ČSSD nesmí zahodit nynější obrovskou příležitost!

03. 11. 2013 | 19:10
Přečteno 16944 krát
Před dvěma týdny jsem tady napsal předvolební článek, který byl směsí vážného a nevážného, ironizujícího. Můj rodný bratr ten článek označil, asi oprávněně, za „skurilní“.
Za ty dva týdny se toho dost událo, a já budu proto dnes mluvit zcela vážně, bez nejapného šaškování.


Dar z nebe

Ačkoli to tak na první ohled nevypadá, jsem přesvědčen, že ČSSD potkalo v těchto dnech paradoxně něco velmi pozitivního, že se jí dostalo obrovské šance.
To, že je tato strana nejdnotná, rozpolcená na „sobotkovce“ a „zemanovce-haškovce“, bylo u dlouho každému jasné. Tato situace jistě přispěla i ke špatnému volebnímu výsledku, protože lidé nemohli mít důvěru k takto rozhádané straně, ve které evidentně řadě vedoucích představitelů záleží spíše na vlastní kariéře než na programových zásadách.
Je proto myslím úplným darem z nebes, že se ti kariérističtí „zemanovci-haškovci“ tak jednoznačně „odkopali“. Nejen že se účastnili zřejmě dlouhodobě připravovaného spiknutí (správnější termín, než „puč“) řízeného prezidentem (a faktickým šéfem konkurenční politické strany), ale ještě do očí lhali svým stranickým kolegům a celému národu. Tím se tak zostudili, že si prostě nelze představit jejich další působení v ČSSD, a to na jakékoli úrovni.
Pevně doufám, že ústřední výkonný výbor strany i mimořádný sjezd tyto lidi nekompromisně odstraní ze všech jejich funkcí. Měla by se jim dát možnost následovat několik dřívějších osobností ČSSD a rozvíjet případnou další politickou kariéru v prezidentské straně SPOZ.
Je ovšem teoreticky možné, že v ústředním výkonném výboru strany i na mimořádném sjezdu budou mít většinu stoupenci hanebných spiklenců a lhářů. To by ale podle mého názoru znamenalo v podstatě konec této strany, kterou považuji přes řadu jejích dosavadních klopýtnutí za jednu z velmi mála zbývajících nadějí na záchranu slušné politiky v této zemi.
Proslýchá se, že účastníkem tohoto zemanovského spiknutí bylo i vedení KSČM. Údajně komunisté měli v případě očekávaného dosažení levicové většiny nekompromisně požadovat ve shodě s prezidentem jako kandidáta na premiéra M.Haška, absolventa prestižní University of Sládkovičovo.
V povolebních analýzách se setkávám (dokonce i u některých představitelů ČSSD) s názorem, že výsledky voleb ukázaly, že u nás levice prostě nemůže dosáhnout většiny. S tímto názorem nesouhlasím. Je myslím zřejmé, že volby dopadly drtivou porážkou pravice. KDU-ČSL po odchodu kalouskovců rozhodně nelze považovat za nějakou „pravici“. Ani nové úspěšné subjekty (babišovci, okamurovci) nejsou ve skutečnosti žádnou pravicí, i když tvrdí opak. Myslím, že většina programových bodů Babišova hnutí ANO je docela dobře slučitelných s programem ČSSD. Právě tak hlavní programový bod Okamurova hnutí, přímá demokracie, je jasně levicový (a divím se převelice, že si jej obě levicové strany nechaly uzmout).

Prezident

V této souvislosti je ovšem třeba komentovat jednání prezidenta Zemana. Ačkoli jsem ho nevolil, na jeho nástup do funkce jsem hleděl s opatrným optimismem - hlavně proto, že je to člověk umírněně levicové a jasně proevropské orientace a má bohaté zkušenosti z praktické politiky. Naivně jsem věřil, že s věkem aspoň trochu zmoudřel. Nechal jsem se také ovlivnit míněním vlivných politických komentátorů, kteří ho hodnotili jako nedostižného mistra politické strategie i taktiky, kterému jeho političtí partneři nesahají po kolena. Nyní se ukazuje, že je to jen mýtus. Prezident utrpěl téměř současně dvě drtivé, zahanbující porážky – totální krach jeho strany ve volbách a ostudný krach jím organizovaného spiknutí. Myslím, že pro něj musí být psychicky snad ještě horší to, že ho zjevně přemohl démon alkohol (a jeho pomocník tabakismus), ačkoli se neustále stylizoval do role jakéhosi železného muže typu Winstona Churchilla, který téměř nepřetržitě kouřil, údajně každý den vypil lahev whisky, a přesto se v dobrém stavu dožil devadesátky.
Z prezidenta se stává čím dál tím více až tragicky politováníhodná figura. Vůbec bych se nedivil, kdyby to se svými excesy nakonec přehnal tak, že by z funkce musel odejít.
Ostatně do obdobné pozice (až na to zdraví a alkoholismus) se dostal jeho kamarád, Václav Klaus. Jeho amnestie, kterou hanebně zakončil své prezidentování, naplno odhalila to, co jsme dávno tušili (nemohu zde explicitně konkretizovat, abych se nevystavil právním důsledkům...). Bizarní strana, se kterou spojil svoje jméno, dopadla ve volbách ještě mnohem hůře, než strana Zemanova.
Přátelství Zemana s Klausem, tímto zloduchem české politiky posledních 10-15 let, je velmi výmluvné. Říká se ostatně – „pověz mi, jaký je tvůj vztah ke Klausovi, a já ti řeknu, jaký jsi“. Podle tohoto kritéria tedy prezident Zeman dopadá velmi špatně, obzvláště po doslova zločinné lednové amnestii.

Rady pro ČSSD

Dovolil bych si nakonec poněkud troufale poradit ČSSD, co by měla dělat, aby v příštích volbách dopadla mnohem lépe:

1) Co nejdříve utvořit stabilní a dělnou koaliční vládu s ANO a KDU-ČSL, která by vydržela pokud možno celé 4 roky.

2) Mnohem více zdůrazňovat a konketizovat své hlavní programové priority. Heslo „fungující stát“ je velmi dobré, ale mělo by se jasně říci, co si pod tím představit. Kdyby to záleželo na mně, až do omrzení bych zdůrazňoval, že naším vzorem je fungování státu ve skandinávských zemích. Velmi přesně bych říkal, co všechno od nich „opíšeme“. Velký důraz bych položil na přiměřené posílení prvků přímé demokracie (referenda, přímé volby starostů, odvolatelnost poslanců). Seznam úkolů vlády by musel být velmi konkrétní, takový, aby se každoročně dalo kontrolovat, jakého pokroku bylo dosaženo. Obě nová hnutí, Babišovo a Okamurovo, byla v tomto ohledu mnohem lepší a pro voliče čitelnější.

3) Úspěšná strana potřebuje charismatického vůdce – člověka, který umí zvučným hlasem strhnout lidi, který je politicky a lidsky věrohodný, u kterého není pochyb o tom, že je programu své strany naprosto oddán. Bohuslav Sobotka je jistě čestný a schopný funkcionář, pohotový diskutér a sociální demokrat „srdcem“, ale charismatickým vůdcem (jakým v 90. letech bývali Havel, Klaus a Zeman, každý svým způsobem) bohužel není a asi nikdy nebude. Nenašel by se časem někdo výraznější?

4) Je naprosto jasné, že v ČSSD je mnoho lidí, kterým na programových zásadách mnoho nezáleží. Vím o takových, kteří třeba v Praze začali před lety budovat svoji sociálně demokratickou kariéru po zcela cynické úvaze typu „sice by mi programově víc vyhovovala ODS, ale tam je teď moc velká konkurence – snazší to bude v ČSSD“. Je jistě těžké, ale nikoli nemožné, se takových lidí zbavovat (a nové takové nepřijímat).

5) Za naprosto zásadně důležité považuji, aby se ČSSD stala masovou stranou s aspoň desetkrát početnějším členstvem než dnes. Nechápu, proč jsou „přátelé“ v této věci tak pasivní, proč se vůbec nesnaží získávat lidi, kteří s ní sympatizují, resp. ty, u kterých by bylo logické očekávat, že by mohli mít blízko k tradičním sociálně demokratickým, levicově liberálním idejím. Skoro nikdo neví, že existuje možnost registrovat se v projektu „Přátelé sociální demokracie“. Často se říká, že prvorepubliková sociální demokracie byla stranou nejen dělníků a odborářů, ale i učitelů, státních zaměstnanců, ba i dobných živnostníků. Snaží se dnes vůbec někdo o to, aby tomu tak bylo i dnes?
Proč že by ta masovost měla být tak důležitá?
Jednak by pak bylo pro nějaké kariéristické lháře a pleticháře mnohem obtížnější získat podporu v základních organizacích. Ale hlavně - široce rozvětvená strana by měla mnohem větší možnosti ovlivňovat lidi ve svém okolí, působit jako důležitá, ideálně až dominantní, složka občanské společnosti. Pod její hlavičkou (nebo pod záštitou s ní volně asociovaných organizací) by se mohly organizovat i relativně nepolitické (vzdělávací, zábavné) aktivity, mohla by se tak postupně prosazovat její neformální „soft power“.

6) Nejméně stejně důležité je, aby ve vedení ČSSD bylo co nejvíce lidí zjevně čestných, důvěryhodných, odborně zdatných, kterých si voliči mohou vážit a kterým mohou věřit. Každému musí být zřejmé, že jim hlavní politické cíle jejich strany leží opravdu na srdci, že pro poctivou sociálně demokratickou politiku opravdu „hoří“, že svoje členství a funkce ve straně neberou pragmaticky jen jako prostředek k vlastní kariéře. Doufám, že nyní nastává opravdu velká šance zbavovat se takových parazitů, vybřednout z dosavadní zaběhnuté rutiny a pustit se konečně do cílevědomé obrody. Myslím, že s lidmi, jako je např. B.Sobotka, J.Dienstbier, A.Gajdůšková, V.Špidla, L.Zaorálek, F.Bublan, M.Štěch či M.Marksová-Tominová, by se to mohlo podařit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dalimír napsal(a):

Profesore nebudte naivní ,všechno je to jen boj o koryta ,reálná šance pro běžného občana do budoucna pramalá
03. 11. 2013 | 19:27

Miroslav Pivoda napsal(a):

Občasné nezahoďte příležitost prohlédnout prestižního českého odborníka, který pomohl dosadit Miloše Zemana na hrad (popliváním Schvarzenberga), a tím v důsledku pomohl i současnému rozkolu ČSSD. Přečtěte znovu, jak lze zneužít "vědu" v politice:
Karel Schwarzenberg věří šarlatánské metodě homeopatie
Václav Hořejší 17. 01. 2013
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=18787&from=0#nucleus_cf
03. 11. 2013 | 19:27

resl napsal(a):

Ačkoli jsem ho nevolil, na jeho nástup do funkce jsem hleděl s opatrným optimismem - hlavně proto, že je to člověk umírněně levicové a jasně proevropské orientace a má bohaté zkušenosti z praktické politiky. Naivně jsem věřil, že s věkem aspoň trochu zmoudřel.
-Přátelství Zemana s Klausem, tímto zloduchem české politiky posledních 10-15 let, je velmi výmluvné. Říká se ostatně – „pověz mi, jaký je tvůj vztah ke Klausovi, a já ti řeknu, jaký jsi“
---------------------
Takových, vás bylo bohužel dost a věřte, že voliči Zemana byli i voliči Klause. Navždy nepoučitelní.
03. 11. 2013 | 19:29

petrof napsal(a):

autore, já vím, že přání bývá otcem myšlenky....ale ty vaše navržená jména???
Zaorálek, Dienstbier, Gajdůšková....ntssss....to chcete socany navěky zničit??
Zkuste to ještě jednou...
03. 11. 2013 | 19:32

resl napsal(a):

Myslím, že s lidmi, jako je např. B.Sobotka, J.Dienstbier, A.Gajdůšková, V.Špidla, L.Zaorálek, F.Bublan, M.Štěch či M.Marksová-Tominová, by se to mohlo podařit.
--------------
Správně, ale za to vás křupani s bolševickou lůzou napadnou
03. 11. 2013 | 19:33

Maximus napsal(a):

Moc hezké.....pan autor napsal
"ti kariérističtí „zemanovci-haškovci“, aha a ti od Sobotky nejsou kariéristi. Máte ovšem smůlu pane autore.
Voličstvo ČR je pevně rozděleno na levici a pravici cca
půl na půl. Nyní pravice dostala výprask páč nepřišla část jejich znechucených příznivců k volbám a část se přesunula k oběma hnutím. Levice reprezentovaná KSČM a ČSSD měla také přesun voličů a to od ČSSD ke KSČM, dělalo to celkem 150 tis. voličů. Protože žádná vláda nedokáže ihned dělat zázraky, tak triumvirát ČSSD-ANO-KDU-ČSL, pokud se jej podaří sestavit ve funkční celek, to bude mít zatraceně těžké a tak nemůže ČSSD čekat na zázrak a velmi pravděpodobně zůstane na "pěkných" 20% příznivců z těch co přijdou k volbám. No a Zeman? Vaříte z vody či z mála informací, které jsou k dispozici a vedete řeči jako pravý pravdoláskař. Ale, když vám to dělá dobře, tak si poslužte. Nebýt Zemana, tak jsme tu měli na Hradě spáče a cizáka co roztomile žvatlá a je "pšítel" Lansmanšaftu a ekonomiku by dále dusil Kalousek. No a ty co jste vyjmenoval? Škoda mluvit, ale čas ukáže jací to jsou pašáci.
Hezký večer.
P.S.
Herr Hasek, vzdete se, nyc se vam nestane!
03. 11. 2013 | 19:34

Libertad napsal(a):

"Pevně doufám, že ústřední výkonný výbor strany i mimořádný sjezd tyto lidi nekompromisně odstraní ze všech jejich funkcí.",
napsal pan Hořejší.
Představa, že 10 listopadu 2013 se vzdá všech svých 30 fukcí Hašek je z říše snů. A proto šestibodový nástin "Rad pro ČSSD" je přáním z říše snů.
Dodávám, bohužel.

S pozdravem

Sidonio Libertad
03. 11. 2013 | 19:34

Alfa napsal(a):

Pane profesore, často s Vámi souhlasím, dnes ale moc ne.
Rozštěpením ČSSD se podařilo k radosti pravice, zabít dvě mouchy jednou ranou:
Jedno křídlo vyřídíme organizovaným štvaním (zeptejte se M. Hollana, Dienstbiera...). Je nápadné, že se v tom velmi angažují zástupci opačných politických táborů a naše "nestranná média".
A druhé křídlo jakoby podpoříme. Neboť víme, že je slabé, neakční, ochotné ke všem kompromisům a někteří (Dienstbier) nápadně náklonné k TOP...

A v tom démonizování Zemana jste mě zklamal. Zeman má řadu chyb, ale především lidi jeho zvolením udělali čáru přes rozpočet Kalouskovi a spol. Od svého zvolení je pod palbou. Co udělá je špatně. Zkuste se víc odpoutat od pražské kulturně- intelektuální fronty. Myslel jsem, že nejste z tohoto davu, dokázal jste jít proti proudu s vlastním úsudkem.

Současné mediální šílení o "gangu čtyř" je hodně ubohé. Tím se jich nezastávám. Oni také nejsou žádnými nositeli šťastné budoucnosti, ale tvrdými pragmatiky. Usoudili ovšem správně se Sobotkou v čele (a Dienstbierem v zádech) nikdy soc. dem. velkých úspěchů nedosáhne. Chtělo by to Fica...
03. 11. 2013 | 19:36

Ládik!!! napsal(a):

Haškovci se masově hlásí k Sobotkovcům. Strana plná oportunistů, jako KSČ.
03. 11. 2013 | 19:39

Jemnický napsal(a):

Bratře Václave, o presidentovi pravíš: "Naivně jsem věřil, že s věkem aspoň trochu zmoudřel".
S věkem bys měl Václave přestat naivně věřit, zejména politikům.

Pokud ČSSD, ANO a KDU spojí společná snaha vyvést tuto zemi z kmotrovského a strejcovského vekslsockapitalismu, pak vrátí politice étos, který ztratila.

Prvním krokem bude vyčistit ministerstva od lenochů, zlodějů a neschopných tlučhubů. Potom může přijít zákon o státní službě.

Pěkný nedělní večer,

Jemnický
03. 11. 2013 | 19:42

resl napsal(a):

Nebýt Zemana, tak jsme tu měli na Hradě spáče a cizáka co roztomile žvatlá a je "pšítel" Lansmanšaftu a ekonomiku by dále dusil Kalousek
------------------
a do nekonečna budou retardovaným občanům nutit názor, že Zeman zastavil Kalouska. Kdo zastavil Nečase ? Taky Zeman ? Pějme píseň dokola
03. 11. 2013 | 19:44

ld napsal(a):

Když jsem se dnes díval na OVM, tak největší křivák v ČSSD je právě ten Chovanec. Kdo se vsadíte, že obdrží za svoje zásluhy ministerstvo? Nějaké zbytečné, třeba kulturu, ale flíček to bude.
Chovanec totiž podrazil podrazáky, což mi příjde ještě nechutnější. Ta jeho faleš z něj stříkala i přes obrazovku. Jestli se bude na takových oportunistech budovat věrohodnost, tak jdeme na jaře znovu volit.
03. 11. 2013 | 19:45

KAteřina napsal(a):

Napadne někdy Schwarzenbergovy příznivce, že se Zeman nemusel stát prezidentem, kdyby mě ve finále prezidentské volby jen trochu přijatelnějšího protivníka?
03. 11. 2013 | 19:47

strana apoštolů pajdaveho bimbina napsal(a):

hořejší,
vy ste tomu zase dal na frak. to sou teda žvásty. vy byste mohl dělat poradce broukovi pytlíkovi. nechcete už skočit do macochy???
03. 11. 2013 | 19:49

Maximus napsal(a):

resl

Klid lodní šroube jak by řekl Pepa Řepa herr Hans Urban! A vy si myslíte, že to byla Naggyová? To byl jen poslední krůček ze všech těch špatností, které ta parta věčně vyměňovaných ministrů udělala. Měnili se jako apoštolové na pražském orloji, to jste si nevšiml? A proč? Pro samé průsery!
Hezký večer a ten váš jmenovec co kreslí je větší pašák.
03. 11. 2013 | 19:52

vaclavhorejsi napsal(a):

strana apoštolů pajdaveho bimbina:

"nechcete už skočit do macochy???"

Zatim jeste ne. Co vy?

..
03. 11. 2013 | 19:58

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek.
Pravdoláskaři zuří a při každé příležitosti vylézají z děr. Jenže, kdyby jejich ikony tady vládli a spravovali tuhle zem tak jak se má a jak to dělají ve vyspělých západních zemích, tak by neměl Zeman šanci se stát prezidentem a komunisti by neměli tolik příznivců. Jak těžké je to pochopit. Kalousek s Nečasem a spol. prostě vládnutí nezvládli a tak za to nesou důsledky. Je to odměna za to jak tady hospodařili. Dost obyčejných lidí ryje rypákem v zemi a nemá ani na nájmy a obživu a kvalitní důstojný žití je míjí. Máme pěkných 550 tis. nezaměstnaných a nakonec i ten Nečas po tom co musí platit si to možná vyzkouší. A slušelo by mu to!
03. 11. 2013 | 19:59

mb napsal(a):

Je proto myslím úplným darem z nebes, že se ti kariérističtí „zemanovci-haškovci“ tak jednoznačně „odkopali“.

naprosty souhlas ... od doby kdy se to zacalo otacet ... tedy od cca rozhovoru Haška s Drtinovou ...

uznání Drtinové za dobrou práci ...

ale zemanovci a zemanovo pohůnci, honáci a náhončí budou tak jako tak na čt klečet ...
03. 11. 2013 | 20:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Jemnický,

inu s tím zákonem o státní službě to vypadá, že by státní správu opustilo až 30 000 lidí. Zřejmě na Vaše slova dojde ovšem "čistit" se bude až zákonem.
03. 11. 2013 | 20:02

jozef napsal(a):

Ja ziram.Blog za blogom duch r.1950.
Obete davovej/masmedialnej/ hysterie: lekar,profesor...
Takmer stvrt storocia od prevratu.Obete honu - tentokrat na cerstvo zvoleneho prezidenta republiky /autora programu OF,pred 20 rokmi zakladatela uspechu SD ,po boku prof. Komarka/.

Mal by som pre pan profesora jedno velmi uprimne odporucanie /to iste,ako pre p.Mudr.Hnizdila/: vynechajte prosim konzumaciu masmedialnej zumpy.Aspon na pol roka!
Ta konzumacia na Vas evidentne posobi horsie,ako celodenna kombinacia rumu,piva a este nejakeho svinstva k tomu.

Pan profesor,
ti,co si vybrali masmedialny lync /voliac zakladatela SD a nie ikonu pravicovej hrozovlady/ si naozaj vybrali karieru? Naozaj si vybrali karieru?
Neviete o tom,ze za uspechy 90.rokov dostal V.Klaus velke mnozstvo medzinarodnych oceneni a ze v poslednom obdobi stal sa najvacsou nadejou europskych skeptikov?
Ze vo svete ma stale povest najslavnejsieho a najuspesnejsieho Thatcheristu?
Nepamatate,ze este pred amnestiou mal Klaus,dlhodobo,podporu asi 70 percent,co je nedostizny sen mnohych politikov?

Konzumacia masmedialnej zumpy Vam hrozne nici pamat a cele myslenie.
03. 11. 2013 | 20:03

Jemnický napsal(a):

Petr Havelka

Pane Havelko, bojím se, že zákonem se bude konzervovat. Hlavním úkolem řady vyšších úředníků na ministerstvech bylo naklánět penězovody do stranických a svých kapes. Jazykové znalosti prachbídné, odbornost nižádná, podle toho také vypadá ten který resort.
Musí se začít na ministerstvech, jinak se nehnou.
03. 11. 2013 | 20:07

vaclavhorejsi napsal(a):

jozef:

"Neviete o tom,ze za uspechy 90.rokov dostal V.Klaus velke mnozstvo medzinarodnych oceneni a ze v poslednom obdobi stal sa najvacsou nadejou europskych skeptikov?"

Ano, ano, je to genius, ktereho nam zavidi cely svet!
A ted jeste ten grandiozni uspech bobostrany, kterou podporil!
..
03. 11. 2013 | 20:08

F.Srbek napsal(a):

Diskutovat lze ke všemu, co je v článku napsáno. Vyjádřím se jen k jednomu bodu. Nespojoval bych volbu prezidenta s volbami do parlamentu. Většina lidí nechtěla za prezidenta pana Sch. a proto volila Zemana. Volila by ho, i kdyby ho SPOZ nepodporovala!
Na druhé straně, lidé nechtěli do parlamentu stranu, schovávající se za prezidenta a mající kandidáty, kteří se najednou probudili a začali zachraňovat republiku. Tím myslím některé ministry v demisi. Osobně si myslím, že jde o dvě různé věci. Horší už je, pokud prezident sám inicioval schůzku s "nedočkavci" ze soć.dem.
03. 11. 2013 | 20:08

bolševický zmrd putin napsal(a):

hořejší,
já taky ne, ale tolik oduševnělých rad bych si nikomu nedovolil dávat. vy zřejmě máte stejnou psychickou nemoc jako alkoholik bimbo a trpíte nějakou víru ve vlastní vyjímečnostní. založte politickou stranu, soudruhu hořejší a jděte s kůží na trh. já už nechci opravdu žádnýho velkýho vudce typu veškrny, klause nebo bimba. ta doba už je pryč. chci normálního premiera, který je blízko lidem a je normální se všema svýma chybama. například slávečka sobotku. nebo péťu macha. vy žijete v minulosti.
03. 11. 2013 | 20:11

petrof napsal(a):

pane autore :
jenom připomenu, co napsal již v minulém století nositel Nobelovy ceny F.A.Hayek : ...kdyby socialisté rozuměli ekonomii, už by to nebyli socialisté....(sic)
Takže já bych je nikam necpal, ať si to v klidu odpracují a dostudují, času na to budou mít dost!!
03. 11. 2013 | 20:18

Petr Havelka napsal(a):

Pane Jemnický,

inu, je to o lidech.

ANO o zákonu o státní službě mluví i po volbách, zřejmě ho opravdu považuje za klíčový. Dokonce se proslýchá, že bude vytažen nachystaný zákon z roku 2002. Je údajně kvalitní a proto zřejmě skončil u ledu :)

Určitě znáte Paretův princip. Pokud vzniklá vláda zákon vezme mezi pověstných 20% může se ledacos podařit i když to zabere spoustu času.
03. 11. 2013 | 20:19

Maximus napsal(a):

F.Srbek
Ano, přesně tak to je. Máte přehled. Možná, že M.Z. byl u iniciace zmíněné schůzky, možná, že se jen k němu lísali Haškovci, protože věděli o jeho "nelásce" k partě Sobotkovců, která jej kdysi hnusně podrazila. Ono je to ale jedno, chleba levnější nebude. To, že nyní Sobotka může ukázat jaký je pašák je ale zavádějící a spíš naivní. Přál bych mu to, ale hospodářství země je pěkně rozštelované a pravidla hry tj. zákony, kterých se to týká a musí se změnit, je přespříliš! To je neskutečná láce a musí to provést velmi kvalifikovaní odborníci. Nezdá se mi, že je ale ČSSD má k dispozici. Babiš z nich dostane osypky....
Hezký večer.
03. 11. 2013 | 20:20

skeptický napsal(a):

Skurilní článek je pořád lepší než zkurvylní filipiky ,co tu máme denně.

Codonová tabulka stále nedotažená,Nobilovka se válí na ulici jen ji zvednout,pan bratr za genesi prvků ji taky stále nemá,a já si i nadále pořád vystačím s počty z obecné.

Pana presidenta odrovná spiknutí doktorů, stejně jako Stalina; já bych byl nervozní-poslední doktor,kterého jsem viděl nosil placku s čírem.
03. 11. 2013 | 20:20

Petr Havelka napsal(a):

Ohledně "počinů" prezidenta je třeba si opakovat větu z minulé neděle: VŠECHNO JE JINAK :)
03. 11. 2013 | 20:29

mik napsal(a):

Stat ktery byl tolik let v podruci byvaleho Sovetskeho Svazu se nemuze stat behme jedne generace kapitalistickou zemi navic kdyz Rusko se nechce jen tak zbavit sveho byvaleho bratra ,,Nejvesi chybou Havla byla ta ze Klause vcas nesmetl a umoznil mu vysplhat po zadech ODS kterou pak odkopl az na Hrad sance byl kdyz se objevil na scene Svenar ale pro mnohe byl cizak ktery by hajil americke zajmy ,,mozna trosku hajil ale porad se ten Slovaci nedali podminku ze se Livie muze stat ambasadorkou jedine za predpokladu ze s ni prijde taky Klaus ,,no a skoda ze CR zase propasla dalsi sanci kdyz mohl byt zvoleny Schwarzenberg a orientrace na Nemecko a Rakousko Schwarcenberga volili v Praze mladi lidie a dostal nejvic preferencnich hlasu ze vsech mam pocit ze vzhledem k svemu veku by uz na funkci premiera nemel prece jen prezident ma mene narocne ukoly a to by jeste jedno volebni obdobi zvladnul je jasne ze vlada pokud vubec bude a nezustane Rusnok tak bude silne nestabili a opravdu nemusi vydrzet ani dva roky,,, Sobotka bude slabym premierem utechou muze byt to ze tam nebude Hasek a ze Zeman nebude pomoci CSSD prosazovat sve napady a prezidentsky stat ale i tak bude hur,,,mel jsem i obavy ze Zeman bude chtit stejne jako Klaus vydrzet 10 let,.,.,, ale mam pocit ze mu to viroza a tabakovy prumysl nedovoli... ono v noci si natlouct koleno to je pech,,,jen uz za to nemuze Karl Becher...ale stakan ruske vodky,,,a ne jeden,,,
03. 11. 2013 | 20:29

David napsal(a):

"...Rady pro ČSSD..."

------------------------

Přestože jsem volil ANO 2011 považuji Vaše rady za chvályhodnou snahu. ČSSD je třeba pomoci.

Myslím si, že je v zájmu VŠECH slušných lidí v tomto státě, aby ta krize v ČSSD dobře dopadla pro pana Sobotku.

Přestože pan Sobotka jistě není svatý a bez chyb, tak jej považuji za tu stranu těch slušných, kteří bojují s darebáky - spíše s jedním velkým darebákem - Haškem. Ten, pokud je v něm alespoň špetka slušnosti, tak by měl složit mandát a odejít z politiky. Za chyby se prostě musí platit. Kdyby měly být dodržovány stanovy ČSSD, tak by musel být ze stany vyloučen, protože jiní bývalí členové byli vylučováni za mnohem menší prohřešky.

------------------------

"...Je proto myslím úplným darem z nebes, že se ti kariérističtí „zemanovci-haškovci“ tak jednoznačně „odkopali“...."

-------------------------

Taky to tak vidím. Jsem optimista. Ta celá kauza už má a i bude mít velký pozitivní vliv na CELOU politickou scénu. Stejně tak, jako kauza Kolibřík-Mazánek, tak i miliony v krabici od vína, tak i toto drzé lhaní občanům bude výbornou výstrahou pro všechny ty, kteří by v budoucnu se chtěli chovat podobně.

-------------------------

"...Bohuslav Sobotka je jistě čestný a schopný funkcionář, pohotový diskutér a sociální demokrat „srdcem“, ale charismatickým vůdcem (jakým v 90. letech bývali Havel, Klaus a Zeman, každý svým způsobem) bohužel není a asi nikdy nebude. Nenašel by se časem někdo výraznější?..."

-------------------------

Tady s Vámi ale nemohu souhlasit, že za dané situace by se měl hledat někdo výraznější. Pan Sobotka v současné situaci potřebuje maximální podporu a ne okopávání kotníků. Prostě dát mu šanci. Myslím si, že on se bude potom všem moc snažit nezklamat důvěru, kterou mu vyslovují i nevoliči ČSSD. Tady totiž jde o boj slušnosti proti neslušnosti, boj dobra se zlem!!!

-------------------------

"...Proč že by ta masovost měla být tak důležitá? ..."

------------------------

Masovost není důležitá. Záleží na kvalitě osobností a kvalitě programu. Podívejte se co např. už dokázal Okamura se svými cca devíti členy hnutí.

Jinak naprosto souhlasím s tím, že ČSSD nesmí zahodit nynější obrovskou příležitost! Buď to zvládne a nebo skončí jako ODS se svými současnými 7%.

------------------------

Fungující stát prosadí jen silná vláda

David napsal:

"...Já sice budu volit ANO 2011, ale ten kdo se cítí alespoň o 1 milimetr více doleva, tak by si měl spíše vybrat mezi ČSSD a KSČM, které jsou NEJLÉPE PŘIPRAVENY vládnout. Já bych takové levici, i ve vlastním zájmu, tu - POSLEDNÍ - šanci přál, - aby tady opravdu nenastal velký chaos...."

20. 10. 2013 | 13:05

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/bohuslav-sobotka.php?itemid=21340
03. 11. 2013 | 20:31

Jemnický napsal(a):

Petr Havelka

Pane Havelko, já vždy aplikuji Murphyho zákoy spolehlivosti.
Když se něco může pokazit, pokazí se to. Viz volební vítězsví ČSSD.
Když se něco pokazit nemůže, tak to někdo posere. Viz volební vítězství ČSSD.

Pěkný nedělní večer,

Jemnický
03. 11. 2013 | 20:35

mik napsal(a):

koukam ze se mi nedopatrenim smazaly nejake vety a ten prispevek je chaoticky a nedava smysl jak to ted ctu po sobe je tam hodne preklepu no uvedu aspo to co se vyparilo .,. misto druheho zvoleni Klause mel sedet na Hrade Svejnar na rozdil od Klause je Svejnar skutecny ekonom a myslim ze pres to ze zije v USA by sel na ruku EU a ne Americe o tom Slovensku tam patri to ze skoda ze Slovaci nedali podminku aby Livie musela privest i Klause ,,,no on mohl emigrovat kdyz by lidi zvolili Schwarzenberga,,, bude hur a nove volby do 2 let,,,
03. 11. 2013 | 20:38

skeptický napsal(a):

Ty nalevo i na pravo jsou opakovaně profláké.Jediná možnost co zbývá už je jen zkusit něco nového,nebo emigrovat,dokud je za co,nebo včas umřít.
03. 11. 2013 | 20:39

petrof napsal(a):

je na čase, abychom si nalili čistého vína : vládu sestaví ANO+TOP+ODS (103), a aby Sobotka dostál svým kecům o silném mandátu, tak vysloví této vládě plnou podporu!!! Buuaaaááá
03. 11. 2013 | 20:41

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím po dlouhé době pane profesore :-),

k Vašemu blogu bych měl několik připomínek:
- Stále neznáme (resp. já neznám) to nejdůležitější: Zásadní rozdíly programech obou křídel. Ty zde musí být, jinak by za strany "pravdoláskařů", kteří tak fanaticky a hystericky podporovali v presidentské volbě podporovali knížete, nedošlo k takové ofenzívě. Tato otázka je pro znalce poměrů v Čechách poněkud podstatnější, než otázka morálky :-//.
- Kníže vcelku dnes správně poznamenal, že neviděl tak zpackaný "puč". Ve skutečnosti z toho udělali frašku Hašek a spol., protože neměli do Lán jezdit (na to jsou emisaři). Pak by o nějakém puči nemohla být řeč, po propadáku u voleb (lze citovat Sobotku) je běžné, že předsednictvo vyzve předsedu k rezignaci
- President měl držet pusu, u politika jeho formátu je to neuvěřitelná faux pas.
- Že prohrál SPOZ se nedivím, je to lokální strana a starším se vybaví Slušovice. Na ně jsou mezi staršími různé názory,, mladým nic neříkají. Volba strany není volba presidenta,
- Nic ve zlém, ale pan Sobotka mi připomíná celebritu, která se opírá o kulturní frontu, nikoliv politika.

A tak zdaleka nejsem takový optimista jako Vy, už třeba proto, že Hašek má vynikající výsledky. Zatím jsme viděli estrádu ubohosti a packalismu, uvidíme, co udělá členská základna.
03. 11. 2013 | 20:41

KAteřina napsal(a):

František Bublan není a nebyl nikdy členem ČSSD.
03. 11. 2013 | 20:41

Petr Havelka napsal(a):

Pane Jemnický,

máte recht :)

Představte si co vystřídalo Chovance ve funkcích na na plzeňsku.

http://kares.blog.idnes.cz/c/311709/Uz-i-nam-dela-ostudu-poslanci-politruci-pokrytci-a-novinari.html
03. 11. 2013 | 20:43

Bohuslav Vissarionovič napsal(a):

id

Ovšemže je Chovanec děsný sliz. Ale je to zkušebnéí kámen por Sobotku. Má na "om,ilopstněšníé" Chovance a jeho "vbyjmutím z kruhui prokletých" dokázat, že jke ochoten plnti uložené úkoly. Od toho záleží, jestli bude či nebude premiérským kandidátem.
03. 11. 2013 | 20:44

Bohuslav Vissarionovič napsal(a):

Hořejší

Blábolení o spiknutí v čele s KSČM připomíná terminální fázi "spřísahání lékařů" v SSSR 1952-1953. Očekávám od nějakého intelektuála - a proč by to nemohl být zrovna Hořejší - návrh na ukamenování Haška s Tejcem. Mohl by se také, coby humanista, přimluvit za mírnější trest pro Škromacha, třeba pouhé utopení. Orchestrovanost kampaně je více než zřejmá, spoluúčast Hořejšího ubohá. Podobně, jako se ptali už Hnízdila pod jeho synchronizovaně zveřejněným blogem, zeptám se rovněž: jakpak jste se v aktuální době stavěl k alkoholismu a nikotinismu Václava Havla?
03. 11. 2013 | 20:52

minatomirai napsal(a):

Ze vo svete ma stale povest najslavnejsieho a najuspesnejsieho Thatcheristu?
-------------------------------------------------------------------------------
Klaus má pověst jediného Thatcheristy.
03. 11. 2013 | 20:57

Mira napsal(a):

Pane Hořejší, a co Vy ? Jste už členem sociální demokracie a když ne, tak proč ? Každý pořád spoléhá, že se něco změní jen tak, z ničeho nic a že ti samí, co to pokazili, tak to i spraví. Je potřeba taky nějaká obměna. Podívejte se na Babiše, nemohl se na to dívat, tak do toho šel. Je ochoten se jít spálit, ne jen tak za bukem radit. To se cení.
S tím, co jste napsal, naprosto souhlasím.
03. 11. 2013 | 20:58

Medikolog napsal(a):

Pane profesore,

když k Petrofovým (20.41) 103 pravicovým mandátům přidáte ještě Okamurovce, bude to 117.. a tři socdemáky bude přeci pro získání ústavní většiny relativně snadné přikoupit. Je už ústavní, ééé pardon, sociálně demokratickou zvyklostí dezerce několika poslanců ČSSD doprava.

Občan USA Dientsbier mladší (Potáta) bude mít škodolibou radost; přeci ve druhém kole presidentské volby DOPORUČOVAL volit ultrapravičáka Schwarzenberga(odkopal se chlapec!) navzdory potřebám sociálně demokratického programu.. Je to pragmatik jako Moravák Hašek.. ale ten snad nemá cizí občanství, ani nárok na občanství Izraelské, kdyby to tady dovedl z bláta do močálu.. kdežto Dientsbier je V KONFLIKTU LOYALIT - neboť zájmy Izraele ČR a USA jsou mnohdy rozdílné. Podpoří-li jeden, zradí zbývající dva. Myslíte, že zradí Izrael a USA? Nemyslím...

Co vy na to, pane profesore?
03. 11. 2013 | 21:00

Petr Svoboda napsal(a):

Je to stejný Sobotka, bývalý ministr financí ve vladě svého velkého křišťálově čistého přítele Standy Grosse, ktery z ničeho nic najednou měl 100 mega?
03. 11. 2013 | 21:02

kolega Fyzik napsal(a):

Naprosto nerozumim proc je CSSD(b) tak neakceschopna? Maji vladu, sudruha prezidenta, kryti na exekutive, justici, vnitru i tajnych sluzbach. To nemuzou na nepratele revoluce pana Sobotku a jeho verne poslat odhodlane muze s cepinem, aby ho ubili k smrti, jak je zvykem v pokrokovych a socialne spravedlivych stranach? Vzdyt v historii se to uz osvedcilo a navic, oni preci slouzi lidu, ne nejake figure, nejakemu vudci z hradu...
03. 11. 2013 | 21:02

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Autorův sarkasmus nemusí být pro všechny socdemáky čitelný a článek může posloužit k sebevraždě ČSSD. Před časem se zde čistila ODS, očistila se od voličů, bendové zůstali.
S ČSSD by to dopadlo podobně.

V našem kocourkově je možné to, že předseda politické strany přivede stranu k volebnímu „vítězství“, které znamená asi 2/3 očekávaných hlasů, místo sebereflexe a očekávaného odstoupení, tak jak toto označil za logické před volbami, se chová, jako kdyby se nic nestalo, a když je spolustraníky vyzván k tomu, aby zvážil odstoupení, tak začne vřeštět „puč“ a nechce nejen odstoupit, ale domnělý puč má posloužit k upevnění jeho postavení.
Neúspěšný předseda musí zůstat a očistit stranu od pučistů. Pučista je ten, kdo si myslí, že by měl předseda dodržet slovo a nést zodpovědnost za volební neúspěch.

S velkým sebezapřením a možná spíše proto, že jsem neviděl jinou možnost, jsem hlas ČSSD dal, ale pokud bude hon na pučisty úspěšný nebo stačí to, pokud se Sobotka udrží v čele strany, tak je pro mne ČSSD nevolitelná.

Sobotkova ČSSD by mohla být zdrojem dobrých vtipů, nejvíce by se bavil asi Kalousek, ovšem málokdo by od ní mohl očekávat něco rozumného. Podle mne by v příštích předčasných volbách nezískala více než deset až patnáct procent hlasů.

Ještě se zmíním o možnostech vlády, ČSSD + ANO + KDU by se zamlouvala Babišovi, který by rád dělal ministra financí, viděl, jak to fungovalo za slabého Nečase, kdy byl skutečným séfem vlády ministr financí.

Podle mne by se měla ČSSD vyhnout nejen takovéto koalici, ale měla by se očistit především od těch, kteří na ni podávají předvolební žaloby, stranickou demokracii nahrazují mediální štvanicí na své kolegy, spolustraníky v médiích označují za zrádce a podobně.
Tohoto typu lidí se musí zbavit každá strana, která chce přežít.
03. 11. 2013 | 21:04

pamětník napsal(a):

Autor:
«Prezident utrpěl téměř současně dvě drtivé, zahanbující porážky – totální krach jeho strany ve volbách a ostudný krach jím organizovaného spiknutí.»
Spíše mi připadá, pane profesore, že Vy jste utrpěl totální amnézii. Anebo jste snad neslyšel svědectví Milana Chovance v dnešních OVM o slovech prezidenta Zemana ´vy jste schůzku iniciovali, tak si pojďme povídat´?
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/248825-chovanec-o-detailech-lanske-schuzky-byla-hloupa-a-propagandisticka/

Jaké asi kvality mohou být Vaše politické názory, když nereflektujete podstatné fakty?
03. 11. 2013 | 21:04

pamětník napsal(a):

F. Srbek:
« Horší už je, pokud prezident sám inicioval schůzku s "nedočkavci" ze soć.dem. »
Neinicioval, viz výše.
03. 11. 2013 | 21:09

mb napsal(a):

charismatickým vůdcem (jakým v 90. letech bývali Havel, Klaus a Zeman, každý svým způsobem) bohužel není a asi nikdy nebude. Nenašel by se časem někdo výraznější?

... Jiří Dienstbier ...
03. 11. 2013 | 21:10

Maximus napsal(a):

Tak nějak nevím, jestli si nová vláda sestavená z ČSSD příznivců Sobotky a hnutí ANO a KDU-ČSL poradí s nastávajícími problémy. Těžiště všech problémů je v ekonomice a to jednoznačně! Tyto problémy drtí vše ostatní a jsou rozhodující. Stát, jehož významná funkce je arbitr společnosti a má celou řadu dalších důležitých funkcí, je nyní na tom dost špatně. Ty problémy jde rozdělit na dva směry. Nemá dostatečné příjmy (1) a neumí dobře hospodařit se svěřenými prostředky (2). V jaké situaci stát je, je znát z příspěvku pana Saši pod blogem D.Municha, dovolím si okopírovat část textu.

sasa napsal(a):
Myslim, ze soucasne problemy teto republiky jsou obecne zpusobeny zvolenym superliberalnim pristupem k privatizaci. Kdy cely trh CR vcetne zdroju byl levne prodan (diky zvolenemu kurzu koruny) nebo rozdan (diky tunelovani). Statu krome energetiky moc nezustalo a tak nema z ceho platit svoje povinnosti vuci obcanum, jen z dani. Na cesky trh pronikly velke zahranicni firmy, ktere krome toho, ze sem dovazeji svoje domaci zbozi z nadprodukce, tak sem dovazeji zbozi ze svych zavodu ve stredo-vychodni Evrope (Polsku, Rumunsku, Madarsku). Zisky samozrejme repatriuji. Vymenou za nas trh jsme nic ekonomicky vyhodneho neziskali. Nemluvim o svobode. Proste kapitalismus funguje a vetsi bere.
Pokud tato zeme chce byt alespon castecne nezavisla, tak by mela vyuzit svoji relativne samostatne meny, coz podle me nedela.
......
A dál to rozvádí s trochou ironie. Tak to je jen náznak toho kde jsme!
Dřív to hoši co byli u vesla řešili tím, že díry ve státním rozpočtu, které vznikaly špatným hospodařením, sanovali prodejem všeho co šlo a i toho co prodat nikdy nemělo. Dělala to pravice i levice! Nyní jsme v pozici chudáka a téměř 50% celého hospodářství je v cizích rukách a stát jen dostává to, co blahoskloně odvedou firmy na daních a trochu ziskové jsou i dotace z EU, zatím. On stát totiž neumí daně vybírat a nastavením někde to pěkně zpackal, že ani není co. Takže nevábná perspektiva, vláda nemá moc prostředků jak udělat z polochcíplé kočky tj. ČR, středoevropského hospodářského tygra. Nejsou už peníze ani na důchody, účet je ve schodku! No a nyní Socani chtějí zvýšit přímé daně, ANO nikoliv a progresi už vůbec ne, ANO chce snížit nepřímé daně tj.DPH a spotř. daně, socani s Lidovci asi nikoliv, pozastavení a prověření tunelu co se zove církevní restituce tj. výpalné 59 mld.Kč církvím Lidovci blokují a jsou tvrdě proti! Jo, kdyby se ty finance daly školství a vědě nebo na mizernou infrastrukturu, to by bylo znát! Např. u výstavby dálnic by to znamenalo s dotacemi EU, které se váží na spolúčast státu 1/3 peněz cca odhadem 140-160 km čtyřproudé dálnice! Ale je tu celá řada dalších problémů, které mají značnou váhu a budou je muset vláda chce nebo nechce řešit! Namátkou, fotovoltaický tunel, ČEZ a spol. a jejich ceny energií, které dusí ekonomiku země, akcie na doručitele, jejichž forma slouží politikům a některým úředníkům, že si sami sobě přihrávají st.zakázky a dala by se vyjmenovávat celá řada dalších problémů. Takže nyní máme Blanického rytíře Bohouše Sobotku, který to rázem vyřeší, že?
Mám dojem, že nikoliv, i když bych se rád mýlil.
Tak čus přátelé.
03. 11. 2013 | 21:17

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro mb.
Ani náhodou, Jiří Dienstbier jako kandidát ČSSD v prezidentských volbách získal asi 16 % hlasů, dokonce jej volil asi jen každý druhý volič ČSSD. Já jsem mu svůj hlas dal, ale podruhé už bych to neudělal.
03. 11. 2013 | 21:18

pamětník napsal(a):

Petr Svoboda:
Je to týž Bohuslav Sobotka, jehož podpis jako ministra financí se skví pod protokolem privatizace OKD i se 44 tisíci bytů.
03. 11. 2013 | 21:18

vasja napsal(a):

Akademie věd je možná horší, než veřejnoprávní rádio. Taky na zrušení.
03. 11. 2013 | 21:18

pamětník napsal(a):

vasja:
Ani by nebyla, pokud by vědci se vědecky postavili i k politice. Tento blog je odstrašující agitka nehodná vědce.
03. 11. 2013 | 21:22

curs napsal(a):

Profesor Hořejší by v politologii nebyl ani asistentem. Možná jde o rezidua povinného komunistického optimismu, jinak tento článek nemohl zplodit v příčetném stavu. ČSSD utrpěla trapný neúspěch ve volbách a vzápětí následoval spor o udržení předsedy ve funkci, v němž Sobotka angažoval antizemanovské pisálky a dav notorických křiklounů z velkoměstských putyk. Jedinou vůbec únosnou alternativou po hlasování předsednictva bylo okamžité odstoupení Sobotky nebo v krajním případě nekonfliktní snaha obnovit si mandát. Mečiarovské řešení změní ČSSD v HZDS.

Autor to pochopitelně nechce vidět, jako nechtěl v minulosti vidět jiné defekty ČSSD. Mezi nejdementnější patřil jeho článek před volbami v roce 2010, v němž požadoval většinu poslanců pro ČSSD. Teď se opájí přeludem Zemanovy porážky a obrody ČSSD pomocí houfu zelených a žurnalistů. A kdo to bude volit? Vláda s Babišem na krku (a Sobotka teď musí rozdat funkce za každou cenu, jinak ho papaláši ala Chovanec zlikvidují) ani potlesk médií takovou obrodu nepřinesou, za několik let, patrně méně než čtyři, půjde Strana práv občanů - Sobotkovci do dalších voleb a bude moci aspirovat leda na roli pátého kola u vozu.

Sobotkovo chování přineslo patrně nejtěžší strategickou porážku levice po Listopadu a po nastávajícím zoufalém intermezzu nás pravděpodobně čekají desetiletí pravicových vlád, protože bez ČSSD nemůže levicová vláda vzniknout. Není asi náhoda, že hlupáci z "modernizované" levice tleskají, jako by jim nestačil Špidla, a ten aspoň uměl odejít.
03. 11. 2013 | 21:24

pamětník napsal(a):

Skoro tak špatná jako blog snaživého adepta myslitelství Tomáše Sedláčka.
03. 11. 2013 | 21:24

pamětník napsal(a):

curs:
« po nastávajícím zoufalém intermezzu nás pravděpodobně čekají desetiletí pravicových vlád»
A co když nečekají a ujmou se nové politické subjekty?
03. 11. 2013 | 21:26

mb napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):
Pro mb.
Ani náhodou, Jiří Dienstbier jako kandidát ČSSD v prezidentských volbách získal asi 16 % hlasů, dokonce jej volil asi jen každý druhý volič ČSSD. Já jsem mu svůj hlas dal, ale podruhé už bych to neudělal.
03. 11. 2013 | 21:18

nesouhlasím s vámi ( já dienstbiera taky volil) ... dienstbier je autentickej a má určité charizma, a myslím, že to není podrazák ( což není vlastnost k zahození ) ... viz. jeho střet se škromachem ...

no nic, ono to nějak dopadne, ... chtěl jsem dát (nejen) panu profesorovi typ ...
03. 11. 2013 | 21:27

pamětník napsal(a):

Perla:
" dienstbier je autentickej a má určité charizma, a myslím, že to není podrazák "
Pan učitel disponuje značně pružnou etikou.
03. 11. 2013 | 21:35

curs napsal(a):

pamětník
Levicoví voliči zatím nejeví ochotu podporovat nové strany. Může to být věkem, skepsí nebo čímkoli jiným, ale měli jsme tu Levý blok, SPOZ, LEV 21 a všechno to propadlo. Těžko čekat, že se za dva nebo tři, maximálně čtyři roky změní jednání levicového elektorátu. Mluvím samozřejmě o víceméně spojitém vývoji, pokud se na Moravě najdou ložiska zlata nebo ropy, možná nebudeme ani levicovou politiku potřebovat.
Silná levice není ve východní Evropě nic samozřejmého, abychom mohli nad zavedenou stranou mávnout rukou - v Polsku není, v Maďarsku není.
03. 11. 2013 | 21:35

DF napsal(a):

Nevím jak to vysvětlit ale spojení ANO a ČSSD proti tomu je opoziční smlouva opravdu špičková věc ve prospěch občanů Česka.
Pokud to Sobotka udělá je pro levicového voliče pouze jediná cesta, NIKDY NEVOLIT ČSSD protože to není možné aby levicová strana zabezpečovala pravicovou politiku.
Opravdu nevím pane profesore kolik jste dostal od pana Babiše za tento blog.
Prosím uvědomte si, že Vy pane profesore jste ten, který je moudrý a na jeho radu se můžeme spolehnout.
Pokud i Vy pracujete ve službách pana Babiše, je to pro mne opravdu velké zklamání.
03. 11. 2013 | 21:36

Arnie napsal(a):

Pane Hořejší - výborný blog, naprostý souhlas!
03. 11. 2013 | 21:37

jozef napsal(a):

to mb
"neni podrazak"
No nepretvaruje sa,nemlci.Za Schwarzenberga a proti kolegom v SD bojoval a bojuje otvorene a absolutne nekompromisne.
Pre niekoho ideal,zaiste.
Realne vsak politicky dost nepricetny typ.Dobry na znicenie organizacie,ktorej je clenom.
03. 11. 2013 | 21:42

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro curs
LEV 21 Je Paroubek, kdo dál ani nevím, kampaň snad ani nějakou nedělal,
osobně jsem uvažoval o SPOZ, ale v předvolebním období se chovali šíleně, včetně zcela zpackané předvolební kampaně. Šanci mají, ale musí stranu zprofesionalizovat a taky se zbavit různých šloufů a drymlů.
03. 11. 2013 | 21:46

pamětník napsal(a):

curs:
«Levicoví voliči zatím nejeví ochotu podporovat nové strany.»
A kam se tedy ztratily ty statisíce hlasů pro ČSSD? Ke KSČM zdaleka všechny nedošly.
03. 11. 2013 | 21:47

Karel Mueller napsal(a):

Kritici profesora,

to Vám opravdu nedošlo, že píše lehkým perem?
03. 11. 2013 | 21:50

sasa napsal(a):

Karel Mueller: to jako, ze ma virozu?
03. 11. 2013 | 21:57

Medikolog napsal(a):

Pamětník 21.47

Obešel jste weekendoviště, kavárny, hospody a restaurace? Tam byli voliči kteří neměli koho volit, ale nebyli natolik napružení, aby VOLILI PROTI největším škůdcům. A kdo se neobtěžoval volit, zvolil výsledek voleb a nemá proto právo nadávat. Jedině na svoji pasivitu a naivitu.
03. 11. 2013 | 21:57

JC napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):

"Kritici profesora,

to Vám opravdu nedošlo, že píše lehkým perem?"

" já budu proto dnes mluvit zcela vážně, bez nejapného šaškování."

Ani ne pane Muelere. Snad že by pan amatérský politolog v příštím blogu napsal, že i výše uvedenou větou si z vás dělal šoufky.
03. 11. 2013 | 22:05

curs napsal(a):

pamětník
To zatím není jasné, protože nejsou informace - ostatně ČSSD ubylo jen asi 100 000 voličů, což znamená, že proti roku 2010 jich třeba 200 000 odešlo a 100 000 přišlo. Ale k minulým volbám už něco vyšlo a tam se ukázalo, že dokonce od KSČM někdo přecházel k ODS a VV, od ČSSD tím spíš.
Tentokrát profitovali jistě Babiš a Okamura. Pokud jde o letošní výsledek, podle mě za to Sobotka ani příliš nemůže a lepší už to nebude, atmosféra ve společnosti začíná připomínat polovyspělou zemi, kde se naštvaní voliči nechají zlákat apoštoly, spíš než by četli programy a uvažovali nad nimi.
03. 11. 2013 | 22:06

Drzá zrzka napsal(a):

programy stran ... vždyť těm, kteří chtějí být zvoleni, jde v první řadě o sebe. Čest vyjímkám. :-)
03. 11. 2013 | 22:09

ujo napsal(a):

Zdá se, že i pan profesor podléhá emocím a mediálním zkratkám.

Já si počkám co k věci napíše DH.
03. 11. 2013 | 22:14

JC napsal(a):

Samozřejmě, že až si pan president Zeman vyléčí naražené koleno, dá si Bohuslava k snídaní místo tlačenky:-))))

Výrobce rohlíků se služebníkem božím rozeberou socanský prolidový program na prvočinitele.
03. 11. 2013 | 22:15

Karel Mueller napsal(a):

Pane JC,

oni "zemanovci" mají ve skutečnosti v programu jednu nepřebitelnou kartu, kterou si poněkud prostinký český volič asi neuvědomuje a to je požadavek přiznání původu majetku.

Pokud toto někdo neprosazuje, tak jsou jakékoliv řeči o morálce a "zprůhlednění" politiky výkřikem do tmy.
03. 11. 2013 | 22:16

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ještě ke kauze prezident, Sobotka a Dienstbier.
Máme legitimně zvoleného prezidenta, který se nám nemusí líbit, ale kdo je demokrat, tak se nemůže chovat jako Sobotka a pod, kteří se k hlavě státu chovají svérázným způsobem a například usilují o oklešťování jeho pravomocí.
Politici SD by si měli uvědomit, že většina jejich voličů volila Zemana a tak útoky na Zemana nevidí rádi, minimálně je pokládají za hloupé a zbytečné, a taky je to jeden z důvodů, proč ČSSD pohořela.
03. 11. 2013 | 22:16

KA napsal(a):

Pane Hořejší,Vaš článek se mi velmi líbí,ale v jedné věci-hodnocení Sobotky-mám zcela jiný názor.Sobotka totiž"vyrostl"a jako pozitivní "hrdina" zmiňovaného spiknutí získal sympatie mnoha lidí.Má i smysl pro humor(viz.pořad J.Krause)a hlavně má slušnost vepsanou do tváře!
03. 11. 2013 | 22:27

pamětník napsal(a):

curs:
Poslouchání apoštolů bych viděl jinak: nemyslím, že by šlo jenom o protestní hlasy z frustrace, ale také o snahu podpořit programy s prvky přímé demokracie. Voliči nejsou zase tak omezenou masou, jakou se nám prohnaní politici snaží vsugerovat.
03. 11. 2013 | 22:32

ti vyjmenovaní komici to vytrhnou napsal(a):

Tedy, jestli lze nějaký Hořejšího text označit za opravdu skurilní, tak je to tenhle.
Právě proto, že je nejspíš míněn vážně.
03. 11. 2013 | 22:32

pamětník napsal(a):

Drzá zrzka:
«těm, kteří chtějí být zvoleni, jde v první řadě o sebe»
a proto se přikloní k programům, o kterých předpokládají, že je voliči podpoří.
03. 11. 2013 | 22:34

pamětník napsal(a):

Děkuji za informaci, přes sedmdesát let jsem nevěděl, co znamená slovo ´skurilní´.
03. 11. 2013 | 22:36

curs napsal(a):

Bakalův nezvaný host
Já jsem hledal něco ve stylu Linke a to jsem nenašel. LEV 21 byla komedie Paroubkova ega, na SPOZ mi velice vadily některé body programu, proto jsem o ní neuvažoval, ale celkem jsem jí přál, aby uspěla, protože bylo jasné, že bez ní nevznikne levicová většina. Když dnes vzniká strana, sejdou se tam podivíni, kteří neuspěli jinde, tudíž SPOZ ty aféry příliš nezazlívám. Nesmírně mi ovšem vadily třeba její výhrůžky příjemcům sociální pomoci. Jsem - nebo jsem byl až do této aféry - spíš sympatizantem Sobotky a JD (toho jsem také volil na prezidenta) než Zemana, natož Haška. Měl jsem za to, že tito lidé myslí přiměřeně vážně své často opakované zaklínání tolerancí a pluralitou, když se vymezovali proti údajně netolerantnímu, autokratickému a tvrdému Zemanovi.

Nyní sleduji Chovance, jak na Sobotku pěje ódy stalinského stylu a devótně dává svou funkci Sobotkovi k dispozici, JD, jak běsní jako Beria, a Sobotku, jak se drží funkce jako klíště a blekotá něco o puči, když ho předsednictvo v demokratickém hlasování vyzvalo k zvážení demise. To je horor za bílého dne.
03. 11. 2013 | 22:45

MN napsal(a):

DF
Někde si na České pozici najděte rozhovor s paní Jourovou (a její hodnocení ČSSD) abyste alespoň trochu pochopil proč zrovna s ANO.
A samozřejmě byste musel absolvovat nějaká sezení s Andrejem Babišem, abyste pochopil co si myslí o dalíkovské ODS a Kalouskovi.
Ty karty jsou z jejich strany ložené, otázka je, kdo je v tomhle okamžiku ČSSD.
Nezapomeňte na památný citát Edy Janoty: On je to hodnej hoch, ale vůbec tomu nerozumí.
03. 11. 2013 | 22:47

Mard napsal(a):

Je zajímavé, že celkem vzdělaný člověk, s titulem profesora, může být naivní jak dívka před ztrátou panictví :-(
03. 11. 2013 | 22:56

curs napsal(a):

pamětník
Souhlas, samozřejmě nemá cenu vyčítat voličům, že nakonec jako menší zlo vidí miliardáře s problematickou minulostí než politiky zavedených stran. Události v ČSSD to potvrzují, voliči v tom asi na rozdíl od profesora žádnou úžasnou šanci nevidí.
03. 11. 2013 | 23:04

zk napsal(a):

Mard:
Možná ještě naivnější byl ten nešťastník, který si zmíněnou "dívku" přivedl domů.
03. 11. 2013 | 23:05

modrý edvard napsal(a):

Pokud ČSSD vypudí haškovce-zemanovce, klesne její členská základna )a možná i voličská) na polovinu. Babo raď.
03. 11. 2013 | 23:15

Sob napsal(a):

Vcelku se s komentářem dá souhlasit, stejně tak s radami, na druhou stranu přinejmenším bod 5 je naprosto nereálný. Počet členů politických stran se v Česku (kromě nově založených subjektů) spíše snižuje nebo zůstává nezměněný. Nemyslím si, že je reálné z ničeho nic nabrat kvanta nových členů. Problém naopak vidím v tom, že v tzv. studentských volbách ČSSD znovu propadla.
03. 11. 2013 | 23:16

babočka napsal(a):

Pane Hořejší co to plácáte o nějaké levici, která se skládá z nějakého zrádcovského kolektivu pana Haška , sprostých vidláků tipu pana Jandáka nebo příslušníků pochybného církevního řádu pana Foldyny. ČSSD je Zemanova strana číslo dvě, jistě vám to potvrdí paní Benešová.
03. 11. 2013 | 23:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, sockom sem, sockom tam.
Vsjo ravnó ...
http://ateo.cz/f/images/c/cssd-jandak.jpg
Veselé krizování.
03. 11. 2013 | 23:31

marxík napsal(a):

Z mého pohledu příliš rozvláčné povídání o nesmrtelnosti chrousta. Tento bude rozšlápnut v ideální dobu pro pravici, a pan profesor bude opět lomit rukama.
Pane Hořejší, proslýchá se, že uprostřed podzimu býváte zmatený. Rada socialní demokracii, aby se spojila s ANO a společně prosazovali referendum, by tomu odpovídala.
Na druhou stranu je pravda, že ANO svůj program teprve horečně tvoří, takže nic není vyloučeno.

Dobře, že jste napsal v úvodu to upozornění stran dnešní serióznosti, jinak bych vás špatně pochopil.
03. 11. 2013 | 23:50

Karel Mueller napsal(a):

modrý edvard:

Hůř. Víte, v Česku platí nejdřív se jedná, pak se myslí. Proto jsme mj. tam, kde jsme.

Až přejdou emoce, tak se začne myslet. Pak nastoupí kdo je kdo, za kým kdo stojí, kdo koho podporuje, co za kým stojí ... a může to dopadnout úplně jinak, než se dnes zdá.
03. 11. 2013 | 23:50

Gudka napsal(a):

curts
Máte úplnou pravdu, přitom je stalinský ráz toho, co v současné době produkuje Sobotka spolu s pravicovými ordnery, kteří si tentokrát místo vajíček vzali transparenty oslavující Slávečka, docela zarážející a renezance takových nálad po pouhých 60 letech je nečekaná. Patologická fixace Sobotky na funkci, spolu s pouliční brutalitou hodnou SA rozháněčů soc. dem schůzí ve 20. letech, a rétorikou, píšící o Haškovcích tak, jak psal Streicherův Der Stürmer o prznitelích árijské rasy... to jsou atributy "očistného sjednocovacího procesu" v ČSSD. Jak jsem dnes slyšel v televizi, Tejc prý bude muset složit funkci předsedy klubu, kterou získal "s odřenýma ušima" (získal 66% hlasů), Sekyrářský postup, který Sobotkovi zřejmě poradil Dienstbier ho nejspíš bude skutečněš stát premiérský post, ¨neboť stačí pouze tři poslanci, kteří se "neztotožní" - a je po křehké většině. Vlastně stačí jen 2 poslanci a je to 48:48 hlasům.
04. 11. 2013 | 00:07

au napsal(a):

Zrovna od vás, pane Hořejší, jsem čekal víc inteligence a rozvahy.
Rozvrat ČSSD způsobil Bohuslav Sobotka:
1) Je odpovědný za nejhorší volební výsledek ČSSD v moderních dějinách.
2) Odmítl se podřídit rozhodnutí předsednictva ČSSD a dal tak najevo, že chce být spíše führerem než demokratickým politikem.
3) Podílel se na vytvoření hysterie, která má za následek rozbití a další oslabení ČSSD.
(Zdá se mi to neuvěřitelné, v listopadu 89 jsem byl jako student na Národní třídě, ale v příštích volbách dostane můj hlas KSČM. Případně Zemanovci. Prostě proto, že mi nedemokratické chování a účelová hysterie Bohuslava Sobotky vadí. Straně pod jeho vedením bych nedal svůj hlas už nikdy.)
04. 11. 2013 | 00:21

@@ napsal(a):

Što takoje "gudka"?
04. 11. 2013 | 00:43

Karel Mueller napsal(a):

au:

Pokud by se ČSSD měla stát pobočkou TOP 09, tak je lépe jít ke kovářovi, než kovaříčkovi.
04. 11. 2013 | 00:54

sara napsal(a):

Pane Hořejší, v jednom s Vámi nemohu souhlasit. Pokud jde o charismatickou osobnost, ta se prostě prosadí sama, tu nelze najít a někam posadit :-)), už vůbec ne dosadit. Někdo se charismatickou osobností narodí, ale někdo charisma získá. To je těžší a zřejmě cennější :-). Tím, jak se Sobotka postavil těžko uvěřitelné zákeřnosti, charisma a lesk skutečného vůdce získal. Ta spousta lidí, kteří ho okamžitě podpořili, je výmluvná. Zachovat se skvěle teď a tady je prostě umění :-).
04. 11. 2013 | 01:11

veverka napsal(a):

Jestli tenhle blog myslí profesor vyjímečně vážně,tak je to ten nejinfantilnější a nejubožejší blábol,jaký jsem od něj kdy četl.

Pohádce o hodném Sobotkovi kterou tu hystericky šíří Kárlův TOP fanklub a Bakalova média může věřit jen naprostý primitiv.

Já osobně jsem ČSSD nevolil kvůli nastrčeným Kalouskovsko Bakalovským kukačkám jako je Dienstbier a nyní s oddechem sleduji že jsem dobře udělal.A myslím že nejsem zdaleka sám.To proto dostala ČSSD tak málo.

Osobně jsem očekával že Sobotka po tomto výprasku odstoupí sám,jako před ním Paroubek. Bohužel je to želatina.

Ovšem želatina ze všech nejželatinovatějších je Chovanec.To je vkutku mimořádně odporné individum.
04. 11. 2013 | 01:24

veverka napsal(a):

Mimochodem ta partička z posledního odstavce ..."B.Sobotka, J.Dienstbier, A.Gajdůšková, V.Špidla, L.Zaorálek, F.Bublan, M.Štěch či M.Marksová-Tominová"... volila v prezidentské volbě Kalouskův dobroty barel.

Je opravdu zábavné sledovat,jak za Slávečka najednou fanaticky bojují všichni z TOP,SZ a Bakalomédií,zkrátka ti,kteří ČSSD nikdy nevolili a volit nebudou. Je to vidět i tady v diskuzi. To se voličům určitě strašně líbí. Pokud ovládne ČSSD tato Kalouskova pátá kolona,tak to příště bude tak 10%. Maximálně.
04. 11. 2013 | 01:39

K.M. napsal(a):

Konstruktivní kritika blogu:

Nevidím důvod, proč by měla být Univerzita v Sládkovičovo..., méně prestižní, než plzeňská..., pane profesore...

Druhá nejbohatší osoba v ČR..., zaměstnávající 26 000 lidí... je původem Slovák... a bude zřejmě i člověkem, který bude mít největší vliv na politiku ČR..., v nejbližší době...

K ČSSD: Tato strana má šanci jen tehdy, vrátí-li se nyní..., a to velmi věrohodně...,k ideálům sociální demokracie, t.j.:

1) ODTAJNĚNÍ A ZVEŘEJNĚNÍ VŠECH PŘÍJMŮ (AKCIE, MAJETEK) TĚCH, KTEŘÍ STOJÍ V ČELE STRANY, NEBO MAJÍ ŠANCI DOSTAT SE DO PARLAMENTU..., OD ROKU 1989...?!

VOLIČ MUSÍ VĚDĚT, ZA CO ZÁSTUPCE JEHO ZÁJMŮ KOPE...!,
KDO JE JEHO SKUTEČNÝM CHLEBODÁRCEM...?!

K.M.
Bude-li mít vedení strany k tomuto odtajnění odvahu, budou ty největší krysy utíkat..., strana se pročistí..., nebude-li mít vedení k odtajnění odvahu..., je ČSSD..., mrtvá...
04. 11. 2013 | 01:42

sasa napsal(a):

2 sara: docela jste me rozesmutnila. Mozna jste si nevsimla, ale na tom Hradcanskem namesti moc socialnich demokratu nebylo. Ja videl jen Brezinu, ministra v Zemanove vlade, vyhozeneho po ruznych skandalech a nyni trestne stihaneho, ktery to setkani Sobotky s obcany spoluorganizoval a Dienstbiera, ktery proti de facto rozhodnuti strany podporoval jineho kandidata. Pak se pridal Stech, ktery urcite bude chtit byt prezidentem.
Ale je pravda, ze Hasek mel o schuzce informovat
04. 11. 2013 | 03:42

mEDIKOLOG napsal(a):

Veverka 01.39

Ono se proslýchá, že Sobotkův dědeček byl rozený Samstagstein, takže ta parta s Dientsbierem a spol je ložená a naprosto přirozená. Ovšem v žádném případě se nejedná o levičáky nebo alespoň cítěním o sociální demokraty.

Jejich volba Kalouskova Schwarzenberga místo Zemana (jiné v nabídce pro 2. kolo nebylo) a lpění na Bohumínském usnesení kastrujícím jedinou možnost skutečně levicového spojence; to potvrzuje, stejně jako Sobotkovo prohlášení několik dní před volbama, že ideálním koaličním partnerem pro ČSSD je kllerikální KDU ČSL.. (tedy přes Duku i TOP 09) ryzí nečitelnost až pravicovost poslaneckého klubu ČSSD..

A pokud se několik poslanců osamostatní a nepodpoří nezbytnou klerikální většinu ČSSD, ANO, KDU ČSL, 103 se rozplyne. Najdou se v poslaneckém klubu ČSSD alespoň ČTYŘI SKUTEČNÍ SOCIÁLNÍ DEMOKRATÉ?
04. 11. 2013 | 04:30

Důchodce68r napsal(a):

Když se tak celkově zamyslím nad současným stavem státu, a kdo se na tom jak podílel, tak ..........
ke svému úžasu, a poprvé v tomto století, musím pochválit ODS. Že konečně sama sebe likviduje dostatečně účinně.
Teď je na řadě ČSSD. V tomto smyslu začal Hašek výborně. Držím palce. Na regeneraci, případnou a dostatečnou, do bankrotu, už nezbývá žádný čas.
04. 11. 2013 | 04:56

muromec napsal(a):

Někdo tady výše napsal "chtélo by to Fica". Jenomže vy v česku nikoho takového v dohledu nemáte. U Fica člověk vidí a ví, že to je chlap který jedná vždycky čestně a na rovinu, i když třeba ne tak, aby se to zrovna vám hodilo. Všechno co se na něj kdy snažili pokud jde o špínu nalít, byly hloupé výmysly, a to je všem jasné, ještě i těm co tu špínu na něj vařili. Kde vy máte takového? Takového co by politiku dělal otevřeně, rovně, a přímočaře? Na Slovensku ta opravdová sprostota v politice naštěstí zmizla s odchodem Mikuláše Dzurindy z vysoké politiky. Ještě sice pár vadných týpků obojího pohlaví zůstává, ale ti už jenom krákorají, aniž by mohli něco skutečně pokazit.

U vás v česku je politika něco jako šachová partie s mnoha hráči, kde každý má, nebo se předpokládá, že má (jak nám tady zhusta tvrdí, a zřejmě má docela pravdu, pan Pehe) dopředu promyšlených 10 dalších tahů, které reagují na 10 tahů zřejmě plánovaných oponenty. Nic čitelného pro lidi, nic jasného, nic závazného, nic počestného. Jediné na co se český volič může spolehnout, je, že všichni v politice jsou více či méně (ale spíše více) vychcaní.
04. 11. 2013 | 06:41

Kacafírek napsal(a):

Marde (22.56)
vy jste znalec přes dívky, co ztrácejí panictví? A do Berlína na loveparade jezdíte?
04. 11. 2013 | 06:49

aga napsal(a):

veverka

"Pokud ovládne ČSSD tato Kalouskova pátá kolona,tak to příště bude tak 10%. Maximálně."

No a koho to zajímá? Sláveček má za zásluhy své jisté i při menším počtu procent, a hlavního cíle - zlikvidovat levici - bude dosaženo.

Autora blogu jsem vždy tak trochu podezíral, že je jedním z těch, co jistí ten správný řád zleva, bohužel jsem se nemýlil.
04. 11. 2013 | 07:20

aga napsal(a):

marxíku

Jste tu? Co v této pro levici tristní situaci nabízí svým voličům revoluční KSČM, třetí nejsilnější strana? Panenka sedí srabácky v koutě a čeká, až ji najdou? Dokazujíc tak, jakým podfukem na voliče celá naše slavná "levice" nakonec je?
04. 11. 2013 | 07:30

Jan K. napsal(a):

"Za naprosto zásadně důležité považuji, aby se ČSSD stala masovou stranou s aspoň desetkrát početnějším členstvem než dnes."
Šmarjá, kde chcete tolik hlupáků sehnat?
04. 11. 2013 | 07:33

aga napsal(a):

Jan K.

No možná by se podařilo, kdyby nabídla a plnila program, který by oslovil lidi a ne pražskou kavárnu.

Z blogu autora jsem vlastně nepochopil, co nám kromě Slávečka, Dienstbiera, paní Tominové a spol. ta "správná" ČSSD nabízí, a co konkrétního až dosud pro levicové voliče udělala.
04. 11. 2013 | 07:51

Barney napsal(a):

OK, je možné, že se SocDem rozpadne. Na levici zůstane jenom KSČM. Jak se ale pravicové a populistické strany vyrovnají s faktem, že 2/3 Čechů zastávají levicové názory?

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61002800-socialnedemokraticke-nazory-jsou-cechum-nejblizsi-dve-tretiny-si-mysli-ze-praci-ma-zajistit-stat

Cituji: ”Například 71 procent lidí si myslí, že stát má zaručit, aby práci dostal každý, kdo chce pracovat. Názor, že si má každý práci obstarat sám, zastává 12 procent obyvatel. Podle 67 procent respondentů by se stát měl postarat o sociální zabezpečení občanů, jen 11 procent soudí, že by se o ně měli lidé postarat sami.”.

Troufám si tvrdit, že i řada dnešní “pravicové” mládeže a lidí kolem středu očekávají, že se o ně stát nakonec postará. Když jim toto očekávání Babiš a podobní nesplní, frustrace lidí bude jen narůstat.

Jako řešení vidím následující:
1. Objeví se nějaký nový "Hilter" s rozsáhlým sociálním programem a diktaturou.
2. Babiš bude muset implementovat alepoň základní sociální program.
3. Objeví se nová levicová strana.
4. Úpadek české politiky bude narůstat. Frustrovaní lidé se na politiku prostě vykašlou a smíří se s všeobecným úpadkem české společnosti.

Pravice, jak ukázala mnohokrát nemá věrohodný program pro českou ekonomiku. K čemu jsou podnikateli nízké daně, když mu ubývají platící zákazníci a naopak, pokud má dostatek platících zákazníků, tak snese i trochu vyšší daně.

Heslo české pravice:
1. nízké daně je pro nastartování ekonomiky zcela neúčinné
2. druhé heslo malý stát, může vést k růstu "plevele"
Pokračování pravicové politiky povede k pokračování ekonomické krize české ekonomiky.
04. 11. 2013 | 07:51

cimprlich napsal(a):

Id 19:45
Naprosto správně jste Ch.popsal.
04. 11. 2013 | 07:59

sotsrum and napsal(a):

I přišla tedy volební výhra, byť ani zdaleka ne tak jasná a spanilá jak soudruzi z Lidového domu očekávali. Koryta však připravena, vepříci natěšeni. Nastává první panika a předseda Sobotka okamžitě povolává na "přátelské" jednání jediného opravdového spojence z parlamentní politické scény. Na schůzce s pokrevními rudými bratry se dopočítávají zhoubně nízkého čísla 83 poslanců hradněbolševické koalice a úsměvy malinko tuhnou, stejně jako napřažené levice ke státnímu penězovodu.
04. 11. 2013 | 08:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro ti vyjmenovaní komici to vytrhnou.
Pokuste se zamyslet nad tím, proč je v titulku ten vykřičník. Možná tam měl autor dát tři, abyste si všiml.
04. 11. 2013 | 08:18

Drzá zrzka napsal(a):

Čím déle se budou v ČSSD dohadovat, tím déle zůstane u moci vláda bez důvěry, pouze jmenovaná prezidentem Zemanem.

Hraje se o čas a vrtí se psem.
04. 11. 2013 | 08:41

marxík napsal(a):

Barnye
Já předpovídám výhledově vznik nové levicové strany. Něco jako Babiš, bez přívlastku bývalý.
Obě levicové strany se pak budou střídat spravedlivě u kormidla, vy budete mít svoje sociální jistoty a demokracii, a komunisti si budou plnit svoji historickou úlohu.
Přímo vzorná symbioza.
04. 11. 2013 | 08:47

buldatra napsal(a):

Jak vidno, hrát divadlo, to by socanům šlo.
V tom spočívá jejich slavná tradice.
A pan autor je abonent, který nepřestává doufat.
Inu, vždy je tu pár skalních.

Ta poslední truchlohra v socanském podání, s koncem v nedohlednu, obecenstvo rozhodně zaměstná, ale žádný z problémů, kvůli kterým vznikly ony předčasné volby, neřeší a nevyřeší.
Prát a žrát se a intrikovat, lézt nahoru po hlavách druhých, to je to, co oranžoví hlavouni umí nejlépe, to je jejich partajní gró, všechno ostatní až na druhém místě. V tom je zdejší "pravice" a "levice" tak zoufale stejná.

Divím se těm, kteří úpěnlivě doufají v partaj a její partajníky ve vedení, kteří mají evidentně úplně jiné starosti, než dělat to, co před volbama slíbili, že dělat budou.
Čehož si už všimla spousta lidí a těch lidí přibývá a odrazilo se to na volebním výsledku. Myslím, že budoucí spolupráce s pekařem a farářem socany dorazí.

Je dobře, že se mezi lidem obecným pomalu, ale jistě začíná nenápadně probouzet a šířit povědomí o přímé demokracii. To je šance.
04. 11. 2013 | 08:51

vico napsal(a):

- ad exhaltované výkřiky o historicky největším neúspěchu ČSSD v moderních dějinách :-). To je jako kdyby olympijské zlato H. Bolta bylo považováno za jeho největší blamáž, neboť zaběhl jen za 9,96 s. ČSSD po mnoha letech vyhrála volby s reálnou nadějí, že bude moci sestavit vládu. ....a konečně i Hašek do poslední minuty nám pučmidrátům opakovaně tvrdil, že ČSSD neudělá stejnou chybu jako v r.2010 a lídr neodstoupí z funkce! A v tom měl Hašek velkou pravdu/i když nám pučmidrátům, pokud jde o jím manifestovaný názor, LHAL/opět/.

- ad o hledání "charismatického" vůdce. A to má být jako kdo? Další Klaus nebo Zeman? Nenadešel čas, aby se ČEZko stalo nudným a spokojeným Českem? Momentálně nejúspěšnější ekonomika na světě Německo, má opět v čele neobyčejně necharismatickou Merkelovou s níž není žádná velká sranda, je nudná a nepoužívá bonmoty. Rovněž se nepere a není nijak zvlášť sexy.

- Chovanec náhodou byl včera u VM kromobyčejně upřímný. Dlouho jsem nebyl svědkem od vysokého politika, aby byl takto otevřený. Klíčovým sdělení pro mně bylo Chovancovo líčení jak to bylo s tou podporou Rusnokovy vlády. Hašek-šašek se zvedl na vlně zdola, kdy 80 procent členské základny si vydupalo podporu Rusnokovi. A OD TÉ CHVÍLE, šla podpora ČSSD od voličů do kopru. To ukazovaly interní průzkumy, které si dělala SD. Tam ten sestup začal.Chovanec pak v rozhovoru s VM konstatoval,že "Slávek" viděl dále, než my všichni ostatní. Ukázalo se, že měl pravdu.

K tomu skromně podotýkám, že já to také už tehdy říkal, což lze dokladovat mými tehdejšími příspěvky.
04. 11. 2013 | 08:51

JC napsal(a):

Drzá zrzka

Další možnost je, že Zeman přinutí socany vzít Rusnoka zpět do lůna strany a
nechá ho premiérem :-))
Já vím dost šílené na to aby se to stalo.
04. 11. 2013 | 08:51

Benny napsal(a):

Má to jednu zásadní chybku. KSČM se do dění v ČSSD nemíchá a ani náhodou by do ní nemohla zasahovat. Navíc, v čem by mohl být přínosný kandidát pravicovějšího křídla v socdem Hašek, než levicovější Sobotka? Hašek už roky tvrdí, že pro něj KSČM není partnerem, viděl vždy vlády jen se Zelenými nebo KDÚ-ČSL. Profesor, neprofesor, píšete hlouposti.
04. 11. 2013 | 08:53

Drzá zrzka napsal(a):

JC

tady už se nastaly šílenější věci. :-)
04. 11. 2013 | 09:03

Josef napsal(a):

To jsou knížecí rady,situace je nevýhodná pro ČSSD.B.Sobotka je natěšený na post premiéra,ale nemá na něj.Nová vláda ,může těžko plnit své programy a jednotlivých koaličních partnerů,protože situace republiky je zralá na rekonstrukční vládu.A za této situace dávat předpoklad ,že tato vláda by měla vydržet řtyři roky je nereálné.Vznik nové vlády je nutný,tato vláda bude muset řešit neodkladné problémy jako je státní rozpočet a další ekonomické zátěžě,které vznikly.A budou problémy a rozpory,nová vláda teprve zjistí do čeho vlezla.A má dvě možnosti bude řešit neodkladné problémy abude hrnout před sebou další vznikající a staré,nemůže vše řešit současně.Na mandatorní výdaje zvyšující zadluženoat a vyšší zdanění to nebude možné použít.Je to vláda max. na dva roky a její pokračování v další vládě vzniklé na stejném půdorysu je možné,ale budevyžadovat ohromné úsilí.
04. 11. 2013 | 09:03

aga napsal(a):

Barney

Ve výčtu možností jste neuvedl tu nejpravděpodobnější, ke které to vše směřuje

- až dosazení kašpárci ve všech stranách svorně destabilizují a rozloží republiku, ukáže se, že nikdo jiný než bruselský sanhedrin to vést nemůže. To se ovšem netýká jen Česka.
04. 11. 2013 | 09:06

Včelka Vilík napsal(a):

Přestaňme si dělat iluze najenom o politických představitelích.Problém je v zdevastovaných morálních kvalitách celé společnosti.Od roku 1989 přihlížíme na rozkrádání státu ,ale zaštíťujeme se morálkou " co bylo ukradeno musí být vráceno " . Já se ptám , jak to jde dohromady.Privatizace podniků , bank ,církevní restituce atd.Vždycky se někdo napakoval a zaplatil to stát ? Ne zaplatili resp.zaplatíme to všichni z našich daní.Jak rádi porovnáváme např.% odvodem na provoz zdravotnictví.Už ale nesrovnáváme počet poslanců , počet státních úředníků , policie,hasičů , zdravotních pojištoven na 1OOOOO obyvatel.Zkuste si to a vypadnou vám oči na stůl.
04. 11. 2013 | 10:08

Aktiv napsal(a):

Jelikož obměna struktur, opravdu lidmi co mají co říct, a chut dělat věci jinak(než mafiánsky), je tato možnost úspěchu jak pro ČSSD/ODS ad.tradiční strany krajně malá!

Lidé koukají do stále stejných neschopných tváří stále desítky let, a nic!Sobotka je tam 20 let,a o dalších ani nemluvě....

Pá pá...
04. 11. 2013 | 10:14

pamětník napsal(a):

vico:
«Chovanec náhodou byl včera u VM kromobyčejně upřímný.»
To byl, proto mu vyletěla z úst ta hloupost o tom, že ČSSD neměla podpořit Rusnokovu vládu a že jenom kvůli obavám z návratu Kalouska ztratila hlasy a B. Sobotka viděl dále.
B. Sobotka a fandové ČSSD dosud nedospěli k poznání, že neúprosně budou ztrácet hlasy i v budoucnu, protože lidé čím dál méně věří politickým dinosaurům.
04. 11. 2013 | 10:36

ajeto napsal(a):

Pane profesore, s většinou Vašeho příspěvku souhlasím.
Pokud se týká pana Sobotky, domnívám se, že nyní dostal
nový podnět v podobě přímo deklarované podpory voličů
i většiny straníků a vystupuje rázně, přidá i úsměv.
Ten člověk se mění před očima. Možná, že změna v budoucnu nebude ani
potřeba. Uvidíme při vyjednávání.
04. 11. 2013 | 10:36

teeneger napsal(a):

veverka napsal:
Jestli tenhle blog myslí profesor vyjímečně vážně,tak je to ten nejinfantilnější a nejubožejší blábol,jaký jsem od něj kdy četl.

Veverka ví o infantilnosti a ubohosti své. To se mu musí nechat.
04. 11. 2013 | 10:50

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ti, kteří bubnují: „Sobotka s Babišem do vlády“ by si měli uvědomit, že ten "hradní lotr" bude chtít po ministrech lustrační osvědčení.
04. 11. 2013 | 10:54

marxík napsal(a):

resl
Chlape, vy jste si spletl ustájení.
Běžte si mezi své, k Honzákovi.
04. 11. 2013 | 10:55

buldatra napsal(a):

Zaujala mě významná pasáž článku, kde pan autor dí:

Dar z nebe

Ačkoli to tak na první ohled nevypadá, jsem přesvědčen, že ČSSD potkalo v těchto dnech paradoxně něco velmi pozitivního, že se jí dostalo obrovské šance. ...
?
!
I ptám se:
je důležité, aby něco pozitivního potkalo zrovna jen ňákou partaj?
Je to obzvláštní důvod k radosti obecné?
Mě je z toho zatím spíše k pláči, když to vidím.
Když vidím tu bídu.
A nevidím v tom zbla pozitiva pro nečesanou nemytou veřejnost.

Raději bych byl, kdyby dar z nebes potkal nás, křoví.
Pod tím darem z nebes bych si nepředstavoval nic levicového ani pravicového, ale normálního.
Páč, když už darovaný kůň, tak aby se mu také konečně dalo podívat na zuby.
04. 11. 2013 | 11:03

buldatra napsal(a):

Bakalův nezvaný hoste,

lustrační osvědčení jste neměl raději připomínat, páč v této předvyjednávací a předkoaliční době je to předčasné.

To přijde na přetřes později, tedy v době, kdy bude možné ledacos změnit, popřípadě něco novelizovat novelou novely a tak.

Takže nepředbíhat, prosím.
Jedno po druhým.
Nedělejte nám v tom chaos.

Kdyby bylo zle, tak například Marek Benda určitě poradí, von je na to odborník.
Zdroje tu jsou.
04. 11. 2013 | 11:09

Sech napsal(a):

Mard napsal(a):

Je zajímavé, že celkem vzdělaný člověk, s titulem profesora, může být naivní jak dívka před ztrátou panictví :-(

Ještě před rokem jsem si myslel totéž. Pak jsem v lednu ztratil nacvaknutou peněženku a před koncem roku techničák k autu.
Peněženku mi vrátili na policii P4. Někdo jí tam donesl a nechyběla ani koruna. Techničák mi přišel dopisem. Občas taky vidím něco pozitivního v televizi. Babce někdo věnoval ukradený důchod, vozíčkářovi koupili nový notebook a tak. Rozhodně to nechci s obnovenou naivitou přehánět.
Nicméně, vypadá to že i v této nehezké době, ne všichni jsou svině.
04. 11. 2013 | 11:11

Yosif K napsal(a):

V povolebních analýzách se setkávám (dokonce i u některých představitelů ČSSD) s názorem, že výsledky voleb ukázaly, že u nás levice prostě nemůže dosáhnout většiny. S tímto názorem nesouhlasím. Je myslím zřejmé, že volby dopadly drtivou porážkou pravice. KDU-ČSL po odchodu kalouskovců rozhodně nelze považovat za nějakou „pravici“. Ani nové úspěšné subjekty (babišovci, okamurovci) nejsou ve skutečnosti žádnou pravicí, i když tvrdí opak.
KONEC CITATU.

Souhlasím s autorem že Hašek a Tejc a Škromach jsou krysáci, a druhé straně se Sobotka chztil do pasti že nidky nebude jednat s TOP atd takže je výdán na milost a nemilost Babišovi, dobře mu tak, uaplatpánbůh, moc si vyskakovat nebude.

Celé vedení CSSD jsou bezradní pišišivoři, i kdzž momentálně Sobotka z nich vypadá nejlépe.

Autor se utěšuje že "babišovci a okamurovci a lidovci nejsou pravicové strany i když to o sobě říkají".

No pokud jsou to levicové strany a nedopustí zvyšování daní a bezhlavé rozhazování socdávek mezi proletoše a bezhlavé předlužování státu, tak potom snad pravicové strany ani nebudou třeba.

Skutečně "odmítnutí pravice a levicový triumf".
Udajný levicový triumf tedy spočívá v tom že voliči masově utekli od CSSD k ANO které dopředu deklarovalo že na rozdíl od CSSD nepřipustí šikanaci podnikatelů a že na rozdíl od CSSD je proti tzpu socalistického chování typu Kott Pancová Rath (prax evidentně sdílená mnohými socalistickými hejtmany).

Profesopr Hořejší se při své nezměrné inteligenci pokouší sám sebe obelhat - minimálně ve věci "debaklu pravice a triumfu levice".

Podotýkám znovu že lidé kteří velebí Batu a proklínají dbnešní podnikatele by se za Batova života prasecky divili - Batovci zakázali odbory ve svých fabrikách od roku 1905 a krizi řešili tak že všem zaměstnancům snížili mzdu o 50%. To kdyby někdo udělal dnes, to by bylo skuhrotu a řevu.................
04. 11. 2013 | 11:12

Kelt napsal(a):

Frustráti všemi námi zde oblíbené"pravice"se předvádějí ve své pravé podobě.
Profesor Hořejší dal všanc svůj názor a proto, že spolek pod rozkrokem kantýnské a čírem dopadl,jak dopadl,tak se to musí dát autorovi řádně"sežrat"-patří mu to,neb zde se nepromíjí dát jednoznačně najevo své politické preference a čekat na věcnou diskusi.
Žumpoidní názory jsou dnes nosným profilem těchto stránek,což majitelům pochopitelně konvenuje.
04. 11. 2013 | 11:19

Yosif K napsal(a):

Takže třeba Bakalovi by socalističtí žvanilové mohli doporučit aby se zachoval jako Bata:

---aby nikoho nepropouštěl, ale všem zaměstnancům snížil plat o 50% - zaměstnanci by přežili a Bakala by na tom vydělal
---aby nakopal do zadnic odborářským parazitům a vyhnal je svinským krokem za brány závodů.
---ostatní ostravští podnikatelé by jej mohli následovat
---do půl roku by bylo po ostravské krizi.

Pravda, rudá pevnost na severu by musela trochu omezit spotřebu tabáku a alkoholu ale bylo by po krizi. náklady by klesly, nabídkové ceny by klesly, poptávka po výrobcích z ostravska by se zvýšila, klasický batovský recept......
04. 11. 2013 | 11:23

Yosif K napsal(a):

mEDIKOLOG napsal(a):
Veverka 01.39

Ono se proslýchá, že Sobotkův dědeček byl rozený Samstagstein, takže ta parta s Dientsbierem a spol je ložená a naprosto přirozená. Ovšem v žádném případě se nejedná o levičáky nebo alespoň cítěním o sociální demokraty.

KONEC CITATU.

Při tom všem je Sobotka ještě ohromně upřimný socalisty, na rozdíl od Haška který deklaroval že s komouši vládu péct nebude a který otevřeně říká že jej socalistická deologie moc neoslovuje. Je tedy jen škoda že Hašek je takový neohrabaný krysák.

Socalistické ideologii věří pouze část proletošů a z vedení CSSD téměř nikdo snad kromě mamlase Zaorálka který furt píše třídně nenávistné blogy.

V SRN jsou schopni žít v koalici kdokoliv s kýmkoliv kromě komunistů. Proč si z toho čeští politici nevezmou příklad?
04. 11. 2013 | 11:29

hutor napsal(a):

ty doporuceni jsou fakt dobre :-)
Jeste byste jim mohl doporucit "podporovat vse dobre a zbavovat se spatneho".

Stav CSSD neni nejakym nahodilym vykyvem. Je dusledkem volebniho a politickeho systemu.
Kazda strana v nem postupne takto skonci. Vzpomenme na ODA, US, ODS treba. Nacpou se tam "zmr*di" a jde to do kytek. Ale je to zakonite, ze se tam nacpou, protoze system jim to umoznuje.
Nemusi si projit svoji vlastni kampani, makat jako v anglosaskych zemich. Staci ve vhodonou chvili prijit, "domluvit se" a je to.
Paroubek treba onen "buldozer ceske politiky" je sam za sebe nevolitelny. Ted se ukazuje, ze se jen vezl.
04. 11. 2013 | 11:32

Alfa napsal(a):

Veverka napsal:
"Je opravdu zábavné sledovat,jak za Slávečka najednou fanaticky bojují všichni z TOP,SZ a Bakalomédií,zkrátka ti,kteří ČSSD nikdy nevolili a volit nebudou"

Ano a je opravdu smutné sledovat, jak mnoho lidí tuto jednoduchou pravdu nechápe.
Inu zs čas bude pozdě. ČSSD bude marginální a svatá věc se podaří...
04. 11. 2013 | 11:33

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....pane profesore Václave Hořejší,.....doplněk k poslední větě,....nepodaří. Obecný lid má současných stran plné zuby. Rozhodl se poohlédnout, pokud půjde k volbám, po něčem novém. Protože obecný lid si říká,......ti noví to už hůře vést nemohou,.....tak je to.

Šanci mají noví,....pan Okamura, kdyby se nezapletl s panem Bártou, tak měl těch hlasů víc,.....a vítězi by byli pánové Babiš a Okamura.

Politické strany spoléhají na krátkou paměť voličů,.....ale, to je velice "kulhavá kobyla na vítězství ve volebních závodech".

Jsem velice zvědavá, zda se pan Babiš nechá zaslepit, svým rychlým nástupem přízně voličů, a půjde do vlády,....aby se až po ústa ponořil do zdejšího marastu.

Být na jeho místě, nešla bych. Obecný lid od něho očekává, že udělá obrat k lepšímu,...rychle,.... tak do tří dnů,....což se mu nemůže podařit. Tady je nakydáno takového hnoje, že se v něm utopí,....a ti, co ve volbách nebyli úspěšní,.....mu budou s gustem tlačit ústa do té močky.

Nechala bych tenhle hnůj, komplet, neslavnému vítězi voleb,...ČSSD,....má totiž na tom hnoji svůj nemalý díl.
Tak asi,....Tužka.
04. 11. 2013 | 11:41

Noruas napsal(a):

ad "mohli mít blízko k tradičním sociálně demokratickým, levicově liberálním idejím" - ufff. co by takovi lide asi hledali za stesti u CSSD? nebo snad skutecnost, ze nejaka strana ma v nazvu slova "socialne demokraticka" znamena, ze je socialne demokraticka? (a co pak treba NSDAP?)
04. 11. 2013 | 11:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore,
zajisté jste si ráčil všimnout nápadných změn ve složení diskutérů a jejich reakcí na politické motivy.Zůstalo zde pár neměnných veličin jako je K.Mueller,Buldatra ,Sup,aga Medikolog,Vico Webgarden a další.Jejich diskuze už nemají ten konfrontační náboj.
Proč.
Konečně došlo k propadu zlodějů a mafiánů z
t.zv.pravicových stran.
Nastoupila další garnitura hladových čecháčků.
O ČSSD se ale hovoří jen v souvislosti s jejich povolebním kolapsem.
Vždy jsem hájil pravicové myšlení jak víte.Také musíte dobře vědět co jsem deklaroval jako součást pravicového myšlení. Solidaritu,právní a söciální stát.
Nic z toho modré mafie neakceptovaly.
Lidé mají "zaujatou" paměť.
Zapomínají jak se chovali socani v uplynulých dvou dekádách.Nehodlám jim to jim, ani vám pane profesore připomínat.
Vaše zaujetí socialismem je tak hluboce zakořeněno,že není a asi nebude schopno sebereflexe.
Co očekáváte od lidí v ČSSD ?
Co očekáváte Od bývalých komunistů a možná udavačů a konfidentů?
Co očekáváte od populistů vezoucích se na nesmyslné káře jakési přímé demokracie a referend ke každému smradu?
Co očekáváte od strany zločinců a vrahů?
******
(Zajímavé exposé napsal Barney V 7.51)

ČSSD vládnout nechce,neumí a nebude .
Jsou to klasičtí přerozdělovači státních zisků,z nichž jim zbude sdostatek ve vlastních kapsách.
Bezpracně a bezskrupulózně!
Pravdou možná bude ,že nebudou takoví zloději jako modré straky.Ale to spíše proto,že už asi nebude co ukrást.
Poslední exces si domluvili s ODS a to fotovoltaiku,
výměnou za tichou podporu Církevních restitucí.

Zdravím pane profesore.Ivan.
04. 11. 2013 | 12:17

amid napsal(a):

Navrhuji vynikající článek prof.Hořejšího DrSc umístit jako předmluvu k českému vydání knihy V.I.Lenina o renegátu Kautském.

Pak to možná začnou číst i dnešní renegáti.

Možná,že by to bylo záhodno připojit i ke všem dílům historiků,které popisují války Petra Velikého se Švédy.

Poslat v překladu i do Putinova Ruska,kde sociální demokracie skončila volební katastrofou.Institutu Plechanova v Moskvě do jeho Zolotovo bibliotěčnovo fondu.Položit k pomníku Věry Zasuličové vedle květin a hromniček.

Založit jím jako programovým dokumentem hnutí KRB-hnutí za jednotu Kariéristů,Renegátů a Bohatců.
04. 11. 2013 | 12:18

buldatra napsal(a):

Pane Ivane,

zdravím Vás,

přímá demokracie nejsou referenda ke každému smradu, dovoluji si podotknout, aniž bych chtěl sířit.
I když referendum k tomu patří.
Je to také odvolatelnost politiků a státních zaměstnanců, když dělají něco jiného, než dělat mají za prachy těch, kterým slouží.
A to je výchovné.
Obousměrně.

Nemyslíte, že výchovy jest nám třeba jako soli?
04. 11. 2013 | 12:38

Yosif K napsal(a):

Ivan Hochmann napsal(a):
1) ČSSD vládnout nechce,neumí a nebude .
2) Jsou to klasičtí přerozdělovači státních zisků,z nichž jim zbude sdostatek ve vlastních kapsách.
Bezpracně a bezskrupulózně!
3) Pravdou možná bude ,že nebudou takoví zloději jako modré straky.
04. 11. 2013 | 12:17
KONEC CITATU.
ad 1) naprostý souhlas
ad 2) Naporstý souhlas, až na to že tři velcí přerozdělovači (KOTT PANCOVÁ RATH) tč sedí - jest to varováním pro owstatní aby se chovali opatrněji....
ad 3) Soudě dle toho, že středočeská CSSD nechává vypracovávat (za tichého přihlížení ústředních orgánů CSSD) posudky v tom smyslu že Kott Pancová Rath jsou nevinní jako lilie, tak nemám moc iluzí o tom že by CSSD mohla krást méně než ODS, na úrovni krajů se rozdělují řádově stejné sumy jako ve vládě a na rozdíl od vlády do toho celostátní tisk moc intenzivně nereje..... krajské projekty nejsou tak nápadné jako vládní utrácení....
04. 11. 2013 | 12:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Kolego buldatro,

všiml jsem si,že zastáváte neústupný názor na přímou demokracii.
Toť polemika do placu!!(nikoliv zparchantělá ČSSD).
Jak se váš názor potýká s funkcí právního státu.
Republiky řízené čestnými a odpovědnými politiky,kteří právě na zásadách cti a práva postaví svoji vážnost celé společnosti ?
To je dle mého více než milionové statky a přechodný luxus.

Vy věříte,že jakási "přímá demokracie" (fungující ve Swissu) bude fungovat stejně v našem neprávním postkomunistickém státě?
No to se ale těžce mýlíte příteli.
Ještě dlouho bude trvat,než si čechové uvědomí smysl života.Dříve to bude věčně klamaná veřejnost,která k tomuto dospěje .
Z nouze.
Politikové,parazité,kořistnické hyeny jsou pořád v laufu.
Teprve až se synkové a dcery českých rodin začnou zajímat o čestná povolání a vědecké záměry,namísto "studií" právních,finančních,politických a jiných darmožroutských profesí - bude snad líp.
Až si tito uvědomí,že PRACOVAT je smysl života.

Ivan.
04. 11. 2013 | 12:42

Admirál napsal(a):

Pane Hořejší, není Vám podezdřelé, že jeste na stejné lodi s našimi nezávislými, demokratickými, objektivními masmédii?

Zamyslelte se. Nezdá se mi, že by se v současné soc. dem. dal najít nějaký favorit, za kterého by stálo za to se jednoznačně postavit.

A už vůbec ne za ty, které adorují naše masmádia. Jejich starost o soc. dem. je vždy dojemná.

Přesto nynější situace v soc. dem. přináší obrovskou příležitost.

Marginalizace soc. dem. uvolní místo pro autentištější levici.
04. 11. 2013 | 12:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Netušil jsem,že si padnem takto do oka.

Dobře,jak chcete v tomto státě,tak prolezlém korupcí podraznictvím,pokrytectvím, politickou,ekonomickou a mediální manipulaci prosadit "odvolatelnost politiků"?
Do karet hraje i přítomnost komunistických bestí v parlamentě.Postbolševické zákony uplatňované v kontinuitním právu,které je jasně vymezeno ve prospěch vládnoucích garnitur a stranických sekretariátů.?

Ba ne příteli,tudy cesta nevede.Lidé jsou nepoučitelní a hovořit o nějaké"výchově" je zjevně naprostá naivita.

Náš svět potřebuje totální kolaps a nástup pracovitých vizionářů typu W.Churchilla,či Thomase Payna,ev.Jamese Madissona.
Evoluce dnešního světa (jako akceptovaný prostředek vývoje)je příliš prostoupena negativy,aby byla preferována před Nesametovou revolucí.
Současná politická moc podpořená mocenskými prostředky už dávno nepůsobí jako koordinátor a služebník svých poplatníků.Finanční oligarchie uskupená v mafiánských klanech ovlivňuje nejen náš ,nýbrž celosvětový vývoj.

V tomto kontextu hovořit o výchově českých zabedněnců je
téměř zhůvěřilost.

Zdravím Ivan.
04. 11. 2013 | 13:07

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K.,

na rozdíl od nás v SRN je levice skutečnou levicí (zde levicová strana v pravém slovy smyslu neexistuje, protože neprosazuje alespoň do jisté míry státní kontrolu hospodářství a financí), proto v nedávném sporu Němci "uhráli" VW a nadto jsou všechny strany v porovnání s našimi vlevo. Program KSČM je velmi podobný programu veleúspěšné (bez ironie) CSU.

Nemůžete srovnávat značně suverenní hospodářskou velmoc a cosi se statutem (podle všech parametrů) kolonie.
04. 11. 2013 | 13:08

Karel Mueller napsal(a):

Admirále,

jste natolik zkušený, aby jste si uvědomil, že jisté zahraniční síly tentokrát pracují velmi intenzivně a mají eminentní zájem na něčem jiném.
04. 11. 2013 | 13:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, proč tak složitě ...
Veskriz.
http://wbgarden.com/wbgarden%20thatcher.jpg
04. 11. 2013 | 13:14

resl napsal(a):

... Program KSČM je velmi podobný programu veleúspěšné (bez ironie) CSU.
-------------
má to jednu vadu, za CSU nejsou mrtvoly, odsouzení, rozvrácené rodiny a nemají ve svém středu bezcitné primitivy, pro které je lež a intrika /volby Klause/ pracovní nástroj. To ovšem nezapomínáte, to jen se domníváte, že vám na vaše srovnávací nesmysly skočí opět ti retardovaní.
04. 11. 2013 | 13:14

resl napsal(a):

Mueller :
Admirále,
jste natolik zkušený, aby jste si uvědomil, že jisté zahraniční síly tentokrát pracují velmi intenzivně a mají eminentní zájem na něčem jiném.
----------------------
už vám Hořejší dochází, kdo je váš přítel, "dobrák od kosti, nestranný člověk", Mueller ? Není vám podezřelá věta "jisté zahraniční síly ?" Podobné věty zde létaly víc, jak 40 let, jen se je M. obává vyslovovat. To kvůli tomu, že "já nic, já muzikant."
04. 11. 2013 | 13:22

Karel Mueller napsal(a):

resle,

copak, trefa do černého?
04. 11. 2013 | 13:31

resl napsal(a):

Mueller,
copak, vaše rétorické cičení dostalo trhlinu ?
04. 11. 2013 | 13:45

vaclavhorejsi napsal(a):

resl:

No vite, K.M. i ja jsme agenti stejne zahranicni tajne sluzby (zacina na M), takze vse je pod kontrolou ;-)

..
04. 11. 2013 | 13:46

Admirál napsal(a):

Karel Mueller - jdeš li v mlze, drž se tyčí. Naše média jsou ta tyče. Stačí prezentované názory násobit -1 a máte tem na 99% správný směr.

S panem Hořejším většinou souhlasím, ale v tomhle případě budu hodně opatrný.

Už jsem to psal. Když se podívám, kdo všechno se v současné situaci prohlašuje za přítele soc. dem. a dává dobré rady... Pan Hořejší je mezi nimi bílá vrána.
04. 11. 2013 | 14:05

aga napsal(a):

Hořejší

Jo tak vy jste taky mudžahedín?

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/To-je-sila-Tito-znami-cesti-politici-pry-spolupracuji-s-iranskymi-teroristy-292165
04. 11. 2013 | 14:06

prisne tajne napsal(a):

Prof.Tuká,DrSc dává ale čehý-vysledkem ON ťuká-předozadní taktika to overcome fatal result of History
04. 11. 2013 | 14:06

resl napsal(a):

Kdysi /r.88/, zval bolševik všechny demokratické síly k diskuzi v tehdejším PKOJF. Po druhé otázce z publika, byla "diskuze" ukončena s tím, že rozvracet republiku si nedáme žádnými placenými provokatéry ze západu. K zatčení bohudík nedošlo, ovšem stb nás vyprovázela až za bránu parku. Taky demokracie, jen ta jejich.dedus
04. 11. 2013 | 14:13

Dalimír napsal(a):

Resle umíte počítat? Kolik rozvrátili rodin komunisté a kolik tenhle systém který společnost opruzuje a ničí 23 let ? To je nesrovnatelné ! Socialismus udržoval v republice řád a jistou kulturu ,takoví zmetkové kteří se prosazují dnes za totáče neměli šanci ! Běžným občanům,pracujícím lidem se žilo rozhodně lépe ! Člověk by měl být skromný a ne shromažďovat nesmyslně majetky jako spousta dnešních mafiánských kapitalistů ! Všem se to jednou vymstí ,rodiny se jim budou rozpadat jedna za druhou ! Protože chudáci chlapi ,podnikatelé kteří si rozmazlí své polovičky ! To už pak nelze ničím napravit a musí pak zákonitě následovat nevěra a v mnoha případech i konec manželství z neradostnou budoucností pro děti ! Kapitalismus ,to je světové zlo ! Babišovci pokud budou ve vládě by měli naučit ostatní dobře hospodařit a hlavně řádně čerpat evropské fondy tečka
04. 11. 2013 | 14:19

Karel Mueller napsal(a):

resle,

profesor Vám to polopatě vysvětlil :-)).

Pokud jde o ty "srovnávací nesmysly": Milý resle, když Adenauer převzal z pověření USA poválečné Německo, tak rychle pochopil, že morálně nezašpinění amatéři stát na nohy nepostaví. A tak se stali páteří CSU členové s trochu jinou minuloatí, než mají členové KSČM :-)). Ale vykládat Vám to je ztrátou času..
04. 11. 2013 | 14:27

Karel Mueller napsal(a):

Admirále,

já jsem ještě trochu jinde. Kdyby zde nebylo té mediální kampaně, tak bych doporučil oběma stranám to zabalit, byť Haškovce považuji za schopnější. Prostě to podělali.

Ale je tady ta kampaň a výstižný příměr o tyčích :-).
04. 11. 2013 | 14:35

Yosif K napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
Pane Yosif K.,

na rozdíl od nás v SRN je levice skutečnou levicí (zde levicová strana v pravém slovy smyslu neexistuje, protože neprosazuje alespoň do jisté míry státní kontrolu hospodářství a financí)....
KONEC CITATU....
Finance jsou kontrolovány skrze regulační úřady a Basel 2 Basel 3 čím dál tím víc, že to snad dál už více nejde.
Přes 40% HDP valůí přes státní rozpočet, v SRN, švédsku a vlastně všech státech kde byl jaký HOSPODÁŘSKÝ ZÁZRAK to bývalo 30-32%.

I v polosocialistickém švédsku je státní sektor (s ojedimnělou vyjimkou dolů v Kiruně NULA CELA NULA.

Ve Francii spoluvládka "autentická levice" (= stalinisti) po dbou 4 let, znárodnili banky, petrochemii a část strojírenského průmyslu, a v yvlolali takový bor...del a chaos v hospodářství že všichni komunističtí ministři nakonec od FKS utekli, že FKS se rozpadla a zmizela z volební sceny a že další vláda "neautentikcké levice" musela privatizovat horem pádem vše co bylo před tím znárodněno aby zachránila Francii před totálním hospodářským kolapsem a-la československá měnová reforma 1953.

Nejrychleji rozvíjející se neropné ekonomiky světa (HongKong, Tchaiwan, Singapur, Čína, Korea atp) vrtají do ekonomie spíše čím dál tím méně, nikoliv čím dál tím více.

Podobný trend je i v SRN, kromě 20% podílu ve VW a několika zemských bank (které díky státnímu vlastnictví jsou od maleru k maleru) spolková vláda ani zemské vlády toho moc nevlastní.
04. 11. 2013 | 14:36

resl napsal(a):

Dalimír : Resle umíte počítat? Kolik rozvrátili rodin komunisté a kolik tenhle systém který společnost opruzuje a ničí 23 let ? To je nesrovnatelné ! Socialismus udržoval v republice řád a jistou kulturu ...
-------------------
vám, to komunisto vysvětlovat nemusím, třeba se najdou jiní, ale je to zbytečné, nechám vás snít sen o komoušské historii. Jen je dobré, nenechat vás probudit, mohlo by to začít nanovo.

Mueller : morálně nezašpinění amatéři stát na nohy nepostaví. A tak se stali páteří CSU členové s trochu jinou minuloatí, než mají členové KSČM
-------------------------
bláboly, kterými se chytáte stébla. Ještě dnes jsou nacisti v Německu souzeni. Jinými slovy podporujete komunisty v čele státu, protože tak dobře, jako oni, to tady nikdo neumí. Hořejší zapomněl, že ho hlídáte a pustil si hubu na špacír v neprospěch Zemana. Včas "zmoudřel," teď se jen obává, zda jeho omluvu přijmete. Ale jó, vy přijmete každou, jen se nikdo nesmí dovědět, že fandíte komoušům. Paráda Muellere, jenže je rok 2013 a lidi si čuchli k něčemu jinému, než k vašim shnilým bramborám z JZD s rudou fanglí a zalepenou pusou.
04. 11. 2013 | 14:46

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K.,

máte alespon elementární představu o podnikání v Číně? :-)). To je v podstatě státní kapitalismus se vším všudy, Putin tahá Rusko nahoru tím, že si čínský model v podstatě bere za vzor.
04. 11. 2013 | 14:47

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

Cituji: "A tak se stali páteří CSU členové s trochu jinou minuloatí, než mají členové KSČM..."

To je hodně zajímaví věc.

Máte samozřejmě pravdu. Dělat si iluze o zakládající členské základně CSU není třeba. Podstatné je, že dokázali vybudovat prosperující právní stát s celkem demokratickým fungování. U nás dokázali stát přivést do rozvratu.

Jaké faktory to způsobily?
04. 11. 2013 | 14:51

Zdeněk Brom napsal(a):

resl:

Ve sporu s Karlem Muellerem se velmi mýlíte.

USA si z Německa přivezly desítky vědců a expertů, aby vybudovali jejich raketový program. A mnozí z nich měli krev na rukách - vit Braun.

To samé bylo v Bavorsku a i v NDR. Pokud skutky odborníků nepřesáhly určitou mez, pak se nad jejich minulostí často zavřely oči.
04. 11. 2013 | 14:56

pamětník napsal(a):

resl:
«Ještě dnes jsou nacisti v Německu souzeni»
První slovo věty jste popletl, namísto ´Ještě´ tam patří ´Až´.
Nacisté posloužili a dosloužili.
04. 11. 2013 | 14:59

Karel Mueller napsal(a):

resl:

Jedním z nejschopnějších německých politiků byl F.J.Strauss, na kterého Němci dodnes vzpomínají. Tento úctyhodný pán byl osvětovým důstojníkem wermachtu na východní frontě. Jeho pracovní náplní bylo šířit vůdcovy myšlenky v mužstvu, podporovat bojové odhodlání proti východní verbeži a nelítostně likvidovat defétistické elementy.

resle, resle ...člověk si zvykne na všechno.
04. 11. 2013 | 15:04

Zdeněk Brom napsal(a):

pamětník 04. 11. 2013 | 14:59:

Což ovšem není pravda.
04. 11. 2013 | 15:05

Jaro napsal(a):

Jen jsi vzpomeňme na rok 2010 kdy Paroubek měl přes 22/ hlasu a musel odstoupit to vykřikoval Sobotka a rok 2013 má Sobotka pouze přes 20/ hlasu když neumí brát za svou prohru odpovědnost tak je už volit nebudu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
04. 11. 2013 | 15:09

Dalimír napsal(a):

Resle co Vy jste vůbec za charakter , osočujete mne nenávistně a navíc zbytečně ! Vždyt já ani nevím jak vypadala stranická průkazka KSČ ! Jestli byla červená nebo modrá ! To je čistá demagogie od Vás !
04. 11. 2013 | 15:30

resl napsal(a):

Z.B.
promiňte, ale to je všeobecně známo a není o tom řeč. Leda, že byste chtěl říci, že komunističtí vědci a vynálezci udržovali Státům technologický náskok před světem. To nechcete. Ale možná byste mohl zafilosofovat, proč pokrok šel v kapitalistické zemi a ne v socialismu. Jenže to zase všichni víme. Takže co ? Kdo vykonal víc pro lidstvo, kapitalista, nebo komunista ?
-----
K. Mueller,
promiňte, ale vaše pitomosti jsou nestravitelné a ten zvednutý prstík na konci je silně bezpohlavní.
-------------
pamětník,
slabé na vaše argumentační lži. říci něco jen pro něco, to je lepší když si odpočinete.
04. 11. 2013 | 15:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Dalimír:

K té průkazce si dovolím uvést klasický vtip.

Víte, co se stane, když se utopí člen ODS?
????
Nejprve vyplavou špinavé peníze a pak čistý komunista.
04. 11. 2013 | 15:35

resl napsal(a):

Dalimíre,
promiňte, asi jsem si vás spletl se jiným soudruhem, který ví že byla rudá. Vy jste měl modrou soudruhu Dalimíre ?
04. 11. 2013 | 15:37

Zdeněk Brom napsal(a):

resl:

Potřebuji pomoc.

Nikola Tesla byl komunista nebo kapitalista?
04. 11. 2013 | 15:40

Pava napsal(a):

Děkuji za příspěvek, jsem Váš příznivec. Mám otázku. Proč dostalo ANO tolik hlasů. V zemi, kde je privatizace téměř sprosté slovo. A politika je snad poslední místo, které by se mělo privatizovat.
04. 11. 2013 | 15:45

fikus napsal(a):

to prece neni o dobrych a zlych jak sveho casu moudre pronesl docent z Plzne M.Benda.
Je to jen boj o koryta, vime?
Nevesta spi v Senatu s neukojenou ambici. Bohuzel hledaji svuj gral a idealy za moje penize a to se mi nelibi. I proto je v politice tak prima, ze to aktery nic nestoji
04. 11. 2013 | 15:55

resl napsal(a):

tv by se bez Tesly obešlo, ptal jsem se na systém, který byl pro člověka lepší. p. učiteli, že vy odvádíte řeč, jak vás tomu naučili žáci ?
zdravím s. dalimíra a mizím.
04. 11. 2013 | 15:57

Zdeněk Brom napsal(a):

resl:

V tom případě pléduji za neolit.
04. 11. 2013 | 16:02

Michal Macek napsal(a):

souhlas pane profesore az na toho sobotku - pisete ze neni dost vyrazny atd ale ja si myslim ze nam ted sobotka jaxi dozral ma popularitu a uz nebude tak mekky si myslim ja bych ho jako predsedu nechal...
04. 11. 2013 | 16:06

Yosif K napsal(a):

Tzv "obrovská příležitost CSSD" se může vyvinout dvěma směry, at již bude MP Hašek nebo MP Sobotka, prašt jak uhod.

1) ekonomika se zlepší sama od sebe, socani nebudou do ničeho moc vrtat a přípíší si (falešně) zásluhy.
2) ekonomika se zlepší sama od sebe, ALE socani budou do ní vrtat, podobně jako munule připspějí k jejímu přehřátí a dobře tak zadělají na další hlubší krizi ale přípíší si (falešně) zásluhy. Přitom by zasloužili za procyklickou politiku pořádně a velmi bolestivě nakopat do zadnic třeba od ducha samotného Johna Maynarda Keynese......
Možnost 1) je pro všechny obyvatele česka a hlavně pro zástupy proletářů, plebejů a chudoby jednoznačně lepší.
Nezbývá než se modlit aby socani dostali pro své fantasmagorie co nejmenší prostor.
04. 11. 2013 | 16:11

pamětník napsal(a):

Zdeněk Brom:
«Což ovšem není pravda.»
04. 11. 2013 | 15:05

Ale je.

"Centrum Simona Wiesenthala vydalo zprávu, ve které se uvádí, že se od dubna 2009 do března 2010 ve světě zodpovídalo ze svých zločinů 852 někdejších nacistů. Číslo roste už druhý rok po sobě."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/desitky-let-po-valce-pribyva-vysetrovanych-nacistu-ted-je-jich-852-ph6-/zahranicni.aspx?c=A110113_115512_zahranicni_stf
http://zpravy.idnes.cz/desitky-let-po-valce-pribyva-vysetrovanych-nacistu-ted-je-jich-852-ph6-/zahranicni.aspx?c=A110113_115512_zahranicni_stf
04. 11. 2013 | 16:25

pamětník napsal(a):

Pardon, odkaz omylem dvakrát.
04. 11. 2013 | 16:26

pamětník napsal(a):

resle,
Viz ↑
Vaše žvanění už je nudné.
04. 11. 2013 | 16:29

Zdeněk Brom napsal(a):

pamětník:

Chcete snad tvrdit, že před tím nebyly žádné procesy?
04. 11. 2013 | 16:36

Yosif K napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
Pane Yosif K.,

máte alespon elementární představu o podnikání v Číně? :-)). To je v podstatě státní kapitalismus se vším všudy, Putin tahá Rusko nahoru tím, že si čínský model v podstatě bere za vzor.
04. 11. 2013 | 14:47
Uvedu tři citáty velkého Tenga které by měly příznicvce státního kapitalismu zbavit iluzí o roli státu v číně:
1) "Je mi jedno jestli je kočka kapitalistická nebo socalistická, hlavně aby lépe chytala myši".
2) "Musím soudruzi postupně všechny státní podniky dostat na burzu, protože burza je umí lépe řídit než my".
3) "Musíme soudruzi napřed nechat zbohatnout něketré aby později mohli bohatnout všichni".

Takže pokud je v Číně vůbec ještě nějaký státní sektor, je jde o tak zaostalé firmy že se je činští komunisti zatím báli zprivatizovat protože by privatizaci a život bez dotací nepřežili. Což je pochopitelné ale neznamená to žádnou vyýhodu státního kapitalismu než že cenu dotací kupuje sociální klid, toto uměl i Václav Klaus kdzž například do brněnského zetoru před privatizací nalil 15 miliard Kč a pak se zetor prodal za 117 milionů Kč slovákům.

Státní sektor ve Francii dopadl jako bata s dřevákama, socalisté nakonec vykopli komanče z vlády a urychleně privatizovali co privatizovat dalo, dělal jsem s Francouzy, ti mi říkali že největším neštěstím francie po nacistech byly státní podniky a zdivočelí odboráři. Odbory ve Francii nenávidí každý kromě samotných odborářů, kteří si vymohli zcela nesmyslné privileje.

V Británii a rakousku púrivatiovali doly a hutě, ve státním vlastnictví šlo o černé díry na peníze. Státem vlastněné automobilky v Británii zkrachovaly.

Ve VW ke sice 12% podíl státu (20% hlasovacích práv) ale 53% hlasovacích práv mají rodiny Piech a Prosche, kteréžto jsou de facto zastupovány jedním člověkem - Ferdinandem Piechem. Stát se nemixuje téměř do ničeho, ńejde tedy o typickou státní firmu. Má to na povel soukromník v počtu jeden muž.
04. 11. 2013 | 17:24

Yosif K napsal(a):

No a Putin netáhne nikam nic. Rusko žije z exportu surovin, pokud by ceny surovin klesly tak se Rusko zase bohužel ponoří do s...ček.

Co se v Rusku opravdu změnilo k lepšímu je zamědělství, od té doby co se zprivatizovalo tak je jídla dostatek - na rozdíl od katastrofálního nedostatku za SSSR. Toto však není věc kterou by "tahal Putin".
04. 11. 2013 | 17:28

pamětník napsal(a):

Zdeněk Brom:
«Chcete snad tvrdit, že před tím nebyly žádné procesy? »
Nechci, nechtěl a ani netvrdil.
04. 11. 2013 | 17:33

MÁM PROVÁS DVĚ ZPRÁVY napsal(a):

....pravila minulý rok, prorocká slepice z Fandova kurníku …Sybilla.

Nejdřív tu špatnou
Namnoží se příští rok havěť krtci, rejsci a sosani. Až 39 % jich bude.

A teď tu dobrou.
Vymlátí se mezi sebou.
Amen, bratře Wěnczeslaue.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXxxx
:-)
Nejdřív přišli krtci.
Snowden Asange i český Pytlík, od kterého nakupoval Ferda Mravenec na Kolibříka. Pak přišlí rejsci , myšky typu Kočí z VéVé a teď nastává čas sosana, vymlátí se mezi sebou a bude zase rovnováha v přírodě, potravní řetězec bude zachován.

Jen bloud typu Wěnczeslaua Broučka od kádinky může věřit tomu, že se stoh zapaluje na místě a jen duch pomatený nevidí zápalnou šňůru na místo jiné, kde se škrtlo.

Vědělo se, že Bimbo má slonní paměť, o tom žádná.
A tak vychovala matička ČSSD nového Fierlingera, teflonového Chovance.
Kucí jdu s Vámi, ale nejdřív mně odpřisáhněte, že to nikde nevyzvoníme!
A pak hupky, dupky-jakoby náhodou-mu to ujelo.
Myslíte, že když chci vyvolat vlnu, nejdu od lesa, cíl vždy přijde jako sekundární důsledek.
Hon na Krvavý koleno začal!

A už se rozjela připravená akce spiklenců druhých.
Naše socprc brigáda z AV stojí za přecedou s rovnátky, pověste nového Slánského,.
Fanda nemusí mít Harvard, aby se optal, proč najednou Pehe, zelení a jiní přátelé lásky a něhy i babišáci tak stojí o skvělou budoucnost ČSSD, podporují největšího zoufalce?
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXxxxxxxxx
Není to náhodou proto, že se s mamlasem nejlépe orá a vyjednává?

Samotnou kapitolou je –zřejmě-levoboček Fierlingra, asi se Zdenda spustil v pozdním věku, nechte si udělat Chovancovu DNA.
A tak když se před volbami sejdou rovnátka tajně s náčelníkem rudochů, je to charakterní, ale když se sejde parta ve sloninci je to spiklenecká hra na Krvavé koleno.
Čí krev piješ Krvavý koleno?
Sosanskou? Naši?

Ne, že by byli sedmilháři lepší, nejsou.
Obě party jsou logickým vygenerováním výlupků-stejných jako v ODS, to že dovezla jedna parta kolo´tuka z Floridy ,mluví za vše.

Buďte rádi-sosani- že jste urvali 20%, vlna podporující rovnátka brzy opadne, když se opět projeví-v plná nahotě- jejich hloupost.
A když se vzdá Chovanec slavně hejtmanství a bude za to ministrem, tak to je přece něco jiného než trafika pro modré ptáky!

Pokud Vám hlavinka nebere, že když včas neangažujete externího principála typu pragmatického Rusnoka či Švejnara, podstrčí Vám pravda, láska a něha své kukaččí vejce Potátu Dientsbiera, není Vám pomoci.
-------------------------------------
P.S. Fanda sděluje, že nejen nečetl debatu, ani vaše moudro. Čte zásadně jen titulky.
Zná totiž bratra svého jako své boty, Jeremiáš plakal nad jerušalajim lépe.
Tak do boje-kucí sosanský- milujte se a množte….pardon….řežte se!!!!!
04. 11. 2013 | 17:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Aaa, Pepa Repa je zase tady, zdravim!

..
04. 11. 2013 | 17:53

mb napsal(a):

ad Potáta ... a už s tim řepo běžte víte kam ...

https://www.youtube.com/watch?v=3v2Ll0xqQgM

https://www.youtube.com/watch?v=LV91e0hAOHk
04. 11. 2013 | 17:56

výlet pana Broučka na Kurily a zpět napsal(a):

Tak jsem se přemoh a přečetl dva řádky.....pozdravujte pana bratra.
článek je to skurilní?
Asi jo...jako by jej psal věhlasný politolog z Kuril, který se orientuje v politice jako Fanda v hodnocení situace na Kurilách
:-)

jo co odborářský opičák, taky je na seznamu spiklenců? Ve Španěláku se zase vyznamenal serii francouzáků Bimbovi a politím okolostojících.
Nepovede diplomacii?...to vybroušené chování-
Ještě chybí v masové hysterii vykopat z hrobu chudáka Dostála , určitě by byl Lánech taky
Vy jste se vyvedli!
04. 11. 2013 | 18:18

Qin napsal(a):

Maxmus 3.11.-19.34:V tomto příspěvku jste konečně odhalil své SPOZ-STBácké ledví v celé šíři a teď už můžete kázat lidu co chcete-už Vám nikdo neuvěří.Jo a budete-li ještě psát ,zaplaťte si pár hodin češtiny,máte zřejmě na to."Ikony dělali!?"Nejen tenisem živ je člověk.
04. 11. 2013 | 18:26

Karel Mueller napsal(a):

Resle,

co dělal během války máte na německé wiki, na naší nikoliv :-). Německy určitě umíte. Válku ukončil ve funkci Nationalsozialistischer Fuehrungsoffizier.

Resle Vy jste neskutečný ... nemám pojmenování. Ale já sám ho považuji za obdivuhodného politika.
04. 11. 2013 | 18:41

Karel Mueller napsal(a):

Yosif K.:

Ale no tak, mnoýství investic ze západu a hlavně Asie (firmy na Sidiři) tomu Vašemu výroku moc nenasvědčují a je dlužno poznamenat, že už platí Rusy líp než nás. Nehledě k tomu, že si Rusové nechávají kontrolní balík. Trochu realismu by to chtělo.

Pokud jde o Čínu, tak docela realistický článek je v Reflexu, Čína našla svojí cestu.
04. 11. 2013 | 19:29

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

všiml jsem si Vaší poznámky až teď. I když to bude znít hodně krutě, tak to, že byli nacisty ještě neznamená, že to nebyli kvalitní a schopní lidé. Nadto v nich ten nacionalismus stále byl, takže zde byl i základní jednotící faktor.

Tady se to z více důvodů podařit nemohlo, protože došlo k pádu klasických hodnot a ztrátě sounáležitosti (last but not least USA potřebovali postavit Němce na nohy proti SSSR, jinak by se zázrak nekonal). Víte, dnes kdekdo všechno hází na Klause a celou tu "zlodějinu století" jak to leckdo nazývá. Ale jak jsem napsal před časem nicku fedor, ono nebylo rozhodující, kolik darebáků a zlodějů si nakradlo a kolik průmyslových podniků zlikvidovalo, rozhodující bylo, jak se k tomu stavěli konkrétní lidé na fabrikách a nakonec i celý národ. Když někdo krade doslova v přímém přenosu a národ s tím nic nedělá, tak toho moc nevymyslíte.
04. 11. 2013 | 19:43

Jáchym napsal(a):

Václav Hořejší:
Když si projdete starší Sobotkovy blogy, jistě najdete i ten, v němž se vyznává z obdivu k Toníkovi Blérojc.
Poněkud dříve než on se o něm s obdivem vyjádřila i jistá hraběnka Tatcherová, která jej oprávněně považovala za dědice své politiky.

Zároveň byl Tony - stejně jako Václav Havel - Ruzyňský přítelem nejvěrnějším známého globálního šiřitele Pravdy, Lásky a humanitárního bombardování - George Bushe.
( Mimochodem - podle Havlových slov mu známý intelektuál Bush vnukl myšlenku na vybudování osobního pomníku ve formě Knihovny Václava Havla.)
**************************************
Co tím chci říci ?
Já bych si s levicovým (jakož i jakýmkoli jiným) přesvědčením pana Sobotky nebyl vůbec tak jistej. Řekl bych, že poněkud šplouná, asi jako Kolalokova limonáda. On tomu ovšem říká Moderní levice.

Padouch nebo hrdina, všechno jedna rodina, praví klasik.

Aby bylo jasno - považuji socdem za stranu s nejvyšším procentem poctivců ze všech parlamentních stran (cca 30%) a nejmenším procentem podvodníků (cca 30%).

Doufám, že to na ty poctivce nepraskne a někteří z nich budou nadále omylem voleni i do důležitých funkcí.
04. 11. 2013 | 20:53

Karel Mueller napsal(a):

Jáchym:

Optimista je neinformovaný člověk.
Pesimista je informovaný člověk.

Doufající je neúplně informovaný člověk.
04. 11. 2013 | 21:10

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

Cituji: "...že byli nacisty ještě neznamená, že to nebyli kvalitní a schopní lidé..." s tím problém nemám.

Tak si to tu stále pormýšlím a jde o docela výživnou věc k poznávání. No, raději to tu nebudu pitvat, aby pamětník nedošel k nějaké újmě a nemusel mě proklínat kletbami.

Každopádně díky za ten námět.
04. 11. 2013 | 21:30

Admirál napsal(a):

Realistický pohled na věc má Paroubek. Článek na Vaše věc "Politická krize ČSSD a jak z ní!?" je pobrán s větší (z pohledu sic. dem.) znalostí konkrétního terénu.

Strana, která zařízne své úspěšné předsedy (a Paroubek jim byl), přestože trpí personální nouzí, si koleduje o malér sama.
04. 11. 2013 | 21:32

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

pamětník je realista. To by jste musel zavrhnout naše předky v 19. století, kteří považovali za naprosto samozřejmé, že Evropané jsou nadřazeni ostatním rasám. Ale mnohokrát jsme zde debatovali na téma, že interpretovat dějiny dnešníma očima je kravina.

Genealogii nacismu musíte začít v 19. století ve wilhelmovském Německu a k tomu přidejte vlastnosti německé mentality (paradoxně bez těch kladných by nacismus nedosáhl těch obludných rozměrů. Na holokaust se museli spojit tři roviny: Snílci typu Rosenberga, ledově chladní technokraté typu Heydricha, kteří to od zeleného stolu naplánovali a zfnatizovaní bohužel nejen primitivové, kteří to provedli).

Ale určitě Vám neunikla ona poznámka last but not least ... z těchto důvodů byl Němcům do jisté míry povolen nacionalismus a to i ze strany Rusů. Tuhle kartu jsme neměli, naopak, nebylo nutné stavět Česko na nohy a dělat si konkurenci, nastoupila se cesta NWO.

Asi si rozumíme a tak to nebudu pitvat.
04. 11. 2013 | 22:07

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku, last but not least dovětek:

...aber die Kriegskammeradschaft, das ist mehr als ... aber das duerften Sie niemals verstehen ...
04. 11. 2013 | 22:18

Qin napsal(a):

Profil českého sociálního demokrata/Haškovského typu/:
1.Hlavní idea: Lež a nenávist /k čemukoliv/
2.Nejhorší je tzv. "slušnost".Mluví lidově,hlavně vulgárně.
3.V ekonomice hlavně přerozdělovat.Co nejmíň makat.Ale běda když je nezaměstnaný,tak hned svrhnout vládu.Dávky samozřejmostí.
4.Myslí si,že je levičák.
5.Podraz je běžná
politická metoda.
6.Je Zemanovec,ale případně by mu nevadil ani Babiš.
7.Co socdem to originální myslitel a inženýr lidských duší.
8.Funkcionáři:80% sociopati nebo psychopati.
9.Socdem milionáři tzv kavárenští bojují za spodních deset milionů,aby ti neryli rypákem v zemi/viz jeden příspěvek výše/
10.Všechno zavinil Kalousek.
11.Jako anonym je velký hrdina.
04. 11. 2013 | 23:51

vico napsal(a):

Tak si to shrňme. "Stratég" Bimbo v posledních deseti dnech "prosral" prakticky všechno. Podle stupnice liberálně demokratických hodnot bych na prvním místě řadil zdraví :

-Po schůzce s tzv."pučisty" mu byl Bakalou a spol. podstrčen pes rasy retriever, který poodrhrnul koberec a způsobil zranění prezidentského kolene.

- Hašek uspořádal demonstrativní schůzku pro své vyvolené, aby tak ukázal, kdo je skutečným vůdcem, který bude rozhodovat o tom, kdo bude ministrem v příští vládě. Vše nasvědčuje tomu, že "stratég" Bimbo dělal Haškovi tzv. užitečného idiota.

- "Užitečný idiot" v nedělních OVM prokázal, že trpí inkontinencí důvěrných informací. Jeho svěrač je nespolehlivý viz tzv. židovská anekdota" o rabínovi, který seznal, že vše je jinak.

- Jinak však správně podotkl, že jeho polibek je smrtelný. Tím sice myslel stranu SPOZ, ale ve skutečnosti usmrtil i ty, kteří v ČSSD vsadili na jeho kartu. Zdá se, že zdechnou, jsa políbeni Bimbem Škromach, Tejc a Hašek.

Tlustý "bazénkový" Škromach a bezkurpulózní Tejc se snad z toho vylížou, ale Hašek - ten vejde do dějin. Ten obohatí češtinu o nový termín - "Haškuješ"/místo zastaralého cigáníš/.

Ataky Bimba a jeho podržtašky Mynáře udělaly z bankovního úředníčka mediální hvězdu. Sobotka teď dokonce i obstál u J.Krause a to je co říci.Skalní levičáci kvičí nevolí. Co je to za levičáka, který obstojí u Krause....renegát!:-)

Mezi "pravdoláskaře" se zařadili i odboráři :-) Všichni do jednoho zradili prvního levicového prezidenta Bimba a postavili se za pravdoláskového Sobotku :-) Do čela "zrádců" se postavil předseda senátu Štěch !!! Komu už věřit? Tak jako Klause porazil velmi introvertní Špidla, tak "velkého stratéga" porazil Hašek, který si jeho trojbradou tlamu vypůjčil, tak Sobotka, který se vůči němu vymezil.

V neposlední řadě nutno připočíst 1,5 procenta pro Zemanovce a to i přes masívní kampaň, které se Bimbo aktivně propůjčil a na kterou vsadil veškerá aktiva, které fyzicky a psychicky měl k dispozici.

Za dané situace asistenčnímu retrieverovi nezbývalo nic jiného, než nastražit Bimbovi shrnutý koberec a poskytnout mu nezbytný oraz.

Pro Bimba je jediná cesta - udržovat uměle stav prozatímnosti a sistaci ústavního pořádku, případně pro cílenou destrukci lanařit mezi poslanci v parlamentu. Rýsuje se velmi děsivý konec tohohletoho prezidentství. Shůry seslaný invalidní vozík je poslední šancí.Naděje umírá poslední.
05. 11. 2013 | 00:23

Alfa napsal(a):

Vico, už nepij!
05. 11. 2013 | 08:27

křemílek napsal(a):

Pane prof.všichni ti pravicoví premiéři od roku 1989 měli být dávno izolováni od společnosti ! Nemuseli napáchat tolik škody v národním hospodářství ! Ale to ne ! Všechno se v česku dělalo ve jménu pravdy a lásky a takhle to dopadlo ! Ani ted nevíme čí jsme kam patříme a co s námi lidem dělným bude !
05. 11. 2013 | 08:49

scallop napsal(a):

vico

Az se budu priste potrebovat hodit marod, poridim si retrievera :-)

Klaus zacal vzbuzovat litost az ke konci sveho prezidentovani, Milosek po par mesicich. Upadek opozicnesmluvnich kumpanu je desivy.

Karel Mueller, Maximus

Kdo nesouhlasi s Miloskem je pravdolaskar ? Nebojte se toho a priste rovnou napiste, ze kdo nesouhlasi s vami je pravdolaskar !
05. 11. 2013 | 08:53

resl napsal(a):

Hradní votlema nemarodí, jen se schovává a vyčkává v noře, jak to dopadne s jeho partou primitivních slouhů, kde o první místo analfabeta soutěží Mynář se Škromachem. Kryje ho tzv. min. zdravotnictví Holcát, který má leta problém rozeznat chřipku od zánětu slepého střeva. Výsledek léčby modřin na koleni, je šestitýdení klid na lůžku, zatímco běžná léčba zabere 3 /slovy tři/ dny. Bimbo, připíjím na fyz. zdraví, to duševní už jste ztratil před mnoha lety. Váš nevolič r.
05. 11. 2013 | 08:57

pamětník napsal(a):

resl,
zdejší diskuzní klaun, zase jako obvykle mimo.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=794497
05. 11. 2013 | 09:20

buldatra napsal(a):

Pane Ivane,

Vaše argumenty jsou dle mého mínění správné, jen v závěrech z jejich poznání se poněkud lišíme.
Trošičku mírně svůj pohled na věc upřesním.

Člověk se tady do toho všeho narodí a vyrůstá v tom. Abnormality a marasmus, které považujete za zlo, on klidně a přirozeně považuje za normální, za normalitu, za normu.
Jelikož má oči a vidí, má uši a slyší a protože to tak zkrátka funguje. Ti nejschopnější, kteří z toho všeho vzejdou, se prokoušou na posty nejvyšší. Takový člověk vyroste a žije v systému, který přijme a podporuje.
A když je to silná osobnost, klidně se z něho může stát ten, který tady chybí, jenže jinak, než byste doufal. Neboť vzešel z toho bahénka.

Abnormální je vždy ten, který se odhodlá nazvat systém pravým jménem, označí jeho chyby a navrhne způsob návratu k původnímu účelu. No a tento náš systém si říká demokracie.
Je to podle Vás demokracie?
Nebo je to něco, co demokracii jakoby připomíná a má jen v názvu, říká si to tak? Zglajšaltovaná demokracie je jen demokratura. Vzpomeňte na Kryla.
(např. viz léta padesátá-komouši říkali svému systému lidově demokratický. Byl lidově demokratický skutečně?)

Demokracie je vláda lidu. To nelze okecat, tak to zkrátka je.
Připadáte si, že se podílíte na vládě lidu.
Jestli ano, pak jste za vodou.

Já si připadám jako křoví, využitelné systémem ve smyslu výkonu svých demokratických práv jen v okamžiku odnosu svého volebního lístku směrem k volební místnosti.
A tím má participace na demokracii prakticky končí. A to je také výsledek oné demokraturní výchovy, která občana jen využije a pak ho odstaví na vedlejší kolej. A ze všech stran to okecává demokracií. Výchova k něčemu.

Z tohoto systému klidně může povstat i ona někomu chybějící silná osobnost. Jenže, jak na sviňu a tak to bohužel chodí, ta osobnost bude zákonitě úplně jiná, než byste doufal. A zas je v tom ta výchova. Bude odpovídat demokraturnímu způsobu výchovy, v těchto končinách všudypřítomnému.
Těžko se z bahna vynoří něco zářivého a čistého.

Abych to zkrátil.
Nechci tady mít zrovna Švýcarsko, chci tady mít jen jejich demokratické možnosti, tedy ne jen pro sebe, ale pro každého.
Oni mají polopřímou demokracii.
Jsou trošičku v něčem jiní než my.
Nemyslí si, že jsou křoví.
Jak nezvyklé v těchto křovinatých končinách!

Když má jeden v rukou kus skutečné zodpovědnosti, časem ho to zcela změní.
Najednou zjistí, že má v rukou skutečnou moc, může zahýbat s celou společností a tím pádem, pocítí zodpovědnost. A v tom to celé je.
Vono jednou za pár let hodit lístek do urny a tím to hasne, aniž by jeden měl opravné prostředky, aniž by jeho občanská iniciativa byla neomezená, je NEZODPOVĚDNÉ.
Když jeden demokratické prostředky má a může je používat, tak si tu zodpovědnost za sebe a za svá správná a nesprávná rozhodnutí uvědomí.
Ostatně, nic jiného mu nezbude.
A dává si čím dál většího majzla jak a proč a koho a co vybere a odhlasuje.
Protože platí, jak si usteleš, tak si lehneš. Nikoliv jak ti někdo ustele, pokud se na tebe nevydlábne a neustele jen sobě. Na čtyři roky a pak doufejme, že někdo jiný ustele, pokud neustele zas jen sobě a tak dál a jsme kde jsme.
Sladké snění přeje buldatra.

PS

nejvíc mě fascinuje, jak se v tomto státě všude kecá o demokracii.
A jak se ti, co o tom nejvíc kecají, bojí, aby demokracie nenastala.
Fakt zvláštní, není-liž pravda?.
05. 11. 2013 | 09:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Napsal jste pane buldatro citlivý,upřímný a moudrý odkaz.

Přesto zůstávám s výhradami.
Stelu si výhradně sám!Sám si též vařím,peru...
Pokud by mě chtěl někdo stlát ,se zlou se potáže.

Co se týče mých zájmů:
Vlastně mě ani trochu nezajímá,KDO MĚ VLÁDNE.
Požaduji po sobě dodržování jistých pravidel.Jistý řád.Jinak by můj život ztratil smysl.
Totéž požaduji po ostatních lidech.
Po právníkovi-právo,po metařovi čistý chodník,po učiteli vzdělané děti,po pekařovi dobrý chléb.
Celý systém lidského žití má svoje pravidla bez ohledu v jaké formě vládnutí se právě nachází.
Existují zásady,které jsou NEMĚNNÉ !!
Na které nemají vliv ideologie,ani náboženství.
Právě tyto genetické vlohy jsou dokladem,že svět je ještě celý. Je lhostejné kdo je jejich nositelem - zdali rolník ,nebo profesor.
Podstata je v množství zvlčilých.
Po nich potopa.
Máte smůlu pane.Vaše přání ,stejně jako moje jsou sic oprávněné,leč jak se zdá ,vzhledem k neúnosnému množství zvlčilosti nesplnitelné.
Co se mě týče Nehodlám se podřídit potřebě vyvolané zvlčilými.Nepřijmu jejich způsoby ani taktiku nápravy,či odvety.
Mám je v zádech.
Mám svůj život,svoje problémy,svoje zájmy,svoje radosti.
A zjistil jsem,že život je krátky na to,aby se jeden člověk staral o problémy politického světa.
Že,jsem egoista?
Nejsem .Rád pomohu každému kdo o to požádá.Atd...
Už jsem o tom psal tolikrát...

Nezávidím vám pane buldatro váš pohled na věc.
V tom se právě v zásadě lišíme.
Ctím osobnost,která ma vůdčí parametry.
Kolektivní hydra jen žere a kálí - nic dobrého není schopna stvořit,neboť odpovědnost není její priorita.
Nepřijímám současná společenská pravidla,jakkoliv se nazývají.Demokracie mě může být ukradena.
Nepřijímám způsoby současné společnosti,neb jsou mě odporné a já nemám sílu je změnit.
A trvá to již 70let.
Správně jste napsal pointu o KŘOVÍ.
Nikdy jsem křoví nebyl,ani se jím necítil.
Navíc stojím na kopci,ovívá mě vánek snění a mám krásný výhled.
Prostě takový Fool and The Hill.

Přeji pěkné dny Ivan.
05. 11. 2013 | 10:16

Ivan Hochmann napsal(a):

Oprava:

Fool on The Hill. Ivan.

https://www.youtube.com/watch?v=dPHDmKZrCbI
05. 11. 2013 | 10:23

buldatra napsal(a):

pane Ivane,

fakt je ten, že každý vidí věci jen svýma očima.
A věří tomu, co se mu hodí a líbí a tak.
Obzor, který nazýváme myšlenkovým je ohraničen představivostí a představivost je ohraničena poznaným.

Já si myslím, že věci se mají změnit (proč se mi danosti zdejší nelíbí, má stejný základ, jako to vidíte Vy) a myslím si, že vím jakým směrem, aby to dalo všem stejné šance.

Rozdíl mezi Vámi a mnou je vlastně jen v naivitě.
Já jsem naiva a jako takový žiji v tomto světě a ten se stále mění.
Furt někam kráčí někam ten náš svět (myslím ten malej českej svět) a já si naivně myslím, že není nezbytně nutné, aby dokráčel až tam, kam právě tvrdohlavě kráčí - do pérdéle.
No a tak sířím s tou přímou demokracií a sleduji, jak se tahle myšlenka pomalu a nenápadně dostává do takového toho zorného úhlu zájmu nečesané nemyté veřejnosti.
A nemohu říct, že z toho nemám radost. Naopak.
Třeba se to jednou zalíbí i Vám.
Neboť jeden nikdy neví.
05. 11. 2013 | 10:48

Aleš Vyhnal napsal(a):

Tak skurilní? A co ráčil napsat váš pan bratr?
05. 11. 2013 | 11:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Představivost a fantasie by neměla být ohraničena ničím ani tím poznaným.
Fantasie je právě hnacím motorem poznání.
Viděl jste film Nekonečný příběh?
Zjisté pohádka.
Ale právě pohádky ovlivňují náš život k lepšímu.
Podvědomě si dáváme pozor na vlky ,aby nás nesežrali jako Karkulku.Pokud nám tyto fantasie nic neříkají,vědomě je vytláčíme z myšlení,vědomi si svých pochybných chytrostí - děláme hrubou chybu.Jak vidno!
Siřte pane s tou pochybnou demokracií.Třebas se jednou stane pohádkou,kterou je třeba brát vážně.
K naivitě.
Naivita souvisí s fantasií.Je neškodná.Škodí snad více majiteli než okolí.A i to je relativní.
Naivní lidé mají zcela jistě čistější život.Každý jsme svým způsobem naivní.Proto nechme ostatní,chytřejší ať se smějí.
"Kdo se směje a neví čemu,
podobá se přihlouplému."

....a není potřeba,aby měli všichni stejné šance.
Mnozí si to nezaslouží.Jiní na to nemají a koneckonců,ani se nesnaží aby na to měli.Patří to k onomu řádu o kterém jsem psal výše.

Mějte se .Ivan.
05. 11. 2013 | 11:13

buldatra napsal(a):

Ivan Hochmann napsal(a):

Představivost a fantasie by neměla být ohraničena ničím ani tím poznaným.

Bohužel, ohraničena je.
Zkuste si představit nepředstavitelné.
Představovat si lze jen v rozmezí něčeho, o čem víme, že si to představit lze.
U každého je to jiné.
Ale za hranicí poznaného je třeba něco dalšího, co lze rozvinout novou představou. Jenže se neví, co to je.

Pohádky jsou většinou zakódované zprávy a informace o něčem, co by nemělo sejít z mysli. Ty staré, tradiční. Všimnětesi,l že v žádné z nich se nevyskytuje chytrý telefon, protože tenkrát si něco takového neuměli představit.
Ty nové se pohybují v rámci možností a hranic fantazie a většinou jedna opisuje od druhé, protože ty hranice moc prostoru neposkytují.

Ale pohádky mám rád i tak.

A naivním už zůstanu, protože jsem zjistil, že i naivní přání se občas splní.
A fčíl mizím.
Mějte se dobře pane Ivana a zas příště na shledanou.
05. 11. 2013 | 13:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Vy též a dík! Ivan.
05. 11. 2013 | 14:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Vy též a dík! Ivan.
05. 11. 2013 | 14:59

vaclavhorejsi napsal(a):

Aleš Vyhnal:

"A co ráčil napsat váš pan bratr?"

No - muj pan bratr mi proste napsal, ze muj clanek je skurilni...

..
05. 11. 2013 | 18:00

Yosif K napsal(a):

Admirál napsal(a):
Realistický pohled na věc má Paroubek. Článek na Vaše věc "Politická krize ČSSD a jak z ní!?" je pobrán s větší (z pohledu sic. dem.) znalostí konkrétního terénu.

Strana, která zařízne své úspěšné předsedy (a Paroubek jim byl), přestože trpí personální nouzí, si koleduje o malér sama.
04. 11. 2013 | 21:32
A) ---Paroubek nebyl úspěšný vůbec v ničem, akorát měl z p..ele kliku zže kdzž vládl tak se uvedly do provozu něměcký a japonský motorárny a monrtovny a strojírny který se začaly stavět už za Klause.
B) ---Paroubek odešel sám z CSSD, nikdo jej nevyháněl a za 40 milionovou kampan v krajských volbách pořídil méně hlasů než Tána Foscherová nebo Puiráti zadarmo, bez ochranného štítu CSSD je Paroubek nudnej vzorek bez ceny kterej nikoho nezajímuá.
Těžko najít politováníhodnější figriku než sexy mozek paroubek s vilou a blondýnou na Ithace....
05. 11. 2013 | 20:24

Alka napsal(a):

Tak nevím kdo je teda větší škůdce reputace ČSSD Hašek,Zimola,Tejc atd. anebo Sobotka co pere špinavé prádlo v TV a tisku.Zatím je ze všech stran slyšet,že čtverice gerojů z ČSSD kula pykle,ale zatím nikdo z nás neví oco vlastně se jednalo?Osobně si myslím,že puč je silné slovo a má úplně jiný význam než žabo-myší boj uvnitř vedení strany.V debatě na ČT 24 politik z vedení strany přiznal,že rozpory ve straně jsou minimálně 4 roky a nikdo z vedení strany to neřešil.Každá pol.strana měla anebo má názorové rozpory ale pro Boha to je v naprostém pořádku.Politik by neměl být automat kam někdo hodí kačku a automat zazpívá předepsanou písničku.Pochopitelně ,že ne každý rozpor v názorech musí být správný ale otom by politika měla být.I politická strana by měla uznávat demokratické pravidlá hry a měla by společně řešit,analyzovat situaci proč dochází k názorové nejednotnosti.Pokud strana rozpory má tak odchodem pár matadorů z vedení se nic nevyřeší.
05. 11. 2013 | 22:39

pgjed napsal(a):

Pane profesore, ač nechci být škodolibý, je nezbytné připomenout vám nejprve vaši předvolební agitku zde na aktuálně a kontrast současného dění v ČSSD s připitomělým a pro politiky ČSSD i ledví ČSSD znalé, nevěrohodným volebním heslem o fungujícím státu. K vaší agitce povolební si dovoluji podotknout, že současné rvaní a draní o koryta a prebendy, které zřejmě v prvním kole vyhraje Hašek, bude mít, snad důsledek ten, že banda zemano-haško-škromachovců, ne nepodobná kalouskovcům v KDU, bude zřejmě postavena alespoň na vedlejší kolej, aby méně škodila. Na jejich úplné vytěsnění do nějaké tip-top současná ČSSD nemá. Bandy Sobotkovců, kteří nejsou v podstatě o nic lepší, se tím stane průhlednější a potenciální koaliční partneři současně zvýšili svou ostražitost proti socdemáckým dinosaurům. A voliči si snad (po kolikáté již) mohli v přímém přenosu uvědomit, co je současná ČSSD za smečku. Lze jenom doufat, že tento kvas uvnitř ČSSD je inokulem její katarze na věrohodnou skutečně sociální a demokratickou ČSSD, kterou by naše politická scéna potřebovala jako sůl. Ale spíš tím inokulem ještě není anebo ČSSD čeká velmi, velmi dlouhá propagační fáze. Jeden , a to značně okopaný a převálcovaný, jediný skutečný sociální demokrat v ČSSD Špidla, to totiž nezachrání a nikoho jiného nevidět. Debolševizace, dezemanizace, dehaškizace, desobotkizace, to je příliš dlouhá cesta k věrohodné ČSSD.
06. 11. 2013 | 08:30

Viola napsal(a):

Já si myslím, že střet myšlenek, zájmů, orientací je v jedné straně dobře.
Není to žádné hádání, je to prostě pluralita názorů. Ti lidé by v ČSSD měli zůstat a funkce si přísně rozdělovat podle pravidel, nic víc a nic míň. A probrat chyby, které se staly i v Ostravě. A hlavně spolu komunikovat, co je šeptem, co je s čertem. Ve straně nemusí být přátelé, soudruzi, kamarádi, ale občané, kteří ctí alespoň zásady té strany. Jak je pevná strana, tak bude pevný stát. A ještě levice k levici a pravice k pravici, žádný mišmaš.
Matení pojmů levice a pravice není dobré. Vpodstatě by levice mělo být více a princip by měl být stále stejný levice vládne a pravice je v opozici, jen lidé se mění.
06. 11. 2013 | 10:23

Viola napsal(a):

Samozřejmě by mělo platit, že by byl zakázaný přestup lidí z pravice na levici a naopak.
06. 11. 2013 | 10:24

pamětník napsal(a):

Jo, a taky zezadu dopředu a naopak.
06. 11. 2013 | 17:40

vaclavhorejsi napsal(a):

pgjed:
Nesouhlasim - nekolik z tech lidi i trochu osobne znam; Spidla neni jediny verohodny - pro me jsou verohodni vsichni ti, ktere jsem vyjmenoval.
Nevim, co myslite "debolsevizaci" - v CSSD jsou snad nejaci bolsevici???
Tech je dnes malo i v KSCM. Naprosta vetsina dnesnich ceskych komunistu by byla Husakem a Bilakem vyloucena...

..
06. 11. 2013 | 17:41

pamětník napsal(a):

pgjed:
«Debolševizace, dezemanizace, dehaškizace, desobotkizace, to je příliš dlouhá cesta k věrohodné ČSSD.»
To máte jedno, hrana začíná zvonit stejně všem politickým dinosaurům. Nevěřte, že ujdete osudu.
06. 11. 2013 | 17:43

Yosif K napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
pgjed:
Nesouhlasim - nekolik z tech lidi i trochu osobne znam; Spidla neni jediny verohodny - pro me jsou verohodni vsichni ti, ktere jsem vyjmenoval.
Nevim, co myslite "debolsevizaci" - v CSSD jsou snad nejaci bolsevici???
Tech je dnes malo i v KSCM. Naprosta vetsina dnesnich ceskych komunistu by byla Husakem a Bilakem vyloucena...
06. 11. 2013 | 17:41
No spíše to vypadá že většina členů KSCM za Husáka a Bilaka vylučovala, jinak by jejich volební lídr nemohla být stalinistka Semelová......
06. 11. 2013 | 19:54

Yosif K napsal(a):

Alfa napsal(a):
1) Usoudili ovšem správně se Sobotkou v čele (a Dienstbierem v zádech) nikdy soc. dem. velkých úspěchů nedosáhne.
2) Chtělo by to Fica...
03. 11. 2013 | 19:36

KONEC CITATU.

ad 1) to se ohromně mejlíte lidi jako Hašek na úspěch CSSD se...ou jak na placatej kamen, za Zemanem přišli pro instrukce co mají dělat ve propspěch sponzorů Zemana aby dostali nejaký lukrativní korzta, proto byla schůzka tajná, de facto je to stejně trafikaření jako Thcoř, Schmajdr, Fuks - Zeman byl podělanej strachy aby si toho nevšimla Bradáčová, pražský trafikaření by těžko přehrával socalistovi do Olomouce.
ad 2) Hašek a Tejc mají do Fica stejně daleko jako ropucha velká, Fico je přirodní fenomén nikoho takovýho CSSD nemá a asi ani nikdy mít nebude.
Fenomeny vyluxuje Babiš, v CSSD nemají fenomenum co nabidnout, leda že jim někdo vrazí kudlu do zad nebo je nechá postřelit jako Ivana Lhtoského, v CSSD už bude navždy jen třetí a čvrtá liga, bezbarví pišišvoři....
06. 11. 2013 | 20:06

pamětník napsal(a):

Yosif K:
Už dávno jsem usoudil, že na Vaše nesouvislé vstupy nemá význam reagovat, teď s laskavostí sobě vlastní Vás seznámím s důvodem tajnosti oné schůzky.
Bohuslav Sobotka o schůzce ´pučistů´ s prezidentem Zemanem věděl předem a vyslal na ni svého člověka Milana Chovance. Ten sám navrhl ostatním, aby schůzka byla tajná. Poté její konání první zveřejnil s cílem kompromitovat ostatní ´pučisty´, kteří naivně drželi jím navrženou tajnost dohody.
Bohuslav Sobotka měl volné ruce pro spuštění předem připravené kampaně proti ´pučistům´ a tak se mu podaří se zbavit politických konkurentů. Kampaň nepřipravoval B. Sobotka sám, dokonce to vypadá, že ani není z jeho hlavy, vychytrale dientsbierovský a mefistotelovský rukopis M. Kalouska nelze zamaskovat. :)
Tož tak čistý premiér in spe v secdem vydání k úspěchu přišel.
06. 11. 2013 | 22:03

Karel Mueller napsal(a):

pamětníku,

bylo by třeba mít autentický zápis o jednání předsednictva ČSSD, které sesadilo Sobotku a roli Chovance v něm. Pak by Vaše hypotéza mohla nabrat reálné kontury. Když větrat veřejně, tak veřejně ...

Že největší podraz udělal Chovanec je jasné, pokud se někdo dohodne na mlčení, tak má skutečně mlčet. Obávám se, že politici určitě neuvádějí, s kým se stýkají, zejména pokud ti dotyční mají cizí státní příslušnost.
07. 11. 2013 | 00:30

pamětník napsal(a):

Karel Mueller:
Domníváte se, že je o tom zápis?
:)
07. 11. 2013 | 01:24

Milan napsal(a):

Maximus:
"Nebýt Zemana, tak jsme tu měli na Hradě spáče a cizáka co roztomile žvatlá a je "pšítel" Lansmanšaftu"

Ale no tak. Schwarzenberg jen pojmenoval to, co už jsme mohli mít dávno zreflektováno, kdybychom se poctivě podívali na svoje dějiny. Divoký odsun prováděl čs. stát a porušoval u toho mezinárodní právo (mj. Postupimskou dohodu). Se Zemanem tu máme čistý, avšak veskrze ulhaný pohled na jednu z nejtemnějších etap naší minulosti. A bohužel naprosto zkresleným pohledem na tuto dobu se prezentoval i autor tohoto blogu...
07. 11. 2013 | 08:38

Admirál napsal(a):

Na schůzce se sejde 5 politiků. Dohodnou se, že o schůzce pomlčí.

Jeden z nich dohodu poruší.

Kdo je padouch?
07. 11. 2013 | 09:28

pamětník napsal(a):

Milane,
snažíte se dělat arbitra v záležitosti, o které nic podstatného nevíte. Anebo zkreslujete záměrně. Polovzdělaní a poloinformovaní sebejistí lidé podobní Vám jsou neštěstím této země.
07. 11. 2013 | 11:26

santawizard napsal(a):

santawizard napsal(a):
Originálně před volbama čssd slibovala ,že budou vládnout třeba i s komunisty.Neměli by tuto možnost ještě znovu posoudit ,aby se jim lépe vyjednávala koalice s Babišem a Bělobrádkem?
Nebude si v opačném případě potom Babiš dělat srandu ze Sobotky,který se na něho bude řechtat jako kobyla?
06. 11. 2013 | 14:12
07. 11. 2013 | 12:17

Milan napsal(a):

Pamětníku, já čerpám z jasně doložitelných archivních materiálů, na rozdíl od pana Zemana (nebo nakonec i pana Hořejšího). To je právě problém české společnosti (resp. její valné části), že stále věří bludům, že divoký odsun prováděly Revoluční gardy, nařídili Spojenci...zkrátka hledá se kdejaký viník, přičemž pravda je docela jiná. Od června do října 1945 protiprávně vysídlovala čs. armáda pod politickým vedením vlády za souhlasu prezidenta Beneše.
07. 11. 2013 | 12:21

pamětník napsal(a):

Milan:
No a? Postupimská konference prohlásila odsun za legální a je zcela irelevantní, že se konala později. Tzv. divoký odsun byl divokým proto, že konference nemohla se konat dříve. Tak nekalte vodu.
07. 11. 2013 | 12:45

pamětník napsal(a):

Němci v Československu dělali bordel, werwolfové vraždili české lidi, a naši předkové měli čekat na mezinárodní konferenci, aby dovolila udělat zde pořádek. Přitom odsun byl už dávno na mezinárodní rovině předjednán. Logika k pohledání.
07. 11. 2013 | 12:50

naut napsal(a):

Je pro mne potěšitelné, že i když se pan profesor nechá ve vývodech svých náramných blogů strhnout emocemi více, než káže střízlivý rozum a dostupná fakta, a dikce článku si místy nezadá s mistrem Fendrychem, vlajkovou lodí dlouhodobě vedené mediální kampaně, vždy se na blogu najde někdo, kdo věci uvede na pravou míru a upozorní, že zaujaté stranění a nálepkování je stejně nemravné, ať již přichází od ďábla, či od anděla. Zdravím pana Karla Muellera, s potěšením jsem četl veškeré jeho glosy jako zkratku toho podstatného, co se z blogu dá vytěžit. Vše podstatné, co bych rád k článku mohl k naší povolební situaci napsat já, jsem se u něj dočetl.
07. 11. 2013 | 12:50

vaclavhorejsi napsal(a):

naut:

Tesi me, ze me blogy hodnotite jako "naramne"! ;-)

..
07. 11. 2013 | 13:20

Milan napsal(a):

Pamětníku, dřív, než začnete argumentovat, zkuste trochu přemýšlet. Když odhlédneme od vyjádření Trumana, jenž psal: "V Postupimi jsme byli postaveni před hotovou věc a okolnostmi přinuceni souhlasit, byl to svévolný akt násilí", tak ve 12. článku Postupimské dohody se píše:
"Tři vlády prozkoumaly tuto otázku po všech stránkách a uznaly, že německé obyvatelstvo nebo jeho složky, které zůstávají v Polsku, Československu a v Maďarsku, BUDE třeba odsunout do Německa. Jsou zajedno v tom, že jakýkoli odsun musí byt prováděn SPOŘÁDANĚ a LIDSKY...O tom se současně uvědomují československá vláda, polská prozatímní vláda a kontrolní komise v Maďarsku se žádostí, aby zatím ZASTAVILY další vyhošťování, dokud zúčastněné vlády neprozkoumají zprávy svých zástupců v Kontrolní radě."

Takže zatímco ještě někde řádili němečtí záškodníci (ačkoli je jejich činnost značně přeceňována), čs. armáda místo jejich zneškodňování a zajišťování klidu, naháněla sudetoněmecké ženy a děti do lágrů (muži byli většinou odvedení), z nich do vlaků a bezprizorní je posílala k Sovětům. Víte vůbec, že sami Sověti protestovali proti formě, jakou čs. strana provádí vysídlování? Víte, že to byli Sověti, kdo toto nelegální vyhošťování zastavil?
07. 11. 2013 | 13:32

pamětník napsal(a):

Milan:
To vše je notoricky známo, nicméně to nedokazuje nic z toho, co jste tady tvrdil. Poukazem na Trumanův výrok, který jako většina Američanů vůbec nerozuměl evropským poválečným poměrům, jste potvrdil, že odsun byl už předjednán především s W. Churchillem a dalšími britskými politiky. Odsun mnohdy neprobíhal v rukavičkách - kdo by se tehdy divil, nicméně zdaleka ne tak masově nehumánně, jak se dnes mnozí propagandisté Vašeho typu snaží neinformované veřejnosti namluvit. Točit se na drobnostech, jako byly námitky Sovětů, je nepodstatný detailismus. Je jenom logické, že po válečných útrapách obyvatelstvo se snažilo zbavit se jejich spoluviníků co nejdříve. Dnešní salónní agitátoři to však vidí jinak.
07. 11. 2013 | 14:25

Milan napsal(a):

Pamětníku, opět se fatálně mýlíte. Winston Churchill Beneše na posledním osobním setkání důrazně varoval před jakoukoliv akcí v oblasti odsunu. Totéž stanovisko dostala čs. strana jako oficiální reakci USA a Velké Británie na čs. memorandum z listopadu 1944 - nic nepodnikat až do sjednocení stanovisek Spojenců na poválečné konferenci.
Co je pro vás detailismus (tedy utrpení lidí), pro jiné znamená značný problém - a jestliže byl i pro Sověty, kteří prošli peklem fronty, takže je jen tak nic nerozházelo - pak ona nehumánnost při vysídlování nebyla jistě žádná drobnost (jak o tom ostatně svědčí jiné archivní materiály).
Opět se třeskutě mýlíte, když píšete, že se OBYVATELSTVO snažilo zbavit sudetských Němců. Jak je vidět, notoricky pro vás není známo vůbec nic, resp. spíše klasické lži; divoký odsun prováděla armáda na pokyn vlády se souhlasem prezidenta, nikoli rozezlený lid (až na krátké období po osvobození, kdy v pohraničí operovaly RG a partyzáni). A ještě - jestliže by byly mnou uvedené skutečnosti dobře známy, pak by byli prezident i pan Hořejší buď absolutní neználci historie své země, nebo lháři...
07. 11. 2013 | 15:00

pamětník napsal(a):

Milan:
Pořád stále stejné nepravdivé fráze, doufáte snad, že se ujmou.

Skutečnost:

"Churchill: Existuje ještě jedna otázka, která sice nebyla zařazena do programu, ale kterou by bylo třeba projednat. Je to otázka přesídlení obyvatelstva. Velký počet Němců bude nutno přesídlit z Československa do Německa.

Stalin: Československé úřady tyto Němce evakuovaly. Nyní jsou v Drážďanech, v Lipsku a v Kamenici.

Churchill: Domnívám se, že je třeba přemístit 2,5 miliónu sudetských Němců. Čechoslováci se kromě toho chtějí rychle zbavit 150 000 německých občanů, kteří byli svého času přesídleni do Československa z říše. Podle našich informací opustily Československo jen 2000 z těchto 150 000 Němců. Přemístit 2,5 miliónu lidí není maličkost. Kam je vlastně přemístit? Do ruského pásma?

Stalin: Většina jich přijde do ruského pásma.

Churchill: Nechceme je mít ve svém pásmu.

Stalin: My to ani nenavrhujeme. (Smích.)

Churchill: Přinesou s sebou i své hladové krky. Mám dojem, že odsun ještě pořádně ani nezačal.

Stalin: Z Československa?

Churchill: Ano, z Československa. Zatím probíhá jen v omezeném měřítku.

Stalin: Mám informace, že Češi Němce nejprve upozorní, a pak je vystěhují. Poláci zadrželi půl druhého miliónu Němců, aby jich využili při žních. Jakmile žně v Polsku skončí, Poláci Němce z Polska vystěhují.

Churchill: Domnívám se, že by se tak nemělo stát s ohledem na problémy zásobování potravinami, na reparace atd., tedy otázky, které dosud nebyly vyřešeny. Ocitli jsme se nyní v situaci, kdy Poláci mají potraviny a palivo a my máme obyvatelstvo. Jeho zásobování je pro nás těžkým břemenem."

http://www.valka.cz/clanek_11320.html
07. 11. 2013 | 15:23

Milan napsal(a):

A kde je problém, Pamětníku? Zatímco Churchill (je-li záznam autentický) říkal: "Přemístit 2,5 miliónu lidí není maličkost...Přinesou s sebou i své hladové krky. Mám dojem, že odsun ještě pořádně ani nezačal" a Stalin odpovídal: "Mám informace, že Češi Němce nejprve upozorní, a pak je vystěhují", tak čs. strana již skoro dva měsíce prováděla nelegálně masivní transfery (koncem července vyhoštěno více než 500 000 lidí) a nerespektovala poté ani XII. článek Postupimské dohody...

Churchill (či vlády USA a VB) Beneše odrazovali od SVÉVOLNÉHO konání v oblasti odsunu, chápete?
07. 11. 2013 | 16:03

vaclavhorejsi napsal(a):

To je tedy opravdu zajimave, kam se diskuse dostala...
Ja jsem na "sudetacke! tema tady napsal 3 clanky (dost odlisne = jeden z mala pripadu, kdy jsem dost zmenil nazor - pod vlivem diskuse s jinymi...):

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=7948
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=10602
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11719

Nadale si myslim, ze diskuse na toto tema uz k nicemu dobremu neslouzi, ze by se mela udelat "tlusta cara"

..
07. 11. 2013 | 17:05

Aleš Vyhnal napsal(a):

"No - muj pan bratr mi proste napsal, ze muj clanek je skurilni... "

Stejně by mě zajímalo, kdo z bratrů profesorů Hořejších byl ten inteligentnější, když byli ještě mladíci a rozhodovali se pro vysokou školu. Já bych tipoval Jiřího, totiž, že si troufl na mat-fyz. Teď je ovšem Jiří ve stínu Václava, viz ony státní ceny Klementa Klauswalda apod. (Já prostě Jiřímu Hořejšímu nemůžu odpustit, že mi z kvantové teorie pole dal dvojku-no ale jsou horší věci :)
07. 11. 2013 | 17:43

Aleš Vyhnal napsal(a):

A pane Václave Hořejší, jestli budete mluvit s Jiřím, tak mu vyřiďte, ať se zbaví lidí, jako je prof. Jiří Formánek-příklad sice inteligentního, ale jinak naprosto bezcharakterního chlapa.
07. 11. 2013 | 17:46

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, naprosto se mýlíte, tlustou čarou byste akorát zakonzervoval svoje, s odpuštěním, nesmysly. Přečetl jsem zatím jen jeden článek z vašich odkazů - ale i tam dokazujete, kterak se absolutně nevyznáte v pramenech k této problematice a žijete ze starých mýtů. Píšete: "Není tomu tedy tak, že by Češi (a Poláci a další) konali tyto etnické čistky svévolně, proti vůli vítězných velmocí". Čs. strana vysídlovala samozřejmě nelegálně již před Postupimskou dohodou (Clementis v roce 1947 v zahraničním výboru čs. parlamentu: "Do Postupimi jsme to dělali ilegálně a dostávali jsme se do konfliktu s vojenskými veliteli všech zón."), po zveřejnění Postupimské deklarace (viz čl. XII) taktéž. Dokonce i partyzánská "očista" krátce po osvobození v Podorlicku a na Vitorazsku byla konzultována s Hlavním štábem MNO. Jste vědec - proč nepožadujete jistá vědecká kritéria i na "fakta", jimž tak slepě (a bohužel hloupě) věříte?
07. 11. 2013 | 21:16

pamětník napsal(a):

A zase ten sudeťácký znalec. :)
07. 11. 2013 | 21:21

Milan napsal(a):

Pamětníku, tohle jsou elementární fakta, na to člověk vůbec nepotřebuje být "sudeťáckým znalcem".
07. 11. 2013 | 21:35

vaclavhorejsi napsal(a):

Milan:

Ja nepopiram, ze existoval "divoky odsun", ze byl ilegalni a ze pri nem dochazelo ke zlocinum. To, co citujete, se tyka te nasledne "legalni" faze "odsunu" (vyhnani).
Ceho chcete dosahnout?
Je to uz davna (a stale davnejsi historie); kdykoli se do toho znova rypne, vyvali se vycitky na obou stranach - komu to poslouzi? Nechal bych tyhle demony minulosti spat, proste bych udelal tlustou caru. Uplne stejne se divam i na ty nacisticke zlociny - pokud je ted predhazujeme dnesni generaci Nemcu, tak to k nicemu neni - oni uz s tim nemaji nic spolecneho. Prave tak my uz nemame nic spolecneho se zlociny (nekolika stovek) nasich dedu ci pradedu.
To pisu v tech svych clancich...

Uz to ma (zvlaste pro mladou generaci v obou narodech) asi stejny vyznam jako zlociny napoleonskych valek ci tricetilete valky...

..
07. 11. 2013 | 21:44

Karel Mueller napsal(a):

Milý Milane,

k elementárním faktům patří i elementární logika a ta říká, že když někdo zahájí, vede a prohraje genocidní válku na život a na smrt, tak má být rád, že zachránil holý život a je v jeho nejvlastnějším zájmu, aby celá věc odešla do dějin. Pokud nechce poslouchat o holokaustu, šílených zločinech v Polsku a na východě a o horách 60 milionů mrtvol. To na úvod poznámka k Vám, pokud jste německého původu. A nemyslete si, že to bylo zapomenuto, i když dal Putin jako první Němcům generální pardon a prohlásil, že německý národ nemůže být za historii stále trestán.

Nevím jak Vy, ale moje prarodiče zažili rok 1938 v pohraničí a zažili i naše zfanatizované krajany. Zažili i jejich oslavy vypálení Lidic s tím, že se proti Čechům konečně zasáhlo. A v širším příbuzenstvu stáli i na druhé straně, kde by Vám vysvětlili, co znamenalo být po válce Němcem a jak se s nimi zacházelo i jinde.

Když se už oháníte fakty, tak můžete připomenout přání Roosevelta v Jaltě pronesené ke Stalinovi, ať zopakuje přípitek na popravu 50 000 německých důstojníků (zamezil tomu Churchill), tak byl Roosevelt otřesen z pohledu na spálené Rusko, nakonec rozkaz taktiky spálení země vydal Hitler i pro samotné Německo (Speer vyvázl z trestu smrti v Norimberku díky tomu, že dokázal, že tomu zabránil). A myslíte si, že spálených 60 000 dětí a civilistů v Drážďanech mělo vojenský význam? Pokud ano, tak se mýlíte, byla to lekce za tu šílenou válku.

Že došlo v horkých poválečných měsících k prasárnám a přehmatům je jasné, také bylo za co. Ale kontrolní komise vyjádřila poděkování československé vládě za spořádaný odsun, což jste také zapomněl zmínit.

Myslíte si, že vztahy mezi našimi národy vytahováním minulosti zlepšíte a Němcům prospějete? Pochybuji, i když máte mocnou podporu. Ale už nejsme v devadesátých letech.
07. 11. 2013 | 22:38

Karel Mueller napsal(a):

naut:

Srdečný pozdrav a díky za poklonu :-), s profesorem se občas názorově trochu rozcházíme, ale to je v pořádku. Pokud mají dva stále stejný názor, tak to znamená, že jeden z nich přestal myslet.

Přiznám se, že mě trochu pobavil závěr blogu, život mě jaksi naučil :-).
07. 11. 2013 | 22:45

pamětník napsal(a):

Karel Mueller:
Děkuji Vám, takhle bych to napsat zdaleka neuměl.
Bohužel oni si stejně pokoj nedají.
07. 11. 2013 | 23:12

Karel Mueller napsal(a):

pamětník:

Nesmí se to vzdávat, revize minulosti je první krok k repete s hákovým křížem a indicie začínají být zřetelné.

Jinak rádo se stalo :-).
07. 11. 2013 | 23:16

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, já mluvím o tzv. divokém odsunu, který organizovala armáda a politicky zaštiťovala vláda s prezidentem; jiný divoký odsun nebyl (RG vyháněly z domů, loupily, zabíjely, ale neodsunovaly). Vy a např. prezident Zeman žijete ve fatální nevědomosti a neznalosti historie - a za tím chcete udělat tlustou čáru? To chcete žít v takové brutální lži? Vždyť vás/nás toto ohlupování a malování si historie na růžovo zase dostihne, třeba u dalších voleb, kde místo věcných problémů budeme "zkoumat" pavědecké národovecké omyly, jež bohužel šíříte i vy...
08. 11. 2013 | 07:20

Milan napsal(a):

Milý Karle Muellere, místo výčtu vašich logických omylů raději ocituji očitého svědka, Jiřího Loewyho (z knihy Úseky polojasna):
„Zažil jsem zblízka holokaust a sám jsem mu unikl jen šťastnou náhodou. Neunikla mu moje pražská babička, dvě šestnáctileté sestřenice, hromada dalších příbuzných a řada kamarádů. Měl jsem mnoho důvodů k nenávisti, ale když jsem viděl bestiální nakládání s německými civilisty (už v Praze po revoluci a pak v pohraničí), necítil jsem pražádné zadostiučinění, naopak stud a zklamání... Takzvaný divoký odsun jsem viděl zcela zblízka nejen v jedné, ale v řadě obcí, se všemi průvodními znaky té zvláštní poválečné války proti ženám, dětem, starcům a invalidům – dospělí němečtí muži takřka nebyli, buď padli, nebo byli v zajetí. Divoký odsun nazývám takzvaným proto, že se nejednalo o žádné spontánní akce. Aspoň tady na sever od České Lípy to všechno prováděla armáda podle plánu a pod vrchním velitelem Ludvíkem Svobodou. Vojáci dřepěli doma v protektorátě za pecí a teprve po válce narukovali. Tím větší gerojové z nich byli... Důstojníci se nám svěřovali s tím, že mají rozkaz co nejrychleji vyhnat maximum Němců, aby se tak vytvořily hotové skutečnosti ještě předtím, než se v Berlíně (totiž v Postupimi) sejde tzv. velká trojka. Takže: divoké to sice bylo, ale ústředně plánované shora, systematická etnická čistka.“
08. 11. 2013 | 07:24

Milan napsal(a):

Ještě něco, pane Hořejší, nacistické zločiny máme zdokumentovány ze všech stran, zatímco k poválečným událostem jsme teprve na začátku pramenného zkoumání - a vy zatím neznáte ani ta nejzákladnější fakta (opřená o výzkum), přičemž chcete dělat tlustou čáru za interpretací historie, která je přinejmenším nepřesná. Docela mě to u vás (jako u vědce), překvapuje...
08. 11. 2013 | 07:40

scallop napsal(a):

vaclavhorejsi

Pripominate mi Vaclava Klause, kdyz vyzyval, abychom se uz v transformaci v 90. letech prestali stourat a radsio se divali do budoucnosti. Komu by to polsouzilo ? Jenom rozvracecum !

Pro budouci historiky bude myslim tezko pochopitelne, ze nejvetsi demograficka zmena od tricetilete valky je tema, o kterem by se dle vedcu z akademie ved melo hlasite mlcet.
08. 11. 2013 | 08:00

Karel Mueller napsal(a):

Milý Milane,

pokud jste z České Lípy nebo okolí, tak se můžeme sejít a probrat to, chodil jsem s několika místními Němkami (zůstalo jich tu dost) poválečné osudy jejich rodičů i příbuzných mi byl vylíčeny dostatečně.

Za divoký odsun jsme se opakovaně omluvili, nikdo dnes nezpochybňuje, že se děly prasárny. Pokud jde o vyjádření Loewyho, tak si přečtěte třeba Návrat nežádoucí, tam najdete i jiné židovské názory.

O genealogii názorů na odsun se můžete dočíst i o tom, že Beneš dostal souhlas od Churchilla a Roosevelta v podstatě po Lidicích a v Postupimi k tomu nikdo Američany nemohl nutit, tím spíš, že měli už atomku. Bylo to pouze potvrzení předběžných dohod.

Píšete o mých logických omylech. Pokud popíráte příčinu - následek a je nad Vaše možnosti pochopit explozi nenávisti vůči Němcům z důvodů, které jsem uvedl, pak s Vámi rozumná debata není možná. Co od nás ještě chcete slyšet? že ty prasárny a zločiny nijak nezpochybňujeme? Vy někde víte o někom, kdo je zpochybňuje nebo s nimi dokonce souhlasí?

Beneš napsal ve svých Pamětech, že s národem, který se ve chvíli, kdy si myslel, že nad námi definitivně vyhrál, zachoval tak nízce, žádná dohoda možná není a tedy bude třeba hledat cesty jiné. Last but not least proč jsme spadli pod východní blok. Po výkonech Vám podobných si to asi začíná myslet značná část národa, ne-li většina. To je vzhledem k příštím problémům a demografickým změnám u nás i v Německu Vaše opravdu velké vítězství.
08. 11. 2013 | 10:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Milan:

Jeste jednou - co by mel byt vysledny cil vaseho snazeni?

Dnes (a jiz velmi davno) je dobre znamo, k jakym zlocinum v te divoke fazi dochazelo.
Pokud jste cetl ty me clanky, tak tam pisu, ze lituji toho, ze tyto zlociny byly omilostneny.
Dnes uz skoro nikdo z pachatelu nezije.
Kdekdo (cesti politici) se za to jiz opakovane omlouval.
Takze - komu a jak prospeje dalsi opakovana medializace tehle smutne (hanebne) casti nasi historie? Kdykoli se to rozviri, tak se samozrejme znova zacnou naopak propirat nemecke zlociny. K CEMU TO VSECHNO JE???
Samozrejme nemam nic proti historickemu badani o teto veci...

..
08. 11. 2013 | 10:56

Milan napsal(a):

Milý Karle Muellere, vůbec nezpochybňuji zvěrstva nacistů, jen mi není jasné, proč tak sveřepě reagujete na nesporná fakta? Třeba že divoký odsun organizoval protiprávně čs. stát (předběžné sliby tady nehrají roli, v politických jednáních se naslibují hory doly, na papíru neměla čs. strana nic). Že odsun neproběhl "humánně a spořádaně", jako třeba z území osvobozeného Američany, z něhož byli v r. 1945 vysídleny jen tzv. displaced persons (a samozřejmě zadrženi nacističtí zločinci). To nemá být výtka vůči Sovětům, ti jen nechali Čechům volnou ruku a nakonec sami stopli vyhošťování, jež čs. strana (přes zákaz v Postupimské dohodě) vědomě dále prováděla...Že čs. vláda zakázala Fierlingerovi rozhlasový projev k uklidnění situace a naopak vrcholní čs. politici rozdmýchávali krvelačné nálady atd. atd.
Nejde mi vůbec o nějaké omluvy, jen si myslím, že dospělý a sebevědomý národ nemá zapotřebí strkat hlavu do písku před nepříjemnými fakty ze své minulosti.
(Jinak v "Sudetech" mám příbuzné, takže jsem seznámen nejen s archivní, ale i orální historií).
08. 11. 2013 | 11:07

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, v diskusi k článku "ÚSTR, Edvard Beneš v Haagu a viróza" jste mi napsal:

"vaclavhorejsi napsal(a):

Milan:

"divoký odsun byl organizován protiprávně čs. státem (tedy vládou, Benešem a armádou)."

Lez, nesmysl."

Můžete mi vysvětlit, v čem je moje věta lživá a nesmyslná?
08. 11. 2013 | 11:10

Milan napsal(a):

Jinak opravdu jen těžko chápu vaše tázání, k čemu že je potřeba znát historii své země. Copak jste tuto neznalost ve vší odporné nahotě neviděl v prezidentské kampani? Copak hloupostmi o odsunu nejitříme vztahy se svými sousedy? Máme se snad, dovedeno ad absurdum, vrátit k rukopisným "pravdám"?
08. 11. 2013 | 11:26

vaclavhorejsi napsal(a):

Milan:

OK - vy si myslite, ze pravdu o nasi historii z onoho obdobi dostatecne nezname, ja si myslim, ze ano.
K.M. vam spravne rika "vite o nekom, kdo ty zlociny na Nemcich popira nebo schvaluje"?
Hlavne mi ale lezi na srdci to, co jsem rekl uz mnohokrat - ze neustale ozivovani techto historickych veci jen rozdmychava nenavist na obou stranach.

..
08. 11. 2013 | 11:34

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, můžete mi odpovědět na otázku, v čem byla moje věta ("divoký odsun byl organizován protiprávně čs. státem (tedy vládou, Benešem a armádou")
lživá a nesmyslná? Vy sám jste jasným důkazem toho, že onu historii dostatečně neznáme (nehledě na zkušenost prezidenstké volby).
Nenávist nerozdmýchává poctivé snažení dobrat se pravdy o minulosti - jenže vy dáváte přednost pohodlné lži, když divoký odsun svedete na pár jedinců (přičemž zamlčíte zásadní roli čs. státu). Tihle vaši kostlivci ve skříni naopak vyvolávají vášně - a jak sám dobře víte, nakonec se vyvalí...
08. 11. 2013 | 11:48

Karel Mueller napsal(a):

Milý Milane,

nemáte pravdu a to ze dvou zásadních důvodů:

- Pro landsmannschaft to není vyrovnávání se s minulostí, stále je to partie s jednoznačně definovanými požadavky obsaženými v preambuli. Jasně jste to mohl vidět po prohlášení Posselta k projevu Nečase v Mnichově, ve kterém se vysloveně ponížil a o zločinech Němců se neodvážil ani špitnout. Pro Posselta je to pouze "první krok". O objektivitě a vyrovnání se s minulostí landsmannschaftu si určitě neděláte iluze, o K.H.Frankovi by jste se dočetl v jejich tiskovinách jen to, že vymluvil Hitlerovi odvetná opatření za atentát na Heydricha a že mu vlastně nedokázali odpovědnost za Lidice.
Vyrovnání dospělého a sebevědomého národa jako řemen.

- Když čtu Vaše příspěvky, tak vůbec nejde s studium historie, protože pro Vás historie začíná v roce 1945. Jako pro landsmannschaft. Ani zmínka o tom, co vedlo k těm ukrutnostem, samozřejmě i s jejich odsouzením. Hlavní útok je jako obvykle veden na Beneše a konečným cílem z něho udělat zločince a vytvořit rozhodující předpoklad pro zrušení dekretů.

Pokud jste Němec, ta Vás chápu, v pořádku. Já ne a i když určitě nejsem nepřítel Němců (sám mám v rodokmenu Němce) tak snad uznáte, že nemohu být zrádce národa. Ostatně na to máte mraky jiných.
08. 11. 2013 | 11:59

Milan napsal(a):

Milý Karle Muellere, mě landsmannschaft nezajímá, stejně tak nesmysly hlásané protičeskými žurnalisty typu Tomáše Krystlíka.
Nevím, z čeho usuzujete, že pro mě historie začíná v roce 1945 - to je obvyklý diskusní faul, který debatu nikam neposune.
Taktéž netuším, proč píšete o cíli udělat z Beneše zločince. To je právě důsledek neznalosti historie naší země, totiž že ne zrovna příjemná fakta z naší minulosti jsou hned interpretována jako bezmála zrádcovství národa.
Jinak poznámka k Frankovi - je docela dost možné, že se opravdu snažil o zmírnění odvetných opatření, ovšem vůbec ne z nějakého lidumilství, ale protože chtěl mít v protektorátu klid.
08. 11. 2013 | 12:34

Karel Mueller napsal(a):

Milý Milane,

nevím, jestli nechápete nebo nechcete chápat. Protože tuším tu horší variantu, nebudu to dál rozebírat.
08. 11. 2013 | 12:48

Karel Mueller napsal(a):

Ještě jsem zapoměl dovětek k Vašrmu vyjádření o tom, že RG zabíjely a neodsunovaly.

I podle oficiálního česko-německého stanoviska bylo odsunuto v rámci divokého odsunu 450 000 Němců, divoký odsun se vztahoval na letní měsíce v roce 45.

Vláda žádné rozkazy RG nedávala, i když lze předpokládat, že o jejich činnosti věděla.

Laik žasne, odborník se diví.
08. 11. 2013 | 12:58

pamětník napsal(a):

Milan:
« Copak jste tuto neznalost ve vší odporné nahotě neviděl v prezidentské kampani? Copak hloupostmi o odsunu nejitříme vztahy se svými sousedy? »
Svatá pravda, Karl zu Schwartzenberg hloupými slovy o prezidentovi Benešovi v den Haagu rozjitřil vztahy nejen s našimi sousedy a oživil revanšistické snahy odsunutých Němců.
http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20130121_OTS0111/hammer-klare-worte-schwarzenbergs-wichtiger-schritt
08. 11. 2013 | 13:32

scallop napsal(a):

Karel Mueller

"Vyrovnání dospělého a sebevědomého národa jako řemen."

Landsmannschaf neni mluvcim nemeckeho naroda, je tomu na hony vzdalen.
08. 11. 2013 | 13:49

scallop napsal(a):

Sebevedomy narod je schopen nechat vyroky typu "V minulosti jste spachali zlociny" bez podrazdene reakce "Ale jejich zlociny byly prece vetsi !!!"

S ignoratntem se totiz nema cenu bavit a normalni clovek to stejne dobre vi.
08. 11. 2013 | 13:53

vaclavhorejsi napsal(a):

pamětník:

Diky za ten odkaz; nemela by zapadnout veta:

"Ein Sieg Schwarzenbergs bei den Präsidentschaftswahlen würde die historische Chance bieten, dass die Frage der Vertreibung der Sudetendeutschen gelöst, dieses Unrecht offiziell eingestanden und auch entsprechend entschädigt wird."

entschädigt wird!!!
O to jde...

..
08. 11. 2013 | 14:38

Milan napsal(a):

Milý Karle Muellere, jistě, v červnu a červenci 1945 byl jen z Vojenské oblasti 1 (severní, východní Čechy) odsunuto 450 000 lidí. Jenže nešlo o spontánní akce Revolučních gard či partyzánů, ale o vysídlování organizované čs. armádou se svolením Beneše a vlády.
Již 15.5. vydalo vojenské velitelství Alex rozkaz k vojenskému obsazení Sudet s výzvou: "Vykažte všechny Němce z území historických hranic. Pro udržení chodu zemědělství a průmyslu ponechte dostatečný počet dělníků a zaměstnanců, kteří se podržují na místě jako cizí dělníci bez občanských práv."
Začátkem června se uskutečnila schůzka zástupců armády s prezidentem, kde tento souhlasil s prováděním odsunu, dostával pak pravidelné informace o pokračování vysídlování. Tedy znovu: RG hrály významnější úlohu jen krátce po osvobození, masivní transfery od počátku června byly záležitostí armády.
Vláda samozřejmě pokyny dávala, např. 3.8. 45 rozhodla neuposlechnout žádosti Postupimské konference o okamžitém zastavení vyhošťování a vyzvala k pokračování trasferů.
08. 11. 2013 | 14:44

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, stále čekám na vaši odpověď, popř. vysvětlení toho, proč jste mě obvinil ze psaní lží a nesmyslů.
08. 11. 2013 | 14:50

vaclavhorejsi napsal(a):

Milan:

Protoze to vase tvrzeni proste neni pravdive - stat to neorganizoval; zrejme se na tom nekteri jedinci s uredni pravomoci podileli, ale neni pravda, ze to bylo nejak oficialne organizovano.

..
08. 11. 2013 | 14:56

pamětník napsal(a):

vaclavhorejsi:
O to jde totiž neustále. Požadavky na odškodnění jsou z německé strany vznášeny při každé vhodné příležitosti.
08. 11. 2013 | 15:20

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, to je právě váš problém, že vůbec neznáte novou literaturu, která je opřena o pramenný výzkum. Raději budu citovat Adriana Arburga, který se podílí na edici "Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí": "Pokud jde například o divoký odsun, našli jsme celou řadu pramenů, které ukazují, že to nebyl žádný převážně živelný proces, ale že vše bylo od začátku plánováno a řízeno politickým ústředím a československou armádou. V edici se například nachází zápis z vojenské porady ze začátku června 1945, kde prezidenta Beneše informuje ministr obrany o prvních zkušenostech s odsunem, Beneš poslouchá a pak říká: „Jen tak dál, jen dejte pozor, aby se neodsouvali do americké zóny, abychom se nedostali do problémů se Spojenci.“ Beneš odsun nejpozději k tomuto termínu schválil a je to protokolováno. Není tedy vůbec možné říci, že o tom nevěděl. Naopak, jak dokládají další prameny, byl každodenně informován."
Máme zápisy z vlády, vojenské rozkazy - ale vy budete stále tvrdit, že Beneš, vláda a armáda neměly s divokým odsunem nic společného?
08. 11. 2013 | 15:31

Karel Mueller napsal(a):

scallope,

jak to vidí německý národ nevím, jak to vidí němečtí politici vidíme na každoročním srazu landsmannschaftu, kde mají projevy, zejména jasně se vyjádřil pan Stoiber.
Nevím, kdo je podle Vás ignorant, ale už na ZŠ se kdysi učilo o příčině a následku, z Vašeho postoje lze usoudit, že to považujete za ignorantství. Já ne.

Milý Milane,

píšete profesorovi, že jste získali nové důkazy a máte zápisy ...

Pár otázek:

- Kdo je autor oné nové literatury, kterou by měl profesor znát?
- Ty nové důkazy jste získali kdy?
- Ty nové důkazy Vám dal kdo?
- Kdo je to My?
08. 11. 2013 | 16:13

scallop napsal(a):

Karel Mueller

Nerozumite mi. S clovekem, ktery elementarni znalosti o duvodech a probehu valky nema (tj. je ignorant) se nema cenu bavit. Kdo to vi (tj. 99% vsech lidi) je to zbytecne vysvetlovat.
08. 11. 2013 | 16:34

Karel Mueller napsal(a):

scallop:

Pokud to myslíte takto, tak pardon. Ovšem i ten sebevědomý národ musí dát pozor, aby mu ty zločiny nebyly často připomínány bez oné relace příčina-následek.
08. 11. 2013 | 16:51

Milan napsal(a):

Milý pane Muellere, autoři oné literatury nejsou zas tak důležití, protože se jedná o edici pramenů - tedy přetištění stovek archivních dokumentů na papíře a na přiloženém CD, průvodní slovo tvoří menší část rozsahu knih. Ale když chcete, editory "Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí" jsou Tomáš Staněk a Adrian von Arburg.
Nové poznatky jsou získány většinou z archivů (Národní archiv, Archiv Poslanecké sněmovny ČR, Vojenský ústřední archiv, Archiv kanceláře prezidenta republiky, Archiv Ministerstva zahr. věcí ČR, Státní oblastní a okresní archivy atd., jejich studium zabralo mnoho let (Tomáš Staněk se problematice věnuje již desetiletí, asi znáte jeho práce).
08. 11. 2013 | 19:33

pamětník napsal(a):

Bavíte se o ničem. Pan Milan třeba může mít s těmi novými prameny pravdu, zrovna tak může být pravda, že mnohé dosud nenalezené doklady by svědčily o něčem jiném, ale to vůbec není podstatné. I kdyby divoký odsun byl schválený celým Prozatímním Národním shromážděním anebo jenom samotným prezidentem, nic to nemění na základním faktu, že byl oprávněný a správný a excesy při něm po všem tom válečném běsnění pochopitelné. A pokud dnešní Němci se nemusí stydět za genocidu páchanou jejich předky, tím méně my se máme stydět za mstu páchanou předky našimi.
Milan napsal:
" Schwarzenberg jen pojmenoval to, co už jsme mohli mít dávno zreflektováno, kdybychom se poctivě podívali na svoje dějiny."
To je prostě lež. Karl zu Schwarzenberg proti principům kauzality a dobových souvislostí prohlásil, že dnes by prezident Beneš skončil v den Haagu, aniž by se namáhal dokazovat, že dnes by prezident Beneš odsun českých Němců nařídil. V tom tkví základ podlosti Schwarzenbergova výroku a koneckonců i podlosti vyvolávané snahy o "reflexi" dějin, kterou zde Milan a další čeští flagelanti předkládají. Oni totiž novým výkladem dějin objektivně slouží kladení staronových nekorektních požadavků o odškodnění, což ještě maskují bagatelizací významu Sudetoněmeckého Landsmanschaftu.
A také by odborník pan Milan měl vysvětlit, proč reprezentace BRD nesouhlasí s prohlášením neplatnosti Mnichovské dohody od začátku.
08. 11. 2013 | 21:52

pamětník napsal(a):

...když tak agituje za poctivou reflexi dějin.
09. 11. 2013 | 06:20

Milan napsal(a):

Pamětníku, např. pan Gauck opakovaně projevuje smutek a lítost nad činy svých předků, zatímco pan Zeman žvatlá něco v tom smyslu, že vyhnání je lepší než zastřelení. Než začnete znovu mudrovat, přečtěte si třeba toto:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-rychlik.php?itemid=19310&from=0#nucleus_cf
09. 11. 2013 | 06:59

Vaclav Horejsi napsal(a):

Milan:

Je docela mozne, ze vlada tehdy jiz podnikala pripravne kroky k "odsunu", protoze bylo jiz davno jasne, ze k nemu dojde (bylo dohodnuto se spojenci); postupimska dohoda to jen formalne potvrdila.
Rozhodne ale nemohu souhlasit s tvrzenim, ze vlada a prezident podnecovali k vrazdam a dalsim zavaznym zlocinum proti nemeckemu civilnimu obyvatelstvu. Benes naopak opakovane takoveto ciny odsuzoval (povazuji ovsem za tragickou chybu, resp. neco jeste daleko horsiho, ze tyto ciny pote z velke casti amnestoval).
Doufam, ze nechcete tvrdit, ze Zeman schvaluje vrazdeni nemeckych civilistu???
Jeho vyrok se tyka "odsunu" (vyhnani) provedeneho v souladu s postupimskou dohodou. Podle toho, co rikate, by se dalo soudit, ze zrejme zpochybnujete platnost teto dohody, pral byste si jeji anulovani, revizi zmen povalecneho usporadani v Evrope?
Schwarzenbergovy vyroky (ministra zahranici!!!) byly vskutku skandalni - podle nej by Benes patril pred soud za to, ze realizoval jednu cast spojenci dohodnutych povalecnych zmen v Evrope! (samozrejme nepopiram, ze se Benes silne angazoval pro toto diskutabilni reseni, ze jej u viteznych spojencu prosazoval, ale - prosadil, bylo schvaleno).
Schwarzenberg by zrejme posilal do Haagu i polske predstavitele, kteri docilili toho, ze k Polsku byla pripojena dnesni zapadni uzemi (ze kterych bylo vyhnano jeste vic Nemcu nez od nas)...

..
09. 11. 2013 | 10:01

pamětník napsal(a):

Milan:
Věta Jana Rychlíka "Přitom neřekl nic, co by nebyla pravda, a za co by se snad měl někomu omlouvat." je přesně tak věcně nepravdivá, jak jsem uvedl výše: "Karl zu Schwarzenberg proti principům kauzality a dobových souvislostí prohlásil, že dnes by prezident Beneš skončil v den Haagu, aniž by se namáhal dokazovat, že dnes by prezident Beneš odsun českých Němců nařídil." Jan Rychlík se vyslovil v protikladu k principům vědecké práce, zřejmě z ideovo-propagandistických důvodů. Takže zde očividně mudrujete Vy bez respektu k faktům, agitátore.
Btw. nevšiml jste si, že blog je o jiném tématu? Jaká obsese Vás nutí sem vtrhnout a agitovat pro něco zcela odlišného? A ještě tak podle, prý "Dnes by..."? Dnes by Němci dopouštět se genocidy nemohli si dovolit, takže dnes by žádný odsun se nekonal (snad jenom Srbů z Kosova), takže dnes by nebyl důvod prezidenta Beneše posílat do Haagu.
Panebože, to jsou dnes odborníci přes historii!
09. 11. 2013 | 10:56

pamětník napsal(a):

A ještě, pane Milane:
« např. pan Gauck opakovaně projevuje smutek a lítost nad činy svých předků» To je vskutku chvályhodný počin, ale prakticky k ničemu. Nevím, že by pan prezident Gauck či některý jiný představitel někdy se zasadil či aspoň vyslovil pro zrušení platnosti Mnichovské dohody ex tunc, jak by se patřilo.
09. 11. 2013 | 11:06

naut napsal(a):

Cesta ze zacyklované smyčky opakujících se argumentů je jediná - rázně ji ukončit. S fanatiky, apriorně a pevně zakotvenými v některém z rasových, nacionalistických, třídních, genderově nebo z jakékoli ortodoxně zastávané ideologie, či víry hloubených zákopů, se diskuse nevede. Je kontraproduktivní, zákop se nemenší - je totiž jednostranně cílená k jeho hloubení. A notoricky známou terapií na vyslovenou hysterii nejsou slova.
Má poznámka nechť poslouží návratu k zamyšlení nad daleko složitější a méně přehlednou situací povolební a výzvě k střízlivému zamyšlení těch, kdo mají čím to udělat. Většinu, myslím, výsledek překvapil, zaskočil a troufám si říct, že i volící většinu. I když nikdy nevstoupíš do stejné řeky, je podivuhodné, jak se historie v záhadných spirálách opakuje. Jakkoli si člověk se svou dobou připadá výjimečný - vše už tu v nějaké podobě bylo. Takže není na škodu a hanba, tu a tam se obrátit ke klasikům. I my je máme. Takže si namísto vlastních úvah k dalšímu z báječně načasovaných občasníků pana profesora dovolím citovat úryvky a doporučit zanotovat si pro inspiraci k vlastním úvahám a snad i k terapii celek:
"Ještě k tomu včera - pane, vylili mi péra z bytu, motám se tu jako jepice. Po cihelnách spím, ze smetí jím a popelím se jako slepice."
"Nikdo neví, kudy na to, jeden volá 'Zrušte zlato!', ten ví, kolik tamten krade, staří volaj 'Zkroťte mladé!', ten jde na to čistou rasou, stát brečí nad prázdnou kasou - 'Kdo prej šetří, ten má za tři', 'Slovani jsou Všichni bratři', národ volá 'Chceme práci!!!', továrny se nevyplácí, v dolech se nefárá. A v takové situaci zazní fanfára, že přišel spásonosnej Osel už věříme Oslovi, jen když nás ten Osel, hlučně osloví."
anebo:
"Strejček vůl, teta kráva, každý půl rady dává, hochu můj, postupuj zlatou střední cestou. Poslechnu je hluše, je to cesta má, každý po ní kluše, je vyšlapaná. Nemohu jít nalevo, nemohu jít napravo, jen pravá, jen pravá je zlatá střední cesta. Dále šel, nedbal hladu, byl osel, věřil v radu, nedošel tam, kam chtěl, neb hlady zcepeněl."
09. 11. 2013 | 12:19

Milan napsal(a):

Vážený pane Hoření, opět se zcela zásadně mýlíte. Divoký odsun masivně probíhal od začátku června (denně až 10 000 lidí, tedy žádné "přípravné práce") - a prováděla ho čs. armáda se schválením vlády a za souhlasu prezidenta. Vše je pečlivě doloženo v oné pramenné edici. Proč si ji nejdříve nepřečtete a děláte ze sebe. s odpuštěním, pavědeckého hlupáka? Dohodnuté se Spojenci čs. strana neměla nic - vláda byla oficiální cestou ze strany USA a VB koncem r. 44 vyzvána k tomu, aby nečinila v oblasti odsunu nic do sjednocení stanovisek Spojenců na poválečné mírové konferenci - proto možná ten spěch, aby hlavně USA nemohly couvnout a byly postaveny před hotovou věc.
Za další, vláda se rozhodla NEUPOSLECHNOUT článku XII Postupimské konference a hned druhý den po jejím zveřejnění na svém zasedání vyzvala k pokračování transferů (opět pramenně doložené). Masivní transfery zastavili až Sověti v polovině srpna - Češi by vyháněli až do alelujá, děj se co děj. Mimochodem jeden z pokynů Hlavního štábu MNO zněl: V kontaktu s Rudou armádou "nesmí se šetřit dary ve snaze, aby nás při rychlém odsunování podporovali". Znovu opakuji i přiznání Clementise na půdě zahr. výboru parlamentu: "Do Postupimi jsme to dělali ilegálně a dostávali jsme se do konfliktu s vojenskými veliteli všech zón". (Za pravdu mu dávají stížnosti důstojníků Rudé armády (sic!), které jsem již uváděl).
Tedy: Celkem bylo v divokém odsunu od června do října 45 vyhoštěno cca 700 000 lidí (naprostá většina ale už do poloviny srpna), na odsunovém oddělení MV (tzv. referát B) listina z 9.10. mluví o prozatím 690 000 vysídlených Němců.
Vaše vysvětlení divokého odsunu - tedy že se jednalo o akci "jedinců s úředními pravomocemi" - patří do kategorie hodně ubohých vtipů. Dokládají to naprosto spolehlivě nejen archivní materiály, ale i elementární logika - statisíce lidí bude vysídlovat nějaká partička spiklenců:-).
Co se týče případné "viny" Beneše a vlády. Samozřejmě že nevyzývali k excesům a násilí, jen k nim svou (ne)činností mohli přispět. Čs. armáda, místo aby stabilizovala situaci (tak jako Američani na jimi osvobozeném území), dostala od Sovětů volnou ruku a od vlády pokyn vyhánět obyvatelstvo. K tomu připočtěte všechny ty projevy od politických elit...Např. Beneš 16.5.1945 Praha, Staroměstské náměstí: "...Vylikvidovat zejména nekompromisně Němce a Maďary, jak jen se likvidace ta dá v zájmu jednotného státu Čechů a Slováků provést. Heslem naším budiž: definitivně odgermanizovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky."; Herben: "Není Němců dobrých, jsou jen špatní a ještě horší"; Drtina: "Musíme začít s vyháněním Němců z našich zemí ihned, okamžitě, všemi způsoby, před ničím se nesmíme zarazit a zaváhat." atd. atd. Lidé (Češi) posílali i množství soukromých dopisů Benešovi nebo ministru spravedlnosti Stránskému. Namátkou: "Jsou tři hodiny z rána, musím psát, nechci-li ztratit rozum nebo život...Jaký zákald může mít stát, kde jsou možné podobné věci? To je kulturní hanba."; "Tak spolky na ochranu zvířat máme, ale co s lidmi? Člověk, třeba Němec, nemá ani cenu hovada?"
A znovu, přepis zasedání vlády někdy z 12.5. dokládá žádost Zdeňka Fierlingera o rozhlasový projev, který by uklidnil situaci - vláda zamítla.

K Benešovi v Haagu - ano, Beneš (ale daleko spíš vláda) jednala protiprávně, co se vám nezdá na tom, že by DNES skončil u soudu?

K Zemanovi: pan Zeman se vyjádřil v roce 1990, že odsun Němců probíhal v duchu stalinistických transferů národů. Nyní k tomu dodal, že myslel jen divoký odsun - jenže, jak už dobře víme, ten organizovala čs. strana (armáda, vláda, prezident). Tedy: Zeman byl o dost drsnější než Schwarzenberg, když naše tehdejší představitele srovnal se Stalinovými nesmírně brutálními přesuny národů (které hraničily s genocidou).
09. 11. 2013 | 12:20

Milan napsal(a):

Pane Hořejší, omlouvám se za zkomolené jméno v oslovení.
09. 11. 2013 | 12:24

Milan napsal(a):

Ještě k oprávnění čs. strany provádět odsun slova britského(?) historika M. Browna:
"Domácí československá legislativa neměla totiž pravomoci odsunovat osoby na území okupovaného Německa. Určité Benešovy dekrety vedly ke konfiskaci německého majetku a retroaktivně odebraly Němcům jejich občanství. Německé obyvatelstvo však mohlo být odsunuto pouze s explicitním souhlasem válečných mocností, které ho poskytly na konferenci v Postupimi. Schválila je Komise spojenecké kontroly (Allied Control Commission) na svém dvanáctém zasedání 20. listopadu 1945."
09. 11. 2013 | 12:30

Karel Mueller napsal(a):

Milý Milane,

teď jste se odkopal už úplně, protože československá vláda nemohla odebrat sudetským Němcům jejich občanství, prakticky všichni měli občanství Říše a protože SRN odmítá zrušení Mnichovské dohody ex tunc, dává to dětem neodsunutých sudetských Němců nárok na německé občanství. Jinými slovy, všichni, kdo po roce 38 nabyli německého občanství se z německého d n e š n í h o hlediska stali řádnými německými občany se všemi právy i o povinnosti. Beneš tedy měl do činění s cizími státními příslušníky, s nimiž bylo ČSR (uhájil právní kontinuitu) ve válečném stavu a nemělo uzavřenou mírovou smlouvu a vlastně ani žádnou dohodu o ukončení válečného stavu. Za těchto okolností je absurdní spekulovat - po formálně právní stránce - nad tím, co měl Beneš dělat, kdyby je vzal jako naše bývalé občany a nechtěl uznat jejich občanství, tak by je musel soudit jako zrádce, jak nakonec president správně naznačil.

Je možné, že se Beneš obával změny postoje USA, i když by to šlo v našem případě asi hůř než v případě Polska, které dostalo území velikosti asi pětiny Německa. Ale u politika tak zkušeného, jakým Beneš byl, je vyloučeno, aby posvětil pokračování divokého odsunu, když už měl souhlas velmocí na papíře.

Beneš nebyl packal a velmi pochybuji, že nechal doklady o jednání k divokému odsunu, pokud zde nějaká koordinace byla, tak per huba a bez zápisu. A pokud v divokém odsunu pokračovala do srpna armáda do východní zóny, tak to muselo být s plným sovětským souhlasem a přímým souhlasem Stalina, jinak by se toho nikdo neodvážil, nemlaťte námi o zem. Rusové po prožitém pekle neměli důvod Němce milovat a pokud nějaký ruský důstojník žbrblal, tak leda z toho důvodu, že dostal další lidi, o které se musel postarat.

Je skutečně zajímavé, kolik důkazů se zde náhla objevilo.
09. 11. 2013 | 13:22

Sofi napsal(a):

Pane Hořejší, rozpoutal jste neuvěřitelný blábol, kterého jsou snad schopni jedině čecháčkové. Někteří se dokonce hrdě hlásí k tomu, že volili Babiše nebo Okamuru. Nevidím nápravu, museli bychom se všech těchto co nejdříve zbavit, blbost je neléčitelná.
09. 11. 2013 | 14:39

Karel Mueller napsal(a):

Sofi:

To je schopno napsat i dítě z páté třídy, co jste zplodil. Můžete být konkrétní?
09. 11. 2013 | 14:47

Sofi napsal(a):

To Karel Mueller:
Jasné a zřetelné šlápnutí na kuří oko z mé strany, že? Další trefa, ale Vaše - představte si, že chodím do páté třídy! A konec, debata s Vámi, to je právě to, co nemá cenu.
09. 11. 2013 | 14:56

Karel Mueller napsal(a):

Sofi:

Tak jsme si skvěle popovídali a já Vám blahopřeji k velkolepému intelektuálnímu výkonu. Nechcete vstoupit do Einsteinovy společnosti? Zahrnuje osoby s IQ 150+.
09. 11. 2013 | 15:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy