Islám – smrtelné nebezpečí nebo papírový tygr?

12. 04. 2008 | 00:15
Přečteno 23765 krát
Jak musí čtenáři mých příspěvků zajisté uznat, věnuji se většinou celkem poklidným tematům (vědní politika, evoluce, věda a náboženství, antiamerikanismus, Václav Klaus, lustrační zákon, Mašínové, brdský radar, atd).
Dnes bych chtěl udělat výjimku a nadhodit poněkud kontroverznější téma.


V mnoha současných diskusích (např. v souvislosti s údajnou potřebností amerických radarových a protiraketových základen u nás a v Polsku) se opakovaně setkáváme s tvrzením, že v Íránu vládnou náboženští fanatici, kterým je úplně jedno, jestli po odpálení mezikontinentální rakety s atomovou hlavicí na USA (popř. na Česko) přijde zcela zničující odvetný úder. Tito fanatici si prý totiž myslí, že Alláh je za útok proti nevěřícím odmění posmrtným pobytem v ráji, kde budou mít m.j. k dispozici denně 30 panen. Tato motivace je pro ně údajně tak silná, že si se světskými důsledky svých útoků nedělají moc starostí. Tuto argumentaci slýchám resp. čítám překvapivě i od vzdělaných a inteligentních lidí a někteří z nich dokonce podporují názor, že země vedená takovými fanatickými šílenci by měla být preventivně “vybombardována do doby kamenné” (což je pozoruhodný termín poprvé použitý před pozdějším “humanitním bombardováním” Srbska v roce 1999).

Promiňte, ale já si myslím, že je to naprostá hloupost, asi tak na podobné úrovni, jako třeba kdysi antisemitské argumenty založené na “Protokolech siónských mudrců”.
Samozřejmě všichni víme, že existují jednotliví (ba mnozí) muslimští fanatici, včetně muslimských duchovních, kteří vyzývají k násilným činům a vymývají mozky teroristům, kteří se pak opásají výbušninami a jdou zabíjet izraelské či americké vojáky či civilisty ve Španělsku, Velké Británii, Izraeli, Iráku, Afghánistánu, Indonésii či jinde. Jistěže existují fanatické “nevládní” organizace typu Al Kajda, jejichž cílem je např. zničit Izrael, co nejvíce poškodit jeho západní spojence, či odstranit některé současné více či méně proamerické režimy v islámských zemích. Je také zřejmé, že většina muslimských zemí by uvítala likvidaci Izraele v jeho současné podobě (představitelé pouze některých z nich to ale říkají otevřeně).

Nevěřím však, že existuje nějaké muslimské spiknutí organizované např. íránskými představiteli, jehož cílem je likvidace “západní civilizace” a nastolení světového islámského chalífátu. Je docela možné, že je to jejich vysněný cíl (právě tak, jako by si asi mnoho křesťanů přálo, aby jednoho dne byl celý svět křesťanský). Ale rozhodně nevěřím, že dosažení tohoto ideálního islámského cíle je předmětem nějakého reálného vojensko-politického programu.

Hloupost je i jen sama představa jakéhosi všeislámského spiknutí, uvážíme-li jen nepřátelství mezi různými islámskými směry a to, že na rozdíl např. od katolíků nemají sunnité ani šíité žádnou obdobu papeže a celosvětové hierarchické struktury.

Myslím, že ajatolláhové jsou co do náboženského smýšlení na podobné úrovni jako někteří příliš horliví křesťané (např. mnozí američtí evangelikálové, kteří také věří dosti bizarním věcem) nebo židovští extremisté (např. zastánci ideje Velkého Izraele, kteří stabilně zasedají v izraelském parlamentu a někdy i ve vládě).

Je myslím zcela prokázáno, že íránští ajatolláhové nemají cokoli společného s Bin Ládinovou Al Kajdou (právě tak, jako s ní neměl nic společného ani nábožensky velmi vlažný Saddám Husejn) a že tedy nemají nic společného s teroristickými útoky v Evropě.
Ajatolláhové však určitě podporují palestinský odboj, a to asi včetně jeho nejodpudivějších teroristických forem.

Takže k otázce v nadpisu – jsem přesvědčen, že ti ajatolláhové jsou skutečně jen "papíroví tygři", tedy strašáci, kteří se některým lidem velice hodí jako ideální náhražka za skutečně nebezpečného padlého tygra komunismu. Tento nový strašák je velmi účinný hlavně proto, že silně působí na xenofobní instinkty velké části populace, přesně stejně, jako působil po celá staletí strašák židovský, včetně absurdních pověr a la Anežka Hrůzová. Samozřejmě, že velmi silně působí i nepopiratelný fakt existence islámského terorismu (který ale není příliš intenzivnější než některé jinak motivované terorismy 20. století). Velice vhod přišly brzy po skončení studené války také vlivné akademické studie na téma “střetu civilizací”.

Západ je teď prostě nesrovnatelně silnější než jakýkoli „islámský nepřítel” a žádné opravdu vážné nebezpečí mu z tohoto směru nehrozí. To je zásadní rozdíl od situace v době studené války, kdy sovětský komunismus takovým opravdu vážným nebezpečím byl – byl prakticky stejně vojensky silný, měl poměrně atraktivní vojensko-politicko-ideologický světovládný program i prostředky k jeho realizaci. Byl to prostě protivník stokrát silnější a nebezpečnější než ti dnešní islamisté. Někteří mi ovšem namítají – “ale komunisté byli racionálnější, protože nevěřili na ty panny v ráji, a tak nebyli ochotni riskovat sebezničení”. Jak už jsem řekl, tento argument mi připadá falešný a hloupý...

Provedené či chystané preventivní útoky na domělé či skutečné "islamistické státy" (Irák, Írán) jsou evidentně spíše zástěrkou pro něco jiného (ropa, strategické záměry...). V každém případě jsou to podle platného mezinárodního práva zločiny a jejich jediným výsledkem může být pouze další nárůst protiamerické resp. protizápadní nenávisti v muslimském světě a eskalace terorismu (pokud ovšem nesáhneme k nějakému “konečnému řešení”, což tedy doufám, že neučiníme...). Pokud to ovšem někdo považuje za celkem přijatelné prostředky k jakémusi dlouhodobému “pěstování si nepřítele”, tak je to myslím nesmírně riskantní (a vpravdě odporná) politika.

Vážným problémem je jistě nárůst muslimské populace v několika zemích EU a její kulturní oddělenost od většinové společnosti. Mezi těmito lidmi je určitě spousta potenciálních teroristů a fanatiků. Jsem zvědav, za jak dlouho budou evropské státy schopny tento sociální problém řešit. Je zarážející, že se jím zatím asi moc nezabývají a setrvávají u přehnaně liberální imigrační politiky a přemrštěného konceptu multikulturalismu. Myslím, že správným řešením je přiměřený tlak na asimilaci po vzoru amerického “tavicího kotle”.

Pokud chceme skutečně řešit existující a zjevně vzrůstající nepřátelství mnoha muslimů vůči “Západu”, či spíše hlavně vůči USA, máme asi dvě základní možnosti – vojenskou sílu, resp. mírové přístupy založené na pochopení zdroje onoho nepřátelství. Ačkoli je to v naší společnosti poněkud tabuizované téma, je myslím naprosto zřejmé, že hlavním zdrojem onoho nepřátelství je dlouhodobě naprostá a bezvýhradná podpora Izraele ze strany USA. Člověk se někdy nemůže zbavit dojmu, jako by americká zahraniční politika na Středním východě byla prostě diktována Izraelem. Šikovnost, s jakou dokáže maličký Izrael přimět amerického obra k vykonávání jeho zájmů a efektivita (nesporně velmi mocné) pro-izraelské lobby v Americe je skutečně obdivuhodná.

Toto je ale už téma na nějaký příští blog...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan napsal(a):

Vážený pane profesore, já si nejsem jist, že je západ silnější. Jednak je tu ona muslimská komunita. Dále populační křivka. A na jejich straně ochota obětovat život, na naší ještě tak cizí život. Nemusí nutně dojít ke střetu a můžeme tu za 100 let mít místo kostelů mešity. Dále střet není křestˇanství x islám, ale spíš "demokracie" x islám, nebo USA x islám, nebo novověk x středověk. Jednáli se o soutěž memů ,a vezmeme-li v potaz rozpad západní civilizace, není výsledek v delším horizontu vůbec jistý. Řekl bych. A mám strach. Myslíte, že je iracionální? Dost možná, ale nepomáhá mi to.
12. 04. 2008 | 00:33

car komačov OO8 napsal(a):

a snat si někdo nemysli ,že je to jen islam ktery škodí,,,,Radar ale snad nikomu neuškodí s něj se neda střílet ani po lidech ani po zviřatech je to prostě tak ,že jseme měkdy radikalni tak nas by mělo něco omezovat co kdyby jen jedina raketa ulitla a co potom budem brečet proč jseme ámi proti sobě nenašli tu odvahu se kontrolovat a napravit svoje chyby snad nejsme tak svati aby jsme se vzdali možnosti se kryt proti sobě určitě nejsme svatí a neomylní to jsou určitě naše dejiny proč si namlouvat ,že je to jinak jsme to my a žadny bůch ani alach nam neškodí sami sobě si to namlouváme nic vic asi v tom nebude,,,,,
12. 04. 2008 | 00:36

bigjirka napsal(a):

pane profesore, nechce se mi to všechno opakovat, co jsem tu již x krát napsal. Islám jistě není vážným vojenským nepřítelem, i když je schopen vážných teroristických zásahů, které mají masovou působnost. Islám ani není koncentrovaným protivníkem, proti kterému je možno vést jasný a organizovaný boj. Je to low-level síťová struktura, která není nějakým zrcadlovým odrazem naší civilizace. Je pro nás nepřítelem plíseň? Jak správně píše Car, nikomu neškodí ani Bůh, ani Allah, ani Jehova.
12. 04. 2008 | 01:11

Martin napsal(a):

Problemem neni islam, problemem je, ze jsou dneska stranky ktere publikuji ruzne protokoly muslimskych mudrcu a cast lidi i to velmi rozumnych v jinych oborech tomu je schopna verit. Ze neexistuje stejne pocetna skupina, ktera by upozornovala, ze sireni vyrvanych z kontextu slov ci primo nepravd jen vede k dalsi eskalaci nenavisti. Resenim neni zakaz ruznych prihlouplych eurabii, resenim je jen prestat porad mlcet a tvarit se ze kdyz zas kopou do cizich tak je to tentokrat spravne.
12. 04. 2008 | 01:44

pavelkohout napsal(a):

Byl jsem asi před rokem v Minneapolis, v Africkém rozvojovém centru. Většina těch Afričanů byli muslimové, převážně ze Somálska. A víte co? Ze všeho nejvíce se snažili přizpůsobit se prostředí cestou vlastního podnikání a vlastní iniciativy. Na fundamentalismus není čas, když se člověk stará o byznys a živobytí. Byli to příjemní pracovití lidé a rád jsem je poznal.

Bohužel evropský sociální stát láká ten druh muslimských imigrantů, kteří rádi žijí ze sociálních dávek, což je jednak demotivuje, jednak frustruje, a také jim to poskytuje dost času na nebezpečné myšlenky a nebezpečné aktivity.

Pokud jde o Írán, dnes není vážnou hrozbou, ale co třeba za deset let?
12. 04. 2008 | 02:18

Martin napsal(a):

Pavle Kohoute, a co jestli za deset let bude pro nas hrozbou Amerika ? Je to zhruba podobne pravdepodobne jako ten Iran.
12. 04. 2008 | 02:47

m&m napsal(a):

Pavel Kohout ví, že muslimské emi/imigranty láká evropský sociální stát.

Pavel Kohout ví, že rádi žijí ze sociálních dávek.

Pavel Kohout ví, že jim to poskytuje dost času.

Pavel Kohout ví, že je napadají nebezpečné myšlenky a nebezpečné aktivity.

Svět podle Pavla Kohouta v jedné větě...
12. 04. 2008 | 03:00

Tomas Melos napsal(a):

Opravdu by mne zajimalo, jak by bez teto bezvyhradne podpory ze strany USA Izrael prezil.. Btw asimilace ala tavici kotel je v pripade islamske komunity, opravdu obtizne predstavitelna myslenka.
12. 04. 2008 | 03:23

Ročník 53 napsal(a):

Pane profesore, ti ajatolláhové - "papíroví tygři", jak říkáte, jsou nejen podle mě to pravé nebezpečí. Někde jsem četl, že nebezpečný muslim je ten vzdělaný muslim s autoritou mezi obyčejnými muslimy. Tedy ten, který pro svoji vzdělanost zná Korán nazpaměť a jeho interpretace vzdělanci je chápána těmi obyčejnými muslimy jako nařízení.

Když ajatolláh prohlásí, že někde urazili proroka, muslimové vytáhnou do ulic protestovat proti jakémusi nepříteli, o němž třeba ani nevěděli, že vůbec existuje. Tento davový fanatismus právě podporují islámští duchovní, protože potřebují mít svůj vliv na politiku své země. V zemi, kde je civilní vláda, ale přesto je zavedeno trestní právo šaríja, má nemalý podíl na moci právě ono duchovenstvo. No a kdo by se chtěl dobrovolně vzdát moci, že?

Nemůžete popřít pane Hořejší, že to byli právě ajatolláhové, kteří v 60' letech ve snaze zabránit diskuzím proč mají křesťané lepší životní úroveň, vypustili muslimský fundamentalizmus jako džina z lahve. Zlehčování tohoto fenoménu je přinejmenším krátkozraké.

Nějak nechápu váš poslední odstavec. Pokud vám vadí podpora Izraele ze strany USA, blíží se vaše myšlenkové pochody klišé, že za všechno mohou židé. Zajisté víte, kdy ta podpora vznikla. Ta podpora je od doby, kdy Sovětský svaz zásoboval okolní arabské země tanky T72 ve velkém, vyzbrojoval jejich armády svoji tehdy nejmodernější technikou a posílal na Střední východ své poradce ve snaze pomoci Arabů "vymazat Izrael z mapy" .

Pravda, dnes sovětští poradci už na Středním východě nejsou. Možná tam nejsou ani ti ruští. To však neumenšilo touhu mnoha muslimských států, které ani nemají společné hranice s Izraelem, vymazat Izrael z mapy. Nevím, zda bych vás měl chápat tak, že abychom ukázali vstřícný postoj mírumilovným muslimům, je vhodné jim předložit stát Izrael na stříbrném podnose. Pro vás by to byla možná přijatelná varianta, avšak pro mnoho demokraticky smýšlejících vládám a lidem na celém světě však ne.
12. 04. 2008 | 03:39

Karel Vomacka napsal(a):

Tentokrat mi to prijde hodne naivni.

Americkou podporu Izraele schvaluji. Neni to sice uplne stastne, ale po tom vsem co krestane zidum provedli (nejvetsi zlocin v dejinach lidstva, na kterem se podilela primo nebo neprimo polovina Evropy), povazuji za naprosto samozrejme, ze musime Zidum pomahat.

Nebezpeci Iranu silne podcenujete. Staci si predstavit jednoduchy scenar: Americane se stahnou z Iraku (vyhraje Hillary), vypukne obcanska valka s intervenci Iranu, velka cast Iraku se pote pripojuje k Iranu, ktery majice atomove zbrane je nenapadnutelny a kontroluje polovinu zasob ropy. Priskrti kohouty, cenu exploduji, nasleduje hospodarska krize a po nejakem case i valka. Fundamentalismus je mezitim exportovan do stredni Asie, Ruska a na Kavkaz, ohrozuje vnitrni bezpecnost Ruska. Takhle se da pokracovat...

Preventivni utok na Iran neni humanitarni, ale vystrazny. Bud bude plna kontrola jaderneho programu nebo... A to nebo musi samozrejme nasledovat. Jinak si totiz jaderne zbrane poridi kde kdo, a to pak bude naprosto sileny svet! Nemusite s dominanci USA souhlasit, ale nelze jim uprit mnoho zasluh, a dle meho nazoru je stale lepsi, kdyz dominuji oni, nez polosileny svet, kde kufrik s atomovku je k mani za babku a proto ani radsi nikdo necestuje.

Abych to shrnul, appeasement uz jednou sehnal, a stalo zivot vice nez 50 milionu lidi. Dejiny nas uci, ze pocet obeti konfliktu s casem roste...
12. 04. 2008 | 03:52

Jan napsal(a):

Vyrostl jsem na Rambovi. Mám rád židy a nemám rád araby. Není v tom nic racionálního, lidi takoví bývají, snad nějaké prazážitky.
Ale.
Odstup a nadhled a pohled z jiné strany může být užitečný, rozum může korigovat cit.
Pan Vomáčka jasně píše, že když vyhraje Obama, bude třetí světová válka. Taky , že řeči o svobodě jsou ideologické floskule a ve skutečnosti jde o ropu a moc. Co když má pravdu?
Nejsme náhodou my ti agresoři a muslimové se jen zoufale brání?
Je svět pana kohouta méně placatý a rigidní, agresivní a nebezpečný než svět ajatoláhů?
12. 04. 2008 | 06:48

Čochtan napsal(a):

Takhle se dá taky s terorismem „bojovat“ :
http://www.narodni-strana.c...
a dost účinně. (klikněte na kameru u „mrtvý nazislamista“) Pěknou zábavu přeje
Čochtan
12. 04. 2008 | 07:27

Čochtan napsal(a):

Pane profesore, likvidace “západní civilizace” a nastolení světového islámského chalífátu je cílem každého muslima. Jenomže většina muslimů to nemá naplánováno hned dnes. Je to "jen" dlouhodobý cíl islámu.

Cílem islámu není soužití s jinými náboženstvími a civilizacemi ale jejich ovládnutí a likvidace.

Evropu dobývá islám (dlouhodobě a s přestávkami) už bezmála 1300 let. Nikdy nebyl tak daleko, tak blízko svému cíli jako dnes.
12. 04. 2008 | 07:48

Čochtan napsal(a):

m&m
zbývá už jen dodat:
Pavel Kohout má pravdu.
12. 04. 2008 | 08:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čochtane,

zapřel jsem se a stáhl to Vámi doporučené videjko ze stránek mně poněkud odporné Národní strany.

Je výborné, skvěle jsem se bavil.

Bojovat s terorismem inteligentním humorem (ne například připitomělými karikaturami náboženských symbolů, které dráždí věřící) je výborná taktika. Navíc si ten skvělý komik nedělá legraci jen z terorismu, ale i i z Američanů, Židů, katolíků, Bushe, Clintona i sám sebe. A přitom nikoho neuráží.

Moc děkuji za ten link a všem ho doporučuji. Opravdu stojí za to.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 08:33

jarpor napsal(a):

Dobrý den,

nejsem takovým znalcem islámu, abych k tématu přinesl něco "zásadního".
Pouze z pozorování dění u nás i ve světě se kloním k názorům Ročníka 53 a Čochtana (ne k linku na národní stranu), tedy spíše k obavám z "cílů" islámu, spíše cílů vykladačů islámu.

Jak známo, "boj o teritorium" je vlastní všem druhům na této planetě a člověk není vyjímkou. Migrace do nového teritoria byly a vždy budou zdrojem napětí v tomto teritoriu. I já mám pocit, že západní civilizace "couvá" ve své, někdy až bezbřehé filosofii multikulturalismu.

Na druhé straně, i mladí muslimové jsou, jako všichni mladí lidé, konzumety informací jdoucí i z "druhé strany", a snad mají možnost výklady vykladačů islámu zvažovat pod úhlem těchto "nových" informací. Tak jako u našich mladých spíše klesá míra "závislosti" na náboženstvích, může se tak dít i u mladých muslimů. Takže snad ta závislost na vykladačích nemusí být tak pevná. Odtud pramení můj "velmi mírný optimismus" do budoucna.
Ale nic víc a opravdu si nejsem jist, zda dosavadní postup Evropy je to "pravé ořechové" ve vztahu k přistěhovalectví a k uplatňování "přistěhovalecké kultury" na "novém teritoriu.

Hezký den
12. 04. 2008 | 08:42

Čochtan napsal(a):

Jarpore,
Ata, co vletěl do WTC, studoval v Hamburku elektrotechniku, chlastal se studenty pivo, multikulturně zblblé Němky s ním páchaly Rasenschande,:- )), k sousedkám byl zdvořilý,
prostě mladý, moderní muslim, jakého by pan Stejskal hned bral za zetě.
Pak mu den ze dne "ruplo v bedně".
12. 04. 2008 | 09:01

Čochtan napsal(a):

ad Ata: že mu "ruplo v bedně", tak to vidíme my, nevěřící psi, z jeho hlediska to bylo ale naprosto logické a samozřejmé. Prostě jako muslim dozrál. Ti všichni mírumilovní muslimové kolem nás jsou pouze "nedozrálí" muslimové. O jejich dozrání se ale starají tisíce mešit v Evropě.
Co z toho plyne ?
Přemýšlejte!

Pouze Evropa BEZ jediného muslima je bezpečná Evropa. Život jednoho jediného Evropana má větší cenu než neexistující "právo" muslimů na život v Evropě.

My nemáme právo se nastěhovat do muslimských zemí a stavět tam kostely. Muslimové nemají právo se nastěhovat do Evropy a stavět tu mešity.
12. 04. 2008 | 09:11

stejskal napsal(a):

To byste nevěřil, pane Čochtane, kolik znám kultivovaných a velmi silně chlastajících lidí, kterým ze dne na den ruplo v bedně.

Nejméně desítky.

Mimochodem četl jste životopisy takového Andrease Baadera či Ulrike Meinhofové z RAF? Nebo Renata Curcia, Mario Morettiho, Mary Cagol či Alberta Franceschiniho z BR?

Všechno vysoce inteligentní vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří chlastali o sto šest. A dokud nezačali vraždit, považoval bych si za čest mít je za zetě či snachu.

Jenže pak prostě "dozráli!.

Jestli chcete, uvedu zde každý den deset podobných ryze evropských jmen a budu to dělat až do konce letošního roku. Chcete?

Nabízím sázku. Když mi ještě před koncem roku dojdou, zaplatím vám karton čehokoliv k pití, co si řeknete. Když ne, koupíte mi láhev Jamesona (abych Vás nezruinoval). Jste pro? (nebojte, pro mne je to jen Ctrl+c, Ctrl+v, nebudu s tím mít moc práce).

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 09:20

stejskal napsal(a):

Mimochodem, do muslimského světa "jsme" se již dávno nastěhovali. A kostelů tam postavili habaděj V řadě zemí je muslimové tolerují a vůbec jim nevadí.

A pořád dokola...

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 09:23

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
nemáte zač, poděkujte "poněkud odporné" Národní straně. Tak to video umožnila.

Pokud se občas "zapřete" a podíváte se na jejich stránky, najdete tam jistě i vámi akceptovatelné, rozumné články. I já, "zarytý rasýsta", často zavítám na stránky Romea.cz, i když je tam mnohem méně rozumných článků než u Národní strany. Ale člověk nesmí být předpojatý, jinak se nic nedozví. I na cikánském serveru se dozvím zajímavé věci.

I já rád židovské vtipy, a o Clintonovi se dá žertovat dost dlouho. Jen ten islám je smrtelně vážný. Doslova smrtelně.

P.S. Víte že jsem si nebyl jist, zde ten link (bez vyzkoušení) nesmažete ? Příjemně jste mne překvapil!

Hezký den (tady bude horko, na tomto blogu) přeje
zelený mužík Čochtan
(Mě horko nevadí, mě kape ze šosu.)
12. 04. 2008 | 09:24

jarpor napsal(a):

Čochtan

K Atovi - souhlas.
Vaše poslední odstavce, to je síla, řekl bych. Na tvrdo vysloveno, rasismus nerasismus. Jak to chcete zařídit ?
Ještě se ozvu .. až naberu dech a myšlenky ...
12. 04. 2008 | 09:27

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
máte recht, máme vlastních blbců
(marxistů. leninistů, stalinistů maoistů, . . . . )
víc než dost. Stačí si projít jakoukoliv menzu nebo aulu v jakékoliv západoevropské universitě.

O to víc bychom neměli problém zhoršovat přijímáním muslimů. Navíc když nemáme žádnou (morální ani žádnou jinou)povinnost je přijímat.
Navíc jejich přijímání páchají politici PROTI vůli většiny Evropanů. To je hrdelní zločin.
12. 04. 2008 | 09:34

Čochtan napsal(a):

Jarpore,
jak to zařídit ? Mírumilovně a jednoduše.

1. Referendum. Vox populi, vox Dei.

2. Islám se v Evropě prostě nekoná, mešity se zruší, imámové odletí, a kdo se bez nich neobejde, musí se odstěhovat odkud on, nebo jeho fotr přišel.

3. Kdo se natolik poevropštil, že korán pro něj není žádná autorita, ten může zůstat.

4. Všichni pro které je korán ta první a hlavní autorita musí Evropu opustit.
12. 04. 2008 | 09:45

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

musím se Vám k něčemu přiznat. Ten odkaz jsem už málem smazal. Národní strana, brrrr. Pak jsem si řekl, mrkni na to, člověk musí "nepřítele" znát, aby věděl, jak přemýšlí.

Ten skeč nemá s vypjatým nacionalismem této strany nic společného. Je prostě skvělý, vtipný a nepředpojatý. To, že na něj upozorňuje Národní strana, mu nic neubírá na jeho síle.

S těmi muslimy bych to nehrotil ;-) Žádnou povinnost samozřejmě nemáme. A dokonce myslím, že by se to s migrací z muslimských zemí už nemělo dál přehánět. Už je prostě Evropa nedokáže integrovat. Ale pokusil bych se vyjít s těmi, se kterými to je trochu jde. Ne proti nim štvát lidi a i je samotné odrazovat od toho, aby se snažili pochopit i oni nás. Ostatní holt budou muset zpátky. Teroristy a extremisty tu opravdu nepotřebujeme, máme svých dost, jak říkáte.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 09:49

Alois napsal(a):

Výborný článek ohodnocený vysoce kladně i dalšími občany s nimiž jsem hovořil a mají podobný názor.Pouze pan Štourek poznamenal že"ty Revoluční gardy si tam založili asi na charitu"což vybočovalo z jinak nadšené odezvy.Jsem rád, že jakémusi zpátečnickému výkřiku "Hannibal ante portas" se nedostane vnaší krásné zemi sluchu.
12. 04. 2008 | 10:03

Čochtan napsal(a):

" To, že na něj upozorňuje Národní strana, mu nic neubírá na jeho síle."
Nevypovídá to také něco o Národní straně ? Třeba že její členové nemají kopyta a rohy ?

Není nacionalismus Národní strany reakcí na něco přehnaného v naší době a zemi ?
12. 04. 2008 | 10:10

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
já jsem pro sjednocenou Evropu. Evropu evropských národů.
Ale já ji vidím jako mnohobarevnou paletu, barvu vedle barvy na jednom prkýnku. Ne všechny barvy promíchané do špinavé šedi.

Dřív Evropu (její svobodnou část) sjednocovaly sovětské tankové divize. Tedy jejich hrozba. Mnoho naivních levičáků to tehdy nevidělo, protože vidět nechtělo. Byly jich plné university.

Dnes tuto úlohu převzal islám. Opět tu jsou naivní lidi, kteří hrozbu nevidí, protože vidět nechtějí. Když tato diskuze otevře oči alespoň jednomu, pak zaplať Pánbůh za to.

Mám dojem, že my dva si začínáme být blíž než jsme si mysleli.
12. 04. 2008 | 10:20

stejskal napsal(a):

Řekl bych, že není, pane Čochtane.

Nacionalismus je primitvní pud, který v sobě živí v každé společnosti a v každé době určitá část frustrovaných jedinců. A šikovní demagogové jej dokáží zpravidla velmi dobře využít (neplést prosím s pocitem národní hrdosti, ta je naopak správná a pro zdravý vývoj společnosti v určité nepřepjaté míře i velmi potřebná.

Že je jich u nás dnes poměrně nemnoho je důkazem, že v tomto ohledu je naše společnost poměrně zdravá (snad jen s výjimkou vztahu k Romům, ale tuhle debatu bych tu opravdu nechtěl rozjet).

Co dokáží rozbouřené nacionalistické vášně se naopak ukazuje v současné době (a nejen v ní) na Balkáně. Srbové, Albánci, Makedonci, Řekové atd. Místo aby se starali, jak žít lépe a spokojeněji, hádají se o každou píď hlíny. A ekonomiky a vlastně celá občanská společnost jdou úspěšně do kopru...

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 10:25

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

budoucí sjednocenou Evropu vidím úplně stejně jako Vy. Nechci se rozpustit v nějakém amorfním kulturním prostředí. A vychovávám k tomu i své děti (ale pokud se jednou rozhodnou, že už nejsou Češi ale Evropané, asi s tím nic nenadělám. A ani jim nebudu bránit).

Myslím, že jsme hodně blízko. Já jen "nechci potřebovat" nepřítele na to, abych přemýšlel pozitivně. Chci se bránit institucionalizovanému zlu (znáte můj názor na Mašíny), je to mé právo, nenechám si jej upřít. Ale nechci všechny hned házet do jednoho pytle, abych si usnadnil jejich identifikaci jako předmětu mého nesouhlasu či případného odporu.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 10:30

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
vše co se přehání je škodlivé. Frťan becherovky po dobrém obědě je zdraví prospěšný, celá flaška vycucnutá během večera udělá opak.

Český nacionalismus, na který navazuje Národní strana, byl logickou reakcí na nadvládu německé kultury. Výsledkem tohoto nacionalismu byla česká kultura, kterou uznávají (a obdivují) i Němci a Rakušani,(a nejen oni ale celý kulturní svět).

Dnes nás nacionalismus může ochránit od té fašosocialistické EU-šedi. Je to dobrý lék, jen ho užívat s mírou a nevycucnout celou flašku naráz. Z toho by byla jen kocovina.
12. 04. 2008 | 10:42

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane Čochtane (snad jen v pojmosloví se lišíme).

A ještě jedna námitka: půllitrová láhev becherovky z mrazáku se dá vypít za večer i bez nepříjemných následků, ale chce to trochu rozložit v čase (pravda, naposledy jsem to zkoušel před dvaceti lety ;-)

Ale samozřejmě máte právdu. Vše, co se přehání, je špatně.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 10:52

Čochtan napsal(a):

Balkán: "Místo aby se starali, jak žít lépe a spokojeněji, hádají se o každou píď hlíny."

Proč ? Protože Balkán byl staletí pod vládou otomanské říše, jednoho státu, a tak se národy prostorově promíchaly, aniž by se sloučily kulturně. Když Turci vybili vesnici, nastěhovali se tam poturčenci, a dnes sklízíme setbu, co musulmani zaseli. Německy se tomu říká Fleckenteppich.

Proto jsem pro mononárodní stát. Ale to bychom se dostali na jiné téma. V každém případě jednonárodní stát to má lehčí. I taková vyspělá Belgie má národnostní problém. A Britanie ? Skotové, Irové, Welšani,...taky už vznikají separatistická hnutí.

„Nacionalismus je primitvní pud, který v sobě živí v každé společnosti a v každé době určitá část frustrovaných jedinců.“
Takže Božena Němcová a Friedrich (pardon Bedřich) Smetana byli frustrovaní jedinci ? A víte že asi máte pravdu ? Jedinci byli, to ano, nebylo jich mnoho. Zaplať Pánbůh za jejich frustraci.
Čochtan
12. 04. 2008 | 11:01

Čochtan napsal(a):

Já mám doma jen litrovky, v Rozvadově mezi hranicemi se jiné velikosti neprodávaly. Ještě mám plnou skříň. To se dědici jednou poperou! :- )))
12. 04. 2008 | 11:07

Aiax napsal(a):

Pane Hořejší, díky za občerstvující střízlivost, už mě ty strašbubácké zprávy zdejších médií převzaté z ČTK, která je zase překládá z AP, kterou zase přímo vykrmuje neokonzervativní propaganda, lezou všemi otvory.

Každému, kdo aspoň trochu přemýšlí vlastním mozkem, začíná pomalu docházet pravá podstata islámského terorizmu - menšinové víceméně izolované skupinky fanatických bláznů, kterým se ne a nedaří přesvědčit většinovou muslimskou populaci o nutnosti džihádu (Čochtanovy názory o temném "cíli" islámu jsou očividně zcestné, pramení z téhož zdroje jako všechno rasistické a xenofobní - nejistoty a strachu z neznámého).

Každému, kdo pozorně sleduje zprávy a interpretaci si nechává pro sebe, je dávno jasné, že nějaká všemocná teroristická síť s buňkami po celém světě je typické strašení neokonzervativců a jiných, mnohem méně viditelných zájmových skupin. Stejně strašili Ameriku a svobodný svět v 70. a 80. letech, kdy nafukovali nebezpečí a moc Sovětského svazu, přeháněli s jeho výzbrojí, schopnostmi a záměry, což mělo jeden evidentní cíl - donutit vládu a společnost k souhlasu se zvyšováním vojenského rozpočtu (plus několik jiných cílů, o kterých se dá jen spekulovat).

Al Kájda nepochybně existuje, ale do celosvětové dobře organizované chobotnice má asi tak daleko, jako Afgánistán do Švédska. Přibývá navíc důkazů, že právě Američané se svou idealistickou politikou šíření demokracie ohněm a mečem náramně přispěli k tomu, že Al Kájda získala pevnější obrysy a větší moc. To oni jí vtiskli tvář, takovou, která jim nejlépe vyhovovala.

Výsledná situace vyhovuje oběma stranám - američtí neocon idealisté a finanční loutkáři mají konečně nepřítele, se kterým se dá bojovat (a válka znamená kšeft), a dosud zoufalí arabští džihádisté mají konečně páku na své spoluvěřící - "podívejte, další křižácká výprava, teď vidíte, že jsme měli celou dobu pravdu".
12. 04. 2008 | 11:20

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

je to především v tom pojmosloví. Chápete výraz nacionalismus jinak než já (bez nároku na hodnocení, kdo jej chápe správně a kdo zkresleně).

Já místo nacionalismu používám pojem národní hrdost, nacionalismus už mne zavání fangličkářstvím a přepjatostí. Ale skutečně se nemíním dohadovat o slovíčka, řekl bych, že se na podstatě víceméně shodujeme, i když se každý z nás k ní blíží z trochu jiné strany.

S tím Balkánem to vidím trochu složitěji (ne že by Vaše hodnocení nebylo pravdivé, ale je to podle mne jen část celého obrazu). Na mnohonárodní stát mám také trochu jinýž pohled. Mimochodem, Vy v jednom tradičně mnohonárodním státě trávíte podstatnou část svého života. Řada Vašich spoluobčanů se cítí spíše Bavorem, Sasem, Prusem či Lužickým Srbem než Němcem. A jak spolu pěkně vycházíte ;-)

Já už becherovku skoro nepiju. Byla to jen taková epizoda spojená s jedním zaměstnáním. Můj šéf mne v podstatě přinutil k tomu, že mi začala docela chutnat ;-)

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 11:20

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
V Římě mešita je.Dovedete si ji představit v Mekce nebo Medině,nebo SA vůbec.
12. 04. 2008 | 11:22

Řeč mysli napsal(a):

Pod panem "Stejskalem" se zde setkává zvláštní druh verbálních intelektuálních lidí. Vše chtějí "ukecat". Mír, válku, terorismus, svůj názor apod. Dojde-li k realitě, potom přiblbě "skákají" s okupantem jako Češi po Hitlerově zabrání Čech. Pan profesor je exaktní fundamentalista. On věří všemu co může zdokumentovat, vědně zpracovat atd., jako ti Sisyfové ve čtvrtek v pořadu Jílkové. Představa o virtuálním ataku Irákem jsou pro ně alternativně bludné představy. V Imunologii často může dojít k nelogickým skutkům. Něco jako mezi zemí a nebem. Představte si čepici jako umunologn. dogma.
Bambule jako bludné nelogické skutky. Pan profesor si to musí vysvětlovat přes pevnou "dogmatickou šňůrku". Nemůže uvažovat alternativně přísnou logickou úvahou. Okamžitě by byl označen jako šarlatán. Tento článek je v podobném duchu. Exaktní pojmy spojené přes šňůrku k bludné dojmové
bambule. Pane prof. zkuste podobný článek napsat přísně logickou úvahou. Byl by jste toho schopen?
12. 04. 2008 | 11:34

Ročník 53 napsal(a):

Mešit je v Mekce a Medíně opravdu hodně.
12. 04. 2008 | 11:35

stejskal napsal(a):

Nevím, jsou-li v SA kostely, pane fafnire, ale v Sýrii, Jordánsku či Iráku jsou. Dokážete si představit mešitu na polském či slovenském venkově ;-)

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 11:37

Ročník 53 napsal(a):

Pane Stejskale, tady máte citaci z webu:
http://www.csi-cr.cz/irak_d...

Situace, jak se můžeš dozvídat ze zpráv, je děsivá. Křesťané trpí dvakrát tolik – tímto stavem a také kvůli svému náboženství. Papežova řeč zapálila ve městě oheň. Syrsko-pravoslavný kněz byl popraven. Můj farní kostel napadli pětkrát. Mně vyhrožovali ještě předtím, než byl onen kněz unesen, ale byl jsem velmi opatrný. Dvakrát jsem posunul dovolenou, protože jsem za těchto podmínek nemohl opustit město. Ramadán byl pro nás v Mosulu katastrofou. Stovky křesťanských rodin, včetně mých příbuzných, utekly z města. Asi 30 lidí za sebou nechalo majetky a po výhrůžkách uprchlo. Není to snadné, ale milost Pána dává pomoc a sílu. Čelíme zde smrti každý den.“
12. 04. 2008 | 11:44

fafnir napsal(a):

ročník 53
samozřejmě máte pravdu napsal jsem blbost,mělo být "dovedete si představit křesťanský kostel....".Mea culpa.
p. Stejskal
v Polsku dovedu,tam jsou,je jich asi 6-8/udává časopis na východ/na Slovensku to nevím.
12. 04. 2008 | 11:46

Ročník 53 napsal(a):

fanfire, dělal jsem si jen legraci. Samozřejmě že jsem pochopil váš myšlenkový překlep.
12. 04. 2008 | 11:50

fafnir napsal(a):

ročník 53
z dalšího textu jsem to pochopil dokonce i já
12. 04. 2008 | 12:02

stejskal napsal(a):

Pane Ročníku 53,

vím o situaci v Mosulu. Je to strašné. Stejně jako všude, kde propukne fanatismus.

Chci jen poukázat na to, že strašný je fanatismus, ne islám. Fanatismus křesťanský, ateistický, bolševický, nacistický a samozřejmě i islamistický.

Pane fafnire, mluvil jsem o polském venkovu, ne o Katowicích, Gdaňsku či Varšavě.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 12:06

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
Soudím,že vesničky Bohoniky a Kruszyanny na východě Polska nebudou zrovna velkoměsta.
12. 04. 2008 | 12:18

Silvie napsal(a):

Nesdílím s panem profesorem jeho optimismus s nímž přehlíží nebezpečí plynoucí pro civilizovaný demokratický svět z fundamentalistických muslimských režimů. Souhlasím s ním v tom, že by EU měla zvýšit tlak na asimilaci všech přistěhovalců (nejen muslimů). Imigrační úřady by měly okamžitě vyhostit celé rodiny, jakmile se jeden z jejich členů netolerantně projeví vůči hostitelské zemi. Měli bychom mít na paměti, že ať se muslim tváří jakkoliv tolerantně, téměř vždy jde jenom o přetvářku, protože nemuslimy pohrdá.Dojde-li na lámání chleba, každý z nich se postaví na stranu svých souvěrců. Názorně to dokládá příklad velmi otevřeného Holandska, které zažilo fanatismus muslimů, jimž poskytlo velkoryse domov, na vlastní kůži. Za extrémní případ pokládám Bavorsko, kde v jednom městečku šikanují dlouhodobě muslimové katolické věřící a stát není schopen zasáhnout, protože je zcela paralyzován ideou multikulturalismu.
12. 04. 2008 | 12:22

stejskal napsal(a):

Tak to jsem nevěděl, pane fafnire,

to je velmi zajímavá zpráva. Hned se na to zeptám někoho z polských kolegů. Moc mne to zajímá.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 12:27

grőssling napsal(a):

K dispozici denně 30 panen ? Děsivá představa!
Ale vážně. Nemyslím si, že některé z velkých světových náboženství může být smrtelným nebezpečím. Tím mohou být pouze lidé, kteří takové náboženství nesprávně vykládají. Bůh těch třech hlavních není nemilosrdný. Tavící kotlík už nejméně od osmdesátých let nefunguje ani v US. Vzhledem k tomu, že lidská podstata není ani jen dobrá , ale ani jen špatná, je prostě potřeba k jinověrcům přistupovat bez multikulturní naivity.
12. 04. 2008 | 12:33

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
ona se Narodní strana nechápe jako "nacionalistická" ale jako národovecká, ve smyslu Palackého a pod. Já jsem začal se o ni zajímat v době tyátru kolem vepřína v Letech.

Šéf a becherovka ? Nepracoval jste v Lihovém domě pro Zemana ?
12. 04. 2008 | 12:33

Aiax napsal(a):

Silvie - "Imigrační úřady by měly okamžitě vyhostit celé rodiny, jakmile se jeden z jejich členů netolerantně projeví vůči hostitelské zemi" - to nemyslíte vážně, že ne? Pokud ano, pak vás zkusím upozornit, že z vás mluví jen obyčejný strach. Přečtěte si můj první příspěvek a zamyslete se.

Žádné strašlivé nebezpečí mezinárodního terorizmu neexistuje, je to nafouknutá bublina. To vůbec nejhorší, co bychom mohli pro sebe a pro většinovou populaci islámského světa udělat, je začít proti muslimům bojovat zbraněmi a nepřátelskou rétorikou. Právě na to džihádisti čekají (v případě války v Iráku se už i dočkali).

Islám je stejně jako křesťanství jen rafinovaný systém pověr a předsudků, který kdysi, v primitivních dobách, vymysleli vládci jako nástroj k ovládání mas. "Bojovat" se dá s náboženstvím jedině osvětou, vzděláváním a trpělivostí. Agresivní přístup je jen přiléváním oleje do ohně.
12. 04. 2008 | 12:33

Kritik napsal(a):

Poslední odstavec příspěvku v podstatě popírá nadějné vyhlídky vycházející z odstavců předcházejích. Obsah tohoto odstavce svědčí o hluboké polarizaci mezi židy a araby. USA jsou založeny na křesťansko-židovské tradici a tedy nepřítel židů je logicky také nepřítelem křesťanů - a tudíž i nepřítelem USA.
Jedinou schůdnou cestou ke zbourání mezietnických a mezikulturních bariér je vytvoření prosperující konzumní společnosti. To fungovalo vždy a všude. Neboť materiální egoismus a chamtivost dokázala zlikvidovat i stabilní totalitní socialistické režimy, které tuto sebedestruktivní touhu po hmotném zajištění měly zahrnutou ve své ideologii.
Na druhou stranu si musíme uvědomit, že nebezpečí ovládnutí společnosti touhou po materiálním blahobytu, a tudíž po odklonu od Boha, si uvědomují rovněž náboženští islámští vůdci. Kam až půjde jejich snaha o zachování náboženské čistoty? Na tuto otázku nedokáže nikdo odpovědět. Proto je vyvolávání a vyživování strachu před islámem také úspěšně zneužíváno k brutálnímu kořistění majetku islámských národů.

Jaký je to paradox - extrémní islám produkuje teroristy k zachování svého náboženství a v reakci na své jednání je oloupen o své nerostné bohatství, o kterém tvrdí, že ho obdržel od Boha.
12. 04. 2008 | 12:42

Silvie napsal(a):

Ajaxi, nesouhlasím. Žili jsme v Torinu, zhruba před třemi lety nedaleko od nás okamžitě vyhostili celou arabskou famílii, protože zjistili její napojení na teroristickou organizaci. Co jiného byste s nimi ,proboha, chtěl dělat?! Očekáváte snad, že by se v takové rodině našla černá ovce, která půjde proti vlastním souvěrcům? Rozumný člověk jedná preventivně, nikoliv ex post. Pokud u nás nejsou muslimové spokojení, nikdo je tady nedrží. Nechť se vrátí domů, kde budou leda tak držet hubu a krok a chcípat hlady. V Evropě a v Americe načichli svobodou, jenom si tu demokracii vysvětlují dost po svém. O vděčnosti za to, že se tady s nimi jedná jako s lidmi a ne jako s dobytkem, ani nemluvě.
12. 04. 2008 | 12:47

m&m napsal(a):

Čochtan: Ne, Pavel Kohout nemá pravdu. Pavel Kohout jen ukazuje, jakým moc podléhá stereotypům. Jeho jednoduchý svět mu závidím. Ničím není překvapen, na vše má po ruce jednoduché vysvětlení a řešení.
12. 04. 2008 | 12:50

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
navázal jste na svůj minulý článek a uvedl řadu výroků z diskuze pod ním (zejména dost nešťastný výrok přítele vlka, ale i hudrypera, věžáka aj.), na toto téma jsem se vyjadřovali i dříve mnohokrát a tak jen na doplnění.
- Nebezpečí islámu: Jak asi víte, rád mluvím o 5 kartách, které v Evropě už skoro nic neznamenají, u nich však znamenají všechno. A v multi-kulti se bude hrát těmito kartami. Jinými slovy: Proti nám, sobeckým a ničím nespojeným, zhýčkaným a dost zdemoralizovaným individualistům budou stát rodinné klany vyznávající fanaticky hodnoty odpovídající oněm 5 kartám. Jak výstižně poznamenal Nori, budou jako kosatky mezi sardinkami.
- Strach z Iránu s atomkami zde je a to obrovský. Nikoliv kvůli případné agresi, ale kvůli reálné možnosti hrát o kontrolu obchodu s naftou.
- Netroufám posoudit strategický význam Izraele pro USA. A tak nemohu posoudit, jak dalece se jedná o strategické úvahy nebo prostě o to, že židovská loby podporuje plně židovský stát. Ale o to nejde: Jde o to, že zahraniční politika USA může samozřejmě být proizraelská a prožidovská, ale nesmí být dlouhodobě proti základním zájmům USA jako státu. Jinými slovy, židovská loby nemůže pohlížet na USA jako na svůj stát, kterému může diktovat a se kterým si může dělat co chce. To by bylo špatné, byť to někteří tvrdí.
- Protokoly ... Víte, v politice je asi nejdůležitější toto pravidlo: Zdání je důležitější než pravda. Můžete přijít s jakoukoliv lží, při jejím dokazovaní záleží na tom, jak věrohodně působí Vaše argumenty ... a stačí si přečíst nebo posklechnout některé hypermultikulturalisty (nebudu jmenovat) a pro obratného dogmatika pak není problém leckoho přesvědčit, že se jedná o spiknutí s cílem nás zničit.
Bohužel, stále stejná píseň ... bohužel.
12. 04. 2008 | 12:53

Jejda napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale. V mešitách jak v Bohonikách, tak v Kruszynianech jsem byl v červenci minulého roku (mešity jsou za tuším 3 zloté k navštívění). Obě (velmi malé) vesnice jsou prakticky na hranicích s Běloruskem. Každopádně doporučuji místní speciality. Opravdu krásný kus Polska, jakož i zajímavá historie zdejších obyvatel.
12. 04. 2008 | 13:04

Vico napsal(a):

Vzpomínám si, jak po 11. září davy muslimů v Palestině slavily velké vítězství. Arafat se tehdy marně snažil ronit krokodýlí slzy, protože si dobře uvědomoval, jak asi budou Američané reagovat na tak velké davové oslavy. Vzpomínám si, jak nejvyšší představitel Iránu Chomejní vyzval všechny muslimy, aby zavraždili jednoho spisovatele, který ve svém románu znevážil Proroka. Největší teroristické útoky v posledních deseti letech mají jednoho společného jmenovatele - muslimský terorismus. A optimistický vývoj do budoucna? Kdo byl v arabských zemích před dvaceti lety a dnes, povšiml si, že běh času, pokud jde o myšlení, se obrátil a teď tryskem uhání zpět. Návrat ke kořenům, řekl by básník. A ještě k Izraeli..Zřejmě by měl být lepší evropský recept, tak známý z minulosti v době Společenství národů. Až smetou Izrael do Středozemního moře, tak vyslovíme hluboké politování, zapálíme svíčky a budeme držet minutu ticha. Američani jsou tací nebo onací, ale dovede si někdo představit jinou zemi, která by dosáhla stejné hegemonie, jako teď USA a jak by s ní asi nakládala? Vzpomeňme si jen na SSSR v alternativě jediné světové supervelmoci. S panem Hořejším tentokrát opravdu hluboce nesouhlasím.
12. 04. 2008 | 13:04

Pepa Řepa napsal(a):

Pane profesore
mám váš blog rád, ale pokud jde o váš pohled na bezpečnost Evropy mohu prohlásit pouze dvě slova:Svatá prostoto!

U značky Ajax pak stačí dvě písmena: UI
12. 04. 2008 | 13:09

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě k šíitům.Přál bych vám zažít dvě věci, abyste pochopil.
Svátek aššúr a návštěvu Gazy.
12. 04. 2008 | 13:13

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
zkuste p. Miroslava Karase,zpravodaje ČR v Polsku,kdysi jsem to od něj zaslechl v rádiu,a teď ověřil na Googlu./Tak chytrý zase nejsem/
12. 04. 2008 | 13:15

Aiax napsal(a):

Pepo Řepo vaše příspěvky jsou trochu moc...řekněme...stručné, takže prosím o dovysvětlení. Tím UI myslíte "úplná idiocie" nebo "umělá inteligence"? :))
12. 04. 2008 | 13:18

fafnir napsal(a):

A ještě k původní věci.Pan profesor je tuším molekulární genetik,dle koránu tedy šajtán v lidské podobě.A šajtán bývá kamenován,tuším 9x.Soudím,že ve svém svatém pacifismu a antiamerikanismu ztratil pud sebezáchovy.Neboť přesně to by se mu stalo.
12. 04. 2008 | 13:22

Martina K napsal(a):

Problem neni v tom, ze kazdy muslim je terorista, ale v tom, ze kazdy muslim muze byt potencionalnim teroristou. Ktery to bude nikdo nevi, mnohdy ani jeho rodina. Proste jeden den se s vami bavi o evropske literature, druhy den do vas najede autem s presvedcenim, ze prokazuje cest vsem muslimum a hlavne svemu bohu. Student filozofie a psychologie, premiat na prestiznim stipendiu-proste vyhozene penize.
12. 04. 2008 | 13:26

vaclavhorejsi napsal(a):

fafnir:
Nevim, z ceho jste usoudil, ze se hlasim k pacifismu a antiamerikanismu (asi pouzivame kazdy jinou definici techto pojmu).
Vase informace, ze v koranu se pravi, ze molekularni genetik je sejtanem v lidske podobe, je pro me skutecne nova a dekuji vam za ni.
12. 04. 2008 | 13:44

Silvie napsal(a):

Martino K - vyjádřila jste to naprosto přesně. Arabi, kteří vystudovali v USA medicínu, byli členy ultra teroristické organizace a připravovali krvavé atentáty. Všichni byli pak šokováni tím, že ten milý "soused od vedle" patřil taky k těm islamistickým fanatikům. Z toho vyplývá, že ani muslimové narození v demokratickém systému, který jim zajistil solidní vzdělání a slušnou životní úroveň, nemusí nutně být k tomuto systému loyální.
12. 04. 2008 | 13:46

Charlie napsal(a):

opravdu, ale opravdu chytré,

jak si prosím myslíte, že by dopadl eventuelní raketový útok na Izrael?
Pochybuji silně o tom, že by se židovský stát "nechal vymazat z mapy" aniž by k tomu neřekl své.
Dovede si vůbec někdo představit tu světovou melu, která by po tomto útoku s atomovými zbraněmi mohla nastat?
Následky by spolu s ostatními patrně odnesli i čeští chytráci a české mírové holubice.
Radar je přece zbytečnost - vlezeme si pod peřinu.
Taky mám něco pro zasmání:
http://www.youtube.co
m/watch?v=_XDZc_auKMo&NR=1
12. 04. 2008 | 13:52

Boleslav D. napsal(a):

Silvie:
Takových, kteří se narodili v demokratickém systému, který jim zajistil solidní vzdělání a slušnou životní úroveň a přitom nemusí nutně být k tomuto systému loyální, je strašná spousta, a většina z nich nejsou/nebyli muslimové - nebudu opakovat ta jména, která výše uvedl p. Stejskal...
12. 04. 2008 | 13:54

Charlie napsal(a):

12. 04. 2008 | 13:55

Sekyra napsal(a):

Charlie:
Aha, takže brdský radar bude chránit Izrael před raketami z okolních zemí?
To zatím ještě ani Topolánek neříkal, nebo ano?
12. 04. 2008 | 13:58

Aiax napsal(a):

fafnir, Martina, Silvie - když tak čtu vaše neuvěřitelně xenofobní a ignorantské názory, napadají mě následující otázky:

1. znáte nějaké muslimy osobně?
2. byli jste někdy v nějaké muslimské zemi nebo alespoň komunitě?
3. víte, jak smýšlí a co si přeje NAPROSTÁ VĚTŠINA muslimů?
4. Skutečně si myslíte, že fanatické extrémní křídlo jakéhokoli náboženství (či potažmo jakékoli společenské skupiny) je totéž jako skupina celá? Podle takové logiky by totiž byla katolická církev teroristická organizace a ODS fašistická strana.

Dík za odpovědi
12. 04. 2008 | 13:58

fafnir napsal(a):

Pane Profesore
pokoušíte se opravit dílo Alláha,řekl bych,že fatva byla vyhlášena pro,dle muslimského hlediska,menší prohřešky.
12. 04. 2008 | 13:59

Pepa Řepa napsal(a):

Tím myslím, milý Ajaxi po desetiletí zavedený termín "užitečný idiot". Je to technický termín připisovaný Vladimíru Iljiči, pro určitý typ, řekněme superprostých lidí. Budiž vám útěchou, že nejste na tomto serveru sám.

Doporučuji vám, seznámit se blíže s Koránem i Ahadíth, případně sledovat nějaký ten arabský kanál, zvláště páteční kázání.Dále bych vám doporučoval seznámit se blíže s vývojem hanbalismu,s učením al-Wahhába, bratrstvem ikhwan, saláfisty a hlavně s Muslimským bratrstvem Hassana al-Banná a následně Sajida Kutba.O šíitské větvi nemluvě.Nejlepší je ovšem osobní pobyt mimo turistická letoviska.
Pokud si myslíte, že se jedná o marginální hnutí, tak je to zřejmě tím, že vaše znalosti začínají i končí Usámou.

Jinak jsem to tady zdůvodňoval mnohokrát, už mne to unavuje, nechci se opakovat.Ale k větám typu:

"Bojovat se dá s náboženstvím jedině osvětou, vzděláváním a trpělivostí.
Každému, kdo pozorně sleduje zprávy a interpretaci si nechává pro sebe, je dávno jasné, že nějaká všemocná teroristická síť s buňkami po celém světě je typické strašení neokonzervativců....
Žádné strašlivé nebezpečí mezinárodního terorizmu neexistuje, je to nafouknutá bublina" konec citátů,
se nedá jiný termín, než UI použít.
12. 04. 2008 | 14:05

fudoshin napsal(a):

tento nezvyklý článek,včetně jeho tónu a ducha je svěží vítr v dnešní době.v zásadě si myslím něco podobného.v detailech bychom se zřejmě lišili,což je přirozené,ale jsem opravdu přesvědčen,že nebezpečí islámu se hrubě zveličuje.ale psán o tom proč by bylo asi na dlouho a mělo obšírné souvislosti.jinak souhlasím s prvním příspěvkem aiaxe.nemohu si odpustit některé osobní věci ohledně islámu.na střední škole nám zadal učitel referáty z různých náboženství.měl jsem tuším nějaké indické směry týkající se véd a upanišád apd. spolužačka,která zpracovávala islám mi jednou o přestávce znuděně řekla,že islám nebyl žádné terno,že je to to samé jako křesťanství.a to se mi popravdě protočili panenky.protože já jako běžný občan krmený médii jsem měl představu muslimů jako nějakých iracionálních,fanatických bláznů,obsah jejichž náboženství (v té době obecně asi žádného jako vychovávaný ateista)jsem opravdu nechápal a islám byl pro mě zosobněn hlavně sebevražednými atentáty.což je ale opravdu hluboké pomýlení.a s reakcí spousty lidí se mi zdá,že mají podobné nebo horší představy dodnes.poté, co jsem se víceméně náhodně něco o islámu dozvěděl,začal jsem se o něj blíže zajímat.a i když některá dogmata umožňují vícero výkladů (jako vždy a všude) chtěl bych říct,že islám nebo být muslimem není rozhodně žádná hanba.navíc korán je pouze jedním ze sloupů tohoto náboženství a troufám si tvrdit,že do určité míry přežitým,což je tak přijímáno (nemyslím tím jeho čtení a znalost,ale jeho některá doporučení poplatná době a situaci v níž byl zjeven). jde obecně ještě o společenství a společné upomínání na boha, o modlitbu, ramadán a v neposlední řadě o učení se ze skutků,slova a obecně života proroka(ů) nebo i duchovních hnutí a řádů a jejich představitelů (súfiů).muhammad byl příkladný člověk.praktik života.učil náboženství,které je pochopitelné a realizovatelné snad pro každého.jako každý z učitelů používal hodně symbolického a velmi poetického jazyka,což zapříčinilo spoustu různých výkladů.vážím si každého opravdového věřícího.vážím si každého upřímného člověka.bylo řečeno proletáři,já říkám dobří lidé, všech zemí spojte se! je mi jedno zda muslim,křesťan,žid. zda jogín,karatista,někdo kdo se věnuje bonzajím nebo ikebaně.politik,bohatý či dělník.obyčejný nebo vznešený.vážím si každého kdo má nějakou cestou.je trpělivý a umí přinášet oběti.kdo vládne sebeovládáním a lidskostí.kdo má něco,ať už cokoliv co ho učiní šťastným,je schopen tomu něco obětovat, něco co prospívá jemu i jiným.má porozumění,je schopen tolerance a odpuštění.toto vše je obsaženo,je to esencí islámu.pokud jim někdo dělá ostudu,je to odpadlík,nemožno si ho brát jako záminku k osočování jiných. i kdyby jich bylo mnoho, neboť když si začne fanatik říkat muslim a ohánět se koránem,kdo mu v tom zabrání? .závěrem bych chtěl uvést citát proroka:"byly mi nabídnuty poklady světa.odmítl jsem je a zůstal hladov po jeden den a potravu budu přijímat během dalšího dne.když budu přijímat potravu,budu tebe chválit, a když zůstanu hladov, budu hledat pokoru před tebou.", jehož pochopením by si lidé mohli uvědomit,že dnešní hedonismus je prostě slepý,sebe záhubný a nikam nevedoucí...omlouvám se za délku příspěvku,přestože jsem se jen části věcí pouze dotkl,rozhodně to je pouze náznak a příspěvek do diskuze a k zamyšlení.
12. 04. 2008 | 14:09

Charlie napsal(a):

sekyro,

je mě srdečně jedno co říkal Topolánek, ale Vy nemůžete v žádném případě zaručit, že soudruhům Íráncům nějaká střela náhodou (nebo nenáhodou) jaksi odletí jinam.
Tohle by snad mohli pochopit všichni soudruzi napříč politickým spektrem ze všech stran, které hájí české národní zájmy, že??
Ten radar má dosah přes 4000km a tak může varovat kdekoho.
12. 04. 2008 | 14:09

Michal Hocek napsal(a):

Vaclave,
proti Tvym ostatnim (spise roztomilym) politickym zbloudilostem, je tohle opravdu hodne naivni a pripomina mi to postoje zapadnich politiku ve tricatych letech k Hitlerovi (taky si nikdo neumel predstavit, ze by mohl nekoho napadnout).

Cela muslimska kultura uznava jenom autoritu sily (proto tam demokracie v nasem pojeti nema sanci) a nad slabosti dnesni zapadni civilizace se jen smeji. Muzeme byt radi, ze tu "spinavou praci" udrzovat je na uzde za nas delaji USA (na jejich naklady). Az toho nechaji, bude hur.

Ke stretu civilizaci nepochybne dojde a pokud bude nase civilizace slaba, tak prohraje. My (povetsinou cinicti agnostici) se smrti bojime, protoze nas tam neceka 20 panenskych nevest na kazdy den, takze nase jedina nadeje by bylo to "vybombardovani do doby kamenne", ale nase slabost nam to pravdepodobne nedovoli. Mezitim uz bude Evropa infiltrovana muslimy natolik, ze se nezmuze na nic.

No nic, muzime si jeste uzit veproveho, piva a vina, dokud muzeme - za par desetileti to muslimska vetsina v Evropskem parlamentu zakaze.
12. 04. 2008 | 14:17

Aiax napsal(a):

Pepa Řepa - nemyslete si, že mi říkáte něco nového, "užitečného idiota" slýchám od lidí jako vy často. Odpovím vám takto - napadlo vás někdy, třeba i letmo, že tím užitečným idiotem můžete být naopak vy? Odkud máte své znalosti? Z knih a médií? Já jsem žil s muslimy z nejrůznějších zemí, islámských odnoží a v nejrůznějších koutech světa poměrně dlouho a můžu vás uklidnit - o zbytku světa smýšlejí stejně jako každý normální člověk: žijte si jak chcete, ale když mě napadnete, budu se bránit.

Vaše šermování s Qutbem, Muslimským bratrstvem a podobnými extrémními odnožemi je stejně úsměvné, jako Bushovo kázání o všemocné celosvětové "organizaci" Al Kájda.

Držím se opravdu všemi silami, abych nesklouzl k přehnané jízlivosti, ale styl jakým píšete o wahábistech, saláfistech a dalších - víte alespoň zběžně, o čem vlastně mluvíte? Nebo jste si jen něco narychlo vygůglil?

Užitečný idiot, to se mi líbí... :))
12. 04. 2008 | 14:17

Sekyra napsal(a):

Charlie:
Takže vy si OPRAVDU myslíte, že ten brdský radar může chránit Izrael???? Opravdu si myslíte, že je to TECHNICKY možné???
Berete v úvahu, že Země je kulatá a nikoli placatá??? Berete v úvahu parametry dráhy a doby letu takové rakety???
Tak tedy dobře...
12. 04. 2008 | 14:18

Charlie napsal(a):

a teď vážně něco pro zasmání:

https://www.youtube.com/watc...
12. 04. 2008 | 14:19

Aiax napsal(a):

Mimochodem pro ty, kdo si nechtějí jen nechat vymývat mozek globálními médii (ta naše bych z nějakého spiknutí nepodezíral, jsou prostě jen příliš neschopná a hloupá, než aby se zmohla na víc než opisování propagandy AP a Reutersu), a umíte anglicky, vřele doporučuji tohle:

http://www.amazon.com/exec/...
(britský novinář z Observeru, demýtizuje Al Kájdu a islámský terorizmus, další materiál tady:
http://www.frontpagemag.com...
http://www.liberaloasis.com...)

nebo ještě vřelejší doporučení tohohle:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
(Adam Curtis je jedním z nejlepších a nejinspirativnějších dokumentaristů dneška,
jeho série politicko-společenských dokumentů pro BBC jsou neocenitelné,
bohužel naše "progresivní" ČT pochopitelně ignoruje. Není k tomu čeština a sehnat si to musíte sami přes torrenty nebo jiné p2p. Ale stojí to rozhodně za to - jako vždy platí, že cesta k pravdě je trnitá a pečení holubi člověku do huby nenaletí.)
12. 04. 2008 | 14:30

Silvie napsal(a):

Ajaxi - nemám, co bych dodala, všechno už za mně (lépe) řekl Pepa Řepa. Jen poznámka - nepovšimla jsem si, že by si některá z oficiálně existujících pol.stran v ČR otevřeně dovolila proklamovat fašismus. Rozdíl je v tom, že islamistické vlády veřejně vybízejí své občany ke svaté válce s nevěřícími psy a podporují krvavé atentáty vedené proti svobodnému světu. Pokud jde o mne, opravdu by mě ani ve snu nenapadlo cestovat do nějaké arabské země jen proto, že se tam prodávají levné zájezdy(s ohledem na rizika útoků na turisty). Ajaxi, mám pro vás jedinou radu - vezměte manželku (pokud ji máte) a odstěhujte se na nějaký čas třeba do Iránu, určitě se vám tam bude moc líbit.
12. 04. 2008 | 14:31

Pepa Řepa napsal(a):

Milý Ajaxi, část života jsem strávil v arabském světě v šesti destinacích Irák,Syrie, Egypt,Tunis, Libye a Marocco. Turistické cesty vyjímám. Žil jsem tam, pracoval s lidmi mluvil. Někde jsem i chodil do rodin.Domluvím se arabsky, hebrejsky a anglicky.
To je vše co bych k vám mohl říct.
Vidím, že si označení skutečně zasloužíte. Nehodlám už na vaše naivní příspěvky reagovat, pište si sem co chcete, máte na to právo.
12. 04. 2008 | 14:32

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, v polsku existuje minorita polskych tataru (kteri za vernost polskemu kralovstvi a boj s jinymi tatary a turky dostali pudu a vzdy patrili k oporam polskeho statu - to tak k tomu jak kazdy muslim je lidozrout) a ti v par svych vesnicich mesity maji. V katolickych viskach ale samozrejme mesity nejsou a nebudou stejne jako v saudske arabii.
12. 04. 2008 | 14:34

Ročník 53 napsal(a):

Ajaxi, ono ale přesně platí: "Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové."

Vaše zkušenosti ohledně mírumilovných muslimů jsou v přímém rozporu se zkušenostmi unesených občanů, kteří jen shodou okolností přežili jejich zajetí.
Nebo je to všechno vymyšlené, a muslimové neunášejí civilní občany, nevraždí tyto unesené oběti?!
12. 04. 2008 | 14:38

Saliven napsal(a):

Myslím, že než začneme všichni spekulovat, tak bychom měli naslouchat odborníkům, co se vlastně v tom koránu píše. Pokud skutečně korán nabádá k násilí, je islám programově násilným náboženstvím (je známo, že jeho "zakladatel" rozhodně žádný slušňák nebyl). Pokud jsou to podobenství podobná těm starozákonným, potom je současný islám zneužíván stejně jako křesťanství před staletími. Toto je podle mého v diskuzi stěžejší a ta diskuze musí tímto začít.
12. 04. 2008 | 14:39

Martin napsal(a):

Rocniku vsichni ? I baskove ? I tamilove ? I kolumbijci ? atd. A cele 20. stoleti byla naprosta prevaha "nasich" teroristu
12. 04. 2008 | 14:43

Saliven napsal(a):

Ročník 53:
Byl bych opatrný s tím terorismem a muslimy. Na blízkém východě vymysleli terorismus Židi (Dajan).
12. 04. 2008 | 14:45

Boleslav D. napsal(a):

Ročník 53:
"Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale všichni teroristé jsou muslimové."

Takže Irové, Italove, Baskové, Korsičané, Tamilové, Němci (RAF), Američané (McVeigh, Unabomber...) byli resp. jsou muslimové? Vida, co se tady člověk nedozví...
12. 04. 2008 | 14:46

Silvie napsal(a):

Ano, korán přímo vybízí k náboženské nesnášenlivosti - zabít nemuslima je zásluhou.Má to dost daleko do křesťanského - "miluj bližního svého, jako sebe samého." Pepa Řepa bude znát určitě přesnou citaci.
12. 04. 2008 | 14:47

Charlie napsal(a):

Sekyro - ven z hlavy jinak se nedomluvíme,

napsal jsem, že při případné mele se může stát, že nějaká raketa prostě poletí jinam než na Izrael.
Co je na tom proboha k nepochopení ??

Je to moje osobní úvaha - já nečekám, že se stane jen to, co řekl Topolánek nebo Paroubek - to nechvám jiným.
12. 04. 2008 | 14:47

Saliven napsal(a):

Silvie:
K náboženské násnášenlivosti v podstatě vybízejí všechna tři největší monoteistická náboženství. A vzpomeňme na snášenlivost ve středověku a různé křížové výpravy (Valdenští, Albigenští, Prusy).
12. 04. 2008 | 14:58

Boleslav D. napsal(a):

Ještě k názoru, že všichni teroristé jsou muslimové - většina recentních teroristů v Evropě jsou různí separatisté:
http://aktualne.centrum.cz/...
12. 04. 2008 | 14:59

Aiax napsal(a):

Ročníku s těmi teroristy jste trochu ujel, určitě si to už uvědomujete. Viz příspěvky ostatních výše.

Pepo Řepo co vy vlastně tvrdíte? V islámském světě jste žil a došel jste k jakému názoru? Že Qutb, al Zawahiri aspol. vyjadřují mínění většiny muslimů? Já vám předložil svůj pohled konkrétně a detailně, vy jste tu jen napsal, že jsem užitečný idiot a že všechno jste už řekl a nebudete se opakovat. Pokud jsem z vašich poněkud mlhavých příspěvků vyvodil nesprávný závěr, pak se omlouvám. Ale zkuste se vyjádřit poněkud obsažněji, aby člověk věděl, k čemu jste během svých návštěv rodin došel.
12. 04. 2008 | 15:00

Pepa Řepa napsal(a):

To Silvie
to je pátá a devátá sůra

Vy, kteří věříte! Neberte si židy a křesťany jako přátele, neboť oni jsou si přáteli jedni druhým. Kdokoliv z vás se s nimi přátelí, ten stane se jedním z nich a Alláh věru nepovede lid nespravedlivý.

A až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a chystejte proti nim všemožné nástrahy! Jestliže se však kajícně obrátí, budou dodržovat modlitbu a dávat almužnu, nechte je jít cestou jejich, vždyť Alláh je věru odpouštějící, slitovný.

Vy, kteří věříte! Bojujte proti těm z nevěřících, kteří jsou poblíže! Nechť ve vás naleznou tvrdost a vězte, že Alláh je na straně bohabojných!

Je toho tam víc. Musel bych to hledat. Pokud se o to zajímáte, tak vyšel znovu Hrbkův překlad Koránu a dokonce má vyjít český překlad (Pelikán) z Bucháriho hadíthů.
12. 04. 2008 | 15:05

fafnir napsal(a):

Boleslave
ono se r.53 stalo to co mě.Správně má být"ne každý terorista je muslim,ale každý muslim je terorista.Už se z toho stalo klišé.A ne každé klišé je 100%.
12. 04. 2008 | 15:06

Karel Mueller napsal(a):

Všem:
Síla těch 5 karet v multi-kulti je mnohonásobně větší než Írán s atomkami a díky ní má Evropa před sebou 20-30 let. A garantem šíření islámu do Evropy jsou spíš naši saúdští i jiní přátelé než Írán.
Ale v případě Íránu jde bezprostředně o naftu a v případě evropské multi-kulti jde "jen" o Evropu za oněch 20-30 let, že ... ?
A tak hrajme fair play. Slovy jasnými a otevřenými řekněme, jestli chceme, aby západ kulturně a etnicky zanikl nebo to nechceme. Pokud to nechceme, tak uznejme rozhodující význam oněch 5 karet - Bůh (víra), národ, vlast, rodina, natalita - vraťme se k nim a proveďme odpovídající opatření. Ale neblábolme.
Nějaký Írán, ostatní muslimské nebo i jiné státy by pak byly jen pro zasmátí.
Ale my už jsme v situaci, že to asi nepůjde.
12. 04. 2008 | 15:12

Martin napsal(a):

Boleslave, vytecny link, ale obavam se, ze nektere lidi ani jasna fakta a cisla nepresvedci.
12. 04. 2008 | 15:23

Otazka napsal(a):

Anežka Hrůzová a 11 zari 2001 maji vic spolecneho, nez bychom se odvazili pripustit.
Jen jedna otazka, PROC SPADLA BUDOVA CISLO 7 WTC 11 zari 2001?
(nebyla zasazena zadnym letadlem, byla nejdale od vezi jedna a dve a byla z ocelove konstrukce, prakticky vubec nehorela)

Zde jsou dva zabery, prvni ilustrace destruktivniho pozaru na podobne budove-budova nespadla, druhy zaber je WTC 7
https://www.youtube.com/watc...

99% lidi uz jenom polozeni teto otazky poklada za plivnuti do tvare nasemu fotbalovemu tymu.

"Pravda je lez, laska je nenavist avalka je mir"
Ministerstvo pravdy v romanu "1984" od George Orwella
12. 04. 2008 | 15:27

Ročník 53 napsal(a):

Boleslave D.
To co jsem napsal, je i názorem četných muslimských představitelů. Doporučuji vám, abyste si přečetl tyto dva odkazy a pak také další články na jejich webech.

http://www.eurabia.cz/Artic...
http://pravdaoislamu.cz/ind...
12. 04. 2008 | 15:45

Pepa řepa napsal(a):

Ajaxi, nezlobte se, ale já jsem se tady k tomu vyjadřoval tak často, až mi to je trapné.Řeč je o tom, zda je islám smrtelným nebezpečím pro Evropu, ne o tom, zda je každý muslim terorista.

Islamizace Evropy je pro naší kulturu smrtící i když ne každý muslim je přirozeně teroristou.Ostatně, to bych musel ukrývat teroristy, protože občas se u mne doma někdo takový objeví.
Už mne to téma skutečně unavuje a říkám si kdo chce tam, pomozme mu tam.
Naivita některých, jinak vysoce vzdělaných lidí je udivující.
Až se vrátím, pokusím se poslat pro p. Silvii něco z Chomejního, nebo´t je řeč o Iránu.
12. 04. 2008 | 15:52

Martin napsal(a):

Ajaxi, nevite ze se smi vyznavat jen jedna pravda ? Pokud trikrat denne nezopakujete ze islam nas chce sezrat za ziva tak jste uzitecny idiot. Jiny nazor je nepovolen.

I kdyz pokud si vezmeme vyznam slova uzitecny idiot, tak patri on spise jinym lidem. Vznecovani nenavisti vuci islamu je v zajmu nekterych kruhu, ktere radostneji obhaji dalsi humanitarni bombardovani, omezovani politickych svobod, likvidaci zakladu euro-americke civilizace oprene na toleranci atd. Tento termin je pouzivan pro ty kteri slouzi jednem koncentrovanym zajmum. Kdyz ale nekdo rika ze islam neni az tak lidozravy, tak zadne konkretni lobby nepodporuje, protoze islam ma tolik vetvi, ktere se vzajemne nenavidi jeste vice nez kohokoliv jineho, ze mluvit o spiknuti a koncentrovanem nebezpeci muze jen ignorant nebo lhar.
12. 04. 2008 | 16:03

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane profesore.
Otevrel jste debatu, ktera bohuzel nema zakonceni.
Vsichni muzeme jen spekulovat.

Zaujala mne posledni veta v prispevku pana K. Muellera, (ktereho timto zdravim) "Ale my už jsme v situaci, že to asi nepůjde"!
Pane profesore, existuje velika propast mezi zapadni civilisaci a muslimskym svetem.
V prosperite, vzdelanosti, kulture a zivotni urovni vubec.
Drtiva vetsina muslimu zije velmi jednoduchym zivotem. Ti jsou vynikajici material pro vymyti mozku.
Staci jeden "velky" vudce a katastrofa je hotova. Stejne jako vznikli Stalin a nebo Hitler a dav se da do pohybu, ktery nelze zastavit!
Je v muslimskem svete takovy Stalin nebo Hitler?
Zatim to jeste neni jiste, ale nekolik jmen zacina byt dost prominentnich!

Navic pane profesore, muslimove nemaji co ztratit, zapadni civilisa ano! Velmi dulezity faktor !
Myslim, ze pro nas ted bude dulezite najit reseni k problemu "neukvapit se, ale take nezaspat" !!
12. 04. 2008 | 16:07

Martin napsal(a):

VK-Can, jaky muslimsky Hitler zvedne do boje siity a sunnity najednou ? Zvednou se jedni, tak prvni kdo zareaguje budou druzi, my budeme koukat z dalky jak se tlucou, protoze ani jedno hnuti nedopusti, aby ho druhy mohl vojensky ovladnout - a to by byl pro ne prvni cil a ne nejaky boj s Evropou, Mesicem ci jinou Galaxii. A to jsem nezminil jine muslimske staty postavene na polosvetskem zaklade, pro ktere by takovy vudce jedne skupiny byl take smrtelnym ohrozenim.
12. 04. 2008 | 16:10

Otazka napsal(a):

To Pepa Řepa
Nadavate. Zrejme mate nejaky duvod ke svym emocim. Koran jsem cetl, arabske zeme navstivil a osobne se znam s nekolika muslimy. Zaroven vsak znam evangelikaly a neocons v USA. Nevim, kdo z nich je horsi, kdo nebezpecnejsi z hlediska jejich ideologie. Ti americti neocons maji nesporne vetsi prostredky. Nejvetsi muslimska populace zije pravdepodobne v Indonesii. Arabove jsou tedy mensinou a rozhodne neni mozne shledat mezi nearaby a araby byt muslimy nejake sympatie.

Vyse uvedena analyza na BBC je dosti trefna. Jak neocons tak muslimsti radikalove stavi na odsouzeni liberalismu, obcanskych svobod obcanskych prav...Jsou si tak podobni, ze to musi kazdeho jen trochu premysliveho cloveka zarazit.
Vam to nepripada dulezite?

PS: klidne nadavejte, jenom obcas nejakou tu myslenku, prosim
12. 04. 2008 | 16:11

Martin napsal(a):

VK-Can, jeden historicky priklad. Podivejte se jak se najednou sunnitsky svet v okoli Iranu sjednotil po nastupu Chomeiniho a velmi rychle prehodnotil ruzne spory a zacal se spolecne zbrojit. Pak pri valce Irak Iran, kde Irak byl agresorem, tak vice mene vsichni stali na jeho strane, protoze se obavali expanze jimi nenavideneho siizmu. Dokud se muslimove nabozensky nesjednoti, nebudou mit jednu skolu (ten samy verset z koranu vam jinak vysvetli ucenec z egypta, jinak z iranu, jinak ze saudske arabie, jinak z spanelska atd. - ale o tom na ruznych ulhanych eurabiich nenapisou), jeden vyklad atd. tak islam nebude ohrozenim, protoze vetsinu sve energie utopi v doktrinalnich bojich a hadkach.
12. 04. 2008 | 16:17

IvanT napsal(a):

Souhlasim s panem Horejsim. Jen bych dodal, ze v Kanade, kde ziji, se praktikuje snad dost radikalni multikulturalismus, na rozdil od americkeho taviciho kotle, a nezda se, ze by to fungovalo hur. Podle meho nazoru multikulturalismus neni problem, daval bych mu osobne prednost. Zalezi ovsem jiste na tom jak se praktikuje.
12. 04. 2008 | 16:18

Saliven napsal(a):

Martin:
Jen bych rád připomněl ve vztahu k frakcíím islámu, že nic nesjednocuje tak dobře, jako společný nepřítel. Na rozhádanost bych se nespoléhal, nemusí být věčná.
12. 04. 2008 | 16:20

Boleslav D. napsal(a):

Saliven:
Ano, to je KLÍČOVÉ. Pokud se budeme hodně snažit, tak je opravdu můžeme nakonec sjednotit proti nám... Máme k tomu dobrý náběh... Doufám, že nějakého idiota nenapadne jim třeba vybombardovat Mekku...
12. 04. 2008 | 16:27

Otazka napsal(a):

To Pepa Repa
Citace z Koranu jsou naprosto vporadku. Koran je opravdu plny nenavisti a zloby (obsahem , ktery je zabalem do skvele forma v arabstine). V tom s vama souhlasim. Jaky vsak mate nazor na ideologii neocons? Podivejte USA jsou jedinou zemi, v niz byla prakticky vyhubeno 99% puvodnich majitelu pudy. Prece, kdyby Hitler vyhral druhou valku, take bychom nyni neresili holocaust. Jako neresime genocidu puvodnich obyvatel USA. Pokud jste se seznamil s muslimy, myslim ze nemene dulezite je seznamit se s temi, kdo maji nejvetsi armadu sveta. S jejich ideologii s jejich predstavou. Mozna nekde v afganske jeskyni sedi opravdu nejaky silenec, jehoz vize jsou horsi, nez vize George Bushe, ale prece ten silenec v Bilem dome je dulezitejsi? Nebo se pletu a neni nebezpecnejsi?
Evropa i cely svet je jiste vystaven obrovskym hrozbam. Ted jde o to, zda nas ohrozuji vice neocons nebo ti muslimove...
Pripustite byt teoreticky, ze by bylo mozne, ze to divadlo 11 zari nasehrali bez CIA? Predstavte si, ze za rok Obama vystoupi v TV a rekne celemu svetu: "sorry, obcas se stanou prehmaty a chyby, hlavni smer je vsak spravny, omlouvame se celemu svetu..."

Prece v pripade Irackych ZHN to udela na 100%...
12. 04. 2008 | 16:28

Blue Jay napsal(a):

Martine?


Cim se zivite? Jak Vas sleduji tak pocitam ze asi nicim. Travite vetsinu dne ohajovat vasi milovanou CSSD a vysvetlovat jak je neomylna. Rad bych mel tolik volneho casu jako Vy. Ale musim pracovat. Bez prace nejsou kolace...lol. Ale to Vy asi neznate. Staci volit CSSD a doufat na lepsi casy.
12. 04. 2008 | 16:43

Václav napsal(a):

Netřeba se ničeho bát. Vede nás vzdělaný a inteligentní důstojník Topolánek.
12. 04. 2008 | 16:44

Petr z tábora napsal(a):

Islám jako náboženství je na určitém stupni vývoje, ve kterém bylo kdysi i křesťanství, ale zatím se nedokáže otevřít toleranci a světu.
Pane profesore o papírových tygrech vykládejte křesťanským obyvatelům některých moslimských zemí, francouzským sousedům muslimů na předměstí velkoměst, pozůstalým obětí moslimských atentátníků po celém světě apod. Já který jako Vy sedím v poklidu ČR a jejího blahobytu se snažím se vcítit do situace těch, kteří mají zkušenosti s extrémisty všeho druhu, nejen moslimského. Když něco píšeme, tak tím něco sledujeme a já s poselstvím Vašeho příspěvku nesouhlasím, jakkoli je kultivovaný.
Proti extrémismu, proti nebezpečí je třeba včas aktivně bojovat. V dějinách jako v přírodě, přežívají jen ti s chutí žít.Je mi vítán každý, kdo přichází do Evropy se snahou přijmout její pravidla soužití, aniž by musel ztratit svou identitu. Pokud si chce ponechat ta svá, ať se tedy vrátí tam kde jsou doma.
12. 04. 2008 | 16:52

Otazka napsal(a):

To Blue Jay
Dualismus CSSD /ODS to je opravdu pro naproste hlupaky. Kdyz v roce 1990 komunisti vystupovali z KSC koukali po svete, kde by se nenasla nejaka nahrada. Tak vznikla ODS. Ti pomalejsi nalezli do CSSD.

Livie Klausova clenka KSC, Dyba, Kocarnik Triska, Tlusty, Topolanek...
Zkuste si predstavit, jakou promenou proslo mysleni techto lidi. Co je vlastne osvitilo, v kterem momentu se jejich myslenky otocily o 180stupnu.
Nebo se neotocily a jsou stale stejne?
12. 04. 2008 | 16:53

Blue Jay napsal(a):

To VK-Can,

I am still amazed that you feel neccessity to contribute to blogs like this one. Unless you live here, you cannot have any idea what is happening in CR. Homesickness VK? Come to the Land of Fools for a while. I would heartily recommend it. Than you can talk the talk.
12. 04. 2008 | 16:54

Pumprlidentlich napsal(a):

Jeff Dunham - Jingle Bombs (Czech)
https://www.youtube.com/watc...

...you racist bastard :D:D
12. 04. 2008 | 16:58

Otazka napsal(a):

To Petr z Tabora

Proc se tak bojite muslimu a naprosto verite neocons a USA? Z ceho prameni vase duvera v americke pratele? Je to vdecnost jako citili nekteri ke Stalinovi za osvobozeni od Hitlera?
Je to proste proto, ze jsou silnejsi? Nebo s neocons sdilite i jejich hodnoty? Je to kompromis nebo nadseni pro projekt noveho stoleti?
12. 04. 2008 | 16:58

VK-Can. napsal(a):

Pro Martin.
Pral bych si, aby jste mel pravdu.
12. 04. 2008 | 16:59

Blue Jay napsal(a):

To Otazka,
Ja si myslim ze demokracie je v CR teprve v plinkach. Nikdo se v tom nevyzna. Mimo tedy komunistu. Ti dobre vedi jake je to pro ne nebezpeci. A ze tech komunistu v CR porad je! Staci se podivat do lavic levice v poslanecke snemovne. Kadri KSC musi vymrit. Ja tomu davam tak 20-50 let .
12. 04. 2008 | 17:07

Ročník 53 napsal(a):

Otázko, odpovím vám otázkou. Proč se tak bojíte západní kultury do které patříme i my, a naprosto věříte muslimům?!
12. 04. 2008 | 17:08

Vaclav Horejsi napsal(a):

Petr z tábora:
Vy ale polemizujete s necim, o cem jsem vubec napsal...
12. 04. 2008 | 17:09

Pamětník napsal(a):

Vzpomínám si ze školy, že byly nějaké punské války. Ještě nebyl islám ani křesťané, ale už tenkrát šlo o to kdo ovládne středozemní moře a jeho okolí. Na štěstí vyhrál Řím. Nečeká nás náhodou pokračování?
12. 04. 2008 | 17:11

Martin napsal(a):

Salivene, znovu se plne podepisi pod to co napsal pan Boleslav. Ano pokud si z nich udelame nepritele, tak je mozne ze to bude jisty jednotici impuls. Jeste jeden priklad jak jejich sjednoceni neni vubec jednoduche je Husajn, po utoku na Kuvajt se snazil svuj boj premenit na valku s nevericim Izraelem a efekt ? Nula, jednotne proti nemu stali sousedi a dokonce se na chvili usmirili s siitskym Iranem, jen aby jeden psychopat neohrozil cely region a jejich svobodu.
12. 04. 2008 | 17:14

Blue Jay napsal(a):

To Otazka,
Jsem Kanadan. V Kanade na neocons a USA kaslou. Akorat vedi ze je USA v pripade nouze ochrani. Ceske mindraky je snadne pochopit. Ale odmitat ochranu skoro zadarmo? Me to spis pripada jako by se CR porad nevymanila z opice kdy byla kolonii CSSR. Politici jako Zaoralek co ucil Marxismus-Leninismus tomu jen pomahaji. Jak rikam 20-50 let.
12. 04. 2008 | 17:17

Blue Jay napsal(a):

Martine?
Uprimne! Souhlasil by jste s cimkoliv co prijde z dilny ODS? Me se zdate CSSD fanatic. Co vam ta nekonecna a casta agitace prinasi? Pracujete Martine?
12. 04. 2008 | 17:22

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
A co si moucho myslíš o tomhle? http://www.blisty.cz/2008/4...
12. 04. 2008 | 17:35

Saliven napsal(a):

Myslím, že není třeba šířit nenávist k muslimům. Někteří jsou špatní, někteří jsou OK, ale hlavně všichni jsou jiní a tak je k nim třeba přistupovat. Je v našem zájmu stabilizovat blízký východ a dostávat se na jejich trhy - otázka je, jestli je třeba jim vnucovat naši představu demokracie. Ať si tam vládnou jak chtějí, když nás nechají být. Stejně tak, když jsou u nás, tak se musí chovat podle našich zákonů dle přísloví "Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman." To mi bude stačit.
12. 04. 2008 | 17:38

SuP napsal(a):

Pane profesore -
ve Vašem článku (který by klidně mohl nést podtitul NE ZÁKLADNÁM) mě zaujaly hlavně oba poslední odstavce.
..."Vážným problémem je jistě nárůst muslimské populace v několika zemích EU a její kulturní oddělenost od většinové společnosti. Mezi těmito lidmi je určitě spousta potenciálních teroristů a fanatiků. Jsem zvědav, za jak dlouho budou evropské státy schopny tento sociální problém řešit. Je zarážející, že se jím zatím asi moc nezabývají a setrvávají u přehnaně liberální imigrační politiky a přemrštěného konceptu multikulturalismu".....
A na druhé straně tu (nad tím) nepřímo píšete, že tento problém není třeba řešit, ani se na něj připravovat... Budou-li na nás musulmani útočit, je potřeba pochopit jejich pohnutky...
Z posledního odstavce by se mohlo zdát - nejste tak trochu antisemita? Vy si opravdu myslíte při Vašem vzdělání, že Israel si tam nechává od USA prosazovat svoje zájmy??
Tak jsem si trochu poútočil a teď k věci:
Nepřijde Vám důležitější, než popisovat problémy, které nechcete řešit a nadhazovat plkací témata, vyjádřit se např k současnému vývoji strategie spolku přátel oranžových kravat? To je téma značně horké, uvědomíme-li si, že ČSSD zahájila volební kampaň, přičemž volby budou v roce 2010 a způsob, který pro to zvolila je naprosto bezprecedentní.
Nebo mě necháte myslet si, že ty svoje oblíbence stále obdivujete?
12. 04. 2008 | 17:41

za nedlouho přijde......... napsal(a):

Válka v Iráku je nelegální a finančně na tom profituje jak US, tak Velká Británie.
STOP RADARU
http://www.nechciradar.cz /Petice/
http://www.tetrahedron.org /Ve lži věříte/
http://www.wethepeoplewilln...
12. 04. 2008 | 17:47

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,

Nectu Blisty. Stejne jako nectu Halo noviny. Preloz me to Salivene.
12. 04. 2008 | 17:48

Zacheus napsal(a):

To Václav Hořejší. Opět jste otevřel zajímavé téma. Já teď nebudu citovat některé pasáže koránu, v nichž je naprosto výslovně zakotven požadavek nelítosného boje s nevěřícími, to je myslím dostatečně známo. Snad jenom stačí citovat muslima Magdiho Allama ( který o letošních Velikonocích konvertoval s rizikem ztráty života (!!)ke křesťanství ( pokřtěn byl samotným papežem Benediktem XVI.). Tento prominentní italský novinář mj. uvedl, že

" Část italských mešit jsou líhně teroristů, kde se vymývají mozky lidem, kteří se připravují na svoji vražednou práci". Jistě ví, o čem mluví a jeho názory by měly být diskutovány a ověřovány i přívrženci modelu multikulturní společnosti.

Pravda ale je, že islám není jednotný a i já nejsem přívržencem démonizování například iránského prezidenta. Ten mimo jiné měl zájem uctít památku křesťanských Arménů, zavražděných při turecké genocidě v období I. světové války, propustil britské námořníky jako dar Británii ke křesťanským Velikonocům což je jistě zajímavý fakt, samozřejmě vedle i těch záporných v jeho politice.
12. 04. 2008 | 17:49

Blue Jay napsal(a):

Hele Salivene?

Co to jsou ty "Britske Listy" ? Nikdo je ve Velke Britanii nezna !!! Vcetne me sestry co tam zije. Nikdy o nich neslysela. Odkud je znas? Ze by z CR?
12. 04. 2008 | 17:56

Vaclav Horejsi napsal(a):

SuP:
Nevim presne, co minite slovy "současný vývoj strategie spolku přátel oranžových kravat", pravdepodobne zahajeni predvolebni kampane CSSD? Nebo mi neco uteklo?
Negativni kampan se mi v principu nelibi, ale pouziva ji kazdy; navic v soucasne situaci se primo nabizi (ci spise vnucuje...).
V kazdem pripade nadale povazuji CSSD za nejrozumnejsi alternativu (prestoze mi jeji predseda "nesedi"; naopak se mi velmi zamlouvaji rozumni a slusni lide jako J.Havel, Zaoralek nebo Hasek).
Predpokladam, ze se mnou jiste budete souhlasit :-))
12. 04. 2008 | 18:08

Petr z Tábora napsal(a):

pan prof Hořejší :
Píši o tom, jak jsem pochopil poselství Vašeho článku. Každý vidíme stupeň nebezpečí jinak.

pan "Otázka":
Cítím mou příslušnost k "Západní" civilizaci a nutnost obhajoby jejích hodnot. Bez ohledu na to zda v ČR vládne levice nebo pravice, v USA demokraté či republikáni - a ostatní proudy v USA mají už okrajovější vliv. Tím si USA vůbec neidealizuji, znám tam obyčejné lidi a vidím spoustu vad tamějšího systému. Ale jsem pragmatik, nic lepšího na spojenectví nemáme a my nejsme také ideální.
Nebezpečí od militantní části islámu beru vážně a překvapuje mě, že to vůbec můžete dávat do jedné roviny. Tím nemluvím o mírumilovných islámských státech s nimiž je třeba rozvíjet styky. Přiznávám muslimům spoustu kladných vlastností - např. hrdost, vzájemná pomoc, takže tam nejsou hladomory jako v neislámských zemích Afriky - ale když jsme v Africe, víte jak to vypadá v Súdánu či Somálsku a čí je to vina.
12. 04. 2008 | 18:11

Saliven napsal(a):

Moucha:
Nic ti překládat nebudu, přečti si to sám, to snad zvládneš. O známosti Britských listů v Británii mi není nic známo a je mi to uplně jedno.
12. 04. 2008 | 18:13

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,
Abych ti to rekl "cesky". O Britskych Listech vedi ve Velke Britanii asi jako o tobe.
12. 04. 2008 | 18:16

Saliven napsal(a):

Moucha:
No víš, ono je spíš podstatný co se tam píše, než kdo to v UK zná. Jen si to přečti, abys poznal svého nepřítele (resp. abys poznal, co jsou tví oblíbení hoši z ODS zač).
12. 04. 2008 | 18:18

Luba napsal(a):

Pane Hořejší,
je vidět, že jste člověk kriticky myslící a že ani ten „zdravý selský“ Vám nechybí.

Kritické myšlení je tím, co nás uchrání před afinitou k nejrůznějším ideologiím.
Důležité jsou ideály, nikoli ideologie. Ideologie jsou berličkou duševně zmrzačených.

Pár otázek pro všechny:
1 Existuje skutečně ona hojně medializovaná mezinárodní teroristická síť Al-Kajdá (Základna)s centrálním vedením a financováním (nejspíše Usámou, kterého už pár let nikdo neviděl)?
A komu všemu se její „existence“ hodí?

2 Nástupce bývalého SSSR Rusko a USA se díky tradiční rivalitě a důkladnému špiclování důvěrně
znají. USA se značným značným znepokojením sleduje ekonomický a vojenský růst svého rivala, kterému „car Putin“ svou centristickou pevnou rukou vrátil ztracené sebevědomí. Zdá se, že USA jde o maximalizaci sféry vlivu a o „dobytí území“, které bylo Jaltskou dohodou vrženo do "ruské zóny". Je nutné se těchto hrátek dvou soků účastnit, když tím můžeme ztratit naši nejcennější devizu – znalost ruské mentality a potenciál pro zprostředkování nejrůznějších cenných dohod,
které by mohly Evropě zajistit větší stabilitu a odolnost před vnějším i vnitřním nepřítelem?

3 Dnešní Rusko se může stát skutečnou hrozbou, pokud v něm převládne přesvědčení, že je
obklopeno nepřáteli, usilujícími o dosažení strategické převahy a jeho surovinové zdroje.
Každý velký národ jako celek může uvažovat naprosto iracionálně. „Zářný“ je příklad Německa, kdy podmínky kapitulace po 1. sv. válce, které Němci vnímali jako ponižující, připravily půdu pro nástup Adolfa Hitlera. Každý velký národ, uražený v základu svého sebepojetí, se stává šíleným. Platilo to pro Němce, platí to pro Američany po 9/11, může to platit pro Rusy po „projeté“ studené válce, a v případě napadení „Peršanů“ Američany to může platit také.
Je nutné, abychom se stali záminkou pro obnovení zbrojní soutěže dvou velmocí?

4 Vždy platilo, že více zbraní sebou nese větší riziko jejich použití. Existuje nějaký důvod, že by nyní toto pravidlo platit přestalo? Jedna ruská ponorka třídy Antej (výtlak 18.000 tun!)
nese 24 raket Granit z nichž každá představuje ničivou sílu čtyřiceti „hirošimských“ pum.
Je prokázáno, že ruskou raketu 5. generace Topol-M nemůže díky jejímu „fuzzy-logic“ řízení sestřelit žádný dosavadně zkoušený NMD-systém. Stačí jediná proklouznuvší střela,
a střední Evropa bude vymazána z mapy. Proč budovat „antiraketový deštník“, který je potenciálně velmi málo efektivní?
Nabízím tuto odpověď: NMD-systém je téměř neúčinný v defenzívě, ale dokázal by eliminovat odvetný úder, vedený proti útočícím Spojeným státům. Tato myšlenka není irelevantní – stačí si vybavit osvědčené lháře a prosazovatele „amerického způsobu života“ Cheneyho a Rumsfelda.
Deprivanti v nejvyšším velení USA podlehli falešnému dojmu, že ve studené válce zvítězili,
a že si mohou diktovat podmínky. Každé porušení rovnováhy je zhoubné.

5 Je pro nás „americký způsob života“ přijatelný?
Co to vlastně je? Je to pohodlný život pro nejbohatší a levný benzín pro „chudinu“, je to život na úkor těch nejchudších částí globalizovaného světa, kde lidé, hlavně děti, umírají hladem
a nemají ani čistou vodu k pití?
Opravdu je pro nás, lidi ze střední Evropy, z nichž většina nemá ještě místo srdce hamburger
a dokáže myslet v souvislostech, je opravdu pro nás tento životní styl přijatelný a žádoucí?

6 Lidem, kteří dokáží myslet v souvislostech, a nenechají se zblbnout reklamou, doporučuji tyto odkazy:
Dokument Adama Curtise o virtuálních hrozbách, islamistech a neokonzervativcích:
http://video.google.com/vid...
Překlad téhož do češtiny:
http://oldmravenec.czechweb...
12. 04. 2008 | 18:20

SuP napsal(a):

Děkuji za odpověď pane profesore. Ano, přesně to jsem měl na mysli. Vzpoměl jsem si, jak jste tu kdysi plédoval za kultivaci politických postojů a za rozšíření spolupráce "napříč spektrem" v otázkách, které jsou pro obyvatelstvo zásadní.
Trochu mě jen mrazí při Vašem výčtu "rozumných a slušných" představitelů ČSSD. No nic, je to Váš výběr, Vaše svoboda. Víte přece, že jsem vždycky podporoval právo intelektuála být levicový. To sice neznamená, že to považuji za správné, ale očekával bych, že intelektuálové by mohli mít na tu politickou garnituru blahodárný vliv. Zatím ho nikde nevidím.
12. 04. 2008 | 18:20

Saliven napsal(a):

Boleslav D.+Martin:
USA daly muslimským šéfům už několikrát trumfy do rukou - oni totiž můžou říct lidem - podívejte se, za to, že se máte špatně můžou okupanti z USA, západu a Izraele. Ten, kdo připravoval útok na Irák neví o mentalitě muslimů vůbec nic. Bohužel i spousta lidí zde nechápe, že oni jsou prostě jiní než my a většina problémů vzniká ze vzájemného nepochopení a xenofobie.
12. 04. 2008 | 18:20

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,
Je to to same co se pise v Halo Novinach, A co kopirovanim Halo novin chces rict? Ze jsi zarputilej milovnik KSCSSD? ? To tu prece kazdy ctenar uz davno vi!
12. 04. 2008 | 18:26

Zacheus napsal(a):

Snad ještě doplním svůj příspěvek několika informacemi, které jsou optimistické a mohly by mít - dá-li Pán - zásadní vliv na budoucnost lidstva.

1) Ve dnech 4.a 5. března tohoto roku se sešly v Římě delegace muslimů, signatářů Otevřeného dopisu papeži a představitelé Vatikánu. V čele muslimské delegace byl profesor šejch Abdal Hakim Murad z Velké Británie, v čele vatikánské delegace pak kardinál Jean Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog.

Účastníci založili Katolicko-muslimské fórum, jehož první zasedání se uskuteční ve dnech 4.-6.listopadu v Římě a seminář se bude zabývat tématem: "Láska k Bohu a k bližnímu".Účastníky ( z každé strany bude přítomno 24 náboženských představitelů a učenců) na závěr přijme papež Benedikt XVI.

2/ Nejvyšší představitel Saudské Arábie král Abdalláh vyzval k dialogu mezi muslimy, křesťany a Židy.Tato iniciativa pochází ze země, kde se nesmí stavět kostely a která nemá žádné diplomatické vztahy s Izraelem.

Král byl přijat v listopadu loňského roku papežem Benediktem XVI. při své historické návštěvě Vatikánu.

"Mou ideou je požádat zástupce všech monoteistických náboženství, aby si společně sedli ke stolu ve víře a upřímnosti ke všem náboženstvím, protože my všichni věříme v jednoho Boha" řekl král Abdalláh na semináři věnovaném kultuře a náboženskému respektu ( informace z Katolického týdeníku-duben 2008).
3/ Turci připravují "islám 21. století" - tak zní titulek pozoruhodného článku o zamýšlených změnách v islámu z Lidových novin dne28.2. 2008.Je jistě zajímavé, že islámským teologům radí katolický klerik, jezuita Felix Korner. Nová intepretace islámu má být údajně zveřejněna už v letošním roce.

Takže, pane profesore a eventuální čtenáři mého příspěvku, počkejme a uvidíme. Jak to napsal A. Dumas - největší moudrost tkví ve dvou slovech "čekat a doufat".
12. 04. 2008 | 18:27

Blue Jay napsal(a):

Saliven napsal,

Boleslav D.+Martin:
USA daly muslimským šéfům už několikrát trumfy do rukou - oni totiž můžou říct lidem - podívejte se, za to, že se máte špatně můžou okupanti z USA, západu a Izraele. Ten, kdo připravoval útok na Irák neví o mentalitě muslimů vůbec nic. Bohužel i spousta lidí zde nechápe, že oni jsou prostě jiní než my a většina problémů vzniká ze vzájemného nepochopení a xenofobie


Rekl bych ze Saliven vi hodne o xenophbii.
12. 04. 2008 | 18:28

Luba napsal(a):

A ještě několik ilustrativních odkazů:

Zajímavé paralely teroristických útoků v USA, Rusku a jiné:
https://www.youtube.com/watc...
Zpověď agenta FSB Alexandra Litviněnka:
https://www.youtube.com/watc...
Ja chaču těpěr takogo kak Putin:)
https://www.youtube.com/watc...
Topol-M:
https://www.youtube.com/watc...
O možnosti USA zvítězit v globálním konfliktu:
http://www.foreignaffairs.o...
Íránské „nebezpečí“:
https://www.youtube.com/watc...
Někteří Američané „nejsou dokonalí“:
http://youtube.com/watch?v=...
Právo silnějšího:
https://www.youtube.com/watc...
Triumf „Západu“:
https://www.youtube.com/watc...

P.S.:
Je zajímavé, že Slované, jako jediná národnostní skupina starověku, neměli "boha války".
12. 04. 2008 | 18:29

vlk napsal(a):

Expertu Kohoutovi už nestačí exhibovat na svém blogu, on to zkouší i v diskusi! Neuvěřitelné. Škoda ovšem je, že nevydrží déle.

Protože bych se ho rád zeptal, jak to, že islámští teroristé o sobě dali vědět zejména ve Velké Británii, kde standard sociální sítě dost pokulhává nejen za Skandinávií, ale napříkald i Německem a Švýcarskem?

Dále bych se ho zeptal, jak je možné, že radikální islamisty lze nalézt i mezi rodilými Američany, a to v relativně hojném počtu?

Když jeho osobní zkušenost, kterou prezentoval je tak různá?

On totiž jaksi srovnává nesrovnatelné. Uprchlíky ze Somálska v první generaci uprchlictví a sfrustrovanými dětmi napříkald britských Pakistánců , nejspíš e ve třetí generaci.

Ta generace první vždycky touží po osobním úspěchu a hledání tohoto úspěchu jí , pane Kohoute, zpravidla naplňuje.
Generace druhá a třetí, naopak zjistí, že se točí v bludném kruhu. Není ochotna se začlenit do většinové společnosti. Začne řadit své hodnoty nad hodnoty většiny a začne se ostře vymezovat.

Nikoliv sociální síť, ale vykořenění je příčinou radikalizace.
12. 04. 2008 | 18:29

Ročník 53 napsal(a):

Pane Zacheusi, válek bylo více než mírových konferencí.

Abychom se při tom optimistickém čekání nedočkali toho, že naši potomci se budou pětkrát denně modlit k Mekce.
12. 04. 2008 | 18:33

vlk napsal(a):

Pane profesore,

já s Vámi tentokrát nemohu souhlasit ani v tom nejmenším.
Nedělám automaticky rovnítko mezi slovy muslim a terorista. Ovšem problém je v tom, že počet radikálních muslimů neustále roste. Další problém je v tom, že svojhi ideologii nepokrytě a houževnatě vyvážejí.
Ajjtolláhové nemusí být spojeni s AL Kajdou. Proč také, když podporují řadu velmi radikálních hnutí. V podstatě podporují každého, kdo má zájem atakovat křesťanský kulturní okruh.

A promiňte, já nemohu souhlasit s tím, aby tito lidé dostali do ruky A zbraň a tak se v podstatě, stejně jako Kim, stali nedotknutelnými. A zároveň bylo přenecháno jim na libovůli , jestli se rozhodnou ve jménu Alláha pro Armagedon nebo ne.

Půlka světa se bojí energetického využívání atomu. Je proti stavbě nových atomek. Argumentuje Černobylem.

Ale zdá se, že drtivé většině světa a lidstva nevadí rozšiřování A zbraní. Přito rizika z tohoto rozšiřování jsou nepoměrně větší. Možnost selhání, špatné manipulace, zašantročení, zneužití atd. mnohonásobně větší.
Proč vůbec s ajatolláhy jakkoliv riskovat?
Už jsem to tu napsal - jsem pro je preventivně domomrardovat do doby kamenné. A prostě jim přístup k a zbrani jednou pro vždy odepřít. A tak to dělat s každým novým aspirantem. Svět je už takhle velmi nebezpečné místo k životu. Leč nemáme žádné jiné.

Pokud mají lidé jak AHmadínneřád nad sebou hrozbu bleskově prohrané konvenční války , budou se držet v jistých metzích. Pokud se stanou beztrestnými, je jen na nich, jaké meze si stanoví. Tuhle velkorysou, příliš velkorysou možnost jim nechci umožnit.
12. 04. 2008 | 18:38

citizen napsal(a):

Pane profesore, teď nemáte pravdu.
1.islám trvá na doslovném znění Koránu, jakákoliv alegorická interpretace (běžná v křesťanství) je nepřípustná (tj.zatímco jsem neslyšel homilii na „blahoslaven kdo tvá nemluvňata roztříští o skálu“ v mešitách se xenofobní, rasistické části Koránu berou jako boží slovo.
2.Kristus nevraždil lidi, Mohamed ano
3.církev má papeže, u muslimů může vyhlásit fatwu kdekdo
4. když jsme u toho antisemitismu - ptal jste na toto téma se nějakého žida (L.Pavláta třeba?). Židovská komunita v Antverpách volí Vlámský zájem - proč asi?)
5.Islám chce ovládnout Evropu a nijak se s tím netají (obrázky na eurabia.cz). Spolupracuje s náckama (NPD v Německu např.), náckové chodí i na demonstrace Ne základnám (kde jsou muslimské organizace)
6.že se toho tématu chytají i extremisti (Národní strana aj.) je důsledek toho, že toto nebezbečí lidé jako vy podceňují a nevidí (jako Klaus nevidí nebezbečí globálních změn klimatu např.). Rozumná stránka k tématu je http://pravdaoislamu.cz/
12. 04. 2008 | 18:38

Blue Jay napsal(a):

To Stejskal, Rath....

a dalsim milovnikum golfu...

https://www.youtube.com/watc...
Politika neni zivot.
12. 04. 2008 | 18:40

citizen napsal(a):

Omlouvám se za překlepy, příště si to líp přečtu:)
12. 04. 2008 | 18:40

Martin napsal(a):

Moucho, vlezte mi na hrb, z frustratama jako vy co vzdy prijdou a zautoci na nekoho naprosto mimo tema si nemam co rici. Mozna az nekdy budete diskutovat k veci a ne v clanku o islamu a vztahu k nasi civilizaci vriskat "blebleble cssd je fuj ods je super", tak zmenim nazor. Amen. :)
12. 04. 2008 | 18:41

Zacheus napsal(a):

To Ročník 53. Máte naprostou pravdu, ale jak nedávno při setkání s bezdomovci řekl kardinál Miloslav Vlk:

"Naděje, i třeba malinká jako jiskřička, je pro život důležitá, protože bez naděje je to na špagát".

Děkuji za Vaši odezvu na můj příspěvek a přeji Vám pěkný večer.
12. 04. 2008 | 18:47

Martin napsal(a):

Salivene, jini jsou ti co ziji napriklad na blizkem vychode, ale ti co emigrovali a podarilo se jim zaclenit do nasi spolecnosti temer vubec nerozeznate od cloveka co tu zije uz staleti. Problemy byvaji s temic o ziji v gettech, ale kupodivu jsou to problemy stejne jako mame treba v nekterych mestech s Romy. Nabozenske koreny tech problemu jsou minimalni. Napriklad kdyz byly boure ve francii, ktere novodobi siritele nenavisti v stylu hitlera smahem odsoudili jako islamske, tak se jich ucastnila i krestanska a ateisticka mladez. Spojovalo je getto. Bylo par incidentu, kde to mohlo mit nabozensky podtext, ale hlavni sila byla ciste socialnim protestem.
12. 04. 2008 | 18:48

Blue Jay napsal(a):

Martine, na hrb ti nevlezu,
Ale poslechni si tohle. Mozna ti dojde o cem zivot je.

https://www.youtube.com/watc...
12. 04. 2008 | 18:51

Saliven napsal(a):

Moucho, navážej se do mě jak chceš, ale nejdřív si to přečti, abys měl přehled nejen o KSČSSD, ale i o ODS. Jsou tam krásné citáty jistého politika a jeden kouzelný věcný návrh zákona. Určitě se ti to bude líbit.
12. 04. 2008 | 19:00

Saliven napsal(a):

Martin:
No, co se týče Francie, tam to sice mělo sociální podtext, ale dost to souviselo i s náboženstvím. Už jenom kvůli tomu, že bylo politicky nekorektní je pořádně seřezat.
12. 04. 2008 | 19:01

Martin napsal(a):

Citizen, jak vysvetlite ze ona doslovna interpretace koranu se tak lisi podle toho koho se zeptate ? Ona udajne doslovna interpretace je jina jak jsem jiz upozornoval vyse u muslimskych ucencu v SA, jina u tech v Egypte, jina u tech v Iranu, jeste jina u tech v USA a uplne jina u tech ve Spanelsku.
12. 04. 2008 | 19:02

Martin napsal(a):

Salivene, s nabozenstvim se to spojovalo, ale necela polovina ucastniku paleni aut byli bezverci a krestane, mimo jine z Karibiku a ze Stredni Afriky. V pozdejsich analyzach jak tajne sluzby tak i vedci priznavali, ze slo o socialni rozbroje ne nabozenske.
12. 04. 2008 | 19:03

Luba napsal(a):

Dělit lidi na muslimy, křesťany, pravičáky, levičáky, nacisty, komunisty, liberály, fašisty, antifašisty atd. je předhledné, ale často zavádějící.

Když se z lidí stane stádo, je to vždy problém. Odpovědnost je "rozprostraněna", takže nikdo za nic nemůže. Pak se může otevřít zrůdné stránce člověčí povahy plný prostor.

Lidi je v principu možno rozdělit jen do dvou kategorií:
na lidi slušné a na ty neslušné.

Společenské zřízení, ve kterém vítězí ti neslušní, není hodné člověka. Nejde o demokracii v pravém slova smyslu. Jde o diktaturu neslušných, kteří např. drží moc a ovládají média, které jejich moc upevňují vyprávěním pohádek o užitečnosti práva silnějšího a o tom, že to je právě ona demokracie, kterou jsme si vybojovali.

Karl Popper, nejpozoruhodnější filozof minulého století, považoval prvorepublikové Československo za jediný skutečně demokratický stát.
V USA, například, v té době ještě panovala rasová segregace a lynčovali tam černochy.
12. 04. 2008 | 19:07

Martin napsal(a):

A Salivene tady jedna zajimavustka, ktera prokazatelne dokazuje, ze o nabozenske problemy neslo. Podpalovani aut a chaos se tehdy prenesly i do zamorskych teritorii a to i takovych kde muslimove vubec nejsou jako napriklad Guadaloupe.
12. 04. 2008 | 19:09

Blue Jay napsal(a):

Pro Martina uz nemam co dodat,
Mozna akorat tohle..

https://www.youtube.com/watc...
12. 04. 2008 | 19:18

Karel napsal(a):

to Luba: Trefné a přesné. Taky mám ten dojem. Systemy jsou různé a stále se mění. Každý si v nich nese svou zodpovědnost.
Solženicin,Šafařík :svou smrtí patříš sobě. První republika nebyla jen system /taky tu byl bordel/ byl to Masaryk,Čapek, Poláček..... To je naše dědictví.
Ani mohamed, ani neoliberalismus...Matka s dítětem v ruce radující se ze smrti židovských psů ....neumím být účastníkem, jen divákem, ale větší hrůzu si neumím představit. To je pro mě islám.
12. 04. 2008 | 19:18

SuP napsal(a):

Luba -BINGO !!!
Ano, to je úplně přesné.
Všechny tady prezentované úvahy jsou jen a jen osobní pohledy na věc. Mezitím se rozvojové státy přemnožují, ačkoliv se nedokážou uživit. A jakmile si svět uvědomí, že kobylek je mnohem víc než trávy, bude třeba už pozdě hledat cesty, jak z toho ven.
A přesně jak "Luba" uvádí - probudí se už jenom reflex přežití a všechny hezké řeči končí. A bude úplně jedno, jestli to korán myslel doslova nebo jako podobenství.
Právě proto jsem se pokusil tu debatu trochu někam převést, protože např Paroubek nám tu bez jakékoliv oponentury předvádí, jak se to dělá, když nám začne vládnout pud sebezáchovy. Místo aby si šel hledat jinou zábavu nebo jiné zdroje, snaží se čím dál méně vybíravými prostředky urvat ještě co se dá.
12. 04. 2008 | 19:24

Honza napsal(a):

Myslím, že islám může zvítězit i bez nějakého ozbrojeného střetu (v tom by dnes ještě prohrál). Procesem vnitřní barbarizace spíše než nájezdy byla rozvrácena Římská říše. Můžeme dopadnout úplně stejně jako staří Římané, jako křesťané v severní Africe v 7.-8. století nebo jako běloši v Zimbabwe či JAR, Srbové v Kosovu, a jako za 3-4 generace dopadnou Makedonci v Makedonii. Např. Francie a Nizozemí jsou už dost daleko na "dobré" cestě, tam už asi není návratu. Myslím, že dostatečně početná muslimská komunita dokáže evropské země spolehlivě rozložit zevnitř. Může to skončit kapitulací bez boje a pádem na úroveň arabských zemí (těch bez ropy) nebo nějakým (asi neúspěšným) pokusem o apartheid, ale v obou případech koncem základních lidských práv a svobod. Americký radar v Brdech nám proti této hrozbě nepomůže ani neuškodí.
12. 04. 2008 | 19:26

Saliven napsal(a):

Martin:
No budiž, připouštím, že to nejspíš bylo tak jak píšete. :-)
12. 04. 2008 | 19:34

Blue Jay napsal(a):

Jo a Salivene co rikas tomuhle?
Rok Státní dluh (mld. Kc)
1993 192
1994 208
1995 211
1996 207
1997 217
1998 240
1999 275
2000 332
2001 405
2002 454,5
2003 493,2
2004 592,9
2005 691
2006 802,5
12. 04. 2008 | 19:49

m&m napsal(a):

Omlouvám se za off-topic, ale toto by mohlo zajímat nejen čtenáře, ale jistě i autora blogu prof. Hořejšího:

Také jste v posledních dnech ve všech médiích viděli titulky a zprávy o tom, jak NATO "adoptovalo" US radar v ČR? Existuje člověk, který zapátral, cože to vlastně v té závěrečné deklaraci summitu NATO v Bukurešti, bylo: Takže zde je konkrétní citace:

"We are exploring ways to link this capability with current NATO missile defence efforts as a way to ensure that it would be an integral part of any future NATO wide missile defence architecture."

(Hledáme způsoby, jak propojit tuto kapacitu se současným aliančním úsilím v oblasti protiraketové obrany, a to tak, abychom zajistili jeho úplnou integraci do budoucí alianční architektury protiraketové obrany)

To však nezní zrovna jako titulky:
"Celé NATO: Ano radaru"
"NATO "adoptovalo" brdský radar""
"NATO podpořilo štít USA" apod.
Viz: http://www.louc.cz/08/19504...
12. 04. 2008 | 19:49

Zuzka napsal(a):

To Blue Jay, Muronisoo, Mandrak, Fly..,Moucha.. - už konečně odleťte, kazíte tady skvělou diskuzi, navíc neumíte nic jiného, než napadat a rozdělovat na pravý,levý.
12. 04. 2008 | 19:56

Blue Jay napsal(a):

To Zuzka,
Radsi odlette vy. Kdyz nicemu nerozumite tak tu nebzucte.
12. 04. 2008 | 20:02

m&m napsal(a):

Blue Jay alias Moucha na zdi alias Fanda Ratha: poslechněte Zuzku, uděláte jednou v životě spoustě lidí radost.
12. 04. 2008 | 20:04

m&m napsal(a):

stejskal: Tak mě napadá... Tip na (podle mého názoru VIP) bloggera - pod odkazem, který jsem uvedl výše. Navíc zkušeného bloggera...
12. 04. 2008 | 20:07

Saliven napsal(a):

m&m:
Přesně podle našeho lidového přísloví: "slibem neurazíš." Vláda to podepíše a pak se teprve uvidí. Hezké.
12. 04. 2008 | 20:09

stále rebel napsal(a):

Otázka: Islám – smrtelné nebezpečí nebo papírový tygr?
Odpověď: Bude rovněž záležet na nás, co z něj pomůžeme udělat.
Každý jedinec nebo systém je formován nejen tím, co je uvnitř, ale i svým okolím.
Bez diskuse.
12. 04. 2008 | 20:11

vlk napsal(a):

Moucha na zdi

Tu čísel nou řadu bys měl aktualizovat A dotáhnout až do konce. Jestli s enepletu, jsme v současné době řádově na 830 miliardách. A socani dávno nevládnou.

To jen tak na okraj.

A měl bys ji aktualizovat ještě jednou. Totiž před rok 96. To je nom, aby bylo jasné, z jakého stavu se začínalo od komoušů. A můžeš ji aktualizovat ještě potřetí. A sice pod rokem 98 státn dluh nezahrnuje instituce jako konsoli A některé další. Takže ten skutečný dluh byl vyšší.
Amůžeš začít přemýšlet čím a jak ten státní dluh vznikl. V případě, že toho nejsi schopen, jak ostatně očekávám, ti to zkusím někdy povědět.
12. 04. 2008 | 20:14

Blue Jay napsal(a):

Salivene?

O jake "rozumne" debate mluvis? Ty umis "rozumne" debatovat? Mne se zda ze jen obdivujes CSSD. Osobne me sere ODS. Nemeli se dat dohromady s KDU a Zalenaci. Ale co by v jejich kuzi delala CSSD? Mimo tedy se spojit s KSCM. Coz CR urcite nemine pod velenim Paroubka.
12. 04. 2008 | 20:19

fudoshin napsal(a):

od mého prvního vkročení do diskuse bylo napsáno mnohé.se spoustou věcí nemohu souhlasit.už ani nevím na co reagovat a už vůbec nechci odkazovat.ale chtěl bych se pozastavit u oblíbeného biče.používají ho radikální muslimové i jejich odpůrci.jedná se o citovanou pasáž z koránu o nesmiřitelnosti s nevěřícími.muhammad v těžké životní chvíli,v nemoci, kdy byl na konci sil,odloučen a blízko naprosté skepsi,v podstatě v depresích měl vidění.bylo mu po verších dáváno sdělení,později známé a sepsané (muhammad byl snad negramotný)jako korán.když byl tímto vnitřním sdělením přesvědčen o tom,že je správné vyjít s tím na "světlo boží" a že má hlásat toto nové učení,byl pochopitelně podroben příkoří.nakonec byl v podstatě vyhnán s hrstkou svým stoupenců,jako základ rodící se sekty, z města s tím,že se očekávalo,že tím dojde k rozkladu této komunity.tak se ale nestalo a jeho jméno a vliv rostl, přicházeli další následovníci.zastánci starých pořádků,zejména kněží původního pohanského náboženství se s tím nechtěli smířit, rozhodli se proto vyhladit ho mečem.v defenzívě početní,materiální i jiné byl nucen čelit pokusu o totální zničení vojenskou silou.někdy v této převratné a vypjaté době vznikaly tyto verše.muhammad přívržence vyzýval k aktivní obraně, kritizoval zbabělost a lajdáctví,hrál o všechno.při pozdějších muslimských výbojích se dají výstřelky počítat spíše na vrub národům a jejich přirozenosti.turci a tataři bojovali podle své divoké nátury.ale až na nějaké excesy jako vypálení alexandrijské knihovny apd. (stejně nedůsledném)nebyla muslimská nadvláda žádná v krvi vykoupaná diktatura.ohledně křesťanů a židů.muhammad je nazýval lidem knihy a vyzýval k jejich tolerování.rozhodně nejsou myšleni pod nevěřími ani modláři.jeho osobní názor byl takový,že jsou to správná náboženství v době svého vzniku,ale sešla z cesty.ježíše uznal za proroka,ale odmítal jeho zbožštění jak se tak mnohdy děje (ale ne u všech křesťanských náboženství).židům vyčítal mnohé,ale to není nic nového,přečtěte si starozákonní proroky.už mojžíš za svého života izraelity kritizoval,že sešli z cesty,vyčítal jim hrubost a tvrdost srdcí (mimo jiné).jinak vám mnohým a také řepovi bych chtěl jenom připomenout jednu moudrost.jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá.u nás je to otázka cikánská.nechci je absolutně hájit,ale na druhou stranu,bydlím ve městě s velkou cikánskou komunitou.a chovám se k nim jako k jiným lidem.a oni mi tak oplácí.baví se se mnou úplně normálně.pokud někdo ne,rozhodně je to selhání lidské,ale ne rasy nebo národa.pokud někdo předpojatě přistupuje,všechno otáčí a hledá jenom bič,tak vám bych chtěl vzkázat,zameťte si nejdříve před svým prahem...
12. 04. 2008 | 20:20

Blue Jay napsal(a):

To Vlk, ( jsi take CSSD fanatic?)


Rok Státní dluh (mld. Kc)
1993 192
1994 208
1995 211
1996 207
1997 217
1998 240
1999 275
2000 332
2001 405
2002 454,5
2003 493,2
2004 592,9
2005 691
2006 802,5
12. 04. 2008 | 20:24

Anijendou napsal(a):

Pane Hořejší, je zajímavé kolik toho umíte napsat o věci, o níž nic nevíte a důsledky nejste schopen domyslet. Hitler i Lenin měli kolem sebe kdysi také jen skupinku směšných fanatiků, ale to, že se jim nikdo důrazně nepostavil, jim otevřelo cestu k moci až netušené. Podceňujete muslimskou indoktrinaci nenávistí upadlým západem. To že se v tolika mešitách a madrásách říká, že židé a křessťané jsou potomci opis a prasat má značný vliv. To, že se v nejen v Palestině vysílají dětské pořady, které velíbí mučednickou smrt a zabíjení nevěřících také není možné přehlížet. Zkuste si najít varování muslimů před současnou muslimskou společností. Eistují také vzdělané muslimky, které konvertovaly ke křesťanství, když si uvědomily v jaké nenávisti byly vychovávány. ˇIrán není papírový tygr, země která má stále početnější populaci, kontroluje strategické suroviny a vyvíjí jadernou zbraň, není papírovím tygrem. Netvrdím, že je ńutné je vybombardovat, ale západní civilizace se už jednou zhroutila tváří v tvář muslimům. Rychlost s jakou Mohamedovi nástupci ovládli Blízký východ a Magreb byla úctyhodná. Jejich sebevědomí zcela válcovalo vnitřně rozvrácené impérium. Kdyby jste něco tušil o populačním vývoji, možná by jste se alespo%n vyděsil. Vy jste však pane jen mohamluvný nekňuba. Lidé jako vy v povznesené náladě ušlapávají cestu extrémistům všeho druhu.
http://www.trnzin.cz/Politi...
http://www.trnzin.cz/Veda-T...
12. 04. 2008 | 20:24

Marty napsal(a):

vlk: problemy s muslimskou komunitou jsou i ve Skandinavii a nejsou male. Doslova tam radi gangy mladistvych muslimu. Loupi, napadaji a znasilnuji. Ve vetsich svedskych mestech uz vznikaji regulerni ghetta, kam mistni samorpavy muslimy "uklizi". Ovsem v Anglii jsou ty problemy uz jineho razu, protoze tamni muslimska komunita je radove pocetnejsi nez ve Skandinavskych zemich. Muslimska komunita v Anglii ma jiz v podstate primou politickou moc. Staci pohrozit nepokoji a neprimo i ochotou nekterych pachat teroristicke ciny a vlady hned ustoupi.

Spravne pisete o bludnem kruhu dalsich generaci muslimu (a i jinych pristehovalcu), ale nespravne z nej vyclenujete stedry socialni system, ktery je prave hlavni pricinou toho bludneho kruhu. Mladi muslimove nemaji motivaci pracovat a zbytek spolecnosti na ne nahlizi jako na line prizivniky. Pokud tedy nejaky mlady muslim hleda praci, nenajde ji (nikdo nechce lineho zamestnance). A jsme zpet u socialnich davek. Jsou slusne a to hledani prace se pak rozhodne nehroti. Mladi muslimove pak sedi doma s vedomim, ze na ne zbytek spolecnosti hledi jako na line prizivniky a napadaji je opravdu blbe napady (ktere casto prizivuje mistni iman).
V tomto ohledu je zajimave srovnat situaci jejich rodicu. Jim davky nikdo nedaval. Museli tvrde pracovat. Bez problemu se zaclenili. Jejich deti jiz davky maji a hle, hned jsou obrovske problemy se zaclenenim.

m&m: kdyby jste nekdy videl jazyk memorand bezne pouzivany v diplomacii, nebyl byste znenim deklarace summitu NATO tak prekvapen. Nikdy se nenapise: "Dohodli jsme se". Spise se napise: "Strany uznali nutnost sladovani budoucich postupu."
12. 04. 2008 | 20:25

Martina K napsal(a):

Aiaxi,
muj prispevek byl tak trochu z vlastni zkusenosti. Ten student studoval na universite kde pracuji a incident se stal v roce 2006. Vjel do davu studentu-svych kolegu. Ano muslimu znam hodne a nikoho z nich nepovazuji za teroristu, jen by me od urcite doby nic neprekvapilo. V muslimskych zemich jsem bylo, mam krasne zazitky, ale nic z toho nevyvozuji. Do jake miry to jejich chovani bylo uprimne, kdyz jsem to byla ja, kdo platil?
Naprosto si nedovoluji tvrdit, ze vim, co si muslimove mysli-o tom prave byl muj prispevek.
Ten hoch nebyl extremista, snad se ani nestykal se sdruzenim muslimu na universite.
12. 04. 2008 | 20:38

Saliven napsal(a):

Moucha:
Může se zeptat, proč svými moudry neoblažuješ svoje kanadské spoluobčany? Ti by to jistě ocenili mnohem více než místní diskutující, kteří řeší téma, se kterým nemá naše politika a tím méně ČSSD absolutně nic společného.
12. 04. 2008 | 20:42

Martin napsal(a):

Salivene, moucha neumi cist umi jen kopirovat takze si mysli ze vsude musi vlepovat jedno a to same :) Az podeziram, ze je to nejaky levicak, protoze delat z pravicovych volicu takove debily jako on to musi byt zamer.
12. 04. 2008 | 20:45

Frank napsal(a):

Pro Blue Ray: Proč zrovna Vás tento vtip namíchl? Pokud se Vám tato nehoda přihodila pak se omlouvám, neměl jsem tušení.
12. 04. 2008 | 20:45

Karel Vomacka napsal(a):

Zvlastni, ze mistnim rusofilum porad nedochazi, ze se Rusko muze s USA spojit pri utoku na Iran. V rozhovoru v Timu Putin prohlasil, ze maji s Americany mnoho spolecneho... Jediny problem je Ukrajina, ale neni to zadna neprokonatelna prekazka. Naopak se dohodnout, Rusko potrebuje v klidu exportovat suroviny na Zapad, aby mohlo udrzet integritu vlasntiho uzemi a celit muslimske a cinske hrozbe. Nakonec pokud vybuduji nejakou formu demokracie, pak vstoupi do EU a do NATO a vznikne treba takova Northern Union.
12. 04. 2008 | 20:46

Blue Jay napsal(a):

Tady je sranda,

ale zivot je vic nez politika. Poucte se Martine, Vlku, m&m a dalsi...
http://www.metacafe.com/wat...
12. 04. 2008 | 20:51

Blue Jay napsal(a):

No Martine,

Ta moucha tu pracuje. I kdyz je z Kanady. Ty tu jen knucis od rana do vecera. A pak se divis kdo je na tom lepe?! Bych rekl ze ta moucha. Ale Martinum to asi tezko dojde.
12. 04. 2008 | 21:10

Martin napsal(a):

Ale klidek musko, ja vim ze ty to kopirovani tu mas pracovne :))) Ale znam dost takovejch ptacku jako ty a jsou to jen loseri, ktery si svy komplexy lecej chlubenim na diskusich :)
12. 04. 2008 | 21:14

Frank napsal(a):

Asi mě opravdu tím papírovým kladivem praštil.
Budu se muset spolehnout na Vás.
Kde jsem prosím, na tomto blogu, kdy a komu nadával.
Budu rád,když to bude konkrétní vyjádření a konkrétní odkaz.
12. 04. 2008 | 21:15

Romann napsal(a):

V poslednom čase získavajú v slovenskej i európskej tlači pomerne veľký priestor názory odsudzujúce islam ako celok a moslimov ako netolerantné spoločenstvo. Korán je vraj knihou zla v protiklade s Bibliou, ktorá šíri dobro a lásku. Nemám dôvod ani tak obhajovať islam, ako skôr poukázať na mýty, ktoré v tejto súvislosti uprostred našej civilizácie vznikajú. V prvom rade je úplne scestné, ak sa domnievame, že islamské náboženstvo je militantné v porovnaní s ostatnými. Jednak preto, že židovské „oko za oko" nevyznieva nijako mierumilovne. Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk , klikni na ikonu TREZOR ARCHÍV, sekcia Náboženstvo, téma: Korán je vraj knihou zla v protiklade s Bibliou, ktorá šíri dobro a lásku
12. 04. 2008 | 21:20

vlk napsal(a):

Marty

s demagogií jaksi u mne nepochodíte. To už jste si mohl vyzkoušet.

Takže znovu - situace ohledně radikálních muslimů je výrazně horší v Anglii než ne Skandinávii. I přesto, že štědrost sociálních systému je nesrovnatelná.
V Americe o radikální islamisty také není nouze. Dokonce i rodilí Američaqné, původně nemuslimové začínají přestupovat a radikalizovat se.

A ten příkald s tím maldým muslimem - no ten teda je! Čelist mi spadla . málem až pod stůl.

Tak mladý muslim hledá práci, nedostane ji , protože nikdo nechce líného zaměstnance. On to tedy nehrotí, je na dávkách v pohodě a radikalizuuje se!
Nějak mi uniká, co by asi dělal, kdyby ty dávky nebyly! To by to asi tedy začal hrotit! Nejspíš by se radikalizoval daleko rychleji. Nikdo by totiž pořád nechtěl líného zaměstnance.
Vaší logikou se cítím zcela udolán.
A nejspíš s ebudu taky radikalizovat. tedy až budu na štědrých sociálních dávkách. A protože tohle v ČR fakt nehrozí, mám blbou perspektivu, že zůstanu neradikalizovaný.
12. 04. 2008 | 21:24

Jagoda napsal(a):

Ajatolláhové jsou možná papíroví tygři (jak píše pan Hořejší), ale na internetu lze číst i toto (zkopírováno):

"8. duben 2008 ... Írán začal instalovat 6000 nových centrifug pro obohacování uranu. Íránský prezindet Mahmúd Ahmadínežád se směje."

Dále: myslím si, že islám kulhá za křesťanstvím o pár století. Před pár stoletími bylo i křesťanství militantní, zapálené, všelidové, útočné.
Ono je to tedy přejde, to násilí, ale v nejbližší době bych raději nečekal nic dobrého.
12. 04. 2008 | 21:27

vlk napsal(a):

Moucha na zdi.

Asi to překvapí tvůj muší rozoumek s muší kapacittou- komouši generovali vyrovnaný rozpočet. Státní dluh se rekrutoval pouze a jedině ze zahrnaičního zadlužení státu. A to bylo menší než součet pohledávek. Byť z části nedobytných. Ale žádná trága.

A muší rozoumku, když něčemu nerozumíš, měl by jsi si to nechat vysvětlit.

To proto , abys nesed na každou ucholapku, kterou vidíš. Ale můžeš , podle úsloví klasika sednout na obraz toho co sedí na Hradě a tam udělat to, co říká kalsik, že mouchy dělají. A můžeš to udělat třeba i na modro.
12. 04. 2008 | 21:28

twardowski napsal(a):

Nejlepší je radikalizovat se ke Kristovi :-)
12. 04. 2008 | 21:28

Blue Jay napsal(a):

Vlku,
Cesi jsou srandovni narod. Pokud nemaji na co nadavat tak nejsou stastni. Ty se me zdaz jeden z nejstastnejsich Cechu.
12. 04. 2008 | 21:36

Ikena napsal(a):

Dobrý večer,
mohu jen konstatovat, že velmi zajímavou
diskusi na téma islám a život muslimské komunity se snaží trochu zpestřit svými náprosto zoufalými příspěvky Blue Jay. Nechápu, proč do diskuse o vlivu islámu míchá politiku ČSSD/ODS a jejich podíl na zadlužování.
Možná je to zakuklený člen Al-Kajda, nebo snad nějakého jiného spolku.
Blue Jay, říkám to zcela optevřeně, vy chcete jen škodit, dělá Vám to radost. To je na pováženou a proto doporučuji léčbu nebo alespoň opusťte tuto erudovanou společnost.
12. 04. 2008 | 21:39

Frank napsal(a):

Pro Blu Ray: Postrádám Vaši odpověď
12. 04. 2008 | 21:44

Red wing napsal(a):

Blue Jay je kanadan z Janskeho vrsku,
proc s nim ztracet cas? Toho modreho
agitatora lze pouze vynechavat a vubec
na nej nereagovat.
12. 04. 2008 | 21:44

Luba napsal(a):

Pár otázek:

Díky komu nebo čemu padl komunistický režim v Rusku a v jeho satelitech, včetně nás?
Díky Gorbačevově "glasnosti"?
Díky "Černobylu" a rostoucí nespokojenosti Rusů a ostatních s prolhaným režimem, který bylo najednou možno otevřeně kritizovat?
Nebo díky "uzbrojení" Američany ve "studené válce"?
Nebo dokonce díky našim neohroženým disidentům?

Strašení vnějším nepřítelem je velmi oblíbená taktika všech diktatur. Ale v dnešní době není dost dobře možné izolovat lid "od těch nesprávných informací". Je však možné je vychovat tak, aby se naučili informace mylně interpretovat, vnutit jim nějaký názor, a tento hotový předpřipravený názor si pak budou sami potvrzovat, protože hledání jistoty v nejistém světě je základní lidskou potřebou.

Je zákonité, ža každá totalita indoktrinuje především školství.
Dělali to nacisté, komunisté, dělají to islamisté, a naše strana a vláda se naučené způsoby snaží aplikovat na "demokracii".

Ovšem, demokracii není možno nastolit. Demokracie je diskuse a volná soutěž myšlenek, a nedá se uřvat. Mělo by vítězit to dobré a životné, co je přínosem pro všechny, nikoli pro nějakou elitu vševědoucích a všemohoucích.
12. 04. 2008 | 21:48

Marty napsal(a):

vlk: u Vas hlavne nepochodim s rozumnymi argumenty.

Opravdu nevim, co je tak tezkeho na pochopeni toho, ze ve Skandinavii nejsou tak velke problemy s muslimy, protoze je tamni komunita mnohem mensi nez ta v Anglii. Stejne mohu ja tvrdit, ze v CR jsou mensi problemy s muslimy nez ve Skandinavii, protoze mame mene stedry socialni system. To by byla demagogie. Ale nechci se snizit na Vasi uroven.

Kdyby davky nebyly, tak by mlady muslim musel makat jako jeho rodice, kteri se bez problemu zaclenili.
12. 04. 2008 | 21:48

Blue Jay napsal(a):

Huh Red wing?

You say what? Say Red Wing, are you from Detroit? Or are you just an average stupid mumbling Czech?
12. 04. 2008 | 21:52

vlk napsal(a):

Moucha

jsi komik. Nenadávám. Já si tě prostě užívám. Zkusil jsem z tebe dostat nějakou argumentaci. Byla nulová. Tak jsem ji ocenil. Nic víc.
Nadávka ani jedna.
12. 04. 2008 | 21:54

vlk napsal(a):

Marty

ale jděte!
V Čechách je jistě muslimská komunita miniaturní.
Naštěstí.

Ale v počtech mezi Británií a Skandinávií to nebude.

Ten počet prostě překročil i tam kritickou hranici. Jen Kohout prostě stvořil hloupou hypotézu. Což Skandinávie dokazuje. A nevyhovuje li vám Skandinávie, pak použijme Německo. Jen Turků tam má být okolo dvou milionů. Pořád málo?

Takže někdy se snižte k nám zaostalým a zkuste nějaký argument. Uvidíte, jak se vám uleví.Předpokládá to ovšem maličkost, že jste schopen argumentovat.

Jo,kdyby dávky nebyly takbykaždý maldý muslimmusel hákovat? Kdo by byl ochoten zaměstnat flákače. Kdo by byl ochoten zaměstnat lenocha v zemi kde je dejme tomu 8% lidí bez práce?

Takže své kohoutovské tvrzení si strčte za svůj klobouk.Možná kohoutí hřebínek.
12. 04. 2008 | 22:00

Frank napsal(a):

Pro ostatní diskutující, Byla to jen ukázka jak dostat Blue Ray z cesty.
Pokud se budu zabývat tak závažným tématem,jako je blog pana profesora a pan Stejskal nestíhá funkci editora blogů, pak si musíme pomoci sami.
Že to není nic složitého,vidíte sami.
12. 04. 2008 | 22:04

Blue Jay napsal(a):

No CR je zvlastni,
Napriklad se tu lide brani tomu ze by spatni ridici meli platit vice za pojisteni. Poplatky za leky jsou v Kanade uz minimalne 20 let. Nikdo si na to neztezuje. Kazdy obcan si totiz uvedomuje ze vse neco stoji. V Kanade by strana jako CSSD nemohla ani fungovat. Co je to vubec za stranu? Co maji vubec v programu? Zatim jen slysim ne, ne a ne. To muze strana jako CSSD bez programu vyhrat v CR volby?
12. 04. 2008 | 22:07

Luba napsal(a):

Reportáž z muslimské České republiky u Prahy:

V průvodu přijíždějí první alegorické vozy s výroky Proroka, a zelená mávátka se vesele třepetají. Éterem se nesou nadšené písně, oslavující příchod Muhammada a dav věřících nadšeně zdraví na Letné naši muslimsky pravověrnou stranu a vládu. Již přicházejí a defilují i naši vojáci, jako vždy odhodlaní šířit Mohamedova proroctví ohněm a mečem. Jsou přítomny i věrné zahalené, které oslavují Prorokovu jasnozřivost, s jakou hájil práva na sebeúctu žen jejich zapředením do celotělního pokryvu. Ať žijí ženská práva a mužská dominance!
Nechť je tomu navěky věkův! Salám, bohumilní souvěrci, salám!
12. 04. 2008 | 22:14

Marty napsal(a):

vlk: ano, v CR je malo mlusimu. Bravo, pochopil jste smysl demagogie.

Pocet je samozrejme jen jedno hledisko. Ale je to hledisko hlavni. V nemecku je napr. vetsina mulsimu z Turecka. Tedy nejliberalnejsi muslimske zeme.

Abyste pochopil postaveni muslimu, tak si predstavte, ze mate v CR najmout nejake delniky a prijde za Vami rom. V 90% pripadu tu praci proste nedostane. Je tu jednoduse predsudek, ktery se nezaklada na pravde.

Zpet k te Anglii. Mladi muslimove sedi doma bez prace a prezivaji na davkach. Vetsinova spolecnost na ne hledi skrz prsty. Socialni deprivace se prohlubuje. V mistni mesite je iman, ktery hlasa, ze muslimove jsou predurceni vladnout bezvercum, ze jsou lepsi atd. Mezi vyse uvedenymi mladymi muslimy najde mnoho vdecnych posluchacu. Problem je na svete.
12. 04. 2008 | 22:15

Blue Jay napsal(a):

to woolf,
You never have an argument. At least I never heard it! All you have is CSSD bla, bla bla. Your arguments are worth about as much as one of Paroubek's promises.
12. 04. 2008 | 22:16

Pepa Řepa napsal(a):

To Silvie

Dovolí-li se nevěřícím i nadále hrát roli těch, kdo kazí život na zemi, jejich konečný morální trest bude tím větší. Jestliže tedy nevěřící zabíjíme, abychom učinili přítrž jejich nečistým aktivitám, prokazujeme jim tím ve skutečnosti službu. jejich konečný trest bude menší. Nechat nevěřící naživu znamená nechat je dělat větší zkázu. Zabít je, je chirurgická operace, kterou nařídil Alláh stvořitel. válka je pro svět a pro každý národ požehnáním. Sám Alláh přikazuje mužům věst válku a zabíjet.

To jsou slova Rúholláha Chomejního z r. 1984. Naprosto neotřesitelné autority v šíitském islámu, z které současná politika Iránské islámské republiky vychází. Ne tedy slova vůdce nějaké marginální sekty.

To Otázka
pokud chcete hledat vysvětlení, proč dochází k urychlení emancipace islámu, musel byste až ke kořenům globalizace.

Problém zůstane, i kdyby neoconi nebyli. Troufnete-li si objasnit příčiny negativních důsledků globalizace budu vám vděčen. Dodnes jsem totiž nenarazil na nikoho,kdo by to dokázal shrnout.
12. 04. 2008 | 22:20

Luba napsal(a):

Blue Jay,
nevím, nakolik jsou vám známy české reálie.
Většina lidí se však u nás domnívá, že platit lékárníkům za to, že si přečtou recept, stejnou částku, jako za "vstupenku" do lékařské ordinace, je jednoduše nemravné.
Lékař pro pacienta za ty peníze musí alespoň něco vykonat, třeba ho vyslechnout. Lékárník nemusí nic, jen inkasuje.
I v Česku si lidé uvědomují, že všechno něco stojí. Ale ODS nás už stála přespříliš - a je nám tak všem velmi drahá.
12. 04. 2008 | 22:24

LEVAK napsal(a):

"Neexistuje na světě mocnější zpátečnická síla.Mohamedánství má k zániku daleko, je to militantní víra, která si získává stále nové stoupence.Na každém kroku získává neohrožené bojovníky a nebýt toho,že křesťanství poskytují ochranu silné paže vědy,civilizace dnešní Evropy by mohla padnout, stejně jako padl starý Řím."
Víte kdo to napsal? Jeden bezvýznamný xenofobní blb.
Víte jak se jmenoval?
Winston Churchill.
/The River War 1899/
Ad Blue Jay:Kde jste byl když praktikovala ODS v opozici svou negativistickou politiku?To jste nezaznamenál?A prosím když chcete něco kritizovat tak napřed proveďte srovnání a kritizujte teprve rozdíly!A jestli Vám vadí Paroubek tak se vraťte do Kanady a budete mít pokoj a my tady taky!
PS k zamyšlení:Historie zná mnoho způsobů, jak stát dovede z lidí ždímat peníze. Car Petr I. například zavedl daně z modrých očí, z bojarských vousů či z komínů. Český ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vynalezl poplatky z pokaděných a počuraných plenek. Přeháním jen málo, ale vybírat poplatky od čerstvě narozených dětí v nemocnici, jakož i od dětí v lékařských ordinacích je opravdu ohavnost(zřejmě jeho svérázné populační opatření). Jen o fous menší ohavnost jsou ostatně všechny poplatky pacientů v ordinacích.
12. 04. 2008 | 22:25

Marty napsal(a):

Luba: poplatky jsou od pocatku pojate jako regulacni a ne jako odmena za vykonanou praci lekaru nebo lekarniku.
12. 04. 2008 | 22:26

Luba napsal(a):

Marty
poplatky plní regulační funkci jen u pohotovostních služeb.
Jinak jde pouze o buzeraci, která narušila vztah lékař-pacient.
Domnívat se, že lidé ujedou mnoho kilometrů a prosedí v čekárně s partou chrchlajících trpících několik hodin jen proto, aby si mohli pokecat s doktorem, je výraz čirého idiotství navrhovatele, nebo přípravná fáze na přímé platby daleko vyššími částkami, než je jedno "Julínkovo euro".
Správně tvrdíte, že poplatky nejsou odměna za práci zdravotníkům. Je to trest.
Jsou přínosem jen pro ty lékárny a lékárníky. Tam vždy šlo jen o vztah obchodní: prodávající-kupující, nikoli psychologický.
12. 04. 2008 | 22:37

Frank napsal(a):

Pane profesore,určitě Vám rozumím .
Budeme zabíjet každého kdo se nehodí do ideálu člověka, kterého si naše anglosaská kultura vypěstovala.
Člověk s jiným světovým názorem je nepřítel, člověk jinak vypadající je nepřítel( viz Cikrt( porozumění mezi národy je pro nás něco jako kapitulace před něčím,muslimské národy je třeba vyhladit jako největší zlo na této zemi jediná správná ideologie je ta naše, to je ta hrůza pane profesore o které píšete.
Hrůza myšlení člověka , který takto uvažuje
Pište pane profesore,pište, třeba se lidi probudí.
12. 04. 2008 | 22:41

vlk napsal(a):

Marty

ano, ano , teď jste úplně přesvědčivý...
Někdy se laskavě informujte o tom, jak to vypadá s tureckou menšinou v Německu. Po všech stránkách..

A možná budte dost překvapen.

a v Čechách? No s tím romem to sedí! To skutečně nemá chybu!
Jsem rád, že jste pochopil , jak je to s těmi muslimy a jejich radikalizací. Jen ty sociální dávky vynechte. Oni se budou radikalizovat bez ohledu jestli jsou činikoliv. Jen pokud nebudou, tak rychleji. Nic víc, nc méně.Ten imám jim totiž bud etvrdit pořád to samé. A když nebudou mít ani na jídlo, pochopí ho rychleji.
Ale uznávám, že tahle logická posloupnost pro vásmůže být už hodně složitá.
12. 04. 2008 | 22:46

Pepa Řepa napsal(a):

To Levák
o caru Petrovi I. toho moc nevím. Téma je terorismus- dovoluji si to připomenout, i když vám (i mně) kolega Alzi Heimmer našeptává Cikrtné.

Dovoluji si však připomenout, že střízlivé odhady obětí ruských teroristických anarchistů mezi lety 1894-1917 činí 17 000 obětí.
Pramen Anna Geifman: Revolutionaty Terriorism in Russia.

Proč to píšu? Protože po teroristickém nahlodání společnosti přišel výstřel z Aurory a bylo vymalováno. Ale o tom vy víte mnohem víc než já.Že ano?
Podobnost s dnešní dobou může být náhodná, ale i nemusí.
12. 04. 2008 | 22:51

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon: Revolutionary Terrorism in Russia (1993)
12. 04. 2008 | 22:55

Míla napsal(a):

Pane profesore, píšete, že"hlavním zdrojem nepřátelství muslimů vůči Západu či hlavně vůči USA je naprostá a bezvýhradná podpora Izraele“… Koho tedy podporovat v konfliktu, ve kterém jde protivníkům Izraele o jeho zničení či vymazání z mapy a vůbec se tím netají? Dále „šikovnost, s jakou dokáže maličký Izrael přimět amerického obra k vykonávání jeho zájmů“… Podobnou šikovnost projevili např.i obyvatelé Kuvajtu a kosovští Albánci. Tedy muslimové.
12. 04. 2008 | 22:55

Pepa Řepa napsal(a):

Ach, kde jsou ty časy účinných mucholapek.
12. 04. 2008 | 22:56

Martin napsal(a):

Milo, koho podporovat je jedna otazka, druhou je ale konstatovani faktu panem Horejsim, ze velkou cast nelasky u blizkovychodnich obcanu USA opravdu schytava za podporu Izraele. A dlouhodobou podporu bych nesrovnaval s jednorazovymi akcemi typu Kosovo ci Kuvajt.

Ale obecne je fakt, ze z historickeho a i mozna castecne kulturniho hlediska k Izraeli mame blize. Zapadni svet to mel navic v dobe studene valky jasne, protoze to byl jejich spojenec spolu s Tureckem na rozdil od zbytku Blizkeho Vychodu, ktery se smeroval na Sovetsky Svaz. Dnes se snazi ale i Amerika vyrovnavat tento nepomer v podpore (napriklad viz investice do obrany statu v regionu), ale obavam se, ze to potrva jeste velmi dlouho nez si toho lokalni obcane vsimnou a navic je jasne, ze pro USA je mnohem citelnejsi a prijatelnejsi jako jasny spojenec plne propojeny a zavisly Izrael nez libovolny arabsky stat, ktery se muze obratit i na sve sousedy nebo na Cinu, Rusko ci v budoucnu Indii.
12. 04. 2008 | 23:06

Luba napsal(a):

Co nám může nabídnout český konzervatismus?
1 Tradici totalitního myšlení
opačné polarity
2 Vzývání "Zlatého telete"
úspěchu za každou cenu, bez
tradičních demokratických
hodnot a odpovědnosti
3 Prohlubující se nerovnost,
sociální rozdíly a nejistotu

Co může být pro Evropany lákavé na muslimství:
1 Víra ve spasení a smysl utrpení
2 Zbavení nutnosti přemýšlet a
odpovědnosti - je třeba plnit
pouze příkazy Proroka
3 Zajištění mužské dominance ve
světě rovných příležitostí
4 Ušetří se za holení
5 Pravidelný tělocvik na
koberečku (5x denně)
6 Příslušnost ke zbytku
neholené party moslemínů,
povinnost pohostinství a azylu
12. 04. 2008 | 23:06

Pepa Řepa napsal(a):

Leváku odpouštím vám, že jste zkopíroval můj Churchillův citát.Poznal jsem to podle věty pod citátem, teď jsem se na to díval.
Naopak vás musím(virtuálně) podrbat za uchem. Dobře činíte, osvětu je třeba šířit.
12. 04. 2008 | 23:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den všem,

dovoluji si Vás upozornit, že pan Blue Jay alias Fly on the Wall alias Moucha na zdi alias Fanda Ratha alias Mandrake s Vámi nechce diskutovat. Je to tzv. stalker, který se baví tím, že napadá a provokuje v internetových diskusích ostatní.

Nemohu zablokovat jeho IP adresu, umí můj zásah obejít.

Doporučuji jej ignorovat, neboť tím, že mu odpovídáte, prakticky děláte přesně to, co se snaží vyprovokovat. Co jej naopak děsně irituje, je naprostý a důsledný nezájem o jeho provolace.

Panu Franku,

opravdu si myslíte, že když někomu řeknete něco sprostého, tak jej odradíte od toho, aby tu na ostatní neútočil? Něco Vám prozradím, nefunguje to.

Přijde mi dost neuvěřitelné, že sem v sobotu v deset hodin večer napíšete, že někdo nestíhá funkci editora blogů. Ubezpečuji Vás, že náplní mojí práce není jakékoliv mazání jakýchkoliv textů. Dělám to dost často ve svém volném čase. A jen proto, abychom si zde mohli všichni včetně mě samotného povídat resp. aby to tu nevypadalo jako na řadě jiných serverů (placen za to nejsem).

Budete-li si na těchto stránkách "zjednávat pořádek" například tím, že budete vulgární, budu Vaše texty namátkou mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 04. 2008 | 23:10

bigjirka napsal(a):

To je teda psychuška. diskutuje se s Mouchou, která tu není. Tě prsk. nezbývá mi než se vrátit ke svým výkladům, které vysvětlují, jak ono to s tím islámem je. On totiž není problémem jako náboženství. Klidně si můžete věřit třeba na vařený nudle, to je celkem fuck. problém je v tom, že islám vytváří síťovou velmi málo hierarchickou strukturu. Někdo to přirovnává ke středověkému křesťanství - jenže i středověké křesťanství mělo jednoho papeže a ne tisíc. Klatbu vyslovoval vždycky jeden papež a neajatoláh v každé vesnici. Komunita na low level úrovni vybírá a rozděluje daně a oslabuje roli státu. Proto také diktátorské režimy v islámských zemích jsou sekulárnější. Saddím, Assádové, Mustafa Kemal... demokratizace v Turecku znamená opětný příklon k islamismu. Tím islamismem nemyslím muslimské náboženství, ale samosvorný islamofašistický totalitní nábožensko-sociálně-vzdělávací blok, element naprosto cizorodý a nepřátelský západnímu světu. Kdo to nechápe, může být UI pro islamofašisty, ale NNI pro nás.
12. 04. 2008 | 23:18

Luba napsal(a):

No, pane Stejskale,
taková forma stalkingu, jakou předvádí Blue Jay mnoha jmen, je celkem nevinná.
Sice nerespektuje téma, ale nakonec všechno souvisí se vším, a provokace může být přínosná.
Konflikt je lepší a cennější, než konformita.
Nebuďme takovými "velikány", jako naše elita v parlamentu, kde jsou nesouhlasící automaticky nepřáteli, a je třeba je tedy "vymazat".
12. 04. 2008 | 23:24

bigjirka napsal(a):

Nicméně - Sojka má velmi neprůhlednou IP adresu často se měnící, odhadl bych ji na anonymizér. Slušný člověk by si měl vystačit s adresou od svého providera a s jedním nickem (pokud ovšem není panem Stejskalem zahnán do ilegality :-) )
12. 04. 2008 | 23:27

Pepa Řepa napsal(a):

Jo Jiříku, třeba vám moucha označí Zlatovlásku.
12. 04. 2008 | 23:27

Luba napsal(a):

bigjirko,
teď si ty své poznatky spojte s "Al-Kájdou", a zjistíte, že radikální islamisté ani žádnou podobnou "síť" nepotřebují. A velmi pravděpodobně ani žádná neexistuje. Al-Kájda je zavedená a "slavná značka", spojená s citlivou ranou do amerických srdcí, a proto ji může užívat kdokoli bezvýznamný, aby se zviditelnil.
Islám ale skutečně je především náboženství jako každé jiné. Liší se v tom, že Mohamed byl vojákem, a velmi dobře znal mentalitu pouštních národů, na které stavěl. Většina jeho přikázání byla v té době vysoce účelná. Bohužel, zakonzervovala středověk.
A osvícenství je v nedohlednu. Musel by přijít nový Prorok, kterého by všechny party muslimů, konzumujících skopové s omáčkou nebo bez omáčky, přijali
za svého. Jenže, tohle UFO asi hned tak nepřistane.
12. 04. 2008 | 23:37

stejskal napsal(a):

Pane Lubo,

nechci Vám brát iluze, ale pan Blue Jay tu své hrátky provozuje již řadu měsíců. Mám s ním vcelku bohaté zkušenosti. A nejen já. Mohl byste se třeba zeptat paní Clair, jak dokáže být nepříjemný a vytrvalý. Či blogera Adama Mezeie.

Dneska to bylo vskutku poměrně nevinné, proto jsem také nezasahoval.

Jindy si ale dokáže zasednout na jednoho konkrétního člověka a velmi mu znepříjemnit život. Ubezpečuji Vás, že pan Blue Jay je velmi výkonný stalker.

Přeji všem dobrou noc, už se mi nechce panu Blue Jayovi věnovat další příspěvky.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 23:38

Marty napsal(a):

vlk: nejaky cas jsem zil v Berline a tureckou mensinu zazil z prvni ruky. Zkuste to taky, at se taky trochu informujete.

Ne nadarmo se rika, ze prace vyhani z hlavy myslenky na blbosti. Rodice muslimu se neradikazovali, protoze museli makat, aby uzivili sebe a svou rodinu. Ale jsem rad, ze jste alespon zahrnul davky jako vliv na problemy s muslimy v Evrope. Sice jako spravny srab a demagog svuj omyl neuznate zcela, ale lepsi neco nez nic. I kdyz je to skoda. Spravne jste z pocatku mluvil o bludnem kruhu, ale ta hlavni pricina Vam unikla.
12. 04. 2008 | 23:38

Otazka napsal(a):

Vsem zucastnenym doporucuji teorii her (treba pana Nashe-viz film Cista duse). Pripadne si precist knihu Origin of Virtue.
Svet je totiz v jistem smyslu stale stejny. Zalezi na tom, na kolik kol se hraje. Nasili, valka , terorismus at statni nebo jiny, lzi a podvody to vse vyhrava v pripade, ze se hraje na jedno kolo nebo velmi malo kol.
Cim vice kol se ve hre hraje tim vic je efektivni spoluprace, mir, dohoda, laska. To plati co je svet svetem. Nejde o zadny idealismus to je realita. Cas ukaze, kdo mel pravdu, zda opravdu Anezku Hruzovou zabili v ritualni vrazde zide, kdo opravdu zorganizoval 11 zari 2001 a hlavne, zda se hraje ve svete na jedno kolo, jako to bylo v pripade holocaustu a vyvrazdeni puvodnich obyvatel USA nebo zda se spise hraje na vice kol....V soucasnem Iraku se napriklad predpoklad vice kol podle teorie her ukazuje jako opravneny. Myslim, ze svet ve sve podstate je stvoren k vice, nez jednomu kolu.
Cas ukaze.
12. 04. 2008 | 23:42

Blue Jay napsal(a):

Nebud hlupak Stejskale!
Jestli tu vyprovokuji par fanatiku, tak je to jen dobre. A nebo tu chces jen past sve ovecky?
12. 04. 2008 | 23:42

Marty napsal(a):

Luba: islamsti radikalove maji globalni sit a to sit navysost propracovanou. Bylo by ponekud nestastne teroristy podcenovat. V mnoha velkych mestech v Evrope a USA jsou spici bunky, teroriste maji vycvik, mnoho zbrani a dostatek penez. Jejich vudci nejsou zadni pomateni extremiste. Jsou to chladne kalkulujici strategove.
12. 04. 2008 | 23:45

stejskal napsal(a):

Skvělá úvaha, pane Otazko, mohu-li si dovolit složit Vám svou skromnou poklonu.

Co se teorie her týče, doporučoval bych začít knihou Erica Berna: Jak si lidé hrají. Je to dobrý úvod do této problematiky. Teprve pak bych navrhoval pokračovat Mattem Ridleyem: The Origins of Virtue: Human Instincts and the Evolution of Cooperation.

Velmi inspirativní čtení.

Libor Stejskal
12. 04. 2008 | 23:50

Blue Jay napsal(a):

And further more Stejskal,
What is between me and Mezei you can't possibly understand. Study English and than judge. Till than just watch and keep quiet.
12. 04. 2008 | 23:52

skeptický napsal(a):

Zakládá se na další třicetiletou válku,opětně na náboženském základě.Jednou už to fungovalo,bude to fungovat znovu.
Světu teď vládne povedená partička lidí,kterým se to hodí,a jejich agenti nám hlásají snášenlivost a lásku k bližnímu do té doby,než se síly vyrovnají.

Pak se včas odstěhují,nebo jako užiteční blbci zařvou s námi.Rozděl a panuj,aneb když se dva perou...
12. 04. 2008 | 23:58

Saliven napsal(a):

Marty:
Pokud připustíme, že velký podíl na recidivě muslimů má evropský relativně štědrý sociální systém, jak celou situaci řešit? Není dle zákona možné jedné skupině dávky nevyplácet, na druhou stranu nevyplácení dávek povede k chudobě ne nevýznamné části populace, mj. těch, kteří pracovat chtějí, jsou slušní, ale mají problém tu práci sehnat.
13. 04. 2008 | 00:06

Martin napsal(a):

furthermore a ne further more

Kdyz si nekdo leci komplexy a vytahuje se jak umi anglicky ve chvili kdy mu dojdou argumenty (to je takovej musi zvyk), tak by mel se aspon snazit aby nevypadal jako dite s anglinou z ceske zakladni skoly.
13. 04. 2008 | 00:06

im napsal(a):

České zpravodajské servery spí, takže nvěnovaly pozornost výbuchu bomby v mešitě v íránském Šírázu, 9 mrtvých, 3 těžce zranění, 160dalších zraněných. Výbuch nastal během kázání (šíitského) duchovního proti wahhábistům a baháistům, k atentátu se nikdo nepřiznal, jen se obecně spekuluje, protože Šíráz je bezkonfliktní, kulturní, turistické místo, bez neklidných národnostních menšin.

Mám dotaz na zdejší experty - jak mocná je nevraživost mezi oběma větvemi islámu? Nebo je to provokace zvenčí? B Iránu jsou údajně atentáty tohoto druhu vzácné (snad dva za poslední tři rok, píše http://www.spiegel.de)
13. 04. 2008 | 00:06

Saliven napsal(a):

Když jsme u toho islámu. Netuší tu někdo, proč USA tak tlačí na vznik muslimsko-mafiánského státu Kosovo, jehož vojenská organizace a dnešní vrcholní politici, byli ještě před pár lety na seznamu teroristických organizací?
13. 04. 2008 | 00:09

im napsal(a):

Už skoro spím, omlouvám se za překlepy - nevěnovaly, V Iránu, tři roky...
P.S. Výbuch nastal v 18:30 dnes večer, pardon, už včera(sobota). Těmi větvemi myslím pochopitelně šíity (v Iránu 90%) a sunnity.
13. 04. 2008 | 00:11

Blue Jay napsal(a):

Hele Stejskale,

Ma vubec cenu reagovat na Zaoralky a dalsi cleny CSSD ktere tak milujes? Jaky to ma vyznam? Stejne se debata zvrhne na souboj mezi Martiny, Saliveny a temi co jim odporuji. Je to spise jako boxing ring. Jestli si blahove myslis ze jsi administrator blogu, tak se mylis. Bud aspon uprimny Stejskale! Tento blog je hlavne hlasna trouba pro SocDem. Staci se podivat na frekvenci jejich prispevku. Se divim ze si Paroubek porad stezuje. Tebe ma asi ale rad.
13. 04. 2008 | 00:12

Ročník 53 napsal(a):

Pane Otázko, historie a dění vůbec, se neodehrává podle teorie her. Také jsem viděl onen vámi zmiňovaný film, a tvrdím, že s tímto příkladem jste úplně vedle.

Pro teorii her od matematika Nashe je důležitá spolupráce "hráčů" na dosažení přijatelného výsledku, když šance na vítězství hráče by v případě prohry přinesly ztráty nevyvažující riziko této prohry. Spolupráce, pane Otázko, je základem konání lidstva.

Pokud chcete hledat pravdu o tom, kdo opravdu zavraždil Anežku Hrůzovou, případně kdo zorganizoval 11. 9. 2001, odkážu vás na web pana Škapíka.
Zamyslete se ještě jednou nad tím, co jste napsal. No nic, já dnes také požil...
13. 04. 2008 | 00:16

Blue Jay napsal(a):

Salivane?

Ty pracujes? Me se zda ze celej den jen sijes do ODS. Tim si moc v zivote nepolepsis .
13. 04. 2008 | 00:19

Blue Jay napsal(a):

Don't be stupid Martin,

So I hit a spacebar accidentaly. For a fool like you I have this...

'Twas brillig, and the slithy toves
Did gyre and gimble in the wabe;
All mimsy were the borogoves,
And the mome raths outgrabe.

"Beware the Jabberwock, my son!
The jaws that bite, the claws that catch!
Beware the Jubjub bird, and shun
The frumious Bandersnatch!"

He took his vorpal sword in hand:
Long time the manxome foe he sought --
So rested he by the Tumtum tree,
And stood awhile in thought

And as in uffish thought he stood,
The Jabberwock, with eyes of flame,
Came whiffling through the tulgey wood,
And burbled as it came!

One, two! One, two! and through and through
The vorpal blade went snicker-snack!
He left it dead, and with its head
He went galumphing back.

"And hast thou slain the Jabberwock?
Come to my arms, my beamish boy!
O frabjous day! Callooh! Callay!"
He chortled in his joy.

'Twas brillig, and the slithy toves
Did gyre and gimble in the wabe;
All mimsy were the borogoves,
And the mome raths outgrabe.

Figger that one out you Czech fool Martin!
13. 04. 2008 | 00:27

Ročník 53 napsal(a):

Pane Blue Jay, je sobota. Rozumíte? Sobota.

Páni domácí prý pracují neustále. Kolik jste dnes tedy obešel partají? Ani jednu? To se ovšem dost flákáte!
13. 04. 2008 | 00:29

Martin napsal(a):

Jiste musko, bud podobne genialni a pis s hrubkama cesky na anglickych diskusich :) Svuj trapas s naprosto skolackou hrubkou uz nezamaznes. Takze priste, vice se ucit, se ucit, se uct anglicky at nejsi u sebe furt takovy loser co si leci komplexy na ceskych diskusich.
13. 04. 2008 | 00:30

Saliven napsal(a):

Ročník+Martin:
Nechápu pánové, proč se s tou osobou vůbec bavíte.
13. 04. 2008 | 00:34

Marty napsal(a):

Saliven: reseni problemu je jiz dalsi otazka. Soc. Davky by se mely omezit a to plosne. Pro zacatek na takovou uroven, aby radne motivovaly lidi pracovat a ne si na nich pohodlne zit. Ale samotny problem radikalni islamismu se tim automaticky nevyresi. On uz to proste pomerne dlouho je. Takto mu maximalne omezime prisun novych stoupencu.
13. 04. 2008 | 00:34

Martin napsal(a):

Salivene, dobra uz toho necham, mne jen rozesmal ten zakomplexovany ubozacek, ze zas vytahl svoji podprumernou anglictinu a okamzite s hrubajznou ve chvili kdyz ho uz snad komplet lidi ma za blba a rikal jsem si ze ztrapnit se nemuze vice, dokazal to. :)
13. 04. 2008 | 00:36

Saliven napsal(a):

Marty:
Myslím, že dávky téměř ve všech státech včetně našeho nejsou na nějaké vyskakování a kromě patologických flákačů jsou všichni motivováni hledáním práce. Když ta práce není (a ani pro všechny být nemůže), potom plošené snížení dávek = chudoba pro ty, kteří při tom hledání práce nemají štěstí. Já těmhle liberálním škrtům opravdu nevěřím.
13. 04. 2008 | 00:40

Martin napsal(a):

A jeste si nakopiruje z wikipedie basen aby vypadal genialnej :))) Ten frustrat je dokonalej. Ale necham fakt mouchu zit, cluchty cvachty :)
13. 04. 2008 | 00:41

Blue Jay napsal(a):

Martin is a perfect example of an uneducated Czech fool.
Unfortunately CR is full of them. Just take a peek at the front benches of CSSD. Without a pretty tlanslator, the Duce Paroubek wouldn't be able even book a seat to Syria or Moscow.
13. 04. 2008 | 00:41

Martin napsal(a):

furthermore musko, ucit se, ucit se, ucit se. tohle heslo je pro tebe nejdulezitejsi. Papa, jeste se pochlub svoji podprumernou anglinou, ted uz se budu jen tise bavit bez odpovedi. Takze mas raj.
13. 04. 2008 | 00:43

Saliven napsal(a):

Martin:
Berte to tak, že zřejmě trpí nějakou deprivací v osobním životě, kterou si kompenzuje otravováním zdejších diskutérů. Tím, že na něj budeme reagovat ho budem jenom povzbuzovat. Jak píše pan Stejskal, nejlepší bude na něj vůbec nereagovat.
13. 04. 2008 | 00:44

Ročník 53 napsal(a):

Salivene, je mi 55 let. Nikdy, opravdu nikdy jsem nebyl nezaměstnaný. Kdyby se však stalo, a firma mě propustila, teoreticky bych měl mít problémy se sehnáním práce. Věřím však, že se svoji znalostí IT bych ji sehnal.

Rozčiluje mě však, že bych byl postaven na roveň člověku, který se o práci nezajímá, nechce pracovat a na svůj chlast si sežene stejně vždy. Pro tento stát však bychom byli oba příživníci na sociálních dávkách.
13. 04. 2008 | 00:48

Blue Jay napsal(a):

No Martine,

Asi je ti nepochopitelne ze nekdo utekl v 1968 a zil 35 let v Canade. Ale ty jsi asi ani nebyl na svete co ty bolsevickej mladiku? To se keca kdyz jsi nic neprozil. Vis ze ja se o sebe musel sam postarat ode dne 1? Asi to ty rozmazlenej blbecku ani nepochopis. Ty jen umis nadavat a stezovat si. A to same plati o Salivenovi.
13. 04. 2008 | 00:52

Aiax napsal(a):

Pane Stejskale - KONEČNĚ tady někdo řekl, aby se Blue Jay ignoroval!

Lubo - ty odkazy na Curtise jsem uveřejňoval už před vámi, ale čím víc, tím líp, tenhle dokument se musí šířit. Mimochodem k teorii her a zdroji simplistického ekonomistického vidění světa, který dnes vystřídal coby nedotknutelná modla komunismus a kterýmžto nejvyšším apoštolem je u nás Klaus a na zdejších diskuzích pan Marty, doporučuji nejnovější Curtisův majstrštyk "The Trap - What Happened To Our Dream Of Freedom". Lahůdka.

Mimochodem je v něm skvělý rozhovor s dnes již velmi starým Nashem, který přiznává, že jeho starý model ze studenoválečného RANDu je omezený a že platí pouze pro lidi, kteří jen sobecky sledují své zájmy (což pochopitelně není pravda).

Pro Pepu Řepu, vlka a ostatní "bojovníky" - boj je zaručená cesta k tomu, aby džihádisti v islámských společnostech získali navrch. Islámský terorizmus existuje a je hrozbou, ale nedá se s ním "bojovat" jako s nějakým fašistickým státem. Ozbrojený nátlak je jen přiléváním do ohně džihádistů.
13. 04. 2008 | 00:56

Marty napsal(a):

Saliven: nepodcenujte evropske socialni systemy.
Zadna plosna chudoba by se nekonala. Problemy by meli lide, kteri si nemohou najit praci z objektivnich duvodu (napr. postizeni). Ale k tem by se pochopitelne pristupovalo jinak. Vsichni ostatni si mohou praci bez problemu najit. Navic vlada s takto ambicioznim planem by nezustala pouze u soc. davek.
13. 04. 2008 | 00:56

im napsal(a):

Promińte, pane profesore, že zde zapleveluji blog, ale nemohla jsem odolat. Blue Jay netuší, že v Česku berou Alenku v říši divů a za zrcadlem od Lewise Carrolla už děti na základce, nebo možná chyběl na hodinách češtiny??
Žvahlav

Bylo smažno, lepě svihlí tlové
se batoumali v dálnici,
chrudošní byli borolové
na mamné krsy žárnící.

«Ó synu, střez se Žvahlava,
má zuby, drápy přeostré;
střez se i Ptáka Neklava,
zuřmící Bodostre!»

Svůj chopil vorpálový meč,
jímž lita soka vezme v plen,
pak used v tumtumovou seč
a čekal divišlen.

A jak tu vzdeskné mysle kles,
sam Žvahlav, v očích plameny,
slét hvíždně v tulížový les
a drblal rameny.

Raz dva! Raz dva! A zas a zas
vorpálný meč spěl v šmiku a let.
Žvahlava hlavu za opas
a už galumpal zpět.

«Tys zhubil strastna Žvahlava?
Spěš na mou hruď, tys líten rek!»
«Ó rastný den! Avej, ava!»
Ves chortal světný skřek.

Bylo smažno, lepě svihlí tlové
se batoumali v dálnici,
chrudošní byli borolové
na mamné krsy žárnící.
13. 04. 2008 | 00:57

Aiax napsal(a):

Martine, jestli mu budete furt odpovídat, tak mě zklamete. Jasně, je to lákavé, ale zkuste vydržet, v zájmu nás všech.
13. 04. 2008 | 00:57

Martin napsal(a):

Ajaxi, nebudu, mne jen rozesmal ze jsem neodolal, ale jiz neni duvod, muze si stezovat na zly svet a vsem kolem nadavat radostne sam :)
13. 04. 2008 | 00:59

Ročník 53 napsal(a):

Kolik vám je let, pane Blue Jay?! Co vy víte o životě? Kde berete tu drzost (to jsou oblíbená slova Klause, to se vám musí líbit) soudit jiné, podle situací o kterých nemáte ani ponětí?

Zatím se chováte jako primitiv. Člověk by řekl, že by vás ta Kanada měla zkultivovat. Zřejmě to té Kanadě nešlo, protože jste nepřizpůsovivý. Nemám pravdu?! Co říkáte, že ano?
13. 04. 2008 | 01:00

Blue Jay napsal(a):

Ajax?

Ty nikdy nic nereknes. Akorat tlumocis. Nemas sve vlastni nazory, akorat par odkazu. Cim tu prispivas Ajaxi?
13. 04. 2008 | 01:03

Aiax napsal(a):

Ročník 53 taky nechopochopil. Ach jo, jdu spát. Dobrou všem.
13. 04. 2008 | 01:03

Martin napsal(a):

Rocniku, take ho nechte, pochopte nekdo kdo zije 35 let v kanade a ani neumi poradne anglicky si musi lecit nekde komplexy. Dejme mu zde plny raj a prostor :)
13. 04. 2008 | 01:06

Ročník 53 napsal(a):

Ajaxi, já to pochopil. Jen jsem ho chtěl usvědčit ze lži, protože tvrdil, že je daleko mladší.
13. 04. 2008 | 01:06

Blue Jay napsal(a):

59 pane rocniku 53,

Jsem o par let starsi nez Vy. Neco o zivote vim.
13. 04. 2008 | 01:07

Blue Jay napsal(a):

Jsi blb Martine!
To opravdu neznas nikoho kdo opustil CSSR v 1968? Ja se jen divim ze mladici jako ty jsou porad tak nevzdelani.
13. 04. 2008 | 01:11

Ročník 53 napsal(a):

Naposledy zareaguji pane Blue Jay. Vraťte se potom tam, kde o životě něco víte, tedy do Kanady. O tom životě co byl zde, nemáte totiž ani páru.

Jste opravdu velmi drzý ve svých soudech!
13. 04. 2008 | 01:16

Blue Jay napsal(a):

Dear im,

Congratulations! I had no idea! Maybe there is hope. But not for fools like Martin. They are more interested in hate and shoveling dirt at anyone who ain't their favorite.
13. 04. 2008 | 01:22

Blue Jay napsal(a):

Nebud zlej 53,

Ti vadi ze jsem starsi nez ty? A co je spatneho na tom prinest zkusenosti z Canady do CR? Podle me je tu to potreba.
13. 04. 2008 | 01:26

Saliven napsal(a):

Marty:
A já se obávám, že onen dodatek, který jste doplnil by se prostě neudělal. Byl bych též velmi opatrný na to, že by si ostatní snadno sehnali práci - třeba v Praze nebo Londýně ano, ale v Mostu? Myslím, že plošně se tyhle věci řešit nedají, jen přidělávají problémy těm, kteří opravdu mají s tou prací problém a já věřím, že jich je většina. Myslím, že nepodceňuji, ale neznám zemi, kde by liberální přístup fungoval. V USA je to jedna z příčin vzniku různých ghett a sociálně vyloučených etnik.
13. 04. 2008 | 01:30

Blue Jay napsal(a):

Rocniku reknu ti historku,
Ja jsem z Alberty.Znam Ceske usedliky pobliz Camrose. Jednoho dne se nak seznamili se sympatickym Ceskym mladikem s batohem na zadech. Pozvali ho domu. Nakrmili ho a ubytovali ho. Pristi den mladik odesel aby pokracoval ve svem Kanadskem dobrodruzstvi. A mym pratelum chybeli drahe hodinky ktere byly darek ke svatbe. To bylo v roce 2001. Co to z temi Cechy je rocniku 53? Ja to porad nechapu.
13. 04. 2008 | 01:43

ariel napsal(a):

akademicke plky nereflektujici zkutecnost deni v islamskych statech!

"Novy kalifat" neni luneticka vize, ale realita islamskeho zivota at bedu nebo SA a uz vubec ne u Persanu.

"valka s mloky" se sice libit nemusi, ale je!
13. 04. 2008 | 05:55

Luba napsal(a):

Aiaxi,
to, že jste už na Curtise odkázal jsem zjistil až se spožděním, protože obyčejně nečtu všechny příspěvky, ale ty poslední.
"The Trap" je rovněž velmi zajímavý. Ale, narozdíl od Vás si myslím, že řešení "vězňova dilematu" tím, že každý vždy udělá jen to, co mu umožní získat výhodu, bez ohledu na morálku, platí skutečně jen pro psychopaty (a ekonomy). Je to totiž nelidské. Empatie, altruismus a přátelství jsou základem našeho lidství. Jsou to vlastnosti dokonce evolučně výhodné - pro přežití skupiny.
John Nash se časem naučil rozlišovat mezi světem svým, a světem těch ostatních.
Dnes už by s generalizací svých poznatků na všechny lidi váhal. Jeho svět není o nic méně reálný, než náš. Každý si ho vlastně konstruujeme sami, jak například ukázal výzkum nejrůznějších percepčních iluzí. Proto je také zbytečné vyvracet psychiatrickým pacientům jejich představy, nebo náboženské fanatiky přesvědčovat o tom, že se mýlí.
13. 04. 2008 | 06:35

Pepa Řepa napsal(a):

To ariel
otázkou je, kdo to je vlastně terorista.Podle mého názoru, netrpělivý vyznavač islámu.

Druhá otázka je, zda někdo zná muslima, který bude-li stát před možností volby, zda žít podle západního nebo islámského způsobu života, si zvolí první možnost? Až ho objevíte, dejte vědět.To není nic proti islámu, to je realita.

Ty způsoby života jsou naprosto odlišné. Od toho jaký kult vyznáváte, zda máte vůbec možnost nevyznávat žádný, přes to co jíte a pijete (nebo nepijete),organizaci státu, právní systém,kulturu, postavení žen až po osobní svobody.

Problém je, že všichni, kteří tady diskutujete myslíte, že zůstane západní systém a styl života.To je hluboký omyl.V zemích, kde začíná muslimská populace získávat většinu není možnost výběru. Stačí projít statistiky decimace křes´tanských, či jiných komunit.

Jsou ovšem lidé (Sáňka, Lhoťan), kterým druhý způsob života vyhovuje a preferují ho.Mají na to právo. Otázkou je, zda mají právo vnucovat jej ostatním.Každý si položte otázku, zda jste ochotni zbavit se všeho toho, co je pro naši civilizaci charakteristické, vzdát.
13. 04. 2008 | 06:52

Pepa Řepa napsal(a):

Přirozeně myslím v první větě islámského teroristu, aby nějaký šťoura z toho nevyvodil, že Baader nebo nějaký Bask jsou muslimové,
13. 04. 2008 | 06:56

Luba napsal(a):

Aiaxi,
ještě k té Curtisově trilogii o radikálních islamistech a neokonzervativcích:
Ten dokument byl vysílán v mnoha evropských televizích, kromě té naší veřejnoprávní. Psal jsem do ČT, že by bylo zajímavé ten dokument vysílat. Nebylo mi odpovězeno. Přitom Mooreův Fahrenheit - plný za vlasy přitažených konspiračních teorií vysílali - kvalitní dokument nikoli. Pánové dramaturgové se bojí problémů - taképolitikům z nastolené vlády českých modroptáků by mohlo uveřejnění tohoto díla vadit, a mohli by se hněvat! Lidem by mohla docvaknout řada paralel mezi demagogickým zpracováváním veřejnosti ve Spojených státech a u nás, v české kotlince.
Vzpomínám si, jak byla po přijetí dopisu americké strany s žádostí o umístění radaru a provalení Topolánkova bankovního podvodu Praha najednou obšancována polisty se samopaly a média hystericky opakovala formulku o islámském nebezpečí, a terorismu, který prý zahrozil útokem i našemu hlavnímu městu. "Islámský terorismus" se hodí, když je třeba odvrátit pozornost veřejnosti od nekalých praktik našich nejvyšších stranických a státních představitelů a když je třeba nakopnout lidi žádoucím směrem.
Co dnes sedí v české vládě za výlupky velmi dobře poznal pan plukovník Kubice a řada jeho spolupracovníků z Oddělení boje proti organizovanému zločinu, proto odešli. Poznali, že byli zneužiti v politickém boji, a o skutečné rozpletení "mafiánské chobotnice" se nikdo z politiků naší jediné pravicové nezajímá, protože jde zhusta o ně samotné.
A k US-radaru:
Plánovaný NMD-system je účinný asi jako plácačka na mouchy proti hejnu sarančat. Ale jako provokace proti "Medvědovi" a záminka pro další zbrojní soutěžení postačí.
13. 04. 2008 | 07:13

Ročník 53 napsal(a):

Tak ještě jednou Blue Ray. Že nějaký Čech možná ukradne v Kanadě někomu hodinky, vám nedává právo soudit Čechy. Možná ty hodinky stejně ztratili, nebo jim je ukradl někdo jiný. Vy jste u toho nebyl.

Syna na Novém Zélandě okradli během necelého roku několikrát. Kompletně s pasem, penězi a vším co měl cennějšího.
Je to mladý kluk, ale na rozdíl od vás chápe, že novozélanďané nejsou zloději. To se jen objeví plevy mezi zrním.
13. 04. 2008 | 08:08

Luba napsal(a):

Jak bojovat s terorismem?
Vlastním příkladem!
Přestaňme si myslet, že jen my sami máme nárok na jedinou pravdu. S islámským terorismem mohou účinně bojovat jen slušní vyznavači islámu. Jen samotní muslimové. Stačí jen vykládat Korán jinak. Neexistuje pouze jediná správná interpretace.
Vše je záležitostí vnitřního zpracování. To, co projde "cenzurou" našeho poznání a co můžeme považovat za svůj výtvor, se pro nás stane přijatelným. Prvky, rozpoznané jako cizorodé, odvrhneme. To je všelidsky platné.
Proto šíření demokracie násilnými prostředky nemá nejmenší šanci na úspěch.
Kdyby se "protiteroristická koalice" seznámila se známými zákonitostmi lidské kognice, percepce a hodnotové sociální orientace, nikdy by se takové hlouposti, jako ve Vietnamu, v Íráku, a v Afghánistánu nedopustila. Hloupost opět kvete, a stále je stejně smrtelně nebezpečnou, jako byla vždy.
Co mohou udělat "bojovníci s terorismem" nyní? Mohou ukázat jinou tvář Západu, než jsou hlavně nejrůznějších zbraní. Mohou budovat nemocnice a školy.
Ve školách by se vyučovalo zdarma a v nemocnicích by byla zdravotnická péče rovněž přístupná pro všechny, bez výjimky.
Vojáci by se starali pouze o ochranu těchto škol a nemocnic a do konfliktů mezi místními by nesměli zasahovat.
Dobrými vyslanci Západu nemohou být nikdy vojáci, ale učitelé a zdravotníci, kteří budou plně respektovat místní tradice. Na svůj omyl musí přijít každý sám. Nucení k něčemu vždy vyvolává odpor a je kontraproduktivní.
13. 04. 2008 | 08:09

grőssling napsal(a):

Pro Pepa Řepa 12:04:08
15:05:51
Vidím, že jste ranní ptáče, tak si dovolím dotaz. Je-li Vaše citace z Koránu OK, není potom legitimní zrušit registraci jeho stoupenců kvůli hanobení rasy ........ atd. ?
13. 04. 2008 | 08:40

Otazka napsal(a):

To Rocnik 53
Tato dizkuse je exemplarni ukazkou teorie her. Netvrdim, ze tato diskuze je realny svet. Je snad jeho odrazem. I zde je vsak mozne spozorovat interakce, vytvareni koalic a presne to, co bylo shledano pocitacovou simulaci. Totiz to, ze po vice kolech se situace lidi jako treba Blue Jay casem meni.
Projdete si to zpetne. Puvod ctnosti jsem cetl cesky takze jsem spletl puvodni nazev originalu.
Jsem zcela prsvedcen, ze v IRaku i v Palestine je naprosto jasne, ze zavery teorie her jsou az tragicky platne. Pokud budou izraelci stale projektovat sebe do role beranka - obeti holocaustu a ty druhe do role vlka tj. nacistu, skonci. Oko za oko, zub za zub je proste evolucne na vymreni.....
V Iraku nakonec dojde k spolupraci nebo obyvatelstvo vyhyne tak jako v Palestine.
Kdyby SSSR a USA netopili pod kotlem ke spolupraci by doslo davno.
13. 04. 2008 | 09:15

Pepa Řepa napsal(a):

To grossling
Pramen: Korán ISBN 80-200-0246-4
Súra 5-Prostřený stůl strana 608
zbytek Súra 9 Pokání tamtéž.

Mohl bych pokračovat:
třeba verš 65/60

Rci: Mám vám oznámit něco horšího než odplatu,která je u Boha? Ti, které Bůh proklel a na něž se rozhněval a z nich učinil vwpře, a ti, kteří Tághúta-ti jsou v nejhorším postavení a nejdále zbloudili z cesty rovné.

Všechny výklady se shodují na tom,že vyznavači Taghúta jsou židé Muslimové by se proto neměli přátelit s Židy a křesťany (verš 51); Ibn Kathir vysvětluje: "Alláh zakazuje svým věřícím sluhům, aby měli za přátele Židy a křesťany, ať je Alláh proklíná, protože jsou nepřátelé islámu a jeho lidí". Verše 52-60 pokračují v tomto tónu, kárají pokrytce a lidi knihy (z nichž "většina z vás jsou hanebníci" - verš 59), připomíná jim, že "Ti, které Bůh proklel a na něž se rozhněval", z těch "učinil opice a vepře" (verš 60).

A uvědomte si to nejpodstatnější.Nečekejte na Godota, na osvícenectví, na reformaci. Korán je přímé slovo Boží, nemůžete nikdy změnit ani písmeno.Muhammad byl pouze rasúl.
A hanobení rasy? To je naše západní optika. Je to jiný svět.
13. 04. 2008 | 09:28

stejskal napsal(a):

Dobré dopoledne, pane Otazko,

nechtěl byste o terorii her napsat něco rozsáhlejšího (sám se na to necítím)? Dal bych do Čtenářova blogu.

Vaše postřehy o Izraeli, Palestině, Iráku, Rusku či USA mi přijdou naprosto přesné. Dalo by se o tom napsat hned několik velmi zajímavých textů.

Libor Stejskal
13. 04. 2008 | 09:47

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon .....vepře, a ti, kteří vyznávají...

Ještě bych chtěl adresovat místním vyznavačům teorie, že za vše může stát Izrael, aby se zamysleli, zda kořeny problémů nejsou mnohem hlubší. Tehdy žádný stát Izrael ani neoconi neexistovali.
13. 04. 2008 | 09:48

vyhlídka napsal(a):

Přátelé, neořátelé. bloudové, diskutéři, pyšnivci i užiteční idioti, pojďte na záď lodi Západní civilizace, tam se ještě hraje. V podpalubí už je katastrofa.
13. 04. 2008 | 10:17

Ročník 53 napsal(a):

Pane Otázko,
vy předpokládáte, že dojde ke spolupráci Izraele s Araby. Jenže to jsou dvě různé množiny. Jedna založena na principech západních demokracií, a druhá víceméně jen na fanatismu odporu vůči Izraeli zkombinovaného s náboženským fanatizmem.
Vaše, tedy Nashova teorie her spočívá v konečné spolupráci. Ta snaha však není u Arabů vidět. Vaše teorie by měla smysl, pokud by Arabové opustili svoji doktrínu zničení Izraelského státu. Kdyby byli Arabové dost silní, stát Izrael by už neexistoval. Nedělám si iluze, a myslím si, že Arabové prostě jen čekají až budou dost silní. Jednou se dočkají.

Vaše poznámka, že Izraelci stále projektují sebe do role beránka a ty ostatní do role vlka, je bohužel navýsost pravdivá, i když si to nemyslíte. Jenže svět lituje jen "ublížené" Palestince. Třeba když Izraelci opustili pásmo Gazy, během jednoho roku bylo na ně vypáleno z onoho pásma tisíce raket. Jenže svět mlčí. Zato odvetnou akci Izraele nezapomene nikdo odsoudit.
Váš optimizmus v tom, že ke spolupráci mezi Izraelem a Arabskými státy by došlo už dávno, vůbec nesdílím. Já tomu prostě nevěřím.
13. 04. 2008 | 10:55

Aiax napsal(a):

Pepa Řepa - a "tehdy" pochopitelně neexistoval ani islám.

Luba - "Ale, narozdíl od Vás si myslím, že řešení "vězňova dilematu" tím, že každý vždy udělá jen to, co mu umožní získat výhodu, bez ohledu na morálku, platí skutečně jen pro psychopaty (a ekonomy)"

- asi jste přehlédl tento můj komentář:

"Mimochodem k teorii her a zdroji simplistického ekonomistického vidění světa, který dnes vystřídal coby nedotknutelná modla komunismus a kterýmžto nejvyšším apoštolem je u nás Klaus a na zdejších diskuzích pan Marty, doporučuji nejnovější Curtisův majstrštyk "The Trap - What Happened To Our Dream Of Freedom". Lahůdka.
Mimochodem je v něm skvělý rozhovor s dnes již velmi starým Nashem, který přiznává, že jeho starý model ze studenoválečného RANDu je omezený a že platí pouze pro lidi, kteří jen sobecky sledují své zájmy (což pochopitelně není pravda)."

- pochopitelně se shodujeme, takový pohled na svět mohou mít jedině deprivanti jako Klaus apod.
13. 04. 2008 | 10:56

Aiax napsal(a):

vyhlídka - jediné slovo: BU!
13. 04. 2008 | 10:58

Luba napsal(a):

Aiaxi,
naopak jsem Váš komentář přelouskal poměrně pozorně.
Přečtěte si ten Váš podotek v závorce ještě jednou, a zjistíte, že na rozdíl od starého Nashe, Vy považujete jeho závěry ze "starého modelu" za všeobecně platné.
A dodáváte tak munici pánům "od svobodné konzervy".:)
13. 04. 2008 | 11:11

Marty napsal(a):

Saliven: kdyz nekdo nesezenu praci na Mostecku, tak ma jit za praci a ne sedet doma na zadku a cekat, ze ona prijde za nim.
V USA je sice flexibilni pracovni trh (oproti tomu nasemu), ale o nejakych liberalnich pristupech bych zase nemluvil. Tamni socialni system je pomalu stejne ohyzdny moloch jako ty evropske.
13. 04. 2008 | 11:12

ruda napsal(a):

Dnešní doba má svoje zaklínadla. Tolerance k netolerovatelným věcem je jedno z nich. Oháníme se vším možným na cestě do pekel (míněno obrazně). Možná určují pravidla lidé, kteří jsou poněkud mimo. Asi jako Džamila a pohlavky... Islám a křesťanství nemohou koexistovat ze samotné své podstaty. Kdo si myslí něco jiného, neví o věci nic. Jsme jako ta žába, které postupně ohřívají vodu. Až na to přijdeme, bude ovšem pozdě. Určitý druh slepoty prostě leží mimo dosah mého chápání.
Pane profesore Hořejší, když je řeč o Izraeli, a papírových tygrech, dovolte mi otázku. Kdyby se Izrael vzdal všech svých území a přesídlil na ostrov, který by se vynořil poblíž z moře, jak si myslíte, že by se vztah okolních zemí k němu změnil?
13. 04. 2008 | 11:12

Sekyra napsal(a):

Ročník 53:
Asi trochu zapominate, jak to cele zacalo - Izrael vznikl zabranim palestinskeho uzemi zidovskymi pristehovalci; tento stat vznikl proti vuli puvodnich arabskych obyvatel (a proti vuli Britu, kteri to tam tehdy spravovali jako mandatni uzemi). Je to podobne, jako kdyby se k nam nastehovali Keltove a zalozili zde svuj stat, protoze je to jejich zaslibena pravlast.
Navic se Izrael snazil i o trvale ovladnuti zbyvajiciho palestinskeho uzemi (systematicka kolonizace osadami).
Jiste tez vite, ze sionisticke hnuti bylo znacne levicove a zpocatku melo silnou podporu SSSR. Ten vycvik izraelskych pilotu, ktery byl pak klicovy v prvni valve o nezavislost, probihal v gottwaldovskem Ceskoslovensku, v letech 1948-49...
Taktez zapominate, ze ty izraelske odvetne akce maji prumerne 5x az 10x vice obeti nez ty arabske akce. V nekterych pripadech je ten pomer i mnohem vyssi. Krom toho v tom kolotoci nasili je velmi obtizne rozeznat, co je vlastne utok a co odplata.
Kdyby se jen zlomek tech gigantickych nakladu, ktere se utratily na ten konflikt, pouzily na vybudovani palestinskych mest, farem, atd., byl by tam davno klid a prosperita.
Politika Izraele zalozena na sile byla zatim uspesna (z jeho hlediska, ale za cenu nesmirneho utrpeni Palestincu, ale i mnoha dalsich "indukovanych" obeti po celem svete).
Izreali bylo jako jinemu statu v regionu dovoleno ziskat zbrane hromadneho niceni.
Izraeli jako jedinemu statu na svete prochazi opakovane neplneni rezoluci RB...
Obavam se, ze to takhle donekonecna nepujde...
Tim ovsem nerikam, ze Arabove jsou "good guys". Obe strany se chovaji sebedestruktivne a povede to asi k jeste vetsim tragediim nez dosud... Bohuzel nejen tam, ale i jinde po svete...
13. 04. 2008 | 11:24

ruda napsal(a):

Nestačilo vidět jen ty oslavy po 11. 9 .? Byly to reprezentativní snímky běžných vyznavačů koránu? Řekne mi někdo znalejší věci, jak na tuto událost reagoval průměrný muslim? Lítostí nad nevinnými obětmi? Pocitem vítězství? Sázím na to druhé.
13. 04. 2008 | 11:25

Saliven napsal(a):

Marty:
A jak můžete jít za prací, když jako třeba dělník dostanete 15 tisíc? Za to nemůžete ani dojíždět, ani bydlet v podnájmu, protože by vám zbylo třeba 5 tisíc a za to se žít nedá.
13. 04. 2008 | 11:29

ruda napsal(a):

sekyra:
"Kdyby se jen zlomek tech gigantickych nakladu, ktere se utratily na ten konflikt, pouzily na vybudovani palestinskych mest, farem, atd., byl by tam davno klid a prosperita."
To si myslíte, že jde o peníze? Postavíte jeden nový zaručeně původní Jeruzalém pro druhou stranu?
13. 04. 2008 | 11:31

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
obávám se, že od Otazky se o teorii her a Johnu Nashovi mnoho nedozvíte. Evidentně má o tomto představu dosti mlhavou.
Zkuste se podívat na film Adama Curtise na který odkazoval třeba Aiax: https://www.youtube.com/watc...
anebo shlédněte idealizovanou verzi Nashova životního příběhu:
"A Beautiful Mind":
https://www.youtube.com/watc...
Zjednodušeně a ve zkratce:
John Nash - matematik, je paranoidní schizofrenik, který vnímá svět jako nepřátelský, plný nebezpečných špiónů. Aby získal pocit bezpečí, vsugeroval si, že tito nebezpeční lidé (a to jsou potenciálně všichni) jsou vypočitatelní. Za to získal Nobelovu cenu. Za ekonomii.
Většina lidí ovšem jako stroje neuvažují.
13. 04. 2008 | 11:32

Saliven napsal(a):

Sekyra:
Tedy to s tím vznikem státu Izrael slyšel trochu jinak - Izraelští přistěhovalci se po prvním sionistickém koncilu (nebo jak se tomu říkalo) začali stěhovat do britské Palestiny, kde KUPOVALI pozemky od místních lidí. Další území jim slíbila britská samospráva tzv. Balfourovou doktrýnou. Když na svých územích vyhlásili v roce 48 (nebo 46?) nezávislost, byli okamžitě napadeni okolními arabskými státy. Většina území, která Izrael okupoval byla ziskem z válek, které vyvolali sami muslimští sousedé. A z mnohých těchto území se již Izrael stáhnul, což je myslím docela slušný projev dobré vůle. Neříkám, že Izrael je svatý, jejich teroristické akce proti britské správě pod Dajanovým vedením jsou známé, jejich ublíženectví a militarismus též, nicméně oni jsou ti, kteří dobře pracují a jejich země je jediná s úrovní. A není to jen kvůli USA, protože palestince zásobuje financemi EU. Bohužel peníze USA v Izraeli vidět jsou, peníze EU v Palestině ne.
13. 04. 2008 | 11:36

Aiax napsal(a):

Luba - aha už vím, kde se stala chyba. Tou větou "což pochopitelně není pravda" jsem myslel, že pochopitelně není pravda, že všichni lidé jen sobecky sledují své zájmy. Neboli že s jeho starým modelem nesouhlasím :))
13. 04. 2008 | 11:49

Sekyra napsal(a):

Saliven:
Rozhodne nezpochybnuji obdivuhodnou pracovitost Izraelcu a uzasne vysledky, kterych dosahli. Je jen treba videt, ze na to nekdo jiny doplatil...
Ano, Zide v Palestine kupovali pozemky, ale dochazelo tam i k vzajemnym naslinym akcim (niceni arabskych vs. zidovskych vesnic, teroristickym utokum organizaci Hagana a Irgun - velitel jedne z nich, zodpovedny za zabiti 91 lidi po utoku na hotel Kral David (http://en.wikipedia.org/wik...) M.Begin se pozdeji stal premierem.
Vznik 2 statu, zidovskeho a arabskeho, byl skutecne posvecen RB OSN a byli to Arabove, kdo tuto rezoluci nerespektovali a zacali valku.
Ale z jejich pohledu je to stejne, jako kdyby si tadi ti Keltove koupili a castecne jinak ziskali polovinu Ceska a pak (se svolenim OSN, proti nasi vuli) vyhlasili Kelstsky stat.
Trochu to pripomina treba Kosovo...
13. 04. 2008 | 11:53

Pepa Řepa napsal(a):

Aiax napsal(a):
Pepa Řepa - a "tehdy" pochopitelně neexistoval ani islám.
Jak se to vezme. Pokud je citace z Koránu? Ten byl kodifikován už za Uthmána okolo r.655.

To sekyra
mýlíte se. Již před lety bylo spočítáno, že do Gazy přišlo jen z EU na hlavu víc peněz, než činil Marshallův plán pro zcela zničené Německo po WWII. Arabské a v poslední době iránské zdroje v tom nejsou zahrnuty.

Přirozeně peníze tekoucí z USA do Izraele jsou mnohem vyšší. Alespoň vidíte výsledek.Pokud jste v Izraeli nebo na West Bank či Gaze byl (?), tak to potvrdíte.

To ruda
připomínám větu, kterou pronesl v Davosu Bill Clinton: Kdybych tenkrát nabídl Arafatovi 100% území celé Palestiny, požadoval by 120%.
13. 04. 2008 | 11:56

Luba napsal(a):

Vidíte Aiaxi!
To je důvod, proč jsou všechny knihy před tiskem předány k přečtení a posouzení recenzentům, a proč by měli lidé, kteří píší např. vysokoškolská skripta, nechat rukopisy k posouzení svým studentům - aby věděli, zda je pro ně vše srozumitelné.
Když o něčem píšeme, většinou tématu dobře rozumíme, a stejnou znalost předpokládáme i u čtenáře. Ve skutečnosti se však vyjadřujeme "svým vlastním jazykem" a mimoděk vynecháváme to, co považujeme za samozřejmé, ale když to tam není, sdělení se pro jiné stává nesrozumitelným. Proto by měl např. učitel vyučovat formou dialogu, aby získal od svých studentů zpětnou vazbu - ujistil se, že tématu skutečně rozumí tak, jako on.
13. 04. 2008 | 12:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy