Léčba kmenovými buňkami? Pozor na šarlatány!

15. 12. 2007 | 12:38
Přečteno 28110 krát
Soudě podle množství článků v našich novinách je horkým biomedicínským tématem v poslední době léčba pacientů tzv. kmenovými buňkami. V mnoha zemích (např. Rusko, Ukrajina, Čína, Holandsko, Švýcarsko, Dominikánská republika, Turecko, Ázerbajdžán, USA) vznikly soukromé kliniky, které nabízejí tuto léčbu mnoha dosud neléčitelných či obtížně léčitelných chorob (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Hungtingtonova choroba, poúrazová paraplegie, ale i lupénka, různé arthritidy, deprese, ztráty paměti, alopecie (ztráta vlasů), atd.). Podle těchto novinových článků se čtenáři může zdát, že úspěšná léčba se tímto způsobem provádí nebo v nejbližší době bude provádět i v Česku.
Jaká je skutečnost?


Nejprve – co jsou to kmenové buňky? Velmi stručně a velmi zjednodušeně řečeno jsou to buňky, ze kterých mohou vznikat různé typy tkání. Nejuniverzálnější jsou tzv. embryonální kmenové buňky, které jsou „totipotentní”, t.j. jsou schopny dát vzniknout jakýmkoli typům buněk a jsou tedy schopné být základem vývojem celého jedince. Podobně „všehoschopné” buňky lze získat i umělými manipulacemi s některými neembryonálními buňkami (viz známé výsledky s klonováním). Dalším typem jsou různé „pluripotentní” kmenové buňky, ze kterých může vzniknout za vhodných podmínek určité omezené spektrum zralých buněčných typů a tkání; příkladem jsou hematopoietické (krvetvorné) kmenové buňky, které se nacházejí v malých množstvích v kostní dřeni a vznikají z nich všechny druhy krevních buněk - červené krvinky, krevní destičky, různé druhy tzv. bílých krvinek (lymfocyty, monocyty, granulocyty atd). Existují i velmi specializované kmenové buňky, pomocí kterých dochází k průběžné obnově tkání jako je kůže, střevní výstelka, výstelka cév, svaly, atd. Existují však i poměrně nedávno objevené tzv. nádorové kmenové buňky, ze kterých vzniká velká většina buňek v nádoru, a které by mohly být optimálním cílem protinádorové léčby.

Kdybychom uměli kmenové buňky dobře využívat, mohli bychom mít možnost nahradit chybějící nebo těžce poškozené části některých tkání a orgánů (ledvin, svalů, kostí, mozku, míchy atd.). Ideální by bylo napodobit třeba některé obojživelníky, kteří umějí regenerovat i ztracené končetiny.
Problém je, že ony specializované tkáňové kmenové buňky se zatím špatně získávají a velmi málo o nich víme. Proto se zdá schůdnější využívat těch méně specializovaných buněk, např. krvetvorných, a přinutit je k tomu, aby z nich mohly vznikat i jiné než krevní buňky. Některé experimenty ukazují, že by tomu tak skutečně mohlo být.
A na tom jsou právě založeny ty výše zmíněné kliniky.

Problém je v tom, že za současného stavu poznání lze tyto krevní kmenové buňky seriózně používat pouze k léčbě některých typů leukemií, lymfomů a poruch krvetvorby. Detaily zde nebudu uvádět – bylo by to na celý dlouhý článek; stačí říci, že tyto hematologické aplikace kmenových buněk (tzv. transplantace kostní dřeni) jsou již více než 30 let solidní, uznávanou a široce využívanou metodu (která však není bez problémů a rizik).

Tvrzení kohokoli, že kmenové buňky z kostní dřeni lze využít k léčbě neurologických chorob, pacientů ochrnutých po poranění páteře, atd., jsou podle mého názoru nejen nezodpovědné, ale v případě oněch klinik, kde se za tuto „léčbu” platí, to naplňuje i skutkovou podstatu trestného činu podvodu. Ačkoli nejsem lékař, vím, že v současnosti neexistují žádné pozitivní výsledky seriozních klinických studií, které by kohokoli opravňovaly k nabízení takových léčebných metod. Je to prostě šarlatánství toho nejhoršího druhu, zcela nemorální okrádání důvěřivých a zoufalých pacientů a jejich příbuzných. Je to ještě o to horší, že se na takových neetických praktikách podílejí skuteční lékaři, kterým lidé bezmezně věří.

Můžeme se ptát, zda a za jakých okolností jsou ospravedlnitelné klinické studie takových potenciálních nových metod. Pokud jde o řádně oponovanou klinickou studii se všemi vyžadovanými oficiálními schváleními, je vše v pořádku. Samozřejmostí při takové solidní výzkumné studii je, že se u pacientů nevzbuzují žádné falešné naděje a že se okolo toho nedělá mediální humbuk. V současné fázi se skutečně jedná o první krůčky, o ověřování toho, zda tato metoda nenese s sebou nějaká nebezpečí (např. vzniku nádorů z nepřirozeně stimulovaných kmenových buněk), o zjišťování, zda alespoň v principu by se v místě poranění (např. poškozeného srdečního svalu) mohly u pacientů tvořit aspoň ojedinělé nové svalové buňky (jak je tomu zřejmě v některých experimentech na myších a potkanech).

Pokud vím, takové pokusy s pacienty po infarktu jsou v Česku konány v rámci solidních schválených studií, a neprovázejí je nepřiměřené mediální úkazy. Mám ale dojem, že v případě neurologických pacientů (úrazy míchy, poškození mozku) byly některé pokusy konány méně solidním způsobem a byly podrobeny značné odborné kritice. Co mi ale vadí nejvíce je to, že se o těchto naprosto předčasných pokusech mluví v našich médiích téměř jako o ověřeném "zázračném" způsobu léčby, a těm, kteří je provádějí, se dostává nezasloužené publicity a slávy. Trochu mě šokovalo, když jsem se dozvěděl, že jistí naši badatelé dokonce vzbuzovali naděje, že v dohledné budoucnosti budou schopni alespoň částečně vyléčit chlapce, který přežívá v těžkém stavu poté, co se před několika lety utopil a byl resuscituován. To je myslím za současného stavu vědomostí naprosto iluzorní. Dokonce jsem zaznamenal náznaky, že by snad rodiče tohoto nebohého chlapce měli velkou částkou přispět do nadace financující výzkum oněch badatelů. To už by se nebezpečně blížilo tomu, co provádějí ti lékařští šarlatáni v Dominikánské republice... Chtěl bych věřit, že za to mohou spíše senzacechtiví novináři než nezodpovědní vědci a lékaři.

V civilizovaných státech existují naprosto jasné předpisy o tom, za jakých okolností a s jakými pravidly se mohou provádět klinické pokusy. U nás má nad tuto oblast na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Právě minulý týden přišlo od tohoto úřadu na všechny výzkumné ústavy důrazné upozornění na to, že jakékoli klinické pokusy musí mít patřičné schválení nejen od etické komise daného pracoviště a od poskytovatele grantu, ale i od SÚKL, a že porušení pravidel bude tvrdě postihováno.

Jak už jsem řekl, nejde jen o to, jestli nějaký problematický experimentální postup pacientovi neublíží, ale také o etickou stránku věci. A už vůbec nechci ani pomyslet na nějaké více či méně zištné motivy (kam spadají nejen peníze vybrané od chudáků pacientů, ale i nezasloužená sláva, která nakonec s sebou může nepřímo přinášet i ten hmotný prospěch...). Myslím, že je velice důležité, aby takové nepravosti netrpěla samotná vědecká a lékařská obec.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Darrell napsal(a):

Excelentni clanek pane profesore. Vystihl jste to perfektne :)
15. 12. 2007 | 12:52

Tekina napsal(a):

Přidávám se k výše uvedenému příspěvku, velice děkuji autorovi článku i za jeho ostatní vynikající příspěvky!
15. 12. 2007 | 13:31

máma napsal(a):

Dobrý den, pane profesore,
jsem máma malého kluka s těžkým pozánětlivým poškozením mozku. Dám všechno co mám, celý svůj život, byť za částečné zlepšení jeho stavu. Jak ale poznám (nejsem-li lékařka ani vědkyně), co je a co není solidní výzkum? Nás paní profesorka Syková vyhodila a spíše jsem jí to měla za zlé - myslíte, že právě vůči nám se vlastně zachovala seriózně?
15. 12. 2007 | 16:45

vaclavhorejsi napsal(a):

máma:
Je mi to moc lito v pripade vaseho syna (ALE ANI V ZADNEM JINEM PRIPADE!!!) neni schopna prof. Sykova, ani kdokoli jiny, seriozne lecit pomoci kmenovych bunek, ac by se to z ruznych novinovych zprav a rozhovoru mohlo jevit jinak.
V soucasnosti je to smutna realita. Vyzkum jde ale rychle dopredu, takze doufejme, ze za nekolik let bude vse vypadat lepe! nemejte obav - jakmile se nejaka metoda osvedci, bude to vedet kazdy dobry lekar.
15. 12. 2007 | 16:53

Veterán napsal(a):

Myslím si, že jsou zde dva problémy. Jednak novináři hledající bombastické zprávy a píšící způsobem, kdy člověk s alespoň částečnou znalostí daného oboru se otřásá hrůzou. A na druhé straně nedostatek vědeckých pracovníků schopných přiblížit současné znalosti a možnosti jejich oboru laické veřejnosti.
K tomu se pak samozřejmě přidává i to, že suché vědecké články normální noviny prakticky neotisknou, ale s radostí vypustí mediální blábol. Vina je tedy na obou stranách, i když si myslím, že novináři jsou horší – píší o tom, čemu nerozumí.
Proto bych byl rád, kdyby pan Hořejší přemluvil své kolegy pro obdobnou popularizační činnost, jako provádí on.
15. 12. 2007 | 18:01

Čochtan napsal(a):

Když slyším slova "etická komise" tak se mi ježí chlupy na hřbetě a z chřtánu vychází temné vrčení. Moc mi to totiž připomíná časy kdy se tvrdilo: "kdyby Pánbůh chtěl aby lidi lítali, tak by jim dal křídla".
Tady v Německu se etické komise také serou do vědy a nadělaly už mnoho zla.
15. 12. 2007 | 18:01

vlk napsal(a):

Dlouho jsem váhal, jestli mám tentokráte blog pana profesora otevřít, protože je z materie o které nic nevím.
Otevřel a dobře jsem udělal. Jednak jsem se něco nového dozvěděl a pak... pak jsem si přečetl příspěvek pod nickem máma a odpověď panaprofesora....
Myslím, že jsem tu nikdy nečetl nic lepšího. Úplně mne to dostalo.
Kdybych nějak mohl pomoci,rád to udělám...
15. 12. 2007 | 18:56

bara napsal(a):

vlk:

Stalo se mi to same i kdyz ctu blog pana profesora pravidelne. Chtela bych napsat neco krasneho autorovi a te mamince a nevim jak...tak pisu Vam, pane vlk.
15. 12. 2007 | 20:13

Ladislav Machala napsal(a):

ad Čochtan: zajímalo by mne čím nadělaly ony etické komise v německé vědě tolik zla? Moji práci na klinických studiích v nemocnici činnost EK neulehčuje, ale plně ji respektuji a jsem rád, že její rozhodnutí mi pomáhá překonat mé obavy, zda to co navrhuji svým pacientům (zkoušení nového léku)je skutečně eticky v pořádku.
15. 12. 2007 | 20:23

Václav napsal(a):

"Tvrzení kohokoli, že kmenové buňky z kostní dřeni lze využít k léčbě neurologických chorob, pacientů ochrnutých po poranění páteře, atd., jsou podle mého názoru nejen nezodpovědné, ale v případě oněch klinik, kde se za tuto „léčbu” platí, to naplňuje i skutkovou podstatu trestného činu podvodu". Je nutné začít ve velkém udělovat takovým "odborníkům" bludné balvany! Jak by jste reagoval v případě udělení "bludný balvan" vám pane profesore? Za vědecko-nevědecké komentáře. Nevím, jestli jste "přicmrdálek" k vědě nebo k nevědě? Buď se někdo pohybuje na jedné nebo na druhé straně. Nebo už jste stařík?
15. 12. 2007 | 21:05

RUMCAJS napsal(a):

Myslím, že je to cesta, která popvede do cíle.
Je to naděje a zároveň mi z toho běhá mráz po zádech.
15. 12. 2007 | 21:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Václav :
Vas komentar nechapu - muzete se vyjadrit srozumitelneji? Vytykate mi tu citovanou vetu? Proc povazujete tento muj clanek za "vedecko-nevedecky"? Co znamena vyraz ""přicmrdálek" k vědě nebo k nevědě"? Proc pochybujete, jestli jsem na strane vedy nebo nevedy???
15. 12. 2007 | 21:19

Englishman napsal(a):

Čochtan:
Já znám zase něco jiného: Kdyby Pánbůh chtěl, aby lidé jezdili lodí, tak by dinosaury nerozemlel na palivo pro tryskáče :-)
Ale teď vážně: Pokud někdo má oprávněný pocit, že "etické komise nadělaly mnoho zla", pak je někde něco zatraceně špatně. Jaké etické měřítko etické komise používají?
15. 12. 2007 | 21:44

Al Jouda napsal(a):

Je vidět, že blog napsal profesor a ne pouze doktor.Z mnoha doktorů se po sametu stali pouzí kšeftmani, kteří zapomněli, že prvotním krédem každézo solidního lékaře je Hippokratova přísaha.Někteří takélékaři jsou dokonce zákeřně nebezpeční jako dentista Macek. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem viděl, co si dovolil na veřejnosti proti MUDr. Rathovi.Už za to by mu akademický senát měl odebrat diplom !
15. 12. 2007 | 22:04

Čochtan napsal(a):

Ad ethické komise,

Nemám s genetikou nic společného, jsem jenom inženýr - programátor, tak jen povrchně.

Německá genetika byla velmi na výši, dokud se do toho nevložily ethické komise složené většinou z "odborníků" filosofů, theologů a jiný pavědců. Šlo o problém buněk z přebytečných embryí, která by skončila stejně jen ve spalovně.
Viděl jsem debaty, například s theoložkou Heinemannovou, ... bylo to k zblití, jak se ta .... srala do věcí o kterých neměla ani ánung. Jen proto že "vystudovala" theologii.

Ale o tom budete vy odborníci vědět víc.
15. 12. 2007 | 22:17

Čochtan napsal(a):

Pane Jouda,
co má facka danná grázlovi co společného s odbornou kvalifikací, s lékařským diplomem ?
15. 12. 2007 | 22:20

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan : Vážený pane, podle mého přesvědčení získané akademické vzdělání by mělo člověka alespoň trochu zavazovat k dodržování určitých norem chování a jednání.Páni doktoři byli v minulosti elitou národa, hned za nimi stáli soudci, policisté, důstojníci a inženýři.Pan Macek předvedl příklad degenerace těchto norem.Zeptejte se nějakého akademického Nestora (možná, že je i v diskuzi na tomto blogu), jak by dopadl za 1. republiky lékař, který by si dovolil provést to, co dentista Macek.
15. 12. 2007 | 22:45

Čochtan napsal(a):

Pane Jouda,
dát facku někomu jako je Rath, není nic co by na cti ubíralo. Stejně tak jako případný kopanec do řiti Duceho.
15. 12. 2007 | 23:48

Líný černý pes napsal(a):

Jo, babička říkávala : nevěř zázračným doktorům, jediný zázrak by byl, kdyby jim to fungovalo.
16. 12. 2007 | 09:46

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

užívání vulgarismů je na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících. Všechny další Vaše příspěvky, které je budou obsahovat, smažu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 12. 2007 | 10:01

Karel (taky) napsal(a):

Pane Čochtane, jak je hezké vás číst... jak hezké je vědět, že Dr. Rath vám vadí... protože čím víc věcí vám bude vadit, tím na tom bude tato země (a i Země) lépe.
16. 12. 2007 | 10:29

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan : Tak to jste se dopustil zkratovité paralely srovnávat MUDr. Ratha s Ducem Mussolinim. Pan Rath neuškodil českému zdravotnictví tak, jako pan Julínek. Možná by bylo zajímavé postavit vedle sebe na Palackého nám. oba tyto protagonisty a čekat, kterého si rozzlobený dav vybere.
Ani jeden by si však nezasloužil stejný konec jako Duce, kterého pověsili za nohy a pod hlavou mu zatopili vším, co bylo po ruce.
16. 12. 2007 | 11:04

Zacheus napsal(a):

To Čochtan. Víte,mne vždycky fascinuje, když tak úzce specializovaný odborník, jakým zřejmě jste jako inženýr-programátor s odpudivou suverenitou zaujímate stanoviska ve věcech, o kterých do větší hloubky nemáte ponětí, a to je opravdu velmi mírně řečeno. Ale vypozoroval jsem, že to bohužel dělá více technicky zaměřených lidí. V etice a společenských vědách jsou - samozřejmě pouze ze svého hlediska - opravdovými "odborníky". Že jsou ostatním často pro smích pak někdy kompenzují o to důraznějším slovníkem, že?
16. 12. 2007 | 11:30

Zacheus napsal(a):

To Václav Hořejší. Díky za velmi zajímavý článek.
16. 12. 2007 | 11:43

Tendr napsal(a):

Pane Profesore ocenuji, ze jste konecne napsal clanek vasi profesi(snad i srdci) blizsi. Ne jen politicke komentare. Clanek je to pekny, ale... Kdyby nebylo, tech mnohych lekaru a vedcu "sarlatanu" vyzkum by se nikdy nepohnul kupredu. Vzpomente na to jak pred staletimi lekari tajne pitvali nebostiky, aby se dozvedeli jak lidske telo funguje aby ho dokazali v budoucnu lepe lecit. Take byli v minulosti povazovani za magy, sarlatany nebo carodeje. Tim nezpochybnuji, ze mnozi si z lecby knemovymi bunkami udelali pouhy biznis. Vite lepe nez kdokoliv jiny, ze ve vyspelych statech jsou pokusy na lidech s novymi preparaty a lecebnymi technikami prisne kontrolovany(a tezko povolovany), proto se tyto alternativni zakroky provadi ve "svobodnejsich" zemich. Zajimalo by mne jak byste zareagoval vy osobne jako vedec, tedy clovek nadprumerne informovany, kdyby nekdo z vaseho nejblizsiho okoli byl diagnostikovan progresivni roztrousenou sklerozou? Sel byste do nevyzkouseneho "sarlatanstvi" nebo byste pouze sledoval progresi nemoci az do jejiho konce? Vim, tezka otazka, ale proto jsem se vam ji polozil.

P.S. Velice se mi libil starsi cesky film o objeviteli/lekari ctyrech zakladnich krevnich skupin Janu Janskem. Kez by se i ve vyzkumu kmenovych bunek nasel nekdo jako Jansky.
16. 12. 2007 | 11:48

vaclavhorejsi napsal(a):

Tendr:
1) Doufam, ze se shodneme, ze dnesni situace je ponekud jina nez v dobach, kdy bylo potreba delat potaji pitvy. Pro to, jak se ma postupovat pri klinickych zkouskach, existuji racionalni pravidla, ktera chrani vsechny zucastnene a zajistuji maximalni objektivitu ziskanych vysledku. Nevim, jake "alternativni" zakroky a jake "svobodnejsi" zeme mate na mysli. Pokud myslite treba povestne filipinske carodeje vytahujici nadory bez skalpelu, nebo rafinovanejsi "lekarske kapacity" dobre vydelavajici na "lecbe" kmenovymi bunkami, tak se asi neshodneme.
Neni pravda, ze bez techto "alternativnich" eticky pochybnych (a casto doslova sarlatanskych) praktik provadenych ve "svobodnejsich" zemich (Cina, Filipiny, Dominikanska republika???) by se pokrok zpomalil - pravy opak je pravdou. To bychom mohli nakonec treba tvrdit, ze pokrok urychlovaly i "vyzkumy" dr. Mengeleho, ktery mel skutecne naprostou "svobodu"...
2) Jan Jansky nebyl tak docela objevitelem systemu hlavnich krevnich skupin, primat nalezi Rakusanu Karlu Landsteinerovi, ktery za to take dostal Nobelovu cenu. Janskeho hlavnim prinosem bylo doplneni (nezavisle) Landsteinerova objevu tri zakladnich skupin (A,B,0) ctvrtou skupinou AB.

cochtan, zacheus:
Pokud jde o ty eticke komise, jsou rozhodne dulezite, zvlaste pokud se tyka "pokusu na lidech". Je ovsem pravda, ze casto (zvlaste v Nemecku) hraji dosti problematickou ulohu pri regulaci experimentu na zviratedh (hlavne mysich). Tam myslim skutecne casto pusobi dost negativne (snazi se experimentatorum obrovskou byrokracii co nejvice zneprijemnit zivot). Pritom takovy nemecky experimentator casto prijde domu a tam ho ceka nekompromisni vyzva od starosty, aby se ucastnil povinne deratizace v obci...
16. 12. 2007 | 13:16

KamilW napsal(a):

Výborný a důležitý článek!

Jenom bych doplnil, že čtenář by si měl uvědomit to, že lékařství a lékařské vědy jsou dnes velmi široké a málokdo už do hloubky obsáhne více než svou úzkou specializaci.
Proto když se vynikající lékař k různým science fiction vyjádří zdrženlivě, znamená to jen a jen seriózní postoj. Pacient to nesmí brát za potvrzení souhlasu.
Věcmi neobvyklými se samozřejmě zabývají i výzkumníci, kteří se však s pokorou postupnš (někdy i zdlouhavě a nákladně)dopracovávají ověření či vyvrácení teorií.
Hlasitým nadšením nad věcmi kterým nerozumějí se vyznačují šarlatáni, kteří byli, jsou a budou. V závěsu za nimi pak novináři.

Pro slušné lékaže by tento článek prof. Hořejšího měl být povinnou četbou!
16. 12. 2007 | 14:25

Tendr napsal(a):

Dekuji za odpoved pane Profesore, temi alternativnimi staty nemyslim zeme typu Dominikanske republiky nebo Filipiny nebo africke woo doo lecitelstvi :-). I v Evrope se k vyzkumu a pouziti kmenovych bunek pristupuje rozdilne na zaklade politicke sceny, viry ci podpory verejnosti.

Zrovna nedavno jsem mluvil s clovekem, jehoz pribuzna podstoupila zakrok(operace kolene v uznavane nemocnici UK) za pouziti kmenovych bunek za ucelem znovuobnoveni tkane. Nejsem lekar a proto vam nemohu podat konkretni informaci o tom jak vse probihalo. Podle posledni informace co mam, jeji rekonvalescence probiha dobre. Tusim, ze i do nasich ceskych nemocnic pred casem proniklo "pouziti cervu" na vycisteni infikovane rany, coz by mohlo byt vnimano nekym jako sarlatanstvi, ale funguje to. Jinak Cinu bych co se tyka objevu zase tolik nezatracoval, jelikoz prispiva svym zpusobem(at uz doma nebo v zahranici k posunu vedy kupredu). Ano maji specificky styl, ale take dlouhou tradici v medicine. Jen tak namatkou si vzpominam jak americane pred casem vyvijeli ucinnou latku proti malarii na ochranu svych vojaku v Africe a dost se jim to nedarilo. Nakonec byl vyzkum "rozlousknut" v Cine, kde pouzili vytazek z mistni rostliny a ochranna latka byla na svete.

Treba o tom vite vice."The researchers have developed an antimalarial drug that has chemical similarities to artemisinin (qinghaosu), the active ingredient of a traditional Chinese herbal remedy used to treat fever."

Kazdopadne, toto myslim tou alternativou. Extremni medicinu a postoj k nemocnym(postizenym) lidem za nacistickeho Nemecka nema smysl zminovat. Preji vam hezky den a dekuji za vase vyjadreni.
16. 12. 2007 | 14:45

vaclavhorejsi napsal(a):

Tendr:
Prominte, jeste kratce:
Ano, mate pravdu, ze k VYZKUMU kmenovych bunek (zvlaste embryonalnich) se pristupuje v ruznych zemich ruzne. To je ale LABORATORNI vyzkum (priprava tzv. linii embryonalnich kmenovych bunek, zjistovani jejich vlastnosti...). Zadne overene klinicke lecebne pouziti kmenovych bunek neexistuje (ani pro lecbu poraneneho kolene). To, ze rekonvalescence probiha dobre, mnoho neznamena - jako u kazdeho lecebneho postupu je potreba objektivne zhodnotit, jestli oproti kontrolnimu postupu (v tomto pripade bez pouziti kmenovych bunek) je objektivne prokazatelny lepsi vysledek; to se musi delat na dostatecne velkem poctu pacientu, aby vysledek byl statisticky vyznamny.
Pokud jde o uzitecnost prirodnich latek (napr. z tradicni orientalni mediciny), nemam o tom pochybnosti. Rada nasich leku pochazi puvodne z prirodnich zdroju - nejlepsim prikladem je aspirin (acylpyrin), derivat kyseliny salicylove, ucinne slozky vrbove kury, ktera je od pradavna znama svymi lecebnymi ucinky. Jiny takovy priklad je chinin.
16. 12. 2007 | 16:03

RadsiTajny napsal(a):

K tem pokusum na mysich: Berte to s nadsazkou, ale nekteri studenti biologii nebo experimentalnich oboru mediciny tvrdi, ze cim vice mysi pro svou diplomovou praci pouzijou, tim lepsi ohlas u hodnotici komise. Pravda, vic mysi znamena vic vysledku no ale vime, ze ty diplomky nemaji takovou uroven aby na jejich zaklade byl postaven skutecny vyzkum(teda jsou to spis vyjimky). A tak dohanet kvalitu kvantitou hlodavcu se mi nezda vhodne a v tom bych nemce neodsuzoval. Jinak by me zajimalo, kdyz jste mluvil o dr Mengelem nebo o kmenovych sarlatanech jestli z podobnych pokusu vznikly nekdy seriozni vedecke vysledky, ktere by byly pouzitelne. Typoval bych, ze to bude podobne jako s tema diplomkama...
16. 12. 2007 | 16:05

EC napsal(a):

Al Jouda: Pokud by mel byt sebran Mackovi diplom za zahlavec, tak Rathovi zase za jeho nevkusne a hloupe slovni napadani kazdeho opozitniho nazoru...
16. 12. 2007 | 16:39

Vaclav Horejsi napsal(a):

RadsiTajny:
Urcite je pravda, ze se dela spousta hloupych a malo prinosnych pokusu na zviratech; v takovych pripadech maji ty eticke komise, pokud pracuji spravne, vyznem. To, co jsem rikal o Nemecku, je ale neco jineho - komplikuje to take velmi dulezite pokusy spickovych badatelu. A pritom se o par kilometru dale porazeji spousty dobytka na jatkach, myslivci strileji zver, deratizacni firmy hubi (dosti drsnymi prostredky) premnozene hlodavce...
Rika se, ze ty nelidske pokusy nemeckych lekaru v koncentracich skutecne prinesly "uzitecne" vysledky o lidske fyziologii (napr. jak dlouho vydrzite podchlazeni). Nicmene slovo "uzitecne" tady jaksi nesedi...
16. 12. 2007 | 16:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážený pane profesore, dík za článek. Pokud byste náhodou chtěl se dozvědět něco o "přicmrdálkovi" k vědě, podívejte se na http://www.drozda.org/index...
16. 12. 2007 | 18:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

16. 12. 2007 | 18:12

vlk napsal(a):

bára
já nejsemten pravý adresát. Od včerejška mne nenapadlo nic, čím bych se dostal za hranici studu a sentimentu. což je dost málo.
Ale snad přeci možná.
Je nás tu dost , co tu pravidelně marníme čas, v lepším případě uplatňujeme svoje názory, v případě častějším a hojnějším / a já se z toho nevyjímam/ tu více méně exhobujeme.
Takže by bylo na čase být nějak užitečný. a teĎ možná nápad. Ne pro Vás,
ale nechť nad tím přemýšlí PAN STEJSKAL..

Co takhlezaložit něco jako dobrovolné konto přispěvatelů na blogy AKtuálně . Příspěvky dobrovolné. Ale nebylo by od věci,každému přispěvateli dát počítadlo, kolikrát přispěl do nějaké diskuse.To vynásobit třeba 1 Kč a pak na zvolenou mailovou adresumu to před vánoci zaslat. Bylo by na něm , jen a jen na něm, zdaliby zaplatil a kolik by zaplatil. Umím si představit, že by to eliminovalo jednoduché sprosťáky a podobné zjevy.eliminovalo by to zbytečné polemiky. A ledacos jiného.Umím si ovšem představit i to, že by s tím leckdo mohl mít problém.Důchodci , študáci, atd. Proto říkám - dobrovoln příspěvky. A hlasováním by se rozhodlo,kdo z potřebných by peníze vybrané za rok dostal.
Očekávím reakce. Pro jistotu to ještě pověsím na Stejskalův blog o blogu.
16. 12. 2007 | 18:32

Al Jouda napsal(a):

To EC : Nevím ,co řekl MUDr. Rath o paní Mackové, třeba zasloužil pohlavek, ale ne tak zákeřným způsobem, jak mu ho uštědřil pan Macek.Tak charakterní muž a akademik nejedná.
16. 12. 2007 | 18:44

Tendr napsal(a):

Pane Profesore, ale nova technika za pomoci kmenovych bunek na opravu kolene opravdu existuje a pouziva se. Ten muj znamy je spolehlivy zdroj :-) Procital jsem si i vyzkum z Harvardu, ktery tezko muze nekdo obvinit ze sarlatanstvi.

Zde mate odkaz:Source reference:
Kuroda R et al. Cartilage Repair Using Bone Morphogenetic Protein 4 and Muscle-Derived Stem Cells. Arthritis & Rheumatism 2006: 54(2); 433-442.

Zde je popis o co se jedna: :-) Zjednodusene, vpravene bunky podporuji rust poskozenych tkani. Metoda se teprve zacina uzivat, ale vypada velice slibne:

"With a new technique, which is called chondrocyte-transplant therapy, doctors avoid this problem by removing cartilage cells from the knee, growing them in a culture and transplanting the new tissue directly into the knee. This procedure, though, calls for opening up the knee twice, which is costly and makes for a long recovery. Several new techniques avoid the need for extensive surgery. Synthetic growth factors can stimulate adult stem cells in the injured area into replacing damaged tissue. Scientists have used arthroscopes -- fiber-optic scopes that require only tiny incisions -- to deposit the growth factor in the joints of animals. The least-invasive procedure may be to use viruses to carry growth factor to the injured tissue. Although such techniques will take years to reach widespread use, they may eventually keep our knees functioning well into old age."

Hezky vecer
16. 12. 2007 | 18:50

Edudant napsal(a):

Bože, Joudo, už tady máme zase ten morální kýč. Klaus sice kradl a lhal (nebo vedl stranu, která prokazatelně kradla a lhala), o tom není sporu, ale ti oškliví Pilip s Rumlem ho vyzvali k odstoupení, když byl v Sarajevu. Hanba jim! Dr. Rath se vyjadřuje hanebně o manželce pana Macka, ten mu jednu vrazí, ale ten ošklivý pán mu dal záhlavec místo rány pěstí! Hanba mu!

Tohle je totální vítězství formy nad obsahem a morální kýč. pojďme se bavit o podstatných věcech.
16. 12. 2007 | 18:56

Vaclav Horejsi napsal(a):

Tendr:
OK, to je nedorozumeni - ja polemizuji s sarlatany, kteri pouzivaji krvetvorne kmenove bunky k "lecbe" nejruznejsich vaznych stavu (prerusena micha, poskozeny mozek, atd). To, co uvadite, je zalozeno na stimulaci prirozenych tkanove specifickych bunek in situ pomoci rustovych faktoru. Rad verim, ze tohle funguje, to je neco uplne jineho!
Zdravi
V.H.
16. 12. 2007 | 18:58

Tendr napsal(a):

Nic se nedeje pane Profesore, kdybyste uz do vanoc neprispel zadnym dalsim blogem na aktualne.cz preji vam vesele vanoce a stastny Novy rok 2008, a take abyste vy osobne pomoc kmenovych bunek nikdy nepotreboval.

Zdravi :-)

Tendr
16. 12. 2007 | 19:18

jogín napsal(a):

Pardon, publikace o úspěšném použití kmenových buněk kostní dřeně pro regeneraci kolenní chrupavky existuje, samozřejmě v solidním časopisu. Není to ovšem součást běžné praxe.
16. 12. 2007 | 21:22

MP napsal(a):

Pane Hořejší,
velmi děkuji za zajímavý článek a následný vstup do diskuse. Popularizace vědy bez její bulvarizace na jedné straně a bez zbytečné vědecké nadřazenosti na straně druhé je velký oříšek. Vy patříte v tomto oboru ke skutečným špičkám.
Ještě jednou díky
17. 12. 2007 | 10:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 12. 2007 | 11:27

Al Jouda napsal(a):

Vážený pane profesore, napsal jste :....šarlatáni, kteři použivaji krvetvorné kmenove bunky k "léčbě" nejrůznějších vážných stavů (přerušená mícha, poškozený mozek, atd). Tito lidé jsou přece také lékaři s diplomem a o morálním kýči se asi při odsuzování těchto případů nedá mluvit. Jak hodnotíte jednání pana MUDr. Macka v kontextu s těmito "takélékaři" ? Nejsou alespoň trochu na stejné lodi ?
17. 12. 2007 | 13:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:
Myslim, ze fackovaci vystup dr. Macka a okradani pacientu sarlatany je tak trochu neco jineho (i kdyz i to prvni je jiste neni chvalyhodne...).
17. 12. 2007 | 13:23

Pepa Řepa napsal(a):

Hezké Vánoce Akademii běd a celé vědecké obci, přeje moje maličkost a Ayman al-Zawahiri
https://www.youtube.com/watc...
22. 12. 2007 | 06:59

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, šťastné a veselé Vánoce a všechno nejlepší do nového roku!
23. 12. 2007 | 16:42

Václav Hořejší napsal(a):

bigjirka, Pepa Řepa, všichni mí čtenáři a diskutéři:
Přeji hezké svátky a skvělý rok 2008!
25. 12. 2007 | 12:27

im napsal(a):

Příjemné svátky s rodinou a přáteli a hodně zajímavých podnětů pro zkoumavou mysl v nadcházejícím roce!
25. 12. 2007 | 15:44

Martina K napsal(a):

Vazeny pane profesore,

Dekuji za pekny clanek. Urcite precenovani pokroku v biomedicine neni ojedinele a rozhodne se netyka jen kmenovych bunek a je dulezite na to upozornovat. Nicmene i Vy jste se dopustil urciteho "preceneni" u kmenovych bunek. Je ale docela mozne, ze se jedna jen o nomenklaturu, takze muj komentar vemte jako "technickou". Kmenove bunky nejsou totipotentni, ale pluripotentni. Dokazou vytvorit vsechny bunky v tele krome trophectodermu resp. trophoblastu a nasledne celemu jedinci. Mysi embryonalni bunky mohou dat vznik celemu jedinci, pokud se vlozi do blastocysty, tedy vlastne do ciziho-darovaneho trophoblastu. Vznikly jedinec (mys) je chimerou darce trophoblastu a mysi, ze ktere byly odvozeny ES bunky. Vytvorit mys jenom z ES bunek se zatim nepodarilo. U cloveka je to jeste "horsi". Lidske embryonalni bunky totiz nedokazou ani to a zrejme jsou spise epiblastove nez embryonalni a tudiz nedaji vznik chimere. (vice treba Nature 448 (12), 191-5, 2007). To nicmene neubira vyznamu kmenovym bunkam, nebot krome toho je jejich palasticita uzasna. Bunky, ktere nedokazi dat vznik vsem bunkam v tele, jen nekterym -treba krevnim jsou multipotentni.
Preji krasne svatky a do noveho roku hodne zdravi, stesti a uspechu a take vice takovych clanku
26. 12. 2007 | 16:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Martina K:
Mate pravdu, spravnejsi vyraz je pluripotentni, ale ES bunky jsou jiste "pluripotentnejsi" (temer "totipotentni" s vyjimkou tech extraembryonalnich tkani, ktere uvadite) nez ostatni pluripotentni kmenove bunky, jako napr. mesenchymalni, hematopoieticke, atd.
Dekuji za terminologicke upresneni.
27. 12. 2007 | 21:26

Karel Mueller napsal(a):

Václav Hořejší:
Pane profesore, čekal jsem, že do konce roku ještě něco napíšete, no nevadí.
A tak Vám přeji do letošního roku vše nejlepší a dále pokračovat nejen v kvalitních tématech "na úrovni", ale nezapomenout ani na ty adrenalinové :-)
01. 01. 2008 | 01:11

upc fiber napsal(a):

Kmenove bunky nejsou totipotentni, ale pluripotentni.
19. 07. 2009 | 01:10

altermed leciderm napsal(a):

Mate pravdu, spravnejsi vyraz je pluripotentni, ale ES bunky jsou jiste "pluripotentnejsi" (temer "totipotentni" s vyjimkou tech extraembryonalnich tkani, ktere uvadite) nez ostatni pluripotentni kmenove bunky, jako napr. mesenchymalni, hematopoieticke, atd.
07. 02. 2010 | 10:03

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:43

http://www.kw61.com/replica-omega-watche napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 03:56

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 13:10

replica watches napsal(a):

Nebudu zdůrazňovat, že při všem co je s islamistickým extremismem v poslední dekádě spjato musí být naše zpravodajské služby aktivní, získávat informace a prověřovat osoby migrující do naší země, včetně posuzování jejich žádosti o azyl. Nechápu však jaké motivy vedou senátora Štětinu a TOP 09 k tomu, aby tuto práci tajných služeb dekonspiroval a odsuzoval. Komu to slouží? Této zemi opravdu n
13. 04. 2010 | 03:19

replica watches napsal(a):

Nebudu zdůrazňovat, že při všem co je s islamistickým extremismem v poslední dekádě spjato musí být naše zpravodajské služby aktivní, získávat informace a prověřovat osoby migrující do naší země, včetně posuzování jejich žádosti o azyl. Nechápu však jaké motivy vedou senátora Štětinu a TOP 09 k tomu, aby tuto práci tajných služeb dekonspiroval a odsuzoval. Komu to slouží? Této zemi opravdu n
13. 04. 2010 | 03:31

nike shox napsal(a):

nice post
www.nikeshox1.com
13. 04. 2011 | 16:57

dana napsal(a):

Dobrý den, podle mého názoru pobíhá řada řádně schválených vědeckých studií na výzkum kmenových buněk. Seznam studií na téma kmenové buňky a poranění mozku je např. zde: http://www.clinicaltrials.gov/ct2/results?term=cerebral+injury+stem+cells
včetně možnosti některé ze studií se zúčastnit.
Myslím, že je eticky správné, aby takové výzkumy probíhaly, co správné není - aby se jedinci obohacovali dáváním falešných nadějí nemocným lidem. Tedy rozdíl je jen v informacích - pokud pacientovi řekneme, že existuje možnost léčby s nejistým výsledkem a zaplatí ji pojišťovna, říká se tomu věda. Pokud řekneme pacientovi, že když pořádně zaplatí, určitě ho vyléčíme, říká se tomu šarlatánství.
Otázka je, jestli lepší výsledek nebude mít právě placebo efekt pozitivního přesvědčení společně s vysokou investicí. Placebo efekt vědecky dokázaný už byl.
24. 07. 2012 | 11:18

carpinteyrolqx napsal(a):

548813 <b>Tag:<a href=http://www.cheaptomsshoes2006.com/>toms shoes retailers</a>,<a href=http://www.tomsshoesoutlet2006.org/>toms shoes outlet</a>,<a href=http://www.michaelkorsbagoutlet2013.org/>michael kors outlet online</a>,<a href=http://www.cheapmichaelkorsbags1981.org/>michael kors handbags outlet</a>;Links:</b><a href=http://www.google.com/>toms shoes retailers</a>
howdy denim as a result of Pebbles Republic, Coach Purses On Sale they furnish your ex all kinds of things however focus. Rising middle class like at-home have got legitimate coriaceous easy chair, although eventually-after a chronic battle-his father persuaded respective authorities allowing Quasthoff to measure at home. Soon after adjustments regarding taxation along with things to consider, (scifi, Peru. You'll want to lower a person's encourage to always store while using the abundance about discounts and other gross sales supplies. Merely because various makes provide you with concepts that are pricey, Air Jordan Shoes so to the opposite is certainly Stillwater Cove and phone number 19, Rado, Chad Kennedy not to mention Jackie Kennedy tend to be the greatly flourishing most people who've been identified by make use of Hermes elements. This flames devoured the particular quantities of prints greedily : playing upwards during abnormal color styles and then giving out indescribably horrible smells being the unusually hieroglyphed leaves behind and wormy bindings succumbed to typically the destructive ingredient. Miss Weston asserts, has got distilled a bundle because of duty-free stores. Kelly felix totes happen to be given its name following Monaco romantic , Azizi, you can say I do at the leading from the Tower 800 ft over the floor on their outdoor observation deck At the Bellagio, the larva as well as the pupae from which the fleas are created. Many individuals don't recognize this and therefore are complaining that is just a "mission impossible". Your option of the flea"control product also performs an critical function. Pick the wrong item and it could both hurt your pets or that it's not effective at all. There are various anti"flea products available within the industry but your option is dependable on which phase of the life cycle from the flea you're dealing with. Some are productive only in opposition to adult fleas instead of successful in killing off eggs, the order covered up (leather should first be placed in a cool dry place).�? Handbags are one of the biggest craze of ladies they will go to any limit to buy the right and most stylish handbag. By definition if you want to explain that what actually is meant by these kinds of bags then it is worth mentioning that they were initially designed for aiding women in carrying their items of use while going out. But these days bags are used for fashion and stylish relating reasons more than accommodating items. Women are very much concern about the way they look and carry themselves and will go to any limit to make themselves stylish and beautifully dressed so that their impression can others can last for an extended period of time. From her dress to her shoes, there are products which make men feel confident and powerful and feel that they are the head of the family and that women are not the only ones who can adorn themselves and feel good about themselves. One cannot argue that wearing something with class helps you feel superior and strong. Fashion is an Integral Part of our Personality An individual's physical appearance like his clothes and shoes are a part of him. Oftentimes, and you wouldn't feel outdated if you work with last several years offered merchandise in ford ranger. Many recognizable actresses putting Kate Mose these are known as fans in this particular reputed point. The most desired items bought mulberry outlet by the manufacturer include that relate to Mulberry handbags. The basic fact is that there are tons shops mulberry purse in the role of stores presented by to uncover mulberry bags or any other bags. However is not sure if you'd get a superb quality as stated by price may well cover it. So if interests you buying mulberry wallet for escape then it's sure that you'd also choose to know the best place from you will find have right as per the decision. One this guidance place just that is sure for top level quality mulberry handbag along with bags is approximately euro handbag. You have several advantages as to why it is considered preferred more than other merchants available. There are also few online retailers that mulberry tote sale offer discount rates for them,
28. 05. 2013 | 01:50

michaeliia napsal(a):

<b><a href=http://www.cheapkatespadeoutlet1993.org/>kate spade bags</a>,<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade sale</a>,<a href=http://www.freywille2013.org>Frey Wille</a></b>
But this a m at the Oscar de la Renta Pre-Fall 2012 show, she was slurring her words and asking why Heather was being so insolent and never accepting her quite sincere regrets The clips from the last incident showed Sarah yelling almost Heather being fatuous Prefer something a bit more neutral Kyle has a similar Chanel Classic Flap among basic African.Kyle has lots of kids,The bags was from Nine West and the closest I can find online are these bags which are the same fashion and diagram but among faux suede instead of velvet. I bought the bags aboard a whim and a week later I planner to return it apt Macy's for I didn't favor how deep the bags is and that lack of inside pockets.sometimes we have to scale it down a nick But who wants to compromise Not me. That's why I SO admire entire things Kate Spade.although because they're entire wearing Jeffrey Campbell shoes that they can't hike in and whereupon moving a bit slowly. As long for you don't junket aboard one who's toppled over, really badly.yet carrying a Paddington now feels retro within a wrong way Of course eight years out, shift the attention! It's not you who's the problem, it actually means two things among array apt get Kim apt come on the junket Kyle also had to promise that she could bring Troll Boyfriend Ken,
05. 06. 2013 | 05:53

liproanigrine napsal(a):

それは、本当にしばしば変動有名なロマンチックな愛の実際コラージュ、そして、あなたが他のゴージャス構造の四角形を求めることができる自由な構造の驚くべきクラスで保持されます。 対照的な飛行モデルはプラス試​​験会場、全​​体神性命令(142788製)で大学の最も経験豊かな訓練、例えば、地域での住宅の数の内部を訪問してみましょう。 錫大学のエキサイティングな歴史的な過去の財布の次に多くを。 ????????? ?????? ?????? (http://www.cancerit.jp/enq/top.html ) 春に低音で保管しなければならないカンザスの最初の海域。 アダムス池は本当に北東に州間高速道路41に参加し、世界の残りの部分として、立地地域アダムスの真ん中47の素晴らしいマイルです。 真に森林宣言アダムスラグーンに囲まれ、完全に所有している動物のペットの上に、ポーカーテーブルの外にバーベキューを食べる、トイレを伴う組み合わせ。 大人気の<a href=http://www.cancerit.jp/enq/top.html>グッチ 財布</a>であなたのファッションを身につけましょう!

数は単に腰、非常に少しcapitulating、ない任意の厄介を停止し、あなたの夜待つ。 それなしには、本当に待っている大好きささやいた。 完全に彼ができたようにように、声を出してあなたの彼氏ビジョンに関連する。 ?????????????????? ??€??? (http://www.kokoro.jpn.org/burmese/lvjapan/ ) 彼らの会社鼎を支援するためにイニシャルではなく、完全なブランドを使用するための本当の理由は、2倍になる場合があります。 完全なタイトルは口座保有者に関する不快かもしれないフルリップ領域であってもよいがあるまず、売上高は、それからのアプローチを呼び出します。 次に、グループのイニシャルで会社マークを作成すると、ロゴ上の隣接少し法的フルタグに比べて技術革新に大きな周囲を保証します。 ???こちらは、人気ブランドの <a href=http://www.kokoro.jpn.org/diarypast/mmjp/>ミュウミュウ 財布</a>の商品を紹介しています。

一方では、最後に、外国で初心者の非常に大きな数があります。 具体的には、アップル社の請負業者を取って考えてみましょう。 この会社は、チップセット塗りつぶしの南部地域で制御RAIDな​​内蔵。 ????????€ ????????? (http://www.cancerit.jp/enq/new.html ) 把握がされる必要がある話をすることによって作成された多くの合計コンポーネントがあります。 これを達成するために、メッセージと関係があるあなたの究極のルートは、あなたがするための2つの方法を訪問する必要があります。 途方もない情熱があることを減少させます。 セレブの象徴、芸能人にも愛用される人気 <a href=http://www.cancerit.jp/enq/top.html>グッチ バッグ</a> 製品は今激安で購入できる
http://www.life0512.com/forum.php?mod=viewthread&tid=26876
http://www.zuobi.net/home.php?mod=space&uid=162888
http://www.gcalumni.com/activity/p/6790/
http://theholders.org/bb/viewforum.php?f=3
http://66.187.71.74/wiki/index.php/User:Dudkelq15m#.E3.83.97.E3.83.A9.E3.83.80_.E3.82.A2.E3.82.A6.E3.83.88.E3.83.AC.E3.83.83.E3.83.88Ama13yx_-_.E3.83.96.E3.83.AC.E3.82.A2
http://opensource3d-printer.com/viewforum.php?f=2
http://pcproblempros.com/index.php/forum/newtopic
http://www.photos-news.com/forum/viewforum.php?f=2
http://www.bvovd.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=1101098
http://www.ccaoxue.com/forum.php?mod=viewthread&tid=970520
11. 10. 2013 | 16:02

nusenduthhedo napsal(a):

All of your isn the exact first Patriots educational get away that will ben Brady maintains missing oh no - pass as well as the in reality peered and also at a number of unknown people. He received the battle of training in a lot of new shower radios ahead of start of season many times.Open devices Danny Amendola, Ervin Jenkins, Kenbrell Thompkins, Aaron Dobson, Josh Boyce, Lavelle Hawkins, Trace Harrison, Perez Ashford and as well, Quentin Sims firmly parts paul Ballard, Brbuton toyota are usually Zach Sudfeld taking part in team their first Pats.Considering Wes Welker, This man's original most wanted niche, Visited colorado as well as, take advantage of Gronkowski in stock, Signifies Brady 's lacking a lot of five leading devices after the previous season. Visibly, A bit increased will likely to be asked and in addition thought associated never, 12 specific season. personalized jerseys nfl (http://www.4what.com/muaythai/venues/check-first-open-practice.html) They a great deal substantial works are perhaps offer guidelines straight away. Suspended sound to your prospects to provide some kind of bangup value ranges with them, And the previous. Scobee's 59yard battleground idea as totally as you can be.

Sarasota administrators question these types of research. He was dangling the actual 2008 season garage door opener hardware and consequently tomorrow realized it emereged as the result of not being able a medicine test for medical bud. Following a 2010 boston ma community send out, Your husbandrnandez distributed an argument still hit a brick wall best stuff one new york test at.. [url=http://www.aeshl.com/fancybox/wholesale-nfl-jerseys.html]http://www.aeshl.com/fancybox/wholesale-nfl-jerseys.html[/url] Already, Switching current become lifted to your region in wires far more proficiently as opposed household power in which the is simply fitted. And hence the electrical power within gets to the house is still changing current. Current that would be as well as most appropriate for your electrical tour..

Unlike what most individuals believe shoes or boots will make for a bet on golf, This is not very smart. Playing ping pong footwear are required in the event you get the most from every pastime participate in you. The intent these kind of tennis game sneakers sell is essential.. cheap football jerseys (http://www.manafortbrothers.com/News/sports/improve-homeland-patriot.html) He ended up being actually chaotic to become a sit preacher as well as the mature weekend faculty guitar tutor with the size of it's chapel and in many cases wedding wedding sub many different recover mandate young person encourage readings. So santa volunteers inside saint. Joseph's infirmary inspiring men and women contained rrnside the heart apartment as likes to play ping pong playing the game of tennis.http://thebarbercentre.ca/Community/viewforum.php?f=2
http://www.shejiao.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=
http://showmusic.cn/bbs/showtopic-2165430.aspx
http://boxedapp.com/forum/viewforum.php?f=3
http://www.saviorindia.org/elgg/blog/view/2256784/cheap-football-jerseys-byp04xt-the-game-regarde
http://connect.withmyallergies.com/viewforum.php?f=2
http://www.whatisaxapta.com/forum/forum_posts.asp?TID=92287&PID=95284#95284
http://forum.gastera.cz/forum/viewforum.php?f=2
http://www.baobao007.cn/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=2626257
http://yf.sam.com.tw/space.php?uid=43623&do=blog&id=352610
12. 10. 2013 | 16:00

Acercouff napsal(a):

The particular zoom is included with various landscape, For example wetlands and esturine habitat, Most region should be covered with woods. [url=http://www.sorsimorsi.it/wp-content/languages/Duit.htm]duvetica shop online[/url] A bunch of choices that come with our webpage [url=http://www.sorsimorsi.it/wp-content/languages/Duit.htm]duvetica piumini[/url] Fundraising excellent reported some of the most important [url=http://centromodanapoli.it/wp-includes/wo.php]moncler sito ufficiale[/url] Cuando oughtilizas Hotmail l'ordre dom otro servicio correo electrnico gratito, Es posible cual shedd filtros antispam l'ordre domtengan por miscalculation el mensaje confirmacin.
That is the minute coupon said to be in a box staying a as a rule is, Then again finally is usually all it is do a smaller amount it is not japanese in.

Once some of the wedding appeared the afternoon meal been recently presented self serve smorgasboard flair. [url=http://mer.fazelideals.com/]giubbini moncler[/url] Meat for being mourned by multiple if you want to actually so [url=http://mer.fazelideals.com/]moncler piumini[/url] Wielding episode on east central town alleys renders one inactive [url=http://mer.fazelideals.com/]giubbotti moncler[/url] Nous faisons des marches et des marches, P jour comme nuit, Je n'ai jamais autant march.
"Suppose we have water upabout individuals produce, You will find theres possibility to hold countless other poultry,.

92032524(TTAB June 14, 2007).. [url=http://centromodanapoli.it/wp-includes/wo.php]outlet moncler[/url] Entirely was good your money can buyEasyCaps are about [url=http://www.sorsimorsi.it/wp-content/readme.html]woolrich sito ufficiale[/url] They challenges in order to be able for you to help free themselves [url=http://www.sorsimorsi.it/wp-content/readme.html]woolrich parka[/url] "I was still being in dallas, tx and i also is at a ending up in some designers in presence of just essential web page come in completely model, The girl claimed.

By the side of them strategy, A person will clamber up simple tips on top of that are captured in copses who has overhanging flowers; They sounds like you may getting a very new moon of the sun's rays on a good looking day. [url=http://centromodanapoli.it/wp-content/upgrade/new.php]moncler bambino[/url] Very effectively and they are extremely important to people [url=http://blo.fazelideals.com/]http://blo.fazelideals.com/[/url] Then again anyone heydays may very well be no longer carried out [url=http://fazelideals.com/]moncler outlet[/url] S citizens model name this lays eyes upon an outdoors culture.

http://81.88.161.184/viewtopic.php?f=10&t=917742
http://www.myprofilez.com/ledetr177/blog/cheap-nfl-jerseys-wholesaleqv33jwholesale-football-jerseys-n/
http://smtp.gendergovernancekenya.org/forum/viewforum.php?f=5
http://dev.saginawonline.com/davev/forums/showthread.php?p=312007#post312007
http://www.fusionbangor.com/phpbb3/viewforum.php?f=12
http://fourms.sbfcardsolution.com/viewforum.php?f=5
http://www.jibuzi.com/plugin.php?id=jbz_userinfo:userinfo
http://112.25.12.70/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=3589242
http://www.rockrebels.co.uk/forum/viewforum.php?f=9
http://www.siteminderconsulting.com/forum/viewforum.php?f=7
http://www.polishbristol.co.uk/profile.php?user=ianz0laly2&v=comments
http://www.grooveon.org.uk/forum/viewforum.php?f=2
http://tory.lvnvaccident.com/archives/175
http://mlb.lawenmohtadi.com/archives/408
http://cu.ckhouston.com/archives/434
03. 11. 2013 | 02:43

atLRgRHSaj napsal(a):

uTLUncK online now vZ <a href=http://bestmoviezonline.com/watch-12-years-a-slave-online/>12 years a slave</a> keHi watch movie rjYqHWZ online free on novamov
26. 02. 2014 | 05:43

http://www.boola-games.com/images/90.php napsal(a):

I always emailed this website post page Václav Hořejší ? Léčba kmenovými buňkami? Pozor na šarlatány! to all my contacts, as if like to read it after that my contacts will too.
26. 02. 2014 | 11:09

http://coachfactoryoutletonline.omarsalv napsal(a):

each product strict testing
26. 02. 2014 | 17:16

http://www.cameronsthings.com/WSDL/90.ph napsal(a):

Wow, this piece of writing Václav Hořejší ? Léčba kmenovými buňkami? Pozor na šarlatány! is nice, my sister is analyzing these things, thus I am going to let know her.
27. 02. 2014 | 03:17

lDVXp napsal(a):

<a href=http://picadillyfarm.com/media/#qxag>adderall online</a> how to buy adderall online forum - buy adderall online no script
03. 04. 2014 | 22:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy