Čína se stává křesťanskou zemí?

27. 08. 2011 | 18:00
Přečteno 27298 krát
Vrchní britský rabín Jonathan Sacks publikoval nedávno zajímavou úvahu – upozorňuje na rychlý růst počtu křesťanů v Čínské lidové republice a tedy na to, že křesťanství je po letech stagnace možná opět na prahu nového rozmachu. Říká, že je tímto jevem fascinován.

Sacks odkazuje na knihu Nialla Fergusona „Civilizace, v níž tento historik cituje jistého člena Čínské akademie věd, jehož tým kdysi dostal zvláštní úkol: zjistit, jaké příčiny vedly k tomu, že Evropa od 17. století začala výrazně předstihovat Čínu a ovládat svět. Čínský akademik dospěl k závěru, že hlavním faktorem bylo křesťanské náboženství, jehož sociálně-kulturní vliv umožnil vznik kapitalismu a posléze i moderní demokracie.

Není tedy možná divu, že v dnešní ČLR dochází k rozmachu popularity křesťanství. Počty účastníků nedělních bohoslužeb převyšují počet členů komunistické strany. Důležité je, že ti, kteří se hrnou do kostelů, nejsou vykořisťovaní chudáci, kteří by v náboženství hledali jen nějaké „opium“. Jsou to naopak většinou mladí, úspěšní, tvrdě pracující lidé, kteří v křesťanství nacházejí etický rámec a strukturovaný pohled na smysluplný život.

Rabín říká, že „civilizace je tak silná jako její víra“. Když společnost dosáhne blahobytu, cení si více současné požitky než budoucí růst a investic do něj, je to signál, že se vytrácí něco, co vedlo k civilizačnímu rozmachu. Sacks upozorňuje na závěry mnoha myslitelů. kteří se zabývali vzestupem a úpadkem civilizací: Civilizace začínají oceňováním askeze, odvahy a sebeoběti, což je přivede na cestu růstu. Když se stanou úspěšnými, degradují do sebestředného požitkářství, nejsou už ochotni obětovat se pro společnost. Upadá důvěra, klesá sociální kapitál, společnost už nemá hrdiny, ale jen celebrity. „K tomuto srázu se blížíme v Evropě“ tvrdí Sacks.
Přesto podle něj existuje alternativa. Judaismus a křesťanství (které mnozí nazývají „exportní verzí judaismu“) mají podle něj v sobě zakódovanou až udivující (někteří by řekli „zázračnou“) schopnost regenerace. To, co se nyní odehrává v Číně se může znova opakovat i v Evropě.

*****************************
Tento text je parafrází článku Martina T. Zikmunda z přílohy „Perspektivy“ č. 27 Katolického týdeníku (11.7.2011), na který mě upozornil Jiří Grygar.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Ach, bratře Wěnczeslaue, zase si koledujete, zase provokujete, zase dostanete za uši.

Tentokrát ne ode mne, od atheistů. A zase to pojede via inkvizice, Koniáš, Bílá Hora -vystupovat, konečná, dveře se zavírají.
27. 08. 2011 | 18:16

Kvakin napsal(a):

Nesdělil rabín také, o které křesťanské denominace, co zaznamenávají ten rozmach v Číně, jde ? Já tomu moc nehovím, ale počáteční start kapitalismu (s akumulací a sklonem k investicím, gründerstvíma a sledováním vzdálenějších cílů) bývá - alespoň v literauře - spojován s protestantismem.
27. 08. 2011 | 18:17

Ládik!!! napsal(a):

Jsi-li dobrý katolík, nedáš gumu .............
27. 08. 2011 | 18:25

Divobyj napsal(a):

Rabínovi nevěřím.

Kdyby však měl náhodou,byť jen kousek pravdy,pak bych byl z mnoha důvodů velice zděšen!
27. 08. 2011 | 18:33

Frante napsal(a):

Autor
"Čínský akademik dospěl k závěru, že hlavním faktorem bylo křesťanské náboženství, jehož sociálně-kulturní vliv umožnil vznik kapitalismu ..."

Kdysi jsme se učili, že kapitalizmus začal rozvojem manufakturní výroby a později technickými vynálezy, zejména parního stroje. Tedy v podstatě obchod, business ... Jakým způsobem by na tom mohl podílet sociálně-kulturní vliv náboženství netuším, knihu jsem nečetl - možná byste o tom mohl někdy napsat. Moderní výzkumy v rozporu s tím spíše říkají, že náboženská víra nemá praktiky vliv na konkrétní rozhodování člověka.

" Rabín říká, že „civilizace je tak silná jako její víra“"
Co taky čekat od rabína že? Vědci naopak zjišťují, že: "Každopádně je ale evidentní, že bezbožnost nebo souhlas s konceptem evoluce rozhodně společnost nerozkládá. ... "
Viz tady:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=2270
http://www.osel.cz/index.php?clanek=4869
27. 08. 2011 | 18:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Kvakin:

"According to John Micklethwait "a conservative guess" (as at the end of 2008) "is that there are at least 65 million Protestants in China and 12 million Catholics"

..
27. 08. 2011 | 18:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Frante:

"...bezbožnost nebo souhlas s konceptem evoluce rozhodně společnost nerozkládá."

Koncept evoluce je zcela slucitelny s krestanstvim; napr. oficialni katolicka doktrina s tim nema problem.

..
27. 08. 2011 | 18:45

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Milý rytíři,
už dlouho jsem se tak nezasmál, jako nad názorem onoho Číňana. Proč?

Once upon time existoval skvělý vypravěč dějin jména Vojtěch Zamarovský. Napsal mj. 3 skvělé knihy: Na počátku byl Sumer, Řecký zázrak a Dějiny psané Římem. Měly by patřit do základní výbavy každého vzdělaného člověka, zejména ta druhá. Její Úvod by měl znát každý žák ZŠ, pokud možno zpaměti. Charakterizuje stručně vliv antického Řecka na dějiny, shrnuto: Evroamerická civilizace - to je antické Řecko.

Po pádu Říma následovalo tisíciletí temna, v 15. a 16. století však došlo ke dvěma věcem, které do základu otřásly celou katolickou feudální Evropou: Husitství, odkud vedla přímá linie ke vzniku protestantismu a éra renezance vedoucí ke znovuobjevení antického odkazu. Bez vzniku protestantismu by nedošlo k anglické revoluci a nástupu kapitalismu. Bez husitství bychom zde měli dodnes cosi podobné islámu.

Takové jsou dějiny, nějaké hromy a blesky na hlavu Koniáše či fanatické inkvizitory pálící čarodějnice jsou jen emotivním dodatkem :-).
27. 08. 2011 | 18:56

Frante napsal(a):

vaclavhorejsi
"Koncept evoluce je zcela slucitelny s krestanstvim", - To ano, již je slučitelný, v té větě bylo podstatné, že "BEZBOŽNOST rozhodně společnost nerozkládá", spolu s tím jsme tam vykopíroval i tu evoluci abych to mohl dát do uvozovek jako citát z toho článku.
27. 08. 2011 | 18:58

Realista napsal(a):

No, pane profesore, protože jsem shodou okolností seriál "Civilization" od Fergussona viděl (knihu jsem nečetl), tak bych si dovolil pochybovat o tom křesťanství.
Seriál byl rozdělen do 6 dílů (které byly nazvány dle faktorů, které daly "západní civilizaci" konkurenční výhodu nad Čínou) : 1) Competition, 2) Science, 3) Property, 4) Medicine, 5) Consumerism, 6) Work.
27. 08. 2011 | 18:59

Xman napsal(a):

Podobny vzostup krestanstva v Cine tu uz raz bol, a to v 70-tych rokoch 20. storocia. U nas sa o tom vela nevedelo, lebo si to nezelal vtedajsi rusky car Leonid Iljic Breznev. On sa striktne drzal komunistickej doktriny, aj ked mu sovietski akademici spocitali, ze navrat ku krestanstvu, by dokazal zvratit ekonomicky upadok sovietskej rise. Ludia proste viac a za menej pracuju, ak maju vieru v Boha. Z tohto pohladu je krestannstvo lepsia imperialna doktrina ako vedecky ateizmus. V Cine neskor nastal upadok krestastva, paradoxne, s nastupom cerveneho kapitalizmu v podani Teng-Siao-Pchinga, pocas ktoreho Cinania objavili konzumny sposob zivota. Znovuzrodenie krestanstva v Cine nastava teraz preto, lebo cinske mestske triedy su uz konzumizmom unavene a sucasne sa z Ciny sa stava imperium, ktore by mohli ohrozit len vnutorne nepokoje. Cinska vladnuca trieda teda potrebuje doktrinu, ktoru by udrzala sucasny socialny poriadok co najdlhsie, tak pouzili Jezisa Pana.
Ako sa mozu z toho poucit Cesi? Nijak. Cesi tymto vyvojom uz presli, socialne istoty im uz boli odobrane, ale zato maju slobodu viery. Aleluja svaty Vaclave!
27. 08. 2011 | 19:02

Antropolog napsal(a):

Pěkný blog.

ad FRANTE: Absurdní, co trvrdíte. Číňanovi došlo, že musí existovat důvod, proč to šlo v západní Evropě a jinde ne.

Připojuji se k Hořejšímu. Spojovat bezbožnost a teorii evoluce je holý nesmysl. Sám Darwin byl hluboce věřící člověk. Naopak čistokrevná bezbožnost produkuje nihilizmus (hádejte, která země hraje v tomto ve světě prim?) a otevírá dveře různým "-izmům", jež se náboženství více či méně úspěšně snaží nahradit.

Komunisté i nacisté věřící lidi (jedno jestli křesťany, budhisty, pohany) nenáviděli, považovali je za tu nejodolnější konkurenci.

ad VOROSHILOV: Souhlas. Proč nazívat "Judaismus" světovým náboženstvím a ne třeba arménskou orthodoxii? Jedni i druzí udržují svoje zvyky pouze v rámci uzavřených komunit na základě pokrevní příbuznosti. Žid je světový majetkem, vírou určitě ne.
27. 08. 2011 | 19:04

Antropolog napsal(a):

ad FRANTE: Nejhorším stadiem bezvěrství je nihilizmus společenský. Občané rezignují na věci veřejné, na svou identitu a svou kolektivní budoucnost. Z komunity se stává shluk individií. Taková společnost je odsouzena k zániku v lepším případě k revoluci.
27. 08. 2011 | 19:09

Servít napsal(a):

To je dobře, Evropa bude islámská, tak křesťané nezaniknou.
Tak jsem si říkal, co bych dělal já na místě židovského patriota v Izraeli, abych vůbec přežil já i můj národ v zemi, zaslíbené Jahvem mým (fiktivním) předkům, obklopené mnohem početnějšími semitskými příbuznými národy arabskými, které nás nemají rády od těch dob, co praotec Abrahám vypudil svého nemanželského syna Ismaele, od něhož arabové odvozují svůj historický původ. Příbuzní jsou tradičně chudobnější a o to populačně zdatnější, navíc se netají přáním na likvidaci všech židů. Totální válka (jaderná) by byla sebevražedná - tak zbývá jediné možné řešení - obrátit zájem i zášť milých příbuzných jiným směrem, třeba do bohaté Evropy, plné „nevěřících psů“, ostatně už tam jednou muslimové byli, (Maurové ve Španělsku, Turci v jihovýchodní Evropě), takže tam trefí. Naší baštou jsou Spojené státy, tak tou jejich zas může být Evropa. Gojové nás podpoří všechny. K tomu jim musíme trochu napomoci - zastavit politickou, vojenskou i kulturní integraci Evropy, rozložit NATO, zapojit Rusko. To si vezme se svými soudruhy na starost náš člověk Pružinskij, křesťanský husitský našinec, který navíc obličejem žida ani trochu nepřipomíná (bohužel o to víc jeho syn). Také pár jiných politiků a novinářů nám pomůže žabomyšími hádkami o politické korektnosti, toleranci a nacionalizmu. Němci už k tomu významně (byť i možná nezáměrně) přispěli holocaustem našich předků a jejich vypuzením z Evropy. Tím vytvořili životní prostor a podmínky pro imigraci muslimů, a to i na místa Němců, „hrdinsky“ padlých v jejich boji proti židobolševizmu. Dobře jim tak ! Muslimové si tam mezitím s předstihem postaví mešity a minarety, třeba i ve Vatikánu (aspoň je nebudou muset stavět v Jeruzalémě). Až slavnostně (spolu) založíme Palestinský stát, bude už jenom potřeba zřídit konzuláty, obchodníci už tam dávno jsou. My pak papeži přátelsky poradíme, jak mají křesťané (mimochodem u nás vzniklí a založení), co nejlépe s muslimy vycházet. Za to se přestaneme tolik kamarádit s protestanty, kalvinisty a husity, aby na nás katolíci vzpomínali v dobrém. No, a kdyby snad chtěli němečtí neonacisté v budoucnosti antisemitský holocaust reprízovat (tentokrát proti našim semitským bratrancům) - tak aspoň arabové na vlastní kůži poznají, co to doopravdy je – a Němci budou vzpomínat: „zlatí židi, proč jsme se jich tehdy zbavovali“.
Šalom, salam aleikum, pochválen (žid) Ježíš Kristus.
27. 08. 2011 | 19:11

Kleopatra napsal(a):

To Kvakin :
... jen tak pro rozšíření vašich obzorů: křesťanství NENÍ (jenom)katolictví; naopak, katolictví a protestantství jsou odnože křes%tanství. A v článku se píše, že rozvoj kapitalismu nastal díky křesťanství, nikoliv katolictví, takže si, než něco plácnete, urovnejte pojmy...
27. 08. 2011 | 19:20

Frante napsal(a):

Antropolog
Mám tam víc tvrzení, které z nich vám připadá absurdní? Každopádně není to moje tvrzení, ale spíš názor současné vědy. Přečtěte si ty odkazy které jsem tam vykopíroval.

"Nejhorším stadiem bezvěrství je nihilizmus ... Taková společnost je odsouzena k zániku" Takže podle vás dobrým příkladem Evropě (a zejména ČR) mohou být křesťanské USA?
27. 08. 2011 | 19:28

ghándí napsal(a):

normalně na blby nereaguju, ale v připadě voroshilova udělám vyjímku. bez judaismu by nebylo křestanství. je to pěkný článek, osobně nechápu, proč zrovna křestanství. spíše bych očekával budhismus, kunfucionismus nebo taoismus. možná to souvisí s tím, že čínané obdivují západ a ameriku. taky si myslim, že je to určitá forma vzdoru proti komunistický straně.
27. 08. 2011 | 19:30

honolulu napsal(a):

Krestanstvi -
nase spiritualita je velmi krasna vec. Prinasi orientaci v zivote a blahobyt.
(To ale neznamena, ze neni potreba cas od casu zdisciplinovat zbloudile fofaky.)
Krestanstvi navazuje na nejhodnotnejsi tradici a kulturu Antiky a ta je propojena k Atlantis a konekci k vesmiru.

Mame z Krestanstvi smysl pro krasu. Jsme nejlepsi umelci. Krestanska spiritualita nan dava i osobni zjev. Jsme nejhezci ze vsech rasovych skupin a budeme znovu i nejbohatsi.
Krestanstvi nam zarucuje touhu po poznani, proto mame nejlepsi vedce, ale i nejvetsi hrisniky.
Vse ostatni se musi definitivne zakazat v Evrope a v Americe.
Zadni Alachove a Budhuiste zde nemaji co delat.
Je proto dulezite preventivne cas od casu vsem nafackovat. Zaklady a ukotveni mame ve zminene Antice a nas pruzkum ve spiritualite je veden skupinami New Age.

Pane profesore, Vas clanek mi udelal dnes radost. Nasi protestansti krestansti bratri jsou sice pracovitejsi nez my Katolici, ale my mame vznesenejsi duse.
A ted jdu podekovat Nebezke Kralovne, ze jsem se nenarodil jako velbloud, ci dokonce Islamista z Pakistanu.
27. 08. 2011 | 19:31

voroshilov napsal(a):

ghandi:
Muzes nejak dolozit ze bez judaismu by nebylo krestanstvi,kdyz samotne krestanstvi je v protikladu k judejske vire protestanstvim?
Za krestanstvi,vole,vdecis cisari Konstantinu a ne jeziskovi!
27. 08. 2011 | 19:35

Antropolog napsal(a):

ad FRANTE: Napsal jste, že netušíte jaký vliv by mohla mít víra na rozvoj kapitalizmus a moderní vědy. Přitom si nepřipouštíte, že lidé o nichž se dnes učí: Darwin, Adam Smith, Samuel Colt, Newton, Mendel, Baťa byli všechno věřící lidé. Víra sama o sobě není zárukou úspěchu. Dává ale jednotlivci etické, hodnotové zázemí. Víra je schopná potenciál přeměnit na úspěch.

Já jsem si naprosto jist, že současná věda je schopná přepočítat poušť do posledního zrnka, přesto nenarazíte na vědce, který vám řekně: "Rozumím poušti." Proto musí jít touha po empirickém poznání (věda) jít ruku v ruce s vírou.

Napsal jste: "Takže podle vás dobrým příkladem Evropě (a zejména ČR) mohou být křesťanské USA? "

Vkládáte mi do úst něco, co jsem neřekl, ale to nevadí. Je dle vás společnost, která nevěří sama sobě životaschopná? I v případě, že potomstvo mají v té společnosti pouze lidé, jež jí pohrdají?

Rusové se dnes od ateizmu odvracejí zpět k tradicím, mají dobrý důvod. V USA možná bude pokračovat propad životní úrovně ale společnost zůstane životaschopná. Oni totiž neztratili víru (nejen v sebe, ale i ve vyšší principy, boha a kulturu).

P.S.: Tím nehájím fundamentalizmus, ale zlatou střední cestu. Militantní ateista je stejné hovado jako jakýkoliv náboženský fanatik.
27. 08. 2011 | 19:42

voroshilov napsal(a):

Jeste jednou pro kazdeho kdo nema titul profesora,Jezis NENI zid,Jezis Kristus nema narodnost protoze jeho otcem je Buh.
27. 08. 2011 | 19:43

Antropolog napsal(a):

ad FRANTE: Napsal jste, že netušíte jaký vliv by mohla mít víra na rozvoj kapitalizmus a moderní vědy. Přitom si nepřipouštíte, že lidé o nichž se dnes učí: Darwin, Adam Smith, Samuel Colt, Newton, Mendel, Baťa byli všechno věřící lidé. Víra sama o sobě není zárukou úspěchu. Dává ale jednotlivci etické, hodnotové zázemí. Víra je schopná potenciál přeměnit na úspěch.

Já jsem si naprosto jist, že současná věda je schopná přepočítat poušť do posledního zrnka, přesto nenarazíte na vědce, který vám řekně: "Rozumím poušti." Proto musí jít touha po empirickém poznání (věda) jít ruku v ruce s vírou.

Napsal jste: "Takže podle vás dobrým příkladem Evropě (a zejména ČR) mohou být křesťanské USA? "

Vkládáte mi do úst něco, co jsem neřekl, ale to nevadí. Je dle vás společnost, která nevěří sama sobě životaschopná? I v případě, že potomstvo mají v té společnosti pouze lidé, jež jí pohrdají?

Rusové se dnes od ateizmu odvracejí zpět k tradicím, mají dobrý důvod. V USA možná bude pokračovat propad životní úrovně ale společnost zůstane životaschopná. Oni totiž neztratili víru (nejen v sebe, ale i ve vyšší principy, boha a kulturu).

P.S.: Tím nehájím fundamentalizmus, ale zlatou střední cestu. Militantní ateista je stejné hovado jako jakýkoliv náboženský fanatik.
27. 08. 2011 | 19:43

Jana Pechová napsal(a):

autorovi:
Pozoruhodné, podnětné, potěšitelné. Je-li to pravda, pak mám stejný pocit, jako rabín. Děkuji, pane profesore, že jste si to nenechal pro sebe. :-)
27. 08. 2011 | 19:44

vaclavhorejsi napsal(a):

voroshilov:

"Muzes nejak dolozit ze bez judaismu by nebylo krestanstvi,kdyz samotne krestanstvi je v protikladu k judejske vire protestanstvim?"

Krestanstvi samozrejme zacinalo jako judaisticka sekta (Jezisovou ambici bylo provest jakousi reformaci judaismu); tuto koncepci zasadne univerzalisticky pozmenil sv. Pavel.
Casto se s nadsazkou rika, ze krestanstvi je "judaismus pro export".

"Za krestanstvi,vole,vdecis cisari Konstantinu a ne jeziskovi!"

V Konstantinove (a Liciniove) dobe bylo krestanstvi uz tak silne a rozsirene, ze bylo politicky vyhodne ho tolerovat resp. podporit (Edikt Milansky, 313).
Jeste pozdeji se stalo oficialnim rimskym nabozenstvim (Theodosius).

Spojeni se svetskou moci melo ovsem i silne negativni stranky - hodne nam tady o tom tady v minulych diskusich vypravel dobry pritel Pepy Repy - n.o.s.

..
27. 08. 2011 | 19:45

vaclavhorejsi napsal(a):

voroshilov:

Jezis byl clovek se vsim vsudy - a samozrejme Zid (udajne s rodokmenem od krale Davida)...
Nekteri (n.o.s.) ovsem neveri, ze Jezis vubec historicky existoval (je to ale silne mensinovy nazor).

..
27. 08. 2011 | 19:48

AC napsal(a):

Antropolog vs Frante

Krátce - stojím jednoznačně za příspěvky Antropologa.
27. 08. 2011 | 19:57

Frante napsal(a):

Antropolog
" Darwin, Adam Smith, Samuel Colt, Newton, Mendel, Baťa byli všechno věřící lidé. " - A kdyby podle vás např. Darwin nebyl věřící, neodhalil by evoluci, to chcete říct? Jak potom vysvětlíte, veliké množství úspěšných vědců ateistů? Pokud to říct nechcete, tak co to mělo být za argument? Mimochodem, je otázka, jestli by Darwin, Newton byli věřící i dnes ...

" ... nenarazíte na vědce, který vám řekně: Rozumím poušti. Proto musí jít touha po empirickém poznání (věda) jít ruku v ruce s vírou." - Nemusí. Proč bych měl při poznávání pouště věřit v Boha?

" Je dle vás společnost, která nevěří sama sobě životaschopná? " - Záleží co myslíte tím , že "společnost si nevěří"? Naše společnost ČR si věří nebo ne? Co je toho kritériem (sorry ale je třeba nejdřív vyjasnit pojmy)
27. 08. 2011 | 20:02

Mirka napsal(a):

Kdyby bůh stvořil člověka a přírodu, znamenalo by to, že je někdo chytřejší než pan profesor a to nemůže být pravda, a tak v boha katolíků i protestantů, kteří věří v evoluci může věřit i pan profesor.

Tolik článků pana Hořejšího o bohu a přitom je odpověď tak jednoduchá.
27. 08. 2011 | 20:10

AC napsal(a):

Mirka

:-))
27. 08. 2011 | 20:14

Pepa Řepa napsal(a):

honolulu
"Za krestanstvi,vole,vdecis cisari Konstantinu a ne jeziskovi!"

...sem se , voe, katolíkům nevyved. Nejsem pracovitý ani nemám ušlechtilou duši. Kde udělal Konstantin chybu?
27. 08. 2011 | 20:16

Pepa Řepa napsal(a):

honolulu
voe, sem slyšel, že ňákej Flinkoštajn vykopal v Iráku Adama a von měl šikmý voči a nosil cop. Proč ste to, papeženci zatracený, tajili?
27. 08. 2011 | 20:23

Kvakin napsal(a):

Kleopatro, čtěte pečlivěji ... Zeptal jsem se, jakých denominací je prosperující křesťanství v Číně. O katolících jsem se nezmínil, pouze jsem připomněl, že příznivá duchovní atmosféra pro kapitalistický rozvoj Evropy se spojuje - v literatuře - zejména s protestantstvím. Prof. Hořejší mi odpověděl citací z jednoho pramene: v Číně před pár lety - 65 milionů protestantů a 12 milionů katolíků. V jiném příspěvku kdosi píše také o reformaci jako duchovním faktoru přechodu ke kapitalismu. Takže jestli někdo plácá, hledejte ho nikoli ve mně, nýbrž při pohledu do zrcadla na Vaší toaletce. Práci čest
27. 08. 2011 | 20:28

Antropolog napsal(a):

ad FRANTE: Valná většina akademiků má víru i dnes, jinak by nebyli tam, kde jsou. Jak toho boha nazívají - Karmou, Jehovou, Alláhem, prozřetelností nebo neviditelnou rukou trhu není důležité. Opakuji důležité je to, že hodnotový rámec (jejich vnitřní svět) jim dává sílu k cílevědomé, kreativní práci.

Opak věřícího - přesvědčený nihilista je schopný jen tří věcí: Smrti, způsobování smrti a masturbace. Přemýšlejte o tom prosím.

- "Nemusí. Proč bych měl při poznávání pouště věřit v Boha?"

Protože víra je to, co vás odlišuje od zvířete nebo stroje. Bez víry je váš mozek jen nástrojem k ukojení vašich pudů. Poznávání nebudete schopen.

- Záleží co myslíte tím , že "společnost si nevěří"? Naše společnost ČR si věří nebo ne? Co je toho kritériem (sorry ale je třeba nejdřív vyjasnit pojmy)

Lepší vysvětlení vám mohou dát zdatnější diskutéři. PEPA ŘEPA i KAREL MUELLER ty pojmy definovali poměrně jasně. Ve zkratce ne, nevěří. Staré pořádkdy a hodnotové systémy byly zbourány bez adekvátní náhrady. Společnost jako celek to nesmírně oslabuje, může ji to i zabít.

Uplně mimo jsou intelektuálové, kteří vše svádí na rozdíly mezi životní úrovní elit a "pracující třídy". Boháči nejsou společnosti nebezpeční. Boháči, kteří zdegenerovali tak, že své děti už ani neučí česky jsou nebezpeční. Nejen v tomhle ohledu by jsme se neměli dívat na západ, kde ultraliberalizmus vládne méně než 50 let, ale na východ, kde s kulturními revolucemi prodělali extrémně bolestivé zkušenosti. Měli by jsme si vzít varování, ale zatím u nás stále platí: Dohnat, předehnat.
27. 08. 2011 | 20:32

AC napsal(a):

Profesore,

bylo by zajímavé znát pravdu, myslím tu skutečnou, v co vlastně ve skrytu svého srdce věříte. Bojíte se otevřenosti, cejchu, máte strach, že si jednoznačným ano/ne zabouchnete ústupová vrátka?
Tohle balancování na hraně přece nemůže být celá pravda, nic víc o Vás nevypovídá, než že cosi skrýváte.
Tak už konečně kápněte božskou:-)
27. 08. 2011 | 20:33

Antropolog napsal(a):

ad KAREL MUELLER: Tak tedy opět dobrý večer, přeju.

Vaše prognóza, co se týče Ruska byla pravdivá: http://www.sublimeoblivion.com/2011/03/28/russias-population-is-now-growing/ Ruská populace se stabilizovala, porodnost stále roste. I přes přetrvávající krizi vládne mají mladí Rusové víru v lepší budoucnost.
27. 08. 2011 | 20:35

stále rebel napsal(a):

Připomenu Maxe Webera, který v tom bude mít prsty

Protestantská etika a duch kapitalismu1
http://www.euthanasia.cz/dokumenty/Max_Weber_Protestantska_etika.pdf

Tady ve zkratce k tomu
http://airborn.webz.cz/weber.html
27. 08. 2011 | 20:35

Kvakin napsal(a):

Pepo Řepo, nevymyslel náhodou to nejzákladnější v křesťanství, to je že život pozemský Ježíšův je v podstatě ničím, neboť počátek je v smrti na kříži a v následném zmrtvýchvstání toho Ježíše, jehož království není z tohoto světa, pořímštělý Žid a původně pronásledovatel prvních křesťanů mezi Židy - konvertita Saul (Šavel) z Tarsu, jinak svatý Pavel, jehož dopisy (epištoly) k různým otázkám víry a života křesťanských obců jsou o několik desítek let starší než kánonická evangelia a nepochybně ovlivnily jak zpracování samotných evangelií, tak hlavně jejich pozdější redakce. Konstantin Veliký už dal jenom v Nikei průchod potlačení jemu milého ariánství (se subordinační koncepcí trojice Bůh, Ježíš a Duch svatý) a vítězství "trojkoaličního" jediného Boha.
27. 08. 2011 | 20:42

Pepa Řepa napsal(a):

Antropolog napsal(a):
Opak věřícího - přesvědčený nihilista je schopný jen tří věcí: Smrti, způsobování smrti a masturbace.
--------------
Že by na tu poslední věc měl nihilista patent?

Ale jinak píšete hezky, o tom žádná.Nemám s čím nesouhlasit.
Jen ti Arméni a judaismus?
Nebude to tím, že Arméni, kopti, ortho, my papeženci,i reformovaní míří ke stejnému základu, t.j. Ježíši Kristu a k tomu judaismis nemíří.
Ale možná se pletu. Já se pořád pletu.
27. 08. 2011 | 20:42

voroshilov napsal(a):

Antropolog:
Aaa?
S otazkama na Rusko prece doporucuji se obracet na nick Voroshilov.
27. 08. 2011 | 20:43

Frante napsal(a):

Antropolog
"Valná většina akademiků má víru i dnes" - odkud máte že jich je většina?
"... hodnotový rámec (jejich vnitřní svět) jim dává sílu k cílevědomé, kreativní práci." Ano, jak věřícímu tak ateistovi.

"Protože víra je to, co vás odlišuje od zvířete nebo stroje. Bez víry je váš mozek jen nástrojem k ukojení vašich pudů. Poznávání nebudete schopen." Omyl, i víra vzniká z (pudových) psychologických potřeb člověka - přečtěte si mé odkazy, z toho se nevymaníme. A jestli popíráte, že vědci ateisti přinesli nějaké poznání, jste docela neinformován.
27. 08. 2011 | 20:45

Hurá napsal(a):

Pane Hořejší,
já zase na rozdíl od rabína říkám, že " čím silnější je víra, tím ubožejší je civilizace". Holt jiný názor.
27. 08. 2011 | 20:49

Antropolog napsal(a):

ad PEPA ŘEPA: Samozřejmě dávat Armény a Židy do jedné latě chce oslí můstek ;-) potřeboval jsem ukázat na dvě komunity, kde není konvertita běžným jevem. Které jsou zásadně diasporické a které preferují endogamii.

Tyhle vlastnosti vylučují, aby se u judaismu (nebo zoroastrianství, sikhismu) mohlo jednat o světové náboženství. Mám pocit, že gojimové, kteří "židovství" provolávají za světové jen provozují řitní alpinizmus.
27. 08. 2011 | 20:51

Drzá zrzka napsal(a):

Kolik lidí, tolik bohů a víry.
27. 08. 2011 | 20:57

honolulu napsal(a):

Zide,
jsou nasi prirozeni SPOJENCI proti rozpinavosti Islamu, ktery je nasim nebezpecim od roku jeho vzniku. (A.D. 622-632)
Zide patri k t.zv. SEMITIC LINE, ale jsou jini nez jejich sousede. Proto jsou pro nas duleziti.
Prisli do mist dnesniho Israele kolem roku 1400 B.C. z vychodu a byli to pastevci. V te dobe vrcholila doba bronzova a na uzemi dnesniho Israle se fackovali armady Egyptskych Faraonu s Armadami Hitties, (INDO-EUROPEAN LINE)) kterym dekujem za vznik doby ZELEZNE (B.C. 1200).

Kdo jeste patri k SEMITIC LINE ?
Phoenician (Fenicane) usazeni v jiznim Spanelsku a nepratele Rima. Samozrejme KARTAGO smrtelni nepratelele Rima. Sicilie, Korsika, Sardinie a jejich settlements.
Dale settlements ve vychodni casti Stredozemniho more - Kypr.
Palestina - Hebrews.
Klasicke Fenicie kolem mesta Tyre, Byblos, Ugarit.
(Okupovana valecniky rise Hitties od roku B.C. 1275. Zide utikali na jih.)
Dale k teto skupine patri Arameans - Damascus.
Assyria a Babylonia, pozdej Chaldea.
Assyria to jsou SEMETIC Parent People. (Rodice teto linie.)
Tento prispevek byl napsan proto, abych vam vysvetli, ze nase rozdily jsou hlubsi nez je nabozenstvi. Proto zadne Me-shity vedle chramu zasvecenych nasim Buhum nebo budeme zniceni.

Take vas chci upozornit, ze vse co vite o Egypte je spatne a ze si musite opravit TIME TABLE o 7000 let dozadu.
To vse je jednoduche, horsi je zmapovata Atlantis a co se stalo pred vybuchem Tobi.
27. 08. 2011 | 20:58

stále rebel napsal(a):

Pro honolulu.
Nespoléhej na Židy, poraď se s lékařem.
27. 08. 2011 | 21:01

Al Jouda napsal(a):

Nemám strach, že by nedostatek víry v CR nějak ohrožoval ecistenci naší civilizace. Bigotní Poláci a zarputile věřící Němci, Italové, Angličané a Francouzi tu regeneraci obstarají za nás:))))
27. 08. 2011 | 21:01

Antropolog napsal(a):

ad FRANTE: Jestli se nějaký pomýlený vědec/džendrta/gay hlásí k ateizmu je to pouze důkaz o rozkladném účinku módního postmodernizmu. Relativizace hodnot. Atomizace společnosti.

Ve skutečnosti takoví lidé procházejí stejnou hodnotovou krizí jako kdysi dávno protestanté - musí si vytvořit vlastní hodnoty směsí starých osvědčených (víra ve vyšší moc, dobro a zlo) a nových, které jim v jejich vlastních očích dodávají na důležitosti (boj za Matku Zemi, rovnoprávnost, tučné bankovní konto).

100% ateista je naštěstí i u nás zatím vzácný jev. Takoví lidé nic nevytvářejí (proč taky?), ničemu nevěří, cítí nenávist ke všemu, co jejich mozek neumí pochopit (sociální dávky nerostou na stromech). Ateizmus ve své ryzí podobě odráží to nejhorší z náboženského fundamentalizmu. Ničí vše a bez víry neexistuje naděje na nápravu.

Nacizmus a militantní anarchizmus jsou odrazem čirého bezvěrství. Všechno spálit a hurá na stromy!
27. 08. 2011 | 21:09

fazl napsal(a):

Dneska i malé dítě ví, že Čína je na vzestupu díky skvělé kombinaci dvou věcí komunismu a trhu. Pokud si nějaký anglosasík nalhává, že je to nějakým restaurováním středověkého bludařství, pak je to jeho věc. Čína si z obou věcí vzala to nejlepší, poskytla lidem moderní společenský řád a zároveň dokázala ochránit domácí trh před nájezdem globálních korporací. To je tajemství Čínského úspěchu.
27. 08. 2011 | 21:10

AC napsal(a):

Antropolog 21:09

Budu se jen opakovat, ale naprostý souhlas s Vámi. Lépe bych to nenapsal.
27. 08. 2011 | 21:13

vaclavhorejsi napsal(a):

AC:

"bylo by zajímavé znát pravdu, myslím tu skutečnou, v co vlastně ve skrytu svého srdce věříte. Bojíte se otevřenosti, cejchu, máte strach, že si jednoznačným ano/ne zabouchnete ústupová vrátka?
Tohle balancování na hraně přece nemůže být celá pravda, nic víc o Vás nevypovídá, než že cosi skrýváte.
Tak už konečně kápněte božskou:-)"

ROZHODNE se nebojim otevrenosti; "predmet" viry je ale svou povahou VELMI komplikovany, takze se o nem tezko vyjadrovat prilis jednoznacne (resp. myslim si, ze se toho odvazuji jen pysni hlupaci).

Ja jsem o tom, cemu verim, tady psal uz vicekrat:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1072
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2110
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2146
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2989
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=5411 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=6317 velikonocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=7419
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=8401 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=10861 Sv. Vaclav
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11046 Halik
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11665 velikonocni

Lepe a jednoznacneji to neumim...
Vy ano?

..
27. 08. 2011 | 21:15

voroshilov napsal(a):

Ja to citoval tusim uz pred par lety,slovy Chestertona:
Ateismus je nabozenstvi zoufalcu.
27. 08. 2011 | 21:19

Frante napsal(a):

Antropolog
"Jestli se nějaký pomýlený vědec/džendrta/gay hlásí k ateizmu ..." Zajímavá že ti "pomýlení" patří náhodou k největším. Za fyziky Einstein, Weinberg, Feynman, Heisenberg, ...

"100% ateista je naštěstí i u nás zatím vzácný jev. Takoví lidé nic nevytvářejí (proč taky?)," - Ani v tomto nemáte pravdu: Vytváří (viz např. výše uvedení vědci) z touhy po uznání, z touhy dát něco společnosti, a někteří už jenom z potřeby si vydělat na živobytí.
27. 08. 2011 | 21:20

lutz-kul napsal(a):

Pokud se pánbíčkář podrobí psychoanalýze, velice rychle se přijde na příčinu jeho víry.
27. 08. 2011 | 21:21

voroshilov napsal(a):

Frante:
Opravdovy vedec nemuze bejt ateista protoze cim vic poznava tim vice zasne nad Bozim dilem(samozrejme existuji vyjimky),Einstein urcite jim nebyl:Buh nehraje s vesmirem v kostky a podobne vyroky.
27. 08. 2011 | 21:28

lutz-kul napsal(a):

Zlo dnešního světa stojí na třech pilířích: imperialismu, kapitalismu a klerikalismu. Imperialismus representuje Pentagon, kapitalismus Wallstreet a klerikalismus Vatikán. To je trojjedinost satana. Pokud bude chtít lidstvo nad satanem zvítězit, musí porazit všechny jeho tři podoby.
27. 08. 2011 | 21:30

voroshilov napsal(a):

Frante:
Nektere...z potreby vydelat na zivobiti(se stali ateistami?)
Nedelejte sobe ostudu takovym kretenismem!Brzo do skoly,prazdniny konci,uz mate nakoupene skolne potreby?
27. 08. 2011 | 21:31

honolulu napsal(a):

Vira nesmi byt chomoutem, ale orientaci a pomocnici.
Knezi jsou zde proto, aby nam pomahali.

Aby lide rozumeli spiritulite, tak je potreba postavit nekde v Cesku SHRINE po vzoru tech, ktere stavaly na Krete B.C. 2800 a podle kterych stavel i Rim.

Az se dostanete na urcity stupen spirituality, tak zacnete videt HODNE daleko a nebudete mit jen 5 smyslu. Vas zivot bude bohatsi. Da vam to silu, houzevnatost a blahobyt, je potom by-product.
Vira neni doktrina. Vira je kontakt. Vira neni dogma, ale cit a radar. Ritualy jsou pro tvoreni positivni energie a shrine jsou koupeli - ocistou duse. 50 milionu obcanu antickeho Rima nemohlo byt 50 milionu hlupaku. Jinak by jim nepatrila tak velka rise. Jste jejich potomci, tak se snazte !
27. 08. 2011 | 21:32

Viola napsal(a):

nenašla jsem ten článek Marka Zikmunda z perspektiv č.27, ale našla jsem něco jiného:

"I kdyz tajní proevropstí jezuité stále jestě fanaticky podporují Vatikán, nejbohatsí jezuité světa jiz naplánovali průběh nového, třetího tisícíletí bez římskokatolické církve. Po poradě s temnými duchovními silami tito mocnáři Nového světového pořádku naplánovali, ze protestantské a komunistické směry zůstanou i v Novém Věku, přičemz dali slib, ze časem zůstane výhradně jedna jediná, a to ateistická vláda a ze vsichni protestanté a dalsí nábozenské směry budou nakonec vyhlazeny, jakmile bude ateistický systém natolik upevněn, ze bude schopen převzít vládu nad vsemi státy světa.

V tomto plánu těchto budoucích mocnářů Země neexistuje přeměnění nábozenství na ateismus. Nikdo, kdo věří něčemu jinému nez materialismu a hmotě nebude smět zůstat před Novým světovým řádem na zivu. Po likvidaci vsech forem nábozenství a hlavně křesťanství pak nastane pravý Nový Věk a bude zaveden Nový světový řád bez jakékoliv formy nábozenství. Vládnout pak mají výhradně luciferiáni, neboli nejtajnějsí a nejuzsí skupina iluminátů, poslouchající výhradně ďábelské, satanské duchy a majícího satana jako svého jediného krále a pána."
27. 08. 2011 | 21:33

Frante napsal(a):

voroshilov
Vědec , jako např, Einstein vůbec nevěřil v toho Boha jako křesťani. To slovo používal metaforicky když se bavil s kolegy u kterých věděl že ho správně pochopí. Na adresu křesťanského boha se vyjádřil: "Neumím si přestavit Boha, který odměňuje a trestá předměty svého stvoření, nebo že by člověk překonal tělesnou smrt. Víru v takového Boha přenechám lidem slabým, kteří věří ze strachu, nebo směšného egoizmu". K židům modlícím se u zdi nářků se vyjádřil "Lidé s minulostí ale bez přítomnosti" ...atd. Místo aby sis o vědcích něco vymýšlel, raději si někdy přečti co sami píšou
27. 08. 2011 | 21:36

Frante napsal(a):

voroshilov napsal(a):
Frante: Nektere...z potreby vydelat na zivobiti (se stali ateistami?).
Špatně jste si přečetl/pochopil co jsem napsal- zkuste si můj text to znovu přečíst
27. 08. 2011 | 21:41

voroshilov napsal(a):

Mne samozrejme vzdy pri takovem tematu prijde par vet genialniho romanu Bulgakova"Mistr a Marketka":
Voland:Takze tvrdite Buh neexistuje?
Berlioz:Samozrejme ze neexistuje.
Voland:A co myslite Dabel take neexistuje?
Berlioz:Kdyz neni Buh tak nemuze byt ani Dabel,to prece dava smysl!
Voland:To je zajimave,u Vas neexistuje vubec nic,a reknete mi,prosim,kdo ridi Vas zivot?
Berlioz:No kdo?Prece ja sam ridim svuj zivot!
Voland:Excelentne,a vite co s Vama bude...zitra?
Berlioz:Ne,to prece nemuzu vedet.
Voland:TAK JAK MUZETE RIDIT SVUJ ZIVOT KDYZ ANI NEVITE CO S VAMA BUDE ZITRA!
27. 08. 2011 | 21:45

AC napsal(a):

vaclavhorejsi

Děkuji za upřímnou odpověď i odkazy na Vaše články.

Že je to nepochybně problém velmi komplikovaný, s tím souhlasím. Už ne tak s dodatkem, že "myslim si, ze se toho odvazuji jen pysni hlupaci". Myslíte si to proto, že v praxi nemáte s vírou žádné konkrétní zkušenosti - jenom samá teorie. Ta by samozřejmě umořila i vola. Já budu podle Vás klidně tím pyšným hlupákem, zato bohatý zkušenostmi.
Na téma víry v rozumnou kreativní sílu vs počínání lidí, včetně hlavně důsledků, které většinou nejsme rozumově schopni nijak registrovat, by se dalo velice dlouho diskutovat, nejlépe však na konkrétních příkladech a souvislostech - proto se mj. teoretických učených ringů raději neúčastním.
27. 08. 2011 | 21:49

Ing. N. napsal(a):

(autor)

píšete:

"Jezis byl clovek se vsim vsudy - a samozrejme Zid (udajne s rodokmenem od krale Davida)...
Nekteri (n.o.s.) ovsem neveri, ze Jezis vubec historicky existoval (je to ale silne mensinovy nazor)."

Menšinový názor, který tvrdí, že Ježíš vůbec historicky neexistoval, je v souladu s Kumránskými svitky. V těchto svitcích písaři sekty Esejců zapisovali dějiny v období 100 let před n. l. až 100 let n. l. O osobě Ježíše zde není jediná zmínka. Proč by tak významnou osobu ve svých dějinách opomenuli?
27. 08. 2011 | 21:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Frante:

Ano, Einstein neveril tim tradicnim konzervativnim, pambickarskym zpusobem (vira v doslovnou pravdivost Pisma, antropomorfni predstavu Boha (tresta a odmenuje atd)).
Jeho zpusob viry je ale myslim blizky tomu, v co veri mnoho vedcu, vcetme me (Buh se projevuje ve smysluplnosti a smerovani sveta).
Zajimave je, ze ackoli Zid, mel ve velke ucte Jezise:

Q: "You accept the historical existence of Jesus?"

Einstein: "Unquestionably. No one can read the Gospels without feeling the actual presence of Jesus. His personality pulsates in every word. No myth is filled with such life. How different, for instance, is the impression which we receive from an account of legendary heroes of antiquity like Theseus. Theseus and other heroes of his type lack the authentic vitality of Jesus."

..
27. 08. 2011 | 21:53

fazl napsal(a):

voroshilov
demagogické bláto pro školní děti, jednoduchým trikem upravím text tak aby vyzněl úplně opačně:
Voland:Excelentne,a vite co s Vama bude...zitra?
Berlioz:Ano, půjdu do práce, vyzvednu děti ze školy a pak se pomiluju s manželkou.
27. 08. 2011 | 21:53

vaclavhorejsi napsal(a):

voroshilov:

Ano, Bulgakovuv "Mistr a Marketka" je genialni, asi nejlepsi roman, ktery jsem cetl.

..
27. 08. 2011 | 21:55

vaclavhorejsi napsal(a):

AC:

Z ceho soudite, ze s virou nemam zadne konkretni zkusenosti (na rozdil od vas)?
Vy dovedete posuzovat (dokonce na dalku, bez osobni znalosti), kdo ma tu "spravnou" viru?
Tomu tedy rikam nebetycna pycha...

..
27. 08. 2011 | 21:58

Pepa Řepa napsal(a):

lutz-kul
ulevilo se mi. Když vyhodíme do vzduchu vaše tři pilíře zla: Pentagon, Wallstreet a Vatikán zavládne všude klid a mír.
27. 08. 2011 | 21:59

voroshilov napsal(a):

fazl:
Opravdu...to je nejaky preklad Bulgakova do cinstiny?
Ve skutecnosti Voland rekl:Ja budu bydlet ve Vasem bytu,a Vy dnes vecer zemrete...Anicka uz rozlila olej.
27. 08. 2011 | 21:59

lutz-kul napsal(a):

Pepa Řepa
Věděl jsem, že ve Vás najdu sympatizanta:-)
27. 08. 2011 | 22:01

Karel Mueller napsal(a):

maršále,

vědec nemůže být nic jiného než agnostik. Protože vědeckými metodami je otázka existence Boha nezodpověditelná.
27. 08. 2011 | 22:04

Frante napsal(a):

vaclavhorejsi
Co přesně je obsahem Einsteinovy víry jsem nijak zvlášť nestudoval (možná to napravím), ale z toho mála co jsem četl vidím mezi vámi rozdíl v tom, že vy věříte v nějaký záměr přírody v pozitivní vývoj z hlediska života/člověka ve vesmíru do budoucnosti. U Einsteina to byla víra ve striktní logiku přírodních zákonů, bez ohledu na to, co z toho plyne pro člověka. Hlavně že je možné se o tu logiku opřít při odhalování fyzikálních zákonů
27. 08. 2011 | 22:13

Karel Mueller napsal(a):

Antropolog:

Srdečně zdravím i na těchto stránkách.
S tou vírou máte pravdu v tom smyslu, že pokud někdo vyznává správnost nějakého etického systému, tak VĚŘÍ, že tento systém je správný, dokázat jeho správnost v nějakém absolutním smyslu je vědecky nemožné, věda může jen předpovědět, jak bude vypadat společnost, která tento systém přijala.

S tím Ruskem jste mě velmi potěšil, pokud je to pravda.
27. 08. 2011 | 22:15

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Einstein byl stoupenec Spinozy a jeho filosofie.
27. 08. 2011 | 22:16

Antropolog napsal(a):

ad AC: Díky, bál jsem se, že píšu příliš neobratně. Viz. reakce Franteho, který vůbec nic nepochopil.

Já hovořím o vyšší moci, on si umí představit jen inkvizici.

ad VOROSHILOV: Dobře, dobře, řekl jste si ;-)

četl jsem nedávno podnětný článek Anatolije Karlina: http://www.sublimeoblivion.com/2009/11/17/russias-sisyphean-loop/ Takové shrnutí ruské historie a duše. A další možný vývoj (pokračování dnešní politiky/liberalize/návrat k totalitě).

Odráží dle vás ten článek realitu? Autor sám je hrdý Rus, ale vychovaný a žijící na západě.
27. 08. 2011 | 22:17

mb napsal(a):

volně ad šilov ... je bůh ? není
a co ďábel? také není
a co nesmrtelnost ... aspon nejaka mala ...
pravdepodobnejsi je ze pravdu má tadyhle ivan ...

kdo se to tedy člověku posmívá ? asi ďábel ... a ďábel je ?

ne ani ďábel není ... to ani koňáček by nebyl ... ?

https://www.youtube.com/watch?v=7WhPkhIlPRU&feature=related
27. 08. 2011 | 22:17

voroshilov napsal(a):

Ted se znovu divam na CT1 skvely film Luca Bessona"Leon"s Jeanem Reno a Natali Portmanovou,je to klasika-prikladny najemny vrah(miluje svoji kvetinu a kupuje mleko)se obetuje pro cizi malou holku,zlo je ovsem zkorumpovany sadistsky polda v podani uzasneho Gary Oldmana,jezisku,ja takove kontrasty proste miluji:-)
27. 08. 2011 | 22:24

Karel napsal(a):

Já myslím, že předsudky pánbíčkářů vůči vědě plynou z neznalosti. Myslím, že přisuzovat vědě materialismus je zcestné. Stačí si přečíst něco od Leonarda Susskinda, seznámit se se současnou fyzikou, která se začíná prolínat s teorií informace a člověk zjistí, že současná věda nepojímá hmotu tak, jak si běžný člověk představuje.
http://vasicek.blog.idnes.cz/c/37130/Zaklady-existence-1cast-Hmota-a-prostor.html
http://vasicek.blog.idnes.cz/c/37587/Zaklady-existence-2cast-Cas-a-kauzalita.html
http://vasicek.blog.idnes.cz/c/41473/Zaklady-existence-3cast-Zivot-a-informace.html
27. 08. 2011 | 22:26

voroshilov napsal(a):

mb:
Na konci romanu Voland(Satan)dava odpoved mrtvemu Berliozu:
Neveril jste za zivota ani v nebe ani v peklo,ted Vas neceka nic nez prach a popel,budete jenom potrava pro cervy.
27. 08. 2011 | 22:28

AC napsal(a):

vaclavhorejsi

Soudím tak z Vašich vyjádření a názorů v článcích. Je to málo, myslíte? Pokud ano, právě proto jsem vznesl dotaz, co si doopravdy ve skrytu svého srdce myslíte a k čemu se přikláníte. No a Vy jste mě odkázal opět na své články a složitost problematiky- tedy nezbývá, než Vás posuzovat z nich.
Na správnou víru existuje pouze jeden metr - samotné naše činy.
A Vás jsem nesoudil - ani bych si to nedovolil. Pouze jsem napsal, že s vírou máte nikoli praktické, ale jen pouze teoretické zkušenosti. A v tom je ohromný rozdíl, který nejste schopen jako "teoretik" rozpoznat. Disponujete pouze jednostranně zaměřenými informacemi. Protože kdybyste zkušenosti měl, tak by Vaše články musely být o něčem úplně jiném, musely by nutně vypadat jinak. Byly by ze života, naprosto konkrétní - a hlavně byste najednou zjistil, že je ani zveřejňovat nelze, že byste mezi ateisty (ale i teoretickými věřícími) vypadal jako extrémista, jako blbec (pardon).
Takže ještě jednou, to nebyla z mé strany výčitka ani sudba. Zato vy neplýtváte silnými slovy, jak vidím.
S mou "nebetyčnou pýchou" nemáte pravdu, ale vyvracet Vám ji nehodlám. Máte na svůj názor právo.
27. 08. 2011 | 22:29

Maximus napsal(a):

Velmi zajímavý blog a i diskuze, pane autore, koukám, že Vaše znalosti jdou i hodně daleko od imunologie.
Pěkný večer!
27. 08. 2011 | 22:29

mb napsal(a):

to šilov ... to je patrně sugestivní závěr ...

pro odlehčení ... https://www.youtube.com/watch?v=BNEclgQFDNg
27. 08. 2011 | 22:36

minatomirai napsal(a):

Škoda, že rabín nezanechal ve svém článku odkaz na onu studii, zmínka zejména o moderní demokracii musela vzbudit bouřlivé ovace v čínské akademické obci a mezi širokou veřejností.

Co může křesťanství nabídnout Číňanovi? Zalepí nějaké díry v budhismu či Konfuciovi? Myslíte, že namísto Kongfuciových citátů, které běžně nacházíte vyryté do kamenů či desek umístěné od trávníků po veřejné budovy je nahradí texty z Bible?

Mladí, tvrdě pracující lidí v Číně chtějí přesně to, co mladí lidé kdekoliv jinde. Být schopen si koupit byt, v Číně vyrobeného Buicka, založit rodinu a o svátcích navštěvovat rodinu na dědině.
Proč by tedy mělo křesťanství nabídnout etičtější rámec a strukturovanější pohled na smysluplný život Číňana?
27. 08. 2011 | 22:41

AC napsal(a):

Karel

"Já myslím, že předsudky pánbíčkářů vůči vědě plynou z neznalosti."

Já se kupříkladu k těm jak říkáte "pánbíčkářům" také svým způsobem řadím a vědě odjakživa moc fandím, velice mne zajímá, tak z které ateistické jámy čerpáte ta svá moudra?
Nevidíte, že naopak černobílí truhlíci jako vy jsou rozumným řešením na překážku?
27. 08. 2011 | 22:47

im napsal(a):

"The churchgoers are.......the young, hard-working, upwardly mobile entrepreneurs for whom Christianity offers an ethical framework, a structured view of life and its disciplines, in a society experiencing rapid transition."

Jakou část z nich asi tvoří navrátilci, zámořští Číňané, přilákaní domů rostoucí prosperitou země?
27. 08. 2011 | 22:49

minatomirai napsal(a):

Taiwan je otevřenější vůči křesťanským misionářům, do křesťanských kostelů chodí převážně Filipínci a jiní cizinci na tomto ostrově. Samotná Čína netoleruje křes´tanské misionáře, najít čistě oblečené dvojice Mormonů v Číně je téměř vyloučené. Toto pedlování víry by asi skončilo velice rychlou deportací. Stejně jako otevřená kritika Maa nebo nákaza HIV.
Čínané si budou testiovat, co jim vyhovuje. Vánoční stromy uvidíte ve všech velkých městech před hotely či obchodními domy, to ovšem neznamená, že Čína objala Ježíše a začala zpívat koledy.
27. 08. 2011 | 22:50

minatomirai napsal(a):

Jakou část z nich asi tvoří navrátilci, zámořští Číňané, přilákaní domů rostoucí prosperitou země?
--------------------------------------------------------------------------------

Zanedbatelnou.
27. 08. 2011 | 22:52

Karel Mueller napsal(a):

minatomirai:

Víte, už před řadou let jsem napsal, že teoretický marxismus je pro mě odnož křesťanství, která zbožnila člověka. V Čínských poměrech byl sice modifikovám konfucianismem a maoismem, ale ten základ tam být musel.

Když to napíšu hodně lehkým perem, tak křesťanství požadovalo (a požaduje), aby byl pán laskavý k poddanému a poddaný poslušný. To je tradici konfucianismu bližší než marxismus, který v duchu VFR chtěl zrušit pána i poddaného :-).

Samozřejmě ... psáno lehkým perem :-).
27. 08. 2011 | 22:56

Karel napsal(a):

AC
Vidíte, já jsem zase nikdy nechápal vědce, kteří mají doma na stěně krucifix.
27. 08. 2011 | 22:57

AC napsal(a):

Karel

Sakra chlape přemýšlejte trochu! Vy posuzujete vědce podle toho, zda mají či nemají doma zavěšený krucifix?
Co je vám vůbec i jiným do toho, co si kam pověsí? Bude tím horší, anebo lepší, co myslíte?
27. 08. 2011 | 23:02

Hurá napsal(a):

Pro AC:
Já se podle vaší kategorie hrdě hlásím k těm černobílým "truhlíkům". A co když jsou ti "truhlíci" o něco dál než vy ? Myslí, že jste také jenom černobílý.
27. 08. 2011 | 23:05

minatomirai napsal(a):

Karel Mueller

Zkusme to obrátit
Konfuciovy principy předcházejí vzniku křes´tanství a křesťanské liturgie. Dalo by se tedy říci, že to bylo křesťanství, které bylo modifikované Konfuciem a následně též marxismus.

Žertuji, Čína neměla styky s Evropou. Považovala ji za barbarskou.
27. 08. 2011 | 23:08

AC napsal(a):

Hurá

Dál? Kde? Myslím, že se příliš nudíte.
27. 08. 2011 | 23:15

Karel napsal(a):

AC
Nic proti tomu nemám, jen mě to připadá dost divný.
27. 08. 2011 | 23:17

prirodovedec napsal(a):

vaclav horejsi, Karel Muller: Jsou nejake odkazy na dostupne statistiky, ze kterych rabin vychazel? Nejde pouze o rust dany skutecnosti, ze viry lze snazeji priznat? (Pak by dle dat dale zretelne vyrazneji rostl budhismus a taoismus absolutne, shintoismus aj. relativne ....). Pokud pouziji ruzne prameny, synteza podle mne celkem odpovida wiki informaci:

"The Chinese government has implemented state atheism since 1949, which makes it difficult to ascertain data on the religious population figures."

To je zrejme podstatne. Proto nejsou ani seriozni casove rady.

"But in fact, the people are still holding private worship of traditional religions (Buddhism/Taoism) at home. In recent years, the Chinese government has opened up to religion, especially traditional religions such as Mahayana Buddhism, Taoism and Confucianism because the Government also continued to emphasize the role of religion in building a "Harmonious Society," which was a positive development with regard to the Government's respect for religious freedom."

Zmena politiky, vede k rustu oficialnich cisel nekterych nabozenstvi - uz to lide netaji (spise nez ze zacali verit).

"According to the old Chinese government estimate, there were "over 100 million followers of various faiths" in China. Other estimates put about 100 million or about 8% Chinese who follow Buddhism, with the second largest religion as Taoism (no data), Islam (19 million or 1.5%) and Christianity (14 million or 1%; 4 million Roman Catholics and 10 million Protestants)."

Byvala vladni cisla, tedy rekneme dolni odhady.

"According to the 1993 edition of The Atlas of Religion, the number of atheists in China is between 10 and 14 percent."

Proti tomu nabozenska cisla. Zrejme horni dohady. :) Zaver? Mozne vtipkovat, ne si rabinsky usuzovat. :)

"Additionally, the BBC reported in February 2007 that "a poll of 4,500 people by Shanghai university professors found 31.4% of people above the age of 16 considered themselves as religious", a figure that represents 300 million people.Among those surveyed, about 2/3 were "Buddhists, Taoists or worshipers of legendary figures such as the Dragon King and God of Fortune." Other religions represented significantly in that survey were Christianity (40 million) and Islam. China is also known to have small numbers of people who follow Hinduism, Dongbaism, Bon and a number of new religions and sects (particularly Xiantianism and Falun Gong). The official China Daily called the Shanghai professors' research "the country's first major survey on religious beliefs"."

Tenhle pruzkum, byt jen pruzkum je asi uvnitr tech vladnich a nabozenskych mezi a zminen jako prvni vyznamny ... :)

"The Chinese government have accepted these new numbers. The wide disparity among these estimates underscores the difficulty of accurately surveying the religious view of a nation of over a billion people and the lack of reliable data."

To je asi rozumnejsi nez rabinuv zaver ...
27. 08. 2011 | 23:18

Frante napsal(a):

Antropolog napsal(a):
ad AC: Díky, bál jsem se, že píšu příliš neobratně. Viz. reakce Franteho, který vůbec nic nepochopil. Já hovořím o vyšší moci, on si umí představit jen inkvizici.

Nevím který můj výrok máte a mysli, ale na inkvizici jsem v této diskuzi nijak nepomýšlel ...
27. 08. 2011 | 23:21

AC napsal(a):

Karel

Chápu. Proto se hodně vědců ke své skutečné víře raději nehlásí veřejně. Z té víry totiž plyne i zcela konkrétní užitek. Ale to se taky z dobrých důvodů skoro nikdy nedovíte.
27. 08. 2011 | 23:24

prirodovedec napsal(a):

"The minority religions are Christianity (between 40 million, 3%, and 54 million, 4%), Islam (million, 1.5%), Hinduism, Dongbaism, Bon and a number of new religions and sects (particularly Xiantianism and Falun Gong)."

Tady je tedy naznaceno, ze RUST odpovida stavu 3-4%. Lze nalezt nejoptimistictejsi odhad cca 5,5% tj. 70 mil. Cinanu krestanu.
Pro srovnani v CR podle scitani lidu cca 40% vericich, z toho 26% katoliku, podle Eurobarometru 19% vericich v Boha. Asi by CR po 1989 podle vyvoje poctu vericich a aplikaci myslenek rabina mela prozivat daleko rychlejsi ekonomicky rust nez Cina ... :). navic po 89 propad vericich Zapadu jiste byl vykompezovan rustem vericich vychodu Evropy. :)

"According to the surveys of Phil Zuckerman ... in 1993, 59% (over 700 million) of the Chinese population was irreligious but in the newest survey (same author) in 2005, it was only 14% (over 180 million)."

To prvni cislo odpovida CR :). Ovsem ta prudka zmena svedci o tom, ze se to asi netyka jen krestanstvi ... :).

"There are intrinsic logistical difficulties in trying to count the number of religious people anywhere, as well as difficulties peculiar to China. According to Phil Zuckerman, "low response rates," "non-random samples," and "adverse political/cultural climates" are all persistent problems in establishing accurate numbers of religious believers in a given locality. ... Many Chinese belief systems have concepts of a sacred and sometimes spiritual natural world yet do not always invoke a concept of personal god (with the exception of Heaven worship)."

Takze rabinovy zavery mi pripadaji jako znacne nadnesene z hlediska posouzeni rustu - spise se jedna o variabilitu dat ruznych zdroju a dusledky minulosti (drive vetsi pronasledovani, proto cisla statistik nizsi), pripadne o lokalni data ruznych nabozenskych misii.

Co se tyka vztahu protestantismu, jeho moralky a rozvoj anglosaske expanze (tzv. kapitalismus) nebo pripadne vztah zidovstvi a bankovnictvi a obchod (at ma Pepa Repa radost), zrejme opravdu souvisi s uspesnosti v obdobi 17.-19.stoleti, jak je bohate pojednano v nejruznejsi literature.

Nezda se mi, ze podil cinskych protestantu je (byt v uspesnych lokalitach) tak vysoky jako drive u anglosasu.

Jako provokace dobre, jako vysvetleni ekonomickych jevu presvedcivymi daty mozna na urovni kdysi Petra Macha zde? :) Prani otcem myslenky, vedeckosti v datech neprilis, doufam, ze se takovymi statistikami dnes v AV nedelaji ty leky :) :) :).
27. 08. 2011 | 23:25

Baba napsal(a):

Našinec nesdílí současné zdůrazňování potřeby pevného rámce, stabilních hodnot a podobně důležitých fenoménů. Jen chápe, že je to důsledkem nadšeneckého období, kdy Pravdě a Lásce už pro Lhostejnost nezbylo místo.
27. 08. 2011 | 23:26

Hejhula napsal(a):

Možná rabín doufá, že jednou v budoucnosti se podaří připoutat mocnou Čínu k Izraeli pomocí vlivné proizraelské křesťanské lobby. Podobně, jako se to podařilo v případě USA, ze kterých je dnes už jen pouhý golem - silný ale poslušný služebník toho, kdo vlastní šém...
27. 08. 2011 | 23:27

prirodovedec napsal(a):

Predtim jeste patri (oznacovano jako spam :) pred prorezanim):

"However ... buddhism about 660 million ... taoism as high as 400 million "

Tady ovsem vidime vyrazne vetsi narusty buddhismu ci taoismu nez zminovaneho krestanstvi ...

"The number of adherents to these religions can be overlaid in percentage ..."

Zminena otazka prekryvu.

"However, it was difficult to estimate accurately the number ... because they did not have congregational memberships and often did not participate in public ceremonies."

Hezke :).
27. 08. 2011 | 23:27

prirodovedec napsal(a):

Hmm, po vynechani na aktualne zrejme zakazanych nabozenskych slov taosimus a buddhismus v anglictine (ze by jiz vliv Ciny? :) - to se pak to krestanstvi a islam navysuji :) :) ) se podarilo vlozit zlomky textu ...
27. 08. 2011 | 23:29

zvědavec napsal(a):

Otázku lze položit naopak. 1.) V Číně prý byli v 17. století čeští jezuité na úspěšné misi na dvoře čínského císaře. Prý tam jsou doposud s láskou číńany udržované jejich hroby. Prý jen 2 poměrně malá věroučná dogmátka císaři vadily či naopak (papežovi ponechání několika málo čínských principů či tradic). Co v té době vadilo císaři ideologicky nabídku přijmout, mimo pochopitelné praktické problémy se změnou. 2.)Jaké byly podobné aktivity protestantů, židovské ev. muslimské. Nejsem historik, proto jen možná chybně něco pletu, ale zajímá mě to.
27. 08. 2011 | 23:33

Karel Mueller napsal(a):

Přírodovědče,

pro mě je nárůst křesťanství v Číně novina, zatím jsem se s tím nesetkal. Ale tradice Konfucia dle názoru lidí, které jsem zanl a kteří měli s Čínou jisté zkušenosti, v Číně rozhodující zůstane.
27. 08. 2011 | 23:35

Ďaur napsal(a):

ANTROPOLOG: "Věda, ta kráva na chůdách!" nebo "Louky spásané držkou civilizace!" (Vl. Holan). Jste si jist, že věda může spočítat každé zrnko pouště. Fraktály nás už dávno přece poučily o opaku. Nepůjdou nikdy přesně "vykolíkovat" ani hranice. Tak jako compjútr nikdy nepřeloží Paní Bovaryovou. Na rozdíl od znaků (a znač. oblečků) mají významy (a ideje) svou idealitu. Proto jsou nedostupné vědě. A proto také jisté vrstvy civilizace už přece své "vrcholy" měly!? Osobnosti Starého Řecka rozhodně. A starou Čínu taky. Thalés nebo Pythagorás nás drží a budou držet "v šachu" svými paradigmaty, stejně jako nás budou stále osvobozovat od pravidel a přiblblých potřeb konzumu Aischylos..., Konfucius, Sókratés nebo Platón. Nebo Kratés třeba, měl ho rád E.Bondy. Skoro všichni byli neznabozi a řada z nich to zaplatila životem. "Věřící" Einstein přece navrhoval Trumanovi (a pak se za to styděl), aby A-bombičku hodil na Rusy. Technokratický mozek musí "vyplňovat" vakuum ve svém EQ vírou. Nic jiného se mu tam už nevejde. Škoda. Proto jsou náboženství tak nebezpečná. A považovat Tao, konfuciánství nebo buddhismus za náboženství (byť se ho chopili mniši, tak jako Krista uloupila církev), jak se to zde často u jiných nicků děje, svědčí o hluboké negramotnosti. Chtěl jsem říct spíš o mělkém vědění, ale to je totéž. Neplatí o Vás. S většinou vašich názorů rád rezonuji. Hezký nadvečer.
27. 08. 2011 | 23:52

voroshilov napsal(a):

Antropolog:
Ten odkaz ja necetl,ani nechci,staci mi"Rus vychovany a zijici na zapade",vite ja nepotrebuji zvasty trockistskych a belogvardejskych nedobitku ktere ukazuji z Parizu,Londynu nebo New Yorku kam musi ma zem jit...Ja sam jim,emigrantum ve treti nebo ctvrte generaci muzu vzkazat kam muzou jit se svymi radami.
Rikam to jasne-ptejte se mne nebo jine normalne Rusy o vsem co vas zajima,budu snazit odpovedet maksimalne objektivne,a mozna az prilis ne polticky korektne...
27. 08. 2011 | 23:53

Platan napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):

Frante:

"...bezbožnost nebo souhlas s konceptem evoluce rozhodně společnost nerozkládá."

Koncept evoluce je zcela slucitelny s krestanstvim; napr. oficialni katolicka doktrina s tim nema problem.
27. 08. 2011 | 18:45

A co nesmrtelná duše? Jak k ní člověk asi mohl přijít během evoluce...? Postupně ("evoluce duše") nebo naráz (tatínek lidoop, synek člověk, popř. tatínek včera lidoop, dnes člověk)?

Pozn.
Podle nového katechismu MÁ člověk nesmrtelnou duši (ač s tím mnozí křesťané - např. jezuita Petr Kolář ostře nesouhlasí)
27. 08. 2011 | 23:55

ex-nemo napsal(a):

Karle Muellere
Konfucius se od Krista principiálně moc neliší. Oba jsou si vědomi komplementarity lidských práv a povinností, že prostě jedno bez druhého nemůže existovat, a oba na to jdou právě přes ty povinnosti. Zatím co my křičíme jen po právech, právech, oni oba vyžadují plnění povinností s vědomím, že pak už se o ta práva netřeba starat, naplní se sama.
A ještě k článku i diskuzi : Mat. 6,33 : „Ale hledejte nejprv království Božího a spravedlnosti jeho, a toto vše bude vám přidáno.“ (Kázání na Hoře)
A jedno přísloví k článku : „Ventro pieno fa testa vuota“
28. 08. 2011 | 00:00

honolulu napsal(a):

Pane Pepa Repa,
dekuji za zpravu z Iraqu o Adamovi. Zasmal jsem se.
My osviceni nektere papezence nemame radi, tak cas od casu tajime, co vime a delame.. (O tom cinskem Adamovi jsme nevedeli.)
Ja uz se nedelim s velebnym panem o tel. cisla prodejnych devcat davno.
To ale nema se spritualitou nic spolecneho.
Lide delaji chybu, ze se utopi v detailech a detailu je jako pisku na Kalahari, ale zlato a diamanty jsou tak take. Ti, kteri se soustredi na pisek, nikdy nic nenajdou.
Proto :

"In misty plains all around me the burning sun and sand,
lovely and peacful surroundings my old Kalahari land.
When I am called on safari by him whom I cannot deny,
I pray that the old Kalahari will be part of that land in the sky."

Zde mate spiritualitu a s ni se vratite z rise pisku s kapsy plnymi White Cape Blue. (Diamanty). Pozitivni atitud, vira je polovicni viteztvi. Overeno 100 x.
(Musim dnes koncit.)
28. 08. 2011 | 00:20

Frante napsal(a):

Platan
"A co nesmrtelná duše? Jak k ní člověk asi mohl přijít během evoluce...?"

Zřejmě jsi tu novej :) Autor napsal víc článků a vysvětlil vlastní pojetí víry (tzv. elementární náboženství), podle které člověk nemá duši (a nesmrtelnost bude případně zajištěna tím, že nás za mnoho let budou naši potomci rekonstruovat na základě dochované informace o které se věří že nějaká je, ale není jisté jak moc vážně to myslil, dále o tom již nepsal). Nicméně je fakt, že většina křesťanů na duši věří a s tím je spojena zajímavost, že vlastně chybí jasná definice v co přesně věří křesťan aby mohl být křesťan, (něco jako je ANSI standard v programovacích jazycích, American National Standards Institute - jsou různé varianty např. jazyka SQL, na Oracle, na UNIXu, Accessu... a ANSI definuje, jaké příkazy musí SQL umět aby se ještě dalo mluvit o SQL). Dalo by se říct, že křesťan je každý kdo respektuje bibli. Ale je tam stále problém ve výkladu bible- jak doslova jí brát? Autor uvedl velmi volné pojetí (chápat jí jen metaforicky) a našel její korespondenci s uznávaným vědeckým světonázorem, až mi přišlo, že podobná korespondence se dá najít např. i s Marxovými zákony dialektiky a potom každý marxista je automaticky i křesťan. K tvojí otázce - jak člověk mohl přijít k duši během evoluce? Určitě jsou křesťani uznávající Darwina i duši (oficiálně Darwina a duši neoficiálně) a je zajímavé, že takové detaily neřeší. Řekl bych že každý z tvých nápadů jak se duše mohla připojit je použitelný. Kdysi jsem se setkal s originální duchovní naukou, která jako by přinášela k tradičnímu náboženství technické dořešení všech detailů (autorem byl přírodovědec, který výborně dokončil dvě university a byl schizofrenik). Duše se vyvíjí spolu s hmotou, nejdříve v nerostech, kde získává elementární zkušenosti, pak v rostlinách a následně ve zvířatech na různých úrovních až po lidi. Následný vývoj probíhá mimo nám známý hmotný svět, ve světě astrálním - Tak to máš taky možnost :)
28. 08. 2011 | 00:44

Buvol napsal(a):

Číňani jsou zřejmě na větvi z papeže benedikta jánevímkolikátého a z jeho členství v hitlerjugend, že?
A pane cenzore, ukažte naplno svoji bretschneidrovskou ubohost a smažte to ..
28. 08. 2011 | 00:56

Platan napsal(a):

Frante,

díky za obsáhlou odpověď. Chápu, že pokud profesor nevěří v nesmrtelnou duši, nemusí mít s evoluční teorií problém. Jenomže on napsal, že "oficialni katolicka doktrina s tim (evolucí) nema problem".
Ptám se tedy, jak může "oficialni katolicka doktrina" věřit v nesmrtelnou duši a přitom nemít problém s evolucí ?
28. 08. 2011 | 01:12

Karel Mueller napsal(a):

ex-nemo:

Nemám námitky, ovšem křesťanství není čisté učení Krista, bylo velmi ovivněno Platonem a dalšími.
A samozřejmě, muselo se stát přijatelným pro vládnoucí otrokáře starého Říma.

Z této skutečnosti pak plynulo všechno ostatní, což si asi ne každý křesťan uvědomuje.
28. 08. 2011 | 01:17

Joe napsal(a):

Rabin je fascinovan rozmachem krestansvi :)
Tomu muze verit jenom osel.Krestanstvi stoji v naprostem protikladu judaismu, neustale zduraznovani jakychsi zidokrestanskych hodnot je nesmysl.Jedine zidovske hodnoty jsou mamon a moc, to se s Kristem moc neslucuje.
28. 08. 2011 | 01:30

jih napsal(a):

vaclavhorejsi viz."Zajimave je, ze ackoli Zid, mel ve velke ucte Jezise:"
Einstein si nejvyse cenil filozofa Spinozu. To byl zid ktery konvertoval ke krestanstvi a zastaval panteismus. Einstein svoje predstavy souvisejici s nabozenstvim obcas formuloval ve forme zertovnych poznamek s nadsazkou ktere pripominaji koany.
28. 08. 2011 | 01:42

prirodovedec napsal(a):

Karel Muller: Ja se ovsem domnivam (jak jsem dolozil), ze i Vami ted zmineny skutecny narust je spise statisticky nedolozeny, podobne jako jine narusty (dalsich pocetnejsich nabozenstvi) a cisla maji jina vysvetleni, coz jsem shrnul.

A namitam tedy, ze pak spekulace "nejakeho" rabina se mi jevi jako nedolozene. Proto chapu tento text jako autorovu povestnou provokaci, nez projev autorovy (vedecke) erudice.

Priznam se, ze podobne daty podlozenemu clanku rabina bych asi na rozdil od autora umel dat prostor pouze jen jako ukazce doprovazene jizlivymi poznamkami a vtipkovanim.

Ale proti gustu zadny disputat. :)

Pouze mne fascinuje, jak vetsina zde v diskusi se temer vubec nikdo nezamyslel nad tim, ze tvrzeni uvedena rabinem, a tedy autorem se nemusi vubec opirat o prokazatelna fakta. Skoda. "Komarkovstinu-kohoutovinu-machovstinu" (mineno kvalitou argumentace) vetsinou u tohoto autora neocekavam ...
28. 08. 2011 | 01:43

Platan napsal(a):

Ještě k těm "teoriím duše"...

Představa, že se duše "vyvíjí spolu s hmotou, nejdříve v nerostech, kde získává elementární zkušenosti" mi příjde, s prominutím, ještě více za vlasy přitažená než mé vlastní "návrhy". To už bych si mohl vymyslet, třeba že lidské duše vznikají ve Slunci, jakožto vedlejší produkt jaderných reakcí a se slunečními paprsky putují do zemské biosféry. A dokaž mi, že tomu tak není... :-)
28. 08. 2011 | 01:59

skeptický napsal(a):

Mno,takže rozdělení na katolíky a protestanty bychom měli,tak jen navýšit počty,a třicetiletá válka může začít.

Čína si dosud držela hochy z Wall Streetu od svého bankovního sektoru.Teď tam otevírají tři západní banky.Všeho dočasu.

Až příjdou na to,co jsou zač,bude pozdě.

Přistupovat na víru z vypočítavosti za nějaké sliby? V américe se přestupuje na jinou víru za hotové.

Na to existuje jeden hezký židovský vtip,pan Stejskal je miluje.

Starý Sal V New Yorku vidí,že katolický kostel má pro nové členy peněžitý dar 100 dolarů.
Rozmejšlí se,nakonec jde dovnitř.Doma se pochlubí,že je křesťan.
Manželka hned chce 50 ďolíků na nové šaty,dcera 25 na šminky,a synek 25 na cédéčko.
Sal pak smutně povídá:Sotva příjde křesťan k penězům,tak ho o ně židi oberou.
28. 08. 2011 | 02:13

Platan napsal(a):

prirodovedec:

Však také kdosi pod citovanou úvahou rabína poznamenal:

This sly rabbi’s grasping at straws. ...

http://whatisonthemoon.tumblr.com/post/6285408273/china-is-reversing-the-decline-and-fall-of-christianity

http://idioms.thefreedictionary.com/grasping+at+straws
28. 08. 2011 | 02:28

Jan Vaculík napsal(a):

K tomu blogu snad není ani co dodat: význam křesťanství pro rozvoj euro-americké prosperity je evidentní; ovšem i s tím, že skutečná akcelerace se dostavila až s reformací a se vznikm sekularizovaného státu.

Jenom se mi nechce věřit, že čínská akademie věd tuto (vcelku obevně známou) věc vypátrala, nechala ji zavést a tak to tam teď bují. - Nedělá si z nás pan Hořejší šoufky?
:--)
28. 08. 2011 | 02:40

Frante napsal(a):

Platan
"jak může "oficialni katolicka doktrina" věřit v nesmrtelnou duši a přitom nemít problém s evolucí?"
Řekl jsem ti svůj názor, podle toho jak znám křesťany, nemají s tím problém, protože o těch věcech nemají potřebu přemýšlet, natož oficiálně (Boží vůle je pro člověka nepochopitelná atp. - tím tě můžou vždycky utřít). Některý z místních znalců ti možná odpoví líp ...

vaclavhorejsi
viz."Zajimave je, ze ackoli Zid, mel ve velke ucte Jezise:"
Výše jsem uvedl co si myslím o rozdílu mezi vaší vírou a Einsteinovou (když už jsem vás tedy srovnával:) Měl jsem ještě doplnit, pokud respektoval Ježíše , tak to nijak nesouviselo s jeho vírou v řád (logiku) vesmíru. Jeho řád vesmíru nemá žádný zájem na člověku tak jako u vás, kde navíc nějak zvláštně souvisí s morálními zásadami. Einstein říkal naopak: "Morálka je lidský výmysl". (Jinak, on se klasického náboženství vzdal jako kluk a v tom případě mi nepřipadá zajímavé že respektoval názory Ježíše "ačkoli byl Žid" jak píšete).
Ještě poznámka trochu mimo, když už jsem u toho Einsteina. Jednou jsem vám tu psal že byste mohl pro svoji představu, že vesmír má zájem na člověku, využít kvantovou teorii a vy jste se divil. Kodaňská interpretace kvantové teorie silně naznačuje výsadní postavení člověka ve vesmíru. Dokonce tak silně, že důsledky Kodaňské interpretace rozumný člověk nemůže brát zcela vážně i když lepší interpretaci nikdo nevymyslel a správnost kvantové teorie je nezpochybnitelná (existuje tedy i jiná interpretace, ovšem ještě šílenější). Podle ní, dovedené do logických důsledků, všechno co existuje (slovo "existuje" je v kvantové teorii poněkud problematické), tak existuje pouze díky tomu že to pozoruje inteligentní pozorovatel. Einsteinovi se kvantová teorie nelíbila a je známý jeho výrok: "Přestože předpovědi kvantové teorie jsou v pozoruhodné shodě s experimentem, myslím si že Měsíc obíhal kolem Země dřív, než na Zemi byli lidé kteří ho mohli pozorovat". Podle kvantové teorie, ne že by vesmír do té doby neexistoval vůbec, ale pouze se vyvíjely možnosti jeho možných existencí (tak je to alespoň vidět z rovnic). Tedy, bez člověka by nebylo vesmíru i naopak. Mírně srozumitelný text na toto téma viz např. zde (je tam rozvedená ta šílenější Everettovská interpretace):
http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/KMPopisRealita/KMPopisRealita.html
28. 08. 2011 | 03:01

Platan napsal(a):

Frante:

No, možná je to tak, že (někteří) křesťané "o těch věcech nemají potřebu přemýšlet, natož oficiálně" aby s tím neměli problém (natož oficiálně). :-)
28. 08. 2011 | 03:17

Platan napsal(a):

Frante

Ještě malá přátelské rada:
S našimi znalostmi o kvatové fyzice bychom se měli ve svých úvahách na toto téma držet více při zemi.
28. 08. 2011 | 03:39

Platan napsal(a):

kvantové...
28. 08. 2011 | 03:40

AC napsal(a):

K tomu málu co jsem napsal dodám jen krátké, zato ale důležité poznání - a totiž, že mnohé argumentace co jak a proč má své nepřekročitelné mantinely, hranice, za které už nelze jít, protože prostě a jednoduše schází zpětná vazba. Lze si je pouze vydedukovat např. z Bible, ale to je tak všechno. Prostě dál už je jen jednosměrka. Dám příklad, nesmrtelná duše - reinkarnace. Na téhle otázce se člověk zasekne a dál se nepohne ani o milimetr. Tedy o takový milimetr, který by nebyl zase jen pouhou další neověřitelnou teorií učených nauk, kterých je mimochodem jako hub po dešti. Z mnoha posbíraných střípků se ale zároveň zdá být reinkarnace naprosto jasnou záležitostí, jenomže co je to platné, když chybí odezva. Na druhé straně ovšem pochopím, proč o sobě člověk nemá vědět všechno.
Chci tím tedy říci, že na rozdíl třeba od vědy, kterou zajímá na vývoji - zatím - převážně stránka materiální, existuje v tomto duchovním směru pro člověka daný, zřetelný a nepřekročitelný strop. A zajde-li jednou věda tak daleko, jak si sama myslí, bude platit i pro ni. Jinými slovy, některé hranice svých možností už známe. Půjde jen o to, neobjeví-li se jich v budoucnu víc.
28. 08. 2011 | 05:47

Pepa Řepa napsal(a):

Tak já nevím o co tomu rabimu jde?

"Přesto podle něj existuje alternativa. Judaismus a křesťanství (které mnozí nazývají „exportní verzí judaismu“) mají podle něj v sobě zakódovanou až udivující (někteří by řekli „zázračnou“) schopnost regenerace".
---------------------
Že by křesťanství bylo dobré i na renegeraci chrupavky? Jsem papeženec a artroza hlodá, nemám si klekat na studený, říkal pan doktor.
Asi atheista. Najdu si jinýho.

Že by bylo křesťanství jen dceřinou společností firmy Abram and Son, export-import moudra?
Hmmm.

A co import Romane Abramoviči?
Co kdyby se Čangové rozhodli, přejít místo na křesťanství na judaismus? Že by další ztracený kmen?
No to by chasidim z Mea Šearim koukali jako péro z gauče, až by před Zeď ráno naběhla výprava žlutých v pumpkách, s klobouky a tfilin a začali......Šema Jisra'el.

S Čangy nepřijdu do styku, s Japky ano.
Jeden si bral vloni Češku. Svatba katolická v Počernicích podle všech pravidel. Až přijdu domů zajdu do buddistického chrámu, povídal Kóta. A co pohřeb, zeptal jsem se? Chtěl bych podle Šintó. Inu Okuribito je staré profese, je ji třeba podpořit.

Tak fakt nevím, co tím rabbi sleduje.
Ještě že tu není kolego Občan. Ten by mi vysvětlil, že je to další z plánů odporných sionistů jak ovládnout peněženky svých bližních.
28. 08. 2011 | 07:05

skeptický napsal(a):

Nadkolego

Na studené si také nesedejte,nebo budete mít antipapuli jako jedna seriálová herečka papuli.

Vše směřuje k tomu,že to křesťanství pustili do světa,a dojde k odhalení,že je to vlastně jejich .Už je to ve stadiu spřežek.
Kolik myslíte kardinálů vyjde z inkognita,a bude se hlásit k osvětlovačům?
28. 08. 2011 | 07:50

skeptický napsal(a):

Ona to není spřežka,nýbrž spojovník,potažmo pomlčka.To už známe.
28. 08. 2011 | 07:57

vaclavhorejsi napsal(a):

AC:

Za "nebetycnou pychu" se omlouvam, mohl jsem to rici slusneji, mirneji.
Nicmene bych opravdu rad vedel, co konkretne v mych clancich postradate.
Zkuste polozit nejake konkretni otazky a ja na ne odpovim (muze ovsem byt, ze na nektere nebudu moci odpovedet jednoznacne).

A jeste - opravdu nechapu, jak muzete o nekom rici, ze s "virou nema prakticke zkusenosti". Co v teto veci povazujete za "prakticke zkusenosti"?
Vira je prece velmi intimni, veskrze "neprakticka" zalezitost?

Minite tim napr. to, jak se vira odrazi v moralce a chovani konkretniho cloveka? Nebo to, co se oznacuje jako "praktikovani" nabozenstvi (chozeni do kostela aprod.)?
Pokud je tomu tak, opravdu nevim, jak muzete vedet, jak jsem na tom v tomto ohledu napr. ja.

Termin "teoreticky verici" jsem opravdu nikdy predtim neslysel a zajimalo by me, co to ma byt.

..
28. 08. 2011 | 08:25

vaclavhorejsi napsal(a):

minatomirai:

Mormoni v podstate nejsou krestane (resp. jsou velmi zvlastni sektou odvozenou od krestanstvi).
Pokud povazujete tech 50-100 mil. krestanu v Cine za zanedbatelne mnozstvi, tak tedy nevim...

..
28. 08. 2011 | 08:30

vaclavhorejsi napsal(a):

prirodovedec:

"Prani otcem myslenky, vedeckosti v datech neprilis"

Zdravim vas a priznavam se - prani otcem myslenky ;-).

..
28. 08. 2011 | 08:34

Béda napsal(a):

autor,

ještě nedávno zde bylo psáno o konfucianismu, který jako převládající filosoficko-náboženský světonázorový proud je oporou čínského státem řízeného kapitalismu. Že čínské vedení po ekonomickém otevření světu umožnilo rozvoj různých ideových proudů je důsledkem tržní globalizace, otevření hranic, vzájemného ovlivňování. Článek bohužel neukazuje žádná statistická data, která by umožnila posoudit vývojové trendy v oblasti světonázoru v Číně.

Pokud jde o naznačený vztah křesťanství a kapitalismu. Řekl bych, že v historii bylo katolické náboženství coby převládající křesťanská odnož se svým konzervativním (konzervačním) pohledem na svět - ve středověku vládnoucí ideologie - hlavní brzdou pokroku v oblasti přírodních věd a tecnických inovací. Po porážce svého dogmatického pohledu, který byl vyvrácen vědeckotechnickými objevy (v oboru astronomie, anatomie...) se katolicismus coby převládající náboženský světonázor začal nuceně reformovat a otevírat. Protestantismus naopak, byl od svého začátku otevřený změnám. Cílem každého náboženství za každé doby je ovládnout mysl, "duši" člověka a přizpůsobit ji (podřídit ji) svému pohledu.

Pragmatické čínské politické vedení umožní rozvoj jakéhokoliv náboženství, které bude v souladu s jeho politikou a napomůže jejímu upevnění.
28. 08. 2011 | 08:50

Béda napsal(a):

Omlouvám se těm, kterých myšlenky jsem ve svém příspěvku "otrocky" zopakoval - diskusi čtu až po napsání příspěvku.
28. 08. 2011 | 08:54

juvel napsal(a):

Frante:
Zaujal mě Váš vstup v O3:O1 hod. - "Kodaňská interpretace kvantové teorie silně naznačuje výsadní postavení člověka ve vesmíru....Podle ní, dovedené do logických důsledků, všechno co existuje, tak existuje pouze díky tomu, že to pozoruje inteligentní pozorovatel."

Einstein řekl: "....myslím si, že Měsíc obíhal kolem Země dřív, než na Zemi byli lidé, kteří to mohli pozorovat." Tady se dá Einsteinovi logicky namítnout, že bez existence nějakého vědomí či ducha mohl existovat tak maximálně chaotický shluk částic, hvězd, planet. Teprve vědomí tomu může dát smysl. Rozhodující činitel je nepochybně vědomí či duch, jeho stav.

Zdá se, že tady se lidské vědecké myšlení dotýká Biblické interpretace skutečností, že země a vše na ní bylo stvořeno pro člověka a s duchovním pádem člověka (změnou vědomí) došlo i ke změnám ve stvoření (vyhnání z ráje).

Vorošilov:
Vysvětlení, že bez judaismu by nebylo křesťanství, je možné zase jen v duchu, ve kterém je psána celá Bible. A ta ukazuje toto: Aby lidem po jejich duchovním pádu bylo opět umožněno získat původní "vědomí", tedy poznat skutečného Boha (nejvyšší vědomí) a být s ním v souladu, zvolil Bůh určitý postup. Jeho záměrem bylo, že lidem se dá poznávat prostřednictvím osoby (J.Kristus). Aby byla tato osoba identifikovatelná a nezaměnitelná pro celé lidstvo, připravil Bůh celý národ (Izrael), který očekával Mesiáše. Dal mu prostřednictvím Mojžíše zákon (ze kterého vychází judaismus), jehož ústřední myšlenkou je očekávání příchodu Mesiáše, prostřednictvím kterého poznají samotného Boha. Tato "dobrá zpráva", či evangelium se již od starověku a až dodnes stala známá celému světu lidstva.

Je to podobné jako s tím Měsícem obíhajícím kolem Země. Aby to bylo skutečností, musí na to být připraveno nějaké vědomí, či duch, který to v určitém "světle" "vidí" a bude z toho mít užitek. Nedělám si nárok na to, že toto vysvětlení je zcela správné, ale jsem přesvědčen, že chce-li člověk dělat pokroky v poznání světa, sebe a smyslu života, je Bible tou nejcennější pomocí.
28. 08. 2011 | 09:06

vaclavhorejsi napsal(a):

Platan, Frante, jih:

„Dusi“ clovek nepochybne ma, zvirata take, postupna evoluce psychiky neni myslim nijak problematicka, je to proste „emergentni jev“ souvisejici s extremni komplexnosti mozku (viz - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=6163), s tou jeji „nesmrtelnosti“ je to ale slozitejsi – bylo by to na prilis dlouhe psani; rozhodne to nelze vykladat tim tradicnim „detskym“ zpusobem...

“Podle nového katechismu MÁ člověk nesmrtelnou duši (ač s tím mnozí křesťané - např. jezuita Petr Kolář ostře nesouhlasí)“

To je tedy pro me novinka – muzete mi dat nejakou citaci na takovyto velmi heterodoxni nazor P.K.???

„vlastně chybí jasná definice v co přesně věří křesťan aby mohl být křesťan“

Velmi spravny postreh; obecne se rika, ze to, cemu musi verit krestan, je ve Vyznani viry (Credo). Nicmene i tam je otazka, co je treba chapat doslovne a co jako metaforu; ja chapu jako metaforu (velmi pusobivou a „pravdivou“) temer vsechno z Creda.

„Ptám se tedy, jak může "oficialni katolicka doktrina" věřit v nesmrtelnou duši a přitom nemít problém s evolucí ?“

To, ze existuje „duse“ je zcela zrejme; jestli (a v jakem smyslu) je „nesmrtelna“ neni predmetem vedy, ale viry.
To, ze existuje jakysi „nehmotny svet“ je zrejme („vytahujeme“ z nej napr. matematicke zakonitosti).

„Einstein si nejvyse cenil filozofa Spinozu.“

Ano, Spinoza, Mikulas Kusansky, Teilhard de Chardin – to je spravna cesta k souladu vedy a nabozenstvi.

„Jednou jsem vám tu psal že byste mohl pro svoji představu, že vesmír má zájem na člověku využít kvantovou teorii...“

Myslim, ze na toto tema nemohu diskutovat, nejsa teoretickym fyzikem) – vim jen, ze i mezi fyziky nepanuje v tomto ohledu jednota. Osobne z cela souhlasim s vyrokem "Přestože předpovědi kvantové teorie jsou v pozoruhodné shodě s experimentem, myslím si že Měsíc obíhal kolem Země dřív, než na Zemi byli lidé kteří ho mohli pozorovat".
Mne staci, ze vidim, ze se svet vyvijel (samozrejme vyhradne pusobenim „prirozenych“ fyzikalnich zakonu) od chaosu na pocatku k pozoruhodne slozitym strukturam dnes (vcetne „duse“); zda se mi proto docela opravnene ocekavat, ze toto bude pokracovat dal, k nejakemu velkolepemu vyusteni. To je predstava velmi podobna te krestanske/zidovske/muslimske.

AC (28. 08. 2011 | 05:47) – velmi dobry prispevek!

..
28. 08. 2011 | 09:13

skeptický napsal(a):

To vyústění je Armageddon.A těch 144,000,co se naučili zpívat půjdou do nebe.
28. 08. 2011 | 09:35

vaclavhorejsi napsal(a):

Karel Mueller:

"teoretický marxismus je pro mě odnož křesťanství, která zbožnila člověka."

Nevim, jestli slovo "zboznila" je spravne slovo. Osvicenstvi a nektere smery z nej vychazejici (vc. marxismu) proste postavily cloveka do centra zajmu. Totez ovsem ucinilo krestanstvi. Ostatne krestanska (katolicka) socialni doktrina je velice "levicova".

..
28. 08. 2011 | 09:36

Karel Mueller napsal(a):

juvel:

Kolega Frante je v těchto věcech samozřejmě povolanější, ale kodaňskou interpretaci jsem vždy chápal tak, že pod pojmem pozorovatel se rozumí makroskopický systém, tj. jde v podstatě o zkolabování vlnové funkce v důsledu interakce mezi oběma systémy, kvantový stav vyvíjející se podle SR pak spontánně zaujme některý z určitých povolených stavů. Indeterminismus je práve v tom, že lze pouze s určitou pravděpodobností předpovědět, který stav to bude.

Znovu opakuji, že nejsem kvantový fyzik, možná jsem to nepochopil správně. Ale očividně je zde určitá rezerva, onen makroskopické systém je ne zcela přesně uvažován jako nekvantový.
28. 08. 2011 | 09:59

Karel Mueller napsal(a):

Václave,

možná je lépe říct, že zbožnila lidský rozum. Skutečně, z filosofického hlediska je základní pilíř celé věrouky to, že svět (samozřejmě i lidská společnost) je v plném rozsahu poznatelný. V tom koneckonců nebyl první, patří to k odkazům VFR.
28. 08. 2011 | 10:04

Frante napsal(a):

Platan napsal(a): Frante "S našimi znalostmi o kvantové fyzice bychom se měli ve svých úvahách na toto téma držet více při zemi."

Ano, souhlasím, ale argumenty některých věřících ve prospěch Boha, proti Darwinovi ...atp jsou tak hloupé, že kdyby argumentovali kvantovou teorií, nic by nepokazili, mohli by tím zacpat ústa leckterému ateistovi
28. 08. 2011 | 10:19

Béda napsal(a):

Karel Mueller,

dovolil bych si poopravit. Nikoliv poznatelný ale poznávatelný (šířeji měnitelný). Církev ve středověku tvrdila, že je "shůry" daný, ve smyslu neměnný ...
28. 08. 2011 | 10:19

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

no to je paráda, takže v Číně už pomalinku převyšují počty křesťanů počty komunistů. No a my tady v Evropě vděčíme za vše dobré díky křesťanství.

To jsem si oddychl. Já hlupák si myslel, že to bylo díky odluce církví od státu.

To se ti Číňani ale maj že jim tam to křesťanství kvete to na našem dvorku církvím ovečky do stády nepřibejvaj až na jednu vyjímku Svědky Jehovovi.

Stejně

https://www.youtube.com/watch?v=Ukj_cZcB4c0&feature=related
28. 08. 2011 | 10:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr Havelka:

No ja nevim, ale katolicke kostely, do kterych chodim (v Praze i na venkove, konkretne kolem Vodnan), jsou v nedeli docela plne a je tam i dost mladych.

..
28. 08. 2011 | 10:28

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

ale jo, před kostelem na dědinách je v neděli plno aut. Plno mladých lidí chodí do kostela. Je to dobře?
28. 08. 2011 | 10:36

šlapka napsal(a):

Křesťané, křesťanství, regenerace křesťanství....
Pojmosloví.
Zhusta používané tam, kde je třeba něčemu mnohdy velmi nízkému poskytnout zdání vznešenosti, snad i účelu.
Chápu i vědce, že se chytají berličky křesťanského náboženství. Vyrovnat se s tím, že jejich práce /pokud ji berou jako povolání/ spočívá v tom, že její výsledky /pokud nějaké jsou/ budou v budoucnu zpochybněny a zničeny - to není snadné, vyrovnat se s tím. Vždyť přeci NĚCO musí být, že ? Něco takříkajíc trvalého.

Implikovat christianizaci Číny - to ale může s odpuštěním jenom blbec.
28. 08. 2011 | 10:36

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

No, nám tvrdili, co si vzpomínám, ono poznatelný, ale to asi není rozhodující :-).

Spíš jde o etický kodex, jehož hlavní zásady Marx převzal z křesťanství a v podstatě zastával názor, že ho lze obhájit odkazem na vědecké poznání. Což byl jeho omyl (z mého pohledu), viz příspěvek výše.
28. 08. 2011 | 10:39

Občan napsal(a):

Nechci žádného z křesťanů připravovat o naději, ale řekl bych, že příklon ke křesťanství v Číně má podobnou příčinu jako příklon Čechoslováků ke křesťanství za komunistů.

V Číně vládne komunistická partaj, komunisté křesťany nemusí, tak budeme křesťani, protože je to prudí - mladí jsou totiž v podstatě všude stejní :o) To samé platí o takové té tělovýchovné sektě (feng šui, feng šuei?). Je to prostě móda, protože to komančové neradi vidí.
My jsme také byli křesťané, jezdili jsme schválně na vandry do míst, kde nás neradi viděli a dělali jsme jiné drobné naschvály. Po převratu šly křesťanství i tramping docela rychle do kytek. Kdyby teď začali čínští komunisté křesťanství propagovat a doporučovat, dostaví se odliv od něj velmi rychle.
Podle oficiálních církevních statistik se ke křesťanství hlásí necelé 1% Číňanů. Kde přišli na své odhady publicisté, kteří tvrdí, že v Číně je nějakých 80 mil. křesťanů, zatím neuvedli.

Ona je zajímavější Jižní Korea, kde mají všelijaké divné křesťanské denominace podle všeho asi 40% populace a v některých oblastech země se buddhisté a zenbuddhisté začínají ozývat, že jsou křesťany diskriminováni. Čili by bylo docela vhodné obrátit pozornost spíš tam.
28. 08. 2011 | 10:40

Karel Mueller napsal(a):

šlapka:

Ale to snad ne :-).

Výsledky vědecké práce? V matematice jsou trvalé, v ostatních oborech stále zpřesňují popis zkutečnosti, je to vlastně nekončící proces (alespoň zatím). Pokud jsou verifikované vědeckým metodami, tak nemohou být v budoucnu zahozeny, pouze budou zpřesněny a nahraženy něčím obecnějším.
28. 08. 2011 | 10:46

Jozef napsal(a):

Takze rabi
je fascinovany sirenim krestanstva /"exportnej verzie judaizmu"/v Cine?
A cinski akademici vidia v krestanstve pricinu europskeho ovladnutia Ciny a sveta?

Japonski politici zase sleduju-studuju Zidov,lebo prave ti vraj vedia najsamperfektnejsie pouzit inych na dobytie vlastnej nadvlady.Aktualne napriklad cez moc bankovu,medialnu atd.

Sucasni Pani Zeme,guruovia Wall Stretu a City, vidia svoje remeslo ako predaj /prace/ druhych /osob,kmenov,statov/ tretim, za ucelom ich ovladnutia.A vyzmykania.
Ako remeslo sofistifikovane lupeznicke,remeslo sofistifikovane otrokarske,ci feudalne.
Remeslo vykonavane i s pomocou retoriky kretanstva,i s pomocou faraonovi i cisarovi poslusnych autorit krestanstva...

Cinski akademici a politici sa evidentne vela naucili,poucili a rabi ma aj dovod byt Cinou fascinovany.
Tak,ako krestania maju dovod byt teraz deprimovani.
28. 08. 2011 | 10:48

Cech napsal(a):

Souhlasím s občanem ale pan profesor zadal hádanku, co bylo dříve duchovno nebo materiálno.
No a já zůstanu u toho protestanství a Říma.
28. 08. 2011 | 10:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Petr Havelka:

"ale jo, před kostelem na dědinách je v neděli plno aut. Plno mladých lidí chodí do kostela. Je to dobře?"

Podle meho nazoru je to urcite dobre.

..
28. 08. 2011 | 10:59

šlapka napsal(a):

Karel Mueller
Ano ? A kdy začla věda - jako taková ? Nic se nezměnilo - od té doby ? Vše platí ? Vše je při starém - jen se zpřesňuje ?
Možná že v té matematice.

Nahražení něčím obecnějším je hezké sousloví.
Ovšem nevím, co s tím má společného práce vědce, který - pokud chce vůbec něco /netrvalého/ předat...pracuje na mikroskopicky parciálním.

Pane Muellere, švestkovitě se jistě můžeme dostat k přemítání o finální teorii.
Ale ta - a to jistě uznáte, nemá pak s christianizací Číny už společného lautr nic.
Leda že by tu finální teorii přednášel o soudném dni nějaký šikmooký občan v čínském sektoru úseku Vesmíru, který uvykneme zovati Rájem či Peklem.
/to druhé je moc hezká lokalita kousek od N. M. nad Metují, kde přednáší zejména Příroda - to první bylo však již bohužel transformováno v asijská bistra - výsledek to spíše sinaizace křesťanského ČEZka, Moravy a Slezska, nežli vývozu husitství do Pekingu/
28. 08. 2011 | 11:10

jin napsal(a):

Horníček říkal :"Bůh má raděj ateisty,protože ho pořád neotravují svými problémy ".Já se narodil v ateistické rodině a vůbec necítím potřebu vzhlížet k nějakému nadpřirozenu a vystačím si s poznáváním přírody,jejich zákonů a ty se snažím dodržovat,protože ty jsou všude stejné !!!Nezáleží na tom ,kde a do jaké rodiny a prostředí se člověk narodí!!! Kdyby se Haicinger narodil např. v Iránu,tak pleze po kolenou před Alláhem a když bude třeba tak se opásá trhavinou a půjde hájit tu "správnou víru "!!
28. 08. 2011 | 11:13

Frante napsal(a):

Karel Mueller napsal(a): juvel: "Kolega Frante je v těchto věcech samozřejmě povolanější, ale kodaňskou interpretaci jsem vždy chápal tak, že pod pojmem pozorovatel se rozumí makroskopický systém, tj. jde v podstatě o zkolabování vlnové funkce v důsledu interakce mezi oběma systémy..."

Neřekl bych že jsem povolanější ale je pravda že o toto téma jsem se hodně zajímal. Nelze obecně říci, že kolaps vlnové funkce nastává při interakci s makroskopickým přístrojem, pro každý přístroj můžeme připravit totéž co pro Schrodingerovu kočku (o které bychom také řekli, že je slušně makroskopická) - situaci kdy bude v kvantové superpozici. Takže kolaps musíme předpokládat až při pozorování člověkem (nebo i zvířetem??). Vede to dál na otázky - ve kterém okamžiku nastává pro přírodu ten "okamžik pozorování"? Jestli v okamžiku kdy fotony z měřícího přístroje dopadnou do oka pozorovatele, nebo až když si pozorovatel uvědomí výsledek? (To zase vede na další otázky, co přesně znamená "uvědomit si něco" ... ?).
28. 08. 2011 | 11:18

voroshilov napsal(a):

jin:
Takova fraerina chlubit se tim ze"jsem se narodil v ateisticke rodine a kaslu na vsechno"obvykle rychle prejde kdyz kolem vas na fronte padaji bomby a litaji kulky,kdyz v temne ulicce se vyhnete nozi nasilnika nebo bez uhony prezijete autonehodu-to potom clovek vidi trochu jinak nez"jsem king a budu zit vecne"
28. 08. 2011 | 11:22

šlapka napsal(a):

jin
Haicinger...to je nějaká japonská verze Kristova náměstka ?
Neznám...byl aspoň v dětství u kamikadze ?
28. 08. 2011 | 11:30

Béda napsal(a):

k. Mueller,

zdánlivá drobnost poznatelný a poznávatelný myslím obsahuje velký rozdíl. Poznatelný = určitý uzavřený stav (dosáhli jsme v dané věci absolutního poznání), kdežto poznávatelný znamená nikdy neukončený proces poznávání,t.j. že určitou objektivní realitu postihujem, blížíme se k jejímu poznání, ovšem nikdy si nemůžeme být jisti, že již o ní víme všechno. (Vemte si cokoliv - člověka, lidský mozek, přírodu, vesmír, Zemi...)

Tento rozdíl postihuje i původní zakonzervovaný katolický konzervatismus - vše je shůry dáno, nemá smysl bádat jestli jsou daná dogmata ve shodě s realitou, je potřeba brát zjevené jako absolutní pravdy... Jestliže bychom akceptovali, že svět "je pozntelný" pak by věda dostávala na pozice původního katolického dogmatismu, který byl v určitém delším časovém historickém období hlavní brzdou vědeckého pokroku v oblasti přírodních a technických věd a nepřipoštěl žádnou pochybnost a herezi.
28. 08. 2011 | 11:34

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

vidíte, Vy si myslíte, že určitě dobře a já mám pochyby. Spíše by mne zajímalo, jak "hluboce" věří. V dnešním světě poznání jsou na uvažujícího člověka ze strany církve kladena jistá kategorická vymezení se a někdy mi to příjde, že církev nutí své ovečky až k pokrytectví. "Voni to tak sice říkaj, ale zase to nebudem brát tak doslova"

Z mého pohledu, dejme tomu, je přece naprostá békovina, když papež má výhrady k používání kondomů a to obzvláště k epidemii AIDS v Africe.

Rovněž homosexuálové mají cestičku ke křesťanství zarostlou.

Stejně tak, "sex až po svatbě" je zaostalá "doktrína". Poněvadž vám každý psycholog (to je v dnešní době pro křesťanství silná konkurence ") )poradí "Zkuste si jak vám to spolu štymuje"

Zkrátka, křesťanství je takový filtr. Něco nepropustí a zkuste se zeptat Proč?

Hromada keců z bible, hrození čímsi strašlivým, tady máš oplatku a zapij to.

No nevím, pokud je opravdu Bůh, musí to bejt strašný hajzl, když nutí jeho zdejší zprostředkovatele k takovým Guantanamským praktikám.

Jestli někdy nemají běžní věřící více rozumu než ti staříci v Římě a na jejich počínání nehledí s "pokorným" nadhledem.

A to jsem ještě "nezajel" do pokrytectví generálního vedení a šéfů jejich kardinálních poboček ohledně sexuálního zneužívání dětí ze strany běžných korporátních zaměstnanců
28. 08. 2011 | 11:39

Frante napsal(a):

Petr Havelka napsal(a): "... no to je paráda, takže v Číně už pomalinku převyšují počty křesťanů počty komunistů. No a my tady v Evropě vděčíme za vše dobré díky křesťanství ..."

Já bych odhadoval, že ten příklon Číňanů ke křesťanství je projevem toho, že komunisti poněkud povolili uzdu určité demokratizaci (kvůli vlivu okolního světa) a v populaci je určité procento lidí přístupných k víře a tito se nyní aktivují. Čekal bych, že pokud zmíněná demokratizace bude mít v Číně další pozitivní výsledky, tak to křesťani otočí ve svůj prospěch a budou tvrdit, že za všechno to pozitivní může rozvoj křesťanství.
28. 08. 2011 | 11:40

Rumcajs napsal(a):

Tak to je pozitivní zpráva profesore.
Hlavně ale, aby nakonec Béda neudělal z Ježíše prvního komunistu.

To by mě už asi vážně mrsklo.
28. 08. 2011 | 11:44

Jirka H. napsal(a):

voroshilove, tím, že jin neběhá každou neděli do kostela a nevzývá křesťanská dogmata, ještě neznamená, že on a ostatní ateisté na všechno a všechny kašlou... Neberu lidem svobodu věřit v co je jim libo, ať je to jakkoliv absurdní, jen by měli mít na mysli, že sama víra je nedělá jakkoli lepší, než by byli bez ní. Neměli by slovy Richarda Dawkinse, otloukat své imaginární kamarády ostaním lidem o hlavu.
A ani etický kodex nevyplývá z Bible - naštěstí, jen představa, že by se snad věřící řídili některými šílenými příběhy z Bible mě děsí. S úlevou lze sledovat, že drtivá většina veřících si vybírá ze svatých knih inspiraci k lidství, dobrotě, kterou ale už stejně mají sami v sobě.
28. 08. 2011 | 11:50

Viola napsal(a):

AC

jaká odezva? V mysli občas něco zůstane. Někde jsem to už napsala, záleží na tom, jak se kdo rodí. Teď, když to napíšu, tak se všichni budete popadat za břicha, protože jste tady většinou muži, kteří nerodili, ale alespoň jste se narodili, to nemůžete popřít. Porody jsou většinou dost těžké, bolestivé, protože je psáno: v bolestech budeš rodit. Při porodu doje k vymazání té reinkarnační paměti, ale něco se může i zachovat při zvláštním způsobu porodu. Lidé si to chtějí usnadňovat a při porodech používají prostředky na tišení a pokud možno hladký průběh, jenže se při tom může něco ztratit, vymazat. Jednou tu psala na blozích paní Mihovičová v souvislosti s porody, ale pak se jaksi zdiskreditovala myslím že to bylo používání drog.
Zajímalo by mě kdo si co pamatuje ze svého života od začátku, co nejmladší. Já si o sobě myslím, že jsem zažila jako duše právě to vtělení a ještě, co bylo před tím, aniž bych někdy použila drogy, nebo jiné způsoby ovlivňování vědomí.
28. 08. 2011 | 11:51

šlapka napsal(a):

Petr Havelka
"...No nevím, pokud je opravdu Bůh, musí to bejt strašný hajzl, když nutí jeho zdejší zprostředkovatele k takovým Guantanamským praktikám...."

Já si spíše myslím, že je to největší srandista ve Vesmíru, co kdy v něm byl.
A je nepřekonatelným mistrem jak v oblasti nevinných žertovánek, tak i morbidního, černého humoru.
Důkazem toho je to, že stvořil člověka.
:))
28. 08. 2011 | 11:56

voroshilov napsal(a):

slapka:
V japonstine velky boss jakudzy ma titul Ojabun.
Jinak zajimave ze oznaceni gojim je dosti rozsirene,cikansky-gadzo,japonsky-gaidzin,turecky-giaour.
28. 08. 2011 | 12:00

juvel napsal(a):

Karel Mueller:
Děkuji za Váš náhled, reagoval jste v duchu kvantové fyziky, proto jsem Vám nerozuměl ani ň. Naštěstí na Vás reagoval Frante, z jehož odpovědi jsem vyrozuměl, že i pro kvantového fyzika je "vědomí" záhadou. Frante se zmiňuje o "okamžiku pozorování", který je rozhodující v kvantové fyzice. Na základě Bible si myslím, že se dá s jistotou říci, že okamžik pozorování zvířetem nebude to pravé. Jen člověk byl stvořen jako obraz Boha.
28. 08. 2011 | 12:01

Béda napsal(a):

Rumcajs,

proč by čínskému státnímu kapitalismu (řízenému direktivama KS Číny) mělo křesťanství vadit dokud neohrožuje podstatu jeho moci? Jak je vidět nevadí mu ani volný trh a globalizace, kapitál globálních korporací, který proudí do "komunistické" země...

Řekl bych že čínské vedení se poučilo, zanalyzovalo slabiny svých konkurentů a dokáže z nich těžit. Při prosazování svých zájmů využívá prostředky svých konkurentů (prozatím s výjimkou síly) - "poráží je jejich vlastníma zbraněma" a současně okázale demonstruje přednosti státního plánování. Státní kapitalismus prost sociálního systému je další - zatím zdá se nejkonkurenceschopnější formou kapitalismu, která v sobě kombinuje prvky totality, asociálnosti 19.století, částečné živelnosti, která uvolňuje tvořivé síly a motivaci. V pozadí se ovšem ukrývá vážná konkurence a hrozba. Čínský drak (jak ukazují jeho konflikty v přiléhlém okolí minulosti ovšem není žádný milius) zatím nabírá sílu. Má stejné imperiální ambice jako ostatní imperiální velmoci.
28. 08. 2011 | 12:03

občan napsal(a):

to pepa 7.05
fakta madoff etnicita nobelistou v ekonomii pochopitelně ty teorie jsou dobré jako kanadské vtipy, hf spekulace řepa má krásný a orinální projev, ele neslouží chladné statistice
28. 08. 2011 | 12:10

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Co to je, státní kapitalismus ?
28. 08. 2011 | 12:13

voroshilov napsal(a):

Beda:
Kdyby cinane meli imperialni ambice tak uz davno by okupovali Thajvan a nikdo by jim v tom nezabranil(ted je sance kdyz USA jede ve trech valkach),oni nejsou narodem valecniku ale mirne ovce kterym az do poloviny minuleho stoleti vladli ruzni okupanti a kolonizatory.
28. 08. 2011 | 12:13

Drzá zrzka napsal(a):

Kdyby Čína začala zavrhovat své tradiční souznění s přírodou a buddhismus; nahradila je berličkou křesťanství, byl by to začátek jejího konce.
28. 08. 2011 | 12:17

Béda napsal(a):

Rumcajs,

řekl bych že státní kapitalismus je kapitalismus, kde v politické oblasti vládne monopol jedné strany, o strategii státu rozhodují centrální plány státostrany a v ekonomice vedle sebe existují paralelně státní a soukromé kapitálové struktury. Finanční politiku státu ovládá ovšem pevně státostrana a nenechá si od nikoho do ní kecat.
28. 08. 2011 | 12:18

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Na toto téma jsme již měli řadu debat v minulosti, určitě si vzpomenete. Mám-li být upřímný, tak pro mě ten subjektivní faktor je nestravitelný a tak jsem nekonec sám přijal výše zmíňenou interpretaci, jinak by mi kvantová fyzika nedávala dosti dobrý smysl (což by samozřejmě byla moje vina, na kvantovce stojí celá naše věda :-),). Myslím, že toto pojetí zastává i Roger Penrose. Pokud si vzpomínám, tak byla provedena celá řada experimentů snažících se tento faktor potvrdit. Např jestli se změní statistika experimentu, když budete výsledky zapisovat po přímém pozorování a nahradíte přístroj. Pokud vím, tak se ta domněnka nepotvrdila. I když mohu připustit - a to je ovšem už sci-fi - že naše vědomí generuje jakási pole, který mohou mít vliv na experiment.

Na Schroedingerovu kočku nelze z mého pohledu aplikovat kvantovou fyziku, nelze totiž stavy mrtvá-živá charakterizovat jako kvantové stavy. Jinými slovy, tyto pojmy chrakterizují makroskopický stav a nadto na rozdíl od běžných fyzikálních veličin je probleatické najít rozhranní mrtvá-živá.
28. 08. 2011 | 12:18

Viola napsal(a):

Rumcajsi

státní kapitalismus je kapitalismus řízený státem a ne neviditelnou rukou trhu.
28. 08. 2011 | 12:19

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Proti tomu, co píšete, nemám námitky, ale vždy bylo zdůrazňováno - určitě si vzpomenete - že neexistují věci nepoznatelné. Což považuji za omyl, koneckonců sám jsem agnostik v silné verzi, tj. o některých otázkách se domnívám, že jsou principiálně nezodpověditelné.
28. 08. 2011 | 12:21

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Já bych to definoval asi takto : Státní kapitalismus je protimluv, který se mohl zrodit jen ve tvé hlavě.

Čína je totalitní stát s tržní ekonomikou.
Z ekonomického hlediska nyní Čína představuje všechno to, co ty tady pošlapáváš.
28. 08. 2011 | 12:24

Béda napsal(a):

Dovětek: všechno je podřízeno tvorbě a maximalizaci zisku a jeho silně asymetrickému rozdělování. Příslušnící státostrany patří k privilegované kastě spolu s největšími byznysmeny - jsou s nima personálně a zájmově propojeni.
28. 08. 2011 | 12:24

Rumcajs napsal(a):

Viola:

V tom případě ty jsi živá mrtvola.
28. 08. 2011 | 12:25

Viola napsal(a):

Snad se nám z Rumcajse nestane komunista? :-)
28. 08. 2011 | 12:27

Viola napsal(a):

V podstatě jsme všichni živé mrtvoly, ne?
28. 08. 2011 | 12:29

voroshilov napsal(a):

Problem cinskeho sockapitalismu je prave v tom ze sikmooke soudruzi chteji vozit zadek v Mercedesu a posilat deti na Harvard,kdyby uplatnovali doopravdy marxistko-leninsko-maove teze(mixovane stalinismem)nepotrebovali by kupovat americke dluhopisy a krast hi-tech,takova forma pokroku je neco jako kdyz invalida kupuje sofistikovany vozik Made in USA nez by se snazil chodit o vlastnich berlich,Cina se stala zavisla na globalnich korporaciich a take skromne mlci kdyz ji vytlacuji z Arabii a Severni Afriky kde maji slusne investice-provazanost americkych,evropskych,ruskych a cinskych oligarchickych kruhu.
28. 08. 2011 | 12:30

aga napsal(a):

ad: Václav Hoejší
"Termin "teoreticky verici" jsem opravdu nikdy predtim neslysel a zajimalo by me, co to ma byt"

Teoretický věříc je jako panic, který si sice přečetl a promyslel všechno o orgasmu, ale ještě nesouložil. Víra není primárně v hlavě, ale v srdci a možná i v jiných orgánech.

Jinak, hezký blo, skvělá diskuze.
28. 08. 2011 | 12:31

Platan napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Platan, Frante, jih:

“Podle nového katechismu MÁ člověk nesmrtelnou duši (ač s tím mnozí křesťané - např. jezuita Petr Kolář ostře nesouhlasí)“

To je tedy pro me novinka – muzete mi dat nejakou citaci na takovyto velmi heterodoxni nazor P.K.???
Rozhovor s Petrem Kolářem v Pořadu "Hovory o víře" na ČRo6.
Zaujalo mě, že právě jezuita Kolář v nesmrtelnost duše nevěří a uvedení této teze v novém katechismu považuje za velmi nešťastné. Kolář v rozhovoru říká mnohé jiné ne-li přímo heterodoxní tak jistě dosti neortodoxní názory.

http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=+generic2%3A^%22%C4%8CRo+6+%28%C4%8Cesk%C3%BD+rozhlas+6%29%22%24&query=kol%C3%A1%C5%99em&from=&to=&porad=3412x_Hovory+o+v%C3%AD%C5%99e
28. 08. 2011 | 12:32

šlapka napsal(a):

Rumcajs
Myslím si, že o soudobé konstelaci Číny nevíš zhola nic. Tedy kromě několika frází, které ti do kebule nalily nějaké pochybné existence rojící se kolem Jánského vršku vždy když se vyplácejí propagatčíci šestého stupně, balncující mezi propadem mezi naprosté zkrachovance a závislosí na těch 16 korunách za hodinu, co jim někteří altruisté z Jánského vršku zatím vyplácejí.

Pro začátek jen malý detail. Přístup k finančnímu kapitálu státní podniky vs podniky soukromé.
Jistě si to vygůgluješ sám, že ?
Předpokládám, že anglicky umíš.
nebo ne ?
28. 08. 2011 | 12:34

Viola napsal(a):

Karel Mueller

to je docela zajímavé "nelze totiž stavy mrtvá-živá charakterizovat jako kvantové stavy.", skoro mi připadá, že ano.
28. 08. 2011 | 12:34

Karel Mueller napsal(a):

Béďo,

koukal jsem se na Vaši definici státního kapitalismu.
Pro současnou Čínu tento model je dost charakteristický a určitě je životaschopnější než současný západní. Výsledky jsou vypovídající.

Ale jestli se to dá nazvat státním kapitalismem si nejsem jist.
28. 08. 2011 | 12:40

Kritik napsal(a):

Bylo slyšet výrok Marie Frydrychové (má pořady "Houpací křeslo" na http://www.twr.cz/ ), který se pokusím parafrázovat:

"Bohu se v jeho svrchované moudrosti zalíbilo odejmout záchranu od Čechů a předat spásu Korejcům."

Jižní Korea je totiž v současnosti líhní misionářů, z nichž někteří působí i v ČR. Je to ohromný paradox, neboť ještě před několika desítkami let Korejci misionáře ze západu běžně zabíjeli.

Podobné je to s Čínou. Mnozí se jistě setkali s knihami Watchmana Nee, což byl čínský křesťan, nadaný mimořádnou inteligencí a super (jak to jinak vyjádřit) racionálním logickým myšlením. Byl pro tehdejší komunistický establishment tak nebezbečný, že ho od roku 1952 věznili až do jeho smrti v r. 1972 v neuvěřitelně krutých podmínkách - nesměl mít ani tužku, ani papír, ani se spoluvězni hovořit o víře.

Co se týče prosperity, jak o ní píše autor článku, tak je známo, že někdejší prosperita USA se přikládá právě vlivu křesťanství. Dnes se můžeme podívat do Norska nebo Švédska.

Nicméně, je nutné připomenout, že tak zvané "evangelium prosperity" je jasná křesťanská hereze (= úchylka). Skutečné evangelium (= dobrá zpráva) totiž neslibuje, že když budeme křesťané, že se budeme mít dobře. To by za chvíli byli na světě křesťany úplně všichni. Kristův vzor však přináší vrcholnou morálku a etiku, kde se musí dobře dařit obchodním a podnikatelským vztahům a veškerému pokroku.

Slyšel jsem (bylo to však pouze v jedné zprávě), že sám ruský premiér Putin došel k přesvědčení, že prosperitu a předchozími obdobími rozvrácenou morálku Rusů napraví návratem ke křesťanství. Což také usilovně podporuje (to je fakt). Jestliže někdo Putina pomlouvá, tak vězte, že kdyby udělal cokoliv špatného a pouze tato jediná jeho akce by byla pozitivní, že tím rázem překonal všechny politiky světa.
28. 08. 2011 | 12:41

aga napsal(a):

Ad kritik a další

Přičítat jakoukoli mataeriální prosperitu "křesťanství" je paradoxní nesmysl. Celý Nový Zákon je postaven na tom, že materiální prosperita je v přímém protikladu k "prosperitě" duše a k hledání Království Božího. Toto je učení Ježíše Krista a tudíž křesťanství. To, co se nám podstrkuje spolu s prosperitou materiální je jen zlaté tele v převleku - opravdu jen exportní judaismus.

I "dejte císaři, co je císařovu, a Bohu, co je Božího" bylo řečeno v kontextu, ze kterého vyplývá smysl: vykonejte to, co po vás světská moc chce, jen proto, abyste se mohli co nejrychleji věnovat duši a Bohu.
28. 08. 2011 | 12:52

Karel Mueller napsal(a):

Viola:

Museli bychom umět popsat stavy živý a mrtvý jako kvantové stavy. Pokud vím, tak to nikdo neudělal.
28. 08. 2011 | 12:52

Viola napsal(a):

Karle Muellere,

když se člověk oživuje a na přístrojích se ukazuje graf funkce jeho srdce přímo to bije do očí. Ale to by se asi museli ke spolupráci spojit patřiční fyzikové a patřiční doktoři.
28. 08. 2011 | 13:01

šlapka napsal(a):

Kritik
A čemu by se asi tak ta prosperita ve společnosti, kdy křesťanství bylo hlavní, ne-li jedinou ideologií měla přiřknout ?
Manitúovi ?

Nikdy nikdo neprokázal ani tu oblíbenou flašinetovou melodii o podmíněnosti vzniku kapitalismu se vznikem protestantismu. Jde o memy, polopravdy, někdy i lži, kdy díky častému opakování vzniká dojem pravdy.
Motivace/snaha vlastnit, chamtivost, shromažďovat věci, ovládat.../ zde byly už dávno - ve starověku. Šlo jen o zefektivnění a oddělení světského právního konání a vědomí od přihlouplých křesťanských lží a manipulací směrem k efektivitě a racionalizaci při umisťování kapitálu.

Znovu opakuji - mluvit o čínských reformách, čínských úspěších jako důsledků christianizace je paranoidní nesmysl.

Stejně jako převracení Kristova učení v Bibli podnikatelské etiky.

Jde o zneužití myšlenek. Zneužití dat.

Naštěstí - díky současnému mocenskémuvlivu církve, jde o okrajové záležitosti. Na periferii zájmu.
Naneštěstí se občas do čela států dostanou různí Blairové a Bushové - kterým (dle jejich slov) našeptává to, co mají dělat, samotný Bůh.

Zaštiťování se pochybnými autoritami/jejich údajnými , pravdivými či překroucenými výroky - například/ při postulování ještě pochybnějších soudů pak, pane Kritik, patří mezi standardní zbraně pomatených fanatiků. Už po staletí.
28. 08. 2011 | 13:05

voroshilov napsal(a):

Moc se mi libi jak vsichni zapadni media okamzite sklapli kdyz opevovani revolucionari zacali vrazdit,loupit a znasilnovat,vzdyt vidi co se ted deje v Tripolisu(to ani nejde zamlcet)a sami jako hrob...Prostitky,a pak jeste vsichni obeti maroderu povesi na Kaddafiho.
28. 08. 2011 | 13:05

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Řeknu to ještě jinak pomocí klasického štěrbinového experimentu:
Pokud na foton posvítíte a zjistíte těsně za štěrbinou jeho stav, tak interference vymizí. Pokud budete ten stav registrovat nějakým přístrojem a budete sledovat výsledky ny přístroji (třeba záblesk v mikroskopu). Pokud by se výsledky experimentu změnily poté, co by jste přestal experiment sledovat, tak to vzdávám, kvantovka mi nedává smysl.
28. 08. 2011 | 13:06

Viola napsal(a):

ago,

a císař je nevěřící a nechce se dostat do nebe? Co on si po smrti počne s velkým bohatstvím? S tím bohatstvím neprojde uchem jehly, což je jako království nebeské. A jeho rodina? Ta se také nebude chtít dostat do nebeského království, raději si jej bude užívat na zemi v přepychu, takže ten boháč žije proto, aby udělal ráj na zemi jen pro své potomky a to kdo ví jestli, protože mohou přijít zloději a ukrást to bohatství, nebo válka, nebo stačí i vichr jako je ta Irene a bohatství bude spláchnuto, nebo zemětřesení a země jej pozře a nebude nic. Jejich život je pak taková sázka do loterie a život ve strachu, zda o to bohatství příjdou, nebo ne.
28. 08. 2011 | 13:08

aga napsal(a):

Dalo byse to říci taky tak, že judaismus je esoterní složka židovské víry, a to, co se uvádí na trh pod značkou "křesťanství" je její exoterní složka. A když jde něco šejderem (upalování, pedofilie atd.), vždy zůstane špína "venku".
28. 08. 2011 | 13:09

Kritik napsal(a):

aga

Určitě máte pravdu, že prosperita není smyslem křesťanství. Avšak prosperita není v rozporu s křesťanstvím.

Ještě k judaismu: Ten zná dva způsoby - první: Miluj svého Boha bez podmínek, druhý: Miluj svého Boha, a bude se ti dobře dařit.

Viz http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/salom/_zprava/772556
28. 08. 2011 | 13:12

jin napsal(a):

Pro Voroshilov
Proč bych si měl myslet,že "jsem king a budu zit vecne"?Uvedl jsem,že mojí životní filosofií jsou přírodní zákony a také počítám s tím,že podle nich opustím tento svět, s čímž jsem srozuměnej už teď!Ani bomby a přežití nebezpečí mne nemůže přimět k nějaké duchařině !!!
28. 08. 2011 | 13:12

Karel Mueller napsal(a):

Ale Violo,
tady jde úplně o něco jiného. Myslím, že to Schroedinger pojal úplně chybně.Tam nejde o to, v jakém stavu bude kočka, jde o to, že v okamžiku interakce částice s detektorem - kolobování vlnové funkce - se uvolní plyn a všechny další procesy probíhají makroskopicky. Když to řeknu zjednodušene - smrtící plyn ta máte nebo nikoliv a dopad na kočku je popsatelný jednoznačně, tedy deterministicky.

Je to stejné jako uvažovat kvantový stav auta v zavřené garáži a této garáže a zároveň spekulovat o tom, jestli auto vyjede.
28. 08. 2011 | 13:14

aga napsal(a):

violo

nerozumím vašemu tónu, souhlasím s tím, co píšete. Křesťanství je principielně nauka o spáse duše. Kdo se jím cítí osloven, může je individuelně realizovat. Nemá naprosto co do činění s organizováním světa nebo společnosti, jediné, co hledá, je jak ho co nejrychleji opustit.
28. 08. 2011 | 13:15

aga napsal(a):

kritik

Trvám na tom, že materiální prosperita je v přímém rozporu s učením Ježíše Krista, není snad třeba uvádět notoricky známé citáty z Písma, které to nade vší pochybnost dokládají.

Tím není řečeno, že bohatý člověk nemůže být "dobrý" člověk, každopádně starost o majetek mu ztěžuje to, co je hlavním smyslem NZ, opuštění těla a následování Krista.
28. 08. 2011 | 13:18

Viola napsal(a):

Karle Muellere,

vždy se mi líbí, jak se dá z otázek o náboženství sklouznout k čisté vědě a naopak, musím se vzdálit, mějte se hezky.
28. 08. 2011 | 13:19

Kritik napsal(a):

šlapka

Pokud chcete potvrdit, že křesťanství není v rozporu s prospritou, najdu odkaz na rozhovor se silně věřícím křesťanem - spolumajitelem firmy s obratem přes 3 mld Kč, který dokonce získal ocenění "Podnikatel roku" a zastupoval také podnikatele v podobné soutěži v Monte Carlu.

Omlouvám se, pokud ta světová soutěž byla někde jinde, ale teď spěchám.
28. 08. 2011 | 13:19

Viola napsal(a):

ago,

už se nemohu zdržet, tak jen, že můj ton je v dur :-)
28. 08. 2011 | 13:22

šlapka napsal(a):

Shrnuto a podtrženo.
Neexistuje silnější motor k roztočení vrtule smrtícího stroje než je náboženství - historicky pak tím nejúděsnějším je křesťanství. To se neohlíželo ani na civilizace celých kontinentů.
Ale není to Bůh - který roztáčí vrtuli.
Dokonce ani tu vrtuli a stroj nesestrojil.
On má na svědomí jen stvoření toho, kterému - z různých, někdy velmi nepochopitelných důvodů, činí velké potěšení v tom strojí lítat.

Motivací je opět chamtivost. Takříkajíc vedoucí až za hrob. Až do toho Ráje.
Nebo Pekla /ale to si díky racionalizaci letci nepřipouštějí - oni přeci šíří demokracii, štěstí, mír, civilizaci, pokrok, pravou víru..../.
A když tak je tady Očistec a Plótinos.
A je to.

P.S. Neuvědomují si, holota, že tím jen svoje hnití prodlouží. Tu o 60, tu o 70, někdy i o 80 let, ve výjimečných případech o víc.
Ale co na tom, že?
Vždyť přeci peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání.
28. 08. 2011 | 13:22

Kritik napsal(a):

aga

Nemáte pravdu. Citáty z Písma jsou jen o těch, kteří bohatství postavili na místo Boha a tak se stalo jejich božstvem.

"Zdrojem všeho zla je láska k penězům."

Nikoliv peníze, ale láska k nim. Opakuji: Láska k penězům.
28. 08. 2011 | 13:22

Béda napsal(a):

K.Mueller,

socialismus bez silného sociálního státu to asi bude těžko. Komunismus, který má být podle definic ještě vyšší formou socialismu to nemůže být už vůbec. Co jiného by to tedy mohlo být než státní kapitalismus, kde se k sobě vinou nejsilnější kapitálové struktury světa, využívající dočasných komparativních výhod direktivně směřovaného hospodářství? Nevím v co se nakonec vyvine systém v Číně - částečně mi začímá připomínat Pinochetovu Chile. Rumcajs by měl slintat blahem -se "sockama" se nikdo nemazlí, úspěšní jsou odměňování "podle zásluh", ekonomické úspěchy jsou grandiózní, bezpečnostní prvky státu jsou velice silné, právo je vymáháno železnou rukou.
28. 08. 2011 | 13:24

Cyril Kopanina napsal(a):

Kdo objektivně studoval evropskou historii, nutně musel přijít na přímou souvislost mezi unikátním, (s ostatními kulturami nesrovnatelným) rozvoje Evropy a jejím kvalitním škostvím, které žáky nejen učilo, ale a to zejména vedlo a vychovávalo k poctivosti a morálním hodnotám. A toto školství, včetně Univerzit, bylo dílo katolické církve. I Karlovu Univerzitu ve skutečnosti založil papež, Karel IV. jen potvrdil její založení.
28. 08. 2011 | 13:25

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Pardon, myslel jsem samozřejmě na elektron posvítíte :-).
28. 08. 2011 | 13:27

šlapka napsal(a):

Kritik
To je velmi slabý argument a ještě slabší statistický vzorek.
Čekala jsem větší ráži.
Například rozhovor se samotným B´hem.

Vše může nebýt v rozporu se vším.
Stačí vhodně vybraná data, dostatečně mlhavá interpretace a mohu klidně tvrdit, že Hitler měl velkou zásluhu na tom, že se křesťanské Evropy nezmocnilo bolševické - atheistické myšlení a že jeho role, by v budoucnosti měla být v tomto směru přehodnocena.
Nebo že Pius XII byl významný evropský antifašista.
Absurdní ?
Proč ?
Klidně vám nahrnu tucet významných podnikatelů, kteří si to myslí. /jejich obrat ale neznám - tak detailně se mi zase nesvěřují....zřejmě se tak děje jen ve směru jejich zpovědníků.../

Nuda.
Sćínskýmkřesťanstvím.
28. 08. 2011 | 13:29

aga napsal(a):

Kritik
Nikoliv peníze, ale láska k nim. Opakuji: Láska k penězům.

Kopete do otevřených dveří, nebo nečtete to, na co odpovídáte. Z mého předchozího postu:

Tím není řečeno, že bohatý člověk nemůže být "dobrý" člověk, každopádně starost o majetek mu ztěžuje to, co je hlavním smyslem NZ, opuštění těla a následování Krista.
28. 08. 2011 | 13:29

šlapka napsal(a):

Cyril KOpanina
Nevíte náhodou - když jste tak vzdělaný, kdo zakázal a posléze i zničil Akademii ?
Mám na mysli tu řeckou - ne ty, co díky renesanci antiky pak o několik století později snažili se kopírovat jezuiti a jim podobní.
A nevíte náhodou, co to bylo za pozdější svaté, kteří srželi antiku pod zámkem ?

Křesťanství byla největší brzda lidstva v dějinách.
Hned po nendrtálcích a Potopě.

Ale možná právě v tom je paradoxně jeho největší přínos.
Mohli jsme mít totiž už tu zplundrovanou planetu mít zplundrovanopu fakt na pořádek.
Pokud to myslíte takhle...tak to nezbyde, než dát zapravdu.

Ale vy to asi tak nemyslíte, že ?
28. 08. 2011 | 13:34

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

O Číně mluvím léta jako o nacionalisticko-pinochetovské. Není to zcela přesné, Pinochet převzal koncepci liberálnější ekonomiky. Kam se Čína bude vyvíjet? Já si myslím, že v optimálním případě se bude zvyšovat demokratizace a nakonec i sociální politika. Ani Čína není v izolaci, bude nastupovat nová generace, která bude znát svět a nakonec bude i ovlivněna západem. Budou se snažit vyhnout se chybám západu a převzít to optmální.

Ovšem musí být zajištěn trvalý - alespoň mírný - růst. Pokud by mělo dojít k vážným ekonomickým krizím, tak to může dopadnout ošklivě. Nostalgiků po starých časech je tam určitě dost.
28. 08. 2011 | 13:35

ex-nemo napsal(a):

Karle Muellere a Joe
Ten biblický citát je z Kristova Kázání na Hoře, které je považováno za etický základ křesťanství.Co k tomu bylo přidáno není jen z pohanských antických filozofů, nýbrž i z egyptského náboženství, zoroastrianizmu a kdoví čeho ještě; a většinou to je balast.
Fakt je, Joe, ten, že judaizmus Nový zákon neuznává, takže jeho etický základ je nutně jiný než křesťanský. Mluví-li se o „židovsko- křesťanské“ kultuře (to židovství pan Hořejší zapomněl, což mu jistě nebude prominuto) tak snad ano, existuje to, ale základ té kultury není a nemůže být etický. Snad hmotný a civilizační, ale to se mi zdá jako základ dost slabé. Kdoví v čem vlastně spočívají kořeny opakujících se politických a hospodářských krizí a kataklysmat, které tato civilizace prodělává už nejméně od začátku 20. století a ne a ne se z nich dostat?
Italské přísloví které jsem uvedl znamená česky „Plné břicho dělá prázdnou hlavu“. Lidí se na začátku řídili snad tím kázáním na Hoře, což nakonec vedlo k naplnění jejich břich, pak přišel ovšem nutný důsledek, který prožíváme.
28. 08. 2011 | 13:36

Cyrda napsal(a):

Zakládající listinou (Karlovy Univerzity) byla bula papeže Klementa VI., podepsaná v Avignonu 26. ledna 1347. Skutečně dnes oficielně slavené datum založení ke dni vydepsání nadační listiny Karlem IV. tj 7. dubna 1348, je nepravdivá, více než rok dopředu posunutá "úlitba" českému nacionalismu.
28. 08. 2011 | 13:38

skeptický napsal(a):

Moudrý rabín má pravdu,že civilizace jde do kopru,když se jim vezme víra.
Má taky pravdu,že jsou lidé,kteří se vzestupem a pádem civilizací zabývají.Tím pádem dokonce aktivně.

Křesťané vadí.Po pádu komunistů jsou na řadě.S třicetiletou válkou se to znovu nepovede,protestanti a katolíci do toho znovu nepůjdou,tak se to navlíkne jinak.

V Číně zatím nevadí.Tam nevadí ani komunisti.
28. 08. 2011 | 13:39

Béda napsal(a):

Cyril Kopanina,

Tato otázka je diskutabilní. Z určitého pohledu se období kdy vládla Evropě církev může zdát v oblasti poznání obdobím temna, kdy se rozvíjely jenom určité oblasti vědění oblast poznávání se oproti předešlému období značně omezila, některé předešlé obecně přijímané teze, zejména z oblasti filosofie, společenského uspořádání, astronomických pozorování, formální logiky byly věroukou absorbovány a povýšeny na absolutní nepřekročitelná dogmata. Zkoumání ideí, duchovna bylo absolutizováno a silně nadřazeno technickým a přírodním vědám, kterých výsledky musely korespondovat s absolutním dogmatem věrouky. Jenom vyvrácení geocentrického pohledu na vesmír (což je v podstatě banalita) se stalo předmětem invizičních soudů. Strmý rozvoj přírodních a technických věd nastal až v období, kdy se lidské společnosti povedlo vymanit z náboženské strnulosti.
28. 08. 2011 | 13:39

honolulu napsal(a):

Kdyz jsem byl naposled v Cesku, tak me zaujala hracka pro deti ktere se rika BABUSKA. Je to panenka, ktera ma druhou paneku ve vnitrku vnejsi pannenky.

Zaujalo mne to proto, ze jsem si jednou poradne rozbil hubu v aute. Ta moje vnitrni pannenka se dostala ven z me vnejsi a ja jsem videl sam sebe, jak me nakladaji do ambulance.
Take jsem se videl na operacnim stole.
Necitil jsem svoje telo, bylo podemnou. Kdyz jsem se do sveho tela "vratil", tak to bylo velmi neprijemne. (Super auto slo do srotu.)

Kdyz jsem pracoval v povodi Zambezi v Africe, tak me slozila tropicka nemoc a v horeckach jsem se take videl. Moje vedomi bylo oddeleno od meho tela.

Duse je druh nejake ENERGIE, ktera se oddeli pri smrti tela od tela a nevrati se po prekroceni urcite vzdalenosti. Kam zmizi nevim. Tento stav neni vubec zly nebo bolestny.

Vase barevna AURA je asi ta energie. Jde videt a jde merit. Je barevna a je kolem vas 7-10 cm. Po smrti je Aura 1-2 cm kolem vaseho tela a ma pouze jednu barvu a u vsech stejnou. V kostelich jsou svati vyobrazeni s aurou kolem hlav. Ve skutecnosti je kolem celeho tela i kdyz svati nejste.

Na svete existuji mista, kde je silnejsi pole nejake magneticke energie z vesmiru. Tyto mista byli vzdy uctivany od nepamneti. Kdyz do techto mist prijedete a zustanete tam v pohode a odpocinku, kdyz vypnete mozek, tak svoji dusi ucitite.

Proto ta zoufala snaha v cele historii lidstva najit mista na postaveni Shrine. Jedno takove misto je v Ohiu. Cesta do lesoparku je vydlazdena tabulkami s jmeny lidi, kterym zminene misto pomohlo. Nekteri byli ze vzdalene Argentiny i z Evropy.
Drive to patrilo Indianum. Od roku 1850 to patri katolicke cirkvi. Edison se narodil 10 mil od toho mista. Nicola Tesla tam jezdil na navstevu a v okolnich vesnicich mnoho lidi patri k NEW AGE.
Kdyz jsem blizko vzdy tam zajedu. Citim se pokazde vnitrne osvezen.

V americke klasicke literature je mnoho knih, ktere popisuji povrazdeni Krestanu v Cine pri t.zv. Boxerske revoluci.
Proto si myslim, ze Cina bude jednou Krestanska. Mnoho mist k tomu inklinovalo pred zminenou revoluci. Nekterym Krestanum se podarilo uteci po rece, kdyz se k nim probily lode poslane na jejich zachranu. Vetsina vsak byli povrazdena.
Lide nikdy nedokazali zit bez spirituality. Je ji mnoho druhu.. Africka byla vzdy velmi nebezpecna.
28. 08. 2011 | 13:42

Frante napsal(a):

Karel Mueller
"...Např jestli se změní statistika experimentu, když budete výsledky zapisovat po přímém pozorování a nahradíte přístroj."
Nevím o jaký experiment šlo, jenom mne napadá, pokud zapisovač byl v interakci s okolím - jako že musel být (makroskopický objekt neumíme odizolovat tak aby nedocházelo k interakci s fotony), v tom případě se výsledek mohl jevit jako kolaps vlnové funkce i když se jednalo o jev tzv. kvantové dekoherence, který se projevuje podobně.
"Na Schroedingerovu kočku nelze z mého pohledu aplikovat kvantovou fyziku" - lze, pokud bude bedna s kočkou zcela odizolovaná, lze jí považovat za kvantový objekt. Za kvantový objekt je možné považovat i celý vesmír - neměl jste vy sám náhodou blog na téma Wheeler k jeho úmrtí, kde se psalo o Wheeler-De Wittově rovnici? Rovnice o které se uvažuje jako o kvantové rovnici pro vesmír. Stavy živá/mrtvá v některých případech třeba nejde odlišit ale pokud bychom přidali tuto třetí možnost - polomrtvá, tím se myšlenkový experiment jen trochu zesložití... Podle kodaňské interpretace je makroskopické právě to, co je v interakci s pozorovatelem. Pokud chcete eliminovat pozorovatele, kde je podle vás hranice mezi makroskopický/kvantový?
Kdyby bylo možné kolaps vlnové funkce vyřídit interakcí s přístrojem, Einstein by nevyslovil zmíněné tvrzení o Měsíci obíhajícím kolem Země, nerozvíjely by se alternativní interpretace Everettovská, post-Everettovská, Heisenberg by nebyl do smrti na stanovisku nutného inteligentního pozorovatele ... Problém s interpretací KT by nebyl vůbec. (Nebudete mi to věřit, ale taky mne kdysi napadlo že kvantový vývoj končí interakcí s přístrojem ale ustoupil jsem autoritám)

Osobně se mi ten subjektivní faktor taky nelíbí a už vůbec neberu vážně jiné interpretace. Pokud bych si měl vsadit, ukáže se, že to, co se nám jeví jako technický problém - nemožnost odizolovat velký systém (např. bednu s kočkou) je ve skutečnosti přírodní zákon - příroda to neumožňuje. Potom nutně musí docházet k jevu dekoherence a veškeré možné alternativní vývoje vesmíru se můžou odlišovat maximálně o nějakou relaci neurčitosti atp.... ale to už fantazíruju :)
28. 08. 2011 | 13:51

vaclavhorejsi napsal(a):

aga:

“Víra není primárně v hlavě, ale v srdci a možná i v jiných orgánech.“

Zcela souhlasim, ale i hlava je dulezity „organ“.

„Přičítat jakoukoli mataeriální prosperitu "křesťanství" je paradoxní nesmysl. Celý Nový Zákon je postaven na tom, že materiální prosperita je v přímém protikladu k "prosperitě" duše a k hledání Království Božího. Toto je učení Ježíše Krista a tudíž křesťanství. To, co se nám podstrkuje spolu s prosperitou materiální je jen zlaté tele v převleku - opravdu jen exportní judaismus.“

No nevim – jako temer ke vsemu se daji i k tomuto najit v NZ protikladne argumenty. Co podobenstvi o zakopane hrivne?

„Křesťanství je principielně nauka o spáse duše. Kdo se jím cítí osloven, může je individuelně realizovat. Nemá naprosto co do činění s organizováním světa nebo společnosti, jediné, co hledá, je jak ho co nejrychleji opustit.“

NAPROSTO NESOUHLASIM – krestanstvi prece neni ideologii nihilismu a smrti! (i kdyz ho tak mnozi mylne vykladali a vykladaji).

..
28. 08. 2011 | 13:59

fyzik napsal(a):

to honolulu 13.42 co na to říká ministerstvo energetiky USA a co hlavně zkoumá?
28. 08. 2011 | 14:02

Béda napsal(a):

Nevím jak jiná náboženství, ale křesťanství má svůj křesťanský stát v čele s papežem, svou banku, je rozprostraněno jako stát ve státě v nejrůznějších státech světa, má své diplomaty, svou zahraniční a bezpečnostní politiku, své křesťanské strany, své majetky, hospodářské a politické zájmy.
V to se rozvinulo po 2 tisíciletích učení posla hlásajícího Slovo na Zemi.
28. 08. 2011 | 14:05

skeptický napsal(a):

Nemohl by už tu kočku někdo nacpat do rovněž nechvalně známé slepice s vejcem,a společně pak do nějaké půvabné čarovné černé díry třetího stupně podivnosti,a zašít jehlou s anděly na špičce?
28. 08. 2011 | 14:06

Antropolog napsal(a):

ad AGA: Musím se zastat pana Hořejšího.

- „Křesťanství je principielně nauka o spáse duše. Kdo se jím cítí osloven, může je individuelně realizovat. Nemá naprosto co do činění s organizováním světa nebo společnosti, jediné, co hledá, je jak ho co nejrychleji opustit.“

Pletete si věrouku s totalitní ideologií. Kdyby vás opravdu zajímalo jak vypadají křesťané, kteří berou bibli doslovně, tak možnost máte zde: https://www.youtube.com/watch?v=qXmrxWmbHCU

Skromnost, pracovitost, filozofie nenásilí, početné rodiny, staromilství. Žádný kult smrti!

K příspěvkům Šlapky se ani vyjadřovat nebudu, Hnojař/Šlapka je kovaným nihilistou. Člověkem, jež si libuje v ničení hodnot i statků, aby zakryl vlastní duševní impotenci.
28. 08. 2011 | 14:09

jin napsal(a):

Mám jeden "kacířský"námět pro sociální výzkum. Jsou sklony k duchařině a víře v nadpřirozeno ,"zastydlý pud" jako např. "pud lovecký",který už pozbyl významu ???Člověk se musel od nepaměti vyrovnávat s nepřízní prostředí a často nevysvětlitelné děje přisuzoval duchům,později bohům a snažil si je udobřit.Když vidím našeho psa jak se třese při bouřce,tak je mi jasné proč šli až do extrémů a obětovali i prvorozené syny,jako v Tunisu,kde tak přicházeli o bojovníky a doplatili na to.Získávali tak větší pocit bezpečí,když to měli"nahoře" dobré.Stejně tak se náš pes zklidní,když je u mne.Prostě to patřilo mezi pudy sebezáchovy,v tomto případě,aby se nezbláznili!!! Stejně jako pes má v genech přítulnost k člověku,tak máme "zastydlý pud potřeby mít někoho mocného na své straně".Např. u vlka se nic takového nevyvynulo !!!Otázka "nesmrtelnosti" a "spasení" je jen nadstavba téhle duchařiny! Teď mne upalte !!!
28. 08. 2011 | 14:09

Platan napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Platan, Frante, jih:

„Ptám se tedy, jak může "oficialni katolicka doktrina" věřit v nesmrtelnou duši a přitom nemít problém s evolucí ?“

To, ze existuje „duse“ je zcela zrejme; jestli (a v jakem smyslu) je „nesmrtelna“ neni predmetem vedy, ale viry.
To, ze existuje jakysi „nehmotny svet“ je zrejme („vytahujeme“ z nej napr. matematicke zakonitosti).

Abychom mohli uvažovat o tom, zda je skutečně zcela zřejmé, že existuje duše, museli bychom se nejdříve dohodnout, co si pod tímto pojmem představujeme. I kdybychom se omezili na pojetí duše v křesťanském smyslu (které se, jak např. píše Ratzinger v knize "Úvod do křesťanství" odlišuje od pojetí řeckého (helénistického), stále by s tím byl problém. V Bibli se totiž slovo "duše" vyskytuje v tolika různých významech, že lze sotva najít definici, ve které by byly všechny tyto významy zahrnuty. Pokud takovou definici znáte, byl bych na ni velmi zvědav.
Pokud bychom se ale oprostili od svazujícího předpokladu "je zcela zřejmé" a začali uvažovat čistě hypoteticky, mohli bychom "pracovně" považovat duši za jakousi substanci, která přetrvává po smrti člověka a zániku jeho fyzického těla. Jak by se taková představa o duši srovnávala s evoluční teorií? Těžko, je tu prostě zcela zřejmý logický rozpor. Můžeme prohlašovat, že nesmrtelnost duše je pouze otázkou víry, ale to je jen schovávání hlavy do písku před problémem. Jestliže podle křesťanské víry (resp. podle oficiálního názoru katolické církve) má člověk na rozdíl od zvířete nesmrtelnou duši a jestliže připouštíme platnost evoluční teorie pak muselo v průběhu evoluce dojít k jakémusi náhlému "jednorázovému" vložení duše buďto do již žijícího lidského předka, nebo do jeho narozeného potomka. A takováto "nespojitost" ve vývoji člověka nenachází žádnou oporu ve vědeckých názorech o postupném vývoji lidské psychiky.

Co se týče "nehmotného světa" ze kterého "vytahujeme např. matematické záležitosti", tak v něm je bohužel dosti místa pouze pro abstraktní pojmy. Živoucí lidské duši by v něm bylo velice těsno... :-)
28. 08. 2011 | 14:11

skeptický napsal(a):

Výraz býti spasen by měl být chápán jako býti sežrán.
Nejlepší šance v Africe nebo na Nové Guineji.
28. 08. 2011 | 14:12

voroshilov napsal(a):

Opravdu velmi pochybuji ze by aspon jeden Cinan uprimne veril v krestanskeho boha a ukrizovaneho mesiase,to je vzdalene mentalite a svetonazoru asiatu miliardu svetelnych let,jiste ze jde o nejakou modu,politicky vzdor nebo neco jako docasne okouzleni zapadnim proudem.Samozrejme take velke bonusy ktere nabizeji svym oveckam ruzne americke sekty evangelistu,baptistu,svedku, adventistu a ruznych mormonu-studium v USA,pobyt v zahranici,humanitarni pomoc a t.d.
Nikdy zadnemu Cinanovi neverte ani dobry den!
28. 08. 2011 | 14:12

voroshilov napsal(a):

skepticky 14:06
A poradne majznout Okamovou britvou az ke korenum.
28. 08. 2011 | 14:15

Antropolog napsal(a):

ad JIN: Pokud přistoupíte na hru: Co nelze MOMENTÁLNĚ vědecky dokázat, neexistuje. Pak si zahráváte s ohněm.

Srovnávat duševní stav člověka a vlka, děláte si srandu? Když jste takový scientolog, uvědomuje si vlk sám sebe? Má vládu nad prostředím ve kterém žije? Co říkají testy?

Lidský mozek (naštěstí!) není omnipotentní počítač. Vždy existuje nekonečno neznámých, které ovlivňují vaše směřování. Je pochopitelné, že inteligentnější, citlivější lidé si pak za neznámé dosadí prvky mysticizmu (které více či méně odráží skutečnost).

To se netýká samozřejmě nihilistů, zvířat a pak debilů (kteří fungují jen jako biologické stroje).
28. 08. 2011 | 14:17

skeptický napsal(a):

překlep,obamova
28. 08. 2011 | 14:17

vorosilof napsal(a):

radio jerevan vysílá z babylonu do babylonusa Malpica
28. 08. 2011 | 14:20

vorosilo napsal(a):

to udělala rekepiča, je to dobré umělá inteligence začíná mít smysl pro humor
28. 08. 2011 | 14:23

šlapka napsal(a):

Ad Antropolog
"...K příspěvkům Šlapky se ani vyjadřovat nebudu, Hnojař/Šlapka je kovaným nihilistou. Člověkem, jež si libuje v ničení hodnot i statků, aby zakryl vlastní duševní impotenci...."

Mám velkou radost, že příspěvky šlapky, která podkopává trdiční jistoty, ničí hodnoty a statky, kazí mládež a zavádí nové bohy", čtete.
Takto jste na dobré cestě se možná(já o tom silně pochybuji) po několika desetiletích pečlivého pročítání těchto příspěvků vymanit ze svých bludů, podporovaných sice moderními prostředky šíření informací, ale pořád stejně jen bludů.

Vítejte na palubě , milý amaterský vědče !
Co cikáni a imigranti - mohou být také spaseni ? Nebo jen v případě, kdy se budou líbit "antropologovi a jeho hodnotám a statkům" ?
:(((
A vůbec - jak se to vlsatně má s pohany ? Co o nich píše Tertullián a co "svatý" Augustýn ?
Modlíte se také k mrtvole na kříži ? Když teda nejde o kult smrti ?
Nebo máte medailonek s madonou ?

/já vím, že neodpovíte...vy příspěvky těch, kdo nevyznávají "antropologovy hodnoty a statky" nekomentujete...vy jimi opovrhujete...třeba podobně , jako "svatý" Augustýn a rychlokvaška Ambrož opovrhovali ariány a Židy....., že ??/

Tak nazdar, staromilče !
A početnou rodinu doufám máš ?
28. 08. 2011 | 14:24

Frante napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
Frante: Řeknu to ještě jinak pomocí klasického štěrbinového experimentu: Pokud na foton posvítíte a zjistíte těsně za štěrbinou jeho stav, tak interference vymizí ...."
V tomto případě interference vymizí každopádně, protože právě dojde k té dekoherenci - stavy elektronů se provážou se stavy fotonů - získáme jiný systém. Ale jev dekohernece je principielně něco odlišného od kolapsu. Dával jsem odkaz na článek P. Krtouše a tam zmiňuje variantu dvouštěrbinového experimentu, kde přístroje zaznamenávali kudy elektrony prošli a kam dopadli a člověk se mohl dodatečně podívat na jednu nebo druhou informaci ale ukázalo se že nemohl technicky zjistit obě informace současně ...
"...tak to vzdávám, kvantovka mi nedává smysl. " To nejste sám
(musím končit)
28. 08. 2011 | 14:26

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Tady jsem ti skopnul Wiki:

Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a provozovány za účelem dosažení zisku. Ekonomické parametry (např. ceny) jsou určovány prostřednictvím volného trhu (nabídkou a poptávkou), a to i ceny práce, nikoli řízeny pouze zásahy státu (jako v řízených či plánovaných ekonomikách).
***

Takže jistě chápeš, že Státní kapitalismus je antagonismus.
28. 08. 2011 | 14:29

dalimír napsal(a):

PAN Voroshilov má pravdu ,žlutokožcům ani arabům bychom ani dobrý den věřit neměli ! A naším romum těm už vůbec ne ! V rusku se poměry lepší den ode dne a to je pro nás dobré ! Jsou to také slovani a musí si znovu ve světě vydobít svou hrdost která tomuto národu přísluší a kterou jim tak věrolomně podlomil Gorbi s Jelcinem ! Proto stále tvrdím ,tandem Putin s Medveděvem jdou správnou cestou ! Nějaká rovnováha sil i evropě musí být aby si západáci moc nevyskakovali a NATO neshazovalo bomby kde mu napadnene ! Charašo maršále Voroshilove hezký den Dali.mil. mír
28. 08. 2011 | 14:30

Rumcajs napsal(a):

šlapka:

Anglicky neumím. Nikdy jsem to nepotřeboval a potřebovat asi ani nebudu. Jinak tvůj vstup či jeho smysl mi zcela uniká.
28. 08. 2011 | 14:31

Rumcajs napsal(a):

Viola:

Čína je hospodářsky řízena státem daleko méně, jak naše Evropa. Míra přerozdělení HDP je v Evropě cca 50%, u Číny asi 30%.
28. 08. 2011 | 14:33

jin napsal(a):

To antropolog.
Vždyť člověk v té době nebyl o moc dál než vlk a byl vystrašenej možná o to víc! Teď to máme bezděčně v genech !Jako někteří práskalíci by zastřelili na co přijdou !!!
28. 08. 2011 | 14:38

šlapka napsal(a):

antropolog
Antropologu, už vám někdo přeložil ten Breivíkův dokument do češtiny ?
Víte - jak jste vyzýval k tomu, že by to někdo měl udělt...protože neumíte moc anglicky ...
Co - už se někdo našel ?

A co ty oběti Breivíkova činu - už jste zjistil - zda si zaslouží vaši lítost (podle fotek ??). /antropolog napsal, že těch obětí mu bude líto až poté, co uvidí jejich fotky...zda nejsou náhodou přičmoudlí..../

No je to fakt ryzí křesťan, tadle figurka Antropolog, která zde káže mravouku...tendle nenihilistický , jednoznačně pozitivní antropolog./jen si nejsem tak docela jistá, jestli to není jen uzlíček nervů....co sem vystavuje svou křesťanskost takovým podivným, selektivním a povýšeneckým způsobem/
Jako kdyby vypadl někomu z oka...už ale nevím komu...těch drobných ,fanatickcýh poblázněných , dem entn ích, falešných a zlých pastýřů oveček bylo v historii tolik, že se mi to plete.

Antropologu - slyšela jsem, že ta nejkrutější muka jsou v očistci vyhražena falešným kazatelům morálky a pokrytcům.
Že prý takoví jako vy budete mít kotel uprostřed cikánských chmatáků a násilníků.
A přikládat vám bude chodit pod něj inženýr Čochtan a Adonis hon ol ulu.
Hmm - nic moc teda.

Antropologu - tak co - jsi staromilec a máš velkou rodinu ?

Filozofii nenásilí coby potenciální zájemce o filozofii Breivíka jistě vyznáváš.
Pracovitý jsi - to vidno odsuď. /jakmile zazní slovo cikán či emigrant - hup do montérek a jdeme na to, že ?/
Skromný jsi taky , že ? Zejména co se týče hodnocení některých jiných lidí a sebe...

Antropologu - já se ti ale nedivím, že se kamarádíš s inženýrem Čochtanem a hono lul uem.
Já bych taky radši měla ty, co mi budou přikládat pod kotel v tom očistci za kamarády.
:))))
28. 08. 2011 | 14:39

šlapka napsal(a):

Rumcajs
Čína coby státní kapitalismus.
Přístup establishmentu via financování státních podniků a soukromých..
Ale vím že jsi líný ....ale nevěděla jsem, že coby vysokoškolák neumíš anglicky...když tak si to nech přeložit.

http://finance.fortune.cnn.com/2011/08/04/how-china-hurts-its-own-economy/?iid=EAL

Znovu - jen jeden z fenomenů, podporující tvrzení, proti kterému ses vymezil./státní kapitalismus...samozřejmě že ne v čisté podobě...nic není v čisté podobě...ani tvé zakázky od lidí, kteří uplácejí ve státním sektoru :(((/

P.S. Já nemohu za to, že si pamatuješ jen předchozích 5 minut...potom dlouho nic a pak fráze z Modré Šance.
28. 08. 2011 | 14:49

pv napsal(a):

Je-li pravdou tvrzení rabína Sackse o růstu křesťanství v Číně, pak je to super. Ztotožňuji se s jeho názorem, že víra v Boha je podstatou vzestupu euroamerické civilizace a to i přesto, že blahobyt není cílem křesťanské nauky, ale spíše nedůležitým důsledkem (jak správně poznamenává Kritik).

V Evropě naopak víra upadá a to se projevuje nepříjemnými jevy. Jedním z nich je všeobecná zkorumpovanost veřejných činitelů. A rozhodně se nejedná o nějaké české specifikum. Jsou pak vymýšleny velmi důmyslné sytémy a zákony, jak tomu zabránit. Mají svůj smysl, ale nemohou přinést podstatné zlepšení. Druhá strana vzápětí vymyslí ještě důmyslnější cesty, jak takové zákony obejít. Navíc, korupce není jen věcí několika málo vrcholových politiků. Podílí se na ní obrovké množství lidí (nejvíce peněz je ukradeno na komunální úrovni) a nesmírně těžko se dokazuje.

Kdybyste dali vlkům ty nejlépe promyšlené zákony, nestanou se z nich ovečky. Tak jedinou možností, jak bojovat proti korupci, je vnitřní kompas v člověku. Ten může fungovat jen tehdy, existuje-li někdo, kdo o našich skrytých zločinech ví a spravedlivě je posoudí. Pokud by neexistoval, nebyl by ani důvod nepřijmout úplatek, když je taková praxe ve společnosti normou. Ta je vyjádřena všeobecně uznávaným úslovím: "Každého lze uplatit. Záleží jen na velikosti částky."
28. 08. 2011 | 14:49

Antropolog napsal(a):

ad JIN: V jaké době jsme nebyli dál než vlci? Náznaky duševních kvalit mají i někteří primáti a to nás dělí už pár milionů let odlišného vývoje.

Duševní kvality nesouvisí přímo s pudem sebezáchocy ;-) ten má i žralok bílý.
28. 08. 2011 | 14:53

dalimír napsal(a):

pv špatně ! Tvrdíte že blahobyt není cílem křestanské nauky ? Proč se teda římsko kat.církev tímto neřídí ? Tahle církev od nepaměti toužila po moci a bohatství ,což by mělo být neslučitelné s tím co sama hlásá ! U nás existuje vícero menších církví kterým by se měla věnovat větší pozornost ! Dl.
28. 08. 2011 | 15:04

Béda napsal(a):

PV,

"... Ztotožňuji se s jeho názorem, že víra v Boha je podstatou vzestupu euroamerické civilizace a to i přesto, že blahobyt není cílem křesťanské nauky, ale spíše nedůležitým důsledkem (jak správně poznamenává Kritik)..." Mírně bych polemizoval s tímto názorem. Po většinu středověku byla víra v Boha klíčovou ideologií a světovým názorem v Evropě. Přesto Evropa těžce v té době zápolila s islámskými státy (viz křižácké výpravy), potažmo křesťanství s islámem. Až poté co vědecký pokrok vyvrátil neudržitelná církevní dogmata a katolická církev byla v ekonomice a politice upozaděna, nastala éra raketového rozvoje přírodních a technických věd a byla spuštěna průmyslová revoluce, která umožnila nejdřívě evropským mocnostem a posléze USA získat naprosto dominantní postavení i v islámské, konfuciánské, šintoistické, hinduistické... Asii. Průmyslová revoluce nikoliv víra v Boha je tedy příčinou vzestupu euroamerické civilizace. (Dokonce i ve středověku to byl především pomalý pokrok v lodní dopravě a ve vojenství, který umožnil zámořské objevy, porobení objevených území, míchání vědeckých poznatků a objevů, kulturních vlivů.
28. 08. 2011 | 15:21

Béda napsal(a):

oprava a vsuvka: Průmyslová revoluce, a objevy v oblasti přírodních a technických věd...
28. 08. 2011 | 15:25

Rumcajs napsal(a):

šlapka:

To, že vedle soukromých podniků existují i státní podniky, to snad není státní kapitalismus.

Pokud vezmu v úvahu dříve uvedenou definici kapitalismu -Soukromé vlastnictví výr. prostředků a svobodný trh - pak je pojem státní kapitalismus nesmyslný.
Je to, jako bys říkala, že podniky v sooukromém vlastnictví patřící státu svobodně určují ceny výrobků.
28. 08. 2011 | 15:29

aga napsal(a):

ad: Václav Hořejší
Hlava je taky orgán - však jsem taky napsal "víra není PRIMÁRNĚ v hlavě". Bůh je možná Logos, ale Bohyně je Chaos, a to nám Řekové a po nich Židé chtějí zapřít.

No nevim – jako temer ke vsemu se daji i k tomuto najit v NZ protikladne argumenty. Co podobenstvi o zakopane hrivne?
No právě, podobenství. Za materiální hřivnu dosaďte hodnoty nemateriální. Ježíš mohl těžko volit nějaké abstraktnější metody vykládání své IDEJE. Musel si posloužit dostupnou HMOTOU.
„Křesťanství je principielně nauka o spáse duše. Kdo se jím cítí osloven, může je individuelně realizovat. Nemá naprosto co do činění s organizováním světa nebo společnosti, jediné, co hledá, je jak ho co nejrychleji opustit.“

NAPROSTO NESOUHLASIM – krestanstvi prece neni ideologii nihilismu a smrti! (i kdyz ho tak mnozi mylne vykladali a vykladaji).

To tedy mylně rozumíte tomu výkladu. Křesťanství je naopak ideologií přemožení smrti její akceptací (viz ukřižování, to, že Kristus nesestoupil z kříže, zmrtvýchvstání), jen tento postup nám umožní definitivní vítězství nad smrtí a život věčný (ovšem ne už v tomto světě). Jestli chcete křesťanství porozumět, musíte brát zcela vážně to, že neexistujeme pouze v materiální rovině - jinak to celé nemá smysl.
28. 08. 2011 | 15:31

hobit napsal(a):

pár poznámek:

1) K zamyšlení o původu a základech křesťanství doporučuju film Pozemšťan (Man from Earth) http://www.csfd.cz/film/235331-pozemstan/

2) V čem je křesťanství jiné? Místo zásady "oko za oko" káže "nastav druhou tvář". Učí trpělivosti a pokoře, pracovitosti a poctivosti. Že s tím měly-mají-budou mít některé "ovečky" problém v praktickém životě, je problém těch "oveček", nikoli náboženství jako takového. Doporučuju ke studiu Kázání na hoře z Matoušova evangelia.

3) Věda versus víra? Žabomyší válka, ve které se extrémisti z obou táborů překřikují svými pravdami. Věda a víra se z pohledu těchto lidí zdají jako dva nesmiřitelní protivníci. Když měla v minulosti většinu víra, tak vědci končili i na kacířské hranici. Když má v současnosti většinu věda, tak jsou věřící častováni posměchem. A přesto je mezi těmito extrémy spousta normálních věřících i neveřících, kterým je vnitřně a logicky jasné, že jsou věci ve vědě a víře, které si prostě nemohou vzájemně vysvětlit - tak proč se o ně do krve přít, když lze žít v jejich rozumném kompromisu. Postupem času se stejně přichází na to, že svým způsobem mají pravdu obě strany - nejdou proti sobě, ale směřují ke společnému vysvětlení, které bude nejspíš překvapivé pro obě strany :-)
p.s. jsem katolík studující biologii a znám Starý a Nový zákon i Dawkinsonův Boží blud, Příběh předka, Sobecký gen atd.
28. 08. 2011 | 15:34

šlapka napsal(a):

Rumcajs
Nech si to přeložit Cipískem. Pasáže o credit allocation.
28. 08. 2011 | 15:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Vazeni diskutujici,

nemel by tady zapadnout VELMI zajimavy odkaz, ktery sem dal Platan:

http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=+generic2%3A^%22%C4%8CRo+6+%28%C4%8Cesk%C3%BD+rozhlas+6%29%22%24&query=kol%C3%A1%C5%99em&from=&to=&porad=3412x_Hovory+o+v%C3%AD%C5%99e

(16.7.2011 19:30 S Petrem Kolářem - 2. část (repríza). Připravil Karel Vepřek.)

Zajimava je hlavne druha polovina, kde doslova rika, ze "nesmrtelna duse" je "blbost", ktera nema v Pismu zadnou oporu.
Ano, spravne... At ziji jezuite!

***************
aga:

"Jestli chcete křesťanství porozumět, musíte brát zcela vážně to, že neexistujeme pouze v materiální rovině - jinak to celé nemá smysl."

S tim zajiste souhlasim, ale rozhodne nemohu souhlasit s tim, ze krestan se ma snazit z tohoto sveta co nejrychleji zmizet; takovou interpretaci se hrube mylite.

..
28. 08. 2011 | 15:43

Béda napsal(a):

hobit,

nebýt vědy a průmyslové revoluce, které si obtížně proklestily cestu skrze překážky, které jim házela do cesty křesťanská církev, plácala by se evropská civilizace dodnes v raním středověku, někde na úrovni dnešních islámských zemí, které nemají zlatonosné suroviny.
28. 08. 2011 | 15:45

vaclavhorejsi napsal(a):

hobit:

"...spousta normálních věřících i neveřících, kterým je vnitřně a logicky jasné, že jsou věci ve vědě a víře, které si prostě nemohou vzájemně vysvětlit - tak proč se o ně do krve přít, když lze žít v jejich rozumném kompromisu. Postupem času se stejně přichází na to, že svým způsobem mají pravdu obě strany - nejdou proti sobě, ale směřují ke společnému vysvětlení, které bude nejspíš překvapivé pro obě strany :-)"

Perfektni!!!

..
28. 08. 2011 | 15:45

aga napsal(a):

VH

Neříkám, že se "má snažit" (a osobně se o to rozhodně nesnažím a nikomu to nedoporučuju), nicméně křesťanští mystikové se o to téměř vždy snažili, případně snášeli pobyt v slzavém údolí alespoň velmi úkorně. Prostě to k pravému křesťanství patří, ať se nám to líbí nebo ne.
28. 08. 2011 | 15:48

santawizard napsal(a):

svoboda náboženská ,politická a podnikatelská existuje už v Rusku a v Česku.Celý svět je v rukou politických a náboženských velmocí .Malé církve a strany kromě toho ještě neregistrované to mají těžké.Jde hlavně o to jak a kde zařadit čajové ceremoni,kávové rituály,tabákové mági,opiové faráře,marijuána gury a hospodské kaplany ,které zákon a církve neuznávají a vydávají napospas satanovi jako zdroj primitivního náboženství i studentům na Karlové Univerzitě.
28. 08. 2011 | 15:48

aga napsal(a):

béda

...někde na úrovni dnešních islámských zemí...

Hm, neměli bychom bombu a úrok - já bych to snad i bral
28. 08. 2011 | 15:49

šlapka napsal(a):

hobit
O vzniku křesťanství coby pacifikačního a psychologického nástroje k ovládnutí mas a algoritmu, jak penetrovat a proniknout do mocenské hiearchie plus jeho aktualizace zde :/trochu manipulativní, ale určité zdravé jádro tam je/

http://dokumentarni.tv/spolecnost/duch-doby-zeitgeist-the-movie

Perfidním scherzem celého filmu je pak tato pasáž :/představa křesťanské obce, v které jsou si konečně všichni rovni a všichni milují svůj úděl/

"....Toto je Aaron Russo, filmař a bývalý politik. Na levo od něho je Nicholas Rockefeller z neslavné Rockefellerovské bankéřské a podnikatelské dynastie. Aaron Russo byl s Nicholasem Rockefellerem velmi dobrý přítel, ale Aaron nakonec toto přátelství přerušil po tom, co se něco dozvěděl o Rockefellerovcích a jejich ambicích. Jednoho dne mi zavolala moje známá, právnička a povídá: "Chtěl by jsi se setkat s jedním z Rockefellerovců?" A já jsem řekl: "Samozřejmě, velmi rád!" Spřátelil jsme se s ním a on mi začal prozrazovat různé věci. Jedné noci mi řekl: "Něco se stane Aarone.., a na základě toho půjdeme do Afganistánu, aby jsme mohli natáhnout ropovod z Kaspického moře. Půjdeme do Iráku vzít ropu a založit vojenské základny na středním východě, a půjdeme do Venezuely a zbavíme se Chavéze." První dva úkoly se jim podařily, Chavéz však ne. Pověděl mi: "Uvidíš chlapíky prohledávající jeskyně, hledající... ...hledající lidi, které nikdy nenajdou." Smál se tomu, že máme tuto válku proti terorizmu, a přitom nemáme žádného skutečného nepřítele. Hovořil o tom, že válku proti terorizmu není možno nikdy vyhrát, jelikož to je nekonečná válka, a tak můžete stále lidem brát jejich svobody. Já mu na to povídám: "Jak chcete přesvědčit lidi, že je tato válka skutečná? On odpověděl: "Přes média. Média dokážou presvědčit každého, že je skutečná. Jednoduše se o tom dokola mluví. Znova a znova... ...a lidi tomu nakonec uvěří." Oni vytvořili v roce 1913 centrální banku pomocí lží. Též 11. září, to byla zase jen další lež. Po 11. září bojují ve válce proti terorizmu a jen tak z ničeho nic vtrhnou do Iráku, což byla další lež a teď jdou pokračovat s Íránem. Celé je to jedna věc za druhou, vedoucí k dalším a dalším... Řekl jsem mu: "Proč to všechno děláte? Jaký to má smysl? Máte všechny peníze světa - máte veškerou moc. Vždyť ubližujete lidem. To není dobrá věc." On odpověděl: "A proč tě zajímají lidi? Starej se o sebe a o svojí rodinu." A tak jsem se zeptal: "Jaký je primární cíl toho všeho?" On mi řekl: "Naším cílem je označkovat každého člověka na tomto světě RFID mikročipem." Na těch čipech budou peníze, identifikace a všechno ostatní a kdyby chtěl někdo protestovat proti tomu co děláme nebo nedělat to co po něm chceme, můžeme jednoduše vypnout jeho čip...."

Připomíná to něco ?
Kdysi taky vypínali čipy.
Třeba Husovi a tak.

Taky vedli boj proti nikdy nekončícímu zlu - Satanovi.
A brali ve jménu tohoto boje lidem svobody.

Též se podařilo neustálým opakováním /zdravím wb gardena/ udělat ze lži pravdu.
Neotřesitelnou pravdu. Na které vznikly tisícileté říše.

Prej - christianizace Číny.
Fakt větší blbost už nikdo dlouho nevymyslí.
28. 08. 2011 | 15:55

Béda napsal(a):

aga,

to ne, ale měli bychom jiné vymoženosti, kupř. útrpné právo se všemi humánními způsoby výslechů, vymítání ďábla a nápravy heretiků a eklektiků, kteří coby nositelé jiné světonázorové, náboženské, filosofické, vědecké... informace odbočili z jediné správné cesty. O kriticích anebo oponentech ani nemluvě.
28. 08. 2011 | 15:57

šlapka napsal(a):

Co se týče spirituality, tak na You tube je série přednášek Todda Murphyho, vědce zabývajícího se studiem mozku :

https://www.youtube.com/watch?v=Eid6fiAj8WY
28. 08. 2011 | 15:59

aga napsal(a):

PS VH

Za tím "křesťanským" přitakáním životu, hmotě a dokonce prosperitě tak nějak vystrkuje růžky fakt, že kdyby těm otrokům víc záleželo na duši než na konzumu a konec konců i životě vezdejším (tak jak to učil Ježíš), tak bychom s nimi těžko něco pořídili, že..žádnou páku bychom na ně neměli...
28. 08. 2011 | 16:01

aga napsal(a):

Béda

ale no tak, copak to bylo za atestických komunistů lepší? A copak se tomu už zas kruhem neblížíme? Zdraví Guantanamo ... ts ts ts
28. 08. 2011 | 16:05

aga napsal(a):

šlapka

a přidejte ještě studii kostelů, to taky spolehlivě vyvrátí existenci Boha, myslím, že tam žádnou DNA po něm nenajdou

jinak nic ve zlém, rád vás čtu
28. 08. 2011 | 16:08

Rumcajs napsal(a):

šlapka:

Škoda času a práce. Kdyby to mělo hlavu a patu, dokážeš to obhájit sama svými slovy.
28. 08. 2011 | 16:09

šlapka napsal(a):

Béda
Útrpné právo za podmínečné asistence někoho z VZP/třeba Bc Šnajdra/, ministerstva /např. Hegera/ a nějakého lékaře /např. Bartáka/ - to by se mohlo obnovit.
Aspoň co se týče parlamentu a vlády ČEZka, Moravy a Slezska.
Třeba jen dočasně. Každý z dotyčných tak dvě tři kůry a dost.
Já si myslím, že takto by se věci pohly kupředu o něco rychleji, než spoléhat se na ten jejich vnitřní kompas.

I když na druhé straně - prověření majetkových poměrů by možná bylo pro ně horší noční můrou než je španělská bota nebo palečnice.

Osobně si myslím, že oni zůstanou pouze u toho jejich vnitřního kompasu. Jsou to přeci staromilci a věřící křesťané. Jako třeba Antropolog. Navíc mají beztak velké rodiny.

Ať už ukazuje ten kompas kam chce - okecat se dá všecko.
I kdyby střelka ukazovala pořád čím dál tím víc na Jih.
:(((
28. 08. 2011 | 16:15

Béda napsal(a):

aga,

"žádnou páku bychom na ně neměli..." Ale měli, pane(í) ago. Právě tu "duši", skrze kterou byli otroci udržování ve strachu, poddajnosti a otroctví.

Osobně bych neměl žádný problém s křesťanství, kdyby se jeho představitelé stále nepletli do politiky, neintrikovali, neprováděli podnikatelské aktivity, a nesnažili se skrze šíření své věrouky usurpovat si politickou a hospodářskou moc. Možná se pletu, ale nedomnívám se, že Ježíš chtěl takovéto šíření Slova Pána na Zemi.
28. 08. 2011 | 16:15

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Pokud se ještě vrátte, tak bych dodal toto: Samozřejmě jsem myslel dvouštěrbinový experiment, u jedné štěrbiny by ta úvaha byla bezpředmětná. Takže trochu ještě podrobněji. Svítím na elektron a v měřící soustavě mohu pozorovat, kterou štěrbinou elektron prošel. Ale k dekoherenci musí dojít už v okamžiku interakce fotonu a elektronu, jinak by se vlnová funkce stavu foton-elektron dále vyvíjela a skončila by až interakcí elektronu se stínítkem, tedy by interference nemohla vymizet. Pak by byl celý experiment a jeho běžně přijímaná interpetace bezpředmětný od samého začátku. Ale já jsem měl na mysli onen subjektivní faktor, tj. pozorovatele můžete nahradit nějakým detektorem a měl by jste dostat stejný výsledek.
Nicméně díky za ten odkaz na doc. Krtouše, kouknu se na to.
28. 08. 2011 | 16:19

Béda napsal(a):

šlapka,

domnívám se, že jmenovaní výtečníci by se před útrpnou vyšetřovací komisi asi nedostali. Jejich nezištná charita a hromadný nákup odpustků by této vymoženosti zmíněné velice zbožné a neposkvrněné persóny ušetřil. Jak pravil klasik: přísnost musí být především na prostý a chudý lid.
28. 08. 2011 | 16:22

aga napsal(a):

Béda

Vy jste asi nečetl tu diskuzi od začátku, kde jsme rozlišli "křesťanství" coby "exportní judaismus" od novozákonního učení Ježíše Krista, žene. A navíc do toho motáte církve. Máte, pravdu, Ježíš by to určitě nechtěl, proto to, o čem se zmiňujete, nemá s křesťanstvím pranic společného. On i ten komunismus by mohl vypadat jinak, kdyby vymizela vychcanost, touha po moci a fanatismus.
28. 08. 2011 | 16:22

Rumcajs napsal(a):

Tak třeba :

Gn 1,1Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. 2Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se Duch Boží.

3I řekl Bůh: "Buď světlo!" A bylo světlo. 4Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. 5Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první.
***
Teorie velkého třesku:

Vznik hmoty

Původně malý vesmír se společně s prostorem rychle rozpínal. ‚Uvnitř‘ se nacházela velmi hustá a žhavá látka. Standardní model popisuje dost přesně, co se dělo v prvních třech minutách po vzniku vesmíru (vzhledem k tomu, že vesmír je starý asi 13,7 miliard let, je to doba skutečně nepatrná).

Vystřídalo se několik fází. V těch prvních převládalo především světlo (fotony) a jiné elementární částice. A v posledních fázích už byl vesmír dost chladný (jen několik miliard stupňů Celsia) na to, aby se mohla tvořit stabilní jádra atomů.
28. 08. 2011 | 16:22

hobit napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
hobit:

"...spousta normálních věřících i neveřících, kterým je vnitřně a logicky jasné, že jsou věci ve vědě a víře, které si prostě nemohou vzájemně vysvětlit - tak proč se o ně do krve přít, když lze žít v jejich rozumném kompromisu. Postupem času se stejně přichází na to, že svým způsobem mají pravdu obě strany - nejdou proti sobě, ale směřují ke společnému vysvětlení, které bude nejspíš překvapivé pro obě strany :-)"

Perfektni!!!

---
Děkuji. Jen je škoda, že ty normální lidi uprostřed "konfliktu" vědy a víry není slyšet. Buď nemají potřebu (či žaludek) do podobných diskuzí a disputací vstupovat, nebo je nikdo z "pravověrných/pravovědných" diskutujících neposlouchá. A tak je to, bohužel, s většinou sporů o většině věcí.
28. 08. 2011 | 16:29

santawizard napsal(a):

Problém je v tom,že krucifix je s Bohem ,ale swastika je s Ďáblem.Židé a romové dodnes nemají rádi krucifix,protože jim to připomíná swastiku Naopak náckové se hrnou do církve ,aby swastika splynula s krucifixem jako Satan převlečený za Gabriela i tady na aktuálně.cz.Nejsou schopni náboženské diskuze a cigani(lžou jen se tiskne) víc než romové.
28. 08. 2011 | 16:38

Béda napsal(a):

hobit,

za rozumný kompromis bych považoval, kdyby se církev zaobírala věcmi ducha, dobročinnosti a charity, nemontovala se do pozemských malicherností jako jsou politika, ekonomická moc, peníze a majetek, nepokoušela se pronikat do veřejného vzdělávacího prostředí. Pokud chce vzdělávat, tak dobrovolně a mimoškolně a ovečky získávat příkladem šiřitelů Slova, askezí, humanitou, prováděním "zázraků".
28. 08. 2011 | 16:38

šlapka napsal(a):

Rumcajs

Nebo :

Otec, který uspořádal Plnost,
má Plnost v sobě;
a Plnost jej potřebovala tak,
jako nìkdo, kdo nikoho nezná,
touží, aby jej poznali,
a aby jej milovali.
/Evangelium Pravdy/

A teď :

http://www.cnbc.com/id/42576329/Goldman_Sachs_Rating_Agencies_Blamed_in_Crisis_Probe

GS + Moody´s = Plnost Otce, jeho uspořádání, které všicbni milujeme /respektive jsme nuceni je milovta...jinak by nám už nikdo nepůjčil..../
...kdo nikoho nezná.../zejména pak , když se ocitnou u soudu/

Křesťanské prameny jsou stále aktuální. To je pravda. Bať , bať.
28. 08. 2011 | 16:43

Karel Mueller napsal(a):

Frante:

Ještě jsem si všiml první odpovědi ohledně kočky a onoo subjektivního faktoru. Dodal bch jen tolik:

Ten blog k úmrtí Wheelera jsem opravdu psal a vzpomínám si, že jste se zmínil o jeho rovnici, kterou jste měl jako téma disertace. Já jsem si skutečně myslel, že to funguje tak, jak jsem popsal. SR zkolabuje a systém spontánně zaujme některý z povolených stavů. Dávalo to dobrý smysl a bez potíží jsem tak řešil konkrétní úlohy z JF. Vidím, že to ale asi byl náhled typu "Funkce je spojitá, když je namalovaná nepřerušovanou čarou" :-)). Zcela věřím, že jste ten názor také zastával, koneconců jste si to stejně jako já asi zjednodušil, ale na konkrétních úlohách (běžných z praxe) se to zjednodušení nijak neprojevio, takže to bylo velice účelné.

K té kočce se dál nebudu vyjadřovat, protože tam je přechod, který nelze kvantově popsat bez zkolabování funkce a to je právě otevření vrátek a otrava kočky. Alespoň tedy z mého pohledu :-), možná se mýlím.

Mějte se :-).
28. 08. 2011 | 16:45

aga napsal(a):

Rumcajs

co se dělo v prvních třech minutách po vzniku vesmíru (vzhledem k tomu, že vesmír je starý asi 13,7 miliard let, je to doba skutečně nepatrná).

Jo, pane, ale tenkrát tři minuty to byly nějaké tři minuty. kam se na ně dneska hrabou milardy let. Chci říct, čas je relativní - to jen z místa, kde teď stojíme, nám připadá, že to tenkrát šlo "rychle a teď "pomalu". A ve skutečnosti se to stejně děje všechno najednou (to když se na to nedíváte "z nějakého místa", ale jste ve středu dění nebo lépe řečeno "sám jste tím děním".
28. 08. 2011 | 16:48

šlapka napsal(a):

Rumcajs
A tehdá - když byl ten Vesmír " docela chladný " (jen několik miliard stupňů Celsia) - nosil Stvořitel tričko anebo kožich ?
Víš - jen tak pro pořádek.
Abych se jako dovedla vcítit do jeho rozpoložení - jestli byl uvolněný anebo nasratý.
Při tom tvoření.

Hele - a když bylo tak "docela chladno" - s čím se to tenkrát porovnávalo ? Jako že informace nese jen rozdíl, víš ?
Anebo to bylo tak, že ve dne bylo o nělolik milionů stupňů Celsia přeci jen tepleji ?
28. 08. 2011 | 16:48

Karel Mueller napsal(a):

hobit:

Na téma věda a víra jsme měli řadu debat, nejobsáhlejší je asi v blogu o duši. Ale jen k tomu, co jste napsal profesorovi:

Mezi vědou a vírou je jedem zásadní rozdíl: Věda má zpochybnitelné axiomy, víra má svaté kanony. Pokud by tyto kánony byly zpochybnitelné, tak přestává být vírou a přirozeným procesem se víra může stát vědou.

Samozřejmě jde především o etické kánony. Jsou určité věci, které víra nemůže zpochybnit, má je dané od Boha.

Někdy je to velmi chválihodné - viz např. dnešní debaty o tom, že homosexualita a deviace všeho druhu jsou vlastně normální ...

Vlastně celý dnešní relativismus je důsledkem toho, že se zpochybnily mnohé z elementárních zásad.
28. 08. 2011 | 16:52

aga napsal(a):

Karel Mueller

Věda má zpochybnitelné axiomy, víra má svaté kanony.

To se nám to argumentuje, když máváme pojmy jak mávátky... Možná věda o víře (teologie) či církve mají kanony. Víra je to, co CÍTÍTE, beze slov, co vás znovu-spojuje (re-ligio) s tím, z čeho jste vzešel.
28. 08. 2011 | 16:58

Kritik napsal(a):

Šlapka

K tématu "křesťanství není v rozporu s prosperitou" jste napsala jako argument na nabídku svědectví úspěšného podnikatele:

"To je velmi slabý argument a ještě slabší statistický vzorek.
Čekala jsem větší ráži.
Například rozhovor se samotným B´hem."

Nemohu vám rozhovor s Bohem zprostředkovat. Rozhovor s Bohem je ryze osobní záležitostí a nelze s Ním hovořit přes prostředníka. Rozhovoru s Bohem se říká modlitba. Také lze poznat Boží vlastnosti a záměry čtením Bible. Takže když se do písma začtete, tak zjistíte (následuje malý výtah):

Patriarchové Abraham, Jákob, Josef a další byli mimořádně bohatí lidé. I satanem krutě stíhaný Jób byl velmi bohatý. V judaismu je dokonce až dodnes považováno bohatství za ukazatel Boží přízně.

První apoštoly a nově vznikající církev podporovali velmi bohatí lidé, zvláště ženy.

Bohatství tedy není překážkou na cestě k Bohu, pokud se nestane modlou a nedostane přednost před Bohem a pokud je využíváno nejen pro svého vlastníka.

Jedna citace, jak Bůh rozděluje bohatství:

"Jeho pán mu odpověděl: 'Správně, služebníku dobrý a věrný, nad málem jsi byl věrný, ustanovím tě nad mnohým; vejdi a raduj se u svého pána.'"

Ale pozor! V Písmu je také odstrašující příklad služebníka, který svěřené bohatství ukryl do příchodu svého pána a nesnažil se je zhodnotit (citace):

" Jeho pán mu odpověděl: 'Služebníku špatný a líný, věděl jsi, že žnu, kde jsem nezasel, a sbírám, kde jsem nerozsypal. Měl jsi tedy dát mé peníze peněžníkům, abych přišel a to, co mi patří, si vybral s úrokem. Vezměte mu tu hřivnu a dejte tomu, který má deset hřiven! Neboť každému, kdo má, bude dáno a přidáno; kdo nemá, tomu bude odňato i to, co má. A toho neužitečného služebníka uvrhněte ven do temnot; tam bude pláč a skřípění zubů.'"

Poznámka: Taková hřivna, to byly milióny. A dary, které jsme dostali, máme zúročit.
28. 08. 2011 | 17:00

Karel Mueller napsal(a):

aga:

Ale jděte :-). Víra není to, co cítíte, věřit v cosi znamená být přesvědčen o správnosti onoho cosi a zároveň nebýt schopen to dokázat (tady bych to mohl dál rozvíjet, ale takto to snad stačí). Co přitom cítíte je už věc biochemie.
28. 08. 2011 | 17:06

šlapka napsal(a):

Karel Mueller
Já vás obdivuji...
Jak se umíte od christianizace Číny opět odšvestkovatět k vašemu oblíbenému tématu - deviantnímu homosexualismu.
To vám fakt v hlavě natolik utkvěl ten PPP ?
/Prague Pride Parade/

Pane Mueller, co když ti přímí účastníci PPP už na něj vůbec nemyslí ?
Už není.
Fuč.
Jak ten Kristus tehdá - z toho hrobu.

To zrelativizování elementárních zásad jako pojem je též dost vyčpělé. Ono jeden (jedna) zase může tvrdit, že pokud koná tak, že nezasahuje do práv a svobody druhého, má právo, aby jeho chování a konání nebylo nikým - a už vůbec ne nějakým nabubřelým povýšencem, nazýváno deviací - úchylkou.
Možná odchylkou.
Jako když je třeba někdo holohlavý.
/například po chemoterapii/

Ale ve slově deviantní, deviant - je zcela zřetelný pejorativní náboj. Takový ten slizký...jestli mi rozumíte. Takový ten slizce korektní.

Pane Mueller - viděla jsem zajímavý film - možná že vás bude zajímat :
http://dokumentarni.tv/zdravi/lecba-rakoviny-zevnitr-healing-cancer-from-inside-out
28. 08. 2011 | 17:06

Karel Mueller napsal(a):

Milá šlapko/tenco,

pokud mé příspěvky znáte, tak jste mohla poznat, že je to poslední téma, které mě nejak vzrušuje. Také se jím zabývám jen na onom (či snad ještě jednom na stejné téma) blogu.

Považoval jsem to však za dosti dobrý příklad řešení problému, kdy je dobré, že je něco od Boha a ne od názoru Josky Dvořáka odvedle.
28. 08. 2011 | 17:15

santawizard napsal(a):

Kritik:I když vyjímka dělá pravidlo ,dialog s Bohem mají jenom proroci a nebo křesťané až zemřou a půjdou do nebe!V podstatě jde potom o náboženskou nebo magickou zkušenost.
28. 08. 2011 | 17:15

aga napsal(a):

Karel Muller

Seznámil jste mě s vaší vírou o tom, co je to víra, tedy de facto s vaší projekcí. Děkuji. Moje víra je zcela jiná. Cítím, že jsem z něčeho vyšel a k něčemu se vracím, ale přemět/cíl své víry neznám, ba ani přesnou cestu k němu, pochybuju o každém svém kroku, o každém jeho výsledku, o tom, jestli se "tomu" blížím nebo vzdaluji, ale stejně věřím... Víra je můj osobní, zcela subjektivní a soukromý vztah k tomu, k čemu se vztahuji, a do toho mi nemáte se svými poučkami co kafrat, trochu pokory, pane vědče. A k té biochemii - no ona písmenka v knize jsou taky jen trochu chemicky testovatelného inkoustu na papíře, o obsahu toho, o čem pojednávají, se ale z té chemické analýzy dozvíte prdlačku, že.
28. 08. 2011 | 17:17

Kritik napsal(a):

aga

Určitě nechci kopat do otevřených dveří. S tím, že bohatství ztěžuje přístup do Božího království, máte samozřejmě pravdu, vždyť je to jako projít velbloudovi uchem jehly. Pěknou odpověď dal láskyplně Ježíš tomu bohatému mládenci. A když se ho poté učedníci ptali, jak se lze tedy dostat do Božího království, odpověděl:

"Co je u lidí nemožné je možné u Boha."

Milá (milý) ago, hledáte správně a to ostatní Vám bude přidáno.

Jestliže někdo řekl, že "duše" neexistuje a nemá oporu v Písmu, mýlí se, či spíše se stal obětí zneužití terminologie. Pojem "duše" je v Písmu velmi frekventovaný. Myslí se tím však celý člověk ("člověk se stal živou duší"). To hlavní, o co při spáse jde, je však "duch". A ten je oddělitelný od člověka a zaměnitelný. Můžeme mít ducha Božího, ale také se ho zříci a vyprázdnit se od něho. Na prázdné místo se však nahrnou duchové jiní, a jak řekl Ježíš, budou jenom horší. Cožpak kolem sebe nevidíme lidi, pro které i ateisté řeknou, že jsou to "zloduši"?
28. 08. 2011 | 17:21

Kritik napsal(a):

santawizard

Dialog s Bohem můžete mít i Vy. Tady a teď.
28. 08. 2011 | 17:25

Karel Mueller napsal(a):

aga:

Vidím, že se občas dá i zasmát :-).

Já bych se vůbec neodvážil Vám do Vaší víry kafrat, pokud je Vaše víra společensky akceptovatelná, tak si samozřejmě věřte čemu chcete. Když se porozhlédnete po netu, tak lze najít věřící v ledasco, třeba v konec světa příští rok.

Já jsem jen poznamenal, v čem se líší věda a víra. Pokud jste dopěl k závěru, že ony pocity máte z vyšších sfér, tak mohu jen tiše závidět. Mě bohužel nic neosvítilo, přiznávám bez mučení.
28. 08. 2011 | 17:29

šlapka napsal(a):

Kritik
Abraham byl bohatý ?
Hmmm - proč teda nezůstal v prosperujícím království - proč šel za lepším na horší ?
Že by neplatil řádně daně a oni ho vyhnali ?
I to je možné - pravdu se asi nedovíme - zejména proto, že chybí jakýkoliv byť sebemenší důkaz o tom, že Abraham existoval v té konstelaci, jak ji popisuje dokument sepsaný někdy o pár tisíc let později.

Víte proč se ve starověkém Římě obraceli křesťanští apologeti a pleticháři na ženy (vyčítal jim to např. Tertullian) ?
No protože ženy přežívaly muže. Tak jako dnes.
A pak dědily.
A zmanipulované pak ony naopak odkazovaly ten majetek křesťanské obci.

Odkaď si myslíte, že se vzalo bohatství církve ? Z nebe ? Jako mana na poušti ?

Křesťanství je původně náboženstvím chudáků, postižených, nemocných , trpících...
Až manipulacemi se z něj vyvinula pacifikační a mocenská ideologie vládnosucí třídy.

Demagogové v aténské demokracii jistě měli čas proto, že za ně pracovali otroci.
Jenže se museli starat - aby oikos fungoval. Protože vlastnili těch otroků jen pár, nebo několik desítek. V průměru ale spíše okolo 5 - 10.
Na církevní papaláše a kněze zase dřel celý lid.
Takže se museli starat jen o jedno - aby dávky platili všichni.

To porovnání otroka a farníka....no, zatím těch pramenů není tolik...ale myslím si, že ten otrok na tom nebyl hůř. Ba naopak. Něco znamenal - když už, tak alespoň majetek.
Nějaký rolník - příslušník 3. lidu neznamenal vůbec nic. Byl jen anonymní položkou, nutnou k dohledání kvůlivavě odvodům./desátky, odúmrť....odúmrť brali každému - i chudákovi - když neměl nic, tak mu vzali alespoň židli.../

Církev potřebuje obrodu , jednak v sebereflexivním modu nejen co se jejich bývalých zjevných zločinů týče, ale i co se týče kritiky toho, jakým způsobem manipulovala...od začátku až....zde se zdráhám vyslovit " do konce"....protože pokud má být tedy nějaké křesťanství regenerující (samoobrodné)...tak je na místě víra i v jeho pokračování...ale jako etického systému...jako náboženství je kaput.
Ale jako etický systém - respektive součást etického systému...může být naopak velmi mocné. Co se týče ovládnutí lidské duše.

Otázka je, zda půjde cestou banální - Novovskou a Bleskovskou, cestou filigránských disputací halíkovského typu...anebo se svlíkne do naha a vrátí se do dob, kdy žili Origenes, Tertullian, Filon Alexandrijský, Plotinos...
Otázkou je, jesti bude stále žvatlat o spáse na nebi, anebo řekne natvrdo, že spasit se lze jenom na zemi. Žádný druhý pokus není. A jaké jsou z toho konsekvence a jaké ideje jsou nyní aktuální. /můj osobní pocit je, že nejblíže by si měli být takoví "obrodníci" s environmentalisty/

Každopádně šaškovské křesťanství ve vašem podání je pro kočku. Je to prodlužování agonie, je to medvědí služba.

Ale asi nemůžete jinak. Jste něčím determinován. To chápu a je to vaše věc - čím jste determinován.
Takže to neberte osobně. Jestli můžete.
28. 08. 2011 | 17:30

honolulu napsal(a):

Tencokydo ty hlupaku,
kdykoliv si beres do sveho praseciho snupaku muj nick, budes nakopnut, zivocichu bez duse. Jsi zruda.
Jsi prevteleni Lokusty. Jednou najdes sveho Galbu.
Pane Antropolog (14:09), vystihl jste certa moc dobre. Nekteri "lide" jsou destruktivni nicitele.

Mame zde zajimavy pripad z Texasu o zbytecnem zlu.
10-ti lety maly kluk se pocuraval ve spanku. Jeho otec a nevlastni matka mu za trest znemoznili pristup k vode. Za 5 dni byl mrtvi. To je zbytecne zlo a nejtezsi zpusob umirani. Na me tento pripad silne zapusobil, protoze jsem se snazil po celou dobu chranit svoje lidi pred dehydraci v horku Afriky. V Texasu v lete jsou vrazedna vedra. Nekteri zivocichove dusi nemaji.

Pouze 6 % lidskeho mozku pracuje. Ti, kteri maji 7 %, jsou upalovani v kazde dobe nejakou dobovou inkvizici. Presto se vsak cas od casu podari nahlednout do vesmiru (Helen Blavatsky, Edgar Cayce, Linda Goodman a dalsi slavni.)
Vyzkum techto veci ma obrovskou hodnotu. Denial cehokoliv je exeptence temna a hlouposti. Pujdeme po mnoha cestach, ktere nevedou nikam, ale vzdy budeme hledat cesty nove a pujdem stale. Toto nema nic spolecneho s cirkvi a s jejimi vystrelky.

Pane Fyzik (14:02),
NASA dela vyzkumy na mnoha polich, o kterych se verejnost neinformuje. Magnetickych bodu je na uzemi USA 12.
NASA take zkouma ANTIGRAVITY. Coral Castle u Homestead (Florida) je stale analyzovan vedci. (Fyziky a Matematiky).
Bermuda Triange je stale rozebiram. Asi 15 % primych dukazu existence UFO je donekonecna ohodnocovano.
New Age skupiny se znazi zmapovat Atlantis, ktera byla uz nalezena lodemi, co hledaji ropu za pomoci medii a semi-cociesness. O velkem mnozstvi projektu jde psat do nekonecna.

Ted neco na pobaveni : Jednou jsem s nekolika skupinami dostal prikaz jet do pouste, kde jsem se poprve setkal se zrcadlenim horkeho vzduchu. Pusobilo to na me silne. Videl jsem krasnou, zelenou oazu s vodou. Ta oaza samosrejme zmizela. Udelal jsem si z tohoto prirodniho ukazu hracku.
(Pokracovani za chvili, je to moc dlouhe.)
28. 08. 2011 | 17:32

šlapka napsal(a):

Kritik
Nechte (pana)paní agu hledat. Myslím si, že pokud umíte číst, tak vám to jasně vysvětlil(a).
Je to nechutné - jak se tady povyšujete./"bude vám dáno."...vy jste snad nějaký boží bookmaker, nebo co ?/
Buď jste kněz nebo učitelka v mateřské školce.
Jinak si to neumím vysvětlit.
28. 08. 2011 | 17:34

aga napsal(a):

Karel Mueller

Ale já vám neberu vaši víru ve vědu, ani vám nenutím osvícení (to tak ještě, nechci se dělit :) ) Pokud ale chcete, aby se vám víra nepletla do vědy, tak začněte tím, že ji přestanete z pozice naprostého outsidera a laika v oboru definovat. Nemáte na to potřebné odborné předpoklady. :)
28. 08. 2011 | 17:34

Kritik napsal(a):

Definice víry v Boha a též víry obecně

Snaží se o to mnozí kazatelé a všichni říkají téměř stejno větu:

"Je to prostě důvěra."

Pro racionálně uvažujícího člověka to však nepostačuje. Což můžu bez výhrad věřit v to, co nemohu vidět? I na tuto otázku existují odpovědi, cituji zde jednu velmi drsnou (osoby označuji A a B):

A: Neuvěřím tomu, co nemohu vidět.
B: A máš mozek?
A (pokud se neurazí): Ano, mám.
B: A viděl jsi ten svůj někdy?

Racionálně uvažující génius Watchman Nee má však jednodušší a plně vyčerpávající odpověď:

Přijmete-li jako podnikatel novou účetní, nikdy slepě nevěříte, ale ptáte se a zjišťujete si: Umí počítat? Mohu se na ni spolehnout? Když něco řekne, mluví pravdu? Neokrade mě?

A tak podobně. Vaše víra v novou účetní tedy nespočívá na vás, ale na té účetní. Zdrojem vaší víry je tedy účetní.

Stejné je to s Bohem. Nač slepě věřit. Stačí si položit podobné otázky: Mohu se na něj spolehnout? Mluví pravdu? Nemění své zásady podle okolností? Splní co slíbil?

A tak podobně. Zdrojem víry je tedy sám Bůh.
28. 08. 2011 | 17:39

Kritik napsal(a):

šlapka

Vytýkala jste mi agu a na závěr jste usoudila:

"Buď jste kněz nebo učitelka v mateřské školce.
Jinak si to neumím vysvětlit."

Úplně vedle. Asi neznáte:

Žehnejte si, podporujte jeden druhého....
28. 08. 2011 | 17:43

santawizard napsal(a):

Kritik:dá-li Bůh,něco jiného je chtít ,ale něco jiného je umět.Rád bych potom slyšel nějaký dialog mezi tím, kdo umí a kdo jenom chce.No a co ten váš Bůh potom říká?Proč si křestané nechou vyměňovat svoje názory o dialogu s Bohem?Je to tajemství?
28. 08. 2011 | 17:43

šlapka napsal(a):

ad Adonis honolulu
Se "slavnou" pí Goodman se můžete seznámit i u nás. Určitě ji najdete v Levných knihách či v antikvariátech. zaměřených na masy.
http://www.ranka.cz/knihy/goodmanova.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Linda_Goodman

Podle mě je to sice ztráta času - ale proti gustu žádný dišputát.
28. 08. 2011 | 17:44

aga napsal(a):

šlapka

víra je proces, ne stav. V procesu víry (a nejen jí) si obvykle procházíme stadium rodič x dítě a teprve později dospějeme k dospělosti, samostatnosti a nezávislosti (paradoxně nám v ten moment na těchto pojmech přestane záležet). Je to přirozený a možná nutný proces. Já kritika nekritizuju. :)
28. 08. 2011 | 17:49

Kritik napsal(a):

šlapka

Vaše otázky by nemusely existovat, kdyby jste znala elementární principy křesťanství. Tomáš Halík takové neznalosti nazval "duchovním analfabetismem". Ani trochu vás tím nechci urazit, ale na to, abych vysvětloval, proč bohatý a prosperující Abraham odešel do nejistoty a neznáma, zde není prostor. To se vykládá již předškolním dětem v křesťanské nedělní škole. Pokud budete chtít, najdete mnoho internetových stránek, kde se o základech křesťanství dozvíte.

Přesto, abych odpověděl alespoň na první dotaz:

"Abraham uvěřil Bohu. A bylo mu to počítáno za spravedlnost."
28. 08. 2011 | 17:51

šlapka napsal(a):

Kritik
Pistis - víra, je v řecké gnostice nejnižší stupeň poznávání. Není třeba argumentace - stačí jen sled výroků, bez kauzaistiky./jinak má ale jiné významy - jako slovo/
Ale můj přítel, pýthagorovec tvrdí, že svým způsobem je důležitá i víra.

Jenže on o své víře nemluví.

Podle mě nejvíc mluví o víře bezvěrci. Kteří se tak ujišťují, že jsou silně věřícími.

P.S. Můj přítel je silně protivatikánsky založen a tvrdí, že Vatikán stále hlídá, aby se určitá literární díla nedostala na veřejnost.Například z byzantského údobí.

Ale vy si stejně vystačíte s Písmem, že ?
Víte že po dlouhé generace bylo držení Bible laiky ....přísně stíháno ?
Divné, že ? Slovo boží a když jej někdo chtěl číst...šup s ním na hranici...

A to že převážná část venkovských kleriků byla negramotná ?
Tež divné, co ? Jak otroci, chtělo by se tvořit analogie s antikou....

No nic, zeptejte se páterka...jestli to není kacířské...psát todlencto...nebo honolulua - co na to konjunkce Jupitera se Saturnem. /též zajímavý případ "křesťana" - černochy, Romy, muslimy šup za katr nebo vybombardovat...pak zajít do kostela na zpověď a zbytek svého hnití zde věřit v posmrtnou slábu..../

Sám dobrý křesťan je to tu.
Celá jedna divize by se dala z toho složit.
28. 08. 2011 | 17:55

vaclavhorejsi napsal(a):

aga (28. 08. 2011 | 17:17):

Velmi hezky receno, podepsal bych to.
Ale tu biochemii bych rozhodne nepodcenoval - je to stejne, jako kdybyste se obdivoval krase housloveho koncertu a pritom ohrnoval nos nad houslemi - kusem dreva...
******************
Kritik:

"Stejné je to s Bohem. Nač slepě věřit. Stačí si položit podobné otázky: Mohu se na něj spolehnout? Mluví pravdu? Nemění své zásady podle okolností? Splní co slíbil?"

To jsou spatne polozene otazky - hodi se pro nejakou antropomorfni bytost (buzka), ne pro opravdoveho Boha.

..
28. 08. 2011 | 17:58

šlapka napsal(a):

Kritik
Takže Abraham byl něco jako bláznivým rozmarný milionář.
Hmm - ale stejně - představa že by W. Buffet naložil tryskáč pár kuframa, přihodil Tóru, ranec buchet a basu Budů a odletěl například do Somálska - aby se tam usadil....no pro mě je to prostě nevysvětlitelné.

Vždyť sám tvrdíte - když už mi Nejvyšší nadělil hřivny zlata - je mou povinností je rozmnožovat.
No a ten Abraham...ne že bych teda věřila Bibli...ale nemám k dispozici žádný dobový dokument /vy ano ??/ - no a ten Abrahamův palác - to spíše byla taková chajda, ne ?

I na dobové poměry celkem nic moc.
28. 08. 2011 | 18:00

Kritik napsal(a):

santawizard

Křesťané mají neuvěřitelnou touhu podělit se s jinými o své cestě k Bohu a s Bohem. Není to žádné tajemství - naopak, tak mají svědčit. Tak jednou dvakrát týdně slyším audiozáznamy svědectví, kdy je člověk až šokován, jaké divy činí a činil Bůh. A pak že neexistuje.

Pokud je váš zájem opravdový, naleznete řadu takových svědectví třeba na http://www.twr.cz/zvukovy-archiv (o starší si lze napsat) a na ČRo6 http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/krestanskavlna/_archiv
28. 08. 2011 | 18:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy