Hirošima – humanitární bombardování, nebo válečný zločin?

06. 08. 2011 | 18:00
Přečteno 33007 krát
Opět je zde výročí svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Podobně jako třeba v případě zničení Drážďan či potopení lodi Wilhelm Gustloff přeplněné německými uprchlíky asi nikdy neutichnou diskuse o tom, jestli tyto válečné akty, namířené hlavně proti civilním obyvatelům nepřátelských států vykonané těsně před skončením války, byly sice politováníhodnými, ale nutnými kroky, které urychlily skončení bojů, nebo to byly prostě válečné zločiny, které zůstaly nepotrestány prostě proto, že se jich dopustili vítězové.Já si spíše myslím, že to byly válečné zločiny. Jsem rád, že v tomto názoru nejsem osamocen. Níže uvádím pro připomenutí několik výňatků z článku, který zde před časem prezentoval kolega blogger Aleš Drobek.
*********************************************

Útoky odsoudili coby barbarské a zbytečné také nejvyšší představitelé americké armády, včetně generálů Eisenhowera a MacArthura. Za všechny mluví slavný výrok samotného admirála Williama D. Leahyho, tehdejšího Trumanova náčelníka štábu:

- Svržení této barbarské zbraně na Hirošimu a Nagasaki nám ve válce proti Japonsku nepřineslo žádný významnější užitek...Osobně jsem toho názoru, že tím, že jsme ji užili jako první, snížili jsme se k morálním normám raného středověku. Takto mne vést válku neučili. Války se nevyhrávají zabíjením žen a dětí.

Zajímavý argument pro obhájce atomového bombardování předložila britská filozofka Elizabeth Anscombová z Oxfordské univerzity. Když její alma mater udělila Trumanovi čestný doktorát, Anscombova protestovala s tím, že Truman je válečný zločinec. Jaký je rozdíl, ptala se, mezi masakrem japonských civilistů ze vzduchu a vyhlazením české či polské vesnice?

Představte si, zamýšlela se Anscombová, že krátce po invazi do Německa v zimě roku 1945 by spojenečtí velitelé usoudili, že hromadná poprava všech obyvatel Cách, Trevíru nebo nějakého jiného porýnského města, by zlomila vůli Němců k dalším bojům a přinutila by je ke kapitulaci. Válka by tak skončila mnohem dříve a ušetřili bychom životy mnoha spojeneckých vojáků. Ospravedlňovalo by to však masakr desítek tisíc německých civilistů, včetně žen a dětí? A jak se to liší od užití atomové bomby?

Na začátku léta 1945 si Japonci již plně uvědomovali, že prohráli. Proč tedy stále bojovali? Jak píše Anscombová: „Kořenem všeho zla bylo trvání Američanů na bezpodmínečné kapitulaci.“

S tím šíleným požadavkem přišel Roosevelt na konferenci v Casablance v lednu 1943 a s Churchillovou nadšenou podporou z něj udělal hlavní spojenecký slogan. Ten nejprve prodloužil válku v Evropě, a pak napáchal nedozírné škody i v Pacifiku.

Bezpodmínečná kapitulace pro Japonce znamenala, že císař – božský vládce a přímý potomek bohyně slunce – bude sesazen, v poutech přivlečen před soud, a poté pověšen, nejspíš před svým vlastním palácem. To sice Američané neměli v úmyslu, Japoncům to však nedali ani v nejmenším najevo.

Je zřejmé, že Truman ani zdaleka nevyčerpal všechny „neatomové“ možnosti ukončení války. Japonci nebyli informováni, že se stanou obětí nejsmrtonosnější zbraně, jaká kdy byla stvořena. Nebylo jim ani řečeno, že Sovětský svaz se jim chystá vyhlásit válku, což nakonec šokovalo Tokio víc než obě pumy. Někteří vědci zapojení v Manhattanském projektu naléhavě žádali, aby armáda provedla demonstraci síly bomby na nějakém neobydleném území, nebyli však vyslyšeni. Politici trvali na formálním požadavku bezpodmínečné kapitulace a na tom, že je nutno zabránit ztrátám na amerických životech, kdyby tento požadavek bylo nutné vymoci násilím. Jak ale píše generálmajor J. F. C. Fuller, jeden z nejvýznamnějších vojenských historiků minulého století:

- Ačkoli snaha o záchranu životů je chvályhodná, v žádném případě neospravedlňuje užití prostředků, které se vzpírají všem zásadám lidství a zvyklostem války. Kdyby tomu tak bylo, pak bychom mohli omluvit jakékoli zvěrstvo, bylo-li by spácháno v zájmu krácení války a záchrany životů.

Leó Szilárd, světoznámý fyzik, autor dopisu prezidentu Rooseveltovi, který podepsal i Albert Einstein, a spoluzakladatel Manhattanského projektu, konstatoval:

- Kdyby na města svrhli atomovou bombu Němci místo nás, definovali bychom tento skutek jako válečný zločin a ty, kteří by za něj byli zodpovědní, bychom v Norimberku odsoudili a pověsili.

Zničení Hirošimy a Nagasaki byl válečný zločin horší než cokoli, čeho se dopustili japonští generálové v Tokiu či Manile. Není-li válečným zločincem Harry Truman, není jím nikdo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sraldo Mandolini napsal(a):

Jen taková drobná filozofická otázka na okraj tématu, pane profesore - byl větším zločincem Harry Truman nebo Ctirad Mašín?
06. 08. 2011 | 18:17

normální 1 napsal(a):

I já bych řekl že neexistuje důvod který by ospravedlnil použití jaderných zbraní...
06. 08. 2011 | 18:26

simulant napsal(a):

Máme tu sobotu a tím i pravidelné profesorovo laboratorní krmení dravé zvěře, tentokrát na první očichání obvzláště šťavnatým soustem. Rvačka se nepochybně strhne, přestože je tento kousek vlastně spíš špekáčkem bez masa - pár vět, odkaz na blog kolegy, převzaté citace... Čekal jsem víc.
06. 08. 2011 | 18:28

normální 1 napsal(a):

Too Sraldo Mandolini ( :)))) ) Páni Mašínové byli pochopitelně hrdinové protikomunistického odboje a už brzy dostanou řád Bílého lva... i když by zasloužili i se svým společníkem Paumerem? spíš nakopat do černé díry...
06. 08. 2011 | 18:29

Vaclav Horejsi napsal(a):

simulant:

"....přestože je tento kousek vlastně spíš špekáčkem bez masa - pár vět, odkaz na blog kolegy, převzaté citace... Čekal jsem víc."

Mate pravdu, odflaknute - dovolena, pisu to na parezu mezi sbiranim hub ;-)...
Nekdy priste to napravim.

..
06. 08. 2011 | 18:36

Karel Mueller napsal(a):

simulant:

Asi nestrhne. Hlavní debatéři se vypovídali už na blogu Aleše Drobka, na který profesor odkazuje. Já též :-).
06. 08. 2011 | 18:42

kočka šklíba napsal(a):

Humanitární bombardování asi v titulku nebude náhodou ;). Ano, jsou zde od té doby i další "humanitární" bombardování s tzv. kolaterálními ztrátami. Jak cynické, odporné.
Havel se tímto výrokem podle mého definitivně odkopal, tedy pro mě určitě.
Spojení s Mašíny také podle mého není od věci. Nicméně by zasloužili řádný soud, ne nakopání někam.
06. 08. 2011 | 18:42

skeptický napsal(a):

Vzhledem k pojmenování letadla se jakákoliv kritika stává v současné době době problematickou,a autor se vystavuje přinejmenším nepochopení.
Načasování pochodu je věc další.
06. 08. 2011 | 18:45

dexx napsal(a):

ještě, že v křesle US prezidenta tehdy seděl nějakej Tuman a ne český Humanitární Bombarďák. Na napravení zla všeho světa je takových bomb potřeba neúrekom více!
06. 08. 2011 | 18:46

skeptický napsal(a):

Vzhledem k pojmenování letadla se jakákoliv kritika stává v současné době době problematickou,a autor se vystavuje přinejmenším nepochopení ze strany uvědomělejších spolubloggerů.
Načasování oslavného pochodu je věc další.
06. 08. 2011 | 18:46

Frank napsal(a):

Pane Hořejší,

pro doplnění, generál Douglas MacArthur věděl dobře co se stalo v Hiroshimě i Nagasaki, a naopak se snažil o potlačení všech zpráv o ničivých důsledcích bombardování, zejména radiace:

Byl o tom článek, původně publikovaný 3. srpna, 2005 v New York Times (převzatý z agentury Reuters).

Později byl článek vymazán z databáze New York Times i Reuters, a kopie je zachována na http://www.commondreams.org/views04/0810-01.htm

Výňatek z článku:

"At the dawn of the nuclear age, an independent Australian journalist named Wilfred Burchett traveled to Japan to cover the aftermath of the atomic bombing of Hiroshima. The only problem was that General Douglas MacArthur had declared southern Japan off-limits, barring the press. Over 200,000 people died in the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki, but no Western journalist witnessed the aftermath and told the story. The world's media obediently crowded onto the USS Missouri off the coast of Japan to cover the surrender of the Japanese.

Wilfred Burchett decided to strike out on his own. He was determined to see for himself what this nuclear bomb had done, to understand what this vaunted new weapon was all about. So he boarded a train and traveled for thirty hours to the city of Hiroshima in defiance of General MacArthur's orders.

Burchett emerged from the train into a nightmare world. The devastation that confronted him was unlike any he had ever seen during the war. The city of Hiroshima, with a population of 350,000, had been razed. Multistory buildings were reduced to charred posts. He saw people's shadows seared into walls and sidewalks. He met people with their skin melting off. In the hospital, he saw patients with purple skin hemorrhages, gangrene, fever, and rapid hair loss. Burchett was among the first to witness and describe radiation sickness.

Burchett sat down on a chunk of rubble with his Baby Hermes typewriter. His dispatch began: "In Hiroshima, thirty days after the first atomic bomb destroyed the city and shook the world, people are still dying, mysteriously and horribly-people who were uninjured in the cataclysm from an unknown something which I can only describe as the atomic plague."

He continued, tapping out the words that still haunt to this day: "Hiroshima does not look like a bombed city. It looks as if a monster steamroller has passed over it and squashed it out of existence. I write these facts as dispassionately as I can in the hope that they will act as a warning to the world."

Burchett's article, headlined THE ATOMIC PLAGUE, was published on September 5, 1945, in the London Daily Express. The story caused a worldwide sensation. Burchett's candid reaction to the horror shocked readers. "In this first testing ground of the atomic bomb I have seen the most terrible and frightening desolation in four years of war. It makes a blitzed Pacific island seem like an Eden. The damage is far greater than photographs can show.

"When you arrive in Hiroshima you can look around for twenty-five and perhaps thirty square miles. You can see hardly a building. It gives you an empty feeling in the stomach to see such man-made destruction."

Burchett's searing independent reportage was a public relations fiasco for the U.S. military. General MacArthur had gone to pains to restrict journalists' access to the bombed cities, and his military censors were sanitizing and even killing dispatches that described the horror. The official narrative of the atomic bombings downplayed civilian casualties and categorically dismissed reports of the deadly lingering effects of radiation. Reporters whose dispatches convicted with this version of events found themselves silenced: George Weller of the Chicago Daily News slipped into Nagasaki and wrote a 25,000-word story on the nightmare that he found there. Then he made a crucial error: He submitted the piece to military censors. His newspaper never even received his story. As Weller later summarized his experience with MacArthur's censors, "They won."

U.S. authorities responded in time-honored fashion to Burchett's revelations: They attacked the messenger. General MacArthur ordered him expelled from Japan (the order was later rescinded), and his camera with photos of Hiroshima mysteriously vanished while he was in the hospital. U.S. officials accused Burchett of being influenced by Japanese propaganda. They scoffed at the notion of an atomic sickness. The U.S. military issued a press release right after the Hiroshima bombing that downplayed human casualties, instead emphasizing that the bombed area was the site of valuable industrial and military targets."
06. 08. 2011 | 18:48

simulant napsal(a):

V každém případě se pane profesore budu těšit. Přeji plný košík hřibů, na ty atomové o dovolené radši nemyslete ;-)
06. 08. 2011 | 18:49

Elena napsal(a):

Dobrý večer pán Horejšý,
ospravedlňujem sa že moj komentar nebude k tematu blogu, mňa skôr trapi dnešná situacia v Japonskú, neovladanie poškodených reaktorov vdôsledku prírodnéj katastrofy, úník radiacie v obrovských mnošstach a ponechavanie tohto problemu okolitým svetom bez riešenia .
Prepačte , nechcem Vám rádiť čo a kde pisať, len ma to moc trapi, tá dnešná katastrofa , preto som sa neovladla.
06. 08. 2011 | 18:50

Zdeněk Brom napsal(a):

Jak se říká: Po válce je každý generál.

Zásadní chybou původního i tohoto blogu je to, že jsou historické události hodnoceny bez uvedení širších souvislostí a události histori jsou posuzovány měřítky dneška.

On se pohled na svržení atomové bomby bude skutečně lišit, pokud ho budete sledovat jako americký válečný zajatec z japonského zajateckého tábora nebo jako blahobytný člen společnosti počátku 21. století. Bombardování německých měst bude jistě jinak vidět Londýňan, který krátce předtím prožíval totéž než student filozof při předávání doktorátů. Stejně se liší i vidění některých událostí u generálů ve štábu a vojáka v zákopu, na který denně dopadá palba nepřítele atd.

Mluvil jsem kdysi s americkým vojákem, který mi vyprávěl, co prožíval, když při operaci v Německu za války omylem zabili civilisty. Dobývali nějaké předměstí menšího města, všude se střílelo, palba ze všech stran, nikdo pořádně nevěděl, kdo je kde, začali střílet na pohybující se skupinku za plaňkovým přesvědčení, že to jsou vojáci...nebyli. I řadu let po válce z toho měl trauma a ten obraz se mu vracel. Zločinec nebo nebo ne? Jak to chcete soudit?

Válka je děs, který je souvislou řadou zločinů. Válka se řídí svéráznými zákony, které jsou s odstupem času téměř nepochopitelné.

Soudit? Spíš se snažit pochopit, co se dělo a co tu válku rozpoutalo a své děti vést k tomu, že podaná ruka je lepší než zaťatá pěst, že ten, který spojuje je víc než ten, který vzbuzuje emoce a rozděluje atd.

A minimálně třeba alespoň nekupovat dětem jako hračky zbraně. Mimo jiné
06. 08. 2011 | 18:51

mb napsal(a):

spiš se zastaňte gayů ... pokud se tedy nebojíte homosexualismu .... make love not war ...
06. 08. 2011 | 18:51

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

Vaše komentáře jsem na onom blogu četl a považuji je výborné. Tenkrát jsem se raději odmlčel, ale když už se to opakuje ...
06. 08. 2011 | 18:53

CrossXYZ napsal(a):

ano, souhlas s panem Hořejším.....bomba letěla na civilní obyvatelstvo - nemluvňata, děti, těhotné ženy, starce, prostě běžné lidi...jaký je rozdíl mezi činem Breivíka, který to udělal pro tzv. "správnou věc" a tímto činem pro tzv. "správnou věc"?
06. 08. 2011 | 18:54

dexx napsal(a):

kočka šklíba:
vzpoměl jsem si na našeho Bombardýra, aniž bych četl Váš příspěvek výše! :)

Co se týče Mašínů - jestliže někdo vraždí civilní obyvatelstvo z politických cílů (tam počítám i strážmistra, byl to obyčejnej venkovský policajt, honil opilce, řešil facky ve vsi dbal na dodržování vyhlášek) je zcela jednoznačně, podle všech mezinárodních regulí, terorista. Navíc, oni si za peníze kupovali spotřební věci, motorky apod. Z republiky šli, až když jim hořela koudel za jejich zločiny. Takže spíš loupežní vrahové.

Co se týče Nečase, který šel poplakat na Paumerův hrob, právě jeho rodiče i on sám, za školních let, na rozdíl od těch nevinných,b y byli pro odboj legitimní cíl! Je to pokrytec bez páteře. Mrzí mne jen Kubišová, která to vraždění bezvýhradně schvaluje. Jistě, jí ublížili po 68mém. Ale s vražděním obyčejných nevinných lidí je to nesouměřitelné! Tvrdila, že ti zavraždění režimu sloužili. Oni si jako mohli vybrat?? A co ona a její rodiče? Oni nesloužili?
06. 08. 2011 | 18:55

Veterán napsal(a):

Jak krásně se to z pohodlného křesílka rozumuje o rozkazech v dávno minulé válce. Každý tomu rozumí, každý ví, co se mělo udělat. I vy jste jen takový zpětný vševěd, který bez sebemenšího rizika zpětně hodnotí něco, čeho se ani nezúčastnil.
Ale teď si pane Hořejší představte, že jste vrchní velitel US army. A rozhodujete se, jestli poslat stovky tisíc vojáků proti zuřivé obraně Japonců, nebo použijete novou zbraň a pokusíte se je zastrašit. Jistě s radostí ochráníte japonské civilisty a místo toho budete podepisovat soustrastné dopisy příbuzným vlastních vojáků.
Ony ale existují i desítky méně racionálních důvodů proč použít tvrdou odvetu. Třeba po osvobození Filipín zjistíte, že tisíce US vojáků zemřeli při pochodu smrti a Japonci kašlali na válečné konvence. Třeba uvidíte umučené zajatce s useknutou hlavou. Třeba v Německu narazíte na koncentrační tábor a v sousedním městečku na spokojené a vykrmené Němce. To vše jsou věci, které i u vrchního velitele mohou podpořit názor, že proti takovémuto nepříteli je použití čehokoli, co zachrání jediného mého vojáka, povoleno.
Bylo by také zajímavé znát názory vojáků připravovaných na útok na Japonsko. Zda by radostně riskovali své životy, nebo by tvrdě vyžadovali zastrašení Japonců A bombou. Hořejší by jistě ihned bafnul pušku a utíkal v čele útoku, jen aby nějaký Japonský civilista nepřišel k úhoně. A jistě by sebou vzal i své děti, neboť humanistický přístup k civilům nepřítele stojí za vlastní život. Jenom je škoda, že se tím Japonci neřídili třeba v Číně.
06. 08. 2011 | 18:57

Martin napsal(a):

Co je to tady za nehorázné lži o válečných zločinech ? No to je tedy neuvěřitelná demagogie.
Hirošima a Nagasaki byla standardní válečná operace proti nepříteli, kterým Japonsko nepochybně bylo, s jemným rozdílem že se použily ničivější zbraně, tudíž ztráty jsou poměrně vyšší. Kdyby tam američané měsíc svrhávali konvenční pumy, ztráty by byly srovnatelné a patrně by si toho veřejnost moc nevšimla.
Dále je třeba připomenout, že použití jaderných zbraní zachránilo nejméně 500 000 životů na straně USA a násobky na straně Japonska, tudíž nehumánní by bylo naopak jejich nepoužití, bez nich by se válčilo ještě několik dlouhých měsíců.
06. 08. 2011 | 18:58

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Mluvil jsem kdysi s americkým vojákem, který mi vyprávěl, co prožíval, když při operaci v Německu za války omylem zabili civilisty. ...Zločinec nebo nebo ne? Jak to chcete soudit?"

Pane Brome, to opravdu chcete přirovnávat chladnokrevně provedenou, zbytečnou vraždu sta tisíců civilistů, na sklonku války, k vojákovi který ve zmatku boje zabije omylem i nevinné lidi?

Tohle učíte děti ve škole??????
06. 08. 2011 | 19:00

ghándí napsal(a):

já si taky myslim, že to byl válečný zločin. vubec, to že američani používali ve válce zbraně je šokující. dobré slovo je někdy více než zbraně. já si myslim, že kdyby japonce slušně poprosili, aby se vzdali, tak válka davno skončiola a bylo ušetřeno miliony životů.
06. 08. 2011 | 19:01

strejda napsal(a):

A že velice účelově nezmiňujete Nankingský masakr, kde Japonci zabili dvakrát tolik lidu, než zahynulo po A bombardování ?
Vaše tvrzení "Zničení Hirošimy a Nagasaki byl válečný zločin horší než cokoli, čeho se dopustili japonští generálové v Tokiu či Manile." by pak dostalo trhlinu že ?
06. 08. 2011 | 19:08

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Válka je neskutečná zhovadilost ze všech stran, ze které se na ni podíváte. Nesrovnávám nic, protože to srovnávat nejde. To byla ukázka všech možných pohledů, které je nutné brát v potaz. Nechtěl bych být na místě velitelů, kteří veleli a ani je nebudu soudit. Budu vychovávat děti k empatii a naslouchání.

Jinak znovu připomínám. Zkuste se vžít do pocitů válečného zajatce v japonském zajateckém táboře, pro kterého další přežitý den je jako rok.

Nakonec se ale vrátím na začátek. Oba autoři blogu vytrhli několik událostí ze souvislosti a chtějí moralizovat. To nevede nikam.
06. 08. 2011 | 19:12

Drzá zrzka napsal(a):

Ani humanitární bombardování ani válečný zločin. Jen operace, která uspíšila konec II. světové války. Za válečný zločin považuji bombardování civilistů a použití chemických zbraní při válce ve Vietnamu.
06. 08. 2011 | 19:16

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Oba autoři blogu vytrhli několik událostí ze souvislosti a chtějí moralizovat. To nevede nikam."

Hromadná vražda zůstane hromadnou vraždou, v každých souvislostech, na všech stranách války.

Naopak, relativizovat ji, jak to děláte Vy, je cesta nikam.
.
06. 08. 2011 | 19:19

Zdeněk Brom napsal(a):

Drzá zrzka:

Cituji: "Za válečný zločin považuji bombardování civilistů a použití chemických zbraní při válce ve Vietnamu."

Ano, souhlas a ještě bych dodal My Lai.
06. 08. 2011 | 19:20

ghándí napsal(a):

soudruhu hořejší,
když rudá armáda při dobývání německa pálila z děl na německá města, kde při tom umírali civilisté, to je humanitární bombardování nebo válečný zločin??
06. 08. 2011 | 19:20

Karel Mueller napsal(a):

Zdeněk Brom:

Díky Zdenku,
pokud se naše pohledy shoduji, tak předávám štafetu :-.
06. 08. 2011 | 19:21

Vandal napsal(a):

němci a japonci válku rozpoutali, dopustili se strašlivých válečných zločinů, a protivník měl právo použít takové zbraně, které měl k dispozici, i když je to z dnešního pohledu hrozné, nesmí se nikdy pouštět ze zřetele, že válka trvala dlouhých šest let, a během té doby, během nejničivější války v historii, ztratil lidský život cenu. Pro mě je důležitý rozdíl v tom, jak se zachovaly demokratické státy, i včetně SSSR, po válce. Jak by se asi zachovali němci i japonci v dobytých zemích? Nelze dnešními, dlouhodobě mírovými brýlemi posuzovat, opatření spojenců, oni bojovali o přežití, měli strašlivé ztráty, a měli naprosto oprávněný nárok použít a využít všeho, co měli k dispozici. A je jen dobře, že toho použili
06. 08. 2011 | 19:22

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Hromadná vražda zůstane vraždou. To je pravda a nikdo to tu nehodlá popírat. Jsem zásadně proti násilí a nehodlám nic relativizovat. Nehodlám ale ani porovnávat hromady mrtvol. Vidím jako tragédii každý zmařený lidský život.

Cesta do nikam je vytrhnout něco ze souvislostí a hrát si s tím svou hru.
06. 08. 2011 | 19:23

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

"Cesta do nikam je vytrhnout něco ze souvislostí a hrát si s tím svou hru."

Jaká hra se zde na blogu hraje?
.
06. 08. 2011 | 19:25

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

V mnohém. Štafetu ale asi nepřeberu, protože nějak nemám chuť debatovat s lidmi, kteří veznou část příspěvku, vytrhnou ho, překroutí a pak Vám podsouvají něco, co jste vůbec nenapsal. Takže spíš skončím.
06. 08. 2011 | 19:25

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

"Štafetu ale asi nepřeberu, protože nějak nemám chuť debatovat s lidmi, kteří veznou část příspěvku, vytrhnou ho, překroutí a pak Vám podsouvají něco, co jste vůbec nenapsal."

Nenapsal jste snad?

"Cesta do nikam je vytrhnout něco ze souvislostí a hrát si s tím svou hru."

Ptám se proto znovu. Jaká hra se zde na blogu hraje podle Vás?
06. 08. 2011 | 19:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Vytrhnout událost ze souvislostí a pak s ní moralizovat minulost.
06. 08. 2011 | 19:30

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

Nemyslím si, že odsouzení hromadné vraždy civilistů na sklonku války je moralizovaní.

Vždyť i Vy hromadnou vraždu přece odsuzujete?

A o ničem jiném v blogu podle mě přece není.
06. 08. 2011 | 19:34

Frante napsal(a):

Téma několikrát probrané a ústřední otázka zní: Je lépe zabít víc lidí když to jsou vojáci, nebo méně když to jsou civilisti? Každý to může cítit jinak, myslím si že kdo má v této věci rozhodný postoj, neuvědomuje si, že neexistuje objektivní kritérium, které by umožňovalo věc rozhodnout. Po lidech s jasným postojem by bylo zajímavé požadovat, aby se vyjádřili jaký poměr mrtvých vojáků:civilistů je mezní pro jedno resp. druhé rozhodnutí (jestli 100:10, 100:1 ...atp). Asi by měli problém ...
06. 08. 2011 | 19:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Odsuzuji jakoukoli vraždu a násilí. Necítím se ale ohledně II. WW na roli soudce a ta role v tom blogu podle mě je. Toť vše, co mohu v tuto chvíli dodat.
06. 08. 2011 | 19:42

voroshilov napsal(a):

Samotna otazka v nazvu blogu je zlocinem proti demokracii,vse co USA cini dobre cini.
I kdyby zabili 100 milionu ve jmenu americke svobody je to spravne na veky veku.
Jak se na to diva USTR,neni li treba profesoru demokraticky nasadit klepeta?
06. 08. 2011 | 19:45

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

" Necítím se ale ohledně II. WW na roli soudce a ta role v tom blogu podle mě je."

Kde?

"Toť vše, co mohu v tuto chvíli dodat."

Chápu....
06. 08. 2011 | 19:45

voroshilov napsal(a):

Pan Stejskal uz je nazhaveny mazat mazat mazaz antiamericke a antisemitske vyroky,vsak vi koho chleba jis...
06. 08. 2011 | 19:48

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Třeba tohle:

S tím šíleným požadavkem přišel Roosevelt na konferenci v Casablance v lednu 1943 a s Churchillovou nadšenou podporou z něj udělal hlavní spojenecký slogan. Ten nejprve prodloužil válku v Evropě, a pak napáchal nedozírné škody i v Pacifiku.
06. 08. 2011 | 19:48

Veterán napsal(a):

Pane Frante,
Jestli na mě někdo zaútočí, klidně obětuji tisíc lidí na straně útočníka (civilů i vojáků) oproti záchraně jednoho vlastního. Ono takové vědomí dokáže toho útočníka často od útoku odradit. Ale evropská civilizace se toho v současnosti vzdala, takže třeba teroristé, muslimští ale i ten blázen v Norsku, vědí, že na ně uděláme tytyty a pak je umístíme do luxusně vybavené cely. Kdyby třeba muslimský terorista věděl, že skončí popravený a zašitý v prasečí kůži, asi by to některé dokázalo odradit.
06. 08. 2011 | 19:48

Čochtan napsal(a):

Bez nasazení atomové bomby by válka trvala nejméně ještě rok, možná i dva.
Dobývání Japonska, metr po metru, by podle odhadu amerického štábu stálo životy asi jednoho milionu amerických vojáků. Ztráty na japonské straně (vojáci a civilisti) by byly mnohanásobně vyšší.
A teď kecejte pitomci něco o humanitě.
06. 08. 2011 | 19:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane profesore,

píšete o "hloupém" vyžadování bezpomínečné kapitulace.

Za války odborníci dělali pro americkou vládu "psychologický" profil AH. Závěr zněl: Nikdy nesloží zbraně, bude válčit až do totálního konce, nechá němce umírat do poslední chvíle, nakonec spáchá sebevraždu.

"Plošné bombardování německých měst". Co Vám k tomu mám povědět. Třeba, Němci plošně bombardovali anglická města, bombardování měst mělo narušit infrastrukturu, válečnou výrobu. Bylo to to nejjednoduší řešení, máte vzdušnou převahu, výborná letadla. Proč posílat vojáky po zemi na dobře organizovaného, zásobovaného a vyzbrojeného nepřítele? Co je špatného na tom, že chráníte své lidi?

V Japonsku podobně, japonci bojovali do posledního muže, z japonských desetitisícových armád zbylo po dobytí ostrovů pár DESÍTEK zajatců a tak by bojovali až do konce.
06. 08. 2011 | 19:56

JC napsal(a):

Mr.Hořejší, jen tak mimochodem,"humanitární bombardování" je terminus technicus vašeho jinak oblíbence VH.
Toho také považujete za válečného zločince ?
Tak honem napište o tom nějaký chytlavý blog. Jen se nestyďte připokakaný humanisto.
06. 08. 2011 | 19:57

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom:

To na co odkazujete je ale pouze citát jiného blogera, na který poukazuje pan Hořejší.

Názory pan Drobka na II. sv. válku obhajovat nechci, to jistě udělá sám.

Já jsem reagoval na Vaše srovnávání ohledně záměrného a zbytečného bombardování Hiroshimi a Nagasaki se zabitím civilistů omylem...

To mi přišlo z Vaší strany jako šílená demagogie.
.
06. 08. 2011 | 19:57

JC napsal(a):

Škoda, že jsem nesloužil v roce 1944 v Pacifiku u US mariňáků. Škoda, že jsem neměl v jednotce pacifistu Hořejšího.
S tím co o něm vím, bych ho jisto jistě poslal jako parlaměntáře vyjednat s Japonci kapitulaci.
06. 08. 2011 | 20:01

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

P.S. A autentický text pana Hořejšího také zmiňuje a odsuzuje pouze zbytečné hromadné zabíjení civilistů...
06. 08. 2011 | 20:02

refers eddeff napsal(a):

to Čochtan, Havelka, JC a spol.:
Přestaňte ronit krokodýlí slzy nad životy nebohých Amerických vojáků v Pacifiku. Vždyť to dalo americké administativě takovou práci vyprovokovat Japonsko k válečnému aktu, aby to občanstvo spolklo a vytrhlo se z letargie izolacionismu k nadšené podpoře hrdinných osvoboditelů tichomořských kolonií. Jako kdyby to bylo poprvé a naposledy, kdy se využila stejná taktika k rozbečení dotčených ovcí.
06. 08. 2011 | 20:07

Platan napsal(a):

Čochtan napsal(a):
Bez nasazení atomové bomby...
Ztráty na japonské straně (vojáci a civilisti) by byly mnohanásobně vyšší.

Čochtane, to máš podložené nějakými seriozními studiemi, nebo je to opět pouhá dojmologie?
06. 08. 2011 | 20:09

Bunny napsal(a):

to JC:
Platfusáky k marině nebrali, ale mohls' to zkusit u pozorovacích dvouplošníků.
06. 08. 2011 | 20:09

voroshilov napsal(a):

Tak,pan profesor je nebezpecny pacifista,takovy muze zpochybnit i demokratickou valku v Iraku nebo Lybiji,to nemuzeme pripoustit soudruzi,co kdyz je to agent Putina jako Klaus?!
06. 08. 2011 | 20:09

Mud.. napsal(a):

Pošuk gumaprof. se narodil v roce 1949 a chce diskutovat se zdejšími živými důchodcovými mrtvolkami. Chudáci třicátníci. Namísto aby jsme jim předkládali řešení do budoucnosti, plká se ohistorii!
06. 08. 2011 | 20:13

Buvol napsal(a):

Bez uplatnění chronologie a kauzality v posuzování minulosti mohou lehce vzniknout takovéto hloupé články jinak jistě chytrých lidí .. já si myslím, že jistá chyba nebo spíš smůla byla, že spojenci aspoň jednu atomovku nehodili na Německo (neměli ji včas) .. a co se týče potopení té lodi Wilhelm Gustloff, tak na ní se plavilo kromě civilistů něco přes devět set čerstvě vycvičených ponorkářů .. Když počítám, že posádku jedné ponorky tvořilo cca třicet mužů, tak bylo rázem třicet ponorek v čudu! Byla to evidentně trefa do černého! Však kapitán té sov. ponorky byl za to také vyznamenán řádem hrdiny SSSR .. a právem!!
P.S. Přečtěte si laskavě článek na Neviditelném psu s názvem "Myslet hlavou"! Je tisíckrát pravdivější než tenhle Váš blábol ....
06. 08. 2011 | 20:14

Monika napsal(a):

Platan

Co napsal Čochtan, souhlasí. Snadno si to ověříte v literatuře. Sama jsem to chtěla uvést: Spojenečtí velitelé odhadovali, že invaze do Japonska, která by bez atomových bomb byla nevyhnutelná, bude znamenat ztrátu milionu mužů. Počet japonských obětí by byl ještě mnohonásobně vyšší, včetně civilistů, přirozeně.

K textu. Důvodem nepřijmout bezpodmínečnou kapitulaci nebyla ani tak obava o oběšení císaře, ale "samurajská" čest, která japonským militaristickým kruhům velela klást odpor až do trpkého konce, bez ohledu na případné další miliony obětí. Pro ně to rozhodně nebyl sklon války, jak tady zaznívá, a žádné jednání s těmito šílenci možné nebylo. (Pokud jde o tom "informování", tak to může napsat snad jen ten, kdo dějiny této války viděl pouze z TGV.)
06. 08. 2011 | 20:21

MI napsal(a):

Svržení atomových bomb na japonské města mělo ze strany USA demonstrovat jakou disponují technologií a to především směrem k Sovětskému svazu.
06. 08. 2011 | 20:21

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

na to jste si musel už dávno zvyknout. Dobře, omezím se na svůj poslední příspěvek v té debatě:
Asi jsme už všechno řekli, byly uvedeny pohledy obou stran. Koneconců je toto téma hodně starý pes - debata se vede 65 let.

Jen bych k Vám dodal epizodu z ruského válečného filmu z 80. let (v té době se už i v SSSR začly natáčet velmi realistické filmy).

Velitel divize říká: ... to nejsou lidi, to jsou vojáci. Kdybych v nich viděl lidi, tak bych viděl žal matek, které ztratily syna a žal dětí, které přišly o otce ... a pak by mi bylo zatěžko je posílat na smrt. A já je budu muset posílat na smrt ...

A pokud posílá na smrt nespočet vlastních lidí, tak sotva zaváhá při ničení "bojových či záložních sil" nepřítele.

To je válka
06. 08. 2011 | 20:22

JC napsal(a):

Bunny ? to je králíček že ? Takové roztomilé zvířátko.
Škoda, že jsme tam spolu nebyli. Tebe bych používal jako matraci pro naše 4% hochy v jednotce. Na kulku od Japončíka by tě bylo škoda.
Jsem totiž opravdový humanista.
06. 08. 2011 | 20:23

češka napsal(a):

Jen tak na okraj.
V zapadlém koutě na Konopišti je malý pomník Američanům, kteří byli sestřeleni když letěli bombardovat Prahu.
Pomník vojákům, kteří je sestřelili a zachránili pražany, chybí.
Válka je vůl za všech okolností.
06. 08. 2011 | 20:25

Bunny napsal(a):

to Buvol:
A jinak zdráv, že? Válečníci tvého druhu jsou neškodní, dokud nedostanou nějakou zelenou funkci. Pak představují veřejné nebezpečí. Škoda, že si heslo "myslet hlavou" nebereš k srdci osobně, ty atomový bombardére.
06. 08. 2011 | 20:27

voroshilov napsal(a):

Prijde hlap do tetovaciho salonu a povida:Ja chci tank na zadech.
O.K.povida mistr, uz je to skoro hotove.
Tak rychle?-No a,vzdyt je to jenom ctyri pismena.
06. 08. 2011 | 20:30

Bunny napsal(a):

to JC:
Jak jsem předpokládal, zásah. Tys snadný cíl, chlapáku. Greenhorn, co v maskáčích lítá po lese s airsoft kvérem a doma má z toho vlhké sny. Neškodný.
06. 08. 2011 | 20:30

Stařeček napsal(a):

toto je dost zvláštní polemika. A-bomba byla a bylo ji třeba vyzkoušet. Bylo také demonstrovat novou sílu. Bylo potřeba ukázet, kdo bude novým pánem světa. Byla vybrána dvě města, každé jinak postavené. Jedno ze dřeva, druhé z pevných materiálů. Vojáci chtěly znát účinky A-bomby. Mne by zajímalo, jak by se vyvíjel svět bez těchto bomb. Kdyby jich až dosud vůbec nebylo. Co se traumat týče, ještě si pamatuji, že piloti a obsluha tohoto letadla, snad kromě jediného, měla velké problémy po tom, co se dozvěděly důsledky tohoto bombardování. Můj názor z druhé poloviny roku 45 a názor dnešní by se patrně lišily.
06. 08. 2011 | 20:30

Čochtan napsal(a):

JC napsal(a):
Škoda, že jsem nesloužil v roce 1944 v Pacifiku u US mariňáků. Škoda, že jsem neměl v jednotce pacifistu Hořejšího.
S tím co o něm vím, bych ho jisto jistě poslal jako parlamentáře vyjednat s Japonci kapitulaci.

Čochtan: Já bych ho poslal nejdřív jako saniťáka ošetřit zraněného Japonce. Pro tenhle případ si schovávali japsové "poslední handgranát".
06. 08. 2011 | 20:38

Buvol napsal(a):

Bunny
Spojenci o tom atomovém bombardování Německa vážně uvažovali, jak je možné si dohledat v uvolněných zdrojích a nebo ve filmových dokumentech (Svět ve válce, Apokalypsa ..) ale jak jsem napsal, bombu neměli včas .. A než začnete zpochybňovat něčí "duševní zdraví", vy hlupáku, který evidentně víte prd, tak si nechte přezkoumat svoje .. Němci např. ještě v roce 44 a 45 dokázali na Londýn vystřeli 1500 střel V-2, které létaly nadzvukovou rychlostí .. a kromě toho neustále hrozili dalšími tajnými zbraněmi, takže použití všech dostupných prostředků bylo samozřejmě relevantní ..
06. 08. 2011 | 20:38

Čochtan napsal(a):

Platane,
mám. Fůru odborné literatury, i dokumentárních filmů, ale nezlob se, nemám teď čas ti vyhledávat, co si můžeš sám najít.
06. 08. 2011 | 20:41

olga napsal(a):

Můj názor je. Byly to jednoznačně válečné zločiny.
Každá válka je zločin. Nemám ráda vojáky vubec. Vojáci jsou vlastně zločinci všichni.
06. 08. 2011 | 20:42

Cestovatel napsal(a):

Autore byl by větší zloči svrhnout atomovku na dvě města nebo nechat zemřít mnohem více lidí (pravděpodobně i civilistů) při útoku na Japonsku. Jen pro informaci pro vylodění v Japonsku by bylo nutné vyřadit nepřítelovu infrastrukturu, což by se neobešlo bez bombardování (obyčejnýma bombama) důležitých průmyslových měst kromě Hirošimy a Nagasaki taky Tokyo,Yokohamu a další průmysl střediska což by se pravděpodobně neobešlo bez civilních ztrát protože tehdejší bombardéry byli nepřesné.
Výsledkem by bylo mnohem více mrtvých takže svržení atomové bomby bylo humánější než případná invaze
06. 08. 2011 | 20:46

Sláma napsal(a):

Ve věci atomového bombardování s autorem souhlasím. Ve věci potopení lodi Wilhelm Gustloff se naprosto seknul. Loď Wilhelm Gustloff potopila sovětská ponorka S-13 30. ledna 1945. Seriózní západní zdroje se shodují, že její potopení bylo naprosto legální. Nešlo totiž ani o civilní loď, ani nemocniční loď. Pokud by měla požívat ochrany nemocniční lodi, nesměla by být ozbrojena (měla protiletadlovou výzbroj - 3 kanóny ráže 105 mm a 8 ráže 20 mm), musela by být jako nemocniční loď označena (což nebyla), musela by předem nahlásit svoji trasu (což neprovedla) a nesměla by převážet příslušníky bojových jednotek.
Na palubě bylo podle historika Heinze Schöna 918 důstojníků Kriegsmarine,173 příslušníků pomocných sil námořnictva, 373 příslušnic pomocných vojenských sborů, 162 raněných vojáků a 8956 civilistů.
Ostatně, podobné události se staly i na jiných bojištích. Například, když britská ponorka HMS Tradewind potopila dne 18. září 1944 japonskou dopravní loď Junyo Maru, kde bylo 1377 holanských, 64 britských a 8 amerických válečných zajatců a cca 4200 javánských kuliů.
06. 08. 2011 | 20:47

Platan napsal(a):

Monika napsal(a):
Platan
Co napsal Čochtan, souhlasí. Snadno si to ověříte v literatuře...

Tak o té "snadnosti" bych si dovolil pochybovat... Jedním (ne jediným) problémem by asi byla míra nezávislosti případných informačních zdrojů (pokud by se jednalo např. o zdroje americké). Zajímavější by bylo, kdyby s podobnými úvahami přišli sami Japonci. Nevíte o něčem takovém?
06. 08. 2011 | 20:49

Ládik!!! napsal(a):

Čo bolo, bolo. Je dobře, že to zkusili tak daleko od Ostravy.
06. 08. 2011 | 20:52

Buvol napsal(a):

Kdysi jako kluk jsem na fotbale nechápal nevoli některých diváků nad výkonem rozhodčího, kterou vyjadřovali pokřikem "ty inteligente!" .. v té nové době, kdy jsem přečetl řadu podobných článků, to už chápu ....
06. 08. 2011 | 20:52

Platan napsal(a):

Čochtan napsal(a):
Platane,
mám. Fůru odborné literatury, i dokumentárních filmů, ale nezlob se, nemám teď čas ti vyhledávat, co si můžeš sám najít.

Nezlobím, naopak, já se omlouvám. Vím, že jsem chtěl příliš...
06. 08. 2011 | 20:54

Sláma napsal(a):

Celkem není pochyb o tom, že bombardování Drážďan nemělo žádný vojenský význam, měl to být vzkaz Rusům, aby viděli, čeho je anglo-americké vojsko schopno.
Plošné strategické bombardování, ať již se jednalo o konvenčí kobercové bombardování nebo atomové mělo v první řadě za cíl zlomit morálku nepřítele. Dnes by rozhodně nebylo legální, z hlediska dnešního mezinárodního práva by se jednalo o válečné zločiny.
Jejich efekt na válečnou výrobu a na bojové jednotky byl mizivý.
06. 08. 2011 | 20:56

Buvol napsal(a):

Ve válce je to vždycky o tom: buď mi nebo oni! A když někdo vedl válku ještě takovým způsobem jako Německo nebo Japonsko, bylo jednoduše potřeba nejen ho porazit, ale dát mu ještě pořádně za vyučenou, aby byl od něj jednou provždy pokoj !! Mně bylo taky líto těch japonských civilistů spálených těmi atomovkami, jak jsem nedávno viděl v nějakém dokumentu, dokonce moc, ale s těmi výčitkami případně odsuzováním, ať se ty oběti obrací na svou politickou reprezentaci, na císaře Hirohita aspol. kteří je do toho zatáhli! A Němci? Chtěli totální válku, tak ji měli mít se vším všudy !!
06. 08. 2011 | 21:05

voroshilov napsal(a):

Slama mi to vzal z pusy,pocet vojaku a bojovych jednotek na Hustaffu(i kdyz v jinem naboru),Marinesko-tak se jmenoval velitel ponorky.
A kolik konvoju potopili Nemci v Baltskem mori s humanitirni pomoci pobliz Murmansku a Archangelsku, s civilisty-uprchliky nikoho nezajima?
06. 08. 2011 | 21:05

Buvol napsal(a):

Slámo, jste neinformovaný! Byli to právě Rusové, kteří spojence požádali o to bombardování Drážďan! Byl to velký železniční uzel logisticky velmi dúležitý!! Než něco plácnete, tak si to napřed ověřte!
06. 08. 2011 | 21:09

Petr z Tábora napsal(a):

Zásadně s Vámi nesouhlasím pane Hořejší. Váš názor mě nepřekvapil, použití atomové bomby vždy odsuzovali levičáci, pacifisté a odpůrci USA.
Její použití bylo ospravedlnitelné vojensky i morálně. V té době sice spojenci poráželi Japonce na moři a ostrovech, ale na asijské pevnině byla skoro netknutá mnohamilionová japonská armáda schopná válčit po dlouhou dobu za cenu mnohem větších ztrát na životech na obou stranách fronty než stálo použití obou bomb.
Navíc toto použití pro každého člověka demonstrovalo jejich zničující sílu a tak paradoxně přispělo k tomu, že pozdější studená válka zůstala jen studenou a nepřešla do zničující konfrontace.
Psát o japonských válečných zločinech, pokusech na živých zajatcích atd je snad zbytečné - to vše by trvalo, kdyby nebyla kapitulace.
Požadavek bezpodmínečné kapitulace umožnil nové vedení států a tak vybudovat po válce prosperující mírumilovné Německo a Japonsko. Nějaký handl o konci války by znamenal vliv starých struktur po dlouhá léta.
06. 08. 2011 | 21:10

voroshilov napsal(a):

Buvol:
Aha,take Stalin pozadal o bombardovani Hirosimi a Nagasaki?
A nebyli to vlastne rusaci co vybombardovali Drazdany,maskovani agenti NKVD?
06. 08. 2011 | 21:12

Kvakin napsal(a):

Myslím, že sám problém je špatně postaven. Ve válce se od nepaměti provádí vše, co směřuje k dosažení vítězství, a takto se to má koneckonců za legitimní: ničení ozbrojených sil nepřítele, jeho hospodářských zdrojů i psychiky obyvatelstva ve smyslu podlamování jeho vůle pracovat a trpět pro vítězství. V nastoleném problému pak je jediná relevantní otázka: je použití jaderné zbraně jenom operace směřující k dosažení vítězství nad nepřítelem v jedné válce, anebo jde o zločin proti lidskému rodu jako takovému, tedy bez ohledu na to, kdo s kým (proti komu) právě válčí. To, že zatím nikdo podruhé jadernou zbraň nepoužil, i když příležitosti se jistě našly, posiluje mé přesvědčení, že jaderný úder byl a je vnímán jako zločinný akt proti člověku jako druhu.
06. 08. 2011 | 21:12

Cestovatel napsal(a):

Stejné to bylo s Drážďany. Němci,Japomci ale i Rusové bombardovali město bez ohledu na civilní budovy. Ti se ani nesnažili zjišťovat které budovy jsou civilní a které vojenské. Zvlášť odporné je zničení Varšavy na kterém mělo podílo SSSR. Rusové se zastavili před městem a čekali až němci město zničí, protože povstání které tam vypuklo nebylo podporované Sovětským Svazem. Potom město "osvobodili". Takhle vypadala Sovětská "pomoc". Nad takovými zvěrstvy by se měl autor pohoršovat. Protože bombardování měst i s civilníma budovama bylo za 2.světové naprosto normální a dělali to všechny strany
06. 08. 2011 | 21:14

voroshilov napsal(a):

Na cestovatele samozrejme nema cenu reagovat,to pro normalni lide-Warsawske povstani naridila exilova vlada v Londyne prave proto ABY TAM NEVESLI RUSOVE bez nejmensiho souhlasu a koordinaci se sovetskym velenim.
06. 08. 2011 | 21:17

NevericiTomas napsal(a):

Pane Horejsi vyndejte si hlavu z pozadi a strcte ji do historickych knih. Hirosima je symbol pro omezence. Neni na ni nic zvlastniho, dokonce to ani zdaleka nebyl nejhorsi utok na civilni cil v historii. Smrt lidi v Hirosime nebyla o nic krutejsi nez ta ve Varsave, Rotterdamu, Londyne, Coventry, Nankingu, Hamburgu, Bremach, Cachach, Koline nad Rynem, Berline, Drazdanech, Moskve, Stalngradu, Kyjeve, Tokiu (o Tokiu si neco zijstete, pane Horejsi...). Jedine, v cem byl nalet na Hirosimu vyjimecny, byla efektivnost. Jedno letadlo, jedna bomba. Ovsem za 11mld. dolaru. Smrt cloveka v Hirosime neni o nic vice kruta nez smrt nejakeho kluka na vylodovaci plazi. Ti lide v uniformach byli taky lide, ktere to bolelo, kdyz horeli po zasahu fosforovym granatem.
Ve skutecnosti je zrudna vase filozofie, delit lidi na civilisty a jatecni material. Valka se nema vest. Pokud se vede, ma se vest tak, aby co nejrychleji skoncila. V tom byli paradoxne Nemecti generalove na pocatku valky humanejsi nez jejich valecnicky kodex dodrzujici protihraci napr. ve francouzske armade. Kdyz nalety na civily na cestach zpusobily zmatek, ktery nepriteli skodil, udelali to. K souzeni vysledku staci prorovant ztraty vsech stran behem francouzske kampane v 1. a 2. sv. valce. Neni nahodou, ze nemecke armade veleli lide vzesli ze zakopu, zatimco te francouzske karierni dustojnici, kteri valku prozili na stabu v zazemi. A spojenci civilni cile bombradovali ze stejnych duvodu.
06. 08. 2011 | 21:19

Cestovatel napsal(a):

Dovětek k tomu co jsem napsal

Akorát Američané,Angličané a Francouzi brali největší ohled na civilisty a snažili se co nejvíce vyhnout civilním obětem což bylo kvůli nepřesnosti tehdejších bombardérů dost těžké.
Jinak další spojenec proti nacistům SSSR na civilisty kašlal a jejich armáda například když dobyla Něnecko tak Rusáci znásilňovali Německé ženy.
06. 08. 2011 | 21:21

Buvol napsal(a):

To Petr z Tábora
Váš příspěvek je asi nejrozumnější v četně toho článku ..
Přesně o to šlo: o bezpodmínečnou kapitulaci, aby s tím německo-nacistickým a japonským svinstvem byl jednou provždy konec!
06. 08. 2011 | 21:23

Platan napsal(a):

Čochtane,
vzal jsem si k srdci tvé doporučení, ale nějak se nemohu trefit do těch "správných" zdrojů...

Atomic bomb was unnecessary to end World War II for the following reasons:

1. The Japanese government wanted to surrender; its leaders, military as well as civilian, rationally understood that the war was lost. But they had a determined attachment (irrational?) to the emperor. Japan would have surrendered, very possibly as early as June 1945, had its ruling establishment received guarantees of the emperor's personal safety and continuance on the throne. This should have been the first step in an American surrender strategy.

2. Any remaining Japanese reluctance to quit the war would have been quickly overcome by the second step, entry of the Soviet Union in August 1945.

3. American failure to accept and implement this "two-step logic" for an expeditious end to World War II was largely a result of the emerging Cold War and especially American concern over Soviet ambitions in Eastern Europe and northeast Asia.

4. The American public would have accepted some modification of the unconditional surrender policy in order to avoid prolongation of the war. The Washington Post and Time magazine advocated its abandonment; so did some United States senators. Many military leaders and diplomats-British as well as Americanconcurred.

5. President Harry S. Truman seemed inclined to give assurances on the emperor, then pulled back. He did so out of concern with Soviet behavior and with increasingly firm knowledge that the United States would soon have atomic weapons available. Coming to believe that the bomb would be decisive and anxious to keep the Soviet Union out of Manchuria, he dropped modification of unconditional surrender; moreover, he sought to prevent a Soviet declaration of war against Japan by encouraging China not to yield to Soviet demands beyond those granted at Yalta. In so doing, he acted primarily at the urging of James F. Byrnes, the archvillain in the plot.

6. Truman also refused to move on Japanese peace feelers, apparently in the belief that it was necessary to prevent a Japanese surrender before the bomb could be demonstrated to the world, and especially to the Soviet Union. The result was the needless destruction of Hiroshima and Nagasaki - and many allied casualties that need not have happened.

7. In subsequent years, the American decision makers of 1945 devoted considerable energy to the construction of a misleading "myth" that attempted to vindicate the use of the bomb by denying Japanese efforts at peace and by asserting grossly inflated estimates of American casualties that would have been sustained in an invasion of Japan.

From:
The Decision to Use the Atomic Bomb and the Architecture of an American Myth. By Gar Alperovitz. (New York: Knopf, 1995. xiv, 847 pp.)
06. 08. 2011 | 21:27

.Ivan Hochmann napsal(a):

Co napsal Čochtan do puntíku souhlasí s tehdejší situací.

Nemůžete se dívat na tehdejší válečnou dobu očima dnešního humanitou postiženého človíčka.
Dosti jsem četl a viděl z japonských způsobů napříč dějinami.Japonci potřebovali tvrdou lekci.To že ji dostali je konečně přesvědčilo o jejich povinnostech ke světu a lidskosti.
Přečtěte si jak fungovala okupační správa.
Jak se postavily k novým civilisačním poválečným požadavkům japonští samurajové,šlechta,císařské kruhy.
Jakou roli sehráli v pacifikaci odvěkých násilnických manýr spojenecké státy a hlavně americké okupační ůřady.

Kdo by chtěl na toto téma dále dikutovat musí nutně znát historii japonských ostrovů,bojů v Pacifiku a všechny peripetie od Pearl Harboru po Nagassaki.

Nehovořme o zločinech proti lidskosti.
Ty se začínají naplňovat dlouho před každou válkou.
Po nich je každý chytrákem.

Obzvláště pan profesor Hořejší.
Jako vždycky!

Ivan.
06. 08. 2011 | 21:27

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Zajisté soudruhu Voršilove. Vy to nejlíp víte ze stranických schůzí komunistické strany. Vám ale nemá cenu oponovat. Vy jste komunistický agitátor bez špetky vlastního rozumu.
06. 08. 2011 | 21:28

voroshilov napsal(a):

Buvoly,voly a petrankove vubec neberou ohled na to ze v Hirosimi a Nagasaki umirali lidi na dusledky ozareni jeste mnoho let po valce.
Kazdy rok Japonci na vyroci tragedie vyposteji do nebe tisice papirovych ptaku,preji bu/volu aby se tam jednou jel podivat a vykladat sve kraviny obetem bombardovani.
06. 08. 2011 | 21:28

Kritik napsal(a):

Pěkná připomínka. Stojí za přemýšlení a vždy nám znovu přinese otázku: Může být nějaká válka spravedlivá? A terorismus ospravedlnitelný? Kdyby Breivik svůj čin provedl v době nástupu 3. říše, byl by vyzdvižen na hrdinu!

Ve věci potopení lodi zde vše uvedl nick Sláma. Z jednoho německého dokumentu to také vyplynulo - šlo prostě o útok na nepřátelskou ozbrojenou loď. A i kdyby to tak nebylo a šlo jen o odvetu, lze se divit těm, kdož kvůli takovému národu přišli o nejbližší z rodiny, příbuzenstvo, domy, města...?

Hirošima a Drážďany, to však bylo něco jiného. Zde šlo zřejmě především o pomstu a o demonstraci převahy. Přiměřenou nebo nepřiměřenou? To nechť rozhodne svědomí jejich aktérů. I když ani to svědomí některých lidí nemusí být v pořádku. Třeba jeden americký generál, který v době studené války velel jednotce amerických bombardérů, s permanentně nastartovanými motory, schopnými kdykoliv vzlétnout, aby mohly kdykoliv svrhnout přes tisíc atomových bomb na sovětský blok (včetně Československa), se v pamětech nechal slyšet, že svého jednání nelituje. Ještě, že vedení americké armády tenkrát došlo k závěru, že válku lze vyhrát jen když také obsadí dobyté území. Což při rozloze tehdejšího SSSR nepřipadalo v úvahu.

Nevím, jaké výroky měl nebo bude mít třeba Tony Blair, když při bombardování Jugoslávského Srbska určoval, které domy prezidenta Miloševiče mají být bombardovány. Co ho asi k tomu vedlo? To určitě nebyly strategické cíle "humanitárního bombardování". Nelze ani říci, proč se včera nebo možná i dnes radují lidé z toho, že byl někdo neozbrojený zabit, byť to byl hledaný terorista.

Jak napsal A.N. Tolstoj: Čingischánovy hordy byly kruté. Ale při setkání se smrtí, kdy vojáci sami museli zabíjet, dívat se obětem do očí a pak poslouchat nářky pozůstalých, byli sami tím zlem, které působili, deprimováni a odrazováni od jeho dalšího stupňování. Samotné zlo tedy mírnilo stupňování zla. Nyní, když máme sofistikované metody zabíjení, kdy nemáme žádný vztah k obětem, tak nevidíme jejich utrpení a neslyšíme nářky pozůstalých. To lidstvu umožňuje, aby vraždilo ve stále větším a větším měřítku, bez skurpulí, vždyť jsou to jen "cíle".
06. 08. 2011 | 21:29

Buvol napsal(a):

Cestovatel
A víte, že v Německu šel vtip, jak jsem nedávno slyšel v nějakém dolumentu, že Němky říkaly: lepší Rusák na mě, než Američan nade mnou ....
06. 08. 2011 | 21:29

t... napsal(a):

Zdeněk Brom:

Dobré. (četl jsem Vaše příspěvky jen zde)

Váš přístup hodnotím jako historicky komplexní, takového přístupu jsem největší příznivec.
06. 08. 2011 | 21:29

Joe Ratata napsal(a):

Dnešníma očima nelze soudit tehdejší události.My dnes víme co oni tehdy vědět nemohli,různé souvislosti,které jsou vidět až v odstupu.My víme jak to nakonec dopadlo a co se z toho vyvinulo.
A hlavně emoce.Kamarád s prostřelenou hlavou,nezvěstný syn a naproti tomu uhořelá rodina,nebo sadistický dozorce v zajateckém táboře.
Jakže to máme ne prezidentské standartě? PRAVDA VÍTĚZÍ ? Nemělo by tam ale spíš být pravdivější PRAVDA VÍTĚZI ?
Jak to že nikdo neobvinil Stalina,potažmo Sovětský Svaz,za podíl na rozpoutání 2WW i když je to naprosto evidentní?
06. 08. 2011 | 21:30

Cestovatel napsal(a):

Petr z Tábora:

Stejné je to s útokem na Drážďany. Ty odsuzovali leda levičáci, kvůli jejich nenávisti k anglo-americké kultuře a sympatiemi k různým levicovým diktaturám. Kostel v Drážďanech nechali komunisté zničený jen kvůli propagandě. Byl opraven až dlouho po sjednocení Německa
06. 08. 2011 | 21:32

.Ivan Hochmann napsal(a):

A konečně ......

zapoměl jsem dodat klíčový postřeh z pacifikace Japonska.

Zajisté jste si všimli,že dnešní Japonsko působí naprosto klidná a vyrovnaná,civilisovaná,kulturní a prosperitou oplývající země.Její současný přínos do pokladnice světových priorit vykazuje vysoká čísla kladných positiv.

Nejsem si jist,že by se podobných konců dočkala tato země při jiném "zúčtování",nebo dokonce při ponechání jejich tradičních zvyklostí a mocenských manýr tradičních struktur Nipponu.

Ivan.
06. 08. 2011 | 21:35

Platan napsal(a):

NevericiTomas napsal(a):
...Ve skutecnosti je zrudna vase filozofie, delit lidi na civilisty a jatecni material.

Mezi vojáky a civilisty rozlišuje ze zcela pochopitelných důvodů válečné právo coby část mezinárodního práva veřejného. Takže na vašem místě bych se nějakou znalostí "historických knih" moc neoháněl...
06. 08. 2011 | 21:35

Cestovatel napsal(a):

Buvol:

Tomu by se mohl zasmát jen naprostý tu_ec neuvědomující si hrůzy druhé světové války, kdy byli matky v Německu nuceny se dívat jak Rusáci znásilňují jejich dcery nebo děti se museli dívat jak znásilňují matky a sestry. Nedvno jsem na to viděl dokument. Vsadím se že takovou blbost šířili komouši, protože by jim to bylo podobné
06. 08. 2011 | 21:37

Karel Mueller napsal(a):

Joe Ratata:

Sice jsem nechtěl vstupovat, ale tohle mi nedá.
Co je evidentní? Že Stalin udělal ve spolupáci s Hitlerem Polsku totéž, co oni předtím udělali po Mnichovu nám? Tj. dohodli se s Hitlerem na anexi části ČSR? Části obývané manšinou?
STalin byl v Mnichově? Tam Hitler získal rozhodujícího strategického pěšce pro zahájení 2.WW.
06. 08. 2011 | 21:38

Někdo napsal(a):

Ono se to hodnotí, když nejste velitel, ten, kdo řídí roky boje, bere na sebe odpovědnost za živé a mrtvé. Pak vám nabídnou zbraň a pomstu. Někdo dokáže svoje vášně krotit, někdo se chce mstít.
Každá válka je kupení zvěrstev, jedno za druhým. Nesoudil bych, neodsuzoval bych, nesoudím a neodsuzuji.
06. 08. 2011 | 21:38

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
A to ze Polaci zastrelili vyslance od marsala Koneva ktery mel nabizet pomoc RA mi take vykladali na soudruzske schuzi?
06. 08. 2011 | 21:39

Hurá napsal(a):

Souhlasím s tím, že tyto likvidace byly zločiny proti lidskosti. Zachytil jsem důvěryhodnou informaci o pravém důvodu použití atomové bomby. Americká vláda (Rooswelt) ji chtěla i vyzkoušet v praxi ! Hezké.
06. 08. 2011 | 21:41

NevericiTomas napsal(a):

Voroshilove, nemyslis, ze z pozice Rusa je mluvit o valecnych zlocinech behem 2. sv. valky chucpe? Ruda armada byl sbor valecnych zlocincu na pochodu, vcetne sveho nejvyssiho Stalina. Ja jim to za zle nemam, myslim, ze Nemce naucili byt hodnymi. Ale sorry stat, ktery mel cele oddily na znasilnovani, ktery k tomu dokonce vyzyval v oficialni propagande, ktery z politickych odpurcu delal prapory na proslapavani minovych poli, ktery ZAVIRAL DO KONCENTRAKU VLASTNI VALECNE ZAJATCE JAKO DEZERTERY, ktery Nemecke zajatce zredukoval na desetinu koncentracnickou praci, takovy ma mlcet, ne obvinovat druhe.
06. 08. 2011 | 21:42

voroshilov napsal(a):

NevericiTomas:
Nemyslim,duta hlava,jenom opakujes studenou propagandu!
Pro vas je lhat milejsi nez sukat.
06. 08. 2011 | 21:45

Divobyj napsal(a):

Pane profesore,cítím potřebu Vám něco poradit.

2.světová válka byla jedním velkým zločinem.Denně byly zabíjeny tisíce lidí jinými lidmi,tedy dály se tisíce nejrůznějších zločinů.Vy se zde snažíte vypichovat některé z nich a bádáte nad tím,zda to zločiny byly,či ne.Ubezpečuji Vás,že ano.V každé válce je totiž zločin každodenní normou.Rozebírání jednotlivých zločinů se NIKAM nedostanete!
Za každou válkou je třeba udělat tlustou čáru a všemožně se snažit zamezit válce další.Ostatně,něco podobného Vám již sdělil moudrý člověk-pan učitel Zdeněk Brom.
06. 08. 2011 | 21:48

Platan napsal(a):

.Ivan Hochmann napsal(a):
...Nejsem si jist,že by se podobných konců dočkala tato země při jiném "zúčtování",nebo dokonce při ponechání jejich tradičních zvyklostí a mocenských manýr tradičních struktur Nipponu.
1. Jak souvisí možnost jiného "zúčtování", s možností ponechání "tradičních zvyklostí a mocenských manýr".

2. To, že si Ivan Hochmann "není jist", zda-li by se bez použití atomových bomb Japonsko stalo mírumilovnou zemí, to je tedy argument ráže atomovky...
06. 08. 2011 | 21:48

Buvol napsal(a):

Pro hlupáky typu "voroshilov" uvádím tabulku ztrát za II. světové války převzatou z Wikipedie:
a) Spojenci
Padlí vojáci:
přes 14 milionů
Civilní oběti:
přes 36 milionů
Celkové ztráty:
přes 50 milionů
b) Ztráty Osy:
Padlí vojáci:
přes 8 milionů
Civilní oběti:
přes 4 miliony
Celkové ztráty:
přes 12 milionů
06. 08. 2011 | 21:48

NevericiTomas napsal(a):

Hura. Clovece vite kdo byl v te dobe americkym prezdientem? 8-O
06. 08. 2011 | 21:50

Divobyj napsal(a):

Pardon,chybička se vloudila,má být...Rozebíráním...
06. 08. 2011 | 21:50

voroshilov napsal(a):

Bu/vol:
Ja nevidim ten link na pidipedii a vubec nechapu k cemu to mam uvazat?
06. 08. 2011 | 21:52

OvonH napsal(a):

voroshilov: To by mě zajímalo, jak mohli zastřelit Koněvova vyslance, když Koněvův 1. Ukrajinský Front, působil o víc jak 100 km jižněji od Varšavy.....
06. 08. 2011 | 21:53

Karel Mueller napsal(a):

Platan:

Pokud se oprostíte od emocí, tak má Ivan pravdu. Pro Japonsko to byla taková krutá lekce, že se z extrémně militaristického národa s mentalitou samurajů stalo to, co se z něho stalo.
06. 08. 2011 | 21:54

NevericiTomas napsal(a):

Voroshilove ty lhari, SSSR oficialne odmitl uznavat zenevske konvence o valecnych zajatcich. Dokonce posilal do gulagu sve vojaky, kteri ze zajeti utekli. Taky bys nam mohl povedet o 40 000 cs. obcanech odvelcenych to SSSR Nkvd, vcetne generala Vojcechovskeho. ataky o cs. vojacich ktere z ruskych gulagu vysvobodil az Hitler utokm na SSSR. Vcil mudruj.
06. 08. 2011 | 21:56

Frank napsal(a):

Karel Mueller

"Pokud se oprostíte od emocí, tak má Ivan pravdu. Pro Japonsko to byla taková krutá lekce, že se z extrémně militaristického národa s mentalitou samurajů stalo to, co se z něho stalo."

Takže podle této Vaší logiky by bylo nejlepší kdyby někdo svrhl atomovou bombu na New York, aby se "z extrémně militaristického národa (USA) s mentalitou samurajů" stal mírumilovný národ?
.
06. 08. 2011 | 22:01

Karel Mueller napsal(a):

NevěřícíTomáš:

Vy asi nemáte moc soudnosti, že? Považuji za zázrak, že se Rusové mstili tak málo ... udržela je Stalinova ocelová ruka.
17 milionů civilních obětí, takových vesnic jako Lidice tam byly tisíce. Miliony zavražděných žen a dětí ... často spálených za živa ve stodolách.

Japonci byli i s tím svým extrémním militarismem aristokraty ...
06. 08. 2011 | 22:03

Buvol napsal(a):

vorošílov
Tady máte ten link a že nic nechápete mě nepřekvapuje, protože evidentně nemáte čím ..
http://cs.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%A1_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1lka
06. 08. 2011 | 22:03

voroshilov napsal(a):

OvonH:
Pardon,marsal Rokosovskij poslal dva vysadkare-parasutiste ktere se nikdy nenasli.
06. 08. 2011 | 22:04

voroshilov napsal(a):

Buvol,NevericiTomas:
Vase fasistska propaganda je k smichu!
06. 08. 2011 | 22:07

Platan napsal(a):

Karel Mueller:

No, něco na tom asi bude, i když se pohybujeme na poli spekulací protože nevíme, co by se s Japonci stalo, pokud by prohráli válku "konvenčně". Přesto bych ale použití atomové bomby coby "výchovného prostředku k pacifizmu" nepovažoval za ospravedlnitelné.
06. 08. 2011 | 22:07

Joe Ratata napsal(a):

Karel Mueller
Ne,Stalin nebyl v Mnichově,ale jeho vágnínabídka pomoci se nedala brát moc vážně.Pouze varování Jugoslávie a Rumunska odradilo Maďarsko,aby se k nám zachovalo jako Polsko.
Já mám na mysli nejen Zimní válku s Finskem a obsazení východní části(no nazvěme to tak) Polska,ale hlavně přípravu na vpád na západ do Evropy.Hitler vlastně Stalina předešel jen o cca 10 dní.
06. 08. 2011 | 22:07

Karel Mueller napsal(a):

Frank:

Musíme si ujasnit jednu věc: Následky onoho jaderného bombardování ne jedné straně a jeho schválení na straně druhé.

O té druhé stránce jsem debatoval na onom blogu. Pokud jde o následky, tak se skutečně domnívám, že to bombardování mělo ony následky. Nic víc, ale také nic míň.

Sám Roosevelt řekl, že Němci si musí tuto válku důkladně pamatovat a podle toho se tedy s nimi bude jednat, Drážďany byly jednou položek. Po válce ovšem Němce zachránil strach ze Stalina, původní plány s Německem a Němci byly opravdu kruté.
06. 08. 2011 | 22:09

NevericiTomas napsal(a):

Ale no jiste, ridi me na dalku ideodiverzni centraly. Z ktery skrine na ruskym velvyslanectvi vyhrabali tebe? :-D
06. 08. 2011 | 22:10

voroshilov napsal(a):

Joe Ratata:
Ne o 10 dni,ale o 10 hodin:-)
Plan Barbarosa asi maloval Hitler na kolene v noci na 22.06.1941.
06. 08. 2011 | 22:11

kormoran napsal(a):

Nazvat ,shozeni atomovych pum'valecnym zlocinem' , je skutecne neuveritelna stupidita, protoze cely svet prozival tolik stradani , utrpeni a vycerpanost , ze bylo nutno ucinit tento konecny a zasadni zasah.

Soudruzi maji zase co hovno na praci , tak se hrabou v minulosti , kterou nedokazi nijak ovlivnit- (ac by si jinak tak prali , ale kdyz nic jineho , alespon zaseji seme nenavisti pro omezene uvazujici smecku.
Vasi "analyza" se rovna tomuto:
https://www.youtube.com/watch?v=a3b4wuzuUnI
06. 08. 2011 | 22:13

OvonH napsal(a):

Takže od "poláci zavražidli", jsme se dostali k "nikdy se nenašli" Takže bůhví jak to vlastně bylo že.
Pro Stalina byla prostě likvidace Varšavského povstání němci darem z nebes, tak mohl být zlikvidován demokratické polský odboj a komunisté se tam po válce dostali snadněji k moci.
06. 08. 2011 | 22:13

Karel Mueller napsal(a):

Joe Ratata:

Nestačím žasnout, to jsou tedy věci. A Ma%darsko si nevzalo žitný ostrov? Do Mnichova poslalo Polsko a i Maďarsko memorandum žádající rozbití ČSR.

Zimní váka? Bez ní by by SSSR prohrálo. Ale v té době byl západ papírově ve válce s Německem. O co v ní šlo snad víte: O strategické pásmo a pár ostrovů umožňující přístup k Leningradu.
06. 08. 2011 | 22:14

Frank napsal(a):

Karel Mueller

" Pokud jde o následky, tak se skutečně domnívám, že to bombardování mělo ony následky. Nic víc, ale také nic míň."

O.K., domnívat se můžete o čemkoliv cokoliv, z Vaší předchozí repliky Platanovi jsem měl pocit, že to berete jako nezpochybnitelný fakt....
06. 08. 2011 | 22:14

.Ivan Hochmann napsal(a):

Podívejte,

četl jsem s dosti značným zájmem mnoho dokumentů o konci války v Tichomoří.Znám,resp.znal jsem stanoviska jednotlivých aktérů války.Přiznám se,že mě dodnes nejdou do hlavy některé postupy zelených mozků a přilehlých politiků.
Je také vhodné kalkulovat při chápání souvislostí s výchovou japonců po léta ovládaných náboženským a nacionalistickým idelologickým marasmem.
Myslím,že dnes není sporu o spravedlivém konci a straně poražených.Každé kdyby je na hovno.

Použití atomových zbraní bylo dle mého logické.
Byla vyvinuta nová zbraň o níž se vědělo,jen to že má extrémní účinky.Argumenty vědců byly v té době málo argumentační.
Nakonec se použitím i zjistila strašná skutečnost radioaktivních složek působících na živý organismus a tím se zamezilo jejímu pozdějšímu použití v nějakém komerčním konfliktu.Hirošimské memento je v platnosti dodnes.

Nezapomeňte na Kenedyho dilema.
Karle dík.
Ivan.
06. 08. 2011 | 22:15

voroshilov napsal(a):

OvenH:
Aha,Stalin tak nenavidel Polaky ze ozbrojil Armiju Krajovou a Armiju Ludovou,a take armadu Andersa ktera ihned utekla k Anglicanum.
06. 08. 2011 | 22:17

Buvol napsal(a):

vorošílov
Vy jste blázen! Co je "fašistické" na mé "propagandě"? Snad ne ty data z Wikipédie a různá jiná fakta, čerpaná ze seriálu "Svět ve válce" a "Apokalypsa" a jim podobných?! Mimochodem každý si je může stahnout odsud: http://www.uloz.to/
06. 08. 2011 | 22:17

OvonH napsal(a):

Kde říkám že je nenáviděl ? Prostě dělal co mu momentálně přišlo výhodnější.
06. 08. 2011 | 22:19

Viola napsal(a):

No, jak já jsem slyšela vyprávět pamětníky, tak bombardování atomovými bombami města Hirošimu a Nagasaki bylo z válečného hlediska zbytečné, válka osy skončila, takže se dalo očekávat, že se i Japonsko vzdá. Byla to demonstrace síly a "pokroku" Američanů, aby si před nimi svět klekl na kolena. Byla to výzva pro celý svět - třeste se před námi. Po skončení války to byla i hrozba Rusku, aby si komunisté nedělali velké nároky, aby se snad nestalo, že celá Evropa by po válce mohla být komunistická. O to více pak museli Rusové trpět a snažit se dohonit Američany, až je dohonili, zbrojení bylo větší a větší až už bylo tak dusno, že se to nějak řešit muselo. A kdo ustoupil jako moudřejší? Hádejte.
06. 08. 2011 | 22:24

Buvol napsal(a):

U Japonců je třeba brát v potaz i jejich samurajskou filosofii .. Někde jsem četl, že samurajové, když byli poraženi, pokud přežili, přecházeli na stranu vítěze se vším všudy, jaksi uznali, že silnější i ideově .. to by se v případě Japonska asi nestalo, kdyby to nebylo tak jednoznačné a bezpodmínečné ..
06. 08. 2011 | 22:26

Viola napsal(a):

Ano, Ivane Hochmane

zapomněla jsem dodat, že pro Američany je každá válka dobrá na to, aby si odzkoušeli své nové vynálezy.
06. 08. 2011 | 22:27

NevericiTomas napsal(a):

Violo to jste cetla spatne. Japonci se vzdat nehodlali, dokonce generalove chteli zavrazdit cisare(') pokud by to chtel udelat.
http://druha.svetova.cz/clanky/1945/okinawa/
tady si prectete, jak probehla predehra vylodeni na Japonskych ostrovech. Ze 130 000 japonskych vojaku jich 110 000 padlo...
Do boje s melo zapjit v obrovske mire civilni obyvatelstvo, predpokladaly se masove sebevrazedne utoky. Bylo by to peklo.
06. 08. 2011 | 22:31

Viola napsal(a):

A ještě bych dodala, že Američané jsou moc pohodlní, aby bojovali muž proti muži. Raději nechají za sebe bojovat techniku. Vědce přinutí myslet, aby do skutečné války nemuseli.
06. 08. 2011 | 22:32

ghándí napsal(a):

těm z vás, kteří jste celý život nečetli rudé právo jako soudruh profesor, musim ideologicky vysvětlit, co vlastně za myšlenku chtěl soudruh profesor dnes vyjadřit. když během druhé světové války zabíjeli civilisty zapadní imperialisti tak to byl valečný zločin, a když hrdinná rudá armáda, tak to bylo humanistické bombardování. to je jako když se opije starosta a kočí. kočí je ožralej jako prase a pan starosta je veselej. soudruh profesor za to nemůže, komančové mu vymyli mozek.
06. 08. 2011 | 22:32

voroshilov napsal(a):

Buvol:
"Svet ve valce"ja videl,nijak nevzpominam ze by tam neco o zlocinech Stalina a znasilneni Rudou armadou,mozna cislo a nazev dilu?
06. 08. 2011 | 22:32

ghándí napsal(a):

viola,
vy jste s prominutím blbá kráva. protože nevíte nic o obětech na straně američanů.
06. 08. 2011 | 22:34

Joe Ratata napsal(a):

Karel Mueller
Pokud víte,hrozil nám útok od Německa,Polska a Maďarska.Členové Malé dohody Jugoslávie a Rumunsko varovali Maďarsko,že v případě jeho útoku na ČSR dodrží smlouvu a napadnou Maďarsko.Takže Maďarsko pěkně způsobně čekalo až bude vše upečeno a teprve pak (až 5.11.38 když už bylo nemožné se bránit)započalo se zabíráním jižní hranice Slovenska-tedy tehdy ještě ČSR.
A Zimní válka?Proč obsazovat nějaké strategické ostrovy,když Hitler byl přítel a Stalin byl tak mírumilovný ,že na útok na západ ani nepomyslel?
06. 08. 2011 | 22:36

Pepa napsal(a):

Četl jsem mnoho knih a článků na toto téma a výsledek je, že v době, kdy byly svrženy atomové bomby na Japonsko, tak bylo Japonsko s USA ve válce. Bomba je válečná zbraň, a tedy jako taková byla použita. Podle odhadů analytiků USArmy bylo ušetřeno na milion amerických vojáků a asi tři miliony japonských vojáků, nemluvě o civilních obětech. Bomba jako taková dala navíc téma do diskuze, a od té doby, co byla svržena, je její účinek všeobecně znám.

Japonci se prostě rukou osudu staly testovací plochou. Dlužno dodat, že si to zasloužili, protože válku začali oni, a to nečekaným útokem na Pearl Harbour. O zvěrstvech japonských vojáků v indočíně raději nepíšu...
06. 08. 2011 | 22:40

Viola napsal(a):

To, že se nehodlali vzdát je jen šlechtí a že je Američané zarazili Atomovou zbraní bylo smutné. Jo, kdo ví jak by to vypadalo, to těžko můžeme odhadovat, třeba by bylo lidstvo mnohem dále, kdyby se vůdčí ideologií stala nějaká Japonská. Japonci jsou na tom dost špatně, ja musí žít na takových kývajících se ostrovech, jak by jim bylo dobře na pevné zemi. Jsou to rovní, slušní a odvážní lidé.
06. 08. 2011 | 22:42

kormoran napsal(a):

P.S.

Soudruhu Horejsi vy jste takova kapacita , ze byste v tehdejsi dobe chodil od domu k domu ( jako samani jehovosti) a ptal se zdali jsou tam lidi dobri , ci zli , nebo deti starci a zeny - pochopitelne pred bombardovanim?

Vy jste typ , dle meho , ktery se priposere i pri strelbe z flusbroku))
06. 08. 2011 | 22:42

Frank napsal(a):

ghándí:

na jiném blogu, jste napsal, že svou přezdívku jste si zvolil proto, že Ghándí jako politik Vám je sympatický.

Můžete mi, prosím, vysvětlit jaké jeho vlastnosti Vám na něm jsou sympatické? A víte vůbec jaké byly jeho názory?
.
06. 08. 2011 | 22:43

Buvol napsal(a):

vorošílov
Těch dílů bylo strašně moc. Nevylučuji ale že něco bylo v tom francouzském seriálu Apokalypsa, co teď běží na ČT2. Zkuste si to probrat na tom portálu "Ulož to!"
06. 08. 2011 | 22:44

Viola napsal(a):

ghándí,

zbytečně neprovokujte, jinak budete mazán. Jen se na ty chrabré Američany podívejte od jejich vzniku, kde dnes jsou Indiáni a jejich civilizace, proč je Amerika dnes černá, místo červená?
06. 08. 2011 | 22:46

Platan napsal(a):

ghándí:

Ten nick vám ale vůbec nesluší... Co takhle třeba "buran"?
06. 08. 2011 | 22:46

JC napsal(a):

Bunny,
Zásah a snaný cíl ?? :-))
Tak to máš hochu oko jak z kašparovy krávy. Nevlastním ani vzduchovku a všechny tzv. military akce považuji za honění si ega přerostlých pubošů, co nejvíc "střílí" do vlastních trenclí.
Kdysi dávno jsem při operaci "Oluja"/určitě víš o co šlo/ dostal na výběr buď spakovat kufry a odjet ze tří stran obklíčeného města posledním vlakem, nebo v případě totálního obklíčení vyfasovat kalacha a bránit holý život.
Co bys sis vybral ty, hrdino od klávesnice ?
06. 08. 2011 | 22:47

voroshilov napsal(a):

Tak se podivame na serial The World at War:
Nove Nemecko 1933-1939
Daleka valka:zari 1939-kveten 1940
Pad Francie:Kveten-Cerven 1940
Sam proti sobe:kveten 1940-1941
Barbarossa:Cerven-Prosinec 1941
Banzaj:Japonsko-1932 1942
Svoji cestou:USA 1939-1942
Poust:Severni Afrika 1940-1943
Stalingrad:cerven 1942-unor 1943
Vlci smecka,ponorky v Atlantiku 1939-1944
Ruda Hvezda:SSSR 1941-1943
Bourka:Bombardovani Nemecka zari 1939-duben 1944
Tvrde stare strevo:Italie listopad 1942-cerven 1944
Zitra bude krasny den:Birma 1942-1944

jeste dvacet dilu,zlociny Rude armady nikde,mam pokracovat?
06. 08. 2011 | 22:48

Platan napsal(a):

kormoran:

A já už myslel, že jste odleťěl do teplých krajů. Škoda, bylo by zde bez vás jaksi méně hovadno...
06. 08. 2011 | 22:50

ghándí napsal(a):

viola,
já opravdu nesnáším komunisty, ale je mě opravdu proti srsti, když někdo z ideologických důvodů zpochybnuje roli rudý armády a jejich oběti ve druhý světový válce. a to i přes to, že rusové byli, narozdíl od američanů, na začátku války stejný agresor jako němci, protože taky napadli polsko. stejně tak je mi proti srsti, když někdo tahá do druhý světový války svuj rudý antiamerikanismus. jako to napřklad udělal dnes ve svém blogu souduh profesor. svět vděčí spojencům za to, že porazili německo a japonsko a zachránili civilizaci. pokud tady budete zpochybnovat roli američanů a jejich oběti během války tak jste opravdu blbá kráva, která má rudo před očima a neví nic o historii. na tom si trvám.
06. 08. 2011 | 22:54

kormoran napsal(a):

Viola a dalsi !!
Kdo tehda proboha vedel , co kuje na konci valky Hitler , nebo Japonci ? A co ma a muze mit v nejblizsi dobe k dispozici za zbran?

Jste tam paka? Nebo co?

Je treba si uvedomit , kdo inicioval WW-2 , a jestli doslo napriklad k 'neefektivnimu' bombardovani Drazdan - je naprosto irelevantni , v tomto se dokaze zase stourat naprosty hotentot.
06. 08. 2011 | 22:58

kormoran napsal(a):

Platan ,

Myslet_ znamena vedet hovno!
06. 08. 2011 | 23:04

Platan napsal(a):

kormoran napsal(a):
...jestli doslo napriklad k 'neefektivnimu' bombardovani Drazdan - je naprosto irelevantni , v tomto se dokaze zase stourat naprosty hotentot.

Pochopte kormorana... Z perspektivy ptačího mozku to tak naozaj vyzerá...
06. 08. 2011 | 23:06

Oliver napsal(a):

Salonni zvanil profesor Horejsi, jako vrchni imunolog v CR ziskal pocit, ze rozumi vsemu vcetne ekonomie, ted rozumuje nad udajnym valecnym zlocinem. Vsechno je dobre, co trochu pospini americke usili, vzdyt to nakonec delaji pro "prachy". Takze ted se pridava k humanistum, ktery naoko lituje nevinnych lidskych obeti. Tak nejak se ale pozapomene zminit o totalni valce, ve ktere Japonske cisarstvi posilalo ty neinne lidi neustale do valky, treba i s luky a sipy. Take zapomene na pocity tech mucenych zajatcu japoncu z celeho. Proste po bitve se stava generalem i cesky profesurek, ktery uz svou imunologickou karieru na starsi kolena vymenil za novy fenomen mudrlantu- blogovani.
06. 08. 2011 | 23:07

Čochtan napsal(a):

Podívejte se jak probíhala bitva o Iwojimu. Tisíckrát větší by byla bitva o Japonsko. Japonci by nikdy nekapitulovali, kdyby jim to nerozkázal jejich Bůh. Císař Hirohito.
06. 08. 2011 | 23:09

kormoran napsal(a):

Platan , bombardovani Drazdan , melo svuj duvod a jako neefektivni bylo vyhodnoceno az po valce . Chytroline!
06. 08. 2011 | 23:17

Viola napsal(a):

ghándí,

ano, velmi zpoochybňuji jakoukoli kladnou roli Američanů a to naprosto ve všem.
06. 08. 2011 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Co se Rusů týče, tak celou první třetinu války spolupracovali s Hitlerem. Celou třetinu !

01.09.1939 - útok na Polsko - začátek války
30.11 1939 - útok na Finsko. Víte kdo Finy přepadl ? :-)) A jak dostal na zadek ?

30.05.1940 - útok na Belgii, Holandsko, Lucembursko.
22.06.1940 - kapitulace Francie.
13.08.1940 - začátek letecké bitvy o Britanii
09.1940 - začátek války v severní Africe.

22.06.1941 - přepadení SSSR
07.12.1941 - přepadení USA Pearl Harbor

02.02.1943 - Stalingrad kapitulace gen. Pauluse
16.05.1943 - kapitulace německo-italských jednotek v severní Africe.
09.07.1943 - vylodění na Sicilii. V podstatě druhá fronta v Evropě.
09.09.1943 - vylodění u Neapole
06.06.1944 - vylodění v Normandii

Jak vidíte celou první třetinu války (1939-41) SSSR nebojovalo a obrovskými dodávkami surovin podporovalo Hitlera.
Druhou třetinu (41-43) dostávalo s obrovskými ztrátami na pr..l, a třetí třetinu (43-45) hnalo v urputných bojích Němce zpět. (ty třetiny jsou přibližné)

USA sice vstoupilo do války až 07.12.1941, ale do té doby podporovalo Britanii obrovskými dodávkami a ochranou konvojů.
06. 08. 2011 | 23:18

Platan napsal(a):

Čochtane,
jsou na to prostě různé názory (jak už jsem citoval výše):

The Japanese government wanted to surrender; its leaders, military as well as civilian, rationally understood that the war was lost. But they had a determined attachment (irrational?) to the emperor. Japan would have surrendered, very possibly as early as June 1945, had its ruling establishment received guarantees of the emperor's personal safety and continuance on the throne. This should have been the first step in an American surrender strategy.

Gar Alperovitz
"The Decision to Use the Atomic Bomb and the Architecture of an American Myth." (New York: Knopf, 1995)
06. 08. 2011 | 23:20

Platan napsal(a):

kormoran:
zločiny se (také) málokdy dějí bezdůvodně...
06. 08. 2011 | 23:25

Čochtan napsal(a):

Ševče drž se svého kopyta, a vy pane profesore vaší immunologie. Na poli WWII jste se jen hloupě ztrapnil.
06. 08. 2011 | 23:27

voroshilov napsal(a):

Nechapu Cochtana(jako vetsina)druha svetova valka zacala ve Spanelsku,japonskou okupaci Ciny,Pearl Harborem a italskou okupaci Severni afriky,co do toho plete rusko-finskou valku?
06. 08. 2011 | 23:27

JC napsal(a):

Mno, zaplať pánbůh, že Hořejší nepředsedal tribunálu v Norimberku.
S jeho humanismem by to dopadlo maximálně "co sme si to sme si"
06. 08. 2011 | 23:27

Čochtan napsal(a):

Platane,
blbost.
06. 08. 2011 | 23:28

Honza napsal(a):

Karel Mueller:
"Že Stalin udělal ve spolupáci s Hitlerem Polsku totéž, co oni předtím udělali po Mnichovu nám? Tj. dohodli se s Hitlerem na anexi části ČSR?"

Opravdu si myslíte, že Velká Británie a Francie udělali ČSR totéž, co SSSR Polsku? Vojensky ho přepadli, okupovali, statisíce lidí odvezli do Gulagu a pětadvacet tisíc důstojníků postříleli ranou do týla ?
Já vím, že ten Západ nemáte rád a k Rusku máte slabost, ale tohle je snad přeci jen moc...
06. 08. 2011 | 23:30

Karel Mueller napsal(a):

Ale Honzo,
mluvil jsem o Polsku, samozřejmě.
06. 08. 2011 | 23:35

voroshilov napsal(a):

Honza:
Bajecne,vojensky ho prepadli,okupovali,statisice lidi odvezli do Gulagu...
Ti moja bumbum,jeste papaj kasicku...
Sovety osvobodili Polsko od nacistu a za to polozili zivot 600 000 rudoarmejcu!
Kdo osvobodil vsichni koncentracni tabory v Polsku,blbecku?
06. 08. 2011 | 23:35

Honza napsal(a):

Viola:
"ano, velmi zpoochybňuji jakoukoli kladnou roli Američanů a to naprosto ve všem."

Gratuluji, není nad jednoduchý pohled na svět.Ale klid, brzy už to vezme do ruky Čína. Svě bude určitě vypadat mnohem líp, než za těch perfidních Američanů, zejména my v Evropě konečně svrhneme jařmo nenáviděného uchvatitele a svobodně vydechneme!
06. 08. 2011 | 23:36

Platan napsal(a):

Čochtane,
napsal to Gar Alperovitz, professor of political economy at the University of Maryland.
Čochtan říká: blbost.
Kde je pravda? Kdo ví...
06. 08. 2011 | 23:37

kočka šklíba napsal(a):

Každá civilní oběť v jakékoliv válce je neomluvitelná tragédie a pokud s tím ti, co válečné operace plánují, počítají jako s vedlejšími ztrátami, jsou to zločinci. A je jedno, jestli byly oběti Japonci, Angličané, Češi nebo Němci. A to zvláště v případě, kdy území, a tedy i civilní obyvatelstvo, státu, který tento atomový útok uskutečnil, bylo v bezpečí. Takže tady neplatí úvahy některých zde, že to byla jakási odplata. Ano nikdo to nenapsal na tzv. “ plnou hubu“, ale z mnohých příspěvků to vyplývá. A údaje mnohých o případných ztrátách na životech Američanů a Japonců jsou jen nedoložená čísla.
Rovněž tak nepovažuji za významné řeči, že my se na to nyní díváme jinak. Jednak to není pravda ani dnes, mnozí z těch, co zde obhajují atomový útok, obhajují i nynější válečné zločiny ve světě pokud jsou vedeny proti jim neoblíbeným režimům, případně státům, a jednak v blogu na který odkazuje pan Hořejší je jasně napsáno, že i někteří členové tehdejšího amerického vojenského velení se na tento akt dívali rovněž jako na zbytečný a jako na zločin.
Takže když vezmu některé argumenty zastánců bombardování, jak se dívají na bombardování Plzně a Prahy spojeneckými silami v závěru války? Urychlilo toto bombardování konec války? Opravdu to chcete tvrdit?
06. 08. 2011 | 23:39

Honza napsal(a):

Voroshilov:
prosím, abyste na mé příspěvky nereagoval. Nechci s Vámi diskutovat, hnusíte se mi.

Karel Mueller:
aha. No, stejně se polská anexe Těšínska nedá srovnávat s ruskou agresí proti Polsku se vším, co s sebou nesla, nemyslíte?
06. 08. 2011 | 23:41

Čochtan napsal(a):

voroshilove,
Osvobodili ? Jenže až o pět let později. Sověti byli stejné svinstvo jako Němci. Německý socialisti a ruský komunisti. Osvobodili. :-((( Jedno svinstvo (nacionální socialismus) bylo nahrazeno druhým svinstvem. (internacionální socialismus).
06. 08. 2011 | 23:43

voroshilov napsal(a):

Honzo,ty ubohy cerve:
Polsko od roku 1921 okupovalo zapadni Ukrajinu a vychodni Belorusko.
06. 08. 2011 | 23:44

kočka šklíba napsal(a):

Violo, klid, nick ghándí je proslavený hovének, musíte ho brát jako alternativního inteligenta ;). Tedy chápat a tolerovat a to Vy přece umíte :).
06. 08. 2011 | 23:46

kočka šklíba napsal(a):

B....i, kdyby nebylo RA, tak tu možná neplácáme na netu.
06. 08. 2011 | 23:47

kormoran napsal(a):

Platan ,
23,25 - nechapu , co jste chtel rici!
06. 08. 2011 | 23:48

Platan napsal(a):

Čochtane,
Kdyby to "jedno svinstvo" nebylo nahrazeno tím "druhým svinstvem", tak bysme asi teď neseděli u svých PC. Takže by to chtělo trochu více smyslu pro historickou realitu...
06. 08. 2011 | 23:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Sověti byli stejné svinstvo jako Němci."
Základní téze neofašistů.
06. 08. 2011 | 23:49

Oliver napsal(a):

Voroshilove, uz jen tvoje prezdivka napovida, co jsi za exemplar. Kazdy tvuj prispevek obsahuje nekolik totalnich lzi. Nech si sve komňisticke kecy od cesty.
06. 08. 2011 | 23:50

Oliver napsal(a):

Pane Matyasi, komunisti byli stejne svinstvo jako nacisti, tak to melo znit. Byli to jen dve odnoze toho sameho. Za nimi jsou hromady mrtvych a jen posahanec to muze zlehcovat.
06. 08. 2011 | 23:53

Platan napsal(a):

kormoran,

Napsal jste, že bombardovani Drazdan , melo svuj duvod. Chtěl jsem vám naznačit, že i kdyby mělo "svůj důvod", tak to ještě neznamená, že to nebyl zločin.
06. 08. 2011 | 23:56

Oliver napsal(a):

Historicka realita, ze vitezstvi spojencu bylo lepsi nez tisicelita rise, pro nase podminky je neoddiskutovatelna a nikd to nezpovhybnuje. Jen kdyby nedoslo ke komunizaci nasi zeme. Krome toho, to ze sedime u svych PC je mozne diky zapadu, komuniste by nikoho u PC svobodne se vyjadrovat nestrpeli.
06. 08. 2011 | 23:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Oliver:
Nemíním opakovat, co jsem napsal před chvílí. Z toho je patrné, kam Vás řadím. Vaše poslední věta je úplný blábol.
06. 08. 2011 | 23:57

kormoran napsal(a):

A kdyz se zachovam jako soudruzska svine v protipolu, muzu vyhodnotit clanek zkumavkare , jako hnedokosilace )) Isnt'?!!

Tak jako po Vasem! Soudruzi! )))
06. 08. 2011 | 23:58

voroshilov napsal(a):

Oliver:
Uz jste nasel tisice milionu obeti komunismu?
Ja tak chci videt ten pomnik vsem obetem gulagu!
06. 08. 2011 | 23:58

Targus napsal(a):

To Zdeněk Brom, Čochtan:

Ten, kdo se nejdříve ptá a pak střílí, většinou ve válce moc dlouho nepřežije. To jen na okraj k tomu americkému vojákovi, který zkosil německé civilisty.
Co se týká A-bomby, probíhaly poměrně dlouhé diskuze, zda ji použít a kde. Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo v létě 45 na pokraji hospodářského zhroucení, bylo jen otázkou dosti krátkého času, kdy budou muset ukončit válku pro naprostou absenci surovin a energie. V tomto bodě nemá Čochtan pravdu. Osobně se domnívám, že postačilo provést jaderný útok na nějakou vojenskou základnu, kde se formovaly vojenské jednotky nebo na válečný přístav, kde by bylo méně civilních obětí a mnohem více škod na válečném materiálu.
USA však chtěly provést útok se 100 %-ní úspěšností, proto si vybraly civilní cíle, více méně nechráněná města.
Nemyslím si, že se tenkrát zachovaly jinak, než při tzv. kampani v Srbsku. Mosty, školy, nemocnice, civilní autobus, civilní pravidelný vlak, pravoslavný klášter, velvyslanectví Číny, pár "zatoulaných" kousků munice v Bulharsku, atd. Ale vždy se omluvili a vyjádřili lítost, to je "důležité".
Starého psa novým kouskům nenaučíš...
06. 08. 2011 | 23:59

Viola napsal(a):

kočko šklíbo,

děkuji za připomenutí a přeji klidnou dobrou noc.
06. 08. 2011 | 23:59

kormoran napsal(a):

Platan , 23.56 - neni co resit , vubec na mne nereagujte!
07. 08. 2011 | 00:02

Oliver napsal(a):

bombardovani Drazdan nebyl zlocin, ale dusledek valky, kterou vyvolala treti rise. Dnes se to hezky posuzuje, zvlaste s nasazenymi humanitarnimi brylemi z tepla sveho pokoje u pocitace. K bombardovani by nedoslo, kdyby predstavitele treti rise netrvali na totalni valce, takze jejich podil na tomt bombardovami je znacny.
07. 08. 2011 | 00:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Čochtan,

v hodnocení 2.WW je třeba být trochu realista.
Především s Hiterem spolupracovali všichni, proto měl Schacht v Norimberku z celého procesu spíš prču. Samotná sestra Braunové hájila Evu slovy: Hitlerovi se jezdili klanět politici z celé Evropy, tak co chcete od mladé naivní holky. ČSR - kardinálního pěšce - dostal Hitler zadarmo a jistě víte, že německý generální štáb byl připraven Hitlera likvidovat, kdyby nebylo Mnichova, píše o tom v Pamětech i Churchill. Po Mnichovu se rozpadl systém kolektivní bezpečnosti, další pokusy Stalina o spolupráci s F a GB selhali. Stalin měl šílený strach, že vznikne jednotná protisovětská fronta a tak nakonec se s Hitlerem dohodl o rozdělení Polska. Vzhledem k postoji Polska během Mnichova a zabrání Těšínska mi nějaké slzy nad Polskem připadají trochu krokodýlí - zejména když nahlédnu, že pro něho západ nehnul prstem a doufal, že se Stalin s Hitlerem střetne. Určitě víte, že na Rýnu bylo 93 opancéřovaných anglo-francouzských divizí a západ koukal, jak to dopadne. Mohly být v Berlíně za dva týdny. Stalin vletěl do Polska až téměř po třech týdnech od začátku války a zabral území s Bělorusy a Ukrajinci - v podstatě udělal totéž, co Poláci udělali nám: Ve spolupráci s Hitlerem zabral území s národnostní menšinou.
Pokud jde o zimní válku, tak to byla v podstatě Stalinova příprava na válku s Hitlerem, jinak by to nedělal. O co šlo jsem psal. Bylo to ale velmi hazardní, z dnešního hlediska ale můžeme říct, že bez těch přístupových cest a strategických bodů by nejspíš padl Leningrad a po něm i Moskva. A bylo by to. Totéž Polsko - Stalin dostal kardinální strategickou kartu právě proti momentu překvapení. Katastrofy na začátku války byly z důvodu jiných: Hlavně v důsledku diverzních jednotek, které likvidovaly spojení, válka byla v plném proudu a mnohé jednotky neměly spojení a tak ani nevěděly, že se bojuje.

To jen pár upřesňujících poznámek.
07. 08. 2011 | 00:03

Čochtan napsal(a):

voroshilove,
myslíš tohle ?
"...12. srpna stáli bolševici 45 a 13. pak jen 19 kilometrů od Varšavy. Jejich útok na Varšavu však skončil naprostým debaklem: polská armáda zaskočila Tuchačevského jednotky rozsáhlým protiútokem a připravila jim zničující porážku (tzv. Zázrak na Visle). Navíc v Rusku vypuklo povstání v Tambovské gubernii a na Kavkaze, což zkomplikovalo postavení Rudé armády.

Tuchačevský narychlo sestavil ze záloh nové bojové uskupení, s nímž se pokusil zastavit nástup Poláků, nicméně utrpěl jen další drtivou porážku v bitvě na řece Němen. Armáda generála Żeligowského obsadila 9. října Vilno a fronta se vrátila na úroveň před začátkem ruské ofenzívy. 21. září pak sovětská vláda oznámila, že je připravena začít jednat s Poláky o míru. Dne 12. října byly v městě Riga podepsány mírové protokoly. Polsko získalo města Vilno, Lidu, Baranoviči, Rovno a Pinsk, navíc Sověti museli uznat nezávislost Ukrajiny a Běloruska.
Tento bod však nebyl respektován a do měsíce byly obě tyto země znovu zcela pod kontrolou Rudé armády.
07. 08. 2011 | 00:03

Viola napsal(a):

Targusi, právě tak si to mysleli ti pamětníci, co mi o tom řekli a já si to myslím též. Američané si byli vědomi ničivosti bomby a použili ji na města, která z vojenského hlediska nebyla ničím vyjímečná, nebyla nijak strategická, byla to obyčejná města, ale pro ně dobrá na pokus.
07. 08. 2011 | 00:05

Platan napsal(a):

Oliver,
No, já mám právě dojem, že to Čochtan zpochybňuje.

Nebo to nezpochybňuješ Čochtane?
07. 08. 2011 | 00:05

kočka šklíba napsal(a):

Olivere Zbyněk Matyáš to napsal krátce, výstižně, ale myslím, že vám to ani tak nedojde podle vašich příspěvků hodných vymytého mozku současnými médii ;). Jedině, že byste nebyl Čech, Moravan, ale potomek třeba Němců, pak vás chápu.
07. 08. 2011 | 00:05

Oliver napsal(a):

Matyasi, co je blabol, ze za komunisty a nacisty jsou hromady mrtvol?

voroshilove, chces zpochbnovat miliony nevinnych obeti komunismu?
07. 08. 2011 | 00:07

Platan napsal(a):

kormoran,

já si budu reagovat na koho budu chtít a vy mi do toho nebudete kecat. Nebo si klidně kecejte... :-)
07. 08. 2011 | 00:09

Oliver napsal(a):

Kocko sklibo, o cem to mluvis? Chces poprit, ze za komunisty i nacisty jsou hromady mrtvol? Jak to souvisi se soucasnymi medii a ukaz mi neco, co v tomto smeru vymyva mozek? A jak to souvisi s mym puvodem. I kdybych byl Cinan, nezmeni to na historickych faktech ňic.
07. 08. 2011 | 00:11

voroshilov napsal(a):

Oliver:
Samozrejme,nebyli miliony a vubec nebyli nevinne!
Bili,kulaci,trockiste,banderovci,spiony,zaskodnici,kolaboranti,vlasovci,pata kolona...
Samo nevinatky!
07. 08. 2011 | 00:12

Oliver napsal(a):

Lzes voroshilove, kulaci a ostatni jsou jen bolsevicke nalepky, ktere se pouzivaji takovymi smejdy jako jsi ty k obhajobe komunistickych zlocinu. Mluvis stejne jako naciste, kteri take zavirali do koncentraku smelinare, zidy, pomahace atd. V nicem se nelisis. Pouzivas stalinsky slovnik o kterem ani nevis co znamena. Vy bolsevici jste, a podle tvych prispevku je to videt, ta nejhorsi spina.
07. 08. 2011 | 00:16

Honza napsal(a):

Karel Mueller:
"Stalin vletěl do Polska až téměř po třech týdnech od začátku války a zabral území s Bělorusy a Ukrajinci - v podstatě udělal totéž, co Poláci udělali nám: Ve spolupráci s Hitlerem zabral území s národnostní menšinou."

Tak ještě jednou: Poláci zabrali ČSR sporné území velikosti většího okresu, bez obětí, bez střelby, bez genocidy českého obyvatelstva. Byla to lumpárna, ale srovnávat to se Stalinovou agresí, s masovými deportacemi do Gulagu, s Katyní... to přeci nemůžete myslet vážně.

Nikdo nezpochybňuje hrdinství ruských vojáků a skutečnost, že ty miliony mrtvých Rusů zachránily Evropu před nacistickým barbarstvím, ale kvůli tomu přeci nemusíme relativizovat Stalinovy zločiny.
07. 08. 2011 | 00:17

Čochtan napsal(a):

Zbyněk Matyáš
"Sověti byli horší svinstvo než Němci."
Zavraždili mnohem víc lidí, než Němci. Vraždili už od 1917.
07. 08. 2011 | 00:17

voroshilov napsal(a):

Oliver:
Jasna paprika,banderovci a vlasovci jenom bolsevicka nalepka,ve skutecnosti rozdavali detem cokoladove bonbony!
07. 08. 2011 | 00:20

kočka šklíba napsal(a):

Jednak Olivere prokazujete obvyklou metodu primitivů, když tykáte lidem vám neznámým a myslíte sis asi, že tím získáváte jakousi diskusní převahu ala Rumcajs. Už to vás zařazuje ;). Mezi primitivy.
Jednak reaguji na vaše: "Krome toho, to ze sedime u svych PC je mozne diky zapadu, komuniste by nikoho u PC svobodne se vyjadrovat nestrpeli."
Víte Olivere, chápu, že vaše nenávist, váš pohled na tzv. "komunismus" je ovlivněn bláboly a lhaním našich žumpalistů, ale trochu přemýšlet by vám neuškodilo. Kdyby nebylo RA, tak neexistujete milý Olivere, pokud jste potomek obyvatel předválečného obyvatelstva Československa kromě "Sudeťáků"(tady s výjimkou antifašistů). Tak to prostě je milý naivní Olivere ;). A vůbec to nesouvisí s tím kdo by vás pustil k PC nyní, tipuji, že vám je kolem 30 +/-, asi se nemýlím co?
07. 08. 2011 | 00:20

Gobbo napsal(a):

K Platanově citaci Alperovitze není třeba nic dodávat.
Rudá armáda stačila během asi deseti dní války s Japonskem dobýt Port Arthur, o který Rusko přišlo v roce 1905 a obsadit polovinu Koreje. Japonsko ztratilo Kurily a půl Sachalinu. Kdyby se Japonci dál odmítali vzdát, přišli by o Hokkaido ve prospěch SSSR.
Truman nutně potřeboval světu a sovětům demonstrovat americkou moc a dát Japoncům příležitost se vzdát USA.
Co se týče hrůz bombardování, paradoxně americké konvenční bombardování Tokia mělo víc civilních obětí, než obě atomové bomby. Jedná se o v Evropě málo známé zvěrstvo.
Zkuste si najít fotografie řeky Sumida z roku 1945.
Také nevím, proč pan Hořejší zmiňuje loď Wilhelm Gustlof, která byla kadetní lodí německého válečného námořnictva a neměla označení lazaretní lodi. Jistě, zabití 9000 lidí utopením v ledovém Baltu je tragédie.
A je to samozřejmě oblíbený námět německé propagandy, která nikdy neoznačí za válené zločiny akci Gomorah ani bombardování Drážďan. A málokdy zmiňuje, že doprovázející křižník Admiral Hipper odmítl topící se civily zachraňovat z "obavy z ponorek".
Zato šíří obraz opileckého sovětského kapitána ponorky, který z čiré zloby a touhy po medaili potopil loď s nešťastnými uprchlíky.
Snad aby lidé zapomněli na všechny hrdinné kapitány německých ponorek ve vlkém torpédující lodi transportních konvojů. Plné námořníků obchodního loďstva.
Hledat ve válce nějaký smysl nebo spravedlnost je absurdní.
Válka sama je zločin.
07. 08. 2011 | 00:22

Čochtan napsal(a):

Větší lotr nás zachránil (spolu s jinými) před menším lotrem. Kdyby se Roosevelt nedržel dohody s největším lotrem, tak by nás osvobodil Patton.
07. 08. 2011 | 00:22

Platan napsal(a):

Oliver,

tak ho vidíš, Čochtana... Ten by bral radši tu Třetí říši. No, možná si myslí, že má árijské kořeny...
07. 08. 2011 | 00:22

kormoran napsal(a):

Soudruzky Skliba , a Viola , plotna chladne !

Vite neco o genech?)))
07. 08. 2011 | 00:24

Platan napsal(a):

kormoran,

Copak, copak...? Došly argumenty?
07. 08. 2011 | 00:27

voroshilov napsal(a):

No,dobre,podivame se na obeti stalina-komunistu z logistickeho pohledu:
Kolik je treba lagru pro desitky milionu veznu?A kdo je postavi?
Kolik vlaku a vagonu je treba aby dostavili miliony lidi na konec Sibiri?
Kolik jidla spotrebuji milionu muklu a vyplati se to?
Jak to ze pred perestrojkou nikdo o stalinskych zlocinech skoro nevedel kdyz ma bejt zastreleny nebo uvezneny v kazde rodine?
Deticky,jdete do hajzlu...
07. 08. 2011 | 00:33

kormoran napsal(a):

Platan, uvedomujete si , jak se vubec chovate ?

Okamzite dokazete obvinit , jakehosi cochtana - ze by bral treti risi , ale pritom presmyckou zpochybnite attak spojencu na ne!

Soudruzi ! Vy ! Pokud se nedostanete k moci , budete kritizovat i misi hovna!
07. 08. 2011 | 00:35

Platan napsal(a):

voroshilove,

Jestli tady chceš obhajovat stalinizmus, tak s tím jdi do hajzlu ty.
07. 08. 2011 | 00:37

kočka šklíba napsal(a):

Platane jako vždy, kormoran nikdy žádné nemá, jen urážky a nyní možná nasadí buď soudružky, ale koukám, to už nasadil :D, :D, tak ještě obscénní urážky.
Ale editor ho má rád, takže pokud na něj budu reagovat, budu smazána asi na všech blozích nejméně za poslední týden ;). Kormorán je takový milý přínos zdejších diskusí jinak, editor si není vědom, že by tento "člověk" pod tímto nickem někoho někdy urážel :D :D.
07. 08. 2011 | 00:38

t... napsal(a):

Čochtane,

na posuzování historie jen matematika nestačí.

Švédsko bylo neutrální, války se neúčastnilo, jen běžně obchodovalo, i s Německem, kterému dodávalo železnou rudu, bez těchto dodávek by 2. svět. válka patrně probíhala jinak. Četl jsem v historické knize, že bez dodávek železné rudy ze Švédska by německý zbrojní průmysl nepřežil déle než 6 měsíců.

Když se rozebírá kdo s kým proč a jak ve 2. světové, tak vzpomíná někdo na zdánlivě nepodstatný detail, který do mozaiky přidalo neutrální Švédsko?

Historie je plná zdánlivě nepodstatných detailů, které ovlivňují ty, které jsou, v té které době, v tom kterém státu, při ideologické interpretaci dějin(války), jejích částí/fází, výběru dat pro posouzení/interpretaci jejich událostí, považovány za podstatné.

Počasí je možné počítat na supervýkonných počítačích, ale jen pár dní dopředu, s válkou je to ještě těžší ... protože, mimo jiné, válku ovlivňuje i počasí(jiné počasí, jiná válka) ..... a po bitvě(válce) je každý voják(dokonce i civil) chytrým generálem.
07. 08. 2011 | 00:40

Karel Mueller napsal(a):

Honza:

Já porovnávám čin jako takový a nikoliv Stalina s tehdejšími polskými vládci. Nic víc, ale také nic míň.

A tady nevidím rozdíl. Zabrání části území státu sraženého na kolena, který je porcován. Po dohodě s Hitlerem.
Z mého pohledu je to polské jednání horší o to, že předcházelo tomu Stalinovu a koneckonců otevřelo stavidla pro zahájení 2.WW.

Na což Poláci doplatili víc než kterýkoliv jiný národ.
Je to polská tragedie, přečtěte si Churchilla.
07. 08. 2011 | 00:41

voroshilov napsal(a):

Platan:
A Churchilismus kde byli burove zahnani do koncentraku a hladomor v Bengalsku,rasismus v Indii obhajovat muzu?
07. 08. 2011 | 00:42

kočka šklíba napsal(a):

Čochtane ale Stalingrad by asi Patton nedokázal, že? A bez těch obrovských obětí a vítězství u Stalingradu by asi Patton vůbec v Evropě nebyl ;)
07. 08. 2011 | 00:43

Frank napsal(a):

Gobbo

Bombardování Tokia 9.3.1945 (!) je dobrá připomínka dalšího válečného zločinu....

Americký časopis Time to v té době označil za pomstu amerického lidu za Pearl Harbor, v članku nazvaném "Sen který se stal skutečností"...

Čelní formace nesly po 180 značkovacích pumách M47 o hmotnosti 21,5 kg a letouny hlavního svazu měly naloženo po 1440 náložích M69 o hmotnosti 2,7 kg. M69 byly kazetové pumy v pravém slova smyslu, šlo o svazky 36 válců (celkem se jich do pumovnice vešlo 40) s průměrem 7,5 cm a délkou 50 cm vybavených distančním zapalovačem a stabilizovaných metrovým kusem látky. Velmi jednoduché a díky náplni tvořené napalmem i velmi efektivní řešení.

Ve čtvrtek 8.3. posádky bombardérů obdržely rozkazy k útoku na Tokio. Nálet měl být proveden v noci z 9.na 10. z výšky pouhých 1500 metrů. Posádky sice reptaly, že let v odzbrojených superpevnostech je sebevraždou, ale velení spoléhalo na moment překvapení a na to, že Japonci prakticky nemají noční stíhačky.
První značkovací stroje odstartovaly 9.3. z Guamu v 17.36 a hlavní formace vzlétla z Saipanu a Tinianu kolem 18.15. Jeden letoun se po startu zřítil ale zbylých 333 pokračovalo k severu ke svému cíli v centru japonské metropole.

Jako první se nad Tokio dostala značkovací letadla která v cílové oblasti vyznačila obrovský ohnivý kříž v kruhu o rozloze asi 20 km². Potom nalétly hlavní svazy a ve vyznačených sektorech rozpoutaly peklo. V Tokiu se chvíli před náletem zvedl silný vítr který napomohl šíření plamenů. Poslední letouny musely kvůli obrovskému žáru vystoupat výš (podle pozdějších vyšetřování teplota v centru překračovala 1000°). Podle přeživších v cílovém prostoru vyschly všechny menší řeky a kanály, ve větších voda vařila a místy se tavily železné konstrukce. Mnoho obyvatel Tokia se v hrůze shromáždilo v chrámech kde uhořeli při motlitbách. Komu se nepodařlo uniknout v prvních minutách ten neměl šanci na záchranu. Posádky letounů po návratu hlásily, že se jim bylo ze zápacku spáleného masa na zvracení a mnoho jich muselo lékařské ošetření kvůli otravě kouřem.

A jaké byly výsledky útoku?
Americký úder se vyrovnal přírodním katastrofám. Podle pozdějších zpráv byl ničivější než největší zemětřesení té doby (San Francisko-1906, Messina-1908, Yokohama-1923) a dvojnásobně převyšoval i pozdější jaderný úder na Hirošimu. Když se po mnoha hodinách podařilo uhasit požár neexistovalo už 267000 domů v centru Tokia na ploše téměř 40 km². Více než milion obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Celou oblast pokrývaly hromady ohořelých těl, v řekách plavala další která se ve vodě doslova uvařila. Podle úředních zpráv jich bylo pohřbeno 83793. Mnoho obětí však shořelo na popel a celkové ztráty se odhadují na 130000 mrtvých, nemocnice a stanice první pomoci ošetřily přes 160000 zraněných.
.
07. 08. 2011 | 00:43

Platan napsal(a):

kormoran,

pokud Čochtan napsal: Větší lotr nás zachránil (spolu s jinými) před menším lotrem, tak mi z toho logicky vyplývá, že by pro něj "menší lotr" byl přijatelnější než "větší lotr"
A co že to budeme kritizovat??
07. 08. 2011 | 00:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtane,
Váš neonacizmus je zde obecně znám. Nevidím žádnou logiku ve Vašem notorickém opakování lží při každé možné i nemožné příležitosti.
Jak jsem řekl: poněmčenec horší Němce.
07. 08. 2011 | 00:48

ghándí napsal(a):

viola,
mě je to jedno. muj nazor o vás znáte.
07. 08. 2011 | 00:49

Platan napsal(a):

voroshilov:

Jedno svinstvo neospravedlňuje druhé svinstvo.
07. 08. 2011 | 00:51

kormoran napsal(a):

Toto jsou argumenty ! A ciste! Rudi ksichti!

Anol shalom
Anol sheh lay konnud de ne um
Flavum
Nom de leesh
Ham de nam um das...

La um de
Flavne
We de ze zu bu
We de sooo a ru
Un va-a pesh a lay
Un vi-i bee
Un da la pech ni sa

Aaahh

Un di-i lay na day
Un ma la pech a nay mee di nu ku

La la da pa da le na da na
Ve va da pa da le na la dumda
La la da pa da le na da na
Ve va da pa da le na la dumda
La la da pa da le na da na
Ve va da pa da le na la dumda
La la da pa da le na da na
Ve va da pa da le na la dumda

Anol shalom
Anol sheh ley kon-nud de ne um
Flavum
Flavum
M-ai shondol-lee
Flavu Lof flesh lay
Nof ne
Nom de lis
Ham de num um dass
La um de
Flavne
Flay
Shom de nomm
Ma-lun des dwondi.
Dwwoondi

Alas sharum
du koos
Shaley koot-tum

Translation:
Almighty Freedom
Almighty freer of the soul
Be free
Walk with me
Through the golden fields
So lovely
Lovely

We regret our sins, but...
We sew our own fate and
Under my face I remain feeble
Under my face, I smile

Aaahh)

Even alone/afraid
Under my face I will be waiting

Run with me now soldier of Rome
Run and play in the field with the ponies
Run with me now soldier of Rome
Run and play in the field with the ponies
Run with me now soldier of Rome
Run and play in the field with the ponies
Run with me now soldier of Rome
Run and play in the field with the ponies

Almighty Freedom
Almighty freeer of the soul
Be free
Be free
And imagine
Free with peace at last
It's lovely
It's lovely, this land
No one can believe or understand
How far I came just for my lovely family
I should have been there
with them when the world crashed down
But now they rest with me.

I'll never forget
How I felt that moment
I became free.
07. 08. 2011 | 00:52

Karel Mueller napsal(a):

Kočka šklíba:

Nikdo menší než Winston Churchill, v těch letech antikomunista č. 1, prohlásil, že to byla Rudá armáda, kdo zlomil wermachtu hřbet a to v superbitvách u Moskvy, Stalingradu a Kurska.

Ale to víte, je 66 let po válce a za tu dobu bylo objeveno tolik nových a neznámých věcí ...
07. 08. 2011 | 00:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Oliver:
"co je blabol, ze za komunisty a nacisty jsou hromady mrtvol?" Nicneříkající blábol by bylo možno rozšířit na "Za Egypťany jsou hromady mrtvol, Za Římany...., Za křesťany...., Za Turky....., Za Tatary...., Za Brity..., Za Američany....., Za muslimy..... atd.".
Nicméně pravdou je, že nikomu v histórii se nepodařilo zmasakrovat tolik miliónů lidí za tak krátkou dobu, jako Němcům.
07. 08. 2011 | 00:56

Platan napsal(a):

kočko šklíbo, to je fakt, že kormoran nikdy nemá argumenty, ale když je ve formě, tak se je aspoň snaží markýrovat... :-)
07. 08. 2011 | 00:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pan doktor se dal na básnění....
07. 08. 2011 | 00:57

ghándí napsal(a):

ještě, že měli atomovku první američani a né hitler nebo stalin. děkujme všichni bohu za to.
07. 08. 2011 | 00:57

kormoran napsal(a):

Soudruzko sklibo , alias -knirata damo , jak jsem pravil , vas musi chranit Tyranosarus Rex , nebo mistni gumicka - ale plotna stale studena))))
07. 08. 2011 | 00:58

voroshilov napsal(a):

Karell Mueller:
Jasna prdel,a kdo psal Stalinu kazdy tyden v dopisech:Pomoc,pomoc,pomoc.vstupujte do valky!Preplavili jsme uz na zelezo vsechna stara dela,musite Hitlera vzat na sebe!
07. 08. 2011 | 00:59

Jetvart napsal(a):

Jo, to byly časy kdy amerika byla opravdu napadena a jen se bránila... Od té doby jsme pokročili k preventivním válkám, kdy je zločinná celá válka. Amerika se nyní vrhá na země které ji nikdy nic neudělali a zajišťuje si beztrestnost tim, že z ostatních zemí si udělá spoluviníky.
07. 08. 2011 | 01:05

Honza napsal(a):

Karel Mueller:
"Já porovnávám čin jako takový a nikoliv Stalina s tehdejšími polskými vládci. Nic víc, ale také nic míň."

Tak proboha porovnávejte čin. Ty statisíce mrtvých pro Vás nic neznamenají? Proč je proboha pro Vás tak těžké přiznat si, že Stalin byl krvavý masový vrah ? Máte s tím nějaký psychologický problém, který nechápu.

A nebojte, svého Churchilla mám dobře přečteného
07. 08. 2011 | 01:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Děláte zásadní chybu. Připomínáte činy pouze jedné strany a druhou necháváte ve stínu. Odpovězte si na základní věc: Kdo komu vyhlásil válku napadením? Sorry, pak byla válka a co má dělat prezident napadaného státu. Musí zajistit bezpečnost obyvatel státu, válku vyhrát a s co nejmenšími ztrátami na vlastním obyvatelstvu. Může se nám to nelíbit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je funkce prezidenta napadeného státu.

Další chybou je, že Vy víte, kdy II. WW skončila, ale pezident USA to v roce 1945 mohl jenom maximálně tušit kdy a jak. Nemohl si být jist, zda Němci nebo Japonci skutečně nemají už také jadernou zbraň. Výše byl správně zmíněm psychologický portrét A.H. On narozdíl od Vás jistootu neměl. To není obhajoba, to je konstatování demagogie z Vaší strany, kterou moralizujete dějiny.

Pokud chtěl pan Hořejší vyjádřit lítost nad ztrátou životů, tak mohl napsat svůj text. V tomto punktu bych se k němu přidal, protože jsem dnes za tyto lidi svoji tichou modlitbu vykonal.
07. 08. 2011 | 01:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Vaše tvrzení je správné. Přesto to s psychikou člověka strašně zamává.
07. 08. 2011 | 01:44

Zdeněk Brom napsal(a):

t...

Díky.
07. 08. 2011 | 01:44

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

A znáte film Šťatsné a veselé. To je taky síla.
07. 08. 2011 | 01:46

oh napsal(a):

Buvol:
Slámo, jste neinformovaný! Byli to právě Rusové, kteří spojence požádali o to bombardování Drážďan! Byl to velký železniční uzel logisticky velmi dúležitý!! Než něco plácnete, tak si to napřed ověřte!

K tomu jen tolik, buvole - Stalin chtěl vyřadit železniční uzel Drážďany. K tomu stačil cílený úder na nádraží a další železniční infrastrukturu. Po plošném bombardování byla železnice jedna z prvních věcí, které Němci dokázali zprovoznit. Takže ta vaše poznámka o ověřování, než něco plácnete na vás sedí jako ulitá...
07. 08. 2011 | 01:47

kormoran napsal(a):

Soudruzi!

Mam vas stale rad, Vy dokazete cloveka dohnat ke vsem negativnim smyslum!))))
07. 08. 2011 | 02:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Viola:

Navštivte Normandii a některé tamní pláže. Tam uvidíte, jak jste vedle. Vylodění bylo hodně drsné.
07. 08. 2011 | 02:04

adorace kriminalnich aktivit v Cesku napsal(a):

V r. 1968 nejaci hrdinove chytili a povesili jednoho z vojaku Varsavske smlouvy, myslim ze to byl Bulhar, a ze sli sedet. Dostanou nyni Topoluv metal a zvyseni penze dle noveho zakona? Pokud ne, tak by mel narod zorganizovat nejmin retezovou hladovku. Zacit by se melo v Senatu a pak ve Snemovne. At ti chytraci maj moznost o tom aspon post festum popremyslet.
07. 08. 2011 | 02:05

Frank napsal(a):

Zdeněk Brom

"Děláte zásadní chybu. Připomínáte činy pouze jedné strany a druhou necháváte ve stínu."

Odsuzuji válečné zločiny každé strany, nemám problém když je zde někdo připomene. O válečných zločinech Němců a jiných národů zde bylo napsáno dostatek informací, proto připomínám ty válečné zločiny, na které mnoho lidí rádo zapomíná...

"Další chybou je, že Vy víte, kdy II. WW skončila, ale pezident USA to v roce 1945 mohl jenom maximálně tušit kdy a jak."

Co to má společného s vědomým rozhodnutím prezidenta USA zabíjet statisíce civilistů? I kdyby to bylo na začátku války tak jsou to válečné zločiny, nebo ne???

"Kdo komu vyhlásil válku napadením? Sorry, pak byla válka a co má dělat prezident napadaného státu. Musí zajistit bezpečnost obyvatel státu, válku vyhrát a s co nejmenšími ztrátami na vlastním obyvatelstvu."

Má bojovat především s vojskem nepřítele, ne záměrně a masově zabíjet civilisty, to dělají jen váleční zločinci.
.
07. 08. 2011 | 02:20

Karel Mueller napsal(a):

Honza:

Nemám nijak v úmyslu snižovat Stalinovy zločiny.

Ale víte, dnes se lze dočíst, jak válku zahájil Hitler se Stalinem tím, že se dohodli o Polsku. A pok o Katyni jako o polské genocidě. Tak jsem považoval za vhodné dodat pár poznámek.

Mohl bych ještě poznamenat, že jsem četl jen o 25 tisících v Katyni, nikoliv o dalších statisících odvlečených do gulagů.
Také by bylo možné dodat, že 2.WW stála život víc než 6 milionů polských občanů, z toho byla asi polovina Židů. Einsatzgruppen vybili téměř celou polskou elitu. Snad by šlo i podotknout, že počet sovětských zajatců, kteří mezi válkami zemřeli v polských lágrech byl víc než dvakrát vyšší než v Katyni. Nebo že by polský národ neexistoval, kdyby SSSR prohrál.

Poznámky nehezké, že? Ale docela aktuální, když dnes čtete o bolševismu a nacismu nejen na těchto blozích.
07. 08. 2011 | 02:53

honolulu napsal(a):

Hadate se o teple v riti, "soudruzi". Jste hanba civilizace. Vy se pridate i k Martanum, jen kdyz to bude proti nam a demokracii.

Zatim co si prizpusobujete dejiny k vasim predstavam, tak Londyn hori. Vy o tom nevite, protoze uz asi chrapete. Znovu Vam ten Multi-Kulti nevysel. A kdyby jste meli 100 dukazu svedcicich, ze jste natvrdlici, tak s Vasi ideologii nic nepohne.

"Vy radeji lzete, nez sukate", pro benefit komousu. Ta veta se mi moc libi. Stejne jako to, ze hori Londyn a zase vam Ty vase veprove theorie nevysly. Uz 100 x jste ze sebe udelali ultra hlupaky, tak pokracujte, at je vice srandy.
07. 08. 2011 | 03:30

anti politik napsal(a):

Zdeněk Brom, otázka zněla zda bylo nutné na konci války vyvolat takový zbytečný masakr civilistů a nikoli jak se na to kdo díval tehdy a nyní s odstupem dívá! Pokud skutečně těmto věcem rozumíte musel byste vědět, že to nebylo vyloženě namířeno proti Japoncům i když to odnesli oni, ale byl to drsný vzkaz Rusákům-tedy SSSR!! Těch se Amíci báli víc než Japonců na konci války!
07. 08. 2011 | 06:14

anti politik napsal(a):

Dodatek-jednoduše řečeno byla to demonstrace síly a né nutnost ani pomsta!
07. 08. 2011 | 06:15

danny66 napsal(a):

boze to jsou zase blaboly od pana Drobka, tak oni pry Japonsko neinformovali o pouziti atomove zbrane a uz vubec je nikdo neinformoval, ze jim Rusko chce vyhlasit valku, no to je bordel, pane profesore a pane Drabku, mam silne obavy, ze ani obyvatele Lezaku a Lidic nikdo dopredu neinformoval...

a soudruzku Violu nebudu komentovat, vystizne to za me udelali jini, cimz dotycnym dekuji
07. 08. 2011 | 07:18

Dr. No napsal(a):

Myslím, že tento blog je zralý na to, aby bylo vedení Akademie věd požádáno, aby se distancovalo od výroků jednoho ze svých ředitelů. Nejlépe, pokud možno, velvyslanectvími vítězných mocností.

Bohužel "absolventů" japonských zajateckých táborů (Nizozemců, Britů, Filipínců atd.), ani vojáků USA z války v Pacifiku, už nejspíš dost nezbylo v takové síle, aby někomu byli schopni rozbít hubu.
07. 08. 2011 | 07:54

Drzá zrzka napsal(a):

7. prosince uplyne 70 let od útoku na Pearl Harbor. Budeme se též ptát jestli byl nutný?

Kdyby USA onu bombu nepoužily, skončila by II. světová válka během měsíce?
07. 08. 2011 | 08:27

Béda napsal(a):

V.Hořejší,

všechno co jsem chtěl říct k tématu A - bomby, která byla v praxi použita pouze Američany
(- praktický test obou vyvinutých verzí na dvou vytypovaných městech plných civilistů - to druhé bylo z důvodu nevyhovujícího počasí na poslední chvíli změněno a pilotovi zadány jiné souřadnice k bombardování Nagasaki jako zástupný cíl místo původní Kokury),
- demonstrace ničivosti vlastních prostředků, dílem zastrašení potenciálních příštích konkurentů (USA po válce pracovaly dnes s již odtajněnou doktrinou jaderného bombardování velkých měst socialistického bloku, kde odhadované ztráty hned po bombardování by řádově byly mnohenm vyšší než oběti WW2 - plán byl ukončen z praktických důvodů v momentě, kdy SSSR vyvinul a otestoval mnohem účinnější modifikaci jaderné bomby - vodíkovou bombu,
- kdy osud Japonska ve WW2 byl již prakticky zpečetěn - Japonsko v té době nemělo přístup k surovinám, nemělo prakticky leteckou obranu ostrovů, SSSR podle Postupimské dohody den před svržením druhé jaderné bomby vstoupil do války s Japonskem ve které mu uštědřil v Číně kardinální porážku..., jsem již napsal dříve pod vašim předešlým článkem.)

Dnes se omezím pouze na konstatování: argumentaci tím, že nacističtí papaláši jsou v jádru podobní papalášům vítězných USA použil prvně již v průběhu Norimberského procesu německý obhájce nacistických zločinců, kdy atomové bombardování japonských měst a masové vraždění civilistů použil jako protiargument a analogii s masovým vražděním civilistů nacisty
v polemice s hlavním žalobcem.

Jinak při studiu vztahů Japonsko - USA a kořenů války v Tichomoří není jistě bez zajímavosti, že "... V září 1940 bylo stvrzeno spojenectví mezi Japonskem, Německem a Itálií — takzvaným Paktem tří (později se k němu připojily satelitní státy Rumunsko, Maďarsko, Finsko, Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko a Thajsko). Tento pakt nahradil Pakt proti Kominterně a stalo se z něho mnohem užší spojenectví mezi militaristickým Japonskem a evropskými fašistickými státy.

Po porážce Francie v červnu 1940 se pak Japonci rozhodli využít momentální slabosti Francouzů a ovládnout Francouzskou Indočínu a využít jí jako nástupiště k dalším budoucím výbojům. Proto začalo japonské velení neustále tlačit na vichistickou vládu, až nakonec v červenci 1941 podepsal zástupce Vichy admirál Darlan DOHODU S jAPONCI O SPOLEČNÉ OBRANĚ INDOČÍNY.
Tím se Japonci stali pány celého francouzsko-indočínského území a bohatství a získali i dobrý odrazový bod pro příští agresi.

Spojené státy a Velká Británie do té doby počínání Japonska jen přihlížely. Japonské obsazení Indočíny bylo poslední kapkou, a tak Američané v červenci 1941 ZMRAZILI JAPONSKÁ AKTIVA V USA, což znamenalo přerušení hospodářských styků, byly zastaveny všechny obchodní a finanční operace Japonců v USA, veškerá japonská konta v amerických bankách byla zablokována. Totéž provedly i další státy, se kterými Japonsko obchodovalo (britský Commonwelth a Holandská východní Indie například). ZNAMENALO TO HLAVNĚ, ŽE JAPONCI NEBUDOU MÍT DOSTATEK ROPY, ŽELEZNÉHO ŠROTU A DALŠÍCH SUROVIN potřebných na učinění svých výbojných plánů. Tím si Spojenci chtěli zařídit zastavení agresivních kroků japonských militaristů.

JAPONSKÁ VLÁDA SE SNAŽILA SE SPOJENÝMI STÁTY DOHODNOUT, ale vláda USA prohlásila, že zruší zmražení japonských aktiv jen pod podmínkou, že budou ihned skončeny válečné akce v Číně a budou stažena japonská vojska z Indočíny. Na to však Japonci rozhodně nechtěli přistoupit. Potom Japonci Američanům předložili své návrhy, ty ale byly zamítnuty americkou vládou. TAK SE NAKONEC JAPONCI ROZHODLI JÍT DO VÁLKY PROTI sPOJENÝM STÁTŮM, Velké Británii a Nizozemí. Hlavním cílem Japonska bylo zmocnit se důležitých surovinových zdrojů v jihovýchodní Asii (Nizozemská Východní Indie, Malajsie, Barma)..." převzato z Wiki
07. 08. 2011 | 08:36

Az napsal(a):

Sice to nebylo "humanitární bombardování" v pravém slova smyslu, ale byl to rozhodně pozitivní krok, který zachránil možná milióny životů.
I když byla válka prohraná, tak Japonci si to nepřipouštěli a byli připraveni bojovat "do posledního muže".

Mimochodem, jaký je MORÁLNÍ rozdíl mezi hozením granátu, konvenční bomby nebo atomovky? Žádný nevidím.

PS: Pokud bude někdo argumentovat civilními obětmi, tak je třeba si uvědomit, že oba cíle byly zejména vojenské!
07. 08. 2011 | 08:53

grőssling napsal(a):

Pro profesora Hořejšího,

to s tou lodí Wilhelm Gustloff byl od Vás jen takový provokativní žert, určitě víte jak to bylo. Například německá Wikipédia píše cca toto :

Po vypuknutí druhé světové války, byla loď Wilhelm Gustloff 22. září 1939 předána vojenskému námořnictvu jako nemocniční loď. Od 20. listopadu 1940 sloužila loď Wilhelm Gustloff jako ubytovací loď druhé výcvikové ponorkové divize v Gdyni .

Nacistický režim, a to zejména gauleiter Erich Koch odmítli včasnou evakuaci Východního Pruska. Po průlomu Rudé armády na východní frontě bylo proto na začátku roku 1945 mnoho lidí ve Východním Prusku odříznuto od zbytku Říše. Dne 21. 01. 1945 nařídil velkoadmirál Dönitz, aby byli přepraveny všemi dostupnými loděmi zranění vojáci do západní části Říše. Bylo zároveň povoleno, aby 2,5 milionu lidí uniklo přes Baltské moře, v některých částech zamrzlé všemi možnými prostředky.

Také Wilhelm Gustloff se účastnil evakuace. Dne 30. ledna 1945 bylo naloděno asi 10.000 lidí na palubu v Gdyni. Přesný počet cestujících a členů posádky nikdy nebyl zjištěn protože pouze 7956 lidí bylo oficiálně zaregistrováno. Podle odhadů bylo na lodi o 2500 cestujících více, než byla její kapacita . Mezi cca 10.300 lidmi na palubě Wilhelm Gustloff: bylo asi 8.800 civilistů, včetně velkého množství dětí, 1,500 příslušníků Wehrmachtu, včetně 162 zraněných, asi 340 sester a 918 příslušníků námořní pěchoty z 2. ponorkové výcvikové divize, kteří směřovali do Kielu, aby zde pokračovali ve válečném úsilí. Wilhelm Gustloff byl doprovázen zpočátku dvěma, později pouze jednou lodí.

Na poslední cestě lodi Wilhelm Gustloff, byli na můstku vedle kapitána Petersena další tři kapitáni. Věděli, že hrozba sovětských ponorek je velká, ale nemohli se shodnout na společném postupu. Vojenský velitel, nadporučík William, navrhl, aby loď projela mělkými pobřežními vodami, ve kterých nemohly operovat ponorky. Kapitán Frederick Petersen, se rozhodl s ohledem na přetížení plavidla pro cestu hlubokými vodami.

Podle rádiové korespondence Kriegsmarine měla loď zapnuta poziční světla, aby předešla riziku kolize s protijedoucí skupinou minolovek. Proto byla loď vidět ve tmě. Ve skutečnosti v té době se v prostiměru lodi Wilhelm Gustloff nenacházela žádná skupina takových lodí. Dodnes se nepodařilo objasnit kdo zprávu o protijedoucích lodích vysílal.

Na vrcholu Stolpmünde byl Wilhelm Gustloff spatřen kolem 21. hodiny sovětskou ponorkou S-13, která čekala před zálivem v Gdaňsku. Ve 21:16 hodin velitel S-13, Alexander Ivanovič Marineska vystřelil asi 700 metrů od lodi čtyři torpéda. Tři torpéda zasáhla loď na přídi, podpalubí a strojovnu. Po něco více než hodině před 22:15 hodin se loď asi 23 námořních mil od pobřeží Pomořanska potopila.

Pokusy o její záchranu

Spěchajících lodě stihly zachránit jen 1252 lidí, včetně všech čtyř kapitánů, jejichž zprávy a fotografie byly později publikovány. Torpédovka Lowe, která Wilhelm Gustloff doprovázela zachránila 472 lidí, na místo katastrofy dorazil torpédový člun T-36 loďstva pod velením Roberta Heringa, který zachránil 564 dalších přeživších z lodi ze záchranných vorů a z vody. T-36 navíc během záchranné operace zaútočil na ponorku S 13. Další lidi zachránily lodě minolovka M 341, TS II 98, minolovka M 375, Göttingen, torpédové čluny TF 19, a hlídkový člun Vp 1703.

S více než 9000 mrtvými je zničení Wilhelmu Gustloff dodnes (2011), největší katastrofou v dějinách námořní dopravy.

Jen několik minut poté, co zasáhla torpéda WG, pohyboval se v blízkosti těžký křižník Admiral Hipper, který mohl v několika minutách dostihnout místo katastrofy . Velitel křižníku Admiral Hipper, však rozhodl neúčastnit se na záchraně trosečníků. Jeho zdůvodněním bylo nebezpečí napadaní křižníku ponorkami.

Další důvody vysokého počtu obětí

Aby se zabránilo panice, bylo asi 1000 lidí přesunuto do zimní zahrady lodi a zde byli násilím drženi ozbrojenými důstojníky. Když se loď potopila, zjistilo se, že okna jsou vyrobena z neprůstřelného. Fatální bylo, že Wilhelm Gustloff měla příliš málo záchranných člunů na palubě. Mnoho z nich bylo předáno do Gdyně pro použití při evakuaci přístavu. Tyto záchranné lodě byly nahrazeny menšími loďmi, které byly rychle přeplněné. Co komplikovalo věci ještě více bylo počasí, v noci klesla venkovní teplota na -20 ° C, a tak mnoho ze zbývajících záchranných lodí nemohlo být použito, protože byly pokryty ledem.
07. 08. 2011 | 08:56

Béda napsal(a):

Nagasaki: " ...9. srpna 1945 se Nagasaki stalo po Hirošimě druhým cílem atomového bombardování. Město bylo shodou okolností vybráno jako záložní cíl, protože nad primárním cílem, městem Kokura, byla příliš velká oblačnost. Jaderná puma s názvem Fat Man explodovala ve výšce 550 m nad městem a při výbuchu uvolnila energii odpovídající výbuchu 21 000 t TNT tedy 88 TJ. Výbuch způsobil devastaci větší části města a okamžitou smrt asi 40 000 obyvatel. Dalších 25 000 lidí bylo zraněno a tisíce dalších později zemřely na následky radioaktivního ozáření. Celkem zahynulo asi 74 000 obyvatel města..." pramen wiki
07. 08. 2011 | 08:56

Zacheus napsal(a):

Osobně souhlasím s názorem pana profesora Hořejšího. Jistěže útok na Hirošimu přispěl k faktickému ukončení války ( kapitulaci Japonska), ale je zřejmé, že bombardování a zničení civilních cílů s bezbrannými obyvateli je válečným zločinem. A je jedno,jestli se jednalo o letecké útoky na Coventry, Londýn,nebo na Drážďany, Hirošimu či Nagasaki.

P.S. Pokud jde o Nagasaki, toto město bylo v době útoku katolickou enklávou v Japonsku. Lze se jen dohadovat, proč byl nakonec vybrán tento původně záložní cíl k nelítostnému jadernému bombardování v době, kdy vrchním velitelem ozbrojenách sil v USA byl svobodný zednář prezident Truman. Je to asi stejné, jako kdyby v případě (hypotetického) útoku Íránu na Evropu byly jako hlavní cíl vybrány muslimské okrajové čtvrti Paříže.
07. 08. 2011 | 09:06

grőssling napsal(a):

A teď někoho suďte, dámy a pánové, za válečný zločin. Podle mne to bylo 95 % Němců jako příčina všeho následného zla.
07. 08. 2011 | 09:06

t... napsal(a):

Frank:

V 2. světové válce byla v armádách USA a Japonska většina civilistů, momentálně navlečených do vojenských uniforem, po skončení války z armády propuštěných.

Přečtěte si ke kolika obětem na životech došlo v bitvě o Okinawu, i civilistů nenavlečených momentálně do vojenských uniforem, bitvě vedené konvenčním způsobem, v bitvě o ostrov s rozlohou pouhých 1201,03 km2(hlavní japonský ostrov Honšů má rozlohu 230 500 km2)
http://druha.svetova.cz/clanky/1945/okinawa/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Okinawu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Okinawa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hon%C5%A1%C3%BA

Když (zhruba) porovnám japonské oběti v bitvě na Okinawě a v důsledku shození atomové bomby v Hirošimě, vychází mně to (zhruba) nastejno. Při svržení atomovky na Hirošimu nezemřel žádný americký voják ani civilista. Oběti atomovky v Nagasaki padají zcela na vrub japonského politického vedení, které odmítalo uvěřit, že by USA mohly mít takových bomb více.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A9_bombardov%C3%A1n%C3%AD_Hiro%C5%A1imy_a_Nagasaki
07. 08. 2011 | 09:07

ghándí napsal(a):

já si osobně myslim, že byla chyba, že spojenci přibrali do koalice sssr, protože to byl agresor, který spolu s hitlerem válku rozpoutal. nicmeně realita byla taková, že nic jiného, než tento bolestný kompromis, asi nezbývalo. pokud by američani měli atomovku o dva roky dříve, nemusel se v naší zemi na 40 let usadit ten komunistický hnus. ale v dějinách neplatí žádné kdyby.
07. 08. 2011 | 09:16

Jemnický napsal(a):

Byl japonský císař válečný zločinec?
07. 08. 2011 | 09:19

ťululum napsal(a):

Jděte se vycpat pane Hořejší !
Termín "Humanitární bombardování" nebyl v r. 1945 znám.Je znám teprve cca od dob pana Tellera a jeho N bomby...+více však následně od bombardování Jugoslávie.
Nebo snad chcete také tvrdit,že např. Atilla postupoval při výbojích krajně nehumáně a proti válečnému právu. Humánost v té době ani válečné právo nikdo neznal.NIC takového nebylo!
Kolik členů Vaši ctěné rodiny pane "autore"bylo účastno bojů II světové války? Kolik jich padlo a kolik jich bylo zajato,či se stali invalidní válečnými mrzáky ?
(Raději se neptám, kolik jich bylo účastno na válečném (hospodářském)"ůúsilí" třetí Říše...).Může být však docela možné,že dne 9 a 10 (i 11) května 45 se Vám
v přízni urodilo hodně "partizánů"..NO !..a to je asi ten MOMENT jenž Vás oprávňuje
být 65let "po bytvě" GENERÁLEM !
07. 08. 2011 | 09:22

Béda napsal(a):

t...

dovolím si skonstatovat zhruba toto.
V době, kdy byly svrženy atomové bomby na japonská města H+N bylo Japonsko z vojenského hlediska praktcky již poraženo. Zatlačeno do defenzivy, bez válečného loďství a letectví, bez možnosti protiútoku, bez možnosti jakkoliv ohrozit své oponenty, bez zdrojů surovin, s rozbitou hospodářskou infrastrukturou, prakticky bezbranné vůči leteckým útokům z větších výšek, prakticky "obklíčené" na ostrovech s početnou vojenskou enklávou v Číně, která právě dostávala výprask.

Navíc proti osamocenému Japonsku byla po porážce nacismu v Evropě sformována koalice válečných vítězných mocností.

V té době šlo fakticky už jenom o politickou formu (bezpodmínečná kapitulace?) a cenu porážky Japonska. A "VÝTĚŽNOST" porážky. Jinými slovy o zodpovězení otázky, kdo co si rozparceluje jako svou (válečnou ekonomickou a politickou kořist) sféru vlivu a okupační zónu, demonstrace vlastních vojenských možností a prostředků, vlastních zásluh...

PS: otázka čemu bylo a nebylo jaderným bombardováním zabráněno je ryze hypotetická (a její zodpovězení spočívalo hlavně na politickém jednání a vyjednávacích podmínkách, ultimátech... poraženého s vítězem/vítězi). Známé je pouze to, co bylo - co se stalo. Argumentace tím, co by kdyby zavání účelovostí. Nakonec - kdyby Japonci byli takovými fanatiky za jaké jsou označováni, válčili by "za císaře" až do poslední kapky krve bez ohledu na A-bombu a porážku v Číně a nikdy by neprovedli kapitulaci. Vše záviselo na císaři a podmínkách, které mu byly předloženy - a císař nakonec rozhodl kapitulovat. Přesto nebyl co by vrchní rozhodovací orgán s absolutní mocí souzen, nikdy nebyla bombardována v průběhu války císařská sídla.
07. 08. 2011 | 09:30

Béda napsal(a):

ghándí (alias hovne),

SSSR 2.SV nerozpoutal. Anschluss Rakouska, Mnichovská dohoda, selhání paktu o vzájemné pomoci, Gliwice nebyly v režii SSSR.
07. 08. 2011 | 09:34

Béda napsal(a):

Hirohito (vládnul 1926- 1989)
"Počátek Hirohitovy vlády (mezi roky 1928 a 1945) je poznamenám silnou pozicí japonských armádních kruhů ve vládě. V roce 1932 došlo k faktické ztrátě civilní kontroly nad armádou. Ta ovládla téměř veškerou politickou moc v zemi, začala se připravovat na agresivní válku ve východní Asii a postupně zavedla Japonsko do 2. světové války. Podle posledních výzkumů vyšlo najevo, že císař byl středem faktického politického dění a události vedoucí k invazi do Číny, následné masakry a vstup Japonska do druhé světové války se děly pod jeho přímou kontrolou nebo s jeho souhlasem." pramen wiki

Otázka: co myslíte, byl proveden útok na Pearl Harbour se souhlasem anebo proti vůli císaře Hirohita?
07. 08. 2011 | 09:44

vlado napsal(a):

Poděkování panu profesorovi za připomenutí děsivé stránky války
a nastolení filozofické otázky jak posuzovat konkrétní případ zločinu, kterého se dopustila vítězná strana. O vítězích války bylo v době svržení atomových bomb již nezvratně rozhodnuto. Německo již kapitulovalo a Japonsko zůstalo osamoceno. Ochrana amerických vojáků probíhala po celou válku pro jejich technickou a další převahu. Na straně SSSR cca 2O mil.,na straně Něměcka cca 10mil. na straně Ameriky 350 tis, právě tak jako na straně ČSR. Válka je největší zlo proti lidskosti a přesto se ještě válčit nepřestalo. Kdepak nerostná bohatství ty budou ještě příčinou mnoha krve.
07. 08. 2011 | 09:47

Jemnický napsal(a):

Ve válce vždy nejvíce trpí a umírají nevinní. Všichni ti nevinní civilisté, kteří ustoupili politickému násilí, vítali Hitlera, vyřvávali bojová hesla v Japonsku, trádovali v prvomájových průvodech a dojemně v šiku naslouchali svým moudrým vůdcům. V Japonsku to byli nevinní poddaní jeho císařské jasnosti. Paradoxem je, že zrovna Hirošima byla město, kde byly zbytky japonských křesťanů, pronásledovaných kdysi právě císařskou vládou.
07. 08. 2011 | 09:53

Jemnický napsal(a):

Dalším faktem je, že japonská armáda měla ke konci války již prototypy proudových stíhaček. Jeden proudový motor se podařilo ponorkou dopravit z Německa do Japonska a tam byl vyvinut na jeho základě daleko výkonnější motor. Pokud někdo z vás viděl, jak moderně tato japonská stíhačka vypadala, tak si umí představit, co by zbylo z americké vzdušné nadvlády, kdyby se dostala do širšího použití. Ale to jsou kdyby, jak už tady poznamenal Ivan H.
Bomby byly svrženy, svět se vydal cestou jaderného zbrojení a tlacháním na blozích to nezměníme.
Pokud chcete něco pro ty oběti udělat, pomodlete se za ně a starejme se řádně o věci současné. Mám pocit, že se nám také začínají vymykat z ruky.

Pěknou neděli,

Jemnický
07. 08. 2011 | 10:03

Béda napsal(a):

Jemnický,

a ze všeho nejhorší jsou náboženští fanatici. (kupř. ti, kteří ve vládci vidí zbožštěnou ikonu) Ti pak neváhají "pekelníkům" rozuměj jinověrcům anebo bezvěrcům provádět bez mihnutí oka jakékoliv zločiny a ještě jsou v duchu přesvědčeni, že konají záslužný skutek. (pod rouškou náboženství se v historii děly ty nejkrutější masové zločiny. Nabízí se otázka: byl "vizionář" Hitler křesťanem?)
07. 08. 2011 | 10:06

Elena napsal(a):

Prečítala som blog od autora nekoľko krát, prečítala som diskusiu ,

stále neviem okomentovať tu minulosť,
nacistické Nemecko a nacistické Japonsko boli pôvodcami toho vojnového zla, v pribehu vojny nevyberali prostredky ani nacistické Nemci ani nacistické Japonci, boli krute ako k vojakom tak aj ku civilistom,
Japonské nacisty Amerických a iných vojnových zajtcov držali a mučili v koncentrakoch hlboko na svojom území, nedokažem napisať čo je správné a čo nie, je mi ľuto všetké obete tej krutej vojny.
07. 08. 2011 | 10:09

Keř napsal(a):

Jedním z největších zločinů byla hlavně česká poválečná genocida německé menšiny v Československu, která svým rozměrem daleko přesahuje atomové bombardování Japonska.Ta si to stále dobře pamatuje a podobně jako jinde Hirošimu, každoročně připomíná. Japonsko se s USA po válce vyrovnalo, Němci s Čechy nikoliv.Nový vývoj v Evropě naznačuje, že brzy dojde k narovnání i v tomto poválečném traumatu.
07. 08. 2011 | 10:11

Béda napsal(a):

Elena,

snad nikdo zde netvrdil, že koncentráky a masové vraždy civilistů nacisty a fašisty byly správné (jestli se pletu - opravte mne). Otázka stojí, jestli masové vraždění civilistů vítězi v závěru války byly odůvodněné a správné - jestli se tím vítězové morálně nesnížili na úroveň nacistů.
07. 08. 2011 | 10:13

šlapka napsal(a):

Světonázorové hledisko :
1. Bylo to užitečné - Japonsko konečně kapitulovalo, díky jadernému útoku nepřišel o život ani jeden americký voják...z hlediska ekonomie války to bylo vynikající řešení
2. Bylo to nekřesťanské - obětmi byli vesměs civilisté /jistě šlo vybrat pro takovou demonstraci síly jiný cíl...když už...ale efekt by nebyl takový/
3. Bylo to nehumánní ...těžká polemika - je pomsta humánním aktem ?, do jaké míry je reaktivní násilí "přijatelné" z hlediska humanismu - tedy stupeň tohoto násilí - pokud Írán zaútočí na Izrael konvenčními zbraněmi - je na místě odpálit rakety s jadernými hlavicemi Teherán (8 mil. lidí)?
4. Bylo to historicky nevyhnutelné...kauzalistika byla /s odstupem let :))/ neúprosná - válčící strany zmobilizovaly hospodářství, vědu, výzkum...za účelem válčení...šlo jen o ČAS(kdy bude zkonstruována ZHN - ve válce se prostě zabíjí - to je nejúčelnější prostředek válčení už tisíce let /apropo - zajímavé je, že Hitler v Evropě ve větším měřítku nepoužil např. bojový plyn (holocaust a cyklon B je jiná věc...a to byl prosím diktátor, vládnoucí v rámci nacionálního stranicko-byrokratického kapitalismu)
Některá další stanoviska
a. Bylo to ozdravné z hlediska rozvoje "kapitalismu" - čím větší škody, tím větší následná poptávka po investicích - tím vyšší zhodnocení investic
b. Bylo to přínosem pro demokracii - viníkem je přeci císař, ten rozpoutal válku - demokratický diskurz taková rozhodnutí v budoucnosti eliminuje
c. surovinová závislost Japonska na USA bude nyní jednoznačnější /jenže byl objeven Ghawar, USA se proměnily z exportéra ropy v největšího importéra.../
d. došlo k bezprecedentálnímu vyjádření jednoho diskrétního válečného aktu - takto byl postulován budoucí modus chování válčících /či stran chtějících válčit/ stran - " vězte, že i my máme atomovku" - strach nabyl konkrétní formy - obrázek atomového hřibu se nyní dal využít téměř k JAKÉKOLIV manipulaci via konstrukce nepřítele - například
e. demonstrace megasíly - "nyní jsme pány v Asii my "/rozpad koloniální říše britské a francouzské...GB byla u USA aq tím pádem u WS zadlužena až po uši/
f. políček do tváře intelektuálmích humanisticky formulujících a jednajících elit - " když na to přijde - tak je KAŽDÝ prostředek dost dobrý"

etc etc...

Cui bono ?
Quo vadis ?

/epizodní záchrana jakéhosi vojenského útvaru amerických ozbrojených sil je mimo rámec skutečných motivací...je to blábol....ti lidé, kteří rozhodli o onom aktu moc dobře věděli o multipolikačních účincích tohoto aktu na CELÝ SVĚT...an VELMI DLOUHO (podcenili ale sovětskou vědu - či naopak ? - viděli už ten model bipolárního světa, v kterém se největším kšeftem stane výroba a obchod se zbraněmi ???)/

Jde o celý komplex pohledů, empirických faktů, souvislostí, příčin....

/pokračování příště :))/
07. 08. 2011 | 10:16

Milan napsal(a):

Autor by asi raději tisíce mrtvých Američanů poté, co japonští generálové odmítali mír? Jdu zvracet.
07. 08. 2011 | 10:16

šlapka napsal(a):

Každopádně i dnes je atomovka vynikajícím prodejním artiklem v rámci globálního mocenského diskurzu.
Vlastnictví atomovky je vyjádřením moci takového kalibru, že snad jako jediné má na moc Wall Streetu.
Příčiny si holt někdy zadají s následky - takové svatby jsou pak těmi nejhoršími - respektive kocovina po nich.
Například když si atomovka vezme strach. Nebo strach si vezme peníze. Nepo peníze si vezmou atomovku. :(((

Já se přikláním k názoru, že měla být vybraná jiná lokalita. Když už nešlo zpacifikovat zřejmě zfanatizované Japonce jinak /dnes by stačil dokumntární záběr výbuchu vysílaný v hlavních zprávách - ale tehdy ještě Japonci TV nepřikládali takový význam jako dnes...:))/ - asi bylo na místě využít tento nejnovější výdobytek lidské zvídavosti a pracovitosti. :((
Ale jinde.
Tisíc lidí je prostě méně než sto tisíc lidí.
Když už.
/Prostředek y, y1 či y2 za účelem dosažení stavu x je nutno volit také s ohledem na to, zda vedlejší náklady budou z, z1 či z2./

"....Samozřejmě, věda také přispěla k bolestem tohoto světa, ale zpravidla tím, že
poskytovala prostředky k zabíjení, nikoliv motiv. Tam , kde se vědecké autority propůjčily k ospravedňění hrůz, jako v případě nacistického rasismu či eugeniky, šlo fakticky jen o zrůdné karikatury vědy.
Jak řekl Karl Popper : " Je až příliš zřejmé, že to je iracionalismus, a ne racionalismus, který je zodpovědný za všechna nepřátelství mezi národy a agrese, jak před křížovými výpravami, tak po nich. A nevím o žádné válce, která by vedla k dosažení nějakého "vědeckého cíle a kterou by vědci inspirovali...."
/Weinberg : Snění o finální teorii/

"Historie světa je souhrn událostí, kterým bylo možno se vyhnout".
(Bertrand Russell)

Cukrouškové - smysluplné práce je všude kolem dost.
Jak to, že se tedy nenajde kapitál, který by ji byl ochoten platit ?
Ale na spekulace s finančními deriváty se najde vždycky....nebo na výrobu atomovek....
:(((((((
07. 08. 2011 | 10:16

Béda napsal(a):

Keř,

a čo to znamená podle vás, takové to slovo "genocida"? Mohl byste rozvést?

Taky byste se mohl zmínit o tom, co byl podle vás program "konečného řešení" české, potažmo slovanské otázky (případně jak to koresponduje s termínem genocida) a podíl sudetských Němců na Mnichovu, vyhánění Čechů z českého pohraničí po německém záboru, okupaci a naplňování programu konečného řešení.

Předem ď. za fundované odpovědi.
07. 08. 2011 | 10:18

Zdeněk Brom napsal(a):

anti politik:

Debatu nad touto otázkou lze vést. Nezapomeňme ale na jedno, na co se snažím upozornit - my víme, že už byl konec války, ale lidé v tehdejší době tu jistotu neměli.

Debatu ano, ale soudů obsažených v blogu bych se zdržel.
07. 08. 2011 | 10:18

voroshilov napsal(a):

Ker:
O,moje rec,vratit Nemcum Sudety a Karlsbaden,uznat holokaust nemecke mensiny(samozrejme platit odskodne),odsoudit zlociny Benešismu!
07. 08. 2011 | 10:19

Zdeněk Brom napsal(a):

Elena:

Plně s Vámi souhlasím. Vaše pocity sdílí každý, kdo se do studia té doby dá.
07. 08. 2011 | 10:19

Joe Ratata napsal(a):

Karel Mueller
Poláci se velmi aktivně podíleli na porcování ČSR a jaksi si neuměli spočítat,kdo je další na řadě.Když se v březnu 39 ukázalo,že Hitlerovi nelze věřit,zcela se spolehli na sliby Francie a Británie,že tentokrát už opravdu,ale opravdu pomohou.
Legenda o hrdinném odporu Poláků,které Hitler rozmázl jak štěnice,je opravdu jen legenda.Jim nikdo nenabídl,aby se vzdali,jako nám,když si Hitler nechtěl rozmlátit zbrojovky,po kterých tak toužil a nemohl vybít šikovné a kvalifikované obyvatelstvo,které na mělo pracovat na jeho mašineri.Na Polsku si Hitler vyzkoušel,jak je na tom jeho armáda a věru nebyl příliž spokojen.Ale Polsko nepředstavovalo vážného soupeře.
Ironií je,že jediné zahraniční vojsko,které aktivně bojovalo za Polsko proti Německu,byl Československý legion v Polsku i když nebyl moc početný a díky obavám Poláků i špatně vyzbrojený.Další ironií je,že jediné zahraniční vojsko,které spolu s Němci naopak zaútočilo na Polsko hned v prvních dnech konfliktu,bylo slovenské a Slováci si tak ihned vzali zpět území,co jim na severu před rokem zabralo Polsko.
Obsazení východních území Polska pak Stalin napravil fatální selhání Tuchačevského,který zlákán vidinou snadného vítězství nad Poláky zašel příliž daleko a dal tak vyniknout jinak nepříliž zdatnému válečníkovi Pilsudskému.
07. 08. 2011 | 10:26

jbod napsal(a):

Nikdy na žádné články nereaguji, ale teď musím a jsem velmi překvapen atím jak poměrně vzdělaný člověk dokáže napsat takový blábol. Svržení bomb byla naprosto ospraveditelná a správná věc, která urychlila konec války. Jestli se stala nějaká křivda pak pouze ta, že Hirohito nebyl souzen a potrestán. Dále jak se vyjádříte k Nankingu nebo k tomu, že po náletu pplk. Doollitla zamasakrovali Japonci tisíce civilistů v Číně. Navíc při vylodění na Okinawě Japonci kteří byli ve zcela beznadějné situaci se nevzdali a museli být vyhlazeni. Také byl vůbec nesmysl zaútočit na Spojené státy. Což sice admirál jamamoto věděl, ale stejně zaútočili. Pokud bomba uštřila život jednoho jediného spojeneckého vojáka tak to bylo na místě. Navíc jak by prezident USA obhájil, že sice měl zbraň, která ihned ukončí válku, ale nepoužil ji, protože mu byli líto nepřítele. Ne hloupost je neustálé zlehčování zločinů Japonska a kladení Spojených států na jejich úroveń.
07. 08. 2011 | 10:28

Honza napsal(a):

Karel Mueller:
člověče, vy jste zvláštní případ. V první větě napíšete, že nechcete omlouvat Stalinovy zločiny, a ve zbytku textu přesně to děláte. Já myslím, že máte nějaký psychologický blok, který Vám znemožňuje říci, že dvě a dvě je čtyři, aby toho náhodou někdo nezneužil.

Víte co? Já tady kategoricky prohlásím, že Rudá armáda zachránila Evropu před nacistickým barbarstvím a nás Čechy zřejmě před vyvražděním nebo zotročením. Budiž jí věčná sláva. Mohl byste Vy na oplátku prohlásit, že Josef Vissarionovič Stalin byl masový vrah? Zkuste to, uleví se Vám.
07. 08. 2011 | 10:29

Béda napsal(a):

Zdeněk Brom,

ad antipolitik. Žeby americké velení netušilo, že zlikvidovalo Japoncům veškeré letadlové lodě a válečné námořnictvo, že zatlačilo Japonce na ostrovy, že má absolutní nadvládu ve vzduchu (může si bombardovat dle libosti kterékoliv cíle) a že japonské ostrovy jsou "po obklíčení" na moři prakticky odstřiženy bez surovin (bez ropy, PHM, železné rudy) v prakticky prohraném postavení? No, možné je všechno.
07. 08. 2011 | 10:30

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Cituji: "Má bojovat především s vojskem nepřítele, ne záměrně a masově zabíjet civilisty, to dělají jen váleční zločinci."

Ono nejlepší je, když se nebojuje vůbec.

Popsal jste "válečný ideál", který ale snad v žádné válce neexistoval. Je smutnou pravdou, že válkou trpí především civilisté.

Zpetím se Vás:

a) Byl japonský císař válečný zločinec? Proč nebyl souzen?
b) Proč japonské velení nechránilo své civilní občany a nekapitulovalo dříve? Proč totéž neučinil císař?
c) Proč japonské velení porušovalo konce při zacházení s americkými válečnými zajatci?
d) Proč japonské velení vedlo své vojáky k tomu, aby se i na oko vzdali a pak třeba hodili granát mezi americké vojáky, kteří je přebírali do zajetí?
c) Proč japonské velení rozpoutalo na okupovaných územích genocidu civilního obyvatelstva?
07. 08. 2011 | 10:31

Zdeněk Brom napsal(a):

Frank:

Pardon - Zeptám se Vás
07. 08. 2011 | 10:32

voroshilov napsal(a):

A Honolulu pravdu pise,v mestecku Londyn plapola nejaky ohnicek-pristehovalec odmitl se podrobit telesne prohlidce a zranil poldu,byl samozrejme zabit na miste jak to v demokracii chodi,ted cerna komunita ma druhe Vanoce,je cas vyhlasit nad Anglii bezletovou zonu a dodavat povstalcum zbrane.
07. 08. 2011 | 10:33

Petr z Tábora napsal(a):

to Keř:
Nerozporuji, že zejména při divoké části odsunu Němců došlo i k jejich vraždám ze strany nás Čechů. Válka nekončí jako fotbalový zápas posledním hvizdem rozhodčího, ale přinesla omezenou demokracii 1945-8 a pak komunistickou diktaturu.
Psát ale o genocidě=vyhlazování německé menšiny nemůže ani největší demagog, netvrdí to ani Sudeťáci - Vy ráčíte býti provokatér ??
07. 08. 2011 | 10:34

voroshilov napsal(a):

Karell Mueller:
Priznajte uz pro honzu vsichni stalinovy zlociny pocinaje genocidou dinosauru,vidite jak se dite muci,jist spat nemuze,co vam udela pochlacholit skolaka na prazdninach...
07. 08. 2011 | 10:37

Joe Ratata napsal(a):

Keř
Všichni Sudetští Němci byli zcela nevinní a ze všeho nejvíc jim leželo na srdci blaho Českého národa.A my jsme se jim takto odvděčili.Ale trpělivě a usilovně pracují na tom,aby tato doposud skrytá pravda vyšla najevo a až vymřou zaujatí pamětníci byla tato pravda navždy vyjevena a oni za bezpráví na nich spáchaném odškodněni.Češi už konečně musí uznat,že jejich vystěhování na Ural a na Madagaskar a částečné vyhlazení a poněmčení bylo v jejich nejvlastnějším zájmu.
07. 08. 2011 | 10:38

Béda napsal(a):

Podle mého na jaderné bombardování Hirošimi a Nagasaki navazuje poválečný plán USA na plošné jaderné bombardování politických oponentů, který byl odtajněn po uplynutí 50 let informačního embarga. Po bombardování H+N byly již účinky užití jaderného bombardování dostatečně známy a americké velení a politická reprezentace pragmaticky kalkulovali s oběťmi, které hned po provedení masivních útoků na průmyslová centra politických oponentů - centra a aglomerace Varšavské smlouvy i v Číně(nemluvě o následných obětech) řádově převyšovali počty obětí 2.SV.

To je podle mně ta největší hrůznost odkazu Hirošimi a nagasaki.
07. 08. 2011 | 10:43

Mud.. napsal(a):

Pošuk gumaprof. Nejedlý dával studentům otázky, které nemohou být nikdy vysvětleny. Dnes vysoké školy jsou pošuky typu Nejedlého hluboce zapleveleny!
Asi nikdy neutichnou diskuse o tom, jestli válečné akty, namířené hlavně proti civilním obyvatelům nepřátelských států vykonané těsně před skončením války, byly sice politováníhodnými, ale nutnými kroky, které urychlily skončení bojů, nebo to byly prostě válečné zločiny, které zůstaly nepotrestány prostě proto, že se jich dopustili vítězové. Já si spíše myslím, že to byly válečné zločiny. Jsem rád, že v tomto názoru nejsem osamocen (pošuk guma prof. Z.Nejedlý, pošuk gumaprof. V. Hořejší atd.).
Byli akce našich předků Přemyslovců v roce 999 a akce Husitů 143é... prostě válečné nebo neválečné zločiny? Exaktně vzdělaní pošukové mají dogmatický názor. Nepošukové s přísně logickou úvahou také. Samozřejmě, že pravda je pojmovědojmová! Něco lze přesně zdokumentovat, něco navždy zůstane mystifikací. Diskuze jsou zbytečné. Je Breivik exaktně vrah, nebo je mašíbl a patří do psychiatrické léčebny? Jsou dnešním stavem vini bohatí (moc mamoní), nebo jsou vini chudí (nic státu nepřináší)? Z mého pohledu jsou vini chudí a je třeba je transportovat do koncentrovaných míst, kde nebudou škodit!!!
07. 08. 2011 | 10:49

Grandmaster napsal(a):

Voroshilov,
ja myslel, ze jste uz definivne skoncil jako dodavatel ód na Sovetsky Svaz a vy jste zase tu i jinde. Asi jsem to s tim 'skoncenim' nepochopil.
Probojoval jste tu druhou svetovou valku za par hodin, vy nezbedo! Premyslim, jak by ta valka skoncila pod vasim vedenim....
07. 08. 2011 | 10:49

jm09 napsal(a):

"A co by nam k tomuto problemu mohli rici radni z Hirosimi? Nic protože jsou mrvi , do jednoho..."
Robert A. Heinlein, Hvezdna pechota
07. 08. 2011 | 10:50

NevericiTomas napsal(a):

anti politik. Je opravdu tak spozite pochopit beh casu? Americane ty bomby neshodili na konci valky. To nebyl fotbalovy zapas ktery se hraje na 90min. Oni je shodili behem valky, na jejim vrcholu (!) s cilem to ukoncit. Coz se povedlo.
07. 08. 2011 | 10:52

Někdo napsal(a):

Když to tak čtu, jak tady pohazujete miliony mrtvých a zmrzačených aniž byste věnovali minutu ticha za celé neštěstí z této nejstrašnější války. Třeba týden bojů na Dukle by vám prospěl, přistupovali byste k válečným událostem s větší pokorou. Jen se vytahujete, kde si toho kdo z vás víc přečetl a teď to sem lepíte.
07. 08. 2011 | 10:54

voroshilov napsal(a):

Grandmaster:
Jeste svuj konec o par dni posunul,uz brzo,vsak muzete tady lhat a sirit rusofobii kolik fantazii staci,ja vam prekazet nebudu.
07. 08. 2011 | 10:56

hanah napsal(a):

Hořejší

nepoučitelně stále porušujete autorské právo... Ach ty vaše citace :-(

A jinak - víte něco o tom, jak se chovali Japonci k americkým zajatým vojákům a k občanům na okupovaných územích ?
07. 08. 2011 | 11:01

Oliver napsal(a):

Matyasi, pisi li o hromadach mrtvol nacistu a komunistu nepopiram zabite lidi pred deseti, osmi a treba i tisici lety. Toto je trapny argument, snazici se mi neco podsunout. To ze lidstvo valcilo a narody mezi sebou to je od nepameti a vubec to nesnizuje zlociny komunistu anacistu proti vlastnim lidem. Takzé znovu o jake blaboly se jednalo v prjpade, ze jsem napsal o komunistech a nacistech co je znamo? Mimochodem, v umele vyvolanem hladomoru se komunistum podarilo zabit nekolik milionu lidi jeste v kratsi dobe nez nacistum, chcete li se trumfovat v techto morbidnich cislech.
07. 08. 2011 | 11:02

Oliver napsal(a):

Voroshilove, nikdo tady nesiri rusofobii, ale popisuje zlociny komunistu proti vlastnim lidem. Mel byste se stydet, zatimco tady sirite nesmysly a obhajujete je.
07. 08. 2011 | 11:05

ghándí napsal(a):

beda,
německo napadlo československo a polsko, sssr napadnul pobaltí, finsko a polsko. jak se to liší?? hitler si se stalinem rozdělili evropu a společně svou agresí zahájili druhou světovou válku. británie se nakonec spojila se sssr, protoře německo bylo blíž a více je ohrožovali němci. byl to pragmatismus. pokud by británie byla více na východě a byla bezprostředně ohrožená sssr, zřejmě by koalice spojenců byla usa, vb, německo.
07. 08. 2011 | 11:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Béda:

To víme my dnes, oni tehdy museli zvažovat více variant. Kromě jiného i to, že japonské velení jasně vzkázalo, že se bude bojovat až do konce a že to bude tvrdý boj. Tedy s velkými ztrátami pro USA.

K tomu je doplňující otázka: Co popisujete, mělo vědět především japonské velení a kapitulovat, aby své civilisty ochránilo.
07. 08. 2011 | 11:17

Tomáš napsal(a):

Můj ty bože......... Jako že jsem k amíkum dost kritickej, tak tohle je teda žvást.... Sovětskej útok na Japonce byl úspěšnej proto, že byl překvapivej... Japonci (stejně jako Němci po 1.WW) maj dodneška problém pochopit, že byli útočníci. Bez těch atomovek by měli problém pochopit, že prohráli. A kecy nákejch filozofů...
07. 08. 2011 | 11:18

anti politik napsal(a):

Zdeněk Brom nesoudím, jen konstatuji. USA byla na konci 2WW na vrcholu svých jak politických tak materiálních i vojenských sil a SSSR byl v té době jediný protipól. Nikdo nemůže tušit, jak by dnes svět vypadal, kdyby nebyla ona rovnováha, kterou se USA tímto činem snažil zvrátit ve svůj prospěch, nicméně to jejich čin neomlouvá v žádném případě a v žádné době. Tedy ani dnes ani tehdy a počítám ani v budoucnu! Proč tedy, když vezmu v úvahu Vaší logiku, nebomardovali vojenské cíle kterých bylo v té době ještě dost a dost, ale civilisty v městech, kde nebyli vojáci široko daleko? Tady skutečně nešlo o vojenskou operaci, ale o politickou a jak známo v tom je vždy svinstvo! Chápal bych vojenskou operaci, ale tuhle snad nejde obhájit ničím!
07. 08. 2011 | 11:21

Naštvaný napsal(a):

"...Já si spíše myslím, že to byly válečné zločiny." Autore, neblbněte, kdyby nebyla válka, nedošlo by k tomu!!! Kdyby vám někdo proti vaší vůli vlezl do bytu, vy budete jak ten biskup v Bídnících? Pak byste ovšem dnes jenom podporoval zločinnost!
07. 08. 2011 | 11:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy