Byla katolická církev faktickým spoluviníkem holokaustu?

05. 03. 2011 | 14:00
Přečteno 24813 krát
V mnoha článcích a diskusích se lze setkat s názorem, že katolická církev neučinila za války nic pro záchranu Židů a že to snad dokonce bylo v souladu s jejím tradičním historickým antisemitismem. Klíčovou postavou v tomto kontextu byl jistě papež Pius XII. a kolem něj se od začátku 60.let minulého století vedou spory, zda byl či nebyl "Hitlerovým papežem".

Jak tomu bylo ve skutečnosti?

Papež Pius XII. (Eugenio Pacelli) zcela jistě považoval Hitlera za krajně nebezpečné monstrum a nechtěl ho otevřeně dráždit – jinak mohl dopadnout ještě mnohem hůře než kdysi Pius VII. po srážce s Napoleonem. Jeho zásada „mlčet a pomáhat“ je dnes sice mnohými kritizována, avšak vedla k záchraně několika set tisíc Židů před nacistickým terorem. Izraelský historik a diplomat Pinchas Lapide odhadl, že Vatikán zachránil během 2. světové války asi 800 tisíc takových potenciálních obětí holocaustu; stejný počet stromů byl později vysazen v Izraeli na počest Pia XII.
Počet Židů zachráněných aktivitami Vatikánu je vyšší než počet těch, kteří byli zachráněni všemi mezinárodními organizacemi dohromady...

A ještě něco: Vrchní římský rabín Zolli po válce přestoupil na katolicismus a při křtu si zvolil jméno Eugenio, neboť Pacelli byl jeho kmotrem. To snad také o něčem vypovídá...

Je jasné, že téma viny v daném kontextu bude asi už navždy kontroverzní (je jistě možno spekulovat, zda ta pomoc nemohla být ještě účinnější), ale velká část této kontroverze, zejména pokud jde o Vatikán a Pia XII., je zřejmě důsledkem dezinformační kampaně KGB, která byla spuštěna začátkem 60.let. Prozradil to vysoce postavený generál rumunské Securitate Ion Pacepa, který v roce 1978 utekl do USA.
Zdá se, že i proslulá divadelní hra Rolfa Hochhutha "Náměstek" byla zřejmě vyprodukována v rámci této akce KGB.

(tento text jsem si z větší části vypůjčil od svého bratra Jiřího, který jej použil v polemice s článkem T.Hříbka)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Dyť říkám, Hořejší je moudrý muž.
Jiří Hořejší, samozřejmě.
05. 03. 2011 | 14:11

voroshilov napsal(a):

Konec blogu je smrtacka smrt'!
ZA VSECHNO MUZE KGB,no kdo by o tom pochyboval?
Konecne zname pravdu,zlociny Stalina a Beriji proti Vatikanu vsak nejsou dost osvetlene,snad to bude tema pro dalsi clanek.
05. 03. 2011 | 14:23

JenTak napsal(a):

Židé po válce říkali Švýcarům; musíme vám poděkovat za zachráněné životy, ale zároveň se musíme ptát, proč jste udělali pro židy tak málo.
Tak nějak to bude i s tou katolickou církví.
05. 03. 2011 | 14:24

olga napsal(a):

Příspěvek Václava Hořejšího považuji za velmi rozumný a vypovídající. Proto i pana Václava Hořejšího považuji za rozumného. Pane, Pepo Řepo.
Jinak vidíme to co chceme vidět. Nebo se taky říká: "dívají se a nevidí, poslouchají a neslyší." Na diskusích zaměřených na víru a cirkev je zajímavé, že nevěřící napadají věřící, i když je věřící nikdy neponižují. Vždy ponižují nevěřící věřící. Nerozumím jim. Jinak církev udělala v boji proti Hitlerovi maximum, co mohla udělat. Křesťan musí totiž milovat všechny. I své nepřátele. Přitom se za ně musí modlit. Je to moc těžké. Ale musíme. Věříme, že vše se děje podle Boží vůle. Co s tím? Máme skutečnou víru? Rozumíme Bohu? Hledejme pravdu.
05. 03. 2011 | 14:35

voroshilov napsal(a):

Profesor ve svem pusinkovani s kardinalem Vlkem a libani papezske tiary zasel tak daleko ze povazuje ctenare Aktualne.cz za svoje hlupe ovecky-zidy v Italii nikdo nepronasledoval,nevytvarel ghetta a neposilal do koncentraku,Mussolini prijal drastickou politiku pod natlakem fuhrera az v roce 1943 a kdo kde videl stradat italskou zidovskou komunitu?
05. 03. 2011 | 14:39

AC napsal(a):

olga

To jste napsala hezky. S tím milováním nepřátel to až tak těžké k chápání není, ale to je zase podmíněno ústupkem, který by ne každý přijal. A to i kdyby zněl sebe logičtěji.

Hezký den.
05. 03. 2011 | 14:42

vaclavhorejsi napsal(a):

olga:

Milovat esesaky vrazdici v Osvetimi by ale asi byl opravdu tezky ukol i pro samotneho zakladatele krestanstvi...

..
05. 03. 2011 | 14:49

Sraldo Mandolini napsal(a):

Teda, pane profesore Hořejší, klobouk dolů před Vámi. Neznám žádného jiného člověka, který by byl placeným agentem jak Vatikánu, tak i muslimského ústředí! Pokud ještě dokážete, že Vás platí Klaus i Halík současně, tak už u mě budete absolutní geroj!
05. 03. 2011 | 14:56

LEVAK napsal(a):

Adolf Hitler řekl: “Osobně jsem přesvědčen o veliké moci a hlubokém významu křesťanství a nedovolím, aby se šířilo jiné náboženství, než křesťanství. Proto jsem se odvrátil od Ludendorffa a proto jsem zavrhl tu knihu od Rosenberga. Napsal ji protestant. Není to stranická kniha. Nenapsal ji straník. Nechme protestanty, ať se s ním hádají ... Jako katolík se nikdy necítím dobře v evangelické církvi nebo jejích institucích. Proto budu mít velké problémy, jestliže se budu snažit regulovat a omezovat záležitosti protestantských církví. Evangelíci nebo jiní protestaté mne v každém případě budou odmítat. Ale vy můžete mít jistotu: Budu chránit práva a svobody farností a nedovolím, aby se jich někdo dotknul, takže nemusíte mít žádné obavy o budoucnost Církve.”
Hitler také diskutoval s biskupy o svých názorech na židovskou otázku. “Pokud jde o Židy, zastávám stejné stanovisko, jaké hlásá katolická církev už patnáct set let, kdy Židy považuje za nebezpečné a vytlačuje je do ghet. ... , protože církev dobře ví, co jsou Židé zač. Nevyvyšuji rasu nad náboženství, ale pro církev a stát vidím v představitelích této rasy velké nebezpečí a svým přístupem k této otázce prokazuji velkou službu křesťanství.” (J. S. Conway: The Nazi Persecution of the Churches; str. 25, 26, 162)
Tři velcí obhájci římskokatolické víry byli: Hitler, Mussoliny a Franco. Všichni tři měli konkordáty s Vatikánem. Dostali se k moci, aby dobyli svět a nastolili milenium pro papeže. Pro tento úkol jezuité řídili ze zákulisí gestapo. Mečem Vatikánu však mělo být výhradně Německo. Proto se mu dostávalo řady mezinárodních podpor a finančních prostředků pro splnění cílů, které generál jezuitů Ledóchowskij krok za krokem naplňoval ruku v ruce s Vatikánem.
To všechno je také fotograficky zdokumentováno v mnoha knihách od Avro Manhattana, například v knize Vatikánský holocaust a Katolický teror dnes. Avro Manhattan je světově proslulou autoritou na otázku římského katolicismu v politice. Bydlí v Londýně a během druhé světové války pracoval v rozhlasové stanici Radio svoboda a psal také politické komentáře pro BBC. Kniha Vatikánský holocaust z větší části fotograficky dokumentuje zvěrstva Ustašovců na Srbech za druhé světové války."
PS:Pane profesore já žasnu.Vy tady jen opakujete Goebelse.Já si pamatuji jak všude byly z války vylepeny plakátky a plakáty,rudý spár na černém poli s nápisem "Zachváti-li tě zahyneš!Podívejte se pravdě do očí.Nedávno běžel v TV tom o katolickém knězi,který donesl do Vatikánu informaci o holocoustu Židů a jak to s ním dopadlo,když ho nikdo nechtěl vyslechnout a vrátil se zpátky do Německa!
05. 03. 2011 | 15:00

AC napsal(a):

vaclavhorejsi

Nejsme schopni do všech důsledků pochopit sebe a své činy v životě, proto předkládáme argumenty, které překládáme. Není nic ve víře tak jednoduché, jak si zřejmě myslíte.
05. 03. 2011 | 15:02

vaclavhorejsi napsal(a):

AC:

"Není nic ve víře tak jednoduché, jak si zřejmě myslíte."

Jak vite, co si myslim?

..
05. 03. 2011 | 15:11

vaclavhorejsi napsal(a):

Sraldo Mandolini:

No to vite, vicezdrojove financovani je heslem doby!

..
05. 03. 2011 | 15:13

Pepa Řepa napsal(a):

Snažíte se, bratře Wěnceslaue, ale je Vám to platné, jako chaloupka v Blatné.
Koukněte na nejčtenější články. Kuras udělal 85 000 kliků za pár hodin.

Jste jako CCCP. Nedožene, nepředeženete!
Pana bratra pochvalte, zaslouží si to.
05. 03. 2011 | 15:25

Petr Havelka napsal(a):

Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Judr Kamilla Reslera.
05. 03. 2011 | 15:32

kocman napsal(a):

Byla.
05. 03. 2011 | 15:37

AC napsal(a):

vaclavhorejsi

Jistě, je to zcela legitimní otázka:-)

Z Vašich názorů na blozích vycházet nemohu, neboť logicky se před takovouto bandou kritickou neodkryjete, ale leccos mi naznačí Vaše práce biologa. Alespoň tolik, abych si mohl být jist, že do "extrémů" ve věci víry nepůjdete. Prostě už Vaše vzdělání samotné, ač ji velice fandím, je velikou překážkou. Ale možná jsem se teď ani správně nevyjádřil...ale i kdyby dobře, nemusíte to tak chápat Vy.
Na toto téma bych si bez skrupulí mohl popovídat třebas s Olgou, ta má k tomu povahu a předpoklady. Ne ta Vy. Jste, a promiňte mi tu otevřenost, už příliš ješitný a předem zaujatý, víte?
05. 03. 2011 | 15:38

liberál napsal(a):

Václav Hořejší:

Nebyl antisemitismu a nacismus produktem Katolické církve a Nového zákona, o kterém by se dalo říct, že byl velmi antisemitský, vzhledem k tomu jak popisuje Nový zákon podílu Židů na ukřižování Ježíše?

Nebyla to právě Katolická církev která po celý středověk a část novověku propagovala pronásledování a vyhánění Židů? Pogromy na Židy jsou známy ze Španělska,Francie,Polska,Itálie,Německa a všude v tom měla prsty Katolická církev. Abych nebyl jednostraný tak protestanti na tom byli stejně. Je jenom málo známé že Martin Luter nejdřív Židy obhajoval, protože si myslel, že se obrátí na protestanství a poté když bylo jasné že se Židé nedají zlákat k jinému náboženství tak začal také s antisemitismem. Jeho spisy jsou toho důkazem například v jeho spise Von Juden und ihren Lügen, který se později stal základem nacistické filosofie
05. 03. 2011 | 15:39

Marcus Agrippa napsal(a):

Katolická církev není spoluviník, ale tvůrce. Tzv. krysí vatikánskou cestou uprchl i Ante Pavelič - římský katolík a válečný řezník nejhoršího kalibru. Vatikán viděl především obrovské nebezpečí svého náboženského businessu na východě - v protináboženském Rusku a Ortodoxní východní církvi.

Arcibiskup Štepinač řekl:" Bůh, který rozhoduje o osudech národů a kontroluje srdce králů, nám dal Ante Paveliče a řídil vůdce spřáteleného národa, Adolfa Hitlera, aby použil svá vítězná vojska a rozprášil naše nepřátele. Bohu sláva, vděčnost Adolfu Hitlerovi a věrnost našemu vůdci Ante Paveličovi.
05. 03. 2011 | 15:42

hoven napsal(a):

dnes celkem s profesorem souhlasím, težko mohla katolická církev nějak aktivně bojovat proti nacistum. neměli na to žadný prostředky, narozdíl od francie a anglie, který radši zradili československo a nechali hitlera vyrůst.
05. 03. 2011 | 15:52

Karla napsal(a):

A co si má, pane Hořejší, člověk myslet o tomto,to by váš bratr také věděl?

Vatikánska banka alebo Inštitút pre náboženské diela
lateran-signing.jpg V roku 1929 podpísal Pius XI. a Benito Mussolini tzv. Lateránske zmluvy. Boli to tri dohody medzi Vatikánom a Talianskom. Prvá zmluva bola o vzniku Vatikánu ako štátu, nezávislého od zvyšku Talianska a suverénneho subjektu medzinárodného práva. Od vzniku suverénneho štátu Vatikán má pápež neobmedzenú štátnu moc a sú spolu s Monackým kniežaťom poslednými absolutistickými monarchami v Európe.
Druhá zmluva bol konkordát o vzťahu cirkvi a štátu, ktorý zaviedol katolicizmus ako štátne náboženstvo Talianska. Tretia bola o finančnom vyrovnaní a odškodnení za straty Svätej stolice, spôsobené stratou jej suverenity v roku 1871 (na obr. Mussolini a kardinál Gasparri pri podpisovaní Lateránskych zmlúv).
Konkordatsunterzeichnung.jpg Na spravovanie tohto vyrovnávacieho kapitálu vo výške ca. 50 miliónov dolárov založil pápežom Pius XI. Sekciu pre osobitné úlohy, ktorá v podstate plnila úlohu banky. A mala čo robiť. Na základe dohody medzi Hitlerom a Vatikánskym štátnym tajomníkom Eugeniom Pacellim, neskôr pápež Pius XII. (na obr. podpis konkordátu) v roku 1933 bola v Nemecku zavedená cirkevná daň, z ktorej do Vatikánu plynuli obrovské financie. Na druhej strane, v roku 1942 Mussolini oslobodil Vatikán od platenia daní. O peniaze teda núdza nebola.1
V roku 1942 založil Pius XII. druhú banku, tzv. Inštitút pre náboženské diela (Istituto per le Opere di Religione, IOR), známu skôr pod názvom Vatikánska banka. Tá dokázala rozmnožiť vyrovnávací kapitál na dnešných jedenásť miliárd dolárov. Banka podlieha priamo pápežovi a spravuje celý majetok Svätej stolice, katolíckych rádov (viď článok o Matke Tereze), cenné papiere, nehnuteľnosti atď.
Neostalo však len pri spravovaní cirkevného kapitálu. „Okolo Vatikánu sa vynárajú najrôznejšie špekulácie. Lenže žiadny pápež nikdy neprispel k ich vyvráteniu. Naopak mlčaním všetci sprisahanecké teórie len podporovali," píše vo svojej knihe Inside the Vatican jezuitský teológ Thomas J.Reese. Skutočne, Vatikánska banka bola mimo európskeho bankového systému. Nepodliehala bankovému dozoru, nezverejňovala bilancie a nespolupracovala s daňovými úradmi. Zákazníkom bola poskytovaná absolútna diskrétnosť a anonymita... a sčasti to platí i dodnes.
Vatikánska banka bola v podstate offshore bankou v strede Európy. Načo chodiť na Kaymanské ostrovy, keď ideálna pračka špinavých peňazí je za rohom. Fungujúca a mlčiaca ako hrob.
05. 03. 2011 | 16:11

Karla napsal(a):

Vatikánska banka, nacistické zlato a holocoust
Historici dlhodobo kritizovali Svätú stolicu pod vedenímpope-pius-xii.jpg Pia XII. za udržiavanie nadštandardných vzťahov s chorvátskym Ustašovským hnutím, ktoré počas vojny zlikvidovalo stovky tisícov Srbov, Židov a Rómov. V 80. a 90. rokoch minulého storočia sa opakovanie objavovali obvinenia, že Vatikánska banka ukrýva zlato nacistického nezávislého štátu Chorvátsko. Tieto chýry sa zakladajú na správe agenta Emersona Bigelowa (The Bigelow Report), ktorý v roku 1946 reportoval svojim nadriadeným, že po páde nacistického Nemecka poslali členovia klérofašistickej bábkovej Ustašovskej vlády peniaze skonfiškované v koncentračných táboroch - ca. 350 miliónov švajčiarskych frankov - do úschovy do Vatikánu. Transport peňazí potvrdil očitý svedok Gowen, ktorý bol súčasťou ustašosvkého systému moci. Po objavení sa takéhoto článku v Time hovorca Vatikánu všetko dementoval.
V tejto súvislosti je zaujímavý súdny spor (Emil Alperin et al. v. Vatican Bank et al.), v ktorom srbskí, židovskí a ukrajinskí preživší zajatci koncentračných táborov, potomkovia a organizácie zastupujúce vyše tristo tisíc obetí holocoustu, zažalovali Vatikánsku banku a rád Františkánov z neoprávneného obohacovania sa, porušovania ľudských práv a medzinárodného práva a prania peňazí. Tie mali pochádzať od obetí z koncentračného tábora. Žaloba sa vzťahovala aj na údajné financovanie organizácie ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen). Bola to sieť bývalých členov SS, založená ku koncu II. Svetovej vojny s cieľom zachrániť sa a vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Spomínaný súdny spor sa pre imunitu, garantovanú v USA cudzím štátom a entitám, nedočkal rozsudku.
V júli 2010 spomínaná skupina žalobcov zaslala žiadosť Európskej centrálnej banke o prešetrenie Vatikánskej banky v prípadoch prania peňazí a nacistického zlata. Sťažnosť sa odvoláva na ustanovenie novej zmluvy medzi Vatikánskou bankou a EÚ, ktoré zakazuje pranie peňazí a financovanie teroristických organizácií.
Čítajte viac: http://pietruchova.blog.sme.sk/c/239455/Vatikan-as-pracka-spinavych-penazi-mafie-a-politikov-I.html#ixzz1Fjk1B2uh
05. 03. 2011 | 16:13

Silvie napsal(a):

Katolická církev, zejména její hlava, se od zvěrstev nacistů nikdy nedistancovala, naopak aktivně dávala najevo svou loyalitu.

Kardinál Goma ujistil Franca podporou v prohlášení:"Pracujeme v úplné dohodě s nacistickou vládou." Pouze dva španělští duchovní tento pamflet nepodepsali.

Kardinál Gasparri projevil Mussolinimu podporu: "Fašistická vláda je v celém světě jedinou výjimkou v politické anarchii vlád, paralamentů a škol."

Stejně se chovala katolická církev v Rakousku, Německu a jinde.
Po převzetí moci bolševiky se část kat.duchovních stala členy organizace Pacem in Terris, kolaborující s komunisty.

Podle mého soudu nemá katolická církev co pohledávat v 21.století.
Italský "padre" se vyjádřil k brutální vraždě třináctileté dívky na severu Itálie následovně - rodiče mohou prý být hrdi na to, že zemřela nezneuctěná. Mluvil plamenně o jakési ženě, později prohlášené za svatou, jež si raději vyškrábala oči, aby neviděla, jak ji znásilňují. Tyto žvásty nevydržel psychicky oponent "otce" a pravil, že rodiče té dívky by určitě raději měli Yaru doma živou a zneuctěnou, nežli počestně zavražděnou.
Co si lze po podobných pomatených prohlášeních o katolících myslet?! Minimálně to, že nepatří do tohoto tisíciletí.
05. 03. 2011 | 16:29

AC napsal(a):

Silvie

Vím že to myslíte dobře, ale nemluvte prosím o katolících obecně. Každý takový není.
05. 03. 2011 | 16:45

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore

odpovědět otázku tak složitou by mohl pouze opravdu fundovaný historik, který si dal tu práci a důkladně prostudoval všechny činy katolické církve v první polovině 20. století.

Je mimo jakoukoliv pochybnost, že katolická církev zachránila statisíce Židů za války. Jak dalece byli jednotliví kněží řízeni přímo Vatikánem nemohu posoudit.

Na druhou stranu si můžeme položit otázku, co dělal Vatikán proti nástupu nacismu v Německu a proti nacismu po převzetí moci nacisty. Odpověď je poněkud tristní: Prakticky nic. DOkonce ani neodsoudil křišťálovou noc v Německu, nemluvě o tom, že proti Ducemu nepodnikl zhola nic a v podstatě ho celou dobu podporoval.

Dělat mohl leccos, např. vyhlásit exkomunikaci z církve každého, kdo by podpořil fašistické a nacistické strany, nemluvě o tom, že by byl jejich členem. Před válkou to ještě šlo, za války už samozřejmě ne. Koneckonců to udělal vůči komunistickým stranám.

To je ovšem jen letmý pohled, vážit mohou jen historikové. Pokud chtějí.
05. 03. 2011 | 17:06

Pepa Řepa napsal(a):

Kde je n.o.s.?
05. 03. 2011 | 17:07

Karel Mueller napsal(a):

Silvie:

V jední pop písni se zpívá středověk trvá ... Mám pocit, že se spíš vrací ...
05. 03. 2011 | 17:08

Silvie napsal(a):

Ac,

podotýkám, že se nepokládám za ateistu, katolíky ovšem akceptuju pouze se zaťatými zuby (to, že mne bez mého vědomí dali kdysi rodiče pokřtít, nic na věci nemění, k žádné církvi se nehlásím).
Jen těžko lze neházet všechny katolíky do jednoho pytle - najdete jediného, který neodsuzuje potraty? Jediného, který nepokládá za nezpochybnitelnou autoritu senilního staříka ve Vatikánu? Jediného, který v hloubi duše nepohrdá homosexuály, ač se možná navenek tváří tolerantně? Alespoň jeden z těchto aspektů bude pro každého katolíka stěžejní, jinak by nemohl být katolíkem.
05. 03. 2011 | 17:15

Silvie napsal(a):

Karel Mueller,

vrací... a budeme si smět demokraticky vybrat mezi islámem a katolicismem. I když možná po vpádu arabských hord nebude co řešit.
05. 03. 2011 | 17:17

zemedelec napsal(a):

Ješte se tady neobjevila,ani zmínka o vine a příčinách vzniku holokaustu,ze strany židovské komunity.Jenom dodám,koledují si znova o pořádný výprask.
05. 03. 2011 | 17:22

hoven napsal(a):

silvie,
ale alespon se distancovala od komunistických zvěrstev. nikdo není dokonalý. alespon něco.
05. 03. 2011 | 17:23

dalimír napsal(a):

Paní Silvie má pravdu ,církev římskokatolická pěstuje v lidech po staletí nejen víru v něco nadpřirozeného ale hlavně poslušnost a oddanost svých oveček ! V tomhle podhoubí pak bují faleš a to je nepěkná lidská vlastnost ! Co soudíte všichni o KDUČSL ? Dl.
05. 03. 2011 | 17:25

hoven napsal(a):

zemedelec,
jenom abys nakonec napráskáno nedostal ty.....
05. 03. 2011 | 17:25

Ivan napsal(a):

Myslím, že hodnocení církve římskokatolické a nacizmu není jednoduché. Problém je jednak v tom, že v této církvi jsou jen lidé. To značí, že tam byli i sympatizující i odpůrci nacizmu,
bohužel, jako ve všech skupinách obyvytel Evropy a nejen Evropy.
Pokud se týká Vatikánu, je to problém samotného Vatikánu a pro římskokatolickou církev problém kontraproduktivní. Protože ne vše bylo z archuvůzatím zveřejněno.
05. 03. 2011 | 17:25

AC napsal(a):

Silvie

S vámi je opravdu těžká řeč. Vy jste se všemi katolíky už mluvila, že znáte jejich odpovědi? Katolíky mohou být, jako třeba vy i lidé, kterým církev nic moc neříká a přesto jsou dobrými křesťany. Nebuďte tak kategorická a nešiřte kolektivní vinu.
Odsoudit šmahem všechny je to nejmenší.
05. 03. 2011 | 17:26

hoven napsal(a):

dalimír,
tak v čem se teda liší od komunistů??
05. 03. 2011 | 17:26

Silvie napsal(a):

hoven,
jak se distancovala od kom.zvěrstev?

Část duchovních byla zavřená v těžkých kriminálech, některé umučili ,ale poměrně hodně jich spolupracovalo s bolševiky v již zmiňované org. Pacem in Teris.
Jediné, po čem tato církev touží, je moc a bohatství. Využije jakékoliv možnosti podílet se opět na moci a je ochotna tomu podřídit všechno, spřáhne se klidně s ďáblem.
Vzhledem k tomu,že denně sleduju italské zpravodajství a publicistické pořady, mám to tmářství z první ruky. Ta ignorance, demagogie a intolerance k nevěřícím je zdrcující- nemluvě o tom, že jí dává prostor státní televize. Jako byste se ocitli zpátky ve středověku (viz můj předcházející příspěvek).
05. 03. 2011 | 17:33

Silvie napsal(a):

AC,

já se ale ke katolíkům nehlásím!! Nesouhlasím zásadně s jejich tvrzením, že dobrý a slušný člověk, který není pokřtěn a nepraktikuje, nedojde "království božího".
Naše rodina je z větší části naštěstí protestantského vyznání, nehlásím se ale ani k tomu. Nikdo z rodiny nebyl extra horlivým křesťanem, ale prarodiče byli jistými předsudky poznamenáni(homosexuálové, aborty, rozvody atd.). Mí prarodiče spolu raději žili v příšerném manželství a zkazili si celý život, nežli by se rozvedli. Mnoho mladých katolíků naoko odsuzuje antikoncepci a potraty, a přesto se jich nezříká. Pokrytectví je vlastní všem, žádný z nich s vámi nebude mluvit upřímně, vždy budou předstírat, že jsou lepšími lidmi, nežli vy. Stačí se podívat na Halíka, navenek se tváří jako supertolerantní strejda, ale stačí se hlouběji zaposlouchat a začně vám znít falešně...
05. 03. 2011 | 17:41

AC napsal(a):

Silvie

Každý jsme nějaký, každý máme chyby. I vy. Snažme se být lepšími a to by zatím mělo stačit, co říkáte. Dokonalými se nikdo nestaneme.
05. 03. 2011 | 17:46

Silvie napsal(a):

Ac,

já jsem nikdy netvrdila, že nemám chyby. Jen nenávidím demagogii a manipulaci toho nejhrubšího zrna. Prohlašovat obyčejné smrtelníky za svaté a blahořečit je, vymývat ostatním mozek středověkými pohádkami o pekle, ráji a očistci, útočit na lidi, kteří se "liší" a snažit se organizovat druhým jejich vlastní život, mně nikdy nepřestane popouzet.
Ať už jde o brainwoshing praktikovaný katolíky nebo islamisty.
Žij a nech žít!
05. 03. 2011 | 17:54

dalimír napsal(a):

Hoven neliší se v ničem !!! Dl.
05. 03. 2011 | 17:59

vaclavhorejsi napsal(a):

Silvie:

Zkuste nekdy zajit do "Halikova" kostela Nejsv. Salvatora - vetsina jeho kazani je vynikajici - mozna zmenite nazor!

..
05. 03. 2011 | 18:03

AC napsal(a):

Silvie

Konečně rozumný názor-žít a nechat žít. Nechte ostatním co chtějí. Stejně s tím nic nenaděláte, jen se zbytečně rozčilujete. A pokud vás tím dopalují, neposlouchejte je a nečtěte. Nechtějte rozhodovat o osudech druhých. Je to jejich volba a také vy máte tu svou. Pokud, jak říkáte vymývají mozek ostatním, nechte na nich, aby se rozhodli po svém. Anebo chcete cenzurovat myšlenky a rozhodovat, co je správné a co ne? Nikdo na to nemáme patent. Mýlit se koneckonců můžete naopak vy sama, ať už si to logicky zdůvodníte jakkoli. Diktátoři v minulosti také měli pravdu a co to bylo za pány, a kde jsou dnes? Vím, nejste diktátor. Nechtějte sama měnit svět. Lidé prohlédnou sami a nepředjímejme výsledek. Jenom bychom se blamovali.
05. 03. 2011 | 18:04

hoven napsal(a):

dalimír,
v něčem jo. ale tu poslušnost svých ovcí a vymejvání jejich mozků mají stejnou. obecně si myslim, že veškerý církve a sekty, at už jsou to katolíci nebo ksčm by neměly přímo zasahovat do politiky. nemužeme ale pominout fakt, že nače celá civilizace a kultura je na křestanství postavena a z něho se všechno vyvinulo. lidský práva i demokracie.
05. 03. 2011 | 18:11

skeptický napsal(a):

Je to všecko jenom o penězích.
05. 03. 2011 | 18:24

olga napsal(a):

vaclavhorejsi
Ježíš Kristus všechny opravdu miloval. On přece nedal život za dobré, ale právě za ty hříšné. Proto přišel, aby získal všechny láskou. Jen láskou! Totéž chce i od nás. Neuznávám žádnou vraždu. Ani v sebeobraně.
05. 03. 2011 | 18:25

Helmut napsal(a):

Take bych tohle na cirkev tak uplne nehazel. Jedna vec je, jak se chovali jednotlivci z rad cirkve (viz. Slovensky stat) a druha je, jak se zachovaly nejvyssi cirkevni autority. A tady bych na ne moc viny nehazel. Ostatne nejaka vyrazne aktivni protihitlerovska politika by jim spise znemoznovala pomahat dalsim lidem. Co se tyce spoluprace s Mussolinim (ktera je naprosto neoddiskutovatelna), tak tam je to daleko prozaictejsi. Ac to nebyl rezim demokraticky, nebyl nikterak zdisreditovany. Odvolaval se (narozdil od nacismu) na historicke tradice, staral se o pamatky v Italii, nikoho hromadne nevyvrazdoval.. nehlede na to, ze Italie nebyla tolik zasazeno velkou hospodarskou krizi.

Nekde jsem tam cetl cosi o Svycarsku. To bych si take neidealizoval, ti maji take dost masla na hlave. Mnoho Zidu, kteri do Svycarska uprchli vraceli zpet do Nemecka. Byli to Svycari, kteri vznesli pozadavek, aby v zidovskych pasech bylo velke pismeno J (oficialnim duvodem byla kontrola imigrace..). A ty transporty do Svycarska byly az na konci valky, kdy se naciste snazili alespon trochu si zachovat tvar.. Takze Svycarsko ma toho masla na hlave vice nez dost.. (ostatne stejne jako vetsina evropskych zemi - Francie, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Polsko, Pobalti, Chorvatsko, Recko, Slovensko, Madarsko.. a dalsi)
05. 03. 2011 | 18:36

vaclavhorejsi napsal(a):

Boží hněv:

No, neco takoveho tady uz dlouho nebylo, pan Stejskal by tento unikat opravdu mel zachovat...

..
05. 03. 2011 | 18:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Je mi líto, pane profesore, ale nemohu. Ony totiž příklady táhnou a já bych nerad, aby se zde podobně plodný styl debaty rozmohl.
05. 03. 2011 | 18:55

camponotus napsal(a):

Vážený pane autore, jen mě není jasné, když Vatikán vyvíjel tak lidumilnou činnost, proč ve středověku poslal na smrt půldruhého milionu obyvatel Evropy v rámci projektu "kladivo na čarodějnice". Nepatřili tehdejší papežové do stejného pytle jako později Hitler a Stalin?
05. 03. 2011 | 18:59

vaclavhorejsi napsal(a):

camponotus:

Ackoli to s tim puldruhym milionem je dozajista velice prehnane (dolozenych je cca 12 tis., pravdepodobne maximum 100 tis.), myslim, ze rada stredovekych papezu nejspise zaslouzila "jit do pekla".

Nicmene vasi otazku moc nechapu - jak stredoveke ciny souvisi s ciny ve 20. stoleti? Mnohem vic krve na rukou nez cirkev maji i mnozi "zaslouzili" panovnici, ruzni revolucionari (husite, Cromwell, jakobini), kolonialiste, ale i recentni celkem respektovani svetovi politikove (radeji nebudu jmenovat).

..
05. 03. 2011 | 19:09

vlk napsal(a):

Ono je vždycky jak co. část katolické církve otevřeně s Němci kolaborovala.
Jiná část byla ostře proti a to nejen verbálně, ale v ilegalitě.
Ohledně vysokého kléru - můj osobní soud je , že spíše selal, ale jsem si plně vědom, že soudit a nebýt v daném případě v kůži souzeného, je velmi pohodlné a dokonce laciné.
V daném případě je asi nejlepší držet s ebiblického - nesuď, abys nebyl souzen.
05. 03. 2011 | 19:24

LEVAK napsal(a):

Ad hoven:víte Vy vůbec co to byla svatá inkvizice?Proti výsledkům jejiho snažení byli bolševici žabaři!
05. 03. 2011 | 20:05

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Hořejší souhlasím s Vámi. Katolické církvi patří dík za zachráněné životy.Myslím, že nemáme právo z dnešních pozic soudit Vámi zmíněné aspekty tehdejší doby.
Bylo ostudou tehdejších vlád, že pro ty nebožáky neučinily více. V počáteční době fašisté chtěli židovský majetek a ohledně jejich životů byli ochotni ke kompromisům - bohužel ani Židé si neuvědomovali vážnost situace.
Současně ovšem platí, že neprojdeme bahnem aniž bychom se neumazali - a tak se stykem s fašismem umazala i tehdejší katolická církev.
05. 03. 2011 | 20:09

Jemnický napsal(a):

Opět je zde zavádějící přiřazení spoluviny na holokaustu nějaké organizaci. Zde je diskuse o vině a nevině katolické církve, myšleno vysokého kléru, což není totéž, protože katolickou církev tvoří především věřící. Vinu nemůže nést věc - tj. organizace, ale jednotlivý člověk. Vina je vždy individuální a spočívá v míře konání zla nebo v míře neodporování zlu (lépe je ztratit život nežli duši). Kolektivní vina je iluze, kolektivní trest je však historická realita daná biologickou podmíněností lidské psychiky.
Starozákonní Jehova pojímá často Izrael jako masu a tak s ním také zachází. Křesťanství je postaveno na individuální zodpovědnosti člověka před bohem a lidmi.
Proto by měl mít článek název: Byl nejvyšší katolický klérus faktickým spoluviníkem holokaustu?

S pozdravem,

Jemnický
05. 03. 2011 | 20:23

camponotus napsal(a):

Václav Hořejší:
nepřeháním s počtem životů. které utratila církev prostřednictvím světských soudů na hranici. Máte zřejmě nedostaek informací. Střízlivé odhady jsou nejméně milion až půldruhého, nejvíce obětí bylo ve Španělsku a tam se toho dosud nikdo nedopočítal. Myslíte, že se ideologie církve od středověku změnila? Žije z nevědomosti důvěřivých lidí i v tomto století. Zřejmě jste zapomněl, že Češi s církví mají neblahé zkušenosti a že jí ani v současnosti nejde o spásu lidských duší, ale zase jen a jen o majetek a blahobytný život na úkor jiných. V Rakousku si na církve musí věřící občané platit sami, proč to není i u nás? Od roku 1942 jsem poslouchal zahraniční rozhlas a nikdy jsem neslyšel ani zmínku, že by Vatikám byl takový dobroděj, jak uvádíte. Odvolávat se na KGB považuji za nesmysl, soudný člověk si mohl udělat svůj vlastní názor i za totality.
Nikdy jsem nepovažoval zdroje informací minulého režimu za důvěryhodné, stejně jako nejsou důvěryhodné informační zdroje tohoto režimu, vždy šlo pouze o informace tendenční.
05. 03. 2011 | 20:28

santawizard napsal(a):

Pan profesor je jistě vynikající vědec a výborný pedagog.I tak, navzdory velké poptávce nemůže uspokojit každého na 100%Opak vědy je pavěda a opak pedagogie je demagogie.Toto se dneska jako by dekriminalizovalo podobně jako umění a kýč nebo klíč a paklíč,nebo analytici a spekulanti na burze býka a medvěda .Nirvána je jako království boží.Podobně se vede diskuze i mezi atheistama a theistama.Protože se planeta země otepluje ,ale golfský proud se ochlazuje,Evropa bude největší paradox celé planety.Vzájemné oteplování a ochlazování bude působit i na tak zvané kreationisty a evolutionisty,jako na burze býka a medvěda.To,že se otepluje se bude projevovat nejenom na zvýšení hladiny vod ,ale i na deštivém počasí se zataženou oblohou a méně úrody.Jediný způsob jak zabránit blížící se katastrofě je pomocí jaderných elektráren z vodíkové pumy a elektrolýzou mořské vody na výrobu vodíku a kyslíku do vodíkových motorů.. .Prostě kolik ledovců se na těch místech rostaje ,tak tolik se na jiných místech mořské vody elektrolizuje.Odhadní doba je 50let.
05. 03. 2011 | 20:40

JenTak napsal(a):

camponotus
Vaše zdroje informací by mě velice zajímaly. Názor historiků je, že v čarodějnických procesech padlo za oběť kolem 200 000 lidí. Může být i 300 000, ale více zřejmě ne. Váš údaj milion a půl je nesmyslný. V televizi (Viasat History??) běžel asi před týdnem pořad o knize "Kladivo na čarodějnice". Tam padl dokonce údaj "pouze" 60 000 obětí.
Řekl bych, že váš nedostatek informací je naopak vyvážen přáním.
05. 03. 2011 | 20:44

Jemnický napsal(a):

Santawizard

Snažil jsem se dobrati podstaty sdělení vašeho příspěvku. Řekl bych, že kolik času tomu věnuji, tolik ho ztratím.

S pozdravem,

Jemnický
05. 03. 2011 | 21:01

santawizard napsal(a):

Jemnický:tak to jste mne dostal.Už sám ani nevím co tím chtěl básník říct.Podstata leží v tom,že vy se tady bavíte o krucifixu ,který údajně upaloval nejprve čarodějnice a potom židy.Člověk by si však stejně mohl myslet ,že to byla právě ta swastika ,která upalovala nejprve čarodějnice a potom židy.Pro mne však ,Církev byla znásilnována od prvého začátku vojákama ,aby raději než hospodské kaplany uctívala vojenské kaplany.
05. 03. 2011 | 21:37

speci.men napsal(a):

Kdysi jsem si myslel, že profesor Hořejší je tolerantní a rozumný člověk, který se dokáže postavit proti zaslepenosti dnešních politických a ekonomických agitátorů, proti dogmatům moderní dloby a je za to těmito propagandou zblými individui zesměšňován a urážen.

A pak jsem se s ním jednou pustil pod jeho blogem do diskuse o roli katolické církve v dějinách a o církevních dogmatech dneška. A shrůzou jsem zjistil, že pan Hořejší není ve svém myšlení o nic menší dogmatik, než je například kolega hoven. Tolik dotčeného sarkasmu a histerického odsudku jsem od něj fakt nečekal. Rozdíl je jen v tom, že on žije v jiných dogmatech, než dnešní neoliberálové. Jinak se od nich ale v podstatě neliší. Příkladem je i tento blog, kterému v každé větě čouhá shana nějak vybrat ta správná fakta jako sláma z bot. A tam kde fakta chybí, vystačíme si s pevnou vírou, že?

Vy si vážně myslíte, že lidi jsou tak blbí? Slyšel jste někdy o Vatikánské cestě, kudy prchali nacisté z Evropy do Argentiny? A nebyli to bezvýznamní náckové. Hlavně, že zaplatili. Četl jste někdy, kolik zlata proprali Němci přes Vatikán? Tohle není vyrobeno nějakými temnými silami KGB. Je to převzato od renomovaných historiků (mimochodem i od samotného Wiesenthala). Že by i on byl agentem KGB. No aleproč ne, pane profesore.? Podle vaší logiky bych měl být agent i já :)
05. 03. 2011 | 21:37

Viola napsal(a):

václavhořejší

"Milovat esesaky vrazdici v Osvetimi by ale asi byl opravdu tezky ukol i pro samotneho zakladatele krestanstvi..." Tam asi ne, to by se tam musel objevit nový Kristus, ale později jsou známé případy, kdy katolická církev pomohla některým nacistům prchnout, aby se zlo neopakovalo, avšak skoro nikdo to tak nedokáže pochopit. Církev to má velmi těžké, neboť je těžké se podobat živému Bohu.
05. 03. 2011 | 21:47

Viola napsal(a):

pane profesore,

chválím za článek, myslím že je to potřeba.
05. 03. 2011 | 21:49

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

čím to je, že pan Kuras už má 192 721 přečteno, to nechápu, byl tu někdy takový ohlas?
05. 03. 2011 | 21:51

Občan napsal(a):

Pane profesore, máte zapotřebí se takhle ztrapňovat?
Myslím, že jste dost inteligentní na to, abyste pochopil, že jste tentokrát zplodil hrozný blábol.

A co se týče těch, kdo se na hrůzách WWII podíleli a bohatli z nich, přečtěte si někdy něco od rabína Davida Michaela Weimandela. Budete zděšen, ale třeba se Vám trošku otevřou oči.
05. 03. 2011 | 21:54

Viola napsal(a):

speci.mene

a víte, že katolická církev byla fašisty a nacisty zneužita?
05. 03. 2011 | 21:55

Viola napsal(a):

občane

a kdo to byl ten rabín David Michael Weimandel?
05. 03. 2011 | 21:56

Viola napsal(a):

santowizarde

"Církev byla znásilnována od prvého začátku vojákama ,aby raději než hospodské kaplany uctívala vojenské kaplany." ano tako to bylo , ale stejně pořád nevím, jak ten hospodský kaplan by měl vypadat, nebo vypadá.
05. 03. 2011 | 21:59

Občan napsal(a):

To Viola:

Děkuji za upozornění na překlep :o)

Samozřejmě mělo být David (Dov) Michale Weismandel.
To byl slovenský rabín, který bojoval o záchranu slovenských a maďarských židů.
Doporučuji google, najdete tam o něm mraky informací. A v souvislosti s ním hodně zajímavých informací co a proč se dělo tak, jak se dělo.
05. 03. 2011 | 22:02

speci.men napsal(a):

Viola:

To byli svým způsobem i Henleinovci ...
Nechápu ale, co má zneužití církve společného s tím, že klerikové umožňovali po válce náckům utíkat z Evropy. Vysvětlete.
05. 03. 2011 | 22:04

Občan napsal(a):

Kurnikšopa!

Teď už to snad konečně napíšu správně - David (Dov) Michael Weismandel
05. 03. 2011 | 22:05

Karel Mueller napsal(a):

speci.men:

To, co o katolické církvi uvádíte, jsou holá fakta. Ovšem ti zachránění Židé také.

Jak to spojit? Pokud bych to měl posoudit chladným pohledem technokrata, tak Vatikán hrál tak, aby hrál na výhru. Prostě podle Richelieua.
05. 03. 2011 | 22:05

speci.men napsal(a):

Karel Mueller

Ano souhlas. Jenže mně hlo žlučí to, jak je tenhle blog jednostranný. Je to tak trapně najivní, až mně to přijde od profesora jako provokace...
05. 03. 2011 | 22:11

Karel Mueller napsal(a):

speci.men:

Od toho je debata, aby poněkud jednostranný pohled korigovala, pokud se takový vyskytne. Lidé jsou jen lidé a třeba já vidím možná Beneše příliš skrz růžové brýle. Přes jeho neoddiskutovatelné zásluhy.

Ale nejen Vám bude určena moje závěrečná poznámka.

Walter Schellenberg byl šéfem rozvědky vráci RSHA a tedy pravou rukou Heydricha.
Proslul výrokem: Wir konnten sowieso nicht alle Juden ausroten, wenn nur ein Dritel in unsere Haenden war. Diese Handlung war also schlimmer als Verbrech, es war die Dummheit.

Válku přežil. Také prokazatelně zachránil stovky jednotlivých Zidů ...
05. 03. 2011 | 22:19

Viola napsal(a):

Ne, Karle Muellere

Vatikán cin nehrál, jen nechtěl, aby došlo k druhému umučení Krista - v podobě jeho církve. Hitler by dal poslední ránu kopím, tak jak to udělal ten římský setník a jehož kopí si prý Hitler schovával, aby mu přinášelo vítězství. Hitler byl typ pohana a modloslužebníka.
05. 03. 2011 | 22:22

santawizard napsal(a):

Viola:Hospodský kaplan je jako doktor a pan hospodský je jako lékárník.
05. 03. 2011 | 22:23

speci.men napsal(a):

Violo, vy mi připadáte, jako byste sem spadla z nějakého 17. století. Aspoň vaše argumenty tomu odpovídají.

Že byl Hitler stoupencem novopohanského kultu, to je jasné. Nikdo ho s tím vaším milovaným Vatikánem nespojuje. Ale ty vaše vášnivé triády na obranu svaté matky církve mi zavání myšlení doby, kterou snad jako lidstvo máme už dávno za sebou.

Příklad - žem měl Hitlerkopí osudu? Výždyť ani není jisté jestli někdy najké existovalo. A někteří odborníci dnes celkem úspěšně pochybují i o existenci celé té storry. Takže v klidu.
05. 03. 2011 | 22:30

hoven napsal(a):

levak,
vím, co byla inkvizice. dle odhadu historiků, má za celý středověk na svědomí 100 -200 tisíc lidí. bolševici 10 - 20 milionů. opravdu žabaři.
05. 03. 2011 | 22:32

Kritik napsal(a):

Historii vztahů křesťanské, hlavně katolické církve, v době fašismu, lze najít v audiu z radia Proglas na http://www.proglas.cz/audioarchiv-detail/cteni-na-pokracovani/krestane-ve-stinu-hakoveho-krize-aneb-kristovi-mucednici-a-treti-rise.html .

Přestože je pořad koncipován tak, aby příliš nevzbuzoval proticírkevní nálady, lze se z něj o mnohém dozvědět.

Ostatně - jistě víte, kdo byl Tiso.

Z pořadu jen pro dokreslení charakteristiku postoje tehdejšího papeže: Hitler je špatný člověk, ale Stalin je ještě horší.

Postoj představitelů největší církve (co do počtu členů) ještě neznamenal, že nekřesťanskému chování podlehli všichni křesťané. Právě naopak. Skutečně věřící kristovci brzy pochopili o co jde. Hitlerovce ztotožňovali s šelmou z Janova zjevení. Nezřídka se zůčastňovali i ozbrojeného odboje a mnoho jich skončilo v koncentrácích (viz třeba http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/krestanskavlna/_zprava/577002 ). A ti, kteří se pro svou víru odmítali zůčastnit na násilném odporu vůči Třetí říši, prováděli záchrannou činnost svým bližním jak jen to bylo možné (viz třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99emysl_Pitter ).

I přes ubohost, kterou kolem sebe dnes vidíme, a která je tak silná a přehlušující, že ji nelze přehlédnout, tak nezapomínejme, že Češi (raději - pro jistotu, aby se někdo neurazil - přidám Moravany a Slezany) zanechali v dějinách lidstva mnoho nesmazatelných stop. Vůbec se za náš málo početný národ nemusíme stydět, naopak, měli bychom své hrdiny mít v úctě a připomínat si je. V hitlerismu u nás bylo popraveno snad nejvíce občanů vzhledem k počtu obyvatel z celé okupované Evropy (i když z části díky udavačství). Z historie pak připomenu třeba Moravské bratry z doby temna naší země. Nejhorší temno bylo až 100 let po Bílé Hoře a bohužel na něm měli podíl nejen jezuité, ale hlavně všeho schopní Češi. Zřejmě proto již v minulosti naše elita šla do exilu a ti všeho schopní zde zůstali.
Na motto temna a Moravských bratrů je pěkný souhrn v pořadu TWR "Houpací křeslo" z 17.2.2011 (viz http://www.twr.cz/zvukovy-archiv?porad=Houpací křeslo&ao=1&wm=0&sort=&rep=0#tab ).
05. 03. 2011 | 22:34

santawizard napsal(a):

viola:já nejsem proti vojenským kaplanům.Každý vojenský kaplan říká,že zabíjet v útoku je velký hřích ,ale zabíjet v sebeobraně je malý hřích.V takovém případě i sebevražda může být v útoku nebo v sebeobraně.Takový člověk je buď do takové sebevraždy úspěšně či neúspěšně doháněn jinýma lidma a nebo on sám takovou sebevraždou úspěšně či neůspěšně vydírá okolní svět.Protože mučednictví a válečnictví je však něco jiného než vražda a sebevražda,tak se to o ten ždíbek komplikuje.
05. 03. 2011 | 22:35

n.o.s napsal(a):

Václav Hořejší

Mám takovou malou otázku, kdo za 2.světové války věděl o holocaustu?

Toto je naprosto fantastické téma, tedy za celou dobu 2.světové války o něm nikdo nevěděl, všichni jednali jako by žádný nebyl, existoval jakýsi rumor, ovšem tento rumor byl velmi podobný báchorkám jež byli šířené za WWI, tedy pokud chcete zkoumat zodpovědnost, musíte vědět kdo byl o dění informován.

První informace důvěryhodné informace o holocaustu byl tzv WRB report (War Refugee Board) report známý také jako Vrba-Wetzler report, tito dva pánové utekli 27.května 1944, přičemž veřejnost se o této zprávě dozvěděla někdy ke konci roku 1944. Takže zde máme první oficiální zprávu.
Pokud se týče informací nejen Vatikán, ale ani rozvědka, dešifrovací oddělení, špionážní oddělení, především Auschwitz III Monowitz-Buna byl industriální komplex strategicky pravděpodobně nejdůležitější komplex na světě,Japonsko po začátku války v Pacifiku odřízlo USA od dodávek gumy, neexistoval alternativní plán bylo tedy nutno gumu začít vyrábět synteticky.

Nacisté došli k závěru že jedna z příčin porážky v WWI byla přílišná závislost na importu strategických surovin, vznikl plán na kompletní Autarky německa, tedy Němci vyráběli gumu z uhlí v Auschwitz III, není nutné příliš rozebírat jak strategické místo Auschwitz byl
05. 03. 2011 | 22:38

Viola napsal(a):

speci.mene

křesťanská víra - katolická byla fašisty a nacisty zneužita tak, aby jim pomohla v jejich snažení, aby věřícím v kostele nikdo neříkal, že ti fašisti jsou zlí, ale právě naopak, že chtějí dobro. Prostě sprostě mátli fašisté tím, že se hlásili ke katolické víře, chodili do kostela, aby každý viděl, že jsou věřící a nic zlého od nich není možné čekat.
05. 03. 2011 | 22:39

Karel Mueller napsal(a):

Viola:

V podstatě říkáte, že Vatikán se chtěl zachránit i za cenu spolupráce s Hitlerem, pokud to přeložím do slov jasných a otevřených.

Pro Hitlera byla katolická církev jen konkurent. Máte pravdu zlikvidoval by ji. U SS byl oblíbený slogan Wir wollen keine Christen sein, denn Christus war ein Judenschwein.

Ale samotné SS byly tvořeny Himmlerem jako řád, naprosto podle jezuitského vzoru. Ovšem s jiným Bohem, kdyby mohl, tak by zavedl kult Votana a dalších starogermánských božstev.

Vatikán převezl sám sebe ... jako byli převezeni skoro všichni v partii s Hitlerem. Všichni snad kromě Roosevelta a Churchilla.
A našeho Beneše.
05. 03. 2011 | 22:41

Karel Mueller napsal(a):

hoven:

Ale milý hovene ...

Za třicetileté války došlo k vymlácení až poloviny obyvatel v celé řadě území. Válka se vedla na všech stran pod praporem kříže za tu pravou víru ... Proti tomu nestojí stalinismus za řeč.
05. 03. 2011 | 22:44

Viola napsal(a):

pane n.o.s.e

o holokaustu se vědělo dokonce i před válkou.
05. 03. 2011 | 22:48

n.o.s napsal(a):

Viola

ano to máte pravdu, existuje několik článků především v New York Times o utrpení 6M židů již před WWI začalo to na konci 19.stol.
05. 03. 2011 | 22:55

Viola napsal(a):

Karle Muellere

já si myslím, že ve Vatikánu věděli o co Hitlerovi jde, museli to vědět už snad i ze zpovědí některých "ještě katolíků". Ale co by Vatikán zmohl? Kdyby se protivil sám by se musel obětovat, asi by to byl předčasný jeho konec.
05. 03. 2011 | 22:56

Viola napsal(a):

n.o.s.e

byl to holokaust zatím na papíře a v myšlenkách.
05. 03. 2011 | 22:58

santawizard napsal(a):

To než aby se Hitler stal papežem tak to by se raději Alkapon měl stát papežem.
05. 03. 2011 | 23:00

Karel Mueller napsal(a):

Viola:

To nevím, jestli mohl zvrátit dchod dějin, mám-li to tak říct. ALe jednoznačně mohu říct, že jeho tehdejší postoje znaenaly začátek konce křesťanství.

Mimochodem máte na cinemax právě film o Ježíšovi, koukám se na to.
05. 03. 2011 | 23:02

Kritik napsal(a):

Když se zde mluví, zda se vědělo či nevědělo o holocaustu, všichni jsme měli a máme možnost vidět mnoho dobrých dokumentů s výpověďmi přeživších. Zkusím citovat z některých:

Třeba vězni v Terezíně dlouhou dobu nevěděli (snad do roku 1944), co je čeká. Dokument "Zapomenuté transporty" dokladoval výpověďmi účastníků, že je ani v představách nenapadlo, co je čeká. Z pořadu "Křesťané ve stínu hákového kříže" (viz výše) si snad dobře pamatuji, že když se svědek holokaustu dostavil k papeži, bylo to až někdy v roce 1943 a nikdo mu nevěřil. Ani Američané se nezmohli na nějaké řešení, i když nějaké informace získali. Nic však na záchranu nepodnikli. Z řady dokumentů vyplývá, že neokupované evropské země i USA nechtěly přijímat židovské uprchlíky a když, tak v úzce limitovaném počtu.

Je to hrůza, s jako dokonalostí dokázala pracovat vraždící hitlerovská mašinérie.
05. 03. 2011 | 23:10

santawizard napsal(a):

holocast bývá v otázce ,jestli deportovat nebo exterminovat cizince v dobách temna.Za Hitlera v tom měli bordel ,takže se občas nevědělo ,jestli židé jedou do zaslíbené země izraele nebo do osvětiny.
05. 03. 2011 | 23:10

hoven napsal(a):

karel mueller,
v době třicetiletý války umírali lidi hlavně na nákazy a epidemie. težko by mohl kdokoliv sečnýma a bodnýma zbraněma během 30 let vyvraždit třeba jenom setinu lidí, co vyvraždili ve dvacátym století komunisti. to je absurdní. komunisti páchali vysoce organizovanou a masovou genocidu. v 17. století takhle lidi neuvažovali a ani na to neměli prostředky.
05. 03. 2011 | 23:11

Viola napsal(a):

santowizarde

děkuji za malé vysvětlení "Hospodský kaplan je jako doktor a pan hospodský je jako lékárník. ", takže hospodský kaplan je někdo, kdo káže věřícímu jít do hospody.
05. 03. 2011 | 23:12

Karel Mueller napsal(a):

milý hovene,

před časem jsem Vám práve na blogu profesora napsal, že jste dítě.
05. 03. 2011 | 23:13

bowser napsal(a):

Rád bych upozornil autora na jeden důležitý fakt. Autor čerpá své informace ze dvou silně zaujatých prokatolických zdrojů. První je organizace Eternal Word Television (EWTV) která se specializuje na propagaci římského katolicismu v severní Americe a je dostupná i v Evropě přes satelitní vysílání. Jejich zdrojem byl irský kněz který do těch 800 tisíc zachráněných židů katolickou církví určitě započítal něčí odhad všech židů kteří holokaust nějak přežili v nacisty okupovaných státech v Evropě(kromě SSSR).

Druhým zdrojem pana Hořejšího je ultrakonzervativní časopis National Review s výrazně katolickým zaměřením. Tito lidé budou hájit svého papeže až za hrob a poukazovat na komunistické spiknutí proti němu. Důkazy si vždycky najdou, tentokrát použili rumunského generál-plukovníka ze Securitate který jistě za honorář zveličuje své jednání. Zdá se neuvěřitelné jak mohl tento člověk dosáhnout tak vysoké funkce v tajné službě a pak se nebál z ní zdrhnout.

Mnoho italských i jiných katolických kněží už dříve poskytlo pomoc a úkryt svým židovským spoluobčanům z vlastní iniciativy, ale je jasné, že Pius XII začal aktivně působit až když se Spojenci vylodili na Sicílii a tak jsou mu dále a neprávem přičítány zásluhy jeho podřízených.
05. 03. 2011 | 23:14

Viola napsal(a):

kritiku,

já neříkám, že by se to vědělo obecně, ale byli lidé, kteří to prostě nějak věděli, dali si dohromady vše, co se o Hitlerovi vědělo, jinak by nemohlo dojít k záchraně některých židů.
05. 03. 2011 | 23:18

hoven napsal(a):

karel mueler,
to je skvělá zpráva. já jsem včera měl k večeři rohlík se salámem.
05. 03. 2011 | 23:18

Martin napsal(a):

Tak se do toho autor dost zamotal:
1) Katolická církev prokazatelně kolaborovala s nacistickým režimem, ostatně to je její základní vlastnost kam vítr tam plášť a zde leží její nesmazatelný podíl viny i na holokaustu.
2) Počet osob zachráněných katolickou církví je značně nadhodnocený. Jestli ono to nebude tak jako v báchorce o svržení komunismu v Polsku papežem Jan Pavlem II.
05. 03. 2011 | 23:19

Viola napsal(a):

Karle Muellere,

děkuji za upoutávku, ale budu už se ubírat do hajan, takže popřeji dobrou noc.
Filmy o Ježíšovi mám ráda, viděla jsem jich několik i od Mela Gibsona.
05. 03. 2011 | 23:25

speci.men napsal(a):

Violo, vy jen potvrzujete, že s lidmi vašeho typu nelze vést debaty. Melete si jako kolovrátek svou utkvělou představu o pravdě a pokud se do toho vašeho konceptu něco nehodí, ignorujete to.

No dobrá, o nic nejde. Ale měla byste si uvědomit, že směšujete dohromady dvě ne zcela identické pojmy. Konec Vatikánu by jistě neznamenal konec křesťanské víry. No a za druhé, proč by se církev nemohla obětovat pro pravdu a spravedlnost. Pokud toho není schopna, pak nestojí za to, aby vůbec existovala. Nebo už zase kážeme vodu a pijeme víno? Jako už tolikrát v minulosti.

Ovšem ta moje připomínka setýkala činnosti církve těsně po válce. A to už ji, jak snad víte, nehrozila zhouba ze strany nacistů, kterým naopak tak ochotně pomáhala v útěku. Ale chápu, že na tuto otázku nebudete chtít reagovat. Tak ji tu dávám jen tak pro zajímavost.
05. 03. 2011 | 23:26

Občan napsal(a):

Jojo, kdybyste si přečetli toho Wiesmandela (Weissmandela, ale jeho jméjo je přepisováno i jako Weismanld či Weissmandl).
Nebo něco o Feiblu (Feivelu) Folkesovi...
05. 03. 2011 | 23:29

Kritik napsal(a):

Vážená Violo,

z těch dokumentů a svědectví jsem nabyl dojmu, že představa "šoa" (tak židé po válce nazývali to, co známe pod pojmem holocaust), byla pro tehdejšího člověka naprosto nepředstavitelná. Vždyť Židé žili dlouho s Němci v tak úzkém kulturním a společenském sepětí, že takový dějinný zvrat si vůbec nepřipouštěli! Koho by napadlo, že někdo vymyslí důkladné továrny na smrt ve státě, který se pyšnil humanisty, křesťanskými reformátory, věhlasnými filosofy, básníky, operními skladateli, umělci ...

Ostatně, jazyk místních aškenázských Židů "jidiš" je pěkným seskupením němčiny a hebrejštiny okořeněné slovanskými výrazy a sám o sobě ukazuje nakulturní spjatost.
05. 03. 2011 | 23:31

Platan napsal(a):

Podobně jako Karel Mueller se domnívám, že by se toto závažné téma mělo zpracovávat spíše formou důkladných a vědecky poctivých historických studií než jako "čtení ke kávě", jak to předvádí autor.
05. 03. 2011 | 23:35

Viola napsal(a):

speci.mene

už jsem jednou nohou v posteli, tak se už nesoustředím, ale myslím, že jsem v jedné reakci na to odpověděla. Zkusím se zítra vrátit, zatím přeji dobrou noc. :-)
05. 03. 2011 | 23:59

santawizard napsal(a):

Viola:po mši jít do hospody ?Já tomu taky ještě nerozumím,ale být povznesený vínem a duchem svatým je lepší než být opilý kristovou krví,to je jasné!Jde hlavně aby farář kázal království atd i těm milovníkům hospod!!!!!Co bylo 50 let před námi,je už jako sto let za opicama.Církev a stát , politika a náboženství je však dnes mnohem pokročilejší.3.světová válka už nebude.1.byl papež za napoleona 2.byl papež za Bismarka a 3. byl papež za Hitlera.Mít stroj času ,tak bys mohla filmovat
06. 03. 2011 | 00:00

Viola napsal(a):

Ještě, než vypnu i PC, tak pro n.o.s.e a některé, co říkají, že se nemohlo o holokaustu vědět.
Státním občanem může být pouze soukmenovec. Soukmenovec je pouze ten, který má německou krev, bez ohledu na vyznání. Žádný Žid nemůže proto být soukmenovcem.

Je to čtvrtý bod z 25 bodového programu NSDAP z roku 1920.
06. 03. 2011 | 00:38

Viola napsal(a):

A ještě:

20. března 1933
Heinrich Himmler oznamuje zřízení koncentračního tábora v Dachau.
06. 03. 2011 | 00:48

olga napsal(a):

Učit se musíme všichni. Možná právě ze zločinností bychom měli poznat špatnost, a sami se jí nedopouštět. Myslíte si, že Amerika a my, když pomáháme děláme dobře? Zodpovídáme každý sám za sebe. A víme, že úzká je brána a málo je těch. Hodně štěstí při hledání. Nikdo nevíme. Jen tušíme.
Přitom mně se všechno mnou provedené zlo vrací přímo mně už tu v tomto životě. Vše co mě potkalo jsem si plně zasloužila
06. 03. 2011 | 00:51

Ateista napsal(a):

Pane profesore, očekával bych, že tak závažné téma bude ve Vašem blogu řešeno poněkud obšírněji, ale omezil jste se pouze na několik krátkých poznámek, což nemůžu přijmout. Na Pia XII se díváte pouze z jednoho velmi úzkého úhlu pohledu a už neuvádíte, že to byl právě Pius XII, který mj. posílal A. Hitlerovi pravidelně blahopřání k narozeninám. O vlivu Vatikánu na záchranu Židů, navíc ten počet je hodně přehnaný a nemůžete nic z toho doložit, se vedou také spory a svádět všechno na KGB považuji za hloupé. Kritika Pia XII vycházela i z publikací historiků západní Evropy, ale i USA a v tomto bodě bych se od Vás rád dozvěděl, jak u všech těchto odborníků mohla sehrát roli KGB?
06. 03. 2011 | 01:00

olga napsal(a):

Vše je tak, jak má být. Boží mlýny přece melou. I když neznáme čas odplaty, té se však asi nevyhneme. Je taky psáno: Kdo mečem zachází...
06. 03. 2011 | 01:09

santawizard napsal(a):

Kdyby se Hitler oženil s Evou Browmovou hned úvodem, než až nakonec a kdyby černé košile nevyvraždili hnědé košile ,tak by nebyla taková genocida ani v sovětském svazu.!?
06. 03. 2011 | 01:15

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
Ben Kuras zaznamenal tolik kliků anšto vše řídí Židi. I počitadla.
Opět došlo k sionisticko-americko-imperialisticko-papeženecko-pangalaktickému spiknutí pejzatců, křižáků, smilnícího kléru a jiné havěti.
K holocaustu by nikdy nedošlo, kdyby Pius XII neposílal Dolfikovi blahopřání k narozeninám a kdyby měl kolega santawizard stroj času. Jestli některým příspěvkům nerozumíte, nevadí, nejste sama.
06. 03. 2011 | 06:54

Pepa Řepa napsal(a):

Viola
ještě dodatek.
Cožpak jste si nevšimla, že všechny totalitní režimy v západní civilizaci minulého století měly mimořádnou zálibu v křesťanských společenstvích všeho druhu?
Vissarionovič nedal na popíky dopustit, stavěl jeden kostel za druhým a rudí komisaři rozdávali duchovenstvu špek, aby nevymřelo.

Ani Dolfík nezůstal pozadu. Hladil je po hlavičkách, papeženec nebo reformovanej, miloval všechny.Co jim dal na opasek je irelevantní.

A teď si představte, že budete v té době žít a budete mít odpovědnost. Na jednom chodníku stojí Adolfek, na druhém Vissarionovič?
Který chodník byste si vybrala? Přetěžká volba, řekl bych. Jeden gauner a dobytek větší než druhý.

Kolik jich Pius zachránil nevím. Nebyl jsem u toho, když je počítali. Ale jak znám pejzatce, těžko by Papežovi přihazovali zachráněné. O tom vůbec nepochybujte, tak rádi jej nemají.

Židi mají jeden slogan (v dnešní terminologii):
kdo zachránil jeden lidský život zachránil svět.
Také nevím, jestli jich mohl Pius zachránit víc. Teď se to hezky vykládá a chtěl bych vidět ty zdejší moudré hlavy, co by dělaly, kdyby věděly, že ve sklepě je schovaný Icik a když nepoběží na gestapo, vystřílí jim rodinu.

Jsou to kecy o ničem. Jestli se nějdy dostanete tam dolu, zajděte do Yad Vashem. Světlo jedné svíčky, za mrtvé, které se přes zrcadla odráží tak, že je z toho mléčná dráha.
Ještě nedávno tam v databázi lidé hledali, co se stalo s jejich příbuznými.
Tam přijdete na jiné myšlenky.
06. 03. 2011 | 07:38

Petr Havelka napsal(a):

Sophiina volba bych řekl.

Včera jsem si vzpomněl na Judr Kamilla Reslera, to byl ten, který vyfasoval ex offo na K H Franka, spoluobčané z něj udělali "ďáblova advokáta". Nuceně přijal a dělal jen svou práci, přitom za války pomáhal odboji a obhajoval spoluobčany a mnohdy přátele, které Frank poslal na smrt.

Myslím, že každé rozhodování v extrémní situaci je mnohdy o intuici než o rozumu. Je těžké hodnotit církev jestli mohla udělat více, stejně i tehdejšího papeže, Beneše, Chamberleina, Háchu. I mnoho tehdejších kolaborantů napřed lavírovalo na ostří nože, potom přepadli a už se nevydrápali. S vlivem a funkcí roste i odpovědnost
06. 03. 2011 | 08:50

JKL1 napsal(a):

Církev se nesnaží diskreditovat Kgb ale Zolliho kamarádi vlastníce media.
..Zemřel diplomat papeže Pia XII., který zachránil desetitisíce Židů
Vatikán. Více než 10 tisíc Židů zachránil za II. světové války arcibiskup Giovanni Ferrofino, který zemřel před týdnem (20. prosince) ve věku 99 let. Jako papežský diplomat se řídil přímo doporučením Pia XII. Připomíná to Gary Krupp, americký Žid a zakladatel nadace Pave the Way „Byl to možná nejvýznamnější očitý svědek úsilí papeže Pacelliho o záchranu Židů, s jakým se naše nadace dostala do kontaktu,“ uvedl Krupp
V roce 1939 Pius XII. vyslal P. Ferrofina k portugalskému prezidentovi s žádostí o udělení víza pro Židy přijíždějících do této země. dříve než odjel na misi papeže navštívil. A vypověděl, jak hluboce byl Pius XII. pohnut začínajícím vyhlazováním Židů. Jak řekl, papežův neklid a rozrušení souvisely také s tím, že nechápal, proč země jako Spojené Státy nespěchají s jejich záchranou. Na prosbu Pia XII. pak spolu s tehdejším nunciem v Dominikánské republice požádali tamního prezidenta o udělení víz pro Židy prchající z okupované Evropy a podařilo se jim tak zachránit tisíce Židů. Nejměne dvakrát v roce pro ně vypravoval Vatikán zvláštní lodě z Portugalska a Španělska do Ameriky. P. Ferrofino pomáhal pak uprchlíkům s usídlením v Kanadě, USA, Mexiku nebo na Kubě. Letos, nedlouho před smrtí, sepsal písemné svědectví o práci pro záchranu Židů za války. Předáno bylo do izraelského institutu Yad Vashem v Jeruzalémě. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13888

Svatý stolec neuznal Kosovo za nezávislý stát. Vatikánský diplomat řekl, že není důvod ke změně tohoto postoje, který sdílí většina států mezinárodního společenství. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=13884
06. 03. 2011 | 08:56

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

ten slogan je falešný, je to takový oblbovák pro naivní nežidy, každý žid by se Vám vysmál, ten slogan je totiž jinak,

Thou hast said that he who preserves one soul of Israel is considered as if he had preserved the whole world.

Mas. Baba Bathra 11a

to je ten slogan nikoliv jeho zfalšovaná (Spielbergem a spol.) verze, čekal jsem že budete trochu diskrétnější a nebudete tak zjevně fabulovat.
06. 03. 2011 | 09:15

pravda napsal(a):

bowser
Jenom potvrzujete to, že pan profesor je 61 letý ďábel. Inteligentní a přesto zlý manipulátor. Co s tím? Jsou všichni akademici stejní? Proč neustále předkládá směsi pravdy a nepravdy? Je hezké, že zde existují kontroloři pravdy.
06. 03. 2011 | 09:33

n.o.s napsal(a):

Dále

TO TEACH THEE THAT WHOSOEVER DESTROYS A SINGLE SOUL OF ISRAEL, SCRIPTURE IMPUTES [GUILT] TO HIM AS THOUGH HE HAD DESTROYED A COMPLETE WORLD; AND WHOSOEVER PRESERVES A SINGLE SOUL OF ISRAEL, SCRIPTURE ASCRIBES [MERIT] TO HIM AS THOUGH HE HAD PRESERVED A COMPLETE WORLD.

Mas. Sanhedrin 37a

všechny citáty Talmud Bavli, Soncino Press
06. 03. 2011 | 09:48

grőssling napsal(a):

Pokud se pomocí dialogu podřízeného zásadám kritického uvažování hodláme dobrat kloudného výsledku, nemůžeme použít nadpis tohoto blogového článku jako otázku smysluplnou.

Je to stejné, jako když předem koupená agentura pro výzkum veřejného mínění podsouvá dotázaným předem připravenou odpověď a poté získaná statistická data prostřednictvím nakupujícího předkládá k uvěření.

Holokaust je přeci produkt židovského marketingu, pojmenování pro vysloveně hloupou vyhlazovací akci německých nacionálních socialistů předem odsouzenou k neúspěchu ( viz. citace Schellenberga zde uvedená Karlem Muellerem 5.3.11, ve 22:19 ).

Marketingová také proto, že mnohem úspěšnější vyhlazovací akce německých nacistů proti Slovanům měla nejméně 3 x více obětí než nacistické vyhlazování Židů a nikdo o tomto slovanském holocaustu nemluví a vsadím 100 : 1, že pokud by byl na toto téma vypracován průzkum mezi studenty vysokých škol dozvěděli bychom se o překvapivé nevědomosti.

A to bychom nemuseli chodit na vysoké školy západní, natož americké. Stačilo by zajít na UK v Praze, jak soudím z diskusního příspěvku Helmuta, který nepovažuje Musoliniho režim za zdiskreditovaný.

A co si myslet o názorech pana bratra pana profesora, který bere pro svoji argumentaci za bernou minci výpověď dezertujícího důstojníka rumunské tajné služby ?

Pokud bychom už přistoupili na to začít rozpravu pomocí otázky položené nadpisem tohoto článku a pominuli skutečnost, že se nakonec rozprava dostane do posuzování osudu italských Židů a posléze Židů římských a hodnocení postoje katolické církve právě pomocí takového fokusu, zjistili bychom, že vedení katolické církve se k židům chovalo diferencovaně arcidiecéze od arcidiecéze.

Nicméně celkově lze konstatovat, že hlavním nepřítelem církve katolické nebyl německý nacista jako podporovatel velkokapitálu, ale ruský bolševik. Proto komunisté vyobcováni z církve katolické byli, zatímco nacisté a to ani ti nejzběsilejší, jako příslušníci zbraní SS nikoliv.

Velmi zajímavá by byla studie na téma katolická církve v české provincii a otázka slovanská a také postoj církve a církevních řádů v Čechách k německému nacionálnímu socialismu během války a po ní.

Pro ilustraci bych začal neposkytnutím pomoci transportu smrti sovětských zajatkyň dobrými otci premonstráty v Teplé na začátku roku 1945 s následnou smrtí umrznutím většiny z nich.

Neposkytnutí pomoci jako důsledek konzistentního postoje dlouhodobě pěstovaného vůči slovanskému obyvatelstvu v tomto klášteře od 19. století.
06. 03. 2011 | 10:44

vaclavhorejsi napsal(a):

grőssling:

"vyhlazovací akce německých nacistů proti Slovanům měla nejméně 3 x více obětí než nacistické vyhlazování Židů a nikdo o tomto slovanském holocaustu nemluví a vsadím 100 : 1, že pokud by byl na toto téma vypracován průzkum mezi studenty vysokých škol dozvěděli bychom se o překvapivé nevědomosti."

To mate bohuzel pravdu...

"A co si myslet o názorech pana bratra pana profesora, který bere pro svoji argumentaci za bernou minci výpověď dezertujícího důstojníka rumunské tajné služby ?"

Vy si opravdu myslite, ze KGB resp. NKVD nevedla dezinformacni kampan proti svym protivnikum, vcetne Vatikanu (resp. ze snad Vatikan za protivnika nepovazovala)???

..
06. 03. 2011 | 10:49

vaclavhorejsi napsal(a):

grőssling:

mate prosim nejaky odkaz k tomu pripadu v klastere v Teple? Docela by me to zajimalo...

..
06. 03. 2011 | 10:58

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

Vy si opravdu myslite, ze KGB resp. NKVD nevedla dezinformacni kampan proti svym protivnikum, vcetne Vatikanu (resp. ze snad Vatikan za protivnika nepovazovala)???

Nepochybně také KGB jako každá jiná rozvědka dezinformační kampaně vedla, ale abych bral za bernou minci informaci dezertujícího důstojníka rumunské špionáže, tak to bych od teoretického fyzika čekal víc.

Mimochodem obor teoretické fyziky hluboce obdivuji, pomocí tužky a papíru vyargumentovat teorie, které změní pohled na svět a posléze jsou doloženy prakticky je něco před čím smekám.
06. 03. 2011 | 11:10

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

mate prosim nejaky odkaz k tomu pripadu v klastere v Teple? Docela by me to zajimalo...

Není kouře bez ohně. Spíš než ona událost je důležitější to co jí předcházelo a co jsem pojmenoval jako důsledek konzistentního postoje dlouhodobě pěstovaného vůči slovanskému obyvatelstvu v tomto klášteře od 19. století.

Pokud vím, po válce se věcí zabýval soud v Chebu, ale studie na téma protislovanských postojů katolické církve v českém pohraničí, které se posléze docela dobře ideově potkaly s Henleinem a nakonec s Hitlerem dosud nikdo nenapsal. A těžko napíše.
06. 03. 2011 | 11:24

pich napsal(a):

Veškerá "náboženství", počínaje pohanstvím, byla člověku dána proto, aby měl důvod se vzájemně zabíjet a hlavně si přisvojovat majetek toho jiného.
06. 03. 2011 | 11:27

skeptický napsal(a):

Vyhlazovací akce bolševiků od revoluce do války proti ruské pravoslavné křesťanské inteligenci i mužikům je odhadována různě na 40 - 60 milionů.
Proč chodit kolem horké kaše.Prohlásit církev za nepřátele lidu potažmo teroristy ,rozkulačit,a se zatvrzelými stoupenci zatočit.
06. 03. 2011 | 11:31

Quintillus napsal(a):

A co vlastně katolická církev mohla učinit? Na sklonku války kdy bylo Nacistické Německo na kolenou snad ano - ale jinak? Třetí říše by rozhodně takovou revoltu (která by byla v rozporu s Norimberskými zákony) nemohla připustit. Zde projevili statečnost (málo se o tom ví) Svědkové Jehovovi. Stačilo kolaborovat s režimem a sem a tam zdvihnout pravici. Že to nejde? Alles gute - Arbeit macht frei! Tam tu pravici zdvihat nemusíte.

Pozdější bolševická propaganda zobrazovala, jak římskokatoličtí duchovní žehnají tankům jedoucím na Východní frontu. Ano bylo to tak, jenže v té době bylo známo co je to Sovětský svaz a toto nebezpečí bylo vnímáno jako prvořadé. Za nadvlády nacismu v Evropě se vůči katolické církvi nestalo nic, co by bylo srovnatelné s událostmi a pogromy vedenými proti církvím na územích republik připojených k SSSR.

V atmosféře tehdejší „vzdělanosti“ však postoj katolické církve vůči Židům nepochybně hrál také svou roli.
06. 03. 2011 | 11:35

buldatra napsal(a):

„Hlavně jsem se naučil od Jezuitů, a pokud vím, Lenin také. Svět nikdy nepoznal něco tak nádherného jako hierarchickou strukturu Katolické Církve...Nebylo toho málo, co jsem použil ve Straně"..
Adolf Hitler

Jsou informace a dezinformace. A někde mezi tím je pravda.
… Církev poctivě spolupracovala s Nacisty, při "vyčlenění lidí židovského původu." Jeden kněz píše do "Klerusblatt": "Uděláme jak umíme nejlépe v této službě lidu." „Církev pokračovala ve své ďábelské spolupráci po celou válku, dokonce i když "být Židem" znamenalo deportaci a jasné fyzické zničení!“9 Církev si byla zcela vědomá strašného osudu Židů. Ve svém projevu 30 ledna 1939 - měsíce před tím, než útok na Polsko začal válku, Hitler prohlásil, že pakliže válka vypukne, výsledkem bude "exterminace židovské rasy."10
Hitlerův totalitní systém byl schvalován církví, pokud mohla být jeho partnerem. Guenter Lewyho svědomité "prosévání" všech relevantních dokumentů z celého nacistického období, poukazuje na to že „Svatá stolice neoponovala politickým doktrínám Nacismu o nic více, než sami němečtí biskupové.“11 Kardinál Faulhaber se snažil víc než bylo nutné, aby dal jasně najevo, že ho nezajímá osud jeho židovských současníků." "Člověk musí chápat rozdíl," podotknul kardinál, "mezi Židy před a po ukřižování Krista!"…. více viz odkaz níže.

Je notoricky známo, že protichůdných informací a desinformací k tématu článku pana profesora je víc než dost, takže každý si může vybrat. Nicméně, říká se, na každým šprochu pravdy trochu a těch šprochů je solidní hromada.
Takže pár informací navíc snad nikoho nezabije:

http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4321
06. 03. 2011 | 11:59

grőssling napsal(a):

skeptický napsal(a):
Vyhlazovací akce bolševiků od revoluce do války proti ruské pravoslavné křesťanské inteligenci i mužikům je odhadována různě na 40 - 60 milionů.
Proč chodit kolem horké kaše.Prohlásit církev za nepřátele lidu potažmo teroristy ,rozkulačit,a se zatvrzelými stoupenci zatočit.
06. 03. 2011 | 11:31

Stále antikomunisty opakovaný nesmysl, pro který neexistují žádná statisticky podložená data.
06. 03. 2011 | 12:05

grőssling napsal(a):

Quintillus napsal(a):
A co vlastně katolická církev mohla učinit?

Minimálně exkomunikovat všechny členy NSDAP a zcela jistě příslušníky zbraní SS.
06. 03. 2011 | 12:08

Petr Havelka napsal(a):

Pane grősslingu,

tak to máme dva hladomory na Ukrajině, zhruba 4 miliony obětí. Pár čistek, gulagy, to byly tuším čistokrevné koncetráky kde se zabíjelo otrockou prací (o to makání zadarmo myslím šlo) a nedostatečnou stravou.
Průběžný stav v těchto táborech byl minimálně 7 - 9 milionů lidí.

Hodně obětí se schovalo do počtu obětí 2SVV.

Myslím, že takpvých minimálně 20 milionů obětí je objektivních
06. 03. 2011 | 12:41

Karel Mueller napsal(a):

Pane Havelka,

pokud si přečtete Wellsovy Dějiny světa, tak dostanete o oné "řízené genocidě" trochu jiný obraz.
Ukrajinu postihly katastrofální sucha (prokazatelná skutečnost) a západ hodil na SSSR embargo na dovoz potravin a nechal je vymřít (prokazatelná skutečnost). Doufal, že to Stalinovi zlomí vaz. Nezlomilo. Rusové tam dovezli obilí z toho mála co měli, jinak by vyřela Ukrajinců snad polovina ... no nic. Mimochodem neomezeným vládcem Ukrajiny byl v té době N.S.Chruščov ...

Pokud jde o gulagy, tak nevím, kolik tam zahnulo lidí. Mluvil jsem s lidmi, jejichž příbuzní gulagem prošli. Dvě třetiny byly nepolitičtí, obyčejní zločinci. Ale to bych byl jinde.

Nerad se vyjadřuji k něčemu, k čemu nemám dostatečné podklady. Ale život mě naučil ... když občas čtu o Husáově - který jsem celý prožil - tak si říkám, že jakákoliv souvislost se skutečností je v případě hodnocení Stalinova Ruska čistě náhodná.
06. 03. 2011 | 13:25

n.o.s napsal(a):

Karel Mueller

tedy váš přístup k historii je ještě horší než u Pepy Řepy a to je co říct, Wells a jeho kniha Stručné Dějiny Světa vyšla v roce 1922 nejen že se Stalin dostal k moci teprve téhož roku, navíc jeden z největších masakrů Ukrajinský Holodomor 1932-1933 vznikl 10 let po vydání jeho knihy, to chce silný žaludek.
06. 03. 2011 | 13:37

Al Jouda napsal(a):

Ať už byla katolická církev jakákoliv, tak by neměla z našeho státního rozpočtu už dostat ani korunu !
06. 03. 2011 | 13:53

Karel Mueller napsal(a):

n.o.s.:

H.G.Wells, Dějiny světa, 1926, český překlad vydalo Aventinum.

Str. 665:

Ale zatím se připravovala a ještě strašlivější pohroma, aby dolehla na tento přenešťastný lid ... nastal hlad, nejstrašnější hlad ... miliony lidí zahynuly ...

Wells píše o hladomoru z roku 1921, který svým rozsahem daleko přesáhl onen ukrajinský v pozdějších letech. Dále píše: Ale hlavní evropské vlády ... odpověděly skrblicky nebo vůbec neodpověděly na zoufalé vyzvání strašlivé situace.

Máte pravdu - a za to se omlouvám - že jsem smíchal oba hladomory, z roku 1921 a 1932-1933. Neředpokládám ale, že by se průběh obou hadomorů příliš lišil.
06. 03. 2011 | 13:59

Petr napsal(a):

Upálit Mistra Jana za pravdu, to katolické církvi nedělalo potíže, upálit třeba takovou zrůdu jako byl Hitler do toho se papežencům nechtělo.
Zde je jasně vidět na čí straně katolická církev stojí.
06. 03. 2011 | 14:02

n.o.s napsal(a):

Karel Mueller

ta kniha (Stručné Dějiny Světa) vyšla v roce 1922 a navázala na knihu Outlines of History tuším 1920, to ale nebyla pointa,

asi mi dáte za pravdu že dokázat nějaký vládě vinu za genocidu vlastního obyvatelstva speciálně hladomorem není snadné, především dokumenty o své politice kontroluje samotný obžalovaný, nerad bych byl zle pochopen stejně jako v případě Nacistického Německa jsme i zde skeptický, tj. neházím na někoho vinu protože se mi to hodí.
06. 03. 2011 | 14:09

ld napsal(a):

Petr,

z vašeho příspěvku přímo čiší, že jste k takovému "poznatku" spotřeboval mnoho literatury...Abych řekl pravdu, pitomost jako jste napsal vy, tu nás neučili ani v 70.letech na ZDŠ, a to byl Brežněv ještě jura. Máte za to, že by Židi roli Pia XII.za 2.SV velebili, kdyby měli stejný názor jako vy?

Jestli chcete k problematice nějaké objektivní prameny, klidně vám můžu pár publikací sdělit.
06. 03. 2011 | 14:22

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr:

Myslim, ze v tom krutem svete stredoveku patrila cirkev k tem nejmene barbarskym a krutym institucim...
V moderni dobe to pak plati dvojnasob (cirkvi urcite neobycejne prospelo fakticke odstaveni od moci).

..
06. 03. 2011 | 14:23

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

takže církev nějaký systém akceptovala de facto byla jedinou funkční entitou a ona není zodpovědná za systém který stvořila, tak to je síla.
06. 03. 2011 | 14:27

grőssling napsal(a):

Pro Petra Havelku a ostatní jen namátkou z příruční knihovny :
Paul Kennedy
Vzestup a pád velmocí
Lidové noviny 1996
Str. 247
Norman Davies
Evropa ve válce 1939-1945
Str. 356

Počet obyvatel Ruska a Sovětského Ruska
v roce 1913 175 mil.
- ztráty z I. SV
- uzemní ztráty Polska a Pobaltských států
- občanská válka a válka proti západním intervenčním jednotkám
V roce 1920 126,6 mil.
V roce 1928 150,4 mil.
V roce 1938 180,6 mil.
Ztráty 2. SV - 13 mil. vojáků
- 14 mil. civilistů
V roce 1945 153 mil.

Tak bych rád věděl kam se zejména Skeptickému vešly ony 40 - 60 milionů obětí čistek v SSSR.

Alespoň základní kupecké počty pánové a méně antikomunistické zaslepenosti.
06. 03. 2011 | 14:31

Karel Mueller napsal(a):

n.o.s.:

Pro upřesnění, kniha obsahuje předmluvu Wellse a ten skutečně uvádí, že ji psal v letech 1925-26. Asi jde o konečnou verzi. Ale na tom nezáleží, to z hlediska hladomoru v roce 1921 není tak důležité.

Tento hladomor byl skutečně nejspíš kvalitativně horší než ten ukrajinský - tam se uvádí asi 1,5 - 3,5 milionů lidí.
Víte, nechci Stalinovi dělat obhájce, ale není mi jasné, jaký zisk by z tohoto mohl mít. Že se zbavil rolníků? A na polích by mu pak makal kdo?

Mimochodem toho Wellse si přečtěte. Sympatií k bolševismu byl na hony vzdálen - dokonce v oné pasáži o Rusku cituje Masaryka - ale je zajímavé, jak to celkově vzato hodnotí objektivně užitím tzv. kritického myšlení. Něco, co dnes docela často chybí ... zdá se.
06. 03. 2011 | 14:32

AC napsal(a):

n.o.s

Nikdo není dokonalý. Nevím čemu se pořád divíme. Když to nezmrví ten, zastoupí ho onen. Stále to samé, pořád dokola. Řekl bych přímo, jako u blbejch.
06. 03. 2011 | 14:33

dalimír napsal(a):

Pánové kapitalismus je již ve své podstatě zrůda páč stavi na hrabivosti a sobeckosti ! Prostě nic pro všechny ale jen pro sebe ! Tohle chtěl Marx změnit a vykořenit z lidské rasy ! Jeho komun.a socialismus mohl být prospěšný většině ! Kdyby byl lidmi zodpovědně vnímán ! Pak se nemusel změnit vývojem v nenáviděnou krutovládu ! Vše je v nás lidech jesti se někdy člověk v budoucnu dokáže zříci svých negativních vlastností ! Pak se teprve může vytvořit kvalitnější lidské společenství ! Dl.
06. 03. 2011 | 14:34

Karel Mueller napsal(a):

Pane groessling,

člověk nemá být vždy scifista a má žádat věci, které jsou alespoň trochu splnitelné :-)).
06. 03. 2011 | 14:35

ivanT napsal(a):

Vsechny lidske organizace nekdy chybuji. Podle meho nazoru je velka cast obtizi katolicke cirkve v jeji monoliticke a autoritativni organizaci. Nakonec je vse v rukou papeze a neni tedy divu, ze z velke casti je cirkev posuzovana podle jeho chovani - a ve svetove valce se papez vzorove nezachoval.

Cele to usporadani je pochopitelne kdyz se vezme v uvahu jak se historicky vytvarelo. Jestli odpovida i dnesni dobe ve ktere se lide odklaneji od autorit a soustredene moci a chteji vetsi podil na rozhodovani je otazka, ale asi se na nem nic nezmeni.
06. 03. 2011 | 14:37

n.o.s napsal(a):

Karel Mueller

pardon možná jsem se vyjádřil příliš tvrdě nebylo to tak myšleno,
"Víte, nechci Stalinovi dělat obhájce"

tak takto jsem to v žádném případě nemyslel,

http://www.bartleby.com/86/100.html

všechny prameny mluví o roce 1922 je to zvláštní, možná se jednalo o revizi, docela zajímavá otázka zní jestli motivem nebylo donutit společnost ke kolektivizaci, ovšem to pouze odhaduji.

Vznik Sovětského Svazu je velmi zajímavý pokud vás to zajímá poměrně zajímavá kniha na toto téma je "Western Technology and Soviet Economic Development vol.1 1917-1930
06. 03. 2011 | 14:40

n.o.s napsal(a):

AC

křesťanství, na tuto ideologii mám velmi specifický názor, opravdu nemyslím nějakou církev (např.: Katolickou) ale ten systém sám, považuji jej za perverzi.

pro tento systém neexistuje žádná omluva, není omluvy
06. 03. 2011 | 14:48

Karel Mueller napsal(a):

Pane n.o.s.,

debata mě přinutila kouknout se na net. A např. v Alter-media jsem mimo jiné našel:

" ...Loňského června vydala ukrajinská bezpečnostní služba seznam vysoce postavených sovětských komunistických představitelů a příslušníků NKVD, který ze způsobení smrtícího hladomoru vinil v prvé řadě Židy a Lotyše, neboť většina osob na seznamu byla židovského původu. Ukrajinský židovský výbor po bezpečnostních složkách požaduje revidování seznamu, který údajně podnítil nenávist mezi etniky, a vyjasnění nepřesností. Feldman totiž věří, že zde existuje nebezpečí zneužití materiálů týkajících se Velkého hladomoru k politickým účelům..." Poznamenávám, že Feldman je představitel Židů na Ukrajině.

Tak nevím ... jsem z toho poněkud na rozpacích ...
06. 03. 2011 | 14:54

ld napsal(a):

n.o.s,

můžete pro ilustraci napsat pár hledisek, pro která je křesťanství perverze?
06. 03. 2011 | 14:55

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

"pro tento systém neexistuje žádná omluva, není omluvy"

Co byste navrhoval coby dusledek v dnesni situaci? Zrusit, zakazat? Pres vsechny nepochybne negativni veci, ktere ma krestanstvi na svedomi (nekteri, jako vy, si mysli, ze je to hlavne podstatny podil na likvidaci rozvinute anticke kultury - jini ovsem mysli, ze ta kultura uz byla prohnila a zrala k zaniku) dnes myslim nemame nic lepsiho, co by krestanstvi mohlo nahradit jako "tmel" dnesni civilizace.
Pokud by prevazil vas negativni nazor a lidstvo by krestanstvi zcela zavrhlo, asi by jeho misto zaujalo neco mnohem horsiho...
Ja bych naopak byl pro podporu "moderniho krestanstvi" a posileni jeho vlivu ve spolecnosti.

..
06. 03. 2011 | 14:55

grőssling napsal(a):

Příteli Karle Muellere,

snad zas tolik nechci, jen kupecké počty a méně zaslepenosti.

Zdravím Vás srdečně.
06. 03. 2011 | 14:55

Karel Mueller napsal(a):

dalimír:

Lidé se nemění a nezmění, žádný genetický skok nebude. Obstát může jen systém, který počítá s lidskými nectnostmi (tady bychom mohli debatovat o významu slova nectnost, ale asi si rozumíme).
06. 03. 2011 | 14:59

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

Ja bych naopak byl pro podporu "moderniho krestanstvi" a posileni jeho vlivu ve spolecnosti.
Zlatá slova, jenom jde o tu institucionalizaci. Katolická církev je holt výtvor lidský, veskrze nedemokratický s totalitními rysy ( myslím, že takový senátor Štětin, pokud by byl důsledný, dal by na církev katolickou klidně dohromady žalobu ke správnímu soudu ), občas se v ní blýskne odraz Ducha svatého. Ale jen občas.
06. 03. 2011 | 15:01

grőssling napsal(a):

Oprava, první věta z bloku výše patří panu profesoru, zbylé čtyři řádky jsou moje.
To aby jej nevyobcovali od sv. Salvátora.
06. 03. 2011 | 15:04

Karel Mueller napsal(a):

Příteli groesslingu,

mrkněte na zkušební maturitní testy a úspěšnost řešení úlohy 1/2-1/3. Snad nahlédnete, jak moc toho chcete :-). Pozdrav opětuji.
06. 03. 2011 | 15:11

AC napsal(a):

n.o.s

"křesťanství, na tuto ideologii mám velmi specifický názor, opravdu nemyslím nějakou církev (např.: Katolickou) ale ten systém sám, považuji jej za perverzi."

Na svůj názor máte jistě právo. Nicméně Vám také musím napsat, že se velice mýlíte.
Stačil by týden, abychom byli spolu a svá tvrzení změníte od základu, to vám garantuji. Vy sám nevidíte, nýbrž hádáte podle toho co jste kde od koho četl a zaslechl. A nepřipouštíte si, že se i oni mohli mýlit. Já vím, teď mluvím příliš obecně, ale i tak. Nevidím v takto vedené diskusi žádný smysl.
No nic.
06. 03. 2011 | 15:12

vaclavhorejsi napsal(a):

grőssling:

"To aby jej nevyobcovali od sv. Salvátora."

No, uz mi zrovna volali a rikali neco o exkomunikaci, dokonce do telefonu chrastili sirkama ;-)

..
06. 03. 2011 | 15:12

n.o.s napsal(a):

Karel Mueller

před Stalinovo čistkami které přišli po pol. 30.let tvořili velkou část hierarchie např. NKVD židé mluví se o cca až 40%, zlom nastal v roce 1939 kdy množství kleslo pod 5%. Uvážíme-li že židé tvořili cca 2% populace, jedná se o velké zastoupení.

Říjnová revoluce je obecně enigma, domnívám se a nemusíte souhlasit (je to pouhý názor) že carský režim byl před pádem a západ speciálně USA měli obrovské obavy z konkurence v podobě industrializovaného a kapitalistického Ruska, kdo přesně zosnoval revoluci, inu pochybuji že by USA (a nejen) dokázali konkurovat Rusku s identickým ekonomickým systémem jako měl západ
06. 03. 2011 | 15:18

ivanT napsal(a):

Horejsi:

"Pokud by prevazil vas negativni nazor a lidstvo by krestanstvi zcela zavrhlo, asi by jeho misto zaujalo neco mnohem horsiho...
Ja bych naopak byl pro podporu "moderniho krestanstvi" a posileni jeho vlivu ve spolecnosti"

S prvni casti bych do jiste miry souhlasil, a navic by bylo idealisticke domnivat se, ze je mozno presvedcit vice naz bilion lidi, aby zmenili treba i behem jedne nebo dvou generaci nazor. (I kdyz si kazdy z nich to krestanstvi predstavuje jinak.)

Pokud jde o druhou cast, souhlasit nemohu. Podstatou krestanstvi je urcita forma viry v nekonecne dobrou, vsemohouci silu, ktera nam za urcite predepsane chovani a lezeni po kolenou slibuje nekonecne blaho. Je to vyplod doby ve ktere se jeste verilo na carodejnice, zemekouli jako stred vesmiru, naproste primitivni medicinu, nevolniky, a tak dale, proste sveta ve kterem bychom byli vsichni cizinci. Nevidim zadny duvod proc bychom meli vse z te doby odvrhnout jako historicky prekonane, a tohle prijmout.
Propagace 'moderniho krestanstvi' ktere je virou zakonzervovanou ve 2,000 let stare mumii je pro mne neprijatelna. Naproti tomu vetsina jejich moralnich hodnot (ktere jsou ovsem vsechny starsi nez krestanstvi) je lidstvu prirozena, aspon jako ideal, a nemam s ni zadny problem pokud se oddeli od toho preziteho zbytku a te organizace, ktera ten zbytek urdrzuje ve snaze zachovat si moc nad lidstvem.
06. 03. 2011 | 15:19

santawizard napsal(a):

Grossling:....( myslím, že takový senátor Štětin, pokud by byl důsledný, dal by na církev katolickou klidně dohromady žalobu ke správnímu soudu ),....
Nejenom oběti katolických pedofilů ,ale i všichni ubozí alkoholici by měli podat žalobu na katolickou církev ,která nikdy v životě nechtěla seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky musela seminovat jenom a jenom vojenské kaplany!!!!!!!!!!
06. 03. 2011 | 15:28

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

v čem profesore byla prohnilá, odpovězte, jste na omylu ta společnost vyžadovala určitou reformu, nezapomeňte že to byla doba 50 let občanské války, jaká byla ta křesťanská kultura, co vytvořila za dobu své existence, klasická civilizace existovala cca 1000 let, co vybudovala křesťanská společnost za 1000 let?

nic absolutně nic, nejde pouze o západ který měl své problémy, co východ co ten vytvořil?

tedy 1000 let křesťanství nevytvořilo nic, dokud na západě nebyl znovuobjeveno Římské právo (ve zdegenerovaném stavu) a dokud Akvinský nepřevzal Aristotela (od Muslimů)

k čemu potřebovali římské právo? vždyť měli bibli produkt boží inspirace dílo bohem vyvoleného národa tak k čemu právo pohanů, k čemu vědu pohanů?

Ano Řím potřeboval reformu 100% souhlas, ovšem to co zvítězilo byla perverze, ztratili jsme 1300 let vývoje, místo toho jsme se stali (celý západ se stal hříčkou v mysli fanatiků, každý člověk a jeho spiritualita byl redukovaný na "kolektivní Já".

Křesťanství je perverze nic víc.
06. 03. 2011 | 15:32

santawizard napsal(a):

Ježíš Kristus byl taky jako král Zeus a Bůh César,kdo obříznul latinu do mrtvého jazyka svaté matky církve!!!!!!!!
06. 03. 2011 | 15:36

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s :

OK, ale jak praví klasik - "čo bolo, bolo" - nevzal byste na milost ani "polepsene" krestanstvi, zcela smirene s osvicenstvim a vedou?
Opravdu byste navrhoval zruseni, zneucteni, zadupani - a nahrazeni - cim?? Treba "lidovym" zednarstvim (n.o.s.)?

..
06. 03. 2011 | 15:39

otavian napsal(a):

i kdyby papez bzachranil 99 procent zidu, dnesnim sionistum a zid. marxistum by to bylo malo. Oni jsou pravdepodobne nadlide.

Dekuji za vyborny clanek
06. 03. 2011 | 15:58

Ted napsal(a):

Na konci války všichni váleční zločinci sháněli alibi - kolika židům kdo pomohl - a nejaktivnější v tom byl Vatikán, který pak ještě desítkám tisíc dalších válečných zločinců pomohl uprchnout z Evropy, když podvržené alibi nestačilo a podíl na zločinech byl příliš zjevný.
06. 03. 2011 | 16:02

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

já vaše křesťanství ctím napsal jsem to nejednou, ten problém je profesore že tento systém ono vaše křesťanství je vaše to vychází z vás, na 1 profesora Hořejšího připadá 1000 fanatiků, omyl je domnívat se že křesťanství učinilo lepšího člověka, nic takového není pravda.
Křesťanství již dnes nemá moc je trpěno a o jeho existenci či neexistenci rozhodují ti jež mělo nahradit 1700 let spirituálního vývoje závisí na vůli několika jedinců, 1700 let zcela nadarmo!
06. 03. 2011 | 16:08

agent Smith napsal(a):

Hořejší, člověče, jste to vůbec Vy?! Já tleskám!!!
06. 03. 2011 | 16:34

agent Smith napsal(a):

N.O.S.: Křesťanství, přesněji řečeno, Katolické církvi vděčíte za to, že tady teď můžete psát ty své šplechty. Jinak byste ještě smetal zbytky mouky z podlahy v chaloupce s doškovou střechou!
06. 03. 2011 | 16:35

zemedelec napsal(a):

Pane Hořejší.Ano správne,čím nahradit křestˇanství i když upadá,ale pořád tady neco je,co dáva člověku víru a sílu překonat,nezdary,neůspěchy i tu nemoc,která se málokomu vyhne.Ba právě,když je člověku nejhůř,tak se obrací aspon k Bohu,když mu světská vrchnost nechce pomoci.

Jestli N.O.S vyznává jinou víru,je to jeho soukromá věc.Protože nejaké násilné vnucování,jenom přinášelo odpor.
06. 03. 2011 | 16:40

santawizard napsal(a):

Z chyb se člověk učí ,aby je už nedělal. Moderní křesťané ,dejme tomu jako katolická církev a katolické rodiny jsou v tom zajednou .I v minulosti to všechno mohlo být jinak.Nejenom k lepšímu ,ale i k horšímu.Totéž plati o přítomnosti.Proto se musíme pojistit proti zlému a otevřít se k dobrému.Tajemství bible není ještě odhaleno.V dobách temna je tajemství ještě více zakryto .Všude okolo jsou potom jenom samí mučedníci a válečníci,kteří už bibli studovat nemohou.
06. 03. 2011 | 16:44

Otazka napsal(a):

Dobrý den,
po přečtení kinihy, utekl jsem z Osvětimi od Vrby, je to těžké sousto (oficiální a prvním zpráva o Osvětimi na základě svědectví , oficiální dokument společenství národů).
Nešlo o faktické zachraňování nebo posílání do Osvětimi. V jisté fazi šlo pouze o jedinné, netutlat. Ne někde něco prohlašovat, ale pouze předat depeše dál, spojencům...Nevím, zda papež, ale rozhodně katoličtí funkcionáři na Slovensku a v Rakousku tedy žádné stromy mít v Izraeli nebudou...
06. 03. 2011 | 16:49

AC napsal(a):

santawizard

No výborně. Víte o čem píšete.
06. 03. 2011 | 16:59

kabala napsal(a):

kdyby jen Vatikán ,ale Světový židovský kongres ,který celou akci vymyslel a udělal.
06. 03. 2011 | 17:06

sprosťák napsal(a):

Vše, co znásilňuje lidskou psychiku, je ničemné,a i když člověk je nádoba s namíchanými dobrými i zlými vlastnostmi,nezaslouží si dostat se do mlýna žádné církve,žádného ismu.Rozhodně by před vším varovali ti,kdo si podobné slasti dobroty ode všech užili a prozřeli.
06. 03. 2011 | 17:14

af napsal(a):

1) Náboženství dost nesnáším. Stačí si přečíst pohádku o Abrahamovi (Ibrahimovi) jak chtěl podřezat a upálit vlastního syna, jak ho "bůh" odměnil, a že je to "otec mnohých národů". Otec našeho národa to tedy naštěstí nebyl, to jsou semitské pohádky.
Ten hnus původem ze starého židovského náboženství převzali křesťani kupodivu bez změny. Mohamed to aspoň trochu upravil, ale stejně náboženství jsou na nic. Takováto určitě.
2) Katolická církev jako celek spíš nebyla spoluviníkem vyvraždění Židů. Ten papež byl určitě ovlivněn těmi hloupostmi, že židé zabili Krista. Ale pak se asi snažil spíš jim pomáhat. Kněží se k tomu stavěli různě, ale nedá se jednoznačně říct že by měli vinu. Naopak, někteří se chovali slušně a statečně. Ostatně první zpráva o koncentráku se do Vatikánu dostala přes Slovensko, a uprchlíkovi tam pomohl katolický kněz.
Vatikán, ale i Američané, mají nějakou vinu na skrývání německých válečných zločinců po válce.
3) Nedá se všechno svádět na Rusko a na KGB.
06. 03. 2011 | 17:16

Blbka ateistní. napsal(a):

pro af
Také nesnáším náboženství ,stejně jako jej neměl rád Hytler a Stalin.
Také nám zakazují šukat se do zadnic- jeden druhého.
Jsem také pro státní ateizmus,volnou homo-lásku a hromadu peněz!!!!
06. 03. 2011 | 17:27

Petr Havelka napsal(a):

Nechci tady odbíhat od tématu, ale přece jen ještě k hladomorům v SSSR, poněvadž jsem tu viněn z primitivního antikomunismu :)

Tak tedy, trochu podrobněji.

K prvnímu hladomoru z roku 1921- 22. Znovu jsem si pročetl zdroje, takže odhady obětí se pohybují okolo 5 milionů.

Hlavní příčinou byly tvrdé rekvizice, venkov díky nim hladověl již od roku 1919. Navzdory tomu, že rolníkům se v podstatě sebralo všechno obilí, takže neměli ani na jarní setbu hladověla i města. Na venkvě v obrovkých oblastech zuřila lesní válka tehdejší režim měl v těch letech namále.

Zajímavé je, že v roce 1921 se právě pravoslavná církev snažila pomoci hladovějícím, prodávala cennosti a snažila se o spolupráci s červeným křížem. V březnu 1922 byla církev obviněna z rozpoutání hladomoru, (bolševici hladomor použili jako záminku k vypořádání se) že má spousty majetku a lid hladoví. Následovala konfiskace, deportace kněží a popravy okolo 7000 obětí!

Druhý hladomor 1933 se tu myslím před časem řešil ohledně slůvka genocida. A genocida to byla. "Kolektivizace" venkova vedla k pasivitě, (určitě znáte příklady od nás) a navíc mělo ústředí nereálné požadavky a když nebylo po jeho rozhodli se venkov vyhladovět.

Chcete detaily, venkov neměl co jíst a stahoval se do měst, tam je nakládali a odváželi zpátky na venkov. Najednou se ve městech objevovaly tisíce opuštěných hladových dětí, rodiče je odvezli do města a vrátili se zpátky na venkov umřít. Byly postaveny hlídky kolem celých oblastí a posílaly hladovějícií zpátky, některé vesnice provedly hromadnou sebevraždu, na trhu se prodávalo lidské maso. 6 000 000 lidí, prokazatelně. Z toho Ukrajina 4 mil.

To jsem byl v prvním vstupu na toto téma umírněný.

Speciálně pro pana grősslinga, těch mých 20 milionů je jistě reálný odhad. Tedy, vzhledem k tehdejšímu chybějícímu "účetnictví"
06. 03. 2011 | 17:45

af napsal(a):

Blbka ateistní:
Hitler se přece odvolával k "Všemohoucímu".
Ostatní je vaše věc, vaše názory nesdílím.
Náboženství rád nemám, samozřejmě že to má příčiny.
06. 03. 2011 | 17:50

teolog napsal(a):

Katolická církev nemá nic proti Židům. Nesnáší ale lidi, kteří odmítají vliv všech církví. Většina Židů má ze své vlastní církve srandu. Protože jsou zastánci rovnosti, chovají se stejně i k církvi katolické. A v tom je ten problém
06. 03. 2011 | 17:53

*** napsal(a):

Když jsem v nedávné době v TV shlédl dokument, který detailně popisoval roli Vatikánu při záchraně prominentních válečných zločinců z řad SS, byl jsem normálně zhnusen. Vatikánští vysocí hodnostáři za přímé podpory papeže organizovali a sponzorovali útěk celé řady příslušníků SS, kteří většinou končili pod ochranou Perona a jeho manželky Evity, kteří se otevřeně k nacismu hlásili. Téměř všichni takto exportovaní zločinci v klidu dožili. Pouze několik se jich podařilo Mosadu vypátrat a pohnat ke spravedlnosti. Tento dokument doporučuji shlédnout zejména všem křesťanům a těm zfanatizovaným obzvlášť.
06. 03. 2011 | 17:54

Pepa napsal(a):

Pokud vím, tak židé nejsou zastánci rovnosti. Naopak my ostatní by jsme jim měli sloužit a také to tak je.
06. 03. 2011 | 18:07

Honza999 napsal(a):

JenTak

Diskutovat o tom, jestli kladivem na čarodějnice bylo "umláceno" 100.000 ženských nebo milion je odvádění pozornosti od podstaty problému. Jenže se na to podívejte KOMPLEXNĚ. Ono to nebylo jen kladivo na čarodějnice. Rozsah péče katolické církve o její ovečky byl mnohem širší. Kladivo na čarodějnice bylo jen jedním kouskem ze širokého spektra činnosti katolické církve a počet jejích obětí tedy není možno zužovat jen na upálené.

1) Připočtěte všechny oběti křížových výprav na Střední východ (a křižáci ve "Svaté zemi" mordovali vše včetně křesťanů) a proti husitům..
2) Připočtěte všechny oběti všech variant bartolomějských nocí a třicetiletých válek (úbytek 50% popukace, tak "úspěšní" tedy komunisté nebyli), kdy byli hubeni protestanti, hugenoti, kalvinisté a další kacíři (s heslem zabijte je všchny, Bůh už ty své pozná)..
3)Připočtěte všechny oběti dobývání Ameriky i ostatních světadílů - Jejich katolická veličenstva dobývala nová území pro větší slávu katolického Boha, církvi z kořisti odevzdávala příslušný podíl a katolický politruk byl účasten při všech dobyvačných evropských výpravách.
4) A na hromadu dalších metod péče o ovečky jsem jistě ještě zapomněl...

Krom toho neustále opomíjíte jeden základní fakt - v časech, kdy církev takto pečovala o své ovečky, žil na celé Zemi jen zlomek lidí v porovnání s moderní dobou. Jeden zabitý v té době je procentuelně roven několika desítkám zabitých dnes...
06. 03. 2011 | 18:09

Honza999 napsal(a):

hoven

"v době třicetiletý války umírali lidi hlavně na nákazy a epidemie. težko by mohl kdokoliv sečnýma a bodnýma zbraněma...."

Přistupuji na vaši logiku... Od obětí komunismu laskavě odečtěte ty, co zemřeli při epidemiích hladomoru...
06. 03. 2011 | 18:10

n.o.s napsal(a):

Stejskal

žádám o odstranění příspěvku
N.O.S
06. 03. 2011 | 13:37

+ této žádosti
důvod, irelevantní

díky
06. 03. 2011 | 18:11

archiv napsal(a):

Diky profesorum Herejsim a Halikovi. 3H.
06. 03. 2011 | 18:14

grőssling napsal(a):

Pro pana Havelku, pokud by Vaše odhady byly správné, musela by být natalita v předválečném SSSR tak 15 dětí na rodinu. Účetnictví nechybí, uvedl jsem dva zdroje, které s fandění sovětům nelze podsouvat.

Takže nejdřív pane Havelko absence kupeckých počtů, následně jednoduchý antikomunismus.

Pozor, nepochybuji o tom, že po revoluci v roce 1917 došlo v sovětském Rusku ke značným ztrátám na životech obyvatelstva a v armádě, rozeznat dnes viníky a ty, kteří se jen bránili je opravdu nemožné.
K tomu ale dochází v každé válce a při každé revoluci. Zvláště v Rusku je zajímavé jak si antikomunisté dávají záležet na vyargumentování ztrát a vůbec je nezajímá co se dělo do roku 1917 ( úpadek carského Ruska morální a ekonomický ), ale také ne během prvních let po I. SV ( vpád intervenčních vojsk a pokus stoupenců carského režimu o znovuzískání moci ).

Prostě jako obvykle jsou ničemové, které kritizovat je dovoleno, doporučeno ba nařízeno a potom takoví, kteří jsou pod ochranou.

Můj názor je v kontextu tohoto blogu a diskuse pod ním jednoznačný.

1.
Katolická církev jako celek ( a čest patří výjimkám ) nebránila
ničemnosti nacismu, i když o něm dobře věděla, zato nekompromisně vystupovala proti komunismu. Hlavním důvodem rozdílného vztahu k oběma hnutím byl jejich vztah k velkokapitálu.
2.
Nebýt hospodářského a kulturního vzestupu sovětského Ruska po I. SV, doprovázeného obrovskými oběťmi, nepochybně by nacismus ovládl Evropu až po Ural.
3.
Dnes by nejspíš "takzvané demokrace" ba nejspíš i katolická církev byly pouze služkami nástupců Hitlera.
06. 03. 2011 | 18:16

voroshilov napsal(a):

grosslingu:
Jestli jste se nahodou nezblaznil?Stalin osobne sezral 100 milionu nevinatek,nic jineho od rana do vecera nedelal nez vymyslel kolik jeste lidi popravit a narodu zgenocidovat,vsude byli hromady mrtvol a reky krve,v gulagu pracovali desitky miliony otroku na pyramidy Stalinu a dalsi mauzolea Leninu,sice neni jasne kdo pri tom vyhral valku a postavil povalecnou supervelmoc ale na tom nesejde,Havelka a Skepticky znaji praftu.
06. 03. 2011 | 18:55

voroshilov napsal(a):

A muzu jeste prida Havelkovi tolik straslivych podrobnosti krvaveho rezimu-jedna puska na tri vojaky,do Berlinu jenom pres NKVD za zady,ozrali nahy neozbrojene Ivany lezou na nemecke kulomety jako zombi s revem"Zaa Staalinaaa!!!" a rvou nepritele svymi prohnilymi zlutymi tesaky,holima rukama proti armade robotu BMW a tanku Porshe protoze zezadu je kusali do zadku bojove medvedy natrenovane poziranim nepritelu Beriji...jo toho mame pozehnano,narod musi znat pravdu!
06. 03. 2011 | 19:06

Petr Havelka napsal(a):

Pane grősslingu,

nevím, potřebujete tu citace z interních analýz, rozkazů a zpráv, které tehdejší režim vedl nebo ze zpráv tehdejších diplomatů v SSSR.

O tehdejším úpadku v carském Rusku nebyla DOSUD ŘEČ.

Ohledně katolické církve, myslíte si, že zavírání, popravy, zabavování majetku pravoslavné církve nepůsobí dost výhružně pro katolickou círke.

Zajali jsme 40rukojmí, vyhlásilive vsistav obležení a dali vesničanům ultimatum dvě hodiny, aby vydali banditi a ukryté zbraně. Vesničané, shromáždění na sněmu, váhali, jak se zachovat, ale nemohlise odhodlat k aktivní spolupráci na pronásledování banditů (pro vaši informaci, často to byli rodinní příslušníci schovaní před represí v lesích). Bezpochyby nebrali naše hrozby vážně.po vypršení lhůty jsme nechali před vesnickým shromážděním popravit 21 rukojmí. veřejná poprava střílením po jednom, se všemi obvyklými formalitami, v přítomnosti všech členů Zplnompcněné komise, komunistů .. udělala na vesničany nesmírný dojem. (1922)

---

Zákon klasů
...ten předpokládal trestat deseti lety vtáboře nebo trestem smrti "každou krádež nebo rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Zákon umožnil odsoudit od srpna 1932 do prosince 1933 přes 125 000 osob, z toho 5 400 k hrdelnímu trestu.

svědectví italského konzula v Charkově.

už týden je organizována služba, která sbírá opuštěné děti. vesničané je zanechávají ve městech, protože už nemají naději, že na vesnici se jim pdaří přežít a pak se rodiče vracejí do vesnice umřít ... už před týdnem povolali domovníky v bílých pláštích, kteří chodí po městě a odvádějí děti na nejbližší policejní stanice ...Kolem půlnoci je začínají převážet nákladními auty na severodoněcké nákladové nádraží. Tam shromažďují také děti nalezené na nádražích, ve vlacích. je tam zdravotnický personál který provádí selekci. Ti, kteří ještě nejsou nafouknutí a mají naději na přežití jsou posílánido baráků do Holodné Gory, kde v hangárechna slámě zápasí se smrtí kolem 8000 lidských tvorů, převážně dětí... Nafouklé osoby jsou odváženy nákladním vlakem na venkov a ponechány opuštěné padesát až šedesát kilometrů od města, aby tam zemřely a nikdo je neviděl ... po příjezduna místo vykládky jsou vyhloubeny velké příkopy a do nich se ukládají všichni mrtví z vagónů (1933)
06. 03. 2011 | 19:14

AC napsal(a):

voroshilove,

jste si jistý, že kdyby tam tehdy nebyl Stalin, že byste tady dneska vy mudroval?
06. 03. 2011 | 19:15

Petr Havelka napsal(a):

Pane Voroshilove,

doplňte si vzdělání z histrie Vaší rodné země.
06. 03. 2011 | 19:17

Petr Havelka napsal(a):

... z historie
06. 03. 2011 | 19:18

voroshilov napsal(a):

Aj,dobre,Juscenkova propaganda hladomoru ktery ma zenu Americanku a stavil pomniky Stepanu Bandere bije nerozvinute mozky daleko za Ukrajinou!

Jasne ze diplomate Mussoliniho osobne lezli v noci po ukrajinskym kolchozam aby donesli pravdu demokratickemu svetu!
06. 03. 2011 | 19:20

voroshilov napsal(a):

A co se delo v USA behem Velke Deprese(viz.Hrozny hnevu od Steinbecka) italsky konzul jaksi nevidel,byl moc zamestnany pocitanim ukrajinskych mrtvol!
06. 03. 2011 | 19:23

Jiří Sládeček napsal(a):

Hořejší zase snižuje vinu církve svaté, marně, každý rozumný člověk ví, co je to za pakáž. :)))
06. 03. 2011 | 19:25

voroshilov napsal(a):

AC:
Ja mudruji prave diky Stalinu ktery dal moznost memu dedeckovi z rolnicke rodiny se vyucit na dustojnika letectvi a babicce na inzenyra,Vy take mudrujete diky nemu a nemluvite nemecky na Madagaskaru.
06. 03. 2011 | 19:26

Petr Havelka napsal(a):

To jsem rád, že čtete americkou literaturu. Ještě trochu historie z Vaší rodné země.
06. 03. 2011 | 19:31

AC napsal(a):

voroshilov

To je možné:-) Jen jsem se ptal.
06. 03. 2011 | 19:34

Petr Havelka napsal(a):

Mimochodem, Mussolini o tehdy utajovaném hladomoru z roku 1933 velmi dobře věděl. Politicky ho však nevyužil, poněvadž si tehdy notoval se Stalinem.

Všiml jste si, že diktátoři si rádi notují.
06. 03. 2011 | 19:38

Marcus Agrippa napsal(a):

agent Smith:
Vy naivo. Katolická církev ma mimo jiné"na triku"i rozšíření moru ( existoval zákaz řešit mor jinak než po náboženské stránce ). A z mnoha dalších děsivých důvodů byla Napoleonova armáda oslavovaná po celé Evropě, když otevírala kláštery plné mučíren, kde umírali za nelidských podmínek nevinní lidé. Za 2.sv.války cítil Vatikán příležitost dostat znovu Evropu pod kontrolu a je velká ostuda, že církevní pohlaváři nestanuli po boku nacistů před Norimberským tribunálem.
06. 03. 2011 | 19:56

voroshilov napsal(a):

OK,ja tam nebyl ale nekdo ano,profesor Lopatnikov ktery zije v USA:
Lopatnikov:Moje odpoved idiotum...
"Ja muj drahy za Stalina zil,skoro ctyri roky.A dokonce jsem ho videl na Mauzoleu na podzim roku 1952.A neco si pamatuji,napriklad jak jsem trpel anginou pectoris a jako na pohrebni den Stalina moje lekarka z detske kliniky sla sest hodin od Kozinske ulicky do domu c.6 na ulici Gorkeho kde jsem lezel s teplotou..." Prekladac je hrozny,ale vic udelat nemuzu.

http://sl-lopatnikov.livejournal.com/404950.html
06. 03. 2011 | 20:01

olga napsal(a):

Mám dojem, že bych dala přednost rozumnému diktátorovi, před demokracií, kde vládnou peníze. Kdysi jsem byla na svou vlast hrdá. Nyní se více stydím. Možná v budoucnu budou naši potomci o nás psát taky s nepochopením. Možná nás i odsoudí.
06. 03. 2011 | 20:03

žumpa M. Novák napsal(a):

Pokud si správně pamatuji, pomáhal po válce vatikánský klér s útěkem nacistů do Jižní Ameriky, vydával jim snad i vatikánské pasy. Také bych připomenul Tisa, který snad Židy sám nabídnul Němcům k likvidaci. Myslím si, že svou loajalitou k Hitlerovi od samého počátku, mu katolická církev hodně pomohla k moci. Jediní, kdo zůstali za války čistí, byli opravdu jen komunisté.
06. 03. 2011 | 20:11

AC napsal(a):

olgo,

soudit budeme ještě i my, kteří sem píšeme, ne až budoucí generace. Je to už jen otázka několika málo let.
06. 03. 2011 | 20:14

Karel Mueller napsal(a):

olga:

Použila jste obrat "svoji vlast".
Tato země už není Vaše vlast. Je to kruté, já vím ...
06. 03. 2011 | 20:44

JenTak napsal(a):

Honza666
Vážený pane, pokud někdo napíše, že v čarodějnických procesech zahynulo milion a půl lidí, nechápu proč bych měl do toho započítávat nějaké další mrtvé. Ty s tím přece nesouvisí.
Vy jste hlavně mimo mísu v tom, že mrtvé během mocenských válek panovníků připočítáváte církvi. Proč? Jak mohou katolíci za 30. letou válku? Že panovníci zhusta zneužili víru jako nástroj boje neznamená, že na vině je víra. Vy zřejmě nemáte rád církev a boha vůbec. Já jsem ateista, ale nenapadlo by mě demagogicky podsouvat mrtvé někomu, kdo za ně nenese vinu. To bych pak mohl napsat, že Napoleon bojoval za papeže proti ruským pravoslavným, či proti protestantům...
Vadí vám křižácké války proti muslimům. Nevadí vám muslimská expanze do celého tehdy známého světa, která rozhodně nebyla bez boje? Nebo si myslíte, že Afrika byla bez obyvatel a proto ji jen tak osídlili. Bez boje obsadili třeba Španělsko, Asii, a co třeba dobytí Konstantinopole, hlavního města byzantské církve? To proběhlo snad pokojným předáním klíčů?
Něco se naučte a pak argumentujte!
06. 03. 2011 | 20:56

JenTak napsal(a):

Olga.
Rozumnému diktátoru se dříve říkalo "Osvícený panovník."
06. 03. 2011 | 20:58

Honza999 napsal(a):

JenTak

30. letá válka byla válka náboženská..
Citace z Wiki, kterou máte vy pravičáci tak rádi (ač jinak v politických záležitostech a novodobější historii nesmírně prolhaná, jde-li se pár set let zpět, stává se čím hlouběji, tím pravdomluvnější):

"Třicetiletá válka (1618–1648) byl evropský ozbrojený konflikt, známý především jako vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a zastánci vyznání, která vznikla po reformaci v 16. století, tedy kalvinismem a luteránstvím. Neméně důležitou příčinou války byl také boj evropských zemí o politickou nadvládu."

Tedy mrtví jdou stoprocentně na triko katolické církve. Něco se naučte a pak argumentujte!

A jinak, dovolím si parafrázovat vaši argumentaci:

Že gauneři zneužili komunistické ideály jako nástroj (mocenského) boje neznamená, že na vině jsou komunistické ideály...
06. 03. 2011 | 21:24

Honza999 napsal(a):

JenTak

PS: Ač je v citaci i výrok "Neméně důležitou příčinou války byl také boj evropských zemí o politickou nadvládu", trvám na stoprocentní vině církve. V té době politika a víra splývaly, církev od státu nebyla oddělena.
06. 03. 2011 | 21:30

Jan napsal(a):

Nepadla tu ještě známá pomoc Vatikánu při útěku asi 8000 stíhaných elitních SS manů po válce. Díky Vatikánu se dostávali především do Argentiny.
06. 03. 2011 | 21:32

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
Když tu byla řeč o dynamice historie, tak jsem napsal, že ta dynamika měla takovou rychlost, že se poztrácely pojmy jako vlast, vlastenectví, národní hrdost, úcta k dílu předků.....
pak jsem to smazal, připadalo mně to plné pathosu a šroubované.

Bohužel, tak daleko to došlo, že když použijete termín jako vlast nebo národ, tak jste buď magor nebo krajní nacionalista.
Užiteční idioti, kteří podřezávají větev pod vlastním zadkem se přemnožili. Generace Peřinů, Fajtlů, Sitenských a Sedláčků by si, měla odplivnout. Za tohle krk nenasazovali.
Dobrou noc.
06. 03. 2011 | 21:48

Karel Mueller napsal(a):

Jen Tak:

Víte, rád o marxismu mluvím jako o odnoži křesťanství, která zbožnila člověka. Ale vlastně lze říct, že Marxův sen beztřídní a spravedlivé společnosti bezprostředně navazuje na původní judaismus a z něho plynoucí nedeformované křesťanství.

Paralely dějin církve a komunistického hnutí jsou do očí bijící. Křestanství bylo v antice náboženstvím otroků a ubožáků. Nebylo možné ho zastavit a tak bylo deformováno tak, aby bylo přijatelné pro vládnoucí elitu antického Říma. Vlastně se nakonec stalo jejím mocenským nástrojem a v důsledku některých vyslovených perverzností v teorii z toho nakonec vypadlo cosi, co způsobilo tisíciletí totálního temna, byl nutný návrat k antice v období renezance, aby se z toho Evropa začla pomalu vzpamatovávet.

Nebudu sálodlouze teoretizovat, můžete se ptát, proč vlastně církve Marxovu ideu nikdy nepodpořily, vždyt se to vzhledem k odkazu Krista přímo nabízí.

Ale to ony nemohou. Jedna věc je hlásaná víra, druhá věc je církev jako mocenská a organizační struktura. Když to řeknu hodně zjednodušeně, tak pán má být k otrokovi laskavý a otrok má poslouchat pána. Nikoliv získat svobodu ...
06. 03. 2011 | 22:09

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Zdravím rytíři :-). Máte pravdu, bohužel ... naprosto.
06. 03. 2011 | 22:11

santawizard napsal(a):

1)Společně nalezneme nirvánu a království boží nejenom přes internet.češi jsou rození bohémové.Zemský ráj to napohled.Je to můj vyvolený národ .
2) V Babyloně možná suniti a šiiti se budou střídat ve vládě a v opozici pro demokratický islám.V Egyptě se kamenovali ,ale armáda chytla satana do klece.Gadaffi je islámský komunista a na krku má islámské fašisty jako v Rumunsku?
06. 03. 2011 | 22:56

Viola napsal(a):

Pepo Řepo 6.54 :-)
Dnes si jen pročítám a myslím na to, jaké to bylo zlo a proč ti židé šli jako ovce, proč se jim nepodařilo někam se schovat a proč byli takoví, kteří museli utíkat oznamovat. Proč se proti tomu systému nepostavili na odpor už v začátku? Že by nebyli jednotní? Že by si mysleli, že peníze zmůžou hodně? A co dnes, nekují starozákonní pomstu?
06. 03. 2011 | 23:11

Helmut napsal(a):

Sice pozde, ale preci jenom to sem jeste napisu.

Grössling:

Mussoliniho rezim skutecne nebyl na zacatku valky nijak vyrazne zdiskreditovany (jinak by asi tezko mohl byt vzorem pro tolik statu tehdejsi Evropy). Nemluvil jsem o situaci za a po valce, pouze o obdobi predvalecnem. A tam fasisticky rezim opravdu vykazoval dost uspechu. Navic se odvolaval k historii, takze byl pritazlivy i pro konzervativce a intelektualy (minimalne v porovnani s nacismem urcite).
06. 03. 2011 | 23:31

santawizard napsal(a):

Viola:Vzpomínáš si na ten velkofilm o ukřižování Ježíše.Jak ho tam ti 3 římští vojáci mučili a zabili.?Taky je to hrůza.Exterminace a deportace židů,však byla více méně schválena už Mnichovem. Po napadení Polska začala k vůli tomu 3. světová válka.Nacisti se spikli s mešitama ,aby vyhladil synagogy.
06. 03. 2011 | 23:34

Viola napsal(a):

Ano, santowizarde, byla to hrůza, když ti římští vojáci mučili a nakonec zabili Ježíše, zvláště, když to byl samotný Bůh, který lidi miloval a chtěl pro ně to nejlepší.
06. 03. 2011 | 23:43

kabala napsal(a):

Shoa patří k judaismu ,jako kvasnice do chleba, stačí si přečíst Starý zákon.
Tzv .holokaust je oblbovací PR finančních a politických elit, jak zotročit Evropské obyvatelstvo.
Nikdy nemělo židovstvo takovou moc, jako po Hitlerovi a světové válce.
07. 03. 2011 | 00:40

santawizard napsal(a):

Pro hřích celého světa umřel ,ale zázrakem vstal zmrtvých.
07. 03. 2011 | 00:44

santawizard napsal(a):

Víš ,co to přineslo pro ty, kteří věřili a pro ty ,kteří nevěřili?
07. 03. 2011 | 00:53

Daniela napsal(a):

Myslím, že pokud lidé budou víc a pozorněji číst, a to nejen náboženské texty, dojdou zpět k podstatě a tou je reinkarnace. Pokud víte, že se znovu v nějaké formě života /muž, žena, rasy indoevropské, mongoloidní, negroidní, nebo jako velryba.... / narodíte, nemuselo by být tak těžké uvědomit si, že je docela dobré myslet na to jak by společnost mohla nenásilně fungovat a to i v horizontu tisíců let. O to je dobré usilovat. Mnoho náboženských sporů vzniká v momentě, kdy část společnosti na toto zapomene a další část se snaží o nápravu. Vadí mi výklad a nejen náboženských textů, které dělá z lidí omezence.
07. 03. 2011 | 01:06

Izák napsal(a):

Vždyť v Talmudu se přece jasně píše ;Celá Evropa od Atlantiku k řece Volha a od severního moře po Sicílii bude tvým vlastnictvím,neboť jsem tuto zemi věnoval synům Abrahamovým. Jdi a zabij bílé gojímy, kteří žijí na tomto území! Pobij je jako psi, neušetříš muže ani ženu, starce ani dítě a celá Evropa bude patřit jen tobě; (Yebamoth 32b)
07. 03. 2011 | 01:22

Pavel2 napsal(a):

..a co vrazdeni cirkve a jejich krizaku i Evrope nejen ve stredni asii, napr.na jihu Francie akdyz se krizaci ptali jak maji rozeznat kdo je katolik a kdo je neverec papez odpovedel pobijte je vsechny a Pan Buh si to potom roztridi a tak masakry vseho druhu pochazeji od nasi cirkve ktera vzdy stranila moci,penezum vycucavala penize kde se dalo,napr. pomoci zpovedniho tajemstvi je prilis zlocinu katolicke cirkcve zde vyjmenovat.....Horejsi to vi ale Vatican je bohaty a mocny stale a tak snad m,ysli ze neco kapne...nedavno v tradici papezu kam vitr tam papezska sutana, hitlerjugend penezopez prohlasil ze zidi za nic nemuzou a nic neudelali a ze Jezis Kristus se tim padem ukrizoval sam .......
07. 03. 2011 | 04:41

Pavel2 napsal(a):

...penezopapez by si mel konecne precist bibli /a historicke prameny/ nez zacne zvanit ty poblitickokorektnosti....
07. 03. 2011 | 04:51

Pavel2 napsal(a):

..vono to nejak vystuduje/diplomy byvavali za 5-10 tisic podle druhu,pak se to nejak zprofesoruje,ani to nevi co je to habilitacni prace//ani nechci vedet jak/ a pak to zvatla horezvasty na vsechny strany v presvedceni o vlastni diplomove neomylnosti..prechytralosti...i Svejk by z toho kostizer mozku....pak si to cirkev svata najme k propagande....
07. 03. 2011 | 05:14

grőssling napsal(a):

Helmut napsal(a):
Sice pozde, ale preci jenom to sem jeste napisu.

Grössling:

Mussoliniho rezim skutecne nebyl na zacatku valky nijak vyrazne zdiskreditovany (jinak by asi tezko mohl byt vzorem pro tolik statu tehdejsi Evropy). Nemluvil jsem o situaci za a po valce, pouze o obdobi predvalecnem. A tam fasisticky rezim opravdu vykazoval dost uspechu.

II. SV začala v roce 1939, tak tou předválečnou úspěšnou dobou Mussoliniho Itálie máte nejspíš na mysli vpád Italů do Habeše v roce 1935.

Vždyť to říkám na blogu pana Stejskala. Všechno nad 25 let je kontaminované mýty . Už aby tu byla ta mladá generace, která si udělá o minulosti a světě obrázek sama.
Helmute, Vy máte za sebou opravdu studium dějin na UK v Praze ?
Jestli Vás tam učili něco v tom smyslu, co zde tvrdíte, je opravdu zle.
07. 03. 2011 | 07:22

Pepa Řepa napsal(a):

Tak si to shrneme, pane Hořejší

Mámo vidíš, já to říkal, pejzatcům přistavil do Auschwitzu vagony ten, co jezdí v tom skleněným autě, spolčil se s nima, protože oni zase jeli zpátky a komínem nevyletěli, to byla taková hra, aby mohli ovládnout Říp, co od nich můžeš chtít, no né.

Táto já si zase myslím, že vono to chce vod každýho trochu a bude klid a mír.Podívej, třeba ta reinkarnace, koukni Honzo, že já byla v minulým životě velryba? Ta podoba!
A ty táto, až si půjdeš zejtra pro podporu, řekni, že chceš bejt papežem. Sudkulatýrystupie umíš taky, nestyď se Honziku, máš na to!

A podívej na našeho Frantíka s velkým nosem.
Sedí pořád u toho svýho dawkinse zatrhává si, už ani ven nevychází a křičí i u oběda:

Ó běda, hnus, hnus, hnus!
Fuj, fuj, fuj, ještě, že je hnuj a z něho kouká hnojný bratranec.
Táto, z toho kluka jednou něco bude, povídám.
Večer chodí do lesa, uctívá pařez a říká: Puku, kde my už mohli bejt, kdyby nebylo křesťanství.

Jeden by řek, že je to s náni špatný.
Opak je pravdou, jsme kreativní národ bystrých Homolků.
Nevím jestli to čte pan bratr. Pokud ano, tak si musí závistí kousat nehty. Usilovnou dřinou a pilnou systematickou prací, se Vám podařilo shromáždit vskutku vybranou, ba přímo elitní klientelu.
07. 03. 2011 | 07:27

Joska napsal(a):

Re autor:
Druhou světovou válku jsem nezažil, ale za oprávněného předpokladu relativní neměnnosti politiky Vatikánu předpokládám, že chování církve za války mohlo být podobné jako dnes. Také se v podstatě Vatikán neozývá a nekritizuje války v Iráku, Afghánistánu, dříve v Jugoslávii. Přitom pro tamnější obyvatele jsou nebo byly tyto války také kruté jako pro zdejší 2. světová. Ještě hrobovější ticho je však u našich církevních představitelů k současným válkám. Navíc Duka se promenáduje s okupačními vojáky v Afghánistánu a posílá tam feldkuráty. Žehná snad zbraním okupantů? V každém případě takové chování je v rozporu s církevním učením (Nezabiješ, Nepokradeš..).
07. 03. 2011 | 08:10

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"Usilovnou dřinou a pilnou systematickou prací, se Vám podařilo shromáždit vskutku vybranou, ba přímo elitní klientelu."

No a to jeste nevite, ze 90% tech nicku jsou moje pseudonymy...

..
07. 03. 2011 | 08:14

grőssling napsal(a):

Pepa Řepa,
celkem na Vás nereaguji, tedy většinou, pokud zrovna neplácáte nesmysly. Tentokrát máte ale výjimečně pravdu. Ta parta za tím proskleným mercedesem se opravdu nemá čím chlubit. Tedy celkově pokud jde o chování za 2.SV . Porážce Hitlera přispělo jen pár jejich příslušníků navzdory svým šéfům, ti šéfové jej podporovali a to i po jeho smrti.
07. 03. 2011 | 08:15

Jája napsal(a):

Máte pravdu pane Hořejší, jasným důkazem je přístup Sovenského kléru k Židům, jak je chránili vlastními těly.
07. 03. 2011 | 08:29

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
pogromy byly vždycky. Nikdo nepočítal s germánskou důkladností. Mr.Propper byl asi Germán. Dočista.Když jste někoho ukryla, tak Vám vystříleli rodinu nebo jste všichni šupajdili v dobytčáku do lágru.
Jednota? V Izraeli se říká, že když se sejdou dva Židi, postavějí tři synagogy.
N.O.S. tu hbitě nalistuje v dawkinsovi a sdělí, že je to jinak.
To mě nebere, na to vůbec nereaguju.

VH
taky si někdy myslím, že jste n.o.s.
Hádala se duše s tělem.......stará moravská lidová.
07. 03. 2011 | 08:35

karel napsal(a):

Vaclav Horejsi, ktery se behem sveho blogovani vyprofiloval jako vyznamny internetovy antisemita, uz zase pise dalsi svuj elaborat. Smirte se s tim Horejsi, ze vase zaliba, tedy katolicka cirkev, neni tim, co jste si vysnil, tedy jakasi filosoficka klubovna pro intelektualy. Na to by totiz nebyly potreba ty kazdonedelni ciraty v kostelich. Vase kostelni "naboznost" je pouze vyrazem zmatenosti,nejste schopen kriticky o vasi "vire" premyslet, protoze vam chybi elementarni filosoficke vzdelani (tak jako v dalsich oblastech, ve kterych se tu pravidelne vesele ztrapnujete) a zaroven se necitite clenem toho kostelniho stada, ktere veri, ze bible je skutecne od boha.
07. 03. 2011 | 08:36

Taoiseach napsal(a):

Václav Hořejší

Především by bylo dobré se zeptat, co udělala pro záchranu Židů protestantská církev. Je zcela jasné, že zatímco fašismus vznikl v katolickém prostředí (Itálie, Bavorsko, Rakousko, Španělsko), nacismus vyšel z protestantského Severu. A fašismus v Německu v podstatě skončil nocí dlouhých nožů v roce '34.

Jinak to, že "Náměstek" Rolfa Hochhuta byl součástí kampaně KGB, je pitomost. Fakt byste neměl věřit všemu...
07. 03. 2011 | 08:55

hugo napsal(a):

Pro Horejsiho k zamysleni:

“As with the Christian religion, the worst advertisement for Socialism is its adherents”
George Orwell

... vy jste smutnym prikladem obojiho
07. 03. 2011 | 09:14

n.o.s napsal(a):

Izák

píšete naprosté lži, pasáž na kterou odkazujete nic takového nezná.
07. 03. 2011 | 09:27

dalimír napsal(a):

Honzo 999 za třicetileté války nám vyrabovali švédové veškerý náš národní poklad shromaždovaný po staletí českými králi ! Výčet je dlouhý ! A ted se ti barbarští švédi bojí něco s toho zapujčit na výstavy u nás ! Nemám švédy za to rád ! A jakékoliv církve už vůbec ne !!! Dl.
07. 03. 2011 | 09:54

ironik napsal(a):

Začalo to celkem nevinně , králové si chtěli usnadnit vládnutí, a pozvali si cyrila a metoděje aby se jim pomocí ohlupování snadněji vládlo, je snad nějaká změna po 2OOOletech?????, proč uctívat něco co je nehmotné, to pařez je alespoň vidět .
07. 03. 2011 | 11:49

Pepa Řepa napsal(a):

Taoiseach napsal(a):
Především by bylo dobré se zeptat, co udělala pro záchranu Židů protestantská církev
------------
Dobrá otázka. Jo, kdyby byl na živu otec zakladatel Luther, ten by se pro ně rozkrájel.
A co baráčníci, spolek zahrádkářů, včelaři. Kde byli, když dostal táta Oty Pavla pozvánku na výlet?
Ono to nebylo tak jednoduché, jak se dneska jeví. Germán si to promyslel dokonale. Jedeš s nimi nebo půjdeš do Kobylis dělat terč. Pár jich našlo skulinu v systému. To je šlechtí i kdyby zachránili jednoho nebo dva.
07. 03. 2011 | 12:49

Karel Mueller napsal(a):

Taoiseach:

Máte pravdu jen částečně. SA byla v podstatě levicová militantní organizace, která chtěla více méně skutečný socialismus. Proto přišla noc dlouhých nožů - jednoznačný požadavek armády a zástupců velkokapitálu.

Ale nacismus je spojen prakticky s jižním Německem a Rakouskem, stejně jako fašismus. Ostatně fašistická podstata zůstala i po noci dlouhých nožů. Teoreticky můžete mít nacismus bez fašismu, to ale nebyl německý případ.
07. 03. 2011 | 13:04

skeptický napsal(a):

Vzhůru do boje proti narcismu a antimešitismu.
Dobrá nálada sice nyvyřeší všechny vaše problémy,ale zato dokáže spoustu lidí nasjat.
07. 03. 2011 | 13:17

Vysedlina pathologická napsal(a):

Abych pravdu řekla, chce se mi z tohoto článku a mnohých příspěvků zvracet.
Můj pohled na internetové diskuse se úplně změnil. Stejně sem už nepíšou ti, které jsem tak ráda četla. Odcházím za nimi - do zapomnění. Naneshledanou.
07. 03. 2011 | 14:20

olga napsal(a):

Nenadávejte jen na Němce. Naši udavači bývali někdy postrachem i pro Němce. Případů znám moc. Udavačství je jedna z vlastností, za které bychom se měli stydět.
07. 03. 2011 | 15:00

Amarook napsal(a):

Za druhe svetove valky byla katolicka cirkev v Chorvatsku hlavnim spoluvinikem holokaustu. Ustasovci v krutosti predcili i nacisty.

http://en.wikipedia.org/wiki/Usta%C5%A1e
07. 03. 2011 | 15:15

Sol napsal(a):

Ano,je to bezpečné a nenáročné tvrdě stírat zlořády historie.S veškerou logikou hledat příčiny následků a následky následků a tak v kaskádách dál.Mnohem lehčí nežli ukázat v prostředí plném polopravd,bludů a matení,lží a nabídek zdánlivosti prstem na mocného a říci mu:"Ty jsi původcem zla, tvou vůlí je bolest a smrt."Nemusíte ukazovat kamsi na Olymp, stačí to jen na tom plácku kde jsme a především sami netrápit své blízké.Tam je počátek a snadné to není.Ale když už se vzývá ta všemocná kauzalita, ptejme se kdo z nás by se narodil,kdyby se naši rodiče nesetkali nebo se milovali jindy, protože okolo by byl jiný svět než ten, který v řetězu příčin, následků a náhod vedl k nám? Nebo je to z příčinností jinak? Kdo by tu teď diskutoval, kdyby se třeba Československo vzepřelo Mnichovskému diktátu? Někdo kdo nebyl a není ale my ne. Historií se můžeme pouze poučit a pokusit se ji neopakovat v tom o čem si myslíme, že bylo špatně, i když to špatně pro nás být nemuselo.
07. 03. 2011 | 15:29

Michal Macek napsal(a):

zdravim

a co valecni zlocinci kterym vatikan pomohl uniknout trestu???
07. 03. 2011 | 16:18

camponotus napsal(a):

Mě spíš zajímá co bude, obávám se, aby se neopakovalo opět něco podobného o čem píšete. Když slyším, co se děje na východním a jižním pobřeží Středomoří, tak to má s holokaustem mnoho společného. Také jde o ideologie a kořistnické cíle. Nic nového pod Sluncem. Jako by Jóžin Stalin vstal z bažin.
07. 03. 2011 | 18:37

Petr B. napsal(a):

To není recese od pana Hořejšího? Já myslím, že vina katolické církve na vzniku a vzestupu nacismu i jemu přibuzným klerofašistickým režimům byla v minulosti jasně dokázána a zdokumentována. Je samozřejmě těžko říci, do jaké míry kolaboroval s nacisty a fašisty samotný papež Pius XII (podle mnohých svědectví dost), ale můžeme uvést spousty katolických, evangelických duchovních či křesťanských politiků, kteří se podíleli na vyvražďování, mučení a zotročování mj. předseda katolické strany Německa Von Papen, biskup Hudal (organizace tzv. Ratelines, umožňující útěk těch nejhorších zločinců do spřízněných režimů Španělska a Argentiny) arcibiskup Stěpinač, slovenský premiér Tiso, nejvyšší duchovní Španělska, velitelem jedné vyhlazovací jednotky na Ukrajině a Bělorusku, jejíž činnost popisoval např. film "Jdi a dívej se", byl významný německý křesťanský teolog Ernst Biberstein. Samozřejmě byly výjimky, spousta katolíků a evangelíků bylo zavřeno v koncentrácích, spousta nesouhlasila s vyhlazováním...nicméně bych řekl, že většina souhlasila a sebekriticky to přiznávají i dokumenty SRN týkající se období od roku 1933 do konce 2. světové války. Hlavní příčiny jsou podle mého: nenávist vůči ateismu, který byl ztotožňován se vznikem SSSR a s komunismem jako takovým, ale i nenávist vůči židovské víře a dokonce vůči pravoslavným církvím.
07. 03. 2011 | 19:20

Aleš Vyhnal napsal(a):

Podle "Encyclopaedia Judaica", 2nd edition, 2007, p. 16570 byl Zolli zrádce, který v době největšího ohrožení zradil své soukmenovce, a proto nebyl již tolerován jako vrchní římský rabín, tedy konvertoval ke katolicismu: "ZOLLER (Zolli), ISRAEL (1881–1956), rabbi and apostate.
Born in Brody, Galicia, Zoller spent a great part of his life in
Italy. He was chief rabbi of Trieste after World War I, professor
of Hebrew at the University of Padua from 1927 to 1938,
and, from 1939, chief rabbi of Rome. At the beginning of September
1943, when the Germans entered Rome, he abandoned
the community and took refuge in the Vatican. At the end of
the hostilities he reappeared to assume his position as rabbi,
but was rejected by the community because of his unworthy
behavior at the time of the greatest danger. On Feb. 14, 1945,
he converted to Catholicism, taking the name of Eugenio Maria
(in homage to Pope Pius XII), and returned to the Vatican..."
07. 03. 2011 | 19:45

Aleš Vyhnal napsal(a):

Rovněž, po přečtení "Encyclopaedia Judaica", p. 6644, sekce "Holocaust and The Catholic Church" mám dojem, že i papež Pius XII. "by měl jít do pekla.", ale Encyclopaedia Judaica bude také jistě dílem KGB. ;)

(Mmch. nějakého "Pinchase Lapida" jsem v této 17000 stránkové encyklopedii vůbec nenašel, ale možná jenom neumím hledat...)
07. 03. 2011 | 19:53

Aleš Vyhnal napsal(a):

Nj, je to tak, neumím hledat, P.E.Lapide je uveden jako jeden ze zdrojů právě pod heslem "Pius XII.", ale samostatné heslo nemá.
07. 03. 2011 | 20:01

santawizard napsal(a):

Nezapomínejte,že Fašismus vznikl až v sebeobraně proti komunismu.Stalin generalisimo byl bolševický satan ,kdežto hitler byl skoro jako druhý příchod krista.Hitler transformoval krucifix na swastiku, kdežto stalin nakonec udělal z fabriky na traktory fabriku na tanky.Stalin porazil krucifix sám, ale swastiku porazil jedině se spojencama.Na druhé straně hitler se spikl s mešitama ,aby vyhladil synagogy, ale bůh vzkříšil stát Izrael a dal za pravdu demokracii!!!!!
07. 03. 2011 | 21:31

Aleš Vyhnal napsal(a):

Ale upřímně si musím přiznat, že mě to spíše mrzí, že katolická církev (zejm. její výše postavení představitelé-jinak totiž i výše uvedená encyklopedie uvádí existenci množství katolíků, kteří Židy ukrývali v klášterech a jinak jim pomáhali být ušetřeni vyhlazování) je tak prohnilá.
07. 03. 2011 | 23:22

Zacheus napsal(a):

Těm, kteří tak "hezky"a "objektivně" diskutují o katolické církvi bych rád připomenul myšlenku Louise de Haye: " Kdykoli vyslovíte hodnocení nebo kritiku, vysíláte něco, co se k vám vrátí".

A těm, kteří by přece jenom chtěli nějaké podrobnější informace získat ( aniž by se museli tázat, zda má církev spolúčast na holocaustu), doporučuji například publikaci PhDr. Radomíra Malého s názvem " Katolíci ve stínu hákového kříže".

Pak se zde mohou dočíst například to, že při tzv. křišťálové noci (z 9. na 10. listopadu 1938)"nezůstalo pouze u synagog. Zfanatizovaná mládež se vrhla i na rezidence katolických církevních hodnostářů, kteří byli označeni jako "pomahači
Židů" . Tak došlo k devastaci paláce mnichovského kardinála Falbauera, vídeňského kardinála Innitzera, munsterského biskupa von Galena a dalších.

Jedním z těch,kteří veřejně protestovali proti Křištálové noci ( tedy proti pronásledování Židů) byl například probošt katedrály svaté Hedviky Bernard Lichteneberg ( prohlášení papežem Janem Pavlem II. za blahoslaveného). Pro svůj odpor k nacismu byl nakonec zatčen gestapem, po vykonání dvouleteho trestu odnětí svobody byl na příkaz gestapa transportován do koncentračního tábora Dachau, cestu nevydržel a zemřel. Ve vězení Tegel jej totiž esesáci nazývali " ta flanďácká svině",krutě tyráli bitím,kopáním, hladem a žízní. - Obávám,že někteří diskutující, kteří tady psali nenávistné nesmysly ( viz například Petr B). proti katolické církvi, by možná tyto metody tak docela neodsuzovali.
08. 03. 2011 | 07:50

Zacheus napsal(a):

Pokud jde o samotného papeže Pia XII., který byl křivě obviňován z nečinnosti během II. světové války, snad jen pro stručnost uvedu,že za jeho zásluhy na záchraně desítek tisic Židů mu veřejně poděkovali například Albert Einstein, rabín Safran z Bukurešti, Golda Meierová ( budoucí premiérka Izraele), Velký Rabín Jeruzalemský Dr. Isák Herzog - ten například 29. února 1944 řekl: "Lid Izraele nikdy nezapomene, co Jeho Svatost a jeho vynikající delegáti, inspirovaní věčnými principy náboženství, které jsou základem pravdivé civilizace, vykonali pro naše nešťastné bratry a sestry v nejtragičtější hodině naší historie". - Snad jenom připomenu, že 3000 katolických kněží bylo zavražděno nacisty v Dachau. Plánová genocida katolíků, zejména kněží,proběhla i v Polsku. To vše uvádím pro zlepšení vyváženosti diskuse...
08. 03. 2011 | 08:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr B.:

Ano, mate pravdu, ta jmena, ktera uvadite jsou ostudou katolicke cirkve. Na rozdil od vas jsem ale presvedcen, ze tito lide jednali v rozporu s oficialni linii Vatikanu, pro ktery byla ovsem tehdejsi situace "tancem mezi vejci"...
Ano, je take pravda, ze zvlaste pred valkou povazoval Vatikan za horsiho nepritele komunismus nez fasismus... Rekl bych, ze ki tomu meli duvody...

"Samozřejmě byly výjimky, spousta katolíků a evangelíků bylo zavřeno v koncentrácích, spousta nesouhlasila s vyhlazováním..."

Tak byly to vyjimky, nebo "spousta"?

..
08. 03. 2011 | 08:27

vaclavhorejsi napsal(a):

K tomu, co uvadi Zacheus bych jeste pridal odkaz na clanek historika, teologa a rabina Davida Dalina "The Righteous Gentile: Pius XII and the Jews":
http://www.catholicleague.org/pius/dalinframe.htm

Doufam, ze to prispeje ke zmene nazoru tech, kteri zde nemohli papezi prijit na jmeno...

..
08. 03. 2011 | 09:16

skeptický napsal(a):

Maria Giuseppe Giovanni Eugenio Pacelli.
Kdo by si to pamatoval.
08. 03. 2011 | 10:21

skeptický napsal(a):

P.S.
Víte,co by to koštovalo,kdyby se to dalo dokázat?Nejlepší legální mozky si nad tím lámou hlavy už šedesát let.
08. 03. 2011 | 10:24

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

vy křesťané jste tak naivní, přemýšlejte profesore, ten "titul" Righteous Gentile to je výsměch, pád organizace z 1 000 000 000 členů...

z falešné morálky vzešla a na falešnou morálku pošla,

kde je ta organizace která měla kdysi vůli k moci? dnes není dobrá ani jako vtip,

již jen nadpis vašeho článku je absurdní, západ dokonalým otrokem model to je dílo 1700 let křesťanství, západní člověk zemřel stal se otrokem žida, proces christianizace byl dokonán, žid určuje pojem ctnosti a soudí kdo je morální a kdo ne, inu profesore hledal jste důvod proč je křesťanství perverze? zde jej máte.
08. 03. 2011 | 10:29

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

vy křesťané jste tak naivní, přemýšlejte profesore, ten "titul" Righteous Gentile to je výsměch, pád organizace z 1 000 000 000 členů...

z falešné morálky vzešla a na falešnou morálku pošla,

kde je ta organizace která měla kdysi vůli k moci? dnes není dobrá ani jako vtip,

již jen nadpis vašeho článku je absurdní, západ dokonalým otrokem model to je dílo 1700 let křesťanství, západní člověk zemřel stal se otrokem žida, proces christianizace byl dokonán, žid určuje pojem ctnosti a soudí kdo je morální a kdo ne, inu profesore hledal jste důvod proč je křesťanství perverze? zde jej máte.
08. 03. 2011 | 10:30

n.o.s napsal(a):

onen důvod proč je křesťanství a křesťan trpěn proč má nějaký smysl, není složité jej nalézt.

https://www.youtube.com/watch?v=2STDH14aJVk&feature=related

children for Israel
08. 03. 2011 | 10:37

skeptický napsal(a):

Vidím to na takovou malou Maovskou kulturní revoluci s uvědomělou mládeží,aby to tu vyčistila.Takovejch sto milionů pro začátek.
08. 03. 2011 | 10:49

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

"vy křesťané jste tak naivní, přemýšlejte profesore, ten "titul" Righteous Gentile to je výsměch, pád organizace z 1 000 000 000 členů..."

To mi nejak nedava smysl, i kdyz se snazim podle vasi rady premyslet ;-)

"z falešné morálky vzešla a na falešnou morálku pošla"

No, ja bych to s tim "posla" nevidel tak horke - rekl bych, ze jeste jeste mnoho staleti budou mit lide jako vy prilezitost rikat neco podobneho a vestit konec...

"kde je ta organizace která měla kdysi vůli k moci?"

Zaplat panbuh, ze o tu moc prisla!

"již jen nadpis vašeho článku je absurdní"

Co je na tom absurdniho?

"západní člověk zemřel stal se otrokem žida"

No to snad ne...

"žid určuje pojem ctnosti a soudí kdo je morální a kdo ne"

Zid, prave tak jako krestan, muslim, buddhista ci atheista maji zajiste pravo vyjadrovat se k takovym vecem, ne?

..
08. 03. 2011 | 12:49

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

všechno špatně profesore.
08. 03. 2011 | 14:24

santawizard napsal(a):

židé nejsou jenom judaisti ,ale jsou mezi nima i budhisti,atheisti nebo dokonce muslimové a samotní křestané.Tak zvaná židovská víra samá o sobě je politická fabulace.
08. 03. 2011 | 14:40

Aleš Vyhnal napsal(a):

Vážený pane profesore, nepletu-li se, zítra máme Popeleční středu. Půst hrál vždy nezanedbatelnou úlohu v životě křesťanů. Laicky bych se domníval, že hladovění "imunitu zlepšuje", jelikož evoluce vyselektovala ty organismy, které při onemocnění, nemohouce si obstarávat potravu, dokázaly "nastartovat ozdravné procesy". Třeba by to mohl být námět do Vašeho blogu, křesťanství-půst-imunita. Samotného by mě zajímalo, jak je to ve skutečnosti-vypozoroval jsem, že v odborné literatuře se spíše píše o nutnosti "opulentní alimentace" ku správné činnosti imunitního systému.
08. 03. 2011 | 22:27

Olic X napsal(a):

Cim to je, ze ty blogy na nejruznejsi temata nakonec dopadnou uplne stejne?
09. 03. 2011 | 14:35

vaclavhorejsi napsal(a):

Olic X:

Ano, je to skutecne zahada - nakonec po nekolika malo dnech pod nimi diskuse ustane... Cim to muze byt?

====================
Aleš Vyhnal:

Ja bych se klonil spise k te opulentni alimentaci...

..
09. 03. 2011 | 14:39

Pepa Řepa napsal(a):

Olic X
inu charisma je charisma.
:-))))

vaclavhorejsi
"všechno špatně profesore".
řekl Jekyllovi Hyde.

Znova, žáku Wěnceslaue, přepsat!
A přidat. V antisemitismu, přece.

"žid určuje pojem ctnosti a soudí kdo je morální a kdo ne"

Nezaseknout se u Uri Avneriho.Proč jste takovým poskokem sionismu?

Kde jen my mohli bejt, kdybychom zůstali u uctívání pařezu nebo šutru.
Po Hané by poskakovali pohané. I ty klasy by byly větší.
A co si to vyžehlit článečkem, že za panarabskou revolucí stojí pejzatec?
10. 03. 2011 | 07:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"za panarabskou revolucí stojí pejzatec"

Mate nejake konkretni informace o teto zalezitosti? Jak se ten muz jmenuje?
Byt vami, okamzite jdu takove informace prodat panu Stejskalovi!

..
10. 03. 2011 | 08:42

P. napsal(a):

n.o.s.
"žid určuje pojem ctnosti a soudí kdo je morální a kdo ne"

The Last Days of the Big Lie:
https://www.youtube.com/watch?v=o_UDYJyiNmg

The Last Days of the Big Lie is a documentary which debunks the disgusting liars glorified as victims and heroes in the Steven Spielberg produced, Academy Award winning fictional Holocaust "documentary" The Last Days.
10. 03. 2011 | 12:25

n.o.s napsal(a):

P.

Ten dokument znám, je to excelentní dokument.
11. 03. 2011 | 12:24

n.o.s napsal(a):

P.

většina těch výpovědí jsou podobného charakteru, člověk když čte výpovědi oněch tzv. přeživších tak se musí smát.

celé to je prakticky vznik nového náboženství jež má jako každá mytologie ospravedlnit činy těch jež tuto konstrukci vytvořili, jedná se o náboženství jež má z zbožštit každého žida a z nežidů má učinit hříšníky, zodpovědné za jejich utrpení a smrt, toto náboženství na rozdíl od křesťanství NEZNÁ žádnou "konverzi" nemůžete se stát židem můžete se stát při nejlepším pouze Ger Toshav nikdy z vás nebude plnohodnotný člen společnosti, pouze potencionální antisemita a
samozřejmě potencionální strůjce dalšího Holocaustu.

Toto náboženství využívá defekt jménem křesťanství, bez něhož by byl takový systém nemyslitelný.
11. 03. 2011 | 12:57

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

jako obvykle nemáte ani ponětí co píšete nejen že o náboženských systémech starověku nevíte nic, nicméně

Co uctíváte vy? totem (obvykle dřevěný) a fiktivní mrtvolku na totemu.
11. 03. 2011 | 13:00

n.o.s napsal(a):

končím s diskuzemi, již se jich nebudu účastnit.
11. 03. 2011 | 13:02

Karel Mueller napsal(a):

n.o.s.:

To by byla obrovská škoda. Mohu s Vámi třeba i zásadně nesouhlasit, ale nutíte oponenta k přesným formulacím a hlubšímu seznámení s danou oblastí. Bez lidí jako Vy by debaty neměly cenu.
12. 03. 2011 | 01:46

sipin Mélisande. napsal(a):

n.o.s.:

Bohužel ano - takový člověk, který jde na podobný film o holokaustu jako "The Last days", ten se o holokaustu nedozví kromě dezinformací skoro nic. V podstatě se jen zúčastnil liturgického obřadu.
13. 03. 2011 | 08:35

P. napsal(a):

Omlouvám se, opět mně dostala recaptcha. Žádná Mélisande.
P.
13. 03. 2011 | 08:41

kelev napsal(a):

Pane Horejsi,

ja nevim proc rabi Zolli konvertoval po valce ke katolikum. Neznam jeho motivaci a Vy asi take ne. Faktem je, ze mnoho vericich zidu tehdy vnimalo holocaust jako Bozi trest. Ztratili viru, tezce to otraslo s jejich videnim sveta. Nekteri mozna hledali viru jinou, nekteri verit prestali, vyrovnavali se s tim ruzne. Je celkem dobre mozne, ze konvertoval z podobnych pohnutek. Takze bych to nepouzival jako naznak "cehosi".
30. 03. 2011 | 10:18

Hanan napsal(a):

wholesale shamballa beads
which range from the way it is plus all of them websites may offer excellent have their own , baseball any these people youths and reliable and you will have

Among all commodities sold in Yiwu, wholesale jewelry is most renowned and well-liked. Yiwu jewelry is well-known for low-cost wholesale rates and numerous styles. Many folks who have visited China Yiwu have to discover that Yiwu jewelry appears really sweet, pleasant and fabulous.
Todos n贸s podemos curar mas, n茫o acreditamos nisso. Passamos toda a nossa vida ouvindo as pessoas mais pr贸ximas nos dizendo, que o dom da cura 茅 para poucos "iluminados" que, nascem com essa miss茫o e bl谩, bl谩, bl谩, bl谩. Isso 茅 uma mentira manipuladora, para nos tirar a aten莽茫o de nossos potenciais Divinos. E, n贸s somos Divinos. As m茫os, n茫o t锚m como 煤nico objetivo, o uso "comum" que fazemos delas. E depois fiquei feliz ao ver seu coment谩rio de uma boa reikiana. Portanto minha querida ta tudo bem. As vezes a gente escrever as coisas saem de uma forma que talvez n茫o usariamos se estivessemos conversando. Eu gosto muito de ti. Tenha um lindo dia pela frente. Namast锚 Shalom
Considering the fact that 2004, Belle Etoile has provided five collections which can be distinctive and bright and will surely get noticed wherever they may be worn. Buyers looking for jewelry in Merrillville will choose to verify out the numerous designs in these collections, which contain The Enamel Collection, The Italian Rubber Collection, The Pearl Collection, The Colour Stone Collection along with the Ice Collection.
nella quale i due assieme al loro gruppo devono mostrare il funzionamente di un razzo rudimentale, conosce una strana ragazza, Noah. Questa 猫 dotata di poteri paranormali, solo toccando una persona 猫
comincer脿 pian piano a perdere le speranze. Qui Edward incontra un ragazzo somigliante in tutto e per tutto a suo fratello, di nome Alphonse Heiderich, suo compagno di ricerche per il lancio del

Please Click the link:
[url=http://cheapshamballabeads.webs.com ]nylon cord
[/url]
[url=http://crystalbeadsu318.unblog.fr ]crystal beads bulk
[/url]
28. 06. 2013 | 06:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy