Další skvělé vítězství ve válce proti terorismu!

28. 05. 2011 | 15:00
Přečteno 23681 krát
Jednou z mediálně nejvýraznějších nedávných událostí bylo zabití Usámy bin Ládina v pákistánském městě Abbottabadu. Tato světově proslulá a intenzivně hledaná osoba tam pozoruhodně nerušeně žila asi 7 let (ponechme stranou domněnky, že skutečný Usáma zemřel na selhání ledvin již v někdy roce 2001...).

Tento čin byl mnohými Američany slaven jásotem v ulicích, americký prezident jej označil za „jednu z největších operací v dějinách USA“ a v dobré tradici bushovské rétoriky „války proti teroru“ o této akci, při které bylo zabito ještě několik jiných lidí, pochvalně poznamenal „Dobře provedená práce!" (už častěji jsem si všiml, že zabíjení lidí bývá často označováno jako "práce", nebo "mise"). Členové komanda, které akci provedlo, byli vyznamenáni.

Promiňte, ale (na rozdíl od jiného zdejšího bloggera) myslím, že jsme byli svědky flagrantního porušení elementárních zásad civilizovaného státu a práva. Jak bychom hodnotili obdobnou akci, při které by např. talibánské komando zabilo ve Washingtonu nějakého vysokého činitele americké armády nebo jiné instituce a několik členů jeho rodiny? Nebo třeba jen toho floridského pomateného faráře, který proslul veřejným pálením Koránu?
A co kdyby takto zasáhlo bez vědomí české vlády proti nějakému zlosynovi americké (neřku-li ruské či íránské) komando třeba v Karlových Varech?
Jak Američané sami přiznali, nebyli si zcela jisti, jestli v onom domě skutečně žije Usáma bin Ládin, nebo třeba jen někdo jemu podobný. Co by se stalo, kdyby při zásahu zabili nějakého jiného vysokého vousáče? To by ostatně nebylo nic neobvyklého - před pár lety proběhla tiskem zpráva, že posádka spojeneckého letadla postřílela v Afghánistánu skupinu podezřele vyhlížejících individuí u silnice, protože jeden z nich vypadal podobně jako hledaný vůdce Talibánu; ukázalo se, že to byla mýlka...

Pokud se Američané dozvěděli, že v onom pakistánském domě žije člověk, na kterého vydalo zatykač několik zemí (pokud vím, přinejmenším USA a Saúdská Arábie), měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka buď soudit samy podle platných pákistánských zákonů, nebo jej vydat k soudnímu řízení do nějaké jiné relevantní země.
Takto se podle mého názoru má postupovat v civilizovaném světě, ne?

Pokud ruská nebo izraelská tajná služba provede v zahraničí něco podobného, příslušné vlády se od akce většinou oficiálně na oko distancují, ale přesto sklidí od novinářů i politiků obvykle tvrdou kritiku...

Kovbojský postup, který zvolil americký prezident je stejně hloupý, nezákonný, ale hlavně kontraproduktivní, jako byla reakce jeho neblahého předchůdce na teroristické útoky z 11.9.2001. Ta spočívala na principu „když vy jste nám zabili 3000 nevinných lidí, my vám zabijeme stokrát víc vašich lidí, ať už vinných nebo nevinných – a vůbec nám nezáleží na tom, jaké oběti to bude stát nás“.
Je to prostě podobné, jako když někoho napadne opilec a on reaguje rvačkou, při které sice opilce a jeho kumpány pěkně zmlátí, ale sám si přitom zlomí obě ruce. Spokojeně si pak vykračuje se zasádrovanými končetinami a libuje si, že tomu lumpovi (který se mu zase bude chtít pomstít) je momentálně ještě hůř...

Jsem přesvědčen, že tenhle primitivní způsob odvety, mimochodem zcela v rozporu s křesťanskou etikou, celému světu přinesl jen škodu, přispěl k fatální erozi mezinárodního práva, byl enormně nákladný, výrazně zhoršil bezpečnost Západu, statisícům lidí přinesl smrt, milionům rozvrátil život a stamilionům dalších způsobil spousty nepříjemností. Ale hlavně - byl přesně tou reakcí, kterou těch pár stovek vousatých teroristů chtělo a nutně potřebovalo.

Cožpak neumíme reagovat nějak inteligentněji, zdrženlivěji, s lepším domýšlením důsledků???
Ano, říkám „my“, protože i my jsme součástí Západu a USA je náš hlavní spojenec.

Myslím, že dovedu být pragmatickým cynikem – pokud nějaké formální porušení práva (národního či mezinárodního) přinese jasný prospěch, proč ne...
Ale myslím, že v tomto případě tomu tak rozhodně nebylo – za pár dní už tady byla pomsta talibánských fanatiků (70 mrtvých, stovky zmrzačených Pákistánců). Před pár dny zaútočilo talibánské komando na pákistánskou námořní základnu. Kdesi jsem viděl vyhrůžku, že zabijí Obamovu keňskou babičku (pravděpodobně spolu se spoustou sousedů). A podobných činů bude zcela jistě mnohem víc. Spirála násilí, pomsty za pomstu, se bude dál úspěšně roztáčet.

Říká se, že „Historia – magistra vitae“. Kdyby to byla pravda, asi by si zodpovědní politikové museli neustále připomínat, k čemu vedla podobná nedomyšlená silácká reakce na jiný teroristický čin v roce 1914. Zhoubné dozvuky této stupidní a sebedestruktivní reakce stařičkého mocnáře pociťujeme do dneška...

No já samozřejmě vím, že ta „válka proti teroru“ není jen nějaká hloupá zkratová reakce, nebo projev „kovbojské mentality“, ale něco mnohem závažnějšího – někdo toho „nebezpečného nepřítele“ a co nejnákladnější reakce na něj velice potřebuje, aby nevyschly příjmy z výroby a používání zbraní...
Tím ale hůř...

Už vidím, jak se na mě sesypou někteří osvědčení diskutéři (předem zdravím Pepu Řepu!). Chtěl bych jim říci, že v tomto silně negativním názoru na americké reakce na fanatické protizápadní teroristy nejsem osamocen – něco velmi podobného říká řada německých veřejných činitelů nebo třeba opravdový odborník, americký novinář Chris Hedges, který záležitostem okolo Al Kajdy věnoval léta svého profesionálního života.

Pár citátů z jeho projevu, kerý pronesl, když se dozvěděl o smrti dotyčného ideového vůdce teroristů:

A když kdosi vešel a oznámil tu novinu, zvedl se mi žaludek. Nejsem v žádném případě naivní, pokud jde o to, co je al-Kájda zač. Je to organizace, které se děsím. Důvěrně ji znám.

Jsem však také důvěrně obeznámen s kolektivním ponížením, které jsme uvalili na muslimský svět. Rozšíření vojenské okupace, k němuž došlo všude, zejména v arabském světě, po 11. září - a právě tímhle je přítomnost amerických imperiálních základen umístěných nejen v Iráku a Afghánistánu, ale také v Kuvajtu, Saúdské Arábii, Dauhá - je právě tím, co zplodilo více nenávisti a teroristických činů než cokoliv, co kdy zorganizoval Usáma bin Ládin.

11. září 2001 v New Yorku, při nárazu druhého letadla jsem se nacházel na Times Square. ......... A sledoval jsem, jak národ zhluboka pije velmi temný elixír amerického nacionalismu...
odvrácenou stranou nacionalismu je vždy rasismus, jde o sebevynášení a očerňování druhého.

...kdybychom měli odvahu být zranitelní, kdybychom stavěli na empatii, byli bychom v mnohem větším bezpečí a klidnější, než jsme dnes.
Reagovali jsme přesně tak, jak si teroristické organizace přály. Přály si, abychom hovořili jazykem násilí.

Tyto skupiny se naučily hovořit jazykem, v němž jsme jim poskytovali naše lekce. A naší odpovědí bylo znovu hovořit stejnou řečí. Jazyk násilí, jazyk okupace - okupace Středního Východu, válek v Iráku a Afghánistánu - byl nejlepším rekrutačním nástrojem, jakým kdy al-Kájda disponovala. Pokud je pravda, že je Usáma bin Ládin mrtev, pak to vyvolá vzestupnou spirálu sebevražedných činů odplaty. A očekávám, že většina jich patrně zasáhne americkou půdu. Tragédií Středního Východu se stalo to, že jsme dokázali svou neschopnost komunikovat jakýmkoliv jiným jazykem než hrubou a brutální silou impéria.

Ačkoliv v žádném případě nechci snižovat nebezpečnost al-Kájdy, jsem zoufalý. Zoufalý z toho, že my coby země, jak věděl Nietzsche, jsme se sami stali tím monstrem, proti němuž se pokoušíme bojovat.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Dohady.
28. 05. 2011 | 15:09

Michal napsal(a):

Je to prostě podobné, jako když někoho napadne opilec a on reaguje útěkem, nebrání se. Opilec a jeho kumpáni jsou čím dál tím drzejší.

Ideální řešení by bylo opilce zmlátit, aniž by si napadený způsobil zranění a aniž by pár ran schytala opilcova přítelkyně, která se na útok jen dívá.

Optimální řešení by bylo opilce zmlátit, aniž by si napadený způsobil zranění, bez ohledu na to, že současně pár ran schytá opilcova přítelkyně, která se na útok jen dívá.

Ještě přijatelné řešení je opilce zmlátit, přičemž si napadený způsobí zranění menší než opilcova, alespoň napříště to opilce odradí.

Nepřijatelné, ale hrdé řešení je opilce zmlátit, přičemž si napadený způsobí zranění větší než opilcova.

Nepřijatelné a zbabělé řešení je opilce nezmlátit.
28. 05. 2011 | 15:19

Azazel napsal(a):

Na druhou stranu, Usama zabil 6000 nevinnych lidi, planoval dalsi akce pro zabijeni lidi. Myslim ze bylo OK ho zabit, dokonce i na uzemi ciziho statu. Stejne tak si myslim, ze by bylo OK, kdyby ceske komando vtrhlo do JAR a zabilo Krejcire, nebo Stavu z DiagHuman. Ze nemel Usama soud? Vzdyt se k tomu na videich v podstate sam opakovane priznal. Kdo mecem zachazi, mecem schazi.
28. 05. 2011 | 15:28

Tenionen napsal(a):

Byl to Usama kdo vyhlásil svatou válku Západu. Ve válce se lidé zabíjejí...
28. 05. 2011 | 15:32

SuP napsal(a):

Škoda reragovat.
28. 05. 2011 | 15:37

Karel Kubrt napsal(a):

Pane Hořejší,
pěkně jste to napsal.
Jen se divím, že Vám to dovolí. Celá redakce Aktuálně.cz učurává blahem vždy,
když je něco americké. Asi ti hoši učurávali i před r. 89, jen směr byl opačný.

Na něco jste zapomněl.
Zabití Usámy v posteli, kdy jeho jedinou zbraní bylo pyžamo a milující manželka, ještě napůl spící.

V USA tomu říkají hrdinství.
Není divu, když v jejich filmech hrdinové vraždí po stovkách.

Kdypak Vás, pane Hořejší, vymaže editor diskuzí z jeho seznamu povolených?
Tipl bych si, že to bude brzo.
28. 05. 2011 | 15:38

Stařeček napsal(a):

Ládík a ostatní podobní. Jestli mne něco zajímá, tak to, kde je toho násilí počátek. Myslím, že 11. září to nebylo.
28. 05. 2011 | 15:43

pro: Azazel napsal(a):

Který Usama se přiznal na videu? Ten, který měl jiný tvar obličeje a mluvil jiným přizvukem než ten pravý Usáma? Azazeli, opravdu věříte pravosti videa?
28. 05. 2011 | 15:43

Pavel Rychetsky napsal(a):

Krasne, krystalicky Horejsi.

Spetku stare dobre relativizace, kdy se postavi na roven zlocinec a sily zarucujici spravedlnost:

"Jak bychom hodnotili obdobnou akci, při které by např. talibánské komando zabilo ve Washingtonu nějakého vysokého činitele americké armády nebo jiné instituce a několik členů jeho rodiny?"

Svine spojenci zrusili Hitlera, ale jak bychom asi hodnotili, kdyby Hitler vrazdil treba v Lidicich? Ze to udelal? A vite to jiste? Neroztocili jen spojenci spiralu nasili?

Pak prikorenit tupou naivitou:

"..měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka buď soudit samy podle platných pákistánských zákonů"

Jako s tim Hitlerem. Smejdi spojenci, misto aby vysvetlili nemecke policii nezakonnost genocidy, a ti by pak sli Hitlera zatknout a soudili ho podle platnych zakonu, no tak spojenci zacali chrastit zbranemi dodanymi vojensko-prumyslovym komplexem.

A zasadni Horejsovina, vyhledat a citovat trumberu na Zapade, kteremu to mysli stejne pomatene. To je skvele, protoze Horejsi pak nemusi objahovat vlastni pitomustky ale muze se dvolat na svetovy mirovy proud.

Samozrejme do toho neskodi trocha latiny, "Historia – magistra vitae", protoze to zni velice ucene, a kdo umi latinu tak asi studoval, je chytry a nejspis bude mit ve vsem pravdu. Urcite vetsi nez primitiv farmarsky synek z USA, ktery jezdi po svete a strili nazdarbuh.

Skvele, skvele, skvele. Skoda, ze vypadly dalsi standardni prvky, tedy tradicni Horejsiho prohlaseni, ze USA ma strasne rad, a ze si ceni jejich vedu, ale nekdo jim tu horkou pravdu rict musi, a kdo jiney nez ten, kdo je opravdu miluje. A rovnez Horejsi zanedbal uvest ve svem textu vsechny protiargumenty proti vlastnimu blabolu, ktere mely odebrat stavu jakekoli kritice. No, a posledni opomenuti, ze to byly zajmy Izraele, ktere hnaly USA do honby za Ladinem. A ze Izrael ma Horejsi taky Hrozne rad.

Text je nicmene zabavny i bez techto mensich vyboceni z normy. Dekuji, pane Horejsi, citim se bezpecneji, a navic naplnen laskou.
28. 05. 2011 | 15:44

jan k napsal(a):

Autor:
"opravdový odborník, americký novinář Chris Hedges, který záležitostem okolo Al Kajdy věnoval léta svého profesionálního života."
Odborníků, kteří záležitostem okolo Al Kajdy věnovali léta svého profesionálního života, je spousta. Někteří mají názor jako Vy, jiní zase opačný. Jak se mezi nimi pozná ten "opravdový"? Že říká to, co se líbí zrovna Vám?
28. 05. 2011 | 15:46

Rumcajs napsal(a):

Karel Kubrt:

Jste už fakticky směšný s tím, jak všechny okolo,kteří mají jiný názor srovnáváte s bolševiky a s tím, že máte utkvělou představu, že blbečka jako jsi např. ty má někdo permanentní chutˇ mazat.

Nemá. Věř mi. Každý má ty Tvoje názory u zádele.
Smiř se s tím.
28. 05. 2011 | 15:51

Tunel napsal(a):

To s tím opilcem nesedí.
Protože USA při mlácení onoho "opilce" ve vzteku mlátí kolem sebe a trefuje i jeho sousedy a náhodné kolemjdoucí. Jenomže někteří se nenechají bezdůvodně tlouci a tak rány vrací a proto je USA tam, kde je dnes.
28. 05. 2011 | 15:54

zk napsal(a):

Bín Ládin organizoval ze svého úkrytu teroristické útoky, nedívím se USA, že ho pokládaly za bezpečnostní hrozbu, kterou je potřeba zlikvidovat jakmile se k tomu naskytne příležitost. Kdyby se Obama rozhodl pro jiný postup, mohl Bín Ládin třeba utéct. Zabít ho bylo nejbezpečnější řešení.

"Spirála násilí, pomsty za pomstu, se bude dál úspěšně roztáčet. "

Pokud by byl Usáma souzen, co by se změnilo? Nestal by se mučedníkem ještě daleko spíš po dlouhém a medializovaném procesu, na jehož konci by byl na sto procent rozsudek smrti? Myslí si pan Hořejší, že Usámovi sympatizanti by uznali legitimitu takového soudu?
O možných dobrodružstvích typu "my jsme zajali skupinu západních turistů, pustíme je, když vy pustíte Usámu" ani nemluvě.

"Pokud se Američané dozvěděli, že v onom pakistánském domě žije člověk, na kterého vydalo zatykač několik zemí (pokud vím, přinejmenším USA a Saúdská Arábie), měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka buď soudit samy podle platných pákistánských zákonů, nebo jej vydat k soudnímu řízení do nějaké jiné relevantní země."

Svatá prostoto. Usáma řadu let bydlel asi 500 metrů od nejvýznamnější pákistánské vojenské akademie, obdoby amerického West Pointu, není pochyb o tom, že pákistánské úřady o jeho pobytu věděly a kryly ho. Ale jistě, příčinou všeho Zla na Zemi je Západ (konkrétně USA), ostatní jsou jen nevinné oběti, asi jako když špatní rodiče mohou za svoje nevyvedené děti... není právě tenhle styl uvažování, typický pro pacifistickou levici, krásným projevem kulturního imperialismu Západu?
28. 05. 2011 | 15:59

Rumcajs napsal(a):

Souhlasím s tím, jak byl Usáma zabit. S teroristy nezle jednat jinak.

Pouze nesouhlasím s oslavama a plácáním se po ramenou,které to vyvolalo.
A´t je to jak je to, byl zabit člověk.
28. 05. 2011 | 16:01

JC napsal(a):

Nebudu autorovi nakládat, Rychecký mu naložil dostatečně.
28. 05. 2011 | 16:01

van Vreb napsal(a):

Jasně, americký prezident asi nepromýšlel důsledky akce, že? Celý jeho tým (Demokratické strany!) plný zahraničních analytiků a lidí vzdělaných na nejlepších univerzitách se chovali kovbojsky a hloupě.
Pokud nebyl Pákistán schopný (nebo ochotný) najít Usámu, tak plně chápu akci USA. Představte si jejich frustraci. Zabije několik tisíc lidí, způsobí škody za několik desítek miliard USD, a přesto si žije na území "spojence". Co se státem, který aktivně kryje teroristy? Požádat ho o zdvořilé vydání Usámy? :)
28. 05. 2011 | 16:04

hoven napsal(a):

flagrantní porušení elementárních zásad civilizovaného státu a práva....soudruh profesor by hitlerovi nejdříve přečetl jeho práva, pak by ho v přítomnosti advokáta vyslechnul a zajistil spravedlivý proces. samozřejmě bez možnosti trestu smrti.
28. 05. 2011 | 16:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Pavel Rychetsky:

Diky za laskava slova, uz jste mi chybel.
Pozdravujte toho sveho pritele Jima, ktery pomoci sve M16 brani sve pozemky a, je-li potreba, i cely svet!
****************************

jan:

Nikde nerikam, ze muj nazor je jediny spravny - jen rikam, ze neni ojedinely a nezvykly.

*************************

Michal:

Spravne reseni je na agresivniho opilce zavolat policii, ne??

..
28. 05. 2011 | 16:10

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Kdyz tam sli, tak s jistotou nevedeli, jestli je to opravdu on.
Schvaloval byste tedy i kdyby to byl nekdo jiny a oni by ho zabili omylem (jeden konkretni priklad uvadim, bylo jich mnoho)?

..
28. 05. 2011 | 16:13

jan k napsal(a):

autor:
"Nikde nerikam, ze muj nazor je jediny spravny - jen rikam, ze neni ojedinely a nezvykly."
Nikde Váš názor nehodnotím, pouze se ptám, jestli se "opravdový odborník" pozná podle toho, že jeho názor konvenuje s Vaším?
28. 05. 2011 | 16:18

voroshilov napsal(a):

Neuveritelne,aspon jeden bloger napsal co si mysli vetsina civilizovaneho sveta i my,par jedincu se to tady snazili marne vysvetlit,s profesorem je amen.
Plukovnik je na rade,Tripolis se bombarduje uz patou noc jak se patri na bezletovou zonu.
28. 05. 2011 | 16:19

Vodník Česílko napsal(a):

Obvykle s názory profesora Hořejšího souhlasím, ale na tohle mám odlišný názor. Pokud si bin Ladin několik let spokojeně žil v Pákistánu, je značně pravděpodobné, že o tom věděli různé význačné kruhy v pákistánské armádě a tajné službě. Jak si představujete, že by to v tom případě dopadlo, pokud by USA na základě svých informací požádali Pákistán o jeho vydání!? Bin Ládin by se o tom obratem dozvěděl a okamžitě by zmizel! Je to něco podobného, jako když Izraelci unesli Eichmanna z Buenos Aires - také dobře věděli, že požádat oficiálně nacisty skrznaskrz prolezlé argentinské úřady o jeho zatčení by bylo totéž, jako Eichmana oficiálně informovat, že si ho přijdou zatknout. Je pravda, že bin Ládina možná nemuseli zabíjet, ale pouze zadržet a postavit před soud v USA. Ale pokud se nepletu, tak bin Ladin byl ozbrojený a byl zabit v boji - nemyslíte, že Izraelci by Eichmanna taky zastřelili hned na místě, pokud by na ně vytáhl samopal nebo ruční granát? Jinak souhlasím s dalšími diskutéry, kteří upozorňují, že silně medializovaný veřejný proces s bin Ládinem by s největší pravděpodobností vyvolal mnohem větší vlnu nenávisti a násilí ze strany Al Kaidy než to, co se nakonec stalo.
28. 05. 2011 | 16:20

Jetvart napsal(a):

Tenionen
Ony i ve válce platí pravidla, nikdy jste neslyšel o válečných zločincích? USA podle okolností tvrdí, že na členy al-Kájdy se nevztahují pravidla pro nakládání s civilisty, protože prý jim vyhlásili válku. Jindy zase tvrdí, že se na ně nevztahují dohody o vedení války a válečných zajatcích, protože to jsou civilisti. Je zajímavé porovnat dopadení pana Mladiče s dopadením pana bin Ládina.
28. 05. 2011 | 16:21

juvel napsal(a):

Nepřišlo 11.září jako následek předchozího amerického počínání v Afganistánu a na Blízkém východě? Tento řetězec násilí a zločinů se zřejmě nezastaví, žádná strana není na takové výši, aby jej dokázala přerušit. Viz. konflikt Izrael-Palestinci, trvá již přes 60 let a konec v nedohlednu.
28. 05. 2011 | 16:22

abys napsal(a):

11.září mne kamsi odválo z tohoto světa-tak neskutečný to byl šok,tak nepravděpodobné celé.Ovšem nedávno si po vyhasnutí emocí to studuji v klidu a nechápu jak si Američané mohou být vůbec jisti,že to byli dva letci,dva Pakistánci,navíc lidé Usámy Bin Ládina.Vyslaní způsobit teror.A že velkohubé výroky skutečně pochází z jeho pera,úst.Není důležité co kdo říká,ale co dělá.Náhody,nehody mívají tak iracionální průběh a tak běžné příčiny,že přisuzovat jim lidský faktor já osobně bych se drtivou většinou případů neodvážil.I když nedbalost a nepozornost to maximálně podporují.
Většina vražd vypadá tak jako zmíněná čerstvě tragédie v zubařské rodině nebo naopak jsou absolutně skrytě nastraženy,takže v nich lidský faktor zdánlivě nevystupuje-mají působit přirozeně.Natolik se pachatelé obávají odhalení.Přisuzovat asiatům kamikazí vlastnosti na základě japonské účasti v druhé světové válce může být zcestné.Nedal bych ruku do ohně za to,že v předpokládaném Bin Ládinovi zabili nevinného člověka.A Libye ve mně také budí rozpaky.Ne civilizovaný svět by neměl jít cestou Iráku-Saddáma,LIbye-Kaddáfí a Bin Ládina.Normou by měl být Norimberk 1945,i když nebyl důsledný.A nejsem pro trest smrti,protože omyl není nikdy vyloučen.Něco jiného úplně je situace kdy někdo někoho vědomě tlačí k nebo vystavuje smrtelnému riziku.Tam připouštím možnost nejvyšší trestní sazby,pokud smrt nastane.
28. 05. 2011 | 16:24

Frante napsal(a):

Souhlasím, že měli Ladina zajmou soudit a pak popravit aby si to líp užil - škoda. Ale myslím že už jeho zajmutí by bylo dobrým důvodem k teroristickým akcím ... Ohledně zásahu Američanů v Pakistánu se psalo že USA měly s Pakistánem dohodu že můžou proti teroristům zasahovat na jejich území, to tu pravděpodobně ještě někdo vysvětlí líp.
28. 05. 2011 | 16:28

Kritik napsal(a):

Pane autore, nejste určitě sám, jak dobře víte a také dokumentujete, komu je z tak zvaných střeleckých "cílů" na zvracení. Ani největší zločinec nemůže být zbaven lidských práv, na která je ostatně všemi schválená mezinárodní charta. Je vrcholnou zbabělostí střílet na neozbrojeného člověka, když existovala možnost zajmout jej a postavit před soud. Člověku se hnusí, když slyší, jak davy patolízalsky přikyvují na tento mezinárodní zločin.

Všimněte si také, jaké zrůdnosti se objevují v některých dokumentech USA nebo VB o vojenských akcích, které v poslední době vysílá ČT v divácky nejvíce sledovaných časech. Vraždění lidí se zde vydává jako "útok na cíle" a zabití lidí se nazývá zasažením nebo likvidací cíle.

Špatná cesta nemůže vést k dobrému cíli. Páchá-li většina zlo, nepřidáš se k nim (viz pořad na toto téma z 12.1.2011 na http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_num_from=20&p_num_offset=20&p_no_date_limit=1&p_po=815&p_pattern= )
28. 05. 2011 | 16:30

voroshilov napsal(a):

Co je doma v USA to se pocita:
www.novinky.cz/zahranicni/amerika/234637-specialni-policejni-jednotka-swat-rozstrilela-byvaleho-vojaka.html
28. 05. 2011 | 16:36

hoven napsal(a):

kritik,
zločinci jako bin ládin, hitler, lenin nabo gottwald se přece nemůžou dovolávat práva. ti akorát mužou doufat, že se nad nima někdo smiluje. což se v případě bin ládina nestalo. já jsem to oslavil.
28. 05. 2011 | 16:36

Jetvart napsal(a):

Hoven
Je to zajímavý posun, že? Jsem přesvědčen, že kdyby tenkrát američané Hitlera zajali, šel by před soud, stejně jako ostatní zajatí vůdcové nacistů.
28. 05. 2011 | 16:39

veverka napsal(a):

autor

Reagujete na něco co se nestalo,skočil jste na udičku.Usámu který se kryl nekryl za svou ženou,byl ozbrojen neozbrojen,nezabilo hrdinné komando amerických Rambů,kteří měli neměli rozkaz ho usmrtit.Zemřel v roce 2001.To už víme mimo jiné od Bhutové,která za své podřeknutí zaplatila životem (stroje války a amerického zbrojního průmyslu se musí točit).Proto nemohl Obama ukázat nikomu jeho tělo a musel hrát divadlo s okamžitým hozením do moře.

Citujete Chrise Hedgese,ale mnohem blíže pravdu je Paul Craig Roberts

Bin Ladinovo "zavraždění" má příchuť nahrané události
http://www.outsidermedia.cz/Bin-Ladinovo-%E2%80%9Czavrazdeni%E2%80%9D-ma-prichut-nahrane-udalosti--1.aspx
28. 05. 2011 | 16:40

Kritik napsal(a):

hoven

Po právu odsouzenému zločinci visícímu za trest na kříži řekl Ježíš:

"Ještě dnes budeš se mnou v ráji."

Zdá se vám to nespravedlivé? Ano, milost je nespravedlivá, ale je podle práva.

Určitě věřím Ježíšovi víc než vám.
28. 05. 2011 | 16:42

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Schvaloval je silný slovo, ale útržkovitě se mi vybavil film z II svět. války o obětování vlastní vyzvědačky vyslanou s falešnými údajemi o tom, kde se spojenci vylodí. Vyzvědačku Němci lapili, mučili, až se nakonec pžiznala.

Údajně se tím zachránilo tisíce životů spojeneckých vojáků.
....
No je to těžké schvalovat ale lze to pochopit.
28. 05. 2011 | 16:42

Karel Kubrt napsal(a):

Rumcajsi,
nemusíš mě milovat. Že takového blbečka, jako jsem já, nehodlá nikdo mazat? Zajímavé, to mi teda Stejskal včera vymazal komentář asi omylem. Ty se výmazu bát nemusíš, když lezeš americkým teroristům do zadku.
Nejsem jediný, kdo má negativní zkušenost s cenzorským přístupem pana editora.

Voroshilove,
zdravím.
28. 05. 2011 | 16:43

anti politik napsal(a):

Podle západní civilizace je spravedlivý ten, kdo má víc zbraní, je silnější, hlásá že jen on jediný má pravdu a umí zmanipulovat veřejné mínění! Je tady dost těch, kterým žádný muslim nikdy neublížil (i když netvrdím, že jsou OK) a přesto z nich srší nenávist, že Sup a Rumcajs! Jak jste přišli k té nenávisti? To samo od sebe? nebo To máte z vyprávění od babičky? či podlehnutí mediálnímu bubákovi? nebo jste vážně jen trubky co uvěřej všemu co západ pomocí mediální manipulace lidem nakecá? Jak vysvětlíte zabití neozbrojeného a jeho rodiny? To je ten vrchol demokratické západní civilizace podle vás dvou? Pane jo vy dva demokrati.
28. 05. 2011 | 16:44

Yosif K napsal(a):

Pane islamofilni Profesore, odvazuji si Vam pripomenout slavny citat z komunistickeho romanu Nema Barikada ci co:
Vrazda tyrana neni zlocinem.

Co byste si tak predstavoval? Pozvat teroristy na nejakou mirovou konference a nechat je tam pronaset jejichg fanaticke vyhhruzky? A zridit jim pori OSN velin na rizeni teroristickych akci orimo v New Yorku nebo Londyne?

Sr...ani do vlastniho hnizda (pseudo) levicovych (pseudo) intelektualu skutecne dosahuje prekvapive urovne.

Priste prosim napiste neco o "hezkeho" tom, cesti paragani nemeli zabijet Heydricha, nebo ze Ruda Armada nemela zabijet Hitlera nebo nemela bombardovat Berlin a zabijet "nevinne Nazisty v oblezenem Berline". Nebo jde snad o neco jineho? SSSR se Nazistum branit smel, ale USA se islamonazistum branit nesmi? Nebo snad islamonaziste urezavajici skolackam nosy a vrazdici prevazne civilni obyvatelstvo (v metru ci ve vlaku) jsou pro vas "progresivni protiimperialisticti a protizioniosticti soudruzi"?
Aha, pane profesore, takhle to je......... pseudolevicovi pseudintelektualove jsou zda se dosti podla, pokrytecka a prolhana bandicka......
28. 05. 2011 | 16:44

voroshilov napsal(a):

veverka:
Pokud jsi nepochopil chceme schvalne se vyhnout konspiracnim teoriim(i kdyz kazdemu jasne ze je to disneyworld),ted jde rec o vymahatelnosti prava...
28. 05. 2011 | 16:44

Tenionen napsal(a):

Jetvart,
pravidla vždy určuje vítěz.

Kritik,
dovolávat se charty práv pro lidi typu Usáma je důkaz změklosti naší civilizace a tito lidé to vnímají jako naši slabost.
28. 05. 2011 | 16:49

Yosif K napsal(a):

Mily pane p[roefsore, zda se ze Chris hedges jue stejne zaslepene pako jako vy. Prectete si Nemou Barikadu, bibli vaseho socialistickeho mladi. Nebo tato bible uz pro profesionalni islamofily, sympatizujici s ruznymi islamistickymi a palestinskymi teroristy v "omezenych pripadech" neplati?

Jasne - muslimove smi bombardovat a zabijet civily jak hrdlo raci, odveta musi byt "pouze primerena" lepe receno dle islamofilu radeji zadna, nebo snad nejake pokarani na tridni schuzce Usamovych rodicu?
28. 05. 2011 | 16:49

Mud.. napsal(a):

Velice chytrý akademický postoj. Čeští akademici s tímto dosahují proslulost. Počkají si týdny či roky, sesumurují poznatky, trochu přicmrdnou svých prý vědeckých poznatků a chlubý se cizím peřím. I zde pan prof. vyčkal a dočkal se. Představte si, že by prof. Hořejší reagoval 24 hodin po akci. Je mu 62 let, vsadím se, že když se dožije ještě desítky let, dočkáme se 53 x 10 = 500 vychytralých postřehů. Proč ho čtu. Vždy mám jistotu kterým směrem nemyslet. Pište dál.
28. 05. 2011 | 16:51

Michal napsal(a):

"Spravne reseni je na agresivniho opilce zavolat policii, ne??"

Pane profesore, nerad bych se s Vámi po boku dostal do konfliktní situace.
28. 05. 2011 | 16:51

Yosif K napsal(a):

Mulsimove se mezi sebou BRUTALNE vyvrazdovali od sameho pocatku islamu. Levicovi troubove kladou vinu na zapad. kdyby nebylo Irsraele, kdyby nebylo "americke okupace" - muslimove by si zili jako v raji a byli by to ti nejmirumilovnejsi lide na svete.
Tudle - kdyby nebylo Israele, arabove na palestinekme uzemi by zrali korinky trav. Kdyby nebylo americke intervence v Iraku, Kurdove by mozna uz byli davno vsichni zahrnuto do hromadnychy hrobu a siite nejspise taky. To ze siite jsou nevdecna a podla banda je jina kapitola. Bez zasahu zapadu by se siite a sunnite a arabove a kurdove vyvrazdovali v jeste mnohem vetsi mire, nez je tomu dnes.
28. 05. 2011 | 16:55

Kritik napsal(a):

Tenionen

Copak je slabostí říci "nejsme jako oni" a konat podle práva? Naopak, to vyžaduje velkou sílu a morální převahu. Nezdůvodňujte zločin v rovině starozákonní odplaty "oko za oko, zub za zub". To je přece dávno překonáno.
28. 05. 2011 | 16:55

story napsal(a):

Karel Kubrt - zabili Usámu v pyžamu, to je nemilé, zřejmě mu měli poslat SMS, že za hodinu přijdou, ať se ustrojí a připraví bouchačku. Existuje i jiný případ zabití ve spánku - pokojně spící lidé v městečku Lockerbie pár dní před Vánocemi. Vím, byl to jiný pán, co to nařídil, ale stejného druhu. To primitivní oslavování je jiná věc, to být nemuselo, ale divte se jim, když před 1O lety třeba mnozí z nich ztratili o kousek dál své nejbližší ve WTC, či v letedlech.
28. 05. 2011 | 16:58

voroshilov napsal(a):

Kritik:
Nejsme jako oni-"Jsme" Bin Ladina stvorili,vycvicili a vyzbrojili,a jeden polsky zid s nim jeste daval breznevske polibky,takze jste jako oni.
28. 05. 2011 | 16:59

Tenionen napsal(a):

Kritik,
poprava člověka, který zasvětil život zákeřnému zabíjení civilistů není zločin.
28. 05. 2011 | 17:01

hoven napsal(a):

kritik,
bible byla napsaná až 400 let po ukřižování Ježíše. bův ví, co tehda tomu zločinci skutečně řekl.....
28. 05. 2011 | 17:04

Karel Kubrt napsal(a):

Story, Tenionen a další,
měl jsem pocit, že USA slovně deklarovaly, že chtějí zavést v arabských zemích demokracii.
Zavražděním spícího člověka, byť teroristy, toho dosáhnou těžko.
Naopak, naštvou další muslimy.
Poprava a vražda je rozdíl.
Na soud a popravu Usámy bych se s chutí díval. Jako jsem si užil popravu Saddáma.
Zbabělá vražda spícího je nechutná a popírá samy základy naší civilizace.
28. 05. 2011 | 17:09

Vico napsal(a):

Pan profesor sám napsal, že USA vyhlásily válku proti teroru a Usáma zase vyhlásil válku USA. Dle pana profesora by se ale válka měla vést mírovými prostředky.

Já si také myslím, že přechod spojenců přes most v Remagenu byl v rozporu s právem. Pokud vím, tak ani jeden z amerických vojáků neměl od Hitlera platné vízum - o respektu k státní svrchovanosti nemluvě.

200 mrtvých v Madridu a 50 mrtvých v londýnském metru, to je daň za Usámovu smrt. Jistě,jistě, dalo by se namítnout, že ty odvety se staly před více lety nazpět, ale kdyby Usáma nebyl zabit, nemuselo by k ním dojít.

Někde jsem četl, že Al Kaida už není čím bývala, neboť flagrantním postupem USA, které nedodržují mezinárodní konvence na ochranu arcizločinců, ztratila své školící základny i finanční prostředky. Proto už nedokázala zorganizovat druhé 11. září.

Inu, jak to má ale člověka těšit, když se něco takového podařilo bez šetření životů těch "vousáčů", kteří to možná myslí upřímně.

Dozajista je pravda, že i Adolf Hitler byl člověk a tím pádem nositelem přirozených práv člověka a rozhodně si zasloužil lepší konec, než aby, jsa zahnán do kouta v podzemí říšského kancléřství byl donucen spolknout ampuli s jedem jak potkan. A stejně mne bolí srdce i při pomyšlení, jak ten Usáma dopadl. Vždyť měl ženu a děti, tedy opravuji šest žen a děti. Co s nimi bude?

Je nám samozřejmě jasné, že pokud by byl předán Usáma pakistánské justici/o jejíž nezávislosti jistě není pochyb/ by byl přijat osvědčený vzorec život 1000 rukojmích za propuštění jednoho Usámy, ale ta oběť by za to stála. Morálně bysme zvítězili a ty mrtvé rukojmí náležitě oplakali.

Pláč je očistný.

Proto děkuji panu profesorovi za jeho článek. Pořád je tu ale naděje, že Usáma žije. Pane profesore, nezoufejte.
28. 05. 2011 | 17:13

Karel Kubrt napsal(a):

Hoven,
Bible byla psána od poloviny druhého tisíciletí před n. l. a Nový zákon byl dopsán r. 98 n. l.
Existují dochované části opisů NZ z druhého století n. l.
Doplň si své velké vědomosti.
28. 05. 2011 | 17:13

KGB napsal(a):

Provokatér = Hořejší tečka
28. 05. 2011 | 17:14

voroshilov napsal(a):

Karel Kubrt:
Take,zdravim.
Proc vam vsem nedojde ze USA na BV zadny mir a demokracii vubec nechteji?
Valka je kseft,valka je ropa a predevsim oslabeni Europy v dusledku nestability v Africe,chaoc v Arabii potrebuje Amerika jako sul na destabilizaci Iranu,Ciny a Ruska.
28. 05. 2011 | 17:15

Kritik napsal(a):

Tenionen

Dokažte vaše tvrzení. Jistě máte k dispozici celý arzenál filozofů, kteří se odplatou za zločin zabývali. Podle kterého citujete? Pomohu vám: Ve filmu "Vyšší princip" se profesor vyslovující souhlas s atentátem na Heydricha s citátem "vražda na tyranovi není zločinem" odkazoval na antiku.

Musíte však opravit fakta: Šlo o zákeřnou popravu člověka, kterého bylo možné se zmocnit a postavit před soud.Také musíte dokázat, že zavražděný byl tyranem a ne bojovníkem proti zlu, jak sám o sobě tvrdil.

Nepřišlo vám také na mysl, že jeho výpověď u soudu by se mnohým nehodila?
28. 05. 2011 | 17:15

Tenionen napsal(a):

Karel Kubrt,
demokracii klidně nechte spát, s tou to nesouvisí. A jestli se muslimáci naštvou nebo nenaštvou nechte na nich. Poprava Saddáma byla fraška, pokud byste chtěl takhle popravovat i Usámu byla by to jen ztráta času. Tohle bylo efektivnější a levnější.
28. 05. 2011 | 17:16

Kritik napsal(a):

hoven

Prosím, nepište takové nesmysly. Evangelia byla sepsána v době, kdy ještě žili přímí svědci Ježíše, a to proto, aby i po jejich smrti byl Ježíšův život a učení zachován příštím generacím co nejpřesněji. Pavlovy dopisy byly napsány ještě dříve.
28. 05. 2011 | 17:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Michal:

"nerad bych se s Vámi po boku dostal do konfliktní situace."

Napodobne!

..
28. 05. 2011 | 17:20

tata napsal(a):

pane Hořejší

nevym většinou souhlasim s VAMI ,ale tady je mi bliší nazor PANA RUMCAJSE,je to hodně složité,asi se neda jednoznačně odpovědět,dobře to napsal stou vyzvědačkou,v počtech to bylo spravné ale měli pravo ji obětovat,je to asi opravdu uhel pohledu ti znamí asi řikaly že ne,sem celkem na važkach ale spiš mam nazor že to měli utajit a neoslavovat i když chapu že to je zase pokrytecké,vražda tyrana není vraždou s vyšiho principu,určitě se vaš pohled neda odvrhnout jak tu někteří činí,myslym že i vaš pohled ma hodně pravdy,tentokrat bych asi byl ale proti VAM.
28. 05. 2011 | 17:20

mb napsal(a):

Hořejší napsal: Pokud se Američané dozvěděli, že v onom pakistánském domě žije člověk, na kterého vydalo zatykač několik zemí (pokud vím, přinejmenším USA a Saúdská Arábie), měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka buď soudit samy podle platných pákistánských zákonů, nebo jej vydat k soudnímu řízení do nějaké jiné relevantní země.
Takto se podle mého názoru má postupovat v civilizovaném světě, ne?

... problém je, že pakistan to hraje na obe strany ... snazi se vyjit / byt za dobře jak s usa ( aspon oficiálně ) tak s talibanem a extremisty (neoficiálně) ...

v LN ... které asi čtete ... že když usa obklíčili v afghanistanu teroristy ... pakistan tam mel spoustu svých lidí ...

a vyjednal jejich odchod z obklíčení usa ... tzv. velký útěk ...

no a v rámci ´velkého útěku´ ... pomohl uprchnout spoustě teroristů ....

odtud dvojstrannost pakistanu ... operace usa byla oprávněná a dobře provedená .... howgh ...

musíte si vybrat jaké hodnoty chcete hájit ... zda západní ... nebo radikálně islamistické ....

myslím že třetí cesta mimo těchto dvou základních orientací (bohužel ?) není ....
28. 05. 2011 | 17:21

Tenionen napsal(a):

Kritik,
bránilo něco Usámovi přepadat a zabíjet vojáky cizích mocností na území svrchovaného státu, kde podle něj neměli co dělat? Nebránilo, ale jednodušší (a zbabělejší) je pozabíjet civilisty, co s tím nemají nic moc společného.
28. 05. 2011 | 17:21

Karel Kubrt napsal(a):

Tenione,
Saddám byl souzen přes rok nezávislým soude v Iráku a Iráčany. Fraška byla, když na něj před popravou řvali sprostoty.
Ale spravedlnosti bylo učiněno zadost.
Máš rád soudce Lynče?
28. 05. 2011 | 17:22

P. napsal(a):

Zabití Bin Ládina US administrativou obdobně odsuzuje i Benjamin B. Ferencz, americký žalobce v Norimberském procesu (Einsatzgruppen trial, 1947,1948).

US Nuremberg prosecutor denounces bin Laden assassination.
https://www.youtube.com/watch?v=3EyDYPoovuc
28. 05. 2011 | 17:22

P. napsal(a):

Zabití Bin Ládina US administrativou obdobně odsuzuje i Benjamin B. Ferencz, americký žalobce v Norimberském procesu (Einsatzgruppen trial, 1947,1948).

US Nuremberg prosecutor denounces bin Laden assassination.
https://www.youtube.com/watch?v=3EyDYPoovuc
28. 05. 2011 | 17:22

Vlkodav napsal(a):

Rychetský to napsal super. Usáma byl terorista a byl odstraněn způsobem, který byl možný.
a těm, co se diví, že Američané oslavovali jeho smrt: já sice neslavil, ale dokážu to pochopit. Terorismus způsobil mnoha američanům ty největší ztráty a Usáma byl symbolem terorismu.
28. 05. 2011 | 17:22

vaclavhorejsi napsal(a):

hoven:

"bible byla napsaná až 400 let po ukřižování Ježíše."

Ano, je to tak - Stary zakon byl napsan 400 let po ukrizovani, Novy zakon napsal Jan Neruda...

..
28. 05. 2011 | 17:23

Jemnický napsal(a):

Hoven

Drahý Hovene, Bible nebyla napsána 400 let po ukřižování. Ověřte si fakta, pak už je můžete falšovat a komolit dle libosti.

Jemnický
28. 05. 2011 | 17:23

Yosif K napsal(a):

Je zajimave, ze hovadnost typu litovani smrti usamy ben Ladena se neodvazili napsat profesionalni islamofilove typou Sadi Shanaah ci Zora Hesova, meli asi strach ze by se tim 100% demaskovali svou islamofasistickou naturu.
Tato zhovadilost musela cekat az na osvedceneho "ceskeho narodovce" typu pana profesora Horejsiho.
Pan profesor si dela starosti z neexistujicich veci. V islamskem svete byl OBL obliben, dokud se zdal neporazitelny. Jakmile je mrtvy, tak OBL prestal proste islamisticky dusicky zajimat i dojimat.
Dtto Mussolini - po jeho poveseni politicky vliv italskeho fasismu - jemne receno - "prudce upadl".

Tez Hitlerova popularita silne utrpela tim, ze padnul Berlin i s Hitlerem.

Arabove svymi losery (OBL, Gadaffi) uprimne pohrdaji. Dlouhodobe je u Araby v oblibe dybasrtie Assadovcu - predevsim diky brutalnimu vyvrazdeni 40 tisic islamistu ve meste HOMS. Pokud vsak mlady pan Bashar nahodou padne, popularitu po nem zdedi nejaky novy brutalni "vitez".

Pan profesor si sam dela do kalhot zcela zbytecne - popularita OBL je u muslimu okamzikem jeho smrti na levelu ZERO. Totez lze rici o Al-kaide. Jeji popularita se nepropadla na nulu proto ze islam by byl "nabozenstvim miru" Popularita al kaidy je na nule proto ze se americanum podarilo vetsinu jejiho vedeni pozabijet a islamsky svet se o sve losery NEZAJIMA, pane PROFESORE!!!!!!!! probudte se do reality.....

neco jineho je samozrejme Taliban - to je domorode kmenove hnuti typu Janosikovskych loupezniku. na rozdil od megalomanske AlKaidy planujici globalni akce, Taliban je lokalni - tu neco ukradne, tu neco da chudym - stejne jako banda zlocincu okolo Janosika. No - prosti rok se US stahuji z Afganistanu - muslimove se tedy budou nadale vyvrazdovat jako vztekli psi uz bez dozoru zapadu. Tak jak to ostatne cinili celych 1400 let..... Good luck islamisticti soudruhove.....
28. 05. 2011 | 17:23

Kritik napsal(a):

Vico

Hitler se zastřelil vlastní zbraní. Jeho manželka Eva spolkla KCN (kyanid draselný).
28. 05. 2011 | 17:23

hoven napsal(a):

karel kubrt,
pokud někdo zorganizuje utok, při kterym umře 3000 lidí, tak podle meho nazoru musí počítat i s tím, že bude zabit ve spánku. tyhle lidi se ocitli mimo právní system. nemužou se ho dovolávat. pro válku nelze napsat právní normu, která by upravala všechny její aspekty. válka má svojí logiku , která je težko vyjádřitelná. válka sama o sobě je bezpráví od začátku až do konce. je zabití heidricha vražda???
28. 05. 2011 | 17:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Vico:

Dekuji, ze jste mi dal nadeji, hned je mi lepe...

..
28. 05. 2011 | 17:25

voroshilov napsal(a):

vaclavhorejsi:
Muzete spolehat na mne,ja rozbiju cifernik kazdemu dekanu a magistru ktery bude na Vas vyskakovat.
28. 05. 2011 | 17:30

Luba napsal(a):

Vyjádření světově uznávaného amerického lingvisty a občansky angažovaného člověka, profesora Noama Chomskyho:

Noam Chomsky: Moje reakce na smrt Usámy bin Ládina 6/5/2011)

"Můžeme se ptát sami sebe, jak bychom reagovali v případě, kdyby irácké komando přistálo na dvorku G. W. Bushe, zavraždilo ho a jeho tělo hodilo do Atlantiku.

Je stále jasnější, že tato operace byla plánovanou vraždou, násobně porušující základní normy mezinárodního práva. Je zjevné, že ze strany onoho osmdesátičlenného komanda nebyl učiněn žádný pokus o zatčení neozbrojené oběti, navzdory skutečnosti, že se jeho příslušníci nesetkali s významnějším odporem. Krom manželky dotyčného, která se vrhla proti nim.
Ve společnostech, které vyznávají nějakou úctu k právu, jsou podezřelí zatčeni a postaveni před spravedlivý soud.
Včetně "sprostých podezřelých".

V dubnu 2002, Robert Mueller, představitel FBI, tisk informoval o tom, že po nejintenzivnější šetření ve své historii nemohla FBI říct nic víc, než že "věří", že scénář "jedenáctého září" byl vymyšlen v Afghánistánu, i když samotné jeho provedení souvisí se Spojenými arabskými emiráty a Německem.

To, čemu věřili v dubnu 2002, samozřejmě nevěděli před osmi měsíci, když Washington odmítl nabídku Talibanu (jak vážně, byla míněná nevíme, protože jimi byla okamžitě zamítnuta), že bin Ládina vydají, předloží-li jim relevantní důkazy o jeho vině, které, jak jsme si už zvykli, Washington neměl.

Obama tak jednoduše lhal, když ve svém prohlášení z Bílého domu řekl, že "jsme rychle pochopili, že útoky 9/11 útoky byly provedeny al-Kajdou."

Dnes se hodně hovoří o bin Ládinově "doznání", ale to se podobá spíše mému prohlášení o tom, že jsem vyhrál Bostonský maraton. Chlubil se tím, co považoval za velký úspěch.

Hodně se v médiích diskutuje o hněvu Washingtonu nad tím, že Pákistán bin Ladina nevydal, i když jeho vojenské a bezpečnostní složky si jeho přítomnosti v Abbottabádu musely být vědomy.

Méně se mluví o hněvu Pákistánců, že USA napadly jejich území, a provedly politický atentát. Protiamerické vášně jsou v Pákistánu i bez toho velmi silné, a po těchto událostech se velmi pravděpodobně ještě vystupňují. Rozhodnutí o shozu těla do moře jako by se událo dle receptu, jak vyprovokovat hněv a skepticismus v převážné části muslimského světa.

Podobá se to pojmenování našich vražedných zbraní po faktických obětech našich zločinů: Apač, Tomahawk ...
To je, jakoby Luftwaffe překřtila své stíhačky na "Žida" a na "Cikána".

Nesporně jsou jeho zločiny mnohem větší, než bin Ládinovy, přesto není "podezřelým", ale paradoxně sám hraje roli "rozhodčího", který vydal rozkazy ke spáchání "nejvyššího mezinárodního zločinu, lišícího se od jiných válečných zločinů pouze tím, že v sobě reprezentuje veškeré spáchané Zlo"(citace výroku Norimberského tribunálu), pro které byly nacističtí zločinci oběšeni - za ty stovky tisíc mrtvých, milióny uprchlíků, zničení velkých částí zemí, šíření sektářského násilí do zbytku dříve nezasaženého regionu.

Dá se toho říct ještě hodně, např o Boschovi (Orlando Bosch, agent CIA, spáchal atentát na kubánské dopravní letadlo se 73 obětmi a řadu dalších teroristických činů, omilostněn G.W.Bushem v roce 1990), který právě pokojně zemřel na Floridě, včetně odkazu na "Bushovu doktrínu", že státy, které útočiště teroristům poskytly, jsou vinny jako sami teroristé, a je třeba je "léčit" odpovídajícím způsobem.

Nikdo si zřejmě nevšiml, že to byl právě Bush, kdo svět vyprovokoval k invazi a ke zničení USA a k likvidaci sebe sama jako prezidenta-zločince.

Imperiální mentalita je v celé západní společnosti tak hluboce zakořeněna, že nikomu nedochází, jak nesmírně bin Ládinovi lichotí tím, že neustále připomínají jeho odvážný odpor proti pachatelům genocidy.

Mnohé ještě nevyšlo najevo, ale i ta zjevná a základní fakta
nás nutí k vážnému zamyšlení."

Zdroj:
http://www.guernicamag.com/blog/2652/noam_chomsky_my_reaction_to_os/
28. 05. 2011 | 17:30

Yosif K napsal(a):

pane MB - samozrejme pan profesor Horejsi vi, ze Pakistan je jako vetsina muslumanskych statu nefunkci a zkroumpvana zeme. Kdyby USA dali na rady troubu typu pana profesora, OBL by ve svemn hnizde s...l sve 3 manzelky a psal jedovate traktaty jeste dalsich 50 let a podplaceni pakosi by hlasili, ze v baraku je nekdo uplne jiny.

V muslimskych statech si lze za penize koupit UPLNE VSECHNO. islamske staty jsou na urovni sovetskeho ruska z roku 1917 - nefunkcni staty, kde se oficielne neda zaridit nic a neoficielne jde skoro vsechno. V teto souvislosti je "signifikantni", ze americke komando melo po ruce plany VNITRKU VILY s popisem KDO NOSI JAKE PYZAMO atd atd. Tohle urcite nebylo ani z druzice ani zadarmo......
28. 05. 2011 | 17:31

vaclavhorejsi napsal(a):

mb:

"musíte si vybrat jaké hodnoty chcete hájit ... zda západní ... nebo radikálně islamistické ..."

No prave ze chci hajit hodnoty zapadni, civilizovane, krestanske.
Tedy v prvni rade PRAVO.

..
28. 05. 2011 | 17:31

Karel Kubrt napsal(a):

Zabití Heidricha byl významný národní počin, byť to neslo šílené následky. Byl to atentát, který schvaluji. Gabčík aspol. riskovali život, který také nakonec v pravoslavném chrámu položili.
Americké komando neriskovalo vůbec nic. Měli Usáma a mohli ho v Novém Yorku tahat nahatého za kočárem. Ale tohle byla zbabělost.
28. 05. 2011 | 17:33

Yosif K napsal(a):

Pane Lubo - pri cteni delo pana Noama Chomskeho si dejte pozor na sve duusevni zdravi. Noah Chomsky je tak trosicku psychopat a schizos se snizenou schopnosti rozpoznavani dobra a zla. Ale nakonec - to plati asi o vetsine islamofilu - takze - smele pokracujte......
28. 05. 2011 | 17:34

Tenionen napsal(a):

vaclavhorejsi,
při teroristických útocích Al Kaidy zahynuly stovky lidí všech možných národností. Kdo a kde měl Usámu soudit aby to bylo podle Vás košer?
28. 05. 2011 | 17:34

story napsal(a):

Pane Hořejší, že by těch, jak píšete, pár stovek teroristů (pouhých) tak dávalo zabrat spojeneckým vojskům, že je za téměř 1O let nemohou porazit, přičemž už sami mají téměř tolik obětí, jako ve WTC? Bude to asi trochu složitější. Bude tam mnoho odstínů mezi černou a bílou, takže málokdo si dovolí vyslovit jednoznačný názor.

Jak to zařídit jinak než tak, jak se to ne šťastně vyvíjí? Přijdou Tálibové jednat ke kulatému stolu do Švýcarska? Dáme jim za mlhavý příslib míru Nobelovku? Rozešleme stovkám buněk protizápadních fanatiků vstřícný dopis s přáním, že jim přejeme příjemný pobyt na našem území s nadějí, že se obrátí od svých zamýšlených činů?
28. 05. 2011 | 17:35

Jemnický napsal(a):

Kritik

To není jisté, údajná lebka Hitlera (uložená v Rusku) patřila ženě, jak s nedávno zjistilo pomocí DNA analýzy a antropologického srovnání. Možná, že Áda vzal kramle a dožil v klidu a míru jinde.
28. 05. 2011 | 17:36

hoven napsal(a):

kritik, profesor, jemnický
to je jedno, kdy byla bible napsaná, snad je každýmu jasný, že bible není žádný dokument zachycující přesně slova a věty tak, jak byly vyslovený. jestli vůbec. mate pravdu, že bůh odpouští, ale taky trestá.
28. 05. 2011 | 17:39

hoven napsal(a):

karel kubrt,
americké komando neriskovalo vubec nic?? to myslíte vážně??
28. 05. 2011 | 17:43

mb napsal(a):

vaclav horejsi rozumim ...

ale kdyz jsem vam prave napsal ze to paki hraje na obe strany ...

tak je akce / operace usa ospravedlnitelna / obhajitelna ...

kdyz je velka mira pravdepodobnosti, ze bin ladin je ukryvan

S VEDOMIM armadnich paki sluzeb ...

zdravim vas ...
28. 05. 2011 | 17:44

Yosif K napsal(a):

Pane Kubrte, jste pivni teoretik. Saddam byl chycen zivy - natropilo se tim vice skody nez uzitku. Jeho stoupenci stacili zabit nekolik soudcu, nakonec byl ve spechu povesen jeste pred procesem ohledne genocidy Kurdu.

Mudrujete jako kdybyste chtel radit Sovetske armade, ze pri dobyvani Berlina nemela bombarodvat civilni domy a mela se snazit chytit Hitlera ziveho. Velka cast palistanske rozvedky i armady jsou podli vsivaci, kteri "hrali na obe strany" a kteri OBL vedome chranili. To ze OBL hnipal pres 5 let asi 3 kilometry od pakistanskeho Westpointu neni nahoda. Predstavte si, ze by treba ziveho Hitlera dopadli americane nekdy v roce 1955 cca 3 kilometry od Bonnu nebo nekde 3 km od zapadniho Berlina v Postupimi? No pakistansti islamisticti soudruzi z ISI ted rovnez "zazivaji nazornou lekci" ze ne vsechny jejich podle srandicky jim musi na 100% projit.
28. 05. 2011 | 17:44

abys napsal(a):

Vylíčím alternativu bez "lidského faktoru": USA žijí od 2.sv.války pod dojmem hrůz,které páchali japonští fanatici nad zajatci,pod vlivem kamikazů letců-kteří působili americkému námořnictvu obrovské ztráty.Na souši je USA nebyly schopny bez Stalinovy pomoci porazit.
Nyní po mnoha letech spadnou tři výškové budovy v New-Yorku,právě možná postavené koncem války,vynález a pýcha USA,naděje,všech přistěhovalců,že se najde ještě byteček i při vysoké hustotě zalidnění-směrem do výše.No jak to nyní vysvětlit:právě tak jak vidíme,že se stalo.A to je na ránu asi psychologicky nejlepší lék.Lidé budou řičet Smrt Usámovi,tak jako u nás řičeli smrt Horákové.Pravdu nikdo z nich nezná,nikdo u toho totiž nebyl.Jinak by nebyl.Posílí to vědomí světa o zlých barevných lidech nám bílým mentalitou zcela nepodobných.Lékař může nyní v USA s klidem zvorat operaci,protože na rozdíl od Bin Ládina to on nedělá úmyslně.Ostatně jak píší USA-jediní kdo těží z dnešní krize zisky-jsou právě američtí lékaři.Nejsou tak zlí ale jako nedávno indičtí (zase asijští-vidíte je) lékaři,kteří uprchli masově z měst z černým morem.Jinak o to více pokvete smrt páchaná v rukavičkách jakkoliv,pokud se srovná s údajnou brutalitou Ládina-například tradiční americký justiční omyl,uštvání člověka apod.Žralok zuby má jak nože,kdo dokáže,že je vrah?
28. 05. 2011 | 17:47

Kritik napsal(a):

Jemnický

Asi před týdnem dávali na ČT2 dokument o konci Hitlera, včetně mlhy, kterou vytvářel Stalin o jeho životě v Patagonii a jejíž nesmyslnost se provalila až v roce 1955. Soudy Spolkové republiky také někdy kolem 1955 či 56 zkoumaly, zda je Hitler mrtev, kvůli dědictví po něm. Měly k dispozici dva věrohodné svědky z Hitlerova blízkého okolí, které v té době SSSR propustil na žádost Adenaura. Oba svědci shodně potvrdili, že Hitler se zastřelil a jeho žena Eva se otrávila, podle zápachu po madlích cyankáli.

Je tedy lhostejné, jaké fámy se vytvářely a vytváří o fyzických pozůstatcích Hitlera či zda si sovětská tajná policie odvezla do Moskvy ty skutečně pravé ohořeliny.
28. 05. 2011 | 17:48

Yosif K napsal(a):

Mili pratele, snaha presvedcit pana profesora Horejsiho o ospavedlnitelnosti zasahu proti OBL je predem urcena k neuspechu. Pan profesor jest priznivcem "osvobozovani muslimu oid zionismu na americkeho imperialismu" a jako tajkoveho jej smrt OBL musi dost mrzet - jeho ideovi soudruzi z hamasu mu ostatne dali ideovy kompas - tito teroristicti dementi za OBL otevrene truchli.

Pan profesor Horejsi - uprimny a romanticky obdivovatel palestinskeho terorismu - "salonni islamofil" - nejakou hrickou osudu k teto "ideove skole" nerozlucne patri.
28. 05. 2011 | 17:50

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Bratře Václave, jen jednoho se děsím, že za pár měsíců se na Al-Džahíře objeví Usáma v plné svěžesti a oznámí nový Džihád. Jak to pak vysvětlíme, že by resurrection nebo jen revival.

Jemnický
28. 05. 2011 | 17:50

Yosif K napsal(a):

Mili pratele, snaha presvedcit pana profesora Horejsiho o ospavedlnitelnosti zasahu proti OBL je predem urcena k neuspechu. Pan profesor jest priznivcem "osvobozovani muslimu oid zionismu na americkeho imperialismu" a jako tajkoveho jej smrt OBL musi dost mrzet - jeho ideovi soudruzi z hamasu mu ostatne dali ideovy kompas - tito teroristicti dementi za OBL otevrene truchli.

Pan profesor Horejsi - uprimny a romanticky obdivovatel palestinskeho terorismu - "salonni islamofil" - nejakou hrickou osudu k teto "ideove skole" nerozlucne patri.
28. 05. 2011 | 17:51

Jemnický napsal(a):

Hoven

Kdy byla Bible napsána je jedno pouze vám.
28. 05. 2011 | 17:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Vazeni diskuteri,

udivuje me, ze prehlizite to hlavni, co jsem chtel svym textem rici:
Ja rozhodne nijak nelituji toho, ze pan Usama uz neni mezi nami - kazdy, kdo rozseva nenavist a vyzyva k nasili je lump.

Ale rikam, ze takovyto zpusob "reseni" ze strany USA je kontraproduktivni a tim padem hloupy (odhledneme-li od tem malickosti, ze je protizakonny).
Mohu se mylit - treba po jeho zabiti se jeho kumpani ve zmatku a desu rozprchnou, muslimsky terorismus pomine a nastane klid a mi, kdo vi?
Ja si ale myslim, ze to bude mit ucinky opacne - a prave tak si myslim, ze pro Zapad byla stejne (daleko vic) kontraproduktivni ta nasilna reakce po 11.9. (Afghanistan, Irak) - opet odhledneme-li od tech milionu zabitych, znmrzacenych, uprchlych, "nezapadnich" lidi (ktere mnozi zdejsi diskuteri evidentne povazuji za jakesi bezcenne podlidi).

Proste si myslim, ze bychom meli byt schopni nejake chytrejsi reakce, ktera by navinnym lidem (at uz zapadnim ci nezapadnim) prinesla mene utrpeni.

Opravdu si myslite, ze ten muj priklad s agresivnim opilcem je spatny? Nebo si myslite, ze ta silacka reakce, pri ktere si ve rvacce s opilcem vazne ublizime, je spravna, cestna, rozumna?

..
28. 05. 2011 | 17:54

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

já bych to řekl ještě trocu jinak.
Mezinárodní právo definitivně zaniklo bombardováním Srbska. Po něm zavládlo právo nejsilnějšího. Toto právo jsou čím dál víc korigovano právem stále ještě slabších, ale vstávajících, rostoucích a tedy čím dál silnějších. Díval jsem se, jak Rusové hodili transkontonentální rakety na auta, to je ta odpověď na plány typu zničit sila prvním úderem. Asi dostačující.

Před časem jsem napsal, že je pro mě obtížné muslimy nenávidět a to ze dvou zásadních důvodů: Oni s koncepcí multi-kulti nepřišli a není mi známo, že by ji nějaký muslim u nás zaváděl a kromě to nemají na území západu žádnou vojenskou základnu, což se obráceně říct nedá.

V "globální vesnici" se hraje podle jiných pravidel než se hrálo ještě v nedávné minulosti, rozhoduje natalita, etnická a náboženská soudržnost. Prostě to, co se u nás považuje za zaostalost se stává jejich listovým esem.

To si u nás spočítal kde kdo, jak nakonec lze číst i v debatách zde na aktuálně. Tím spíš si to dávno museli spočítat američtí stratégové. A tak se hraje va bank. Ony revoluce v severní Africe můžete do hry započítat.

Ale vrátím se k tomu, co se stalo. Abych tu likvidaci mohl nazvat s naprostým uspokojením Good job, k tomu mi vadí jistá maličkost: Nespočet vojenských amerických vojenských základen v muslimském světě. DOkud tam budou, tak se ta válka bude jevit stále rostoucímu počtu muslimů jako válka proti muslimským národům. A nejen jim. A na všemocnost západu nelze spoléhat, ta skončí.
28. 05. 2011 | 17:54

Luba napsal(a):

Yosife K,
diagnostikovaných psychopatů znám dost na to, abych mohl s klidem prohlásit, že profesor Chomsky jím s velkou pravděpodobnostní není.
28. 05. 2011 | 17:55

hoven napsal(a):

jemnický,
přibližně 5 miliardám lidí.
28. 05. 2011 | 17:57

Vlkodav napsal(a):

Proboha, srovnávat opilce s teroristou? Co takhle důvody, možnosti řešení, plošnost, globalnost? Horší srovnání jste si pane Hořejší nemohl vybrat?
28. 05. 2011 | 17:57

Jemnický napsal(a):

Kritik

Jiný pořad na History Channel variantu sebevraždy dosti zpochybnil na základě rekonstrukce Hitelrova bunkru, akustických poměrů v něm a analýzy výpovědi svědků.
Těžko dnes říci, kde je pravda.

Jemnický
28. 05. 2011 | 17:58

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller:
Kam,na co hodili Rusove mezikontinentalni rakety?
28. 05. 2011 | 18:03

Jemnický napsal(a):

Hoven

vy ale máte známých.
28. 05. 2011 | 18:03

Tenionen napsal(a):

vaclavhorejsi,
"nasilna reakce po 11.9.". A jak ta reakce podle Vás měla vypadat? Měly si USA s Afghanistánem vyměnit diplomatickou nótu?
28. 05. 2011 | 18:03

mb napsal(a):

milý diskutére hořejší ... reagujte prosím věcně na můj příspěvek ... a inkorporujte prosím mnou poskytnutou informaci o dvojakosti / dvojí hře pakistánu ... děkuji ...

/ ještě jednou ... máte li nevěrohodného / nedůvěryhodného partnerta ... můžete odpovědnost za provedení důležité akce přesunout na něj ... nebo nikoli ? /

mimochodem jak se díváte na dopadení Eichmanna ... bylo to košer ?

zdravím
28. 05. 2011 | 18:06

hoven napsal(a):

jemnický
to je muj odhad. mé je to jedno a to jsem křestan. co teprve třeba takovým hinduistům?
28. 05. 2011 | 18:06

Jemnický napsal(a):

Karel Mueller

řekl bych, že mají v ruce spíše eso kulové.

Jemnický
28. 05. 2011 | 18:07

hoven napsal(a):

profesor,
a nikdy vas nenapadlo, že všechny zpusoby dopadení ladina obama a jeho poradci dlouho a dobře zvažovali??? myslíte si, že jsou hloupí?
28. 05. 2011 | 18:08

Jemnický napsal(a):

Hoven

právě křesťan by měl mít základní znalosti o Bibli. I když to není podmínkou, jen vizitkou.
28. 05. 2011 | 18:11

Basama s fousama napsal(a):

Vůbec bych se nedivil , kdyby Hořejší ukrýval ve sklepě nejaké ručníkáře se Semtexem.
28. 05. 2011 | 18:12

voroshilov napsal(a):

mb:
Dopadeni,spise unos Eichmana take proti pravu,ale podle odveke zidovske zasady Oko za oko,zub za zub.
28. 05. 2011 | 18:12

ld napsal(a):

"Šlajs, Tuček, stejné chyby, stejné známky..."
Hloupý článek, rovnocenná diskuse...
28. 05. 2011 | 18:16

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Pokud někoho zastřelí v pyjama a hodí do vody, pak těžko vzniká hrdinská legenda. Kdyby padnul s AK-47 v ruce, to by byla jiná. Taky by u řádně vedeného a novináři a světovou veřejností sledovaného soudu mohly na povrch vyvstát pro USA nepříjemná fakta. Stejně jako v případě Miloševiče.
Chlapci dobře věděli, co dělají.

Jemnický

Jemnický
28. 05. 2011 | 18:17

Kritik napsal(a):

Ještě jedna připomínka k těm, kteří se chlubí svou brutální železnou silou, kterou nic nepřemůže. Biblická kniha Daniel hovoří o této anglo-americké (možná euroamerické) civilizaci jako o směsi železa a hlíny. Což podle Bible "znamená, že se bude lidské pokolení mísit, avšak nepřilnou k sobě navzájem, jako se nesmísí železo s hlínou." (Citát z Daniele 2:43). Což se i děje.

Ale vzápětí se píše o tom, že tato civilizace bude rozdrcena.

Jak je vidět z autorova příspěvku, z pohledu nejvyššího místa jsou k tomu oprávněné důvody.
28. 05. 2011 | 18:18

hoven napsal(a):

jemnický,
souhlasím. člověk by měl studovat historii, může se z ní poučit. nevim proč jsem si myslel, že novej zákon byl napsanej až 400 let po ukřižování Krista. že by katolická církev vznikla 400 let po ukřižování??
28. 05. 2011 | 18:20

Rumcajs napsal(a):

Mě by zajímalo profesore, co byste řekl v Mnichově r.1938.

Moudřejší ustoupí ?
28. 05. 2011 | 18:21

Čochtan napsal(a):

Jak může akademicky vzdělaný člověk napsat takou kravinu ?
28. 05. 2011 | 18:21

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
Váš příměr atentátníků 9/11 k agresivnímu opilci, jež napadne hosta v restauraci, a ten ho za to, bez ohledu na vlastní utrpěné škody, se svými kamarády brutálně zmlátí, není zrovna šťastný.

1. Neznáme pravou identitu opilce, a nevíme, zda byl skutečně "pod vlivem"

2. Nevíme, co bylo pravou příčinou konfliktu. Zdá se, že byl "napadenými" vyprovokován.

3. Existuje možnost, že vše bylo předem smluveno, a že se tak hoši domluvili, aby svou silou a udatností imponovali aktraktivním objektům jejich zájmu z řad svědkyň události.

Obrana Davida proti Goliášovi je naprosto legitimní, jak praví Bible, takže "tenhle primitivní způsob odvety" není s křesťanskou etikou v žádném rozporu.
Jen je dobré rozlišit, která strana konfliktu oba bájné aktéry reprezentuje.

Nastavení druhé tváře a oplácení hozeného kamene chlebem funguje jen u lidí/stran v podstatě morálních, sdílejících stejný kulturní kontext.

P.S.:
Hitlera a jeho stoupence bychom "chleby" věru neumlátili.
28. 05. 2011 | 18:22

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

"Mě by zajímalo profesore, co byste řekl v Mnichově r.1938."

Kdybych byl na miste Chamberlaina a Daladiera, Hitlerovi bych neustoupil, trval bych na platnosti uzavrenych smluv.

Nemyslim ale na rozdil od vas, ze je to dobra paralela k Usamovi...

..
28. 05. 2011 | 18:25

vaclavhorejsi napsal(a):

Luba:

"Obrana Davida proti Goliášovi je naprosto legitimní, jak praví Bible, takže "tenhle primitivní způsob odvety" není s křesťanskou etikou v žádném rozporu."

Mozna podcenujete dosti zasadni rozdil mezi starozakonnimi hrdiny (nekteri zabijeli i zeny a nemluvnata nepratel) a Jezisem, ktery opakovane vybizel k nenasilnym resenim.

..
28. 05. 2011 | 18:29

Luba napsal(a):

"Mozna podcenujete dosti zasadni rozdil mezi starozakonnimi hrdiny (nekteri zabijeli i zeny a nemluvnata nepratel) a Jezisem, ktery opakovane vybizel k nenasilnym resenim."

Jenže Ježíš také vypráskal kupčíky z Chrámu ...
28. 05. 2011 | 18:31

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Tím, že byste ale neustoupil, byste rozpoutal další násilí. Mně to jako pararela k tomu, kde tvrdíte že smrt Usámi rozpoutá jenom další násilnické protiakce, přijde košér.
28. 05. 2011 | 18:36

mb napsal(a):

pán profesor, prosím ...
28. 05. 2011 | 18:40

Jemnický napsal(a):

Luba

Když Ježíš řekl, uhodí-li tě někdo po tváří, nastav mu druhou, neřekl, že se máme nechat fackovat. Když totiž napřáhne hrubián ke druhé ráně, pak je to darebák nezpytující svědomí, lze ho předejít obranným chvatem a protiúderem. Je to ku prospěchu obou.
Zabránění hříšníkovi v páchání hříchu na nevinném je jistě bohulibý skutek. Jsme ale nevinní? Snad padla nějaká ta facka i kopanec při vyhánění kupčíků z chrámu.
Jemnický
28. 05. 2011 | 18:43

Čochtan napsal(a):

"..Takto se podle mého názoru má postupovat v civilizovaném světě, ne?.."
A Pakistan je snad civilizovaný svět ? Nebo jen islámský svět ?
28. 05. 2011 | 18:44

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
krátký úryvek jednoho kázání z Braníku:

"Řekl bych, že to je dobrá cesta – číst Starý Zákon očima Nového Zákona, hledat, jak tu starozákonní přísnost a nesmlouvavost udržet i v křesťanské lásce a milosrdenství. (...)

Jistě, že „…nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla,“ ale je to boj a boj je potřeba bojovat, ne předem vzdávat s tím, že „křesťan přeci nebojuje“.

My musíme bojovat, protože před každým z nás je „dobrý boj víry“, který bojujeme, abychom „dosáhli věčného života“, k němuž jsme byl povoláni! (1Tim 6,12)

Dobrý boj víry se pozná podle toho, že člověk bojuje férově. Nazýváme věci pravými jmény. (...)

Nebude to docela určitě tak, že všechny ty časy budou tak říkajíc „padesát na padesát“, a že v našem životě bude rovnoměrně vyváženo léčení i zabíjení, láska a nenávist, šíření pokoje a boj.

Když tak pročítáme evangelia a sledujeme Ježíšův životní příběh, také je tu nepoměrně víc okamžiků, kdy Pán Ježíš pomáhal, budoval, léčil, než těch, kdy s bičem v ruce vyháněl kupčíky z chrámu či proklínal neplodný fíkovník.

Pán Ježíš prostě uměl rozpoznat tu správnou určenou chvíli a pravý čas, které to které dění pod nebem zrovna potřebovalo."

Zdroj:
http://branik.evangnet.cz/kazani/2009_12_31.php
28. 05. 2011 | 18:46

vaclavhorejsi napsal(a):

mb:

Kdyz tak prosite...

Pakistan je jiste problematicky spojenec, ale jiste se dalo dohlednout na to, aby Usamu pakistanske sily (pod nejakym dohledem Americanu) zadrzely.

Eichmannuv unos podle mezinarodniho prava samozrejme koser nebyl, ale postavili ho pak pred radny soud.

..
28. 05. 2011 | 18:49

kormoran napsal(a):

K blogu se vubec vyjadrovat nechci , je treba si setrit mozkove bunky)))

Daleko zajimavejsi je tento odkaz!
https://www.youtube.com/watch?v=Xq6wePiHHdA
28. 05. 2011 | 18:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Luba:

Ano, velmi spravne kazani.
Vsadil bych se, ze kdyby do nynejsi diskuse vstoupil Jezis, urcite by me podporil ;-)

..
28. 05. 2011 | 18:51

Kritik napsal(a):

Luba

Víte jaká je zbroj křesťana? Pavel o tom píše. A každý křesťan bojuje s krutým a zákeřným nepřítelem, kde férovost ze strany nepřítele neexistuje. Nepřítel je zákeřný, používá lži, manipulace, pomluvy, lživá osočování (v překladu satan = pomlouvač, ďábel = odpůrce) ... Pěkně to dokázal vysvětlit Otakar Vožeh v sérii "Kompas / Uctívání", kterou lze získat z TWR na www.twr.cz.

Ježíš sice vypráskal kupce z chrámu, ale nikoho nezabil, natož zákeřně.
28. 05. 2011 | 18:54

Luba napsal(a):

Proč ne?

I já Vás tentokrát podporuji! :)))
28. 05. 2011 | 18:54

mb napsal(a):

diky pán profesor ... aspon nejaky posun ...

Pakistan je jiste problematicky spojenec, ale jiste se dalo dohlednout na to, aby Usamu pakistanske sily (pod nejakym dohledem Americanu) zadrzely.

... ať žijou třetí cesty ...
28. 05. 2011 | 18:55

Dr. No napsal(a):

Vašku, ty jsi fakt vůl jak anděl. Vezmu-li příměr z českých dějin, nejspíš měli spojenci Heydrichovi nechat volnou ruku ať Čechy vystěhuje nebo vybije, udělá si plně germanizované zázemí, pak ho přesunout do Francie organizovat ještě lépe západní val. Už jen proto, aby se takoví pitomci jako ty v České kotlině už neobjevovali.
(Navíc se domnívám, že Hitler na Heydricha přece trochu dal a jak známo, zpoždění invaze do Ruska o rok by bylo mohlo vést i k tomu, že by byla úspěšná.)
28. 05. 2011 | 18:59

Zbyněk napsal(a):

Nejvyšší čas, aby byl uzákoněn zákaz výkonu povolání.
28. 05. 2011 | 19:04

vaclavhorejsi napsal(a):

Dr. No:

Dekuji za lichotive prirovnani k andelovi!

Doporucoval bych hlubsi zamysleni nad rozdilem mezi situaci tehdy a dnes, mezi Heydrichem a Usamou...

..
28. 05. 2011 | 19:07

sardin napsal(a):

Tady jde,jako v každé kriminalistice o stupeň nezvratné jistoty.Bez ní nesmí být trest vykonán.Totožnost Usámy s plánovačem 11.září. Např.Stalin byl prý podezíravý a tak mnoho lidí z jeho okolí na to doplatilo životem,prostě měl moc.Jak se psalo později.Předtím to masově schvalovali.
Já vím a tvrdím,že 1 milion indicií je méně než přímý důkaz:Svět má tolik časových shod atd,že může indiciemi a motivy svést stopu vyšetřování úplně chybným směrem.
Např.u nedávno zemřelého ve věznici OTO ?,jsem se osobně divil,že kriminalista vzal do úvahy věrohodnost svědka,který ho viděl se procházet s živou obětí (to je přece důkaz,že žila!)a naopak neměl důkaz,že ho někdo viděl donést tělo mrtvé oběti do blízkosti domu a navíc zahrabat-za denního světla.Kdyby bylo pozdě za tmy,jistě by se rodiče s policií už v okolí po dceři sháněli.Kriminalista by nikdy neměl bez nezvratných důkazů propadnout pokušení "mít už konečně nějaký někdy i výsledek",případ rychle uzavřít,aby se jevil pracovně schopný.Tím může vraždit právě on.Míním obecně.
Uvědomme si,že nejčastěji zločin vzniká příležitostí a to jsou právě možnost buď pozice nebo spec.profesí se zbraněmi apod.Krytých z principu pozice nebo výkonu služby.Vraždí krytí.V tomto ohledu se nedivte třeba sekretářkám,když je šéfové v klidu znásilňovali a chuděry nevěděly jak z toho ven,že na ně navlékly chytrou boudu.Jinak otrokyní doživotně.
A totéž platí o výkonu u služeb security státu a vůbec,kdy si vyhlédnou předem oběť,narafičí na ni nějaké menší přitěžující případy,aby ji pak mohly zavřít hubu,obvinit z čehokoliv,bránit v prosazování jejích lidských práv.Nebo využití nešťastných náhod z náhodných příčin.Resp.založených nepřáteli oběti A POUŽITY justicí.Často se tu psalo o hrubiánství komunistických režimů.Právem.Bylo to hnusné.
Ale to co přišlo po "lidskám faktoru" M.Gorbačova do světa později-ta subjektivizace-nezlobte se, hyenismus vzrostl milionkrát.Empirická pozorování okolo sebe.
Každý subjektivismus je nástup všeho možného bezpráví.
Já se poradci presidenta Hájkovi nedivím,že připouští v případu Bin Ládina i fikci.To je důkaz jeho zdravého rozumu,nikoliv toho zda má či nemá v tom právě pravdu.
28. 05. 2011 | 19:18

Béda napsal(a):

Smrt Usámy bin Ládina podle protiřečivých a zmatečných prohlášení mluvčího Bílého domu na mně působí stejně věrohodně jako tvrzení, že Usáma ze svého úkrytu v Afghánistánu zorganizoval a s pomocí několika amatérů provedl perfektně provedenou akci z 11.září 2011.

Je to z podobného ranku jako ZHN Saddáma Husajna. Usáma dřívější přítel stejně jako Husajn. ZHN dodány západem Husajnovi k válce proti Íránu se v Iráku po ropu osvobozující válce nenašly. Usáma trpící prý smrtícím Marfanovým syndromem se selhávajícíma ledvinama unikal 10 let všem tajným službám světa a pokojně si žil v Pákistánu. Žádnou významnější akci již po 11. září nezorganizoval. Výsledkem 11. září je několik "osvobozujících mírových" válek s "teroristy" v oblasti geostrategických zájmů USA a stoupající odpor v islámských zemích vůči americkému vměšování. Celá "špičková akce" v podstatě vůbec nic neřeší, bez ohledu na to jestli šlo anebo nešlo o Usámu. Války pokračují a rozšiřují se, antiamerický odpor v islámských zemích se stupňuje.

USA akorát ukázaly, že jim nic není svaté, a že bojovník "s terorismem" je v podstatě největší státní terorista, kterému vůbec nic není svaté. Ani územní svrchovanost svrchovaného státu, mezinárodní právo... Jestliže šlo skutečně o Usámu (o čemž podle výpadku obrazu, nedochových a nepublikovaných fotek, rychlého muslimského "pohřbu"... velice pochybuji) pročpak asi (podobně jako Husajn) nemohl mít legální mezinárodní soud? pročpak jej zasahující teroristé ze speciálních jednotek museli zabít a nemohli jej naložit do vrtulníku a unést skrze americkou základnu do jiné země? To jsou otázky na které asi nikdy nezjistíme odpověď.
28. 05. 2011 | 19:22

grőssling napsal(a):

grőssling napsal 14. 05. 2011 | 07:39 pod blogem Hvížďaly, ten jako obvykle napsal moudro :

Ach, bin Ládine, škoda, že jsi nezůstal u juda!

A v blogovém článku se zabýval naprostými podružnostmi, jako ostatně všichni novináři - poskoci buržoazie u nás.

Ono není vůbec důležité, zda nějaký Ládin byl zastřelen, čili nic. Důležité je pouze to, zda jeho názory byly akceptovány a uznány dostatečně velkou skupinou stoupenců. A to nepochybně byly.

Problémem tedy není Ládin I., nebo II. či X., ale příčiny které vyvolaly stav v myslích lidí, až byl Ládin akceptován a následován.

Těmi příčinami nepochybně byla a je arogance, agresivita a imperiální chování Spojených států a států civilizace bílého atlantického muže.

Že jej zastřelili ? Pomocí tichých helikoptér. A mají jeho ženu ? A děti ? A prostřelili jí nohu ? A chtějí ji vyslechnout?

Jenom poHvížďalsku oblbování lidí.

Čekám na článek kohosi kdo napíše, jak se máme změnit, aby reakce ostatního světa nebyly oprávněně takové jaké jsou.
28. 05. 2011 | 19:24

Pk. napsal(a):

Legracni.

"...měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka..."

Prosim vas, prectete si o Pakistanu a incidentu v Kunduzu. Nebo jeste lepe o dejinach Pakistanu obecne. Hezky clanek byl v Orientaci, tyden nebo dva dozadu. Verim, ze kdybyste jej cetl, tak byste takovyto nesmysl naspat nemohl.
28. 05. 2011 | 19:28

mb napsal(a):

Pk ... už jsem to panu profesoru / ovi psal ...
28. 05. 2011 | 19:33

Béda napsal(a):

oprava:

...11. září 2001...
28. 05. 2011 | 19:38

Petr.. napsal(a):

Uvedený článek jsou jenom intelektuálské kecy! Skutečný svět funguje jinak! Darebáci, šílenci, korupčníci, teroristi ale i sudetáci rozumí jenom jednomu: tvrdé ruce! Bohužel ale je to tak! Ostatně zná to každý ze svého okolí z práce apod. Slušnost resp. měkost při jednání s lidmi, kteří mají drzé čelo, nikam nevede a oni si skoro vždy prosadí svou. Mají lepší místa, větší platy a spoustu jiných výhod! Zkrát na hrubý pytel patří hrubá záplata! Osobně se divím, že v tom baráku vůbec někdo přežil! Měli je ukončit všechny! Zrovna tak by měli být ukočováni dnešní mafiáni, korupčníci, podvodníci apod. jako třeba ten štáva s tou podvodnou firmou Diag Human i s tím právníkem Kalvodou! Skůdci se prostě musí hubit!
28. 05. 2011 | 19:41

story napsal(a):

Neumím si představit, jak by to v Pákistánu teď vypadalo, kdyby se nějakým způsobem zúčastnil chycení a zneškodnění Bin Ládina. I tak to zatím odnáší nejvíc, pákistánská větev Talibánu provádí od začátku května atentáty, většinou umírají po desítkách polovojenské síly, rekruti a kadeti. Atentátníci to tam mají při ruce, a tak se mstí, jak slíbili. Amerika je dál, ale oni i na ni něco vymyslí, je to jen otázka času.
28. 05. 2011 | 19:50

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

většina pozůstalých z 11.9. to uvítala. Tisíce mrtvých, pane Hořejší. Tisíce lidí, kteři tu mohli být mezi námi, měli své rodiny, přátele. Je v tom přece symbolika. Jako z bible Oko za oko
28. 05. 2011 | 19:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr Havelka:

"Oko za oko" je zasada primitivu. Proto ji take Jezis zasadne revidoval.

Jenze kdyby ta americka reakce byla aspon "oko za oko" - ono to bylo "sto oci za oko":

když vy jste nám zabili 3000 nevinných lidí, my vám zabijeme stokrát víc vašich lidí, ať už vinných nebo nevinných...

Jak tohle muze nekdo schvalovat...

..
28. 05. 2011 | 20:00

Zbyněk napsal(a):

Grössling....
Změnit se musí oni. Místo smrdurých hábitů džíny a trička, holky šortky, ve školách učit lásce k bližnímu místo nenávisti, vzdělání i pro dívky a hlavně, nemít jich tolik. Arogance USA, je-li vůbec nějaká s tím nemá co činit, váš názor jako by doporučoval, začít opět nosit drátěné košile a kde jaké domovnici umožnit působit muka mladým dívkám kuchyňským nožem.
28. 05. 2011 | 20:03

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

a co statisíce mrtvých v Iráku, minimálně desetitisíce v Afghánistánu a tisíce mrtvých v Libyi?

PS: navíc s tím 11/9 je to hodně nejasné. Ten pád WTC7, vařazení NORADU lstivými teroristy, "letecký" odstřel mrakodrapů a zejména letecká akrobacie poblíž jedné z nejhlídanějších budov světa půlhodiny po pádu druhého dvojčete s následným úderem na Pentagon - to je jenom pár drobnůstek, které malinko zpochybňují bravuru Usámistů a naznačují, že všechno mohlo být tak trošinku jinak. Holt není terorista jsko terorista.
28. 05. 2011 | 20:04

Vlkodav napsal(a):

Pane Hořejší:

"když vy jste nám zabili 3000 nevinných lidí, my vám zabijeme stokrát víc vašich lidí, ať už vinných nebo nevinných..."

300 000 lidí zabili Američané v Afghanistánu?
28. 05. 2011 | 20:07

story napsal(a):

Petr..Petře, Petře, to už se tak trochu dotýkáte trestu nejvyššího, a ten je na území celé Evropy naprosté tabu! Už jen mluvit o tom je v dnešní době jaksi pasé, snad i z módy. I to doživotí dostane jen pár do očí bijících zločinců, ostatní vyfásnou pár ročků, které se lehce překulí, při sledování plazmové TV to uteče...Inu, vězení praskají ve švech, jinak to nejde, to by se musel.... ale ne, kdepak!
28. 05. 2011 | 20:10

Luba napsal(a):

Likvidace bin Ládina z pohledu válečného práva

(úryvek článku J. Hollanda: Bylo zabití Usámy bin Ládina legální?)

"Z tohoto úhlu pohledu se ony události stanou obzvláště pochybnými, a pozoruhodně subjektivními. Je to dáno tím, že užívaná válečná terminologie zahrnuje vše, co souvisí s bojem proti mezinárodnímu terorismu, pod společný pojem "válka proti teroru".

A mnoho komentátorů tak našlo paralelu mezi likvidací bin Ládina a cíleným sestřelením letadla japonského admirála Yamamota za 2. sv. války (pozn.: Operace Vengeance).

Ale válka je konfliktem mezi národními státy, a tak se vede důležitá debata o tom, zda jde o válku skutečnou nebo toliko rétorickou.

Vyhlásili jsme přece též "válku drogám" a "válku chudobě",
ale nikdo se přitom nesnaží tvrdit, že tato hesla dávají vládě právo postupovat prostředky běžnými při vedení reálné války.

Yamamoto byl velitelem nepřátelských sil,, oproti tomu není jasné, zda Usáma bin Ládin měl v době své smrti nad bojovníky Al-Kajdy vůbec nějakou velitelskou pravomoc. Zabití "Yamamota v důchodu" by nemohlo být z hlediska válečného práva považováno za legální.

Nemusíme být nutně ve válečném stavu, nicméně, k zabíjení musíme mít odůvodnění.

V roce 1989, právníci Ministerstva obrany vydali k použití síly proti jednotlivcům toto prohlášení:

"zjevné použití vojenské síly proti legitimním cílům v době války, nebo proti podobným cílům v době míru, kdy případní jednotlivci nebo skupiny představují pro americké občany nebo pro národní bezpečnost Spojených států bezprostřední hrozbu, není považováno za vraždu nebo spoluúčast na vraždě, a jako takové nebude postihováno dle EO 12333 nebo mezinárodního práva."

To by ovšem znamenalo, že bin Ladin byl pro USA "bezprostřední hrozbou", což je další předpoklad, který nebyl doložen.

Dlouho se věřilo, že dobře ukrytý bin Ladin byl spíše loutkou, než aktivním velitelem nepřátelských sil. Oficiální místa nyní tato tvrzení, na základě informací údajně získaných přímo z bin Ládinova útočiště, zpochybnila. Zda to tak je nebo není je další důležitou otázkou.

Takže, co to všechno znamená? Pokud prezident dělal skutečně vše pro to, aby bin Ládina zabil, bylo to legální?
Podle "přirozeného práva" ano.
Jinak jde o otázku bez jasné odpovědi - ta vyžaduje snesení celé řady ověřených faktů. Ďábel je skryt v detailech.

Jasné je pouze to, že se obou svářících se stran bin Ládinova smrt emočně dotkla.

Za fakta tak lidé pokládají informace, které se shodují s jejich postojem, a všímají si jen těch pramenů práva, které správnost jejich výchozího postoje potvrzují."

Zdroj:
http://www.guernicamag.com/blog/2683/joshua_holland_was_the_killing/
28. 05. 2011 | 20:15

Občan napsal(a):

Pane Hořejší,

děkuji Vám za projev osobní odvahy, jíž je v naší demokratuře třeba k napsání takového kacířského textu.

Tak jako byl zemřen na "selhání srdce" Slobodan Miloševič, byl by zemřen i Usáma bin Ladin - nejspíš na "selhání ledvin". Jsem docela zvědav, jakou smrtí bude zprovozen ze světa Ratko Mladič; troufnu si předpokládat, že to bude "mrtvice".
Protože takovíto nebezpeční svědkové nesmějí promluvit před mezinárodním soudem. I proto byl Saddám Husajn "souzen" v Iráku...
28. 05. 2011 | 20:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

patrně jsem primitiv. Zabití Usamy jsem uvítal, sice bez vlajky a ovací. Tak nějak tiše, s pietou.

Válčení v Iráku a Afghanistánu je jiná zahrádka a tam se zcela jistě většinou shodneme.

Symbolika v v zabití Ladina nepochybně je a funguje, ne všech, to by také nebylo dobré.

Co se týče mezinárodního práva. Věřil bych tomu, že pokud by USA měly důvěru v pakistánský protějšek konaly by jinak.
Ale stejně, ještě pro Vás jedno primitivní Na svini svinsky
28. 05. 2011 | 20:27

Petr Havelka napsal(a):

ne "U" všech
28. 05. 2011 | 20:30

Občan napsal(a):

To Luba:

I Vám děkuji.

Máme tu ostatně velmi aktuální příklad naprostého porušení veškerého mezinárodního práva veřejného - totiž agresi vůči Lybii. Pod rouškou "ochrany civilistů" zaútočily některé země EU spolu s USA na svrchovaný stát, otevřeně podporují vojensky, politicky i finančně partu banditů, kterým jde jen o ovládnutí STÁTNÍCH ropných polí a bombami vraždí právě ty civilisty.
28. 05. 2011 | 20:31

Platan napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
Díval jsem se, jak Rusové hodili transkontonentální rakety na auta, to je ta odpověď na plány typu zničit sila prvním úderem.

voroshilov napsal(a):
Karel Mueller:
Kam,na co hodili Rusove mezikontinentalni rakety?

Myšleno zřejmě takto: Rusové přemístili rakety ze sil na auta (mobilní odpalovací rampy). :-)
28. 05. 2011 | 20:31

Josef Holý napsal(a):

Projel jsem si všechna zpravodajství u nás a nikde ani zmínka o demonstraci ve španělsku . Hmmmm zajímavé.
28. 05. 2011 | 20:33

Jozef napsal(a):

Akt statneho banditizmu.
Nepovedal by som vsak,ze kontraproduktivny.

Potvrdil opat a zas kontinuitu myslenia a spravania vladnucej washingtonskej elity,urazil stamiliony moslimov,nahneval takmer cely Pakistan...
Ak najvyznamejsim cielom akcie bolo ziskanie zamienky na elegantny utek z Afganistanu,banditizmus tejto operacie utek z financne nakladnej a vsestranne prehratej hry o Afganistan znemoznil.
Domorodci a ich podporovatelia len vystupnuju svoju svatu povinnost pomsty a ochrany cti proti krvavym a cynickym okupantom. Jak v Afganistane,tak v Pakistane a inde.
Britski kolonialisti svojho casu z Afganistanu nestihli ani ujst.Severoatlanticki okupanti maju uz problem sa vobec do Afganistanu dostat.Ponizenim Pakistanu a moslimov si cestu uteku zo znicujucej vojny len zarubavaju.

Tento akt statneho a kulturneho banditizmu teda len urychli pad imperialnej velmoci.
Banditskej.Svet vysavajucej a sebapozierajucej.
Co si mozeme viac zelat? Je to sanca zachrany severoatlantickej civilizacie.
A civilizacie vobec.
28. 05. 2011 | 20:34

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

aby se naplnila vaše závěrečná slova z příspěvku 20:27, muselo by být nejdříve připuštěno nezávislé šetření všech okolností souvisejících s 11/9 - bez jakéhokoliv zatajování, imunity a tabu. A takovou "konspiraci" si nikdo ve Washiongtonu DC na triko neveme.

PS: zametači stop z Bushova štábu se činili jak jen mohli, aby zametli všechny stopy a indicie odhalující původce teroristické akce. V běhu zůstala pouze bajka o geniálním konspirátorovi z afghánských hor a neméně geniálních vykonavatel¨ích jeho geniálního konspiračního plánu.
28. 05. 2011 | 20:36

Petr Havelka napsal(a):

Pane Bédo,

konspirační teorie jsou odjakživa produktem tajných služeb, bláznivých podivínů a různých postaviček, které na tom vydělávají. Příznivci se vždycky najdou.
28. 05. 2011 | 20:44

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka:
Nemuzu neobdivovat vasi svatou a neochvejnou viru v americkou demokracii,jeste ze Vas Obama ma.
28. 05. 2011 | 20:47

tata napsal(a):

pane Luba

vystižne,ono hodně věcí neli všechny se daj hodnotit ruzně,a mnohdy jsou to velice kontraverzní věci,jako tato nemusime chodit až do PAKISTANU,stačí v česku bratři MAŠINOVÉ,pro jedni hrdinové,pro čast kteří by je určitě těžko akceptovaly jako hrdiny,pro čast přímo vrazi,a všechny 3 jsou přesvedčeni o svem,kdo ma pravdu to nedokažu řict,svuj nazor mam ale je to uhel pohledu,a tyto dva připady jsou si trochu podobné.
28. 05. 2011 | 20:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilove,

to mi podsouváte vy. Obecně mají občané postsovětského bloku potíže s uctíváním. Například v Rusku jsou pro místní Stalin a Lenin stále "velké" osobnosti. Inu Stockholmský syndrom.
28. 05. 2011 | 20:56

Béda napsal(a):

Petr Havelka,

souhlas. "...jsou odjakživa produktem tajných služeb.." Otázkou jest, kdo jsou ti konspirátoři a co znamená v tomto případě konspiraci. Z mého pohledu je "vyšetřování" 11/9 krapítek tajnůstkářské a netransparentní. Krom již zmíněného: kam se poděly důkazy, proč bylo potřeba se jich urychleně zbavit? Žeby další z řady diletantských chyb? proč všechno probíhalo v režimu utajení, proč pod taktovkou lidí z Bílého domu...?
28. 05. 2011 | 21:02

Maximus napsal(a):

Zdánlivě z právního hlediska se jeví, že autor blogu má jednoznačnou pravdu, cizí vojenské komando v Pakistánu atd. Ovšem je tady jedna podstatná a velmi důležitá maličkost, Usána bin Ládin s Al Káidou byl terorista, který vyhlásil válku USA a taky ji prováděl, potom ovšem je třeba si uvědomit, že běžné právní zvyklosti musí ve válce jít stranou, USA vůči Al Káidě s Usámou bin Ládinem vstoupili rovněž do války a také se tak zachovali, na tom není nic divného. To že zřejmě před akcí neinformovali Pákistánskou vládu bylo z obavy, aby operace nebyla prozrazena. Navíc když terorista 7 let v klidu v této zemi žil, tak tam něco nebude v pořádku. Kolem celé akce je ovšem mnoho otazníků, proč tak rychle spěchali s jeho zastřelením místo aby ho živého odvezli z Pákistánu, proč ho hned pohřbili, dále nebyla ukázána jediná fotka Usámy atd. Někdo to celé mizerně a hloupě zrežíroval, asi tak jako operaci v Zátoce sviní na Kubě před lety.
Pěkný večer přeji!
28. 05. 2011 | 21:04

voroshilov napsal(a):

Tak to nam odpust'te ze Gorbacev a Jelcin ktere maji na svedomi miliony osobnich tragedii a zivotu nejsou"velke"osobnosti,inu barbari neznaji sve velke demokraticke stesti.
28. 05. 2011 | 21:05

Jan Konvalinka napsal(a):

Zamyslel se někdo nad tím, co by se stalo, kdyby bin Ládina opravdu zatkli a předvedli před řádný soud, třeba do Haagu? V neděli by Barack Obama ohlásil, že ho máme. V pondělí by bylo v Egyptě uneseno čtyřicet západních turistů, s tím, že denně bude jeden popraven, dokud nebude šejk Usáma propuštěn. V úterý by se stalo totéž v Jemenu, ve středu v Libanonu... Opravdu chceme tohle riskovat? Obávám se, že nikdo z nás, kteří si doma v klidu filozofujeme o mezinárodním právu, si tuhle odpovědnost ani neumíme představit.

Václav Hořejší navíc ve svém textu směšuje americkou reakci v Afghánistánu a v Iráku. To nejde, to jsou dvě různé věci. Tálibán ukrýval Bin Ládina (a nikdy to nepopřel) a měl na svém území tábory, ve kterých se cvičili teroristé, kteří zaútočili 11.9. Útok na Afghánistán podpořilo NATO a mezinárodní společenství zcela jednotně.Každý americký prezident, Rooseveltem počínaje a Clintonem konče, by v takové situaci na Afghánistán zaútočil taky. Byla to správná věc.
28. 05. 2011 | 21:10

Acid ass napsal(a):

na lstivé Afgánce útočilo i britské imperium a brežnevovské SSSR. A na prd. Takže když vidím tyhle manévry musím se ptát "vo co de" ? Terorismus má jiné zdroje než pár výcvikových táborů někde na náhorních planinách střední Asie.
28. 05. 2011 | 21:15

Béda napsal(a):

Jan Konvalinka,

Ale no tak. Teroristé přece tento typ akcí provádějí tak jako tak. Proč si myslíte, že po údajné smrti bin Ládina by jednali (kdyby mohli) jinak? Proč by nezajmuli maximum západních tutistů a jako akt msty je tito fanatici po jednom nepopravovali?

Pokud jde o Tálibán a Usámu. Usáma v Afghánistánu žil od dob, kdy to byl hrdina antisovětské války a věrný přítel a bojový druh USA. Usáma se k akci zprvu vůbec nepřiznal, pouze vyjádřil solidaritu s atentátníky - proč asi, když šlo o jeho údajný majstrštyk? Talibán, který se v Afghánistánu chopil moci díky podpoře USA (zpočátku se zdálo, že převzetí a centralizace moci bude hrát do karet americkému plánu z 90-ých let vybudovat transafghánský plynovod) ctící muslimskou zásadu o ochraně hosta požadoval po USA nezvratné důkazy o účasti Usámy v akci 11/9. Jedině pod tou podmínkou byl ochoten vydat usámu ke stíhání do Mušarafova Pákistánu. USA místo důkazů předložily oficiální mezinárodně uznané afghánské vládě ultimátum. Poté co Usámu bez důkazů vláda Talibánu odmítla vydat¨do USA, Američané zaútočili.
28. 05. 2011 | 21:27

Béda napsal(a):

dovětek,

v 90-ých letech byl Usáma věrným spolubojovníkem USA ve svaté válce muslimů v bývalých jugoslávských republikách vůči krvelačným Srbům.
28. 05. 2011 | 21:45

ZAM napsal(a):

Béda:
"Proč by nezajmuli maximum západních tutistů a jako akt msty je tito fanatici po jednom nepopravovali?" Protože neměli naději osvobodit vyšetřovaného a souzeného Úsamu. Nějak Vám utekla logika.
28. 05. 2011 | 21:45

ZAM napsal(a):

vaclavhorejsi:
Základem Vaše blogu je ryzí intelektuálský nepraktický formalismus. Je dobře, že Úsama bin Ládin je mrtev, nejen kvůli minulosti, ale především pro budoucnost.
Jak se, pane profesore, vypořádáte s námitkou o nepřijatelném riziku možných únosů civilistů islámskými fanatiky kdekoliv ve světě s cílem vydíráním dosáhnout osvobození Úsamy během probíhajího soudního procesu??
28. 05. 2011 | 21:53

Béda napsal(a):

ZAM,

Vy myslíte, že radikální islamisté by jednali v případě věznění Usámy promyšleněji nežli radikální islamisté frustrováni jeho smrtí? proč myslíte, že tito údajně globální hrdlořezové s úzce lokálními cíli nepřenesou skrze své spící buňky svůj svatý boj do západních zemí? Žeby to pro tyto geniální stratégy a konspirátory byl najednou takový problém? Co jim brání zajmout kdekoliv jakoukoliv západní skupinu a předložit ultimatovní požadavky? jak to, že za celých 10 let geniální konspirátoři neprovedli žádnou další velkou konspirační POLITICKOU akci vůči svému úhlavnímu nepříteli?
28. 05. 2011 | 21:56

Yosif K napsal(a):

Pane Jozefe, podobne jako pan profesor zijete v ABSOLUTNE nerealnem svete - vyfantazirovanem z cetby Mayovek o uslechtilych nezkorumpovanych muslimech (arabech) a bludu Rudeho Prava o neochvejne jednote proti-imperialistickych a proti-zionistickych sil sveta.
1) Rozumni muslimove jsou NEKONECNE RADI ze OBL byl odstrelen jako vztekly pes. Jako vztekly pes konal, jako vztekly pes zil a jako vztekly pes zemrel. Jsou take radi, ze byl odstrelen rychle - kdyby bylo povoleno OBL roztrubovat sve nazory nekde u mezinarodniho soudu v Haagu, rozumni muslimove by se museli leta styudet za to, ze jejich nabozentsvi (za ketre nemohou, narodili se do nej a odpadlictvi se tresta urezanim hlavy) by leta a leta bylo demaksovano jako ciste zlo a krystalicky fanatismus a totalita.
2)tzv "prosti muslimove" to jest primitivnejsi povahy, ucastnici pogromu na krestany, paleni danskych a svedskych vlajek, vylupovani obchodu s Nokiemi atp atp - ti se budou jako zvirata chovat i dal - je to dani jejichy "vzdelanim" atp - ti OBL milovali pokud vitezil. Kdyz byl zastrelen jako pes, stal se bv jejich ocich LOSEREM na urovni spinaveho psa a ztratili o nej zajem. I pro ne je OBL naprosta nula, specielne kdyz po 9-11 nemel na to aby kolem sebe rozhazoval kufry petrodolaru, ciz byvaka hlkavni priocina jeho byvale popularity.

Pomsty muslimu se nemusite za smrt OBL se nemusite obavat:
1)Popularita OBL v muslimskem msvete klesla k nule - asi jediny narudek, kde OBL pozival jakes takes sympatie jsou Hamasisti v Gaze - to jsou vsak uchylni magori, na dusevni urovni ktera jim zabranuje cokoliv pochopit.
2) Muslimske "elity" nikdy nemely OBL v oblibe dtto jako Gadaffiho - na rozdil od ceskych islamofilu chapou ze jde o dva operetni sasky s charismem pouze pro totalni primitivy, kteri vaznosti islamu veru nedodali.
3)presto ze spousta prostych muslimu jsou slusni a mirni lide, jadro islamu jest nabozenstvi lzi a podlosti. Islamske "elity" rspektive spise pseudoelity - esence to pretvarky a podlosti - chapou slusne a mirne chovani protivnika jako slabost a vyzvu k dalsi agresi, a raznou odpoved chapou a HISTORICKY VZDYCKY CHAPALY jako signal k zatazeni ocasu mezi nohy a nasazeni privetivejsi masky.

Verte mi - jak u slusnych muslimu, tak u ignoratskych a primitivnich islamistickych blbu zapad rychlym a cistym zabitim OBL ziskal VELKY RESPEKT a doslo k UKLIDNENI SITUACE. Kapitola zivota vztekleho psa se rychle a ciste uzavrela. Tim spuise ze smrt sveho potentata priuznala i Al Kajda - to pro potrouyblence verici nejakym konspirativnim bludum.

Propagacni reci pana profesora - prani je otcdem myslenky. Pan profesor jest "levicovy myslitel" a neustale hleda pro sebe potvrzeni toho ze Zapad se riti do propasti a ze historicky vitezi islamofasisticti ci komunisticti potroublenci.
28. 05. 2011 | 21:58

archiv napsal(a):

Jene Konvalinko,

používáte slovo myslet při konstrukci nehorázně prostoduché řečnické otázky. Jen namátkou z našich dějin:

Upálení Mistra Jana Husa -> husitství
Atentát na následníka trůnu v Sarajevu -> 1. světová válka
Atentát na Heydricha -> vypálení Lidic a Ležáků

A to neřeším to nejpodstatnější. Usáma byl PŘEDEVŠÍM mediální bublinou, ať už Hájek pochází, či nepochází z opice. Schvalujete trestný čin. Nechť na vaši hlavu dopadne odplata "arabských výsadkařů" bojujících proti kolonizaci a okupaci. Bude to "přirozené" právo, vy drsňáku.
28. 05. 2011 | 22:00

AC napsal(a):

Pane Hořejší,

VELKÝ souhlas s Vaším článkem. Díky za něj.
28. 05. 2011 | 22:01

mb napsal(a):

ac ... vy byste to taky vyslepičil pakium jako profesor ... a oni by nechali bin ladina zmizet ... no jen si poslužte ... :-)
28. 05. 2011 | 22:03

pich napsal(a):

Amerika své dočasné spojence většinou ráda zlikviduje.
Hitler vyzbrojen pomocí americkožidovského kapitálu, byl rovněž na závěr odstraněn, i když chtěl se západem nakonec založit svatou alianci proti komunismu. Jenže zklamal hned zpočátku, když se místo na východ obrátil proti frantíkům, kteří byli příčinou potupy v první válce.
Navíc Adolf ve slepé nenávisti k neárijcům začal s holo a tím popudil soukmenovce na WS.
USama byl rovněž dobrým spolubojovníkem proti tomu, jak se to říká - komunismu. Tak dlouho, než zjistil že byl jen dočasným, jako USaddám, či jiných podobných na celém světě.

Jo, dělej čertu dobře, peklem se ti odmění.

Nakonec, ten USama. Něco jako smrt mouchy.
28. 05. 2011 | 22:04

hoven napsal(a):

vlkodav,
američani zabili v afganistánu asi 3000 civilistů. taliban asi 20 000. sověti 1 000 000.
28. 05. 2011 | 22:05

Elena napsal(a):

je mi jasné, že pán Horejší chce zavesiť vedu na klinec , výbral si k tomu najhumanejšiu cestu, B R A V O pané professoré, ste HRDINOU v mojích očiach, skútočný rebel, začinam si Vás veľmi vážiť!
28. 05. 2011 | 22:09

Elena napsal(a):

je mi jasné, že pán Horejší chce zavesiť vedu na klinec , výbral si k tomu najhumanejšiu cestu, B R A V O pané professoré, ste HRDINOU v mojích očiach, skútočný rebel, začinam si Vás veľmi vážiť!
28. 05. 2011 | 22:10

Vlkodav napsal(a):

hoven
Dík, písni to i Hořejšímu :)
28. 05. 2011 | 22:11

voroshilov napsal(a):

hoven:
Ano,1 000 000 civilistu...vycvicenych v Pakistanu a vyzbrojenych protiletadlovymi raketami Stinger a lehkymi kulomety,presne jako civilisty v Libyji.
28. 05. 2011 | 22:12

ZAM napsal(a):

Béda:
"Vy myslíte, že radikální islamisté by jednali v případě věznění Usámy promyšleněji nežli radikální islamisté frustrováni jeho smrtí?" Samozřejmě, to dá rozum, copak jej mohou vzkřísit? ☺
Logika Vám utekla asi nadobro.
28. 05. 2011 | 22:13

Elena napsal(a):

páné Horejší,

po dôkladnej a dlhéj porade mi Somalské piraty pod mojím veleniem berieme Vás do našho ekipažu. Vítajte na palube!
28. 05. 2011 | 22:16

Elena napsal(a):

professorče, moj sľub , že Vám budem nosiť baličky, stalé plati, teraz ste súčasťou " čiernéj perly" berieme za Vás zodpovednosť, nenechame Vás napospas ani vlasok z Vášej mudrej hlavičky nespadne!
28. 05. 2011 | 22:25

Béda napsal(a):

ZAM,

ale kdepak. Usáma byl jenom taková ikonka pro učitou mizivou část frustrovaných a radikalizovaných muslimů. Zrovna tak jeho Al Káida je marginální věc, kterou se snaží šikovní propagandisté zveličovat. Smajlíkem nic nevyřešíte. Američané z Usámy, aťsi umřel kdekoliv, kdykoliv a jakýmkoliv způsobem po své další konspiraci kolem jeho úmrtí nadobro udělali velkého mudžáheddína (svatého bojovníka osvoboditele), kterého mýtus zajisté přežuje i pád impéria a jeho potupný údchod z bezkonečných válek.

Již samotný fakt, že 11/9 Al kaidá ani jiné muslimské organizace již nikdy nikde nezopakovaly je svědectvím toho, že nemohou být tak geniálními konspirátory jakými je vykonstruovala největší konspirační dílna světa.

Kdyby totiž jimi byli, nebyla by pro ně žádným problémem nějaká forma další podobné konspirace jako bylo 11/9. Zcela nepochybně by jejich geniální amatérští atentátníci provedli nějakou význmnou sabotáž v cílové zemi, jejich spící buňky by se po vzoru Čečenců opevnili někde v nějaké instituci, zajmuli západní turisty v islámské zemi - před smrtí Usámy, anebo po ní. A předkládali by své politické požadavky - třeba propuštění vězňů z Guantanáma, ukončení války v Afghánistánu...

A ono kde nic tu nic. Můj neomylný čich mi říká, že mistr konspirací nesídlí v Afghánských horách anebo na vejmínku vPákistánském Abottábádu, ale spíše někde v Lamgley a je schpen neuvěřitelných věcí, které jdou nad rámec fantasie běžného smrtelníka a a ve své představivosti dovedené do praxe se nëzastaví doslova před ničím.

PS: nakonec dotaz. Myslíte, že následník Usámy dokáže síť
víceméně autonomních skupinek hlásící se k Al Káidě řídit stejně geniálně jako nemocný muž v Abottábádu?
28. 05. 2011 | 22:30

Elena napsal(a):

v priamom prenose, mi Somalske piraty, pišeme otvorený list pánu professorivi Honzákovi, zo žiadosťou ukryť (dočastné!, konšpiratatyvné) ako predmet výskumu ( prežiť ťažké časy), mimo dosahu FBI , nebojte všetko bude zariadene
28. 05. 2011 | 22:31

Jozef napsal(a):

Dodam par viet k tomu,co napisal Beda,co sa bezny obcan z dnesnych masovych medii nedozvie.

Americki strategovia v cele s Brzezinskim vymysleli,vyfinancovali,a vyzbrojili islamskych fanatikov,aby tito dobyli moc v Kabule.Predpokladali sirenie islamskeho fanatizmu z Afganistanu do federacie Gorbacova aj do Ciny.Koniec koncov aj Washingtonom financovana armada,vladnuca v Pakistane,zacala podporovat islamizaciu krajiny ako spojivo roznych kmenov statu.Predpokladali kontrolou a ovladnutim Afganistanu kontrolu a ovladnutie aj tranzitu ropy cez region.
Islamizacia Afganistanu aj Pakistanu ai.je prakticky vylucnym dielom strategov Wasingtonu!!
Chcenym i nechcenym dielom.
Inac povedane: tito machiavellisticki sachisti davno si zasluzili odchod na smetisko dejin.Posobia ako nepriatelia euroatlantickej civilizacie.Posobia dalej.

Hrdinski obetavi talibovia,"bojovnici za slobodu",
dobyli Kabul,erodovali sovietske republiky,ba i cinske moslimske provincie,odmietli vsak americku dominanciu,americke ekonomicko-strategicke zaujmy v krajine.Dostali preto na vyber:zasypanie zlatom,alebo zasypanie bombami.
Talibovia sa kupit nedali a vyvrazdit ich ako Indianov, to tiez nejde.
Slabucko vyzbrojeni,zvacsa analfabeti,vitazia dnes talibovia nad niekolkonasobne pocetnejsimi okupantami...

Bin Ladin
sa skryval u starych priatelov takmer bez spojenia so svetom,bez telefonu a internetu.
Pretoze vsetky telefony su odpocuvane,cely internet je sledovany,telefon znamena smrt sledovaneho objektu.
Jeho vplyv bol len symbolicky.
Al Kaida je medialne nafukovany nepriatel.Kazda silnejsia organizacia je dnes nielen lahko sledovatelna, ale aj lahko znicitelna.S vynimkou velmi silnych statov,takych,ako Iran.
Al Kaida je volna struktura organizacne a financne samostatnych /dnes financne velmi povyzivenych/ zoskupeni jednotlivcov,braniacich cest svoju a cest svojej kultury.Zvacsa vzdelani mladi ludia,prislusnici strednej vrstvy.

Dovodom ich existencie je v podstate len dlhorocny krvavy banditizmus v politike USA a spojencov.
Ak zanikne krvavy severoatlanticky banditizmus,zanikne aj dovod moslimskej pomsty a sebaobrany.
28. 05. 2011 | 22:34

voroshilov napsal(a):

Beda:
Ano,a narkotrafik do Europy utesene roste pod ochranou CIA,navic Al Kajda je spojencem NATO v Libyji,takze blabla...
Vsichni dostavaji vyplatu ve stejnem oddeleni jako Cecenci a Ujgury.
28. 05. 2011 | 22:44

Luba napsal(a):

Tom Engelhardt: Americké dědictví Usámy bin Ládina: Nastal čas přestat slavit a vrátit se do Kansasu
Mrtvý a živý

"Jak je nyní zřejmé, černokněžník bin Ládin svá největší kouzla předvádí nám, nikoli arabskému světu, jehož revoluce od Jemenu po severní Afriku se nám jeví překvapivě okrajovou a nedůležitou. Pomohl v nás (a v ostatních) probudit všechny představitelné noční můry - od hrůz mučení a vytvoření americké obdoby souostroví Gulag, až po zadrátování našeho vlastního amerického světa, kde se v hrůze krčíme pod svištícím militantním bičem.

V mnoha ohledech nás neopustil onoho 9/11, ale byl tu s námi i následující měsíce a léta.

Je pravděpodobné, že pokud si nevezmeme k srdci památnou radu senátora Aikena, která se týkala ukončení války ve Vietnamu ("triumfálně vytroubit" své vítězství a odejít), budeme tam i nadále bojovat s katastrofálními výsledky a zanecháme jim hezkou kulturní památku - náš imperiální hřbitov (jako se to v historii Afghánistánu přihodilo mnoha jiným říším).

Ve chvíli, kdy americká média a skandující davy tleskají úspěšné vojenské operaci USA, tento "úspěch" mimo jiné znamená nasazení téměř 100.000 amerických vojáků, 50.000 spojeneckých vojáků, překvapivého počtu ozbrojených žoldnéřů, a vybudování alespoň 400 vojenských základen během oněch cca deseti let naší přítomnosti v Afghánistánu. A toto vše jako součást nekončící války proti jednomu člověku a jeho organizaci, která podle ředitele CIA v této zemi čítá pouze 50 až 100 mužů.

Nyní oficiálně skončil ve vlnách. Jeho myšlenka vytvoření kalifátu na Blízkém Východě se ukázala být prchavou fantazií.
Ačkoli v jistém smyslu u nás vždy panoval. Byl naší výmluvou a náším démonem. Posedl nás.

Když nyní oslavy a párty kol jeho smrti slábnou stejně jako ty, spojené s královskou svatbou v Británii, ukazuje se, jak prchavé a mizerné "vítězství" narušeného amerického světa to bylo.

Všechny ty tiskovky věnované oné operaci, všechny ty mluvící drnčivé hlavy, všechno to provolávání hósana na adresu našich nepřemožitelných amerických speciálních sil, náš prezident, jeho strategické plánování a různé špionážních převleky, to vše je slavným momentem americké historie jen stěží.

Kdyby nic jiného, ​​měli bychom pravděpodobně spíše ve smutku vzpomenout na to, co jsme pohřbili dlouho před tím, než jsme dostali bin Ládinovo tělo, na to, co jsme mu dovolili (a na naši vlastní imperiální chamtivost), aby v nás vyprovokoval, sebe sama, a všechno to, čeho jsme se ve jménu boje proti němu dopouštěli.

Mezi lidmi, jež na oznámení jeho smrti reagovali skandováním "USA! USA!" bylo jen málo těch, kteří u Ground Zero dne 14. září 2001 uvěřili Bushovu slibu, pronesenému za všeobecného halasného troubení na válečný roh.

"Bylo to na začátku té krátké několik let prudce rostoucí americké arogance a fantazie o nadvládě divočejší, než se kdy zdálo kterémukoli chalífátem posedlému islámskému vyznavači terorismu, a brzy nás to opustilo díky vysoké, a náš současný svět skličující nezaměstnanosti, prohnilé infrastruktuře, rostoucím cenám plynu, prázným pokladnám, a zbídačovaným lidem.

Pokud nezrušíme všechny ty "útoky útvarů speciálních operací", ty preventivní či parazitní války a budeme dále riskovat, pokud nejsme ochotni následovat příkladu všech těch nenásilných demonstrantů v oblasti širšího Středního východu a nezačneme se skutečně a rychle stahovat, Usáma bin Ládina nikdy nezemře.

17. září 2001, byl prezident Bush tázán, zda chce bin Ládin dostat mrtvého. Odpověděl: "Vzpomínám si, že na tom starém plakátu ze Západu stálo: "Chceme ho mrtvého nebo živého."

Mrtvý nebo živý. Nyní se ukazuje, že existuje třetí možnost. Mrtvý a živý.

Zaměříme-li pozornost na živý odkaz americké verze Usámy bin Ladina, usídleného v našich srdcích, máme ještě šanci.
Konečně, člověk, který to všechno oficiálně začal, je teoreticky poražen a pasé.
Mohli bychom vyhlásit vítězství. Jen tohle - a vrátit se domů.
Ale proč jen si myslím, že v tomto ohledu přemožený černokněžník pravděpodobně zvítězí?

Zdroj:
http://www.guernicamag.com/blog/2646/tom_engelhardt_osama_bin_laden/
28. 05. 2011 | 22:45

voroshilov napsal(a):

Beda:
Ano,a narkotrafik do Europy utesene roste pod ochranou CIA,navic Al Kajda je spojencem NATO v Libyji,takze blabla...
Vsichni dostavaji vyplatu ve stejnem oddeleni jako Cecenci a Ujgury.
28. 05. 2011 | 22:48

Jozef napsal(a):

Vidim,ze Bedu
nemusim velmi uz doplnat.
Predsa len nieco: staty, projektujuce megastavby,ktore sa zosypu po naraze lietadielka,akoby boli z piesku,nemaju narok na dlhy zivot.
Obcania,ktori neziadaju zburanie vsetkych americkych vyskovych budov,ohrozenych svatou pomstou moslimov,alebo alternativne neziadaju rezignaciu vladnucej americkej elity - nekonaju v sulade so svojimi zaujmami,zo zdravym rozumom,pudom sebazachovy.
28. 05. 2011 | 22:52

tata napsal(a):

panove přečtěte si diskuzi znova

JE to jen uhel pohledu,každeho znas,pohled pana Hořejšiho je zrovna tak legitimní,jako nas co to vidí jinak,je tam přiliš kontraverznich věcí co se da hodnotit tak i tak,NAOPAK JE PŘINOSNE TO VIDĚT I ZJINEHO UHLU,
28. 05. 2011 | 22:54

Kanalnik napsal(a):

Priznam se, ze nevim, jak bych to resil ja. Ale jit proti terorismu terorismem se mi hnusi. Postup USA v Pakistanu byl zcela jasnym atentatem, popravou bez soudu, chcete-li. Takovy stato-soukromy lync. Tedy to, co v civilizovanem svete povazujeme za barbarske.

Krom toho si myslim, ze alespon polovina z medialnich informaci po 9/11 o Bin ladinovi jsou informace neoverene, nicmene dnes jiz brane jako fakt. Totez plati o informacich o jeho zabiti.

Podle meho se jedna o velke zpravodajske hry a v neposledni rade tez politicke cile. Bezpecnost obyvatel USA a Zapadu v techto hratkach na prvnim miste rozhodne neni. Budto si toho protagoniste USA nejsou vedomi (omezenost), nebo to delaji zamerne. Nasili bude plodit jen nasili a bezpecnost kohokoli oddaluje vice nez priblizuje.
28. 05. 2011 | 23:05

AC napsal(a):

mb napsal(a):
"ac ... vy byste to taky vyslepičil pakium jako profesor ... a oni by nechali bin ladina zmizet ... no jen si poslužte ... :-)"

Nevíte o mně vůbec nic. Ten úkryt byl známý už den po 11.září!! Mohl bych vám to velmi lehce dokázat. I svědectvími, že nekecám. Byla vypsaná,pokud se nemýlím odměna za tip v řádu desítek mil. dolarů, ale vy naopak věřím, že byste jim podlehl. Nic by vám samozřejmě nejenže nedali a navrch k tomu jako bonus byste svůj tip nepřežil.

Nesuďte druhé podle sebe. To co vy se nyní dovídáte jako novinku o úkrytu, je pro mě dávnou minulostí, vážený pane mb.
To jen aby bylo mezi námi jasno.
28. 05. 2011 | 23:08

camponotus napsal(a):

Kdyby místo pana Hořejšího výše uvedené napsal bývalý prezident Zápotocký, tak by to jistě znovu nazval "Vstanou noví bojovníci". Obávám se, že Talibán povede ještě krutější partyzánskou válku a USA budou ještě vyplašenější a partyzánská válka se rozříří i do EU, zejména proti těm, co se angažují v Iráku a Afghanistánu. K tomu Talibán využije uprchlíky ze severní Afriky, kteří se stěhují do Evropy. Není divné, že Kaddáfí zřetelně označil Al Kájdu jako hlavní příčinu konfliktů v severní Africe, on zřejmě prostředníctvím svých agentů záhy zjistil, že se připravuje generální útok na západní civilizaci a snažil se tomu vyhnout, aby nepřišel o kšeft s ropou a ti idioti v rouše USA a EU mu v tom zabránili a podnítili proti sobě exodus vyškolených muslimů zamaskovaných mezi ženy a děti. Když se k nim připojí nespokojení islámisté z Francie a Itálie, tak to bude docela zajímavé tóčo a Evropa už aby si hledala dalšího vojevůdce typu Sobieského, který mohamedány zastaví před Vídní. Navíc Izrael ztratil poslední opory ve svém okolí a to podněcuje muslimy k vlastní politické emancipaci. Je zřejmé, že hospodářský úpadek Západu jde ruku v ruce s úpadkem morálním. Tak se nedivím, že se ozývají hlasy káravé a varovné, které by ještě před deseti lety byly nemyslitelné. Nakonec když do nebe vynášený bývalý prezident Havel proslul jako "humanitární bombarďák" svými výroky proti Jugoslávii, proč by se mu nyní nemohli odvděčit kosovští muslimové za bratrskou pomoc a přijít do Česka udělat nějaký parádní ohňostroj. Chtěl jsem mladým postavit ještě jednu garáž, ale předvídavost mě nutí začít stavět na zahradě bunkr.
Vážení přispívatelé, nemějte mě za zlé, co jsem napsal, pokud máte námitky, tak mě je sdělte, nerad bych vnoučatům vyprávěl nerealistické pohádky na dobrou noc.
28. 05. 2011 | 23:09

mb napsal(a):

to ac ... no comment ...
28. 05. 2011 | 23:11

wiki napsal(a):

vaclavhorejsi: Pane profesore, nechtěl byste příležitostně napsat něco o tom německém E.coli outbreaku?
28. 05. 2011 | 23:13

voroshilov napsal(a):

Ac:
Tak nedali nikomu odmenu 25 melounu za hlavu,nejprve kecali ze dostali informaci mucenim,pak ze vypatrali pres nejakou spojku a nakonec pres satelitni elektroniku...laryfary.
28. 05. 2011 | 23:15

Luba napsal(a):

Nejsem si jist,
jak bych se zachoval, jestliže by do naší krásné socialistické zadrátované země vtrhli vývozci demokracie, občas něco vybombardovali, omylem postříleli stovky nevinných civilistů a rozstříleli nám soudruha Husáka, či jinou sv..ni - ale naši.

Velmi pravděpodobně bych si na klopu připnul rudou hvězdu a oprášil památeční brokovnici po dědečkovi.
28. 05. 2011 | 23:15

Kanalnik napsal(a):

a jeste poznamka:

je jasne, ze po nasilne smrti, ktera se cloveka dotkne (zemre nekdo blizky ci znamy), prichazi v urcite fazi hnev a touha po pomste; USA jako celek (prinejmensim politicky) se zastavily u tohoto hnevu a pomsty; pomsta ovsem vzdy zanecha duvod k protipomste;

pro USA jako narod existovala jeste jina cesta - cesta vnitrniho pripusteni si reality 11. zari, pripusteni si bolesti a cesta vnitrniho smireni skrze ktere prichazi moudrejsi nahled na to, co se stalo; Bush ovsem zavelel do valky a nastoupila valka proti terorismu; na stejnem principu jako terorismus samotny:

strach a nasili
28. 05. 2011 | 23:15

hoven napsal(a):

tata
otázka, jestli ma bin ladin nárok na nějaká práva je legitimní. já si myslim, že nemá. pokud bysme organizátorum terorismu přiznali práva, tak v ten okamžik bysme s nima prohráli. protože cílená likvidace organizátorů teroristických utoků je jediná strategie boje proti terorismu, kterou západ má. žádná jiná nefunguje a ani realně neexistuje . obsazení nějakýho státu, jako je třeba afganistán nebo pakistán, armádou je na nic. to nefunguje. bilony dolarů vyhozených do kanálu. cílená likvidace vudců teroristů je v podstatě jedinej zpusob, jak bojovat proti terorismu.
28. 05. 2011 | 23:20

Al Jouda napsal(a):

Pane profersore, z Vašeho článku dýchá typická česká předposranost ! Viděl jste, jak z hořících věží WTC vyskakovali lidé s obrovské výšky, jan aby se vyhnuli upálením zaživa ? Co zasluhuje takový člověk, který toto naplánoval a zajistil provedení ? Zastřelení pro něj byla milosrdná smrt.Na druhou stranu se k tomu zásahu podle mého názoru neměli USA hlásit. Že je Usáma po smrti by se svět stejně dozvěděl a ať lidé hádají, kdo to udělal. Proti teroristům se musí bojovat jejich zbraněmi.
28. 05. 2011 | 23:27

uno napsal(a):

Al Jouda:
příčiny mají následky - kolik muslimů pozabíjeli amíci v Iráku a v Afghanistánu, kolik nevinných civilistů ti zbabělci povraždili, když ostřelovali Srbsko z letadlových lodí. Co nalhal světu americký prezident Bush když denně tvrdil že "Husajn má zbraně hromadného ničení, a my to víme!" A věděl kulové, jak se zanedlouho ukázalo. Tím USA přestaly být důvěryhodné.
28. 05. 2011 | 23:35

Ing. N. napsal(a):

Dozvíme se něco o výsleších žen a dětí, které se nacházely v místě pobytu údajného bin Ládina? Byl to skutečně on? Nebylo třeba se jeho "obrazu" zbavit, protože se opotřeboval, a mohl tak na jeho místo nastoupit jiný, vhodnější obraz zloducha?

Je mi líto, ale po všech těch informačních kotrmelcích přestávám věřit, že se opravdu jednalo o bin Ládina.
28. 05. 2011 | 23:36

Luba napsal(a):

No,
každopádně je škoda, že si se starým Ladinem už nepokecáme.

Už se nedozvíme, jak se jeho lidem podařilo zbourat tři baráky zde dvou zasažených, jak se jim úspěšně zdařilo zasáhnout Pentagon a přitom předem evakuovat z místa dopadu toho "letadla" všechen personál, a jak dokázali logisticky obsáhnout a vybudovat "celosvětovou teroristickou síť" Al-Kajdá? Že by pomocí mobilní telefonie a internetového bankovnictví?

Možná, že jim jako mobilní základny sloužili i proslulé tzv. elektronické muly. Ta vypadá jako mula normální, ale funguje na solární baterie, má v sobě zabudovaný satelitní telefon technologie stealth (nezaměřitelný), dálkové ovládání letadel a raket, speciální nálože z nanotermitu, v zadku má kulomet a po odklopení hlavy z ní vyletí střela "Javelin".

Celé je to dílem Ladinova závodu pro elektronicko-klasický boj (arabsky: LaZElKlaBo) sídlící v horském pevnostním komplexu pohoří Tora-Bora.
28. 05. 2011 | 23:46

Yosif K napsal(a):

Vazenemu ceskemu svazu pratelo islamofasismu: Vyhlaseni viteztsvi a utek v Afganistanu nedojde. Muslimsti zabednenci nejsou pilni vietnamsti bolsevicti fanatici. Jsou to vetsinou pragmaticti lupicti nacelnici.
Odchodem USA dojde k obnove stavu pred prichodem SSSR: V Kabulu bude vladnout mestsky autokrat, na venkove budou vloadnout kmenovi nacelnici, mezi Talibanem a jinymi nacelniky neni az tak velky rozdil - asi jako mezi frakcemi benderovcu ci bolseviku. Budou se mezi sebou vzajemne vyvrazdovat coz byla historicky hlavni cinnost afganskych kemnu, s vyjimkou obdobi, kdy na jejich uzemi vstoupili britove, Rusove ci nyni USA a kdy castecne odlozili vzajemne vyvrazdovani aby zatopili cizim vetrelcum.
Na hosteni arabskych dementu planujicichc spektakularni utoky na zapad si daji urcite velmi dobry pozor. I dementni kmenovy nacelnik si pamatuje poradny narez. A vetsina kmenovychy nacelniku na rozdil od talibanu nejsou naozensky zaslepeni dementi - prirozenym vyberem jsou to vetsinou lstivi a realsiticti lupici. S temi se da vychazet lepe nez s nabozenskymi fanatiky.

Plky o krute odvete Talibanu bla bla bla z klavesnic ceskych zelenorudych pratel islamofasismu jsou absolutne mimo misu.

To co vidime nyni v Pakistanu je muslimsky standard - mezimuslimske vyvrazdovani. Vidite nekde nejake MASOVE utoky na cizince? Pouze levicovi troubove si mysli, ze muslimove jsou nejaky jednotny politicky narod sesikovany za vzensenym protiamerickym odkazem OBL. Vetsina muslimskych "elit" jsou podli zbabelci, kteri na rozdil od OBL ci Gadaffiho dobre chapou, kdy maji zastrcit ohon mezi nohy a sklapnout. Vetsina prostych muslimu se sice cas od casu vyradi na nejakych demoskach ci rabovani ale jinak ma nejvyssi zajem uniknout hladomorum praci v bohatych ropnych statech.

Laskave si vsimnete co Taliban v Pakistanu dela - vrazdi jine muslimy. To je mezsi muslimy normal? Co na tom proboha vidite zvlastniho? CTETE DEJINY, TAM TO VSECHNO JE jak zpival jiz Werich s Waxmannem..... PRECTETE SI DEJINY - O bratrskych vzatzich mezim muslimy, sikhy a hinduisty za slavne ery indoickeho RAJE - a prestanete se divit, ze Anglie kontrolovala cely obrovsky subkontinent s cca 20 tisici Brity - povetsinou uredniky a dustojniky........
Prestanete se tez divit, ze v ASfganistanu nikdo nekontrolovalo nic. Zemi kde lide ziji pouze z hodne primitgivniho zemedelstvi a vzajemneho olupovani tetiz nelze ekonomicky ucinne kontrolovat - nevyplati se to....... sbohem afganistane, rozpadni se a zij si po svem, treba jako za nacelnika mamutika....
28. 05. 2011 | 23:48

Yosif K napsal(a):

No pane UNO - to asi nebudete uvedomely islamofasista, kdyz se zastavate fasistu srbskych.

Toto jest hlavni nedostatek zaslepenyuch levicovych troubu - numi nic jineho nez za vsi bidou sveta videt "stvace z WSall Streetu". Konkretne na Balkkane, jak se nyni ukazeuje - nebylo kladnych hrdinu. Postupne jdou do lochu po DSrbech i Bosnaci a Chorvati. To vsak ZDALEKA neznamena, ze by srbsti fasiste byli uplne bez viny. Znamena to, ze nelidska hovada byla mezi prislusniky vsech narodnosti byvalke SFRJ. Inu Balkan.

A co levicovim soudruzi cekate od muslimu? Ze lenosni arabove zacnou uvedomele budovat komunistickou beztridni spolecnost? A ze se v teto snad sami uzivi? Nebo ze odhodi ROLEXKY a LEXUSY a zacnou svet osvobozovat od nadvlady kruteho kapitalismu? Ze budou chtit nasledovat OBL na ceste do horoucich pekel? Hahahaha.... Probudte se......
28. 05. 2011 | 23:59

AC napsal(a):

voroshilov

"Ac:
Tak nedali nikomu odmenu 25 melounu za hlavu,nejprve kecali ze dostali informaci mucenim,pak ze vypatrali pres nejakou spojku a nakonec pres satelitni elektroniku...laryfary."

Důležitější je, kdo tehdy, jak, co a kam.

Nebylo a stále není bezpečné o tom veřejně psát. Spekulovat je ovšem dovoleno:-) Tím nikoho a nic neohrozíte.
29. 05. 2011 | 00:26

AC napsal(a):

mb

"to ac: no comment"

Ať už jste to myslel jakkoli, děkuji za ohleduplnost.
29. 05. 2011 | 00:32

kočka šklíba napsal(a):

Pane Hořejší, obdivuji Vás, tohle je opravdu velmi odvážný text. Já s Vámi souhlasím, tímto činem státního terorismu proti terorismu muslimských fanatiků lze dosáhnout pouze eskalování dalších útoků a dalšího zabíjení nevinných lidí. I moje dcera, když slyšela tu zprávu, opravdu spontánně řekla: "ted to bude ještě horší".

Myslím, že většina, co Vás zde kritizuje nepochopila, nebo nechce, že Vy nijak smrti Bin Ládina nelitujete(pokud tedy tím zabitým byl opravdu on,což nikdo kromě "zasvěcených" nemůže vědět na 100%), ale upozorňujete, že Bin Ládin se měl dostat před řádný soud, a že podle informací, které jsou k dispozici, to možné bylo. A třeba ve srovnání s Eichmannem, Izraelci sice také svým způsobem porušili mezinárodní právo té doby, ale Eichmanna postavili před řádný soud a tím dostáli všem civilizovaným zvyklostem a je to dobře.

Srovnávání atentátu na Heydricha je už úplně mimo mísu. Ptz Heydrich byl v té době představitelem okupační státní moci, tedy ne žádný terorista skrývající se bůhví kde a organizující teroristické útoky. Byl to příslušník zvrhlé, strašné okupační mocnosti, která plánovaně vyvražďovala milióny lidí a měla na tehdejším území protektorátu absolutní moc. Takže nic jiného, než partyzánský útok na tuto stvůru nemělo naději na úspěch.
29. 05. 2011 | 02:51

kočka šklíba napsal(a):

No podle vašeho odporného příspěvku nám Honolulu s lidmi jako vy hrozí fašismus.
29. 05. 2011 | 04:49

Dalibor Štys napsal(a):

To archiv a další

Co já vím, že Churchill (a taky např. americká NAVY) vědel o útoku na Pearl Harbour a nechal ho proběhnout. Aby Roosevelta donutili se zapojit do války. Nebýt toho, veřejnost ve spojených státech by pořád je tak trochu hmotně podporovala Brity ve válce proti Němcům (a těšila se, až to po válce zaplatí) a říkala si, že na těch německých názorech taky možná něco je.

Pokud byste se zeptali v roce 1941 na pražské ulici náhodného chodce, jestli má něco proti Heydrichovi, a že si ho přitom natočíte na kameru, co byste se asi dozvěděli? Co byste se v té době dozvěděli o Stalinovi v Moskvě?

Paralela s Heydrichem sedí víc, než bychom si v našem závětrném appeasementu přáli. Nemá cenu to rozebírat, je to na velmi dlouhé povídání a dohledávání původních pramenů, naštěstí dnes nejsou většinou až tak daleko, stačí často pár kliknutí (a umět trochu německy). Kdo chce vidět a má tu schopnost, udělá to sám. Kdo nechce, vytvoří si konstrukt k potvrzení vlastní pravdy. Tak to v lidské společnosti chodí.
29. 05. 2011 | 05:03

karelhá napsal(a):

Možná mě pamět klame, ale po útoku 11.9. proběhly informace, že Bin Ladin se k útoku nejen nepřihlásil, ale dokonce svou účast popřel. To je podezřelé. Stejně podezřelé jako informace, že zavražděný Bin Ladin byl nyní hozen do moře.
Ale možná někdo potřebuje aby americký občan byl doma, ve vlastní zemi, nonstop strašen. A takhle se to občanovi může denodenně připomínat : Chceš na vyhlídku na Empire State Building? Nebo k Paní Soše? Nebo jinam? Tak ukaž a odlož věci které máš u sebe, zuj se, sundej opasek, projdi rámem... vrať se a ještě znova ukaž co máš u sebe..... A občanovi se to může jevit jako konání k jeho dobru. To všudypřítomné kontrolování lidí v USA je skutečně vlezlé. Kdo nevěří ať vypní ESTA a zaletí si vyzkoušet.
29. 05. 2011 | 05:24

Mud.. napsal(a):

V poslední době se stalo velkou módou určitých lidí (Pehe, J.Havel, V.Hořejší a jiných), utíkat blábolit i neblábolit mezi všeobecný lid. Dříve jim podobní se chodili odreagovat do kaváren. Ono je totiž příšerným závažím být obyčejným hadrem mezi akademiky. Tam by Hořejšího za jeho blábolení pěkně sejmuli. Věřím, že jednou příjde doba, že manuálníci vzdělané nemanuálníky nepřipustí pod horizont. Manuálníci mají tabu mezi nemanuálníky, ne? Pro manuálníka je úděsné nepřetržitě přijímat padající výkali. A vy diskutují abyste magora, který ctí zabijáky posloli do psychiatrického ústavu, ho ještě utvrzujete pozitivním slintáním! Mor ho, mor ho, mor ho!
29. 05. 2011 | 05:37

honolulu napsal(a):

Pani kocko sklibo,
kdyz se slusne chovam a slusne diskutuji, tak se vzdy najde nejaky POSUDKAR, ktery mi nadava do Nacistu a Rasistu. Nakopne me, kdy se mu zachce.
Je ode mne ocekavano, ze si to necham libit.
Nikdy jsem do zadne radikalni strany nepatril ! Mam rad Demokracii, bez predpisu, jak ma nekdo myslet a mluvit. Krome toho vzdy mluvim pravdu. Zasadne pravdu, aby lide vedeli ! - Co se tam stalo v Africe.
Zadny primitivni tupan (jako je OBCAN) mi nebude urcovat co je politicky korektni ci neprijemne slyset pro jeho marxisticke theorie.

Pritom tito hlupaci maji k radikalnimu Nacismu blize nez kdokoliv jiny.

Komunisticky fasismus jste nikdy neprestali mit. Jinak by nebyli tito gauneri tak sebevedomi.

Bude jim ted kracena penze, tak to "zavinil" americky kapitalismus. Pritom jim nedojde, ze za to muze jejich hospodareni.

Mate takove dluhy, ze z toho budou nestastni i vasi vnukove, ale "zavinila" to Amerika. Mate tam zlodeje, kteri prevlekli barvu kabatu, ale "zavinila" to Amerika a mate tam 1/2 milionu neproduktivnich Romu z Rumunska, ale kdo se zmini o tom, ze to vykrvaci vasi zem, tak je Rasista.
Liny zadek nikdy nikdo nezvedne, aby se do sveta podival, ale kde kdo je expert na na ohradu ("civilizaci") v Zimbabve. Ze hlupaku Obcane ? Kde bude OBCAN tam budu ja a budu ho mlati klavesici, kdykoliv bude mrvit skutecnost.
S lidmi jako jsem ja ("fasistama"), by Vam penze rostla pani kocko sklibo, protoze zlodeji by byli na Borech a Rumuni v Rumunsku. Prumysl by byl moderni a ne zasantroceny a neexistovala by vymluva za neproniknuti na svetove trhy.
A - stejne to bude smazano. Vam neni pomoci. Budete mit takovy osud, jaky vam pripravy par hnupu, jako je nick Obcan.
29. 05. 2011 | 05:45

skeptický napsal(a):

Zpátky k výzvě nicku wiki vůči profesorovi,když už je z oboru.Napsat něco o výskytu bakterie v Německu.

Máme tady zase pěknou novou spikleneckou teorii.

Těžko říci zda tato bakterie bude úspěšná k regulaci populace a zvýšení obratu léčiv,jako nepovedená prasečí chřipka a následné povinné očkování(taky hezká teorie),nebo je jenom součástí jiné neméně směšné spiklenecké teorie zvané Codex alimentarius.

Pikantní je,že se mluví o biopotravinách.Jo hnůj,ten je zadarmo,chemické hnojení by chtěli šidit.
Ten codex vede ke kriminalizaci vlastnění potravních doplňků,přírodních léčiv,vitamínů,zákazu vlastnění semen,zákazu zahrádkářství.

Světový monopol nad léčivy a potravinami.Zákaz přírodních léčiv.Potraviny klasifikovány jako jedy a stanou se předmětem kontroly.
Světová podvýživa.Jen znepřístupnění vitamínů prý zreguluje populaci o polovinu.

Taková panika s kontaminovanými potravinami prý údajně povede k naprosté kontrole výroby potravin,zákazu soukromého pěstování,zahrádkářství,zákazu prodávání masa z neočkovaných zvířat,neozářených potravin (velmi výživné),vlastnění semen,a setba jedině z jednorázových zýakoupených semen,kde třeba brambory už klíčit nebudou,a bude se muset kupovat každoročně.Vlastnění takových semínek mrkve bude postaveno na roveň pěstování marihuány.

Nutrientů zbavené potraviny pak jedině od oficiálního monopolu,modifikované,a za jimi určené ceny.

Co si ti lidé nevymyslí.Čiň čertu dobře...

Nějaký Ali Baba? Vojáci musejí dostávat medajle,a zbrojní výroba zakázky.Najde se jiný.
29. 05. 2011 | 06:52

Ládik!!! napsal(a):

Všichni přemíláte informace z páteé ruky.
29. 05. 2011 | 07:00

AC napsal(a):

Skeptický

Hezký:-))
29. 05. 2011 | 07:02

AC napsal(a):

Ládik!!!

Mluv laskavě jen za sebe a nesuď druhé podle sebe!
29. 05. 2011 | 07:04

anti politik napsal(a):

A napadlo vůbec někoho kde je prvopočátek toho, že někteří "Češi" tady na blogu, kteří nikdy neviděli muslima, nepotkali ho a ani jim žádný nezkřížil cestu mají úplně jasno jako to je, proč to je, že je to správné, nenávidí je atd. Mě jen zajímá kde k tomu přišli? Napovím-pouze a jen a pouze z médií. Odnikud jinde to mít nemohou a přesto, že dnes je už naprosto jasné, že tkz. "demokratický tisk" si s komunistickou vymejvárnou mozků vůbec nezadá-spíš ji výrazně překonává věří absolutně všemu co jim média nakecaj! Pravdu neřeší, jen papouškují to co si novodobé panstvo přeje!! Já bych docela rád od někoho kdo tady tu popravu hájí viděl alespoň trochu náznaku vlastního myšlení, které nemá do makovice natlučené s tisku! Pokud je čtu, jsou to neustále stejné bláboly naučené z médií!
29. 05. 2011 | 07:25

Gábor Laco napsal(a):

Prof. Hořejší napsal:
...udivuje me, ze prehlizite to hlavni, co jsem chtel svym textem rici:
Ja rozhodne nijak nelituji toho, ze pan Usama uz neni mezi nami - kazdy, kdo rozseva nenavist a vyzyva k nasili je lump.
Ale rikam, ze takovyto zpusob "reseni" ze strany USA je kontraproduktivni a tim padem hloupy

No tak pane Hořejší jste to měl vyřešit sám, positivně a produktivně a chytře. Hrát si na generála po boji je tak trochu mimo. Na druhé straně jste v "dobré" společnosti.

Jen nechápu jak jste to myslel s tou křesťanskou etikou?
Myslíte, že měli Usamu stáhnou z kůže, jak stahovali křesťané učitelky na alexandrijské univerzitě? Nebo ho měli upálit jako čarodějnici? Nebo ugrilovat? Možná jste to tak myslel. Usamu měli chytit a přikovat do věže, kde je kouř veden jinudy jak teplo, a on by se tam dva až tři dny griloval, stejně jako oběti křesťanů. Vy by jste tam s Jemnickým stáli a z bezpečné vzdálenosti mu radili, aby se modlil k pánubohu.
A nebo jste měl na mysli něco jiného z křesťanské etiky? Třeba odpustky? Co svaté církvi dáš, jako bys samému bohu dával a budeš čistý a nevinný jak ta bílá lílie!
P.S.
Už jste se zajel podívat do Řecka na Christusy :-))))))))?
29. 05. 2011 | 07:33

Belgičan napsal(a):

anti politik,
na českých univerzitách zde za totáče studovali studenti z muslimských zemí. Bylo jich dost, aby si člověk mohl utvořit názor. Já studoval s jedním Libanoncem. Docela slušný člověk. Ale jeho přístup k ženám byl ... nevím jak to nazvat ... žena je zvíře co mu musí sloužit, bez odmlouvání a odporu. Ale jak říkám jinak byl OK.
29. 05. 2011 | 07:41

Béda napsal(a):

Gábor Laco,

"...kazdy, kdo rozseva nenavist a vyzyva k nasili je lump...."
nesmíte brát úplně doslovně. To by se účastníci akce Trvalá svoboda (anebo spíš Trvalá okupace) a šiřitelé pravdy, lásky, míru a demokracie za pomoci Predátorů, války, humanitárního bombardování, ochuzeného uranu, waterboardingu, iráckých ZHN ... mohli octnout po boku svých islamistických protějšků.
29. 05. 2011 | 07:44

anti politik napsal(a):

Belgičan já se muslimů vůbec nezastávám, to jste můj příspěvek špatně pochopil nebo spíš nepochopil. Jejich přístup k ženám a k některým věcem je pro mě taky nepřijatelný. Já se jen zamýšlím nad tím jak dokážou média zblbnout lidi natolik, že klidně na dálku nenávidí půl světa aniž se zamyslí nad tím qui bono!
29. 05. 2011 | 08:07

Belgičan napsal(a):

anti politik,
já Vás pochopil, ale doufám, že jen média k zblbnutí lidí nestačí. Myslím, že lidé nejsou zblblí, ale max. médii ovlivnění a to ovlivnění je časově omezené, v závislosti na dalších zkušenostech. A tady oceňuji Vaši snahu domlouvat lidem, aby si ty zkušenosti obstarali.
Je pravdou, že když ty osobní zkušenosti chybí, mají média lehkou práci. Jednou jsem hovořil s jedním Arabem. Prý nenávidí Američany. Tak jsem se ho optal, jestli nějakého osobně zná. Samozřejmě neznal žádného. Věřím tomu, že když se zeptáte Čecha nenávidějícího Muslimy, dostanete mnohdy stejnou odpověď.
29. 05. 2011 | 08:25

anti politik napsal(a):

Belgičan, před dvaceti lety byste tady těžko hledal někoho, kdo by Arabský svět cíleně nenáviděl. Ta nenávist přišla s demokracií. Zajímavé-socík v nás nenávist vůči jiným nenaučil, ale demokracie dokázala rozdělit lidi na vzájemě se nesnášející skupiny, které si navzájem tu nevraživost přímo pěstují! Co k tomu říct-zvrácený, pokrytecký a víceméně pološílený finanční režim. (a opět, nezastávám se komančů) Mě se nestýská po socíku, ale po normálních lidech.
29. 05. 2011 | 08:41

skeptický napsal(a):

Jsou to báječní lidé,kteří na rozdíl od nás mají svoji hrdost.
Naše strana šíří demokracii na jejich území,a jejich strana svoji víru na zatím našem území.

Historické problémy s tisíciletou vojenskou rozpínavostí do Evropy jsou minulost,a bůhví jak to bylo.Lhalo se už tenkrát.

Naše neschopnost si udělat pořádek ve vlastní rodině i společnosti,kde v nemocnicích,školách i na úřadech díky feminizaci jsou ženy stále drzejší nám v jejich očích nepřidá.

Pamatuji se,coby dítko nevinné,jak jsem měl oči navrch hlavy a přiblblý úsměv,když jsem viděl první ženu kouřit,anebo dokonce řídit auto.To jsme to dopracovali.
Na řidičky na přechodu zásadně bacha.
29. 05. 2011 | 08:55

Belgičan napsal(a):

anti politik,
to s tím socíkem vidím jinak. Tehdy to bylo jako v písni pana Kryla: "...Syn otce nenáviděl, bratr bratru škodil..." Jenže Kryl byl zakázán. Dnes může každý ventilovat co chce. Tedy i svou nenávist. Tehdy ta nenávist byla pod povrchem. Pamatujete - korunou obejitá nová Škodovka?
29. 05. 2011 | 08:57

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:

"Na druhou stranu se k tomu zásahu podle mého názoru neměli USA hlásit. Že je Usáma po smrti by se svět stejně dozvěděl a ať lidé hádají, kdo to udělal."

Ano, s tim celkem souhlasim...

..
29. 05. 2011 | 09:00

hombre napsal(a):

Pane profesore, až před vaší manželkou boucne v kauflandu bomba, třeba se budete na věc koukat pod jiným "zorným úhlem"...
29. 05. 2011 | 09:02

navys napsal(a):

Američané zatím 60 let fungovali v očích světové veřejnosti jako zastánci řádného soudního potrestání zločinců na základě jejich role v Norimberském procesu 1945.I když Horthy a Franco u nich,na rozdíl od Stalina,"měli oko-protekci":Ale 1 Stalin proti 3 spojencům,byť faktický vítěz svou pravdu neprosadil.
Od nynějška image americké spravedlnosti ponese i jinou pečeť navíc:v mimořádném případě lze proti zločinci bojovat jeho zbraní. Připomíná to zde již zmíněné "oko za oko,zub za zub",ale přesně řečeno není to totéž.A zde ani počtem protože za 3000 obětí byl zastřelen jeden terorista.Otázkou jako u každé spravedlnosti vůbec zůstává,zda nejde o omyl,zda Usáma je ten zastřelený,zda Usáma byl původcem 11.září.
Samozřejmě,že v širším kontextu se zde objevila řada pohledů,že i kdyby Usáma vraždil,není to terorismus, protože jde o odpor proti okupaci arabských území.To je taky přirozený odpor,pravda.Jenže je to složitější:Spojence kdysi pozvala na svou obranu část Arabů,která si chtěla pomoci.Zda právem či neprávem-nevím.Navíc se postupem dlouhé doby měnila i struktura toho řádu a té opozice v arabských zemích,takže dnes už spojenecké armády buď zastupují někoho tam pouze domněle nebo prostě se obávají,že po jejich odchodu zavládne vřava vendet za okupaci.Ovšem praktičtější je pohled,že řada armád větších zemí si tam utvořila časem cvičiště vojáků konvenčních armád.To ovšemže každý z nich vítá jako nepsaný příslib,že v případě možných vzájemných konfliktů nebudou použity hroznější typy atomových a biologických zbraní.To měla být původně ta forma zisku v podobě světového míru,které kdysi při kompromisu s Reaganem přinesl na oltář za oběť Gorbačov socialismus a budoucí komunismus v SSSR.Tedy typ demokracie o kterém kdysi V.I.Lenin prohlašoval,"že proletářská demokracie je milionkrát demokratičtější než jakákoliv parlamentní",měl-li na mysli,že mohou chudí své požadavky prosadit a ne provozovat politickou loterii,klamnou hru slibů a demokratických iluzí parlamentarismu.
Ovšem Demokracie má dva aspekty: formální a faktický.Pozorujeme,že i při dokonalé hře demokratických pravidel se najdou skuliny.PRAVIDLA,I PSANÁ,mohou být zvůlí ignorována.Nejvíce však jde o ztrátu jejich účinku mentalitou lidí.Pokud lidé budou vychováni k bezohlednosti,žádná,byť sebelepší psaná pravidla a ani často jejich dodržování nezabrání pozdějšímu růstu hyenismu,jehož obětí se stávají slabší sociálně,zdravotně ale zejména ti slušnější,kteří si nedovolí sprostotu těch tvrdých,úspěšných. Jsou to "slušné" vraždy, "v mezích mírně porouchaného zákona".Jsou nejčastější,nejméně trestané a jejich následkem je nejvíce ztrát lidských životů.Boj proti této zvůli je vpravdě Svatou válkou všech obránců demokracie a jakýkoliv další precedens v potrestání viníků je žádoucí,je možností záchrany tisíců dalších lidských životů.Legální vraždy jsou nepřítelem lidstva č.1-jsou totiž jakoby v mezích,možnostech demokracie.Ne-člověk nemá právo se mýlit takto,už vůbec ne placená justice,úřad,policie.Žádejme vždy nejvyšší trestní sazbu a mezinárodní ohlas u každého z precedens,ať vymýtíme bezpráví.BUĎME SOLIDÁRNÍ,NEHRAJME SI NA SVÉM PÍSEČKU.AKADEMISMUS PŘENESEN DO REÁLNÉHO ŽIVOTA,ABSTRAKTNÍ PLATONISMUS VMONTOVÁN DO PRAXE, JE PODSTATOU fašismu.Obyčejného fašismu.
29. 05. 2011 | 09:18

vlado napsal(a):

Panu profesorovi patří poděkování za nezaujaté vystižení nemocné euroatlantické společnosti. Neboť jak nezapoměl zdůrarnit jsme součástí NATO a jeho politiky. Ptám se "odvety" nebo rozšířování euroatlantických hodnot, jak se dnes s oblibou nazývá akční politika nejen Američanů, Francouzů a také Italů? Studená válka skončila! Je svět bezpečnější? Není! Stále se někde bojuje a když boje někde skončí je třeba vyvolat další jinde. Pěkná to civilizace jednadvacátého století. A to patříme k nejpokrokovější společnosti HÁJÍCÍ LIDSKÁ PRÁVA, která nám jsou mnohdy modlou k prosazení něčích imperiálních cílů. Kruté to konstatování.
29. 05. 2011 | 09:18

Béda napsal(a):

hombre,

s tím souhlasím. Pak by bylo namístě důkladně do vynesení soudu prověřit, kterýpak konspirátor, ze které země tam tu bombu položil. Aby to náhodou nebyl vlastňák (tuzemský anebo přátelský). Osobně se domnívám, že ty vlastňáky jsou doposud (nejenom v USA) v těžké přesile. Není vůbec ke prospěchu věci postihovat za vlastňáky cizí soupeře.

PS: co soudíte o tom, že některým demokratům přišlo 11. září docela vhod? Poskytlo šikovnou záminku expandovat silou tam, kde by za normálních okolností nemohli. Co soudíte o tom, že demokraté již dávno předtím než došlo k nějakým tzv. teroristickým útokům v západních státech velice lidumilně - buďto přímo imperiálním panstvím anebo nepřímo po rozpadu koloniální říše a národní emancipaci zájmových zemí, vzpomeňte osud íránského premiéra Mosaddeka, šáha... - (stálo to docela dost životů) ovlivňovali osudy svých islámských přátel sedících na světových zásobách ropy?
29. 05. 2011 | 09:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Konvalinka:

"Zamyslel se někdo nad tím, co by se stalo, kdyby bin Ládina opravdu zatkli a předvedli před řádný soud, třeba do Haagu?"

OK, tak ho mohli potichu unest, poradne vyslechnout a pak nechat nekde zavreneho (nebo zabit), ale nevytrubovat to jako velke vitezstvi...

"Václav Hořejší navíc ve svém textu směšuje americkou reakci v Afghánistánu a v Iráku. To nejde, to jsou dvě různé věci."

Ty 2 veci spolu velmi souvisi, navazovaly na sebe, byly programovou soucasti Bushovy strategie.

"Tálibán ukrýval Bin Ládina (a nikdy to nepopřel) a měl na svém území tábory, ve kterých se cvičili teroristé, kteří zaútočili 11.9. Útok na Afghánistán podpořilo NATO a mezinárodní společenství zcela jednotně.Každý americký prezident, Rooseveltem počínaje a Clintonem konče, by v takové situaci na Afghánistán zaútočil taky. Byla to správná věc."

Ano, i ja jsem to tenktrat podporoval, ale kompeltne to zvorali. Jsem presvedcen, ze se to dalo udelat mnohem chytreji, tak, aby to nestalo ty tisice a tisice mrtvych, zmrzacenych, miliony uprchliku.
To, ze by to takhle "udelal kazdy americky prezident" neni zadny argument - je to jen smutna ilustrace americkeho spolehani na brutalni silu. Zadny evropsky stat by to asi takhle neudelal.
Presne stejne to totiz udelal Franz Josef - taky to tedy byla "spravna vec"?

..
29. 05. 2011 | 09:19

Občan napsal(a):

To Skeptik:

Mne spíš v souvislosti s infikovanými okurkami napadly dvě věci.

1) Okurky skutečně mohly být infikovány ve Španělsku. S velkou pravděpodobností pocházejí z té velkofoliovníkové hrůzy, kde otročí v podmínkách blízkých koncentračnímu táboru za WWII stovky zoufalců z Evropy, Afriky a Asie. Hygienické podmínky děsné a navíc spousta zdraví nebezpečné chemie. - ideální prostředí pro mj. infekce.

2) Bacilonosič/i se nachází/ejí v Německu a celé kauzy je jen šikovně využíváno PROTI Španělsku. Je známo, že tato země je dalším z adeptů na "řeckou cestu" a případný zákaz dovozu potravin ze Španělska by útok na tamní ekonomiku (a potažmo celou EU a euroměnu) skvěle urychlil.
Tahle možnost mi, bohužel, připadá pravděpodobnější.
29. 05. 2011 | 09:23

drdol napsal(a):

A nejde o situaci,kdy "obyčejný" fašista píše blog o tom, jak se jemu nelíbí "neobyčejný" fašismus, Lokální anesteze globálního fenoménu,resp lokální vs.globální?
29. 05. 2011 | 10:08

Yosif K napsal(a):

vaclav horejsi to Jan Konvalinka: Pasne profesore, po akci je kazdy pivni trouba kral vsech strategu a vy jste kral kralu.
Ano - zpetne se vam od piva jiste jevi jasne jak celou akci nezpackat (mate za sebou vojenskou katedru? take jste kreslil mapy postupu CSLA do Francie? pak jste samozrejme vopjensky genius....). Ano invaze sla udelat setrneji.

Tez vlaka proti Hitlerovi sla udelat setrneji - kdyby se drive zacalo s bombardovanim hitlerovskeho Nemecka, nebo pokud by nejake sikovne komando vlitlo do Bertechsgadenu na vrtulnicich a zabilo by Hitlera jiz nekdy v roce 1935. Ale to by pacifisticti krasoduchove Vaseho razeni delali jiste strasny kraval, ze Hitler mel pravo "na radny proces". Dtto se da rict i o Mussolinim - i "Mussolini mel pravo na radny proces". Bohuzel valka s brutalnimk a podlym protivnikem se obcas musi vest efektivne - nikoliv tak idelane jak si ISLAMOFILNI KRASODUCHOVE Vaseho typu predstavuji......

To co rikate se da velmi snadno obratit. Kdyby se zavcas zabil Hitler a par potentatu kolem nej, nemusela vzniknout valka ktera stala 60 milionu zivotu. A kde na nejake bloumani zda treba "Mussolini mel pravo na radny proces" nebyl zadny cas.

Zda se ze ve sve islamofilii UMYSLNE zapominate na to, ze Pakistan neni civilizovany stat ale znacne rozklizena islamisticka atrapa s rozstepenym a dysfunkcnim vedenim, kde velmi pravdepodobne cast armady s podlymi vrahy typu OBL kolaboruje.
29. 05. 2011 | 10:15

Yosif K napsal(a):

Pane obcane - zapomente na svou protizapadni posedlost a zapremyslejte, proc ty skleniky nemaji arabsti lemplove doma - kousek na jih od Gibraltaru. Nesezenou par trubek a igelitu, nebo spise jsou to lemplove, kteri si nedokazi sami postavit ani ty igelitove skleniky?

Pane obcane - zapomente na svou protizapadni posedlost a zapremyslejte, jestli arabsti obcane byli nasilim uneseni spanelskymi piraty do otroctvi, nebo zda se vplizili na uzemi spanelska proti vuli spanelske vlady, protoze arabske lemplovske rezimy sice podporuji porodnost, ale nedokazi vytvorit prostredi, kde by nejaky soukromnik mohl vytvaret pracovni mista? Jaktoze dosti ubohe pracovni podminky ve spanelsku jim pripadaji jako uplny raj proti tmarskym zemim kde vladne islam? Proc se s prominutim do toho Spanelska s...ou?

Jaktoze arabsti muslimsti lemplove riskuji zivot aby se dostali do Spanelska - zeme s 20% nezamestnanosti? Neni to nahodou priznani totalniho ekonomickeho a lidskeho debaklu souboru zpatecnickych pover z cire pohodlnosti nazyvanych "nabozenstvi Islam"?
29. 05. 2011 | 10:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 05. 2011 | 10:30

Rumcajs napsal(a):

Mě ta diskuze malinko přijde, jako když se milovníci staeku pohoršují nad zabíjením zvířátek.

Já bych v tom zásahu nehledal ani dobro ani zlo.
Nazval bych to nutným zlem.
29. 05. 2011 | 10:37

skeptický napsal(a):

Občan

Papriky ze Španěl jsou pěstovány v živném roztoku,hlínu to nevidělo.Oni můžou vůbec děkovat bohu,že jim nové pořádky nechaly něco ze zemědělství.Jinak olivovníky z jednoho konce na druhý.Jako my s řepkou.Biošpalíčky se teď dovážejí z USA.Taky to něco napovídá.

Teorie sbírám,díky za příspěvek.Všechno musíme vidět v širších souvislostech.Za tím bude doktor Fu-Man-Chu,nebo alespoň profesor Moriarty.Na doktory a profesory vůbec pozor.
29. 05. 2011 | 10:39

Občan napsal(a):

To YosifK:

Je zajímavé pozorovat, jak pokračujete v honolulovatění.
U někoho, kdo se považuje za žida, tedy příslušníka náboženské komunity, která byla za WWII vystavena persekuci více než značné, je to hnědnutí obzvlášt pikantní.
Nu, projevujte se dál; je dobře vědět, s kým máme tu "čest".
29. 05. 2011 | 10:57

Občan napsal(a):

Jo, a Pepane Kohnů,

když už se tu tak pěkně vyblinkáváte o chudobě a netáhlovství - raději se starejte o cca 450 000 ŽIDOVSKÝCH dětí, odkázaných v IZRAELI na dobročinné vývařovny a rozdělovny oblečení, protože jejich rodiče jsou tak chudí, že nemají pro své děti ani na jedno slušné jídlo denně a na takové oblečení, aby v něm mohly chodit alespoň do školy. V Haaretzu najdete pomalu denně odkazy na organizaci, která pomoc těmto ubožákům administruje.
Předpokládám, že tyhle své souvěrce na dně společnosti za (abych použil VAŠI terminologii) línou lůzu, arabská netáhla, nevzdělatelné akulturní primitivy atd. nepovažujete. je docela zajímavé, že vůči ne-židům používáte ZCELA IDENTICKOU terminologii, jakou používali Němci za WWII vůči židům. Na stránkách Yad Vashem, USHMM a dalších je popisována jako "antisemitic propaganda"...
29. 05. 2011 | 11:09

anti politik napsal(a):

Ten Váš příklad mě příjde Belgičan jen jako vánek proti dnešní vichřici nenávisti, zloby a vzájemných naschválech!
29. 05. 2011 | 11:18

Béda napsal(a):

Zajímavé, že společnost, která sama sebe definuje jako demokratická a právní nedokáže dovést jediný případ tzv. teroristy demokratickým a právním způsobem do zdárného konce.
Miloševič umírá v průběhu soudního jednání, když se chystá v rámci své obhajoby vznést obžalobu západní aliance. Jeho protějšek Hashim Thaci - nejdřív terorista, pak příkladný demokrat je propuštěn pro "nedostatek důkazů". Saddám Husajn je odevzdán ke spravedlivému lynči do rukou svých nepřátel. Jeho obhájci umírají v řadě za sebou. Člověk vydávaný za UBL musel být aťsi ozbrojen, bránící se anebo neozbrijen a nebránící okamžitě usmrcen, jeho identita utajena zrovna tak jako jeho "muslimský" pohřební obřad. Po žádném soudu opět ani památky.

Jeden by si zde mohl začít z nevědomosti plést demokraty s teroristy.
29. 05. 2011 | 11:22

hahmyz napsal(a):

Mám pocit,že nám v této chvíli nejde tolik o práva islámu,jako zhodnotit si vzájemně zda v USA neraší nějaká odrůda fašismu,vycházeje z vnější podobnosti akcí s akcemi SS v třicátých letech:jakoby okopírováno z atentátu ss na generála Schleichera,monarchisty a hlavního oponenta Hitlera v německé armádě,jejím velení.Taktéž přepadovka,vniknutí do domu.Koneckonců proslulý právník rodiny Kennedyů před desítkami let hlásal veřejně myšlenku,že do Ameriky vchází fašismus ve jménu demokracie.
Poučme se z nejznámějšího příkladu fašismu -německého fašismu v dvacátém století-hitlerismu.V prvé řadě je třeba si pamatovat,že fašismus nepopíral často formální právo:Zapálení říšského sněmu roku 1933 vyvolalo soudní proces hnědé moci s exulanty-gastarbeitery jako byli Holanďan Van der Lube,pozdější předseda poválečných bulharských komunistů-dělník Jiří Dimitrov a další.Obvinění ze žhářství bylo pak zrušeno Goeringem pro nedostatek důkazů.Člověk s menší argumentační schopností než byl Jiří Dimitrov by ale visel.
Další použití justice vidíte v roce 1944 po atentátu na Hitlera.I v průběhu stále marnějších obranných bojů,v budově bombardované spojeneckými letadly denně proběhl řádný lidový soud s atentátníky na základě důkazů.Všichni popraveni.Několik stovek lidí z vrstvy šlechty a generality.Vyšetřování vedla Himmlerovi přímo podřízená RSHA,v níž mj.pracovali němečtí universitní profesoři.RSHA popravovala vězně nacismu v Berlíně až do smrti Hitlera,do 29.4.1945-neobyčejně surovým způsobem.Řada z nich později řadu let po válce a věznění obdržela i milost nebo i emigrovali,někteří řádně potrestáni americkou justicí.
Vyjímku z formální demokracie udělali nacisté např. u předsedy Komunistické strany Německy Ernsta Thaelmanna,kterého zatkli policejně brzy po volebním vítězství jeho strany,drželi v koncentráku a popravili po prohře v bitvě u Stalingradu.Proč vyjímku tvořil čelný komunista,proč byl on zbaven lidských práv fašisty,když v té době polovina tohoto národa přímo v Německu volila německé komunisty nebo s nimi sympatizovala?
Zatčení německých sociálních demokratů přišlo o něco později, v roce 1938-9 kdy se jejich čelní představitelé pokusili získat asyl v ČR,ale vlak s nimi byl do Německa z nádraží vrácen.
V roce 1936 ČR odmítla politický azyl,německému fyzikovi světové úrovně,antifašistovi profesoru Beckovi-který následně přijal asyl v Argentině,kde založil i po válce známou universitní vědeckou fyzikální školu.Naopak přední sovětský fyzik se ve svých pamětech diví,že upozorňuje v roce 1937 na fakt,že do SSSR dostává stále pozvání prof.Pohl,známý nacista (pracoval v NDR po válce jako profesor,vydal odborně ceněné knihy).V téže době byli někteří přední sovětští vědci nebo jejich příbuzní odsouzeni k smrti v SSSR za "trockismus". Přední německý fyzik-W.Heisenberg jezdí v třicátých letech na vědecké konference do SSR,jak Kyjeva atd.,kde se podle pamětí snaží i vlichotit do přízně pozdějšího laureáta Nobelovy ceny z SSSR L.D.Landau.Vedl německý fyzikální ústav nepřetržitě od roku 1945 do roku 1962,jako známý nacista přesto nebyl souzen.
29. 05. 2011 | 11:26

Zacheus napsal(a):

Je to jistě velmi zajímavý blog,který svědčí o tom, že jeho autor dovede přemýšlet v hlubších souvislostech ( což se u něho ovšem dá předpokládat:-).

Na otázky, které autor položil, není jistě snadná odpověď. Položím jednu - když o tom už v diskusi padla zmínka - také já. Pokud je pravda, že to byl právě Usáma bin Ládin, který vyhlásil a v praxi prosazoval ideologii krvavého džihádu vůči západní civilizaci, a pokud má osobní odpovědnost za smrt dejme tomu stovek či tisíců nevinných lidí, je jeho likvidace morálně oprávněná stejně jako byla z tohoto pohledu oprávněná fyzická likvidace R. Heydricha, rovněž odpovědného za šíření krvavé ideologie nacismu a osobně odpovědného za smrt tisíců lidí? Z morálního pohledu není tato otázka vůbec mimo mísu, jak píše kočka šklíba. Podle mého názoru byla fyzická likvidace Usámy bin Ládina takto ospravedlněna ( co ovšem nebylo správné, když docházelo k "oslavám" jeho smrti).

(Samozřejmě, že teď nehodnotím další možné aspekty, že totiž bylo nutné Usámu umlčet, aby příliš nemluvil o svých eventuálních vazbách na CIA, a také že tato akce má pomoci B. Obamovi ke znovuzvolení).

A pokud jde dnes již o teoretickou diskusi o řádném soudu - těžko předpokládat,že by Usámu soudili v Pakistánu zcela nestranně a objektivně. Ale jestliže vyjdeme z argumentace profesora Hořejšího, neměl by tedy například i generál Mladič být souzen v Srbsku ?
29. 05. 2011 | 11:28

Viola napsal(a):

Zacheusi,

tvé slovo nechť je ano, ano, ne, ne. Bylo to hnusné a protiprávní. Nejsme jako oni si měl říci Obama, pokud je věřící, ale on není, jen se dělá, tak jako několik amerických prezidentů před ním.

Co s takové smrti mohlo dobrého vzejít, nic, jak správně píše pan profesor. Už se na Usámu zapomínalo a jistě by se mu i trvalé zapomění dostalo, takhle mu byla umožněna jakási mučednická smrt a jakési posvěcení v očích jeho souvěrců.

A už neplatí oko za oko, zub za zub, už jsme jinde a nakonec všechny arabské vzpoury jsou v tomto duchu a Obama to podporuje. Takže je z něj schizofrenik.
29. 05. 2011 | 11:35

Yosif K napsal(a):

Jo pane obcane, kdyz tedy pouziji "politicky korektnich" terminu - jaktoze "arabsti delnicti soudruzi" tedy chudaci riskuji zivot aby se dostali z ruznych islamistickych raju, kde se slavne zbavili tzv "kolonialniho utlaku" a "zionistickeho vykoristovani" jiz pred 60 lety, kdy vsechno frantikum, zidum, italum, anglanum a rekum znarodnili, kdy vytvorili radostnou ciste muslimskou spolecnost a kde jiz temer 60 let buduji "arabsky socialismus"? A kde - v pripade Alzirska - jeste navic tezi z hovadsky vysokych cen ropy, bez nichz by evidentne byl ve vetsine arabskych zemi nepretrzity hladomor?

Je mi lito naroda ktery musi setrvavat v bludech, protoze trest za odpadnuti od bludu je urezani hlavy. Je mi lito naroda, ktery musi setrvavat v bludech, ktere mu nedovoluji uzivit se na vlastni pude mezi vlastni rodinou. Jer mi lito naroda,m,ktery se chysta dosadit do vlady islamisty a pritom zebra o 20 miliard US$ od "zapadnich psu" aby ti islamiste nepomerli behem nekolika nejblizsich mesicu hlady.

Je mi lito ignorantu, kteri na namesti Tahrir znasilnuji blondate novinarky a jezi zidovka zidovka a nadsene hulakaji hesla o osvbobzeni jeruzalema a valce proti Israeli, pricemkz prozatim jejich jedinou nadeji jak uniknout hladomoru je sklapnout a snazit se nalakat do zeme co nejvic turistu.

V Israeli jsou bohati a chudi, ale ti chudi ZDALEKA nejsou tak chudi, aby riskovali zivot, plavali na matracich do Spanelska a tam pracovali, jedli, spali a s..li v igelitovych sklenicich na okurky a rajcata.

Naopak - podobne jako do Spanelska, i do Israele utika spousta muslimskych chudaku, kteri jeste na ceste pres Sinai jsou brutalne znasilnovany, zotrocovany a zabijeni jinymi "uslechtilymi konservativnimi muslimy" - lepe receno beduinskymi loupezniky.
29. 05. 2011 | 11:35

Viola napsal(a):

hahmyze

kdo do USA přijel a přijíždí. Napřed to byli kolonizátoři a pak to byli ekonomičtí a političtí emigranti, ti kterým bylo těžko bojovat se zlem a zvolili si lehké žití (o tom byli přesvědčeni než tam jeli). Takže, kdo tam žije? Jací to jsou lidi? Jsou to potomci dost kontroverzních přistěhovalců.
29. 05. 2011 | 11:40

Daňový poplatník napsal(a):

To:
Věhlasnému historiku, politologu, politickému komentátorovi a příležitostnému imunologovi:
Obávám se, že jste se stal obětí jevu, který je charakterizován pojmem VRTĚNÍ PSEM.
Já osobně naprosto nepovažuji za náhodu, že naši skvělí chlapci odpráskli nějakého Možnáusámu druhý den po tom, kdy nějací teroristé v rámci podpory demokratických zastánců správné cesty povraždili příbuzné hlavě suveréního státu.
Bude zajímavé sledovat, na koho v budoucnu mezinárodní soud třeba v Tripolisu vydá mazinárodní zatykač, a jaké tresty budou vyměřeny některým mezinárodním teroristům.
29. 05. 2011 | 11:49

Zacheus napsal(a):

To Viola. Já vím, že jde o velmi složitý problém, který opravdu nelze vyřešit v krátké diskusi ( ani blogu). Samozřejmě, že operace na území cizího státu je protiprávní. Samozřejmě,že nelze vystačit se zásadou - oko za oko, zub za zub. Jistě lze jako argument ocitovat apoštola Pavla a jeho výzvu: " Bojujte dobrem proti zlu". Ale - znovu říkám, za předpokladu osobní odpovědnosti Usámy bin Ládina za zločiny minulé , za jím rozvinutou a v praxi uplatňovanou nenávistnou ideologii islámského terorismu a s přihlédnutím k jeho plánům na zločiny budoucí ( včetně připravovaných útoků na vlaky), - máte zato,že akce proti nemu vedená neměla žádnou morální legitimitu?

I při zvážení všech argumentů - a jsem přístupný diskusi i o jiných pohledech - si to přese všechno, alespoň zatím, nemyslím. Tím samozřejmě netvrdím, že by si i někteří další bez ohledu na místo pobytu nezasloužili totéž. Ale budu o tom přemýšlet i z Vašeho pohledu a též i s přihlédnutím k obsahu článku prof. Václava Hořejšího, to mohu slíbit:-). Přeji pěkný den.
29. 05. 2011 | 11:54

mb napsal(a):

hořejší napsal: kompletně zvorali ... vaše sebevědomí a blazeovanost vám závidím ...
29. 05. 2011 | 11:57

Viola napsal(a):

Zacheusi, také přeji krásný den, měli bychom si jej užít a ne se tu užírat.

Ale zamyslet se občas nezaškodí. :-)
29. 05. 2011 | 11:59

hahmyz napsal(a):

to Viola: na tom co píšete je mnoho pravdy.Klíčem je původ,dědičnost.
Opravuji u sebe výše:Heisenberg vedl fyzikální ústav v letech 1940-1962.
Američany nelze tak jednoduše pochopit.Jsou svobodymilovní,pragmatičtí,vynalézaví-ale místy vám připadají jakoby infantilní.Tím krutí.Čím to? Neumím je slovy a písemně vystihnout-jsou to protinožci.Evropané jsou pochopitelnější.Nám.U latinoamerikánců možná právě naopak.
Američané-ti první kolonizátoři -utekli z Irska před náboženským fanatisme a náboženskými válkami.Přesto dnes je jich mnoho věřících křesťanů.Keneddyové byli z těch prvních Irů. Francouzský generál Lafayette-jakobín-utekl před hrůzami jakobínství a termidoru do Ameriky.Dnes ale Amerika prožívá opravdové hrůzy.Vážím si početných amerických antifašistů,počínaje Wilsonem a Rooseweltem.I toho "rudého" novináře z VŘSR.Možná byl pouze objektivní.Oswald -předpokládaný vrah Keneddyho (netvrdím,že je to jistota)žil dlouho v Rusku.Ruby ne a další.
29. 05. 2011 | 12:01

tata napsal(a):

paní kočka ŠKL.

JE UPLNĚ V POŘADKU,že některe věci vidíte jinak tak to ma byt,my dva bysme se určitě domluvily.

pěknou neděli
29. 05. 2011 | 12:02

Béda napsal(a):

Otázka:
Zajímal by mě pohled zdejších zastánců násilného zásahu vůči údajnému UBL na území cizího státu v případě, že by se Talibán, Kaddáfího vláda... rozhodly k podobné odvetné akci ("oko za oko")na území USA. Třeba vůči neméně kontroverzním prezidentům GWB anebo Nobelistovi války BHO. Co by asi řekli?
29. 05. 2011 | 12:05

Rumcajs napsal(a):

Viola:

Kristus taky léčil v sobotu. To bylo rovněž protiprávní. A jak už někdo tady zmínil, rozdával kopance kupčíkům před chrámem.

Někdy to zkrátka jinak nejde.
29. 05. 2011 | 12:05

Rumcajs napsal(a):

Béda:

A co říkáš napadení Sovětsého svazu Německem a následné napadení Německa Sovětským svazem ?
29. 05. 2011 | 12:06

Béda napsal(a):

Rumcajs,

v případě německého napadení SSSR šlo o o zcela nezpochybnitelný akt agrese jednoho státu vůči jinému státu.

Nikoliv o mstu státu jinému státu kvůli přítomnosti azylanta, ÚDAJNÉHO strůjce akce, na kterou neměl organizační a technické prostředky (snížení pohotovosti NORADU nemohl UBL dokázat vlastníma silama ani náhodou, nanotermit tzv. teroristé nemohli mít ani jej do baráků k řízené demolici předem rozmístit. Ačkoliv ani jeden z údajných teroristů nebyl leteckým akrobatem, přesto byť začátečník dokázal u budovy Pentagonu bez odezvy provádět leteckou akrobacii dlouho po zřícení věží a nakonec napálit letadlo bez filmového záznamu do jedné z nejstřeženějších budov světa.
29. 05. 2011 | 12:15

Béda napsal(a):

Rumcajs,

nevím proč mi tzv. atentát UBL z 11/9/2001 připomíná Tonkin anebo irácké ZHN.

Nevíš loupežníku čím by to mohlo být.
29. 05. 2011 | 12:17

Karel Matoušek napsal(a):

Jako vždy výborný článek, jenž vás donutí se vážně zamyslet a dát vše do rámce historických souvislostí. Zločinný atentát na největšího bojovníka za práva muslimů byl vážným porušením mezinárodního práva. Zahynuly při něm nevinné osoby, stejně jako mohly zemřít v kolemjedoucí tramvaji během podlého útoku na zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož tragické úmrtí si v dnešních dnech připomínáme. Nevinní důstojníci Wehrmachtu a SS však zahynuli při zločinném atentátu na Adolfa Hitlera ... Vůdce naštěstí přežil, ale to nečiní rovnici Obama = Kubiš, Gabčík, Stauffenberg o nic méně platnou. Bravo, brilantní, provokativní profesore! Nechápu, jak jsem Vás mohl kdysi nazvat 'užitečným idiotem', a adjektivum s okamžitou platností škrtám a mažu.
29. 05. 2011 | 12:26

RA napsal(a):

se soudruhem Hořejším ani nemá cenu polemizovat, ten člověk je ochoten se přít o to, že černá barva je bílá. Je to levičák (komunista), schopný na stejnou úroveň dát teroristu a představitele demokratického státu. Cokoliv je špatné pro Aneriku, je dobré pro komunisty a soudruha |Hořejšího.
29. 05. 2011 | 12:31

Béda napsal(a):

Karel Matoušek,

Ztotožňovat Heydricha s UBL může vskutku jenom, jak jste to řekl? ("užitečný ....") Nemýlím li se UBL byl dlouho spolubojovníkem USA jak v Afghánistánu, tak v Bosně a Kosovu vůči nepřátelům demokracie, svobody a míru. Nevím které velmoci přítelem byl R.Heydrich.

Heydrich nemýlím li se, byl projektantem programového vyhlazování etnik a tzv. skupin podlidí ve prospěch nadřazující se velmoci. Byl UBL něčím podobným? Nezačínala jeho Al Kaidá náhodou jako uskupení usilující o vypuzení bezvěrců a v jejich očích okupantů z posvátných míst islámu? Nešlo původně o ukončení cizího vměšování (primárně v saudské Arábii)? Usiloval o něco podobného, koncipoval podobný program R.Heydrich, jeden z nejvýše postavených nacistů?
29. 05. 2011 | 12:34

Karel Matoušek napsal(a):

Béda
Usáma byl válečný zločinec, přímo zorganizoval vraždu c. 3,000 lidí, pokud vám neslouží paměť. Hitler a Heydrich byli váleční zločinci a vrazi (Führer ani RH taky osobně nezabíjeli) odpovědní za životy mnohem více lidí. Tento blog je tak stupidní, že se jím nebudu zabývat a číst následnou diskusi, pěknou neděli.
29. 05. 2011 | 12:43

n.o.s napsal(a):

pane profesore Vy se neustále dopouštíte rouhání bouráte pečlivě budované modly, lůza by mohla začít ztrácet námi pečlivě budované jistoty v tomto nejistém světě, můžete být jen rád profesore že bylo vakuum po pádu železné opony vyplněno a byl nalezen externí nepřítel, jak málo scházelo a stal se tím nepřítelem například levicový intelektuál člověk z vlastním rozumem, což nevíte jak se máte zachovat berte si příklad ze soudruha Martina Komárka tento prozíravý pán by měl jít všem příkladem jak má spořádaný občan jednat.
29. 05. 2011 | 12:44

Béda napsal(a):

Karel Matoušek,

"Usáma byl válečný zločinec, přímo zorganizoval vraždu c. 3,000 lidí,..." Jak to víte? Je tomu tak snad proto, že to tvrdí osnovatelé Tonkinu a hledači ZHN, kteří podle svých zájmů zaměňují přátele za nepřátele?

Proč se toto vaše tvrzení nemohlo prokázat nezávislou vyšetřovací komisí, resp. soudem s Usámou?
29. 05. 2011 | 12:48

mb napsal(a):

Béda napsal: "Usáma byl válečný zločinec, přímo zorganizoval vraždu c. 3,000 lidí,..." Jak to víte? Je tomu tak snad proto, že to tvrdí osnovatelé Tonkinu a hledači ZHN, kteří podle svých zájmů zaměňují přátele za nepřátele?

... nevím proč zde diskutujete / vystupujete pod pseudonymem beda a nevystupujete pod svým skutečným jménem Petr Hájek, tomu nerozumím ....

zdravím ...
29. 05. 2011 | 13:02

Béda napsal(a):

mb,

kdo je Petr Hájek? Máte snad na mysli poradce sběratele per?
29. 05. 2011 | 13:06

Béda napsal(a):

Dovětek: nemá snad tento pán vyvěšenou u baráku konfederační vlajku?
29. 05. 2011 | 13:07

mb napsal(a):

no jistě ... svymi konspiračnimi (tivnimi) teoreiemi do něj nezadržitelně směřujete ...

/všechno je jinak ... /
29. 05. 2011 | 13:08

Platan napsal(a):

Řekl bych, že tohle je horší než zabití Usámy bin Ládina:

11:57 | Dnes
Při útoku NATO na rebely mělo zemřít i 14 civilistů
"Bohužel bylo zabito 14 nevinných civilistů, pět dívek, sedm chlapců a dvě ženy. Mezi dalšími šesti zraněnými byly tři děti, jedna žena a dva muži," uvedly v neděli úřady provincie Hílmand v prohlášení.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=701876
29. 05. 2011 | 13:15

hahmyz napsal(a):

to Viola: ještě k té historii třicátých let:
generál Schleicher patřil ke skupině dlouholetého německého prezidenta,generála Hindenburga-veterána-vrchního velitele německé armády 1.sv.války,předchůdce Hitkera,který byl také veřejným odpůrcem Hitlera,než ho Hitler pozval na oslavu vítězství u Tannenbergu nad Rusy 1915.Zde velel právě Hindenburg.Největší porážka ruské carské armády a to Rusové bojovali s vlasteneckým nadšením.Schleicherovci počítali okolo nástupu Hitlera roku 1933 s nastolením pruských Hohenzollernů,dědičné monarchistické větve.SS postavily žebřík k vile Schleichera a vylezly k oknu ložnice nejprve.Pak...
Ostatně člen politbyra ODS MUDr.Přemysl Sobotka tuším kdysi vzpomínal,že jeho otec byl jako sportovec na olympiádě v Berlíně 1936 za Česko.Na této olympiádě byl i černoch,slavný Jesse Owens ,který tam vybojoval tři zlaté olympijské medaile v lekhé atletice-sprintu atd.Byl jediný,komu Hitler nepodal na stupních vítězů ruku,neblahopřál a ostentativně se k němu otočil zády.To už měl Hitler ve své vládě ministrem bez portfeje i bývalého říšského kancléře von Papena.Von Papen byl kdysi vypovězen z USA za špionáž.Nelnul osobně sympatiemi k Hitlerovi,ale Hitler ho donutil hrozbou trestu smrti s ním spolupracovat.Von Papen totiž představoval politicky střední vrstvy Bavorska a Bavorsko pro bývalého Rakušáka původem Hitlera,cizince v Německu, bylo důležitým místem.Viz Mnichov 1938 a sudetoněmecká otázka.Von Papen tuším dostal doživotí v Norimberku 1945.
29. 05. 2011 | 13:18

Rosanellus napsal(a):

Prusvih je, ze V.H., jeden z nejvyznamnejsich vedcu pusobicich v CR, temito uvahami zesmesnuje celou akademickou obec.
A az vede a AVCR zase potece do bot, nebude nikdo jeho slova kvuli pravidelnym prispevkum tohoto razu nikdo brat vazne.
29. 05. 2011 | 13:30

Luba napsal(a):

mb,
nechci Vám brát Vaši víru ve věrchušku nejmocnější vojenské velmoci, ale nezdá se Vám těch nesrovnalostí kolem 9/11 nějak přespříliš?

Co znamená to sousloví "konspirační teorie"?
Není to náhodou něco jako byly "Libri prohibiti"?
Dobře uzamčená vitrína v klášterní knihovně, od níž má klíč jedině pan opat?

Je dobré to znát, ale není dobré se tím zabývat, protože v těch knihách je uložen "jed", který nám může naleptat naši víru?
29. 05. 2011 | 13:35

mb napsal(a):

ale jo luba ... ja ty pochybnosti / zpochybnění beru ...

ale takto zpochybnit můžete prakticky všechno / cokoli ...

takže v ramci zachovani zdraveho rozumu se musíte rozhodnout, čemu věřit chcete / budete a čemu nikoli ...

a co si v rámci svých schopností jste/nejste schopen ověřit ...

takže budu raději věřit že islamističtí teroristé nejsou dobří a že boj s nimi je oprávněný ...

a je li pakistán problematický ´spojenec´ a zaroven podporovatel terorismu / teroristů ...

pak radeji provedu akci UBL sám ...

no a vládne li na americké poměry nejlevicovější prezident USA ...

tak být levicovým intelektuálem a la hořejší ... tak ho spíš podpořim ... :-))

a řeknu ... dostals bin ladina, vykouřils ho z díry ... hurá ...

a ted se obamo můžete se zas věnovat spravedlivějšímu světu .... :-)

zdravím ...
29. 05. 2011 | 13:41

vaclavhorejsi napsal(a):

Platan:

"Při útoku NATO na rebely mělo zemřít i 14 civilistů
"Bohužel bylo zabito 14 nevinných civilistů, pět dívek, sedm chlapců a dvě ženy. Mezi dalšími šesti zraněnými byly tři děti, jedna žena a dva muži," uvedly v neděli úřady provincie Hílmand v prohlášení."

Karel Matousek, honolulu, Yosif K. a mozna i Jan Konvalinka vam jiste vysvetli, ze neco takoveho je v podstate dobra vec, nutna dan svatemu boji proti terorismu.

..
29. 05. 2011 | 13:55

vaclavhorejsi napsal(a):

Zacheus:

Ve zdejsich diskusich vystupujete jako zasadovy krestan-katolik.
Rekl bych, ze pro spravneho krestana by melo byt kriteriem moralni spravnosti cinu to, co by tomu asi rekl Jezis.
Vsadil bych se, ze kdyby do nynejsi diskuse vstoupil Jezis, urcite by me podporil ;-)
Jsem presvedcen, ze ani papez by nepodporil nasilnickou americkou politiku - nebo myslite, ze ano?

..
29. 05. 2011 | 14:20

mb napsal(a):

vaclav horejsi ... opakovane oplyvate sebevedomim / jistotou, že by vas Jezis podporil ...

to prece vubec nemuzete vedet ... jezis nezil v technologickém (moderním) věku ... který vy produkujete / predstavujete ...

treba by právě vás ( jako ty kupčíky )

vypráskal z chrámu / akademie ...

neodvolavejte se na Krista a ze by vás podpořil .... jsou to jenom vase nadnesene spekulace njn ...
29. 05. 2011 | 14:37

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Al kaida vyhlásila USA válku. Není tu žádný rozdíl. Snad jen ten, že bolševici zdemolovali a znásilnili všechno, co se jim dostalo do rukou.
29. 05. 2011 | 14:44

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Není to dle mého špatné řešení, je jen nedostatečné. Dle mého by měly být "Srovnány se zemí" všechny státy, které podporují mezinárodní terorismus.Nznám jiný způsob obrany.

Je to jen otázka času, tedy toho času , kdy nás vojesko-technologicky doženou. A pak z hrušky dolů.
29. 05. 2011 | 14:50

kočka šklíba napsal(a):

Zacheusi ale Vy podle mého směšujete dvě věci, které spolu souvisí jen zprostředkovaně :"Z morálního pohledu není tato otázka vůbec mimo mísu, jak píše kočka šklíba."

Pan Hořejší nepopírá, že pokud ten člověk opravdu byl UBL, je jeho potrestání případně i trestem smrti špatné, stejně tak to nepopírám já. Ale z hlediska práva, a také z hlediska morálky "západu" byl tento čin minimálně sporný. Zatímco Heydricha těžko mohli Gabčík a spol. zatknout a postavit před řádný soud, u UBL se o to mohli, podle všech neúplných informací, Američané pokusit. Stejně tak jako to udělali Izraelci s Eichmannem. Proto je srovnávání situace atentátu na Heydricha mimo mísu, zatímco čin Izraele je srovnatelný, samozřejmě jen zčásti.

A další důvod, proč měl být UBL postaven před soud je, že by se možná mnoho tzv."konspiračních teorií" např. o 11.9. vyjasnilo, popřelo, nebo potvrdilo, nevím. Ale takhle se spíš ještě nějaké vyrojí. Což ale zřejmě bezpečnostním složkám USA a dalším naprosto vyhovuje.

Další otázky související s tímto aktem USA se nabízejí samy. Jak otázky mravní, tak i otázky mezinárodního práva, tak například dvojí metr posuzování terorismu (viz Albánie a Thaci například).
29. 05. 2011 | 14:57

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Jo a zapoměl jsem poděkovat za honolulu. Zrovna jako Vy si myslím, že nebyl důvod to smazat.
29. 05. 2011 | 14:57

honolulu napsal(a):

Pane Prof. Horejsi,
Pakistan,
je zradce. Bere od nas (USA) financni podporu a zatajuje konekce s terrorismem.
Po strance psychologicke, obyvatelstvo miluje konfrontaci.
Bude ji mit od Indie.
To zas budu oslavovat na vinici v Pennsylvanii, az Indie nafackuje Pakistanu. To bude radosti !...
Cely muj problem je v tom, ze jsem se moc toulal svetem a vim, ze je to velmi nebezpecne misto v nekterych oblastech.

To, jak si ho predstavuji Multi-Kulti a utopisticti socialni inzenyri,
zarucuje katastrofu pro kazdeho z Vas v budoucnosti.
29. 05. 2011 | 15:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

Ja si ale naopak myslim, ze samozrejme sprosty, nenavistny a nasilnicky prispevek pana honolulu si zaslouzil vymazani daleko vic nez mnohe jine prispevky.
Jak jste si mozna vsiml, muj duvod, proc tak neucinit, je pouze ten, ze je dobre videt takovy odstrasujici priklad "pravicoveho" diskutera, ktery se dokonce hlasi ke krestanstvi (!!).

Pane honolulu,
z vasich opakovanych prispevku je naprosto zrejme, ze jste rasista a latentni fasista. Divim se, ze vam pan Stejskal uz kompletne nezabranil v pristupu do diskuse.

..
29. 05. 2011 | 15:24

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Wěnceslaue
https://www.youtube.com/watch?v=hUJ7hIIhNA0

Mohu sdělit jen to, že s Vámi souhlasím.
29. 05. 2011 | 15:25

pgjed napsal(a):

To V.H.

Ani jsem to nedočetl do konce. Je to s vámi jako o kohoutkovi a slepičce. Např.:

"Jak bychom hodnotili obdobnou akci, při které by např. talibánské komando zabilo ve Washingtonu nějakého vysokého činitele americké armády nebo jiné instituce a několik členů jeho rodiny?" Copak 21. žáří a další akce A.K. nebyly takovýmito útoky a nebyly USA a NATO vysmívány i ve vašich polemikách za to, že jejich vojenské úsilí není dostatečně efektivní aq míéří jen na malé ryby?

"Cožpak neumíme reagovat nějak inteligentněji, zdrženlivěji, s lepším domýšlením důsledků???" Proč kladete řečnické otázky a nenavrhnete přímo něco dle vás "lepšího?" Já jsem spokojen. Na zločince a jeho pomahače dopadnul zasloužený trest, byť jeho účinek může být dočasný. Je iluzí, myslet si, že:
"Pokud se Američané dozvěděli, že v onom pakistánském domě žije člověk, na kterého vydalo zatykač několik zemí (pokud vím, přinejmenším USA a Saúdská Arábie), měli to samozřejmě sdělit pákistánským úřadům, které měly provést zatčení a řádnou identifikaci a onoho člověka buď soudit samy podle platných pákistánských zákonů, nebo jej vydat k soudnímu řízení do nějaké jiné relevantní země.
Takto se podle mého názoru má postupovat v civilizovaném světě, ne?"
Takovýto názor, to snad není již ani naivita. Chápu, že se občas bavíte provokováním vášnivých polemik k tématům, jejichž dobrá řešení jsou z řady důvodů prázdnou množinou. Toto mně ale, promiňte, vzhledem k vážnostti tématu, příjde velmi hloupé až nemístné.
"Historia – magistra vitae". Ano to je pravda. Jedno z opakovaných, mnohokrát draze a krvavě zaplacených poučení je, že appeassement vůči zlu nikam nevede a nic neřeší ani v prostředí euroamerické kultury. V případě, kdy radikální islámské směry vedou guerillovou válku proti euroamerické kultuře, již vůbec ne. Nehledě na to, že vedle ideologie vstupuje do hry i mentalita a mohu vás ujistit, že jsem měl opakovaně možnost poznat, že muslimové, podvědomě vnímají vaši vstřícnost, jako vaši slabost a příležitost pro sebe.
29. 05. 2011 | 15:28

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Dyk já vím profesore. Jen jsem si jen rýpnul.

P.S.

Z čeho soudíte, že je honolulu rasista a skrytý fašista ? Nečetl jsem všechno a z toho posledního příspěvku mi to nedocvakává.
29. 05. 2011 | 15:35

Béda napsal(a):

honolulu,

jenom malá připomínka. Kdopak asi vyzbrojil ty islámské státy a islamistické skupiny?do je učil způsobům guerillového boje?

Kdopak se soustavně již po více než století vměšuje do jejich vnitřních věcí? Kolikpak životů stála práce kolonizovaných pro imperiální velmoci? Kolikpak životů stojí vměšování v postkoloniálním období? O co že to jde vlastně v Libyi...?

Proč došlo k islámské "revoluci" v Íránu? Jak to bylo se saddámem, s UBL, s Kosovem, s Talibánem, s Pákistánem...? Snad si vzpomenete na genezi současného stavu?
Proč, z jakého důvosdu se vlastně obyvatelstvo v těchto zemích radikalizuje? Žeby to bylo jenom z plezíru? Kdo vůči komu se vlastně chová nadřazeně, vnucuje své hodnoty, na koho území se válčí...?
29. 05. 2011 | 15:35

Rumcajs napsal(a):

Papa Řepa:

Měla pěkný nohy. Předpokládám, že proto jsi to sem dal.

P.S.
Přopomíná mi to Sokolov.
29. 05. 2011 | 15:38

Béda napsal(a):

Rumcajs,

opět zástupná témata? Žeby opět došly argumenty k věci?
29. 05. 2011 | 15:48

Karel Mueller napsal(a):

Kočka šklíba:

Zdravím kočko. Postavit UBL před soud? To nemohli, to bychom si vyslechli řeči nehezké ...

SOud s Miloševičem trval 4 roky, než zemřel. Za tu dobu mu z 64 bodů obžaloby nic nedokázali. A nejen to, celou tu dobu se z Haagu linula vášnivá obhajoba srbského národa. Tak přesvědčivá, že se soud musel stát neveřejným ... no nic.

A teď si představte před soudem USL. Dokázali by mu 21.9.? Nevím ... ale vím, že by jeho řeči poslouchal celý muslimský svět. Ne, to opravdu nešlo ...
29. 05. 2011 | 15:51

Yosif K napsal(a):

Pane Beda - vy jste mi jeden z tech povedenych ptacku trapicich si svuj mozecek falesnymi domnenkami ze za vsechno muze zapad. A ze vsechny civilizace krome zapadni by byly oazy miru a prosperity, kdyby jim to zli belosi nepokazili.

Prectete si neco o pusobeni islamskych vladcu v Indii pred prichodem Britu. Vyzbrojovali se sami, upalovali sikhy a hindy a jakekoliv jinoverce zaziva a vladli zpusobem, ktery sice na jedne strane umoznil stavbu napr TajMahalu, na druhe strane prinesl nemuslimskym narodnostem v Indii takove stradani, ze prichod Britu byl pro Indii vysvobozenim z pekla.

Zajimave je - stejne jako dneska - ze vlada muslimu v Indii neodvratne smerovala od tolerantnejsiho k brutalnejsimu, od spravedlivejsiho ku zkorumpovanejsimu a od kulturnejsiho k barbarstejsimu zpusobu vlady, az se indicky muslimsky RAJ rozsypal mprakticky sam od sebe.

Podobny vyvoj byl i ve Spanelsku a Portugalsku. Od tolerantnich zacatku se postupne stridaly u kormidel muslimske Andalusie dynastie brutalnejsich a brutalnejsich extremistu a blbu, az to skoncilo vykopanim muslimu za Gibraltar - kde se pak az do franzcouzske okupace "civilizovane" zivili piratsvim, otrokarstvim a loupezemi. Stavba par mesit, zahrad a fontan evidentne muslimum k vybudovani konkurenceschopne civilizace nestacila.

Prestante se trapit vecmi, ktere neexistuji, ctete v hostorii to co tam je a nesnazte se nachazet sebemrskacske bludy tam, kde k tomu neni zadny duvod.

O "benevolentnosti" arabskych piratu svedci to, ze az do jejich rozdrceni v Lybii a Tunisu jim vlada USA platila jako vypalne cca 15-18% federalniho rozpoctu. Takze "mirove souziti" s islamskymi hordami nebylo zadarmo ani zacatkem 19 stoleti.
To jen tak na pripomenuti islamofilum, kteri vidi v islamu "nabozenstvi miru". Hahaha..... Goebbelsovska lez stoleti....
29. 05. 2011 | 15:54

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Za všechno můžou Ufouni Bédo.
3.září bude jejich kosmická loď prolétávat těsně kolem naší planety a všechny vyvolené nabere na palubu. Ti budou transportováni na planetu El dorádo vzdálenou 300 světelných let od naší rodné planety.Ostatní budou zničeni jaderným ohněm.
Problém je Bédo, že je třeba se zbavit své tělesné stránky, jinak se není možné na loď dostat. Zároveň je tedy i nutné zbavit se všeho nečistého, co tě pojí s tímto hříšným životem. Tedy např. jakéhokoliv majetku.

Pokud tedy stojíš o spásu, musíš splnit následující podmínky.

1. Veškerý nemovitý majetek převedeš na Rumcajs z Jičína
Řáholec u žaludu 666
Okres Jičín
2. Veškeré bankovní účty převedeš na konto 42 40 611/0100

3. 2.září se musíš zůčastnit hromadné sebevraždy konané v Lidovém domě.Brát si sebou nic nemusíš, vše zařídí pořadatel
P.S.

Jaká zástupná témata ?
29. 05. 2011 | 15:56

Béda napsal(a):

Yosif K,

zřejmě si mě s někým pletete. Nevím kde jste došel k tomu, že "vidím v islamu "nabozenstvi miru"". Není tomu tak. A zrovna tak není pravdou, že tzv. židokřesťanská civilizace je humanita sama. Není a nikdy nebyla. Ve středověku si v ničem nezadala s islámem. A není tomu tak ani nyní. Západní civilizace sice básní o humanitě, demokracii, svobodě ale praxe je zcela jiná. Tato společnost se periodicky propadá do těžké krize, která končí válkama. Západní civilizace má na svědomí mnohem více zbytečně utracených životů nežli islám. Navíc, ani mi není zcela zřejmé co vlastně znamená sousloví židokřesťanská tradice.
Osobně rozeznávám spíše tradici židovskou, křesťanskou, islámskou, které mají něco společného (v něčem se překrývají) a v něčem jsou odlišné. A každá si nese svou pečeť násilí.
29. 05. 2011 | 16:04

Pepa Řepa napsal(a):

Aby nedošlo k omylu, bratře Wěnceslaue.
Já souhlasím s jedním Vaším blogem, kde jste položil řečnickou otázku:
"JSEM UŽITEČNÝM IDIOTEM"?

Když jste se tak hezky optal a jinak nedáte, jste bratře Wěnceslaue. Jste.
Dokonce jste všech "Úíček" futrál, řekl bych.
Vědecká obec musí být ve zmatku. Tolik dotací, tolik, grantů pro Vaška i Frantu a výsledek?

Tento blog. To je tedy -panečku- dílo!!!!!!!!

A kdyby Vás snad nějaký ošklivý člověk označil za naivního pacifistu, který spojuje naivitu a prostoduchost parkinsonového chovance z Bohnic s exhibicionismem a potřebou provokovat přímo golgovskoum, se zamrzlým bolševickým viděním světa hodným Milouše Jakeše......tak se nedejte. Není to pravda.
Ne,ne,ne!!!!

Dokonce Vám (by) to schválil i Syn Boží.
Hmmm. Jste daleko, máte červený telefon, horkou linku do nebe. Kam se hrabe Svatý otec.

A že jsem tak smělý, nechcete napsat rekviem za Adolfa Hitlera? Chudák malej,co?
Vám jde všechno od ruky. Vzhůru do díla, veleduchu.

No nic, bratře. Ten Parkinson je ale svimstvo,co?
Hlodá a hlodá a jeden ani nevzpozoruje, že je demence tady.

Doma se cs Vámi nebaví už ani kredenc, tak jsme se dali na blogy. Jeden dement sype holubům, vědec píše články. Pár holubů se našlo. Zobou a zobou.
Jak Vy můžete brojit proti bulvárku, sám bulvárně provokujete, takový rychlý průběh snad parkinson nemá.
Nebo jo?

Vědecké obci upřímnou, ale opravdu upřímnou soustrast.
Zrodil se kdo?
DRUHEJ NEJEDLEJ.
29. 05. 2011 | 16:04

Yosif K napsal(a):

Pane Bedo - islamske obyvatelstvo - tam kde se radikalizuje - tam se radikaluzuje z pocitu nenavisti vuci bohatsim nemuslimskym sousedum a z neschopnosti muslimu samostatne se uzivit. Muzete je zivit, pokud chcete. Uz tak Evropa zivi tak z 92% teroristicke bandy v Gaze. Nevyhoda ekonomicke podpory teroristickych band je to, ze se na takovy zpusob zivobyti snadno privyka a "postizeni" chteji porad vice a vice.
Jestli si myslite, ze muslimy nekdo ze zapadu okrada - procpak jde islamy svet do pekel a proc se vzmaha treba HongKong a Cina a Singapur? AHA - oni tam cinani drou jako cinani, ne inshallah bukhra malesh....
Do nekonecna to pokracovat nemuze - brzy prijde cas, kdy jim nebude posilat z ceho.
29. 05. 2011 | 16:06

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Diky, nezklamal jste!
Po tom prvnim strucnem prispevku jsem se uz lekl, ze nekdo ukradl vas nick...
Dekuji tez za nekolik cennych diagnos!

..
29. 05. 2011 | 16:16

Béda napsal(a):

Yosif K, Pepa Řepa,

Yosif K,

Dovolím si tvrdit, že v případě koexistence světa islámu a západu jde o "ctnost z nouze". Jde o prosté spojité nádoby, kde západ je odkázán na zásoby surovin, které shodou okolností jsou v nejhojnějším množství na území muslimy obývaného území. A západ výměnou za tuto komoditu poskytuje muslimům krom budování infrastruktury a okázalých megalomanských zbytečností především zbraně a techniku. Pokud jde o financování písma Gazy, řekl bych, že Evropa si zde léčí letitý mindrák, kterým se zapsala jak na osudu Židů (středověk, novověk), tak na osudu Palestinců poté co Britská mandátní správa poskytla Židům území v této oblasti, což vedlo k vyhrocení nekonečného sporu.

PŘ,
Velký inkvizitor a samozvaný soudce se vrací? Pan Profespr, protože jde o vědce nemůže mít svůj osobitý názor na společenská a politická témata?
29. 05. 2011 | 16:18

Yosif K napsal(a):

Pan profesor je svym zpusobem bipolarni osobnost: Na jedne strane ma detinske (zcela zbytecne) obavy, ze za smrt losera OBL se zvedne nejaka mohutna vlna pomsty muslimskych mas ( a ono nikde nic - muslimske masy jsou v tomto ohledu jako jinje masy - na mrtveho losera s...ou.....).
Na druhe strane ma predstavy o vsemocnosti US ARMY, CIAS a Mossadu na urovni predstav 4 leteho ditete o certech - totiz ze tyto sily jsou vsemocne a mohou si delat uprostred znacne vrtosiveho Pakistanu plneho islamistickych troubu co chteji. Coz neni az tak uplne pravda.
Jak rikam, jeste si profesore nekdy zajedte poskuhrat do Ruska ze meli pri dobyvani Berlina chytit ziveho Hitlera a usetrit civilni obydli nazistu, a pak bexzte jeste skuhrat do Italie ze Mussolinimu "odepreli spravedlivy proces".
Clanecek je typicka "knizeci rada" vojenskeho genia dnesni verze islamofilniho "porucika Duba"......
29. 05. 2011 | 16:20

RA napsal(a):

spravedlnost musí být rychlá, a to v případě likvidace Ládina byla. On sám se přiznal k leteckým útokům v USA a podněcoval k útokům dalším na civilní obyvatelstvo. Doufám,že takto se bude postupovat i v případě dalších špiček teroristů, v Izraeli tomu říkají program cílené likvidace, tento program má velmi dobré odstrašující účinky . Sodruzi Hořejší si budou muset najít ke svému bolševickému boji s kapitalismem a demokracií jinou relikvii, Lenin s Marxem už se okoukali.
29. 05. 2011 | 16:21

naut napsal(a):

Jsem ateista, pro své desatero nechodím do žádné náboženské kuchyně a myslím, že nestrádám. Ne, že by agnosticismus a pragmatizmus pana prof. Hořejšího byla zrovna moje parketa, filozoficky jsem někde jinde, ale přesto jsem si úlevně přečetl jeho článek a říkám - zaplať bůh, že se najdou lidé s inteligencí, vzděláním, morálním kreditem a bytostní demokraté, dost známí a v postavení, kdy jim může jít dnes už opět o mnoho, kteří mají dost odvahy se postavit proti proudu u nás staronové mediální stoky vymývající mozky všem, kdo smýšlejí demokraticky, lidsky a racionálně. Dříve, jako dnes jsou stále sebou, nezvikláni, aby své životní principy směňovali za přežvykování od pravdy dokonale sterilizovaných vyprázdněných dobových frází podle směru všudypřítomné vlezlé masivní státní propagandy, do jejichž služeb v pěstování kultu násilí a obdivu k zabijákům se propůjčila sloužit i zparchantělá Hollywoodská kultura. Amerika, kolébka svobody - dnes poslední gangsterská velmoc s vojenským rozpočtem, který násobně převyšuje vojenský rozpočet za II.WW, válečnou strategii povýšila na svou zahraniční politiku, planetu obkroužila vojenskými základnami, větší část její aktivní armády slouží v zahraničí ve vojensky napadených, okupovaných, nebo satelitních zemích - žoldáci ve službách prosperity válečného businessu a vojenskoprůmyslového komplexu. Bílý dům a hypertrofovaný Pentagon organizuje války a napadá beztrestně vesměs zdecimované a předem odzbrojené země. Kdy jediným trestem je astronomické zadlužení svého obyvatelstva, které to vše platí. Neplatí sami. Taktně se mlčí, že permanentní válečné avantýry a následné "pomoci" okupovaným zemím se rozhodující měrou zasloužily o krach amerických financí a platíme za ně všichni hospodářskou krizí. Je smutné konstatovat, že Obama, držitel zálohované Nobelovy ceny míru, který na svou exkluzívní funkci dosáhl zejména protiBushovskou rétorikou a slibem pootočení kormidla Bílého domu směrem k demokracii, humanitě a míru, je dneska jedním ze smutných hrdinů v galerii světových válečných zločinců. Je smutné, že naprostá většina těch, kteří v mládí obdivovali Ameriku pro vše dobré, co světu přinesla, dnes nekriticky hájí válečné běsnění její administrativy a hlásí se k Americe gangsterů, rasistů, desperátů a nikoli k Americe šerifů, kteří hájili ústavu a zákon. Je smutné, že naše pravice se opět na Čapka, Kryla a jemu podobné obrací klackem, jako posledním argumentem, když pro obhajobu neobhajitelného jiný nezbývá.
29. 05. 2011 | 16:27

Rumcajs napsal(a):

Profesore,
já když čtu toho Pepu Řepu,tak si říkám, jestli nepotřebujete svou gerilu ?
Za 100 Kč na hod Vás tady budu bránit do roztrhání těla a klidně seženu další.

To víte, hlad dělá s člověkem divy.
29. 05. 2011 | 16:37

Rumcajs napsal(a):

Profesore,
já když čtu toho Pepu Řepu,tak si říkám, jestli nepotřebujete svou gerilu ?
Za 100 Kč na hod Vás tady budu bránit do roztrhání těla a klidně seženu další.

To víte, hlad dělá s člověkem divy.
29. 05. 2011 | 16:37

honolulu napsal(a):

To mate tak pane profesore Horejsi !
Vy jste nikdy nezil v Africe a nikdy nebyl poslan do odlehlych casti Afriky. Mel by jste jiste realistictejsi nazory.
Na realismu je postaven muj pohled na svet. Rozhodne ne na nejake politicke doktrine, pred kterou (jine barvy) Vy poklonkujete a ktera se zmeni o 180 stupnu za nekolik let.
Vy jste jenom maly OPORTUNISTICKY praporek na modni vlne korektniho mysleni. (Ale ta urcite pomine).

Tim, ze hajite agresivni rozpinavy Islam, tak jste vlastne nepritel Krista. Vy "Katoliku" ! Tim, ze opatrne kousete Zidy za jejich politiku zamerenou na preziti v mori Islamu, vzbuzujete smich.
Rasismus je uzakonena diskriminace, kterou jsem nikdy neschvaloval. Takze bud nerozumite rasismu, nebo si to pletete
s necim uplne jinym. (Jako vetsina Cechu).
Vas pomer k USA je legrace sama o sobe.
Kdyz jste zde zil, tak oni Vam ten Cadillac nedali a nedali a nedali. Nikdy jim to nesmite zapomenout !

Pane profesore, aby jste s prekvapenim nezjistil, ze na poli svoji profesionality jste ustrnul, tak Vam doporucuji, zacnete okamzite cist to, co pravidelne publikuje Japonka Prof. Dr. SATOSHI KANAZAWA. Amerika se z ni zblazni !
Ona je biolog (v UK) a vysvetluje rozdily mezi rasami. Ja z ni mam krece od smichu. Vse dokazuje vedecky a
ona se neomluvi a neomluvi. Takze bude jednou upalena na hranici inkvizice, tentokrat pod zastavou Multi- Kulti a vetrnymi korouhvickami ozdobenymi oportunistickymi praporky. Nezapomente hodne mavat Vasim praporkem, az ji povedou na hranici.
Jdu ted na reku, rad se budu hadat se pozdeji.
29. 05. 2011 | 16:38

Yosif K napsal(a):

Jo pane Bedo - co bolo to bolo - casy znasilnujicich a loupicich krizackych vyprav jsou pryc uz nejakych 700-800 let. Dneska si ani nemuze "nejaky reditel" nechat udelat blowjob od pokojske v Sofitelu, aby z toho hned nemel opletacky.

Dneska jsou tu od hromadneho znasilnovani "umirneni demokraticti muslimove - generace Facebooku" na Tahriru, jak se pred par tydny presvedila islamofilni reporterka CBS Loganova, kdyz ji tam muslimsti demokrate pul hodiny mlatili holemi a osahavali.

Pan profesor nerozvrtaval sestou krizackou vypravu. Panu profesorovi trpce schazi "radny uredni postup" a "porusovani lidskych prav" islamskeho veleducha OBL. Take mu asi trpce schazi reci OBL co by po vzoru Milosevice vedl nekde v Haagu.
A boji se pmsty muslimskych mas. Zcela zbytecne - popularita losera u msulimskych mas (krome Palestiny) znacne opadla. A jeho popularita opadla proto, ze se z jeho organizace Al Kaida stal loser.

Cast muslimu vidi pricinu svych problemu jako "malo islamu". Opak je pravdou. Islam at si nechaji po pracovni dobe. Jedina cesta jak se mohou smysluplne uzivit stamiliony lidi (pokud chteji zit na lepsi urovni nez poustni lupici) je ta, ze se ZKLIDNI a nauci se makat nekde ve fabrice. Jakmile se toto vyresi, socialni problemy muslimskych zemi castecne polevi - viz Indonesie.
29. 05. 2011 | 16:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy