Pravda a láska vs. lež a nenávist...

04. 03. 2008 | 18:10
Přečteno 13522 krát
Už několik dní mi neustále leží v hlavě jedna věc – premiérské vyznamenání bratří Mašínů ve Washingtonu a nyní ještě stejná medaile pro pana Paumera. Já vím, že už o tom bylo řečeno opakovaně úplně vše, i já jsem o tom psal (zde), podobně jako mnoho jiných.
Nevěřil jsem nikdy, že snahy o vyznamenání těchto lidí uspějí. Uspěly. Myslím, že se stalo něco prostě hrozného, že je to další velký krok k naprosté, už tak značně pokročilé morální devastaci této společnosti. Děsím se, kde tato cesta skončí.


Lze pochopit, že se členové odbojové skupiny snažili dělat něco proti totalitnímu režimu; nelze ale omluvit a dokonce označovat za úctyhodné to, že to realizovali zabíjením v zásadě nevinných lidí (včetně podříznutí spoutaného a bezmocného člověka), loupežemi a žhářstvím, tedy nesporně teroristickými metodami. Komunistickému režimu jejich činnost navíc propagandisticky evidentně přišla jen vhod.
Lze pochopit, že za tyto činy (ostatně již promlčené) nebudou, s ohledem na tehdejší okolnosti, trestány, nelze však akceptovat, aby tyto činy byly dávány společnosti za vzor.
Je třeba jasně říci, že tyto činy byly vraždami, loupežemi a žhářstvím, ať už byly motivy jakékoli.

Když jsem v 70. letech viděl onu část proslulého seriálu o majoru Zemanovi, ve které byl zpracován příběh skupiny bratří Mašínů, myslel jsem si, že je to jen další odporná komunistická propaganda, že si toho podříznutého policistu, zastřeleného pokladníka a postřeleného hasiče vymysleli.

Mnozí dnes argumentují, že komunistický režim byl po celou dobu své existence nezákonný a nelegální, takže všechny činy, které mu mohly uškodit, byly chvályhodné. Podle této logiky, potvrzené nyní premiérským vyznamenáním, bylo chvályhodné zabíjet všechny „přisluhovače“ režimu (tedy prakticky kohokoli – zvláště pak policisty, vojáky, studenty vojenských gymnázií, úředníky, ředitele podniků, učitele indoktrinující děti a studenty), ničit a rozkrádat „komunistický“ (tedy veškerý veřejný) majetek, provádět teroristické činy narušující bezpečnost a stabilitu na jakékoli úrovni.

Vzhledem k tomu se tedy jeví jako logické, aby byly oceněny a úctyhodnými prohlášeny i další obdobné činy, např. únosy letadel s oběťmi na životech nebo zabití vesnických komunistických funkcionářů v Babicích (tamní agent Malý byl dokonce mnohem důslednější než Mašínové a měl by tedy dostat in memoriam nějaké vyznamenání vyššího stupně – zabíjel přece cíleně komunistické funkcionáře a ne jen ty, kteří se náhodou připletli do cesty).

Nikdy bych si v památných listopadových dnech roku 1989 nepomyslel jakým způsobem budou naplněna hesla o „pravdě a lásce“, resp. „nejsme jako oni“. Děsí mě, že kladný názor na vyznamenání Mašínů a Paumera mají i lidé hlásící se ke křesťanství.
Jak to, že neslyším silný hlas představitelů církví? Opravdu si tito křesťané myslí, že Ježíš by činy vyznamenaných schvaloval? Nebo už klesli na úroveň podporovatelů dnešních povětšinou muslimských teroristů, kteří také věří, že mohou zabíjet a ničit ve jménu své velké ideje a v boji proti špatným režimům?

Vyznamenání, jehož svědky jsme právě byli, je nesporně dalším ne kamínkem, ale velkým balvanem do stavby „studené občanské války“ a nenávistné atmosféry, kterou horlivě budují politici, novináři a komentátoři a která začíná být už skoro nesnesitelnou.

Dnes poprvé využiji možnosti zablokovat si diskusi pod tímto článkem. Ne že bych se bál nenávistných nadávek do bolševiků, kterých by se mi jistě opět dostalo, ale nechci se již účastnit rádoby věcných debat s intelektuálně vytříbenými diskutéry schopnými obhajovat umnými rétorickými figurami hrdinství a vysoké morální standardy vyznamenaných bojovníků za svobodu a vydávat vraždy za vysoce morální příkladné činy.
Z takových diskusí se mi dělá doslova fyzicky špatně, právě tak, jako kdybych se účastnil diskusí o pozitivních aspektech holokaustu nebo zvěrstev páchaných na vyháněných Němcích.
Dnes se mi dokonce zdá, že by asi bylo nejlepší s tím psaním blogu definitivně skončit, protože ta lež a nenávist už asi stejně definitivně vítězí...
Je to špatné...

Dodatek:
Omlouvám se za chybné použití funkce "Zakázat komentáře", kterou na své stránce jasně mám k dispozici (zřejmě technické nedopatření redakce Aktuálně.cz).
Samozřejmě musím respektovat platný kodex a tedy diskusi připustit. S touto výhradou ovšem platí vše, co je uvedeno výše...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane profesore,

omlouvám se, ale nemůžete vypnout diskusi pod svým blogem.

Je to naprosto jasně řečeno v Kodexu blogerů http://blog.aktualne.centru..., který jsem Vám při založení blogu poslal (bohužel podle informací kolegů z IT systém NUCLEUS, ve kterém blogy pracují, neumožňuje tuto funkci registrovaným autorům skrýt).

Omezování diskuse by bylo zcela proti smyslu těchto stránek.

Ještě jednou se omlouvám. A dovolte mi dodat, že by mne velmi mrzelo, kdybychom se s Vašimi názory již na těchto stránkách nemohli setkávat. Nejen jako editora, ale především osobně.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 03. 2008 | 20:01

Vilém napsal(a):

Samozřejmě si musí každý uvážit, kolik negativních reakcí snese, a některé reakce jsou velmi nevybíravé.

Osobně nesdílím názor, že by vyznamenání bratří Mašínů znamenalo ocenění právě toho zabíjení civilistů, a není mi z něj špatně, i když s ním zásadně nesouhlasím a rovněž mám dojem, že převážně vinou současné vládní skupiny došlo k nesmírné brutalizaci české politiky, což stoupence pravice většinou vůbec nezajímá a raději zaslepeně papouškují zveličenou kritiku ČSSD a levice obecně.

Tyto závažné skutečnosti však nelze ztotožnit s definitivní negací nebo ztroskotáním listopadových ideálů, protože demokracie poskytuje možnost současnou vládu sesadit a také k tomu určitě dojde. Vyklidit veřejný prostor cynickým provokatérům s hroší kůží je pak to poslední, co by přispělo k zlepšení společenské situace.
04. 03. 2008 | 20:28

badatel napsal(a):

to autor,
Pane Profesore smekám.
Hlavně nad Vaší odvahou se tak veřejně přihlásit k základním křesťanským hodnotám, na kterých stojí naše společnost, a schopností vyprecizovat rozdíl mezi odbojem a terorismem.
04. 03. 2008 | 20:29

Haha napsal(a):

Místo činu- fotografie
"http://www.dolin.estranky.c..."
04. 03. 2008 | 20:34

jarpor napsal(a):

Dobrý večer pane profesore.

Nebudu Vám způsobovat zdravotní potíže, proto nebudu polemizovat s Vaším postojem vyjádřeným v blogu.

Zavírat oči před problémy neznamená, že problémy neexistují. Nediskutovat o historii projevující se v mnoha rovinách znamená i zavírat oči před možností historii pochopit.
Kvalitní vědecká práce je přímo podmíněna kvalitní oponeturou, pomáhající výzkumníku vyhnout se "slepé koleji" v jeho vlasním výzkumu.
Myslím, že víc jsem Vám napsat nechtěl.

Pane Stejskale, děkuji.

Hezký večer
04. 03. 2008 | 20:38

Dědek napsal(a):

Páté z desatera božích přikázání zní: NEZABIJEŠ.
Morálka některých lidí klesla tak hluboko , že jeho porušení zaslouží ocenění.
To je další obrázek našeho premiéra. Je zkrátka :JEDNIČKA:
04. 03. 2008 | 20:40

Řeč mysli napsal(a):

Prosím, Poláci mají z poválečných dob Mašínů a Paumerů stovky, ne-li tisíce. Proč? Poláci nejdříve konají a potom přemýšlejí. Jako Vyznamenaní Topolánkem. Češi nejdříve přemýšlejí a potom konají. Proto máme takový nedostatek hrdinů! I já než bych jako vy začal odboj, tak bych zvažoval možný výsledek. Havel se také příšerně bál komunisty fyzicky napadnout. Spočítal si případné následky. Věděl, že když bude jen verbálně oponovat, tak nepřijde fyzický trest. I vy jste milovník nefyzického boje. Prosím, vy učenci mluvte jen do pedagogických záležitostí. Boj nechte nám odvážným.
04. 03. 2008 | 20:42

ujo napsal(a):

Mašínové a spol. už od 2 presidentů žádné vyznamenání (zřejmě po jejich zralé úvaze) nedostali. A medaili od takového člověka, jakým je Mirek Topolánek jim srdečně přeji.
04. 03. 2008 | 21:00

Saliven napsal(a):

I mně by velice mrzelo, kdybych pan profesor s blogy skončil. Byla by to velká škoda.
04. 03. 2008 | 21:05

Karel napsal(a):

Topolánkovi samozřejmě nejde o nějakou diskusi. Chce získat body, je politik. U těch svých tím získá, a ti ostatní... Balvany mu zjevně nevadí. Nicméně myslím, že nemůžeme zapomínat na rodinnou anamnezu Mašínů. Otec byl hrdina a pro mladé vojensky vychované kluky vzor. Že komouši a nacisti jedno jsou, to už zde bylo diskutováno.Takže motiv by byl. Provedení ovšem velmi diskutabilní. Naši noví páni ovšem s nikým diskutovat nebudou, že.
Za války kdo zabil víc němců byl větší hrdina. Ne? Po válce se děli věci, odsun... Dokázat podříznout svázaného strejdu esenbáka to chce žaludek ..., ale kdyby to byl němec v roce 44? A kdyby bylo Mašínů 100 000 byli by tu bolševici? Těžko hodnotit minulost měřítky dneška.
Já bych je nevyznamenal, ale s takto příkrým odsouzením si nejsem jist pane profesore.
S panem řečí mysli nesouhlasím. Havel si nemohl nic spočítat, a málem tam umřel. Každý bojuje jak umí. Kdo nebojoval kritizuje.
04. 03. 2008 | 21:07

sasa napsal(a):

Pane profesore,
Dekuji.
04. 03. 2008 | 21:10

IO napsal(a):

Jsem přesvědčen o tom, že je třeba respektovat přání autora tohoto blogu a nemůže-li diskusi ke svému blogu podle své vůle zablokovat, na jakékoli své diskusní příspěvky tentokrát zcela rezignovat. Koresponduje to s mým postojem: s ohledem na neúnosně houstnoucí, tíživou a velmi podivnou atmosféru ve společnosti jsem se rozhodl až do případného zlepšení situace žádné své další příspěvky nepublikovat. Nechme tedy prosím narůstat jen číslo svědčící o počtu těch, kteří si tento blog přečetli, zamysleme se nad ním a dejme mlčky najevo, že souhlasíme s přáním jeho autora dál už raději neříkat vůbec nic. Vše potřebné už bylo řečeno a mlčení bývá někdy podivuhodně výmluvné!!! Obávám se, že tentokrát je to mlčení jehňátek.
04. 03. 2008 | 21:12

ctenar napsal(a):

A jeje, pan Horejsi opet kaze o moralce. A co takhle kdyz pisete o pozitivnich aspektech komunistickeho rezimu / ktery podle vas ani nebyl totalitni/. Z toho se vam nedela fyzicky spatne?
Me se dela fyzicky spatne z moralistu vaseho typu, nastesti ne vsichni jsou v nasi zemi jako vy. Jsem rad, ze premier vyznamenal Masiny. Vy toto nikdy nepochopite, totalitu jste si totiz prozil pekne v klidu v zavetri. Ale v tom poslednim s vami souhlasim - nejlepsi by bylo, abyste s psanim blogu definitivne prestal, omilate porad to same dokola.
04. 03. 2008 | 21:15

im napsal(a):

Dobrý večer,

pane profesore, no tak, přece to nevzdáte. Jde se dál...
04. 03. 2008 | 21:21

Holoubek napsal(a):

Děsí mne, že ani skorem 20. let po tzv. sametové revoluci není mnoha lidem, pravděpodobně i velmi inteligentním, zřejmá povaha
nejbrutálnějšího třídního boje který u nás zuřil v oněch letech. Není nutné pane Profesore, pokud nesouhlasíte s činy bří M. se uchylovat k fabulacím a otřesným výmyslům komunistické propagandy. Chtěl bych jen od takto vzdělaných lidí, pokud se chtěji vyjadřovat aby přistupovali k tématu stejně zodpovědně jako ve své vědecké činnost.
Případ Babice jste zde neměl zmíňovat, rázem se Váš blog stal naprosto nedůvěryhodný. Je zřejme, že máte za sebou důkladnou indoktrinaci a při tom máme dnes dostatek pravdivých informaci na pouhe kliknutí.
04. 03. 2008 | 21:23

jarpor napsal(a):

Pro Dědek

By jste někdy v zemích, kde křesťanství šířili "ohněm a mečem" ? Vřele doporučuji pro poznání, čím se prosazovalo přikázání NEZABIJEŠ.
04. 03. 2008 | 21:28

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane profesore.
Cin bratru Masinovych a pana Paumera podle meho neni ani na odsouzeni ani na vyznamenani.
V tom cinu je totiz obsažena jak odvaha tak i brutalnost. Ceho bylo vice ? Odpoved by mela zustat v mysli kazdeho z nas, protoze kazdy z nas ma jiny pohled na tu dobu.
Ovsem Vase clanky jsou zajimave a rozhodne je rad ctu, stejne tak jako reakce na ne.
Doufam, ze se nenechate odradit a budete dal psat.
04. 03. 2008 | 21:39

hudryper napsal(a):

Vazeny pane profesore,
dobre,ze jste jasne vyjadril svuj nazor na tomto blogu.Na stejnou udalost mohou byt samozrejme i jine pohledy,
to zalezi na osobnich zkusenostech ,
zalozeni a stari protagonistu i jejich
soudcu. Chapu Vase znechuceni z nasi kazdodenni reality,pravda a laska jiste
nezvitezila nad lzi a nenavisti,to je znat
z rady tzv. prispevku na vetsine blogu.
Odpocinte si,pane profesore,a zustante
treba chvili jen jako anonymni prispivatel,treba Vam to pomuze najit
pro chvilku ztracenou duveru v dobry
vyvoj sveta a potazmo i Ceska az z
jeviste vypadnou omezeni darebaci, hrajici smiru pred verejnosti se subjekt. pocitem neodolatelnych hvezd. Kouknete na blog hejtmana Bendla a
nezbude Vam,nez se jeho vystrasenosti
s ulevou zasmat.
S radosti se kdykoliv zucastnim diskuse
na tema kterehokoliv Vaseho clanku.Je
totiz radost povidat si se slusnym a vzdelanym clovekem. Jeste jednou Vas
zdravim. S uctou Hudryper
04. 03. 2008 | 21:54

Trochej napsal(a):

Pane profesore-ted se ukvapim byt se mi to casto nestava dela se mi fyzicky spatne z tak masloviteho uvazovani ktere jste dnes napsal i kdyz nezpochybnuji ze valka a vrazdy jsou spatna vec
04. 03. 2008 | 22:03

Zdeněk napsal(a):

Pane Hořejší,
velice Vám děkuji za vyjádření Vašeho stanoviska.
Ačkoliv ho s Vámi (i se mnou) nepochybně sdílí nemálo dalších, k jeho veřejnému vyslovení je třeba velké dávky odvahy. V dnešní atmosféře, kdy se na lidské jednání v době minulé aplikuje jediné "mravní" měřítko, a to míra jeho "antikomunističnosti", je bohužel každý s jiným názorem vystaven ostrakizujícím výrokům z úst těch, pro něž "účel světí prostředky"...
04. 03. 2008 | 22:09

Selen napsal(a):

Pche, prosim vás. "Já skončím, protože svět se řítí do pekel". S blogováním neskončíte, protože Vás to velice baví. Ale vybíráte si ty nejkontroverznější témata a snažíte se přesvědčovat o svých pravdách, což je úkol nadlidský a nemožný. Vydal jste se v tom na cestu, která nikam nevede. Co to třeba už akceptovat a dát si trochu pauzu od politických kauz a napsat něco zajímavého ze života, ze zaměstnání, nějaké svoje sny třeba?
04. 03. 2008 | 22:09

mleziva napsal(a):

Pane Hořejší, minulý režim byl kontinuální, byť důmyslně skrytou občanskou válkou proti vlastním lidem. A těžko lze mít Mašínům zazlé, že se chovali narozdíl od "pravdolásků", "nejsmejakooni", "rozvrátímestranuzevnitř" a jiných pštrosů jako by byli ve válce. Hrdinství partyzánů za druhé světové války, kteří prováděli víceméně stejné a stejným způsobem ospravedlnitelné akce snad vraždami a terorismem nazývat nehodláte.
04. 03. 2008 | 22:20

Ikena napsal(a):

Dobrý večer diskutující a pane profesore,

s Vaším článkem nelze než souhlasit. Naši historii psali vždy vítězové, kromě Palackého. Pomalu, ale jistě se začíná plížit doba "jen jednoho, ale správného názoru a jen jednoho výkladu historie". Bohužel došlo k naprosté devalvaci slova hrdina. Neumím si představit, jak učitelé ve škole vypráví žákům o bratrech Mašínech a jako hrdinský čin demonstrují podříznutí
spoutaného zajatce. Kam to spějeme, jaké hodnoty budeme ctít. Za hrdiny mohu uznávat ty, kteří opakovaně přecházeli hranice a opakovaně riskovali svůj život.

Holoubek,
včera jsem Vás schválně zkoušel se znalostí totality, trochu to trvalo než jste si opatřil všechny informace, ale stejně jste nepochopil, kam jsem mířil.Ani soud v SRN nemohl přehlédnout zastřelení pilota a proto trest.
04. 03. 2008 | 22:25

jarpor napsal(a):

Ikena

Mám ten dojem, že i náš soud učinil soudní verdikt ve věci Mašínů. Uzáváme-li výrok jednoho soudu, měli bychom tak činit i v případě druhém.

Hezký večer
04. 03. 2008 | 22:33

mleziva napsal(a):

Ikena: něco ke studiu:
http://www.lidovky.cz/ln_be...
04. 03. 2008 | 22:35

Holoubek napsal(a):

Ikena: myslím, že jsem vám včera jasně odpověděl na váše komentáře a usvědčil ze zamlčování faktů a dezorientace při výkladů M. činů. Chcete stejně polemizovat ohledně akce Babice?
04. 03. 2008 | 22:37

Ikena napsal(a):

Holoubek,
pardon, v čem jste mě usvědčil, nic jsem nazamlčoval a nikoho záměrně nedezorinetoval.
Vynesl jste velmi silná slova. Mohu ještě vůbec vyjadřovat svůj názor,
Pokud nedosahují mé příspěvky Vašich představ a úrovně, přejděte je, ale nepiště, že mě z něčeho usvědčujete.
04. 03. 2008 | 22:50

Holoubek napsal(a):

Ikena: zapomněl jste maličkost:
Bareš dostal provaz za něco co neudělal.
M. bojovali na přelomu let 40. a 50. a né 70.
Vražda kpt. M. byla odsouzena se spoluzodpovědnosti čs. státu.

Dopustil jste se stejné demagogie jako p. prof. ve výše uvedeném blogu (Podle této logiky, potvrzené nyní premiérským vyznamenáním, bylo chvályhodné zabíjet všechny „přisluhovače“ režimu ..)
04. 03. 2008 | 22:59

Few napsal(a):

Jsme jediná civilizovaná země ,která vyznamenává teroristy ,co tomu říkají Američané ,kteří tak usilovně proti terorismu bojují?To jezuitské heslo :"Učel světí prostředky"se někomu zatraceně nevyplatí.
04. 03. 2008 | 22:59

Ikena napsal(a):

mleziva,
děkuji, ano přesně na tyto příběhy jsem chtěl
poukázat. Včera na blogu p. Sokola jsem uvedl, jak dopadli političtí vězni po Listopadu 89 a kdo se vrátil prostřednictvím KCOF do různých funkcí, tento názor mi potvrdil i gen. Fajtl.
04. 03. 2008 | 23:02

bigjirka napsal(a):

zůstanu u svého názoru:

OBĚTI
04. 03. 2008 | 23:08

ruda napsal(a):

Zcela s autorem souhlasím, včetně nechuti k diskuzi.
04. 03. 2008 | 23:23

badatel napsal(a):

to mleziva,
ta skrytá občanská válka spočívala obzvláště v sociálních jistotách pro většinu obyvatelstva a střílelo se v ní po obyvatelstu byty-králikárnami, se kterými dneska to obyvatelstvo kšeftuje mezi sebou bratru za 2 miliony, zdravotní péčí zadarmo a podobnou municí.
No alespoň, že občané USA zavřou teroristy,tzv. bojovníky za Islám proti USA imperialismu, do koncentračního tábora na Quantanámo a nedávají jim medaile.
Terorismus je neomluvitelný, ať přichází z jakékoliv strany, nebo ve jménu ideologie.
Rozdíl mezi terorismem, partyzánským bojem nebo národně osvobozeneckým bojem je jasně definován a hranice mezi těmito pojmy existují, i když připouštím, že jejich výklad může být determinován výkladem toho, kdo vládne, a tudíž může být někdy "fuzzy".
04. 03. 2008 | 23:35

badatel napsal(a):

to Ikena,
prosím můžete mně objasnit rozdíl mezi totalitou realizovanou ideologií a mocí kapitálu, bez sociálních korekcí.
Domníváte se snad, že smrt hladem má jinou podobu? Ti bědní, kteří každou vteřinu umírají na světě hladem mají jedinou svobodu, svobodu umřít hladem.
Vidíte, že dávat antiargumenty těm Vašim je možné a že to prokazuje pouze relativnost pravdy.
Oprostěte se od filtru zprava a raději hledejte cesty, aby se ten marasmus neopakoval a aby se řešilo i to svinstvo světa dnešních dnů.
04. 03. 2008 | 23:56

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
na toto téma bylo řečeno snad už vše a tak se pokusím o svůj pohled z pozice někoho, kdo tu dobu nezažil. Pokusím se o hledisko morální, právní a politické.
- Z morálního hlediska se necítím povolán, abych čin Mašínů posuzoval. Dovedu z lidského hlediska pochopit, že když někomu seberou majetek, udělají z něho škůdce lidu a nepřítele a připraví ho o budoucnost, tak mu zbyde jen nenávist a beznaděj. O Mašínů to bylo o to silnější, že jejich otec byl skutečným národním hrdinou, který padl v boji za vlast. Tím rozhodně nechci říct, že jejich čin schvaluji. Tuto otázku si musí Mašínové srovnat sami. Otázku, jak dalece směli jít.

- Z právního hlediska není co řešit. Na téma pozadí a nevyhnutelnost únoru jsme psali mnohokrát. Samozřejmě to byl podvod na voličích, ale mezinárodně jsme měli řádně uznaný stát a tím, že Benešovi vypadl Masaryk a Svoboda, tím ten převrat dostal i jistý právní rámec.

- Z politického hlediska je třeba se ptát, jaký to mělo smysl a dopady. A tady je třeba říct, že vzpomínky na válku byly ještě příliš živé, rusofilství příliš velké, Mnichov nebyl zapomenut a celkově vzato na tom převratu vydělala - tenkrát ještě - dělnická třída, která se jako celek stala oporou režimu. Nějaké povstání proti režimu nebylo myslitelné, Rusové měli atomky a byli jsme pro ně životně důležitý pěšec, už jen kvůli uranu. Vím, že se to neposlouchá hezky, ale ve svých důsledcích to znamenalo jen kartu vůči "vnitřnímu nepříteli" a mimořádně brutální utažení režimu. Kdyby studená válka přerostla v horkou, tak bychom bojovali po boku Rusů a většina národa s přesvědčením.

Shrnuto: Otec Mašínů bojoval za svůj národ. Jeho synové proti němu.

Obávám se, že udělené ocenění dává zelenou terorismu. Že na to je třeba mít ten správný pohled? Ale to jsou jen slova ... snad nejsme děti. Za 2. WW jsme byli nejen my právně ve válečném stavu s Německem a také statisíce lidí zahynuly.

Pravda a láska definitivně prohrála pádem bipolarity. Tím nechci říct, že by měla šanci, kdyby komunismus vyhrál. Měla určitý (byť velmi malý) prostor díky tomu, že bipolarita nastavila mantinely, které ani jedna strana nechtěla nebo nemohla překročit. Pokud nevznikne multipolární svět, kde jednotlivé bloky se budou hlídat a spolupracovat zároveň ... tak už zbývají jen ony dva výroky, které tak rád cituji: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. V politice jsou lidská hloupost a egoismus neomezené.

Obávám se, že je to horší než špatné ... Lhaním, štvaním a honbou na čarodějnice se zatím valem blížíme do stavu, v kterém komunisté byli v období bezprostředně po revoluci. Výhledy v mezinárodní politice raději pominu.

Pokud je tento Váš blog poslední, tak je mi to upřímně líto. Ale přeji Vám v profesní dráze i v osobním životě mnoho úspěchů a děkuji za kvalitní články s obvyklou kvalitní diskuzí.
04. 03. 2008 | 23:58

Ivan Sommer napsal(a):

Říman by kdysi pravil: „Cui prodest ?“ – Komu ku prospěchu ? Nic není bez příčiny, ohně bez ohýnku. Proč tedy Topolánek volí, ne zrovna poprvé, provokující až brutální styl, od „noci dlouhých nožů“ až po ocenění zabijáků ? Historická zkušenost napovídá, že posílení moci lze docílit odváděním pozornosti. Už císař Nero nechal zapálit Řím a vinu svedl na křesťany, které předhazovali lvům. Hitler nechal podpálit Říšský sněm, aby se dostal k moci, obětními beránky nacismu se stali židé. Filosof Ivan Sviták kdysi poznamenal, že komunisté se stanou židy století. Židé (komunisté?) ukřižovali Krista (Horákovou ?) je nutné s nimi skoncovat. Žádné křesťanské smilování, Gott mit uns.

V našich poměrech slabost vlády vede ODS k hysterickým a nemorálním akcím, zastrašování opozice s cílem odvracení pozornosti od asociálních reforem. Slaboduší a malověrní couvají, popřípadě se hroutí, prodejná lůza jásá a ovládá scénu, představa crčící krve z podříznutého hrdla ji ještě více rozvášňuje. Charaktery se lámou, přeběhlíci rojí, čas Jidáše se opět vynořuje z hlubin času.

Jak už se praví v deklaraci nezávislosti USA z r. 1776, trpělivost lidu může vláda zkoušet dlouho, ale ne navždy. Lid má právo takovou vládu odstranit. „Poslat ji k čertu“, poznamenal o 100 let později president Abraham Lincoln. Všeho do času, Pánbůh navěky, je napsáno na bráně v Berouně. Nezbývá nic jiného, než se nevzrušovat a sjednotit na obranu demokracie před nástupem diktatury, ať se skrývá za jakékoli „svaté“ poslání. Veřejně odhalit skutečné záměry představitelů moci, nebát se vsadit vše až po vlastní život. Jiná cesta není. Bohužel to obvykle stojí množství obětí.
05. 03. 2008 | 00:14

badatel napsal(a):

to Ikena,
velmi se omlouvám, ale polemika byla určena to Holoubek.
05. 03. 2008 | 00:14

stále rebel napsal(a):

Nezažil jsem tu dobu a jsem tomu rád.
Odpouštějme, ale nevyznamenávejme nenávist, násilí a brutalitu.
Vede mne to k myšlence, že v občanské válce by se měla vyznamenávat jen lidskost, záchrana něčího života, nic jiného.
05. 03. 2008 | 00:15

gerd napsal(a):

Některý lidi jsou skutečný pokřivený zrůdy, kterým chybí velice málo a půjdou vraždit. Ležet naše země více na jihovýchod, tak už se náš národ koupe v krvi.
Fanoušci bestiálních masových vrahů jsou nejzrůdnějším produktem tohoto režimu. Jsou produktem 18 let trvajícího, masivního, fanaticko-ideologického vymývání mozků. Jsou produktem Mladých front, Lidových novin, Reflexů a spousty dalších ultra fašistických médií. Jsou produktem ideologie, která udělala z humanismu svého největšího nepřítele. Hledá-li současná grázlogarnitura v historii svého spojence, nachází pouze zavrženíhodného Valdštejna.
05. 03. 2008 | 00:44

badatel napsal(a):

to Řeč mysli,
kde jste byl Vy odvážný před 89, kdy intelektuálové bojovali slovem a Ti skutečně odvážní vědci vozili Gorbačovovi dopisy s popisem antipěrestrojkového vývoje v tehdejším ČSSR.
Proti té ideologii se mimo jiné zvítězilo slovem, kromě samorozpadu toho jejího modelu, který byl realizován.
Revoluce byla sametová bez terorismu a téměř po dvaceti letech se džin nenávisti vypouští jako vždy, na odvrácení pozornosti od vnitřních neúspěchů tzv. reformy.
05. 03. 2008 | 00:50

NevericiTomas napsal(a):

Jsem rad, ze Masini skrze Topolanka bolsevikum pripomneli, ze jejich "prehmaty a omyly" mohou mit pro ne fatalni nasledky. At si kazdy srovna sam se sebou, jaka mira kolabrace s terorem (co jineho byl komunismus, zvlaste v 50. letech?) je jeste bezpecna...
05. 03. 2008 | 00:53

NevericiTomas napsal(a):

A specialne pro badatele:
takze kdyz temi kralikarnami a zdravotni "peci" muzete omluvit prokazatelne vrazdy a teror, proc ten rev pro par zariznutych bolseviku cestou za lepsim autem a svobodou pohybu? Nebo co je dovoleno bohovi...?
05. 03. 2008 | 00:56

badatel napsal(a):

to Neverící Tomas,
víte Češi jako malý národ byli v historii často lámáni ideologiemi a mocí (po Bílé hoře,po okupacích apod.) a nuceni ke spolupráci s mocnými. Je to inteligentní národ, přizpůsobil se spolupracoval a přežil. Kolaborace byla bezpečná, jestli v budoucnu bude, to nevím.
Problém Mašínů je, že vraždili občany spolupracujícího národa.
05. 03. 2008 | 01:14

baf napsal(a):

...Až do roku 1954 se popravovalo stejně jako po válce. Doktorka Horáková byla tedy sprovozena ze světa stejně jako třeba K. H. Frank. Na šibenici typu "prkno".

Co to znamená?

Šlo o mimořádně trýznivé sprovození ze světa. Když se podíváme na rozdíl mezi časem zahájení popravy a časem, kdy lékař konstatoval smrt, uplynulo deset, dvanáct i třináct minut. U Horákové trvala poprava dlouho. Téměř čtvrt hodiny. U popravy byl přítomen lékař, jenž po zahájení škrcení v určitých časových intervalech vystoupil na schůdky a fonendoskopem si poslechl srdíčko odsouzeného.

Jak taková šibenice typu "prkno" vypadala?

Na silném prkně byl hák, na který se pověsilo škrtidlo. Nešlo tedy o oprátku. Ve spodní části šibenice byla kladka, přes ni vedlo lano, jímž měl odsouzený spoutané nohy. Za lano tahal na druhém konci katův pomocník. Odsouzený se pomalu udusil...
05. 03. 2008 | 01:33

NevericiTomas napsal(a):

Pro badatel:
to byla jako odpoved na co? Takze my kolem tech kolaborantu budeme chodit po spickach? Masiny okradli, nicili jim existenci, jednoho zavreli...Na co meli cekat?
05. 03. 2008 | 03:03

Karel Vomacka napsal(a):

Pane profesore, pekny clanek! Doufam, ze ne posledni! To by byla velka skoda.

Nemam na Masiny vyhraneny nazor, jelikoz se mi to zda jako velice zapeklity problem a i proto by diplom dostavat nemeli.
05. 03. 2008 | 03:48

West napsal(a):

Nepřestávejte psát! Moc vás prosím! Jste jeden z posledních v záplavě těch šíleností, co se zde zjevují, který se dá číst a má hlavu a patu! Ti, co podporují Mašíny, jsou honiči komunistů po 20 letech od jejich pádu a většinou s ohromnou horou rudého žluklého másla na hlavě (vždyť se podívejte na toho, co si splnil sen, když je vyznamenal-ten tak může něco blábolit o komunistech! Měl je doma a jemu údajně říkali "Vlajkonoš"! BTW když chtěli Mašínovci zabíjet komunisty mohli si posloužit na svém strýci! Ten byl v KSČ!) nebo fanatici, kteří by je obhajovali, i kdyby vyvraždili školku, protože v ní byli děti komunistů! Obě tyto skupiny samozřejmě "demokraticky" uznávají jen jeden názor a to je ten jejich! Pokud odporujete, jste komunista, bolševik a já nevím co! Oni se samozřejmě označují za "myslící"a"slušné". Nenechte se takovými lidmi zviklat a pište dál! Moc vás o to my (a doufám, že budu mluvit za dost lidí), vaši čtenáři, prosíme! Nenechte se otrávit pár obhájci vrahů!
05. 03. 2008 | 04:35

kanibal napsal(a):

Ze vzpomínek pamětníka, jenž Mašíny znal osobně:
„Po Únoru, v době kolektivizace, jsme se báli komunistů a ještě více Mašínů. Byli to neuvěřitelní gauneři. Silných se báli a majetky ničili těm, co toho moc neměli. Po válce kšeftovali se sudeťáky a pak si je zas najímali komouši na malý sedláky, na ty, co měli nějaké hospodářství a nechtěli se ho vzdát. Že to byli násilníci, i vraždili, není žádná novina. Když jim u nás začalo být horko, tak se prostříleli za čáru.“
05. 03. 2008 | 06:15

juvel napsal(a):

Pane profesore, chci se přidat k tomu co napsal West. Nepřestávejte psát. Věřte, že nás není vůbec málo, kteří smýšlíme podobně jako Vy. Vaše články a úvahy posilují lidi, kteří smýšlí nesobecky, obětavě, mají soucit a zájem o druhé. Proto je to v době, kdy se zdá, že triumfuje chamtivost, sobectví a arogantní zpupnost důležité. Samozřejmě, že to dráždí a vytáčí lidi tohoto druhu, ale to je, řekl bych, takřka fyzikální zákon, oni si nemohou pomoct. Pište pro nás.
05. 03. 2008 | 06:50

veverka napsal(a):

Pane profesore nevzdávat to,nevzdávat!
Nějaký osobní odznáček lampasáka Topolánka ať si klidně nechají,není to vyznamenání státní ale jen a pouze osobní Mirkovo přihlášení se k obyčejným vraždám.
Dobře jim tak!
05. 03. 2008 | 08:20

veverka napsal(a):

Ještě dotaz na pana Stejskala:
Nedávno jsem tu narazil na Blog pana Paroubka pod který také NEŠLO dávat příspěvky.A před tím i jiné zablokované blogy od jiných blogerů.Oni tedy kodex dodržovat nemusí,nebo jak to je?
05. 03. 2008 | 08:23

demosthenes napsal(a):

Děkuji za článek,
děkuji za odvahu prezentovat "nemoderní" názor,
děkuji za "konzistenci" vašich postojů
05. 03. 2008 | 08:35

pedr napsal(a):

Vážený pane profesore, nenechte se odradit. Myslím, že v této době, kdy začíná hon na nepřátele toho "správného názoru", je hlas každého slušného člověka zapotřebí. Moc byste chyběl všem, kdo čekají na každý váš blog a nemají potřebu nebo čas zapojovat se do diskuse. Myslím, že těch je většina.
05. 03. 2008 | 08:36

Hariet napsal(a):

Pane Hořejší, bylo by opravdu škoda, kdybyste to vzdal. Člověk, který je přesvědčen o své pravdě, nemá ustupovat. Děkuji Vám. Vydržte! (Pomáháte tím i ostatním slušným lidem bojovat proti morální devastaci politiky i celé společnosti). Je to někdy opravdu k uzoufání.
05. 03. 2008 | 08:43

David napsal(a):

Prosím pokračujte, pane profesore. Máte schopmost bez zbytečných emocí a velmi jemně podávat zásadní stanoviska. Když Vás čtu, mám pocit, jako byste vedl přesně chirurgický nůž a odděloval nemocnou tkáň od zdravé. Pište dál, přece tady nebude te končit jako nějaký MACH!
05. 03. 2008 | 08:49

Jirda napsal(a):

Třináctka byla pro mladšího strážmistra Oldřicha Kašíka osudovým číslem. Třináctého ledna 1914 se narodil, třináctého září 1951 zemřel. Zemřel smrti nepřirozenou. Byl zavražděn. Zbytečně. Bylo mu teprve 37 let a zůstaly po něm dvě děti.Světlo světa spatřil jak občan monarchie v Novém Bydžově. Do školy už začal chodit v nové republice a po devíti letech základní a měšťanské absolvoval dvouletou pokračovací a dvouletou průmyslovou školu v Hradci Králové. Otec Rudolf byl dělníkem v koželužně, maminka Aloisie, rozená Hamplová, byla dlouhá léta vážně nemocná a zůstala v domácnosti u dětí, což nebylo v předválečných dobách žádnou zvláštností.V Palackého novobydžovské ulici brzy po prvorozeném Oldřichovi přibyly v rodině Kašíků ještě dvě holčičky. V roce 1915 Miloslava a o tři roky později Maruška.
Oldřich vstoupil v roce 1935 do sociálně demokratických odborů a o rok později narukoval do armády. Ve vojenské uniformě prožil mobilizaci i ostudnou kapitulaci. Vrátil se do své koželužny v Novém Bydžově. V šestadvaceti se oženil. Jeho vyvolenou se stala o tři roky mladší Maruška Kožíšková. Už za rok se jim narodila dcera Hanička a v roce 1944, poté, co byl totálně nasazen jako soustružník kovů Daimler-Benzů v Nové Pace, i pokračovatel rodu Oldřich mladší.Počátkem května 1945 vstoupil do partyzánské čety, která pomáhala na konci války odzbrojovat vzdávající se okupační jednotky. Znovu byl mobilizován do armády, z které se vrátil až v prosinci a to přímo do koželužny. V roce 1947 vstoupil do Čs.strany lidové, ale pro nesouhlas s její politikou ještě týž rok vrátil průkaz a v lednu 1948 se stal členem KSČ.
Byl však také vychován v hluboké víře k Bohu a nepřestal, k nelibosti funkcionářů i nadřízených, v návštěvách kostela. Kamarádi mu z legrace dali přezdívku Kudrnatý Ježíšek.
Někdy v dubnu 1950 si podává, na naléhaní přátel, žádost o přijetí k SNB. Přes kádrové výhrady, dané jeho neskrývaným náboženským přesvědčením, je mu to umožněno. V září se ocitá v nástupní škole a od ledna příštího roku je jako mladší strážmistr zařazen na stanici SNB v Chlumci nad Cidlinou. Od podepsání služební přísahy uplyne pouhých sedm a půl měsíce, než bratří Mašínové zazvoní na dveře služebny.Oldřich Kašík netušil, že je už několik týdnů pod přísným hledáčkem orgánů Státní bezpečnosti. Té neuniklo jeho náboženské přesvědčení a zavedla na něj spis . Je možné předpokládat, že vražda jen o pár měsíců urychlila konec jeho služebního poměru.
Úryvek z připravované publikace Svědomí hrdinů, sestavené z materiálu zaznamenaných při natáčení dokumentu s potomky obětí tzv.skupiny bří Mašínů dokumentarista Miroslav Kačor.
05. 03. 2008 | 09:05

Silvie napsal(a):

Já osobně bych si nikdy netroufla soudit Mašíny, ale asi bych je za jejich zoufalý čin nevyznamenávala. Ti, kteří je pokládají za vrahy, zapomněli zohlednit skutečnost, že bolševici utýrali ve vězení jejich rodiče,přičemž otec Mašínů byl hrdinou z druhé světové války. Jak typické pro zrůdný komunistický režim! Stejně zacházel s hrdinnými českými letci z RAF a obecně s bojovníky proti nacismu ze západní fronty. Neměli bychom zapomínat na to, že Mašínové byli především oběťmi režimu, jako tisíce těch, kteří skončili v uranových dolech nebo na popravišti. Jak se říká v jednom filmu pro pamětníky - "vražda na tyranu není zločinem". Mašínové měli dobrý důvod komunisty nenávidět a neupírám jim ani právo na pomstu. Kdyby v té strašné době tolik Čechů nekolaborovalo s režimem, neudávali jeden druhého a měli kuráž Mašínů, nemuseli jsme žít 40 let v totalitním státě. Proto bych s jejich odsuzováním byla hodně opatrná.
05. 03. 2008 | 09:23

stejskal napsal(a):

Kodex blogera platí pro všechny stejně, pane veverko. I pro pana Paroubka.

Pokud někdo uzavře diskusi (ať už omylem či záměrně), vždy ji následně otevřu a autorovi připomenu pravidla zdejších blogů.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 03. 2008 | 09:25

Pobo napsal(a):

Oceňuji autorovu snahu o nestrannost článku, i když je z příspěvku cítit zřejmý názor autora.
S lecčím bych souhlasil, ale rezolutně bez hlubšího rozmyslu o dotčených pánech mluvit jako o nesporných vrazích nevinných lidí bych si dovolil nesouhlasit.
I malý článek systému je součástí systému.
A tyto oběti tomuto systému sloužili, ať již z jakýchkoliv pohnutek. Netvrdím, že si zasloužili dostat to co dostali (byli ve špatný čas na špatném místě), ale byli součástí tohoto systému. Smrt člověka nikdy není dobrá, ale tito lidé se taky svými službami, i když nepřímo podíleli (tím, že sloužili systému), na utrpení i smrti jiných lidí.

Vzhledem závěru autorova příspěvku doufám (pokud by si náhodou moji reakci přečetl), že se mu neudělá fyzicky špatně.

Přeji hezký den.
05. 03. 2008 | 09:36

veverka napsal(a):

Re Silvie:
"Ti, kteří je pokládají za vrahy, zapomněli zohlednit skutečnost, že bolševici utýrali ve vězení jejich rodiče"
Vážená paní,jak můžete psát takovéto očividné lži? Děláte to úmyslně nebo jen z nevědomosti?Otec Mašínů nebyl utýrán žádnými bolševiky,ale nacisty ve WWII.Pravda je že jejich matka zemřela ve vězení za vlády komunistů,jenže až mnoho let po vražedném řádění svých synáčků...

Naznačovat tedy že Mašíni měli důvod nenávidět "bolševiky kteří jim utýrali rodiče" a proto začli vraždit nevinné civilisty a že je to tedy omlouvá je s prominutím úplná pitomost.V době jejich řádění byl mrtev jen jeden jejich rodič a toho zabili nacisti a ne bolševici.
05. 03. 2008 | 09:37

Dědek napsal(a):

Pro jarpor.
Desatero vzniklo daleko dříve , než se křestˇanství začalo šířit "ohněm a mečem" . A nemusíme chodit daleko od nás . Hon na "čarodějnice" byl i na olomoucku a šumpersku. Jak dopadl Jan Hus , víme všichni. Dodnes ho průvodci ve Vatikánském muzeu označují za největšího kacïře (u obrazu jeho upálení).
To ale neznamená , že zabíjení je legitimní a hodné vyznamenání.
05. 03. 2008 | 09:38

veverka napsal(a):

Pane Pobo,naši občané se také "svými službami, i když nepřímo podílejí (tím, že slouží systému), na utrpení i smrti jiných lidí" např. v Iráku(podle OSN 700 000 civilních obětí).Svojí logikou tedy schvalujete teroristické útoky na ně v rámci "odboje" proti našemu systému.
05. 03. 2008 | 09:42

Silvie napsal(a):

pro Jirdu - Kašík byl příslušníkem SNB, což byly v podstatě represivní složky bývalého režimu. My, kteří je pamatujeme, víme , jakým způsobem fungovaly. Hledat pro něho jakékoliv polehčující okolnosti, že byl věřící a ke vstupu do SNB ho přemluvili kamarádi, shledávám jako komické. V době stalinských čistek a monstr procesů by se jen těžko stal příslušníkem SNB člověk vnitřně odporující totalitní moci.
05. 03. 2008 | 09:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

respektuji přání pana profesora, a tudíž nebudu pod jeho blogem rozvíjet polemiku.

Paní či pan Jirda uveřejnil/a vcelku obsažný životopis strážmistra Kašíka (zde i pod blogem pana doktora Sokola), jímž argumentuje proti činům bří. Mašínů. Myslím, že tato argumentace není vedena správně.

Pokud to někoho zajímá, najde moji oponentní repliku zde http://blog.aktualne.centru...

Libor Stejskal
05. 03. 2008 | 09:44

Pobo napsal(a):

veverka:
Krapet mimo mísu.
05. 03. 2008 | 09:47

veverka napsal(a):

A ještě doplňující otázku pane Pobo:
Kdyby nějaký atentátník nedej bože vyhodil do vzduchu např. hotel Diplomat a zabil při tom spoustu nevinných lidí ,kteří ovšem slouží z jeho pohledu nenáviděnému systému,mávnete nad tím rovněž rukou se slovy "byli ve špatný čas na špatném místě".
05. 03. 2008 | 09:50

Divák napsal(a):

Jako student vojenského gymnasia
snil pan Topolánek o tom, že bude jako major Zeman. Nevyšlo mu to, tak si našel nové hrdiny.
Ale není třeba se znepokojovat, jeho vývoj není ještě u konce.
05. 03. 2008 | 09:51

jirda napsal(a):

Myslím že pan Stejskal jako editor blogů se svou aktivní účastí a zapojováním se do diskuse, kde vždy prezentuje svůj "správný" názor se dostává do střetu zájmu. Měl by být nestraný, kde je záruka, že také nemaže články které jsou sice slušné, ale nejsou v souladu s jeho názorem? Vedení Aktuálně by se nad tímto zřejmým konfliktem mělo zamyslet, a pana Stejskala v tomto nepodporovat.
05. 03. 2008 | 09:52

veverka napsal(a):

Nikoliv momo mísu pane Pobo,je to principielně zcela shodná situace.Vražda nevinných lidí ve jménu odporu k systému.
05. 03. 2008 | 09:53

veverka napsal(a):

re jindra: Naprosto souhlasím.Aktivity pana Stejskala vnímám rovněž jako nepatřičné a nesvědčící příliš o objektivním dohledu nad těmito blogy.
05. 03. 2008 | 09:56

Pobo napsal(a):

Veverka:
Zkusím Vás trochu přimět se zamyslet. (Jestli to bude mít nějaký význam si nejsem jist) :

Je rozdíl mezi tím, kdo vstoupí do ozbrojených (represivních) složek (tedy slouží) systému a to v době, kdy už je vidět co je ten systém zač; a tím, kdo v dané (např.) zemi žije ?

Zkuste se zamyslet :o))
05. 03. 2008 | 09:58

Charlie napsal(a):

V padesátých letech se zde - pomocí lhaní a teroru - vlády zmocnila odnož mezinárodní mafie, s názvem KSČ. O žádné zájmy lidu se, jak se později ukázalo, nejednalo.
Teror a úskoky začaly pod kuratelou Stalina už krátce po válce. V době působení skupiny bratrů Mašínů měli už bolševičtí teroristé za sebou desítky vražd nevinných občanů.
Neštítili se organizovat teatrální monstrprocesy s krutými hrdelními tresty.
Boj proti takovéto teroristické krutovládě nelze považovat - s ohledem na tehdejší poměry - jinak, než za hrdinství i když silně naivní. Obětmi byli vesměs aktivní přívrženci této krutovlády.

A teď Vy pane Hořejší :
svůji nejaktivnější část života jste prožil v relativní pohodě 70-80 lét. Komunisti Vám umožnili stáže na Harwardu. Takže lze soudit, že jste byl dosti loajálním socialistickým občanem.
Od takovéhoto angažovaného socialistického občana, žijícího za komunistů v pohodičce se samozřejmě nemohou bratři Mašínové dočkat ničeho jiného, než nenávisti skryté za mírový pacifizmus a lidumilné humanitární poučování. A tom svědčí i Vaše dnešni politická agitka.
P.S.
K ODS mám velmi kritický postoj. Považuji ji jen za další vládnoucí mafii.
05. 03. 2008 | 09:59

Řeč mysli napsal(a):

to badatel: tzn. měkkých občanů je u nás velmi mnoho. Pan prof. mezi ně patří. Tzn.tvrdí občané raději ztratí život než žít v otroctví. Pan profesor za celý život nikdy neprošel opravdovou zkouškou odvahy. V jeho textech se jako červená niť táhne ohýbání páteře od padesátých po devadesátá léta. Jeho chování a charakter ho nezklamal. Dokonce se pro zlepšení své osoby "odvážně" modlí. Jen nevím jestli dělá "křížek" zleva či zprava?
05. 03. 2008 | 10:02

Suzanne Simon napsal(a):

Jen tak pro radost:
Tuhle jsem na jedné společenské akci viděla jednu hodně starou paní. A měla oči jako doktorka Milada Horáková...Že by ji býval soudruh Gottwald přeci jen zachránil? Zdraví Perchta
05. 03. 2008 | 10:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane jirdo,

tento zajímavý aspekt mé role na těchto stránkách jsme již řešili minulé léto v této diskusi http://blog.aktualne.centru...

Zdaleka ne všichni zjevně sdílí názor podobný tomu Vašemu či pana Veverky.

Pro Vaši informaci: vedení Aktuálně.cz můj styl, jakým ošetřuji tyto stránky, plně podporuje.

Úvaha nad možnou podjatostí je samozřejmě legitimní. Zkuste prosím nějakou dobu (řekněmě měsíc) sledovat moji práci. Bude mi ctí poté vyslechnout Váš názor. Věřím ve Vaše nestranné posouzení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 03. 2008 | 10:26

veverka napsal(a):

Pane Pobo,neodpověděl jste mi na otázku,místo toho se jí pokoušíte zakrýt svou vlastní.Ale já vám klidně odpovím a vy pak nezapomeňte odpovědět na tu mojí.
Odpověď na vaši otázku: Ano je mezi tím rozdíl.A teď mi napište jak vaše otázka podle vás souvisí s vystřeleným okem hasičovi(vlastně se podruhé narodil),ozbrojenou loupežnou vraždou pokladníka z podniku Kovolis či podříznutím svázaného a chloroformem omámeného vesnického policajta.
05. 03. 2008 | 10:28

veverka napsal(a):

re Stejskal:"vedení Aktuálně.cz můj styl, jakým ošetřuji tyto stránky, plně podporuje"
No právě tím se vedení Aktuálně samo přiznává k zaujatosti a neobjektivitě.Já sleduji vaši "práci"(tak nazýváte vaši záplavu jednostranných příspěvků u některých blogů?) více jak měsíc a myslím že podjatost je pro vaši "práci" ještě velmi slabý výraz.
05. 03. 2008 | 10:31

baf napsal(a):

Veverko, Stejskal maže hrubé a sprosté příspěvky. Moje jako vaše, když si je napíšeme. To že má na debatované téma svůj názor a presentujeho, je něco jiného, ať se vám to líbí nebo ne.
05. 03. 2008 | 10:42

Charlie napsal(a):

Suzanne Simon
kéž by to byla pravda........ale Gottwald ???
Hodně věcí by se dalo komoušům odpustit, ale nesmírně krutou vraždu křehké a statečné ženy paní doktorky Milady Horákové nelze.
Ti, kteří se ze své moci nijak nezasloužili o potrestání těchto podlých činů mají dnes teatrálně antikomunismu plnou h+bu.
05. 03. 2008 | 10:42

veverka napsal(a):

Re Charlie:Nejprve uvedu dvě doslovné citace z vašeho posledního příspěvku:

"V padesátých letech se zde vlády zmocnila odnož mezinárodní mafie, s názvem KSČ.Boj proti takovéto teroristické krutovládě nelze považovat jinak, než za hrdinství i když silně naivní. Obětmi byli vesměs aktivní přívrženci této krutovlády."

"K ODS mám velmi kritický postoj. Považuji ji jen za další vládnoucí mafii."

Čili boj proti "mafii ODS" považujete rovněž za hrdinství pokud budou oběťmi "vesměs aktivní přívrženci této krutovlády"?
05. 03. 2008 | 10:43

baf napsal(a):

Až ODS zadrátuje hranice a ozbrojeným násilím se pustí do vlastního obyvatelstva, můžete se Veverko směle pustit do odboje...
05. 03. 2008 | 10:46

veverka napsal(a):

Re baf:Já nekritizuji to,že má pan Stejskal názor ani to že ho prezentuje.Já kritizuju to,KDE A JAK ho prezentuje.Prezentuje ho v rámci zasahování do blogů nad kterými zároveň vykonává funkci cenzora a správce.To považuji za nepřijatelný střet zájmů.
05. 03. 2008 | 10:47

Pobo napsal(a):

Co se týče nezodpovězené otázky. Tak to se Vám omlouvám, bral jsem to jen jako Vaši argumentaci vystavěnou formou řečnické otázky.
Odpověď na Vaši otázku víceméně naleznete v mé původní reakci.
Nebohý "vesnický policajt" byl příslušníkem SNB (jeden z komunistických nástrojů moci) do které vstoupil (předpokládám dobrovolně) v cca 50 roce. Pokladník byl ozbrojený (a jistě i nejen politicky vyškolený), pokud se nemýlím. K vystřelenému hasičovu oku se nevyjádřím, neb o něm nevím (přiznávám, má chyba). Stačí?
05. 03. 2008 | 10:48

Saliven napsal(a):

veverka:
Nemůžu s vámi souhlasit. Nikdy jsem pana Stejskala neviděl mazat nesouhlasné názory. Vnímám ho jako vysoce kvalitního diskutujího (bezpochybny jednoho z nejlepších zde), a proto by podle mého byla velká škoda, kdyby do diskuzí nezasahoval. Jsem přesvědčen o tom, že dohled nad blogy může být objektivní pokud se ten, kdo dohlíží vyjadřuj s rozumem jako pan Stejskal a ne stylem "nesouhlasné příspěvky mažu a jděte si stěžovat třeba na nádraží" Radka Hulána.
05. 03. 2008 | 10:48

Silvie napsal(a):

Vyjímečně s vámi souhlasím, Salivene.
05. 03. 2008 | 10:52

Holoubek napsal(a):

vevrko: přiznej si raději, že ti ujel vlak, neotravuj a nenapadej všechny kolem co nesdílí tvůj stalinistický pohled na svět, děkuj bohu, že můžeš aspoň závěr svého života trávit v demokracii.
Pokud jsi ovšem nesloužil za minulého režimu jako bachař nebo něci podobného.
05. 03. 2008 | 10:52

veverka napsal(a):

Re Baf:"zadrátování hranic" není důvod k vraždění nevinných lidí.Krom toho ODS se k "zadrátování hranic" části naší země chystá a ještě jí chce odevzdat cizí mocnosti.Uvidíme jestli se do té nesouhlasící většiny svého vlastního obyvatelstva nějak "pustí".
05. 03. 2008 | 11:01

veverka napsal(a):

re Holoubek:"stalinistický pohled na svět"? To jste si mě asi s někým spletl pane.Za minulého režimu jsem nesloužil,ani jsem nebyl ve straně a nejsem ani dnes(v žádné).
05. 03. 2008 | 11:04

Silvie napsal(a):

Veverko, vy jste buď duševně nemocný člověk nebo kovaný bolševik. K ODS můžete mít spostu výhrad, jako je mám já k ČSSD, ale nemůžete si nepovšimnout, že jsou demokratickými stranami, vzniklými z demokratických voleb. Pokud vám současná vláda omezí volnost pohybu, svobodu projevu, povraždí vaše blízké a zavře vás do gulagu, máte také právo na ozbrojený odpor.
05. 03. 2008 | 11:06

veverka napsal(a):

Saliven:No že jste to zrovna vy neviděl ještě neznamená,že to nedělá,že? To mu můžete věřit nebo nemusíte.Podstatné je to,že to jako zdejší správce dělat MŮŽE,zatímco ostatní diskutující ne.Stejně tak je zde jako editor stále přítomen a může reagovat prakticky na vše a okamžitě,takovou výhodu rovněž ostatní diskutující nemají.Proto nepovažuji jeho vměšování se do diskuzí které sám spravuje za profesionální.
05. 03. 2008 | 11:11

veverka napsal(a):

Vláda komančů v padesátých letech také vzešla z demokratických voleb,vláda Hitlera v Německu rovněž .Čili to není argument.Krom toho odsouváte mi něco co jsem neřekl,nikdy jsem nepsal že bych se chystal k nějakému odboji nebo něco podobného.A když už tak bych u toho nezabíjel nevinné lidi jako Mašíni.
05. 03. 2008 | 11:15

veverka napsal(a):

Poslední je samozřejmě pro Silvii.
05. 03. 2008 | 11:16

Silvie napsal(a):

To si děláte legraci? Četl jste něco o tom, jakým způsobem donutili komunisti Beneše k reziganci a jak se "demokraticky" Kléma ujal moci?! Život Mašínů byl v ohrožení a nezbývalo jim nic jiného, nežli se odsud za každou cenu dostat. Měli na to svaté právo - pokud zabili příslušníky státní moci, nepokládám to za vraždu. To, že se do toho připletli nějací civilisté, bylo nešťastné a jistě nikoliv záměrné. Oni ale neměli na výběr, bolševici by jim dost těžko umožnili pokojně přejít hranice. Jejich postoj vůči režimu byl legitimní, ale vyznamenání bych jim nedala , právě proto, že zemřeli i nevinní civilisté.
05. 03. 2008 | 11:23

IQ napsal(a):

Jarpor,dědek,badatel,Vilém a podobní ostatní, samozřejmě i pan profesor.
Žádné moudro ze mne v této chvíli nevypadne. Vezmu si na pomoc jednu ze svých dejme tomu myšlenek, které mám v nevydaném sborníku pod názvem Proč. Několik věcí jsem v průběhu času už tady napsal, dnes možná jen připomínám:

Až jednou po létech ohlédneš se zpátky a zeptáš se sám sebe
čím jsem žil
Přála bych si, abys uslyšel hlas své matky ........

Dál už to psát nebudu. Kdo chce, nalistuje pozpátku, kdo nechce ten nebude chtít nikdy.
Jednou i vnuci a pravnuci pánů " silných a odvážných "se budou ptát a hodnotit jejich činy. Značka Řeč, její příznivci,oblíbenci a spojenci zakrývají své Achilovy paty, nehtíce, aby se odkryla jejich slabá místa. Takové siláky dějiny měly již mnohokrát. Co to přineslo? Jenom sváry, války a utrpení většiny nevinných. Siláctví bří Mašínových a spol.je odrazem jejich bolavé duše a žádná medaile duši nevyléčí. Jejich bolavé duše bylo zneužito a oni to nepoznali. Škoda.
Moje maminka říkávala, že zlo plodí zlo a dobro plodí dobro.
05. 03. 2008 | 11:25

veverka napsal(a):

Re Pobo:"vesnický policajt" byl příslušníkem SNB (jeden z komunistických nástrojů moci)"

Měli tedy proto Mašínové právo jít a pozabíjet všechny tyto "nástroje moci"?Měli podle vás právo jít a vyvraždit všechny kdo nějak sloužili tehdejšímu režimu? Měli právo jít a vyvraždit např. všechny hasiče?Vždyť ti také přece sloužili režimu a hasili socialistický majetek(asi proto jedné z těchto hasičských totalitních zrůd vpálili mašíni kulku do hlavy).A co učitelé?A co lékaři?Víte kolika komunistům posloužil třeba takový obyčejný lékař?

"Pokladník byl ozbrojený".Ano to pokladníci převážející jim svěřené výplaty většinou bývají.Stejně tak jako dnešní bezpečáci nebo třeba obsluha u pumpy.

"K vystřelenému hasičovu oku se nevyjádřím, neb o něm nevím (přiznávám, má chyba)"Možná by neškodilo si doplnit informace k tématu ke kterému se tak kategoricky vyjadřujete.
05. 03. 2008 | 11:32

Saliven napsal(a):

veverka:
Pokud pro něco není jediný důkaz, ani tomu nic nenasvědčuje, nemám důvod domnívat se,že to tak je. Kdyby se pan Stejskal choval jako Hulán, souhlasil bych s vámi. Takhle nesouhlasím, ale právo na nás vám brát nechci.
05. 03. 2008 | 11:36

Northern Lights napsal(a):

Mašíni i Paumer jsou hrdinové a poprvé jsem hrdý i na svého premiéra.
Bravo pane Topolánek! Bravo za vaši odvahu.
05. 03. 2008 | 11:36

veverka napsal(a):

Re Silvie:"Jejich postoj vůči režimu byl legitimní, ale vyznamenání bych jim nedala , právě proto, že zemřeli i nevinní civilisté."

Tak v tom případě je naše stanovisko velice blízké,tuto větu podepisuji od začátku až do konce.
05. 03. 2008 | 11:43

Jana J napsal(a):

Pane profesore, nepřestávejte, PROSÍM psát. Jste jeden z mála, které mohu číst, aniž by se mi udělalo fyzicky nevolno z jejich nenávisti nebo hlouposti a nadutosti. Nenechávejte nás ve štychu.Pro Silvii - ODS má jiné účinné metody, jak eliminovat veřejnost - prostě na ni kašle. Přitom zdárně pokračuje v odírání střední třídy, tedy pravděpodobně i Vás, pokud nemáte náhodou v bance pět miliónů, jste mezi ovcemi, které budou ostříhány. Než mě nazvete bolševikem, vězte, že jsem byla upřímně ráda, že šli od válu. Dokážu ale, na rozdíl od vás,rozeznat totalitní manýry kterékoli barevnosti. Vás ještě čeká procitnutí, v případě, že patříte mezi horních pět promile, pak přeji vše nejlepší na úkor ostatních.
05. 03. 2008 | 11:47

veverka napsal(a):

re Saliven:Já taky netvrdím,že to tak je.Jde o princip.
05. 03. 2008 | 11:50

Pobo napsal(a):

Veverka:
Nevím jestli má smysl Vás pořád odkazovat na mou první rekci.
Já jsem se kategoricky nevyjadřoval, že Mašínové jsou nezpochybnitelní hrdinové. Pouze jsem se ohradil proti názoru autora tohoto článku, který je kategoricky označil za vrahy.

Naopak jsou tady některými (např. Vámi) různí příslušníci ozbrojených složek aktivně spolupracujících s tehdejší sebrankou u moci vydáváni za nevinné oběti šílených běsnících vrahů.
Nějak si asi mnoho lidí nechce připustit, že právě bez pomoci takových příslušníků SNB a spol (kteří třeba ani nikomu nic neudělali, ale stáli za tehdejšími pohlaváry, a nikoliv s mírovými ratolestmi v ruce) by soudruzi Gottwald, Zápotocký museli časem utéct za svými do SSSR nebo si sem pozvat "internacionální pomoc". Byli součástí systému, a někteří z nich to schytali (vím že to nezní příjemně, ale co se dá dělat). V žádném případě jsem nemyslel lékaře, učitele atd., které tady zmiňujete. A co vím tak žádného učitele ani lékaře br. Mašínové nezabili.

Kdo je na straně ďábla a ďábla podporuje, sám se svým způsobem ďáblem stává. A může se mu stát, že proti němu bude postoupeno jako proti ďáblovi.

Chápeme, i veverka?
05. 03. 2008 | 11:56

Věžák napsal(a):

Tak jsme se od cinkání klíči dostali až k tomu, že ti nejhlasitější zastánci individualismu, svobody a demokracie zastávají fašistické názory :

a) cizí lidský život je přípustné ukončit individuálním rozhodnutím o tom, že je válka (i když objektivně není), že ta osoba je můj nepřítel (i když není) a že tím naplňuji svoji svobodu (i zabíjet) a politické, ekonomické či osobní zájmy. Jinými slovy ser na realitu, na zákony, a to i boží zákony, na ohledy, na ostatní neb zákon jseš TY. Jak americké,jak dynamické, jak kulturní!!

b) vraždit beztrestně nevinné (i v době míru) je přijatelné, odůvodnitelné a hodné ocenění, pokud vražda slouží vyššímu cíli, vítězné ideologii, politické straně, zájmové skupině, ale i OSOBNÍM ZÁJMŮM JEDNOTLIVCE a dostane od médií vhodnou nálepku, nejlépe boje za svobodu. Jak z manuálu Waffen SS.

c) o obětech vražd a utrpení pozůstalých nehovořit, jsou „kolaterálními ztrátami“ - ze stovek blogových příspěvků k této problematice jinde, téměř nikdo nevyjádřil soucit a pochopení pro to, jak si teď musí připadat příbuzní, přátelé a potomci obětí. Kolektivní ztráta soudnosti, soucitu, sounáležitosti (když nepodříznou mne, tak co ...), sebezáchovy? Probereme se až v biografu na Pečkárně?

d) média a dokonce i někteří levicoví blogeři přiznávají Mašínům "statečnost". Statečnost je, podle mne, schopnost potlačit pud sebezáchovy a v zájmu nějakého celku (ať je to národ, stát, obec, rodina) dělat věci, které se běžně nedělají a při kterých ohrožujeme VLASTNÍ život. Skupina bratří Mašínů několik let kradla zbraně a peníze, páchala loupežné vraždy a žhářství, ukradených peněz si užívala stylem předválečné „zlaté mládeže“, to vše v OSOBNÍM ZÁJMU. Co vím, nevydala jedinou korunu na skutečnou odbojovou činnost, nevydala jedinou letákovou politickou výzvu. Na útoky vůči prominentům jimi nenáviděného režimu si netroufla, to bylo asi příliš riskantní, tak zabíjela, s prominutím, režimní politické nuly. Jistým vzorem pro ty kluky se zálibou v násilí byli agenti-chodci. Cílem bylo vyrobit zásluhy pro zajištění co nejvlídnějšího přijetí na Západě. Pro vstup do cizinecké legie, pro seberealizaci při vraždění v Indočíně a Koreji. Nic jiného nechtěli a zřejmě nic jiného ani neuměli a nechtěli dělat. Peníze došly, za zády SNB a přízrak šibenice. Byl to strach z dopadení a trestu, který je dovedl k troufalé akci, jejíž dílčí úspěch je jedním ze zázraků studené války. Statečné skutky děláme pro druhé, zoufalé pro sebe.

e) Po 55 letech měl pan Paumer prohlásit, že lituje, že neměl zbraň většího kalibru, když "jen" vystřelil oko hasičovi při hašení hořícího stohu. Mrzí ho, že toho člověka nezabil. Zdá se, že ve Strakovce nahradili přísloví „vrána k vráně sedá“ inovací „hyena k hyeně sedá“.

f)Spousta lidí si, v rámci diskuze o Mašínech, vystavuje vizitku, odhaluje skutečně děsící myšlenkové pochody, absenci lidství a zdevastovanou morálku. Je-li podíl členů Mašínova fanklubu na blogové diskuzi k této kauze (nemyslím tento konkrétní blog) representativním vyjádřením veřejného mínění v ČR, přestaňme se strašit přicházející pravou totalitou=fašismem. Už je tady. V nás.

Pane profesore neodcházejte. Vyklidí-li lidé jako Vy prostor internetu je zle. Je to hnědá koncovka. Ze znechucení nebo ze strachu, je to jedno ….. Paumeři stejně neodpouští, Paumeři nenávidí, a touha po cizí krvi jde, bohužel, z generace na generaci.

Kdysi se říkalo, že pod Madridem se bojuje za Prahu, dnes je to Bělehrad. Nepoučili jsme se z historie, a tak se opakuje. Se vším všudy. Bude se nám všem skutečně lépe dýchat ve světě "tzv. tvrdých občanů" (Řeč mysli), kterým argumentačně vyklidíme pole?
05. 03. 2008 | 11:56

Pepa Řepa napsal(a):

To Charlie
na komunistický režim mám stejný názor jako vy.
Nicméně bych nepodezíral autora blogu z nadměrné loayality k režimu.Tím můžete dost ukřivdit.

V osmdesátých letech se dalo vyjíždět pracovně ven i v jiných profesích, než byli špičkoví vědci.Uvědomte si třeba, jak slabá byla v té době jazyková vybavenost.Většinou to šlo přes různé organizace jako INPRO nebo INCHEBA.Členství v KSČ nebylo podmínkou, stát potřeboval devizy. Dostával jste šeky American Express, které jste byl povinnen po návratu směnit za TK.
Jen blb si něco nenechal.

Tím vůbec nechci říct, že v osmdesátých letech byl režim lepší.Bylo to, již tady probírané, prase s mašličkou.
05. 03. 2008 | 11:59

zdesta napsal(a):

Vážený pane profesore. Podle všech znaků, jste kultivovaný člověk,který uznává určitý žebříček hodnot civilizované společnosti.Odmítate politické násilí, kolektivní vinu a.t.p.Tím že jste zveřejnil svůj názor, se automaticky stáváte pro určitou skupinu lidí nepřítelem, kterému v budoucnu nic neodpustí.Stanete se terčem všech nechutných útoků, které s velkorysostí, tolerantností a inteligencí nemají co dělat.Pokud má tato arogantní zhovadilost negativní vliv na vaši duševní pohodu a zdraví, pak klidně přestaňte psát.
05. 03. 2008 | 12:10

hudryper napsal(a):

Vezak.
Naprosty souhlas s Vasim prispevkem !
Nejvyssi cas se probudit a prestat se
dusevne onanovat Blesky,Sipy,MFdnes,
TV a ted uz i Radiozurnalem.
Bohuzel pod Belehradem se nebojuje,
zatim ! Ale citim to v kostech - zacne !
Konecne budeme mit v Evrope svuj
Libanon a bestia triumfalis.
05. 03. 2008 | 12:10

Lukáš Vlček napsal(a):

Dobrý den,

doba, kdy se odehrála ona událost s bratry Mašínovými jsem nezažil. Proto jsem moc rád, že třeba i ČT se snaží dělat osvětu a přinášet fakta. Jeden velmi zajimavý dokument byl vysílán nedávno na ČT24 (byl bych sice rád, kdyby takové pořady byly dávány v příznivější čas, ale díky alespoň za to).

Pokud jste ho pane profesore neviděl, doporučuji:
http://www.ct24.cz/vysilani...

Kromě ilustrace komunistických zvěrstev zde zaznívá jedna velmi zajimavá (a dle mého i podstatná) informace o počtu a typu obětí bratů Mašínových.

S pozdravem,
Lukáš Vlček
05. 03. 2008 | 12:15

NevericiTomas napsal(a):

Jen mi nejde do hlavy, k cemu ti vesnicti SNBaci, kteri udajne jen hlidali slepice a chodili do kostela potrebovali na sluzebnach samopaly...no jo. I vojaci Wehrmacht meli na opascich Gott mit uns. Takove nevinne verici duse to byly.
05. 03. 2008 | 12:41

Nesouhlas s vyznamenáním Mašínů: napsal(a):

http://www.petice.nazory.cz...

...podepisujte petici
05. 03. 2008 | 12:45

Stařeček napsal(a):

Narodil jsem se do druhé světové války, vítězství Ruska nad fašisty mne přesvědčovalo o správnosti kroků našich představitelů. Pak jsem s pionýrským šátkem, který jsem musel nosit do školy chodil příkopy a uhýbal biči sedláků kteří mne viděli. Nemohl jsem to pochopit, později jsem pochopil. Ve škole se před vyučováním půl roku modlil a pak zpíval píseň práce. Z hrůzou a strachem poslouchal obviněnní prokurátora Urválka a díval se posléze na brečící matku při výroku soudu, kde bylo čteno asi deset trestů smrti a mnoho vysokých trestů na svobodě a doživotí. Pak byla měna, ve které jsme přišli i o peníze které jsme neměli, pamatuji na rodiče a jejich vrstevníky jak si dávali pozor aby někdo neslyšel co si mezi sebou povídají, následovala kolektivizace a práce zemědělců zadarmo na družstevním. Postupně se zemědělství vzpamatovávalo, stejně tak i průmysl. Přišel rok 1968, radost, že se všechno bude zlepšovat rychleji. Přišli osvoboditelé ze všech světových stran a tresty za náš názor k okupaci (u mne jenom pracovní postup a finance). Pak dlouhých dvacet let a zase naděje, že se může vše zlepšit. Zlepšilo ale ne pro nás obyčejné lidi. Celý život vidím jak se něco vybuduje a pak to následující scéna nevylepší, ale zbourá, nebo rozkrade. Co byla pravda je lež a naopak. Co vybudují růžoví, to modří zbourají a naopak. Není žádná kontinuita budování státu a charakteru či demokracie. Máme plné obchody ale prázdná srdce. Kam tedy kráčíme? Myslím, že právě k tomu abychom šli správně potřebujeme tyto Hořejší a viděli z většího rozhledu jak, že se to chováme. Chování bratří Mašínů však schvalovat nemůžu. Dokonce mám i poci, že jeden z nich se zase až tak velkým hrdinou necítí. Pane Hořejší pište dál.
Z názorů, že politice nerozumím a snad budu označen i za blbce si nic nedělám. Nemám radost z toho co za duševní marasmus zanecháváme dětem a vnukům.
05. 03. 2008 | 12:57

Silvie napsal(a):

Jano, nevím, čím jsem si zasloužila tu nálepku "modrého ptáka". Já přece nejsem k ODS nekritická, což opakuji asi po sté. Je to pro mne za současné politické situace jediná přijatelná strana. Ale je to marnost nad marnost vysvětlovat!Jsem děvče vychované zcela pravicově v době, kdy ostatní dětičky chodily do pionýra.Můj děda byl v padesátých letech komunisty vězněn a zničilo mu to celý život. Těžko tedy mohu volit socany, kteří mají v Čechách blíž ke komunistům nežli k těm demokratům, o bolševicích nemluvě. Pokud vás to uklidní, nepatřím k horním deseti tisícům, živím se prací a nikoho nevykořisťuju, abych zvolila slovník, kterému rozumíte. Myslím, že jsem se vyjádřila dost jasně a můj názor není nikterak extremistický. Mašínové žili v pohnuté době, byli sami oběťmi, proto nemohou být pokládáni za sprosté vrahy, ale netřeba je ani vyznamenávat. Řeknu-li to poněkud necitlivě lakonicky - když se kácí les, létají třísky.
05. 03. 2008 | 13:25

dej2 napsal(a):

@Charlie.Děkuji za Váš příspěvek.Je to jediné rozumné vyjádření v této stoce pseudolidumilů.A k p.profesorovi?Je mi ho líto,možná ho budou brát vážně v některém z jeho příštích životů/nejlépe na jiné planetě/.
05. 03. 2008 | 13:43

Vico napsal(a):

Síla vyjádření pana profesora se tu v diskuzi jen rozmělňuje. Kdo ji však umocnil, byl Ivan Sommer /0014,31/ Je to memento, které by si měl každý přečíst dvakrát. Jinak respektuji přání blogera a dál už mlčím.
05. 03. 2008 | 13:46

kwich napsal(a):

Pane profesore, stejně jako většina diskutujících máte pravdu. Jenomže nikdo nechce ke své pravdě kousek přibrat.
Celá událost se odehrála za čerstvé paměti poté, co partyzáni a odbojáři směli používat jakýchkoliv prostředků. Naivní a odvážní hoši se pokusili o něco podobného a nakonec v zájmu sebezáchovy došli až k zabíjení. Nutno připomenout, že komunisty nerozlítila smrt nevýznamných náhodných nešťastníků, nýbrž troufalost té skupiny.
Byl bych rád, kdyby historici zapátrali a našli lepší hrdiny třetího odboje, kteří komunistům dali v padesátých a šedesátých letech těžší lekci. Já jich moc nevidím, pokud vynechám některé z těch, kteří byli popraveni. Kdo třeba vedl plzeňské dělníky při stávce po měnové reformě? Patřilo k faktům nebo byla jen šeptanda, že se vykolejovaly transporty uranu do SSSR? Vyznamenání se obvykle neberou zpět,ale oceněním správných lidí by bylo možno zahladit rozpaky spojené s Mašínovými.
05. 03. 2008 | 13:49

Charlie napsal(a):

PepaŘepa
já si naopak myslím, že osmdesátá léta nelze ani zdaleka srovnávat s léty padesátými. Totalitní mafie vládla sice dál, ale už ne tak krutě.
Například si myslím, že taková Charta77 (pokud by vůbec vznikla) by skončila v 50tých létech pro členy dramaticky - na šibenici.
A k výjezdům do kapitalistické ciziny - jezdili prověření montéři a technici - ti vozili ty devizy.
Pak zde byli prověření vědci, jejichž výjezd naopak devizy stál, a ti se museli ve své většině za odměnu režimu odvděčit.
Nejčastěji to bylo podpisem.....
Kázání dobra a morálky od lidí, kteří měli za komoušů dobrý teplý pelech nebaštím. Je Vaše věc jestli Vy ano.
05. 03. 2008 | 13:57

dej2 napsal(a):

@kwich.To je velmi dobrá úvaha na rozdíl od nočního blábolu I.Sommera.Díky za zajímavé čtení.
05. 03. 2008 | 14:15

Zdejar napsal(a):

Pane profesore,pokud u nás budou existovat lidé jako vy,s odvahou napsat svůj názor podložený precizní argumentací, pak je tu pořád ještě naděje. Prosím, nenechtete se znechutit, je nás s názory velmi blízkými Vašim,nejen v tomto blogu dost.Čerpáme z nich naději a sílu v této neradostné době.
Děkuji Vám a těším se na Vaše příští články
05. 03. 2008 | 14:16

Pobo napsal(a):

Vico:
Jestli chápu správně, že chválíte reakci od pána pod názvem Ivan Sommer a ztotožňujete se s ní, tak Vám lituji. Pokud ne předem se Vám omlouvám.

Reakce IS stavět židy a komunisty na jednu roveň mi připadá opravdu velmi troufalé, takříkajíc naprosto mimo. Srovnávání Krista a člověka (sic čestného a statečného) je taky na pováženou (r.....í?). Nelze srovnávat nesrovnatelné.

Komunisti nebyli a ani nejsou žádní šikanovaní chudáčci, ale ..... zneužívající nálad ve společnosti k uchopení moci. Jejich pohádkám o tom, že tehdy se to akorát trochu zvrtlo a příště by to dopadlo lépe nevěřím. Komunismus (víceméně i socialismus) je ze své podstaty vůči člověku naprostý nesmysl, který má jediný účel omámit lidi planými sliby, které stejně nikdy splněny nebudou, aby se jejich hlasatelé (kteří to už dávno ví) dostali k moci. Jakmile se tam dostanou, pak nastává to co tu před pár desetiletími již nastalo.
05. 03. 2008 | 14:25

Marty napsal(a):

Vrazdu samozrejme neschvaluji a podriznuti svazaneho cloveka se mi hnusi. Ale kdyz se vziji do situace bratri Masinu, tak jejich cin chapu. Komuniste udelali z republiky lagr a z policistu jeho dozorce. Jakmile by nekdo svazaneho policistu nasel, byli by bratri Masini rychle dopadeni a popraveni. Kdyz nekdo utika z politickeho lagru, da logicky prednost svemu zivotu pred zivotem dozorce.
Nikdo by asi take nebyl pohorsen, kdyz by nekolik zidu uteklo z koncentracniho tabora a cestou zabili nemeckeho dozorce. Byt by to byl normalni chlap s rodinou, co byl proste povolan do sluzby.
Hrdinstvi bratri Masinu neni jen v tom uteku z lagru. Je v tom odhodlani aktivne proti rezimu bojovat se zbrani v ruce. Bohuzel zustali sami.
05. 03. 2008 | 14:36

veverka napsal(a):

Re Věžák:
Vážený pane,Váš příspěvek je naprosto dokonalý.Zcela vystihuje současnou situaci.Bohužel.
05. 03. 2008 | 14:43

Algem napsal(a):

pane profesore,

konecne jste pochopil, ze hodnotit historicke a soucasne politicke skutecnosti je vzdy pouze velice subjektivni.
05. 03. 2008 | 14:50

veverka napsal(a):

Re věžák:Ale zase tak černě bych to neviděl,vždy je nějaká naděje.Jak tady tak i na jiných serverech převládají ti,co Mašíny považují za vrahy a udělení plakety odsuzují.Aktuálně zde anketu nemělo,ale např. ČT24 či Novinky ano a výsledek byl zdrcující.Asi 80% proti.Čili lidé se zase tak snadno vládní propagandou oblbnout nedají,podobné je to s radarem.Mnoho zdaru!
05. 03. 2008 | 14:53

Charlie napsal(a):

pro Marty
ten boj se v konstelaci, která nastala po druhé světové válce, nedal vyhrát. A to ani tehdy kdyby proti komunistům povstalo (teoreticky) 70% národa. Stalin by si s tím během několika dnů "poradil".
V tom bylo doufání demokratů na obrat nereálné. Jenže to dnes víme my, ale neznáme tehdejší informační situaci.
Celkově se dá říci, že je nemoudré soudit historii po hrozné válce před 60ti léty (odsun Němců,uchopení moci komunisty,zoufalé pocity a činy pokořených).
Posuzovat tehdejší události dnešními měřítky, jak se o to pokoušejí např. Sudetští Němci nebo pan Hořejší je obyčejný politický kalkul.
Pro nedostatek vlastních témat a ideí se česká politika obrací do minulosti. Tady si to levičáci s pravičáky vzájemně "vyřizují".
05. 03. 2008 | 15:04

david napsal(a):

Obvykle se najde scenárista a režisér, který hrdinské příběhy zpracují a někdy i dokonce zfilmují. To by mne tedy zajímalo, zda i v této době by se našel nějaký schopný umělec, třeba otec a syn Svěrákovi, který by ságu bratří Mašínů zpracoval do filmového scénáře a ukázal pak hlavního hrdinu v detailu, jak podřezává bezbranného a svázaného policistu. No možné to vlastně je, ale musel by to být film o statečné Al-Káidě. Myslím, že by v takovém filmu odmítli i klasičtí američtí filmoví řezníci.
05. 03. 2008 | 15:13

JC napsal(a):

Pane profesore,
Proč tolik patosu ? Bolševici měli heslo, že když se kácí les - lítají třísky. Najednou jsou cimprdlich,když ten les kácel někdo jiný než oni.Nebo Stalinovo " smrt jednoho člověka je tragédie, smrt milionu je statistika" Také dobrý námět na přemýšlení o komunistickém uvažování.A co ti Rusové co v 1968 zabíjeli Čechy ? Byli to hrdinové nebo vrazi? Berte to tak, že vítěz píše dějiny.Komunističtí bijci si za vraždy/kterým říkají pomýlení/ svých metálů a 10 minut slávy už užili. Dopřejte to i Mašínům.
05. 03. 2008 | 15:18

Charlie napsal(a):

ano Davide
mohl by také natočit film o statečném legionáři, protifašistickému vojákovi, generálovi Píkovy - jak jej ráno v pět pokoutně věší jeho bývalí podřízení a mezi nimi i někteří bývalí spolubojovníci z války.
Ano mohl by natočit i film o fašisty vězněné drobné a skromné ženě, kterou kati z "vlastního národa" věší jako poslední z čtyřčlenné skupiny vybraných obětí.
Mohl by natáčet desítky filmů plných mučení, okrádání, dlouhodobých trestů, stovek vražd .......atd

Ti lidé se neprovinili ani tím, že by byli četníky a pokladníky mafie, která se prodrala k moci.
Měli jen svůj vlastní názor, jak má vypadat demokracie a mnozí doplatili na to, že oni a jejich předci byli pracovití a měli víc majetku než závistiví sousedé.

P.S: dnešní snahu po hájení sociálního státu nevidím v tom, že budu hájit řádění komunistické mafie v padesátých létech a odsuzovat lidi, kteří se statečně postavili této mafii na odpor.
05. 03. 2008 | 15:47

Frantšek y Asisi napsal(a):

Hrdiny by bratři Mašínové byli,kdyby zůsali v republice a provedli nějaký atentát na tehdejší stranické špičky!
Jinak pro ty kteří obhajují vraždu svázaného příslušníka a nebo zastřelení pokladníka pro peníze.Jak by vám vy obhajovatelé vražd bylo,kdyby to byl váš syn nebo bratr.Strážmistr nebyl žádný velký zvíře a jen plnil svou povinnost,chránit nevinné lidi před zabijáky.
05. 03. 2008 | 16:15

pramel napsal(a):

Dobrý den, pane profesore.
Neberte to tak tragicky a nevzdávejte to.:-)
Ačkoliv s hodnocením Mašínů s vámi prakticky souhlasím, tím jejich oceněním se svět nehroutí.
Že by se teď strhla lavina memoárů odsouzených vrahů (či jejich potomků), kteří nám budou líčit jak dělali odboj?
To se nestane.
Věřím, že naše společnost má potřebné samočistící mechanismy a je schopna rozlišovat.
Případ Mašínů je v tomto směru zcela výjimečný a nikomu cestičku nikam neprošlapává.
A ta placka od premiéra (což není klasické státní vyznamenání) spustila docela bouřlivou celospolečenskou diskusi, která venkoncem nemůže nebýt užitečná, jakkoliv je vám odporná...
Mějte se hezky.
05. 03. 2008 | 16:25

SMUTNO napsal(a):

Bezohledný vrah bezbraných lidí zůstane vrahem i kdyby dostal 10 vyznamenání ! A v čem se jejich čin lišil od praktik tehdejšího režimu ?
Pouze v neskutečné brutalitě.
Co to přineslo v boji proti tehdejšímu režimu ? Pouze jediné podařilo se jim splnit svůj cíl, útéct z tehdejšího Československa za jakoukoli cenu tj. brutálního zabíjení a loupeží, samotnému odboji to nepřineslo zhola nic. Dalo mu to pouze nástroj ke své propagandě.

Za hrdiny považuji ty,kteří vytrvale bojovali proti režimu, politicky a ekonomicky zde v republice a to bez krvavých nevinných obětí, naopak se v mnoha případech obětovali sami.

Každý kdo si poslechl útržky rozhovorů v mediích si obrázek o těchto lidech udělá sám.

S vaším článkem naprosto souhlasím.
Přesto tyto "hrdiny" neodsuzuji spíš je mi jich líto, stejně jako toho, kdo je za jejich činy vyznamenal.
05. 03. 2008 | 17:03

Lípa napsal(a):

Vážený pane premiére, dovolte, abych Vám poděkoval za úderné zahájení volební kampaně ve prospěch naší strany. Podle kvalifikovaných odhadů vzroste náš volební zisk dík Vašemu nezměrnému úsilí o 5 - 8%.

Váš vždy vděčný
Vojtěch Filip
05. 03. 2008 | 17:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Řeč mysli:
"tvrdí občané raději ztratí život než žít v otroctví" Zjednodušující nesmysl, který nemá význam dále rozvádět.
Další často používaný argument obhajující vraždy Mašínů a spol zní, že tehdy komunisté vraždili nevinné lidi a proto bylo nutno se jim postavit se zbraní v ruce.
Má to legitimizovat vraždění nevinných lidí z opačné strany?
Anebo byl pokladník bránící státní peníze skutečně slouhou zločinného režimu?
Za sebe tvrdím, že ne.
05. 03. 2008 | 17:25

mleziva napsal(a):

badatel: Rozumím tomu dobře, že byste raději vyměnil svoji svobodu rozhodovat sám za sebe, říkat co chcete, vzdělávat se podle sebe, pracovat kde chcete a cestovat kam chcete za totalitu, kde Vás mohou zlikvidovat bez soudu , jen když budete mít tu svoji "králíkárnu" a "sociální jistoty"?
05. 03. 2008 | 17:26

tomas napsal(a):

z textu p. kalouse
Thomas Hobbes již v 17. století konstatoval, že dojde-li k tomu, že stát přestane vykonávat svůj původní účel (tj. např. ochránit členy před útokem zvenčí nebo agresí některých jiných jedinců), je jednotlivec oprávněn vzdorovat porušování práv.

- John Locke a Charles Montesquie byli zastánci důsledné dělby moci soudní, výkonné a zákonodárné. Podmínkou optimálního fungování státu je vzájemná kontrola na sobě nezávislých soudů, vlády a parlamentu. Jestliže nedochází k naplňovaní tohoto principu (v totalitních režimech je vůle strany postavena nad zákon), přestává stát jako velmi citlivý mechanismus plnit svoji funkci.

- Jean Jacques Rousseau v díle "O společenské smlouvě" argumentuje podobně: poruší-li stát uzavřenou smlouvu (tj. hodnotu, na které vznikl) a vystupuje proti vůli obecné většiny (volonté general), mají občané právo svrhnout takový režim.
05. 03. 2008 | 17:34

Zuzana napsal(a):

Potěš tě pán Bůh, soudruhu Hořejší..
05. 03. 2008 | 17:37

pgjed napsal(a):

Dobrý den pane profesore,

Několik dnů se bráním polemizovat s Vámi dále na toto téma. V této věci se zásadně neshodneme, jak jsme se ostatně opakovaně přesvědčili. Jenom drobnou poznámku. Píšete: "...Děsím se, kde tato cesta skončí..." Já osobně se děsím způsobu uvažování, který vychází z toho, že v obraně před nevybíravým bezskrupulózním a záludným zlem lze postupovat bez toho, aby byly použity i velmi hrubé prostředky. Dále mě děsí ta úvaha, že personální strukturu totalitní diktatury tvoří jen ti špičkoví diktátoři a již ne ti, kteří se na té či oné úrovni tím či oním způsobem přidali na jejich stranu.

Víte děsí mě to proto, že Vás považuji za velmi uvážlivého a solidního člověka. A vidím, že nejste sto domyslet, že právě takový přístup nás dovedl až k Mnichovu a okupaci a následně k únoru 48. Tento způsob uvažování přivedl Jana Masaryka k sebevraždě. Já jsem přesvědčen o tom, že jsou hodnoty, které by měl člověk bránit i velmi tvrdými prostředky a proti všem, kteří je ohrožují a to dokonce i v případě, kdy je ta obrana jakoby beznadějná. Závěrem bych se chtěl ohradit, ne za protikomunistické odbojáře, protože nebyli jenom Mašínové, ale za sebe. Stavět obranu demokracie proti krvavé totalitě naroveň s islámským terorizmem, který útočí nesmyslně na fungující svobodné demokracie, aby je nahradil islamistickou totalitou, to je příliš!
05. 03. 2008 | 18:02

David napsal(a):

Ano Charlie,
nemusel ses takto namáhat zdůrazněním silně emotivních zážitků z tehdejší doby, já je nikdy v životě nebudu obhajovat, to mi věř. Na rozdíl od Mašínů je mi líto všech zbytečných obětí té doby.

Ale stejně tak musíš uznat, že jako byl rozdíl mezi svinstvem 50-tých let a podstatně klidnějším vývojem let 60-tých v tehdejší ČSSR, tak dnes lze rozpoznat rozdíl počátku let 90-tých a proti tomu postavit současnost. Myslím především rozdíl v ekonomickém chaosu transformace a dnešním víceméně spořádaným ekonomickým vývojem.

A mnoho lidí nyní očekává, že jednou se dostaví spravedlnost a dobu ekonomické transformace po sametové revoluci správně označí za druhou největší zlodějinu v dějinách samostatné české státnosti. Tu první zlodějinu snad nemusím připomínat. Bohužel pro správné hodnocení té první Klaunovy premiérské doby máme pořád klapky na očích a hádej kdo nám stále o těchto historických faktech maže med kolem úst a opravdu, opravdu jenom mlží?
05. 03. 2008 | 18:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pgjed:
"právě takový přístup nás dovedl až k Mnichovu "
Takže Češi měli sudestké Němce vyvraždit?
05. 03. 2008 | 18:09

karel napsal(a):

Horejsi, to je takovy Chamberlein. Plna huba miru, ale uklizet pak museji jini.
05. 03. 2008 | 18:45

zdesta napsal(a):

Karel.Jste opravdu schopen uklízet s nožem v ruce a podřezávat živé a bezbrané lidi?
05. 03. 2008 | 19:17

Glock napsal(a):

Pane profesore,

Vaaše přesvědčení je chvályhodné, ale na světě musí být i lidé jiného, než Vašeho typu. PRotože kdo potom bude odhánět lvy od jeskyně?

Před 70 lety se Evropa (a celý svět) vybíjela ve vyhlazovací válce. 70 let nedokáže změnit podstatu člověka, stále budou někteří, kteří prahnou po moci, prospěchu a další, kteří jen chtějí, aby jim druzí dali pokoj a nechali je žít podle svého (Mašíny). Vaše etické rozjímání je pro mne bezpředmětné, ale až budete potřebovat pomoci s násilníke (až Vám plůjde o život, majetek a svobodu), řekněte, pomohu. A nebudu za to nic chtít.
05. 03. 2008 | 20:27

IG napsal(a):

Promiňte Glocku, ale jste primitiv.
05. 03. 2008 | 20:45

Míla napsal(a):

Pravda a láska...bohužel trochu zprofanované heslo. Mimochodem nikdy to nebylo heslo Mirka Topolánka. Ty pojmy však stále existují a jistě jsou vám bližší, než to druhé. Tedy lež a nenávist. Právě proto se nenechte odradit a pište dál, pane profesore.
05. 03. 2008 | 21:46

Jana J napsal(a):

Silvie, jsem toho názoru, že žena je ochránkyní života.Vražda je pro mě nepřípustná v zájmu kterékoli ideologie. Nevím, možná ještě nemáte děti, proto ty třísky. Kdyby ta tříska bylo vaše dítě, možná byste smýšlela jinak.A ODS není demokratická strana, tohle já rozeznám docela dobře. Musíte si holt nabít nos. Volič ODS s majetkem kolem 5 miliónů a výš je logická záležitost. U pracujícího děvčete, byť i s relativně vysokým platem je to touha patřit do luxusního klubu, kam ji ale stejně nikdy nevezmou.
05. 03. 2008 | 21:50

Amigo napsal(a):

Kdybych byl slepý, všechno bych slyšel, teď když jsem i hluchý můžu už jen plakat.
Ale žiju.
A děkuji ,že jsem je minul v čase.
- Amigo -
05. 03. 2008 | 23:02

mleziva napsal(a):

Jana J: ti "voliči ODS s majetkem kolem 5 milonů a výš" Vás a Vám podobné nejspíš živí soudě dle Vašeho příspěvku, tak na ně buďte hodná a nezáviďte jim nebo se přestěhují někam jinam a spláčete nad výdělkem...
05. 03. 2008 | 23:43

Dr. Jan Hollauer napsal(a):

Vážený pane doktore Hořejší,
vidím, že i tentokrát nevíte, o čem píšete...
Samozřejmě, že Mašínové pro Vás byli JEN vrazi, vždyť vraždili nevinné oběti, tzv. ozbrojenou dělnickou pěst, která zde byla pro to, aby dbala o bezpečí nás všech...
Zcela jistě víte o justiční vraždě Slánského, justiční vraždě Horákové, ale to byly přece excesy, které se pak už neopakovaly... A Mašínové byli vrazi.
Jenže, vážený pane doktore, SNB, StB či pohraniční stráž, elita komunistické ozbrojené moci v čele s milicí vraždila své SKUTEČNĚ nevinné oběti, o kterých MÁLOKDO MĚL PONĚTÍ, nejen v 50. letech, ale i v 60. či 70 či 80. letech, jenže o tom se už tak moc neví... Či nechce vědět?! No a Vy o tom přece jako člověk šedé zony nemáte ponětí ani dnes, kdy už byste neměl být člověkem šedé zony a měl byste ponětí mít... Nemáte, a tak píšete nehoráznosti šedé zony dál.
Být Vámi, styděl bych se...
Škoda, že v této zemi nebylo Mašínů tisíce, možná by tato země skutečně vypadala jinak, určitě LÉPE, bohužel, proto vypadá tak, jak vypadá...
Asi by to během sametové revoluce, kdy komunisté vymysleli geniální heslo NEJSME JAKO ONI!, skutečně mohly změnit už jen ty tanky Augusta Pinocheta, když už tady nebyli hrdinové jako Mašínové, škoda, že tady nebyly. Pak by země prošla očistou, místo toho se však propadla do pekla porevolučního bolševismu nové kvality, a co z toho je, to vidíme na každém kroku. Morální i lidské bahno!

Dr. Jan Hollauer
06. 03. 2008 | 00:26

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane Hollauer,
proč tady nemohly být Mašínů tisíce jsem napsal výše, právě tak, jako co by se stalo, kdyby se jich tísíce našly.
Že nedošlo k obrovskému krveprolití vroce 89, po kterém tak voláte? Ze dvou důvodů: Přes veškerou nechuť k režimu na tom národ nebyl tak špatně, aby měl chuť jít do občanské války
- Bylo důležité, aby nedošlo ke zvratu v Rusku a proto závazek Gobačovovi. Víte, shořet v jadeném ohni se nikomu nechtělo a kdyby v Rusku došlo k převratu, tak jsme putovali zpět a ani nemrkli. A to z výše uvedeného důvodu.
Chcete obrovské krvepolití? Tuším, že se ho dočkáte ...
06. 03. 2008 | 01:13

Skogen napsal(a):

Pane profesore, respektuji vaše přání a nebudu se k tématu vyjadřovat. Jen chci říct, že si Vás jako člověka velice vážím.
06. 03. 2008 | 01:19

Tomas napsal(a):

To karel: presne tak, stejne jmeno jsem mel rovnez na mysli - je to plany, levicacky lzihumanismus. Takovi lide nedovedou hajit svobodu; kdyby jim nekdo pred ocima vyhlazoval rodinu, budou stale jenom tlachat a tlachat...a vydavat prohlaseni, rezoluce, deklarace atd. takovi lide umoznili nastup Hitlera i komunismu; mam za to, ze jejich postizeni muze mit genetickou povahu, maji proste gen appeasementu...
06. 03. 2008 | 01:49

Pepa Řepa napsal(a):

Dobré ráno, pane Hořejší
doufám, že už vás zlost nepřešla.
Běh světa je někdy jiný, než bychom si přáli.
Ač s vámi někdy názorově nesouhlasím, jsou vaše články a některé články pana Havla,jedny z nejlepších z levicového spektra.

Druhý přínos vidím v tom, že sem přidávají svě názory zástupci vědecké obce a já, jako laik, se mnohdy dozvím zajímavé věci.

Třetí rovinu vidím v tom, že spojení vědecké činnosti s křesťanským viděním světa není v Čechách běžnou věcí. Bohužel.
06. 03. 2008 | 07:20

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon za absurdní překlep
doufám, že už vás zlost přešla....
06. 03. 2008 | 07:21

tomas napsal(a):

k pripadu masinu mozna jeste jeden dovetek, porovnejte, jak s jejich matkou nalozili za valky naciste po uveznenni jejich otce a jak s ni nalozili komuniste po jejich uteku. otazka do diskuse, proc komunistum, kteri u nas pomordovali tri stovky nevinnych lidi a v celem svem tabore miliony tak najednou zalezi na osudu sesti lidi?
06. 03. 2008 | 07:28

David napsal(a):

Tomasi,
chcete snad za každou cenu ty tři stovky zamordovaných v padesátých letech dorovnat třema stovkama zamordovaných komunistů, aby se Vám konečně na duši ulevilo? Když tady vystavujete na odiv nicotných 6 zavražděných Mašíny proti těm 3 stovkám po roce 1948 zabitých komunismem. Můžeme pořádat třeba pogrom, někdo by to měl průběžně počítat a pak říct, už dost, jsme si kvit a tlustá čára. Zapomeňte na mrtvé, od této chvíle už nám všem bude dobře. Jde mi z tvého příspěvku mráz po zádech.
06. 03. 2008 | 07:50

tomas napsal(a):

to si nerozumime, ja se jenom ptam, proc komunistum, kterym nikdy nezalezelo na jakemkoliv zivote najednou lezi tak na srdciosud sesti lidi. kde se v nich vzala ta humanita, nebo je to jenom strach z toho, ze nekdo by ten jejich tridni boj vzal vazne a mohlo by dojit i na ne. nevim jestli to vite, naciste pani masinovou na kratky cas zadrzeli a pote ji propustili, jejiho muze mezitim nelidsky mucili. komuniste ji zavreli do kriminalu, prestoze mela rakovinu, a tam ji take nechali umrit. slysel jste nikdy hovorit komunisty o tom, ze vrah zustane vrahem v souvislosti s pani masinovou, horakovou, heliodorem pikou, pavlem wonkou ? rozumite tomu, ze bez komunistickeho teroru by zadny teror masinu nenastal?
06. 03. 2008 | 07:59

David napsal(a):

Tomasi, rozumíme si. Z pohledu trestního práva je 6 vražd masová vražda stejně jako 300 popravených nebo umučených občanů. Jen je trochu problém v tom, že těch šest zabili dva bratři s jasnou trestní odpovědností, kdežto těch 300 má na svědomí politický systém, který za to nese ideologickou odpovědnost. Kvůli tomu ho
dnes většina obyvatelstva právoplatně odmítá.

Výsledek srovnání je následující: Zatímco komunisté zde mají dnes vysoké politické preference i přes odpovědnost za politické vraždy po 1948, bratři Mašínové by se sem nemohli jednoduše vrátit. Mohl by se totiž na scéně objevit někdo z pozůstalých po obětech a chtěl se za každou cenu za svoji rodinu pomstít. Ještě to není tak dlouho. V tom je rozdíl.
06. 03. 2008 | 08:21

tomas napsal(a):

davide, co ta moje otazka ... proc komunistum, kterym nikdy nezalezlo na jakemkoliv zivote, najednou tak zalezi na sesti lidech? mate pro to nejake jine vysvetleni nez jsem vam nabidl? z one sstice rozlisujte jeste mezi onemi nemeckymi policisty, kteri byli zastreleni v boji , kde stalo cca 10 000 vojaku a policistu s tezkou technikou proti peticlenne skupince s nekolika pistolemi. nemusite se bat, ze bych dodatecne obchazel sve sousedy, byt jedem z nich je milicionar vyslany v 1989 do Prahy a pripraveny do nas strilet, ja bych nikoho ozbrojeneho, nebo neodzbrojeneho zabit nedokazal, pravdepodobne. podriznuti esenbaka neni neco pri cemz bych mel nejaky slastny pocit, stejne jako pri spojeneckem bombardovani drazdan, nebo shozeni atomovky na hirosimu, ale masinove meli pravo se postavit komunistum a jejich cesta nemeckem je skutecne jednim z nejvetsich pribehu studene valky.masinove se nikoho v cesku bat nemusi, kdyz tady poklidne dozil i soudruh grebenicek
06. 03. 2008 | 08:34

Silvie napsal(a):

Jano, kdybyste uměla počítat, muselo by vám vyjít, že už nejsem žádná pionýrka. Sice nepamatuju padesátá léta osobně, ale četla a slyšela jsem o nich od rodičů dost. Mojí rodině bolševici znárodnili výnosné kamenolomy s nejkvalitnějším pískovcem v republice, les a pozemky a ještě ji ostouzeli v tisku. Tvrdit, že ODS není demokratickou stranou ,pokládám za dosti pomýlené a vypovídá to jen o vašem resentimentu k minulému režimu.Nikdo vám nezakazuje se svobodně vyjadřovat a pohybovat, vydělávat taky miliony, když vás ti zbohatlíci tolik trápí a uplatnit v plné míře vaše široké schopnosti. Žilo by se vám lépe, kdyby vás tolik nesžírala nepřejícnost a závist. Zdravím.
06. 03. 2008 | 08:49

David napsal(a):

Dobře, Tomasi, tedy jinak. V trestních záležitostech je vždycky významnou otázkou posouzení motivu, který nabádá pachatele ke spáchání trestného činu. Jestliže motiv několika mladíků mohl tehdy klidně být třeba názor "Všichni komunisti jsou ku.vy", a kvůli tomu názoru se za cenu mnoha obětí prostříleli na západ, pak mohu s podobným motivem přijít dnes i já.

Představ si, že nebudu souhlasit se svým sousedem na vesnici a budu si o něm myslet, že je to pěkný hajzl. Až to se mnou jednou pořádně škubne, vezmu čtyrky vidle, u stodoly ho zapíchnu a prvním letadlem odletím na Seychely. A basta. Po čtyřiceti letech se začnu domáhat práva, že jsem k tomu měl politické důvody, a že to byl svinskej komunista. Jak se to potom bude posuzovat, to tedy opravdu nevím. Ale je dost dobře možné, že to zase někdo politicky využije jako strašáka proti komunismu, nebo jako prostředek k dosažení volebního úspěchu. I když ten motiv na počátku mohl být velmi sporný.

Dnesd není žádná válka, a přesto by mnoho lidí nejraději vzalo zbraně a šlo střílet. Z těch útočných e-mailů je to občas cítit. Každá společnost musí v době míru mít v sobě mechanismus, jak choutky těchto lidí, kteří silové řešení mají geneticky zakódované v povaze, potlačit. V době války se tyto povahové rysy naopak podporují. To je třeba také rozlišovat.

Když jsem byl před lety na vojně v základní službě, strašně jsem se divil, jak je možné potrestat opožděný příchod vojáka z opušťáku třemi ostrými v base a oproti tomu se jen lehce usmívat a ponechat bez trestu, když se třeba záklaďáci potloukli na zábavě a vyrazili si vzájemně několik zubů. Na vojně se soudí jinak, než v civilu a to je rozdíl. Proto se válečný stav posuzuje jinak než stav míru. Po roce 1948 tady evidentně mír byl. Dojednaný a stvrzený všemi vítěznými válečnými mocnostmi. Bohužel i přes všechny ty komunistický zvěrstva.
06. 03. 2008 | 08:59

Karel napsal(a):

Silvie
I za komunistického režimu jste si mohla doma svobodně diskutovat o všem, což můžete dnes též. Ale média představovaná MfDnes, LN, ČT rýsují jinou politickou atmosféru ve společnosti a tyto nicotné diskuse na blogu nenahradí jejich dopad.
A jak se vydělávají miliony? Prozradíte? Většinou se miliony vydělávají na někom, prostě na lidech, na zaměstnancích. Je je pár vyvolených, kteří si mohou díky svému talentu a zájmu v cizině vydělat ty miliony sami - sportovci, umělci a..? A pak restituenti.
06. 03. 2008 | 09:07

stále rebel napsal(a):

Rozhovor s Milanem Paulmerem.
Nebudu komentovat, udělejte si závěr každý sám.
http://www.rozhlas.cz/defau...
06. 03. 2008 | 09:16

Silvie napsal(a):

Karle, to nemůžete myslet vážně! To jako bylo super, že jsme za bolševika neměli přímo doma štěnice a mohli jsme "svobodně" diskutovat u kamen. A když bychom náhodou plácli něco v hospodě, tak nás rovnou sebrali. Vždyť vy si tady dneska můžete svobodně pozurážet (a taky to děláte) celou vládu, včetně prezidenta.A pokud jde o bohaté lidi, rozhodně nikoliv všichni zbohatli restitucemi a kriminální činností. Můj bratr například vybudoval svou firmu z ničeho a deset let mu trvalo, než ji postavil na nohy. Po celou tu dobu si vyplácel možná nižší plat, než jste v té době pobíral vy.Navíc nepracuje osm hodin denně jako já, ale klidně i dvanáct, včetně víkendu. A jeho zaměstnanci si rozhodně nemohou stěžovat,berou ve dvaceti letech peníze, o kterých se vám ani nezdá. Vydělat peníze je " jen" otázkou vzdělání, schopností a vůle. Dnes tu možnost máme úplně všichni. Má-li ovšem někdo sotva středoškolskou maturitu, neumí -li jazyky, neovládá -li moderní techniku, pak nemůže očekávat horentní plat a nadprůměrný životní standard.
06. 03. 2008 | 09:22

tomas napsal(a):

dobre davide, jinak / ale zkuste mi odpovedet na tu otazku, moje odpoved je ta, ze komunistum tridni boj a teror vyhovuje do chvile, kdy dosahne na ne/. jestli zapichnete do souseda vidle, protoze je svinskej komunista, tak asi pujdete sedet za vrazdu, ale mozna to uhrajete na nejake pominuti smyslu, nebo vezmete kramle na ty seychely a budete se koupat v mori.z toho, co pisete mi vychazi, ze podle vas se legitimne uznaneme rezimu v ceskoslovensku nikdo nesmel nijak postavit na odpor a tem, ktery dostali opratku, bychom dneska postavili pomniky, i sprispevkem od ransdorfa. jenomze komunisticky rezim nebyl, davide, legitimni, protoze ztratil jednu ze svych podminek legitimity, totiz chranit sve obcany, on proti nim naopak rozpoutal teror a obyvatele meli pravo se tomuto teroru vzeprit.dnesni rezim neosnuje zadne justicni vrazdy, neposle va do kriminalu za to, kdyz nekde napisete, ze klaus je otec tunelaru, neomezuje vas v moznostech zakladat strany, spolky, demonstrovat ... mohli tohle vsechno delat masinove?
06. 03. 2008 | 09:23

Ivan Sommer napsal(a):

Evangelický farář Emanuel napsal 6.března 2008 v článku <Udílení medailí> na Neviditelném psu o Mašínech: „Nebo se snad liší vyvražďování komunistů od vyvražďování Židů? Vzít to pěkně po mašínovsku, by znamenalo postřílet a podřezat desetinu našeho národa.“
06. 03. 2008 | 10:25

Karel Mueller napsal(a): napsal(a):

Dle mého, pane Muellere, smrt vysoce postavených komunistů by nebylo krveprolití, ale spravedlivá odplata... Odplata za vše, co tady 40 let prováděli na nevinných, kteří ten systém nechtěli a kterým byl vnucen... A že jich pár procent v této zemi bylo, tomu lze uvěřit, i když chápu, že 95 % národa zde komunismus chtělo... Všichni totiž měli pocit, že teprve potom tady nastane Amerika... Amerika se nekonala, pouze marasmus, útlak, lži atd. atpod.

Jan Hollauer
06. 03. 2008 | 10:28

Ivan Sommer napsal(a):

oprava - farář se jmenuje Emanuel Vejnar
06. 03. 2008 | 10:30

David napsal(a):

Tomasi,
na těch šesti zabitých lidech nezáleží jen současným komunistům, přece na tom, aby se nic podobného nestalo dnes, ani nikdy v budoucnosti, na tom musí záležet všem normálním lidem. Těžko rozlišíš, kdo se Mašínovy skupiny dnes zastává a omlouvá jejich činy a kdo je považuje za vrahy, nebo za teroristy. Tady se stírá politická příslušnost. Češi nikdy (snad s vyýjimkou husitství) nebyli agresívní vůči sousedním zemím, vždy jsme se jen bránili cizím agresorům a to máme v celonárodní povaze.

Jednou stejně musí celý svět dospět sám k centrálně plánované ekonomice, nelze v rámci celého světa dál takto plýtvat energiemi a potravinami, jak to děláme nyní všichni v Evropě. Pokud se postupně všechny země světa dostanou na průměrnou úroveň třeba jen naší ekonomiky, dovedeš si představit, jak naroste spotřeba ve všech komoditách. Žijeme v uzavřeném ekonomickém prostoru, ten žádný nový Pán Bůh nemá šanci nafouknout.

Až se vyčerpáme, zbývají zase jen dvě možnosti - buď půlku světa vystřílet, nebo plánovat výrobu a spotřebu. Dnes jsme ve stadiu, kdy bojujeme na několika frontách o kontrolu nad světovými zásobami základních surovin. Že je ČR už nyní ve válce, to běžný občan ani nepostřehne. Máme vojenské specialisty v Afghanistánu a co tam oni dělají a kolik lidí mají na svědomí, to se nedozvíme. V médiích je to tabu. Možná, že už postříleli také nějakých 100 afghánců, nebo pákistánců. Kdyby tu dnes nějaký muslim vyhodil do vzduchu školní autobus, nebylo by se čemu divit. Ze stejného důvodu, jako vraždili Mašínové. I na to mysli, když se pokoušíš komentovat odboj bratří Mašínů.
06. 03. 2008 | 10:45

tomas napsal(a):

ale davide, ono se neco podobneho u nas, z ceskych rukou uz nestane, pokud se zase moci nechopi nejaka skupina, ktera se rozhodne zbavit prav urcitou skupinu obyvatelstva a zacit je terorizovat. copak masinove po uteku na zapad nekoho vrazdili? copak po prevratu v 1989 nekdo zacal vrazdit komunisty?
06. 03. 2008 | 12:26

Jana J napsal(a):

Silvie, škoda, že jsem na vás reagovala - jako mnozí jiní nedokážete pochopit, že ne každý, kdo mluví o solidaritě a proti odírání lidí, je chudý a závistivý, navíc nevzdělaný. Zapomeňte na to.
06. 03. 2008 | 12:33

David napsal(a):

Doufám Tomasi, že už se nic podobného nestane. Dík za pozornost, kterou jsi mi věnoval, Tomasi. Už toho nechme, názorů tu padlo dost.

Jen jsem chtěl na závěr říci, že se klidně může stát, že se svět jednou vrátí k centrálně plánované ekonomice, protože lidstvu nic jiného nezbude. A nemusí to nijak dlouho trvat. Třeba takových 50 let. Pak se najednou zjistí, že to je dobrá cesta a že se o to před 150 lety pokusili nějací komunisti v Rusku. Že to v té době nešlo jinak, než násilným převratem. A teď že se to musí udělat přirozenou cestou. Dobrovolně. Jinak jako lidstvo nemáme šanci přežít.

Na umučené a popravené se sice nezapomene, ale budou mít už jen nějakou malou historickou hodnotu. Jako všichni mrtví za všech předchozích válek a revolucí. Mašínové nestojí za záznam do historie. Tohle naopak velmi rádi zapomeneme.

Poslechl jsem si záznam nočního rozhovoru v rádiu s p. Paumerem; je z toho zřejmé, že se jednalo o nedomyšlenou klukovinu. Paumer sám přizává, že kdyby byl o 10 let starší, asi by se tak nechovali.
06. 03. 2008 | 12:57

tomase napsal(a):

diky davide za diskusi
06. 03. 2008 | 13:00

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hollauer,
použil jste můj nick, doufám, že omylem :-).
Máte pravdu v tom, že pár parchantů by si to odsouzení zasloužilo. Třeba Bilak a jemu podobní. Souhlasím i s tím, že tlustá čára se podepsala na morálce národa.
Ale v sázce bylo příliš mnoho a riziko občanské války příliš velké právě tak, jako možný zvrat v Rusku. A tak bylo přijato nejméně špatné z možných postupů. Mimochodem jsme si tím získali hluboký respekt celého světa.
Když už byla cesta tlusté čáry nastoupena, tak je poněkud slabé 19 let poté lamentovat nad tím, že se jim nic nestalo.
ČR i svě je dnes úplně jinde a má jiné a to daleko závažnější problémy k řešení.
Babrat se pořád v minulosti, zveličovat, lhát a upravovat dějiny znamená ve svých důsledcích nejen rozštěpení a rozeštvaní společnosti, ale především přiznání vlastní naprosté neschopnosti a zkorumpovanosti.
06. 03. 2008 | 13:30

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel (ne Mueller, kterého zdravím)

Vy neznáte nikoho ve svém okolí, který sám, či s několika společníky vybudoval firmu, v hodnotě několika drsítek miliónů?
Bez tunelů a s vyššími platy zaměstnanců než ve státním sektoru?
06. 03. 2008 | 14:47

VK-Can. napsal(a):

Pro stale rebel.
Diky za link na zajimavy porad.
06. 03. 2008 | 15:10

Karel napsal(a):

To bylo přesné, klukovina s následkem smrti. Sakra pokladník přece nebyl žádný představitel režimu. Motiv byl správný,střílet komouše.Ale provedení neodpovídá. Strom poznáš po ovoci. Dávat medaile za dobré úmysly je hezké. taky bych si nějakou zasloužil.
06. 03. 2008 | 17:51

Tendr napsal(a):

Pane profesore, nedavno jste tady zminoval kmenove bunky a jejich vyuziti. Jestli mate chvilku casu shlednete tuhle diskuzi o Stem Cells. Preji hezky vecer

https://www.youtube.com/watc...
06. 03. 2008 | 21:21

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa, VK Can.
Děkuji za pozdrav :-), zdravím též a jako obvykle přidávám pozdrav i panu VK.
06. 03. 2008 | 23:14

sasa napsal(a):

To Karel Mueller: v 89 zadny pokus o obcanskou valku nebo zakaz KSC, se nemohl konat.
1.Mezi verejnosti prevladlo heslo "Nejsme jako oni" a
2. "Oni" vedeli o co OF jde, ale "jednem" slo o podil na privatizaci, ti jsou nyni na pravici a "druzi" byli nazoru, at si narod vyzkousi, co chce. A ti jsou na levici. Takze nikdo nemel zajem na konfrontaci natoz na obcanske valce.
Jestli OF si dalo sve heslo ze strachu pred
Rusy, tak to nemuseli. Vzdyt co bude napsal Gorbacov uz ve sve knize "Prestavba ..." A potvrdil v prosinci 1989.
07. 03. 2008 | 23:48

pgjed napsal(a):

Dobrý den pane Matyáši,

V diskusi k poslednímu blogu pana profesora Hořejšího jste na můj diskusní příspěvek reagoval následující replikou:

"právě takový přístup nás dovedl až k Mnichovu "
Takže Češi měli sudestké Němce vyvraždit?
05.03.2008 18:09:32

Původně jsem na ni nechtěl vůbec reagovat. Replika mě přišla jako nechytrý a téměř učebnicový příklad oné falešně pojímané humanity s černobílým viděním situací, kdy se odehrává boj se zlem o dobro, jaký ve svých názorech na 3. odboj prezentuje jinak velmi moudrý a uvážlivý pan profesor Hořejší. Ale protože mě právě tato problematika nedá spát podobně, jako jemu a jsem dokonce přesvědčen, že je nezbytné si v těchto věcech udělat hodnotově jasno, abychom se jako demokratická společnost postavili na pevný hodnotový základ, reaguji, byť se zpožděním, abych Vás nasměroval k jinému uvažování, než ukazuje Vaše replika.

Vezmu to pozpátku, od Mnichova k říjnu 1918, možná i kousek před a pak se vrátím zpět k Mnichovu. Byť nesouhlasím s tím, že Beneš přijal Mnichovskou kapitulaci a jsem přesvědčen, že jsme se měli bránit, chápu důvody, které jej k tomu vedly. Stručně:
• zrada spojenců, proti které jsme nebyli schopni dostatečně účinně působit
• rozklad Společnosti národů a ovládnutí jejích orgánů němci
• hluboké rozpory až nepřátelství s drtivou většinou sousedů a tím nejistý stav hranic s výjimkou kratičké společné hranice s Rumunskem
• nízká úroveň dokončení obranných systémů
• sotva započaté budování obranné infrastruktury národního hospodářství
• sotva započaté přezbrojování a modernizace armády, přičemž některé koncepce byly naprosto zcestné
• vzrůstající odpor prakticky celé německé menšiny napříč politickým spektrem, vůči státnímu zřízení a politické správě RČS, který šel tak daleko, že i antifašisti, včetně sociálních a křesťanských demokratů byli pro odtržení od RČS
• existence velmi dobře vycvičených a vyzbrojených guerillových struktur - volkssturmu navázaných na organizační strukturu HSDP

Tedy vpodstatě beznadějné postavení, ve kterém obrana republiky by měla hodnotu především morální. Jak k němu došlo? Jen velmi stručně a heslovitě.

• Spojenci, nedokázali jsme je přivázat hospodářsky, zatímco Německo ano. Proč? přece by to nebylo orální a my, křišťálově čistí demokraté o takových metodách nechceme ani slyšet a věříme danému slovu.
• Společnost národů? Toť naše záštita a gentlemanský klub rytířů demokracie a svobody! K procitnutí nás nepřivedlo ani když se prezidentem Interpolu stal Heidrich a SS spadla do klína veškerá dokumentace centrály ve Vídni.
• Vztah poláků a maďarů k nám se generoval na základě naší neschopnosti ukázat sílu a rozhodnost jednou ve prospěch poláků, jindy proti maďarům. Důvod, falešně pojímaná humanita. Přece nejsme ti zlí!
• Obranné přípravy to je kapitola sama pro sebe, to si nastudujte.
• Německá menšina, nejen v Sudetech, protože třeba Brno, ale i jiná města byla velmi silně německá? Byli skutečně všichni němci v Čechách, na Moravě i ve Slezsku etničtí němci, nebo i poněmčenci? To je rovněž k nastudování... Důležité je, že se za němce považovali. Při vzniku RČS sice někteří dělali rutyku, ale mlčící většina nebyla zásadně proti obnově samostatného státu. Co se událo, že po 20. letech byli téměř všichni proti? Neschopnost přizvat demokraty mezi němci k podílu na správě RČS, neschopnost vytvořit podmínky pro národnostní návrat alespoň části poněmčenců, ale především neschopnost důrazně a tvrdě zasáhnout proti militantním henleinovským strukturám. Důvod? Ona falešně pojímaná humanita! přece jim nebudeme ubližovat, i když zabíjejí pošťáky, policajty, finance... Oni sami příjdou k rozumu. Výsledek? Ze strany politických reprezentací i obyvatelstva německé národnosti byly RČS shledána slabou, neužitečnou, zbytečnou. A tak část zastrašena, část z rozumu, cca všichni němci se přidali k páté koloně. A byť cestou politických a mocensko-ozbrojených čachrů, vpodstatě legálně rozbili republiku, jejíchž reprezentace nebyla schopna a ochotna k silovým vystoupením v pravý okamžik. A ti, kteří celou 1. republiku upozorňovali na nebezpečí, byli posmíváni ostouzeni a dehonestováni, a přežili-li válku, stihla je pomsta E.B.
08. 03. 2008 | 12:40

pgjed napsal(a):

Pokračování předchozího textu:

Jak podobné celému průběhu období 45 - 48 a dále. Bolševici postupně uchvacovali mocenské a silové struktury, aniž by kdokoliv z politických špiček demokratických stran, nebo E.B. či J.M. projevil známku nevůle, přestože obyčejní lidé byli velmi často a velmi důrazně proti! Proč také? Vždyť Stalin je můj nejlepší přítel a hrdlořez Slánský a konfident Fierlinger byli nejlepší kamarádi JM a ten Kléma je tak komický... Podobně, když to prasklo, práskla většina do bot, některé "chytila šajba" no a JM, když si uvědomil, kam svou povrchní lehkovážností pomáhal dovést celou republiku, skočil z okna. A co zbývalo obyčejným lidem, kteří se od osvobození snažili zabránit evidentnímu plynulému nástupu komunizmu? a nebylo jich málo! Začít bojovat proti všemi prostředky. Protože věřili, že to nebude mít dlouhého trvání, stejně, jako když šli proti okupantům. A proti komu v první řadě? Proti těm, kteří byli bezprostřední představitelé totalitních mocenských struktur v tom kterém místě. Esenbáci, tajemníci, milicionáři, pohraničníci, kteří byli reaktivováni především z rabovacích brigád a LM, stejně, jako esenbáci. Žádní svatoušci, ale ti, kteří likvidovali kláštery ( no sem tam nějaký ten mrtvý černoprdelník a znásilněná černoprdelnice, vo co déé, souzíí? ), likvidovali kulaky... Opět jak podobné s německou okupací a s mnichovanstvím...
Ano, humanitní postoje jsou postaveny na odporu proti násilí, obraně svobody a lidských práv. Jenže někdy je třeba se rozhodnout, zda nenastal čas, kdy i humanista, na obranu svobody a práva nemá sáhnout po zbrani a násilí? Což je samozřejmě něco zcela jiného než vyvraždování.

Jsou to velmi těžké a bolestné úvahy. Zvláště pro křesťany. Nelze se jim ale vyhnout. Naopak, je třeba je domyslet až do důsledků.
Tož pěkný den přeji.

P.G.Jed.
08. 03. 2008 | 12:43

tomas napsal(a):

ostatne Capkova Matka take konci sundanim pusky ze steny
08. 03. 2008 | 15:21

Boleslav D. napsal(a):

pgjed:
Mate nejake informace, ze kdokoli z tech, kteri byli zabiti nebo zraneni Masinovymi (2 esenbaci, pokladnik, hasic) likvidovali klastery, zabijeli cernoprdelniky, znasilnovali cernoprdelnice, likvidovali kulaky?
Pokud bych mel navazat na autorovu otazku - myslite, ze by Jezis pocinani Masinovych schvalil?
Bylo tedy podle vas legitimni a uctyhodne v obdobi 1948-1989 prepadat banky, provadet sabotaze, zabijet esenbaky, tajemniky, milicionare, vojaky, soudce, ale i ucitele, prorezimni umelce a vedce, a vubec veskere "prisluhovace"?
08. 03. 2008 | 17:21

md napsal(a):

Všem přesvědčeným odpůrcům 3tího odboje a příznivcům levicových stran doporučuji výše uvedený příspěvek od Davida o nutnosti plánovaného hospodářství po vzoru Ruska. V podstatě přináší vizi totalitního celosvětového státu, s masivním přerozdělováním surovin i produkce tak, aby nakonec měli všichni skutečně stejně. Divím se, že tato bohulibá myšlenka nevyvolala žádné nadšení a žádnou diskuzi. Nedovedu si sice představit, že by se tak mohlo stát bez konfliktů a krveprolití, a že by takový systém mohl existovat bez těžkých represí. Ale doufám, že se David rozpomene na své ideály hlásané výše a přimluví se u soudruhů, kteří budou ten osvědčený ruský model zavádět, aby těch obětí příště bylo méně. (Není to sice moc pravděpodobné, ale může se stát, že i mezi těmi co mají nahrabáno o něco víc než průměr, bude slušný člověk. Třeba si i vědci z AV něco našetří - viz diskuze zde http://blog.aktualne.centru... ).
08. 03. 2008 | 21:50

md napsal(a):

Beru vše zpět. Zase jsem naletěl. Ten příspěvek je od skalního příznivce Vaclava Klause a má dokázat nebezpečí zelené totality pro svobodu občana. A proto je nutne ho ignorovat.
08. 03. 2008 | 21:51

Karel Mueller napsal(a):

Milý md,
každá revoluce s sebou nese mrtvoly, vládnoucí vrstva se nikdy svých výsad a majetku nevzdá dobrovolně. Velká francouzská, bez níž by současná Evropa byla sotva myslitelná, nebyla vyjímkou.
Jde o to, že revoluce musí přinést kvalitativně lepší a životaschopnější zřízení, což se v případě rudé revoluce nestalo.
Vždyť je to pořád stejná píseň ... často jsem uváděl z mého pohledu hlavní doktrinální omyly marxismu i to, co pro mě marxismus je. Nač teoretizovat, jeden můj zámý s oblibou říká: Socialismus byl krásné zřízení, ale pro anděly a ne pro lidi. A andělé ... to jsou ti s křídly, kteří lítají.
Jeden brilantní německý filosof končí svoji knihu poněkud skepticky. "Nur der Gott kann uns helfen ...". Víte, premisa toho, co David napsal je čistá pohádka. Samozřejmě se dobrovolně nikdo s nikým nedohodne na přerozdělování a vzdání se majetku. Závěr této implikace je bohužel asi správný.
.
08. 03. 2008 | 23:11

VK-Can. napsal(a):

Pro pana Muellera.
Dekuji za pozdrav a k tomu, co jste tak dobre napsal i v tech predchozich reakcich bych si dovolil dodat, ze kazda revoluce ma tri hlavni alternativy:
1 Skonci spatny proces a zacne novy lepsi,
2 skonci dobry proces a zacne novy spatny.
3 skonci spatny proces a zacne novy jeste horsi.
09. 03. 2008 | 13:01

tomas napsal(a):

to karel mueller kazda revoluce mrtvoly nenese viz rok 1989, ledaze by to nebyla revoluce.
09. 03. 2008 | 15:17

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
děkuji za kytičku, jak by řekl přítel vlk :-), zejména od Vás je milá, protože první bod hodnocení Mašínů se vztahuje i na Vás. Vy jste to touto cestou ovšem neřešil.
Pokud jde o ony varianty, v současném Česku by každá našla svého názorového stoupence. Já bych, jak je mým dobrým zvykem verdikt nevydával, napsal bych opět položky a vážil.
Velmi se však obávám, že se blížíme stavu, že kdyby jste spočítal stoupence 2) a 3), tak dostanete většinu.
09. 03. 2008 | 20:34

Karel Mueller napsal(a):

Tomas:
To byla zvláštní situace, protože zde nebyl majetek, který by někdo hájil jako svůj.
A nomenklatura si spočítala, že je to prohrané. A tak stačil závazek, že se jim nic nestane.
Ostatně na tom většina z ní vydělala.
09. 03. 2008 | 20:38

bigjirka napsal(a):

Karle, věrchuška 89 naplánovala. Chtěli se z lenních pánů stát majiteli, což se řadě z nich povedlo. Viz sociolog prof. Možný.
09. 03. 2008 | 22:39

Honza999 napsal(a):

Silvie:
"Kašík byl příslušníkem SNB, což byly v podstatě represivní složky bývalého režimu"...
Represívní složka režimu byla STB. Když v té době někdo dělal protistátní činnost, nepřišla si pro něj SNB, ale STB.
SNB prováděla represi zlodějů, podvodníků, žhářů, násilníků, rváčů, vrahů a podobně. Venkovský policajt Kašík vyšetřoval tak leda krádeže králíků, slepic a jízdních kol, nikoli teroristy. V jakékoli době, tedy i v době stalinských čistek a monstrprocesů, se venkovským policajtem stávají většinou lidé vnitřně odporující zlodějům, násilníkům a vrahům. Berou to jako službu svým SOUSEDŮM a ne jako službu režimu.
10. 03. 2008 | 13:37

Honza999 napsal(a):

baf:
ODS nemusí drátovat hranice. Není vůbec žádný rozdíl, jestli tehdy někoho na hranicích zastavily dráty, nebo dnes jiného zastaví již na nádraží v Praze nedostatek financí na jízdenku. Stejně jako dříve ven mohou jen "vyvolení" a ODS pilně pracuje na snížení jejich počtu.
10. 03. 2008 | 13:46

Karel Mueller napsal(a):

Jirko, to platilo pro SSSR, proto se to Gorbačevovi povedlo. Tady spíš sledovali, jak fouká vítr.
10. 03. 2008 | 17:33

Josef Š. napsal(a):

Pane profesore oni jsou VůL
10. 03. 2008 | 17:58

md napsal(a):

To Honza999 : To co tvrdíte mi nějak nedává smysl. Alespon ne podle statistik. Češi dnes jezdí za hranice v mnohonásobně větším počtu než kdykoliv před r.89,a také tam rok co rok víc utrácejí. Nechci tvrdit, že nikdo nemá hluboko do kapsy, ale to platilo před 30ti lety stejně. Ne každý mohl vyjet s Čedokem do Bulharska, na Kubu či do Thajska, Číny nebo USA. Někdo může mit objektivni důvody, ale velké vetšině žádná vláda (ODS ani ČSSD) nebrání, aby se ekonomicky nepostavili na vlastní nohy. ČSSD jen těm uspešným vic sebere a to pak přerozdělí, ale na cestu na Kanárské ostrovy Vám nedá.
11. 03. 2008 | 06:13

bigjirka napsal(a):

Karle, i tady mohli během prvních týdnů pohodlně všechno zastavit. Plány byly připraveny, jen je aktivovat. Adamcův syn je jeden z nejbohatších lidí, ani Mohorita nepřišel zkrátka. Co Veškrnův favorit Čalfa, co Junek a další? Že život šel za hranice plánu je věcí další...
11. 03. 2008 | 08:33

mirek napsal(a):

Fotbalista

Úděl sirotka byl v rodině Honzátků dědičný. Jaroslavovi byl pět, když mu zemřel otec Ladislav, železniční dělník. Od té doby se musel životem probíjet a činil tak s rozvahou, vědom si těžko změnitelného údělu chlapce z chudé dělnické rodiny. Byl bystrý, oblíbený, kamarádský, pracovitý. Od Boha nadaný fotbalista, hezký kluk. Nejedna dívenka místní i přespolní po něm se zalíbením očkem hodila.
Na světlo světa přišel 26.dubna 1923 v středočeské vesnici Zápy. Již jako polosirotek tam vychodil obecnou školu a pokračoval na měšťance v Brandýse nad Labem. Ve čtrnácti nastoupil do učení u firmy Volman v Čelákovicích, ve městě, které se mu stalo osudným. O dva roky později se může doma mamince Františce,rozené Ebertové, pochlubit výučním listem soustružníka kovů. A to v té době nebylo málo. Jaroslav byl spokojen, přesto v něm zůstával pocit, že má na víc. Už za okupace zůstává u firmy Volman a hraje v jejím dresu fotbal. Tak dobře, že se po něm ohlédnou a pak sáhnou i bafuňáři Staré Boleslavi. Patří k nejlepším.
Květnová revoluce, které se, tak jak to u něj bylo zvykem, účastní naplno, mu změní život. Osudová křižovatka. 12.června 1946 vstupuje do SNB. Je, jako mnoho jiných mladých chlapců, poslán na neklidné státní hranice. Jako všechno v životě, i nelehkou službu v nehostinném prostředí vykonává s plným nasazením. Často i života. Cítí, že žije v době, kdy už nikdo nemusí být outsiedrem díky původu. To ho přivádí v lednu 1948 do řad komunistické strany. Vzápětí na to se ožení a v roce 1949 se mu narodí syn Karel. Absurdně je vzápětí služebně přeložen do Prahy, zatímco manželka zůstává s malým synkem v pohraničí. V Praze začíná mít problémy s nadřízenými a když mu zamítnou žádost o přeložení do Čelákovic, rozhodne se v září 1950 od SNB odejít. Jeho velitel odchod v říjnu doporučí, příslušný náměstek ministra vnitra ale zasáhne a přeložení v listopadů doporučí. První prosincový den se Jaroslav hlásí na stanici SNB v Čelákovicích do služby. Na Nový rok 1951 je povýšen do hodnosti štábního strážmistra. Manželka Marie a syn Karlík už budou s tátou skoro každý den. Počátkem léta se Jaroslav dozvídá, že jim do rodiny přibude další ratolest. Moc se na dceru (jak pevně doufá) těší. Jeho sny a tužby přetne na den svatého Václava dýka „hrdiny“ Ctirada Mašína. Dcera Jaroslava nikdy tátu neuvidí.
13. 03. 2008 | 23:54

ministr vědy napsal(a):

tomu nerozumím
14. 03. 2008 | 13:14

veverka napsal(a):

Syn zastřeleného účetního promluvil: „Mašínové jsou loupežní vrazi“

http://www.novinky.cz/clane...
16. 03. 2008 | 09:41

kenzo amour napsal(a):

Je třeba jasně říci, že tyto činy byly vraždami, loupežemi a žhářstvím, ať už byly motivy jakékoli.
03. 02. 2010 | 22:29

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy