi, které jsou obvyklé o Velikonocích tam u Vás.
Sna d ale víte, že každ žena by měla dostat v pondělí výprask pomlázkou. Aby nezlenivěla a byla krásná. Takže Vám přeji , aby se i na Vás našla v pondělí nějaká pevná ruka!!
Mimochodem , Váš šéfík, jak si ověříte, vstoupil i do této diskuse. takež to tad y opravdu hlídá.
Nicméně, musím uznat , že pokud jste opravdu jeho asistentka,a promiňte, já mám tomto směru určité pochybnosti / ty pochybnosti nemíním jakkoli zle a urážlivě, nýbrž si pohrávám s možností, že si z nás tak trochu střílí/, pak mne velmi překvapil s vým výběrem.
To, co jste tad y předvedla v diskusích, to je fakt paráda... NA asistentku skvělý rozhled , velká samostatnost v myšlení a neobyčejná porce znalostí.
alexej Romanovič by mne opravdu takovýmhle výběrem hodně a hodně překvapil. Stejně tak tím, jakou volnost Vám dává pro zapojení do diskusí.....
Ale ať je to tak nebo tak Masho, pěkné svátky Vám!!!! I šéfíkovi!
22. 04. 2011 | 08:43

masha napsal(a):

Marcus Agrippa:
Rimske Imperium bylo nespravedlive od sveho prvopocatku,jeste za republiky vrazdou predaku bratru Grakhu a povstanim Spartaka,cela historie Rima je plna utlaku,vrazd(primo v Senatu-Ceasar),valek,korupce a nesmyslne krutosti(gladiatory,bicovani a ukrizovani otroku)nicmene bylo to o mnohem lepsi nez to co prislo potom,jak uz to po padu risi obvykle stava.
22. 04. 2011 | 08:44

vlk napsal(a):

neo

hezké velikonoce... Hňupe. Promiň, ale jiné ocenění za svůj výkon si na Velký pátek nezasloužíš.
22. 04. 2011 | 08:45

neo napsal(a):

vlk:

nápodobně vlku. Hezké velikonoce a ať ti zajíc nadělí krom vajec taky smysl pro humor.
22. 04. 2011 | 08:53

Gustáv Kočí napsal(a):

"Nemanželský syn zcela prostého původu..."
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Tedy pane Hořejší, voni sou úplnej profesor cimrmanologie!
22. 04. 2011 | 08:54

masha napsal(a):

vlk:
Ted jste pobavil mne,Alexej Romanovic sice je vesely a vtipny clovek ale neni blazen-on doma si uziva a ja se tak trochu nudim,beztak je to mozna muj posledni vstup na vas server,je to zabavne ale unavne,vasi chlapske hratky neni pro slabou holku:-)
Jinak pracuji pro nej uz 7 let,znam ho dokonale chuligana,vlastne vdecim mu za svuj docela komfortni zivot,verte Nam obema-nestrilime z Vas A z nikoho,dekuji za kompliment ooo,take nejsem pitoma blondyna bez vzdelani,i kdyz to On obcas dela ze mne legraci kvuli blond vlasum,no nevim co jeste-moje cestina je spatna,zvyky se nekoresponduji:u nas se nemlati pomlazkou ale se poleva vodou v pondeli,ale svatek je v nedeli jako na celem svete,tohle vase posunuti o den jsem take nikdy nepochopila...Pac a pusu!
22. 04. 2011 | 08:56

Marcus Agrippa napsal(a):

masha:
V římském státu se projevily názorně typické lidské vlastnosti - mocichtivost, touha po majetku za každou cenu, arogance moci atd. Přesto všechno byla římská kultura v podstatě současná a byla technologicky velice na úrovni - kanalizace, lékařství, veřejné školy, charity, záchody, vodovody - to středověk téměř neznal. A vrcholní představitelé katolické církve se chovali naprosto stejně jako např. Crassus - touha po moci, vlivu a majetku, ale to pochopitelně není vina křesťanství jako takového.
22. 04. 2011 | 09:08

Tenco napsal(a):

Šalom.

ad Pepa Řepa
"..Kritizovat mohou Zacheus, Jemnický nebo pgjed, Zacheus především, ten žije, jak se má..."

Ostatní budou vláčeni tiskem /dnes se již neupaluje/ a bude jim uloženo následující pokání :
Naučí se nazpaměť Řepný kodex - vyzkouším je osobně !, o Velikonocích nebudou chlastat borovičku, ale jen košer rum a každé ráno - až do Vánoc, si vykloktají minimálně 18 minut vodou z Lurd /tu jim milerád prodám - litr za stovku - děti a vojsko polovic, invalidní důchodci si naopak připlatí/.

https://www.youtube.com/watch?v=CKyo-oZKu_4

:))
22. 04. 2011 | 09:15

vlk napsal(a):

Masha

bylo by škoda, kdyby jste se odmlčela. To myslím vážně. Řekněte gangsteříkovi, ať Vám konfort přístupu sem aspoň občas zachová.

Ať udělá dobrý skutek.
Jinak s tím poléváním - to j e druhá alternativa k tomu výprasku... Ale to mi přijd e poněkud ujeté...
Z mnoha důvodů...

Se svou čaštinou si opravdu nedělejte starosti. Je , na cizince, opravdu komfortní.

Proč s e chodí s pomlázkou zrovna v pondělí, tak to Vám nevysvětlím. Ale určo se tu najdou tací, co to budou vědět.

Já jsem jenom starej vlk. Unavenej vlk.

Ale blonďaté holčiny se mi vždycky hodně líbily ..... To šéfíkovi schvalji.
Hodně sluníčka aužijte si to bez něj.
22. 04. 2011 | 09:32

n.o.s napsal(a):

Václav Hořejší

Přiznám se že s tím termínem "vylhaná pravda" mám obrovský problém, myslím že každé náboženství je "vylhanou pravdou", ovšem je rozdíl za jakým účelem je taková "vylhaná pravda" vytvořena či v jakém jménu, má li "vylhaná pravda" život otrávit či jej prozářit, dát mu energii, křesťanství a jeho koncepty, spása, hřích, pokušení, vina, utrpení, jsou spíše "vylhaná pravda" jež život otráví.

Na druhé straně, poučilo se.

A tak tedy nelze-li jej eliminovat je dobré když její pochodeň nesou lidé jako Václav Hořejší, snad se potom z oné housenky stane onen pěkný motýl a nikoliv ona můra, jež měli autoři kteří tuto konstrukci vytvořili nejspíš na mysli.

Šťastné a Veselé Velikonoce Vám a všem diskutujícím
22. 04. 2011 | 09:36

masha napsal(a):

vlk:
To je prave ten duvod proc mi zakazuje sem psat,abych nic nerekla o nem,o firme a jeho soukromi,to musite znat anonymita a sluzebni tajemstvi,jinak muzu delat co chcu-prace je stejne v utlumu...Ale vite je to moc silny a talentovany clovek,prochazi zivotem jako nuz maslem(jeje,to schytam)
Dobra,jeste s tim psanim rozmyslim
On mel vzdy moc rad jenom blondyny(jednu znam)to mu nikdy neodpustim ze vzal za zenu vyfiflenou brunetu,nemam ji rada...ale konec,to uz jsi dovolila moc,devocka!
Cao!!!
22. 04. 2011 | 09:46

Viola napsal(a):

Velmi správně pane Mudřeci.

všichni bezvěrci i málověrci běžte pracovat v tyto svátky.
22. 04. 2011 | 09:54

neo napsal(a):

Viola / Mudřec:

Na Velký pátek u nás není svátek. Pondělí pak většině slouží k přežrání a ožrání a sesekání prdelek.

Osobně nejsem věřící, ale věřícím jejich svátky neberu. Ať si každý slaví co chce.
Já respektuji státní svátky ČR, ale i o nich občas pracuji.
22. 04. 2011 | 10:01

Likeke napsal(a):

Když se v ideální hospodářskospolečenské situaci vynoří někdo s nějakými trošku vybroušenými dogmaty, může se mu podařit pobláznit spoustu lidí. Když se navíc stane obětí násilí, stane se z něj posmrtně celebrita.
Je to jako u posledních voleb. TOP09+VV, omílání falešných dogmat a nakonec úspěch ve volbách. Kdyby se ještě podařilo ukřižovat Kalouska, možná by se počet věřících v TOP 09 ještě zvýšil.
Slunovrat i jarní rovnodennost už jsem slavil, tak si alespoň užiju volna. Na své svátky jsem od státu volno nedostal.
22. 04. 2011 | 10:07

grőssling napsal(a):

Panu Profesorovi přeji hezké svátky a gratuluji k 1- ( Forejt je lepší, jak je to možné ? ). Dá se spočítat celá ÚMG ? Asi 2- že ?
22. 04. 2011 | 10:09

Viola napsal(a):

neo

bohužel se v současném kapitalismu zase stáváme otroky, ani věřící proti tomu nic nezmůžou, raději svou víru obelhají a jdou si pro ty mrzké peníze, bez kterých se dnes neobejdeme.
22. 04. 2011 | 10:22

Viola napsal(a):

masho,

naše pondělí pravděpodobně znamená právě to, že jsme více pohany, než křesťany ve většině.
22. 04. 2011 | 10:34

neo napsal(a):

Viola,

mluvte za sebe. Já si jako otrok rozhodně nepřipadám.
22. 04. 2011 | 10:34

Viola napsal(a):

Možná ten výprask žen v pondělí velikonoční souvisí s tím, že to byly právě ženy, které první viděly, že hrob je prázdný a první o této události - zmrtvýchvstání informovaly. No jsme nejateističtější zemí. :-)
22. 04. 2011 | 10:38

vlk napsal(a):

Masha
to služební tajemství si , myslím, dokážete pohlídat.
Já byl taky na blondýny a Karkule je taky samozřejmě - brunetka... Takže v tomhle jsme s Vaším šéfíkem zajedno...
Rád Vás zas e uvidím na diskusi!!
A kdybych věděl jak, tak bych Vás zkoušel, už jenom proto, abych Vašeho šéfíka trošku nadzvednul - , trošku rozmazlovat.
Aby věděl , že i tad y to má těžký.
22. 04. 2011 | 10:38

Viola napsal(a):

Jsem otrok a ještě v pondělí dostanu nařezáno.
22. 04. 2011 | 10:40

bůh s vámi napsal(a):

vědec, rozuměj materialista až do morku kostí, vykládá o víře...pane hořejší, jenom se ztrapňujete, nevíte o čem mluvíte...
22. 04. 2011 | 10:41

Viola napsal(a):

ale, až pan profesor Hořejší bude v důchodu, však on otočí.
22. 04. 2011 | 10:43

Petr B. napsal(a):

Ježíš Kristus pravděpodobně vůbec neeexistoval. Neexistují žádné přímé důkazy o jeho existenci, zmiňuje se o něm sice Tacitus, ale je to svědectví z druhé ruky a dávno po Ježíšově domnělé smrti. Je pravděpodobné, že Ježíš je vybájená postava (něco jako praotec Čech) shrnující vlastnosti a osudy několika buřičů proti Římu či židovské církvi. Pokud by skutečně existoval jediný Ježíš, byl by zřejmě šokován, jakým způsobem byl zneužit a co z něho udělali. Obávám se, že marxisté měli pravdu, když tvrdili, že křesťanství se rožšířilo pouze jako prostředek ovládání lidí.
22. 04. 2011 | 11:07

Viola napsal(a):

Marxisté mluvili z vlastní zkušenosti a náboženské metody a formy si vzali za své, jen bez Boha.
22. 04. 2011 | 11:19

jozka napsal(a):

Violo, vsak to je take spravne. S zenami se ma zachazet jako s kvetinou.

(Serezat, svazat a hodit do vody.)
22. 04. 2011 | 11:21

n.o.s napsal(a):

Václav Hořejší

"že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?"

pokud chcete kontrolovat svět plný outsiderů lidí jež nemají nic (a tehdy tj. ve 4.stol. bylo těch lidí více než 90%) co jiného jim dáte -samozřejmě outsidery, heroický mýtus Řeků či Stoický koncept morálního rozvoje byl antitezí křesťanství, neexistuje lepší příklad než Pavel x Seneca

Oba dva akceptují vliv božského
Seneca, listy 41

Božstvo je ti nablízku, je s tebou, je v tvém nitru. Jsem přesvědčen, Lucilie, že v nás dlí posvátný duch, pozorovatel a strážce našeho dobra i zla.
Jak se my stavíme k němu, tak se on staví k nám. Věru žádný dobrý muž není bez božstva.
Či může se snad někdo povznést nad osud jinak než s jeho pomocí? Ono nám dává
velkolepé a vznešené rady. V každém z dobrých mužů „obývá bůh, který však, kdož ví?

Nicméně morální rozvoj je zde zcela jiný,

Není šťasten ten, kdo zná, ale kdo to uskutečňuje.
Namítneš: „Jak to tedy je? Není tu žádného nižšího
odstupňování? Hned pod moudrostí je sráz?" Po mém
soudu nikoli. Pokročilejší uchazeči moudrosti náleží sice
ještě k počtu hlupáků, ale přece je od nich dělí již značná
mezera.

I mezi samotnými pokročilejšími jsou veliké rozdíly.
Podle názoru některých filosofů se dělí ve tři třídy.
První třídu tvoří ti, kteří ještě nedosáhli moudrosti, ale
již stanuli v její blízkosti. Ovšem i to, co je již blízko,
leží ještě vně. Ptáš se, kteří to jsou. Ti, kteří již odložili
všechny vášně a neřesti, kteří se naučili všemu, co měli
obsáhnout, ale ještě nemají vyzkoušenou sebedůvěru.

Listy 75

V křesťanství veškerý morální rozvoj začíná a končí přijetím Ježíše

9 Což nevíte, že nespravedliví nebudou mít účast v Božím království? Nemylte se: Ani smilníci, ani modláři, ani cizoložníci, ani nemravní, ani zvrácení,
10 ani zloději, ani lakomci, opilci, utrhači, lupiči nebudou mít účast v Božím království.
11 A to jste někteří byli. Dali jste se však obmýt, byli jste posvěceni, byli jste ospravedlněni ve jménu Pána Ježíše Krista a Duchem našeho Boha.
1. Korintským 6:9-11

ba co víc taková falešná konstrukce

2 Což nevíte, že Boží lid bude soudit svět? Jestliže budete soudit svět, nejste snad schopni rozsuzovat takové maličkosti?
3 Nevíte, že budeme soudit anděly? Tím spíše věci všedního života!
1. Korintským 6:2,3

na druhé straně klasická civilizace chápala

Největší povinností mudrce a největším dokladem jeho moudrosti je, že jeho slova a jeho činy jsou v souladu a on že je stále sám sebou a stále týž. „Kdo to dokáže?" Málokdo, někdo však přece. Je to těžké, netvrdím také, že mudrc
půjde vždy stejným krokem, ale že půjde stejnou cestou.

To je nesmírný rozdíl
22. 04. 2011 | 11:22

n.o.s napsal(a):

To není omyl, nedorozumění, to je defekt samotného konceptu.
22. 04. 2011 | 11:27

n.o.s napsal(a):

nepřekvapí že ta společnost dopadla tak jak dopadla, západ zemřel a východ přežil jen proto že vykradl vše co mělo na západě nějakou cenu, dlužno podotknout že Křižáci později vykradli zase východ.
22. 04. 2011 | 11:31

santawizard napsal(a):

Konec světa :v každé hospodě je jenom samá k++va a samý žoldnéř,ale žádný tabákový mági či hospodský kaplan neexistuje,Holt člověk by musel umět páchat kouzla a konat zázraky jako boží zákon a dáblův advokát,křížem krážem s božskou erotikou a čertovou pornografii.Kdo myslíte ,že to všechno zavinil?Vědecký atheismus a náboženský fanatismus?Já už si začínám myslet,že ano.
Ať Jehovi svědkyně prodávají pod podloubím tatary!!!!!!!!
22. 04. 2011 | 12:26

XXX napsal(a):

To musí být hodně velká beznaděj trávit čas řešením takových blbostí.
22. 04. 2011 | 13:03

Jan Holik napsal(a):

Dovolte, pane Hořejší, reagovat.....Síla křesťanství nespočívá v "organizaci" či ve vnějších církevních atributech. V článku pana Hořejšího nezaznělo nic o podstatě křesťanské zvěsti a evangelia: totiž o vítězství života nad smrtí a o síle Kristova vykupitelského díla. Toto je základ pro pozdější vznik křeťanství jako náboženství s jeho institucemi tak, jak jsme tomu svědky v dnešní době. Vykupitelská oběť, která dává život za nepřátele a lidi, kteří Krista v té době nenáviděli. To je základ pro pochopení, o čem křesťanství je ! Pan Hořejší je typický "rozumář", který se v rámci politické korektnosti nebude přiklánět ani k jedné alternativě a ponechá otevřeno, zda Kristus existoval či nikoliv a zda je křesťanská zvěst pravdivá či vylhaná. Je mu to, jak sám píše, jedno. Dokonce šíří další mýtus ve stopách "šifry mistra leonarda" o údajném Ježíšově otci o neznámém římském vojákovi s odkazem na dalšího fabulátora pana Hvížďalu. Suma sumárum v článku nic, co by mohl člověk uchopit a vzít si za své. Síla křesťanství spočívá v síle Ducha svatého a ve víře v Zmrtvýchvstalého Krista. Nic více a nic méně. Zmrtvýchvstání je stěžejní bod celé křesťanské zvěsti. Nikoliv to, co následovalo po Kristu, ale Kristus sám, jeho život, jeho učení a zejména jeho oběť ! V tom se pan Hořejší mýlí, pokud dává akcent na události, které se stali "po Kristu" a roli Krista evidentně bagatelizuje. Řekl bych ke své osobní duchovní škodě. Třeba na to jednou přijde, dotkne se ve svém komentáři skutečné podstaty a nepovede dalekosáhlé řeči o věcech nepodstatných....Všem přeji požehnané Velikonoce prozářené radostí ze zmrtvýchvstalého Krista !
22. 04. 2011 | 13:14

alex o. napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
Věřím v příběh Ježíše. Není to žádná vylhaná historická postava. Lidé se můžou přít o různé epizody v jeho příběhu, ale hlavní dějová linie je pravdivá. Před nedávnem jsem četl knihu amerického profesora dějin Jamese D.Tabora - Ježíšova Dynastie, kde jsou popsané archeologické vykopávky v Jeruzalému, datované do počátku letopočtu. Dokonce se jim podařilo vykopat dům rodiny velekněze Kaifáše, který předsedal soudu s Ježíšem. Je tam toho víc, doporučuji si tu knihu přečíst. Hodně archeologických vykopávek na Blízkém Východě svědčí o působení Ježíše, jeho skupiny a jeho následovníků v této oblasti. Je na každém člověku, kolik si z Ježíšova příběhu osvojí a zda uvěří „svědectví Nového zákona“. Pro mne osobně tento příběh znamená hodně, řekl bych, že mne naplnil a podstatně změnil můj život.
Přeji Vám hezké Velikonoce
22. 04. 2011 | 13:20

Pavel napsal(a):

Jaký je váš názor na knihu Jamese D. Tabora, Ježíšova dynastie ?
22. 04. 2011 | 13:25

Medikolog napsal(a):

Paní Violo a mudřecí,

vaši Bibli máte číst celou, ne jenom Nový zákon. Sedmý den světiti nařídil JAHVE Židům... a Židům nařídil, aby nechali odpočívat i jejich otroky. O křesťanech není v TORAH ani řádeček:)) ..
Tak křesťané, pokud neprokážete, že otročíte v židovské firmě jako bezprávné myslící nástroje, hajdy také makat a ukázat těm vašim komunistům jak maká biblický služebník hodný mzdy své.
Jestlipak jste oba dodržovali půst?:-)
Muslimům všemohoucí stanovil za den klidu den před sabatem ve Svatém Koránu a to i pro ty, jimž vládnou pravice věřících.. Navíc křesťanství vykradlo na našem území všechna kultovní místa a překrylo je svými "agitačními středisky a residenturami" (moderně řečeno). Muslimové tedy mají se Židy nárok na dva dny volna, pokud svorně pracují v jedné firmě (státě).
Křesťané, proč myslíte, že máte i tak volné dny? Komu myslíte, že patří vaše "nadnárodní" firmy?
22. 04. 2011 | 13:32

Karel Havlíček Borovský napsal(a):

Ateistou buď, toť víra jistá. Pánbůh sám je také ateista.
22. 04. 2011 | 13:35

santawizard napsal(a):

Jan Holík:Jenomže Ježíš Kristus než ho ukřižovali,tak nejprve léčil nemocné a odpouštěl hříchy a vymetal dábla a kříšil mrtvé ,kázal království boží a modlil se otčenáš.Oni však takového lidového léčitele ukřižovali ,aby se raději stal mučedníkem v těle a válečníkem v duchu.No a nakonec lidstvu nestačil jeden kalich kristové krve ,ale museli técti celé řeky křestanské krve.Proto atheisté nevěří v Boha stejně jako židé nevěří ani v Ježíše.Dokonce si myslí,že je to samotný dábel .Jde hlavně o svatou mši,kde jíme jeho maso a pijeme jeho krev přímo z krucifixu !!! Není potom takový krucifix samotná swastika,kterou židé nenávidí ještě více?
22. 04. 2011 | 13:40

taktak napsal(a):

Nechápu, proč se bezvěrci vyjadřují k víře a všemu, co je svaté? Dokládá to jen a jen úpadek a nedostatek čistého, prostého a nezatíženého rozumu, absenci jakékoliv pokory před Svtořitelem. Pán Ježíš Kristus nikomu nikdy neublížil, pouze a pouze pomáhal a nabízel těm, kdo o ni stáli svoji pomoc. Nakolik a proč ho ti potřební lidé vyhledávali je otázka pro všechny pochybovače a posměvače k zamyšlení. Proč i dnes uzdravuje, pomáhá a chrání? Copak by přelud a výmmysl měl takovou moc nad obrácenými životy těch, kteří s k němu utekli? Kdo chce vidět vidí, kdo nechce, hůl si vždy najde. :-)

Velikonoce jsou svátkem V Y S V O B O Z E N Í !! Tak jako jsou Vánoce sváTkem L Á S K Y. V Písmu najdete větu: Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby každý, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný (Jan 3,16). Je tu vše v jedné větě.
Boha nikdy nikdo neviděl. Kdo chce k Bohu přistupovat, musí věřit, že Bůh jest. Jak vidět na příspěvcích, těžko k Bohu někdo přistoupí a HO pozná, když nevěří že je.

Není nutné věřit kvůli BOHU, ten je ať chcete nebo ne.

Věřit by měl každý kvůli sobě !!!!!! Ale lidé si raději zamilovali tmu než Světlo, protože skrývají svoje zlé skutky a nechtějí, aby vyšli na světlo.

Kristu říká, nepřišel jsem kvůli spravedlivým (sami u sebe jsou čisti a nepotřebuji nikoho ke svému spasení) ale kvůli nemocným. Nehledají lékaře zdraví ale nemocní.

My, kteří víme, že potřebujeme uzdravovat z našich vášní, nemocí, nedověry, hříchu a pomoci v naší slabosti se k Němu hlásíme a skláníme před Ním, protže jedině On nám dokázal pomoci a vyřešit otázku co s hříchem jednou provždy.

Až si toto pan profesor uvědomí, nebude takové pitomosti do blogu psát. Jestli už vůbec psát bude :-).
Požehnané Velikonoční dny a setkání se s Kristem u prázdného hrobu přeji všem. DK
22. 04. 2011 | 14:10

Jan Holík napsal(a):

pro alex o.: napsal jste to moc hezky, díky.....

Příchod Ježíšejako vykupitele prorokovali již dávno před jeho příchodem nejrůznější proroci:

prorok Micheáš (738-692 před Kristem):

„A vyjde prut z kořene Jesse a květ z kořene jeho vystoupí a odpočine na něm duch moudrosti, a rozumu, duch rady a síly, duch umění a nábožnosti a naplní jej duch bázně Hospodinovy ... I bude spravedlnost pasem beder jeho a víra přepásáním ledví jeho ... a v ten den bude kořen Jesse státi na znamení národům, jemu pohané modliti se budou, a bude hrob jeho slavný“.

Informace jsou např. zde:
http://katolikrevue.ath.cx/fides/mesiasska_starozakonni_proroctvi.htm

Tyto věci se ale rozumem nedají pojmout, je třeba zapojit cit a srdce. To je rozdíl mezi věřícími a tzv. ateisty...
22. 04. 2011 | 14:10

Tomáš G. Masaryk napsal(a):

"Pozor na slovo: víra! Psychologicky víra je soud a přesvědčení, že ten soud je správný; v tom smyslu je víra podstatnou činností rozumu, a není poznání bez víry. Běží noeticky o to, je-li naše věření vědecké, kritické, nebo zda místo správného pozorování věříme v to, co si přejeme; jde o to, věříme-li autoritě - nebo kritickému rozumu. I věda věří, ale zdůvodněně."
22. 04. 2011 | 14:15

Karel Šesták napsal(a):

VÍRA OBECNĚ

Víra jako lidský čin znamená spolehnutí se, důvěrné přiblížení. Je to vztah, který je navzájem otevřený, ve kterém je minimum obranných postojů a minimum nedůvěry.
Víra úzce souvisí s láskou - snadno věřím tomu, kdo miluje mne a koho miluji já.
Víra je rozhodnutí zařídit svůj život podle (výše zmíněných) zjištěných skutečností.

Jak se ale tato obecně lidská schopnost chápe v křesťanství? Nejdřív odpovězme negativně - tedy co křesťanská víra není...

CO VÍRA NENÍ:
- přesvědčení, že "něco musí být", že "je něco nad námi", že "jsou věci mezi nebem a zemí"
- víra v jakési kosmické síly, které třeba někdo nazývá bohem
- přesvědčení o nějaké vyšší či nejvyšší spravedlnosti, která nedovolí světu upadnout do naprostého chaosu
- provozování jakýchkoliv náboženských ritů proto, "abych měl štěstí", "aby se to povedlo", "protože se to tak u nás doma vždy dělalo", atd.
- pouhá teoretická znalost obsahu jakékoliv věrouky, bez osobního rozhodnutí přijmout ji za svou.
Tím, co je zde řečeno, nejsou ovšem nijak hodnoceny postoje lidí, kteří křesťanskou víru nemají. Právem se totiž řada lidí, kteří nejsou příslušníky žádného známého náboženství, brání označení "ateista", "nevěrec", "materialista". Většina z nich opravdu nějakou víru má a dokázali by jí více či méně popsat. Nám jde ale o to vyjádřit jasně, čím se rozumí víra ve smyslu víry křesťanské.

V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

Víra v transcendentního, tedy vše přesahujícího, Boha je základním předpokladem, ne však úplným základním obsahem víry křesťana.

Křesťan věří, že Ježíš Kristus je spasitel (tedy ten, kdo nás zachraňuje z moci hříchu a zla pro Boha), že tento Ježíš je synem Božím, který těm, kdo v něho uvěřili, dává svého svatého Ducha a účast na svém životě.

Křesťan tedy zná Boha Otce, jeho syna Ježíše a Ducha svatého a tyto tři vyznává jako jednoho Boha ve třech osobách - Trojici.
22. 04. 2011 | 14:19

Sol napsal(a):

Na nějaký ucelený obraz to nevyroste, ale přeci jen bych chtěl něco naznačit ke křesťanským hodnotám, tak, jak jim rozumím a jak je pociťuji. Čtu zde lepší i horší výpovědi o představách, které předkládáte o tom čemu věříte nebo nevěříte. Nad pochybnost je jasné,že
věřit je podstata vnímání. Dítě věří nekriticky.Přijímáním působení vnějšího světa se rozvíjí jeho svět vnitřní, který zpětně i když omezeně pozměňuje ten svět velký, ve kterém je obsažen. Aniž by tak činilo vědomě, buduje svůj vnitřní soulad. Vše ale neobsáhne a velmi brzy se setká s vlivy, které tento soulad porušují a působí mu tak když ne zrovna bolest,tak alespoň nepříjemné pocity.V konkrétních fyzických případech se těmto vlivům přizpůsobí nebo je odstraní nebo se jim příště vyhne.Postupně přestává být dítětem a stále silněji se prosazuje jako příjemná nebo nepříjemná i pouhá abstraktní informace.Začnu oklikou.
Při standardních podmínkách je sodík je měkký, reaktivní kov specifických vlastností a chlor dusivý žlutozelený plyn s mnoha projevy jemu vlastními. Připuštěny k sobě, velmi vehementně s efekty poutavými spojí se na sůl. Ale sůl je jiná než sodík a jiná než chlor a má vlastnosti, které nemají, ale latentně skrývá vše co patří sodíku i vše co patří chloru. Nechme chemie. Posloužila jen jako nositel jakéhosi tušení o tom jak asi vypadá harmonie. Představy, že harmonie není jen pouhý součet, ale jak říkal kdysi pan Horníček: „Jedna a jedna v harmonii nejsou jen dvě, ale dvě plus světelné kvantum.“ A struktury, zvláště živé, jsou o harmonii, ne pouze o rovnováze, protože v rovnováze jsou i prázdné misky vah. No a křesťanství, tak jak ho vnímám, je o lidském hledání harmonie s Bohem, a to dokonce s Bohem, který nemusí existovat, je původcem veškeré existence a dimensí, ale vstupuje do nich dle své a ne jiné vůle.“ Otče náš, který jsi v nebi …“ .Je v Nebi, ne na Zemi v prostoru a čase Země, v řádu námi vnímané dimenze a nelze popsat vypočítat, zobrazit. Co ale s takovým Bohem, který není ani těmi nejabstraktnějšími představami uchopitelný? Křesťanství věří, že vůle Boha/Bůh otec/ přichází na naši zem, tj. do systému s unikátním dimensím vzorem, prostřednictvím Boha syna/syna Člověka/, který je s Bohem otcem sjednocen
v čisté, úplné a dokonalé harmonické jednotě, v Duchu svatém. A jen v harmonii se synem Člověka je člověku dáno spojení se synem Bohem. Podívejte se dobře na gotický chrám zevně
i zevnitř, v gotice je ta víra zobrazena asi nejčistěji. Dimesní brána, se vstupem ze země a výstupem /oltářem/ do jiného světa. Obětní lavice, která se tam objevila v minulém století je
překážkou v bráně.Křesťanská víra tedy v sobě harmonicky spojuje jak atheismus tak
monotheistické náboženství.Kristus člověk překročil svůj stín. Přímo tak vyplývají důsledky,
kterým věříme zdánlivě bez náboženství, např. axiomatická zásada o dosažitelnosti, leč
v obrazech nevyčerpatelnosti poznání o světě, kterou se de facto řídí věda i skeptik agnosticismu. Křesťanství přináší i obecný pojem lásky jako harmonizačního principu.
Všechna ta zvěrstva, která připisujete křesťanství nepocházejí od něj, ale od jeho absence.
To je tím, že člověk je nedokonalý a slabý a zbabělý a chamtivý a tak dále, často vymění
cenné za bezcennou cetku a myslí si,že si polepšil, namaluje Moně Lise fousy aby měla
i to,co má chlap, vylepší křesťanství ekumenou, prostě je na stupni vnitřní i vnější harmonie na jakém je. Nový zákon je také o tajemství. A řekněte mi:“Hledali byste tajemství, kdybyste nevěřili, že nějaké je?“
,
22. 04. 2011 | 14:26

Pavel Pokorný napsal(a):

>>> V posledních chvílích života si zjevně zoufal („Bože, proč jsi mě opustil?“).

Jde o slova, kterými začíná starozákonní žalm 22 (ve kterém se pak dále praví například "Ruce i nohy mi probodli, všechny mé kosti se dají spočítat! Dívají se na mě, zírají, o moje šaty dělí se, o moje roucho losují.") Takže častý a podle mne rozumně znějící výklad je, že Kristus začal odříkávat na kříži starozákonní žalm, aby zdůraznil, že se plní proroctví. Jiná vysvětlení se mi nezdají pravděpodobná, včetně tvrzení, že si zjevně zoufal - a dal to najevo zrovna těmihle slovy, citátem ze Starého zákona.
22. 04. 2011 | 14:26

Tony napsal(a):

Vážený pane profesore,
Začínám Vaším citátem: "Člověk, který není svou vírou zcela obezděn před příbojem pochybností, si položí i velmi sžíravé a bytostné otázky." Tomáš Akvínský by zcela jistě tuto větu poopravil: "Člověk, který není svou nevírou zcela obezděn před příbojem pochybností, si položí i velmi sžíravé a bytostné otázky."
Víra je totiž bez přívlastků. Z obecného filozofického hlediskaho jakmile si připustíme první pochybovačnou otázku přestáváme věřit.
O víře se nedá diskutovat. Z tohoto hlediska je Vaše zamyšlení a celá tato dlouhatánská diskuse naprosto nesmyslná. A nutno zdůraznit, že to platí jak z pozice věrce, tak i nevěrce.
Přeji hezký den.
22. 04. 2011 | 14:26

JH napsal(a):

"Všechna ta zvěrstva, která připisujete křesťanství nepocházejí od něj, ale od jeho absence."

To je hodno zaznamenat ! Dobře řečeno. Díky.
22. 04. 2011 | 14:37

kaja napsal(a):

něco pro spokojený a vyrovnaný život:

Ničím se neznepokojuj,
ničím se nermuť,
všechno pomíjí,
Bůh se ale nemění.
Máš-li v srdci Boha,
nic ti nechybí,
jeho láska stačí.
(Terezie z Avily)
22. 04. 2011 | 14:43

Marcus Agrippa napsal(a):

Karel Šesták:
křesťanství ale víceméně čerpalo ze stoického učení - stačí si přečíst Marka Aurelia a jeho Hovory k sobě. Najdete tam spoustu z toho o čem píšete. Následně na sebe nabalovalo skutečně kde co - judaismus,"pohanské"tradice a svátky Římanů ( včetně vánoc ). Ostatně i ta Trojice má původ v římských tradicích - tzv. Triáda byla - Jupiter, Juno a Minerva. Jenže později církevní představitelé vycítili v konkurenčních odnožích křesťanství velké nebezpečí svého náboženského monopolu a vedlo otevřené nebo skryté tažení proti ortodoxním církvím a především židům - což úplně vyráží dech, když Starý zákon není nic jiného než židovská víra ve své prapůvodní podstatě. Takže křesťanství je víceméně judaismus v evropském kabátku. To jen tak pro upřesnění.
22. 04. 2011 | 14:44

Tenco napsal(a):

JH
Jenže těm, kteří díky tomu byli popraveni, umičeni či existenčně zničeni jsou tahle "slova , hodná zaznamenání"...no jistě víte na co, že ? :(
Víte, Židi byli schopni vyhnat nebo ukamenovat člověka kvůli faktickému zločinu. Spáchaném na člověku.
Ale že by někoho mučili a vraždili kvůli blbostem /Trojjedinost, přepodstatnění../ ?
Tedy v dobách "křesťanských" - kdy se vládlo ve jménu....

Velký designér by tomu tak jistě nechtěl. Jenže co my víme o velkém designérovi, že ? Kromě toho, že si nejdřív vyvolil za svá dítka a národ vyvolený syny Jákobovy, potom ovečky a ovce papežovy a teď zase Svědky Jehovovy.

Víte co - pojďme si radši zrobit to zlaté tele !
:--()
22. 04. 2011 | 14:49

Light napsal(a):

***

Opakování matka moudrosti.

Pro všechny, kteří chtějí znát pravdu, více informací zde:

e-mail: informaceJK2@seznam.cz

heslo: informaceJK2

Zvolte možnost pokračovat se stávajícím heslem a V PŘÍLOZE naleznete důležité informace, týkající se objasnění původu osob JK pro ty, kteří stále neví, do jaké míry byly informace v Bibli pouze upraveny a zkresleny za účelem manipulace obyvatel, do jaké míry se zakládají na pravdě, v čem tkví ZLATÝ GRÁL a čemu vlastně lze v dnešní době věřit.

Nejde o žádný aprílový "šprým" a prosím tímto všechny diskutující a blogery a nejen N.o.se, ať se k tomuto zodpovědně vyjádří, JDE PŘECE O NAŠI SPOLEČNOU MINULOST, SOUČASNOST A BUDOUCNOST.

Hořejšího zdravíme a děkujeme mu, že si na nás opět vzpomenul:-)

Všem příjemné Velikonoce ...
22. 04. 2011 | 14:55

Tonda. napsal(a):

Volám všechny nevěřící - neměli bychom už s těmi věřícími něco udělat, aby nám dali pokoj a přestali do nás rýpat a obracet na víru? Pokud někdo potřebuje berličku víry, tak ať si ji má, ale nevnucuje ji ostatním.
Skoro se mi chce zvolat "Nevěřící všech zemí,l spojte se!"
22. 04. 2011 | 14:58

Divobyj napsal(a):

p.Hořejší-přeji Vám,i všem šťastné a veselé Svátky Jara!Dvě věci-z psychologie-Tisíckrát opakovaná lež se pomalu stává pravdou. Nakonec-napsal jste-.....(křesťanství)...a stalo se spojencem moderní vědy. Poněkud kontraverzní výrok,nemyslíte?
22. 04. 2011 | 15:15

Marcus Agrippa napsal(a):

Karel Šesták:
a díky obchodu s Indií a Čínou je velice pravděpodobný i vliv buddhismu. Tím by se dal vysvětlit narůstající odpor k otroctví ( desatero totiž otroctví nezakazuje narozdíl od islámu ) v samotném Římu. Začátkem císařství bylo totiž propouštění otroku natolik rozšířené, že muselo být omezené zákonem ( pro ekonomiku založenou z velké části na otrocích by jejich nedostatek měl fatální důsledky ).
22. 04. 2011 | 15:18

honolulu napsal(a):

Jste na tenkem lede, pane N.O.S.,
citovanim Seneky (Lucius Annaeus Seneca). - Doufam, ze myslite jeho - on je totiz jeste jeden starsi, mene znamy.

Seneka byl od roku 41 A.D. do roku 49 A.D. na Corsice ve vyhnanstvi. Mel zakazany Rim kvuli sexu. (Cizolozstvi s Julii Livillou). Povolan zpet Agrippinou mladsi a dosazen na pozici UCITELE cisare NERA.

Jeho politicka kariera svedci o velkych schopnostech. Byl to nebezpecny clovek svymi intrikami. Byl to take vyhlaseny zlodej a jeden z nejkrutejsich panu vuci otrokum. Porusoval Claudiovy zakony na ochranu otroku.

Velmi rad psal. Jeho knihy vsak malokdo cetl. (Mam jejich dlouhy seznam.) Rozhodne - jako politik byl uspesnejsi, nez jako spisovatel. - Takze NESTOJI za citovani.

Byl vemi bohaty. Resignoval z posice u Nera a odesel na jednu ze svych vil, kde se zapojil do spiknuti proti cisari a risi (Pisonianka Conspirace). V roce 65 A.D. dostal na vybranou od pretorianske gardy,
ze bude bud popraven, nebo udela sebevrazdu.
Otevrel si zily v horke lazni.
Vybral jste si jednu z nejslozitejsich postav v dejinach Rima.

Krestansvi je krasna vec a na rozklad Rima melo nepatrny vliv, spise zivot Rimu prodlouzilo po oficialnim uznanim krestanstvi v roce 312 A.D. (To neznamena, ze bych jejich pohanske nabozenstvi nemel rad take)...Rim znicili dane, integrace a odliv zlata z rise. Posledni POHANSKY cisar Julian zemrel v roce 363 A.D.

Pan MUDREC
se spravne zminil o tom, ze v Rime pracovni doba byla jina a ze pracovni tyden vypadal jinak. Krestansky pracovni tyden je definitivne lepsi. Neverim, ze je to dulezite, ale dokazal bych to najit v knihovne pripade, ze by to nekoho opravdu zajimalo. Jejich financi system je daleko zajimavejsi a jejich vztup do senatu byl mozny pouze po dosazeni urciteho finnacniho levelu. (Aby se mene kradlo). Za kradeni statnich penez byla vzdy urychlena poprava.
22. 04. 2011 | 15:22

ld napsal(a):

Škoda, že tady nemá blog profesor Tomáš Halík. Rozhodně by patřil mezi autory k ozdobám!
Je někdo z A.cz na příjmu?
22. 04. 2011 | 15:23

n.o.s napsal(a):

alex o

trpíte těžkými halucinacemi, existence domu nějakého kněze i samého kněze JE pro existenci nějaké figury zcela irelevantní, pokud toto Tabor bere jako důkaz (a já tomu příliš nevěřím) pak je šílený existence Marka Aurelia není důkaz pro existenci Maxima z filmu Gladiátor, identicky Korejská Válka a existence jednotek MASH nedokazuje Hawkeye Pierce.

takové uvažování je mimo
22. 04. 2011 | 15:39

Marcus Agrippa napsal(a):

honolulu:
nejhorší ovšem je, že z osudu západní části Říma se spousta lidí nepoučila. Velká francouzská revoluce nebo občanská válka v Rusku je opakováním toho, že zlatý standart menšiny většina zvyšováním daní není schopná utáhnout - i přes represe a zvyšující se násilí. ČR začíná mít nebezpečně našlápnuto k déjá vu ( pokud Kalousek nepochopí, že jen zvyšování DPH není všelék ).
22. 04. 2011 | 15:39

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Není co kritizovat, je Velký Pátek, přečtu si evangeilia jako vždy, půjdu se projít. Myšlenkové konstrukce a diskuse o vylhaných pravdách, to ponechme zoufalcům.
V květnu odjíždím do Izraele, moc se těším.

Hezké velikonoce,

Jemnický
22. 04. 2011 | 15:43

masha napsal(a):

n.o.s:
To s tym Maximusem jste prestrelil,syn Marka Aurelia Kommodus byl jednim z nejkrutejsich cisaru v dejinach Rise.
22. 04. 2011 | 15:57

alex o. napsal(a):

pro n.o.s.
ujištuji tě, netrpím ničím. Gladiátor je film "made in Hallywood". Také MASH je o něčem jiném. Pleteš páté přes deváté. Přečti si tu knihu od Tabora. On nic nedokazuje, pouze popisuje své cesty do Izraele coby archeologa na vykopávky, který se inspiroval čtením v Novém zákoně....chce to míň kouřit trávu...
22. 04. 2011 | 15:58

n.o.s napsal(a):

honolulu

nakolik byl Seneca čten opravdu nevím a nelze to ani zjistit, předpokládám že čten byl, v každém případě mnohem více než Pavel, navíc je absurdní tvrzení že by někdo produkoval desítky knih a dopisů aniž by je někdo četl.

pokud se týče našeho rozkladu Říma, napsal jsem že fyzická existence nějaké geopolitické konstrukce je irelevantní, důležitý jé intelektuální produkce a odkaz té civilizace , křestané se tohoto odkazu zcela dobrovolně vzdali, převzali a adoptovali zcela jiné paradigma, pád říší není problém, problém je ztráta intelektuálního dědictví, barbaři položili mnohé říše někdy k horšímu, někdy k lepšímu, ovšem nevzpomínám si že by nějaká civilizace zbarbarizovala natolik že by zahodila téměř celou svou tradici.

Julián nezemřel byl zabit, možná zavražděn, kým to je otázka
22. 04. 2011 | 16:02

dicardio napsal(a):

pro ty z vás koho zajímá zda jde křesťanská víra proti rozumu je tu:

www.rozumnavira.cz
22. 04. 2011 | 16:05

n.o.s napsal(a):

alex o.
masha

Ježíš má mnohem větší problémy, největší jeho problém je především fakt že vesnice ve které měl žít Nazareth byla v době jeho narození neobydlená, to je problém.

Nikoliv, píši historickém rámci do něhož je zasazena fiktivní figura, je lhostejné čí je to konstrukt, jestli náboženských blouznivců či komerční firmy, to je irelevantní,

i kdyby existoval toto je jako důkaz jeho existence irelevantní
22. 04. 2011 | 16:08

masha napsal(a):

n.o.s:
Nevim proc do toho tahate Jezise,cisar Kommodus vladl 13 let a byla to vetsi hruzovlada nez Nero a Kaligula dohromady!
22. 04. 2011 | 16:12

Michal Macek napsal(a):

nos a vsichni

mrknete na clanek magistra Lisky - ja cetl celou knihu od nej - rek bzch ze to je nejrealistictejsi a nejpracepodobnejsi verze jeho pribehu :)

http://tajnespisy.webnode.cz/tajemstvi-jezise-z-nazaretu/
22. 04. 2011 | 16:13

dicardio napsal(a):

to n.o.s.
nemáte dobré informace. Zkuste si někde vygooglovat jméno Yardenna Alexandre. V roce 2009 došlo k náletu, který potvrzuje existenci toho města v prvním století. Škoda. Zkuste něco jiného

www.rozumnavira.cz
22. 04. 2011 | 16:15

n.o.s napsal(a):

Nazareth mezi 7.stol.př.nl. a koncem 1.stol.n.l. nebylo místo kde leží Nazareth osídleno

Fr. Bagatti uncovered pottery dating from the Middle Bronze Age (2200 to 1500 BC) and ceramics, silos and grinding mills from the Iron Age (1500 to 586 BC), pointing to substantial settlement in the Nazareth basin at that time. However, lack of archaeological evidence from Assyrian, Babylonian, Persian, Hellenistic or Early Roman times, at least in the major excavations between 1955 and 1990, shows that the settlement apparently came to an abrupt end about 720 BC, when many towns in the area were destroyed by the Assyrians.

According to the Israel Antiquities Authority, "The artifacts recovered from inside the building were few and mostly included fragments of pottery vessels from the Early Roman period (the first and second centuries AD)... Another hewn pit, whose entrance was apparently camouflaged, was excavated and a few pottery sherds from the Early Roman period were found inside it." Alexandre adds that "based on other excavations that I conducted in other villages in the region, this pit was probably hewn as part of the preparations by the Jews to protect themselves during the Great Revolt against the Romans in 67 AD".

To je pech jinak řečeno autoři evangelií zasadili svého fiktivního hrdinu do špatné lokality
22. 04. 2011 | 16:19

JC napsal(a):

Napíši něco, co není z má hlavy, a je to k zamyšlení.

Na Křesťanství je nejvíc fascinující ten princip spasení. Ten princip obětování vlastního syna za všechny hříchy světa s jedinou podmínkou, že v ten princip uvěříte.
Tohle prostě žádný smrtelník nemohl vymyslet. Člověk má vždy tendenci skutky posuzovat na "vahách".

Aniž bych chtěl kazit přítomným nastávající veselí, ta malovaná vejce nemají se vzkříšením Ježíše společného vůbec nic. Nemají společného nic ani se svátkem Pesach.
22. 04. 2011 | 16:23

n.o.s napsal(a):

Michal Macek

díky podívám se na to
22. 04. 2011 | 16:25

Michal Macek napsal(a):

JC

vejce malovana maji puvod v tom pradavnem nabozenstvi matky zeme :) svatky zrozeni :)
22. 04. 2011 | 16:26

fudoshin napsal(a):

pravá víra je bez příčiny.je to jako pramen vody.zbavte se žáby na prameni a víra sama vytryskne.víra je tu od doby, co z jednoho vznikli dva a ze dvou tři.jakmile tu byl subjekt byla tu víra.představa zaťatých nevěřících o tom, co je víra je podobná modlářství pohanů a jejich představě modlitby, ve srovnání s otčenášem.víra je atribut, ne produkt.víra je obsah, nádobou je čisté srdce a mysl bez pochybností. dokonce i náboženství bez boha, jako je buddhismus, hinduismus a jiné, vědí, co to je víra a že je jedním z nutných předpokladů k postupu vpřed.na druhou už i ve starém zákoně pravil prorok: byť ses k bohu obracel, já tě slyším...podnětný čas velikonoční přeji všem!
22. 04. 2011 | 16:27

dicardio napsal(a):

to N.O.S.
mrkněte na tohle:
http://www.doxa.ws/Jesus_pages/Nazareth1.html

www.rozumnavira.cz
22. 04. 2011 | 16:29

masha napsal(a):

Michal Macek:
Malovana vejce je stejne mlada tradice jako vanocni stromek,vejce je proste symbolem zivota-zrozeni uz od praveku.
22. 04. 2011 | 16:32

Michal Macek napsal(a):

masha:

"...vejce je proste symbolem zivota-zrozeni uz od praveku. "

no vzdyt to pisu :)
22. 04. 2011 | 16:36

masha napsal(a):

Michal Macek:
Malokdo uvedomuje ze temer veskera symbolyka starovekeho sveta ma sexualni naboj-kult plodnosti je zalozeny ve vsech kulturach pred nastupem stredovekeho puritanstvi.
Stredovek ovsem neni jenom doba temna,to je prisny rad cirkevni moralky kde i kral mohl za sve prestupky opustit trun,stredovek mel jeste prisnejsi pravidla nez dnesni parlament!
22. 04. 2011 | 16:43

Vladimír napsal(a):

Děkuji panu profesorovi za hezkou úvahu. Kdo přemýšlí (na obou stranách příkopu) má námět na tiché velikonoční rozjímání. Kdo nepřemýšlí (opět na obou stranách), plive přes příkop na ty, co jsou kousek naproti od něho. Tak tomu bylo a bude i nadále po tisíce let, protože otázka zda svět má nebo nemá duchovní původ vznikla už ve chvíli, kdy člověk uchopil první klacek jako nástroj na obživu nebo na zabití souseda.

Odpověď na zmíněnou otázku lze hledat v drobném příběhu: Jdou dva kamarádi po louce plné květů. Jeden říká tomu druhému: A teď mi prosím tě řekni, kde vidíš toho svého boha? A ten druhý odpovídá: Vždyť se podívej všude kolem sebe, ukaž mi místo, kde není!

Víra v duchovní podstatu světa není výsledkem logické analýzy ale výsledkem vnitřního způsobu vnímání světa, stavu srdce, řečeno trošku poeticky. Víra je pro ty, kdo ji prožívají, pocit důvěry, které se nemohou zbavit. Pro ty, kdo ji neprožívají, je to nelogická pověra, kterou nemohou přijmout. Chtít se ale navzájem přesvědčovat logickými argumenty je stejné jako když jeden kamarád přesvědčuje druhého, proč má rád zrovna tuhle holku, a ten druhý se ho pokouší přesvědčit, proč by ji měl vlastně nenávidět. Kde je objektivní pravda???

Pokud měli štěstí jeden na druhého, zmlkli ti dva na louce a obdivovali její květy, každý po svém. Pokud měli smůlu, nakonec se navzájem umlátili a kus té louky přitom zničili.

Fanatismus je zhouba provázející od nepaměti jakoukoli - i tu nejušlechtilejší - myšlenku od momentu, kdy se dostane k moci a vymění se generace mučedníků za generaci kupců (často též tupců). Je zajímavé, jak zmínka o křesťanství irituje právě ty tupce, jejichž šiky se opět nachází na obou stranách. Je pozoruhodné, jak zmínka o církvi a náboženství svádí některé na jedné straně k zatracování bezvěrců a na druhé straně okamžitě vyvolá argumenty o svinstvech inkvizice a upalování čarodějnic - svinstev, která se odehrála před půl tisíciletím. Nějak se často přitom zapomíná připomenout desítky milonů obětí před pouhým třičtvrtě stoletím, které byly vyvražděny neméně svinskými metodami ve jménu ateismu a budoucího ráje zde na zemi. Co byly schůze ROH a stranické sjezdy doby nedávno minulé jiného, než ritualizované mše a kurie ateistického náboženství?

Na křesťanství je opravdu z jistého pohledu zázračné, že přes jeho děsivá období přežilo 2000 let. Zda přežije i dál nevím. Ale vždycky mi bude bližší jeho zakladatel, který se pro svoji představu ráje nechal z lásky k lidem zabít sám, než mumie v mauzoleu a její předchůdci i následníci, kteří pro budoucí ráj na zemi pozabíjeli milióny lidí nahnaných do Gulagů a koncentráků.

Možná je příběh o Ježíšovi jen příběhem. Ale je to příběh o lásce, které stojí za to naslouchat. Příběh doby současné je bohužel o skutečných lidech, kteří si teror zapsali rovnou do nadpisu svého učení.

Všem přeji rovněž hezké velikonoce.

P.S.
Omlouvám se za dlouhý text. Vlastně jsem chtěl jen napsat, že stejně jako není přímé rovnítko mezi ateismem a Gulagy, není ani mezi náboženstvím a inkvizicí :-)
22. 04. 2011 | 16:48

n.o.s napsal(a):

Vladimír

jste na omylu,

Čarodějnici nenecháš naživu.
Exodus 22:17

navíc ateismus není systém, komunismus je systém ateismus nikoliv, ateismus je pouhá absence víry v existenci boha
22. 04. 2011 | 17:09

n.o.s napsal(a):

dicardio

bohužel v tom vašem odkazu není nic co by podporovalo existenci Nazaretu, pouhá tvrzení, bez jakéhokoliv důkazu
22. 04. 2011 | 17:11

n.o.s napsal(a):

Vladimír
svinstev, která se odehrála před půl tisíciletím

The last woman executed for witchcraft in Europe is believed to be Anna Göldi in Switzerland, in 1782.[28] In Poland in 1793 two women were executed for witchcraft, however, the legality of that trial is contested,[29] and the last official trial in Poland was in 1783.

Tuším že v Mexiku to bylo ještě na počátku 19.stol.
22. 04. 2011 | 17:15

cynik napsal(a):

O reálné existenci Boha není pochyb. Člověk ho stvořil k obrazu svému.
22. 04. 2011 | 17:50

Ing. N. napsal(a):

Kumránské svitky, které sepisovali písaři sekty Esejců, žijících v oblasti v době 100 BC až 100 AD, neuvádějí jedinou zmínku o postavě Krista. Z toho se dá odvodit, že tato postava je pouhou legendou.
22. 04. 2011 | 17:56

honolulu napsal(a):

Pane Vladimire,
napsal jste to velmi dobre -(16:48)

Pane N.O.S.,
souhlasim s Vami, ze je hloupost posuzovat historii podle Hollyvoodu. Samozrejme kazdy vi, ze Commodus nezemrel v arene, ale ve sve loznici.
(Napsal o tom HERODIANOS...Informace pro ty, ktere to zajima).

O Kristovi zacalo psat po jeho smrti tolik antickych spisovatelu, ze je tezke je vyjmenovat. Nejvznesenejsi z nich byl sam Claudius - Cisar Rimsky 41 A.D. - 54 A.D., dluzil to sve babicce Livii zamrele v A.D. 29 - ve stejnem roce jako Kristus. (Protoze neprislo k jejimu povzneseni mezi bohy). - Claudius se narodil 10 B.C. to znamena, ze sel zivotem ve stejnou dobu jako Kristus narozen 4 B.C.

Pripad Kristovy popravy dal Claudius vysetrovat nekolikrate z mnoha ruznych stran a z mnoha ruznych pricin. Jeho nejlepsi kamarad z detsvi dosazeny na pozici vladce Judeii ve stejnou dobu, (jakou vladl Claudius v Rime) mu pomahal nejvice. Od neho vime o politickem boji za zivota Krista v Judeii mezi peti ruznymi strany. Vy o nem budete vedet vice nez ja. NEBYL to Riman, ale vnuk Heroda Velkeho. (Nepamatuji si jeho jmeno. Musel bych to hledat.)

Pane N.O.S., at je nekdo verici ci neverici, tak realita existence Krista je ABSOLUTNE NEZVRATNA, a to Vam pisi jako hrisnik a neznaboh - ale s laskou k dejinam a realite.

Tato cast dejin je dobre zmapovana a neni na ni prilis mnoho neznama. Radej mi pomuzte najit Atlantis ! Zacneme od Solona proti proudu casu. Chci vedet Vase theorie, at mame nejakou zabavu, ktera da hodnotnou challenge nasim mozkum.
Rok 4-5 B.C. - 29 A.D. neni challenge.
(Koncim pro dnesek, povinosti volaji.)
22. 04. 2011 | 18:03

Petr napsal(a):

V něčem s vámi souhlasím, ale tvrdit, že "ze zmaru a negace se nakonec z křesťanství vyvinulo něco velmi úctyhodného, kulturně sofistikovaného, něco, co inkorporovalo i tu antickou vzdělanost a stalo se spojencem moderní vědy." bych se rozhodně neodvážil.

Otázkou je, zda roli křesťanství jako pozitivního vlivu nepřeceňujete. Jistě, je zde srovnání s agresivním a poznání omezujícím, fatalistickým islámem, ale podobně se křesťanství chovalo před několika stovkami let taky. Současná západní civilizace si musela svojí podobu vybojovat spíše křesťanství navzdory a na jednání zejména katolické církve je vidět, že svůj ústup ze slávy snáší jen těžko a snaží se mu zuby nehty bránit i za cenu doslova vražedných excesů jako je boj proti kondomům v zemích, kde desítky procent populace vymírá na AIDS (to je ta kulturní sofistikovanost a spojenectví s vědou, o kterých jste hovořil?). A už vůbec nehovořím o ideologii neomezeného plození lidí na této již poněkud přeplněné planetě.

Další problém Vaší argumentace o pozitivním přínosu křestanství je nemožnst srovnání, neboť křesťanství v rámci své kulturní sofistikovanosti potlačovalo na jím ovládaném území v průběhu historie jakoukoliv opozici. Skutečností je, že moderní západní civilizace je založena spíše na princiu demokracie, svobody slova a vědeckém poznání z řecké Antiky, obchodním pragmatismu Římanů, pracovní morálce protestantů a humanismu a principu rovnosti, který si musel proklestit cestu proti zejména katolickému křesťanství v sérii protestantských a republikánských hnutí.

Hezké Velikonoce
22. 04. 2011 | 18:12

n.o.s napsal(a):

Honolulu

co se týče Ježíše snad se někdy dopracuji a napíši na to nějaký článek, do té doby to řešit příliš nehodlám, především tento problém se snad poprvé pomalu dostává do mainstreamu (po téměř 100 letech), ale mám strašně málo času.

Atlantis je synkretický mýtus složený z historie Helike a pamětí na Theru, Atlantis jako taková je fikce.

Čímž nechci říct že hledat ji je nesmysl, určitě to smysl nikdy nevíte co vše naleznete
22. 04. 2011 | 18:21

credo napsal(a):

Věřím v Boha, Otce všemohoucího,
Stvořitele nebe i země
i v Ježíše Krista, Syna jeho jediného, Pána našeho,
Jenž se počal z Ducha svatého,
Narodil se z Marie Panny,
Trpěl pod Ponciem Pilátem,
Ukřižován umřel i pohřben jest.
Sestoupil do pekel, třetího dne vstal z mrtvých,
Vstoupil na nebesa,
Sedí po pravici Boha, Otce všemohoucího.
Odtud přijde soudit živé i mrtvé.
Věřím v Ducha svatého, svatou církev obecnou,
Společenství svatých, odpuštění hříchů,
Vzkříšení těla a život věčný.
Amen
22. 04. 2011 | 18:41

Tenco napsal(a):

credo
Kdo to je - ten Duch svatý ? Nebo - co to je ?
:))

Padesátá léta. Rosenkranz dostal povolení k vystěhování ze Sovětského Svazu do Izraele.
Na hranicích mu celníci najdou v kufru bustu Lenina. Ptají se: "Co to je?"
"To se ptají špatně, "povídá Rosenkranz, "Měli by se zeptat - kdo to je?
To je přeci Lenin. Zachránce proletariátu celého světa, zakladatel mé milované
vlasti Sovětského Svazu, génius, který naplnil Marxovy myšlenky..."
"Dobře, dobře, můžete jít...", odvětí celníci.
Na izraelské hranici celníci - tentokrát izraelsští, narazí opět na Leninovu bustu a ptají se Rosenkranze: "Co to je ?"
"To se ptají špatně," povídá Rosenkranz "měli by se zeptat, kdo to je? To
je Lenin. Šílenec, který přivedl polovinu světa do chudoby, největší zločinec
dvacátého století ...."
Dobře,dobře, můžou jít..." odvětí celníci.
Rosenkranz přijede ke svým příbuzným, vybaluje si věci. Jeho synovec si
všimne Leninovy busty a ptá se: "Strýčku, kdo to je?"
"Ale to se ptáš špatně, synovče, měl by ses zeptat, co to je?
To je totiž celých pět kilo neprocleného zlata!"
22. 04. 2011 | 18:57

Divobyj napsal(a):

n.o.s. Původní řecké znění Bible odkazuje k Ježíšovi jako k Ježíši NAZAREJSKÉMU.Nazarejský je,stručně řečeno specificky sektářské označení a nemá s Nazaretem nic společného.
22. 04. 2011 | 18:58

Divobyj napsal(a):

ing.N- Kumránské svitky,bohužel,nejsou kompletně zachované.Sloužily totiž jako otop!?!!
22. 04. 2011 | 19:03

miroslavzak napsal(a):

I já Vám přeji radostné Velikonoce, pane profesore. A děkuji Vám za moudrá slova.

S úctou
Miroslav Žák
22. 04. 2011 | 19:47

Karel (taky) napsal(a):

Dva tisíce let po svém zmrtvýchvstání se Ježíš Kristus rozhodne podívat se zase na zem. Vrátí se, jde za Bohem Otcem s očima navrch hlavy a povídá: Táto, představ si, ten rybářskej spolek, co jsem tam tenkrát založil, ono to ještě funguje!

Tolik k římskokatolické církvi. A na odlehčení jeden z Ježíšova dětství:

Ježíšek běhá po vodě, slzy jako hráchy a ječí: Já se chci koupat, já se chci koupat!
22. 04. 2011 | 20:21

ld napsal(a):

Tenco,

byl jsem na mši, když kněz mluvil právě o Duchu Svatém, Nejsvětější Trojici. Při tom zavzpomínal na svá studia teologie a řekl, že právě tato problematika byla u zkoušek jedna z nejtěžších; je obtížně uchopitelná pro laiky. Sakrální svět je kolikrát nezřetelný pro duchovní, natož pro obec pozemskou.

Jinak řečeno, láska Otce k Synovi byla natolik intenzivní, že zplodila Ducha Svatého. Jestli o tom budete ale někdy diskutovat s duchovním, nezkoušejte jej mou plytkou interpretací udolat. Já bych asi kvůli ní taky nesahal do ohně...:-)
22. 04. 2011 | 20:32

skeptický napsal(a):

Staré globy a mapy mají severní pól značený jako Arctic,jižní jako Atlantis.
Asi nejrozumnější vysvětlení.
22. 04. 2011 | 21:09

berrnard napsal(a):

ježíš je skvělá věc!
bavil jsem se o něm s manželkou mého přítele, která oslepla. ona v něj věří. a když její muž není doma a ona sama najednou něco nezvládá či na ní spadne depka, tak má toho svého ježíše o kterého se může opřít.
podle mého jde o berličku v jejím mozku, která jí ale pomáhá.
a i když já v žádného boha nevěřím, jí bych toho jejího nikdy nevyvracel. je jim spolu dobře a evidentně jí to prospívá.
22. 04. 2011 | 21:20

IO napsal(a):

Když se důkladně podíváte sem, dámy a pánové, nejprve si asi řádně protřete zraky. A až si to c e l é přečtete a prohlédnete, srovnáte si souřadnice, za to vám ručím: http://leva-net.webnode.cz/products/podivejme-se-na-velikonoce-/
22. 04. 2011 | 21:23

kocour napsal(a):

<i>"... vinil n.o.s. křesťanství hlavně z toho, že barbarsky zničilo rozvinutou antickou kulturu a tak de facto vrhlo Evropu o nějakých 1500 let zpět ..."</i>

Nemyslím. Antika by padla tak jako tak,m křesťanství naopak urychlilo návrat k normálu. Ono se hodně bádá, čím to, že se Řím tak vysílil a padl a zda musel padnout, zda ho "barbaři" zničili nebo jen vstoupili do otevřených dveří (číslo 476 je víceméně symbolické, pád byl kontinuální a současníkům by rok 476 asi nepřipadal nijak vyjímečný.

Důvody pádu vydím dva: Stále složitější vláda a setrvačnost. Na to dojedou všechny civilizaci. A za druhé, inflace ve 4. století údajně činila několik tisíc procent ... no, je-li to pravda, tak se to nedalo udržet.
22. 04. 2011 | 21:36

nl napsal(a):

Poslední večeře
Z té historie jsou nejzajímavější věty: "Toto je tělo mé, jezte z něho všichni" a "Toto je krev má..." V nezaujatém člověku to musí vzbudit dojem, že učedníci očekávali, že budou požívat skutečné lidské tělo a krev. Snad nelze vyloučit, že předchůdci křesťanství praktikovali rituální kanibalismus a že Ježíš (či svatý Pavel) jej nahradil obřadem, z něhož se pak vyvinulo "Svaté přijímání". Někde jsem četl, že snad dávní staří Sumerové konali kanibalské obřady o svátcích jara, při nichž prohlásili vybraného člověka za obřadního božského krále a pak jej zabili a snědli.... Netuším, zda je to pravda.
22. 04. 2011 | 21:38

Targus napsal(a):

To bernard:

Teď je jen otázka, jak silná ta berlička je. Může přijít taková nálož, že se z toho jmenovaná potentočkuje. Ne, že bych jí to přál.
Tohleto jsem viděl v Jugošce. Hodně náročná zkouška víry...
Ještě teď mi jde zase mráz pozádech, ježí se mi všecky chlupy a z žaludku chce všechno jídlo za poslední tři dny.
Dík, Ježíš a jeho idea ano, desatero je prima, ale berličku nebrat.
Obvyklý bonmot silně věřících, který mi byl podsunován v okamžicích maximální životní krize, byla věta, že každý úděl a utrpení mě posune někam dál, pokud ho přijmu a smířím se s ním, jinak budu zoufalý dál trčet mezi minulým a budoucím.
Můj bonmot byl, že mají pravdu, že mě to pokaždé posunulo dál do prdele...
Pane Stejskale, prosím, nemazat, sám uznáte, že tato konkrétní prdel se nedá ničím nahradit.
:-(((
22. 04. 2011 | 21:49

Eda napsal(a):

Dejiny lidstva jsou protkany bojem po moci (at uz ve jmenu jakehokoliv nabozenstvi, ideologie, politickeho uskupeni). Arugemnty o nabozenstvi jako "opia pro lidtsvo" (K.marx) jsou intelektualne nenarocne a vhodne tak pro internetova fora..:)
Otazkou zustava co me, jakozto analytickeho , racionalne uvazujiciho podnikatele, ktery vystudoval dve vysoke skoly a zcestoval pulku sveta primelo verit vsem tem "nesmyslum"?
Proc se nikdo tady nebavi o tom, co dela krestana krestanem? Neni na to zadny recept (pust babicku sednout v tramvaji, zamichej s chozenim do kostela a pridej spetku dobroty).
Ani se nebavi o tom, ze krestanstvi (stejne jako ostatni nabozenstvi) je hlavne o discipline - ovladej se, delej to a ono (vetsinou co ti neprinasi zadne svetske pozitky)a pak treba se i vzdavej casti svych penez?
Krestanem je tedy kdo?
Prosta odpoved je - ten kdo ma nahled Ducha Svateho. Neni to nekdo kdo rekne ja verim a pak si dela co chce, ani nekdo kdo si rekne, ze veri aby se nebal smrti ani nic podobneho...
Je to clovek, ktery "slysi" Ducha Svateho. ano zni to blaznive, ale pokud jste to nezazili, rozumem, diskuzi, psanim to nikdy nebudete schopni pojmout...
tak tedy vesele velikonoce!:)
22. 04. 2011 | 21:50

Targus napsal(a):

To nl:

Totéž dělali i Slované. Rituální vraždy byly ještě v druhé polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu celkem běžná věc. Nejdříve zamordovali svého kníže, pak přišli na to, že to je škoda, pokud opravdu dobrý, proto za něj dávali náhražku. Kníže se mezi tím na čas zdekoval.
Zpočátku to bylo každoročně, pak přišla na řadu magická sedmička. Viz spojitost s tímto číslem - postřižiny - první stříhání chlapců při dovršení sedmého roku života.
22. 04. 2011 | 21:56

Tenco napsal(a):

kocour
Můžete trochu přiblížit ten původní normál ? Neb domnívám se, že pokud se má jednat o "návrat k normálu", tak antice "normál" předcházel.
Co tedy bylo tím normálem ?
Děkuji za osvětlení.
22. 04. 2011 | 22:09

JNK napsal(a):

Lukáš 21,26-28 - Lidé budou zmírat strachy v předtuše toho, co má přijít na svět, neboť nebeské mocnosti se budou otřásat. Tehdy spatří Syna člověka, jak přichází v oblaku s mocí a velikou slávou. Až se to všechno začne dít, vzpřimte se a pozvedněte hlavy, protože se blíží vaše vykoupení!“

Kdo nevěří a pomlouvá Boha a Ježíše Krista zemře na vždy.
22. 04. 2011 | 22:13

LMH napsal(a):

Článek se mi líbí. Ten člověk co mluvil o Ježíši coby o nemanželskému synu římského vojáka, má asi pravdu. Podle Monty Pythonovců se tento jmenoval Notorius Maximus :D

A když už jsme u těch vtipů: Ježíš přišel na zemi založit Království Boží. Ale pak přišel Pavel z Tarsu a založil...církev.
22. 04. 2011 | 22:17

Sol napsal(a):

Jsme determinováni kauzalitou a všechno je jen nevědomá hra nebo je nějaký princip,
ne snad vzor, ale cosi určujícího co je nad neodvratitelnou příčinností?Tak co jsme ?
Prach ve větru? Ozvěna nevyřčeného slova? Je nebo není vše předem dáno? Počátek není možné nalézt cestou kauzální interpolace, vždy je nějaký nasledek vázán na nějakou příčinu.Prvotní hybatel je pomůcka z nouze. O co se opřeme při našich hádáních?Je čas, kdy byl Kristus mrtev . Nic nám nebrání ho popřít a sami nalézt odpovědi.
22. 04. 2011 | 22:26

Pavel napsal(a):

credo,jediný komentář, ke kterému se dá přidat.Co víc,mnozí neuvěří i kdyby mrtvý vstal.Mnoho lidí prožilo klinickou smrt a odnesli si jedno, že musí napravit svůj život k věčnosti.KAŽDÝ JE STRŮJCEM SVÉHO ŠTĚSTÍ.Mnoho lidí vidí upalování čarodějnic a nic neví kolik lidí bylo uzdraveno modlitbou skrze víru a věda musela sklonit klobouk,nevysvětlitelné-zázrak.Ježíš řekl, kdo uvěří, toho budou provázet tato znamení: Na nemocné budou vkládat ruce a uzdraví je...věřit,jo, ale předně milovat,že Bože.VĚŘÍM V TEBE A MILUJI TĚ.
22. 04. 2011 | 22:33

Pamětník WW2 napsal(a):

Byl jsem 27 let knězem Krvavých obětí v Uppsale a zabíjel jsem touto sekerou ty, kteří měli býr obětováni za dobrou úrodu. Věšeli jsme je pak na trámy před chrám. Brodili se nazí sněhu, a byli mezi nimi i křesťané, ano i kněží. A za těch 27 let jsen meviděl jediného, kterému by byl Kristus něco platný...
(Z knihy Zrzavý Orm, děj se odehrává mezi Vikingy těsně před rokem 1000. Tento citát je odpovědí náčelníka Josteina biskupům, kteří jej chtějí obrátit na křesťanství).
22. 04. 2011 | 22:37

josue napsal(a):

bible je kniha knih se říká ale ..sepsali ji lidé a teprve až X let po odchodu ježíše krista ...za další byla častokrát upravována ať už na příkaz panovníků nebo církevníků !!

ježíš psát uměl a přesto nic nenapsal !! proč asi ??

ti kteří citují bibli a berou ji doslova tak se nic nedozví ..vše je tam " skryto " ..a lidé vté době tomu rozuměli

ježíš nepřišel založit žádnou církev přišel nám ukázat cestu ..nepřišel sem stím že potřebujeme jakékoliv náboženství On je nad všemi církvemi a nemá s nimi nic společného !!

přesto že odešel je tu snámi pořád !
22. 04. 2011 | 22:47

Vaclav napsal(a):

Tady se skutecne ukazuje ze vetsina lidi nerozumi psanemu textu.
Zakladatelem naseho zidovsko-krestanskeho nabozenstvi byl Mojzis.
Ten nam dal jednoho Boha a moralni kod ve forme Desatera.
Jezis pak k Desateru pridal jedenacte prikazani - miluj sveho blizniho jako sebe sameho.
Kdyz ctete historii evropskych panovnickych rodu - tak je to jen hrozna historie valek a vrazd sourozencu.
Prosty lid mel povinnost pracovat zadarmo na panskem, a umrit za ne v nesmyslnych bitvach !
Jedinou stabilni organizaci byla cirkev.
Davala lidem nadeji v te mizerii denniho zivota.
Krtila obcany a pohrbivala lidi.
Knezi pracovali jako psychologove.
Vedli take veskere obcanske rubriky a provozovali nemocnice.
Diky cirkvi se Evropane stali zdaleka nejvyvinutejsi casti obyvatelstva na zamekouli !
22. 04. 2011 | 22:53

RiS napsal(a):

Když se osobně setkáš milý pisateli s Ježíšem Kristem,přestaneš věřit že neexistuje. Zjistíš, že opravdu vstal z mrtvých a chce být s tebou dobrý kamarád a přítel. Vymýšlet doměnky si umí každý, ale realita setkávání s Ježíšem je to, co dělá z normálního bezvěrce a pochybovače normálního křesťana. Chápu, že o tom co neznáš se můžeš jenom domnívat a dohadovat se a představovat si. Chceš li ale opravdu poznat, jak se věci mají, pozvi Ježíše Krista, ať se ti dá osobně poznat. jestli je mrtvý, nic neriskuješ. jestli je živý a udělá oč ho prosíš, alespoň přestaneš psát v jedné věci nefundované nesmysly.
22. 04. 2011 | 22:57

JNK napsal(a):

Marek 13,24-26 - „Ve dnech po onom soužení ‚slunce se zatmí a měsíc nevydá světlo, hvězdy budou padat z nebe a nebeské mocnosti se zachvějí.‘ Tehdy spatří Syna člověka, jak přichází v oblacích s velikou mocí a slávou.
Izaiáš 26,20 - Vejdi, můj lide, do svých pokojů, zavři za sebou dveře. Schovej se na malou chviličku, než přejde jeho hněv. Hle – Hospodin opouští svůj příbytek, aby ztrestal viny obyvatel země. Země odkryje na ní prolitou krev, přestane přikrývat své zabité.
Než se Syn člověka zjeví na nebeském oblaku, všechno v přírodě bude otřeseno. Blesky z nebe se spojí s ohněm na zemi a způsobí, že hory budou jako pec a budou vylévat řeky lávy na vesnice i města. Roztavené skály budou stékat do vod a způsobí, že vroucí voda bude vyvrhovat kameny i půdu. Nastanou velká zemětřesení a mnoho lidí přijde o život. (7 The seventh-day Adventist Bible Commentary 946, 1907).

Města budou navštívena Božími soudy.

Je blízko doba, kdy velká města budou navštívena Božími soudy. V malé chvíli na tato města přijdou strašlivé otřesy. Jakkoli velké a pevné budou jejich budovy, jakkoli veliké množství požárních jednotek bude nasazeno, až se těchto budov dotkne Bůh, v několika minutách či hodinách budou v troskách. Bezbožná města tohoto světa mají být smetena metlou zničení. V katastrofách, které dnes postihují skvělé stavby a velké části měst, nám Bůh ukazuje to, co přijde na celý svět. - (7 Testimonies for the Church 82, 83).
22. 04. 2011 | 23:15

Viola napsal(a):

Tomáši, nechtěl jste náhodou místo plus napsat křížek? †
22. 04. 2011 | 23:16

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Bratře Václave, nelze mít náboženství bez boha, křesťanství bez Ježíše, Syna bez Otce, tělo bez duše, mystiku bez tajemství, život bez smrti a rizika, muže bez přirození, plody bez semen.
Pravda nemůže být vylhaná, protože ze lži pravda nevyroste ani Mičurinům.

N.O.S. (asi ten z jednodolarovky) má Krista za takového židovského Járu Cimrmana. Řím nerozvrátilo křesťanství, Řím rozvrátila neúcta k člověku (stejně jako 1000-letou říši Adolfovu, stalinskou CCCP a všechny další otrokářské totality co jich kdy bylo.
Můžeme se pídit po knihovnách, můžeme kopat a špendlíčkem hrabat v naději, že najdeme nějakou hmatatelnou historickou a vědecky zdokumentovatelnou stopu po Kristovi. Ach bláhoví Tomášové. Vždyť kdo umí chodit, nezanechává stop (Lao´c).
Dalším tvým "bludem" je podsouvání zklamání z toho, že Boží království nepřišlo tak brzy. Ježíš sám říka že je zde v tento okamžik. On žádnou víru neztratil. Jeho "Bože můj, proč jsi mě opustil" můžeme vykládat různě, většinou špatně. Já si to vykládám tak, že určitými branami musíme projít sami, úplně sami, jako by bůh nebyl. Musíme projít naprostou prázdnotou. Jen tak se s ním můžeme setkat.
Boží království nám nikdo nenaservíruje, politické partaje tuplem ne, nedá se koupit ani uloupit. To je výsledkem našeho životního snažení, víry, procesu individuace ... . Kristus je cesta, možná ne jediná, ale dobrá a zaručená cesta jak do tohoto království vejít (Pilát nepochopil, N.O.S. také ne).

Pěkné velikonoce,

Jemnický
22. 04. 2011 | 23:17

Viola napsal(a):

JNK

a bude to možná ještě horší, tenkrát neměli povědomí o atomových elektrárnách na seismicky aktivním pobřeží Japonska.
22. 04. 2011 | 23:18

Viola napsal(a):

Pane Jemnický, to jste napsal moc hezky, také přeji požehnané velikonoce.
22. 04. 2011 | 23:20

Viola napsal(a):

Pane Jemnický,

to zvolání " Bože proč si mě opustil" je, řekla bych úplně prosté, Ježíš v tu chvíli vzal na sebe všechny hříchy světa a tedy byl naprosto od Boha odloučen. Bůh a hřích nemůžou být spolu, teprve až bylo dokonáno, mohl se Syn k Otci vrátit.
22. 04. 2011 | 23:25

djuk napsal(a):

Slova pana profesora mi při památce ukřižování Ježíše (sice se mění podle pohanských tradicí datum ale prý to bylo v 15.00)připoměla že, ať Ježíš Nazaetský byl jen jeden z mesiášů té doby, nebo syn boží, jeho idealistické názory byly, stejně jako mnoha dalších zneužity lidmi toužícími po moci. Vzpomeňme papežských hrůzovlád,francouzskou revoluci, zneužití myšlenek socialistů 19.století stalinismem a nechci dělat další výčet.
Domnívám se, že i pro naše dnešní politickou elitu platí slavný výrok papeže Lva X.(11. prosince 1475 – 1. prosince 1521)„Užívejme papežství, když nám ho Bůh dal“. A oni si ho i dnes užívají.
22. 04. 2011 | 23:29

honolulu napsal(a):

Z Anticke knihovny, tem ktere to zajima....

Pracovni tyden Rimanu nebyl 7-denni, ale 8-denni !
Devaty den volna mel jmeno NUNDINAE.

Ten den se odchazelo do nejblizsiho mesta na trh. Pozdej za cisrstvi, kazdy NUNDINAE byl uzakoneny svatek pro obcany Rima.

Dny celeho roku byly take rozdeleny na ty, ktere byly doporuceny pracovne a obchodne - DIES FASTI a na ty, ktere nebyly doporuceny na zminenou cinnost, kterym se rikalo -
DIES NEFASTI. Ve dnech DIES NEFASTI, se nesmely soudit specificke pre a verejna cinost byla omezena.

Nejhorsi vsak byly DIES ATRI. Byly to dny, ktere pripominaly Rimanum prohry a nestesti. Festivaly v tyto dny byly zakazany a obchodni jednani velmi silne omezena. Soudy byly zavreny uplne.

Rimane meli 239 dni v roce - DIES FASTI a 48 dnu DIES NEFASTI.
51 dnu bylo DIES ATRI.
V teto civilizaci lide pracovali 6 hod. denne. Zacinali prvni hod. po rozedneni koncili v poledne.

Take se nesmi zapomenout nato, ze 1/4 obcanu mela zdarma jidlo od statu a to od doby Caseara. (Z Egypta).
Do Rima take jezdili dozit vsichni bohati "penziste" s cele rise. (Chteli lazne, hry, obchody, divadla, zavody, festivaly, knihovny a bordely.) Bylo to bohate mesto, ale stale na okraji hladu. Stacilo spatne pocasi na mori a uz nebyl v Rime chleba. (Velky problem prave pro cisare Claudia. On prvni zavedl pojisteni pro lode).

Pri posuzovani tohoto fantastickeho mesta je take dulezite vedet kolik stalo najemne v insule (byt), za kolik prisel dum a jaka byla cena otroka. Vedet nejen jak zila vysoka spolecnost, ale i ti, kteri zili pouze z davek.
Proto zadne idealizovani Antiky presto, ze to byla zajimava doba, byla vsak take velmi kruta a nejista nejen pro plebejce, ale i pro senatory.
Dulezite ! V pripade, ze nekdo z vas ma zajem tuto dobu studovat, tak nejdrive zacnete zakladni vedomosti o jejich penezich, aby jste to vse nevideli zkreslene.

Zlaty AUREUS (8 gramu zlata) mel hodnotu 25 stribrnych DENARIUSU. 4 SESTERCII = jeden DENARIUS.
DUPONDIUS = 1/2 sestercii
AS = 1/4 sestercii. (4 do jedne sestercii)
2 SEMIS = 1 AS
Otrokyne, mlade devce nizkeho puvodu stalo 150 denariusu.

(Kristus jim to vsechno rozbil a vyhazel z templu na ulici v Jeruzaleme. Prevracel stoly s penezi, Rimanum, Zidum, Egyptanum proste vsem).

27 milionu zlatych Aureusu mel cisar Tiberius v pokladne v dobe kdyz Kristus umiral. Caligula to vse zdedil a behem 3 let nemel ani jeden. Co by na to rekl minister Kalousek ?
22. 04. 2011 | 23:32

Logos napsal(a):

Hořejší: Není snad v pravém slova smyslu zázrak, že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?

Pán Hořejší mlčky stotožňuje kresťanstvo (čoby svetodejnú silu) s európskou civilizáciou, ktorá je však postavená na dvoch pilieroch: odkaz antiky (individualizmus a racionalizmus) a kresťanská etika (Desatoro, milosrdenstvo).

Grécke mestské štáty boli laboratóriom úplne nového typu sociálneho systému, keď fyzického vládcu nahradil abstraktný zákon vykonávaný voleným členom spoločenstva. Iným charakteristickým fenoménom egejskej oblasti bola snaha o nenáboženské vysvetlenie vzniku a fungovania sveta (Thales, Anaximandros, Herakleitos). Racionálnou správou veci verejných a intelektuálnou zvedavosťou elít, rodiaca sa európska civilizácia definitívne vystúpila z radu štandardných zriadení (orientálnych despócií a teokratických režímov). Toto vybočenie z normálneho chodu dejín, (obdobie tzv. klasického Grécka) možno považovať za nedopatrenie histórie - akúsi pozitívnu deviáciu. Z pohľadu histórie to bol jednoducho úlet, ktorý sa dotýkal možno tak jednoho percenta svetovej populácie. V nasledujúcom helénskom a neskôr rímskom období sa vplyv gréckej kultúry a vzdelanosti šíril po celom Stredomorí. Alexandria (prevažne grécka enkláva) sa stala intelektuálnym centrom antického sveta.

Prudký nástup kresťanstva na sklonku staroveku zatlačil odkaz antiky v kolektívnej pamäti Európy na tisíc rokov do podvedomia ale úplne nevymazal. Mysticizmus a iracionalita (ázijský import) naplno ovládli duchovný život európskej spoločnosti. Cisár Teodosius r. 393 ediktom zakázal Olympské hry, súčasne ukončil aj slávnu éru Alexandrie a Európa sa ponorila na tisíc rokov do tmy. Po zániku Ríma a kristianizácii privandrovaných barbarov - Germánov, Slovanov a Hunov - vznikajúce národy vytvorili feudálne spoločenské zriadenie, staronovú obmenu pána a raba.

Pomalé prebúdzanie rozumu začalo už v renesancii ale fundamentálny prerod európskej civilizácie nastal až v dôsledku osvietenstva v XVIII storočí. Individualizmus a racionalizmus, vzkriesený odkaz antiky, sa stali určujúcimi faktormi západnej civilizácie namiesto mysticizmu a iracionality. Európa, poučená neblahou históriou inkvizície a krvavých náboženských konfliktov, prijala jediné možné racionálne riešenie v podobe sekulárneho štátu, ktorého zákony a etické normy sú ľudského a nie božieho pôvodu.

Druhý pilier európskej civilizácie, kresťanská etika, sa nestratil, iba sa pretavil do sekulárnej formy. Laickou obdobou Desatora je zlaté pravidlo: „Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili tebe“. Dobrovoľné almužny boli systémovo nahradené sociálnymi odvodmi a šľachetný počin milosrdného Samaritána sa stal občianskou zákonnou povinnosťou. Po odluke cirkvi od štátu je slobodné vyznávanie viery čiste privatnou záležitosťou. To je najférovejši možný spôsob riešenia voči všetkým skupinám obyvateľstva (katolíci, protestanti, budhisti, moslimovia, agnostici, ateisti atď.), ktorý vylučuje možnosť konfliktov náboženského charakteru. Dnes je každý k vierovyznaniu svojho súseda tolerantný, ba priam ľahostajný.

P.S. Ak by sme prijali tézu totožnosti kresťanstva a západnej civilizácie, potom by nebol žíadny rozdiel medzi Západom a moslimským svetom – judaizmus, kresťanstvo a islam majú v podstate rovnakú mytológiu a etické normy vychádzajúce z Tóry, Biblie a Koránu.
22. 04. 2011 | 23:37

Kaška napsal(a):

Přestože nás pan profesor ohromuje svou elokvencí a rádoby vypilovanými názory, ke kterým se mnozí lehce přidají, aby se mohli koupat v záři "lidské" inteligence a stali se jakoby její součástí, co je to proti inteligenci božské?! Přijde mi to jakoby zbytečná hra a čůrání proti větru. Koneckonců, dvoutisíciletá historie křesťanství mluví sama za sebe. Řekněte, komu se tak dlouho povedlo historicky existovat? Není to tím, že je tu požehnáno? Samotnému p.profesorovi tento jev ,zdá se, nedá spát. Přál bych mu, aby se setkal s Ježíšem. Jinak by bylo lépe, kdyby se raději věnoval svému originálnímu oboru(s Božím požehnáním).
22. 04. 2011 | 23:39

J. napsal(a):

Jsem rád, že také někdo vzdělaný má normální vztah k velikonocům bez násilně naroubované křesťanské ideologie. Velikonoce jsou svátky jara a podobně vánoce jsou svátky zimního slunovratu. Mně osobně dost vadí, že křesťané se snažili vymýtit staré zvyky tím, že na tradiční oslavy "naroubovali" Ježíše. Ježíš ať odpočívá v pokoji, ale vánoce a velikonoce nejsou původně křesťanské svátky. Křesťané se snažili vymýtit staré tradice tím, že na tyto nejvýznamnější svátky v roce si vymysleli oslavu Krista. Aby tím vytěsnili původní význam vánoc i velikonoc. A dnes se mně ježí všechny chlupy na těle, když slyším o křesťanských velikonocích a vánocích.

Přeji pěkné svátky jara.
22. 04. 2011 | 23:42

Eva napsal(a):

Matouš 24,4-8 - Ježíš jim odpověděl: „Dávejte pozor, aby vás někdo nesvedl. Mnozí přijdou pod mým jménem se slovy: ‚Já jsem Mesiáš‘ a svedou mnohé. Až uslyšíte válečný hluk a zprávy o válkách, hleďte, abyste se nestrachovali. Musí to přijít, ale to ještě nebude konec. Národ povstane proti národu a království proti království a na různých místech vypuknou hladomory a zemětřesení. To všechno jsou jen počátky porodních bolestí.
2. Petr 3,3-4 - Především vězte, že v posledních dnech přijdou nehorázní posměvači vedení svými vlastními choutkami a budou říkat: „Co je s tím slibem o jeho příchodu? Otcové už zemřeli a všechno zůstává, jak to bylo od počátku stvoření!“

1. Tesalonickým 5,1-3 - O časech a dobách vám není potřeba nic psát, bratři. Sami dobře víte, že Pánův den přijde jako zloděj v noci. Až lidé budou říkat: „Mír! Bezpečí!“ náhle je překvapí záhuba, jako když na těhotnou přijdou bolesti, a nebude úniku.
Lukáš 21,9-11 - Až uslyšíte o válkách a nepokojích, neděste se. Musí se to dít, ale to ještě není konec.“ Tehdy jim řekl: „Národ povstane proti národu a království proti království. Budou veliká zemětřesení, na různých místech bude hlad a mor a přijdou hrůzy a veliká znamení z nebe.
Lukáš 17,26-30 - Jak bylo za dnů Noemových, tak bude i za dnů Syna člověka: Jedli a pili, ženili se a vdávaly se až do dne, kdy Noe vešel do archy. Pak přišla potopa a všechny zahubila. Podobně bylo za dnů Lotových: Jedli a pili, kupovali a prodávali, sázeli a stavěli, ale toho dne, kdy Lot vyšel ze Sodomy, pršel z nebe oheň se sírou a všechny zahubil. Právě tak to bude v den, kdy se objeví Syn člověka.

Tak jak je v Bibli psáno, tak se děje v dnešní době. Naše víra se vytrácí a my se plně odevzdáváme tomuto světu. Děláme kompromis za kompromisem, utápíme se do ohavností a neřestí tohoto světa. Přesně tento morální stav je v Bibli popsán, lidi se budou věnovat jen sami sobě.

2. Timoteus 3,1-5 - Buď si jist, že v posledních dnech nastanou těžké časy. Lidé budou milovat jen sami sebe a své peníze; budou vychloubační, arogantní, urážliví, vzpurní k rodičům, nevděční, bezbožní, bezcitní, nesmiřitelní, pomlouvační, nevázaní, bezuzdní, nepřátelé dobra, zrádci, lehkomyslní, domýšliví, milovníci rozkoše spíše než milovníci Boha. Navenek sice budou ztělesněná zbožnost, ale její moc budou popírat. Od takových se odvracej.
22. 04. 2011 | 23:43

Jemnický napsal(a):

Viola

Ano, vzít na sebe všechny hříchy světa, zažít tu hrůzu, být jimi naprosto rozerván a potom znovu vstát, to je vzkříšení, to je dosažení božství a nesmrtelnosti. To je setkání s Otcem. To je přemožení "Ďábla" a smrti.

Pěkné velikonoce,

Jemnický
22. 04. 2011 | 23:54

josue napsal(a):

pořád jsou to jen citace něčeho ..

je to jen nějaké lidské vysvětlení něčeho napsaného každý tam může vidět něco jiného ..

je to daleko složitější než uvádíte

on je nade všemi církvemi a jak sám řekl a říká ..bude mnoho oklamaných a podvedených

církvemi !!
22. 04. 2011 | 23:56

jiras napsal(a):

O křesťanství a jeho původu toho bylo napsáno mnoho. Asi před 8 lety jsem publikoval článek o vzájemných vazbách mezi budhismem a ranou formou křesťanství, což se objevuje i v životě mladého Ježíše. Pozoruhodné na tom bylo, že čtenářská obec reagovala poměrně nervozně a dosti odmítavě. Nicméně nedávný objev (z roku 2004) potvrdil existenci budhistické misie v těsné blízkosti Kumránu, kde byly nalezeny cenné rukopisy z 1. století n.l. Je nepochybné, že křesťanská doktrina byla ovlivňována mnoha směry.
23. 04. 2011 | 00:18

D. napsal(a):

J.

Děkujeme za pochlupení.
23. 04. 2011 | 02:10

honolulu napsal(a):

Pani JASNOVIDKO,
zde je debil honolulu, kracejici do pekel. Napiste nam v co verite, co vite Vy. Ja hledam "antenu", ktera by dokazala nasledovat H. Batavskou, nebo E. Cayceho. Mate na to nadani ? Jak je neco starsi nez 9 - 10 K, B.C., tak ja jsem dezorientovany... Vynadejte mi, ale dejte mi myslenku.

Pane N.O.S.,
vybuch sopky na Santoriny (1450 B.C.) neni Atlantis. Azorske ostrovy to asi jsou.
Na Vas blog o Kristovy se tesim. Znam Judeu pouze z pohledu rimske administrace. Jinak vubec nic.
23. 04. 2011 | 02:43

dost PR nevkus a to od akademika napsal(a):

Co je proboha fascinujícího na pohkádce?
23. 04. 2011 | 04:55

n.o.s napsal(a):

Jemnický

Neskutečné bláboly!
"Bože můj, proč jsi mě opustil" někdo (autor Marka) jednoduše při konstrukci této zcela umělé figury okopíroval Žalm 22.2 Ježíš není historická postava, ale umělá konstrukce, někdo Vás infikoval tímto nesmyslem, kdyby jste se narodil o pár tisíce kilometrů na východ, plazil by jste se místo do Izraele do Mekky, mimochodem Jemnický pozor na Jeruzalémský syndrom
1. Via Dolorosa nemá s Ježíšem nic společného
2. Západní zeď nemá s Judaismem nic společného je to zbytek chrámu Dia Kapitolského (to jen až budete mlátit hlavou o zeď)

Pilát? jediná postava jež má v celém NT nějaký smysl zbytek je lidský brak

Honolulu

díky snad to někdy dám dohromady, Atlantis je zajímavá, byl bych rád kdyby jste měl pravdu.

přeji Hezké Velikonoce
23. 04. 2011 | 06:35

Jan Žura napsal(a):

Nemusím být křesťanským věřícím, abych věděl, čemu věřit, jak se chovat, jak být mravný. Pan Hořejší připomíná zásluhy o křesťanství Pavla z Tarsu, já připomenu „zásluhy“ pohana, římského císaře Konstantina, který prohlédl ideu křesťanství jako nástroj k utlačování a nechal odhlasovat! základní pravdy tohoto náboženství na nikajském koncilu. Na tomto setkání se diskutovalo a hlasovalo! o mnoha aspektech křesťanství – o datu Velikonoc, o úloze biskupů, o podávání svátosti a samozřejmě také o Ježíšově božství. Bylo to naprosto geniální. On, pohan, za nic neručil – „já nic, já muzikant“. Sezvaným biskupům vyšel vstříc, na své náklady je nechal přivézt, (poznali při tom kus světa), živil je, nechal rozhodovat o tématech, které o sám, jako nekřesťan, určoval k projednání, a dal jim moc! Tvrdě ovšem potom vyžadoval plnění usnesení. Přeji hezké prožití jarních svátků.
23. 04. 2011 | 06:41

ivanT napsal(a):

Autor:
"Není snad v pravém slova smyslu zázrak, že se z příběhu ubohých outsiderů vyvinula tak mohutná světodějná síla?"

Jestli to opravdu myslite jak to pisete, to jest opravdu vazne myslite 'zazrak', tak to tedy ne. Zazraky jsou pouze v tom, co se dosud nepodarilo overit a vysvetlit (a co se stale vyviji a lepe a lepe vysvetluje) a zazraky, ve smyslu toho, ze nejake jevy porusuji ta pravidla ktera plati pro cely Vesmir - pro racionalne zalozene lidi proste neexistuji. Vse kolem uspechu krestanstvi je dano spolecenskymi/historickymi okolnostmi a nic vic. Ale pri tom souhlasim, ze s hlediska nezucastneneho pozorovatele jsou uspech krestanstvi a jeho zasluha o soucasny svet mimoradne.

Rad bych take poznamenal, ze jako lide odchovani v podstate katolicismem vazne podcenujeme vliv protestantismu (nejsem sam ani jedno ani druhe). Teprve s renesanci a protestantsvim vznikl duch moderni doby a moderni svet. Jak to z historie vidim, instituce katolicea cirkeve se vcelku projevila jako reakcni v tom smyslu, ze byla vseobecne proti pokroku a jako instituce (coz se nevztahuje na jednotlivce, kteri se zachovali revolucne a humanisticky) jako podporovatel stavajiciho systemu zarucujiciho podil na moci.
23. 04. 2011 | 06:55

Kurt Müller, Česká Lípa napsal(a):

Vážený pane, bylo by lépe, kdybyste si alespoň Nový zákon přečetl a při blogování se raději držel své vědy než diskutovat o něčem, čemu ale opravdu nerozumíte. Přál bych vám, abyste v tomto směru dostal rozum - světlo, abyste pochopil, že jsou i jiné problémy a věci, které ještě neznáte. Svět ve své současné podobě má jen omezenou dobu trvanlivosti a nezachrání ho ani trvale udržitelný rozvoj.
23. 04. 2011 | 07:47

Prognostik minulosti napsal(a):

Děkuji pánu bohu za to že žijeme v zemi křesťanského desatera a všichni se řídí hlavně přikázáním ...nepokradeš...včetně nejvyžších státních autorit.

Když mě osobně o všechno okradla vysoká funkcionářka KDU,přestal jsem slavit vánoce i velikonoce.

Díky pánu bohu vím že ti co jsou vzdělaní a mají stovky doktorátů kradou nejvíc.

Proto už mě vzdělávání nezajímá a ve věcech křesťanských by mělo být zakázáno.

Český křesťan,to je kapsář který už nekrade na živnostenský list,protože vyměnil švarc systém za bibli.

Čest soudruzi.
23. 04. 2011 | 09:40

Prognostik minulosti napsal(a):

Vlastně nově....pozdrav pán bůh soudruzi...
23. 04. 2011 | 09:43

veronika napsal(a):

hahaha, rozvinutou antickou kulturu - tak nad tím jsem se zasmála opravdu hodně :)))) kdyby si to takoví pisatelé vyzkoušeli na vlastní bedra, asi by se hodně divili :) ale chápu, že z přítmí knihoven se o tom v superlativech mluví hezky :D nicméně nic se vlastně nestalo - jedna mocenská skupina nahradila druhou - od doby zeměděleství tomu není přeci jinak. i těch řečí kolem toho je patrně stále stejně.
23. 04. 2011 | 09:58

veronika napsal(a):

a ještě jednu poznámku: pochopitelně, že ve virtuálním světě, ve kterém lidé věří ve "vyspělé společnosti" a podobně, nic jiného, než vylhaná pravda neexistuje. onen abstraktní nápoj, z něhož většina členů našeho druhu tak toužebně pije, nám neumožňuje nic jiného, než jen fabulovat. jednou je to to a podruhé zase něco jiného. pokud je něco pomíjivé, na rozdíl od případného božího království, tak je to právě hodnocení všeho, které člověk všemu přidává, úhly pohledy a názory - a to i takové, které si myslí, že jsou pravdou (nijak se od ostatních neodlišují). jinak to mozek a jeho program v našich tělech neumí. to jediné, co opravdu existuje, a co pomíjivé není, to je všude kolem nás. a k tomu není zapotřebí žádná fabulovaná historie či filozofie.
23. 04. 2011 | 10:03

Medikolog napsal(a):

Křestanství je důkazem Gobelsova axiomu, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
Prognostiku minulosti, nově se neříká pozdrav pán bůh soudruzi, ale čest Bůh, bratří v Kristu.
Pozdrav pán Bůh paciente vám řeknou u lékaře a v lékárně, až se je pokusíte otravovat peněz nemaje. Účinnost boží léčby byla ověřena již ve středověku. Pan farář říkal, že morové rány přežili jenom ti opravdoví koovaní věřící štědře obdarovávající Církev svatou.
23. 04. 2011 | 10:10

Prognostik minulosti napsal(a):

Pro Medikolog...omlouvám se za svoji nevzdělanost...

Když jsem sloužil za totality na informacích přechodové železnioční stanice na západní hranici,měli u nás kontráši služební telefon a křeslo, kam si vodili cestující veřejnost k souložení.

Po každé když došli, zdravil jsem je - pozdrav pán bůh soudruzi...moc se jim to líbilo.

Získal jsem jejich důvěru a tak si tam nechávali i služební zbraně nabitité ostrýma, když chodili souložit cestující veřejnost ven do parku.

Byli to synkové prominentních bolševických - dnes už křesťanských kádrů.
23. 04. 2011 | 10:25

Jemnický napsal(a):

N.O.S.

Děkuji za vaše nepotřebné rady. Nehodlám mlátit hlavou (svou) o žádnou zeď. I kdyby, tak vám po tom nic není, pokud to nebude vaše hlava. Nehodlám poskakovat za průvodcem po památkách Jerusaléma.
Vemte si kartu do Liedlu nebo Billy, oslavte vzkříšení svého milovaného Říma. Pokud jste tím z jednodolarovky, tak Pán s vámi.

Ale i vám přeji upřimně hezké velikonoce.

Jemnický
23. 04. 2011 | 10:25

Bobykaa napsal(a):

Všichni lidé jsou věřící. Jedni věří, že Bůh existuje a druzí věří, že Bůh neexistuje. Jak již zaznělo, v jednom příspěvku, fanatici jsou velmi nebezpeční. Jenže jsou na obou stranách. Jsem věřící od svých 36 let. Jako nevěřího mě nikdo z věřících nezbil ze to že mám jiný názor než on, ani mě neuráželi a nenadávali mi. Jako věřící to zažívám téměř denně. Stačí příjít do práce. Nejsem žádný aktivista. Stačí si pouze před svačinou sednout a v duchu se pomodlit. Navenek to vypadá jako kdyby jsem usnul. A to máte vidět jak nevěřící začnou řádit a nadávat. K tomu abych dostal pár facek stačí dělat si mlčky svou práci. To myslím vážně a několikrát jsem to osobně zažil. O urážkách ani nemluvím. K tomu všemu stačilo, že jem svou vírou zdůvodnil proč s nimi nebudu pít. Jenže tím vším tito lidé pouze dokazují pravdivost Bible: "Matouš 10:22  Budou vás všichni nenávidět pro mé jméno; ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen".
O existenci Ježíše nebudu nikoho přesvědčovat. Pokud nechce příjmout historicá fakta, tak není co říci. Dokonce jsem četl, že existuje autentický záznam o jeho odsouzení.
Před časem jsem mě srazilo na kole auto. Na policii byl sepsán protokol. Očekával jsem předvolání k soudu. Místo toho přišel už rovnou rozsudek. Po úvodních formalitách bylo psáno, že soudce "XY" po přečtení výpovědí účastníků nehody a svědků, rozhodl takto. Není dsůležitá jak rozhodl, ale na základě čeho. Rozhodl na základě písemného svědectví. Pro mě jsou evangelia takovýmto písemným svědectvím očitých svědků.
"Lukáš 22:50  A jeden z nich napadl sluhu veleknězova a uťal mu pravé ucho. Ježíš však řekl: "Přestaňte s tím." Dotkl se jeho ucha a uzdravil ho.
Jan 18:10  Šimon Petr vytasil meč, který měl u sebe, zasáhl jednoho veleknězova sluhu a uťal mu ucho. Ten sluha se jmenoval Malchos".
Dlouho jsem přemýšlel proč Jan jméno tohoto bezvýznamného sluhy uvádí. Je velmi pravděpodobné, že v době vzniku evangelií tento Malchos ještě žil. Spousta lidí měla možnost jít a zeptat se ho na tyto události. I dnes kadyž někdo něco vzpráví tak uvádí různé svědky dané události a ještě se ptá, jestli toho či onoho svědka znáte.
Přeji Vám všem požehnané prožití Velikonoc, bez ohledu na to jak je vnímáte. Jestli jako pouhé svátky jara, nebo jako dny ukřižování a slavného vzkříšení našeho spasitele a vykupitele Pána Ježíše Krista.
Bobykaa
23. 04. 2011 | 10:40

Viola napsal(a):

JNK

divím se, že papež nedokázal té malé Japonečce odpovědět, ale nejspíše se bál použít slova Bible.
23. 04. 2011 | 11:32

!!! napsal(a):

VIRA v NABOZENSTVI, kterekoliv, a ten tzv. z ni plynouci VNITRNI MIR, je nezbytna pro podrobeni se a smireni s OTROCTVIM!

To je celec ;-)))

A ti ateiste, jak pisete pohani, ti maji taky viru... viru v matematiku, kazdy dostane co si zaslouzi...
23. 04. 2011 | 11:48

sW napsal(a):

Úctyhodné... Když profesor imunologie říká, že v zásadě mýtus může být pravdivější než objektivní pravda, stojí to za zamyšlení.
Podobnou notu lze nalézt i jinde: J. R. R. Tolkien: On Faerie Stories, americký modernistický básník Wallace Stevens, a mnohde jinde...
Člověk se pak může zamyslet, co je to vlastně zázrak.
Hezké Velikonoce
23. 04. 2011 | 11:55

frantíkseverýn napsal(a):

Pravda je abstraktní pojem, tudíž se lidskými základními smysly nedá vyzkoušet, popsat ani specifikovat do konečné, konkrétní podoby. Avšak to nic neubírá na její atraktivitě, protože kdykoliv velkoryse poskytuje prostor polemikám, je trpělivá ke zkoumáním z jakéhokoliv úhlu pohledu, může být vlastněna v konkrétním okamžiku kýmkoliv napříč názory a přesvědčeními, v jednom okamžiku dokáže zároveň pomoct, jak i všechno zbořit. S pravdou se dají dělat i domnělé pokusy, jen s tím rozdílem, že po některých už nelze laboratorní stůl vrátit do původní podoby. Prostřednictvím pravdy si lidé ze sebe navzájem dělají legraci nebo se naopak berou vážně, každý podle vlastních schopností. A zdá se to být funkční od dob co svět světem stojí a nevypadá to, že by se tento, v podstatě na nikom závislý, koloběh pravdy v životě lidí chystal zastavit. Zajímavý je však jeden nepopiratelný, velice důležitý fakt. A to, že vskutku neexistuje na světě jediný člověk, který by si neshromažďoval alibi na svůj způsob života. Lhostejno, zda se to snaží dělat veřejně s noblesou, buranským chvástáním či pokradmu a v tichosti vlastního obelhávaného já.
23. 04. 2011 | 12:34

Pepa Řepa napsal(a):

Jemnický
jestli jedete sólo, je tam propracovaný systém výletů autobusem z blízkosti King David, od Massady po Beit Lehem, Galileu, Be ér Shevu.... je toho dost. Dobře děláte, že nejedete na Velikonoce. To je děs. Pokud se na Vás v Jeruzalémě nalepí Armén nebo Arab s tím, že Vám ukáže cestu, ihned ho pošlete do ....(bara bara). Nakonec by Vás zkasíroval o prachy a nic neodvedl. Golgotu mají reformovaní svou, za hradbami. Zajímavé jsou hřbitovy. Pokud nejste na dostřel Kássamů z Gazy je všude bezpečno i v noci.Nezdržovat se zbytečně na centrálním autobusovím nádraží.
Zajímaví jsou Drúzové na Golanech, ale to už chce auto a čas. Gazu nedoporučuju, (teoreticky tam sice můžete, ale musíte při odletu počítat s prohlídkou, dělají si poznámky do pasu), problém s bezpečností je i v Hermonu, Betlem se dělá jenom ze strany, kde je bazilika Narození. Jít dál není taky bezpečné od té doby, kdy zrušili izraelskou posádku na náměstí.Na hoře Pokušení je orthoklášter přilepený na skálu, dovnitř se asi nedostanete.
Dokonalý je klášter sv. Kateřiny na Sinaji(autobus) s výstupem za úsvitu na Mount Horeb, kde je malá kaple, zajímavá Petra a Wadi Rum, dá se dělat z Eilatu. To je ale samo o sobě na den, či dva. Historie na každém kroku.
Užijte si to. Teď ještě není vedro.
23. 04. 2011 | 12:54

Platan napsal(a):

neo napsal(a):
vlk:
nápodobně vlku. Hezké velikonoce a ať ti zajíc nadělí krom vajec taky smysl pro humor.

Neo, ty snad Vlka podezíráš, že je nemá...? :-)
23. 04. 2011 | 13:46

Divobyj napsal(a):

Bobykaa napsal-.....bez ohledu na to,jak je vnímáte.Jestli jako POUHÉ svátky jara,nebo jako dny ukřižování....Člověče!Toto jediné slůvko "pouhé",Vás usvědčilo nejen ze zaslepenosti a omezenosti vírou.Ono Vás usvědčilo především z neúcty k přírodě!Soudní lidé si totiž svátky jara užívají především,jako svátky veškerého ŽIVOTA! Naše matka příroda se probouzí,aby nám všem ukázala své divy,ve kterých je zkryt veškerý smysl našeho bytí.Rád bych Vám připomněl,že beze sporu úctyhodný příběh ČLOVĚKA Ježíše je NIČÍM,oproti každodennímu příběhu Matky přírody na této planetě!Věřím,že Vám slůvko "pouhé" jentzv.ujelo a přeji vše dobré,nejen na jaře.
23. 04. 2011 | 13:55

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa
Zdar bratře Josefe, děkuji za tipy. Jedu se svými studenty, bydlíme v kibucu u Jerusalema, najmu si auto, je to poměrně levné a budeme jezdit ve volných dnech po přírodních i kulturních památkách. Jinak je to více pracovní, budeme také na universitě v Tel-Aviv. Snad se rozeběhne zajímavá spolupráce a budeme tam jezdit pravidelně.
Pak bude čas si projít krajinu i pěšky. Moc se těším, čeká mě ještě v červnu Sibiř a snad i Bajkal.
Hezké velikonoce, a že hezké letos jsou.

Jemnický
23. 04. 2011 | 14:32

honolulu napsal(a):

Toulat se Antikou, je neobycejne krasna vec. Obohati to kazdeho z vas. Da vam to orientaci v jakekoliv moderni politicke situace.
Budete mit cit pro vztahy mezi lidmi, rasami a narody. Da vam to hrdost, ze jste Evropane a nauci vas to i cit pro penize a ekonomii.

V Antice se setkate s ruznymi bohy a bohynemi a uvedomite si, jak je velmi dulezite je mit. Pomahaji kazdemu z vas na ceste zivotem. Musite vsak rozumet jejim vzkazum.

Svinarny katolicke cirkve a uchylky nekterych knezi (davno i nedavno) na tom nic nemeni a nemaji nic spolecneho se vzkazy, ktere prisly napr. od Krista v dobach nedavnych.

Chci vas informovat, ze uz ve 3000 B.C. lide na Krete, meli festivaly a poute k mistum, kde uctivali svoji bohyni. Dalo jim to narodni indentitu a kulturu, kterou potrebovali proti najezdnikum z tehdejsiho sveta. STMELOVALO je to. Udelalo je to velmoci. Dalo jim to bohatstvi.

Bez spirituality se neda zit. Rimane to vedeli. Svatky jara ktere uctivaly, jsou pro vasi orientaci zde:

15 brezen - festival Anna Perenna.
23 brezen - Tubilustrium.
4-10 duben - Ludi Megalenses, festival / hry na pocest bohyne Cybele.
12-15 duben - Ludi Ceriales.
21 duben - Parilla
28 duben - 3 kveten - Ludi Florales
9 cerven - Vestalia

A ted se muzete uchechtat smichem, ale ja slavim kazdy rok
24 cerven - Fors Fortuna. Protoze jsem Evropan ! Je to velmi krasny svatek.
- Rozumem odmitam vse a pritom krasa techto festivalu me nechava v udivu.

Jako atheista vam rikam, ze nabozenstvi bez fanatismu neni zadna BERLE, ale konekce s vasi minulosti, kulturou, specifickou INDETITOU a filozofii, ktera je uplne jina nekde v Kongu. (Verte mi, byl jsem tam.) My proste krestanstvi potrebujeme, tak silne jako Antiku.

Pane N.O.S.,
krestanstvi je prirozene pokracovani Antiky. ODDELOVAT se to neda. Vase toulani minulosti je impresivni. Zabloudite-li nezoufejte. Ja jsem zabloudeny u Solona a v Egypte jsem zabloudil nekolikrat.
(Musim koncit pro dnesek).
23. 04. 2011 | 14:48

dzindzik napsal(a):

Pane Horejsi,

Moderní křesťanství s hlubokými historickými a dějinotvornými kořeny, zcela smířené s osvícenským humanismem a moderní vědou je, ať se to komu líbí nebo nelíbí, hlavním a nenahraditelným tmelem našeho civilizačního okruhu, který dnes globálně dominuje.

..to snad nie..to snad nemyslite vazne... napadol ma prejav Busha hned po 11 .semptembri, ked sa krizoval a vyzyval na svatu vojnu krestanov..atd....a chudak Chirac musel hladat ludi co by vylozili co a ako...:DD
.. biblicke bajky Stareho a Noveho zakona su tou najvacsou brzdou vyvoja tzv.vyspelych krajin v mene zida u ducha svateho- amen :DD.. prosim uvazit kde sme sa dostali vo vzdelani a kulturou zivota..jedine co drzi ten nas pokrytecky a falosny civilizacny okruh je poroba, zdieranie a vy/vrazdenie inych narodov....nabozenstvo je najvacsie opium ludstva... tak poklonme sa zidovi,napime sa krvi jezisa, udajme suseda a so zbranou v ruke si budeme hajit mier..v Iraku alebo Afganistane..alebo Libiji.. Darfur..
23. 04. 2011 | 14:52

Tenco napsal(a):

Avvisisi di Roma - 12. února 1600
"Dnes jsme čekali, že uvidíme velmi slavné vykonání soudního rozsudku. Z neznámých důvodů k němu nedošlo. Mělo se uskutečnit nad dominikánským mnichem Nolanem, velmi zatvrzelým kacířem, jehož odsoudili ve středu v paláci kardinála Madrucciho jako autora různých nesmyslných názorů. Hájil je velmi zatvrzele a ještě je hájí, nehledě na to, že k němu každý den chodí theologové. O tom bratru se říká, že strávil dvě léta v Ženevě, potom přednášel na vysoké škole v Toulouse a potom v Lyonu, a později v Anglii, říká se, že tam se jeho názory nesetkaly s pochopením , a proto se přestěhoval do Norimberka, odkud přijel do Itálie, kde byl zatčen. Říká se, že v Německu měl nejednu disputaci s kardinálem Bellarminem.
Ostatně tento opovrženíhodný muž, nepomůže -li mu Bůh, chce zemřít v hříchu a být upálen za živa."
-----------------
Avvisi di Roma - 19. února 1600
"Ve čtvrtek ráno byl na Campo di Fiore za živa upálen zločinec bratr dominikán Nolanus, o němž jsme psali již dříve, velmi zatvrzelý kacíř, který si vytvořil podle vlastní libovůle různá dogmata proti naší církvi a zejména proti Panně Marii a svatým, přál si neustále zemřít jako zločinec a říkal, že umírá jako mučedník a dobrovolně, a že ví, že jeho duše bude stoupat spolu s kouřem do ráje.Nyní však uvidí, říkal -li pravdu."
---------------------------------------
14. března 1600 biskupu Sidoniu bylo zaplaceno :
za zbavení církevní hodnosti Giordana Bruna - 2 scudy
-----------------------------------------
Tady máte to svoje poslání, příběh. Historicky doložitelný. O tom, co je zač církev. Když má moc. Nad tělem i duší. Protože o tom to celé je. A o Pilátovi - který chce mít klid. Klid na vládu. Popřípadě na reformy.
O strachu to je. A o tom že strachu se prý nejlépe odolává v houfu. Takže je to i o houfech. O houfech ustrašenců. Pozorovatelů. Později pomatenců.
Protože nepřemýšlejí o tom, PROČ vlastně mají strach a Z ČEHO.

Není nad poudačky. Politické pamflety. To krmí duši mas. Zástupů. Volů.
Kteří se tak na porážku sami těší.

Kam na nás s nějakým obyčejným - historicky doložitelným smrtelníkem!
Poudaček je třeba.
A chlastu. Nebo drog. Nebo chlastu i drog. Nebo elektromagnetické stimulace čelních laloků.
A pak přízraků.

Model.

https://www.youtube.com/watch?v=8YPOTaUyvA0

Juch - ať žije pomlázka !
To si zas dáme do rypáku !
:---()
23. 04. 2011 | 14:58

Marek Kobera napsal(a):

Drahý pane profesore,
protentokrát jsem diskusi vynechal, ale i z kurzorického čtení mi je jasné, co obsahuje. Přeji Vám osobně Velikonoce prožité v pokání a hlubokým zamyšlením nad sebou samým.

Jiného by to, co jste tady napsal, docela urazilo. Já ale chápu, že nevíte, co píšete. Snad jednou dojdete taky k tomuto názoru při zpětném pohledu.

Mějte se co nejlíp!
23. 04. 2011 | 15:27

tony-66 napsal(a):

Ó, jak zmatené jsou cesty lidské a jak bludné je lidské myšlení...
Ó, jak mnoho je těch, kteří se sami pasovali na soudce Boha a nic nepochopili...
Ó, jaké budou jejich konce? Jaký bude jejich svět? Prozří někdy vůbec?
Lidé - vzpamatujte se! Rozumíte vůbec tomu, o čem je zde řeč?
Co navrhujete namísto filozofie života? Záhubu světa, smrt lidstva?
Jak chcete pěstovat lidstvo do budoucnosti? Odpovězte si sami v hloubi své mysli.
23. 04. 2011 | 15:27

Tenco napsal(a):

tony-66
"Jak chcete pěstovat lidstvo do budoucnosti? Odpovězte si sami v hloubi své mysli."

No - chce to hlubokou a dlouhou brázdu. Do ní zasadit , zahrnout bagrem a pak jen čekat. Možná trochu pohnojit a pravidelně zalévat. Snad svěcenou vodou - to ale nevím přesně - možná že by byla vhodnější močka, nebo rozpuštěný holubi trus. Těžko říct.
Ale rozhodně by se to nemělo nechat jen tak volně růst.
To by taky jednou z pěkného, symetrického záhonku mohl vyrůst docela nepořádný les.

Ale vy to asi vidíte spíše přes onu tezi : " nebude sklízet ten, kdo i nezasil", že ?

:--()
23. 04. 2011 | 15:34

HASBARA agent napsal(a):

Pane Hořejší,

kritiky, zpochybňování a zesměšňování křesťanství již bylo více než dost.

Co kdybyste ukázal jaký jste "hero" a jednou tvrdě zkritizoval a zesměšnil TALMUDISMUS ?

Nebo jste se právě teď podělal strachem ?
23. 04. 2011 | 16:11

Tenco napsal(a):

HASBARA agent
A co tak mišnaismus a tórismus ? :))
Heleďte se - a kterou verzi Talmudu máte vlastně na mysli ?
:--()

Pokud jste si nevšiml, není to zde Hořejší, kdo zesměšňuje "křesťanství", nýbržto zhusta jeho samozvaní vyznavači.
23. 04. 2011 | 16:18

Grinch napsal(a):

No ty seš zase ten pravej na tisíce let staré informace, víš vůbec o tom, že těchto zrozenců bylo mnoho v celém světě - tím bych asi začal.
Blbnout lidem hlavy taháním rozumů z paty, to je zábava, co?
23. 04. 2011 | 16:24

jíra napsal(a):

Pane profesore, zajímavý pokus vypustit do světa kratičkou pohádku "Jak šel Joshua na vandr" a pak se stal zázrak: Ten, že ovlivnil civilizaci více než půlky světa, nejen křesťany. Oproti předloňsku zase jinak. Pojal jste blog jako zápas dvou týmů, jehož jste nezaujatým obecenstvem a zároveň rozhodčím? Skogen vás odhalil.
---

Divobyj
Slůvko "pouhé" má také velmi podstatný jiný význam. Jestli oslavujete VEŠKERÝ život, pak vám připomenu příspěvek zdejšího temného, skrytého křesťanského apoštola n.o.s.-a, dovolím si ho citovat:

"9 Což nevíte, že nespravedliví nebudou mít účast v Božím království? Nemylte se: Ani smilníci, ani modláři, ani cizoložníci, ani nemravní, ani zvrácení,
10 ani zloději, ani lakomci, opilci, utrhači, lupiči nebudou mít účast v Božím království.
1. Korintským 6:9-10"

Oslavou života i tyto evidentně živé špatnosti schvalujete a i k tomuto všemu se hlásíte? To snad ne! V tom je právě ten velký rozdíl.

----
Ježíš šířil ve světě lásku, přišel s poselstvím: "Láska tady a to teď hned, je to přece prosté, když opravdu chcete, i když začátek bude třeba těžký, ale od toho jsem tady a pomohu vám, to se zvládne, skrze zázraky vidíte, že mě posílá Bůh".

Výslovně jich chtělo tehdy málo a někteří byli vyloženě proti - i s tím, že pak třeba bude všem přisuzována kolektivní vina. Současný papež tu vinu snímá: Všichni Židé se přece nemohli vejít do soudní místnosti, vběhlo tam jen pár zuřivých lidí (dodám: a hlasování přes internet by asi taky dopadlo jinak).

Ježíšova mise zásadně posunula duchovní misi Buddhova poselství lásky s "pouze" (zase to ošidné 'pouze' :) postupným pracným zmírňováním utrpení před cca 500 lety. Každých zhruba 500 let nastává nějaký takový posun, rychleji by nám to asi hlava nebrala. 500 let před Buddhou to byl moudrý Šalamoun atd.

Současná doba rozvinotého novo-pozitivismu a především postmodernismu na něco taky ukazuje, jako by se tím k duchu Ježíšových někdy těžko pochopitelných slov (bez osvícení láskou obzvláště těžko) skutečně v životě přibližovala. Cituji: Mt 10,34: „Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; a nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina“. Láska spojuje, jdeme-li společně, ale i rozděluje, jdeme-li již vlastní cestou, aby zase ještě ráda spojovala. V tomto smyslu nás křesťanství dnes ovlivňuje možná ještě více než kdykoli jindy, ač mnozí z nás jsou pokřtěni nejvýš jarním deštíkem za svitu duhy.

Lidem, kteří chtějí hledat spásu ve svém snažení, zejména těm, jimž se něco nedaří nebo mají v něčem osobní trápení, pomáhá do té doby, než se Ježíš vrátí, Jeho Duch, pokud se od své cesty k hlubšímu, mravně výše položenému, člověčenství ještě tolik neodvrátili. V jiných vírách je to podobné, metou je také ryzí člověčenství.

Takže vítám nejen svátky jara a znovuprobuzeného života, ale i hlubší vnímání tohoto aspektu obdobně ve společenosti jako osobně potřebného vyřešení minulosti při přítomném vzplanutí hluboké lásky pro šťastnější budoucnost.

Zároveň přeji i hezký svátek nám všem Jirkům, když se velikonoce posunuly až sem díky tomu, že úplněk měsíce nastal až těsně před jarní rovnodenností. Proč asi ta vazba s Měsícem? Že by to byla i načasování praktické užitečné synchronizace zemědělských činností s tajemnými měsíčními silami podle lunárního kalendáře?

Hezké velikonoce všem přeje Jíra K.P.
23. 04. 2011 | 16:36

tytyty napsal(a):

Otázka: „Proč se Ježíš Kristus nesmál?“
Odpověď : „Ježíš Kristus se nesmál, protože jakožto vševědoucí věděl, co budou křesťané jeho jménem jednou provádět."
23. 04. 2011 | 16:51

IO napsal(a):

Pro značku Tenco
Milý Tenco, už dlouho jsem na zdejších blozích nebyl. Pokud jste někdejší značka Tencokida Hnuj, vyzval jste mě po některém z mých dřívějších příspěvků, který jste kladně ocenil, abych vám zase někdy přihrál nějaký užitečný odkaz. Všiml jste se prosím mého užitečného odkazu výše? Vysoce oceňuju váš příspěvek z 23.4., 14.58 hod.
23. 04. 2011 | 16:53

Medikolog napsal(a):

Prognostiku minulosti 10.25
Máte pravdu, naprostá většina komunistů, bolševiků. fašistů, nacistů, defraudantů, podvodníků, lupičů, vrahů, křivopřísežníků, vlastizrádců a ještě hůře... byli a jsou v Evropě i v USA pokřtění křesťané. Proto se v Evropě ani v USA nepopravuje ukřižováním již skoro 2000 let.
Pane Honolulu, je otázka, zda to co o křesťanství předkládá k věření Církev má alespoň málo společného s božím poselstvím.. Vždyť právě komolení, zamlčování a PŘIDÁVÁNÍ přimělo Boha, budiž jeho jméno pochváleno, aby prostřednictvím nemajetného arabského obchodníka seslal nejpřesnější versi Slova Božího Svatý Korám.. Když k němu nebudeme přidávat a komolit vůli boží...
23. 04. 2011 | 18:30

Otazka napsal(a):

Dovolim si jednu otazku. Neni tak povrchni, jak by se mohlo zdat. Jako kazda opravdova otazka je predevsim o otazce nikoliv o odpovedi.
"proc Jezis z Nazareta nic nenapsal?"

Dle evangelijnich textu zcela jiste umel cist a psat. Ze by jeho ucednici pripadny nejaky jeho text neuchovali, kdyz je napriklad horske kazani zaznamenano tak, jako je zaznamenano?
V jedne pasazi se dokonce popisuje, jak Jezis cosi napsal do pisku , kdyz mela byt kamenovana jedna zena.....

Dekuji za text pana Horejsiho. Lide jsou si blizci nikoliv konfesi , ale nitrem.
Co je, to je. Co neni, to neni.
23. 04. 2011 | 18:35

zlodej propisek napsal(a):

Horejsi:
Pane profesore, tak nejak mi neni uplne jasne, proc utocite na krestanstvi. Jezise Nazaretskeho a uznava (v te ci one mire) rada nabozestvi. Obavam se, ze i vas ateismus je sveho druhu nabozenstvi. Sam v Boha neverim, ale zesmesnovat neci svetonazor? - to fakt tak moc o svete nevim. A navic nam pan Dr. Petr Hajek vysvetlil, ze on a pan prezident urcite z opice nepochazi:
http://www.cepin.cz/cze/clanek.php?ID=896
Takze si myslim, ze neco jako "matka priroda" asi existuje. Alespon do te doby, nez byl stvoren pan profesor, sberatel propisek.
23. 04. 2011 | 18:50

Divobyj napsal(a):

Jíra-ale děte,Jíro.Zřejmě jste při studiu Bible zběhlý v různém ohýbání slovíček a ve vytváření roztodivných významů a zkrytých jinotajů.Samozřejmě,že oslavuji veškerý život,jinými slovy-vše živé.Vy se mi tu pouze snažíte podsunout to,že lidé mají různé nepěkné vlastnosti.Jak ale tyto vlastnosti získali?Jestliže to snad nevíte,rád Vám to povím.Pod vlivem bezpočetných náboženství,ideologií a nauk se začali odchylovat od toho,co je pro člověka PŘIROZENÉ.No a u nás,v Evropě,kde po dlouhá staletí mělo na lidi rozhodující vliv křesťanství,jsme se dostali do stádia,kdy mnozí lidé,např.politici při veřejných projevech-ani sami neví,mluví-li pravdu,nebo sprostě lžou!
23. 04. 2011 | 18:53

Divobyj napsal(a):

K panu Otázkovi bych se i já rád připojil.Známá příhoda s onou cizoložnicí nám cosi napovídá.Ježíš čmáral holí do písku.Dle mého názoru to asi nebyly jen bezvýznamné klikyháky. Byl to jistě smysluplnný text,jelikož poté Ježíš dokázal,jak lehce se lze zbavit napsaného textu-tedy důkazu proti němu.Možná ze stejného důvodu po sobě nezanechal žádné texty,daly by se totiž falšovat.(Turínské plátno bohatě stačí).Nebo je to úplně jinak a Ježíšovy texty jsou někde zašantročeny,"uklizeny",nebo spáleny jako nepohodlné.
23. 04. 2011 | 19:18

Odpoved napsal(a):

Virtualni realita neni. Je jenom virtualni. Je to jen obraz.
Kdo je bez viny, hod kamenem.
Ani tisice slov navyvazi jedinny cin.
Zdravim vsechny mistni velikonocni velekneze.
Budto jste mistni nebo jste v tisni.
23. 04. 2011 | 19:25

Medikolog napsal(a):

Podle ČTK se nechalo ukřižovat deset finských katolických fanatiků (a pak se zase nechali zaživa sundat:)). Stejný fanatismus jako vykazují ti co se polejí hořlavinou a upálí se na veřejnosti. Akorát si mohou užít svoje chvíle slávy. Nechápu co křesťané vyčítají odbojářům doručujícím na území obsazeném zdrcující převahu nepřítele výbušninu osobně s tím, že zemřou raději bezbolestně než umučením po zajetí.
Fanatismus je nade všemi konfesemi i ideologiemi...
23. 04. 2011 | 19:33

JaS napsal(a):

Neříká se náhodou "vylhané pravdě" lež? Jinak souhlasím s panem Hořejším, že to, jestli Ježíš existoval nebo neexistoval, jestli se narodil panně nebo ne, jestli vstal z mrtvých nebo ne, je úplně jedno, takže nemá smysl s hádat o to, jestli je to pravda nebo není (akorát podle toho, co se v těch pohádkách povídá, je nejpravděpodobnějsí, že to pravda není).
23. 04. 2011 | 20:13

santawizard napsal(a):

Co vám budu vykládat?Vedas,bible a korán se nemají a nedají zpochybnovat.To jenom výklad bible atd se může zpochybnovat.Bůh je podle definice spravedlivý a milosrdný.Ten ,kdo hledá dobro, tak si ho tam najde tím dobrým výkladem.Ten kdo hledá zlo,tak si ho tam najde tím špatným výkladem.
Ti,kteří si myslí,že bible je nedokonalá a bylo tam prý něco podstrčeno,nebo kteří hledají v archívech a vykopávkách další kolečka od vozu,sice na to mají právo,ale nemá se zapomínat na ty ,kteří si zase myslí,že bible se čte a píše bud doslova a nebo obrazně podle nějakého talismanu a amuletu.
23. 04. 2011 | 20:26

zlodej propisek napsal(a):

> JaS >
Mily pane, neposkvrnene poceti je realitou - viz asistovana reprodukce. Snazte nejdrive myslet!!
23. 04. 2011 | 20:42

zlodej propisek napsal(a):

> Medikolog >
O.K., takze obet za cenu zivota je pro Vas k smichu? A je to podle Vas o "uziti si svych 5-ti minut slavy"? Muzete mi rici, jakych 5 minut slavy si uzil napr. Palach nebo Zajic? Spis si uzili par hodin v krutych bolestech!!
23. 04. 2011 | 20:44

Viola napsal(a):

zloději propisek,

jsem přesvědčená, že asistovaná reprodukce se nedělá neposkvrněným pannám.
23. 04. 2011 | 21:51

honolulu napsal(a):

Jakykoliv RITUAL, ktery kazdy z vas dela, je nejaky druh nabozenstvi.
Komousi delali ritual 7. listopadu a Nackove 20. dubna.
Zde v USA si lide velmi potrpi na 4. cervenec a svatek Podekovani v listopadu, nebo Vanoce.

Nejradeji oslavuji svatky krasy, blahobytu, zdravi, radosti ze zivota, uspechu, pocitu stesti a v ten moment, jak s tim zacnu tak se priznavam k nabozenstvi. A to stejne delate vy vsichni i kdyby jste byli sebevetsi atheiste.

Pavaroty jednou spival v New Yorku v Central Parku a lide sedeli a lezeli na dekach a na drevenych podnosech krajeli syry a zapijeli je vinem.
To byl stejny ritual jako na stare Krete v roce 3000 B.C. a bylo to velmi pekne...To je nabozenstvi.

Upalovani carodejnic nema s nabozenstvim co delat, stejne jako strach z cirkve, dominovani osobnosti, vykoristovani atd. To jsou vsechno UCHYLKY a zprzneni oslavy zivota.

Tak nezapomente slavit 24. cerven podle Rimanu....Co kdyby vam potom krasavice a jeste k tomu Bohyne - Fortuna obratila na hlavu roh hojnosti a vymazala nejakou nemoc ?
I Rimsti Cisari ji nosili kvetiny. Prece si nemuzete myslet, ze jste neco vice nez byli oni. - (Povercivost nic nestoji a cist signaly prirody ci vesmiru take ne). A uz jste v nabozenstvi.
23. 04. 2011 | 21:59

Viola napsal(a):

Otázko

Proč Ježíš nic nenapsal? Na počátku bylo slovo (ne písmo) a to Slovo bylo u Boha a stalo se tělem (ne písmem). Písmem pak šířili víru následovníci apoštolové, věrozvěsti. Tak možná proto, aby se neporušilo, co už bylo napsáno.
23. 04. 2011 | 22:01

jíra napsal(a):

Divobyj
Třeba to z mé strany nebylo míněno až tak vážně. Jenže někomu jste v jeho obyčejné radosti předtím připlácl cejch zaslepenosti a omezenosti.

Jestlipak víte, že když o někom nějak soudíte, že totéž může platit přesně právě o vás a možná ještě spíš? Radši se víc snažme na sobě vzájemně ocenit ty lepší stránky nebo aspoň odpouštět :). Lidé aspoň trochu inspirovaní vírou, tj. tím, co je z víry pro lidské vztahy pravděpodobně nejpodstatnější, to znají dpkonce již z dob přes tisíc let před Kristem.

A přesto, jak sami na sobě vidíme, lidé mají někdy potíž to přirozeně uplatňovat nejen vzájemně jako respekt člověka k člověku, ale, jak jste si všiml, ani jako společenství vedené těmi, kdo by to měli jako odpovědnější respektovat o to více.

Znát cosi a žít tak jsou bohužel dvě různé věci. Je-li víra "až to druhé", nebo není vůbec žádná, a až tím prvním v řadě je touha po moci a po majetku, není se čemu divit. Někdy respekt k sobě či k věcem veřejným mravokárně požadujeme od druhých, ale sami to klidně porušujeme.

Zaslepenost je pojem s obecnějším významem. Chcete snad tvrdit, že zločinci loupí, vraždí atd. kvůli tomu, že jsou věřící? Že byli Stalin či Hitler věřící tmáři? Ale jděte, zaslepila je vášeň. Někdy ovšem takové odpoutané chování způsobuje či posiluje psychická nemoc nebo závislost. Jsou toho schopné i opičí tlupy - nebudete se nám, doufám, snažit namluvit, že je to určitě jejich náboženstvím...

Hezký den
23. 04. 2011 | 22:03

Medikolog napsal(a):

Zloději propisek,

kdyby se všichni padlí v boji proti Hitlerovi raději zastřelili nebo upálili, Hitler by vyhrál válku a ztráty Wehrmachtu a SS by se omezily na důsledky dopravních nehod a na otravy ukořistěným alkoholem. Sebevraždy jsou osobním selháním zbabělce, nebo aktem cti samuraje.
Kdyby se vaši Palach a Zajíc upálili při podpálení vojenské techniky SSSR jako islámští atentátníci zahynou SPOLU S NEPŘÁTELI nesouhlasil bych s tím, ale vojensky bych to chápal. Tak jak to udělali se jedná o PSÍ SMRT. A to dobrovolné ukřížování by skutečně bylo k soucitnému úsměvu... kdyby nebylo k pláči. A k tomu se propůjčují i vysokoškolsky "vzdělaní" katoličtí kněží.. obdobné rituály flagelantství provozují v Indii z evropského hlediska nevzdělaní POHANÉ.
23. 04. 2011 | 22:21

Gábor Laco napsal(a):

Přidávám se s přáním krásných Velikonoc.
Přeji krásné Velikonoce těm, co vědí, že Velikonoce (spolu s Vánocema) jsou prvnímy svátky, které naši předkové kdysi v době kamené (na celém světě) začali slavit.
Přeji krásné Velikonoce i těm co předem zmíněnou skutečnost třeba jen tuší.
Pane Hořejší, Vám přeji, aby jste se nad smyslem Velikonoc zamyslel.
Nebudu reagovat na všechny bludy ve Vašem blogu. Snad jen na jednu vyslovenou somárinu.
Nejpotupnější smrt byla (a v arabských zemích doposud je) smrt ukamenováním, kdy se odsouzeného štítí dotknout a proto na něj hází z "bezpečné" vzdálenosti kameny!
Smrt ukřižováním byla naopak poctou nejvyšší. Kříž ukotvený v zemi symbolizoval stopořený penis vnořený do Velké Bohyně. Na kříži umírající tudíž prožíval pohlavní styk s Velkou Bohyní. To byla pocta nejvyšší i pro Ježíše, který umíral v třiatřiceti letech (3+3=sex dodnes).

Co je ale znepokojující, je myšlenka, kterou zde představujete.
A sice, že Křesťanství může být čisté a krásné i přesto, že stojí na lži, která tu je proto, aby se rozeznal věřící od kacíře. Skutečnost, že tito kacíři, to jest lidé bojující proti lži, byli nelítostně persekuováni (a v mnohých případech jsou persekuováni dodnes) Vás taktéž neruší. Vy zde prodáváte myšlenku křesťanství jako morální hodnotu lidstva. Pak se ale nelze divit, že v této zemi i president krade.
23. 04. 2011 | 22:24

zlodej propisek napsal(a):

> Viola >
Takhle otazka nestoji jestli se dela nebo nedela. Dulezite je, ze je to mozne. Nehlede na to, ze si umele oplodneni muze nechat udelat i lesbicka - pana.
23. 04. 2011 | 22:25

zlodej propisek napsal(a):

> Medikolog >
No asi takhle: Jan Palach se upalil na protest. Chapete vubec smysl protestni "akce"? Ti dva se upalili, zatimco jini si lebedili v pionyru, SSM, SCSP nebo v KSC, nebo nekteri lide jezdili na staze do kapitalisticke ciziny (napr. jakysi V.K. - nyni znam ve svete jako zlodej propisek). Navic podle Vas neni teologicke vzdelani vzdelanim? - Podle me je to neco jako fylozofie ci zivotni postoj. Podle Vas tedy Kant, da Vinci atd. nebyli vzdelani? V Boha veri a verilo napr. mnoho fyziku, vcetne Einsteina. U nas je snad nejznamnejsim vericim fyzikem Dr. Grygar. Opravdu jsou Vam k smichu?
23. 04. 2011 | 22:35

jíra napsal(a):

JaS
Pardon, ale jestli ani podle vás nemá smysl se hádat, proč toho čertíka hádky - i když jen v závorce - přidáváte? :)
23. 04. 2011 | 23:05

Viola napsal(a):

zloději propisek

myslím, že lékaři mají nějaká pravidla pro poskytování umělého oplodnění a že pannám to nedělají. A jistě je dobré, že to lze a možná i to nám jinotajně chtěl Bůh sdělit v tom příběhu Marie panny, jěště zbývá ta nesmrtelnost. :-)
23. 04. 2011 | 23:12

vl napsal(a):

Malá připomínka: v antice byl jako boží syn označován syn kněžky nebo chrámové tanečnice, jež měla v popisu práce zůstat neposkvrněnou pannou. Jestliže přesto (jistě zázrakem) otěhotněla, bylo otcovství připsáno bohovi, v jehož chrámu se to stalo. Netuším, jestli v chrámech Jahveho byly také panenské tanečnice...
23. 04. 2011 | 23:45

Vladimír napsal(a):

Pane N.O.S. (22. 04. 2011 | 17:09)

Argumentační linii "kdy byl poslední proces s čarodějnicemi" versus "kdy byl poslední proces např. s kulakem", případně jinou obvyklou hádanici "kterých bylo víc" sledovat nebudu, to je jako soutěž kdo doplivne dál :-)

K dalším argumentům:

"Čarodějnici nenecháš naživu. Exodus 22:17" - opět si dovolím nekontrovat v tomto duchu odkazem na ateistického papeže v mauzoleu a jeho manuály o třídním boji, případně výroky o správném postupu při vyhlazování kulaků nebo pravoslavných kněží. Případně na návody toho, kdo ukončil svůj boj na zahradě jednoho kancléřství. Ani tato argumentační linie nevede jinam, než do zákopů na obou stranách bitevního pole.

"Navíc ateismus není systém, komunismus je systém ateismus nikoliv, ateismus je pouhá absence víry v existenci boha" Zde si přece jen dovolím poznámku.

Existence Boha není dokazatelná ani vyvratitelná. Přesvědčení o jeho existenci, stejně jako neexistenci, je mnohem spíše něco jako axiom, z něhož obě strany sporu vycházejí, protože ho mají (možná geneticky) v sobě. Ateismus je opak teismu. Je-li teismus vírou v existenci boha, pak ateismus je vírou v jeho neexistenci. Nic víc, nic míň. Absence víry je nihilismus, nikoli ateismus. Nejste tudíž o nic méně věřící než ti, jejichž "omyl" se pokoušíte rozptýlit. Proč byste jinak studoval a vyvracel do takové hloubky jejich světonázor, ne-li proto, abyste se utvrdil ve své víře?

"Ateismus není systém, komunismus je systém" Zde bych prosím nemíchal pojmy. Ateismus jako individuální životní postoj opravdu není systém, stejně jako jím není víra v existenci boha. Teprve sdružování lidí stejného postoje v daném kulturním okruhu vede vytváření náboženství na obou stranách (u ateismu se spíš používá pojem ideologie). Komunismus je jedna z forem institucionalizovaného ateismu, křesťanství je jedna z institucionalizovaných forem náboženství.

Čarodějnice jsou, v přeneseném smyslu, upalovány dodnes, není na to potřeba církev, která si tímto obdobím už prošla (což ji samozřejmě nezbavuje historické viny) a do značné míry ho dokázala už i reflektovat. Na rozdíl od ateistické církve doby nedávno minulé. Humánnost dnešní doby (doufejme že to vydrží) spočívá pouze v tom, že upalování ani lámání kolem již není běžnou formou trestu jako ve středověku a že dnes bohatě stačí protivníka znemožnit v médiích nebo na internetu.

Poznámka k tématu "vždyť je to jen pohádka". Patřím k těm, kteří považují příběh o Ježíšovi za skutečný, alespoň v hlavních rysech a příbězích jeho života. Názor, že by to mohla být jen pohádka mne ale nijak nepopuzuje. Jakákoli společnost se živí mnohem spíše pohádkami a mýty, než historickou realitou. Co je víra v demokracii jako nejlepší systém jiného, než moderní mýtus jednoho kulturního okruhu na světě. Co je jiného víra ve spasitelnou roli vědy jiného než mýtus? Co je víra v moudrost lidu a národa či jiné formy nacionalismu jiného než pohádka (stačí mrknout na různá fóra). Podstatná část sporů například o husitství jde zcela mimo historickou realitu v duchu Jiráskovské pohádky .....

Jistě jste si povšiml, že můj příspěvek nevedl na bojiště tvrdých palic, nýbrž do ticha těch kteří sdílejí zájem o tajemství, jímž je náš svět, i když se na něj dívají každý z jiné strany. Vážím si vašich znalostí historie i kodexů, patrně ani zdaleka takové nemám. Jenom by se z nich při jejich studiu neměl vytratit vnitřní prožitek toho, co je základem křesťanství - jinak je to jako hodnotit zmrzlinu a lízat ji přes sklo. Jde o Příběh o Ježíšovi - příběh nekonečné lásky, která se za všechny ostatní dala přibít na kříž. Příběh člověka, který řekl těm, kdo přišli kamenovat cizoložnou ženu: Kdo jsi bez viny, hoď první. Není zdaleka tak důležité, kdo je ateista či věřící, jako to, kdo hodí a kdo pustí kámen na zem.

Tím bych si dovolil se s díkem z diskuse rozloučit.
23. 04. 2011 | 23:54

Marek Kobera napsal(a):

To Medikolog:

Ne finských, ale filipínských. A to je ve Vašich příspěvcích asi ten nejmenší omyl.:-)
24. 04. 2011 | 00:17

santawizard napsal(a):

Ježíš jako jediný křesťan si vzal do nebe, nejenom svoje lidské tělo,ale i schránku boží úmluvy.
24. 04. 2011 | 00:34

Divobyj napsal(a):

Jíra-Milý Jíro,obhajujete zde člověka,jenž svým,doufám že neuváženým výrokem nepřímo urazil Matku přírodu.Slavení Svátku jara označil za "pouhé" a jaksi nadřadil nad ně oslavování Ježíše.V mezích slušnosti jsem se vůči tomu tvrdě ohradil,protože se domnívám,že hájení přírody je nade vše.Příkře odmítám názor Bible,že člověk byl jaksi uměle dosazen na tuto zemi,aby přírodě vládl a na ní hospodařil.Člověk totiž přírodě NEROZUMÍ.Tudíž jí nemůže vládnout,ba ani na ní dobře hospodařit.Vy máte možná zásady slušnosti postaveny jinde.Zřejmě,stejně jako Ježíš nastavujete agresorovi"druhou tvář".Upozorňuji Vás,že já se chovám přirozeně.Znamená to,že útoku se bez rozpaků tvrdě bráním a dokud si ten druhý svou chybu neuvědomí,má u mne smůlu Nyní k tomu,co jste napsal-Radši se víc snažme na sobě ocenit ty lepší stránky,nebo alespoň odpouštět....Takže-z takovéhoto přístupu,pane,semení pokrytectví a faleš.Jako pravý opak nabízím upřímnost.Dále-odpovědní by měli užívat vzájemného respektu o to více-Takže-stanu-li se odpovědným,měl bych ostatní respektovat VÍCE,než před tím?Takže před tím jsem je mohl respektovat méně?Co to tu hrajete za hru,Jíro!Nakonec-Zaslepenost ve vztahu k víře chápu jako slepou lásku k Bohu,potažmo k Ježíšovi.Slepá znamená v tomto případě absolutní,bezelstná,nekritická až naivní. Užívejte si zdraví,pokud Vám ještě nějaké zbylo!
24. 04. 2011 | 00:51

Pavel napsal(a):

Čím se lišíme od zvířat? Myšlením, které stojí jemně stranou našich biologicky daných pudů. Náboženství je pro mě jednoznačně "echem" právě tohoto jevu, to platí dvakrát dnes, v čase rozvinutých médií.

Ať už je historka o Ježíšovi přibarvená více nebo méně, jedna věc se těmto příběhům nedá upřít - během posledních 10.000 let přináčejí odpovědi na některé otázky, které jiné živočišné druhy na planetě Zemi nemusí řešit.

Ano, náboženství převzalo řadu pohanských svátků (to se týká i velikonoc), v tom je cítit jistý marketink, řečeno slovy dneška. Ale to nic nemění na tom, že lidské myšlení je jedním ze zázraků, které kolem nás reálně existují, které neumíme pochopit ani vysvětlit - a tady je prostor pro dohady.

Přidám taky jeden, kerý jsem osobně zažil. Jedna žena neviděla několik let jednoho svého příbuzného. Jednou se ale náhle (byl jsem u toho) rozechvěla a řekla, že se za ním musí okamžitě rozjet, že se mu něco stalo (žil sám). Odjela, našla ho doma, byl tři dny mrtvý.

Od té doby já osobně věřím, že schopnosti komunikace mezi lidmi (jejich myšlením), je někdy možná. Jak si to kdo pojmenuje a co o těchto příbězích a do jaké knihy napíše, je každého věc. Je třeba jen rozlišovat "marketink" a podstatu těch příběhů.
24. 04. 2011 | 01:46

honolulu napsal(a):

From Honolulu tu VLADIMIR.
Pane Vladimir, nevim kdo jste, ale VYHRAL jste to zde na tomto blogu Vasimi prispevky na cele care. To je tak dobre podano, ze se na to neda nic rici. 23:54

Zacal jsem sbirat knihy o Antice pred 30 lety (kvuli Atlantis) a na zaklade vseho, co jsem kdy precetl z nenasytne zvedavosti a touhy po poznani, Vas rozhodne ujistuji, ze Kristus byla skutecna postava.
Nabozenske knihy nectu, ale historii doslova hltam. (Politicky boj mezi skupinami, historii legii, vladni intriky a vse, co souvisi s tou dobou, je mi blizke).
O Kristovi psali i lide, kteri se nikdy ani nedozili vzniku Krestanstvi...

Tak neco na pobaveni o tech, kteri ho ukrizovali na rozkaz mocnych.

Nejslavnejsi Rimske legie se ve vetsine delily na ty, ktere zalozil Pompey the Great a ty ktere zalozil Julius Caesear.
Z toho vznikla rivalita a nekonecna soutez, ktera z nich bude mit vice vznesenych titulu a ktera bude bojovnejsi, statecnejsi a vrazednejsi.

X. Legie zalozena Casearem v roce 61 B.C. se zucastnila nejtezsich boju v Galii a vyhrala titul GEMINA. Byla posledni, ktera se vzdala Oktavianovi v civilni valce mezi Oktavianem a Markem Antony v Egypte. (31-30 B.C.)
Rimane ji nazyvali "VERNA". Snad na zaklade sve povestne statecnosti, vernosti a hlavne chladne VRAZEDNOSTI byla poslana okupovat "Hnizdo Srsnu" - provincii JUDEU. (6 B.C.)

Tato pomerne chuda provincie, strategicky dulezita, patrici Rimu od roku 60 B.C. byla velmi bohata na vsechny politicke, socialni a nabozenske prusvihy. Tam proste nebyl klid...
Tak musel byt zajisten X. Legii.

Zatimco v Judeii Rimane fackovali mistni obyvatelstvo, tak v roce 9 A.D. v Germanii byly zmasakrovany 3 legie i s pomocnymi Auxiliary...

Protoze to bylo obrovske prekvapeni, tak bylo zprisneno narizeni Augustem (z dob valek se Spartakem) o registraci a hlidani, spehovani, podavani hlaseni na "SVUDCE LIDU" - mistnich tribunu.

Takze Kristus byl od roku 26 A.D. velmi sledovan, popisovan, hlidan na kazdem kroku, nejen agenty X. Legie, ale i politickymi stranami v tehdejsi Judei. On umel mluvit k tisicum lidi. Protoze vsak NEnavadel k nasili - k vykopnuti Rimanu z Judee, jako treba bandita a profesionalni zabijak Barabus, tak Rimane z neho byli na rozpacich.
Mezi temi, ktere ho sledovali, byla i Pilatova zena (Prvni dama v zemi a clenka rodiny samotneho cisare Tiberia).
Stala se jednou z prvnich krestanek v Rime.

Toto bylo napsano, aby si kazdy uvedomil, ze stopy Krista NEJSOU pouze v literature nabozenske, ale vetsina stop je prave v literature svetske.
Cist o lumparnach legionaru z X. legie - ubezpecuji vas, ze posledni vec, kterou meli na mysli, bylo nabozenstvi v Judei. Oni meli svoje nabozenstvi.
24. 04. 2011 | 02:58

n.o.s napsal(a):

Srovnáváte nesrovnatelné ateismus nemá žádný podíl ani vliv na zločiny komunismu, především ne všichni ateisté jsou komunisté navíc k tomu abych byl ateistou nepotřebuji být komunistou, zatímco žido-křesťanství MÁ doktrínu (svaté písmo) jež tvrdí "Čarodějnici nenecháš naživu."

shodneme se ovšem v jednom, komunismus je forma ateismu, identicky jako žido-křesťanství je forma teismu,

ovšem je to identické jako bych napsal, "za upalování čarodějnice v křesťanském světě je zodpovědný Dodekatheism" (řecké polyteistické náboženství).

"Existence Boha není dokazatelná ani vyvratitelná."

To jistě ne, ale ve zjevených náboženstvích lze potvrdit či vyvrátit tvrzení těchto náboženství, tedy mohu s určitou pravděpodobností určit na kolik je existence takového boha pravděpodobná na základě analýzy jejich posvátných textů, jsou-li tyto texty z velké části vylhané či přímo v rozporu s objektivní pravdou(pravdu jež lze ověřit), pak je velmi pravděpodobné že bůh jež měl napsání těchto textů inspirovat je fikce.

příklad (několikrát jsem to zde uváděl)

1.Světlo bez světlo produkujících objektů, v den první?
I řekl Bůh: "Buď světlo!" A bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první.Gn 1:3-5

2.Fotosyntéza běží sama slunce netřeba
Bůh také řekl: "Zazelenej se země zelení: bylinami, které se rozmnožují semeny, a ovocným stromovím rozmanitého druhu, které na zemi ponese plody se semeny!" A stalo se tak. Země vydala zeleň:rozmanité druhy bylin, které se rozmnožují semeny, a rozmanité druhy stromoví, které nese plody se semeny. Bůh viděl, že to je dobré.Gn 1:11-12

3. Nyní po vytvoření rostlin bůh vytvořil dvě veliká světla jedno velké a jedno malé, aby oddělovala den od noci, tedy nejen že zelené rostliny vznikly bez slunce ale dokonce podle boha měsíc vyzařuje světlo!

I řekl Bůh: "Buďte světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci! Budou na znamení časů, dnů a let. Ta světla ať jsou na nebeské klenbě, aby svítila nad zemí." A stalo se tak. Učinil tedy Bůh dvě veliká světla: větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci; učinil i hvězdy. Bůh je umístil na nebeskou klenbu, aby svítila nad zemí, aby vládla ve dne a v noci a oddělovala světlo od tmy. Viděl, že to je dobré. Byl večer a bylo jitro, den čtvrtý.
Gn 1:14-19

4.zvláštní každou bylinu nesoucí semena za pokrm! tedy i ty jedovaté?
Bůh také řekl: "Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.Gn 1:29

5.Neexistovali masožravci a ani jedovaté rostliny tenkrát!
Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu." A stalo se tak.
Gn 1:30

6. Smrt utrpení včetně parazitů....
Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.Gn 1:31

7. To muselo ale trvat mimochodem která zvířata jsou čistá a která ne?
Z čistých zvířat i ze zvířat, která nejsou čistá, z ptactva i ze všeho, co se plazí po zemi, vždy po páru vešli samec a samice k Noemu do archy, jak mu Bůh přikázal.Gn 7:8-9

8. Everest?
Vody na zemi převelice zmohutněly, až přikryly všechny vysoké hory, které jsou pod nebesy.Gn 7:19

osobně jsem ateista pouze ve vztahu k víře v boha Abraháma, jinak jsem agnostik či možná panteista

"Absence víry je nihilismus"

nihilismus je absence smyslu např. existence

"ne-li proto, abyste se utvrdil ve své víře?"

Pro mne je křesťanství a jeho základ Ježíš enigma, na jedné straně ten z evangelií na straně druhé Ježíš obsažený v epištolách, to jsou pravděpodobně zcela jiné koncepty, nejde o vyvracení možná spíše o lepší pochopení, které samozřejmě znamená (pokud pravda) zánik křesťanství tak jak jej lidé nějakých 1700 let znají.
24. 04. 2011 | 03:04

honolulu napsal(a):

Pane N.O.S.,
nedokazi z nabozenske literatury vysvetlit nic. Nejsem kvalifikovan.
HRAVE vsak dokazi vysvetlit Vas bod cis. 8.

Je dokazano mnoha vedci, ze po ustupu ledu a ukonceni posledni doby ledove se voda z Atlantiku prelila do daleko MELCIHO Stredozemniho more. Mam mapu, jak vypadala Evropa pred 8-9 K - B.C. Hladina Stredozemniho more byla o 150-250 metru nize nez je dnes. Takze ta potopa drivejsiho sveta urcite byla a lide, kteri to meli daleko ke kopeckum se urcite utopili. Akorat v te nabozenske literature je to podano nejak zahadne, pro me nesrozumitelne.....
24. 04. 2011 | 03:32

n.o.s napsal(a):

honolulu

Genesis 7:19 (New International Version, ©2011)

19 They rose greatly on the earth, AND ALL THE HIGH MOUNTAINS UNDER THE ENTIRE HEAVENS WERE COVERED.
24. 04. 2011 | 03:52

mudřec napsal(a):

to n.o.s.:
Vaše argumentace samozřejmě odzbrojuje ve váš prospěch. Já se mohu považovat za věřícího, ovšem otázka je v CO.

Vaši pozornosti doporučuji český překlad(originál nevlastním) knihy "Struktura vesmíru" od Briana Greene. Pokud se dokážete prokousat popularizačním dílem současné kvantové fyziky a kosmologie, pak třeba pozměníte svou argumentaci s pomocí citátů z posvátných textů a začnete je chápat v naprosto jiném významu, než dosud.

V prvopočáteční "chvíli" tzv. Velkého Třesku se kupříkladu nedalo rozlišit světlo(fotony) a zdroj, jak vy levně argumentujete. Nebylo hmoty a energie v současné podobě také ne. Nebyly částice. Zážeh této milisekundy bez prostoru a následná vteřina chladnutí bylo věčností. No atd. ...

Tedy Vy jste ten, kdo pavědecky operuje s citáty posvátných písem. Vy jste demagogem ve snaze sebe povýšit nad věřící.

Je mi poněkud líto, že zrovna Vám takto oponuji, protože jste jeden z mála, kteří mají slušný jazyk. Dokonce je možné, že ani Vaše úmysly nejsou vědomě zlovolné. Pokud ale chcete vymlouvat víru věřícím, pak nejprv rozšiřte svůj obzor poznání ve vědeckém smyslu. Začnete tím korigovat velmi své výpady proti citátům posvátných knih, protože budete jinak vnímat jejich význam.

Veselé Velikonoce přeji a také více pokory.
24. 04. 2011 | 09:03

Divobyj napsal(a):

Pavel napsal-čím se ličíme od zvířat?Myšlením,které...Upozorňuji Vás,že člověk je živočichem,(nebojím se říci zvířetem),který ku svému prosazení v konkurenci živočichů ostatních využívá svůj mimořádně vyvynutý mozek.Každý živočich se prosazuje jinak.Slon má mohutné tělo,žirafa dlouhý krk a vosa své žihadlo.Myslíte,že zvířata se řídí pouze svými pudy?To je velký omyl!Řekněme,že kočka vidí zraněného vrabce.Pud jí velí-chyť ho a sežer!Jenže,v nebezpečné vzdálenosti od vrabce se vyvaluje na sluníčku pes.Pud jí velí-uteč,je to nebezpečné!Co dělá kočka?Chvíli váhá.Její mozek vyhodnocuje dannou situaci.Kočka PŘEMÝŠLÍ,než se pustí do akce.Co tím chci říci?Pudy samy o sobě k přežití v konkurenci ne-sta-čí.Tohle je téma na celou knihu.Jen dodám,že člověk ve své pýše občas zapomíná,že ví PRAMÁLO o komunikaci v přírodě,která je základem pro její poznání.Ujišťuji Vás,že mezi živočichy a rostlinami probíhá tak čilá komunikace,že byste valil bulvy,kdybyste o tom,ovšem něco věděl...Tím ale nechci tvrdit,že já o tom něco vím.Jsem přece jen POUHÝ člověk.Vaše historka o ženě s telepatickými sklony je velmi příznačná.Komunikace mnohdy na obrovské vzdálenosti jsou totiž PUDEM,který se běžně vyskytuje i u ostatních živočichů.Nakonec-jde Vám o PODSTATU Biblických příběhů.Řeknu Vám,jaká je podstata.Toto úctyhodné dílo je od A do Z dílem lidí.Z části jsou zde využity ještě starší spisy a legendy,z části osobní prožitky pisatelů.Kdyby totiž lidem vnuknul inspiraci k napsání tohoto díla sám Tvůrce vesmíru,jistě by neopomenul zmínit,že nebeská tělesa mají drtivou většinou tvary,připomínající kouli a měsíc opravdu není zdrojem světla.
24. 04. 2011 | 09:45

Medikolog napsal(a):

Pane Kobera,
kaji se... leč to Finsko je JEDINÝ omyl.. a věcně nepatrný. Katolická věrouka je přeci ve Finsku a na Filipínách stejná a stejný je váš i jejich Svatý otec... Ovšem geograficky je to sek pořádný. Mea culpa.

Zloději propisek 22.23
ovšem že vím, co je to protest. To je třeba stávka, demonstrace, defenestrace:)....
Protestovat SVOJÍ SMRTÍ proti čemukoliv ve jménu cti a věci hodné takové oběti, či na rozkaz svého pána, lze vykonáním SEPPUKU. Přesně podle pravidel. Vyžaduje to obrovské sebeovládání a úctyhodnou rozhodnost až do konce. Obvzvláště, umíráte-li bez sekundanta..
V Evropě důstojníci zachraňují SVOJI čest zastřelením se. Jejich pán jim to mohl velkoryse dovolit místo soudu za zradu a šibenice. Tak velkoryse se třeba zachoval vůdce (nejenom) k maršálu Ervinu Rommelovi.
Někdo protestuje, protože se neumí slušně uživit bez práce, cítí se nedoceněným/nedoceněnou a pracovat nechce..
Zatímco blázni dostávají pendrekem, ON stojí na rohu v bezpečné vzdálenosti od nebezpečí na bedničce.. a s nacvičeným výrazem před zrcadlem.. recituje verše.
Jiný, zblblý televisní propagandou konce šedesátých let záběry z Indie a okolí.. kde se upálilo několik jeptišek a mnichů věrni tisícileté tradici.. se poleje hořlavinou, škrtne a.. ohromen nečekanou intensitou bolesti pobíhá sem a tam a řve uhaste mě.
Normální člověk chápal, že slušný život není jenom o slávě a o obdivu vlastní osoby. Tak pracoval, chodil do školy, chodil do skauta-pardon do pionýra místo kouření a popíjení alkoholu "za bukem" jako svobodomyslní spolužáci, později se veselil na tancovačce SSM jako němečtí vrstevníci na tancovačce střeleckého, folklórního, či sudeťáckého mládežnického spolku; dostal byt, měl ženu a děti což si tehdy mohl finančně dovolit.. dopustil zvolení recitátora z bedničky presidentem.. a je-li dost mladý (a má práci) pracuje dál.
Pan Palach, kdyby se zprovodil ze světa skutečně výjimečným způsobem, zaslohoval by i s následovníky nominaci na Cenu Charlese Darwina.
24. 04. 2011 | 09:56

Mud.. napsal(a):

Vidíte, diskutující učená společnost je v koncích, neználi-li příčinu problemku/problému. Je lehké vnější (od rtů do éteru) viditelné a slyšitelné příznaky demostrovat z jakéhokoliv úhlu. Vnitřní (od rtů do čelních hemisfér)příznaky si naopak každý vysvětluje k obrazu svému. Prof. Hořejší je za 62 roků svého života mistrný manipulátor! Od padesátých let se geniálně uměl přizpůsobit správnému mínění. Mojí šílenou touhou je kochat se z jeho posledních dnů. Bude se chovat po soudružsky, posocansky, pokatolicky, pomuslimsky, po nevěřícky apod.? Nebude třeba jako Stalin, Hitler, Gotwald, Masaryk, Pavel II ?... A co vy?
24. 04. 2011 | 10:09

Bůh napsal(a):

Dostal jste mě, Bůh.
24. 04. 2011 | 10:57

Viola napsal(a):

N.O.S

Komunismus se programově snažil vymýtit náboženské myšlení a víru v Boha a nadpřirozeno. Komunismus šířil ateismus a to znamenalo, že mnozí hříšníci si hluboce oddechli.

Měsíc světlo odráží, je to světlo studené, noční. Přece neznamená, že když se řekne světlo, že je to zdroj.
4. Proč ne i jedovaté semena, nebo rostliny, přece i ty nejjedovatější jsou dobré na léčení něčeho.
5. Pravděpodobně zpočátku predátoři neexistovali, země nebyla tak zplundrovaná a všude našla zvěř pokrm.
7. Čistá zvířata jsou prostě čistá, dokážou delší dobu zachovat kolem sebe čistotu, nerýpou se v exkrementech, to by na té Noeho lodi brzo vznikla epidemie a na nové suché zemi by se po potopě nikdo nezachoval.
24. 04. 2011 | 11:34

zlodej propisek napsal(a):

> Medikolog >
Absolutne jste neodpovedel na me pripominky, jen jste si demagogicky a ucelove neco vytrhl a opet zesmesnil Jana Palacha.
Ptam se tedy znovu: Jak si vysvetlujete, ze mnoho (i tech nejlepsich) fyziku a matematiku jsou hluboce verici? Neni to tim, ze pri studiu prirody pronikli tak hluboko, ze usoudili, ze "ZA TIM MUSI NECO (NEKDO) BYT"?
Sam krestan nejsem, ale histerie pana prof. Horejsiho me neprekvapuje. Byl to on, kdo se za komunismu mel dobre, studoval na Harvardu, ... a jinak kolaboroval!!
24. 04. 2011 | 11:38

Vladimír napsal(a):

Pro pana Honolulu: Děkuji, jsem rád, že to někdo vidí stejně.

Pro pana N.O.S. (24. 04. 2011 | 03:04)
Už jsem se sice rozloučil ale fakt, že Vás můj názor vytočil k tak dlouhé odpovědi ve 3h v noci stojí za srdečnou doušku:

"ne všichni ateisté jsou komunisté navíc k tomu abych byl ateistou nepotřebuji být komunistou" === "ne všichni věřící jsou křesťané (katolíci, protestanti...), k tomu abych byl věřícím nepotřebuji být křesťanem" Cítíte možná taky, že jde o triviální tvrzení, pravda, která nikam neposouvá (tautologie)

"žido-křesťanství je forma teismu, MÁ doktrínu (svaté písmo) jež tvrdí Čarodějnici nenecháš naživu."
Máte pravdu a patrně víte líp než já, z které doby pochází tento "návod" v doktrině.

"Srovnáváte nesrovnatelné ateismus nemá žádný podíl ani vliv na zločiny komunismu...shodneme se ovšem v jednom, komunismus je forma ateismu"
Přečtěte si kousek spisů Lenina o revolučním teroru z doby tak 100 let zpátky. Tak má nebo nemá podíl? Má nebo nemá doktrínu? Neotáčejte prosím argumentaci jak se to zrovna hodí.

Za upalování čarodějnic opravdu může církev dané doby (nejen katolická, pohleďte prosím i na dějiny protestantismu, případně ještě zpátky Keltů, chcete-li). Za upalování čarodějnic opravdu nemůže komunismus ani dodekatheismus - tyto systémy si vyrobily vlastní šiky mrtvých. Ještě jste zapomněl zmínit třeba Francouzskou revoluci, která aspoň zkrátila utrpení v ohni na jedno švihnutí gilotiny - to bych možná považoval za přínos ateismu před vynálezem internetu :-)

K bodům 1 - 8: Opět klobouk dolů před Vašimi znalostmi doktríny, kterou kritizujete, v tomto případě myslím knihy Genesis, která ovšem vznikla daleko před křesťanstvím. Budete se divit, ale proti vašim námitkám proti jednotlivým bodům v podstatě nic nemám. Pouze dodám, že střílíte z pozic současného poznání na stav poznání z doby před několka tisíci let. Je samozřejmě snadné vyvracet se znalostmi o velkém třesku a kvantové fyzice názory o vzniku světa světa pastýřů, jejichž hlavní starostí bylo nasytit rodinu příští den. Je to ale stejně fair (nefair) jako bych ze stejné pozice kritizoval názory starých řeckých atomistů, které jsou vzhledem k současným názorům o podstatě hmoty také jen čirým mýtem.

Je až komické, jak často ateisté (institucionalizovaní i ti "na volné noze" jako vy) tepají do forem víry staré tisíc a více let a zapomínají, že otázka (a návrhy odpovědí) o duchovním nebo neduchovním původu světa,jeho poznatelnosti nebo nepoznatelnosti se vyvíjí na obou stranách řeky. Střílíte na zadní voj... Dovolím si upozornit, že soudobý teismus nenahlíží na boha jako Dědečka s čakanem na obláčku :-) Dokonce ani konzervativní katolická církev ne.

Na závěr se pokusím předložit jednu z nejmodernějších definicí Boha, podanou asi ne zcela zamýšleně, z pera jednoho z ateistických vědců Sovětského svazu - doufám, že ji přežil, šlo už o dobu kolem roku 1980:

"Vesmír se jeví stále méně jako chaos a stále více jako postupná realizace informace."

A co s tím má křesťanství a Ježíš společného? Patrně by dneska dodal: A s tou Informací si lze láskyplně povídat a říkat jí Otče :-)

Nestojí to aspoň za pokus?
Tak a už opravdu musím za rodinou. Mějte se.
24. 04. 2011 | 11:49

Medikolog napsal(a):

Zloději propisek (doufám, že jenom propisek, jinak půjdete do Pekla:))

Jana Palacha jsem nezesměšnil a proklínám všechny co si z jeho LIDSKÉHO SELHÁNÍ a tragédie udělali živnost! Zneužívají ve svůj prospěch legendu o Palachovi, ale o jeho rodiče se nepostarali. Víte o nich něco? Pomáhal jste jim když tak hloupě přišli o jediného syna?
Pokud je jeho zoufalecký čin směšný, je tragicky směšný sám o sobě. Typu: "vzali jste mi hračku, tak s váma nemluvím, nehraju a navždy odcházím".. jako by pro toho, co mu tu hračku vzal, znamenal jeho odchod cosi jako ztrátu. Asi byl rád, že se ho zbavil a poslal ho ještě na rozloučenou.. tam, kam již odchází dobrovolně sám. No comment.

Do víry někoho vtáhla rodina, někoho vrákoskovali katechetové. Že ani vzdělání v exaktních vědách nepřimělo některé vědce příjmout Islám, nebo se stát ateisty... za tím musí něco být. Že by pan Satanáš?
Nám, Čechům křesťanství vnutili v době, kdy již byl seslán Islám.. takže křesťanství bylo v té době již stará veteš dobrá akorát k zotročení obyvatelstva..
Pokud věříte v Boha musíte vidět i postupnou trojici božích zjevení napravujících lidmi vložené přídavky: Torah, Nový zákon (v původní, neznámé verzi židovského sektáře proroka Ježíše) a Korán který je současnou seslanou vůlí boží.

Doplňte prosím, jak a s kým kolabroval imunolog a genetik Hořejší? Tím, že jako ostatní pracující pracoval pro národ a pro lidstvo místo aby chlastal místo práce po hospodách jako disident a jako disident vše pomlouval.. aby se po sametu dokázalo, že neuměli nic pro národ užitečného, narozdíl od vědců v exaktních a v přírodních vědách? Že se narozdíl od disentu podílel na tvorbě všeho co se od roku 1990 včetně rozkradlo a rozkrádá? Otázka je, kdo doopravdy kolaboroval.. ten, co se jel se do Mnichova "omluvit Němcům", svým chlebodárcům? O tom by nám mohl, kdyby směl, něco poodhalit N.O.S.
24. 04. 2011 | 12:17

Tenco napsal(a):

zlodej propisek
"hysterie" - tvrdé ...histriónství je trochu odlišnější jsoucno

Jak se pozná "hluboce věřící " mezi fyziky a matematiky?
Že to o sobě při každé lepší a větší masové sešlosti troubí do světa ?
Nebo že na hlavě nosí fez , jarmulku či turban ?
Či že zná citovati z písma ?
A jak si myslíte, že vypadá v jejich představách B´h, potažmo ostatní b´hové z oné čtveřice ? Myslíte si, že je vidí jako lidi ? Nebo hořící keře ?
Nic ve zlém - zajímalo by mě to.
Jak to vidíte Vy.
24. 04. 2011 | 13:16

Tenco napsal(a):

IO
Zdravím Vás.
Díky. Je to zajímavý odkaz.
Zatím to ale mohu brát jen jako odlišný popis téže věci. Uvidíme. Co se z toho v mé mysli vyvine.
:)

Jo, je to tak - starý dobrý Tencokida Hnuj :)) - "Tenco", to je něco jako když se třeba "Miroslavovi" říká "Míra". Nebo Kalouskovi Al Calous. :((
/to poslední byl jen pokus o nejapný žert - s pravdou to nemá pranic společného :((/
24. 04. 2011 | 13:29

bobykaa napsal(a):

Vážený Divobiji
Slůvko "pouhé" mi neuniklo.Cením si vaši snahy zjemnit toto slůvko jako "pouhý" omyl. Pro mne jako věřícího člověka je podstatné ctít stvořitele, ne stvoření. Pro mne jsou Velikonoce svátky , kdy si připomínáme ukřižování a hlavně vzkříšení Pána Ježíše. Pokud by k tomu nedošlo, šlo by pro nás o "pouhé" svátky jara, protože by nebylo vzkříšení . Toto vzkříšení hovoří o něčem více - o celé věčnosti. Pro nás křesťany je to ta hlavní naděje a radost. Bez tohoto vzkříšení nemá naše víra žádnou cenu a vše se stává něčím "pouhým". Neměl jsem v úmyslu dotknout se Vás osobně, ani nikoho jiného. Pokud se tak stalo a urazil jsem někoho, tak se omlouvám.
Šlo o zjednodušené vyjádření podstaty křesťanské víry tak jak ji vnímám. Přeji příjemné prožití zbytku Velikonoc.
Bobykaa
24. 04. 2011 | 13:43

Otazka napsal(a):

Pro Viola.
Dekuji za nazor.
"Proč Ježíš nic nenapsal? Na počátku bylo slovo (ne písmo) a to Slovo bylo u Boha a stalo se tělem (ne písmem). Písmem pak šířili víru následovníci apoštolové, věrozvěsti. Tak možná proto, aby se neporušilo, co už bylo napsáno. "

Osobne mne zajima toto, proc lide nejsou poboureni tim, ze Jezis se narodil ve chleve a jsou naprosto zdeseni, pohorseni a rozcileni v pripade, ze by Jezis byl pocat dle Talmudu jako dusledek znasilneni Marie.
Kdo vi, mozna nejsme dostatecne vyspeli na znasilneni, ale uz uz snad jsme schopni akceptovat syna boziho ve chleve... Kazdopadne je to cele o nas.

Napada mne rada odpovedi na tu otazku o jezisove neexistujicim textu.
Opravdu rada. Kazda z nich mne rika neco noveho.
24. 04. 2011 | 13:49

Tenco napsal(a):

ad IO
http://www.1-sovetnik.com/books/All/Megre-dol-2.html

Pro ty, kdo ještě nezapomněli rusky.
24. 04. 2011 | 13:56

santawizard napsal(a):

Bůh války je Satan ,ale Bůh míru Ježíš ho brzy zažene do pekla:
Jsou přírodní a sythetické léky jako lidoví léčitelé a akademičtí lékaři?Bible je slovo boží ,ale jenom výklad bible je slovo člověka.Bible je Bible ,ale satanova bible změní slovo ježíš na slovo satan.Jak si mohou být křestané jisti ,že svým nedokonalým výkladem bible neuctívají v mysli právě satana, jako vlka v ovčí kůži?Vždyt jim nestačil jeden kalich kristové krve ,ale museli técti celé řeky křetanské krve. Bůh je nejmocnější bytost celého vesmíru,kdežto dábel je až druhá nejmocnější bytost celého vesmíru.Ježíš je král židů,který zemřel pro naše hříchy proti bohu a šel do nebe jako nesmrtelný beran ,ale satan je král cigánů,který zemřel pro naše hříchy pro dáblu a šek do pekla jako vševědoucí kozel.Slyšeli jste už o tom?Je možné ,že atheisté často mluví jako pod vlivem drog ale náboženští fanatici mluví zase jako pod vlivem satana? Dovedete si to představit ,kdyby byl otec lži odhalen jako císař v neviditelných šatech? Vždyt atheisté nevěří v Boha stejně jako židé ,kteří nevěří v Ježíše.Židé čekají na svého mesiáše.Pro ně to bude první příchod Krista ,ale pro křestany to bude druhý příchod krista.I když v bibli není nic napsáno ani o vojenských kaplanech ani nic o hospodských kaplanech křestanské církve nikdy v životě nesměli seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky museli seminovat jenom a jenom vojenské kaplany.Proč asi?Protože jíme jeho maso a pijeme jeho krev přímo z krucifixu jako upíři a lidožrouti?
24. 04. 2011 | 14:03

Tenco napsal(a):

http://www.eleusinianmysteries.org/TheExperience.html

"...Some scholars have proposed that the power of the Eleusinian Mysteries came from the kykeon's functioning as a psychedelic agent.[6] Barley may be parasitized by the fungus ergot, which contains the psychoactive alkaloids lysergic acid amide (LSA), a precursor to LSD and ergonovine..."
Konec srandy.
Jdu na ryby.
24. 04. 2011 | 14:24

Medikolog napsal(a):

Otázko,

Zkusil/a jste se zamyslet nad tím, že ukamenování ciziložnic platilo v Levantě za boží přikázání již snad tisíciletí před sesláním Islámu? Marie překročila ohraničení a počala s nějakým mužským potomka jako svobodná. Nešlo to svést na mažela. Jestli Josef nebyl do té doby jejím opatrovníkem, byl jím zřejmě kmenovou radou ustanoven s tím, aby na ni byl hodný a přivedl ji poté až porodí k vykonání ohraničení (k ukamenování). Ale Josef, starý kozel, se do mladé krasavice zamiloval a UPRCHL s ní někam, kde je nikdo neznal. V Judei vypukly zřejmě i nějaké nepokoje takže nikdo asi neměl vážný zájem Josefa s Marií dohonit. Pro cizí šlo o manželský pár, nebo o starce s dcerou ne cestách. Zřejmě se těmi legendami na útěku střídavě kryli, aby zmátli stopu. Ubytovávali se proto spíše v zapadácích, v než cestovních hostincích - kde by jejich stopu nalezl i slepý.
I v islámské oblasti se nevěra vyskytuje a je dosud velmi riskantní.
Ve vsi Betlém bylo narváno a s domácími zvířaty žili lidé donedávna v jedné místnosti i na Rusi a nejenom tam. Ovšem na trhu porod neutajíte, čumilů bylo mnoho.. a když se ukázalo, že Mariin partner měl malého a měkkého takže ji oplodnil menstruačními otvory, ale nedefloroval (Ejhle "čistá panna porodila"...) začal Josef vybírat za podívání se na tak pozoruhodnou rodinu vstupné. Byl přeci Žid a byl chudý. Když už to prasklo, ať je něco do kouta. Ale pak náhle vyrazili na další útěk. Co když ne před Herodem Velikým, ale před stíhacím komandem které mělo Marii dopravit k vykonání ohraničení? Ta dobrá duše co je varovala, ten Anděl.. mohl být i přítel jednoho z nich.. Přeci ten humbuk s panenskou rodičkou se roznesl po táborech a byl smrtelně nebezpečný. Takže konec s inkasem a na další útěk inkognito.. který se jim zdařil.
24. 04. 2011 | 15:34

Divobyj napsal(a):

bobykaa-inu,evidentně mezi námi došlo k nedorozumnění,tak typickému pro dialog věřícího s ateistou. Já chápu člověka jako produkt přírody,z čehož vyplývá,že je přírodě jaksi podřízen,z čehož zase vyplývá,že nadřazuji svátek přírody nad svátek sebeobdivuhodnějšího člověka.Vy zřejmě věříte oné křesťanské konstrukci,kdy nadřazujete stvořitele všeho(tedy i přírody),starozákonního Hospodina nad přírodu samu.Z toho Vám zřejmě také vyplývá,že Hospodinův syn Ježíš je také na úrovni Hospodina,(já bych jej označil za poloboha),a tudíž je přírodě nadřazen,i když sám přírodu NESTVOŘIL. Vaši víru Vám brát nehodlám.Pohádky jsem měl jako dítě rád,nicméně v dospělosti mně již báchorky psané v Bibli jaksi neuspokojují.Jistěže přemýšlím o Stvořiteli,o Prapříčině,o tom,co řídí všechno dění,co vlastně udává pravidla,atd.Mám na to vše i svou teorii.Starozákonní Bůh a jeho "syn" Ježíš v ní ovšem místo nemají...Přeji vše nejlepší.
24. 04. 2011 | 16:03

n.o.s napsal(a):

Vladimír

ale vaše tvrzení je točení se v kruhu,

"ne všichni věřící jsou křesťané..."

ovšem nekritizuji teismus pouze jistou formu theismu,

"Máte pravdu a patrně víte líp než já, z které doby pochází tento "návod" v doktríně."

to je irelevantní argument, protože BŮH ZJEVIL!!! SVÉ ZÁKONY A PŘIKÁZÁNÍ Mojžíši
Hospodin řekl Mojžíšovi: "Toto řekneš synům Izraele: Viděli jste, že jsem s vámi mluvil z nebe.Exodus 20:22
Toto jsou právní ustanovení, která jim předložíš: Exodus 21:1
....
Oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu,Exodus 21:24
Čarodějnici nenecháš naživu.Exodus 22:17

v jaké to bylo době je irelevantní

Přiznám se spisy Lenina neznám (můžete specifikovat), nicméně je to opět irelevantní, co má Ateismus společného z Leninem, co má Lucretius, Epikuros, Leukippos, či baron d'Holbach společného z nějakým psychopatem z Ruska

Ovšem morálka pouštního teroristy Mojžíše je základ žido-křesťanství

"Za upalování čarodějnic opravdu nemůže komunismus ani dodekatheismus"

Dodekateismus neměl žádnou zjevenou morálku

"K bodům 1 - 8"

Na počátku STVOŘIL Bůh nebe a zemi.Genesis 1:1

Opravdu nevím kdy byla tato kapitola napsána, a je to jedno takový bůh JE defektní

"...jen čirým mýtem."

ale to je nesmysl řečtí atomisté nedospěli ke svým závěrům na základě božího zjevení či inspirace, pomocí filosofických spekulací, to je rozdíl

"jeho poznatelnosti nebo nepoznatelnosti se vyvíjí na obou stranách"

to jste těžce na omylu v případě žido-křesťanství se nejedná o vývoj ale o Apologety, je to forma obelhávání, aby si věřící (které potřebuji kontrolovat) nepřipadali jako totální idioti.
24. 04. 2011 | 16:19

Pavel Pohodička Němec - www.medy.cz napsal(a):

Krásné a poučné čtení. Také přidám. Ježíš byl falešný Ježíš a roli Krista měl hrát Jan Křtitel, ale ten se na to vyprd, takže obě role hrál Ježíš Kristus. Přišli z Plejád, přiletěli na Nibiru. Založili zde křesťanství s předstihem dvou milénií, aby předešli příchodu pravého a skutečného kultu Ježíše Krista, který měl nastat a nastal právě nyní. Tedy druhý příchod. Aktivity Plejáďanů je ujali vlci, kteří měli druhý příchod připravit. Jenže neměli k tomu vše připraveno a tak první příchod zůstal spíše varováním před druhým příchodem. Dobrý?
24. 04. 2011 | 16:40

lol napsal(a):

cit.:" ....je mi v podstatě jedno, jaká byla historická objektivní skutečnost...."

Hm, neda se takhle zduvodnit vsechno? Treba bolsevicky rezim.
No a co, ze vrazdi lidi s jinym nazorem, cenzuruji, nemuzu cestovat, ALE, jsou dostupne byty, zdravotnictvi a skolstvi 'zdarma'...mam jistotu a vlastne je mi dobre.

V boha neverim a bolsevik nejsem, ale neni mi jedno, ze dva tisice let prekracovani mrtvol je bagatelizovano a vetsina 'lepsich lidi'(verici) se otlemuji nad nebliznimi jako nad nejakym povlem.
24. 04. 2011 | 16:59

zlodej propisek napsal(a):

> Medikolog >
Takze jste opet zesmesnil hrdinsky cin Jana Palacha. Opravdu Vam tak komunisti vymydlili mozek?
Pokud jde tu kolaboraci. Pokud jste nebyl dostatecne loalni, souhlasil se vstupem tzv. spratelenych vojsk (internacionalni pomoc) nebo nepodporoval normalizaci, nemohl jste v te dobe ziskat CSc. (k tomuto procesu se vyjadrovala prislusna bunka KSC). Myslite si, ze by nekdo mohl cestovat na staze do USA (a zakladat tam komunisticke bunky), kdyby se choval protirezimne?!
Ja si pamatuji na 80. leta u vojenskeho odvodu. Jenom proto, ze ulicni vybor KSC vojakum napsal, ze se neucastnim jejimi organizovanych brigad, musel jsem ihned po gymplu na zakladni vycvik, ackoliv jsem usesne udelal prijimacky na matfyz ...
24. 04. 2011 | 17:06

Vladimír napsal(a):

N.O.S.

Vaše poslední věta je jak vystřižená z pouček onoho psychopata a skvěle ukazuje, že právě váš ateismus má s Leninem společné téměř všechno ( viz např. jeho výrok o "náboženství jako opiu lidstva"). Čtěte ho, najdete se v něm. Zatím ještě k němu můžete vykonat i pouť.
Mějte po vašem. Opravdu jsem se mýlil. Omlouvám se, ale mluvil jsem k někomu jinému.
24. 04. 2011 | 17:08

zlodej propisek napsal(a):

> Tenco >
Predvedl jste celkem slusnou davku demagogie. Kde jsem napsal, ze si verici prirodovedci predstavuji Boha jako nejakou personu? Prectete si (auto)biografie, memoary apod. Doporucuji A. Einstein - zivot, smrt, nesmrtelnost, nebo Vami tak zesmesnovaneho J. Grygara: O vede a vire ...
Je typicke, ze lide, kteri o prirode vedi malo, tak zesmesnuji vzdelanejsi; kteri mj. priznavaji, ze vi vice, tim vi mene :-)
24. 04. 2011 | 17:13

Vladimír napsal(a):

Sorry, ten výrok o opiu patří myslím Marxovi, Lenin ho jen papouškoval.
24. 04. 2011 | 17:13

n.o.s napsal(a):

Viola

Komunismus je židovská verze ateismu identicky jako abrahamismus je židovská verze teismu, nicméně náboženství je organizovaná víra a taková víra nevyžaduje boha (teistického) náboženství může být sekulární.

4."...To budete mít za pokrm."

pokud jsou léky Váš pokrm tak můžete mít pravdu.

5.Ovšem problém je že některé zelené byliny jsou jedovaté a veškerá zvěř nejí veškerou zelenou bylinu (některé jsou jedovaté)

7. To se týká Leviticus 11.1 a Deuteronomia 14 navíc ta čistá jsou taková jež jež byla v nějakém vztahu k temným mocnostem nebo zaujímala místo v pohanských kultech

v Deuteronomiu má bůh další problém
11 Smíte jíst všechno čisté ptactvo.
...
18 čápa a různé druhy volavek, dudka a netopýra.Deuteronomium 14:11,18

Ten Bůh je více defektní než se zdálo tak například podle něj je Netopýr pták
24. 04. 2011 | 17:24

n.o.s napsal(a):

Vladimír

zvláštní jak žido-křesťané reagují na kritiku, nejprve tvrdili že jen ten jejich systém je pravdivý, nyní místo aby uznali že ten jejich systém je lež snaží se obviňovat kritiky,

pokud je toto jediná kritika pak OK
24. 04. 2011 | 17:31

n.o.s napsal(a):

mudřec

adresovat váš příspěvek vyžaduje přečtení oné knihy již nemám k dispozici zatím vám nejsem schopen odpovědět
24. 04. 2011 | 17:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy