Pačes na Hrad!

12. 09. 2007 | 17:40
Přečteno 14270 krát
Musím přiznat, že mě úplně nadchla možnost, že by se příštím prezidentem stal Václav Pačes. Znám ho už více než dvacet let jako výborného vědce a hlavně opravdu „fajn člověka“, velkorysého, přímého, přátelského.

Ve vědě a na vysokých školách se můžeme setkat se dvěma typy „Velkých Profesorů“. Jeden je takový ten „německý“ – za všech okolností velmi formální, drží si od „těch dole“ náležitý odstup, prostě „Herr Professor“. Druhý je „americký fenotyp“ – otevřený, neformální, neokázalý, žádný ješita, který si tyká se svými spolupracovníky i studenty. Václav Pačes je rozhodně výrazným případem toho druhého typu.

Bylo by skvělé a osvěžující mít jako prezidenta někoho tak racionálního, nezatíženého dlouhými lety politických animozit. Jak ho znám, je to stoupenec rozumného politického středu, tak jako asi drtivá většina občanů této země. Je jistě pravda, že prezident je funkce politická a tak by to měl být zpravidla profesionální politik. Ale právě že zpravidla... Myslím, že by bylo jen dobře, abychom to tentokrát zkusili jinak – jsem si jist, že bychom byli příjemně překvapeni.

Jsem přesvědčen, že Václav Pačes by mohl velmi přispět k tomu, aby se poněkud otupilo vyhrocené až nenávistné politické rozdělení našeho národa, ke kterému do značné míry bohužel přispěl právě současný prezident. Václav Pačes rozhodně nebude mít problémy s tím, aby se suverénně pohyboval na mezinárodní scéně - myslím, že jednat s nositeli Nobelových cen a podobnými vědeckými esy je výbornou průpravou pro komunikaci s vrcholnými světovými politiky. Ostatně dlouholetá praxe ve vedení Akademie věd, ředitelování na výzkumném ústavu a předsednictví mezinárodních vědeckých společností a výborů v sobě skrývá také hodně „politiky“.
Václav Pačes by určitě skvěle reprezentoval naši zemi ve vztahu k Evropské unii, nekompromitoval by se žádným „všeználkovstvím“ a nepatřičným politickým aktivismem. Myslím, že by to byl prezident důstojný, nekonfliktní a velice lidský.
Páni poslanci, paní poslankyně, páni senátoři, paní senátorky, zvolte ho prosím!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zuzana napsal(a):

Naprosto s Vami nesouhlasim. Mam vsak jineho kandidata, resp. kandidatku: Miroslava Nemcova na Hrad!
Zeny jsou na rade, ne?
12. 09. 2007 | 17:50

bigjirka napsal(a):

Já jsem o prof. Pačesovi slyšel prvně jako o presidentském kandidátovi. Žádného takového člověka bez veřejné známosti nechci.
12. 09. 2007 | 18:28

Václav Klaus napsal(a):

Jsem v šoku, V.Hořejší ohrozil demokracii.
( http://aktualne.centrum.cz/... )
12. 09. 2007 | 18:28

dalibor blazek napsal(a):

skvely experiment, i hypoteza sedi
12. 09. 2007 | 18:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane bigjirko,

tak tím bych se nikde moc nechlubil. Přeci jen znát prezidenta Akademie věd a jednoho z našich nejuznávanějších vědců patří tak nějak k základním znalostem lidí této země.

Nic ve zlém. Nechci se Vás dotknout.

Libor Stejskal

P.S. Pro pořádek: tento text nijak nevypovídá o mých názorech na to, koho bych na Hradě rád viděl.
12. 09. 2007 | 18:34

dejv napsal(a):

Nic proti, ale jestli vy se počítáte mezi politicky stred, tak to je trochu ulet. To co tu dosud pisete, tj. povrchni clanky, bez i te nejelementarnejsi znalosti veci, svedci o hodne velke odchylce od stredu. Pokud chcete, aby byl p.Paces prezidentem, mel byste ho podporovat vice potichu, protoze proti vam je i Vaclav Havel ultrakonzervativec.
12. 09. 2007 | 18:35

dejv napsal(a):

to stejskal
Nic ve zlém pane stejskale, ale tady pan Horejsi krome sveho oboru, ktery jiste ovlada, nema ani ty zakladni znalosti, jak nam pravidelne ukazuje. A takovou ztratu soudnosti povazuji za mnohem vetsi nedostatek, nez neznat predsedu AV, tak snad to bigjirkovi prominete.
12. 09. 2007 | 18:39

dejv napsal(a):

a jeste neco pane Stejskale, asi neumite cist, nebo mate nejaky jiny internet, ale bigjirka nepise, ze by p.Pacese neznal, nebo snad ano?
12. 09. 2007 | 18:41

hlodavec napsal(a):

horejsiho kamos na Hrad, no co k tomu dodat, snad jen slovy pana Horejsiho :Lide bdete!

Podpora p.horejsiho je skutecne medvedi sluzba p. pacesovi, pokud ovsem Klema Gottwald neni vzorem p.Pacese
12. 09. 2007 | 18:45

Údiv napsal(a):

"Miroslava Nemcova na Hrad!"

To je provokace? Myslíte tu labilní hysterku? Ze sekty věrných Václava Jediného?
12. 09. 2007 | 18:45

Vilém napsal(a):

Volba osobnosti z úctyhodného prostředí do prezidentské funkce by mohla přinést obrat ve vývoji, který v posledních letech směřoval k poklesu nároků a nahrazení kvalitních osobností obratnými a bezskrupulózními politikáři.

Klaus sice na Hradě neselhal, vedl si znatelně lépe než předtím ve vládních funkcích, ale pan Pačes by byl důstojnějším reprezentantem státu.
12. 09. 2007 | 19:00

Tupelo napsal(a):

ja bych byl pro, chtelo by to tu nasi politickou galerku trochu proluftovat.
12. 09. 2007 | 19:11

zip napsal(a):

Ach bože, genetik se zbláznil! Nevyhraněný prezident AV by se totálně zhroutil z politických tlaků! Badatelé jsou neschopní mít reálné vidění světa. Pane prof. vaše články míchají realitu s únikem z reality. Mě se zdá, že psaní článků provádíte při změně vědomí(ejakujete, jste pod vlivem narkotik, opiátů, alkoholu atd.). Zkuste napsat něco ze svého oboru.
12. 09. 2007 | 19:12

hořejšínahrad napsal(a):

Jak dojemné, pane Hořejší, číst kterak vyzdvihujete nezatíženost osobními animozitami, když právě vy máte z Klause tak nepříjemnou vyrážku, jejíž úpornost tady dáváte najevo v každém svém příspěvku oničem.
12. 09. 2007 | 19:28

Z.T. napsal(a):

Já bych na hradě ze všech nejraději viděl předchůdkyni pana Pačesa - Helenu Illnerovou.

Ale neberte mě vážně - podle mě by i "Božský Kája" byl lepším prezidentem než Václav Klaus.
12. 09. 2007 | 19:43

spectrumx napsal(a):

Musím se smát! 3/4 zdejších komentářů jsouz přesně podle českého kopyta: Nehodnotím, CO se píše, ale KDO to píše. A na Hradě chci mít někoho, koho znám! A koho znám ? No přece tu parzičku, která si vyměňuje vrcholné funkce už 18 let a dotáhla to k naprosté devalvaci demokratických hodnot. Zkuste si položit otázku, jestli ty figurky z parlamentu znáte víc, než Pačese? Co o nich víte? To co vám naservírují média. A co vám servírují média? Začasto přesně to, co o sobě politici šířit CHTĚJÍ, nikoliv to, co byste o nich vědět měli.
P.S.: Pro některé z nich jsem léta pracoval.
12. 09. 2007 | 20:04

spectrumx napsal(a):

A propos - Václav Klaus a dnešní nález Ústavního soudu. Umíte si představit větší ránu právnímu vědomí českého národa, než věta z úst prezidenta, že ÚS porušuje Ústavu a ohrožuje demokracii? Jeho EGO už zastiňuje úplně všechno. A možná by měl zapátrat v paměti, jestlipak soudce ÚS nejmenoval on sám.. Hm ? P.S.: S rozhodnutím ÚS přitom nesouhlasím.
12. 09. 2007 | 20:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dejve,

tak jsem možná slova pana bigjirky špatně pochopil. Pokud je to tak, omlouvám se mu.

Jinak vcelku nemám, co bych panu bigjirkovi v tomto ohledu promíjel, nic mi neudělal. A doufám, že ani já jemu, dovolil jsem si jen takovou drobnou, možná trochu uštěpačnou glosu (nicméně s panem bigjirkou jsme si jich za posledních několik měsíců vyměnili už pěknou řádku)

Pana profesora Hořejšího zřejmě znáte lépe než já, když tvrdíte že "nema ani ty zakladni znalosti, jak nam pravidelne ukazuje. A takovou ztratu soudnosti povazuji za mnohem vetsi nedostatek." Já jsem u něj nic, o čem se zmiňujete, nepozoroval, přestože se v názoru na řadu věcí s panem profesorem dost rozcházíme.

Přeji Vám hezký věčer.

Libor Stejskal
12. 09. 2007 | 20:23

bigjirka napsal(a):

Brožová zešílela a soudci taky. Jestli někdo někoho jmenuje, tak ho taky odvolává. Když odvolaná předsedkyně nesouhlasí s jmenováním dalšího soudce soudcem a místopředsedou, tak je to totální zvůle - copak si může dělat co chce? Václav Klaus ať je jaký chce má mandát daný svou volbou a ona nemá žádný jiný mandát, než svěřený jí jeho rozhodnutím. Takže současný stav je psychuška. Ještě zbývá, aby parlament doplnil do ústavy odvolávání a ústavní soud to zamítl a Joseph Heller se bude smát stejně hystericky jako Brožová. POněvadž takovou blbost v životě neslyšel.

Pane Stejskale, v Akademii nepracuji a tak je mi osoba jejího přednosty uloupena. Žádné jeho veřejné působení neznám, není známo, jaké je jeho politické zaměření a nic. No, z toho, že ho nominuje rudoranž nic dobrého nekouká, dnes jsem četl jeho vstřícné vyjádření ke komančům a dospěl k názoru, že je to bílá holubička (ersatz výraz pro p. Stejskala). Je vcelku jasné, že o jednotlivé hlasy komančů stojí každý, ale on je legitimizuje stejnými slovy jako plnou ParouBack. Únor 48 na cestě, Národní Fronta je tu. Užiteční idioti pracují. Lenin byl opravdu geniální zločinecká palice.
12. 09. 2007 | 20:30

im napsal(a):

Editorovi - koho byste na Hradě rád viděl, pane Stejskale?
12. 09. 2007 | 20:31

Luk napsal(a):

Pěkný večer, pane Stejskale, pochopil jste to správně, slova bigjirky byla myšlena tak, že pana Pačesa nezná a "o jeho existenci" se dozvěděl až v souvislosti s jeho prezidentskou kandidaturou. Takže to nejste vy, kdo má jiný internet. Je to pan Dejv, který by měl lépe a pozorněji číst než něco napíše.
12. 09. 2007 | 20:32

bigjirka napsal(a):

Výměna glos mi nevadí, vadí mi mazání příspěvků k věci kvůli nějaké kravině.

Pan Hořejší je zdá se kapacita ve svém oboru. O tržní ekonomice si ovšem neráčil přečíst ani pár stránek o principech trhu, nabídce, poptávce a rovnováze. A vyjadřuje se k tru jako Rada Moudrých. S Pačesem budou asi jedna krevní skupina, ale Pačes dnes pro noviny uvedl, že už dvacet let vědu nedělá, že dělá bafuňáře. Takže je to vědec, nebo fundraiser? Ale Hořejšího bych za presidenta taky nechtěl.
12. 09. 2007 | 20:37

spectrumx napsal(a):

To BigJirka: Zjevně používáte různé metry na sebe a na bloggery. Pokud nemáte ani lehké tušení o právních principech a principech ústavního práva, raději se nejdřív někoho zeptejte. Hořejší tady obvykle své názory podkládá argumenty. Vaše vývody o jmenování a odvolávání jsou víc než pomýlené. Když dovolíte, připomenu základní princip dělby moci na výkonnou, zákonodárnou a soudní. Jejich vzájemná nezávislost je dána právě přerušením implicity mezi jmenováním a odvoláním. Kdyby mohl parlament nebo prezident odvolat všechny hodnostáře ze zbývajících dvou pilířů nezávislé moci, byla by ta nezávislost popřena. A znovu bych rád podotkl - JUDr. Brožová mi taky sympatická není. Jenže pohrdání soudními rozhodnutími je nejrychlejší cesta do pekel totální destrukce hodnot.
12. 09. 2007 | 20:38

Luk napsal(a):

Pane bigjirko, nejenže nemáte elementární znalosti o osobnostech ČR, ale navíc jste i špatný rétor. Před čtyřmi lety prof. Klaus také stál o hlasy komunistů, ale to bylo v pořádku. Žádný únor nenastal a ani nenastane. Takovéto strašení už snad nemůže na nikoho zabírat, max. na jedince vašeho typu.
Jinak pěkný večer.
12. 09. 2007 | 20:38

spectrumx napsal(a):

A ještě jednou k BigJirkovi: Když je vám ukradené, kdo je prezidentem nejvyšší vědecké instituce u nás... Z jakého okruhu lidí byste chtěl prezidentského kandidáta vybírat? Zkuste jmenovat někoho konkrétního? Nemyslíte snad na Karla Gotta nebo Marka Ebena? To, že do omrzení znáte jejich tvář z časopisů o hodnotách důležitých pro výkon prezidentské funkce neříká VŮBEC nic.
12. 09. 2007 | 20:41

bigjirka napsal(a):

Jsem rád, Luku, že víte líp než já, co jsem myslel nebo ne. Až něco zapomenu, což se mi stává, zeptám se vás. Nicméně je to fuck. vyjděte na ulici a zeptejte se lidí, kdo je Pačes. Prostě to není osoba veřejně činná a známá. Je to ředitel jedné instituce. Proč by pak nemohl být presidentem třeba prof. Havlíček? (kdo neví, kdo to je, je ignorant - pane Stejskale, to není sprosté slovo, znamená to nevzdělanec). A proč jen akademická obec? Dejte na presidenta Tvrďáka! A proč ne Romana? A nebo třeba docela Zeleného (ČSD).
12. 09. 2007 | 20:42

Vlado Soos napsal(a):

Pane bigjirko: Václava Pačese 'neznáte'? Ale možná znáte vítěze VyVolených, nebo jiné reality show?'. Každý máme své 'hrdiny'. ;)
12. 09. 2007 | 20:44

Líný černý pes napsal(a):

to im :
Sice se ptáte pana Stejskal, ale mně by třeba na Hradě nevadil on, sice tu občas někoho plácne přes ruku, ale drží úroveň blogů i diskusí, diskse koriguje dobře, jeho příspěvky jsou tak nestranné, až to občas naštve, je to slušný člověk a věnec by jistě taky uměl položit.
12. 09. 2007 | 20:45

spectrumx napsal(a):

To BigJirka: V emotivních výlevech a útocích jste moc dobrej. Mohl byste se snížit k nějakým věcným argumentům ? S tím strašením Únorem už je to trochu nudný. Mobilizoval takhle už jistý Václav Klaus v roce 1998... Zkuste vymyslet něco originálnějšího.
12. 09. 2007 | 20:45

bigjirka napsal(a):

spectrumx, mým kandidátem je váš neoblíbenec Václav Klaus. Luku, zkuste číst příspěvky oponentů. V dnešních novinách Pačes komunisty plně akceptoval. Je kandidátem za socany, kteří se s nimi chystali vládnout. Je něco zhola jiného, potichu uvítat pár hlasů jednotlivců, než politicky legitimovat obludárium. Tak kandidujte rovnou Vondrušku.
Ředitel největší vědecké instituce nemá žádný nárok na mou automatickou podporu.
12. 09. 2007 | 20:49

bigjirka napsal(a):

Pro to, že Pačese nechci, nemusím mít žádný argument. Nechci ho, protože ho nechci.

A vůbec nechápu, proč mne kvůli tomu někdo napadá s tím, že já někoho napadám. Taková taškařice může napadout jen podařeného filutu!
12. 09. 2007 | 20:52

spectrumx napsal(a):

To BigJirka: Pochopil jsem, že VK, je váš favorit. Spíš by mě zajímalo, kde jinde byste hledal, pokud by už VK nekandidoval? Dvě největší ikony polistopadové éry (Klas a Zeman) už nám pomalu vymírají... a ve století reality show už pomalu nic jiného, než hvězdy showbusinessu lidi neznají (viz vaše povědomí o Pačesovi)... tak kde byste chtěl vybírat, když se nikdo o nic nezajímá ?
12. 09. 2007 | 20:53

NeŘath napsal(a):

to bigjirka:
proc by mel p.Horejsi cist zakladni poucky pro studenty strednich skol, on je prece pan profesor. sice imunologie, ale to je jednou, jednou je profesor, tak rozumi vsemu. vetsiho nadutce jsem jeste nezazil. I kdyz vlastne jo, jednim takovym je Rath, a ten taky nema rad Klause. Je zajimave jak je Klaus profesorovi trnem v pate ale v podstate se chova jako on. I kdyz Klaus je alespon arogantni v oboru, kteremu rozumi. Mr. Horejsi je blogger literát, pise sve pocity o tom jak si mysli, ze ekonomie a spolecnost funguje. Takovy ten zdravy hloupy selsky rozum.
A k osobe prezidenta. Musi to byt osobnost angazujici se vice mene v politice, prezident je politicke funkce, taky proto ho voli politicke strany. Proc by jinak strany proti sobe stavely kandidaty. Jen skutecny naiva si muze myslet, ze kdejaky nadstranicky ufon existuje.
12. 09. 2007 | 20:56

Luk napsal(a):

No, pane bigjirko, je jasné, že Vám nemůžu vidět do hlavy, ale to Vaše vyjádření ohledně neznalosti je zcela jasné. Leda, že byste si něco jiného myslel a něco jiného psal. To si myslím, ale můžeme vyloučit, protože jinak by to byl příznak duševní nerovnováhy.
Můžete mi, prosím, poslat odkaz, kde ten rozhovor v dnešních novinách najdu? Rád bych si ho přečetl a pak si vytvořil názor a podělil se s ním o něj.
Pokud vím, tak o jeho podpoře jednají zelení i lidovci. Tak proč by měl být jen kandidátem socanů, jak vy píšete? A i kdyby byl pouze jejich kandidátem, přeci ho to nemůže apriori diskreditovat. A pokud máte strach o demokracii v našem státě, jak tedy na Vás působí dnešní prohlášení prof. Klause (Vašeho oblíbence, jak jste prohlásil), konkrétně že ÚS ohrozil demokracii?
12. 09. 2007 | 20:57

spectrumx napsal(a):

A ještě k těm komunistům: Pačes mi mluví z duše. Klaus se od něj liší jen v jednom - veřejně to nepřiznává a pokrytecky dělá totéž. Před volbou v roce 2003 požádal o podporu poslanecký klub KSČM, po volbě pózoval s Grebeníčkem na balkoně Hradu. Když dva dělají totéž, zjevně to není totéž... Ale to je známý efekt kultu osobnosti :-)
12. 09. 2007 | 20:57

spectrumx napsal(a):

To NeRath: Můžu se zeptat v jakém oboru jste odborník vy? Vaše politologické závěry jsou víc než objevné. Kdybychom se jich drželi, nikdy by třeba prezidentem USA nemohl být herec Ronald Reagan. Naopak, vrcholná politika ve smyslu "čestné" prezidentské funkce, jak ji zná česká Ústava, je místem pro mimořádné osobnosti mimo politické spektrum. Ani Havel nebyl kariérní politik... těch hlav států bez celoživotní politické kariéry najdete velkou řadu.
12. 09. 2007 | 21:01

Jana J napsal(a):

Bigjirko, komunisty volí 15 procent obyvatel, podle vás zřejmě podlidí. Já osobně je nevolím, ale znám mnohem bolševičtější partaje. pan Klaus nebyl a asi nebude špatný prezident, i když chvílemi je roztomile komický. On přece také komunisty akceptuje, ba potřebuje, ale pak se jich pokrytecky zřekne. Pan Pačes se prostě rozhodl, že v případě zvolení nebude ostentativně opovrhovat téměř pětinou voličů.Ovšem, co dál svědčí v jeho prospěch, to nevím. Já mám raději čitelnější kandidáty, i když s jejich postoji nesouhlasím, alespoň vím, co čekat. Ráda bzch, aby mě pan Hořejší uklidnil, že tento nápad není zase pátá kolona pana exprezidenta Havla.
12. 09. 2007 | 21:03

Jana J napsal(a):

Bigjirko, komunisty volí 15 procent obyvatel, podle vás zřejmě podlidí. Já osobně je nevolím, ale znám mnohem bolševičtější partaje. pan Klaus nebyl a asi nebude špatný prezident, i když chvílemi je roztomile komický. On přece také komunisty akceptuje, ba potřebuje, ale pak se jich pokrytecky zřekne. Pan Pačes se prostě rozhodl, že v případě zvolení nebude ostentativně opovrhovat téměř pětinou voličů.Ovšem, co dál svědčí v jeho prospěch, to nevím. Já mám raději čitelnější kandidáty, i když s jejich postoji nesouhlasím, alespoň vím, co čekat. Ráda bzch, aby mě pan Hořejší uklidnil, že tento nápad není zase pátá kolona pana exprezidenta Havla.
12. 09. 2007 | 21:03

Johny napsal(a):

A zaznamenali jste všichni obdivovatelé Pačese tuto jeho myšlenku?:
"Nejsem příznivcem přímé demokracie. Pouze ve zcela výjimečných případech. Stavba radaru je odborná vojenská a politická záležitost, kterou musí řešit lidé, které jsme tím pověřili, tj. vláda a parlament".
Jsem vážně zvědav jak bude pupkatý Jyrka svého favorita umravňovat. A nejen on, zrovinka Hořejší je velký zastánce referenda.
12. 09. 2007 | 21:04

Vaca napsal(a):

Nejhorší kandidát je Klaus. Tento nafoukaný polovzdělanec rozhodně není mým prezidentem, každý jiný by byl lepší. Klaus nám dělá ve světě ostudu. Samozřejmě,že naši reprezentanti ho opět zvolí. Je potřeba, aby národ prohlédl, ale obávám se, že už bude pozdě.
12. 09. 2007 | 21:04

spectrumx napsal(a):

Vážení, mám obavu, že největším ohrožením demokracie je lidská zaslepenost a ideologická předpojatoast bez kritického myšlení. Názorným příkladem je zdejší diskutér BigJirka. Pačes je nepřijatelný. Proč? O tom co celý život dělal sice BigJirka neví nic, ale asi při čtení Rytmu života někde zaslechl, že by ho možná mohli podpořit socani a že Pačes taky neodmítá hlasy komunistů. A to je pro tento typ přemýšlivého demokratického voliče dostačující. Z tohohle je mi smutno. Asi se tu na mě sesype sprška urážek. I to je ukázka umění diskutovat a přinášet argumenty.
12. 09. 2007 | 21:05

hlodavec napsal(a):

Ja jsem pro Klause, pokud teda nebude navrzen pan Stejskal. Paces rozumi politice asi jako Horejsi ekonomice. Klaus
je samoliby, casto arogantni, ale neni to fachidiot, jako vyse zmineni dva panove.
12. 09. 2007 | 21:05

Luk napsal(a):

to spectrumx: ode mě máte bod. S tím rytmem života to byla bomba, vážně jsem se od plic zasmál. I když to možná nebyl Váš záměr, jen jste chtěl použít nadsázku.
12. 09. 2007 | 21:11

spectrumx napsal(a):

To Luk: Myslím, že i do vyhrocené diskuze občas patří smích. Všichni jsme jenom lidi :-) Tož tak :-)
12. 09. 2007 | 21:13

jana napsal(a):

Dr.Hořejší podoporuje svého známého člověka.To je legitimní.Stejné právo by ale měli mít všichni-prosident by měl být volen obecným hlasováním.Jenomže v tom by žádné hodné neznámé nevyhraněné osoby typu navrhovaných antiklausů neuspěly.Nechci mít za presidenta nějakou vysloužilou měkotu vděčnou politickým stranám.Jinak obecně fandím imunologii...
12. 09. 2007 | 21:18

spectrumx napsal(a):

Ačkoliv jsem obecně příznivcem referenda, nejsem si jistý, jaký smysl by to mělo u českého prezidenta. Referendum má smysl u věcí, kde se předpokládá silný mandát, jenže český prezident je z Ústavy spíš čestná pozice... to jen VK si z toho udělal trucpodnik. Kdo trochu zná ústavu, musí se osypávat, když čte Klausovo vyjádření Bursíkovi k projevu v OSN... Myslím, že VK je případ pro psychiatra. Jeho ego už je zhoubně přerostlé.
12. 09. 2007 | 21:22

Luk napsal(a):

to spectrumx: naprostý souhlas. Otázkou jen je, jak to bigjirka rozdýchá. Ale co, jsme dva, tak dohromady máme určitě víc načteno. I když v Rytmu života má proti nám mocný trumf:)
12. 09. 2007 | 21:23

Vojta napsal(a):

Pánové Spectrum, Luk, Smejkal a další slušní...cožpak nevidíte, že už podle slovníku se jedná o fanatické primitivní jedince, příslušníky fan klubu Papatunela? Ti se každý den třesou jak někoho, kdo není příslušníkem klanu na blogu setřou a pokálejí svými duševními zvratky! Přesvědčovat a číst jejich nechutné příspěvky bez argumentů ale zato plné zloby a nenávisti je zkrátka ztráta času.
12. 09. 2007 | 21:24

spectrumx napsal(a):

To LUK: Asi to nerozdýchal, už nepíše :-)
12. 09. 2007 | 21:24

bigjirka napsal(a):

spectrumx, ode mne se na vás nesesype vůbec nic. Nějak jsem nepochopil, proč bych měl znát zrovna prof Pačese. Znáte vy prof. Havlíčka? Profesorů máme několik set, váš, jak sám píše, je již po řadu let bafuňářem. Socani ho již neoficálně nominovali a komančům vyjádřil svou politickou amnestii naprosto explicitně.

Rozhovor s ním byl dnes v Lidových novinách.

O hlasy jednotlivých poslanců se ucházejí všichni napříč spektrem. Něco jiného je politické uznání.

Jano, stačilo to jednou. Ještě jednou: Plnou ParouBack k únoru vyjádřil obdiv k únoru ve Svobodném Slově 1975 a opakovaně po volbách ochotou vládnout s komunisty. To je opakování historie - to udělal Zdeněk Fierlinger již v r. 1948. Nevím proč mi za tato fakta někdo spílá. Vzhledem k tomu, že tady 40 let vládli si myslím, že by se alespoň stejnou dobu na vládě podílet neměli. 15% lidí je nevolí, ve skutečnosti je volí tak polovina, zbylá polovina jsou "protestní hlasy".

Pokud by Klaus nebyl k dispozici, byl bych asi pro knížete. Služpivo určitě ne - bývalého redaktora RP opravdu ne. Jinak naše politická scéna opravdu moc neoplývá... Politik to být musí Paní senátorka MOserová by to taky být pro mne mohla, ale ta už myslím umřela :-(
Sokol chodil po parlamentu v bačkorách... Dosť bolo Havla... Paní Samková-Veselá je asi ještě mladá...
12. 09. 2007 | 21:25

bigjirka napsal(a):

nějak nevím, slušní, proč a jak odpovědět na vaše blitky.
12. 09. 2007 | 21:28

m&m napsal(a):

bigjirka: "Jestli někdo někoho jmenuje, tak ho taky odvolává." Zajímavé. Velmi zajímavé. A to vám poradil kdo?
12. 09. 2007 | 21:31

spectrumx napsal(a):

To BigJirka: Milý pane, patláte tady páte přes deváté! Možná by bylo zajímavé přečíst si třeba důvodovou zprávu, kterou psal Klaus před svým studijním pobytem v USA a také závěrečnou zprávu po jeho ukončení - za totáče! V téhle zemi žilo za komančů skoro 10 milionů lidí a z toho 99,9% tak či onak mlčelo nebo vyjadřovalo svoji loajalitu v prvomájových průvodech. Nevím, kde jste byl vy, já jako dítě v těch průvodech. Přestaňte sem tahat podružnosti. To byste musel exkomunikovat celou Vašíkovu suitu včetně Tlustého nebo Béma... třeba taky pana Zdeňka Svěráka, který byl dokonce členem. A srovnání s Fierlingeren je úplně mimo mísu. Zkuste si přečíst, kdo v roce 1948 vyhrál volby... a kdy byl slučovací sjezd. Mimochodem - co třeba víte o Samkové-Veselé? Bože, to jsou pořád tlachy a míchání věcí, které spolu souvisejí asi jako jaro a hrušky.
12. 09. 2007 | 21:34

Luk napsal(a):

Pane bigjirko, děkuji Vám za odkaz, rozhovor jsem si přečetl.
Prof. Pačes tam jasně píše, že je to demokratická strana, což si myslím, že musí být, neboť je uznána ministerstvem vnitra.
Upřímně si myslím, že tato strana (KSČM) se zdaleka netransformovala, ale je legitimní, neboť splňuje zákonné podmínky pro registraci strany.
Nemyslíte, že je to jasný příznak pokrytectví (prof. Klause) žádat o něčí hlasy, ale potom jimi opovrhovat?
Závěrem bych chtěl říci, že po přečtení rozhovoru s panem prof. Pačesem a jeho případném zvolením prezidentem ČR nemám strach, že by se navrátil Únor.
12. 09. 2007 | 21:37

Luk napsal(a):

to m&m: přesně tak, ale pan bigjirka asi nezná pojem kontrasignace...
12. 09. 2007 | 21:39

spectrumx napsal(a):

Vojtovi a ostatním: Došlo mi, že se vlastně bavím tím, že opravuju nesmysly, které tady jeden na druhý sází BigJirka a pár dalších. Jenže on nechce argumenty slyšet a nereaguje na ně. Vrší další nesmysly. A u toho já asiustovat nemusím. Přeji dobrou noc a lepšího prezidenta :-)
12. 09. 2007 | 21:40

Luk napsal(a):

to spectrumx: dobrou noc a těším se na další Vaše postřehy.
12. 09. 2007 | 21:42

im napsal(a):

Nooo, kdykoliv se nám to hodí, argumentujeme tím, že žijeme v právním státě a hlásíme se k jeho principům poměrně halasně. Měli bychom tedy vzít na vědomí, že se demokratickou volbou dostalo do parlamentu pět stran, i když se nám to třeba hrubě nelíbí.
Akademik Pačes hraje fair, na rovinu sděluje, že tyto principy respektuje. Nemusí se mu líbit, mohou mu vadit/nevadit, ale jedná se státnickým (!) nadhledem. Žádné zákulisní hrdlení o hlasy, dobové tance, stranické úlitby atd., z jeho strany velmi pravděpodobně nehrozí.
Můj názor je, že je panu profesoru Klausovi tím nejdůstojnějším protivníkem, když vezmeme v úvahu jiné navrhované kandidáty (ekonom Švejnar, pánové za zenitem Dienstbier a Pithart, Karel Gott....).
Nebo že bychom nenápadně podstrčili panu Stejskalovi výhodnou čtyřletou nabídku?? :-)
12. 09. 2007 | 21:46

Neo napsal(a):

Díky za informace o člověku, kterého znáte určitě více než většina pisatelů příspěvků zde.
Doufejte že se pro naše dobro vrátí do čela státu lidskost místo vyznavačů kultů trhu a všemocné politiky.
12. 09. 2007 | 21:47

Saliven napsal(a):

Jsem velice rád, že vedle arogantních ekonomických všeumělů jako je bigjirka nebo pan prezident, a že se v naší krásné zemi nacházejí i inteligentní a slušní lidé jako jsou podle mého páni profesoři Hořejší nebo Pačes. Zároveň bych chtěl pochválit pana spectrumxe, páč je radost vidět tak slušného a věcného diskutujícího.
12. 09. 2007 | 21:49

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Profesorů máme několik set, ale předsedu Akademie věd jen jednoho.
12. 09. 2007 | 21:50

Luk napsal(a):

to im: rozumný příspěvek. Jen taková maličkost, prezident je volen na pět let.
12. 09. 2007 | 21:51

m&m napsal(a):

bigjirka: A ještě toto: "Pro to, že Pačese nechci, nemusím mít žádný argument. Nechci ho, protože ho nechci." To mě doopravdy rozesmálo. Ne, že byste neměl právo nechtít, jen je to v této diskusi ten nejhezčí argument, který tady zazněl.
A k tomu Paroubkovu obdivu k Únoru. Nevím, nakolik znáte nebo pamatujete tehdejší slovník a poviné fráze, které musel používat naprosto každý, kdo chtěl být veřejně alespoň trochu činný nebo uspět v jakémkoliv kariérním žebříčku, ale v tomto kontextu, atmosféře (a tlaku) byl ten Paroubkův citát tím nejmírnějším a nejrezervovanějším, co v takovém textu mohlo zaznít. Povinná úlitba bohům. Tu větu v mnoha variacích najdete v každých skriptech ještě z konce 80.let, i kdyby byla o dělení prvoků nebo psychologii malého dítěte.
12. 09. 2007 | 21:52

radek napsal(a):

To není volba prezidenta, ale hon na Klause. Průzkumy ukazují, že většina lidí je s jeho prezidentováním spokojena. Přesto se dělá vše pro to, aby byl sesazen.Není to tak, že známe někoho lepšího a tak ho navrhnem, ale tak, že za každou cenu chceme ukojit své maličké ego sesazením Klause. To je opravdu směšné. Je to produkt arogantní a zakomplexované koule, kterému dali nešťastní rodiče jméno Jirka Paroubek. Bohužel spousta lidí se tímto honem nechale oblbnout.
Doufám že to ustojí, už proto,že se umí postavit za své názory a neklouže po populistické ekologické vlně, i za cenu nezvolení bandou zelených.
Při vší úctě k profesorovi Pačesovi,dost pochybuji o jeho schopnosti jednat i s někým jiným, než jsou nositelé Nobelových cen, nebo lidé s IQ menším jak delfín v pubertě, jimiž se to v parlamentu jenom hemží.
Navíc si myslím, že by to měl být člověk, který si prošel pol. marasmem (úspěšně) a je tím pádem jasné, že za ním nestojí jenom parlament, ale i občani ČR.
12. 09. 2007 | 21:57

m&m napsal(a):

spectrumx, Luk, Vojta: bigjirkovi oponenti dlouhodobě na těchto diskusích odpadají, bigjirka ale kraluje dál. Má větší výdrž a nějaké vyvracení nesmyslů ho nepoloží, to se musí nechat. Tak vydržte taky, vaše názory tady jsou po dlouhé době příjemnou změnou.
12. 09. 2007 | 21:58

bigjirka napsal(a):

Tak si to po sobě chytráci přečtěte, třeba nějak nahlídnete, kdo koho napadá. Nějak mi opravdu uniká, proč by měl mým favoritem být zrovna ředitel Akademie.

arogance, ta tu lezla akorát z vás. ale nevadí...
12. 09. 2007 | 21:58

bigjirka napsal(a):

m&m - vaše názory jsou smysly, jiné nesmysly. docela dobrý.
12. 09. 2007 | 22:00

m&m napsal(a):

radek: Ani jsem netušil, jaký máte smysl pro ironii. Potěšil jste mě :-)
12. 09. 2007 | 22:00

bigjirka napsal(a):

m&m - nechápu, proč musel být někdo tak veřejně činný, aby psal takové slinty do novin. prostě nechápu. prostě nechápu, proč bych měl mít nějaký argument k tomu, že někoho nechci. prostě vy jste přesvědčen o tom, že máte pravdu a ostatní jsou debilové. běda, když se někdo nedá zviklat vašimi blitky. hned je arogantní debil, co čte ahoj.
12. 09. 2007 | 22:03

Luk napsal(a):

to m&m: jj, má výdrž, to se musí nechat. Ale Vaše názory jsou také smysluplné, takže i Vy můžete svojí trochou přispět do mlýna :DDD

to bigjirka: ale přeci vždyť Vám ho tady nikdo nenutí. Veškerá diskuse se točí kolem toho, jestli je to známá osobnost. Vy ho neznáte a tudíž je pro vás irelevantní. Aniž byste znal jeho kvality, aniž byste o něm něco věděl, předem jste ho odepsal.
A absolutně netuším, kdo vůči Vám byl na tomto blogu arogantní. Promiňte, ale netrpíte trochu sebelitováním?
12. 09. 2007 | 22:05

Luk napsal(a):

Tak to vypadá, že bojový cíl byl splněn a pan bigjirka opustil tuto diskusi:) Takže všem slušně diskutujícím přeji dobrou noc (ne, opravdu ne, vy to nejste, pane bigjirko). Tak ať má pan Stejkal čím dál tím míň práce.
12. 09. 2007 | 22:10

bigjirka napsal(a):

no.. nemám slov... bojový cíl? chudinko... slušně diskutující...
12. 09. 2007 | 22:21

fffff napsal(a):

Ještě, že toho bigjirku máte. Aspoň můžete v klidu ulehnout a spát spánkem spravedlivých.
12. 09. 2007 | 22:27

bigjirka napsal(a):

spravedlivých? :-)))))
12. 09. 2007 | 22:28

smalljirka napsal(a):

A pockejte az se do toho dam ja :-)))
12. 09. 2007 | 22:33

bigjirka napsal(a):

Do čeho? Jejda... nejasné... liberál, nebo další rudoranž?
12. 09. 2007 | 22:35

fffff napsal(a):

Bigjirko ,dej si panáka. Docela tě vytočili,co?
12. 09. 2007 | 22:41

fffff napsal(a):

Omlovám se za to tykání.
12. 09. 2007 | 22:45

Tibor napsal(a):

Pačes na Hrad!!!
12. 09. 2007 | 22:46

radek napsal(a):

Ještě mě napadl Dušek. Ten prej bude mít volno.
12. 09. 2007 | 22:51

im napsal(a):

Lukovi - děkuji, vidím, že čtete pozorně a v mém soukromém testu jste uspěl, článek 55 Ústavy znáte. :-)
12. 09. 2007 | 23:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Líná černá psa a pane im,

za nemístné snižování autority vrchního cenzora (dříve FÚTI) Vám hrozí doživotní zákaz přístupu na tyto stránky :-)

A ještě odpověď na otázku pana im: dokáži si na Hradě představit řadu zajímavých osobností, bohužel ani jedna z nich nekandiduje a obávám se, že se ani kandidovat nechystá. Myslím, že Václav Havel byl - i přes řadu pochybení a sporných rozhodnutí (ale kdo z nás je nedělá?) - důstojným představitelem této země. Dokáži si například představit, že by tomuto úřadu ostudu nedělal ani pan Karel Schwarzenberk.

Myslím ale, že by nezískal mezi lidmi velkou podporu, a proto mé osobní preference nejsou vůbec relevantní, natožpak směrodatné.

Dobrou noc všem.

Libor Stejskal
12. 09. 2007 | 23:47

bigjirka napsal(a):

fffff - ani ne. jenom jsem trochu smutnej z lidí, kteří druhé napadají a přitom dělají, jako by byli sami napadeni. nesnáší jiné názory, Klaus je pro ně automaticky zločinec atd. ... tykání mi vadí jen od vidlí. Dal jsem si trojku červenýho. Ale neboj, kvůli retardům se neuchlastám.
13. 09. 2007 | 00:05

Englishman napsal(a):

Well, pane profesore, kdybyste nebyl příznivcem kandidatury V. Pačese na post prezidenta, tak by asi bylo něco hodně v nepořádku. Takže si dovolím komentovat spíše vaše důvody.
Když jsem si přečetl vaši větu "Jak ho znám, je to stoupenec rozumného politického středu, tak jako asi drtivá většina občanů této země.", tak mi málem spadly údivem z nosu brýle. Odhlédnu od toho, že tato věta je v naprostém rozporu s první větou následujícího odstavce, stejně jako od toho, že vy, jak zde již komentovali jiní, do té údajné drtivé většiny ostatních zjevně nepatříte.
Spíše žasnu nad tím, s jakou lehkostí podsouváte čtenářům myšlenku, že politický střed nejen existuje, ale dokonce může být i "rozumný". A co víc: dokonce stoupencem tohoto "rozumného politického středu" je drtivá většina občanů vaší země.
Obecně se má spíš za to, že politický střed je fikce. Uprostřed je ten, kdo nemá názor nebo není ochoten se ke svému názoru veřejně přiznat. Ani na jednom není nic rozumného a pevně věřím, že Václav Pačes rozumný je, názor má a bude ho veřejně prezentovat. Něco už ostatně naznačil: kandidaturu by přijal jen za deklarované podpory všech stran kromě ODS, tedy jeho podmínkou je mimo jiné i deklarovaná podpora soudruhů z KSČM.
13. 09. 2007 | 01:21

Englishman napsal(a):

ad Libor Stejskal: Nechcete si pro prezentaci vlastních názorů pořídit ještě jeden nick a Libora Stejskala si nechat jen na cenzorské zásahy? Míchat obojí se mi jeví poněkud jako chucpe.
13. 09. 2007 | 01:25

Neo napsal(a):

add Englishman:

Naopak, naprostá fikce a manipulace je nutit lidem představu že existuje jen levice , pravice a pak bud nic nebo ulety z tretich zemi.
U nás je to navíc deformováno tak, že kdo nesouhlasí s ODS a Klausem je komunista :-)))
13. 09. 2007 | 01:26

Englishman napsal(a):

Ad Neo: To, cos napsal, nemá žádný smysl, a to ani gramatický.
13. 09. 2007 | 01:59

Miroslav napsal(a):

Pane Horejsi, jestlize je Vaclav Paces tak fajn, tak proc ho trapit pobytem na hrade?
13. 09. 2007 | 07:12

Terry napsal(a):

pro bigjirka (ale i ostatní):
Včera jste - podle mého názoru - několikrát přestřelil:

1. "Já jsem o prof. Pačesovi slyšel prvně jako o presidentském kandidátovi."

Já pana Pačesa znám. Sice jen z pár vystoupení v TV, ale třeba ho měl pozvaného do Plovárny Marek Eben (vůbec: pořad Na plovárně je úžasný, úžasný v tom, jaké spektrum osobností z různých oblastí do něho Marek Eben a jeho spolupracovníci získali, včetně Billa Gatese (!!), ale především díky obdivuhodným moderátorským schopnostem pana Ebena). Takže zase tak bez "veřejné známosti" to není. Je pravdou, že masmédia se více věnují spíše bulvárně "zajímavým" osobnostem, a to předseda AV není. Apropos: kolik jste toho věděl o bývalé předsedkyni AV paní Illnerové, která taky byla mezi kandidáty na prezidenta?).

2. "Brožová zešílela a soudci taky."

Tak tohle byl "big" ústřel (!!) a hlavní důvod, proč píšu tento příspěvek.
K osvětlení vztahu mezi Ústavou ČR a zákony jsem se dočetl, že zákon nesmí porušovat ústavu, ale ústava nesmí jít nad rámec zákona. A ve vztahu k poslednímu rozhodnutí ÚS to bylo vysvětleno tak, že ústava svou formulací ("..jmenuje náměstky") předjímá jejich možný větší počet, ale KOLIK jich je, určuje zákon. A v něm zákonodárci stanovili, že (momentálně) jen jeden.
Páně Klusovo včerejší komentování rozhodnutí ÚS považuji za "vítězství" narcismu nad rozumem a státnickým státotvorným přístupem. Byl v podobném duchu, jako novinářsky "profesionální" komentář redaktora lidovek.cz, který k článku o tomto výroku ÚS (http://www.lidovky.cz/klaus...) přidal fotku usmívající se Brožové s komentářem: "Iva Brožová má důvod k úsměvu, opět si ve sporu s
prezidentem prosadila svou."
Takže podle tohoto novináře si Brožová "prosadila" u ÚS, aby vynesl - podle Klause - protiústavní rozhodnutí? Jsou-li takové hloupé a bulvární senzacechtivostí tvořené komentáře, tak se nedivím reakcím čtenářů.

3."Jestli někdo někoho jmenuje, tak ho taky odvolává."

Jestli ÚS dospěl k závěru, že prezident Klaus neměl právo Bureše jmenovat, tak ho nemůže tím pádem mít právo ani odvolávat. To je snad logické!! Takže Burešovo působení na postu náměstka mohlo a muselo skončit v okamžiku, kdy ÚS rozhodl o jeho neoprávněném jmenování.

No a jen - možná trošku úsměvnější - dodatek. Když se Klaus dovolává, že dle ústavy jmenuje náměstky NS, kolik jich vlastně může jmenovat, aby to množné číslo naplnil? Druhého (Bureše) nebo ještě deset dalších?? Pořád přece bude jmenovat náměstky, jak mu to ústava svou formulací. A právě proto zákon stanoví, KOLIK jich může jmenovat, ale momentálně jen jednoho; ale pokud si Klaus "prosadí" (že to taky zní hloupě?) změnu zákona, tak i další).

V tomto případě sice není sporu o tom, že ústava svou formulací předjímá možnost více náměstků. Ale čeština je nejen krásná, ale může být i záludná; tím momentálně nemyslím školsky známá pomnožná podstatná jména typu dveře či kamna: co kdyby měl Klaus jmenovat podle ústavy ředitele Čehokoliv? Kolik by jich mohl jmenovat?
13. 09. 2007 | 07:41

spectrumx napsal(a):

Dobré ráno! Po včerejší večerní diskuzi jsem sem ještě nakoukl, abych se dozvěděl opět něco převratného. Tentokrát nám tady pan Englishman naservíroval svoji politologickou teorii o neexistenci středóvého voliče. Vlastně na politickou scénu napasoval tezi sexuologickou, která odmítá existenci bisexuality a vnímá ji jen jako symptom nepřiznaného příklonu k jedné ze základních forem lidské sexuality (hetero nebo homo). Jenže v evropské politice naopak už od sedmdesátých let přestává být znát rozdíl mezi tradfiční levicí a pravicí. Technologický a ekonomický rozvoj a s ním související vysoká životní úroveň a sociální síť totiž vyzmizíkovaly základní témata, na kterých se tyto politické póly dřív prezentovaly a získávaly voliče. Pačes tedy klidně může být sociálním demokratem, který odmítá referendum, stejně jako konzervativcem, který odmítá doplatky u lékaře. V roce 2007 na tom není nic divného. To jen zdejší ( a nejen zdejší) diskutéře mají pořád černobílé vidění světa a ačkoliv sami sebe považují za pravicové či konzervativní, ve skutečnosti aplikují leninskou představu třídního boje. Kdo nevolí Klause (lépe řečeno je ochoten diskutovat i o jiných kandidátech) je "rudoranž" nebo ještě hůř, komunista. A samozřejmě, že takový pitomec musí zákonitě mít doma nad postelí Paroubkovou foto ve zlatém rámečku. Rudoranž taky zákonitě musí toužit po spoustě peněz na siociálních dávkách a leháru doma jako nezaměstnaný. Osobně z toho cítím princip "podle sebe soudím tebe". Zdá se, že těmhle debatérům nejde do hlavy možnost, že by mohl mít někdo politický názor bez toho, že by glorifikoval aktuálního předsedu té které strany. Tak trochu BigJirkovi a jeho blízkým závidím to jednoduché vidění světa. Opravdu závidím. Je to tak určitě jednodušší. Jen s demokracií evropského střihu to má jen málo společného. A taky se seriózní diskuzí, kde platí argumenty a urážky jsou tabu. Tož tak! Dobré ráno! :-)
13. 09. 2007 | 07:41

Terry napsal(a):

pro spectrumx:
Taky bych včerejší večerní diskusi viděl tak, že už v jisté fázi převládaly emoce nad rozumem.

Bohužel časté nejen včera a nejen tady.
13. 09. 2007 | 07:48

Terry napsal(a):

Souhlasím s názorem Miroslav napsal(a):
"..jestlize je Vaclav Paces tak fajn, tak proc ho trapit pobytem na hrade?"

Je to sice čestný post vrcholného představitele a reprezentanta státu a národa, s mnohými hmotnými "statky" a prebendami, ale se strašnou spoustou formálních povinností a ještě větší spoustou lidských omezení (ztráta "svobody" a soukromí).

Má to pan Pačes zapotřebí?

Navíc je to i politická funkce, a jak jsem uváděl již jinde, platí poučka:

Politika vyžaduje lidi skromné, čestné, poctivé, pracovité, nesobecké, nehamižné.. Ale právě takové politika nepřitahuje!
13. 09. 2007 | 08:02

kritik napsal(a):

výborný vědec , fajn člověk......není to troch umálo na prezidenta? já myslím, že ano....
13. 09. 2007 | 08:16

nechci byt Cechem napsal(a):

Dobry den
P. Prof. Paces ma mou podporu, urcite nebude vystupovat stejne diletansky a zaujate ve vztahu k EU, ekologii, pravnimu radu CR, atd., atd. jako p. Prof. Klaus
13. 09. 2007 | 08:17

bigjirka napsal(a):

No.. já jsem moc emocí nezapojoval. . Možná se vyjadřuju trochu lapidárně, pro někoho je to moc velká zkratka. Nevím, komu chyběly argumenty, mě ne. dal jsem mnoho argumentů, já jsem odpověděl na vaše, vy na moje ne - jenom napadením.

Nevím, proč bych měl znát zrovna ředitele ČSAV Pačese. Znáte vy třeba prof. Havlíčka?

To, že někdo byl na Plovárně, není veřejná známost a činnost. Proč nenavrhnete rovnou Ebena?

Málokdy souhlasím s Hořejším, souhlasil jsem s ním a můžete si vyhledat, že je legitimní pravice i levice. Já sám nemám moc rád slovo pravice, protože evokuje stranu velkokapitálu ve francouzském parlamentu a řadím se ke svobodě a liberalismu.

Poplatky u lékaře mi taky nevoní, protože platím krutě vysoké zdravotní pojištění.

Důchodové pojištění stát celá léta vykrádá.

Ano, srovnání trochu pokulhává: Ve firmě nejvyšší funkce jmenuje nejdůležitější funkce a samozřejmě je taky odvolává. Takový paradox, jako že někdo někoho jmenuje a už není, kdo by jej odvolal, protože v ústavě to není výslovně napsáno, to je Catch XXII. Čili ve zkratce: pokud výslovné ustanovení nestanovuje jinak, mám za to, že člověka odvolává ten, kdo jej jmenoval. Výslovný předpis může stanovit něco jiného, ale není možné, aby jmenováním vše končilo, což by znamenalo v daném případě neodvolatelnost.

Mýlíte se, já vám přeju kandidáty, jaké chcete, to vy mě nasazujete psí hlavu za Klause.

nedávám levici automaticky nálepku rudochů. Ale pokud je někdo ochoten zatáhnout komunisty do vládní politiky, tak nevím. Paroubek dobrovolně chválil v novinách únor 1948. O dvacet let později byl ochoten vzít komanče do výtahu k vládě. Tvrdím, že byli u moci 40 let a tak tam nejméně 40 let nemají co dělat. Ale klidně si kandidujte Vondrušku. Váš kandidát Pačes v novinách výslovně komanče legitimizoval a tím je u mne mimo hru. Pro mne je nepřijatelný. Pro Paroubkovský mix nedovedu najít jiný slušný výraz než rudoranž. Všimněte si, že já vás z černobílého vidění neobviňuju, vaše vidění je jen a jen vaše věc. Škoda, že jste zbytečně agresivní namísto diskuse a argumentace. Ne já, to vy považujete svůj názor za jediný správný a ostatní za jakousi deviaci.
13. 09. 2007 | 08:22

Petr napsal(a):

Kazdy by chtel mit na hrade kamarada. Jsou vsak kvalitnejsi kandidati.
Druha vec je pravni a ekonomicka erudice. Dlouhodobe zastavam nazor, ze clovek bez pravnich a ekonomickych znalosti je dnes vyrazne handicapovan pro politicke funkce. Nedokaze se orientovat a jeho nazory jsou formovany predevsim nazory jinych, navic jsou mnohdy naivni a mylne. To lze snadno dokumentovat Vasim blogem i blogem pana Pacese.
13. 09. 2007 | 08:26

bigjirka napsal(a):

Koneckonců kandidátů ať je víc, ať klidně kandiduje i prof. Hořejší. Nevadí mi, když president bude zvolen i hlasy některých komunistů. Vadilo by mi, kdyby byl zvolen s podporou KSČM.
13. 09. 2007 | 08:32

bigjirka napsal(a):

spectrumx - zkuste najít, kde jsem někoho urazil. vašich útoků je tam povícero, vidět je nechcete...
13. 09. 2007 | 08:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Englishmane,

děkuji za otázku, nechci. Už jsme tu tento poblém dost obsáhle řešili http://blog.aktualne.centru... Máte-li zájem, přečtěte si tento text a diskusi pod ním.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal
13. 09. 2007 | 08:51

Cicero napsal(a):

spectrumx: Než jsem narazil na Váš příspěvek, chystal jsem se napsat obsahově velmi podobný. Díky za ušetření námahy a pouze podepisuji. :)

Terry: President jmenuje místopředsedy, nikoliv náměstky, jak se domníváte ve své "citaci" Ústavy. Doporučuji ji prostudovat, je to zajímavé čtení. Řada diskutujících je schopna přijít se sáhodlouhými "zasvěcenými" rozbory ústavněprávní úpravy, aniž by Ústavu kdy držela v ruce. Tím nemyslím přímo Vás, vy jste se opíral o nějaký článek a máte tam zprošťující klauzuli "jsem se dočetl". Faktem je, že právní úprava jmenování místopředsedy NS je rozporná, a že by bylo záhodno změnit zákon tak, aby přesně navazoval na Ústavu. Mezitím je nutno rozpor překlenout interpretací a varianta, kterou uvádíte, je jen jedna z možných. Konkrétně v případě Brožové (a Bureše) je zajímavé, že, pokud to správně chápu (opět zprošťující klauzule ;)), tak ÚS sice zrušil rozhodnutí o odvolání Brožové, ale zároveň se vyslovil v tom smyslu, že stávající opatření zůstávají v platnosti. A následně, pro mě nepochopitelně, zrušil rozhodnutí o jmenování Bureše místopředsedou, protože Dr. Brožová k němu nedala souhlas. Tedy z množiny opatření, která zůstala v platnosti, přestože je měla správně učinit Brožová, vyňal právě toto a odstřelil Bureše. To mi trochu nejde na rozum, ale přiznám se, že do všech podrobností jsem to nestudoval a své známé na ÚS s tím teď nebudu zatěžovat.

Ale abych se vyjádřil i k tématu článku: Nevím proč, ale prof. Pačes mi jako člověk nesedí. Respektive nedaří se mi vidět ty kvality, které mu pan Hořejší připisuje. Včerejší online rozhovor na Aktuálně.cz tomu příliš nepomohl, spíše naopak. Tam prof. Pačes často spíše odsekával a působil na mě částečně odtažitě, částečně arogantně. Rád se nechám v budoucnu přesvědčit o opaku.
13. 09. 2007 | 08:56

bigjirka napsal(a):

On ať na presidenta kandiduje kdo chce, chce to přemíru sebevědomí a trošku arogance. Přece jen říct : chci být prvním mužem ve státě... :-))))

Je správné aby kandidátů bylo víc...
13. 09. 2007 | 09:13

Englishman napsal(a):

Ad spectrumx: Žádnou politologickou teorii o neexistenci středového voliče jsem neservíroval. Napsal jsem, že ve středu je ten, kdo názor nemá nebo není ochoten ho prezentovat. V případě voliče jde obvykle o první variantu, v případě politika nebo politické strany obvykle - nikoli nutně - o tu druhou.
Nijak ani netvrdím, že člověk nemůže u jednoho souboru problémů inklinovat nalevo a u jiného napravo. Tvrdím jen, že rozdělení na pravici a levici je přirozené, není překonané a zastávat středové názory konsistentně a silně nelze. A už vůbec že tak nečiní většina voličů ČR.

Ad Libor Stejskal: Váš text i diskuzi pod ním jsem si přečetl, s mým názorem to ale nehnulo, a to navzdory tomu, že vaše příspěvky Libora-Stejskala-účastníka-diskuze mi jsou obvykle velmi blíké.
13. 09. 2007 | 09:22

Luk napsal(a):

Rovněž přeji dobré ráno.

to im: děkuji za pochvalu, nechtěl jsem být šťoura:)

to spectrumx: souhlasím s výrokem Miloše Zemana, že "jezdí se buď vlevo nebo vpravo, uprostřed se jen předjíždí". Takže také nepovažuji za šťastnou větu o rozumném středu. A souhlasím i s Vámi, že jsou témata, která potírají rozdělení na levicová a pravicová. A zcela naprosto s Vámi souhlasím v tom, že "nejsi Klausovec, musíš být tedy komanč". Přijde mi to hodně primitivní od těch lidí dávat takovouto nálepku. Prof. Klause nemusím, ale za komanče se tedy rozhodně nepovažuji!

to bigjirka: nerozumím Vašemu vyjádření - "Nevadí mi, když president bude zvolen i hlasy některých komunistů. Vadilo by mi, kdyby byl zvolen s podporou KSČM." To jste musel být při psaní příspěvku snad opravdu ve značném deliriu tremens. Nebo Vy té své větě rozumíte?
13. 09. 2007 | 09:40

stejskal napsal(a):

Pane Englishmane,

já jsem zas až tak nechtěl hýbat Vašimi názory. Spíš ukázat, jak se mohou takové názory na stejnou věc u jednotlivých lidí lišit.

Libor Stejskal
13. 09. 2007 | 09:54

Mustafa napsal(a):

Každý kandidát na prezidenta byť i neznámý je pořád lepší než ten,kdo kdo tam sedí teď.A tu důru Němcovou na Hrad ? Humus.............
13. 09. 2007 | 09:58

lexus napsal(a):

no, koukám že "specrtumx" je docela oblíbeným diskutérem. Faktem je že slušným a věcným. Apropo, mě už taky nebaví dívat se v televizi na našeho pana profesora ekonomie jak neomylně "frflá" do všeho. Spíš by si ve své neomylnosti měl vzpoměnout na to jak v době kdy tu prosazoval všemocnou ruku trhu krachovala jedna banka za druhou a nezustala tu snad jediná nevytunelovaná kampelička. MYslím že je na hradě opravdu potřeba osobnost nezatíženou politikou která by preferovala svoje kamarády, člověka s nadhledem a hlavně všeobecně váženou osobnost která v životě mnohé dokázala, osobnost za níž stojí skutečné hodnotné výsledky. Za Vaškem Klausovic stojí ty neskutečný dluhy ze zkrachovalých bank....
13. 09. 2007 | 10:23

Mustafa napsal(a):

To: lexus
Mluvíš mě z duše !
13. 09. 2007 | 10:35

kandidátka napsal(a):

Chtěla bych být prezidentkou nebo královnou. Nejdůležitějšími vlastnostmi pro tuto funkdci jsou podle mne 1) morálka 2) inteligence. Ad1: vnímat, že i ostatní jsou živí a mít skutečný zájem o dobro ostatních. Ad2:Odhadnout následky rozhodnutí.
13. 09. 2007 | 10:46

dalibor napsal(a):

Všechno lepší než Pružinský.
Pardon dnes Klaus.
13. 09. 2007 | 11:10

optimistickalucie napsal(a):

Pan Pačes je jistě vzdělaný a inteligentní člověk, ale nechápu jestli je tak naivní, aby uvěřil tomu, že Gottwaldovo pohrobci z KSČ(M) jsou demokratická strana jenom proto, že to mají napsáno ve stanovách. V r. 1946 také měli v programu sympatické věci a jak to dopadlo !!!
Ostuda, kterou si udělal včera svým prohlášením v tisku Pačes s tolarancí komunistů v 21. století je natolik závazná, že jen debil může přemýšlet o jeho kandidatůře.
Mám pouze pocit, že je to člověk dychtící po moci a nikoli vhodný kandidát.
13. 09. 2007 | 11:11

bigjirka napsal(a):

Luku, vždycky rozumím svým větám. A protože nedovedete napsat ani jeden příspěvek bez útoku a pokusu o urážku, vysílám vám své EOC. Prosím, již mne neoslovujte, diskuse s vámi mne neobohacuje.
13. 09. 2007 | 11:12

bigjirka napsal(a):

Je docela zajímavé nevnímat rozdíl mezi hlasem jednotlivce a podporou politické strany.
13. 09. 2007 | 11:15

Jirka K. napsal(a):

Též se domnívám se že by České republice velmi prospěla změna a provětrání nagativistické, jedové nálady, která se šíří z Pražského hradu. Tato nálada vzniká nesouhlasem s čímkoliv co produkují myšlenkové pochody současného prezidenta. Jest to zapříčiněno patologickou ješitností a egocentrismem, což v mnohých případech velmi svazuje všeobecný rozhled a dopředu vylučuje jakékoliv možnosti diplomatické dohody.
13. 09. 2007 | 11:41

Líný černý pes napsal(a):

Kandidátů na presidenta by mělo být více, mám za to, že každá parlamentní strana by měla navrhnout svého kandidáta a pak přesvědčovat volitele, že ten jejich je nejlepší. Ono se nedá zjistit, kdo jak volil, volba je tajná. A to, že poté někdo tvrdí, že volil tak či onak se stejně nedá prokázat, protože volil sám za sede (tedy, měl by).

to srejskal : jestli tedy na Hrad nechcete, pak volám "psa na Hrad"!
13. 09. 2007 | 12:04

Ervín napsal(a):

každému vyhovuje někdo... jsou i tací, kteří věští konec světa i demokracuie když na Hradě nebude dál Klaus.
Ale volí paralmenta poltické strany potřebují nmít na Hradě poltickou figuru. Proč ? No napčř. kdyby bvylů v r, 2006 na Hradě Zeman, asi bychom měliá dnes jinou vládu.
V přímé volbě by ale stejně možná vyhrál Gott nebo Bohdalová. Takže ty emoce vyvolané vyjádřením upřímných sympatií vědce k vědci jsou dost zbytečné.
13. 09. 2007 | 12:04

Luk napsal(a):

Když už, tak pane Luku, já Vás také ve svých příspěvcích oslovuji pane bigjirko.
K tomu jednotlivci a celé strany bych použil příměr: když čtete Blesk, ale Aha a Šíp ne, tak můžete tvrdit, že čtete seriózní tisk?
Respektuji Váš požadavek a toto je můj poslední příspěvek k Vám. Samozřejmě pod podmínkou, že na moje názory již nebudete reagovat ani Vy.
Přeji Vám hezký den.
13. 09. 2007 | 12:06

Terry napsal(a):

pro Cicero:

Omlouvám se za ty náměstky; máte samozřejmě pravdu.

Já se původně domníval, že "jádro pudla" je v tom, co jsem popisoval a co jsem se někde dočetl. Totiž, že ústava mluví v množném čísle, zákon o soudech a soudcích 6/2002 Sb. v jednotném (§ 15 odst.1 Nejvyšší soud se skládá z předsedy soudu, místopředsedy soudu, předsedů kolegií, předsedů senátů a dalších soudců). Čili snad nejen z výkladu češtiny, ale i práva jde o JEDNOHO předsedu (v zákoně není "předsedů soudu") a tudíž i JEDNOHO místopředsedu. Totéž potvrzuje poměrně nedávné podání prezidenta Klause (Klaus napadl zákon o soudech http://www.lidovky.cz/klaus...).

Nicméně jinde v tisku je toto rozhodnutí ÚS "zdůvodňováno" či lépe komentováno (když pominu "úlet" typu "Brožová si prosadila svou") např takto: "Klaus totiž bývalého sociálnědemokratického ministra spravedlnosti jmenoval řadovým soudcem, a později z něj udělal dokonce místopředsedu. Jenže to vše, aniž by požádal Brožovou o souhlas. Brožová přitom byla ostře proti. (http://domaci.ihned.cz/c4-1...). Nevím, je-li v zákonech zakotveno, že si prezident musí ke jmenování místopředsedy NS vyžádat souhlas předsedy NS. Spíše o tom pochybuji.
Bohužel nemáme úplné a spolehlivé informace o zdůvodnění rozsudku.

PS. Jestliže Klaus 18.srpna, čili před 14 dny (!) podal podal k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení (podle Klause sporných, podle jiných výkladů nekolidujících) části zákona o soudech a soudcích, tak si byl a je vědom současného stavu a pak nechápu jeho včerejší vyjádření, že toto rozhodnutí ÚS považuje "za velké ohrožení demokracie v naší zemi." Ústavní soud pouze rozhodl podle současně platných zákonů, a jestli Klaus uspěje se svým podáním, tak teprve potom bude muset parlament a senát přijmout nové znění zákona a od toho okamžiku se jím bude řídit i ÚS.
O tom, že poslanci v rámci svých "odborných" aktivit při procesu schvalování zákonů dokáží vyrobit právní zmetky, nikdo nepochybuje; přesvědčují nás o tom často. Není ojedinělé, že než schválený zákon je zveřejněn ve Sbírce zákonů (a snad až 15. den po zveřejnění teprve platný), tak už se schvalují jeho úpravy. Ale bohužel, musíme se řídit i těmi právními zmetky (v době jejich platnosti), prezidenta nevyjímaje.
13. 09. 2007 | 12:39

m&m napsal(a):

bigjirka: Vsadím se že Klausovu oslavu Února byste v arhívech našel také. A možná byste se divil ještě více, kdyby se v prvních letech po 89. roce neskartovalo o sto šest...
13. 09. 2007 | 12:46

m&m napsal(a):

Cicero: on se Klaus (pro něj bohužel) netakticky prozradil tím, že mluvil o rozporu mezi koncovkami (přestože tam fakticky není) už v době, kdy tam Bureše protlačil. Možná by to dnes rád vzal zpět :-) Bohužel tentokrát asi dojel na tu svou zálibu ve slovíčkaření a natahování Ústavy co to jde. Takového prezidenta ovšem nechci. Kdokoliv bude lepší než Klaus.
13. 09. 2007 | 12:51

m&m napsal(a):

P.S. V předchozím příspěvku jsem samozřejmě reagoval i na Terryho.
13. 09. 2007 | 12:53

Karlos napsal(a):

pane Hořejší, já osobně Vám děkuji za prezentaci prezidentského kandidáta. Nebo lépe řečeno- potenciálního kandidáta. Jasně, asi to nebude úplně objektivní, z vašeho příspěvku jsou sympatie zřetelné, ale na druhou stranu, alespoň vím, že ho někdo má rád a že na něho má někdo podobný názor. Já znám jméno pana Pačesa jen jako vědce a teďka o něm čteme jako o kandidátovi, ale nikdo nám ho pořádně nepředstavil. A popravdě: jak ho máme znát? Osobně ho neznám, neměl jsem tu čest a nějak veřejně vystupovat jsem ho také neviděl, vědeckých konferencí se neúčastním. Takže: Páni poslanci, paní poslankyně, páni senátoři, paní senátorky, představte nám více své kandidáty....
13. 09. 2007 | 13:12

Terry napsal(a):

Pro Karlose:
Snad při té nastávající volbě prezidenta nebudou takové trapasy, aby do 1. kola šli nejlépe straničtí kandidáti (tj. přímo zásadně členové stran) a po neúspěchu se začaly strany poohlížet, koho by asi tak ještě navrhly. Přesně tak byl minule do 2. kola osloven Ivan Wilhelm, tehdejší rektor Univerzity Karlovy, a ani se nedivím, že - třeba jen kvůli této formě = být pro nějakou stranu "východiskem z nouze" a náhradníkem za jejich propadlého kandidáta - odmítl. Třeba se už nyní strany poučily. Nebo bude stále platit: Partajkamarád Bureš teď chudák nemá flek, tak ho zase navrhneme; když to nevyšlo minule... ?
13. 09. 2007 | 13:25

Vilém napsal(a):

Včera jsem s panem Pačesem spojoval jisté naděje. Po přečtení rozhovoru v MfD, kde prezentoval své vskutku hospodské politické kvality, zejména gigantické znalosti sociálního systému, a blábolil cosi o obrovských podporách pro lidi, co nechtějí pracovat, musím svůj názor korigovat.
Není žádný důvod očekávat zásadní změny od člověka s politickým formátem průměrného čtenáře novin a moudry starého dědečka.
13. 09. 2007 | 13:31

bigjirka napsal(a):

Ale ať si kandiduje , kdo chce. Spánembohem, ať Pačes kandiduje, já ho nechci. Já chci Klause, případně knížete. Kdyby nebyla mrtvá, zvládl bych i paní senátorku Moserovou. Nechci Pitharta, Dienstbiera, Uhla, ba ani Havla. Také ne Bureše.
13. 09. 2007 | 13:40

Vilém napsal(a):

Kandidovat může pochopitelně kdokoli včetně třeba mne, ovšem jen s některými lidmi lze spojovat naděje na zásadnější pozitivní změny, a pan Pačes by ovšem podle všeho vnesl politiky leda moudra typického maloměšťáka, na což ovšem bohatě stačí Klaus, který kromě toho má také jisté kvality, jejichž přítomnost u pana Pačese nelze automaticky předpokládat.
13. 09. 2007 | 14:06

Terry napsal(a):

Mě osobně by se jako president zamlouval Jan Švejnar, a ne proto, že ho (snad) nominují Zelení (Bursík).
Je to (u nás) od roku 1990 známá osobnost, začal se jako jeden z ekonomů podílet na přípravě privatizace, ale když viděl, kam to Klaus žene, tak z toho týmu odešel. V následujícím období se nelichotivě vyjadřoval k průběhu a výsledkům privatizace, ale nemyslím kvůli uražené ješitnosti; na tu je tady kadet jiný "profesor"; když už - sice až po 10 letech - i pan Tomáš Ježek v rozhovorech připustil, že legislativní zajištění tohoto procesu bylo (zásluhou pana Klause) podceněno a způsobilo rozsáhlé škody, tak náš narcis uspořádal oslavné (sebechvalné) sympózium.
Takže pro Klause a jeho věrné v ODS bude pan Švejnar asi "nepřekousnutelným" soustem, a ani nemluvě o druhé mocenské straně, ČSSD: Paroubek Švejnara šmahem zamítl (že by po rozsáhlé, demokratické vnitrostranické diskusi? Nebo jen kvůli osobě navrhovatele?).
13. 09. 2007 | 14:27

bigjirka napsal(a):

Švejnar je nepoužitelný. Nulová veřejná činnost. Nevím, je-li dobrým ekonomem, ale politik to není. To je konečná.
13. 09. 2007 | 14:45

Darth Zira napsal(a):

Já nevím, podle mého není Klaus až tak špatný prezident. Tedy samozřejmě, že občas má na nějaké věci názory, se kterými nesouhlasím, jenže to by měl asi každý prezident (teda s výjimkou, že bych byla prezidentkou sama). Ale co mu hodně vyčítám, tak že po těch patových volbách nevyužil veškerých svých ústavních pravomocí i osobního vlivu (který je ještě daleko větší než ty formální pravomoci) a nedonutil naše politiky k velké koalici - a to i za cenu, že velká koalice bude hot jak bez Jirky tak bez Mirka, což by nebylo až takové neštěstí, jako premiér nestojí ani jeden z nich za nic. Též si myslím, že kdyby neseděli ve vládě ti, co byli "nepřijatelní" pro ČSSD, tedy zejména Vondra a Langer, tak by se taky vůbec nic nestalo, přinejmenším já bych je nepostrádala ani omylem. A že by byly nějakou výhrou Čunek, Bursík, Parkanová a Kuchtová v ministerských křeslech? Chyběli by někomu z vás? Takže kdyby byla velká koalice bez Jirky, Mirka a několika dalších, těžko bychom mohli mít mizernější vládu než dnes. Ale to je asi tak jediná zásadní výtka, kterou vůči Klausovi mám.
Na straně druhé by se určitě našli lidé, kteří by byli lepšími prezidenty než V.K. Otázkou ale je kde je najít. Za prvé, jak už tu bylo řečeno, skutečné osobnosti (nikoli jejich karikatury zvané "celebrity", ale lidé opravdu schopní, pracovití, co za sebou mají nějaké výsledky a zároveň si zachovali charakter) o aktivní vstup do politiky přílišný zájem nejeví. A za druhé ať už bude volit prezidenta "lid" nebo parlament, tak bude mít šanci na úspěch pouze takový kandidát/kandidátka, co vyhovuje většinovému vkusu. Ve sněmovně vkusu politiků (z nichž mnozí by měli nejradši místo prezidenta vycpanou opici, co by je poslechla na slovo) a pokud jde o lid, tak si nedělám vůbec žádné iluze o tom, koho asi tak mohou považovat za "osobnost" čtenáři Aha a konzumenti reality šou, případně snobští metrosexuálové a jim podobné pipiny, pro které je jedinou životní náplní solárko a fitko a hlavní starostí "problémy" typu, zda je ta a ta barva dostatečně "in" a jestli proužek široký 3,5 mm není náhodou už týden "out". Přičemž podobných primitivů je naneštěstí když moc málo, tak 50% voličů. Z tohoto hlediska vzato by božský Kája byl asi tak tím nejméně hrozným, co by nám tak mohli podobní voliči na ten Hrad poslat.
A pak je tu ještě jeden problém - i pokud bude V.K. prezidentem ještě jedno období, tak to výše uvedené otázky nijak zásadně neřeší, spíš naopak. Děsím se totiž toho, kdo přijde po něm. Když se tak rozhlédnu po našem parlamentu, moc tam nevidím osobu jakéhokoli pohlaví, které bych si mohla aspoň trochu vážit a jejíž usednutí do prezidentského křesla by mi nepřipadalo jako hanba této země. Snad zmíněný pan kníže mi přijde akceptovatelný (byť taky s některými jeho názory nesouhlasím) a možná ještě někdo by se tam (kdybych opravdu usilovně hledala) našel, jenže šanci na zvolení by měl nejspíš nulovou. Špičky politických stran z kterékoli části spektra (které asi hlavně se o to prezidentské křeslo budou rvát) jsou plné lidí, ze kterých je mi tak akorát na nic.
A pokud jde o podporu komunistů při zvolení Klause, tak on je v tom Vašík trochu nevinně, sice je o tu podporu žádat šel, to ano, jenže to nejspíš musí udělat každý kandidát, že obejde všechny své potenciální voliče - ale že ho KSČM nakonec volila je především výsledek totální politické tuposti Vladimíra Špidly, který navrhl tak "levicového" kandidáta, že komunisté radši jako "menší zlo" volili otce kupónové privatizace a nekritického obdivovatele von Hayeka.
13. 09. 2007 | 14:55

eduard napsal(a):

Já myslím, že ke štěstí vám snad postačí, když váš známý je prima kluk, proto nemusí být prezidentem. Mám spoustu takových známých, ale těžko bych někoho chtěl za prezidenta, inu proto, že žádný z nich není politik. Jak víme, politika člověka změní. Být prezidentem je politická funkce a tudíž by ji měl vykonávat politik, o kterém něco víme. Jak ji můžeme svěřit někomu, o jehož působení v politice nemáme žádnou praktickou představu? Může se nám představit pouze formou hypotetických odpovědí na novináři dané otázky.To je ovšem trochu málo. Na oblíbené hochy a dámy máme ankety popularity.
13. 09. 2007 | 14:55

rozumný soudruh Hořejší napsal(a):

" je to stoupenec rozumného politického středu, tak jako asi drtivá většina občanů této země."

jestli se počítáte mezi tuto drtivou většinu, tak potěš pánbůh rozumný soudruhu Hořejší, to je to s námi ještě horší než jsem si myslel
13. 09. 2007 | 16:59

radek napsal(a):

Já také svůj názor na profesora Pačese, po přečtení jeho názorů v MF dnes, poopravil.
Na rozdíl od svého předpisatele k lepšímu.
Stále si ale myslím, že mezi tou sebrankou neobstojí. Nemá pol. průpravu a ta banda (včetně novinářů) ho brzo semele.
13. 09. 2007 | 17:49

bigjirka napsal(a):

tak si radku přečtěte jeho rozhovor ve včerejších Lidovkách. Hrůza.
13. 09. 2007 | 18:10

radek napsal(a):

Že by pan profesor politikařil, a dělal rozhovor podle okruhu čtenářů ?
13. 09. 2007 | 18:18

bigjirka napsal(a):

Já nevím, ale včera v lidovkách naplno legitimisuje komanče jako VoTroubek
13. 09. 2007 | 18:23

tomas napsal(a):

Jakými hlasy byl zvolen narcis pragmatický na hrad? Hlasy komančů!!!
Tak neoperujte s komančema jen, když se Vám to hodí.
13. 09. 2007 | 18:50

bigjirka napsal(a):

tomasi, vždycky budu operovat čím budu chtít. Rozdíl je v tom, že je kosmický rozdíl mezi jednotlivými hlasy a legitimisací partaje. Ale váš názor vám neberu.
13. 09. 2007 | 21:18

lkm napsal(a):

Pačes je možná dobrý vědec, ale jako prezident. To snad ne - pokud nevidi rozdil mezi stanovami komunisticke strany, ktere museji byt v souladu s ustavou a mezi jejich ideologii, tak je to asi ten Paroubkuv Martan. Pro me osobne se tim svym vyrokem totalne zdiskreditoval a jako prezident by byl ta nejhorsi mozna volba.
13. 09. 2007 | 21:40

lkm napsal(a):

a to ze je to Horejsiho kamos, to je myslim spis k tizi, co tak ctu ty jeho plytke bludy korenene spasitelskym komplexem
13. 09. 2007 | 21:43

radek napsal(a):

pro bigijirku:
V té MF to řekl šalomounsky. On si o hlasy komunistů neřekne, on si počká, až mu je daj sami od sebe.
Dobrý ne ?
13. 09. 2007 | 22:28

bigjirka napsal(a):

Mluví jako marťan, vypadá jako marťan, zastává se marťanů - je to marťan
13. 09. 2007 | 22:35

radek napsal(a):

No dyk to Paroubek říkal, že se spojí s marťany.
Tak to je začátek!
13. 09. 2007 | 22:39

bigjirka napsal(a):

žišmarjá... už je to tady... marťan for president! Ale před nástupem by si mohl sundat gazmasku...
13. 09. 2007 | 22:54

Líný černý pes napsal(a):

Ospalý líný černý pes přeje dobrou první noc v židovském Novém roce.
13. 09. 2007 | 23:03

radek napsal(a):

Nikde nevidím rachejtle !?
13. 09. 2007 | 23:06

Líný černý pes napsal(a):

Vždyť povídám, že je to židovskej novej rok, to mám snad vyhazovat peníze za rachejtle? Schvlálně jesti někdo ví, kolikátý rok to je.
13. 09. 2007 | 23:28

OTs napsal(a):

Toto je diskuse, která už předem nemá cenu - vždyť prezidenta nebudeme volit my diskutující, ale "zákonodárci" vybraní stranami, které je předhodily lidu k laskavému zvolení. A jak víme, ty strany umějí i kontrolovat, kdo jak volil!!!!!
A umějí i kupovat "přeběhlíky, aby dosáhly svého cíle!!!!!!!!!!!
Takže v této zbytečné diskusi jen předvádíme, jak kdo na tom jsme s morálkou a vzájemnou úctou. Dejte tématu "volba prezidenta" pokoj - rozhodnou anebo spíše DOHODNOU se profesionálové.
13. 09. 2007 | 23:35

bigjirka napsal(a):

5768
13. 09. 2007 | 23:43

Líný černý pes napsal(a):

to radek :
aby sis nemyslel, že si dělám sr.. legraci. On včera skutečně Židům skončil rok a dnes začal nový. Ten poslední den se vracejí dluhy, lidi se usmiřují a přejí si do Nového roku.
To se jednou Kohn a Lévi po celý rok svářili a hádali o jakousi provizi z kšefu. I potkali se poslední den roku v templu a Rabbi je vedl ke smíru. Tak se Kohn otočil s kyselým výrazem k Lévimu a řekl "tak Vám v Novém roce přeji to, co vy mně" Lévi se otočil k Rabbimu a konstatoval "No viděj Rabbi, už zas začíná".
13. 09. 2007 | 23:43

bigjirka napsal(a):

OTs, když nechcete, nediskutujte. je to dobrovolné.
13. 09. 2007 | 23:44

radek napsal(a):

LČP: A vědí o této zvyklosti Sobotka s Kalouskem. Myslím o splácení dluhů na Nový rok ?
Teda, já bych to taky moc neuvítal. To by mi zůstalo jenom pižamo a těžko říct, jestli ještě žena s dětmi.
14. 09. 2007 | 06:55

Líný černý pes napsal(a):

to radek :
Když oni pánové jsou v první řadě politici lační funkcí, lidmi jsou až ve druhé řadě. To prý s sebou nese moc. Taky nevím, jaké jsou víry, u BS asi socdemácké, kde nějaké přikázání praví "dluhy se neplatí", MK o sobě tvrdí že je věřící katolík, ten nebude židovské zvyky dodržovat, to byste chtěl moc.
14. 09. 2007 | 08:19

Václav Ž. napsal(a):

Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný.
Slibuje, že bude svůj úřad zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. - toť trocha z Ústavy.
Když pojede V.K. obhajovat své bláboly o modré planetě do OSN, nejedná v mém zájmu. On to však neví, a proto mu to dnes sdělím, přesně formulací dle Ústavy.A kdyby mu to sdělilo třeba 50 tis.lidí, tak již je to síla! Ale, on není z výkono funkce odpovědný - je svobodný jako ten blázen v Bohnicích
Fakt je, že dnes vybírají prezidenta jen partajníci a nás "dole" se na názor příliš ptají. Předchozí petice za jeho přímou volbu jsou někde založeny. Přímá volba prezidenta by mohla být jedním z prvních prvků z tzv. přímé demokracie, taková šlehačka, kterou bychom si mohli, my voliči, jednou za pět let olíznout.
Prezidentští kandidáti však nepřesvědčují své voliče - poslance a senátory - nějakým volební programem. Je to prostě a jen stranická záležitost, kde se domluvá a "kupčí" s hlasy. Přesto se minule říkalo, že volíme nadstranického prezident.
Václav Pačes - proč ne !
Nebo Václav Bělohradský - proč ne, nebo Pepa Nos - proč ne. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně 10 poslanců nebo 10 senátorů / opět Ústava /. Ale ti si zpravidla navrhnou, co jejich politické hrátky a "tahači" za provázky nakonec chtějí!
Ani toho nezodpovědného prezidenta / z úvodu Ústavy / nemohu volit svým jedním hlasem ! Bída !
14. 09. 2007 | 10:34

Ládik napsal(a):

Já mám lepšího kandidáta na hrad. Je to pan Jiří Kajínek. Má zkušenosti s pobytem na hradě (nyní Mírově), pravděpodobně ne vlastní vinou. Jen si nejsem jistý, jestli by tu funkci přijal.
14. 09. 2007 | 12:05

Líný černý pes napsal(a):

ti bigjirka :
Výborně, máte u mne kost ... ee pardon, odměnu, kost je přislíbena Radkovi po splnění odmínek.
Zarazilo mně, že o Ramadánu se píše, ale o Novém roce ani štěk.
14. 09. 2007 | 12:12

šťoura napsal(a):

Línému černému psovi

Jen tak na okraj mimo hlavní téma tohoto blogu (omlouvám se editorovi za poznámku mimo téma)uvádím, že ČTK vydala v předvečer Roš hašana 12. září tři články poměrně zevrubně pojednávající o povaze tohoto svátku i jeho významu, včetně odkazu na loňské události v Praze a letošní výlet Madonny(!!)a dalších 3 000 studentů kabaly do Safedu v Izraeli. LN ani MFD 13. ani 14., pokud vím, nic nezmínily.
14. 09. 2007 | 15:46

Líný černý pes napsal(a):

to šťoura :
Dík za informaci o ČTK.
Mno, nevím co šla tzv Madonna (že by konvertovala?) hledat do Safedu ausgerechned o svátcích a ještě s kabalisty, ale doufám, že místní hoteliéři z toho mají radost.
14. 09. 2007 | 17:04

Frante napsal(a):

Byl by to nejlepší president ze všech kandidátů o nichž se mluvilo, jsem o tom přesvědčen. Akorát by mi vadilo že by se s ním vytáhnul Paroubek jako navrhovatel.
14. 09. 2007 | 17:27

Anna napsal(a):

Václave Ž
Pepa Nos? To není špatnej návrh.Bohužel jako agent CIA,je nebezpečnej a je zlej. Asi neprojde.
14. 09. 2007 | 17:32

Anna napsal(a):

A na bigjirku nikdo nemáte!

Věnoval někomu z vás autor blogu osobně článek? Bigjirkovi se to stalo už dvakrát.Pokaždé jiný autor.

Ta česká závist.
14. 09. 2007 | 18:41

Líný černý pes napsal(a):

to Anna :
Hele, máte pravdu. Ten bigjirka je vážně big. Že by možný budoucí kandidát?
14. 09. 2007 | 20:26

bigjirka napsal(a):

já už jsem zase tady, ňadra dmocí... :-)) nechcete mne ještě chvilku chválit? Chválily jste moc pěkně, jemně a důstojně, to mám rád... za pár dní budeme blogovat nablábologu naší nové strany, oplatím jim to! Pejsko, to je nápad... no - jen to nezakřiknout. A taky aby mne někdo nesejmul, mám moc pěknej slamák :-/

zmijka u nás nechce pracovat, prej má něco jinýho.

některý zmijky byly fuckt zábavný chtěly přes 20 čistýho. Ty dostaly vyhýbavou odpověď.
14. 09. 2007 | 21:11

smalljirka napsal(a):

Bigjirko, tise zavidim...
14. 09. 2007 | 22:32

bigjirka napsal(a):

:-))) 2 smalljirka - i to je milý.....
15. 09. 2007 | 00:59

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,
rád bych přidal pár slov k Vašemu návrhu. Skutečný "muž na svém místě" ve funkci prezidenta musí zvládnout tři role: Být hluboce vážený, reprezentující zemi a politickou roli. K jednotlivým rolím:
- Nejvhodnější by byl světově uznávaný vědec, nejlépe lékař. Např. pánové prof. Holý nebo prof. Pavko. To je zcela jasné a nemusíme to dále rozvádět.
- Jako člen TOP managementu jsem se - samozřejmě na úrovni o několik řádů nižší - setkával i se západní elitou. Nesmírně důležitá jsou neformální setkání a např. společná večeře. A tady je nutná nejen velmi dobrá znalost cizích jazyků, ale i rozsáhlý všeobecný přehled z historie, filosofie, sociologie i polické situace ve světě aj. Odborná zdatnost ve vlastním oboru se předpokládá. Tedy pokud člověk nechce ostudit ... Samozřejmě to vyžaduje kromě teoretické i jistou sociální inteligenci. Nevím, jak by špičkový vědec tuto oblast zvládal, většinou ji musí z nedostatku času obětovat ...
- V našem prostředí je funkce presidenta přeci jen o dost víc, než pouhá reprezentace, zejména v případných krizových situacích. Kandidát by měl mít za sebou určitou politickou praxi.
Možná jste trefil do černého, ale já to vidím takto.
-
15. 09. 2007 | 21:38

Karel Mueller napsal(a):

Dovětek:
Víte pane profesore,
je otázkou, jestli trochu onoho německého stylu nemělo něco do sebe. Jsem jen o 5 let mladší než Vy a tak můžeme zavzpomínat: Jarník, Votruba, Frank, Kvasil, Němec ... jen při vyslovení těchto jmen jsme stáli v pozoru. Byla to pro nás elita a společensky to též byla skutečná elita. Měli jsme tím i trochu jiný systém hodnot a i jiné vzory než to, co vidíte na celebritách. Neumím si představit, že bych si se svými staršími učiteli tykal, byť jsou už dávno důchodu (pokud žijí) nebo jsem je i možná přerostl.
Dnes považuje kdejaký dvacetiletý fracek za samozřejmé, že si může se mnou tykat, byť je mezi námi ještě daleko větší rozdíl, než byl mezi mnou a mými učiteli.
Nejsem "cimprlich", pouze mám pocit, že to mělo "cosi do sebe".
16. 09. 2007 | 16:24

Honza napsal(a):

Pro Karla Muellera: jen technická připomínka. Prof. Pafko je vynikající chirurg, ale není vědec. Prof. Holý je vynikající vědec, ale není lékař.
16. 09. 2007 | 17:19

Karel Mueller napsal(a):

Honza:
Souhlas, já vím. Uvedl jsem je jako příklad známých a mimořádně vážených mužů.
16. 09. 2007 | 20:48

bigjirka napsal(a):

Nevím, nevím. Koukal jsem na Pačesův blog a krysy u popelnic mne jaksi nepřesvědčili, když to navíc jsou potkani. Klaus má sice dost chyb, ale zatím ho nikdo nedorost.
16. 09. 2007 | 21:28

bigjirka napsal(a):

P.S. Můžeme si dát schůzku, zkusíte mi to říct do očí...
17. 09. 2007 | 00:03

T. Vlnka napsal(a):

Velmi interesantní. Vidím, ale že jste ani na chvilku nepomysleli, že prezident se musí také pěkně vyjímat na státním portrétu. No nic ... A Dienstbier by koneckonců na fotce taky nevypadal esteticky. Ráčkuje.
17. 09. 2007 | 02:04

proutkař napsal(a):

Nejhorší kandidát na presidenta jakého si lze představit je Klaus. A to je prokázáno.Především pro defekty svého charakteru, za zločinecké způsoby privatizace a jiné zásluhy. Je to slušně popsáno i na internetu. Navíc to vypadá, že se snad pomátl. Bojovat s vědci-odborníky na klima, rozdávat na potkání moudra z tohoto složitého oboru o kterém nemá ani tuchu, svědčí o duševní chorobě. Za pozornost stojí i jeho mluvčí Jakl.Připadá mi to všechno jako ze Švejka. Tento, téměř všemi obdivovaný táta všech ekonomů,(dnes i zlodějů) prokázal v 90tých letech ekonomické schopnosti asi jako špatný účetní.Nechal rozkrást majetek za téměř 1000miliard kčs. Možná záměrně. Ale u nás bychom mu museli prokázat úmysl.(je vůbec možné že jsme takhle blbí). A dodnes to nikoho nezajímá a ani mu to nikdo nemá za zlé. Když potom ekonomika krachovala začal podivně balíčkovat a skončil. Rozhlašoval o sobě, že studoval ekonomiku i když čekal na tramvaj na zastávkách. Dnes si myslím, že ji snad studoval opravdu jen na těch tramvajových zastávkách.Přál bych si, aby ho odborní lékaři prohlédli alespoň při jeho estrádních vystoupeních v televizních zpravodajstvích. Ta opravdu stojí za to. Za zmínku stojí i jako velmi nepatrně čtený spisovatel a Klaus- soudce. Nedávno jsem měl hrozný sen. Zdálo se mi,že se naši nepřátelé radují z toho, že byl Klaus znovu zvolen prezidentem. Copak u nás nemáme osobnost, která by byla vzorem nejen pro nás, ale aby si jí vážili také jinde v Evropě.Dovedu si představit, čeho by byl Klaus s Livií schopen po zvolení na dalších 5 let.To by pro něj neplatilo už vůbec nic. Nezapomeňte, že s Klausem volíme také Livii. Členku, případně předsedkyni, všech možných rad. Ale pozor. Neplacenou. V předchozí volbě byl Klaus zvolen jen zásluhou neuvěřitelné tuposti a příslovečné zhovadilosi poslanců.
A opět pro nás typické. Místo aby šel sedět byl zvolen prezidentem.
Nevím co si mám myslet o vás, kteří píšete, že nemáme žádného lepšího. Na ostatních případných kandidátech většinou vidíte nesmysly, ani je neznáte a ihned víte že nejsou vhodní. Na Klausovi nevidíte nic špatného, přestože téměř 20let dokazuje co je zač. Myslím, že jsme národ tupanů, který potřebuje nejméně 40roků aby něco pochopil. Potom uděláme samet a znovu všechno, i to co bylo dobré, rozbijeme, rozkrademe a umožníme těm co to vůbec nepotřebují aby se napakovali. A puzeni ideologií a vedeni novými ušlechtilými Kalousky a Klausy budeme 40roků opakovat stejné chyby.Potom řekneme fuj to se už nesmí opakovat. A znovu začneme od píky a dopadneme stejně. Pokud se neumíme poučit z minulosti nic lepšího si nezasloužíme.
17. 09. 2007 | 02:53

bigjirka napsal(a):

No to už je o něco lepší. Připište ještě, co jste rozbil a rozkradl. Já nic. Mimochodem, o Klausovi jste napsal teď tak mimořádně hnusný a dementní příspěvek, jaký tu snad ještě nebyl. Co se týče globálního oteplování, tak neexistuje prokázaná soustava vědeckých názorů:
1. Je očividné, že se otepluje. Z ničeho ovšem není úplně jasné, jedná-li se o trend nebo součást několika na sebe superponovaných cyklů.
2. Není jisté, zda se jedná o výsledek lidských činností - někteří si myslí, že ano, jiní, že ne
3. "Prdne-li" si příroda třeba sopkami, dopady jsou mnohem větší. Prozatím to vypadá, že jí nesaháme s našimi dopady po kotníky,
4. Zdalipak víte, že Bursík je napojen na větrákovou lobby a je spolumajitelem poradenské firmy větrákové? Zdalipak víte, že si plete kW a kWh? Zdalipak víte, že jím propagované "úsporné žárovky" obsahují rtuť? Ty větší zářivky se alespoň sbírají a ekologicky likvidují, ty malé naprostá většina hází do koše. Víte, jak dlouho se musí větrák točit, aby si "vydělal na svou ocel"?
4. Klaus prostě říká, že se můžeme chovat tak ekologicky, jak odpovídá ekonomickému stavu vývoje. Někteří hlupáci ovšem nechápou, že nelze ufinancovat nereálná opatření. Nedávno nějaký pablb vymyslel, že se bude kouř z elektráren štosovat pod zem. To by byl zase kšeft pro nějakou lobby!
17. 09. 2007 | 08:08

šťoura napsal(a):

Nový článek o akademiku Pačesovi je v dnešních HN, str. 11 "Úspěšný genetik v politické záloze".
http://ihned.cz/3-22037520-...
17. 09. 2007 | 10:08

bigjirka napsal(a):

Díky šťouro za odkaz, potvrzuje můj názor, že prof Pačes vhodným kandidátem na presidenta není.
17. 09. 2007 | 10:43

šťoura napsal(a):

Pro bigjirku
Dovoluji si s Vámi nesouhlasit, vážený p. bigjirko.
Článek, na nějž odkazuji, byl publikován rubrice "Názory", tudíž by měl sloužit jako barometr souhlasu/nesouhlasu s názorem autora článku.
Ve mně vyvolal nesouhlas a jen posílil můj názor, že akademik Pačes bude ideálním protikandidátem VK ne proto, že by byl nejlepším antiklausem, ale právě proto, že se V. Klausovi v lecčems nejvíce podobá - kultivovaným, ba noblesním vystupováním, schopností stát si za svým (třeba menšinovým)názorem proti většině, schopností formulovat myšlenky jednoznačně čitelně a srozumitelně pro nejširší publikum, atd.
A to, co autor článku v souvislosti s blogem VP na konci kritizuje, totiž "příliš přímočaré myšlení" a "nijak zvlášť originální" obecné postřehy, považuji, paradoxně, za Pačesovu přednost, má-li oslovit nejširší voličstvo.
17. 09. 2007 | 13:27

bigjirka napsal(a):

s vámi se prát nebudu, :-) oba názory jsou legitimní a vidíte dokonce, že naprosto stejné informace mohou vést k diametrálně odlišným závěrům... myslím, že profesor není dost veřejně známou osobou - a po pravdě řečeno, témata jeho blogů mne nechytla...
17. 09. 2007 | 13:53

Tim O Hara napsal(a):

Za vlady KSC,nejvetsim novinarem byl V Horejsi,nekdo z prizne,ci sam pan otec?To komunisticke hovado me udalo a ja dostal 5 let.
18. 09. 2007 | 11:06

Kroc napsal(a):

To si Time budte jisty, ze nikdo z prizne zadnym takovym novinarem nebyl a nikdy nikoho neudaval. A za co Vas zavreli? Ze jsem tak zvedavy.
18. 09. 2007 | 11:11

im napsal(a):

Timovi

Time, trochu jste se spletl.Novinářem byl Zdeněk Hoření, šéfredaktor Rudého práva. Myslím, že s naším vědcem neměl naprosto nic společného, spletla Vás vzdálená příbuznost jmen.
18. 09. 2007 | 20:46

Chip napsal(a):

Prosím Vás hlavně nemávejte práporem aby byl dr.Pavko prezidentem nebo budeme všichni očipovaní a od toho je jenom kousek, aby nás uvázali i na vodítko. Co kdyby někoho napadlo si ten čip nechat vyoperovat?
19. 09. 2007 | 11:27

Chip napsal(a):

PS: Nejlepší by byla na prezidentském stolci žena. Třeba Jiřina Bohdalová. Umí poradit a je s ní legrace,je výborná herečka.Určitě bychom se s ní ve světě komedií plných omylů neztratili.
19. 09. 2007 | 11:42

bigjirka napsal(a):

Anebo Dolly Buster. Báječně hraje a ještě přitom zpívá.
19. 09. 2007 | 21:33

Jan Kolář napsal(a):

V. Pačes není vůbec vhodný kandidát na prezidenta. To, co V. Hořejší popisuje jako jeho klady, jsou sice sympatické vlastnosti u vědce i u člověka obecně, ale pokus se nepletu, prezident je nejvyšší politická funkce v zemi. Proto by ji měl zastávat člověk se zkušenostmi v politice, jinak s ním profesionální politici ve vládě a parlamentu rychle zametou.
V. Pačes bohužel žádné politické zkušenosti nemá, dokonce ani na krajské úrovni. Úspěšně ředitelovat výzkumnému ústavu a dokonce celé Akademii věd svědčí o jeho manažerských, nikoli však politických schopnostech.
Jeho ochotu přijmout kandidaturu opravdu nechápu. Docela mne mrzí, že tak inteligentní člověk je ochotný dělat křoví při volbě prezidenta.
20. 09. 2007 | 14:29

malina napsal(a):

Jestliže se náš národ chce vyvarovat těch mravů, které byly u nás rozšiřovány od roku 1992 (špinavé peníze, trh vše zařídí, viditelná korupce, podvody, bratříčkování atd. atd. a těch malérů a špíny před volbami), měli bychom už všichni nebo aspoň většina národa pochopit, že do čela potřebujeme člověka chytrého, slušného, nezatíženého minulostí. Abychom někdy nemuseli křičet na náměstí, že od hlavy všechno smrdí. Aby aspoň 1 člověk zase ukázal jak se politici mají chovat. Musíme totiž počítat s tím, že plno lidí bylo vychovávano k agresivitě, protože všechno chtěli a tím většinou měli a to získali i vstupem do KSČ nebo i tím, když byli čekateli. To už je v posledních letech ani KSČ nechtěla, protože jim tito lidé dělali medvědí službu.
20. 09. 2007 | 15:22

mora napsal(a):

Nemohu pochopit, když stále někdo opakuje, že prezident nebo jiný politik, by měl mít zkušenosti z politiky. A co si myslíte, že Klaus i jiní měli zkušenosti z politiky po roce 1989. Každý se to naučl, ale musí být hlavně chytrý a nemluvit hlouposti. Nejlepší jsou výsledky z minulého období. Ale musí být hlavně dobré,které získal bez protekce a nadržování.
20. 09. 2007 | 15:31

kancelářská_myš (dříve šťoura) napsal(a):

Janu Kolářovi

Myslím, že se pletete, pane Koláři. Politickými funkcemi jsou (v tomto protokolárním pořadí) funkce předsedy Poslanecké sněmovny, předsedy Senátu a předsedy vlády. Prezident jako hlava státu je funkce naprosto jedinečná a výjimečná a
jaku ukazuje naše nedávná minulost, mohl ji vykonávat i dramatik a politický vězeň bez jakýchkoliv řídících schopností. Byl to ale slušný člověk. Proč si myslíte, že by to slušný akademik nezvládl?
20. 09. 2007 | 15:59

bigjirka napsal(a):

šťouro, myslím, že se pletete. Myslím, že slušná byla především paní Olga.

Co je to zvládl? Klást věnce by naučili i cvičenou opici. Již nikdo se tam nedostane backstage trikem jako Vašík I. Zkušenosti z politiky musí mít proto, aby měl volitele, kteří političtí jsou
20. 09. 2007 | 22:42

Eman napsal(a):

Rád si vsadím na vítězství
V.Klause v prezidentské volbě.
Budu přitom mít 100% jistotu že vyhraju.
P.S.: Ať žijí a rodí se dobří prezidenti.
21. 09. 2007 | 01:04

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Tady si někdo přihřívá vlastní polívčičku. Doufám že politiků ze stran laiků už bylo dosti. Všech: umělců, vědců, i farářů. Drž se ševče proboha svého kopyta!!!
21. 09. 2007 | 11:54

kancelářská_myš napsal(a):

Bigjirkovi

:-))) Víte, jak by bylo pěkné mít po Václavu I., Václavu II. ještě Václava III. ??

Jinak souhlas s názorem na pí. Olgu, její role asi dosud nebyla doceněna, i když Keane se o to trochu snažil. Diskuse na toto téma je ale mimo rámec tohoto blogu a ostražité oko pana Stejskala bdí!!
21. 09. 2007 | 12:49

T.Vlnka napsal(a):

No to by bylo skvělé, mít presidenty samé Vaclavy! Proto by se nám teď jako president hodil tadyhle pan profesor Hořejší. Když už je jednou Václav, tak ať to k něčemu je. To by pak byla náramná legrace, vysvětlovat třeba panu Sarkozymu, že každý naš president se musí jmenovat Václav. A kdo chce kandidovat, musí si změnit křestní jméno. Už nikdy žádný Petr, Jan či Jiří! Jen Václav. A Vaclav II. by to mohl jen tak připsat do Ústavy. Vlastním plnícím perem. Stejně je to pro něj jen nutné zlo, kterého si nemusí všímat, když se mu to hodí.
21. 09. 2007 | 13:23

vaclavhorejsi napsal(a):

T.Vlnka:
To je vyborny napad!!! :-)))
21. 09. 2007 | 15:13

kancelářská_myš napsal(a):

Fialovému krokodýlkovi a T. Vlnkovi

Ale kdeže, Václavem III. míním akademika Václava Pačese. :-)

Prof. Hořejší má ještě čas!
21. 09. 2007 | 15:31

T. Vlnka napsal(a):

No právě. Já znám akademiky Václavy dva. Oba by to měli na Hrad blízko. Jenže ten z Dejvic je mladší, pružnější. A ona i ta cesta z Vítězného náměstí na Hrad je tak nějak přímější.
21. 09. 2007 | 18:09

bigjirka napsal(a):

Václav Havlíček? Ale to je "jen" profesor a rektor ČVUT, akademik asi ne?
21. 09. 2007 | 20:24

Nosotonda napsal(a):

To kancelářská myš
Jak víte, že pan Václav Havel byl slušný člověk? Jako disident dostával větší plat v bonech, než měli třeba i ředitelé podniků. Kdo tyto peníze dával pro Havla a ostatní disidenty nedělal to určitě kvůli demokracii kvůli lásce k našemu národu. Vašek sloužil jako loutka a musel vracet, to co mu dali. Při jmenování prezidentem měl omylem kratší kalhoty. Kdo věří těmto omylům, je stejně naivní jako ten, kdo věří, že Štefánik byl sestřelen nedopatřením salvou na jeho počest. Vrcholem nemravnosti pana Havla bylo, že podpořil pornografické drama o Ježíši Kristovi atd.
24. 09. 2007 | 06:09

T. Vlnka napsal(a):

Nosotonda: Tak se mi nezdála délka kalhot Vaška I. jen tak. Co v tom tedy vlastně bylo?
25. 09. 2007 | 14:50

bigjirka napsal(a):

Myslím, že sudeťáci, Vlnko...
25. 09. 2007 | 19:17

bigjirka napsal(a):

teda vyjma těch šortek, v těch snad prsty neměli..
25. 09. 2007 | 19:17

smalljirka napsal(a):

Tak ty Havlovy kratke kalhoty byly soucasti nejakeho sudetackeho spiknuti svetodejneho vyznamu? No to jsou teda veci...
25. 09. 2007 | 21:43

T. Vlnka napsal(a):

Mohlo bejt. Myslím, že Sudeťáci nebo Zátopek. Taky běhal v krátkejch, dlouhý trati.Čekal jsem, že nám to pan Nosotonda ozřejmí a on nic. A víte, že jsem jednou přistihl Vaškova mluvícího Prasopsa, jak mluví?Vesmírný zážitek, pravda.
26. 09. 2007 | 01:15

im napsal(a):

Pánové, k těm kaťatům ocituji kousek z nelichotivé biografie (Václav Havel: Politická tragédie v 6 dějstvích) od Johna Keanea (vydal Volvox Globator 1999).
"...V rozporu se slavnou Ibsenovou radou, že když člověk bojuje za svobodu a pravdu, neměl by si na to brát nejlepší šaty, se mnozí chovají jinak. Karel von Schwarzenberg vylepšil Havlovi šatník a donesl mu do bytu na nábřeží dva kufry svých elegantních obleků. Havel ma to zareagoval s úsměvem:" Já nic takového nosit nemůžu, vypadal bych jako žigolo." Nakonec se rozhodl pro oblek s kalhotami na první pohled tak krátkými, že si lidé, kteří sledovali slavnost v televizi, říkali, že už snad komunisté začali Havlovi přistřihovat křidélka."
Konec citátu. Tolik Keane.
Jiní zas říkali, že ty krátké kalhoty značí příslušnost ke svobodným zednářům.
No, a teď si tedy vyberte...:-)
28. 09. 2007 | 22:56

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy