Už tady píšu rok...

14. 06. 2008 | 15:00
Přečteno 10024 krát
Minulý týden uplynul rok od mého prvního blogového příspěvku (zde).
Sepsal jsem za tu dobu asi až moc těch článků (viz přehled zde) a ztratil tím hodně času, který jsem mohl věnovat něčemu užitečnějšímu (vědě, četbě, hraní s vnoučaty). Ale beru to jako svého (v podstatě jediného) koníčka – místo abych šel na fotbal, v sobotu nebo v neděli sednu a sepisuji svoje moudrosti (mektologické, jak by řekl kolega Havel...).


Co mi to psaní přineslo? Asi jsem si hlavně sám pro sebe lépe ujasnil a zformuloval některé své názory. Potěšilo mě souznění s mnoha čtenáři, kteří na mé psaní reagovali pozitivně, ale i diskuse s těmi, kteří měli názory jiné a svoji kritiku vyjádřili slušně. Méně mě těšily mírně řečeno neslušné reakce jiných, ale bylo jich spíše méně, než jsem očekával (nenávist a zloba některých čtenářů mě ale přece jen zarazila). Velkou zásluhu na kultivaci diskuse a eliminaci sprostot má samozřejmě pan Stejskal, kterému tímto velice děkuji.

Za ten rok mi bohužel asi dost ubylo toho optimismu, který jsem vyjádřil názvem svého prvního článku („Zaplať Pánbůh, že to není horší...“).
Dnes bych použil spíše názvu jako „Musí to být opravdu tak špatné?“, alespoň ve vztahu k dnešní politické situaci.
Co všechno špatného se za ten rok stalo?

1) Česká politika sestoupila do hlubin opravdu netušených (vláda pomocí přeběhlíků, destrukce Ministerstva školství stranou Zelených, arogance Ministerstva zdravotnictví, neuvěřitelné aktivity justičních orgánů ve věci p. Čunka, totální zpolitizování Ústavního soudu). Po Velké listopadové revoluci bych nikdy bych nevěřil, že za 15-20 let budeme na naše demokraticky zvolené politiky pohlížet s úplně stejným despektem jako na ty komunistické...

2) Premiérské vyznamenání dostali a jako mravní vzor jsou nám a našim potomkům představováni mírně řečeno kontroverzní členové skupiny bratří Mašínů. A Senát je každoročně navrhuje i na vůbec nejvyšší státní vyznamenání...

3) Nadále platí (a zřejmě už navždy bude platit) ostudný lustrační zákon.

4) Zelení nadále úspěšně blokují rozvoj jaderné energetiky a připravují tak našim potomkům těžké problémy v budoucnosti.

5) Vláda nadále prosazuje nesmyslný projekt brdského radaru a brání referendu o této věci. To, že proti radaru je 70% občanů, je uváděno jako důkaz jejich hlouposti (kupodivu zhruba stejný počet občanů měl negativní názor na předlistopadový režim...).

6) Naše vláda hanebně porušila své závazky a principy mezinárodního práva a uznala tzv. republiku Kosovo.

7) Stále se zhoršuje spousta evidentních špatností, které by šlo řešit téměř jako mávnutím kouzelného proutku, kdyby byla „politická vůle“ (resp. spíše kdyby zmizena zákulisní korupce) – mám na mysli neuvěřitelný počet provozoven hazardních her, veřejně provozované prostituce, legálně provozovaných „zastaváren“ a „výkupen barevných kovů“, které slouží především k výkupu kradeného zboží. Pravidla silničního provozu po přechodném zlepšení po přijetí nového zákona se opět masivně nedodržují a na silnicích umírá spousta lidí. Nepřestávám žasnout, jak je možné, že policie a justice nejsou schopny řešit ani takovéto záležitosti...
Zdá se, že nám někdo úspěšně namluvil, že všechno toto je nezbytnou daní za politickou svobodu a že omezování těchto věcí by bylo „bolševické“.

8) Nevidím ani náznaky toho, že by se politikové snažili o podstatné zlepšení úrovně státní správy. Jak to, že třeba ve skandinávských zemích státní instituce fungují velmi dobře? Čekal bych, že právě zásadní zlepšení úrovně v této oblasti bude naší nejvyšší prioritou. Namísto toho neustále slyším, že prostě stát dobře fungovat nemůže, a proto je jediným řešením pokud možno vše privatizovat.

9) Žádné důvody pro optimismus nepřináší ani mezinárodní politika. Irák, Afghánistán, Palestina, Guantánamo, Darfúr, Kosovo, úpadek černé Afriky... Jako „neřešitelný“ se jeví třeba problém rekordní produkce opia v Afghánistánu. Jak to, že západní země, které už několik let tvrdí, že chtějí zásadně změnit tuto zemi, prostě nevykoupí od tamějších zemědělců celou jejich produkci za výhodnou cenu? Asi by to nebylo dostatečně tržní řešení...

Doufám, že za rok budu moci být optimističtější – třeba se do té doby dočkáme lepší vlády a svět lepšího amerického prezidenta?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Není zač, pane profesore ;-)

Já naopak děkuji Vám. Za to, že se s námi chodíte podělit o své názory a postřehy. I když ne vše vidím stejně jako Vy, vždy si Vaše texty rád přečtu, neboť je považuji za zajímavé a inspirativní.

Hodně štěstí a pozoruhodných témat do dalšího roku.

Libor Stejskal
14. 06. 2008 | 15:04

Marty napsal(a):

Pane profesore, v nekolika svych bodech se mylite, takze nezoufejte, neni to tak spatne :)
14. 06. 2008 | 15:14

Tupelo napsal(a):

Pane profesore, diky za Vasi praci pri psani blogu a za cely ten rok. Vase clanky patri pro me k tomu nejlepsimu, co jsem zde cetl. A doufam ze je budu moci cist i nadale.
S Vami uvedenymi body se ztotoznuji a co se tyce zaveru: v CR se urcite dockame lepsi vlady (tezko si predstavit v demokratickych pomerech horsi), nejpozdeji po volbach (snad do nich nebude opet zasahovat bezpecnostni slozka statu) a v USA za par mesicu velmi pravdepodobne bude sedet novy prezident (co se tyce kvality, plati na nej to same co jsem napsal o soucasne ceske vlade ;)).

Mejte se hezky a at Vam to pise tak jak dosud.
14. 06. 2008 | 15:19

JOSEF napsal(a):

ČUNEK KONEČNĚ ROZKRYL SVÉ RODINNÉ FINANCE
ROZHOVOR ZE ZÍTŘEJŠÍCH LIDOVÝCH NOVIN

Pane Čunku, odkud berete peníze?
Z nočního stolku.
A kdo Vám je tam dává?
Moje žena.
A ta je bere odkud?
Z kredence.
A odkud se tam vezmou?
Já jí je tam dávám.
A Vy máte ty peníze odkud?
Vždyť vám to říkám, z nočního stolku.
14. 06. 2008 | 15:19

Ročník 53 napsal(a):

Ptáte se pane Hořejší, "Musí to být opravdu tak špatné?".

Tato věta hovoří, že jste stále optimista. Já už ne, protože vám odpovím: "Musí!"
Můžeme si za to sami. Nijak totiž proti vámi uvedeným kauzám a nepořádku neprotestujeme. Už zase čeští občané drží hubu a krok. Je to s podivem, protože nemusí. Takže jediný důvod proč tento stav trvá, je absolutní ztráta občanů víry ve spravedlivou změnu. Jeden hajzlík odejde, nahradí ho jiný, a politici říkají, že je to tak v pořádku. Ze lži udělají pravdu, a člověku zase nezbývá nic jiného, než zatínat pěsti bezmocným vztekem.

U posledních voleb jsem nebyl, a opravdu nevím, zda půjdu k dalším. Já už totiž nevěřím nikomu, neboť jak sám píšete, ten despekt mám vůči politikům bez rozdílu stranické příslušnosti.
14. 06. 2008 | 15:26

bigjirka napsal(a):

Jen pište, pane profesore - souhlas s problémy ve všech uváděných bodech. Vyjma snad lustrací. Tam je problémem naopak to, že se řádně neuplatňují. Věřím, že v pohledech na příčiny a východiska Out of the crisis se budeme zajímavě lišit.
14. 06. 2008 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

Na některé události mám jiný názor, nicméně váš blog patří k nejkvalitněkším.Jsem rád, že sem píšete.
14. 06. 2008 | 15:38

Ikena napsal(a):

Blahopřeji autorovi k zajímavým příspěvkům a oceňuji jeho vůli vytrvat.

Pane Hořejší,
s řadou uvedených bodů lze souhlasit.
Ale je možné k některým bodům, stačilo by jen k těm, které nás tlačí nejvíce např. 1,2,4,5, a 7, znát i Váš názor na možnosti a způsob jejich řešení?
14. 06. 2008 | 15:49

im napsal(a):

Myslím, pane profesore,

že až Vaše vnoučata poporostou natolik, aby si mohla tuhle roční žeň Vašich blogových příspěvků sama přečíst a zařadit si do souvislostí, budou mít názorný přehled všeho důležitého, co se za dvanáct měsíců událo, a nebudou to suché historické údaje k memorování, ale pohled zaujatého člověka, který o věcech vezdejších hodně přemýšlí a umí svoje postoje výstižně zformulovat, což je velký dar, který není každému dán.

To, že se vyjadřujete k věcem, které trápí mnoho z nás, vyvolává pod Vašimi příspěvky často velmi bouřlivou diskusi, a tak to má být, názory se mohou tříbit v diskusi lidí, kteří by se za normálních okolností třeba nikdy nesetkali. Ta zpětná vazba má svou důležitost.

Takže pěstujte bez výčitek svědomí své hobby i nadále, myslím, že okruh Vašich čtenářů je větší, než si myslíte.

P.S. Našel byste za uplynulý rok i něco z obecné politiky, co Vás potěšilo?
14. 06. 2008 | 15:52

Narrno napsal(a):

Všechno nejlepší, pane Hořejší, hip hip hurá! Tak pánové a dámy, kdo mi pomůže dát panu Hořejšímu hobla?
(pořád s vámi nesouhlasím v pohledu na politiku, ale pšt, nebudu vám kazit slavný den :) )
14. 06. 2008 | 16:06

Sraffa napsal(a):

Poděkování, a nejen za blog. Za skvělou reprezentaci té části české vědy, která se ve světě neztratila a neztratí. A za to, že nám všem připomínáte, že máme svědomí. Sem tam nějaký ten jiný pohled na věc je znamením toho, že jsme ještě nezhloupli.
14. 06. 2008 | 16:21

Řeč mysli napsal(a):

Česká politika sestoupila do hlubin opravdu netušených (vláda pomocí přeběhlíků, destrukce Ministerstva školství stranou Zelených, arogance Ministerstva zdravotnictví, neuvěřitelné aktivity justičních orgánů ve věci p. Čunka, totální zpolitizování Ústavního soudu).
Česká Akademie věd (český vědci)sestoupila v porovnání s USA do obludných hlubin(Sysifos, pidi množství objevů, příšerná finanční černá díra, pohrdání občanů s AV, mektologické moudrosti atd.).
Víte, nesaháte ani po kotníky naší "občansko-obecné svátosti" panu prezidentovi Václavu Klausovi. Jsem rád když se mohu vůči lidem s podobným charakterem vymezovat. Vzdělaným, ale málo moudrým.
14. 06. 2008 | 16:34

prirodovedec napsal(a):

Pane profesore, vida kritika od nekterych je ve skutecnosti projevem obdivu k Vam. Protoze co by to bylo pro Vas za hruzu, kdyby Vas tito obdivovali? :)

Hodne stesti, zkuste nepolevit v zajimavych nametech a zvazte, zda se zde nadale tak opatrne chcete vyhybat otazkam tykajicim se vedy a VS vzdelavani (patri to prece do 1+7+8?), jak jste podle mne zde cinil doposud.
14. 06. 2008 | 16:46

Narrno napsal(a):

to Řeč mysli: Hou hou, nebyl bych takto příkrý. Česká věda na tom není zdaleka tak špatně, jak píšete (co máte mimochodem proti recesistickému spolku Sysifos?). A pan Hořejší sice má názory, co se politiky týče, se kterými se asi nikdy neshodnu, ale i přesto ho pořád (ač nerad :) ) považuji za inteligentního a moudrého člověka. Zvláště když se pustí do paní Mihovičové (kde té je konec, chybí mi ta žena alternativ...), tak si skoro ze samého nadšení nad jeho intelektem až slintnu na klávesnici :)
(Mezi námi dvěma - pan Klaus je mi taky sympatičtější, ale to tady raději neříkejte moc nahlas, dnes je to jako přiznat se k nadšené zoofilii nebo něco takového... ;) )
14. 06. 2008 | 17:06

Řeč mysli napsal(a):

...ztratil tím hodně času, který jsem mohl věnovat něčemu užitečnějšímu (vědě, četbě, hraní s vnoučaty)...opravdu hrůza! Protože co by to bylo pro Vás za hrůzu, kdyby Vás tito obdivovali? :) Kodex pro diskuzi! Blogisté jsou jakoby město a diskutující jako kanály. (O.Neff). Jestliže tedy diskutující nepoužívají sprostých slov, potom jsi jsou všichni rovni! Jací zvířata žijí v kanálech města? To:prirodovedec. Jaké jsi asi kanálové zvíře? Doc, Dr, Ing,....CSc,...? Také příšerně cincáš a nikdo tě za to neodsuzuje!
14. 06. 2008 | 17:19

vlk napsal(a):

PAne profesore Hořejší. mi kteří Vás čteme si tedy dnes můžeme říci:
Už rok máme to štěstí, že se nám dostává možnosti číst VAše kultivivané, moudré, provokativní a k zamyšlení nutící blogy. Už rok, vedle svých studentů vzděláváte také nás. Je to štěstí.Děkujeme Vám.Považujeme si toho.
A řada z nás si to také řekne.
Zcela nepochybně patříte k tomu nejlepšímu, co na zdejších blozích najíti lze. A bez Vásby to tu bylo výrazně chudší.
ŽE stav státu i světa je , buhužel , většinou takový jako jste popsal / nesdílím asi dva body, což je zanedbatelné/? Speciáně Vám se ale podařilo něco ojedinělého. Byl to právě Váš blog, který uvedl do chodu alespoň kednu ministerskou mašinerii a přiutil ji k nějaké reakci. Sice směšné, úřednicky hloupé, ale aspoň něco. Oni Vás , milý pane profesore, Ti panáci ČTOU! A tudíž i berou vážně! A nás, své voliče, alespoň trochu , byť transformovaně přes Vás, také. Úžasná věc.
Takže, prosím, prosím, šiďte trošku vnoučata. Ve prospěch zdejší zdivočelé smečky.
14. 06. 2008 | 17:48

prirodovedec napsal(a):

Narrno: Ja tu Vasi zalibu ve zviratech opravdu ale opravdu nechapu ... :) a vyznamne krcim oboci. :)

Pravda ovsem je, ze bych cekal, ze autoritu pozy vudce jedne vladnouci loupeznicke party od autority svetoveho vedce pisiciho zde celkem uprimne sve blogy, odlisite :). Ovsem proti gustu zadny disputat, i Husak a jini meli sve fanousky. :) I ja se na neho rad podivam, zejmena kdyz ma letusku po boku. :) A cim dal castejsi humoristicke texty vitam, viz napr. nove "Irske listy". Je to v nasich tradicich absurdnich autoru na cele statu.

Rec mysli: Zajimavou citaci O.Neffa vyjadrujete jeho nazor a svuj souhlas s nim a ne pravdu nebo muj nazor. :) Jen si tedy libujte ve svych kanalech sam.

Chapu, ze Vas Vase nechut (zrejme politika? :) ) vuci vedcum a ucitelum, kteri na rozdil od ruznych model neco umi, musi zakonite vest k napadani, kterym trvale a rad zaplnujete i jine sve prispevky. Ktery titul chybi Vam? Pamatujte, ze v titulech to neni a reformy je stejne zrusi.

Berte to tak, ze se nadale budeme tise mijet ve svem "oboustrannem cintani", tentokrat mi ale Vas vypad vuci AV i autorovi pripadl prilis legracni, abych jej zcela pominul. Tesi mne, ze jste si meho naznaku vsiml.
14. 06. 2008 | 17:49

prirodovedec napsal(a):

vlk: Dokonale. Jak to, ze mne to nenapadlo? :)
14. 06. 2008 | 17:50

Narrno napsal(a):

to prirodovedec: Nechápu, čemu se divíte. To je přece známá věc, že my, voliči ODS, se večer před usnutím klaníme ikoně Klause a každé druhé pondělí v měsíci se slézáme na sabatech, kde tančíme kolem hořící vatry z pneumatik a plastových lahví (tu máš, Modrá, ne Zelená Země!) ;)
14. 06. 2008 | 18:08

Vaclav Horejsi napsal(a):

Dekuji vsem za komentare a mila slova; nejlepsi je ovsem jako vzdy "Rec mysli", jehoz nick je skutecne vystizny ;-).

Ikena:
Myslim, ze jsem se k nekterym tem tematum po body 1,2,4,5, a 7 opakovane vyjadroval (krom bodu 7, chystam se take k tomu...).

im:
Nevzpominam si na nic z ceske obecne politiky, co by me v uplynulem roce potesilo...

prirodovedec:
K vede a vedni politice jsem se nekolikrat vyjadril (viz muj seznam - 13.6.07, 23.6., 26.6., 28.7., 31.7., 2.8., 28.8., 21.9., 10.11., 15.11., 18.11., 15.12., 17.3.08, 26.4., 1.5.,
k vysokoskolskemu vzdelani moc ne, asi neco napisu.
O tyto me prispevky ale byl o dost mensi zajem nez o ty "politicke" nebo "nabozenske"...
14. 06. 2008 | 18:09

prirodovedec napsal(a):

Narrno: Jsem rad, ze jste mne nezklamal. :) A uz chapu i tu modernizovanou zalibu v letuskach ... (maji pri svych obletech tech vater kostata, nebo padaky z Kalouskovych prebytku nebo L 151 z zelezne zasoby?). :)

V.H.: Vy si prece zde uz nemusite hlidat citace. :) Pokud napisete, slibuji, ze budu delat propagaci (i u vlka :) ). Copak Vas nelaka pohnout s dalsim ministerstvem (viz vlk vyse)? :)

Jinak tim seznamem dat jste mne zcela dostal. :) Znate me hnidopisstvi takze beda, jestli jste se v nekterem datu spletl, uz si to jdu zkontrolovat. :) Pokud ano, vratim Vam to. :) A presto o te vede: Co "stotricitka"? To je prece Vami neprobrana horka novinka. :) Vidite tu mezeru od 1.5.? :)

Na VS vzdelani se tesim, u prof.Z. jsem Vas cetl.
14. 06. 2008 | 18:20

jarpor napsal(a):

Dobrý podvečer,

přidám se k těm, kteří si Vaše psaní přejí. Ne však proto, že bych s Vámi často souhlasil, nýbrž proto, že diskuse o opačných názorech, konfrontace rozporů vede k nějakému pohybu, neříkám, že vždy správným směrem vpřed a může být inspirativní pro obě strany.

Nedá mi, abych nezmínil jeden Váš podpis pod prohlášením vážených osobností ve zdravotnictví. Ti - a Vy s nimi - jste odmítli jako nepřípustné "kontroly" novinářů v nemocnicích, ze kterých vyplynulo, že často není problém se dostat ke zdravotní dokumentaci pacientů, k lékům, na jednotlivá oddělení... atd. Jednalo se o "bezpečnost pacientů", jistě víte o čem píšu.

Ve světle i Vámi uvedených jednotlivých bodů tohoto blogu, hodně věcí se děje špatně - dle Vašeho názoru.
Váš podpis pod zmíněným prohlášením ve světle i tohoto blogu si však lze vyložit i takto : voláte a dožadujete se změn, že je potřeba kontrol - ale ať se proboha nedotýkají Vás a Vašeho okolí.

Doufám, že jsem Vám příliš nezkazil hezké odpoledne.
14. 06. 2008 | 18:29

Monika napsal(a):

Vážený pane profesore,
chtěla bych vám poděkovat za vaše články. Většinou s vámi souhlasím, někdy se můj názor liší, ale s dnešním článkem souhlasím takřka do puntíku. Žiji v zahraničí a vždy když přijedu do ČR, překvapuje mě, jak se lidé zde k sobě chovají a jaká je v ČR negativní atmosféra. –

Před nedávnem jsem byla na jedné zahraniční konferenci, kde byly oceňovány pedagogické projekty. Na konferenci byli také zástupci ministerstev, včetně českého. Jednu cenu získali i čeští učitelé z jedné malé školy. A tady bylo možné pozorovat prazvláštní věc. Zatímco ministerští zástupci z jiných zemí svým učitelům upřímně gratulovali za ocenění, seděli společně u stolu a slavili, čeští úředníci si našich učitelů vůbec nevšimli, ba dokonce se k nim ani nehlásili. Kolegyně z jiné země se mě dokonce ptala, kdo jsou ty dvě věčně naštvané, zamračené se osoby. Zatímco z jiných týmů proudila pospolitost, radost a energie, ten český nejenže nestál při sobě, ale působil jako bez života. Možná to byla výjimka (chtěla bych v to doufat), ale dodnes mě tato zkušenost lehce děsí a táži, proč tomu tak je a zda právě zde, v těchto maličkostech, netkví prapříčina toho, co ve svém článku popisujete.

Obrazem této atmosféry nedůvěry a sobectví mezi lidmi je přirozeně i chování a praxe politiků. Jestliže se například nejvyšší státní představitel působí v tom smyslu, že věci namnoze spíše komplikuje, místo aby přispíval k jejich řešení nebo se alespoň stal jakýmsi spojujícím článkem dohody – a to jak na vnitropolitickém, tak mezinárodním poli (Karel Hvížďala tento nedostatek velkorysosti, ješitnosti a opakující se vzdorovitosti označil jako „infantilní étos“), jak potom lze očekávat nějaký posun politické rovině? Jestliže se vlastní zisk a nedostatek smyslu pro spolupráci a synergii (a to jak mezi jednotlivými lidmi, tak i politickými stranami) stal všeobecně prosazovaným přístupem, jak potom lze očekávat, že v zahraniční politice tomu bude jinak?
14. 06. 2008 | 18:30

vlk napsal(a):

přírodovědče
nech mi tu radost, že Tě někdy předběhnu ,-)) jen někdy slibuji.
14. 06. 2008 | 18:31

tata napsal(a):

prostě jen slova díku za příspěvky kde sem si rozšířil sve chapaní pro mně hodně přínosné ,děkuji
14. 06. 2008 | 18:58

Ikena napsal(a):

Omluva, trochu odbočím od tématu.

To Narrno,
kdyby alespoň část voličů ODS byla schopná
tak fundované diskuse, které se nám dostává od Vás. Možná se to zlepší.

To Monika,
naprostý souhlas. V Čechách je absolutním pánem všeho státní úředník všech stupňů. Existují sice výjimky, ale poskrovnu.
Copak se mohli ministerští úřednicí snížit k nějaké družbě s učitely neznámé školy. Když všechny moudra může vytvářet jen úřad.. Asi se domnívali, že měli být odměněni oni, neboť, jako ministeští úředníci mají největší zásluhy na výsledku.
14. 06. 2008 | 20:03

Lerak napsal(a):

nelze Vám, pane profesore, nic jiného než poděkovat za Vaše příspěvky a věřit, že lidé typu Julínka se svým chováním a "odborností" zdiskreditují sami!
14. 06. 2008 | 20:19

bigjirka napsal(a):

Pojďme k bodu 3)
Ostudný není lustrační zákon, ostudné je to, kolik lidí mu uniklo. Z velmi jednoduchého důvodu. StB toho měla moc :-) a tak začal převádět spisy na mikrofiše. Dost toho stihla, ale bohužel v ČR není fotokopie důkazem. Takže důkazy existují, je jich poměrně dost, ale nejsou to důkazy. Viz Kato a jiní. Pokud někomu nevadí estébáci a milicionáři ve vysokých funkcích, mě ano. Když pracují někde v soukromé firmě, nikdo na ně nemůže. Naopak dobytek Vondruška si je klidně poslancem... takže souhlasím, že je to ostudné... ale naopak :-)
14. 06. 2008 | 20:38

bigjirka napsal(a):

ad5) Kdyby někdo z vojáků řekl o Vaší práci, že je nesmyslná, nevylučuji, že by Vám to připadlo divné. Takto se velmi lehce vyjadřujete o velmi odborné záležitosti, což bych si já (s vědeckou kvalifikací v oboru radioelektronika) netroufl. Inu, odvážnému štěstí přeje... Druhá věc ovšem je podle všeho nedostatečné posouzení rizik provozu radaru a jeho potenciální dopady na létající aparáty a živé organismy v ose hlavního svazku do vzdálenosti mnoha km.....
14. 06. 2008 | 20:44

Gorash napsal(a):

Pane Hořejší,
celkem fajn. Přeji Vám, aby Vás optimismus již nadále neopouštěl, doporučuji tolik neřešit politiku a radši se soustředit na ta vnoučata - vždyť svět je krásný, když si ho sami nekazíme.

Ale musím se vyjádřit k vašemu bodu 9), protože to je opravdu perla. Podle vás je řešením produkce opia to, že ho budeme od jejich pěstitelů za výhodné ceny kupovat. Tako to je opravdu skvělý nápad. Jako pěstitele by mě to určitě motivovalo, abych příští rok místo máku nasel ředkvičky, protože kdo by pěstoval něco, co od něj buď velmi výhodně koupí drogový překupníci a když ne ti, tak přijde stát a koupí přebytky on. Víte, vůbec jsem nepochopil, co jste tím chtěl říct a v čem je to řešení... :-)
14. 06. 2008 | 21:49

Vaclav Horejsi napsal(a):

Gorash:
"Víte, vůbec jsem nepochopil, co jste tím chtěl říct"

Nic si z toho nedelejte :-)
14. 06. 2008 | 22:23

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
tento blog je výroční a tak snad raději zhodnotím Váš blog než Vámi popsaný stav společnosti, ke kterému vcelku nemám příliš co dodat.
Váš blog je mi nejmilejší a také tematicky nejbližší. Proto - pokud nejsem zrovna v zahraničí - si ho nenechám ujít, ani diskuzi k němu. Také se zde scházejí obvykle nejzajímavější diskutéři.
A tak Vám za ty příspěvky děkuji a přeji mnoho zdaru do dalších let :-).

Pro pana Stejskala: Píši z jiného počítače, jsem na návštěvě :-)).
14. 06. 2008 | 23:24

jepice napsal(a):

Pane profesore,
váš blog jsem objevila už dřív a ráda jsem si tu vždycky početla. Je opravdu zajímavý a diskuse bývá též.
Napsal jste /jako odpověď na výtku, že nepíšete víc článků o tom, k čemu máte profesně blízko/:
<...k vysokoskolskemu vzdelani moc ne, asi neco napisu.
O tyto me prispevky ale byl o dost mensi zajem nez o ty "politicke" nebo "nabozenske"...>
To, že se tam nediskutovalo stejně hojně a bouřlivě jako pod články o věcech, které momentálně hýbou veřejností, přece nic nevypovídá o jejich kvalitě. Nenechte se odradit.:)
14. 06. 2008 | 23:55

Matylda napsal(a):

Pane profesore, díky za vaše shrnutí. Neopravila bych ani čárku z toho, co jste napsal. Vaše blogy mně mluví z duše.
Pro Řeč mysli: ani vy jste nezklamal. Vaše mysl je ale asi hodna léčení, když pokaždé její řeč je nesoudný blábol.
15. 06. 2008 | 08:33

Kadlous napsal(a):

To bigjirka - standart, nezklamete pane. Je ale těžko pochopitelné, kde se ve Vás bere ta zloba a zášť. Vy musíte být až neskutečně zlý člověk. To co zde soustavně předvádíte, tolik zloby asi ani nejde soustředit do jednoho člověka. Doporučuji - možná by byla dobrá nějaká léčba u odborníků.
15. 06. 2008 | 08:56

bigjirka napsal(a):

Kadlousi, zkuste si léčbu sám. Příště byste mohl zkusit nějaký argument, útok na člověka už vám jde. Povšimněte si, že z vašeho příspěvku se ani nedá poznat, ke kterému příspěvku se vyjadřujete. A o jaké standartě to píšete :-). Také bych pro vás měl hodnocení, ale jako komunikativní a konsensuální člověk si jej nechám pro sebe...
15. 06. 2008 | 09:07

bigjirka napsal(a):

Ale v jednom máte pravdu. Estébáky rád nemám. Sám jsem jim nepodlehl a v seznamech nebyl, ačkoli se kolem mne vehementně motali. Z toho, že někteří tam byli a jiní ne a z toho, že naopak jsem tam našel skoro všechny lidi, které jsem podezříval, soudím, že jejich evidence byla dosti spolehlivá. Kdyby tomu tak nebylo, byla by to organizace zcela nefunkční.
15. 06. 2008 | 09:32

Řeč mysli napsal(a):

Narrno: Velmi mě irituje politický pohled profesora imunologie. Není v něm moc moudrosti. Přesvědčil jsem se, že slabým můžete cpát hory doly a stejně vám nebudou vděčný! Pan profesor s tím nikdy nepřišel do styku. Chodí do kostela, má sociální cítění atd. O politicích mluví s pohrdáním. Naši vědci jsou neschopni nabídnout něco originálního. Všechna moderna přichází z ciziny. A měl by vzniknout AntiSysifos. Jedna pětina občanů umírá na pozdní či nesprávnou Dg stanovenou odborníky. Alternativní medicínou mají sta tisíciny procenta umírajících. Proč pan profesor zde nepíše populární články o imunitě? Měl by se také pochlubit svými "maxi/mini" originálními objevy v imunologii. Názory k politice (nesprávně analytické) by neměl psát. Měl by polemizovat o víře; je schopen vzdělanec věřit v Boha či si víru plete s bludy?
15. 06. 2008 | 10:20

lock napsal(a):

Vážený pane Hořejší,
vaše příspěvky patří k tomu nejlepšímu na zdejších blozích. Přesto, že se ne vždy s vašimi názory ztotožňuji (od toho tady ostatně ani nejste...), nenechám si vaše postřehy ujít. Zejména mě potěšila vaše sonda týkající se zdravotnické reformy - mimochodem, myslím, že na úroveň reakce MZ do smrti nezapomenu :( Přeji Vám k vašim prvním blogovým narozeninám, aby Vám události následujícího blog-roku vrátily alespoň trochu optimismu :) Hezký den!
15. 06. 2008 | 10:24

bigjirka napsal(a):

Ano, Řeči, otřel jste se o jádro pudla. Osobně mi nevadí žádné z páně profesorových názorů. Má na ně právo a jak jsme se shodli "levice i pravice jsou legitimní". jenže pan profesor rád pronese své naázory autoritativně a "analyticky" a spousta lidí padne na prdel: řekl to pan profesor, je to pravda. Že mluví o polititicích s pohrdáním, se nedivím.
15. 06. 2008 | 10:28

MA-FU napsal(a):

Pane profesore
za ten rok co píšete,jsem si početla a děkuji Vám za některé články s různými ,leč burcujícími tématy-viz"Obří tunel
ve zdravotnictví,Věda,náboženství atd...".Dnešní situace pro mne, ubírá na spokojenosti a nevím co člověk vydrží,smiřovat se z horší variantou.Nadšení po 89 r. vydrželo dost dlouho,stávající situace mi však na spokojenosti nepřidá.A tak si ráda přečtu názory ,že s tím pohledem nejsem osamocena. Děkuji za Vaše příspěvky.
15. 06. 2008 | 10:54

bigjirka napsal(a):

Jinak s Masarykem: Demokracie je diskuse... což tady zatím povětšinou je, na rozdíl od vrcholové politiky
15. 06. 2008 | 11:17

Aleš napsal(a):

Pane profesore, blog čtu několik posledních měsíců, i když s řadou názorů , dnes 3,5,6 nesouhlasím- jsem přesvědčen ,že váš blog patří k těm, které většinu diskutujících nutí přemýšlet a to je moc dobře. To, že se vám podařilo vyburcovat MZ ČR z komunikačního ticha je čin, na který nikdo nemůže zapomenout.
Lustrační zákon- mám problém s tím, že se jej po více než 15 letech nepodařilo nahradit zákonem o státní službě a to že ten stále neplatí je přece jasnou ukázkou toho, jak politici přistupují ke státní správě.
Radar - já jsem pro něj- jen mne vadí ten hovadský spěch v době , kdy vůbec není potřebný-polské rakety spí, NATO začíná diskutovat jak s raketami naložit a v USA se bude měnit prezident. Proto to vypadá, jako , že naše vláda se snaží splnit cílovou premii a že ta premie není malá.
A Kosovo- myslím si , že jiná cesta není- že to není nejlépe je jiná věc.
A co ve vyspělém světě vidím jako problém největší- schopnost nést zodpovědnost- příklad energetika- zdrojů pro výrobu el. energie je nedostatek a to tlačí cenu vzhůru, ale výstavba nových elektráren i jaderných padá s tím, že je k nim odpor v místech , kde mají stát a že nejsme ochotni opravdu šetřit- např. nárůst klima jednotek.
15. 06. 2008 | 11:32

juvel napsal(a):

Pane profesore, z tohoto Vašeho blogu (se kterým se ztotožňuji) si odnáším optimismus:

a) vyznívá tak, že budete v psaní blogů pokračovat, což většina z nás přivítala,

b) z diskuze je zřejmé, že je zde stále dostatek lidí, kteří upřednostňují pravdu, právo, spravedlnost a ohled na slabší, před pragmatickým sledováním jen vlastních zájmů.

Díky takovým lidem a postojům jsou i nespravedlivé a tvrdé poměry snesitelné a nakonec i uspokojivé. Ať je totalita nebo demokracie.
15. 06. 2008 | 13:30

Narrno napsal(a):

to juvel: Nechte mě hádat - že dle vašeho názory ODS není strana, co ji leží na srdci pravda a slabší spoluobčané? ;)
Pokud vám křivdím, hluboce se omlouvám :)
15. 06. 2008 | 14:12

bigjirka napsal(a):

:-) Narrno, nemíchejte jabka a hrušky: i já si myslím, že ODS, KDU, ČSSD, zelení a komunisti nejsou strany, kterým by ležela na srdci pravda a to ostatní. :-DDD

Myslím si jen, že po socanských osmi letech už bylo načase střídání.. ale etická destrukce byla tak hluboká, že čertvíjak to bude dál, ODS to nevytrhne ani nechce... jestli snad je Nečas celkem OK, Julínek nevím..., tak třeba Hodač se opravdu poved...
15. 06. 2008 | 14:36

Englishman napsal(a):

Well done! Vaše blogy čtu obvykle s chutí nebo alespoň s chutí je číst začínám :-) S vašimi politickými názory sice ostře nesouhlasím, ale tím lépe: nám, kteří jsme pravicového založení, ukazujete nebo připomínáte, že ne každý levičák je zločinec. Dovolil buch si v této souvislosti jen podotknout, že ani my, co tíhneme doprava a členy skupiny Mašínů považujeme za hrdiny, nejsme nutně zločinci. Přeji příjemný zbytek neděle.
15. 06. 2008 | 15:17

Ikena napsal(a):

bigjirka,
no, dnes už Vás poznávám a jste zase ve formě S tím Hodačem, to uznávám, to je síla a zvláště oceňuji, že jste na to poukázal vy. (Toho Schweinara, to jsem nebral)
15. 06. 2008 | 15:25

Narrno napsal(a):

to bigjirka: Teď jste mi normálně pošlapal ideály, člověče... že vám není hanba ;D
Jinak já mám docela slabost pro Tlustého, holt mi jsou paličatí kverulanti tohoto typu něčím sympatičtí :) Topolánek je Ťunťa ťululum, co to už absolutně nezvládá, Julínkovi spíš fandím (Cikrtovi fandím zcela, kecy o "cikrtném" od těch, co jim tak leží na srdci blaho těch slabších, mě dovedou dožrat - tohle se díkybohu týká jen žumpy zvané novinky), Nečas je pro mě neutrální, Langer mi občas něčím připomíná Grosse a to vážně není pochvala... a tak to by prodnešek stačilo, přeci jen kritika vlastních pravicových řad není to, co bych zrovna pod blogy pana Hořejšího chtěl nějak moc rozepisovat :)
15. 06. 2008 | 15:37

juvel napsal(a):

to Narrno: nepsal jsem o stranách ale o lidech jako jednotlivcích. Znám i několik voličů ODS a jsou to slušní obětaví lidé. I za totality jsem poznal členy KSČ, kteří byli rovněž takoví. Proč však takoví lidé volí ODS nebo byli členy KSČ to si moc vysvětlit nedovedu. Porozumět lidské povaze je tak náročné, že člověk často nerozumí ani sám sobě. Hádáte naprosto přesně, ať se snažím sebe víc, neshledávám, že by ODS byla strana, které by ležela na srdci pravda a slabší spoluobčané.
15. 06. 2008 | 16:10

Zacheus napsal(a):

Nechci být cynický právě při připomenutí Vašeho výročí, pane profesore, ale po přečtení tohoto Vašeho blogu se mně asociací vybavil skvělý bonmmot novináře Jiřího Hanáka, který v nedávném komentáři Práva napsal:
"Svět se řítí do ďáblovy řiti...". (Doufám, že citát obstojí i před panem Stejskalem).

I tak si jistě nejenom já přeji, abyste ve svém zajímavém psaní pokračoval a za to dosavadní Vám děkuji. Zacheus
15. 06. 2008 | 16:53

Já I. napsal(a):

Pane profesore Hořejší,budu stručný:
Děkuji za Vaše blogy.

Reaguji trochu opožděně,zaujala mne diskuse pod blogem MUDr. Rátha o fungování kanadského zdravotnictví.Tam jsem víc doma.S mnoha Vašimi názory (až na vyjímky)se mohu ztotožnit a z reakcí na Vaše témata si udělat obrázek o stavu společnosti.
O stavu české politické scény jste napsal pravdu.Žel Bohu.
15. 06. 2008 | 17:05

bigjirka napsal(a):

Ikeno, ale ten Schweiner OK není, něco tam smrdí.. ten výjezd 1970 a otec estébák... mě to voní na spícího agenta...

juveli, a socanům jako že leží, jo? nenechte se vysmát... golden slumbers.. nebo co vás oslepuje

Narrno, lidi.. nevím.. o všech se mluví špatně.. Tlustý pro mne úplně důvěryhodný není.. komunistická minulost, majetek, divné kontakty... Langer má dost špatnou pověst v Olomouci... O Nečasovi jsem nic konkrétního špatného neslyšel.. Proti Julínkovi je ohromné socanské tažení, čert se v tom vyznej.. Cikrt je docela osobnost.. a ten jeho chudinka adoptovanej kluk, postiženej, jak vypadá vesele a spokojeně... tohle je věc, která důvěru budí..
15. 06. 2008 | 17:16

Michal Hocek napsal(a):

Vaclave,
uprimne - myslim, ze jsi vetsinou svych politicky naivnich blogu ztratil hodne sveho kreditu mezi vedci, coz je skoda, protoze jako vyznamny vedec a predni manazer vedy, bys pro zlepseni situace mohl hodne udelat (treba jako predseda AV)...
15. 06. 2008 | 18:41

Vaclav Horejsi napsal(a):

Michal Hocek:

Michale, ambice na sefa AV ROZHODNE nemam...

Na tom, co je "naivni" bychom se asi neshodli - myslis, ze prave ty jsi tim spravnym posuzovatelem?
15. 06. 2008 | 18:49

Michal Hocek napsal(a):

Ale ne - me nevadi, ze jsi levicak a antiamerikanista. Spise jsem mel na mysli, ze by vrcholni predstavitele vedy nemeli zaujimat krajni politicka stanoviska - uz proto, ze strany u moci se meni a veda bude vzdycky podstatne zavisla na statni podpore. Tvoje sloupky skutecne jsou volebni agitka CSSD (nekdy mozna jeste levicovejsi).
To ze nemas ambice na predsedu AV je podle me velka skoda.
Zdar
Michal
15. 06. 2008 | 19:00

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane profesore.
Dovolte mne komentar k jedne Vasi vete :
"Po Velké listopadové revoluci bych nikdy bych nevěřil, že za 15-20 let budeme na naše demokraticky zvolené politiky pohlížet s úplně stejným despektem jako na ty komunistické..."

Pane profesore, nezlobte se, ale obcane nezvolili demokraticky sve politiky, ale politickou stranu, ktera politiky dosazuje.
Na to, KDO se stane politikem ma obcan a volic absolutne nulovy vliv!
Pokud toto nebude v Cesku pochopeno, tak debata nebude brat konce a vysledky budou stejne !
Problem neni v politicich, ale ve volebnim systemu!!
15. 06. 2008 | 19:37

vlk napsal(a):

VK-Can

zdravém k javorům.
Jste moudrý muž! Máte pravdu. Jak to,že jsme, ve svém pokročilém věku na to nepřišel?
15. 06. 2008 | 19:53

Čochtan napsal(a):

Pane Hořejší,
moc se mi líbí váš 5.bod: „.. nesmyslný projekt brdského radaru…. referendum o této věci…. proti radaru je 70% občanů…“

Vidím, že jste opravdový demokrat a ctíte vox populi, vox Dei. Navíc jste zřejmě i špičkový odborník přes protiraketovou obranu. To je dobře, takových odborníků je moc zapotřebí v tomto světě. Američani radar chtějí, zaplatí ho do halíře, tak asi vědí proč. Ale vy jako odborník víte líp než oni, že je nesmyslný. Odborník větší než celý Pentagon !

Když už jsme u té demokracie, co myslíte pane profesore, kolik lidí by se vyslovilo pro odsun cikánů z naší země ? Také 70% ? Nebo víc ? 80 % ? nebo snad 90 % ? Byl byste také tak velký demokrat jako jste v případě radaru ?
15. 06. 2008 | 19:58

prirodovedec napsal(a):

M.H., V.H.: Dovolim si prepych nazoru anonyma. Tesi mne, ze autor blogu nema zajem se kompromitovat ani funkci predsedy AV. Staci cist nazory a znat kroky soucasne osobnosti na cele AV a vidime, ze i skvely vedec se jako predseda AV snadno umaze politikou a bojem o finance.

Koneckoncu mozna i proto, aby mu to nikdo nenabidl, pise V.H. takove blogy. :) A dobre cini, protoze je dle mne otazkou casu, kdy AV jako instituce bude zrejme v pripade uskutecneni planovanych reforem VS po ustavech pohlcena VS a dalsimi. :) Obdrzeni neuprovozovatelnych EU projektu bude tim tichym katalyzatorem. Nema proto smysl byt poslednim velmistrem radu na prolamovanych hradbach Jeruzalema. :)

Priznam se ovsem pane M.H., ze mne ponekud prekvapuje Vas jasny soud kolegy. Domnivam se, ze psani takovych soudu nese nebezpeci, ze Vam nekdo "spravedlivy" mezi fanousky V.H. nastavi zrcadlo. Koneckoncu prave svym psanim blogu mnohe nove fanousky mezi vedci ziskal. :)

Takze jako takovy fanousek ted Vam radostne "nastavuji zrcadlo". Jiste Vam to bude stejne prijemne, jako Vase nastaveni zrcadla bylo autorovi blogu. :)

Jste zrejme velice nadseny vedec pro svuj obor, ktery podle sveho presvedceni jiste delate na svetove urovni. Mate rychle a jasne soudy, protoze jste svetovy vedec, jiste vite (verite), ze vsemu co Vas zajima rozumite nejlepe. Alespon tak pusobite. A Vase rychle soudy Vas alespon nezdrzuji od toho nejlepsiho a nejobtiznejsiho na svete - Vaseho oboru. :)

Nicmene Vas v ocich mych a kolegu spoluctenaru dosti diskredituji dve veci:

(1) Vase pomerne znacne oborove sebestredne diskusni prispevky vcetne Vasi podpory tech metod hodnoceni, ktere jsou pro Vas obor vyhodne. Chapu neni to na rozdil od pana profesora politicky naivni, je to pochopitelne, ale je to prilis pruhledne pro mene naivni informatiky a prirodovedce. :)

(2) Na druhe strane Vase prispevky na tema hodnoceni vedy u informovaneho prof.Z. se nejen dle mne vyznacuji neznalosti pravidel, odbornych studii a principu, ale i znacnou naivitou ve vztahu k odhadu budoucich dopadu zdejsich scientometrickych experimentu na financovani vedy. Vas ctenar si pak rika: "Pouziva M.H. ve svem vyzkumu i nejake statisticke, ci jine vypoctove postupy? A je schopen je pouzit i na neco jineho nez svuj obor? Vzdyt je to tak jasne." Zda se totiz, ze mimo obor nepouzivate. Coz ovsem pripadnou Vasi konkurenci tesi a pravdou je, ze nejste vyjimkou, pro mnohe specialisty je tato "schopnost" typicka. Je samozrejme pak legracni sledovat diskusi zakladniho vyzkumnika ovenceneho publikacemi ve svem oboru, ktereho analyticky v diskusi prekonava informatik, ci programator. :)

Proto trocha skromnosti v soudech o druhych by Vam slusela. :) Doufam, ze to berete jako uprimnou pomoc Vasemu dalsimu diskusnimu rozvoji. :)
15. 06. 2008 | 20:34

Michal Hocek napsal(a):

Prirodovedec:
to jste me dostal - uz mlcim a jdu psat nejake publikace, abych se mohl potom vytahovat na kolegy, kteri jsou samozrejme mnohem lepsi nez ja, ale publikace nepisi, protoze to v jejich oborem neni zvykem :-)
15. 06. 2008 | 21:02

prirodovedec napsal(a):

M.H.: Vidim, ze jste se poucil, :) a "presne" jste mnou psane pochopil, jak jsem ocekaval. :) Drzim Vam palce.

Jen ale upozornuji, ze publikaci "na vytahovani" jiz mate dle WoS docela dost (mozna pokud byste se chtel vytahovat na autora blogu, pridat byste mohl :) ), ted je ale nutne odstranit ty ostatni a daleko zretelnejsi (vyse zminene :) ) slabiny. :) Tak to nepoplette. :)

A to, ze IF publikace v informatice nejsou kriteriem, to prece od prof.Z. jiz vite. A ze par nasich takovych informatiku od devadesatych let pusobi uspesne ve svetovem vyzkumu (spise ve vyvoji) venku, to asi od neho vite take. :) Pravda moc IF publikaci nemaji, ale mozna ted na neco "od nich" klikate. :)
15. 06. 2008 | 21:52

jogín napsal(a):

Vašzu, dobrý, občas sice nesouhlasím, ale ta píchnutí do vosích hnízd jsou perfektní.
15. 06. 2008 | 22:32

Vaclav Horejsi napsal(a):

Michal Hocek:

Michale, pokladam se za MIRNE levicoveho - pokud me nazory pokladas na extremni, tak to vskutku nechapu... Co pokladas za "neextremni" levici??

Proboha, z ceho soudis, ze jsem "antiamerikanista"?
Je tedy "antiamerikanisty" i ta vetsi polovina Americanu a spousta americkych politiku, kteri stejne (a mnohdy mnohem vice) kritizuji soucasnou americkou politiku???

Čochtan:
Vy mate nejak promyslene technicke reseni "odsunu cinanu z nasi zeme"?
Kam a jak byste je odsunoval?
15. 06. 2008 | 22:49

VK-Can. napsal(a):

Zdravim vlku.
Na Vasi otazku bych si dovolil odpovedet moudrosti, kterou jsem ziskal, kdyz mne babicka cetla pohadku o Honzovi jak sel do sveta.

Moc jsem se divil, proc si to Honza musel razovat do sveta!
A co mne odpovedela babicka ? Jedine tak se chlapce muzes naucit neco, co se nelze naucit doma!

Cesky volebni system je replika stareho volebniho systemu z dob vzniku Ceskoslovenska, ktery byl nestastne obziven po valce a myslim, ze ma svuj podil na unoru 1948!

V dobe vzniku Ceskoslovenska v roce 1918 vyhovoval, ovsem vyvoj sel dal.
Nikoliv cesky volebni system!
Proto ho novi nastupci starych nomenklatur radi prevzali a jen s malym a lehkym "vyladěnim", prijemnym jejich sluchu, ho zdarne pouzivaji.

Kdybych nezil v Kanade, tak bych asi videl soucasny system stejne jako Vy ci mnoho jinych.
Po 40 letech komunistickeho volebniho systemu tato replika skutecne vypada demokraticky.
Ovsem jako u kazde repliky, jeji skutecne hodnoty jsou nepatrne a v pripade repliky stareho ceskeho volebniho systemu jen vychytrale zneuziti historie.
15. 06. 2008 | 22:49

Čochtan napsal(a):

Pane profesore,
po válce jsme měli v Čechách a na Moravě ani ne 500 cikánů. Proč jich teď máme kolem 300 000 ? Jakým právem ?

Technické řešení ? Jak přitáhli tak odejdou. Přestanem je zadarmo živit, " Chcípni, když nechceš makat!" (nějakej Banga) a do pár týdnů sami zmizí jak pára nad hrncem.
Každý národ má právo nepustit si do země lidi, etnika, které nechce.

Ale o to tu vůbec nejde, Jde o velkého demokrata Hořejšího, který se zaklíná údajnými 70% proti radaru.

Proti cikánům je nepochybně víc než těch 70%. Tak co, pořád ještě demokrat pane Hořejší ?
15. 06. 2008 | 23:08

Peter Strop napsal(a):

Jubileum si vyzaduje pozitivni prispevky a komentare. Ja jsem na se z tohoto blogu poucil o postojich nove ceske levice a snad castecne i o tom odkud se berou. To neni malo, i kdyz zavery nejsou zrovna prekvapujici: Je to z vetsi casti stejne jako pred lety: Elitarstvi a neuspokojena touha postarat se o masy mene poucenych ci svepravnych jedincu - socialni inzenyrstvi/velka role statu – temer vylucna orientace na prerozdelovan (kde by bylo potreba vic penez), ale zadna koncepce vytvareni hodnot - predstavy, ze my moudri a osviceni uz tentokrat vytvorime lepsi a spravedlivejsi stat. Nechci tvrdit, ze jubilant, ci kazdy diskutuji ve vsech bodech a na 100% naplnuje vyse zminene body, ale na kazdy lze najit par dobrych prikladu.
16. 06. 2008 | 01:55

kancelarska_mys napsal(a):

Autorovi

Ten rok uběhl velmi rychle a Váš blog se stal jedním z nejčtenějších a, což je možná ještě důležitější, nejdiskutovanějším ze zdejších blogů. Neomylně rejpete do věcí, které mnohé pálí. Nikdy si nenechám ujít Váš blog, i když na aktuálně.cz z nedostatku času jen nakouknu.

Zatím ještě nikdo nepochválil Váš osobitý smysl pro poněkud ironický suchý humor, tímto tak činím.

Myslím, že pan Stejskal by měl špendýrovat jeden narozeninový dort se svíčičkou, a příští týden další, protože diskuse pod Vaším blogem o Darwinovi je naprosto neuvěřitelná, trvá užnepřetržitě celý rok, což je (asi nejen zdejší) opravdu rekord.

Pište dál.

:-) recaptcha mi píše "pleases all" :-)
16. 06. 2008 | 09:45

vlk napsal(a):

VK-Can

Dnes velký pozdrav k javorům -Moudrý muži.

Donutil jste mne uvažovato věcech, které pro mne byly elemntárně jasné a jednoduché.
Totiž o tom , zdali je poměrný volební systém skutečně tím nejlepším,jak jsme si doposud naivně myslel.
Odmítal jsem zásadně volební systémv ětšinový. Prootže jsme automaticky předjímal, že prostě poměrný je s pravedlivější a ve svých důsledcích, že paltí, že co spravedlivé jest,musí býti ilepší. Zdá se , že vnašem českém Absurdistánu by to mohlo být naopak. tedy ohledně voleb.
PArlamnetní strany by musely být velmi opatrné koho , v případě většinového systému budou nominovat. PArtaje by se musely starat o výchovu osobností.. Politici by si museli dávat daleko větší pozor na svou pověst a budovat karieru zdola. Tedy zejména výkony.

Budu k sobě upřímný. roli pro odmítání většinového volebního systému pro mne hrál i fakt, že minimálně v prvních volbách podle tohoto modelu by z něj profitovala současná největší vládní strana. Řekněme si upřímně, že má prstě nejvíc nejvíce vyprofilovaných tváří. Leč, jestliže vyčítám politikům, že jejich horizont začíná akončí s délkou jejich mandátu, nemohu tak postupovat sám,.
Tím , nejspííš drtivým volebním vítezstvím by sice všechno začalo, ale určitě neskončilo. Určitě ne. A zrovna skrze něj by mohla následovat v dalších volbách, stejně drtivá porážka.
Zdá se, že jstemne převedl na jiné náboženství. Moudrý muži.
16. 06. 2008 | 10:16

Ládik napsal(a):

k bodu 3: lustrační zákon je ostudný - protože je měkký a přišel pozdě. Příslušníci StB měli být pojmenováni, zbaveni majetku, měla jim být zakázána jakákoliv činnost ve státní správě a státem řízených organizacích. A každý desátý měl být zastřelen. Že se tak nestalo, je příčinou dnešního marasmu.
16. 06. 2008 | 10:51

MS napsal(a):

vlku, omlouvám se za to co jsem napsala dříve - svým příspěvkem 10.16.43 - (dle mne) jste překročil svůj stín. :-))).
16. 06. 2008 | 11:54

VK-Can. napsal(a):

Mily vlku.
Jsem poctěn, ze jsem ve Vasich ocich ziskal hodnoceni nejvyssi, hodnoceni Moudreho muze.
Jsem touto poctou potesen, ale osobne mam pocit, ze bych te moudrosti jeste hodne potreboval, abych se aspon přiblížil teto kvalifikaci.

Nyni k nametu volebniho systemu.
Pomerny volebni system ve forme, jak je nyni pouzivan v Cesku, byl vyvinut v dobe po 1 svet. valce, kdy vetsina obcanu mela jen velmi omezene moznosti informaci.
Bylo nutne rozhodovat za obcany a na tomto zaklade je tento pomerny system vytvoren.

Po pravde receno jsem byl nesmirne prekvapen, kdyz jsem zjistil pred nekolika lety, ze tento system z doby politicky kamenne byl znovu pouzit.
Casto se ukazuje, ze nastupci starych nomenklatur jsou svym myslenim daleko vpredu, pred davem radovych obcanu!
Pouziti tohoto pomerneho volebniho systemu byl velmi rafinovany krok, ktery nebude jednoduche zmenit!!
16. 06. 2008 | 19:32

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 06:22

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 06:22

louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
18. 08. 2009 | 11:24

replica handbags napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 20:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy