Politický agitátor na kazatelně

18. 11. 2013 | 20:00
Přečteno 17743 krát
Kdysi jsem chodíval téměř každou neděli večer do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě Pražském. Líbil se mi tam nejen krásný barokní interiér a varhanní hudba, ale především většinou velmi pěkná, promyšlená, myšlenkově bohatá, výborně podaná kázání faráře tamní Akademické farnosti, Mons. prof. PhDr. Tomáše Halíka Th.D.

V posledních více než dvou letech jezdím většinou na víkendy na chalupu v jižních Čechách, kde také chodím dopoledne do místního venkovského kostela. Tamní pan farář má úplně jiný styl, mnohem prostší, ale velmi srdečný a působivý, takže i tam se mi líbí.

Minulý víkend jsme na chalupu nejeli, a tak jsem po delší době opět zavítal k Nejsv. Salvátorovi a těšil jsem se na to, jak Mons. Halík pojme kázání ke čtení z evangelia (úryvek z 2. list sv. Pavla Tesalonickým, ve kterém se kritizuje zahálčivý způsob života, a kde je mj. i známá věta „Kdo nechce pracovat, ať nejí“).

Byl jsem však nemile překvapen, když kazatel počal v souvislosti s výročím 17. listopadu 1989 vyjadřovat své pohoršení nad výsledky nedávných voleb. Pravil, že je na pováženou, že 24 let po pádu komunistického režimu má KSČM stále tak velký počet voličů. A dodal, že krom toho je tady ještě těch 20% „oranžových, kteří jsou čím dál tím více rudí“ To jsem už nevydržel a odešel jsem, vrtě hlavou a mumlaje si cosi rozhořčeně. Takhle jsem odcházel z kostela poprvé v životě…

Asi jsem ale mohl něco podobného očekávat – podobně vystupoval Mons. Halík např. již před prezidentskou volbou. V jednom předvolebním rozhovoru použil tehdy výrazu „zbolševizovaná ČSSD“ a pravil, že současná (= Nečasova a Kalouskova) vláda je stokrát lepší než případná vláda ČSSD. Když jsem s ním o tom korespondoval, napsal mi: „současnou ČSSD vidím jako nejhorší alternativu pro tuto zemi, smečku mocichtivých darebáků, těžících jen z nenávisti proti vládě, která dělá nepopulární, leč nutné kroky“.
To, že přední český katolický intelektuál je schopen takové hysterické zaslepenosti a hloupé demagogie, mě naplňuje zármutkem.

Pokud tyto názory vyslovuje kněz v novinovém rozhovoru nebo v korespondenci, má na to to zajisté právo. Ale agitovat takto zcela nezastřeně v kostele při bohoslužbě, to už mi připadá zcela nemístné.
A ani toto se nestalo včera poprvé – po volbě prezidenta se při kázání podobně obul do těch, kteří nevolili jím preferovaného kandidáta. Na vlastní uši jsem to sice tehdy neslyšel, ale jeden z přítomných, Filip Outrata, k tomu napsal otevřený dopis:

*******************************************
Vážený otče Tomáši,

před více než patnácti lety jsem u vás v kostele Nejsvětějšího Salvátora obdržel svátost křesťanské dospělosti, biřmování. Naučil jsem se od Vás mnohému, zejména otevřenému pojetí křesťanství, které spojuje pochopení pro hluboká tajemství teologie s citlivostí pro zákoutí lidské duše. A také tomu, že víra nemůže být do sebe uzavřená, ale přirozeně se spojuje s angažovaností ve společnosti, v oblasti sociální a občanské.
Právě proto Vám nyní, v situaci hlubokého a bolestivého rozdělení naší společnosti po prezidentských volbách, adresuji tyto řádky. Při bohoslužbě den po skončení voleb jste proti sobě postavil příznivce obou kandidátů jako stranu dobra a stranu zla, jako na jedné straně menšinu, která v sobě nese veškerou naději, na druhé straně temnou masu, která nestojí za pozornost, za úvahu, za zmínku. Dále jste mluvil o tom, že tato strana dobra, stoupenci Karla Schwarzenberga, jsou lidé mladí, vzdělaní, studenti a vysokoškolští pedagogové. Na té druhé, temné straně jsou zřejmě jen lidé staří, nevzdělaní, neperspektivní.
Velmi mě mrzí, že zrovna z Vašich úst bylo slyšet takto zjednodušující pohled na společnost. Před kázáním jste četl text Lukášova evangelia o prorocké radostné zvěsti směřující k chudým, zajatcům, slepým a zdeptaným. Mrzí mě, že jste pak nepřipomenul také ty, kdo nevolili kandidáta této vlády právě proto, že jsou sociálně slabí a ohrožení, zdravotně postižení, vydaní na milost a nemilost zvůli druhých. Mohu Vám potvrdit, že i mezi nimi jsou lidé vzdělaní, přemýšliví, zodpovědní, dokonce i mladí. I oni mohou být nositeli naděje, i oni si zaslouží, aby se s nimi počítalo. I oni si zaslouží pozornost.
Domnívám se, že je zvláštním úkolem a odpovědností duchovních, a vůbec všech věřících lidí, aby se vždy pokoušeli být usmiřovateli, tvůrci pokoje, aby překonávali hradby neporozumění, netolerance a nezájmu. Zvláště v dnešní době je nesmírně zapotřebí lidí, kteří nehloubí další příkopy, nevykreslují skutečnost pomocí černobílých schémat, dokážou citlivě vnímat různost.
Věřím, že máte všechny předpoklady být jedním z takových tvůrců pokoje, vnímavých a citlivých k tomu, co se skutečně odehrává ve společnosti, ne jen v jejím omezeném výseku. Velmi bych Vám i nám všem přál, abyste tohoto svého daru dovedl dobře využívat.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,

Filip Outrata

*******************************************
Je třeba poznamenat, že na tento Outratův otevřený dopis Mons. Halík také veřejně odpověděl (podle mého názoru ovšem značně nepřesvědčivě).

Dost mě zklamalo i to, že Mons. Halík důrazně veřejně vystupoval na podporu oněch problematických „církevních restitucí“ (já vím, že se to správně jmenuje jinak – viz též můj článek na ono téma…).

Já samozřejmě nemám vůbec nic proti tomu, aby se kazatel vyslovoval k celospolečenským problémům, právě naopak. Je velmi žádoucí, aby se od oltáře odsuzovaly nepravosti, jako chamtivost bohatých, zločinné zákony umožňující nevídaný rozmach hazardu či řádění zdivočelých exekutorů, rasismus, atd. Ale agitovat v kostele přímo a jmenovitě pro nebo proti nějaké regulérní politické straně, to už je podle mého názoru opravdu nepřijatelné.

Inu, k Nejsv. Salvátorovi už chodit nebudu, aspoň pokud tam bude působit Mons. Halík - leda, že by své názory, třeba pod vlivem velmi sociálně uvažujícího papeže Františka, aspoň trochu změnil a ustoupil od flagrantní podpory stran, které jednají v zájmu pouze těch nejbohatších.

Bez ohledu na tuto smutnou příhodu se však těším na další Halíkovu knížku, kterou jsem si již u Ježíška objednal k Vánocům. Doufám, že tam se ty nemoudré politické věci neobjeví…Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Každý rád své koláče.
18. 11. 2013 | 20:12

KAteřina napsal(a):

Nechápu, jak může někdo brát vážně Halíka.
18. 11. 2013 | 20:15

skeptický napsal(a):

Profesore

Abyste nebyl zklamanej.No ,a starej a neperspektivní...je nás víc.
Někdo nám to říct musel.
18. 11. 2013 | 20:16

skeptický napsal(a):

Krom toho v dnešní době nemá sinekury mezi katolíky jisté ani ten klér.
18. 11. 2013 | 20:27

Michal Macek napsal(a):

me se libi jak mon. Halik v te odpovedi pouzil vyraz "odborovi predaci" :) asi jako odporni zlocinci )
18. 11. 2013 | 20:29

patriot napsal(a):

Halík není žádný „katolický intelektuál“, nýbrž pouze katolický zabedněnec.

I z obrazovky smrdí kadidlem a spáleným masem.
18. 11. 2013 | 20:30

aga napsal(a):

Halík je pokrytecký psychopatický manipulátor, čili typický platný člen ecclesiae mater.
18. 11. 2013 | 20:42

skeptický napsal(a):

Teď jsem se dočet,že se tam slézají zednáři,a slouží černé mše.
Brady se nosí mezi východními orthodoxy.Nechodíte tam omylem na pravoslavná kázání?
Ale je to dobře,že jsou tam nějaké revoluční geny.Naposled jsme je tu měli za Husa.
18. 11. 2013 | 20:46

Čochtan napsal(a):

k Nejsv. Salvátorovi už chodit nebudete, aspoň pokud tam bude působit Mons. Halík, no to je rána. To si Monsignore asi hodí mašli. Už teď naříká a brečí kudy chodí: "co mi to Vašíček udělal, jak já budu kázat, když ON nebude naslouchat !"
Víte, že už si vybírá zvon, na jehož srdci si tu mašli uváže ?
Slitujte se pane profesore nad nebohým, a navštivte opět Nejsv. Salvátora. Pánbůh vám za to sešle svatozář. V rudé barvě, abyste nepohoršil soudruhy socany.
18. 11. 2013 | 20:46

Maximus napsal(a):

Vědec a bere vážně obchodníky s iluzemi. Neskutečné!
Život člověka je jen takový malý záblesk a jen v historii naší planety je to jen nepatrný mžik. Ve vesmíru je více planet a těles (o některých ani nic netušíme), že je jich více než písku na Sahaře. Žijeme z hlediska vesmíru na nepatrné a malé planetě, která je závislá na spoustě se pravidelně opakujících fyzikálních jevech, kterým dominuje Slunce resp. je má na svědomí a to je jen vlastně zase menší planetka naší galaxie. Dominantními prvky našeho života jaký známe jsou O,C,H a další sloučeniny jako je H2O a máme to štěstí, že jsme od Slunce v právě té vhodné vzdálenosti a Země dostává přísun právě té vhodné energie, která podporuje život tj. faunu a flóru, právě tak, jak ji známe. Jinde na jiné planetě daleko ve vesmíru složení prvků, které stojí za tamním a úplně jiným životem může mít zcela jiné složení! Nakonec hluboko v moři byly objeveny mikroorganismy, které jsou závislé na bázi síry! Kdepak, tohle žádný strejda co by si měl říkat bůh s anděláčky s nahými prd.lkami nevytvořil. Spíš to velmi realisticky vypadá, že život je imanetní hmotě, je jí prostě dán a v tom neskutečné obrovském časoprostoru, který si obyčejný člověk neumí ani trochu představit, může zcela určitě dojít a zřejmě dochází k náhodnému namíchání organické hmoty z těch organických, tak jak ji známe, ale může to mít i jiné parametry. Vždyť stupeň poznání člověka vyjádřený % limituje zatím k nule či je na promilech! Jen naiva si může myslet, že člověk s poznáním všeho kolem nás a ve vesmíru je byť na jednom procentu. Takže všechno asi bude jinak.
Zkrátka život sem byl na naší planetu někdy před miliardami let zaset možná meteority a našly se zde jen vhodné podmínky. Zřejmě zde ovšem došlo už po několikáté a jen za dobu co naše planeta exituje k různému složení fauny a flóry. To už je i dokázáno.
A proč tohle všechno naznačuji? Protože nějaký flanďák Halík by neměl vědce (sice z oboru mikrobiologie, ale to je také součást toho velkého vesmíru) jako je pan autor naprosto rozházet, oni tito lidé jsou opravdu vzdělaní, ale jen v těch jejich tmářských mantrách a postulátech. Pryč od nich, jsou pokrytečtí a v minulosti sloužili jen pro vládnoucí elity a mocnosti a měli za úkol oblbovat věřící ovečky a informovat o stavu poddaných a případných rebelech. Jednu dobrou věc nám tady ovšem komunisti zanechali, jsme nyní ateisti a jen tak nám nějaký Halík nebo Duka ty své iluze do hlav nenaroubují. Navíc se prozrazují, že jsou ve skutečnosti hamižní a poslední kauza církevní restituce provedená na lumpenbázi je naprosto usvědčuje, o co jim jde!
Ámen, enter!
18. 11. 2013 | 20:48

šašek z Jihlavy napsal(a):

Agitaci ve prospěch knížete od lidí jako Svěrák, Halík a dalších osobností veřejného života jsem chápal jako volbu menšího zla, neboť Bimbo je stejné neštěstí pro náš stát jako psychopat Klaus. Pro mne je Karel Schwarcenberg zcela nepřijatelný z mnoha důvodů. Zeman je ovšem katastrofa.
Nebýt mazaného Kalouska, patrně by se kandidátem na prezidenta nestal a voliči mohli mít lepší volbu, leč stalo se. Svěrákové přecenili svůj vliv a to se jim vymstilo. Nám, kteří jsme Bimba nechtěli, též. Nezbývá, než doufat, že to nakonec sám vzdá ze zdravotních důvodů.
Když tak čtu blogy pana Hořejšího, mám dojem, že je to prostý člověk podobně jako já. Proto s námi psychopatičtí technologové moci tak sandno manipulují. Asi půjdu za Fandou do kurníku, mám vejce rád.
18. 11. 2013 | 20:52

Ing. N. napsal(a):

Pane profesore,
stále nemohu pochopit jak je možné, že Vám to tak dlouho trvalo než jste Halíka prokouknul. Vždyť přece každé jeho vystoupení se např. v rozhlase vyznačovalo netolerantností a nenávistí.
18. 11. 2013 | 20:52

Analytik napsal(a):

Kalousek & spol. věnoval zejména katolické církvi tučný dar z kapes daňových poplatníků.
Někteří faráři cítí povinnost odvést za tyto pochybné miliardy alespoň nějakou službu politikům, kteří pro ně tento transfer financí (dříve tunel) zprostředkovali.
18. 11. 2013 | 20:53

Filuta napsal(a):

Pane profesore,
podobně už jste si tady jednou posteskl (rovněž na adresu Halíka).

Neočekáváte od něho příliš?
Halík je odjakživa intrikán, politikář, pletichář a narcis bažící po funkci a po moci.

Pořád to ještě nevidíte?
18. 11. 2013 | 20:54

skeptický napsal(a):

Nedělal ten člověk jednou dobou předsedu nějaké politické strany?
18. 11. 2013 | 20:56

akční výbory to chce, prověřené Halíkem napsal(a):

a Váchou

No, mohl si vyjímečně vybrat Matouše 23;27, který se k němu hodí.

Říká se, že už apoštol Pavel zavrhl "starého Adama" a vytýčil nutnost příchodu nového člověka (když se zjevně Království pro ty staré nerealizovalo), od té doby se to tedy táhne.

Sliby chyby, nejdřív musí přijít ti krásní noví, vždycky znova.
18. 11. 2013 | 20:59

Michal Macek napsal(a):

Maximus :

ha :))) a kde mate ten zivot dany hmote? mikroorganismy na dne more sou sice hezky ale co zivotecek nekde na jinech telesech? ok.. mozna namitnete ze sme ho jeste nenasli ponevadz vesmir je obrovkej a my nevidime/neslysime dost daleko, ale jak vysvetlite ze si oni jeste nenasli nas??? jestli je jen v mlecny draze x milionu planet na kterych muze byt zivot tak nam vychazeji tisice civilizaci a ja se ptam kde sou???
18. 11. 2013 | 21:00

Maximus napsal(a):

šašek z Jihlavy

Pane kolego, mám za to, že nemáte pravdu se Zemanem. On byl z toho panoptika lidí na prezidenta nejlepší variantou. Hlavně se mu podařilo splnit úkol, že pomohl odstavit neskutečně špatnou vládu od koryta, všichni na tom můžeme v jistém časovém horizintu vydělat. Má své chyby, ale v danou chvíli byl ta nejleší volba. Ale vím, že jste už delší dobu o tom přesvědčen, že M.Z. není ten pravý, tak vám to nebudu vyvracet. Jinak funkce prezidenta by se neměla přeceňovat. V poslední době se mi líbí Babiš, který třeba Sobotkovi jasně řekl, že žádné zvyšování daní, ale nejdříve ať se naučí stát daně vybírat a také, aby se naučil s penězi zacházet. Nakonec mu slíbil, že mu to jeho experti všechno spočítají. Zřejmě proti klasickému panákovi z poslaneckých lavic Sobotkovi nastoupila těžká váha, člověk z byznysu tzn. že takového člověka nemůžete opít rohlíkem a politickými kecy. Tam se kecy nenosí.
Hezký večer.
18. 11. 2013 | 21:01

skeptický napsal(a):

Maximus
Chemické prvky musí být všude ve vesmíru stejné.Je to dáno matematicky,jenom se neví jak.Jinak by matematika neplatila.
18. 11. 2013 | 21:03

šašek z Jihlavy napsal(a):

Maximus
Pane kolego, z hlediska věčnosti je vaše úvaha pochopitelná. Ale člověk se na vše dívá z hlediska své existence, která je pro jedince důležitější než celý vesmír. Pro mne je v mých sedmašedesáti letech, kdy nevím dne ani hodiny, důležitý každý den, který mi byl v tomto slzavém údolí dopřán. A nepovažuji to za nějakou náhodu, všichni zde máme nějaký úkol a podle toho, jak se ho zhostíme, budeme i skládat účty. A je úplně jedno, jestli pod hlavičkou té či oné církve, nebo jako domněle se cítící atheisté.
Celkem se těším, až si tuto svou fixní ideu potvrdím. Jen díky jí jsem schopen si udržet jakous takous životní rovnováhu. Ale to neznamená, že rezignuji na věci veřejné, když cítím, že "satan" začíná mít navrch. Přál bych nám všem více pokory.
18. 11. 2013 | 21:04

aga napsal(a):

akční výbory

Překabátěný Šavel s tou infiltrací začal, Halík je jeho pokračovatelem a následovníkem. Vši v Kristově kožiše.

Stejně mu tu pohádku o tajném vysvěcení nevěřím.
18. 11. 2013 | 21:06

Maximus napsal(a):

Michal Macek

To je na delší diskuzi a hlavně bez emocí. Bohužel už musím končit, jedu jednat kvůli za byznysu a tak můžeme o tom poklábosit příště. Vždycky mě překvapují někteří lié, kteří mají ve všem jasno a i v tom vesmíru. (-:
Jinak pane kolego, člověk např. ani neví co je to gravitace, myslím fyzikálně a umí ji spočítat, ale fyzikálně do důsledku, které částice hmoty ji způsobůjí, prostě neumí určit. A takhle bychom mohli pokračovat. Spoustu jevů, které existují ani neumíme určit a ani o nich nevíme. Kdo třeba před nedávnou dobou
věděl co je to rentgenovo záření?
Tak příště. Musím už končit.
18. 11. 2013 | 21:09

šašek z Jihlavy napsal(a):

Maximus
Hezky jsme se minuli, ale to neva. Na Babiše mám stejný názor jako vy, doufám, že to nebudu muset odvolat.
18. 11. 2013 | 21:09

LUF napsal(a):

Kázání je zadarmo, tak si kazatel může vykládat co chce a to je ten "problém". Kdyby se v kostelích zavedlo tučné vstupné, neviditelná boží ruka trhu by faráře naučila vyjít klientovi vstříc
18. 11. 2013 | 21:09

Jáchym napsal(a):

Pane Hořejší,
vystupování Halíka v poslední době patří mezi má největší zklamání - nutno říci zklamání ze sebe samého.

Říkám si zas a znova - jak jsem starej, tak jsem blbej, zas a znovu dokážu nalítnout.

Berme to tak, že v tuzemské katolické církvi se prostě nemohlo stát, aby se na vyšší kněžské posty dostal někdo, kdo neposkytuje záruku schopnosti skrytě a dostatečně sofistikovaně agitovat ve prospěch zájmu vatikánské banksterské elity a jejich zdejších šafářů.

To, že to Halík dělával nesrovnatelně sofistikovaněji a inteligentněji než třeba Duka, je dáno tím,že jeho úkolem bylo narkotizovat svědomí pražských intelektuálských obdivovatelů milovaného Agenta 009 s momentálně přistřiženým čírem.

Nyní už ani pro Halíka nemá cenu cokoli pracně předstírat, místo bojového umění intelektuální argumentace začíná používat oblíbenou klasiku pajzlů páté cenové skupiny - slovní obdoby pivní flašky s uraženým dnem.

Když si vzpomenete na způsob, jakým kdysi argumentoval - taktéž vysoce vzdělaný a inteligentní - nositel československého Řádu Bílého lva,jistý Mussolini,
a pokud si uvědomíme, že většina tuzemského vrcholového kléru je podstatně méně civilizovaná než Halík, mají se naše děti nač těšit.
18. 11. 2013 | 21:10

Maximus napsal(a):

skeptický

Ještě vás jsem zahlédl. Chemické prvky nemusím být všude ve vesmírui stejné, jednak neumíme vesmír změřit a také ho neeznáme. Z vašehio tvrzení čiší, zase ta nafoukanost Homo sapiens. Víme zatím kulové pane kolego a s přehazovačkou! Jsme na tom asi jako trochu chytřejší rybičky v akváriu, které vykládají svět okolo něj a který vidí.....
Nashle.
18. 11. 2013 | 21:13

aga napsal(a):

Jáchym

Máte s Hořejším stejnej problém - pro slova nevidíte člověka. Slova jsou opravdu silné narkotikum, a kde chybí intuice a cit, tam není mušce pomoci - pavouk ji do slov zamotá a vysaje.
18. 11. 2013 | 21:16

Petr B. napsal(a):

Halíkovi jsem nikdy nevěřil. Podle mně je přespříliš zaujatý až fanatický. A chybí mu skromnost a pokora.
18. 11. 2013 | 21:17

curs napsal(a):

Tvrdě řečeno, člověk jdoucí na kázání si nic jiného než nesmysly nezasluhuje: když půjdu na mítink ODS, také nebudu očekávat objektivní zhodnocení voleb a vlastně ani ničeho jiného. Většina občanů je z veřejných zdrojů dostatečně obeznámena s historií i současností katolické církve, proto nepotřebuje testovat nadstranickost tohoto žalostného spolku zaostalých maniaků účastí na bohoslužbách a divit se, že Halík nenávidí levicové voliče.
18. 11. 2013 | 21:20

Michal Macek napsal(a):

maximus:

no jasno mate hlavne vy ze buh neni - protoze ho nikdo nevidel :))) no ja vas taky nikdy nevidel presto verim ze existujete :) tak at vam to dopadne to jednani ahoj :))
18. 11. 2013 | 21:22

ld napsal(a):

Ano, také jsem byl účasten při takovýchto mší. Tohle hlava nebere, když od oltáře zazní agitka, aby voliči vybírali lidovce, zapudili levici.

Kolem Nového roku byla přímluva za církevní restituce. Po jejím zaznění ale "prosíme tě vyslyš nás" neřekl nikdo z věřících. Potutelně jsem se usmál, když kaplan tuto rebélii v údivu zaznamenal, avšak nevzmohl se na reakci...:-)
18. 11. 2013 | 21:22

aga napsal(a):

curs

"žalostného spolku zaostalých maniaků "

Tak tady se, přecedo, osudově mýlíte. Tenhle spolek není zaostalý ani náhodou, naopak, je vždy o krok vepředu. Pár zaostalých maniaků by nezvládlo kromě mnoha jiných věcí prosadit restituce v ateistickém národě - a za tím účelem zorganizovat sametový převrat a vše, co po něm následovalo.
18. 11. 2013 | 21:24

Richard napsal(a):

Halík je charismatická "hérečka", vynikající řečník s přesvědčovacími schopnostmi, dokáže vtáhnout, zaujmout, zapůsobit
má vynikající předpoklady k roli sektářského vůdce
stejně tak by mohl být farářem hollywoodu, perfektní lákadlo na nerozhodné ovečky, i ty tzv. liberální s odporem k autoritářství
působí přátelsky, neformálně, civilně, srozumitelně...
když je člověk vtažen, může mít z jeho řečí zážitek, když je v odstupu, je to trochu sranda, vidno přehrávání, nejspíš i "sebevykrádání", resp. stejné divadlo jako v případě Schwarzenbergovy prezidentské kampaně, ...

Halík podle mě přetahuje, stejně tak socialisti ve svých úvahách o zrušení Bohumínského usnesení a paktování se s komunisty...

Před pár dny jsem uvažoval, jestli je pro mě důležitější vyjasnění, resp. znovuotevření velmi pochybných církevních restitucí i s představou zrušení Bohumínského usnesení, nebo přijetí skutečností, že si klero-feudální klika, jen tak, divoce, šoupne do kapsy desítky miliard a získá moc k jednání, které předvádí třeba Halík, aneb uplatňování vlivu, skrze moc peněz, zcela mimo duchovní oblast,...aneb politické manipulace z pozic restituovaného kléru...nepřijatelné působení na hodnoty skrze církevní pozice posílené restitucemi...
zjistil jsem, že je pro mě obojí nepřijatelné, spolupráce socialistů s komunisty, stejně tak církevní restituce v současné podobě, jen nevím, jak řešit jinak...
nejlépe nějak středem, ale jak...?
církev i komunisti se v mých očích až příliš dostávají k politice, k moci, pro mě obojí zlo....
komunisti nebo církev u moci, to nemůže přinést nic dobrého
18. 11. 2013 | 21:24

Čochtan napsal(a):

Maximus:
Chemické prvky JSOU všude ve vesmíru stejné !!! Nejen prvky, ale i fyzikální zákony a konstanty ! Všude. Věř mi, jako starý matfyzák vím o čem mluvím. Je to fakt.
18. 11. 2013 | 21:27

Jakelin de Mailly napsal(a):

Václav Hořejší

Pane profesore,

také pozoruji u mons. Halíka jakési změny, viděl jsem ho v jakémsi slovenském diskuzním pořadu a zavánělo mi to agresivitou až fanatismem.
Nejsem věřící, ale dříve jsem si Halíka vždy se zájmem přečetl nebo poslechl, toto mě zděsilo.

PS. Ten list sv. Pavla byl asi česky "Soluňským".
18. 11. 2013 | 21:30

Jáchym napsal(a):

aga napsal(a):
Jáchym
Máte s Hořejším stejnej problém - pro slova nevidíte člověka. Slova jsou opravdu silné narkotikum, a kde chybí intuice a cit, tam není mušce pomoci - pavouk ji do slov zamotá a vysaje.
18. 11. 2013 | 21:16
*************************************
Ago,
Havla ani Halíka jsem neměl možnost poznat jinak než přes jejich slova.

(S takovým Pehem jsem se setkal jednou - a intuice, cit ale i určité zkušenosti v jednání s lidmi mi docela stačily, abych si uvědomil, co je zač.
Není to se mnou tak zlé.)
18. 11. 2013 | 21:31

Yosif K napsal(a):

Když jsem s ním o tom korespondoval, napsal mi: „současnou ČSSD vidím jako nejhorší alternativu pro tuto zemi,
1) smečku mocichtivých darebáků,
2) těžících jen z nenávisti proti vládě,
3) která dělá nepopulární, leč nutné kroky“.
To, že přední český katolický intelektuál je schopen takové hysterické zaslepenosti a hloupé demagogie, mě naplňuje zármutkem.

KONEC CITATU.
Nejsem katolík ale co když v tomto ohledu má Halík úplnou pravdu?
ad 1) CSSD se rozštípla na Zemanovce a Antizemanovce, víceméně půl na půl. Obě strany se de facto vzájemně obvinují že jsou "mocichtiví darebáci". Je velmi dobře možné že obě frakce mají pravdu. Vedoucí činitekl antuzemanovské frakce je Zaorálek, ten těsně před volbami napsal blog demaskující Zemanistickou stranu jako klub exekutorských vyděračů a tunelářů a sosačů eurodotací. Zdá se že z velké části to je pravda, Zeman je loutka Nejedlého, Koníčka, Tomana, Ciencialy atp - exponentů sponzorů Zemanovy kampaně.
Zemanova kampan nestála 3 miliony Kč a nesebrali se na ní chudí lidé. Zeman a SPOZ utratili jistě přes sto milionů, velká část "malých sponzorů" jsou socky kteří by nikomu nedali ani grešli a o "svých darech" neví.
ad 2) ano minulá vláda dělala chyby ale - socani vládli 9 let a nedokázali se domluvit s církvemi. Ani dnes není jasné co církvím chtějí a co jim nechtějí dát, kampan proti restitucím je tak postavena na čiré nenávisti.

Dtto kampan proti s-Kartám byla postavena na čiré zlobě a nenávisti. Přitom levicová vláda v Brazilii distribuuje federální universální sociální dávky BOLSA FAMILIA 100% přes debetní karty a bankomaty. Díky "péči" respektive díky nenávistní kampani CSSD je tak česká republika i za Brazilií, až se někdo pokusí přijít s nějakým podobným systemem tak CSSD zase proti němu fanaticky vytáhne. Ultralaciné volební body.
Nqa Halíka nechodím, na TV se moc nedíbvám, těžko se mi posuzuje zda Halík je nebo není hysterický. Kampan CSSD (břichatý prelát krade váš měšec + důchodci umírající hlady u bankomatu) však silné stopy hysterie nesla.

Což je možná důvod proč se proletáři masově na levici vyp....rdli a volili mnohdy Babiše, který slibuje podporovat podnikání a nezvyšovat daně. Proletáři vědomě a masově volili
pravostředovou stranu Babišovců.

Absolutně farizejský je přístup CSSD ku korupci. Na jedné straně se distancovala od Ratha, na druhé straně zaplatila vypracování několika odborných posidků dokazujících (lživě) že KOTT PANCOVÁ RATH nezpůsobili středočeskému kraji vůbec žádnou škodu.

Toto jest zázrak socíku - všichni všechno mají protože všichni všechno kradou a přitom nikomu nic nikde neschází. KOTT PANCOVA RATH snad tak ukazují CSSD cestu z krize?

Obávám se že Halík až tak hysterický není a že kampan CSSD hysterická byla. Kupodivu ku škodě samotné CSSD.
18. 11. 2013 | 21:36

Emissary napsal(a):

Politický agitátor na blogu

Tak nějak, slovutný pane profesore, ale svoje osobní frustrace tady ventilovat nemusíte. Vy jste také agitátor, agitátor pomýleného náhledu na svět, agitátor socializmu.

Tak třeba povězte, určitě se Vám líbilo, jak Ústavní soud zapudil povinnou práci dlouhodobých povalečů a lidí s odporem k práci a přirovnal to k otrocké práci. Ale jistě se Vám nelíbilo, jak tentýž Ústavní soud odmítl zrušit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společenstvími.

Inu, všechno je třeba to posuzovat tak nějak třídně, po socialisticku. Co činíš, nečiníš dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, musíš činit socialisticky.

Něco vám povím, v názorech na ČSSD má Mons. Halík naprostou pravdu. i když má více titulů než Vy. ČSSD vede usoplený elév, neznající nic jiného, jen politiku. Nemít Babiše za zády, tuto zemi totálně zničí.

Povězte, ještě Vás drží ty fantasmagorické představy o 90 procentním zdanění? :)
18. 11. 2013 | 21:40

aga napsal(a):

Jáchym

Vy jste Halíka neviděl v TV? Jeho tvář a mimoslovní komunikace jsou dostatečně vypovídající, IMO.

Stejně jako třeba u Sedláčka. Už se to myslím odnaučil, ale dříve se např. neustále škrabal na nose. V řeči mimoslovní komunikace lhář. A to jsem tvrdil, ještě když okouzloval davy.
18. 11. 2013 | 21:42

Yosif K napsal(a):

Zázrak socilaismu a-la CSSD: Všichni všechno mají (Pancová má nasysleno 66 míčů) protže všcihcni kradou ale středočeskému kraji dle CSSD nic neschází, ani jedna Koruna česká.

Ergo klAdívko - na jiných krajích také nic neschází, jenom se oranžovorudí soudruzi nenechte proboha chytit, pak bychom Vás museli hodit pod autobus jako tudle Ratha. Takže - HLAVNĚ SOUDRUZI OPATRNĚ, KONEJTE OPATRNĚ A NEMLUVTE DO TELEFONU JAKO PANCOVÁ!
18. 11. 2013 | 21:42

Yosif K napsal(a):

Emissary napsal(a):
...Tak nějak, slovutný pane profesore, ale svoje osobní frustrace tady ventilovat nemusíte. Vy jste také agitátor, agitátor pomýleného náhledu na svět, agitátor socializmu.

Povězte, ještě Vás drží ty fantasmagorické představy o 90 procentním zdanění? :)
18. 11. 2013 | 21:40
Jak tak vidím neóchvějnou socalistickou propagaci pana profesora, tak jej to ještě drží. Ve švédsku to přece skvěle finguje. Toto si myslí profesor Hořejší a umyvvačka plechů v pizzerii naivní paní Fialenka.

Stačilo by si však vygooglovat cokoliv o švédsku aby se i čolvěk průměrné inteligence dovtípil že model takto velkomyslného scálního přerozdělování prostě nefunguje a že se jej muselo zbavit i přebohaté švédsko, nebot si tento socální luxus už nadále nemohlo dovolit.

je to tak, CSSD propaguje sociálně luxusní recepty které si nemůže dovolit ani dvakráte či trikráte bohatší skandinavie.

--------------------------------------------------------------------------------

Pěstujte svoji třídní nenávist! Švédsko se loučí se sociálním státem
24. března 2012 14:37
Švédsko pobouřila akce levicových aktivistů, kteří uspořádali tzv. Safari třídního boje. Na vyhlídkové jízdě Stockholmem ukazovali rozdíly mezi příbytky chudých a vilami boháčů. Akcí chtěli upozornit na fakt, že pravicová vláda přiškrtila dlouhá léta hýčkaný systém sociálního státu.

Organizace lákala na zájezd po "ghettu bohatých" sloganem "Pěstujte svoji třídní nenávist". Média akci kritizovala, například komentátor listu Dagens Nyheter ji označil za "nebezpečný experiment v skupinové nenávisti."
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ve-svedsku-rychle-pribyva-chudych-dr6-/zahranicni.aspx?c=A120323_152704_zahranicni_aha
18. 11. 2013 | 21:50

Alfa napsal(a):

Pane profesore, nebylo by načase, abyste ve své mysli oddělil víru, kterou zřejmě potřebujete, a církev, kterou zjevně nepotřebujete? Slušelo by Vám to.
Na Halíka se stačí podívat v televizních diskuzích, zejména, když ho někdo rozčílí. Hned mu kouká ďábel z očí.
18. 11. 2013 | 21:50

Mac napsal(a):

tedy pane profesore.....

při Vaší inteligenci, vzdělání, životních zkušenostech - mít vůči Halíkovi tak dlouho jakékoliv iluze....???!!!!!

Halík je naprosto netolerantní nenávistný Koniáš, jehož největší frustrací je, že už se nemůže upalovat.....
18. 11. 2013 | 21:51

mlýny napsal(a):

Yosif
Buhvíkdo to nadaboval.
Neříkejte, že věříte Slonkové byť jedno slovo.
18. 11. 2013 | 21:58

zk napsal(a):

Naprostý souhlas. Náboženské a etické úvahy prof. Halíka si i jako ateista pokaždé přečtu velmi rád, kdykoli se ale tento pán začne vyjadřovat k české politice, je to katastrofa. Nevím, čím to je. Další podobný případ je Cyril Höschl.
18. 11. 2013 | 22:00

Michal napsal(a):

Po zmínce o hlasech pro rudé a oranžové byla následující Halíkova věta zhruba: "Je to ostuda i pro ty, kteří nedovedli demokracii učinit natolik věrohodnou, aby se lidé neutíkali k těm starým slibům zla." Ještě že jste včas utekl, to by Vás asi dorazilo :-)
18. 11. 2013 | 22:06

vasja napsal(a):

Na akademii věd konečně objevili kámen mudrců.
To je dost.
18. 11. 2013 | 22:09

vaclav horejsi napsal(a):

Emissary:

"Povězte, ještě Vás drží ty fantasmagorické představy o 90 procentním zdanění?"

Samozrejme!

..
18. 11. 2013 | 22:11

Jakelin de Mailly napsal(a):

Emissary

Skokan zelený, Pelophylax esculentus, je typicky vodní žábou, neboť se ve vodě či v jejím bezprostředním okolí zdržuje po celý rok, nikde jinde ho nezastihnete. V zimě zalézá ke dnu do bahna, kde ve stavu strnulosti přečká i mrazivé období. Obývá menší i větší stojaté vody všeho druhu, pokud jsou hustěji zarostlé vodním rostlinstvem. Vyskytuje se hlavně v nížinách a pahorkatinách. K rozmnožování dochází v květnu a jedna samice může naklást až 10 000 vajíček ve velkých shlucích, které záhy klesají ke dnu. Za příznivého počasí se z nich už po 7 dnech vylíhnou drobní pulci. Jejich úplný vývoj trvá 3 až 4 měsíce a občas se stává, že některý pulec přeměnu v žábu do zimy nestihne a přezimuje, na jaře pak dosáhne úctyhodné velikosti až 9 cm. Potrava dospělých skokanů je úměrná jejich velikosti - běžně loví hmyz a jiné drobné živočichy.
Zjara o sobě dávají skokani zelení vědět nápadným hlasem, kterému se běžně říká skřehotání. Nese se do daleka, neboť ho zesilují dva rezonanční bubínky, které se skokanům nafukují v koutcích úst. Jak je patrné i ze zvukové nahrávky, skřehotání je vysloveně záležitost společenská - jakmile se ozve jeden skokan, přidávají se k němu postupně další, až je z toho úplný chór.
18. 11. 2013 | 22:26

vasja napsal(a):

Halíka na nás poslalo peklo. To je vidět.
Kostel musí bejt odsvěcenej, vyvětranej a začít pak znovu.
Už nikdy by se tam ďábel neměl vetřít.
18. 11. 2013 | 22:27

charlie napsal(a):

Pane Hořejší
já si myslím, že ČSSD a KSČM nejsou automaticky zastánci sociálně slabých, chudých.
Důvodem je podle mého velmi malá odbornost a nepropracovanost myšlenek a cílů.
Sice mluví o posílení sociálních jistot - nicméně při té slabé odbornosti nebudou vědět, jak je jinak naplnit než na dluh. Daně bohatým ani nevracení církevního majetku to NEMŮŽE ZMĚNIT. Na to stačí základní matematika.
Navíc i ČSSD prokázala, že příliž mnohým v této straně se také jedná o moc a méně o cíle. I já ale pociťuji jistou bolševizaci Soc.dem. - bohužel.
Dále si myslím, že tzv. pravice ODS a TOP neprokázala žádné právo vést tuto společnost k úspěšné sociálně - tržní společnosti jako např. Dánsko, Švýcarsko... ODS je vysloveně zlodějská sobecká mafie a taky tak dopadla. TOP sice nebyla dosud žádná zlodějna prokázána, ale myslím, že na Drábka se svým lokajem Šiškou dojde. Tzv. pravice si osvojila intrikánské očerňovací metody - používané zvláště před volbami. Své tajné informátory si snadno zaplatí z ukradených miliard. Na starost si to podle mne vzal už před mnoha léty Langer.
Top, která se pasuje na nositelku konzervativní morálky to u svých partnerů blahosklonně toleruje - čímž se stává spoluviník.

Stařečkové kandidující na prezidenta, byli již za zenitem svých dobrých let a je to na nich bohužel znát.
Výsledkem těchto jevů je stoupající nervozita, hašteření, a začínající nesmiřitelná nenávist.
V zemi, kde téměř nikdo nemá žádnou autoritu se nedá vládnout. Přiléváním kohokoli oleje do ohně nás posouvá po spirále sestupu. Přečtěte si prosím diskusi pod tímto vašim blogem.
18. 11. 2013 | 22:32

kokoshka napsal(a):

Už davno jsem tady nebyl,na tomto lipoldovsko-stejskalovem serveru,a prej mongolskym barbarum tady neni misto,no kokoshka je zarputily chlapik,a tak prohlašuje že s profesorem je absolutne souhlasny!
18. 11. 2013 | 22:34

Jakelin de Mailly napsal(a):

kokoshka

Zdravstvujte.
18. 11. 2013 | 22:35

Dalimír napsal(a):

At mi někdo vysvětlí s vás vědátorů proč může fungovat s úspěchem komunismus v činské lidové republice a proč s kolaboval v jiných zemích ,mám na mysli hlavně bývalou českou socialistickou republiku ! Je to v lidech a jejich mentalitě ! Ta se utváří po mnoho generací ! Rozhodně mě ale štve že se tu v republice církev římskokatolická a různé sekty roztahují čím dál více ! Tohle by komunisté nikdy nedopustili , ti na ně měli ten správný metr ! Klér nám slibuje posmrtný blažený život a oni si všichni od biskupů výše užívají nadstandart ještě zde na zemi ,a to mi právě nevoní ! Je to pokrytectví největšího kalibru
18. 11. 2013 | 22:36

kokoshka napsal(a):

Jakelin de Mailly:
Privet.
Trochu jsem vam tu chybel?
18. 11. 2013 | 22:40

křemílek napsal(a):

Zdrástvujtě pán nebo bývalý soudruh kokoshka , kde se nám proboha tak dlouho stále touláte ??? Elena už se zde po Vás sháněla ! Co jste ji slíbil ?
18. 11. 2013 | 22:42

Horal napsal(a):

Stejně jsem zklamán vyjadřováním SR ČCE kolem tzv. "restitucí" a synodního seniora Rumla osobně. Jakoby vážení a moudří lidé ztráceli ve věci materiálního zabezpečení církve soudnost. Začalo to před rokem (rokem a půl) "restitučním" zákonem, ale averze proti ČSSD zůstala, ba se stupňuje ...
Ano, o věci se jednalo dlouho, je těžko vycouvat z něčeho, co se obtížně dávalo dohromady, do čeho se mnoho (nemateriálního!)nainvestovalo ale Pekárek, trafikanti, Nečas, Kalousek,... Co je proti tomu jeden blbý bilbord?
18. 11. 2013 | 22:51

kokoshka napsal(a):

křemilek:
Protože pijačim jak kominik!
Jsem alkoholik,dobre mi tak!
18. 11. 2013 | 22:52

mb napsal(a):

Tak nám zabili Housku ...

a kerýho pak pani Mullerová, já znal dva ...

vobou nebyla žádná škoda ...
18. 11. 2013 | 22:52

Pacák napsal(a):

Katoličtí funkcionáři, kteří se přidali k lovící smečce mne také hodně zklamali. Církve jsou pro vdovy, sirotky, slabé a nemocné, nikoliv pro bohaté preláty.
18. 11. 2013 | 22:53

Emissary napsal(a):

Dalimír

Vám je zbytečné cokoliv vysvětlovat, stejně jako poště a profesorovi. :)
18. 11. 2013 | 22:56

scestné představy napsal(a):

Dalimíre
Protože se u nich vládnoucí kapitalistická třída jmenuje Komunistická strana. Méiyǒu Gòngchǎndǎng jiù méiyǒu xīn Zhōngguó.
18. 11. 2013 | 22:59

Yosif K napsal(a):

mlýny napsal(a):
Yosif
Buhvíkdo to nadaboval.
Neříkejte, že věříte Slonkové byť jedno slovo.
18. 11. 2013 | 21:58
Bůhvíkdo nadaboval co? Clánek o švédsku?

Socík ve švédsku je postupně odbouráván - švédsko si nemůže socální luxus dovolit. V česku CSSD, Profgesior Hořejší a paní Fialenka děšlnice z puitteryk propagují 90% zdanwěníé boháčů.

Akorát mám pocit že u prozíravého profesora Hořejšího se to 90% zdanění bude marginální sazba nad platovám stropem v CSAv - KDO BY RÁD CPAL PROLETOŠŮM NĚCO DO CHŘTÁNU ZE SVÉHO, AT PLATÍ TI OPRAVDU BOHATÍ ´ TI S PLATEM VYŠŠÍM NEŽ JÁ PROFESOR HOŘEJŠÍ. Odhaduji tak stovku K měsíčně.
ZATÍMCO FIALENKA SI JISTĚ PŘEDSTAVUJE ZDANIT 90% I PROFESORA HOŘEJŠÍHO NEBO KOHOKOLIV KDO VYDĚLÁVÁ NAD DĚLNICKÝ PRŮMĚR.
A na téhle nejednotě proletářských myslitelů a mudrolínů ten socík zase ztroskotá. Socík ano, ale ne z mého platu.
18. 11. 2013 | 22:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kokošo před čím si to z toho ruska vlastně utek ?
Snad ne před prachama ??
Veselé krizování.
http://www.xoxma.lv/uploads/posts/2010-04/1271837476_podborka_121.jpg
18. 11. 2013 | 23:01

marxík napsal(a):

Profesorského, ani místní levicovou sešlost, nepobuřuje ani tak agitace flanďáka v chrámu Božím, jako spíše konkrétní narážky proti milované soc. dem.
Kdyby agitátor vynechal čssd a soustředil se pouze na rudé nebezpečí, zůstaly by duše místních pokrytců klidné, a pan profesor by nevyhlásil bojkot Halíkova chrámu.

Už vás mám, pánové, přečtené.
18. 11. 2013 | 23:02

nikoho neživte! napsal(a):

Horal
Některé církve se už zbavují farářů, aby při porcování medvěda nebylo moc hladovců.
18. 11. 2013 | 23:04

Yosif K napsal(a):

Oholedně číny - velký čínský vůdce Teng Siao pching po konferenci která odstartovakla de facto kapitalismus v číně aniž by to z jejich závěrů bylo kdekoliv možno vidět řekl v kruhu užších soudruhů:

"Někdy potřebujete zabočit prudce doprava ale kvůli hlu...pákům musíte řidiči říct aby zapnul blinkr doleva. A potom necháte zabočit prudce doprava a je to."

Zdá se že "Tengův trik" funguje na hlu....páky i po 30 letech a to nejenom v číně ale i v českých levicových kruzích.....
18. 11. 2013 | 23:04

mb napsal(a):

Politický agitátor na kazatelně
přesvědčivý aligátor vládne fortelně
zvyklosti jsou idiotské
lidské, lidské, příliš lidské
z ústavy zbyly cáry, zbyly kousky
při návratu z lampárny se spočítají Housky
troglodyt s očima podlitýma krví
pranic mě netěší, že to říkám prvý ...

Hořejšovi ( předrevoluční pseudonym z let v kotelně či vrtu ) hezký večer ...
18. 11. 2013 | 23:05

kokoshka napsal(a):

wbgarden:
Penez mam tolik že je mužu rozhazovat vidlema!
A piju ja proto že se mi tak chce!
18. 11. 2013 | 23:05

čssd napsal(a):

slepý profesore, ona ale ČSSD je skutečně oranžová zbolševizovaná obdoba Ods tedy bezskrupulozní mafie. A teď se začnou ještě střílet.
18. 11. 2013 | 23:07

Yosif K napsal(a):

vaclav horejsi napsal(a):
Emissary:

"Povězte, ještě Vás drží ty fantasmagorické představy o 90 procentním zdanění?"

Samozrejme!

..
18. 11. 2013 | 22:11

No pane profesore - a můžete nám říct proč vás drží fantasmagiorické představy o socální prospěšnosti 90% zdanění když už tyto představy definitivně na základě katastrofální praxe zavrhli i skandinávští soudruzi?

Nebo snad o Skandinávii nic nečtete? Máte snad o Skandinávii představy jako redaktor československé televize z ledna roku 1990?
18. 11. 2013 | 23:09

dieder napsal(a):

Víte, věda chemie v etapě po alchymii měla v druhé polovině 18.století skutečně jediné profesionály,špičku a objevitele v německých lékárnících.Bokovky.Hobby.To je obdoba soudruhů z KSČ v ČSSR 40 let.Stále se čekalo až přijde do řízení věda,jimi hlásaná čistě verbálně. Nepřišla.A to uvolnilo jimi ideologicky potlačený mechanicky prostor pro všechny ty prastaré ideologie všech možných.To je dnes.Koncepty staré jak lidstvo,všechna století.Nihil Novum.Komunistů.Vědců.
Jakkoliv by nastoupil kníže Schwarzenberg,jedině ve velmi slabé EU by měl šanci nás strčit po 100 letech do Rakous s postrašenými bombami Srby.A Rusko by se neptalo :Je vám ouzko?Vždyť Váš Palacký tvrdil:Jak TI Rakousko,ouzko? RAKOUSKO,TEHDY NÁŠ SPOJENEC-nás Rusů.M.Zeman do Technického týdeníku 1989 napsal známý článek-jeho představu pěrestrojky.Přesnou kopii "milionů cizích světů" Giordana Bruna 1600 upéleného.Jako zdravý pluralismus.
A to je co zde vidíte.Bankovní privatizace M.Zemana byla zřejmě krokem směrem sem.A nyní se zamyslete nad faktem,že postoupily tisíce signálů o tom,že právě lidé angažovaní v období 1938-1948 rodem a původem jsou nejfrekventovanější osobou původu těchto dnešních dějů.Trojský kůň na obzoru? Nebo dvouletka s obvyklým rozčarováním?
18. 11. 2013 | 23:11

Joachym Brezina napsal(a):

Pane Macku, k Vašemu možná postesknutí, jak to, že nás ještě ty jiné civilizace nenašly .... vzhledem k rozlehlosti vesmíru to bude nějakou dobu trvat. Vemte si kdy jsme začali radiově vysílat. A kam se asi tak mohl radiový signál za tu dobu dostat, jen několik usmolených světelných let, ke vzdálenostem ve vesmíru, s tím, že se vzdáleností radiový signál slábne. Jsme odkázáni na rychlost světla, dohlédneme teleskopy jen tak daleko, odkud k nám přiletělo světlo které vidíme.
Bližší info v seriálu Tajemný vesmír S03E03 - Rychlost světla
18. 11. 2013 | 23:15

Yosif K napsal(a):

Jinak jsem rád že náboženský život v česku bude zachráněn péčí socalistů jako Zaorálek a Sobotka, ti církvím všechno vezmou aby nic nemohli rozkrást, tím církve morálně zachrání. Peníze dají do církevního fondu hlídaného socalisty, ti nic nejradou, tomu můžete věšřit, nedávno to říkal do TV i sám MUDr Rath......

Ušetřené peníze z fondu dají socalisté na socdem armádu spásy, mladí a hezcí socalisté (děti předních socaluistických činitelů) tam budou krmit ve vyvařovnách boweráky polívkou, lépe než nějací náboženští fanatici, alespon boweráci budou volit CSSD......
18. 11. 2013 | 23:16

Ateista napsal(a):

Hořejší:

Pane profesore, já si vážím toho, že zde píšete zrovna tento článek a dokážete změnit názor, i když to trvá u Vás značně pomalu a to i vlivem toho, že jste věřící a do značné míry zaslepen a ohlupován.

Pokud si ještě vzpomínáte, já jsem Vám tu psal o tom, co je Halík zač, jak se chová, jak je vulgární, jak je agresivní, Vy jste tomu nevěřil. Domnívám se, že tímto okamžikem snad dostáváte další díl do mozaiky, kterou já jsem Vám zde několikrát poodkryl.

Mrzí mě, že čtete ty jeho knihy ... Vždyť to jsou slátaniny, které nemají žádnou logickou strukturu, nevychází se v nich z empirických a ani z exaktních dat, je to jen takové hloupé a trapné klábosení o ničem a tohle plkání se u něj jen opakuje. Jen si nemyslete, že ateista nečte knihy od Halíka, já je četl všechny, podrobil jsem je kritickému pohledu a bylo mi z toho špatně.

Mohu twedy vědět, co je na těch jeho knihách tak důležitého nebo cenného, že to čtete a kupujete si další? Já bych Vás téměř podezíral z toho, že jde jen o proces setrvačnosti, nic víc v tom skutečně v této chvíli nenalézám.

Děkuji za odpověď.
18. 11. 2013 | 23:18

kokoshka napsal(a):

wbgarden:
Ty,zahradniku,vubec ztratil strach a svedomi?
Nabadat mne abych odhalil svoji pravou identitu?A to,prosim z jakeho potešeni?
18. 11. 2013 | 23:25

Ateista napsal(a):

Hořejší:

A jestli mohu ještě jeden dotaz.

Čím Vás zaujal ten venkovský celebrant zaujal? Já netuším o jakého Otce jde, ale pořád nemohu pochopit, jak někdo s naším vzděláním může vůbec chodit do kostela. Já jsem do kostela chodil (a někdy i v dnešní době chodím) jen za účelem bádání. Já se domnívám, že je to pod naši úroveň...

Víte, já nepopírám, že tam mnohdy zazní i velmi moudré věty a proslovy, to zdůrazňuji, ale přece jenom, tohle můžete hledat i jinde, nikoliv v kostele.
18. 11. 2013 | 23:27

Ateista napsal(a):

Hořejší:

P.S.: Já s Vámi se vším, co píšete, souhlasím (nemyslím tím jen dnešní blog), jen mě asi o to víc překvapuje, že jste katolík a současně máte takové sociální cítění, nemyslíte jen na sebe, jste tolerantní, vyslechnete názory a pohledy jiných, neděláte ukvapené závěry, ale jste katolík, to mi prostě nejde dohromady.
18. 11. 2013 | 23:31

Suchec napsal(a):

Hele, profesorskej.

Vyprovokovat komisárka se jen tak někomu nepoštěstí.

Když si vzpomenu, jak před lety, tento "kotelník" házel moudra o tom, jak převáděl na Slovensko miliardu korun (ne, fakt to Topolánek není :-) )......

Máte moje uznání. Smekám. On Vás vskutku asi nenávidí, anebo je psychicky závislý :-D

Že je to (dle Koukolíka) depr*vant s vysokým IQ, stejně jako Jozífek (alias převlečené alter ego Šauerové), to víme již od 2005.

Blahopřeji :-)

P.S. Oni ti černop*delníci jsou všichni stejní. Hubu plnou boha , pokání a skromnosti, a přitom jim nejde o nic jiného, než o ovládání druhých a "mít z čeho žít". :-)
18. 11. 2013 | 23:48

Richard napsal(a):

"Já jsem do kostela chodil (a někdy i v dnešní době chodím) jen za účelem bádání"
atheista

a co tam zkoumáte? BMI Duka svatého?
Vašim náboženstvím je tedy nejspíš věda
--------------------------------------

"jen mě asi o to víc překvapuje, že jste katolík a současně máte takové sociální cítění, nemyslíte jen na sebe, jste tolerantní, vyslechnete názory a pohledy jiných, neděláte ukvapené závěry, ale jste katolík, to mi prostě nejde dohromady. "
ateista

ano, katolíka s nacvičenou moralistní ideologií vidíte často, cítícího už méně, až vůbec, ale i to je možné, asi...
řekl bych, že platí, čím více ideologického moralismu, tím méně skutečného citu...

to už je vlastně taková zákonitost, že vědomá ideologie nemůže naplnit samu sebe, tím spíš, čím více je ve svých ideologických snahách ambicióznější
18. 11. 2013 | 23:49

Suchec napsal(a):

Takže je zde zakázáno slovo "černop*delníci". To vykazuje znak SPAMu. :-)
18. 11. 2013 | 23:49

juvel napsal(a):

Politika je pro křesťana dosti nebezpečná past, stejně jako vztah k majetku. Lehce se stane, že politické soupeření ovládne jeho mysl a srdce natolik, že zratí ze zřetele to nejcenější. Je to vztah k Bohu a lásku k bližnímu. To potkalo zřejmě p. Halíka. Dobří křesťané mohou být jak levicově, tak pravicově orientovaní. Myslím, že sledují-li křesťanské hodnoty a snahu pomoci společnosti, nemusí být mezi nimi vůbec žádné zásadní rozdíly. Je ovšem velmi nekřesťanské vnucovat své svědomí a své porozumění druhým, či dokonce je urážet. Pan Halík to této pasti zřejmě spadl a může se to stát jeho těžkou duchovní prohrou.
18. 11. 2013 | 23:51

Suchec napsal(a):

Juvel: :-) *THUMBSUP*
18. 11. 2013 | 23:54

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

nedávno jste se rady zamýšlel nad textem kardinála Marxe. Přemýšlel jsem nad tím spíš v té souvislosti, proč v Bavorsku CSU stále tak drtivě vítězí.

Jsou prostě lepší. Vzdělanější, objektivnější a záleží jim na mínění veřejnosti a také na tom, aby se nezpronevěřili "duchu Krista", mám-li to tak říct. Alespoň ne v očích veřejnosti, jsou si dobře vědomi, že by skončili.

Nic z toho u nás nepozoruji, u nás je katolická církev očividně politickou silou nikoliv ve službách Krista, nakonec to z Vašeho textu plyne.

K zamyšlení též stojí fenomen Linke v bývalé NDR, která je skutečně stranou tvrdě levicovou na rozdíl od naší KSČM, která se programově spíš podobá oné CSU. Její pozice jsou mnohem silnější neý KSČM a to přesto, že nemohu srovnat, jak si východní Němci v porovnání s námi polepšili. Proč?
Dá se to i otočit, proč je "tento národ" tak pořád "připitomělý", ýe nedokáže vůbec nic prosadit a vybojovat?
18. 11. 2013 | 23:57

Jakelin de Mailly napsal(a):

Joachym Brezina

dostal jste mou poštu ?
18. 11. 2013 | 23:57

Ateista napsal(a):

Richard:

Věda není a ze své podtaty ani nemůže být náboženstvím. Já jsem někde o tom pod blogem prof. Hořejšího taky psal.

Myslel jsem tím, že jsem si vyslechl to kázání a konfrontoval to s objektivní realitou, nic víc. mnohdy si kněz protiřečí ve dvou po sobě jdoucích větách, ale i to je jeden z elementárnních znaků náboženství.
19. 11. 2013 | 00:02

na houby, s holí napsal(a):

Jáchym 21:10
Co s tim maj co děti?
Moje jsou přesvědčený ateisti a jejich kamarádi taky.
Zatímco já jen vím, že nevím a vědět nebudu.

Na nějaký finesy si nepotrpěj.
Chudák Halík.
19. 11. 2013 | 00:09

Michal Macek napsal(a):

Joachym Brezina

sou i jine zpusoby jak se dostat tak daleko nez letet po primce
19. 11. 2013 | 00:09

Basilius napsal(a):

Aneb , jak rudy dabel v kostele nevydrzel.:-))
19. 11. 2013 | 00:12

kokoshka napsal(a):

Je rozdil mezi virou a ideologii?
Katolicka cirkev už 2000 let zatracuje svobodu slova a volnomyšlenkařstvi,je to naboženska KSSS!
A učeni Kristove je uplne odlišne od blabobolu prelatu obtežkanych zlatem!
19. 11. 2013 | 00:14

Qin napsal(a):

No on páter Halík už je na seznamu pravdoláskařů.Exekutiva ve složení Hořejsší,s.Maximus a s. Jáchym mají zřejmě za úkol ho exemplárně popravit.
19. 11. 2013 | 00:24

Viola napsal(a):

Pane Ateisto

a kde si můžete zajít na upřímné kázání.
19. 11. 2013 | 00:30

Jakelin de Mailly napsal(a):

Kokoshka

Katolická církev není stará 2.000 let.
19. 11. 2013 | 00:30

Ateista napsal(a):

Viola:

To je správná otázka, nicméně se domnívám, že hledat pravdu můžete jinde než v kostele a tedy všechny mše svaté eliminovat, aniž by to nějak utrpělo na Vaší osobnosti.
19. 11. 2013 | 00:32

Kuznecov napsal(a):

Kokosko ,obtezkanost zlatem udava urcite spolecenske postaveni , moc a silu , vsak kazdej ruskej muzik kdyz otevre usta , to je jako odkryti Salamounova pokladu:-))) Vsech 32 zlatejch.
19. 11. 2013 | 00:58

Viola napsal(a):

Pane Ateisto,

je těžké ateistovi vysvětlovat jak je inspirativní návštěna kostela spojená se mší sv. a kázáním co k tomu patří. Je sice pro mě někdy legrační sledovat téma v kostele a venku. V kostele, jakoby se čas zastavil. Také pro mě musí být kostel tak akorát, ne moc velký, tam se ztrácí myšlenky a utíkají a ani ne moc malý, kde je těm myšlenkám těsno, nezáleží ani na tom, zda je starobylý, nebo nový a skoro prázdný, jen musí být postaven podle určitých pravidel, která byla dána už v Bibli.
19. 11. 2013 | 01:21

Yosif K napsal(a):

Tady to vidíte, jak socani jsou obětavá bandička, Roman Houska, vlivný člen CSSD a druh Janz Vanhové vyšetřované pro rozkulačování eurodotací, byl dneska večer zavražden, možná měli soudruzi mezi sebou nějaké frakční spory jek lépe sloužit boji proletošů proti zbohatlíkům a parazitní kompradorské buržoazii.

Možná se mezi sebou podáfdali jak nejlépe zabránit těm ožebračujícím církevním restitucím, není divu ty restituce budou stát každého občsana na den asi 35 haléřů, to je přeci velká věc, možná k tomu mělo soudruzi diskusi.

Nebo se pohádali o další rozkulačování eurodotací? To takly naní byloučený. Hlavně že jsou to samí slušní lidé, žádná mocichtivá banda, akorát ten Roman Houska v opilosti přejel strážníkovi nohu a soudruhům to trvalo celej rok než to ututlali... a ted je proletářskej vůdce mrtvej, celej živost věrně sloužil proletářům, chudák......
19. 11. 2013 | 01:29

Yosif K napsal(a):

Pane Kaerle Mullere, výchdoní něěmci si polepšili tím že jim západní nemci ročně posílají 15 miliard EURO. Dále jsou sice zdkažení bolševismem ale méně než ostatní východoa středoevropané jelikož jsou to přece jenom němci, i za komančů v NDR zdaleka nebyl takovej bo...rdel jako v CSSR třeba i v praze o sudetech nemluvě.....

Linke jsou paraziti co to všechno jenom brzděj, volej je totalitáři ostalgici.....
19. 11. 2013 | 01:33

Yosif K napsal(a):

Čelný socalistický myslitel zemřel, podobně jako jiní proletářští vůdci, celý život bojoval za proletáře a za rozkulačování eurodotací.....

Jméno Roman Houska je spojováno především s jeho problémy se zákonem.

V roce 2012 například Houskovi úřady zabavily řidičský průkaz, protože se odmítl podrobit dechové zkoušce na přítomnost alkoholu.

Nebylo to poprvé, kdy se Houska dostal do konfliktu se zákonem. Letos v březnu například parkoval na zákazu vjezdu, v roce 2003 pak přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování.
Roman Houska

Autor: Ludvík Hradilekvětší obrázek »

Za to se Houska dostal dokonce až k soudu, krajský soud ovšem v roce 2009 překvalifikoval trestný čin pouze na přestupek. Nakonec tak z celého případu odešel bez potrestání.

Houska byl také podezřelý z toho, že v devadesátých letech vyhrožoval podnikatelům a vydíral je, protože se účastnili dražeb budov, které chtěl vlastnit sám.

V roce 2005 ale jeho stíhání skončilo, krajský soud ho totiž kvůli průtahům zastavil.
19. 11. 2013 | 01:35

Yosif K napsal(a):

Poĺitický agitátor mezi socalisty, věrný a neúnavný bojovník za prábva oproletářů Roman Houska, ještě že nám zde profesor Hořejší vysvětlil že socalisti jsou ohromně slušní lidé...... asi něco jako MUDr Rath, ten taky chodil s obuškem a kvérem pro škatuli vína......

Roman Houska byl kontroverzní osobou, která figurovala v řadě různých kauz. Upozornil na sebe zejména v říjnu 2003, kdy přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Krajský soud v září 2009 překvalifikoval trestný čin na přestupek a chomutovská radnice ho nechala promlčet bez potrestání (o této kauze zde).

Další obžaloba Housku vinila, že v devadesátých letech vydíral podnikatele a vyhrožoval jim kvůli tomu, že se účastnili dražeb budov, které chtěl získat. Krajský soud ale v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/v-chomutove-byl-zavrazden-roman-houska-d95-/usti-zpravy.aspx?c=A131118_225211_krimi_zt
19. 11. 2013 | 01:42

Yosif K napsal(a):

Další úspěch SPOZistů a ruskočeské spolupráce při budování socíku na Ostravsku.......

Ostrava/Praha - Vedení ostravské ocelářské firmy Evraz Vítkovice Steel se chystá dočasně zavřít celou výrobní část.

V posledních dvou letech Evraz čas od času odstavoval ocelárnu, teď poprvé chce přerušit práci i ve válcovně, v provozu zvaném kvarto.

"Nemají zakázky, projednali s námi zavření ocelárny i kvarta v prosinci, teď chtějí jednat ještě o odstávce v lednu," řekl místopředseda místních odborů Roman Ďurčo.

Vyjádření vedení firmy Evraz Aktuálně.cz zjišťuje.

Odstávka by se dotkla všech zaměstnanců kromě firemní administrativy, podle Ďurča jde zhruba o 700 lidí. Ti navíc mají dostat méně peněz. Zatímco dosud jim firma platila během odstávek 80 procent mzdy, teď jim slibuje jen 60 %.

"Čekáme, že se válcovna zastaví ještě během listopadu, nemá žádné zakázky," řekl Ďurčo.
19. 11. 2013 | 01:45

kormoran napsal(a):

Bratre Weunceuslawe no vidite ! A citite tu svobodu?
Vy jste brblajice odesel z kostela , naopak odchod ze schuze Ksc ,byste se zlou potazal.))) Zadne vareni spekacku v cisukalkuch a zadne zkumavky!

Prehanim , ja vim . Vy jste typ cloveka ,ktery 'prezije' v kazdem rezimu.
19. 11. 2013 | 01:59

olga napsal(a):

Tak jste přidal svědectví. Janovo Zjevení se naplňuje...
19. 11. 2013 | 03:12

rvát se do posledního dechu napsal(a):

Yosife, neponocujte.
Nedělá vám to dobře, opakujete se, žvaníte, obtěžujete veřejnost nesmysly.
Eště vás taky najdou pod celtou u nějaké vily v lokalitě se špatnou pověstí. Řikávalo se, vyhoď v Chomutově cihlu z vokna a zabiješ štětku nebo cikána.

Právě jsem v noční tramvaji v půl třetí v noci potkal dva Somálce (soudě podle zakrslých anorektických figur a černošskoetiopského mixu rysů), jeli směrem ke konečné, kde jsou nějaké vybydlené paneláky.

Na rozdíl od mých pákistánských soudedů, kteří jsou milí, slušní a klidní (jenom jejich amatérské bastlení s C4 mi dělá starosti), tihle vypadali jako z honoluluova špatného snu.
Viděl jsem v Sojuzu na letišti přesedat oddíl Angolanů v ruskejch uniformách, tihle dva vypadali nebezpečněji než celá rota.

Bylo tu tak milo, a teď halt do nějaký ohrazený komunity, koukat nějaký tlustý holanďance do zadnice, když sedí na bidetu.
Život nejni spravedlivej.
Začnu si zase zpívat ve sprše.
Nessun Dorma třeba.
Jak voni mně, tak já jim.
19. 11. 2013 | 03:36

Drzá zrzka napsal(a):

I mimo Prahu žije spousta lidí se zajímavými názory. :-)
19. 11. 2013 | 05:18

Důchodce68r napsal(a):

Maximus 18. 11. 2013 | 20:48
Jen tak bokem tématu. Názor na svět si člověk obvykle vytváří a prohlubuje postupně, v dlouhém čase. A tak mně napadlo, nečtete nějak telepaticky moje myšlenky? Nebo já Váše? Pokud by šlo o čtení, bylo by naprosto přesné.
Ale nebo o čtení nejde. Podobně jako když se kdysi naplnila nějaká moře tím nevyčíslitelným počtem anorganických molekul, mohlo, ale nejspíš muselo, být těch "prvních" vzniklých organických až živých molekul současně paralelně mnoho. A toho názoru, jak výše píšete, asi taky nejsme jen sami dva. Zdravím!
19. 11. 2013 | 06:00

Míval napsal(a):

Pane Hořejší, kdykoliv zaslechl Halík slovo levice či, nedej pánbu, komunismus, dostával hysterický záchvat. Takže dost dobře nechápu Vaše překvapení nad chováním tohoto svatouškovského pokrytce.
19. 11. 2013 | 06:19

Ládik!!! napsal(a):

Dobré ráno v Bimbostanu.
Tak co, Mons. profesore, nefunguje Vám brzlík?
19. 11. 2013 | 06:39

ort napsal(a):

Kancelář prezidenta republiky vydala prohlášení, že řád bílého lva v roce 2014 obdrží :

Ringo Čech - za velký přínos české kultuře
Dan Hůlka - za ještě větší přínos české kultuře než Ringo
Václav Hořejší - za neochvějný postoj
19. 11. 2013 | 07:02

Ládik!!! napsal(a):

ort -
býval s řetězem ... za Bimba už bude bez.
19. 11. 2013 | 07:12

zemedelec napsal(a):

Pane Hořejší.
Máte můj obdiv.
Začíná se nám to hodně krystalizovat,až to někteří nemůžou udržet v sobě.
19. 11. 2013 | 07:16

Ládik!!! napsal(a):

Zrovna čtu, že Paroubek se kdysi soudil s Houskou. ČSSD - semeniště hříchu.
19. 11. 2013 | 07:16

Ládik!!! napsal(a):

Slunce vycházelo nad zemí, když Lot vešel do Sóaru. Hospodin začal chrlit na Sodomu a Gomoru síru a oheň; od Hospodina z nebe to bylo. Tak podvrátil ta města i celý okrsek a zničil všechny obyvatele měst, i co rostlo na rolích. Lotova žena šla vzadu, ohlédla se a proměnila se v solný sloup.
19. 11. 2013 | 07:28

scallop napsal(a):

autor

Holt clovek musi kontrolovat kazde sve slovo i kdyz s Vami mluvi u piva. Nikdy nevi, kterou veticku vylepite dalsi den na blog.

Mimochodem, cssd sveho casu pouzivala plakaty s natazenou rukou (v cirkevnim odevu) po pytli penez. To je bolsevicka agitace, to je "rudnuti" zcela zjevne.
19. 11. 2013 | 07:28

aga napsal(a):

Ateista

Věda jistě nemůže být náboženstvím, ale vědec může být náboženským či jiným fanatikem. Vy jste toho důkazem. Za vědu se neschovávejte.
19. 11. 2013 | 07:32

Anna napsal(a):

Pane Hořejší,

vřele doporučuji zajít si pro změnu poslechnout kázání do kostela církve husitské (např. sv. Mikuláš je taky krásný) nebo evangelické.
19. 11. 2013 | 07:37

olga napsal(a):

"Ládik!!! napsal(a):
Slunce vycházelo nad zemí, když Lot vešel do Sóaru. Hospodin začal chrlit na Sodomu a Gomoru síru a oheň; od Hospodina z nebe to bylo."

Ano bylo to od Hospodina. Ale Hospodin řekl Abrahamovi: Najdu-li deset spravedlivých, město nezničím.
Ani těch deset spravedlivých se nenašlo...
19. 11. 2013 | 07:46

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Byla to katolická strana Zentrum, která poté, co hitlerovci zosnovali zapálení Reichstagu a tak postavili komunisty /a tím i jejich poslance/ prakticky mimo zákon.....tak hlasovala spolu s NSDAP pro Zmocňovací zákon /asi výměnou za Reichskonkordat/ , který otevžel cestu fuhrerovskému systému a proti kterému marně hlasovali soc. demokraté /kteří vesměs následovali komunist. poslance - buď byli zabiti nebo museli utéct popř. byli pozavíráni/.
Věřme tedy, že pan Halík /Dobroty to Balík/ bude příště - např. při příležitosti oslav výročí zapálení Reichstagu - kázat i o takových věcech.

Systém, kde bohatší jsou stále bohatšími a mocnějšími a chudí chudšími a bezmocnějšími, instituce stále více podléhají moci těch mocných a média též...takový systém nesměřuje k nějaké formě levicového , dejme tomu že " komunistického" zřízení, útlaku...takový systém směřuje spíše k nějaké formě fašismu, to že se Dobroty Balík tak /asi nevědmoky/ staví na stranu takového směřování - to je pro klerus a jeho minesengry celkem symptomatické, organizace jako je Církev je velmi snadno zkorumpovatelná shora, stačí velmi málo.

Hezká slova člověk uslyší i z úst méně vzdělaných lidí než je Dobroty Balík, nebo i z knížek napsaných rukou a srdcem takových lidí.
Skokněte pro rady k Tomskému, pane profesore, ten má tady od včerejška opět otevžený svůj krámek, na socialisty nyní nenadává, chystají totiž nižší DPH na knihy, snad kdyby prosadili nižší daně z církevního majetku...tak by nenadával ani Halík - Dobroty to Balík.
Ale tím si nejsem tak zcela jist, rozuteklo by se mu možná publikum.
Tomský tam doporučuje knihu od Rothkopfa : Supertřída.
Nebo to nebyl Tomský ? Eh , kdo to má všecko v tom nafouklém mediálním humbuku přebírat....

Než Halíka/Dobroty to Balíka/, tak radši Bezáka /Skutečného to Dobráka/, pane profesore. Vyšla mu nyní nová kniha - De e(E)cclesia. Nebo tak nějak.
Prostě je tak trochu o tom břevně v oku svém, které když jeden nevnímá, tak kolem něj lítají ty třísky a zapichují se do očí jiných.

Nebo se dejte k nám - my komunisté z bank budujeme skutečně ten nejspravedlivější společenský řád na světě - komunismus bohatých. Práce se nám daří, i takoví Halíci Dobroty to Balíci nám tak trochu napomáhají - číří ten správný duch osvěty. A práce nás i baví /koho by nebavilo dělat z cizího majetku svůj majetek, že.../.

Pro začátek by stačilo kdybyste zprivatizoval ten Ústav molekulární genetiky...kolik byste na to potřeboval peněz a kolik kázání ?
To by šlo.
Ale po kázání ihned k notáři !!!
19. 11. 2013 | 07:50

aga napsal(a):

scallop

Ja vidíte v praxi, každá forma socanské agitace, i ta proticírkevní, vede jen k tomu, aby vítězná strana v čele se spolehlivým soudruhem Sobotkou dokončila to, co socani začali a v průběhu doby nenápaně podporovali, a úspěšně završila zadání všech polistopadových stran, tj. církevní restituce.

Církev nikdy neváhala používat nestandardní metody, aby si zajistila moc a kontrolu, nějaký proticírkevní bilboard je jen zrnkem písku v historii její přetvářky a falše.
19. 11. 2013 | 07:54

vasja napsal(a):

Má pichlavý černý oči a jde z něj strach.
19. 11. 2013 | 07:56

brumla napsal(a):

Když mi někdo nekonvenuje, tak ho nepodporuju, ani návštěvou jeho přednášek a už vůbec koupí jeho výrobků. Když už si to musíte číst, tak si to půjčte v knihovně, je to i ekologické.
19. 11. 2013 | 07:57

scallop napsal(a):

aga

" ... každá forma socanské agitace, i ta proticírkevní, vede jen k tomu, aby vítězná strana v čele se spolehlivým soudruhem Sobotkou dokončila ... církevní restituce"

Neotrela myslenka, mela byste ji ropzracovat detailneji.
19. 11. 2013 | 07:57

Radio Fandicano napsal(a):

Fando nemůže být lepší pozvánka, v pátek je Cave v neděli Halík.
Jdeme!!!!!

Rozhádali se...kucí. :-)
Inu sosanská duše bratra Wěnczeslava požírá katolickou. Bratr Wěnczeslaus trpí jako Job na hnoji. To je ale těžká, přetěžká zkouška víry, bratře:-)

Když musel rudý vrátit chmaták Lidový dům, bylo vše Ok, když hřímal Halík proti Klausovi a spolu s celostními Hnízdily posílal jej do cvokhausu, byly také brambory v řádku, vyjadřoval přece občanský postoj, který je ovšem na kazatelně poněkud sporný a hlavně nevkusný-o tom žádná, tady má bratr W pravdu-ale co to, že ji neobjevil dříve?
:-)

Každej sme ňákej, bratře.
někdo je sosan rád se vzdávající majetku za jiné, v jiném se mele duše aktivisty s duší kněze.
Kdo jsi bez viny....říkal Pán.

I přesto, že jsem mnohdy trpěl při Halíkově aktivistickém výjevu jako zvíře, mám ho rád a půjdu-když tělo dovolí-znova.
I přesto, že jsem měl jednou u postele dvě jeho knihy, jednou přestal číst v jedné a druhý den plynule pokračoval v druhé, aniž to poznal, mám ho rád jako myslitele, autora, pravda trochu mefistofelského.

Takoví jsme halt my z xenokurníku, bratře Wěnczeslaue, prosťáčci AGNUS DEI. Chybí nám sosanské vedení, třídní přístup, jsme slepé ovce, primitivové.

A prozradíme Vám tajemství.
Až přijdou prachy tak všechno prožereme. Dokonce se bude dávat k hosti každému husička.
Takoví jsme
19. 11. 2013 | 08:01

vasja napsal(a):

Po soumraku u Salvátora.
Hrůza.
https://www.youtube.com/watch?v=hvnL4dtqIY8
19. 11. 2013 | 08:04

hybernocvat nebo hibernovat, to´t otázka napsal(a):

a nenastal čas-bratře W- obrátit svůj hněv proti zlořádu, trhnout se a založit Českou církev sosanskou, správnou, postpostrefermovanou a zřídit Kapli hybernskou?

Zdenda od bazénku z teflonovým dablagentem Chovance by ministrovali, vešel byste do dějin, lákavá představa.
19. 11. 2013 | 08:11

Xury napsal(a):

Pro autora:
pokud jsem vás dobře pochopil, tak v kostelích je možné kritizovat jen to, co vy považujete za špatné a o tom, co je vám blízké musí mlčet. To už jsem kdysi slyšel, ale v kostele to skutečně nebylo. Asi v občanské nauce od soudružky učitelky.
19. 11. 2013 | 08:12

Dr. No napsal(a):

Kdybych Ti to, Václave, už před léty neříkal. I jiným Tobě podobným. Ale vy jste záviděli jiným jejich prostou víru. Prostá víra je ovšem podmíněna prostotou a ta vědci, pokud je to vědec, není vrozena.

To aga, Ateista:
Bohužel vědec hodný toho jména nemůže být náboženský fanatik. Pierre Duhem zastával názor, že experiment je poplatný teorii. Pokud někdo prosazuje myšlenky zjevně v rozporu s pozorováním, těžko nepochybovat i o jeho aktivitách v jiných oblastech.
19. 11. 2013 | 08:15

Anna napsal(a):

Doporučuji pro srovnání - jak to vidí evangelický farář Miloš Rejchrt:

http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/farar-milos-rejchrt-muze-prijit-i-tyranie
19. 11. 2013 | 08:16

jozka napsal(a):

Stejne je to sranda. Jeste pred par lety to byl (podle vystupovani) spolek dobrotivejch strejcu pecujicich o blaho duse. Jen se trosku dostali k penezum a moci, uz budou kafrat do vseho. Nezavidim Wenceslauum... to vnitrni pnuti vericiho a clveka svobodymslneho.
19. 11. 2013 | 08:17

Anna napsal(a):

Xury napsal(a):

Pro autora:
pokud jsem vás dobře pochopil, tak v kostelích je možné kritizovat jen to, co vy považujete za špatné a o tom, co je vám blízké musí mlčet. To už jsem kdysi slyšel, ale v kostele to skutečně nebylo. Asi v občanské nauce od soudružky učitelky.
--------------------------------------------------------------

Pokud jsem blog dobře pochopila, autor odsuzuje politickou agitku z úst duchovního při kázání v kostele.
Jsem věřící a i podle mě by při kázání v kostele neměla být probírána politika. Poslouchat či číst o politice můžu kdykoliv i od duchovních mimo kázání v kostele.
19. 11. 2013 | 08:27

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2495120/katolicka-cirkev-s-penezi-z-restituci-spusti-investicni-fond.html

Katolická církev část z desítek miliard korun, které by měla získat v rámci církevních restitucí, plánuje vložit do investičního fondu. O jeho zřízení zástupci největší české církve jednají s trojicí bank. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) to řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

"Zisk bude výnosem pro vkladatele, tedy jednotlivé diecéze. Budou svobodné v tom, kolik peněz do fondu vloží," řekl deníku Holub. Spuštění fondu odhadl v polovině příštího roku, ve fondu by měly být stovky milionů korun. Diecéze nebo řeholní řády výnosy použijí na investice do škol, hospiců, oprav kulturních památek nebo na platy. Postupně jim totiž budou klesat příspěvky od státu.

Katolická církev má během třiceti let dostat jako náhradu za nevydaný majetek 47,2 miliardy korun navýšených o inflaci. Kvůli předpokládanému přísunu peněz už biskupové podle Holuba zpřísnili režim nakládání s majetkem - veškeré transakce nad 50.000 korun musí vedle farnosti schválit také diecéze. U majetku nad 40 milionů korun bude nutný souhlas biskupské konference.

Diecéze také musely vypracovat své byznysplány, aby bylo jasné, jak budou s majetkem, který získají, hospodařit. Byznysplány by měla každoročně vyhodnocovat nezávislá analytická skupina složená z externích odborníků, uvedl Holub.
------------
Doporučuji někoho z Big Four, Církev snad neokradou, co by z toho měli.
Umějí dobře radit, například jak danit co nejméně.
A co tak přepsat sídlo Církve např. na Kajmany ? Halík by tam mohl dělat misionáře, snad by ho kajmani nesežrali. Kajmansky by se snad naučil, je to velmi chytrý chlapík.

Jo, Kristus by se nestačil divit.
Jak rychle by mazal zas na ten kříž.
19. 11. 2013 | 08:30

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Hoiřejší, dejte se k nám - ke komunistůn v bankách.
Prachy na ten Ústav se najdou, natisknem jich kolik ráčej....
I Církev už k nám leze, nebuďte zpátečníkem !

Spolu ten komunismus pro bohaté vybudujeme ještě v této generaci, uvidíte.

No nic, tak zas zítra, na nějakém tom kázání.
19. 11. 2013 | 08:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Ateista:

Myslim, ze byste mel pripustit, ze vase predstavy o katolicich nemusi byt spravne. Podivejte se treba na dnesniho papeze Frantiska - tezko bych hledal lepsi vzor verejne cinne osoby, cloveka skromneho, se socialnim citenim a lidskym pristupem.
Spousta katolickych intelektualu (zvlaste jezuitu) je skutecne "hvezdnych"; spousta vynikajicich vedcu byla a je vericich (a vetsinou nikoli tim tradicnim, ponekud detinskym zpusobem).
Rozpor mezi "rozumnou" virou a vedou nevidim vubec zadny (mnohokrat jsem tady o tom psal...).
To, co rikam, ovsem neznamena, ze bych se nejak vyvysoval nad ateisty (jako vy cinite opacnym smerem ;-)) - poctivych premyslivych ateistu si velmi vazim; urcite vic, nez primitivne bigotnich vericich.
Poku me chvalite (dekuji za ta hezka slova), tak vezte, ze lidi s podobnymi nazory a postoji je mezi katoliky (a krestany vubec) vice nez si myslite.

..
19. 11. 2013 | 08:35

mama napsal(a):

Bohužel, je to tak
Pan Halík patří mezi tu skupinu postiženou bývalým režimem, která už se nikdy ! se svým postižením nedokáže vyrovnat. Bude už navždy posuzovat dění kolem sebe přes brýle Jiřiny Šiklové - raději se budu mýlit s Bushem, než mít pravdu s Putinem. U politika to není až tak do očí bijící. U tak významného a známého představitele církve je to ale velká vada. Ten, který by měl napomáhat smíření a odpuštění nabádá k nenávisti a nesnášenlivosti. Chápu, že si nemůže v názorech pomoci, měl by si ale jako představitel církve hlásání takových bludů zakázat.
19. 11. 2013 | 08:35

Ládik!!! napsal(a):

Socanské vedení... = socanské svěcení .... = kulka do břicha. Jeden už zas o tom nemůže vyprávět.
19. 11. 2013 | 08:37

Xury napsal(a):

Pro Annu:
jste si jistá, že by pan Hořejší z toho kostela odešel kdyby tam zazněla kritika pravice? Mám o tom silné pochybnosti.
19. 11. 2013 | 08:40

Anna napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):

Socanské vedení... = socanské svěcení .... = kulka do břicha. Jeden už zas o tom nemůže vyprávět.
---------------------------------------------------------------

Tomu nerozumím. Můžete to trochu rozvést?
19. 11. 2013 | 08:44

Filuta napsal(a):

Viděl jste včera večer na ČT 1 někdo Reportéry?
To, co se děje v pravoslavné církvi, je mimořádně nechutné.
Intrikování, nazývání hlavy církve senilem, obviňování z výroby mimomanželských potomků atd.
Prostě řež o funkce.
Ten jejich "senilní" patriarcha (je naopak velmi lucidní) se včera vyjádřil asi v tom smyslu, že jim byl čert ty prachy dlužen. Že by bylo nejjednodušší je vrátit a žít zase v klidu a míru.
A to dostali "jen" miliardu.

Dovedete si představit, co restituce udělají s katolíky?
19. 11. 2013 | 08:45

Jana Pechová napsal(a):

Pane profesore, názory prof. Halíka jsou dlouhodobě známy a kdo chodí "k Salvátorovi", zpravidla chodí "na Halíka". Čekat, že se kazatel změní, když na jeho mši přijde názorový oponent, je asi nesmysl.
Vy jako člověk z Prahy přitom máte na výběr - na mši můžete na řadu dalších míst s jinými kazateli. Pokud na ni tedy nechodíte kvůli barokním kudrlinkám.
19. 11. 2013 | 08:45

vaclavhorejsi napsal(a):

Anna:

"vřele doporučuji zajít si pro změnu poslechnout kázání do kostela církve husitské (např. sv. Mikuláš je taky krásný) nebo evangelické."

Kdyz mne se libi ta katolicka liturgie; je to proste ten imprinting z detstvi...
Nekolikrat jsem byl na bohosluzbe u evangeliku; napr. kazani M.Rejchrta byla vynikajici.

..
19. 11. 2013 | 08:45

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Xury
Vy vůbec míváte pochybnosti jen o těch, co neinklinují k vašemu světonázoru a k vaší ideologii.
Mám proto silné pochybnosti, zda vy byste náhodou Halíkovi vestoje neaplaudoval.
Ale nemám zapotřebí s takovými pochybnostmi otravovat jiné, proto to také neudělám.... a zůstane to tak jen mezi námi dvěma. Souhlasíte ?
19. 11. 2013 | 08:46

Filuta napsal(a):

mama

Šiklová, kdyby měla kapku soudnosti, bude hodně pokorná a tichá.
Ta má takového másla na hlavě (a není v tom zdaleka sama), že by to stačilo na několik lidských životů.
Klasická "pomýlená" osmašedesátnice. Ti jsou nejhorší.
19. 11. 2013 | 08:48

Fanda tuší běsy v duši napsal(a):

V každém je-mudrcové milí-Jekyll a Hyde či Hořejší a n.o.s.
Nic nového pod sluncem, říkal kohelet

Jednou- dobách velebících multikulturalismus, hřímalo Pehe ...a Halík je jako správný kamarád....podpořil a pěl o mezikulturním obohacení ghett.

Tak jsem vylepil výjev odsuzující multi-kulti a jeho paralytické projevy ústící v požadavek vydžendrovaného pojmu Boha ON/ONa jinak NYC nevydá.
Vypsal jsem soutěž, čí jsou to slova, bonbon nikdo niPehe-nezískal.
Byla to slova Tomáše Halíka, pravda petitem v doslovu.

O rozervané duši bratra Wěnczeslaua darmo mluvit, zmizel on, zmizel n.o.s.
:-)

Coje bez chvění.....Fanda se třese jako ratlík zato bratr W je pevný jako socha Vissarionoviče
19. 11. 2013 | 08:50

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Fuluta
S katolíky jak s katolíky.
Ale dovedete si představit co to udělá s bankéři ?

Nu , snad se nestane jednou to, že by v Církvi měly podíl i islámské investiční fondy. Anebo že by Církev neinvestovala do rozvoje islámu.... či Číny.
Nejjednodušší a nejjistější tak bude ji o ty finance raději připravit, však bankéři to umí, nebojte se.
19. 11. 2013 | 08:50

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

re : Filuta, pardon
19. 11. 2013 | 08:53

Anna napsal(a):

Xury napsal(a):

Pro Annu:
jste si jistá, že by pan Hořejší z toho kostela odešel kdyby tam zazněla kritika pravice? Mám o tom silné pochybnosti.
----------------------------------------------------------------

Pan Hořejší v blogu napsal: "..po delší době opět zavítal k Nejsv. Salvátorovi a těšil jsem se na to, jak Mons. Halík pojme kázání ke čtení z evangelia (úryvek z 2. list sv. Pavla Tesalonickým, ve kterém se kritizuje zahálčivý způsob života, a kde je mj. i známá věta „Kdo nechce pracovat, ať nejí“)."

Nemám důvod o slovech pana Hořejšího pochybovat.
Znám poměrně hodně věřících lidí, můj švagr je farář církve husitské, a neznám nikoho, kdo by šel do kostela na kázání poslouchat politickou agitku. Farář komunikuje s věřícími velmi hojně i mimo kázání a na těch setkání se samozřejmě probírá všechno možné, včetně politiky. Kázání však nejsou určena politice.
19. 11. 2013 | 08:56

charlie napsal(a):

Pane prof. Hořejší,

zamyslete se nad tím co jste napsal. A hlavně si přečtěte alespoň část "diskuse" pod Vaším blogem.
Nic Vám to neříká?
19. 11. 2013 | 08:56

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Možná, že už to začalo?
19. 11. 2013 | 09:02

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Ale ne do břicha, ale do hlavy.
19. 11. 2013 | 09:03

Anna napsal(a):

vaclavhorejsi

Já jsem si dovolila doporučení jen z vlastní dušičky :-)

Mám tu výhodu, že jsem křtěná římskokatolička (kvůli bigotní katolické matce mého táty, který z toho byl ateista), moje matka je evangelička a švagr je farář církve husitské. Takže všehochuť, kterou jsem si v dospělosti okořenila prvky buddhismu a taoismu. A poslední roky se snažím dostat do krve toltécké Čtyři dohody. :-)
19. 11. 2013 | 09:08

aga napsal(a):

scallop

Jak myslíte detailněji? Jako že vám dám linky na případné tajné dohody mezi Sobotkou a bůhvíkým? Mně stačí sledovat vývoj pozorně. Už jen to, jak se média, TOPka a další prorestituční síly vložily do soukromých záležitostí ČSSD je více než vypovídající. Ale kdo nemá uši k slyšení, neuslyší.
19. 11. 2013 | 09:09

Ládik!!! napsal(a):

Anna -
střelba v socanském prostředí se stává normou. Např. vraždy v Havířově http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=239970, Ďuričko vers. Kočka na Paroubkově křtu knihy, teď vražda partnera hejtmanky (ČSSD), cokoliv si mohu myslet o vraždě Mrázka... atd. V jejich kruzích je potřeba posvětit pravdu kulkou (nevím, jestli do břicha - to byla nadsázka).
19. 11. 2013 | 09:11

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

charlie
Máte na mysli to, že se zde SuP a Ládík !!! upřesňují , zda již začal legální odstřel komunistů a socanů ? A zda je povoleno je střílet do hlavy či do břicha ?

To je vskutku dost nechutná diskuse, pane charlie.

Pane charlie - co myslíte , že je příčinou a co následkem ? Hořejšího postřeh a výklad ?
Tak to jste asi tak čtyři, co si to myslíte - vy, SuP, Xury a asi Ládík!!!.

Pane charlie, dejte se také raději k nám, budujeme spravedlivý řád z těch nejspravedlivějších - komunismus bohatých. Co byste mohl vnést za vklad - z cizího, nejlépe ze státního , tak aby to bylo pak naše /vaše/?
19. 11. 2013 | 09:12

Ládik!!! napsal(a):

Tak do hlavy, dík SuPe.
19. 11. 2013 | 09:12

Yosif K napsal(a):

Taky jsem rád že se zase potvrdilo, že socalisté jsou vyjimečně slušní a solidní lidé, třeba jako ten včera zavbražděnej Roman Houska, i strážníkovi přejel nohu v rámci boje za práva proletářů, to je hrůza s čím vším musí proletářští vůdci bojovat, i se strážníky, a ta jeho družka Vanhová, policie ji neprávem honila kvůli rozkrádání eurodotací, naštěstí měla větší kliku než socalistické trio Kott Pancová Rath, tady vidíte že socani vůbec nekradou prostě proto že bojují za práva chudých lidí, tak ani krást nebo lhat vlastně vůbec neumí. Jsou to upřimní lidé, Halík je hnusný pomlouvač.
19. 11. 2013 | 09:14

Dalimír napsal(a):

Modlete se všichni ke komunistům ! Budou muset po příštích volbách vyvinou velké úsilí aby zabránili hladomoru v téhle zemi !
19. 11. 2013 | 09:14

Anna napsal(a):

Ládik!!!

Díky. Moc dění v ČSSD nesleduji, tak jsem nebyla v obraze.
19. 11. 2013 | 09:19

aga napsal(a):

Dr. No

Bohužel, vědci hodní toho jména si nevyslouží granty a společenský i vědecký postup. Ty se udělují za zásluhy pro sponzora a jeho ideologii. Šedá je teorie, zelený strom života.

Takže zaslouží nezaslouží, faktem zůstává, že je spousta vědců jsou zároveň fanatiky, a je snad zbytečné uvádět příklady jejich fanatických svárů a tahanic.
19. 11. 2013 | 09:21

Irena napsal(a):

Viola:
"a kde si můžete zajít na upřímné kázání."

Dejte si upřímnou schůzku se svým svědomím:-)
19. 11. 2013 | 09:22

Ládik!!! napsal(a):

Anna -
taky dění v ČSSD nesleduji, zbystřím, jen když se navzájem střílí, veřejně kradou nebo lžou.
19. 11. 2013 | 09:25

SuP napsal(a):

SuP a Ládik!!! -
nic neupřesňují. SuP jen sděluje, že první, co mu ráno u té zprávy blesklo hlavou bylo:"...Furt jste chtěli revoluci, tak tady máte přesdržku!". Podobně to říkal Švejk.
19. 11. 2013 | 09:26

buldatra napsal(a):

Nejsem sice odborník na Halíka &. comp., ale jako nekřesťan musím konstatovat:

Mě se ten pan Halík vždy líbil a líbí.

Tak nějak si představuji čerta a s čert, to je mikulášská nadílka a to vůbec není špatné. Navíc, čokoládovej čert Figaro, kdyby měl Halíkovy proporce, to by byl ideál. Mňam.
A jak nám páprda Halík stárne, je jeho čertovský výraz propracovanější a výraznější.
Má i ocas a kopýtko?
A řetěz? A pytel na nezbedné farníky?

Profesore, jen se divím, že se tomu kázání divíte, vždyť je to naprosto noumální.
Jako křesťana na baterky by vás to mělo nechat naprosto, ale naprosto klidným.
A nad věcí.
Jde přece v svatostánku a navíc v neděli, o to zklidnění, o tu duchovní atmosféru, o ten sváteční pocit a vo to, že pod střechou Salvádora nezmoknete.
Nebo vám jde ještě o něco jiného?
19. 11. 2013 | 09:26

Filuta napsal(a):

Ládík

Vražda Housky nemůže nikoho zarmoutit.
Ale zkuste se zamyslet nad tím, proč bratrovi Kalouskovi zavraždili švagříčka?!
19. 11. 2013 | 09:27

Ládik!!! napsal(a):

Filuto -
byl v ČSSD?
19. 11. 2013 | 09:31

SuP napsal(a):

Buldatra -
Asi někoho zaráží, když čert káže prokazatelně z kazatelny.
19. 11. 2013 | 09:39

Ládik!!! napsal(a):

Filuto,
zavražděný Kalouskův švagr Lubomír Kašák byl syn Františka Kašáka ("Byl to nadšený komunista. Lidé se ho dost báli, seděl v prověřovacích komisích, které zjišťovaly, jestli jsme způsobilí pro práci," viz http://hn.ihned.cz/c1-15795980-kasakovi-cesta-od-uranu-k-milionum) - tedy syn komunisty, který vystartoval před startovní čárou. Vidím tam tedy spojitost k KSČ, která je rodnou sestrou ČSSD (rozlučovací sjezd neproběhl).
19. 11. 2013 | 09:41

Ládik!!! napsal(a):

čerte -
nejsi p. Halík?
19. 11. 2013 | 09:43

vasja napsal(a):

Jednou tam prej zařízli kohouta. Ale může to bejt fáma, nebo taky ne.
19. 11. 2013 | 09:50

rejpal napsal(a):

Ruka ruku myje. Nic víc bych za tím nehledal.
19. 11. 2013 | 09:51

Dr. No napsal(a):

Odborné knihy Tomáše Halíka nejsou vědecké :-)
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/odborne-knihy-tomase-halika-nejsou-vedecke-rozhodla-komise
19. 11. 2013 | 10:22

Fanda křesťan na sdolární pohon napsal(a):

nadkolego-co mně to děláte- bratr Wěnczeslaus je na monočlánky? placaté už neseženete.
Už tak mě vyděsila Irča schůzkou s vlastním svědomím.
Brrr jen ve dvou?

inu náš Pán ho zkouší jako Joba a on se z toho hroutí. Halík pokušitel, co to je proti Jobovi ze smeťáku a ranami, které jej postihli.
Mě zase pokoušejí krasavice, každej máme své pokušitele. Já pokušitele rád.

Mohu nalistovat, mám Bibli na Androidu v několika překladech.
19. 11. 2013 | 10:24

Dr. No napsal(a):

Aga

Ale zaslouží.... Jen nesmí být posedlý metaideologií, že poznání je jen to, na co dostane grant GAČR. I třeba při práci se studenty nebo v muzeu vzniká poznání a to mnohdy i naprosto průlomové.
19. 11. 2013 | 10:25

dabei napsal(a):

Není posunut čas o 3 hodiny? Že se ráno tolik koholiků probudilo tak časně?

Mistr Velké Klevety LASKER spí v trávě,plné kosatců a nad ním se sklání SARMATIN,pozoruje toho zajímavého cizího tvora ve svém Českém lese.Ne to není nikdo z těch divochů,o jejichž kosy zde zakopávám,
mezitím již v Severním moři KOSATKY ožíraly na kost zmrzlého Oto Juleviče Schmidta,génia algebry a milovníka polární lodní turistiky.Ech Ty kry.Potrvá měsíce než přijedou Haarpunáři lodi Velký JohnNovum s mírou v oku,odtáhnou kosatčí Břicho plavbou přes Aleuty do Vladivostoku.Odsud začne i pouť myělenek až k ústí řeky Moravy .
Toho rána se na hladině říčky vedle probuzeného Laskera objevil jeho sen:na plovoucí plitě byla jasnými písmeny vyřešena soustava Dophantových rovnic použitím modulární eliptické formy z důkazu Velké Fermatovy věty.Lasker věděl,že se probouzí do krásných dní,kdy si se svým Pátkem-Sarmatinem budou svítit v chýši při listování v Babylonských věží prameny.
Turistický průvodce Hořejší seděl za bukem a usmíval se,konečně jeho průvodce Českým lesem může ho nechat odpočívat,nedopsán.Bodejť,Laskera ještě k tomu v Českém lese.Co bych svým Čechům o tom čudovišče ne ot Boga napsal? Odvšivil jsem už hektary lesů od podobných "zajímavostí" přírody,přece lány řepky -náš vědyturistiky garnison.Za mnou kohorto pravověrných!
19. 11. 2013 | 10:26

u nás v kurníku na gramatiku moc nekouká napsal(a):

postihly
19. 11. 2013 | 10:26

Filuta napsal(a):

Ládík

Tady jde snad o to, jakou má Kalousek rodinku.
Lidovec je lepší nežli socan?
Já bych neřekl. Spíš horší (had na tři).
Kalousek sice nebyl socan,ale hrál s bolševiky hru na názorovou "pluralitu" v NF.
Kdybych byl, nedej bože, někdy postaven před volbu volit lidovce nebo socany, tak budu volit socany. Lidovci jsou od nepaměti odporní prostituti.

Pseudopravice má těch skandálů taky dost a dost. A horších.
Housky mi líto opravdu není, měli ho zavřít už dávno.
Vyřešily to boží mlýny.
Můžeme si z toho vzít poučení - na každé prase se voda vaří. I na Kalouska.
19. 11. 2013 | 10:30

Filuta napsal(a):

Fando,


co to máte v kurníku za slepice intelektuálky, že čtou o chvění toho satanisty Halíka?
Měl byste jim radši obstarat nějakou odbornou četbu o čmelících a kuřecím moru.
Aby nakonec dočista nezblbly a nedaly se k barelovcům.
To bych jim rázně zatrh.
19. 11. 2013 | 10:34

dabei napsal(a):

oprava: pouť myšlenek .....Diophantových rovnic
19. 11. 2013 | 10:34

gaia napsal(a):

preláti se začínají vybarvovat
19. 11. 2013 | 10:38

každý agitátor má po ruce tel. aligátor napsal(a):

Stalo se mi to,
čeho jsem se bál
potkalo mě to
z čeho jsem měl strach
Nemám pokoj
nemám klid
nemám odpočinutí
Přišlo trápení
Job 3.25
19. 11. 2013 | 10:44

scallop napsal(a):

aga

Smekam pred Vasi genialitou.
19. 11. 2013 | 10:54

aga napsal(a):

scallop

Na to není potřeba geniality. Církevní restituce budou (a nejenom ony), a socani, od kterých národ očekával jejich zvrácení, prohráli předem vyhrané volby a následně se pro jistotu ještě rozpadli - pod mužným Sobotkovým vedením. Mně to jako náhoda nepřipadá.
19. 11. 2013 | 10:57

Richard napsal(a):

ahteista
věda je náboženstvím, pokud je pojímána, jako cesta k spáse, jako jediná pravdivá cesta k lidskému a společenskému bytí

věda a poznání navíc není totéž
věda je čistě racionální, je nositelkou suchých, popisných informací, poznání je o zkušenosti, těžko zachytitelném prožitku, intuici, citu, které věda často zcela neuvěřitelně racionalizuje v jakési prapodivné "logické" vývody...
věda odděluje racio a prožitek, a tak místo, aby se přibližovala k poznání skutečnosti, svým přístupem jí často spíše deformuje, byť pečlivě popisně, zdokumentovaně, skrze přísnou metodiku
19. 11. 2013 | 11:19

Libertad napsal(a):

Dovolím si několik poznámek:

a) děkuji za tento blog, pravdu o panu Halíkovi bychom se z ČT a z Katolických novin nedozvěděli
b) plně se ztotožňuji z názorem pana "šašek z Jihlavy, ze dne a času 18. 11. 2013 | 20:52, ve věci volby presidenta v 2. kole. Pro mně to byla volba ze dvou hodně shnilých banánů.
c) co se týká Halíka, (úmyslně vynechávám titul "pana"), potvrzuje pořekadlo o tom, že poturčenec je horší turka.
Se srdečným pozdravem

Sidonio Libertad
19. 11. 2013 | 11:26

jepice napsal(a):

Proč si imunolog myslí, že ve svém politickém kázání může předepisovat, co má nebo nemá tepat teolog ve svém kázání?
19. 11. 2013 | 11:39

resl napsal(a):

já samozřejmě nemám vůbec nic proti tomu, aby se kazatel vyslovoval k celospolečenským problémům, právě naopak. Je velmi žádoucí, aby se od oltáře odsuzovaly nepravosti
Ale agitovat v kostele přímo a jmenovitě pro nebo proti nějaké regulérní politické straně, to už je podle mého názoru opravdu nepřijatelné.
----------------
ve svém věku byste už mohl vědět čí jste a pokud nemáte nic proti nepravostem, tak je vše v pořádku. horší je, jak najít kazatele, který by měl v oblibě Zemana a jeho povedenou partu.
19. 11. 2013 | 11:42

Filuta napsal(a):

Resl a Jepice


nepochopili, že politika do chrámu božího nepatří.
Proto tam taky nechodím.
Z kněze se tak stává sprostý politruk a nikoliv tlumočník slova božího.
Halík byl tím politrukem odjakživa a také měl velké ambice ve Vatikánu i v naší "světské" politice. Ale ty mu jaksi nevyšly.

Dnešní moderní věřící žádné zprostředkovatele víry nepotřebuje.
Sám je tím, kdo rozmlouvá svobodně s bohem.

Jak jsem již uvedl minule, indiánské přísloví to dokazuje dokonale.

Bílý muž jde do kostela, aby mluvil o bohu.
Indián jde do prérie a rozmlouvá s bohem.

Má úcta.
19. 11. 2013 | 11:50

Richard napsal(a):

atheista
sám tento přístup hezky předvádíte, když se divíte, jakže někdo může chodit do kostela, mimo jakože významný "racionální" důvod, jimž má být bádání.
No můžete to zkusit vědecky prozkoumat, ale řeknu Vám to rovnou, je to hodnotová/citová záležitost, nepochopitelné, co? Být motivován něčím tak nemateriálním, něčím, co nelze vidět, měřit, něčím, co nemá žádný praktický, "racionální" užitek.
Pan Hořejší nazval tento vztah dokonce "vtiskováním"/impritingem, tedy k církvi má asi podobný vztah, jako malé kachňátko ke své matce/příp. jinému zástupnému objektu, věřící toto přilnutí většinou nazývají jako "ovečka k pastýři".
Na mě kostel taky působí, ta atmosféra uvnitř, ale nesmí tam nikdo žvanit a moralizovat o zkaženosti "těch mimo nás, těch neposlušných a špatných, konzumních, smyslových", to mi dokáže příjemný pocit z něj vždy řádně znechutit a otrávit, takže prchám rychle pryč. Ostatně stejně znechucen jsem na obecnější úrovni církevními restitucemi, bo církev jen sama sobě, původní funkce nula.
Párkrát jsem si také všiml, že křesťané mají nejen velmi podobné sociální jednání /nadřazení ideologie nad člověkem/, ale také velmi podobné tělesné rysy jako např., vybledlost, "papírovost" kůže, "zemdlenost ve tváři", "neživotnost", jakoby absence svěžesti výrazu způsobená zřejmě převahou prožívání určitého neživotného/nevzrušivého typu emocionality, taková jakoby jemnost doteku,(snad symbolické vyjádření strachu z tělesna a smyslovosti, možná to, co Mynář nazval u Sobotky slabým stiskem ruky) takové omezení svěžesti ve tváři (např. Sobotka, Nečas, Bělobrádek), napadlo mě, jestli po těch x stovkách let již netvoří samostatnou etnickou skupinu, podobně jako třeba Židé a svůj životní styl nemají zakotven v genech.
V tom se Halík odlišuje, ten si v sobě jakoby zachoval cosi chlapského, životného, silného, energického, čertovského, bez ohledu na to, jaký komplex právě určuje směr jeho kázání.
19. 11. 2013 | 12:05

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Richard napsal(a):
ahteista
věda je náboženstvím, pokud je pojímána, jako cesta k spáse, jako jediná pravdivá cesta k lidskému a společenskému bytí

věda a poznání navíc není totéž
věda je čistě racionální, je nositelkou suchých, popisných informací, poznání je o zkušenosti, těžko zachytitelném prožitku, intuici, citu, které věda často zcela neuvěřitelně racionalizuje v jakési prapodivné "logické" vývody...
věda odděluje racio a prožitek, a tak místo, aby se přibližovala k poznání skutečnosti, svým přístupem jí často spíše deformuje, byť pečlivě popisně, zdokumentovaně, skrze přísnou metodiku
19. 11. 2013 | 11:19
-----------
Tím je věda tak akorát možná pro vás.
To, že pak hořekujete nad tím, že je věda racionální, to sice můžete, ale nechápu, proč by měla být věda iracionální, to opravdu nechápu.
Věda je krásná, velmi krásná, právě že tím, jak poodhaluje zatím iracionální, tajemné a mystické.
Vaše tlachání/neb nejde o ten kýžený " druhý popis" (dva popisy jsiu vždy více jak jeden)/ na tom nic nemůže změnit.

Synku, cit je také /mj. /hodnotovým a hodnotícím metrem, škálou....tu ve vědě samozřejmě najdete, v jejich výkladech mnoha kontextů přinejmenším.
Stejně jako intuici /kolik vynálezů a objevů vzniklo díky onomu " vidění za roh" - kdy ale takto vidící musí být samozřejmě vybaven kognitivním aparátem nejen dostatečným, ale i dostatečně trénovaným/.

Co vaše oblíbená věda - richardologie...stanovování přesných diagnoz na základě nepřesných údajů a to na dálku /viz vaše četná hodnocení (respektive dokonce diagnozy) jiných osob - aniž byste se s nima kdy setkal face to face/.
Synku, vy sám byste byl docela zajímavým objektem pro některé vědní dispicplíny, co se tak někam sám dobrovolně přihlásit ?

Oh ne, raději to kázání, že ?
19. 11. 2013 | 12:07

resl napsal(a):

Vy, filuto, takový ateista a mele o chrámu božím ? Pro vaší retardovanou hlavičku, jakmile někdo viděl z dálky Havla, stává se úhlavním nepřítelem, zdejších bolševiků a křupanů všeho druhu. K "celospolečenským problémům," jak píše Hořejší, se v kostele vyjadřovat může, ale agitovat v kostele nemůže. A ti "vaši dnešní moderní věřící," jsou kdo ? Třeba Putin by se před 25 lety obloukem kostelu vyhnul a teď sedává s patriarchou Semjonem a ukazuje se davu. Kdo je tedy charakter ? Vy, věřící komouši ?
19. 11. 2013 | 12:09

rejpal napsal(a):

Proč by církve neměly při výkonu svého duchovního poslání agitovat pro nějaký konkrétní subjekt? Třeba proto, že i já na ně ze svých daní celá léta platím, a že není mou vůlí propagovat stranu TOP 09. Mohlo by se namítnout, že totéž se za mé peníze děje i tím, že stát přispívá na činnost celého spektra stran, i těch mně osobně nemilých. Jenže politické strany to mají jako hlavní úlohu, propagovat své vidění světa a utkávat se s jiným ve volbách. Tak to v demokracii je. Církve mají ale poslání úplně jiné. Totéž platí o školství. To mohou kantoři klidně vyučovat dítka, že až dospějí, mají volit komunisty. Nevidím v tom žádný rozdíl - jen o takovém případu nevím. To by byl fičák, kdyby něco takového prasklo.
19. 11. 2013 | 12:16

Ing. N. napsal(a):

Pane Hořejší,
zamyslel jste se nad příspěvkem Dr. No z 19.11.2013 / 8:15?
Text následuje.

"Bohužel vědec hodný toho jména nemůže být náboženský fanatik. Pierre Duhem zastával názor, že experiment je poplatný teorii. Pokud někdo prosazuje myšlenky zjevně v rozporu s pozorováním, těžko nepochybovat i o jeho aktivitách v jiných oblastech. "
19. 11. 2013 | 12:18

imunolog může fšechno:-) napsal(a):

neb imunolog je strážcem pokladu imunity, nutno být bdělým a ostražitým, posilovat imunitu sosanskou, zvláště před otázkami typu:

Proč neodmítl sosan restituci Lidového domu?
Byl by z něj hezký domov důchodců.

To pak sosan je imunní tak, že ohluchne jako když savětskij akaděmik, který utrhl broučkovi nohu a ten-když nepopolezl-zapsal:
když utrhneme broučkovi poslední nohu, brouček neslyší.
19. 11. 2013 | 12:22

indán nebo věneček se šlehačkou? napsal(a):

Filuto...svobodný věřící indiáne
že jsem tak smělý....co Vám Bůh povídal?

Vy to máte dobrý, vy indiáni máte přímou linku, tlumočníků netřeba, nám blbým kohoutům se musí nasypat.
19. 11. 2013 | 12:29

Viola napsal(a):

Fando

to by mě opravdu zajímalo, jestli je to pravda s tím n.o.s. em, že by to byl druhý hlas pana profesora. Že by pan profesor pro rozpoutání diskuse požíval n.o.s.? Máte pro to alespoň maličký důkaz?
19. 11. 2013 | 12:37

hádej kdo sem hejbu n.o.s.em napsal(a):

Violko ptejte se stínu, jestli je Váš nebo Vy stínem jeho.
Záleží na tom?
19. 11. 2013 | 12:48

vasja napsal(a):

Známej politolog a hystorik, kníže J.B.B. v pamětech napsal, že děda pana Halíka se menoval Halicz.
19. 11. 2013 | 12:49

Richard napsal(a):

komunista z ...
to Vaše "synku" je působivé...takže touha tatíčkovsky přednášet a udělat bodré rady, hmmm, no co už, nějak Vás snesu...

"druhý podpis"? o co kráčí mistře?

"To, že pak hořekujete nad tím, že je věda racionální, to sice můžete, ale nechápu, proč by měla být věda iracionální, to opravdu nechápu"

nevadí, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo...
---------------------------------

racionální neznamená popisně sucharská, život není možné zachytit v popisu, tím, že tak věda činí, stává se na mnohých místech sama iracionální/skutečnost deformující...stejně jako mnohé ideologie a různé modely skutečnosti
i umění dokáže často promlouvat rozumněji (přibližovat se skutečnosti více) než věda, která si plete racionálnost se sucharstvím a popisností, exaktností metod...
rozumnost je vztah ke skutečnosti, ke které se věda se svými "exaktními" prostředky v mnohých případech přiblíží jen těžko...spíše naopak, často deformuje..
jak říkám, i to "iracionální" umění má k poznání skutečnosti často blíže než věda...
samozřejmě jde o mou původní myšlenku, resp. pokud je věda pojímána jako jediná možná pravda, stává se náboženstvím, jinak nic proti ní,....

Ve vašem přístupu je také možné si všimnout onoho emocionálního vtištění...

aneb...

..."Věda je krásná, velmi krásná,"
takto mluví často věřící o svých zážitcích z kostela

to je láska na první pohled, a jak známo, kde je láska, tam je rozum nejvíc zaslepen....
19. 11. 2013 | 12:51

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Richard
Synku, "druhý popis" - ne "podpis", písmenka si nepřimýšlejte, pak byste mohl místo kosy brousit kostry nebo místo na mši jít na mšice.
Více popisů /ne blábolení podobných vašemu, synku/ je vždy hodnotnějších než jen jeden.

Racionální není synonemem pro popisně sucharské, pokud vy ale každému popisu, kterému nerozumíte říkáte " popisně sucharský" tak s tím nelze nic dělat, to si musíte vyšešit se svým mozkem jen vy sám, synku. Metody jsou známy, nejvíce na to zabírají ty Leninovy rady/ "Učit se... atd."/.

Kulturní význam tkzv. uměleckých děl je nedefinovatelný, žvástat o hodnotě umění tak - jak vidno i z vašich vstupů zde - může téměř každý, zkuste to ale v oblasti např. právě že té imunologie, anebo v zubní ordinaci - jsa býti an ístě nikolivěk trpícího, ale mučícího. Zkuste pomoct poacientovi tak, že mu zevrubně popíšete jak na vás umělecky působí jeho kaz či paradentoza a pak jej pošlete ať si sedne na břeh řeky a poslouchá cvrlikání kos /neplést s nástroji na sečení !!!/ a šplouchání vlnek.

Synku, krásné jsou v podstatě i ty tvé bláboly, stejně jak je krásné chození do kostela, budování komunismu bohatých /to je vůbec nejkrásnější věc, je to navíc velmi zábavné a přínosné/, vědecké bádání....
Ale jak kdy, synku, jak kdy...a jak s kým, to je také velmi důležité. A taky proč či kvúlivavě čemu...a zač, i to je dost důležité /zde pod blogy je vše zadarmo...a podle toho to často i vypadá/.

Tohle jistě znáte, synku :

http://www.ceskaliteratura.cz/translat/allen.htm

Nazdar ! /jdu rejžovat, snad něco zbylo i pro mě.../
19. 11. 2013 | 13:13

Viola napsal(a):

Fando, já vím, kdo jste

tedy tu na diskuzích, mě zajímá zda pan profesor používal ještě jeden nick, jen tak z psychologického hlediska. Muži, ale i ženy (ty méně) bývají hraví a když by k tomu ještě přidali vědeckou metodu zkoumání, tak se mohou dobrat nějakého výsledku.
19. 11. 2013 | 13:19

Odhalení Halíka napsal(a):

Jan Schneider: Odborné knihy Tomáše Halíka nejsou vědecké, rozhodla komise

"Dle komise Rady pro výzkum, vývoj a inovace 14 jeho publikací nesplňuje požadavky kladené na monografie uznatelné jako výstup vědecké práce. ...

Čtrnáct publikací profesora Tomáše Halíka bude provozovatelem informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI) odstraněno z Rejstříku informací o výsledcích (RIV).

Stane se tak na základě projednání Odbornou komisí pro společenské a humanitní vědy, poradního orgánu vládní Rady pro výzkum vývoj a inovace. Důvodem je skutečnost, že ony Halíkovy publikace (uplatněné v letech 2007 až 2011) nesplňují požadavky kladené na monografie uznatelné jako výstup vědecké práce dle Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů. ...

Je nezbytné předeslat, že dopis ministerskému předsedovi s tímto podnětem zaslal Daniel Solis, který je s Tomášem Halíkem v lítém sporu. ...

Solisovi byl impulsem článek na blogu Jiřího Stodoly, z nějž v dopisu premiérovi bohatě cituje. ...

Podstatné je, že zde se právě na tomto rozbouřeném pozadí vynořuje ostrý, velmi konkrétní útes. ...

Jde o uplatňování výsledků publikační činnosti v komplikovaném systému hodnocení vědecké činnosti. Lidově se mu říká „kombajn“, protože zřejmě slouží – nepopiratelně kromě svého původního záměru – též i k prostému dolování peněz ze státního rozpočtu (respektive nedokáže tomu účinně zabránit).

Některé subjekty se na takové „kreativní“ uplatňování výsledků přímo specializují. Vznikl tak velmi zvláštní druh podnikatelské činnosti. ...

Výsledky publikační činnosti vysokoškolských pedagogů k zařazení do Rejstříku informací o výsledcích navrhují vysoké školy, nikoliv sami autoři ...

Naskýtá se zde otázka, nakolik nutně musel Tomáš Halík vědět, že jako vědecké jsou k posouzení předloženy jeho „předvánoční meditace“ (které nemusejí být nutně „plytké“, jak píší jeho kritici, to zase odfiltrujme druhé straně). ...

Otázka je to ... důležitá, neboť publikační výsledky zařazené do databáze RIV jsou oceněny body, které znamenají peníze. Dostávají je příslušné fakulty, na nichž působí ocenění autoři.

Halíkovy práce tak přinesly podle bloggera Stodoly Univerzitě Karlově, respektive Filozofické fakultě UK, 600 tisíc korun. Zde vyvstává další a velmi logický problém: Bude Univerzita Karlova po vyřazení Halíkových publikací tyto peníze vracet?

A protože se celá kauza jeví jako potenciálně skandální, bude nutno zachovat nejen dekorum, ale i zdravý rozum, nestrannost a velmi přesný úsudek. Už i proto, že se celá kauza nejeví skandálně pouhou náhodou.

Obsahuje důvodná podezření, že některé příčiny – a samozřejmě i následky – mohou být právem označeny za velmi závažné. A bylo by nanejvýše užitečné nejprve indikovat, zda – a které – to jsou, a soustředit se právě a jenom na ně.

Bylo by totiž žádoucí, aby se s prostředky státního rozpočtu určenými na podporu vědy, jichž není nikdy dost, zacházelo velmi obezřetně."

http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/odborne-knihy-tomase-halika-nejsou-vedecke-rozhodla-komise
19. 11. 2013 | 13:23

Qin napsal(a):

Ale vzpomeňte si:I Mistr Jan Hus dělal politiku. A jakou! A co z toho vzešlo!
19. 11. 2013 | 13:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Ing. N.:

"Bohužel vědec hodný toho jména nemůže být náboženský fanatik"

S tim zcela souhlasim. Ovsem - zdaleka neplati, ze verici clovek = fanatik. nabozenskych fanatiku je myslim velmi malo (coz je velmi dobre).

"Pokud někdo prosazuje myšlenky zjevně v rozporu s pozorováním, těžko nepochybovat i o jeho aktivitách v jiných oblastech."

Koho a jake myslenky mate na mysli?

..
19. 11. 2013 | 13:35

Viola napsal(a):

Ale stejně, Fando, byla by to velmi těžká úloha psát třeba takhle pro pana profesora, jako třeba n.o.s.: "jinak řečeno je fuk k čemu se modlíte jestli k prázdnému kelímku od jogurtu, nebo modle na totemu... ", to si nedokážu vůbec představit.
19. 11. 2013 | 13:36

vědu si rozvracet nedáme napsal(a):

VRFK.....Vědecká rada Fandova kurníku i socprc brigáda AV také shledává knihy Tomáše Halíka jako nevědecké.

Ke stejnému názoru došli i vědci pangalaktické patagonské univerzity se sídlem na Špitzberkách vedení profesory Justem a Rejžákem.
Z knih Tomáše Halíka žádné mlíko neteče ba ani vejce nedávají. Jsou k ničemu či k ničemům.

Ještě dále ovšem šla vědecká rada divadla SKLEP-důkaz je na Youtube-, která shledala jako zásadně nevědeckou celou Bibli a naskýtá se otázka, zda by neměli autoři jednotlivých knih také vrátit vše, co měli k dispozici včetně kalamářů.

O kontrole NK(Ú)VD čerpání peněz vědátory na různé kafemlýnky, které nemelou či kombajny, které nesklízí neradno hovořit neb, kdo nechce nasypat prašule je vědátor a tmář.
19. 11. 2013 | 13:44

Richard napsal(a):

komunista..
poslyšte, ten "synek" Vás nějak chytl...v posledním příspěvku rovnou 6x, naměřeno prsty, ověřeno odpočítáváním. Trochu mi připomínáte ultrakatolíka Hájka, ten do svého poměrně krátkého textu vysolil tuším hned 17x slovo "havlista"..
To už je také nutkání (i mnozí ortodoxní věřící poklekají několikrát za den k modlitbě, aby se zbavili jakéhosi napětí...), no, u Hájek jasná kompenzace méněcennosti, u Vás nejspíš něco podobného, s urputnou touhou mě takto zasáhnout (přes gramatické chyby to už nějakou dobu zkouší pamětník, to jen k tomu popis/podpis) a vyvolat/přenést pocit zranění/zasaženého pocitu vlastní hodnoty, který ve skutečnosti cítíte Vy sám...ale, když Vám to dělá dobře, proč ne, jak říkám, nějak Vás asi snesu, když nesedíte přímo vedle mě...

"Kulturní význam tkzv. uměleckých děl je nedefinovatelný"
komunista

Hezké, hezké...se mi líbí, to píšou asi v nějaké vědecké publikaci, že...

jinak, doteď jste nepochopil, vo čom vlastně píšu, možná až Vám dojde rozdíl mezi symbolem a slovem, a symbolem a realitou, něco v té Vaší kebuli docvakne...
19. 11. 2013 | 13:45

melčákova pohanka napsal(a):

Jak si někdo může objednat k Ježíškovi knížku od člověka,který něco jiného píše a něco jiného káže? To je jako s pomazánkovým máslem,které máslem není a všichni nadávají na EU...
19. 11. 2013 | 13:47

kdo nechce nasypat vědátorům napsal(a):

je tmář.
Přirozeně!
19. 11. 2013 | 13:47

člen strany Realistické T.G.Masaryka napsal(a):

to LASKER:
Laskere,Vy i naše strana jsou v Pánu.
To,že jste titul mistra světa v šachu ztratil v boji s ruským mistrem světa po Vás,Aljechinem,Vás do muzea nedává.NEJVYŠŠÍ BOD HRY-mistr světa šachu CASABLANCA-OSTATNÍ tehdejší jsou tím v mrtvém bodě,sedle.Český velmistr tehdy dožil v SSSR.
Wilkesův -v dnešní kryptografii vynález-nová Enigma, řešící nečekaně i 500 let nedokázanou Velkou Fermatovu větu(přes snahy všech) teorie celých čísel až do 1992,ale nepovede k algoritmu hry v šachy,a to díky tzv.kombinatorické explozi hry.Lituji.
Slavný David Hilbert řekl:V matematice pouze celá čísla jsou od Boha a mé děti nezdědily můj matematický talent.
Protože jak známo za tisíce let v prastarých rovnicích pro celá čísla-Diophantových- je minimální pokrok,lze z Hilberta a tohoto neúspěchu čekat jediné:Rovnice nejsou vše,kruciální.Díky Bohu.Tím ani fyzikální síly v nich.Z ráje matematiků-Ruska:Priroda ně dělo uravněnij.Jistěže dzita funkce Riemanna tvořená celými čísly -naprosto nedostatečně známá v teorii čísel,bezvadně řeší problémy moderní fyziky.Fyzice nejde o celá čísla s ní.
Matematika neměla jedinou revoluci.U každého jejího superobjevu se zjistilo,že je opakováním ideje známé tisíce let,stokrát přeobjevené jinak,jinak zapsané znovu.Jistěže kdyby--kdyby se Diophantovy rovnice uměly řešit-krystaly,atomová jádra by pro nás byly hračkou.Jenže.Kdyby.Tak Eduarde se věci mají.
19. 11. 2013 | 13:49

buldatra napsal(a):

Hlášení ohledně kohouta a jiné drůbeže a jejich mluvčích:

Tedy jaxi pro upřenění, aby nedošlo k nedorozumění. Čili apoliticky.
U nás na vesnici neříkáme Fanda, nýbrž Fanóš.
Takže u nás je kohót Fanóš a jeho mluvčí je mluvčí kohóta Fanóša.
Fanda, to bude néspíš ňáké kohót ze západu.
No, každopádně, tady na jihu je to Fanóš, přes to nejede vlak ani šalina.

I když náš kohót, v našem kurníku se nejmenuje Fanóš, nýbrž jmenuje Filip, protože má bílé kosárek, ale jinak je červené jak řepa a dost vyžrané.
A je líné jak sviňa.
Kokrhá jenom zcela výjímečně a tváří se u toho votráveně.

A perličák se jmenuje Pepan. Mluvčího nepotřebuje, protože rád a zhusta řve sám a perličky se vždycky přidají.
A pak, že pré klidný idylický venkov...leda houby.

Konec hlášení
19. 11. 2013 | 14:13

Viola napsal(a):

buldatra :-)))
19. 11. 2013 | 14:18

buldatra napsal(a):

A na Halíka mě nesahejte.
Von zraje jako víno a jednoho dne určitě někoho odnese komínem.
Kázáníčko u Salvádora je jenom pčedehra.
A nebude to dlouho trvat, páč politická situace je nepřehledná a rudí mužíci posilují.

jenom aby to nepřepískl a nenabral moc těžký závaží, třeba nějakýho přesmetrákovýho hejtmana, nebo tak něco. To by mu mohlo loupnout v zádech a takovej ischias je na čerta mor.
19. 11. 2013 | 14:20

Herzlich willkommen napsal(a):

předválečný čs.velmistr byl Salo Flohr

Albert Einstein : "Bůh je rafinovaný,ale není zlomyslný"
19. 11. 2013 | 14:43

Ing. N. napsal(a):

Pane Hořejší ptáte se:

"Koho a jaké myšlenky máte na mysli?"

Odpověď: Požádejte, prosím, o konkrétní odpověď nicka Dr. No.

Osobně se domnívám, že by se např. mohlo jednat o problematiku víry některých vědců v existenci boha a z toho vyvozených závěrů, pochybujících o přesném logickém uvažování těchto vědců.
19. 11. 2013 | 14:47

aga napsal(a):

Dr.No

Má výchozí teze byla ta, že i vědec může být a často je fanatik. Tak kolem ní neprovádějte rituální tanečky, a máte-li, uveďte protiargumenty. Trochu toho racionálního myšlení by to chtělo. A netahejte do toho furt vědu a poznání, o těch řeč není.
19. 11. 2013 | 14:50

vaclavhorejsi napsal(a):

Ing. N.:

Zkuste se podivat, co jsem na toto tema napsal drive (odkazy nize) a dejte mi vedet, jestli vam to pripada v rozporu s rozumnym uvazovanim:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1072
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2110
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2146
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2989
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=5411 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=6317 velikonocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=7419
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=8401 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11046 Halik
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11665 velikonocni
19. 11. 2013 | 14:57

Anna napsal(a):

Ing.N.
"Osobně se domnívám, že by se např. mohlo jednat o problematiku víry některých vědců v existenci boha a z toho vyvozených závěrů, pochybujících o přesném logickém uvažování těchto vědců."
----------------------------------------------------------------

Kdo takové závěry vyvodil?
Jsou vyvozeny takové závěry i z víry vědců v úspěšný konec jejich bádání?
Jsou vyvozeny takové závěry i pro ateisty, když věří, že něco neexistuje, když to není prokázáno?
Lze takové závěry považovat za výsledek přesného logického uvažování?
19. 11. 2013 | 14:57

Ing. N. napsal(a):

Pane Hořejší, napsala jsem:

"Osobně se domnívám, že by se např. mohlo jednat o problematiku víry některých vědců v existenci boha a z toho vyvozených závěrů, pochybujících o přesném logickém uvažování těchto vědců."

Vyslovila jsem pouze hypotézu významu sdělení nicka DR. No, nic jiného. Uvědomil byste si to, pokud byste si pozorně přečetl to, co jsem napsala.

Vývoj víry v bohy a posléze v jediného boha lze nalézt v bohaté literatuře. Jedná se o staletí upravovaný lidský mýtus o kterém je další diskuze zcela zbytečná.
19. 11. 2013 | 15:36

když Fanóš tak Fanóš napsal(a):

o no vidíte-nadkolego- my z vršovic jsme si zase mysleli, že šulínek je od slova někoho ošulit

i když vlastně....někdy jo....něco
Nějak se ten význam slov v překladu ztrácí.
Asi nad Vysočinó.
19. 11. 2013 | 15:56

charlie napsal(a):

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

odshora dolu tady z toho kape skrytá i otevřená nenávist.
Dnes jsem si četl na Aktuálně nenávistné komentáře pod zprávou o zavraždění celkem nevýznamného člena ČSSD.
Opět nenávist odshora dolu, jen tentokrát od smečky tzv. pravičáků. Opět soudy o člověku, o němž téměř nikdo nic neví - ale modrá média napoví, co si máme o něm myslet.

Takže sorry Komunisto z LB, nedám se k vám, neboť rudý i modrý bolševizmus se mi z duše hnusí.

A pan profesor Hořejší je jen dalším kandidátem na medaili za další šíření obecného ovzduší nenávisti.
Důkaz: ať si laskavě přečte komentáře pod tím co napsal. Jako prémii si může všimnout oslovování jeho osoby diskutujícími.
19. 11. 2013 | 17:05

Michal Macek napsal(a):

ing. N:

no pokud se chcete ridit logikou a zdravym rozumem, tak je lepsi v boha verit - pokud neexistuje a vy v nej budete verit tak o nic neprijdete ale horsi je pokud existuje a vy v nej neverite :)))
19. 11. 2013 | 17:23

Dr. No napsal(a):

Významný matematik Erdős Pál nazýval boha SF, což byla zkratka pro Supreme Fascist. K tomuto názoru, tak, jak to Erdős myslel, jsem nezávisle dospěl i já. Považuji tedy víru v boha/bohy apriori za nekritický fanatismus a pochybuji o schopnosti věřících kriticky myslet. Proto zdánlivě logické výstupy jejich činnosti v jiných disciplínách pokud mám čas a je to pro mne priorita podrobuji kritickému zkoumání. Pokud čas nemám a priorita to pro mne není, považuji je jen apriorně za prozkoumání hodné.
19. 11. 2013 | 17:27

Ateista napsal(a):

Michal Macek:

Píšete: "no pokud se chcete ridit logikou a zdravym rozumem, tak je lepsi v boha verit - pokud neexistuje a vy v nej budete verit tak o nic neprijdete ale horsi je pokud existuje a vy v nej neverite :))) "

vidíte, jak jste si to nesmyslně zjednodušil? Pokud tedy teologie říká, že Bůh je nepoznatelný, přesahující nás a tak dále, jak potom můžete dojít k tomuto závěru? Proč by to mělo být horší?
19. 11. 2013 | 17:29

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Probůh, bratře Václave, tak další zklamání, kolikáté již. Tentokrát jezovita Halík strhnul svatební závoj panny přečisté ČSSD a hle, co uzřeli hosti svatební, jen tvář nelíbeznou a škleb šalebný, nežity zarudlé a z úst vychází slova zapáchající zkažeností. Tak bratr Halík, mudrc vidoucí a přítel lámy nejvyššího, políčkuje nevěstku či ženu nevěrnou, dupaje jako králík Kolodějův.
"Kdo je bez viny, ať první hodí kamem", tak pravil pán náš a mistr. A tak bratr Halík metal kameny slov a bratr Václav odešel z chrámu zklamán a smuten, neboť uzřel šerednost té, kterou cudně miloval.
Leč bratře Václave, stejně šeredné jsou všecky ty nevěstky, ať již stojí po pravici či levici strašlivého bratra Halíka. Závoje strhnouti z tváří všech nevěstek babylonských není svobodno ni přesilnému mistru Halíkovi.

Tak, bratře Válave, vrať se pokorně do chrámu a modlitbu vyšli jako šíp k Hospodinu za bratra Tomáše, by více si hleděl lidu prostého a mezi zemany a knížaty neobcoval s démony moci.

Za tebe i bratra Tomáše zapálím o sobotě svíčku u Studánky Páně.
Také za bratra Josefa řečeného Řepa, kterýž to jest byl poslán tobě, abys nezbloudil na šalebných cestách k spravedlivé společnosti a neutonul v bažinách pomýlených ideologií.

Tvůj bratr Jemnický
19. 11. 2013 | 17:32

Anna napsal(a):

Dr.No
"Považuji tedy víru v boha/bohy apriori za nekritický fanatismus a pochybuji o schopnosti věřících kriticky myslet. Proto zdánlivě logické výstupy jejich činnosti v jiných disciplínách pokud mám čas a je to pro mne priorita podrobuji kritickému zkoumání. Pokud čas nemám a priorita to pro mne není, považuji je jen apriorně za prozkoumání hodné."
--------------------------------------------------------------

:-O Nekritický fanatismus???
Že by Vás šlo považovat za nevěřícího fanatika, Vás nenapadlo?
Copak třeba hon na čarodějnice lze považovat za NEKRITICKÝ fanatismus?
Jsem věřící a o tom, že kriticky myslím, může svědčit dojem SuPa, zdejšího diskutujícího, že zde v diskuzích stále zdůrazňuji, že lidé jsou parchanti.

Cituji svůj zdejší příspěvek:
Anna napsal(a):

Ing.N.
"Osobně se domnívám, že by se např. mohlo jednat o problematiku víry některých vědců v existenci boha a z toho vyvozených závěrů, pochybujících o přesném logickém uvažování těchto vědců."
----------------------------------------------------------------

Kdo takové závěry vyvodil?
Jsou vyvozeny takové závěry i z víry vědců v úspěšný konec jejich bádání?
Jsou vyvozeny takové závěry i pro ateisty, když věří, že něco neexistuje, když to není prokázáno?
Lze takové závěry považovat za výsledek přesného logického uvažování?
19. 11. 2013 | 14:57

Podrobte, prosím, mé pro mě zdánlivě logické výstupy týkající se výše uvedeného závěru:
1. Přesné logické uvažování vědců by mělo být posouzeno na základě testů z logiky, kterými by prošli všichni vědci z daného pracoviště, a nikoliv na základě víry v Boha.
2. Vědecká práce je založena na víře, že lze objevit něco dosud neznámého a dokázat to. Tudíž je nelogické, udělat závěr, že vědci věřící v Boha nejsou schopni přesného logického uvažování.
3. Víra nemá nic společného s logikou. Někdo věří v Boha, někdo, že ho jeho partnerka miluje, že je mu věrná, někdo věří ve své schopnosti, někdo, že volení zastupitelé dodrží po volbách předvolební sliby...
19. 11. 2013 | 18:10

Dr. No napsal(a):

To Anna:
Odkazoval jsem se na Erdöse abych to nemusel do hloubky vysvětlovat. Přečtěte si o něm něco.

Pokud jde o věřící vědce, pak jsem pouze konstatoval, že jejich práce podrobuji zvláště kritickému zkoumání pokud to považuji za významné.
19. 11. 2013 | 18:29

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Kdo by tak asi mohl na kazatelně být?

Slovo propaganda nám dala církev, která propracovala metody na šíření náboženství.
Tito poslové boží a pastýři (boží politruci) jsou jací jsou, podobně jako politruci jiní, a opatrně opatrně s důvěrou k nim.
19. 11. 2013 | 18:33

Anna napsal(a):

Dr. No

Proč mě odkazujete na Erdöse? Já jsem nechtěla vysvětlit, jak jste k svému přesvědčení došel.

Jsem věřící, i podle jiných schopná kritického myšlení, a chtěla jsem Vaše kritické posouzení mých pro mě zdánlivě logických výstupů. Byla bych Vám vděčná, kdybyste si na to našel čas a Vaši kritiku mi napsal. Živím se totiž jako programátor analytik a do dnešního dne jsem žila i ve víře, že dokážu logicky myslet. Děkuji a přeji hezký večer. Budu tu až zítra.
19. 11. 2013 | 18:40

Fialenka napsal(a):

Tak na pana Halíka bych nešla. Ráda bych si poslechla bohoslužbu papeže Františka, který například řekl: „Solidarita není pouhým poskytováním podpory, ale snahou o zajištění ekonomické nezávislosti stále většího počtu lidí.“ (Vatikán 16.10.2013)

Podle mne je tomuto cíli blíže Zemanova levicová politika než ta Schwarzenbergova vedoucí k feudalismu.
Další celebrita, jejíž slova mi jsou sympatická, je Dalaj Lama. Ten letos v Praze řekl toto: "Musím se přiznat k tomu, že když jsem studoval marxismus, tak mě velmi oslovovaly některé ty myšlenky, jako například myšlenka původního komunismu, kdy to bylo ještě předtím, než vzniknul systém třídní společnosti a kdy si zkrátka všichni skutečně byli rovni. Takže z hlediska sociálně ekonomické teorie jsem v podstatě ... no tak nejsem vyloženě marxista, ale některé jejich myšlenky mě skutečně oslovují. Ta myšlenka toho, že by si každý zasloužil, aby měl dostatek, tak to je myslím něco velmi rozumného. Naproti tomu v kapitalismu se nám může snadno stát, že se pro tu samou snahu dosáhnout zisku úplně zapomeneme na to, že jsme zároveň společenství a musíme se o sebe vzájemně starat. Takže ty morální a etické implikace v těch ideálech marxismu ty považuji skutečně za rozumné."
19. 11. 2013 | 19:11

Medikolog napsal(a):

Nejvěrohodnější kázání měl FELDKURÁT KATZ ze Švejka. Byl nemajetný jako Kristus, a byl jako Kristus Žid. Žil z platu rakousko-uherského feldkuráta. Kam se hrabou arcihamižník Duka nebo Halík..
19. 11. 2013 | 20:15

Filuta napsal(a):

Resle, Resle,
říkám vám to pořád, už to nehulte!
Co má bohém Havel společného s vírou? To byl asi takový katolík jako ten Putin pravoslavný. Dost dobře nechápu, proč měl jako nevěřící žid funus v katolické katedrále.

Pepo alias Fando,

každý z nás tu přímou linku nahoru má, pokud má taky dost víry.
Můžete ji mít taky a nemusíte chodit na mravokárná a pokrytecká kázání pátera Halíka.
Netuším, čím vás s profesorem uhranul.
19. 11. 2013 | 20:19

StandaT napsal(a):

Halík vs Hořejší - holt jsou lidé, kteří vidí přicházející nebezpečí a jsou lidé, kteří si jej nepřipouštějí.
19. 11. 2013 | 21:01

Michal Macek napsal(a):

Ateista

ale to je jasny jako facka - pokud budete verit v boha "zbytecne" - tzn. vy v nej budete verit ale on nebude existovat tak vam nic nehrozi. pokud ale v nej verit nebudete a on nahodou skutecne bude existovat tak vas ceka peklicko, vecne utrpenicko...cili logicky je lepsi v boha verit a riskovat ze se pletu nez naopak :)
19. 11. 2013 | 21:06

Yosif K napsal(a):

Fialenka napsal(a):
Tak na pana Halíka bych nešla. Ráda bych si poslechla bohoslužbu papeže Františka, který například řekl: „Solidarita není pouhým poskytováním podpory, ale snahou o zajištění ekonomické nezávislosti stále většího počtu lidí.“ (Vatikán 16.10.2013)

Podle mne je tomuto cíli blíže Zemanova levicová politika než ta Schwarzenbergova vedoucí k feudalismu.
Další celebrita, jejíž slova mi jsou sympatická, je Dalaj Lama. Ten letos v Praze řekl toto: "Musím se přiznat k tomu, že když jsem studoval marxismus, tak mě velmi oslovovaly některé ty myšlenky, jako například myšlenka původního komunismu, kdy to bylo ještě předtím, než vzniknul systém třídní společnosti a kdy si zkrátka všichni skutečně byli rovni. Takže z hlediska sociálně ekonomické teorie jsem v podstatě ... no tak nejsem vyloženě marxista, ale některé jejich myšlenky mě skutečně oslovují. Ta myšlenka toho, že by si každý zasloužil, aby měl dostatek, tak to je myslím něco velmi rozumného. Naproti tomu v kapitalismu se nám může snadno stát, že se pro tu samou snahu dosáhnout zisku úplně zapomeneme na to, že jsme zároveň společenství a musíme se o sebe vzájemně starat. Takže ty morální a etické implikace v těch ideálech marxismu ty považuji skutečně za rozumné."
19. 11. 2013 | 19:11
No teoreticky je to velmi pěkné žřít v beztřídní splečnosti ale ani Indiáni Ojibway a Arapaho a Hopi nežili v úplně beztřídní splečnosti, každá společnost která vykonává složitější činnost než občasný protrh banánů v blízkém pralese musí být nějak strukturovaná na šefy a podřízené, jinak by se lautr nic nedělalo, ani hon na králíky by nedopadl bez velení náčelníka dobře.

Založte si u vás na Liberecku nejakou utopicko-socalistickou komunu nebo družstvo, zkuste tak žít ve více než pěti lidech, za pár měsíců budete umírat hlady a rádi se vrátíte do krutého kapitalismu.

Jediné místo na světě kde existuje beztřídní společnost jsou zapadlé rybářské vesničky v jihovýchodní asii kde lidé pohodlně vyžijí z občasného utržení banánů a občasného ulovení ryby. Jakákoliv složitější činnost než bezpracné trhání banánů vyžaduje specializaci práce, šéfy, koordinátory, podřízené atd - prostě to co Marx pohrdlivě nazval třídní společností.

Beztřídní společnost nelze zavést ani násilím - už jenom organizované násilí vyžaduje to aby se společnost rozdělila na bohatší šéfy a chudší podřízené v orwelolovské terminologii inner party mebers, outer party members and proles).

No nic ozvěte se až založíte beztřídní komunu a budete výt hlady, snad vás nějací kamarádi občas nakrmí zbytky z kuchyně a nechají připojit na net.

I realizovaný pana Hořejšího sen o 90% zdanění boháčů způsobil rozvrat pracovní morálky ve švédsku a švédští socani museli tento bohulibý system upustit jak horký brambor - jináč by se všichni kromě ožralých ignorantských odborářů ze švédska utekli do méně socalistických států...........
19. 11. 2013 | 21:58

Filuta napsal(a):

Michal Macek

Opravdu si myslíte, že se to dá takhle naplánovat (ta víra v boha)?
Ono to není jako politika, kdy jste jednou liberál a podruhé fašista.
Buď je vám víra daná nebo není.
A s tím nic neuděláte.
Skutečně věřící o existenci boha nepochybuje, i když se jí občas vzpírá.

Pan Hořejší i kohout Fanda jsou slušní a inteligentní lidé.
Nejsem sto pochopit, že někdo na jejich úrovni ještě neprohlédl, co je Halík zač.
Znám desítky slušných, idealistických farářů, ale to tenhle pletichář není.
19. 11. 2013 | 21:59

Ateista napsal(a):

Michal Macek:

Já jsem přesně o tomhle psal.
Nevíte o té entitě (Bůh) nic, ale už z toho vyvozujete, že může existovat peklo..., nebe...
I kdyby nějaká taková entita opravdu existovala, tak z toho nemůžete implikovat závěr, že existuje peklo aj.
A o to mi přesně jde.
19. 11. 2013 | 22:02

Yosif K napsal(a):

Fialenka napsal(a):
Podle mne je tomuto cíli blíže Zemanova levicová politika než ta Schwarzenbergova vedoucí k feudalismu....
KONEC CITATU

Dokonalý případ zametení proletariátu. Zeman jest loutka velkopodnikatelů kteří na plebeje zvysoka pečou a zacházejí s dělníky jako s hadry, sám Zeman nacpal do vlády rudé velkoburžuje miliardaře Koníčka, Tomana, Ciencialu kteří jej sponzorují, a část proletošů si stále myslí že Zeman nějak bojuje za chudinu.

Jak bojuje za chudinu? že se ožírá, kuje pikle proti socanům a drží ve vládě velkoburžuje miliardáře jak jen to dlouho půjde?

Hahaha....
19. 11. 2013 | 22:04

Filuta napsal(a):

Yosif

Já se naopak domnívám (a to nejsem žádný utopický socialista), že beztřídní společnost je dalekou budoucností lidstva.
Předtím to lidstvo ale zřejmě notně prořídne vinou válek, hladomorů, nemocí a přírodních katastrof a
zhroutí se všechny společenské systémy- Pak se naprosto změní myšlení lidí, kteří si začnou víc vážit skutečných lidských hodnot.
Nedožijeme se toho ani my, ani naše děti a přesto mám pocit, že je to to, k čemu máme pomalými krůčky směřovat.
Jsme na světě jen proto, abychom se to naučili.
19. 11. 2013 | 22:07

Filuta napsal(a):

Ateista

Peklo je přece tady na zemi.
19. 11. 2013 | 22:08

StandaT napsal(a):

To sama Sociální demokracie se postavila do pozice, kdy se církve právem mohou cítit ohrožené. Ta kampaň proti restitucím má řadu dost nechutných prvků. A tak je přirozené, když se kněží vymezí proti tomu, kdo se rozhodl cíleně ničit jejich kredibilitu, a skrze to i jejich budoucnost.
19. 11. 2013 | 23:08

Vítek napsal(a):

Přesně tím co vy kritizujete se pan Halík ukázal jako slušný člověk. Ve všech citacích má naprostou pravdu. Není to demagogie nebo zaslepenost, ale realita.
20. 11. 2013 | 00:50

Mějtež trochu pochopení bratří a přátelé napsal(a):

Rány sosanské se valí na bratra Wěnczeslaua. Deset jich bude!

Nejdříve heftli proroka drátheníka středočeského, který dráthoval letoval až si udráthoval past na medvěda a sám do ní vlezl.
Vřed na čistém panenském tělíčku strany, pomyslel si bratr náš.

Pak se objevily žáby a čolci, způsobili že rovnátka nevycvakala 35%, ale mizerných 20%.Asi kurděje:-)
Přišel tedy Jidášek plzeńský. Kucí řeknu, že chci držet bobříka mlčení, Žvejk ze Sládkovičova je netrpělivej druhý den půjdeme do slonince, pošlete novináře, Já to hned vyzvoním, vymlátíme ty štěnice a krysy ze Sládkovičova.
Copa za to? Budu ministrem? To víš , že jo to přece trafika není Fierlinger taky nebyl trafikant

Po té náš bratr dostal osypky, prelát se mamonu nevzdá. Panenko rudnická, jak já budu vypadat v AV, přihlásil jsem se k nim. Honem se toho mamonu zřeknu. Za arcilotry, za celý Batikán za celou galaxii. Projdu prověrkou postoje k restitucím v Lihovém domě.
Já byl proti, pšátelé. I hostii si přinesu svou.

Potom ten Halík. Duch nečistý, hrubě nesosanský do něj vstoupil, honem sv.Salvátora znovu vykropit.

Pak-zřejmě- dostal morové příučnice z nichž ohluchl, na otázky proč sosan majetek nehromadící se domu lihového nezřekl, neslyšíc.

Teď přišla rána krvavá.
Picli Housku asketu,křesťana jako víno, půlce kraje byl za kmotra, muže srdce přečistého. Zlí jazykové se snaží nevěstu přečistou, pannu ČSSD pomluvit.
Cožpak neví, že utrápená exhejtmanke je dědičkou rybárny U Vaňhy a na sesli ji neposadil její bystrý partner, bouncer bulharských bordelů u Chomoutova , ale prachy řádně vydělala.

Na jednoho mučedníka je toho moc, bratře Jemnický.
To by nevydržel ani sv, Jan ve voleji.
20. 11. 2013 | 08:07

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Repa, jako vzdy neobycejne vtipny... Jeste ze ho tady mame...

..
20. 11. 2013 | 08:14

rejpal napsal(a):

Není důležité, jestli někdo věří nebo nevěří v Boha, ufony nebo cokoli jiného. Spousta vědců - včetně kosmologů - je věřících a nemají s vírou při své práci žádný problém. Problém je, když někdo svlj postoj začne vnucovat druhým jako jediný správný - a je jedno, jestli je ateista, muslim nebo vegan. To je projev fanatismu a ten je špatný ve všem. A když se fanatik čehokoli dostane kdekoli k moci, omezuje svobodu myšlení i jednání druhým.
Proto by žádná církev neměla být jakkoli spojena se státní mocí.
20. 11. 2013 | 08:40

Maximus napsal(a):

Ten náš Pepa Řepa zase "jedééé"
a je lepšejší než předseda JéZéDé.
Má vzletnou dikci a lahodnou slova shodu,
tu bych neměl ani kdybych si zlámal nohu,
má osobitou stavbu vět a zdobí je slůvka cizí,
když to čte hlupák, tak význam sděleného mu mizí!
Pepa Řepa je vzdělán profesně, obecně i životem,
a tak se nebaví jen tak s nějakým koko..m,
ale trpí jen na veličiny moudré vezdejší
a tak mu stačí jen někdo a pan Hořejší!
Pepa Řepa je dnes velký zednář a iluminát
a prý si dal na prápor lebku a zkřížený hnát,
Pepa je pražský rek a velký popodnikatel,
ten roztrhá levouny jak dávný pterodaktel,
jen trochu trpí levouna pana vědce mikrobiologa,
vždyť když se člověk nakazí, může ho potřebovat i doma!
20. 11. 2013 | 09:18

Anna napsal(a):

rejpal

Díky. Opět mi mluvíte z duše :-)

Pokud vím, většina věřících byla od dětství vychována k víře v rodinách. U hodně věřících v určitém období dojde k pochybnostem.
Matka mého táty byla bigotní katolička (táta byl díky tomu ateista) a kvůli tomu, že moje matka je evangelička, jim nešla na svatbu a předem odmítla se vídat s vnoučaty, jestli nebudou katolíci. Rodiče chtěli umožnit mně a sestře vídat se i s touto babičkou, tak jsme křtěné římskokatoličky.
Kolem puberty jsme já i sestra začaly mít pochybnosti o existenci Boha. Tehdy nám náš ateistický táta řekl, že vůbec není důležité, jestli Bůh skutečně je, že stačí věřit, že je, a nikdy nebudeme samy, vždy budeme mít společníka, který nás vyslechne, že se líp vyrovnáme s životem v případných nesnázích... A měl pravdu.
20. 11. 2013 | 09:45

čert }:o) napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
čerte -
nejsi p. Halík?
19. 11. 2013 | 09:43
------
nenene k tomu by se moje duše nesnížila =o)
20. 11. 2013 | 10:02

čert }:o) napsal(a):

Anna
měla jste moudrého tatínka
--------------------------
šašek z jihlavy
šašku teprve sedmašedesát? Ty neví že je lidský
organizmus nastaven na 120? Pouze správným zacházením
se svým organizmem a tělem vůbec dojdeš k tomuto věku
bez potíží. Takže do další šedesátky koukej šlapat =o)
20. 11. 2013 | 10:06

SuP napsal(a):

rejpal -
máte z toho snad pocit, že by se Halík (církev) chtěl svou kritikou s politickou stranou (ČSSD) spojit? To bych neočekával. Když se takhle vymezuje, těžko chce za ČSSD kopat. ale možná chce, aby byla čistší až křišťálovější? Kdoví?
20. 11. 2013 | 10:09

SuP napsal(a):

....Chyba! Ne s politickou stranou, ale se "státní mocí" (v tomto případě vítězná politická strana ČSSD) .....
20. 11. 2013 | 10:11

Ládik!!! napsal(a):

čerte,
tak to si mě uklidnil. Ale z kazatelny bys klidně mohl mluvit.
20. 11. 2013 | 10:17

Ládik!!! napsal(a):

Pepo Řepo,
máš tam chybku: nejedná se o prověrku postoje, ale postroje.
20. 11. 2013 | 10:22

buldatra napsal(a):

Pane Pepo,

nemyslíte, že je již čas na návrat Pepy Řepy?
Stejskalovi na vzdory?
Mě se ten nick líbí víc než Fanda kohót, ač u nás na vesnici se vlastně Pepa neříká. Říká se Jožin. Ale to je jedno.
Jožin Řepa nemá ten správnej zvuk.
Pravda, jako náhradní možnost by tu byl Fanda Řepa a to kvůli zabanění.
Ale nemá to ten správný rytmus.

S úctou buldatra
20. 11. 2013 | 10:27

Filuta napsal(a):

Buldatra

Mně se Fanda z kurníku líbí!

Je to takové avantgardní.
20. 11. 2013 | 10:31

čert }:o) napsal(a):

Ládiku
Osobně se z druhý strany Halíkovi nedivím
Někdo má na kázání hospodu pár jich má
poslaneckou sněmovnu mnoho jich má média
a většina má internet. Proč by Halík nemohl
mít na své kázání svatostánek? Od toho snad
jsou! Ne jen na modlitební dobu ale i propagaci
či boji proti nepříteli. Proti nám se ve svatostáncích
bojuje od nepaměti a nikdo se nás ještě nezastal
neřknuli nepohoršil =o). A štve to někoho?
Snažím se vidět svět ze všech stran. Jak z Halíkovy
strany tak z Hořejšího strany potažmo i diskutérů.
A děkuji ti tvá slova mě zahřála =o)
20. 11. 2013 | 10:37

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Rejpal napsal: „Problém je, když někdo svůj postoj začne vnucovat druhým jako jediný správný.“

Ale jak se tomu chcete vyhnout? Jak chcete třeba psát učebnice od základní školy počínaje a nevnucovat nikomu světonázor buď materialistický nebo náboženský?
20. 11. 2013 | 10:59

Viola napsal(a):

Mě udivuje, jak ten Fanda všechno ví.
20. 11. 2013 | 11:00

Viola napsal(a):

Fanda švanda, buldatro
20. 11. 2013 | 11:02

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Viola - Zajisté máte na mysli na mysli "Fanda Sranda". Jen to nechcete napsat tak naplno?
20. 11. 2013 | 11:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane buldatro,

"Stejskalovi navzdory" to asi nepůjde. To by tomu Stejskal musel vzdorovat, což - jak sám jistě vidíte - nedělá.

Libor Stejskal

P.S. Nejlépe se bojuje s těmi, kteří neválčí. Nedá to moc práce, ale vavříny se dostaví :-)
20. 11. 2013 | 11:35

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Bratře Josefe, humor jest výrazem maximálního pochopení problému. Mnohým chybí. Bratr Václav to umí ocenit. Nechť je mu to připočteno jako cnost.
20. 11. 2013 | 12:08

Aleš Vyhnal napsal(a):

Co se duchovního růstu týče, věřím už jenom lidem jako

http://en.academic.ru/dic.nsf/enwiki/1159729
http://www.mahasiusa.org/sayadaw.html

Srov. s obrázkem např. kardinála Duky.
20. 11. 2013 | 12:26

Anna napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Rejpal napsal: „Problém je, když někdo svůj postoj začne vnucovat druhým jako jediný správný.“

Ale jak se tomu chcete vyhnout? Jak chcete třeba psát učebnice od základní školy počínaje a nevnucovat nikomu světonázor buď materialistický nebo náboženský?
---------------------------------------------------------------

Podle mě žijeme v demokratické zemi, předpokládám, že učebnice od základní školy jsou pro použití na školách někým schváleny. Dnes a denně je nám vnucován názor masmédii, reklamami...

Jak se tomu vyhnout? Téměř nemožné. Podle mě lze jen budovat v sobě a svých dětech odolnost proti manipulaci.
20. 11. 2013 | 12:47

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Anna – Obranou proti různým manipulacím se u nás léta zabývá Dr. Fr. Koukolík. Nicméně, zkuste s tímto nestorem kritického myšlení (!!!) zavést řeč třeba na NDE nebo OOBE – nebudete se stačit divit, jak rychle nezaujatou diskusi ukončí. Nebude ani schopen v klidu vyslechnout a zvážit tvrzení druhé strany, přestože jde o dnes hojně zdokumentované jevy (NDE – Near death experience), nebo i empiricky zkoumané (OOBE – Out of body existence). Např. Elizabeth Kübler Rossová píše, že si výzkum OOBE vyzkoušela na vlastní kůži.
20. 11. 2013 | 13:37

buldatra napsal(a):

Libor Stejskal:

P.S. Nejlépe se bojuje s těmi, kteří neválčí. Nedá to moc práce, ale vavříny se dostaví :-)

Vo tém žádná, jinde a jinak bych si ani bojovat netroufl. Mohlo by dojít ke ztrátám a já nerad plýtvám.
Ostatně mé válečné heslo, pro případ, že jde skutečně do tuhého zní: kdo uteče, vyhraje.
A historie mi dává za pravdu.

PS
myslel jsem, že Pepa Řepa jako výraz v kolonce jméno je zabaněno.
Pakliže není, tím lépe, bude se lépe bojovat.
Uznejte, že Pepa Řepa zní lépe, než mluvčí kohouta Fandy.
Alespoň mě se vždycky vybaví takovej zvláštní poťap s holou hlavou a kohoutem v rukou, který by měl raději zpívat, páč to umí a mluvit pro jistotu pokud možno minimálně, až vůbec ne..
20. 11. 2013 | 14:19

Anna napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)

Nikdo není dokonalý :-)

Jsem na manipulaci alergická, proto se snažím o ní co nejvíc dozvědět. Za výbornou považuji knihu Nenechte sebou manipulovat od Isabelle Nazare-Aga.
20. 11. 2013 | 14:31

Dr. No napsal(a):

To Anna ad Erdös:
1. Buďto je bůh personalizovatelný, přítomen a všemocný. Pak to musí být pěkná svině (= jeho duše musí být ideálu moudrého lidství dost vzdálená), pokud připustí to mnohé, co se ve světě děje. Supreme Fascist, jak to definoval Erdös.
2. Nebo je bůh nepersonální nebo není přítomen. Napsal knihu rovnic a tou se vše řídí. Když si odmyslíme boha, zůstane tak kniha rovnic. Erdös mluvil o knize nejkrásnějších důkazů.
Každopádně bůh není žádný kámoš.

Pokud jde o programování, to má tu výhodu, že logiku kontroluje počítač. To umožňuje mnohem více lidem užívat si zážitků z matematické logiky (po mne nejvyšší požitek), ale na druhé straně se s matematickou logikou v tomto případě ne nezbytně snoubí logika v ostatních oblastech života.
20. 11. 2013 | 14:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Dr. No:

Svuj nazor uz jsem tady (i jinde) kdysi prezentoval:

Bůh je prostě to, co způsobilo existenci a co permanentně podmiňuje trvání přírodních zákonů, které mimo jiné prostřednictvím zdánlivě náhodných „darwinistických“ procesů nakonec vedou k těm „inteligentním výtvorům“. Takový Bůh je cosi jako permanentní všudypřítomná prapodstata našeho světa, která mu dává smysluplný směr (ten ovšem jen nanejvýš tušíme…). Celý „design“ světa, jeho vývoje a směřování je prostě schován už ve vlastním počátku.

Myslím, že je to představa mnohem důstojnější než poněkud dětinská vize jakéhosi tradičního Super-Rýbrcoula ze zákulisí našeho světa, nebo modernějšího „inteligentního designéra“, který evoluci světa řídí jakýmsi mikromanagementem typu doplňování nestabilních nukleosidů, konstrukce bakteriálních bičíků či neuronových sítí, protože nedokázal vytvořit svět tak, aby se tyhle struktury „udělaly samy“ (evolučně).

Řekl bych (ve shodě s řadou mnohem povolanějších), že křesťanství se už někdy od 16. 17. století nachází v pozoruhodné fázi zásadní a bolestné změny náboženského paradigmatu, asi ještě zásadnější, než byla ta, kterou prošlo brzy po svém vzniku v procesu absorbování řecké filozofie do judaistického základu. Nyní jde obdobně o absorbování moderní vědy. Dovolím si i trochu „divoké“ srovnání – Spinoza, Galileo, Koperník, Darwin, Einstein, Lamaitre, Gamow, Hawking a hlavně jasnozřivý Teilhard de Chardin jsou v tomto procesu, ač většinou nevědomky, postavami vlastně tak trochu srovnatelnými s církevními otci pozdního starověku a raného středověku.

Leckdo může ovšem namítat, že takové „esenciální náboženství“ je pro člověka z existenciálního hlediska nějak nedostatečné, abstraktní a odtažité. Já si to ale nemyslím. Jsem přesvědčen, že nám to přináší to nejdůležitější – víru ve smysluplnost existence světa a naší existence v něm: vše směřuje k něčemu snad až fantasticky dokonalejšímu; naší přirozenou úlohou je být tomuto pohybu s radostí nápomocni.

Myslím tedy, že rozhodně existuje nadějná možnost, že se tradiční náboženství opět stanou žádoucí silnou duchovní oporou pro většinu moderního lidstva, aniž by byla v rozporu s výsledky vědeckého poznání a rozumu vůbec... Tím ale naprosto neříkám, že má jít o jakýsi „projekt racionálního náboženství“ – jde jen o to, aby se pokud možno nevyhrocovaly zbytečné a asi jen zdánlivé rozpory s rozumem (založené spíše jen na nedorozuměních a falešných výkladech).

Jsem hluboce přesvědčen, že bez nějakého náboženství se žádná společnost dlouhodobě neobejde. Nebude-li to ono „rozumné“ náboženství v přátelském vztahu k vědě (kterým dnešní křesťanství myslím více méně je), dostane příležitost pověra, omezený kult plytké zábavy nebo nějaké agresivní, velmi „nerozumné“, náboženství fundamentalistické.

KONEC KAZANI :-)
..
20. 11. 2013 | 15:03

Anna napsal(a):

Dr. No

Děkuji Vám za odpověď. Nevím, co říct.
20. 11. 2013 | 15:06

aga napsal(a):

vaclavhorejsi

Hezká, i když poněkud jednostranná prezentace. Chybí mi tam to podstatné - citová stránka "Boha". Bůh je především Láska, a až potom Plán a Smysl. Na to moderní vědečtí otcové rádi zapomínají.
20. 11. 2013 | 15:44

vaclavhorejsi napsal(a):

aga:

Podle me je podstatnou, nedilnou soucasti toho "smyslu" take "laska" (a "krasa", etc.). Mozna moc nezalezi na to, co date do popredi - je to (na urovni cloveka) nerozlucne spojeno. A z vedeckeho hlediska se asi lepe mluvi o "smyslu" (jakkoli je to vagni pojem...).

Velmi me zaujala nasledujici kniha:
http://books.google.cz/books?id=ZB2wxCaPQbkC&dq=roger+lenaers,+wiki&printsec=frontcover&source=bl&ots=y2rpMHLuMg&sig=TlgXFCRGJ4ZYn1WnA-Kscu7hYII&hl=cs&sa=X&oi=book_result&resnum=2&ct=result#v=onepage&q&f=false

Mozna postaci i prednaska k ni (v nemcine):
http://www.wir-sind-kirche.at/content/index.php?option=com_content&task=view&id=299&Itemid=14

..
20. 11. 2013 | 16:13

Dr. No napsal(a):

To vaclavhorejsi:

Bůh jako hypotéza prvního hybatele je pro mne zbytný. Stačí mi kniha všech rovnic a ta nemusela být stvořena.

Mám ale jinou hypotézu. Většina lidstva prožila většinu času ve velmi podřízeném postavení, více-méně v otroctví. Jejich mozky se vyselektovaly tak, aby tuto podřízenost byly schopny snést a zároveň si zachovaly schopnost být lidmi ve smyslu schopností. Především používání logiky a z ní vyplývajícího racionálního jednání. Proto se vyselektovaly mozky generující hypotézu boha, jehož moudrost je nepostižitelná a jiná než lidská. Takže co člověku připadá jako trest taky trest je, ale za provinění, které stejně nikdy nemohl svou lidskou logikou pochopit.
20. 11. 2013 | 16:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Dr. No:

Ano, to je samozrejme mozne. Je ovsem asi nemozne dokazat, ze pravdiva je tato vase (resp. tvoje? mozna se zname?) hypoteza. Prave tak je nemozne dokazat, ze pravdiva je moje (resp. Spinozova, Teilhardova) hypoteza o smysluplnosti sveta a smerovani k "bodu Omega").
To, jestli se rozhodneme pro hypotezu "svet je "bozsky" smysluplny a smeruje k necemu uzasnemu", nebo pro alternativni hypotezu "svet zadny smysl nema, nikam nesmeruje, zadny Buh neexistuje", je ciste veci viry. K rozhodnuti samozrejme prispiva to, co povazujeme za pravdepodobnejsi, pro kterou z techto moznosti jsou silnejsi indikace. Ja si myslim, ze silnejsi indikace jsou pro tu "nabozenskou", optimistickou variantu (svet povstal z chaosu Velkeho tresku, vyvoj vedl k neuveritelne slozitym a zajimavym soustavam (...mozek); je tedy rozumne ocekavat, ze jsme nekde v polovine cesty k necemu jeste uzasnejsimu - Teilharduv Bod Omega, synonymum pro "kralovstvi Bozi")

..
20. 11. 2013 | 16:29

Michal Macek napsal(a):

Filuta:

"Opravdu si myslíte, že se to dá takhle naplánovat (ta víra v boha)?
Ono to není jako politika, kdy jste jednou liberál a podruhé fašista.
Buď je vám víra daná nebo není.
A s tím nic neuděláte.
Skutečně věřící o existenci boha nepochybuje, i když se jí občas vzpírá."

ja to psal jako radu materialistickym ateistum , aby meli aspon nejaky "racionalni a logisky" duvod verit. jakoze se furt ohani rozumem a logikou....ja k vire pristupuju jinak (hodne volne) ale vcera sem shodou okolnosti premyslel jestli by nebylo lepsi verit tak nejak zase konzervativne, cloveku odpadne sposta starosti a premysleni a muze aspon se soustredit na prakticke (svetske ) veci...
20. 11. 2013 | 16:41

Jemnický napsal(a):

Aga

"Láska je Bůh a Bůh je láska", zpívá Lucie Bílá v Johance z Arku.
Dukát je bůh a bůh je dukát, toť odrhovačka z flašinetů současné modloslužby.
Upřmná láska k dukátům, toť pravé credo.
Věřím v USD a EURO
Měnu všemocnou
Stvořitelku nebí i zemí
....

Do toho všeho nekřesťanské daně.
20. 11. 2013 | 16:51

Dr. No napsal(a):

To vaclavhorejsi

Já jsem taky optimista. Osobní. Můj optimismimus spočívá v tom, že po dobu, než budu velmi silně zapomínat, si můžu užívat požitku z matematicky konzistentních modelů a analýz. A žiju ve šťastné době, kdy existují počítače, které mi v tom poskytují podporu. Nepoznám všechny experimentálně dostupné rovnice, ale půvab a uspokojení je právě v tom poznávání.

Naproti tomu pokud bych přistoupil na hypotézu, že ideálem je aby celý svět směřoval k nějakému božskému cíli, pak bych musel konstatovat, že tento cíl se mi osobně moc nelíbí. To by mne nejspíše deprimovalo. Natožpak kdyby to byl jeden z těch cílů, které zmiňují hlasatelé některého náboženství. To už by byla teprve depka.
20. 11. 2013 | 16:53

čert }:o) napsal(a):

Dr. No
dá se matematicky vypočítat Bůh?
Nám to jednou jeden profesor vypočítal
ve vlaku ale je to už tak dávno že si
to nepamatuji a navíc nevím jestli nekecal =o)
20. 11. 2013 | 17:14

aga napsal(a):

Jemnický

Jo, profanace posvátného je jedna z mocných zbraní odvrácené strany. Často účinnější než přímý boj.
20. 11. 2013 | 17:29

aga napsal(a):

vaclavhorejsí

Jedná se o dva zásadně odlišné přístupy. Jeden vychází z hlavy, "dává něco do popředí nebo do pozadí", formuluje, studuje. Druhý vychází z břicha, srdce a z ostatních sídel citu, "děje se sám", a formulace ho spíš oslabuje než posiluje. V člověku se to má spojit, ale zatím to je spojeno jen v pár lidech.
20. 11. 2013 | 17:33

pavel v napsal(a):

Pane Hořejší,

komunisté se v této zemi dopustili mnoha zločinů. To, co nazývali znárodnění, byla ve skutečnosti obří krádež. Jednou z okradených byla také církev. Cílem tzv. sametové revoluce bylo komunistické křivdy alespoň částečně odčinit. 20 roků se jednalo o navrácení církevního majetku a celou tu dobu sociální demokraté společně s komunisty napravení této křivdy bránili. Stejně tak Miloš Zeman. Já se postojům Tomáše Halíka vůbec nedivím. Jestliže Miloš Zeman obhajuje krádež, stává se jejím spoluviníkem.

Není pochyb, že strany, které v parlamentu hlasovaly pro nápravu této křivdy, nemají čisté svědomí. Avšak jejich provinění je mizivé ve srovnání s gigantickou komunistickou krádeží v r. 1948 obhajovanou sociálními demokraty. Ostatně i sociální demokraté a Miloš Zeman mají své rozkrádačky, a možná ještě větší.
20. 11. 2013 | 17:34

aga napsal(a):

PS

A Halík je definitivně ten hlavový typ - pro takové je víra spíše intelektuální hra než součást jejich bytosti.
20. 11. 2013 | 17:35

Dr. No napsal(a):

To čert:

Jestli se dá bůh spočítat nevím. Zato vím, že peklo je endotermní, zamrzlo, další duše již nepřijímá a existuje již jen nebe. Což lze odvodit z toho, že čertice Tereza včera v noci volala "Oh my God." viz odkaz http://jonathanturley.org/2010/04/28/hell-exothermic-of-endothermic/
20. 11. 2013 | 17:35

aga napsal(a):

pavel v

A co je mi do toho? Proč to mám za ty komunisty platit já, který církev na nic nepotřebuje a nic jí neukradl? Podle jakého právního principu?

Jsem zvědavý na ty z paty vycucané argumenty, až tu budete hájit zrušení Lex Schwarzenberg či návrat majetku dědicům odsunutých sudeťáků - tady už si s komunisty nevystačíte. Ale jistě zase na něco úderného a blbého jako "co bylo ukradeno, musí být navráceno" přijdete. Jako by to na feudály a církev neplatilo taky.
20. 11. 2013 | 17:39

juvel napsal(a):

Křesťanství je v první řadě vztah k Bohu, Stvořiteli. A to vztah skrze J.Krista, t. zn. že člověk se snaží přibližovat se k Bohu následováním příkladu osobnosti J.Krista. Opravdové následování přináší od Boha odezvu, vztah je oboustranný, Bůh reaguje, jedná, zasahuje ve prospěch (především duchovní)takového člověka. Člověk vlastně s pomocí Boha mění svou osobnost a začíná svět vnímat jinak, vidí nové souvislosti, nové skutečnosti, nové pravdy. V Kristu jsou skrytá všechna tajemství a moudrost, píše se v Bibli. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, co Bůh připravil pro ty, kteří ho milují, píše ap. Pavel.
Cesta k opravdovému poznání je cesta skrze změnu vědomí člověka. Současná věda, při vší úctě k ní a k intelektu nejlepších mozků které ji tvoří" , je omezená, má své hranice u kterých končí řešení. Osobní zkušenosti s Bohem nemůže věda vyvrátit, spíše může přivést vědátora k důvěře v Boha.
20. 11. 2013 | 17:48

Richard napsal(a):

pavel
ono to spíše vypadá, že krádeží je současná, velmi pochybná podoba restitucí
20. 11. 2013 | 17:55

aga napsal(a):

Pokud mluvíte o křesťanství, a ne o víře obecně, tak ano. I když to, že pod hlavičku křesťanství se dále schovávají i principy Starého Zákona působí trochu zmatečně.
20. 11. 2013 | 18:02

aga napsal(a):

PS - to bylo pro pan juvela
20. 11. 2013 | 18:03

čert }:o) napsal(a):

Dr. No
to znám dík za připomenutí =o)
celý obsah zde
http://turistika.arkotechnik.cz/Ruzne/Peklo.html
Ale prý existuje rovnice na vypočítání Boha
tak se ptám zdali jí neznáte nebo má každý
svou specifickou rovnici?
No nic to jen aby řeč nestála =o)
20. 11. 2013 | 18:11

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Anna - Díky za odkaz na knihu od Isabelle Nazare-Aga. (Kdo ví, jestli se jí neinspiroval i zdejší nick "Aga" ...)
20. 11. 2013 | 18:38

Michal Macek napsal(a):

cert:

rovnici nemam ale matematicko-logicky dukaz existence boha predlozil uz tusim Descartes a pak i dalsi racte pohledat na netu...
20. 11. 2013 | 19:22

PK napsal(a):

Pro zatím nevěřící-berte otázku Boha vážně a nepodceňujte ji.Já například mám stoprocentní důkazy,že existuje.Svět funguje jak ho Bible popisuje, takže z toho vyplývá:žít radši tak jak to doporučuje Ježíš Kristus.
20. 11. 2013 | 20:17

Filuta napsal(a):

Jestliže největší géniové dějin věřili v Boha, pak jen hlupák na něho nevěří.
Profesor Hořejší je důkazem toho, že víra nemusí být v žádném rozporu s vědou.
Jen arogantní a sebestřední vědci popírají všechno, co nejde exaktně a materialisticky ověřit.
20. 11. 2013 | 20:41

pavel v napsal(a):

aga napsal(a):
"pavel v
A co je mi do toho? Proč to mám za ty komunisty platit já, který církev na nic nepotřebuje a nic jí neukradl? Podle jakého právního principu?"
KONEC CITACE

Jestli jsem vás správně pochopil, vy si myslíte, že ukradený církevní majetek si komunisté rozebrali a to, co bude stát vracet církvím, vezme z vašich daní. Tak to však není. Stát bude církvím vracet nemovitý majetek, který je stále v jeho vlastnictví a vaše daně na něj tedy nepotřebuje. Část majetku nevrátí v naturální, nýbrž ve finanční podobě, protože tento majetek potřebuje. Ani v tomto případě nebude stát potřebovat vaše daně - může tento nemovitý majetek kdykoliv prodat a získat tak vyplacené peníze zpět. Výnos z církevního majetku činil za období totality dle odhadu 220 miliard Kč. Z toho bylo církvím vyplaceno 60 mld Kč. Zbývá ještě 160 mld Kč, na které by měla církev nárok, kterých se ale vzdala.

Komunistům i sociálním demokratům jsou tyto skutečnosti dobře známy. Považují však církev za svého nepřítele a proto se ji snaží co nejvíce oslabit.
20. 11. 2013 | 20:58

Michal Macek napsal(a):

PK:

poskytnete nam svuj 100pro dukaz a nebelovka vas nemine :) ja mam teda taky par zazitku ktere mi to dokazuji ale ty se blbe dokazuji.....:)
20. 11. 2013 | 21:02

pavel v napsal(a):

Filuta

Také si myslím, že věda a víra nejsou navzájem v rozporu. Navíc opravdový vědec si velmi dobře uvědomuje to, co řekl již Sókrates: "Vím, že nic nevím." To znamená, že lidské poznání je v oblasti vědy silně omezené. V praxi je to tak, že když se podaří rozluštit nějakou vědeckou otázku, vynoří se hned 2 jiné, ještě zajímavější otázky. Oblast poznaného se rozšiřuje, ale oblast záhadného roste mnohem rychleji.

Uvedený proces lze znázornit na příkladu. Jsme ve veliké místnosti bez oken a postupně zkoumáme všeczhny předměty, které tam jsou. Když prozkoumáme celou místnost, zdá se nám, že jsme dospěli na vrchol poznání. Pak objevíme, že místnost má dveře a za nimi je svět, o němž jsme neměli ani tušení. Takto postupně otevíráme další a další pomyslné dveře a náš obzor se dramaticky rozšiřuje.

Vědci, kterým se dříve říkalo učenci, mnohokrát v historii nabyli dojmu, že jsou jiíž na vrcholu poznání. Z dnešního pohledu se nám jeví být směšní. Stejně tak se budou dnešní vědci zdát směšní vědcům v budoucnosti.

Je tedy hloupé opírat se o mínění lidí, kteří se jeví být směšnými.
20. 11. 2013 | 21:23

Richard napsal(a):

pavel
to, co s takovou samozřejmostí považujete za zabavený církevní majetek a vypočítáváte z něj jakési pomyslné ušlé výnosy, samozřejmé vůbec není, ...
komunisti totiž v mnohých případech nezabavili církvi přímo majetek, jak se ona snaží namluvit, ale pouze jakési dekrety k majetku. Při znárodnění v těchto případech tedy nešlo o krádež, "pouze" o zabavení jakýchsi dekretů, jejichž platnost se váže už k rozhodnutí císaře Josefa II....mluvit v takovém případě o krádeži je asi podobné, jako mluvit o krádeži v případě státem zabaveného dekretu na obecní byt. Takový dekret také neznamená vlastnictví bytu, pouze pověření k užívání. Nemovitost tedy nemůže být v takovém případě ukradena, neboť není a nebyla ve vlastnictví...
Těch sporných a velmi pochybných skutečností je v církevních restitucích daleko více. V případě, že je restitučně nabyt majetek, který nebyl v minulosti ukraden, je naopak krádeží jeho "znovu" nabytí...
to, že se církev tváří dotčeně a své dosavadní jednání sama interpretuje jako velkorysý a milostivý ústupek, to je jen její dobře známé, svaté divadlo na efekt, s úmyslem citově vydírat, dehonestovat a probouzet pocity viny, špatnosti/hříšnosti/lůzovistosti v těch, kteří se zcela po právu a dle mého také statečně, brání zneužití z její strany. Citově manipulovat a ohánět se domnělými krádežemi, v hamižné touze přijít k majetku, na který není ve skutečnosti nárok, umí tihle dutí, ale dobře vycvičení papaláší ve jménu božím moc dobře,...církevní pohlaváři moc dobře vědí, proč nechtějí ty věci otvírat a znovu komunikovat, moc dobře vědí, že je čeho se bát....
Nechápu, že si stát nenajme nějaké šikovné právníky, kteří by tohle církevní divadlo rozprášili, ....nechť církve dostanou, co jim skutečně náleží, nejen právně, ale také v souladu s jejich funkcí, posláním a SKUTEČNĚ poskytovanými službami, nejen těmi deklarovanými...
Pokud se církev se vyhlašuje za duchovní organizaci, postavenou na učení Krista (chudoba, skromnost..), jakékoliv shromažďování majetku je těžkou lží a podvodem proti samotné podstatě této organizace, která se tak stává zcela vylhanou a prázdnou slupkou, která nejenže neplní svou pro-sociální funkci, ale sama se stává antisociální, majetek hromadící a společnost poškozující sektou. Pokud církev vyhlašuje, že chce pomáhat chudým a sociálně ohroženým, je nutné takovou věc podchytit a dohlédnout na její plnění ze strany státu, stejně jako v kterémkoliv jiném případě neziskových institucí poskytujících podobné služby.., pokud chce církev poskytovat pouze duchovní služby, její existence nechť je podporována samotnými konzumenty těchto služeb, sociální služby primárně poskytuje stát a jeho zaměstnanci. Pokud církev deklarovanou funkci a sociální služby neplní, žádné peníze jí nenáleží, neboť ve skutečnosti vůbec neexistuje, restituenti jsou pouze klamavým, vylhaným, sektářským spolkem, který má z duchovního jen logo a propagandu. V takovém případě církvi majetek nenáleží, protože církev jako duchovní instituce prakticky vůbec neexistuje, je pouze vytunelovanou organizací na efekt, podobnou vytunelovaným, divoce zprivatizovaným podnikům z období 90.let
20. 11. 2013 | 22:31

skeptický napsal(a):

I takový vědec instinktivně cítí,že v náboženství je nějaké tajemství.Pokud si ale neuvědomí,že hledání boha je věda,tak z něj má jen jednoduché uvěření,stejně jako babička z vesnice.
Trénovaný mozek má,jen ho aplikovat.Bohužel až moc.

Přitom je to věda prostá,osmá třída bohatě stačí.Nech maličkých přijíti ke mně.A skrývá odpovědi dávno nalezené,nad kterými si dnes marně lámou hlavu,dávají si nobelovky za blbosti.
Samé listí,ovoce žádné.

Pravda která se skrývá učeným profesorům se otevírá dětem.
Bůh stvořil svět z celých čísel,a jakmile se dostanete od nich pryč,bloudíte.

Chce to tužku a papír,a myslet.Učitelé jsou všude kolem nás,jen je pochopit.

Prodávání boha v kostele je výdělečný podnik,a lidem,kteří měli zájem boha hledat bylo řečeno,že cesty boží jsou nevyzpytatelné.
Když si nedali říct,pálili je,i knihy.

Na kázání sice říkají zajímavé věci,ale aniž by to sami tušili,tyto mají vedlejší skrytý význam.

Prostředníka člověk nepotřebuje.
20. 11. 2013 | 22:39

Richard napsal(a):

"Pokud církev deklarovanou funkci a sociální služby neplní, žádné peníze jí nenáleží, neboť ve skutečnosti vůbec neexistuje, restituenti jsou (či se tak stávají) pouze klamavým, vylhaným, sektářským spolkem, který má z duchovního jen logo a propagandu."...

na tomhle nic nezmění ani jejich bezduše duchovní, přemoudřelé kecy, kterými dojímají max. sami sebe.. ..
20. 11. 2013 | 22:45

Richard napsal(a):

"Výnos z církevního majetku činil za období totality dle odhadu 220 miliard Kč. Z toho bylo církvím vyplaceno 60 mld Kč. Zbývá ještě 160 mld Kč, na které by měla církev nárok, kterých se ale vzdala"
pavel

a tohle je co za vzorec, chcete říct, že ostatní restituenti, kterým byl komunisty znárodněn majetek, také nabývali zpět nejen původní, zabavený majetek, ale také výnos z něj? např. z polí, lesů, parcel, pronájmů zabavených nemovitostí?

navíc, církev je duchovní, nezisková organizace...jaký výnos?
20. 11. 2013 | 23:31

Richard napsal(a):

navíc, tak jako se kdysi stavěly některé obecní budovy, např. školy z darů lidu, a tyto objekty se nestaly majetkem učitelů či ředitelů škol, tak ani kostely se nestaly majetkem farářů a jiných duchovních, ale nadále zůstávají majetkem "lidu", potažmo společnosti. V tomto duchu je nárokování církve jen touhou si tyto "duchovní" majetky, často vystavěné z darů lidu, jež motivovány jeho aktuálními potřebami, přivlastnit...
Jen každá společnost, generace, epocha má poněkud odlišné potřeby související s její existencí, jak lid v dobách stavění kostelů, tak současná společnost, která spíše než duchovní služby, řekl bych, je spíše potřebná v těch sociálních...stále jde však o týž lid, který přispíval na stavění duchovních objektů, které si nyní snaží přivlastnit církev, jen jeho potřeby jsou proměněné, jiné...místo kostelů je dnes ve své většině společnost nakloněna spíše stavbám, podpoře sociálních služeb, např. domovů důchodců, hospiců, atd...i na toto se může použit majetek, který si chtějí přivlastnit církevní pohlaváři, majetek, který vybudován z vůle lidu a díky němuž měli duchovní, kam složit hlavu...
to jen taková úvaha.., že "duchovní" majetek je stále lidu/společnosti, a měl by sloužit jeho potřebám, nikoliv potřebám Vatikánu nebo církevním pohlavárům a jejich mocenské ideologii...
21. 11. 2013 | 00:24

Yosif K napsal(a):

Já si myslím že ted česko čeká skvělá budoucnost.
Socani řvali že za Kalouska se rozkradlo 200-300 miliard ročně.
Budto SPROSTĚ POPULISTICKY LHALI, nebo ted těch 200-300 miliard prostě socani ušeTří a nebude potřebovat zvyšovat žádné daně.
Věc mi připadá zcela transaprentní.

Budto socani lhali nebo socani nelhali.

Pokud socani nelhali tak mohou okamžitě těch 200-300 milard ročně ušetřit. Tak v čem je problem? Proč tančí jak pominutí na tom že se musí zvedat daně? Proč tančí jako pominutí že mají cirkvím platit 1,7 miliardy místo 1,5 miliardy? Když je zde přece 300 miliard reserve v tom že přestala krást kalouskova kumpačka a že se ke korytům proderou socani kteří přece "vůbec neumí krást"? JNa rozdíl od darmených Voršilek které ukradly kus národního divadla a z výtěžku zlovolně podprují základní školu na Voršiské ulici?
21. 11. 2013 | 00:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy