Nobelova cena míru pro EU - skvělá zpráva!

12. 10. 2012 | 15:05
Přečteno 10762 krát
Vidím, že někteří nemoudří (slušně řečeno) spoluobčané, včetně našeho prezidenta, se pohoršují nad udělením Nobelovy ceny za mír Evropské unii.

Pro mě je to skvělá zpráva; mělo se to stát už dávno. Těm, kdo říkají, že k tomu nevidí důvody, je zbytečné něco vysvětlovat – asi mají nějaký defekt vnímání světa kolem sebe.

Doufám, že je to předzvěst směřování EU k hlubší integraci, k vytvoření nějaké Evropské federace nebo konfederace – jsem přesvědčen, že je to proces žádoucí a téměř nevyhnutelný. Na tom nic nemění to, že jej někteří zdržují a někteří, jako např. náš pan prezident, by jej chtěli úplně zvrátit a vrátit se do stavu jakési Organizace evropských států.

Je očividné, že EU už dnes de facto je jakýmsi soustátím nebo „superstátem“ – jsou odbourány celní a jiné ekonomické bariéry, na většině území platí jednotná měna a existuje volný pohyb osob, existuje vlajka, funguje jakási vláda, prezident a parlament volený evropskými občany.
Myslím, že je třeba rychle pokročit dál – není únosné zůstávat v tom současném polovičatém stavu. Optimálním modelem by mohlo být něco jako švýcarská konfederace – tedy mít společnou nejen ekonomiku, ale i zahraniční politiku, obranu a základní legislativu. Je zcela jasné, že jen dostatečně silná a tedy jednotná EU může obstát v geopolitické a ekonomické konkurenci s takovými partnery jako je USA, Rusko, Čína či Indie. Jaký by asi byl vliv USA, kdyby to byl volný spolek plně suverénních států, z nichž některé (Kalifornie, Texas...) jsou jistě velikostí a ekonomickým významem plně srovnatelné s velkými evropskými státy? Mám někdy dojem, že ti, kteří se federalizaci snaží zabránit, jednají prostě v zájmu někoho jiného. Není nápadné, že jediný z těch výše zmíněných rivalů, který se k posilování evropské integrace staví negativně, je Rusko?

Budoucí Evropská konfederace samozřejmě bude muset mít i svoji ústavu, mnohem vlivnější parlament, společnou armádu i daně a bude muset nějak vyřešit otázku společného komunikačního jazyka – asi to bude angličtina, ale co třeba taková latina? :-)

Moc bych si přál, abych se toho opravdového evropského superstátu ještě dožil, aspoň jako vetchý stařík. Doufám, že ta dnešní cena je toho předzvěstí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Tomu říkám telepatie,

koukám na vaše minulé články, zvláště o svatém Václavu a vy zde aktuálně. Tak posílám pěkné pozdravení.

P.S. Viděla jsem vás v TV novinách právě v souvislosti s tou Nobelovou cenou, ale za chemii v biologii, nebo tak nějak.
12. 10. 2012 | 15:12

vaclavhorejsi napsal(a):

Viola:

I ja Vas zdravim! Je to tak - telepatie - neco mi rikalo "Viola chce tvuj clanek!". tak jsem sedl a napsal (resp. do znacne miry okopiroval, co jsem tady uz napsal pred 5 lety).

..
12. 10. 2012 | 15:17

aga napsal(a):

Pane Hořejší,

když máte takové obavy o tom, v čím zájmu kdo jedná, nebylo by řešením celoevropské referendum? Pak bylo zcela jasné, jaký je zájem těch, koho se to týká, a různé jiné národní či nadnárodní zájmové skupiny by byly vyšachovány, nemyslíte? Podmínkou pro organizaci takového referenda by ovšem byl zákaz jakéhokoli mediálního ovlivňování, protože někdy mám takový pocit, jakoby média jednala v zájmu někoho jiného než občanů Evropy...
12. 10. 2012 | 15:18

xx napsal(a):

Co jen to do těch Švýcarů vjelo, že se odmítají k EU připojit, když je to vlastně takové Švýcarsko ve velkém provedení. Sami Švýcaři mají několik úředních jazyků, jsou v Schengenu ale do EU ne a ne vlézt.

Že by to bylo v té demokracii, které v EU zase tolik není ? Faktickou moc drží v EU komise, kterou ovšem nikdo z občanů neměl možnost zvolit. EU parlament je jen karikatura na parlament v demokracii.

EU nařizuje sladit legislativu, takže národní parlamenty jsou jen na ozdobu, protože schvalují a implementují to co velká komise navrhne. V podstatě jsou na škodu, jako ten český, protože na nařízení z EU navíc ještě deformuje nad rámec v duchu hesla "papežštější než papež"

Jak tohle všechno změnit, aby to fungovalo jako ve fantaziích pana autora ? To je velký úkol, kterého se zatím nikdo nezhostil. A nevidím nikoho, kdo by toho byl schopen.

Evropa se dostala do rukou extrémních socialistů, kteří zde zdá se spíše pomalu budují další socialistický experiment a od principů USA i Švýcarska se čím dál více vzdalují.

Obávám se pane autore, že se toho vašeho snu nedožijete, a to Vám přeji dlouhý život.
12. 10. 2012 | 15:28

Ernesto napsal(a):

At žije Putin a jeho velké rusko ! Západním státům nevěřím ! Ti hrají jen o svůj prospěch ! Vy zde v čeko ,nepoučit se nikdy z historie ! Co s Vámi ? Tady je dobrá rada drahá ! Raděj poslouchejte svého dědu vševědu z hradu ,uděláte lépe nežli se zabývat unijí ze západem ! Odtamtud to páchne zkaženou civilizací ! E Th G
12. 10. 2012 | 15:29

myrta napsal(a):

Dlouho jste tu chyběl pane profesore,vítejte.Nějak se množí ti nedobří a dobří se drží zpátky.Potřebujeme vaše články,slušné a pravdivé osvěty není nikdy dost.
Dnes se vyjádřil Klaus i Hájek k udělené ceně.Stydímse ,že něco takového sedí na postech nejvyšších.Trapné.Zřejmě nám budou škodit až do dne posledního.
12. 10. 2012 | 15:35

Vlkodav napsal(a):

Hořejší:

"nemoudří (slušně řečeno) spoluobčané ... se pohoršují nad udělením Nobelovy ceny za mír Evropské unii"

"asi mají nějaký defekt vnímání světa kolem sebe"

Takže kdo nesouhlasí nebo má jiný názor tak je slušně řečeno nemoudrý (blbý)? Připomíná mi to ono: kdo nejde s námi jde proti nám.

Pěkně jste nám na svém blogu prakticky předvedl, jak to ta EU myslí pěkně demokraticky.
12. 10. 2012 | 15:39

SuP napsal(a):

Kdybyste si pane profesore přečetl blog Matěje Spurného z 27.9., mojhl jste předpokládat reakce zdejšího osazenstva. Ale tak dlouho se chodí pro vodu, ......
Nebo snad máte dojem, že lidi mění názory podle toho, kdo jim servíruje?
12. 10. 2012 | 15:45

Yosif K napsal(a):

POZOR!!!!
Ano Svycarsko funguje 600 let, ale teprve od roku 1850 existuje neco jako svycarske obcanstvi.
Federalni vlada je extremne slaba, kantony se ridi z 95% samy. Federalni dane jsou extremne nizke, kantonalni dane jsou v pravomoci kantonu. Jakoz i legislativa, skolstvi, zivnostenske uradu atp.
Harmonizace dani ve Svycarsku NEEXISTUJE!!!!!
Krome armady a meny a ministarstva zahranici je jednotna patrne uz jen regulace bank - samozrejme.
12. 10. 2012 | 15:45

Xury napsal(a):

Pro autora:
Nobelova cena za mír pro EU v dnešní době mi opravdu přijde poněkud k smíchu. Před patnácti lety bych to chápal daleko spíš. Dnes to spíš působí dojmem pohřební kytice.
Pokud jde o tu federaci, tak v tom se rozhodně neshodneme. Na to prostě evropské národy nejsou připraveny. A obávám se, že ještě dlouho nebudou (pokud vůbec někdy). Bylo to vidět i při návštěvě Merkelové v Aténách. Stručně řečeno historické reminiscence jsou v Evropě stále velmi silné a hned tak nezmizí. Pokud někdo chce federaci, tak ať předloží právní rámec (patrně federální ústavu) a nechá si ji schválit všeevropským referendem. Nikdo ze současných politiků nemá mandát něco takového schválit. A je úplně jedno ve které národním nebo evropském orgánu sedí.
12. 10. 2012 | 15:47

Josef K. napsal(a):

Ernesto. I vodka, jíž holdujete, může být kontaminována , zvláště když je známo, že ruská produkce je z 50% nelegální. Předdpokládám, že jste důsledný a nejezdíte ani ruskými autym, autobusy a vlaky, neboť všechny pocházejí ze Západních vzorů. Patrně se i originálně oblékáte do laptí a březoví kůry a nehty si jen koušete, Solingen je Západ. Neměl byste ani používat počítač, abyste se nenakazil...
12. 10. 2012 | 15:56

Joshua napsal(a):

p. Hořejší,

bez urážky.Neměla EU nějaký podíl na loupeži v Libyi? Kdo dostane příští Nobelovu cenu za mír od norského politického výboru? Minuleto bylválečník Obama ještědřív,než cokoliv vykonal. Bude to příště Romney?
12. 10. 2012 | 16:01

GargantuanaŘípu napsal(a):

Česká všěehoznalost a všeumělství xury, aga atp. jaksi nedošla mezinárodního uznání. Díky Bohu, neboť tolik pitomostí, kolik nabízí Mirgorodští má jasný výsledek nejen v reálném socialismu, ale i v reálném postnormalizačním klausismuzemanismu a jejich odnožích topolánkovismodalíkismu a nečasismokalouskodrábkovismu. Prosperita těla i ´ducha na úrovni národních bájí po nedobré stravě.
EU si vážím, stejně jako mužů a žen, které jí budují. Je to vyjímečný projekt.
12. 10. 2012 | 16:02

Josef K. napsal(a):

Joshua. Vy ani nevíte, kde se Lybie nachází. Patrně nejíte dobrou stravu.
12. 10. 2012 | 16:03

Joshua napsal(a):

Joshua,

dovětek pro prof. Hořejší.Nenadešeljiž časodměnit Nobelovou cenou míru prezidenta Bushe juniora?

Cop takhle ocenit nějakého bojovníka (moderně disidenta) za demokracii v Bahrajnu?
12. 10. 2012 | 16:05

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Taky jsem rád a myslím si, že si to EU zaslouží.

Konzervativní Švýcaři neakceptují všechna pravidla EU, například zdanění spotřeby je ve Švýcarsku velmi nízké, ale v mnoha věcech jsou integrováni nebo dobře spolupracují.

„V roce 1960 Švýcarsko spoluzaložilo Evropské sdružení volného obchodu a v roce 1972 dokonce uzavřelo s EHS bilaterální dohodu o volném obchodu. Na začátku 90. let se Švýcarsko účastnilo jako člen ESVO vyjednávání o vytvoření Evropského hospodářského společenství, které motivovalo Švýcarskou spolkovou vládu, aby v roce 1992 podala příhlášku ke členství v EU, následně ale v témže roce občané země zamítli vyjednávaní o EHP, což vedlo i k ukončení snah o přistoupení k Unii.
Další období charakterizovalo uzavírání mnoha dvojstranných smluv mezi Evropskou unií a Švýcarskem (jejich počet se vyšplhal až do řádu stovek), z nichž nevýznamnější byly série prostě nazvané Bilaterální dohody I a II uzavřené v letech 1999, respektive 2004.[33] Od roku 2009 člen Schengenského prostoru.“
Pramen wiki.

Euro je ve Švýcarsku druhou měnou minimálně tam, kde se pohybují turisté. Není sice povinnosti tamních obchodníků uvádět ceny v eurech a brát je, ale dělají to.
12. 10. 2012 | 16:06

Joshua napsal(a):

Poslední otázka,

Nemá náhodou válečný spolek NATO něco společného s EU?
12. 10. 2012 | 16:09

Otto napsal(a):

Je to tak, kdo to videt nechce neuvidi. Jedina sance dlouhotrvajiciho miru na nasem kontinente je ve spolupraci drive valcicich stran. Zadna soutezivost, kdo je vlastne lepsi, to konci vzdycky valkou. A stejne to neni k nicemu, dnesni svet ma tisice jinych problemu, ktere je potreba resit, na to nemusime soutezit kdo je silnejsi a krasnejsi. Tuto Nobelovu cenu vitam.
12. 10. 2012 | 16:09

JenTak napsal(a):

Bohužel i na Klause dopadne odlesk Nobelovy ceny. Ten si to opravdu, ale opravdu nepřeje, protože on ji chce sám pro sebe.
12. 10. 2012 | 16:16

Anna napsal(a):

Zdravím, pane Hořejší,

jsem ráda, že jste zase tady. Mrzí mě, že nebylo úplné zdůvodnění, proč byla udělena Nobelovy ceny za mír Evropské unii. Dá se předpokládat, že to bylo i zásluhou ČR, výslovně "činnosti" Blanických rytířů.

Ráda bych, aby místo EU byly USE na stejných základech jako USA a hlavním úředním jazykem angličtinou.

Hezký nejen dnešní den
Anna

https://www.youtube.com/watch?v=HFFpOqRAys8
12. 10. 2012 | 16:20

Kleofáš napsal(a):

Pane profesore, Vy jste prostě budovatelský typ! Vám se stýská po stavbách mládeže, budovatelském nadšení. Komunismus jsme nevybudovali, tak teď budeme budovat německý superstát EU. Možná, že končí období dostředivých a integračních tendencí a nastává fáze dezintegrační. Nobelovu cenu míru pro EU je třeba chápat jako pohřební kytici položenou těsně před odjezdem rakve zvané Evropská unie do očistné pece.
12. 10. 2012 | 16:21

xlsonn salvation napsal(a):

Praotec Adolf:
"Když nás nikdo nepochválí, musíme se pochválit sami." Doktore Josefe: "Kde všude jsme letos šířili mír, svobodu, humanitu ademokracii?"
12. 10. 2012 | 16:25

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Annu
„The Nobel Peace Prize 2012 was awarded to European Union (EU) "for over six decades contributed to the advancement of peace and reconciliation, democracy and human rights in Europe". „
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/2012/
12. 10. 2012 | 16:25

JV napsal(a):

Pane Hořejší,
zapomínáte na jediné. K vytvoření Evropské konfederace potřebujete zejména někoho, kdo bude spíše Evropan než Němec, Francouz, a tak podobně. Vždyť obyvatelé Švýcarska se pokládají za Švýcary a Spojených států Amerických za Američany.
Evropanství jako národnost, alespoň si tak myslím, je ve sporu s tím, že se v každém státě učíme národní jazyk jako první, setkáváme se s národní kulturou a poznáváme především historii vlastního národa. Být Evropanem je spíše rozumová záležitost na rozdíl od té vlastní národnosti, která je nám vtištěna v dospívání. A právě na tomto faktu Evropa buď ztroskotá v okamžiku, kdy dojde na rozdílné zájmy jednotlivch národů, nebo bude udržována jen jistým násilím. Jediné, co by mohlo obyvatele evropských zemí sjednotit, by bylo vnější ohrožení.
Mám chuť na závěr napsat, v souladu s vaším postojem k druhým lidem jiného smýšlení, že jestliže to nevidíte, musíte trpět nějakým defektem vnímání světa kolem sebe.
Zdravím Jiří Vorlíček.
12. 10. 2012 | 16:26

Luba napsal(a):

Skvělá zpráva?

Snad každý ví, že Evropská unie je hlavně úspěšný mírový projekt, který zboural komunikační bariéry na tradičním krvavém bojišti.

S národy se jejich lokálním satrapům teď manipuluje mnohem hůře, což se jim zajisté nelíbí - Johnny, Helmut, Francois, Honza a Lešek, kluci co spolu mluví, se nenechají tak snadno zblbnout, aby si opět podřezávali krky ve jménu krásných ideálů, ať je tím cokoliv.

Ale ...

Nobelova cena míru by měla sloužit coby odměna konkrétním lidem, kteří navzdory nepříznivým okolnostem svobodně myslí, konají a otevřeně se staví proti nešvarům a nepravostem.

Dát Nobelovku jakékoli prosperující megaorganizaci je zbytečné.

Vynálezce dynamitu si určitě přál kompenzovat zneužití svého výrobku ve službách vražedné lidské stupidity hmotnou a morální podporou vynikajících osobností - moudrých jedinců, kteří se snaží učinit náš svět lepším.
12. 10. 2012 | 16:27

Pažout napsal(a):

souhlas. Jen škoda že musíme sdílet jednu republiku s Klausem a jeho nohsledy.
12. 10. 2012 | 16:28

marxík napsal(a):

Pane Hořejší,
Máte kliku, že 28. 10. je neděle. Jinak bych Vás hnal do práce.
Rozhodně byste neměl vyvěšovat českou vlajku a měl byste si připravit projev, který by vyčinil tatíčkovi.

Jinak by se mi zdál Váš postoj, řekněme, nepřehledný.
12. 10. 2012 | 16:29

Martin Konvička napsal(a):

Důkaz, že molekulární genetik může býžt pěkně zamrzlej.

Safra, pane profesore, vylezte někdy z laborky, nebo z těch foyer, jak tam na konferencích podávají kafe s mlékem.
Západní Evropa, ta "stará EU", už dávno není výspou civilizace.
12. 10. 2012 | 16:30

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

profesore,
vy snad žijete s klapakama na očích a špuntama v uších. neustálé omlílání tisíckrát vyvrácených blbostí je nějaká provokace? nemužu uvěřit tomu, že jste svuj blog myslel vážně, jelikož vas pořád ještě považuji za člověka s mozkem v hlavě. tak za prvé, kde jste probuh sebral že se rusko staví negativně proti evropské integraci? rusko integraci podporuje, rusko podporuje německý leader ship. německo je největší ruský spojenec v evropě a obchodní partner. pro rusko i ameriku je přeci daleko pohodlnější jednat a uzavírat smlouvy s jedním partnerem, než s 27. za druhé přece nemužete nevidět, že evropská integrace se dostala do slepé uličky a přináší spoustu problémů. srovnávat evropu s amerikou je přece velice slaboduché. předně amerika je "nový kontinent", kam všichni od někud přijeli. z toho pohledu je amerika unikátní a umožnilo to vznik "amerického lidu". amerika není zatížena tisíciletou historií vzájemných nacionálních válek jako evropa, americký občan se ztotožnuje a americkou ustavou, evropský občan se svým národem. evropský lid neexistuje a proto je evropská federace pouhá imaginace. federaci nelze v evropě dosáhnout. nelze odtsranit kulturní, historické, jazykové a ekonomické rozdíly mezi členskýcmi státy EU za 100 let. možná 500 let by bylo málo. zkuste o tom vážně přemýšlet, možná, že se vám v hlavě trochu rozsvítí. není potřeba hnát evropský kontinent do katastrofy nějakou umanutostí idealistů, jako jste vy. evropský občan nepotřebuje dohánět a soupeřit s čínou, ruskem a USA. evropský občan potřebuje práci. díky měnové unii ji nemá 40% mladých španělů. nobelova cena míru pro EU je bláznovství.
12. 10. 2012 | 16:31

mb napsal(a):

... hezké ...
12. 10. 2012 | 16:33

Joshua napsal(a):

Příště by Nobelovu cenu míru mohlo dostat NATO.

Co vy na to, pane profesore?
12. 10. 2012 | 16:33

Medikolog napsal(a):

Zdravím vás pane Hořejší, zdravím i všechny diskutijící a naposled to nejlepší... hezké odpoledne pane Steskale.

Nobelova cenu míru pro EU je hlavně zásluhou Čechů nastavujících druhou tvář všem silnějším násilníkům... Nobelovka je ale vždy spojená s "prachama" a je je třeba rozdělit podle počtu občanů EU jednotlivcům dříve, než je nějaká EU Amt zpronevěří a promrhá.

Takže: pane Hořejší, dámy a pánové, KDE JSOU NAŠE PODÍLY? Ať poznáme skutečnou cenu kolektivům udělovaných cen pro řadového jednotlivce;-)..
12. 10. 2012 | 16:34

petrof napsal(a):

pane Hořejší, až budete vetchý stařík, tak budete mít asi jiné starosti....např. jak rozmělnit potravu, či jak udržet moč. A nějaká EU vám bude u zadku, tak jako je mně, a všem normálně uvažujícím, už dnes.
12. 10. 2012 | 16:39

Admirál napsal(a):

Pane Hořejší, státy EU se podílely na agresi proti Libyi, Podílejí se na okupaci Afgánistánu, podílejí se na kdejakém svinstvu. Cudně to halí do lidských práv.

Výbor pro udělování Nobelovi ceny si z lidí dělá prdel, pokud má cenu dostat EU.
12. 10. 2012 | 16:40

pgjed napsal(a):

Pane profesore zdravím. To je dost, že jste po dlouhé době něco napsal. Plně souhlasím a plně podepisuji. Není jiná alternativa. Respektive je v podobě rozvratu, mocenských konfliktů na kontinentě, ataků z vnějšku... Tomu všemu jakkoliv polovičatá, nedotažená a plná chyb, jako cokoliv lidského, EU dnes brání a doufejme že bude i nadále. Mám naději, že současná gfinanční a hospodářská krtize povede čelné představitele EU k prozření v těchto oborech i k prozření kulturnímu a morálnímu.
Pěkný den z Jedovnic
12. 10. 2012 | 16:43

Martin Konvička napsal(a):

pgjed

Co to pořád znamená, to "není jiná alternativa"?
Není vám trapně, používat úplně stejnou frázi, jako Emanuel Moravec nebo Husák? Vždycky jsou jiné alternativy. Říkat, že nejsou, je pohodlnost.
12. 10. 2012 | 16:54

Anna napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Annu
„The Nobel Peace Prize 2012 was awarded to European Union (EU) "for over six decades contributed to the advancement of peace and reconciliation, democracy and human rights in Europe". „
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/2012/
----------------

No vždyť - jak by mohla být udělena, kdyby Blaničtí rytíři vytáhli v 68.?
12. 10. 2012 | 16:57

MA-FU napsal(a):

Pane profesore
....mám radost jako Vy. MA-FU
12. 10. 2012 | 16:59

vasja napsal(a):

To je dobře.
Fabriky v Řecku už zas jedou na plný pecky a Taliani začli dělat i v pondělí.
12. 10. 2012 | 17:00

minatomirai napsal(a):

Je to příjemná zpráva, vloni se dala nějakým Liberijcům, o kterých člověk nemá ani ponětí, v letošní ceně má člověk aspoň jasno.
Evropa civilizovala, takže jí patří dík za zcivilizování postkomunistických režimů, ze kterých si nejlépe vede Polsko, což není překvapující. Poláci nemají obavu o svoji identitu a spojí ji bez obav s evropskou.

Stačí se zajet podívat do Srbska, aby člověk viděl, jak se žije v zemi mimo Unie, stačí se také zeptat Srbů, co by si příli, jestli znovuvzkříšení nacionalisty Miloševiče nebo členství v EU.
A to pomíjím poměrně necivilizovanž stav celé země, kde se válejí odpadky všude, psi se tahají u benzínek o lidské kosti, i když o jejich původu jsem si nebyl příliš jistý. Je možné, že byly hovězí. Nicméně země, kde se potulují smečky zdivočelých psů, neposkytuje důvěru.

P.S.
Konvička se dostává do formy před pátečním klubem štrikujících konvertitek. Jistě sezení zahájí táhlou jihočeskou, které jsou neposlouchatelné.
12. 10. 2012 | 17:05

Petr z Tábora napsal(a):

Ano, Nobelova cena míru byla zdiskreditovaná už dávno. EU je v dobré společnosti například s teroristou Arafatem.
12. 10. 2012 | 17:05

minatomirai napsal(a):

Kissinger toho pro světový mír také moc neudělal, takže je zbytečné vypichovat jednotlivé laureáty. Je dobré vědět na druhou stranu, že nikdo nikdy nenominoval Klause na rozdíl od Havla.

Cena míru je symbolická, Evropa udržela mír po několik desetiletí, takže její společné politice patří dík.
12. 10. 2012 | 17:08

Astala vista napsal(a):

Ach jo.
Myslet si, že mír máme díky EU může jenom diletant. Naopak práce EU povede k další válce. Federonacisti vůči národním státům, nebo normální lidi proti multikulti a muslimům.

Tak i tak, nebýt EU, tak by žádný velký konflikt už nehrozil, protože obyčejní lidi by to nikdy tak daleko nmenechali dojít. Díky EU je ale válka na spadnutí.
12. 10. 2012 | 17:10

P. napsal(a):

Evropa dostala cenu míru asi za to, že se evropské země přestaly řezat mezi sebou. To je sice pokrok, ale nastal jiný problém - spojily se a v alianci s USA rabují jiné země, respektive nastolují tam trvalou svobodu a demokracii podle svých představ.

Terrormanagement 21. století: http://vimeo.com/21563166
12. 10. 2012 | 17:12

Abe Normalni napsal(a):

Vaclave Horejsi, abych citoval jednoho lehce prostoducheho klasika: Pro hlupaka kazdy hloupy...
12. 10. 2012 | 17:12

Astala vista napsal(a):

minatomirai: ....., který nepozná lidské kosti od hovězích nám zde káže? Jak už řekl Kryl: "vrah o morálce káže" a úplně stejně lze oznámkovat cenu míru pro EU, největšího nepřítele svobody a míru od pádu nacistického Německa. Ono milý pane, tu válku v Jugoslávii a bídu Srbů způsobila USA, ale především tahouni EU (Němci), kteří vyzbrojili Chorvaty a vyprovokovali konflikt.

Ale to je pro Vás samozřejmě pasé, pes žere lidi, Srbové jsou líné prasata a Poláci milují EU. Ještě že máte ten svět tak jednoduchý.
12. 10. 2012 | 17:15

vasja napsal(a):

Tady je mír jen proto, že Evropan je pohodlnej jak prase. Dyk se mu ani děcka nechce dělat, vykopat vyžírky vetřelce taky né a válčit? Šmarjá :-))
12. 10. 2012 | 17:19

tytyty napsal(a):

Švýcarská otázka.

Švýcaři se ptají:
Proč Norsko udělilo EU Nobelovu cenu míru?
Proč?

Proto, aby tam nemuselo vstoupit.

No proto.
12. 10. 2012 | 17:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé resp. a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 10. 2012 | 17:24

Aleš Vyhnal napsal(a):

Každou větu bych podepsal. Problém ale bude s xenofoby, kteří se nedokáží naučit angličtinu nebo francouzštinu, pak ještě s rusofily a těmi, co si z ČR udělali dojnou krávu a chtějí v dojení hezky soukromě, nikým nerušeni v čele s Václavem Klaunem pokračovat. Latina zřejmě nepřipadá v úvahu. Znáte vůbec někoho, kdo dokáže dnes plynně hovořit latinsky? Já znal jednoho takového kněze, ale ten již zemřel.
12. 10. 2012 | 17:29

aga napsal(a):

Aleš Vyhnal

Problém bude asi tak s 80% obyvatel jednotlivých národů, ale když se kácí les, tak létají třísky, že - a stejně je těch lidí v Evropě moc...
12. 10. 2012 | 17:33

Krupa Václav napsal(a):

Před chvílí mluvil Hájek z Hradu. Jeho hlas i intonace mi připoměl Urválka. Vondra se pochlubil vyjednáváním o prodeji bitevních letounů, ale zapoměl podotknout, že záměr byl prodat jednomístní ležáky. Drábek odhalil pravdu o Šiškovi. Všechno prý bude jinak.... Je mi uplně jedno kdo dostal Nobelovku, byl jsem pro EU i bez ní.
12. 10. 2012 | 17:36

PB napsal(a):

Tady alespoň vidíte, jak "inteligentní" hlavu státu máme.
Znatelnější to bylo nedávno, když totálně neschopného ministra školství označil za "nejlepšího" ministra školství všech dob.
Václav Klaus je pouze velký mluvka a velkohubý Neználek.
To už musí být úchylka, když téměř vždy jde proti proudu - jen aby byl zajímavý.
Globální oteplování se ukázalo stejně nesmyslné jako "výslunní" ODS. Dále klesající "preference" ODS jen svědčí o tom, že pravice už u nás nemá šanci. Tedy i strana ODS. Strana, kterou už i on sám opustil.
A je moc fajn, že levice dostane také šanci!
12. 10. 2012 | 17:43

Honza napsal(a):

Vážený pane Hořejší, gratuluji. Očividně máte patent na rozum a všemu rozumíte nejlépe. Jenom ti, kteří mají opačný názor na EU jsou blbci.
12. 10. 2012 | 17:52

Jihočech napsal(a):

Pane Hořejší, rozuměl bych Spojeným státům evropským vytvořeným za základě postupného vývoje a občanského konsensu zdola, a´la USA nebo Švýcarská federace. Ovšem jako projekt vesměs levicově zaměřených intelektuálních elit odtržených od výše uvedeného základu mě z něj bere hrůza. Přesvědčení, že někdo jako vyšší bytost ví lépe než lid, co on sám si přeje je u evropských představitelů otřesné a nabývá bizarních forem, jako např. navrhované kvoty pro ženy pod sankcí. EU jako volná zona trhu a pohybu zboží byla a je velmi cenná myšlenka. Zparchantit ji k obrazu RVHP, včetně kvót, společných norem, názvosloví, dotací a dalších hrůz je splněným snem komunistů celého světa a dalších lunatiků lepších zítřků. Realita je ale neúprosná a současný vývoj i přes veškerou snahu bruselských tvůrců lepšího příštího nevěstí nic dobrého. Shnilé údy je třeba kvůli gangréně amputovat, ne léčit!
12. 10. 2012 | 17:52

aga napsal(a):

Jihočech

Splněným snem skutečného komunisty by byl svět bez soukromého vlastnictví a třídních rozdílů. Můžete vzít dvojitou dávku jedu na to, že přesně tohle není cílem těch "levicových" intelektuálních elit. Jinak souhlas.
12. 10. 2012 | 17:58

Hloupý Honza napsal(a):

Prý byla horkým kandidátem i Al-Kaida .... na doporučení Arafata.

Jinak jsem rád, že si někdo konečně všiml, že my v Evropě (i v USA) jsme tak civilizovaní a mírumilovní, že zbraně dodáváme daleko za své hranice jiným (většinou rovnou oběma stranám) aby se mydlili u sebe doma (pes si taky nenakálí do svého pelíšku).

Kolik že to je ? 1 meloun v americkejch ? Nevíte někdo kam mám poslat číslo účtu pro podíl ?
12. 10. 2012 | 18:06

myloš napsal(a):

Ano, profesore, hlavně že existuje společná vlajka, ta nás vytáhne z ekonomického svrabu. Jen malý dotaz: co kdybyste s tím psaním zase přestal?
12. 10. 2012 | 18:11

Jihočech napsal(a):

Aga, nejsem si jistý. Zdá se mi, že snaha evropských elit vede k vytvoření jakéhosi ideálního, znormovaného Evropana, kterého si vysnili. Ze základního systému zjednodušení obchodu a pohybu zboží se vyklubalo mystérium, kterému rozumí pouze zasvěcení ve svém uzavřeném světě. Jiný název pro bruselskou byrokracii a její výplody nemám. Průměrný Čech nebo Slovák vás sotva ohromí znalostmi o aparátu a chodu EU a ani neví, jak se jmenuje jeho europoslanec. Divil bych se, že by to bylo jinde jiné.Už jen toto by mělo být varováním, že vysněná EU v Bruselu se nepodobá vysněné EU např. na Šluknovsku nebo na Oravě. A kde není souhlas z nižších pater, nastupuje direktiva. A to už důvěrně známe, že?
12. 10. 2012 | 18:12

ladimachala napsal(a):

To autor: díky!
12. 10. 2012 | 18:15

aga napsal(a):

Ale v tomto souhlasím. Jen si myslím, že ten "ideální, znormovaný Evropan" bude spíše v pozici poddaného, a elity se přemění v novou šlechtu. Tedy ani náhodou nic "levicového".
12. 10. 2012 | 18:15

Jihočech napsal(a):

Aga. Ale ano, je to levicové. Což jste si nevšiml, jak snadno ti, kteří chtějí nastolit nový, lepší řád, přebírají veškeré výhody toho establishmentu, proti kterému se dříve tak vymezovali? A jak začínali? Heslo "Nejsme jako oni" v různých obměnách rotovalo celým světem. A výsledek? Osobně se domnívám, že Orwell a jeho Farma zvířat není uplatnitelná jen na bývalý soc. blok. Vše, od nenežraných prasat až po kšefty s bývalým majitelem tu už máme. A kdo se sám k moci dostal, zjištuje že její sladké plody si zajistí přesně tím, pro co svého předchůdce nenáviděl.
12. 10. 2012 | 18:26

aga napsal(a):

Jihočech

No jestli ve vašem soukromém slovníku pojem "levicový" je totožný se "zlý", co nadělám.

Snaha o nastolení nového, lepšího řádu není sama o sobě ničím levicovým, a navíc je v aktuálním případě pouhou zástěrkou skutečných záměrů elit, které rozhodně nemají skončit volností, rovností a bratrstvím (a to bylo heslo BURŽOASNÍ revoluce).
12. 10. 2012 | 18:35

Jiří Barták napsal(a):

Nemáte pravdu, pane profesore. Evropa nepotřebuje EU, aby obstála v celosvětové konkurenci, viz např. Singapur, Jižní Korea, Taiwan, Izreael, ale trochu paradoxně třeba i Norsko a Švýcarsko. Opravdu nemám pocit, že by tyto země neuměly obhájit své zájmy bez nějaké vyšší nadnárodní byrokratické struktury; vždyť Švýcarsko nebylo donedávna ani členem OSN (proč si taky nechat kecat do svých záležitostí spolkem chudejch diktatur, že). A co je nejdůležitější: současná EU jednoduše nefunguje. Hospodářsky stagnuje a propadá se do dluhů, zatímco např. Indie nebo Čína rostou na západní poměry nevídaným tempem. Z EU se stala především transferová unie, kdy bohatší a pracovitější členské státy (zejména Německo, které ještě pořád splácí sedmdesátiletou vinu za válku) dotují chudší státy s mnohem volnější pracovní morálkou. Kdyby to alespoň vedlo k té vytyčené konvergenci, ale ono houby. Brusel se snaží vytvořit euronárod odshora, ale to jednoduše nejde; Řekové jsou prostě zvyklí válet se na pláži a ucucávat ouzo, z Italů taky sotva uděláte lidi, kteří striktně dodržují dohodnuté termíny. A to prosím nejsou žádné předsudky - podobné věci se dočtete i na zcela korekním Businesscenter. Navíc jdou Evropská komise a Evropská rada spíš cestou zákazů (žárovky, GMO, rum/tuzemák, marmeláda/džem) a příkazů (dotace na neekologická i neekonomická biopaliva, antidiskriminační zákon aj.), než silou pozitivních příkladů. Takhle tedy opravdu Švýcarská federace nefunguje a nikdy nefungovala, přičemž dodávám, že dokonce nepotřebují ani jednotný společný jazyk. Původní myšlenka evropské integrace dle vzoru otců zakladatelů Adenauera a de Gaulla je skvělá, ale to co se nad mí postavilo minimálně od Maastrichtské smlouvy je čiré zlo. Vojenskou bezpečnost garantuje NATO, Rusy bych tedy do EU vůbec nemotal; ti se možná bojí akorát společného vyjednávání o ceně plynu a ropy (kvůli čemuž si mimochodem zkorumpovali a zaměstnali Gerharda Schrödera). Možná, že by se za dalších 80 nebo 100 let jeden euronárod spontánně opravdu vytvořil, ale určitě ne současným způsobem. Vždyť EU není schopná ani čelit islámské invazi, takže se s Lisabonskou smlouvou rozhodla tento problém alespoň naředit a posílat nám své uprchlíky... Ne díky. Neměli jsme tam lézt a nyní volám: rychle pryč. V dobrém se rozejít, rozpustit to a začít znovu. Pomalu, opatrně a hlavně odspodu.
12. 10. 2012 | 18:37

Ateista napsal(a):

Hořejší: Já Vás tímto zdravím, nečekal jsem, že se po tak dlouhé době ukážete a dovolím si několik poznámek a otázek.

Nejprve poznámky: Jistě, článek je pravdivý, uvažuji v tomto směru jako Vy, jen se obávám toho, že EU nebude dodržovat principy solidarity (to se děje už nyní, ČR byl např. odpírán jeden ze základních pilířů fungování EU, volný pohyb pracovních sil - viz Německo a jiné státy obdobně) a silné státy budou určovat nevýhodné pravidla hry pro ty menší jako je ČR (to se také děje už nyní, např. zemědělství, dotace - viz Francie a mnoho dalšího).

Otázky:

1)Nečekal jsem, že budete ještě něco uveřejňovat z toho důvodu, že jste nereagoval ani na stále sílící protizákonné kroky katolické církve a ohavné výroky Vašeho "šéfa" Dominika Duky. Co si jiného taky myslet o těchto lidech v Kristu, kteří se na nějaké, pro mě stupidní a iracionální, náboženské "seanci" servilně usmívají na Topolánka, Klause, spolupracují s takovými individui jako je např. "vyznavač kříže" Semín a mnoho dalšího. Na druhou stranu nemáte problém kritizovat AV ČR je - li to potřeba, kritizoval jste a to dost vehementně o. s. Sisyfos (kvůli globálnímu oteplování) a svou vlastní církev nekritizujete? Jak to mám chápat a co na to říct, resp. napsat, abych nebyl vůči Vám impertinentní?

2) Napsal jste toto:
Viola:
I ja Vas zdravim! Je to tak - telepatie - neco mi rikalo "Viola chce tvuj clanek!". tak jsem sedl a napsal (resp. do znacne miry okopiroval, co jsem tady uz napsal pred 5 lety).
..
12. 10. 2012 | 15:17
Není toto zcela evidentně v rozporu se současným poznáním vědy? Neporušil jste pravidla Sisyfa? O telepatii se stručně zmiňuje prof. Heřt ve své vynikající knize Slovník esoteriky a pavěd (str. 227 až 228). Já tvrdím, že astrologie, homeopatie a tak dále je jen jednou stranou téže mince, druhou stranu téže mince představuje náboženství. Můžete se k tomu, prosím, poněkud více vyjádřit? Uvažoval jsem i o hypotéze, že jste Viole odpovídal sarkasticky a dělal si z ní legraci, což je ovšem v rozporu s Vašimi dosavadními vzorci chování, a navíc bych tam u toho očekával smailík nebo něco podobného.

Předem děkuji za odpovědi.
12. 10. 2012 | 18:42

argun napsal(a):

Václav Hořejší

Buďte v klidu, nedožijete. A to vám opravdu nic zlýho nepřeju. Nobelovka pro EU? Vivat New Brave World!

"...existuje vlajka, funguje jakási vláda, prezident a parlament volený evropskými občany..." Tak to je opravdu vážné. Diagnóza zní - ztráta orientace v čase a prostoru. Dodávám - a v realitě. Že by vás navštívil strýček Alzheimer?

minitomiral

"Evropa civilizovala, takže jí patří dík za zcivilizování postkomunistických režimů, ze kterých si nejlépe vede Polsko, což není překvapující. Poláci nemají obavu o svoji identitu a spojí ji bez obav s evropskou."

Dnes jste ve formě. Co slovo to perla.

Evropa civilizovala co a koho? Máte na mysli španělskou conquistu či křížové výpravy? Nebo jako že Malta a Kypr civilizovali Čechy, co právě slezli se stromů?

Bodejť by Poláci měli obavy o svou identitu. Však je jich skoro 40 milionů, natalita stoupá, národ je pro ně fetiš... v EU moc konkurence nemají. Mají ambice regionální velmoci.

Někdy píšete rozumně, jindy zase neuvěřitelné věci...

Hloupý Honza

Smile.
12. 10. 2012 | 18:43

neo napsal(a):

když už to dostal Obama, tak to klidně mohla dostat EU a příště třeba Saddamova ségra nebo spolek alkoholiků pijící zelenou...

Vždyť to neni k smíchu :)
12. 10. 2012 | 18:46

aga napsal(a):

Já myslím, že to EU dostala právem. Taky by se nemusela s kverulanty tak babrat, nechávat je opakovaně a opakovaně referendovat, nemusela by spoléhat jen na ekonomické vydírání, lhaní, mediální masáže, měnění pravidel v průběhu hry a korumpování jednotlivých zemí, a mohla by nás vzpírající se nahnat do houfu rovnou pod palbou. My si fakt té demokracie a míru neumíme vážit.
12. 10. 2012 | 18:54

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Zaznívá zde dost účelové demagogie o Švýcarsku
Švýcaři si sice zakládají na své neutralitě, jejich mezinárodní kooperace je ale na vysoké úrovni a ve Švýcarsku sídlí mnohé mezinárodní instituce.
O Švýcarech níže a v odkazu

„Švýcarsko a EU
Političtí představitelé Švýcarska udržují s členskými zeměmi EU pravidelný kontakt. Význam EU pro život země dokumentuje i skutečnost, že Švýcarsko má zvláštní komisi v Bruselu. Vstup země do EU je předmětem politických diskusí. Na prvním zasedání nově zvolené Spolkové rady v lednu 2004 však rada veřejné prohlásila, že po celé funkční období (2003–2007) nebude tato otázka na pořadu jednání.
Smluvně však Švýcarsko již s EU uzavřelo několik významných hospodářských smluv (již v devadesátých letech podepsána Dohoda o volném obchodu), které umožňují realizovat Švýcarsku vzájemné hospodářské vztahy s EU prakticky na úrovni , jako realizuji mezi sebou členské země EU.
Od roku 2002 vstoupilo navíc v platnost sedmi bilaterálních smluv mezi Švýcarskem a EU, (Bilaterální smlouvy I), které zmíněné vztahy nadále prohlubují.
Jednání o Bilaterálních smlouvách I mezi Švýcarskem a EU bylo podrobněji popsáno již ve předchozích výročních zprávách., stav jednání o Bilaterální smlouvy II, jakož i o rozšíření Dohody o volném pohybu osob na nové členské země EU je popsáno v kapitole 4.1. této zprávy. „
http://www.cundr.cz/svycarsko/ekonomicka-charakteristika/
12. 10. 2012 | 19:00

Sutech napsal(a):

<quote>Budoucí Evropská konfederace samozřejmě bude muset mít i svoji ústavu, mnohem vlivnější parlament, společnou armádu i daně a bude muset nějak vyřešit otázku společného komunikačního jazyka – asi to bude angličtina, ale co třeba taková latina? :-)</quote>
Problém s latinou by byl, že je to mrtvý jazyk, musela by se vytvořit obrovská nová slovní zásoba, teď ještě vyvstává problém s tím, že existují dvě výslovnosti. Středověká a restituovaná. To už by jím mohlo být esperanto.

Aby mohlo dojít k federalizaci EU, musely by být vytvořeny všechny instituce, jako v běžných státech.
Dvoukomorový parlament, ústavní soud, prezident, volená vláda...
12. 10. 2012 | 19:03

gabriela napsal(a):

Vítám zpět milý pane profesore. Díky Bohu, že jste po delší době dal k lepšímu normální téma pro obyčejné smrtelníky a upustil jste od těžké "vědátorštiny", se kterou se tady téměř s nikým nepobavíte (viz vaše poslední příspěvky)...

Se slzou v oku musím ovšem konstatovat, že s vámi těžce nesouhlasím. Nobelova cena pro odlidštěnou a byrokratickou instituci, se kterou si nadnárodní korporace mávají jak chtějí, není nic, co by mě přivádělo do extáze...

Poslední dobou jsem hodně zeuroskeptičtěla. EU v současné době silně ovládají instituce typu MMF, které pro změnu zase ovládají Rockefelleři a Rotschildi. Programovaně zatahují jednotlivé národy do obřích a nikdy nesplatitelných dluhů a to jako svobodomyslná bytost zásadně odmítám.

Naopak jsem pro osvobozování se jednotlivých národních států z nadnárodního bankovního otroctví. Maďarsko už pochopilo o co go, nechala bych se inspirovat ...

http://www.osud.cz/zatimco-klaus-recnil-madari-uz-euroopratku-shodili
http://www.osud.cz/madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-12
http://www.osud.cz/madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-22
http://www.reformy.cz/zpravy/70-mrtvych-krysich-samicek-nedoporucuje-konzumovat-gmo-kukurici-dokument-o-spolecnosti-monsanto/
12. 10. 2012 | 19:04

Joshua napsal(a):

Nevylučuji, že po zevrubném prozkoumání životního příběhu Usámy bin Ládina, dojde k opětovnému přehodnocení jeho role v mezinárodní politice. Usáma, na iniciativy kterého navázaly četná západem podporovaná islamistická uskupení se opět stane průkopníkem demokracie, osvobozování a šíření humanity. A posléze po zásluze stane vedle takových politických velikánů jako jsou Nobelisté J.Arafat, B.Obama a řada dalších.
12. 10. 2012 | 19:08

biolog napsal(a):

Václav Hořejší:
"Optimálním modelem by mohlo být něco jako švýcarská konfederace – tedy mít společnou nejen ekonomiku, ale i zahraniční politiku, obranu a základní legislativu."
Jenom tato věta diskvalifikuje smysl celého článku. Švýcarské spříseženectví (což se mimo Švýcarska překládá jako konfederace) je zcela jiný státní útvar, než vytvářená EU. Švýcarské spříseženectví se tvořilo v odporu vůči Habsurkům, které bohužel pro nás Švýcaři porazili, prostě Švýcarsko bylo budováno zásadně odspodu a rozhodně by tam nebyly možné uplatňovat metody jako tady proti Řecku. Jak už přede mnou jeden diskutující napsal, veškerá moc je soustředěna v kantonech co nejblíže občanům, každá důležitá otázka se řeší referendem, prostě výkonná moc je delegována odspodu. V EU je to přesně naopak, pokud se se využívá institutu referenda, hlasuje se tak dlouho, a výsledek vyhovuje bruselské komisi.
A za co nobelovka míru, bůhví. Instituce, která převzala pod svůj patronát území násilím odtržené státu jinému v tomto ohledu připomíná Třetí Říši a její Protektorát.
Připadá mi neuvěřitelné, kam až může dojít vědecký člověk ve svatém nadšení.
12. 10. 2012 | 19:10

Josef K. napsal(a):

biolog. Jestliže pozitivistická prázdnota vstoupí do společenské komplexity je z toho jen mirgorodský produkt. Tedy nula od nuly pojde. Kde jste přišel ke své inteligenci? Pozoruhodné, snad pro Museum mozku /biologické/ v Moskvě, kde sbírají různé deformace.
12. 10. 2012 | 19:17

šašek z Jihlavy napsal(a):

prof. Václav Hořejší
Jsem na vaší straně, čas ukáže, kdo měl pravdu. Rozhodnou nastupující generace, senioři můžou brblat a trumfovat se svými argumenty, ale jejich vliv bude minimální.
Sázím na mladou inteligenci studující v zahraničí, až se vrátí domů, zafouká čerstvý vítr. S tím dorozumívacím jazykem je to jasné už dnes, latina je mrtvý jazyk, musel by se silně modernizovat, což mi přijde nesmyslné. Naštěstí i průměrní občané mají rozum a nutí své potomky do angliny, často jim platí soukromé doučování. Sami sice ovládají jen eter, delete, shift, home a end, svým dětem však přejí, aby obstály v konkurenci evropských národů. Tak nebrblejme a přejme našim potomkům důstojnější život, než jsme měli my.
12. 10. 2012 | 19:22

biolog napsal(a):

Josefe K.,
už jste se doučil, jak se Němec řekne německy? Dlužíte odpověď! :)))
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=17679&from=0
12. 10. 2012 | 19:23

biolog napsal(a):

A také latinsky a anglicky, experte! :)))))))))))))))
12. 10. 2012 | 19:26

Drzá zrzka napsal(a):

Vetchý stařík může být i vrtošivý. Ještě mnohé narozeniny přeji.:-)
12. 10. 2012 | 19:27

aga napsal(a):

šašek z J.

Uděláme vše, aby příští generace žila v komunismu eee co to tárám .. v EU...
12. 10. 2012 | 19:31

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Zase něco ze Švýcarska, jen abych poopravil některé

„Změny ve švýcarské ústavě a fungování ústavních institucí znamenají z dnešního hlediska zařazení Švýcarska mezi federace, tj. mezi složené státy, v nichž drží plnou suverenitu federace jako celek. Přesto si kantony uchovávají relativně významné autonomní kompetence, např. právo vydávat zákony ve věcech, které nejsou v kompetenci federace. Postoupení pravomocí od kantonů k orgánům ústřední moci bylo zdlouhavé a postupné, avšak v období 1874-1987 se jednalo o přesun dvou třetin pravomocí směrem k centru. Federace tak mimo jiné získala kompetenci přerozdělovat státní rozpočet do rozpočtů kantonálních.
Základní dělbu moci lze zjednodušit takto:
Federace spravuje kompetence v oblastech národní obrany, mezinárodních vztahů, zemědělství a sociálního zabezpečení.
Kantony mají pravomoci v oblastech soudnictví, zdravotnictví, policie, vzdělání a výzkumu.
Obce spravují oblasti životního prostředí, kultury a samosprávy. „
http://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_%C5%A0v%C3%BDcarska
„Spolkový parlament je dvoukomorový a tvoří jej Stavovská a Národní rada. Pro vstup do parlamentu neexistuje žádná procentuální hranice. Tyto komory volí nejvyšší spolkový výkonný orgán, sedmičlennou spolkovou radu. Spolková rada je volena na základě principu Konkordance tj. začlenění pokud možno největšího podílu stran do vlády. Momentálně mají strany podílející se na vládě (zastoupené ve Spolkové radě) 217 z 246 křesel v parlamentě. „
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko

Švýcarsko je především stát, kde se umí lidé dohodnout, nemají tam našeho pravičáka.
12. 10. 2012 | 19:38

Záškodník napsal(a):

Když může dostat Nobelovu cenu míru Arrafat, co by ji nemohla dostat "mrtvola", jak pravil Kubera.
Kdo ještě vůbec bere tyhle ceny vážně. Nejspíš ocenění gigantické byrokracie, tuposti, intolerance, rigidity a naprostého nedostatku sebekritiky.
12. 10. 2012 | 19:43

minatomirai napsal(a):

Česká povaha nebyla a není kosmopolitní, naopak, je silně etnocentrická. Navzdory však tomu, že svojí polohou leží na rozhraní východu a západu, je součástí západoevropské civilizace, patří vývojem k západní civilizaci.

Zajímavé však je, že ačkoliv se totalitní režim podepsal na mentalitě všech, pototalistické období, které trvá již jednu generaci, tuto mentalitu malosti, nedostatečnosti v porovnání s druhými národy Evropy a naprostý nedostatek intelektuální zvídavosti, ještě prohloubil. Čech se do své malosti zakonzervoval a nehodlá ustoupit. Jakákoliv intergrace v rámci Evropy mu v jeho vesnickém mozku, protože se to jinak nedá nazvat, připadá nepřátelská.

Nevím,jestli to změní současná mladá generace, lidé mezi 25-35 lety, chce to lidi, kteří venku vystudovali, nikoliv takové, kteří si tam jenom jedou vydělat, jazyk se stejně nenaučí a nejsou ani schopni vnímat, kde žijí.
Další generace má šanci, protože má rodiče, kteří si totu uvědomují a svoje potomky nasměrují směrem ven z Česka, intelektuálně, protože chápou, že ta venkovská a v zásadě primitivní mentalita zemi pohřbívá.
12. 10. 2012 | 19:43

skeptický napsal(a):

Pokud je to míněno vážně,bejval svého času Expo-existenční pochod na 1. Máje.Pak chápu.
Nobelův výbor zdá se pod vlivem nějakého zájmového sdružení lidí za účelem propagace svých soukromých názorů a zájmů.
Taková skupina je označována učeným slovem Kabal.

Začíná to být příliš politikum,a připomíná to anticeny.
Ty jsou zase vystavovány profesory,co už se na stará kolena nejsou schopni naučit něčemu novému.
12. 10. 2012 | 19:53

Jiří Barták napsal(a):

minatomirai: Jo ahá, takže každej kdo není odvařenej ne z integrace samotné (ta je logická, ba potřebná), ale z její podoby (centralizace, byrokratizace, zglajchšaltování) je malá vesnická nula? OK, řekněte to Švýcarům.
12. 10. 2012 | 19:56

český maloměšťák napsal(a):

Záškodník
Divím se, že různí/é/ nýmandi/ky/ a realsocíkovští/ské/ pohrobci/kyně/ nejsou nadšeni tím, že aspoň coby anonymní členové davu získali poprvé a naposledy v životě Nobelovu cenu - jako občané EU.
Masochismus takových asi přerostl již zřejmě onu mez, kdy se jevil být záchranným faktorem pro jejich okolí - tedy že za nějaký krátký čas bude možno od takových očekávat i něco horšího, než je produkce žbleptů generovaných halucinačními procesy, odehrávajícími se v prostoru, kde normální lidé mají umístěn mozek.

Je pak paradoxní, když zombie ukazuje prstem směrem jiným než od sebe a křičí : " Hle - mrtvola tancuje ! "
12. 10. 2012 | 19:57

skeptický napsal(a):

P.S.
EU to stejně dostala za svoji ochotu pomoci Turkům proti Syrii.
V určitých kruzích je to víc než vítáno.
Kdo na Turky střílí se neví.
To bude druhej Balkán.Jen doufám,že Turci nebudou tak blbí.
12. 10. 2012 | 19:57

šašek z Jihlavy napsal(a):

aga
Myslím, že místo mne už odpověděl minatomirai.
12. 10. 2012 | 20:00

David napsal(a):

"...Je očividné, že EU už dnes de facto je jakýmsi soustátím nebo „superstátem“..."

----------------------------------------------------------------------

Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Myslel jsem si, že na konci se dozvím, že to bylo psáno ironicky.

Vůbec nemohu pochopit, jak i chytří lidé stále nevidí, že EU založená na lži a podvodu se musí zcela zákonitě rozpadnout, a bude to relativně už brzo.

Příčinou rozpadu budou s vysokou pravděpodobností sociální nepokoje na jihu a přímo zrůdná dotační politika.

Směřování EU k hlubší integraci je za současné situace, slušně řečeno, nereálné, jinak řečeno, blbost.

Dosavadní debaty o záchraně EU ukázaly jen na neschopnost problém řešit.

Titanik se potápí, ale na palubě se ještě tančí.

To, co bruselská elita předvádí je jen agonie.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-evropsky-narod-06t-/p_zahranici.asp?c=A120924_213424_p_zahranici_wag

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-telicka.php?itemid=495

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Priznani-znamych-politiku-Miliardy-se-vyhazuji-za-kraviny-248182

http://kapal.blog.idnes.cz/c/287276/EU-konecne-odhalila-tvar.html

To jste, eurohujeři, nepochopili, že EU už nejde zachránit?!
12. 10. 2012 | 20:01

minatomirai napsal(a):

Ke Švýcarům se Čech nemůže nikdy přirovnat, Bartáku.

Švýcaři jsou vysoce disciplinovaná společnost, která díky této disciplíně, která sebou nese zodpovědnost, si může dovolit přímou demokracii. Jsou politicky vyspělí, nehledě k tomu, že hovoří několika jazyky od mládí.


To, že jsou absolutně nudní, je jiná věc.
12. 10. 2012 | 20:03

český maloměšťák napsal(a):

Josef K.
Biolog má " své " pojetí spravedlnosti /Čunek/, " své" vysvětlení historie,
" svou" dialektiku iracionalních a racionálních dějů, " své" porozumění ekonomice, " své" chápání fenomenu diskuze /v jeho pojetí je dokonalý diskutér ten, který souhlasí s " jeho ....."...etc etc
V podstatě evokuje postavičku nerudného staříka.
Na tu dálku to ale nejde určit přesně.
12. 10. 2012 | 20:04

veverka napsal(a):

Další z nobelovských šaškáren. Tato cena "míru" pro EU je po tom co EU provedla v Srbsku a Libii asi tak stejně "mírová" jako byla pro Obamu,který ve stejné době navyšoval počty svých okupačních žoldáků v Afghánistánu. V tomto zcela souhlasím s Klausem,je to hodně špatný vtip.
12. 10. 2012 | 20:05

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Minatomirai - "naprostý nedostatek intelektuální zvídavosti"

Nedávno jsem v rozhlase zaslechl, že v ČR je v současné době asi 75 vysokých škol, z toho asi 28 státních.

Své by mohl říct i prof Hořejší.
12. 10. 2012 | 20:06

honolulu napsal(a):

Neumim si predstavit, ze by pan prof. Horejsi se jen jedenkrat v zivote vycural proti vlnam oceanu ci proti vetru.
Ze by plaval proti proudu jako stribrny pstruh. Rytiri s vlastnim nazorem se na Klatovsku proste nikdy nerodili.
Pane Pepo Repo, kde jste ? ?...Zakrocte.. On ma rad Napoleony a novodobe Francky Josefy z Bruselu.
12. 10. 2012 | 20:06

Zacheus napsal(a):

Já osobně teď jenom čekám, že příští rok - v zájmu kontinuity s dneškem - dostanou Nobelovu cenu výtržnice z Pussy Riot a nás eurokamarád Hashim Thaci.
12. 10. 2012 | 20:10

minatomirai napsal(a):

J.Š,

Podívejte se na to co, co napsal jiný bloger o této ceně míru, produkt zřejmě jedné z oněch vysokých škol, které se jistě neumístily mezi prvními 1000 universitami světa.
Slušný argument ohledně nedostatku intelektuální zvídavosti z mojí strany, nemyslíte?
12. 10. 2012 | 20:12

kormoran napsal(a):

Bratr Vencezsluaw , )))))
zdravim bratre!))))

Beze zbytku souhlasim s nazorem Vaclava Klause na hen to.
Tudiz jsem ten NEmoudry)))

EU zacala kolabovat jiz od doby , kdy nechala opakovat zeme ve volbach tykajici se napr. LS .
Navic nedokazu pochopit , jakym pravem rozhoduji'klicove' EU - komisari o necem , kdyz je nikdo z clenskych zemich demokraticky ani nevolil?
Vzdyt US prezident presne nevi , koho ma z te nevolene smecky nenazrancu v pripade potreby kontaktovat? Maoistu Barrosa , mokreho hadra ci babu na vratnici?
Soudruzi a soudruzky , presouvaji sve objemne zadky z Brusselu do Strasburgu a naopak , aby neprisli o diety a z dlouhe chvile vymysli kvoooooty.

Bratre Weunceslave , dnes kdyz jsem truuuuunil , tak jsem taky na vas vzpomnel, slo jednoznacne o jednostranou telepatii , protoze exaktni vedec jako vy prece na ni verit nemuze.)))))
12. 10. 2012 | 20:15

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro minatomirai.
Je v nás něco divného, někteří to umí překonat někteří ne.
Když je debata o Švýcarsku, strávil jsem letos několik dnů v jednom švýcarském horském městečku a čím mne Švýcaři zaskočili, to bylo zdravení. Zdravím na horských stezkách, to je normální i třeba na Slovensku, ale v cizím městě na ulici jsem to ještě nezažil. Představte si, že si teď navečer vyrazíte na procházku a neznámí lidé, kteří vás potkávají, tak vás zdraví popřípadě ještě něco prohodí navíc. U nás nepředstavitelné, a kdyby mne někdo cizí u nás pozdravil tak uvažuji, co je to za otravu, co bude chtít a podobně. My se potkáváme a nevidíme, někde se lidé pozdraví, usmějí a sdělí si, že se rádi vidí.
A taky se umí dohodnout, nikdy žádný problém, vše k oboustranné spokojenosti.
Policisty tam téměř nevidíte.
12. 10. 2012 | 20:16

skeptický napsal(a):

Honolulu
Bejvalo jinak.Pak přišlo obrácení Ferdyše Pištory.
Já jednou dostal ředitelskou důtku,a ejhle.

Vetchý stařík bude tak za třicet let.Takže nás tahá za fusekli.
12. 10. 2012 | 20:16

aga napsal(a):

minatomirai

Intelektuální zvídavostí oplýval třeba i dr. Mengele, a vy mi ho svými patologicky anetickými proslovy připomínáte.
12. 10. 2012 | 20:17

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Minatomirai – „Švýcaři jsou vysoce disciplinovaná společnost, která díky této disciplíně, která sebou nese zodpovědnost, ...“

Právě proto, že jsou mnohem zodpovědnější, jsou Švýcaři také mnohem „xenofobnější“ než Češi, jen tak si mezi sebe někoho nepustí. V ČR za posledních 10 let vzrostl počet legálně zaregistrovaných cizinců ze zhruba 100 tisíc na 400 tisíc, počet těch nelegálních není podchycen. Jak jsou na tom Švýcaři?

Pokud by byli tak bezstarostně velkorysí, jak si představují zastánci multi-kulti, jak dlouho by jim asi ta disciplinovanost, zodpovědnost a politická vyspělost obyvatelstva vydržela, co myslíte?
12. 10. 2012 | 20:20

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Kolemjdoucí
20 % cizinců ve Švýcarsku a turistů mraky.
12. 10. 2012 | 20:24

minatomirai napsal(a):

Švýcarsko má na svém území 22% cizinc;, J.S. Klasická multikulturní společnost, o které se vám ani nezdá.

Počet jazyků mluvených v tét zemi si vyhledejte sám.

Vy, ago, jste podle mne člověk, který má značné problémy formulovat svoje myšlenky. A pokud se vám konečně zadaří, vyjdou z toho prasečiny.
Už jsem vám to myslím jednou sdělil.
12. 10. 2012 | 20:31

kormoran napsal(a):

Barroso pry uz vi jak s financnim ocenenim nalozit . Necha si vyrobit zlatou desku s ocenenim a povesi si ji na zlaty hrebik do kancliku.

Za zbytek usporada 'komisariat' zranici pro vybrane . To zase bude v Brusselu poblitych rohu.
12. 10. 2012 | 20:34

minatomirai napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude

Nevšiml jsem si vašeho komentáře adresovaného mně.
Věřím tomu, že jste se setkal s přívětivostí a civilizavností ve Švýcarsku, vůbec o tom nepochybuji.
Moje poznámka o nudnosti Švýcarů je čistě osobní a neznamená vůbec nic.
12. 10. 2012 | 20:36

martin napsal(a):

Vítejte zpět pane profesore.
12. 10. 2012 | 20:38

honolulu napsal(a):

Zadna integrace naplanovana Bruselem se nikdy neuskutecni. Je to proti prirozenosti a zajmum kazdeho civilizovaneho Evropana a Cecha. Take neznam misto ve svete, kde by lide ruznych kultur ci subkultur se vzajemne dokazali sblizit. Vysledek je prinejlepsim polarizace. Pri nejhorsim fackovacka.

Integrace musi byt planovana Prahou a pod prisnou kontrolou lidi, kteri dokazi rozeznat kvalitu a ekonomickou hodnotu uchazecu.

Cesko nesmi stratit svoji narodni kompaktnost, suverenitu a pravo si vladnout doma, nebo dopadnete tak spatne, jako my v Johannesburgu.

Oni se vas snazi oslabyt cukrovymi recmi o toleranci, aby potom zavedli super diskriminaci proti vam mistnim a tim rozpustili narod. Znicit jeho existenci, t.j. jejich cil.

Oni vas potom nauci zit za $ 96 mesicne jako maji prijem belosi v JAR v tyto dny. Budete cizinci ve sve vlastni zemi, kde jste se narodili a vyrostli a o teleranci a lidskosti se prestane mluvit.

President Klaus ma velkou schopnost prohlednout dopredu, kazdou lumparnu planovanou proti zajmum vasi zeme. Hodne veci vam nemuze otevrene rici. Dostal by nesmazatelnou nalepku a byl by obeti mezinarodni atrocitni propagandy, jakou se stal ekonomicky genius B.J. Vorster z JAR. Klaus je chytry na mezinarodni vztahy !
Cesi nedejte se !
12. 10. 2012 | 20:38

aga napsal(a):

Ale copak, Minatorminai, nechutná vám vaše vlastní medicínka? Máte tu snad patent na sprosté ponižování každého, kdo nesedne nad zadek před vaší "intelektuální převahou", která pokud mohu posoudit plyne výhradně z arogantního urážení národa, jehož řečí si nezasloužíte mluvit?
12. 10. 2012 | 20:39

český maloměšťák napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
Například muslimská komunita je v CH zastoupena procentuálně(ale asi i absolutně) více než celkové množství cizinců v CZ. Opakuji - pouze muslimská komunita !!

Takže opět blud. Neznalost. Typické čecháčkovské "filozofování" :
Zplodím lež a na základě této lži pak předvedu cosi sice mentální výkon připomínající - ale v podstatě tak vyprodukuji pouze žvást.

S muslimskou komunitou pak nejsou v CH zdaleka takové potíže jako v zemích, které podle vašeho "filozofování" xenofobní nejsou.

Maucta.
Zas někdy.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Muslim_population
12. 10. 2012 | 20:41

Maximus napsal(a):

Pan autor je také zednář? A z jaké partičky? Text a i posazení brýlí by tomu odpovídaly.
12. 10. 2012 | 20:41

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

minatomirai - "Klasická multikulturní společnost, o které se vám ani nezdá."

Slyšel jsem, že muslimové to vidí o dost jinak.
12. 10. 2012 | 20:44

aga napsal(a):

Minatorminai PS

Sám nechutně arogantní a vůči všem, kdo mají odlišný názor, agresivní způsob, kterým integraci Čechů do Evropy propagujete, naznačuje, s čím by se tam setkali. Je proto jedině správné a pochopitelné, že se jich tolik brání té pochybné cti moci dělat pucfleky minatorminaiům a spol.
12. 10. 2012 | 20:44

nestranný napsal(a):

Ad autor:Já zase věřím,že se nikdy nedočkáte nějakého superstátu vytvořeného z Evropy.Je to jen utopistické přání několika málo(v porovnání s počtem obyvatel celého kontinentu)lidí,kteří nemají úctu ke své zemi,nebo lidí typu Merkelová snících
o nějaké velkoříši.Ještě že je většina těch,kteří tuto utopii nepřipustí uskutečnit.
Sen o superstátu úplně pošlapává vše,co naši předci od pradávna budovali.Já říkám hanba všem,kdo jen mají takové myšlenky.A ti,co se to snaží uskutečnit by ve všech zemích měli být souzeni pro vlastizradu.
12. 10. 2012 | 20:45

český maloměšťák napsal(a):

aga napsal(a):
Ale copak, Minatorminai, nechutná vám vaše vlastní medicínka? Máte tu snad patent na sprosté ponižování každého, kdo nesedne nad zadek před vaší "intelektuální převahou", která pokud mohu posoudit plyne výhradně z arogantního urážení národa, jehož řečí si nezasloužíte mluvit?
12. 10. 2012 | 20:39
----
A vaše " zasloužení se" je dáno čím, že jsem tak smělý ?
Kdo vám je udělil - a minatomorai nepřidělil či odejmul ?
Co to bylo za vyšší moc ? Duch Svatý ?

A zdravíčko slouží, slouží ?
12. 10. 2012 | 20:45

Buvol napsal(a):

No když ve třicátých letech minulého století mohla snad Gertruda Steinová, takto americká spisovatelka, navrhnout Nobelovu cenu míru pro hitlera, tak proč by to dneska nešlo pro pohrobka třetí říše eumecko ?!
12. 10. 2012 | 21:00

kormoran napsal(a):

Panove pokud zminujete Svycarsko , jde o zemi z hlubokou a kompaktni tradici - tam nikdo neprasil moralku naroda , jako komunisti v Cr.
Ten kdo se tam odstehuje , urcite ma co spolecnosti dat a bude striktne respektovat jeji zakony .

Na nejake zakladani odborarskych bunek , ci obcanu s natazenou rukou tam nikdo neni zvedavy .

Takze prave Ti , kteri volaji po systemu svycarskem , ci skandinavskem , musi od zakladu zmenit sve mysleni a pristup .
12. 10. 2012 | 21:01

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Multi-kulti idyla ve Švýcarsku:

25. února 2010 Kaddáfí vyzval muslimy k zahájení svaté války proti Švýcarsku

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyzval muslimský svět ke svaté válce, džihádu, proti Švýcarsku. Podle něj se totiž Švýcaři chovají bezbožně vůči své muslimské komunitě a jejím mešitám. Teď za to mají být potrestáni. Libyjský vůdce věřící vyzval, aby ve svých zemích zakázali přistávat švýcarským letadlům a lodím a aby v obchodech bojkotovali švýcarské zboží.

30. listopadu 2009 Proti zákazu minaretů ve Švýcarsku protestoval i Vatikán
Výsledek nedělního švýcarského referenda, v němž se obyvatelé vyslovili proti stavbě minaretů v zemi, spustilo vlnu kritiky z celého světa. K pobouření v muslimském světě se přidala řada evropských státníků. Kritika zazněla i ve Vatikánu. OSN oznámila, že prověří, zda zákaz výstavby minaretů je slučitelný s mezinárodním právem.

V kritice zákazu se vzácně shodli činitelé rozličných náboženství. Podle nich jde o o útok na náboženské svobody. Vatikán podpořil prohlášení švýcarských katolických biskupů, v němž se mimo jiné říká, že výsledek hlasování o minaretech "vyostřil problémy se soužitím mezilidmirůzného náboženství a kultury".

Francouzský premiér Bernard Kouchner označil švýcarské "Ne" za šok. "Je to výraz netolerance a já netoleranci nenávidím. Doufám, že Švýcaři toto rozhodnutí rychle změní," řekl.
12. 10. 2012 | 21:03

Záškodník napsal(a):

Šlapka a minatomirai

Dost se divím, že tady s námi ještě ztrácíte čas a nezahli jste kramle do nějaké té muslimské země zaslíbené.
Fakt chcete žít mezi samými "nulami a nýmandy"???

EU je v komatu, z něhož se už nikdy neprobere.
A vaše pindy na tom nemůžou nic změnit.
Nežli se ovšem odebere do věčných lovišť, stihne ještě vyluxovat naše banky, zdecimovat nás svými stupidními výdobytky (žárovky, biopaliva, fotovoltaika, emisní povolenky atd.) a rozpoutat nevraživost mezi všemi členskými státy /začátek evropského konfliktu- Řecko versus Německo/.

Podle soudruhů v Bruselu je ovšem všechno zalité sluncem ...
Bodejť by chtěli taky přijít o ta velkolepá koryta.
12. 10. 2012 | 21:10

kormoran napsal(a):

Kolemjdouci
Svycari , nebudou nic menit a to z prosteho duvodu , disponuji ve svych bankach pohadkovym kapitalem , tudiz muze nekdo z EU na ne delat bububu , jak je mu libo ,(kdyby k necemu opravdu doslo , tak cely svet se za ne vojensky postavi , uz jen z duvodu ekonomickeho) navic radikalni muslimove kterych je tam 5 a pul. Oni velmi dobre vedi co delaji a podobne tak i australane.
12. 10. 2012 | 21:23

aga napsal(a):

kormorán

Tady myslím nehrozí nebezpečí, že by EU něco vojensky podnikalo proti Švýcarsku, daleko spíš se ten kapitál domluví naprosto v klidu a ke spokojenosti všech zainteresovaných kapitalistů. Což zdaleka není totéž jako spokojenost obyvatel Evropy.
12. 10. 2012 | 21:27

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,..pane profesore,....nadšený, mladý a nezkušený studentík by to lépe nenapsal,....dovolte, abych Vám blahopřála,...tolik "mladické nerozvážnosti čouhá z každého odstavce." Bruselsky uvědomělé, fakt.

V posledních desetiletích má Nobelova cena míru "pár úletů",...nemusím vypisovat, je možné dohledat.

Vysihl jste dobře volbu vhodného okamžiku,...příspěvky budou jistě "výživné".

Tužka.
12. 10. 2012 | 21:39

kormoran napsal(a):

P.S. Navod k uchopeni moci co svet svetem stal:
Injektovat do spolecnosti 'ty sve lidi"- vyvolat nepokoje a posleze ji nabidnout reseni ve smyslu obsazeni klicovych funkci, tim padem se i pochopitelne problemy vyresi , ale za jakou cenu a s jakymi nasledky do budoucna.

Vsimnete si Hitlera - pozar Reichstagu, Stalin - vyhladoveni obyvatel Ukrajiny .
A nyni si vsimejte , kteri lide obsazuji posty v klicovych oblastech zemi v EU.
12. 10. 2012 | 21:43

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

aga - "daleko spíš se ten kapitál domluví naprosto v klidu"

Ano, domlouvá se docela úspěšně, už dobrou polovinu zlatých zásob tajně, bez vědomí občanů odklonil ze Švýcarska kamsi do zahraničí. Švýcaři se to alespoň dodatečně pokusí vyšetřit.
12. 10. 2012 | 21:46

kormoran napsal(a):

aga ,
ano pouzil jsem pouze krajni situaci. Ale nelze prehlednout , kdo a co presne na Svycary zkousi .
12. 10. 2012 | 21:46

Tužka napsal(a):

Tužka opraví,....Vystihl,....zacházím příliš jemně s klávesnicí,...ta se mi odmění,....že netiskne. Ostatně, potrpím si na jemné zacházení,... i Vám, pane profesore, jsem to napsala dostatečně jemně,....doufám.Tužka.
12. 10. 2012 | 21:47

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro kormoran.
Fašismus a následný komunismus nám hrozí tehdy, když se přemnoží „kormorani“ apod. To jsou ty sprosté mocichtivé a nesnášenlivé lidské typy. Levičák fírera nepotřebuje a nemá chuť někomu poklonkovat. Komunisty lidé v roce 1946 zvolili jen proto, aby je chránili před takovými, jako jsi ty.
Při volbě mezi fašisty a komunisty je potřeba dát hlas menšímu zlu.
12. 10. 2012 | 21:55

Skogen napsal(a):

Mám na věc naprosto identický názor. V globálním světě není jiné perspektivy, než se integrovat do minimálně nejmenších možných soběstačných celků. Čím optimalizovaněji vzhledem ke geopolitickým podmínkám, tím lépe.

Jediný úřední jazyk by byl nesporným plusem... Ano, musel by být neutrální. Zaznělo zde esperanto, které by bylo velice vhodné. Vhodné by bylo taktéž výsostné území pro metropoli EU, vyňaté ze suverenity dosavadního státu, například formou smlouvy s platností po dobu trvání unie.

Že je to utopické? Není! Je to nezbytné. Jinak se můžeme začít učit čínštinu (jeden z nejobtížnějších světových jazyků a zároveň i nejrozšířenější), kterou by vzhledem ke své pohodlnosti a nechuti se učit řada troglodytujících občanů mimochodem nezvládla ani náhodou...
12. 10. 2012 | 22:02

schrott napsal(a):

Pane Hořejší, vážím si vás, ale jsem zklamán tím, v jak, z mého pohledu a s prominutím, úzkých hranicích se myšlenkově pohybujete.
Pokouším se představit si Zemi jak píšete, jako konfederaci států se svou vlajkou, armádou, prezidentem atd. a cítím, že to není ten vyšší typ společnosti, který by měl zajistit to, co potřebujeme. Sluneční soustava, naše galaxie, kupa galaxií do které patříme, je pro mne to samé jako hmota, která je kolem nás, v našem světě. Je to zvláštní když si představím že něco podobného Zemi s životem, by mohlo být na nějakém elektronu. Proč ne, vždyť všechno, co známe, drží pohromadě čtyři druhy interakce, síly nesmírně přesně vyvážené, platné pro všechno, makro i mikro svět. Nevyjadřuji se jako vědec, ale myslím, že mi rozumíte.
No, a vy do těch ohromujících makro i mikro rozměrů a skutečností přicházíte s konfederací na švýcarský způsob, armádou, vlajkou, celními předpisy. Copak to může být řešení? Může někdo v době, kdy dokážeme změřit vzdálenosti ve vesmíru, plánovat let do jiné soustavy dnešními raketami? Nezlobte se, ale uspořádání Země podle vašeho receptu je na stejné úrovni. Škoda že na podobné úvahy nemáme něco jako Hubbleův teleskop. Přesto si myslím, že lze posouvat hranice uvažování. Zkuste to, jste vědec.
Mně dnes místo teleskopu posloužila opravdu dobrá slivovice. Všichni už odešli, žena spí a já si čtu a přemýšlím. Zdravím
A jéje, koukám že je to všechno nějak propojené, rekCAPTCHA chce Elishu
12. 10. 2012 | 22:04

kormoran napsal(a):

To co napsal Kolemjdouci , je pouze sprostym attakem na svrchovanost a zavedene zakony zeme z duvodu dostat nahradni klice od bank.
Vsak historicky frantici touzili vladnout Evrope a svycarsko v dnesni dobe je jim trnem v oku.

Skutecne ted jde o financni valku a uvrhnout slabe zeme do funkce bezcennych vazalu - odnaucit je hospodarit, direktivne urcovat smer ve forme kvot. Velkoryse je dotovat par susni , ktere se hned bud zpocatku rozkradou, nebo se vyplodi napr. umela zamestnanost ve forme budovani cyklostezek , ci rozhleden. ))))) To nemuze nikdy skoncit happy end-em.
12. 10. 2012 | 22:07

máme naději na přežití? napsal(a):

Sem se pokusil si znázornit co ta vize pana Hořejšího bude obnášet, ve věcech vlastní armády a vlastních daní a smazal jsem si to.
Radši.
Když jsem došel k dvacátému odstavci, neudělalo se mi z toho volno.
Ta jsem se vrátil k mátovému čaji a Plutarchovu plkání o Alexandrovi a jeho záchvatech v Persii a Indii.
Když dojde na Hořejšího, čekají nás herojské doby.
12. 10. 2012 | 22:08

Jiří Barták napsal(a):

minatomirai: Ale copak, Minatomirai? Jsme snad geneticky méněcenní? Jestli si dobře pamatuji, není to až tak dávno co naše země fungovala jako nejlepší demokracie od Švýcarska na východ a žádnou EU k tomu tatíček Masaryk nepotřeboval (že to nebylo bezproblémové, zvlášť ve vztahu k Němcům rozhodně netvrdím, ale v dobovém kontextu bylo prvorepublikové Československo přímo zázrak). Opravdu tedy nevím, proč by právě Švýcarsko neměla být meta, ke které se chceme alespoň přiblížit, Minatomirai. Nebo k Paříži, Berlínu a Bruselu se láskyplně tisknout ještě můžeme, zatímco k Bern už je jaksi "moc", Minatomirai?
12. 10. 2012 | 22:09

aga napsal(a):

Skogen

"Že je to utopické? Není! Je to nezbytné."

Se vší úctou se ptám - skutečně si myslíte, že vše, co je (podle vás) nezbytné, je zároveň za daných podmínek realizovatelné? Ono mohlo tuhle Japoncům taky připadat nezbytné zastavit tsunami, ale co už, že ...
12. 10. 2012 | 22:10

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Skogen.
S tím jedním jazykem to nepřehánějte.
Máte vzor Švýcarsko, Benelux, Kanadu, ale i USA kde je nevýznamná a narůstající jazyková menšina. Nemají problém s více jazyky. EU může klidně existovat s národními jazyky + angličtina, lokálně němčina či francouzština.
12. 10. 2012 | 22:17

kormoran napsal(a):

Proto se tak i rozciluje nick soudruh ' ten, kdo po korytu touzi, aniz by pracoval'))))

To je jednoducha filosofie.
12. 10. 2012 | 22:18

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Jiří Barták.
Na ten zázrat se neptej politruků na politickém školení, ale pamětníků. Kdybys snad nevěřil obyčejným lidem, tak si někdě přečti, co říkal o prvorepublikových politicích například Baťa.
Střílet do demonstrantů nebo stavkujících to asi není švýcarské.
12. 10. 2012 | 22:21

Skogen napsal(a):

Jihočech:

... Spojeným státům evropským vytvořeným za základě postupného vývoje a občanského konsensu zdola, a´la USA nebo Švýcarská federace. ...

-----

Naznačujete snad, že by se Evropa měla konsensuálně integrovat ztečí? Vy možná vidíte až tu konečnou jakž takž pohodičku při podpisech sjednocujících smluv, já ale neznám ani jeden vyšší celek, který by se kdy sjednotil mírovou cestou. Na válkách, třeba jako byla ta americká občanská, anebo neustálé ozbrojené konflikty ve švýcarských kantonech, včetně 27 denní války „Sonderbundkrieg“, na rozdíl od vás nic moc konsensuálního nevidím.
12. 10. 2012 | 22:22

Skalder napsal(a):

Máte pravdu, že pokud má EU obstát v geopolitické a ekonomické konkurenci s takovými partnery jako je USA, Rusko, Čína či Indie a nedopadnout jako například Jižní Korea či Singapur, tak musí být jednotná. Přinejmenším v důležitých věcech, jako je povolování žárovek. V gesci jednotlivých států mohou zůstat pouze věci místního významu, jako třeba vojenský útok na Lybii.
Nobelova cena míru je ovšem velmi špatným signálem. Její udělení totiž signalizuje, že dotyčný má už nejlepší léta za sebou.
12. 10. 2012 | 22:23

duchacek napsal(a):

Zdrave evropske vlastenectvi je zalozeno na tom ze si lide pletou EHS a EU
12. 10. 2012 | 22:25

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Jiří Barták.
Víš Bartáku, nepamatuji první republiku, ale pamatuji lidi, kteří říkali, že za protektorátu nebylo o moc hůře než za první republiky.
12. 10. 2012 | 22:26

Skogen napsal(a):

TKHN,

jistěže může. Ale jeden úřední jazyk by byl nespornou výhodou. Odpadly by veškeré překlady do n jazyků minimálně na půdě evropského parlamentu, anebo by přinejmenším bylo jasné, které znění je absolutně závazné. Navíc umělé zavedení, jestliže je takový jazyk funkční, což třeba esperanto ověřeně je, není žádný velký problém.

Koneckonců se vraťme opět k Číně. Ať je to jak chce spekulativní, řada lingvistů je toho názoru, že v Číně se ve skutečnosti hovoří větším počtem menších jazyků. Uvádí se 7 skupin velkých „dialektů“, oficiální úřední normou je však pouze pǔtōnghuà. Stejně tak za císařství to byla jen a pouze mandžuština.

Desítky rovnoprávných úředních jazyků skutečně nejsou výhodné. Samozřejmě mohou fungovat na úrovni samospráv, ale oficiální jazyk EU by podle mého měl být pouze jeden.
12. 10. 2012 | 22:33

queribus napsal(a):

Tento text je (včetně ubohé "argumentace") zatím to nejhloupější, co jsem od Vás, pane profesore, kdy četl (byť i v několika dalších případech jsem měl dost zásadní výhrady). Úplným paradoxem pak bude to, že se na převzetí ceny budou s "hlubokým vnitřním uspokojením" podílet eurozrádci, kteří už několik desetiletí zaprodávají dříve sice občas neklidnou, ale autentickou a rozmanitou Evropu islamistickým saracénůma a současně ti, kteří současné finanční problémy (nejen jižní) Evropy (přinejmenším nepřímo) svou stupidní "europolitikou" způsobili.....
12. 10. 2012 | 22:36

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

ten, kdo se hadat nebude – „pamatuji lidi, kteří říkali, že za protektorátu nebylo o moc hůře než za první republiky.“

Jestli ono to není tím, že mnozí z těch, co se za protektorátu měli o HODNĚ hůře, to ani nepřežili, takže si ani nemohli postěžovat … Hezky jste se vybarvil.
12. 10. 2012 | 22:37

Skogen napsal(a):

Aga,

jistěže je to realizovatelné, na rozdíl od geoseismických fenoménů se totiž jedná jen a pouze o záležitosti lidské podstaty.
12. 10. 2012 | 22:38

Skogen napsal(a):

Kolemjdoucí,

ani já jsem z první ruky mnoho pozitivních ohlasů na první republiku nezaznamenal. Tedy, s žádným extovárníkem jsem ale nemluvil, to bude ta chyba.
12. 10. 2012 | 22:42

aga napsal(a):

Skogen

Vašemu vysvětlení nerozumím. Naznačujete, že máme lidskou podstatu už tak zmapovanou, a že máme takové nástroje, abychom ji uměli nasměrovat a kočírovat tam, kam je to podle někoho nezbytné?
12. 10. 2012 | 22:46

Skogen napsal(a):

queribus

„... sice občas neklidnou, ale autentickou a rozmanitou Evropu ...“

Ach tak, další příznivce skanzenu. Co takhle glóbus z předminulého století začít brát jen jako předmět umělecké povahy a k praktickým účelům si pořídit nový?
12. 10. 2012 | 22:48

Skogen napsal(a):

aga,

naznačuji, že zcela určitě nejste tsunami.
12. 10. 2012 | 22:50

aga napsal(a):

Skogen

Tsunami byla spíše paralela k lidské iracionalitě, kterou iracionálně nemusíte mít rád, ale to je tak vše, co s ní můžete dělat - a to dokonce i s vaší vlastní. Bez urážky, to je vědecký fakt.

Racionální je s tou iracionalitou počítat, a nevěřit tomu, že s ní vaše zbožné přání něco zmůže - jakkoli s vámi mohu souhlasit, že utopie je to krásná. Iracionální je rovněž přejít do osobních narážek - ani v této diskuzi nejsem sám, kdo s vámi nemá shodný názor, a referendu, které by zjistilo celkový stav, se zcela iracionálně elity brání.
12. 10. 2012 | 22:56

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím ztraceného syna :-),

pokud jde o obsah blogu, tak nebudu opakovat několikrát řečené, pouze se omezím na ekonomii, která rozhoduje.
V Rusku drží opratě Putin a jeho klan, podařilo se jim podřídit si ekonomickou základnu, v USA Wall Street, v Číně ÚV KS Číny (jehož jsou oligarchové součástí).

Kdo drží finanční a ekonomické opratě v EU? To je pro integraci zcela zásadní otázka.
12. 10. 2012 | 22:56

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Skogen - To mě nepřekvapuje. Vyprávění nacionálních i internacionálních socialistů takovými názory na meziválečné období přímo překypují.
12. 10. 2012 | 22:56

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím ztraceného syna :-),

pokud jde o obsah blogu, tak nebudu opakovat několikrát řečené, pouze se omezím na ekonomii, která rozhoduje.
V Rusku drží opratě Putin a jeho klan, podařilo se jim podřídit si ekonomickou základnu, v USA Wall Street, v Číně ÚV KS Číny (jehož jsou oligarchové součástí).

Kdo drží finanční a ekonomické opratě v EU? To je pro integraci zcela zásadní otázka.
12. 10. 2012 | 22:57

Skogen napsal(a):

aga,

díky za školení, dál se tímto směrem nechci pouštět.
12. 10. 2012 | 22:59

jarpor napsal(a):

Nobelova cena míru pro Evropskou Unii ?

Mnoho povyku pro nic...

jednak z důvodu, že už zdaleka ta cena není to, co byla dříve, před více jak 20ti léty, tedy cena oceňující skutečné osobnosti, které se skutečně o mír, o spolupráci... o sblížení národů či znepřátelených skupin... nezpochybnitelně zasloužily..

dále proto, že se z ní stává čím dál více "politikum"...

a zdaleka ne nakonec, protože hlavní důvod udělení této ceny EU spatřuji v politice členů udělující komise, kdy v čase, kdy se integrační proces EU dostal do jisté krize tak cena alespoň na nějaký čas odvede pozornost jinam... poskytne Barossovi a dalším unijním představitelům punc "správnosti" této integrační strategii - to taky na jistý čas...

Instituce přece sama o sobě se o žádný mír zasloužit nemůže... Lidé, jen lidé jsou ti, co totuto cenou mohou být oceněni...

Prý se v některých evropských městech oslavuje... doufám, že i autor slaví... skutečnost, že jedni politici ocenili své známé... nebo i sama sebe... /prý předseda té udělující komise je zároveň předsedou nějaké instituce v rámci EU.../

Hezký večer
12. 10. 2012 | 23:01

aga napsal(a):

Skogen

No ale bez toho, abyste vysvětlil, jak chcete uskutečnit "nezbytné", pokud to většina za nezbytné nepovažuje či to přímo odmítá, se dál nehneme.
12. 10. 2012 | 23:02

Jáchym napsal(a):

Pane profesore Hořejší,
jsem rád, že tu zase vidím váš článek.
Sice s Vámi tentokrát bohužel nesouhlasím (hořkou slinu k tématu jsem s úcty a přátelství k Vám ukápl k panu Zaorálkovi).
Ale přeji hodně štěstí a radosti v tom hezkém paralelním Vesmíru, z něhož nás občas navštěvujete.
Pohlaďte tam za mne po srsti Vaší šťastnou verzi Schrodingerovy unijní kočky.
12. 10. 2012 | 23:02

biolog napsal(a):

minatomirai:
K Vašim protičeským agitkám netřeba moc dodávat, diskvalifikují se samy. Jenom pro připomínku reálných faktů oproti žvástům uvedu, že v tomto středoevropském exponovaném prostoru mohla obstát pouze populace schopná reflektovat veškeré myšlenkové proudy, všechny mocenské a hospodářské tlaky a vytvořit dlouhodobě trvající svébytný funkční stát. Tuto neoddiskutovatelnou realitu žádná propaganda z jakýchkoliv důvodů nemůže popřít.
12. 10. 2012 | 23:03

Skogen napsal(a):

Kolemjdoucí,

historický vývoj má své zákonitosti a kdyby nebylo Hitlera, anebo Stalina, v našem rybníčku Gottwalda, našlo by se v klíčových okamžicích jiné jméno, které by potřebě doby vyhovělo. Co chci říct? Že ani jeden ze zmíněných by nezmohl ani zbla, pokud by nedostal příležitost. Že bylo umožněno, aby příležitost vznikla, to byl asi ten průser, ne? Víc než psychologie k těm jevům má co říct statistika.
12. 10. 2012 | 23:06

kormoran napsal(a):

Pane Bartak souhlasim ,

pouze dva muzi obratili svet naruby s nasledky. Lenin a Hitler.
Lide odchovani C&K Rakousko-uherskem , sli prirozenou cestou k vyvinu vcetne prvni republiky .
Zasahem Hitlera a WW2 doslo k obratu dejin , nastupu studene valky , na vychode pod sektorem proletariatu k obraceni a zvraceni zebricku prirozenych hodnot a pristupu k prirozenemu zivotu obcanu.
Budovani Potemkinovych vesnic , v sovetskem svazu dokonce o trasfuzi krve mezi proverenemi soudruhy a soudruhy , kteri loyajalitu davali najevo. Budovani Potemkinovych vesnic , dojeni kozlu atp. Vse pod dohledem oligarchu - v tomto pripade komunisticke strany.

Nutno i dati na vedomost , ze tehda CSSR , byla vedouci , co se tyce komunistickych cistek - vezeni a poprav na pocet obyvatel hned za USSR.

Nelze ocekavat , ze se v CR muze neco zmenit v tzv. kratke dobe k pozitivu , nebot soudruzi vychovaji opet soudruhy k obrazu svemu.

To je dlouhy proces a bolestivy , kdy demokraticky se nekolikrat soudruzi dostanou k moci a nekolikrat padnou na hubu -mezitim mnoho lidi vycestuje , ziska vzdelani a prirozeny pohled na svet.
12. 10. 2012 | 23:08

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Skogen.
V Bruselu bych nechal tlumočit či překládat tak do čtyř jazyků.
V jednotlivých státech ve školách, soudech a pod, by měl zůstat i národní. Pro nás Čechy jsou jazyky problém, ale například pro takového Belgičana to žádný problém není, alespoň podle mé zkušenosti.
Jako mladý jsem se vedle povinné ruštiny učil němčinu (angličtinu až později). Přes jednu z mých zájmových aktivit jsme tu měli na konci osmdesátých let na návštěvě partu Belgičanů. Z té naší skupiny jsem uměl já trochu německy a jedna holka částečně anglicky, s Belgičany jsme mohli mluvit německy, anglicky, francouzsky a když jsem se jich ptal, co je jejich mateřským jazykem, tak řekli holandština. Nedokáži přesně posoudit příbuznost těch jazyků, možná je to jako pro nás čeština, polština, slovenština, možná jsou tolerantnější a je pro ně důležitější domluvit se, než na gramatické přesnosti a pak to jde.

PS:
Ještě ten Brusel. Je tam asi 40 tisíc zaměstnanců a velká část z nich se věnuje překladům, ale ono to není zase tak moc, jen my u nás máme ve vrcholných institucích asi sto tisíc úředníků a pak ještě výkonné se správních úřadem. Rozpočet EU je 1 % z HDP zemí, správa EU spotřebuje asi 6 % z toho rozpočtu, to jsou prkotiny.
12. 10. 2012 | 23:12

biolog napsal(a):

český maloměšťák
v 12. 10. 2012 | 20:04 si notuje s Josefem K. !:)))))
Prej Biolog má " své " pojetí spravedlnosti /Čunek/,(a co rozsudek Newjvyššího soudu? Nic?)
Prej " své" vysvětlení historie, A co "Ludwig der Deutsche bzw. Ludwig II., "der Fromme", "der Deutsche", lateinisch Ludovicus II "Germanicus"["
http://de.wikipedia.org/wiki/Ludwig_der_Deutsche
Já to do té německé wiki opravdu nenapsal. :))

Ubohý český maloměšťák končí jako drbna!
12. 10. 2012 | 23:14

Skogen napsal(a):

Aga,

buď to uskutečníme, anebo spolu budeme pindat v područí někoho třetího, to je celé. Jestli se vám jeví být iracionální snaha obstát mezi velmocemi, můžete se pochopitelně zcela racionálně podřídit a přijmout cizí podmínky.
12. 10. 2012 | 23:14

němci odjedou do číny, můžeme k moři ! napsal(a):

ale studenýmu...

Jak říká Václav Klaus, Happy End už byl.
Před dvaceti lety, nebo tak.
12. 10. 2012 | 23:18

Karel Matoušek napsal(a):

Tak jste to nevydržel ... Welcome back!! :)
12. 10. 2012 | 23:20

aga napsal(a):

Skogen

Reagujete jak trucovité dítě. Když to nejde silou, tak to jde ještě větší silou.

Já s vámi mohu souhlasit, že by to bylo dobré řešení, některá řešení ale nejsou ve vaší moci. Iracionální je na vaší snaze to, že nerespektuje dané podmínky.
12. 10. 2012 | 23:24

Skogen napsal(a):

TKHN,

jenže to porušuje ideál rovnosti. Proč by to měly být čtyři konkrétní jazyky? Anebo snad nedejbože jen angličtina? Praktické důvody chápu, ale politicky je to neprůchodné.

Nejde mi o chleba nebohých překladatelů. Jde o to, že i s překlady bývá problém. Zejména tehdy, když tak trošku schází dobrá vůle k pochopení, což je v politice standardní nástroj k získání výhod.

Překladatelé by dále bušili do klávesnic a národní jazyky vesele prosperovaly, stejně jako vedle jedné úřední skupiny čínského dialektu bez potíží koexistuje dalších šest. Závazné znění by bylo jen jedno a chyby překladů by nebyly ničím jiným než chybami v překladech.
12. 10. 2012 | 23:27

aga napsal(a):

Skogen PS

Navíc, snaha obstát mezi nějakými velmocemi tím, že se znovu dám do spolku s jinými velmocemi, které mě už tolikrát v historii podrazily, je podle mne etalonem iracionality.
12. 10. 2012 | 23:30

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Skogen.
Národnostní menšiny máte a budete mít, čili stejně s jazyky budou trochu problémy, ale lze to překonat a potýkají se s tím všude.

Pokud se chcete dovědět něco zajímavého z dějin první poloviny dvacátého století, doporučuji dokument

„CHURCHILL - Winston Churchill (cast1)“
http://uloz.to/xaEbW3z/churchill-winston-churchill-cast1-dokument-cz-dabing-blejzr-avi

Druhý a třetí díl si můžete vyhledat.
Stáhl jsem všechny tři, viděl jedničku a byly tam zajímavé věci, které jsem nevěděl, dvojku, trojku si pustím příležitostně.
12. 10. 2012 | 23:33

Skogen napsal(a):

aga,

klidně budu trucovité dítě, nemám s tím problém a za sílu se nestydím.

Žádné takové zásadní podmínky, jaké předestíráte, tady ve skutečnosti nejsou. Mohou zde být zdání takových omezujících podmínek, jak kupříkladu vyplývají ze situace v Řecku. Zdání, která se mohou velice hodit těm, kterým by sjednocená Evropa zkomplikovala současné postavení, protože zájem Evropy jde v tomto případě proti zájmu všech ostatních mocenských sil. Intervenční politika funguje a praktikuje se. Racionalita je proto racionalitou, že se chováte logicky. Logické je v rámci možností usilovat o významné postavení, iracionální je rezignace. Otázkou může být, co je to ten "rámec možností", já mám za to, že Evropa má potenciál být světovou velmocí a tím pro mě dilema racionální - iracionální končí.
12. 10. 2012 | 23:37

aga napsal(a):

Skogen

Rozhodující podmínkou je pro mne to, že většina obyvatel v současné době do takové Unie NECHCE. Prostě nechce, a nemají zájem o Vaše logické důvody (které jsou jen vašimi zracionalizovanými iracionálními preferencemi). Jejich logika je jiná. A když je budete nutit silou, nemůže to NIKDY dopadnout dobře - buď to vybouchne jak přehřátý kotel, nebo to převezme Velký Bratr a všechny trucy vám z hlavy vyžene.
12. 10. 2012 | 23:42

Skogen napsal(a):

TKHN,

jen ať existují, já přece nemám vůbec nic proti pestrosti jazyků. Překonat, ale ano, jde to. Lépe či hůře, ale ano, jde. Ale proč? Vždyť v případě mnou upřednostňovaného úředního jazyka (neberte to tak, že se jím bude muset mluvit na ouřadě v Horní Dolní, anebo třeba v Praze na hradě...) jde jen a pouze o korektní administrativní účelnost.

Tak trochu, jako byste vystupoval proti medicínské latině, když přece každý jazyk je schopen vlastního názvosloví. Prostě by to pak nebylo až tolik praktické.
12. 10. 2012 | 23:44

aga napsal(a):

PS Skogen

Pokud ignorujete přání občanů (ani si je referendem arogantně nezjistíte), vyvstává logická otázka, pro koho tu velmoc Evropu vlastně chcete budovat?? Chcete nás tu držet zavřené a nespokojené proti naší vůli? To už radši opravdu tu Čínu...
12. 10. 2012 | 23:50

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Skogen.
Naše republika je malá já su z dědiny na Slovácku a když tím jazykem někdo promlúví na české děcko, tak mu rozumí asi jako Ostávákovi.
Je to podobně jako slovenština a tomu už dnešní děti nerozumí.
12. 10. 2012 | 23:54

Skogen napsal(a):

aga,

nikoho silou nikam nutit nechci, to jsou vaše oslí můstky z fragmentů, které k sobě volně lepíte. Mluvím o logice na úrovni selského rozumu. A o těch většinách a nevětšinách nejsem nijak zvlášť přesvědčen.

Nechovat se logicky je totiž hloupé. Až praštěné. Tuhle jsem - na odlehčení - viděl kreslený vtip. Politik stojí na pódiu kousek stranou od mikrofonu a do ucha mu šeptá jeho poradce: „Jeden chytrej volič přijde na moc peněz, za ty prachy můžete mít pět set hloupejch.“ :))

Kdo ví kdo a proč má zájem mít hloupé voliče.
12. 10. 2012 | 23:55

Ernesto napsal(a):

Honolul také bojovat v africe proti kolonialistům ? Já zkoušet to ale černoši mrchy jedny poslouchat ne a ne ! Nedařilo se mi tam ani náhodou ! Nakonec mě komandant Fidel z té prokleté černoty stáhl ! Byl jsem rád že jsem si nakonec kejhák zachránil ! Já mít dobrodružnou povahu od mala , kalešnikov mi byl věrným druhem ! No a vidite Honolul ,Fidel ze mě chtěl nakonec udělat ouřadu ve své státní správě v Habane ! Tak jsem mu prostě vzal roha k indiánům do bolivie no a to byl můj konec ! CIA a jestřábi s pentagonu dokonali dílo zkázi ! Proto jsem nikdy amíky neměl rád páč to byli zákeřní a falešní hráči ! Ernesto !
12. 10. 2012 | 23:59

aga napsal(a):

Skogen

"Nechovat se logicky je hloupé až praštěné" je naprosto iracionální prohlášení.

Zaprvé implikujete, že jen vy víte, co je to logika a jen vy máte pravdu (zde na blogu diskutují lidé se stejným IQ jako vy - nemyslím hned sebe - a s opačným a logicky vyargumentovaným názorem. Je zcela iracionální osobovat si právo na výlučnou pravdu v takovéto záležitosti).

Ale i kdybyste vy jediný logicky uvažoval, a všichni ostatní byli hloupí, nemůžete s tím dělat logicky vůbec nic. Hloupost is here to stay a jen hlupák by to ignoroval. Někdy se bojím toho, až takoví, jako Vy, budou mít v rukách nástroje na ovlivňování chování a vůle těch, co nejsou tak chytří jako oni.
13. 10. 2012 | 00:06

Skogen napsal(a):

aga,

dobrou noc :) Odpočiňte si taky.
13. 10. 2012 | 00:14

aga napsal(a):

Skogen

OK, díky :)
13. 10. 2012 | 00:18

amiel napsal(a):

To autor:
Děkuju.
13. 10. 2012 | 00:35

Yosif K napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):
Federace tak mimo jiné získala kompetenci přerozdělovat státní rozpočet do rozpočtů kantonálních.
Základní dělbu moci lze zjednodušit takto:
Federace spravuje kompetence v oblastech národní obrany, mezinárodních vztahů, zemědělství a sociálního zabezpečení.
Kantony mají pravomoci v oblastech soudnictví, zdravotnictví, policie, vzdělání a výzkumu.

Švýcarsko je především stát, kde se umí lidé dohodnout, nemají tam našeho pravičáka.
12. 10. 2012 | 19:38
Da se to jeste lepe trosicku upresnit:
Prerozdelovani ze strany federaqce je minimalni, federalni dane jsou minimalni, nektere kantony maji i sve dane minimalni, obecne prerzdelovani smerem k proletarum je ve Svycarsku minimalni, zato je ve Dvycarsku mnohem vyssi prima ucast pacientu na uhradach zdravotni pece nez v Cesku. Kantony maji stale velmi vysoke pravomoci.

Svycarsko je stat kde nemaji ceskeho prerozdelovaciho fanatika - levicaka. Proto se Svycarsko na rozadil od Jugoslavie nerozpadlo.
Z Jugoslavie odpadla jako prvni republika Slovinsko - prerozdelovani v te mire jak bylo praktikovano nehodlali dale snaset. Ted jsou sami v problemech ale jsou to jejich problemy, nemusi zivit zbytek Jugoslavie.
13. 10. 2012 | 00:41

Kanalnik napsal(a):

S federalizaci EU souhlasim s tim, ze urcite pravomoce a urcita autonomie jednotlivym statu zustanou. Zaroven ale navrhuji odstup od klasickeho tisteni penez jako receptu na vybrednuti z krize. Protisknout se lze jedine do kopru a zel politici si to vubec neuvedomuji.
13. 10. 2012 | 00:42

kormoran napsal(a):

Mistre Horejsi- Oh my my, little white lie
I swear I'm gonna make it right this time

It's like a radio turning way down low
Telling me things I do not know I know

Tonight you will be mine
Tonight the monkey dies
Tonight you will be mine
Tonight the monkey dies

Now who's to blame, we used to be the same
Now you won't let me speak your name, what a shame

It's a suicide, shut up and drive
[. From: http://www.elyrics.net/read/r/robert-plant-lyrics/monkey-lyrics.html .]
We're never gonna make the light but it's alright

Cos tonight you will be mine
Tonight the monkey dies
Tonight you will be mine
Tonight the monkey dies

Tonight you will be mine
Tonight the monkey dies
Tonight you will be mine
Tonight the monkey dies

Oh, tonight you will be mine
Tonight the monkey dies

https://www.youtube.com/watch?v=te2QHIG6KsQ
13. 10. 2012 | 01:08

jozef napsal(a):

Pan profesor,
uvedte prosim,nejaky dovod pre Vase tvrdenie,ze Rusko sa stavia negativne k europskej integracii.
Je to nezmysel,sireny protiruskou propagandou.Rusko/multinarodna a vierovyznaniami pestra federacia,hospodarska sila na urovni Mexika,ci Spanielska/ ma naopak zaujem na co najstabilnejsej Europe,teda na silnejsej Europe,na Europe menej podliehajucej a optimalne vobec nepodliehajucej americkym vojnovym chutkam.Na Europe nezotrocenej US politikou a US plutokraciou.
Takto to obcas byva aj verbalizovane,tak sa aj Rusko sprava.

Uvedomte si tiez,ze Rusko malo intenzivny zaujem o "spolocny europsky dom od Atlantiku po Ural", bolo vsak odmietnute /predtym ulisne a surovo podvedene/.
Zapadni dobyvatelia mali a maju totiz zaujem na ruskych zdrojoch a na ruskych poddanych,nie na ruskom podiele na rozhodovani o Europe a o svete.
13. 10. 2012 | 01:20

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Yosif K.
Jsi neúnavný plodič nesmyslů a demagogie.
Nemusím nic hledat abych na tvé voloviny reagoval, stačí prostá skutečnost, že ve Švýcarsku mají lidové hlasování a to hovoří za vše.

Přece jen ti nějaké potěšení dopřeji

Daň z příjmu – horní sazby
ČR 15 %
Švýcarsko 41,7 %
http://www.oecd.org/dataoecd/46/18/2506453.xls

Daň z příjmu právnických osob
Firmy i dividendy zdaněny více než u nás
http://www.oecd.org/dataoecd/26/51/33717596.xls

DPH zanedbatelné – nezatěžují plošně obyvatele
Nejvyšší sazba 8 %
http://www.oecd.org/ctp/taxpolicyanalysis/34674429.xls


A výdaje na sociální ochranu, zavři oči, Yosife
ČR 20 % HDP
Švýcarsko 26 % DHP
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00098&plugin=1

Když to shrnu, tak to nepřekvapí, ve Švýcarsku rozhoduje lid „lůza“ a podle toho to tam vypadá. Daně platí více bohatí, z toho velkého švýcarského koláče si ve srovnání s našimi sockami ty švýcarské žijí jako prasata. To je asi důvod toho, že jsem ve Švýcarsku neviděl bezdomovce a lidi povalující se po zemi. Zažil jsem kulturní šok. Jeden den v Davosu, nádherné a přívětivé město a druhý den nad ránem v pražské špíně. Kdo nezkusil doporučuji. Když odněkud přijedete nebo přiletíte kolem čtvrté ráno, udělejte si procházku přes park před hlavním nádražím, kolem nádraží Střed, na Florenc, abyste viděli, v jak krásném městě žijeme.
13. 10. 2012 | 01:36

kormoran napsal(a):

Jozef , naozaj pravdu hovorite , Rusko ma naozaj zaujem o integraaaciii , lebo sa v tej demograrcii samo s prepacanim ,hyba ako severny madari v kukurici.

Vsak ste necital zavery matice slovenskej a tatice ceskej?
13. 10. 2012 | 01:37

kormoran napsal(a):

Soudruhu " ten komunisticky prudic , ktery se hadat nebude.

Uvedomte si soudruhu , ze svycari ziji mimo jine z vysokych vynosu kapitalu bank ! A aby vy jste tam zil , tak bud neco musite prinest - bud kapital , nebo um , ktery prave stradanim v bankach zurocite , pak byste ale sam sebe mel nazvat za vykoristovatele!)))

A predevsim se naucit zdravit a necumet komunisticky zavistive.

S tim pozdravem hned muzete zacit na vasi dedine soudruhu.)))
Tim dosahnete urciteho a ctihodneho pokroku. A az se to naucite muzeme pristoupit k dalsi lekci vychovy.
13. 10. 2012 | 01:49

Jiří Barták napsal(a):

Ten, kdo se hádat nebude: a nebude to čistě náhodou hlavně tím, že v roce 1929 propukla celosvětová hospodářská krize? A střílet do komančských demonstrantů na nepovoleném shromáždění (resp. přesunujícím se ale úplně jinam, než bylo původně naplánováno a odsouhlaseno úřady) bylo naprosto v pořádku. A když vzali do ruky navíc dlažební kostky, nelze o legitimitě takového zásahu vůbec pochybovat. Dnes by pravda patrně příslušníci ozbrojených složek použili gumové projektily, ale to tenkrát jednoduše neměli k dispozici. http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/3506-strileni-do-delniku-ne-spise-do-besnicich-hooligans.aspx
13. 10. 2012 | 02:53

Jirka napsal(a):

Hořejší, Vaše arogance již nezná míru. Brzděte člověče. Vaše myšlenkové pochody mají obrovské díry.
13. 10. 2012 | 05:45

minatomirai napsal(a):

Lyrizující kormorán je bezpochyby zábavná vsuvka, nejsem si však jistý, že autor odpoví na vaši výzvu o tom, že na to konečně můžete spolu vlítnout.
13. 10. 2012 | 06:49

Joshua napsal(a):

Nobelova cena míru? Co to vlastně je? Za co se uděluje? V poslední době se zdá, že dílem za rozeštvávání států, dílem za antidemokratické zákony a dílem za válku.

Není již na čase tuto obsahově vyprázdněnou, účelově udělovanou, a politicky motivovanou cenu zrušit?
13. 10. 2012 | 06:56

buldatra napsal(a):

Zdravím po delším čase do laboratoře pana blogera do laboratoře.

I toto je svým způsobem laboratoř, taková virtuální, že, takže pan profesor vlastně ani nemusí vytáhnout paty ven na vzduch, do toho víru divokých a neřízených, nesnadno ovlivnitelných dějů.

Jako zkoumaný vzorek Evropana na petriho misce, i já jsem vlastně součástí oné kolektivní odměny, oné zlaté nobelovské maliny. Alespoň vím, co znamená, když se řekne, že někdo k něčemu přišel jako slepý k houslím.
Jsem tedy z ocenění tak nějak laboratorně (pokusně) nadšen.
Dostanu i poměrnou část finanční odměny, z té maliny vyplývající?

Mou radost poněkud hatí snad jen těch pár (přesné číslo neznám, proto pár) ubezdušených, kteří zařvali v místech, kde se mírotvorná evropská činnost prostřednictvím zbraní naší branné a ostatní moci projevila.
Ale nešť.

Končím zvoláním: Ať žije budoucí konfederace tak nějak naopak, čili shora, kterou na nás Brusle sešle.
13. 10. 2012 | 08:44

Záškodník napsal(a):

Nakonec i Al Gore a Obama ji dostali jen za svá zbožná přání...

Kdo tyhle přidělovače Nobelovky bere dnes vůbec vážně...
13. 10. 2012 | 09:41

vaclav horejsi napsal(a):

Maximus (12. 10. 2012 | 20:41):

"Pan autor je také zednář? A z jaké partičky? Text a i posazení brýlí by tomu odpovídaly."

Nikoli, zednar nejsem; povazuji se za jistou odrudu katolika (mnohokrat jsem tady o svych nazorech na nabozenstvi psal - doporucuji precist ;-)).
********

Tem, kteri se domnivaji, ze prilisna narodnostni ruznorodost je prekazkou sjednocovani Evropy, bych chtel pripomenout, ze v Indiii (a asi treba i v Brazilii) je tato rozmanitost jeste vetsi (a k tomu nesrovnatelne vetsi ruznorodost socialni), a presto jsou to funkcni feredace. Nedavno tady mel na toto tema vyborny clanek J.Pehe.

Je pozoruhodne (a velmi smutne), jak velky vliv maji na verejnost anti-evropske nazory V.Klause, tohoto zloducha ceske spolecnosti...

..
13. 10. 2012 | 09:49

Ernesto napsal(a):

Ale ale pane Hořejší ,najednou je pro Vás V.Klaus zloduch ? Také jste patříl dříve mezi jeho fandy nebo ne ? Jak to s Vámi por. 1989 vlastně bylo ! Jak jste si Vaška vy inteligenti v čeku vychovali tak ho máte ! Ted jen sklízíte plody vaši sametové pomatenosti ! Hezký den duch Ernesta Th. Guevara
13. 10. 2012 | 09:57

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Bartáku, s pravičákem je zásadní problém v tom, že nejste mentálně schopno pochopit, že to nejste jen vy, kdo má právo ve společnosti rozhodovat, určovat pravidla a soudit.
Nemá smysl se s tebou a podobnými bavit, máte jen své lži, své vidění světa a nedokážete se začlenit ani do české společnosti ani do evropské.

Pro kormoran.
Lidi se musí především začít jinak chovat a pak se budou chtít zdravit.
Zdravit někoho jako jsi ty nikdo nebude snad jedině tvůj soukmenovec zvednutím pravé ruky. Ostatní můžeš jen donutit tak, že jim budeš hrozit zastřelením.
13. 10. 2012 | 10:43

aga napsal(a):

Hořejší

On bude asi trochu rozdíl mezi nároky Indů a Brazilců a nároky stovkami let bojů za národní svébytnost vychovaných členů evropských národů, pane Hořejší. Ty genetické a kulturní kořeny prostě nesmáznete arogantním škrtem socioinženýrského pera od stolu. Vážně mi připomínáte mladé poválečné internacionalisty - i ten tón je stejný: kdo nejde s vámi, je hlupák a jde proti Vám (a nejspíš byste nejraději oddělil ty plevy od pravého zrna).

Ona je vlastně církev katolická také odrůdou internacionály, tak možná odtud vítr vane...
13. 10. 2012 | 10:46

aga napsal(a):

PS Hořejší

A ohrazuji se proti Vašemu podsouvání, že každý, kdo je patriotem a nemíní být podřadným občanem bůhvíkým vlastněné a řízené Říše, je ve vleku zloducha Klause. Tyhle figury jsou mimořádně ubohé.
13. 10. 2012 | 10:49

Skogen napsal(a):

No to by mě moc zajímalo, jak idylické kmenové, náboženské a kastovní soužití existovalo v Indii...

Prof. Hořejší nezmiňoval patriotismus, zmínil osobu VK a nanejvýš euroskeptiky. A brání snad unijní uspořádání v patriotismu Američanům? Mohou být hrdí stejně na Ameriku, jako třeba na východní pobřeží, anebo stát New York, no problem.

Dával bych pozor, aby ten "patriotismus" nebyl ve skutečnosti nacionalismem.
13. 10. 2012 | 11:06

aga napsal(a):

Skogen

Říkáte správně - Američané MOHOU, často spíše musí být patrioty, protože tak se to hodí do krámu (jak jinat donutit tu směsici, aby narukovala do válek za zájmy "národa a vlasti"), zatímco Češi patrioty být NESMÍ, protože to jiným zažraným nacionalistům moc překáží v jejich plánech. Když se to těm samým do krámu hodilo, mohl tatíček Masaryk blouznit o národu bez omezení.

To, že je u nás euroskeptický pouze VK, a že jen on si dovolí říci pološeptem slovo národ, něco vypovídá - ovšem ne jenom o VK.

A nebojte se o můj nacionalismus - pro mě je součástí lásky k mému národu i respekt a často obdiv k národům ostatním, to prostě patří k sobě.

Když se to
13. 10. 2012 | 11:16

vaclav horejsi napsal(a):

Ernesto:

Ano, mate bohuzel pravdu - pocatkem 90. let jsem take byl priznivcem VK; mea culpa...

Aga:

Ano, katolicka cirkev je a vzdy byla jistym druhem "internacionaly". To je jedna z jejich velkych zasluh.

..
13. 10. 2012 | 11:21

aga napsal(a):

Hořejší

Zásluh?? Považujete za zásluhu dvě světové války, když pominu všechny krvavé masakry před tím??
13. 10. 2012 | 11:26

aga napsal(a):

PS

Dovolil bych si připomenout, že zástupci katolické církve ve svém bohulibém internacionalismu žehnali VŽDY zbraně těch, co šli do krveprolití - na VŠECH znepřátelených stranách.
13. 10. 2012 | 11:34

oranžáda obecná napsal(a):

pane profesore, vetchý stařík už jste dnes, a já doufám, že IV. velkoevropské říše už se nedožijete. V mém zájmu. Jen pro zajímavost, to oblbování konfederací si můžete nechat pro oranžové primitivy, normální člověk ví, že konfederace je pouze mezistupněm mezi federací, nebo rozpadem....
13. 10. 2012 | 11:42

oranžáda obecná napsal(a):

a co až se sjednotí do jednoho státu Afrika, to bude pokrok !!!!!
13. 10. 2012 | 11:45

santawizard napsal(a):

Supermani superstátu:
Být čechem a nebo evropanem se stává dneska otázkou jako včera v otázce zda-li jsme byli češi nebo čechoslováci.Václav Klaus je čechem ,ale je i evropanem,jako každý z nás.On udržuje svou vlastní rovnováhu !!Někdo spěchá příliš hodně ,někdo jde velmi pomalu.Všichni máme nějaký přebytek nebo nedostatek akce a reakce jako času a peněz.Nakonec celá východní Evropa je prolezlá problémy skoro jako celý Islám.Někdo by strašně rád, aby se do Evropy přidalo i samotné Rusko.(možná že to Klaus chce)Někdo zase v žádném případě nechce ,aby se do Evropy přidalo Rusko(jako to nechtěl Václav Havel)Takže zakladatelé Evropského státu Evropa ,kde bude evropský prezident,evropská vláda,evropské ministerstvo financí,zdravotnictví či ministerstvo práce a sociálních věcí atd atd.je časově velmi náročný úkol.Rovněž otázka evropské společné měny,nabízí tyto možnosti i pro další společnou měnu celé Afriky,nebo další společnou měnu pro celou Ameriku či další jednu pro celou Asii.Protože Evropa už jednou kolonizovala celý svět jakékoliv proroctví o konci světa jde ruku v ruce s akciemi na ovládnutí celý svět
13. 10. 2012 | 11:51

Jiří Barták napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude: To jsem ani na vteřinu netvrdil. Četníci jednali dle platné legislativy a tu si demokraticky odhlasoval parlament na základě mandátu získaného od lidu. Co sakra chtít víc? A pokud se nepletu, s příliš horkými hlavami se vedla disciplinární řízení (řečeno dnešním jazykem), ba i soudy. Copak v prvorepublikovém parlamentu byly zastoupeny pouze pravicové strany? Copak Masaryk byl svým založením pravičák jako třeba Rašín? Sociální demokraté se snažili alespoň o věcnou debatu, ale komunisti hlásili heslo "čím hůř, tím líp". Že prej bude dobře, ale až po revoluci. On o tom moc hezky psal Čapek ve svém pojednání "Proč nejsem komunistou".
13. 10. 2012 | 12:19

patriot napsal(a):

Evropská federace či konfederace, nebo dokonce Spojené státy evropské…

Milý profesore, bylo snad vypsáno nějaké celoevropské referendum?

Jsem přesvědčen, že národy Evropy žádnou takovou říši nechtějí!!
13. 10. 2012 | 12:23

Skogen napsal(a):

Oranžáda, skutečně ubohé.
13. 10. 2012 | 12:37

PK napsal(a):

Jsem pro EU ale takovou jakou by jí rád viděl prof. Hořejší.A ne tu která jako by existovala především kvůli spoustě těch bruselských vyžírků s jejich nehoraznými platy.Kteří řeší křivost okurek,diktují jaké žárovky používat,přerozdělují obrovské peníze které tvrdě vydělal někdo jiný(korupce má hody)a v neposlední řadě ekonomické problémy řeší salámovou metodou místo aby přišli s promyšleným plánem který má hlavu-patu.
Pod tlakem globalizace však nějaká forma integrace fungovat časem bude,nesmí však vypadat jako to současné moderní RVHP v čele s pány Barossem aRompuyem.Až budou v čele EU skutečné osobnosti,pokud možno volené tak řeknu,že se blýská na lepší časy.
13. 10. 2012 | 12:44

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Jiří Barták.
Zase to smrdí bolševickým viděním.
'My jsme demokracie a máme právo střílet na každého, kdo bude proti nám demonstrovat jinak, než mu dovolíme. Na druhou stranu oslavujeme Mašíny, o kterých si sice většina společnosti myslí, že to jsou sprostí vrazi, ale pro nás to jsou hrdinové, protože bojovali proti našim politickým odpůrcům. Demonstrant proti nám je darebák, které je třeba zastřelit, vraždit v našem politickém zájmu je hrdinství.'

Pro tebe jsou věci bílé nebo černé, ale tomu tak není.
Kulhala prvorepubliková „demokracie“, kulhala komunistická „demokracie“, kulhá současná „demokracie“. Prvorepubliková politika znásilňovala demokracii jiným způsobem, komunisté zase svým a současný systém, kdy nám vládne vláda s důvěrou veřejnosti (legitimitou) kolem 15 % je něčím na hony vzdáleným demokracii, ale vymaštěné kebule nepochopí, že to již není demokracie, pro ně je to ta pravá demokracie, protože oni mají moc a to je pro určení toho, co je demokratické to rozhodující. Co si myslí většina společnosti, to je nezajímá, to jsou hlupáci, kteří se nechali ošidit.
Všechno to jsou jen různé odstíny šedi, nic bílého nebo černého, tak, jak si myslí extrémní pravice nebo levice.
13. 10. 2012 | 13:07

český maloměšťák napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
Bláboly - a v podstatě vyvracíte sám /a/ své původní tvrzení.
Takže bláboly paradoxní.

Malá poznámka /technická/ : Kaddafi není ani Švýcar ani muslim , žijící ve Švýcarsku.
Totéž platí o Vatikánu.

Pokračujte - je to zábavné...když je někdo při obghajování své hlouposti tak urputný.
Zjuste třeba vyhledat na webu nějaký příklad - kdy muslim přejel autem kalvinistu.
13. 10. 2012 | 13:28

Carlos V. napsal(a):

Netěšil bych se na Evropskou Federaci. Tedy zemi, kde se hádají lokální vládičky a uzákoňují lokální zákonečky, přepdpisečky, živíce tak politiky a úředníky.

Preferoval bych unitární Evropský stát.

Ale nikolik pokračovatele současné Evropské ředitelské Unie. Stát svobodný.

Stát, kde svoboda občana je na prvním místě.
Stát, který nebude přerozdělovat jinak než jako pomoc nejnuznějším.
Stát, který bude silný navenek, ale svobodný uvnitř.
Stát, který nebude rozdělovat dotace. Na zemědělství, na opravy náměstí, na nic.
Stát, jehož politici nebudou moci podle ústavy omezovat práva občanů.
Stát, jehohž politici se budou šáhnout na svěřené peníze, maje za ně plnou hmotnou odpovědnost.

Svobodnou Evropu.
13. 10. 2012 | 13:43

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Když začne pravičák vykřikovat hesla o svobodě, tak tím mimo jiné ukazuje svůj vztah k demokracii a podle mne ke skutečné svobodě. Svoboda a nesvoboda je jedna mince, svoboda jedněch jsou závazky druhých.

Zvyšovat svobody má smysl jen tehdy, když je více těch, kterým svobody přináší a méně těch, pro které to jsou závazky nebo problémy, popřípadě kvalitativní vymezení, že získané svobody jsou důležitější než omezení, která přináší.

Tedy skutečná svoboda může podle mne vzejít jen z demokratického procesu, samozřejmě ne formálního elitářského, ale lidového. Pro to kvalitativní vymezení jsou důležité obecně uznávané svobody a demokratický proces by je měl umět do svého rozhodování začlenit.

Všimněte si taky toho, že ti, co se často ohání svobodami, tak často vrčí a štěkají na Listinu základních práv a svobod, která by měla obecně uznávané svobody deklarovat.
13. 10. 2012 | 15:11

PK napsal(a):

ten,kdo se hádat nebude

dnes již dělení na pravici a levici nepřikládám velkou důležitost ale všiml jsem si, že vždy se svobodou a demokracií ohánějí dneska ti největší darebáci a odklaněči.Zdá se,že už jim to lidé dále baštit nemíní.
13. 10. 2012 | 15:29

český maloměšťák napsal(a):

Carlos V.
"...Stát, který nebude přerozdělovat jinak než jako pomoc nejnuznějším...."

Chudí generálové/armáda/ či poručíci /Policie/ nejsou zárukou ani toho nejnižšího stupně přerozdělování - chudí by s emohli mezi sebou pomlátit nebo povraždit.

"...Stát, který bude silný navenek, ale svobodný uvnitř...."

Této dialektice svoboda/síla...dost dobře nerozumím.

"...Stát, který nebude rozdělovat dotace. Na zemědělství, na opravy náměstí, na nic...."

Tyto myšlenky zde můžete sdělit diskuzní veřejnosti právě že díky dotacím do vývoje netu. Coby milovník paradoxů si je tedy ukládám do své sbírky.

"...Stát, jehohž politici se budou šáhnout na svěřené peníze, maje za ně plnou hmotnou odpovědnost...."

Šáhlé politiky máme už teď. Takže - splněno.

Malá technická - jak to souvisí s dikutovaným tématem ? Vaše sny ?
13. 10. 2012 | 16:09

biolog napsal(a):

český maloměšťák:
"Tyto myšlenky zde můžete sdělit diskuzní veřejnosti právě že díky dotacím do vývoje netu." Nesmysl, net byl založen a vyvíjen vyvíjen investicemi a jeho provoz saturován reklamou. Je však fakt, že vláda v Číně dotuje jeho částečnou blokaci.
13. 10. 2012 | 18:03

honolulu napsal(a):

Ernesto, Ty vrahoune proc jsi se zde nezminil, jak jsi propagoval zabijeni politicke opozice ve svych projevech a dokonce i v dopisech sve matce.
Fidel proti Tobe vypadal jako priposrany katolicky ministrant !(Chtel se Te proto zbavit.)
ALE kdyz Te v Bolivii chytli, tak jsi PLAKAL, PROSIL a presvedcoval bolivijske vojaky, ze jsi cennejsi - zivy.
Ty osli hlavo zradili Te Tvoji soudruzi, protoze jsi jim sel na nervy svym vrazednym fanatismem. Smaz se v pekle sibenicniku !

Jedine misto, kde je multijazyk v USA povolen a nema nikdo namitky jsou kluby carodejnic v NEW AGE. Tam je slyset spisovnou francoustinu a krasnou mekou spanelstinu a starou latinu za ucelem vyskumu alternativni mediciny, hlubokych dejin a theoriii o vesmiru. V beznem hovoru je vsak pouze anglictina exeptovana.
Nejkrasnejsi anglictinu ma severovychod USA. Nejhorsi je slyset pri usti Mississippi a v kourovych horach.
Cesi nedejte se ! Vykopnete malomestaka a minatomira mezi opice do Botswany.

Uctiva poklona vsem vlastencum a obhajcum kulturni evropske a ceske identity.
Vasi nepratele z vas chteji udelat Becuanske opicaky.
13. 10. 2012 | 18:48

Záškodník napsal(a):

Prof.Hořejší
Nejsem příznivcem Klause(přestože souhlasím s jeho názorem na EU)- o čem to tedy vypovídá?

Proč vůbec pokládáte nacionalisty za nějaké negativní stvůry?
Není přirozené být patriotem a tedy i národovcem? Pejorativní chápání patriotismu mi už opravdu leze krkem.

Jsou rovněž v ostatních členských státech
/a není jich málo/,které mají "užší integrace" plné zuby, ovlivněni Klausem?

Bohužel, budou-li vítězství socanů s bolševiky kopírovat i volby do parlamentu ,náležitě se vyžijete. Zajistí nám angažmá ve fiskální unii, euroval budeme navyšovat až do totálního vyčerpání veškerých fin.rezerv a euro máme taky jisté.

Poslední nadějí zůstává, že se unie stihne do rozložit do dalších voleb.
Odpor k EU stoupá u nás i jinde a silně pochybuju,že by to způsobil V.H.
13. 10. 2012 | 18:50

honolulu napsal(a):

Pani Tuzko, Vy jste moje oblibena knezna na Aktualne CZ. Mam pro Vas jmena bylin ktere pouzivaji labuznici v New Age. Nektere asi budete znat... Stehoval jsem se na jih a nemam stale muj computer. Pisi na vypujcenem. Jak my to privezou, tak Vam jmena bylin napisi pro Vasi zahradu. Vypujceny computer ma casovy limit.

Pane Karle Mueller, je dobre, ze pisete.
13. 10. 2012 | 18:57

SuP napsal(a):

Co se týká snů o založení RVHP ver.2.0.1., doufám, že jim někdo včas dokáže vysvětlit, co je to za blbej nápad.
Nicméně Onřej Neff ve včerejším úvodníku napsal zajímavou myšlenku. Že totiž díky tomu, že existuje EU, se státy Evropy k sobě navzájem chovají vstřícně a kooperativně, což samo o sobě činé válku nepravděpodobnou. To je stav, který s potěšením rádi pozorujeme vespolek už 67 let. EU taky dokázala mnohé státy smířit, ačkoli během WW2 si vyváděly nejrůznější zvěrstva.
A s tímhle se nedá než souhlasit, takže ta "Cena míru" asi nebude tak od věci.
13. 10. 2012 | 20:38

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro SuP.
Na tvou inteligenci je více než dost, že jsi pochopil, že je lépe kooperovat než se zabíjet.
13. 10. 2012 | 21:12

SuP napsal(a):

stálerebel -
Mýlíš se. To JÁ se s kdejakým pagřiovcem hádat nebudu.
13. 10. 2012 | 21:56

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Honolulu,...díky, pane,....těším se,....a na oplátku Vám napíšu sestavu bylin na udržení mužné síly až do sta a více let. Bude to podle jedné bylinářky z Východních Čech,....V dobách před druhou světovou válkou za ní jezdili až z Vídně. V rodině, kde jsem žila, jsem ji poznala už jako velice starou paní,...ale, naprosto jasné mysli a zdravou. Věnovala mi své sešity plné rad a zkušeností s bylinami,....vlastním je,....řídím se podle nich. V minulosti jsme se o ní už bavili,....přeji krásné podzimní dny. Tužka
13. 10. 2012 | 22:36

.český maloměšťák napsal(a):

biolog
Opěovně lžete/ " nesmysl"/ - a to opět tak, že naopak nařknete ze lži
oponenta :

http://cs.wikipedia.org/wiki/NSFNET

http://www.nsf.gov/about/history/nsf0050/internet/launch.htm

Vývoj a rozvoj byl financován z veřejných zdrojů - teprve později došlo k privatizaci.
14. 10. 2012 | 14:44

český maloměšťák napsal(a):

honolulu
Staříku, radil jsem vám kdysi, abyste už ten koks nešňupal.
Jak vidno - tak marně.
Nu - snad vám Tužka předepíše i cosi proti chátrání mozku.

Hezký den, katolický princi.
14. 10. 2012 | 14:47

xxx napsal(a):

český maloměšťák:
"Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) byla počítačová síť spuštěná v roce 1969, která byla zárodkem toho, co dnes chápeme jako Internet. Odpojena byla v roce 1990.
Vznik ARPANETu byl financován grantovou agenturou (později přejmenovanou na DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) ministerstva obrany USA. "
http://cs.wikipedia.org/wiki/ARPANET
Na počátku byla vojenská investice.
14. 10. 2012 | 18:57

resl napsal(a):

Mám dojem, že jste p. Hořejší trochu "otočil", ale lepší prohlédnot později, než nikdy. To jste ale dal ránu svým sympatizantům. Pravdu samozřejmě máte.
14. 10. 2012 | 20:33

Mard napsal(a):

Pan autor možná ani netuší, kdy EU vznikla. EU byla založena Smlouvou o vzniku EU, která byla přijata v roce 1992. Smlouva je spíše známe jako " Maastrichtská smlouva". Takže vyznamenání dostal subjekt 20 let starý, který vznikl až po pádu Sovětského svazu a osvobození zemí sověty okupovanými. Zásluha NATO na zachování míru v Evropě mi připadá mnohem vyšší.
15. 10. 2012 | 00:51

Daňový poplatník napsal(a):

To Hořejší:
Žádám Vás zdvořile, abyste si ponechal můj podíl na Nobelově ceně, a to jak slávu, tak i ten finanční podíl, protože jsem se nepodílel ani na vraždě Kaddáfího, na nevyhlášené válce proti Srbsku, ani na instalaci vrahů do vedení Kosova, ani na islamizaci Evropy, takže uznávám, že si tuto cenu nezasloužím.
I ten Daladier přinesl Evropě mír, a jak to za pár let dopadlo...
15. 10. 2012 | 08:20

PEDERSEN napsal(a):

XX:
Dojde-li v rámci EU ke sjednocení legislativy, a národní parlamenty budou jen na ozdobu, půjde o v Podovuhodné zemi o nevídaný pokrok, neboť až doposud je zdejší na H.O.V.N.O
15. 10. 2012 | 08:47

paprika napsal(a):

Daňový poplatník- máte pravdu, Vy si zasloužíte Řád V.I.Lenina, příp. Stalina.
15. 10. 2012 | 09:02

santawizard napsal(a):

......nebe a peklo,hrášek a fazole,pažitka a petržel,cibule a česnek,ovoce a zelenina,luštěniny a obilniny,bylinky a kořínky,bílé a červené maso.......
15. 10. 2012 | 12:18

santawizard napsal(a):

Jablka a Hrušky:
Nobelova cena za mír je něco jiného než potom nějaké vojenské vyznamenání za statečnost .
Je severní a jižní Amerika jako Evropa a Afrika?Středozemní moře jako karibské moře?Kanada jako severní evropa,usa jako střední evropa a mexiko jako jižní evropa?Bude USA vlánout nad všema američanama jako Afrikánci nad všema afričanama?V knize mormonů je zakázané a nezralé ovoce jako 2 kmeny proti 10 kmenům.Protože Evropa už jednou kolonizovala celý svět,jakékoliv proroctví o konci světa jde ruku v ruce s akciemi na ovládnutí celý svět.
27. 10. 2012 | 15:09

Amabo napsal(a):

I)
Nobelovy ceny miru se davaji za ruzne veci....mozna, ze Yasser Arafatova nobelovka (1994) byla za to, ze pekne zorganizoval mnichovsky olympijsky masakr (1972)....takze nakonec Mossad konecne ukoncil Yasserovu teroristickou karieru trochou tezko (pouze kratce po pouziti) detekovatelneho, avsak velice ucinneho jedu... :)

A nyni kratce o jinem nositeli “mirove nobelovky”....omlouvam se za pouziti anglictiny, protoze cesky bych to asi dobre nenapsal... :)

As you may recall, a few years back, Congressman Joe Wilson got carried away and called President Obama a liar during a State of the Union address. But it is time to admit that Congressman Wilson was right. Obama is a liar. And he’s even a worse pathological liar than Bill Clinton and his wife.

Just 3 recent examples...

1) An exhibit par excellence for Obama's somewhat pathological habit of lying is his acting as if he loves guns during the presidential debate. He called himself a second amendment supporter. Now that’s a whopper. This ‘great gun lover’ in the White House has appointed two Supreme Court justices who will spend decades trying to take away our gun rights. Obama is perhaps the most anti-gun (not only President, but also) politician in the history of the US!!! In the past, he voted (100%) for any (possible or impossible) anti-gun law that he was eligible to vote for; also, he voted (100%) against any pro-gun legislation! There is no other top US politician with this kind of record!!! Yet, he is fully capable of lying his ass off during the presidential debate and presenting himself as a “gun lover”!!! Amazing!!!

2) Also, Obama claimed to be a big supporter of oil, gas and coal. That is (possibly) even funnier than the gun lie. He single-handedly killed (even against a strong opposition from many Democrats and practically 100% of Republicans) the Keystone Pipeline. His EPA is trying to regulate the coal industry out of existence. Obama claimed to have increased drilling, yet it turns out his administration has cut oil drilling permits by over 60%!!! Instead he gave billions of dollars to a number of the so-called “clean energy” (= wind- and sun-electricity-based) companies owned by his friends – all of which [= the companies] already declared bankruptcy!!! Amazing!!!

3) Obama claimed during the second debate that he called the attack in Benghazi a “terror attack” the next day in the Rose Garden. If so, then he never got the memo to his Secretary of State Hillary Clinton, his UN Ambassador Susan Rice, or his White House Press Secretary Jay Carney, for two full weeks!!! How can Obama sleep at night with all these lies?
02. 11. 2012 | 20:08

Amabo napsal(a):

II)
Totally inexplicably, Obama has put onerous, economy-crippling regulations into place [if for no other reason, Ann Coulter’s calling Obama a retard (http://www.huffingtonpost.com/2012/10/23/ann-coulter-obama-retard_n_2004828.html) is absolutely correct] – almost looking like he’s paid for making sure that the U.S. remains on its unsustainable course: there isn't enough money from taxes to pay everyone lifetime healthcare, lifetime pensions, and hefty incomes; the federal government now spends 50 percent more than it takes in; Social Security and Medicare are on the brink of insolvency and are little more than government Ponzi schemes; soon there will be more people on welfare than not; borrowing and printing more money will no longer save the country from defaulting, because our debt will soon be so high other countries will not want our dollars...

Twenty-three million people unemployed or underemployed, a $16-trillion debt and repeated trillion-dollar deficits, household incomes falling recurrently every year during Obama’s presidency like never before in the US history....and despite all of this, many people are still considering to vote for this liar with the worst economic record in the history of the US, whose only positive activity (I can think of) was ordering to kill Osama bin Laden and his courier “al-Kuwaiti” *... Truly unbelievable!!!

* Following Obama’s orders, the SEAL Team Six executed both of them (together with bin Laden’s son Khalid, al Kuwaiti’s brother Abrar and Abrar’s wife Bushra) on May 2, 2011 (local time) in the Abbottabad compound, where they lived with the [full knowledge and] ‘blessings’ of the Pakistani’s government and military. In 2007, CIA operatives learned al-Kuwaiti's real name, though they will not disclose his name nor how they learned it (most likely during interrogations of Guantánamo prisoners). In June 2011, Pakistani officials revealed the courier's name as Ibrahim Saeed Ahmed from Pakistan's Swat Valley as well as his brother’s name Abrar...

Interestingly, each of these five killed people “received” several 100% lethal shots apparently from different weapons. With the exception of “al-Kuwaiti” (Ibrahim Saeed Ahmed??? who was armed and maybe even able to squeeze of a couple of shots while being executed), the remaining four were also shot lethally several times (making sure that they were dead), while being completely unarmed with no weapon in their near vicinity. Only bin Laden's youngest wife Amal Ahmed al-Sadah (born 1982), who married bin Laden in 2000, was shot deliberately non-lethally into her leg, when she tried to protect already lethally shot (through his head) bin Laden from additional shots being fired point blank into his chest.

Luckily, only very few, including Fidel Castro (of Cuba) and Ismail Haniyeh (the Hamas head in Gaza) condemned executing unarmed people without an official trial....others (including myself) noticed that finally, there is at least something that justifies Obama’s Nobel peace prize... :)
02. 11. 2012 | 20:13

Amabo napsal(a):

III)
Oh....skoro jsem zapomnel....mozna, ze pan profesor Horejsi tez odsoudil “bezrozsudkovou” popravu bin Ladena a nekterych jeho kamaradu... :)
02. 11. 2012 | 21:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy