Už zase ty antiamerické výpady - mělo by se to zatrhnout!

05. 04. 2008 | 15:02
Přečteno 14188 krát
Jak je všeobecně známo, v dnešní době se neobyčejně rozmohl zcela neodůvodněný antiamerikanismus. Jeho zdrojem zvláště jsou různí (krypto)komunisté, levičáci, paroubkovci, ale i intelektuálští “užiteční idioti”.
Nedávno jsem narazil na jeden takový antiamerický výplod – níže jej uvádím v plném znění:


“Uplynulo pět let od doby, kdy Spojené státy zaútočily na Irák a svět v hrůze sledoval jak se to, co vypadalo jako rychlé vítězství moderních vojáků a zbraní 21. století proměnilo v noční můru narůstajícího násilí, sektářských válek, povstání, výbuchů nastražených aut a děsivých poprav. Irácká ekonomika byla zničena a pověst Ameriky byla rozcupována v mučírnách Abu Ghraibu, základny na Guantánamu a tajných vězeních CIA.
To byly tvrdé a velmi nákladné lekce pro zemi, která vzešla ze studené války jako jediná zbývající supervelmoc na světě. Je šokující, že se prezident Bush z žádné z nich nepoučil. Ve své středeční řeči, zahajující šestý rok války, zůstal pan Bush uvězněn v nikdy nedosaženém vítězství své řeči o „Splněném úkolu“. Podle jeho názoru byla invaze „pozoruhodnou ukázkou vojenské efektivity“, kterou budou studovat příští generace. Válka postavila národ na pokraj velkého „strategického vítězství“ v Iráku a proti teroristům na celém světě.
Ještě dnes mluví pan Bush o iráckých vojscích, které „svlékly uniformy a rozptýlily se na venkov, aby bojovaly proti rodícímu se svobodnému Iráku“, když každý ví, že americký prokonzul, Paul Bremer III, přezíral tým pana Bushe, pověřený národní bezpečností a s prezidentovým požehnáním dospěl ke katastrofickému rozhodnutí rozpustit iráckou armádu a policii.
Pan Bush chce, aby Američané věřili, že Irák byl na pokraji „celonárodní sektářské války“, když minulý rok nařídil zvýšení počtu vojáků kolem Bagdádu. Ve skutečnosti sektářská válka zuřila celé měsíce, zatímco pan Bush odmítal naslouchat svým generálům, kteří žádali o nový vojenský přístup nebo většině Američanů, kteří chtěli, aby válku prostě ukončil.
V rozporu se všemi důkazy se prezident Bush stále pokouší vyvolat dojem, že Al Kajda v Iráku byla propojena s Al Kajdou, která zaútočila 11. září 2001 na Ameriku. Snažil se ospravedlnit neospravedlnitelnou válku poukazováním na prospěch ze sesazení Sadáma Husajna, ale jaksi se mu podařilo zapomenout na neexistující zbraně hromadného ničení.
Viceprezident Dick Cheney v pondělí zapíral stejně zatvrzele, když prohlásil na tiskové konferenci v Bagdádu, že to všechno „stálo za to“.
Řekněte to rodinám skoro 4.000 Američanů, kteří byli zabiti – až příliš mnoho z nich jen proto, že pan Bush a jeho neschopný ministr obrany, Donald Rumsfeld, zapomněli počítat s povstáním, o kterém příliš mnoho jiných vědělo, že přijde. Tisíce dalších Američanů bylo zraněno a zbaveno přiměřené péče po účasti v konfliktu, zatímco Iráčané umírali po desítkách tisíců. Víc než 5 miliónů bylo válkou vyhnáno ze svých domovů.
Připočtěme k tomu náklady Spojených států, které by, podle některých, mohly přesáhnout 3 bilióny dolarů, novou politickou ofenzívu zaměřenou na Irán, nevypočitatelné poškození americké pověsti a spoušť způsobenou irácké společnosti. Málokdo lituje odchodu Sadáma Husajna, ale válka udělala z Iráku zničenou zemi, způsobila, že Spojené státy jsou zranitelnější, ne bezpečnější, a zatížila americkou armádu natolik, že to zpochybňuje její schopnost bojovat jinde.
Zvýšení počtu amerických vojáků v minulém roce původně vyvolalo prudký pokles v útocích povstalců. Ale konflikt ustrnul v matové pozici, ve které násilí zůstává, podle kontrolního orgánu kongresu pro činnost vlády, od listopadu 2007 až do nynějška, na stejné, nepřijatelně vysoké, úrovni. Když pan Cheney navštívil Irák, bombové útoky zabily 43 lidí.
Jedna z nejkrutějších ironií je, že Iráčané nevyužili zvýšení počtu amerických vojsk, jehož záměrem bylo vytvořit pro ně prostor k vyřešení jejich politických rozporů. Po dlouhých průtazích odhlasovali rozpočet na rok 2008 a zákon o amnestii pro tisíce Sunnitů a dalších vězňů v iráckých vězeních. Ale zákon o sdílení ropného bohatství uvíznul a zákon, který má umožnit bývalým členům strany BAAS návrat do vlády, z ní může ve skutečnosti mnohé vyhnat. Jiný zákon, nařizující provinční volby na říjen, byl vetován prezidentskou radou nejvyšších iráckých vůdců. Jen po nátlaku pana Cheneyho byl náhle znovu oživen.
Zoufalá situace Iráčanů, vykořeněných násilím, je dalším důkazem bankrotu iráckého státu. Kolem 2.7 miliónů Iráčanů změnilo místo pobytu uvnitř státu a 2.4 miliónů uprchlo ze země, většinou do Sýrie a Jordánska. To je skoro 20% předválečné populace Iráku – to je nepohodlná pravda, kterou by Bushova vláda nejraději ignorovala.
I když se loni tisíce uprchlíků vrátilo do Iráku, většina z nich znovu odešla, protože se necítili bezpeční. Americká, irácká a mezinárodní pomoc iráckým uprchlíkům je nedostatečná a mnoho uprchlíků, kteří vyčerpali své úspory a nesmějí pracovat ve většině zaměstnání, je podle názoru pracovníků organizací, které jim pomáhají, v zoufalé situaci. Nikdo neví, jestli a kdy se může vrátit. Sýrie a Jordánsko uprchlíky velkoryse vpustily na své území, ale jejich obrovské množství by mohlo destabilizovat obě země a rozdmýchat nenávist vůči Americe.
Amerika souhlasila s přijetím zanedbatelných 12.000 uprchlíků na rok 2008, ale zatím prošlo řízením jen 2.000.
Světlejší místa, jako že irácká ekonomika letos vzrostla o 7%, jsou vyváženy problémy: milióny Iráčanů pořád ještě nemají čistou vodu a lékařskou péči, tisíce jich je nezaměstnaných a irácká armáda, i když se zlepšuje, není schopná sama bránit zemi.
Pan Bush a pan Cheney nedovolí, aby tato fakta ovlivnila jejich zpozdilý plán držet vojska v Iráku na neomezenou dobu a trvat na tom, že Irák a nikoli Afghánistán nebo Pákistán, kde se usídlila Al Kajda a Taliban, musí zůstat nejvyšší americkou prioritou.
Je už dávno jasné, že pan Bush má místo plánu na vítězství plán, jak předat tento nepořádek svému následníkovi. Američané si potřebují vybrat prezidenta, který bude mít vizi, jak ukončit tuto válku co nejčistším způsobem.“


No uznejte, není to hrozné? Není to „nadrzlé“? Nepodkopává to třeba naši nadějně se vyvíjející záležitost s vytouženým radarem v Brdech? Zdaleka nejhorší na tom ovšem je, že tento antiamerický pamflet vyšel – hádejte kde? V New York Times, a to jako úvodník 20.3.2008.
Ti nepřátelé našeho boje za svobodu a demokracii jsou už i tam... Ještě že se zatím nedostali do Lidových novin a MF Dnes...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

Vynikající článek,děkuji.A taky něco přidám,tentokrát ne z New York Times,ale přímo z Trokavce.
http://www.trokavec.cz/info...
05. 04. 2008 | 15:11

Mirka napsal(a):

Děkuji, pane profesore, už jsem se na "Vás" těšila.
05. 04. 2008 | 15:13

Grenzenlos napsal(a):

Karel Steigerwald s Pablem Párallinim odhalili jako nejnebezpečnějšího světového kryptokomunistu Baráka Obámu. Proto na něj ve spolupráci s Ctiradem Mašínem plánují atentát jako na Stalina.
05. 04. 2008 | 15:13

Tupelo napsal(a):

Diky za clanek pana profesore, The New York Times jsou jednoznacne drzi a mely by to schytat. Uvidime jak dlouho jim antiamericka cinnost vydrzi, viz. nedavny clanek p. Hvizdaly. :(

V clanku se uvadi ze podle Bushe budou vojenskou efektivitu invaze do Iraku zkoumat pristi generace. Doufam ze uz to bude hned ta pristi a ze si vezme na musku nejen tuto agresy ale i dalsi praktiky soucasne americke vlady. A vlastne nejen americke, ale treba i ceske, jen by bylo naivni se domnivat ze to bude z per 'novinaru' MfD a LN.
05. 04. 2008 | 15:26

hudryper napsal(a):

Vazeny pane profesore, jsem rad,ze se alespon tak dostavaji fakta do vedomi
lidi v kotline pokryte modrym florem.
Novotny by Vas druhdy oznacil za potouchleho intelektuala,toz jsem zvedav,co za nalepky prilepi politicti nadenici estabilismentu na Vas. Preji
prijemny weekend a uspechy v laboratorich.
05. 04. 2008 | 15:39

nona napsal(a):

Kdopak považuje Bushe za demokrata? Zatím je to největší vrahoun na světě. Proti Americe nic nemám, ale jejich vůdce jim nezávidím. Jen si spočítejte kolik válek způsobil jen za své období "vládnutí", ten debil.
05. 04. 2008 | 15:40

bigjirka napsal(a):

Irák je neobyčejná tupost Dubji. Bush sen. byl před branami Bagdádu, ale nechal skunka v díře, protože si na rozdíl od přitroublého vychlastaného synka dovedl představit, že nemá připraveno pokračování. V muslimských zemích nelze ihned nastolit demokracii, protože ta by se zvrhla na šariát. Myslím, pane profesore, že tentokrát jste se nechal strhnout k přihlouplé pseudoironii. Podívejte se, že ani osmdesát let po převratu Mustafy Kemala není v Turecku nastolena plnokrevná demokracie a jakmile vojáci povolili tvrdou ruku, začíná to tam uhýbat k islamismu. To jsem zvědav, jak si USA v iráku poradí s tímhle jevem.
05. 04. 2008 | 15:42

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:
Ja bych to bral z te lepsi stranky - prihlouply lepsi nez hloupy, co rikate? :-)
05. 04. 2008 | 15:51

Pepa napsal(a):

Stačí se podívat k nám, sotva se lidem povolila uzda, jsou jako utržení od řetězu. Nikdo nechce pracovat a raději do všeho kecat!!!!
05. 04. 2008 | 16:01

Ikena napsal(a):

Nedej bože, aby vyhrál Obama a fakt začal stahovat vojska z Iráku. Tak na to jsem zvědav, co si počne Vondra, jakoupak mu zaspívá Parkanová písničku a co naše přední deníky, koho budou oslavovat a vzývat za největšího spojence.
Stačila mi nenápadná informace, že by občané v USA akceptovali černošského prezidenta.
05. 04. 2008 | 16:02

Ikena napsal(a):

Omlouvám se za hrubku, zapěje, zarecituje nebo zazpívá paní Parkanová, možná nějaký
song Černý muž pod....
05. 04. 2008 | 16:04

karoten napsal(a):

Co máte všichni proti MFD a Lidovkám? To nevíte, že nás jen chrání před zlem okoolního světa, které na nás útočí? A navíc je tam opravdu řada sebeočistných mechanismů, které brání demokratický přístup za každou cenu. Někdo to tady nedávno říkal.

Například jak před pár dny nepřinesla MFD žádnou informaci o víkendové demonstraci proti radaru, to byla ukázková práce obrany demokracie před (krypto)komunisty, levičáky a intelektuálskými “užitečnými idioty”...

Demokracii si nějakými odlišnými a nepatřičnými názory rozvracet nedáme!

V jednotě je demokracie!!!

http://www.blisty.cz/art/39...
http://www.blisty.cz/2008/3...
http://www.blisty.cz/2008/3...
05. 04. 2008 | 16:07

Alois napsal(a):

Žádám a jak zjištuji s rozhovorů s občany celé naší krásné země, víc antiamerické rétoriky v našich mediích, která se s nepochopitelných důvodů poslední dobou vytratila, zvláště ve zprávách o Iráku.Jen naivní a neznalý člověk by si mohl myslet, že se tam děje něco pozitivního.Je třeba to občanům,zvláště těm, kteří jsou v dnešní době zcela vytíženi neúměrným pracovním tempem,vysvětlovat z které části světa je již desítky let ohrožován světový mír.Proto tleskám nasazení naší vědecké obce, která přizpívá svou troškou do mlýna k osvětlení palčivých geopolitických otázek.Očekával bych to také ve větší míře od veřejnoprávních medií,které by se měly, věrny své tradici, více zabývat ohrožení světové populace administrativou USA a pranýřovat její, at už jakékoliv akce.Člověku je po přečtení kvalitního článku v dnešní, pro mnohé těžké době hned lépe, zvlášt když je o viníku tohoto, ale jistě přechodného období.
05. 04. 2008 | 16:07

RUMCAJS napsal(a):

S válkou v Iráku souhlasila celá řada zemí.Nejenom USA.

Amerika je svobodná země. To není Čína pane profesore, kde existuje na vše jednotný názor.
A vzít si jeden z těchto názorů a uvádět ho jako důkaz neexistenci módního antiamerikanismu, to není hodno seriózního vědce.
Spíše někoho, kdo se chce podobat dvornímu šaškovi p.Paroubka ,Drráthovi.
05. 04. 2008 | 16:08

Loch lomond napsal(a):

Husajn je pryč, jedna země z osy pryč poražena, spojenci v Iráku víceméně vítězí, ekonomika stoupá! Co více si v Iráku přát. A drobná smítka na kráse jako Abu Ghrajb, Guantanámo? Když se kácí les...
05. 04. 2008 | 16:09

m&m napsal(a):

Pardon, zjistil jsem, že z jiného počítače píšu pod cizí značkou. Příspěvek "karotena" je tedy můj :-).
05. 04. 2008 | 16:12

Sun tzu napsal(a):

Největší Bushův "úspěch" je jak dokázal spojit proklamovanou "War on terror" po 11.9.2001 s napadením Iráku. Současně s tím se ukázala síla propagandy a absolutní "imunita" spousty lidí vůči nepříjemným skutečnostem, které se nazývají fakta.
05. 04. 2008 | 16:16

Boleslav D. napsal(a):

Loch lomond:
Mate naprosto pravdu - a nemeli bychom zapominat, ze tech uprchliku je jen 20% iracke populace - klidne by jich mohlo byt i 50%, nebo i 70! Takze je to vlastne uspech!
Jeden muj iracky znamy je take stastny z toho, ze mu z jeho rodiny zabili jen 2 cleny - mnohem lepsi nez 10!
05. 04. 2008 | 16:18

veverka napsal(a):

Re Loch Lomond:
A co těch 700 000 mrtvých civilistů(zdroj OSN) a další miliony uprchlíků? Taky jen "létající třísky"?
05. 04. 2008 | 16:21

RUMCAJS napsal(a):

Jaké bylo řešení dopůrců války v Iráku ?

Nechat dál řádit Husajna a Chemického Alího , nechat je podporovat světový terorismus, čekat, až se tito psychopati opravdu zmocní jaderných zbraní a dál je "ničit" jednou rezolucí OSN za druhou?

Ano! Sedět doma, dívat se z okna a čekat jak to dopadne a pak dělat chytrého.To je naše řešení!
05. 04. 2008 | 16:26

skeptický napsal(a):

Naštěstí se najde dost neužitečných idiotů,kteří prapor svobody podrží.Ty bychom mohli vyvážet.Kristova noho,z deště pod okap,kurva zůstane kurvou,ale zajímavé je,že se vždycky dostanou nahoru...
05. 04. 2008 | 16:27

veverka napsal(a):

re Rumcajs:
Njn,do New York Times ten citovaný úvodník určitě napsal "dvorním šašek p.Paroubek nebo Drráth",že?Ty kryptokomunisti jsou prostě všude,horší než trpaslíci.
05. 04. 2008 | 16:28

seal napsal(a):

Veverka, máte pravdu. A kdo za to všechno může??? Ten opičí ksich - Bush!!
05. 04. 2008 | 16:29

sumec napsal(a):

Pěkný, ale to, že NYT je "levičáckej" plátek je celkem stará záležitost. Minimálně od dob Nixona.
05. 04. 2008 | 16:29

veverka napsal(a):

Re Rumcajs:Řešení bylo tak prosté,že běžného zmasírovaného voliče ODS prostě ani nenapadne.Respektovat radu bezpečnosti OSN,která tehdejší okupaci neodsouhlasila.Jinak se tomu taky říká mezinárodní právo,tedy to co Bush zásadně neuznává,ať už se jedná o okupace bez mandátu rady bezpečnosti,nebo legalizaci mučení.
05. 04. 2008 | 16:32

Javít napsal(a):

Jestli se někdy, nedej Bože, dostane Evropa zase do válečného průseru, bude ráda, když ta "nenáviděná" Amerika zase pomůže !!
Že, vy odpůrci Ameriky ????
05. 04. 2008 | 16:32

Tupelo napsal(a):

Doslechl jsem se ze Stredoafricka republika ma jaderne zbrane.
Anebo kdyz je nema tak je aspon blizko jejich sestrojeni.
A kdyz neni, tak ma zbrane chemicke.
Mam na to dukaz, satelitni snimky, ktere ukazi klidne i v OSN.
A pokud to nejsou pojizdne chemicke laboratore, tak je jiste, ze maji aspon zbrane biologicke.
Nebo aspon konvencni.
No, minimalne to jsou jedni z tech osklivych nedemokratu a diktatoru a uplne nahodou zrovna ted ti nejhorsi.
Vzdyt pomahali nasim nepratelum, kteri byli kdysi nasimi prateli zbourat dva baraky. Aspon myslim ze pomahali.
----
Jo pardon, ja se spletl, nejde o Stradoafrickou republiku ale Nepal, ten je pro nas nyni dulezitejsi, ale jinak vsechno plati... :)
05. 04. 2008 | 16:35

Loch lomond napsal(a):

Veverka:
Ty statisíce mrtvých by byly dříve nebo později i za vlády Husajna, akorát by to byly Kurdové, Izraelci a možná i Evropané s Američany.
05. 04. 2008 | 16:35

grőssling napsal(a):

Je to nakonec pořád dokola "o tom" jak zahraniční politika té které země ovlivňuje zpětně a dlouhodobě její osud. Odstrašujícím příkladem budiž úpadek Maďarska ve 20. století, které prohrálo a ztratilo co mohlo kvůli arogantní politice z konce 19. století. Jsme malá země, která si nemůže moc pískat, o to to máme těžší. Předpokladem úspěchu je nefudamentalistní analýza faktů a neideologická rozhodnutí ( přitom dlouhodobě konsekventní ) v souladu s našimi národními zájmy, která nemusí být vždy nutně v souladu se zájmy spojenců. Stádní postoje "být in", které zde naposledy popsal na svém blogu Václav Klaus mladší nám nepomohou. Nepotřebujeme víc drzosti, spíš víc odvahy.
05. 04. 2008 | 16:40

tata napsal(a):

velmi pěkne jen sem okamžitě nepochopil ironiji takže sem tapal co to je
05. 04. 2008 | 16:49

tata napsal(a):

Pane Javite to přece nejde o nenavist k americe sověti taky osvobozovaly a mam jim byt vděčny za 68 to snad ne víte ono je to zase že za každou cenu si nasadíme gumovku a prolezem střevama,a todle je otom že zase někdo chce byt převlíkač gumovych čepiček rudou zahodil a ma s hvězdičkama ale obsah je stejny
05. 04. 2008 | 16:56

badatel napsal(a):

to Rumcajs and Javít,
Amerika je silná proto, že takový článek vyjde v NYT, kdežto svoboda našeho tisku končí u metrik nahlížení a zájmů jeho vlastníků, neníliž pravda.
To je závažný problém, který Prof. Hořejší nastolil, tedy skutečná svoboda tisku, čisté,nezpolitizované zpravodajství atd.
To byste měli pochopit, jak Vy pánové zprava a nikdy na to nezapomenout Vy pánové zleva, až zas brzy budete u moci.
05. 04. 2008 | 16:57

bigjirka napsal(a):

Ne, pane profesore, nemyslel jsem to z legrace. Bíříte na dubju a střílíte po Americe.. No jak myslíte. V Iráku ovšem spáchali Američané něco horšího než zločin, spáchali hloupost. Protože jak už jsem řekl, v islámských zemích nejde nastolit demokracii v perspektivě měsíců ani jednotek roků. Takže za diktátora by museli dosadit jiného diktátora. Na tom, co udělali, si vylámou zuby, pravice nebo levice.
05. 04. 2008 | 16:59

RUMCAJS napsal(a):

Veverka:
Nenapsal jsem, že ten článek napsal kryptokomunista. Ale pouze kryptokomunista může tvrdit, že je to názor celé Ameriky kromě Busche.Je to tam jako všude v demokraciích.
Většinou halb und halb,jak říkáme mi vlastenci.

Vydávat za řešení respektování rady OSN ,beru jenom jako pokus o nepříliš dobrý vtip.
05. 04. 2008 | 16:59

hugo napsal(a):

Rumcajs:
jaderne zbrane a Irak????? A na to jste prisel jak? Vnuknuti? Vestec? - Vzdyt je to blbost. K vyrobe zbrane jsou treba komponenty ktere Irak nemel a mit ani nemohl.
05. 04. 2008 | 17:01

RUMCAJS napsal(a):

hugo:
Vidím, že máte docela přehled, na rozdíl ode mě , jaderných komisařů OSN a dalších bezpečnostních složek.
05. 04. 2008 | 17:06

veverka napsal(a):

Re Rumcajs:"Ale pouze kryptokomunista může tvrdit, že je to názor celé Ameriky kromě Busche".to je možné,tak až potkáte někoho kdo toto tvrdí,klidně mu řekněte že je kryptokomunista.

"Vydávat za řešení respektování rady OSN ,beru jenom jako pokus o nepříliš dobrý vtip."A jaké řešení navrhujete Vy?Zaútočit na jakoukoliv zemi na kterou ukáže prstem prezident USA?
05. 04. 2008 | 17:10

Karel Vomacka napsal(a):

No jo, jenze co s tim? Pokud se stahnout, tak vypukne opravdova obcanska valka s moznou intervenci Iranu. Vypada to, ze je to v slepe ulicce a je jedno, kdo bude zvolen prezidentem.

Kazdopadne pro Evropu je lepsi, kdyz americani v Iraku zustane, protoze velky Iran by byl problem opravdu kolosalni!
05. 04. 2008 | 17:14

tata napsal(a):

bohužel pane rumcajs tentokrat ste mimo mísu i tajna zprava kongresu konstatovala že nebylY,
05. 04. 2008 | 17:15

hugo napsal(a):

Rumcajs:
co??? ALe vsak inspektori IAEA sami prisli s tim, ze Irak nema zadne jaderne zbrane, a ani je mit nemuze.
05. 04. 2008 | 17:16

Boleslav D. napsal(a):

RUMCAJS:
No jiste, mate pravdu, Irak mel jaderne zbrane na dosah! A rakety take - Tony Bliar prece rikal, ze do 45 minut mohou zasahnout Londyn. A ten to musel vedet!
A taky stal za tim utokem 11.9. - to vi prece kazdy! Ti Saudove, kteri v tech letadlech byli, byli prece Saddamovi agenti. Chemicky Ali chtel puvodne taky letet s nimi, ale pak mu do toho neco vlezlo...
A pozdravujte Manku a Cipiska (vidim, ze mu urcite hodne povidate pohadky :-)).
05. 04. 2008 | 17:18

hugo napsal(a):

Karel Vomacka:
co s tim? No to nikdo nevi. Jedno reseni horsi jak druhe.

Ale kazdopadne do budoucna Bushovi a jeho "expertum" nesverit k vedeni ani stado mezku.
05. 04. 2008 | 17:19

RUMCAJS napsal(a):

hugo:
Když si byli tak jisti, proč po nich pátrali ?
05. 04. 2008 | 17:23

Hugo napsal(a):

Rumcajs:
aby zmatli vsechny okolo.

Nemohli je mit, vzhledem k tomu ze jim chybela zaasadni komponenta grafit. A to nemluvim o uranu.
05. 04. 2008 | 17:24

Petr z Tábora napsal(a):

Článek v NYT je dobře napsán z pozice kritika současného prezidenta. USA je demokratická země, takže je dovoleno kritizovat administrativu vedoucí válku a novináři nemusí projevovat jen "hurávlastenectví".
Váš příspěvek pane profesore je naopak tendenční.
Navíc proč dáváte článek v NYT do souvislosti s radarem. Jestliže Vy radar nechcete, tak to napište přímo. Základny USA i s bojovými jednotkami jsou ve 14 státech NATO. Já doufám, že u nás bude radarová stanice. Důvodem je mimo jiné historická zkušenost.
05. 04. 2008 | 17:24

RUMCAJS napsal(a):

BoleslavD.
Šťastný muži. Až dozpíváte
Hare Krišna ,Hare Krišna ,Krišna Krišna ,Hare Hare, Hare Ráma ...
pak se trochu rozhlédněte po světě.
05. 04. 2008 | 17:28

Karel Vomacka napsal(a):

@hugo:
To uz snad pochopili temer vsichni. Zvoleni GWB odrazi mnoho hlubsich problemu Ameriky, jako jeden z nich bych videl temer nulovy pojem o svete mimo USA a z toho pramenici dusledky. Slovy klasika: Tezko vlasnout nekomu, o kom nic nevite. Meli si vzit priklad z Bristkeho imperia, to se nikde nesnazilo roubovat demokracii, ale naopak vyuzit mistnich vladcu....
05. 04. 2008 | 17:28

RUMCAJS napsal(a):

Hugo alias Agent 007:
Jak víte, že nemohli mít grafit a uran ?
Já třeba grafit mám.
05. 04. 2008 | 17:30

tata napsal(a):

Petr z Tábora vyborně když to napíše v americe je to dukaz demokracie když tady je to tendenční , paroubkovske .bolševicke pro takové lidi jako ste vy to bylo napsané protože u nas už je modra cencura jakmile někdo nesouhlasí už ma nalepku nemyslíte že to muže byt taky jeho legitimní nazor
05. 04. 2008 | 17:31

tata napsal(a):

oprava cenzura
05. 04. 2008 | 17:32

bigjirka napsal(a):

Hugo, na co jaderná bomba potřebuje grafit? Tedy v Iráku nějaký jaderný program byl, asi ne civilní. Jak byl pokročilý či zda byl zrušen, nevím. Zcela jistě měl Irák chemické zbraně - čímpak asi otrávil Saďour Kurdy a Iránce? V nějaké době se jich buď zbavil, nebo je schoval. Možná měl i biologické zbraně, zcela jistě existoval nějaký zbrojní program. Rakety měl sovětské s nato kódem Scud, tedy taktické. Petře z Tábora, já také vyčítám profesorovi, že dává dohromady hrušky, slony a brambory. Z Iráku se teď Amerika nemůže stáhnout, dokud tam nedosadí nového diktátora, brutálnějšího než saddám, neb měkkýš to nedá dokupy :-)
05. 04. 2008 | 17:36

hugo napsal(a):

Rumcajs:
Mate grafit? Jo, a je nuklearne cisty? Ja jsem tedy prosty fyzik, a malokdy opustim svuj lab, ale tusim ze opatrit si priblizne 1000-1500t nuklearne cisteho grafitu, nebo o neco mensi mnozstvi kvantum vysoce ciste tezke vody neni az tak snadne. Vyroba je vic nez obtizna. Ten grafit (to je snazsi cesta) vyrabelo sssr (a ti byli trochu jinde nez Irak) asi 2-3r.
05. 04. 2008 | 17:36

NevericiTomas napsal(a):

Irak nemel zakazena zbrane...ty SCUDy padajici na Kuvajt hned prvni den po inavzi byly taky jen medialni podvod.
Jinak se pan Horejsi hezky vyhnul sumitu NATO a tomu co se delo kolem PRO. Nehodi se do kramu....Stejne jako se do kramu nehodi iracky sever kde funguje vcelku bez problemu kurdska cast, pro kterou byl pad Saddama vysvobozenim.
Uprimne pochybuji, ze by jakykoli USA president stahl vojaky z Iraku. Byl by to ustup ze strategicke pozice a navic opakovani Vietnamske chyby. Da se cekat zmena strategie, mozna tam potichu nainstaluji nejakeho jineho reznika. Ja to Iracanum uprimne preju, neb prokazali, ze na nic jineho nemaji. Jsou holt kultury, ktere se prilezitosti chopi (Nemci, Korejci, Japonci, ale treba i ti Kurdove) a pak ty, ktere maji ten marasmus zakodovany hluboko v sobe. Tem preji jen rychly upadek.
05. 04. 2008 | 17:39

hugo napsal(a):

Bigijirka:
NEE, do bomby grafit nepatri, bomba bezi na rychlem stepeni (tj. stepeni rychlymi neutrony - a to je vlastne nejzasadnejsi rozdil reaktoru a bomby).
Grafit je potreba v produkcnim reaktoru - k vyrobe plutonia. (Jde to i s tezkou vodou, ale musi byt cista).

jojo meli Osirak, ale ten shorel v plamenech po izraelskem naletu v 1981.
05. 04. 2008 | 17:40

tng napsal(a):

tata: az na to ze NYT jsou v americkych konzervativnich kruzich povazovany za doslova zradcovske noviny, provadejici antiamerickou cinnost ...
05. 04. 2008 | 17:42

Vaclav Horejsi napsal(a):

Petr z Tábora:
Trochu nechapu, proc ten clanek je z americkeho hlediska OK, ale z ceskeho tendencni... To bude asi ta teorie relativity, ze?
Pokud jde o to, abych rekl primo, ze tady ten radar nechci, to uz jsem udelal, a opakovane:
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
05. 04. 2008 | 17:43

Loch lomond napsal(a):

Vládu Bushe juniora ocení svět, až tak za dvacet let. Bude to stejné jako s Reaganem a Thacherovou. V době studené války jim byl vyčítan militarismu, závody ve zbrojení apod. A díky jim máme dnes ve východní Evropě svobodu a demokracii. Podařilo se jim totiž uzbrojit a ekonomicky zničit SSSR.
05. 04. 2008 | 17:50

hugo napsal(a):

Bigijirka, Rumcajs:
a to nejzasadnejsi, tedy pokrocilost vojenskeho jaderneho programu umime poznat velice dobre. Nejzasadnejsim krokem je separace Pu z nazareneho materialu. Pri rozpousteni paliva uvolnuji stepne trosky a ty umime detekovat. Jedna se o izotopy, ktere se v prirode nevyskytuji, cili mame jistotu. - V Iraku (a nastesti ani v Iranu) zadne takove izotopy detekovany nebyly.
Napr. to ze KLDR vyrabi plutonium se vedelo najisto asi od 2002 nebo 2003.
05. 04. 2008 | 17:52

Martin napsal(a):

Muzete rici jake scudy padaly na kuvajt pri druhe invazi, pokud mozno s vecnym odkazem. Pri prvni invazi zakazane nebyly. Pri druhe invazi mel irak pravo vlastnit rakety s omezenym doletem snad 200 kilometru ale tady to presne nevim
05. 04. 2008 | 17:54

Martin napsal(a):

To co jsem napsal je dotaz pro NevericihoTomase
05. 04. 2008 | 17:55

Karel Vomacka napsal(a):

@Loch lomond:
Koho ted americani uzbrojuji? Mne pripada, ze hlavne sami sebe! USA je nas hlavni spojenec a proto je pro nas zasadni hodnotit jejich situaci OBJEKTIVNE!
05. 04. 2008 | 17:56

Boleslav D. napsal(a):

tng:
Ano, po dalsim drtivem vitezstvi konzervativnich kruhu pujdou vsichni takovi zradci brucet na Guantanamo. Jen tak lze uhajit svatou vec svobody a demokracie!! Uz aby povstal novy Joe McCarthy!
05. 04. 2008 | 17:57

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
dnes jste u ideových bojovníků opět nezabodoval :-). Rád používám pojem finální relace, vyjadřuje porovnání stavu společnosti před nástupem určitého politika a v okamžiku, kdy skončil. Na počátku Bushova působení měly USA small slam, pokud mám použít karetní termín, do Grand slamu jim chyběla jen kontrola ruských vodíkovek a ani to před oním epochálním bombardováním Srbska (i když to nebyla práce Bushe) nebylo nereálné. Stačilo méně nenažranosti a pohrdání ruským národem mimorusky orientovaných velmožů. Dnešní stav nebudu charakterizovat.
Nástupce Bushe má dvě možnosti: Spočítat škody a ztráty a začít řešit kardinální problémy: Afghanistán, Irák, finance, hospodářství ... Nebo pokračovat v partii va bank ...
Naše media a propangandisté začínají v lecčems překonávat i rudé bojovníky od Bilaka. Lhaním, černobílým viděním, heslem je lépe se mýlit se stranou než mít pravdu proti straně, devotností vůči velkému bratru, která překonává všechno, co jsem s opačným znaménkem znal z Husákova. To poslední platí i o současné vládě.
Uvidíme za rok ...
05. 04. 2008 | 18:00

RUMCAJS napsal(a):

Hugo:
Nejsem fyzik ale technik.A jestli měli grafit nebo ne, a jestli je potřeba, to fakt nevím. Ale co vím, že psychopati Husajnova typu vždy toužili po absolutní moci a tedy i po zbraních. Že se alespoň snažil atomovou bombu vyrobit nebo získat, to mi nikdo nevymluví.
A že měl ropu a tím pádem i finance, to je další fakt.

Mimo jiné jsem sledoval pořad, který byl o tom, jak si Husajn najal jakéhosi zhrzeného odborníka na děla a ten pro něj konstruoval dělo, které mělo zasáhnou Ameriku atomovou střelou.
Ta snaha bagatelizovat nebezpečí a tvářit se, že šlo jenom o partu chlapíků na velbloudech, je i při znalosti, že ty zbraně opravdu neměl,směšná.
05. 04. 2008 | 18:04

Petr z Tábora napsal(a):

Pan profesor, pan "tata":
- já jsem nepochopil článek v NYT a blog jako totožné záležitosti. Nesouhlasím s "přidanou hodnotu" panem profesorem, s ironií, s kritikou MF, LN.
- rozhodně neberu nikomu právo být aktivně proti prezidentu Bushovi, proti radaru a proti spoustě dalších věcí - v mnohých z nich bychom třeba našli společnou řeč
- beru jako zcela legitimní názory pravicové i levicové, proto také kráčí "společně" dějinami
05. 04. 2008 | 18:05

tata napsal(a):

tng ja ty noviny neznam jen sem reagoval na ty odpovědi ktere reagovali tak jak sem jim odpovídal,proč tady vždy zazní něco jiného než je članek a ty věci sou ještě podany tendenčně snad všichni víme že američani tam šli kvuli jadernym zbraním hlavně lež šlo o ropu, ted něvědí jak z toho,proč ste tak všichni jak sršni aha luza bolševicka si dovolila nesouhlasit. všem velmocem de o jedno, vliv penize, blaho toho statu je nekde hodně daleko zatím to jestli si my jako stateček mužem vyskakovat to je jina ale nazvěme věci pravími meny amerika je zrovna stat ktera poukazuje rada na druhe ale sama ty prava hrubě porušuje, pane rumcajs tak proč nezasahnou všude jinde kde se porušuje pravo proč protože tam naní strategicka pozice a penize za nerostné suroviny za vším je byznis a schovava se to za boj o svobodu
05. 04. 2008 | 18:09

Loch lomond napsal(a):

Karel Vomacka:
Šlo mi o porovnání kroků Bushe a tehdejší administrativy USA. Tehdy její kroky také někteří jen kritizovali, ale z dlouhodobého hlediska šlo o kroky vítězné.
05. 04. 2008 | 18:22

hugo napsal(a):

Rumcajs:
Bagatelizace? Mel jste na mysli, radeji se mylit se stranou nez mit pravdu proti ni?.
A to co se hlasa v televizi ... Nevim nevidel jsem, bednu nesleduju. Pamatuji si ale na "dokument" k 20. vyroci Cernobylu. Nestacil jsem zasnout, co jsem se vsechno nedovedel.

grafit je potreba. Obstojne je problematika objasnena na wikipedii
05. 04. 2008 | 18:28

nuba napsal(a):

A tak si zahrajeme na vojáky, máme trubky a bodáky, hola, hola, hej, nikdo nemeškej
Moc hezká písnička, pošlu paní Parkanové jako novou hitovku, když jsme teď ten strategický partner USA.
Však ono se po amerických volbách ukáže, jak a co bude, v Polsku stačilo vyměnit jedno dvojče a je to úplně o něčem jiném, nás zatím ten napoleonský komplex nepustil, bruslíme jako v NHL od mantinelu k mantinelu, a většinou si vysloužíme stejně pouze bodyček.
Z druhé strany viděno, každý se chceme do dějin nějak zapsat, když je ta příležitost, kdo by odolal
05. 04. 2008 | 18:28

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane profesore Horejsi.
Po prvnim precteni clanku a Vaseho kratkeho, ale trefneho komentare to primo laka k pokracovani v duchu, ktery jste zacal.
Ovsem dal potom jsou reakce na Vas clanek a ty daji vetsi duvod k zamysleni!

Mnoho lidi ma stale problem rozlisit, ze kdyz jste pasazerem v autobusu, ktery ridi mizerny ridic, tak je nespravedlive kritizovat pasažéry za nebezpecnou jizdu toho autobusu!
Zvlast, kdyz se ten řidič dostal k tomu rizeni podvodem!
Lze jen doufat, ze ten "autobus" dojede do konecne bez vazne nehody a novy ridic, ktery nastoupi bude lepsi, nez ten, co skoncil!

Zda se, ze ten "autobus" s trasou USA se ocitl na znacne zledovatele vozovce a ta vyzaduje skutecne zkuseneho ridice !
Vyhoda a mozna nevyhoda je ta, ze pasažéři si na konecne stanici vybiraji sami noveho ridice. Vyberou dobre ?
05. 04. 2008 | 19:00

Marty napsal(a):

Pan profesor mi začíná připadat jako malé dítě, které štve, že ho nikdo neposlouchá, i když je skálopevně přesvědčeno, že má pravdu. Tak tedy hlasitě a uraženě křičí.
05. 04. 2008 | 19:03

veverka napsal(a):

Tak je to dobré,republiková rada Strany zelených se právě usnesla na tom,že zelení budou hlasovat PROTI RADARU.Zdá se že bude přeci jenom koho volit.:))
05. 04. 2008 | 19:16

veverka napsal(a):

Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá
Otevřený dopis Martinu Bursíkovi
http://www.blisty.cz/2008/4...
05. 04. 2008 | 19:33

Ikena napsal(a):

Mám pocit, že skrytým a až toužebným přáním některých zdejších dopisovatelů jsou preventivní akce typu :

bleskové zničení Iránu. Kdyby to bylo už včera, tak je pozdě.

bleskově napadnout Čínu, neboť čínští komanči už nesmějí řídit žádnou ekonomiku, a zvláště tak velkou. Navíc by mohli vyrazit do Evropy.

požadovat po spojenci z USA okamžitý zákaz NYT, neboť nám to narušuje správné politické školení mužstva. Jak to má nebohý čtenář poznat, že je to levicový plátek, když se nám říká, že co je americké,to je vždycky pravicové, tedy správně konzervativní.

A nakonec, všichni si slíbíme, že budeme vždy hlásat, že v Iráku nikdy nešlo o ropu, byť jsou tam jedny z největších zásob.
05. 04. 2008 | 19:40

Fakír napsal(a):

Váš blog je skutečně trefou do černého. Ačkoliv uvádíte informaci přímo od zdroje, tak někteří zarputilí modráci (Petr z T,Rumcajs, brigitka, loch..) nechtějí pochopit tu apokalypsu, kterou ve světě roztáčí sluha zbrojařských a naftových monopolů, zločinec zločinců Bush. Dokonce je vůbec nezajímá co ten "boj" za demokracii stojí. Nechápou, že tak jako Číňané neumí prosadit v Tibetu čínské pořádky, nepodaří se to ani v Iráku, Iránu či Afganistánu. Skutečně Bush a jeho kamarila nemá ponětí o stylu života v jednotlivých zemích, je zajímá především ropa a suroviny, které potřebuje americký průmysl. Žádné zájmy o svobodu či demokracii.
05. 04. 2008 | 19:41

Tupelo napsal(a):

VK-Can: zdravim Vas pres ocean, pokud zustanu u Vaseho primeru tak problem je jen v onom texaskem ridici autobusu. Nejenze padelal sve ridicske opravneni kdyz pri zaverecne zkousce udelal ze zahonu rajcat kecup, nejenze behem jizd opustil bezpecny teren rovnych a rozlehlych povrchu texaskych pousti, kde se slovo 'autohavarie' drzi v top ten zebricku nejmene pouzivanych slov, ale pred zmenou kurzu polepil zevnitr okna reklamnimi scenariemi katalogovych pisecnych plazi. Nikdo nevedel kam se povoz riti. Jedine tak si vysvetlit to ze cestujici prilis neprotestovali. Nebo ze by za to mohla pritomnost po zuby ozbrojenych muzu ridicovy ochranky (oficialne pritomnych pro ochranu pasazeru)? Bud jak bud, pokud trajektorie soucasne trasy onoho autobusu protina zasnezene kopecky horskych masivu je to jen jeho vina, pripadne vina jeho kamosu ze spratelenych benzinovych pump. A to prosim neni to nejhorsi, tim je skutecnost, ze slovni spojeni 'snezne retezy' zna tento ridic jen jako jeden z onech pro nej lehcich jazykolamu, jejichz spravne vysloveni mu muze prinest pocit kratkeho pobaveni. Pokud autobus dojede, chce to kompletni revizi a prezkoumani technickeho stavu, vymenu poskozenych dilu ci doplneni tech chybejicich. ;)
05. 04. 2008 | 19:41

Karel Mueller napsal(a):

Zdravím Vás pane VK
na tomto blogu :-). Výběr nového řidiče může mít poněkud nechutný průběh. Celá nebílá část obyvatel USA začíná podléhat horečce z toho, že budou mít "svého" kandidáta. Pokud Obama vyhraje primárky a nekonec postoupí Clintonová, tak to mohou vnímat jako podvod na rasovém základě. Obávám se, že skutečně budou.
05. 04. 2008 | 19:45

vlk napsal(a):

Ano myslm, že bychom všichni svorně a do jednoho měli reagovat- například odříci předplatné toho levicového plátkua odříci v něm veškerou inzerci. A to nejméně do doby, než dosáhnou alespoň polovičního standardu korektnosti a objektivity Karla Steigerwalda, Komárka ml. Zvěřiny, Plesla a Weisse....

Jinak Irák - maně vzpomínám na hodnocení "úspěchu" Irák z úst Johna Kerryho -pane presidente Bushi, vašemise byla mimořádně úspěšná. Dokázal jste vytvořit militantn a radikální islámské terirosty i tam, kde nikd ynebyli!

Irák je prostě dokonalý debakl.Protože jednou budoumuset Američané z Iráku odejít. A je vůbecnasvětě někdo ,kdo bysi vsadilna to, že vakuum po nichnezaplní islámští fundamentalisté iránského ražení?
05. 04. 2008 | 20:01

vlk napsal(a):

Marty
ano ,nepochybně máte pravdu. Jako vždycky. Proto jsou blogy pana profesora jedny z nejoblíbenějších a nejdiskutovanějších.
Jak to děláte, že tak často trefujete hřebíček na hlavičku?
05. 04. 2008 | 20:03

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Tupelo.
Nejen, ze jste pochopil, ale vyborne dal rozvedl celou teorii a jeste k tomu vtipne. Vyborne!
05. 04. 2008 | 20:12

Karel Mueller napsal(a):

Ahpj vlku,
tak takového by jsi příteli mezi normálně uvažujícími lidmi nemohl najít. Nelze odhadnout, kolik je tam mezi lidmi po tom infernu zášti a nenávisti. K tomu připočti svatý zákon fatvy s tím, že tam není klan, který by o nikoho nepřišel ...
Po odchodu USA Irák buďto vybuchne, nebo nastoupí ocelová ruka fundamentalistů. To je vcelku jasné.
05. 04. 2008 | 20:20

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Po delsi odmlce. Vase nazory a reakce zde chybi. Aspon mne.
Co se tyce volby "ridice" v USA ?
Pane Mueller, jsou to Americane, kteri voli.
Stejne jako Vy nekdy vrtim hlavou v nepochopeni, ale take si uvedomuji, ze nejsem pasazerem v tom autobuse, jen kolemjdouci, ktery ovsem muze byt ohrozen neschopnym ridicem toho "autobusu", bohuzel k vyberu toho ridice nema co rici!

Zda se, ze Obama je na ceste do BD. Kdyz si predstavite, ze by mohl byt zvolen McCain ....
05. 04. 2008 | 20:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Ševče,
drž se svého kopyta.
Nebudou si myslet,
že je vodka vypita.
Ivan.
P.S. Promiňte pane profesore ,už jsem to nemohl vydržet.
05. 04. 2008 | 20:27

jarpor napsal(a):

Dobrý večer

Hezký příměr s tím autobusem, řidičem a pasažéry.

Dodám jen, že jedou i pasažéři, kteří dosud řídili maximálně elektrické autíčko na Matějské pouti, což jim však nijak nebrání "zasvěceně" radit řidiči autobusu "co, jak a kam", případně řidiči spílat, že jede blbě a oni že by jeli určitě lépe.
05. 04. 2008 | 20:31

Vaclav Horejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:
Srdecne Vas opet vitam a dekuji za krasnou basen! :-)
05. 04. 2008 | 20:37

VK-Can. napsal(a):

Zdravim (pane) vlku.
Sunnite a Shiati maji mezi sebou rivalitu starou mnoho stoleti.
Vrchni Kazisvet Bush jim umoznil ring ve kterem si to mohou rozdat, aniz by za to mohli vinit muslima.
At se to zda jakkoliv zvrhle, bude lepsi jim ten ring nechat volny. Ono nekdy je treba nekterym sporum dat moznost si to vyresit.
V civilisovanem svete k tomu mame soudy, jine "kultury" k tomu maji co se jim prijde pod ruku.
Osobne bych se primlouval za to, abychom je moc nerusili!
Ja vim, mel bych se hanbit...
05. 04. 2008 | 20:40

RUMCAJS napsal(a):

Někteří zde, se snaží navodit dojem, že Irák byl pouze záležitostí Busche a že bylo nad slunce jasné, že žádné jaderné zbraně nevlastní a dokonce ani vlastnit nechtěl.
K čemu pak byly různé rezoluce OSN, které Irák neplnil a sankce, které se míjely účinkem ? To byli všichni takoví pitomci?
Taky nám pan profesor zapoměl připomenout, že pro útok na Irák byl i veliký Paroubkův vzor,Tony Blair.

Pan profesor svůj postoj během totality vysvětluje svojí nedastatečnou osobní odvahou.Ale proč i dneska se dá s velikou pravděpodobnosí, rovnající se jistotě, předpokládat, jak bude na různé situace reagovat?
Tam, kde je ubližováno komunistům, případně lidem vyznávající podobné hodnoty, tam vyjadřuje svoji mrzutost.
Ale, ještě jsem neměl tu čest, si od něj přečíst, že ho rozladily etnické a náboženské čistky v bývalé Jugoslávii,Afganistánu,Iráku , Číně atd.

Asi to nebylo jen tou odvahou.
05. 04. 2008 | 20:42

Sun tzu napsal(a):

Pane profesore, číst Vaše blogy je potěšení. Líbí se mi, že se nebojíte pustit do kontroverzních témat, která často vyvolávají vášne (např. Mašínové,radar). Mimoto, je ve Vašich blozích minimum ideologie a maximální snaha o racionální a objektivní zhodnocení záležitosti. Je to prostě osvěžující, po mediálních a ideologických masážích, kterým jsme vystaveni v drtivé většině médií. Co se týče obsahu - s drtivou většinou Vašich příspěvků se stotožňuji.
05. 04. 2008 | 20:43

Řeč mysli napsal(a):

Míru lze dosáhnout jen stvořením zastřešovací globální víry. Vybrat z každého dogma jen to nejlepší. Já globální modlení provádím již dlouho. Ráno se pomodlím metodikou křížku zleva doprava, v poledne třeba padnu směrem k Mekce, navečer použiji modlení křížku zprava doleva atd. Američani by tuto metodiku měli použít v Iráku. Mozek je zkoumán na různých úrovních. Od centimetrů po miliontiny. Pro neurovědy také schází "zastřešovací" monopolní obor. Mezioborová spolupráce je nedostačující.
05. 04. 2008 | 20:45

vk napsal(a):

Karel Mueller

zdravím parde! No právě... a to je to, co mne děsí.
Jednu tvoji obavu však nesdílím. Pokud Obama vyhraje primárky, nemůže Clintonová postoupit.To jde jen a jen tady.
V Americe ještě způsob Dalíkovy většiny nepraktikují dostatečně.

Aspoň vidíš,že nejsou dokonalí.
05. 04. 2008 | 20:46

Karel Mueller napsal(a):

Děkuji za ta slova pane VK :-), víte, že z mé strany platí k Vám totéž. Napsal jsem Vám ještě pár slov v minulé diskuzí k blogerům, ale to jste už asi nečetl.
Spadl jsem do toho v nové práci trochu rovnýma nohama. Dnes jsem strávil odpoledne matematickou statistikou a metodou konečných prvků při řešení jednoho problému, jedu to prezentovat do zahraničí. Takže toho času teď moc nemám. Cožpak o to, pokud jde o analytiku a matematiku, tak to pro mě asi ani práce není :-).
Ale k tématu: Máte samozřejmě pravdu: Jsme jen nezúčastnění pozorovatelé. Ale nemůžeme být lhostejní pozorovatelé, na to se nás to příliš dotýká.
Ten pomyslný autobus prostě budeme mít na rozdíl od skutečného autobusu vždy v těsné blízkosti a bude hrozba, že dostane smyk a smete nás nebo nedej bože se ve zledovatělé zatáčce zcela zřítí a rozmačká nás. A proto už téměř celý svět - včetně blízkých spojenců - se začíná modlit, aby příští řidič nejen provedl patřičné opravy a údržbu a uměl jezdit, ale pokud možno zvolil silnici 1. tř., když už ne dálnici.
05. 04. 2008 | 20:48

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Jarpor.
I ti lide, kteri maximalne ridili auticko na Matejske pouti, pokud jsou pasazery v tom autobuse, maji do toho kdo a hlavne JAK ridi, kdyz ten autobus jede nebezpecne, co mluvit. Bohuzel nebo bohudik. To se ukaze na konci listopadu t.r.
05. 04. 2008 | 20:49

m&m napsal(a):

Když Rumcajs kádruje, je v této zemi něco špatně...
05. 04. 2008 | 20:51

vlk napsal(a):

VK Can
Zdravím javorové listy. Toho pana vynechte.

No máte nespornou pravdu. Co se týče ringu.
Bohužel celý západní svět se vzdal žádoucí, pohodlné a správné role rozhodčího.
On místo toho začal v tom ringu sám boxovat! Tím pádem dva malý boxeři se spojili.
A je zřejmé, že onen boxer /rozhodčí musí nyní oba ne knockoutovat, nýbrž vyhladit nebo ring někdy opustit.A až ten rign opustí, ude to znamenat, že ztratí tvář, vliv a právo rozhodovat. Různí potulní rváči celého světa totiž poznají, že onen rozhodčí není tak silný a zejména vytrvalý a že se jej vlastně nemusí bát...
To je ten problém.
05. 04. 2008 | 20:54

Ikena napsal(a):

Mohu požádat o diskutující o vysvětlení
několika podstatných otázek.
Proč nebyl Saddám svržen po jeho intervenci do Kuvajtu??? Kdo na něj bral ohledy a proč?
05. 04. 2008 | 20:59

jarpor napsal(a):

VK-Can

Nedovolil bych si žádné pasažéry ani ty, kteří nikdy nic neřídili, okřikovat, aby mlčeli. Jen připomínám, že obvykle spolujezdec má objektivně trochu "jiné vidění" dopravní situace, trochu jiné pocity o bezpečnosti či nebezpečnosti jízdy než řidič. To jsem tím chtěl říci.

Zdravím i Vás a přeji hezký večer
05. 04. 2008 | 20:59

hugo napsal(a):

Rumcajs:
tak, a ted uz naposled: odhodte ideologicke bryle. Ne nikdy jsem nerekl (a ani si nemyslim) ze by nechteli, oni chteli, ale to je sakra malo - copak to nechapete!! Ano, bylo to nad slunce jasnejsi. Stacilo rozumet problematice a prostudovat si jak to je se strediskem Osiraq. Prectete si o problematice ve wikipedii. (Pokud si prostudujete problem 240Pu zjistite, proc cele tanecky okolo Iranu jsou jedna velka maskarada) ...
Pokud se Vam to nezda, optejte se pana Muellera, ktereho timto zdravim.
05. 04. 2008 | 21:00

VK-Can. napsal(a):

Pro pana Rumcajse.
Vim, ze Vase reakce neni adresovana mne, ale dovolim si reagovat.
Vite, kolik je takovych "padouchu" jako byl Sadam na svete ? A mozna mnohem horsich?
Proc tedy zrovna Sadam ?
Rekl bych, ze byly 4 duvody a ani jeden z nich nebyly resoluce OSN !
1. Mel rakety, ktere mohly zasahnout Israel.
2. Byla opravnena obava, ze ma hlavice s bakteriologickou naplni pro tyto rakety.
3. Postavil si hrad zrovna tam, kde jsou bohata naleziste ropy.
4. V USA byl "zvolen" president, s inteligenci vedouciho uklizecske cety.
05. 04. 2008 | 21:03

RUMCAJS napsal(a):

hugo:
Rád se nechám poučit a zkusím rozšířit své obzory.Ale, zaráží mě, že to, co je pro Vás nad slunce jasné, nebylo jasné OSN,(Byť přímý útok nepodpořili ale sankce ano) ani Tonymu.
Na tom je něco divného, nemyslíte ?
05. 04. 2008 | 21:08

Karel Mueller napsal(a):

hugo:
Milý kolego, děkuji Vám za pozdrav. Jinak pozdrav prof. Janoutovi, pokud ho někdy v blízké době potkáte.
Za tu dobu diskuzí se už všichni z debat známe, ale osobně jsem se sešel jen s vlkem. Pokud budete mít chvíli, rád Vás poznám a mohli bychom si to posezení dát dohromady i s přítelem vlkem.
05. 04. 2008 | 21:11

VK-Can. napsal(a):

Tak toho "pana" vynecham.
Diky za pozdrav vlku.
Bohuzel Vase shrnuti je spravne. Nekdy je ovsem nutne priznat chybu a vratit se na vychozi postaveni.
Zvlast, kdyz jeste trochu te sily zustava.
05. 04. 2008 | 21:12

Ikena napsal(a):

Vk-Can
když se Saddám držel v "klinči" s Iránem,
nebo když decimoval Kurdy, k potěšení Turecka, tak byl OK.
Strach Izraele, že se Saddám nechá přesvědčit
fanatiky a pošle jim jeden Scud na hlavu, byl legitimní důvod, ale ta ropa a možnost s ní disponovat. Stará naftařská rodina si nemohla přát většího terna.
Pokud se nepletu, tak Tony Blair se snad trochu omluvil za svůj souhlas s invazí.
05. 04. 2008 | 21:15

VK-Can. napsal(a):

Pratele, deje se konani krmeni.
Zatim zdravim.
05. 04. 2008 | 21:16

vlk napsal(a):

Ikena

Na toto téma hovořil několikrát generál Schwarzkopf. nebyl proněj žádný problém dorazit do Bagdádu. Byl opakovaně zastaven Bílým domem. protože tehdejší americká administrativa neměla sebemenší tušení jak vyplnit vakuum po Saddámovi.
Lze konstatovat, že administrativa Bushe sen. byla výrazně kvalifikovanější než administrativa jeho syna.
Ta totiž pro poválečn uspořádání, z dostupných dokumentů, měla pouze plán A. Ten zněl - až se irácká armáda dostane na okraj porážky, vygeneruje někoho, kdo odstraní Saddáma. Toho podpoříme. On vytvoří silnou vládu, samozřejmě proamerickou, která převezme vnitřní kontrolu.A bude. Bylo. Jenže on se nikdo takový, i přes usilová jednání přes frontu , nenašel. Nikdo si proti Saddámovi netroufl postavit. Plán B prostě nebyl. O roli Paula Bremera už píše originální článek.

Takže zde máme katastrofu. Zaviněnou globálním packalstvím. Ostatně - četl jsme kdysi článek, bohužel už nevím kde, který popisoval jednání amerických a britských vojenských špiček, co a jak dál se situací. Britové marně Američanům radili, poukazovali na příkaldy své správy v BAsře a na své zkušenosti se správou kolonií. Byly prý dost hrubě a arogantně odmítnuti. s poukazem , že imperium už dávno neexistuje...
05. 04. 2008 | 21:16

vlk napsal(a):

VK Can
dobrou! Oběd má přednost! Samozřejmě. Nechte si chutnat.

Jinak - problém je bohužel horší. Vrátit se na výchozí pozici nelze. Znamená prohru.
celé západní civilizace Tak to totiž všichni ostatní budou chápat.
05. 04. 2008 | 21:18

RUMCAJS napsal(a):

hugo:
Tak jsem si o tom něco přečetl a nejsem si jist,zda o té problematice víte o mnoho více jak já.
Grafitem jste zřejmě myslel grafitové tyče, které v bombě poněkud postrádám. Taky Vaše vysvětlení rozdílu mezi bombou a elektrárnou na základě pomalých a rychlých neutronů považuji za mírně řečeno neúplné.
Ale sem tam chodím na pivo s jaderným inženýrem, tak si to nechám vysvětlit.
05. 04. 2008 | 21:22

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Dovolím si vstoupit do Vaší debat ohledně 240Pu.
Pokud by Vás tyto a související otázky zajímaly, můžete se poměrně rychle dostat "do obrazu" prostudováním polopopulární knížečky J. Jandl, I. Petr: Ionizující záření v životním prostředí.
Pro Vás jako technika je zcela dostupná.
05. 04. 2008 | 21:22

hudryper napsal(a):

Vazeni ,
nemam chut se stale dokola zabyvat jasnymi podvody neokonske kamarily s texaskym kasparem v cele. Vychodisko
zrejme v Iraku neni a hned tak nebude.
Jen mi nejak nesedi ten klid a mir na
rtech Putina v Bukuresti. Ani slovo o
radaru-raduje se Schwarzenberk ,Klaus
i Topolanek (jeden vetsi odbornik na
osud sveta,nez druhy ci dokonce treti),
zadne zasadni projevy stran Kosova a
proste jenom ty vrele usmevy,obcas nejaky ten Chruscov v objeti,krestni jmena jenom fici k radosti Bozskeho Veny, Nezda se vam to podivne ? Ja
mam z toho mrazeni v zadech,obavam se,ze Putin uz vi presne,jak a kdy jsou
kostky vrzeny a proto se nesnazi delat
neco proti procesu,co uz je ve stadiu
odpocitavani.Kdovi,jestli nejde uz jenom o dny,mozna jen hodiny. Jestli
se pletu,budu jen a jen moc rad. Jestli
spusti davno pripravovany atak na Iran,
jsem presvedcen,ze uz svet nebude nikdy takovy,jaky jsme ho dodnes znali
a bude se to tykat vsech globalne,pise se rok s osmickou na konci !
05. 04. 2008 | 21:27

Boleslav D. napsal(a):

vlk, VK-Can.:

Obavam se, ze Tony Blair se nikdy ani trochu neomluvil; bylo to pro me opravdove zklamani; bohuzel i on by patril stejne jako GWB a spol. pred soud do Haagu...

Obavam se, ze prave mozna to, co ted v Iraku mame, je ten "plan B". Konec koncu zmizel jasne protiamericky rezim, pominulo nebezpeci pro Izrael, americke obeti nejsou zase tak hrozne vysoke, casem se prece jen asi podari zprovoznit v plnem rozsahu tezbu ropy, zustava vyborny duvod pro vysoke zbrojni vydaje, a co zalezi na tech Iracanech, ze...
Jediny, kdo to trochu kazi, je americka verejnost, ktere se plan B prece jen moc nelibi.
Mozna, kdybychom vlitli jeste na Iran, zase by se vlastenecky bojovy duch pozvedl...
05. 04. 2008 | 21:29

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Tady jste si s kolegou trochu nerozuměli. Měl asi na mysli trojfázovou termojadernou, kde energie neutronů z druhé syntetické fáze (14,1 MeV) je postačující ke štěpení U238. Vy máte asi na mysli klasickou jadernou na bázi U 235 nebo Pu.
05. 04. 2008 | 21:31

Karel Mueller napsal(a):

hudryper:
Nad tím se musel pozastavit každý šlověk kladoucí si otázky.
Nechci spekulovat ...
05. 04. 2008 | 21:37

Tupelo napsal(a):

VK-Can: preji Vam dobrou chut (pozde, patrne az pri dalsi prilezitosti) a chci se se vsemi na tyden (do patku) rozloucit. Budu na cestach. Prispivat nejspis nebudu, o to vic budu hltat prispevky vsech zde pritomnych panu. Dopredu diky za zajimave cteni, vim ze tento 'bianco sek' mohu podepsat.
Preji vsem pekny tyden.
05. 04. 2008 | 21:41

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:
No nejsem si jist, jestli je to opravdu Váš kolega. Ale tvrdlil, že rozdíl mezi řízenou a a neřízenou JR je v pomalých a rychlých neutronech. Ale matně jsem si pamatoval, že pro řízenou reakci se používají i rychlé neutrony.Tak jsem si nalistoval Wikipediho a tam jsem si to povrdil.
Tzv. FBR je používají.

To ve mě vyvolalo stín pochybností.Ale vzhledem, že o této oblasi prd vím, je opravdu možné, že jsme si jen špatně rozuměli.
05. 04. 2008 | 21:41

Plim napsal(a):

Hudryper

Ja jsem z toho stale u vytrzeni.Opravdu si myslite,ze jsou politici nasim obrazem,ja si nemyslim,ze jsem tak zkazeny,ach jo
05. 04. 2008 | 21:43

vlk napsal(a):

Boleslav D.
nemyslím. žijeme ve věku medií. Nikdo není rád za otloukánka. amerika chtěla vidět v přímém přenosu rychlé , efektní / nikoliv efektivní/ vítezství. Bez obětí.
To očekávala. Toho s ejí dostalo.
dnes se jí dostává denně přídělu mrtvol. Bush a jeho popularaita je snad nějnižší presidentská popularita v historii.
Irácké rakety na Izrael nejsou. Jsou syrské a zejména iránské. A momentálně nejvíc asi Izrael tlačí střely Kássám. Z Gazy.

Píšete, že zmizel jasně protiamerický režim. On byl Saddám pragmatik. Nebyl zas až tak pro něj problém stát s ezase proamerickým...
Ale je jisté, že žádný další režim v Iráku už proamerický nebude. I kdyby chtěl. nebude si to moci dovolit.
A důvod pro vysoké zbrojní výdaje? Ty debakl vIráku ospravedlní lépe než vítězství. Zazní sice - nebyli jsme dostvytrvalí, odhodlaní, neměli jsme správné vůdce, spojencinás nepodporovali atd. atd. Ale závěr z toho bude - usíembýt příště ještě silnější a ještě technologicky vyspělejší,abychom bojovali technikou a nikoliv proléváním krve. To bude znít věru dobře! A zajistí to další pracovní místa.
A ohledně toho Iránu?No já osobně bych nebyl proti tomu,dobombardovat ho do doby kamenné. Svým státním fanatismem představuje skutečně fundamentální hrozbu.
05. 04. 2008 | 21:45

vlk napsal(a):

Tupelo

příteli, hodně štěstí na cetsách.
05. 04. 2008 | 21:47

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Jsou dvě možnosti:
Buďto opravdu není kolega, nebo se uřekl.
Sázím na druhou možnost.
05. 04. 2008 | 21:51

stále rebel napsal(a):

Pane Hořejší, děkuji za článek.
Někde jsem slyšel nebo četl, že opravdového přítele nepoznáš podle toho, že tě vždy a za každou cenu podporuje, ale hlavně podle toho, že ti dokáže říci, když něco děláš špatně.
Když se někdo stane mocným nebo bohatým, tak se na něj začne lepit ta nejhorší morální spodina a pokud ten dotyčný nedokáže odlišit skutečné přátele od těch, co mu jen pochlebují, aby se na jeho moci mohli přiživit, tak jej ta lůza nakonec stáhne ke dnu.
Pokud se Američanům podaří zvolit dobrého prezidenta, tak pojem antiamerikanismus budeme slyšet méně častěji. Samozřejmě i nám bych přál trochu slušnější politickou reprezentaci, protože pokud by naši politikové hájili více naše zájmy, než zájmy Bushovi administrativy, tak by těch výtek vůči USA bylo podstatně méně.
05. 04. 2008 | 21:52

Tupelo napsal(a):

vlku, dekuji Vam a tesim se na dobre cteni. S pozdravem Tupelo ;)
05. 04. 2008 | 21:56

Ikena napsal(a):

To Vlk,
dík za připomenutí fakt. Například rozpuštění irácké policie, vojska a vyhození všech, kdo byli členy strany BAAS, to byl totální omyl, totální destrukce státu. Všechny si poštvali proti sobě.
Z osobní zkušenosti s americkými byznysmeny mohu potvrdit jejich "nevyvratitelnou neomylnost" snad ve všem, bohužel vždy jsme ztroskotali na nějaké triviální chybičce.
Pro současnost platí, že všechny americké nadnárodní společnosti jsou uhranuty čínským trhem a možností na něm získat nějaký podíl. Takže bojkot olympiády, to by byla jen rána pro ně a v zájmu byznysu věc naprosto nepotřebná.
Za to intervence do Iránu, to by pomohlo
zvýšit bojovného ducha Američanů, ale hlavně odvést pozornost od ekonomických potíží, které jsou naprosto nevídané.
05. 04. 2008 | 22:00

hudryper napsal(a):

Vlku,
ve zdrcujici vetsine Vasich nazoru na
blogach aktualne jsem s Vami zajedno,
tentokrat ale nemohu.Vas nazor,ze lze
Iran vybombardovat do doby kamenne
(to jsme uz slyseli v souvislosti s Afghanistanem),protoze tam je u moci
fundamentalisticke nabozenstvi, je bud
Vas lehkovazny lapsus,nebo lidsky postoj,ktery bych radeji nehodnotil.
Zrejme nemate predstavu,co vse by se
specielne v dusledku tohoto valecneho
dobrodruzstvi mohlo stat.Predne by vstoupily vyhlasenim Bushe v platnost
pripravene zakony,ktere by umoznily
mimo jine "odlozit" prezidentske volby
v USA a zavest rezim,ktery by pripadal
i byvalym chartistum jako neunosny, uzavrenim Hormoske uziny by melo za
nasledek ohromny rust ceny ropy,plynu
a energie vubec a reakce Sanghajske smlouvy si ani neumim predstavit. Co
nasledujici situace prinese Cesku ? Asi
nebude dal mozne vyrabet tolik aut,co dnes,kdyz siroke masy spotrebitelu budou platit v cenach zbozi enormni
energeticke naklady,za teplo a o nafte
ci benzinu do jejich vozu ani nemluve.
Zkuste Vlku chvili uvazovat se mnou
dal,co asi nastane a hned vas prejde
vyse uvedeny bohorovny vyrok o Iranu.
A to uz vubec nehodnotim Vas postoj k
hruznym obetim "humanitarniho" bombardovani,ke kterym by zakonite
muselo dochazet.Odpovite mi ?
05. 04. 2008 | 22:23

tata napsal(a):

teda panove samej velkej odborník v tom se takovej malej človíček strací, je dobry že tak chytry lidi si najdou čas diskutovat radši vam to ani nebudu kazit jen pozorně čist
05. 04. 2008 | 22:34

Selen napsal(a):

Ad doslov k článku: nevím co má společného radar a invaze do Iráku. Pan Hořejší je zase tendenční jak hrom.

Zajímavá je ale ta kritika rozpuštění irácké armády a policie v samotném článku. To je přeci strašné zjednodušování. Když se likviduje nějaký (zločinný) režim a na jeho troskách staví nový systém, neexistují dobrá řešení. Necháme původí policii, udrží se pořádek, ale za cenu toho, že lidé kteří mučili a zabíjeli zůstanou dál ve svých funkcích jako by se nic nestalo. To je potom celý ten přerod docela směšný a hlavně amorální, jako na konci 2.světové války, kdy příslušníci SS, bývalí vrazi, pouze technicky změnili název a dál pomáhali "zajistit pořádek". Když se ale takové bývalé pořádkové jednotky zcela poprávu rozpustí, vznikne zase anarchie. Co je lepší? Já tedy nevím...
05. 04. 2008 | 22:40

hudryper napsal(a):

Nejlepsi reseni vzdy vynaleznou Cesi.
Nechaji v platnosti vsechny zakony pro
minulost,at uz se podle nich delalo cokoliv,a nastoli pravni chaos v pritomnosti a jeste vice v budoucnosti,
zrusi vsechny fungujici systemy pro
nedokonalost a nicim je pak nenahradi.
A ve svych,naprosto neskutecnych sdelovadlech se trvale ubezpecuji.ze
jsou svetovou spickou. Tu v tom spravnem kapitalismu bez privlastku,
onde v kvalite vykonu v discipline rektalni alpinismus,nebo klimatologii.
Kdyby valku v Iraku vedli Cesi,tak by se
vsichni teroriste tak smali,ze by ani nevystrelili a kdyz,tak by netrefovali.
Selene,jenom doufam,ze jste nedelal
intelektualni potouchlosti jako autor!
Tak to by, teda,tak to by takhle neslo,
takhle bychom ten kapitalismus nevybudovali,panove.
05. 04. 2008 | 23:02

vlk napsal(a):

hudryper

inu nemusíme spolu souhlasit vždycky. Ale já Irán považuji za skutečné nebezpečí.

Víte já dávám přednsot prevnci před aktuním řešením problému. Ostatně, někdo už tady vzpomenul dnešních Lidovek a rozhovoru s Milošem Zemanem. Tvrdí totéž. Nemám Zemana rád. Považuji ho za člověka, který ve své státnické roli totálně selhal. ale člověka chytrého a znalého.
a teď k obavám, které popisujete. Nedělejme si iluze o nové americké administrativě. A´t už ude jakákolvi. nemá moc na výběr.Takež , když nastoupí o rokpozději, nic zásadního se nestane. ˇ
Hormuzský průliv. Budte si jist, že by byl odblokován na to tata.
Šanghajská smlouva, Kromě silných prohlášení by neudělala nic.Jsou racionální a do světové války nepůjdou.

Pokud jde o ceny benzínu a energií vůbec. Vyděl jsem prognozy ,že do 5-tilet bude vše stát o 50% více. Považuji je za silně optimistické. Bud ehůř. A tím na vámi znmiňované efekty dojde tak jak tak.

Počet obětí se dá eliminovat. Napříkald včasnou výstrahou.
Ale ono bombardování by prostě mělo jedne zásadí smysl. Totiž poselství všem podivným režimům, že tolerován prostěnebude rozšiřování atomových a raketových zbraní. Svět si to nemůže dovolit.
Pamatujeme oba nejspíš Kubánskou krizi. šlo tam o totéž.
05. 04. 2008 | 23:07

!! napsal(a):

Až bude vládnout Paroubek, nebo Filip, tak jim budete dělat náměstka! O to Vám jde,že? Ale, než k tomu dojde, tak bych Vás každý den skopal do zadku komunisto!
05. 04. 2008 | 23:25

hudryper napsal(a):

V kubanske krizi vubec neslo o totez !
Prectete si clanky Dr. Polreicha v blistech k tomuto tematu. Jsou poucne.
Zrejme je autorem vlastnich zazitku uprostred sil,schopnych rozmetat svet.
Podle mne byl vcera Putin jak milius,
protoze vi,co ceka na utocniky. Iran je
urcite jina trida ,nez Irak,navic Sadam
uz chtel odejit ,jenze mu to nebylo dovoleno.V pripade Iranu si vubec neumim predstavit jakekoliv pozemni boje osamocene americke armady, Vy
ano ? K vitezstvi nestaci bombardovani,
k tomu je zapotrebi kontrolovat vladu
v rozbombardovane zemi,coz po fiasku
v Iraku lze u Iranu naprosto vyloucit.
Takze dalsi uzasne krvavy a vlekly konflikt s projevy ve svetovem meritku.
Tomu rikate prevence? Aby Iran snad
jednou nedospel k 1 atomove bombe,
tak mu jich tam par humanitarnich,
jen takovych slabsich, H2 atomovek
nasypeme ihned? Kdepak, pane Vlk,
pravym duvodem invaze do Iraku byl
drzy utok Sadama na dolar! Smrtelneho hrichu tehoz kalibru se pred par tydny dopustili i Ajatolahove,kdyz rozjeli
prodej svych energosurovin za Eura a
vyzvali ostatni cleny OPEC k temuz.
05. 04. 2008 | 23:31

Karel Mueller napsal(a):

Příteli vlku,
tentokrát se kloním spíš k názorům hudrypera.
Nemáme žádný argument, který by umožnil ospravedlnit napadení Íránu. Ani onen irácký, sestávající z toho, že Irák napadl v minulosti Kuvajt.
Obávám se, že to z vojenského hlediska nebude taková selanka jako Irák. A co dál? Na Íránu musí mít životní zájem Čína. Pokud tam skončí křivka růstu kvůli surovinám, tak je vzhledem k sociálním rozdílům odpovídající otrokářské společnosti čeká nový Mao. Počítej s neomezenou materiální i lidskou pomocí i s konvenčními zbraněmi. To číňané udělají, i kdyby riskovali termojadernou. Dopady na musliský svět nedovedu odhadnout. V Rusku i v Evropě zdvihnou hlavy, aby je bylo možné zastavit, tak počítej v Rusku s možností nacismu. V Evropě zatím ne, ale latentně určitě. Hodit na Írán atomku, jak o tom někteří sní? Pak lze jen konstatovat, že USA bezdůvodně nejbrutálnějším způsobem napadly stát, který nikomu nic neudělal a neštítily se použít nejničivějších prostředků proti bezbranným. To je psychologický faktor - vstoupíme do dějin jako nejmorbidnější hyeny.
Svět se otřese hrůzou. Ale okamžitě začne značná část světa řešit, jak nás vyřídit a zničit. Třeba pomocí BZHN. A proti tomu se neubráníme.
Ať to dopadne jakkoliv, tak to bude začátek našeho konce. Pokud si to dovede spočítat jakýsi KM z Česka, tak naprosto přesně to musí vidět Putin. Třeba tam je někde příčina jeho postojů, jak se domnívá hudryper.
05. 04. 2008 | 23:50

vlk napsal(a):

hudryper

pozemní síly vůbec nemusí zasahovat. Nejde o to zvítězit totálně a obsadit. Jde o to výrazně oslabit. dát lekci. A případně to za nějaký čas zopakovta. Pak totiž i největší ignorant pochopí, že je lepší chovat se normálně.
A stejně s emělo postupovat vůči Saddámovi.
A útok na Saddáma? To nebylo o žádném útokuna dolar. Soudím, že to byla osobní záležitost Bushe ml. Saddám totiž provokoval osobně. Umístil totiž obraz Bushe jr. nazem do vstup na bagdádské letiště. A kždy kdo tam šel , musel přes jeho obličej.A takových "povedenýh" žertíků " bylo více. dával ostentativně na jevo,že nebyl poražen. A provokoval.

Pokud jde o fakt, za co Irán a další prodávají ropu. To máte celkem jedno. Pokud za eura, stejně s těmi penězi musí nějak naložit. jestli něco koupí za dolary, eura, libry nebo kačk jelhostejné. Důležité je pouze to, co koupí a kde to koupí.
Útokna dolar vypadá jinak než , žeIrán chce teď za ropu evropskou měnu. ˇUtok na dolar může mít například dimenzi nekupování americkýc státních papírů. A to už by problém byl. Nebo výměna dolarových rezerv za zlato. To už by také problém byl. Jenže všechno má svůj náklad.
05. 04. 2008 | 23:58

vlk napsal(a):

Karel Mueller

Karle, útok na Irán neznamená uzavření ropného kohoutu Číně. To si nikdo nemlůže dovolit. Z důvodů, které jsi popsal.
Ale normální svět sotva může připustit, aby ajatolláhové získali A zbraně. Je li tedy při smyslech.
Číňané jsou raionální. vědí, že zatím se konvenčně s američany nemohou měřit. Nemají ani přímou hranici. Pokud se nepletu.

Víš Dokudměl A zbraně Brežněv,byl sice svět kousek od války, ale přesto -Brežněv a strejdové vKremlubyli vypočitatelní. Jakmile jizískal Kim, bylo to oněčem jiném. A Alí Chameneíí a podobní, tak to je zas jiná dimeze. A Čína má sotva ájemnatom,aby se atomový klub zvětšoval.
PokudIrán A bombu získá, pak už s ním nepůjde vůbec nic.
Jen se ho bát.
A není třeba používat A bombu.
06. 04. 2008 | 00:04

skeptický napsal(a):

Další americký president bude loutkou,zrovna jako současný.Ten je navíc loutkou ochotnou.Dva ze tří kandidátů splňují tuto podmínku,a třetí se nezdá,že by se vzpouzel.I kdyby do Iránu nešel dobrovolně,dá se mezinárodní situace vyhrotit tak,že bude muset zasahovat ve prospěch blízkého spojence.

Putin je rád,že to s Ukrajinou dopadlo,jak to dopadlo,ten náš radar bude otázkou pár raket středního doletu,problém vyřešen v 15ti minutách.Ty rakety jim asi Poláci odmítnou,takže je tu dostaneme taky.

Jestli Clintonová pohoří,sázím na McCaina.Volby jsou o penězích .Stejně si tam skutečná světová vláda nasadila kandidáty tak,že ať vyhraje kdo chce ,oni nemohou prohrát. Umravnění našeho bratra bych nečekal.Ta příměra s autobusem vzbuzuje obavu,aby pasažéři nebyli použiti jako podklad kol,až to vjede do bahna.
06. 04. 2008 | 00:06

RAZNATOVIĆ napsal(a):

ano, je to zajímavý článek; domnívám se však, že s koncem bushovy administrativy nastoupí nová administrativa, která zajistí kontinuitu současného iráckého i "protiteroristického" vývoje, neboť v tomto "boji s terorismem" americký vojenskoprůmyslový komplex vydělává nemalé peníze, budiž - každý se musí nějak živit a s jídlem roste chuť. Popřípadě budeme svědky "záhadné" vraždy prezidenta (viz Kennedy), který i po dobře míněných radách se pokusil demontovat tuto továrnu na peníze. Dnešní volby nejsou o ničem jiném než o manipulaci s obyvatelstvem a voliči. Tématem voleb, utvářením názorů veřejnosti na důležité věci, se dnes zabývají specializované firmy. Tuto činnost mají stále lehčí, neboť dnešní rychlý svět neumožňuje obyčejným lidem detajlně se zabývat skutečnou podstatou věci, jejím vznikem, vývojem a adekvátní reakcí na ni tak, aby byl zajištěn optimální vývoj. Dle mého názoru je situace v usa pro tyto firmy ještě ulehčena, neboť americké obyvatelstvo v drtivé většině nezná historii, vývoj a současné problémy a zájmy států na ostatních kontinentech, popřípadě je jim tato problematika servírována jako ohrožování amerických zájmů. Co s tím? Řešení neexistuje, moc peněz je tak obrovská, že rozuzlení nastane zřejmě s vojenským střetnutím všech zbývajících supervelmocí.
06. 04. 2008 | 00:13

hudryper napsal(a):

A jak to vidi basnik ?

Clovek,ktery nenavidi sama sebe,
clovek zoufaly a vyhorely.
Clovek jako studna nakazena morem,
jako nafouknuta zaba na prameni smyslu,
Clovek uvezneny v jadru vichrice.
Uz nevyvazne,dal se cestou nenavratne ztracenych nadeji...

Zeny s nafouklymi brichy,nahe,bose,
po pas zakopane v zemi,
bodaji se rezavymi nozi do tehotnych zivotu
a rozervana tela hniji,bobtnajici odpornymi cervy.
Plazici se torza,utrzene hlavy,
vyloupane oci,vykuchane trupy.
Roztristene lebky,smrad a zvratky.
Zohaveny clovek vysvleka se z vlastni kuze.
Rozstepene tvare plavou na hladine louzi
Na provaze visi odvaha.
A usmev vyrazenych zubu plave v krvi.
Spalky tresouci se na drivi a drevo na sekyru.
Naklepane rizky ponizenych dusi.
Mrtvoly se skrabou z hrobu.
Vylezaji zpatky,skemraji a prosi smrt,
aby se chvilku nedivala.
Tise ! Poslouchejte .
Slysim,jak se smeje!
Dupe v kvetech po Petrine,
pod jazykem trn a v ocich pisek.
Kraci rozjasanym davem,ukusuje chleba se soli
a vyhrnuje holkam sukne.
On se nezastavil,on jen na orloji poposunul cas.
Nesmrtelny Golem.
06. 04. 2008 | 00:14

hudryper napsal(a):

Pane Stejskale,
povazujte ty verse rovnez za prispevek
do vaseho blogu o krysarove pistalce.
Pane Vlku,proc se proboha poustite do
svetovych financi,kdyz jim zcela zjevne
nerozumite ? Obchodovani ropy a plynu
za jinou menu,nez jsou US dolary je
fundamentalnim utokem na predluzenou pozici USA ,protoze vede
k likvidaci zasob dolaru coby menovych
rezerv vsech dovozcu ropy!Jakmile tyto
naprosto znehodnocene penize budou
vraceny emitentovi,je v brynde! Tak dlouho se chodilo se dzbanem pro vodu,az se doslo pro pivo ! Asi nevidi
v teto perspektive jine,nez vojenske resni.Bohuzel pro ne,pro muslimy i pro nas.Ale jako spravny strateg,pane Vlku,
spete klidne. Zatim.
06. 04. 2008 | 00:32

Karel Mueller napsal(a):

Vlk:
Dobře, můžeme tedy spekulovat, co je horší varianta. Jestli ajatoláhové s A bombou nebo ony následky, o kterých se zmiňuji.
Píšeš o lekci, tj. udělat na ně nálet. Obávám se, že tím by jsi celý proces jen uspíšil. Vedle je Pákistán s atomkami. A Afghanistán by už byl alespoň "v jistých mezích" zpacifikován, kdyby nebylo tohoto státu. A další vývoj v něm i v celém muslimském světě asi nemůžeme odhadnout.
Ajatoláhové jsou sice schopní lecčeho, ale nejsou sebevazi. I kdyby tu bombu měli, tak nikoho nenapadnou, velmi dobře vědí, že by se z Íránu stala poušť. Byli by ovšem rovnocenným a velmi nepříjemným spoluhráčem s reálnou ambicí kontrolovat obchod s naftou. To je jisté.
Pro nás by to ovšem dobré nebylo. Ale abych se vrátil na začátek: Napadení Iránu může projít jen v případě, že proběhne krátká válka a USA budou mít jasnou koncepci pro jeho další vývoj i s připravenou garniturou, kterou Íránci přijmou.
Po zkušenostech z Iráku bych tuto možnost nepředpokládal.
06. 04. 2008 | 00:41

Karel Vomacka napsal(a):

Celkem zajimava diskuze!

Povazuji utok na Iran uz jen za otazku casu, rekneme do ctyr let. Musi byt hotov radar a rakova zakladna. Putinuv usmev lze vysvetlit jednoduse: Dozvedel se pravdu, nejspis i priblizny termin utoku. Dokonce bych povazoval za pravdepodobne, ze se ho Rusko zucastni. Predmetem dohody muze byt i rozdeleni Ukrajiny.

Tezko rict, co se stane s muslimy v Evrope. Za nejpravdepodobnejsi bych povazoval odsun ci dokonce orezani jejich obcanskych prav. V Rusku bude problem nejspis resen klasicky gulagem.

Co se tyce energeticke krize, bude to podobne jako v 70. letech nez se prebuduje infrastruktura. Nove solarni a jaderne elektrarny (jih USA a Evropy) a nejdulezitejsi zmena pohonu aut na palivove clanky,
06. 04. 2008 | 02:24

RUMCAJS napsal(a):

Vlku, štveš mě!
U tohoto tématu vidím jen málo důvodů do tebe rejt.

Snad příště.
06. 04. 2008 | 09:41

Boleslav D. napsal(a):

vlk:
Tedy s tim vasim nazorem na zniceni Iranu jste me opravdu prekvapil, ba sokoval - nejprve jsem si myslel, ze nekdo zneuzil vas nick.
Samozrejme, ze bych nechtel, aby ajatollahove meli atomovku, ale ani to by podle meho nazoru nebyla zadna katastrofa - o nic moc horsi, nez ze uz ji ma Pakistan nebo (mozna) Severni Korea. Iran by se o jeji ziskani snazil v prvni rade proto, aby ji mel jako pojistku proti utoku a la Irak. Prave proto, jako je tomu v pripade Severni Koreje...
Reci o tom, ze iransky rezim ma nejake svetovladne ambice, povazuji za proste smesne.
Obavam se ale, ze k tomu utoku opravdu dojde, a ze uz je to domluvene i s Ruskem.
Taky se obavam, ze pristim prezidentem nebude Obama, a pak se toho moc nezmeni. A kdyz prezidentem Obama bude, asi dlouho nevydrzi... Ale byt uctivanym mucednikem jako JFK nebo MLK take neni spatne :-(
Ti americti neocons a evangelikalove maji to apokalypticke vyusteni snad dokonce za sve svate poslani a nekteri se s tim ani moc netaji...
Hruza...

...
06. 04. 2008 | 09:54

hudryper napsal(a):

rumcajz
take by to v tehle diskuzi nikdo nebral na vedomi,tady se diskutuje a ne ryje .
To kdybyste treba mel co rict...?? Ne?
Toz nevadi,na blozich Paroubka,Ratha
a dalsich si to slavne vynahradite.
A jake mate v Raholci pocasi??
06. 04. 2008 | 09:56

twardowski napsal(a):

Mozna jsem hodne naivni, ale ja jsem si myslel, že ten dabel Husain ten Irak proste drzel relativne stabilni. Myslim, ze USA mela H. precteneho.. vice mene. A ted se boji stahnout vojska, pac nevi, netusi, co se z te zeme stane.
06. 04. 2008 | 09:57

hugo napsal(a):

Rumcajs:
cemu nerozumite je to jasne. V bombe neni grafit - NEMUZE TAM BYT. A ZADNE GRAFITOVE TYCE co furt mate s tycema ... reaktor (ten produkcni k vyrobe Pu) je grafitove teleso v nemz jsou palivove tyce.
Jo, nasel jste vyjimku. FBR - tam se skutecne strepi na rychlych neutronech. Predtim jsem mel na mysli tepelny reaktor (=na termalnich neutronech). I tam je pridavek z rychleho stepeni, ale velice maly u vver1000 je to ~5-10%.
06. 04. 2008 | 09:57

RUMCAJS napsal(a):

hudryper:
Máme tu nádherně a já jdu makat.

hugo:
Na to, abych mohl odpovědět, musím zas chvíli studovat.

Takže nejdřív práce, pak zábava !
Heslo nás pravicových liberálů.
06. 04. 2008 | 10:06

milansed napsal(a):

Zdá se mi velmi užitečné překvapit naše diskutující a čtenáře podobnými překlady.Nejen proto,že dokazují přednosti demokratické tvorby veřejného mínění, ale i povinnost těchto tvůrců veřejného mínění snažit se o objektivitu více než o efekt.Bohužel je tento aspekt ne vždy respektován.Bezprostředně po události 9/11 a bezprostředně před americkým vpádem do Iráku v r. 2003 se podařilo Bushově administrativě demagogicky ovlivnit postoj k její více než dobrodružné politice i takových medií jako je New York Times.
Z toho, že někteří diskutující k tomuto článku vytahují do boje i jaderné zbraně soudím, že i po létech, která ukázala neadekvátnost Bushovy politiky, nejhorší za posledních 50 let, nevidí, že Bush chtěl strčit Saddama, kterého dříve USA podporovaly do stejného pytle jako Al Kajdu jen proto,že si myslel,že se lehce zmocní jeho naftových polí a pomůže jehozpřízněným firmám k zisku.Všechny jeho řeči a argumenty byly později vyvráceny.Lež má krátké nohy.
Topolánkova vláda vyhlašuje v mediích slavnostně svoje vítězství nad USA ve věci vizové politiky.Tímto způsobem odpoutává pozornost od svých skutečných problémů.Ruku na srdce: Kolik z nás se letos připravuje na cestu do USA?A i kdyby: Když mám na okružní cestu po amerických národních parcích, bolí mne tolik, že si musím koupit vizum?
06. 04. 2008 | 10:09

hugo napsal(a):

rumcajs:
ano to vysvetleni je neuplne, tak at tedy mate to nejuplnejsi: obecne je rozdil v tom ze rizeny jaderny reaktor je soubor kriticky na opozdenych neutronech, zatimco bomba je soubor kriticky na okamzitych neutronech. - Samozrejme nemluvim o cernobylu v okamziku havarie (ale to se asi shodnem ze se nejedna o rizeny reaktor), neb tam byli kriticti na rychlych neutronech asi na 7-10beta, kde beta je podil opozdenych neutronu u uranu asi 0,7% u Pu asi 0,25%.
- Staci Vam to tak, nebo jeste necemu nerozumite?

Karel Mueller:
Pozdravim, ale nejak se na utef, kde ted prof Janout pusobi nemuzu dokopat.
Je to jeste prostsi. S tou bombou jsem mel na mysli tu nejobycejnejsi neboostovanou zbran treba gadget. Nejak se rozsirila fama ze grafit je pouzit v konstrukci zbrane, i kdyz jsem jasne uvedl, ze grafit je treba k vyrobe plutonia (automaticky beru ze do uranu pujde jen opravdu machr s hodne penezi, vedou a technikou na spickove urovni - USA-1943).
Pivo bych si i dal, ale do kvetna nestiham, deadliny k prispevkum se nemile blizi.
06. 04. 2008 | 10:13

Javít napsal(a):

Objevily se tady desítky názorů, co měl Bush udělat a neudělat.
Který je ten nejsprávnější ??
Co "chudák" Bush, který ale může realizovat jen jeden názor, ten svůj ?
06. 04. 2008 | 10:13

hugo napsal(a):

rumcajs:
http://en.wikipedia.org/wik...

A jen tak mimochodem si vsimnete napadne podobnosti s konstrukci reaktoru typu RBMK.
06. 04. 2008 | 10:14

vlk napsal(a):

hudryper

myslím, že ty finance mi zas až tak vzdálené nejsou.
Otázkou je, kdo z nás dvou v tomto oboru má nějaké praktické zkušenosti
Dolar v podstatě funguje jako přpočítávací jednotka. Přdstava, že si je Irán ebo Saudi nechávají v nějakém velkém stozoku je naivní. Oni je investují. To je to , co má rozhodující význam. Tu za doláče koupí kus Lehman Bros, tu kousek Daimlera. Často americké státní papíry. Průšv nastane, až by přestali nakupovat. Právě ty papíry.

Jinak dolary od zrušení zlatého standardu jsou krsty pouze a jedině důvěrou v tiskaře. A jestliže důvěra v tiskaře poklesne, je na problém perfektní. Nikoliv to, jestli budu hromadit výrobky jiného tiskaře a zaně kupovat v zemi tiskaře původního.
Ty mluvíš o symbolech a já o tiskaři a skutečnostech.
06. 04. 2008 | 10:17

vlk napsal(a):

Rumcajs
je mi líto, že jsem tě zklamal.

Buď klidný.Budu se snažit polepšit. A určitě se mi to povede.
06. 04. 2008 | 10:18

twardowski napsal(a):

Hussain pry chtel zacit obchodovat v eurech.
06. 04. 2008 | 10:25

vlk napsal(a):

Boleslav D.

Lišíme se pouze v tom, jak pohlížíme na ajjatoláhy. Pro vás jsou vypočitatelní a rozumní, pro mne nikoliv.

Tím je modifikován postoj k Iránu.

Že má A zbraň Kim a PAkistán považuji za obrovské neštěstí. A za další důvod mého postoje k Iránu. My totiž o nich víme jen to, ŽE A zbraň ZATÍM nepoužili. Nikdo si nemůže být jist tím, že tak neučiní.

A jestliže bolševik chtěl světovládu a měl A zbraň, pak historie ukazuje, že si byl věom,že všech důsledků, pokud překročí určitou hranici. On nevěřil na posmrtný život a na to, že bude sedět po pravici prorokově, jakmile půjde do svaté války a že bude mít k disposici, tuším, stále asi 30 panen. Ajatoláhové tomu věří.
A já elementárněě nevěřím těm, kteří indoktrinují a podněcují sebevražedné atentátníky. Proč bych si měl být jist jejich racionálním chováním?
Nejde o světovládu. Jdeo pouze a jedině o jejich osobní pocity. Na tom přece nemůže záviset jaderná bezpečnost světa.
06. 04. 2008 | 10:25

Boleslav D. napsal(a):

vlk:
Pro me jsou ajatollahove na podobne urovni uvazovani jako krestansti fundamentaliste - napr. americti evangelikalove, ke ktery patri i GWB a kteri veri, ze napomahaji realizaci predpovedi Zjeveni sv. Jana (aspon tak, jak je oni interpretuji) - tedy bitva u Armageddonu a nasledujici kralovstvi bozi na zemi pro vyvolene.
Myslim, ze ty nabozenske fantazie bohudik vzdy dostatecne koriguje praxe zivota. Momentalne se mi zda, ze ti americti evangelikalove predstavuji nesrovnatelne vetsi nebezpeci, protoze disponuji prostredky, kterymi ajatollahove nikdy disponovat nebudou.
06. 04. 2008 | 10:34

vlk napsal(a):

pro Karla Muellera a vlastně i ješrtě pro Boleslava D.

Karle většinu toho, co jsme odepsal Boleslavu D. bylo i pro Tebe.

Já prostě považuji fanatiky a tím spíše náboženské, za mimořádně nebezpečné. Ty vsázíš na racionalitu u fanatika? Pro mne se ty dva pojmy vylučují.

A ještě něco. Celý Západ, nejen USA jsou pro ajatolláhy synonymem zla. Je dost pramenů, které 21.století berou jako století střetu civilizací. Obávám se, že mají pravdu. Oni k nám, nikoliv my k nim,posílají lidi jako Ali Akča nebo atentátníky z 11. září či londýnského metra nebo španělských vlaků. A jistě v tom budou pokračoat. Bez ohledu, jestli bude zaútočeno na Irán či nikoliv. Nemáme co ztratit.
A styl válčení, jak bych si to představoval, jsem už popsal. Irák dokonale ukázal omezené možnosti pozemních operací a následné okupace. Ale pokud by byl býval Saddám pravidelně 1 x za tři roky byl tvrdě bombardován, myslím, že problém Irákbyl dnes velmi efektivně vyřešen.
a takhle nějak bych si to představoval.

Já vím, že kráčím po tenkém ledu, a beru námitky Tvoje,hudrypera, Boleslava D. a dalších vážně. Prosím pánové, abyste vy zase brali vážně moje důvody.Nejsem ani zuřivý militarista, ani někdo, kdo touží po krvi. Mám prostě strachz lidí, kteříuměli masově posílat na smrt dvanáctileté kluky, mám strach z lidí, kteří veřejně vyhrožují zničením Izraele, mám strach z lidí, kteří fiancují různá militantní hnutí všude, kde se nějaké objeví.

Tn strach je legitimní. A vymu čelíte jen a jen dobrou vírou, že ti lidé jsou racionální. Já jsme zřejmě profesně deformován. Žádám si záruky.
06. 04. 2008 | 10:41

taky imunolog napsal(a):

Pane profesore, tenhle příspěvek Vás vyšel ale hodně lacino, nemyslíte?
06. 04. 2008 | 10:52

Zacheus napsal(a):

Dovoluji si jako zajímavost uvést, že proti americkému vojenskému zásahu v Iráku se mimo dalších světových činitelů zřetelně vyslovil také tehdejší papež Jan Pavel II.
06. 04. 2008 | 10:52

vlk napsal(a):

Zacheusi

osobně jsem velmi rád, že církev římskokatolická už nemá potřebu žehnat kanony y válečné prapory. Udělala od Pia , tuším toho jména IX. podstatný pokrok. A to je dobře.

Pokud by si z ní i ostatní víry vzaly přiklad, pak problém Irán vůbec není na stole.
06. 04. 2008 | 10:57

veverka napsal(a):

Re vlk:No jo,jenže co je platný co řekl papež,když na to naši křesťani (KDU) zvysoka dlabou a útok na Írán podpořili.Já se divím,že se k nim církev ještě hlásí,KDU má slovo "křesťanská" v názvu jen jakýmsi omylem.
06. 04. 2008 | 11:13

veverka napsal(a):

Jinak možná stojí za zmínku,že Bush s Putinem právě na tiskovce řekli,že Rusko chce TRVALOU přítomnost svých vojáků v Brdech.Paní Parkanová by měla urychleně kontaktovat Honzu Vyčítala a dát dohromady nějako tu častušku na uvítání ruských vojáků.A doporučoval bych aby se v ní co nejměně vyskytovalo písmeno er(tedy pokud to bude zpívat pan Vyčítal).

Přeji všm hezký den.
06. 04. 2008 | 11:17

hudryper napsal(a):

Vlku,
co jste napsal o sitskych fundamentalistech plati bezezbytku o
americkych evangelikalech,jak o tom
pise Boleslav D. Zda se Vam spravne celit sitskemu fundamentalismu jejich
fundamentalismem,tentokrat krestanskym? Jejich nebezpecnost pro
svet je nesoumeritelna. A jeste neco.
Odkud vite,ze za 11.9.,Madridem ci
Londynem stoji iransti ajatolahove ?
Vsechno zatim ukazuje na to,ze v N.Y.
i v Londyne nema toho moc spolecneho
ani s Bin Ladinem( +2003,zdroj Benazir
Bhutova,+ 2008, Pakistan),tim spise ne
s Iranem.Kam na tahle kratka spojeni chodite,pane Vlku.Nemohu byt dnes s
Vasi argumentaci spokojen,sahate k
Vam nedustojnym metodam. Presto Vam preji peknou nedeli,nezkazenou
pocitem nedostatecnosti v teto diskusi.
06. 04. 2008 | 11:23

stejskal napsal(a):

Zajímavé verše, pane hudrypure. A dobré, řekl bych. Kdo je napsal?

Libor Stejskal
06. 04. 2008 | 11:26

vlk napsal(a):

hudryper

příteli, není známo, že by některý ameriký evangelikán spáchal sebevražedný atentát. Není známo ani t o, žeby některý z pastorů k tomunabádal a že jsou mezi nimi pěkní šílenci. Navíc neseděli, nesedí a nejspíš nikd yani sedět nebudou. V domě zvaný Bílý.

To ohledně oněch teroristů byla samozřejmě licence. Ale oni perují na stejném základě. A ty tisíce dvanáctiletých kluků na sebevražedné útoky posílali. To je dokumentováno.Včetně zdůvodnění proč. Podobně je dokumentováno ijejich stanovisko k obětem ětentátů z řad civilstů - shrnuto rčením- ostatně jsou to také nevěřící.Není čeho litovat.

Pocit nedostatečnosti v této diskusi nemám. Vás považuji nejen za příjemného ,a le i vzdělaného člověka. Nikoliv za nepřítele, který ohrožuje moji existenci. Nejste pro men ajatolloáh.Jen je z mého hlediska hrubě podceňujete.
I já přeji hezkou neděli.

A budu o mnoho radši,když se nakonec ukáže , že pravdu máte vy a ne já.

Jenže mám strach z ověřování.Velký. Té pravdy.
06. 04. 2008 | 11:34

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Přiznám se, že by se mně žehnání zbraní také nelíbilo, ale zatím jsem žádné hodnověrné potvrzení toho, že se tak dobrovolně ve větší míře dělo, nenalezl. Ale tím netvrdím,že mám patent na rozum a pravdu.

Pravda je, že papež Pius XI.( pontifikát v letech 1922-1939) uzaavřel v roce 1929 tzv. Lateránské dohody s Mussolinim, kterými byla uznána suverenita a jurisdikce papeže nad územím Vatikánu (44 hektarů)a církev získala též finanční prostředky za utrpěné ztráty.To samozřejmě vedlo ke kritice papeže, který také neodsoudil vpád italských fašistů do Etiopie v roce 1935. Tato fakta, stejně jako podpis státní smlouvy s Německem uzavřené ovšem už 20.7.1933) se staly terčem kritiky některých historiků, a to i křesťanských.

Tentýž papež však po roztržce s Mussolinim odsoudil v roce 1931 encyklikou "Non abbiamo bisogno" fašistické pojetí státu jako jeho pohanské zbožstění. Když prezident Galles v Mexiku zaváděl "antiklerikální ústavu", a více než pět tisíc biskupů, kněží a věřících přišlo o život, prostestoval tento papež proti tomuto pronásledování, kdy poměry v Mexiku srovnával s Diokleciánovým pronásledováním křesťanů.

Papež Pius XI. je také autorem protinacistické encykliky "Mit brenneder Sorge "( S palčivou starostí) z 14.3.1937 a encykliky "Divini Redemptoris" z 19.3.1937, v níž odsoudil ateistický bolševismus jako nepřítele křesťanství ( hory mrtvol věřících, ale i nevěřících v Rusku mu bohužely dávaly za pravdu).Pius XI., vlastním jménem Achille Ratti, se narodil v roce 1857 a zemřel krátce před vypuknutím II. světové války, 10.února 1939.

To jenom pro upřesnění, děkuji za odezvu a přeji pěknou neděli.
06. 04. 2008 | 11:35

Saliven napsal(a):

Vlk:
Chápu tvoje obavy z musulmanů, nicméně je rozdíl mezi důchovním vůdcem, který fanaticky hlásá korán a politikem, byť muslimským. Je to jen má domněnka, ale myslím, že lidé typu Ahmadinežáha velice dobře ví co dělají a nejsou to fanatici, kteří by posílali bomby na západ. Jim stačí, že získáním jaderné zbraně budou moct západ vydírat. Tím získají mnohem více. Myslím, že se z Iránu dělá větší nebezpečí, než skutečně představuje (reálně).
06. 04. 2008 | 11:36

Boleslav D. napsal(a):

vlk:
Ja myslim, ze je OBROVSKY rozdil mezi podporou individualnich teroristickych cinu (sebevrazedni atentatnici v Izraeli nebo v Iraku, tedy na okupovanych uzemich) a nejakym vami predpokladanym sebevrazednym chovanim teokratickych rezimu (s tim, ze jim to nevadi, anzto budou mit v raji 30 panen). Takovy nazor mi pripada az trapne smesny; rozhodne tomu tak neni, a chtel bych videt nejake seriozni prameny, ze kterych by se dalo neco podobneho usoudit.
Ja si proste myslim, ze ajatollahove jsou co do nabozenskeho smysleni na stejne urovni jako nekteri horlivi krestane, jak uz jsem psal vyse.
Myslim, ze se NAPROSTO mylite (resp. propadate propagande a la GWB), kdyz si myslite, ze ajatollahove maji neco spolecneho s Al Kajdou, ze vysilaji teroristy do Londyna ci Madridu.
Urcite ajatollahove podporuji palestinsky odboj, ale zkuste se podivat na vec z palestinskeho, resp. muslimskeho, resp. arabskeho hlediska (ajatollahove ovsem nejsou Arabove...):
rozhodne to nejsou muslimove, kdo okupuje nejakou zapadni zemi, ale opak je pravdou (a myslim, ze nejen z pohledu muslimu, ale i z pohledu nezavisleho pozorovatele z Marsu).
Nemyslite, ze z jejich pohledu je situace podobna jako ve Spanelsku na zacatku krestanske reconquisty?
Oni asi mohou mit idealni vzdaleny cil rozsirit islam po celem svate a nastolit celosvetovy chalifat, ale opravdu si nemyslim, ze je to momentalne nejaky realny vojensko-politicky program. Je to asi tak na stejne urovni jako idealni prani krestanu rozsirit jejich spasne nabozenstvi po celem svete (a priznejme si, ze to velmi usilovne a dlouho realizovali vsemi prostredky...).
Myslim, ze Zapad je ted proste nesrovnatelne silnejsi a zadne realne vazne nebezpeci mu od islamistu nehrozi. Hrozba komunismu byla 100x vaznejsi, protoze meli skutecne vojensko-politicko-ideologicky program i prostredky k jeho realizaci.
Ajatollahove jsou "papirovy tygr", ktery se naramne hodi nekterym lidem jako skvela nahrazka za skutecneho padleho tygra komunismu.
Preventivni utoky na "islamisty" jsou bud totalnim nesmyslem nebo zasterkou pro neco jineho (ropa, strategicke zamery...). V kazdem pripade mezinarodnim zlocinem.

..
06. 04. 2008 | 11:37

NevericiTomas napsal(a):

Hrozba komunismu byla 100x vaznejsi, protoze meli skutecne vojensko-politicko-ideologicky program i prostredky k jeho realizaci.

Platilo to i v roce 1921? Svet se meni Boleslave. Kdo se nepripravi, uz to nedozene...
06. 04. 2008 | 12:39

hudryper napsal(a):

Boleslav D.Absolutni souhlas. Dovolim si jen doplnit,rozsirit motivaci neokonu.Oni totiz v procesu globalizace doslova vykradli ekonomiku US,premistili uspory generaci pred penzi do obskurdnich papiru v Asii a jinde a pocinali si pritom tak nenasytne,ze to poradne prehnali. Strach z reakce nejakych 200 milionu
okradenych,az to praskne,podobne jako kdysi v 29.roce mohl byt jednim z podstatnych duvodu,proc po uspesnem
prechodu pocitacu pres rozhrani milenii(kdyz k ocekavane krizi nedoslo)
mohlo dojit k 11.9. a nasledne hysterii.
A ja se bojim,ze ocekavany neuspech
Mc Caina ve volbach by mohl iniciovat
urychleni planu napadeni Iranu, tim eliminaci americkych voleb a nastoleni
po sest let pripravovaneho rezimu plnych moci prezidenta. Ktereho? No
prece toho,ktery jako prvni bude hajit
USA pred teroristy celeho sveta,v jehoz
pojeti se mezi ne muzeme pocitat take.
Pak uz staci jen zrusit US dolar,zavest
Amro a tak odepsat vsechny dluhy, doma i v zahranici.Existuje na svete nekdo,kdo by si troufl ty dluhy z nich
vymahat? Jak? Vojenskou silou? Neverim.Zda se Vam,pane Vlku,takovy
scenar jako vylouceny? Argumenty ? Vira ?
06. 04. 2008 | 12:47

hudryper napsal(a):

p.Stejskal
Napsal jsem Vam odpoved v ctenarske
korespondenci k blogum. Preji peknou
a trochu slunecnejsi,nez dosud,nedeli.
06. 04. 2008 | 13:02

Saliven napsal(a):

hudryper:
Odepsání dluhů USA je naprostý nesmysl. V bankovním světě se užívá ratingů k hodnocení ekonomik. Na tom základě si může dovolit vydávat vláda dluhopisy, které zájemci zkupují, aby mohla financovat svoje deficity. Pokud to udělá a nebude kupec (protože US vláda nezaplatila minulé dluhy), tak se můžou jít američané vyfotit, protože nebudou mít peníze. Pokud si chcete ve světě půjčit peníze, tak musíte mít dobrou pověst. Čím máte lepší pověst, tím nižší úrok můžete dát. To co jste napsal na konci příspěvku tedy považuji za hloupost. Zkrátka je pro US lepší do budoucna platit staré závazky.
06. 04. 2008 | 13:12

RUMCAJS napsal(a):

Islám není hrozbou sám o sobě. Má stejné kořeny jako křesťanství a je zhruba stejně "nedemokratický". Zásadní problém je ale v propojení státní moci s církevní.My jsme si tuto fázi etapy vývoje odbyli ještě v době mečů a šípů.
Touto etapou prochází i islámský svět. Bohužel ale, nemají už k dispozici jenom luky a šípy ale i zbraně hromadného ničení.
Jediná možnost, jak eliminovat nebezpečí útoku, je demokratizace těchto států. Domnívám se, že i to byl hlavní plán útoku, Busche a jeho stoupenců.To, že se to asi nezdaří, ale není možno považovat za důvod, se o to alespoň nepokusit. Schovat hlavu do písku , nedělat nic a tiše doufat, že když si jich nebudeme všímat, bude po problému je veliká hloupost.
Pokud se nepovede demokratizace těchto zemí, je třeba se připravit na válku.Stačí se podívat na jejich svět dnes. Náboženstvím vymyté mozky,zfanatizovaní, ochotni k čemukoliv.
Co bude, až vyschnou ropné vrty a hospodářství založené pouze na ropě krachne. Milióny zfanatizovaných chudých vynesou do čela náboženské fanatiky a ty svůj hněv obrátí proti satanům,tedy nám.

A pak bude pozdě se ptát,
a co děti,
mají si kde hrát ....???
06. 04. 2008 | 13:30

hudryper napsal(a):

Pane Sulivane,
US si pravda pujcuje i na vedeni valky,
ale to je jen vrchol ledovce! Ten hlavni
dluh nevznikl zadnym jinym zavazkem,
nez hodnotou US dolaru,garantovanou
duverou drzitelu rezervni meny v to,co
je jim davano k vereni.Vsimnete si,co
vse uz udelal FED a presto financni odbornici i na NY Stock Exchange,ktere
veru nelze podezrivat z nepratelstvi k
strukturam financi=politicke moci USA, ne a ne uverit,ze se dolar muze jeste nekdy vzpamatovat a zmenit trajektorii
sveho upadku! S poklesem kurzovni
hodnoty soucasne klesa i absolutni hodnota vsech americkych dluhu ve svete.Co to pri existujicich 500 bilionech inflacnich dolaru v obehu asi
znamena,to si lze jen nesnadno uvedomit. ( Tady jde o biliony v evropskem pocetnim razeni nul,ne americkem,to by byl jen pakatel 500 miliard,kez by tomu bylo tak !)
06. 04. 2008 | 13:33

RUMCAJS napsal(a):

Hugo:
Samozřejmě, že mi to není jasné a jasnější hned tak nebude.
Ale nevadí, spokojím se s tím, že Vám budu věřit, i když mám stále své pochybnosti.
06. 04. 2008 | 13:34

Ikena napsal(a):

Je zajímavé, že většina útočníků z 9/11
byli občané Saudské Arábie a tato země
má k některým základním a respektovaným demokratickým prvkům naší společnosti hodně daleko. Co s tím? Proč zde není vidět žádný podstatnější tlak na přebírání základních lidských práv a není vidět jasný pokrok v jejich přebírání. Další, kam se bude ubírat Pakistán? Ponecháme pěstování máku bez povšimnutí, aby měli děti ke hře dostatek
narkotik?
Pro ty, kteří mají obavy a preferují jednoduchá řešení a chtějí preventivní opatření, zamýšleli jste se již nad možností "preventivního úderu s menší atomovkou, tím nebudou ti chudí, ale i ti bohatí, kteří mají příjem jen z ropy.
Kdo má mandát k těmto postupům?
06. 04. 2008 | 13:52

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Export demokracie nefunguje ať se nám to líbí nebo ne. Naopak intervencí západních zemí získali musulmani nádhernou berličku. Konečně na někoho můžou svést, že se mají špatně. V tuto chvíli jsme my - celý západ - užitečnými idity různých ajatoláhů a rozdmýchávačů násilí. Dokud sami muslimové nebudou chtít západní demokracii, tak je k tomu nikdo nedonutí.
06. 04. 2008 | 13:59

deja vu napsal(a):

Pane Hořejší,
díky za článek ! A nebyl by www odkaz na původní článek v NYT ???

Když tak vidím, jak se historie opakuje, např. strany lžou o svých volebních programech a pravých záměrech, premiér státu používá slogany z 3 říše, zastrašování a korupce poslanců, znova ožívá třídní boj, neuvěřitelná servilita k Vůdčí mocnosti, to vše bez ohledu na mínění obyvatelstva, nevím, zda je to víc k pláči, nebo k smíchu. Nejabsurdnější je, že tentokrát právě komunisté brání naši suverenitu. A pravice, mezi jejíž stěžejní hodnoty by to mělo patřit, si osvojuje stále více a více bolševické manýry a pilně z ideových důvodů pracuje na zničení země.

A do toho ještě opoždění bojovníci proti komunismu poté, co komunismus už 17 let není, věřící v v Huxleyovský "Báječný nový svět" za oceánem, typu Ivana Hochmana ! :o))
06. 04. 2008 | 14:07

hugo napsal(a):

Rumcajs:
nespokojte se s virou a mrknete se na to. V prirode je totiz grafit mimo jine doprovazen borem, a to je neutronovy jed. A prave to cisteni je ta zasadni obtiz. Americanum to trvalo docela dlouho, sssr asi 3r. A prave tuhle operaci iracti "experti" nemeli sanci zvladnout. (vyroba tezke vody by vsak byla jeste tezsi).
06. 04. 2008 | 14:10

Marty napsal(a):

vlk: protoze pan profesor rika, co jedni chteji slyset a druhe provokuje. Tudiz ti druzi chteji dat najevo sve rozhorceni a ti prvni zase chteji hajit svuj pohled na svet. Objektivnich nazoru se v takovych diskusich samozrejme nedostava.
Pana profesora stve, ze jeho pravdu lide s realnym vlivem na chod veci nesdili a jelikoz je presvedcen, ze on ma samozrejme ten spravny pohled, tak svou frustraci ventiluje zdejsimi blogy, ktere vinou diky (nejen) frustraci upadaji na ubohou uroven levne radoby ironie a podpasovemu nalepkovani.
06. 04. 2008 | 14:26

Ondrej Capek napsal(a):

Pane Horejsi,

ten text neni protiamericky, neni psan nekym jako jsou (krypto)komunisté, levičáci, paroubkovci, ale i intelektuálští “užiteční idioti”. Nevim, ze by zminova neco o americkem imparialistu, spiknuti CIA v pripade 9/11 a podobnych u antiami oblibenych tematech. Tyka se jedne valky, ktera se nepovedla jak bylo ocekavano.

Nevim, proc by mel by zakazovan, kdyz je zejmena kvalitou uplne nekde jinde nez v podstate rasisticke blaboly mistnich rudych. V NYT by se asi dost divili, ze v tom nevidite rozdil. Ale verim, ze i naciste a vim ze i komuniste citovali clanky "ze zapadniho" tisku a tvarili se, ze ty jejich blaboly jsou na kvalitou stejne.
06. 04. 2008 | 14:28

hudryper napsal(a):

Ondreji Capkovi. Celou dobu,co podle
Vas se uchylovali k citaci"ze zapadniho
tisku" mistni komuniste jsem byl pri vedomi a mimo citace komunistickeho
tisku v GB,F,ci Italie si nemohu na to,co popisujete vzpomenout.Kdybyste rekl,
ze napriklad KSC provadela cenzuru k
distribuci filmu zapadni provenience i
tak,ze z celkove nabidky vybirali jeji cenzori ty filmy,ktere byly aspon trochu
kriticke k zivotu na zapade- prosim !
Jenze po uplnem uvolneni distribucni politiky po 89.se ukazalo,ze az na vyjimky se k nam dostavaly jenom filmy
hodnotne,nebo kasovni.Takze cenzura
nechte vzbudila v obcanech dojem,ze
se na tom zapade netoci nic jineho,nez
hodnotna kinematografie.A ejhle ! Pak
se ukazalo,ze vlastne provadela dobry
vyber,coz bylo kouzlo nechteneho.
06. 04. 2008 | 14:58

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Souhlasím, ale pokus musel být učiněn. Pak už vidím jedinou věc a to řádně se připravit.K válečné konfrontaci dřív nebo později dojde.
06. 04. 2008 | 15:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Marty:
"Pan profesor mi začíná připadat jako malé dítě, které štve, že ho nikdo neposlouchá, i když je skálopevně přesvědčeno, že má pravdu. Tak tedy hlasitě a uraženě křičí."
Marty, podle sebe soudím tebe?
P.S.: Už Vám bylo dvacet?
06. 04. 2008 | 15:19

deja vu napsal(a):

marty: Pan profesor řekl, co se v onom úvodníku psalo. Šlo o příklad a srovnání, aby upozornil, že se TAKHLE u nás nějak nepíše. Pokud je to pravda, asi by mělo. Nebo aspoň aby tisk citoval, co se v USA píše, celé spektrum názorů, aby byli čtenáři v obraze...

Jestliže dotyčný článek vychází z faktů, může provokovat ty, co ta fakta nechtějí znát, protože jim nabourává jejich ideje. Jestli to někdo chce slyšet, záleží na tom, proč. Pokud proto, abychom se poučili z tamních chyb, nelze proti tomu nic namítat.

Faktem je, že TAKHLE se u nás o problematice Iráku OPRAVDU nepíše. Pokud nejsme slepí, aspoň tušíme, že tam není vše, jak se nám líčí - že slavně vítězíme a přitom pořád zvyšujeme vojenskou přítomnost a že za ploty základen denně probíhají boje...
Vždy jsou a budou tlaky na to, ovládnout tisk. Pokud se podaří ovládnout média do té míry (jako u nás), že naše média jsou "američtější" (rozuměj pro Neocons) než v USA, že situace servility k Velkému Bratru v našich médiích odpovídá starému rčení "poturčenec horší Turka", nebo "papežštější než papež", jestli tím nepřicházíme o hodně víc, než se zdá, Třeba postupně o demokracii...


A proč to tak je, "v čí prospěch" ať už si odpoví každý sám.
06. 04. 2008 | 15:40

tng napsal(a):

> mám strach z lidí, kteří veřejně vyhrožují zničením Izraele

vagni politicka retorika cloveka, ktery v Iranu o techto vecech vubec nerozhoduje (ne vsichni prezidenti maji podobne pravomoce jako ten americky)

> mám strach z lidí, kteří fiancují různá militantní hnutí všude, kde se nějaké objeví

v danem regionu prakticka, nijak vyjimecna politika

Chci videt jak budete bombardovat iranske zarizeni umistena nekde v podzemni, patrne pro jistotu taktickymi nuklearnimi zbranemi ? (bezva precedent) Iranci to priste jednoduse zahrabou o neco hloubeji a zacnou bombu vyvijet se znasobenym usilim.
> Pokud Obama vyhraje primárky, nemůže Clintonová postoupit.To jde jen a jen tady. V Americe ještě způsob Dalíkovy většiny nepraktikují dostatečně.

Slysel jste nekdy o tzv. superdelegatech ? Jinak jsem zvedavy, jak jste si predstavoval alternativni tzn. Paroubkovu vetsinu ?
06. 04. 2008 | 16:27

Marty napsal(a):

deja vu: je vzdy usmevne, kdyz nekdo krici o "modrych" mebo "proamerickych" ceskych mediich. Je to hloupost. Ceska media ctu a presto znam vytky opozice a odborniku proti soucasne vlade. Znam take kritiku, jiz v USA prezident Bush musi celit. Znam nazory priznivcu i odporcu radaru. Ono staci nepodlehat snaham o vytvoreni virtualni reality. Pan profesor se ani nesnazil o nejakou objektivni analyzu. Asi chtel dat druhemu taboru ochutnat jeho mediciny a pritom se pouze projevil tak, ze je na stejne nizke urovni jako oni.
06. 04. 2008 | 16:33

hudryper napsal(a):

Marty,
Vy byste se zrejme rad pasoval drzitelem objektivnich pravd,nemylim-li se.Vy nejen ze nepodlehate virtualni ,ale ani te obycejne realite !
Pan profesor se vubec nesnazil o analyzu,prosimvas vite,co je to analyza?
Pan profesor byl tak laskav a predlozil
nam preklad zasadniho clanku NYT .
Co to ma spolecneho s Vasi predstavou
o urovni vaseho tabora a medicinou,o
ktere vylozene cancate,tezko dohledat.
Zatim se na tomto blogu diskutovalo,
Vy zrejme mate za ukol neco jineho ?
06. 04. 2008 | 16:49

stejskal napsal(a):

Pane hudrypere, pomozte mi, prosím. Nemohu Vaší odpověď nalézt. Díky.

Libor Stejskal
06. 04. 2008 | 17:36

hudryper napsal(a):

Pane Stejskale,
prosim o zaslani mailu z vasi adresy a ja Vam obratem odpovim.
06. 04. 2008 | 17:50

Ikena napsal(a):

To Deja vu,

souhlasím s Vaším příspěvkem. Trochu s ironií jsem napsal včera večer, že někteří nebudou schopni přijmout kritiku z NYT. Bohužel, v naší zemi se možná dočkáme toho, že někteří politici nás budou obrazně přesvědčovat, že "voda teče do kopce" a vybraný tisk to bude
učeně rozebírat.
06. 04. 2008 | 18:01

Boleslav D. napsal(a):

Ikena:
Dobre si pamatuji, jak koncem 80. let byly u nas cenzurovany sovetske noviny, dokonce byly zabavovany na hranicich.
Takhle daleko to tady samozrejme jeste nedoslo, ale presto mam stale vic jakysi pocit deja vu...
06. 04. 2008 | 18:06

Luba napsal(a):

Na tom, že největšími kritiky americké politiky jsou samotní Američané není nic divného. Jsou zvyklí na svobodu slova a demokracii.
V řadách našich novinářů dominuje servilita k mocným, k pánům majitelům, inzerentům. Držet hubu a krok se stále vyplácí. Ale patrně se to týká hlavně šéfů-"cyklistů", co se nahoru klaní a po těch dole šlapou.
Dokud nebudou rozhodovat při výběru do vedoucích funkcí schopnosti, zápal pro věc a snaha měnit věci k lepšímu a "zásadní kvalifikací" bude příslušnost k nějaké klice - třeba svátečních střelců - věci se nezmění. Poslušné ovečky budou pravidelně stříhány, sem-tam je sežere nějaký zlý vlk, ale to nevadí, mého kožichu se to přece netýká. Jen si naplnit bachor čerstvým pažitem, přežvykovat a večerem si pustit TV NOVA ...
"Následující záběry budou obzvláště drastické" - někdo nechal svému psu sežrat kočku, druh zavraždil a rozsekal svou družku, v hospodě hajlovali skini a fotbaloví tupohlavci se poprali s jinými. Není té reklamy až přespříliš? Také se chcete státi slavnými? Děkujeme, páni reportéři, že nás zásobujete množstvím zásadních informací, ze kterých si můžeme vytvořit vlastní názor ...
06. 04. 2008 | 18:26

m&m napsal(a):

Všem, kdo kritizují nevyváženost a svazácké zaujetí českých médií.

To víte, že jste naprosto paranoidní a příliš věříte na spiklenecké teorie a působení temných sil?

Viz diskuse: http://blog.aktualne.centru...
06. 04. 2008 | 18:31

im napsal(a):

06. 04. 2008 | 18:32

Ikena napsal(a):

To Boleslav D.
naprosto správně, existoval sovětský týdeník zaměřený na mezinárodní politiku a vztahy, který přinášel články, jež byly
naprosto v rozporu s oficiální propagandou. Poprvé jsem se zde dočetl o způsobu bojů v Afganistánu a o nelidských praktikách mučení zajatců. Takže označení sov. vojáků "Afgánců" bylo tvrdě vykoupené a naopak.
O skutečné situaci, v podstatě o středověku dnešní noviny nenapíší ani "ň". Pokud dnes čtu o bojích v Afganistánu, vždy si vzpomenu na tyto články a nepřeji žádnému vojáku v misích, aby jej potkalo zajetí.
06. 04. 2008 | 18:49

Luba napsal(a):

Pohádka o prasátcích a kůzlátkách:
"Kůzlátka a prasátka se neměla ráda, protože prasátka považovala kůzlátka za smradlavá a kůzlátka měla prasátka za špinavá. A protože každá ze stran považovala tyto vlastnosti za ošklivé, chovali ošklivost i vůči jejím nositelům. A co si ošklivila, toho se bála. I prasátka počala ze strachu před kozlečí hrozbou hloubit rypáčky příkop, a pak si spokojeně pochrochtávala, že si na ně kůzlátka jen tak nepřijdou. No jo, uvědomil si nejvyšší z vepříků, ale kůzlátka přece umějí skákat! Vždyť oni ten příkop přeskočí! To musel uznat i všechen ostatní brávek, i počali vršit vysoký příkop a nakladli hromadu pichlavého roští, že ji kůzlátka nemohla ani při nejlepší vůli přeskočit. Tím se však kůzlátka ztratila z prasečího dohledu. Přes příkop vidět byla, ale přes val a trnitou bariéru již nikoliv. A tak byla prasátka konečně spokojená, že už žádné nebezpečí z kozlečí strany nehrozí, protože na ně není vidět. Ani kůzlátka neviděla na prasátka, a tak si začali o prasátkách vyprávět vybájené legendy o tom, že se prasátka prasí na potkání, každá s každým, o kůzlátkách mluví nehezky a pomlouvají nejsvětějšího Capa. Nenávist vůči prasátkům tak stále rostla, až jednou pojala záměr, že osvobodí svět od všeho vepřového. I poslala kůzlátka na prasátka pana Červenku. Ani Radar jim pak nepomoh ... A zazvonil zvonec, a prasátkům byl konec ...
06. 04. 2008 | 19:04

vlk napsal(a):

Marty
původně jste napsal:
Marty napsal(a):
Pan profesor mi začíná připadat jako malé dítě, které štve, že ho nikdo neposlouchá, i když je skálopevně přesvědčeno, že má pravdu. Tak tedy hlasitě a uraženě křičí.
05.04.2008 19:03:05
Odvětil jsme vám, že máte pravdu jako vždycky, protože blogy p. prof Hořejšího jsou jedny z nejnavštěvovanějšíchh a nejdiskutovanějších. Což je, na rzdíl od vašeho hodnocení, nezpochybnitelný fakt.
Jakékoliv vaše slovní tanečky na tom nemají co změnit.
Zkuste být jednou neuzaujatý a obejktivní. Alespoň sám pro sebe. Uděláte si dost velkou službu. Ale chraň Nejvyšší abych vám chtěl radit.
06. 04. 2008 | 19:19

vlk napsal(a):

saliven,Boleslav D. tng

jakkoliv každýz vás píše trochu jinak, vyznění je stejné. Totiž přesvědčijete mne o tom, že i kdby měl Irán A zbraně a rakety dlouhého doletu, nemáme se čeho bát. Nanejvýš vydírání. /tuším Boleslav D./

A zde jsme u jádra pudla. Vy se toho nebojíte, já ano.A hodně. Pro vás jsou vypočitatelní, protoženakonec dají přednost životu svéému a své rodiny před totálním potření nevěřících. Já se bojím pravého opaku.

Vy vyzýváte abychom zkusili, kdo z nás má pravdu prakticky. Já takovou zkouškuodmítám. Přiadá mi příliš riskantní.
Dávat do hry osud světa mi přijde trošku moc vysoká hra.

A ještě pár slov tng

Paroubkova většina
těžko o ní mluvit. nebyla možnost to vyzkoušet. Platí ro mne fakta. A zde to vyzkoušet šlo, protože nehrozil fatální konec světa.

Supervolitelé
lze se důvodně domnívat, že ten, kdo vyhraje celkově primárky,bude mít i dvětšinu supervolitelů. Nebo jste scopen tento předpoklad efektivně vyvrátit? Už dnes by jich Hillary potřebovala získat asi 2-3 x více než Obama.

Ahmadínneřád
Ano,není držitelem absolutní moci. Souhlas, ale rozhodně to není žádná pouťová figura. A mimochodem, říká pouze a jedině to, co říkal jistý Chomejní. A co opakoval i jistý Sistání.
06. 04. 2008 | 19:31

skeptický napsal(a):

Roztomilá pohádka o prasátkách a kůzlátkách.Vydělali na tom vlci.

Prý ty pohádky nejlépe píšou kravičky.Ale teď se nosí spíš o čarodějích.
06. 04. 2008 | 19:47

Luba napsal(a):

Vlku,
fatální konec světa (tedy světa lidí) hrozí už od Hirošimy.
Domnívat se, že nějaký radárek, či soustava radárků na tom něco změní, je stupidní. Ale jistí lidé se mohou domnívat, že je možné získat v dnešním patu výhodu, a pat skončí vítězným matem.
Tento svět není v rukou normálně myslících a cítících lidí. Je v rukou deprivantů, kteří žijí v umělém světě svých představ, jelikož ani nemají tu možnost získat adekvátní zpětnou vazbu.
Tito jedinci pak hrají mocenské hry. Tou největší slastí je pro ně pocit, že ovlivňují osudy statisíců. Adolf Hitler nebyl jen jeden. Jsou jich stovky, na všech stranách a na těch nejvyšších postech. Vždy se nakonec bojuje za spravedlnost a právo na lepší existenci, nikoli pro všechny.
Lidem je pak třeba vyprávět pohádky "o demokracii" nebo "o boji za mír".
Na nejvyšší lidi politické účinkuje moc jako droga. Proto je třeba tyto závisláky pravidelně z nejvyšších míst volebně vyházet a nasadit tam svými hlasy lidi jiné, dosud nenakažené. Každá totalita mění hodnotový systém. Kdo dosáhne třetinové podpory, může změnit společenskou atmosféru. K lepšímu, i k horšímu.
06. 04. 2008 | 19:54

vlk napsal(a):

Luba

s výše zmíněnými pány vedu řeč o trošku jiném problému....
06. 04. 2008 | 19:57

m&m napsal(a):

Luba: Skvělá filmová ohádka na stejné téma má název "Slonisko a medvídek Pú". Určitě se dá sehnat někde na DVD.

Z bájného zlého a strašidelného "sloniska" se ve filmu nakonec vyklubalo roztomilé hravé slůně.

Závěr: Vždy, když mi všechny noviny a TV svorně a v nedělitelném šiku s tragickým výrazem sdělují, že se mám někoho nebo něčeho bát, zpozorním a začnu být na něj/to zvědavý a začnu zvažovat, proč se mě o tom snaží tak urputně přesvědčit. Někdy se ukáže, že na tom něco je, jindy se ukazuje, že dotyční "zpravodajové" jen do roztrhání těla chrání zájem svůj nebo svých stranických chráněnců...
06. 04. 2008 | 19:59

tng napsal(a):

vlk:

Ja se arabskym a jinym snum o zniceni Izraele nedivim, jeho dlouholeta existence pro ne musi byt neuveritelnou potupou.
Neco takoveho ovsem vubec neni na poradu dne a podobne vyhruzky jsou podle me jen politika nebo teoreticke sneni.
Nevidim ani smysl v odpaleni jedne atomovky na Tel Aviv
s naslednou vlastni anihilaci. Kdyby aspon meli arzenal podobny sovetskemu, pak
bych si mohl predstavit nejakeho silence v pokuseni spustit soudny den nebo co
to v tom islamu maji, ale takhle ? Spis mi to prijde jako prostredek k obrane.
A hlavne je otazka, jestli je vubec mozne jim ve vyvoji jadernych zbrani spolehlive
zabranit pouhym bombardovanim, bez nerealne pozemni invaze.
Spis nez statu s jadernymi zbranemi, kde lze ocekavat aspon castecnou racionalitu,
se bojim, aby se nedostaly do rukou teroristum.

Odmitnuti vule lidu superdelegaty je asi spis jen teoretickou moznosti. Na druhou stranu, Clintonova
ma jen velmi malou sanci dohnat Obamuv naskok ve volenych delegatech,
takze asi na superdelegaty realne sazi.
Snazi se je presvedcovat vsemoznymi cestami, napr. ignorovanim statu volicich neprilis demokratickym caucus systemem,
zahrnutim hlasu z Floridy (Obamova kampan ji vynechala) a Michiganu (Obama nebyl ani na kandidatce),
kde byly primarky neplatne, celkem nesmyslnou argumentaci o tom ze Clintonova
vyhrala nad Obamou ve statech dulezitych pro podzimni volby jako Ohio apod.
Predpokladam tedy, ze nejaka realna sance tu bude, kdyz jeji kampan pokracuje a slibuje pokracovat az do sjezdu v denveru.
ovsem od te doby co je Obama v roli frontrunnera se pry velka vetsina
dosud nerozhodnutych superdelegatu priklonila na jeho stranu.
Takze jako jedinou moznost vidim samodestrukci Obamy nejakou obrovskou aferou.
Pak by ho superdelegati mohli povazovat za nevolitelneho a mohli by podporit Clintonovou. Jinak tezko.
06. 04. 2008 | 20:13

Luba napsal(a):

Vlku,
o jakém jiném problému?
Znáte hodnotový systém a mentalitu lidí, kterých se obáváte? Znáte tyto lidi? Informační bariéry a nepochopení, předsudky jsou zásadním problémem. Nikoli jakékoliv rakety či radary. Ovšem, odstranit tyto bariéry je mnohem náročnější, než sestavit zbraně. Ale možná by bylo lépe pokusit se státi konečně tím sapientním homem, a vybřednout z fáze vraždící opice. Ta odpovědnost ke všemu živému je přílišná.
Spojené státy, tedy jejich administrativa žijí v bludu, že slavně zvítězily ve studené válce a jejich zbrojní strategie se osvědčila. Jenže, historie nás učí, že riziko konfliktu roste se vzrůstajícím počtem zbraní a ozbrojenců.
Jestliže tradičně patriarchální a "středověká" islámská civilizace se bude v základních hodnotách, které vyznává ohrožena, může jednat nepředvídatelně. Každý národ, uražený ve svém základu, ve svém sebepojetí, se může stát národem šíleným - a zvláště to platí pro národy velké. Platilo to pro Němce, může to platit pro Rusy, a bude-li cítit vnější ohrožení tradičně nejednotné muslimstvo, může se spojit v boji proti nevěřícím. Ke slovu mohou přijít i zbraně "posledního soudu".
Je dobré se zamyslet nad tím, co způsobilo skutečný pád velkých diktatur - byla to informační nákaza - v SSSR Gorbačovova Glasnosť, a také neschopnost uzavřených společenství řešit každodenní problémy - když si není ani čím utřít prd... lid se bouří. Vsaďme tedy na otevřenost, informační nákazu - a éra osvícenství neodbytně postihne i muslimskou civilizaci.
Nyní je povinností každého myslícího a empatického tvora vžít se do situace muslima, islamisty, pochopit jeho představu o životě a uspořádání společnosti, a pomalu s těmito poznatky pracovat směrem od středověku k novověku a nakonec až k demokracii. Islámské státy zústaly mentálně na úrovni raného absolutistického křesťanství. Naši předkové kdysi projevovali stejný fanatismus vůči jinověrcům, a některým to dědictví pitomosti zústalo až doposud.
06. 04. 2008 | 20:22

fafnir napsal(a):

Lubo
svůj hodnotový systém a mentalitu nám muslimové předvádějí denně,sebevražedné atentáty ve všech koutech světa,podřezávání nevinných v přímém přenosu,fatvy na každého,kdo něco řekne,nebo si i jen myslí,že to neodpovídá koránu a haddísám.
Prý takoví nejsou všichni,těch aktivních je prý jen asi 100 milionů.Myslím ,že to zcela stačí k tomu,abychom projevili elementární obavy o svou bezpečnost,a něco proti tomu dělali.Slovy a ústupky to určitě nepůjde.
A ještě něco.Soudím z toho ,co ,jste napsala,že jste atheista.Křestané a Židé,jako lidé knihy,mohou pod muslimským panstvím žít,uznají li jeho nadřazenost a platí daň.Atheisté jsou dle nich dílo satanovo,a ty je nutno povraždit.Toužíte li po ukamenování,klidně se vciťujte.
06. 04. 2008 | 21:22

vlk napsal(a):

tng

vaši víru ohledně racionality ajatolláhů nesdílím. To píši již minimálně potřetí. a nezaznamenal jsem žádný nový argument z vaší strany.

Teoretizování, jak by coby ohldně souboje kandidátůů demokratů? Je celkem k ničemu. Jednak to neovlivníme a jednak jsem si jist, že bude platit ono, co už bylo ode mne popsáno. Kdo bude mít většinu normálních delegátů, bude mít i většinu superdelegátů.
A tím je řečeno vše.
Soukromě si myslím, že demokraté nemohli v příštích prezidentskýc volbách prohrát. Vsadili ovšem na nerealistické kandidáty.
Vůbec si totiž nejsme jistý, že Ameriak je připravena mít za presidenta černocha nebo ženu.Nemám nic osobně ani proti jednomu z nich. Ale tohle Mc cainovi rozhodně přihraje hlasy, které by normálně nedostal.
Pro konzervativnější část demokratických voličů to myslím bude docela jasné.
nechme se překvapit. Nejsem doma v americké vnitřní politice a třeba se pletu. Ale pokud by nyní kandidoval Al Gore nebo John Kerry nemohli by prohrát.
06. 04. 2008 | 21:26

vlk napsal(a):

Luba

skutečně, diskuse s pány, které jsem jmenoval, byla o něčem jiném.

Nechci se pouštět do další debaty o jiném problému.

Život mne však naučil, že vciťovat se do pozice někoho může být užitečné, když ten někdo je schopen změny, dialogu a vývoje. A když je k tomu dostatek času.

Nakonec - tahle země si tím prošla mezi léty 91-92. Nevím, kolik vám tenkrát bylo let a jestli to pamatujete. A ten rozdílnebyl zas až tak zásadní.

Ale jak říkám,nehodlám se debaty na tohle témazůčastňovat.Nemám k tomu důvod. Až někdy jindy.

On se vás jistě rád ujme fafnir. Se svou obvyklou jednostranností si s ním užijete daleko víc zábavy než se mnou.
06. 04. 2008 | 21:31

Marty napsal(a):

hudryper: takze jsem se od Vas dozvedel, ze nepodleham ani obycejne realite. To jsou mi veci :) Lepsi ilustraci urovne diskuse jsem ani nemohl vymyslet :)

vlk: kdyby jste pozorne cetl, tak byste vedel, ze jsem nepopiral to, ze blogy pana profesora patri k nejnavstevovanejsim. Take jsem k tomu prilozil sve vysvetleni. Snazite se vlamat do otevrenych dveri.
06. 04. 2008 | 22:02

Luba napsal(a):

fafnir,
samozřejmě, že přednostně vnímáme to, co nás může potenciálně ohrozit. Na tom staví i naše média. Virtuální realita ale není skutečný svět.
Z TV získáte snadno pocit, že zítra Vás na ulici musí zákonitě někdo přepadnout, okrást, zabít, apod. a že je tedy lépe nevycházet. Půjdete zítra jen tak ven, mezi ty vraždící islamisty?
Jak jste přišel na to, že jsem ateista? Všichni mají spirituální potřeby, jen ta naše božstva nabývají nejrůznějších jmen a podob.
06. 04. 2008 | 22:02

tng napsal(a):

vlk:

Doufam ze vetsina rasistu uz drive zakotvila pod kridly republikanske strany a ti by Demokrata stejne nevolili. Navic kandidatura Obamy jiste dotahne k volbam v nadstandardnich poctech cernochy. Hlavne aby na nej nekdo nevytahnul dalsi rasove zabarvene prusvihy typu reverend Wright. Tato afera sice nemela v podstate zadny dlouhodobejsi vliv na preference pro primarky, ale ty asi meri hlavne nazory mezi demokraty a neni jasne jake to napachalo skody mezi nezavislymi.
06. 04. 2008 | 22:17

Luba napsal(a):

Vraždění těch jiných, kteří se liší od zbytku stáda, je obvyklý projev lidské krutosti a skupinové hlouposti, což není specialita muslimská, ale všelidská. Na to islamisté žádný patent nemají. To umí křesťané a zbytek bělohubých velmi dobře a mnohokrát to prokázali.
Možná, že to moslemíni pochytili od křižáků při válkách o Boží Hrob v Jeruzalémě. Tehdejší setkání se smradlavými a krvelačnými primitivy, zabíjejících i neozbrojené ženy a děti, které tak vysvobozovali z "bezbožného života" bylo pro následovníky proroka Mohameda kulturním šokem. Pro křesťanské vojáky to bylo střetnutí obohacující - jemné látky, mýdlo a intimní hygiena, parfémy, lékařství, matematika, hudba, umění apod. Tvrdím, že muslimové se nachází v jiné vývojové a kulturní fázi, než naše civilizace. Chcete-li dle tradice stavět na předsudcích, prosím, ale v éře atomových zbraní je to sebevražda.
06. 04. 2008 | 22:18

vlk napsal(a):

Marty

jako obyčejně, mám vám znovu přepastovat váš původní příspěvek. Kdysi v diskusi o roli ČNB jsem, pokud vím to musel udělat 5x, než jste konečně pochopil, o čem je řeč.
06. 04. 2008 | 22:21

vlk napsal(a):

tng

nejsem dostatečněinformováno amerických realiích.Jakkoliv onu aferus pastorem jsem zaznamenal.

Leč jste si jist tím, co Obama představuje? A že vůbec něco představuje?

A že vůbec tuší o čem ten úřad je?

Nevím. Já o něm prostě nevím dost.

Ale v každém případě, pokud půjde masově volit Harlem, Bronx a podobné čtvrti, bude to podle mne dostatečný argument k tomu, aby si klasický volič hodně rozmyslel, komu dá hlas. Zejména ze střední třídy.

Tohle je oč tu běží. Ale to už jsme skutečně někde hodně daleko od původního tématu.

pro mne osobně byl posledním skutečně kvalitním americkým presidentem Lyndon Johnson. A z ětch ostatních snad ještě Bush starší.
Reaganův přínos pokládám za silně přeceněný. Ovšem -měl skvělé PR.
06. 04. 2008 | 22:27

tng napsal(a):

fafnir:

Muslimove by vam zase asi namitli, jak nam krestane a ateiste predvadeji svou mentalitu svym moralne zvrhlym chovanim a invazemi do muslimskych zemich, zabijenim zen a deti atp. Co je par sebevrazednych atentatu proti mizerii v Iraku a Palestine ? Kdyby fiktivni islamsky kalifat disponujici drtivou vojenskou prevahou provedl invazi do Evropy na zaklade vymyslu o WMD, taky by proti nim nekteri Evropane pachali sebevrazedne atentaty, popravovali unesene muslimy a dost lidi by jim jiste fandilo. Vite kdo je to sebevrazedny terorista ? Ten kdo nema k dispozici zadne letadlo, z ktereho by tu svoji bombu mohl shodit. One man's terrorist is another man's freedom fighter. AQ je hrstka idealistu obetujicich sve zivoty pro velke dobro - usporadani sveta v souladu s Bozimi pravidly.

Tolik moje dablova advokacie ;-)
06. 04. 2008 | 22:36

tng napsal(a):

vlk:

Ani ja se neodvazuji neco s urcitosti tvrdit o mentalite ruznych americkych vrstev. Pouze v poslednich par letech sleduji jejich politiku. Ohledne Obamy, to ze jeho projevy jsou vetsinou plne vznosnych neurcitych frazi o nadeji neznamena, ze nema zadne nazory. Jeho detailni program lze najit na webu jeho kampane. Obama je proste normalni liberal v americkem slova smyslu - "levicak" (v ceskych podminkach ovsem pravicak). Navrch mi prijde jako slusny a charakterni clovek. Napr. proti valce v Iraku verejne vystupoval jeste pred tim, nez zacala, coz si behem tehdejsi vlastenecke horecky zadalo kus odvahy.

Co se tyce rasoveho faktoru ve volbach, tak alespon v primarkach sice velmi vyrazne vyhrava u cernych volicu, ale neprohrava u bilych. Snad republikani nenajdou moc prostredku k tomu, aby ho namalovali jako antiamerickeho cerneho radikala.
06. 04. 2008 | 23:00

Marty napsal(a):

vlk: ted si diskusi o CNB nevybavuji, ale jak znam Vas styl, tak jste pravdepodobne vsechno svadel na Klause a s necim takovym jsem jako rozumny clovek nesouhlasil.

Ale prepastujte si co chcete :)
06. 04. 2008 | 23:12

stejskal napsal(a):

Spíše jej pošlete Vy mně, pane hudrypere. Já ten Váš nevidím.

blogy(zavináč)aktualne.cz

Libor Stejskal
07. 04. 2008 | 00:06

Al Jouda napsal(a):

Článek v New York Times, s jehož zněním nás pan profesor seznámil, je důkazem toho, že je v USA stále svoboda tisku a že se blýská na časy. Metody boje proti světovému terorizmu se musí změnit. Američané už poznali, že obsazovat země postižené náboženským fundamentalizmem je neefektivní a stojí mnoho životů. Státy podporující teroristy musí být trestány za použití nejmodernější zbrańové techniky, zasahovány na nejcitlivějších místech a nové metody boje už tady nastínil i vlk.Američané k tomu využijí příležitosti při změně prezidenta na podzim 2008. Jen aby narudlí fandové kandidáta Obamy nebyli nepříjemně překvapeni !
07. 04. 2008 | 09:21

vanoce3000 napsal(a):

Včera se opět ministr Langer předvedl v Otázkách Václava Moravce, když pro radar argumentoval "antiamerikanismem". Pikantní byla také narážka na to, že Paroubek nedávno navštívil Sýrii. Vše podpořil úšklebky alá Klaus. A já chtěl zrovna obědvat....
07. 04. 2008 | 14:12

hudryper napsal(a):

Pane Stejskale,
mel jsem zato,ze kdyz pod predlohu prispevku napisu disciplinovane svuj
E:mail,ze to tam u vas vidite. Zrejme se zmylil.Omlouvam se.
Tedy :poslete mi ,prosim, na adresu :
hudryper@volny.cz treba jen Vasi vizitku. Obratem Vam sdelim nejen to,
na co jste se ptal,ale pridam dalsi
zajimave informace.
07. 04. 2008 | 15:54

hudryper napsal(a):

Al Jouda.Musim se smatVasemu vyroku, ze fandove Obamy jsou"narudli" Obama v primarkach ziskal v historii voleb prezidenta USA rekord co do poctu prispevku,diky kterym pobil i rekord v absolutne nejvyssi castce,venovane na volby jednoho kandidata. To m.j. znamena,ze sve penize na jeho kampan posilalo absolutne nejvetsi pocet volicu demokraticke strany v historii USA,z nich kazdy ma stejny 1 hlas,jako panove Rotschild a jini republikani.
Ty miliony Americanu jsou take podle
Vas,pane Joudo,rovnez narudli ?
07. 04. 2008 | 16:08

Věžák napsal(a):

1) Autor : Fine pitch - pěkné nahození. Zase jste ťal do živého. Ta guberniální zatuchlost kotliny, v které se dřív "vařili raci", v podání politické a novinářské lůzy je už nesnesitelná. Jak Václav Žák (viz Britské listy) správně argumentuje (velmi doporučuji přečíst)- bojujeme minulou válku proti neexistujícím nebezpečím - a svět je někde jinde.

2) Mým dnešním hlasem je pan Boleslav D.. Plně se s ním ztotožňuji. Stále ještě nemohu vydýchat adoptování politiky "pre-emptive strike" a iranofobii od pana vlka. Fakt jsem na chvíli myslel, že si jeho nick někdo půjčil. Navrhoval bych vzít v úvahu skutečnost, že i Peršané disponují něčím takovým, jako je pocit sebezáchovy. Brát je jako suverénní stát, který staletí nedělá nic jiného, že se brání. Na východě nestabilní fundamentalistický, jadernými zbraněmi napěchovaný Pakistán, na západě "irácká demokracie", na severu Taliban a sbírka Saúdy finacovaných teroristů a v srdci černý jed - vůně ropy a prachů. To není na "vyskakování si".

3) USA už vyhlásily válku Iránu dne 20. března 2008 tím, že ministerstvo financí vyhlásilo finanční blokádu iránských bank a vyhrožuje každé bance, která bude s Iránci ve spojení, že je odříznou od US finančního trhu. Dalším krokem bude zmrazení iránských aktiv v zahraničí. To je, mimo jiné, útok na ČLR a Japonsko, které odebírají největší podíl produkce iránské ropy. Počítám, že se události rozeběhnou hned po ukončení Olympiády v Pekingu.

4) Spekulace o tom, jak dopadnou volby v USA a jaký budou mít dopad na zahraniční politiku USA považuji za zbytečné. Kontinuita je dávno zajištěna bez ohledu na výsledek té frašky. Podstatnější je, jak moc bolestně proběhne současný proces další etapy koncentrace světového kapitálu, naplánovaný a prováděný za peníze daňových poplatníků v režii majitelů US Fedu.

5) K antiamerikanismu - kdy už nám všem dojde, že nejde o averzi, nespokojenost, nenávist, nazvěte to jak chcete - k občanům, státnímu zřízení, nosné ideologii, ideovému vybavení či výchově lidí žijících ve Spojených státech. Hrůza přece nejde z těch 25o milionů lidí, co se skoro všichni starají jen sami o sebe - hrůza jde z těch, co Ameriku a nejen Ameriku vlastní. Z těch, co si z USA udělali prostředek pro dosažení skoro 300 let starých cílů Illuminátů - světovládu, svět pod jednou jedinou vládou podřízenou a ve službách Rockefellerům, Dillonům, Rothschildům, Sorosům a několika desítkám dalších. Fakt si myslíte, že globalizace obecně, marginalizace národních zájmů, kultury atd. je něčím jiným než novodobým otroctvím v podmínkách vlády spekulativního kapitalismu?
07. 04. 2008 | 16:43

hudryper napsal(a):

Vezak . Bravo ! Absolutne neni k tomu
co dodat, je to strucne a naprosto pravdive.Poznamku mam jedinou.
Z diskusi s Americany,prozivajicimi primarky mam pocit,ze se sice boji toho,o cem pisete,ale ze nejsou bez
nadeji na zasadni zmenu. Prekvapive
casto je mozno v teto souvislosti cist
slova jako "potreba revoluce",objasneni
11.9.,prestat cedit krev za jine staty a pod.Pokud nedojde k nove provokaci
"teroristu" pred volbama(tou muze byt
npr. potopeni amer.lodi v Perskem
zalivu)chtel bych byt optimistou a verit,
ze americka spolecnost ma schopnost
se sama obrodit a vratit se ke svym puvodnim hodnotam,na nichz vznikla.
07. 04. 2008 | 18:00

Marty napsal(a):

Za chvilku urcite prijde na radu spekulace, ze WTC si sejmuli Americani umyslne :) Uz se k tomu panove vesele blizite :)
07. 04. 2008 | 18:32

Věžák napsal(a):

Hudrypetr :

Moje oblíbená autorka paní CLAIR, kterou moc postrádám, nám o náladách "potřeba revoluce (čti zásadních změn)" v politickém i hospodářském mechanismu USA velmi přesvědčivě vypovídá. V politické oblasti hovoří často o potřebě omezit moc lobby ve Washingtonu, oddělit ekonomické zájmy státu a jeho představitelů od zájmů korporátních. Píše o rostoucí nedůvěře lidí v to, zda US vláda a politická elita vůbec ještě koná v zájmu US občanů. Stále více lidí chce vědět, proč a pro koho Amričané umírají v Afganistánu či Iráku.

Touhu po návratu ke korektnímu fungování "checks and balances" a stavu lidských práv před rok 2001 zosobňuje, dle paní CLAIR, právě Obama. Může vyhrát volby, ale bude-li skutečně "čůrat proti větru" a zvolí-li diskontinuitu s kurzem neoconů a jejich pánů, potká ho v lepším případě osud Jimmyho Cartera, v horším Jacka Kennedyho. Upřímně řečeno, politickou revoluci "zhora" neočekávám.

Ta "zdola" však přijde tím dřív, čím příští prezident zklame naděje v něj vložené. Jestli bylo něco velmi obdivuhodného na US politickém systému do začátku 80. let, tak to, že pomalu, ale jistě, průběžně, pragmaticky a racionálně řešil jakékoli vzniklé problémy. Tedy domácí i vnější. Reaganova revoluce nabourala Ameriku, a to jak fungovala, vnesla do ní prvek "fatálních" konfliktů, mesiášství a zbrklých politických kroků, Clinton v tom moc nezměnil a Bush ml. do zazdil. Z "klidné síly" se stal vlastními médii vystresovaný gigant-policejní stát, mlátící kolem sebe hlava nehlava, a to i preventivně.

Rád bych si poslechl paní CLAIR, jak průměrný Američan hodnotí Patriot Act, omezení svých svobod a práv od roku 2001.
07. 04. 2008 | 18:37

fafnir napsal(a):

tng
nějak vám do toho nepasuje Kuwait a 1. válka v zálivu,také nějak nebyl důvod podřezávat Nepálské řidiče,a dalo by se dále polemisovat.Ale zbytečno.Jsem reálně ohrožen.Ano.Je mi jako jinověrci vyhrožováno.Ano.Existuje plán na vítězství "dělohami žen".Ano.Existují v Evropě skupiny muslimů,které nechtějí evropský způsob života,ale trvají na tom,aby se Evropa přizpůsobila jim.Ano.Takže máte 4 vážné důvody k ukončení okecávání,a počátku aktivní obrany.A využití technologické převahy,dokud je.To,je základ prostého přežití.
07. 04. 2008 | 18:41

fafnir napsal(a):

Luba
Madrid nebyl virtualita,ani Bali,ani Van Gogh,ani mnoho dlších dennńodeních věcí.Ty jsou fakt.Zdůvodňování osvobozeneckým bojem v Iráku,kde jsou zabíjeni atentátníky arabové na tržištích,také kulhá na obě nohy.
A že jste věřící?Ale ne v Alláha a Mohameda!Takže špatně.A jestli to není Jahve nebo Kristus,ještě hůř.To je stejné,v muslimských očích ,jako atheista.
07. 04. 2008 | 18:51

Věžák napsal(a):

Pane fafnire, jeden dotaz :
Jak chcete využít technologickou převahu vůči těm 50 milionům muslimů, co už v Evropě žijí?

V USA za vším hledej peníze a ovládnutí zdrojů, nutných pro jejich rozvoj, na zachování statutu jediné supervelmoci.

Za 2. svět. války USA vybudovaly ohromný zbrojní komplex, pro který je nutno neustále hledat trhy a válčiště. Navíc USA pochopily, že zbrojení je celou k technologickému pokroku v celé řadě oborů. Nikde na světě není přechod vojáky vyvinutých technologií, materiálů apod.do civilního sektoru tak dynamický jako v USA. Studená válka umožnila USA prodloužit konjukturu a v okamžiku, kdy se ideologický náboj nepřítele (SSSR) začal vyčerpávat, přišly lokální války (Korea, Vietnam, první Irák atd.). Pak přišly Reaganovy "hvězdné války". Pak bylo opět nutno mobilizovat kvůli terorismu. Pak přišly "rogue states" a osy zla. I jejich potencionál se vyčerpává (z hlediska popular support" v USA). Další etapou, na které se usilovně propagandisticky pracuje bude "válka civilizací". Máme uvěřit, že Číňané, Iránci, Rusové, Arabové a další, odmítající globalizaci-lépe řečeno financializaci- nemají právo na to, žít po svém, řídit se vlastními ekonomickými a kulturními pravidly, a tyto hájit legitimními prostředky, nemají právo na respekt a dodržování mezinárodního práva.
Proč?

Za vším hledej v USA prachy.

Ano, nejlepším přítelem zbrojovek na celém světě je strach. Nechme se jím ovládat, a zničíme svoji modrou planetu pro zisky těch, kteří mušketu do rukou nikdy nezvihnou.

Na závěr ještě jeden dotaz :
vezmeme-li v úvahu, že lůnem islámského terorismu je Palestina, politika izraelského státu vůči Palestincům, okupace částí arabských států sousedících s Izraelem - proč se tyto důvody dlouhodobě neřeší? proč je největším investorem teroristů Saúdská Arábie, přítel USA? Že by i za tímhle stály ty prachy?
07. 04. 2008 | 19:31

fafnir napsal(a):

ano věžáku
od roku 1953 umím písmenka.Co co píšete se v té době a dalších 36 letech psalo na nástěnkách a v úvodnících novin.Jen ti vrazi v Wallstreetu vám chybějí.Tak je prosím do dalšího příspěvku zakomponujte.
A maličká otázečka.Koho že to chtěl Násir v roce 1967 utopit v moři?/odpověď:ty Židy co přežijí válku/
07. 04. 2008 | 20:38

Milan napsal(a):

Pěkný článek, škoda že ho ho nenapsala Komsomolskaja pravda, to by si LN a MFD smsly. A radar bude i kdyby ho nechtělo 99% lidí, však my je naučíme poslouchat. Nebo vyměníme?
07. 04. 2008 | 21:08

Stan napsal(a):

To Věžák: Pokud si chcete přečíst něco od Clair, zkuste http://www.outsidermedia.cz. Jinak naprostý souhlas s Václavem Hořejším. To jenom v Česku je každý, kdo nesouhlasí se současnou vrchností, onálepkován jako bolševik. Pro naše modrásky potom není problém i prestižní New York Times označit za bolševické noviny (že by je vydávala Angela Davisová?) Rád bych se dočkal dne, kdy se o ožehavých problémech bude diskutovat se znalostí věcí, nebudou se zamlčovat a zkreslovat podstatné informace a na základě diskuse a demokratického hlasování se budou přijímat rozumná rozhodnutí.
07. 04. 2008 | 21:59

dolby napsal(a):

V americkych novinach se objevuji k ruznym udalostem ruzne clanky s ruznymi, casto kontroverzne vyhrocenymi nazory. To by snad v dobe Internetu nemelo byt tak velke prekvapeni. Podobne clanky znam desitky let mimo jine take diky komunistickemu tisku, ktery je rad vyuzival pro sve potreby. Uz znamy milovnik USA TGM se obdivoval jak jsou ti Americani primocari. U zpravy by nemelo chybet ci je to stanovisko,z jakych kruhu pochazi, takhle si muzu myslet ze je to nejaky posel bozi, ktery prave pristal v NYT.
07. 04. 2008 | 23:48

hudryper napsal(a):

Stan. Zkusil jsem si kliknout. Pry je to
"spatna adresa". Ze by to bylo stazeno
ze site ?
fafir,
od umeni slabikovat k schopnosti abstraktne myslet a artikulovat tak,jak
to cini pan Vezak,je holt treba mit ty
schopnosti a vzdelani.To se na PSM
(polit.skoleni modraku)neprobiralo, vidte ?
07. 04. 2008 | 23:52

Stan napsal(a):

Hudrypetr: Mea culpa. V odkazu je navíc tečka na konci.
08. 04. 2008 | 07:53

fafnir napsal(a):

hudrypere
na věžáka a vás stačí slabikář,abstraktní myšlení si schovávám na sofistikovanější texty.A pro vás zvlášť:existují i jiné barvy než rudá,oranžová a modrá.Ale to příznivec RAF nechápe.
08. 04. 2008 | 17:10

veverka napsal(a):

Evropští zelení jen nevěřícně kroutí hlavou,kdo že se to v Česku vydává za zelené.Evropští zelení ve svém usnesení ostře odmítli výstavbu nových vojenských základen USA ve Střední Evropě a to i kdyby byly pod hlavičkou NATO.Pan Bursík vede Stranu zelených svým zvláštním vlastním směrem,ale rozhodně ne do Evropy.

"Vědomi si globálních výzev pro bezpečnost a odzbrojení v časech globalizace, Zelení budou podporovat všechny iniciativy zaměřené proti šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, k odstranění jaderných zbraní (např. prostřednictvím Konvence o jaderných zbraních) a k omezení a kontrole konvenčních zbraní. Uvnitř Evropy chceme posílit CFSP (Common Foreign and Security Policy, Společná zahraniční a bezpečnostní politika – poznámka překladatele). To znamená, že nemůžeme akceptovat plány na takzvaný protiraketový obranný štít USA ve dvou členských státech naší Evropské unie."

Bilaterální přístupy a rozhodnutí v této důležité otázce nepřipadají v úvahu a měly by přinejmenším za následek vznik zón asymetrické bezpečnosti uvnitř Evropy, což by nepochybně vyvolalo nové závody ve zbrojení – zejména ve vesmíru – a mělo nežádoucí dopad na Evropskou bezpečnostní strategii a Evropskou strategii pro zbraně hromadného ničení. Proto také odmítáme návrhy, aby byl takový štít zřízen ve spolupráci s NATO a/nebo Ruskem, nebo aby ho zřídilo NATO a/nebo Rusko."
http://www.greens-efa.org/i...
08. 04. 2008 | 17:48

Clair napsal(a):

pro pany: Vezak,Stan,hudryper,K.Mueller, V.K. a dalsi......
Uzasne! pane Vezak, jste to shrnul naprosto dokonale. Toto by si mel kazdy zaramovat. Jsem totiz momentalne nesmirne casove vytizena,nemohu se na techto diskuzich promitat, nicmene Vas zdravim a jsem nesmirne potesena obsahem i rozsahem Vaseho prispevku. Ta same ovsem plati pro prispevky pana hydrupera, Stana, K.Muellera a pana V.K. Je mi pouze lito,ze se pan vlk drzi sveho xenofobniho rasistickeho postoje vuci Obamovi, prestoze statistiky ukazuji, ze 78% Americanum nedela problem volit Afro-Americana, nebavime se pouze o podpore cernych, bavime se o nejvetsi podpore v historii voleb prave bilych s prijmem vyssim nez $50,000 tohoto kandidata, zatim co Hillary podporuji duchodci a ultrapravicovi neokoni, lobbyiste typu Mark Penn, ktery je prave namoceny v afere k zajisteni kontraktu pro Columbii, podpory dalsiho teroristickeho statu posvecene nasi soucasnou administrativou a jejich tzv. volneho obchodu s teroristy. Okamzite se Hillary snazi toho distancovat, i kdyz ji teroriste v Kosovu nevadi, coz zase posvetil jeji muz. Je videt, ze klouza po tenkem ledu a pouziva vsechny dosazitelne klicky ke zvoleni, i kdyz se nezakladaji na pravde. Problem ovsem je, ze ji to reporteri potom promitnou zpatky co rikala a co delala v dobe, kdyz se vytahovala se svymi prednostmi pred svym rivalem, kde se nakonec ukazuje, ze Hillary je v podstate nesmirna lharka.
08. 04. 2008 | 17:50

odchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy