O reformách k horšímu

26. 12. 2010 | 10:03
Přečteno 17626 krát
Už leta letoucí slyšíme neustále o tom, jak je potřeba udělat reformy toho či onoho, jak dosvadní reformy jsou nedostatečné, jak je chvályhodné, když je někdo „proreformní“. Často dokonce slyšíme, že „reformy“ nestačí, že je potřeba „transformace“. Bohužel až příliš často vidíme „reformy pro reformy“, reformy nepromyšlené, ba reformy, jejichž výsledkem je stav jasně horší než ten výchozí před reformou.

Krásným příkladem špatné, zhola nepotřebné „reformy pro reformu“ vedoucí ke zhoršení původního stavu je recentní reforma blogových stránek Aktuálně.cz. Z nějakého záhadného důvodu se zvětšila velikost titulků, zhoršila se přehlednost, zmizelo datování jednotlivých článků (nezjistíte tedy např., kdy byl vlastně publikován nejčtenější článek určitého autora), o polovinu se snížil seznam nejčtenějších článků, atd.

Co může být příčinou takové „reformy“? Pan Stejskal říká, že se jedná o „facelift, který má stránkám po bezmála čtyřech letech existence dodat mladický vzhled“ a vyjádřil naději, že se nový vzhled bude líbit, bude shledán přehlednějším a čtenářsky přívětivějším.
Nicméně v diskusi k této věci zněly s velkou převahou negativní hlasy. Pro ty ovšem platí poslední věta z komentáře doprovázejícího onu „reformu“:
„komu se více líbilo, jak vypadaly dosud, si snad časem zvykne. Někdo prostě změny nemá rád…“ Vyznívá to tak trochu tak, že komu se to nelíbí, je staromilec a konzervativec, který nejde s dnešní mladistvě dynamickou dobou.

Je jasné, že soukromá firma si může se svými stránkami dělat co chce, a pokud se při příští reformě rozhodne, že příspěvky se budou prezentovat v mandarínštině, je to její svaté právo.
Jsme zvyklí, že různé nesmyslné, samoúčelné a ve svých důsledcích škodlivé reformy provádějí s oblibou různé státní instituce (viz níže), ale u soukromé firmy je to opravdu s podivem. Je to snad tím, že v takové firmě nemají pracovníci oddělení IT do čeho píchnout? Nebo je vrchní kreativec šéfovým oblíbencem a musí udělat něco, čím by si formálně zasloužil vánoční odměnu?

****************************
Ta nepovedená „reforma“ blogových stránek je samozřejmě jen prkotina.
Daleko horší je, když se něco podobného děje na úrovni celé společnosti.

Extrémním příkladem je školství. To se reformuje snad co jsem živ. Ještě než jsem šel do školky, proběhla vlna komunistických reforem, která k nepoznání změnila prvorepublikový školský systém. Potom se až do roku 1989 periodicky prováděly reformy, ve kterých se zaváděla tu devítiletá, tu osmiletá základní škola, tu tříletá, tu čtyřletá „střední všeobecně vzdělávací škola“, měnily se tituly absolventů vysokých škol, žáčci se učili množiny, studenti chodili na „výrobní praxi“, atd.
Po roce 1989 reformy, ba „transformace“ pokračovaly ještě vyšším tempem; mocným impulsem k tomu byla „boloňská výzva“, která si za cíl stanovila, aby naprostá většina obyvatelstva měla vysokoškolské vzdělání (jen to zajistí evropskému lidu konkurenceschopnost v globalizovaném světě...). V posledním půlroce se čím dál tím více začalo poukazovat na zhoubné následky této reformy a tak můžeme čekat další reformu opačným směrem.
Třeba se to po třech až čtyřech výkyvech reformního kyvadla po 20 letech ustálí na něčem rozumném (blízkém možná tomu prvorepublikovému systému)?

Celé stránky by se daly popsat nářky nad více či méně zpackanými nebo chystanými „reformami“ zdravotnictví, daní, státní správy, soudnictví, výzkumu a vývoje... Jako zvlášť hrozivá se jeví chystaná důchodová reforma; modlím se, aby bylo popřáno sluchu opravdovým odborníkům (přečtěte si prosím poslední dva články Vladimíra Špidly), a ne agentům soukromých finančních institucí, kteří se už třesou na ty stamiliardy z veřejných prostředků.

Většina z těch „reforem“ organizovaných státem v posledních 20 letech je evidentně silně motivována různými lobistickými skupinami, které z jejich výsledku, nebo ze vzniklé chaotické situace dovedně těží.

Pro politiky je určitě z mnoha důvodů (i pokud odhlédneme od těch zištných důvodů tušených v pozadí) lákavější a snazší uskutečňovat „reformy“, než prostě důsledně usilovat o to, aby se podstatně zvýšila kvalita fungování existujícího systému.
Ono se totiž pravidelně ukáže, že po provedení nákladné „reformy“ věci opět nefungují, protože se nezreformovalo to hlavní – lidé (hlavně ti „nahoře“)...
*****************************

Doplněno na Tři krále 2011:

S radostí konstatuji, že Aktuálně.cz promptně (zjevně pod vlivem mého článku;-)) provedlo reformu reformy blogů (viz článek p. Stejskala). Výsledek je jednoznačně pozitivní.
Doufám, že je to předzvěst toho, že podobně pozitivně to dopadne nakonec i s těmi ostatními reformami (po provedení patřičných reforem těchto reforem).
Slibuji, že se budu maximálně snažit, aby mé psaní mělo na vládu podobný efekt, jako mělo na Aktuálně.cz !Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

opravdu je "zajímavé", že v tomto státě není ochota přejímat vyzkoušené reformy z vyspělých států (s minim. rizikem a náklady), ale přesně dle Vašeho blogu lobisté vymýšlejí, jak co nejvíce rozkrást... a tak můžeme reformovat opravdu až do Řecka... a neustále troubit najivním občanům, že si mají utahovat opasky...
26. 12. 2010 | 10:13

olga napsal(a):

Děkuji za pěkný článek. Popsal jste to přesně. Celý život jsem nechápala proč musíme vše bourat a stále stavět nové když bychom mohli jenom opravovat. Proč když něco umíme a je o to zájem rušíme a začínáme s něčím co neumíme.
26. 12. 2010 | 10:19

olga napsal(a):

radek
Já si myslím, že chyba je právě v tom, že stále hledáme vzory venku. To co je dobré pro souseda nemusí být dobré pro nás.
26. 12. 2010 | 10:21

Béda napsal(a):

p. prof. Hořejší.

Opět výstižné až na to chybějící alibistické - dvojsmyslné "myslím to upřímně".

Já bych ještě přidal věčnou a "velice levnou" reformu ministerstva války (předtím ministerstva obrany), tedy operetního podpůrného sboru, který potřebuje při snižujícím se početním stavu neustále přezbrojovat a reformovat v řádu desítek miliard.

Současní reformátoři - transformátoři myslí na obecné blaho a proto ve svém svatém antikorupčním Kalouskovsko-Bartákovsko - Drobilovsko-Řebíčkovském úsilí opřeném o zájmy různých Hávů, Bakalů a spol. s akciema na doručitele
udusí všechny a všechno pod sebou.

Ještě je co "reformovat".
26. 12. 2010 | 10:24

radek napsal(a):

olga
politici venku vzory nehledaji (zvláště pak pravice), ti pouze hledají, co se jim hodí do krámu k obhajobě zlodějen, např. reforma zdravotnictví se může převít z Německa, místo toho se hledá cesta k "privatizaci"...
26. 12. 2010 | 10:31

radek napsal(a):

např. severské důchodové modely jsou také k mání, ale vymýšlí se transfery do soukr. fondů atd...
26. 12. 2010 | 10:34

Antihmota napsal(a):

A čím, bychom obhájili svou činnost?

Soustavné deformování přináší pocit něčeho nového.
Permanentním transformováním, deformováním a škrtáním jsme docílili stavu, že již nikdo neví, co se vlastně reformovalo.

Poslední tajná schůzka na hradě je toho příkladem.

Sami jsme ztratili přehled, kdo je tajný a kdo veřejný ..
Přesto věřím, že pan Michálek bude jediným vhodným kandidátem na post presidenta .., opravdu, ale opravdu si to myslím.
26. 12. 2010 | 10:36

Puck napsal(a):

K zásadní reformě už naše pravice potřebuje jen maličkost. Tři hlasy levice. :-)
26. 12. 2010 | 10:38

radek napsal(a):

Antihmota

ano, pak by mohl někdo namítnout, zda-li by politiků nemohlo být méně, ale hlavně pevně přisáté především pravicové pijavice by přišly o peníze občanů, kteří mají jen velmi malou šanci se jim efektivně bránit (tedy kromě emigrace)...
26. 12. 2010 | 10:40

Béda napsal(a):

radek,

třetí cesty jsou nepřípustné, proto hledáme vždy specifické třetí cesty. Výsledkem 20-ti letého snažení je to, že v oblasti zadlužení (nikoliv životní úrovně a vystavění pevných základů ekonomické perspektivy - ty chybějí úplně) jsme již dohnali, a leckdy i předstihli zbytek západníého světa.

Základním postulátem je zbožná víra v neviditelnou tržní ruku, která vždy všechno nejlépe vyřeší. Proto hledáme tržní vzory tam, kde to funguje méně efektivně ve prospěch běžného konzumenta předplatitele a velice efektivně pro soukromé investory. Státní je přežitek - proto je potřebné stát v maximálně možné míře demontovat, fungující jako přežitek zlikvidovat a pokud možno zprivatizovat. Velice škodlivé se jeví přejímání antikorupčních opatření ze států, kde to funguje.
26. 12. 2010 | 10:41

Holubář napsal(a):

Tohle jste napsal opravdu pěkně a realisticky.
Díky.
26. 12. 2010 | 10:44

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

ve Vašem realistickém blogu se omezím jen na otázku důchodu a školství.

Příští důchodci udělají nejlépe, když si pořídí na venkově nejakou pastoušku ve stylu 19. století se zahrádkou, kde budou žít jako před sto lety. Snad jim stát dá alespoň chleba a brambory, zbytek zahrádka, králíci apod. Snad jim budou nohy ještě sloužit.

Jsem o pár let mladší, ZDŠ jsem absolvoval v šedesátých letech. Přeci jen nás učili učitelé z první republiky či jejich odchovanci, když si odmyslím ideologické blbnutí, tak se natáčely kvalitní filmy pro děti a mládež i psaly ještě kvalitní knihy pro děti (Říha aj.) KSČ naštěstí nekecala do toho,jak se má učit čeština nebo matematika.

Nedávno jsme v debatách konstatovali, že první pohromou bylo zavádění množin a reforma v 70. letech. Vývoj po roce 89 nebudu komentovat. Snad se za několik let vrátíme nejen u nás k té první republice.

Hezké prožívání svátků :-)
26. 12. 2010 | 10:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Rád konstatuji,

že tímto blogem si pan profesor u mě "šplhl".
Jednak nemusím plísnit editora za zmršené blogové stránky.
Jen doplním:"nejsme na Facebooku"!
Takže pane editore vraťte nám naše deníčky,tak jak jsme si na ně zvykli!
Prosím.

Úplně stejně jsou na tom REFORMY o kterých je řeč níže.
Člověka automaticky napadne logická replika:
"Co za reformy může přinést garnitura politiků vezdejších?!
Mafiánů,lhářů,podvodníků,kmotrů,lobystů za soukromé prebendy.........????

Odmyslím-li si naděje vkládané lidmi do změn ve správě státu,existenciální nutnost zásadních změn a mnoho dalších aspektů týkajících se reforem,
zůstane přede mnou "natvrdlá realita" osob přítomných v čelních politických postech.
A vůbec celá ta banda neschopných politických kleštěnců,kteří už svoje kvality jasně nadeklarovali.

Tudíž také závěrečná otázka pana profesora Hořejšího je naprosto adekvátní.

Není prostě postupováno podle priorit.
Nabízí se opět a zase klíčová otázka.
Byl SAMET tím pravým ořechovým?

Mám v paměti jasnozřivou repliku významného britského politika válečných let,který na adresu společenských "Změn" tehdejší doby prohlásil.

Cit:"Jestliže civilisace není schopna přinést nic lepšího,než současné poměry,- pak bychom měli celý ten krám vrátit zpět opicím a vyzvat je, aby začaly ještě jednou od začátku"!

Harimann Rimmer r.1940.

S pozdravem Ivan.
26. 12. 2010 | 10:57

Béda napsal(a):

To co by mnohý ekonomický diletant a analfabet - zabránění zlodějině - považoval za prvořadé východisko se jeví býti v naší moderní ekonomice tou nejposlednější (jestli vůbec) věcí, protože by tím došlo k podvázání tvořivosti, motivace a iniciativy.
26. 12. 2010 | 11:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Poznámka: Citát H.Rimmera je volně upraven.
Týkal se celé světové civilisace ovládané podobnými hňupy a směřující k devastační 2.světové válce.

Ivan.
26. 12. 2010 | 11:02

PatientO.T. napsal(a):

2 Ivan Hochmann:

Něco pro vás:

https://www.youtube.com/watch?v=XTEG3fF_0G4

Mějte se hezky!
26. 12. 2010 | 11:02

Drzá zrzka napsal(a):

Napadla mne taková slovní lumpárnička.
Na hoře mám hoře.
Hořejší píše o lidech nahoře. To zas bude hořekování.

Nic ve zlém, pane profesore. Pukrle. Mizim. Hezké vánoce. :o)
26. 12. 2010 | 11:04

Ivan Hochmann napsal(a):

Podíval jsem se právě teď na indikátor Veřejného státního dluhu a ten mě sdělil aktuální čísla:

http://www.verejnydluh.cz/

Ivan.
26. 12. 2010 | 11:08

Antihmota napsal(a):

Karel M.
peněz je dost i pro důchody!!!

Pouze se NEVYBÍRAJ !!
Vono není zájem je vybírat, to je celý.

Kouknou na graf peněžní zásoby-Sedláček rád ukáže s celým NERVem - jak každým rokem roste a roste ... a v eráru je míň a míň.
26. 12. 2010 | 11:11

Reformofil napsal(a):

Kdyz z slysim slovo "reforma", zacnou se mi trast ruce, busi mi srdce, poleva me studeny pot. Jdou na me mdloby, pokud jsem vsak pri smyslech, neustale kontroluji kapsy jestli uz tam neni neviditelna ruka trhu.
26. 12. 2010 | 11:14

Béda napsal(a):

Reformomil,

můžete si být jist, že neviditelná ruka trhu ve vaší kapse loví již cca 20 let. Každý kdo okrádá stát, okrádá, ač si to třeba neuvědomujete i vás - plýtvá vašima úsporama a daněma včetně majetku co zde zanechaly předešlé generace.
26. 12. 2010 | 11:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane PatientO.T.:

No děkuji pěkně,už mám z těch létajících adrenalinových bláznů husí kůži.Jštěže nejsem mladíkem.určitě bych si nevšímal politiky a věnoval se podobným akcím.

Jsem ale stár ....tudíž mě zajímají jiné létavice.Jako bych se vracel do dětských let:

http://www.jacquielawson.com/preview.asp?cont=1&hdn=0&pv=3169996

Pěkný Nový rok Vám kolego.Ivan.
26. 12. 2010 | 11:22

tata napsal(a):

PANE HOŘEJŠÍ

TEDA VY BODUJETE,Ale nevym jestli nespichnete když VAS POCHVALIL I pan Hochmann a to je co řic,jen sem ziral čet sem to třikrat a nenašel jedinej vypad,jen vše co by měl psat vždy,bez uražky věcně nic co by bylo uražlivé,dokonce i ja souhlasím s každou větou toho sice těšit nebude ale sou vanoce takže myslym že největší pochvalu vam napsal pravě on moje pochvala pak už muže byt jen bezvyznamna,jen mohu litovat že lidi vašeho ražení nejsou v politice,kurna pane profesore udělejte stim něco at je tam aspon někdo rozumny................ nebo radši ne politika asi požira poctivé lidi vas by byla škoda
přeji krasny zbytek svatku a zdraví do noveho a těším se jako vždy na další blogy
26. 12. 2010 | 11:29

Pepa Řepa napsal(a):

Béda to pojal tradičně.
V duchu článku bratra Wěnceslaua. Začneme faceliftem webových stránek a hbitě přetančíme k faceliftu reforem.

Do oběda přijde famiglia 118, ke svačině bude Snítilý a večer přijde objevné sdělení, že "peníze nesmrdí" a za všechny drátky tahá Pružinskij. Embéčko bude zase na mrtvici.

Inu, pane Stejskale, neberte nám naše jistoty. Kraus dá dohromady petici.
K čemu je nám facelift nebo liposukce? Dolly Buster (nejen ona) má facelift každý rok a k čemu to je?

Chceme návrat ke starým pořádkům. Chceme jistoty!

Ráno Váš multi-kulti prášek ke svačině čaj s b(B)romem, v poledne Tožičkův vývar, odpoledne mudrování o všemocné Gaussově křivce a před spaním beagbeet paní Pepy.

Svět se nemá měnit a stránky taky ne!
26. 12. 2010 | 11:32

stejskal napsal(a):

Dokonalý text, pane profesore.

Díky za něj. Naprosto přesně reflektuje to, co se v této společnosti (už prakticky staletí) děje.

Hezký a pohodový druhý svátek vánoční. Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
26. 12. 2010 | 11:36

Pípa napsal(a):

Pane Hořejší, opět vynikající blog. Popsal jste to skvěle. Mnozí diskutující však trochu zbaběle připisují uvedený stav pouze politikům. Obávám se ale, že příčinou je nekvalita a nekulturnost nás všech, v této post komunistické republice. Vždyť i ty politiky jsme si sami zvolili. A stále opakuji, není pravda, že nešlo lépe volit, a že není lepších politiků. Možná jen o zoubek lepších, ale jsou. Jen to poznat.
26. 12. 2010 | 11:37

jarpor napsal(a):

Hmm...

O reformách k horšímu ... kde ?
U nás ?
V "Evropě" ?
V EU ?
Ve světě ?

Co s těmi, kteří mermomocně chtějí "zanechat svou stopu", stopu svého zbytnělého EGA všude kam šlápnou,... ale po kterých to "svět", "EU", "Evropa", "my" /já, on, ona,... autora nevyjímaje/ vlastně chceme, když se s naším svolení, (nebo i bez něj ) derou výše a výše... ?

A autor je "zreformován" ? Nebo není, tedy ... zatím ještě není ?

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře... :-)
/A pokud to nejde směrem, který JÁ považuji za správný, jde přece směrem špatným... že, pane profesore./

Hezký sváteční den
26. 12. 2010 | 11:40

Béda napsal(a):

PŘ,

jedna faktická pro pořádek. Mohl bys ocitovat básníku, kde Béda mluvil o faceliftu webových stránek?

PS: Když už jsme u toho. Myslím, že k tomuto tématu se Béda vyřádil již pod průzkumným blogem editora, který se v daném směru projevil jako člověk budoucnosti a demokrat podle hesla: Je úplně jedno, že se to drtivé většině účastníků nelíbí, vyslechneme trpělivě všechny a .... na ně. Mluvit a připomínkovat si můžou co chtějí, stejně nic nezmění.
26. 12. 2010 | 11:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě omluva pro PatientO.T.:

Kontroluji po sobě aplikované odkazy a zjistil jsem,že paní Lawsonová si zablokovala animovaný WEB.

Takový už je svět.Každý chce "vydělávat" na všem.
Je to škoda,poněvadž právě tento odkaz sloužil hlavně v mateřských školkách a v ústavech dětí tělesně postižených jako čítankový příběh andělíčka rozsvěcující Vánoční stromeček s příběhy svatých osobností.

Velice profesionálně provedená presentace!

Škoda paní Lawsonová,strčte si jej někam!

Ivan.
26. 12. 2010 | 11:42

martys napsal(a):

to je staré manažerské pravidlo - pořád něco reformovat, reorganizovat, optlimalizovat.....aby se zdůvodnila existence manažerů a příživníků všeho druhu.....bez těch reforem nebo spíš deforem by se totiž v plné nahotě ukázalo, že jsou zbyteční!!!
26. 12. 2010 | 11:44

radek napsal(a):

Pípa

největší lumpárny se děly a dějí za vlád, které jsem nevolil a politickou naivitu mnohých spoluobčanů nemohu ovlinit (neboť nevlastním noviny)
26. 12. 2010 | 11:45

deep throat napsal(a):

My Češi jsme v něčem unikátní. S vodou z vaničky vylijeme dycínky i dítě. Tato situace se v minulém století u nás opakovala vícekrát. Minimálně v roce 1918, 1948, 1989. To znamená, že politická elita, která se v daném momentě dostane k moci naprosto neguje dosavadní vývoj a začne jej reformovat. Jednou tak, že třeba znárodní posledního hokynáře či holiče. Podruhé tak, že zběsile privatizuje i národní zlato a stříbro. Ještě z toho zlata malinko zbývá a sice Budvar a pražské letiště, ale naši současnou politickou elitu před reformami nezastaví už nic, natož zdravý rozum. Jak píše I. Hochmann, asi ta Planeta opic by byla jakýms tatýms východiskem. Ale kdo ví, vždyť i ty opice jsou tak učenlivé, natož ty české!
26. 12. 2010 | 11:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Omyl Pípo!!

Nevím tedy jak Vy pane,ale já se považuji za člověka kulturního a kvalitního.

A navíc jsem ty gaunery nevolil!

Je pane Vaše věc,že ze setrvačnosti cvakáte servilně zuby u urny a pak se divíte.

Jako byste to neznal celé minulé půlstoletí.

Ivan.
26. 12. 2010 | 11:47

vlk napsal(a):

Jako téměř vždycky - naprostý souhlas.

Aktuálně provedlo faceliftování.. No před časem to zkusili na dražebním portálu Aukro, kam dnes chodím častěji něž na Aktuálně. Taky chtěli být reformní a moderní. Jojo. Povedlo s ejim to tak, že si proti sobě doslova poštvali všechny zákazníky, takže s enakonec trapem vrátili k původnímu tvaru stránek.
Aktuálně není jako Aukro, o penězích. Ted y zatím. Takže tady se návratu ke staré dobré formě nedočkáme. Prostě - neí to přes korunu, tak to zůstane " v moderně". No nějak se s tím poperem.. Není to fatální. Jen trochu nepříjemné.
Horší jsou ty "reformy" reformní etos", nutná odernizace a všechny ty pindy, kterými nás krmí naši politici. Zejména z dnešní famiglie 119. Pokud někdo soudí, že správně je famiglia 118 a že už si pletu i číslice, je na omylu. Od čtvrtka minulého týdne tu máme famiglii 119 . S novým, vlastně staronovým cappo di tutti! A tohle je jen a jen přes korunu. Tihle chalpci a děvčata jsou opravdu jen přes korunu. Jak každoukorunu, kterou vidí rozkrást. Pokdu možno systémově , rotže kradou všichni a je třeba to omezit. Aby něco zůstalo pro ty správné. Tak nějak to přece stojí na nahrávkách. Reforma školství? Kolik jich už o nás proběhlo? Výsledek? Zdrcující . Ještě neroformované školství po bolševikovi bylo v mezinárodním srovnání neskutečně efektivnější!
Reforma veřejné spávy? pamatujete na r ušení krajů? tak jsme je zrušili.že jako stačí okresy .. V moentě, kd y s eukázalo, že okresy opravdu fungují, co že jsme zavedli? kraje§ A zrušili okresy..Teď zas e děláme reformu zdravotnictví. Tak dobře, že si hrajeme s rychlým rozpadem systému. Reforma penzí? V obrysech c máme k disposici to vypadá tak, že halvním jejím cílem je vyvést do soukroma si tak bilion korun. A pošoupnout věk odchodu do důchodu na 72 let... Při průměrné délce života mužské části populace asi 73 let.... To prostě nemá chybu! Opravdu geniální řešení problému penzí -dělej tak dlouho, dokud nechcípneš. tedy - když budeš mít d ělat kde.COž je takový drobný problém. Drobný a nepodstatný. Prootže podmínky pro předčasný odchod do důchodu s e také výrazně zpřísní.
Ovšem Pepa Řepa je v poho. pro toho je d ůležité, kd y se začně psát o famiglii , Snítilém, Pružinském a podobně. tak jsme mu sna d splnil přání. Doufám, že tím jsoupro něj a jemu podobné všechny palčivé problémy zeměkoule vyřešené.
Hauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
26. 12. 2010 | 11:50

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo, bať, bať,dyť já souhlasím.
Tak to má být, ne?
Tumáš ojroprášek, zapij somou a vypovídej se.

Mluvit a připomínkovat si můžete co chcete.
Moudrá slova, řekl bych.
26. 12. 2010 | 11:52

arnazach napsal(a):

Reformy nejsou na pořadu dne, protože politická reprezentace není věrohodná. Teď vidím dvě klíčové věci.

První je případ voleb v Praze. Existuje nyní velmi silné podezření, že manipulace s volebním systémem přímo souvisela s technikami "mimorozpočtového" financování určitých stran, pravděpodobně ODS a ČSSD. Tudíž je silný důvod pro to, aby Ústavní soud prohlásil volby v Praze za neplatné.

Na celostátní úrovni záleží na tom, co se stane v ODS. Buď tam dojde k zemětřesení a obnoví se důvěryodná vláda, která bude moci připravit a realizovat nutné reformy, nebo tato koalice skončí a tím skončí i ODS. Třetí možnost je, že se dalším vládnutím spolu s nereformovanou ODS znemožní i oba zárodky politických stran ve vládní koalici. (Horší je to na levici, kde zemětřesení potřebuje ČSSD a kde na rozdíl od pravice není žádný zárodek. Pro budoucnost je to podstatné, ale teď to není akutní.)

Nejsem stroj.
26. 12. 2010 | 11:59

Pepa Řepa napsal(a):

Trochu jsem to podcenil.
Famiglia 118, Snítilý a Pružinskij jsou už k obědu. Chybí už jen zákusek-Al Calous.

I hymna kutilů z Hornbachu, jak pan profesor vždy udeří hřebíček na hlavičku, zazněla.

Co mám smutný dělati?
Musím jinou žebrati.
Koledu mi dejte,
jen se mi nesmějte!
26. 12. 2010 | 12:00

Béda napsal(a):

PŘ,

od českých "reforem" (deforem) typický úkrok stranou k ojru básníku?

Zdá se, že chceš postupně vyjmenovat všechna témata, o kterých pod článkem o českých deformách Béda nemluvil. Žeby změny v mozkovém centru známého básníře, minesengra a trubadůra probíhaly tak rychle?

PS: chtělo by to asi větší soustředění a poznamenat si někde stranou na papír hlavní téma o kterém se mluví, básníku.
26. 12. 2010 | 12:02

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! Náš tatíček Stalin se chudák musí v hrobě obracet co se to tu v té neštastné evropě děje ! Sama reforma jak píše pan profesor ale nikde nic !Žádný výsledek Nejhorší snad reforma co se pamatuji byla ta Dubčekova ,ten nám to tady v republice opravdu osladil ! Pane prof.pište dále o reformách ,třeba se ti reformisté urazí a přestane jich bavit vymýšlet pitomosti ! Přeji krásný zbytek ván.svátků a aby v roce 2011 našli lidé více pochopení jeden k druhému a důležité je pro všechny zdraví ,takže bych si přál aby ta reforma zdravotnictví měla ten správný účel a pomohla všem potřebným lidem ! Dalimír.
26. 12. 2010 | 12:07

mud.. napsal(a):

Když tak čtu Hořejšího vyznání, první co mě napadlo je, že "Štěpánové" vlastně nevymřeli. Citadela komunistů Lokomotivka byla nahrazena Ústavem molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Papaláš Hořejší bije do jiných papalášů. Kdepak, dokud nevychcípají ti, kteří prožili část života v ČSSR, budou nás podobné individua jako Hořejší oblbovat. Rwandu na vás. Budou-li tu blobaři jako Hořejší, bude to Stejskale chcíplý server!
26. 12. 2010 | 12:08

deep throat napsal(a):

to mude..

tohle bude chcíplý server, pokud sem budou psát tací duševní giganti jako vy!
26. 12. 2010 | 12:10

Kutil napsal(a):

PŘ básník ?

Už dávno ne , jenom Velký Žvátora ... ale těch je tu víc .
26. 12. 2010 | 12:11

Pípa napsal(a):

Radek a Ivan Hochmann, váš názor a postoj respektuji. Nemám s ním problém. Píši o většině, ne o jednotlivcích a celé škále obyvatel. zjednodušuji.

Na svém názoru si ale trvám. Na podporu toho, že za své politiky a potažmo za jimi uváděné zbabrané, zkorumpované, stále nové reformy a reformy reforem si můžeme z velké části sami připomínám poslední dvoje volby. V nich velké množství občanů volilo změnu. Změnu pro změnu. Volili nové, aniž by je znali.

Ale politika je jen část tématu, o kterém autor blogu psal. Takže dosti politiky.
26. 12. 2010 | 12:15

Dalimír napsal(a):

Mude prominte ale Vy jste se snan asi zbláznil a v takovém stavu zde na blogu pana Stejskala nemáte co pohledávat !!!Dal.@
26. 12. 2010 | 12:20

yara ze země krys napsal(a):

Souhlas s autorem článku. Téhle zemi by prospěla nejvíce jedna a to zásadní reforma, aby se omezil prostor pro kradení a zlodějny státních peněz. Jak? V první řadě je nutné zavést praxi a docílit stavu, aby politici a vysocí státní úředníci za své rozhodnutí a podpisy či třeba zdvižení ruky v PS nesli plnou politickou a také hlavně hmotnou zodpovědnost včetně případného odvolání či odstoupení z funkce. V druhé řadě je nanejvýše nutné zavést takové systémové změny v přijímání státních tendrů a velkých zakázek, že prostě nebude možné pokračování v dosavadní praxi, kdy jsou státní peníze rozkrádány stylem,že žádné škrtreformy tohle nemohou spasit! Ušetří se cca 35 mld.Kč a rozkrade 100 mld.Kč! Na to vemte jed, že by to šlo, např. uveřejňovat všechny větší veřejné státní zakázky na internetu s dostatečným předstihem včetně toho kdo a jak hlasoval např. v představenstvu firmy kde je stát majoritním vlastníkem akcií, dále např. proč veškeré služby pro všechna ministerstva nemůže zajišťovat jedno společné servisní středisko, samozřejmě pod
dohledem veřejnosti. Proč nemůže na reklamu a pod výdaje jako audity, studie apod. být zákonem u státních firem určen maximální procentní strop. Často to slouží
jen pro vyvádění peněz pro někoho, viďte kluci z pražského magistrátu a firem spadajících pod něj?! Námětů a nápadů jak omezit rozkrádání státních peněz apod. je spousta u nás doma, ale i cizině. Ve státech kde se dobře hospodaří si s tím poradili. Ovšem, to by se muselo chtít! A ono se nechce.
O "otevřenosti" politiků vůči veřejnosti svědčí poslední činy naší "elity" kdy se udělají u kávičky na Prežském hradě tajné dohody a veřejnosti je oznámeno, že jim do toho nic není. Pikantní na tom všem je to, že místo politické strany Věci Veřejné máme najednou Věci Tajné!
A takhle je to u nás doma v Banánistánu-cz, a.s. - s akciemi na doručitele se vším!
Přeji všem pěkný zbytek svátečního dne!
26. 12. 2010 | 12:23

Béda napsal(a):

Pípa,

volba voličů je silně omezena. Volí kandidátky politických stran, které sestavují poltické strany, nikoliv voliči. Aťsi volič zakroužkuje kohokoliv a volí třeba netřelé nové resp. strany z recyklovaných politiků - výsledek se ukazuje naprosto stejný jako když volí staré provařené, známé a vyprofilované politické dinosaury.

Stále stejná oblbovačka, telemarketing a stále stejný boj o sponzory, peníze, moc, podporu všemocných vlastníků médií a vliv.

Můžete vybírat, kroužkovat, věřit komu chcete. Bez zavedení prvků přímé demokracie a konkrétné odpovědnosti je to boj s větrnými mlýny. kapři si rybník sami dobrovolně nikdy nevypustí.
26. 12. 2010 | 12:29

vlk napsal(a):

mud.
tak Rwandu na nás! zajímavé. Jestlivá vono to v té Rwandě s píš není vo takovejch jako ty, co poštvali jedny chudáky proti druhým. Kvůli prachům, co z toho jako generujou.
Jo a nezatěžuj s e myšlením. Evidentně to není tvoje disciplina. Ale spoň soudě podle toho, co tu setrvale předvádíš. Zdá se, že tě svátky denervují natolik, že dementní komentáře nemůžeš vyrovnat tím, že by js se šel vyřádit na poddaných nebo jaks to napsal posledně. Pro tebe fakt musí být radost dělat. Profesor a hořejšího než v klidu na pokoji. Ale jestli někdo s e stará fest o to ,a by Štěpánové měli dorost, pak jsou to asociální vidle tvého typu.
26. 12. 2010 | 12:30

zdenek mihalco napsal(a):

Zdravím všechny, mně se změna blogů dost líbí a těší mě, že navzdory všem těžkostem se tyto stránky z mého pohledu stále pomalu zlepšují či si přinejmenším drží svůj standard. Život je změna, nemyslím, že je cestou oprašovat a oprašovat. Zdá se, že navzdory všem zpackaným reformám svět funguje stále stejně, z některých pohledů myslím dokonce mnohem lépe než kdy dřív, a platí to i pro Česko.

Přeju všem blogerům a diskutujícím pěkný zbytek svátků a do dalšího roku co nejméně temných myšlenek.

A panu editorovi hodně trpělivosti :))
Zdeněk Mihalco
26. 12. 2010 | 12:41

Kritik napsal(a):

Jako vždy, autorovi patří dík za pěkný článek.

Připojím se ke kritice vzhledu nových stránek blogu na aktualne.cz. Doposud jsem si totiž myslel, že přes několikanásobnou ochranu počítače se mi do IE v.8 vloudil nějaký virus, který změnil původní, celkem přehledné stránky na naprostý vizuální chaos. Dokonce ten můj - doufám, že celkem pokročilý prohlížeč -dokonce neumí rozluštit kódovou stránku, takže se zobrazují znakové symboly z nepatřičných kódových stránek, s nimiž jsme se jako Češi potýkali začátkem 90. let.

Tak na tohle bych si, být na místě programátora, dal pozor v první řadě.

Nu což, je krize, banky a anonymní globální společnosti sežraly a žerou stále další prachy občanů, vykutálení politici se na tom přiživují a říkají, že úbytek financí občanů je způsoben tím, že není zprivatizován veřejný sektor (poznámka: po něm se dá již privatizovat jen samotný občan). Ani aktualne.cz zřejmě nemá zřejmě peníze na zaplacení poctivého programátora.

Důležitý je však obsah, takže i toto lze omluvit. Ale cenzorské zásahy "normalizátorů", jak se někdy o nich dozvíme, byť je toto médium soukromé, jsou neomluvitelné nikdy.
26. 12. 2010 | 12:43

Béda napsal(a):

zdenek mihalco,

dík za povzbudivá slůvka.
- vy již nepatříte mezi editory?
- ze kterých pohledů funguje svět lépe než dřív? Ze kterých Česko?

Taky přeji hezký zbytek svátků a do Nového roku více demokracie
26. 12. 2010 | 12:46

Krupa Vaclav napsal(a):

O nevěrohodnosti Klause jsem psal už po jeho volbě prezidentem ( a 23.12. u p. Šterna ), proč mi tak mi vadí jeho heslo " účel světí prostředky". Ono totiž nejde jen o Maradonovu ruku, v jiném případě o nepřiznanou ruku v síti a pod. Jde o charakter.V normálním životě ( ve sportu obzvláště) se stalo uplatňování tohoto hesla téměř běžnou záležitostí a mnohdy je za tím nějaká levárna, krádež, podvod, zrada přítele, ale pokud se tímto krédem řídí hlava státu, tak se v takových případech může jednat o poškození státních zájmů i proti vůli většiny národa. A to se v kauze Drobil nepochybně stalo. A jestli je skutečně pravda, že Klaus nazval p. Michálka lumpem a darebákem, tak dal jasně najevo, že "svůj" národ považuje za stádo pitomců a že jen on ví co pro to stádo je nejlepší. Ale chci psát o něčem jiném.

Díky internetu, díky názorům mnohých z vás a snad i mým zkušenostem jsem pochopil mnoho věcí. Že pravicoví voliči jsou v určitém poměru k levici vzdělanější, v určitém poměru mají menší soc. cítění. Že nejvýrazněji se z nich bohužel uplatní ti nejvyčůranější, ti kteří mají soc. cítění nejmenší, nebo žádné. A někdy ani to vzdělání. A právě tato dosti početná skupina se řídí oblíbeným heslem našeho prezidenta. Tito lidé se neštítí ničeho. Podařilo se jim v tomto roce obsadit díky štědrým sponzorům většinu médií, oblbnout naivní mládež, naoko před volbami postavit vedle ODS alternativu, pak obsadit většinu nejvýznamějších funkcí, později zesměšnit R.J.
a nakonec udělat na opozici dlouhý nos. Ale hlavně se jim podařilo dokonale rozeštvat voliče proti sobě. Denně varovat před návratem komunismu. To zabírá nejvíc. Přesně podle hesla "účel světí prostředky"!

A levice?... Nejsou hloupější, to v žádném případě. Jsou jen důvěřivější, jsou čestnější a to samé očekávají od jiných. Jsou v průměru chudší, sami nekradou, nepodvádí, ale právě proto jsou snadnou obětí podvodníků a zlodějů. A tak se děje v politice i v běžném životě
Před jarními volbami jsem tady přiznal, že prvně po sametové revoluci budu dobrovolně volit KSČM. Šlo mi především o to neztratit hlas pro levici a zároveň vzkázat p. Paroubkovi, že má odejít. Mám stále kontakt s mnoha lidma a očekával jiný výsledek. Po volbách jsem byl překvapen. Někteří nešli vůbec, jeden dokonce volil ODS. Řekl mi, to víš Řecko ! A tak se chová levice ! Část uvěří, jiná rezignuje. A my se divíme jak je nás málo. A o to pravici šlo. Reformy se musí upřednostnit před řešením korupcí. Máme dvě možnosti. Buď se spojit s KSČM a postavit se proti nespravedlným reformám a bojovat okamžitě a skutečně proti korupci, nebo opovrhovat značnou částí svých spoluobčanů, kteří se sami ničím neprovinili, jen mají jiný názor. Ale sklapnout kufry ! Věřím, že jednou nám vše dojde, jen cena za poznání může být později mnohem větší.

Ještě jednu malou osobní poznámku. Nechce se mi věřit určitým náznakům, které vnímám delší dobu. Snad se mýlim. Velmi mě to mrzí a ještě více překvapuje. Snad jsem to napsal srozumitelně.
26. 12. 2010 | 12:47

Carlos V. napsal(a):

pane profesore - dneska opatrný souhlas.

O reformě aktualne.cz těžko psát slušně. Ohromné ksichty ... a přidat příspevek, to už není Ctrl-end, ale pár PgUp navíc, protože konec už není na konci.. fuj.

I se školsvtím mám problém. Kéž by se někdo zamyslel nad výchozím bodem - rokem 1989. Co bylo potřeba změnit ? Vyházet ideologii, přidat jazyky a počítače.

Jak to dopadlo ? 4-6-8 letá gymnázia, ze kterých děti umí ješte větší nic nec dříve. Upadek učňovského školství - už přece nepotřebujeme řemeslníky, ale vzdělané dealery.

Zato máme navíc Mgr, Bc, DiS ... a maturuje ze všeho a z ničeho. Přičemž kdyby se na maturizy nikdy ani nešáhlo... co by se stalo ? Ušetřily miliardy...

Mnoho reforem zapotřebí bylo a některé zapotřebí jsou. Ale vskutku, vliv utrácecích skupin je tak silný, že je třeba být velmi, ale velmi obezřetný.

Tlaky narvat naše peníze ... třeba soukromým penzijním fondům ... jsou veliké.
26. 12. 2010 | 12:49

stejskal napsal(a):

Díky, Zdeňku. Tobě též.

Ale jinak neruš, prosím ;-) Každá změna, kterou vymyslel, navrhl, připravil a udělal někdo jiný, je od základu špatná, zpackaná a vždy k horšímu. I tento princip je důležitý, spoluposouvá (samozřejmě není sám) svět od někud někam (a nikdo nikdy neví, jestli směrem špatným či dobrým, neb i to je relativní, ale pohyb je přirozeností života, narozdíl od nehybnosti).

Hodně příjemných a milých myšlenek nejen v tom roce nadcházejícíh Tobě, Tvým blízkým i všem, komu není takové myšlení na obtíž :-)

Libor Stejskal
26. 12. 2010 | 12:50

Pepa Řepa napsal(a):

Tak co chcete, Bédo?
Když s Vámi souhlasím, a říkám, že jste moudrý muž, zase se to nelíbí.
Vám se jeden nezavděčí.

Panu Hořejšímu jedno čtyřverší od Chajjáma (může za to p.Malina)

Děl jsem k sobě: Chci obsáhnout vědu!
a málo ušlo mému zpytavému hledu
a teď jsem zbádal všeho rub a líc
mám hlavu šedivou-a nevím nic

Překlad váš guru, který Vás inspiroval ke svěžím dílkům typu
"Výlet pana Hořejšího do Gazy a zpět".
26. 12. 2010 | 12:52

Vico napsal(a):

Z wikipedie jsem se dozvěděl, že "reformní étos" je vzácná forma histrionské poruchy osobnosti, která, ač nenakažlivá, má tzv. indukční charakter a je zhruba stejně virulentní, jako SARS nebo ptačí chřipka.

První Topolánkova parta/Topolánek a jeho parta/ například v době, kdy růst HDP dosahoval bezmála 6% přišel s naléhavým požadavkem ještě přihodit pod kotel rozsáhlým snížením daní- čili daňovou reformou zvanou "Tlustého páté kolečko"

Z katastrofické reformy navrhované mužem s o kolečkem více nakonec zbyl reformní batoh s několika šutry, který nás táhl ke dnu, neb dnes je zřejmé, že připravil státní rozpočet o desítky miliard.

Nyní nás čeká důchodová reforma, jejímž prvotním výsledkem bude totální sekera v důchodovém fondu i ve státním rozpočtu. Zvýšení DPH se logicky mine účinkem za současného podvázání kupní síly Pučmidrátů. Takže zůstane jen big axe.

Orwelovská prasata z Farmy zvířat si však na svůj šrot přijdou díky povinnému opt-outu do jejich soukromých důchodových fondů. Takže dnešní ustaraný třicátník dá prasatům povinně na žrádlo za naději, že za třicet let část vložené hodnoty možná dostane zpět.Mladá prasata se pomějí nyní, třicetiletý Pučmidrát až v sedumdesáti, pokud bůh dá.

Reformní étos...stačilo mi pár minut úvah a histrionský záchvat je tu. Jdu pro diazepan...
26. 12. 2010 | 12:53

Občan napsal(a):

Njn, Hořejší ZASE plný počet bodů :o))

Opět upřímně děkuji, pane profesore. A do r.2012 přeji plné zdraví a dobře seříznutý brk pro další skvělé články.
26. 12. 2010 | 12:55

Béda napsal(a):

stejskal,

ne každý pohyb musí být nutně pohybem vpřed. Pokud jde o podobu stránek, nezaškodilo by provést reflexi a vyhodnocení. Minimálně pokud jde o vyšisovaný seznam blogerů vespod stránky.

Anebo jde jen o to seznámit se s názory, rešeršovat je a jinak je to pověstné házení hráchu o zeď?
26. 12. 2010 | 12:57

Pepa Řepa napsal(a):

Béda napsal(a):
ne každý pohyb musí být nutně pohybem vpřed
---------------
Tak, tak, Bédo.
berte to tak, že s reformami je to jako se sexem.
Dyť já s Vámi souhlasím čím dál, tím víc.
26. 12. 2010 | 13:07

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Krupo,

Vaše uvažování považuji za nechutně scestné.

Kdyby nebyly Svátky Vánoční,tak jsem Vás i s Vaším sermonem poslal do řitě.

Leč k věcem prozaickým!
Lidi ,
vám asi uniklo,že maďarská vláda "znárodnila" zprivatisované důchodové fondy?
Kolik kopanců ještě budeme muset strávit,než ona poskomunistická právnická bota v něčí prdeli uvízne?

Už aby! Ivan.
26. 12. 2010 | 13:07

stejskal napsal(a):

Vždyť jsem to výše psal, pane Bédo ;-)

Ne každý pohyb musí být nutně vpřed (přesně, jak uvedl pan Pepa Řepa, někdy si jen s pohybem vpřed prostě nevystačíte).

Reflexi provádím soustavně. Zrovna nyní jsem ve fázi, kdy odmítám dělat cokoliv. Protože ať udělám, co udělám, vždycky s tím narazím. Proto je nejjistější nechat všechno tak, jak to je. Ono to nakonec nějak dopadne (na to se dá vcelku vždy spolehnout). A všichni budou spokojeni.

Hezký druhý svátek vánoční i Vám.

Libor Stejskal
26. 12. 2010 | 13:12

hoven napsal(a):

pan profesor pokračuje ve svých sarkasmech a ironiích, tentokrát byl dokonce i vtipný, když špidlu nazval odborníkem.
26. 12. 2010 | 13:14

Béda napsal(a):

PŘ,

reformovat se prostě muší, básníku. A proč: no protože, kdyby jsme zůstali a začali důslednou antikorupcí, mohlo by to opticky znamenat, že jsme zpátečníci a konzervativci.

Jinak: kdo dokáže zdůvodnit a obhájit proč je vlastně nutné zadlužit (nejdříve symbolickým "odloženým" nastřelovákem) budoucí vysokoškoláky, proč musejí budoucí důchodci povinně vyvést a darovat část svých úspor do negarantovaných fondů "zlevňujích" privátních subjektů, proč je nutno zprivatizovat zdravotní penězovody?
26. 12. 2010 | 13:16

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale,

nikdo Vám hračku nevzal.
Jen jsme Vám mírně naznačili,že se plastikové panenky neolizují.

To víte,zkostnatělým konzervativcům se Facebookem nezavděčíte.
A když už jeden máte,tak přece nemusíte být -IN- i na blozích Aktuálně.cz.

Jste vážený pán s odpovědností editora a máte tudíž právo na posouzení relativity nehybnosti na rozdíl od přirozenosti života.
Jen aby si mnohý čtenář nespletl přirozenost s přirozením.

Pane Mihalco,
i Vám přání úspěchů a zdraví v Novém roce 2011...
pokud Vám moje přání nebude na obtíž.

Ivan.
26. 12. 2010 | 13:22

Carlos V. napsal(a):

Stejskal : Cituji : Zrovna nyní jsem ve fázi, kdy odmítám dělat cokoliv.

Kéž jste byl v oné fázi před dvěma týdny ....
26. 12. 2010 | 13:22

hoven napsal(a):

reformovat se nemusí, protože zdroje jsou!
26. 12. 2010 | 13:24

dexx napsal(a):

Zaváděli jsme neoliberalismus. Přinesl problémy. Krádeže, beztrestnost a žádnou zodpovědnost za stav věcí nahoře a sociální problémy dole. Ty problémy vyřešíme dalšími neoliberálními reformami.

Až bohatí nebudou platit daně, budeme platit školné, zdravotné odvádět na daních a ještě platit soukromým pojištovnám, důchody to samé, vše, co může, bude vyráběno v Asii, bude plno bezdomovců, kteří díky přesunům výroby nebudou mít práci a jedině správná strana a její lidé a její klony, podporováni ohlupovadly, budou beztrestně krást ze státního, budeme všichni bohatí a nastane ráj. Aspoň podle učení Kikiny.
26. 12. 2010 | 13:26

Béda napsal(a):

hoven,

konečně se s váma můžu v něčem shodnout:

Zdroje jsou:
- třeba v oblasti antikorupce
- třeba ve zvýšení efektivity a hospodárnosti stávajícího systému ...

Navíc jsou i pozitivní zkušenosti z jiných zemí, přebírání kterých by ovšem zaváněli malou vlastní inovativností.
26. 12. 2010 | 13:28

dexx napsal(a):

co se týče "reformního" znepřehlednění blogů na centrumu, milého vánočního dárku čtenářům, možná je to znamení doby. Lidé nepotřebují přehledné, časově zařaditelné informace. Na pořadu dne je něco jiného, jak naznačil Tuneldědek a nějaký plebs do toho nemá co mluvit...
26. 12. 2010 | 13:31

hoven napsal(a):

už jsem to někde psal, reformy nejsou o politice, ale o matematice, jednoduchých učetních počtech. stát více utrácí než vybere. to je ten problém. tenhle problem se nedá vyřešit zvyšením daní. jestli chce někdo vědět proč, tak mu to rad vysvětlim, ale mam za to, že už to bylo tolikrat zde diskutovano, že i ten nejhloupější volič levice to už musí pochopit.
ps. profesore, neska ste mě dostal špidla - opravdový odborník , furt se z toho nemužu vzpamatovat.
26. 12. 2010 | 13:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den i Vám, pane Hochmanne,

tak to jsem si oddechl :-) Už jsem se bál, že mi jí některé z dětí vzalo (když jsem se nedíval ;-)

Já už se snad ani nechci nikomu zavděčovat. Zjistil jsem, že je to dost nevděčná aktivita :-) A tak se spíš snažím dělat věci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (a zároveň s ohledem na subjektivní a objektivní možnosti) a to i s rizikem, že to holt nikdy nebude dokonalé (často kvůli nedokonalosti světa, sama sebe a zejména těch druhých propláču celé noci ;-)

Hezký den i Vám, pane Carlosi V.

No jo, když člověk se se svým názorem i životními postoji holt pořád nějak vyvíjí (tedy většina z nás ;-) Co bylo včera, dnes už být nemusí. O zítřku raději ani nemluvě...

Libor Stejskal
26. 12. 2010 | 13:36

hoven napsal(a):

béda,
ne, tam žadne zdroje nevydolujete. co se týká korupce, tak tenhle problem neodstraníte, hlavně ho nemá kdo odstarnit, protože za vlády čssd bývá korupce větší než za vlády pravice. a efektivita....tak k tomu se dostanete právě těma reformama a ničím jiným. komunisti a sociální demokrati si už 60 let myslí, že efektivity dosáhnou tehdy, když o ní budou na jejich sjezdech kecat, ale takhle to nefunguje. je potřeba něco kontrekního dělat.
26. 12. 2010 | 13:39

Béda napsal(a):

hoven,

opět báchorka o voze a koze. Proč nezkusíte obhájit ty uvedené "reformy"? Znamená to, že ty reformy musejí nutně celý systém zefektivnit a zfunkčnit, dostupnost a kvalitu služeb o které běží spotřebitelům nutně vylepšit?

Co když to bude naopak? Co pak?
Proč nejde začít od dfůsledné antikorupce a pokusu o významné zlepšení toho co je funkční (nejenom podle hodnocení českých ale i mezinárodních institucí), proč musí stále střídat co krok to nápad, rozkrádačky, plýtvání a úpadek školství, vědy, na to navazující úpadek náropdní ekonomiky a zvyšování dluhu u bank, kterým se nyní šijí na míru deformy?

PS: nenásledoval po snížení daní právnickým osobám nejlepším ministrem financí dramatický propad příjmů státního rozpočtu? Proč finanční génius neořizpůsobil výpadky omezení výdajů?
26. 12. 2010 | 13:42

Carlos V. napsal(a):

hoven : obávám se, že v oblasti naše pravice levici nic nedluží.

Kolik zrušila současná vláda úřadů, dotací, zbytečných vyhlášek ? Kolik korupčních bodů tak zmizelo ?

Místo toho se vymýšlí, jak přesouvat více peněz do černé díry penzijních fondů. Jak "alokovat" zdroje z dotací ... atd.

Můžeme jen doufat, že ono systémové škrtání výdajů - tedy výdajů zbytečných a školdivých - opravdu přijde. Ovšem s lidmi jako pan Fibingr to půjde těžko - vždyž kdo si přetrhne vlastní penězovody...
26. 12. 2010 | 13:49

Béda napsal(a):

p. Stejskal,

z "teorie relativismu". Snížení komfortu je vlastně zvýšením komfortu. Račte si to již konečně uvědomit, milí ovčané a změnit svůj od základu špatný názor. Neviditelné je viditelné, malé, si můžete zvětšit (proč nechávat velkým, abyste zpohodlněli?)! Když chcete vyhledávat je mnohem jednodušší si zarolovat a hledat ve vyšisovaném nepřehledném seznamu, nežli odkliknout v přehledném výrazném seznamu...
26. 12. 2010 | 13:50

Carlos V. napsal(a):

Přeji hezký den, pane Stejskale. Chápu Vaše uražené ego... chcete zlepšení a většina Vaše dílo označí za paskvil.

Než hájit zmetek, je vždy lehčí dehonestovat odpůrce ... zpátečníci jendi nechápaví.

Je to těžké, přiznat si - jsem blbec, zvoral jsem to, musím to opravit.

A je ještě těžší priznat to ostatním .. že ? ;-)
26. 12. 2010 | 13:52

zdenek mihalco napsal(a):

Béda

Pane Bédo, díky za přání. Editorem už nejsem několik měsíců, ale stránky vcelku pravidelně pročítám. Co se podle mě zlepšilo? Ze světového hlediska: poslední roky patří zdá se k velmi mírovým. Ještě před dvaceti lety běžné brutální konflikty např. v Africe jsou pro tuto chvíli minulostí, války jsou spíše regionálního charakteru (což se ovšem může kdykoliv zvrtnout). Řada zemí rychle bohatne a ubívá chudých. Nejde jen o Čínu, ale i o některé části Indie nebo třeba Turecko i řadu afrických zemí. Ostatně mnoho lidí v Evropě o rozvoj těchto zemí dlouho usilovalo, tak uvidíme, jaké to bude mít důsledky. Ekonomická krize je spíš krizí Západu, řadu států moc nezasáhla. Nezdá se mi, že by svět jako celek mířil do záhuby.
V Česku podle mě stále více lidí využívá možností svobody, tedy možnosti zařídit si život po svém. Kdo chce, může se přestěhovat na venkov nebo třeba do jiné evropské země tak, jak mu to vyhovuje. Není problém kdykoliv změnit práci, zkusit začít jinde, jinak. Zbohatnutí Česka umožnilo, že větší počet lidí může uvažovat o vlastní seberealizaci a pokud chce, najít pro sebe smysluplnou činnost a práci, což řada lidí přinejmenším z mého okolí učinila a vede spokojené životy. Roste aktivita různých malých občanských sdružení, která usilují o drobné vylepšení kvality života v okolí svého domova, rovněž vznikla řada sdružení usilujících o zlepšení kvality života postižených. Dále, česká gastronomie: možností, kde se dobře a příjemně najíst, přibývá. V politice v posledním roce vidím pozitivní změny v komunálních volbách, kdy v některých městech došlo k celkem radikální proměně radnic podezřelých z korupce.

Čímž neříkám, že zde nejsou problémy a že některé trendy v Evropě nejsou z mého pohledu děsivé, ale přeci jen, řadu změn vidím pozitivně.

Libor Stejskal
Díky. Hodně zdraví a užij si taky trochu volna!

Ivan Hochmann
Pane Hochmanne, moc děkuju a přeju vše dobré, hodně klidu a zdraví.
Zdeněk Mihalco
26. 12. 2010 | 13:53

acid ass napsal(a):

reformy pro reformy je jistý druh umanutosti odvádějící od podstaty. Podstatou je vždy reformy pro koho a na čí účet.... myslím společenské reformy. Na nový "look" těhle stránek nemám vyhraněný názor.
26. 12. 2010 | 13:55

VL napsal(a):

Budu neustále opakovat: důchodová reforma je podvod století. Naspořenou částku zničí buď:
-inflace (tutovka)
-bude rozkradena (kolik fondů bylo vytunelováno v 90. letech)
-bude zestátněna (právě se stalo v Maďarsku)
-finanční krize (v roce 2008 málem zkolaboval celý finanční systém)
-další nečekané události, které jsou v horizontu 40 let celkem pravděpodobné, jako je válka, revoluce, měnová reforma, úbytek ropy, státní bankrot apod.

Mám obavy, že reforma zdravotnictví bude vypadat následovně:
Takže pán si přál:
-operaci kýly za 50 000 Kč
-operaci žlučníku za 50 000 Kč
-jeden bypass za 200 000 Kč
Nemáte? Tak to máte smůlu. Tady si vemte acylpirin a jděte domů.

Znova se ptám. To opravdu u nás žije tolik slabomyslných lidí, že letos vyhrála volby strana ODSTOPVV?
26. 12. 2010 | 14:01

Anita napsal(a):

olga

Právě, že se nebourá, aby mohlo vzniknout nové modernější,lepší a snad i hezčí , jen se reformuje, zvláště pak ve školství. Je zcela jiná doba, jiné technologie a i jiné děti.
Ve školství se reformuje stylem s příměrem, jako pořizování nové drahé střechy na rozpadlém od základu prohnilém domě. Zbytečné peníze, zbytečná navyhovující námaha. Takhle si to Komenský nepředstavoval, možná v jeho době, ale on nežil v přetechnizovaném světě v 21. století. Základ je možné využít, ale i zpevnit novými poznatky.
Dosavadní školský systém měl být
už dávno nahrazen zcela jiným. Jedině pár vybraných waldorfských škol je takovým trochu náznakem změny k lepšímu. Bohužel těchto škol je u nás míň než hrstka a zájem tak veliký, že ne všechny děti a rodiče mají to štěstí se tady takto vzdělávat. Kdyby alespoň v každém městě byla jedna waldorfská škola, možná by se konečně ten stará přežilý základ zbořil a nemuselo se stále jen reformovat.Waldorfská škola však také potřebuje velmi zanícené a obětavé pedagogy to je možna také brzda, která napomáhá pouze k reformám a ne ke změně myšlení pedagogů.
Reformy jsou opravdu k ničemu, pokud někdo není schopen přehodnotit základ a jen chce dát třásničky s pentličkama, aby to špatné pouze překryl.
26. 12. 2010 | 14:03

Pípa napsal(a):

Pane Kroupo,
to, že jste volil komunisty nebudu komentovat, ale to, jak jste tím sundal p. Paroubka, je hodné gratulace.
26. 12. 2010 | 14:08

Béda napsal(a):

p. Mihalčo,
- pokud jde o mezinárodní politiku, tak asi žijete na nějaké jiné planetě. Dle vás je méně válek (jenom USA přitom vedou 2 Vietnamy přerůstající do Pákistánu a připravují další - Írán), v Africe je násilných konfliktů až až, postupně začíná měnová válka, krize západu zdá se být vlivem "léčivého" působení neviditelné ruky nadnárodního kapitálu bezkonečná a hospodářská válka, včetně soutěžení o příští mocenskou dominanci předem prohraná

- pokud jde o vnitřní politiku. Veřejný dluh roste "exponenciálně" stát nestíhá splácet ani úroky z (ještě donedávna) "léčivých" bankovních úvěrů a koalice "odpovědných" systémově připravuje další léčivá zadlužení pro všechny kategorie obyvatel. Roční počet exekucí soukromého majetku překračuje číslici 1 milionu. Připravovaná cílená devastace středních a nižších vrstev společnosti slibuje sociální pnutí, generální stávku, jestli ne něco horšího. Nájemní mediální servismani se snaží natírat Titanic narůžovo, obhajovat připravovaná (ne)"řešení" a bojovat dávno skončené války.
26. 12. 2010 | 14:08

stejskal napsal(a):

Není, pane Carlosi V.

přiznávám, že jsem blbec (ostatně si to o sobě myslím už téměř čtyři roky a ten pocit se neustále zintenzívňuje).

Zvoral jsem spousty věcí (tyto stránky jsou nakonec tím nejmenším a z hlediska věčnosti nejméně důležitým).

Co se oprav mých pochybení týče, to by byl trochu dlouhý seznam (nezáživný a namnoze platonický). Nicméně hovoříme-li o těchto stránkách, je tu po drobné změně layoutu k opravě asi tak deset věcí (možná i více; na některé pod mým blogem upozornili čtenáři, jiných jsme si všimli sami; o některých jsem třeba i psal tušímm včera mailem panu profesorovi, když se mne na to tázal - třeba s tím datem. Všechny chyby opravíme, už se na tom pracuje, psal jsem to též pod svým blogem; ale nemohu slíbit, že se to stane mezi svátky).

Váš s egem uražený a většinou nepochopený ;-) Libor Stejskal

Zdeňku, já si užívám volna ;-) l.s.
26. 12. 2010 | 14:08

anti politik napsal(a):

Někdo reformuje prostě jen proto aby reformoval i když je to zcela zbytečný ba nesmyslný. Takových aktivních blbů je všude plno a ještě mají pocit, že jdou s dobou a že jsou moderní. Co na tom, že dosavadní způsob lidem vyhovuje? P. Stejskal jde taky s dobou, taky reformuje to co není potřeba reformovat no a v politice jsou na to dokonce kádři, ti i dobrou věc zreformujou tak, že stojí za úplný hov.., a aby nám to nebylo líto vyrazí u toho z lidí na svoje experimenty prachy a ještě nám vynadaj, že moc žerem a jim chudákům nezbývá než těm rozežranejm držkám tu pohodu zreformovat!
26. 12. 2010 | 14:09

hoven napsal(a):

beda,
zatím není co obhajovat, vláda žadné reformy zatím neprovedla. mě se líbila julínkova reforma zdravotnictví, bohužel to zustalo jenom u poplatků a dal se nepokračovalo, protože socani uplně poblaznili společnost, nikdy neporběhla žadna dikuze o meritu těch reforem. levice pouze hystericky negovala všechno, s čím pravice přišla. reforma duchodů je poměrně riskantní věc. je jasný, že si lidi musí spořit. dikuze o tom , jestli jo nebo ne bysme měli mít už dávno za sebou. otázka , kterou je nutný vyřešit , je "kde" si budou spořit. já jsem pro státní fond, který by nakupoval zlato. co se týká reformy školství, jsem pro školné na vysokých školách, studium není právo, ale výsada.
26. 12. 2010 | 14:16

hoven napsal(a):

béda,
žádný recept na odstranění korupce neexistuje, korupce je všude na světě. to je stejnej problem jako drogy. korupci lze pouze omezit a já si myslím, že ten správnej recept pro českou republiku je omezení výdajů státu. minimalizovat počet úřadů, státních zakázek a investic.
26. 12. 2010 | 14:21

anti politik napsal(a):

Tím chci jen říct, že k dosažení dobrých výsledků není potřeba staré pořádky reformovat za každou cenu, ale vyhledat v nich to dobré a na tom stavět další kroky. U nás se pouze zničí staré bez jakékoli snahy stavět na tom co z původního dobré bylo! Reformy našich amatérů v politice a vlastně kdekoli ve veřejném životě začínají být v očích občanů synonymem pro zmrvení hodnot a tradic které ctily celé generace. Školství se evidentně vzhlédlo (samozřejmě, že díky nějakému politickému chytrákovi) v americkém způsobu, kde učitelé na středních státních školách to říkají jasně-dobrý žák je ten kdo do školy občas chodí a nemočí (správně říkají nechč.., ale znáte p. Stejskala) na učitele! Tam spějem!
26. 12. 2010 | 14:27

Béda napsal(a):

hoven,

proč se vám líbila, co se vám na ní líbilo, co řešila - chtěla vyřešit a jakou šanci měla to vyřešit Julínkova reforma v případě, že by zvítězil americký systém Kaisers Permanente v ČR reprezentován různými soukromými Agely s péčí u ústavů a lékařů, které vám určí pojišťovna?

Proč se musejí demontovat a nevratně bez záruky transformovat nedokonalé funkční systémy a nestačí, aby ti co na to mají se DOBROVOLNĚ důchodově/zdravotně připojistili kde chtějí - třeba u soukromých institucí?
26. 12. 2010 | 14:29

zdenek mihalco napsal(a):

Béda

Nechci zlehčovat současné konflikty. Války ale byly na světě vždy, a před nedávnem umíraly statisíce lidí při brutálních konfliktech v Kongu, v Západní Africe, Jugoslávii, Rwandě.. Dnes jsou např. africké konflikty spíše regionálního charakteru. Třeba situace v Dárfúru určitě není ok, ale oproti súdánské občanské válce v 90. letech...

"Připravovaná cílená devastace středních a nižších vrstev společnosti slibuje sociální pnutí, generální stávku, jestli ne něco horšího." Nepředbíhal bych a neviděl budoucnost tak černě. Uvidíme. Dlouhodobá předpověď počasí je trochu alchymie. Mějte se dobře. ZM
26. 12. 2010 | 14:30

mud.. napsal(a):

Člověk, který prožije život v socializmu (1949 - 2010) a v nadstandartním bohatsví, bude vždy nepřítelem pozitivních reforem. Kam se šel ukrýt zloduch Štěpán? K nám do Lokomotivky. Víte, ty soudruzi tam u nás nebyli zlý, jako Hořejší, jen ideově přitroublý. Kam se chodí dnešní ideově přitroublý ukrývat? No přece do AV. Je tam smrádek, kapitalisticko-sociální Hogo Fogo (reformy jim jsou ukradený). Příští rok provede Alkaida obrovský masakr v Česku. Musíme po vzoru Michálka všechno špiclovat a nahrávat. Pan Hořejší s tím má z USA zkušenosti. Napište článek jak se to dělá? Hořejší v poslední době ve svých článcích ironizuje.I v dnešním článku. Proč by jiný neměl magořit?
26. 12. 2010 | 14:37

Stařeček napsal(a):

Dámy a pánové na tomto blogu. Nemůžu se připojit ke kritice našich představitelů, neboť největší kritiku si zasloužíme my voliči, neboť jsme si je zvolili. Co se těchto stránek týče ponechávám můj názor stranou. Nezdají se mně lepší ani přehlednější. Jsou ale současným trendem změn. Nijak mne oproti všem reformám dějící se v tomto státu neohrožují. Jsou prostě jiné a já už nejsem tak pružný
26. 12. 2010 | 14:39

Béda napsal(a):

Zdeněk Mihalčo,

ještě že máme ty teroristy. Tedy pardon - někdy osvoboditele - Čečna, Kosovo, Bosna, resp. Afghánistán, Pákistán a Irák 80-ých let, jindy teroristy - Irák, Afghánistán, Pákistán dnes, resp. Írán... Ti lidé se tak mění, není liž pravda?
26. 12. 2010 | 14:42

hoven napsal(a):

beda,
nejsem odborník na zdravotni systemy , ta julínkova reforma se mi líbila proto, že to byla reforma. my se na to totiž díváme z ruzných uhlů pohledu, vy patříte spolu s profesorem do te skupihy lidí, kteří si po letech lhaní čssd myslí, že zdroje jsou a žadne roformy potřeba nejsou. já vím, že zdroje nikdy nebyly a že každá reforma odvrací katastrofu. ta julínkova reforma řešila financování zdravotnictví při zachování dostupnosti zdravotní péče. o o to jde. jestli se ted určitý věci zdražíé o málo, nebo v budoucnosti o hodně. já jsem radši pro ted a o málo.
26. 12. 2010 | 14:44

zlodej Kalousek napsal(a):

Ministr skolstvi: Co muzeme cekat, kdyz ministrstvo skolstvi "ridi" "manager" ochranky z Lidlu, ze!!
26. 12. 2010 | 14:47

Béda napsal(a):

hoven,

neplácejte. Vymýcení koruoce na úroveň skandinávských zemí a skvalitnění namísto demontáže stáváajícího funkčího ovšem ne dokonalého systému je také reforma - ovšem nikoliv deforma.

Julínkova deforma zdravotnictví by asi tak zdostupnila zdravotní péči jako připravovaná deforma školství a téměř s jistotou i důchodů. Předloha je v "dostupné" zdravotní péči USA. Otázka: o čem, že je ta Obamova reforma zdravotnictví?
26. 12. 2010 | 14:48

zlodej Kalousek napsal(a):

> pof. Horejsi >
Add ceska a rakousko-uherske skolstvi: Nekolik poznamek. Nechcete doufam, pane profesore, ze napr. Rakousko-Uherske skolstvi by nam melo byt vzorem? Toto skolstvi bylo zamereno predevsim na memorovani a papouskovanych "vedomosti." Takovyto typ vzdelani rozhodne nema sanci v dnesni dobe obstat!! Nakonec, napr. ono Rakousko - ackoliv dava na skolstvi nesrovnatelne vice penez na hlavu, tak kolik znate rakouskych drzitelu Nobelovych cen z prirodnich oboru??!!
26. 12. 2010 | 14:52

zlodej Kalousek napsal(a):

A konecne snad polsedni poznamka:
Jasnym prikladem klientelismu a politicke objednavky napr. v ceskem VS skolstvi je "profesora" udelena taky-profesorovi Vaclavu Klausovi. Naprosto nesplnoval ani minimalni pozadavky na sve jmenovani ... Stejne tak to bylo i s jeho docenturou - jeho habilitacni prace je dodnes uzamcena v trezoru dekana fakulty socialnich "ved" a byla tvorena xerokopiemi clanku z predlistopadoveho casopisu Politicka ekonomie - "odborneho" casopisu UV KSC!!
26. 12. 2010 | 14:56

dexx napsal(a):

Beda: jsem zvědav, jak se "naši" představitelé postaví ke Kosovu, které Bilderberg Trautenberg narychlo bez opozice uznal na u výjezdu vlády do Dubí k E 55. Dnes, když je nad slunce jasné, z Wikileaks i z provalení obchodu s orgány Havlových a knížecích kosovských bratří, že USA si, aby mocensky pronikly na Balkán, udělaly na místě muslimský předvoj, jehož zvěrstva kryly a v Haagu démonizují pouze jednu stranu. Protože jsou to, slovy Brzezinského "zku...syni, ale naši zku...syni". To, že USA se zavázaly dodržovat rezoluci OSN o nedělitelnosti hranic Srbska, mezinárodním právem a k tomu, že bude Kosovo "multietnické", ani nemluvě.

Mravní marasmus "uznání" Kosova, likvidace křesťanů a křes´tanských památek tamtéž, tolerance válečných zločinů i zločinů proti lidskosti nejhoršího kalibru kosovským válečným lordům jen dokumentuje vnitřní úpadek naší západní civilizace.

Jen se bojím, že česká spodina z ODS, TOP a VV je tak nepoučitelná, že tento stát zavede do záhuby - ekonomické i mezinárodně-politické.
26. 12. 2010 | 14:58

hoven napsal(a):

béda,
už jem jenom čekal kdy přijdete se skandinávkýma zeměma.....ale tam jsou ty lidi jinak vychovaný než u nás. já si myslim, že tam si žadný poslanci za posleneský náhrady baráky nestaví. já jsem se vždycky divil, proč se socbolševici pořád srovnávají se skandinávkýma zeměma, vy byste se měli srovnávat spíš s ruskem nebo ukrajinou. v každý zemi funguje něco jiného, v německu nemusíte zamknout auto, když si jdete koupit do trafiky cigarety u nás jo. já si myslim že v česku je korupcem omezitelná pouze omezením státních výdajů.
26. 12. 2010 | 15:01

stále rebel napsal(a):

Na tyto stránky jsem poprvé zavítal před více než třemi lety a tak jen připomenu pár „zlepšení“.

Byla přidána reCAPCHA.
Zavedeno stránkování (viník patrně paní Paroubková)
Omezena dílka odkazu na 90 znaků
Nezobrazuje se IP a adresa autora příspěvku
Odkazy jen jako prostý text
Po END dále k poslednímu příspěvku
Zmatlaná a nepřehledná grafika

Nenapadá mne nic, co bych jako pozitivní změnu mohl pochválit.
26. 12. 2010 | 15:03

Carlos V. napsal(a):

Stejskal :-)

Prominte, psal jsem o posledním faceshitu - o Vašem životě a díle vím tůze málo a vskutku nemohu hodnotit, a proto Vám Váš názor komentovat ani vyvracet nebudu.

Jen se mi vskutku nelíbil počáteční přístup - berte nebo běžte jinam.

Aneb : pokrokovým chytrým lidem se to líbí, a staromilečtí blbci pochopí.

Ale ... nechám se překvapit
26. 12. 2010 | 15:04

Dalimír napsal(a):

Pane Mihalco píšete všichni se mohou stěhovat kam chtějí ? Tak to možná platí pro vás mladé nebo pro ty kterým je jedno kde mají domov ale já to teda nejsem a vandráctví se mi odjakživa příčilo ! Zdrav.všechny Dal.
26. 12. 2010 | 15:09

vaclavhorejsi napsal(a):

zlodej Kalousek:

Mate divny nick...

Rakousti prirodovedecti nobeliste (ti s hvezdickou se tam jen narodili, ale pak zili jinde):

Eric R. Kandel*, Physiology or Medicine, 2000

Walter Kohn*, Chemistry, 1998

Konrad Lorenz, Physiology or Medicine, 1973

Karl von Frisch*, Physiology or Medicine, 1973

Max F. Perutz, Chemistry, 1962

Wolfgang Pauli, Physics, 1945

Richard Kuhn*, Chemistry 1938

Otto Loewi*, Physiology or Medicine, 1936

Victor Francis Hess, Physics, 1936

Erwin Schrödinger, Physics, 1933

Karl Landsteiner, Physiology or Medicine, 1930

Julius Wagner-Jauregg, Physiology or Medicine, 1927

Veru jich v posledni dobe moc nemaji, ale verte, ze vaznych kandidatu maji urcite vic nez my...

..
26. 12. 2010 | 15:09

dexx napsal(a):

A něco k tzv. "reformě", tedy mechanickému škrtání

Neškrtejte tomu, kdo nic nemá, říká major Armády spásy

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=686336

Protože se vezme sociální příplatek ve výši dvou tisíc korun měsíčně 150 tisícům rodinám, tak se nějaká část z nich propadne pod hranici chudoby?
Určitě. Těmto lidem by měli naopak přidat. Zároveň je třeba posilovat motivační prvky pro ty, kdo chtějí na podporu dosáhnout.
Je to úplně zvrácený koncept, že zachráníme ekonomiku tím, že odsoudíme chudé k větší chudobě.

Velící důstojník Armády spásy v České republice Michael Stannett nepochybuje o tom, že sociální škrty zvyšují riziko, že na ulici skončí další desítky či stovky lidí.

"Samozřejmě to bude mít dopad. Zase se sníží počet lidí, kteří si budou schopni sami zajistit své potřeby. Když někomu začnete brát peníze, snížíte jeho možnosti," reagoval Stannett na výčet některých vládních kroků včetně úplné deregulace nájemného, zrušení sociálních příplatkům rodinám s malými dětmi a snížení příspěvku na sociální péči pro staré lidi.

i tato problematika, toto neveselé čtení, patří k vánocům. (Přesto, že Nečas a jeho squadra dehonestují nezaměstnané a ty nejchudší z nejchudších. Prý jsou neschopní. Pokud by ovšem bylo více "schopných" jako modří hoši, neboli všehoschopných, zejména v krádežích desítek miliard a prožírání budoucnosti státu, tak nám pomáhej Pánbu !)Alespoň na vánoce se zamysleme nad svými bližními a jak jim můžeme, aspoń svými skromnými silami, pomoci.
Je ovšem jasné, že se situace systémově nezlepší, dokud budou u kormidla lidé, kteří kradou nenasytně ze státního a pro které druzí lidé jsou mimo rozlišovací schopnosti...

---------------
Bezdomovců přibylo. Krize spustila domino efekt

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=686324
26. 12. 2010 | 15:10

Béda napsal(a):

hoven,

znakem bolševismu je ne(sebe)kritičnost a vydávání argumentačně neudržitelných nesmyslů za jedinou - absolutní pravdu.

K těm poslaneckým náhradám: o kterých poslancích ze kterých stran mluvíte? Jak je možné, že šetřiví pravicoví poslanci (dnes mají jasnou parlamentní většinu) dodnes neuzákonili změnu tohoto "šlechtického" privilegia, aby se nedalo zneužívat a nepožadují navrácení zneužitých náhrad?

Vybíráte si "socialistické" Německo se silným sociálním státem. Proč si nevybíráte třeba USA? Tam mají všichni legálně v držbě zbraně. Určitě tam můžete kdekoliv odstavit)třeba v Harlemu) nezamčené auto.

Co si vy myslíte to je vaše soukromá věc. S objektivním stavem věcí to ovšem může mít tolik společného jako polární medvěd s těžbou uhlí v OKD.
26. 12. 2010 | 15:12

hoven napsal(a):

béda,
ty náhrady jsem uvedl pouze jako příklad, já si opravdu nemyslím, že právní vědomí a morálka se u nás nějak zasadně liší u pravice a levice. co mě na levici vadí, je populismus. temeř celej zapadní svět se dostal do velkých dluhových problemů, neska už neni uplně jasný, jak to budou řešit američani. nicmeně v tuhle chvíli to ještě řešitelný je. reformama, škrtama a v EU k tomu ještě musí přidat řízený rozpad eurozony. pokud se to bude odsouvat, tak hrozí, že to řešitelný nebude resp. pouze s velkyma sociálníma otřesama apak hrozí velký nebezpečí, že nějaký nějaký nedemokratický síly prostě řeknou, že demokracie neuspěla a v podstatě budou mít pravdu. musí se to řešit ted.
26. 12. 2010 | 15:20

zlodej Kalousek napsal(a):

> Béda >
S tou (ne)sebekriticnosti - zarny priklad je prof. Vaclva Klaus. Take napr. vydava sve (pomatene) nazory za jedine spravne ...
26. 12. 2010 | 15:26

yara ze země krys napsal(a):

Myslím, že diskuse o tom kdo měl více držitelů nobelovy ceny jestli Rakousko nebo Česko je trochu mimo mísu. Zaprvé v obou zemích byl dlouhá léta jiný politický režim a to je dost podstatný rozdíl a správně pan Hořejší uvádí, že spousta z těchto lidí pracovala mimo území Rakouska. Ten nynější režim v ČR bohužel pro vědu moc dobrých podmínek nevytváří! Dále je tu věc, o které se moc nemluví, ale ten vliv tam bude! Jde o to, že je třeba vzít v potaz lidský faktor u výběrové komise, tady se vybírá podobně jako třeba rozhodčí v krasobruslení, zejména u nevědeckých oborů a to má také vliv a to velmi podstatný! Prostě co nejde změřit a zvážit není a nemůže být vždy zcela objektivní.
26. 12. 2010 | 15:27

zlodej Kalousek napsal(a):

> vaclavhorejsi >
Dekuji za odpoved: nick neni divny, ale vystizny :-)
Vami uvedeni nobeliste jsou az na vyjimky lide z obdobi pred WW2, kdyz se nad jejich vzdelani dalo primhourit oko ...
Ti novejsi pak ucili sve objevi zhruba v polovine minuleho stoleti ...
26. 12. 2010 | 15:29

zlodej Kalousek napsal(a):

> vaclavhorejsi >
Vami uvedeny vycet ma par trhlin - napr. nacistickou minulost Konrada Lorenze ...!!
Nezaslouzil by si Nobelovku i Dr. Mengele? - Za jidinecne experimenty v oblasti mediciny!!???
26. 12. 2010 | 15:32

zlodej Kalousek napsal(a):

> yara ze země krys >
Co podle tebe znamena "nevedecky obor"? Myslim, ze za takove "nevedecke obory" se Nobelovky neudeluji (s vyjimkou ekonomie - i kdyz tam jej neudeluje Nobeluv vybor ...). Asi si pletes teoreticke vs. experimentalni obory!!
26. 12. 2010 | 15:34

Béda napsal(a):

hoven,

takže jsme si ujasnili, že v otázce náhrad je to prašť jak uhoď, byť pravice účelově náhrady vytahuje jenom u Sobotky.

Jestliže tedy připouštíte, že život na dluh je systémovou záležitostí západní společnosti, pak zajisté taky připustíte, že různé země jsou na různém stupni zadluženosti a mají různé předpoklady úspěšnosti krizi zvládat. Myslíte, že jsou na tom hůře země s vybudovanou znalostní konkurenceschopnou ekonomikou, silným sociálním státem anebo státy (soustátí) s vytunelovanou ekonomikou, kde stále větší část společnosti padá na sociální dno bez perspektivy? Co myslíte, rozpadnou se, ze stejného důvodu, který popisujete nerovnoměrně se rozvíjející USA?

Jak velká je dle vás perspektiva národních ekonomik typu ČR obstát po rozpadu eurozony v konkurenčním prostředí s ekonomikama typu Číny, Indie...?
26. 12. 2010 | 15:38

zlodej Kalousek napsal(a):

> vaclavhorejsi>
Citat Konrada Lorenze z roku 1938: Při vstupu do NSDAP v roce 1938 napsal: "... celá má vědecká práce je oddaná myšlenkám národního socialismu." - je mi jasne, ze odpovite jako pred casem - je Vam jedno, co kdo delal pred 50-ti lety!!
26. 12. 2010 | 15:42

yara ze země krys napsal(a):

zlodej Kalousek:
Nevědecký obor, třeba cena za mír a kulturu, kapišto? Takový Obama dostal nobelovu cenu za mír, no to je ale sranda, to už to mohli dát taky třeba Lukašenkovi nebo Mugabemu! No a ekonomie je kapitola sama o sobě.
PS.
Ten nick máš ale povedený!
26. 12. 2010 | 15:52

Béda napsal(a):

YZZK,

Nobelova cena míru, někdy taky Nobelova cena války.

Ekonomie je virtuální obor, kde četní vědci dostávají již asi sto let Nobelovu cenu a přitom západní ekonomiky cyklicky stíhají ekonomické krize a krachy. Nejinak tomu bude po celou dobu, co se západní ekonomika bude řídit pouze svou neviditelnou rukou, která nesnese jakákoliv omezení a ekonomická věda bude odsouzena pouze do role doporučujícího statistika.
26. 12. 2010 | 16:00

Gerd napsal(a):

Pane Hořejší,
pokud jsou nutné transformace a reformy ještě po 20 letech, když předtím probíhaly celých 20 let, byly předešlé vlády naprosto k ničemu. Tím neříkám, že bych toužil po návratu časů před 1989. Netoužím, jen opakuji holou pravdu, že české vlády se nijak nepředvedly.
K novému vzhledu webových stránek mohu jen poznamenat, že předešlý vzhled byl uživatelsky příjemnější. Ale je to právo vydavatele, jak své stránky upraví. Naším právem pak je na takové stránky nechodit, ale to by byla škoda, ne?
Důchodovou reformu pro mě zhodnotila EU, když vydala doporučení, aby se postupně zvedal věk odchodu do důchodu na 70 - 72 let. Za takovou reformu mnohokrát děkuji, jde jen o zdražení, tedy psořit budu jen zákonem předepsané minimum, protože z naspořených peněz neuvidím ani korunu. Jde jen o výpalné pro partu lidí šéfujících penzijním fondům. Tedy je úplně jedno, jaká forma důchodové reformy bude, všechny návrhy jsou stejně špatné a situaci důchodového účtu nezmění. Nemohou.
Pěkné odpoledne
26. 12. 2010 | 16:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase ujíždí blog někam jinam,než velí téma.

Tak si i já přisadím.

Paní Milena Huňavá jako reklamní agent jedné nadnárodní zlodějské korporace zabývající se v České Republice prodejem pochybných,předražených zdravotnických pomůcek prohlásila v interwiev s Rudým Právem:
"Dávala jsem si ten KOSMODISK všude.Na hlavu,na záda,na břicho,na klouby........až jsem zjistila,že je to na Píču."

Tak mě napadá editore,
zdali i Vy nakonec po čase neučiníte podobné prohlášení.
Abyste si nemyslel,že kecám,posílám Vám mail s podrobným popisem událostí.
Jako součást Novoročních postřehů a definicí věcí skličujících.

Ivan.
26. 12. 2010 | 16:09

zlodej Kalousek napsal(a):

> yara ze země krys >
Ale no tak, nesnaz se ad-post zduvodnit sve omyly. Psal si o oborech a "MIR" (nebo valka) rozhodne neni OBOR!! Doporucuji tedy vice myslet!! - Nic ve zlem - mas pravdu, ze udeleni teto nobelovky napr. terorictovi Arafatovi, Obamovi (kdyz byl v dobe udeleni ceny 2 necele 2 mesice ve funkci) je velmi, ale velmi usmevne ...
Jinak diky za pochvalu nicku - napr. na iDNES nebo Neviditelnem psu mi diky nemu zaBANovali pristup - tomu se rika SVOBODA SLOVA!!
26. 12. 2010 | 16:12

zlodej Kalousek napsal(a):

> Béda >
Ty jsi bud tak hloupi nebo zamerne lzes - za ekonomii se udili nobelovka terve od roku 1968. Neni povazovana mnohymi vedi za "pravou nobelovku" (stejne jako cena za mir), protoze nebyla uvedena v zaveti pana Nobela. Navic kandidaty nominuje Svedska narodni banka - opet znacna nesrovnalost se zvyklostmi pro udileni dalsich nobelovek!!
26. 12. 2010 | 16:17

Béda napsal(a):

zloděj Kalousek,

doporučuji změnu nicku na nekonfrontační: reformátor Kalousek, šetřil Kalousek anebo Jednička Kalousek.
26. 12. 2010 | 16:17

Pepa Řepa napsal(a):

Ivan Hochmann napsal(a):
Zase ujíždí blog někam jinam,než velí téma.
--------------
Bédo hlídejte kormidlo.
Směr jihojihovýchod.

No co Kosmodisk. Někdo má potíže se zády, jiný s něčím jiným.
Hlavně, že pomůže.
26. 12. 2010 | 16:19

zlodej Kalousek napsal(a):

> Béda >
:-)) super navrh. Ja to vyresil tak, ze jsem se rozhodl pro osobni bojkot iDnes potazmo Mlade fronty dnes (drive tiskovy organ Sicialistickeho svazu mladeze - tedy zustavaji verni sve povesti ohledne svobody slova)i Neviditelneho psa. Dale si nikdy neobjednam, neprectu ani neprolistuju zadnou tiskoviny ani knihu, kterou by vydalo nakladatelstvi Mlada fronta.
26. 12. 2010 | 16:24

Béda napsal(a):

zlodej Kalousek,

omluva. Máš samozřejmě pravdu. Nobelovka za ekonomii se uděluje pouze 41 let.

"...O ceně rozhoduje, podobně jako při Nobelově ceně za chemii a fyziku, Švédská královská akademie věd a uděluje se společně s ostatními cenami v oblasti věd. Každý rok kvalifikovaní nominátoři nominují sto žijících osob, která potom dostane osmičlenný výbor, který nakonec předloží návrh ceny Nobelovu shromáždění. Nobelovo shromáždění potom hlasuje o kandidátech (dokud nejsou vybrání tři). Udělování se koná ve Stockholmu a je spojené s cenou 10 milionů švédských korun... Zavedla ji Švédská říšská banka u příležitosti 300. výročí svého vzniku v roce 1969.

Kontroverze plyne z několika problémů:

Spojení ceny s Nobelovým jménem, které není obsažené v Nobelově dědictví.
Dojem, že se cena „nespravedlivě“ uděluje častěji neoliberálním ekonomům.
Ekonomie je společenská věda, což ztěžuje objektivní hodnocení kandidátů.
Dojem, že nejvlivnější ekonomové dostali ceny v 70. a 80. letech a od té doby jsou existující kandidáti v oblasti ekonomie slabší, a proto kontroverznější..."
Pramen Wiki
26. 12. 2010 | 16:26

yara ze země krys napsal(a):

zlodej Kalousek:
Když ty budeš asi hašteřivý a nedůtklivý hádavka co lpí na každém detailu a podstata mu občas nějak uniká. Nechtěl bych tě mít za souseda nebo dříve kolegu v práci. Možná ale, že si tě velký Kalous vezme na MF za Bartáka. No a k tomu zablokování na neviditelném psíkovi, není to spíše obsahem toho co píšeš, že tě zamázli? Mě taky Libor párkrát dříve smáznul až jsem se zklidnil a nesnažím se machrovat a předvádět duševní eskapády. Myslím, že neurvalostí se toho moc nezíská, vlastně ano, nepřátele!
26. 12. 2010 | 16:29

Platan napsal(a):

Pane Stejskale

1.Nový "svěží" vzhled blogu je zprasený, jak se domnívá asi (můžete mě poopravit) 95% čtenářů.

2.Ten, kdo to financuje, si samozřejmě může své stránky zprasit jak chce (i když bez psychologické či psychiatrické asistence bychom asi těžko pátrali po motivech).

3. Tak kdybyste to, prosím, aspoň přestal o......t.
26. 12. 2010 | 16:30

bÉDA napsal(a):

Zloděj Kalousek,

ještě dovětek:
A. Nobel ve své závěti napsal, že z jeho pozůstalosti mají být každoročně udělovány ceny za vynikající činy v pěti oblastech lidské činnosti:

Nobelova cena za fyziku – udělována švédskou Královskou akademií věd
Nobelova cena za chemii – udělována švédskou Královskou akademií věd
Nobelova cena za fyziologii a medicínu – udělována institutem Karolinska
Nobelova cena za literaturu – udělována Švédskou akademií
NOBELOVA CENA ZA MÍR – udělována komisí norského parlamentu
26. 12. 2010 | 16:36

zlodej Kalousek napsal(a):

> bÉDA >
Co z meho tvrzeni je nepravda? Ze ekonomie neni veda? Ze Nobelovky za mir jsou pochybne (prinejmensim)? Ze Nevidtelny pes nebo iDNES potlacuje svobodu slova (k tomu samozrejme patri i projevy politicke nekorektnosti nebo dokonce i arogance)? Ze byla Mlada fronta tiskovinou ustredniho vyboru?
Jooo, se sousedy mam dobre vztahy, pokud to lze takto rici - vzajemne si totiz jeden druheho nevsimame!!
26. 12. 2010 | 16:41

12345 napsal(a):

Velmi výstižný blog.
Každou chvíli jsme zásobováni informacemi z průzkumů "veřejného mínění", že většina lidí je PRO REFORMY. Většinou se nedozvíme, pro JAKÉ REFORMY. Každý si pod tím představí něco jiného, neboť většina je nespokojena s existujícím stavem. Reformátoři to pak prezentují, že lidé jsou pro jejich reformy...
Inu, národ chce být klamán.
26. 12. 2010 | 16:59

Béda napsal(a):

zloděj Kalousek,

V zásadě jsme ve shodě. Drobná nevýznamná pochybení se občas můžou vloudit. Nikdy nezaškodí přiznat zaškobrtnutí.

Myslím, že je vhodné volit nekonfrontační způsob vedení diskuse, bez slůvek jako jsou hloupi, zámerne lzes - pan Stejskal to obvykle nemá rád a hned maže. Slušnou věcnou argumentaci mají oponenti rádi a pan Stejskal je z ní vysloveně nadšen.
26. 12. 2010 | 17:09

zlodej Kalousek napsal(a):

> Béda >
To jsem rad, ze jsme se alespon v jadru shodli.
Nicmene pokud jde o svobodu slova: TA JE NEDELITELNA a nelze rici, ze predem rici, ze tyhle nazory a tady ty jsou spatne a (treba) tvrde a proto je radeji smazeme.
Jakysi pan Stejskal me vubec nezajima. Prectete si mirne starsi bolg pana prof. Horejsiho -> jakysi pan Stejskal se pokousel jistym zpusobem cenzorovat i samotny blog vyborneho blogera.
Proste bezvyznamny pan Stejskal nepochopil (cemuz se zase tak nevidim) ironii pana profesora.
Jak jsem psal, nejaky pan Stejskal me nezajima - pred rokem 1989 pracoval napr. jako cenzor dr. Miroslav Sladek - zakladatel v zasade neo-nacisticke strany (http://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Sl%C3%A1dek) ...
26. 12. 2010 | 17:20

tata napsal(a):

pane zlodej Kalousek

NE že bych se chtěl zapojit ale přimo mi nadzvedava když někdo si da takovy nick co někoho uraži a pak se domaha svobody slova,musim podotknout že pan Kalousek je promě nejhorší politik ,laskavě si srovnejte co je svoboda slova,to je problem značne časti že demokracie je bezbřeha nikoliv pane první by měl byt určity cit ve vas co je vkusne co ne ,PAK PŘINEJMENŠÍM PUSOBÍ USMĚVNE ŽE se domahate svobody.
26. 12. 2010 | 17:25

Béda napsal(a):

zlodej Kalousek,

články p. profesora Hořejšího víceméně znám. Pod tím článkem jsem samozřejmě taky diskutoval, i s panem Stejskalem, který vcelku "pozitivně" ocenil můj vklad do diskuse. Možná se pletu, když řeknu, že jednou se pokoušel věnovat mi fotoblog, mylně se domnívajíc, že mám něco společného (setkal jsem se s tím i v diskusi jinde) s nickem jakéhosi médi. Nemám a nikdy jsem neměl.
26. 12. 2010 | 17:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak to dopadá,

když si kdejaký debil může psát pod jakýmsi "nickem".
Zajímalo by mě kdo nastavoval,či koncipoval pravidla diskuzních blogů.
No vím,že to asi nebyl český člověk.Ale naozaj to tak vyzerá.Jeden kydá hnůj,další pizdí renomé Kalouskovi,další se učí počítat do 5. - no tedy řeknu vám to je ale blbej spolek.

Takový Pepa Řepa může být. Znal jsem také jednoho Josefa Řepu,šoféra náklaďáku z Juranových závodů v H.Heršpicích.
Nebyl ale žádný básník,naopak byl blbej jako řepa.Ale jako nick - nemám výhrady.

Apropó z toho zloděje si moc nedělejte .
To je asi pěkný vůl.!

Ivan.
26. 12. 2010 | 17:47

prirodovedec napsal(a):

Platan: Opravil bych zatim jen ja:

95% diskutujicich :)

Tim nerikam, ze patrim do tech 5%. Presnost v argumentaci ale zkratka "musi bejt".

Zaujaly mne opakovane poznamky kolegy Carlose V. a zaujala mne i jim zminena forma projednani ohlasu vyse (uspesny rok 2011 zejmena v praci, zdravi jiste je).

Historicky konzistentni od editora by z hlediska jeho mnohaleteho vybizeni k obcanske aktivite vsech, jako potrebnemu ozdravnemu principu vzdy a vsude, podle mne spise bylo, kdyby, tak jako kdysi, vybidl k diskusi, o ktere zmeny by ctenari stali (ja si kdysi pral pod kohoutem vkladani vzorcu, tabulek, grafu a obrazku do diskusnich vstupu :)) ), a tak jako kdysi by naslouchal a spise nam psal, co uz nejde a jak jsou ajtaci zaneprazdneni a unaveni.

Pak by i reklamne i takticky mel diskutujici na sve strane, protoze by se na tech zmenach primo temer obcansky podileli (suchanek by jiste poznamenal, ze by slo o bezny trik pouzivany i v komercni branzi - preji prijemny rok 2011 i pri zpestrovani napeti hovoru s drahou polovici drive naznacenym zpusobem pouze umerne :) to je naznak, ze ctu ne ze prehnane sleduji :) ) a byly by jejich. Almost glossed by asi zachytil tuto milou manipulaci, ale vetsina by ho jiste umluvila, ze editor je sympatak, ze se s nami radi (tak a.g. alespon posilam PFku :) ).

Ted je to zkratka pribeh jiny (sice jeste pro nektere hodneho krale editora Libora, ktereho ale podle reakci pod jeho blogem zjevne trapi nejaka editorska pakostnice nebo sand neni az tak hodny ... my skalni vime, ze je :) a prejemu mu hodne uspechu v nove vyznamne pozici, ktera mu bude brzy nabidnuta :) - to je pokus okorenit blogy nejakou hro(r)skopicinou, protoze ta vedle V.H. zde zjevne chybi ...) a zlych radcu (ajtaku a majitelu ...), ktere ale chapeme (napr. kdyz lipoldove radeji neotevrou diskusi pod clankem misto, aby to byl zhavy blog :) ), a proto jim tez prejeme, at tu aktualne nejaky patek vydrzi.

Myslenka Carlose, ze si nejaky needitor musel zaslouzit predvanocni odmeny na mne mile dychla domovem v CR., jak jsem psal kdysi. Navic ji editor beze zbytku vyse schvalil :) (tedy zatim, nez z toho nekdo zacne neco vyvozovat).

Je zazrak a predevsim zasluha editora, ze to zdejsi zakouti vydrzelo tak dlouho, jednou to skonci (prvni okamzik je tu, zbesili ajtaci, fejsliftaci a manamagori prolomili editorovu obranu a za pochval pate kolony z.m. zmenil face(-uck-)lift, aby ladil - otazka je sice cim a s cim, ale budiz. Navic editora ustavili obhajcem zmen a jeho vrele slovo vitajici zmeny pripomina mnohe z minulosti CR ...) a bude to nahrazeno temi FB (hodne zdravi I.H.), "vasevecmi" (pozdrav Petrovi Vlkovi :) ) "jejich vecmi" (lepsi naladu Pepovi R. - az uvidi plavat turban ve Vltave, at to nepovazuje za vynorujiciho se kapitana ponorky, ale naopak pozustatek po utonulem ...) pripadne blicimi listy s obnovenymi diskusemi ci virtualnim ci viralnim nevirtualne. :) Mym cilem bylo dat dohromady nejvnorenejsi a nejdelsi vetu, snad se to podarilo. :)
26. 12. 2010 | 17:52

prirodovedec napsal(a):

Zkratka uzivejme si raje blogu zde, dokud je, pokud se podivame na stav v mediich CR a stredni dobu vytrvani editora v jednom mediu podle jeho CV, odhaduji, ze ho brzy ceka nabidka, ktere nedokaze odolat (ala zidle po ruznych Simuncich, protoze kdo jiny by zvladl ty zlamalove, ci udelat superblogy u pasovskych, ci na mafre, nebo prevzit a utratit alespon toho "psa", kdyz uz ne gogolovsko golgovsky lidovky) a my verni se vydame za nim (vidte Vico - at se dari i pri histrionstvi)...

Co se tyka reforem, zatim se vse vzdy podarilo odsvejkovat hrou na jako :). A tak to bude zase. Jen je potreba zase vcas rici transformace skoncila, at se zasmejeme .... :). Pouze rezijni naklady ponekud rostou a asi porostou ... (napisu Al Calousum aby P.R. byl spokojen a pridam Madoff Bezdeky a Enron Rusnoky jako novinku).

Co se tyka toho, co se povedlo, ci nepovedlo (Beda versus Mihalco, at se dari - Vas prispevek je jiste dobrym krokem k moznemu navratu - zvazte to, nekdo to po editorovi bude muset vzit az pujde delat treba GR CTV :) ) pamatujme na genius loci Vasi kotliny.

Kdo ji ovladl, ten casem skoncil a cim dal rychleji (Rimane se jen dotkli hranic a zacal pomaly upadek, byzantskym to trvalo 500 let, Habsburkum 300, kamaradum Francouzum 20, Hitlerovi 7, Rusove hodne vydrzi takze 40, Amici to stihaji pod 20 let, EU je rychlejsi nez Ada. Takze je treba otevrit hranice a rici nechejte malickych machometanu k nam prijiti ... (s Cinany za nimi to s ohledem na pocty bude horsi, extrapolujeme-li kremlikovsko/metelkovsko/tolaszovsko/machovsky, vidim to zase na nejake pulstoleti nez se to vyresi ..., pak asi prijde vecny mir nebo mozna Indove a Brazilky ... toho druheho bych se bal, ale cesti muzi se nedaji a zeny jim jiste vcas vyskrabou nejen oci neb Brazilci jsou povoleni, ale ti doma si vyskakovat s nejakymi Brazilkami vyskakovat nebudou :), jen at si sednou k blogum aktualne a diskutuji a nezavazi devcatum ... pri komunikaci s Brazilci ... :) ).

Zaverem zdurazneme: Jakakoliv podobnost s realitou je ciste nahodna a nezamyslena a nema se stat zdrojem jakychkoliv prehnanych extrapolaci.

Hodne zdravi v roce 2011 vsem. A samozrejme hezky den nejen v laznich. :)
26. 12. 2010 | 17:53

zlodej Kalousek napsal(a):

> tata >
Mily tato, jak uz jsem psal pred chvili: svoboda slova je NEDELITELNA a NEOMEZENA. Ne nahodou Larry Flynt vyhral vsechny sve soudni spory, mj. za zverejneni fotomontaze, ve ktere velmi naturalisticky soulozi papez s jeptiskou - ale to je holt Amerika a ne zaprdene Cesko.
Vy zrejme myslite ohledne svobody slova neco ve smyslu (receno s Cimrmany) POZITVNI a KONSTRUKTIVNI satira, ze (tolik typicka pro doby komunismu) :-)?
Pokud jde o muj nick - odkazuji opet na (v Cesku jen formalne deklarovanou) svobodu slova. Myslite, ze Ing. Kalousek si zaslouzi neco jineho nez pohrdani? Posudte sam: byl poslance ceskeho "parlamentu" v dobe komunismu, pozdeji predseda KDU-CSL ktery byl ochoten spojit se ve vlade s KSCM, spojeny s tunelovanim a rozkradanim na ministerstvu financi, pozdeji TOP09 (loutkovodic pana knizete), ktery zamestnal mj. v roli ministra financi sveho kumpana z rozkradacek na min. obrany MUDr. Bartaka nebo Vladimira Mlynare, ktery byl obvinen pro zmenu z tunelovani statu jako ministr informatiky ve prospech soukrome firmy Testcom ... Mam pokracovat?
26. 12. 2010 | 17:57

tata napsal(a):

pane prirodovedec

zdravim a přeji štasne vesele a hlavně zdraví
26. 12. 2010 | 17:59

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Hořejší Váš příspěvek je zajímavý a v mnohém pravdivý. Já se liším:
>reforma stránek na Aktuálně.cz mi nijak nevadí. Každé řešení má klady a zápory.
>reformy politické považuji za chvályhodné, pokud se snaží řešit nějaké existující problémy. Někdy není bohužel výsledek lepší než výchozí situace, ale alespoň to někdo zkusil. Proto jsem třeba pana Julínka neviděl tak tragicky jako většina spoluobčanů.
>do bílého žáru mě vytáčí reformy fungujících záležitostí (např.víceletá gymnázia) či naprosto marginálních problémů, které se snaží nějaká skupina politiků provést, aby zvířila vody a vykázala činnost - a tak zamlžila skutečnost, že neřeší ty skutečné problémy - doporučuji všem se seznámit s rozvojem např.infrastruktury v Číně. EU včetně nás zaostává.
>důchodová reforma-pan Špidla nezohledňuje dostatečně realitu. Vládou navrhovaná řešení jsou logická, ale s dvěmi zásadními vadami = záruky pro lidi za fondům svěřené peníze jsou naprosto nedostatečné + podceňuje se třetí pilíř příspěvků podniků
26. 12. 2010 | 18:01

zlodej Kalousek napsal(a):

> Ivan Hochmann >
Dekuji za pozitivni a konstruktivni satiru :-) Na rozdil od tebe slovo "debil" pro oznaceni spoludiskutujich nepouzivam. Dale, pocitat do 5 se nepise na konci s "." - pro ne tak vyvinute "s teckou" :-)
Oznaceni Kalouska za zlodeje neni muj patent: http://cs-cz.facebook.com/group.php?gid=127978777228946&ref=share , http://www.hades.cz/view.php?cisloclanku=2010120201_Zlodej-financi,-ministr-Kalousek... , http://xnovinky.cz/svobodni-kalousek-jako-kdyz-zlodej-krici-chytte-zlodeje-22333/ ...
26. 12. 2010 | 18:03

Petr z Tábora napsal(a):

to zloděj Kalousek:
Pominu-li, že panu Kalouskovi nikdo nic neprokázal, tak Vám doporučuji seznámení se s causou pana Mlynáře. Jeho obvinění bylo dílem snížené inteligence příslušných osob činných v trestním řízení a soud ho 100% očistil.To nemyslím až tak pejorativně, je problém, když tito lidé musí létat takříkajíc od tématu k tématu naprosto jinému a v jiných případech to umožní naopak skutečným pachatelům vyklouznout.
26. 12. 2010 | 18:08

ZAM napsal(a):

zlodej Kalousek:
Zloději, používáte falešné ´informace´. Ing. miroslav Kalousek nebyl členem českého parlamentu v době ´komunismu´; obvinění Vladimíra Mlynáře bylo nesmyslné, jeho základem byla absolutní neznalost a nepochopení soudce předmětu obžaloby.
26. 12. 2010 | 18:09

tata napsal(a):

pane zlodej Kalousek

Bohužel jste nepochopil to hlavní,vubec mi nezajima naky flint,protože podle mě je svoboda tam kde ji neberete tomu druhemu,at je pan kalousek kdokoliv použiva vysady v demokratickem světě je zatim beztrestny,tudiž forma jeho kritiky musi byt vteto dimenzi slušnosti,to ostatní si mužete myslet ,vyte svoboda slova je ošidna věc jestli si někdo vyfotí teleobjektivem znamou herečku na balkoně a da to do novin,u mě by obdržel akorat řadnou facku aby se mu rosvitilo.OVŠEM JESTLI POVAŽUJETE ,TAKOVÉ,nechutnosti za dukaz svobody rozhodně se nemame o čem bavit,to že otom rozhodl soud ještě podle mě nepotvrzuje svobodu,bohužel chtivost senzací je bezbřeha v jednom vam dam za pravdu dav si to přeje,ovšem vtomto připadu ja nejsem členem tohoto nechutneho stada
26. 12. 2010 | 18:10

Al Jouda napsal(a):

Výborný článek! Žádná reforma státní správy není třeba - jen převzít i s chlupama německý zákon o státní službě.
Mimochodem pane Stejskal, kolik stál "facelit" těchto blogů? Nebyl to malý český předvánoční tunýlek ?
26. 12. 2010 | 18:12

Béda napsal(a):

prirodovedec,

přeji hodně zdraví, pracovních a rodinných úspěchů a pokud možno víc literárních vstupů na zdejších blozích.

PS: vaše statistické vizionářství zřejmě ovlivněné vánoční atmosférou dnes nemá chybu.
26. 12. 2010 | 18:13

zlodej Kalousek napsal(a):

Komu nic nerika jmeno Larry Flynt:
http://www.csfd.cz/film/2983-lid-versus-larry-flynt/?text=105995 - doporucuji precit cely text o filmu. nenipodstatne, ze Larry Flynt prorazil v porno-prumyslu. Podstata (pro me impozantni) spociva v jeho "boji" za svobodu slova a jeho "zapas" s establismentem ...
26. 12. 2010 | 18:14

Drzá zrzka napsal(a):

Kdo vyhrává? :o)
26. 12. 2010 | 18:14

zlodej Kalousek napsal(a):

> ZAM >
1) Ing. Kalousek byl poslancem Ceske narodni rady od roku 1988 za Ceskoslovenskou stranu lidovou (kalaborantska strana s komunisty pod plastitem Narodni fronty) - je jasne, ze to neni obdobi, ktere Ing. Kalousek zahrnuje do sveho zivotopisu
2) Kde jsem psal, ze Mlynar byl odsouzen? Psal jsem, ze "byl obvinen" ...
Chce to vice cist, lepe "googlova" z vaseho souslovi "falesne informace" mi pri predstave, ze je pouziva lzi-profesor, zvedaji zaludek ...
26. 12. 2010 | 18:18

Pepa Řepa napsal(a):

To zrzka
Dobrý, už jsou u porna.

To IH
Ten z Heršpic byl strejda. Jméno mám po něm.

To protopřírodovědec
na stavbě u Fora Romana objevil Finkelstein nápis z r.79 n.l. Amphitheatrum Calouseum.
26. 12. 2010 | 18:27

ZAM napsal(a):

Zloději,
nikde jsem nenašel údaj o údajném členství M.K. v ČNR v 1988. Prosím o odkaz.
Nikde jsem netvrdil nic o Vašem údajném psaní o odsouzení M. Kalouska.
Jaké máte problémy? Neumíte dobře číst anebo nechápete?
26. 12. 2010 | 18:27

zlodej Kalousek napsal(a):

> tata >
Mily tato, myslim, ze jsi podstatu veci nepochopil vubec!
1) to ze nekdo nebyl odsouzen jeste nezname, ze je bez uhony. Vzdyt ani Hitler nebyl nikdy odsouzen ... Vy snad nepochybujete o bezuhonosti napr. pana Cunka ... Neco jineho je byt ZATIM neodouszeny a byt moralne bez uhony!!
2) ci prava narusuje ten, kdo si da do napr. "zlodej kalousek"? Treba se tak jmenuji a kradu, ale zatim nesedim - takze jsem i moralne cisty, ze (podle tebe)!!
3) v opravdu svobodne spolecnosti si opravdu muze kdokoliv fotit kazdeho (navic ne teleobjektivem, ale mobilem - coz provedla Hanychova - nebo jina yntelektulka - v pripadu Bohdalova, zvlaste, kdyz se fotografovana producirovala v podstate na verejnosti
4) pokud bys situaci resil "fackou" zrejme by ses dopustil tresteneho cinu naopak ty, minimalne z napadeni nebo alespon vytrznosti - doufam, ze by ti soud nebo prestupkova komise naridila verejne prospesne prace, coz by v tvem pripadu bylo opravdu prospesne :-)
26. 12. 2010 | 18:28

ZAM napsal(a):

Pepa Řepa:
Zdravím. koukám, že jdete s dobou, studujete Finkelsteina.
26. 12. 2010 | 18:29

ZAM napsal(a):

Zlodeji,
jaké úhony na charakteru má pan Čunek?
26. 12. 2010 | 18:30

Marcus napsal(a):

Připravovaná reforma penzí je podle mého názoru opravdu katastrofa. V Bezděkově komisi, která ji připravovala byla většina členů spjatá přímo s penzijními fondy nebo s finančními a poradenskými firmami. Takže připravili reformu ušitou pro soukromé penzijní fondy. Měli bychom se podívat třeba do Chile a zjistit, jak vysokou penzi tam dostane člověk po 30-ti letech spoření. Podívejte se na penzijní fondy u nás - existují zhruba 10 let. Dokud jim rychle přibývali klienti, tak měli relativně dobrou výnosnost. Ovšem v posledních letech je úspěch, když vyrovnají inflaci. Ono je to totiž v podstatě letadlo. Pokusím se to vysvětlit na příkladu burzy - na začátku máte nějaký objem peněz, který se na nich "točí" a tím je daná cenová hladina akcií. Pokud bude přibývat množství "protáčených" peněz, tak ceny akcií porostou = stav, kdy penzijní fondy získávají více peněz než kolik musí vyplácet klientům) => fondy jsou úspěšné. Ovšem jakmile se situace změní a fondy budou muset vyplácet na penze více peněz, budou nuceny stáhnout peníze z trhů => pokles cen akcií => fondy už úspěšné nebudou. Tento experiment nás zřejmě bohužel čeká - poděkovat budeme moci voličům stran, které tuto reformu prosazují.
26. 12. 2010 | 18:31

DD napsal(a):

Petr z Tábora,

Kalousek si už "vydělal" miliardy. Cituji z http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-matousek.php?itemid=7537:
"Jeden významný lidovec prý kdysi náhodou zaslechnul hádku dvou nyní již bývalých předsedů, během níž jeden z nich (Kalousek) důrazně vyčinil druhému (Čunkovi) za to, že kvůli pár milionům skoro zničil stranu, kdežto on si vydělal MILIARDY a straně přitom vůbec neublížil."
26. 12. 2010 | 18:32

ZAM napsal(a):

Oprava mého příspěvku v 26.12.2010 18:27:40:
nesprávně:"Nikde jsem netvrdil nic o Vašem údajném psaní o odsouzení M. Kalouska."
správně mělo být:´Nikde jsem netvrdil nic o Vašem údajném psaní o odsouzení Vladimíra Mlynáře.´
26. 12. 2010 | 18:33

Drzá zrzka napsal(a):

Pepa Řepa

Pak je vše v nejlepším pořádku, za chvíli začnou o jídle...Hezký večer. :o)
26. 12. 2010 | 18:34

zlodej Kalousek napsal(a):

> ZAM >
1) Nemel bys verit vsemu, co si najdes na web-u (naic pochybuji, ze jsi procetl vsech cca 199 000 !! webovych clanku, ktere na tebe po zadani klicovych slov napr. google vyplivne)
2) Seznam poslancu Ceske narodni rady je dostupny v archivu Parmamentu CR - udelej si vylet
3) jsem zcela bez problemu a u teto diskuse se vytecne bavim,
zejmena tim, jak si nick "zlodej kalousek" VSICHNI automaticky prirazuji k osobe minsitra financi :-)
26. 12. 2010 | 18:35

tata napsal(a):

pane zlodej Kalousek

TADY JE PRAVĚ ten haček mira nechutnosti pro každeho je jina,jinak ten film byl zajimavy jak celkem manipuloval s glorou u pana flinta,rozhodně to nebyl svatoušek,vysledny dojem byl vyvolat dovijak za jake svobody bojoval,to je pravě problem demokracie že i vtěchto připadech stoho děla boj o svobodu
projevu.

VEMTE SI A TO SEM ateista i papež ma svoje prava jakym pravem někdo muže vydavat uražlivou fotomontaž navic nechutnou za svobodu slova a projevu.NA tomto přikladu chcete stavět svobodu slova,ne pozitivní ale,ne komunistickou ale zaklad slušnost jakym pravem mi někdo uraží,provas je svoboda slova někoho uražet,čemu tato svoboda slouží?

jsem jen obyčejny člověk u mně je svoboda,tam když nenarušuju svobodu jineho
26. 12. 2010 | 18:35

Tenco napsal(a):

Reformovat bez toho, že se setne pár hlav - to stojí za hovno.
Todle už věděli i za starého Říma.

To jen Kalousek, Nečas a Paroubek se nám snaží namluvit, že stačí přemístit pár věcí z jednoho šuplíku do druhého, propustit uklízečku a zadlužit se místo u Grünbauma u Jedličky a hned bude líp.
Nebude.
Dokud budou věci z šuplíku do šuplíku přemisťovat Kalousek, Nečas a Paroubek tak bude bordel a bude furt jenom hůř a hůř.

To nám věřte. My se vyznáme.

Isaiah Grünbaum a Josef Jedlička v.r.
/Grünbaum and Jedlička, Ltd.
Kajmanské Ostrovy/
26. 12. 2010 | 18:38

Drzá zrzka napsal(a):

tata

a podle čeho poznáte, že nenarušujete svobodu jinou? Každý má míru svobody posazenou někde jinde..
26. 12. 2010 | 18:40

zlodej Kalousek napsal(a):

> ZAM >
Pan byvaly bezpecnosti technik Cunek je jiste bez uhony: nemasturboval pred svoji sekretarkou, neukazoval ji 1/2 melounu a nechlubil se ji, ze je vydelal behem 5 minut, nenechal si vyplacet fingovane cestovne od soukrome spolecnosti na udajne ministerstvo (kde si ho nikdo nepamatuje) a rozhodne si za korupcni penize nepostavil honosny barak ve Vsetine. Dale jiste nevystehoval ze Vsetina do stavebnich bunek nase socio-kulturne handikepovane spoluobcany ... Mam pokracovat?
26. 12. 2010 | 18:41

zlodej Kalousek napsal(a):

> tata >
Jezisi!!! To je opravdu neuveritelne, jak podtstu veci nechapes - jiste jsi vyrustal v obdobu komunismu s moznosti kritiky ve forme maximalne konstruktivne-pozitivni satyry.
Kde jsem psal, ze slusnost a svoboda slova je to same? Tenhle primetr je prece hloupost. A s tim, ze jsi nebo nejsi verici to nema s podstatou veci nic spolecneho. Navic v dobe, kdy jsou vyslovene hromadne odhalovany skandaly se zneuzivanim deti a chlapecku katolickymi knezimi a kdy napr. Papez zakazuje pouivat kondomy (a napomaha tak sireni AIDS) je slovy pana lzi-profesora usmevne!!
26. 12. 2010 | 18:47

tata napsal(a):

pane zlodej Kalousek

MATE PODIVNE argumenty,ano souhlasim a obzvlašt u nas se stava že zloděj unikne spravedlnosti,je rozdil ho nazvat zlodějem v určite kauze kde ho třeba soud osvobodí ale většina vidí že to moc košer není a rozdil to řikat automaticky,dobře že se bavite,no necham na vas jestli podstatu chapu,jak je vidět vy docela dobře chapete podstatu neslušnosti,ne že by mi to nak vyvedlo ale nevym že bysme si potikali,ale mate pravdu než bych vam narušil svobodu klidně mi tikejte .

jinak na další pokračovaní nemam zajem takže už nereaguji,děkuji.
26. 12. 2010 | 18:51

ZAM napsal(a):

Zloději,
jste falešný informátor. Ing. Miroslav Kalousek nebyl členem ČNR před v 1988
http://www.psp.cz/eknih/1986cnr/rejstrik/jmenny/sez_rek.htm
Všechna Vaše tvrzení o J. Čunkovi jsou lži.
Jste velice nedůvěryhodný diskutér.
26. 12. 2010 | 18:53

ZAM napsal(a):

tata a ostatní:
Osoba píšíci pod nickem ´zlodej Kalousek´ šíří zde lži a proto je velice nedůvěryhodný partner pro seriózní diskuzi.
26. 12. 2010 | 18:55

hoven napsal(a):

béda,
nedokážu ted posoudit jednotlive země, protože neznam přesný čísla. asi všichni víme, jak je na tom řecko, madarsko, irsko, portugalsko, mluví se taky o španelsku, itálii , belgii a francii. problemy s dluhama a jejich splácením mají všechny země, protože vedlejší produkt soupeření politických stran je populismus a kupování si voličů na dluh. bohužel. já to vidím strašně skepticky, dokud opravdu nehoří koudel u zadku, tak ta společnost neni schopná se rozhoupat, dokonce i když už hoří, tak ty lidi to nechápou, vidíme to na těch odborářských demostracích všude v evropě. nevím , jak z toho ven, zřejmě jsme opravdu odsouzení padnout tou hubou na zem, pořádně si jí natlouct. problém s dluhama se začíná dotýkat i USA, a to je opravdu važne nebezpečí. na tu vaší otázku jakou ma perspektivu EU bez eurozony vedle zemí jako je čína nebo indie, odpovím velice nejistou, ale s eurozonou nemá perspektivu žádnou. nechapete realitu, jinak byste takove otázky vubec nemohl klást. eurozona se nedá zachránit. myslím, že se plete i klaus, když říká, že se eurozona za cenu ohromných nákladů a zastavení ekonomického rustu zachránit dá, já tvrdím, že nedá. ekonomicky to možné je, ale není to možné politicky a sociálně.
ps. když necháme stranou ty náhrady, tak by slaveček sobotka měl vysvětlit tu korupci u gripenů a pandurů. v te době seděl ve vládě.
26. 12. 2010 | 19:02

arnazach napsal(a):

prirodovedec:

Je to slabota, ta Vaše dlouhá vnořená věta. Srovnejte:

"Posledních několik let života uplynulo mi v neustálém ruchu, vědeckým pracím nevelmi příznivém: tu rozličnými národními a společenskými interesy zaměstnán, - tu zas na cestách, hledaje ono vzdělání, jež Rousseau nazývá vychováním skrze věci a ne skrze knihy, a to již na mnoze v zemích a dobách, kde proudění politické valně se zmáhalo, - v posledním čase konečně při práci mezi věrnými plavci, kteříž loď našeho národu již od dávna plachet a stěžňů zbavenou z velikého vlnobití národně-politického naší doby, jenž jí ponořením hrozilo, šťastně a se ctí vyveslovati se snažili, nemohl jsem literatuře národní žádnou jen poněkud patrnější službu prokázati, jakkoli vroucně jsem si to i žádal."

Citováno z: L. Rieger (1850), O statcích a pracích nehmotných a jejich významu i postavení v národním hospodářství. Knihkupectví F. Řivnáče: Praha. s. 5-6.

Nejsem stroj 2x
26. 12. 2010 | 19:04

Daňový poplatník napsal(a):

M.j pro Zdenek Mihalco:
Jó, to už říkal renegát Kautský, cíl je ničím, pohyb je vším.
Akorát, že někdo nechápe jemný rozdíl mezi reformou a destabilizací.
Pokud budou takové záplavy úředníků v Bruselu a Praze na ministerstvech, a za každou partičkou musejí být výstupy s kšefty pro velkokapitál, ničeho jiného se dočkat nemůžeme.
A možná, že je dobře, že jsme v ČR tak uvědomělí euroovčané, že si dáme s.át na hlavu, aspoň se to střílení do demonstrantů odehraje někde jinde, a dřívestřední třídě pak milostivě o pár oček povolí řetízek.
Tím nemán na mysli flexibilní a uvědomělé eurosvazáky, kteří v záplavě možností a svobody neuvažují o dobrovolné ztrátě světlých zítřků, tedy o 2-3 dětech.
26. 12. 2010 | 19:04

zlodej Kalousek napsal(a):

> tata >
1) O.K. dochazi argumenty - chytas se formalni (ne)tykani. Takze asi takhle: k internetove e-tiketa, resp. net-tykete patri si tykat. Kdo to nechce akceptovat, at si dela co chce a je mi to jedno.
2) jak rikal Cimrmany stvoreny inspektor: "Trachta - klidne mu tykej - je to prinejmensim sporosty podezrely!" -)
3) moji svobodu jsi nenarusil - postupoval jsi podle sveho (u nas formalniho_ prava svobody slova
4) pro toho komu dochazeji argumenty, nebo byl v diskusi porazen je typicke, ze odmita dale diskutovat
26. 12. 2010 | 19:04

tata napsal(a):

paní Drzá zrzka

ANO VTOM JE problem ,ale tak trochu nechapu že to je protiargument?

SOU DANA URČITA PRAVIDLA slušnosti kterimi se řidime,je to takovy nepsany zakon kodex,ktery se samozřejmě těžko prosazuje,napřk.snad budete souhlasit vykame si,zvlaště když je věkovy rozdil,jestli se mi někdo rozhodne tikat těžko docilim něčeho jineho,mluva je projev nebo ne?TAKŽE KDYŽ ŽADAM VYKANÍ OMEZUJU JEHO SVOBODU PROJEVU A NAZORU vždyt on tuto slušnost tento kodex neuznava,

MOC SE MI LIBÍ že piše že svoboda není svazana slušností,nikoliv slušnost je zaklad princip na kterem se vše vyvyji a odvijí,upadek moralky,slušnosti ma za nasledek vždy upadek společnosti,mužetemi ozřejmit jak jste to myslela jako protiargument.
26. 12. 2010 | 19:05

Sims. napsal(a):

Pane profesore, tak to byl od Vás docela hezký blog na závěr roku - tzv. předreformního, jak je nám již půl roku předkládáno.
26. 12. 2010 | 19:10

zlodej Kalousek napsal(a):

> ZAM >
Oznacit nekoho za lhare je take zpusob ärgumentace" a jeste na to pro jistotu oznamit ostatnim :- Ale nevadi mi to, vlastne mi je to jedno. Jak jsem psal vyse, je to tve svobodne pravo na svobodu slova.
K veci - spocitej si, kolik lidi je zapoctenych v one CNR - myslis, ze nekteri nemohli za seznamu zmizet? Asi tak jako byl skartovan StB (a kopie odvezena v rove 1990 do KGB) spis, vedeny najisteho byvaleho bankovniho urednika, pod krycim jmenem Kluk, pozdeji spise znam pod prezdivkou Kikina ...
dale je mi lito, pokud jsem se dokl tveho krestanskeho oblibence Cunka, ale myslim, ze on naroky na krestanskeho politika rozhodne nesplnuje :-)
26. 12. 2010 | 19:10

zlodej Kalousek napsal(a):

Jak jsem psal vyse - kdyz dochazi k prohre v diskusi, zacneme se ohanet "tykanim" a jeste lepe "vekem", ackoliv zde nikdo nepsal, kolik je komu let. Ale v pripade nekterych diskutujich verim, ze nejsou tak stari, ze by meli temer rakousko-uherske vzdelani (a tim nabiflovany pravopis). Ja jsem produktem mnohem starsi verze (pseudo)skolstvi takze klidne pisu s pravopisnymi chybami - na podstate veci a argumentaci to nema vliv!!
26. 12. 2010 | 19:18

zlodej Kalousek napsal(a):

Jdu udelat velkou potrebu a "brat koupel" (jak rikal Oldrich Novy), takze se tady mejte jak chcete...
26. 12. 2010 | 19:20

Krupa Vaclav napsal(a):

Pane Hochmanne ! 28.listopadu na čt 2 mezi pořady StarDance a Talentomanií byl dokument o agresi. Mimo jiné o skupině vědců, kteří dlouhodobě sledovali tlupu paviánů. Někteří samci byli velmi agresivní. Tlupa pak objevila někde otrávenou potravu a tito samci k ní nikoho jiného nepustili a potravu stačili sežrat sami. Všichni chcípli. Co však vědce udivilo, že ve zbytku tlupy od té doby zavládl pokoj, skončily hašteřice a všechny opice se k sobě chovali přátelsky.... Pane Hochmane, nebudu se vymlouvat na Vánoční svátky abych se později choval jako Vy resp. jako ten pavián. Nezapomenu na Váš stříbrný podnos i na jiné vstupy kde nevyvracíte názory, ale snažíte se dehostovat oponenta. Jděte do řiti !
26. 12. 2010 | 19:21

Vico napsal(a):

Přírodovědec : Zdravím a díky za téměř post-sváteční rozčeření zdejšího diskuzního rybníku.

Řekl bych, že momentálně všechna živá diskuzní vlákna jsou doslova "zahovnována". My co trpíme cyklickými maniodepresemi a jsme zejména v pozdním podvečeru posledního svátku před pracovním dnem doslova ohroženým druhem, jsme po dávce dvou až tří mega-hoven doslova na odpis :-)

No ale vizí, že mi odejde "můj" Stejskal kamsi do HN/to první a poslední písmeno mi znovu vrací obavy z hovenalizace zdejší internetové diskuze/, aby vystřídal Šimůnka s televizně napomádovanými vlasy, jste mi Přírodovědče taky na náladě nepřidal.

To nám ten rok "pěkně" končí a ten novej "pěkně" začíná.

Ještě, že nám Bůh alespoň ten reformní étos při životě nechal.

Jen aby nám střevním meteorismem trpící Nečas ten reformní étos ještě před Silvestrem předčasně nevypustil tam, kde i prezident Václav Klaus musí chodit pěšky.
26. 12. 2010 | 19:21

tata napsal(a):

pani Drzá zrzka

NO zde mate dukaz jak si kdo rozdilně představuje svobodu,a ještě to převratí že dochazí argumenty,usměvne pišu si zde 3 roky a ještě sem nezjistil že by na internetu bylo bežne si tykat,navic sem napsal že at si klidně tika at nenarušim jeho svobodu.

A TED SE VRATME,k vašemu argumentu,každy si představuje ,svobodu jinak to ano,myslym ale že stohoto přikladu je zřejmé jak by ta představa,to chapaní měla myt určite hranice.Nebo myslite že ne?
26. 12. 2010 | 19:24

vaclavhorejsi napsal(a):

zlodej Kalousek:

"u teto diskuse se vytecne bavim,
zejmena tim, jak si nick "zlodej kalousek" VSICHNI automaticky prirazuji k osobe minsitra financi"

Ale kdepak, to by me v zivote ani nenapadlo, ale Kalousek se jmenoval muj tchan a jmenuje se tak muj svagr a rada pribuznych me manzelky, takze chapejte, ze se me to dotyka ;-)

..
26. 12. 2010 | 19:26

zlodej Kalousek napsal(a):

> Vico >
Myslim, ze ani "TAM" pan profesor Klaus nechodi sam - myslim, ze mu stribrnou misu nosi pan Jakl az do pracovny a pan profesor ani pri TOM nezahali a alespon si pri tlaceni opakuje anglicka slovicka.
Sorry ze jsem se vratil, ale nemohl jsem nereagovat.
A ted jdu opravdu udelat to, co zrejme dela i pan Prof. Doc. Ing. V.K., CSc., Dr.h.c. (43x) - i kdyz, kdo vi? :-)
26. 12. 2010 | 19:28

Drzá zrzka napsal(a):

tata

Na internetových diskuzích bývá obvyklé tykání. Pokud vyžadujete vykání, neomezujete svobodu jeho slova, jen působíte nezvykle. Svoboda slova opravdu není svázána slušností, ale autocenzurou každého z nás. Za to, co z klávesnice vypustím, nesu odpovědnost, i když zde je to trochu zkresleno částečnou anonymitou. Třeba jste žena, která si říká tata. :o)
26. 12. 2010 | 19:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

prosim Vas, dementujte nasledujici (Vico):

"odejde "můj" Stejskal kamsi do HN"

Prosim Vas, ujistete nas, ze tady zustanete...

Myslim to uplne vazne...

..
26. 12. 2010 | 19:29

zlodej Kalousek napsal(a):

> vaclavhorejs >Opet slovy Cimrmana: "Diky naceliku, ze jste se me zastal." Jestli to tak muzu chapat. Kazdy se nejak jmenujeme, ze ;-)
26. 12. 2010 | 19:30

Dalimír napsal(a):

No pane Zame já bych zase těm dvom lidovcům Kalousek Čunek až tak moc jako Vy nevěřil ,čistí rozhodně nejsou ! Ale výhodu lidovci stejně mají ,umí se ze všeho vykroutit a v kostele vyzpovídat a mají pak čisté svědomí ! Dal.
26. 12. 2010 | 19:37

hoven napsal(a):

že se pletu do vaši diskuze, panové, já si myslim, že třeba gross taky neni zloděj, ale že si to všechno vydělal na dráze.
26. 12. 2010 | 19:52

prirodovedec napsal(a):

Vico, V.H.: Myslim, ze editor nemusi dementovat.

Vse byl pouze muj statisticky odhad.

- Editor to zde dela roky vyborne. Prakticky vetsina z nas by mu napsala kladny dopis typu "to whom ...", u pracovnika v mediich spise vyjimecne. I k manamagorskym pohunkum jsou obcas treba ti, kteri to jako editor odpracuji, zduvodni aj. ... cili mezi ostatnimi novinari pod soucasnym tlakem na media je spise bila vrana a vzacne zbozi, je proto pro mne jen otazkou casu, kdy ho nekdo oslovi (samozrejme nabidky z blicich listu a vaseveci zrejme nedostane a stejne by odmitl) a dedukuji, ze po tom case s nami a "prostoru" a "podpore", ktere se mu "jiste" shora dostava, je jen otazkou casu a posouzeni u domaciho krbu, kdy to prijme (nesmi to byt zkratka kellnerovska vize ...) a dobre udela. Jsem presvedcen, ze mnozi chodi na aktualne podobne jako my, precist si nektere blogy a sem tam zavadi o produkci rudych Domu a reklamu a po odchodu editora proste budou chodit jinam. Nicmene se mi nezda, ze by tato myslenka byla uznana temi nahore v aktualne a editor mel vetsi prostor nez udrzbu diskusi s tolerovanymi vstupy a samozrejme ukol chvaly noveho faceliftu :).

- S ohledem na jeho celkem pravidelne presuny i zde se jeho cas naplnuje a on se pohybuje v prostredi, kdy je pomerne casto potrebna zmena ...

- Zmeny, ktere zde probehly nevypadaji jako jim navrhovane, protoze snad nevyhodil ty davne poznamky, co by diskutujici radi, ale moc jich zrejme uplatnit nemohl, ale samozrejme jsou jim hajene (je loajalni ke stavu, k zamestnavateli a "svemu" shluku blogu).

Znovu upozornuji, je to dedukce, ale predpokladat, ze blogy aktualne preziji svoji jepici zivotnosti delku cyklu mezi dvema verzemi Windows :) je podle mne sice pro nas vsechny pochopitelne, ale nepravdepodobne.

S ohledem na zmeny, pritomnost nekterych nicku a samozrejme stareho znameho editora je pro mne asi jiz jednou z mala motivaci k navstevam.

Vyzkum ted spise ridi jini, a trosku jinym smerem i kdyz se mnohe vyuzilo a probiha "na nas" nez "nami", takze az to zde skonci zustane "jen ta knajpa na rohu" (v mem pripade jedne ctenarsky obchudek ponekud dale :) ). Ja odpocivam, knizka motivaci z blogu do vyuky by se mela konecne sepsat, prikladu je dost, ale asi by se diskutjici spise nemeli poznat :) ...

Proto rikam, vazme si toho co mame a ukladejme to, radi budeme casem listovat "zazloutlymi diskusemi", kde pusobeni patiny na DVD nosice :) bude vymazavat nejen pismenka, ale i cele soubory ... :)

Hezke svatky ... :)
26. 12. 2010 | 19:55

Pepa Řepa napsal(a):

To zrzka
já jsem hermafrodit a klidně můžete tykat.

Koukám, že v osobě "zlodeje Kalouska" dostalo tvrdé jádro remcalů (kozina,béda,lesní hlodavec, hovorka, registrovanej etc, etc...) cennou posilu.

Profesionální internetový diskutér, všemi mastmi mazaný a všemi servery vyhnaný exulant. Vždycky jsem se divil, proč byl v hospodách nápis "Kibic, drž klapajznu....".

Jmenovec, co sloužil u Katze by řekl, že to je kvůlivá tomuhle pánovi.
Bude tady veselo, Stejskal si užije. Škoda že mám v lednu internetový ramadán.
26. 12. 2010 | 19:58

zlodej Kalousek napsal(a):

> Pepa Řepa >
Tak jsem VYKONAL vse potrebne a jsem zpet. ...
Na fakulte, kde jsem studoval nam tvrdili, ze zalezi na tom, co kdo rika, nikoliv kdo to rika. Takze vyjmenovani "stouralu"v diskusi je irelevantni. Asi mame kazdy jinak kvalitni vzdelani, ale myslim, ze neni nepodstatne upozornit na podezreni na zlodejny apod.

> hoven >
Jiste, Standa je krystalove cisty, ale v porovnani s nim je radove 10^1 milionu "pujcenych stryckem" na byt pomerne malo ve srovnani s ryznymi temi pany Íčky, Tlustymi, Rebicky, Kalousky a noveji odhalenymi Bartaky, ... Nicmene zlodejna je zlodejna (pokud je tedy do 5 000,- korun ceskych -> tehdy je to jen prestupek, maximalne se zanedbatelnou pokutou od mestskeho uradu)
26. 12. 2010 | 20:10

ZAM napsal(a):

zlodej Kalousek:
Označuji za lháře zásadně ty, kteří lžou. Nenutil jsem Vás tvrdit, že Ing. Miroslav Kalousek byl členem ČNR za komunistů, nenutil jsem Vás kydat ten hnůj na J. Čunka.
Sám ze své vlastní vůle jste lhal, proto jste u mne - a věřím, že nejen u mne - lhář.
26. 12. 2010 | 20:11

Pepa Řepa napsal(a):

zlodej Kalousek napsal(a):
Jdu udelat velkou potrebu a "brat koupel" (jak rikal Oldrich Novy), takze se tady mejte jak chcete...
26.12.2010 19:20:05

A za osm minut byl exulant zpátky a psal dál.

Žasnu, co jeden za osm minut nestihne.
Rychlejší než Speedy Gonzales.
26. 12. 2010 | 20:13

hoven napsal(a):

zlodej kalousek,
no, nevim o tom, že by langer byl kdy pro něco vyšetřován. korupci kolem gripenů, která se týká čssd, vyšetřuje několik evropských států a myslím, že co do počtu miliard, socany už nikdo nedožene. tím nechci říct, že by se ostatní strany taky nesnažily.
26. 12. 2010 | 20:14

tata napsal(a):

pani Drzá zrzka

NEVIM NEBUDU SE,přit kromě zdejšich blogu se nikde nezučastnuji pravě kvuli te slušnosti,nevšim sem si že by zde bylo obvykle tikaní spiše naopak,nesouhlasim že svoboda slova není vazana slušností,,,,nebo lepe měla by byt,ovšem dukazem je že většina tu svobodu vyklada po svem,dukaz je i tento nick o kterem polemizujem.

JE MI LITO že zjednodušení kterem sem použil třeba na vykaní jste zcela nepochopila.ANO VYKLAD SVOBODU JE VELICE OŠEMETNY,co jeden považuje za hranicí druhy považuje za normalní

ALE TADY PŘECE NASTUPUJE,co tato společnost určila v pruběhu existence civilizace za určity kodex chovaní,ovšem těžko se vyžaduje vtom vam dam za pravdu,mě osobně připada hodně divné jestli souhlasite že třeba někdo vyfotí moji maminku a zvěřejni to jen že ten člověk je politik nebo herec nebo jinak vyznamna osoba,jestli toto považujete za svobodu,ovšem připouštím že jestli konkretni kněz třeba sprzní ditě a není potrestan,a určity časopis zveřejní jeho karikaturu upozornujicí na tento čin je to asi v ramci rosahu te svobody.

TADY je ale pravě ta mira te slušnosti,vždy by to mělo byt na konkretní čin.TATO HRANICE bude velmi problematicka,protože sem už ledacos zažil,procestoval i mimo naší zemi a nejen jako turista,me zkušenosti,pozorovaní,časte měnění kolektivu nebot sem skorem 30let jezdil po montažich stoho vic jak polovinu mimo republiku my vždy ukazaly tu provazanost slušnost a mira projevu te co považuje za svobodu neurvalec .

TROCHU TO ODLECHČÍM jeden muj kolega měl krasnou větu,rad poplacaval lidi po pozadí,když sem ho upozornil že přes tu ruku dostane řekl krasnou větu,,vždyt je demokracie,, bylo to rok po sametaku.

SAMOZŘEJMĚ NAMITNETE že to se svobodou projevu nema co dělat,ja pravě myslym že ano,proč v každem nedemokratickem zřizení svoboda projevu je potlačovana,demokracie v současne podobě je bezbřeha tudíž podle mě tam toleruje věci co by povoleny byt neměly
26. 12. 2010 | 20:18

ZAM napsal(a):

Pepa Řepa:
Proč by to zloděj nestihl? Já se*u rychleji. On zase rychleji žvaní. ☺
26. 12. 2010 | 20:19

kozoroh napsal(a):

PŘ.
Jestli to oním zlodějem nebylo myšleno tak, že se šel vy...t do cizí vany, kteroužto posléze zcizil (bral koupel). To by se stihnout dalo a dokonce by to odpovídalo levému naturelu (nedaruje třídnímu nepřítel ani hovno!)
26. 12. 2010 | 20:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Mnozí moji oponenti pane Krupa se zde dehonestují sami.

To co jste napsal ve svém vstupu,mě způsobilo málem žaludeční nevolvost.
Takovou dekadenci v myšlení ,- aby jeden opravdu pohledal.

Ale je to samozřejmě Vaše právo vyslovit svůj názor.A já Vám jej neberu.Proto také neberte vy mě můj názor o tom co jste NAPSAL.

Vaše osoba mě naprosto nezajímá a také s Vámi nejsem ochotem nikdy dikutovat.Musel bych být padlý na hlavu.

Ivan.
26. 12. 2010 | 20:30

tata napsal(a):

pani Drzá zrzka

myslym že nemate pravdu napsal sem vam zduvodnění ale nevzalo mi to a vymazalo znova to psat nebudu,skratim to teda podle mě je slušnost svazana s projevem a demokracií,tyto se od sebe nedaj odělit,jestli slušnost odělite od života vždy to ma nedozirně nasledky,

ještě dodatek k tikaní že je to neobvykle opak je pravdou na 90 procent zde si tikaní odsouhlasili nebo si vykají jen malo lidí to nerespektuje,ale to jen na vysvětlenou,že semi to hodilo na dokreslení,a celkem nelogicke zduvodnění toho pana a konečně vaše,skuste udělat pruzkum dame sazku,pošlu Vam LAHEV SEKTU,PROTI VAŠEMU NAPSANÍ ŽE JSTE SE MYLILA,že je zde obvykle tikat přičemž co vam napiší že se tak domluvili je bod pro mě berete?
26. 12. 2010 | 20:31

tata napsal(a):

pani Drzá zrzka

sem jelen tak ono to tady je to sem jelen ten capcht vyvadí věci
26. 12. 2010 | 20:34

Jeff napsal(a):

Dvě věci: tvář blogů zde - o třídu níž a je to tak evidentní - i z ohlasů, že důvodem je fakt asi ten, který uvádí p.Hořejší. A pak důchodová reforma. Kalousek už prohlásil, že si jí prostě prohlasují. VV jsou zoufalostí a ostudou tohoto režimu. Ano - režimu. Vláda pro to nemá ani zdaleka veřejnou podporu. Navrhovatelé jsou už téměř do jednoho zaměstnanci bank a fondů. Už i Zeman prohlásil něco u připravovaném tunelu. Co k tomu víc říct...
26. 12. 2010 | 20:37

zlodej Kalousek napsal(a):

> Pepa Řepa >
Ach jooo - je neuveritelne, co nevymyslite, abyste dehonestoval diskutujici - napr. pokud jde o rychlost provedeni hygieny.
Takze pro uplnost:
1) Vyprazdnuji se pomerne rychle - zazivani je O.K., i kdyz se mi nad tebou zveda zaludek
2) Koupel jsem mel rychlou - hygienu odbyvam - podle manzelky a deti jsem pry prase - napr. slipy obracim naruby (nikoliv tedy vymnenuji) az pokud mam z jedne strany hnedy flek :-)
26. 12. 2010 | 20:38

Pepa Řepa napsal(a):

zlodej Kalousek
jaká dehonestace?

Já věděl, že se vyprazdňujete rychle, to bylo poznat už když jste se objevil.
Tiše závidím. Jsem pomalej.
26. 12. 2010 | 20:44

Pedofil Paroubek napsal(a):

Zdravim Zloděje Kalouska:-))
26. 12. 2010 | 20:45

zlodej Kalousek napsal(a):

> Pepa Řepa >
Jo jo, nekdy se ale vyplati poradne "tlacit" :-)
26. 12. 2010 | 20:46

zlodej Kalousek napsal(a):

> Pedofil Paroubek >
Zdravim - doufam, ze vyzvas podobny fekalni "humor" jako ja :-)
26. 12. 2010 | 20:47

Platan napsal(a):

tata napsal(a):
pani Drzá zrzka
...pošlu Vam LAHEV SEKTU,PROTI VAŠEMU NAPSANÍ ŽE JSTE SE MYLILA,že je zde obvykle tikat přičemž co vam napiší že se tak domluvili je bod pro mě berete?

Teda, pani Drzá zrzko, tohle nebrat, to byste nebyla "drzá", ale hloupá!!! :-)))

Pan Platan

P.s. Nechcete si se mnou potikat? :-)
26. 12. 2010 | 20:55

vasja napsal(a):

zlodej Kalousek napsal(a):
> Pedofil Paroubek >
Zdravim - doufam, ze vyzvas podobny fekalni "humor" jako ja :-)
-------------------------------------------
Ani ne. Jen sem si to chtěl vyzkoušet.
A nic moc.
26. 12. 2010 | 20:58

Platan napsal(a):

Kalousku, na Blesku je živá diskuse pod článkem:

Uhlíř se rozvedl: Manželka dostane ho**o!

Nechtěl by ses tam odebrat i se vým vyprazdňováním. To je jen přátelský návrh - myslím, že by ti tam bylo lépe. :-)
26. 12. 2010 | 21:12

Jeff napsal(a):

Je mi líto zanícenosti posledních příspěvků, které jsou fakt k věci..Zejména Pedofil o tom určitě přemejšlel hodně dlouho. A ještě k důchodům: sanovat výpadek sociálního pojištění plánovaného pro přiblížení naší "konkurenceschopnosti" Číně zvýšením DPH na potraviny je taková kravina a drzost, kterou si nedovolil ani bolševik. Podle mě je otázka č.1 síla motivace modré party provádět toto dobro přes otevřený odpor a negativní zkušenosti.
26. 12. 2010 | 21:13

hoven napsal(a):

jeff,
neni možné být proti snižování platů státních zaměstnanců a zaroven proti zvyšování daní. musite si vybrat. já si vybral to snižování platů.
26. 12. 2010 | 21:26

tata napsal(a):

pane Platan

tak vemete sasku vy ale nejdřiv musite prohlasit že to tikaní je normalní ale jak vidim vykate takže asi sazka není pro vas
26. 12. 2010 | 21:28

Platan napsal(a):

Jeff:
Síla motivace "modré party" provádět tato a mnohá další podobná "dobra" je jistě veliká. Otázkou č.2 tedy bude, zda-li budou mít "nemodří" dost silnou motivaci jim v těch lumpárnách zabránit.
26. 12. 2010 | 21:28

gaia napsal(a):

reformy se dělají proto, aby se plebs udržoval v nejistotě. Pak nemá už energii na to, aby se třeba bouřil nebo rebeloval.
Zbyde mu jen energie na udržení nejobecnějších životních funkcí.

A výsledek?

Michael Jackson se též chtěl podobat Dianě Ross, tak chodil na plastiky a upravoval a upravoval až mu uhnil nos a musel chodit v roušce. Nakonec ze stresu v 50 umřel.
26. 12. 2010 | 21:31

hoven napsal(a):

platan
a kdo zabrání v provádění lumpáren oranžové a rudé partě????
26. 12. 2010 | 21:32

hoven napsal(a):

gaia,
reformy se provádějí proto, aby měl plebs co jíst a nebouřil se.
26. 12. 2010 | 21:34

Platan napsal(a):

tata napsal(a):

Prohlašuji na svou čest, že tikání je naplosto nolmálný (a např. u hodinek dokonce žádoucí).
26. 12. 2010 | 21:37

Jeff napsal(a):

To hoven: řešil bych nejdřív všechny drobily zapletené do penzijní reformy - a že jich tam musí být. To Platan - vidím to spíš pozitivně, první rána budou první průzkumy preferencí v lednu.
26. 12. 2010 | 21:40

gaia napsal(a):

hoven

hahaha

myslím, že si můžu stát za tím příměrem s M. Jacksonem
26. 12. 2010 | 21:42

tata napsal(a):

pane PLATAN

ano normalni je když se dohodnete ale na vas nestačim vy sradisto.

napsala je špatně vy filuto
26. 12. 2010 | 21:42

Platan napsal(a):

hoven:

Bohužel musím souhlasit, že např. na pražské zadnici (sorry, freudovský překlep :-), tedy že si na Magistrátu nemá pták s růží v lumpárnách co vyčítat.
26. 12. 2010 | 21:43

jezevec napsal(a):

Líbivě napsané s jednou vadou. Reformy vždy vyvolávají tzv. odborníci typu p. Hořejšího. Tito vzdělanci neustále remcají, protože mají k tomu vždy po ruce odborné podklady a tak nepřímo nutí politiky k reformám. Každá reforma se vždy někoho dotkne, ale naši remcalové v pozadí říkají my nic to ti pitomci politici.Obdobné je to z důchodovou reformou.Všichni rozumní vědí , že se musí udělat. A chudí na duchu a vychcánkové - levičáci jako Špidla tvrdí, že by měla být bezbolestná. Ale takovou reformu ještě nikdo nevymyslel. Bože, jak hluboko jste klesl p. Hořejší !
26. 12. 2010 | 21:47

tata napsal(a):

važení

ted skončila pohadka,dalo by se řict nadčasova,krasna věta na konec,nikdo by si neměl myslet že zlo nebude potrestano.

NEVIM NEVIM NO MYSLETurčitě ne jestli ale tato věta muže byt naplněna hold je to jen pohadka
26. 12. 2010 | 21:52

Platan napsal(a):

jezevče,
ty snad mluvíš ze (zimního)spánku... :-)
26. 12. 2010 | 21:53

hoven napsal(a):

jeff,
do jaké penzijní reformy??
26. 12. 2010 | 22:17

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, co jiného taky na neustále furtopakování tu říct...

NIHIL NOVI

Někdy mám pocit
Že už jsem tu několikrát
Byl
Potkávám spoustu známých
Usmívají se
A já
Protože to tady trochu
Znám
Chci poradit
- Bacha na bráchu
Drahý Ábele
- Do vany radši ne
Milý Marate
- A ten Dallas pane Kennedy
No nevím nevím
A lidi nic
Mávají ledabyle rukama
Usmívají se
Jako by se jich to ani netýkalo
Jako kdyby byli šťastni
Nebo co
A pořád samý spěch
Holky
Sem tam nějaký ten
Chlast
Případně
Volby

Někdy mám pocit
Že už jsem tu
Několikrát
Byl…

Veselé krizování bude líp..
Obrázek jako obvykle nehodný...
http://www.xoxma.lv/uploads/posts/2009-12/1259827508_photopodborka_008_002.jpg
26. 12. 2010 | 22:25

student napsal(a):

Kdo něco umí, ten to dělá (a zlepšuje).
Kdo neumí nic, ten reformuje.
26. 12. 2010 | 22:29

hoven napsal(a):

student,
to je jako od honzy wericha
26. 12. 2010 | 22:32

liberál napsal(a):

Pane Hořejší:

Tou poslední větou jste to zazdil. Pan Špidla je absolutně neschopný, což ukazuje jeho časté střídaní míst (nejdřív předseda,pak trafika v europarlamentu a dnes poradce šéfa senátu což je další trafika). Jeho posledí člínky jsem bohužel četl. Jeho typycký alibismus "zdroje tu jsou" působí směšně už i v jeho vlastní straně. On za tu dobu co byl předsedou vlády nic neudělal.
Vaše tvrzení že lepší je nic nedělat než se pokoušet alespoň o nějaké reformy je zcestný. To by jsme dopadli hodně šparně,kdyby jsme se řídili podle vašich rad. Mnohem lepší je dělat alespoň nějaké reformy než nedělat vůbec nic.

PS: Vzhedem k tomu že počet důchodců roste budeme muset udělat alespoň nějakou reformu nebo už stát nebude mít na důchody ani na jiné sociální dávky
26. 12. 2010 | 22:32

jezevec napsal(a):

Platane co se děje ?
26. 12. 2010 | 23:01

Dalibor Štys napsal(a):

To radek ad severseké důchodové reformy

Já žil ve Švédsku v době, kdy Astrid Lindgenová měla platit 105% daň z příjmů a vedla kampań pod heslem "aby se ve Švédsku vyplatilo pracovat". Za tři roky jsem zažil tři různé systémy důchodového zabezpečení.

Možná, že se nakonec ukáže, že jáderem severského úspěchu je, že daňové přiznání je veřejná listina a každý do ní může nahlédnout. Existuje termín typická švédská závist.
26. 12. 2010 | 23:02

Kutil.bloguje.cz napsal(a):

Též se přimlouvám za reformu těchto stránek. Ale jen pokud ji bude dělat někdo, komu záleží na uživatelích těchto stránek. A ostatně taktéž i reformy ve státě našem vezdejším - ať je dělají ti, kterým záleží na lidech, nikoliv na plných měšcích... Ale to je přání nesplnitelné.
26. 12. 2010 | 23:18

hoven napsal(a):

liberál,
kdybych neznal profesorovo politické nazory, myslel bych si, že to s tím špidlou je ironie. slyšel někdy někdo říct špidlu nějakou delší souvislou větu, která by dávala smysl????? já tomu nevěřim. ale kdyby existovala nějaká nobelova cena pro vyžírky, dostal by jí špidla. s poloautismem a totální neznalostí ničeho vymest tolik míst od ředitele uřadu práce přes premiera až po brusel. neuvěřitelný. v ostatních případech lidi se špidlovo osobnostním a psychologickým profilem končí jako bezdomovci. v sociální demokracii se to asi tak nebere.
26. 12. 2010 | 23:41

Břetislav Marek napsal(a):

Pan Hořejší je zase o vánocích mírně DEPRIVOVÁN různými reformami a VĚDECKY obhajuje svá tajemství PLÁCAT o reformách a dál manipulovat Vás občany ??
Zase bude jen naznačovat, přirovnávat,polemizovat a obecně nekonkrétně PLKAT - s tím, že to co Vám občané napíše dnes s velkou POMPOU důmyslně,vědecky a s omluvou, že to tak NEMYSLEL jak to napsal ODVOLÁ ????

On toho tolik NAPÍŠE, že kdyby jen 10% bylo ve prospěch Vás občanů tak máme ráj na zemi ??

Jen pana H sledujte, komu a jak dobře radí a komu to PROSPÍVÁ ??
Jen jemu a jeho současným MOCNÝM ???
OBČANÉ nenechejme se manipulovat novináři, média a tito polistopadový ELIŤÁCI z Vás sedřou kůži a ještě Vám budou tvrdit, že te to tak POTŘEBNÉ,REFORMNÍ a OBČANSKÉ - To je jasně CÍLENĚ VĚDOMÁ DESTABILIZACE naší společnost ?????
To jsou ty ŠKRŤÁCKÉ - POMATENÉ DO NEBE VOLAJÍCÍ SOUČANÍ MOCIPÁNI ????????
Krásný nový rok s přáním BOJUJME ze všech sil o reformy, ale ne s těmito ZKORUMPOVANÝMI elitami ???
21 LET reformují tuto zemi a výsledek UŽ NESEME NA SVÉM hrbu ??? Je to už většině národa jasné ???
27. 12. 2010 | 00:07

Platan napsal(a):

Břetislav Marek napsal(a):
On toho tolik NAPÍŠE, že kdyby jen 10% bylo ve prospěch Vás občanů tak máme ráj na zemi ??

Tak pane Marku,
buďto:
vás občanů - máte ráj
nebo:
nás občanů - máme ráj

Jak vy jste to napsal, je to pitomost už jenom stylisticky.
A co ty kapitálky? Tím si to členíte abyste se ve vlastním textu neztratil? :-)
27. 12. 2010 | 00:50

Platan napsal(a):

jezevec napsal(a):
Platane co se děje ?
26.12.2010 23:01:04

Vánoce skončily, jezevče. Do jara daleko, spi dál. :-)
27. 12. 2010 | 00:55

Anita napsal(a):

hoven
Cituji "...jestli se ted určitý věci zdraží o málo, nebo v budoucnosti o hodně. já jsem radši pro ted a o málo.
26.12.2010 14:44:56 "
Já s tímto výrokem souhlasím, pokud by to vše fungovalo. Bohužel, zatím každá reforma byla drahá a užitek žádný, peníze vytáhnuté od lidí končící v kapsách úplně někde jinde. Např. zrovna reforma "Julínek", zcela zbytečná, stačí jedna pojišťovna,( na co mám výběr, když si žádná nekonkuruje a potřebuje především peníze pro svoje paláce a nezkrotnou administrativu). Jakou jste vy zaznamenal změnu, než to ,že platíte poplatky u lékaře a v lékárnách předražená léčiva. Původnějsem pochopila, že poplatky se platí, aby se snížily zbytečné návštěvy u lékaře, především ze strany důchodců a nadbytečné předepisování léků. V důsledku poplatky se odpustili důchodcům a stav je zase tam, kde byl, před započatou reformou.
Pouze se skládáme lékařům na to, aby mohli zaplatit včas poplatky na provoz ordinace. Suplujeme povinosti, za některé zdravotní pojišťovny, povinnosti platit včas,dle smlouvy uzavřené s lékařem. Víte například, že když se přestěhujete z Moravy a máte Hutnickou pojišťovnu, že si v Praze ani neškrtnete, pokud si ji nezměníte a že to převedení trvá docela dlouho? Pokud vás zrovna rozbolí zub, mimo poplatku na pohotovosti zaplatíte tisíc korun za nezbytné ošetření jednoho zubu , protože tam není sepsaná smlouva s pojišťovnou a po delším vyřizování vám vaše bývala pojišťovna, respektive ta od které jste nucen svým přestěhováním odejít, uhradí píšu slovy osmdesát korun.
Tak proč reformovat něco, co se vůbec neosvědčilo? Co bylo úplně špatně nastaveno na počátku a nedořešilo se ani za 20let.
Dalo by se pokračovat o jiných reformách z jiných odvětvích, které jsou předem už odkázány na nefunkčnost, protože jsou postrojovány na špatný základ.

Reforma není malá kosmetická úprava, vyhlazení tváře na niž se dá např. úprava stránky blogů zvyknout, ale změna, která by měla přispět k lepšímu fungování a to ne jen jedné straně a nezáleží při tom jestli pravé či levé. Objektivně většině lidí, kterým má ukázat svou efektivnost, proč byla vůbec vytvořena a uvedena do praxe.
27. 12. 2010 | 01:00

santawizard napsal(a):

Stát je stroj a mašina !!!Politici vládnou státu který slouží občanům.Podobně se říká že bůh vládne a peníze slouží.Stát se o nás stará abychom příliš nehladověli ale ani nezaháleli.Státy v Evropě jako v bývalém československu. S tím rozdílem,že místo do Prahy se jezdí do Bruselu.Místo Čechoslováci tak máme evropské občanské průkazy.Úspěšní politici a soukromníci jsou našima zaměstnavateli.My už jsme se transformovali,právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Dneska už nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich společným rysem je otázka co dělat s volným časem,když máš hodně nebo málo peněz.Děláme za velké nebo malé mzdy a nebo nám něco nese velké či malé zisky.Tajemství peněz není ještě odhaleno.Sdělovací a finanční prostředky jsou si podobné.Internetové blogy a konta patří dohromady.Např kdo čte články a komentáře a hned si u toho dělá poznámky ,které pak používá zpátky na články a komentáře.?Atlas Seznam a Centrum je velký trojlístek..Když ale doktoři utíkají do Německa tak co se stane s korunou, padne ?
27. 12. 2010 | 02:12

hoven napsal(a):

anita,
jenže chyba právě byla, že to těma poplatkama skončilo. k žadným reformám nedošlo. julínek byl uklizen, protože prohrával volby. byla to chyba, ale taková je politika. současný system je strašně špatnej, doktoři v nemocnicích posílají lidi třeba uplně zbytečně na rentgen, jenom aby měli od pojištovny peníze. všechno je akorát podřízený těm penězům. pacient nemá žádný práva, mě se několikrát stalo, že sem se ptal proč mě léčí tak, jak mě léčí a brali to jako urážku. jak vubec mužu o jejich neomylnosti pochybovat???? u nás se musí napravit nejenom financování ale i vztah pacient-doktor. to je všechno dědictví toho socialismu.
27. 12. 2010 | 02:16

Martin napsal(a):

Je pozoruhodne, jak mate opacne nazory, nez ja, na politicka a ekonomicka temata. Zrejme existuje castecne usporadani mezi kvalitou ruznych nastaveni systemu (legislativa, verejne sluzby, cinnost centralnich instituci, ...). Zrejme soucasny stav je neuspokojivy (ziti na dluh, prostor pro korupci, platy ruznych profesi, ...) a zkusenost ze zapadnich zemi nam rika, ze je dominovan jinymi stavy. Povazuji za nasi povinnost tyto stavy hledat a prechazet k nim. Jak? Reformami!

PS: Samozrejme tim nijak nekomentuji reformy, u kterych je jina motivace, nez lepsi nastaveni spolecnosti (napr. jen udani verejne zakazky spriznene firme).
27. 12. 2010 | 02:36

Béda napsal(a):

Carlos V.,

myslím, že nyní nadešel čas malinko se dotknout vámi (a pravovernou partou) zaužívaného klišé, že zdrojem veškeré korupce a nesnází je stát.

Zde bych si jako oponent dovolil tvrdit - NENÍ TO PRAVDA, resp. není to úplná pravda.
1.) na každý vztah tohoto typu musí být totiž vždycky dva. Jeden co nabízí = korumpuje a druhý co bere. Korupce jako taková = realizace předplacených služeb za cenu nikoliv nejnižší, která je očekávaná ale navýšenou (značně nadhodnocenou jak by možná řekl obživlý Marx) tak, aby si na své přišel úředník (politik, stranická pokladna ve své "provizi" započtené do konečné ceny) i nabízející při "namarkování" konečné značně předražené ceny za poskytnuté služby plátci - daňovému poplatníkovi. Zjednodušeně bych řekl. Soukromý kapitál jde tam, kde je nejvyšší míra zhodnocení. A ta nejvyšší míra je u státních zakázek nikoliv proto, že to daňový poplatník - plátce očekává a chce, že to zákony chtějí ALE PŘESTO, t.j. že daňový poplatník - plátce chce pravý opak = stejné a přitom co nejlevnější služby a zákon umělé předražování zakazuje. Děje se tak díky tomu, že zákon je koncipován politiky od počátku záměrně tak, aby se korupce těžko prokazovala a postihovala.

2.) druhou věcí je slepá víra v to, že soukromý vlastník - kapitál má zájem vždy všechno maximálně zlevnit a zefektivnit. Zde bych řekl, že jde pouze o zbožné přání. Soukromý kapitál, jak známo z Číny, Indie, Vietnamu, Filipín, Kajmanských ostrovů, Baham, Belize... má zájem především maximalizovat svůj zisk, přetvářet podmínky svého působení tak, aby k maximalizaci zisku mohlo docházet.

V Číně a Indii se soukromý kapitál snaží provádět nähmlich to samé, co skrze stát v zemích s rozvinutým pracovním zákonodárstvím, sociální ochranou zaměstnance a státním zdravotnictvím, které nedokáží vybudovat efektivní mechanismy své obrany = MAXIMALIZOVAT SVŮJ ZISK. Na jedné straně (v asijských ekonomikách) se tak děje přímo otrockým vysáváním pracovní síly ve výrobě, v Evropě maximálním nadhodnocením (korupcí) vysává povinné platby - daně a usiluje o vysátí zdravotních a sociálních poplatků a snaží se o změnu stavu natrvalo tím, že si státní funkce úplně zprivatizuje, zmonopolizuje a zkartelizuje.
27. 12. 2010 | 06:21

Drzá zrzka napsal(a):

tata

Nenapsala jsem, že zde, ale že na internetových diskuzích je obvyklé tykání. Ještě bych dodala, že slušnou formou nabízíte úplatek (lahev sektu), když opíši to, co jste mi předepsal. Není to neslušné?

Pane Platane,

ano, jsem hloupá, ale tu lahev sektu neberu.
P.S. Mám raději volnost projevu a červené víno, paradoxně k červené, odrůdu Modrý portugal.
27. 12. 2010 | 06:33

Pepa Řepa napsal(a):

Platane půjdete před Lidový soud.
Dělat si srandu z místních mudrlantů je neodpustitelným zločinem.
Kdo nevyje s nimi, vyje proti nim.
27. 12. 2010 | 06:43

groessling napsal(a):

Václav Hořejší napsal ke školským reformám :

Třeba se to po třech až čtyřech výkyvech reformního kyvadla po 20 letech ustálí na něčem rozumném (blízkém možná tomu prvorepublikovému systému)?

Pane profesore, máte nějaká statistická čísla o tom jak úspěšné bylo prvorepublikové školství ?
Pokud hodláme posuzovat úspěšnost s neúspěšností v nějakém oboru, týkajícím se výkonu celonárodního, je třeba používat mezinárodních statistik. Nevím, zda za První republiky takové statistiky byly pořizovány, ale patrně ano a máte je k dispozici, když systém tohoto školství hodnotíte jako hodný následování v dnešní době.

Četl-li jsem dobře články pana Štefla a jiné k tomuto tématu, první srovnatelná čísla úrovně školských systémů u nás a v zahraničí jsou ze začátku devadesátých let minulého století. Takže z doby, kdy výsledky testovaných žáků a studentů byly výsledkem školství firmy "XVI. sjezd KSČ, národní podnik". A pokud mne paměť slouží, patřili naši žáci ke špičce v Evropě. Zato stejné výsledky po dvaceti letech působení firem Pravdoláska, s.r.o. a Penízeažnaprvnímmístě a.s. jsou prý katastrofální.

Ale možná, že jako vědec vynášíte své soudy na základě exaktních výsledků experimentů a tak opravdu firma Tatíčekmasaryk komanditní společnost by byla následování hodná i dnes.
27. 12. 2010 | 07:05

Béda napsal(a):

Carlos V.,

dovětek: Z "bipolárního" vztahu korumpujícího a korumpovaného, t.j. soukromého investora a jeho státní investice plyne nikliv poze to co vždy tvrdíte, že odtraněním státu zanikne korupce (korupmpuje se i v soukromých firmách, nadhodnocuje se i ve vztazích mezi soukromými ekonomickými subjetky - větší vnucuje své podmínky ekonomicky slabému...) ale třeba hypoteticky i to, že stačí odstranit druhou stranu toho nezdravého korupčního vztahu = soukromého investora.

Schůdným praktickým kompromisem se zdá býti poučení a převzetí antikorupčních praktik ze zemí, kde je korupce vymýcena nejvíce a přitom spotřebitel - konzument a předplatitel služeb nejspokojenější - ze severských zemí, Německa a pod..

Zprivatizované zdravotnictví s ekonomicky efektivní nucenou péčí typu amerického systému Kaisers Permanente, které vážně zdravotně postižené s nákladnou léčbou odmítne pojistit a v rámci standardů vám tržně určí nejlevnějšího dostupného odborníka - i kdyby to byl odborník s nejvyšší úmrtností a zmetky v oboru, resp. připravovaná letadlová důchodová reforma typu amerických privátních fondů, kde předplatitel splakal nad svou životní investicí se nezdají být pro občana ČR tím pravým ořechovým.
27. 12. 2010 | 07:17

Dalibor Štys napsal(a):

To groessling

Školství první republiky není možno se současným vůbe srovnávat především díky všeobcené aktivní znalosti jednoho tehdejšího světového jazyka - němčiny. Díky ní - respektive odporu k ní - panovalo přirozené povědomí o potřebě studia dalších světových jazyků, zejména francouzštiny a angličtiny. Z toho vyplynul intelektuální boom let dvacátých, kdy se četlo, překládalo a diskutovalo o všem, co se kde ve světě šustlo. To nám tehdy záviděli i domácí Němci (viz rozhovory Urzidil - Peroutka nebo moje rozhovory s mým dědečkem, který měl němčinu tak pod kůží, že jí byl schopen aktivně používat i v 87 letech). Aktivní znalost více jazyků znamená mnohem komplexnejší vnímání skutečnosti. Kdoví, jestli PISA-měřený úpadek našeho školství není vnitřně spojen s úpadkem aktivní znalosti slovenštiny. A jestli nás Slováci nepředbíhají proto, že češtinu stále všichni aktivně znají. (Ostatně, znalost cizích jazyků byla na Slovensku lepší i za socialismu, Blůava je to totiž přímo na hranic s Rakouskem a i ti nejkomunistější lampasáci měli jako první program naladěnou ORF1.)

Neboli, žádná reforma prvorepublikové školství nevrátí. To stálo na úplně jiných objektivních základech. Co já vím, tak Švédové reformují stejně rychle a zvrhly jako my. Ovšem děti umí anglicky bez problémů a bez ohledeu na učitele z nedabovaného Baywatche či co za seriál teď zrovna běží. Díky tomu si běžně přečtou cokoliv, ať je to učebnice, politická zpráva nebo bulvární sloupek. A taky lepší chápou obsah textu, protože se jim v hlavě přirozeně míchá víc způsobů vyjádření obsahu.
27. 12. 2010 | 07:31

Béda napsal(a):

Groessling, D. Štys,

nepřímým ukazatelem prvorepublikového "karabáčového" školství přísného učitele je vyspělost českého průmyslu měřena konkurenceschopností ČESKÉ (nikoliv cizí v českém nákladovém "ráji" a montovně) ekonomiky, úroveň českého filosofického myšlení, literatury, kultury...
27. 12. 2010 | 07:56

groessling napsal(a):

Dalibor Štys,

znalost více jazyků je jistě velmi důležitá. Také si vzpomínám na zajímavé intelektuální ovzduší v Blavě ( osobně od roku 1950 ), kdy i přes železnou oponu měl téměř každý naladěnu na TV Vídeň ( a občas i Budapěšť ) a běžně se tu mluvilo slovensky, maďarsky, německy, česky, ale byla tu i ruská předválečná a stále ještě židovská komunita. Ale, týkalo se to jen malé části obyvatel Slovenska.

Ostatně jazyková úroveň velmi dobře hodnocených žáků základních škol v mezinárodním srovnání z matematiky z roku 1993 byla nejspíš velmi nízká, dtto jejich kantorů a dtto jejich rodin. Takže v jazycích to nebude.

Možná kromě samotného školského systému to byla také paradoxně estetiská výchova, která přispěla . Nepamatuji si "za Husáka" na dětské knížky s kýčovitým obsahem a ilustracemi, večerníčky, dětské pořady. Zato teď je jich halda.
O svátcích si čtu knihu Herberta Reeda "Výchova uměním" . Hodně poučné.

Nedávno jsem se ptal své vážené paní středoškolské profesorky na konci profesní dráhy jak se jí daří ? Prý už učí jen estetickou výchovu. A ono to ty Vaše studenty zajímá ?

Ne, ale mně to baví, byla odpověď. A víte teď, když je při učení mnohem větší svoboda než dříve je to tak zajímavé.

Ale ty výsledky naší školské soustavy.
27. 12. 2010 | 08:04

groessling napsal(a):

Béda napsal(a):

Groessling, D. Štys,

nepřímým ukazatelem prvorepublikového "karabáčového" školství přísného učitele je vyspělost českého průmyslu měřena konkurenceschopností ČESKÉ (nikoliv cizí v českém nákladovém "ráji" a montovně) ekonomiky, úroveň českého filosofického myšlení, literatury, kultury...
27.12.2010 07:56:08

Bédo, obávám se, že stejně jako pan profesor i Vy nemáte konkrétní měřitelné podklady pro idealizaci stavu v První republice. Na toto téma jsem tu psal do diskusí již několikrát.

V ekonomice jsme na tom za První republiky nebyly nijak zásadně lépe než před dvaceti lety a také dnes ( viz. známé mezistátní srovnání produkce HDP per capita na stránkách CIA, veřejně dostupné a historické tabulky ).

Pokud jde o výkony v kultuře, nedávno jsem tu psal o hodnocení produkce celovečerních filmů z období od počátku kinematografie u nás po rok 1945, od roku 1949 do roku 1989 a posledních 20 let. Firma "XVI. sjezd KSČ, národní podnik" jednoznačně zvítězila při posouzení množství i kvality produkce.

Pokud se jen plácá a nepoužívá kritické uvažování, nelze dojít k rozumným závěrům, natož doporučením do budoucna.
27. 12. 2010 | 08:16

jezevec napsal(a):

Platane, i stromy mají zimní spánek. Reformy v Česku vždycky nedopadnou,neboť se vždycky někomu nelíbí. Viz Julínkovi reformy. Než jsme zjistili,,vo co de,, tak se kvůli 30 Kč poplatku zařízly. Takže díky levici se v Česku místo reformy jenom švejkuje a politici jsou za pitomce.Levice zásadní reformy nedělá a ani nemůže. Jediný co udělá je, že nespokojencům nasype prachy, aby byl klid.A ty peníze si půjčuje na dluh nebo je ukradne(zdaněním). Třeba takový Špidla, říká důchody zachráníme tím, že se zvětší procento přisypání ze státního rozpočtu. Ale už neříká na čí úkor ? Prostě ,, zdroje jsou,, !
27. 12. 2010 | 08:24

Béda napsal(a):

groessling,

těžko můžu mít srovnávací analýzu, když za první republiky se žádné srovnávání školství nekonalo. Můžu pouze nepřímo odvozovat.
27. 12. 2010 | 08:53

fio napsal(a):

better is better
spionage
27. 12. 2010 | 09:20

Krupa Vaclav napsal(a):

Tak naposledy pane Hochmanne. Uznávám, že jsem se svým článkem mohl několik dní počkat a napsat něco trochu jinak. Nicméně, nikde jsem nevyvracel Váš názor, jen jsem psal o Vaší agresi. To je vlastnost a ne názor. Ty žaludeční potíže mě mrzí (není to ironie), mám je od Drobila pernamentně.
27. 12. 2010 | 09:34

vaclavhorejsi napsal(a):

jezevec:

"Třeba takový Špidla, říká důchody zachráníme tím, že se zvětší procento přisypání ze státního rozpočtu. Ale už neříká na čí úkor ?"

Ale pokud to nepujde pres statni rozpocet (z vybranych dani), pujde to pres nejake ty penzijni fondy, ve stejne vysi.
Vyjde to uplne presne stejne - vsechny penize na duchody nakonec musi jit tak ci onak od obcanu, ne?
U tech fondu jsou vsak vsechna ta rizika zkrachovani, inflace, atd. Ale jednu vyhodu maji - dobre se tam uzivi spousta manazeru... Zeptejte se pana Rusnoka nebo Bezdeka.

..
27. 12. 2010 | 10:26

tata napsal(a):

paní Drzá zrzka

VY VYTE DOBŘE,PROČ TA SAZKA,byla vyřčena nemam zapotřebí v něčem vyhravat,ale rad mam věci jak sou,jak sem řekl nemohu sloužit jak to je jinde,ale vy jsate mi svym spusobem řekla že mluvym o něčem co je neobvyklé,nevym jestli hodnota argumentu že jinde to tak funguje,tady ve sve podstatě uznavate že tomu tak není,pak i argument trochu strací silu nebo aktualnost.

ALE JINAK MUSUM UZNAT, vyhrala jste na body,sice uder šel malinko podpas ale to se dnes tak nebere.vzdavam se.
27. 12. 2010 | 10:41

tata napsal(a):

pane Pepa Řepa

STOJÍ za zamyšlení,ještě nekolikrat sem si přečet co sem napsal panu platanovi,vidite a to sem si myslel že jeho ironii chvalim,po vašem přispěvku už mi to tak vtipne a vstřicné nepřipadalo,ale jinak si myslym že ty lidove soudy se vam taky moc nepovedly

možna se mylym
27. 12. 2010 | 10:55

Joska napsal(a):

S autorem lze jen souhlasit. Pořád dokolečka slyšíme od našich kleptokratů, že je potřeba dělat reformy, nebo oni že jsou proreformní vláda. Když se ale člověk dopátrá, jaké že to reformy chtějí uskutečnit, tak mu vstávají vlasy hrůzou na hlavě nebo se tomu musí smát, jaké krávoviny zase vymysleli nebo o co jim ve skutečnosti jde. Výsledkem je jen úpadek ve všech oblastech naší společnosti - v morálce, vzdělanosti, ekonomice...
27. 12. 2010 | 11:06

Anita napsal(a):

Hoven
To bohužel my nevyřešíme a hádat se spolu o tom,která strana co podělala je nesmyl, oba dobře víme, že se to tu podělává od samého začátku a jen se přidělavá. Čeho? No doplňte si tam svůj nick :))
Reformy za každou cenu jsou hloupostí,proč, to už jsem psala.
Po dvaceti letech prezentovat, že jsou tu pozůstatky myšlení totalistické doby se mi zdá liché. Koneckonců už jsou tu lidé 40. letí, tedy ti co se angažovali při sametové revolici jako studenti. Snad rozčarováni tím, co se tu za 20 let stalo a měli jiné představy, teď přemýšlí, že některé věci měly i svůj důvod, proč fungovaly tak jak fungovaly a že né vše se mělo úplně zrušit, aby tam nebyl přídech sociální, natož komunistický. Uměle vytvářená práce pro dělnické profese se přenesla do uměle vytvořené práce na úředníky, většinou kamarády tehdejší zprvu pravicových a posléze pokračující levicové vlády.
27. 12. 2010 | 12:08

jezevec napsal(a):

p. Hořejší
nejsem expert, ale do penzijního fondu si spořím už 10 let a dost i když beru do 30000 hrubého. Chci být zodpovědný.Obávám se, že odpor proti reformě je založen na pohodlnosti určitých lidí, které nic nezajímá, ale dobře křičí: Státe dej! Lidé si užívají ,často nemájí děti a nemyslí na budoucnost. Reforma by měla zvýraznit rozdíly mezi zodpovědnými a lajdáky. Lehký život managera Rusnoka je jenom zástupný problém, neboť má zamaskovat lehkou celoživotní pouť nezodpovědných a falešné rovnostářství.Nechci mít stejně přibližný důchod jako člověk, kterému celý život práce nevoněla.
27. 12. 2010 | 12:49

Anita napsal(a):

jezevec
Zodpovědní jme byli všichni a také jsme všichni pracovali, naše důchody, na které neměl právo stát sahat nám rozfrcal. Dnes je většina naši generace nezaměstnaná, ne protože je neschopná nebo by pracovat nechtěla, mohli jsme si užívat důchodu, na který jsme si celý svůj produktivní život přispívali. Pro stát je však výhodnější prodloužit odchod do důchodu, pokud se této navyšované hranice dožijeme, budeme mít, alespoň snížené důchod o to jsou dnešní 55- letí již 10 let na pracáku. Myslíte si skutečně, že lidi, kteří brali zcela za normální chodit do práce a tam opravdu pracovat těší, že jen protože nejsou nejmladší nemohou pracovat? Platím si také penzijní připojištění, tak jako mnoho vrstevníků od počátku co fondy vznikly. Bohužel nemám jako vy 30 000,- hrubého, ale to nemá většina lidí a už vůbec ne ti, co po roce 89 měli nad čtyřicet let. Čekám již 10 let, že konečně bude reforma penzijního připojištění, ale mezitím tu plno PF zkrachovalo a stačí tak málo, vnést správná pravidla a zodpovědnost za svěřené peníze klientem.
27. 12. 2010 | 14:01

JF napsal(a):

souhlas, všechny ty "reformy" i jen jak jsou zvěstovány ;-) jsou jen k vytváření politických božstev jejich hlasatelů ... společnost musí/by měla růst od spoda (občanská společnost).

anebo jinak řečeno: reformy ano, ale ne jako bombastické představení - nechte nás na pokoji a my Vám přineseme reformy ;-)))

k důchodům a penzijní reformě: ano, důchodce stejně vždy musíme živit ať je důchodový systém jakýkoliv. Na každém důchodci je např. to jaký si připraví byt na důchod. (jeho fondový systém např. do bydlení) Plyn, vodu a elektiriku mu samozřejmě dodáme (průběžný systém). Fondů pro přirozený průběžný systém netřeba, leda tak pokud to nemá být jiný název pro zdanění. To co se musí jsou daně, co se nemůsí jsou fondy ;-).

Pokud fondový systém, tak ten vyžaduje dobré společenské/vzdělanostní/podnikatelské prostředí ... zda jsme montovna či ekonomika s finální přidanou hodnotou. My jsme dle mého spíše montovna s tou výhodou že montujeme pro Německo. Ale stále montovna okořeněná údajnou korupcí (projev pana Paroubka) ???? ;-)))

Fondový systém může být jen v hodně vyspělých občanských společnostech a ta se nedá dělat bombastickými reformami ale dosti mravenčí prací.
27. 12. 2010 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

jezevec:

Ale to ja si sporim samozrejme take, a ruznymi zpusoby.
Ale je neco jineho dobrovolne si sporit (u vedomi rizik s tim spojenych), nez povinne vyvest ze statniho prubezneho systemu znacnou cast prostredku do soukromych fondu.

Na Slovensku to vedlo k propadu o 100 mld, ktere samozrejme musel doplnit stat (na dluh).
V Madarsku to ted taky museli resit, dost drasticky.

"Nechci mít stejně přibližný důchod jako člověk, kterému celý život práce nevoněla."

Prominte, vy si opravdu myslite, ze lidem s nizkym vydelkem (prodavacky v samoobsluze (coz byla napr. moje maminka), uklizecky, zednici, kopaci, atd.) "prace nevonela"???
A naopak ti vselijaci manazeri se statisicovymi platy a milionovymi odmenami jsou proti nim pracanti, kteri maji brat statisicove duchody???

Ja mam plat mnohem vyssi nez prumer (i nez vy), ale zcela souhlasim, aby ten zakladni duchod byl pomerne rovnostarsky (priblizne jako ted) a aby si ti, kteri si to mohou dovolit, sami dobrovolne sporili.

Rozhodne nechci na ulicich potkavat chudaky, kteri pri duchodu 3000 budou hladovet a budou bez domova. Radeji se s nimi o cast sveho platu podelim (vyssim prispevkem na socialni pojisteni).

Prectete si toho Spidlu...

..
27. 12. 2010 | 14:09

JF napsal(a):

ještě k tomu faceliftu zde na aktuálně: opravdu se nepovedl ... dost velké písmo a je to teď tak nějak naředěné. Také bych řekl že mnohem rychleji zapadají blogy a diskuze - kupodivu natož ty úspěšné ;-)))

ale rozhodně to je zdání ;-) Je to jako vždy zase lepší! ;-))))
27. 12. 2010 | 14:23

pepa Řepa napsal(a):

Tato
neberte si to osobně, Vás mezi zdejší "mudrlanty z MUDrlandu" nepočítám.
Vy píšete normálně, lidsky.
Platan to tady aspoň provětrá, dík za něj.

A víte proč sem já chodím?
Kde jinde najdete tolik blbostí pohromadě a ještě zadarmo?
U pana PEHE na NYU byste za to zaplatil pár set tisíc za rok.

Ale občas se tady objeví pár špičkových příspěvků jako napsala o svém životě Tužka nebo Tarqus o setkání se sestrou a to jsou tak nádherné věci, zachycující prchavé kouzlo okamžiku až srdce usedá.
Něco jako zachytil Bukowski v Nirváně.
https://www.youtube.com/watch?v=uKSJEv5wRF8
Proto sem chodím, milý Tato.
27. 12. 2010 | 14:28

buldatra napsal(a):

Skoro by se chtělo až říct, že žijeme v době nepřetržitého vzniku a současně zániku různých reforem. Tak nějak to připomíná jakýsi průmysl, o němž se s jistotou nedá říct, co vlastně produkuje.
Ale o jeho existenci se alespoň ví..

Přičemž, zdá se prostému kulakovi, že není nikdy čas na dotažení jakékoliv hen té oné reformy, tím průmyslem vyprodukované, až do úplného vítězství, protože problém, který má ta která reforma tak nějak jako vyřešit, je brisktně nahrazen problémem jiným, v době tvorby té reformy ještě netušeným, nepředpokládaným, nebo sice existujícím, ale teprve v zárodku a ten ve finále původní problém zastíní, přeroste, schlamstne, čímž z reformy udělá věc zbytečnou.

A každá reforma něco stojí.
Vezměme jen ty chytré hlavy, ze kterých se kouří samým proreformním myšlením a ty chytré hlavy se nezahřívají a nepřehřívají zadarmo. Čím víc reforem, tím víc chytrých hlav jest nám k reformní produkci třeba zahřívati a toho kouře, co vznikne...
No a navíc, čím dál víc a více jim třeba financí z našich kapes na jejich činnost.

Reformuje se kde co a dohromady se nic ve finále nezreformuje a to z výše uvedených důvodů.
Tak nějak funguje průmysl reformě produkční.

I pan Stejskal se svou partou přistoupil k stránkově vzhledové reformě by zasel zmatek do řad staromilců, kteří mají rádi přehled a tak ať se jim to líbí nebo nelíbí, musí se s tím postreformním vzhledem naučit žít, páč doba je taková a kdyby se reformně nezahejbalo s blechama, možná by se původní vzhled stářím zapařil.

Přeji všem v roce 2011 spoustu krásných reformních zážitků
Aloha
27. 12. 2010 | 14:58

jezevec napsal(a):

p. Hořejší
Jestli chcete pro všechny stejný základní důchod, tak byste měl souhlasit se stejným finančním odvodem na důchod pro všechny.Nemakačenkové nejsou lidé s nízkým příjmem. Vy nechcete vidět chudáky na ulici. Sympatický důvod, který však nikdy nemůže odstranit fakt, že každý je strůjcem svého osudu, že každý se narodil do nějakých poměrů a každý zachází se svým životem jinak.
Anita
Z Vaší první věty je jasné, že vůbec nechápete, jak současný průběžný důchodový systém funguje.
27. 12. 2010 | 16:54

vaclavhorejsi napsal(a):

jezevec:

Rekl jste naprosto jasne:

"Nechci mít stejně přibližný důchod jako člověk, kterému celý život práce nevoněla."

Podle meho nazoru tvori mezi lidmi s podprumernym prijmem ti skutecni "nemakacenkove" jen malou mensinu.
Vetsinu tvori poctive, casto tvrde pracujici lide, kteri delaji praci, kterou ja bych rozhodne nechtel delat.
Maji smulu, ze v dnesni dobe je tato prace velmi spatne placena, ze oproti dobe minule se to kyvadlo socialni nespravedlnosti vychylilo hodne na druhou stranu (kdysi v neprospech vzdelanych a dusevne pracujicich, dnes naopak).

"Z Vaší první věty je jasné, že vůbec nechápete, jak současný průběžný důchodový systém funguje."

Nevim, co mate touto zahadnou vetou na mysli. Myslim, ze to, jak soucasny system funguje, vi asi kazdy, dokonce i ja ;-)

..
27. 12. 2010 | 17:03

Quido napsal(a):

O.k.
27. 12. 2010 | 17:18

Tenco napsal(a):

Ono lze mít dva i tři systémy - paralelně.
Jeden průběžný, druhý hybridní, třetí čistě privátní.

Problém je v tom, že každý člověk, ale i jezevec, dá vždy přednost tomu, co je nejvýhodnější právě a jen pro něj /maximálně tak ještě pro jeho děti či jezevčata/.
A tak tento člověk /jezevec/ se přikloní k tomu, co mu pánové nahoře ideologicky /protože nikdo z nich není schopen jednotlivé systémy /jejich udržitelnost/obhájit jinak, než na základě empirické zkušenosti anebo jasnovidectví/ zdůvodní, že je nejlepší právě pro něj.
A z toho vyjde. /Pokud to není absolutní ideologický trotl, který při pohledu na vlajku určité barvy ztrácí vlastní rozum, (anebo radikální samaritán či flegmatik)/.

Jenže oni jako by to chtěli NAŘÍDIT.
Ptám se - proč ?

Já osobně jsem pro právo volby.
Ale jasně od sebe všechny systémy oddělit. Bez jakékoliv mezisystémové garance, kromě určení existenčního minima.

Oddělit od sebe různé systémy ale pro mě osobně neznamená, že se z jednoho systému vyvedou prostředky jednostranně a bez náhrady.
To považuji za krádež, ať už se udělá kterýmkoliv směrem./a maďarský případ ukazuje - že i opačný transfer prostředků je možný !!/.
Aby nedošlo k omylu - za krádež nepovažuji vyvedení prostředků, které "jdou s klientem" - tedy pokud někdo přispíval např. dvacet let a měl by dnes teoreticky nárok na takový a takový důchod, mělo by mu být umožněno, aby si tyto prostředky vyvedl /průměrná délka dožití minus věk odchodu do důchodu dle zákona/.
Měl by ale ztratit jakýkoliv nárok na důchod z hlediska systému, z kterého odchází.
A akceptor /systém, do kterého nyní prostředky směřují/ by měl donátorovi uhradit rozdíl mezi cenou aktuální a budoucí. Tak jak se to ve slušné společnosti dělá.

Koncepce, která se propaguje nyní, nemá nic společného ani s pojetím státu jako civilizačního rámce fungování společnosti, ani s logikou ba ani s ekonomikou.

Navíc - všemu by mělo předcházet důkladné vyčištění Augiášova chlévu.
Jinak jsou parametry zkreslené, či dokonce vylhané.
A to právě proto, aby se daly využít k propagaci ideologicky pojaté reformě.

P.S. S demografickými faktory prosím na mě nechoďte. On ten Malthaus sice pravdu měl, ale jen v něčem.
Jak vidno po více než 100 letech.
Pokud chcete - tak se bavme o nezaměstnanosti, ochotě ke spotřebě a investičním riziku.

Ale ne o spotřebě , která jde na úkor zvýšeného invastičního rizika /dodatečné změny parametrů Stavebního spoření/.
O fotovoltaice a její nejdřívpodpoře, radši ani nemluvě.
Z čehož vyplývá jediné - že totiž až někdo svede vyčistit ten Augiášův chlív - neházejte jim prosím záchranné kruhy, nafukovací vesty, netahejte je z vody ven.
Oni by se vrátili zadem.
A to jsou prosím z velké části gojim !
Ale naučili se.
27. 12. 2010 | 17:46

jezevec napsal(a):

p. Hořejší
Já o voze, vy o koze ! Nevkládejte mi, že nemakačenky jsem označil za lidi s nízkými příjmy.
Druhá část patřila Anitě. Její první větě říká , že stát důchody rozfrncal.Což je hloupost při klesajícím počtu pracujících a stoupajícím počtu důchodců.Vaši reakci se divím.
27. 12. 2010 | 17:50

Tonda napsal(a):

Pane Hořejší, učím 15 let na vysoké škole. Začínal jsem, když ještě dobíhal starý systém. Pak rok od roku je to s úrovni přípravy studentů na střední škole horší a horší. Já jsem končil SVVŠ v polovině šedesátých let. Pokračoval jsem na technice a právě výrobní praxe byla pro mne skvělou přípravou, která mazala na vysoké přednosti spolužáků z průmyslovek. Byl jsem v programu doplňkové výuky matematicky nadaných žáků. Na prázdninových soustředěních a dvoudenních cyklech přednášek na blízké vysoké škole mně dovolilo získat vědomosti, ke kterým se za tohoto systému už nikdo nedostane. Naopak vlastizrádným rozhodnutím Buzkové ze socdem byla zrušena maturitní zkouška z matematiky, což je věc, za kterou by měla hloupá ministrině dostat na holou.
27. 12. 2010 | 18:09

vaclavhorejsi napsal(a):

jezevec:

Prehledl jsem, ze reagujete na Anitu, omlouvam se.

..
27. 12. 2010 | 18:10

todi napsal(a):

Pane Jezevče (Meles meles):
Nikdo nebude umět rozlišit nemakačenky od lidí s různými handicapy, od lidí snaživých, ale "nenadaných" a od lidí s věčnou smůlou na patách. Já se nechci dožít státu, kde nezaviněně neúspěšní jsou na okraji společnosti a za okrajem lidské důstojnosti.
27. 12. 2010 | 19:03

Pepa Řepa napsal(a):

Tak si ta moudra shrneme:
Bať,bať svět už nejní jako bejval za mlada.

Všechno jde k horšímu.Bať, bať.
Zatracenej Wicliffe.Reformace je zhouba lidstva.

Všechno je horší. Webové stránky, školství,ani ten důchod nebude jako za Marie Terezie, i ta kolena víc bolí i žuby nejsou jako před dvaceti lety.

Kam ten svět spěje?
Co s tím?

To si přímo říká o petici: Zastavte čas.
27. 12. 2010 | 19:08

Tonda napsal(a):

Pepo Řepo,

vy si přejete tzv. konstruktivní kritiku, viďte. Chválím technický pokrok. Výpočetní kapacita počítačů se zvyšuje, prostředky měřící techniky se zdokonaluji. Za dob mého mládi nebylo možné digitalizovat ve velkém signály. Internet je plný informací. Wikipedie dává zmínku prakticky o všem z matematiky a fyziky. Dostaneme se k článkům, o kterých se nám dříve jen snilo. V 70. létech mi byly dostupné zahraniční časopisy i ze zemí KS. V 80. létech se to poněkud zhoršilo. Ještěže to vše zachraňuje internet a poskytuje zdroje v netištěné podobě. Také je to nyní horší s knihami. V češtině se netisknou a v angličtině jsou drahé. Dříve jsme se učili anglicky jenom číst, protože k mluvení příležitost nebyla. Přes všechen dobový pokrok se u nás talenty mrhá. Dříve byl zachycen už na střední škole přes olympiády. Dnes se náhodně objeví až na univerzitě, přičemž se v primitizovaném prostředí rozředí a udusí. Jazykové znalosti jsou i po 20 létech budování kapitalismu u středoškoláků mizerné.

Všimněte si, že kritizuji jen kopance, které nadělali primitivní antikomunisté, kteří se prodrali k moci.
27. 12. 2010 | 20:03

Pepa Řepa napsal(a):

To Tonda
Můj děda zažil první světovou. Na závěr života oslepl. Mého otce vyhnal Henlein(téměř soused) z Reichenbergu sebral mu barák a Klema zbytek. Já si užil bolševika, jako syn buržousta nic moc. Pravda na závěr jeho éry jsem pár let pracoval v Arábii. 20% příjmu já, zbytek stát.V KSČ jsem nebyl, kdyby tomu tak bylo, klidně bych se přiznal.Dneska to je fuk. Dokonce jsem se v r.68 přimotal k zakládání KANu.A to jsem byl i za bolševika na volné noze a nemusel do fachy. Přesto jsem rád, že to ruplo.

A teď? Děti studium na Wasedě. na Mount Scopus, po Evropě.Žádné astronomické školné. Ani jedno není extra talentované (po kom taky), přesto hovoří třemi, čtyřmi jazyky. Studují dál a při škole učí jazyky. Uživí se.
Číst mohou co chtějí, mimochodem japonské a korejské knihy chodí za zlomek ceny přes Německo, příbuzní rozstrkaní po světě jezdí sem, já za nimi.

A víte, že mně to ke spokojenosti stačí.
Žiju-poměrně-skromě, moc toho nespotřebuju.
Jestli mně něco vadí?
Milion věcí, hlavně to, že jde celá Evropa kamsi a naše generace zadělala na pořádný multi-kulti malér.Za poslední dva roky jsem přišel o podíl ve firmě, který mě měl na důchod zabezpečit.

Přesto nebudu-jako zakyslej flusstrát plivat okolo.
Není to snad povinné, nebo je?
Kdo nefluše s námi, fluše proti nám?
Život je paráda a mně ho už -možná-tolik nezbývá. Mam ho strávit mudrováním, že to bylo dříve lepší? To tvrdili zakyslí dědci vždycky.

Jo, k těm jazykovým znalostem. Jak kde. Fakt je, že s výukou na škole se nikdy nevystačilo.Od malička to doháněly jazykovky. ILC,Caledonie a pod. V tom máte pravdu.
Jak je to s talenty nevím. Já mám blby,předal jsem jim svou genetickou výbavu.
Ale nemusím remcat jako flašinet o famiglii a trpět záchvaty klausohryzectví, že ne?
Snad to není-zatím-povinné.
27. 12. 2010 | 20:55

tata napsal(a):

pane PEPA ŘEPA

ONO TO VYCHAZELO,na mě protože skoho si dělal šoufky sem byl ja,ale vidíte jak je vše ošidne když sem to psal připadalo mi to jako pochvala jak semnou vyběh,pak když sem si to čet po vašem mi to jako pochvala nepřipadalo,stoho je vidět že opravdu kolikrat stoho jde vydedukovat mnoho,naopak člověk ma zabudovano co si mysly a domniva se žety druhy stoho to vyčtou.

MOC ZAJIMAVE ČTENÍ....27.12.2010 20:55:33
takovy upřimny podaní,i ja sem ho o sobě asi 3 krat napsal,pane ted to neberte jako polemiku opravdu otazka myslyte že zakonitě vše musí byt jen remcaní radši to vaše zkopiruju......Ale nemusím remcat jako flašinet o famiglii a trpět záchvaty klausohryzectví, že ne?
Snad to není-zatím-povinné.

když to otočím mame si nechat vše libit,a tady je ten haček už naše životy s mladí nam nastavili nake bariery prostředí,vy jako syn buržousta,ja jako syn veskrz obyčejnych lidí,zemědělci dělnici,asi nas to prostředí zakonitě dalo jine zaklady a nahledy na život dale určitě prožity život,

JA NAPŘIKLAD nikdy neřek že bylo dřive lepší ale taky nesnaším že vše bylo špatně,naopak vždy řikam pro 50 leta není možno zapomenout na ty zločiny ale na druhou stranu mi nemuže byt jedno třeba chameleon KALOUSEK,A POSLEDNÍ udalosti mi utvrdili také špatne minění o prezidentovi.

Někdy ty pohledy sou tak rozdilne že se lide nemohou dohodnot spiš bych řekl je duležité snaha ty druhé pochopit to bych řekl že je problem a asi ani mě se to ne vždy povede,ja osobně bych řekl nespokojenost je zapotřebí jen nebyt fanatik,podle mě je nespokojenost hybnou pakou dějin,jen ne vždy soukolí dopadne dobře

ps na to minule co jste napsal proč sem chodite ano ja taky pro takové srdce na dlani jak jste napsal víše
27. 12. 2010 | 21:45

Tenco napsal(a):

Pepa Řepa
To jste napsal hezky. Takříkajíc introretrospektivní pohled na věc.
Bylo nebylo, bude nebude.
Je třeba (do)žít.

Ale to chce každý. A že má ideje ? Má.
A co dál ?
Vezmete mu je, či poopravíte v diskuzích ?
Možná.

Ale ta cesta je jeho. Ten čas je jeho.
To poznání je jeho. Soudy též.
Já si myslím, že konkrétně Vy to v hloubi duše respektujete.
To se mně na Vás líbí.

Ale jinak mi můžete... :))))

Mějte se.
27. 12. 2010 | 22:03

Carlos V. napsal(a):

Bédo, jistěže stát není ZDROJEM korupce. Ani není pravda, že by korupce neexistovala v čistě soukromé sféře.

Ovšem v prostředí státu prostředí pro korupci přímo bují. Vždyť v které firmě rozhodují o miliardách lidé s platem pár desítek tisíc ...

Manažeři velkých podniků si velmi dobře rozmyslí, jestli jim stojí za risk úplatek ... v porovnání s jejich zaručenými příjmy. Ovšem co takový úředník či politik ?

Další otázkou je efektivita. Manažer úspěšného podniku dostane prémie. Manažer neúspěšného dostane padáka. A měřítkem je - různě vyjádřená - efektivita. Ale co ve státní správě ? Velké peníze nedostane nikdo - a proto zůstanou jen blbci či zloději.

A už jen proto je třeba minimalizovat vliv státu.
27. 12. 2010 | 22:06

Tenco napsal(a):

Carlos V.
"Manažer neúspěšného podniku dostane padáka".
Platí to i pro AIG ? BAC ? A další...
Já bych to s dovolením poopravil :
" Manažér neúspěšného podniku, který - tedy ten podnik, svůj hospodářský výsledek realizuje v reálné ekonomice s největší pravděpodobností dostane padáka".
Pak bych souhlasil.
Pokud tedy nejde o ČEZký mafiakapitalismus. Tam by to chtělo asi důkladnější rozbor.

Vliv státu by chtěl minimalizovat snad každý. Zejména v lumpenstátech. To je z podstaty správné.
Já se však domnívám, že minimelizujete-li vliv státu v takových státech, při existenci a zejména moci lumpen eůit, dosáhnete jediného - mocenské vakuum vyplní ony lumpen elity.
Daleko lepší variantou se tak aspoň mně jeví, nejdříve odstavit od moci tyto lumpen elity a nahradit je skutečnými elitami.
Tak jak tomu nesčíslněkrát bylo i v historii.

Dobrou noc.
27. 12. 2010 | 22:15

Carlos V. napsal(a):

Tenco : podejte si ruce s panem Schlimbahem, průkopníkep nejnaivnějšího idealismu.

Spočitejte si politiky - celostátní, krajské a obecní. přidejte k nim náměstky, šáfy sekcí (odborů), ředitele a náměstky státem vlastněných organizací. Dostanete se pěkným pár tisícům lidí.

A ty tedy stačí - podle Vás - jen nahradit elitou.

Kde chcete najt tolik elitních uchazečů ?

Poradím Vám - tam, kde pan Paroubek hledal koaliční partnery ...
27. 12. 2010 | 22:26

Tonda napsal(a):

Pepo Řepo,

já jsem z jiného prostředí než vy. Otec byl dělník a matka v domácnosti. Za první republiky otec užil nezaměstnanosti. Nebyl jsem ze žádné protekční politicky angažované rodiny a přece jsem dostal výborné vzdělání, jehož plody užívám (dokonce na mezinárodní) úrovni dosud. Únorový převrat vyrovnal moje a vaše životní šance. Jako poctivý hráč byste to měl ocenit a měl byste dokázat, že jste lepší než jiní. Poznal jsem řadu lidí, kterým bylo ukřivděno. Protože jsou známi v cizině svými díly, vážím si jich a stydím se za to, jak se k nim minulý režim choval. Při svém vstupu do diskuze jsem nechtěl řešit minulost. Změna režimu byla pro nás všechny výzvou, jak se dostat ze stagnace. Chyby polistopadových vládců jsou evidentní. Boloňský proces selhal jak upozorňuje i Hořejší. Je to veřejným tajemstvím. Jsou problémy s financováním akademie. Úroveň vzdělání klesá. Proč bych měl k těmto chybám mlčet? Jak s tím souvisí křivdy na vás?
27. 12. 2010 | 22:42

Tenco napsal(a):

Carlos V.
Paradoxně jste se pasoval do role idealisty Vy sám.
Nejnaivnějším idealismem je totiž stejně komunismus jako ten Váš státnestát.
Se stejnými lidmi.
Historii, politické dějiny píšou lidé.
Čím jsou výše, tím je píšou zřetelněji.
Jaká je ta zřetelnost - jakou má kvalitu a étos, je především odvislé od nich.

Jistě, nejde nahradit tisíce lidí hned. Ze dne na den. Ale jen příklady táhnou.
Císařové to měli snadnější - pár hlav setli a tato výstraha nastartovala obrodu i odspod.
V demokracii to /bohužel :))/ nejde.

Ale princip je stále stejný.
Místo císařovy absolutní moci jsou zde politici a instituce.
Ty musí setnout ony hlavy.
Slušní, pracovití, charakterní a erudovaní insideři udělají zvostatek.

Není to idealismus. Je to naprosto praktické a odzkoušené.
Takové to popperovské mírné sociální inženýrství v mezích zákona. :))

P.S. Že mě řadíte mezi schlimbachovce mě neuráží. Naopak.

Dobrou. Definitely.
27. 12. 2010 | 22:53

Tenco napsal(a):

Tonda
Též dobrá řeč.
Děkuji Vám i Pepovi Řepovi.

Dobrou noc.
27. 12. 2010 | 22:55

Anita napsal(a):

jezevec

to je zcela možné, vy zase nechápete jak se citím já a moji vrstevníci, protože jste ještě zřejmně hodně malé holátko. Až něco prožijete možná se i zamyslíte nad vaší naivitou? Ne nezralostí.
Z vašeho názoru,že je více starší populace, to vím, ale vy zrejmě nevíte, že stát si dovolil vzít z těchto peněz jakousi půjču a "vsadil" ji na neuspěšnou investici. Peníze se mu nepodařilo nejen zhodnotit, ale dokonce díra tam zůstala. Máte jiné informace? Budu ráda, když mi je vyvrátite, abych mohla v klidu spát, že aspoň něco tu perfektně funguje.
Pan Hořejší má pravdu,taky totiž dost pamatuje. Ne každý, kdo nepracuje je ten co se práce bojí. Pravděpodobně jste vy sám generace, která nemá zakodováno, že od 15 let buď studuješ nebo pracuješ, vstáváš ve 4 hodiny a cestuješ do práce a nejdříve po 10 hodinách se vracíš domů. My jsme to viděli jako samozřejmost u svých rodičů a práci jsme brali jako přirozenou součást života. Spíše mám dojem, že mladší generace má problém chtít pracovat a přispívat do soc.pojištění a mám také obavy,že nastane doba, kdy ještě naše generace bude za 10 let povolána až do vypuštění svých fyzických sil, jít dělat všechny podřadné práce, které mladším nebude vonět.
28. 12. 2010 | 00:30

vasja napsal(a):

Tonda napsal(a):
Únorový převrat vyrovnal moje a vaše životní šance.......
--------------------------------------------AProč jenom Vaše a pana Pepika? Všech. Dojička se stala prokurátorkou, švec rozorával meze, kriminálník policajtem. A všichni jsme si to vykročili směr pr..., z který se hnedle tahle zem nevyhrabe.
Ale jinak hezký:)
28. 12. 2010 | 01:45

Béda napsal(a):

CarlosV.,

1) korupce je jednou z mnoha forem, které soukromý kapitál používá k maximalizaci svého zisku.
Jinými formami jsou kupř.:
- zotročení pracovní síly
- přelévání kapitálu do daňových a nákladových "rájů"
- otevřená násilná loupež zdrojů (obvykle pod fiktivníma záminkama kamuflovanýma hrozbou, humanitárním posláním...), kde jako prostředek slouží zalobbovaný, zasponzorovaný, pronajmutý politický aparát státu
- virtuální ekonomika (z ničeho odvozené zhodnocení =kupř. CDS a CDF certifikáty) decimující reálnou ekonomiku
- privatizace největších penězovodů se kterými je spojená existence obyvatelstva dané země a jejich maximální kapitálové vytěžení (= kupř. soukromé důchodové letadlo, nucená zdravotní péče - viz článek)

2) přirozeným nositelem korupce není stát, jak je nám neustále zdůrazňováno a podsouváno (v některých státech je korupce zcela okrajovým jevem), ale naopak soukromý kapitál, který se vždy a všude pokouší nalézt cesty svého maximálního zhodnocení.
28. 12. 2010 | 05:07

Béda napsal(a):

CarlosV.,

Rozborem vaši velice často používané logiky, že je potřeba minimalizovat stát protože vytváří podhoubí pro korupci a soukromý sektor naopak má tendenci korupci potírat (viz vaše poslední poznámka o odpovědnosti při zhodnocování a manažerských platech nesouměřitelných s politiky), namítnu, že existuje celá řada států, kde korupce navzdory tlaku soukromého kapitálu je zcela marginálním jevem.

A teď pozor! Co v rámci vaší vlastní logiky začít uvažovat o odstranění druhé strany nepsaného smluvního korupčního vztahu, t.j. soukromého kapitálu?
Vždyť soukromý "investiční záměr"
s cílem nadstandardně maximalizovat svůj zisk neabsentuje u žádného korupčního vztahu.
28. 12. 2010 | 06:08

Dalibor Štys napsal(a):

To groessling
Když se na výsledky podíváte, největší rozdíl mezi námi a zbytkem světa není v kvalitě špiček ale v standardní odchylce, rozdílu mezi dobrými a špatnými. Proč? Těm ne zcela úspěšným (z důvpodů talentu nebo rodinného zázemí) schází motivace. V tom je ten největší rozdíl mezi rokem 1993 a dneškem, tehdy jsme se ještě vezli na vlně optimismu "dohnat a předehnat". Dnes běžný deváťák docela dobře ví, že bude celý život mít 6x nižší plat než možná ještě horší žák za hranicí (je to přece Němec nebo Rakušák a všichni víme, co jsou zač :-(). V roce 1993 jsme se mohli domnívat, ale ve sktečnosti se ukázalo, že za těch 21 let od roku 1968 se svět mimo nás změnil a hlavně jsme se hodně změnili my. A když k tomu přidáme pár žůžo akcí našich politiků typu sestřelení vlády v době předesednictví EU a různých domácích aférek, fakt, že maturitou proleze každý i ten, kdo fakt neví nic, není divu, že demotivaci mají děti i rodiče. A když motivace, tak k získání dobrého místa v zahraničí.

Když přijde nějaký test, nemotivovaní ho jednoduše bojkotují. Čímž natáhnou statistiku na slabším konci.

V tom zásadně nesouhlasím s panem Štefflem a jinými, kdo si myslí, že návrat talentovaných na do tříd 6-9 by něco vyřešil. Nevyřešil, jen by zkomplikoval cestu tomu zbytku motivovaných.

Kdo se nedomluví cizím jazykem, ví dobře, že v zahraničí neobstojí nejen proti stejně dobrým, ale i proti mnohem horším. A už vůbec nemá šanci se prosadit lépe než srovnatelně dobří.
28. 12. 2010 | 06:41

Béda napsal(a):

D.Štys,

české děti potažmo mládež jako taková se nikterak významně inteligenčně neliší od ostané mládeže v evropském prostřdí. Dokladem toho je, že z pohledu širší časové perpektivy česká vzdělanost dokázala vždy držet krok s okolím (viz Češi za R-U, první ČR, úroveň školství a vzdělanosti za tzv. reálného socialismu.

Což takhle konečně si připustit, že za výrazným propadem ve srovnávacích testech není absence talentovaných ale spíš nekoncepčnost, nikdy nekončící vzájemně si odporující cokroktonápadismus, osobní ambice, absence širší vize a perspektivy politických neumětelů posledních 21 let?

Jinými slovy a zjednodušeně: naprostá neschopnost vytvořit odpovídající stabilní podmínky a zušlechtit vzácné ložisko talentů?
28. 12. 2010 | 07:12

Dalibor Štys napsal(a):

To Béda:

I nejlepší učitel se může třeba rozkrájet tváří v tvář nemotivovavným žákům. Třeba současný stav vysokého školství, kde i nejlepší fakulty berou každého a hledají cesty jak leckoho nechat projít (např otvíráním oborů pro propadlé), je výrazně demotivující i pro ty kvalitní. Stejně tak (na opačném konci) demotivující je cpaní řemeslně šikovných na průmyslovky, kde místo aby excelovali jsou za pitomce.

No a všeobecně je demotivující, že konečnou instancí je pracovat podle nesmyslných direktiv nějakého expata a jeho českých podřízených - rektálních alpinistů, absolventů soukromé vysoké školy. Alternativa je postavit se na vlastní nohy, ale riziko s ní spojené není pro každého.

A testovaní pantáctiletí takové historky dobře znají (omlouvám se za zjednodušení, ale takové už historky jsou ...)
28. 12. 2010 | 07:38

Béda napsal(a):

Dalibor Štys,

pane Dalibore, pokud vím tak socík to prohrál s kapíkem kvůli demotivaci. V ČR máme vládne již cca 21 let všemotivující a všeřešící (i školství) neviditelná tržní ruka. Jak je tedy možné, že úroveň vzdělanosti v dané době byla za demotivujícího kapíku podle srovnávacích testů vyšší nežli je úroveň vzdělanosti podle srovnávacích testů v dnešní motivující době? Kteří souzi (ti před anebo to po sametu) udělali ve vzdělávacím systému chybu?

PS: nastavení a vypilování vzdělávacího systému není chybou dětí. Zrovna tak jako vytváření systémových podmínek pro využití vzdělanosti v praxi.
28. 12. 2010 | 07:51

Béda napsal(a):

oprava: za demotivujícího socíku...
28. 12. 2010 | 07:53

Luba napsal(a):

Ano,
například ta reforma zdravotnická ...

Málokdo to ví, ale hnutí lékařů "Děkujeme, odcházíme" bude následovat lidové hnutí "Pacienti sobě", spojené s náborovou akcí.

Mr. Heger tak nevymyslel nic nového, jen na české prostředí aplikoval osvědčený anglosasský model, který zaznamenal ve své době v Londýně a okolí značné úspory nákladů hlavně v neurologii/neurochirurgii a v anesteziologii:

Zhlédněte, prosím, tento dobový dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=yKwbT1KAHsk&feature=related
28. 12. 2010 | 08:20

Tonda napsal(a):

To vasja,

už se z vaší prdele hrabeme 20 let. Nějak se to nedaří. Čím toje?
28. 12. 2010 | 08:47

Béda napsal(a):

Luba,

čeští političtí Cimrmani slují zvláštní schopností vždy ze všech možných modelů převzít ten, který se v praxi nejhůř osvědčí anebo nehledajíce třetí cesty nepoučeni a nepolíbeni zkušenostmi premiantů nakonec nalézt specificky český model pojmenován ve světě pejorativními názvy.

PS: nyní postupně zavádějí progresivní americký model, který se i v samotných USA ukázal překonán.

Holt vždycky o kus vepředu, dva kroky za stínem.
28. 12. 2010 | 08:50

jezevec napsal(a):

Anita
Jsem 57 leté holátko a vstávám do práce ve 4.30 hod. Vy svých příspěvcích používáte pocity než fakta.Stát z důchodovým fondem nic neudělal, jenom se přirozeně vyšší spotřebou vyčerpal,proto to volání po reformě !
Také znám lidi, kterých se držela smůla celý život. Ale také znám lidi, kteří svůj talent prochlastali.Své výplaty prohráli v automatech. Chlapi kteří skončili na ulici, neboť je ženské vykoply z domu.Být chudší není ostuda, ale rezignovat nad sebou a ještě z toho dělat sociální selhání státu je už moc. Ti lidé si to nepřiznají, ale jsou hodně slyšet.
28. 12. 2010 | 09:23

Béda napsal(a):

jezevec,

otázka: co vlastně vyřeší důchodové reformní negarantované soukromé letadlo? Myslíte, že povinný odvod části financí každého poplatníka soukromníkům něco ušetří budoucím konzumentům - důchodcům, garantuje jim zhodnocení důchodu oproti stávajícímu průběžnému systému...? Víte jaké je průměrné zhodnocení úložek soukromých penzijních fondů? Víte co zachování tohoto trendu při započtení konzumného správců a zisku vlastníků znamená po 40 letech (i bez započtení mimořádných turbulencí trhu) povinných odvodů? Proč nemůže zůstat u dobrovolného dobrovolného připojištění pro ty kdo na to má a chce vedle stávajícího průběžného důchodového systému?

Nezdá se vám, že se nám zde volnětržní liberální systém stavějící na pilíři základu svobody jednotlivce malinko transformuje v totalitu privátních subjektů?
28. 12. 2010 | 09:50

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Pro Jezevce: Anita Vám napsala "... ale vy zřejmě nevíte, že stát si dovolil vzít z těchto peněz jakousi půjču a "vsadil" ji na neuspěšnou investici. Peníze se mu nepodařilo nejen zhodnotit, ale dokonce díra tam zůstala. Máte jiné informace? Budu ráda, když mi je vyvrátite ..."

Já jsem se také doslechl, že ještě zhruba před dvěma lety bylo v důchodovém systému 70 miliard navíc (dlouhodobě býval přebytkový, kam se ty přebytky ztrácely?), ze kterých si ovšem Topolánkova vláda vypůjčila 23 miliard, s tím, že je do konce roku vrátí. Nevrátila nic. O tom se ale nepíše, zato že najednou chybí 30 mld, to slyšíme pořád dokola.

Prý už od sametového převratru slibovaly všechny vlády, že oddělí sociální fond od státního rozpočtu. Dodnes se tak nestalo. Proč asi? Protože by nebylo kde si "půjčovat", že.
Pokud tedy máte splehlivější informace, proč jste je neuvedl? Proč místo toho Anitu obviňujete, že se opírá spíš o pocity než o fakta. Dejte sem tedy ta fakta. Ale vzpomínám si, že se už před lety několikrát psalo o tom, že vláda odčerpává přebytky z důchodovém účtu jinam. A nikdo to tehdy nepopřel.
28. 12. 2010 | 10:03

Béda napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)

je zajímavé, že tunelování důchodových účtů provádějí pravicové transformátorské elity, cíleně připravující podmínky pro demontáž státu a zavedení povinných (tedy nedobrovolných a nesvobodných) odvodů soukromým subjektům.
28. 12. 2010 | 10:08

vaclavhorejsi napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):

Prominte, ale jezevec ma pravdu - v prubeznem systemu jsou duchody jednou z polozek statniho rozpoctu; v pripade, ze se na "socialnim pojisteni" (ve skutecne "socialni dani" vybere vic, nez se vyplati, zbytek je legitimni utratit na neco jineho; v pripade, ze se naopak vybere mene, dosype se tam z jinych zdroju prijmu statu.
Samozrejme to lze udelat i tak, ze ten system bude zalozen na striktnim oddeleni duchodoveho uctu.

..
28. 12. 2010 | 10:09

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Václav Hořejší

Pak bych uvítal, kdyby Jezevec dal odkaz na tabulku za posledních 20 let, ze které by bylo jasné, kolik se v kterém roce na důchody vybralo, kolik se vyplatilo, kolik se z toho vybraného převedlo jinam a kolikrát a kolik se muselo "dosypávat". Ať máme před očima konkrétní fakta.
28. 12. 2010 | 10:26

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Béda – Já jsem slyšel, že ty peníze na těch soukromých důchodových fondech mají být garantované. Ale v tom případě vzniká další problém, opakovaně zdůrazňovaný liberálními ekonomy. Státní garance mají za následek morální hazard, tj. situaci, kdy manažeři přestávají být vystaveni riziku krachu, stále více riskují a přestávají se chovat hospodárně. Případné následky jejich nezodpovědnosti pak uhradí stát, tj.daňoví poplatníci. (Známý princip privatizace ztrát.)
28. 12. 2010 | 10:28

Béda napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)

osobně mnohem víc věřím "diletantovi" Špidlovi,
(viz Špidlův blog) nežli slavným "nepodjatým" z naprosté většiny privátním odoborníkům z Bezděkovy komise, kteří se již třesou na cizí povinně odvedené peníze.

Zajisté jste měl na mysli neoliberáli všech zemí oblíbenou privatizaci zisků a socializaci ztrát.
28. 12. 2010 | 10:37

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Béda – Pokud jde o Špidlu, tak jsem dost zdrženlivý, protože si vždycky vzpomenu na jeden jeho rozhovor o multikulturalismu a o vhodnosti/ nevhodnosti přijímání imigrantů ze zemí nám kulturně cizích. Špidla tehdy s odzbrojující bezstarostností odpověděl, že jemu je to jedno, že vždycky tady přece někdo bude žít a i kdyby to byli samí Vietnamci, tak jemu to nevadí...

Podle mne má už dnes Evropa, v důsledku neuváženého prosazování zásad multikulti, zaděláno na celou sérii občanských válek.

Tím nevylučuji, že v jiných oblastech mohl Špidla uvažovat realističtěji.
28. 12. 2010 | 10:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy