Růžový tank: Bože, jak hluboko jsme klesli...

25. 06. 2011 | 18:00
Přečteno 61118 krát
Nevěřil jsem svým očím, když jsem se před několika dny dozvěděl, že je do Prahy přepravován onen sovětský tank, který kdysi stával jako pomník padlým osvoboditelům Prahy na Smíchově, a který byl před dvaceti lety natřen na růžovo nejprve exhibicionistickým výtvarníkem a poté skupinou poslanců chráněných imunitou. Brzy na to byl takto zhanobený tank přemístěn do muzea vojenské techniky.

To, že se někdo před 20 lety snížil k tak trapnému činu hanobícímu památku těch, kteří za cenu obrovských obětí porazili hitlerovské Německo, se tehdy snad dalo při dobré vůli ospravedlnit jakýmsi pocitem euforie, že jsme se po 20 letech zbavili těch, kteří k nám přijeli v roce 1968 na podobných strojích. I tehdy, v roce 1991, jsem byl tímto stupidním natěračstvím pobouřen, protože jsem ho považoval za urážku těch milionů sovětských vojáků, kteří zahynuli v bojích 2. světové války.
Neschopnost rozlišovat mezi tím, co se stalo v roce 1945 a v roce 1968, mi připadala neuvěřitelná.
Doufal jsem, že tato ostuda postupně vyšumí milosrdným působením času.

Nechápu proto, koho napadlo tuto záležitost opět vytahovat na světlo (s tím, že růžový tank je ještě „vylepšen“ vulgárním „topolánkovským“ vztyčeným prstem).

Před rokem 1989 mě vždycky rozčilovalo, že se při oslavách konce války ignoroval podíl Američanů na osvobození západních Čech.
Nevěřil bych tehdy, že „až se to otočí“, dočkáme se snad ještě horšího falšování dějin. Dnes se v květnových dnech mluví naopak pouze o Američanech...
Samozřejmě by pro poválečný vývoj Československa bylo lepší, kdyby Prahu osvobodili Američané, ale ze známých důvodů se tak nestalo. V každém případě je trapné a lidsky ubohé kvůli tomu bagatelizovat oběti, které přinesli Rusové, Ukrajinci a další národy tehdejšího SSSR (dnes zhusta zvaní „rusáci“).

Mám dojem, že dnešní mladá generace má zcela pokřivenou představu o tom, jakou roli hrál při porážce nacistického Německa Sovětský svaz, a kolik jeho občanů, vojáků i civilistů, přitom zahynulo. Pravděpodobně neví ani o existenci československého armádního sboru v SSSR, nic jim neříkají jména jako Otakar Jaroš, Ludvík Svoboda, Antonín Sochor, Richard Tesařík, Ján Nálepka či Josef Buršík, bitva u Sokolova či karpatsko-dukelská operace. Dnes se nejspíše dočteme pouze to, že "rusáci" kradli hodinky, že Stalin byl horší než Hitler a že konec války byl především ve znamení masového vraždění nevinných německých civilistů.
Myslím, že památka sovětských vojáků se dnes těší větší úctě než u nás i v Německu...

Vím, že to zní poněkud paranoidně, ale těžko se lze ubránit dojmu, že tohle vymývání mozků je cílevědomé a inspiruje se tím známým orwellovským moudrem „ten, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost“.
Nemohu se s tím smířit. Měli bychom se přece chovat jako sebevědomý, svobodný národ, který je schopen dívat se objektivně a spravedlivě na své dějiny i na dějiny Evropy. Neschopnost nebo neochota k takovému čestnému přístupu svědčí o naší malosti a nedospělosti. Nebo možná i o něčem horším.

Jako doplňkovou četbu doporučuji článek G. Murína v Britských listech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

profesore,
růžový tank je za hranicí meho vkusu, nicmeně k demokracii patří bohužel pochody nácků, grospíč srovnávající zákon o protikomunistikém odboji s norimberskýma zákonama, plačící soudružka semelová na gottwaldovo hrobě anebo i růžový tank. je to nevkusné, jeto urážející, ale zakázat to nemůžem. není pravda, že se na výročí osvobození mluví pouze o američanech. nevím, odkud jste si to vycucal. ve školách se děti samozřejmě učí o rozhodujícím podílu SSSR na porážce nacistickýho německa. problem ale je v tom, že je to nezajímá.
25. 06. 2011 | 18:13

Jos napsal(a):

Máte pravdu ane Hořejší. Ale asi to pěkně schytáte od zdejší "elity". Ale také jste pěkně vyjádřil, jaké spodině jsme, my dobráci nebo spíše hlupáci, přepustili veřejný prostor. Od politiků, přes "umělce" typu David, po novináře zvláště v mediích.
25. 06. 2011 | 18:14

Ládik!!! napsal(a):

K tanku bude mít proslov kverulant112011 a dočekal - to jsou bigoši. Snad si pamatují TTD.
25. 06. 2011 | 18:25

voroshilov napsal(a):

Pane profesore,to je bomba,ja jsem neveril ze jeste neco takoveho prectu v ceskych mediich!
Davidu Cernemu preji vecnou ostudu za jeho"bulharsky zachod"!
25. 06. 2011 | 18:28

Ládik!!! napsal(a):

Já jenom k té karpatsko dukelské operaci: Proč nešli Maďarskem? Proč Rusáci nechali likvidovat čs. armádu u Dukly? Nějaký důvod to má.
25. 06. 2011 | 18:28

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi souhlas, je to dost odporne (vcetne toho nenapadne prepisovani dejin). V minulem rezimu existovali lide, kteri o podilu americanu na osvobozeni mensi casti naseho uzemi nechteli ani slyset, dnes existuji lide kteri jsou stejnymi fanatiky jen naopak. Myslim ze jde casto o stejne lidi, nebo stejny typ lidi, vychcanci kteri pujdou za kazdeho rezimu po linii dane vladnoucim establishmentem.
25. 06. 2011 | 18:29

Béda napsal(a):

Souhlas,

považuji vztyčení ztopořeného prostředníčku na 1.tanku, který přispěchal na pomoc Praze - symbolu obětí vojáků, kteří padli při plnění vojenské povinnosti aby vyhnali nacisty z města, které volalo sovětskou armádu zoufale na pomoc, za projev naprosté omezenosti.

Ti vojáci v tanku za nic nemohli. Ty tanky v r. 1945 osvobozovali Prahu, která žádala sama o pomoc.
Tank a jeho osádka v r.1945 neměl absolutně nic společného s tanky v r. 1968. Ti vojáci padli při osvobozování, nikoliv okupaci ČSR.

Ten tank byl symbol osvobození od nacismu - něco jako náhrobek -rakev - symbol osvoboditelů, kteří zabránili totálnímu vyhlazení českého národa. Civilizovaná společnost pečuje o náhrobky padlých - byť by to byli nepřátelé. Jenom naprostý omezenec znesvěcuje pomníky. Když už, tak stačilo pomník odstranit, ale opakovaně kálet na rakev těch padlých vojáků?
25. 06. 2011 | 18:29

voroshilov napsal(a):

Ladik:
Proc Anglie a Francie nepomohli Polsku kdyz to meli primo ve smlouve?
25. 06. 2011 | 18:30

Realista napsal(a):

Já jsem si o tom četl a jenom jsem nad tím kroutil hlavou. Proč ? Proč to musí dělat ? Co si tím chtějí dokázat ? Žeby to brali jako boj proti "komoušům" nebo někaký způsob vyjádření "make love no war" ? Nevím, jestli byste Vy jako křesťan nemohl na ty "umělce" praktikovat ono křesťanské "bože odpusť jim, neboť nevědí, co činí" ?
25. 06. 2011 | 18:38

Ládik!!! napsal(a):

Vorošilov:
proč byla podepsána Mnichovská dohoda?
To vypadá na rekordní blog na Akutně, co do počtu příspěvků.
25. 06. 2011 | 18:39

voroshilov napsal(a):

Ladik:
Mnichovska dohoda byla podepsana aby umoznila Hitleru bez prekazek cestu na Vychod,vzpominej na to ze SSSR byl jediny stat na svete ktery nabizel Ceskoslovensku vojenskou pomoc ale Polsko(ktere urvalo Tesinsko)ho odmitlo propustit pres sve uzemi.
25. 06. 2011 | 18:44

Anellus napsal(a):

Pane profesore,
zajímalo by mne, proč se domníváte, že by bylo lepší kdyby v r.1945 Prahu (potažmo Československo) osvobodili Američané. Předpokládáte, že bychom spadli do západní sféry ? Opravdu si myslíte, že by to pro obyčejné lidi v obnoveném Československu bylo takové terno. Já si naopak myslím, že vznik zemí socialistického tábora, byť pod sovětskou egidou, přinesl nesporný pokrok nejenom obyvatelstvu těchto států ale v principu indukoval určité polidštění evropského kapitalizmu a vlastně vygeneroval tzv. sociální státy západní Evropy. To, co dnes zažíváme na vlastní kůži, probíhající likvidace sociálních států na západě Evropy a totální destrukce všech sociálních vymožeností v postsocialistických státech by bez vlivu bývalého SSSR na dění v Evropě nastalo mnohem dříve, určitě již v 60-tých letech, zhruba poté, co by proběhla poválečná rekonstrukce a kapitál by ztratil možnost dalšího extenzivního rozvoje.
Jinak s vámi souhlasím , že hanobení památky osvoboditelů a její účelové zaměňování za symbol okupace z.r.68 je hanebnost. Ale ono nejde jen o natěrače tanku, vždyť skoro v každém našem městě byl zlikvidován nebo poškozen památník osvoboditelům nebo alespoň tiše přemístěn na zapadlé místo. Pseudoumělec Černý a ten parlamentní póvl, který spolunatíral představují jen pár defekačních produktů plovoucích na smrduté hladině současné české žumpy, která je jich bohužel plná.
25. 06. 2011 | 18:46

Frante napsal(a):

Tak dnes bych i já výjimečně souhlasil. První natření tanku Černým se dalo pochopit jako studentská recese po tolika letech povinného zbožňování Sovětské armády. Vytahovat tank dnes je trapárna, bez jakékoli hlubší myšlenky ... podobně jako ostatní díla Černého.
25. 06. 2011 | 18:48

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

před dvaceti lety skončil tank narůžovo, poněvadž v mnoha lidech byla zloba za rok 1968. Osobně jsem za rok 1945 vděčen, ale rok 1968 a 40 leté vazalství ve "východní zoně" pro mnohé zdejší občany rok 45 smazalo.

Není pravda, že se v současnosti umenšují zásluhy tehdejší Rudé armády. V Plzni si prostě každý rok slaví, čtyřicet let nemohli. Nicméně menší pietní akty se konají i v "ruské" zoně. Nejsou tak velké jako v Plzni a není je tolik vidět.

Co se týče návratu růžového tanku. Není to jedno. Osobně si myslím, že tank jako pomník je békovina. Ani nevím, jaký pomník má Ruda armáda místo toho tanku? Má vůbec RA v Praze pomník?
25. 06. 2011 | 18:48

schlimbach napsal(a):

Díky pane profesore za váš blog. Cítím to naprosto stejně. Jsem opravdu zhnusen nad stupiditou těch idiotů (pan Stejskal snad promine) kteří něco takového vymysleli. Jdu ven si zhluboka nad tímto počinem odplivnout -(
25. 06. 2011 | 18:48

Věra napsal(a):

Ano, pane Hořejší souhlas. Ještě jste zapomněl - nebo možná vám to nepřipadá hrozné - mně tedy ano. Ten tank je na pontonu mezi Národním divadlem a Karlovým mostem! Na místě, odkud je jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu ..... tedy byl. Je mi smutno a divně....
25. 06. 2011 | 19:02

Dáša napsal(a):

Jsem zvědavá, co za monument Mistr vytvoří na památku odjezdu modré trojkolky.
25. 06. 2011 | 19:04

lapid napsal(a):

Pane profesore,mýlíte se 2x.
1) Nebylo by lepší kdyby nás osvobodili Američané
2) Určitě aspoň část těch co tank natřeli na růžovo tím vyjádřilo své pochyby,že ti tehdejší sovětští hrdinové bojovali za rok 1990 u nás a v Rusku.
Jenže tu nabízenou šanci Leninem nepřijali po 40 let po válce ani ruští stalinisté ani čeští komunisté.Prostě šli po cestách takových,že nutně skončili svou vedoucí roli v roce 1990,protože rozvíjeli úplně jiný odkaz než původní.Vpravdě spíše bližší zlovolnému Hitlerovu nařčení z Mein Kampfu o spiknutí komunistů a bankéřů,nežli odkaz původní,který jim ukládal rozvíjet tvořivé síly ve směru nutného,zákonitého pohybu dějin podél jejich hlavní osy vývoje.To,že z dnešního pohledu dopadli ještě daleko slušněji než náhradní postkomunisté dnešní,za to vděčí ne svému chápání světa,ale především široké ruské duši a ruským špičkám jejich ruské inteligence.Ne stalinistickému politickému systému.
25. 06. 2011 | 19:05

Ládik!!! napsal(a):

Růžový tank ale Praze přeji. Sedí tam, patří k ní. Kdyby měl být v Ostravě, byl bych pro sešrotování. Ale v Praze by mohl být na podstavci místo koníka s Vaškem.
25. 06. 2011 | 19:07

voroshilov napsal(a):

Rychle se zapomnelo na kauzu Cerneho kdyz kvuli ostude sve vystavy v Brusselu prislo na to ze zneuzil fondy ministerstva kultury a sam pobiral granty ktere melo udajne dostat 15 vytvarniku.
25. 06. 2011 | 19:08

Divobyj napsal(a):

prof.Hořejší-souhlas se vším,co jste napsal.Cítím to také tak.Jako národ se v současnosti potácíme ode zdi ke zdi.Jsme vedeni zločinnými egoisty,kteří žerou a mlaskají u plných koryt....A chudák obyčejný čecháček si prožívá své chvilky štěstí,když od koryta odpadne kostička.Co jsme to vůbec za lidi?!?
25. 06. 2011 | 19:09

jarpor napsal(a):

"Před rokem 1989 mě vždycky rozčilovalo, že se při oslavách konce války ignoroval podíl Američanů na osvobození západních Čech.
Nevěřil bych tehdy, že „až se to otočí“, dočkáme se snad ještě horšího falšování dějin. Dnes se v květnových dnech mluví naopak pouze o Američanech..."

Kecáte, profesore.

Já nevím jak v Praze, ale obce a měasta na východ od Prahy vzpomínají osvobození Sovětskou armádou...
Že si to Sověti tím "šedesátiosmým" pokakali... je také naše historie...

A ten tank... pražský problém...

Blbem může být výtvarník stejně jako vědec...

Hezký podvečer
25. 06. 2011 | 19:10

RA napsal(a):

faktem je, že pokud je toto prezentováno jako umělecké dílo, takm je to ubohé zrovna tak,jako turecký záchod v Bruselu. Černého "umění" není nic, je to jen pokus šokovat, a příštím může býti například vystavení hromady zvratků v Národní galerii. Nevím, kdo tohoto "umělce" stále cpe do veřejného prostoru, snad Česká vzbouřenecká televize ?
25. 06. 2011 | 19:17

Béda napsal(a):

Ládík!!!

ano, růžový tank s prostředníčkem jako symbol stupidity, omezenosti, historické malosti a neschopnosti vyrovnat se adekvátně s vlastní historií.

Říká se komu čest tomu čest! Jenom omezenec nedokáže připustit, že v r. 1945 SSSR přinesl Českoslovansku svobodu a zachránil je před vyhlazením. A v r. 1968 přinesl okupaci, která ovšem s okupací nacistů byla po každé stránce nesrovnatelná. A že vývoj ČSR po r. 1945 byl dán mezinárodníma úmluvama velmocí o rozdělení sfér vlivu. Proto USA nemohly osvobozovat Prahu a proto ČSR po válce zůstalo v sovětské sféře vlivu. Nato ti vojáci v tanku plnící rozkaz neměli žádný vliv.

Stejným kritickým úhlem pohledu by měla být posuzována veškerá historie a role každého politika, resp. státu, která se spravidla v čase značně mění. V historii nic není, jak známo od dob starověku neměnné.
25. 06. 2011 | 19:19

voroshilov napsal(a):

RA:
Mne by zajimalo cim se ten clovek zivi kdyz ukazuje sve"skvosty" jednou za petiletku?Asi chudoba jako Van Gogu nebo Caravadgio mu nehrozi...
25. 06. 2011 | 19:21

kacíř napsal(a):

Opravdu nevím, co má stará zbraň na soklu s uctíváním památky padlých ve světové válce společného. Domnívám se že vůbec nic, kromě infantilní nostalgie autora tohoto blogu. Chodit denně kolem smrtonosné zbraně a myslet, že si tím musíme připomínat vděk lidem, kteří byli nahnáni na jatka a náhodou vyhráli, je pro mne neustále se vracející depresí. Zaplať pánbu alespoň za tu růžovou, či jiné výtvarné dotvoření této morbidní vzpomínky na smrtící absurditu. Já bych tam ale raději zasadil nějakej strom - ořech. Z toho je aspoň nějakej užitek!
25. 06. 2011 | 19:24

Veterán napsal(a):

Milý Béďo,
když už, tak Prahu osvobozovaly střední tanky a ten vystavený patří mezi těžké. Protože ty menší by se ale tak na podstavci nevyjímaly, ruský báťuška nám věnoval toho většího.
Takže tento tank je historická komunistická lež o osvobozování Prahy, kterou navíc před zničením zachránili Vlasovci. Ti pak byli západem zrazeni a přestože bylo známo, co je v Rusku čeká, byli vydáni a povražděni.
To vše ale nic nemění na tom, že ruských vojáků při našem osvobozování padlo více než je zdrávo a vážit bychom si toho měli víc, než současná garnitura předvádí. Tank měl být třeba odstraněn a nahrazen alespoň kolií těch, co se zde bojů skutečně zúčastnily. Přebarvování na růžovo a jeho nové vystavení něco svědčí o inteligenci naší kulturní a politické elity.
25. 06. 2011 | 19:25

Ládik!!! napsal(a):

O Dukle něco zde... http://www.ct24.cz/textove-prepisy/historie-cs-eu/6831-dukla-v-krvi-utopena/
25. 06. 2011 | 19:25

Medikolog napsal(a):

Ládíku,

Karpatsko dukelská operace byla ZIMPROVISOVÁNA v důsledku Slovenského národního povstání. Prostě Slováci se rozhodli jako dříve balkánští Hitlerovi spojenci včas desertovat k vítězům... ale začali moc brzy a nedokázali udržet přechody přes pohoří... proto byly boje o přechod tak krvavé. SNP bylo načasováno stejně nesmyslně jako Varšavské povstání.

A přes Maďarsko a Polsko Sověti útočili. Karpatsko-dukelská operace pro ně byla zbytečným krveprolitím.

Nepochází ten Černý z etnika které nemá geny pro vděčnost a slušnost?
25. 06. 2011 | 19:25

Občan napsal(a):

Pane profesore, často s Vámi polemizuji a nesouhlasím, ale tentokrát není co dodat.
Vnímám to úplně stejně a je mi stydno a smutno, když vidím, co je dnes možno páchat při "interpretaci" historie.
Děkuji Vám za tento článek.
25. 06. 2011 | 19:28

Ateista napsal(a):

Hořejší: Vynikající článek se kterým naprosto souhlasím. Natřený tank do růžové barvy se dal tehdy opravdu pochopit, ale pořád to byl hloupý výkřik do tmy, kterému se pak začalo říkat umění. Přepisováním dějin v naší zemi je to čím dál tím víc horší a aspoň vidíte, kteří lidé tady jsou u moci - viz zkorumpovaný mafiánský gauner Vondra, který ještě u toho tanku asistuje a předvádí se.
25. 06. 2011 | 19:29

Targus napsal(a):

To hoven:

Kdy se naposledy mluvilo či psalo v médiích o podílu Sovětského svazu na porážce Hitlera?
Nějak si ne a ne vzpomenout.
A naše děti se učí kulové. Mám potomka, který zrovna letos tuto kapitolu dějin probíral. Ví o tom naprosté ho×××. Na prázdniny jsem už zařídil povinnou četbu, ale mám obavy, že z rodičů jeho rovesníků to neudělá ani jeden.

Jinými slovy - výuka dějepisu = jediná celistvá tragédie.
25. 06. 2011 | 19:34

voroshilov napsal(a):

kacir:
"nahnani na jatka a nahodou vyhrali"-No,konecne dorazili i študaci ktere propadli u maturity!
25. 06. 2011 | 19:37

Targus napsal(a):

To Ládik!!!¨:

Ládik!!! napsal(a):
Já jenom k té karpatsko dukelské operaci: Proč nešli Maďarskem? Proč Rusáci nechali likvidovat čs. armádu u Dukly? Nějaký důvod to má.
25. 06. 2011 | 18:28

Zkuste se juknout trošku dál na mapu. Kupodivu jsou tam ty Karpaty taky a ještě vyšší a rozlehlejší. To je co?
A taky tam byli Rumuni, kteří nevěděli, jak zdrhnout od Němců, aby je nerozstříleli, přičemž věděli, že dostanou za vyučenou od Sovětů za nezdařené tažení na Kavkaz.
Hodně špatné místo a hodně špatná konstelace.
Btw. průlom přes Duklu měl pomoci SNP.
25. 06. 2011 | 19:40

voroshilov napsal(a):

Targus:
To se deje i u nas,nikdy bych neveril ze nam bude vyrustat takova generace debiloidu.
25. 06. 2011 | 19:40

Občan napsal(a):

To Targus:

Od známých, kteří učí nebo mají sami děti ve škole vím, že se výuce moderní historie po r. 1918 snaží ve školách úplně vyhýbat.
25. 06. 2011 | 19:40

Ateista napsal(a):

Já jsem zde na blogu prof. Hořejšího už psal , i když v trochu jiné souvislosti, o tom, že dnešní škola neposkytuje v oblasti dějin nic přínosného. Buď se neučí o historii 20. století vůbec nebo nějaké zvrhlé a primitivní učitelky učí o tom, že celé Československo bylo osvobozeno USA a že sovětská armáda tu snad vraždila a znásilňovala. Dochází k překrucování dějin a potlačování základních práv občanů této země těmi, kteří v roce 1989 volali po pádu komunismu..... Tak to prostě je a jenom ingorant nebo gauner s tím nesouhlasí.
25. 06. 2011 | 19:40

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší také nesprávně napsal :

Růžový tank: bože, jak hluboko jsme klesli...

Pane profesore, Vy jste v této věci neklesl, ani já ne a mnozí další také ne. Pravda, v roce 1968 jsme ruské vojáky asi i nenáviděli a trauma z 21. srpna se s námi táhne pořád.
Protože okupace je okupace, ať jí dělá kdokoliv, nyní včetně amerických a českých žoldáku v Afghanistánu.

To ale neznamená, že jsme klesli tam kam ti co akci vystavení růžového tanku zrovna ve dnech 70tého výročí napadení Sovětského svazu Hitlerem zorganizovali a osobně se jí zúčastnili.

Celá tato pseudoelita jsou ničemové.
25. 06. 2011 | 19:42

Rams napsal(a):

Což si tak připomenout, že dotyčný tank byl přitažen z okolí Berlína. Je zvláštní, že památku padlých připomínal vadný stroj... Pominul jste, že na pražských Olšanech jsou pohřbení sovětští vojáci. Donedávna býval hrob při ulici Evropská na Červeném vrchu (nedávno zmizel kvůli budování metra). Takže, pane profesore, jsou pietnější místa, kde se dají pokládat květiny, než vámi obrečený kus šrotu.
25. 06. 2011 | 19:47

Béda napsal(a):

Vetrán,

máte pravdu, Wiki o tom kupř. praví:
"Tank věnovala městu Praze prostřednictvím Rudé armády vláda SSSR. Připomínal příjezd Koněvova 1. ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy časně ráno 9. května 1945. Vystavený tank měl symbolizovat první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, což byl tank typu T-34/85 č. I-24 z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu.[1] Na malostranském Klárově se 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Ivan Grigorijevič Gončarenko padl.[2]

Jako pomník byl však použit tank jiného typu (těžký pěchotní tank IS-2m místo středního bitevního tanku T-34/85) označený 23 místo I-24...

Památník se stal součástí propagandy komunistického režimu, která měla i popřít roli Ruské osvobozenecké armády pod vedením Andreje Vlasova, která po zahájení povstání ovládla západní část Prahy včetně Smíchova[3] a její jednání s vedením povstání probíhala právě v dnešním Justičním paláci na náměstí Kinských, tehdy Štefánikových kasárnách.[5] Vlasovci pomohli povstání v kritické fázi, ale po rozporech s komunisty v ČNR a vyjasnění, že Praha spadne do sovětské sféry vlivu, 8. května odešli do amerického zajetí; byli vydáni Sovětskému svazu a popraveni nebo vězněni v gulagu...

V noci z 27. na 28. dubna 1991 výtvarník David Černý, tehdy 23letý student VŠUP, se svými přáteli přetřel tank z původní zelené barvy balakrylem[11] narůžovo. To vyvolalo bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády.[3] Černý byl zatčen[zdroj?] pro výtržnictví (§ 202 trestního zákona). Úřady nechaly tři dny poté tank přetřít zpět nazeleno, i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození. Skupina 15 poslanců Federálního shromáždění za Občanské fórum v čele s Janem Rumlem za účasti novináře Jiřího Rumla využila své trestní imunity a 12. května 1991 tank opět přetřela narůžovo...

Čin poslanců odsoudil prezident Václav Havel...[3]

V sobotu 18. června 2011 byl tank po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen, a to 18 kilogramy barvy Miranol.[7] V rámci Týdne svobody k 20. výročí odchodu sovětských vojsk byl obecně prospěšnou společností Opona ve spolupráci s armádou v pondělí 20. června na návěsu firmy Švestka dopraven po silnici dvouhodinovou jízdou z Lešan do Prahy do smíchovského přístavu. Protože má tank i s tahačem a návěsem vážil 65 tun a jako nadměrný náklad jej doprovázely dva osobní vozy. V Praze byl po 13. hodině umístěn jeřábem na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde má kotvit až do 1. července 2011. Náklady na stěhování z Lešan do Prahy činily asi 250 tisíc korun, cestu hradil Vojenský historický ústav, pronájem pontonu a ochranu po dobu Týdne svobody platí z grantu a sponzorských darů společnost Opona.[15].."

Takže Černému při přepravě tanku asistovala česká armáda a náklady hradil voj. historický ústav. Co k tomu víc dodat?
25. 06. 2011 | 19:58

voroshilov napsal(a):

Aha,jeste vlasovci byli hrdinove a chudaci,no asi mel jim Stalin za zradu a podporu nacistu dat metal a poukazku do lazne.
25. 06. 2011 | 20:04

voroshilov napsal(a):

Co,vetesrane,places pro vlasovce?Pripomenout ty odsun sudetskych nemcu a brnensky pochod smrti?
25. 06. 2011 | 20:05

hoven napsal(a):

targus,
vaš potomek o tom nic neví, protože je po vás a ne že by se to neučilo. píše se o tom ve všech novinách a na všech internetových portálech. např:
http://www.regiony24.cz/11-53656-v-moste-si-pripomneli-64--vyroci-osvobozeni-rudou-armadou
http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/krnovane-si-pripomenuli-vyroci-osvobozeni-mesta.html
https://www.youtube.com/watch?v=5ryOMM_thIo
25. 06. 2011 | 20:08

Targus napsal(a):

To Veterán:

Máte nějakou představu, o který typ tanku by mohlo jít? Mám totiž intenzívní pocit, že plácáte hovadiny.
T-34 byl jediným typem středního tanku, který se vyráběl a provozoval do konce války. O ničem jiném - lehčím a menším - nevím.
Všechno ostatní skončilo jako výcvikové vozy, eventuálně cvičné terče.
25. 06. 2011 | 20:09

češka napsal(a):

Pane Hořejší, Vy snad ani nejste zdejší?
Tu "maličkost" s tankem jsem uměla již 3x uspokojivě vysvětlit ruským turistům, zasmáli se a vůbec se neurazili.
Tak ještě jednou a po lopatě pro méně bystré.
1/ Pražské povstání trvalo od 5. do 7. května 1945.
2/ 9.5. do Prahy vstoupila Rudá armáda, v Holečkově ul. byl první tank zasažen ještě neodzbrojenou domobranou a opravdu první posádka byla zabita, tank byl zničen a zešrotován.
3/ Tank později umístěný před soudem byl úplně jiného typu, který se začal vyrábět až po popsané události, takže v květnu r. 1945 do Prahy vstoupit nemohl.
4/ Tento typ tanku do prahy vstoupil 21.8.1968.
25. 06. 2011 | 20:10

ali napsal(a):

mně růžový tank nevadí, to že byl takto natřen je jen obrana za 68 rok a nepřipadá mi nedůstojná. Prostě růžová obrana. Ale vadí mi ten blbej vztyčenej prostředníček. To je opravdu maso! To je pod hranicí vkusu..
25. 06. 2011 | 20:12

Targus napsal(a):

To hoven:

další dřístal a žvanil. Regionální deníky, nic jiného nevyhrabete, saláte? Co takhle celostátní televize? Co takhle poměřit délku zpravodajství o amerických osvoboditelích a o sovětských?

Btw. v Plzni se samozřejmě slavilo i za komoušů. Mám svědka - mazacího Stejskala. Ten tam vojákoval taky.
25. 06. 2011 | 20:12

Ateista napsal(a):

češka: kde berete tyhle informace? Já že bych se poučil od vás, jistě vzdělané a ctihodné dámy.
25. 06. 2011 | 20:12

ali napsal(a):

češka
díky za vysvětlení..
25. 06. 2011 | 20:13

Jemnický napsal(a):

Co se týká tanku, každé umělecké dílo něco vyjadřuje. Někdo to interpretuje jako neúctu k padlým vojákům. Oni si prošli neuvěřitelným peklem a nemyslím si, že by David Černý byl takový pitomec, aby to bagatelizoval.
Možná, že je jiná interpretace. Podobná té, o které zpíval Karel Kryl. A ten vztyčený prst je vzkaz jak od těch mrtvých vojáků, tak od mladé generace.
A bruselská Entropa? Ta se začíná pomalu naplňovat.

Jemnický
25. 06. 2011 | 20:14

Ateista napsal(a):

Jemnický: Umělecké dílo nelze chápat jako něčím natřený předmět křiklavou barvou. Asi občas taky něco doma natřete nebo třeba slepíte či přestřihnete a jste snad umělec?
25. 06. 2011 | 20:16

zdenek napsal(a):

na historii je třeba dívati se s nadhledem a neodsuzovat z principu každý pokus o humor.
Všechno se v dějinách obrací a točí se dokola,osvoboditelé ,okupanti ,přátelé,nepřátelé...vy si myslíte,že se v tom ještě vyznáte ,ale jen díky své omezenosti máte celkem jasno,jste pevný a silný,čníte tu jako maják pro vám podobné,kteří ještě nazapoměli co je to slušné vychování a nikdy v životě nepodlehli mámení jinotajů a skrytých významů.Takoví lidé jako vy jsou zárukou kontinuity národního buditelství a jistotou že jestli to kluci přepísknou s tím hulením,zešílí,nebo jinak ztratí příčetnost, že se tu někdo postará o jejich ubohé siroty.
Cítím to a věřím vám ,stojíte pevně nohama na zemi a za to vám patří v této pohnuté době veliký dík
25. 06. 2011 | 20:16

Béda napsal(a):

Mně na tom zaráží taky fakt, že Černému POVOLILA VÝVOZ A ZAPŮJČILA TANK k tomuto účelu ČESKÁ ARMÁDA a většinu nákladů zaplatil VOJENSKÝ HISTORICKÝ ÚSTAV!

To je vskutku neuvěřitelné. Česká armáda za prostředky českých daňovníků se na zneuctění památky osvoboditelů a spolubojovníků 1. armádního sboru, kteří pokládali životy na Dukle spolupodílí. Ministr obrany tomu asistuje.

Osobně bych to viděl na demisi ministra, odvolání ředitele VHÚ a vrácení prostředků českému státu.
25. 06. 2011 | 20:19

PatientO.T. napsal(a):

Pane Hořejší, např. v K.Varech probíhají vzpomínkové akce tak, jak je patrné v odkazu:

http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/lide-si-pripomneli-den-vitezstvi20110509.html

Dál ten váš propagandistický pamflet raději komentovat nebudu...
25. 06. 2011 | 20:22

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Komuže to patří "naše" sdělovací prostředky?
No a pak následuje (zatím) nezakázané: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Je to korektní, pane Stejskale?
Když už si vyskakuje i ten Hořejší.........
25. 06. 2011 | 20:22

Jemnický napsal(a):

Ateista

Cítím živě, že jste znalec umění.

Jemnický
25. 06. 2011 | 20:28

hoven napsal(a):

targus
http://www.ct24.cz/vysilani/2011/05/09/211411000100509-19:00-udalosti/
mužete si vzít stopky a změřit si délku reportáže o přehlídce na rudym náměstí v událostech 19 00 hod na čt1, žvanile.
25. 06. 2011 | 20:34

Občan napsal(a):

To Béda:

A víte, že mne to ani moc nepřekvapuje?
Když občas slyším v TV tu gumu, co si říká "vojenský historik" (ani na jméno mu přijít nemohu), tak se spíš divím, že nám není tvrzeno, že nás nacisté vlastně chtěli zachránit před bolševismem.
25. 06. 2011 | 20:35

Kanalnik napsal(a):

Libi se mi, co napsal 'kacir' a 'Rams'. Mit jako pamatnik zbran mi prijde postavene na hlavu. Proste je to pro mne neadekvatni symbol.

Jinak te provokaci natiranim na ruzovo celkem rozumim, a povazuji to i za umeni, kterym chtel autor neco rict v dane dobe, tedy pred 20ti lety. I dnes ten tank muze byt umeleckym predmetem, pokud je to ten puvodni a ten samy.

Ovsem Topolankuv prostrednicek mne poburuje a vubec nechapu jeho smysl. Stejne jako vystavovani tanku behem 'tydne Svobody' na pontonu na Vltave - to jsem skutecne nepochopil. Tedy, asi pochopil - je to asi tzv. umelecke zpochybneni vseho. No, to zrovna nemusim.
25. 06. 2011 | 20:36

voroshilov napsal(a):

Targus:
KV-1,2 nebyli tanky?T-35?
25. 06. 2011 | 20:40

Občan napsal(a):

To Jemnický:

Mohl byste sem, prosím, dát adresu?
Cítím, že na mne zrovna sedla můza a mám potřebu někomu natřít barák narůžovo a místo komína mu umělecky nainstalovat vztyčený prostředník. Jistě proti mým uměleckým snahám nebudete mít námitek a naopak je uvítáte a ještě mi při tom pomůžete.

A že mám chuť natřít zrovna Váš dům? No, on ten tank "umělci" Černému také nepatřil a nepatří, víme?
A tu ostudnost v Bruseli si nechal pěkně zadotovat Vondrou (jak příznačné...).

Tak mi písněte, kdy mohu přijet s pikslami barvy. Dík.
25. 06. 2011 | 20:40

Naštvaný napsal(a):

Pane profesore, ještě před několika měsíci jsem nikdy nemohl dočíst vaše příspěvky, aniž bych vám nenadával. Vaše názory měly naprosto zavádějící optiku. Nyní vidím, že jste prošel jakýmsi myšlenkovým vývojem. Bohužel, ještě chybí dotyčným článkům vhled do souvislostí, a myslím, že potom si i uvědomíte jiné problémy. Každopádně tomu gaunerovi, který ten tank přebarvil bych uložil pokutu za navrácení do původního stavu. Ale tyto pseudoumělecké výplody, žel mají své konotace, i literární! Píši příliš neurčitě a abstraktně, ale myslím, že další mé příspěvky budou konkrétnější. A doufám, že ten transport z posledních dnů byl hrazen ze soukromých prostředků! Nebylo by od věci to zjistit.
25. 06. 2011 | 20:41

almost glossed™ napsal(a):

Letos poprvé jsem slyšel na ČT24 tvrzení, že slavíme osvobození České republiky americkou armádou. Nic víc. Tečka.

Letos poprvé jsem si uvědomil, že tohle už není legrace. Tohle už je opravdu za hranou mé představivosti. Tohle bych si nikdy v r.89 nedokázal představit. Samozřejmě, že mluvící hlava, která to pronášela, musela nutně vědět, že lže. A přesto u toho nehnula brvou... Takhle se aktivně normalizovalo... ...stejně jako dnes.
25. 06. 2011 | 20:43

Lop napsal(a):

Díky, pane Hořejší, za tento blog. Napsal jste to velmi dobře.
25. 06. 2011 | 20:44

Občan napsal(a):

To Naštvaný:

Byl plně hrazen z rozpočtu MO ČR, neboť Vondra je velkým příznivcem "umělce" Černého.
Béda už o tom psal výše asi třikrát.
25. 06. 2011 | 20:44

Béda napsal(a):

Občan,

podle mého se na tom zneuctění památky padlých vojáků tankem s Prostředníčkem do značné míry spolupodílel Ministr obrany. Člověk opředený skandály s plýtváním státních prostředků (Entropa - spolu s Černým, ProMoPro), spolusignatář zvacího listu č.2, exšéf Trilaterální komise a lobbista cizích nandárodních firem v ČR.

Myslím, že něco takového by bylo v civilizované zemi stejně nemyslitelné, jako zastávání funkce ministra takovýmto člověkem. Historický ústav se podílí na přepisování historie, zlehčování, marginalizaci a zesměšňování role armády, která nesla hlavní tíhu války a osvobozování ČR a ještě to financuje.

Vskutku impozantní.
25. 06. 2011 | 20:47

voroshilov napsal(a):

Targus:
A muzu jeste vzpomenout na IS-1,2.Nejtezci tanky druhe svetovy valky ackoli byli malo nasazovane.
25. 06. 2011 | 20:48

Targus napsal(a):

To voroshilov:

T-35 nebyl lehčí, než T-34, byl to těžký tank, navíc naprosto neúspěšný. Vícevěžová konstrukce byla naprostým fiaskem. Totéž platí o tancích KV, byla to řada těžkých tanků, vyznačujících se silnějším pancéřováním při stejné palebné síle jako měl T-34.
Bylo zde tvrzeno, že T-34 nepřijel do Prahy. Já se ptám, který jiný tank, prý lehčí, to byl. Nevím o tom, že by v RA něco takového bylo.
25. 06. 2011 | 20:51

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

ta degenerace a falšování historie už dosáhlo takových rozměrů, že se Mnichov líčí jako vítězství Chamberleina, který tím dosáhl oddálení války - bylo to nedávno i na našem CT2. Nikdo už dnes neřekne, že bez Mnichova a rozbití ČSR by válka nebyla možná, že generální štáb chtěl Hitlerovi zakroutit krkem, pokud by se západ postavil. Nikdo nemluví o sebevražedné politice Polska v té době, které nám udělalo totéž, co nakonec Stalin Polsku: Zabrání území s národnostní menšinou v situaci, kdy byl stát na kolenou. Takto lze pokračovat.

Je to horší než na zvracení. Napsal jste větu, abychom jsme se chovali jako svobodný a sebevědomý národ. Já bych spíš položil otázku, jestli po dvacetiletém působení "českých a nezávislých" medií, kdy národ bylo a je sprosté slovo, jsme ještě vůbec národ.
25. 06. 2011 | 20:51

Ateista napsal(a):

Jemnický: Cítím živě, že jste znalec umění.

Jemnický

Zase perlíte, že? Jen tak dál, máte tu občas dobrou konkurenci!
25. 06. 2011 | 20:53

Marcus napsal(a):

Mě je z pana Černého na blití. Jediné z čeho se můžem "radovat" je skutečnost, že vymývání mozků dnes probíhá sofistikovaněji. A bohužel musím s panem profesorem souhlasit, že historie se dnes falšuje snad ještě víc než za bolševika.
25. 06. 2011 | 20:54

Targus napsal(a):

Vorošo, opakuji, Veterán tvrdí, že Prahu dobyl jiný druh tanku, prý lehčí. Ptám se, který to byl. Vyjmenováváte těžké tanky, které měly mnohem horší operačně technické vlastnosti, než T-34. Zhruba stejná palebná síla, menší obratnost, větší spotřeba, z toho plynoucí náročnější logistika. Do boje ve městě s absencí těžké dělostřelecké techniky a na celkem šílený přesun z Německa jednoznačně T-34.
25. 06. 2011 | 20:56

češka napsal(a):

To Ateista
Historie je holt dáma rozmarná.
Až pojedete na Konopiště, je tam zastrčený malý pomníček americkým pilotům, sestřeleným vojáky SS.
Nevím, jestli letěli bombardovat Prahu, nebo se vraceli.....
Nebo osvobození KV, které ležely v Ruské zóně, takže tam přijelo pár US vojáků a s domorodci se dohodli....
Pomníky se staví holt na jiných místech, kde by měly stát.
Židů z Protektorátu zahynulo cca 80 000, občanů Protektorátu zahynulo cca 200 000.
Většina zahynula, když byla poslána na práci do spojenci bombardovaných průmyslových podniků. Proč se na ně "zapomíná"?
25. 06. 2011 | 20:59

voroshilov napsal(a):

Targus:
T-35 byl neuspesny?No eto prosto pizdec!
Takze sovetske tanky byla hromada srotu na cvicny terc,pochlub se ktery byl lepsi,Pzt-38?
25. 06. 2011 | 20:59

j.petrželka kv napsal(a):

Děkuji za článek pane Hořejší. Z takové odporné sprosťárny musí být každému slušnému člověku smutno. Stydím se za to, že jsem občan státu, kde se takové věci dějí. Nedávno jsem se procházel kolem Reichstagu v Berlíně a četl zde kvalifikovaná a vyvážená vysvětlení k událostem spojeným s porážkou nacistického Německa. Jak hluboku jsem klesli pod vedením našich "elit" !!
25. 06. 2011 | 21:02

Vox Dei napsal(a):

Takový blábol může napsat jen idiot.
25. 06. 2011 | 21:02

Targus napsal(a):

To hoven:

Já se nebavím o reportáži z přehlídky na Rotteplatzu, hlupáku. Já se bavím o tom, že se záměrně zamlčuje skutečnost, kdo osvobodil většinu území ČSR v roce 1945.

Stejskale, hlupák není v tomto případě urážka, hlupák je zhodnocení vědomostního stavu hovna. Btw. Pod blogem Vaší oblíbené VV máte nesmazaného přispěvatele používajícího k titulování druhých slova "vůl".
25. 06. 2011 | 21:03

Targus napsal(a):

To voroshilov:

Vorošo, vy jste ale vzteklý jak psí ocas. Najděte si o tom něco a pak se vztekejte. Zkuste třeba panzernet. Je podrobný, přehledný a velice objektivní.
T-35 byl vícevěžový křáp pro 7 střelců, který nikde ničeho nedocílil, pouze byl vydáván před válkou za superzbraň.
Na rozdíl od ostatních tanků, které jste jmenoval.
25. 06. 2011 | 21:08

Admirál napsal(a):

Že pan Černý zorganizuje něco tak stupidního, není až tak překvapující.

Že veřejnoprávní ČR1 bude dělat této ostudě mediální pokrytí (upoutávky každou čvrthodinu) je alarmující.

Bože, jak se stydím, že je u nás u moci sv0loč.
25. 06. 2011 | 21:08

JenTak napsal(a):

Pro mě symbolizoval jakýkoli sovětský tank okupaci Československa. Tedy i ten na Smíchově. Byla to Moskva, která zdiskreditovala osvobození z roku 1945, které postupně přivedlo ČSR do područí SSSR.

Nejsem z těch, kdo by zpochybnil hrdinství vojáků RA. Vážím si jejich obětí pro naše osvobození od fašizmu. Oni za to nemohli, že sebou přivezli stejné zlo jako fašizmus. Přivezli ho i na tom Smíchovském tanku. Po válce jsme měli být Sovětskému svazu za co vděčni, ale komunističtí zločinci tento vděk smazali a přeměnili na nenávist. Okupace našich zemí nezačala 21. srpna 1968, ale již v květnu 1945.

Který stát vystavuje tank, který jim měl přinést svobodu, ale jen zaměnil jednu porobu za druhou?! Ten tank patří do muzea, nikoli na piedestal.
25. 06. 2011 | 21:08

voroshilov napsal(a):

Targus:
Proc myslis ze ja jsem vztekly jako psi ocas?
T-35 mozna nebyl idealni(to zadny tank)ale povazuji ho za velmi vyspelou zbran te doby ktera dala pokracovani vsem"teckam"do dnesni doby.
25. 06. 2011 | 21:12

Karel napsal(a):

Dal jsem si tu práci a na stránkách pořádající organizace jsem si zjistil kdo za tím stojí - veřejně prospěšná společnost zřizovaná reklamní agenturou. Osoby v čele obou společností jsou stejné. Nic proti tomu nebýt to placené z veřejných peněz a fondů EU. To se to pak happenginguje a dělá umění...
25. 06. 2011 | 21:12

češka napsal(a):

TO j.petrželka
Pane, dopuručuji Vám knihu Mírotvorci od Margaret Mac Millan, jakýkoli stud Vás přejde.
Přeji hzký večer
25. 06. 2011 | 21:14

Rumcajs napsal(a):

Profesore !

Rusáci nás neosvobodili, ale jenom vystřídali skopčáky. Pokud vím, tak se Stalin dost pral o to, aby nás mohl tzv. osvobodit.
25. 06. 2011 | 21:14

Admirál napsal(a):

Že pan Černý zorganizuje něco tak stupidního, není až tak překvapující.

Že veřejnoprávní ČR1 bude dělat této ostudě mediální pokrytí (upoutávky každou čvrthodinu) je alarmující.

Bože, jak se stydím, že je u nás u moci sv.loč.
25. 06. 2011 | 21:16

voroshilov napsal(a):

Ja chtel diskutovat o zacatku a prubehu valky,jeji pricinach a ne nejakem cernem imbecilu kteremu se tady kazdy venuje.
25. 06. 2011 | 21:18

bobš napsal(a):

To Ládík.
Přes Maďarsko se nešlo z toho důvodu, že byla rozpracovaná operace, při které měla slovenská armáda pod vedení Goliana jít naproti rudé armádě od Košic. Bohužel, těsně před spuštěním operace byli slováci odzbrojeni. Pokud se trochu o vojenství zajímáš, tak zastavit takovou operaci je obrovský problém. Stačí se jenom podívat, jaké problémy měli spojenci v Ardenách.
25. 06. 2011 | 21:21

Béda napsal(a):

JenTak,

"... stejné zlo jako fašizmus?" Nepřepsal jste se náhodou? Myslíte, že vývoj v ČR pod nacisty by probíhal podobně jako vývoj pod SSSR?
25. 06. 2011 | 21:22

Jemnický napsal(a):

Občan

Ano, může se stát, že máte pocit jakoby na vás sedla múza (píše se s čárkou ne s kroužkem, ale tím se netrapte). Vezměte kbelík s barvou, štětku a jděte dělat umění. Ateista může jít s vámi, půjde vám to lépe od ruky. Natřete se navzájem na růžovo, nebo jak je libo. Až z vás ta vaše "můza" sleze, podívejte se do zrcadla. A nezapomeňte na ten prostředníček.

Zdravím uměleckou avantgardu LM.

Jemnický
25. 06. 2011 | 21:23

voroshilov napsal(a):

bobš:
Ja se take podival na mapu,jit pres Madarsko je pekna streka okolim a vyjit na horske Rakousko ktere je velmi dobre opevnene by chtel jedine idiot.
25. 06. 2011 | 21:26

Rumcajs napsal(a):

Jinak mě mrzí, že ani dnes se neříká pravda a dál se historie překrucuje, jak se komu zlíbí.
Dokonce ani Vy profesore neříkáte celou pravdu !

Pravda je takové, že Prahu osvobodili Čtyři z tanku a pes !!!

Doufám profesore, jestli máte ještě kouska cti v těle, že tuto pravdu národu sdělíte !
25. 06. 2011 | 21:26

Béda napsal(a):

Rumcajs,

aha! Jaký byl vliv Rusáků na to, co se v ČSR dělo v období 1945 - 48? Byl vývoj po převzetí moci komunisty v únoru 48 do r. 68 srovnatelný s protektorátem? Kdyby vystřídali skopčáky tak tady od května 1945 bude sovětský Protektorát s cílem vyhladit a přesídlit obyvatelstvo na Sibiř. Bylo tomu tak skutečně?
25. 06. 2011 | 21:27

Targus napsal(a):

Když jsem si prolétl všechny příspěvky a znovu přečetl blog pana Hořejšího, napadlo mne, jestli pan umělec Černý nepojal onen vztyčený prostředníček jako svou transformovanou podobiznu.
Celkem mu to sluší, údy bývají povětšinou růžového odstínu...
25. 06. 2011 | 21:28

JC napsal(a):

Mno je tady pár rozumných, kteří to berou s nadhledem.

Nikdo nezhanobil hroby, jen hromadu železa určenou k zabíjení.

jistě, že podobný 'posel míru' zabíjel i v roce 1968.
25. 06. 2011 | 21:32

Rumcajs napsal(a):

Béda:
Velký. Nikdy jsi neslyšel o likvidaci spojenců komunistů, tedy předních představitelů ČSSD ?
To bylo pod taktovkou KGB.
25. 06. 2011 | 21:33

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
No jasne,v kazde parlamentni frakci sedel tucet agentu KGB,jeste zazpivej jak Stalin vyhodil Beneše z okna!
25. 06. 2011 | 21:36

JC napsal(a):

Targus,
Podle mého symbol toho vztyčeného prstu odhadl Jemnický.
25. 06. 2011 | 21:37

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Tak jen namátkou: znáte následující slova? Víte, kdo, kdy a proč je pronesl?

"Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek."
25. 06. 2011 | 21:38

JenTak napsal(a):

Béda
Neupsal jsem se ani náhodou. Sovětský komunismus připravil o život mnohem více lidí, než Němci. Stalin hýbal s národy jak chtěl. Potrestal krymské Tatary vystěhováním z Krymu, totéž dělal v zemích které připojil k SSSR, jako třeba pobaltské státy. Výměna estonské a lotyšské inteligence za Rusy byla masivní.

V roce 1945 začalo NKVD zatýkat i u nás. Zde žijící Rusové s československým občanstvím byli zatčeni téměř všichni. Byli zatýkáni i českoslovenští občané a posíláni bez soudu na Sibiř. To je fakt, proti kterému se nedá nic dělat. Že komunisté nezabíjeli plynem, ale hladem a prací v Gulagu je také dostatečně známé. Vždyť od Stalingradu přežil až každý patnáctý německý zajatec. Němci byli agresoři, jistě, ale stejně se chovali Rusové k Polákům, Čechům a vlastně vůči všem slovanským bratrům. Konečně i ty koncentrační tábory zřídili Němci podle sovětského vzoru.

Sovětský komunismus byl stejné zlo jako fašizmus, jen nevraždil plynem.
25. 06. 2011 | 21:39

Suchec napsal(a):

1. Černý je obyčejný podvodník a parazit na veřejných financích.
2. Tank na růžovo. No, kdyby si ho koupil? Proč ne.
3. Současná akce je opět parazitismus na veřejných rozpočtech (Vondra ho asi miluje)

Češka:
Pražské povstání nemohlo skončit 7.5.1945, když 8.5. ještě povstalci bojovali s SS, a Staroměstská radnice byla zapálena taky 8.5., BTW ČNR vyhlásila konec povstání 9.5 v 8:00, kdy vyzvala k likvidaci barikád, aby RA mohla projít.

A jak mohli ten samý tank zasáhnout v Holečkově, když jeli z Chotkovy, přes Klárov na Mánesův most? Teda pražák nejsem, ale i mapa poví, jak to asi je.
Jestli jsou všechny Vaš informace tak kvalitní, pak chápu.
A jiný zničený tank v Praze? No, to jsou mi objevy.

Počty povstalců
5. května - 19 685
6. května - 29 666
7. května - 33 546
8. května - 35 501
Armáda na straně povstalců
Ruská osvobozenecká armáda (vlasovci) - 18 000; ruští vojáci, kteří po zajetí bojovali na straně Němců a na konci války se proti nim obrátili
Armáda proti povstalcům
Němečtí vojáci - 40 000 (k Praze se přesouvala německá Schörnerova armáda, čítající milion vojáků)
Kolik bylo obětí
Češi (povstalci) - 1 694
Němci - asi 1 000
vlasovci - asi 300
Rudá armáda - asi 30
25. 06. 2011 | 21:41

Yosif K napsal(a):

Mili levicaci - natirani tanku na ruzovou mne take nenaplnuje zvlastnim nadsenim ALE:
1) neni pravda ze by se u nas masove hanobili sovetske hroby poku vim tak doslo leda tak k odmontovani nebo prebarveni rude hvezdy - zbytecne ale neni to stejne jako "kaleni a kaceni atd"
2)neni pravda ze by se mluvilo pouze o Americanech a ne o Sovetech - porad jsou namesti, nabrezi a ulice kpt Jarose, Ludvika Svobody atp.
3)je pravda ze se obcas pripomene ze se Rucove do Prahy vecpali - Americane to meli 50 km a Rusove okolo 200 km. Rusove vyhrozovali amikum aby dale nepostupovali. Dosti obeti civilu v Praze nutno pripsat imperialnim ambicim SSSR - valka mohla skoncit v Praze o 2 dny drive. Toto je svata pravda.
4) je pravda ze se obcas pripomene jak se SSSR choval k ceskoslovenskym obcanum ruskeho puvodu - celkem stejne jako naciste ku komunistum. Mnohe odvlekli bez soudu do Gulagu, ti kteri prezili se vratili az po 10 letech. Toto je take svata pravda.
25. 06. 2011 | 21:43

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:
Nejenom to,Stalin osobne sezral 100 milionu nevinatek,kazde rano vstaval s myslenkou jaky narod jeste zagenocidit a kolik lidi popravi byla jeho rozmyslenka na svacinu.
25. 06. 2011 | 21:44

Luba napsal(a):

Ano,
také mě mrzí, že oběti 2. sv. války národů bývalého Sovětského svazu u nás nejsou více připomínány. Ale tuto skutečnost považuji za celkem přirozenou, vzhledem k desítkám let nepřetržité komunistické propagandy ve stylu: "Sovětský svaz = náš vzor", "Poděkování a lásku vám" nebo "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!"

Ovšem,
existují světlé výjimky, zvané Kluby vojenské historie, kde si velcí nadšení kluci (i holky) "hrají na vojáky" a připomínají si nesmírné oběti a úsilí vojáků všech stran konfliktu. Přátel i nepřátel.
K tomu patří nakupování replik dobových uniforem, zbraní, vozidel, rekonstrukce bitev, nákup literatury a vzájemné trumfování se ve znalostech dobových reálií, střelecké soutěže, apod., a vše to mívá i rozměr mezinárodní.

Už to není záležitost dobrovolně povinná, ale zájmová, a o to cennější.

Komunistické panstvo zprofanovalo mnohé. Naši mocipáni neváhali falšovat historii nejen v učebnicích, ale i ve filmu. Vzpomeňme například známé Vávrovo "Osvobození Prahy".

Jak komouši trestuhodně marginalizovali statečnost a úspěchy povstalých Pražanů, kteří si své město osvobodili od Němců takřka sami, s významným přispěním Ruské Osvobozenecké Armády (ROA) generála Vlasova. "Tank č. 23" už sklízel jen ty šeříky.

Přesto je třeba mít lidi, kteří položili své životy v boji proti morbidní úchylné ideologii nacismu a budovatelům "Třetí říše", v úctě. A výstřelky, jakým byla třeba snaha o odstranění symbolu Rudé armády - pěticípé hvězdy, z památníku padlým v Brně, jednoznačně odsuzuji.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/odstraneni-pomniku-by-rusko-bralo-jako-nepratelsky-krok_12223.html

P.S.:
Je také příznačné, že jako pomníky u nás takřka nikde nesloužily skutečné legendární tanky T-34, ale "hezčí" a mohutnější IS-2M. Což platí i pro onen smíchovský tank.
Rovněž nepřekvapí, že historie se má poněkud jinak - ve skutečnosti proti pozůstalým SS-Hetzerům nebojoval tank č. 23, ale tank I-24. Třiadvacítka typu T-34 na Staromáku skutečně pouze sklízela ty šeříky (ovšem, jako první) :)
25. 06. 2011 | 21:45

Béda napsal(a):

Rumcajs,

takže jednodušeji. V letech 1945-48, byť ČSR byla ve sféře vlivu SSSR probíhal vývoj v podstatě demokraticky. To se absolutně nedá srovnat s Protektorátem B+M. Proč odošlo k 2/48 a kdo to spůsobil o tom by sec dalo dlouho spekulovat. Zajisté na tom hlavní vinu nenesl SSSR. Vývoj 48 -68, jakkoliv byl nedemokratický a zločinný, nebyl ani stínem Protektorátu, kde se všechno řídilo výnosy protektora (okupanta), úředním jazykem byla Němčina, obyvatelstvo bylo tříděno a selektováno... Počet obětí byl absolutně nesrovnatelný... Prostě to srovnání nesedí.
25. 06. 2011 | 21:45

Suchec napsal(a):

Ale tak je to se vším.
Mochovská zelenina se vyrábí v Rakousku, nebo Polsku
Sedlčanský Pepa v Polsku (část)
Pilsner Urquell taky v Polsku
Jihlavanka ve Vídni.
Sirky SOLO v Indii
"Česká kvalita"

Rozkradení = reforma
25. 06. 2011 | 21:46

Al Jouda napsal(a):

To autor :
V první řadě je třeba připomenout historická fakta :
1) II.světová válka skončila oficiálně dne 8.5.1945, kdy zplnomocnění zástupci německého Wehrmachtu podepsali akt bezpodmínečné kapitulace.
2) Dne 8.5.1945 také došlo k podepsání příměří mezi vedením pražského povstání a veliteli německého Wehrmachtu, který tak měl zaručen volný odjezd na západ.
Tak jaképak osvobození Prahy to vlastně 9.května 1945 bylo ? Bylo to normální obsazení území, na které se Stalin třásl jak mimino na dudlík ! Že se při tom také střílelo, to bylo z toho důvodu, že Rusové příliš spěchali a Němci chtěli do amerického zajetí. Kdyby přijeli až 10.5.1945, tak by v Čechách už nenašli jediného německého vojáka:))))
Brno bylo osvobozeno, Ostrava také, ale Praha už ne ! Tuto pravdu nám komunisté 40 let zamlčovali a historická fakta byla tabu.
25. 06. 2011 | 21:47

Al Jouda napsal(a):

Ještě dovětek : Proč nebylo jako pomník osvobození použito některé americké auto, s kterým sovětská armáda přijela ? Originál sovětský koňský povoz byl také propagandisticky nevhodný !
25. 06. 2011 | 21:53

Suchec napsal(a):

Al Jouda:

Nádherná ukázka.

Takže se střílelo proto, že Rusi spěchali a nenechali Wehrmachtu ústupovou cestu. Aha. A pokud byla kapitulace 8.5. , což byla, tak kdo poté nekapituluje přestává být příslušníkem pravidelné armády, a pokud použije zbraň, tak by se na něj neměly vztahovat ani Ženevské úmluvy, neb pak je jen "bandita" . :-)))

No nic. Ona vlastně ani nebyla osvobozena Paříž, protože tam taky povstání urychlilo ústup Němců, kteří se tam taky moc nebránili. A tam neslovíčkaříme.
25. 06. 2011 | 21:54

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pan Hořejší napsal:
"Mám dojem...
Dnes se nejspíše ...

Pane Hořejší, vy máte samé dojmy, ale to je tak asi všechno.
Nejste profesorem v dojmologii?
Nějak jste opomenul úlohu Vlasovců.

Vím, že to zní poněkud paranoidně, ale těžko se lze ubránit dojmu, že vaše vymývání mozků je cílevědomé a inspiruje se tím známým orwellovským moudrem „ten, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost“."
25. 06. 2011 | 21:54

Béda napsal(a):

JenTak,

mluvíme o historii ČR tak neodvádějte řeč. Porovnáváme nacismus na území ČR a komunismus na území ČR. Kolik lidí v ČR stál na životě Protektorát a kolik 41 let pod komunisty? Jaký by asi byl vývoj v ČR kdyby nacistická okupace trvala 41 let? Existoval by vůbec ještě český národ? Měli by se Češi pod nacisty lépe jako nacisté, podobně jak se měli za sovětské okupace pod Rusy? Byli by Češi pod nacisty podlidi? Byli Češi podlidma pod sovětama?

Znáte nějakou jinou okupační správu pod kterou se okupovaný má v průměru lépe nežli vládnoucí okupant? Já ne. V tom jsou zjednodušeně ty nejmarkantnější rozdíly mezi nacistickou a sovětskou okupací.
25. 06. 2011 | 21:54

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

V letech 1948-1989:
1/ vše bylo řízeno pokyny z Moskvy, resp. z KSSS
2/ úřední řečí byla čeština a slovenština (to je rozdíl proti protektorátu)
3/ obyvatelstvo bylo tříděno (selektováno) na komunisty a ostatní

Zdá se, že jediný rozdíl lze najít v úředním jazyku...

Kvalitativně byly oba režimy (nacionální a internacionální socialismus) srovnatelné. Kvantitativně se lišily.
Proč by např. Rusové likvidovali západní Slovany, když je mohli využít jako kanonenfutr v případě III.světové...
25. 06. 2011 | 21:58

hoven napsal(a):

targus,
tak o svem tvrzení, že se zaměrně zamlčuje uloha SSSR na porážce fašismu, dolož jediným dukaz, krom tveho hloupého hospodského žvanění a tvych hloupých dojmů, hlupáku.
25. 06. 2011 | 22:04

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Co se propagandy týče, probíhala hned po příjezdu sovětských tanků do Prahy.

Cituji:
Takřka současně se ukazovalo, že "osvobození na sovětský způsob" s sebou přinášelo i docela odlišné mocenské cíle, s nimiž korespondoval patetický tón v prohlášeních ČNR, prosazovaný komunisty.
Součástí této nové propagandy se stala dohoda ČNR se Sověty o inscenování slavnostního ceremoniálu na Trojském mostě, kde byl za přítomnosti filmových kamer znovu ČNR a jásajícím obyvatelstvem vítán gen. Rybalko a Rudá armáda při vstupu do Prahy.

Velké dějiny zemí Koruny České, díl XVb, s. 606.
25. 06. 2011 | 22:05

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
No jeste ze uvitani Hitlera v Praze a na Karlovem moste bylo uprimne,vzdy mne dojala filmova kronika jak Cesi zanicene hajluji pred furherem.
25. 06. 2011 | 22:08

Wiki napsal(a):

češka lže:
"9.5. do Prahy vstoupila Rudá armáda, v Holečkově ul. byl první tank zasažen ještě neodzbrojenou domobranou"
Wikipedie:
"Tank věnovala městu Praze prostřednictvím Rudé armády vláda SSSR. Památník byl na Štefánikově náměstí (dnešní Kinského náměstí, 50°4′43,8″ s. š., 14°24′16,6″ v. d.) slavnostně odhalen 29. července 1945 za přítomnosti maršála Ivana Koněva, primátora Vacka a mnoha dalších činitelů.


Památník I. G. Gončarenka na KlárověPřipomínal příjezd Koněvova 1. ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy časně ráno 9. května 1945. Vystavený tank měl symbolizovat první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, což byl tank typu T-34/85 č. I-24 z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu.[1] Na malostranském Klárově se 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Ivan Grigorijevič Gončarenko padl.[2]

Jako pomník byl však použit tank jiného typu (těžký pěchotní tank IS-2m místo středního bitevního tanku T-34/85) označený 23 místo I-24. Podle legendy generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 řekl: „Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí.“[3] Oficiální výklad však podporoval víru, že je vystaven původní tank, který jako první vjel do Prahy.[4] Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, skutečný tank č. 23 vjel jako první na Staroměstské náměstí.[5]"
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tank_%C4%8D%C3%ADslo_23
25. 06. 2011 | 22:08

JenTak napsal(a):

Béda.
Když srovnávám fašismus s komunismem, musím to činit celkově a ne jen separovat oblast, která vám vyhovuje. To by potom jakýkoli bývalý soudruh z ÚV tvrdil, že komunismus chtěl jen dobro lidí, a nelze ho proto vůbec srovnávat s fašizmem. Bývalý nacista by pak prohlašoval, že se jisté přehmaty sice staly, ale že komunismus byl nesrovnatelně horší než fašismus.

Když se to však vezme objektivně podle známých faktů, tak komunismus byl skutečně ještě horší než fašizmus.
25. 06. 2011 | 22:10

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Jasně.
To že komunisti převzali moc takřka ve všech zemí, které tzv. osvobodili Sověti,je výsledkem pouhé náhody.
25. 06. 2011 | 22:11

hoven napsal(a):

ono je poměrně jedno, kdo technicky vzato osvobodil prahu. jestli vlasovci nebo přežští barikádníci. pokud by se neblížila rudá armáda, tak by žádný pražský povstání nebylo. ta rozhodující uloha rudý armady je neodiskutovatelná.
25. 06. 2011 | 22:11

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
A take v Italii komuniste obesili Mussoliniho,co ty prokleti bolsevici delali za zverstva!
25. 06. 2011 | 22:15

hoven napsal(a):

jen tak,
souhlasim, že komunismus je srovnatelnej s fašismem, ale ne pro nás . v evropě bude ve vnímání lidí vždycky horší fašismus. to je historická zaležitost. pro žadnýho čecha nebo žida nikdy nebude horší komunismus než fašismus.
25. 06. 2011 | 22:17

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
"Nikdo nemluví o sebevražedné politice Polska v té době, které nám udělalo totéž, co nakonec Stalin Polsku: Zabrání území s národnostní menšinou v situaci, kdy byl stát na kolenou."

Je ale nutno dodat, že totéž jsme provedli Polsku my, v době, kdy se bránilo proti bolševickým vrahům u Varšavy.
To jen tak na okraj... :-)
25. 06. 2011 | 22:19

iogrota Néguin,hamilton casksh napsal(a):

tak některým lidem se tu za komjnistů žilo dobře. no jak myslíte. jen mi není jasné, proč se na hranicích střílelo po těch, co chtěli VEN. fakt záhada.
25. 06. 2011 | 22:20

voroshilov napsal(a):

Ja bych rekl ze to je neoddiskutovalny zlocin ze komuniste dovedli velkeho demokrata a skveleho malire Adolfa Shikelgrubera k sebevrazde!
25. 06. 2011 | 22:20

Rumcajs napsal(a):

hoven:

U mě to je na stejno.
Akorát, že já jsem Čechorusněmec.
25. 06. 2011 | 22:21

Rumcajs napsal(a):

voroshilov
???
25. 06. 2011 | 22:21

Karel Mueller napsal(a):

Milí "pravicoví" debatéři,

do zony SSSR jsme spadli v roce 1948 a stalo se tak z vůle rozhodující (tj. akceschopnější) většiny národa, která v Rusech viděla zachránce ve 2.WW, zažila kruté zklamání z Mnichova a doufala v sociálně spravedlivější společnost.

Ruská nadvláda zde trvala 41 let. Po celou dobu jsme měli daleko vyšší životní úrověň než Rusové a pro národy SSSR jsme byli zemí zaslíbenou. To už dnes neplatí. Nikdo nemohl Rusy vyhnat a ani by je na západě nechtěl od nás vyhnat, kdyby sami nechtěli odejít, zveřejněné názory baronky a Mitteranda to jasně dokazují. Při odchodu zasalutovali a předali samostatný monoetnický a monokulturní stát s kompletní vlastní výrobní základnou a zemědělstvím schopným nás uživit.

Myslíte si, že by nás čekal podobný osud v případě vítězství Hitlera? Tak to se tedy konečně vzpamatujte a vzmátořte.
25. 06. 2011 | 22:22

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Samozřejmě, že nejste povinen reagovat na všechny dotazy.
Nicméně, tohle mě opravdu zajímá.

Zeptal jste se Rumcajse:
"Jaký byl vliv Rusáků na to, co se v ČSR dělo v období 1945 - 48?"

Nato jsem si já dovolil položit vám následující otázku:
Víte, kdo, kdy a proč prohlásil:
"Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek."?

Mohl byste mi, Bédo, odpovědět?
25. 06. 2011 | 22:23

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
Komunisti neprisli do osvobozenych zemi z pokynu Stalina ale svobodnymi volbami.
25. 06. 2011 | 22:26

JC napsal(a):

hoven, Diskutovat by se o tom samozřejmě dalo v tom smyslu, že Rusům nic jiného než jít až do Berlína nezbývalo. Pokud by Němce vyhnali jen za hranice, nic podobného jako v první válce by se neopakovalo. Hitler byl magor.
25. 06. 2011 | 22:27

Trumpeta Troubivá napsal(a):

Kdyby nás neosvobodili rusové, mohli jsme dnes být civilizovanou a prosperující zemí.
25. 06. 2011 | 22:27

Béda napsal(a):

JenTak,

takže úplně jednoduše. Mluvíme o hostorii ČR. Srovnáváme dvě okupace ČR. Toho bych se držel. Takže: Chtěl komunismus vyhladit český národ? Chtěl nacismus vyhladit český národ? Jaké byly oběti českého národa 6 let německé a jaké 21 let sovětské okupace, resp. 44 let ve sféře sovětského vlivu?
25. 06. 2011 | 22:27

Joe Ratata napsal(a):

Voroshilov
Nezapomínej,že v ČSR žila třímilionová německá menšina a tak ti hajlující na ulicích byli v drtivé většině Němci.
25. 06. 2011 | 22:28

Béda napsal(a):

Patient OT,

nevím pane Patiente. Všechno rozhodně nevím. Můžete mi to prozradit?
25. 06. 2011 | 22:29

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller :

Těžko hádat.
Řáholec měl za sudeťáků cca 8 tisíc obyvatel, továrny, nemocnici,..... a za komančů to šlo do kytek. Místo toho nám sem strčili Rusáky s kulturou novinových záclon, pošlapaných hajzlů,zavšivených bytů, nemytých a navoněných Rusek..... atd.
25. 06. 2011 | 22:31

voroshilov napsal(a):

Joe Ratata:
Ja vim,jenze byla rec o zinscenovanem filmu,ackoli kazdy pametnik rekne ze vitani Rude Armady bylo uprimne radostne.
25. 06. 2011 | 22:31

AC napsal(a):

Mohu-li přiložit i já své polínko, pak k wwII vůbec nemuselo dojít a neřešili bychom teď zde její důsledky. Totéž platí o současnosti - nebýt velké zpackané privatizace, nebudeme muset právě tak řešit její důsledky.
Člověk je nepoučitelný.
25. 06. 2011 | 22:33

Béda napsal(a):

Rumcajs,

22:11, nikoliv náhody ale poválečné dohody mocností. Podobné to bylo v zemích ve sféře vlivu USA. Zkuste si vzpomenout jak dopadlo kupř. Řecko?
25. 06. 2011 | 22:33

pich napsal(a):

Jsem asi jeden z mála tady, který byť jako děcko druhou válku prožil.
Naštěstí se místu kde jsme bydleli, fronta s válečným střetem, vyhla. Před barákem, za nimž asi kilometr začínaly vítkovické železárny, kopali sovětští zajatci protitankový příkop. Hlídali je nějací starší "vojáci", asi ten freikorps. Byli dost daleko od sebe, a tak jim tam lidé nosili chleba. Byli velice zbídačení a hladoví. Po výkopech je beztak postříleli.
Jediný přímý styk s válkou, byl pro mně nálet amerického letectva v r.44, kdy byly v Ostravě poničeny některé domy, mezi nimi byl zničen "Deutsche Haus", vedle bývalého OD Textilia. Bomby měly zřejmě zasáhnout nedalekou "žofinskou" huť, dvě vysoké pece a blízkou koksovou baterii na koksovně Karolína, kde jsem později, v r.53 začínal jako učeň v elektrodílně.

V Ostravě, svém rodišti jsem už nebyl skoro patnáct let. A tak doufám, že tam ještě stojí ta T-34 u Sýkorova mostu. Skoro se divím, že ten lampasák Ládík !!! ho taky nenatřel, třeba svými odpornými zvratky.
Je mi smutno z "lidí" kteří svou naočkovanou nenávist dovedou přenést i na dávno mrtvé. Jen proto, že to jsou "rusové". Přitom si nechtějí připustit, že kdyby "rusové" neporazili nacisty u Stalingradu, pravděpodobně by tady dnes nebyli. Z jejich dnešních postojů, bych řekl že by svět o nic nepřišel. Jenže tato křiklounská hrstka není reprezentatívní.
I za "komunismu" jsem samozřejmě věděl, že část naši republiky zabrali téměř bez boje vojska USA. Také mi vadilo, že českými říťolezci se vždy a za každých okolností něco zprzní. Jako se dnes zase przní v opačném gardu. USA za druhé války, z mého pohledu zažily své nejsvětlejší okamžiky, obdobné už za první světové. Sice pro ně byly války vždy dobrým obchodem, ale za této situace se to dá pochopit. Nechápu ale ty naivy, kteří tuto výhodu´, kterou USA plně využily po válce, při dělení Evropy, spuštěním železné opony a ve studené válce, uplatnili pro ukázku úspěchu kapitalismu, při srovnávání východu a západu, považují za nějakou převahu.
Nechci se uchýlit k silným výrazům, ale zneuctěním památky osvoboditelů Prahy, se tito "lidé" dostali na hranu slušnosti, spíš hnusu. Pochopím, že nějaké tanky nemusí "zdobit" města. Jeho odstranění slušným způsobem a ponechání nějakého skromnějšího památníku, by nikoho neurazilo. Ale ten tank, jestli ten co tam byl v r.45, nebo jiný, natírat hanebností, vláčet ho jako potupenou mrtvolu po všech čertech, je vrchol odpornosti.
25. 06. 2011 | 22:33

JC napsal(a):

voroshilov,
Ale kroutit krkem oponentům jste v Moskvě Gottwlda učili né ? Von se s tím doma chlubil a nevěř mu když to byl bolševik .

Stran toho českýho hajlování....to víš doba byla zlá museli jsem si pomáhat.
Na Ukrajině vítali Hitlera šeříkama...no jo ale to byli Ukrajinci a ne Rusové...a ten Vlasov byl kdo ? taky Ukrajinec ?
25. 06. 2011 | 22:34

Rumcajs napsal(a):

voroshilov :

To není pravda. Komunisti se dostali k moci v koalici, aby následně své spojence zlikvidovali podle pokynů Moskvy. V 48 vyrazili do ulic Dalimírové s flintičkama přes rameno, aby bylo jasné, že další volby už nebudou.

Kdyby jim nestála za prdelí Moskva, lidi by tu bandu umlátili čepicema.
25. 06. 2011 | 22:35

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Jen v krátkosti: prohlásil to Jan Masaryk po návratu z Moskvy, kde mu Stalin zatrhnul, aby o přistoupení ČSR k Marshallově plánu byť jen přemýšlel. Bylo to v červenci 1947.
25. 06. 2011 | 22:35

Cestovatel napsal(a):

Jistě pane Hořejší budeme oslavovat okupanty, kteří sice pomohli vyhnat jednu diktaturu ale přinesli sem jinou. Budeme oslavovat ty co tady během let 1948-1953 prováděli politické procesy a odsoudili mnoho neviných lidí, například i letců,co za nás bojovali ve Velké Británii a v roce 1968 sem přišli na "bratrskou pomoc". Vojáci SSSR co pro nás v roce 1938 a 1939 nehnuli ani prstem a ti lidé jako generál Svoboda,Sochor sem přišli né proto aby nás osovbodili (my jsme jim byli ukradený) ale aby tu nastolili komunistickou diktaturu. Lidé a Češi bojujíci v SSSR byli jen lidé slepě poslouchající Moskvu a komunistickou stranu.

Zapomínáte pane Hořejší že to nebyla Rudá armáda ale Vlasovci, kdo nás osvobodili a my jsme je za to zradili a vydali Stalinovi. Tito odpůrci komunistů byli skuteční hrdinové a né ti z_etci z Rudé armády co nás přišli jen okupovat.
25. 06. 2011 | 22:37

voroshilov napsal(a):

JC:
to je dost zmatene,nevim cemu ucili Gottwalda v Moskve ale urcite ne muceni na Lubjance.
Ne na Ukrajine vitali Hitlera ale v Zapadni Ukrajine kde byli banderovci,skutecne ukrajince bojovali proti fasismu az do Berlina.
25. 06. 2011 | 22:38

Rumcajs napsal(a):

DC:

Mluv za sebe. Já doufám, že ostatní lidé se už poučili.
25. 06. 2011 | 22:39

Štěpán napsal(a):

Pan Václave Hořejší.
Děkuju, že jste se ozval. Když jsem sledoval tu "show", říkal jsme si jak to je vůbec možné. A po přečtení komentářů pod Vaším blogem je mi ještě hůř.

Češka tvrdí, že IS-2 se podílel na okupaci 68.
Pak tu jsou lidi co píšou, že někdo úmyslně vraždil čechy v dukle:)

prostě - lidská blbost je nekonečná.

Jestli je nebo není tank důstojnou připomínkou padlých vojáků a občanů SSSR...nevím
co vím je jedno..

1) 1938 nás zradil západ (UK,Francie,Itálie) a pozval k nám Hitlera
2) Hitler (německo)pozval SSSR k nám
3) Český lidi jsou naštvaný na SSSR v roce 68

A 70 poté - se tu na aktualne cz lidi dohadujou jestli je T-35 blbej nebo ne.

dyt je to celý absurdní - toto je nejlepší pomník pro padlé - to že tu svobodně můžeme ničit morálku a symboly našich předků. To dřív prostě nešlo..díky těm vojákům za to - díky nim můžeme dneska fakt všechno..
25. 06. 2011 | 22:40

Joe Ratata napsal(a):

Voroshilov
Jasně že vítání RA bylo upřímné a nikdo soudný nemůže její zásluhy zpochybňovat.
S tou pomocí před Mnichovem 38 to bylo ale jen takové symbolické gesto,které nebylo myšleno vážně.
25. 06. 2011 | 22:40

PatientO.T. napsal(a):

voroshilov:
"Komunisti neprisli do osvobozenych zemi z pokynu Stalina ale svobodnymi volbami."

Ano. Potíž byla v tom, že další svobodné volby komunisti s rusákama za zády nepřipustili. Např. takový Gottwald moc dobře věděl, co by ho potkalo v blížících se volbách. Proto taky v únoru 1948 vsadil na jedinou kartu...
25. 06. 2011 | 22:40

Aleš Vyhnal napsal(a):

Pane profesore, nesmíte se rozčilovat, má cenu hněvat se např. na divoká prasata?
25. 06. 2011 | 22:41

Rumcajs napsal(a):

Asi je také dobré připomenout, že druhou světovou válku začal SSSR a Německo jako spojenci.
25. 06. 2011 | 22:42

Luba napsal(a):

Každopádně,
jako vhodnější protiválečný pomník se mi jeví Památník padlým koním (Slavkov, Sadová), než přemalovat na růžovo pancéřovanou rakev.
Je fakt, že vysochat něco může jen skutečný umělec, nikoli konceptualista Černý. Tomu stačí kýbl barvy a "myšlenka".
25. 06. 2011 | 22:44

Cestovatel napsal(a):

Karel Mueller

Milý zaslepený diskutére. Lepší životní úroveň než SSSR (předtím Rusko) jsme měli vždycky a i dnes máme lepší životní úroveň než většina bývalých států SSSR vzhledem k tomu že se sem hrnou přistěhovalci z východu. Říct že jsme měli lepší životí úroveň než SSSR a byli jsme pro ně zemí zaslíbenou je stejně zcestné jako se dnes vychloubat že máme lepší životní úroveň než Somálsko.

Hlavní je ale že za komunistů jsme měli daleko horší životní úroveň než většina států Západního bloku. Za což můžou především komunsté.
25. 06. 2011 | 22:45

Béda napsal(a):

PatientOT,

to jsem nevěděl. Řekl bych, že ty ujednání o sférách vlivu nebyly žádná sranda. (Ostatně marshallův plán by taky jedním z prostředků jak strategicky zabít 2 mouchy jednou ránou. Prohloubit, resp. rozšířit americký ekonomický a politický vliv.) Krásná demonstrace toho, že studená válka neoficielně běžela již před spuštěním železné opony.
25. 06. 2011 | 22:47

PatientO.T. napsal(a):

2 Cestovatel:

Dovolím si vás upozornit, že tady je velmi dobře známo, že pan Hořejší považuje letce R.A.F. za válečné zločince. To je tak asi veškerý jeho příspěvek ke spravedlivému ocenění podílu jednotlivých států Spojenců na konečné porážce Německa.

VH také píše: "Před rokem 1989 mě vždycky rozčilovalo, že se při oslavách konce války ignoroval podíl Američanů na osvobození západních Čech."
Tady mi chybí informace, komu to řekl, kam o tom napsal, koho obvinil z falšování dějin...
25. 06. 2011 | 22:48

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
Na to jsem cekal,tak"divnou valku"v Evrope,prepadeni Cinou Japonskem,invazi Italu v Seferni Africe a obcanskou valku ve Spanelsku take zavinil SSSR?
25. 06. 2011 | 22:49

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Voroshilov napsal:
"Ja vim,jenze byla rec o zinscenovanem filmu,ackoli kazdy pametnik rekne ze vitani Rude Armady bylo uprimne radostne."

Ano, vítání bylo upřímné, tady byla ale řeč o falšování historie komunisty - Vlasovci atd.

P. S.
přečtěte si knihu Vojska generála Vlasova v Čechách.
25. 06. 2011 | 22:49

voroshilov napsal(a):

A jeste Pearl Harbor,ten take zavinil Stalin!
25. 06. 2011 | 22:50

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Nevadí, že jste to nevěděl. Teď už to víte. Nebudete proto trvat na tom, že SSSR /Stalin/ neovlivňoval dění v ČSR v letech 1945-47...

:-)
25. 06. 2011 | 22:51

Radkin Honzák napsal(a):

Mám za to, že v diskusi je nejprve nutné oddělit roviny, které spolu sice souvisejí, ale které nejsou totožné, tedy:
- mocenské hrátky dvou největších zločinců 20. století, Stalina a Hitlera
- a miliony padlých mladých kluků, kteří za nic nemohli.
Potom jde o to, zda byl tank opravdu oslavou těch padlých, nebo oslavou Stalinovy expanze. Zprvu – a to pamatuju – byl vnímán v tom prvním významu, posléze už vůbec ne a na ten první význam se zapomnělo… Nebylo to až tolik krátkou pamětí, ale vývojem událostí. Ti padlí, za to samozřejmě nemohli.
Se symboly je v Čechách potíž: Radeckého pomník, Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, Stalinův pomníka na Letné, marinovaný Gottwald na Žižkově, tatíček Masaryk v každé včesnici, posléze nahrazen prvním syfilitickým prezidentem, posléze hnusnými škatulemi obchodních řetězců…
Posledních 20 let své existence byl tank (včetně čísla 23: „po 23 letech se sem znovu vrátíme“) jednoznačně symbolem ruské okupace, není divu, že se jako takový netěšil velké oblibě, ani úctě.
Tento historický zmatek se odehrává ve společnosti, která si hrdě říká postmoderní a přitom se chová hůř než primitivové. Netýká se to jenom tanku!
25. 06. 2011 | 22:53

Luba napsal(a):

Možná by bylo dobré též v rámci tématu připomenout rozdíly, jak "Operaci Barbarossa" či "Velkou vlasteneckou válku" vnímaly hlavní protipóly konfliktu a jak konflikt, zvaný 2. sv. válka brali spojenci protifašistické koalice.

Slovy autora knihy "Armageddon" Maxe Hastingse:

„V roce 1945 se na půdě Německa střetly kultury národů, jejichž zkušenosti z druhé světové války se nesmírně lišily.

To, co za války dělali Sověti a Němci a co se dělo jim, si Američané ani Britové nedokázali představit.

Mezi světem západních spojenců obývaným lidmi, kteří se neustále snažili jednat umírněně a zdrženlivě, a východním světem, kde na obou stranách převládaly pudy a vášně, byla obrovská propast.

Přestože někteří jedinci v Eisenhowerově armádě velmi trpěli, pro většinu vojáků to byla válka jako každá jiná. Bitva o Arnhem se například popisuje jako hrdinská epopej. Přesto se celá bojová zkušenost mnoha britských vojáků vtěsnala do několika dnů.

Na straně spojenců zemřely necelé tři tisíce mužů. Kapitán lord Carrington, jeden z britských veteránů bojů v severozápadní Evropě, vzpomíná se značným dojetím na svou službu u granátnického gardového tankového pluku. „Byli jsme spolu dlouho. Možná vypadá divně, že to říkám, ale bylo to pro nás moc šťastné období. Byli jsme mladí a měli jsme rádi dobrodružství. Vítězili jsme. Měli jsme kolem sebe jenom přátele. Byli jsme šťastnou rodinou."

Nevyvozuji z toho, že britští a američtí vojáci si žili dobře. Jen málo příčetných lidí má rádo válku. Ale mnoho vojáků nepovažovalo léta 1944-45 za nesnesitelná, když měli to štěstí, že unikli zmrzačení nebo smrti.

Jen málo Američanů cítilo takovou nenávist k Němcům, jakou cítili vůči Japoncům po Pearl Harboru a po tom, jak krutě se Japonci chovali k zajatcům při Bataanském pochodu smrti.

S tím ostře kontrastuje zkušenost, kterou jsem získal, když jsem dělal rozhovory s ruskými a německými vojáky.

Ti snášeli hrůzy jiného druhu a rozsahu. Bylo pro ně zcela běžné, že sloužili v bojové formaci celá léta, přerušená jen přestávkami v nemocnicích, když si léčili zranění.

Stalinovi poddaní nevýslovně trpěli ještě předtím, než válka začala. Setkal jsem se s mnoha lidmi, jejichž rodiny zahynuly při hladomorech a čistkách Stalinovy éry před rokem 1941.

Jeden Rus mi popisoval, jak sousedi anonymně udali jeho rodiče, negramotné rolníky, jako kontrarevolucionáře a ti pak byli v roce 1938 zastřeleni ve vězení blízko Leningradu, dnešního Sankt Petěrbugu.

Žena, která naši konverzaci naslouchala, do ní náhle vpadla: „Moje rodiče v tom vězení zastřelili také." Řekla to takovým tónem, jako kdyby někdo v New Yorku nebo v Londýně přišel na to, že jeho známý chodil do stejné školy.
Poté co promluvila, jiná žena ji vyčítavě napomenula.:
„O takových věcech byste neměla mluvit s cizincem."

V Rusku neexistuje tradice hledání objektivní historické pravdy. I v jednadvacátém století je stále těžké přesvědčit zuřivé nacionalisty, aby hovořili otevřeně o temnějších stránkách válečné historie.

Téměř veškerý důležitý výzkum tohoto období uskutečnili cizinci, Rusové, v čele se svým prezidentem, raději nad Stalinovou érou stahují oponu.

Za války zahynulo na 27 milionů sovětských občanů (soudobé odhady mluví až o 40 milionech), zatímco souhrnný počet padlých mezi americkými, britskými a francouzskými vojáky nedosáhl ani jednoho milionu.

Úspěchy Rudé armády nemohou zastínit skutečnost, že Stalinova tyranie byla stejně strašná jako Hitlerova, ani zmenšit odpor
k zločinům, jež byly ve jménu Ruska spáchány ve východní Evropě.

Američtí a britští vojáci žili bohudíky ve zcela jiném světě."

Zdroj:
http://www.veda.cz/article.do?articleId=35182
25. 06. 2011 | 22:53

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

I když, Voroshilov, vy se radši s tím čtením ani nenamáhejte.

Člověk, který nosí Stalinovi kytice na hrob, žije hluboko v mentálním bolševickém ghettu a není schopen kritické úvahy.

Ale až tam půjdete zase, tak se stavte i za mne.
Kytici nosit nemusíte, stačí naplivat.
25. 06. 2011 | 22:54

Cestovatel napsal(a):

Podle autora by jsme měli oslavovat lidi,kteří v sousedním Polsku nechali zmasakrovat několik tisíc lidí v Katyni a když vypuklo povstání ve Varšave, které nebylo komunistické tak klidně přihlíželi jak je masakrují nacisté a až potom Varšavu dobyli.

V Lotyššsku,Estonsku a Litvě se konec války neslaví, protože oni nemají co slavit. Zabrali je jenom jiný stát a uvrhl je do jiné diktatury. To je správné myšlenín ale u Čechů kteří jsou ochotní klidně kdejaké diktatuře klidně sloužit bych něco takového ani nečekal.
Osobně bych byl pro aby jsme jako v Pobaltských státech a Gruzii začli odstraňovat pomníky Rudoarmějcům protože to byli jen okupanti.
25. 06. 2011 | 22:55

hoven napsal(a):

jc,
je jasný , že stalin měl svoje imperiální plány. měl je před válkou, kdy sssr napadl několik okolních národů včetně polska a kdy si stalin rozdělil s hitlerem evropu a měl je i po válce. musíme ale oddělit bolševiky od normálních lidí. v ty valce umírali především normální lidi, nahnaný muklové z gulagu do první lajny , kterým mířila nkvd na záda. stalin byl masovej vrah a paranoidní kreatura. on měl chorej mozek já si nejsem jistej, jak by ty národy, který rusové osvobodili, dopadly, nebýt američanů a těch jejich atomových raket, ze kterých měli ruský bolševici strach a který je drželi v určitých mezích lidského chování.
25. 06. 2011 | 22:56

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
Velitel Rude Armady general Vlasov(osobne vyznamenany Stalinem radem Rude hvezdy)opustil sve pozice a dobrovolne se vzdal Nemcum i se svymi jednotkami,pozdeji utvoril Ruskou Osvobozeneckou Armadu(ROA)ktera zajistovala poradek na okupovanych uzemich,jestli neco chci o nem precist tak jedine rozsudek smrti.
25. 06. 2011 | 22:56

Rumcajs napsal(a):

voroshilov

Co tím chceš říct?
Mohl snad japonský císař za to, že SSSR napadl společně s Hitlerem Polsko ?
25. 06. 2011 | 22:58

Cestovatel napsal(a):

PatientO.T.:

Pokud tomu skutečně tak je tak to je pěkný pokrytec. Protože letci R.A.F byli skuteční hrdinové, kteří dobrovolně odešli do Británie bojovat za Československo. Ale zatím jsem od autora takto extrémistycký komentář nečetl takže nemůžu to posoudit.
25. 06. 2011 | 23:01

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
To ze valka zacala mnohem drive ne 1 zari 1939.
25. 06. 2011 | 23:03

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pomníky Rudoamějcům bych v žádném případě neodstraňoval.
Tím, bychom je strkali do jednoho pytle s tou bolševickou sviní, Stalinem.

V Praze ale chybí památník Vlasovcům - to je ostuda.
Zajímavé, že tohle panu Hořejšímu nevadí.
25. 06. 2011 | 23:04

Béda napsal(a):

Cestovatel,

Neuvěřitelmé:

"Vojáci SSSR co pro nás v roce 1938 a 1939 nehnuli ani prstem a ti lidé jako generál Svoboda,Sochor sem přišli né proto aby nás osovbodili (my jsme jim byli ukradený) ale aby tu nastolili komunistickou diktaturu."
- Jak mohli vojáci SSSR pro nás hnout prstem v r.38 a 39? To jste se pomátl? Měli okupovat několik států aby pronikli do ČSR a pak okupovat ČSR bez pozvání české vlády? Kdyby česká vláda SSSR pozvala nezdálo by se vám to jako zvací list č. 1? Západ tuto možnost odmítl a tím ji pohřbil
- s generálem Svobodou. To jste se úplně pomátl? Vždyť ten člověk dlouhodobě nasazoval život - nejdřív v SSSR pak na Dukle a při osvobozování CSR? To jste už takový fanatik, že ani tak zřejmé věci vám nejsou jasné?

Rumcajs,

"Asi je také dobré připomenout, že druhou světovou válku začal SSSR a Německo jako spojenci." Oficiálně, loupežníku, 2 sv začala podle Wiki:
"Obecně přijímaným datem začátku války v Evropě je 1. září 1939, kdy nacistické Německo napadlo Polsko,...

Za první předčasný útok druhé světové války v Evropě je považován tzv. Jablunkovský incident.[1] V Asii je za počátek války považována japonská invaze do Číny 7. července 1937...

Pokud chcete spekulovat takovouto logikou o začátku 2.SV tak můžete za začátek klidně považovat třeba Anschluss Rakouska, anebo Mnichovský diktát a následný Protektorát B+M. To byly taky vojenaské zábory.
25. 06. 2011 | 23:05

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Voroshilov:
Lžete. Vlasov byl zajat. To, že později s Němci spolupracoval, je už věc jiná.
25. 06. 2011 | 23:07

Al Jouda napsal(a):

To Suchec :
Zkuste zpochybnit některý z faktů, které jsem uvedl, namísto vymýšlení nejapných přirovnání !
25. 06. 2011 | 23:12

Béda napsal(a):

Štváč a vrah,

nevíte proč US army odevzdala Vlasovce do rukou Stalina?
25. 06. 2011 | 23:12

Konrad napsal(a):

Je zde v komentarich zminovano nepopiratelne hrdinstvi sovetskych vojaku pri osvobozovani, myslim vsak ze nikdo nevzpomel intriky a spinave ksefty ktere sovetska strana provadela z nasim narodem....Soveti tezce nesli uspech Prazskeho povstani a take se nalezite pomstili. Hlavne slo o to, ze Ceska narodni rada vyjednala kapitulaci ( i pres odpor jeji komunisticke casti pod vedenim Smrkovskeho), nemeckych sil, a tim pripravila sovety o velke vitezstvi. Nemcum byla uvolnena cesta do americkeho zajeti, a pri vjezdu RA do Prahy zde bylo akorat nekolik stovek fanatiku z SS...Soveti na to nezapomeli, po komunistickem puci byl jeden z vudcu povstani general Kutlvasr odsouzen k dvaceti letum zalare.Jeste horsi byl osud vedouciho vojenske komise CNR, kapitana Nechanskeho. Komunisti ho v roce 49 popravili...Osvobozeni Prahy bylo diktovano politickymi a strategickymi zajmy, jejiz dusledkem byla ztrata svobody na dalsich 40 let, proto me prijdou spory o ruzovy tank malicherne.
25. 06. 2011 | 23:12

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
Nelzu.Vlasov byl v obkliceni a bez posily,ale musel ten kvandrant udrzet nebo zemrit,kdyz zvolil zajeti ja plivnu na jeho hrob(kdyz nejaky existuje)a ne Stalina ktery udrzel Moskvu a Stalingrad.
25. 06. 2011 | 23:12

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

PatientO.T. napsal(a):
"Dovolím si vás upozornit, že tady je velmi dobře známo, že pan Hořejší považuje letce R.A.F. za válečné zločince."

Tak tomu se dá těžko věřit. Můžete to doložit?
25. 06. 2011 | 23:12

Cestovatel napsal(a):

Luba:

Ona ta nenávist byla oboustraná, pro mnohé účastníky 2.svět. války. K válečným zajatcům se chovali odporně Němci,Sověti i Japonci. A ani Američané se k Japoncům nechovali nejlíp. To ale patřilo k emocím té doby kterou asi dnešní člověk může těžko pochopit. Asi si nedovedete představit jaké byly nálady Američanů po zabití námořníků v Pearlu Harboru nebo po vraždění cililistů nacisty v SSSR. A dobová válečná propaganda pomáhala ještě vyostřovat nálady vůči protivníkovi
25. 06. 2011 | 23:17

camponotus napsal(a):

Mohu jako pamětník událostí potvrdit pravdivost slov pana Hořejšího. SSSR nesl největší tíhu boje od samého začátku války, ostatní "spojenci" se přidali až tehdy, když bylo jasné, že Hitler válku nevyhraje a měli obavy, aby ruská vojska neobsadila celou Evropu. V kapitalistickém Česku je všechno možné - krást, defraudovat, lhát a překrucovat historii, to se vytýkalo minulému režimu, ale ten současný je v tom mnohem důslednější a dějí se věci, které v minulém režimu byly nemyslitelné. Také je z "růžového tanku" zřejmé, že zákony o hanobení platí jen na někoho a pro někoho. Čiší z toho myšlenková ubohost a neznalost, pohrdání lidským utrpením a morálkou. Ještě bych připoměl jeden fakt - pokud existoval SSSR, nebyl v Evropě po druhé WW žádný válečný konflikt, jen se rozpadnul, už se to mydlilo na Balkáně. Pokud si český národ neudělá pořádek ve svých dějinách a podle pravdy je nebude prezentovat, bude jen stádem ignorantů typu těch, kteří si svět a věci malují růžovou barvou.
25. 06. 2011 | 23:17

fafnir napsal(a):

Karel Mueller
do Ruské zóny jsme spadli v konfrenci na Jaltě.Už 4.května stáli Američané u Rokycan,Patton sice chtěl,ale bylo mu přísně zakázáno pokračovat na Prahu,dokonce to došlo tak daleko,že bylo Američanům sděleno,že za demarkační čarou na ně budou Rusové střílet.Tak nepřektucujte historii.
A k tomu tanku.Ten první ruský,co ho odstřelili na Klárově byl T34.Ten ,co byl na tom pomníku byl IS2 ,který byl vyráběn až po válce.Tak blbě nekecat.
25. 06. 2011 | 23:19

fafnir napsal(a):

camponotus
válka začala 1 září 1939,Sovětský svaz vstoupil do války proti Německu v červnu 1941.
Takže nenesl tíhu války ani omylem,nepočítáme li přepadení Polska spolu s Německem a přepadení Finska.
25. 06. 2011 | 23:23

Béda napsal(a):

Konrad,

tak vysílal pražský rozhlas v květnu 1945 žádost o pomoc anebo ne? Již se v tom přestávám pomalu orientovat. Za chvilku z názorů novodobých historiků začnu nabývat dojem, že to byla sovětská mystifikace, aby Rusáci mohli okupovat Prahu. Pomalu se taky kloním k názoru, že ČR osvobodila pozemnou operací statečná US Army. Tuto operaci začala průnikem z SSSR skrze Dukelský průsmyk. Tato operace byla doplněna osvobozeneckým bombardováním páteře československého průmyslu.

Čest americkým vojákům padlým při osvobozování Československa!
Myslím, že na Štefánikově náměstí by měl být postaven pomník generála Pattona.
25. 06. 2011 | 23:23

Pocestny napsal(a):

A už to opět začíná!
Vendelínovo generační lobotomie, tentokrát historická.
Tak fakta:
1. Způsob a důvod vzniku toho monumentu už byl osvětlen výše v diskusi, tak to shrňme:
- tento tank nikdy Prahu neosvobodil
- v tomto tanku nikdo pro Prahu nezemřel
- ruské tanky 9.5. Prahu obsadily, ovšem neosvobodily.

Z tohoto důvodu berme samotný monument jako symbol. Je- li to symbol, můžeme srovnávat s jinými památníky vítězství - od triumfálních fresek baroka na stropě Trojského zámku, přes totéž ve Valdštejnském provedení v Salla Terrena a Rytířském sále jeho paláce, po Štursova Vítěze u Belvederu.
Vedle těchto je ta plechová pixla nechutně militantní, nelidská připomínka, že nás ne"osvobodili" lidé, ale rudí bioroboti.
Hledat v tankovém výletě do Prahy cokoliv než operačně taktickou záležitost je jen důkazem švejkoffsko - švandrlického nazírání války mezi glosujícími absolventy švindlkursu na kanonenfutter Varšavské smlouvy, čili ZVS.
Navíc drze tvrdím, že toto náhlé "bezvládí" v protektorátu bylo hbitě naplněno ve chvíli, kdy 'Stalin zjistil to, co tu před sebou už šedesát let cudně tutláme....

Tedy, jak už tu výše správně stojí, povstání v Praze - první a poslední v Protektorátu - začalo 5.5.
Praha zavolala na pomoc....
Kdo přišel?
Cca DVA TISÍCE paramilitárů (partyzánů) a ruských vojáků z desantních skupin operujících v bližším i vzdálenějším okolí Prahy.
Vlasovci v počtu podobném....
Pár stovek četníků a státních zaměstnanců (zejména železničářů)...
A pak, po všem, devátého přijeli tankáni.

Otázka zní:
KDE BYLO 7,5 MIL. Čechů????

odpověď - u rozhlasu, tedy u svého domácího přijímače.

Druhá otázka - kdo zprznil tenhle pomník?

Odpověď je opět nabíledni - komouši v roce 1969, kdy jen v záchvatu zuřivého vykusování hemeroidů Leonidu Iljiči na pomník "Krasnoarmějcům", kteří zde zemřeli "minutu po válce", přilepili naprosto nechutný a servilní blábol o tom, jak děkujeme bráškům za to, jak nás tentokrát zachránili před sebou samými.
Od té chvíle to pro všechny Pražany - ne domestikované Vendelíny Přespolní - byl jen prostředníček Brežněva uprostřed Prahy - stejně nechutnej a obscénní jako ten, co je tam dnes.

Víte, já jsem na rozdíl od Neználka vyrostl v malém městyse zvaném Staré Město Pražské, takže zde sděluji vypozorovaný kompromis stanovisek všech, které jsem slyšel od dětství tenhle monument komentovat.
Nebyl jedinej - zbyla tu hezká šňůra děr po těžkym kulometu ve fasádě Salmovského paláce, která přežila i úřadování Suiss Embassy v tomhle baráku.
Na to, že komouši jsou stejnej gesindel jako náckové se stačilo podívat na Vinohradské nad sebe, ve zdech se pravidelně křížily dávky z kulometů náckovských s těmi bratrskými, jen pomníček těm, kdo tam vychladli na chodníku v 68, ten chyběl.
25. 06. 2011 | 23:23

voroshilov napsal(a):

fafnir:
Ne,hlupaku,to Americane a Britove ozbrojili zajate nemecke vojaky s rozkazem strilet kdyz Rusove prekroci nemeckou Labe,a Churchill vzapeti napsal do deniku"Zarizli jsme nespravne prase"
25. 06. 2011 | 23:23

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Béda:
Proč asi. Stalin na ně zatlačil.
Je známo, jak se choval k lidem, kteří padli do zajetí. Tito navíc proti němu bojovali. Přece by si nenechal takové uniknout...Jednotky RA už byly Vlasovcům v záp. Čechách v patách.
25. 06. 2011 | 23:24

PatientO.T. napsal(a):

2 Válečný štváč a vrah z Wallstreetu:

/otázka Pepy Řepy/
"Podle této logiky byli piloti RAF bombardující Drážďany váleční zločinci?"

/odpověď vaclavhorejsi/
Rika se mi to tezce, ale dalsi generace, pro kteriu uz to bude pouze historie, jako treba Napoleon, jiste rekne "ano"...

30. 08. 2008 | 20:38
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=4398
25. 06. 2011 | 23:24

Luba napsal(a):

cestovateli,
o tom, co si dokážu nebo nedokážu představit, víte houbeles.
25. 06. 2011 | 23:25

Miroslav Pivoda napsal(a):

Všechno lze politicky zneužít. Taková je bohužel realita. Lidé jsou neobjektivní a nedovedou se ani s velkým odstupem času podívat historické pravdě do očí (zde ohledně druhé světové války). Na druhé straně je ale přetřený tank jen přetřený symbol, nikoliv útok na lidskou bytost. A přetření tanku nic nemění na historii ani lidském utrpení.

Ale historie by se měla pořádně učit na českých školách. A tak tomu není. A to mne bolí více než přetřený tank. Například disidentka Šiklová nás nedávno informovala, že svým univerzitním studentům řekla, že v dobách socialismu do Česka pašovala disidentskou literaturu. A co oni na to? Ptali se jí, "Proč jste to dělala? Bylo snad v té době drahé poslat ty knihy poštou?"

Možná, že přetřený tank naopak vzbudí zájem mladé generace o naši historii. Mohou se ptát, cože ten neobvyklý tank znamená. Jinak by si ho možná ani nevšimli. V i-Padu nebo i-Phonu se tank asi neobjeví.
25. 06. 2011 | 23:25

Konrad napsal(a):

Voroshilov- General porucik Andrej A. Vlasov byl zajat nedaleko Ladozskeho jezera v cervnu 42, pote co jeho Druha armada byla znicena. Skryval se v drevene kulne v male vesnici, byl vsak zrazen vesnicany, a posleze zajat.
25. 06. 2011 | 23:26

Cestovatel napsal(a):

Béda:

Kouknul jste se někdy na mapu jak vypadaly hranice. Proč by měla SSSR okupovat státy aby sem pronikla, když s Československem sousedila u Zakarpatské Rusy.Celá dnešní Ukrajina patřila SSSR.
SSSR se mohla za nás postavit alespoň v Mnichově. Místo toho uzavřela s Hitlerem pak Molotov-Ribbentrop.

Svoboda nasazoval život za komunistickou stranu a za Stalina ale určitě né za demokratické Československo.
25. 06. 2011 | 23:27

Radkin Honzák napsal(a):

camponotus napsal(a):
Mohu jako pamětník událostí potvrdit pravdivost slov pana Hořejšího. SSSR nesl největší tíhu boje od samého začátku války, ostatní "spojenci" se přidali až tehdy, když bylo jasné, že Hitler válku nevyhraje a měli obavy, aby ruská vojska neobsadila celou Evropu.

Jo, tak to jsem netušil, že Stalin řídil Bitvu o Anglii!
25. 06. 2011 | 23:27

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

PatientO.T.:
Děkuji vám za odkaz, článek a debatu si přečtu.
25. 06. 2011 | 23:28

Karel Mueller napsal(a):

Cestovatel:

Milý vskutku nezaslepený diskutére,

když má někdo 70% země spálené a totálně zničené a druhý vzorně maká na Hitlera a je jeho zbrojovkou, tak opravdu má každý z nich zemi v jiném stavu. Jakou pak mají obyvatelé životní úroveň je nabíledni. Pokud jde o současnost: Lidí dělajících v Rusku a jezdících tam pracovně znám víc než dost. Všcichni by Vám potvrdili, že zahraniční firmy platí Rusy líp než nás a kdo umí makat a chce makat, tak je na tom líp než u nás, proto tady už dnes Rusy na "podřadné" práce nenajdete, Ukrajince ještě ano.
Ale to jsem nepatří.

Na závěr jen pár slov, které jsou určeny nejen Vám:

Nebudu znovu opakovat, co bylo před válkou i to, že bez Mnichova - na kterém se Stalin nepodílel - by žádná válka nebyla. Ne... jedno je důležité a jen jedno je podstatné. Kdyby to v bitvách u pod Moskvou a u Stalingradu Rusové za nepředstavitelných obětí a utrpení neudrželi, tak to byl náš konec. A pokud jde o relaci Hitler vs. Stalin, tak jeden znamenal smrt a zotročení, druhý naději do budoucna. Takto to naši předci skrčení v protektorátu vnímali a měli pravdu. A dokonce i sir Winston, zařísáhlý antikomunista číslo 1, se spojil bez zaváhání se Stalinem proti Hitlerovi.

A to jsou holá fakta, všechno ostatní jsou slinty a kecy. I moji němečtí známí kroutili v úžasu a značných rozpacích hlavou nad naším rovnítkem Stalin rovná se Hitler.

Někdy se ptám, proč jsou dějiny Slovanů tak pohnuté. Ta situace s vymýváním mozků asi není jen u nás ... snad opravdu trpí nedostatkem inteligence.
25. 06. 2011 | 23:30

JC napsal(a):

camponotusn,
Tož strýcu pamětníku odložte dějepis dle soudruha Zdeňka Nejedlého.
SSSR od samého počátku války s Hitlerovským Německem čile obchodoval, zásoboval ho rudou na výrobu tanků a naftou na jejich pohyb. SSSR si s Hitlerem "elegantně" rozdělil Polsko a ještě stačil zaútočit na Finsko.
25. 06. 2011 | 23:31

camponotus napsal(a):

to fafnir
máte to trochu neurovnané, SSSR nevstoupil do války proti Německu, ale byl Německem napaden, a tak bych mohl pokračovat, ale Vám něco vysvětlovat by zřejmě nemělo cenu, jste zmanioulovaný propagandou a chybí Vám vlastní úsudek.
25. 06. 2011 | 23:32

Béda napsal(a):

M. Pivoda,

tam nešlo pouze o přetření narůžovo, ale také o vztyčený prostředník. A účast MO ČR Vondry při odhalení tohoto "díla" při příležitosti blížícího se výročí. A peníze daňových poplatníků z fondů MO.
25. 06. 2011 | 23:33

voroshilov napsal(a):

Radkin Honzak:
No bitva o Anglii je urcite nejvetsi udalost druhe svetove valky,kam se hrabe Moskva,Stalingrad,Kursky oblouk a operace Bagration.
25. 06. 2011 | 23:34

PatientO.T. napsal(a):

camponotus napsal(a):
Mohu jako pamětník událostí potvrdit pravdivost slov pana Hořejšího. SSSR nesl největší tíhu boje od samého začátku války, ostatní "spojenci" se přidali až tehdy, když bylo jasné, že Hitler válku nevyhraje a měli obavy, aby ruská vojska neobsadila celou Evropu...

Jako evidentně senilní pamětník můžete samozřejmě napsat jakoukoli kravinu a "potvrdit tak pravdivost slov pana Hořejšího", blablabla...
Pan Hořejší, ač nepamětník, píše stejně fundovaně jako vy...
25. 06. 2011 | 23:35

Luba napsal(a):

fafnire,
není pravda, že IS-2 (zvaný Stalinec) byl vyráběn až po válce.

Zde máte malou ukázku:

"Pro poručíka Gennadije Ivanova, velitele čety tanků IS-2, byly boje o Gdaňsk jedněmi z nejtěžších, které za tři roky války zažil: „Němci bojovali tvrdě, dobře a do posledního dechu.“

Ivanovova jednotka byla rozdělena po rotách, aby mohla podporovat postup pěchoty 65. armády. „Ještě nikdy jsem neviděl tak hrozné bojiště. Bylo tam tolik bahna, že se vůbec nedalo manévrovat.“(...)

Devatenáctého března stála Ivanovova četa kousek na sever od Gdaňsku a pozorovala svůj cíl, devět set metrů vzdálenou cihelnu obrostlou borovým lesem. Když ustala podpůrná dělostřelba, velitel roty Čerňavskij, o jehož soudnosti neměl Ivanov nikdy valné mínění, překvapivě a k Ivanovově nelibosti nařídil tankům vyrazit bez podpory pěchoty.

Těžké stalince se neohrabaně plazily rozměklým terénem – ten Ivanovův se nacházel sedmdesát metrů za vedoucím strojem.
Z nedostatku jiného identifikovatelného cíle váhavě střílely na cihelnu.

Najednou se z blízkého lesa vyplazil německý panther, jednou vypálil ze vzdálenosti 650 metrů a okamžitě zase zmizel do úkrytu. Během tří minut tuto proceduru třikrát zopakoval. Tři stalince vzplály a jejich posádky se stáhly do týla. Zbytek roty se dal na zmatený ústup.

Ruští důstojníci vysedli a radili se, co dál, když tu se o hůlce, o kterou se od svého zranění opíral, přibelhal velitel divize a soptil vzteky.

„Jak dlouho velíte tankům?“ křičel na velitele roty. „Takhle si představujete tankovou bitvu? Jaký že máte dostřel? Jedenáct set metrů? Tak toho využijte!“ A začal Čerňavského zuřivě mlátit hůlkou. „A teď pokračujte!“

Znovu nasedli do tanků a obnovili útok. Za pár minut střela z pantheru zasáhla Čerňavského tank, zapálila ho a zabila posádku, což, jak lakonicky poznamenal Ivanov, „zachránilo našeho kapitána před válečným soudem.“

Zdroj:
www.veda.cz/dwn/5430/35184_Armageddon_534_551.pdf
25. 06. 2011 | 23:35

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Radkin Honzák napsal(a):
Jo, tak to jsem netušil, že Stalin řídil Bitvu o Anglii!

:-))
25. 06. 2011 | 23:37

JC napsal(a):

Karel Mueller,

"Nebudu znovu opakovat, co bylo před válkou i to, že bez Mnichova - na kterém se Stalin nepodílel - by žádná válka nebyla."

Mullere, tomu snad ani sám nevěříte.
Bez Mnichova by válka byla tak jako tak. Místo Poláků bysme byli první na řadě my a ještě by nás západ obvinil, že jsme to vyprovokovali neústupností k požadavkům německé menšiny.

P.S. Jsem si myslel, že jste větší formát.
25. 06. 2011 | 23:37

mb napsal(a):

Píšete jako DH ... ještě jste nezareagoval na moje upozornění, že pakistánci pozavírali všechny lidi kteří se podíleli na dopadení bin ladina ... jak jste doporučoval že si ho pakistanci meli chytnout sami ... ale patrně mi nikdy neodpovíte ... bádejte ... a bděte ... njn ...
25. 06. 2011 | 23:40

PatientO.T. napsal(a):

2 camponotus:

SSSR a Německo podepsaly 3 obchodní dohody: 24.10.1939, 11.2.1940 a 10.1.1941. Od října 1939 až do doby Hitlerova porušení M.-R. paktu dodal Sovětský svaz 865000 tun nafty (40% německé roční spotřeby), 140000 tun manganu, 101000 tun bavlny, 11000 tun lnu, 15000 tun azbestu, 14000 tun mědi, 3000 tun niklu (30% roční spotřeby) 1000000 tun dřeva, 26000 tun chromu, 184000 tun fosfátů (70% roční spotřeby) a 1462000 tun obilí. SSSR byl rovněž obchodním zástupcem Německa v oblasti dovozu kovů a surovin z celého světa. To platilo např. pro kaučuk a měď z tichomořské oblasti, které se dovážely po transsibiřské magistrále, aby se zamezilo možnosti britské blokády. SSSR rovněž sloužil za prostředníka obchodních transferů z Německa do Íránu, Afghánistánu, Mandžuska, Japonska a Jižní Ameriky. Objem dopravovaného zboží byl někdy tak vysoký, že Německo zabezpečovalo přepravu dodávek od sovětské hranice do vnitrozemí jen se značnou námahou.
A konečně Sovětský svaz sloužil jako týlová základna pro německé vojenské námořnictvo-jediné vojsko, v němž Německo zaostávalo za britským nepřítelem. V Murmansku měla Kriegsmarine k disozici vysoce významný strategický přístav. Pokaždé, když z přístavu vyplouvala nějaká německá obchodní loď, bylo každé britské plavidlo zadrženo, dokud se německá loď nedostala z jeho dosahu. Při příležitosti návštěvy kontradmirála Paula Wenneckera v Moskvě v únoru 1940 byla Kriegsmarine přidělena tajná základna v Barentsově moři (kódový název Basis Nord), kterou během několika měsíců vybudovali vězňové Gulagu.
Zdroj: Wolton Thierry; Rudohnědá nemoc 20.století; Volvox Globator
25. 06. 2011 | 23:40

Béda napsal(a):

Cestovatel,

1) SSSR neměl s Mnichovem nic společného. Nabyl tam pozván. To byla akce Západu a Hitlera.

2) jestli chcete psát cokoliv o paktu M-R račte si nejdříve nastudovat proč ten pakt byl podepsán a co tomu předbíhalo.
Malá nápověda: Mnichov - Protektorát - dohody Hitlera s Pilsudským o společném postupu proti SSSR - selhání sovětského návrhu o systému kolektovní bezpečnosti v případě napadení z viny FR-VB.

3) Mohl byste svá slova o motivacích Svobody nějak konkrétně doložit fakty?
25. 06. 2011 | 23:41

Karel Mueller napsal(a):

JC:

Ale jděte, když napíšu bez Mnichova, tak to znamená, kdyby se F a GB za nás postavily. Lépe číst :-).
25. 06. 2011 | 23:42

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
Nejvetsi bitvou valky byla americka invaze na Midvajske ostrovy,no ten...Most pres reku Kvaj,aha.
25. 06. 2011 | 23:45

Cestovatel napsal(a):

Karel Mueller:

70% spálené a zničené země přeháníte. Němci se dostali k Moskvě a na Kavkaz a SSSR od Uralu až po Kamčatku byla válkou nedotčená. Což je vic jak 50% země navíc tam měli nalezistě surovin a továrny, které vyráběly zbraně.
Je ovšem zásadní rozdíl pokud je celá země obsazena nacisty a jiná jen z části. Pokud jde o současnou životní úroveň tak říkat že Rusové jsou na tom líp než češi protože zahraniční firmy platí Rusy v Rusku líp než Čechy je směšné protože
1) To neurčuje životní úroveň obyvatelstva
2) V Rusku moc Čechů není.

Pokud chcete měřit životní úroveň jednotlivých států tak použíte HDI nebo HDP na obyvatele a v obojím jsme na tom v současnosti lépe než v Rusku.
25. 06. 2011 | 23:46

Béda napsal(a):

mb,

jestliže je to adresováno mně, pak vám odpovídám. Kterého bin Ládina máte na mysli. Podle Mušarafa a B.Bhutto i pro amerického odborníka na zopravodajské informace (CIA prý monitorovala v nemocnici jeho odchod na věčnost) byl BL mrtev už poměrně krátce po 11/9/2001.

Žeby BL vstal z mrtvých?
25. 06. 2011 | 23:49

Konrad napsal(a):

Bedo, samozrejme mate pravdu, rozhlas o pomoc volal, povstani vsak bylo ziveno pritomnosti americkych vojsk nedaleko Prahy. Stalin vsak zacina hrat spinavou hru. Nejdrive pozadal generala Eisenhovera, aby americka letadla neshazovala povstalcum tolik potrebne zbrane.Pritom ho vubec neinformoval o postupu sovetskych vojsk na Prahu.CNR vubec nevi kde se soveti nachazeji. Diky Enseisenhoverove nerozhodnosti, nemci malem utopili povstani v krvi....Jelikoz americani povstani nepomohli, prilezitosti se chopili Vlasovci, s umyslem aspon castecne vykoupit svou vinu.... Chtel jsem jenom pripomenout zakulisni tahanice o Prahu, nikoliv vyvracet vase fakta.
25. 06. 2011 | 23:49

Maximus napsal(a):

Pane autore cituji Vás:
Nechápu proto, kterého idiota (pan Stejskal promine) napadlo tuto záležitost opět vytahovat na světlo (s tím, že růžový tank je ještě „vylepšen“ vulgárním „topolánkovským“ vztyčeným prstem).

Tak možná byste měl vědět, že v tom je namočen Vondra! Už když se první zpráva objevila v TV o této stupidní akci, tak Vondra souhlasně přímo mručel. On o té akci musel minimálně vědět a zřejme k tomu dal souhlas. Ten člověk se nám všem snad zdá! Ať už máme k Rusům jakýkoliv vztah, je třeba konstatovat, že největší tíhu 2.WW nesli oni a také to odnesli největšími hmotnými a lidskými ztrátami. Zřejmě by i Němce porazili sami i když americká a britská pomoc byla zejména v první fázi války velmi významná. Jen hloupí nebo zlí lidé mohou projevovat natíráním tanků apod. nesmyslnými akcemi. Milióny padlých sovětských vojáků nebyli komunisté, ale obyčejní lidé, kteří museli narukovat i kdyby nechtěli, ti za komunistické zřízení nemohli. Tato akce je asi na takové úrovni, jako kdyby Vondra natáhnul bačkory a ti co ho neměli rádi by mu pak chodili močit na hrob! Fakt tenhle stát řídí oslové a hodně divní lidi.
25. 06. 2011 | 23:50

Cestovatel napsal(a):

Béda:

SSSR ani neprotestovalo, když nás Němci nepadli.
Říká vám něco Sovětsko-Polská válka ve 20. letech? Proto něco takového Pilsudski podepsal, protože se oprávněně bál že SSSR, Polsko obsadí a stejně mu to nebylo nic platný protože Hitler se Stalinem si Polsko rozdělilo. Takže než budeš poučovat načti si něco o historii sám já toho z historie mnoho znám.
25. 06. 2011 | 23:53

Béda napsal(a):

Patient OT:

všimněte si důkladně to první datum. Nebylo to náhodou po Mnichovu? Je opravdu odporné, k čemu západ dohnal sověty poté co umožnil Hitlerovi v rozporu s Versailleskou smlouvou vyzbrojit a eskalovat na východ.
25. 06. 2011 | 23:55

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Aha...asi jsem to špatně pochopil..omluva...ovšem, no nic to by byly jen spekulace co by kdyby.
25. 06. 2011 | 23:57

Cestovatel napsal(a):

Konrad:

To nebylo kvůli Einseisenhoverove nerozhodnosti, protože on podléhal prezidentovi a ten byl vázán dohodou o rozdělení sfér vlivu. To byla především vina Roosevelta a Churchila že přistoupili na dohodu o rozdělení vlivu. Pokud by k tomu nedošlo mohl Einseisenhover, klidně pokračovat na Prahu
26. 06. 2011 | 00:00

Cestovatel napsal(a):

Konrad:

Pardón né Eisenhover ale Patton mohl pochodovat na Prahu, protože on velelel jednotkám která byli v Plzni
26. 06. 2011 | 00:02

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Pochopitelně zcela ignorujete skutečnost, že SSSR udržoval čilé obchodní a vojenské styky s Německem dávno před zrodem Třetí říše a po nástupu Hitlera k moci pouze pokračoval v započatém díle...
26. 06. 2011 | 00:05

voroshilov napsal(a):

Jake Polsko obsadil Stalin kdyz v dobe vstupu Rude Armady 17 zari uz neexistoval polsky stat a vlada utekla do Londyna?
26. 06. 2011 | 00:05

Pocestny napsal(a):

Jinak připomínám, že Rusové mají na Olšanech svůj war yard hned vedle anglo- amerického a hned za novým židovským, kde spočívá Franzek Kafka. Ten udržuje Praha zcela v akordu s ambasádou a dokonce platí opravy po nájezdech nácků z deprivovaných Čech.

To, co se tanku stalo a to, že výročí počátku duelu tyranů vychází stejně kulatě jako výročí toho, kdy vypadl poslední smradlavej mongol v uniformě CA, to není problém "osvoboditelů", ale těch, kdo je poslali a těch, kdo přišli po nich. Víte, ona Praha přežila i tu diktaturu lumpenproletariátu v padesátých jako barevné a vitální město, po okupaci se z ní stala špinavá okresní díra model Bru(n)tál.

Takže, Vendelíne, je to prostě tak, že se většině nepodělanejch a nerudejch Pražanů ten Šwarcův nápad líbil, méně už to, jak se na něm přiživilo těch pár mamlasů z FS.
Dokud to dělal David, byl to Warholovsko - cimrmanovskej gag, potom už to byl jenom politickej hyenismus.
Ale, účel světí prostředky.....je to pryč, vodotrysk tam patří daleko více, navíc na tomhle náměstí se vůbec nebojovalo!!! -)
Pro všechny Vendelíny Přespolní jedna pražská říkačka.
Jednoduchá matematika - tank č. 23, rozdíl mezi roky 1945 - 1968 - 1991.
Další termín okupace tak vychází na léto roku 2014..-)

Prostě a přímo - tento tank už dávno nerepresentuje v očích Pražana to, co přijelo v roce 1945, ale to, co odtáhlo v roce 1991. Osudem pomníků je nést ten nejaktuálnější význam, který jim historie dá.

Mohli bychom se domluvit na tom, že někde natlučeme na zeď jména všech LIDÍ, kteří v tom samém konci války zemřeli výměnou za jiný, konkrétní přeživší život v tvrdém boji muže proti muži, který neměl vůbec žádný smysl pro to, kam se točí kolo dějin.
Ale to bychom nesměli být dětinsky hysteričtí ze švejkovského osudu prázdných symbolů, který hýždí zejména ty, kdo trávili všechny dějinné zvraty svého života s uchem u rádia.
Na pomníky mrtvým patří jména, ne režimní vercajk, řežimní hvězdy a jiná politická veteš.
A hlavně u nich občas musí někdo postát a položit kytičku, pravidelně, ne jen o výročí, když přijdou státní orgány.

Kdzž se tak Vendelín čertí kvůli ruskýmu tanku, mám pro něj všetečnou...
Kolikpak cedulek se jménem najde bedlivý pozorovatel po trase 193, ze Synkáče k MBU??
Jestlipak Vendelín ví, kolik Pražanů umřelo v těch pár dnech?
Malá nápověda - suma sumárum ten konec války v Praze včetně bombardování stál Prahu víc obětí, než celá heydrichiáda.....
26. 06. 2011 | 00:05

JenTak napsal(a):

Béda.
Za chvil se snad od vás dočtu, že viníkem WWII byla Francie s Anglií a USA. Neopakujte sovětskou propagandu, to snad nemáte zapotřebí.
26. 06. 2011 | 00:06

Luba napsal(a):

Vyhlašuji tímto veřejnou sbírku na postavení pomníku Pandurům.
(nemyslím tím zrovna ozbrojené hochy barona Trencka)

Zn.:
Dobře placení natěrači ze Sněmovny vítáni!
26. 06. 2011 | 00:09

stále rebel napsal(a):

S autorem se shodnu, diskusi číst nebudu.
26. 06. 2011 | 00:10

Ateista napsal(a):

Velice zajímavá debata, je tu mnoho hlupáků a já se nebojím říct vlastizrádců, kteří jsou zhoubným nádorem pro tenhle národ.
Pro tyhle kreatury: Armáda SSSR osvobodila zhruba něco málo přes 80% našeho území, zbytek byl na straně Američanů, kteří osvobozovali tím způsobem, že když se vraceli letadlem z bojové mise a na jejich letadlech byla přebytečná zátěž (neshozené bomby) a hrozilo, že jim dojde palivo, tak se té zátěže (bomb) prostě zbavovali tak, že to hodili i mezi civilisty. Není daleko od pravdy, že pár bomb srovnalo skoro polovinu Plzně se zemí. Nebýt Ruska, tak by válka mohla dopadnout zcela jinak nebo by se přinejmenším protáhla o dost dlouhou dobu a tehdejší Československo by asi nebylo, resp. by z něj toho moc nezbylo.
Popírat holocaust je trestným činem, ale žvanit tyhle nebezpečné kraviny a překrucovat dějiny je možné?
Srovnávat Stalina s Hitlerem je zrůdnost! Je mi na zvracení z těch všech prasat, co tady píšou tyhle nesmysly!!
26. 06. 2011 | 00:11

Béda napsal(a):

PatientOT,

nechci být kousavý, ale pokud je mi známo tak poměrně dlouho udržovaly styky s nacistickým Německem i USA a některé jejich firmy i po zákazu, t,j, v průběhu po vstupu USA do války s Německem.

PS: jak to bylo s Francií a VB mi není známo. Ale kdoví?
26. 06. 2011 | 00:11

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:
Ne nebyla,Mnichov take udelal Stalin.
26. 06. 2011 | 00:11

Béda napsal(a):

JenTak,

Ten Appeasment, přivřetí oka nad porušovaáním Versaillu, Anschluss, Mnichov - Protektorát, to asi mají na svědomí Rusové, nemýlím li se? To oni umetali Hitlerovi cestu na východ, aby na ně mohl zaútočit. Nebo snad ne?
26. 06. 2011 | 00:16

voroshilov napsal(a):

Co se tady uskromnujete?
Ihned piste ze Rusko/SSSR chtelo cely svet a jenom demokrat Hitler mu v tom zabranil,takova skoda ze nikdo neocenil Adolfa in memoriam.
26. 06. 2011 | 00:17

Alfa napsal(a):

Jde samozřejmě o akt mimořádné trapnosti.
Voláme do celého světa: Podívejte se, co umíme!

A z toho, jací diskutéři to zde ještě obhajují, je zřejmé, jaká cháska by chtěla psát historii.
Často se běduje, že děti málo znají nedávné dějiny. Není to spíš lepší?
Vždyť dějepis není nic jiného než pohádky, které jsou po vymření pamětníků vydávány za skutečnost...
26. 06. 2011 | 00:17

Cestovatel napsal(a):

Ateista:

Stalin zabil mnohem více´lidí než Hitler. Ale jinak jsou to oba diktátoři a zrůdy kreré zabili mnoho nevinných lidí. Srovnávat dva diktátory je normální né?
26. 06. 2011 | 00:20

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane autore, vypadá to, že to bude zase jednou "pěknej nářez", tady pod tím Vaším blogem. Tak jsem si vzpomenula na jednu z rad mého nevlastního dědečka, ...nemusíš u všeho bejt a do všeho strkat nos. Tužka.
26. 06. 2011 | 00:21

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Ateista napsal(a):
"Srovnávat Stalina s Hitlerem je zrůdnost! "

Máte pravdu. Stalin má na svědomí více lidských životů.
26. 06. 2011 | 00:21

Cestovatel napsal(a):

Stalin zabil mnohem více lidí než Hitler. Ale jinak jsou to oba diktátoři kreří zabili mnoho nevinných lidí. A srovnávat dva diktátory je normální né?
26. 06. 2011 | 00:22

Ateista napsal(a):

Cestovatel: Tohle je absurdní a hnusná lež!! Stalin rozhodně nezabil víc lidí než Hitler!
26. 06. 2011 | 00:22

voroshilov napsal(a):

Tady i mudr.Honzak vi ze jenom zli staliniste mu umoznili zadarmo vystudovat na psychiatra,jinak by rad delal untermeschum nosice a cisnika nebo pasl kozy na Madagaskaru,no jo nenarodil se ve spravne dobe aby vstoupil do hitlerjugendu jako dnesni papez.
26. 06. 2011 | 00:23

Ateista napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu: "Stalin má na svědomí více lidských životů." Tohle může napsat jen absolutní blbec nebo dobytek, který se neštítí vůbec ničeho!
26. 06. 2011 | 00:25

JenTak napsal(a):

Ateisto, doufám že ses poblil a zároveň i zesral. Nic jiného si stejně nezasloužíš.

Béda.
USA měly ekonomickou svobodu firem obchodovat s kdekým. Takže pokud měly americké firmy obchodní styky s Německem, jejich vláda tomu nebránila. Ostatně, poslední nákladní vlaky se sovětským zbožím a hlavně vlaky s ruským obilím pro fašistické Německo přejely hranice Německa během již probíhající operace Barbarosa. U Rusů vám to nevadí, ale u západních spojenců se vám to ekluje.

Vorošilov.
Klasická rétorická finta. Podsunout jinému blbost co neprohlásil, aby se mu to dalo lehce vyvrátit.
Rozumný argument nemáte?
26. 06. 2011 | 00:25

voroshilov napsal(a):

Ateista:
Zabil,kazdy den Stalin mlel masomlynek ze svych obeti a smacne poziral jejich vnitrnosti.
26. 06. 2011 | 00:26

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Musím znovu souhlasit s Ateistou.

Srovnávat Stalina s Hitlerem je zrůdnost!
Stalin má na svědomí více lidských životů.
26. 06. 2011 | 00:26

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
To je vám známo dobře. My však diskutujeme o SSSR, a proto uvádím fakta právě o něm. Shrnu-li to, uvedu následující:

1/SSSR spolupracoval po WWI s Německem a zasloužil se významně o jeho znovuvyzbrojení.
2/SSSR pokračoval v ekonomické (viz zejm. životně důležité dodávky surovin) a vojenské spolupráci s Německem i po nástupu A.Hitlera k moci
3/SSSR pokračoval v ekonomické (viz zejm. životně důležité dodávky surovin) a vojenské spolupráci s Německem i po začátku WWII, v době, kdy proti Německu stála osamocená Velká Británie. Tato spolupráce skončila AŽ po napadení SSSR v červnu 1941.
4/I v období 1945-1947 negativně ovlivňoval SSSR události v ČSR
5/Nacistická a komunistická totalita byly kvalitativně srovnatelné, lišily se kvantitativně. Tento rozdíl byl určován soudobými geopolitickými poměry, nevyplýval v žádném případě z toho, že by snad sovětští komunisté byli milosrdnější (ilustrativní je např. chování sovětských komunistů v anektovaném Pobaltí).
26. 06. 2011 | 00:28

Béda napsal(a):

Pocestny,

můžete si mlít o Vendelínovi co hrdlo ráčí. Faktem je, že nějaký smrkáč, který možná ani nebyl v armádě, spolu s jiným smrkáčem (MO) který nebyl zcela určitě v armádě a přesto ji šéfuje, vytáhli tank z vojenského historického muzea, nechali většinu nákladů (250.000 Kč zaplatit občanovi) a tank zneužili, aby vztyčeným prostředníkem zcela bezdůvodně zneuctili výročí osvobození.

Že se pod něco takového podepíše Vojenský historický ústav a Ministr obräny, to je neobhajitelné. Soudím, že orgány činné v trestním řízení by měly zahájit šetření kvůli podezření z neefektivního nakládání státními prostředky a vyvodit odpovědnost.

Jakýpak efekt sledovali autoři akce? Co pozitivního dosáhli tím vyhozením 250.000 státních peněz a prostředníčkem na tanku? Co tím vlastně sledovali?
26. 06. 2011 | 00:28

voroshilov napsal(a):

Ten Stalin vubec nic jineho nedelal nez kazdy den zabijel tisice lidi,presne tak.
26. 06. 2011 | 00:29

Ateista napsal(a):

JenTak: Já jsem dost klidný člověk a nesnižuju se k nějakým excesům, ale lidem jako ty bych uštědřil takových ran pěstí, že by se neobešli bez lékařské pomoci a bylo by mi jedno, kdybych měl být za to popotahován soudy!
26. 06. 2011 | 00:29

Ateista napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu: platí zcela totéž co jsem napsal k nicku JenTak.
26. 06. 2011 | 00:30

JenTak napsal(a):

Béda.
"Ten Appeasment, přivřetí oka nad porušovaáním Versaillu, Anschluss, Mnichov - Protektorát, to asi mají na svědomí Rusové, nemýlím li se? To oni umetali Hitlerovi cestu na východ, aby na ně mohl zaútočit. Nebo snad ne?"

Rusové za to mohli více než třeba Francie. Oni byli spojenci Německa, vždyť v ruských cvičištích se připravoval Wehrmacht na boj, na ruských tankodromech cvičili Němci tankové útoky. Koukám, že citujete jen to, co se vám hodí a to ostatní zamlčujete.

Končím debatu s vámi, neboť podle mého jste fanatik, a nepřipustíte názor jiného, byť by vám byly předloženy jakákoli fakta a argumentujete podružnostmi.
26. 06. 2011 | 00:31

Béda napsal(a):

Otázka:

vytáhnou příště z muzea americký bombardér, neatřou jej narůžovo a vztyčí na něm prostředníček?
26. 06. 2011 | 00:34

JenTak napsal(a):

Ateista - takže poblil i zesral.

Líbí se mi, jak se hlupáci vytáčí, protože argumentům se v jejich hlavě nedaří. U vás by si koukám čtenář myšlenek moc nepočetl.
26. 06. 2011 | 00:34

voroshilov napsal(a):

Ateista:
Stalin ohoho byl takovy krvavy demon,predstavte si ze stovky milionu obeti schoval tak ze je dosud nikdo nemuze najit a tak zhypnotyzoval rusky narod ze nikdo nepamatuje na jeho zlociny a rusove ho maji radi,to je svina,jenom na zapade vedi o tech hruzach a ruskym barbarum to ne a ne dojit.
26. 06. 2011 | 00:36

Pocestny napsal(a):

Abych povzbudil diskusi...
Chválím, jak se tu zkoušíte z faktografie, to že vám v záplavě naprosto zbytečných detailů uniká smysl těch dějů, je přirozené.
Mueller, vy šibale!
Cituji: CCCP měl u nás vliv v letech 1948 - 89.... ale jděte, vy lišáku.
Tak fakta.
1943
Beneš podepisuje naprosto vazalský kompromis se Stalinem v Moskvě. Výměnou za expedici sudeťáků přísaha novému císaři s doufáním, že RČS bude Edovi udělena v léno, po zradě mnichovské přišla zrada moskevská. No, neklaplo to, zbyl z toho takovej guvernér a jen na dobu, kdy se mstivej kupčík hodil na špinavou práci.

1945
Beneš v dubnu přijíždí z Moskvy do Košic a vyhlašuje meritorně diktaturu nad územím, které je stále v rukou nepřítele. Takže mnozí z těch, kdo se v konci války v Praze vyznamenali, byli už v dubnu potichu odsouzeni.
Košice znamenají počátek bolševizace RČS pod přímým dohledem a komandem Moskvy.

Takže rok 1948 byl jen tím nejhrůznějším "termidorem" ve scénáři, který byl již dávno provozován.

Jednou, až přestaneme žít uštknuti vlezlou lží bolševické Matrix, nám dojde, že léta 1938 - 1948 zůstanou v historii této země zapsána jako léta, kdy jsme jako společnost spáchali hromadnou morální sebevraždu.
Také se ujistíme, že 40 let života v morálním, právním a dějinném komatu nám umožnilo ten problém odsunout a tak na nás zaútočil s novou naléhavostí poté, kdy jsme se osvobodili od všech těch mříží a zdí, které nám dávaly falešnou výmluvu.

Vaše klení nad dneškem a jeho "pekelností" je nářek sojky.

Proto konstatuji, že si "své karty" zahraju i bez lži a přetvářky, které jsou vaše fráze plny. Nepotřebuju kulturu, společnost, která je postavena na chucpe a ještě se kroutí, když se někdo snaží věc napravit.
Věřte mi, když si přiznáme, že jsme se chovali k druhým jako zvěř, že jsme se tak chovali k sobě, z toho ani vy, ani já průjem nechytnem.
Pokud se tím ovšem někomu rozsype jeho životní domek z karet, mohu jen politovat.

Life is beautiful!
Keep smiling!
Alles Mueller oder was!
26. 06. 2011 | 00:38

Ateista napsal(a):

JenTak: takhle se s tebou možná bavila matka s fotrem, jestli jsi ho vůbec někdy poznal, ale to je tvůj problém, já se nebudu snižovat k nějakým vulgaritám! Ty jsi póvl a tím póvlem zůstaneš.
26. 06. 2011 | 00:39

Béda napsal(a):

wIKI: "Oběti komunistických režimů"Odhady počtů lidí, kteří byli odsouzeni ve vykonstruovaných soudních procesech, či na základě nedemokratických zákonů, nebo dokonce i proti zákonům socialistickým – popravy, justiční vraždy, koncentrační tábory, genocida včetně záměrně vyvolaných hladomorů jdou na celém světě do milionů [zdroj?].

Československo: 6 000 až 10 000[3]
Sovětský svaz: 20 až 50 milionů
ostatní Evropa: 1 milion
Čína: 65 až 80 milionů
Afghánistán: 1,5 milionu
Kambodža: 2 miliony
Severní Korea: 2-3 miliony
Tibet: 1,2 miliony
Afrika: 1,7 milionu
Latinská Amerika: 150 000"

Podotýkám, že jde o odhady se značným rozptylem, které zahrnují přímé i nepřímé oběti. Otázkou je, jaké by byly počty (přímé i nepřímé) obětí kapitalismu (viz 2.světové války, kolonie, hladomory...) Kdoví, jestli to někdy někdo spočítal?
26. 06. 2011 | 00:41

Ares napsal(a):

Vždy mi přišlo zajímavé, co vše lze vydávat za umění nebo za efektivní vynakládaní státních peněz.
26. 06. 2011 | 00:44

voroshilov napsal(a):

A jak dobre udelali zidovci kdyz vsichni obeti sve genocidy ruskeho naroda 1917-37 povesili na Stalina,to je proste pohadka.
26. 06. 2011 | 00:44

Ateista napsal(a):

voroshilov: no tak Stalin zemřel v roce 1953 a pokud by byla pravda to, že zabil tolik milionů lidí, jak je zde uváděno, tak by asi Sovětský svaz musel zaniknout. Jen na okraj konstatuji, že samotné Rusko má 150 000 000 obyvatel.....

Prasata zde píšící a pokřivující dějiny mají na svědomí právě ty války, jakou byla II. světová válka.
26. 06. 2011 | 00:45

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Musím ještě jednou pochválit Ateistu, že na tuto skutečnost upozornil.

Hitler by se v pomyslném žebříčku masových vrahů umístil až na třetím místě.
První dvě místa by obsadili komunisté - Mao a pak Stalin.
26. 06. 2011 | 00:49

voroshilov napsal(a):

Ateista:
Stalin byl jeden z nejvetsich vladcu Ruska jako Ivan Hrozny nebo Petr Veliky,za to ho zapad nenavidi,silne Rusko je nocni murou anglosasu.
26. 06. 2011 | 00:50

Ateista napsal(a):

Béda: ta vaše čísla zde uváděná jsou hodně nadnesená, jak pro ČSSR, tak pro SSSR. Nemusí se vám to líbit, ale po roce 1989 se mezi politické vězně hlásili i tací, kteří byli odsouzeni za krádeže v bytech a domech komunistických funkcionářů. Něco podobného platí i pro gaunery, kteří prostě občas někde něco vymlátili a pak tvrdili, že bojovali proti komunistickému režimu.
26. 06. 2011 | 00:50

PatientO.T. napsal(a):

http://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor
http://www.holodomorct.org/history.html
http://www.google.cz/search?q=holodomor&hl=cs&rlz=1T4GGLJ_csCZ370CZ370&prmd=ivnsb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=U2QGTvydHMeSOu22qMQN&ved=0CC8QsAQ&biw=1024&bih=602
http://dokumentarni.tv/valky-a-armady/pribeh-rudeho-zla-the-soviet-story
26. 06. 2011 | 00:51

voroshilov napsal(a):

Patient O.T.
Marasty Brzezinskeho a Reaganovych marketologu strc do zadku.
26. 06. 2011 | 00:55

Béda napsal(a):

Štváč a vrah,

Wiki:"Odhadovaný celkový počet lidských obětí ve druhé světové válce se značně liší, avšak většina současných historiků se kloní k číslu 60 milionů mrtvých, z čehož 20 milionů připadá na vojáky a 40 milionů na civilisty.[27][28] Celkové množství ztrát zůstává ovšem nejisté, neboť počet mrtvých nelze zcela přesně určit. Nejvážnější ztráty utrpěl Sovětský svaz, který v průběhu války přišel o 27 milionů lidí.[29] Procentuálně nejvyššími ztrátami bylo stiženo Polsko, jež pozbylo takřka pětinu své předválečné populace."

Osobně bych předpokládal, že Hitler je jednička anebo dvojka (Prostředníček) Počty obětí 2. SV jsou mnohem přesnější nežli spekulace o počtech obětí komunismu, kde je rozptyl obrovský.
26. 06. 2011 | 00:56

Ateista napsal(a):

Béda: Dokonce někteří gauneři a jinak se to nazvat nedá, počítají mezi oběti komunistického režimu i ty, kteří zemřeli např. při železničním neštěstí. I takové "historiky" a "badatele" lze mezi námi najít.
26. 06. 2011 | 00:57

JenTak napsal(a):

Ateista, tak to ses neměl k těm vulgaritám snižovat. Označit ostatní diskutéry za prasata může jen a jen hulvát z VUMLa.
Zmínka o rodičích jen podtrhuje tvůj primitivismus. To může napsat zase jen mužik.
26. 06. 2011 | 00:59

voroshilov napsal(a):

Vlasovci,banderovci,trockiste,spiony sabotery a kolaboranty...vsichni zapiste do nevinnych obeti,Stalin je mrtvy-muzete kopat do mrtveho lva,sakalove!
26. 06. 2011 | 01:00

Béda napsal(a):

Jenom pro připomenutí zopakuji otázku:

lze očekávat, že prostředníčci -Vondra s Černým vytáhnou z muzea ANERICKÝ BOMBARDÉR nainstalují na něj prostředníček a nechají jej vystavit v Praze, v Plzni, v Ostravě...?
26. 06. 2011 | 01:03

Ateista napsal(a):

Na rozdíl od tebe tady nepíšu zvěrstva - to , co píšeš ty jsou prostě zvěrstva a k tomu všemu se vyjadřuješ jako dlaždič, ne - li ještě hůře. Za prasata jsem označil ty, kteří pokřivují dějiny 20. století a na tom trvám! Kdo píše takové zrůdnosti a lži si prostě jinou nálepku nezaslouží. Něco jiného je plkat žvásty o tématu, které není spojeno s něčím tak citlivým jako toto téma a proto to označení prasata je na místě! Tebe se to týká taky, všechno má své meze a ty jsi je mnohokrát a značně překročil, takže trvám na tom, co jsem napsal a to do posledního písmene.
26. 06. 2011 | 01:04

JenTak napsal(a):

Vorošilov.
Práve jste vyjmenoval zavražděné vlastence ze zemí SSSR. Kdo bojoval proti Stalinovi, ten si zaslouží úctu slušných lidí.
26. 06. 2011 | 01:05

Helena napsal(a):

Tedy, to je fantazie, co dokáže dvacet let vymývání mozků. Lidi, vzpamatujte se.
26. 06. 2011 | 01:06

JenTak napsal(a):

Ateista.
Hulvát vždy trvá na svém hulvátském chování. Jenže mě hulvát nemůže urazit, to prostě nejde.
26. 06. 2011 | 01:07

Pocestny napsal(a):

vorošo,
Hitler se vyučil u komoušů, ne naopak. Takže Lenin, Stalin a Trocký, to jsou zvěrozvěsti toho nejperverznějšího režimu, který dějiny pamatují od té doby, kdy jisté kultury v Americe řešili nadpopulaci či hladomor hromadnou obětí dětí a mládeže Bohu Slunce.

Když se tak po těch soroka ljet jeden kouknul po Sojuzu a po ČSSR, u vás toho našeho bylo habaděj, u nás z toho všeho vašeho zbylo půl milionu knechtů a plný regály vodky.
Jak říká Voloďa Vysockyj...
Kakája nátura, takája kuljtura,
kakája kuljtura, takoj naród sovjetskij!
Ja prapil děngi v bárje, igráju na gitárje
u mnogo děěvušek ja paljubíl! -)
A jednu ruskou národní v chacharštině:
https://www.youtube.com/watch?v=8c1PG8qibuc&feature=related
Já vás mám rád, ale ty z vás, který dál válčej doma, skočils přes plot, kazjol, tak nepyskuj drzosti
26. 06. 2011 | 01:07

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Rozhovor v Českém rozhlase s p. Orlovem, předsedou ruské organizace Memorial:

Veselovský: Ale jaký je podle vašeho názoru, pane Orlove, důvod toho, že v Rusku není zatím velká většina lidí stále ochotná uznat Stalina za zločince, vyhlašuje ho v různých televizních soutěžích pomalu za muže číslo jedna ruské historie a státní bezpečnostní složky šikanují toho, kdo to říká otevřeně?

Orlov: Víte, občané i vláda z obou stran tomuto procesu napomáhají. Mám na mysli určitou rehabilitaci Stalina. Ne u všeho obyvatelstva, ale minimálně u její části. Tito lidé trpí syndromem velké říše, která existovala, ale o kterou jsme přišli. S Ruskem již nepočítá, přišli jsme o část území.
...
Na druhou stranu bych chtěl upřímně říci, že druhá část obyvatel se tomu brání. Je to značná část toho proudu, který se dá nazvat inteligence.

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/660439
26. 06. 2011 | 01:09

Karel Mueller napsal(a):

JenTak:

Nazýváte vlastenci Slovany, kteří bojovali pod praporem nadřazenosti "germánské rasy" a zotročení i vyhubení "méněcenných" Slovanů?

Něco takového Vám může projít asi jen ve slovanských státech (viz moje poznámka výše). Germáni (kdyby byli v této situaci) by Vás pověsili na prvním kandelábru.
26. 06. 2011 | 01:11

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:
Kdyz u tebe zaslozi uctu veterany Waffen SS tak vis co mi muzes...

Jinak nedavno zemrela v USA babka Elena Bonner,a ne nejaka babicka ve veku 88 let,vdova po akademiku Sacharovu,idejni hnida ktera realne rozkladala Sovetsky Svaz a supsla do Ameriky,Solzenicin ten aspon mel svedomi se vratit do Ruska a umrit doma,ta ne-Amerika se ji libila vic nez nova ruska idiokracie,tfuj,shnij v pekle,vedma.
26. 06. 2011 | 01:14

Ateista napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu: je zajímavé přečíst si všechny tvoje příspěvky, protože umíš hezky vytrhávat věci z kontextu a hezky umíš překrucovat. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda toho druhého a ty rozhodně jsi tu hranici překročil. ministr propagandy by měl z tebe radost. A upozorňuji, že tím rozhodně nemyslím tvůj poslední pčíspěvek z 1:09....
26. 06. 2011 | 01:14

Béda napsal(a):

Otázka:

vyčíslil již někdo počet obětí, které způsobilo v ČR humanitární bombardování českých fabrik na konci války?
Proč se nikdo nezaobírá otázkou prostředníčku na amerických bombardérech?

Proč, když Vondra vytáh tank, nevytáh současně americký bombardér a neumístil jej narůžovo s Prostředníčkem třeba na náměstí před vstup do Hradu?
26. 06. 2011 | 01:14

Ateista napsal(a):

Nick JenTak se pravděpodobně dopustil svými příspěvky trestného činu a bylo by zajímavé zjistit, jak by si policie poradila s trestním oznámením na neznámého pachatele.
26. 06. 2011 | 01:17

bluebird napsal(a):

Voroshilov

krásně tady v diskusi předvádíte proč bylo třeba tank na růžovo natřít, aby měli Češi trochu odstup a srandu z takových jaký jste vy. Jinak Stalin byl největší a nejhroznější ve vyvražďování Rusů, těch zabil víc než Hitler, že vlastníc generálů, umělců, komunistů i obyčejných mužiků, mužikobijce ... pamatujete. No a pak byl taky dobrý ve střílení tisíců polských důstojníků pistolí do týla, na čemž se krásně dohodl s Hitlerem a Ribentropovem, pardon Ribentropem když si to Polsko dělili, no a krásně to uměl zapírat, protože von je potřeboval vyvraždit, ale svéct to na Němce, ale nejvíc mu šlo vyvražďování vlastních, v tom byl přeborník a hlavně pak svý doktory, na závěr. Bavíte se dobře Voroshilove? Stalin byl fakt největší ruský borec, ten vás měl ze všech neradši ... s takovým velikánem nepotřebujete ani nepřátele, že ... škoda, že si stalin nepořídil taky růžovou uniformičku jako goering ... mohl by tu svou manželku umlátit v růžové uniformě! Jak že to zacházel se svou dcerou, že utekla do Ameriky. On se opravdu nezastavil před nikým vybíjel mužiky, bil svou ženu a dceru tahal za vlasy, vybíjel své komunisty a genrály a o útoku N+ěmců "nic" nevěděl, že ...
26. 06. 2011 | 01:17

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Kolik lidí v Rusku obdivuje Stalina? pokračování rozhovoru v Českém rozhlase

Veselovský: Kdybych položil čistě technokratickou otázku, jestli byste mohl vyjádřit poměr těch dvou skupin procentuálně.

Oleg ORLOV, předseda Memoriálu:
Pokud jde o zastánce Stalina, jakožto velkého politického vůdce, bohužel, řekl bych, kolem 30 % obyvatel v určité míře. Další kolem 15, skutečně zhruba 15 %, protože sociologické průzkumy jsou různé, kolem 15 % jsou připraveni považovat ho spíše za kladnou postavu. Odpůrci, je to kolem 25 % obyvatel a další zhruba stejný počet ho vnímá spíše jako negativní postavu. Myslím si, že je zde mírná převaha těch, kdo Stalina podporuje. Ale nesmíme zapomínat na skutečně mocnou vládní propagandu.

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/660439
26. 06. 2011 | 01:17

voroshilov napsal(a):

bluebird,valecny stvac:
Jste hlupaci,Stalin prevzal zem zpustosenou obcanskou valkou a nechal ji jako svetovou supervelmoc.
26. 06. 2011 | 01:20

Kralupák napsal(a):

Béda:

Osvobozování Čechů američany bylo opravdu důsledné, až do konce války:

"22. března 1945 v půl jedné odpoledne zažily Čechy nejhorší úder amerických bombardérů na jeden cíl. Při útoku 124 letadel v osmi vlnách spadlo na středočeské Kralupy během půl hodiny na 286 tun bomb, později pak ještě dalších 30 tun. Terčem byla kralupská rafinérie minerálních olejů, ale kvůli hustému dýmu nad městem američtí piloti zasáhli v drtivě většině obytné čtvrti Kralup. V troskách zahynulo 145 Čechů a stovka německých vojáků. Dvě třetiny domů nálet srovnal se zemí nebo těžce poškodil, město během půl hodiny prakticky přestalo existovat. Kralupy se tak staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/fotogalerie/2010/03/22/ceske-drazdany-po-65-letech-po-stopach-nejhorsiho-/
26. 06. 2011 | 01:23

Ateista napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu: Nikdo tady nenapsal a ani nenaznačil, že by Stalin byl nějaké neviňátko, ale srovnávat ho s Hitlerem je jako srovnávat kočku domácí s tygrem. Tím, že tady začneš kopírovat jistý rozhovor opět překrucuješ tuhle debatu.....
26. 06. 2011 | 01:25

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
A proc by narod nemiloval Stalina?
On nesbiral jachty jako Abramovich,neukladal penize v Kajmanskych bankach,neposilal deti ucit se do Londyna,za neho korupcionare a zlodeji drobili sterk v lomu a ne zrali v restauraci.
26. 06. 2011 | 01:26

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Ateista napsal:
...ale lidem jako ty bych uštědřil takových ran pěstí...

Tomu bych klidně věřil, Ateisto.
Doby, kdy bolševičtí grázli týrali a bili lidi (nejen) pěstí, už jsou ale dávno pryč.
Je možné, že se vám po této době stýská.
Nebyl jste náhodou kamarád Aloise Grebeníčka?
Nemáte náhodou někoho na svědomí i vy?
26. 06. 2011 | 01:28

Ateista napsal(a):

Kralupák: Tohle je přesně to, co jsem tady mnohokrát psal. A tohle vystihuje mentalitu Američanů, říkají tomu, volně přeloženo, akceptovatelné ztráty. Američané si cení svého života, životy lidí z ostatních národů berou jinak.
26. 06. 2011 | 01:30

JenTak napsal(a):

Karel Mueller.

Kolik zabil vojáků z RA Wehrmacht a kolik Stalin? Kolik milionů rudoarmějců bylo zajato díky neústupnosti vojenského "génia" Stalina. By to Stalin, kdo vyvraždil velení RA. Vlasovci nebojovali za Hitlera, ale proti tomu, kdo byl příčinou jejich osudu. Ti ostatní vyjmenovaní vorošilovem, cituji "banderovci,trockiste,spiony sabotery a kolaboranty", to byli naprostou většinou nevinní lidé a ti kdo bojovali proti Stalinovi, to byli vlastenci. Třeba ti Banderovci nechtěli nic jiného, než jaký je stav teď, svobodu pro Ukrajinu. Co z nich udělala komunistická propaganda, to už je věc toho, kdo jí podlehl.

Vorošilov.
Cituji "Vlasovci,banderovci,trockiste,spiony sabotery a kolaboranty". Nejsou zde nikde vyjmenovány Waffen SS, ale vlastenci z Ruska či okupovaných zemí Ruskem. Takže si své výplody a reakce na ně strčte někam. Já jsem o Waffen SS nepsal, tak se zdržte poznámek koho všeho obhajuji, když si to vymýšlíte sám.
26. 06. 2011 | 01:35

Ateista napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu: Já jsem v tom, co jsem napsal naprosto konzistentní a neměnil bych na tom ani slovo, takže platí to, co bylo mnou uvedeno, včetně těch ran pěstí. Lidé překrucující dějiny si nic jiného nezaslouží. A měl - li bych být za takový fyzický útok souzen, budiž, porušil bych tím zákon, ale svědomí bych měl čisté. Asi ti nedochází, že výroky těch jako jsi ty dávají vodu na mlýn extremistům....
26. 06. 2011 | 01:37

Kralupák napsal(a):

Ateista:

Také si všimněte, kdy byly takto Kralupy zlikvidovány - 22. března 1945 ! Pouhé desítky dní před nedovratným koncem války v Evropě. To už není ospravedlnitelné ani jako "collateral damage", za tím byla snaha američanů poškodit českou ekonomiku v následujícím poválečném období....
26. 06. 2011 | 01:41

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:
Obhajujete zlocince ktere se dopustili zlocinu proti civilnimu obyvatlstvu vcetne vrazd a znasilneni?To kradli,vrazdili a znasilnovali z nenavisti ke Stalinu?
Neni nic co by bylo okupovane Ruskem,ukrajinsky narod je vetsinou ruskojazycny,stejne jako Belorusove,jsou soucasti rise,po cela stoleti patri K NAM a za svoji zem,za Rusko bojovali ve valce.
26. 06. 2011 | 01:43

JenTak napsal(a):

Ateista
"Nick JenTak se pravděpodobně dopustil svými příspěvky trestného činu a bylo by zajímavé zjistit, jak by si policie poradila s trestním oznámením na neznámého pachatele."

Podej na mě trestní oznámení, oni ti ho nevezmou. Hanění světové socialistické soustavy a jejich představitelů již není trestným činem. Zřejmě jsi takové oznámení dával v dobách normalizace, takže ses opozdil. No, podat ho ale můžeš. Vytiskni si tu debatu a oni tě na jejím základě obviní z trestných činů vyhrožování násilím, pro pomluvu a pro urážku na cti.

Už se fakt těším...
26. 06. 2011 | 01:43

edgar napsal(a):

ten voroshilov tady, to je docela zajímavý komunistický psychiatrický případ. asi nějaký bývalý estébák, co neunesl, že už nemůže pálit lidi cigaretou, jinak by si to nemusel kompenzovat. proč on nebere nějaké léky, když je na tom tak zle? takocou máme pořád ještě síť psychiatrických klinik i nové prášky a stejně po světě běhá tolik soudruhů jen tak, úplně bez nějaké odborné péče.
26. 06. 2011 | 01:44

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný,

teď jsem si teprve všiml poznámky mě adresované. Já už jsem pomalu rezignoval, není Vám to falšování historie blbý? Tak ještě jednou a nevím pokolikáté:

- Beneš ve vztahu k SSSR neudělal nic, s čím by Roosevelt nesouhlasil a o všech svých činech ho předběžně informoval.
- Než do Moskvy jel, tak měl od Roosevelta ) i od Chuechilla) znění smlouvy schválené a od Roosevelta měl odsouhlasený transfer sudetských Němců. Stalo se tak hlavně za heydrichiádu, ale také vzhledem k tehdejšímu názoru, že je třeba mít maximum onoetnických států, aby se ta zkáza nemohla opakovat.
- Na Jaltě nepadlo ani slovo o ČSR, stále se počítalo s poválečnou spoluprácí. Stalonovi nic nemohlo zabránit obsadit celou Koreu, zůstal na 38. rovnobežce kvůli přání Stalina.
- Beneš věděl, že se jeho koncepce zhroutí, pokud skončí spolupráce USA-SSSE. Také to v pamětech jasně píše. Přesto jsme byli jediný stát, ze kterého Rusové okamžite vypadli a Beneš to držel až do roku 48, jeho poslední porážka byla nemohoucností nekomunistických politiků.

To je něco neskutečného ...
26. 06. 2011 | 01:44

JenTak napsal(a):

Vorošilove, smiř se s tím, že Ukrajina NENÍ Rusko, nepatří vám. Vy se domníváte, že kam jednou vstoupíte, že vám to patří. Nikoli, ale vypovídá to cosi o vás.
Rusové jsou a vždy byli imperiální země!
26. 06. 2011 | 01:46

Midori napsal(a):

Pane profesore,

děkuji za tento Váš velmi potřebný blog.
Jsem trochu znepokojen diskusí. Nečekal jsem, kolik individuí bude kroutit pravdou.
26. 06. 2011 | 01:47

kormoran napsal(a):

Soudruhu nejvetsi autorsky samane. S temi obetmi'sovetu' bych byl opatrnejsi , protoze , jak znamo - nekde stale zatajovano , finalni cislo narostlo prave diky slovutne 'bolsevicke' organizaci - posilani na jistou smrt vojenskymi (sovetskymi)komisari.

A dale je treba si uvedomit , ze pri vyvinu udalosti 43-45, jiz bylo kalkulovano s rozdelenim evropy.

Patton si nudou kousal nehty v Plzni , zatimco moje babicka (na pomezi cech a moravy) zastavela do hranice dreva moji maminku , aby ji nahodou 'bolsevik osvoboditel' neprefik.
Tato s odpustenim necivilozovana 'prasata' nerozlisovali osvobozena uzemi -oni to brali , jako -dobyta uzemi!
Staci vstupy mistra Voroshilova!)))


Dale je opomijen fakt , ze americani disponovali na konci valky -pouzitymi pumami -fat man and little boy, tudiz ono osvobozeni ''''Rudou armadou'''' v te dobe a jejimu(nynejsimu) poklonkovani je kapanek a cechackovsky priposrane! is'nt?

Vseobecne vsak nelze RA podil uprit , ovsem cena je jasna!

Mimochodem , Alexander Dubcek si vyzkousel "sovetskou ' organizaci na vlastni kuzi!)))
26. 06. 2011 | 01:48

Ateista napsal(a):

JenTak: Proč jsi nervózní, máš strach? A pro jen pro tvou informaci - trestní oznámení musí být přijato na libovolném státním zastupitelství nebo služebně policie ČR. Výroky typu oni ti ho nevemou jsou směšné žvásty.
26. 06. 2011 | 01:50

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:
Jak mi potom vysvetlis ze 2/3 Ukrajiny mluvi rusky a tihne na vychod?
26. 06. 2011 | 01:53

JenTak napsal(a):

Ateista.
Podle čeho soudíš, že mám strach? Z koho? Z tebe nebo z trestního oznámení? Podej ho, okamžitě se dám policii k dispozici. Strach bys ale měl mít spíše ty...
Jsi směšnější, než tvé výhrůžky.
26. 06. 2011 | 01:54

Karel Mueller napsal(a):

JenTak:

Víte, tím, že Stalin zabral polovinu Polska, získal kardinální strategickou výhodu. Kdyby i neměl, tak válku prohrál.
Nás učili o věrolomném přepadení, blablabla atd. To musí být nesmysl. Celá Rudá armáda byla dislokovaná na území SSSR a víte, proč první dny nic nedělala? Žádné zákeřné napadení - válka byla v plném proudu a většina jednotek o tom nevěděla - v důsledku diverzních akcí chybělo spojení.

DLe Vás určitě hrdinové bojující proti STalinovi. jenže právě ta katastrofa v prvních týdnech je pak stála ty obrovské oběti. A stačilo málo a Hitler vyhrál. Co by bylo se Slovany, to si snad umíte představit. 17 milionů mrtvých civilistů, v tom miliony dětí ... o tom se nepíše.

Protože to byla genocidní válka na život a na smrt Němci vs. Slovan=. Tak ji Hitler definoval a tak ji také vedl.

Pokud jde o tu tragickou čistku, tak máte bohužel pravdu. Ale víte, ty kompromitující materiály na generály podvrhl Stalinovi Heydrich. Začla honba na vnitřního nepřítele - šílená akce, já vím. Stalin je posílal do gulagu, což většinou bylo na smrt. Ale pravda je ještě krutější, 95% důstojníků bylo odděláno na udávání mužstva.
26. 06. 2011 | 01:56

Ateista napsal(a):

JenTak: Dobře. Teď se dá z tebe číst jako z knihy. Děkuji za reakci.
26. 06. 2011 | 01:56

JenTak napsal(a):

Vorošilov.
Kam jste vtáhli, okamžitě jste zavedli úřední řeč ruštinu, přestala se vyučovat domorodá řeč. Hezky jste to předvedli v pobaltských státech. Deportace značné části místních obyvatel na Sibiř, náhrada obyvatelstva Rusy, a úřední řeč ruštinu.

Končím tady, s fanatiky se nedá diskutovat.
26. 06. 2011 | 01:57

Ateista napsal(a):

Ono nejde o to, co mohl nebo nemohl udělat ten či onen politik před nebo po mnichovské dohodě a tak podobně. Jde o to, že se tady některé kreatury neštítí prohlašovat, že komunismus byl horší než fašismus a tak podobně. Tohle je ta propaganda, která má držet národ ve strachu.
26. 06. 2011 | 02:00

voroshilov napsal(a):

Jen Tak:¨
Konci,blbecku,protoze zadna ukajinstina nikdy neexistovala,Ukrajina se v carske risi jmenovala Malorosija(Male Rusko)a napr.Gogol Nikolaj Vasilievich nikdy nenapsal ani vetu v ukrajinskem jazyku jelikoz zadny nebyl.
26. 06. 2011 | 02:02

Ateista napsal(a):

Nebezpečné pro náš národ je už jen to, že se v poslední době začíná mluvit o vyhnání sudetských Němců a protiprávnímu jednání s tímto aktem spojené.
26. 06. 2011 | 02:03

Leo napsal(a):

Růžový tank je příjemným hapeningem brojícím proti 68 roku, nikoliv proti osvobození (tehdy nás také "osvobozovaly tanky". Pokud opomenu fakt, že nám všem bolševická nomenglatura lhala o tom, že je (není) to skutečně ten onen 1. tank a že nám ti stejní bolševici uzurpovali vědomí o tom jaké armády osovobodili ČR, mě připadá natření tanku na růžovo jako přiměřený způsob nenásilného odporu a protestu proti tehdy a snad i nyní nenáviděnému a zvrácenému totalitnímu režimu. Nikdy nikdo nezpochybnil nesmírný podíl Rudé armády při poražení nacismu..lépe řečeno Německa, náckové jsou mezi námi bohužel dál..stejně jako bolševici..
26. 06. 2011 | 02:26

Pocestny napsal(a):

Mueller
Vy specialisto na Nejedlého pověsti české..-)

Košický vládní program nikým nevolené vlády, který dal nikým nevolenému presidentu práva diktátora, to byl ústavní puč.
Únor byl jen počátkem závěrečné čistky mezi užitečnými idioty.
Beneš zrežíroval svůj comeback, vendetu na Němcích i na těch, kdo ho nechtěli v roce 35 za presidenta a stačil zemřít dříve, než skončil pod lidovým soudem jako ti, kterým se mstil.
Klasický případ malého českého Fausta.

Teď hrubky:
1. Roosevelt jako demokratický státník těžko mohl Benešovi zakazovat uvázat si motejla na katův uzel, nicméně, jeho reakce na Benešův report je k dohledání v usa.gov.... nic moc hezkého to nebylo.
2. Povolení k transferu je lež, tu Beneš dostal od spojenců až v Potsdam, kdy vyměnili organizovaný odsun za konec zvěrstev, která se tu děla. A Roosevelt byl principielně do konce proti, v Potsdam to odkýval Truman. FDR jako yankee nechápal, proč homogenizovat populaci, to je Američanu těžko vysvětlitelné. Britové jako "oberkolonialisté" tomu rozuměli, ale opačně - pokud národní stát, tak tam, kde národ žije. Tedy Český stát bez německých území. Proto sir Winston o odsunu hovořil jako o řešení bolševickém. Atlee byl "novej", ten byl prvním hercem v Monty Pythonovském skeči o konci Britského impéria, Tony Blair / Gordon Down Brown jsou pak těmi posledními.
3. To, že pádem Tokia skončí spojenectví a začne konflikt, věděli na západě všichni, Hitler byl jen věc, která to o 12 let odložila.
Beneš se v Moskvě schovával před všemi, kteří by ho mohli popotahovat za Mnichov. A nikdo jiný než Stalin neměl zájem ho podporovat v těch šílenostech, kterými byl pověstný od Versailles, kde navrhoval ty slavné sanitární koridory.
26. 06. 2011 | 02:37

Konrad napsal(a):

Cestovatel- Eisenhower Praze v nouzi pomoci mohl, sam nejprve chtel, nakonec to vsak neucinil.Pozdeji byl za to kritizovan i americkymi nejvyssimi misty. I sam Stalin usneseni prijate na Jaltske konferenci hrube porusoval..General Patton by do Prahy vtrhl, podlehal vsak Einsehowerovi, ktery se zachoval jako slaboch.
26. 06. 2011 | 03:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy