Islám – smrtelné nebezpečí nebo papírový tygr?

12. 04. 2008 | 00:15
Přečteno 24509 krát
Jak musí čtenáři mých příspěvků zajisté uznat, věnuji se většinou celkem poklidným tematům (vědní politika, evoluce, věda a náboženství, antiamerikanismus, Václav Klaus, lustrační zákon, Mašínové, brdský radar, atd).
Dnes bych chtěl udělat výjimku a nadhodit poněkud kontroverznější téma.


V mnoha současných diskusích (např. v souvislosti s údajnou potřebností amerických radarových a protiraketových základen u nás a v Polsku) se opakovaně setkáváme s tvrzením, že v Íránu vládnou náboženští fanatici, kterým je úplně jedno, jestli po odpálení mezikontinentální rakety s atomovou hlavicí na USA (popř. na Česko) přijde zcela zničující odvetný úder. Tito fanatici si prý totiž myslí, že Alláh je za útok proti nevěřícím odmění posmrtným pobytem v ráji, kde budou mít m.j. k dispozici denně 30 panen. Tato motivace je pro ně údajně tak silná, že si se světskými důsledky svých útoků nedělají moc starostí. Tuto argumentaci slýchám resp. čítám překvapivě i od vzdělaných a inteligentních lidí a někteří z nich dokonce podporují názor, že země vedená takovými fanatickými šílenci by měla být preventivně “vybombardována do doby kamenné” (což je pozoruhodný termín poprvé použitý před pozdějším “humanitním bombardováním” Srbska v roce 1999).

Promiňte, ale já si myslím, že je to naprostá hloupost, asi tak na podobné úrovni, jako třeba kdysi antisemitské argumenty založené na “Protokolech siónských mudrců”.
Samozřejmě všichni víme, že existují jednotliví (ba mnozí) muslimští fanatici, včetně muslimských duchovních, kteří vyzývají k násilným činům a vymývají mozky teroristům, kteří se pak opásají výbušninami a jdou zabíjet izraelské či americké vojáky či civilisty ve Španělsku, Velké Británii, Izraeli, Iráku, Afghánistánu, Indonésii či jinde. Jistěže existují fanatické “nevládní” organizace typu Al Kajda, jejichž cílem je např. zničit Izrael, co nejvíce poškodit jeho západní spojence, či odstranit některé současné více či méně proamerické režimy v islámských zemích. Je také zřejmé, že většina muslimských zemí by uvítala likvidaci Izraele v jeho současné podobě (představitelé pouze některých z nich to ale říkají otevřeně).

Nevěřím však, že existuje nějaké muslimské spiknutí organizované např. íránskými představiteli, jehož cílem je likvidace “západní civilizace” a nastolení světového islámského chalífátu. Je docela možné, že je to jejich vysněný cíl (právě tak, jako by si asi mnoho křesťanů přálo, aby jednoho dne byl celý svět křesťanský). Ale rozhodně nevěřím, že dosažení tohoto ideálního islámského cíle je předmětem nějakého reálného vojensko-politického programu.

Hloupost je i jen sama představa jakéhosi všeislámského spiknutí, uvážíme-li jen nepřátelství mezi různými islámskými směry a to, že na rozdíl např. od katolíků nemají sunnité ani šíité žádnou obdobu papeže a celosvětové hierarchické struktury.

Myslím, že ajatolláhové jsou co do náboženského smýšlení na podobné úrovni jako někteří příliš horliví křesťané (např. mnozí američtí evangelikálové, kteří také věří dosti bizarním věcem) nebo židovští extremisté (např. zastánci ideje Velkého Izraele, kteří stabilně zasedají v izraelském parlamentu a někdy i ve vládě).

Je myslím zcela prokázáno, že íránští ajatolláhové nemají cokoli společného s Bin Ládinovou Al Kajdou (právě tak, jako s ní neměl nic společného ani nábožensky velmi vlažný Saddám Husejn) a že tedy nemají nic společného s teroristickými útoky v Evropě.
Ajatolláhové však určitě podporují palestinský odboj, a to asi včetně jeho nejodpudivějších teroristických forem.

Takže k otázce v nadpisu – jsem přesvědčen, že ti ajatolláhové jsou skutečně jen "papíroví tygři", tedy strašáci, kteří se některým lidem velice hodí jako ideální náhražka za skutečně nebezpečného padlého tygra komunismu. Tento nový strašák je velmi účinný hlavně proto, že silně působí na xenofobní instinkty velké části populace, přesně stejně, jako působil po celá staletí strašák židovský, včetně absurdních pověr a la Anežka Hrůzová. Samozřejmě, že velmi silně působí i nepopiratelný fakt existence islámského terorismu (který ale není příliš intenzivnější než některé jinak motivované terorismy 20. století). Velice vhod přišly brzy po skončení studené války také vlivné akademické studie na téma “střetu civilizací”.

Západ je teď prostě nesrovnatelně silnější než jakýkoli „islámský nepřítel” a žádné opravdu vážné nebezpečí mu z tohoto směru nehrozí. To je zásadní rozdíl od situace v době studené války, kdy sovětský komunismus takovým opravdu vážným nebezpečím byl – byl prakticky stejně vojensky silný, měl poměrně atraktivní vojensko-politicko-ideologický světovládný program i prostředky k jeho realizaci. Byl to prostě protivník stokrát silnější a nebezpečnější než ti dnešní islamisté. Někteří mi ovšem namítají – “ale komunisté byli racionálnější, protože nevěřili na ty panny v ráji, a tak nebyli ochotni riskovat sebezničení”. Jak už jsem řekl, tento argument mi připadá falešný a hloupý...

Provedené či chystané preventivní útoky na domělé či skutečné "islamistické státy" (Irák, Írán) jsou evidentně spíše zástěrkou pro něco jiného (ropa, strategické záměry...). V každém případě jsou to podle platného mezinárodního práva zločiny a jejich jediným výsledkem může být pouze další nárůst protiamerické resp. protizápadní nenávisti v muslimském světě a eskalace terorismu (pokud ovšem nesáhneme k nějakému “konečnému řešení”, což tedy doufám, že neučiníme...). Pokud to ovšem někdo považuje za celkem přijatelné prostředky k jakémusi dlouhodobému “pěstování si nepřítele”, tak je to myslím nesmírně riskantní (a vpravdě odporná) politika.

Vážným problémem je jistě nárůst muslimské populace v několika zemích EU a její kulturní oddělenost od většinové společnosti. Mezi těmito lidmi je určitě spousta potenciálních teroristů a fanatiků. Jsem zvědav, za jak dlouho budou evropské státy schopny tento sociální problém řešit. Je zarážející, že se jím zatím asi moc nezabývají a setrvávají u přehnaně liberální imigrační politiky a přemrštěného konceptu multikulturalismu. Myslím, že správným řešením je přiměřený tlak na asimilaci po vzoru amerického “tavicího kotle”.

Pokud chceme skutečně řešit existující a zjevně vzrůstající nepřátelství mnoha muslimů vůči “Západu”, či spíše hlavně vůči USA, máme asi dvě základní možnosti – vojenskou sílu, resp. mírové přístupy založené na pochopení zdroje onoho nepřátelství. Ačkoli je to v naší společnosti poněkud tabuizované téma, je myslím naprosto zřejmé, že hlavním zdrojem onoho nepřátelství je dlouhodobě naprostá a bezvýhradná podpora Izraele ze strany USA. Člověk se někdy nemůže zbavit dojmu, jako by americká zahraniční politika na Středním východě byla prostě diktována Izraelem. Šikovnost, s jakou dokáže maličký Izrael přimět amerického obra k vykonávání jeho zájmů a efektivita (nesporně velmi mocné) pro-izraelské lobby v Americe je skutečně obdivuhodná.

Toto je ale už téma na nějaký příští blog...

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy