Kosovský Mnichov?

13. 01. 2008 | 15:47
Přečteno 13512 krát
Právě jsem si při nedělní kávě přečetl příspěvky pánů Dienstbiera a Urbana k možnému osamostatnění jednostrannému Kosova, zřejmě podpořenému ze strany USA a EU. Trochu se stydím také k tomuto tématu něco říkat, protože teď už asi opravdu budu vypadat jako Brouk Pytlík.
Ale nedá mi to – zdá se mi, že je to tak závažná věc, že by k ní měl promluvit každý, kdo jen může.


Jednoznačně souhlasím se stanoviskem Jiřího Dienstbiera, jednoznačně nesouhlasím s Janem Urbanem. Nechápu nikoho, kdo podporuje separatismus kosovských Albánců. Je to přece úplně stejné, ba v určitém smyslu ještě horší, než odtržení Sudet v roce 1938. Byla snad i mnichovská dohoda projevem „reálpolitiky“, kterou nyní hájí pan Urban? Cožpak nikdo nevidí, že posvěcení kosovského separatismu ze strany USA a EU poskytne mocný argument všem podobným separatistům, ať už v Baskicku, na Korsice, v Severním Irsku, Podněstří, Transylvánii, Vojvodině, na Kypru či na jižním Slovensku? Určitě oživí nároky Němců odsunutých z Československa a Polska. A co mimoevropští „národně osvobozenečtí bojovníci“? Co Kurdistán, Tamilové, Aceh, Mindanao, jižní Thajsko, atd.?
To už zase pohřbíme další kus mezinárodního práva chránícího územní celistvost mezinárodně uznaných států?
Což nelze kosovské Albánce přinutit k tomu, aby přijali alespoň něco jako „model Hong-Kong“?
Jak chtějí být v budoucnu v rámci EU, když nejsou schopni koexistovat v maximálně volné federaci?
Jde snad pouze o hloupou snahu dále provokovat Rusko a udělat z něj dalšího nepřítele?
Jak to, že naše a slovenská vláda mlčí a zřejmě ty nebezpečné a hanebné plány podporuje?

Dovedu si představit, že se opět objeví dopis vyzývající k humanitárnímu bombardování Srbska, které by ho donutilo k naprostému porobení, a že ho opět podepíší někteří lidé s úctyhodnou minulostí.
Myslím, že tentokrát by ale bylo na místě spíše něco jiného – nemohl by někdo zorganizovat petici za zachování územní celistvosti Srbska a mírové řešení situace? Kdyby ji podepsaly statisíce lidí z Česka, Slovenska, Kypru, Španělska, a snad i jiných zemí, snad by to na krátkozraké politiky mohlo mít nějaký vliv?
Já bych ji podepsal okamžitě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tupelo napsal(a):

Kosovo by melo zustat srbske. Je jedno jestli ma vzniknout stat islamsky, nordicky, cernosky nebo eskymacky, modry nebo oranzovy. Bud plati nejake principy nebo neplati. Pokud plati, tak by mely platit pro vsechny nebo pro nikoho (cimz bychom se dostali k tomu ze neplati). Petici bych take podepsal.

PS. Ke statum jejiz uzemni celistvost je ohrozena bych pridal i Belgii, bude zajimave sledovat vyvoj tam.
13. 01. 2008 | 15:56

krkavac napsal(a):

Pane profesore, Vas nazor sice respektuji, ackoli s nim nemohu souhlasit. Co Vas vede k solidarite se srbskym rezimem, ktery po desetileti terorizoval obyvatele Kosova?
13. 01. 2008 | 15:56

LM napsal(a):

Pane profesore, držte se prosím kopyta a pište o vědě, to umíte skvěle, ale z Vašich politických komentářů stále více čouhá vaše levičácká orientace a rusofilství a sklouzávají do blábolení; byla by škoda, aby jeden z dosud nejlepších blogů takhle dopadl.
13. 01. 2008 | 15:57

Jejda napsal(a):

Dobrý den, pane Hořejší. Souhlas. Petici bych také podepsal.

Uvažoval jsem, jak svůj názor vyjádřit i jiným způsobem, a tak bych rád letos navštívil kláštery v pohoří Fruška Gora, Novi Sad, Bělehrad, Viminacijum, Lepenski Vir, klášterní komplex Studenica, klášter Sopoćani, Novi Pazar, klášter Arilje, Ramsarskou oblast, pohoří Kopaonik, Tara i Zlatibor, jezera, jeskyně, ale i pravoslavné památky na území Kosova a Metohije (Peć, Dećani, Prizren, Gračanica, Banjska).

Srbsko si návštěvu zaslouží.
13. 01. 2008 | 16:22

Al Jouda napsal(a):

Srovnávat situaci Kosova se sudetskou krizí je možné, protože v obou případech se jednalo o území obývané etnickou většinou, která toužila po spojení se sousedním státem. Předstvme si však, že by aktivity Hitlera v Evropě skončily připojením Sudet k Německu. Co by se asi stalo ? Vůbec nic !
Tvrdit, že vznik samostatného Kosova by podnítil snahy Německa po vrácení Sudet a západních částí Polska je ovšem nesmysl.
Vzhledem k tomu, že hranice v integrované Evropě již nemají tak silný nacionalistický význam, by bylo nejlepším řešením odsunout srbské obyvatelstvo z Kosova a umožnit mu v Srbsku začít nový důstojný život. Určitě by to stálo měně peněz než válka, která by mohla vzniknout. Pak ať si Albánci ve svém státě dělají, co uznají za vhodné. Pokud se však budou vymykat celoevropským normám života, či dokonce by škodili, zakročí EU proti Albánii jako proti celku.Osobně se domnívám, že za takových 20 let se podaří albánské drogové mafie zlikvidovat.
13. 01. 2008 | 16:29

Karel napsal(a):

To: Krkavac
S tím terorizováním bych byl opatrný. Srbský režim také bránil celistvost území? To se nesmí? A kdo terorizoval v Severním Irsku katolíky? Nebo tam nešlo o terorizování? A může se terorizovat ETA ve Španělsku anebo nesmí?
A kolik je v Kosovu rodilých Kosovanů a kolik Albánců z Albánie?
13. 01. 2008 | 16:33

Vladislav Píša napsal(a):

Svůj podpis pod petici přidávám.
13. 01. 2008 | 16:35

alarik napsal(a):

velmi výstižné..
13. 01. 2008 | 16:54

Sraffa napsal(a):

Já doporučuji postupovat tak, že pokud Srbsko "vydá" Kosovo, měli bychom solidárně vydat Valticko Rakousku. To jsme anektovali bez právního podkladu v roce 1918. Až si na to EU vzpomene, mohli by nás taky bombardovat, a to bych váže
ně nerad.
Tu petici bych, pane profesore, podepsal. Ale bude nám to houby platné. Americká a německá politika jsou rozhodnuty už několik let, jde jen o to, jak to nějak uplácat, že je to spravedlivé, a že Američané a Němci před lety nelhali a vědomě nepodváděli, když ...
13. 01. 2008 | 17:00

RUMCAJS napsal(a):

Souhlasím s panem Urbanem a vyjímečně s Al Joudou.(Pokud si ho s někým nepletu).
Přirovnávat jiné oblasti, kde není taková silná nacionalistická nevraživost jako v tomto případě, ukazuje na naprosté nepochopení problému.
Tady je zásadní problém, že udržení celistvosti Srbska bude znamenat etnickou čistku Kosova. Za tuto cenu myslím v dnešní integrující se Evropě, žádná celistvost nestojí a do popředí řešení by se mělo dostat řešení více humánní.

Dost nemile jste mě překvapil vašnosto. Povyšovat nacionalistické cíle nad
lidskost,to bych u Vás nečekal.
13. 01. 2008 | 17:23

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Hořejší
ptáte se:
Což nelze kosovské Albánce přinutit k tomu, aby přijali alespoň něco jako „model Hong-Kong“?

Obávám se že nelze.Proč by to dělali? Všichni víme, že samostatnost Kosova je pouze krok první. Krok druhý je velká Albánie.Může to trvat dvacet let, život utíká rychle.

Dále se ptáte:
Jak chtějí být v budoucnu v rámci EU, když nejsou schopni koexistovat v maximálně volné federaci?

V tomto horizontu bude zřejmě už členem EU Tureckou, muslimská komunita se bude v některých zemích západní Evropy blížit třiceti procentům.Už to nebude Evropská unie.Možná zatím Euroarabská umma.

A poslední fáze?
Ukažte mně, prosím, jednu zemi s převahou islámu/ včetně Turecka/ kde nedochází k pozvolné či urychlené likvidaci křesťanství.
Asi bychom se mohli jet podívat, jak vypadají pravoslavné kláštery po dobytí území muslimy.

Dovolte, abych parafrázoval výrok editora.
Jen se podivuji, jak tak vzdělaní lidé, kteří na vašem blogu diskutují, ztratili pud sebezáchovy a stávají se mlčícími asistenty tohoto procesu, užitečnými idioty, kteří se přou o to jestli stojí někdo napravo a jiný nalevo.
13. 01. 2008 | 17:33

bigjirka napsal(a):

Kosovo je a má zůstat srbské, jinak je to Mnichov II. Bude-li petice, podepíšu ji. Absolutně nechápu, jak by člověk se zdravým rozumem mohl podporovat šíření islámu a drogového dealerství v Evropě.
13. 01. 2008 | 17:58

RUMCAJS napsal(a):

bigjirka:
Pokud zůstaneme u příměru 2.svět.války, pak zastavení bolševizace německým nacionalismem ,nebyl zrovna správný tah. (Byť cíl byl bohumilý).
Navíc tímhle zcela určitě drogy a islamizaci nezastavíte.
13. 01. 2008 | 18:02

Karel Vomacka napsal(a):

Tak tenhle prispevek se uz ani nevyznacuje nejakymi vlastnimi myslenkami, ale jen shrnuje argumenty prosrbske "kliky", jak si je kazdy muze precist na blozich kosovskych "odborniku".

Argument s Mnichovem mi pripomina ono slavne rceni, ze armada a generalove se vzdy pripravuji na minulou valku. Proc si myslite, ze se USA nebo VB z Mnichova nepoucili?

Hlavne postradam jakekoliv namety, jak by se cela situace Kosova dala jinak resit nez samostatnosti? Nikdo netvrdi, ze je to reseni idealni a bez rizik. Mysli si snad nekdo, ze Albanci se spokoji s autonomii? Mozna jsou Albanci drogovi dealeri a mafiani a vznikne velka Albanie, no a co?

Domnivam se, ze casem zase dojde k nejakemu novemu konfliktu mezi Slovany a Albanci, at uz se Kosovo osamostatni nebo ne. Nejlepsi by asi bylo Srbsku za Kosovo poradne zaplatit, Srby od tud odsunout s patricnym odskodnenim a nechat Albance at si delaji co chteji. Pokud je to takova muslimsko-mafianska banda (jak si tady vetsina mysli), tak na nej casem doje, nemam o tom pochyby.
13. 01. 2008 | 18:17

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo Řepo,

možná jsem paranoidní, ale tím editorem jste mínil mne? Vůbec si na podobný výrok nepamatuji ;-)

Libor Stejskal
13. 01. 2008 | 18:17

Jana J napsal(a):

Pane profesore, po delší době se objevilo téma, ke kterému stojí za to psát. Odtržení kosova od Srbska je samozřejmě hanebnost a protiprávní akt. Ti, kdo dnes tvrdí, že na sudetské Němce to nebude mít vliv, jsou už pravděpodobně zainteresováni na jejich požadavcích anebo jsou nehorázně hloupí. To, co vznikne na území Kosova, tedy pochybná republika vedená válečnými zločinci z UCK bude další plivanec do tváře Evropy. Za podpory USA a bohužel i velkých evropských států, které si zřejmě chtějí vyřídít účty se Srbskem, ačkoli nechápu proč. Zřejme jim to stojí za další provokaci Ruska. Nečekala bych, že Němcům pořád vadí, že Srbsko neporazili ve válce.My se nezmůžeme na nic, počkáme si na noty od pana Bushe. Našim politikům je přece úplně jedno, co bude s Evropou, natož s vlastním národem.Na zaujmutí vlastního stanoviska nemají ani intelektuálně,ani morálně.Stáváme se velmi bezvýznamným státem.
13. 01. 2008 | 18:17

Karel Mueller napsal(a):

Panr profesore,
obávám se, že ta absurdní prasárna proti srbskému národu bude dotažena do konce.
A ještě ví se obávám, že skončí racionální kalkul a začnou se valit vásně a emoce.
Putin má doma zatím malou, sle o to tvrdší rudohnědou opozici. USA chtějí radar a základnu v Polsku. Může to skončit ruskou obrovskou základnou nejen ve kaliningradském výběžku, ale i Srsku za jásotu celého srbského národa. Napěchovanou vodíkovkami.
Schopnou zničit Evropu během nškolika minut.
Blahopřeji západu.
13. 01. 2008 | 18:24

bazooka napsal(a):

Právě jste pane profesore bohužel předvedl, že ani imunolog není imunní před zhoubnou nákazou nacionalismu a levičáctví, nemyslíte, že Albánci mají ve své vlastní zemi právo na sebeurčení stejně, jako jsem si jej nárokovali my v roce 1918?
13. 01. 2008 | 18:25

fafnir napsal(a):

Pepo Řepo
Na likvidaci křesťanství si nemusíme volat machometány,na to si tady stačíme sami,i když různí multi se o to též snaží.Ale soudím,že zdejším na křestanství nejvíc vadí sedmé,osmé a desáté přikázání.
Bigjirko
mě se machometánské Kosovo také nelíbí,ale ono je to o příčině a následcích.Psal jsem to pod blogem p.Urbana.Odtržení Kosova začalo napadením Slovinska a Chorvatska Srby.Chtěli vše,nebudou mít nic.Ona se časem asi i ta Vojvodina vrátí k Uhrám.
13. 01. 2008 | 18:27

bigjirka napsal(a):

Rumcajsi a bazooko, ta země není albánská, ta je srbská. A dnes tam trpí Srbové ve vlastní zemi. Proč to tak chce Bush? Asi chce strčit granát do řiti Evropy, je to prý efektivnější než fisting. Každopádně je to totální popření všech rozumných evropských zájmů.
13. 01. 2008 | 18:35

vlk napsal(a):

pane profesore díky za Vaší reakci.Jste totiž v téhle kauze také "jen" obyčejný civil. Nikoliv hráč jako pánové Dienstbier nebo Urban.
Podepisuji všechno, co jste napsal.
A s tou peticí - nechcete se toho ujmout? Je to dobrý nápad.

Mimo jiné i proto, že naše vláda - mlčí! A zřejmě mlčet bude.Stejně tak bude mlčet nejspíš i prezident. A abych nebyl napaden okamžitě z modrého spektra - jsem si jistý, že kdyby u vlády byla dnešní oposice, mlčela by stejně urputně.
Pojďme to zorganizovat sami, tady a teď!
Sice výsledek bude stejný , jakokdyž žádná petice nebude, ale Srbové skutečně nejspíš stojí téměř sami proti celému světu.
A svět nepochybně bude volit řešení cestou menšího odporu. Tedy výstrahou humanitárním bombardováním Srbům. Kdyby náhodou chtěli uplatnit svoje suverénním způsobem.
13. 01. 2008 | 18:35

bigjirka napsal(a):

Za chvilku budou chtít muslimani svou republiku na předměstí Paříže
13. 01. 2008 | 18:36

bazooka napsal(a):

To biglirka - jak to že je srbská, když je tam 90 % Albánců a co právo na sebeurčení?
13. 01. 2008 | 18:40

Karel Mueller napsal(a):

Milí kritici Srbů,
když se projedete jižním Německem či jižní Anglií, tak se musíte ptát, kdy budou starostové velkých měst muslimové. A kdy menšina v Bavorsku bude chtít svoji nějakou enklávu vyhlásit jako nezávislou na SRN.
Nevím, co pak udělá lansmannschaft, jehož předáci tak horovali pro humanitární bombardování.
Soukmenovců svých některých předků bych se zeptal, jestli jsou si jisti, že tato politika skutečně povede k vítěství nad Čechy místo totální prohry a ztráty všeho.
13. 01. 2008 | 18:42

2008 napsal(a):

Možná to někomu bude vadit ale nešť.
... Tichá noc, jasná noc májová ...... Tam bojujú Češi aj Slováci, brat moj Rus Srbi aj Poliaci......zpívali partyzání ve Slovenských horách.
/ SNP/
Český národ si bude muset svou existenci v tomto středoevropském prostoru vybojovat.Není nutná dosavadní skromnost za odboj v národně osvobozeneckém hnutí, při osvobozovacích akcích a v boji proti fašismu.Tak pravili v roce 1970 veteráni Rudé armády, bývalí velitelé uskupení vojsk Rudé armády v severozápadních Čechách. Nebyl tehdy problém osvobodit celé území, i to, které spravovaly již České správní orgány do příchodu Americké armády.Ale politické dohody uzavřené spojenci na nejvyšší úrovni tehdy armády dodržely a vytvořily koridor pro odsun nepřátelských poražených vojsk.

Jak všechno se vším souvisí!A jak je to živé po tolika letech, včetně snah instalovat radar na území, kde operovala armáda Americká.
Na závěr: není dosud důsledně zpracováno domácí národně osvobozencké hnutí v době druhé světové války.

Pod petici svůj podpis přidám.
13. 01. 2008 | 18:45

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale
parafráze nebyla myšlena zle.

Panu Hořejšímu na
Jak to, že naše a slovenská vláda mlčí a zřejmě ty nebezpečné a hanebné plány podporuje?

nezachytil jsem to přesně, ale mám pocit, že byla skupina tří států /snad Řecko, Kypr a Slovensko nebo Slovinsko/ která se při posledním jednání o samostatnosti,názorově vymezila a zmohla alespoň na verbální odpor.Trochu jsem se zastyděl, že tam nejsme. Vím, že praktický dopad by byl nulový, ale byl by to alespoň signál.
13. 01. 2008 | 18:51

Saliven napsal(a):

Jako obvykle s vámi pane Hořejší souhlasím. Taky bych podepsal. Díky.
13. 01. 2008 | 18:56

Saliven napsal(a):

Jo a máte někdo to vysvětlení, proč USA podporuje albánské muslimské teroristy?
13. 01. 2008 | 18:57

RUMCAJS napsal(a):

Až se podruhé narodím, chci být chytrý jako Jana J.
A ještě k tomu se narodit v Indii, abych byla posvátná.
13. 01. 2008 | 18:59

Pepa Řepa napsal(a):

To bazooka
představte si modelovou situaci:
Při získání nadpoloviční většiny ve státu Texas, požadují hispánci připojení k Mexiku. Jak bude reagovat americká vláda?
A to ponechávám stranou historii tohoto území.Jde mi o to, zda bude vláda hájit územní celistvost státu.

A mohu vás ujistit, že nepatřím k protiamerickému táboru.Problém je, že Srby, kteří k evropské kultuře patří naháníme do náruče Rusů. Co jim zbývá.
13. 01. 2008 | 19:01

RUMCAJS napsal(a):

bigjirka:
Já reagoval na Váš názor, že chcete vyhánět nemoc čertem.

Omluvit Srbská zvěrsta nelze ničím.Neumím si představit, že by jsme sudetskou otázku řešili vyhlazením sudeťáků.
13. 01. 2008 | 19:04

green napsal(a):

Pane profesore zapoměl jste jak dlouh naše vláda musela udržovat naše vojáky v UNPROFOR, IFOR, SFOR a KFOR, a zapoměl jste proč a jak se tam tyto mezinárodní jednotky dostaly. A pokud si myslíte, že Daytonské dohody, jednání o ukončení operací v Kosovu, nebo důvody k tlaku na vydání Miloševiče, Karadžiče nebo Mladiče do Haagu byly "mnichovské", pak opravdu napište onu petici a uvidíte to fiasko z hlediska její podpory. není vidět, že byste něco konstruktivního navrhoval, anižbyste evidentně znal návrh Ahtisriho, a to bude asi potíž - dificit odpovědnosti, ale hodně nafouklý "názor".
13. 01. 2008 | 19:05

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Hořejší:

Jedná se o klasický případ napětí mezi principy "nedotknutelnost územní suverénního státu" versus "právo národů na sebeurčení". Tyhle síly se vyskytují ve všech multietnických zemích. I.republika byla zářným vzorem. Nerovnováha mezi těmito principy je na Balkáně bohužel značná a dlouho trvající. Vždy se budou kupit křivdy, ať převáží jeden, nebo druhý princip. Balkán je velmi multietnickým a navíc i multináboženským prostředím.

Důležitým faktorem ale je, že by Kosovo, jak správně poznamenává J.Dienstbier, nezůstalo Kosovem dlouho. Stalo by se Albánií. A podporovat stabilizaci etnického napětí v zemi odštěpením jejího území, PROTOŽE SI TO PŘEJE SOUSED KDE TOTO ETNIKUM ŽIJE, to už má k Mnichovu blízko, jak jste správně identifikoval. A naše mlčení a přitakávání je ostuda.
13. 01. 2008 | 19:22

Saliven napsal(a):

Fialovy Krokodyl - vidím přece jenom rozdíl mezi I. republikou a touto kauzou. Naší suverenitu císař Karel I. uznal a podepsal.
13. 01. 2008 | 19:25

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Saliven.
Žertujete zajisté.
13. 01. 2008 | 19:32

Saliven napsal(a):

Fialovy Krokodyl - beru zpět - nepodepsal císař (jen uznal) - podepsal R-U ministr zahraničí Andrássy.
13. 01. 2008 | 19:40

Václav napsal(a):

Být demokrat od 0% po 100% je je v novém tisíciletí přežitek. Správně je být od 0% do 5% tvrdý, krutý, nekompromisně demokratický apod., od 6% po 95% demokratický, od 96 do 100% úžasně citlivý, pozitivní. Lidsky řečeno , cincá se, plká se ale zásadní rozhodnutí se každý bojí provést. V rámci demokracie zabíj, nebo budeš zabit!!!
13. 01. 2008 | 20:32

LEVAK napsal(a):

Před bombardováním Jugoslávie letouny NATO nedošlo k etnickým čistkám ze strany srbských resp. jugoslávských státních orgánů. Údajné masakry na civilistech v Račaku a Rugovu, koncentrační tábor z fotbalového stadiónu v Prištině či tzv. Operace Podkova mající prý za cíl etnické vyčištění Kosova od albánských obyvatel byly jen účinnou manipulací veřejného mínění.
Politicky motivované násilí, obecně definované jako terorismus, totiž vycházelo od paravojenských oddílů UCK. Tato organizace byla ještě na přelomu 1998–9 i důležitými mezinárodními institucemi klasifikována jako teroristická a napojená na organizovaný zločin.
Zpráva Federation of American Scientists z roku 1998 hodnotí UCK jako jednu z nejznámějších teroristických organizaci ve světě. Zpráva vytkla americkému ministerstvu zahraničí, že svá tvrzení nezakládá na faktech. Dokument senátního výboru republikánů po zahájení bombardování Jugoslávie z 31. března 1999 kritizoval vládu USA za úmyslnou manipulaci veřejnosti ve prospěch UCK.
Další protokol Kongresu (právní výbor) dokládá financování UCK i z obchodu s drogami. Připomíná, že Albánie a Kosovo leží na tzv. Balkánské stezce s odbytišti v západní Evropě. Jen obchod s heroinem vynáší na 400 miliónů dolarů ročně.
V boji proti tzv. mezinárodnímu terorismu se naskýtá podivný obraz. Protisrbské aliance mezi islámskými extremisty a bosenskomuslimskými či kosovskoalbánskými separatisty byly a jsou nejen tolerovány, nýbrž evidentně fungovaly s vědomím politických míst v Americe i Evropě.
Tak např. v dubnu 2004 upozorňoval exvelitel UNPROFOR v Bosně, kanadský generál Lewis MacKenzie, že UCK dostává přímou podporu od al-Kajdá. Obdobně hovořily i tiskem citované zprávy německé tajné služby BND z léta 2005: na Balkáně včetně Kosova je pevná struktura této teroristické organizace.
Je otázkou, jak situaci vzhledem k prezenci OSN, sil NATO a největší zahraniční americké vojenské základy od dob vietnamské války (Camp Bondsteel, zhruba 5 tisíc vojáků) vysvětlit. Jde o nedůslednost, nebo záměr?
13. 01. 2008 | 20:40

Zacheus napsal(a):

Vážený pane profesore, zcela souhlasím s Vaším stanoviskem. Za naprosto klíčovou a pravdivou pasáž ve Vaší stati osobně považuji větu v tom smyslu - jak mohou ( kosovští Albánci) žít v Evropské unii,když odmítají žít ve volné federaci? Myslím si,že by politika Evropské unie měla směřovat k tomu,aby i takoví teroristé, jako je například pan Thaci a jeho příznivci pochopili, že ne všechno lze v životě zlomit silou, vraždami a podplácením.
13. 01. 2008 | 20:44

Englishman napsal(a):

Kosovští Albánci zjevně nechtějí žít ve státě ovládaném Srby. Mají k tomu velmi dobré důvody, ty jsou ale z hlediska mé úvahy vedlejší. Podstatné je, že to nechtějí.
Ani Srbové pravděpodobně nechtějí mít ve svém státě Albánce, ale než aby přišli o území, na kterém tito Albánci žijí, jsou ochotni je tolerovat. Alespoň prozatím.
Takže Albánci chtějí ven a Srbové je chtějí udržet uvnitř. Co je hanebného na tom podpořit rozdělení? Pokud by se jednalo o manželství, tak se jistě všicni shodneme na tom, že hanebné by bylo násilím jednoho z partnerů držet uvnitř. Proč by tomu mělo být u národů jinak než u jednotlivců?
Je zřejmé, že separatismus není obvykle v zájmu širšího okolí, protože zájmem států i většiny jejich občanů je stabilita. Ale pokud je na separatismu něco hanebného, tak je to dle mého názoru právě tento zájem většiny, který jde na úkor menšinového národa s touhou po vlastním státě.
Takže pokud podporujeme udržení celistvosti Srbska, tak bychom to - dle mého názoru - měli dělat s vědomím, že amorální bastardi jsme my. Hanebné není dostat se z klece ven, hanebné je tam někoho držet. Může to být výhodné. Ale rozhodně to je hanebné.
13. 01. 2008 | 20:49

LEVAK napsal(a):

Dnes v 19:00 hod. ČT ve zprávách uvedla,že korsičtí separatisté pronikli do úřední budovy správy Korsiky.Musela zasáhnout policie.Dovoluji si položit otázku fandům kosovských Albánců:bude provedeno humanitární bombardování Francie,když si dovolila mocensky zasáhnout proti separatistům?
13. 01. 2008 | 20:49

LEVAK napsal(a):

Ad Englishman:podle Vás jsou tedy amorální bastardi -Španělsko,Francie,Velká Británie,Kanada,USA,Slovensko,Rumunsko,Turecko,Gruzie,Rusko,atd.?
13. 01. 2008 | 20:54

Karel Mueller napsal(a):

Milý Englishmanne,
až budou Pákistánci či někdo jít chtít z té anglické klece ven, ta tuším, jak budete reagovat: Letenka a zpátky do Pákistánu.
Proč máte dvojí metr a nadto takový, že pro Vaše vlastní etnikum je vražedný?
13. 01. 2008 | 20:57

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Englishmane
obávám se, že v tomto případě obhajujete neobhajitelné.Tady s levopravou orientací nevystačíte.
13. 01. 2008 | 20:57

Saliven napsal(a):

Englishman:
Představte si situaci, kdy se jedno naše nejmenované etnikum nastěhuje v počtu 300 tisíc lidí do plzeňského kraje - za 50 let přeroste české obyvatelstvko v poměru 70:30 a rozhodne se vyhlásit nezávislou republiku. Co uděláte? Řeknete - pojďte z klece ven, dyk my vám tu Plzeň necháme? Sice jí máme 1000 let, ale právo na sebeurčení je důležitější.

Vedle toho si představte, jaký bude mít nezávislost Kosova vliv na jiné oblasti, kde jsou etnické spory.
13. 01. 2008 | 21:06

Saliven napsal(a):

Na druhou stranu - Evropa by mohla na tom rozdělení v jednom směru vydělat. Její součástí by se nestali kosovští teroristé a Srbové by třeba za 20 let zapomněli na to, jak jsme je podrazili.
13. 01. 2008 | 21:08

RUMCAJS napsal(a):

Pokud se bude chtít Morava trhnout, budeme je bobardovat ?
Civilní obyvatelstvo,ženy, děti- všechny nahážem do masových hrobů ?

Pan Profesor asi ano!
13. 01. 2008 | 21:08

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Není Vaše porovnání poněkud absurdní?
Vemte si složení obyvatel po válce na tomto srbském území. Albánci zde měli svobodu (měřeno pohledem z Albánie) a jejich rozvoj i namnožení bylo financováno ostatními státy Jugoslávie, hlavně Srbskem. Pro Albánce z Albánie bylo Kosovo zemí zaslíbenou a rájem pro Albánce, o němž se jim nemohlo ani zdát. Je to naprosto stejná situace s poměry v SRN, kdy druhá generace Turků v SRN je často ještě islámštější než Turci v Turecku. Také proti nim mají ráj na zemi.
13. 01. 2008 | 21:17

Englishman napsal(a):

Saliven:

Myslím, že je to hodně špatný příklad. Řekl bych, že kromě plzeňáků by většina Čechů export nejmenovaného etnika za hranice za cenu Plzně brala všema deseti.

Obecně je ale váš příklad argumentem nikoli proti právu na sebeurčení, ale proti hromadnému importu cizího obyvatelstva.
13. 01. 2008 | 21:21

LEVAK napsal(a):

Ad Englishman:podle Vás jsou tedy amorální bastardi -Španělsko,Francie,Velká Británie,Kanada,USA,Slovensko,Rumunsko,Turecko,Gruzie,Rusko,atd.?
13. 01. 2008 | 21:26

Karel Vomacka napsal(a):

Jak to, ze Cesi, Polaci a Slovaci meli pravo na sebeurceni po WWI? A Albanci ho ted nemaji? Neni to nahodou tim, ze se chteji odtrhnout od Srbska, naseho stareho pritele, a sami jsou politovanihodna muslinska pakaz?

Co je to za princip srbske zeme? Byla sudetska zeme take ceska? Anebo pred prichodem slovanu germanska a jeste predtim kelstka? Nemeli bychom tedy kontaktovat Iry?

Proc by nemohlo Baskicko, Korsika nebo Katalansko vyhlasit nezavislost? Nemaji stejna prava jako pobaltske narody? Nemaji Madari na jiznim Slovensku pravo na seberurceni? Rad bych pripomnel, ze samostatne Slovensko bylo spojencem nacistu! A jelikoz Ceskoslovensko neexistuje (kdo ze tak bojoval za jeho konec?), je Trianon opravdu tak nedotknutelny?

Nemam k Albancu nejake zvlastni sympatie, ale i oni maji stejna prava.
13. 01. 2008 | 21:28

Englishman napsal(a):

Karel Mueller
Zjevně jste mě nepochopil. V našem zájmu může být nějaké svinstvo, třeba export britů-potomků pákistánských přistěhovalců do Pákistánu. Měli bychom si to ale přiznat. Politika je ostatně velmi často výběrem mezi dvěma zly. Dobrý politik si má vybrat to, co je menší zlo pro ty, které zastupuje, a větší pro ty, které nezastupuje, nikoli naopak.

Pepa Řepa:
Nechápu, nezdá se mi, že bych něco příliš obhajoval. Zkuste to rozvést.
13. 01. 2008 | 21:30

vlk napsal(a):

Vomáčka
rozdíl je zřejmý. Oni totiž Češi , Slováci, Poláci to právo na sebeurčení realizovali na svém historickém území. Prosím o jistou shovívavost ohledně jižního SLovenska a území Petržalky.
Na rozdíl od Albánců. Ti chtějí samostatnost na území historicky cizím.
Abych vám to přiblížil. Máte činžovníbarák. Nastěhuje se tam partaj. Ta partaj se šíleně rozroste, až je z ní postrach města. A to město si řekne - aby byl klid, tak Vomáčka jim dá půl svého baráku.
13. 01. 2008 | 21:34

Englishman napsal(a):

Levák:
Moc se mi nechce na vás reagovat, ale budiž:
Snaha o násilné udržení cizího národa uvnitř národního státu je dle mého názoru amorální. Většina zemí z vašeho seznamu výše uvedenou podmínku nesplňuje, ale některé ano. A některé další by ji pravděpodobně splnily, kdyby separatistické tendence získaly většinový charakter.
13. 01. 2008 | 21:37

Saliven napsal(a):

Englishman:
Ale on ten hromadný import proběhl i tam - byť už je to relativně dávno. Zkrátka původním a rozhodujícím etnikem byli Srbové, které časem přerostli početně albánci.

Co se týče mně, já bych Plzeň nevyměnil, ač nejsem plzeňák.
13. 01. 2008 | 21:38

Karel Mueller napsal(a):

No, skvělé milý Englishmanne,
takže pro Vás je menší zlo teď Srbům ukrást Kosovo byť za cenu otevření Pandořiny skříňky a pak pro Vás bude menší zlo všechny "nepřizpůsobivé" vylifrovat z Evropy, až přijde na lámání chleba.
Výborně ... konečně si rozumíme.
13. 01. 2008 | 21:39

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:
Absurdní to je, ale zase ná tak moc.
Hlavně se tu "pokládám" na otázku, zda využívání práva na zachování celistvosti je nadřezeno nad etnickou čistku.
Já se domnívám, že kdo hledá řešení, nemůže slepě a fanaticky vykřikovat o právu Srbů na své území, protože toto uplatnění povede k násilnostem.

Radši bych volil menší zlo. Taky by to mělo být varování pro starou Evropu, v její imigrační politice. Zasévají se tím problémy do budoucna, které pak mají jen špatná řešení.
13. 01. 2008 | 21:39

Karel Vomacka napsal(a):

@vlk:
Jak definujete historicnost uzemi? Proc bylo napr. Tesinsko nebo podkarpatska Rus soucasti CSR? Nemluve prave o jiznim Slovensku. Pokud se nepletu, tak Kosovo je soucasti Srbska (potazmo Jugoslavie) vice jak 50 let. Srbove meli dost casu nenechat situaci dojit tak daleko, ted uz je pozde. Mimochodem, myslite, ze kdyz Albanci treba pockaji 100 let, tak uz to bude jejich historicke uzemi? Nebo je potreba tak aspon 500 let?
13. 01. 2008 | 21:41

Englishman napsal(a):

vlk:

Karel Vomáčka píše o právech současných, žijících lidí. Vy píšete o historických právech národa na nějaké území. Podle vaší logiky by mohl přijít nějaký Karel Vomáčka s drábem a vyhnat vás pracovat na jeho pole, protože vaši předci byli nevolníci jeho předků.
13. 01. 2008 | 21:44

Englishman napsal(a):

Karel Mueller:
Ne, nerozumíme si. Nemyslím si, že Srbové nějaké Kosovo "vlastní" a že by jim mohlo být "ukradeno". Nemyslím si také, že by formální vyhlášení faktického stavu otevřelo nějakou Pandořinu skříňku - kdybych si to myslel, tak bych za menší zlo samozřejmě považoval zabránění Albancům v tom tak učinit.

Na druhou stranu ano, myslím si, že export islamistů do zemí původu jejich rodičů v době, kdy to ještě půjde, menším zlem asi bude. Zda k tomu dojde nebo zda bude vybráno větší zlo, netuším.
13. 01. 2008 | 21:51

Boleslav D. napsal(a):

Právo na sebeurčení je jistě OK, ale nemůže být v mírových dobách uplatňováno jednostranně - jedině po vzájemné kompromisní dohodě zúčastněných stran. Bohužel tento princip byl v Jugoslávii totálně porušen a viděli jsme, jak to dopadlo. Opravdu nechápu, proč by Albánci a Srbové nemohli být přinuceni ke kompromisu, při kterém by si oba zachovali tvář - tedy volnou (kon)federaci s nějakými mezinárodními zárukami. Vlk by se nažral a koza zůstala celá. Časem by se to otupilo a nakonec rozpustilo v EU...
Takhle to dělá dojem, že někdo chce opět Srby (a Rusy) co nejvíc ponížit. VELMI ŠPATNÝ PŘÍSTUP...
13. 01. 2008 | 22:05

vlk napsal(a):

Vomáčka
Pokud jd eo těšínsko, pak zcela jistě! Není celkem o čem diskutovat. Pokud jde o Podkarkatskou Rus - -požádal jsem o určitou mírzu shovívavosti. Ostatně- v zemském uspořádání první republiky měla Podkarpatská Rus status samostané země. Jako morava,,Jako Slovensko. Nebyla tedy součástí Slovenska,na rozdíl od Slovenska jižního a zejména území Petržalky. A reprezentanty Podkarpatské Rusy nebyli slovenští, nýbrž rusínští politici. račte se informovat.
Kosovo je součástí Jugoslávie od jejího zniku. Tedy od roku 1918. Zádných 50 let. To bystemohl vědět. Součástí Srbska je minimálně takových 14 století. A má pro Srbsko stejný význam jako například pro Čechy Říp, mám li to s něčím srovnat. Otázka kd yby měli Albánci historický nárok je nesmyslná. Odpověď zní -nikdy! Tak jako Česká republika nemá nárokn třeba na korutany, přesto, že v různých dobách a různě dlouho patřily k České koruně.
13. 01. 2008 | 22:09

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann i ostatní:
Když skončila 2.WW, tak politici při pohledu na tu zkázu a hory mrtvol pochopili, že není vyšší úkol než vyvoření maximálního možného počtu monoetnických a monokulturních států, pokud se to inferno nemá opakovat. Bylo to nejmenší ze všech možných zel, byť i kruté a nespravedlivé.
Já nevém, proč naši multikulturalisté považují za nutné to inferno znovu připravit, tentokrát v jaderné variantě. Byť si cosi myslím.
Ono humanitární bombardování porušilo princip nevměšování, což se mělo stát svatým kánonem. Došlo ke skrytému celosvětovému pohybu a důsledky začínáme vidět. A teprve uvidíme, to mi věřte.¨
Pokud předpokládáte, že se Pandořina skříňka neotevře, tak jste neskutečně naivní.
Mluvit o právu Srbů na Kosovo je opravdu stejné, jako mluvit o právu třeba Bavorů na Horní Franky. Proč si myslíte, že je v tom rozdíl? A až bude v nějaké oblasti na západě drtivá většina přistěhovalců, tak jim to právo na sebeurčení uznáte?
Pak celou Evropu i západ zabalme a vzdejme rovnou. Pozvěte sem zpět Rusy, ti si to už možná uhájí.
13. 01. 2008 | 22:15

vlk napsal(a):

Englishman
tu "argumentaci" myslíte vážně?
Pokud vámnedochází její absurdnost je jakákoliv debata zbytečná.
Ostatně - s tím drábem přichází albánský Vomáčka,aby se Srb vystěhoval ze svého domu. Na základě toho, že se v domě rozmnožil.
A mimochodem - přesně stejně argumentoval světový bolševik, když kolektvizoval. Ten také nadřadil svůj okamžitý zájem nad historické právo.
totéž jistý Adolf Schickelgrubber - ten zas hlásal ,že právem nadčlověčí rasy je vládnout světu.
Zvolil jste si věru dobře.eems Chairman
13. 01. 2008 | 22:15

Karel Vomacka napsal(a):

@vlk: Nemusite me poucovat o prvni republice (malou cesko-polskou valku jste taktne nezminil) nebo uzemni celistvosti Jugoslavie (napsal jsem aspon 50 let)! Vase logika odpovida presne nacionalismu 19. a 20. stoleti se vsemi jeho strasnymi dusledky! (Kdo ma na co narok atd)

Prispevek Boleslava D. to vytihl pekne, je treba se se Srbskem dohodnout. Proto bych navrhoval odkoupeni Kosova za rekneme 10 mld EUR od EU.
13. 01. 2008 | 22:20

RUMCAJS napsal(a):

Kosovo bylo součástí Osmanské říše od 15 stol. do počátku 20. stol. Chvíli součásti Srbska, pak hned Jugoslávie.
Těch 14 století tam marně hledám. A v 20 stol. součásti Jugoslávie.
13. 01. 2008 | 22:22

Karel Vomacka napsal(a):

@Mueller: Tak vidite, ze i Vy povazujete momonarodnosti staty za jedinou zaruku dlouhodobeho miru. Tedy vznik velke Albanie je vlastne krokem vpred :-D

@vlk: Necekal jsem pokles Vasi urovne na albanskeho Vomacku. Inu kdyz dojdou argumenty, je treba se cinit jinak, ze? :-D
13. 01. 2008 | 22:27

Karel Mueller napsal(a):

Karel Vomáčka:
Milý jmenovče,
moudro říká podle sebe soudím Tebe a tak nevím, jak obtížné je pro Vás pochopit, že existují národy, které nelze charakterizovat slovy čuby a zbabělci.
13. 01. 2008 | 22:28

Honza napsal(a):

Dovoluji si zdvořile nesouhlasit. Ve stručnosti jen tři body:
1/ všechny historické analogie jsou umělé a zneužitelné, ale to klišé o Kosovu je obzvlášt duté. Češi nezahájili ve třicátých letech sérii válek a česká policie a vojsko nevyháněly statisíce sudetských Němců do kopců. Mimochodem, nabízím úplně opačnou analogii (není myslím moje, autora si nepamatuju): Srbové se po rozpadu Jugoslávie ocitli v situaci Němců po rozpadu Rakouska-Uherska a porážce Německa: z pozice vládnoucího národa velké říše se stali občany cizích států s nevyslovitelnými názvy, ke kterým nic necítili. Z toho pochází německá (srbská) iredenta a série válek. Němci i Srbové své války prohráli a za prohrané války se bohužel platí, i územím.
2/ Posun hranic v Evropě je nebezpečná věc, ale není to věc vůbec nová. Rozumím obavám o posílení iredentismu v Evropě, ale rád bych se zeptal: co proboha navrhuješ? Petice Albánce nezastaví. "Zakázat" Albáncům v Kosovu vyhlásit samostatnost a ke každému srbskému domu postavit jednoho vojáka v modré přilbě? A co když neposlechnou a svůj stát si vyhlásí (jako že neposlechnou a vyhlásí): budeme bombardovat pro změnu Albánce? Já tady nevidím vůbec žádné dobré řešení, ale obávám se, že se s novým albánským státem na Balkáně budeme muset smířit.
3/ Kdybych já napsal text, se kterým bigjirka, PepaŘepa a JanaJ bude nadšeně souhlasit, a Englishman mi ho zkritisuje, pečlivě bych se podíval, kde jsem udělal chybu....((-:)
13. 01. 2008 | 22:31

vlk napsal(a):

Vomáčka
podle toho jak jste psal ohledně Podkarpatské Rusi jsem věru nemohl tušit, že o 1. republic evlůbec něco víte.
Válka o těšínsko sem nepatří. To že Poláci si na něj dělali nárok neznamená, že na něj historický nárok měli.
Co jste napsal ohledně sounáležitosti Kosova k Srbsku, resp. Jugoslávii, se račte informovat. Datum vzniku Jugoslávie je obecně známé. Není tedy žádný důvod k velmi hrubému nastřelování. Takže jsme vám to chtěl upřesnit.Ono totiž 90 let je dost více než více než 50 let...
Jestli jsemnacionalista ražení 19.nebo 20.století nevím a je mi to jedno. Není mi ale jedno, že se porušují práva jednoho národa a státu. A to v zásadním rozporu k Chartě OSN, Postupimsklým dohodám a dohodám zTrianonu. Které kodifikují určitý mezinárodní pořádek. Jeho respektování zaručilo Evropě naprosto neuvěřitelných 50 letbez války. Porušení povede k přesně pravému opaku. Třeba vám to někdy dojde.
A návrh na dopoupení Kosova? Jestli vy jste kupčík toho typu, že jste ochoten prodat za 1nějaku částku třeba šluknovský nebo ašský váběžek, jánikoliv. A Srbové určitě ne. Ti už tenhleneslušný návrh odmítli!
13. 01. 2008 | 22:31

Karel Mueller napsal(a):

Karel Vomáčka:
To byla připomínka na Vaší odpověď vlkovi.
Vaše odpověď není správná. Kosovo bylo srbské a kancléřka nedávno prohlásila, že kdo se nechce přizpůsobit, tak by měl odejít ... Hmm ... pro poměry v Srbsku to znamená, že by kosovští Albánci měli odejít. Albánie je za humny.
13. 01. 2008 | 22:32

vlk napsal(a):

Vomáčka
argumenty nedošly,jak lze nahlédnout. A nechápu, že za onoho Vomáčku kritizujete mne a nikoliv Englishmana, který tuto alegorii navodil ve svém příspěvku na mou adresu.Viz jeho příspěvek 21:44:17.Stačí zjistit pravdu. Ovšem celou.A pak střílet.
13. 01. 2008 | 22:35

vlk napsal(a):

Pro Karla Muellera.Díky za podporu.
ale vkdyž jsme oba teď tady - ještě platí zájem o společnou skleničku? Vánoc emáme šťastně za sebou a je tedy normální čas, kdy by to šlo zrealizovat...
13. 01. 2008 | 22:37

Englishman napsal(a):

Karel Mueller:
V názoru na multikulturalismus se jistě shodneme. Shodneme se v podstatě i na právu Bavorů na Horní Franky - ale jen do té doby, dokud je Bavorové ovládají. Já bych spíše řekl, že Bavorové mají povinnost Horní Franky a bavorskou kulturu v nich držet, ale budiž.
Pokud Turci nebo třeba Marťani početně převáží Bavory a pokud ovládnou jejich instituce a vytlačí jejich kulturu, pak řeči o historických právech budou jen prázdné žvásty. Bavoři se pak samozřejmě mohou ještě sebrat a Turky nebo Marťany zase vyhnat, ale nic bohulibého to nebude.

vlk:
Nějak to pletete všchno dohromady. Právo nordické rasy vládnout světu bylo právě ekvivalentem vašeho historického práva.
13. 01. 2008 | 22:38

vlk napsal(a):

Honza
ta alegorie s Němci po rozpadu RU nesedí.
Z mnoha důvodů. Jediný stát, kde měli problémy s vnitřní integrací byloa kupodivu ČSR. Přestože jako jediná jim garantovala demorkaci.Srbové byli naháněni ostatními národy velmi tvrdě. přestože nevyvolali žádnou světovou válku. V Kosovu nebyli poraženi. Byli domobardováni . Humánně. Přestože nevrtrhli na žádné cizí území a jen uplatňovali právo na sebeurčení. Nic víc.To nekulhá na obě nohy. To je narozené nedochůdče.
13. 01. 2008 | 22:41

vlk napsal(a):

Englishman
skutečně? A o jaké historické právo se opíralo? Toužím po rozšíření obzorů. Pokud tedy za historické právo nepokládáte Nietscheho..
13. 01. 2008 | 22:43

Karel Mueller napsal(a):

Honza:
- Paralela s postavením Srbů a Němců ve jmenovaných státech je možná. R-U však zahájilo 1. světovou válku napadením jiného státu, Srsko bojovalo v rámci původního státu a nikoho nenapadlo, naopak bylo při obraně své země brutálně přepadeno. Tento rozdíl shledávám kardinální.
- Znova opakuji, že shořel kánon o nevměšování se včemi důsledky. Mimo jiné Rusko vstalo pod necionalistickým praporem a valná část světa došla k závěru, že musí mít ZHN, aby se mohla bránit.
- Není vůbec jistí, že se s tím novým albánským státem musíme smířit, Srbové se nesmíří nikdy a pokud jim Rusové dají vodíkovky, tak uděláte co ...
13. 01. 2008 | 22:43

Karel Mueller napsal(a):

Vlk:
Měním zaměstnání a nastupuji v únoru. Jsem tedy teď kdykoliv k dispozici a těším se :-).
13. 01. 2008 | 22:45

vlk napsal(a):

Karel Mueller
dáte tedynějaké spojení nebo mám dát já nějaké svoje?
13. 01. 2008 | 22:47

Englishman napsal(a):

Historické právo

Mohl by mi laskavě někdo z těch, kdo se tady ohání historickými právy, vysvětlit, co myslí historickým právem národa na nějaké území? Anebo alespoň co je jakýmkoli právem národa na cokoli? Já tomu totiž vůbec nerozumím. O historických právech národů jsem četl jen v proslovech politiků, kteří vesměs dopadli velmi špatně. Děkuji.

P.S. Kdybych se ještě dozvěděl, jaké povinnosti jsou k těmto právům vázány, byl bych nadšen.
13. 01. 2008 | 22:52

vlk napsal(a):

Englishman
bývá slušností se ptát až tehdy, co sám odpovím na položenou otázku....
Vi 22:43:22
13. 01. 2008 | 22:54

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Uvádím mail.
13. 01. 2008 | 22:56

Honza napsal(a):

To Vlk, Mueller: podíl jugoslávské armády, presidenta Miloševiče a dalších na rozdmýchávání, udržování a podporování občanské války v Chorvatsku a Bosně-Hercegovině je dobře dokladován a stal se předmětem řady rozsudků mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Tuto historickou vinu (velmi analogickou nacistickému rozdmychávání sudetoněmecké iredenty v předválečném Československu, viz mou analogii výše) z Miloševičova režimu nikdo nesmyje.
Na rozdíl od vás nepovažuju princip nezasahování do vnitřních záležitostí za posvátný. Myslím, že bychom měli zasahovat častěji a hlavně účinněji.

Ale hlavně, neodpověděli jste mi na podstatnou otázku: co přesně navrhujete??
13. 01. 2008 | 22:56

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann:
Abychom to uzavřeli: Existuje cosi jako mezinárodní právo, historické právo snad neexistuje. A základní pilíř mezinárodního práva je princip nevměšování, tento píliř byl po válce brán jako nejvyšší a jen a jen díky němu a monoetnickým státům v Evropě jsme se tak dlouho těšili míru ...
13. 01. 2008 | 23:00

Englishman napsal(a):

Vlk:
Vaše otázka zněla: "A o jaké historické právo se opíralo?"

Moje zněla: "Co je historické právo?"

Opravdu si zcela vážně myslíte, že jsem vám měl odpovědět první a zeptat se až potom?
13. 01. 2008 | 23:00

bigjirka napsal(a):

Já jsem ochoten nafasovat svůj vz. 58 na obranu Evropa proti muslimům. Nelíbí se mi, že kakají na ulici pod galápkou.
13. 01. 2008 | 23:01

bigjirka napsal(a):

A zdá semi, že konflikt se blíží rychle. Nejsem defétista. Děti už bohužel vojenský výcvik nemají. Byl to úmysl?
13. 01. 2008 | 23:02

bigjirka napsal(a):

Englishmane, historické právo v Evropě je křesťanství, ne staní pod galápkou.
13. 01. 2008 | 23:03

vlk napsal(a):

Honza
pokud jde o Miloševiče podíl jugoslávské armády -a stejěn tak odpoěvď na vaši otázku - co s tím, tu jste položil na Urbanovi. Ne tady.A máte tam odpověď. A lenkaaz tam připojil odpověď ohledně toho Miloševičea Jugoslávské armády. Velmi výmluvnou.
A bohužel už dnes nemám čas pokračovat v disputaci. ráno musím vstávat a Karkule vyžaduje, abych šel se psem... Takže - jindy.
13. 01. 2008 | 23:04

Karel Mueller napsal(a):

Honza:
Vy chcete v mezinárodních vztazích obnovit zvůli a bezpráví? Nu, třeba se dočkáte.
I na německých satelitech jsem viděl pořady - např. Na začátku byla lež - které nám dávají na historii těch konfliktů úplně jiný pohled.
Co dělat? Lze se např. paní kancléřky zeptat, jestli svůj požadavk - mimochodem naprosto správný a já ho plně schvaluji - myslí vážně. Pak uvidíme, co dál.
13. 01. 2008 | 23:05

vlk napsal(a):

englishman
ve staré dobré Anglii vymizela korektnost?
Nebo už to mám přičíst pokročilé hodině?
Prvníbyla tato vaše replika:
vlk:
Nějak to pletete všchno dohromady. Právo nordické rasy vládnout světu bylo právě ekvivalentem vašeho historického práva.
13.01.2008 22:38:37
Moje byla následující:
vlk napsal(a):
Englishman
skutečně? A o jaké historické právo se opíralo? Toužím po rozšíření obzorů. Pokud tedy za historické právo nepokládáte Nietscheho..
13.01.2008 22:43:22

Takže jste na řadě a historické právo jste tu definoval významově vy...

Abychomměli mezi sebou jasno.
13. 01. 2008 | 23:08

vlk napsal(a):

Karel Mueller
díky. Ozvu se ještě dnes.
pro ostatní. Musím diskutaci přerušit. Nikoliv, že by došla munice, ale amečka očekává, že vlk se vrátí do houští. Tedy až bude mu to dovoleno, až se vrátí z procházky s domestikovaným miláčkem. přeji dobrou noc.
13. 01. 2008 | 23:10

LEVAK napsal(a):

Pro poučení Englishmana:
Historické právo
jest pojem, jemuž často bývá dáván výklad nestejný. Nejobyčejněji rozumí se tím právo, které historickým trváním jest posvěceno. právo, které má svou staletou minulost. O Historické právo jako o silný základ opírají se zejména všichni národové, kteří sběhem jakýchkoli okolností octli se v situaci národů slabých, odstrkovaných, národů, jimž právo na jiné lokte se měří než národům mocným. Historické právo jest národům, které kdysi měly svůj vlastní státní organismus, později však o něj přišly, mocnou vzpružinou všech národních snah a vítěznou zbraní veškeré jejich činnosti. Jeť boj s národem kulturním, který kdysi měl slavnou velkou minulost, mnohem nesnadnější než s národem bez historických tradicí.
13. 01. 2008 | 23:11

LEVAK napsal(a):

Budoucnost a příslušnost Těšínska po válce bylo velice diskutovanou otázkou již v průběhu války. Problém byl projednáván zejména polskými a českými politiky v exilu. V rozhovorech panoval všeobecný konsensus, že Těšínsko bude muset být po Světové válce rozděleno. Taktéž mezi domácími politiky panovalo přesvědčení, že území bude po válce rozhraničeno – dohoda měla být provedena na úrovní národních vlád. Avšak česko - polská shoda a spolupráce na politické úrovni začala ochabovat přibližně od 90. let 19. století a začaly sílit nacionalistické kampaně. Každý si uvědomoval hospodářský význam Těšínska a snažil se na území uplatňovat právo, spory vyvrcholily právě ke konci První světové války, kdy již bylo všem jasné, že monarchistické zřízení nepřežije…
jednotlivé strany a jejich stanoviska:
německá strana Němci chtěli začlenit rakouské Slezsko (Opavsko + Těšínsko) spolu s ostatními německy mluvícími českými, moravskými a haličskými zeměmi do provincie Sudetenland, ta by zůstala součástí Rakouska, jakožto nového federativního státu.
česká strana Češi apelovali zejména na historické právo na území Těšínska, které bylo před historicky součástí Českého státu. Pro Československo, jakožto nově vznikající stát, mělo Těšínsko navíc silný dopravní, ekonomický a strategický význam – Košicko-bohumínská dráha, uhelná naleziště, Jablunkovský průsmyk.
polská strana Zásadním argumentem Poláků pro připojení Těšínska k Polsku bylo etnické složení regionu. Polský charakter území byl v průběhu 19. století potvrzen mnoha nezávislými etnografy a jazykovědci a dokázán rakouskými sčítáním lidu, kdy se k polštině, jako obcovací řeči přihlásila většina obyvatel. Mezi další argumenty patřil například průběh národního obrození na Těšínsku, které bylo prováděno také většinou polskými aktivisty.
13. 01. 2008 | 23:18

im napsal(a):

Dobrý pozdní večer těm, kdo ještě nespí.

Uff, tak jsem konečně dočetla všechny příspěvky.

Pane profesore, obávám se, že žádná petice tuhletu lavinu už asi nezastaví. Ráda bych se mýlila.

Myslím, že nezávislé Kosovo není řešením pnutí v regionu, jak by si mocnosti přály, je jen epizodou ve vleklé krizi a ke stabilitě Balkánu nepřispívá. Vyjednavači nebyli schopni čelit bojovnému a vitálnímu albánskému nacionalismu a te´d jen tiše doufají, že pomalým a vlekoucím se souhlasem s formálním uznáním samostatnosti Kosova kosovoalbánské soupeře uondají a horké hlavy trochu vystydnou. Je to hra o čas a o výdrž a hledání slaboučké naděje na další vyjednávání.

Všichni víme, že časem hrozí přelití krize do Makedonie a dál. Vize velké muslimské Albánie Evropě v zádech, s výhledem na 20 milionů muslimů v EU, je dost povážlivá. Předzvěst ohrožení západu převálcovaného demografickou explozí muslimů se stává předmětem diskuse ve Francii i Německu. V roce 2050 má být na světě 2,8 miliard muslimů, dvojnásobek ve srovnání s rokem 2005 (odhad německého sociologa Heinsohna, uni Brémy).

Ani široká autonomie K. v rámci Srbska by nebyla bývala jednoduchá, byla by jistě bývala doprovázena srbskou vojensko-policejní správou. Přece jen se však zdá snazší zkonsolidovat dvoumilionové Kosovo (i když se to ani po více než sedmi letech nepovedlo), než čelit hrozbě velké Albánie o osmi milionech obyvatel (3,5 mil. Albánie + 2 mil. Kosovo + 2,5 Makedonie).
14. 01. 2008 | 00:20

Karel Vomacka napsal(a):

@Vlk a Mueller:
Panove, ve Vasich prispevcich postradam stale jedine: Rozumny navrh reseni. Muj navrh na odkoupeni Kosova neni idealni, ale aspon by Srbsku umoznil investovat do budoucnosti a nabidl perspektivu brzkeho clenstvi v EU.

Vyrok kanclerky sem netahejte, tykal se muslimskych pubertaku v SRN. Mimochodem, velka Albanie muze v budoucnu slouzit jako cilova stanice pro odsunute muslimy prave ze SRN. O jejim brzkem clenstvi v EU lze s uspechem pochybovat.

Mezinarodni pravo je vskutku dulezite a proto je nutny souhlas Srbska.

Naopak, aplikace historickeho prave muze vest jedine k nepredvidatelnym koncum. Co kdyz si zase nekdo na Balkane vzpomene, ze nejaky panovnik pred 500 lety zakopl o nejaky sutr a zacne si na nej delat naroky?
14. 01. 2008 | 02:32

Karel Vomacka napsal(a):

@LEVAK:
Dekuji podrobny rozbor. Cela vec byla vskutku slozita.
14. 01. 2008 | 02:47

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Vomáčko
váš návrh na odkoupení Kosova za 10 mld dolarů mně vyrazil dech.
To jste myslel vážně?

Představte si že by, podle stejné logiky, odkoupili ruští oligarchové Londýn nebo rodina bin Ládinů New York, vyhlásili svoji jurisdikci a svůj způsob života,

Kolipa by to stálo?
14. 01. 2008 | 08:19

Boleslav D. napsal(a):

@mnozi diskutujici:
Rada z vas vola po navrhu alternativniho reseni. Myslim, ze jsem ho tady uz vyse podal:
Kompromis, při kterém by si oba zachovali tvář - tedy volnou (kon)federaci s nějakými mezinárodními zárukami - proste neco jako vztah Hong-Kongu a Ciny. Vlk by se nažral a koza zůstala celá. Časem by se to otupilo a nakonec rozpustilo v EU...
Srbove samozrejme vedi, ze z praktickeho hlediska Kosovo ztratili uz v 90. letech, jde jim jen o to, aby si zachovali aspon trochu "cest".
Udivuje me, ze nekteri velmi rozumni lide (Honza) jsou tak silne ovlivneni jednostrannou protisbskou masazi. Jiste, k tomu, co se stalo v byvale Jugoslavii prispel lvim podilem Milosevic, kdyz zacal hlasat srbsky nacionalismus (popravde je potreba rici, ze prvnim impulsem k tomu byly urcite protisrbske vystrelky v Kosovu, ktere pozivalo enormnich svobod, jako zadna jina mensina v Evrope...).
Ale prakticky ve stejne dobe se k nemu pridali s uplne stejnou notou VSECHNY ostatni narody v Jugoslavii. Milosevic se jim ohromne hodil jako vitana dalsi zaminka.
Podle meho nazoru melo na rozpoutani krvavych valek v Jugoslavii nejvetsi vinu Slovinsko a Chorvatsko, ktere JEDNOSTRANNE (a se souhlasem Nemecka) vyhlasily nezavislost. Toto je cesta do pekel - kdyz nekdo bez dohody s tim duhym rekne "od zitrka jsem samostatny, ty mi vlez na zada", je to proste naprosto zaruceny recept na konflikt. Vubec to nebyl konflikt mezi komunistickymi Srby a demokratickymi ostatnimi - vsichni byli stejne bezohledni a nezodpovedni nacionaliste. Tudzman a Izetbegovic nebyli o nic lepsi nez Milosevic.
Srbove "utlacovali" ty ostatni v Jugoslavii asi tak, jako Cesi Slovaky...
V okamziku vypuknuti konfliktu se Slovinskem a Chorvatskem byl jugoslavskym premierem Chorvat, velitelem namornictva Slovinec...
14. 01. 2008 | 08:29

Ládik napsal(a):

Kosovo bylo vždy srbské - Albánci se tam přemnožili Až se přemnoží Romové u nás, co budeme dělat? (Albánci ani Romové dělat nebudou).
14. 01. 2008 | 09:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Boleslav D.dej2 ....
nevím, jestli vy nebo někdo jiný položil otázků: Co by z toho vlastně ti američané měli, kdyby tímto způsobem podporovali etnické Albánce?

Podívejte, dneska jsou otloukánkem republikáni. Ale uvědomte si, že k těmto událostem docházelo především za demokratů. To že se obrovsky radikalizuje muslimský svět je skutečnost známá asi třicet let. V té době převládla v USA teorie, že lákadlo demokracie bude pro muslima větší, než příslušnost k ummě.Naprosto idiotská teorie, svědčící o nepochopení islámu.
Demokraté to tedy zkusili s Albánci, jsou tam silné sympatie k USA.Z tohoto pohledu legitimní pokus.

A výsledek? Stejný Atta, který pobíhal se samopalem po Balkánu, pilotoval 11.září letadlo.Nejsem si jist, že se američané poučili, kartu neodolatelnosti demokracie pro muslimský svět vytáhli i republikáni naivně před vpádem do Iráku.

Nemusíte hned mluvit o střetu civilizací, pokud vás tento termín irituje, můžete to nazývat rivalitou, vymezováním jedné kultury proti druhé, jak chcete.Tak to funguje.
14. 01. 2008 | 10:10

Marko napsal(a):

Podepisuji tuto petici.Každé rozhodnutí mocností už od Berlínského kongresu stálo balkánské země statisíce mrtvých.O své domovy v Kosovu bojují Srbové už 200 let od rozpadu centrální turecké moci.
14. 01. 2008 | 10:48

PAVEL napsal(a):

Naprosto souhlasím s p. profesorem a pod uvažovanou petici bych se určitě podepsal. Mám ale obavy,že mně zůstane pouze možnost sledovat jak rychle a jak nebezpečné důsledky se po tomto aktu objeví.
14. 01. 2008 | 12:00

Láďa napsal(a):

Velice dobry komentar pana profesora. Ti kteri chteji prenechat Kosovo Albancum si zahravaji s ohnem a chystaji Evrope stejny osud.

EU by mela kosovskym Albancum zaplatit tolik aby se dobrovolne vratili zpet do Albanie. Tim by byl problem jednou provzdy vyresen ke spokojenosti vsech stran a bez krveproliti.
14. 01. 2008 | 13:20

LEVAK napsal(a):

Ad Láďa:UCK má tolik narkodolarů,že je není možné přeplatit!
14. 01. 2008 | 14:03

Anna napsal(a):

láďo slyšel jste někdy o to že existuje bumerang?....červeňákovi ho zdokonalili.....dostali devětset tisíc a už jsou zpátky
14. 01. 2008 | 14:19

Karel Mueller napsal(a):

LEVAK:
A umíte si představit, kolik za těch narkodolarů - na jejimž konci je naprostý úpadek milionů evropských dětí - má koupeno evropských politiků?
14. 01. 2008 | 14:20

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Jistý rudý vizionář si byl neprosto jistý vítězstvím. Proč? Protože dospěl k názoru, že buržoasie jim prodá i provaz, na kterém ji oběsí.
Mýlil se. Asi se dopustil dvou chyb: Svrhl Boha a na jeho místo postavil člověka. A buržoasii dal příliš najevo, že ji všechno sebere.
Nástupci pod zelenou vlajkou tyto chyby nedělají, zdá se.
14. 01. 2008 | 14:38

Láďa napsal(a):

Anna & LEVAK: nedelejte z toho frasku nebo neprekonatelny problem.

V malem tento zpusob zafungoval treba u Vietnamcu kdysi navezenych do byvale NDR - vlada jim zaplatila aby ze zeme odesli a tak se take stalo.

Zaplatit Albancum je jediny zpusob pri kterem nepotece krev. Je jeste mozne zaplatit Srbum ale pak pocitejme s tim ze kdejake etnikum kdovidokud bude odtrzeni uzemi povazovat za svoje svate pravo.
14. 01. 2008 | 15:49

SuP napsal(a):

Vůbec nejlepší nápad je, aby petici za zachování srbského Kosova organizovali Češi a Slováci, kteří si před 15 lety vzájemně udělili nezávislost. To skutečně nemá chybu.
14. 01. 2008 | 17:28

Boleslav D. napsal(a):

SuP:
No samozrejme - zpusob, jakym provedli rozdeleni Cesi a slovaci, je jediny mozny spravny - DOHODNOUT SE!!! Copak to neni jasne???
14. 01. 2008 | 20:46

Boleslav D. napsal(a):

Pardon, Slovaci, samozrejme...
14. 01. 2008 | 20:46

bigjirka napsal(a):

Vy jste pane Stejskale mazal k pohledání. Ale užívejte si toho, dokud můžete. Až Vám musulmani napíchnou hlavu na úhledný kůl, už to nepůjde.
14. 01. 2008 | 21:51

Rejpal napsal(a):

Vážený pane profesore!
Vaše kritické stanovisko k možnému rozdělení Srbska mě velmi překvapilo.
Sám vidím jakýkoliv projev nacionalismu jako metlu Evropy, ne-li lidstva samotného. Nechápu, proč by měl jazyk mít rozhodující význam pro soužití mezi lidmi.
Protože však mnoho občanů různých států svodům nacionalistů podlehlo, nechť si své národní volnosti užijí i další lidé, byť na úkor dnešních hranic dotčených států. Snad i tito lidé později dojdou k rozumu.
Srdečně Vás zdravím.
15. 01. 2008 | 10:37

bigjirka napsal(a):

Rejpale, vy se hluboce mýlíte. Není to jazyk, je to pojetí života až ke kořenům. Samostatnost Kosova je ukrojené kolečko salámu k islamizaci Evropy. Je to ústupek drogovým dealerům a obchodníkům s bílým masem.
15. 01. 2008 | 10:56

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rejpal:
"Sám vidím jakýkoliv projev nacionalismu jako metlu Evropy, ne-li lidstva samotného. Nechápu, proč by měl jazyk mít rozhodující význam pro soužití mezi lidmi.
Protože však mnoho občanů různých států svodům nacionalistů podlehlo, nechť si své národní volnosti užijí i další lidé, byť na úkor dnešních hranic dotčených států."

NAPROSTO SOUHLASIM - ma to jediny hacek - kdyz se ma nejaky stat rozdelit, musi se na tom ucastnici dohodnout. Nelze to udelat jednostranne, proti vuli jednoho z nich a ignorovat jeho zajmy (napr. existenci novych mensin v budoucich narodnich statech).
Jinak - prave tohle rozdelovani narodnostne smisenych statu je projevem nacionalismu, nemyslite?
15. 01. 2008 | 13:15

bigjirka napsal(a):

Ale pane profesore, tady se nejedná o nacionalismus. Tady se jedná o konflikt kultur. Je to střet na život a na smrt mezi křesťanskou civilizací a islámem.
15. 01. 2008 | 16:51

LEVAK napsal(a):

Neexistuje na světě mocnější zpátečnická síla.Mohamedánství má k zániku daleko, je to militantní víra, která si získává stále nové stoupence.Na každém kroku získává neohrožené bojovníky a nebýt toho,že křesťanství poskytují ochranu silné paže vědy,civilizace dnešní Evropy by mohla padnout, stejně jako padl starý Řím."
Víte kdo to napsal? Jeden bezvýznamný xenofobní blb.
Víte jak se jmenoval?
Winston Churchill.
/The River War 1899/
15. 01. 2008 | 22:55

Rejpal napsal(a):

Vaclav Horejsi
Samozřejmě, že rozdělování národnostně smíšených států je projevem nacionalismu. Proto jsem ve svém příspěvku uvedl, že "Snad i tito lidé později dojdou k rozumu."
V bývalé Jugoslavii bylo i mnoho rodin národnostně, nábožensky a kulturně smíšených. Homogenní společenství lidí kdekoliv na světě snad může existovat jen ve fantazii.
Proto jako jedinou správnou cestu dál vidím důslednou etickou výchovu, založenou na principech svobody a demokracie pro každého člověka. Projevy nacionalismu mám za výzvy k potlačování svobody jednotlivce.
16. 01. 2008 | 09:48

bigjirka napsal(a):

Rejpale, vy se hluboce mýlíte, v Bosně a Kosovu nikdy nežili křesťané a muslimové spolu, žili vedle sebe. Islám nerespektuje principy svobody a demokracie pro každého člověka. Není to o nacionalismu, je to střet civilizací. Tady vám nepomůže obecné povídání, najděte si nějaké info o islamismu. Mě nevadí Polák, Němec,... nebo asiat, černoch, Arab (nevím zda je zařadit spíš jako národ či etnikum, ale to je fuck). Vadí mi muslimská horda, která nám chce podřezat krky. Přečtěte si tu porůznu příspěvky Pepy Řepy a mé, porozhlídněte se po netu - neodpovídejte obecným muci blábolem. Islám je totalitní náboženskosociálně mocenský síťový komplex, který je absolutně neslučitelný s moderním západním pojetím světa a společenskými systém. A my toho Vetřelce máme pustit do Evropy? Defaitisté budou muste být zastřeleni spolu s nepřáteli.
16. 01. 2008 | 10:55

Pepa Řepa napsal(a):

Teda pane Leváku, překvapil jste.
Za Churchillův citát vám musím poklepat na rameno.
Jen nevím jestli"silné paže vědy a civilizace" v poslední době neochably.
16. 01. 2008 | 22:48

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Rejpal:

Pochybuji, že existuje mnoho muslimsko - křesťanských manželství. Islámské sňatky jsou zprostředkované - lovit v křesťanských vodách asi nebudou. Jediným výsledkem je buď odpad od víry (u muslimů prakticky nemyslitelný) nebo konverze (k islámu).

Bigjirka:

To o čem mluvíte není Islám. Islám je respektované monoteistické náboženství. Vy máte asi na mysli "islamISMUS" což je ideologická doktrina.
17. 01. 2008 | 14:25

Pepa Řepa napsal(a):

To Krokodýl

Sňatky upravuje "fiqh" takto:
Sňatek muslimky s jinověrcem není možný, konverze je nezbytná.V některých státech existuje dokonce pluralita jurisdikcí, přičemž šari'át má přednost.Konverze od islámu neexistuje.
Manželství zaniká-úmrtím, rozvodem, vykoupením se z manželství nebo prohlášením soudce, že je sńatek neplatný.
K rozvodu postačí pronést třikrát zapuzovací formuli /doporučuje se s měsíční pauzou/.
Po třetím zapuzením, tedy faktickém rozvodu je lhůta "idda", během které se žena nesmí provdat a vy musíte platit.
Po čtyřech měsících je konečný rozvod.
Dosti úsměvné, že jedním z bodů. kdy může soudce zrušit manželství z vlastního podnětu, je neschopnost ženu uživit.
Manželství se a u t o m a t i c k y ruší, pokud jeden z manželů odpadne od islámu.
17. 01. 2008 | 20:04

bigjirka napsal(a):

Krokodýle, znáte arabsko-islámské reálie, byl jste v muslimských zemích?... islám jako náboženství jednotlivce prakticky neexistuje. je to velmi kolektivistický samosvorný socionáboženský komplex.
17. 01. 2008 | 22:23

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Bigjirka:
Troufám si říci, že o problematice náboženství něco vím.
Všechna monoteistická náboženství tíhnou ke společenství. V křesťanství je to církev, což je per definicio společenství věřících, Židé mají svou obec, Zoroastrovci také. Jinak, islám není zdaleka jednotný. Mimo základního rozdělení na šíítské a sunitské muslimy existuje mnoho různých skupin, snad by se daly nazvat sekty. Značně ovlivňuje praktický život věřících, ale to prosím ortodoxní judaismus také a konzervativní křesťanství rovněž. Posledně jmenovaná náboženství už to mají více-méně za sebou. Islám tíhne k exklusivitě, to je pravda; šíření víry je jedním z hlavních životních úkolů pravých věřících...islamismem bych pak nazval "zneužívání" islámu pro politické cíle.
17. 01. 2008 | 22:43

bigjirka napsal(a):

Krokodýle, neptal jsem se, zda znáte náboženské teorie, ale reálie. Islám píše 1428 a mentální věk tomu odpovídá, možná, že středověké křesťanství bylo taky takové. Muslimani jsou našimi nepřáteli, oni nás nenávidí. Nikdy jsem neslyšel o žádné rozsáhlejší muslimské komunitě, v níž by ta islamistická totalita nepanovala. Islám nepatří do Evropy, je to Vetřelec.
17. 01. 2008 | 23:10

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane Hořejší
na stránkách blistů, které za objektivní nepovažuju, je výzva proti odtržení Kosova, kterou jste zřejmě podepsal i vy
http://www.blisty.cz/2008/1...

Se samotnou výzvou nemám nejmenší problém, souhlasím s ní, podepsal bych ji taky.
Problém je v tom, že aktivisté,vždy spojí jedno téma s jiným, vzájemně je propletou a navíc postaví sami sebe do popředí.Tím s námi manipulují, i když jiným směrem.

U blistů závěr vyznívá tak, že protestujete-li proti odtržení Kosova, automaticky podporujete iniciativu Ne základnám, na blogu pana Kostlána zase je s vámi manipulováno tak, že pokud odsoudíte demonstraci neonacistů, automaticky odsuzujete p. Čunka.

Můžeme mít různé názory na základnu v Brdech nebo na p. Čunka a Tamáše, ale já tu hrubou manipulaci odmítám.Možná si opět vysloužím poznámku editora, ale určitou manipulaci tu opět cítím.
18. 01. 2008 | 08:21

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Bigjirka:

To je příliš černobílé. Ve skutečnosti nás muslimové nenávidí asi tak jako lidé ze socialistických států nenáviděli lidi z kapitalistických států.
Jinými slovy: Tito "socialističtí lidé" byli sami první obětí systému, ve kterém žili a který pomáhali budovat. To je veliký rozdíl proti osobní, angažované nenávisti. To je vnější vnucená nenávist. Politický systém za pomoci strašidla vnějšího nepřítele ovládá své vlastní lidi. Mnohé pak indoktrinuje tak, že mají toho nepřítele za vlastního. Jejich nepřítelem je ale ve skutečnosti jeji vlastní zotročovatel. No a někteří lidé v Evropě jim na to naskakují a naivně se ke hře na nepřítele přidávají. To za prvé.

Za druhé: Islám je různý budou se lišit jeho verze v Turecku, Iránu, Pákistánu, VB, Saudské Arábii, Kuvaitu, Albánii nebo Sudánu.

Za třetí: problémem Evropy je Evropa sama. Úpadek morálky a její změna v morálku situační, řízenou jen prospěchem jednotlivce a vytrvalé prosazování nesmyslných pravidel ignorujících lidskou přirozenost a zastírajících skutečný stav věci bohužel k její stabilitě nepřispívá. Je to de facto odvrhnutí dědictví křesťanství. Vzdá li se Evropa křesťanství tak tak přijde to co přijít musí. Tragédi je, že to nevidíme.
18. 01. 2008 | 10:01

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pepa Řepa:
Ano, s tou petici v Blistech mate pravdu - sveho podpisu se sice nezrikam, ale bylo to trochu zmatecne - navrhoval jsem jim, aby odtamtud vypustili jakekoli zminky o radaru apod, ze je to kontraproduktivni, ale neposlechli me a me jmeno uz tam zustalo (tim nerikam, ze bych podpis odvolaval - s tou podstatou souhlasim; mimochodem jsem i proti tomu radaru, ale tyhle veci se nemaji michat - vypada to jako jakasi manipulace, jak spravne rikate).
Kdybych to prohlaseni psal ja, tak by bylo jine, to mi verte - mnohem kratsi a soustredenejsi na podstatu (porusovani mezinarodniho prava).
18. 01. 2008 | 12:08

bigjirka napsal(a):

Krokodýle, jemnosti nerozhodují. každý muslim podpoří bratra teroristu, i když to nebude jeho vlastní přesvědčení. Islám je náboženskosociální systém, zasíťovaný na nejnižší, lokální úrovni a tím je úžasně životný, jako nezmar. Je to Vetřelec, viz film, který do Evropy nepatří.
18. 01. 2008 | 12:24

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Bigjirka:

Nesmírně se mýlíte - to nejsou jemnosti, to je sám princip.

Islám v Evropě přeci dávno je a vždy se pokoušel do Evropy expandovat a leckde i zanechal svou kulturní stopu. Dokud si Evropa byla vědoma své křesťanské kulturní identity tak to vnímala. Jestliže se identita rozplyne v anonymní kaši, tak zvítězí ten kdo si identitu udrží.
Vezměte si například porodnost. Kolik dětí mají muslimové v a kolik usazení Evropané ? To je snadná aritmetika. A důvodem je to co se na katolících kritizuje nejčastěji: nepřijatelnost antikoncepce a potratů.
Moderní společnost jde cestou nejmenšího odporu, sebezapření pro ní znamená jen málo. Proto směřuje tam kam směřuje. K pozvolnému přijetí cizí vůle.
18. 01. 2008 | 13:10

bigjirka napsal(a):

Myslel jsem jemnosti ve formě rozdílů mezi jednotlivými odrůdami islámu. Islám je v Evropě podružný a nepatřičný a musí tak zůstat, dokud se nezmění (do jejich 2008?)
18. 01. 2008 | 16:04

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Nechci být skeptik, ale myslím si, že změnit přístup musíme my (Evropa). Máme jiné kořeny a musíme se jich držet. Například tím, že nepřipustíme cupování Srbska na kusy.
18. 01. 2008 | 17:14

im napsal(a):

Prof. Hořejšímu - re: výzva v Blistech

Promiňte, mohu něco poznamenat?
Nedalo by se s panem Schnurem ještě promluvit?

S obsahem výzvy bude určitě souhlasit dost lidí, ale myslím, že od pozorného přečtení je odradí délka textu, důkladnost, s níž je do textu namačkáno maximum informací a podle mého osobního dojmu, s nímž nemusíte souhlasit, je od zamyšlení nad poselstvím výzvy odradí i jistá (velká) frázovitost textu.

Občasné překlepy (Soboda, Foreigin) už nějaký korektor opraví, zkratky do závorky rozepíše, ale proč je spojení "Ahtisaariho plán" v uvozovkách?? Ahtisaariho snahu netřeba zlehčovat.

Možná by na konec stálo napsat i pár slov o autorovi výzvy (profesní životopis je na webu) a případně i hlavních signatářích (aspoň profesi).
18. 01. 2008 | 20:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Krokodýl
píšete ...problémem Evropy je Evropa sama. Úpadek morálky a její změna v morálku situační, řízenou jen prospěchem jednotlivce a vytrvalé prosazování nesmyslných pravidel ignorujících lidskou přirozenost a zastírajících skutečný stav věci bohužel k její stabilitě nepřispívá. Je to de facto odvrhnutí dědictví křesťanství. Vzdá li se Evropa křesťanství tak tak přijde to co přijít musí. Tragédi je, že to nevidíme.

Máte absolutní pravdu, jsou to spojité nádoby.Jen se obávám, že je "politicky nekorektní" toto říkat a že když v tom budete pokračovat, tak se dočkáte milých označení od národovce, přes archaického slavjanofila až po xenofobního rasistu.
18. 01. 2008 | 20:39

bigjirka napsal(a):

Krokodýle, to jsem právě měl na mysli a tvrdím, že se půlměsícovým výpravám musíme postavit.
18. 01. 2008 | 20:59

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Pepa Řepa:

Teda kam vy na ty výrazy chodíte...jinak děkuji za souhlas.

No už jsem se bál, že ze mne někdo bude dělat bigotního katolíka...:-). Katolický znamená v universální, nebo všeobecný. Tím pádem to logicky vylučuje jakoukoliv tvorbu překážek založených na lidských kategoriích, jako je například národ. Tolik k politické korektnosti, nebo spíše k mnohem častější parodii na politickou korektnost.

P.S.(Věřili by jste, že mi ten antispam dal vyklepat slovo "Lutheran"...? :-)))
18. 01. 2008 | 21:22

bigjirka napsal(a):

Ha.. myslím, že Pepa si byl slovíčka vypůjčit u blábolisty Kostlána...
18. 01. 2008 | 21:37

Fialovy Krokodyl napsal(a):

bigjirka:

To je ten co se na fotografii škrábe pravou rukou za levým uchem?

Teď po chce po mně antispam výraz "charged Gomez". Není to nějaká provokace...?
18. 01. 2008 | 22:21

soukromý platící uživatel napsal(a):

...a proč ten pes pořád štěká?
18. 01. 2008 | 22:34

Pepa Řepa napsal(a):

To Krokodýl
možná jste objevil, proč se mu všechno vymklo z rukou.Škrábe se pravou rukou za levým uchem.
Celý život.
18. 01. 2008 | 22:40

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Tak nějak jsem to myslel...:-)
18. 01. 2008 | 22:59

bigjirka napsal(a):

že by ta potvora rekapča byla nějak inteligentně kontextová?
19. 01. 2008 | 13:29

Vaclav Horejsi napsal(a):

im:
Ohledne te vyzvy v Britskych listech - obratili se na me, kdyz uz to meli vlastne priptavene k odeslani; ja jsem souhlasil s uvedenim sveho jmena kdyz udelaji PRESNE ty zmeny, o kterych mluvite, ale nejak se ten muj mail k nim dostal pozde a tak uz se to opravit nepovedlo. Nejsem z toho nijak stastny, ale tim take nechci rici, ze to odvolavam - s podstatou souhlasim, forma je trochu nestastna...
19. 01. 2008 | 18:27

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Při jedné služební cestě do SRN sem zahlédl dodávku (určitě soukromý dopravce) s nápisem:
I have never been politically correct. I have always been proud of it ...
Nemyslím si, že by toho dobrého muže ty nálepky příliš pálily.
19. 01. 2008 | 18:29

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller
Já mám takový pocit, že hlavní vlna PC nás teprve čeká s novou smlouvou nahrazující ústavu EU.
Nechám se textem překvapit.
Hezký weekend
19. 01. 2008 | 20:26

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Už dnes se mi ježí vlasy, co z nich vypadne za absurdity. Ale uvidíme, jak píšete.
Hezký víkend přeji též.
19. 01. 2008 | 22:31

bigjirka napsal(a):

Vidím, že se chystá i samostatné Kosovo a jeho přijetí do EU. Začínám se zajímat o imigrační politiku Austrálie a Oceánie (to je nejdál). ..brou
20. 01. 2008 | 00:42

eddy napsal(a):

KOSOVO.
Varování pro ostatní národy.
Hostující přemnožené etnikum vyhlásí na vašem uzemí samostatnost.
24. 02. 2008 | 23:41

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:06

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:55

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:45

Sletstity napsal(a):

Free Sex Videos

Paris Hilton and Britney Spears Free Sex Video


http://www.myfaceporn.com

Teen first virgin !!!

[u]http://www.myfaceporn.com

[u][/u]http://www.myfaceporn.com
23. 03. 2011 | 05:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy