O islámském strašáku, sionismu, antisemitismu a “antisemitismu”.

08. 05. 2008 | 14:56
Přečteno 22928 krát
Ve svém minulém textu jsem vyslovil názor, že nevěřím, že:
- existuje nějaké muslimské spiknutí organizované např. íránskými představiteli, jehož cílem je likvidace “západní civilizace”,
- íránští představitelé jsou fanatici ochotní k sebevražednému napadení “západu”, protože by je pak čekala sladká posmrtná odměna v ráji.


Podivil jsem se též nad tím, jak ochotně a bez výhrad hájí USA zájmy Izraele, a to i za cenu značných finančních a politických obětí.

Mnozí diskutující však jaksi četli mezi řádky a vytýkali mi, že snad podporuji postupné obsazení Evropy muslimskými přistěhovalci.

Samozřejmě jsem si vědom, že nejsem schopen o těchto závažných věcech dostatečně fundovaně psát, a tak hlavně uvedu některé podle mě pozoruhodné odkazy (na většinu mě upozornil pan Brzobohatý, kterému děkuji) a poté připojím několik krátkých vlastních poznámek.

Takže – podle mého názoru jistě stojí za to podívat se na následující odkazy:
Názory izraelských mírových aktivistů
Názory bývalého prezidenta J.Cartera (na začátku o Iráku, ve druhé polovině o izraelsko-palestinském konfliktu)
Názory Z.Brzezinského
Názory dvou význačných amerických politologů J.J.Mearsheimera a S.M.Walta (zde a zde):

A pokud jde o ty mé amatérské poznámky (čerpající částečně z výše uvedených pramenů):

Multikulturalismus a nebezpečí “plíživé islamizace”
Nejsem příznivcem přehnaného multikulturalismu, vedoucímu k vytváření uzavřených komunit, které se jazykově a kulturně izolují od většinové společnosti, a které mohou být zdrojem konfliktů. Přistěhovalci by měli být co nejvíce integrováni do své nové vlasti, měli by být přinuceni naučit se dobře její jazyk a respektovat její zvyklosti. Samozřejmě je však nutno respektovat náboženskou svobodu, včetně možnosti postavit si např. mešitu. Jakékoli nábožensky či jinak motivované výstřelky by se měly samozřejmě potlačovat standardním způsobem “padni komu padni”. Určitě bych byl proti masovému přistěhovalectví ze zemí s velmi odlišnou kulturní tradicí, a daleko raději bych viděl účinnou rozvojovou pomoc mateřským zemím, která by pomohla účinně omezit ekonomickou emigraci.
Vadil by mi zákaz šátků (ale ne burky), jarmulky nebo viditelného nošení kříže.

Americká bezvýhradná podpora Izraeli
Znovu musím vyjádřit podivení nad tím, jak ochotně a bez výhrad hájí USA zájmy Izraele, a to i za cenu značných finančních, politických i vojenských obětí. To, jakým způsobem účinně funguje proizraelská lobby v americké politice, je skutečně velmi dobře popsáno výše uvedenými americkými politology; je to skutečně fascinující....

Zdůrazňuji, že chovám a vždy jsem choval velký obdiv k tomu, čeho Izraelci resp. Židé dosáhli; zvláště obdivuji jejich velmi rozvinutou vědu (mají myslím ze všech národů nejvyšší počet Nobelových cen “na hlavu”, a mezi nobelisty z ostatních zemí, zvláště USA, je navíc ještě mnoho dalších badatelů židovského původu).
Židé jsou spolu s Řeky vlastně zakladateli “naší” civilizace, protože křesťanství vzniklo jako (velmi úspěšná) “sekta” judaismu (jak říká jeden můj známý, “judaismus na export”).

Nelze ovšem ignorovat, že ohromné hospodářské, vědecké a civilizační úspěchy moderního státu Izrael (který právě slaví 60. narozeniny) byly vykoupeny velkým utrpením, stály spoustu životů v několika válkách. Hlavními oběťmi byli Palestinci, na jejichž území byl sionisty stát Izrael založen (název “sionista”, “sionismus” není samozřejmě žádná nadávka nebo něco pejorativního; je to prostě název, jakým se toto mimořádně vlivné hnutí samo a s oprávněnou hrdostí označuje).
Nelze zavírat oči před tím, že tento stát byl založen na území, které bylo obýváno po mnoho set let převážně jiným etnikem, které odtud byl do značné míry vyhnáno a do nynějška živoří v utečeneckých táborech. Toto konstatování není žádným “antisemitismem”, je to prostě fakt.

V dějinách to ovšem vždy takto chodilo – ten, kdo byl schopen určité území stabilně ovládnout, stal se jeho legitimním pánem a poražení a vyhnaní původní obyvatelé se s tím museli vyrovnat. Izraelci mají samozřejmě k Palestině úžasný historický a náboženský vztah; těžko ovšem můžeme přijmout, že na toto území měli jakýsi samozřejmý nárok, protože zde měli před 2 tisíci let svoji Hospodinem danou pravlast, ze které byli Římany vyhnáni. Je to argument stejného druhu, jako kdyby si západoevropští Keltové vzpomněli, že jejich posvátná pravlast leží v české kotlině. Samozřejmě vím, že v Palestině vždy malá židovská populace žila, ale to na věci mnoho nemění.

Cena, kterou bylo třeba zaplatit za vznik a etablování státu Izrael, tedy za úspěšnou realizaci sionistické ideje, je enormní a zdá se, že může být ještě mnohem vyšší, protože důsledkem může být časem nějaký velký konflikt USA resp. “západu” s muslimy. S odstupem by si bylo možno říci, že by bývalo moudřejší založit palestinsko-izraelský stát na občanském, nikoli národnostně-náboženském principu - tedy jako stát, ve kterém by žili zcela rovnoprávně Židé i Arabové (tak, jak to původně chtěli Britové, kteří mandátní území v Palestině spravovali). To už se ale zřejmě nedá napravit, dokonce ani kdyby k tomu účastníci konfliktu byli nějak mocensky donuceni.

Velkými spojenci Izreale jsou nejen mimořádně vlivní američtí židovští lobbisté, ale také američtí křesťanští sionisté – především protestantští evangelikálové, ke kterým se hlásí i prezident Bush.
Tito fundamentalisté říkají "Kdo vzdoruje Izraeli, vzdoruje Bohu. Věříme, že historie a Písmo ukazuje, že Bůh se zabývá národy, co se týče jejich jednání s Izraelem". Tito blouznivci věří, že se Kristus nemůže vrátit do té doby, než se stanou tyto události: Židé musí ovládnout Palestinu a Jeruzalém, zničit svatá islámské místa a znovu postavit chrám. Nakonec vypukne apokalyptická bitva u Armageddonu, kterou přežije 144.000 Židů, kteří přijmou Ježíše jako Mesiáše. Tím budou naplněny dějiny a nastane království Boží...
"Nevadí co Izrael dělá", říkají křesťanští sionisté. "Bůh chce, aby se to dělo".
Netřeba zdůrazňovat, že velká většina křesťanů tyto fundamentalistické bludy nesdílí...

Izrael požívá díky bezmezné podpoře USA skutečně zcela unikátních výsad. Je to jediný stát, který dlouhodobě neplní řadu rezolucí Rady bezpečnosti a nic se mu za to nestane. Izrael i nadále pokračuje ve výstavbě osad na okupovaných územích, bylo mu umožněno získat zbraně hromadného ničení. Přesto, že se jedná o jeden z nejvyspělejších států světa, dostává celou pětinu částky vydávané Spojenými státy na rozvojovou pomoc. Když pokračuje ve výstavbě osad na okupovaných územích, což explicitně zakazují rezoluce Rady bezpečnosti, je reakcí americké vlády pouze „vyjádření znepokojení”.

Vidím, že se ty moje “stručné poznámky” opět nějak protáhly, a přitom jsem ještě spoustu dalších věcí nestačil říci.
Takže pro dnešek skončím a budu na stejné téma pokračovat ještě příště – určitě k tomu dostanu i řadu podnětů z očekávané diskuse, na jejíž kultivovanost jistě opět dohlédne pan Stejskal...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sokrates napsal(a):

Váš článok ma zaujal - hlavne pre jeho "alternatívny" postoj. :-)

Na všetky tieto otázniky okolo islámu a podobne u mňa platí jednoduchá otázka z rímskeho práva, ktorú si vždy kladiem, ak sa nie je ľahké rozhodnúť alebo mi niekto niečo tlačí do hlavy - "Komu to prospeje?". A za to si môžeme dať čokoľvek - vojna s Irakom, vojna s Iránom, neintergrácia prisťahovalcov...
08. 05. 2008 | 15:12

Amarook napsal(a):

Jenom poznamka: Co je spatneho na ekonomicke emigraci? V minulosti vybudovala USA, Kanadu, Australii a Novy Zeland? To ze se nekdo vystehovava z ekonomickych duvodu nutne neznamena, ze je chudy a nevzdelany. Muze byt velmi vzdelany a zamozny. Presouvat se za lepsimi zivotnimi podminkami je prece vlastnosti vsech zivych organismu. Zalezi na cilove zemi koho vpusti.
08. 05. 2008 | 15:31

Blue Jay napsal(a):

Pan Horejsi je cestny clen,
Narodni Strany. Podle jejich predsedy je to kvalitni clen.
08. 05. 2008 | 15:39

veverka napsal(a):

Je smutné vidět stále jasněji,že USA vede v současnosti fanatický náboženský šílenec.Nejspíš se už na tu bitvu u Armageddonu připravuje,když staví všude své nové základny.Pokud věří i tomu,že má po ní přežít jen 144 000 židů,pak je mu pochopitelně jedno,že česká kotlina s jeho strategickým radarem bude vymazána jako první,včetně všeho živého.Židů u nás moc není,tak co.Někoho je nutné přeci obětovat a česká vláda se hlásí dobrovolně.A vůbec mě nepřekvapuje,že tito lidé zosnovali toto:
http://video.google.com/vid...
Vždyť šlo jen o oběť pár tisíců lidí za záminku k útoku na nenáviděné náboženské nepřátele.
08. 05. 2008 | 15:49

Saliven napsal(a):

Ať je Izrael jakej chce, Pánbůh za něj zaplať, protože destabilizací regionu dává muslimským radikálům pozapomenout na Evropu.
08. 05. 2008 | 16:19

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
k první části bych řekl toto: Jdou státy a národy, které globalizují, dále které se nehodlají nechat globalizovat a pak státy a národy globalizované, jako třeba my.
První dva nově příchozímu naznačí, že je tam host a teprve se uvidí, jestli ho tam nechají ... a na jak dlouho. A pokud ano, tak bude malý a hodný a přijme bez řeči všechna panující pravidla. Vyjímky se netolerují.
Pokud se týče ostatního textu ... mladíkům v mém okolí bych poznamenal toto: "Milí hoši, pokud chcete v Česku dělat kariéru - ať už politickou, vědeckou či v managementu v hospodářské sféře, tak se pod to opravdu, ale opravdu nepodepisujte ..." :-).
08. 05. 2008 | 16:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Muellere,
dekuji za navstevu meho clanku!
Doufam, ze nemate tak docela pravdu; snad to tady jeste neni tak zle...
Mqam ovsem tendenci k prehnanemu optimismu a naivite...
08. 05. 2008 | 16:48

Ivan Hochmann napsal(a):

To co jste pane napsal,

je opět šílenost.Až budu mít chuť,povím Vám svoje bez ohledu na na hájenství Vašich blogů.Zatím mám chřipku a bolí mě hlava.Teď ale nevím zdali příčinou není Vaše psaní.Ještě štěstí,že je neúplné.Kdyby jste napsal vše co jste chtěl - asi by mě kleplo.

Ivan.
08. 05. 2008 | 16:54

Karel Mueller napsal(a):

Já to trochu upřesním pane profesore. "Možná už to není tak zlé ..." ... alespoň v porovnáním s dobou před deseti lety. Těžko říct, jestli jsem optimista nebo pesimista.
Tvářit se, že černé je bílé nelze donekonečna a zejména ne v tak ryche se měnícím světě ... měnícím se v neprospěch západu.
Říkám to s tím, že Albert Einstein byl vždy můj nejvyšší idol a celých 5 let studia na FJFI visela jeho fotografie nad mojí postelí.
Já Vám naopak děkuji za odvahu.
08. 05. 2008 | 16:57

Řeč mysli napsal(a):

Pan prof. za 20 let se transformuje ve snílka. Sice umí exaktně, sofistikovaně, erudovaně apod. myslet, ale schází mu logika. Pamatujete si, jak H.Kohl otáčel oči v sloup, když V.Havel chtěl věčný mír zrušením Warszawského parku a NATO? Pan prof. obhajuje něco podobného. Kochá se sněním. A já stejně jako H.Kohl otáčím oči v sloup. Jako jezuita Sisyfosu bez mrknutí oka uděluje "Bludné balvany". To mu nebrání, aby bludně věřil v Boha. Víte, nejhorší lidé jsou ti, které nemůžete mít ať jako nepřátelé či přátelé. V něm se míchá 10% komunisty, 20% socana, 20% lidovce, 20%zeleného, 20% odeseáka a 10% ultranacionalisty. Zkrátka, nešťastný člověk.
08. 05. 2008 | 17:07

Blue Jay napsal(a):

To Mueller,
Uz dlouho obdivuji Vas obdiv ke kazdemu kdo se i nenapadne otre o Israel. Einstein visel nad vasi posteli? Ale.. Yellowstone je pro Vas stale problem,co? Jste napsal ze ten supervulkan ceka uz jen na par Ruskych raket. Jak jsem Vam napsal Ceskej vedce tak si z Vas Vasi kolegove z USGS delali srandu. Ale asi to z te Prahy mate lepe prozkoumane. Vite Muellere, kdyz ctu vase prispevky tak se bavim. Clovek z CR co se povazuje za odbornika na vse Americke. Jste skoro jako Zaoralek. Ale jen skoro. Kde jste v USA byl Muellere? Mozna me prekvapite.
08. 05. 2008 | 17:18

stále rebel napsal(a):

Pro Karel Mueller.
Nejsem fyzik a nedokáži Alberta Einsteina ocenit po této stránce, ale zato jsem kdysi četl jeho různé úvahy o životě a vím, že mi byl hodně blízký jako člověk. Byl asi nejen dobrým fyzikem, ale i vzácným člověkem.
08. 05. 2008 | 17:23

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, jistě to není islámské spiknutí. Ona je to totiž sama podstata současného islámu, co je tím "spiknutím". Středověké křesťanství prý bylo taky takové. Nevím, nemám čas počkat si 600 let. Co se týče Státu Israel, Židé z něj byli Filištíny vypuzeni do diaspory. O Sionu jen snili, to změnila WWII. Jinde na světě je asi nenapadlo zakládat nový stát, než ve své pravlasti. Takže i utrpení dnešních Palestinců vyvolal Hitler. Škoda, že se zakládáním Státu Israel došlo k mnoha křivdám a také, že Palestinci nejsou ochotnější k vyjednávání. Násilím Israel neporazí.
08. 05. 2008 | 17:55

Zacheus napsal(a):

To Václav Hořejší. Váš článek je velmi zajímavý a děkuji za něho. Otevřel jste i často tabuizované téma ( téměř neomezená podpora USA Izraeli)a jak je vidět z reakce pana Hochmanna,není Váš příspěvek nějakým "prádzným" textem. Naopak.

O tom, že Židé mají v USA velmi podstatný politický vliv svědčí i takový malý detail - senátor Robert F. Kennedy, ač katolík, během své prezidentské kampaně v roce 1968 často chodil do amerických synagog s jarmulkou na hlavě, aby na svoji stranu získal mocnou židovskou lobby.

Pokud jde o přistěhovalce, podle mého názoru by měli zcela a bez výhrad respektovat kulturní tradice zemí, do nichž přicházejí. Mešity v Evropě by měly být povoleny jenom za předpokladu reciprocity ( zatím si do Saudské Arábie nemůžete vzít ani Bibli, křesťané v Egyptě jsou pronásledováni a i v Turecku je často svoboda křesťanů jenom na papíře). A to již nehovořím o obsahu kázání v mešitách ve vztahu k Západu.

Izraelsko-palestinský konflikt nelze podle mne vidět jenom optikou "utlačovaných Palestinců", i kdyžje pravda, že jejich lidská práva jsou potlačována, ale také i pod zorným úhlem raketových útoků na Izrael,sebevražedných atentátů proti obyvatelům Izraele, i dalších teroristických akcí, páchaných islámskými radikály. Poté, kdy byli nedávno postříleni mladí Židé v Izraeli, tak Palestinci nad jejich smrtí jásali. Za zavraždění izraelských sportovců na olympiádě v Mnichově se, pokud vím, dodnes nikdo ani formálně neomluvil.

Podle mého názoru i za této situace je nezbytné se stále pokoušet dosáhnout dohody. Ustoupit ovšem musí umět obě strany. V této souvilosti nechápu, proč byl v USA kritizován exprezident Jimmy Carter, který se sešel z předáky Hamásu, když toto hnutí, ať chceme nebo ne, má rozhodující vliv na území Gazy. - To je jenom pár nesourodých poznámek. Přeji všem pěkný večer.
.
08. 05. 2008 | 18:08

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Skvele vtipne napsane :).

K.M.: "nepodepisujte se ..." brilantni

bigjirka: bezvadny postreh
08. 05. 2008 | 18:10

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:
Je mi velmi lito, ze vam zpusobuji zdravotni potize; reseni je velmi jednoduche a jiz jednou jsem vam ho navrhl; zrejme mate masochisticke sklony :-)
V kazdem pripade preji brzke uzdraveni.
08. 05. 2008 | 18:23

SuP napsal(a):

Hmmmm -
takže levicový intelektuál, pacifista a k tomu tak trochu antisemita. Podívejme, kdo by to byl řekl?
Pane profesore, že byste se nám zamyslel ještě taky nad "osvětimskou lží"?
Můžete mi někdo vysvětlit, proč mě tyto myšlenky po přečtení tohoto článku napadly?
08. 05. 2008 | 18:42

Sekyra napsal(a):

SuP:
Na vaši otázku se nabízí velmi snadná odpověď, ale kdybych ji tady napsal, tak by to pan Stejskal v tu ránu smazal.
08. 05. 2008 | 18:44

Karel Mueller napsal(a):

Blue Jay:
Milý mandrake,
nejednou jsem Vám psal, že se k vnitřním poměrům v Israeli a USA zásadně nevyjadřuji, ostatně by jste napočítal počet mých příspěvku na toto téma za celá léta na jedné ruce. Nejsem znalec tamních poměrů. Mohu se vyjádřit k dopadům jejich mezinárodní politiky, jak je vidím na podkladě nezpochybnitelných skutečností. A pan prof. Hořejší - kterého jste výše označil za čestného člena Národní strany - nepíše nic než holá fakta, které se lze dočíst v dostupné literatuře.
Pokud jde o proražení Yellowstoneské poklice - patří to k tzv. strategii úderů na neuralgické body, jak jsem Vám psal. Nejde jen o tuto sopku, zmiňoval jsem se i o tzv. nulté (zmrzlé). Netroufám si to posoudit, ty výpočty jsem neviděl. Možná je to jen spekulace, možná ne. Každopádně lidé, kteří ty výpočty dělali, měli mozky trochu jiného kalibru než je ten Váš i všech Vašich poradců.
08. 05. 2008 | 18:50

Karel Mueller napsal(a):

Stále rebel:
O tom, že byl Einstein vzácný člověk i po lidské stránce nelze pochybovat.
08. 05. 2008 | 18:54

Amarook napsal(a):

to: Vaclav Horejsi

Vazeny pane profesore,
vas prispevek je dukazem toho, ze nekteri odbornici v jednom oboru se citi kvalifikovani mluvit uplne do vseho. Kvalita prispevku je stejna jako bych ja psal o imunologii.
08. 05. 2008 | 18:54

SuP napsal(a):

Sekyra -
tak to zkuste jinak, aby to nevymazal. Mě to zajímá.
08. 05. 2008 | 18:55

Zacheus napsal(a):

To SuP. Podle mne je Vaše hodnocení autora textu ukázkovou aplikací pravidla- když mně dojdou argumenty, tak začnu nadávat. Poznámka o tzv. Osvětimské lži mně v této souvislosti připadá jako krajně nevkusná. Navíc nelze přece reagovat na jakoukoli věcnou kritiku či analýzu činnosti Židů či Izraele nálepkou antisemity.
08. 05. 2008 | 18:59

Englishman napsal(a):

Well, v politice s p.t. autorem vskutku nerozumím. Vezmu to dle svého zvyku pozpátku:

1) Nevěřím že by významnější část křesťanských sionistů vyznávala panem Hořejším popsané bludy. Já jsem třeba křesťanský sionista a víru v tyto bludy na sobě nepozoruji :-) Pokud jsou křesťané sionisty, tak jsou jimi opravdu obvykle z eschatologických důvodů, ty ale nemají co dělat s reálnou politikou - alespoň u těch, kdo nejsou zcela zatemněnými fanatiky.

2) Pokud se člověk chce dozvědět, jaké mají muslimové v Evropě a s Evropou úmysly, pak se jich může třeba zeptat. A pokud se zeptá, tak se dozví, že opravdu chtějí Evropu ovládnout. Někteří (možná mnozí) z první generace imigrantů z vidiny ovládnutí Evropy islámem žádnou radost nemají, ale i ti to považují za jasnou věc.

3) Názory mírových aktivistů by člověk neměl brát moc vážně. To se týká jak izraelských mírových aktivistů, tak i západoevropských mírových aktivistů ze začátku 80. let, které platila KGB za účelem získání vojenské převahy v atomových zbraních.

4) Už asi po sté a zjevně nikoli naposled: Ne, Irán ani žádná jiná islámská země nechce získat balistické střely s ZHN k tomu, aby jimi zaútočila na Evropu nebo USA. K tomu totiž balistické rakety neslouží. Pro útok je samozřejmě mnohem výhodnější propašovat jaderné zbraně do země a odpálit je bez jasného důkazu, kdo tak učinil. Balistické střely a zejména hlavice se ZHN slouží k VYDÍRÁNÍ. Státy si je nepořizují proto, aby je použily, ale aby jejich použitím hrozily. A obdobně: protiraketová obrana neslouží k sestřelování raket, ale k tomu, aby bráněné státy vydíratelné nebyly. Všimněte si, že balistické střely s jadernými hlavicemi sice nikdy použity nebyly, ale do chodu světa několikrát významně zasáhly. A plán na obranu proti nim skoncoval s bolševickým impériem.
08. 05. 2008 | 19:04

Englishman napsal(a):

Karel Mueller:

Třeba Mileva Marić by s vámi v názoru na lidské stránky Alberta Einsteina možná nesouhlasila...
08. 05. 2008 | 19:09

Karel Mueller napsal(a):

SuP.
Milý SuPe,
půjde ještě trochu dál než Zecheus. To, co píšete o Ovětimské lži je strašná tragedie. Protože profesor psal pouze holá fakta a pokud jste Vy (a Vám podobní) ochoten je postavit na roveň zpochybňování holokaustu ... tak si následky můžete domyslet sám, nechci to říct tak netvrdo.
08. 05. 2008 | 19:13

Luba napsal(a):

Izrael je do jisté míry ona nepotopitelná letadlová loď USA
ve strategicky významné oblasti světa. Izraelci mají mé sympatie pro svou píli a odhodlanost, s jakou vydobyli území své pravlasti z obklíčení pouště a středověkého islamismu. Pár desítek miliónů jejich bratranců-Arabáčů je již pár desítek let proklíná každý den, a oni navzdory tomu žijí a prosperují.
Izraelci se celou tu dobu o normální soužití s Palestinci a jinými poctivě snaží, ale přes vršící se hromadu mrtvol, patriarchální tradici pouštních kmenů a povinnost msty se bohulibé mírotvorství uskutečňuje jen stěží. Myslím, že žádný příslušník jednotného etnika - kmene Čechů - by neměl být natolik drzým, aby Izraelcům dával jakákoliv doporučení, jak mají z této velmi složité situace vybřednout. Vůle musí být oboustranná.
Jó - kdyby radili pánové z vlády První republiky nebo pan prezident Masaryk - to by byla jiná. Tehdy jsme byli mnohanárodním státem a řešení vztahů mezi etniky mohlo sloužit ostatním Evropanům a jiným jako následováníhodný příklad.
K. R. Popper považoval prvorepublikové Československo za jedinou otevřenou společnost na světě. Škoda, že ta demokratizace tak brzy skončila. My, kteří neumíme řešit ani z poloviny tak závažné problémy, jaké řeší Izraelci, jim nemáme co radit. Soustřeďme se na to, co můžeme sami pozitivně ovlivnit u nás doma.

Pane Hořejší, navrhněte, co podniknout v tom směru, aby učitelky (učitelé takřka neexistují) v dětech a studující ládeži ke studiu nebudily odpor, ale naopak zájem. Drogy, chlast a hulení by pak pro ně patrně nebyly tak atraktivní, jako je tomu nyní.
08. 05. 2008 | 19:14

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann:
Manželství nefungovalo šťastně, tak se rozvedli. Einstein se o ní i o děti postaral dostatečně. Dal ji celý obnos z Nobelovy ceny a nakonec ji nechal i majetek.
08. 05. 2008 | 19:15

Boleslav D. napsal(a):

Luba:
Používat nadávku "Arabáč" je stejně nevkusné a hloupé, jako říkat "Rusák" nebo "Židák".
Když řekneto to první nebo druhé, je to u nás přijímáno jako něco zcela normálního, ba zábavného. Ne tak v případě toho třetího ("Ž..."). Myslím, že slušný člověk by neměl z úst vypustit ani jedno z toho...
08. 05. 2008 | 19:42

SuP napsal(a):

První perla:
"Nelze ovšem ignorovat, že ohromné hospodářské, vědecké a civilizační úspěchy moderního státu Izrael (který právě slaví 60. narozeniny) byly vykoupeny velkým utrpením, stály spoustu životů v několika válkách. Hlavními oběťmi byli Palestinci, na jejichž území byl sionisty stát Izrael založen"
A druhá perla o nic horší:
"Nelze zavírat oči před tím, že tento stát byl založen na území, které bylo obýváno po mnoho set let převážně jiným etnikem, které odtud byl do značné míry vyhnáno a do nynějška živoří v utečeneckých táborech. Toto konstatování není žádným “antisemitismem”, je to prostě fakt."

A co na to historie?
....."Po První světové válce ustanovila Společnost národů Britský mandát Palestina s úmyslem vytvoření „domoviny pro židovský lid“.[7] V roce 1947 OSN schválila rozdělení Mandátu Palestina na dva státy - židovský a arabský.[8] Liga arabských států tento plán odmítla, nicméně na základě plánu OSN vyhlásil Izrael 14. května 1948 svou nezávislost."....

A Vy se divíte, že národ zdedimovaný holocaustem, jehož zbytky na území postoupeném OSN vybudovaly svůj stát se musí spoléhat na masivní podporu USA?
Stát, na který si denně brousí zuby nepůvodní obyvatelstvo, které za 60 let nedokázalo opustit uprchlické tábory, přestože má za sebou masivní oporu celého zbytku arabského světa?
08. 05. 2008 | 20:19

Luba napsal(a):

Boleslav D:
Arabáč není nadávka, Čecháčku.
08. 05. 2008 | 20:28

On napsal(a):

Mám takový dojem, že vznik samostatného státu slibovali britové arabům za pomoc v boji proti osmanské říši. Paralelně, v rámci proslulé britské korektnosti, dojednali se sionisty vznik jejich státu. Nelze se tudíž divit jisté arabské rozmrzelosti pří styku křesťany.
08. 05. 2008 | 20:36

badatel napsal(a):

to autor,
přínos Židů ve všech oblastech lidské činnosti je vyjímečný. Podívejte se kolik je nositelů nobelových cen židovského původu.
Stát Israel byl uměle vytvořen jako jejich domov, hned po vzniku napaden a napadán dodnes.
Podpora z USA je OK, mimochodem americká finanční oligarchie je převážně židovského původu, tak se tolik nedivte že finančně podporují židovský stát.
Jako vědec se pouštíte na tenký led a divím se Vám, že tímto způsobem nahráváte lidem s opačnými názory k těm Vašim, které obhajujete a možná tak u některých devalvujete své jinak perfektní blogy.
08. 05. 2008 | 20:39

Karel Mueller napsal(a):

SuP:
Uvedl jste mezinárodněprávní podklady pro vznik státu Izrael. OK, v pořádku.
Není mi však jasné, proč výše uvedené připomínky nazýváte perličkami. Nebo to území bylo předtím liduprázdné? Židé - které docela obdivuji - je od původních obyvatel odkoupili? Pokud ano, je vše v naprostém pořádku. Pak to ale musíte uvést a další debatu udělat zbytečnou.
08. 05. 2008 | 20:48

vaclavhorejsi napsal(a):

badatel:
Vzdyt v clanku prece rikam totez co Vy:

"Zdůrazňuji, že chovám a vždy jsem choval velký obdiv k tomu, čeho Izraelci resp. Židé dosáhli; zvláště obdivuji jejich velmi rozvinutou vědu (mají myslím ze všech národů nejvyšší počet Nobelových cen “na hlavu”, a mezi nobelisty z ostatních zemí, zvláště USA, je navíc ještě mnoho dalších badatelů židovského původu).
Židé jsou spolu s Řeky vlastně zakladateli “naší” civilizace, ...."
08. 05. 2008 | 21:00

Martin napsal(a):

Zajimalo by mne, proc se posuzuje "zidovsky puvod" tech ci onech vedcu, jsou to obcane ruznych statu a tecka. To snad uz zas posuzujeme rasy ? A nebo onen zidovsky puvod se tyka nabozenstvi a vsechno to byli vyznavaci judaismu ?
08. 05. 2008 | 21:21

Luba napsal(a):

Podívejte se, Vážení,
8. května - tedy ve výroční den vítězství nad nacizmem, je podle mne kritikářství židovského samostatného poněkud nevkusné.

Naše rady, že se mají Izraelci chovat podle námi doporučeného bontonu, si můžeme nechat na koledu.
Dá se říci, že jsme jako národ příliš proti deportacím ňašich židovských spoluobčanů neprotestovali, narozdíl od "fašistických" Italů, například.
V řadách našich zahraničních jednotek bojovalo proti nacistům rovněž mnoho českých Židů. Mezi piloty jich byla dobrá třetina.
Myslím tedy, že bychom toho obvyklého kecání mohli pro dnešek z pietních důvodů zanechat, co říkáte?

Izrael je svědomím naší euroamerické civilizace.
08. 05. 2008 | 21:24

Englishman napsal(a):

Martin:
Škoda, že jste svoje rozumy nemohl sdělit Hitlerovi.
08. 05. 2008 | 21:33

Martin napsal(a):

Zadny stat Lubo neni svedomim nasi civilizace. Nasim svedomim jsou zlociny spachane behem druhe svetove valky. Podivejte se na to treba z tohoto uhlu, romove byli vyvrazdovani behem druhe svetove valky stejne jako zide, mame kazdou kritiku ci zatceni clena romskeho etnika okamzite zamitnout, protoze byli vyvrazdovani ? Myslim, ze vam by takovyto pristup pripadal absurdni. Jestli mame nejake zasady, tak musime merit vsem stejnym metrem.
08. 05. 2008 | 21:33

Martin napsal(a):

Englishmanne, vam se libi Hitleruv pristup posuzovani lidi podle rasy ? Nic jineho totiz vase pripominka nenaznacuje. Ja tento pristup odmitam.
08. 05. 2008 | 21:34

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane profesore Horejsi.
Pustil jste se do thematu, ktery je nekonecny, co do uspokojivych odpovedi na eventualni otazky.

Kausa statu Israel, zacatek jeho existence a kdo ublizuje komu (Palestinci Israelcum nebo opacne) je totez, jako se snazit najit co bylo driv - vejce nebo slepice?!

Ve state Israel ziji obyvatele stejne rozdilnych nazoru, jako vsude jinde a stat Israel vzdy jedna podle toho, kdo je u moci!
Politicky to neni nic jineho, nez vsude jinde na svete. Vojensky to predstavuje vybusnou situaci jako nikde jinde na svete!

Stat Israel byl vytvoren umele v nedavne minulosti a nasledkem toho mnoho milionu lidi ztratilo domov.
Problem, jehoz SKUTECNE reseni je generacne velmi vzdalene!

Nicmene, realita je, ze stat Israel existuje a spekulace zda pravem ci nepravem, je pondelni debata nad nedelnim zapasem!
Muzeme zde na techto a jinych strankach horlit jak, co kdyby atd. ale nakonec to bude veci Israelcu a Palestincu.

Bohuzel v tomto sporu svet nebude jen divakem, jako v mnoha jinych sporech, ale bude drive ci pozdeji i ucastnikem!

Nejblizsi vyvoj ? Osobne se domnivam, ze dny premiera Olmera jsou secteny a premierem se stane Netanyahu a napadeni Iranu je jen otazkou kratke doby po jeho prevzeti uradu.

Je zcela mozne, ze by tato udalost dala presidentsvi USA do rukou McCaina!
Rad bych se mylil. Ne proto, ze McCain je Republikan, ale proto, ze tento kdysi hrdy bojovnik se stal senilni loutkou v rukou Neokonu!
08. 05. 2008 | 21:36

lectus napsal(a):

ad "Řeč mysli" - myslím, že Váš "hluboký" postřeh (cituji): "nejhorší lidé jsou ti, které nemůžete mít ať jako nepřátelé či přátelé. V něm se míchá 10% komunisty, 20% socana, 20% lidovce, 20%zeleného, 20% odeseáka a 10% ultranacionalisty" dost vypovídá o mentalitě skupiny pravidelných diskutérů na zdejších blozích. Vybíráte si přátele podle politických postojů? Já ne, a lidí, kterým není vše jasné, si velmi vážím. Samozřejmě si mohu také klást otázku, má-li pan profesor právo vyjadřovat se k něčemu, čemu, jak se přiznává, nerozumí. Odpovídám si, že ano, zvláště tady - kde jinde mohou lidé s přirozenou autoritou, avšak "neprofesionálové" psát, co si myslí - mimochodem, klub Sisyfos je spolek, který potírá ty, kteří "jistě vědí", že nebezpečné blbosti jsou pravdivé. Skepticismus je zcela v souladu s oním 10+20...+n% založením přemýšlivého člověka.
P.S. Pane Stejskale, možná, že by nebylo nevýchovné mazat bez varování příspěvky obsahující výrazy jako Arabáč či Rusák...
...a :-))))) i strašlivý výraz "kdyby jste" - tedy, to už bych chtěl moc.
08. 05. 2008 | 21:42

Luba napsal(a):

Martine,
nejde jen o druhou světovou, ale o dějiny intolerance, "tradici" pogromů aj. Hitlerova soldateska to jen dotáhla do "strojové dokonalosti". Masového vraždění mužů, žen a dětí, dokonce v rámci pokroku a vědy. Vše dokonale statisticky zpracováno a doloženo, zdůvodněno, a nikdo nakonec vlastně za nic nemohl. Všichni plnili jen rozkazy.
Ta obrovská krize důvěry, důvěry v humánnost člověka, je patrná dodnes.
08. 05. 2008 | 21:45

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Israel - nekonecne thema. Dobre jste to vystihl.
Je jen velmi tezke psat vyvazene a pri tom strucne na tento namet.
08. 05. 2008 | 21:45

Martin napsal(a):

Lubo, to vse je pravda. Ale nedava to statu Izrael vecny odpustek na cokoliv stejne jako to z tohoto statu necini svedomi nasi civilizace.
08. 05. 2008 | 21:47

Karel Mueller napsal(a):

VK Ca.:
Zdravím Vás pane VK a jsem rád, že jste zase mezi námi, už jsem Vás postrádal:-).
Jen bych poznamenal, že jsem měl pár dodatků v blogu pana Svobody.
Pokud jde o výše uvedené téma, tak to je opravdu nekonečné. A asi neřešitelné, podle mého názoru tam hrají rozhodující roli náboženské otázky.
Víte, profesorův článek obsahuje jádro problému v následující větě: " ... že by bývalo moudřejší založit palestinsko-izraelský stát na občanském, nikoli národnostně-náboženském principu ..", nevím ovšem, jak dalece by to bylo možné. Mimochodem zkuste přijít před naše multikulturalisty s něčím podobným např. v našem případě :-/.
Mě ovše vadí, že na jakoukoliv kritiku Židů - asi nemusí být myšlena nepřátelsky - okamžitě následuje vytažení holokaustu, obvinění z antisemitismu atd. Jako by ostatní ve 2. WW nebojovali a nepřinesli obrovské oběti. Ve svých důsledcích to ovšem znamená jen jedno: Utajený růst skutečného, ale skrytého antisemitismu, o to zavilejšího.
O možnosti napadení Íránu jsem se zmiňoval na blogu paní Brixi, uvedl jsem 3 varianty, jedna horší než druhá. Nechme se tedy překvapit.
08. 05. 2008 | 22:04

student napsal(a):

Pane profesore, při vší úctě vám trochu doplním vzdělání.
1) Židé šli do Izraele proto, že nikde jinde na světě neměli vůbec žádnou šanci.
2) Velká Británie měla zpočátku námitky, protože nechtěla přijít o území kde měla vliv.
3) SSSR prostřednictvím ČSR se původně snažil vliv na tom území získat. Ale nakonec vsadil na Araby.
4) Rozpor mezi "západem" a muslimy není důsledkem existence Izraele. Pokud si vzpomínám tak dávno před vznikem islámu byly punské války. V nich Arabové projevili zájem o ovládnutí tehdejšího světa. Prohráli, ale zkoušet to asi budou dál.
V současné době Izrael funguje jako nárazník a částečně tak západ chrání.
08. 05. 2008 | 22:17

vlk napsal(a):

Pane profesore,

s tímto vaším blogem nemohu souhlasit. Jakkoliv vím, že jste duše čistá a hrajete fair.

Začnu od multikulturalismu. Ten nneí problémem, pokud se menšiny skutečně chtějí začlenit do většinové společnosti. Převezme jazyk, zvyky a sdílí hodnoty. to byla záležitost onoho tavicího tyglíku v USA nebo v Austrálii, dokud většinoví proud přistěhovalců přicházel z Evropy. Problémem nebylo ani náboženství. vetšinoví protestanti nechali žít katolíky a ostatní. Protože i tady, šlo více méně o sdílení hodnot stejného typu. A pokud jedinec propadl sítem, měl zakodováno, že prostě selhal on sám. Pokud jich bylo víc, vytvořili odbry. tedy konstruktivní sílu, která korigovala nerovnosti. Ale nezpochybňovala základy společnosti
Jinak je tomuv dnešní západní Evropě. Tam se snaží do společnosti zaintegrovat přistěhovalecká první generace. Pokdu se jí to ekonomicky povede- je většinou i každá další generace ok. a nábožensky nemilitantní.
Pokud ovšem propadne sítem - nevytvoří stranu nebo odbory a nesnaží se positivně ovvlivnit celou spoelčnost. ne ni se izolují a militarizují. A ze své prohry činí vinou základy té většinové společnosti a snaží sejí potrestat- lépe zničit. O tomhle je islamismus. Radikální islamismus. Ve Francii, Británii, Belgii, Šapěnlsku a Německu.Bohužel. Vini na neúspěchu muslimských mladíků jsmemy, už pouhou svou existencí.

Teď k Izraeli. Nejsme ve věci nestranný. Kdybych požádal, vzhledem k původu části své rodiny bych dostal jejich asi jejich pas. To, co vás překvapuje, já obdivuji. Izrael je nepochybně umělý stát, kterým svět odškodnil Židy za své špatné svědomí. O tom není třeba debatovat. Ovšem rozdíl mei nárokem Izraelců na Jeruzalem a Arabů na táž stát je pouze ten,, že Arabové Jeruzalém ovládli, tuším, někdy kolem roku 600 a Izraelci si jeho západní část znovu vzali v roce 1948. Rok 600 je tak vzdálen, že každý říká - ono to bylo arabské. Říkáte to i vy. A Izraelcejste ochoten označit možná i za okupanty. Při tom rozdíl není. Zajímavý je problém takzvaných palestinských uprchlíků. Ano, oni žijí v táborech. Do teď. Proč žijí v táborech? Prootže se tak rozhodly okolní arabské země. Pokud by byly Palestince v klidu asimiloaly,tak jako to učinilo po 2.www Německo a Rakousko s odsunutými, měl svět dnes o velký problém méně. a dokonce i tyto země -konkrétně Libanon a Jordánskoby na tom byly výrazně lépe. Dnes totiž na svém území mají menšiny, silně militantní , ozbrojené, podporované cizími státy, které vysloveně podlamusjí jejich bezpečnsot.
Ne arabské státy prostě nechtěly uznat Izrael, takže nemohly vyřešit uprchlíky a udělat z nich své občany a tím zlomit problém.

A USA a Izrael? Pokud by za ním, byť jen na okamžik nestály, tak buď zmizí z mapy světa nebo zažijeme , co je to jaderná katastrofa velkého rozměru. Možná katastrofa fatální.

J osoběn za ten postoj USA denně děkuji. A doufám,že vydrží.
08. 05. 2008 | 22:17

Martin napsal(a):

Studente, arabove a punske valky ? Cehopak jste to student, ze se tak zeptam, protoze fenicany - ci presneji jejich potomky - nazvat araby to slysim poprve.
08. 05. 2008 | 22:18

Řeč mysli napsal(a):

to lectus: Prosím, kdyby jste zažil v "akci" pátera Ferdu, zůstal by jste stát v němém úžasu. Bytostně nesnáším nabubřelost vědců. Tzn. školní vzdělanci umí jen naučené. Páter Ferda své schopnosti v mládí neměl. Získal je až vlivem utrpení. Víte, pan prof. je v úvahách jak slizký had. Stále má "palec" vodorovně. Neumí řešit úvahy palcem dolů či nahoru. On má rád jak židy, tak muslimy. V životě jsou situace, kdy musíte být tvrdý, krutý. Jsou i situace, kdy musíte být úžasně milý. Muslimové za New York ještě zaplatí.
08. 05. 2008 | 22:27

prirodovedec napsal(a):

vlk: Mocensky je to jasne - viz evropske Zamori za casu krizovych vyprav vazalo sily protivnika.

Zduvodneni podpory Zamori je logicke, odcinujeme hrichy minulosti (tehdy jsme hajili svata mista). Zamori by asi melo dle nekterych vice poslouchat, protoze neustale odvolavani na hrichy minulosti muze vest k selhani verejneho mineni pri prilisnem tlaceni na pilu. A vime co nasledovalo po padu Zamori.
08. 05. 2008 | 22:31

badatel napsal(a):

to Karel Mueller,
vážený, je neodiskutovatelným faktem, že klíčovou roli v poražení fašismu ve 2.WW měla Sovětská armáda.
Bylo to ty její židobolševické hordy, jak v posleních chvílích války je nazývali fašisté, které dobyly Berlín a srazily fašistickou bestii k zemi.
Je smutné, že v den výročí konce 2.WW na ně se za celý den téměř nevzpomene , přitom možná ani my bychom zde neseděli u Internetu, nebýt jich.
Je smutné, že pan profesor v tento den publikoval tento blog - chybí mu minimálně cit, co je košér.
Antisemitismus v Čechách byl již dávno v historii, vzpomeňte na Josefov,pogromy na Židy, i tu hilzneriádu, kde se TGM ukázal jako neohrožený bojovník za pravdu.
Vítr, je-li nějaký národ neustále napadán, od nepaměti jsou na něj dělány pogromy a přitom dal lidstvu Ježíše Krista,Marxe,Einsteina atd., tak se nedivte, že jedná obranářsky a vytahuje ty těžké kalibry, jako holocaust apod.
Ten národ je mírumilovný, ale má právo na obranu svého státu. I pacifista se může bránit, vzpomeňte Čapkovu Matku.
08. 05. 2008 | 22:38

green napsal(a):

"There are 23 countries in the world that derive at least 60 percent of their exports from oil and gas, and not a single one is a real democracy," explains Diamond. "Russia, Venezuela, Iran and Nigeria are the poster children" for this trend, where leaders grab the oil tap to ensconce themselves in power.

A co Izrael pane profesore? 3% americké populace podle vás ovládá jen tak zbytek? Neslyšeli jsme to již někde? Proč má Izrael tak silnou podporu mezi afro Američany, proč si běžní Američané přejí podporovat Izrael? Protože si váží, když někdo drží demokracii byť na něj dopadají rakety? Kdyby lidé vašich názorů byly v Bílém domě, Izrael by už nebyl! Co Masaryk, co poválečné demokratické Československo, které tolik vzniku a udržení Izraele pomohlo, diplomaticky, zbraněmi v boji? Vy nejste vedle, vy jste na škodlivé straně. Ale proč?
08. 05. 2008 | 22:42

vlk napsal(a):

přírodovědče

je to věc názoru. Já si nemyslím, že zámoří má ve věci podpory Izraele více poslouchat. není totiž koho. Mnichovany?

Kde mělo zámoří ovšem daleko více poslouchat a zejména myslet , byl Irák a Afghánistán.
Speciálně Irák byla naprosot zbytečná zkušenost.

Bylo by bývalo stačilo Saddáma rozbombardovat. A dejme tomu - za tři roky totéž. A za další tři zase. A předvést mu jeho bezmocnost proti globální velmoci. A nezaplétat se do okupace země. Taková demonstarce síly by měla naprosto odstrašující účinek. věřím, že i pro iránské ajatolláhy. Rychle by pochopili, co s ejim může stát. Jenže okupace a bezplánovitost v Iráku ukázala děsivou slabinu supermocnosti. není prostě schopna zvládnout obyvatelstvo a jeho duchovní. Není schopna čelit pouliční guerille a sebevražednému teroru. A ajatolláhové pochopili, že přesně tudy vede cesta k vítezství. A že se zase tak moc bát nemusí.
A Izrael toto všechno doře ví. proto má zbraň posledního soudu. A je rozhodnut ji, v příapdě potřeby, použít. Proto je dobře, že angažmá USA tuto nutnost eliminuje.
08. 05. 2008 | 22:50

Karel Mueller napsal(a):

badatel:
Milý vážený,
" ... vážený, je neodiskutovatelným faktem, že klíčovou roli v poražení fašismu ve 2.WW měla Sovětská armáda.
Bylo to ty její židobolševické hordy, jak v posleních chvílích války je nazývali fašisté, které dobyly Berlín a srazily fašistickou bestii k zemi.
Je smutné, že v den výročí konce 2.WW na ně se za celý den téměř nevzpomene , přitom možná ani my bychom zde neseděli u Internetu, nebýt jich..."
víte, že mi mluvíte z duše? To je bomba, co?
08. 05. 2008 | 22:50

vlk napsal(a):

badatel
naprosto přesné!
08. 05. 2008 | 22:51

prirodovedec napsal(a):

vlk: Nedorozumeni. Zamori v historicke literature, do ktere jsem kdysi koukal byly krizacke staty. Cili pro mne Zamori neni USA ale Zamori je Izrael. :)
08. 05. 2008 | 22:57

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller na ten blog pana Svobody jsem se mrknul.
K Vasi debate s panem Hochmannem neni co dodat jen snad to, ze je vzdy prijemne si potvrdit shodnost mysleni.
Co je zajimave v mnoha debatach, je nad slunce jasně se zvětšující komplexnost temer vsech problemu, kdy jen cerna nebo bila je temer neexistujici a presto pocet lidi s cernobilym videnim se zvetsuje!
08. 05. 2008 | 23:02

student napsal(a):

Martine, Féničané byli na daném území předchůdci Arabů. Tím, že bylo Kartágo zničené tak všichni nevymřeli. Zůstali tam, řadí se dnes mezi Araby, a zůstal tam i zájem o výraznou posici ve Středomoří a dále ve světě.
08. 05. 2008 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
totéž platí i pro tuto diskuzi. Pokusím se to shrnout do koncentrované podoby.
V zásadě celý problém můžeme shrnout do dvou otázek:
- Měli Židé morální nárok na vznik státu Izrael vzhledem k holokaustu a jejich přínosu ke světové civilizaci?
Moje odpověď zní ano.
První zásadní problém: Odpověď muslimského světa: Ne.
- Mělo mezinárodní společenství morální povinnost - včetně Židů - se o Palestince postarat a zajistit jim nový domov buďto v samotné Izraeli nebo v jiném státě a kompenzovat jim majatek, pokud o něho přišli?
Moje odpověď zní ano.
Kardinální problém: Mezinárodní společenství v této oblasti zcela selhalo.

Z toho plyne vše ostatní.
08. 05. 2008 | 23:12

Martin napsal(a):

Studente, Fenicane byly jeden z mnoha starovekych narodu (neni jiste jesli slo o biblicke kanaance nebo nekoho sprizneneho spise s minojci], ktery nebyl Araby, jak jste puvodne napsal. Choval se stejne jako kazdy jiny narod v te dobe, cili stejne i jako tehdejsi Izrael, expandoval jak mohl, nez ho nekdo silnejsi premohl. Tahat ze starovekych udalosti jakekoliv analogie k dnesku je uplny nonsens.

Jen tak mimochodem punske valky byly spise zpusobeny rimem, ktery chtel zlikvidovat obchodniho konkurenta. Takze spis byste mel psat o tom jak my od tisicileti se snazime vsechny dobyt a zotrocit :)
08. 05. 2008 | 23:15

stále rebel napsal(a):

Pro student.
Cituji vás:
„Pokud si vzpomínám tak dávno před vznikem islámu byly punské války. V nich Arabové projevili zájem o ovládnutí tehdejšího světa. Prohráli, ale zkoušet to asi budou dál.“
Jak to opravdu bylo s těmi punskými válkami zde:
http://cs.wikipedia.org/wik...
A jen ještě doplním, Féničané byli semitský kmen
To je zajímavé, co studente, kdo tedy chtěl ovládnout ten svět?
08. 05. 2008 | 23:26

vlk napsal(a):

přírodovědec- omluv laskavě moji duševní nedostatečnost. Leč na argumentaci naprosto nic neměním. Bylo to k věci a předmětu , tak či onak.
08. 05. 2008 | 23:26

student napsal(a):

Martine, druhy vztahů mezi jednotlivci, skupinami a národy
jsou bohužel pořád stejné.
Vždy jde o to zlikvidovat konkurenta. Ale platí to všemi směry.
08. 05. 2008 | 23:31

Martin napsal(a):

Studente, myslim ze dost slusna cast populace je myslenkove prece jen dal a vsimla si ze spoluprace prinasi mnohem vice nez likvidace.
08. 05. 2008 | 23:32

bigjirka napsal(a):

spolupráce přináší víc než likvidace jen tehdy, když mne druhá strana nechce zlikvidovat
08. 05. 2008 | 23:51

Martin napsal(a):

Bigjirko, jiste takze bychom si mohli pozametat pred vlastnim prahem a prestat se snazit likvidovat jine kultury a narody jak je evropskou (dnes euroatlantickou) tradici jiz nejaky tisic let.
08. 05. 2008 | 23:55

bigjirka napsal(a):

nevím nic o tom, že bychom někoho likvidovali. pokud máte co k metení, nebráním...
09. 05. 2008 | 01:02

Martin napsal(a):

Vidite, a ja nevim zas ze by byla nejaka druha strana co by nas chtela likvidovat. Jak je to hezke kdyz nikdo nic nevi :)
09. 05. 2008 | 01:35

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller.
Napsal jste to vystizne a strucne.
Vase odpoved na druhou otazku skutecne vse shrnuje.
Reseni ?
Hledani reseni ovsem vyvolava dalsi otazky:
1. Je uz prilis pozde na "civilni" napravu?
2. Potlaci jine mezinarodni udalosti tento problem do pozadi, aby potom nahle a necekane to "bouchlo" se vsemi nasledky?
Protoze odpovedi na tyto otazky mohou byt jen spekulativni, jsou otevreny vsem moznostem. Mnoho z techto moznosti jsou velmi neprijemne. Nejen pro Israel!
Ale to uz jsme probirali. Jen jsem "nahlas" uvazoval.

Jsme ted s manzelkou "On call" kdyz mladi potrebuji, cili nemohu nekdy hned reagovat, tak mne prosim omluvte.
09. 05. 2008 | 02:54

Čochtan napsal(a):

Vážený pane profesore, pár poznámek k vašemu textu:

1. nevěříte že: - „existuje nějaké muslimské spiknutí organizované např. íránskými představiteli, jehož cílem je likvidace “západní civilizace”, ..“

Tohle „spiknutí“ je islám sám, od svého prvopočátku, kdy zlikvidoval všechny kultury kolem sebe. Křesťansko-židovský Jerusalém, křesťanský Egypt, celá severní Afrika, invaze do Evropy, likvidace Byzance. . . . Budhovy sochy....
Likvidace všeho neislámského JE PODSTATA islámu !!!

2. „Podivil jsem se též nad tím, jak ochotně a bez výhrad hájí USA zájmy Izraele, a to i za cenu značných finančních a politických obětí“.

Israel, je součástí euroamerické „bílé“ civilizace a až padne Israel, pak je na řadě Evropa. Israel je předkrm, Evropa hlavní chod. Islám myslí ve staletích, ne jako my ve dnech. Když nás dobývá už 1300 let, tak teď na nějakém roku nesejde. Nerad bych jako odpověď slyšel argument : „Z toho nás už hlava bolet nebude“ Nás možná ne, ale naše děti, nebo vnoučata.

3. „postupné obsazení Evropy muslimskými přistěhovalci“. To právě v současnosti probíhá.

4. Názory izraelských mírových aktivistů

Míroví fanatici, kteří se chtěli bratřit s nepřáteli, existovali vždy. Ti se bratřili s Hitlerem, s Brežněvem, (Lieber rot als tot) takoví kreténi existují vždy a všude.

5. Názory bývalého prezidenta J.Cartera : Nezajímavé, stařecká demence ?

6. Multikulturalismus a nebezpečí “plíživé islamizace”

Muslimští přistěhovalci jsou mnohem větší zátěží než přínosem. Muslimské přistěhovalce NEPOTŘEBUJEME, proto PRYČ S NIMI !! čistou neislámskou Evropu !!! Nemáme povinnost otevřít hranice Evropy komukoliv !
Ekonomickou emigraci stopnou na letištích policisté a na moři Schnellbooty Küstenwache. (Jak se to jmenuje v Italii, Řecku a Španělsku nevím)
Žádné mešity, žádní muslimové, žádný islám !!!

7. velký obdiv k tomu, čeho Izraelci resp. Židé dosáhli.
V tomto bodě s Vámi bezvýhradně souhlasím.

8. Nelze zavírat oči před tím, že tento stát byl založen na území, které bylo obýváno po mnoho set let převážně jiným etnikem, které odtud byl do značné míry vyhnáno a do nynějška živoří v utečeneckých táborech.

Arabové dobyli Jerusalém a okolí, a usadili se tam na mnoho set let. Židi se tam vrátili, usadili se a žijí tam mnoho desítek let. Komu tedy to území patří ? Těm kteří ho ukradli před stoletími, nebo těm kteří si ho vzali zpět před desítkami let ?

9. „velký konflikt USA resp. “západu” s muslimy.“

Ten tu už je, a čím dřív ho jako horkou válku pochopíme, tím větší naději máme ho vyhrát.

10, „..by bývalo moudřejší založit palestinsko-izraelský stát na občanském, nikoli národnostně-náboženském principu –„

Není to práve to, co Arabové 1948 odmítli ? Protože považovali za směšnou myšlenku, že by se jim nepovedlo během pár dnů všechny Židy utopit v moři ? Kdyby byly v prdeli ryby, tak by nebyly rybníky. Teď už to je pouze akademická úvaha ale ne alternativa.

Jinak velmi dobrý článek, díky za něj a za Váši účast na diskuzi.
09. 05. 2008 | 07:44

Marty napsal(a):

badatel: klicovou roli v porazeni Hitlera mely bezesporu USA. Nemecko bylo na kolenou davno pred samotnym dobytim Berlina (Nemecko nikdy nemelo kapacity na vitezstvi ve valce takoveho rozsahu).
Take se casto zapomina, ze USA SSSR zasobovaly potravinami a materialem. Bez teto pomoci by se k nemeckym hranicim Rusove dostali o poznani pozdeji (jestli vubec).
A byt SSSR vdecen za 40 let totality je necim pro skalni komunisty a blbce (synonyma).
09. 05. 2008 | 09:35

serafX napsal(a):

Kdyby se do války nezapojily USA, patrně by studená válka probíhala mezi Německem a USA. Ale to jsou úvahy stejného typu, jako, kdyby Čchingové nezvítězili nad Tchaj-pchingy, byla by dnes Čína opět světovou supervelmocí č. 1.
09. 05. 2008 | 09:50

Saliven napsal(a):

Marty:
Klíčovou roli měl bezesporu SSSR, bez něhož by USA Hitlera neporazily (tak aby podepsal - nebo někdo jinhý - bezpodmínečnou kapitulaci). USA měly velký význam, to ano, ale rozhodující silou byl Stalin a jeho 20ti milionová Rudá armáda.
09. 05. 2008 | 09:56

SuP napsal(a):

badatel -
Díky za podporu, i když jste to tak asi prvoplánově nemyslel.
09. 05. 2008 | 10:23

Marty napsal(a):

Saliven: to se nam sice 40 let snazili komuniste namluvit, ale neni to pravda.

Hitler by byl porazen tak nebo tak, protoze nemohl vyhrat.

Diky pomoci USA mel SSSR k dispozici dostatek potravin pro svou armadu a diky materilu (opet od USA) mohl stavet nove tovarny a vyrabet pozadovana mnozstvi vojenske techniky.

USA dokazaly na uzde drzet Japonsko a navic vest boj v Evrope.

Druha svetova valka byla rozhodnuta okamzimek vstupu USA do valky a ne postupem SSSR na Berlin.

Vdecnost SSSR je skutecne jen pro komunisty a blbce.
09. 05. 2008 | 10:40

bigjirka napsal(a):

Martine, ač mám občas výhrady k Čochtanovým závěrům, tentokrát Vám nemusím odpovídat zvlášť. Jen nechápu, jak je možné, že i lidé celkem inteligentní nevidí...
09. 05. 2008 | 12:53

bigjirka napsal(a):

Co se týče SSSR, ta otázka je složitější. Lidé SSSR proti Hitlerovi bojovali a položili mnoho milionů životů. Před válkou Stalin Hitlerovi věřil a na začátku války se s ním podělil o kořist. Na obranu proti spřátelenému socialistickému státu nemyslel, radši se staral o agrese a utlačování vlastních obyvatel. Zavinil zbytečnou smrt a utrpení mnoha milionů lidí, ať už ve té válce či mimo ni. Tak jak to zhodnotit? Říkám trochu aforisticky: pustili se do sebe dva diktátoři a ten horší vyhrál... I když ty režimy nebyly stejné a každý byl zrůdný trochu jinak
09. 05. 2008 | 12:59

Jiří napsal(a):

Pane Hořejší,
Vaše cesta od levice k antisemitismu je smutná, ale zcela logická.Už Baadera a Meinhofovou zavedl jejich vývoj od utralevice a nenávisti k USA k spojenectví s palestinskými teroristy.Vy jste naštěstí jen teoretik.
Jen tak na okraj, přemýšlel jste,proč do dnešních dnů neživoří 3 miliony Němců z Čech v utečeneckých táborech v Německu? Jak navrhujete řešit situaci,likvidací Izraele? Vaše naivita je skutečně stěží uvěřitelná.
09. 05. 2008 | 13:08

vaclavhorejsi napsal(a):

Jiří:

Napsal jsem:
"Zdůrazňuji, že chovám a vždy jsem choval velký obdiv k tomu, čeho Izraelci resp. Židé dosáhli; zvláště obdivuji jejich velmi rozvinutou vědu (mají myslím ze všech národů nejvyšší počet Nobelových cen “na hlavu”, a mezi nobelisty z ostatních zemí, zvláště USA, je navíc ještě mnoho dalších badatelů židovského původu).
Židé jsou spolu s Řeky vlastně zakladateli “naší” civilizace..."

Toto povazujete za antisemitismus?
Nerikam nic jineho nez spousta prominentnich izraelskych obcanu (viz odkazy nahore - povazujete je take za antisemity?).
Pokud ovsem za "antisemitismus" povazujete jakoukoli kritiku Izraele, tak je to tezke... Samozrejme jsem cekal takove reakce, jako je ta vase; skoro se divim, ze jich neni vic, po te mnohalete medialni masazi...
Proto jsem take ten clanek psal...
09. 05. 2008 | 13:15

Skogen napsal(a):

Jak je vidět, jádro problému, což řada diskutujících chápe, tkví ve střetu Izrael - Palestina. Ano, nemá smysl hledat řešení v minulosti, Peleštýnci nejsou současnými Palestýnci, stejně jako potomci diaspory vzdor tisícileté kulturní uzavřenosti (která je mimochodem coby minoritu stavěla do stejné sociální pasti jako se v současnosti na západě děje stoupencům islámu) nemusí mít legitimní nárok na ztracené území...

Odpovědnost leží na mezinárodním společenství, které uznalo samostatný stát Izrael s mylným předpokladem, že arabský svět je slabý a globální vymezení se s ním neaktuální. Mezinárodnímu společenství, které se v důvěře v sebe samo pustilo na tenký led, po prozření nezbývá než za území Izraele "platit daň" a doufat v postupné názorové sblížení. Politika nesnášenlivosti a diktátu však žádné perspektivní řešení není schopná přinést.

O to horší je, že po průšvihu s Izraelem se svět pouští do dalšího politického experimetnu s Kosovem. Jakoby se současný hybatel dějin ještě stále cítil natolik bezpečně mezi dvěmi oceány s nejmocnější armádou rozmístěnou po celém světě, že by si mohl dovolit nechat problémové oblasti spálit, padni komu padni...
09. 05. 2008 | 13:16

Hobart napsal(a):

Musím se přiznat, že z tohoto článku (na přečtení toho odkazovaného předcházejícího jsem již neměl sebemenší chuť) se mi mírně zvedá žaludek.

P.profesor je přesně tím typem člověka, který dokazuje, že evropská salóní levicovost je pouze překabátěné národovectví a antisemitismus (ač tak bravurně maskovaný). Ten odkaz na náboženskou rovinu je skvělý - náboženství v antisemitismu totiž nikdy nehrálo významnou roli. Tu hrály tyhle různé konspirační teorie (dnes se v západních zemích mluví o lobbyingu), pověsti o diktátu židovského zlata, dvojí metr na židy (Izrael nedodržuje rezoluce blabla) atp.

Nemám sílu to rozebírat celé, jen poukážu na jedno (z mnoha) šídlo čouhající z toho Hořejšího pytle - ty utečenecké tábory v arabských zemích. Když Izrael vznikal, pravda, prchaly statisíce "palestinců" (tehdy to bylo slovo se zcela odlišným obsahem než dnes) z Izraele do okolních zemí. Vesměs ze strachu z židů, kteří pijí krev, otravují studny atd. Zároveň ale prchaly velmi souměřitelné statisíce židů z arabských zemí (kde tito též žili tisíce let) do Izreale. Ti ovšem z poměrně opodstatněného strachu z pomsty těchto států za vznik Izraele na svých židovských občanech.

A nyní jádro problému: jsou v Izraeli utečenecké tábory s již čtvrtou či pátou generací "běženců" bez občanských práv, které by chtěl Izrael vyexpedovat zpátky do jejich domovin? Nikoli. Ty tzv. utečenecké palestinské tábory v arabských zemích jsou plné lidí, které místní vlády používají jako rukojmí k vydírání mezinárodního společenství (tzn. USA a dnes též EU), a jako kvasnou nádobu nenávisti k Izraeli. Za poměry, které v těchto táborech panují Izrael skutečně ale skutečně vůbec nemůže.

Blog p.Hořejšího přestávám číst.
09. 05. 2008 | 13:44

KamilW napsal(a):

Ve středověku vládlo pravidlo "Cuius regio, eius religio", podle něhož existoval jediný světový názor akceptovatelný v dané zemi. A samozřejmě také vnímání zákonů.

I dnes, pokud jedu do muslimské země, pečlivě zjišťuji, čím bych mohl místní občany pobouřit, a snažím se tomu vyvarovat. Svoji kulturalitu si raději vložím do zadní kapsy. Totéž bych rád očekával i od muslimů, kteří pobývají v naší zemi. Ať zde praktikují své náboženství v soukromí nebo na vyhrazených místech a ať své zákony uplatňují jen tak, aby nepřesáhly hranice jejich komunity a neinterfeovaly se zákony hostitelské země.

Podobně by ovšem měli myslet i ti, kteří do muslimských zemí exportují technologie a konzumní styl života. Zejména Američané podléhají iluzi, že jejich úspěšná demokratická koncepce řízení společnosti, která se ukázala jeko mimořádně vhodná pro řídce osídlený kontinent, do něhož se stahovaly nejdobrodružnější existence, je obecným receptem pro celý svět.

Multikulturalita nemůže vypadat tak, že po dálnicích na evropském kontinentu smí Japonci a Angličané jezdit jako doma vlevo. Podstatou pravé multikulturality je neobyčejná oboustranná tolerance, kterou je třebe pěstovat stovky let. V Israeli na to nestačilo šedesát let. Zkazit se to dá velmi rychle - viz holokaust a pak odsun Sudeťáků, což zlikvidovalo velmi zajímavou a přínosnou mnohasetletou česko-německo-židovskou multikulturalitu u nás. Dnes toho místo politické mašinerie s podporou velké armády dovede dosáhnout pár snajprů s pár politickými fundamentalisty za zády.
09. 05. 2008 | 14:35

RUMCAJS napsal(a):

Nemám co dodat.Čochtan to napsal za mě.

Pouze dodám,že zůžit "islámský strašák" jenom na Izraelsko-Arabský problém, mi přijde příliš veliké zjednodušení.
09. 05. 2008 | 14:47

sidlo napsal(a):

09. 05. 2008 | 14:49

Luba napsal(a):

Pane profesore,
tak vy považujete lidi s jiným názorem na Izrael, než je ten Váš, za oběti mediální masáže - čili za pitomce?
Trochu přímočarosti bych prosil, ať netápeme ...

Znovu jste potvrdil platnost rčení pana Ortegy y Gasseta o myšlení a "mediálním stylu" specialistů:
""Specialista" v politice, v umění, ve společenských otázkách i v ostatních vědních oborech zaujímá stanoviska primitivní, stanoviska omezenečkova, ale zaujme je energicky a nadutě, aniž by si připouštěl, v tom je ten paradox, mínění specialistů těchto oborů. Tím, že ho společnost specializovala, učinila ho hermetickým a spokojeným ve své omezenosti, tento vnitřní pocit moci ho však pudí k tomu, aby se snažil nabýt vrchu i mimo svou specializaci."
(J.Ortega y Gasset: Vzpoura davů)
09. 05. 2008 | 15:09

Kritik napsal(a):

Vaše tvrzení, pane profesore, "že velká většina křesťanů tyto fundamentalistické bludy nesdílí" má pro křesťana asi takový význam, jako o sobě prohlásit: "Jsem křesťan, ale nevěřím tomu, co je napsáno v Bibli."

Zdají se Vám některé dějinné události paradoxní či neuvěřitelné? Například že Židé jsou doposud existujícím národem, ač byli jako národ vždy v menšině, žili mezi nepřáteli a prožili několik snah o totální vyhubení? A kde jsou mnohé početnější národy, které je v minulosti obklopovaly a které nyní známe jen z historických záznamů či vykopávek?

Také tvrzení, že je možné najít společnou platformu pro judaismus a islám je mimo jakoukoliv realitu. Leda že by obě strany konvertovaly na křesťanství, nebo přešly na současné náboženství mamonu. A to poslední se také děje.
09. 05. 2008 | 15:10

badatel napsal(a):

to Marty,
vážená, zajděte si do vojenského musea a ověřte si kolik německých divizí vázala Rudá armadá a kolik spojenci.
Dnešní den byla osvobozena Praha a je hrozné, že lidé jako vy mají tyto názory a píší s dávkou cynismu. Doufám, že to pramení ze zanedbaného vzdělání, proto Vám doporučuji, abyste si jej doplnila a neurážela vzdělané lidi.
09. 05. 2008 | 15:20

Martin napsal(a):

Ti co se rozplyvaji nad nebohym krestanskym egyptem ci nebohou krestanskou byzanci by si mohli pripomenout, ze egypt byl boha Amona nez prisli brutalni nasilni krestane co vsechna jina nabozenstvi nenavidi a nekrestanum slibuji peklo, a vnutili vsem nasilne krest. Totez se tyka i byzance a jinych pry krestanskych zemi. Svantovite vrat se a vytluc tem nasilnym krestanum tyto nesmysly z hlavy. Jupiter s Diem a Wotanem ti pomohou.
09. 05. 2008 | 15:32

Martin napsal(a):

Kdyby nemci vypudili Luzicke Srby, tak ma kazdy slovansky stat povinnost je asimilovat a plne akceptovat situaci, prohlasit ze vse je spravne a slovan jako slovan, luzicane ve svych domech nemaji co delat.
09. 05. 2008 | 15:40

Marty napsal(a):

badatel: nejsem zena :)

Nerikam, ze SSSR nema zadne zasluhy.

Kdyz se vsak na zasluhy SSSR podivam z pohledu, zda je nase vdecnost SSSR na miste, tak musim prohlasit, ze neni.

Praha mohla byt osvobozena o nekolik dni drive Americany, kdyby jim vsak Stalin nevyhrozoval. Stalin chtel osvobodit Prahu, aby pak Ceskoslovensko snadneji dostal pod svou kontrolu. Ze stejneho duvodu Moskva podporovala vyhradne komunisticke partyzany na nasem uzemi.

Stalin nesel pomoc nam, proste jsme jen byli pri ceste do Berlina (na ktery by bez utoku Hitlera na SSSR ani nesel) a on nas chtel dostat pod svou sferu vlivu. Rusum nemame byt za co vdecni. Naopak.

O me vzdelani si starost nedelejte. Jste jasnym dukazem, ze vzdelani z blbce inteligenta neudela.
09. 05. 2008 | 15:43

Martin napsal(a):

Marty, Praha mohla byt osvobozena mozna o par dni drive (je to co by bylo kdyby, takze jistotu mit nemuzeme), kdyby se soveti s americany nedohodli o rozdeleni si Evropy a neurcili co kdo kdy ma vysvobodit. Samozrejme o nas bez nas. Jednostranne to shazovat na Stalina je ahistoricky nesmysl.
09. 05. 2008 | 15:45

Marty napsal(a):

Martin: debata je z casti o nasilnosti islamu. Tuto soucasnou nasilnost v zadnem pripade neomlouva, ze krestanstvi ma taky svuj potucek krve. Takovy argument bude relevantni, az se budeme bavit o nasilnosti nabozenstvich v historii.
09. 05. 2008 | 15:47

Martin napsal(a):

Marty, nemam nic proti tomu, ale tak at se netaha do diskuse historicke nesmysly jak pry zli arabove dobyli krestansky egypt a to je duvod proc nas chteji sezrat i dnes. Pokud se to vtahuje, tak je nutno si udelat poradek, a vratit se spet ke kultu velke Matky, protoze vsechna jina nabozenstvi brutalne nicila sve predchudce.
09. 05. 2008 | 15:50

stále rebel napsal(a):

Zase se tu objevují pohádkáři a tak dodávám pár čísel.

Východní fronta byla fronta druhé světové války, která vznikla se zahájením operace Barbarossa a zanikla s kapitulací Německa.

V letech 1941–1943 byla jedinou frontou v Evropě, až do konce války byla hlavní frontou.

Od otevření západní fronty v Normandii v červnu 1944 až do konce války vázala zhruba přes 65% sil nacistického Německa a jeho evropských spojenců.

Po roce bojů (30.6. 1942) celkový počet německých mrtvých, raněných a nezvěstných (1 332 477), asi 41 % z původně na začátku tažení nasazených 3,3 milionu mužů)
Smlouva o pomoci mezi USA a SSSR byla podepsána 11.6. 1942.
09. 05. 2008 | 15:51

Marty napsal(a):

Martin: na Stalina to samozrejme svadet lze, ktery se mu z vetsi casti zdaril. A kdyz se pretahuje USA s SSSR, tak je jasne, ze jsem na strane USA. Vyber mezi demokracii a totalitou povazuji za jednoduchy a jasny (asi narozdil od Vas).

Dnes je za nejvetsi chybu prezidenta Roosevelta povazovan prave ustupek Stalinovi ve veci rozdeleni Evropy. Na Rooseveltovu obranu je vsak treba rict, ze uz byl tehdy v podstate na smrtelne posteli.
09. 05. 2008 | 15:53

Martin napsal(a):

Marty, nevim proc vy preferujete totalitu (protoze jiste soudite jine podle sebe), ale abyste to jen tak nepresouval na Roosevelta, tak vas doucim, ze Pattonovy (a take Churchillovy) navrhy pomoci Praze zamitl Truman.

Mne zajima vzdy na prvnim miste zajem Ceske Republiky, zajmy velmoci jsou mi ukradene at se ohaneji sebekrasnejsimi hesly. Protoze stejne jak se jim to bude hodit tak nas zase prodaji nebo zradi.
09. 05. 2008 | 15:56

Marty napsal(a):

*svadet lze, protoze to byl jeho umysl, ktery se mu ...
09. 05. 2008 | 15:57

Marty napsal(a):

Martin: kdybych Vas soudil podle sebe, tak bych Vam nepatricne lichotil.
Roosvelta jsem zminvoal v souvislosti s rozdelenim Evropy a ne pomoci Praze. Ctete pozorneji.
09. 05. 2008 | 16:01

Englishman napsal(a):

stále rebel:
Východní fronta byla v letech 41-43 sice jedinou frontou v Evropě, ale proč zrovna mluvit jen o Evropě? A proč taky nezmínit dobu, kdy proti Německu, podporovaném tehdy SSSR, stála sama Británie? Náležitým výběrem faktů lze argumentovat pro téměř cokoli, a to i bez pohádek.
09. 05. 2008 | 16:05

Martin napsal(a):

Marty, chapu ze vasi lasku k totalite povazujete za neco skveleho, ja si to nemyslim.

Neexistuje jediny dukaz, ze by Rooseveltovy nazory byly ovlivneny jeho nemoci. A co se tyka Prahy, tak oba prezidenti meli shodny nazor, jak nemocny tak zdravy. Muze byt sovetu.
09. 05. 2008 | 16:06

Marty napsal(a):

Martin: o lasce k totalite tu mluvite stale jen Vy (proc asi?).

Dukaz o vlivu nemoci lze tezko dohledat a navic je irelevantni. Zminil jsem ho jen jako omluvu Roosvelta, ktera trochu zmensuje stin jeho asi nejhorsiho zivotniho rozhodnuti.
Na druhou stranu byl Stalin vsehoschopny a dalsi boje v Evrope by byly uz prilis. A atomova bomba byla v te dobe jeste esem nejistym. To uz je vsak to slavne co by kdyby.
09. 05. 2008 | 16:11

Martin napsal(a):

Marty, protoze na zaklade svych preferenci jste mi podsouval nejake nazory. Idiotsky zpusob diskuse nekterych spise pravicove ladenych diskuteru. Kdyz nemaji co rici k veci, tak druhe strane podsouvaji nejake postoje.

Truman pokracoval v Rooseveltem nastolene linii, pro nas je z toho jedno pouceni. Velmoci nemaji stejne zajmy jako my a vazat se dvoustranne na nejakou je cesta do pekel.
09. 05. 2008 | 16:14

Marty napsal(a):

Martin: ja psal asi. Svou nelibosti vuci USA jste se netajil a svou preferenci levice take ne. Bohuzel je castym symptomem vyse napsaneho, ze pozitivni role USA je marginalizovana (nebo zvelicovana negativni role na ukor te pozitivni) a role napr. SSSR naopak zvelicovana. A pokud nekdo zacne psat o vdecnosti (viz. badatel), tak uz zacina zdravy rozum stat. Takova individua mi za nejake to postouchnuti stoji.

My se vsak vazat musime a vazba na USA se zatim vzdy prokazala jako ta pro nas prospesnejsi.
09. 05. 2008 | 16:24

Martin napsal(a):

Marty ja napisu, ze asi milujete totalitu. A ted vyvracejte ze nejste velbloudem.

A zas mi podsouvate neco co jsem nikdy netvrdil. Ma nelibost se tyka nekterych kroku USA a ne USA. Chapu, ze ASI mate otrockou mentalitu a schvalujete vse co zrovna nejaka velmoc odkyve, ale ja to mam jinak. V pripade druhe svetove valky nikde nepopiram vyznamnou roli USA ale pro nas je nemene dulezite, ze jednali o nas bez nas. Stejne jako je pro nas dulezite, ze velmoc v ramci svych zajmu nas kdykoliv muze odhodit jako pouzity hadr. My se vazat nemusime, USA se pro nas ukazaly jen jednou jako ciste prospesne v roce 1918, jinak jejich vliv byl neutralni ci spise negativni. S mnichovem souhlasili a dokonce brity podporili (negativni), ve valce sice bojovali ale druhou rukou nas odevzdali sovetum (neutralni). V roce 48 a 68 nekyvli ani palcem, nemuseli, proto to za negativni nepovazuji. A soveti se rozpadli sami, kdyby nastolili cinskou cestu, tak jsme dnes jejich satelitem a Mirek si blejska rude vylozky.
09. 05. 2008 | 16:30

stále rebel napsal(a):

Pro Englishman.
Jak bylo podporováno Německo Ruskem při jeho boji proti Anglii?
Británie stála sama proti Německu?
Uveďte konkrétní fakta a čísla o pomoci SSSR Německu v boji proti Británii a jakou část německé armády byla proti Británii nasazena.
Pokud chcete diskutovat, používejte fakta a čísla, ne demagogii.
09. 05. 2008 | 16:37

Marty napsal(a):

Martin: zatim jsem od Vas cetl na ruznych blozich vzdy jen kritiku USA (navic casto ideove zkreslenou). Z niceho jineho si na Vas nazor udelat nemohu.

Jsme mala zeme, my si nemuzeme dovolit byt bez spojencu. Nemuzeme byt druhym Svycarskem.

V roce 48 USA kyvnout palcem nemohly. Blbi lide si zvolili komunisty. Sice volby mely do regulernosti daleko, ale porad to byly ve sve podstate volby demokraticke.
V roce 68 USA palcem hybly. Dokonce probihaly pripravy na voj. pomoc, ale postup vojsk VS byl prilis rychly. Prisly nove zabery z druzic a uz byly na nasich hranicich. Po vyhodnoceni situace z planu na pomoc seslo. Ale tezko dnes soudit, zda by pro pripad jineho scenare na tu pomoc skutecne doslo. Ale nejaky to hybani palcy tam rozhodne bylo. A to vse v situaci, kdy jsme byly soucasti VS a USA byly nasim nepritelem. Lepsiho spojence nez USA jsme nikdy nemely. A ze je s nami nekdy jednano s jako malou a bezvyznamnou zemi je realita. My jsme mala a bezvyznamna zeme.

Cinska cesta se jmenuje cinska, protoze je dobra leda pro Cinu. Na SSSR by nefungovala. SSSR navic nemel pouze ekonomicky problem. Mel i problem narodnostni.
09. 05. 2008 | 16:51

Luba napsal(a):

Od velké politiky,
kterou si dnes vzali na starosti pánové Marty s Martinem bych připomenul Helmuta, Ivana a Johnnyho.

Helmut se od svých jedenácti učil pochodovat a nenávidět Židy a ostatní "untermensche". Jeho dlouhodobě nezaměstnaný otec dostal konečně u Kruppa práci. Jeho matka už nemusela posluhovat "u Židáků" a stala se "arizátorkou" na úřadě. Mladý Helmut cítil tu sílu, tu pospolitost, tu nádhernou germánskou velikost, když pochodoval za víření bubnů a halasu píšťal se svými kamarády a samotný Führer je zdravil pozdviženou pravicí.

Ivanův otec byl před nedávnem někam odvlečen NKVD a není o něm žádných zpráv. Celé hospodářství, tedy ten záhumenek, co má za chalupou, matka a jeho šest sourozenců, obstarat to vše zůstalo na něm. Bez toho malého políčka by nepřežili, protože lidový komisaři stále "odkulačují". Na Ukrajině tak "odkulačili" hezkých pár statisíců lidí, kteří díky rekvírování jejich "venkovského bohatství" zemřeli hladem a nemocemi z podvýživy.
Stalin je velký a dobrý soudruh, ale je kolem mnoho špatných lidí, který působí mnoho škod a kodex pravého komunisty jim nic neříká. Nejdůležitější je uživit matku a sourozence. K čertu s politikou!

Johny si nedávno koupil nový vůz. Je to Cadillac, nový model s velkými křídly na zádi. Johny se chystá, že sbalí Mary a večerem si zajedou trochu se pomuchlovat do "auto-kina".
Johnyho otec byl nedávno někde v Evropě, prý v Německu, a hodilo mu to bezvadnej kontrakt na linku na tlakovou hydrogenaci uhlí. Prý se něco chystá, a "Huni" chtějí dosáhnout co největší surovinové nezávislosti. Vypadá to, že s těmi komouši konečně někdo pořádně zatočí!

Helmut padl u Stalingradu, Ivan u Kurska, a Johny se stal obchodním zástupcem firmy svého otce v obnovovaném poválečném Německu.

Připomínám, že "válečné ztráty", tedy počty mrtvých, byly následovné:

Sovětský svaz: 13.700.000
Německo: 3.500.000
USA: 292.000
Jugoslávie: 300.000

Myslím, že zdejším nadšencům statistiky bude jasné, který ze států se o vítězství na nacizmem zasloužil nejvíce.

Otrocká práce je placena polévkou z řípy. Německo mělo na válečnou výrobu zajatce a nuceně nasazené ze zabraných území.
SSSR s "mužickou tradicí" používalo vlastní občany, a surovinových zdrojů mělo dostatek. Velká vlastenecká válka byla vedena systémem "nas mnoga" a masovými útoky na dobře krytá kulometná hnízda. Protože se Němcům hlavně jejich zbraní "ruskou taktikou" často rozžhavily k nepotřebě, vyvinuli nejpokrovější kulomet II. sv. války, MG-42 s jednoduše a rychle měnitelnou hlavní.
Vot těchnika - vot ljudi!
09. 05. 2008 | 17:31

skeptický napsal(a):

Poslední cifry,které Rusové připouštějí jsou kolem 27,000,000.

Nezapomínejme na Pepíčka.
Tatínek byl před válkou v Sokole,za války členem spolku Čechů věrných říši a Vlajky,v pětačtyřicátém se zúčastnil na radnici povstání,po válce jako jeden z prvních vstoupil do strany a svazu čsl.sovětského přátelství.Pepíček se naučil psát oběma rukama dopisy,které mu tatínek za války i po válce diktoval.Pepíček dnes píše oběma rukama články,jací jsou naši současní spojenci príma, a co je pro nás dobré.
09. 05. 2008 | 18:02

Clair napsal(a):

Vazeny pane profesore,

je od Vas velmi odvazne toto tema otevrit, nebot uz jenom pri zmince Izrael se stavite automaticky na stranu antisemitu dle mnohych demagogu, dostavate nalepky, jste zaskatulkovan, i kdyz by melo byt kazdemu jasne, ze skutecne nadesel cas prestat strkat hlavu do pisku, nazyvat veci pravymi jmeny a najit konecne reseni, pokud stat Izrael by mel prezit. Zatim jak je nam znamo nic neprineslo trvaly mir a uznani okolnich arabskych statu. Je treba si zacit klast otazky, jestli strategie, kterou doposud prosazovali ultrakonzervativni sioniste prinasi vysledky, nehlede na to, ze Amerika uz nebude mozna nadale v pozici prinaset obeti, zajistovat financni podpory a prosperitu. Amerika ma momentalne svych problemu tolik, ze ma na nejmene jednu generaci vystarano, mozna dokonce na dve.
Zacinaji se ozyvat Zide predevsim v Americe, kterym se nelibi prosazovani zajmu pomoci lobby AIPAC a dalsich, pomoci krestanskych sionistu jako je John Hagee, kteri rozsevaji doslova nenavist vuci Islamu, nazyvaji vyznavace islamu islamofasisty http://www.time.com/time/wo... . Neni to pouze tento pastor a Jerry Falwell jr. s jejich demagogii, kteri podporuji kampan republikanskeho kandidata Johna McCaina, (pred nim G.W.Bushe), aby mu zajistili presidentske misto v Bilem dome. Pro nasince je skuecne neuveritelne, ze jejich ovecky se nechaji manipulovat k tak nesmirne nenavisti s bibli v ruce a usiluji o zniceni Islamu. Bavi se o antisemitismu - zniceni Islamu.
V soucasne dobe se ovsem v Americe objevila na scene "J-Street", Zide kteri chteji finalni, umirnene a soucasne diplomaticke reseni dvou nezavislych statu uvnitr Izraele, respektovani suverenity jak Palestincu, tak Zidu, vzajemne hospodarske pomoci a spoluprace. Velmi vystizne o tom hovori soucasny rabin Michael Lerner z Californie z zidovske komunity, ktery antisemtiticke nalepky dostava take, prestoze jeho slova prinasi reseni a moudro. Vynala jsem z jeho clanku par nejdulezitejsich uryvku, clanek je prilis dlouhy.

http://www.huffingtonpost.c...

pokracovani - vynatek z clanku
09. 05. 2008 | 18:18

Čochtan napsal(a):

Co je to za kravinu: "...kteri rozsevaji doslova nenavist vuci Islamu, nazyvaji vyznavace islamu islamofasisty... "?
09. 05. 2008 | 18:38

Clair napsal(a):

Rabbi Michael Lerner:
The very fact of telling the story in a balanced way in the Jewish community in the United States has earned Tikkun the reputation of being anti-Semitic, or run by self-hating Jews. The organized Jewish community in the United States, prodded on by the Israel Lobby (see my discussion in Tikkun Sept/Oct 2007) has been one of the major impediments to this kind of discourse, or to any peace process that cares equally for both sides. Barack Obama felt that pressure intensely enough to insert in his now-famous speech on race in Philadelphia a line about the real problem in the Middle East stemming not even in part from the clashes and tensions between Israel and its neighbors and the frustrations of hundreds of millions of Muslims watching as their Muslim brothers and sisters are subjected to systematic violations of their human rights, but only from Islamic fundamentalism. Not to be outdone, Hillary Clinton warned that were it to attack Israel she as president would "obliterate" Iran. These are only the latest example of the incredible power of the Israel Lobby to make clear that loyalty to Israel's policies is necessary for any American politician to avoid political suicide in the U.S.-one can question U.S. policy (e.g. in regard to the current war we are fighting in Iraq, Afghanistan and possibly in Iran, but we dare not question Israeli policy!

So what can we who love Israel, want to see it survive and flourish, and feel that its current path is self-destructive, actually do politically? At least for the short run, we've found that lobbying Congress is a dead-end, because most of the Congressional leaders who agree with our "progressive Middle Path that is both pro-Israel and pro-Palestine" feel scared to say so publicly, and will continue to feel this way until some mainstream political candidate is willing to run for president and make this Middle Path his or her own. Similarly, and for reasons explained above, there's no point in demonstrations that one-sidedly fault Israel, even though Israel, at the moment, has far superior power and hence far superior responsibility to take the first steps to change the situation. Of course, we'll work with the "J Street" project to help create an alternative to AIPAC, but the pressures on that "alternative" to moderate its message in ways that make it less effective will be huge, and the tendency to focus only on policy issues and not on the underlying mass psychology that has contributed to AIPAC's power is going to be immense.
pokracovani
09. 05. 2008 | 18:40

Clair napsal(a):

What does make sense is to challenge the mass psychology through a politics of compassion and a discourse of non-violence. Those of us who wish to see Palestinians freed from subjugation, and Israel living in peace with its neighbors, have to begin to apply the wisdom of Martin Luther King, Jr. and Mahatma Gandhi to the situation in the Middle East. Efforts to create dialogue, to learn how to express oneself in ways that are supportive and not hostile, to learn how to respond to violence with non-violence, must be coupled with a principled embrace of non-violence and teaching non-violence in our public schools, churches, synagogues, mosques, and religious schools.
But there is a deeper change that is needed to heal Israel/Palestine: a change in our own U.S. conception of what brings security. The Network of Spiritual Progressives/Tikkun Community evolved from its primary focus on challenging Israeli policy to challenging the Domination Strategy (the view that homeland security comes from imposing our will on others lest they impose their will on us) in Western societies.
This, we believe, is the most important contribution we in the West could make to healing Israel/Palestine. If we could build a political movement in Western societies that was committed to the Strategy of Generosity and the Global Marshall Plan, we would help Israelis feel that acting from generosity was not some utopian fantasy but rather a way of thinking that was already legitimated in the politics of the more advanced industrial societies of the West. In this way we could re-empower the many decent people in Israel/Palestine who today avoid politics, certain that there is no point, and that no one would ever be willing to make the compromises necessary for peace.Living in the West, we have an important role, but it is not that of imposing our solution, but rather that of modeling a way of relating to others that could infectiously transform the world's "common sense." Just as the women's movement, first dismissed as "unrealistic," has had a profound impact on every country on the planet, so a movement for love and generosity, and for a New Bottom Line, such as that detailed in our Global Marshall Plan (to read go to http://www.tikkun.org and click on "Current Thinking") and our Spiritual Covenant with America (to read go to http://www.spiritualprogres... ) could have a profound impact on the process of healing the Middle East. To the extent that we can make that happen here, we would be making a huge contribution toward the possibility of lasting peace for Israel.

In future writing I will discuss the meaning of the situation in Israel/Palestine for those who believe in God and who want to keep Judaism alive. For now, suffice it to say that the kind of Zionism that has emerged in Israel is fundamentally incompatible with the highest values of the Jewish tradition, and must be rejected even as we develop a compassionate attitude toward the Jewish people of Israel. For those who wish to see Judaism survive the twenty-first century, a major first step is to separate the religion from its current identity with the policies of a national state that has lots of Jews living in it and that has succeeded in getting many Jews around the world identifying it as "The Jewish State." I personally feel tremendous pride in many aspects of what the Jews in Israel have accomplished on the fronts of culture, science, and technology, even as I feel tremendous shame at what they have failed to accomplish in human relations, ethics, and environmental sensitivity.
Judaism teaches us to "love the stranger," (the Other). There is no more frequently quoted injunction in Torah than variations on the following theme: "When you come into your land, do not oppress the stranger: remember that you were strangers in the land of Egypt." A Jewish state that has been unwilling or unable to live by that command has no religious foundation and can generate no lasting support from those committed to God and Torah. Such a state, failing that central commandment, is unlikely to provide safety and security for the Jewish people in any long-term way in the twenty-first century.
09. 05. 2008 | 18:41

Saliven napsal(a):

Marty:
Ten, kdo zveličuje něčí roli jste právě vy. Že v SSSR stavěli nové továrny kvůli pomoci USA, to je blábol, že jsem takový dlouho neslyšel. Pomoc USA do poloviny roku 1942 pro SSSR byla téměř nulová, do konce roku 1941, kdy SSSR odrazil Němce u Moskvy byly naprosto nulová. Až koncem roku 1942 se začly zvyšovat dodávky, vy tady plácáte nesmysly. Jak myslíte, že by dopadlo 400 tisíc amerických vojáků, kteří se vyloďovali v Normandii, kdyby proti nim stálo všech 160 divizí Wehrmachtu s 6ti miliony mužů? Já vám to klidně řeknu, za týden by neexistovala jediná vyloděná divize. Ten, kdo nesl hlavní tíži bojů byl SSSR, jemu patří největší dík za naše osvobození, ačkoliv samozřejmě USA výrazně napomohli - hlavně bombardovacím letectvem.
09. 05. 2008 | 18:44

Clair napsal(a):

Pan Cochtan:
nevim jestli delate ze sebe nevedomeho schvalne, jiste Vam prece nemohly ujit proslovy soucasneho presidenta USA G.W.Bushe, ktery temer v kazdem jeho proslovu oznacuje vyznavace Islamu - islamofasisty.
Nebo zijete na jine planete nez ja?
09. 05. 2008 | 18:44

Martin napsal(a):

Marty, jedine co jste mohl cist, je kritika nekterych konkretnich kroku. Zda se mi normalni, ze nektere veci se kritizuji, pokud s nimi nesouhlasim. Kritizoval jsem ale tak 5-10 procent toho co Amerika dela, je to podle vas duvod sugerovat ze mam nejakou nelibost vuci USA, kdyz nejakych 90 procent schvaluji nebo je beru za neutralni ?

Duvod, proc nemuzeme byt Svycarskem nebo Irskem mi asi zustane zatajen. Navic ja nevolam po neutralite, volam po spojenectvi bud v ramci NATO nebo EU, ktere se opira na vice vazbach. Nesouhlasim jen s dvoustrannymi pakty s libovolnou velmoci, protoze velmoc at navenek hlasa cokoliv nas muze kdykoliv zradit.

Jestli jste si vsiml, tak rok 48 a 68 beru za neutralni, nic neudelali, ale nemeli ani duvod neco delat. Nevidim tam nic pozitivniho ani nic negativniho, takovy byl tehdy svet.

To jestli by cinska cesta fungovala i u sovetu se jaksi uz nedozvime, soveti se o ni nepokusili. Ti meli mylny dojem, ze udrzi blok, kdyz uvolni obcanske svobody a lidi nechaji hnit v majetkove podprumernosti. Cinani to vzali za opacny konec a se jim to povedlo. Podle mnoha jinych zemi, kde diktatury celkem slusne fungovaly, jen pokud dokazaly dodat chleb a hry se da usuzovat, ze by to fungovalo i jinde. Ale jak jsem rekl drive, nedozvime se to. Narodnostni problemy, by u rezimu, ktery by tvrde potlacoval osobni svobodu jako pri vystavbe sveho kapitalistickeho komunismu cinane moc velkou roli nehraly. Narodnostni problemy se totiz zacaly zvyraznovat az po glasnosti.
09. 05. 2008 | 18:49

Saliven napsal(a):

Marty:
tohle bych prosil doložit:

"V roce 68 USA palcem hybly. Dokonce probihaly pripravy na voj. pomoc, ale postup vojsk VS byl prilis rychly. Prisly nove zabery z druzic a uz byly na nasich hranicich. Po vyhodnoceni situace z planu na pomoc seslo."

Nic takového jsem nikdy neslyšel - naopak SSSR se podle mých informací dotazovali do USA, jestli to není problém jako Kuba.
09. 05. 2008 | 18:52

Luba napsal(a):

Clair,
Vy jste prostě úžasná!
Nebýt Vás, pan profesor by nejspíš sám nevěděl, jak skvěle se v "palestinsko-izraelském problému" orientuje!
Nepracujete náhodou v diplomacii?
Jestliže doposud ne, měla byste to zkusit, protože talent rozhodně máte! :)
09. 05. 2008 | 18:53

Saliven napsal(a):

Si připadám fakt jak za socialismu. Tehdy nás osvobodil jen SSSR a po revoluci jen USA. Fakt bolševismus v modrým.
09. 05. 2008 | 19:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore,

celý Váš článek mě připadá jako rozplizlé,provokativní,laické povídání bagatelizující permanentní neuralgický bod naší civilisace.To by ani tak nevadilo.Z Vašeho článku však čiší obvinění Židů z jako prvotní příčiny útrap Palestinců.Tak tomu není a nikdy nebylo.Palestinci byli pro svoje návyky a životní styl vždy vyháněni i z okolních států.Jejich problém se dá přirovnat k problému cikánů v Evropě.Nikdy neměli zájem o nějáký "svůj" stát.Ve všech protiizraelských konfliktech a válkách od Jon-Kippurské po dnešní Gazu stojí toto etnikum jako zneužitelná položka násilnických,teroristických,islámských organisací,které mají jediný účel a cíl - Zničit stát Izrael a zahnat Židy utopit do Středozemního moře.Prvotně zlikvidovat Židy a pak přijdou na řadu ostatní obyvatelé planety Země,kteří nebudou chtít vyznávat islámskou násilnickou víru smrti.

Spojenec Izraele - Velký Satan USA jsou vždy po ruce.Ptám se Vás proč publikujete religiozní bludy?Jedním dechem hovoříte o fundamentalistech a výsadách kterých požívají z finančních programů a kruhů USA.Na druhé straně jednoznačně odsuzujete jakési neplnění nesmyslůplných resolucí OSN ze strany Izraele a úlohu USA přitom.
Permanentní agrese ze strany arabských států vám nevadí? Co tak irácké scudy? Už jste zapomněl?Nebýt americké pomoci systémem Patriot,nevím co by se mohlo stát.Správně hovoříte o jaderném potenciálu Izraele.
Děsivé nenávisti náboženství smrti čelí Izrael jako civilisační nárazník.

Nedá mě zmínit se o Vašem vztahu k multikuluralismu.Už jsme to mockrát probrali,není o čem hovořit,tak jen zkratkovitě.Už víme,že třetí generace přivandrovalců s islámskou vírou,začíná být nesmírně agresivní.Je to systematicky využívaná Pátá kolona islámského terorismu.Tito parchanti už ani neumějí pořádně arabsky,hovoří plynnou angličtinou a zneužívají Internet.Jakékoliv integrační programy v Holandsku a Britanii naprosto selhaly.

Takže si pane profesore nechte svoje názory o mešitách a burkách pro hlupáky.

Klíčová otázka zní:Proč muslimové,komunisti a levicoví rádobyintelektuálové tak nenávidí Ameriku(Izrael)??"

Podívejte se na mapu.Ca 2 miliardy muslimů na obrovském území Afriky,Asie,Oceánie vyhrožuje 6 milionům Židů žijícím na území 21.000 km/2.Prý kvůli chudáčkům palestincům.Stát Izrael byl založen se souhlasem OSN v bývalé mandátní správě Britského Imperia protože Židům hrozilo totální vyhubení.Nebo snad patříte k odpíračům holocaustu?Potom ovšem nechápu Vaše kecy o "pravlastech" a o tom jak to v dějinách chodí.

A tak se snad ani diskutovat nedá.Námět je příliš obsáhlý a blok sám je opět profesorská provokace.Jako vždy.Už mě to nebaví - snad příště.

Ivan.
09. 05. 2008 | 19:09

Clair napsal(a):

Luba:
dekuji za poklonu, vite,ze jsem o tom uz davno uvazovala, dokonce mnohokrat, ted me to velmi mrzi, ze jsem tu sanci propasla. Vsechny dalsi budouci koncepty se budou muset soustredit na diplomacii.
09. 05. 2008 | 19:09

SuP napsal(a):

Sekyra -
Tak co na to řeknete teď?
09. 05. 2008 | 19:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Doteď jsem pročítal reakce.

Vyseknu tímto poklonu Vlkovi za perfektní pohled na historické peripetie kolem Jerusalema.Zjišťuji jak je těžké popsát události i názory ve krácené versi.

Ivan.
09. 05. 2008 | 20:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane SuPe,

je dobré znát historii.Je dobré vědět více než říkají strohá fakta.Pak s námi nemůže žádná ideologie ani řízené manipulace pohnout.

Ivan.
09. 05. 2008 | 20:34

žaba napsal(a):

1. Reinhard Schulze - Dějiny islámského světa ve 20.století

2. Gilles Kepel - Válka v srdci islámu

Pokud místní přispívající islámofobové nebudou mít přečteny alespoň tyhle 2 knihy, ventilují jen svoje názory nepodložené informacemi, prostě názor bez znalosti faktů.
09. 05. 2008 | 20:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Jako vždy perfektní paní Clair,

jenže tentokrát Vám musím v jedné maličkosti oponovat.A to v maličkosti dosti podstatné.Tou je představa "Vyřešení" palestinsko-izraelského problému.

Jak jsem popsal situaci ve svém článku tak se jeví celá problematika kolem Blízkého Východu.Podívejte se co se zase děje v Bejrútu od smrti Haríriho. Je to pořád dokola.

OSN tomu přítrž neudělá.EU má zájem vycházet s arabskou ropou v dobrém,Rusové mají teď jiné starosti,a v USA i Obama ví,že americké Židy nemůže podcenit,přestože se rodina Bushova docela nefér paktuje se Saudy.

Chtělo by to paní Clair trochu rozvést.Osobně,coby politický ignorant nějaké blízké,schůdné řešení nevidím.Ledaže by Arabům vyschly ropné prameny.

Ivan.
09. 05. 2008 | 20:50

SuP napsal(a):

Ivan Hochmann -
problém je, že tady v těch besedách, jak se ukazuje, musíte ta fakta vždycky epicky rozvinout, jinak se dostanete snadno do pozice diskutéra s opačným názorem.
09. 05. 2008 | 20:52

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair, pan VK Can.:
Srdečně Vás zdravím paní Clair a ještě jednou i pana VK. Mám radost, že jste k nám zavítala i se svým výstižným příspěvkem. K naší výměně s panem VK bych snad dodal toto:
- Pro řešení byl ideální stav v letech devadesátých, hlavně počátkem po první válce s Irákem. Dnes je situace daleko méně příznivá. Nejsem znalec tamních poměrů a tak nebudu spekulovat. Ale paní Clair správně píše, že v budoucnu už nebude moci být pomoc Izraeli ze strany USA tak účinná jako dnes. Nadto nelze říct, jakou budou mít USA i EU v budoucnu tvář: Dochází ke kompletní změně ve složení obyvatel.
- Čochtan navrhuje všechny islamisty z Evropy vykopat. Měl by dobrého spojence - Al Kaídu. Ovšem obráceně požadavek zrušení všech základen v islámských státech a náš odchod z nich. Může tedy u paní Rice zkusit štěstí.
- Jsou zde dvě roviny: Nebezpečí ze "zlotřilých" států a křivky natality s následnou islamizací. První nebezpečí je imaginární realitou. Druhé holou realitou.
Mnohokrát jsme mluvili o oněch 5 kartách, se kterými oni na rozdíl od nás hrají. A že se svojí vírou, nacionalismem a perfektní organizací v rodinných klanech budou mezi Evropany jako kosatky mezi sardinkami. A valnou měrou se to týká i Asie, nejen islámského světa.
Jinou naději než návrat k oněm kartám nemáme. Ale asi si vzpomenete na naší debatu před časem ... Evropa je už v takovém atvu, že je to nereálné.
09. 05. 2008 | 21:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Karle Muellere,

máte zajímavé postřehy.Také bych chtěl znát americkou Tvář v budoucnu.Také se mi líbí příměr kosatek mezi sardinkami.Proto ve mě má Čochtan spojence.Pochopitelně za předpokladu odchodu našinců včetně vojska z území islámu.Toto vyhrocení by možná vedlo k uvědomnění omylu v kruzích imámů a ostatních islámských vůdců.

Ivan.
09. 05. 2008 | 21:34

Englishman napsal(a):

Clair:
Zdá se mi, že na názorech Michaela Lernera je nejzajímavější jejich samotná existence. Když prostě dva Židé spolu o něčem diskutují, tak na věc mají alespoň tři názory. Právě to jim (ale i Izraeli) dlouhodobě umožňuje přežít. Není totiž pravda, že Izrael jede celou dobu podle jedné myšlenkové šablony, která se neosvědčila, a kterou je třeba odložit. V Izraeli se o všem diskutuje mnohem intenzivněji než kdekoli jinde, a ve věci soužití s Araby už vyzkoušel velmi mnohé, lecky paralelně, leckdy nezávisle na vládě.

stále rebel:
Pokud nevíte, že Británie stála proti Německu sama, tak s vámi budu diskutovat raději témata, ve kterých se orientujete lépe. A ta poznámka o demagogii - tu jsem raději přehlédl.
09. 05. 2008 | 21:44

Karel Mueller napsal(a):

ilý pane Hochmanne,
zlí jazykové mluví o Horní Brazílii, politicky korektní jazykové mluví o postupné přeměně ve standartní latinskoamerický stát. Můžete si tedy vybrat.
Co by se stalo po oné výměně? Muži v turbanoech by diktovali cenu a distribuci nafty. Samozřejmě v rámci dohody s Chávezem a asijskými exportéry.
Určitě v duchu upřímného přátelství a hlubokého porozumění. USD by přestal být platidlem a jako slavnostní výkop bych viděl zdvojnásobení její ceny (vzhledem ke zlatu).
Možná by to mělo jedno positivum - ten nenáviděný Ahmadinejad by možná umřel ... smíchy.
09. 05. 2008 | 21:50

Goodbody napsal(a):

2 stále rebel:
rada nejjednodušší, otevřete učebnici dějepisu a přečtěte si jen data, od kdy válčilo s Třetí říší Spojené království a od kdy Sovětský svaz. Až uzříte své mezery, můžete prostudovat třeba:
http://cs.wikipedia.org/wik... nebo Wolton,Thierry; Rudohnědá nemoc 20. století /Volvox globator 2003/ nebo Houška, Vítězslav; Polemiky F.Peroutky, str. 186 /ČS 1995/.
09. 05. 2008 | 22:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale milý pane Muellere,

Ahmedínneřád by se zase tak dlouho nesmál.Chavez také ne.Ono by stačilo konečně vytáhnout ze sejfů plány alternativních pohonů a začít je uvádět do praxe.Stejně k tomu musí jednou dojít ,tak oč jde? Nač se čeká?

USD hned tak universálním platidlem být nepřestane.Euro ho ve světě nikdy nenahradí.

Ivan.
09. 05. 2008 | 22:05

Frante napsal(a):

V článku se o Izraeli uvádí: "Nelze zavírat oči před tím, že tento stát byl založen na území, které bylo obýváno po mnoho set let převážně jiným etnikem, které odtud byl do značné míry vyhnáno". Četl jsem o Izraeli knihu a podle ní byl osidlovací program založen na odkupování Palestinských území, jejich zúrodnění, osídlení. Prý Židé ta území odkupovali od Arabů za vysoké částky. Zajímalo by mne, když byl založen původní Izrael po válce, jakou plochu jeho území židé odkoupili a jakou ukradli. Jestli tohle někdo víte co se Izraele zastáváte nebo ho kritizujete? Dál, ve svém osidlovacím programu měli židé mírové soužití s Araby v Izraeli i v sousedních zemích a fakt je, že prakticky veškerá agrese (teroristická i vojenská) pochází z Arabské strany. A teď je otázka jak moc je přijatelné pravidlo "Na hrubý pytel hrubá záplata"? Mám na mysli, když Arabská země napadne Izrael s cílem srovnat ho se zemí a židy zahnat do moře, jestli je velký prohřešek když Izrael v odvetě obsadí část území toho státu?
09. 05. 2008 | 22:08

Karel Mueller napsal(a):

V automobilním průmyslu máte jedinou možnost a tou je vodíkový motor. Na co se čeká? To se spíš ptejte těch, kdo mají patentová práva ...
Ale počítejte: Doladit kompletně vývoj (doufejme, že je hotovo), pak zavést seriovou výrobu a provést kompletní výměnu za stávající motory. Provést tak kolosální změnu výrobního programu to není hup na krávu a už je tele.
Ale především musíte mít někde energii na výrobu vodíku ...
Zeptejte se expertů z oblasti energetiky, kolk elektráren bychom potřebovali ...
09. 05. 2008 | 22:15

Clair napsal(a):

Zdravim Vas srdecne pane Hochmann k dnesnimu dni,

jsem velmi potesena, ze Vas opet potkavam, jakkoli se muzeme momentalne rozchazet. Nikdo si nemuze prat zmizeni Izraele z mapy sveta, tomu skutecne neverim, i kdyz se islamistu rozhodne nezastavam a nelze neustale podsouvat, ze Ahmadinezad rikal to ci ono a pak to jenom malinko pozmenit a masirova media, ktere jsou ve vlastnictvi zidu nejen v Americe, ale take jinde na svete. Velmi dobre popisuje cely scenar pan V.K., ktery naprosto jasne a nezaujate popisuje soucasnou situaci v Izraeli, a je to tak nesmirne pravdive, doslova zarazejici. Obavam se, ze mnoho lidi to stejne nepochopi. Pan Olmert prave v teto kriticke dobe je namocen opet do jakesi afery, na jeho misto se tlaci pan Netenyahu, ktery lobuje pres AIPAC a am. kongres okamzite napadnout Iran. Se mu to povedlo v pripade Iraku, vidavala jsem ho kazdy den, proklamoval, ze oni maji presne informace o ZHN, to probihalo na vsech kanalech. Ted se pouze tlaci na misto Olmerta a doufa, kdyz mu to vyjde, nebude vahat a jeste pred zvolenim noveho presidenta muze Izrael zacit dalsi valku, jenom aby to jeste za GWB zvladli. Vcera jsem prave poslouchala izraelskeho velvyslance pro UN na FOX NEWS, ktery prohlasil, ze uz jenom ten fakt, ze Iran neuznava holocaust je duvodem k tomu, aby byl bombardovan. Musim Vam rici, ze mi skutecne sklesla brada docela nizko. Kdybychom meli bombardovat kazdeho kdo se snazi pouze statniky stengrovat nebo ma jiny nazor, kde se to nachazime? Bojime se to pojmenovat? Pan Mueller na druhe strane uvadi velmi presne, ze celosvetove spolecenstvi selhalo:
"Mělo mezinárodní společenství morální povinnost - včetně Židů - se o Palestince postarat a zajistit jim nový domov buďto v samotné Izraeli nebo v jiném státě a kompenzovat jim majatek, pokud o něho přišli?
Moje odpověď zní ano".
Nevim jestli je Vam znamo, ze valka v Iraku nemela byt jenom kvuli rope, ale take mela vyresit otazku Palestincu. Pocitalo se najisto s tim, ze v Iraku jim bude vyclenena urcita cast zeme a vsichni budou presunuti tam, presne podle planu noveho rozdeleni sveta, ktere uskutecnuji nasi mocipani. Jenomze nastal problem, tesne po invazi Iraku to bylo Palestincum nabidnuto, ale oni odmitli, musela bych se podivat na nektere odkazy z roku 2003, vim, ze jsem cetla, ze Palestinci naopak navrhovali, aby si Zidy Americane vzali na Aljasku, takze je tady problem. Ono je to fakt tezke, si jenom vemte, kdyby Vam nekdo nabizel,abyste se prestehoval do jine zeme. Toto proste nevyslo, Palestinci kompenzaci nedostavaji a jejich polovicku zeme take ne a otazkou je jestli se kolem toho budou opet delat tanecky dalsich 60 let.
Jsem cetla sermon toho rabina a on v jeho kazani k 60. vyroci oslavy samostatnosti Izraele to rika tak jasne, musite to cist, vzdyt to dava naprosto smysl.
Uvadite dale co se deje v Bejrutu. Nevim skutecne jak bych Vam to setrne rekla, protoze si Vas velmi povazuji, ale zase na druhe strane je treba, abyste si dal sam veci do urcite roviny a byl trochu flexibilni. Neni tomu tak ani davno, co Izrael kvuli malicherne veci, ktera sla diplomacii vyresit vybombardoval docela krute Libanon, presto se mu nepodarilo zlikvidovat Hizballah organizaci, protoze je to jedine kridlo, ktere Libanonce chrani. Soucasna vlada je stale dysfunkcionalni a presidenta Siniora, presto co se jim stalo, se najednou dal do holportu s Cheneym, ktery ho bude chranit proti Hizbollah. Co je to za dalsi podraz? Momentalne je tam sice bezvladi, ale US si tam postavila svoje zakladny, a dohlizi nevim sice na co, kdyz byl Libanon bombardovan, tak se president Bush ani neukazal, natoz aby udelal tomu pritrz nechat s traskavymi bombami znicit veskerou infrastrukturu. Ted se ovsem stavi do role jake? Myslite, ze Libanonci Ameriku prozivaji, vzdyt je zradila prave v dobe, kdy potrebovali pomoc a byvaly president Siniora nema podporu nikoho. Mohli bychom se pouze ptat kdo to vsechno orchestruje a co se tim sleduje.
09. 05. 2008 | 22:17

Clair napsal(a):

Pan Englishman:
Mate skutecnou pravdu, se tomu clovek musi smat, ale je to jak pisete. I kdyz na druhe strane si myslim, ze nejen v samotnem Izraeli musi byt lide nesmirne unaveni, videla jsem na toto tema velmi zajimavy porad "Wariors of God", ktery u nas probihal na nekolik casti, nejen zidovskych fanatiku, krestanskych sionistu v USA, ale take Islamskych fanatiku. Jsou to vsechno nesmirni silenci. Copak nemuze existovat neco uprostred?
Porad ale nejlepsi mi pripada ten rabin, navrhuje velmi konkretni reseni tolerance a pece nejen o sebe samotne, ale take o druhe.
09. 05. 2008 | 22:39

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Mueller a take pana V.K.,

jsem rada, ze Vas opet potkavam, ja jsem skutecne velmi vytizena Obamovou kampani a nejen tim, tudiz se nemam cas ani na techto strankach ukazat. Vim s naprostou jistotou, ze nam fandite, snad da Buh a nekdo Hillary vysvetli, ze uz primarky prohrala a narod se chce posunout kousek dal. Vsechny jeji triky zatim nevysly, tak prichazi s konecnou fazi, i kdyz Obama ma nejvice volitelu, nejvice statu vyhral, nejvice hlasu, ted prohlasuje, ze neni v generalnich volbach zvolitelny, narazi na barvu pleti. Si musi Clintonovci z techto primarek skutecne odnest totalni nenavist vuci nim samotnym.
Jsem uz reagovala na Vas prispevek kdesi uprostred prispevku panu Hoffmannovi, takze se nebudu opakovat. Pouze bych jeste dodala, ze skutecne nelze predpovidat nejen demografii a slozeni budouci Ameriky, natoz zahranicni politika, ktera se musi bezprostredne zmenit, pokud chceme vychazet globalne se vsemi. Jestli bude zvolen Obama, zahranicni politika bude o necem jinem, predevsim o diplomacii, kterou soucasna administrativa opomijela celych 8 let. Nepredpokladam, ze se neco zmeni na spojenectvi USA a Izraele, ale otazkou zustava, jestli soucasna Amerika bude schopna nabidnout Izraeli to co vzdycky se ocekavalo a prichazelo jako samozrejmost. Ted, kdyz iranska a take venezuelska ropa je prodavana v Eurech a take Yenech, obavam se, ze to znacne dolar poskodi. Vzdyt uz ted se bavi, ze co nevidet muzeme ocekavat barell za $200. A nedej Boze, aby v zaverecne fazi obhajil presidentske kreslo John McCain, ktery si doslova brousi zuby na Rusko, vlastne uz ted se schyluje k valce v Abchazii.
09. 05. 2008 | 22:55

Čochtan napsal(a):

Karel Mueller:
vodíkový motor (spalování vodíku) máme v BMW hotový dost dlouho. Už před 7 lety měly hotové praxistesty. Já dělal na jiných projektech, tak jsem vodík sledoval jen tak mimochodem.
Teď se ale přešlo stejně na palivové články a elektromotory. To není problém. Problém je distribuce a skladování vodíku.
09. 05. 2008 | 23:04

bigjirka napsal(a):

Světové společenství selhalo doposud ve všem důležitém, nechápu, jak si někdo může myslet, že by to v dohledné budoucnosti mohlo být jinak. nevím, proč Vás tolik pořád hledá chybu na straně Israele, když tím, kdo zcela zásadně odmítá jakékoli dohody, jsou Arabové. Třeba Egypt jakous dohodu s Israelem udělal a dodržuje, dostal zpátky území a je pokoj. Ostatní si kladou nesplnitelné podmínky a útočí, přestože nemohou vyhrát. Myslím, že Israel je ochoten za bezpečnost udělat významné ústupky. Pochopitelně není ochoten se stáhnout "a pak se uvidí".
09. 05. 2008 | 23:07

Englishman napsal(a):

bigjirka:
S tím, že světové společenství dosud selhalo ve všem důležitém, nemohu rozhodně souhlasit. Vámi uvedená věta předpokládá, že jakési "světové společenství" vůbec existuje. To je ovšem dle mého názoru chiméra.
09. 05. 2008 | 23:12

Terry napsal(a):

Autor: Václav Hořejší napsal:
"Přistěhovalci by měli být co nejvíce integrováni do své nové vlasti, měli by být přinuceni naučit se dobře její jazyk a respektovat její zvyklosti. Samozřejmě je však nutno respektovat náboženskou svobodu, včetně možnosti postavit si např. mešitu. Jakékoli nábožensky či jinak motivované výstřelky by se měly samozřejmě potlačovat standardním způsobem “padni komu padni”."

Nutno respektovat náboženskou svobodu... Do jaké míry, jakých hranic? Co bude považováno za " náboženské výstřelky"? Budou se posuzovat z jejich pohledu víry nebo z pohledu našeho, našich zákonů? Budou-li se "muset" přistěhovalci podrobovat našim zákonům, neodpovídajícím jejich víře, není to naše popírání jejich svobody náboženství?

Stačí se jen podívat do Německa, Francie, Holandska a dalších zemí, kde mají delší a hlubší zkušenosti s "asimilací" muslimů a "respektováním" jejich víry.

Šaría po německu (http://www.tydenika2.cz/arc...)

Vraždy mladých dívek v Německu: Nechtěly být otrokyněmi… (http://www.eportal.cz/Artic...)

Otec zabil svou dceru – nechtěla nosit hidžáb (http://cz.altermedia.info/z...)

Jen pro orientaci zásadních odlišností naší kultury a jejich zásad a tradic, víry:
Ilustrativní rozbor duchovního systému Islámu (http://home.graffiti.net/bu...)

Je to vůbec slučitelné?
09. 05. 2008 | 23:14

stále rebel napsal(a):

Pro Englishman.
Vaše první prohlášení:
„A proč taky nezmínit dobu, kdy proti Německu, podporovaném tehdy SSSR, stála sama Británie?“

Na základě tohoto vašeho předcházejícího prohlášení jsem od vás chtěl vysvětlit toto:
„Uveďte konkrétní fakta a čísla o pomoci SSSR Německu v boji proti Británii a jakou část německé armády byla proti Británii nasazena.“

Vaše další reakce.
„Pokud nevíte, že Británie stála proti Německu sama, tak s vámi budu diskutovat raději témata, ve kterých se orientujete lépe.“

Tak odpovím za vás.
Bitva o Británii (10. červenec 1940 – 31. října 1940).
Nešlo ani tak o Německo, jako spíše jen o boj Británie s německou Luftwaffe. Na britské straně bojovalo asi tři tisíce stíhačů,mezi nimi asi devadesát našich, mnoho Poláků a samozřejmě pomáhaly země britského společenství a spousta dalších.. Padlo přibližně 450 stíhačů, přesná čísla nebudu hledat. Jelikož se Němcům nepodařilo tuto bitvu vyhrát, nemohlo dojít k německému vylodění. To, že Německo při tom bylo podporované SSSR pokládám z vaši strany za lež.
Srovnávat toto německé nasazení s téměř tři a půl milionem Němců valícím se na východ je přece jenom o něčem jiném.
09. 05. 2008 | 23:15

stále rebel napsal(a):

Pro Goodbody.
Vaše přihlouplé rady si nechte pro své stejně postižené kamarády.
Máte zřejmě problémy s chápáním čteného textu.
09. 05. 2008 | 23:22

Martin napsal(a):

Terry, prvni odkaz - soudkyne byla za svuj rozsudek odvolana od pripadu. Druhy a treti odkaz, to jsou trestne ciny, za ktere jsou lide v Evrope potrestani. Ctvrty odkaz - toto lze ucinit s kazdym nabozenstvim.

Takze zaver, pristehovalci se musi prizpusobit nasim zakonum. Pokud tak necini, ceka je postih.
09. 05. 2008 | 23:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Vážená paní Clair,

Vaše informace jsou z jiné provenience a tím pro nás,resp. pro mě nesmírně cenné.Sleduji vývoj v libanonu jakožto lakmusový papírek Blízkého Východu.Odsud jsou všechny zlovůle odedávna praktikovaných nesvárů.Doplatila na to perla středomoří nádherný Bejrůt,který se v 80-tých letech proměnil ve spáleniště.Tehdy se bránily křesťanské milice.Dnes tady úřaduje Hizballáh,který tlačí na sunnity pro změny v ústavě,majíc údajnou podporu armády a velké části nespokojeného převážně původem palestinského obyvatelstva.

Rozhodně zde není jakýkoliv zájem Izraele na rozpoutání další krvavé války.Zase a opět je to nesmiřitelný boj vykořeněných islámských fanatiků,kteří zastupují partikulární zájmy islámského kléru.

Kdepak paní Clair,tahle pakáž nebude pracovat na výstavbě odsolovacích zařízení,zavlažovacích projektech a dalších úkonech prosperitní civilisované společnosti.Tahle pakáž bude jen házet bomby a střílet z kalašnikovů.Dokud nedostane pořádně zavyučenou.Jak je vidět sedmidenní válka je nepoučila,anexe Kuvajtu a následné válečné události jen přilily olej do ohně.Potřebují pořádně po držce.Jinak se s nimi nikdo na světě nedomluví.

Promiňte, je to jenom můj názor a mohu se mýlit.Chyba tkví jen v tom,že většina lidí odmítá vyhrocení různých konfliktních situací a raději čeká na pořádný průser,než aby řešili situaci včas.Američané se občas v roli světové mocnosti občas ukázali jako řešitelé,avšak mnohá jejich "řešení" postrádala logiku.Jak to je možné se mě neptejte - sám to nechápu.

Ivan.
09. 05. 2008 | 23:46

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
poslal jsem Vám před několika dny mailem pár vět, vím, že máte teď hodně málo času a tak bych jen snad dodal:
Pokud jde o ten výrok Hillary, tak to je velmi nešťastné. Možná má pravdu, ale nemůžeto tak říct. Protože tím se snaží porazit úspěšnějšího soupeře rasovou kartou, což je špatné. Kromě dopadů na nebílé Američany tím vlastně říká, že USA jsou rásistický stát. Tedy hraní si na korektnost je poněkud úsměvné. Ale to je jen můj názor.
Nepředpokládám v případě vítězství Obamy žádné význačné změny v zahraniční politice, to ani není možné. Ale přeci jen čekám, že se daleko víc bude uplatňovat diplomacie a to daleko obratněji.
Abcházie je podle mého soudu hotovou věcí, už měsíce zde píšeme, že Kosovo otevřelo Pandořinu skříňku. Samozřejmě, bude se hrát tvrdá hra s využíváním (či spíš zneužíváním) menšin a tuto partii bude hrát každá velmoc, která se bude cítit dost silná. A Rusové mají menšiny ve všech státech ... a pokud Gruzie nebo Ukrajina chtějí do NATO, tak samozřejmě nebudou přihlížet nečinně. Jde o to, jestli těch vodíkovek s odpovídajícími nosiči a ponorek mají dostatečné množství ... o nic jiného nejde.
Pokud si Mc Cain na Rusy brousí zuby a není to jen populistická kampaň, tak to může dopadnout velmi špatně. O tom jsme již mluvili mnohokrát.
Přeji mnoho zdaru :-).
10. 05. 2008 | 00:11

Englishman napsal(a):

stále rebel:
Vy musíte být opravdu stále rebel, že? Bez ohledu na realitu.

Napsal jsem, že jste vynechal dobu, kdy Británie stála proti Německu sama. Vy teď vytáhnete tzv. Bitvu o Británii, což je ovšem něco zcela jiného, a ze ztrát si vyberete jen stíhače (podívejte se laskavě na ztráty civilistů, když tak milujete ta čísla). Demagogie se říká právě tomuto. Vybíráte si fakta a na otázku po A odpovídáte B.

Možná opravdu netušíte, že i mezi říjnem 1940 (konec bitvy o Británii) a červnem 1941) probíhala válka, že Británie bojovala nejen o vzdušnou převahu na Kanálem, ale že válka probíhala i na moři a v Africe, že letecká válka probíhala i ve Středomoří a po celém západním pobřeží Evropy, že Británie s Francií šly do války kvůli napadení Polska, které ale nenapadlo jen Německo, ale i váš obdivovaný SSSR a že SSSR dodával v době, kdy byla Británie sama, Německu suroviny pro válečný průmysl. Proč ale potom diskutujete?
10. 05. 2008 | 00:40

Martin napsal(a):

Englishmane, kdyby se to vzalo uplne presne, tak Britanie nestala sama, bojovaly exilove vlady a jejich armady a sbory a nektere zeme mely i sve uzemi mimo Evropu neobsazene Nemci. Ale je fakt, ze primo v Evrope Britanie nejaky cas byla jedina neobsazena a bojujici, byt hlavne na letecke a namorni fronte.
10. 05. 2008 | 00:47

Karel Mueller napsal(a):

Englishmann
Když už říkáte A, měl by jste říct i B. Němci napadli Polsko začátkem září, na Rýně stálo proti 96 opancéřovaným divizím asi 30 pěších divizí německých. Francouzi mohli být v Berlíně za dva týdne. Rusové napadli Polsko 17. září a udělali mu totéž, co např. Poláci nám: Zabrali území se svojí etnickou menšinou v době, kdy byl stát už na kolenou.
Mimochodem Poláci a Maďaři poslali do Mnichova požadavek na rozbití ČR, hlavně angličtí "mnichované" se na to později dost odvolávali.
O polské politice si můžete něco přečíst v samotných pamětech Chrchilla.
Mimochodem, dnes lze pova6ovat za prokázané, že německý generální štáb by Hitlera likvidoval, kdyby se Francie a GB postavila a do Mnichova nejela ...
Ale to je už historie, ta je hlavně na poučení. Co je však podstatné ... jen s prominutím lidské hovado nevzdá hold všem, kteří proti nacismu ve 2.WW bojovali a svoje životy položili ... ať už pod jekoukoliv vlajkou. A bez mnohamilionových obětí Rusů a jejich vítězství v superbitvách pod Moskvou, Stalingradem nebi Kurskem bychom zde sotva byli.
10. 05. 2008 | 00:58

stále rebel napsal(a):

Pro Martin.
Nejde ani tak o to, zda Británie bojovala sama nebo ne, ale spíše o to, zda bojovala proti Německu, anebo jen proti části jeho armády, což ji umožňoval fakt, že je ostrovní zemí. Celé to vyšlo z debaty o zásluhách na porážce Německa a o tom, kdo bojoval s jakou částí německé armády.
Englishman mne obvinil z něčeho, co jsem vůbec neřekl a prohlásil mne za neznalého, namísto toho, aby mi odpověděl na mou otázku, jak to bylo s tou podporou SSSR a jakou část německé armády Británie vázala nebo zničila.

Má formulace byla:
„Jak bylo podporováno Německo Ruskem při jeho boji proti Anglii?
Británie stála sama proti Německu?
Uveďte konkrétní fakta a čísla o pomoci SSSR Německu v boji proti Británii a jakou část německé armády byla proti Británii nasazena.“

Když si to pozorně přečtete, tak pochopíte o co mi šlo. Vycházelo to taky z předešlé diskuse. Měl jsem asi v té druhé větě napsat spíše „proti celému Německu“. Je taky pravdou, že v tom Británie nebyla až tak sama, ale Churchill na nabídku Hitlera tehdy prohlásil něco v tom duchu, že se Británie bude bránit sama, proto na to Englishman asi tak lpí.
Nemám sílu se s těmito lidmi hádat.
10. 05. 2008 | 01:35

Englishman napsal(a):

Karel Mueller
Moje debata se stále_rebelem není o historických faktech, ale o jejich výběru. Nehodlám zabředávat do diskuze o tom, kdo se jakým dílem podílel na porážce Německa a jak výhodná byla výměna nacismu za komunismus. Vytýkám mu argumentaci prostřednictvím selekce faktů, toť vše. Zda se ta fakta týkají WWII nebo pěstování okurek se mi jeví podružným.

Když už jsme ale u toho, tak by mě docela zajímalo, co vlastně byla fracouzská "opancéřovaná divize". Možná to víte lépe, ale nějak se mi to nezdá. Francie neměla na začátku války jedinou větší tankovou jednotku. Pokud vím, tak úplně všechny tanky byly rozděleny pro podporu pěchoty. Francouzská armáda byla téměř nepohyblivá.
10. 05. 2008 | 01:40

stále rebel napsal(a):

Pro Karel Mueller.
Jen kousek citace z odkazu níže:
„Polsko, které již v lednu 1939 jednalo tajně s Hitlerem o možné spolupráci při útoku na Sovětský svaz,
http://cs.wikipedia.org/wik...
10. 05. 2008 | 01:51

badatel napsal(a):

to stále rebel,
milý vážený, Vaše upřimná snaha vysvětlit některým "Pípsákům" historická fakta o 2.WW je podobná, jako byste se pokoušel vysvětlit za socialismu učitelce (pardon učiteli např.Martymu) občanské nauky, že za vítězstvím nad fašismem ve válce nestálo jen SSSR, ale i spojenci, a to nemalou měrou. Tito Pípsáci vždy vytrhávají skutečnosti, či kdesi vyčtené domněnky z celku a předkládají je jako svou subjektivní pravdu.
Nejsou svojí úrovní IQ udělat udělat globálnější analýzu, anebo nechtějí a jsou to dogmatici.
Těm padlým rudoarmějcům dnes nikdo kytičkou nepoděkoval za osvobození Prahy, tak jak to dělávali naši předci, a to je smutné.
10. 05. 2008 | 03:31

Martin napsal(a):

Stale rebeli, ja jsem vas pristup pochopil, jen jsem chtel upresnit, ze Britanie uplne sama nebyla.

Englishmane, jestli si dobre pamatuji, tak de Gaulle vedl opancerovanou divizi (takze je meli). Navic to byl jeden z mala uspesnych protiutoku behem invaze Francie.
10. 05. 2008 | 04:27

jakub napsal(a):

Pane profesore,
přečetl jsem si váš blog. S něčím se dá souhlasit, s něčím ne.
Nesympatizuji se žádným pozemským ani nebeským Bohem, ani žádným modním trendem, jeko třeba multikulturalismus.
Věřím pouze v přírodu a její zákony.
Na rozdíl od Vás si myslím, že není potřebný ani nepřehnaný multikulturalismus.
Naše Zem a život na ní je krásný v tom, že je rozmanitý. Jak druhy tak jejich zvyklostmi.
Myslím si, že nikdo by nestál o to, aby zde žil jeden tygrolev a ten žral jednu kozokrávu.
To samé je s lidmi. Proč by měl naši planetu obývat jeden "Homo multikulturus",
který by měl hnědou pleť, šikmé oči a bílý zadek(genově nejsilnější prvek po bílých multi-kulti)
Pokud by příroda chtěla mít jeden lidský druh, nevytvořila by typy, kterým se v daném místě žije pohodlněji. Proč nejsou Eskymáci černí a na poušti nežijí třeba vypasení Němci?
Vše co vymyslel člověk se nakonec obrátilo proti němu.
Třeba v Austrálii člověk vysadil králíky a ty se přemnožili tak, že žrali původním druhům potravu. Tak tam vysadil lišky a ty se vykašlali na králíky a dožírají zbytek vačnatců.
To je takový malý multikulturalismus převedený na zvířata.
Proč v Evropě stavět gheta kam se původní obyvatelé bojí chodit, proč stavět mešity?
Pokud budu chtít, aby tu žil ve volné přírodě sibiřský tygr, také mu tu nezajistím po celý rok sníh a mráz. Jakékoliv krásné řeči o soužití a přijímání běženců jsou krásné jen do té doby, kdy se z mírumilovné většiny nestane menšina, pak ty pravidla určuje někdo jiný. Pokud ten někdo jiný má třeba náboženství, které je nenávistné, může se pak původní obyvatelstvo dost divit.
Pak našim dětem nezbude než vzpomínat na své dědy, kteří naše teritorium svojí krví ubránili a proklít své otce, kteří bez boje vydali své území těm liškám.
Kéž by Vás multi-kulti jednou vaše děti neproklely.
10. 05. 2008 | 09:09

Vaclav Horejsi napsal(a):

Docela me fascinuje, ze nekteri diskutujici mi doslova nadavaji, a pritom nazory jinych diskutujicich (napr. p. Clair, p. Mueller) respektuji a velmi slusne o nich diskutuji.
A pritom moje nazory jsou UPLNE STEJNE jako nazory techto vazenych diskuteru.
Velmi zajimave...

A jeste poznamka k trochu nesouvisejicimu tematu, ktere se zde vynorilo:
Take ja (podobne jako treba "badatel" a dalsi) povazuji za nesmirne hloupe a trapne, ze sdelovaci prostredky zamlcuji zasadni ulohu Rude armady pri osvobozeni Ceskoslovenska.
Je pak zcela ostudne, kdyz tady nekteri diskutujici ulohu SSSR bagatelizuji.
10. 05. 2008 | 09:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

až teď jsem si všiml Tvého článku z 8.5. v 22.50 přírodovědcovi.

Neměl jsem dost odvahy takto vyslovit svůj názor.Takže Ti podruhé skládám poklonu principále.

Dík Ivan.
10. 05. 2008 | 09:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Je také zajímavé,

jak určití lidé při každé příležitosti vyrukují s argumenty proč milovat Rusko.

Já rusům kašlu na jejich "osvobození".Raději bych bojoval po boku Pattona,než aby se tady dalších 50let roztahoval komunistický ksindl.

To jenom zabedněnci pořád nemohou pochopit.Pardon při Vašem vzdělání.

Ivan.
10. 05. 2008 | 10:01

SuP napsal(a):

jakub -
Velmi trefné! Přesně tak.
10. 05. 2008 | 10:39

Saliven napsal(a):

jakub:
Připojuji se k SuPovi. Velký souhlas.

Ivan Hochmann:
Vy Rusům kašlete na osvobození? To by mě zajímalo proč. Bez nich by jste totiž osvobozen nebyl. A je otázka jestli je lepší komunismus 40 let a nebo sibiř na 3 roky. Tam jsme totiž měli všichni skončit (mimo árijských typů).
10. 05. 2008 | 10:58

sidlo napsal(a):

Pane Vaclave, nedivte se ..mna napada krasna veta v jednej klasike:
Horlivost ozivuje posluchac, cnost rastie slavou a slava pobada cloveka...
..hehehe a to je jedno akou cestou, hoci aj mlatenim prazdnej slamy a lietanim otrub-otruby sa predsa IN...;-)..taky tazny konik uviazany ku kolu,klapky na ociach a odfrkuje a odfrkuje...akurat ze v tom nasom kocurkove to je narodny sport, najvyssie bol na povale a v tatrach, najadalej pri branke a v chorvatsku ..hlavne ze vsetko vie vsade bol...Truhlikovo&Kocurkovo ...porovnavat, premyslat, hladat,pochybovat...aaale kdeze u nas "mame" vsetko na tace a hned "zozrate"...staci nam na to aj to "uzasne profesionalne" spravodajstvo...
10. 05. 2008 | 11:33

Luba napsal(a):

Pane profesore,
je vidět, že jste zvyklý diskutovat jen s těmi, kteří s Vámi souhlasí (Clair, Muller).
To je pak snadné ... to pak ani není třeba žádných argumentů ... to se to diskutuje ... Václav Klimatěnko to umí také tak hezky, jako Vy. :)

Když už jste si vybral na výroční den vítězství nad nacizmem kritikářství židovského státu Izrael, tedy pranýřování národa, jehož "konečné vyřešení" se vysoce vzdělaným a úspěšným Němcům, nakaženým virem antisemitismu a rasismu málem podařilo uskutečnit bezezbytku, pak se nesmíte divit, že to některým zdejším nedovědům, včetně mne, vadí.

Jak sám nejlépe víte, viry efektivně ničí sám imunitní systém. Náš globální imunitní systém - demokracie - a kritické myšlení jako imunita jednotlivce - zatím nemáme jako národ dostatečně vyvinut.
Tento Váš příspěvek jej věru nijak neposílil. Snad příště ...
10. 05. 2008 | 12:08

Ivan Hochmann napsal(a):

To Saliven:

To jsou pánové ty vaše demagogie.Při své zbabělosti předpokládáte ,že mohl Hitler válku vyhrát a že mohl uskutečnit svoje rasistické výplody chorého mozku.To prosím odporuje logice věcí.

Tak jako nemůže vyhrát zločinná idea islámu vyhubit ohněm a mečem všechny nevěřící psy.

Poněvadž se známe pane Saliven,nebudeme dále diskutovat-ano?Děkuji.

Ivan.
10. 05. 2008 | 12:14

Karel Mueller napsal(a):

Jakub:
Smekám.
10. 05. 2008 | 12:31

SuP napsal(a):

Ivan Hochmann -
nezapomínejte, že islám se chystá zvítězit nejen oněm a mečem, ale i "vaginami svých žen" -
to není z mé hlavy. Ale v západní Evropě to docela efektivně začíná fungovat.
10. 05. 2008 | 12:32

Karel Mueller napsal(a):

Luba:
Když už jste mě uvedl, tak prosím: Čekám ty argumenty.
Vy argumentujete působením na city. Dobrá, já, profesor i paní Clair chováme k Židům hluboký respekt koneckonců matka pana Obamy byla tuším Židovka. Takže je poněkud absurdní nás vinit z antisemitismu nebo rasizmu ... při našich sympatiích.
Ale poslechněte, slyšel jste někdy v našich mediích, že např. Hitler nechal zemřít 4 miliony ruských zajatců, protože je v Německu nechtěl? A že je to počet srovnatelný s holokaustem? A že ti zajatci zažili před smrtí možná ještě větší peklo než Židé?
A slyšel jste v našich mediích, že by Rusům za oběti a vítězství v oněch superbitvách vzdala hold?
Třeba by pak i profesor byl víc "košer".
10. 05. 2008 | 12:41

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane profesore.
Neni jiste ani pro Vas tajemstvim, ze Vas blog je velmi popularni a Vy sam, rozhodne v mych ocich, pozivate zaslouzene vaznosti a respektu.

Casto pisete na namety velmi kontraversni a tak rozdilnost nazoru je nutne ocekavat.
Rozdilnost nazoru sama o sobe neni tak dulezita, jako forma jakou ty nazory jsou presentovany. Zde vidim tajemstvi Vaseho uspesneho blogu.
Podle meho Vas blog laka mnoho ctenaru, kteri umi svuj nazor dobre vyjadrit svym casto unikatnim zpusobem a jejichz nazor je vzdy zajimave cist, at uz je shodny ci rozdilny.

S panem Muellerem a pani Clair jsem vedl mnoho debat a vim, ze nadavani neni jejich styl. Ani jsem to nadavani nemohl najit v jejich reakcich.

Napsal jste clanek, ktery ma tri namety, multi-kulti a islamisace, zrizeni statu Israel a podpora Israele od USA, z nichz kazdy sam o sobe je na dlouhou debatu.
Take kazdy z techto tri nametu vzdy povede debaty ke znacne rozdilnym nazorum, protoze kazdy z techto nametu umoznuje videt vec z mnoha uhlu.

Vetsina z nas mame prozitky ci zkusenosti, ktere silne ovlivnily nas zivot a tak nase pocity k takovym nametum jsou tomu umerne.
Potom take treba daleko vehementněji vyjadrujeme a nebo hajime svuj nazor na tento namet.

Jsem presvedcen pane profesore, ze jste schopen rozlisit osobni napadani od rozdilneho nazoru i kdyz nekdy nesetrne vyjadreneho.
Preji hezky weekend.
10. 05. 2008 | 12:42

Čochtan napsal(a):

Pane Salivene,
já plně chápu, že pan Hochmann kašle rudé armádě na osvobození.
Bez toho, že si rusové vymínili naše "osvobození" v Jaltě, by nás osvobodila US-Army, a to (o pár dní) dřív než rusové.

Takže vaše řeči o tom, že bychom tu nebyli jsou dost hloupé.
10. 05. 2008 | 12:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane SuPe,

nezačíná.Opravdu nezačíná.Začínají mít utrum.Bude stačit ještě jeden exces a obyvatelé státu,kde islámský džihád zaškodí provedou hony na čarodějnice.Muslimové budou ještě rádi,že jim bude dovoleno opustit v klidu a míru naše evropské teritorium a rychle zmizet v poušti.

Ivan.
10. 05. 2008 | 12:58

Stan napsal(a):

Je tak obtížné pochopit, že realita je mnohostranná? Izrael zaslouží obdiv za způsob, jakým vzdoruje přesile a udržuje demokratické instituce v obklíčení autoritářských a nepřátelských režimů. Na druhé straně sympatie ztrácí budováním zdí a přehrad, opakovanými invazemi, zabíjením žen a dětí. Arabové udělali spoustu chyb, nedodržují uzavřené dohody a nikdy se (až na výjimky) nesmířili s existencí Izraele, ale nesmíme zapomenout ani na podraz, který na ně vítězné mocnosti udělaly na Versaillské konferenci po 1. světové válce. Místo toho, aby Arabové získali svůj stát odměnou za pomoc při porážce Osmanské říše, byla Arábie rozdělena mezi Anglii a Francii. Na ně se právo na sebeurčení nevztahovalo.Je šedesát let po válce, z obětí či viníků holocaustu je naživu jen hrstka lidí, přesto je každý, kdo se vyjádří k Izraeli či židovské lobby v USA kriticky, okamžitě, takřka automaticky označen jako antisemita a podporovatel holocaustu. Otevřeně kritizovat Izrael či jednostrannou proizraelskou politiku USA je v Evropě tabu. A pokud někdo chce věcně diskutovat, vždy se najdou radikální obhájci svobody, víry a západní civilizace s pocitem nadřazenosti, kteří ve skutečnosti požadují, abychom s nimi souhlasili v tom, že svět je džungle, v němž platí pouze právo silnějšího.
10. 05. 2008 | 13:20

Karel Mueller napsal(a):

Stan:
Víte, když si nějakým způsobem - jakýmkoliv - prosadíte, že jste nenapadnutelný a nekritizovatelný, tak se samozřejmě začnete chovat jako někdo, na koho běžná pravidla neplatí ... je to tak v lidské přirozenosti. Choval by jste se tak Vy, kdokoliv z diskutéru nebo i já sám. Je to tak v lidské přirozenosti.
Nejde jen o Izrael, nakonec to vidíte např. i v případě minorit nebo věčně omílaná karta rasismu v případě konstatování pár holých p
pravd v případě našich Romů.
Jak to končí ... s tím mají dějiny mnohé zkušenosti.
10. 05. 2008 | 13:36

Vaclav Horejsi napsal(a):

Luba:
Asi jste cetl nejak spatne - ja se vubec nebranim diskusi s lidmi, kteri maji jine nazory nez ja, naopak! Proto take rad pisu na kontroverzni temata.
Ja jsem se jen pozastavoval nad tim, ze mne nekteri diskutujici (nebudu jmenovat) vylozene nadavaji, zatimco s jinymi ucastniky diskuse, kteri vyjadruji zcela stejne postoje jako ja, velmi slusne a s uctou diskutuji.
Nevim, co k tomu nektere z vas vede... Nechapu, proc mi nekteri tak radi nadavaji a jsou hrubi...
Naprosto odmitam, ze bych ve svem clanku "pranyroval" Zidy. Kritizuji pouze spatnou izraelskou a sionistickou politiku, ktera se jim bohuzel dlouhodobe vymsti. Bohuzel ctete, co cist chcete, ackoli to tam neni.

Jakub:
Na rozdil od nekolika dalsich vam rozhodne netleskam.
Vadi vam tedy, ze Evropane osidlili Ameriku, Australii, atd.? Nebo to nevadi, protoze to je "spravna rasa"?

"Pak našim dětem nezbude než vzpomínat na své dědy, kteří naše teritorium svojí krví ubránili a proklít své otce, kteří bez boje vydali své území těm liškám."
NAPROSTO HROZNY VYROK, hodny Vlajky, nebo neceho takoveho.
Samozrejme, ze je spatne, kdyz se vytvareji pristehovalecka gheta a kdyz pristehovalci odmitaji respektovat zakony a zvyklosti a zakony hostitelske zeme. Ale to je nas problem, ze si to neumime zaridit.
Ja jsem osobne moc rad, ze jsou tady treba Vietnamci, Cinane, nebo Ukrajinci. Rozhodne je nepovazuji za "lisky", proti kterym se mame krvave branit.
Clovek (Homo sapiens) JE jeden jediny druh...
10. 05. 2008 | 14:01

Vaclav Horejsi napsal(a):

Jeden nejmenovany diskutujici se zde evidentne dopousti porusovani zakona nasledujicimi vyroky:

...Tahle pakáž bude jen házet bomby a střílet z kalašnikovů.

....Potřebují pořádně po držce.

...Tak jako nemůže vyhrát zločinná idea islámu vyhubit ohněm a mečem všechny nevěřící psy.

....Muslimové budou ještě rádi,že jim bude dovoleno opustit v klidu a míru naše evropské teritorium a rychle zmizet v poušti.

A pan Stejskal nic (doufam, ze jen proto, ze je venku s detmi).

PREDSTAVTE SI, ze by neco takoveho nekdo napsal o Zidech (jako ze se tak v jedne zemi pred nekolika desitkami let bezne psalo...)
10. 05. 2008 | 14:12

Luba napsal(a):

Pane profesore,
konečně jste na to přišel sám.
Děláte totiž to samé.
Z napsaného čtete jen to, co se Vám hodí, nebo tomu rozumíte v rámci svého mentálního nastavení.
Písmo má být prostředkem dorozumění, a velmi často je tomu naopak. Je to jeden z důkazů, že svůj svět aktivně vytváříme, konstuujeme, a rozumíme mu v našich osobitých kontextech.
10. 05. 2008 | 14:17

Vaclav Horejsi napsal(a):

VK-Can.:
Ja tedy nevim, jestli jsem svoji poznamku napsal tak nesrozumitelne - ja jsem si jen stezoval, ze zatimco mi nekteri diskutujici (radeji nebudu jmenovat) vylozene nadavaji, s jinymi ucastniky diskuse, kteri vyjadruji velmi podobne postoje jako ja (napr. p. Clair, p. Mueller), velmi slusne a s uctou diskutuji.
SAMOZREJME jsem nikde nerekl, ze by p. Clair a p. Mueller komukoli nadavali - natoz mne, kdyz maji tak podobne nazory.
Proste - nedorozumeni...
Vasi ucasti v diskusi si vzdy velmi vazim.
10. 05. 2008 | 14:18

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,
v názoru na příspěvek pana Jakuba se snad poprvé zásadně rozcházíme. Jeho formulace je nešťastná, ale konečný efekt takový, jak píše.
Čína zůstane Čínou, Vietnam Vietnamem, Saúdská Arábie Saúdskou Arábií ... a další a další zůstanou tím, co jsou s tím, že tam dále budou žít potomci původních obyvatel.
Pouze v Evropě místo původních obyvatel budou žít Číňané, Vietnamci, Arabové a další ...
To není rasismus nebo dokonce podceňování oněch národů. To je prostě konstatování faktu.
Můžeme to vidět každý různě. Z mého pohledu je to však jako zakončení dějin evropských národů poněkud slabé.
10. 05. 2008 | 14:21

Belarmini & Santori Ltd,BancoAmbrosiana napsal(a):

...podiwejme se na to z jiného úhlu...trochu odlehčeně.. v 45 minutě filmu "The Chamber" říká Gene Hackman vnukovi:"the jews bought CIA..".. fenomenální šachista Boby Fischer nehezky howoří na margo oné entity, sám poloviční ž. ne ital,jako Kenetht Mars, jenž ve filmu Co dál doktore, vykřikuje jsa obklopen mafií, "jsem poloviční Ital"... mel gibson také jeho výroky jsou kontroverzní, ... většinou se odbude antisemita tím, že je to nemehlo-gojim a ze závisti kydá na ně hnůj... ale nějak to nesedí kupř.zvl. u Henryho Forda "International jew", ale to oné entitě nevadí koupit si vůz jeho značky, diwné,ne?Když jsem přijel k novým známým do Sargansu/CH/ k jedné slovenské rodině a byl představen, paní domu suše řekla:..Čech? tam kde je ten žid Hawel?...proč se tedy stydět? jako když slyšíme, že plánowat a zvl. kontrolowat není třeba... leč co sion.protokoly 1897? co tam napsáno, zatím se s p l n i l o, nebo: sežente si Sametovou kocowinu T.Buchara, dokument.film Velvet hangover...misgtrowskou úvahu kameramana Miloty o schauspielerech,jak budou v TV potřeba na těch desítkách kanálů-baviči... prý to řekla na radě ta rychlokwaška šelesný...a ecce něděje se tak? a to řekl v r. 1997...apropos, my jsme také poloviční ž. a nestydíme se za to ...dokonce to vždy v howoru předesíláme... jo, ježíš-marx-mordechai-freud-einstein... jen ten retarddowanej milouš j. dodnes nepochopil dodnes, komu předal zemičku v plen.. to aspon tonda zápotocký před smrtí vykřikowal :.."kdybych to byl věděl, presidenta bych nikdy nedělal.." a nebo leonid i.brezhnew v 68 po bleskové vizitě v praze.. ty nowotny, máš kolem sebe ksindl ...etc. OmniaTempusHabent
10. 05. 2008 | 14:27

Vaclav Horejsi napsal(a):

Karel Mueller:
Prominte, ale proc nam nevadi, ze Evropane ziji (MASOVE) v Americe, Australii, Jizni Africe, ale i v mnoha dalsich zemich?

Ja vubec nechci, aby se sem prestehovala polovina Ciny, nechci, aby v jakekoli evropske islamske komunite platila sarija, ale xenofobni vyroky a la pan Jakub mi skutecne nahaneji husi kuzi a pripominaji mi Arijsky boj.
10. 05. 2008 | 14:30

Karel Mueller napsal(a):

o jiném léku opravdu nevím.

Dobře pane profesore, já převedu příspěvek pana Jakuba do stravitelné formy:
"Dnes jsem svědky jevu, kdy masově mizí původní Evropané a obráceně se zde etabluje řada etnik se svými zvyklostmi a zákony, které jsou z hlediska Evropanů nepřijatelné ... vytvářejí naprosto uzavřené komunity, často řízené či alespoň silně ovlivňované zemí jejich původu, na kterou jsou stále vázáni. Na svých zákonech i zvyklostech trvají dost neoblomně a vzhledem k jejich natalitě je jen otázkou času, kdy se stanou většinou, zcela demokratickou cestou převezmou moc a v plném rozsahu své představy realizují ..."

Sofistikovanou formou jsem řekl totéž.

Samozřejmě, nechci žádné nové Norimberské zákony a s tím, kde dnes kdo je a žije nemá smysl něco dělat ... pokud nedojde k přímým konfliktům.
Otázka je, co dál. A tam zase jsou ty moje "karty", pokud tato vize nemá být dotažena do konce.
10. 05. 2008 | 14:46

Karel Mueller napsal(a):

Pardon, první věta má být na závěr.
10. 05. 2008 | 14:47

Stan napsal(a):

Kdosi tady prohlásil, že muslimové proti nám bojují dělohami svých žen. My tento problém opisujeme slovem demografie. A otázka pro nás. Jak se budeme bránit, když dělohy našich žen jsou většinou zablokovány antikoncepcí? Někteří izraelští, američtí či dokonce evropští mudrci se chtějí bránit atomovými zbraněmi. Zdá se Vám to adekvátní?
10. 05. 2008 | 14:55

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší:
Idea islámu je vyhubit ohněm a mečem všechny nevěřící psy. Podívejte se do koránu, pokud nevěříte. Tato idea je zločinná.
Toto tvrzení není porušování práva ani zákona.
10. 05. 2008 | 15:08

Karel Mueller napsal(a):

Stan:
Atomové zbraně jsou v multi kulti k ničemu.
Jak je chcete použít? Vybombardovat jaderným úderem část Londýna? Nebo západoněmecká velkoměsta?
A proti některým státům? Víte kdo by sebral bank? Typněte si ...
10. 05. 2008 | 15:18

VK-Can. napsal(a):

Pane profesore Horejsi,
Vy jste to napsal zcela srozumitelne, ale ja si to nesrozumitelne prelozil.
Sypu si popel na svoji kdysi kuceravou hlavu jako vyraz pokani.
Diky za pochopeni.
10. 05. 2008 | 15:37

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere,

Vaše sofistikované formy nejsou k ničemu.Jako by jste hovořil jazykem ptýdept.Většina lidí Vám neporozumí.Myslím tím, že nepochopí meritum věci.

Dnes je už pozdě na etnické,sociologické a humanitní studie.Po 11.září je už po Dvanácté hodině.Konec s vysvětlováním a tolerancí.Přece nechcete hučet do zdi?Pokud se pan Hořejší cítí dotčen mými úvahami,mohu říci že já se zase cítím dotčen jeho přístupem k faktům a jeho osobitou formou manipulace.Odchod z diskuze nic neřeší.Vyzkoušel jsem si to v několika blozích.

Je dobré nechodit kolem horké kaše.Je lepší říci svůj názor a za ním si stát.Není to znak primitivismu stejně jako není žádné umění mlžit a odvádět pozornost od věcí,které jsou prioritní.Je také dobré vědět,kde končí moje pravdy a kde začíná působit madam Blbá.

Doufám,že si pan Hořejší přečte i ostatní komentáře a přestane nasazovat psí hlavy svým odpůrcům.To je problém všech učitelů,že nemají oposici.Takový student Hochmann by páně profesorovu školu těžko vystudoval.

Ale nic ve zlém,není mým úmyslem urážet či škodit.Jen se ozvu,když mě někdo chce proplachovat hlavu.Ať nechá Židy napokoji,užili si chudáci už dost.

Ivan.
10. 05. 2008 | 15:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě něco pane Muellere,

vaše vize zakončení evropských dějin se mi jeví poněkud nešťastná.Pevně věřím,že se ve svých úvahách mýlíte.Snad jste četl příliš Nostradama a Sybilu.

Nejsem schopen,přes všechen svůj pesimismus,připustit,že dnešní civilisace se nebude umět ubránit zničujícím vlivům.

Ale to jsme zase ve při,že?

Ivan.
10. 05. 2008 | 16:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Koneckonců - Jakubovi neoponujte!
Napsal moudrá slova.
Ivan.
10. 05. 2008 | 16:04

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hochmann,
to je zcela chybně, co píšete. Názorově mám k panu prof. Hořejšímu velmi blízko a zánik Evropanů si určitě nepřeje ani on sám.
Ale má pravdu v jedné věci: To, co píšete (a nejen Vy) si opravdu nezadá s tím, co se psalo o Židech v nacistickém Německu. Takto to nelze dělat.
Já zastávám jeden názor: Podstata problému je v nás, v naší dekadenci, v našem spálení oněch karet, v našem hedonismu, v naší ochotě udělat pro prachy cokoliv ... a takto bych mohl pokračovat. A pokud se nevzpamatujeme, tak nás ten zánik čeká a nikdo a nic nám nemůže pomoci.
Stále máme skoro všechny trumfy, zbytek světa je proti západu pro zasmání ... kdyby západ opravdu za něco stál. Stále je zde drtivá technologická převaha.
Jedno však západu (alespoň evropské části) chybí - oněch 5 karet a zdravý racionální rozum.
KONEC
10. 05. 2008 | 16:09

jakub napsal(a):

Dobrý den pane profesore.
Tak jste ze mne udělal rasistu, aniž by jste se hlouběji snažil zamyslet nad tím, co jsem tou nadsázkou či podobenstvím chtěl říct.
Co také čekat od člověka, který prosazuje a uznává jen svůj názor.
Ostatní, co se mu nehodí je rasistické a xenofobní, že?
Ptáte se jestli mi vadí, co dělali Evropané třeba v Americe nebo Oceánii?
Ano, vadí.
Vadí mi ale také lidé, kteří si dokáží okamžitě udělat názor na druhé a odsoudit je.
Nikde jsem nepsal, že mi vadí Vietnamci nebo jiní lidé, kteří tu chtějí žít, pracovat a dodržovat naše zákony.
Vaší odpovědí jste mi právě dokázal jaký jste humanista a jak vážně to soužití s lidmi s jinými názory opravdu myslíte.
Odsoudil jste mne.
Mohu Vás tedy posoudit stejně zbrkle.
Jste člověk, pro kterého je přistěhovalec, který podpaluje na ulici auta, chudáček. Zatímco já jsem rasista, protože se odvážím o tom mluvit.
Přeji hezký den.
10. 05. 2008 | 16:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Žádný konec pane Muellere,

nemusíte zdůrazňovat,že máte k panu profesorovi blízko.To já vím.Hodnocení současných potíží a projekce budoucna je věcí různého úhlu pohledu.Jen jsem podotkl,že Vaše vize nemusí být zrovna realizované a byl bych nerad kdyby byly.

Podstata problémů netkví v nás tak úplně doslovně.Velká většina závažných problémů,i těch které jsme schopni diagnostikovat v budoucnu NENÍ z našeho evropského přičinění.

Mohu dát příklad z Vašeho argumentačního rejstříku.NATALITA:toť věc.Vyspělá civilisace ví,že příroda se proti přemnožení brání.Třebas zničením živočišného druhu.A Evropané jsou vyspělou civilisací a vědí.
To oni ostatní zatím nechtějí pochopit.(redakčně kráceno)

Apelace na rozum se budou míjet účinkem.Až nouze naučí Dalibory housti.A zase bude lépe......ů

Ivan.
10. 05. 2008 | 16:50

jakub napsal(a):

Karel Muller, Saliven, SuP,
Děkuji za zamyšlení nad mým příspěvkem a pochopením toho, co jsem chtěl naznačit.

Ivan Hochman
Děkuji také i za obhajobu. Opravdu proti panu profesorovi také nic nemám.
Asi se jen nechal strhnout, protože myslel, že je to osobní útok proti němu. Proto tak reagoval.
Přeji všem tolerantní diskusi.
10. 05. 2008 | 17:41

Saliven napsal(a):

Čochtan:
50 amerických a britských divizí porazí 250 německých jen v modrých snech vašich a pana Hochmanna. Jste uplně stejní jako bolševici akorát na druhou stranu. Ti taky říkali, že nás osvobodila jen Rudá armáda, přitom k vítězství mohla vést jen spolupráce obou stran.
10. 05. 2008 | 19:23

Terry napsal(a):

Martin napsal(a):

Takze zaver, pristehovalci se musi prizpusobit nasim zakonum. Pokud tak necini, ceka je postih.

Jen aby se "pozitivní diskriminace" a "ohledy" nezačaly uplatňovat i tady.

Apropos: u nás už se muslimská menšina začala "aktivizovat" - viz dokument ČT "Já, muslim" (režie: Jiří Ovečka, premiéra: 7.10.2005 na ČT2 ve 21:30 hodin (http://www.eurabia.cz/Artic...)
10. 05. 2008 | 19:28

Čochtan napsal(a):

Salivene, čím pak to myslíš ?
NIKDO nepopírá, že rusáci došli do Berlína! ALE, kdybychom nemuseli čekat, až z toho Berlina dojedou do Prahy, a byli místo toho osvobozeni Američany, tak nám mohlo být lépe.

Kdyby se Amíci nedrželi dohody s Rusy, mohli jsme i přes Jaltskou dohodu patřit k západu. Slovensko si mohli nechat Rusové..

Mimochodem byli to opravdu Rusové, kteří Prahu zachránili před zničení, Rusové ano, jenom ne rudoarmějci. Slyšel jsi o Vlasovcích ? Generál Vlasov, hrdina od Moskvy ?
10. 05. 2008 | 19:44

Saliven napsal(a):

Čochtan:
Ano - bylo by nám lépe, protože bychom byli osvobozeni o 1-2 dny dřív. Ale o tom to vůbec nejni - jde o to, že kdyby Němcům nestáli v zádech Sověti, tak by měli volné ruce k boji proti USA a nikdy by si nenechaly vylodit americké jednotky, případně by je okamžitě zahnali do moře.

Úloha Vlasova při osvobození Prahy je nezpochybnitelná, ale porazil by Vlasov 8mi milionový Wehrmacht? Asi ne co? A o tom to je. Nebýt Sovětů, tak bychom na 99,9 procent byli odsunuti na Sibiř jako národ untermenschen. Proto zaplaťbůh za Sověty ve 2. světové válce jakkoliv se k nám potom zachovali svinsky (s pragmatickým souhlasem USA).
10. 05. 2008 | 19:58

Pavel Rychetský napsal(a):

Vážený pane Hořejší,

Váš nový příspěvěk o Izraeli mě potěšil. Zachoval jste formu, kterou je nyní lehké předvídat. Vyberete si téma světové politiky, kterému málo rozumíte a historický kontext ignorujete; zopakujete argumenty levicových extremistů ze svobodného světa, což má ukázat umírněnost vašich názorů; roztrháte vámi kritizovaný objekt na mraky ale prohlásíte jak je vám objekt sympatický, čímž si lacině zakoupíte punc objektivnosti; a ať je článek o čemkoli, nakonec z toho vždycky vyjde špatně G. Bush (i když zahraniční politika všech US vlád je podobná) protože se vám stále ještě nechce kritizovat USA obecně.

Zde jste smutně zpatlal dohromady utrpení Palestinců a úspěch Izraele, a chvályhodné americké úsilí o podporu Izraele jako ostrůvku demokracie v moři všiváren vyšlo zcela negativně jako podezřelé spiknutí náboženských fanatiků.

Dále skuhrat už nebudu, jelikož se klidně podepíšu pod všechny minulé i budoucí diskusní příspěvky pana Ivana Hochmanna.

Pro ostatní diskutující, příspěvek pana Hořejšího jsem se pokusil předvídat zde: http://blog.aktualne.centru... , ke ze dne 23.04.2008 08:42:36. Zabarvení, formu a některé detaily jsem trefil, celkového ducha nikoli (šílenství křesťanských fanatiků mě překvapilo). Jelikož pan Hořejší to četl, možná jsem ho ovlivnil, ale pochybuji. Na druhou stranu je dobře možné, že pan Hořejší by byl schopen stejně přesně předvídat moje pravičácké reakce.

Předpověď (já): "Musím přiznat, že úsilí a pilná práce zakladatelů Izraele je mi sympatická."
Zápověď (p. Hořejší): "Zdůrazňuji, že chovám a vždy jsem choval velký obdiv k tomu, čeho Izraelci resp. Židé dosáhli;"

Předpověď: "Je opravdu třeba šplhat se na žebříčcích Nobelových cen....?"
Zápověď (p. Hořejší): "...mají myslím ze všech národů nejvyšší počet Nobelových cen “na hlavu”."

Předpověď (já): "Je opravdu třeba šplhat se na žebříčcích Nobelových cen, matematických úspěchů a softwarových firem, či houslových virtuosů přes vykořisťování původních obyvatel území Palestiny?"
Zápověď (p. Hořejší): "..vědecké a civilizační úspěchy moderního státu Izrael (který právě slaví 60. narozeniny) byly vykoupeny velkým utrpením, stály spoustu životů v několika válkách. Hlavními oběťmi byli Palestinci”.

Předpověď (já): "Některé vstřícné aktivity přicházejí i z rozumnějších částí USA. S podporou všech nejchytřejších lidí v USA, tedy univerzitních profesorů, se vydal Jimmy Carter na mírovou misi s organizací Hamás, legitimním zvoleným zástupcem Palestinců"
Zápověď (p. Hořejší): "Takže – podle mého názoru jistě stojí za to podívat se na následující odkazy: Názory bývalého prezidenta J.Cartera (na začátku o Iráku, ve druhé polovině o izraelsko-palestinském konfliktu)”.

Předpověď (já): "Tím se chci vrátit k tématu v názvu článku. Dokud budou světu uštědřovat bombardovací mír bývalí trockisté a nynější neokoni z židovských okruhů okolo City College of New York (Rumsfeld, Wolfowitz, Kristol, atd.), arabský svět bude pozadu."
Zápověď (p. Hořejší): "Velkými spojenci Izreale jsou nejen mimořádně vlivní američtí židovští lobbisté, ale také američtí křesťanští sionisté – především protestantští evangelikálové, ke kterým se hlásí i prezident Bush."
10. 05. 2008 | 20:12

Karel Mueller napsal(a):

Pane Rychetský,
že se klidně podepíšete pod všechny příspěvky pana Ivana Hochmanna, to neříkejte ani v legraci. Onen panem Hořejším zmiňovaný příspěvek je na úrovni čistého nacismu - přesně tak se psalo v Německu o Židech. Uvědomujete si to?
Výše jsem napsal svůj koncentrovaný pohled do dvou bodů a napsal svoje odpovědi i hlavní s nimi spojené problémy. Pokud najdete chvíli času, tak bych Vás prosil o Váš názor na ten můj příspěvek. Děkuji.
10. 05. 2008 | 20:25

bigjirka napsal(a):

Proč nevyslovit uznání lidem národů býv. sovětského svazu, které jejich vožď hnal jako hovada na porážku? To by zajisté bylo nesprávné a nechutné. Džugašvili byl ovšem ještě větším zločincem než Hitler. Alespoň měřeno počtem obětí. A my jsme bohužel uprostřed Evropy a je nás málo, tak si po nás dupe kdo chce. Možná jsme se měli radši přestěhovat do té Patagonie?
Co se týče přišelců, je třeba rázně bouchnout do stolu a učinit přítrž těm, co nemají chuť se integrovat. A samozřejmě naturalizační proces řádně nastavit, asi jako Švýcaři. Zamítnuté uchazeče okamžitě deportovat. Dnešní stav techniky umožňuje bezproblémově rozpoznávat obličeje a otisky prstů při vstupu.
10. 05. 2008 | 20:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Pavel Rychetský:

Jste skutecne uplny jasnovidec a ja vam k tomu uprimne gratuluji :-)
Mozna byste se tim mohl i zivit!
Velmi ocenuji i to, ze se statecne podepisujete pod zalovatelne vyroky I.H.:
*****************************
...Tahle pakáž bude jen házet bomby a střílet z kalašnikovů.

....Potřebují pořádně po držce.

...Tak jako nemůže vyhrát zločinná idea islámu vyhubit ohněm a mečem všechny nevěřící psy.

....Muslimové budou ještě rádi,že jim bude dovoleno opustit v klidu a míru naše evropské teritorium a rychle zmizet v poušti.
********************************
Neni nad uprimnost, jen tak dal!

Je proste videt, ze americky duch svobody a demokracie uz mate zcela zazity...
Takovy Lincoln nebo M.L.King by z vas jiste meli radost!
10. 05. 2008 | 20:41

stále rebel napsal(a):

Pro bigjirka. Nekňourejte, jsme celkem na dobrém místě.
Ti vlevo nebo vpravo to měli často daleko horší než my.
10. 05. 2008 | 21:00

stále rebel napsal(a):

Pro Pavel Rychetský.
Má ten váš problém nějakou lékařskou diagnózu nebo je to jen neškodná společenská úchylka?
10. 05. 2008 | 21:24

Pavel Rychetský napsal(a):

Pane Hořejší,

mně zase příjde historicky žalovatelná věta: "Nelze ovšem ignorovat, že ohromné hospodářské, vědecké a civilizační úspěchy moderního státu Izrael (který právě slaví 60. narozeniny) byly vykoupeny velkým utrpením, stály spoustu životů v několika válkách. Hlavními oběťmi byli Palestinci"

Hlavní obětí byli Židé. Jsou vzdělaní, drží slovo a tvrdě pracují. Vybudovali stát, Spojené národy jim ho schválili, Arabové se Spojeným národů postavili, Arabové se v několika válkách snažili Židy vyhubit (nejen porazit stát Izrael, vyhubit Židy!!!), Židé se museli bránit, Arabové ve vyhubení selhali, Palestince do Jordánu, kam mohli jít, nechtěli. Jako oběť arabské nenávisti jsou tedy jasně Židé, přestože jsou silní. Nebýt arabského hubícího úsilí, Židé by měli Nobelovek dvakrát více, jelikož by neplýtvali časem a penězi ve své armádě, či stěhováním se do USA. Kdyby se Židé chovali logicky a ne humanisticky, tak po první válce s holokaustickým zaměřením vybombardují dalších deset arabských států okolo, aby měli chvíli klid.

A když už jsme u toho Lincolna, ten byl znám hlavně svou tvrdohlavostí a válečnými úspěchy. Rozhodl se pro zachování unie a potlačení otrokářství udělat cokoli. Stejně jako Izrael, podivín, je rozhodnut nenechat se vyhubit.
10. 05. 2008 | 21:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Poněvadž se množí vytrhování vět z kontextu ,nezbývá mě než svoje výroky vrátit do kontextu zpět.

Chce mě snad někdo z diskutujících vyvrátit, že teroristické islámské organisace,které už způsobily po celém světě tolik škody a neštěstí se dají nazvat pakáží?
Myslí si snad někdo s pány Muellerem a Hořejším,že když někdo neustále provokuje háže bomby a střílí po lidech z kalašnikovů nemá dostat pořádně po držce?

Nebo se mám optat pana Muellera jak to napsát "sofistikovanou formou"?

Četl jsem dosti pozorně překlady koránu.Co jsem zjistil mě dosti vyděsilo a dá se říci překvapilo a naštvalo.Takže mě pánové nemusíte přesvědčovat o mírumílovnosti našich muslimských "přátel".

Všechno ostatní pouze vyplývá z kontextu.Ale mám dojem pane profesore,že jste dosti podrážděn a ztrácíte soudnost,když namelete argumenty jako karbenátky.

Zvláště výše uvedený poslední odstavec o zažitém duchu.To jste se pane pěkně vybarvil.

Děkuji.Ivan
10. 05. 2008 | 21:42

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hochmanne,
už pan VK napsal, že nadávky a urážky nejsou v mém stylu.
Celý problém jsem vyjádřil v koncentrované formě dvěma otázkami. Svoje stanovisko jsem k nim sdělil a také v čem vidím základní problém.
Je to z mé hlavy, nikde jsem to takto položené neviděl. A tak bych Vás prosil o podrobné stanovisko, je to celkem 6 bodů (otázka, moje stnovisko a hlavní problém. Celkem dvakrát).
10. 05. 2008 | 21:55

Pavel Rychetský napsal(a):

Pro Karel Mueller:

Promiňte, ale vskutku z časových důvodů nebudu poctivě reagovat na zdejší různá diskusní témata, je jich prostě moc, a přečet jsem malinkatou část.

Jelikož hojně píšete, nevím, jestli jste těma dvěma body myslel toto:

"V zásadě celý problém můžeme shrnout do dvou otázek:
- Měli Židé morální nárok na vznik státu Izrael vzhledem k holokaustu a jejich přínosu ke světové civilizaci?
Moje odpověď zní ano.
První zásadní problém: Odpověď muslimského světa: Ne.
- Mělo mezinárodní společenství morální povinnost - včetně Židů - se o Palestince postarat a zajistit jim nový domov buďto v samotné Izraeli nebo v jiném státě a kompenzovat jim majatek, pokud o něho přišli?
Moje odpověď zní ano.
Kardinální problém: Mezinárodní společenství v této oblasti zcela selhalo."

tak s první částí souhlasím naprosto, a ještě bych přidal, že je to jejich (Židů) historická vlast, a s druhou částí moc nesouhlasím. Vyznívá totiž tak, že Palestinci v uprchlických táborech či Gaze jsou ve špatné situaci díky Izraeli (přestože ve vlastním Izraeli jsou mraky prosperujících arabských občanů) a díky špatnému mezinárodnímu společenství. Úplně stačily dvě věci 1. Palestinci mohli přestat toužit po odplatě a holokaustu a začít pracovat, 2. okolní Arabské státy jim mohly pomoct s integrací jinde. Je to o něco komplikovanější, ale řekl bych spíš, že palestinské a arabské společenství selhalo.
10. 05. 2008 | 22:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere,

nedopustil jsem se vůči vám žádných urážek či nadávek.Vašeho přítele,pana profesora jsem také nijak nenazval.Nechápu Váš rozhořčený tón.

Ba naopak Vaše vyslovené zdání,že moje výroky jsou shodné s fašistickou rétorikou a páně profesorovy úlety o žalovatelných výrocích se mě zdají nepatřičné.Takže klídek.Netlačit na pilu,pánové.

Ivan.
10. 05. 2008 | 22:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Doporučuji nahlédnout do knihy Benjamina Kurase-Evropa snů a skutečnosti.
Nechtějte aby se situace dostala až tak daleko.Dělejte něco ať si páni poslanci uvědomí nebezpečí vyplývající z imigračních záležitostí a RYCHLE vytvoří patříčné zákony.

Abychom nedopadli ve svém středoevropském teritoriu jako Židé poblíž Jerusaléma.

Ivan.
10. 05. 2008 | 22:31

Terry napsal(a):

Pavel Rychetský napsal(a):
"Je to o něco komplikovanější, ale řekl bych spíš, že palestinské a arabské společenství selhalo."

Ono neselhalo; jen se zachovalo "arabsky".

Oba národy, izraelský a palestinský měly v roce nula (tedy v roce zrodu státu Izrael) v podstatě stejné výchozí podmínky ekonomické, klimatické, zemědělské... Navíc hned ode dne vyhlášení čelil a čelí Izrael arabské snaze ho zničit. Je pravdou, že Izrael byl podporován světovými židovskými organizacemi, zejména z USA. Ale stejnou "možnost" pomoci Palestincům měly bohaté arabské státy a emiráty, zejména ty už desítky let nesmírně bohatnoucí z těžby ropy.

Za 60 let se Izrael pozvedl na úžasně vyspělý ekonomický stát, zvelebil a zúrodnil svou zem (původně stejně vyprahlou, na jaké dosud živoří Palestinci), vybudoval si školskou a vědecko-výzkumnou základnu na špičkové světové úrovni, má vyspělé zdravotnictví, a to při vysokých nákladech na svoji armádu, nutnou pro uhájení svého státu.

Čeho za stejnou dobu dosáhli Palestinci? Většina palestinského národa žije v nuzných podmínkách, díky vnitřním rozbrojům naprosto odkázaná na stálou humanitární, ale hlavně vojenskou pomoc (pušky zaměnili za raketomety).
A podobně jako severní Korea: není na chleba (rýži), ale hlavně že je na zbraně (raketový a jaderný vývoj): peníze na zbraně a rakety dostanou od Iránu, humanitární pomoc jim dodá humánní Západ; přece nemůžeme nechat ty chudáky (z nichž velká část je skvěle vyzbrojena raketami, pancéřovkami a samopaly) pomřít hladem.
10. 05. 2008 | 22:31

Karel Mueller napsal(a):

Pane Rychetský,
děkuji za odpověď. Nechci Vás zdržovat a tak jen krátce:
K prvnímu bodu mám jen tolik: Operovat pojmem historická vlast je nesmírně nebezpečné, pro USA stejně jako mnohé další. Dnes dochází k obrovské imigraci Mexičanů do USA. Jsou to minimálně částečně Aztékové, kde máte záruku, že si na území USA nezačnou dělat nárok? Vždyť kdysi celé patřilo Indiánům ...
Druhou část bych nerad pitval, mluvil jsem o mezinárodním společenství, nikoliv Izraeli. Ale pan prof. Hořejší není tak naivní, aby se pustil do tak choulostivého tématu a neměl to faktograficky podepřeno, předpokládám ...
A teď k meritu věci. Víme, že hegemonie západu skončí a pomoc Izraeli nebude tak účinná (nemám z toho žádnou radost, Čína jako světová jednička a hegemon mě spíš děsí, ale taková je realita). Pákistán má atomky, pokud na nich Írán opravdu pracuje, tak v této fázi mu v tom lze zabránit jen za cenu obrovských ztrát, jak jsme o tom diskutovali na jiných stránkách.
A islámský svět - jeho naprostá většina - se s existencí Izraele opravdu nesmířila.
Uvědomte si jednou věc kardinální důležitosti. To je pro ty, kdo horují pro multi - kulti. Pokud Evropa padne v tom smyslu, jak o tom výše píšu a USA se stane onou Horní Brazílií, tak je to nejspíš nejen náš konec, ale i Izraele.
10. 05. 2008 | 22:31

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hochmann,
no s prominutím neblbněte :-). Nikde není řečeno, že by jste urazil nás. Vyjádřil jste se o Palestincích způsobem, který si nezadá s nacisty. Nic víc nebylo řečeno, můžete to být z Vaší strany citový úlet, to z Vás ještě nedělá nacistu.
10. 05. 2008 | 22:34

Pavel Rychetský napsal(a):

A ten palestinský problém vypadá zle také díky kontrastu: národ nejschopnějších lidí na světě (myslím Izrael, doufám, že to není žalovatelné) vedle stagnujících Arabů (což, než mi přilepíte na hrb nějakého Hitlera, vyplývá ze zprávy arabských intelektuálů o Arabech pro Spojené národy v r. 2002). Jsou nevzdělaní a proto (a díky špatným vládám) chudí (ti bezropáčtí), ikdyž se netlačí v uprchlických táborech. Což je umocněno dalším kontrastem - Arabové bývali nejúspěšnějším národem světa. Citát ze zprávy: za 1000 let od vlády kalifa Mamuna bylo do arabštiny přeloženo tolik knih jako se ve Spanělsku přeloží za jeden rok.
10. 05. 2008 | 22:35

Karel Mueller napsal(a):

Pane Rychetský,
Vaše hodnocení Židů sice není politicky korektní, ale já Vám to vyvracet nebudu :-).
Tím jsme se ovšem dostali trochu jinam, OK, pak ale od Vás čekám podobné stanovisko v hodnocení situace našich Romů ... určitě si vzpomínáte na tu hysterii kolem Matiční ...
10. 05. 2008 | 22:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Rychetský,

ne aby jste skočil na špek. Pan Mueller je totiž chytrák par excelence.Pro tu svoji pravdu je schopen převrátit Titanic.Jakmile začnou tito pánové(je jich více) mlžit a plést jablka s hruškami,kozu s vozem je lépe jít spát.

Dobrou noc ,Ivan.
11. 05. 2008 | 00:19

Ivan Hochmann napsal(a):

No ještě něco pane Muellere.

Jediná moje zmínka o Palestincích na tomto blogu je v mém článku z 9.5. v l9.09hod.Přečtěte si jej ještě jednou a pokud budete stále trvat na výroku,že si nezadám s nacisty budete pro mne nejen účelový demagog ale navíc i sprosťák.

Ivan.
11. 05. 2008 | 00:32

Clair napsal(a):

Vazeny pane Hoffmann,

omlouvam se, ze jsem se jeste neozvala, ale jak jiste vite mame tady 7 hodinovy rozdil a pak clovek take ma jine starosti a povinnosti, tudiz se k odpovedi dostavam az ted. Naprosto presne popisujete situaci v prvnim paragraphu v Libanonu a take v poslednim. A to je presne ten problem, nase zahranicni politika je skutecne katastrofa, nejen, ze je dysfunkcionalni, nic neresi, nic neni schopna resit a nema ani poneti jak veci resit. Klasicky je primo tento konflikt, na misto, aby zacali jednat s Hizbollah, potazmo s Hamas a take s Iranem, tak nase pani Condoleeza Rice leta tam a zpatky jak poplasena slepice na Blizky Vychod, a nevi si rady. Rady si ovsem nevi nikdo z nich, jako by cekaly na befel, ktery ma prijit z Tel Avivu a ten jim rika jasne, s nikym se nebavit, a tady mate vysledek. Klasicky priklad jak Bushova administrativa je totalne zbankrotovana, proverbialne impotentni, s naprosto nefunkcni zahranicni politikou. Americka podpora Libanonske loutkove vlady, coz by se dalo pouze popsat jako moment zoufalstvi se rozhodlo minuly tyden odriznout Hezbollah od telefonniho network.
A co si myslite ze dela americka vlada mezitim co Beirut hori. Cetla jsemv New York Times, ze pani Riceova a dalsi Bushova administrativa byla na telefonu se Saudskou Arabii, Egyptem a Libanonem, snazili se pomoci techto arabskych "pratel" o pomoc, jestli by nemohli vyridit Iranu a Syrii aby se prestali angazovat v Libanonu. Prece se nehodi, aby zacala am. administrativa oprasovat diplomacii, ktera lezi v zapomneni celych 8 let, radeji budou neustale vykrikovat do prazdna, ze Syria, Iran, Hezbollah a Hamas jsou teroristicke organizace a nemaji se s nimi co bavit. Resi to neco ?
Vzdyt to je obrovsky "joke". Co jim v tom brani? Vlastne jsem si uz vzpomnela, ceka se na befel z Tel Avivu, kdy a jestli se vubec muze tato velmoc s nekym bavit, proto nelze take ocekavat nic jineho. V minulem prispevku jste zminil UN, rezoluce a dalsi, a Vase pochyby. Ty pochybnosti maji vsichni, protoze se nenasel nikdo, kdo by rekl konec teto dementni ideologie a masirovani, a zacal nastavovat jasna pravidla pro dalsi stoleti. Americane tvrdi, ze nejvice prispivaji do OSN, tudiz se nemusi s OSN ani bavit, zadna pravidla a mezinarodni pravo se jich netyka, jak tomu ostatne bylo v pripade napadeni Iraku, rozdeleni Kosova. A prijdou dalsi. Napada me proc Evropa spi, nic neni slyset, necha radit neokonskou vladu Bushe, at je to postavene na hlavu, nebo ne a nezmuze se naprosto na nic. Takze az odstartuji nasi korporacni neo-konsti zionisti valku s Iranem, pochopitelne v ramci dulezite stgrategie valky proti teroru, Evropa bude opet prihlizet a tleskat.
Na zaver Vam preji a Vasi pani krasnou oslavu Dni matek, ktera je zitra a prijemnou naladu.
Zdravi Clair
11. 05. 2008 | 00:40

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane Hochmann,
Vy mě rozesmíváte. Pravdu hledáme v rámci diskuze, tím si tříbíme své poznatky.
Jestli je zde paralela s našimi Romy? To si netroufám tvrdit, pouze jsem to panu Rychetskému nadhodil.
Já osobně se domnívám, že paralela není možná. Naši Romové (současní) prakticky vesměs přišli do Čech po 2. WW ...
Ale teď už Vám i ostatním dobrou noc.
11. 05. 2008 | 00:44

Pavel Rychetský napsal(a):

Vážený pane Hochmanne,

Děkuji za varování. S příspěvky jsem i tak skončil, jelikož nemám potřebu vyjadřovat se ke všem problémům světa a Matiční ulice. Sedím pevně ve své pravičácké škatulce a nikdo se mnou moc nepohne a já nepohnu s nikým ultralevicovým. K internetu můžeme všichni a přístup k informacím je také demokraticky stejný. Jsem pouze naprosto fascinován popleteností argumentů o světové politice a vůbec viděním světa pana Hořejšího, jinak logicky uvažujícho skvělého vědce. Fascinován jsem proto, že kdo jiný z celého světa, než Čehúni s půlmozkem, má už mít mírně pravicové názory, když žili celý život v dědictví mnichovanství a komunismu. A tedy musí vědět jakou roli při tom sehrály USA, a o tom jak je důležité se zlu bránit, a to, když to nejde jinak, i silou. Trochu té logice rozumím (1. pacifismus je krásný a milujme se a množme se, 2. slabší má vždy pravdu a nárok na víc od silnějšího a pracovitějšího, jelikož ten útrapy slabšího vždy zavinil, 3. všechny kultury jsou si rovny, a čím primitivnější tím romantičtější a sympatičtější) ale stejně mě to fascinuje. Další hezké pořekadlo je, že k vítězství zla stačí když dobří lidé mlčí, a tak se tady, s vámi dobrými lidmi, mlátím v podivných argumentacích.
11. 05. 2008 | 01:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair,

jak se tak koukám.....mám ten dojem,že na Vás zanechaly primárky dosti viditelnou stopu. Nějak moc jste se nám zradikalisovala.Domnívám se,že mnoho sporných otázek americké zahraniční politiky řešených akademickou formou v průběhu primárek, nepřispělo k vyrovnanosti a k reálnému posouzení současných problémů.

Osobně nevidím v létání paní Rice nic špatného.Situace se neustále zhoršuje bez našeho přičinění.Nedivte se,že se Bushova administrativa snaží doklepat funkční období bez průseru.

K Vaší kritice mám dosti značné výhrady.Víte o tom,že se s komunisty nemluví? Rozumní lidé nejen v Česku toto pravidlo dodržují.Dovoluji si poznamenat,že všelijakých rozhovorů,jednání,cestovních map,smluv a ústupků s TERRORISTY už bylo dost.Přečtěte si (budete-li mít čas) příspěvky diskutérů na tomto blogu.Zcela jasně záčíná být mnoha i multikulturalistům zřejmé,že arabové i afričané a peršané předali správu věcí imámům,podřídili se náboženským pravidlům islámu a za ně nyní hovoří bandy ozbrojených teroristických guerril.Tyto jsou financovány právě z nábožensky zainteresovaných majetných muslimů.Tito místo aby věnovali svoje peníze ušlechtilým společenským programům, strkají peníze do zbraní pod religiozním příkazem vítězství Islámu na celém světě.Typickým příkladem je právě bezvládí v Lebanonu a v řízení Palestinského státu.S těmi byste chtěla jednat?Ne,ne paní Clair - paní Condoleeza Rice asi ví co dělá.

Evropa také postupuje v tradičních vyčkávacích postojích.Ono to jen tak vypadá,že spí.Ve skutečnosti dobře pozorují a snaží se diplomaticky odvracet radikalismy,kterých se vyskytuje čím dál více.Je to pochopitelné.Evropa se má nad poměry dobře.Nikdy v historii nebyl na evropském území tak relativní klid a pohoda.Dobré bydlo se projevuje i nechutí pálit si prsty problematikou,která se mě osobně bezprostředně netýká.Až se týkat bude - bude pozdě.

Zdravím Ivan.
11. 05. 2008 | 09:36

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě paní Clair,

zapomněl jsem vás upozornit na vynikající blog pana profesora Zeleného o problematice odpovědnosti v ekonomice a investování.

Ivan.
11. 05. 2008 | 09:57

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pavel Rychetský:
Z vaseho psani by se zdalo, ze jsem se svymi nazory v celosvetovem meritku jakysi ojedinely exot. Ja si naopak myslim, ze totez si mysli napr. naprosta vetsina americkych vedcu.
Radite me mezi "Čehúny s půlmozkem" - diky za to, ze mi priznavate aspon tu polovinu mozku!
11. 05. 2008 | 11:03

bigjirka napsal(a):

Milí přátele, to všechno je jen povídání. Faktem je, že muslimové nás nenávidí, jsou našimi nepřáteli. Nepřáteli židovsko-křesťanské civilizace. Problém není na naší, ale na jejich straně. A Evropa je v prdeli se svou ochotou budovat konsensus mezi ohněm a vodou.
11. 05. 2008 | 11:05

Ivan Hochmann napsal(a):

Bigjirko,

taková Patagonie by byla.Nádherná země,úžasné scenerie a divoká příroda.Mí přátelé tam vylezli těžké horolezecké cesty a povykládali.Přes všechnu krásu jsou tam kruté klimatické podmínky k životu střeoevropanů nevhodné.Ano jsou místa na světě,kde i dnes se dá žít bez komunistických a náboženských třenic,bez migrantů co svými nepřizpůsobivými manýrami ničí strukturu a kvalitu našeho zavedeného dá se říci civilisovaného životního stylu.

Nastalo další stěhování národů.Mám dojem,že většina lidí se stoickým klidem sleduje fascinace stavění nového Babylonu
ve světovém měřítku.Přes veškeré komunikační vymoženosti ke zmatení jazyků už dochází.

Přes tyto fakta se pořád vtírají do povědomí společnosti lidé,kteří umějí nastylisovat kompaktní elaborát o svých názorech,které pak předkládají jako vzorové normy pro ostatní.

Nemohou se ale divit,že mnozí nesouhlasí.

Ivan.
11. 05. 2008 | 11:35

Boleslav D. napsal(a):

bigjirka:
Takže nepochybně navrhujete - všechny ty hajzly machometánské vyhladit, prostředky na to máme, je jich přece jen miliarda?
Mohli bychom začít jednou megatunou na Mekku, nicht wahr?
Krásný a inspirující úkol pro naši skvělou civilizaci...
Potom zavládne konečně všude pravé judeo-křesťanství, mír, demokracie a trh bez přívlastků a kůrové andělští budou zníti vůkol...

Možná se pak ale ještě budeme muset podobně vypořádat s těmi žlutými a také s nebezpečně přemnoženými hinduisty, ale zřejmě také s ruskými chabě zamaskovanými bolševiky, ale to je holt věčný světodějný úděl nás, nositelů té árijské, pardon, židovsko-křesťanské, civilizace.
K tomu nám dopomáhej náš židovsko-křesťanský Pánbůh. Amen...
11. 05. 2008 | 11:36

Ivan Hochmann napsal(a):

A vůbec,mám chuť presentovat svoje šílené představy a vize o budoucnosti světa.Neumím sice pochopit principy ani peripetie vesmíru, však přečetl jsem množství sci-fi knih(různých kvalit).Jeden čas jsem doslova prožíval příběhy hvězdných kolonistů,dobrodruhů,filosofů . Zanechalo to ve mě stopy.Kdo by nakonec neprožíval Hvězdné války,tu nádhernou pohádku o vítězství dobra nad zlem.Potřebujeme to všichni jako soli.Mysteriozní Duna a všechny ty příběhy o budoucích civilisacích jsou vlastně jen posunem v času za použití našich představ a snů.

¨Nevíme,neznáme,neuvědomujeme si - co nás čeká za rohem času.Přesto jsme sveřepí,lpící na svých zavedených životních přímkách a nehodláme uhnout.Když si potom promítneme všechny ty možné varianty bytí,nebo když nás rána osudu vloží do náruče Víry jsme překvapeni jak jiné mohou být priority a cíle.

Proto si myslím,že bychom se místo přesvědčování o svých pravdách měli věnovat objektivním faktům,které posunují naše životy bez našeho souhlasu.

Ivan.
11. 05. 2008 | 12:06

Karel Mueller napsal(a):

Závěr všem:
Profesor načal tabuizované téma a já jsem k tomu dodal, že nelze každou kritiku Židů umlčet odkazem na holokaust právě tak, jako nelze každou kritiku menšin umlčet ječením o rasizmu.
Můžete začít licitovat, jak dalece teď oba dostaneme po hubě.
Když začnete dělat z Palestinců líné a nevzdělané lemry, kterým se nechce pracovat, tak zákonitě následuje otázka honocení např. našich Romů a nejen jich. Na to není nutné být chytrák par excellence, který míchá hrušky a jablka, milý Ivane. Na to stačí bystré dítě ze ZŠ.
Ale tím skutečně nejdůležitějším závěrem současného stavu je něco jiného a už jsem to nakousl:
Pokud máte výsadní postavení nekritizovatelnosti a nenapadnutelnosti, tak lehce ztratíte míru a - to je horší - ztratíte i schopnost se bránit a užívat taktiku a diplomacii. Poslední odpověď pana Rychetského je toho čítankovým příkladem.
Drasticky to pak poznáte v okamžiku, kdy narazíte na soupeře, před nímž tento ochranný štít nemáte. A tyto soupeři už vyrostli. Už dnes jsou čtyři: Rusko, islámský svět,
Čína a Indie.

Panu profesorovi děkuji za odvahu, diskutujícím za příspěvky - ať už s jakýmkoliv názorem - a všem přeji krásné sluneční nedělní odpoledne.
Zvlášť přeji vše nejlepší ke dnešnímu dni paní Clair :-).
11. 05. 2008 | 12:16

bigjirka napsal(a):

Boleslave D., máte-li chuť, do toho. Já jsem nic takového neřekl. Mluvím jen o neschopnosti hájit své domovy před invazí těch, kteří nás nenávidí. Evropa je totiž naším domovem, víte? Podívejte se do koránu.. O podstatě ummy jsem zde již hovořil a o něco zasvěceněji také Pepa Řepa. Nechápu, proč se tolik lidí hlásí k roli UI. Jsou to pseudohumanistické multikulturní fantazie, které je nalákají? K tomu multikulti nepatří jen arabská jídla a orientální melodie, ale také podřezávání, kamenování, napichování na kůl.. dodnes. Víte co? vemte si bibli a jeďte k Saúdům...

Prozradím Vám něco, co pro Vás bude asi objevem: hledat konsensus s někým, kdo mne nenávidí a chce mne zabít, je chujovina hodná opravdu velkého blbce.
11. 05. 2008 | 13:15

Boleslav D. napsal(a):

bigjirka:
OPRAVDU si myslite, ze nas vetsina (nebo aspon znacny pocet) muslimu nenavidi a chce zabit? Jake procento z nich, podle vas?
Uplne stejne, co kdosi rikal pred 70 lety o spiknuti svetoveho zidovstva...
11. 05. 2008 | 13:24

bigjirka napsal(a):

Boleslave, islám je agresivní, ne ve formě náboženství, ale ve formě náboženského společenství, ummy, která vzniká při přítomnosti >1 muslima. Vzniká tendence k uzavření do sebe a islamizaci okolí a prosazování islámských zvyklostí a šarii. Není to závislé na jednotlivých muslimech, kteří vám mohou připadat OK.
11. 05. 2008 | 14:35

bigjirka napsal(a):

jo.. a abych odpověděl na otázku (částečně?)... myslím, že nás islám chce porobit nebo zabít
11. 05. 2008 | 16:57

skeptický napsal(a):

Právě mne napadlo,že důtklivý a nedůtklivý nejsou protiklady,ba co víc,nenalézám ani žádnou přibuznost.
11. 05. 2008 | 19:12

Pavel Rychetský napsal(a):

Vážený pane Hořejší,

Naprosto s vámi souhlasím, že vaše názory nejsou ojedinělé a jsou shodné s americkými vědci a jinými příslušníky známých skupin americké levice, tedy herci, profesory, obyvateli New Yorku a San Franciska. Proto jím také dobře rozumím, a proto jsou také předvídatelné. Já se v práci (v USA) s levičáky (liberály) často dohaduji. Tito lidé, zvyklí ze svých studií, že všichni jsou levičáci, mě mají za podivína a přímo se ptají “zdá se, že nejsi úplně vygumovaný, jak tedy můžeš být pravičákem”. Pravičák se zde často překrývá se sociálním konzervativcem, jež jsou proti potratům, svatbám homosexuálů a popíráním evoluce, s čímž buď nesouhlasím nebo je mi to ukradené. Zahraniční politice většinou nerozumí, a byli často vychování pacifistickým hnutím kolem vietnamské války. Co mi není ukradené, je pokračování role USA jako světového policajta, a tom se s nimi dohaduji. Co většinou ukončívává diskusi je, když jim řeknu, že jsou málo vlastenečtí, to se urazí. A když jím nabídnu, že problém se strašně špatnou vládou lze také řešit jejich odchodem do zemí, kde jim vlády vyhovují, přesně jako to udělaly miliony imigrantů do USA, tak zuří. Většinou pak ale celkem rozumně odpoví, že je to jejich země, a že se naopak pokusí vládu změnit.

A co si myslí? To co vy. Amerika v zahraniční politice dělá jen chyby a vyvolává násilí. Kdyby nebylo USA a Izraele je na světě mír. Mají rádi Hugo Chaveze, protože ten se stará o své chudé lidi, chce jim zavést krásný komunismus, a chudým lidem v USA nabízí zlevněný benzín a topný olej. Irák byl před naší intervencí rájem na zemi, a my (USA) jsme všechno pokazili. Írán je mírový, a o tom, že porušuje rezoluce OSN, nikdy neslyšeli, a bodejť by nechtěl atomovky, když ho USA tak ohrožují. Politika USA je pokrytecká protože se spojuje s diktátory v Saúdské Arábii a Pákistánu. Celé je to spiknutí zbrojařských firem a špinavý byznys. Islamofašisté (isl. extremisté) jsoi pouze reakcí na akce USA. Za všechny problémy může USA. Jsou třenice v Libanonu – Amerika to zavinila, jelikož dělá špatně či dělá málo. USA dělá moc v Iráku. USA dělá málo v Súdánu. USA moc tlači na Severní Koreu. USA dovolily, že blázen v Koreji má atomovku. USA podporují Izrael, tak způsobily chudobu Palestinců v uprchlických táborech. Na Kubě je chudoba, protože USA udržují nembargo. Typickým představitelem takovýchto myšlenkových ne proudů (to zní moc jako horský potůček) ale pohyblivého hnoje je herec Sean Penn.

Že po amerických univerzitách běhá mraky pacifistických polokomunistů, mi příjde jako roztomilý příznak blahobytné americké společnosti, která, kromě její armády, důležitě řeší nedůležité otázky, jako homosexuální svatby. Mají prostě jiné starosti než Súdánci. Mě netěší, že pacifistické polokomunistické a antiamerické názory přicházejí od lidí, kteří si reálný útlak prožili, jako vy.

Já jsem ostatně také naprosto předvídatelný, myslím si to co McCain. Asi kromě toho, že teroristovi se nesmí simulovat utopení za žádnou cenu. A myslel jsem si to i když ho poměrně špinavě porazil Bush.

O Bushově vládě si myslím, že udělala chyby. Třeba Irák se mohl vyvíjet lépe (např. kdyby Evropani, tedy Saddámem zkorumpovaný Chirac, a provozovatel ruského plynovodu Schroeder, rozeznali, že je to i jejich válka, a nasadili tam o půl milionu vojáků víc). Nebo CIA s velkou slávou vyhlásí, že Írán už asi dva roky atomovku nevyvíjí – Boha jeho, todle si platím ze svých daní? Na okraj, všimli jste si jak milé ticho zavládlo, když Izrael nedávno zbombardoval Sýrii (nejspíš) korejský atomový reaktor? Chyby ale jsou jedna věc a dělat velké statečné a správné kroky jako zatočit s otevřeně nepřátelským Irákem či Afghanistánem, poté co nám na hlavu padají mrakodrapy, a drzouni Saddámského typu se dále netolerují.

A s tím čehúnským půlmozkem, ke kterým se také řadím, to samozřejmě není urážka. Je to jen opak bezmozku, kterých běhá po světě hodně a s kterými se vůbec nemá cenu bavit.
11. 05. 2008 | 20:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Pavle Rychetský,

hned se mě lépe dýchá.Dík,ahoj.Ivan.
11. 05. 2008 | 20:44

Pavel Rychetský napsal(a):

Pane Hochmanne,

Přece vás, Englishmana (a podobné štváče) a Izrael v tom nenechám samotný. A americký sedlák s M16 v ruce se mezitím postará abysme se tady mohli vypindávat.
11. 05. 2008 | 21:01

Boleslav D. napsal(a):

"americký sedlák s M16 v ruce " OPRAVDU SKVELE!! Jeste ze ho mame...
Doufam, ze si take chystate M16 a spolu se svymi syny se presunete do Iraku hajit demokracii a svobodu? Nebo tak velky vlastenec nejste? Mozna byste ale mohl jit aspon delat dozorce na Guantanamo, to je take velice potrebna a cestna sluzba vlasti a svobode!
Kdepak, na svete nebude klid, svoboda a demokracie, dokud ten americky sedlak s Bozi pomoci nepostrili vsechny pacifisty, pulkomunisty i ctvrtkomunisty...
12. 05. 2008 | 07:44

Vasja napsal(a):

Tak jestli jsou podle pána Rychetského Židé nejschopnějším národen na světě, tak musí existovat i ten nejneschopnější národ. Že jo.
Pán Rychecký musí mít tedy nějaký ten žebříček kvality národů a měl by ho zde zveřejnit. Taky mne napadá, že pan Rychecký je určitě židovský nacionalista, nebo nacista?
12. 05. 2008 | 08:10

Stan napsal(a):

Pavel Rychetský: Děkuji Vám za ukázku brilantního neokonzervativního myšlení. Já jsem již kdysi kdesi prohlásil, že je mi milejší světový četník USA než například Čína nebo Rusko. Na druhou stranu od světového četníka očekávám jistou míru inteligence a dodržování pravidel. Obojího se mi zvláště za vlády G.W. Bushe nedostává. A McCain je pouze jeho klon. To, že politika Spojených států je v područí vojensko-průmyslového komplexu, že USA až příliš často tancují podle toho, jak Izrael píská, že násilné prosazování demokracie, humanitární bombardování a nové křižácké výpravy (bohužel motivované i eschatologickými vidinami evangelikánů) jsou kontraproduktivní, vidí už dnes i většina Američanů. A lidé s názory pana Rychetského, Hochmanna, Čochtana a dalších by opravdu neměli ztrácet čas pro ně neplodnými diskusemi s českými polokomunistickými polomozky, pořídit si M 16 a hlásit se na velitelství amerických okupačních sil v Bagdádu či Kábulu do služby.
12. 05. 2008 | 08:15

bigjirka napsal(a):

@Pavel Rychetský - do znační míry souhlasím. Až na obsazení Iráku, to bylo horší než zločin, to byla blbost. Viz moudrost otce, který nechal skunka v díře. USA neměly v rukávě dalšího diktátora, kterým by Saddáma nahradili. A v muslimském světě bez diktátora vznikne umma nebo bordel.
12. 05. 2008 | 08:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stane,

máte svůj problém.Evidentně nečtete povídky z druhé kapsy.Nebo máte Hosip.Tady nad vámi povídá také jeden pravičák,svůj názor na Irák.
Nejsem přívrženec okupační politiky.Obzvláště v islámských zemích.Ti potřebují specifický přístup.Doufám,že budoucí americká vláda udělá přítrž umírání amerických sedláků za demokracii pro muslimy.Tento slogan je opravdu dilema - zločin nebo blbost.

Řešení je snadné.Ohradit islámské teritorim,nacpat je zbraněmi a oni se postřílejí mezi pěti denními motlitbami mezi sebou.Stejně nic jiného neumějí.

To musí ale ,pane Stane někdo zařídit.Šikmoocí se s nimi dohodnou,rusáci mají se svou svoločí dosti starostí,evropští líní levičáci dokáží pouze kvákat zbabělé nesmysly.Takže je to na americkém sedlákovi.

Zdravím.Ivan.
12. 05. 2008 | 09:37

bigjirka napsal(a):

Tady Ivane moc nesouhlasím. Dejte jim kombajny, vymlátí se sami? To už přece taky selhalo. Já myslím, že to chce inteligentní inovativní plán. Protože na druhé straně jsou ti muslimové lidé jako my. Především to chce asi šířit tam vzdělání. Skutečné vzdělání, ne madrasy s hlasitým recitováním súr koránu zpaměti.
12. 05. 2008 | 09:50

Ivan Hochmann napsal(a):

NO,no Pištoro jako by jsi nevěděl,která bije.

Jak chceš vzdělat téměř dvě miliardy lidí ovládaných nenávistnou ideologií.To by museli dostat rozum vůdcové těchto států a národů.

A to nedostanou.Nazdar Jiří.
12. 05. 2008 | 10:41

Julius napsal(a):

Pana Horejsi, Vas nazor na "plizivou islamizaci" lze vysvetlit tim, ze zijete v Cesku, kde nemate s muslimskou mensinou prime zkusenosti. Tedy zatim; nebude to dlouho trvat a Umma dorazi i do Ceska.

Ja ziji ve Francii, asi 30 km od meho bydliste lezi jedno z muslimskych predmesti (Evry). Jedna se o jedno z tech civilizovanejsich. Kdyz tam prijdete, mate pocit, ze jste se ocitl v nekde v muslimske Africe. Vetsina zen je na ulici zahalena, muzi chodi v muslimske "nocni kosili", sandalech a s cepickou. Mistni obchody prodavaji pouze hallal jidlo (tj. ciste jidlo - zadne veprove, zadny alkohol,...). Kazda ctvrt ma svou mesitu. Verejne financovani nabozenstvi je ve Francii zakazano, podporovat kulturu je ale povoleno - proto je vetsina mesit oficialne "islamske kulturni centrum". Pak muze byt placena z verejnych vydaju. Iman je pak vetsinou dovezen z arabskych zemi (casto ze Saudske Arabie, ktera islam ve Francii stedre subvencuje). Vetsina techno imamu mluvi francouzky pouze priblizne - jejich rec je arabstina. To vse s tichym souhlasem uradu. Proc ? Chteji byt prece zvoleni a muslimove tvori nezanedbatelnou cast jejich volicu.

Ve skolach, kde se vyskytuji muslimove, je nemozne ucit o nekterych historickych udalostech (napriklad shoah). Ale take o evoluci. Jetlize americane maji sve nabozenske fanatiky branici vyucovani evoluce, evropani je maji take - jsou to muslimove. Minuly rok dostaly vsechny francouzke skoly postou nadhernou publikace vysvetlujici, ze evoluce je nesmysl. Na kazde strance byla fotka fosilie a vedle fotka odpovidajiciho zijiciho zvirete. Vse perfektne provedene, na kridovem papiru. Nakladatel je z Turecka. V mnohyvh skolnich jidelnach (napriklad v Lyonu) je uz veprove zakazane. Spolecne vyucovani plavani neni mozne, devcata museji plavat oddelene. Atd atd.

Francouska situace neni jeste nejhorsi diky tomu, ze mistni pristehovalci pochazeji vetsinou z pomerne liberalnich zemi "Magrebu" (Maroko, Alzir, Tunisko) a krestanske Afriky (mnoho cernych africkych zemi nebylo po arabske okupaci islamizovano, protoze muslim nemuze byt zotrocen). Situace v zemich s pristehovalci z Blizkeho Vychodu je vyrazne horsi. Zatimco francouske muslimky noci vselku slusive (casto vyrazne barevne) satky, ktere zakryvaji pouze vlasy, ve islamskych ctvrtich Anglie (Londonistan,...) clovek potka takrka vyhrane zeny uplne oblecene v pytli typu "verna vdova". Videt jsou pouze oci.

Ma na tom vinu muslimske pozadi pristehovalcu nebo spatna integracni politika evropskych zemi ? Nesporne oboji, ale role islamu je, podle meho nazoru, zasadni. Dukazem je, ze s neislamskymi pristehovalci (Asie, krestanska Afrika,...) problemy nejsou. Cinska ctvrt v Parizi (XIII obvod) je velice privetiva cast mesta. Stejne tak hinduisticke ctrti Londyna.

Nemyslim si, ze za islamizaci Evropy je nejake spiknuti. Islam je proste takovy. Byl takovym vzdy ale jeho smisenim s evropskymi ideologiemi (fasismus, komunismus a nacionalismus) vznikla vysoce agresivni smes, ktera ohrozuje zapadni spolecnost v samych zakladech. Jiz dnes je v Evrope 10% "nerozpustitelnych" muslimu. K tomu, aby vyrazne ovlivnili evropskou politiku jich nemusi byt < 50%. Nejakych 20-30% bude uplne stacit aby nikdo nemohl ve volbach zvitezit bez jejich podpory. A pak se mame na co tesit. Nejsem proti imigraci (sam jsem imigrant), ale musi to byt imigrace kulturne slucitelna - Asie, krestanska Afrika, Jizni Amerika.
12. 05. 2008 | 11:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Julius,

DĚKUJEME ! Ivan.
12. 05. 2008 | 12:26

bigjirka napsal(a):

Ano, Julie, říkám v podstatě totéž. Není za tím spiknutí, protože islamismus sám je spiknutí. Myslím, že v tom se shodujeme. Ivane, myslím, že musíme být připraveni se násilně bránit, ale sami bychom se neměli uchýlit k aktivnímu násilí ani jej podporovat. Doma musíme být připraveni bouchnout pěstí do stolu a ukázat, kdo je tady pánem. Dokud je čas. Julie, máte pravdu, oni drží pohromadě. Jako komunisti. Kdežto my nejsme schopni se domluvit. Oni budou své islamofašisty volit jednotně.
12. 05. 2008 | 13:16

Stan napsal(a):

Ano, anarchismus je spiknutí, bolševismus je spiknutí, gmoismus je spiknutí, enviromentalismus je spiknutí, fašismus je spiknutí, islamismus je spiknutí, katolicismus je spiknutí, komunismus je spiknutí, liberalismus je spiknutí, nacionalismus je spiknutí, neokonzervatismus je spiknutí, plutokratismus je spiknutí, socialismus je spiknutí, sionismus je spiknutí, zednářství je spiknutí ... Abyste si z těch všech spiknutí nenadělali do gatí. Argumenty žádné, reálná řešení žádná, jenom silné řeči. Ozbrojeným americkým sedlákům klidně prodáte svoji vlastní zem, ale abyste šli s nimi umírat za svobodu, demokracii a lidská práva, to ne. A jen tak mimochodem, americká armáda musela změnit náborová pravidla tak, že už bere i uchazeče s kriminální minulostí, oni už i ti američtí sedláci začínají docházet. Proč asi?
12. 05. 2008 | 13:49

Vaclav Horejsi napsal(a):

Julius:

Je pro me trochu nepochopitelne, proc to Francouzi (a Britove) nechali zajit takhle daleko.

Mozne jste prehledl, ze ve svem clanku rikam:

"Nejsem příznivcem přehnaného multikulturalismu, vedoucímu k vytváření uzavřených komunit, které se jazykově a kulturně izolují od většinové společnosti, a které mohou být zdrojem konfliktů. Přistěhovalci by měli být co nejvíce integrováni do své nové vlasti, měli by být přinuceni naučit se dobře její jazyk a respektovat její zvyklosti. ....... Jakékoli nábožensky či jinak motivované výstřelky by se měly samozřejmě potlačovat standardním způsobem “padni komu padni”. Určitě bych byl proti masovému přistěhovalectví ze zemí s velmi odlišnou kulturní tradicí, a daleko raději bych viděl účinnou rozvojovou pomoc mateřským zemím, která by pomohla účinně omezit ekonomickou emigraci."

Rikame v podstate totez...
12. 05. 2008 | 14:50

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší, napsal jste velice nešťastný text.

Váš minulý článek o islámu jsem mohl glosovat pouze větou: Svatá prostoto.

Nikomu nepřeju nic zlého, ale vám bych přál pár let života v muslimské zemi nebo alespoň v muslimském prostředí.Nemusíte dnes do Maghrebu, stačí přečíst příspěvek Julia z Francie, či někoho z Birminghamu nebo Malmo.

Když začalo před rokem toto diskusní forum, bylo nás tady pár, kteří poukazovali na naprostou scestnost multi-kulti politiky a zhoubnost plíživé islamizace pro evropskou kulturu, která musí mít nevyhnutelně za následek rozklad už tak rozklížené společnosti.
Schytali jsme tady spoustu nadávek od xenofobů po patologické sedliny.

Po roce vidím, jak se názor podstatné skupiny diskutujících mění. Začínají si toto nebezpečí uvědomovat a je jedno, jsou-li to příznivci pravice či levice.Důvod je jednoduchý. Dosud jim chyběla osobní zkušenost.Určitý posun v chápání imigrace nepřizpůsobivých vidím i u vás a to je, z mého hlediska pozitivní.

V textu sice kladně hodnotíte přínos Židů, ale celkové vyznění článku je přesně opačné.Možná jste to neměl v úmyslu.

Oba dva jsme praktikující katolíci (já dost vlažný), oba chodíme k sv. Salvátorovi.Když jsem byl malý kluk, tak jsem cítil antisemitismus i v katolických kostelích.

Primitivně zjednodušeno: Tu máte parchanti, zabili jste nám Ježíška.

Teprve v pubertě jsem si začal říkat, co je to za pitomost, kdo mohl takové nepochopení úlohy Ježíše vymyslet.Je to absurdní, ale holocaust byl jedním z důvodů, proč se začal pohled křesťanů na Židy měnit. Vzpomeňte na to halíkovské: Jsou to naši starší bratři!

Proč to píšu? Protože je velice snadné směr otočit zpět.A současný antiamerikanismus není v tomto směru dobrým rádcem.

Cožpak si myslíte, že kdyby svět hodil Izrael pře palubu, že tím je vše skončeno?
Cožpak si myslíte, že nebudou na řadě další země?
Tak naivní přece nemůžete - při vašem vzdělání, jak říkal Vlasta Burian-být!
12. 05. 2008 | 15:03

Julius napsal(a):

Tento odstavec jsem neprehledl. Problem je v tom, ze Islam brani integraci. Muslim se takrka vzdy citi predevsim muslimem a az pak francouzem, nemcem nebo marocanem. (To je ostatne problem, na ktery narazili americani v Iraku - nikdo se tam neciti iracanem, kazdy je predevsim siit, sunnit nebo kurd.) Pricin je nekolik ale ta hlavni je opet v Islamu samem - zatimco krestanske cirkve vznikly v existujicim state (v Rimske risi), Islam musel tento stat sam vytvorit. Proto islam nezna oddeleni svetske a sakralni moci. Zatimco krestane se od pocatku museli vyrovnat s existujici statni moci, muslimove si sve statni usporadani vytvorili sami. Krestane, ve svetskych zalezitostech prijali existuji rimske pravo - muslimove vytvorili soucasne pravo svetske i nabozenske. Proto se muslim obecne neciti byt prislusnikem svetskeho statu, ale Ummy - spolecenstvi mulsimu. A proto je pro nej velice tezke se do (ne-islamskeho) statu integrovat. Taky je nutne si uvedomit, ze vetsina islamskych zemi nikdy nemela svuj vlastni stat - vzdy byli pouze soucasti nejake "vseislamske" rise (Iran je vyjimka). Proto se v Islamu narodni povedomi vytvorilo az pod vlivem evropske colonizace, coz je pomerne nedavno.

Proc zapadni Evropa dopustila masovou imigraci muslimu ? Castecne je to pozustatek colonizace: Mnoho muslimskych francouzu prislo do francie po osamostaneni Alzirska. Slo o tzv. Harki, byli to Ti, kteri se nejak podileli na francouzske kolonizacni sprave (a take valcili za Francii v obou valkach). Svymi militatnimi spoluobcany byli pak povazovani za kolaboranty. Ti, kteri zustali v Alziru, byli umuceni, popraveni. Druha pristehovalecka vlna souvisela s praci - Evropa mela nedostatek pracovnich sil, zejmena na "podradne" prace. Pozvala si tedy "gastarbaitry", v Nemecku turky, ve Francii magrebany. Nejdrive prisli pouze muzi. Pak (pravo na sjednoceni rodin) za nimi prisly jejich manzelky (az ctyri manzelky na jednoho manzela) a deti. Pred casem tisk ve Francii odhalil pripad rodiny s sedesati cleny - manzel, nekolik manzelek a deti - vsichni zili v jednom panelakovem byte a samozrejme pobirali detskou podporu, ktera je ve Francii silne progresivni. V s soucasne dobe se Evropa potyka s problemem novych ilegalnich imigrantu - Afrika je pouze 30km daleko. Neni v podstate mozne je vyhostit - u nekterych se nevi kam (nemaji zadny pas), jini maji deti, ktere chodi do skoly (pravo na vzdelani neni vazane na narodni prislusnost),... Vzdy, kdyz se president Sarkozy snazi zprisnit pristehovalecke zakony, cela levice (tj. mimo jine vsichni umelci) zacne hystericky protestovat.

Verim, ze v ostatnich evropskych semich (Nemecko, Anglie, Italie, Spanelsko, Nizozemsko,...) je to podobne.
12. 05. 2008 | 15:22

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší, mezitím naběhla vaše odpověď Juliovi.

Píšete:
Je pro me trochu nepochopitelne, proc to Francouzi (a Britove) nechali zajit takhle daleko.

Mám k vám jeden dotaz:
Jaká obrana vás napadá, abychom nedopadli stejně jako Britové nebo Francouzi?

Podpis Lisabonské smlouvy zakládá jenotnou imigrační politiku v rámci schengenského prostoru.Záchytné tábory ve středomoří praskají ve švech. Už před lety existoval Frattiniho plán na rozstrkání nepřizpůsobivých do nových zemí.Realizaci zabránilo nepřijetí Euroústavy.

Víte proč to došlo v Británii nebo Francii tak daleko?

Protože, kdo na toto nebezpečí upozorňoval byl označen za xenofoba. Protože je lidem z hlavy vymazávána vlastní identita,sounáležitost k dílu předků a povinnost předat stát v přijatelném stavu potomkům.Protože se ponechalo národní povědomí extrémistům, protože je tady celá armáda placených aktivistů. Protože byl vnucen pocit pořád se za někoho omlouvat, vnucováno neoflagelantství.Protože jsou vnucovány perverzní zákony, školství chrlí absolventy obskurních oborů, kteří se nějak živit musí.Protože jsme ztratili pud sebezáchovy a jen po letech zíráme s otevřenou pusou a z výrazem Jiřího Šlitra se ptáme: Proč to došlo tak daleko?

Protože jsme docela slušně zahráli roli užitečných idiotů.
Proto to došlo tak daleko, pane Hořejší.Proto.
12. 05. 2008 | 15:28

Julius napsal(a):

Jeste par slov k otazce Israele. Israel je pro arabske staty pouze zaminka. Ve skutecnosti palestinskymi araby pohrdaji. Jediny stat, ktery (nekterym) palestinskym arabum poskytl obcanstvi je Israel. Ve vsech ostatnich statech ziji palestinci v taborech, v ghetech. Israelsti arabove jsou v Israeli jiste obcany druhe kategorie - ale porad jsou na tom podstatne lepe nez palestinci v Jordansku nebo v Libanonu.

Po druhe svetove valce byly premisteny miliony lidi, vsichni se od te doby integrovali a dnes ziji jako normalni obcane svych novych zemi (pripad Gruzie a Jugoslavie je specificky, bolsevicka moc to tam proste po valce zmrazila a rozmrzlo to az dnes). Proc je problem jenom s Palestinci (kteri jsou navic kulturne s Jordanci zcela totozni) ?

Israel jiste provedl mnoho spatneho. Ale musime si uvedomit, ze jde o ostrov oprostred oceanu agresivity. Od sveho zalozeni je Israel bez prestavky tercem agrese. Nekolikrat byl primo napaden (poprve hned po svem zalozeni). Nekolik jeho (moznych) sousedu neuznava ani pravo na jeho existenci. Antiisraelska propaganda v arabskych zemich je primo neskutecna (doporucuji se podivat na nektera videa MEMRI).

Ano, Israel okupuje nektera uzemi, ktere dobyl pri obrane pred nevyprovokovanou agresi. Mel by je vratit. A co ostatni ? Kdy vrati Rusko Konigsberg ? Proc se o tom nemluvi. (Israel vratil Gazu - s jakym vysledkem ?)

Hodne se mluvi o muslimech (palestincich arabech) zabitych Israelem pri odvetach za utoky proti Israeli. Je jich ale mnohonasobne mene, nez muslimu zabitych jinymi muslimy (napr. severni Afrika). Proc se nemluvi o nich ? Nejvetsi vrazi muslmu nejsou israelci, ale jini muslimove.
12. 05. 2008 | 15:43

Pepa Řepa napsal(a):

Milý Julie
rok tady cituji Korán nebo Ahadíth.Samotného mne to PROČ hodně zajímalo, proto jsem se snažil dostat až ke kořenům. Nejsem vystudovaný arabista a popravdě řečeno znám pouze dva české arabisty, kteří se na věc dokáží podívat s nadhledem Luboše Kropáčka z Prahy a Zdeňka Millera z Paříže.Znám to spíše z praktického hlediska z života v zemích Maghrebu.Život v Maroccu nebo Jordánsku se liší od života v Libyi, ale základ je identický.

Máte ve všem absolutní pravdu. Mne zaráží zdejší nepochopení duše muslimského světa.Možná to je tím, že osobní styk znají jen z Džerby nebo Antálie.
Argumentem bývá, že islám snad za šest století čeká období osvícenectví a kritického zkoumání textů.
Svatá prostoto!

Stejně jako nepochopení židovského světa, židovské duše.Úvaha o tom, že Židé vlastně nemají v Palestině co pohledávat, že tam několik set let nebyli.
Byli vyhnáni, žili v diaspoře a celé generace mumlaly:Zapomene-li moje pravice na tebe, ó Jeruzaléme.Vždy měli Jerúšalaim v srdci.Vždy snili o návratu.Kam měli jít? Do Grónska?

Má snad tady vůbec někdo ponětí o tom, z čeho vychází muslimský nárok na Jeruzalém, jako třetí nejsvětější místo islámu?
12. 05. 2008 | 16:03

Julius napsal(a):

>Má snad tady vůbec někdo ponětí o tom, z čeho vychází muslimský nárok na Jeruzalém, jako třetí nejsvětější místo islámu?

Mohamed tam vystoupil na nebesa. Tj. odesel tam a uz se nevratil. Takze kam jinam mohl odejit, nez k Alahovi ? (Upozornuji: nezertuji)

Islam nezna moznost odsveceni. Tj. jakmile jednou nekde postavi mesitu, uz to je navzdy Alahovo a onu mesitu nesmi nikdo zbourat. Samozrejme, jakmile muslimove nejake uzemi dobydou, postavi na jeho svatych mistech mesity. To se stalo na Chramove Hore. To same se stalo v Indii na miste zrozeni Ramy a na miste zrozeni Krisny. Dnes tam stoji mesity, a nikdo je nesmi zbourat. Problem mesity na Chramove Hore je ostatne v pozadi druhe Intifady - Sharon "si dovolil" tam vkrocit (to maji zidi prisne zakazano). Proto palestinci povstali.
12. 05. 2008 | 16:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale jistě,-to všechno víme.

Dodnes mám v paměti když rakouský komentátor ORF uváděl televizní videoprogram ZDF z bojové linie iránsko-irácké fronty.Záběry po útoku chemickými zbraněmi byly naprosto otřesné.Údajně v této osmileté válce zahynulo přes milion lidí.

Tato asijská náboženství (nejen islám)mají k lidským hodnotám úplně jiné vztahy.Proto,když se nyní dostávají na přetřes varovná slova(jak píšete),nemají nic společného s rasismem,či nesnášenlivostí.

Dokud imámové a političtí vůdcové nepochopí,že není možné obnovit musulmanskou říši,že není možné jednat s evropskou civilisací jako se špinavým hadrem,vyvolávat v řadových muslimech nenávistné vztahy,prohlašovat holocaust za světovou lež,topit Židy v moři,
křepčit a juchat když v troskách WTC umírá tisíce lidí(bestie),dokud tohle nepochopí je potřeba neustále mít připravenou pěst.

A po držce!

Děkuji za pochopení Ivan.
12. 05. 2008 | 16:19

Julius napsal(a):

Otazka rozdilu mezi Krestanstvim a Islamem je zasadni. Mnoho lidi tvrdi, ze jde v podstate o stejny monoteismus, oba se vlastne modli ke stejnemu Bohu. Neni to pravda. Rozdil je zasadni. Velice dobre to pojmenoval soucasny Papez. Rozdil je v racionalite. Krestansky buh je v zasade racionalni (je Slovo = Logos). Alah racionalni neni. Tulipan je tulipanem, protoze tomu tak Alah chce. Zitra muze chtit neco jineho. Nejedna se pouze o abstraktni teologicko-filosoficky spor. Jde o zasadni rozdil, ktery ma konkretni dusledky. Napriklad:

1) A.Salam (pakistanec, nositel Nobelovy ceny za fyziku) chtel zalozit universitu v islamskem state. Obchazel presidenty, krale,... a premlouval je. Vsichni souhlasili s technickou skolou, nikdo nechtel podporovat zakladni vyzkum. K cemu ? Prirodni zakony jsou prece vule Alaha, nema smysl je zkoumat.

2) Kdyz Napoleon dorazil do Egypta, chtel jim prinest Francouzskou Revoluci - Volnost - Rovnost - Bratrstvi. S tou Rovnosti a Bratrstvim by to slo, ale vyznam Volnosti (Svobody) muslimove proste nechapali.

3) Tomas Halik uvadi (je to na jeho blogu), ze v nejake krestansko-islamske komisi pro mezinabozensky dialog narazili na na problem hned na zacatku. Muslimove nemaji obdobu slova "dialog".

4) Demokracie je pro muslimy obtizne pochopiteny pojem. Tak jako je vse vule Alaha, tak je na zemi dulezita vule vladce. Stejny koncept.

Krestane i muslimove prosli ve stredoveku stejnym rozpolcenim pokud jde o bozi racionalitu. U katoliku zvitezila racionalita (protestanti to maji trochu slozitejsi), u muslimu zvitezila irracionalita. Kdyz si prectete Koran a Bibli, pochopite proc. Je tom tam. Krestan ma Boha milovat a poznavat. Muslim ho ma pouze poslouchat.

Myslim, ze nejlepsimi kritiky islamu jsou osdpadlici od Islamu (a chce to hodne odvahy byt odpadlik - je za to trest smrti). Konkretne zeny. Mam na mysli dve: Ayaan Hirsi Ali a Wafa Sultan. Mel jsem cest byt na meetingu s Ayaa Hirsi Ali v Parizi - malokdy clovek slysi tak durazne odsouzeni Islamu, s hlubokou znalosti veci. (O meetingu jsem napsal na svuj Blog: http://hrivnac.free.fr/word... a http://hrivnac.free.fr/word...)
12. 05. 2008 | 16:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Tato replika by měla být přednesena uchazečůn o údajný azyl.Jsou totiž pátou kolonou ,předvojem musulmanských manýrů.Přesně jak píše pan Julius.

Může mě někdo vysvětlit,přemýšlel někdo nad faktem - CO ZDE VLASTNĚ CHTĚJÍ ? Proč se nedokáží přizpůsobit podmínkám,způsobům,řeči?Proč vytvářejí vlastní etnická gheta a po majoritní splečnosti vyžadují sociální polštáře?

Oni totiž nechtějí a bůhví co mají v úmyslu.Takže opatrně s humanitou.Nejsou to normální lidi.Tak jako nejsou normální komunisté,fašisté a ostatní zabedněnci.

To nám zde ještě scházelo.

Ivan.
12. 05. 2008 | 16:34

Pepa Řepa napsal(a):

To Julius
Mohamed tam vystoupil na nebesa. Tj. odesel tam a uz se nevratil. Takze kam jinam mohl odejit, nez k Alahovi ? (Upozornuji: nezertuji)

Přesně tak. K dokreslení nároku na Jeruzalém je potřeba zmínit i to, že Muhammad se k nebi vznesl na své okřídlené klisně al-Buraq roku 620 n.l.

Jeruzalémští arabové odvozují název Zdi nářků (Wailling Wall) od toho, že tam u jakési zdi pro koně Muhammad Buraqa na chvíli přivázal. Vůbec nepřipouštějí možnost,že to jsou pozůstatky chrámů, vystavěné tisíc let před tím (první chrám).

Také bych diskutujícím doporučil, aby si srovnali v hlavách letopočty. Kdy chtěl Abrahám (Ibrahím) obětovat svého syna, kdy žil Moše (Musá), kdy byl postaven první a druhý chrám a kdy se narodil Ježíš (Isá) a kdy Muhammad.

Také bych chtěl upozornit, že ani v Koránu není přímo Jeruzalém (Al-Kuds) vůbec jmenován.Je historicky doloženo,že Muhammad nikdy v Jeruzalémně nebyl.

Jak málo stačí k nároku na Jeruzalém.
12. 05. 2008 | 16:53

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hřivnáči
můj osobní názor je ten, že byste si zasloužil mít svůj blog tady.

Přirozeně je to věc aktuálně.cz a pana Stejskala.
Arabista Zdeněk Miller byl přijatelný, blog už měl na iDnes, sešlo z toho.

Myslím, že to máte v hlavě srovnané a hlavně žijete přímo v prostředí o kterém píšete.

P.S.Můžete mi prosím, poslat odkaz, odkud je papežův citát. Přiznám se, je to srovnání velice zajímavé a pro mne nové.
12. 05. 2008 | 17:08

Julius napsal(a):

> P.S.Můžete mi prosím, poslat odkaz, odkud je papežův citát. Přiznám se, je to srovnání velice zajímavé a pro mne nové.

Cely projev je tady:
http://www.vatican.va/holy_...

Je to ponekud tezke cteni. Zasadni pasaz o racionalite v Islamu a Krestanstvi je tady:

For the emperor, as a Byzantine shaped by Greek philosophy, this statement is self-evident. But for Muslim teaching, God is absolutely transcendent. His will is not bound up with any of our categories, even that of rationality.[6] Here Khoury quotes a work of the noted French Islamist R. Arnaldez, who points out that Ibn Hazm went so far as to state that God is not bound even by his own word, and that nothing would oblige him to reveal the truth to us. Were it God's will, we would even have to practise idolatry.[7]

Papez si muslimy nastval zejmena timto vyrokem (ze stejneho projevu, ale Papez tady cituje jisteho byzanskeho ucence):

Show me just what Mohammed brought that was new, and there you will find things only evil and inhuman, such as his command to spread by the sword the faith he preached.
12. 05. 2008 | 17:35

bigjirka napsal(a):

Každopádně Julie díky za podporu naší komunity patologických sedlin. Bohužel zdejší multikulturisti melou jako buddhistické mlýnky a každý pokus o vysvětlení prohlašují za xenofobii.
12. 05. 2008 | 17:48

Julius napsal(a):

Myslite, ze Francie je lepsi ?

Vznikla tady unikatni koalice levicaku a islamistu - spojuje je predevsim spolecna nenavist k USA. Kdo je proti Islamu, je "islamofob" (to je neco jako rasista). Naopak byt proti zidum je v poradku, zide prece vrazdeji palestince.

Jsou samozrejme cestne vyjimky, jako napriklad Caroline Fourest (organizovala setkani s Ayaan Hirsi Ali).
12. 05. 2008 | 18:01

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller
napsal jste:Profesor načal tabuizované téma a já jsem k tomu dodal, že nelze každou kritiku Židů umlčet odkazem na holokaust právě tak, jako nelze každou kritiku menšin umlčet ječením o rasizmu.

Docela tomu rozumím.Šedesát let po holocaustu nemohou vnuci obětí těžit z neštěstí svých dědů. Viníci jsou pod drnem, vina není dědičná.Židi dnes nejsou tabu, které se nesmí kritizovat.

Oddělil bych ale dvě roviny.
První je současná, a i v Americe módní vlna, že příčinou všeho zla je stát Izrael. Burákový prezident Jimmy (že by taky byl al-Buraq?) je klasickým příkladem.Na co sáhnul to zprznil. Připomínám pokus o osvobození rukojmích v Teheránu. Ten to vytrhne.

Už poněkolikáté cituji Clintonův výrok: Kdybych tenkrát nabídl Arafatovi 100%území celé Palestiny, požadoval by 120%.

Summa sumárum: Pokud jde o politiku státu Izrael jako takovou, není jí mnoho věcí k vytknutí. Ono jim moc jiných možností nezbývá. Pokud chtějí přežít.

Druhá rovina je osobní. Pokud zní otázka, zda někteří Židé holokaustu nezneužívají, tak musím odpovědět, že ano.
Nejen zdejší aktivisté, ale i chasidim či charidim žijící většinou v Mea Šarim. Tedy ultraortodoxní. A světe div se, právě oni neuznávají (ve valné většině) stát Izrael.Stejně jako Chamás.
Pak zde byl i případ toho židovského šikuly, právníka který vytřískal z Němců reparace padesát let po válce.

Můj zeť je příslušníkem státu Izrael. Můžu se s ním bavit o čemkoliv.I Židi mají své kostlány ve skříni. Jednou jsme probírali, zda existoval, či neexistoval židobolševismus.Téma za které bych snad tady dostal provaz.Půjčil mi knihu Žida Kaufmanna A Hole i the Heart of Europe.Když probírá členy nejvyššího vedení všech východních bolševických partají, tak většina jsou Židi.Moc se o tom nemluví. Proč?

Myslím, že přepjatost je vyšší v Evropě než v Izraeli. Pokud jde o mladou generaci určitě. A ty starší docela chápu.Když slyšíte ty příběhy, běhá vám mráz po zádech.

Samostatnou kapitolu jsou ti noví Židé. Ti, kteří své židovství nedávno objevili a dávají je všude na odiv. Jednou jsem letěl na Ben Gurion s mladou maminou z Třebíče.Do letadla si nechala poslat jakýsi glatkošér a vykládala, že ona normální košér nemůže.Stálo jí to snad víc než letenka. Neuměla slovo hebrejsky a vylezlo z ní,že se do Izraele před rokem přivdala a do patnácti nevěděla, že je židovka.Jako gójin se tím docela bavím.
12. 05. 2008 | 18:22

Pepa Řepa napsal(a):

To Julius
abych byl upřímný, právě politika Francie ať již vnitřní (přebujelá ochrana zemědělství či nezvládnutá imigrace) tak i zahraniční je pro mne hlavním důvodem, proč jsem euroskeptik a ne eurohujer.
12. 05. 2008 | 18:31

Stan napsal(a):

Pepa Řepa: Díky za další ismus do seznamu, i když je to jen složenina z již vyjmenovaných. Díky za první trochu vyváženější pohled. Že by se zdejší "sionistická" a "antisemitská" strana byla nakonec schopná na něčem shodnout? Nakonec geneticky jsou si prý Židé a Arabové blíže než Češi a Slováci :)
12. 05. 2008 | 18:51

bigjirka napsal(a):

Stane, jsou to kmeny hamitsko-semitské, co se týče etnicity. Jen kdyby už se tady přestalo s těmi islamofilními bláboly. Nevšiml jsem si nového ismu u Pepy?
Pepo, eurohujerství je neklamným příznakem oligofrenie.
12. 05. 2008 | 19:04

Clair napsal(a):

Vazeny pane Hochmann,

omlouvam se, ze jsem jeste nereagovala, bohuzel jsem to casove nezvladla. Mezitim se tato diskuze roztahla do naprosto jinych dimenzi, kam ja nemam cas a uz vubec energii kracet. Jsem se skutecne nezradikalizovala, to je pouze Vas subjektivni dojem, ktery Vam nemam cas uz ani vyvracet. Mohli bychom se ovsem na ten tzv. terorism divat take z jineho uhlu pohledu a to je uz dneska podlozeno fakticky tim, ze cely zatah na Irak byla jedna obrovska lez , zadne ZHN, zadni teroristi. Ty tam Saddam nikdy netrpel a netrpi je ani Iran. A ted se podivejte jenom na tu katastrofu kolem, konecna faze prijde nevime nikdo kdy, jestli vubec prijde, pouze si musime klast otazku v jake forme. Bylo to pro Izreal a jejich bezpecnost. O.K. Co dal? Myslite, ze si Iracane tu ropu nechaji ukrast? A nencha si tu ropu ukrast ani Iran bez boje. Mozna, ze byste me mohl poucit co tam vlastne delame. Nejak nam tu demokracii nezblajzli a vylozene se pro to nenadchli, navic, nebyl to nahodou suverenni stat? nebo Chcete mi rici, ze zijeme v dobe, kdy si kdekoliv muze zamanout napadnout cizi zemi. Potom mam ovsem mezeru ja, mea culpa. Ono je velmi jednoduche nazvat kazdeho kdo brani svoji zemi teroristou, nas milovany president jim dokonce rika islamofasiste.
To ovsem znamena, ze tady jsme nasadili precedens a ted uz muze take Cina delat to same, Rusko nebo Indie, kdyz je to prece prijatelne pro jednu velmoc, kdyz nejsou pravidla, muzeme ocekavat v budoucnosti cokoliv. Vlastne proto tam budeme valcit jak rika McCain dalsich 100 let, jenomze ted pry by bylo treba take sebrat tu ropu vedle, tak se hledaji duvody jak to udelat pro mezinarodni komunitu aby to vypadalo prijatelne. Cela Bushova administrativa prakticky privedla Ameriku na kolena. Zadluzenost, deficit, ekonomie, pritom tady zacina byt opet obrovska kriminalita. Pred 14ti dny tady doslo pouze o weekendu v samotnem Chicagu k 38 vrazdam a to se odehrava kazdy tyden. Ideologie a vidina zavadeni demokracie soucasne nasi administrativy v zemich, kde o ni nikdo nestoji prece dosahne jednou zaslouzenych vysledku. A kdyz si nedaji rici po dobrem, tak mame jeste v zaloze atomovky, ktere jsou uz mimochodem planovane na Iran, ciste otazka casu, ale verim jeste za pres. Bushe. Alespon nesmirne naznaky tady jsou. Kdy skonci tento MAD HOUSE?? Kdy myslite? Muzeme tomu rikat jak chceme a strasit s teroristy do nekonecna, o ne tady vubec nejde, tato mantra, se kterou mava nase administrativa nad hlavou ma pry pomahat pri loupezi surovin.
Nedavno jsem videla rozhovor jednoho irackeho ministra, ktery na otazku, jesli by nemohli pomoci s financovanim infrastruktury v Iraku, zejmena, kdyz sedi na 100 miliardovovych vytezcich z prodeje ropy, zatim co vsechno doposavad financovala Amerika. Odpoved znela: v zadnem pripade, to mame pro svoje lidi. Obavam se, ze Amerika je skutecne na nesmirnem rozcesti, se vsemi svymi problemy, a dalsi 4 roky Bushe - McCaina a jeho strategie, ktera je jeste daleko horsi nez ta soucasna, si uz dovolit nemuze. Mohli bychom se take bavit o skutecnem rozpadu Unie, uz ted je mnoho a mnoho lidi nesmirne nejen nespokojenych, ale take doslova zdevastovanych. Valka v Iraku, sice cisla ukazuji 4,370 mrtvych ve valce, ale kazdy rok spacha sebevrazdu dalsich 12,000 veteranu, to se ovsem nepocita, z toho je tady temer 30,000 zranenych a polovicka tezce zranenych, nastava problem jak financovat jejich zdravotnictvi, jejich financni podpora, jejich bydleni a kde se na to vsechno vezme. Pan Rychetsky si muze malovat cisla a hrat s ideologii, ale Americane jsou toho nasyceni. Kdyz je tak nadseny pro McCaina, jiste uz svoje syny poslal do Iraku na jistou smrt bojovat za ropu, to prece vlastenci jeho kalibru delaji, nebo se mylim? Vzdyt si nelze nepovsimnout jak on mava tou vlasteneckou kartou. Mozna Vam prozradi kolik jeho vlastnich deti bojuje za nase blaho v Iraku.
Zavrem Vam dekuji za odkaz na pana Zeleneho, se na to budu moci podivat az zitra.
Preji krasny den.

Zdravi Clair
12. 05. 2008 | 20:29

Clair napsal(a):

Zdravim Vas Pepo Repo,
i kdyz pisete panu Muellerovi, dovoluji si Vas oslovit v jedne pasazi, kde uvadite, ze i v Americe je modni vlna za vsechny zla povazovat Izrael. Neni tomu tak. Nasi kongresmeni vice nez polovicka ma dvoji obcanstvi, to prvni je a bude vzdycky loyalnost k Izraeli, zeptejte se jich na to, a to druhe, podradne obcanstvi je americke. Ono je dobre pomahat, ale paklize tu pomoc, ja uz ani nevim jestli se to da vubec pomoci nazvat, nebot na jednoho cloveka v Izraeli prispiva Amerika celych $20,000 a to se nebavime o vybaveni nejlepsi vojenskou technologii, vyzbroj armady, prispevky od fundamentalistickych krestanskych evangelikalu, kteri jsou i podle Zidu nesmirni pomatenci, ale kdyz zase sypou z druhe strany z kazdeho kostela nesmirne miliony na podporu Izraele, tak jsou tolerovani. To by nikomu take nevadilo, pouze tolik, ze ta loyalnost by mela byt nejdrive k zemi, ktera je zivi a dava jim moznosti. Obavam se, ze tomu doposavad tak neni. Zrovna nedavno probihalo dokonce i na aktualne zprava o izraelskem spionovi, ktera dostala prostor v Cechach, tady se to ukazalo malymi pismeny pouze jeden den v New York Times. Nakonec nelze se divit, media maji pod jejich kontrolou. Kdybyste ovsem udelal jakoukoliv kritiku na jejich jmeno, tak je tam ten slavny holocaust a uz se vezete, organizace AIPAC je propojena dokonale a nikdo si nedovoli ani spetnout. Nase demokraticka kandidatka Hillary zrovna nedavno pred primarkami v Pennsylvanii prohlasila, ze kdyby nahodou Iran se chtel jenom krive podivat tim smerem, tak je vymaze z mapy. Jeste neco, donekonecna se omila veta, ze Iran chce Izrael vymazat z mapy, i kdyz tomu tak naprosto neni, bavil se pry iransky president, ze sionisticka vlada to ma spoctene, zatim se ovsem mava s touto, jako jedinou verzi. Pripada mi to velmi ucelove.
12. 05. 2008 | 21:00

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Dobre, ze zminujete T.Halika a papeze. Jiste jste si vedom, ze nazory obou techto panu na muslimy jsou urcite blizsi tem mym nez Vasim.
Udivuje me, ze nevidite, ze k novemu antisemitismu by mohlo vest prave pokracovani soucasne izraelske a americke politiky, a ne jejich kritika od lidi, kteri si Izrealcu uprimne vazi a maji obavu o to, aby na tu svoji sazku na nasili nedojeli. Cas pro ne nepracuje... A co horsi, tahle politika prinasi stale vice zla i celemu svetu. Uz je nejvyssi cas to radikalne zmenit.

Urcite jeste napisu aspon 2 clanky na tema sionismus, antisemitismus, blizkovychodni konflikt; uz je mam trochu pripravene a kupodivu nektere pasaze jsou velmi podobne tomu, co jste pred chvili napsal (treba "Šedesát let po holocaustu nemohou vnuci obětí těžit z neštěstí svých dědů. Viníci jsou pod drnem, vina není dědičná.Židi dnes nejsou tabu, které se nesmí kritizovat.")

Pani Clair:

Moc dekuji, Vase prispevky, jakoz i prispevky p. VK-Can. bohudik ukazuji, ze ne vsichni cesti emigranti jsou jako p. Rychetsky...
12. 05. 2008 | 21:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Vážená paní Clair-

Je mě líto a velice se omlouvám,jsem-li příčinou Vaší podrážděné a smutné mysli.

Zapomněl jsem Vám popřát ku Dni Matek,činím tak dodatečně.
Chci Vám popřát klidnější časy v kruhu vašich dětí,které tímto pozdravuji.
Občas je třeba vysadit - zajet třebas kousek od Tusconu,posadit se na rimu Grand Canyonu a popřemýšlet o lidských ambicích v úžasné a nadčasové scenérii přírodniho divu.

Přeji Vám pěkné slunečné léto plné zdraví a spokojenosti.
Děkuji Ivan.
12. 05. 2008 | 21:07

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Hořejší
ani vy, ani já nedokážeme posoudit, zda je pohled T. Halíka či papeže na islám bližší pohledu vašemu nebo mému. A to z jednoho prostého důvodu. Ani nejvyšší představitel katolické církve, ani prezident České Křesťanské akademie, nota bene člověk určený pro mezicírkevní dialog si otevřená slova dovolit nemohou. Jak jste si povšiml Benedikt XVI. jednou otevřeně hovořil.Oba víme, jak to dopadlo. Viz značka Julius výše.

Obávám se, že se neshodujeme ani v pohledu na stát Izrael. Na rozdíl od vás nekritizuji politiku tohoto státu, ale jednotlivce, kteří se na holocaustu svých předků přiživují.A to je propastný rozdíl.

Shoduji se s vámi pouze v odtabuizování těchto témat. Tabuizování vede pouze k démonizaci.

Izrael, jak jsem ho já poznal, je normální demokratický stát západního střihu se všemi problémy, které demokracie přináší.Běží tam normální život, bohužel se samopalem na zádech.Nevím jak byste reagoval vy, kdyby vám do pokoje občas přilétl Kásam nebo vylétla do vzduchu vaše oblíbená tramvaj. A přitom denně poslouchal výhrůžky několika set milionů sousedů o tom, jak vás spláchnou do moře.

V Gaze jsem byl naposledy na podzim.Vaše představa, že islámský terorismus je jakýsi virtuální strašák vytvořený proradnými neocony je hodně naivní.

A přitom se sám tážete proč Francie nebo Anglie nechala dojít situaci s nepřizpůsobivými imigranty tak daleko.Dost rozporuplný postoj, řekl bych.
12. 05. 2008 | 21:59

Clair napsal(a):

Vazeny pane Hochmann,

Jiste je Vam znamo jak velike maji Americane srdce, ani ja se s tim netajim a jsem rada, ze jste mi dodatecne jeste napsal. Vsechno je zapomenuto, trochu jsem byla z toho smutna, ale to uz je skutecne historie. Az skonci nase primarky, tak Vas tady zase nekdy srdecne uvitam na clanku pana profesora Horejsiho. Za 14 dni az vyhraje nas oblibeny kandidat Obama, celemu svetu se ulevi, uvidite. Nakonec to neni zadny cowboy z Texasu, on najde reconcilliation s celym svetem a diplomacie bude opet na programu dne. Uvidite a budeme vsichni radi, ze muzeme konecne zacit opet dychat, jak my tady, tak Vy a cely svet. Jsem byla na Grand Canyonu ted v rijnu minuleho roku, a pojedu tam znova pristi rok a take do Californie.
Soucasne Vam dekuji za prani ke dni matek a take Vam preji krasne slunecne leto, pevne zdravi a radost ze zivota.

Zdravi Clair
12. 05. 2008 | 22:34

Clair napsal(a):

Vazeny pane profesore Horejsi,

ackoliv si casto vybirate velmi konroverzni temata, jsou obycejne nesmirne aktualni, proto take ta navstevnost. Nastala ovsem kriticka doba, aby se lide zamysleli kam kracime a Vy jim to pomoci Vaseho blogu umoznujete. Ja jsem osobne velmi rada, ze mam prilezitost si vymenit svoje nazory, prave na Vasem blogu. To tedy za prve a za druhe proto, ze jste si ziskal moje nesmirne sympatie s tim, ze chodite k sv. Salvatorovi, kam chodi take muj syn, ktery v Praze dokoncuje medicinu, dokonce mi vypravi jake to kazani bylo.
Ja Vam preji za sebe krasne leto, abyste se nadale inspiroval a pokracoval v tom co Vas tak nesmirne bavi a prinasi Vam tu uzasnou vnitrni rovnovahu.

Zdravi z Chicaga Clair
12. 05. 2008 | 22:49

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Zdravím Vás pane Pepo. Čekal jsem už jen na Vás. Je mi jasné, že jste v této věci citově zaagažován a nadto máte své zkušenosti z arabského světa (mě stačil pohled na Egypt mimo letovisko a to je Egypt nejtolerantnější. Středověk a to je vůbec nechci pomlouvat a nemohu si nijak na ně stěžovat). Protože jste to Vy a protože oba patříme od samého začátku k oněm xenofobům a patologické sedlině, bude moje odpověď poněkud obsáhlejší.
Začněme problémem Palestinci - Židé. Nikdo z nás není natolik erudovaný, abychom mohli skutečně kvalifikovaně celý problém posoudit. Ale snad se mi povedlo celý problém velmi stručně formulovat těmi dvěmi otázkami. Dodal jsem k nimi své odpovědi a názor na klíčové problémy s tím související. Jistě, každý bod lze rozvinout dalšími otázkami. Jedna věc je jistá a je už obsažena v prvém bodu: Arabský svět se s tím nesmířil, spousta Palestinců musela opustit své domovy. Nemá smysl zde licitovat, jak komu bylo či nebylo ublíženo, jakou roli hraje náboženství na obou stranách, nebo oč jsou Židé vzdělanější a pracovitější. Neřešitelnost problému je v samém základě a ten vleklý konflikt mohl vyřešit pouze ocelový muž, který by našel optimální kompromis, splnil požadavek formulovaný ve druhém bodě a kategoricky prohlásil, že přes toto rozhodnutí rychlík nejede a kdo ho poruší, tak dostane na nos. Brutálně.
Oba víme, že je to sci-fi. Nikdo takový neexistuje, Izrael byl spojený s USA, Palestinci se SSSR a obě strany sledovaly svojí politiku. A nelze to ani dnes: Za Izraelem stojí USA, za Palestinci naftový uzávěr. Proto se dohody porušovaly a budou porušovat dál. Asi na obou stranách a opět není nikdo, kdo by jejich plnění z výše uvedených důvodů prosadil. (pokračování)
12. 05. 2008 | 22:57

Karel Mueller napsal(a):

Profesorovi těžko můžete vyčítat zaujatost proti Židům, každý člověk by dal na oněch 6 bodů různé odpovědi a ve svém článku uvádí holá fakta.
S tím ovšem souvisí tabuizování témat. Neznám poměry v USA, tam bych dal slovo paní Clair nebo panu VK. Ale zásada ani slovo proti menšinám zde vládne dodnes. V tom nejlepším případě z Vás udělají někoho, kdo "nechápe komplexnost problému". Je jasné, že takovýto absurdní stav vede jen k nenávisti ... skryté a zaryté. Kromě katastrofálních demoralizujících dopadů na celou společnost. Zcela záměrně jsem panu Rychetskému položil otázku k našim Romům, po jeho projevech o Palestincích. A opět jste mohl zahlédnout ten dvojí metr a pokrytectví. Hmm ... tvářit se můžeme chápavě i na každou absurditu, máme s tím z minula zkušenost. Tváří se celá EU.
A pokud se týče zneužívání karty holokaustu ... chápu, že jsou na to Židé citliví. Ale stejně by jste mohl říct ani slovo proti Rusům, protože přinesli ve 2. WW 30 milionů obětí a bez nich bychom tu nebyli. A tím se zrovna naši propagandisté příliš neřídí, že? Pokud to to samozřejmě nejsou ty "pravé arijské typy". Víte, kdyby Vaše prarodiče riskovali život v odboji (a už jen při jejich vzhledu nebyl pro ně problém se poněmčit), tak Vás to občas docela štve. A také jsem uvedl dopady tohoto stavu pro ty, kteří ty vysády požívají (pokračování).
12. 05. 2008 | 23:16

Clair napsal(a):

Zdravim Vas srdecne pane Mueller,

dekuji mockrat za prani k svatku, uz nemam co dodat na tomto blogu, predavam Vam zezlo, jdu plavat.
Ozvu se pozdeji.
Zdravi Clair
12. 05. 2008 | 23:21

Karel Mueller napsal(a):

Další s tm související bod je multi kulti a naše výhledy do budoucna. Měli jsme na toto téma nespočet debat. Také proč zde ten požadavek je. A samozřejmě, paradoxně se přitom spojila extrémní levice s nadnárodními koncerny. To se v politice stává, že protichůdné strany mají na něčem z různých důvodů zájem. Co je to multi - kulti občanská společnost? Co ji spojuje? A tady lehce dostante, že ji nespojuje nic. A tady jsem opět u těch "karet". Taková společnost je ideální na ovládání z vnějšku. Kapitola sama o sobě jsou multietnické státy: Už jsem Vám psal, že po 2.WW politici při pohledu na hromady desítek milionů mrtvol považovali za kardinální úkol vytvořit maximum monoetnických a monokulturních států. Dnes zde máme mešiny zase a zase budou jen zneužívanou kartou v brutální he, Na to vezměte jed.
S Vaším hodnocením stavu v Evropě pokud jde o šíření islámu souhlasím bez výhrad. Konec se nevidí - resp. já vidím náš pád.
Ta eroze je už moc daleko. Demoralizace a pád klasických hodnot, rozklad rodiny, natalita na vymření ... prostě z těch karet, které jsou zcela zásadní pro přežití zde není ani jedna. Už je mi trapné to stále opakovat. V Čechách je asi situace horší než kdekoliv jinde. A mohu Vám říct, že při čtení Vašeho odstavce "Protože, kdo na toto nebezpečí upozorňoval byl označen za xenofoba. Protože je lidem z hlavy vymazávána vlastní identita,sounáležitost k dílu předků a povinnost předat stát v přijatelném stavu potomkům ..." mě bolelo u srdce.
Ale musíte být realista.
12. 05. 2008 | 23:36

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
člověk nemůže strávit život ve sklíčenosti a tak příjemný zážitek :-)
12. 05. 2008 | 23:37

jakub napsal(a):

Pane profesore.
Ještě jednou jsem si pozorně přečetl Vaši reakci na můj příspěvek.
Musím konstatovat, že jste mne opravdu nepochopil.
Říkáte, že Vy jste na rozdíl ode mne rád, že jsou tu třeba Vietnamci. O těch já ale vůbec nepsal.
Pokud budu pokračovat v tom podobenství, tak v té větě co Vás rozčílila, jsem nepsal o králících.
I když na Vietnamce se nehodí ani toto přirovnání, protože ti se o sebe dokáží postarat sami. Na rozdíl třeba od slovenských Romů, kteří nás opravdu vyžírají na sociálních dávkách.
Já psal o tom, co se týkalo Vašeho článku. O radikálních, nepřizpůsobivých muslimech.
Tedy o těch liškách.
Vaše reakce byla unáhlená a zbrklá.
Jste zaslepen svojí pravdou a vše ostatní, co se nehodí do vašich osnov, se musí zatratit, zesměšnit a zdiskreditovat označením "rasistické".
13. 05. 2008 | 06:58

jakub napsal(a):

Karel Muller
Někdy se mi zdá, že ta modní vlna multi-kulti je prosazována lidmi, kteří jsou odtrženi od reálného světa. Žijí si v hlídaných vilových čtvrtích, pracují někde v laboratořích. Tam si štěpí atomy a množí bakterie a neví co je každodenní život normálních lidí.
Nemají každodenní zkušenosti s lidmi, kteří nejsou ochotni nic respektovat. Žijí si ve svých utopistických myšlenkách na krásný, a spravedlivý svět.
Nepočítají ale s povahou a náturou lidí.
Jakoukoliv krásnou myšlenku nebo směr vývoje vždy lidé zneužili.
Tak to bude i s touto teorií. Komunismus se dal částečně vrátit zpět. S multikulturalismem to zpět asi nepůjde tak lehce.
Vždy se najde pár snílků, kteří jsou u moci a něco proti názoru většiny lidí prosadí.
A pak je z toho vždy "průser", který se dává pak mnoho let dohromady, na úkor těch lidí, kteří byli proti.
13. 05. 2008 | 07:12

Pepa Řepa napsal(a):

Dobré ráno pane Muellere
jako vždy se v drtivé většině pohledů shodujeme.

Pokud jde o Palestinu, tam je skutečně situace neřešitelná.Byl jsem tam v době, kdy došlo na území Syrie k vybombardování transportu jaderných materiálů. To bylo tehdy jen naznačováno.Nyní se ukazuje, že nešlo o transport, ale o vybombardování stavby reaktoru v počátečním stadiu. Už tehdy nebyla svolána RB, Syřani ani necekli. To mluví samo za sebe.

Celý ten spor začal Abrahámem, Ismaelem a Izákem.Myslím, že se schyluje k dalšímu kolu.Svět uvolnil prostor iránskému vlivu jak v Gaze, tak v Libanonu i v Syrii.Je to expanze šíitského chápání světa a zvláště kultu násilí a sebetrýznění, který sunnitský svět podcenil.Kdo zažil svátek Aššůrá pochopí.

Značka Julius tady zmiňuje pohrdavý postoj arabů k Palestincům. I já jsem se s tím setkával.Jsou po generace vychováváni a sponzorováni jako profesionální bojovníci.Cesta ven z toho není.Připomeňme si, kde byla k dokonalosti dovedena teorie sebevražedných atentátů. Jak byste reagoval, kdyby vám někdo vyhodil do vzduchu Nuselák? Roztočí se další spirála násilí.

Všechny tyto články psané z útulné pracovny bez osobní znalosti místních realit a komplikovaných vztahů, jsou podle mého názoru k ničemu.V poslední době se s podobnými články roztrhl pytel. Jedna autorka tady dokonce popisovala kmenové války v cenrální Africe ryze z feministického pohledu.

Je strašně snadné kritizovat politiku státu Izrael nebo vypouštět věty typu:Ať se už proboha dohodnou.

Opět opakuji, že naprosto klíčové je nepochopení možnosti přenosu demokratiského systému do muslimského světa. Julius to popisuje naprosto shodně, i když jinými slovy.Myslím, že si je nepřenositelnosti demokracie uvědomuje i paní Clair, kterou tímto zdravím.I tady vidím v názorech určitý posun. (pokračování).
13. 05. 2008 | 07:42

Pepa Řepa napsal(a):

Aby to nebylo mlácení prázdné slámy nebo předkládání utopických teorii, zkusme si představit, kdyby podpora USA státu Izrael přestala existovat.
Zajisté by se Americe ulevilo finančně v počátcích. Možná i o těch 20000 dolarů na hlavu, jak zmińuje paní Clair.

Co dál? Vzniknou dva státy. Druhý s propojovacím koridorem.To nefungovalo ani při dělení Indie, z druhého Pakistánu vznikl Bangladěš.
Jakmile bude slábnout technologická převaha, dojde k uskutečnění starého arabského snu.Podobná situace jako za Tita r.70 n.l. kdo nebude zmasakrován, bude vyhnán. Nový exodus, nová diaspora.

Kam asi vyhnanci půjdou? Do Francie, kde jim už teď jde o přežití? Tipoval bych, paní Clair, že ti majetnější do USA nebo možná GB.
Nebude to stát Ameriku a potažmo celý svět mnohem víc? Jestli máte někdy v Chicagu pocit, že vše ovládají židé, nebude to ještě horší?

A co mapa světa, jak bude vypadat?
Nejen, že se ihned celá Palestina vrátí o několik set let zpět, ale bude Evropa bezpečnější?
Představte si, že by všichni vyhnaní židě emigrovali do Německa. Nevznikne náhodou podhoubí pro nového Adolfka?
Myslíte, že to tím skončí? Že islám přestane expandovat? Že se pádem Izraele vykoupíte jako Mnichovem?
Nebude náhodou na řadě další islámské území Andaluzie?

A nebudete za pár let stát s pokleslou bradou a ptát se stejně jako pan profesor:

Jak je možné, že to došlo tak daleko?

Tak jen s chutí do díla. Nemlaťme prázdnou slámu.Navrhněme, jak by vypadal Brave New World podle Václava Hořejšího.
13. 05. 2008 | 08:12

Pavel Rychetský napsal(a):

Pane Hořejší,

Ještě jsem studoval váš blog a viděl jsem, jak upřímně jste se nedávno opřel do homeopatie. Plně s vaší zdrcující kritikou souhlasím, je to obor vymyšlený šarlatány a určený prosťáčkům, či publiku biologickými vědami netčenému.

Se vší slávou vám teď uděluji doktorát z homeopatie zahraničně-politických věd a dějepisu. (I samotné slovo homeopatie mi trefně vyznívá ve smyslu toho co vy děláte s politickými vědami, tedy že jste je patologicky znásilnil přímo do...). Stejně jako homeopati, i vy jste vytvořil celý paralelní svět pomocí kterého vysvětlujete světové události. Vaše podání je naprosto nesmyslné ale jelikož jste vybudoval systém potrhlých zákonů, které uvnitř vaší homeopatické vztažné soustavy perfektně na sebe navazují, máte možnost přesvědčit nejednoho popletu o jejich logice. Stejně jako homeopatie ve Francii, máte plno příznivců. A přece na těch vašich trumberovitostech něco musí být, když si to myslí tolik lidí. A vždyť si to jémináčku myslí i američtí vědci, kteří přeci používají kritickou logiku ve své práci, a také američtí herci, kteří si všechno pamatují, a navíc jsou hezcí, tak to kurňa musí být pravda. Ale jako vy byste se bolestně kroutil, kdyby poslední poslední přehled biologie leukocytů podával US State Department, věřte mi, že přesně tak dokonale kašparsky vypadají mnohé vaše argumenty a názory o světových událostech.

A ostatně, řekl jsem vám výše proč si myslím, že Židé jsou obětmi palestinských Arabů a jejich čertovských sponzorů, což je v přesném rozporu s vaším prohlášením. Podepřel jsem to argumenty. Proč vy místo toho reagujete na nějaké upocenosti o polomozcích a neřeknete řadši buďto kde nemám pravdu já nebo naopak nepodepřete dalšími argumenty vaše tvrzení? Vy místo argumentů radši tradičně pochválíte další spoluhomeopaty za to, že si myslí to samé co vy. Ale abych byl fér, uznávám, že nemá smysl se hádat s každým grafomanickým úchylem jako jsem já, kterého fascinuje nehoráznost a ulítlost vašich tvrzení. Jste skvělým vědcem, a to je vaše poslání, a daňoví poplatníci mohou být spokojeni. Dostali za své peníze jednoho z mála českých vědců světové úrovně, a to není běžné, a určitě nemohli doufat, že dostanou i politologa. Churchill také nemá za sebou mnoho příspěvků k teorii relativity. Alespoň měl ale úctu ke složitým věcem, kterým nerozumněl (vím prd, co si myslel Churchill, ale zmínit ho mi přišlo takové světácky vznešené a číšící “zděláním”).
13. 05. 2008 | 08:24

Pepa Řepa napsal(a):

To jakub
ještě pár slov. Omlouvám se, je toho moc, nečetl jsem váš spor.

Pokud ale zmiňujete povahu lidí, ani já nevěřím na velkou proměnu. Zajisté nás může civilizace kultivovat. Jak ale ukázalo 20.století, je to jen maska, návod na přívětivější Poker Face.

Současný trend od nás jen vyžaduje na můj vkus příliš přiteplalou masku s vymazaným pudem sebezáchovy a povahou ovce jdoucí na porážku.

Já naprosto souhlasím se sloganem:Všichni jsme Karamazovi. Stejné archetypy najdete u Dostojevského, zvláště ve Zločinu a trestu a když jdete ještě dál, tak je naše podstata stejná jako u postav v Bibli.
13. 05. 2008 | 08:35

Pavel Rychetský napsal(a):

@bigjirka

Je milé zjistit, že nehomeopati (nově např. Julius, Pepa Řepa či staře bigjirka) poctivě věnují energii na dobré vyargumentovaní nesouhlasu s panem profesorem, kterému bych tímto ještě jednou rád dal důtku. A také pochvalu za sjednocení nesouhlasníků na jeho blogu díky řvavě špatným textům na zahraničně politickou tématiku.

Vy jste, bigjirko, psal, že s mými pindy souhlasíte, ...”Až na obsazení Iráku, to bylo horší než zločin, to byla blbost. Viz moudrost otce, který nechal skunka v díře. USA neměly v rukávě dalšího diktátora, kterým by Saddáma nahradili. A v muslimském světě bez diktátora vznikne umma nebo bordel.”

To jsou zlatá slova, a příměr se skunkem je velice přesný. Bohužel se skunk přemnožil a zardousil na statku kohouta, tak se na něj vyrazilo smrad nesmrad. Nechci vás zasypávat proválečnou propagandou, protože si stejně myslíte přibližně to samé, ale chtěl bych popsat, proč mi invaze do Iráku dávala smysl.

I při první válce v Zálivu v r. 91 jsem se divil, proč Bush Saddáma nezatrhnul, a naslouchal Saúdskou Arábii, a nakonec nechal vydusit irácké povstalce. Jelikož Saddám ukázal, že je kromě sadistického tyrana i magor (válka s Iránem, invaze do Kuvajtu), bylo dobré se ho zbavit. Jinak by hrozilo, že USA by do jeho okolí pořádalo invaze každých pět let, dokud by Kusaj nezabil Udaje. Hlavní věcí ale byl útok na World Trade Center. Do té doby otevřená nenávist a proklamace touhy po zničení USA magory typu Saddám byly tolerovány jako tradiční folklór. Pak se ale situace radikálně změnila. Velký Satan útokem na Afghanistán (nedobytný, jak věděli Rusové i Angličani) vyslal signál, že nemusíte být nezbytně s námi, ale určitě si rozmyslete, že budete proti nám. Saddám to ignoroval. Amerika si nemohla dovolit ukázat, že trotl z Iráku se jí může kdykoli beztrestně postavit, jelikož by to pak napadlo plno jiných dobrodruhů. A také samozřejmě teorie o rozšíření demokracie v okolí arabských tyranátů – proč za toto levičácky naivní multikulturální přiznání stejných demokratických schopností a tužeb Arabům tolik nenávidí Bushe zrovna levice, to je mi záhadou. Což je, bigjirko, váš silný a poctivý argument. V tom idealismus vlády USA zašel příliš daleko, či příliš brzo, či, za posměchu mnoha koupených tlustých líných Evropanů, poplet zásadní invazi.

Bylo také mnoho podpůrných důvodů proč se do Iráku vypravit. Bylo rozumné si myslet, že Iráčani zbaveni nestvůry budou rádi, což byli. Já osobně bych také uvítal, kdyby mi v roce 1985 naházeli Američani pár bomb na hlavu za účelem zničení tou tobou zdánlivě nekonečného komunismu, a odstranit hrozbu svobodnému světu. Po odstranění operační základny Al-Kaidy v Afghanistánu by styky se Saddámem nejspíš zintenzívněli. Americký (povětšinou) levicový tisk a televize kontakty ignorují, pravičácký Weekly Standard jich dokumentuje mnoho jak s Al-Kaidou, tak její předchůdcemi (dva dobré příklady zde, http://www.weeklystandard.c...
http://www.weeklystandard.c... , a mnohem více v tom samém týdeníku). I bez dat vymyslím, že Al-Kaida navíc byla oslabena a nevidím důvod proč by se v nouzi se Saddámem nespojila, když ho stejně neohrožovala, a jejich cíle –co nejvíce poškodit USA – byly naprosto totožné. Dále, Saddám míval ZHN, tedy chemické a při dokládání jejich zničení si hrál na chytráka. Opakuji, pro USA to nebyla doba na chytračení. Všechny důležité tajné služby světa si myslely, že usiluje o získání atomové zbraně. Jak to, a vývoj biologických ZHN, fungovalo, nevěděli ani jeho vysocí důstojníci a detaily naopak před ním důstojnící schovávali, jelikož se báli, že je při neúspěchu Saddám zabije. Popletové říkají, že se mělo déle čekat s inspekcemi. Takové inspekce by s chytrákem v obrovské zemi ale klidně trvaly 100 let. A co je důležitější, inspekce nebyly. Saddám je vykopal. Vrátily se až když v Kuvajtu či kde seděla US armáda připravená na invazi. Měly na jakoukoli diplomatickou snahu OSN vždy USA přestěhovat 200.000 vojáků, pak odstěhovat a po další rezoluci RB OSN zase přistěhovat? Říkáme svoje hlasité NE! A jak je vidět, demonstrace ani ne síly ale ochoty se zakousnout do jakéhokoli skunkovského problému měla žádaný účinek jak na Libyii, tak i na Koreu.

--pokračování--
13. 05. 2008 | 08:42

Pavel Rychetský napsal(a):

--pokračování--

A Írán musí také více přemýšlet. Dále, americká levice kritzuje Irák, ale na kritiku invaze do Afghanistánu si netroufne. Přestože tam to jde podobně stejně špatně. Al-Kaida prosperuje v pakistánském Waziristanu, Talibán se pochlapuje, číst stále nikdo neumí a USA tam bude smrdět na věky, protože tam svobodná mírumilovná pracovitá země v nejbližší době stejně nevypukne. Bush určitě měl tlačit víc na přátele ale bylo to možné? Poslal by Francouz 300.000 vojáků do Iráku? Těžko. Expediční válku kromě USA nikdo neumí a dělat nechce. O motivaci tehdejšího ruského, německého a francouzského vedení toho bylo napsáno dost.
Neokonem jsem tedy i bez neokonů. Když se někdo chová jako idiot, má se mu vysvětlit, že je idiot. A to silou. Je to totiž jediný argument, kterému idiot rozumí. Závěrem, tedy, bylo by milé být v luxusní pozici a nechat skunka sedět v díře, ale bohužel stabilita trhu ropy je příliš důležitá, USA nemůže a nechce nikoho vybombardovat na padrť, a vzpurníci musí dostat lekci. A bohužel pro typy pana profesora Hořejšího z toho stejně vyplývá jediné – i samotná existence vrahů a násilníků v Praze je přímý důsledek toho, že existuje městská policie. Stejně jako s rolí USA, či Izraele.
13. 05. 2008 | 08:43

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pane Rychetsky,

jiste vite, ze rozhodne nejsem vynalezcem a hlavnim guru tech nazoru na spolecenske a politicke zalezitosti, ktere zastava velka vetsina americke akademicke verejnosti (v tamnim pojeti "liberalove"), resp. vetsina celkove evropske verejnosti.
Zcela mimo je tedy vase veta "vy jste vytvořil celý paralelní svět pomocí kterého vysvětlujete světové události". Nic jsem nevytvoril, jen jsem se pripojil k existujicimu stale silnejsimu LEGITIMNIMU nazorovemu proudu, ktery zastavaji i mnozi prominentni politikove a polotologove.

Vase prirovnani tohoto nazoroveho smeru k homeopatii je absurdni. Jsem presvedcen, ze narozdil od exaktnich ved ve spolecenskych vedach i jejich praktickych aplikacich existuje rada legitimnich nazorovych smeru a ze je naprosto spravne, aby jejich zastanci spolu diskutovali (treba i ostre, ale ferove).
Ja rozhodne neupiram legitimitu nazorum, ktere zastavate vy, i kdyz je povazuji za nespravne. Vubec se nedivim, ze nekdo muze mit nazory na tak komplikovane veci jine nez ja.
V zivote bych si nedovolil vuci vam formulace, ktere si vy dovolujete vuci me. Je smutne, kdyz lidi s jinymi (a dokonce velice rozsirenymi, ba majoritnimi) nazory oznacujete jako poplety, pulmozky, trumbery, kaspary... Ostatni vylozene sproste formulace ani nezminuji...

Prekvapuje me, ze po tak dlouhe dobe zivota v demokracii jste si stale jeste neosvojil jeji zakladni principy - ze totiz ruzni lide maji ruzne nazory, ze je maji pravo zverejnovat a ze o nich maji slusne diskutovat.
O jedine spravnosti vlastnich nazoru a nutnosti likvidovat nebo tabuizovat nazory jine jsou presvedceni pouze fanatici...

Dobre, ze jste zminil toho Churchilla, mohl byste se u nej trochu poucit...
13. 05. 2008 | 09:52

Ivan Hochmann napsal(a):

To Pepa Řepa,Bigjirka,Karel Mueller:

Člověku neznalému historie i současné problematiky musí být po přečtení Vašich příspěvků jasné oč jde.

Když doplní svoje vědomosti logickými a přesnými závěry Pavla Rychetského nemůže se mýlit ve své orientaci.

Jeho další uvažování nad řešením je posléze ovlivněno už pouze jeho mentalitou.Je ale nepochybné jeho právo vyslovit se k řešení.Je to otázka bytí,či nebytí i jeho rodiny,sousedů,přátel,České republiky,Evropy,Světa.

Ale pozor! Budete-li pouze donekonečna omílat svoje sice moudré a vzdělané úvahy,budete nakonec odstaveni radikalisující se masou.Tak tomu vždy bylo a lidé se zase až tak rychle nemění.Navíc - nevyslovíte-li jasně a srozumitelně postup proti nebezpečí budete vedeni jako zbabělci.Pokud ne radikalisujícím davem volajícím po pomstě,tak zcela jistě svatými bojovníky ,kteří budou považovat vaše mlčení a kupení moudrostí za slabost.

Mohu se mýlit,ale nepokládejte prosím moje úvahy za směrování k radikalismu,čí přímé výzvy k neuváženým činům.

Ivan.
13. 05. 2008 | 10:08

Pavel Rychetský napsal(a):

Vážený pane Hořejší,

I společenské vědy pracují s fakty. Vývody z nich mohou být různé, a interpretace dějin se může obměňovat, ale poctiví vědci ve společenských oborech neignorují fakta selektivně. S vámi se dohaduju, protože od vás, vědce, čekám poctivou práci a analýzu dat. Místo toho omíláte úmýslné lži, vyvozujete nesmysle a naznačujete hrůzy. Je-li blízkovýchodní konflikt a jeho dějiny kontroverzní a složitý, tak se prostě nedá odbýt přepapouškováním tří oblíbených vět amerických ignorantů, a shrnutím "obětí jsou Palestinci". Chcete-li se k tomu vyjádřit, tak hurá do knihovny, přečtěte si asi 10 knih o Izraeli od levičáků a 10 od pravičáků, a ověřte si pravdivost zdrojů. Ale je v pořádku tvrdit nesmysle, nemusíte vědě všechno. Když jsou vám však vytknuty, tak byste si měl zrevidovat, jestli vám sedí fakta a logika, jež z faktů vyvozuje další závěry. A ne se schovat ze americký proud intelektálů, i kdyby jich bylo v americké společnosti 90%. Tady vás pořád někdo zasypává fakty, a úplně zbytečně.

V tomto přípěvku se odkazujete na minulý blog, kde píšete: ...."Je myslím zcela prokázáno, že íránští ajatolláhové nemají cokoli společného s Bin Ládinovou Al Kajdou (právě tak, jako s ní neměl nic společného ani nábožensky velmi vlažný Saddám Husejn) a že tedy nemají nic společného s teroristickými útoky v Evropě. Ajatolláhové však určitě podporují palestinský odboj, a to asi včetně jeho nejodpudivějších teroristických forem."...

To, že napíšete "myslím", vás nezbavuje zodpovědnosti něco vědět. Zde americký levicový tisk vyloženě lže (úmyslná varianta nepravdy), "...Saddám neměl nic společného s Al Kaidou...". Dal jsem vám dva (můžu dát dalších deset) odkazů v literatuře (Weekly Standard), kde se říká opak. Chcete-li to ignorovat, tak si ignorujte za sebe a neschovávejte se za proudy a americkou levici. Jinak jste se připojil k "LEGITIMNIMU názorovemu proudu" bolševiků, antiamerikanistů, lhářů a manipulátorů.

Pak klidně sesmolíte nesmysl. "Ajatolláhové však určitě podporují palestinský odboj, a to asi včetně jeho nejodpudivějších teroristických forem...". Celý článek byl o neškodnosti ajatolláhů a vzápětí sdělíte, že podporují nejodpudivější teror. Co to je? Jak si sedí papírovost s nejodpudivějším terorem? Znamená papírový to, že Západ a spíš USA ještě stále mají otravnou sílu vzdorovat? A že tygři provozují a podporují pouze teror, jelikož ještě nejsou schopni porazit Západ v otevřené válce? [A ohledně útoků Palestinců v Evropě, kdo asi zavraždil olympioniky na olympiádě v Mnichově? To je ale slovíčkaření, vím, které útoky v Evropě asi myslíte.]

Když máte názor, že Ajatolláhové jsou neškodní, tak je to názor na který máte jako genetik právo. Jiné povinnosti co dělat s informacemi na toto téma má špion a analytik, a jiné vůdce svobodné země. Já jsem velice rád, že v této problematice vystupujete v roli genetika.

A píšete tam "že hlavním zdrojem onoho nepřátelství (...mnoha muslimů vůči “Západu”...) je dlouhodobě naprostá a bezvýhradná podpora Izraele ze strany USA". Toto možná správný názor. Je popsán problém, tak ten by se měl dát vyřešit. Přestat podporovat Izrael, a Židy pak Arabi zaženou do moře, zruší se armáda USA. Myslíte-li si však, že ženy mají právo studovat pak se pipetami proti muslimům budete muset ohánět VY sám. Nejde totiž o Izrael a USA ale o Západ. A jestli si myslíte, že svoboda a hodnoty které vyznáváte, jsou vám úplně ukradené, tak to rovnou řekněte.

Čas od času se tu nějaký diskutér zhrozí co máte za hrozně naivní a amatérské řeči, zmíní fachidioty a zmizí. Přemýšlel jste o tom proč?

Ještě bych vás poprosil o všechny možné hrubé formulace vůči mě, které vám správce dovolí.

Nic mě totiž nevytočí víc, než když si inteligentní člověk stěžuje na podporu USA Izraeli.
13. 05. 2008 | 12:11

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rychetsky:
OK, budu se snazit vas vytocit co nejvic, uz mam pripravena 2 pokracovani...
Pozdravujte pritele Jima s M16, a doufam, ze uz vas brzy uvidim, jak i vy bojujete za nasi civilizaci v Bagdadu.
13. 05. 2008 | 13:29

Ivan Hochmann napsal(a):

Co jiného z Vás mohlo vypadnout pane profesore - že ?

Ivan.
13. 05. 2008 | 15:25

jakub napsal(a):

Ivan Hochmann
Na rozdíl od Vás, bojuje pan profesor za něco úplně jiného.
Je to za Bagdádskou civilizaci u nás.
Není to M16, ale něčím daleko zákeřnějším.
13. 05. 2008 | 17:34

jakub napsal(a):

Rychetsky
ten můj předchozí příspěvek patří Vám.
13. 05. 2008 | 17:43

bigjirka napsal(a):

Pavle, ještě jednou opakuji - neměli za skunka náhradu. Jinak samozřejmě ZHN tam byly - přinejmenším v době, kdy jich používal... možná ještě jsou někde zahrabané - ona totiž není zas taková prča je zlikvidovat. v muslimských zemích není jen tak možné dát pryč diktátora. to byl obsah mé zprávy. jen co se začalo v Turecku demokratizovat, vyskakuje tam zas islamismus.

pan profesor je skvělý vědec, o tom nepochybuji. a taky karteziánský racionalista, nechávající podle mne příliš málo prostoru tajemnu... jsouť věci na nebi i na zemi, o kterých moudrost lidská nemá zdání... to, že současná věda neumí něco obsáhnout, nemusí nutně znamenat, že to neexistuje.

pan profesor má taky skvělý cit pro témata blogů, všechna čest, vždycky se chytnem, není-liž pravda? pan profesor taky využívá svého práva tárat blbiny jako dům... ve svém oboru si to dovolit nemůže.. třeba jsou to takové emanace té iracionální složky osobnosti, kterou věda jinak drží pod pantoflem? :-)
13. 05. 2008 | 18:16

Karel Mueller napsal(a):

Jakub:
Jak jsem již napsal, multi-kulti občanská společnost je atomizovaná a tedy zcela ovladatelná. Za vznikem multi-kulti můžete hledat jak naivní levičáky snící o krásném světě, kde se všichni budeme objímat, tak pragmatiky z nadnárodních koncernů, kteří pochopili, že je to základní předpoklad pro volný tok kapitálu, pracovních sil (levnějších) a především nijak neomezovaný přístup ke zdrojům.
Ve svých důsledcích to znamená světovládu, nijak neomezovanou a tedy postupně absolutní moc.
Se všemi důsledky plynoucími ze slavného výroku lorda Actona.
Kdo má být tím vládcem světa, pokud by se myšlenka měla dotáhnout do konce? Odpověď je velmi jednoduchá: Velmoc, která bude nakonec hospodářsky nejsilnější a které zůstane zároveň listové eso v tom, že zůstane monoetnická a monokulturní s tím, že všude bude mít na prosazování svých zájmů své menšiny.
Původní plán byl samozřejmě jiný.
Dosadit za onu velmoc i původní plán již nechávám na Vás.
13. 05. 2008 | 19:31

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
Pane Pepo, diskuze by nebrala konce, opakoval bych jen řečené. A tak závěrem tolik: Pan VK trefil v minulé diskuzi čistou desítku: " ... Protože kladou náboženství nad loayalitu ke státu, v němž žijí" Tím je dán celý problém islámu.
Paní Clair řekla o amerických Židech v podstatě totéž. To je špatné, pokud si to drtivá většina Američanů začne myslet.
O nic nejde v klidných a bezkrizových dobách. Samozřejmě je vše v pořádku, pokud tato činnost není v rozporu se zájmy státu, jehož jsou příslušníci. A nakonec je situace únosná do doby, dokud jsou USA hegemon.
Velmi špatné však je, pokud si to lidé začnou uvědomat a stát se dostane do krizových situací, lidé pocítí ztráty i v mezinárodní prestiži, pocítí význačné ekonomické dopady a především v důsledku té politiky začnou růst potenciálně rovnocenní soupeři. A tento proces se za posledních desech let stal. A ti soupeři rostou, zatímco spojenci Izraele slábnou, o perspektivě vzniku Eurabie ani nemluvě. Čas pracuje proti nám.

Židé jsou pověstní svoji vyjímečnou inteligencí. Musí to vidět a uvědomovat si to, alespoň ti, kteří neztratili soudnost. Jinak by profesor - nepochybuji o tom, že je jejich přítel - o tomto tématu nepsal.
13. 05. 2008 | 19:45

Clair napsal(a):

Vazeny pane profesore Horejsi,

zrejme jste trochu prekvapen tonem a retorikou pana Rychetskeho, zapomnel Vam totiz oznamit, ze se nachazite v ciste americke fundamentalisticke neokonske SPIN ZONE, nebo take SPIN CITY, kde vsechno je uplne jinak, pravda se ideologisticky prekrouti, jsem cetla ten ultrapravicovy platek a vzdyt se jenom podivejte kdo tam pise. Jsou to vsichni ti, kteri uz minuly rok chteli srovnat se zemi Iran atomovkami, je to pouze ideologicka nalejvarna o novem rozdeleni sveta, nic jineho, dokonce stejna strategie, kterou nabizi nalejvarna radikalnich fundamentalistu Islamu. Se fakt divim, ze to tam chodi k nim kopirovat. Timto nas tady krmi Fox a take vsichni Neokoni z ultraravicoveho kridla sionistu celych 8 let, ted ovsem americky narod se rozhodl tomu udelat pritrz pocinaje nove zvolenym presidentem Obamou. Holt casy se meni, ja vim, ze ty "special interest" groups to nebudou mit uz tak jednoduche, a mozna, ze budou muset dokonce zacit pracovat, aby se uzivili, na misto vsech uchylnych ideologii a mavani teroristy nad hlavou jako zaminka k napadeni dalsich suverennich statu, kteri zrovna tu samou ideologii nesdili. Vsichni chteji ukradenou Ameriku zpatky, na tom se prave pracuje. Amerika si je vedoma, ze tato uplatnovana strategie je nesmirne destruktivni, ktera poskozuje predevsim Ameriku samotnou. My vsichni uznavame a mame radi Izrael, ale Amerika je pro nas opet cislo jedna. Drzte nam palce, zatim to vypada bezvadne. God Bless America!
13. 05. 2008 | 22:47

Clair napsal(a):

A na zaver bych rada poslala vsem, kteri jsou vyjukani,vystraseni,nebo dokonce zbabeli clanek Rona Paula, presidentskeho kandidata:
Teorie strachu a zastrasovani

Zatímco strach sám o sobě není vždy produktem iracionálního uvažování, tak ten, kdo strachu podléhá, postupně zapomíná na důvod, proč se začal bát, zvláště když tento zážitek je výjimečně silný nebo dlouhotrvající. Jestliže se lidé bojí, směřují k tomu, aby byli ochotní se nerozumně vzdát svých práv. Strach je tedy hrozbou pro svobodu myšlení. Psychologie strachu je základní součástí politiky těch, kteří nás nutí věřit, že se musíme stále ve větší míře spoléhat na elity, které řídí aparát centrálních úřadů.

Jak ve Washingtonu nastala letní legislativní přestávka, ukazatele strachu se staly očividnými. Situace vypadá podobně jako před válkou v Iráku. Různí vysocí úředníci začínají opět hovořit o tom, jak do naší země byla poslána velká letadla, aby nám způsobila obrovské ztráty. Je těžké hodnotit škodu, které takovéto věty způsobí, zvláště na psychice mladých lidí.

Aby uklidnili svůj strach, Američané akceptovali Patriotic Act (zákon posilující pravomoci tajných služeb a omezující některá ústavní práva - pozn. překl.) a doktrínu preventivní války. Tolerujeme nové zákony, které vládě umožňují, aby nás špehovala, poslouchala naše telefonické rozhovory, sledovala naše finanční záležitosti, nutila nás svlékat se na letištích a také nás mohla zatýkaní bez soudního příkazu. Dostali jsme se do pasti vlastního strachu.

Paranoia může být vyléčena, ale ztráta svobody vyplývající ze společného strachu není tak lehko zvrátitelná. Lidé, kteří by měli bojovat proti zásahům do našich občanských práv, nyní vysvětlují 'nezbytnost' těchto 'dočasných bezpečnostních opatření', o kterých se vyjadřoval Benjamin Franklin.

Jestli máme změnit směr vývoje, který dnes více a více nahlodává naši svobodu, tak Američané musí začít o svém strachu přemýšlet. Strach je náš nepřítel. Ale varování, že se máme 'bát jenom strachu', nestačí, musíme proti němu bojovat a bojovat také proti těm, kteří jej vyvolávají.

Jestli chce tento velký národ zůstat svobodný, pak musí být sebejistý. Nesmíme být slepí ke skutečným hrozbám pro naše bezpečí. Potřebujeme pouze překonat postoj, dle kterého bychom měli být ovládáni vlastním strachem a těmi, kteří náš strach využívají ke zvýšení své vlastní moci.
13. 05. 2008 | 22:59

prirodovedec napsal(a):

K.M.: Dekuji za Vase klidne vecne analyticke vstupy, se kterymi casto souhlasim. Staci mi pak jen cist. :)

bigjirka: Rovnez dekuji za klidne vecne vstupy, se kterymi casto nesouhlasim. :)

Vidim dva zajimave momenty v diskusi:

Mozna se dockame zahranicni vymeny nazory Clair : Rychetsky, coz muze byt zajimave jen sledovat a fandit podle vkusu. :)
Druhy moment mozna nebude nekomu prijemny, ale mne neni prijemne leccos cist, "editor si zde bahni", takze se zeptam v duchu nedavnych omluv s editorem u slecny M.:

Dotaz autorovi: Celkem by mne zajimalo, proc Vam pan Rychetsky dava najevo ve svych prispevcich az takovou osobni nenavist a venuje Vam dlouhodobe tolik osobni pozornosti?

Pripominam Vasi "zabavnou" komunikaci kdysi pres Neviditelneho psa aj.

Mate pro to nejake vysvetleni z minulosti? Napada mne ze jeden je "chemik", druhy je "chemik", co si udelali?

Posudek na clanek? :) Na disertaci? :) Zavist? Mensi h-index? :) Budi to totiz pomerne nechutny dojem.

Zatimco jini oponenti Vam radostne davaji najevo respekt k Vasi odbornosti a posilaji Vas k sipku v jinych "odbornostech", od tohoto diskutujiciho, nejblizsiho Vam oborem, je citit neco jako znacny mindrak.

Ma to nejake opodstatneni? Nebo jste se pro neho stal zosobnenim levicaka, ktery se musi zatlouci pazbou do zeme? :)

Kazdopadne je to kontraproduktivni. Mozna kdyby z jeho textu prestala salat ta osobni nenavist, daly by se i cist a premyslet o nich a dat za pravdu jemu a ne Vam.

Takto umim jen se "zle zeptat" i kdyz tusim, ze se se zlou potazu. :)
13. 05. 2008 | 23:17

Stan napsal(a):

Proč chodit kolem horké kaše? Pan profesor otevřel velké a tabuizované téma. Věřím tomu, že toto téma i diskusi sleduje mnoho mainstreamových žurnalistů, přesto se velmi těžko dostane na první stránky novin či do politických diskusí v celostátních TV.

Respektuji odlišný názor, i když je zdánlivě extrémní, ale očekávám, že jeho horliví zastánci ho budou umět hájit "až do hrdel a statků". Příznačné je, že naši "sionisté" a "imperialisté" se rádi schovají za ony "americké selské synky", není jim hanba je dokonce pozvat do své vlasti, aby podpořili jejich politické preference a ochránili je před jejich paranoidními vizemi, ale sami se vyhnou diskusi o tom, že by se tedy měli ozbrojit a jít za své ideály zabíjet muslimské ženy a děti, protože jak jinak eliminovat islamistické demografické bomby?

Zmůžou se ještě tak na to, jak zastrašit, dehonestovat nebo pomluvit své odpůrce, případně jim někde nafackovat za rohem.

Je to stejný postup jako vždy - vymyslet nějaký nový ismus, označit jím nějaké domnělé nepřátele, a pak ovládat vystrašené masy. Nacisti měli židobolševismus, komunisti měli sociálfašismus, imperialismus a sionismus, teď se musíme bát islamofašismu, ekologismu gmoismu a dalších výmyslů našich spin doktorů.

A otázka z praktické politologie na závěr - jak je možné, že v Afghánistánu američtí a naši vojáci bojují a umírají, aby zabránili vzniku islamistického narkostátu tisíce kilometrů od nás a v Kosovu tytéž armády chrání a vlády uznávají islamistický narkostát přímo tady v Evropě?
13. 05. 2008 | 23:50

VK-Can. napsal(a):

Pane profesore Horejsi.
Omlouvam se za opozdenou reakci na Vasi zminku o mne v souvislosti s reakcemi pana Rychetskeho.
Verim, ze jeho nazory zde maji stejne misto jako kterekoliv jine, jen se musim priznat, ze jsem je necetl. Zacal jsem, ale prestal.
Davam prednost strucnosti.

Vestina tech, ktere ctu jsou schopni sdelit svuj nazor ve strucnosti a teprve kdyz je treba, tak ho umi rozvinout a eventuelne zduvodnit. I to byva strucne a k veci.
To jsou prispevky, ktere ctu a nekdy na ne reaguji, pokud mam co rici.

Vyjimku tvori pani Clair, ktera naopak si da tu praci a seznami zdejsi ctenare s mnoha fakty, ktere by jinak nemely k disposici. To ocenuji.
To je ovsem jen muj osobni nazor.

Absolutne respektuji toho, kdo ma potrebu sdelit slohovym cvicenim to, ze schvaluje invasi do Iraku, jen ho nectu.

Pan Hochmann umi sdelit svuj nazor dvema radky svym unikatnim zpusobem a pokud je treba, tak umi take dat dohromady par rozvinutych vet.
At uz s nim souhlasim ci ne, hned vim, na cem jsem.

Stejne tak to prezite "Levice a Pravice".
Vetsina tech, ktere na techto strankach rad ctu, debatuji s nimi a respektuji je, maji nazory na zaklade jejich meritu, nikoliv proto, ze je Pravy nebo Levy. To je totiz i muj nazor.

Vite pane profesore, ze spolu jsme casto byli na rozdilnych koncich, ale nikdy to nevedlo k osobnimu napadani. Proste vidime veci jinak. Mame k tomu sve duvody, ktere zde napisem. A kdo chce si je precte. Tot vse.

Jinak zdravim vsechny zname debatery.
14. 05. 2008 | 00:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy