O tom, jak už není v kapse potřeba rudá, ale zelená knížka...

27. 11. 2007 | 18:12
Přečteno 12711 krát
Omlouvám se, že se zde předvádím tak krátce po svém předchozím příspěvku. Důvodem je, že mě mimořádně zaujal skutečně vynikající článek našeho předního sociologa prof. Ivo Možného, který dnes vyšel v Lidových novinách, a který kompletně cituji níže, aby se s ním seznámili i ti, kteří LN nečtou.

To, co říká prof. Možný, mi zcela mluví z duše, jen to říká mnohem lépe, než bych to svedl já. Připojím k tomu jen následujících pár vět:

Před rokem 1989 jsme si v diskusích s přáteli s oblibou představovali, jaké by to mělo být, „až se to otočí“ (v což jsme si ani netroufali v rozumné době doufat). Jako jednu základní samozřejmost jsme brali to, že pro zastávání nějaké politické, administrativní či odborné funkce přestane být důležité, jestli má dotyčný v kapse „rudou knížku“ a bude záležet jen, nebo aspoň hlavně, na odborných schopnostech. To, co dnes vidíme u Zelených je snad ještě horší, než co bylo za komunistů – víc o tom nebudu mluvit, protože to mnohem lépe říká prof. Možný. Já jen dodám, že už bych s chutí zase vyrazil na Václavák cinkat klíči. Mnohé dnešní politiky mám „rád“ asi tak jako kdysi Jakeše, Husáka, nebo Indru; snad ještě ten Bilak nebyl zcela dostižen...


Prof. Ivo Možný,
Lidové noviny 27.11.2007:

V boji o školství páchají zelení sebevraždu

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je složitý úřad, který byl vybudován pro jiné účely, než jaké po něm dnes doba vyžaduje. Stával na vrcholu byrokratického systému, jenž řídil naše základní, střední i vysoké školy a spravoval také tělovýchovu; tu mládež by byl rád řídil také, ale to se nikdy jaksi nevedlo.
Pak ale kraje a okresy převzaly školy prvního a druhého stupně do své správy. Z vysokých škol se staly samosprávné veřejnoprávní instituce a tělovýchova (už jenom to slovo je cítit zatuchle) se stala předmětem velkého byznysu. Zavedené mechanismy ministerského stroje byly postupně připraveny o materiál, na který byly stavěny.
Snad proto panuje mezi politiky názor, že to, co z kompetencí ministerstva zbylo, může řídit každý. Že je to politická sinekura, odměna za věrnou práci ve službách strany. Tak se ostatně stranické sekretariáty dívají na mnohá další ministerstva.
Nechci se vyjadřovat k jiným oborům, ale pokud jde o školství, pravý opak je pravdou. Měníme se ve znalostní společnost. Na úrovni a výkonu české vědy záleží budoucí životní úroveň nás všech. V soutěži o zdroje stále vzácnější to platí pro všechny vyspělé státy. Evropa to dobře ví. Aby se udržela v náročné soutěži s dynamicky se rozvíjejícími konkurenty, věnuje ohromné prostředky k povznesení svých univerzit a vědeckých ústavů, které se stávají vlajkovými loděmi národních pospolitostí na jejich obtížné plavbě historií. Jsou páteří celého vzdělávacího systému, protože pro něj vychovávají i budoucí učitele.
Také uvnitř Evropské unie existuje soutěž při rozdělování prostředků na školství a vědu. Obstát v ní se svými nároky předpokládá dobrou znalost procedur, kompetenci v jednání s ostatními partnery na mezinárodní úrovni a orientaci v uspořádání priorit v naší vnitřní situaci. Ministerstvo školství stojí před naprosto novými úkoly. Pro probíhající vyjednávání naléhavě potřebuje experty s mezinárodním rozhledem a autoritou v Bruselu i mezi vrcholným managementem české vědy a univerzit.
Nároky na ministra školství jsou za této situace přirozeně vymezené. Měl by to být člověk, který se dobře vyzná v mezinárodním prostředí vědy a výzkumu. Měl by mít i zkušenost s řízením vědecké nebo univerzitní instituce s rozpočtem v řádu stovek milionů korun. Nesmí mu být cizí ani jednání s financováním nadnárodních projektů v tomtéž rozměru, jen v milionech eur či dolarů.
Nebude to ovšem dělat sám. Musí získat autoritu expertů, na které přenese odpovědnost. Ministerstvu školství dnes nehrozí odchod čtyřiceti kvalifikovaných odborníků, protože je znechutily politické tlaky. Na tomto ministerstvu je teprve třeba budovat či rozvíjet útvary, které novým požadavkům odpovídají - a experty pro ně namnoze obtížně získávat.
Představuje-li si pár českých učitelek, že za žádnou cenu nepustí vypolstrované ministerské křeslo, které si zaslouží, je jejich představa zhoubná hned třikrát.
Je zhoubná pro ně, protože mezinárodní nároky tu jsou a odborníci, kteří by jim mohli dostát, nebudou pracovat pod kýmkoli. A bez nich to nepůjde. Už jsme to jednou viděli, jen zaslepenost touhy po moci je nepoučitelná.
Je ovšem zhoubná i pro zelené jako novou parlamentní sílu. Dostali se do vlády pod Bursíkovým vedením proto, že dokázal české voličstvo přesvědčit, že vede stranu, orientovanou na věcné zlepšení správy věcí veřejných. Stranu, která není zatížena politikařením stranických aparátů a nejde jí o sinekury. Zelené volili lidé, začasté mladí a vzdělaní voliči, kteří rozeznávají priority doby a vědí, která dnes bije na světovém orloji. Zažijí trpké zklamání, pokud zjistí, že dali své hlasy zase lidem, kteří nevidí dál než na dvorek svého stranického sekretariátu. Zklamání, jaké se neodpouští. Máme před sebou další malou stranu, která vypadala slibně a nakonec se zničila vnitřními spory v chamtivosti po moci, která jí spadla do klína vlastně lacino? Je-li toto úděl české politické scény, čekají nás ještě těžké časy.
A přijdou rychle, protože současné handrkování v situaci, kdy se rozhoduje o čerpání evropských fondů pro vědu a školství, zapůsobí zhoubně nejenom na aktéry smutného představení, ale i na českou vědu a školství - a tedy i naši mezinárodní konkurenceschopnost.
Ať si páchají zelení na ministerstvu školství harakiri, ale proč to máme zase platit všichni?
IVO MOŽNÝ
Autor je členem
Učené společnosti České republiky

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Obávám se, že nejde o to, zda zelení páchají sebevraždu.Oni požadují, abychom spáchali kolektivní sebevraždu.
A abychom začali u školství.
Pak přijde na řadu energetika, možná i doprava.
Bude možná hůř.Když nebude Bursík, bude Stropnický.
Výhodou je to, že jich je tak málo.Za chvíli se na postech ministrů, náměstků a ředitelů vystřídají a bude klid.
Chudák politický turista Bursík.Kam půjde teď?
27. 11. 2007 | 18:35

im napsal(a):

Tohle má být ministr??

http://www.ondrejliska.cz/z...
27. 11. 2007 | 18:36

prirodovedec napsal(a):

vlk ("vzpominka na skauting - hledani pokladu"): Az dorazite, vite, kde jinde hledat glosu i k tomuto textu.

Bohuzel to zrejme prof. Mozny psal v dobe, kdy medialne platilo bud "nas byvaly schopny rektor Zlatuska" (MU Brno jako prof.Mozny) nebo zmineny "par ceskych ucitelek" (ne z Brna :) ). Dalsi dimenzi tomu ovsem dalo soucasne rozhodnuti "nas absolvent" (O.Liska z MU). K tomu by glosa pana prof. Mozneho byla bezesporu velice zajimava.

Je treba ovsem pripomenout, ze 2 mesice nebyl oficialne navrzen premierovi zadny kandidat (Luzny byl odstrelen pouze po objeveni se, kandidatem se nestal, hovori se, ze dalsiho kandidata predseda SZ neuvedl, protoze by mu byl "odstrelen" reciprocne :) ), cili rekneme, ze zminene "ceske ucitelky" za to mohou potud, ze nedostaly moznost odstrelit si sveho jelena.

Pritom podzim je hony prosluly a my dnes mohli mit "postrilenych" nekolik renomovanych byvalych ci soucasnych rektoru, radu ceskych ucitelek, mozna i nejakeho predsedu ci mistopredsedkyni, popsane stranky medii jejich domnelymi i skutecnymi hrichy, ale predevsim bychom vice vedeli na cem se SZ v teto zdlouhave telenovele jsme :).

Problem "ceskych ucitelek" je jiste, ze do toho "kecaji" moudremu predsedovi, ale to maji bohuzel/bohudik za ukol jako poslankyne a mistopredsedkyne, ktere se jiste maji ridit svym svedomim, jak se v takovych chvilich "nesouladu" rika.

Zrejme s nejlepsim vedomim a svedomim se nektere chteji dostat tam, kde se budou starat o problemy tech dalsich obycejnych ceskych ucitelu a na profesory si treba chteji zjednaji jen namestka ... :). Pritom my vsichni vime, ze to prece ma byt naopak :).

Mozna je pravda prozaictejsi. Od jednoho vyznacneho zasedani VS reprezenatace minuly tyden obiha univerzitni kruhy hypoteza, ze jiste ceske zajmove skupiny (i v Bruselu) maji zajem, aby projekty VaVpI neprosly (obavaji se jejich neufinancovatelnosti ze strany statu po vycerpani dotaci), a tim byly prostredky presunuty tam, kam podle techto skupin patri (infrastruktura, prumysl).

Je ponekud paradoxni, pokud chovani SZ tomu zatim nahravalo, ale mozna Ti, kteri se jevili zprvu hloupi uz prohledli ... treba jako Patrick Moore :).
27. 11. 2007 | 20:15

J. Švorčík napsal(a):

Nejhorší je, že se ministr vybírá nikoliv podle schopností, ale podle politické příslušnosti, pro kterou je příslušné ministerstvo propachtováno. To, že Zelení "nemaj lidi", je očividné. U paní Kuchtové se už na to premiér nemohl dívat a Džamila Stehlíková je ve vládě také jen do počtu. Karel Schwarzenberg zaplaťpámbu nemá ani zelenou stranickou knížku, ani zelenou slupku.
27. 11. 2007 | 20:47

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
nebudu komentovat notoricky známé věci.
Na jiných stránkách jsme měli debatu k článku paní Hybáškové a páně Kostlána.
Po přečtení řady příspěvků a představě, že by jejich autoři seděli ve vysokých politických funkcích či dokonce tam něco podobného sedí se obávám, že snad i ten Bilak by byl překonán.
27. 11. 2007 | 20:58

Yale napsal(a):

Pane profesore, trefil jste to. Ale po pravde, ze i Vaclav Klaus cinil dobre, kdyz se zdrahal jmenovat tricetilete soudce?
27. 11. 2007 | 21:05

Milan napsal(a):

Pepa Řepa má pravdu.
Žádné další příspěvku k článku už nejsou potřebí.
27. 11. 2007 | 21:17

spet napsal(a):

Nic proti tomu mladému člověku, ale rozhodnutí mi připadá velice revoluční, vhodné spíše do 3.světa a to ještě po státním převratu. V této vládě mi ještě chybí Pat a Mat.
27. 11. 2007 | 21:30

Skála napsal(a):

Přece jen bych něco přidal - zase se všechno soustředí na (velké) peníze.To, že se má ministerstvo školství- alespoň to má v názvu - zabývat školstvím, které současnán reforma přivádí do katastrofálních stavu, uniká pozornosti. Asi se předpokládá, že každý chodil do školy a má tedy pro MŠMT dostatečnou kvalifikaci. Toto ministerstvo je od devadesátého roku jenom sinekurou; snad kromě pana Gruši jsme neměli ministra, který by úřad řídil rozumně.
27. 11. 2007 | 21:37

Věčný student napsal(a):

Myslím, že ministerstvo školství
má určovat pravidla pro získání kvalifikace a hlídat, aby byla dodržována. Nároky na kvalitu té kvalifikace může určovat stát tím
koho vezme do státních služeb
a nebo tím komu dá oprávnění k určité činnosti.
Nemyslím, že ministerstvo školství je vhodným úřadem pro řízení vědy. Např.vědecká činnost lékařské fakulty by měla patřit pod ministerstvo zdravotnictví. (ale to by tam nesměl sedět ten hňup, co dovede vymyslet akorát poplatky)
27. 11. 2007 | 22:10

Honza napsal(a):

Článek prof. Možného je opravdu skvělý. Přesto bych však před prof. Hořejším vzal naše politiky trochu v ochranu. Pravda, je to pěkná chamraď, kradou a lžou, ale srovnávat je s komunistickými parchanty typu Jakeše, Indry a Husáka, kteří nechali zemi okupovat a zničili životy statisícům lidí, jen aby se udrželi u moci - to je snad přeci jen trochu silné. To si snad nezaslouží ani ten Paroubek :-))
27. 11. 2007 | 22:26

Šumavák napsal(a):

TO Pepa Řepa:
oni páchají vraždu !
Pořadí sektorů není náhodné ! Pokud budou u nás lidi umět číst, psát a hlavně počítat, tak se zelení v energetice ani dopravě neprosadí.
Proto takový tlak do školství.A za každou cenu.
27. 11. 2007 | 22:29

im napsal(a):

Věčnému studentovi

Promiňte prosím, ale váš názor, že vědecká činnost LF by měla patřit pod MZdr, mi přijde poněkud nesystémový - podle Vás by tedy vědecká činnost např. ČVUT patřila třeba pod MPrO, vědecká činnost na VŠE pod MF nebo taky MPrO, bádání na právnické fakultě pod MSp, atd. ??

Myslím, že bychom se spíše mohli podívat k nejbližším sousedům (SRN, Rakousko), ti spojili univerzitní a ostatní výzkum pod "ministerstvo výzkumu" a výborně jim to funguje, viz například rakouské ministerstvo pro vědu a výzkum

http://www.bmwf.gv.at/subme...

Současná organizační struktura MŠMT je opravdu dost zbacaná, ale žádný ministr neměl odvahu ani schopnosti k tomu, aby provedl strukturální změny zásadního charakteru (zřízení dvou ministerstev), neboť každý má vymezen maximálně čas 4 let a to je dost málo. Velkým problémem státní správy je nestabilní a silně fluktuující úřednictvo, nelze vytvořit stranicky nezávislý systém kvalitních byrokratů, s každými volbami nastane pohyb, a bohužel, stranický klíč rozhoduje. Kvalitních odborníků s dlouhou praxí, které nevyhnala ze státní správy šikana, je opravdu málo.
27. 11. 2007 | 22:54

Pepa Řepa napsal(a):

To Šumavák
Myslím, že zelení mají v ruce ještě větší trumfy.Nevím, jestli jste někdy slyšel Matěje Stropnického.To je opravdu síla.
Abych byl objektivní, zapomněl jsem na Knížete, kterého tam dosadili zelení.Tomu já nemám co vytknout.
27. 11. 2007 | 23:01

martin napsal(a):

Vazeny pane profesore,
diky za Vas dnesni prispevek a zprostredkovani clanku p. Ivo Mozneho. Obe je k veci.

Rozhorceni Vase a dalsich prispevatelu je pochopitelne: vzdy je lepsi byt veden erudovanou a vsemi respektovanou osobnosti, nez-li novicem; clovek je motivovan primo a citi se mene nejiste.

Rovnez namety na propojeni vedy a vzdelavani vyse pisicich patri k modernim a systemovym: lze si jen prat, aby podobny model jiz u nas davno fungoval!

Myslim vsak, ze krok uzke rady Zelenych v cele s p. Bursikem je vyrazem snahy predevsim co nejdrive cerpat tolik potrebne penize z fondu EU do rezortu skolstvi. Prave pro to jsme bez ministra skolstvi po dva mesice.

Pokud je pravdou, ze ma p. Liska schopnost rychle se v problematice cerpani z fondu EU zorientovat a navrhnout patricne kroky, je to presne to, oc v tuto chvili jde. Ostatni je veci ceske vlady a soucasne ceske politicke kultury. To, obavam se, jiz je ponekud obsahlejsi kapitola..
28. 11. 2007 | 01:17

mm napsal(a):

To si vážně někdo ještě myslí, že jiná politická strana by to obsazovala lépe?
To si vážně někdo ještě myslí,že nějaký ministr byť sebeschopnější změní za pár měsíců chod takového konzervativního molocha jako je nějaké ministerstvo k lepšímu?
To si vážně ještě někdo myslí, že existuje s vyjímkou dobrého obecného vzdělání, vysoké přirozené inteligence a dobré morálky nějaké jiné kvalifikační předpoklady pro výkon funkce ministra?
Jakým právem někdo toho člověka soudí, když ho vůbec nezná - mě osobně se minimálně zdá velmi inteligentní a dobře vzdělaný, morálku v této chvíli nemohu posoudit - tudíž mi na funkci ministra připadá docela přijatelný, tedy alespoň podstatně více než někteří profláknutí ministři jiných stran.
28. 11. 2007 | 07:27

Kritik Krtek napsal(a):

už bych s chutí zase vyrazil na Václavák cinkat klíči...

bohužel, já taky. a pěkně z gruntu. už dlouho nebyla žádná defenestrace, už jenom stylově dodat pod okna vlády kopici hnoje ....
28. 11. 2007 | 07:56

vaclavhorejsi napsal(a):

Honza:
ja samozrejme nerikam, ze nekteri dnesni politici jsou takovi jako ti predlistopadovi, resp. ze delaji stejne veci. Ja rikam, ze k nim mam podobny negativni vztah. Lidi muzeme mit radi resp.
28. 11. 2007 | 08:04

abc napsal(a):

To mm: "dobré obecné vzdělání, vysokou přirozenou inteligenci a dobrou morálku" může mít i maturant. Takže i dostatečné předpoklady být ministrem?
28. 11. 2007 | 08:12

Petrman napsal(a):

Než cinkat klíči tak to raději vidlemi.
28. 11. 2007 | 08:28

Anna napsal(a):

Já se raqdovala, že ministrem bude Pavel Liška a najednou nějakej Ondřej.
Nepoplet to pan Dalík?
28. 11. 2007 | 08:38

obr napsal(a):

no jo, skoro aby si volební poutníci pravdalásky jako tradičně v každých volbách po zklamání (OH, ODA, US,4K, cesta změny atd.atd), hledali další reinkarnaci "konečně spravedlivých". Dokud nepochopí, že nejde o hledání "mesiáše", ale především volbu systému/ideologie, kterou ti jinak potencionálně vždy hříšní politici prezentují
28. 11. 2007 | 09:29

ok napsal(a):

Obávám se, že se oba pánové velice mýlí. Pravdu má totiž pan Liška, když tvrdí, že důležité pro šéfa je, obklopit se prvotřídními lidmi. Důkazem toho jsou obměny ministrů obvyklé ve všech zemích světa. Při tom je logické, že ani oni nemohou být odborníky ve všech směrech. Naši "specializovaní stínoví ministři", kteří se ministry stali, nebo stanou, nejsou bohužel o nic lepší, než kdybychom na úřad dosadili cvičené opice. Řídící pracovník musí mít jiné kvality (nevím, zda je pan Liška má), než být odborníkem v oboru. Pokud by jím zároveň byl, tím lépe. Ale není to pro vykonávání úřadu nezbytné.
28. 11. 2007 | 09:48

Suzanne Simon napsal(a):

Dobrý den. Já jsem ten mladý volič strany zelených, jak píšete pane profesore, a s tímto návrhem pana Bursíka jsem MOC spokojená. Komentaře pana Lišky k radaru jsem četla někdy před půl rokem a moc se mi líbili. A vy jste se tímto článkem přiřadil k zasloužilím sice, ale hloupým starcům. Máme tady přece tu demokracii a vládu stran, ne jedné strany. A co se týče pí Kuchtové, někdo na ministerstvu ji semlel v masovém strojku, ta se z toho hned tak nevzpamatuje.
28. 11. 2007 | 09:48

Skogen napsal(a):

Když si tak v paměti přerovnávám, u kolika mladých politiků na domácí půdě bylo možné předpokládat vyrovnanou kariéru, přičemž nakonec je takřka bez výjimky ugrilovalo vlastní neuhlídané sebevědomí spolu se zkušenějšími kolegy, jsem z mladých politiků na rozpacích. Libor Novák, Jan Vik, Stanislav Gross, Pavel Němec, kdepak je jim konec.. Uvidíme, jak si povede Pospíšil, ten je dnes ve fázi, kterou si nějakým způsobem užili všichni ti jmenovaní.

Osobně se domnívám, že zavádět nějakou věkovou hranici pro výkon ministerské funkce je nesmysl, ale v každém případě by měl do vrcholné politiky vstupovat jedinec, který nasbíral podstatnou sumu životních zkušeností a to NEJEN z politiky (a ze studií). Jsem proto už z tohoto důvodu k perspektivní roli Ondřeje Lišky velmi skeptický, třebaže jinak se domnívám, že na sobě velice tvrdě pracuje a že mu není možno upírat osobní názor. Zde se navíc jedná také o odbornou stránku, Liška vystudoval politologii a religionistiku, know-how pro politickou funkci vidím, ale pro resort školství příliš ne.. Alespoň ten souhrn životní zkušenosti by takový handicap mohl do jisté míry vyrovnávat. Jistěže ministr řídí team odborníků, nicméně nejprve musí kvalitní team zajistit a poté ho musí zvládat. K tomu je nezbytností respekt, jenž však v tomto případě úzce s odborností souvisí.

Další otázkou je postup Martina Bursíka. Je nesporné - a otevřeně o tom mnozí zelení hovoří - že Bursík Stranu zelených formuje jiným směrem než se sama před Bursíkem vyvíjela. Ano, Bursík dostal SZ do parlamentu. Učinil to však tím způsobem, že SZ začal přetvářet v obyčejnou politickou stranu, blízkou pravicovému liberalismu, zatímco dřívější charakteristika SZ se takovému obrazu vymykala. Velice pěkně vývoj preferencí a možnou skladbu voličů SZ popsal v Právu sociolog Keller. ODS voliči ubývají a přecházejí zřejmě k SZ (ti liberálnější, kterým se nezamlouvá konzervativnost leadra české pravice), ovšem SZ narůstají preference jen mírně, což znamená, že u SZ probíhá výměna voličů, čili ti původní voliči se od SZ odklánějí a přecházejí jinam. Ke KDU-ČSL to pochopitelně nebude, protože ti jsou v současnosti na hranici volitelnosti. Z parlamentních stran, které pak skutečně zaznamenávají signifikantní růst preferencí jsou to už jen socialisté a komunisté.

Bursík tedy ze Strany zelených vytváří záchranou síť pro voličské hlasy, které odpadají od ODS, a které Bursíkova Strana zelených koalici s ODS opět přivede zpátky. V tomto smyslu je pro Bursíka daleko významnější loajální člověk než odborník, který se v zájmu rezortu mnohdy těm samoúčelným vyšším zájmům politiky vzbouří. Účel je tedy zřejmý - předělat SZ, která měla jako prim ekologická témata, v tuctovou politickou stranu, která bude prospěšná pro pravici, reprezentovanou ODS, což bude mít efekt zvaný "malá domů", čili nějakých těch deset procent českých liberálů pro české konzervativce.

Tento trend se již velice často odráží v diskuzích, kdy se diskutující, příznivci SZ, velice často vyslovují kriticky k ekologickým tématům, zatímco záležitosti politické v Bursíkově podání vyzdvihují. Vede argument, že Bursík Stranu zelených přivedl do vlády, což ovšem v tomto kontextu takřka nic neznamená.

Nyní svádí tradiční jádro Strany zelených s Bursíkovci zápas o vliv ve straně, pakliže neuspěje, zelení se od Bursíka odštěpí a Bursík vzdor názvu bude řídit cosi jako byla někdejší ODA nebo později US-DEU.
28. 11. 2007 | 10:09

Ales napsal(a):

Bohužel se musíme smířit s tím, že u nás míří lidé do politiky aby si vydělali a nakopli kariéru. Naši 20+ letí poslanci (dokonce máme zkušenost i s 30+ předsedou vlády) toho jsou důkazem. Nejde o lidi, kteří jsou finančně zajištěni a mají zkušenosti s vedením velkých institucí, nýbrž lidé, kteří se během studií prosadili v nějaké směšné mládežnické politické organizaci, kde zjistili "jak to funguje". Nebo se dostali na čelní místa na kandidátce přes nějakou krátkou epizodu mluvčího či poradce a udělali si známosti. Jejich poslanecká nebo ministerská činnost má pak za cíl si udělat další "přátele" a časem si napsat do životopisu: v letech x-y ministr z. Tak to zkrátka je, o nějakém vnitřním přesvědčení posloužit své polis se až na výjimky nedá mluvit. Kór na našem malém písečku, kde každý zná každého, a polistopadový zbohatlíci mají zajištěn klid tím, že uvolní pár miliónů v darech pro "nezisková" sdružení vpravo i vlevo. Jestli bude ministr Liška je mi tím pádem dost jedno. Když se podívám, jaké jsme už měli ministry školství a co nás ještě čeká, říkám si, že může snad jen překvapit. Nebo holt naváže na Pilipa či Buzkovou. Stejně tam bude tak 1-3roky a pak si jako ostatní napíše onu položku do životopisu a přesídlí buď na jiné ministerstvo, nebo se Zelení mezitím propadnou a on odejde za lepšími zítřky do Bruselu nebo k nějaké nadnárodní firmě...
28. 11. 2007 | 10:52

Ministr vědy napsal(a):

...já už to řídím dávno, a ani si mne nevšimli.
28. 11. 2007 | 10:59

Funkce interpunkce napsal(a):

Starý vědec houpe na kolenou
houpačku co přines Ježíšek
vymodlenou krásně soustruženou
truhlář neví co by k tomu řek
28. 11. 2007 | 11:14

Jirka napsal(a):

Nevolím zelené a nejsem zastáncem příliš mladých lidí ve vysokých funkcích. Ale myslím si že by ministr měl být jednosnačně politicky vyhraněný aby to školství a vědu po nějaké cestě vedl. Proč by měl mít autoritu v Bruselu ? Já nevím kdo má autoritu v Bruselu. Ten kdo jim leze do zadku ? Autoritu si musí vybudovat svým působením ve funkci. Soutěž pro přerozdělování bruselských peněz, to je to zlo které se musí nový ministr snažit potlačovat až do úplného vymizení. Není snad lepší přímý transparentní tok peněz do jednotlivých rezortů bez nabubřelých úředníků ? To jsou politické otázky které je nutno řešit. Tak jako dobrým ředitelem nemocnice nemusí být lékař, tak dobrým ministrem školství nemusí být vědec nebo profesor. Ostatně jednoho vědce jsme už tam měli a byla to hrůza. Proto jsem přsvědčem že takové články rezortu školství vůbec nepomohou ale pouze uškodí jen tak dál vážení profesoři.
28. 11. 2007 | 11:18

Jana J napsal(a):

Od pana Lišky si nic neslibuji - byl vybrán z Bursíkových poslušných a bude dělat to, co chce tandem Bursík - Topolánek, to jest šetřit a neremcat. Rozumí tomu jako koza perželi, pravděpodobně, s inteligencí to nijak nesouvisí. Už mám těch juvenilních flexibilních ksichtíků dost.Jsem zvědavá, jestli naše škola konečně dostane peníze na již rozjetý mezinárodní projekt, který se díky paní Kuchtové - ona byla zodpovědnou osobou - musel u nás zastavit, takže ostatní školy z pěti evropských států pokračují bez nás. Ale moc nedoufám.
28. 11. 2007 | 11:46

Charlie napsal(a):

Stále více se ukazuje, že v současném světě je stát, řízený zvolenými politiky s průměrnými nebo dokonce podprůměrnými řídícími schopnostmi, ve stále větších ekonomických a potažmo i politických obtížích. K tomu se ještě dá přičíst vliv značné morální otrlosti těchto lidí.
Bohužel, voliči jsou před volebním rozhodováním masírováni jednoduchými hesly a bulvárními drby. Většina voličů takovéto kampani sedne na lep. Odbornost (znalosti) a schopnost řídit není ve volební kampani žádným trumfem.
Jako příklad uvádím rozpaky s jakými se setkává p. profesor Švejnar (i p.prof.Pačes) - podle mého vysoce erudovaní a charakterní lidé, kterých nemáme mnoho.

Nelze se proto divit, že se nikomu z fudovaných odborníků z univerzit a podobných institucí nechce usednout mezi tuto průměrnou politickou chasu.
A to se bohužel netýká jen ministerstva školství.Bohužel následky odnášíme všichni.
28. 11. 2007 | 11:55

Marie napsal(a):

Suzanne Simon,
Tedy nazvat toto půlnoční království demokracií, jste mě vážně pobavila.
28. 11. 2007 | 12:13

Marie napsal(a):

Suzanne Simon,
ještě dodatek, dříve než někoho nazvete hlupákem, měla by jste se zamyslet sama nad sebou.
28. 11. 2007 | 13:53

bigjirka napsal(a):

Suzanne Simon, naučte se pravopis. To je jedna z elementárních funkcí školství (pokud jste cizinka, tak sorry - je Váš výkon skvělý).

Třicetiletý poblitkolog ministrem školství! Godness! Myslím, že jeho odborný profil je přesným zrcadlem profilu absolventa vokovické Sorbonny! Snad poprvé souhlasím s Janou J - ministrem školství může být v podstatě vysokoškolák s životní a manažerskou zkušeností, z kteréhokoli hodnototvorného oboru. Ale ne mladý floutek s oborem ničevó. A tak zahrajeme našemu školství trauermarš. Tomu školství, které celkem utěšeně rostlo za Rakouska, za republiky, nestihli ho zničit ani nacisti, ani komunisti... načali ho náboženští nadšenci, umořili oranži a dorazí ho zelenina. Tristní. Ono je to ale fuck, šedé krabice kolem cest zvlášť kvalifikované žrádlo nepotřebují.
28. 11. 2007 | 14:22

Ivan Sommer napsal(a):

Omyl, ne zelená, ale sudetská knížka uvedla Ondřeje Lišku do politiky. Jeho prvotní brněnské aktivity spočívaly zejména v hlasitých požadavcích na omluvu města Brna za odsun Němců. Tak to je jistě ta nejlepší kvalifikace pro místo ministra školství. Děti se konečně ve školách naučí, jakým utrpením sudetští Němci prošli.
28. 11. 2007 | 14:49

Javít napsal(a):

Jeden by řekl, "nechť si to Ondřej Liška zkusí".
No jo, ale není těch pokusů již nějak mnoho ?
Proč se tyto pokusy hned zkouší na nás, lidech ?
Zelení si ze školství dělají laboratoř.
28. 11. 2007 | 15:18

bigjirka napsal(a):

Zelení si ze školství dělají žabinec. To ještě k větrákové lobby navíc.
28. 11. 2007 | 15:28

Pepa Řepa napsal(a):

To Bigjirka
trochu odbočím od tématu, něco osobního.Vy máte dva kluky, šli ve vašich stopách, neměli jste co řešit.Dětí mám povícero.Když šli holky na vejšky a přinesly seznam toho, co se dá v tomto státě studovat, žasnul jsem.Kamarádky rozebíraly co se dá udělat levou zadní, jak studium protáhnout.Některé obory naprosto obskurní, napojené na tematiku související s gender, právy menšin nebo multi-kulti.Nechci to konkretizovat, přiletělo by zase to, že nevidím prospěšnost projektů na x-generací.Jen mně přijde divné, že této společnosti budou chybět lékaři, ale bude mít nadbytek terapeutů léčících psychická traumata beduinů ze Sahelu.

Na druhou stranu je úžasné to, že v rámci Erasmu může každý studovat venku.A tady jde zřejmě o to,že by peníze na tyto pobyty nemusely včas dorazit.

Pokud jde o věk ministra, ten by mně nevadil.Přiznám se, že Pospíšil byl u nás doma také terčem vtipů.Nezdá se mně, že by neobstál.

U zelených jsem tento vývoj předvídal, divím se, že krize nepřišla dřív.
28. 11. 2007 | 15:56

Impact fakt or napsal(a):

Učená společnost české republiky - nový politický subjekt? Jaké máte průkazky pane Hořejší? Každý svoji nebo už jsme v Evropě?

types of
28. 11. 2007 | 16:21

vaclavhorejsi napsal(a):

Impact fakt or:
Pokud mate zajem o informace o Ucene spolecnosti (totez, co se v jinych zemich jmenuje National Academy of Sciences, Royal Academy, co drive byvala CSAV ve smyslu sboru akademiku), podivejte se na:
http://www.learned.cz/
28. 11. 2007 | 16:47

Impact faktor napsal(a):

Mně šlo o to malé č, vlastenče. Za link děkuji, ráda se připovzdělám.
28. 11. 2007 | 17:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Impact faktor:
Omlouvam se za preklep; uz jsem to opravil...
28. 11. 2007 | 17:44

pgjed napsal(a):

Pane profesore,

Tentokrát bezvýhradně souhlasím, snad jenom s tou poznámkou, že po paní Kuchtové bude nepochybně kdokoliv lepší. Otázkou zůstává, zda o tolik lepší, aby to stačilo akutním potřebám školství.

A k těm předpřevratovým představám: Přece Vaše spolčo nemohl minout bonmot "jednoho večera půjdeme spát a ještě budou komunisti a dalšího rána se probudíme a budou pryč". Nebo víte, jaká byla druhá největší námořní katastrofa v dějinách lidstva? Tou první bylo potopení Titanicu...
28. 11. 2007 | 18:02

Anna napsal(a):

Já bych chtěla za ministra Čochtana. Taky je zelenej.A s Džamilou by si hezky popovídal.
28. 11. 2007 | 18:05

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane profesore.
Vas blog je jeden z tech, ktere nikdy neminu pri prohlizeni! Jsem rad, ze velmi odpovedne pouzivate silu tohoto media. Pritahujete mnoho vynikajicich lidi, kteri maji co napsat a hlavne vedi, jak to napsat! Nemam na mysli ani sloh ci gramatiku, ale podstatu nametu.

Zde bych se rad na vterinu zastavil. Temer vsechny prispevky se casto zabyvaji problemy, ktere maji hlubsi koreny! Kde ? Nikoliv v politicich, ale v systemu, jak jsou zvoleni!
Volba politicke strany na misto individuelniho politika je stary system, ktery uz byl davno prekonan. Podle meho to je namet k debate, ktery by mohl primet mnoho volicu k zamysleni.

Pokud by jste mel chut napsat neco, co by se timto tematem zabyvalo, rekl bych, ze by jste udelal mnoho pro pokrok ve vyvoji demokracie v Cesku.
Kdyz koupite auto, ktere je technicky nedokonale, tak je jedno jakou ma barvu, zda ma dvoje ci ctvery dvere a nebo manualni ci automatickou prevodovku a to jsou casto namety, o kterych se zde debatuje!
Mozna znim dost naivne, ze se poustim do tohoto nametu, ale presto to zkusim.
28. 11. 2007 | 20:15

vlk napsal(a):

Pane profesore, dnes vás určitě svým názorem nepotěším. A to hned z mnoha důvodů.Nesouhlasím téměř s ničím, co jste napsal vy i co napsal panMožný.
Začnuvámi. Píšete , že snad Biľak byl horší než současná politická garnitura. Já to vidím tak, že úrovně Biľaka bylo v pohodě dosaženo. Jaký byl Biľak? Nevzdělaný, nestačící na svou úlohu a bigotní fanatik svého politického směru. Myslíte si panČunek je odborněvíce kvalifikován a je zásadně vzdělanější než Biľak? Myslíte si , že Biľak byl více agentem své ideologie než paní Kuchtová? Nebo byl více poplatný zemi svého srdce než Vondra? Myslíte si , že byl vůčisvé oblíbené velmoci více devotní než Parkanová? A mysklíte, že byl ideologicky více determinován než Nečas? Pokud ano, závidímvámváš optimismus. A zároveń doufám, že máte pravdu.Bylo by to dobře pro tuto zemi.
Teď k článku pana Možného. Nesouhlasím s tím, že lidé volili zelené pro něco. S výjimkou jejich kmenových voličů a pár naivů, kteří vnich viděli nezatíženou partaj. Pro ostatní to bylo většinou nejmenší zlo. Ti, kteří volili zelené jako nezatíženou partaj o nich museli po skandálu ohledně jejich postoji k Čunkovi a ohledně odmítnutí referenda k radaru ztratit jakékoliv iluze. Burš a jeho spolek už nikdy nemůže být nositelem žádné naděje voliče hledajícího fair play v politice. Ukázali totiž, že jednají přesně stejně jako ostatní.Že důležité pro ně nejsou principy a morálka, ale jen a jen funkce.
Natom se nic v souvislosti s ministerstvem školství nezmění.
Nesouhlasím ani s hodnocením toho ,jak má vypadat budoucí ministr. Ať probírám, seznam těch, kteří resort vedli, jak probírám - jedná se vždy o exota, který se na školství "podepsal". Jediný, koho jsem ochoten vyjmout, jen pan Piťha. Tenbyl alespoňnaprosto prokazatelně velmi slušným,solidníma intergrálním člověkem. By´T manažer nebyl ani trochu. Ale jsme vděčenuž jenza holou slušnost.
Ovšem změny, které školství prodělalo - zejména opuštění jednotných osnov považuji za naprosto katastrofální.
A na tom icnezmění ani šikovný instalatér,která zajistí hladké připojení školství na bruselský penězovod. Víc epeněz vešpatných rukou totiž znamená jen větší škodu.
Anominace pana Lišky jeabsolutním výsměchem. Prý je znalec Bruselu....Nikdy nic neřídil, zodpovědnost měl jen sám za sebe. Má zelenou knížku a jeho zásadní nominační výhodou je to, že by jeho osoba nemusela být motivem rozkolu mezi Buršovým křídlem a fundamentalisty okolo Kuchtové. To je důvod, proč bude v úřadě! Nic víc!
Ostatně, politici si myslí, že na školství skutečněmůže kdokoliv. Protože chodil do školy a tak to přecemusí znát! Jezajímavé, že nikoho už nenapadne, že každý,kdobydlí ve zděném domě by měl být automaticky utorizovanýmarchitektem, protože más tejnou kvalifikaci - ví přece , jakvypadá dům a jakmá fungovat.
28. 11. 2007 | 21:06

vlk napsal(a):

Suzanne Simon
nevím, jestli vám odpoví pan profesor. Myslím, že mu to noblesa nedovolí. Já tak noblesní nejsem. Soudím, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Nazvala jste pana profesora hloupým starcem.A to veřejně a bez jakéhokoliv uzardění. Nebudu s evás ani ptát, co že už jste v životě vykonala úžasného, že máte legitimitu něco takové veřejně říci. škoda času na zbytečný dotaz.
Proto vám sdělím jednu starou, hodně starou moudrost. Totiž jaký je rozdíl mezi starým a mldadým hlupákem. Zásadní. Ten starý už hloupější nebude. Ten mladý má před sebou netušené možnosti dalšího rozvoje. Jste na dobré cestě!
28. 11. 2007 | 21:12

vlk napsal(a):

pro přírodovědce

příteli, četl jsi moji a Stejskalovu reakci na Tvůj skvělý příspěvek na Blogu o Bursíkovi? Jestli ještě ne, najeď tam a počti. Pokud ano, udělejmi radost a dej to aspoň na čtenářsdký blog! Ať to má pořádné echo! Ten příspěvek si to zaslouží!
dneska je to takké zajímavé, ale tamto bylo lepší.
28. 11. 2007 | 21:20

karel napsal(a):

Co clovek potrebuje, aby mohl exhibovat na vyznamnych internetovych novinach a vyjadrovat se k tematum, kterym nerozumi a o kterych pise povrchne, neznale, naivne az hloupe, a to v drtive vetsine svych prispevku, ktere navic nemaji hlavu ani patu, zato jsou stale podle jednoho /socialistickeho/ kopyta? No, byt bafunarem v jedne statem dotovane instituci. Hledal bych nejprve kladu ve vlastnim oku pane Horejsi, protoze jste sice socialne demokraticky pricmrndavac, ale i na na jejich nazory jste mozna extremne vlevo.
A to bez ohledu na to jak tragicka je nebo neni strana zelenych.
28. 11. 2007 | 21:57

Tupelo napsal(a):

@vlk: dik za vycerpavajici komentar. Doplnil bych muj uhel pohledu, o roli zelenych v teto vlade a dodrzovani jejich proklamovanych zasad uz bylo napsano mnohe a ja jen doufam ze jim to volic ve volbach spocita. Ale, dle meho nazoru, je zde jeste jedna vec, mozna zavaznejsi, totiz po dlouhe dobe se do parlamentu dostala nova strana, slibujici cerstvi vitr a jine chovani nez etablovane strany. Hodne volicu se, pri zname 'urovni' dosavadnich stran, nechalo zlakat vidinou toho, ze se nase politika vlivem zelenych zacne procistovat a dalo jim (take diky reklame Vaclava Moravce a Kateriny Jacques) svuj hlas. Opak je pravdou, vse je pri starem, jen tu mame o jednu stranu vic. Toto zklamani bude mozna duvodem proc se muze stat, ze se nase politika se vsemi nesvary zakonzervuje na dalsich x let, proc by mel volic volit b-teamy, kdyz muze volit originaly. Jsem presvedcen, ze pokud by strana zelenych zustala v opozici a dusledne dbala na sve zasady, kterymi se ohanela pred volbami, ze by ji to prineslo jen zisk, no vybrali si sami (resp. Bursik).

VK-Can: moznost zakrouzkovani kandidatu z volebnich listin existuje, neznam presne pravidla, ale tusim, ze lide z vyssich pricek kandidatky mohu byt celkem v klidu, pravidla jsou nastaveny tak aby to bylo velmi obtizne. I kdyz, naposled se to stalo osudnym tusim prave Bursikovi, ktery malem, o par hlasu, skoncil na tretim (a nevolitelnem) miste.
28. 11. 2007 | 22:03

vlk napsal(a):

Ahoj Tupelo
já byl te´d dva dny za hranicemi v civilizaci. tak jsemtam trošku načichnul a šlo to ze mne ven.
Už jsem si trošku popřemýšlel o tom, co by se sinicemi asi tak bylo, kdyby se z nich nestala vládní strana. A došel jsem k tomu, že pro soc dem je darem z nebes, že neudělali velkou koalu, s tím, že by zelení byli v oposici. Velmi pravděpodobně by soc demzažila masivní odliv voličů a to právě ve proschzelených. A klidně se mohlo stát, že by sinice v dalšíc volbách měli přes 20% a soc demnějakých 12-13% a tímby zelení opanovali levou část spektra!
Na druhés traně - nerozumím tomu, že se podle průzkumů stabilně drží kolem10% jako vládní strana.. Kdo je její elektorát? Jakýmá vlastně profil? Těch kteří jsou ochotnivolit béčko ODs je evidentně docela dost.překvapivě hodně.Proč?
28. 11. 2007 | 22:31

Fialovy Krokodyl napsal(a):

V. Hořejší
Kdo je to ten Prof. Možný?
-FK-
28. 11. 2007 | 22:53

Tupelo napsal(a):

@vlk: tem pruzkumum take moc nerozumim, v mem soukromem pruzkumu ze tri volicu SZ je nebude volit uz nikdo; jeden na volby patrne rezignuje uplne, pokud jich bude vic, nahraje to KSCM a ODS, jejiz volici maji spolecnou vlastnost a to velkou disciplinovanost, co se tyce volebni ucasti. Dopady toho, cemu nekteri nadsenci rikaji reforma, mohou nabudit celkem laxni volice CSSD, coz ale bude znamenat ze soucasny status quo, tykajici se nevalne urovne ceske politiky, bude pokracovat. Ledaze by se na obzoru objevil nejaky velice silny novy subjekt, o cemz ale dost pochybuju. Po soucasnem chovani strany zelenych, jez mela prinest tolik ocekavane zmeny v politickem stylu, si asi hodne lidi rozmysli volit subjekty, ktere by neco podobneho o sobe prohlasovaly. V tom vidim jeden z nejvetsich problemu v dosavadnim ucinkovani teto strany.

Preji dobrou noc...
28. 11. 2007 | 23:10

prirodovedec napsal(a):

vlk: Dekuji, uz drive jsem Tvuj navrh cetl a hned po navratu jsem tam odpovedel (cili doporucuji tam mrknout ted Tobe, jak jsem naznacoval uz vyse - je tam delsi pokracovani, zde jen drobnost). Jsem zase na cestach, ale v mezi moznosti se bavim (viz Dave jinde).

Jinak tuzby obou profesoru jsou pochopitelne, bohuzel chovani predstavitelu uvedeneho subjektu dle Tebe, Tupela i mne podleha jinym zakonum a vira v "dobre umysly nekterych ze SZ" a v potrebu "spravneho ministra, ktery ..." se mi v pripade SZ uz jevi bud jako naivni pristup nebo skryte (byt pochopitelne) lobbovani.
28. 11. 2007 | 23:49

im napsal(a):

Fialovému krokodýlovi

Než se Vám pan profesor ozve, dovolte mi upozornit Vás na zajímavé čtení o profesoru Možném, foto tam je taky, je to vlastně rozhovor, který díval Hospodářským novinám. Na konci je stručně životaběh.

http://kultura.ihned.cz/c4-...
28. 11. 2007 | 23:58

prirodovedec napsal(a):

Jinak se panu profesorovi podarilo vybrat tema, kde temer vsichni souhlasi - vidte bigjirko :), zdravim - "kristal" jste uzavrel Vy. Je to tu neco mezi setrvalou kritikou cinu SZ a posledni nadeji, co kdyby snad ten mlady :) prece jen neco dokazal ..., a tak se ted odreagovavame na Suzanne Simon. Pridam se: Bylo to zcela zbytecne, zkuste to priste zdvorile a nejaky argument. Dockate se pak zajimave diskuse.
29. 11. 2007 | 00:03

prirodovedec napsal(a):

Jinak se panu profesorovi podarilo vybrat tema, kde temer vsichni souhlasi - vidte bigjirko :), zdravim - "kristal" jste uzavrel Vy. Je to tu neco mezi setrvalou kritikou cinu SZ a posledni nadeji, co kdyby snad ten mlady :) prece jen neco dokazal ..., a tak se ted odreagovavame na Suzanne Simon. Pridam se: Bylo to zcela zbytecne, zkuste to priste zdvorile a nejaky argument. Dockate se pak zajimave diskuse.
29. 11. 2007 | 00:39

bigjirka napsal(a):

Ten mladý nedokáže nic. Je to mladý absolvent negativu vokovické Sorbonny, co by asi tak chtěl dokázat? Máte dojem, že má výtka k hrubce byla nezdvořilá? Já myslím, že docela zdvořilá :-). Na neargument se ovšem těžko dává argument? Žabinec je ovšem zajímavá matérie. Spektrum od tvrdých lobbyistů (Bursík, Pávek) až k blbečkům, kteří nedovedou počítat na prstech. Že bych byl nenapsl žádný argument?
29. 11. 2007 | 00:43

Fialovy Krokodyl napsal(a):

im:
Díky.
-FK-
29. 11. 2007 | 10:09

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Naopak, konstatuji siroky temer souhlas vetsiny zde :).
29. 11. 2007 | 11:25

bigjirka napsal(a):

Přírodovědče, já jsem taky zelený. letos jsme zateplili barák a ušetřili asi 30% energie. Jsem proti plýtvání. Jsem ale také proti využívání zdrojů, které nejsou feasible. Jenže zelenina je na tyto ekonomicko/energetické zločiny napojena a je odhodlána dojit krávu i s utržením cecků :-). K tomu já mám zásadní výhrady, myslím, že Vy taky
29. 11. 2007 | 13:02

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Tupelo.
Vim, ze zpusob voleb, o kterych pisi je neznamy v Cesku a dost i v jinych castech Evropy. Je to zpusob, ktery mame v Kanade a v USA.

V USA bohuzel maji jen dve polit. strany, coz jim dava sice urcitou polit. stabilitu (neni mozna mensinova vlada), ale negativ tohoto usporadani je, ze ty dve strany museji uspokojit siroke centrum zajmu, vcetne extremu at levych ci pravych!
Naopak v Kanade mame sice jen 3 hlavni polit. strany, ale i urcite procento mensich, ktere prave uspokoji ty extremy.
Na zdejsim volebnim listku jsou vyhradne jmena politiku a strana, ktera je v obvodu registrovala.
Kazdy clen parlamentu MUSI byt zvolen ve svem obvodu. Vladu muze formovat jedine ten, kdo byl zvolen. Takze i predseda vlady musi kazde 4-5 let skladat ucty svym volicum! Je to velice tvrdy a nesmlouvavy system, ktery dava volici skutecnou silu. Mohu Vas ujistit, ze pokud ma volic nejaky problem a napise o nem svemu poslanci, tak Vam zarucuji, ze ma maximalne do tydne odpoved ! Kazdy volic ma nejen primou adresu, telefon a email na sveho poslance, ale kazdy z poslancu ma otevrenou kancelar ve svem obvode, kde pracuji jeho lide. Ta kancelar byva otevrena kazdy den normalni uredni hodiny.

Kdyz ctu casto na techto strankach, jak politici v Cesku ignoruji normalni volice, tak zasnu!
Mohu Vam prozradit, ze se zde polit. strany pokouseli zavest system podobny, jako je v Cesku, ale museli to dat napred volicum ke schvaleni a dopadly jak sedlaci u Chlumce! Nikdo tady o tom nechtel ani slyset!!
System voleni polit. strany na misto kandidata byl v Cesku po valce v jedinych svobodnych volbach v roce 1946 a pomohl komunistum k moci! Kdyz lide videli jake kandidaty komuniste dosadili do funkci bylo uz pozde ! Kdyby tito lide meli byt zvoleni primo, tak meli komuniste mozna jen polovinu hlasu! Ovsem to je voda pod mostem, ktera uz davno odtekla!

Vim, ze to, co pisi by mohla byt pro nektere ctenare utopie, ale za pokus to stoji. To, co v Cesku mate je fakticky jen predstirani demokracie! Aspon podle meho.
Pokud by jste mel nejake otazky kolem zdejsiho systemu, tak Vam rad odpovim.
29. 11. 2007 | 16:42

Neo napsal(a):

1) Bylo by fer zohlednit tento pohled i na jina ministerstva - jde porad o stranicky klic, kdy trubky dostanou flek podle politickych nikoliv odbornych ci managerskych kvalit.
2) Orientace na znalosti, ktere se predevsim projevuji ziskem, je pro narod zhoubna i kdybychom meli nejlepsi system vzdelani na svete. Pak by kazdy chtel pomoci sve vychytralosti a "znalosti" setřít a znicit ty ktery mu brani na ceste k uspechu. Dulezitejsi je podle mne zduraznovani etickych a humanitnich aspektu, ohleduplnosti k lidem a prirode, ochote podilet se na praci pro spolecnost, zit sve idealy. To se ale haldou poznatku neda naucit.
Necekam ale ze bych za tento nazor, ze vynikajici formalni vzdelanost nedela cloveka, tu byl pochvalen. :-)
29. 11. 2007 | 18:03

bigjirka napsal(a):

Neo, ad 1) to je asi bez připomínek.
ad 2) domnívám se, že v tomto punktu zaměňujete vzdělání a výchovu. výchova je úlohou hlavně rodiny, škola ji jen doplňuje a osobně mám dojem, že úloha školy ve výchově se vydatně snížila
29. 11. 2007 | 18:50

T. Vlnka napsal(a):

bigjikra. Co je to vokovická Sorbona?
29. 11. 2007 | 18:57

T. Vlnka napsal(a):

Prof. Možný je obdivuhodný člověk, učitel, vědec a manažer. Takoví lidé by měli sedět na ministerské židli.

Nyní už je to pasé, ale byl jsem rozpálený do bleda, když jsem četl různá vyjádření těch primitivních zelených dam. Jak vůbec mohlo někoho napadnout navrhnout na funkci ministryně školství někoho jako je paní Zubová. Proboha! Ona už přes 20 let neučí a vede jaousi soukromou galerii v Kutné Hoře! Viz. její CV ze webu SZ. To je k uzoufání tahle přízemnost a malost! Příšerné!

Narodila se 25. července 1959 v Kutné Hoře. Absolvovala filosofickou fakultu UK v Praze. V letech 1983 - 1990 vyučovala na Střední stavební škole v Kutné Hoře, v letech 1990 - 2002 působila jako ředitelka cestovní kanceláře. Od roku 2002 je spolumajitelkou a provozovatelkou soukromé galerie v kutné Hoře. V červnu 2006 byla zvolena do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za volební kraj Středočeský. Je vdaná, má dvě děti.
29. 11. 2007 | 19:06

T. Vlnka napsal(a):

Nehledě na to, že i kdyby učitelkou byla, tak je to neskutečná drzost vůbec jen pomyslet, že by mohla řídít školství!

Omlouvám se. Rozpálený jsem byl do běla:)
29. 11. 2007 | 19:09

Tupelo napsal(a):

@VK-Can: vubec se nedivim lidem v Kanade, ze si podobny system nenechaji vzit. U nas je situace opacna, u nas stavajici system brani prave politici, jimz chte nechte proste musi vyhovovat. U nas se z politiky stal vynosny kseft, nejen primy, ale i neprimy.
Pod tim primym mam na mysli pouhy vykon tohoto zamestnani, kde nejste za nic zodpovedny, muzete ho v podstate 4 roky prospat, obyvatele se skladaji na velice slusny plat s mohutnym bonusem v podobe ruznych nahrad, muzete zamestnavat rodinne prislusniky a navic mate rozsahlou imunitu.
Jeste lepsi je onen neprimy kseft, kdy mate pristup k nejruznejsim informacim, ktere se daji zpenezit, dohazujete zakazky, jste vyuzivan pri lobbingu za prijeti zakonu vyhodnych ne pro obyvatele, ale pro ruzne soukrome spolecnosti.
Dale jste neodvolatelny, po volbach muzete naprosto zradit program za ktery jste kandidoval a nic se nestane (z aktalni doby politicka korupce Melcaka + Pohanky, zmena vztahu zelenych k referendum), muzete delat prasarny (treba jezdit pod vlivem alkoholu nebo se vymlouvat na ridice ze 200km/h jel on a ne vy) - opet nic zasadniho.
Zrovna pred chvili jsem cetl vymluvy p. Topolanka ohledne jeho vyletu do Alp na lyzovani placeneho ze statnich penez. Ten pan s celou svou vladni squadrou se muze chechtat obcanovy do obliceje jeste dalsi 2.5 roku naprosto beztrestne. Muzete rict, ze trestem bude jejich nezvoleni v dalsich volbach. Ano, budete mit uplnou pravdu a panove z ODS, pokud tedy nejsou uplne mimo, si musi uvedomovat, ze to v pristich volbach projedou, ale toto vedomi je jen dalsim duvodem aby si tohoto flamu (vladnuti) uzili jeste vic.
Dokud nebude existovat odvolatelnost za jasne stanovenych podminek (prece jen 4 roky jsou velmi dlouha doba), a nebude zuzena velmi vyrazne imunita, nelze v brzke dobe cekat nejakeho zlepseni. Bohuzel prave o techto vecech rozhoduji opet - nasi poslanci a ti si rybnik nevypusti. Veru nevim jake reseni je na soucasnou politickou bidu, tusim vsak ze casem z toho budou profitovat extremistictejsi strany...
S pozdravem Tupelo
29. 11. 2007 | 19:23

bigjirka napsal(a):

to T. Vlnka - vokovická Sorbonna byla Vysoká Škola Politická, dávající titul RSRr. :-)

VK + Tupelo - kapři si rybník nevypustí. Co s tím uděláme? Proto chceme zakládat tu novou stranu.
29. 11. 2007 | 20:20

bigjirka napsal(a):

Zastávku na lyžích bych předsedovi vlády vyčítal ze všeho nejmíň... Měl doletět do Prahy a s ochrankou vyrazit zpátky autem? To mi víc vadí jeho pofidérní podnikání.. a Dalík mne do vytržení taky neuvádí..
29. 11. 2007 | 20:23

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: co se soucasnym stavem nevim, drzim pesti nove strane, ale bude velmi tezke se prosadit, zvlast pote co predvedli s 'novym' politickym stylem zeleni. Jinak, ano, premier mel skutecne letet do Prahy, vzit si dovolenou a jet do Alp autem nebo si koupit turistickou letenku... Ale souhlasim s tim ze jde o malickost, vzhledem k ostatnim premierskym zalezitostem.
29. 11. 2007 | 20:50

bigjirka napsal(a):

... jela by tam s ním ochranka, je povinně chráněn.. výsledek - ztráta času a náklady asi větší.. tedy nemyslím si, že tudy by vedla cesta
29. 11. 2007 | 20:59

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: nejednalo se o jeho prvni cestu a nejde jenom o penize, dalsi detaily zde: http://www.tyden.cz/rubriky... (ovsem pokud tohle mela ods ve smlouve s volicem, to by byla jina ... :))
29. 11. 2007 | 21:19

VK-Can. napsal(a):

Pro Tupelo.
Vzhledem k delce toho, co jsem napsal, jsem se uz nechtel zabyvat tim, co jste ted naznacil a sice, ze to ve volbach "projedou".
Myslim, ze v teto falesne "vidine" je zaklety pes a ten nejvetsi podfuk. Proc ? Oni to sice "projedou", ale jedine, co se stane je to, ze prejdou z jedne strany parlamnetni sine na druhou, ale i pri nezvoleni jejich strany velka vetsina z nich STALE ZUSTANOU POSLANCI, jen jejich nazev se zmeni na "oposicni" !!! Stale budou mit ty vyhody a platy ! Jen jich par nebude ministry.
Jinymi slovy to auto, ktere Vas zlobi a mate problem s motorem, tak Vam natrou na jinou barvu, ale ten mizerny motor Vam zustane!
Zda se, ze jedno mozne reseni bude ta nova strana (bigjirka) a nebo druhe reseni by mohlo byt najit "rebely" v existujicich stranach.
Mohu Vam jedine prat mnoho stesti!
29. 11. 2007 | 21:32

VK-Can. napsal(a):

Pro bigjirka.
Drzim Vam palce. Myslim, ze neni mnoho co ztratit!
29. 11. 2007 | 21:34

vlk napsal(a):

Tupelo
takže elektorát sinic je i Tobě záhadou.. No uvidíme. Soc dem nepochybněměla velkou kliku, že sinice šli do vlády.
29. 11. 2007 | 21:42

vlk napsal(a):

Přírodovědci
já bych se kouknul, ale nějak ten blog nemohu najít. Resp. autora...
29. 11. 2007 | 21:43

Tupelo napsal(a):

@VK-Can: ale i tento pohled mame shodny, ja si uvedomuji, ze si jen dve hlavni strany prehodi role a politicka kultura zustane stejna, proto jsem psal hlavne o poslancich, kterym dane vyhody patri bez ohledu na to, jestli se jedna o opozicniho ci vladniho poslance. Jiz pred mesici jsem nadhodil otazku zda je jednodussi zkusit prorazit s novou stranou (viz posledni vyvoj kolem zelenych), nebo se pokusit o 'diverzni' akce proti politicke nekulture zvnitra jiz zavedenych stran (zadny priklad me nenapada, s vyjimkou sarajevskeho atentatu, kteryzto je ale pochybny, prave tim ze neni jasne zda-li byl zameren na zlepseni politicke kultury ci jen jako obycejny puc). Odpoved jsem dosud nenasel.

@Vlk: je to tak, kdyby, jak rikate 'sinice' (coz je docela trefne oznaceni ;)) vydrzeli jako nove etablovana parlamentni strana aspon jedno funkcni obdobi mimo vladu, jen by tim ziskali (z nevladni pozice se jde do voleb snaze a navic by se otukali ve vyssi politice). Pro soc. dem. by to byvalo mohlo byt velmi nebezpecne, miru tohoto rizika vsak nelze posoudit presneji, zalezelo by na chovani obou subjektu, kazdopadne volici cssd by byli prvni na rane, vzhledem k tomu ze programy zelenych mivaji vice spolecneho s levicove orientovanymi stranami nez s pravici (u nas je to opravdu k popukani...)

@prirodovedec: dany textik jsem cetl ovsem i me, stejne jako Vlkovi, se nejak ztratil, prosil bych o navigacni napovedu.
29. 11. 2007 | 22:19

Věžák napsal(a):

V článku i v diskuzi jsou dvě klíčová slova : školství a současná politická elita/zelení/.

ad 1)Školství:kdysi jsme měli Komenského a záviděl nám ho, pro rozvíjení jeho myšlenek v praxi a výslednost, celý svět, pak jsme s nechutí přejímali Makarenka a další metodické "novinky" ze země Sovětů, a to v termínech, kdy Sověti již od těch samých "novinek" odcházeli, protože se neosvědčily. Po listopadu přejímáme systémy od strýčka Sama. Od konce šedesátých let tam snížili požadavky na žáky, na úkor exaktních, zejména přírodních věd a matematiky zavedli širokou nabídku nenáročných předmětů s jediným cílem : v rámci pozitivní diskriminace umožnit i Američanům jiné než bílé tváře získat středoškolský diplom. V návaznosti na to poklesla všeobecná úroveň vzdělání na všech US univerzitách, kromě elitních Ivy League, na úroveň v nejlepším případě rovnou úrovni znalostí maturanta na předlistopadovém "komunistickém" gymnásiu. Vyměnili kvalitu za kvantitu, a část výrobních kapacit US průmyslu, která "údajně" odešla do jiných zemí za nižšími výrobními náklady odešla z USA i pro naprostý nedostatek kvalitní technické inteligence a kvalifikovaných dělníků. Naše školství hrdě kráčí směrem na Washington aniž by tušilo, že se jedná o slepou ulici. Nebo skutečně chceme masy lidí s diplomy, které nebudeme schopni či i ochotni zaměstnávat, protože jsou nepoužitelní? Nebo chceme mít z vysokoškoláků masu jednoúčelových vysoce specializovaných poloblbů,kteří ve své úzké specializaci dobývají akademické vrcholky, ale o ničem jiném nejsou schopni ani hovořit, a v případě ztráty uplatnění jsou jinak nepoužitelní? Ponechme Americe její "špecifiká", my si na rozdíl od ní dovoz technické inteligence z celého světa dovolit nemůžeme a držme se v našem školství selského rozumu,vlastní vize žádoucího rozvoje jedince a jeho přípravy na stále rychleji se měnící trh práce. Mimochodem, kdo bude manuálně pracovat, něco vyrábět, něco tvořit až budeme mít všichni papír z VŠ a polovina znás bude právníky a druhá polovina diplomovanými úředníky?

ad 2) Pokud nebude rozhodnuto o návratu k našemu či evropskému rozumu ve směrování našeho školského systému,např.kriticky nutnou revitalizaci odborného školství, je vlastně pro náš národ paradoxně lepší, když na místo ministra školství usedne další tragický blbec jako již léta "ještě větší než jsme mysleli", obklopený svými zasloužilými partajními také odborníky a takémanažery,který se svými schopnostmi zaslouží o to, aby evropské peníze nebyly vyhozeny na další vynikající český experiment typu "krok vpřed, dva kroky vzad." Přestaňme se už, proboha, zabývat podružnostmi, partajemi, ideologiemi, radami českých médií v německých a US rukou. Totiž, když nás konkurence chválí, je to vždy důvod běžet pro životní pojistku.

Závěrem a zcela provokativně : Aplikace US vzdělávacího systému i v něm zahrnuté filosofie přípravy individua na život v ČR by přicházela v úvahu jako praktická za dvou současně působících podmínek : a) všichni naši Romové by pocítili touhu po co nejvyšším vzdělání b) počet Romů v ČR by v současnosti dosahoval tak 5 milionů a dramaticky byl rostl na úkor ostaních občanů ČR.
Konečně, v USA jsem pár let žil a pracoval, v rodině mám 4 učitelky, a tak mám pocit, že vím, o čem píši.
29. 11. 2007 | 22:41

prirodovedec napsal(a):

vlk: co tak minarik petr :)? Vpravo ve sloupci :). Prijemny vecer.
29. 11. 2007 | 23:44

prirodovedec napsal(a):

Vezak: velice energicke, energeticke a ctive. Bravo. Nektere vety by se daly "tesat".

vlk, tupelo: dokoncim upresneni sebereklamy: http://blog.aktualne.centru...
29. 11. 2007 | 23:50

bigjirka napsal(a):

Věžáku, v zásadě souhlas. Školství, které mělo dobré tradice z CK a ČSR se nepodařilo zničit ani nacistům ani komančům, až polistopadovým ministrům. Já bych k tomu chtěl jen poznamenat, že liberalizace nemá znamenat bordel.
30. 11. 2007 | 10:32

vlk napsal(a):

přírodovědci
odpusť příteli unavenému starci.Já si fakt nemohl najít, kdo že ten blog o Čunkvi psal a to jsem projížděl několikrát sloupec vpravo i hledal podle fotek na stránce blogů...
30. 11. 2007 | 12:02

vlk napsal(a):

Věžák
perfektní shrnutí! Není co dodat!
Leč vsadím boty, že to půjde přesněopačně,než bybylo žádoucí.
Ono by to tiž znamenalo zase ve škole chtít po dětech, aby se učily, memorovaly, psaly domácí úkoly a rodičům by někdo musel jasně říci - pokud vašedítě něco neumí nebo má špatnou známku, pak nehledejte vinu jinde než u sebe.
Znamenalo by to, že řada učitelských exotů, kteří svojineschopnost děti naučit nebo zvládnost zakrývají tzv, moderním přístupem nebo moderní metodou.
A znamenalo by to jít do předem ztracené války s medii, protože ta dají hlas zejména různým extravagantním chaotům.
Dále by to znamenalo, aby rodiče byli schopni pochopit, že dát kluka na klempíře není rodiná pohana, ale terno pro něj i pro všechny okolo, protože on sice možná maturitu udělá, ale bude s ní možná tak schopen nastoupit v Tescu u kasy. A oni "přece ví" že ten jejich Jirka může od pozejtří řídit celou zeměkouli ne livesmír. Jen ten papír mu na to schází..
30. 11. 2007 | 12:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Článek pana prof.Možného uvedený na blogu pana prof.Hořejšího. Ano pánové -je to problém. Se školstvím i se Zelenými.Všichni o tom víme a dozvídáme se z tisku a televizních obrazovek.Tak se jen tak mimochodem ptám pánů profesorů,proč tolik žlučovitosti a špíny?Podívejte jak jste nastartovali squadru narudlých přicmrdovačů,jak se snaží kopat do mrtvol.Fuj.Nevadí vám to pane Stejskale co tady presentují vaši kamarádi? Nevadí,pokud budou slušní,že.....Jediné positivum kolem tohoto blogu je diskusní příspěvek CHARLIE z 28.11 v 11,56hod. Děkuji Charlie.Ivan
30. 11. 2007 | 14:07

prirodovedec napsal(a):

bigjirko, vitam Vas v klubu "narudlych ..." :). Potesilo mne to.
30. 11. 2007 | 17:22

bigjirka napsal(a):

kdepak, narudlý já nejsem ani trochu. já se přiznám, že nejbližší by mi byl takový ten úplně původní sociáldemokratismus, kde šlo o to, uchránit zaměstnance před zvůlí a šikanou. dneska bohužel mohou zaměstnanci šikanovat zaměstnavatele, měl jsem zaměstnance, který mne vydíral. nemyslím, že kvalita vzdělávání by bylo pravolevé téma. koneckonců teď jen dopadá motyka, kterou rudoranži zvedli, talže nakonec bude potřeba potupných "státních maturit", aby se to dalo jakžtakž dohromady. přičemž cermatem proteklo 200M a výsledek je 0. buzka dala děcko radši do francouzského lycea už od 1. třídy, co na tom že školné je plat pokladního z teska. ať žije šokialismus, že? co je komu do toho, ministrová na to má.
30. 11. 2007 | 21:25

prirodovedec napsal(a):

Ja jen odkazoval na diskutujiciho pred nami :), ktery to vzal hakem a strcil i Vas tam, kde byste asi nechtel ... pobavilo mne to.

Jinak ke skolnemu, nerikam ano ci ne (i kdyz s ohledem na moji specializaci a pripadnou nakladovou konstrukci skolneho citim jiste ohrozeni pracovniho mista :), zprvu vsichni pujdou na "managery" a nez se to otoci, tak mne propusti), ale zkusme v nasem tradicnim klidu cviceni mysli. Nevypalim hned vsechny argumenty, jen nadhodim provokaci: Jak se pri zavedeni skolneho vyporadate se skutecnosti, ze jeden rocnik je znevyhodnen (zatizen dluhem, ci platil skolne primo) nez ten predchozi co skolne neplatil :)?
30. 11. 2007 | 21:37

bigjirka napsal(a):

Nevím, proč se mne ptáte na školné? Já osobně mám k němu postoj víceméně neutrální. Já nejsem ultraliberál a nemyslím si, že by se za všechno mělo platit na dřevo. Nemyslím, že bych měl platit za vzduch k dýchání, nejsem si jist, zda se má platit školné, nemyslím, že by se mělo platit mýto sotva člověk vyjede na ulici. Takže ta otázky myslím není pro mne. Já bych začal ořezáváním nesmyslných výdajů na poslance, ořezáním jejich porcování medvěda, ořezáním nesmyslných grantů, perestrojkou zdravotního pojištění na skutečné pojištění (třeba i povinné, ale s jasným pojistným plánem atd.)
30. 11. 2007 | 22:38

Tupelo napsal(a):

@prirodovedec: nejprve diky za Vase textiky o zelenych na strankach pana Minarika, vyborne analyzy, navic se dobre ctou. Uvidime co nastane u sinic v nedeli, zda se ze Bursik mobilisuje proti Stropnickemu - pro me je v tomto ohledu prekvapivy postoj Pence (Dzamila uz min :)), ale situaci v teto strane jsem jiste nepodroboval takovemu zkoumani jako Vy:

http://www.novinky.cz/clane...

Posilam Vam nasledujici linky, clanky nejspis jiz znate, ale pokud ne, mozna si poctete tak dobre jako ja :) :

http://www.blisty.cz/list.r...
http://www.nezakladnam.cz/c...
http://www.nezakladnam.cz/c...

Prvni link je na obecne teme SZ na BL, doporucuji zejmena druhy clanek "Co zbylo ze Zelenych..." Posledni link se naopak nevenuje jen chovani zelenych, ale je to takova celospolecenska analyza ve vztaku k americkemu radaru. Jak jsem psal, pocetl jsem si (pozn. pro pana Stejskala: tak trochu jsem doufal ze to bude onen nekdy snad v lete zminovany sociolog, ktery bude na blozich aktualne privitan ;) )

No a abych aspon trosku navazal na soucasne tema, tak v otazce skolneho je muj nazor takovy, ze skolne ne. Pokud by melo byt jen proto aby odradilo věčné studentu ze studia, pak by se jiste nasly jine paky. Pokud by melo byt proto, ze ve skolstvi je malo penez, pak by se melo:

1. prozkoumat jak je s penezmi nakladano, kudy utikaji, atp. padni komu padni.
2. navysit jejich objem ze statniho rozpoctu, to v souladu s mym presvedcenim, ze Evropa, pokud chce nejak obstat v (uz docela blizke) budoucnosti, ma jedinou sanci a tou je vzdelanost.

Pruhlednost financnich toku se samozrejme netyka jen skolstvi, ale jakehokoliv mista, kde je nakladano s financemi statu. Mozna bychom nakonec zjistili ze to s jejich stavem neni az tak zle. Ale je to jen muj maly skromny nazor amatera.
01. 12. 2007 | 09:52

bigjirka napsal(a):

Tupelo, říkám to pořád. Napřed je potřeba ucpat díry. Školné by mohlo být definováno a odpouštěno lidem, kteří udělají řádné přijímačky a pak plní studijní programy... ale nemám k němu pevný postoj...
01. 12. 2007 | 09:58

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: v tomto bode mame zrejme absilutni shodu, totiz ze pokud budou existovat diry, tak muze byt u vesla kdokoliv, ale bez zlepseni stavu. Trochu smutne je, ze nejsilnejsi nastroj na ucpani der maji v rukach nejspis politici a od tech se mnoho jiz cekat neda. Takze dalsi na rade jsou novinari, meli by zintenzivnit sve patraci schopnosti a doufat, ze pokud se jim neco podari prokazat, ze to nejvyssi statni zastupitel nezamete pod koberec.
01. 12. 2007 | 12:25

bigjirka napsal(a):

Tupelo, kapři si rybník nevypustí. Snad se nám podaří založit tu novou stranu... jinudy asi cesta nevede, pokusy měnit strany zevnitř, to je jako pokusy o reformu KSČ zevnitř
01. 12. 2007 | 17:08

Boleslav D. napsal(a):

bigjirka:
naopak, pokusy o reformu zevnitr jsou nejlepsi - viz Gorbacov...
01. 12. 2007 | 18:28

bigjirka napsal(a):

Gorbačov systém nereformoval, položil ho :-)

Analýza té situace by stejně byla docela zajímavá... já jsem žádný takový rozbor dosud neviděl. předtím byly všechny takové puče provedeny násilím.. Beriju uškrtili v mezidveří sálu..
01. 12. 2007 | 18:36

Věžák napsal(a):

ad školné :
Je vzdělanost národa českého, pokud tento ještě vůbec existuje, kapitálem graduovaného jedince nebo kapitálem nás všech? Pokud uznáme, že 40 let internacionalizace a 18 let bezohledného stoupání po spirále sobeckosti, arogance, netolerance a egoismu vyústilo ve smrt českého národa, totální opuštění pocitu sounáležitosti, loajality s naší zemí, kulturou, historií, výhrami i prohrami, i s našimi dětmi, budiž, plaťme si každý svoje vzdělání sám. Ale aby školné prosazovali příslušníci generace, které vzdělání platila bez řečí generace předcházející, je prostě hnus. Navrhuji dále zrušit státní dotace a finanční podporu pro českou kulturu, český sport, českou vědu atd. s odůvodněním, ať si ty finanční prostředky ta banda individualistických idiotů z české kotliny, co si nevidí ani špičku vlastního nosu, vyžebrá třeba v Irsku. Ono to skutečně vypadá tak, že nám ti zaprodanci v médiích, co tak oddaně provádějí politiku morální decimace českého národa, s cílem změnit je na tupé konzumní stádo,zdroj povolné, nízkokvalifikované a levné pracovní síly, provozovatele skladových kapacit, během krátké doby vysvětlí, že jsme vlastně trochu divní Germáni. Chci říci, že otázka školného je jako hnis vytékající z jednoho z otevřených vředů na tváři národa, jehož starší část dosud nepřekonala trauma rozpadu ČSR a ČR za svoji vlast nepřijala (proč také, když ČR nemá dosud žádnou sjednocující ideu, společný cíl, vlastní agendu, a hrdost na češství vůbec) a u mladší části se propagandě posledních 18 let podařilo zdehonestovat historii národa od Sáma až po Husáka tak, že ji vlastní národ nezajímá, stydí se za něj, stydí se za vlastní rodiče, kteří svou často poctivou prací 40 let "devastovali" svoji vlast (nic pozitivního se tu přece neudálo) a kteří jsou takoví zbabělci, že nemají odvahu se ke svému skutečnému životu za "totáče" přiznat. Lze si těch "starých" vážit? Cítit vděčnost např. za to, že inteligent či nedouk, všichni se skládali na vzdělání kohokoli, kdo z těch mladých projevil zájem o studium? Co už má být v tomto bordelu normální, když ne péče o další generaci, o rovné šance českých dětí? To je ta zásadní otázka za problematikou školného!

Školné je v mých očích ekonoma projev zoufalství aparátčických týpků, kteří nikdy neřídili ani trafiku. a) v první řadě je nutno prověřit efektivnost investic do školství a poptávku po profesích ze strany ekonomiky
b) přizpůsobit nabídku poptávce ekonomiky c) investice do studenta, který se nikdy studovaným oborem nemá ani úmysl živit je investicí ztracenou: je potřeba regulovat poptávku studentů po oborech studia, a to i za využití oborově specifického školného. Tedy např., nenastoupíš-li absolvente PedF po promoci do školství, zaplatíš studium, nebo, chceš studente studovat sociální vztahy mezi opicemi v Nové kaledonii, OK, něco tě to přijde. d)Polistopadová hypertrofie středního a vysokého školství, provázená nedostatkem přírůstku kvalitních pedagogů vede ke skutečnosti, že za stále větší peníze dostáváme vyšší nabídku studentů nižší kvality a stále pofidernější použitelnosti z hlediska sortimentu poptávky české ekonomiky. Je nezbytné se orientovat na kvalitu a sortiment nabídky vzdělání v relaci na potřeby trhu práce, nikoli na uspokojování vždy více či méně smysluplných představ obyvatelstva, co by měl český vzdělávací systém vše a v jakém množství nabízet. je také otázkou, zda stát o 10 mil. obyvatelech (město New York má přes 15 mil.) musí nutně podporovat takové množství vysokých škol. Pokud mě paměť neklame, New York City má 3 VŠ. Spočítejte si kolik je jich u nás.

Závěrem : je to Irsko tak daleko, že se úspěchem jejich aktivit ve školství v posledních 20-ti letech zde nelze inspirovat? Máme snad někdo pocit, že jejich úspěch je důsledkem návratu k poměrům ve a kolem školství v "tzv. kapitalismu volné soutěže". Není snad pravda, že disponibilita vysoce kvalifikované pracovní síly (která zahrnuje nejen advokáta, ale i šikovného klempíře) je určující podmínkou úspěšnosti naší ekonomiky? Ale léta mi dnešní propagandou vštěpovaná pitomost, že pouhé množství absolventů VŠ, nebo že výše procenta absolventů VŠ na celkové populaci představuje nějaké měřítko pokroku mi smrdí zatuchlinou úřednické kanceláře CaK dvorního rady.
01. 12. 2007 | 19:40

VK-Can. napsal(a):

Pro Vezak.
Vyborna uvaha navic vyborne napsana. Mohu jedine gratulovat.
Verim, ze vetsina z nas, kteri zijeme mimo Ceskou Republiku a povedlo se nam najit uplatneni, casto velmi uspesne, musime rici, ze predevsim za to vdecime ceskemu skolstvi, ktere nam dalo nejen dobre zaklady, ale predevsim nas naucilo se ucit! Proto mnoho z nas bylo schopno se pomerne rychle orienotvat nejen v novem prostredi, ale hlavne naucit se nove veci!
Myslim, ze ceske skolstvi bylo a doufam stale je, jedno z nejlepsich na svete. Byla by nenapravitelna skoda toto ztratit at uz vysokym skolnym ci mizernym ministerstvem!
Jakmile ceske skolstvi zacne produkovat absolventy, jejichz znalosti a schopnosti fungovat budou zavisle na kalkulačce a Googlu, tak se z Ceska stane jedna z tech malych radovych zemicek o jejichz existenci bude ztizi vedet vzdelany Evropan!
01. 12. 2007 | 21:52

prirodovedec napsal(a):

Vezak: Resim se na dalsi takto britke texty. S prvnim odstavcem obdivne souhlasim (ve veci skolneho jste za bigjirku :) britce

vypichl podstatu).

K druhemu a tretimu odstavci bych rad neco mirne nesouhlasneho uvedl (ne proto, ze jste naznacil, ze jste ekonom - nekdo by

mohl rici, ze "na nektere" "obcas" reaguji vyhraneneji), ale Vas text si zaslouzi promyslenou reakci a na tu bych rozhodne

potreboval vice casu. Tak nevim, zda to bude stacit.

Zkusim: Ceske skolstvi ma stale dost ucitelu, kteri pres otupelou uvlacenost neustale proklamovanymi kampanovitymi reformami

(od Nejedleho, pres Havlina, Pilipa, az k Mateju) jsou schopni se probrat a ucit se zaujetim, nadsenim, s potrebnou

srozumitelnosti a hloubkou.

Potrebuji predevsim duveru a sanci, misto neustaleho dirigismu. Nesmi se stale ocitat v pozici: "My Vam to Vase dobro zcela

demokraticky vnutime, i kdybyste je nechteli" :). Staci jen neridit je pohrdave jako posledni slouhy, nedavat jim neuveritelne

diletantske hrabeci rady z jineho, byt treba Noveho, sveta a jednoduse verit jejich vzdelani, talentu, "vnimani tradice

pismaku" :) a ochote venovat se svemu poslani.

Mnohe to znovu probere z jejich apatie. Nebude to dokonale, budou to delat nejen podobne a jednotne, ale i jinak a pritom

vsichni spravne. Protoze to bude presne to, co je treba. Poctive a zodopovedne hledani, skutecna realizace skutecneho usili o

to, aby co nejvice z nas a nasich deti skutecne obstalo v dnesnim i budoucim svete.

Dle mne nepotrebujeme priklady odjinud (napr. z Irska). Jiste, ano, neuzavirat se, vnimat "okoli" (s nekolikaletymi

zahranicnimi zkusenostmi bych si troufl subjektivne oglosovat dalsi dva vzdelavaci systemy), ale staci navrat k vlastnim

korenum (i tem davnym emigrantskym - Comenius ...).

Koneckoncu jedno obrozeni (byt ted casto poplivavane) uz kdysi lide v teto kotline zvladli. Obrozeni (ci vytvoreni?) bohateho a

narocneho jazyka totiz namahalo mozky a tribilo mysleni. Take zalozilo (potvrdilo?) tradicni uctu ke vzdelani v techto

hranicich. Podporilo soutezivost (byt tenkrat narodni) i rozvijeni schopnosti mnoha lidi pro technickou i vedeckou tvorivost

(aby vzniklo ceske nazvoslovi obor, musel byt pochopen obor hluboko cizojazycne).

Cili mejme uctu k sobe samym, svym tradicim, vlastnim predkum a "neplivejme na jejich hroby".
Oni na nase zivoty neplivali (nebo nedoplivli :) ) a hnala je predstava (casto zcela mylna) lepsiho zivota detem.
02. 12. 2007 | 02:33

prirodovedec napsal(a):

Zneuzivani skolskeho systemu je jiste zle. Ale tak, jako jste v prvnim odstavci jinymi slovy uvedl, ze "na drivejsi mezigeneracni solidaritu a ochotu platit jim tehdy vzdelani by dnesni reformatori zapominat nemeli" a ze vzdelani neni jen uzitkem jednotlivce, ale cele spolecnosti, tak se domnivam, ze vzdelani neni jen to, co je ekonomicky rentabilni, jak se dle mne snazite naznacovat ve 2.odstavci v a), b) a c).

Skutecne vzdelani neda jen rozhled a predevsim aktualne poptavane vedomosti (ekonomikou), ale napr. absolventy schopne souziti s dalsimi lidmi, znale souvislosti a minulosti.

Skutecne hluboke a nadcasove vzdelani predevsim poskytne tvrdy
trenink v narocnem (a casto abstraktnim), a tedy celozivotne prizpusobitelnem, mysleni.

Da spolecnosti absolventy, kteri se umi postavit k reseni ruznorodych problemu, i kdyz o nich behem studia nic neslyseli a mnohdy ani nemohli je tusit. A mnohdy jsou mimo jimi studovany obor (viz teoreticti fyzici a matematici v zapadnich bankach).

Da absolventy, kteri mysleni nepredstiraji, kteri je trenovali na zdanlive nepotrebnych a nepouzitelnych problemech "minulosti".

Da absolventy, kteri se naucili sami ucit, jak pise precizne VK-Can, a tedy ziskali schopnost zvladat problemy, na ktere je skola nepripravovala. To je ta fantasticka vyhoda skutecneho hlubokeho vzdelani. Nemerte prosim proto vzdelani jen ekonomikou. Merte je jeho hloubkou a narocnosti.

A je-li sance, aby i takove vzdelani bylo co nejsirsi nebo se o to pokouselo, dava-li sanci i mnohym se opozdene ve studiu probudit a nalezt se, nepestuje-li jen omezenou uzkou elitu, nepouziva-li argumenty o opravdove nevzdelatelne vetsine, ci "zbytku populace", pak dava nejen demokratickou sanci vice lidem, byt i jen na okamzik prozit kouzlo doteku opravdoveho poznani, ale u mnoha, neni-li odpudive, posiluje potrebnou uctu ke skutecnemu vzdelani a k odmitani jeho lacinych nahrazek.

Kdyz rikam vzdelani, nemam samozrejme na mysli obory, ktere se neubranily "zvanive asertivite". Ta je u hlubokeho vzdelani dnes dobrym marketingovym doplnkem, ale asertivita bez vzdelani je jen nafouknuta bublina, ktera praskne pri prvnim fouknuti znaleho.

Ten se ale vetsinou ostycha, protoze narocnost jeho oboru ho naucila respektu k oborum jinym (sebevedome/nevedome vyjimky sebestrednych specialistu/kazatelu se samozrejme najdou take).

Asertivni nevzdelanci pak jako bubliny stoupaji nahoru a jejich peclive utajovane mindraky (ze jsou jen bublinami) narustaji, az se stavaji temi "Koukolikovymi deprivanty", kteri pak radi jako cerna ruka vuci druhym, aby se sami presvedcili, ze jsou experty.

Proto je dnes "takova legrace" sledovat mnohdy mimobezny dialog na jedne strane znaleho, secteleho, naslouchajiciho, zajimajiciho se o argumenty partnera v diskusi ve snaze se neco noveho naucit a dozvedet, a na druhe strane sebevedomeho, razneho,zjednodusujiciho "znovuobjevitele kola" a "ctenare jedne svate knizky", ktery tolik pripomina ty, kteri kdysi prozili napr. akci "Mladi ridi Brno". Vice prikladu viz treba mnohy "kristalovy blog".

Lekem je snad jedine. Opakovane a trpelive vest dialog, kultivovat argumenty, a kdyz uz to nejde jinak, zvolat: "Kral je nahy".

Pardon: "Ministr/politik/novinar ... XY ... (dosadte oblibene) je nahy".
02. 12. 2007 | 02:38

VK-Can. napsal(a):

Zdravim prirodovedce.
Dekuji za positivni zminku o me reakci. Od Vas je to zvlast potesujici. VK.
02. 12. 2007 | 03:29

prirodovedec napsal(a):

VK: Poteseni na me strane. Poznamka k ministerstvu: pokud bude mizerne, ale necinne, prijdeme "jen" o EU(nase) penize. Pokud bude mizerne a cinne, prijdeme o vsechno, pokud se zajimate, podivejte se na www stranky "snazivych":

http://www.msmt.cz/vzdelava...

Cileneji:
http://www.msmt.cz/vzdelava...

a pro zasmani (doufam, ze je zrejme, proc se smat):
http://www.msmt.cz/vzdelava...

Tupelo: Dekuji za zajimave odkazy, mozaika se hezky sklada.

Tupelo, bigjirko: Ano, jiste, zjistit kudy to tece, kde jsou ty diry. Jenze dokud budou vsichni ze vsech stran (vcetne vetsiny novinaru) cudne mlcet o o statnich zakazkach, napr. o cene vystavby dalnic ve srovnani se svetem a tise navysovat penize pro tuto oblast, je zrejme, kam to tece. A prominte, ale vsechny reci o "reformach" jsou pak jen smesne.

Omlouvam se vsem, ktere vydesilo formatovani prispevku ve 2:33. Bohuzel jsem podcenil dusledky pouziti Ctrl-C a Ctrl-V. Budu si davat pozor.
02. 12. 2007 | 06:00

bigjirka napsal(a):

Ano, s tím vším se dá víceméně souhlasit, již vícekrát jsem tu psal, že dnešní doba dokázala zdegradovat kvalitní školství, vzniklé za CK a vylepšované za ČSR, které nedokázali zničit ani nacisti ani komunisti. Zajisté, školství patří k tomu, čemu říkám infrastruktura a kde by stát neměl vzdát svůj vliv. Třeba prodej Telecomu jinému polostátnímu gigantu mi nepřipadá zrovna dobrý. Jestli platit školné, mýtné atd. není věc ničím daná a jakékoli ad hoc rigorozní názory nejsou moc přínosné, chce to systémový přístup, zatím na obou vyhraněných stranách vidím spíš ideologický.
02. 12. 2007 | 11:33

Věžák napsal(a):

Přírodovědec a VK CAN :
1) Děkuji za shovívaný komentář k testu o školném z 1.12.2007. Uvědomuji si, že odst. 2,3 mého příspěvku mohly vyznít jako málo komplexní a obsahoval některé úmyslné zkratky (viz irský vzor). Načrtnutá problematika má přirozeně mnoho aspektů, a já se chtěl přidržet hlavního tématu příspěvku tj. školného a financování vzdělávacího systému. I tak byl text dost dlouhý.

2) Dlouho jsem hledal hnízdo, kde se diskutuje na úrovni, kde najdu stimulující příspěvky jako jsou Vaše, panů Tupela, Vlka, Muellera apod.. Máte-li tip, kde se nacházíte nejčastěji, uvítám ho. Máte-li chuť na moje poslední silnější kafe,nabízím Švejnarův blog.

Těším se na Vaše další myšlenky a názory.
02. 12. 2007 | 23:15

Tupelo napsal(a):

@prirodovedec: tak mame za sebou nedelni zeleny slet, podle p. Bursika, s klidnou vnitrostranickou diskuzi, podle p. Kuchtove vsak s vyostrenou atmosferou. Na jednu stranu se tedy nic (zasadniho) nerozhodlo (Bursikovo sdeleni by mohlo naznacovat ze se citi byt jisty v 'kramflecich', dokud si vsak neuvedomime ze jde o zkuseneho politickeho harcovnika s tvari a vyjadrovanim hrace pokeru), na druhou stranu to sebou nese vybusny potencional i do budoucna, takze se asi nudit nebudeme. Ja snad podlehnu Vasi vasni pro detailnejsi studium tohoto spolku :).

@Vezak: dekuji Vam za zminku ve Vasem seznamu, byt se ve spolecnosti vyse uvedenych jmen citim trosku nepatricne (ovsem rad ;)) - prispevky uvedenych nicku (stejne jako Vaseho zde) je opravdu radost cist a premyslet o nich. Osobne se nyni spise pohybuji v klidnejsich (a mirne expirovanych) blozich jako napr. zde. U pana Svejnara mi pripada atmosfera (nijak prekavapive, nekteri priznivci Vaclava Klause mi pripominaji babky Meciarovky blahe pameti) vypjata, osobne bych jeho kandidaturu (a vitezstvi) v prezidentskych volbach privital. A to hlavne z duvodu, ze by to mohl byt skutecne prezident stojici mimo nase politicke strany, ale hlavne clovek, ktery prichazi odjinud a mohl by snad prispet, alespon prvotnim impulsem, k tolik pozadovane zmene politicke kultury u nas.

Preji vsem pekny den.
03. 12. 2007 | 09:19

Nosotonda napsal(a):

"Na úrovni a výkonu české vědy záleží budoucí životní úroveň nás všech."
Nechci být pesimista, ale předložím Vám katastrofický scénář. Patřím k těm, kteří se domnívají na rozdíl od panovníka Václava K., že na změně klimatu se podílí největší měrou člověk. Někteří vědci se tohoto tématu chytili s jejich velkou schopností využít tohoto jevu k tomu, aby vynakládali obrovské finanční prostředky k záchraně lidstva a celé planety. Kdo by něco namítal, bude označen za nepřítele. Tak tomu bylo vždy. Jenže, co kdyby některý z vědců, nebo třeba nějaký soukromě hospodařící rolník ze zapadlé vísky zjistil, že záchrana je možná naopak v omezení rozvoje techniky, cestování, komunikačních prostředků, nadměrného plundrování životního prostředí, života bohatých na úkor chudých, intenzivního kosmického a jiného vědeckého rozvoje?
03. 12. 2007 | 19:51

vlk napsal(a):

Věžák
panekolego,to byl třeskutý materiál jen co je pravda! Tleskám ve stoje!
Rád se s vámi opět někde na blogu potkám.
05. 12. 2007 | 16:49

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy