Vystresované vajíčko, aneb „bio“ je lepší, i když je horší.

02. 07. 2011 | 18:00
Přečteno 20041 krát
Před několika týdny otiskl týdeník Respekt v rubrice „Despekt“ následující text:
„Vědci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické vyzkoumali, že vejce od slepic z klecí jsou „stejně kvalitní“ jako biovajíčka a že život za dráty je pro nosnice lepší než biochov. Když slepice vypustíme ven, dostanou se do mnohem většího stresu než v klecích, protože zatímco ve volných chovech se ne všechny dostanou ke krmení, v klecích mají přísun krmiva zajištěn, řekla novinám šéfka výzkumu Kamila.“

Novináře, který to napsal, zjevně popudilo, že objektivními metodami se dospělo k závěru, který neodpovídal jeho očekávání („bio-vajíčko přece MUSÍ být lepší!“).


Podobný případ jsem zaznamenal v jakémsi dalším nedávném novinovém článku (přesný odkaz jsem zapomněl), – jakésmusi fandovi bio-potravin předložili k ochutnání „slepé“ vzorky několika bio-produktů a odpovídajících konvenčních produktů (ovoce, mléko, maso). Ochutnavači ve většině případů lépe chutnaly ty konvenční produkty. Když mu odhalili, co bylo co, jeho reakce byla – „ale samozřejmě, jak jen jsem se mohl tak splést, teď přece jasně vím, že mnohem lepší byly v každém případě ty bio-produkty, to dá přece rozum!“.

Myslím, že tyto případy jsou velmi charakteristické a ukazují, že víra v kvality „bio-potravin“ je do značné míry iracionální a má jisté „náboženské“ rysy (podobně jako spřízněná víra v nebezpečí genetických manipulací, militantní vegetariánství nebo extrémně pojatá víra v „práva zvířat“).
To, že se tímto způsobem zachová i novinář „seriózního“ periodika je na pováženou a cosi vypovídá i o povaze onoho periodika. Upřímně řečeno, u Respektu mě to moc nepřekvapuje – myslím, že tento týdeník se celkem otevřeně hlásí ke své předpojatosti (noviny „s názorem“ – tedy názorem předem daným, který je důležitější než objektivní fakta).

Já bych sice raději viděl, aby se domácí zvířata nechovala ve velkochovech, ale z důvodů jiných, než je kvalita jejich masa, mléka či vajec. Ta ve skutečnosti může být horší. Jeden můj známý žije značně „přírodním“ životem v dosti zanedbané šumavské usedlosti a m.j. tam chová kozy na maso. Když jsem se ptal na to, jestli dává nějak veterinárně vyšetřovat nezávadnost toho, co vyprodukuje, mávl rukou a řekl, že občas se v podkožním tuku najdou nějací červi, ale že se takovým detailem nezabývá.

To, že „bio“ ovoce a zelenina, vyprodukované „bez chemie“ mohou být ve skutečnosti dosti problematické, je evidentní – ve srovnání s plodinami ošetřovanými pesticidy je zde např. mnohonásobně větší možnost přítomnosti plísní produkujících nebezpečné (rakovinotvorné) mykotoxiny, zelenina nadměrně hnojená organickými hnojivy může obsahovat velká množství dusitanů, ale může být i kontaminována spoustu bakterií pocházejících z použitého hnoje a močůvky. Snadno se tak může stát něco podobného, jako v recentním případě německých luštěninových klíčků. Před lety v Česku vypukla velká epidemie hepatitidy (žloutenky), jejíž příčinou byly polské jahody přihnojované jakýmisi veskrze organickými záchodovými produkty.

Je samozřejmé, že třeba rajčata vypěstovaná na poli jsou prozatím mnohem chutnější než ta „umělá“ holandská ze supermarketu, ale to platí, ať už byla na poli vypěstována s použitím umělých hnojiv a pesticidů, nebo bez nich. Pokud ovšem v budoucnu budou ta skleníková „umělá“ rajčata chutnější, celkově kvalitnější a přitom ještě levnější, než ta polní, budu jim samozřejmě dávat přednost.

Zdá se ale, že stoupenci „bio-náboženství“, včetně onoho redaktora Respektu, budou vždy dávat přednost předmětu své víry, třeba i méně chutnému, rizikovějšímu a dvakrát dražšímu.
Proti gustu…

Mimochodem, na podobné téma doporučuji výborný, odlehčeně psaný článek Jaroslava Petra: "Vražedné bio".

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Pane profesore,
tohle se mi líbilo ! Je vidět, že jste vědec.
Podobně se to má i s vírou v rovnost ras, národů a etnik. To je taky taková nevědecká móda.
02. 07. 2011 | 18:10

Ládik!!! napsal(a):

"Bio" je podezřelé. Jím to, co vypěstuju (vyjma hospodského jídla). Nejkvalitnější jsou škvarky (kam se hrabou chipsy) a domácí slivovice. Do obchodu se žrádlem téměř nechodím. Kozí sýry a zeleninu dodává otec, maso, kobzole a zelí sousedi. Ti na svoje pole žádné sračky nevylejí.
02. 07. 2011 | 18:19

vojtěch napsal(a):

Souhlasím s názorem, že kolem biopotravin vzniká - ze strany fundamentalistických zastánců - až cosi jako náboženství.

Na druhou stranu není nic snažšího, než celý "koncept" biopotravin zesměšnit zesměšněním nejzavilejších příznivců. Stejně tak já můžu třeba na základě názorů fundamentálních křesťanů, požadujících ve školách výuku kreacionismu, prohlásit za blázny všechny křesťany. Budu mít pravdu?

A ještě k těm potravinám... Možná nejde ani tak o kvalitu, jako o to, že my lidé z velkoměsta si tak alespoň trochu uklidňujeme svědomí :)

Před časem jsem viděl hodně sugestivní dokumentární film (kéž bych si vzpomenul na jméno). Skládal se z dlouhých záběrů na různé "masové" způsoby výroby potravin - drůbeží velkochovy, megajatka, španělské lány rajčat sklízených zedřenými imigrantkami odněkud z třetího světa. To celé bez slova komentáře, jen obraz. Vůbec mi z toho nebylo dobře...
02. 07. 2011 | 18:37

Kritik napsal(a):

Autorem opravdu přesně popsáno: Jde o "bio-náboženství".

Jako i ostatní formy honby za dokonalým zdravím mají tytéž náboženské rysy. Jakoby lidé očekávali od "zdravých" potravin a tzv. "zdravého životního stylu" spásu a věčný život. Skutečnost je jiná - tudy cesta ke spáse a k věčnému životu nevede. Lékářská věda se chlubí, jakých pokroků dosáhla při léčbě následků poškozeného životního prostředí, tedy především rakoviny. Jedna věda se tedy chlubí a jiná věda produkuje ještě více produktů zapříčiňujících vznik nádorů.
Na druhou stranu nemusíme být právě náboženskými fanatiky vyznávajícími boha nazývaného "zdravý životní styl" abychom si uvědomili, že nepřirozené metody získávání potravin povedou k nepřirozeným a pro lidstvo k neočekávaným důsledkům.

Zdalipak někoho napadlo, že právě k mutacím baktérií e-coli (způsobily poslední případy vážných onemocnění s vysokou mortalitou) došlo právě proto, že se tyto prakticky všude se vyskytující bakterie dostaly do nepřirozeného prostředí produktů trávení zmutovaných potravin? Například do prostředí, pocházejího z geneticky modifikovaných potravin. Nebo z prostředí vzniklého z používání nových a nových chemických přípravků v zemědělství a potravinářství. Prozatím se takové zprávy neobjevily, ale počkejme si.
02. 07. 2011 | 18:45

Čochtan napsal(a):

Ládik!!! napsal(a): "...Ti na svoje pole žádné sračky nevylejí. "
Dřív se hnojilo jen hnojem, což jsou sračky od dobytka. K tomu přidali obsah senkgrubny. Na podzim se vše vyvezlo na pole, v zimě mráz vše sterilizoval, a na jaře se to zaoralo. Problém vznikne, když takto hnojíte už vzrostlé rostliny.
02. 07. 2011 | 18:53

Martin napsal(a):

Kritik: Mutace e-coli a dalších tady byly mnohokrát v minulosti, jediné co se změnilo že dneska umíme zjistit co se stalo. Ještě před 50-ti lety by to lékařská věda uzavřela jako úmrtí z neznámých důvodů případně by stanovila zavádějící chybnou diagnózu smrti a taktéž smrti 20-ti lidí rozprostřeném na velkém území by si nikdo ani nevšiml, natož novináři a ty by ses o tom vůbec nevěděl a vůbec by tě nenapadlo napsat nějakou myšlenku :-)
02. 07. 2011 | 18:56

Ládik!!! napsal(a):

Čochtane,
sračkami rozumím lidské fekálie, obsahující sodík ze soli. Zvířecí fekálie jsou hnojivo.
02. 07. 2011 | 19:01

Drzá zrzka napsal(a):

Ladik

I zvířecí fekálie se nedávají na pole čerstvé. Za vsí, ve které stál kravín, bývalo hnojiště, kam se hnůj vozil, a nechával odležet.
Kejda též, a ta se ještě před použitím ředila vodou.
02. 07. 2011 | 19:08

Petr z Tábora napsal(a):

Bio může a nemusí být lepší, ale vždy bývá v obchodech dražší. To je ostatně problém i farmářských trhů aniž by si výrobky dělaly nárok na označení bio. Pro zdůvodnění vyšší ceny potřebují jejich dodavatelé reklamu dokazující, že jsou zdravější. Dalším problémem je kontrola použité technologie pěstování či chovu, neboť ani biofarmáři nejsou lhostejné výnosy a tak ten bio-postup občas někdo poruší.
Já osobně biovýrobky cíleně nekupuji.
02. 07. 2011 | 19:08

Občan napsal(a):

To Ládik!!!

Ale to se velice pletete. I dnes se voda ze septiku, pokud je jen záchodová, běžně lije na zahrady. A v minulosti se to dělalo běžně se senkrůvnou, přesně jak říká Čochtan.
Nemluvě o tom, že kadibudka se stavěla na kraj hnojiště.

Si ten venkov nějak moc idealizujete :o)))
_____________________________________________________

Tak takovouhle repakču jsem ještě neměl :o)))))
"ivicsib :rhem away what need I"
02. 07. 2011 | 19:09

Mud.. napsal(a):

„Vědci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické vyzkoumali, že vejce od slepic z klecí jsou „stejně kvalitní“ jako biovajíčka a že život za dráty je pro nosnice lepší než biochov.

„Vědci z pražské Vysoké školy neuro-sexuální vyzkoumali, že vagíny od paniček zhrzených prof., doc, akademiků... jsou „stejně kvalitní“ jako vagýny cnostných paniček. Výzkum prováděli denním výtěrem. Co z toho plyne? Titulovaných je předymenzované množství.
Co mají chudáci vědci dělat? Vypíše se grant a jsou vysmátí. Nový grant má být na ...
02. 07. 2011 | 19:29

Kanalnik napsal(a):

Tak nas pan profesor postrasil nebezpecim plynoucim z pozivani bio-potravin a ted se bude s potesenim divat, jak se nejprve diskutujici s vervou pusti do jeho argumentu a pak do sebe navzajem...
02. 07. 2011 | 19:33

Tenco napsal(a):

Je to informace stará 3 roky - možná že se ledasco od té doby změnilo. Informace jsou ale z první ruky :
Kuře z líhně /48 hodinové/ kupovaly velkochovy za 4 - 5 Kč.
Do 30 dnů vyrostlo jateční kuře.
To velkochov jatkám dodával za 20 - 22 Kč.
Když jsem se ptal, na čem to kuře vyrostlo, tak se tázaní vyhýbavě usmívali, anebo odpovídali " a co si myslíte, že se za ty prachy tak asi dá sehnat...". :((

Kuře z velkochovů a kuře od zodpovědného farmáře, se má k sobě tak jako ledová briketa s názvem treska - proti rybě, která je fakt treskou.

No - prej se za čas budou pěstovat rychle rostoucí - geneticky modifikované rostliny - na palivo.
Nic proti tomu - via peak oil - žádoucíto věc.
Jen by mě zajímalo, co se stane, když kus tedle biomasy zkonzumuje larva hmyzu, tu larvu hmyzu sežere kuře a to kuře pak sní profesor Hořejší.

Zda má na to nějaký názor.
:)))
02. 07. 2011 | 19:40

Pepa Řepa napsal(a):

.....že život za dráty je pro nosnice lepší než biochov.
---------------
Kim Ččong il zajásal. Je o krok dál.
Co se děje? Bratr Wěnceslaus píše o tom, čemu rozumí.
02. 07. 2011 | 19:59

Drzá zrzka napsal(a):

Zelinář, u kterého zhruba 15 let nakupuji, značku bio nepoužívá. Jeho zelenina se s tím, co se prodává v marketech snad ani nedá srovnávat. Je daleko chutnější. K potvrzení o kvalitě kupovaného mi nedává žádný papír. Stačí vidět jeho ruce. Jsou to ruce člověka, kterej se hrabe v hlíně. A evidentně se v ní hrabe rád.
02. 07. 2011 | 20:05

Luba napsal(a):

No,
pane řediteli,
představte si, že na světě existují lidé, kteří věří v neposkvrněné početí, v "božkost" bíle oděného voleného zástupce z řad červeně odívaných, ve zmrtvýchvstání neb v proměnu vody v chlast, chlastu v krev a kusu mdle chutnajícího piškotu v biftek z těla před tisíci let ukřižovaného léčitele.

No uznejte, že "víra v kvality „bio-potravin“" je ve srovnání s tradičními pověrami tohoto "sranda spolku" o dost racionálnější.
02. 07. 2011 | 20:17

Baba Jaga napsal(a):

A Vy, paní Zrzko, kupujete v zimě a na počátku jara zeleninu kde?
Tak to já asi pěstuji mrkev na záhonku špatně a měla bych se od zelináře paní Zrzky přiučit. Je zaručeně bio, mnou setá, pletá a okopávaná, bez hnojiv a herbicidů, ale chutná zcela stejně jako ta "nebio" koupená v supermarketu, ze které dělám salát tehdy, když už svou čerstvou nemám. Podobné je to i s ostatní zeleninou - rajčata jsem přestala pěstovat tehdy, když jsem zjistila, že proti plísni je bez chemie neochráním. Brambory proti plísni postřikujeme, mandelinky sbíráme - co s nimi dělají bio-zemědělci, bůh suď. Naše "biovejce" mají žloutky přirozeně žluté, ale kolik nás jedno stojí, to raději nepočítám a nepřemýšlím ani o tom, jak moc jsou slepice zdravé, když je necháváme dožít (drůbeží maso nejíme).
Jinak nic proti těm, kteří si na biopotraviny rádi připlácejí. Je to jejich svobodné rozhodnutí a možná se s vědomím, že se stravují zdravě, dožijí i vyššího věku.
02. 07. 2011 | 20:39

Luba napsal(a):

Každý žrout masa a bývalý lovec potvrdí, že je velký chuťový rozdíl mezi tzv. stresovaným masem, a masem ze zvířete, které před smrtí netrpělo bolestí a nijak nestrádalo.
Tzn. že bylo zabito humánně, ranou "přímo na komoru" a "padlo jako podťaté".

I vánočního kapra jde zabít tak, že se na sváteční rybičku snesou perutě Smrti nečekaně, nenadále a milosrdně. Když ho klepnete kladivem přes hlavu přímo ve vodě - musí se to ale umět.

A ten chuťový rozdíl mezi rybou, která ploutví vyfakcuje před svým tragickým trpitelským skonem, plným strachu a bolesti, celou tradiční rodinu, a obětí humánního vánočního zabijáka, je též evidentní.

Podobné to bude s barvou žloutku a chutí vajec od slepic, vesele pobíhajících někde na dvorku, a konzumujících nasekané kopřivy, na rozdíl od vybledlých středů pukanců od kolegyň z roštů velkochovu.

Viz ilustrační film od Jiránka "Co jsme udělali slepicím":
https://www.youtube.com/watch?v=G3Max-5Kisc

P.S.:
Možná bychom se od křivulí, zkumavek a chromatografie měli častěji obracet k analyzátorům tradičním (chuťovým, čichovým), jako to dělali průkopníci veškeré chemie - alchymisté. Ovšem, na rozdíl od nich bychom raději měli racionálně (tzn. na základě zkušeností předchozích generací) vynechat nebezpečné jedy. I když prý amanitin a faloidin v jedné jednorázově poživatelné plodnici prý osmažené chutnají znamenitě!
02. 07. 2011 | 20:41

Baba Jaga napsal(a):

Asi mám málo vyvinuté chuťové buňky, Lubo, neb ani naše vejce nemají nikterak odlišnou chuť od kupovaných čerstvých - žloutek se liší barvou, ale chutí nikoliv. Možná proto, že za ně přímo penězi neplatím. Navíc si myslím, že na zpracovaných ochucených potravinách už se toho příliš nepozná.
02. 07. 2011 | 20:54

Drzá zrzka napsal(a):

Baba Jaga

V zimě a na začátku jara chodím pro zeleninu do sklepa nebo do mrazáku. Když je někdo zvyklý 20 let konzumovat zeleninu, kterou si sám vypěstuje, nebude mu možná ta vypěstovaná ve velkopěstírnách chutnat. To samé platí opačně, pokud někdo konzumuje zeleninu z obchodu, je zvyklý na její chuť a kvalitu a nemusí mu chutnat za vypěstovaná v malém množství. Chemie se nezříkám, jen si myslím, že by se to s ní nemělo přehánět. Všechno má svůj čas. I agrotechnické lhůty.
Za jak dlouho se dostane na váš stůl mrkev ze záhonku zelináře, a dejme tomu mrkev z Holandska? Co se stane po dobu přepravy s látkami v ní obsaženými?
02. 07. 2011 | 20:59

Da.Rock napsal(a):

Občas koupím vejce, které mají krásné, jasně žluté bílky a občas mají bílky pobledlé, jako panna nevěstinka tvář. Ale všecko je to z jednoho supermarketu a ten to bere od stejných dodavatelů. Nevidím v tom až takový problém - kromě estetického. Ty žluté jsou atraktivnější.
02. 07. 2011 | 21:04

Karel Kubrt napsal(a):

Upřímně řečeno, u Respektu mě to moc nepřekvapuje – myslím, že tento týdeník se celkem otevřeně hlásí ke své předpojatosti (noviny „s názorem“ – tedy názorem předem daným, který je důležitější než objektivní fakta).

Ale pane Hořejší, tak pěkný článek si pokazíte takovou vyblitou větou. Pročpak inzerujete na Aktuálně, na přepdopojaté předpojatosti na entou?

BIO potraviny si vymyslili soudruzi z EU. V reálném světě neexistují. Buď se o výrobu či pětování staráte, nebo nestaráte. Že dáte úplatek jednou za rok, nebo
si necháte natisknout cedulky a domluvíte obchod v marketu, to žerou slovně
i doslovně jen tupci a snobové.

U Hoštic je famra na BIO brambory. Na okolní prší stejně jako na ony. Ale jsou třikrát dražší.
Když jsem pracoval v Penny, dostávali jsme BIO mrkev z Rakouska. Zatímco česká balená (balení a praní je samo o sobě potravinářská zhovadilost) vydržela týden v teplém regálu pěkná, BIO byla po dvou dnech plesnivá, a to stála mnohem více.
A nejzajímavější bylo, že to někteří moderní Aktualisté.cz stále kupovali.

Pevně věřím, že Tenco baští jen BIO potraviny.
A Stejskal takbysmet.
02. 07. 2011 | 21:05

ruprecht napsal(a):

Luba

Ono stačí přidat do krmné směsi pro klecové slepice trochu sajrajtu pro podporu barevnosti žloutku a slepičky z ekologického chovu budou kvokat závistí nad žlutostí žloutku..
02. 07. 2011 | 21:06

Tenco napsal(a):

Da.Rock
Zásadně nekupuji vejce z PL./nemohu uvést proč - informace z 2. ruky/ :((
Kupuji CZ vejce. Nejraději Zlatá vejce .
/ha - teď budu smazán sa skrytou reklamu.../
02. 07. 2011 | 21:07

Tenco napsal(a):

Měl jsem přítelkyni v Německu...jedla skoro jen biopotraviny, domácí celozrný chléb, ryby...
Měl jsem kolegu v CZ....cpal se váhradně bůčkem, zeleninu a ovoce viděl tak maximálně dvakrát v roce, kouřil, chlastal...
Oba zemřeli na rakovinu.
Bylo jim přibližně stejně let.

Karel Kubrt
Mně je jedno v co věříš.
Věř si třeba v to, že zítra přijde Ježíšek.
02. 07. 2011 | 21:11

Pepa napsal(a):

Opravdu mám despekt k šéfce výzkumu Kamile.
Čím muže doložit, že ve volných chovech se nedostanou slepice ke krmení?
Mohou si slepice ve velkochovech vybrat krmivo?
Ke stresu.
Proč se zvětšují klece ve velkochovech?
Proč chutnají konvenční produkty lépe.
Víte jaký účel mají chemické přísady zvýrazňovače chuti?
K produkci zeleniny.
Plíseň může obsahovat i zelenina ošetřena pesticidy.
Myslíte,že dusík z prášku nedělá dusičnany?
Myslíte,že kejda a močůvka se používá pouze u biozeleniny?
Doporučuji: Stuart B. Levy Antibiotický paradox.
Pro Vojtěcha,zadejte
náš denní chléb
02. 07. 2011 | 21:12

Karel Kubrt napsal(a):

Ano TencokidáBIOhnůj,
pevně věřím, že žereš jen BIO. To abys tu mezi náma dlouho pobyl a mohl dle libosti citovat slavné osobnosti, když ti to vlastní BIOmozek nedodá.
A taky věřím, a to máš pravdu, že zítra přijde Ježíšek. A jednu ti vlepí.
02. 07. 2011 | 21:19

Víc než si myslíte napsal(a):

Nebýt stresovaných vajec bylo by na světě krásně.

Jen si to představte...žádný Ládík, BlueJay, Rumcajs ba ani Pocestný a jiní...:-))) Hned by se průměr světového IQ náramně zvedl.
02. 07. 2011 | 21:19

Luba napsal(a):

Jago,
víte, kolik lidí dnes trpí nejrůznějšími alergiemi?

Cituji:
"Počet alergiků v posledních 50ti létech prudce stoupá. Alergie se může projevit jednou v životě (reakce na lék, potravinu, na včelí bodnutí), ale většinou se projevuje jako onemocnění chronické, působící pacientovi opakované těžkosti, zhoršující jeho kvalitu života. Evropský parlament v loňském roce projednal Bílou knihu o alergii. Jsou zde shromážděna všechna dostupná data, která potvrzují, že v Evropě trpí alergií
až 30 % lidí.

Kolik je alergiků v České republice?
Stručně řečeno, nejméně každý čtvrtý občan našeho státu trpí alergií nebo se u něho již projevily alergické příznaky. V číslech je to 500 000 astmatiků, 1 milión ekzematiků, 1 milión těch, kteří trpí alergickou rýmou. K těm se pak přidávají ostatní méně početné projevy."

Zdroj:
http://www.zdrava-rodina.cz/zr/5_98/zr5_6_7.htm

Co je příčinou alergií?

Zamysleme se, čím se liší dnešní svět od světa před padesáti lety.

Jednoduše bychom mohli slovy herce Vladimíra Menšíka říct:
Ti chlapi tenkrát vypadali jinak, než dnes, protože se tehdy nepráškovalo :)

Imunolog by Vám mohl říct, že malé děti se dříve na vesnických dvorcích "popelily mezi slepičinci" a tím si vytrénovali imunitní systém do nyní nevídané odolnosti.
Už tenkrát se děti z vesnic lišily od dětí městských větší celkovou otužilostí, zdatností a nižší nemocností.

Alergická reakce vzniká díky abnormálně prudké odezvě imunitního systému organismu i na běžnou a v zásadě neškodnou látku, která se tak stane alergenem.

Příčiny nárůstu alergií jsou považovány za multifaktoriální.
Nepochybně souvisí se změnou životního stylu a změnou kvality životního prostředí.

Žijeme si pohodlněji, bezpečněji, ale nikoli zdravěji.
02. 07. 2011 | 21:20

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kde jsou včíl mí drazí jistě všichni oponenti zelení tu, krzevá kterých jsem na aktuálně kdysi přišel ??? Že by v biomase byli včíl navěky zas zakopáni...
O slepicích mám pak toto..

NIHIL NOVI

Kvoká kvoká
slepice
a přemýšlí
velice
jak se kdysi velmi
bála
než se z vejce
vyklubala

Teď má však problém
jinačí
bojí se co
vytlačí....

Dám směnu letních ekoúdernic, též jistě k nezaplacení...
Veselé krizování...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2010-06/thumbs/1276833488_002.jpg
02. 07. 2011 | 21:24

Luba napsal(a):

ruprechte,
už jste někdy svými chuťovými pohárky srovnával "bio-vejce" s "techno-vejci"?

Tak mě napadá, že pan ředitel Hořejší by mohl, podpořen svým ústavem a zaštítěn Svatým Xaveriem z Xaverova, uspořádat první světovou ochutnávku vajec.
02. 07. 2011 | 21:27

Karel Kubrt napsal(a):

Lubo, já mám alergii na BIO potraviny a na sektu BIOsupergurů.
02. 07. 2011 | 21:28

Luba napsal(a):

Kubrte,
jak se ta alergie projevuje?

P.S.:
Já mám zase alergii na nálev.
https://www.youtube.com/watch?v=rOJ3tRctjwM
02. 07. 2011 | 21:36

Jemnický napsal(a):

S okurkama ze Španěl to nevyšlo, tak alespoň ty klíčky od fazol. Pokud je to pravda a nejde o nějakou uprchlou bakterii z laboratoře. To by byla pecka proti GMO.
Sračkama hnojí jenom blbec, nikoliv zemědělec. Hnůj musí uzrát, dát se na pole na podzim, vymrznout, zaorat, nepřehnojit atd.
Nevím, co všechno vyzkoumali vědci z pražské VŠCHT. Co asi můžou městské hrudy vědět o pořádném kuřeti a pořádném vejci. V čí prospěch zkoumali? Kdo si to zadal? Já jsem na domácích kuřatech a vejcích vyrostl, tak můžu srovnávat šťastné Billa-brojlery z klece s masem jak křída a nešťastné kohoutky ze zahrady, vystresované zelenou trávou, žížalou, sluníčkem a babičkou. Ovšem to maso, růžovočervené, neblátívé, chutné.
Pokud jsou ti vědci z VŠCHT na úrovni profesorů z VFU, tak asi o tom ví prd.
Václave, přečti si publikaci soudruha, profesora a rektora VFU o skořápkách, či jiné průlomové práce. Inu věda je věda.

S pozdravem,

Jemnický
02. 07. 2011 | 21:46

Drzá zrzka napsal(a):

Kvok.
02. 07. 2011 | 21:49

Duroy napsal(a):

Bio-nebio, má zkušenost spíše spočívá v tom, že mé děti a manželka nechtějí jíst máslo, sýry a pít mlíko od "sedláka" prostě jim nechutná... Takže máme v lednici dva druhy. Bio zelenina asi ani existovat nemůže, přece jen nějaká ta čelka nějaký ten sajrajt přenese. Stresoanou kráu? No, vidím je kolem silnic, spoutyy pastvin, jsou to velkochovy, v tom kravině proti stresu, no možná ta sluchátka s hudbou... Prasátka ve velkochovech nemají méně místa, než bývalo u babičky v chlívku.
Kdo má rád bio, ať si dá, kdo má rád normální stravu, ať si ji jí, každému dle jeho libosti. Trošku mi možná chybí standard, co je vlastně bio...
Stop hysterii na obou stranách.
02. 07. 2011 | 22:01

Karel Kubrt napsal(a):

Lubo,
já mám rád nálev, vždyť víš, co jsme se ho napili, ale nepřišly gumičky...
Myslel jsem to spíš tak, že moje alergie vypuká až ve chvíli, kdy někdo BIOpotravinu nabízí jako zdravou a neBIOpotravinu jako méně nezdravou. To se pak dostaví pupínky a chuť vraždit.
02. 07. 2011 | 22:08

kočka šklíba napsal(a):

To co bylo uveřejněno v Respektu je mezi zemědělci dávno známé. Podle mého je bio-produkce především vysavač na peníze zákazníků. A ano, někteří zákazníci to mají jako modlu.
Informace, většinou ze zahraničního tisku, že bio-produkty jsou daleko víc napadeny bakteriemi, plísněmi se čas od času objevují. Jenže v našich masmédiích je zemědělství na okraji zájmu a tedy se tyto informace dostávají do většího povědomí až nyní v souvislosti s čím dál častějšími nálezy “závadných potravin“.
Dalším problémem bio-produktů je jejich podvodné označení. Také tyto informace se občas objeví, ale jen pokud takto podvádí větší výrobce. Malí producenti nejsou pro tisk zajímaví nevím jak často jsou kontrolováni.
Jen pro ilustraci, viděla jsem nějaký propagační materiál na bio produkci v ČR, kde se včelař, prodávající tzv. biomed, asi nechtěně, uřekl. Tvrdil totiž jedním dechem, že on má 100% bioprodukt – med, ale ptz, jak tvrdil on podotýkám, zbytky chemických postřiků zůstávají v půdě i 20 let a do rostlin se dostávají tedy těch 20 let, pak by mě zajímalo, jak ty svoje včelky donutil opylovat jen ty správné rostliny bez těch chemických reziduí.
Podle mého, nic se nemá přehánět, tedy ošetřit rostliny v nezbytně potřebné míře proti plísníma chorobám, zvířata rovněž proti chorobám a choroboplodným zárodkům. A mít, ted mě tady modrá squara ukamenuje, alespoň takové normy na obsah chemických látek, jako to bylo před rokem 1989. A vím o čem mluvím. S rozmachem zahraničních řetězců se tyto normy hodně změkčily, ptz jinak by sem ten přechemizovaný šunt,například z Holandska, vůbec nesměl. Minirajčata neviděla ani zrníčko půdy.
Tenco děláte dobře, nic z Polska z živočišné a pokud možno ani rostlinné produkce nic, jejich hygienické postupy jsou mírně řečeno, nedostatečné. Samozřejmě ne všude, ale to nelze rozlišit.
02. 07. 2011 | 22:08

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Tak dnes bratře Josefe je v mateřídoušce něco na téma: jak to bylo pohádko, zabloudilo kuřátko, stresované mezi poli, pláče pípá, nožky bolí. Místo mámy s kuřaty, čeká jej klec za vraty. Štastné syté v kleci zobou šrot a kecy.
A tak vědecky přežíraní obyvatelé království mají cukrovku, alergie, hypertenzi, erektivní disfunkci, kornatí jim cévy, srůstají a zarůstají vejcovody, staví se více domu a rodí méně dětí, máslo na pultě i na hlavě, v čele samý JUDr ze slovenských kotárových universit. Do toho všeho se valí růžové takny. Drtí klece a pomatení brojleři prchají do zajetí svobody, kde jen stres ze skřípění zubů kun a tchořů čeká na nebohé ondyno šťastné bezpohlavní ptáky.
Třikrát fuj Cloakolově limonádě, třikrát fuj biopotravinám.
Ať žije život v klecíchm, na věčné časy a nikdy jinak.

Jemnický


S pozdravem,
02. 07. 2011 | 22:19

Hanuš Karlach napsal(a):

vojtěchovi:

"Koncept" je v tomto případě špatně, znamená to "náčrt". Tady je na místě "koncepce", tedy pojetí.

Nezaměňovat! Vyjadřujte se přesně!
02. 07. 2011 | 22:20

Karel Kubrt napsal(a):

A to by mě zajímalo, odkud Jemnický víte, že BIO slepice nežijou v klecích.
Kloakolovu limonádu bych nalil do zobáku BIOTencovi, přímo z kloaky. To by si pošmák, chlapec, když bych mu nabulíkoval, že je ta limo BIO a není z Polska.
02. 07. 2011 | 22:27

Jemnický napsal(a):

Karel Kubrt,
Kde žijí bioslepice nevím, u nás žila kuřata i slepice v hejnech na dvorku a na zahradách.
Velkochovy v klecích, prosím, ale ať mi nikdo netvrdí, že kuře vyrostlé na penicilínu, bez pohybu a v naprosto nebiologických podmínkách je zdravá potrava. Je to levná potrava pro nadměrný masový konzum s následky na populaci, které jsou již neudržitelné a zjevné.

Jemnický
02. 07. 2011 | 22:35

Cestovatel napsal(a):

Znám pár militantních vegerariánů dokonce jednoho militantního vegana a ti by si tohle měli přečíst :) Víra v biopotraviny je skutečně nové náboženství. Proč by měli být vajíčka od slepic chovaný BIO způsobem lepší než ty chované ve velkochovech?
Proč by jahody upravované geneticky měly být horší? Mnohdy jsou šťavňatější a hlavně větší (porovnejte lesní jahody a ty kupované v krímech). Díky genetice jsme dosáhli obrovských úspěchů v zemědělství. Dokážeme vypěstovat mnohem více potravin,větší potraviny odolné proti škůdcům a díky tomu nakrmit více lidí ve světě kde stále roste počet obyvatel. Bez genetiky by tady bylo mnohem více lidí hladových.
02. 07. 2011 | 22:50

Viola napsal(a):

ano, takové téma se mi líbí.

Bio má být zdravé a z toho bychom měli vyjít. To, co se pěstuje, nebo chová zdravě, prostě tak, aby z toho jeden neonemocněl, ale naopak měl život pevný a zdravý, takové je bio. Pokud jde o vajíčka, tak snad hodně z nás viděla vajíčko z vesnice a vajíčko ze supermarketu. Rozdíl je v barvě žloudku, domácí má sytou až červenooranžovou barvu v létě a to ze supermarketu světle žlutou, skořápka je u domácího pevná a tmavší z velkochovů jsou skořápky jako papírové a světlé. Které slepice jsou na sluníčku, jsou zdravější a rozhodně mají pestřejší stravu, také mají maso pevnější, protože se za krmením naběhají a hezky prohrabávají dvorek. Syrová vajíčka bych ovšem nejedla, vždy vařená, nebo přismahlá, kvůli salmonele. Stres domácí slepičky vyběhají, kdežto klecové slepice stres zabíjí a samy se poškozují.

To s tou bakterií E-koli je Bůh ví jak. Dnes se objevila zpráva, že prý je bakterie v balené vodě Akvila.
02. 07. 2011 | 22:51

Viola napsal(a):

Cestovateli,

pěstuji jahody a rozplývají se mi na jazyku a voní do daleka. Jahody koupené v lednu v supermerketu jsou jako kedlubny - tak tvrdé a tak bez chuti a vůně, protože jsou vyšlechtěné pro zisk, pro výnos, pro peníze a ne pro chuť a zdraví kupujícího.
Není nad to mít svůj pozemek a pěstovat si své zdravé, ovšem nesmí to práškovat bakteriema z letadel, tak jak to bylo včera na ČT 2 - brr. Američané fuj.
02. 07. 2011 | 22:57

Luba napsal(a):

kočko,
hoďte sem odkaz na rozhovor s tím včelařem.

Nevím nic o tom, že by někdo u nás prodával "bio-med" jako med kvalitnější, než jiný. Značka kvality medu vypadá jinak:
a sice "Český med".

Více zde:
http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=med

Český med je považován za nejkvalitnější i v rámci Evropy.
Je to tím, že naše krajina je druhově velmi rozmanitá a včelstva se u nás nesmí léčit antibiotiky, která by se mohla dostat do medu. Tzn. že český včelař musí včelstva, napadená např. morem včelího plodu zlikvidovat (spálit), nikoli léčit.

A jestli jste někdy kupovala med v supermarketu a poté i tzv. ze dvora, tedy přímo od včelaře, na první ochutnání (a často i na první pohled) zjistíte ten velký kvalitativní rozdíl mezi nimi.

"Biomed" je hlavně farmaceutická firma.
Mezi včelaři není "bio-med" nějakou oficiální známku kvality, ale bývá tak označován med, získávaný od včel, chovaných metodou ekologického včelaření. A ekologické včelaření souvisí hlavně s "filozofií" daného včelaře. Je nákladnější, protože je tento způsob včelaření pracnější - a bio-zákazník tak vlastně připlácí bio-kolegovi, včelaři, s podobným pohledem na přírodu a roli člověka-hospodáře v ní.

To ale nutně neznamená, že je takový med chuťově lepší.
Osobně mi nejvíce chutná med lipový. Někomu zase více chutná akátový, medovicový lesní. Do čaje je nejlepší med z řepkové monokultury, protože je hodně sladivý - a takový med určitě nesplňuje "košer-kritéria" ekologického včelaření. Ale přesto je chutnější, než jakýkoli "supermarkeťák", namíchaný
z jihoamerické či asijské levné produkce.

Druhořadý med poznáte na první pohled tím, že nekrystalizuje v celé mase, ale tvoří zkrystalizované ostrůvky v tekutém zbytku -jde o známku přehřátí a dodatečného namíchání z více zdrojů.
Krystalizace je jinak naprosto normální vlastností každého medu. Květový (světlý) krystalizuje dříve, než medovicový (tmavý, lesní).

Ekologické včelaření se od "běžného" liší některými zásadami.
Např.:

"- Jsou-li včelstva umístěna ve volné přírodě na stanoviš­tích s nezměněnou přírodou, mají být současně sledová­ny a chráněny původní hmyzí populace, aby nedošlo k na­rušování přírodní rovnováhy působením zvýšené kon­centrace včel medonosných, které využívají stejné zdro­je potravy.

- Úly musejí být umístěny na plochách, jež jsou ekologicky ošetřovány nebo v divoké přírodě. Naopak stanoviště včel­stev se nesmějí nacházet v blízkosti polí nebo jiných ne­vyhovujících ploch, na nichž jsou používány chemické pesticidy a herbicidy. Výjimky může organizace udělují­cí certifikát učinit jen v jednotlivých případech. atd. ..."

Zdroj:
http://www.pro-bio.cz/cms/clanek/5208/posumavsky-bio-med-ceskou-bio-potravinou-roku-2007

P.S.:
Je dobré si v souvislosti s ekologickým včelařením připomenout osud amerických včelařů a jejich včelstev. V U.S.A. se včelařilo hlavně pro zisk a tedy ve velkochovech. Před časem zde bylo 200.000 včelařů. Dnes je jich pouze 1600. Včelstva tam masově hynula. Příčin je více - v U.S.A. není včelařství tak organizováno a skloubeno s veterinární kontrolou, jako u nás.
A když si to spojíte s "průmyslovým přístupem" a důrazem na produktivitu, na masivní průšvih je zaděláno. Američané možná začnou více včelařit ze zájmu a ekologicky, jako včelaři čeští. A mají se od nás věru co učit :)
02. 07. 2011 | 23:06

Cestovatel napsal(a):

Viola:

To záleží na dodavateli. Když jsem si já naposledy kupoval v supermarketu jahody tak byly vynikající.

To že jsou pěstováni pro zisk je normální. Každý se přeci musí nějak uživit a zisk není zločin což mnoho lidí nechápe. Pokud je budeš prodávat jenom pro chuť a zdraví kupujícího tak neuživíš ani sebe natož pak rodinu.
02. 07. 2011 | 23:10

Luba napsal(a):

Pravidla ekologického zemědělství a chov včel:

http://jjvcela.sweb.cz/soubory/VCELY195.html
02. 07. 2011 | 23:10

Viola napsal(a):

Tenco,

ta přítelkyně a známý zemřeli na stejný typ rakoviny?
02. 07. 2011 | 23:11

Lena napsal(a):

To je tedy opravdu legrační výzkum.
Já se neptám lidí, ale psů. Měla jsem svého času geniální nápad přidávat jim do granulek vajíčka z obchodů čili z klecových chovů, aby měli pěknou srst. Když mě při několikáté dávce zabili zhnuseným pohledem a misku jsem musela vyhodit i s těmi granulemi, opustilo mě nadšení, protože místo krásných psíků jsem měla psíky vychrtlé. Kupodivu, zcela proti proudu chemicko-technologů, o domácí vajíčka se div neporvou. No jo, no, jsou to jenom hloupá psiska.
02. 07. 2011 | 23:12

Viola napsal(a):

Cestovateli,

nezdá se mi normální pěstovat, nebo chovat něco pro peníze. Mělo by se pěstovat a chovat zvířata právě pro potěšení druhých a pro jejich zdraví, ne pro svůj zisk. Tak je to správné a ne jinak. Ten zisk ti jakoby spadne do klína sám. Jestliže se budeš pachtit za penězma pochvalu a úctu si nezískáš, tak to je a ví to nejlépe drobní prodejci, ke kterým se vracejí zákazníci a chválí jejich dobré zboží a dají jim za ně, co si pěstitel řekne. Jahody se v poslední době vyšlechtily tak, aby byly schopné dlouhé přepravy a jsou z nich ne jahody, ale kedlubny, já je v obchodě mimo sezonu vůbec nekupuju, protože jsou hnusné.
02. 07. 2011 | 23:17

Lena napsal(a):

Tak pokud vím, BIO nemusí být nutně zdravější, ale šetrnější při výrobě k životnímu prostředí. Proto taky ten výzkum je poněkud mimo. A ty stresované chudinky, které musí být pod tím nebezpečný širým nebem a tak strašně nedobře jim to dělá! :-))))) Fakt vtipný. Jestli by nebylo vhodné všechny ty vesničany plošně zažalovat pro týrání slípek neklecovým chovem.
02. 07. 2011 | 23:18

Luba napsal(a):

Leno,
to je přece jasné :)

Vašim psům ta "techno-vejce" jednoduše smrděla!
Cítili to, co "homo sapiens sapiens" necítí a "homo academicus" nepochopí.

"Olfaktorická (čichová) oblast v nose dospělého člověka je velká asi 3 cm čtvereční, zatímco v nose průměrného psa zabírá plochu téměř 130 cm čtverečných a je složena do záhybů, které oddělují pachy od vdechovaného vzduchu. (...) Čichová sliznice psa má tedy mnohem víc smyslových buněk než slizni-ce člověka. My máme 5 miliónů smyslových buněk, jezevčík 125 miliónů, foxteriér 147 miliónů a něme-ký ovčák 220 miliónů."

Zdroj:
http://www.gjr.cz/webstranky/mat06/bohacova/schopno.php
02. 07. 2011 | 23:21

Viola napsal(a):

Leno,

psi mají velmi dobrý čich a v těch klecových vajíčkách určitě cící všechny ty antibiotika a určitě jim to připomene návštěvu veterináře, kterou nesnášejí a smrdí jim v tom určitě i desinfekce a všechny ty látky, které nepatří do přirozené potravy slepic.
02. 07. 2011 | 23:21

Jan Vaculík napsal(a):

Jestli člověkzu něco chutná víc nebo míň - to je povýtce subjektivní kategorie.
A tak se do chuti projeví i vědomí o tom, jaký asi slepice vedla život a jak se jí v něm líbilo.
Jest tedy invalidní vírou vědců, že snad budou moci nějak objektivně posuzovat kvalitu potravin a podle toho rozhodovat o tom, co oni pro svou slepotu nevidí.
02. 07. 2011 | 23:21

Lena napsal(a):

Violo,
asi tak nějak. Protože si neráčili ani líznout. Čuchli z cca 3 cm, zavraždili mě pohledem a odešli do obýváku s výrazem: "ty krávo, sežer si to sama!"
02. 07. 2011 | 23:24

Lena napsal(a):

Jo jo, Lubo. Jednou se na něčem shodneme. :-)
02. 07. 2011 | 23:25

Lena napsal(a):

Jan Vaculík,
ony taky existují nějaké chuťové standardy. Když něco jíte dlouho, přijde Vám pak chuť toho jako normální. Ne tak někomu, kdo to jí poprvé. Já třeba pamatuji úplně jinou chuť masa, než je teď. Ale mladším jedincům se to prostě vysvětlit nedá. Navíc maso skoro nejím, takže mě rozdíl v chuti víc zarazí, než kdybych se pozvolna přizpůsobovala.
02. 07. 2011 | 23:27

Viola napsal(a):

A pokud jde o to ochutnávání biopotravin, tak jsem přesvědčená, že biomléko by mi už asi nechutnalo, je to o zvyku. Biomléko jsem pila kdysi kdysi dávno, to se muselo převařit a byl na něm škraloup asi půlcentimetrový - brr.
02. 07. 2011 | 23:30

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
myslím, že jste úplně nepochopil, proč je uvedená zprávička pod titulkem DESPEKT. Nejde totiž o to, že výsledek "výzkumu" byl jiný, než co si o věci myslí novinář. Tady jde o to, jakými pitomostmi se vědci zabývají.
Příště se takto můžeme dočíst třeba další převratnou zprávu:
"Vědci z Výzkumného ústavu pro kmitání a akustiku zjistili, že neexistuje žádný objektivní rozdíl mezi dobrou a špatnou muzikou".
02. 07. 2011 | 23:32

Karel Kubrt napsal(a):

Jemnický,
to si nerozumíme. Zvířecí koncentráky na tzv. výrobu masa či vajec nepropaguji. To neznamená, že BIO cokoli není z velkovýkrmu, že BIO zvířata netrpí a zajímala by mne
humání poprava BIO zvířat, která jsou pěstována prý zdravě a pak jsou vezena na jatka, v nesnesitelných podmínkách na kamionu, zaživa čtvrce adt. Prostě nevěřím,
že BIO je lepší. Je to vše jen falešná reklama, aby eurokomisaři sežrali kozu
a ta přesto zůstala celá. Přečtěte si můj konkrétní vlastní příklad z BIOmrkve v mém
prvním příspěvku.
Než na BIO, radši budu věřit na Ježíška. Toho pár lidí vidělo, a jak píše nějaký Saul-Paul z Tarsu, po zmrtvýchvstání ho vidělo stovky lidí.
02. 07. 2011 | 23:35

Luba napsal(a):

Vlastností všech živých systémů je schopnost adaptace a nastavení na registraci potenciálně ohrožující či slibné změny.

Člověk se dokáže adaptovat na kdovíjaký hnus :)

Třeba gourmet současný žere chleba namazaný sádlem vyškvařeným z prasat z velkochovu, který by jeho prapředek s odporem odhodil s tím, že to přece musí být zkažený, jinak by to tak odporně nepáchlo!
02. 07. 2011 | 23:38

Luba napsal(a):

Violo,
i v "bio-mléce" může plavat "bio-moucha".

"Bio" přece neznamená, že je to kdovíjak dobré, ale že produkt byl získán postupy šetrnými k přírodě a že by to mělo být méně jedovaté, než "ne-bio" :)
02. 07. 2011 | 23:42

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, doporučuji, šéfku výzkumu zavřít do klece,..a jako polehčující okolnost,...nemusí snášet vajíčka, stačí, že kdáká. Fakt, to nemá chybu.

Já jsem se jednou "nachomejtla" k situaci, kdy rušili klecový chov, a slepice vynášeli ven. BYLY ZDĚŠENÉ, NEUMĚLY CHODIT, LEZLY PO KLOUBECH, JAK BYLY ZVYKLÉ Z KLECE,...MNOHÉ V ŠOKU DO PŮL HODINY UMÍRALY. Pro mne to je děsivý zážitek s pamětí na celý život. Jak zacházíme se zvířaty, to nám příroda nedaruje,...a bude to člověku patřit. Tužka.
02. 07. 2011 | 23:50

Lena napsal(a):

No, ano, já jsem jakousi paní docentku z chem-techu slyšela v rádiu. Hrozně mě pobavila. Co mě ale nepobavilo vůbec, bylo to, že pan redaktor velmi utínal lidi, kteří s ní slušně, ale znale diskutovali. Místo, aby rozebral s paní docentkou výhody klecového chovu, co se kvality produktu týče, utnul posluchačku, která o kvalitě mluvila, a prohlásil, že klecový chov je věc pouze etiky. Tím to přešli. Paní docentka také pravila cosi ve smyslu, že když slepice žerou trávu, velmi to škodí kvalitě vajec, a domácí vajíčka jsou mnohem horší kvality než ze supermarketů. A paní docentka na konci zaperlila tím, že pomluvila EU, jak kvůli ní budou vajíčka o mnoho dražší. Bylo to velmi tendenční, takže i to, co by mohla být pravda, vyznělo tak nějak nevěrohodně. Aspoň pro mě. Tak jsem si říkala, že ale zase je to takové tématické, když slepice mluví o vajíčkách, a byla jsem ráda, když to skončilo.
03. 07. 2011 | 00:02

Dr. Bioetikus napsal(a):

Nechápu, jak tak inteligentní člověk nemůže pochopit něco tak prostého...existuje také etika biochovu, která nemá pragmatické, ale humanistické a biocentrické pozadí. Snahou usnadnit život těm, s nimiž jsme nějak, dobře, třebas i potravně spojeni, rozhodně mravně rosteme...náš soucit zraje ke svobodě. Tenhle pán všeho znalý se tu často rád zabývá duchovními otázkami hájí všelijaké bludy středověké, teď mohl prokázat, že ví, co je skutečně duch...ale ejhle, vlastní gól, kdo by to byl řekl do mudrce.
03. 07. 2011 | 00:04

Viola napsal(a):

V článku Jaroslava Petra

je také řečeno, co kdyby náhodou se ukázalo, že nová bakterie E-koli, která má na svědomí už čtyřicet lidských životů byla ne z bio-potraviny, ale z GMO-potraviny, to by byl fičák. GMO potraviny vznikají pozměněním DNA vpravením třeba DNA nějaké bakterie kvůli odolnosti, protože DNA bakterie zničí potenciální "nepřátelé" rtostliny, no a my takovou rostlinu sníme a máme v sobě defakto novodobý bacil.
03. 07. 2011 | 00:15

Viola napsal(a):

Pan profesor je především bio-profesor profesor biologie, hájí své zájmy.
03. 07. 2011 | 00:17

Viola napsal(a):

Lubo,

pro mě znamená bio, jak jsem už napsala radost, chuť a zdraví a především kvalitní život, to vše v jednom.
03. 07. 2011 | 00:21

Viola napsal(a):

My se vlastně stáváme GMO mutacemi nepřáteli rostlin a ony se k nám takto mohou zachovat, zničí nás naší prací, našim snažením a našim rozumem.
03. 07. 2011 | 00:25

Viola napsal(a):

Možná nastává den trifidů

to není radostné, tak jdu raději spát,

dobrou noc.
03. 07. 2011 | 00:26

Jan Vaculík napsal(a):

Tužka, Lena (23:50, 00:02)
Díky, to jsem se pobavil!
My máme slepice, kterým jsme věnovali dost velký kus zahrady, který ovšem jinak už nešlo zužitkovat. I tak je krásné sledovat, s jakou radostí si užívají, když se jim tu a tam podaří nabýt neomezené svobody. A vajíčka jsou určitě jiná, než ta z obchodu: minimálně tím, že žloutek je tmavší (i když z toho nevyplývá, že by byl něčím lepší). Je to mj. i dobrý artikl na obdarování přátel: vajíčka od téměř svobodných slepic! A samozřejmě, že všem taky víc chutnají!
03. 07. 2011 | 00:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Jan Vaculík, díky pane, jsem dítě z vesnice, slepičky patřily k mému dětství a dospívání. Kdo je považuje za hloupé, mýlí se. Byla jsem dítě bez hraček, hrála jsem si se zvířaty. Slepici naučíte i přiběhnout na jméno, naučíte jí na pokyn vyletět na nějaký předmět, dokáže i na pokyn kokodákat,... dá to chvíli práce, ale já je považuji za velmi učinlivé a vstřícné a velice vzorné matky. U nás kvokající slepice vyseděly vždycky kachňata, a jak se o ně staraly a jak dokáží bránít kuřata před vetřelci. Ještě něco, ideální jsou slepice v třešňovém sadu, máte třešně naprosto bez červů. Když vylézá vrtule třešňová z půdy, slepice číhají a do jedné sezobou a třešně jsou nepoškozoné. Přeji dobrou noc a radost z pěstování slepiček, Tužka.
03. 07. 2011 | 01:17

Jetvart napsal(a):

Tohle je od pana Hořejšího trochu demagogie. On vzhledem k svému povolání musí vědět jak důležité při výzkumu je jeho zadání, ten kdo ho objednává a použité metody. Co by jste říkali na nabídku štědrého grantu od výrobce očkovací látky kterého soudí tisíce rodičů, kteří se domnívají, že prudký jed, použitý jako konzervační látka tohoto očkování poškodil jejich děti? Zadání: Prokázat, že konzervační látka je neškodná. Výsleky protichůdné zadání nebrat v úvahu. Údaj, že ve volných chovech se ne všechny slepice dostanou ke krmení a proto jsou klecové chovy lepší sám metodiku výzkumu a závěry zpochybňuje.
Chuť masa, zeleniny a ovoce nezáleží jen na tom jak byly vypěstovány, ale i na odrůdě, době skladování, u ovoce hlavně na tom jestli bylo sklizeno ještě nedozrálé.
Nezdravá je jakákoliv nadměrně hnojená zelenina.
Ale čím dál větší množství lidí trpících alergiemi a rakovinou, kterou dostávají čím dál mladší. Po desítkách let někdy vědci dojdou k závěru, že některé látky jsou rakovinotvorné. Ale až když tisíce lidí diky nim zemřou. Jedy jsou ve vzduchu který dýcháme, v domech ve kterých bydlíme i v jídle. Považuji za rozumné snažit se toto riziko zmenšit. A plesnivé potraviny nejím.
03. 07. 2011 | 01:52

Anita napsal(a):

Václav Hořejší
Já tedy nevím, jaké je v obchodě biovajíčko, já mám domácí a s obyčejnýma kupovanýma se to nedá srovnat. Někdy nám slepičky nestačí krýt potřebu, tak se stane, že si musím koupit, ale v těstě je to poznat a nedovedu si představit, že bych ho měla jíst uvařené. Tak potom ty prodávané "bio" nejsou bio. Rozdíl je jaký, mají výběh na trávu. Brambory, kořenovou zeleninu jsme roky nesadili, ale to co je tu za výběr poslední roky, tak nás to donutilo a víte,že nás to nevýjde ani tak draho jako nebio, přála bych vám to ochutnat.
03. 07. 2011 | 02:30

Anita napsal(a):

Lena
:) Docent slepice nebyla ožralá ?
03. 07. 2011 | 02:42

skeptický napsal(a):

Hlavně pozor na dihydrogen monoxide.Dávají to do všeho.
03. 07. 2011 | 03:10

GEO napsal(a):

Nejlepší vejce byly od Karolíny- super těžké plymutky volně se pohybující v lese kde si nazobaly vše podle chuti.
03. 07. 2011 | 04:23

Jeff napsal(a):

Pane profesore super, bohužel jsme se nedozvěděli, co na to rumcajs s hovnem. Ale k věci: mám tu čest být přímo od zdroje, tedy coby odkojen onou alma mater bych dodal jen tolik: daleko závažnější, než víceméně podvod s "biopotravinami" v Česku je podivná skutečnost, že ty velkochovy na vejce a kuřata jsou tady v podstatě minulostí, neboť Česká vejce mají ovál se značkou DE, maso se sice "vyrábí" v Modleticích či Jažlovicích, nejspíš někde mezi velkosklady potravinářských eurořetězců, a má to ovál CZ, jenže to je cvokhaus a pokus o podvod, 50% relevantních rozborů jakosti či mikrobiologie u běžných potravin nevychází dle směrnic a z logiky věci ani vyjít nemůže, přestože míra nároků dozorových orgánů se s časem limitně blíží nule. Na druhé straně Česko staví překvalitní, zato předražené dálnice, aby se těm kamionům lépe dodávalo a současně nám nesmrděly (jako kamiony.., ale i velkochovy) pod okny. Není to hezké?
03. 07. 2011 | 04:45

skeptický napsal(a):

Profesore

Objevil jsem metodu výroby peroxidu vodíku třepáním poloprázdné lahve s vodou.Je to patentovatelné?Rytmus třepání pochopitelně tajím.
03. 07. 2011 | 04:53

stále rebel napsal(a):

A už vědci zjistili, co bylo dříve, zda vejce nebo slepice?
Ale teď vážně. Jelikož nám vědci nebyli do dnešního dne schopni říci, v jakém množství máme vejce jíst, tedy říkali nám, ale čas od času se to mění. V čase jsem slyšel rady jedno denně, pak jedno týdně a nedávno zase i denně. K samotnému experimentu chemiků mám nedůvěru, já bych zkoumal především zdraví slepice a od toho odvozoval kvalitu vajec.
03. 07. 2011 | 05:57

nowars napsal(a):

Z komentářů lze vyčíst že lidé nepřemýšlí o věcech do hloubky.

Farmaceutický průmysl potřebuje léčit a ne vyléčit zcela.

potravimářsky průmysl potřebuje trvanlivé potraviny ale trochu meně zdravé ( ale chutnají výborně )

ropný průmysl potřebuje prodávat drahou energii ale ne levnou

několik odkazů

Energie

http://www.ct24.cz/kultura/126678-on-line-duse-k-z-divadla-kampa/

zdraví

http://www.zlo.cz/food-matters-na-jidle-zalezi.php

https://www.youtube.com/watch?v=zmGVXH__7SA
03. 07. 2011 | 07:32

olga napsal(a):

K BIO produktům mám nedůvěru. Nekoupila bych si vajíčko od soukromníka. Nekoupila bych si maso od soukromníka. Chodím totiž denně kolem slepic, které jsou krmeny pouze odpadky. Žijí jak se říká na hluboké podestýlce. Vůně venkova mi prostě nevoní. Podobně jsou zde chovány ovečky. Hygiena jak se mi zdá nám už nic neříká. Výsledkem je možná i značný výskyt parazitů v lidském těle. To jsme tu už neměli.
03. 07. 2011 | 07:39

Ládik!!! napsal(a):

Sousedovy slepice mají stres pouze z jestřába; káně jim nevadí. Útok jestřába bývá nenadálý a prudký. Slepice se semknou a hlasitě kdákají, čímž přivolají souseda. To již bývá pozdě, ve vzduchu lítá peří. Pak vyletí soused ze dveří s rukama nad hlavou a pokřikem "Héšašašá!" a zároveň odlétá jestřáb z houfu slepic. Následuje usmrcení zraněné slepice a biopolévka. Takové slepice jsou BIO. Po odletu jestřába se opět rozejdou po hnojišti a pokračují samostatně v práci.
Skořápky jejich vajec visí v igelitce vysoko na stěně - když mě pes táhne na vodítku okolo, vždy po nich skáče...
03. 07. 2011 | 07:58

Pepa Řepa napsal(a):

Tak, tak, bratře Jemnický
Bratru Wěnceslauovi přišla na mysl píseň:
a to kuře krákoře, běhá po dvoře
má panenka pláče, doma v komoře.....

I usoudil on, v mysli své zbrklé, že panenka pláče nad přetěžkým oudělem kuřete, které se naběhá.
Šup s ním tedy za dráty do velkochovu. Tam bude radostně kynout aby naplnilo žaludky pracujících i nás-parazitů-kteří jsme si již uhnali všechny Vámi uvedené neduhy, krom srůstu vejcovodů.

A to by v tom byl čert, kdyby badatel koukající na radostně kynoucí brojleři, nepřišel na myšlenku, že nejen kuřata.....
A od toho je jen krůček k zbrusu novým hakslíkům z nového druhu Homo Huxley, které už chová na své velkofarmě jistý korejský "šíbal" Kim Čong iL, který odkoupil licenci od jistého Vissarionoviče.
Jsou mírní, nekoušou. Nemají totiž co kousat.

Doufám, že myšlenku rozvede druhý z dvojice Čuk a Gek, spolumajitel Mateří Doušky pan Pehe, zapíská na svoji píšťalku zase tu svou oblíbenou:
O světosprávě.
O tom, jak centrální vláda zeměkoule bude každému spravedlivě rozdělovat somu, dle potřeb a ne podle zásluh.

Stále rebel
Vy byste měl jíst Ruská vejce v jakémkoliv množství. Zapomněl jste? Jsou to vejce Vašich přátel, mých ne.

Kubrte
je fuk na co věříte, tchýně ví svý. Do každého vejce stříkne trochu cyankali a za pár měsíců má po trápení.
Vy taky.
Tencotudlecto baští ze svého, chovaného na hnoji. Samý dusičnan tvrdí jistý americký vědec z honolulu.
(Btw. Ještě že mazací četa neví, co značí v korejštině "šíbal". Řepa ví, ale nepoví").
03. 07. 2011 | 07:58

Ládik!!! napsal(a):

GEO -
Karolína byla u nás v Ostravě koksovna. Slepice od koksovny musely mít hodně těžká vejce.
03. 07. 2011 | 08:00

zemedelec napsal(a):

Pane Hořejší.
Tohle neni Vaše silná stránka.
Je to jen teoretický výzkum,hraní si v teploučku.Pokuď neni doplněn praktickýn výzkumem neodpovídá skutečnosti.Že je kolem bio potravín a bio chovů zmatek jenom potvrzuji.Přece když rostlina má určitou vegetační dobu a já uspíším jeji růst různyma chemickýma přípravkama,tak to neni bio,ale spíš na otrávení člověka.To samé u chovu zvířat.Jestliže nosní slepice roste 5 měsiců,vyšlechtěný brojler 3 měsice a někdo ten výkrm s kracuje zase různyma přípravkama,tak se potom nedivme.U těch kuřat,já říkám roste to jak pur pěna,dáte to do trouby a je s toho polovina,chutná to jak molitan.Tak pak zjišťujeme,jak piše nick Tužka nebo Vaculík,že s přirozeného chovu,je to hežčí a chutnější.Jenomže, tohle se dodržuje v malém množství,nebo v malo- chovech.Velko producenti se snaží maximalizovat zisk.U té E-coli,bude zajimavé až zjistí,že to opravdu pochází s Afriky,přeneseno písečnou bouří,letos z jara.
03. 07. 2011 | 08:13

Pepa Biořepa napsal(a):

Tužka
já chovám manželku. Někdy přiběhne i na jméno a dokáže i na povel......ale ne, radši toho nechám. Náhodou sem zabrousí a přijde mi obálka s pruhem.
03. 07. 2011 | 08:16

Aktiv napsal(a):

Čemu dávají kanibalové přednost? Masu z lidí chovaných ve velkochovech a z jatek, kde lidské maso připravují ve velkém? Nebo masu z lidí a dětí připravovaných vlastním zpracováním, tedy BIO?

VĚTŠINA KANIBALŮ SE SHODNE NA TOM, že vidět zabití vybraného kusu je větší zábava, a maso chutná z takovéhoto jedince lépe, než když se usmrcují dospělí jedinci telátka-lidí na velkých jatkách.
Podle odborníků i v telecím mase z lidských dětí lze nalézt karciogenní látky způsobené , nebo vytvořené předchozím stresem obětí!

Spotřebitelé-kanibalové dávají proto od této doby přednost osobnímu zabití dospělého neboi dětského kusu, hosté, kteří jsou pozvaní na hostinu z takovéhoto masa jsou vždy nadšení, a podle veterinářů maso je prosto karciogenních látek!

Proto dávejte přednost masu z BIO farem, a choďte na hostiny farmářů!
Můžete se i podílet na vlastnoručním zabíjení, maso je pak opravdu dobré, doporučuji!
03. 07. 2011 | 08:49

Divobyj napsal(a):

p.Hořejší-jistě,dnes i člověk bez titulů ví,že každá mince má dvě strany. On když takový bio zemědělec pase své bio krávy na poli,těžce kontaminovaném um.hnojivy,pak výsledky budou poněkud diskutabilní...Jako člověk žijící na vesnici Vám však garantuji,že mezi vajíčky,okurkami,rajčaty a všemi druhy masa,"vyrobenými na vsi a těmi "průmyslovými" je obrovský rozdíl.Sám pěstuji a někdy i kupuji v supermarketu,mám tedy jedinečnou možnost to posoudit.Vezměte si třeba doma vykrmeného pašíka oproti tomu průmyslovému.Sádlo je pevnější,nažloutlé,ne jako ta bílá voda vyráběná ve velkém.Maso je mnohem chutnější.Měl jste možnost jíst hovězí maso z býka vykrmeného doma? Já ano.Dostal jsem jej kdysi v restituci.Pane,to maso je jako dort!
03. 07. 2011 | 09:01

kormoran napsal(a):

Saman , "clovicek" zapocal chemicky boj s prirodou a vsimnete si , ze priroda je vzdy o krok vpredu, protoze prave ten clovicek odmita zit v souladu s ni.
03. 07. 2011 | 09:13

Viola napsal(a):

Škoda, že pan Stejskal nemůže mazat, doporučila bych mu Aktiva smazat.

No a k barvě žloudků (Jan Vaculík) jsou tmavší, protože mají více pigmentu a více pigmentu znamená více inteligence, takže kdo jí bio vajíčka - ta správná bio od slepic chovaných na sluníčku, tak je inteligentnější.
03. 07. 2011 | 09:13

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:Vy by jste zase měl jíst jenom Hot-dog, aby se Vám tady ještě lépe než dosud blfkalo pěkně dle not Velkého bratra!
03. 07. 2011 | 09:15

Viola napsal(a):

kormorane,

člověk odmítá žít podle přírodních zákonů, dělá si zkratky ( i když se to na první pohled jako zkratka nemusí jevit - technický pokrok), tedy odmítá zákony Boží a takto dopadá.
03. 07. 2011 | 09:16

Viola napsal(a):

olgo,

nejde o to si koupit zeleninu, ovoce, nebo maso od soukromníka, ale od bio-soukromníka, který ctí zákony přírody i Boží a chová se ke všemu živému jako k daru od Boha, tedy s láskou a něhou.
03. 07. 2011 | 09:23

olga napsal(a):

Viola
Mám prostě smůlu. Zatím znám pouze ty, kteří nemají lásku k přírodě, ale mají velkou lásku k penězům. Na soukromé zemědělce, kteří milovali přírodu jen vzpomínám. Věřím, že určitě ještě jsou. Ovšem, jak jsem řekla, takové osobně neznám. I když bych řekla, že o jednom takovém vím. Díky diskusi zde na aktuálně.
03. 07. 2011 | 09:32

Viola napsal(a):

Aktive,

mám sto chutí vám nějak sprostě vynadat.
03. 07. 2011 | 09:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jak vidím, tak některé tu ta vajíčka docela vzala. Dám něco na uklidnění....
Veselé krizování...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2010-06/1276833511_010.jpg
03. 07. 2011 | 09:45

Rod napsal(a):

Áha. Za chvíli vyjde studije, ve které bude napsáno: „Vědci z pražského Ministerstva hojnosti vyzkoumali, že děti od matek z klecí jsou „stejně kvalitní“ jako děti od normálních matek a že život za dráty je pro nosnice lepší než normální chov. Když matky vypustíme ven, dostanou se do mnohem většího stresu než v klecích, protože zatímco ve volných chovech se ne všechny dostanou ke krmení, v klecích mají přísun krmiva zajištěn, řekla novinám šéfka výzkumu Kamila.“
Nevím jak jsou "zdravé", či "nezdravé" bio a ne bio vajíčka. Tady jde spíš o přístup ke zvířátům.
03. 07. 2011 | 09:46

Petr Havelka napsal(a):

Pepo Řepo,

vyplkněte se na slepice.

Co řikáte na dalšího giganta z prezidentova blízkého okolí

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/201778.aspx

Tady už pomůže jedině ocean

tady menší

https://www.youtube.com/watch?v=6VAkOhXIsI0

pokud vás to bude bavit tak větší

https://www.youtube.com/watch?v=9TZCfOR_1b8&feature=related

Ocean je odjakživa masový symbol pro harmonii viďte :) Myslím, že duše slepic z klecových odchovů se převtělují v delfíny.

Příjde den, kdy se slepice vzepřou a dají nám to sežrat.
03. 07. 2011 | 09:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Pepa Biořepa, ano, ano, chovejte, hýčkejte, houpejte na kolenou,... bude vrnět, bude,... no podle toho, jak se budete snažit obálka nepříjde. Takže přeji to vrnění u ucha, Tužka.
03. 07. 2011 | 09:52

Viola napsal(a):

Rode,

že by se dalo analogicky přejít k životu za železnou oponou a k životu, kde je možno létat, kam si vzpomeneš? Podle mě je důležité místo "na slunci". Jsme stvořeni k tomu, abychom žili pod slunečními paparsky. I ti vězni se musí projít po dvoře, aby na ně trochu zasvítilo.
03. 07. 2011 | 09:53

Viola napsal(a):

Petře Havelko,

nejde o slepice, ale jde o bio versus GMO. Ale také bio, které bude kontrolované.
GMO se nedá kontrolovat, nedá se dohlédnout, co způsobí nebo už způsobuje.
03. 07. 2011 | 10:08

tata napsal(a):

přatele

myslym že smysl daneho je uplně jinde,ale že mnozí bio potraviny přecenují,určitě tam je pro a proti,naš svět ztoho ale udělal modlu a zhloupění a tudiž byznis,nejvic se myly ty co uvadí že srovnejte si domací a marketinkove,jejich domací samozřejmě převyšují několikrat ale nejsou bio ve smyslu za co je bio potravina prezentovana vtom vubec nepochopily obsah.
potraviny domaci vypěstovane sice mužou obsahovat plno znaku bio potravin ale rozhodně by mockrat certifikat nedostaly.

ZAKLADNÍ blbost vtomto světě hlavně v evropě kvuli rozloze je vypěstovat něco bio,kde na každem kousku je chemicka tovarna,spalovna,skladky tovarny,co deště ,snežení ,smog,myslite že nedopada na bio zviřata,bio potraviny................bio potraviny je humbuk na oblbnutí lidí
ROZDIL JE když tam bude napsano z domaciho chovu,kde si asi vice mužu počitat s určitym většim rizikem nake nakazy ale vyvažen chutí,a přece jen min chemie.......měly bysme rozdělovat domací vajička.........vždy všema deseti.. a bio vajička tam je to většinou jen marketinkovy humbuk mnohdy ještě podvod,,,,,,,,,,,vajička byly jako vzor jedna se o jakokoliv potravinu,třeba vepřik z chlivku a pod,
03. 07. 2011 | 10:13

Viola napsal(a):

tato,

ano tak by to mělo být - domácí je správně. A značku domácí si samozřejmě nemůže dát nějaký honič za penězma s velkochovem.
03. 07. 2011 | 10:19

Drzá zrzka napsal(a):

Okolo potravin je humbuk neustále. Jednou jsou nezdravá vejce(jedno jestli BIO nebo ne), pak jsou nezdravé margariny, jindy máslo. Pak pro změnu káva.

Jsem zastáncem toho, že jíst se má všechno, ale nic se nemá přehánět.
03. 07. 2011 | 10:28

Rod napsal(a):

Viola :
myslím, že se přeci shodneme. Život v klecích není pro nikoho dobrý.
03. 07. 2011 | 10:36

Viola napsal(a):

Drzá zrzko,

vjádření okolo potravin jako humbuk není dobré. Jsme to, co jíme, jak se správně říká v jednom populárně naučném pořadu ČT. Jako věřící bychom měli k jídlu přistupovat, neboť Ježíš řekl: toto je moje tělo, které se za vás vydává, vzal chléb lámal a dával svým učedníkům, toto je moje krev, vzal kalich s vínem a napil se, to dělejte na mou památku.

Nic pro nás není tak důležité, jako jídlo a pití, bez toho se neobejdeme a mělo by to být tak čisté, jako tělo Kristovo.
03. 07. 2011 | 10:36

Viola napsal(a):

Rode, ano shodneme se, ale chtěla jsem uvažovat ještě trochu dál o životě na jednom místě, ikdyž na slunci.
03. 07. 2011 | 10:39

Drzá zrzka napsal(a):

Viola

Nejdůlšitější je pro nás vzduch. Bez něj, vám, pití i jídlo budou k ničemu :o)
03. 07. 2011 | 10:41

Divobyj napsal(a):

Aktiv-jíst lidské maso-to je asi to poslední....Člověk se k tomuto kroku uchyluje zpravidla ve výjimečných případech.Ano,takovýto výjimečný případ může nastat poté,co si lidé zničí na Zemi podmínky pro své vlastní přežití.
Co si ale dovedu představit,je to,že Evropané znovu přijdou na chuť masu psímu a kočičímu. Ten,kdo někdy ochutnal mladého pejska na zelenině ví dobře,o čem píšu.Bohužel,pryč jsou ty doby,kdy byli psi krmeni zbytky z kuchyně .Ty dnešní granule asi kvalitě jejich masa moc nepomohou...
03. 07. 2011 | 10:50

Viola napsal(a):

Drzá zrzko,

jak dlouho budete živa jen ze vzduchu?
03. 07. 2011 | 11:03

Kvakin napsal(a):

Vždycky když zahájí v Praze sezóna "farmářských" trhů, jdu se podívat na nabídku zeleniny, která sice v našich zeměpisných (klimatických) poměrech nemohla v té době ještě zdaleka "dojít" do konzumovatelného stavu, ale nakupující pro tento okamžik kritické vidění světa odkládají, výpěstky obdivují (osahávají, očichávají a radostně hýkají nad nedokonalostmi, které svědčí o "žádné chemii") a nadšeně naslouchají "farmářům" (resp. nájemcům stánků), již horují pro své zahradní bio-mrkve, které sice co do vzhledu a jakosti nerozeznat od jejich sester z Tesca, ale Pražáci - nefarmáři je nadšeně kupují, na cenu nehledí, ukládají je do ekologických (proutěných) košíků a hrdě odnášejí. Čistota = 1/2 zdraví, veselá mysl také = 1/2 zdraví, dohromady zdraví celé: Přidejte občas bio-mrkev a záhada nesmrtelnosti vyřešena.
03. 07. 2011 | 11:03

vlado napsal(a):

Čtivě napsané a pravdivé.Media s námi cvičí a někdo jim mocně podléhá. Kdo žije na vesnici většinou slepičky chová. Sám pak zjišťuje, že žloutek nemá vždy stejnou barvu zvláště v zimě je žloutek bledší, že by jim scházela travička, která je v létě dostupná?
03. 07. 2011 | 11:04

Viola napsal(a):

vlado,

schází jim v zimě sluníčko, sluníčko, to je logické.
03. 07. 2011 | 11:09

Drzá zrzka napsal(a):

Déle než bez něj. Bez vody člověk vydrží 2-3 dny, bez jídla měsíc možná i déle. :o)

Kolik lidí polyká uměle vytvořené vitamíny v naději, že bude žít věčně?
03. 07. 2011 | 11:10

Viola napsal(a):

Drzá zrzko,

asi hodně lidí polyká uměle vytvořené vitamíny ale v naději, že umřou zdraví, umřít zhuntovaný je nepříjemné. Naděje ve věčný život je jen ve víře. Nejen chlebem je živ člověk.
03. 07. 2011 | 11:15

Drzá zrzka napsal(a):

Viola

Máte pravdu. Každý člověk věří. Jde o to, čemu. :o)
03. 07. 2011 | 11:24

Tenco napsal(a):

Viola
Na detaily jsem se nevyptával.
Připadá mi to impertinentní - vyptávat se umírajícího či jejich příbuzných, na to , zda ví, na který typ rakoviny ten či onen umírá.
Neboli - nevím.
Když nevím jak pomoct - tak se raději moc nevyptávám.
03. 07. 2011 | 11:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, nejdůležitější pro život je pohyb, pohyb a zase pohyb. Pokud sevře křeč svaly, které zajišťuji pohyb plic k dýchání, nebo pohyb srdce k tepu, je to začátek konce. I ukřižovaní na kříži umírali zadušením, protože prsní svaly dostaly z nepohybu křeč, ta způsobila nedostatečný přísun kyslíku do plic,... a na Golgotě bylo vzduchu kolem,...přesto Kristus zemřel v mukách křečí na zadušení, stejně jako další tisíce a statisíce odsouzených na křížích v této době,.. a byli k těm křížům "jen přivazování". Slepice v klecích je bez pohybu mučena, taky ji tam nechají jen rok, pak je likvidují, vyčerpanou a nemocnou. V přírodě se ptáci dožívají od 15 let/dravci/- do 80 let/ havranovití/. Už jsem napsala, příroda si to na člověka pamatuje, má zbraně, biozbraně, biobakterie, bioviry, ...jak ona nám to spočítá, mutanti jsou její favoriti v boji s člověkem. Tužka
03. 07. 2011 | 11:45

Viola napsal(a):

Tenco, já vás chápu,

jen náhodou, jestli jste se to nedověděl. Rakoviny jsou různé a vyvolává je spousta různých podnětů o kterých nevíme.
03. 07. 2011 | 11:46

skeptický napsal(a):

Zde zmíněná teorie,že vysoká pigmentace je znakem inteligence je čistá forma afrorasismu.Pak že to neexistuje.

Slepice se krmívaly škořápkama,asi aby lépe nesly.Možná,že by se u nás zvedla porodnost s(z)krmováním placenty.

Babička ohledávala slepice a pak si utírala prst do zástěry.Bohužel moje kapsář neměla,a přes plot pro pírko neskákala.Ale byla moudrá.Říkala čarchmanti jedny,a měla pravdu.

Dědeček byl také moudrý,říkal čarchmanti,pro korunu by člověku do zadku vlezli.A taky říkal bába secakramentská.A chodil s kosou na trávu pro králíci v rigólu u silnice.Ale tenkrát tam projelo auto dvakrát denně.

Ty bioprodukty se prodávají v kině,jako třeba cockporn?
03. 07. 2011 | 11:48

Viola napsal(a):

skeptický,

už v pohádkách se píše, že nejlepší je polévka z černé slepice. :-)
03. 07. 2011 | 11:53

yorick napsal(a):

Pane Hořejší,
je mi líto, ale začínám vaše blogy vynechávat, ač jste kdysi patřil k mým oblíbencům. Může vám to být samozřejmě fuk, to souhlasím a nic proti. Váš text je poněkud zmateční.
K věci: dokáže-li nějaká vědecká skupina vyplodit takový skandální nesmysl - že Vejce od slepic z klecí jsou „stejně kvalitní“ jako biovajíčka a že život za dráty je pro nosnice lepší než biochov. Když slepice vypustíme ven, dostanou se do mnohem většího stresu než v klecích, protože zatímco ve volných chovech se ne všechny dostanou ke krmení, v klecích mají přísun krmiva zajištěn - nejde o vědeckou skupinu, ale partu rádobyvědců, kteří podlehli nějaké lákavé finanční nabídce. Nevím, jestli jste někdy viděl vejce od tradičně chované slepice a porovnal s tím zmetkem, který vám prodají v hypersupermarketech. Velikost poloviční a po rozklepnutí se vám musí obrátit žaludek nad tím, co v tomto vejci nutno považovat za žloudek. Každá kuchařka vám musí říct, jak vypadá cokoliv upečené z těchto potravních hrůz. Bio do toho nepleťte, to je jen obchodní trik, který většina producentů stejně fixluje, protože by se neuživili a mohou tak za -bio- žádat dokonce víc peněz. Pokud srovnávala Kamča klecová vejce s nějakými Bio od podvodníka, pak ovšem mohl odpadnout výzkum jak dopadl.
Zajděte se podívat do takového klecového velkochovu (pokud vás tam pustí), jak vypadají ti tvorové, co "vyrábějí" ta kvalitní vejce, kterými nás krmí šéfka výzkumu Kamila. "Slepice venku jsou stresované, protože se prý nedostanou ke krmení, kdežto ty v kleci.....", svatá prostoto. "Mokrým hadrem po hubě, abe to nebelo vidět", říkával děda.
Žijete ve větším městě a patříte patrně k těm, kteří nikdy neměli příležitost - a teď už ji nemáte zaručeně, stravovat se výrobky z "domácí" produkce, vedené tradičním způsobem. To je mi vás ovšem líto, stejně jako většiny obyvatel této země, kteří jsou donuceni konzumovat ty příšernosti z Kauflandů a podobných žrádlolandů. Zkuste uhodnout, proč obyvatelé příhraničí německého a rakouského nakupují potraviny tam i když jsou někdy o něco málo dražší (většinou však už zdaleka ne)? Krom toho si tam ještě nataknují o dost levnější benzín. Vyzkoušejte a porovnejte jako nevědec.
Jo ta naše zlatá koruna a světoznámé vědecké týmy, jako ten nebohé Kamily, s bezcennými výstupy.
03. 07. 2011 | 11:57

olga napsal(a):

Viola
Jen jeden dotaz. Slyšela jste o rakovině, která je zaviněna přítomností parazitů v těle člověka? Stačí odparazitovat a rakovina zmizí.
03. 07. 2011 | 12:02

Aktiv napsal(a):

Každý tvor má právo na život, a je mi líto, že člověk "inteligentní" není schopen jiné stravy, než té, která se podřizuje bezohlednosti, krutosti, prázdnotě kvůli nízkým potřebám, jakými jsou speciality z masa...
Divobyje, PODÍVEJTE SE NA VĚTU, KTEROU JSTE NAPSAL:Co si ale dovedu představit,je to,že Evropané znovu přijdou na chuť masu psímu a kočičímu. Ten,kdo někdy ochutnal mladého pejska na zelenině ví dobře,o čem píšu....

To patří do hororů, a´lá TEXASKÝ MASAKR MOTOROVOU PILOU, tam patří všichni zdejší specialisté libující si v masových specialitách....
03. 07. 2011 | 12:05

skeptický napsal(a):

Viola

Tzv. plivníkový krém.Vývaru s nudlemi se taky říkalo židovský penicilín.

Nudlím tam sice říkají lokshen,ale každý normální člověk to zná jako nudle.I angláni a němci to od nás převzali.

Znal jsem jednoho českého sudeťáka,jmenoval se Helmet Noodel.
03. 07. 2011 | 12:05

Divobyj napsal(a):

Olga-Nezlobte se,že do toho vstupuji.Naše společnost je takový jeden velký,živý organismus.Stačí odparazitovat a rakovina zmizí...
03. 07. 2011 | 12:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 07. 2011 | 12:09

skeptický napsal(a):

Více nesmí býti ploská,to je šmejd,na to bacha.Píšou na to čerstvá vejce,lidé vidí česká,ale česká být nemusí.Lidé čtou co číst chtějí.

České buchty,české vdolky,
z české mouky pečte jen.
S uherkou nemějte spolky,
pryč s ní z českých spižíren.
03. 07. 2011 | 12:13

Drzá zrzka napsal(a):

Potkal potkan potkana
Pod kamenem pod kamenem
Počkat pane potkane
Ať se vám nic nestane

Pod kamenem potkala
Kočka kočku kočka kočku
Kampak kočko spěcháte
Táži se vás popáté

Ty dvě kočky potkaly
Pod kamenem dva potkany
Kočky na ně skočily
Zbaštily je za chvíli

Přiběhl tam černý pes
Kočky zbledly kočky zbledly
Snědl kočky k večeři
A pak usnul pod keři

Tou dobou tam náhodou
Jeli tudy čtyři páni
K obědu je u nich dnes
Knedlík- zelí-černý pes

Takový je život. :o)
03. 07. 2011 | 12:22

Viola napsal(a):

yoriku,

neumdlévejte ve čtení profesorových příspěvků, je třeba pana profesora pochopit, on tak píše hlavně proto, aby byl co nejvíce čten a diskutován, ale také aby se i on něco dověděl a byl inspirován.
03. 07. 2011 | 12:23

Grandmaster napsal(a):

Bio ci nebio, kazdy podle sveho vkusu. Obcas se mi zda, ze jediny rozdil mezi temito dvemi skupinami potravin(?) jen jen cena...
Moje potize jsou vicemene eticke. Nekdy se objevi na TV tajne snimane zabery z velkovyroben 'masa' a cloveku se dela spatne, kdyz vidi to zachazeni se zviraty. Pokud si vzpominam, nejvetsi zvrhlici jsou belgicane a holandane (ale tohle se odehrava vsude v EU). Videt kone se zlomenou nohou nasilim hnaneho na jatka (a tento zaber je jen kapka v mori) me nejak prinuti zamyslet se nad tim co my lidi jsme za lidi. Ale nejsem vegetarian a tak se jen otrepu a zivim se dal masem.....
Zelenina? To neni nic proti velkovyrobnam masa.
03. 07. 2011 | 12:32

Pepa napsal(a):

Lena
Mám obdobné zkušenosti.
Mám stupnici kvality potravin.
1. Nežere to pes.
2. Nežere to kočka.
3. Nežerou to slepice.

Tužka
Děkuji za radu s vrtulí třešňovou.
03. 07. 2011 | 12:32

skeptický napsal(a):

Pepa
Je známá věc,že člověk nikdy neví,po čem ztloustne.
Buďte rád,že nevidíte kuchyni v hospodě.

Díky Evě a pozření ovoce ze stromu dobra a zla jsme prozřeli,shledali se nahými,a spadli mezi zvířata.I Jéžišek se narodil v chlévě.

Ovšem zvířata byla také nebeská.Znal jsem jednoho herce,jeho máti byla svíčková bába,a někdo ji kdysi označil za krávu nebeskou.

Na pojídání ambrózie a manny nebeské si musíme nechat zajít,a krmit se jako zvířata.Ta inteligentnější žerou maso.Vegetariáni v důsledku toho ne.

Vejce je vlastně semeno hovad nebeských,také spadlých z nebe,a člověk je semeno podandělů.Takže ve vejcích semeno člověka baští semena semen.

Jednou jsem znal dívku,která si do CV psala,že má "burning desire to succeed",a na pohovor ji vzali z 96 %,pokud na osobním neseděla ovšem baba.
Milostivá šla k mamince,to je blaho...
03. 07. 2011 | 12:53

buldatra napsal(a):

Nic nemusí být ani zdaleka takové, jak se na první pohled jeví.
A tak možná, jak existuje dobré vínko a dobré vínko pro Pražáky, existuje třeba i biovajíčko podobnost čistě náhodná.
(pro někoho naprosto stejné jako vajo z klecového chovu od slépek krmených granulovanou směsí N -1 s kokcidiostatiky a jinými lahůdkami, sem tam navíc nějaký ten vitamíneček a betakarotén, aby byl žloutek pěkně oranžovoučký).

Dobré vínko od dobrého vínka pro Pražáka, každý Pražák nerozezná a vo vo vo tom to je.
03. 07. 2011 | 13:10

skeptický napsal(a):

Nadkolego

Kulaci měli odjakživa lepší cirrhozu.
03. 07. 2011 | 13:13

Pepa napsal(a):

Skeptický
Nemusím vidět do hospodské kuchyně, úsudek si udělám na WC.
03. 07. 2011 | 13:16

skeptický napsal(a):

Pepa

Toho bych se už nebál,spíš toho co Vám zůstalo.
03. 07. 2011 | 13:20

buldatra napsal(a):

Přemýšlím nad možností kterak by bylo možno vypěstovat, popř. odchovat biopolitika.
I když, někdo mě už možná předběhl, protože například takový Jandák (a nejen on) přinejmenším tvarem své tělesné schránky dost připomíná biovajíčko, produkt to nevystresované slepice.
Pitvou by se možná podařilo prokázat i kvalitnější cirrhosu.
03. 07. 2011 | 13:30

Biodiskutér napsal(a):

A tady už máte ráznou odpověď na Vaši propagaci života v klecích se stálým přísunem potravy, pane Hořejší:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-komarek.php?itemid=13628
.
03. 07. 2011 | 13:35

Tenco napsal(a):

buldatra
Odchovávati biopolitiky netřeba.
Stačí ty stávající politiky vypustit z klecového chovu do volné přírody.
Ona už se Matka Země, Otec, Syn a Duch Svatý o všechno postarají.

Problém je, že oni mají ty klícky zamčené zevnitř a klíč nikde.
:--()
03. 07. 2011 | 13:39

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Jemnický napsal(a):
jak to bylo pohádko, zabloudilo kuřátko, stresované mezi poli, pláče pípá, nožky bolí. Místo mámy s kuřaty, čeká jej klec za vraty. Štastné syté v kleci zobou šrot a kecy.
...
Ať žije život v klecíchm, na věčné časy a nikdy jinak.

:-)) :-)) :-))
03. 07. 2011 | 13:43

ZM napsal(a):

Vědci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické vyzkoumali, že vejce od slepic z klecí jsou „stejně kvalitní“ jako biovajíčka a že život za dráty je pro nosnice lepší než biochov. Když slepice vypustíme ven, dostanou se do mnohem většího stresu než v klecích, protože zatímco ve volných chovech se ne všechny dostanou ke krmení, v klecích mají přísun krmiva zajištěn, řekla novinám šéfka výzkumu Kamila.“
----------------------------------------------------------

Toto je nějaké obecné tvrzení. Ale na základě čeho? Jsou někde k nahlédnutí příslušné výsledky? Na základě jakých vlastností se určovala ta kvalita? Kolik vzorků bylo prozkoumáno? Z kolika míst vzorky byly?

Pokud bychom zůstali na úrovni obecných úvah, tak se dá spekulovat o lecčems. Třeba o tom, že slepice chované volně mají stres z toho, že je sežere lasička. A jak by se ta míra strachu měřila? Budeme pěstovat slepice v prostředí, ve kterým budeme hlídat, aby ve vzdálenosti nejméně kilometru nebyli žádní predátoři ? :) A pak tato vajíčka srovnáme s vajíčky od slepic, v jejichž okolí predátoři žili? A kdo bude kontroolovat, že obě skupiny dostávali naprosto stejné krmení? Můžeme třeba instalovat kamery :)

Co se týká slepic, tak by byl možný způsob chovu, při kterém by každá slepice měla více vlastního prostoru i zajištěn dostatek kvalitního krmiva. To by ale potom vajíčko nestálo 2 koruny ale třeba 10 korun. Jinak, stres z toho, že slepice nemá dostatek krmiva, je nesmysl v případě, že se slepicím rozhazuje žrádlo na větší plochu, protže na tak velké ploše nemají potřebu se tlačit u jednoho korýtka a tím pádem nemají stres, že se na ně nedostane.
03. 07. 2011 | 13:44

pich napsal(a):

Jestli "bio" či obyč, všecko to stojí dnes za hovno.

Nechci kazit chuť dnešním i s hovnem spokojeným, ale i ta mizerie válečných let a povalečného komunismu byla po stránce kvality potravin lepší.
To, že pivo v láhvích po dvou dnech bouchalo, či mléko za den zkyslo, bylo známkou že to je přírodní, bez chemie.

Dnes marně kličkuji mezi těmi stovkami druhů "uzenin" a ne a ne najít něco chutného. A tak jen nostalgicky vzpomínám na chuť šunkového nebo selského salámu. To ale dnešní nadšenci nemohou pochopit. Samozřejmě nemohou, když neměli tu možnost pro svou nepřítomnost.
03. 07. 2011 | 13:50

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Tužka napsal(a):
"Tužka napíše, doporučuji, šéfku výzkumu zavřít do klece,..a jako polehčující okolnost,...nemusí snášet vajíčka, stačí, že kdáká. Fakt, to nemá chybu."

!!! Přesné! :-)
03. 07. 2011 | 13:51

Drzá zrzka napsal(a):

Už jsem z těch řečí country. Jdu si dát jogurt. Nikoliv bio, ale bifi.
K véče vajíčka od nestresovaných slepiček domácího chovu s láskou vytlačená. K tomu žitný chleba(z místní pekárny) s máslem. Zapiju třetinkou zásaditého plzeňkého piva. Pak budu zkoumat, co to se mnou udělá. Asi to všechno bude na .....:o)
03. 07. 2011 | 13:56

Biodiskutér napsal(a):

ZM:

Ptejte se spíše za čí peníze takový výzkum byl prováděn, to je podstatné.

Vědci z žádné vysoké školy sami od sebe nic nezkoumají, na to nemají peníze ani čas.

Zabývají se jen takovým výzkumem, který jim někdo zaplatí. Buď grantová agentura nebo komerční organizace, např. výrobci potravin, výrobci léků apod. To je obecně známá věc.

Grantová agentura ani biofarmáři tento výzkum zřejmě v tomto případě neplatili ... Cui bono slouží takový výzkum?
.
03. 07. 2011 | 13:58

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
asi máte recht.
V tomto nevlídném dni v nevlídné době si má člověk zpříjemnit život něčím radostnějším.
Třeba si dát zaručeně špičkový druhák pro Pražáci z Moravy nebo biopukavce s betakaroténem z biofarmy přeshraničního kulaka buldatry.
Nebo muziku.
Ta kytara je skvělá, vůbec toho člověka neznám.

Tencokida Hnuj napsal(a):
A proč jste nesmazal ty původní provokace /Kubrt/?
----------------
Proč? proč?
A proč je maminka v kleci
To koukáš na opici
Proč motýli jsou na louce
Nezbylo místo v potoce

A takový to byl nevinný článek. Už vytáhl do boje proti bratru Wěnceslavovi i zelinář z Greepeace.
Řež bude lítá, úporná.
Inu-provokatér-těžkej chleba má.
03. 07. 2011 | 14:04

Pepa napsal(a):

Skeptický
Upřesnění.
Než vejdu do restaurace, navštívím WC.
Podle toho se rozhodnu, zda vejdu do restaurace, nebo odejdu.Obdobné platí pro dílny,obchody,podniky.
Kde je špína a nepořádek,tam nejsou pečliví,a důvěryhodní lidé.
03. 07. 2011 | 14:04

Pepa Řepa napsal(a):

Havelka
kašlu na vejce. Ten chlapík s jedenácti strunama je vynikající. Vůbec nevím, kam ho zařadit.
A víte, že není daleko od tématu?

I used to get high for a living
Believing everything that i saw on my tv
I used to get high for a living
Eating all the bullshit food that they sold me
I used to get high for a living
Thinking that my destiny was out of my control
I used to get high for a living
There's lots of different reasons and i'll tell you so

Kde je problém pana Hořejšího?
https://www.youtube.com/watch?v=_Gec5-yGkQQ
03. 07. 2011 | 14:44

Anita napsal(a):

Drzá zrzka
Výborná pomůcka pro učivo "Potravní řetězec" S tím černým psem by to, ale neprošlo všichni by věděli co to bylo za čtyři pány :)
03. 07. 2011 | 15:03

Aleš Vyhnal napsal(a):

Nj, bio-kozy, okamžitě mě napadla brucelóza, to je pěkné svinstvo, snad i potenciální biologická zbraň.
03. 07. 2011 | 15:06

stejskal napsal(a):

Myslím, že už jsem Vám to zde vysvětloval tak stokrát, pane Tenco.

Pokud Vám takto nastavený prostor nevyhovuje (to znamená, že Vám nevyhovuje, že zde nehlídám 24 hodin denně každý krok každého debatéra a vycházím z toho, že lidé, kterým jde o debatu, a pro něž jsou tudíž tyto stránky určeny, necítí potřebu odpovídat na urážku urážkou a provokoací provokací), je mi to osobně líto, ale budete si muset najít nějaký jiný. Pokud nechcete, pak dodržujte zdejší pravidla (ne podmíněčně a pouze tehdy, když je dodržují jiní).

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 07. 2011 | 15:31

mb napsal(a):

mr horejsi ... riskujete ze se v pristim zivote narodite jako klecova slepice bez podestylky ... pozor ...
03. 07. 2011 | 15:44

Aktiv napsal(a):

Před základníma školama běhá spousta dobrot. Restaurace, zvláště Čínské netrpělivě čekají, až jim bude dodána nová várka tzv.ztracených dětí pro labužníky.

Že nevíte, že je to možné?
Běžte se podívat a ochutnat, když v jídle najdete náhodou povědomou dětskou věc, nelekejte se, zeptejte se číšníka, proč neohlídali při vaření dětské hračky, na které narážíte. A do knihy napište , že vám Číňani zkazili chuť:-)
Před základními školami běhá spousta chutných soust a budoucích specialit asijské kuchyně:-)
03. 07. 2011 | 16:00

skeptický napsal(a):

Banky,pojišťovny a veřejné úřady záchody nemají.Máte pravdu.
03. 07. 2011 | 16:01

mb napsal(a):

nějak se stalo, že v Evropě připadá stále více občanům i zákonodárcům, že tahle společnost, která se chlubí svoji kulturností a vztahem k přírodě, nemá zapotřebí držet nosnice v prostoru, kde za celý život nemohou ani roztáhnout křídla nebo udělat pár kroků a vpodstatě hnijí zaživa...
03. 07. 2011 | 16:04

skeptický napsal(a):

Nosnice si jako jalovice prožila plnohodnotné stresuplné dětství a mládí do té doby,než svedla kohoutka.Kdyby kohoutky strkali do klece na návštěvu,aktivisté by začali řvát o znásilnění.
To bude asi ta zlatá klec,co se jí Šeherezáda tak bojí.Tak blbýho mužskýho jako je Onur si musela vymyslet ženská.
03. 07. 2011 | 16:16

Lena napsal(a):

Osobně nemám nic proti výzkumům, byť zbytečným nebo se spornými výsledky. Nebo: proti některým mám, ale jen málo. On totiž člověk nikdy předem neví, k čemu výzkum povede a jaký praktický nebo zajímavý výsledek bude mít.
Horší je, když se výsledku výzkumu posléze chytí nějaký blbec. Nebo podnikavec. V případě výše zmíněného výzkumu to mohou být oba a to nás potom potěš koště!
03. 07. 2011 | 16:17

Jetvart napsal(a):

stále rebel - Co bylo dřív, vejce nebo slepice?
Pro věřícího vědce je tato otázka obzvlášť obtížná. Bůh stvořil ptactvo nebeské, pro pana faráře bude tedy odpověď jasná. Na druhou stranu podle teorie pana Darwina o vývoji druhů podpořené vykopávkami se ptáci vyvinuji z ještěrů kteří kladli svá vejce již dávno před prvním ptákem. Pro ateistu je odpověď tedy také jasná.
03. 07. 2011 | 16:34

ld napsal(a):

Tenco,

vidím, že se tady nic nezměnilo. Ba hůře, je to ještě horší, než když jsem tento blog pro elektivní cenzorův přístup zavrhl. Když se figurka bigjirka na textu věnovaném stávce chlubil, jak mu stále jde střílet ze samopalu (jeho řádky zůstaly) a má slušná, byť břitká replika doznala tlačítka delete, míra mé trpělivosti doznala konce.

Už jen občas a toliko četbou sem zabrousím, vida pár vybraných autorů. Dopřejte tedy Stejskalovi, ať se jeho samoděržaví udrží co nejdéle i přes to, že nejlepší diskutéři již konvertovali jinam či se zde zdržují pohříchu málo. Vždyť se může s a nad řepou kochat dosytosti.
03. 07. 2011 | 17:08

Viola napsal(a):

Pane Stejskale,

nepsal jste, že u pana profesora mazat nebudete? Jsem docela ráda, že jste to porušil, ale ten Aktiv, co na to říkáte? Upozorňuje na něco, co ví, anebo rozdmýchává nenávist vůči asiatům? Anebo navádí k tak hnusným činům a to byste tu pak takový příspěvek nechal?
03. 07. 2011 | 17:36

Lena napsal(a):

Violo,
jestli jste Aktivovy příspěvky pochopila tak, že Asiati jedí lidské maso, tak tedy nevím, jestli to chtěl Aktiv říct (protože těm příspěvkům úplně nerozumím), ale každopádně je to pravda. Jedí. Včetně dětského.
03. 07. 2011 | 17:41

Viola napsal(a):

Leno,

možná ty i Aktiv byste měli zvážit, zda nešíříte poplašné zprávy.
03. 07. 2011 | 17:52

skeptický napsal(a):

Člověk je co jí.
Člověk,nebo dítě nezní špatně v porovnání s voly,telaty,kravami,prasaty,sviněmi,slepicemi,husami,kozami a bůhví,čím ještě.
03. 07. 2011 | 17:57

Lena napsal(a):

Violo,
možná by sis měla sehnat informace. Mrknu se na mail, jestli dohledám ty maily s fotkama a pokud mi pošleš svůj, přepošlu.
03. 07. 2011 | 18:04

Jetvart napsal(a):

Já jsem vyzkoumal, že když pana profesora Hořejšího zavřeme doživotně do klece kde se nebude moct ani otočit, tak to pro něho bude lepší, odstraníme stres spojený s výkonem vedoucí funkce, stres z nesouhlasu s vládní politikou a naprosto by se vyloučila možnost dopravní nehody.
03. 07. 2011 | 18:14

Viola napsal(a):

Leno,

o které asiaty jde? A tady bys to nenapsala?
03. 07. 2011 | 18:18

Viola napsal(a):

skeptický

na vašem příkladu je jasně vidět, jak je důležité křesťanské náboženství, kde se můžete dovědět, že Bůh nám dal za potravu veškerou zvěř a rostliny. Člověk není zvěř, možná Darwinisté o tom pochybují. Potom mějme se na pozoru před Darwinisty.
03. 07. 2011 | 18:29

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
jestli je Asiat kanibalem nevím. Asi jak který, pár by se jich-možná-našlo.Nedávno měl chutě Hannibala Lectera jakýsi Slovák.
Když to Franta Vomáčka zveřejní, rozdmýchává nenávist proti Slovákům?
Nota bene proti všem Slovákům?
Co svoboda slova, říká Vám něco?
Nechytla jste ten východní bacil od Voroši, který nedá dopustit na žádného Rusa a uráží se z principu, i když nechválíte takového výtečníka jako byl Vissarionovič.
Neznám totiž Germána, který by se naježil, kdybych mu pohaněl Adolfka.
Ale že by se každá glosa -i blbá-měla, mazat?

Přirozeně, když označíte za kanibala Čanga Lee z Hongkongu a je vegáč, může Vás zažalovat.

Jevhart
jste si jist tím, že stvoření se musí chápat tak, že byla stvořena dospělá nosnice?
Zapeklitá otázka, téma pro teologa nebo teologa amatéra jako je autor.
03. 07. 2011 | 18:48

dennis napsal(a):

Jiste skupiny krestanu varuji pred vedou. Ruzne skupiny tak cini z ruznych duvodu a pozic. Na prvni pohled se cloveku vychovanemu skolstvim, ktere dusledne prosazovalo vedecky svetovy nazor opirajici se o materialisticke pojeti sveta i vsech vednich oboru, se muze tvrzeni, ze "veda ohrozuje", jevi jako ciry nesmysl. Nakonec by si kazdy v diskuzi mel polozit otazku "Co slovo v e d a " vsechno znamena a co muze znamenat?" At uz nalezneme tu nejvznesenejsi definici vedy, nakonec si musime uvedomit, ze vedu rozvijeji lide, ze ji podporuji lide, ze ji popularizuji lide, ze ji vyuzivaji, utajuji, zneuzuvaji, falsuji jeji vysledky i ucinky, a popularizovane obrazy vedy prijimaji lide. Drtiva vetsina ctenaru, posluchacu nema v kazdem (nekteri v kteremkoli) oboru ani nejzakladnejsi vedomosti.

Pak diskuze o tom, ze "veda" ohrozuje lidi, se muze brat vazne. Protoze "vedecka osveta" muze vychazet z nejruznejsich zdroju, s nejrozmanitejsimi umysly. Vedecke vysledky publikovane a komentovane v popularnim casopise pro mne osobne znamenaji popularizovani nekolika vytrzenych informaci ze sirsich souvislosti. A to si vubec nekladu otazku, kdo tento vyzkum podporoval atp.

O samospasitelnosti biopotravin pestovanych z panenskych zdroju na panensky ciste pude si myslim, ze kazde samospasitelne nabozenstvi ma uz proste z podstaty sveta jenom jistou miru ucinnosti. Take si myslim, ze i bio potraviny vyrabeji, nabizeji a prodavaji lide vsech charakterovych kategorii, a podle toho moje duvera v osvetu ci v samotne bio nabozenstvi mam rezervovany pristup. Ostatne fanatici jsou ve vsech oblastech lidske spolecnosti nebezpecni. At uz bojuji za bio, za svetovy mir, za Bozi dobrodini - fanatizmus ohrozuje lidi bez ohledu na korouhev, pod kterou bojuje.
03. 07. 2011 | 18:58

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

právě že když se zveřejní konkrétní člověk jako zločinec, neoznačuje se tím celý národ, nebo rasa. Když někdo řekne, že Asiaté číhají před školama na .... ani to nechci psát a dělat si legraci, tak je to označení celé rasy Asiatů a to je hanobení rasy, což je trestné a tedy pan Stejskal by měl konat. Jenže on se zavázal, že tady mazat nebude, ale stejně to porušil, tak že by měl konat.

Halooóóó, pané Stejskalé, kde jste?
03. 07. 2011 | 19:03

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

na počátku bylo vejce a to vejce bylo u panenky Marie a v tom vejci byl Ježíš Kristus.
03. 07. 2011 | 19:08

Belenus napsal(a):

Když se zamyslím nad zdejšním problémem pana Hořejšího na pozadí jeho dřívějších problémů, tak dojdu k rovnítku:
Bio je něco nového, tudíž na bio se musí najít něco špatného, tudíž bio musí být dehonestováno. To samé platí pro zastánce bio.
Velká bohyně dej, aby ten reálný socialismus v nás umřel!
03. 07. 2011 | 19:27

Pepa Řepa napsal(a):

Tak jo Violko.
Je třeba vyjmenovat všechny kanibaly abychom někoho zase neurazili?
To bude fuška. U Dajaků, Papuánců a třeba severokorejců, o kterých se to tvrdilo při hladomoru koncem před patnácti lety. Že by Kim dodal jména? To by byly seznamy delší než dělá F. Adamec.
Před lety ztroskotalo letadlo v Andách. Byli to sportovci, ne zločinci. Mám z toho vyvodit, že v kritické situaci baští všichni rugbysté lidské maso?
Nečtěte ty aktivistické PC kecy o hanobení celých kontinentů.
Když řeknete, že Pygmejové špatně skáčí do výšky, musíte vyjmenovat všechny, kteří nevyskočí na obroučku?
Jinak je všechny urážíte?
03. 07. 2011 | 19:30

Lena napsal(a):

Violo,
lepší poslat obrázky. Který Asiat je těžké napsat, když jen v Číně je 55 národností. Jak je od sebe podle vzhledu odlišit...?
Zkusím to pohledat, možná už nenajdu a bude klid. Když najdu, tak si Tě pak najdu tady. Jinak je samozřejmě možné, že to existuje i jinde. Viděla jsem vystříhané části dokumentu z pralesa jižní Ameriky, jak si mrtvolu položenou na kmeni nechali roztékat do nádobek a pili jí i s červama.
Někde to takhle prostě chodí a tvrdit, že ne, asi není to pravý vořechový. A taky to asi není hanobení rasy.
Musím končit, vyrážím na cestu, zatím nashle.
03. 07. 2011 | 19:32

skeptický napsal(a):

Normální potraviny začínají být nekřesťansky drahé,natož bio.
Do pekárny dnes jak do zlatnictví.

Violko,křesťanské náboženství bych mohl učit na vysoké škole.
Doufám,že to byla pochvala.

Člověk je ve svém současném stavu zvíře,všežravá šelma.Podle co-share zákonů má dělené kopyto a je přežvýkavec,tudíž jedlý.Jen se jedná o to,zda porážka a příprava proběhla předpisově.
A práskat se nemá.To je mor,který tu zaseli škůdci.
03. 07. 2011 | 19:41

skeptický napsal(a):

P.S.
Co se práskání týče : Co tě nepálí nehas.Za blahý pocit,že jsem udělal něco pro lepší svět pak zbytek života čekat,aby mi někdo uříz hlavu až ho pustí,jak si zasloužím?
03. 07. 2011 | 19:55

buldatra napsal(a):

Zajímalo by mě, jestli ta Alpská modrá kráva z čokolády nejmenované firmy, je biokráva, či obyčejná modrá kráva. I když, protože modrá, je téměř jisté, že má navíc modrou krev (asi to bude chtít pro jistotu pustit ji žilou, aby se to vědecky prokázalo-úkol pro profesora).
Každopádně. obyčejná rozhodně nebude.
To by znamenalo, že předběhla biodobu o několik desetiletí
Je to kráva nadčasová.
03. 07. 2011 | 20:37

Viola napsal(a):

skeptický,

nedělejte si legraci.
03. 07. 2011 | 20:42

Viola napsal(a):

Pepo Řepo,

o těch sportovcích byl natočený film, takže všichni věděli o koho konkrétně šlo, takže všichni ragbysté nebyli nařčeni z kanibalismu. Ale když se bavíme o slepicích, tak se jistě o kanibalismu nebavíme, že?
03. 07. 2011 | 20:45

skeptický napsal(a):

Rugbisté jsoucí z anglického plemene jsou doma pravděpodobně henpecked.To v konjunkci s anglickou kuchyní vytvořilo impérium,nad kterým slunce nezapadalo.

Ta kráva je údajně filajová.Barvonezřivost je prý u nás nadrůměrně rozšířená.Asi je tu moc bohatých lidí,co baští jen maso.
03. 07. 2011 | 20:58

Fialenka napsal(a):

Violo,
v Bibli se píše, že Bůh nám dal za potravu veškerou zvěř? To jsem nevěděla. Já to beru tak, že zvířata tu jsou v první řadě pro sebe sama, ne pro nás abychom měli co jíst. Ale něco jíst musíme ... A máslo a med nám bohužel nestačí.
03. 07. 2011 | 21:03

Medikolog napsal(a):

Violo,

mýlíte se. V tom protovejci nebyl Izraelita Kristus, ale velikonoční zaječka ... Marie se vylíhla až z její snůšky:-)...
03. 07. 2011 | 21:29

Tamia Bestius napsal(a):

..hehehe..jj..a to keby este vedela sefka vyskumu Kamila, ze nosnici sa uchyti a z cista jasna bez reci zazije palpacny anal test ci ma vajco abo pojde pod noz.. :o
03. 07. 2011 | 21:46

JIP napsal(a):

to autor:

Když jsem přišla do Prahy, roku 99 navštívila jsem poprvé bioprodejnu, ochutnala jablko, máme dům a zahradu se stromy, poprvé jsem měla pocit, že vím, jak chutná jablko, stálo tehdá asi 8 kč, ale mně uplně stékaly sliny a ty štávy jablečné kolem pusy a pobradě! Asi nějaký ten rozdíl mezi normální stravou, ovoce zelenina zvířena a bio bude.

Klecový chov je přece špatný nejen kvuli prostoru, kterého mají málo ale také kvuli tomu, že v těchto podmínkách nemohou slepičky vytvořit žádné vztahy fungující v každé normální skupině, tlupě.Vlastně ani nežijí, jen socialně živoří. Žijí jen kvuli jídlu, a tím že fungují orgány, které fungují fyzicky.
Ale vyšší zvírena má i vyšší city, např. je schopna cítit bolest.Proto jsou zvírata schopna vytvářet skupiny- napadají mě lvi. V těchto skupinách fungují hierarchické i rodové vztahy, zrovna tak u slepic. Vždycky pozoruju jak ty starší dohlíží na ty mladší, když jsem doma a chci udělat dobrý skutek, tak je pouštím, aby šli ty mladší napřed, potravu musí nejdříve ty starší atd, slepice z jednoho chovu po sobě nejdou atd. A tyto vztahy, vlasně normální život slepic se velkochovech vytvořit nedokáže. Takže vlastně mentálně nežijí. Proto je to špatně. No co, jdu zavřít slepice-
03. 07. 2011 | 21:47

Viola napsal(a):

Fialenka: dalo by se to tak říci myslím.
Genesis
Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
A Bůh jim požehnal a řekl jim: „Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe.“
Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.
Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu.“ A stalo se tak.
03. 07. 2011 | 21:49

hroch napsal(a):

Mě spíše vadí následující profesorovo tvrzení:"Upřímně řečeno, u Respektu mě to moc nepřekvapuje – myslím, že tento týdeník se celkem otevřeně hlásí ke své předpojatosti (noviny „s názorem“ – tedy názorem předem daným, který je důležitější než objektivní fakta)". Já naprosto chápu, že levičákovi nejsou po chuti některá politická vyjádření ve středopravicovém časopise, ale proč to spojuje s tímto tématem a se svým rádoby vědeckým názorem nechápu. Respekt v posledním dvojčísle 26/27 uveřejnil dvoustránkový rozhovor s nizozemským vědcem s podtitulem "Biozemědělství Zemi nespasí". Takže pane profesore žádné noviny s předem daným názorem, ale noviny uveřejňující různé názory.
03. 07. 2011 | 22:01

Fialenka napsal(a):

Violo, děkuju za citát. Chápu ho tak, že zvířata k jídlu pro nás nejsou. A dokonce že ani zvířata se nemají mezi sebou žrát... Interesting … fakt zajímavé. (Když jsem byla malá, měla jsem z šelem nejradši hyeny. Myslela jsem si totiž, že se živí jen mršinami a nikoho nezabíjí. Pak jsem ale zjistila že loví i živá zvířata a dokonce i lvy.)
03. 07. 2011 | 22:19

Tamia Bestius napsal(a):

Jip, hezky napasane..ale kto ocharni cloveka ktory zije v klecich, je vydierany, zdierany ..urcite mas alebo tvoje deti dake Nike..vies ze ich vyroba v indii vyjde na 2 dolare? a vies kolko deti a ludi pri ich vyrobe kape od hladu , smadu v podmienkach ze tie slepice v kleci si zvlastne ziju ako v zlatych klietkach?..
Hlavne ze sa pokrytecky a humanne spravate, vozite sa na autach ktorych benzin stal v iraku zivot statisice ludi , ze nosite nike, a date si kako abo kaficko s plantazi z afriky abo La kde ziju a pracuju ludia ako havada a na sviatok si darujete ruze holandske abo tulipany za ktorych vypestovanim stoja africke zienky ktora skoro kazda zomiera s postrekov..a to vsetko dokazala vysoko humanna spolocnost vyspelych krajin, ochranca prav za zivot sliepky v kleci..
Viola,tak bud sme ludia alebo verime biblii a boziemu slovu..prosim vas..vlastne len dalsia forma pokrytectva..opium ludstva..jj Marx mal pravdu a preto proti nemu broja vsetci ktori vladnu--ti od peniazov a ti co maju plnu hubu biblie..
03. 07. 2011 | 22:20

Viola napsal(a):

Fialenko,

Bůh je dobrý plánovač a věděl dopředu, co se stane a proto po Potopě dovolil výslovně člověku jíst i zvířata, ale čistá, ne dravce. Po potopě nebylo hned dost rostlinné stravy.
03. 07. 2011 | 22:23

Fialenka napsal(a):

Souhlasím s JIP.
Na zemědělské univerzitě prý učí, že zvířata v uzavřených velkochovech mají o 30% menší mozek než zvířata žijící volně. To bude ten důvod, proč slepice v klecích (údajně) nejsou stresované víc než ty co můžou volně běhat. Možná nejsou víc stresované, ale rozhodně nejsou víc spokojené. Je to posunutí evolučního vývoje zpět. A napadá mě, že to tak bude fungovat i u lidí. Místo klece by mohla stačit hypotéka, nízké reálné příjmy a nezaměstnanost.
03. 07. 2011 | 22:24

Viola napsal(a):

Tamia Bestius,

já se o to snažím, na svátky mám napěstováno několik druhů kytek, v autě se nevozím, ale vozím se občas v autobuse, nike vůbec nenosím, kávu piju, mám však nějaké neurčité výčitky, že bych ji pít neměla. A co vy?
03. 07. 2011 | 22:29

Fialenka napsal(a):

Violo,
aha tak to jo. To jsem taky nevěděla...
03. 07. 2011 | 22:31

Viola napsal(a):

Fialenko,

jsem ráda, žes to napsala o tom menším mozku, to mi potvrzuje, že pigment je důležitý.
03. 07. 2011 | 22:31

Fialenka napsal(a):

Violo,

prostě volné běhání a mávání křídly, slunce, vzduch, pigmenty, sociální vztahy, vyhledávání potravy ... všechno je důležitý :-)
03. 07. 2011 | 23:01

Quido napsal(a):

Výborně pane profesore. Obávám se, že ani názor vědce vašeho formátu, neovlivní ty, kteří stanovují nebo se snaží stanovit povinné procento biopotravin na regálech obchodů.
03. 07. 2011 | 23:04

JIP napsal(a):

to tamia bestius

jistěže se mi nelíbí ani život lidí v Indii, ani život slepic v klecích, nelíbí se mi ani jedno, ani druhé. Ale snažíme se dělat co umíme. A kde muzeme.
Ps: boty kupuji, zejmena Martens made in UK(dávám pozor) a i jiné, ale nekupuji jich 5 za rok (zásadně nenakupuji made in China-- neb nemám ráda práce těchto žen v továrnách )jenom, protože se mi líbí a trička kupujeme zásadně made in second hand..:)A jezdím vlakem, a chodím pěšky. Např. nejedu městskou do centra do zaměstnání, jdu pěšky ne kvuli desetikoruně za cestu, to bych si připadala chuda:( ale protože se mipo cestě dobře přemýšlí, vidím kytky a mám tělocvik,pohyb). V nasí době je většina věcí věcí výběrovosti a hodnot. (:socka nejsem, kabát mám za 200liber, nosím ho už šestý rok, made in UK:):)
zdravím
03. 07. 2011 | 23:21

Tamia Bestius napsal(a):

Violo, ja su bestie..:DDD... ziju, jak to jen jde! se vsim vsudy co zivot dava, nic si nenalhavam :DD.. si to pekne napsala, priam uprimne a teraz pojdes spinkat sladko ako v bavlnke..jooo..a vis jak se pestuje? a kdo? a proc? a ty plasty co ..tridis ze jooo... ty jsou bio, nee..
..budte na sebe lidi hodni a vazte si co mate a nenalhavejte si jak ste uzasni ..protoze v prirode a na zemi to tak chodi..slabsi zere silnejsiho a paraziti taky chtej zit..ci naopak asi, no ne? no ba!..
https://www.youtube.com/watch?v=hpRPHwaSYSE
03. 07. 2011 | 23:29

JIP napsal(a):

to tamia bestius

Nechápu, jak se vyvrací být člověk člověkem a číst Bibli. To je dosti laciný argument!
03. 07. 2011 | 23:39

mb napsal(a):

viola napsala: skeptický

na vašem příkladu je jasně vidět, jak je důležité křesťanské náboženství, kde se můžete dovědět, že Bůh nám dal za potravu veškerou zvěř a rostliny. Člověk není zvěř, možná Darwinisté o tom pochybují. Potom mějme se na pozoru před Darwinisty.

no řekl bych že to je prave ten průser ...

je li člověk nadřazen zvířatům ( antropocentrismus ) a může si tedy se zvířaty ´dělat co chce´ ... pak tím ideologicky sytíte klecová ´lůžka´ pro slepice ...

pravé náboženství soucitu ... by patrně klecové odchovy NIKDY NEPŘIPUSTILO ...

njn ...
03. 07. 2011 | 23:58

mb napsal(a):

tohle uz je patrne hereze ... za to vas violo exkomunikujou ...

Pepo Řepo,

na počátku bylo vejce a to vejce bylo u panenky Marie a v tom vejci byl Ježíš Kristus.
04. 07. 2011 | 00:01

mb napsal(a):

Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe.“

to se podařilo do míry vrchovaté ... podmanit, naplnit a panovat ...

jde o to zda nám je lépe a radostněji ...

nebo zda někde neudělali soudruzi z NDR chybu ...

njn ... stane se ...
04. 07. 2011 | 00:12

JIP napsal(a):

Obecně si myslím, že bio není cesta, právě kvuli nedostatku potravin v třetím světe. Cesta je střídmostí. Udělat maximum možného v možném, tzn. Stací jablka ze sadu a nemusí být oplodněná včelou, která se živila pilem, který nepřišel do styku s motorovými vozidly jako je to u bio, nebo maso z krávy, která se normálně pase, třeba i u silnice, když tam má zemedelec louky a nemusí se pást jen z louky, která která není v dosahu vozovky atd a spíse tlačit na legislativce a ti na supermarkety, aby brali českou zeleninu a ovoce a nedováželi ji ze zahranicí atd. Ale ty klece bych vázne odbourala. Nebo alespon jak píší- stupen císlo 2(na krabičkách), to je rozšírené zejm. ve Francii, tj. chov v halách. Mají obrovské haly - na kolečkách, ty slepice se pasou na trávě v hale a když spasou ten obsah pod sebou, tak halu přemýstí. Krmivo dostávají samozřejmě i granulové. Ale alespon stojí nohama na pevné zemi a jednou stěnou musí jít denní světlo a rozměr na slepici je 1m, což je zhruba čtyřnásobek rozpětí křídel.Do budoucna co možná nejvíce volných výběhů.

Člověk je v "Rádu stvoření" na nejvyšším místě, proto je "pánem"
nad ostatními tvory. Je-li však Pánem, tak v eschatologickém slova smyslu, čili slovy Bible to znamená, že je za ostatní tvory zodpovědný. Tojest musí se o ně starat, čili pečovat, jako dobrý hospodář, zajistit jim dobrou existenci.TAk.

dobrou noc všem!
04. 07. 2011 | 00:30

Tamia Bestius napsal(a):

Jip, protoze biblia a nabozenstvo je ta najhorsia a najubohejsia klec a to je sakramentsky patrne...mate radi lidi, soucitite, ctete biblii... to je pekne ale ani jeden.. ani jeden z vas nezije podla desatoro ..zijete podla tej biblie..akurat sa vyvrazdujete a nadradujete--presne do puntiku ako v tej biblii....okrem toho, na svete su ovela starsie nabozenstva a prikazania..ale neee, kdezeee. takto sa zije dobre..takto to mate zarucene a potvrdene od boha v biblii..
Takze ked ako napsala tady:
Fialenka napsal(a):

Souhlasím s JIP.
Na zemědělské univerzitě prý učí, že zvířata v uzavřených velkochovech mají o 30% menší mozek než zvířata žijící volně. To bude ten důvod, proč slepice v klecích (údajně) nejsou stresované víc než ty co můžou volně běhat. Možná nejsou víc stresované, ale rozhodně nejsou víc spokojené. Je to posunutí evolučního vývoje zpět. A napadá mě, že to tak bude fungovat i u lidí. Místo klece by mohla stačit hypotéka, nízké reálné příjmy a nezaměstnanost.

..cize keby ste mali zdravy selsky rozum a neodtrhli sa od pody tak sa ten evolucny vyvoj naozaj ale naozaj neposunie spat , tak ako sa posuva v nasej super humannej vyspelej demoktratickej konzumnej spolocnosti..jj..nasi predkovia mali bio pozivatiny, slunicko, vedeli sakramentsky dobre akeho su pohlavia, deti nedavali do gender skolky a ked moja babaka chcela jest hus, tak ju dala do kosika, priklopila druhym a pred kosikom mala misku z vodou a jedlom, aby sa nam dobre vykrmila do rury..namojvieru este dobre ze skonali ( a to prosim uz mali skoro sto rokov) este by ich zatvorili kdesi do zalaru za tyranie husky..

Trosku rozumu do hrsti by nezaskodilo a ta falosna lutost oplakavat sliepku v kleci ked si nevieme podat ruku v uctye k sebe samemu a k druhemu a k zivotu ako takemu je..
04. 07. 2011 | 00:38

Jetvart napsal(a):

Pepa Řepa
Nevím, záleží na tom? Kuřata dospívají rychle, problém by nastal pouze kdyby stvořil slepici po přechodu, ale Hospodin je moudřejší než vy, takže to nehrozí:D
04. 07. 2011 | 01:01

Jan Vaculík napsal(a):

Tužka (včera, 01:17)
Děkuju za pozitivní reakci!
Souhlasím, že slepice rozhodně není blbá, jenom její inteligence je taková ... jiná :--) Tím zajímavější pozorování slepice někdy skýtají.

V tom, co se označuje BIOpotravinami, může být dost velký rozpor oproti tomu, co od toho většina lidí pozitivně očekává. Jímá mě nechuť, když slyším o "certifikaci BIO". Já se bez předpony BIO- určitě obejdu, ale myslím, že mám právo vědět, co skutečně jím, a že bych měl mít možnost vybrat si tak, aby to bylo co nejpřirozenější.
Moc bych si přál, aby se stalo zvykem (když už ne zákonem) uvádět na obalech potravin jejich přesný původ; tedy původ suroviny i místo zpracování. Není to nic nedostižného - když u kvalitních vín je to úplná samozřejmost, proč by to nešlo i u ostatních potravin?

"Jseš to, co jíš!" - V otázce vztahu člověka k jídlu je jen málo objektivity; světonázor se tady promítá asi ještě víc, než v jiných oblastech života - i když už je většinou "překrystalizovaný" do podoby zvyku.
04. 07. 2011 | 01:36

skeptický napsal(a):

Teorie,že kuřata by měla být krmena přednostně před matkami je mylná.Výživná strava ,tak důležitá pro laktaci a kojení je jim tak upírána,a vývoj prsní rovněž,což se projeví na velikosti porcí.
Rovněž nedostatek kamínků a písku,který slepicím v bachoru nahrazuje zuby,a dodává nezbytný draslík a vápník k tvorbě škořápek,a volné hoprdání,zajišťující dostatečnou mastikaci zase u klecového chovu chybí.Stres zase vede ke srážlivosti mléka,a kuřata mají průjem.

Ovšem stres na druhou stranu vede k růstu mozkové tkáně.Slepice se evolucovala z žabanta,což je nejblbější lesní pták.

Ti se lovili tak že se třikrát obešli dokola,a dotyčný si ukroutil hlavu.Pak se přišlo na to ,že je stačí obejít dvakrát,odnést je domů,a oni zase obživnou.Lenost je matkou vynálezu.
Tak začal chov slepic v čechách.To s Bivojem je kec.

Když už jsem u těch slepic: díval jsem se v sobotu,jak tam nějaká ruska měla krásného kolíka Vlacha,co ji fandil,a jak nakonec utřel.
Byl jsem na naše hrd a pyšen.Maj se držet našich,tady je jich tolik,co by chtěly být Vlašky.Prý jsou to dobré nosnice.
04. 07. 2011 | 04:36

Petr Havelka napsal(a):

Některé slepice snášejí Ruská vejce
04. 07. 2011 | 06:54

skeptický napsal(a):

Ruská vejce,vejce našich přátel.
Někteří muži je mají ve skořápce,jak zjistila vdova,když otevřela urnu.Nekupujte černé obleky v sekáči.
Některá vejce se dají připravit natvrdo,naměkko,nahniličko,některá se dají podrbat.Třeba v bio.

To ohledávání se od nás rozšířilo i mezi americkou mládež.Týnejdři tam hrají oblíbenou hru stinkfinger.
04. 07. 2011 | 07:23

buldatra napsal(a):

Některá vajíčka jsou kindervajíčka a zajímalo by mě, jak vypadá kinderslépka. Vzhledem k počtu kindervajec musí být kinderfarma hodně velká. Čím ty kinderslépky krmí?
04. 07. 2011 | 10:21

skeptický napsal(a):

Zlobivými dětmi,které si vytrucují vajíčko pokaždé,když se jde nakupovat.
04. 07. 2011 | 11:24

Honza999 napsal(a):

Těm, co se rozčilují nad tvrzením pana profesora, že část "svobodných slepic" má problém se získáváním potravy...

PAN PROFESOR MÁ PRAVDU...

Slepice žijí v hejnech a stejně jako člověk jsou to tvorové společenští - a stejně jako člověk se též chovají.

Ve slepičím hejnu panuje přísná hierarchie. Společensky níže postavená slepice je totiž neustále sledována slepicemi výše společensky postavenými. Najde-li místo, kde se nachází vyšší hustota potravy, je z takovéhoto místa okamžitě odehnána "slepičí šlechtou" (plebejské slepice jsou "koutkem oka" šlechty neustále sledovány a překročí-li intenzita jejich zobání "přípustnou frekvenci", vydají se výše postavené slepice zjednat nápravu), která pak nalezené ložisko potravy vytěží.

Inu jak říkám, jako u lidí...
04. 07. 2011 | 13:15

Pepa Řepa napsal(a):

Upozornění:
Tento citát, vybédovaný z Wikiny, není pro Violky a další změkčilé chovankyně ústavu šlechtičen.
------------------------
Ve farmových chovech kuřat bažantů i domácí drůbeže se vyskytuje oštipování peří slabších kuřat silnějšími. Pokud jedno kuře najednou začne oštipovat celá skupina, může dojít k jeho usmrcení. Zvláště nebezpečné je oštipování kolem řiti, které může snadno vyvolat krvácení. Kuřata na krev v tomto případě reagují obdobně jako piraně - svého druha rychle uklovou a sežerou. Jsou známy i případy kanibalismu mezi domácími prasaty, chovanými ve velkých farmách s mnoha tisíci kusy pohromadě. Méně se ví, že i v domácím chovu někdy prasnice sežere čerstvě narozená selata, zvlášť pokud je předtím náhodnou zalehla.
---------------------
Ráno jsem měl tři vejce do skla. Nemůžu přijít na to, jestli byly vystresované. Kdybyž na mne padne chandra, jsem doma.

Jste to, co jíte, povídal tuhle jeden.
04. 07. 2011 | 16:38

Petr Havelka napsal(a):

Pepa Řepa,

to musíte chovat slepice v tlupách doma na dvorku. Deset - patnáct slepic a hlavně si k nim pořídit kohouta. Když se slepice začnou zobat on si je srovná :)

Vykládal mi známý z práce, jak mu naletělo káně na slepice, kohout se do něj pustil a zmizelo káně i kohout. Vrátil se až na druhý den došklubaný, ale vykračoval si jak starosta :)

Z toho všeho plyne poučení, že nejlepší prase je z chlívku u baráku, nejlepší mléko je od krávy ze chléva kde chovají ještě kozy nejlepší vejce je od slepic z velkého dvory a zahrady, nejlepší rajčaty jsou atd. Nejlepší je to, co si odchováte, vypěstujete doma, páč kromě chuti v tom máte i ten dílek vlastní práce takže nejlepší slivovice je z doma nasbíraných švestek.

Je čas se vrátit zpátky a pak zase dopředu.

https://www.youtube.com/watch?v=VGTRI2ja1ro
04. 07. 2011 | 16:59

Petr Havelka napsal(a):

a - y, se mi to jaksi pete v klávesnici
04. 07. 2011 | 17:12

Petr Havelka napsal(a):

Jo, a ještě jeden tip

Znáte tohle,

http://www.uloz.to/7823227/vyvrhel-dvd-by-r-rickie-titl-avi

nevím, proč se to u nás disribuje pod názvem Vyvrhel, když to je známější jako Indian Runner

https://www.youtube.com/watch?v=CPjb7rAYXag

https://www.youtube.com/watch?v=0d6N-zUMqKE&playnext=1&list=PL72663C69C915A600

Tady je písnička inspirace k filmu

https://www.youtube.com/watch?v=22mDKHkplUc&feature=related
04. 07. 2011 | 17:35

Anellus napsal(a):

Po téměř 22 letech zkušeností s (nejen) potravinářskou produkcí dnes zásadně odmítám vše co je označeno jako eko,euro nebo bio. Toto označení v podstatě vždy znamená nižší kvalitu při vyšší ceně. A jestli mi někdo namítne, že jsem předpojatý klidně odpovím ano jsem, ale zato neplatím přemrštěné ceny. U průmyslových výrobků se mi zatím vždy celkem osvědčilo to, co bylo z Číny nebo Honkongu a ve sdělovadlech to bylo označováno za "drek a šmejd". Každý takový čínský "šmejd" mi zatím naběhal minimálně stejný počet motohodin jako tzv. "značkové výrobky".
04. 07. 2011 | 19:11

kočka šklíba napsal(a):

Většina z diskutujících zde zaměňuje bio výrobu a domácí chov. A to není totéž přece. Nikdo nepopírá, že převážně jsou výpěstky a třeba vajíčka, králičí maso, med od malopěstitelů kvalitnější. Tito lidé prodávají to, co jim zbude po vlastní spotřebě. Takže je tu určitá pojistka kvality. Vždyť to sami jí. Ale nikdo z nich netvrdí, alespoň já se s tím nesetkala, že je to bio-produkce. Prodávají sice většinou za vyšší ceny, než obchod, ale ne zdaleka tak vysoké, jako tzv. bio.
Dále se zde zaměňuje tzv. „pohoda (welfare)“ zvířat s produkcí bio. Ano, ekologičtí zemědělci mají, kromě jiného povinnost dodržovat zásady welfare, ale to mají i konvenční zemědělci. A k těm klecím pro nosnice, od 1.1.2012 je povinností všech drůbežářů v EU klece podstatně zvětšit. Všech drůbežářů a nebude to zadarmo, vyžaduje to velké investice, takže mnoho z nich se nyní rozhoduje, zda do toho jít. Vajíčka samozřejmě podraží. Je možné na stránkách EU zjistit již ted o kolik se cena vajec z bezklecových (Rakousko snad už nemá jediný klecový chov) chovů a klecových liší. Ten rozdíl není tak velký, ale je tu jeden háček. Hádejte která země žádá o výjimku? No samozřejmě Polsko, pokud toho dosáhne, můžeme se nejspíš s českými vejci v obchodech rozloučit.Již ted konkurují nízkými cenami své zemědělské produkce to za cenu nedodržování technologie a postupů, které jsou v ČR, na Slovensku nebo Maďarsku samozřejmé.

Kdo má zájem, několik pramenů porovnání konvenčních produktů a bio a také několik zpráv ze zahraničí.

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=158&ch=13&typ=1&val=110312

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=147&ch=13&typ=1&val=101288

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=119&ch=1&typ=1&val=99454

http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=93&ch=1&typ=1&val=99296
04. 07. 2011 | 19:18

kočka šklíba napsal(a):

Lubo to co jste uvedl o ekologickém včelařství já vím, jenže málokterý včelař může zaručit, že včely létají jen tam, kde je absolutně nezasažená příroda chemikáliemi. A bohužel ten rozhovor s dotyčným včelařem jsem nenašla. Byla to součást reklamní kampaně na potraviny bio spuštěná tuším v roce 2008.
Jinak až do roku 2010 měl minimálně velmi známý včelař ze Šumavy certifikát na biomed, nevím jak je to ted, ale v roce 2008 se pojem biomed používal.
04. 07. 2011 | 19:22

Viola napsal(a):

Ano, Pepo Řepo, právě ve velkochovech dochází k tomu, že by se mohly slepice navzájem ozobávat a je to dáno nedostatkem všech důležitých živin ve stravě, není to snad nějaká psychologická zvrhlost slepic, na dvorku si snadno najde nějakého červíčka, ale ve velkochovech může ty červíčky vidět jedna druhé právě tam, jak jste popsal. Prostě Bio může být jen domácí chov a pak takový, který napodobuje ten domácí. A proč by se nemohly udělat drůbežárny třeba místo těch supermarketů.
04. 07. 2011 | 20:32

pich napsal(a):

Když někdo papa bio, musí rovněž kakat bio. Nešlo by to kakáni vrátit zpět do oběhu ?

Kdysi jsem viděl dokument z nějaké americké slepičí farmy. Tam všechno co propadlo klecemi, včetně výkalů a mrtvých kuřat které nevydržely závod se smrtí, se stáhl do nějakého kontejneru kde se vše promíchalo a vrátilo zpět do krmení.

Je po době večeře, tak se nebudu omlouvat.
04. 07. 2011 | 21:35

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Viola, jedinečné, poslední věta je nápad na "NOBELOVKU".Nechala bych si ho patentovat, za X let Vám ho ukradnou a realizují, protože "chrámy konzumu" by se opravdu mohly změnit na místo šťastného života jednoho z nejskromnějších domestikovaných souputníků člověka. Ve skutečnosti slepicím stačí velký výběh, přístřešek ve výšce, kam nemá přístup škodná a kde v zimě nemrzne a přístup k vodě. Dá sice o něco méně vajec, ale postará se. Znám chovatele, má slepice u lesa, dva cvičené psy, kteří je hlídají, stálekapající hadici do dřevěného koryta aby byla voda. Krmí slepice jen když mrzne a je pod sněhem, jinak se v lese postarají a na vejcích a prodeji starších slepic vydělává. Tužka
04. 07. 2011 | 21:38

Hufnágl napsal(a):

Pro Picha:
nic nového pod sluncem:
http://www.metro.cz/svet/4816-japonsky-vedec-vyrabi-jidlo-z-lidske-stolice
04. 07. 2011 | 22:21

kočka šklíba napsal(a):

Tužko ano, to je domácí chov, všechno v pořádku, ale netvrdí, že je to biochov a vajíčka jsou bio. Nebo ano? Slepice na venkově má mnoho lidí, vajíčka prodávají chalupářům například, o trochu dráž, přilepšují si tak k rodinnému rozpočtu. My chalupáři z měst je rádi kupujeme, minimálně vidíme rozdíl v barvě žloutku.
Ale tvrdit, že tato vejce jsou co do reziduí "lepší" ? Že jsou zdravější? Nemůžeme, vždyť skoro v každé vsi vidíte slepice pobíhat například kolem silniček, myslíte, že zplodiny z aut se nedostanou na trávník podél těchto komunikací? Nelze zaměňovat domácí chovy s produkcí z biochovů. V jakékoliv komoditě. A podle mého, tzv bio je vlastně návrat k přísnějším normám reziduí v zemědělských výrobcích před rokem 1989. Například vím, že k výrobě dětských výživ byly normy sakra přísné.
04. 07. 2011 | 22:31

Pepa napsal(a):

Viola
Ozobávání není projevem psychologické zvrhlost, ale možného stresu,vždyť je to řád hrabaví, prostě musí mít možnost hrabat.
Myslivci při přikrmování nesypou zrní do misky, ale do slámy, ať si hrabají.
04. 07. 2011 | 22:36

Pepa napsal(a):

PS
Myslivci při přikrmování nesypou zrní do misky, ale do slámy, ať si bažanti hrabají.
04. 07. 2011 | 22:38

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Kočka Šklíba, jistě, je rozdíl, mezi chovem slepic na venkově a chovem podle regulí biochovu s certifikátem. Podmínky by se daly určitě dohledat. Budou li se pást v oblasti, kde je velký spad škodlivin, přejdou těžké kovy a zejména kadmium do vajec. Protože je kadmium ložiskový kov, bude tráva od komunikací všeho druhu zcela nevhodná. Pokud jsem si vozila domácí vajíčka od jedné paní z hor, kde se slepice pohybovaly na louce , kde dezinfekci pravidelně provádělo slunce a mráz, tak jsem bez obav dělala různé pochoutky z šlehaných vajec za studena. Teď už zdroj nemám, tak to nedělám. Barva žloutku je ovlivněda druhem slepice a krmením. Když přidáte do krmení vařenou mrkev, jsou žloutky nádherně barevné a těsto pak taky. Ovlivňuje to i zelené krmení a zrna pšenice. A jak jsem psala, dřív se slepice pěstovaly v třešňových sadech, zobaly mušky a červiky vrtule třešňové a taky spadané třešně, které rovněž měly vliv na barvu žloutku. V zimě se slepicim do vařené pšenice/ vařené pro to, že vlahá strava ohřívá slepici útroby a vývoj vajíček není tak bržděn venkovním chladem a slepice nesou i v zimě/, přidává trochu rozdrcených suchých kopřiv a bílého jetýlku, je to výživnější a ovlivňuje to právě barvu žloutku. To jsou poznatky z dětství, kdy jsme slepičky chovali. Já jsem jako dítě dstávala den co den k odpolední svačině šlehaný žloutek s cukrem, abych rostla, říkavala má nevlastní babička.

Ještě k té dětské výživě před rokem89. Ve Východních Čechách bylo JZD, které pěstovalo kozy , z kozího mléka se dělalo sušené mléko pro nedonošené a "podměrečné" novorozence. Kozy se tam měly jako v ráji, byly přímo hýčkány, aby co nejvíce dojily. Bohužel, v jiné vesnici, v kravíně byly krávy chudinky, ... všechno je v lidech, jak si na tom kterém působyšti "nastaví podmínky." Někde se zachází i v domácích chovech se zvířaty dobře, jinde špatně. Tohle bylo, je a bude, jde o to, aby to nejhorší bylo zrušeno a odstraněno. Tužka.
05. 07. 2011 | 00:40

kočka šklíba napsal(a):

Tužko máte podobné vzpomínky jako já, ano šlehaný žloutek s cukrem, u babičky, ale i poté z z kupovaných vajec v obchodě, kdy můj manžel rovněž na tuhle "pochoutku" byl zvyklý a běžně si to připravoval nejen z vajec od sousedů ze vsi. Nyní bych to neriskovala.
A máte pravdu i v tom, že mnohé chovy , zejména dojnic, byly hrozné. Nicméně v tomhle se mnoho změnilo i v konvenčním zemědělství a pokud sledujete zprávy, nepamatuji se, že by týraná zvířata v užitkových chovech byla objevena ve větších podnicích, spíše u tzv. soukromníků, i když soukromníci jsou nyní všichni, včetně větších zemědělských firem. Ale debata se vede o značku "bio"a to je podle mého jen předražená zemědělská produkce, tvářící se zdravě pro výživu člověka, a i v oblasti welfare se neliší příliš od konvenčního zemědělství. Samozřejmě jak kdy.
Podle mého, všeho s mírou, ochrana před choroboplodnými zárodky, nemocemi u zvířat, před škůdci rostlin, je potřebná, musí se používat jen nezbytně . Nejsem příznivcem chemie za každou cenu. A vím moc dobře, že mnoho zeleniny a ovoce by se sem nemohlo dovážet, kdyby platily normy z tzv. "komunismu". Zajímavé je, že na toto moje tvrzení nikdo nereagoval ;).
05. 07. 2011 | 01:51

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Kočka Šklíba, děkuji, porovnat, normy zatížení reziduí v potravinách před rokem 89 a dnes, kdy splňujeme normy EU, nedokážu, nepracovala jsem v žádném takovém oboru. Já mám spíš obavu, co se světem, jako celek udělá povolení geneticky upravených potravin. To se může prostřednictvím přenosu přes odpadní vody "rozlít do celého světa", spojovat a rozdělovat za pomoci radiaktivních prvků v půdě, zbytků léků všeho druhu z lidské a zvířecí moči, do nám dnes netušených variant NĚČEHO, o čem ještě dnes nemáme tušení. Může to vyvrátit z kořenů, /zdůrazňuji slovo může, protože zrovna tak nemusí/, ale může, vyvrátit z kořenů mnohé , od pradávna dané biologické pochody. Třeba tvorbu semen a rozmnožování, skryté signály nebezpečí už tu jsou. Příroda a lidstvo si s tím pak nedokáže poradit. Taková potichu tikající megabiofukušima. Tužka
05. 07. 2011 | 10:07

scientist napsal(a):

navrhuji pana profesora s výzkumníky z VŠCHT zavřít do klecí a zajistit jim pravidelný přísun potravin. Tedy pokud věří závěrům zmíněné zprávy o sníženém stresu...
05. 07. 2011 | 15:31

Prognostik napsal(a):

Dovolim si upravit to co rekla Kamila:
Když ponechame Židy v Praze a ve Varšavě, dostanou se do mnohem většího stresu než v Dachau, protože zatímco v Praze a Varšavě se ne všichni dostanou ke krmení, v Dachau mají přísun krmiva zajištěn, řekla novinám šéfka výzkumu...

Jinými slovy život na jednom metru čtverčném, který nemůže lidská bytost opustit po celý svůj život, ovšem s dostatečným přǐsunem potravin {rýže je levná} je dokonalý návod k životu bez stresu... a taková bytost prožije spokojenějši život než ten nešťastník jenž musí ve stresu bojovat e svobodou... Výsledkem bude ž méně strersovaný jednice nám dodá třeba kvalitnějši výrobek řekněme židli...?

Po pravdě řečeno vlastněe jsem to už zaźili. Bavlna z Amerických plantáži byla podle vědeckého a univerzitního výzkumu, který zkoukmal její kvalitu stejně kvalitní, jako bavlna zplatáži kde otroci nepracovali...

Takže jak řekl univerzitní profesor Topper, celé to náboženství za zrušení otroctví jen mate lidem hlavy a hlupáci co kupují dražši trička jeichž Bavlna nebyla vyrobena otroky jsou jen pomatení blázni kteři nevďeí co je to věda.

Ani i takto se to dá inerpretovat profesore. Je to vědecky naprosto exaktní a správné.

Jen je v tom celém nějaká chyba, kde asi?
06. 07. 2011 | 14:18

Prognostik napsal(a):

Bio je samozrejmě dobý byznys.
Nicméně, kupování lokálních potravin než dovezených přes pul svět nebo kontinentu smysl má.
Starost o to jak kvalitně s námi žijí zvířata jež jsem se rozhodli využivat pro produkci potravin jež potřebujeme taky.

Tože se lokální zemědělec a kamarád nestará o kvalitu potravin jež z jeho zvířat pocházejí je trestuhodné nicméně to není argument pro klecový chov a život v koncetráku. Úplně stejně by jste mohl vytáhnout potravinářskou firmu, která se nestará o kvalitu potravin v opačném připadě.

Opět používáte demagogii.
06. 07. 2011 | 14:26

Viola napsal(a):

Je to první diskuse, ve které pan profesor nereaguje?
07. 07. 2011 | 09:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Viola:

Byl jsem ted tyden na dovolene, se spatnym pristupem k internetu.
Omlouvam se...
**************************
Prognostik:

Ale v tom vyzkumu neslo o etickou stranku chovu, ale o kvalitu vajicek.
Neni to dost jasne? Kdyby vyslo, ze ta bio-vajicka jsou zamorena salmonelou, porad byste rikal, ze jsou lepsi??
Jeste o tom brzy napisu pokracovani...

..
08. 07. 2011 | 22:42

Viola napsal(a):

Děkuji za odpověď pane profesore, doufám, že jste se měl dobře a načerpal jste dost energie. Ale stejně týden je docela málo pro vás a vaši práci.
09. 07. 2011 | 11:17

Petr Beránek napsal(a):

Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy a v současnosti ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Narodil se 14. října 1949 ve vesničce Mlýnské Struhadlo u Klatov. Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy. V roce 1977 tam obhájil kandidátskou práci. V letech 1985-86 a 1988 pracoval na Harvardově universitě. Od roku 1977 působí v Ústavu molekulární genetiky AV ČR v oboru molekulární imunologie. ???????
26. 04. 2012 | 21:21

d1UGCv5QmND napsal(a):

Whoa, whoa, get out the way with that good inmtofaoirn.
25. 08. 2013 | 12:23

pGReJWEKIB napsal(a):

Kudos! What a neat way of <a href="http://nbfyvr.com">thnkniig</a> about it.
26. 08. 2013 | 08:41

gxEoMBjSs4Fz napsal(a):

My prloebm was a wall until I read this, then I smashed it. http://eacrlmn.com [url=http://dutdxjac.com]dutdxjac[/url] [link=http://yxsbfn.com]yxsbfn[/link]
26. 08. 2013 | 20:52

6nX2Gc6ItV napsal(a):

I am forever indebted to you for this <a href="http://psyzskbb.com">infoomatirn.</a>
29. 08. 2013 | 18:49

Yq7a3tOkQOP napsal(a):

That's way more clever than I was excpeting. Thanks! http://hienbjpwl.com [url=http://awtumeqcq.com]awtumeqcq[/url] [link=http://cidxxhcxnos.com]cidxxhcxnos[/link]
07. 09. 2013 | 00:42

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 14:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy