Můj srpen 1968 – Dubček, tanky, placatý fiat (s dovětkem o Gruzii a panu prezidentovi)

15. 08. 2008 | 14:45
Přečteno 12073 krát
Onen rok byl pro mě ve všech ohledech „annus mirabilis“ – v červnu jsem maturoval na SVVŠ (tak se tehdy nazývalo gymnázium) v Roudnici nad Labem, dostal jsem se bez problémů na vysněnou Přírodovědeckou fakultu UK a někdy od března jsem fascinovaně sledoval neuvěřitelný politický vývoj, kterým jsem byl naprosto nadšen. Zdálo se nám tehdy, že se před námi otevírá fantastická budoucnost, naivně jsme si mysleli, že dubčekovský „socialismus s lidskou tváří“ je to, co vyřeší neduhy světa. Opravdu jsme si v těch několika jarních měsících připadali jako nejsvobodnější národ světa, opravdu jsme doslova milovali tehdejší představitele „strany a vlády“ i odvážné novináře a spisovatele.

Počátkem srpna jsme se spolu se dvěma kamarády z „gymplu“ vypravili na vandr do Bulharska a Rumunska. Do Burgasu jsme dojeli vlakem a pak jsme se stopem přemísťovali po pobřeží, spali pod širákem (a občas s tím měli potíže s bulharskou milicí). Jednou nás v Sozopolu zadrželi a předvedli na služebnu. Výslech se změnil ve dvouhodinovou politickou diskusi (pochopitelně v ruštině, však jsme z ní před dvěma měsíci maturovali), ve které jsme ohnivě hájili náš skvělý „socialismus s lidskou tváří“, zatímco milicionáři říkali, že čechoslováci zrazují socialismus a že to brzy špatně dopadne.

Potom jsme stopem odjeli do Rumunska, ve kterém tehdy vládl mladý, sympatický a vůči SSSR poněkud odbojný Nicolae Ceaucescu. Lidé nám tam vyjadřovali sympatie, a tak jsme byli ochotni vidět, že je to tam všechno „objektivně“ mnohem lepší než v Bulharsku.

Od černomořského pobřeží jsme se vydali stopem na cestu zpět do naší progresivní vlasti. V Kluži jsme se v hospodě potkali s člověkem, který říkal, že je nevlastním bratrem Vasila Bilaka; neodvážili jsme se mu říci, jak málo sympatický nám tento politik je, a oportunisticky jsme mu jen říkali, že je „velmi důležitý“ – odměnou nám bylo, že nás vzal přespat k sobě domů do pokoje pro hosty, který byl na rozdíl od zbytku bytu skutečně parádně zařízený.

Na rumunsko-maďarské hranice jsme dorazili 20. srpna velmi brzy ráno. Hraniční přechod byl ještě uzavřen a motali jsme se okolo něj tak nešikovně, že na nás vyběhl rumunský voják s namířeným samopalem a předvedl na strážnici. Nastalo vzrušené telefonování a za 20 minut přijeli dva důstojníci, kteří uměli na rozdíl od vojáka rusky. Rychle se vysvětlilo, že nejsme maďarští špioni, kteří právě pronikli ze spřátelené lidově demokratické země, ale že se pokoušíme dostat se směrem právě opačným.

V nejbližším maďarském městě jsme už únavné cestování stopem a spaní v pankejtě vzdali a za poslední peníze jsme zakoupili vlakovou jízdenku do Prahy. Už za tmy jsme dorazili do Budapešti (tam nám vlak málem ujel, když jsme si na peróně kupovali něco k jídlu) a pak už jsme zmoženi únavou spali až do Prahy, kam měl náš vlak dorazit něco po páté ráno (později se ukázalo, že to byl poslední vlak, který ještě projel přes hranice). Kolem čtvrté ráno jsem v polospánku zaslechl z chodbičky řeči jakéhosi pána o vojácích a tancích, ale myslel jsem si, že je to jen nějaký sen.

Když jsme vystoupili na Hlavním nádraží, bylo to jako v nějakém válečném filmu – po ulicích jezdily tanky, ale i náklaďáky, na jejichž korbě mladíci mávali zkrvavenými československými prapory. Na křižovatce Na Florenci stálo před semaforem několik aut; poslední z nich byl malý fiat. Hned za ním stála kolona tanků. Ten první troubil a dával najevo, že chce okamžitě projet a že ho nějaký semafor nezajímá. Po chvilce tank na fiata prostě najel, řidička v poslední chvíli vyskočila a kolemstojící už jen pomohli odnést placaté auto na chodník…

Na Václaváku byla spousta tanků a skoro se tam nedalo vydržet pro štiplavý kouř z jejich výfuků. Kolem tanků byla spousta lidí, kteří s vojáky vzrušeně diskutovali – ti však evidentně příliš nechápali, o co jde. Někteří lidé na tanky vyskakovali, krumpáči se snažili proděravět sudy s palivem, jiní zase zaplétali do pásů tlustá ocelová lana – bylo s podivem, že je vojáci nepostříleli… Šokující byl pohled na čerstvé díry v průčelí Národního muzea. Střelba se ozývala neustále, zvláště od rozhlasu. Snažil jsem se tam dostat, ale naštěstí se mi to pro nesmírný nával lidí nepodařilo.

Na Staroměstském náměstí se mi naskytl vskutku neobvyklý pohled – bylo tam rozmístěno několik protiletadlových kanónů s pětimetrovými hlavněmi. Dal jsem se tam do řeči s nějakým kapitánem; rozčileně jsem se ho ptal – „Jak dlouho tady budete?“ Podíval se na mě s opovržením (vypadal jsem po těch třech týdnech cestování stopem opravdu jako vagabund – špinavý, vlasy na ramena…) a řekl: „Dokud tady budou takoví, jako ty“. Vlastenecky jsem mu namítal, že je to přece naše země, ale moc to na něj nezapůsobilo.

Potom jsem se prozaicky dopravil autobusem (kupodivu i v ten den jezdily!) do podřipské vesnice Straškova, kde jsme s rodiči bydleli. Maminka už samozřejmě skoro omdlévala hrůzou, kde asi jsem…

Není bez zajímavosti, že pro naši rodinu byl 21. srpen vždy významným dnem – toho dne se v roce 1951 totiž narodil můj mladší bratr. Takže mě uvítal sdělením, že letos se na oslavu jeho narozenin dokonce střílelo…

To, co následovalo potom, bylo nejprve docela heroické - věřili jsme, že si naši milovaní představitelé budou stát na svém, že vypukne mimořádný 14. sjezd KSČ, který jarní reformy ještě zradikalizuje a „bratrské vstupce“ vypudí, ale po týdnu už začalo jít všechno s kopce, i když jsme si ještě několik měsíců dělali iluze. Nejméně do května příštího roku bylo totiž poměrně svobodno – dobře si pamatuji, že dokonce ještě v červnu jsme spolu s několika dalšími kolegy-studenty ve veřejném autobusu rozjařeně zpívali na melodii „Johna Browna“ slova velmi žalovatelná (cosi o tom, že ráj na zemi nastane teprve až se Gustávu Husákovi, Brežněvovi a komunistům stane cosi velmi nepříjemného - je mi až žinantní ta krvelačná slova opakovat).
Pak ale v dubnu 1969 nastoupil místo Dubčeka Husák, a v srpnu 1969 už do demonstrantů stříleli „naši“ milicionáři, vojáci a esenbáci (a Dubček, coby předseda Národního shromáždění, to schvaloval…).

Na tohle, a všechen ten hnus, který následoval, ale už opravdu raději ani nevzpomínat…

Ještě že i v SSSR se 15 let poté objevil jakýsi nový Dubček a v roce 1989 jsme se přece jen dočkali, a to dokonce něčeho podstatnějšího, než „socialismu s lidskou tváří“ pod vedením „hodných komunistů“…
V srpnu 1968 ale nikdo nečekal, že to bude trvat tak dlouho (na druhé straně, třeba v roce 1985 zase nikdo nečekal, že to „praskne“ tak brzy).

P.S.
Nemohu si odpustit jednu aktuální poznámku. Od některých komentátorů teď slýcháme, že to, co se teď děje v Gruzii, je vlastně opakování československého srpna 68.
Promiňte, ale tehdy k nám „bratrské armády“ nepřišly poté, co jsme tady pobili dva tisíce civilistů na sporném území… To srovnání mi proto připadá skutečně, ale skutečně velmi nemístné…A smekám před panem prezidentem, který měl opět odvahu říci pravdu - podobně jako nedávno o Kosovu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Kosovo byl precedens, který pohřbil poslední zbytky mezinárodního práva. Obyvatelé Jižní Osetie i Abcházie mají právo na samostatnost, když nechtějí žít s Gruzií ve stejném státě. A všichni, kdo uznali Kosovo nemají právo hájit nyní celistvost Gruzie.
Válka je vždy špinavá věc, ale v Gruzii je vývoj veden směrem, že Gruzie je spojenec USA, zatímco Srbsko bylo protivníkem.
Čili o paralelu se srpnem 1968 nejde ani náhodou a Kosovo se ještě šeredně vymstí.
15. 08. 2008 | 14:56

Shifu napsal(a):

K poznámce na závěr: máte naprostou pravdu. Schvalování genocidy v Cchinvali v podobě Schwarcnberga, Sobotky, Svobody a spol. hraničí se zákonem na ochranu lidských práv a svobod. Je to stejné, jako schvalovat holokaust.
15. 08. 2008 | 15:03

JC napsal(a):

Tak nám pan profesor pochválil pana profesora.:-))
K těm 2000 obětí. Pane profesore, jako pamětník byste mohl vědět, že sovětské, potažmo ruské propagandě je neradno věřit. To oni v roce 68 také přišli kvůli tomu, že kontrarevolucionáři se chystali masakrovat jejich soudruhy. Jeden z tehdejších účastníků byl dokonce postřelen československým snajperem/http://zpravy.idnes.cz/roku-1968-me-poranil-ceskoslovensky-snajper-vypravi-sovetsky-general-1i5-/kavarna.asp?c=A080815_132011_kavarna_bos/.Jo a fotky mrtvých sovětských vojáků, zamordovaných v 68 otiskovala ruská "PRAVDA".A Rusové volali po vymlácení čechoslováků./Tohle mi říkala sestřenice-Ruska jak poleno někdy v roce 1972. Na druhou stranu osobně nevím, co si mám myslet o Gruzímských demokratech, když v Gori na náměstí mají sochu Stalina.
15. 08. 2008 | 15:20

ROSSIAN napsal(a):

Ano, máte pravdu pane Hořejší, Klausův postoj je v současné situaci navýsost rozumný, alespon tím zachránil počáteční ostudu, když švarcenberk i topolánek v médiích vyjadřovali podporu Saakašvillimu, v době kdy již byla potvrzená genocida v osetii ze strany gruzínské armády.
Navíc Klausův postoj je cenný i z širšího zahraničně-politického hlediska: Nepostavily jsem se na stranu nenávistně poštěkávajích rusofobních ratlíků, poštívaných us neocons (Ukrajina, pobaltí) které nevynechaají jedinou příležitost jak si přihřát svoji rusofobní "polívčičku".
V případě že bychom se postavily na jejich stranu, tak se akorát zesměšníme a zdiskreditujeme před celým světem.
15. 08. 2008 | 15:59

ROSSIAN napsal(a):

A ještě dodatek, v Gruzii prý působí (pravděpodobně ilegálně příslušníci estonské armády převlečení do gruzínských uniforem a by je nebylo poznat. Etničtí rusové i když mají Gruzínské občanství raději Gruzii opouštějí,i své byty protože jsou neustále zastrašováni výhružkami a fyzickou likvidací. Někteří očití svědci mluví i o tom, že mezi gruzínskými jednotkami slyšely anglicky hovořící žoldnéře (tajná podpora USA?). Jestli si někdo myslí, že toto vyřeší přítomnost západních mírových jednotek tak se asi plete. Vše by se odehrávalo pod taktovkou USA které by se zde mermomocí snažily znovuobnovit svůj vliv, takže by Saakašvilliho kryly, a lecos mu i prominuly, i případnou mstivou genocidu za vlastní zpackanou akci. V této situaci se vůbec nedivím rusům, že západním mírovým jednotkám nevěří. Pouze ruská přítomnost v této oblasti může zabránit aby se celý konflikt nezvrhnul do genocidy a krveprolití.
15. 08. 2008 | 16:09

ROSSIAN napsal(a):

Jinak účelové srovnávání médií současné situace v gruzii a roku 68 je opravdu nehorázná o do očí bijící propaganda. Média u nás totiž patří mezi nejméně objektivní na světě. Jsme případ země s ukázkouvou manipulací s veřejným míněním, zvláště v případě lží o současném rusku. Nicméně co lze čekat když mediální i politické posty obsadily fanatičtí rusofobové, nebo mediální žoldnéři, kteří už s masovou propagandou mají své zkušenosti již z doby kdy opěvovali SSSR - např. "nezávislý" senátor štětina a mnoho dalších.
15. 08. 2008 | 16:15

tim napsal(a):

No, vzpomínám si, jak jsme ro prožívali na malém městě. Jak jsme na Rusáky nadávali, a co jsme jim přáli...

Teď se mi ty vzpomínky vybavily. Díky gruzínskému prezidentovi. A nejen kvůli němu. ... Gruzínský vpád znamenal asi 1400 - 2000 mrtvých osetínských civilistů ,asi 30 000 na útěku. Ze 70 000 obyvatel.

US okupace Kosova pod hlavičkou NATO znamenala etnickou čistku od 200 000 - 300 000 Nealbánců. A 90 denní intenzivní totální bombardování Jugoslávie , tedy oblastí mimo Kosovo, dále obchod s orgány unesených lidí.

Co znamenal US vpád pro Iráčany? V důsledku téměř 1 000 000 mrtvých, 5 000 000 lidí na útěku a totální anarchii, boj všech proti všem.

TO JE MASO !!!

Ač jsem sovětskou (ne ruskou) okupaci zažil, když kriticky srovnám, a to Sovětům (tedy Rusům, Ukrajincům,Baltům, Gruzíncům ani třeba Jakutům ) moc nefandím, byla neobyčejně mírná. Tehdy jsme si to nemysleli, okupanty jsem nenáviděl. Rodiče, všichni taky. Ale pokud si nepotřebujeme léčit komplexy, uspokojí nás, že SSSR už není a nebojíme se srovnat, jak to probíhá dnes, je to tak. Dnes se útočí na civilisty PŘEDEVŠÍM. Stát, který nám to provedl, neexistuje, ti odpovědní lidé jsou v důchodu nebo mrtví, jejich ideologie zanikla. Necítím nepřátelství k Rusům nebo Ukrajincům - lidem, jako jsem já sám. Čo bolo, bolo, nelze vzít zpět. Nenávist 20 let po pádu komunismu už je dětinská, bojovat se má, když je to aktuální a ne, když je vyhráno. SSSR už není, komunismus také ne, historie jde dál. Jenže nic není jako dřív. Svět se vyvíjí. Jsou jiné hodnoty mění se jejich nositelé. Jsou jiné výzvy, jiní vládcové, jiná rizika.
Dnes ve světě staví útočné základny, udržuje vazalské státy, podporuje pro své cíle etnické nepokoje a napadá cizí země, jiná velmoc.....
Nenadál bych se, že Rusko zabrání humanitární katastrofě a zažene agresora, který je ne demokrat, ale diktátor, dosazený USA. Svět se mění.....

mějte se

-----------------
Ps: dovolím si malou úvahu...

1500 ze 70 000 je 2,1%.
30 000 ze 70 000 je 42,8%
tolik civilní ztráty Osetínců po gruzínské invazi, převedené na %.

Pokud tedy tato čísla srovnáme, Československo mělo v době vpádu něco kolem necelých 15 000 000 lidí( neprohlížím statistiky, je to velmi hrubé).
2 % populace by tedy byla 300 000 lidí.
30% 4 500 000 lidí.

Takže cizí vpád, aby byl tehdy srovnatelný při početním dopadu na obyvatelstvo s tím gruzínským do Osetie dnes - muselo by zemřít 300 000 civilistů a utéci dalších 4 500 000. To jen tak, pro ideové fanoušky ( Gruzie má loutkový režim, řízený USA) gruzínské invaze, čistě pro zamyšlení...
15. 08. 2008 | 16:18

normal napsal(a):

Klause zrovna nemusím, ale jeho postoj ke Kosovu a Gruzii si cením mezi těmi našimi opičáky v postech ministrů. Je třeba sledovat, která strana spektra politického má podobný názor.
Ale to jen tak mimochodem. V roce 1968 k nám vtrhly spřátelená vojska, aby nás zachránily od oportunistů a zrádců socializmu. O necelých 40 let později vtrhla zase naše spřátelená vojsky bombardéry bez vyhlášení války do suveréních států, aby tam také ochraňovala, dodnes většina neví koho, prý údajně demokracii. Zanechala tam statisíce mrtvých, rozvrácená hospodářství, ekonomický chaos a neskutečné utrpení obyvatel. To se s rokem 1968 u nás nedá srovnat. Ale paralera mezi obsazením Ćeskoslovenska a bombardováním Jugošky a Iráku se jistě nabízí. S Osetií se to srovnávat nedá. Jenomže v roce šedesát osm jsme nestáli na straně agresorů vítězí.
15. 08. 2008 | 16:29

RUMCAJS napsal(a):

Daragie druzja používají kazetové bomby.
Daragie tavarišči vyhrožují Polsku.
Musíme se bát r. 68 ? Já myslím, že musíme.Zvláště, dokud našimi občany budou magoři, jako tim a ROSSIAN.
15. 08. 2008 | 16:29

Jiří Křovina napsal(a):

Dobrý den,
Váš postoj pane Hořejší už nemůže být ideologičtější. Né že by nebylo fajn, že jsou Vaše postoje predikovatelné, ale ony zapadají do určitého ranku. V případě Ruska Vám okamžité porušení suverénních hranic nevadí, v případě Kosova ano. V případě prohlášení o počtu obětí věříte oficiálnímu stanovisku ruské strany a dokonce ho používáte jako argument. Jindy tak vybaven argumenty, komentujete konflikt bez jakéhokoliv náznaku pochopit historické pozadí. Je to pouze krátký dovětek, ale není vůbec překvapující - co takhle se těm věcem opravdu věnovat - když chcete kázat a využívat svůj kredit k oslovování veřejnosti. Nemam chuť stavět se na žádnou stranu - znám kavkaz a tušim dohledatelnost pravdy - ale vždycky mě fascinujou lidi s takovym patentem na historii jako máte Vy. Vám je to všehno jasný Mašíni, Kosovo, Gruzie atd.. přičemž děláte v oboru kde se všechno mění den za dnem a pravda má spíše povahu děvky prodejné. S pozdravem Jíří Křovina
15. 08. 2008 | 16:34

Kritik napsal(a):

Pěkný pohled do historie prostřednictvím osobních zážitků autora.
Ta první polovina roku 1968 byla prostě úžasná, na to se nedá zapomenout. Zážitky nepřehlušilo ani to cinkání klíči koncem roku 1989. V roce 1968 všichni snili o vytouženém spravedlivém ráji. Po listopadu 1989 jsme se jen těšili, že potlačovatelé našich snů konečně půjdou od válu. Ale nikdo nečekal, že namísto nich přijdou ještě horší.

To P.S. na závěr článku plně vystihuje dnešní morální hrůzu.
15. 08. 2008 | 16:48

jr napsal(a):

Pane Křovina,naprosto přesně.Díky.
Pro některé glosátory slovo vlast je nic.Kolaboranti jako rossian a tim jsou štvavé,nenávistné odpadky.
15. 08. 2008 | 16:55

jirka napsal(a):

Křovino, ruští vojáci v Osetii měli mandát OBSE. takže hranice neporušili. Osetie není historické území gruzie, Osetínci jsou tam doma 1500 let. Oni jsou oběti. Kdežto Kosovo je srbské historické území a Albánci v kosovu útočníci, kteří se ani nesnažili zastírat, že jejich cílem je etnická čistka.

Chcete omlouvat Saakashviliho vraždění?? Zde je jednoznačné, kdo je agresor. Co byste s Osetínci udělal? Co je Stalin do Gruzie začlenil, pořád usilují o samostatnost. Etnicky vyčistil, jak to udělali Albánci pod US ochranou na Kosovu?? Věříte ještě, že zásah v Kosovu a bombardování Jugoslávie byl veden za "multietnické" Kosovo??Jen povězte, co byste na místě Ruska uděla vy. Oni jsou ve své zemi doma 1500 let a s gruzií do Stalinova zákroku neměli nic společné. Nechal Osetínce vyvraždit a etnicky vyčistit?? Jste vůbec normální?

Rumcajzi - kazetové bomby použily USA při 90 denním bombardování Jugoslávie a v iráku. A Izrael při vpádu do Libanonu. Kdy, kde a jak vám to vadilo?

mrazí mne z takových b*bů. Škoda, že jste nebojovali, když to mělo smysl a teď se předháníte
15. 08. 2008 | 16:58

Václav napsal(a):

Pane profesore, rok 1968 nás zažilo více, někteří z nás kvůli nesouhlasu s politikou komunistů, SSSR a vstupem vojsk přišlo i na několik let o milované zaměstnání a stali jsme se na léta vládnoucí třídou. To,co píšete nad kursivou psaným odstavcem, lze akceptovat. Ale ani vy,ani asi nikdo z nás opravdu nevíme, co se pod tím opět schovává.Vybarvuje se to opět jako rusko-americký problém, pod jehož pokličku nevidíme.Myslím si, že si obě strany, zvláště nyní USA za Bushovy vlády, nemají co vyčítat.Kde byli Američani za Mnichova,kde byli v roce 1968.? To je všechno pouze hra, kde se na obou stranách po dohodě vydělává.Všechno je to špína, pouze lidem se musí dát ta světlá idea, aby šli za ty, kteří v teple a bezpečí vydělávají závratné sumy,nasazovat vlastní zdraví a životy.Za to se jim něco slíbí a skutek utek,jak nás dějiny stále o tom přesvědčují.
15. 08. 2008 | 17:02

jirka napsal(a):

pane jr, dokažte, že vámi uvedení jsou kolaboranti. Jinak jsou to jen hloupé nadávky a řeči, protože nemáte argumenty. Jak to víte, že kolaborant nejste vy?
15. 08. 2008 | 17:02

StandaT napsal(a):

Pane profesore, všímáte si, jaký typ propagandistů přitahujete? Stáváte se takovým smutným hrdinou.
15. 08. 2008 | 17:12

Englishman napsal(a):

Václav Hořejší: Můžete laskavě objasnit, proč ve své závěrečné poznámce opakujete nehorázné lži z ruské propagandy? Ty dva tisíce mrtvých nejenom že nikdo neviděl a kdyby tam větší množství mrtvých bylo, tak by Rusko dávno zaplavilo mésia v celém světě. Ale také:
1) Rusko ty údajné mrtvé mělo spočítané dopoledne po noční gruzínské ofenzivě
2) Na dva tisíce mrtvých by musely být desetitisíce raněných, tedy komplet celé město a několik přilehlých vesnic k tomu
3) Na dva tisíce mrtvých civilistů by musely být mrtvé stovky ruských vojáků a tisíce osetínských (viz dislokace ozbrojenců)
Je těžko věřit, že si tohle neuvědomujete. Samozřejmě, že těch dvacet nebo možná padesát mrtvých, na které se ty dva tisíce brzy smrsknou, je také velké číslo. Stejně jako počet mrtvých zabitých teď Ruskem a osetínskými milicemi. Ale proč být šiřitelem ruské propagandy?
15. 08. 2008 | 17:16

Lila napsal(a):

Já si mj. vzpomínám, že bratrská pomoc v roce 1968 přišla "na pozvání československého lidu"; na západní hranici se z ničehož nic začaly objevovat tajné sklady zbraní, zřejmě pocházející ze západních imperialistických diverzních centrál. A kdo by ještě váhal, mohl se dozvědět "pravdu" z rozhlasové stanice Fltáva, případně z Bílé knihy, kterou vydala tuším agentura TASS.

Myslím, že někteří lidé jsou nepoučitelní...

Nevím kdo má pravdu dnes, nemám dostatek věrohodných informací,
ale stejně jako Jiří Křovina obdivuji lidi, kteří nikdy nepochybují a úplně vždycky mají ve všem jasno. A ještě stihnou pozurážet všechny, kteří s nimi jejich názor nesdílejí.
15. 08. 2008 | 17:16

cetnar napsal(a):

pane Václav Hořejší, vybudoval jste si karieru v komunistickem modelu Sovetske Akademie Ved; mate titul CSc (nomenklaturne schvaleny titul UV KSC) .. TAK UZ PRESTANTE KECAT. Kdyby dnes bylo CSSR, tak jste clen KSC a uspesny akademik, nositel radu VI Lenina. Jste byvaly svazak a tedy komous. Tod vse hrdino!
15. 08. 2008 | 17:17

RUMCAJS napsal(a):

jirka:
Dej odkaz. Jenom hloupě kecáš.
15. 08. 2008 | 17:19

Englishman napsal(a):

jirka: O většině z toho, co píšete o Osetii, by se dalo celkem úspěšně pochybovat.
15. 08. 2008 | 17:22

ivanT napsal(a):

Ohledne Kosova a Osetie: Nebyly pricinou obou konfliktu totozne? Snaha polo-nezavisleho uzemi o vytvoreni nezavisleho statu v podminkach, ktere vetsine obyvatel nevyhovovaly?

Neni mi jasne jak je mozno souhlasit s prvnim a ne druhym, nebo naopak.
15. 08. 2008 | 17:38

RUMCAJS napsal(a):

Té poznámky pod čarou jsem si všiml až nyní. Tak pan profesor smeká, že náš pan prezident v naprosto identických příkladech se zachoval různě.
Tak to je mazec.
15. 08. 2008 | 17:52

tssstsss napsal(a):

Ke Kosovu a Osetii - rozdíly tu jsou

Osetie nepatří do Gruzie. Po bolševické revoluci Osetii a Abchazii gruzie vojensky obsadila. Pak tam tyto země připojil násilím Stalin, bez ohledu na mínění obyvatelstva.
Osetínci žijí na svém historickém území a jsou oběti.
Albánci přišli na kosovo díky turecké vládě, která jimi nagrazoval zmasakrované křestany. První světová válka stála Srbsko životy asi 1, 5 milionu lidí, druhá 2 miliony. V ní bylo Kosovo součástí veliké Albánie pod Itálií a nealbánce tam masakrovala SSdivize Skanderberg. V každé druhé srbské rodině po II světové na kosovu nebyli dospělí mužové. Tito zakázal návrat uprchlíkům a podporoval přistěhovalectví z Albánie. Kosovo je historická součást Srbska, většina Albánců je tam teprve ve 3tí generaci. Albánci se cílem, vznikem velké Albánie a vyčištěním Kosova netajili. Jsou útočníky, ne obětí.
15. 08. 2008 | 18:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Už zase Rossian.

Lidé takového ražení v tomto státě nemají co pohledávat.

Seber se klacku a padej odkud jsi přišel!!
Snad si nemyslíš ,že nás tady budeš provokovat?
Známe ruské bestie a jejich komunistické manýry.Nebudu se opakovat.Už je mě to trapné.Pořád se zjevují noví a noví ......(jak to mám napsat,aby to editor nesmazal).
Proto jsem také vyzval vás všechny rozumné lidi,abyste podpořili úsilí směřující ke zpřísnění udělování víz a pobytů pro RUSKÉ OBČANY,kteří se chtějí usazovat v našem Českém státě.
Neberte to co se děje nyní v Gruzii na lehkou váhu.Aby vám nakonec nezbyly zase jen oči pro pláč.!!!!!

Pokud mě považujete za nedůvěryhodnou osobu, tak si alespoň přečtěte článek p.Vladislava Güntera v dnešních Lidovkách(rubrika Horizont).

Ivan.
15. 08. 2008 | 18:26

Luk napsal(a):

to Rumcajs:
Mohl byste prosím upřesnit "v naprosto identických příkladech" a "se zachoval různě"? Děkuji.
15. 08. 2008 | 18:35

RUMCAJS napsal(a):

Luk:
V případě Kosova ostře odsoudil postup OSN a NATO.

V případě Gruzie dělá mrtvého brouka.

Jinek se omlouvám za použití zcela identické. Podobné ano, ale identické asi ne. Přeci jenom, Rusákům je úplně jedno, kam bomba spadne.
15. 08. 2008 | 18:38

tsssstssss napsal(a):

rumcajz
http://www.novinky.cz/clane...

a příště si odkazy hledej sám, my nemůžeme za to, že nic nevíš a ještě to za tebe mají hledat jiní
15. 08. 2008 | 18:42

ivan napsal(a):

Argument podobnosti kosovske a osetske situace zalozeny na historii je duvodem vetsiny historickych konfliktu. Pokud se budou vsichni ohanet historii, nikdy se nic nevyresi protoze 'tam' urcite nekdo jiny byl driv a docela mozna i 'potom'.

Verim na sebeurceni - kdyz vetsina *soucasnych* obyvatel pocituje utlak a chteji si vladnout sami, maji na to podle mne pravo. Ziji v Kanade a mame tady velmi neprijemnou moznost, ze by se zeme rozpadla na tri oddelene casti kdyby se Quebec rozhodl v referendu odejit. Vetsina obyvatel Kanady z toho ma obavy, ale to neprijemne pravo jim uznavaji. Kdyby se melo postupovat podle historie a uvazovlo se podle toho kdo tu byl drive a kdo jeste drive, pekne nesmyslne by se situace zamichala.
15. 08. 2008 | 19:12

Nezávislý odstřelovač napsal(a):

To Rumcajs:
Daragoj drug, jestli ty bojišsja žiť s magorami TIMEM i ROSSIANEM, daže s tysjaču im padobných, sovětuju tibje: uchadí iz Česka! Tibě očeň opasno, tibje idět o tvoju žizň (život). A kudá ujidti? Na priměr v žopu! Tam istějstveno tebja nikto iskať nebudět i spasiš svoju žizň i dušu. Uchodí, uže pará. P.S. Peredaj privet svojim druzjam a priglasi ich saboj! S bogom!
15. 08. 2008 | 19:43

Luk napsal(a):

to Rumcajs:
No, nevím, jak Rusům, ale NATO rozhodně nemá také čisté svědomí, když bez souhlasu OSN praktikovalo - a eufemisticky to nazvalo - "humanitární bombardování" v roce 1999. Viz aféra s falšováním videozáznamu, kdy byl bombardován vlak s civilisty. Blíže zde: http://www.euportal.cz/Prin...

Navíc si nemyslím, že NATO bombardovalo v 99. agresora, ale oběť. Kdežto situace v Osetii je přesně obráceně.

Ale s panem prezidentem s Vámi souhlasím, zatímco o Lisabonské smlouvě pár minut po jejím odmítnutí Iry se k tomu již vyjadřoval, že je mrtvá, názor k rusko-gruzínskému konfliktu jsem zatím nezaznamenal.
15. 08. 2008 | 19:48

ROSSIAN napsal(a):

Ivan Hochmann, zbytečně nadáváte ale nic nezmůžete proti zákonitostem historie. Ruské blízké zahraničí bylo staletou součástí Ruska, jeho historie, geopolitky i životních zájmů. Naopak éra 90 let, kdy si v ruském blízkém zahraničí mohl každý dělat co chce - včetně politiky USA SNAŽIT SE POMOCÍ PRŮNIKU DO TÉTO OBLASTI ZÍSKAT kontrolu nad euroasii a distribucí nerostných zdrojů defoinitivně končí, a vše se vrací k normálu včetně anomálie 90 let kdy si každý z ruska dělal boxovací pytel.
Vaše myšlení zastydlého 68 - s pokřiveným a ideologickým vnímáním reality na této skutečnosti nic nezmění. Jste člověk minulosti, éry studené války, já jsem člověk budoucnosti éry vycházející velmoci Ruska, které se jednou stane ještě mocnější a silnější než jeho předchůdce SSSR.
Stojím za ruskem, jeho úspěchy nne naplnují hrdostí, jsem šatstný že jsem slovan, a že mne s Ruskem pojí civilizační pouto a znovunalezení ztracené příbuznosti které díky objektivním zákonům historie a geopolitiky se s každým rokem blíží.
15. 08. 2008 | 20:26

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
na rok 68 jsem zavzpomínal na jiném blogu, Gruzii jsem probírali na řadě blogů. Tedy jaksi je už po :-).
Ale´v každém případě se připojuji k hodnocení pana presidenta. Po dlouhé době jsem na nějakého našeho politika by docela hrdý ...
15. 08. 2008 | 20:27

MARTIN napsal(a):

Rok 1968 byl jen obyčejnou kontrarevolucí,která by Československu nic pozitivního nepřinesla.Byl to pokus o majetkový puč,který pak proběhl v roce 1989....
15. 08. 2008 | 20:49

bigjirka napsal(a):

to rusofilní panoptikum je katastrofa. myslím, že pan Stejskal příliš brzy zatípnul diskusi, zda je lepší vlastizrádce střílet nebo věšet.

co vlastně vyvedli Gruzínci, dosud jasně nepopsal nikdo (asi to nic povznášejícího nebylo). co se týče civilních obětí, vyjádřil se již někdo výše. každopádně Rusové museli stát v bojové pohotovosti na hranicích, jinak by nemohli zahájit agresi několik hodin po akci gruzínské armády. do dneška jsou nejen na území Osetie, kde konflikt vyvolali a po léta živili, ale i na území Gruzie samotné.

Nechápu, proč zdejší bolševičtí nerdi jsou tak rusofilní, protože Rusko již není bolševické, je oligarcho-kapitalistické a fašizující. takže se vzbuďte, tavárišči, už Mockba není centrem Kimunistické Internacionály.

Osobně nechápu ani tu zběsilou agresivitu Ruska, protože kdyby se nesralo do všech okolo, ale věnovalo se vlastnímu hospodářskému rozvoji, bude za pár let nejbohatším státem světa.
15. 08. 2008 | 20:58

jepice napsal(a):

Rossian:
Objektivní zákony historie už teď budou fakt platit? Poruchy časového kontinua skončily a vše je konečně nalinkováno? No to jsem sama ráda. Není nad jistotu ohledně budoucnosti lidstva.:)
15. 08. 2008 | 21:11

Luk napsal(a):

to bigjirka:
Minulý pátek, poté, co se čelní představitelé zemí celého světa sjeli u příležitosti olympijských her do Pekingu, zahájily gruzínské síly mohutný útok na region Jižní Osetie, který byl již šestnáct let de facto nezávislý. Většina obyvatel tohoto regionu jsou ruští občané.

V souladu s dohodou z roku 1992, kterou Gruzie uzavřela, jsou tito obyvatelé pod ochranou malého počtu ruských mírových sil. Pozemní a letecké útoky vedly k usmrcení příslušníků mírových sil a přibližně 1600 civilistů, čímž došlo k humanitární krizi a k exodu 30 tisíc uprchlíků.

Tolik asi k tomu, co vyvedli Gruzinci a proč tam byli Rusové tak rychle.

Add poslední odstavec: už jsem ho četl i u jiného bloku, jsem myslel, že máte navíc, než na ctrl+c a ctrl+v. :)
15. 08. 2008 | 21:11

ROSSIAN napsal(a):

bigjirka, to je sice možné že by soustředění na vnitřní problémy ještě více urychlilo ruský hospodářský růst, ale kdyby se rusko nestaralo o svoje okolí a přistoupilo na ideu že západ to myslí dobře a má v blízkém zahraničí jen ty nejlepší úmysly, tak za chvíli by se Rusko dočkalo toho že nebude mít žádyný vliv nejen na blízké zahraničí ale ani na svojhi vlastní vnitřní politiku. Jak totiž Rusko jednou ztratí možnost ovlivnovat situaci v blízkém zahraničí ve svůj prospěch tak je s ním jako velmocí konec. A rusové si to velmi dobře uvědomují, stejně jako američtí stratégové. To co se nyní dějě v blízkém zahraničí mezi USA a Ruskem není o ideologii (porušování demokracie, ruský imperializmus apod. nesmysly) ale o tvrdé geopolitice kdo s koho.
Jinak já třeba nejsem komunista -jak se všichni snaží onálepkovat příznivce Ruska - ale příznivec ideologie eurasianismu a tezí A. G. Dugina
15. 08. 2008 | 21:12

grim napsal(a):

to Bigjirka: To, že Saalikasvili něco chystá, nebylo tajemstvím, už předtím byly evakuovány stovky žen a dětí. Gruzíni nepřetržitě ostřelovali osetínské území. Jen za jednu noc zastřelili 6 osetínských domobranců díky technologické pževaze. Měli americké ostřelovačské pušky s noktovizory. Do Gori byla stahována těžká technika a soustředěna vojska. Ruská pomoc přišla zhruba se 24 hodinovým zpožděním. Všichni věděli co se chystá, psaly o tom noviny, jen Bigjirka byl na dovolené.

Byli napadeni i ruští vojáci mírových sbodů OBSE. Masakrováno civilní obyvatelstvo. Co měli Rusové dělat, vykašlat se na mandát a dívat se na jatka? Jakpak by si to Bigjirka představoval? Že toho Saalikasvili nechá dobrovolně? Že mu USA agresi a zvěrstva zakáží? K smíchu. Gruzínský diktátor může děkovat osudu, že Rusko nepostupovalo jako USA v Jugoslávii, tedy totálním mnohaměsíčním bombardováním, ale zastavilo to po 5 dnech, kdy už nehrozila recidiva z gruzínského území. Rusko zahnalo agresora a prokazatelně zabránilo hunanitární katastrofě obrovského rozsahu. Pokud je někdo, kdo parazituje na lidském utrpení, schvaluje vraždy a etnické čištění a pomoc proto tomuto v nejvyšší nouzi nazývá účelově agresí, klesl na samé dno žumpy.
Rusko konflikt nevyvolalo. Osetínci být v Gruzii nikdy nechtěli. Vyvolal jej Stalin svým přístupem a právě tak Gruzie svou národnostní politikou.

Nadávky nezakryjí omezený rozhled a nedostatek inteligence, pouze si jimi lze krátkodobě kompenzovat vlastní nedostatečnost.
15. 08. 2008 | 21:30

StandaT napsal(a):

hmmmmmmmmmm, protože se tihle hrdí lidé do Ruska nikdy neodstěhujízpůsobují, že lidi ostatní utíkají co nejdál od Ruska.

bigjirka: žádná diskuse co s nima. Po 89 měli být odejiti do Ruska. Bez pardonu. A tihle mladí jankové je mohou následovat i dnes. Klidně jim přispěju na sbírku, pokud se zvážou tam žít nejmíň 25let. Pak možná přispěji na druhou sbírku, aby se mohli vrátit i jako naprostí holprdi.
15. 08. 2008 | 21:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé výkřiky na adresu autora, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 08. 2008 | 22:05

RUMCAJS napsal(a):

Nezávislý odstřelovač:
Já s tím ještě chvíli počkám. Zatím to vypadá (alespoň v mém okolí) že podobných anomálií, jako je skupina Rossian je minimum. Předpokládám, že většina podobných individuí je v péči specialistů a že u toho zůstane. Pokud přeci jenom ta demokracie zajde tak daleko, že tyto lidi nechá pohybovat se svobodně, vezmu nohy na ramena.
15. 08. 2008 | 22:16

bigjirka napsal(a):

nebudu odpovídat každému nerdovi zvlášť. ano, bigjirka byl na dovolené, což nic nemění na tom, že "faktická nezávislost" byla vytvořena Rusy jako klína pátá kolona. ruské občanství bylo na území Gruzie vydáno v rozporu s mezinárodním právem. ať si tedy Rusko své občany vezme a odveze. osobně myslím, že "de facto" jde o přípravu anexe tohoto území.

RUMCAJSI, taková individua, která se obdivovala velkoněmecké říši, tu byla i za okupace. Jeden kolega z VŠ zase měl otce u PTP, který ale opustil rodinu. A tak se ten kolega stal zuřivým komančem a obdivovatelem StB a pohotovostního pluku. Na výletě v SSSR přefiknul agentku KGB a chtěl si ji sem přivézt. Tož možná u zdejších nerdů je v tom taky rodinná anamnéza. Jinak k vlastizrádcům: my jsme tady doma a rusáky tady nechceme, měli jsme je tu 22 let. Táhněte si za nimi sami.
15. 08. 2008 | 22:39

Saliven napsal(a):

grim:
Pokud šlo Rusku skutečně jen o ochranu nebohých Osetů, proč bombarduje cíle ve vnitrozemí Gruzie? Proč zničilo ropovod a přístav Poti (jediný opravdu gruzínský přístav), proč obsadilo Gori a navzdory řečem o míru nadále setrvává na gruzínském území? Gruzie se k Osetům nejspíš v rukavičkách nechovala, ale je bláhové se domnívat, že Rusům jde o jejich blaho - Rusům jde o to, o co jiným velmocem - o posílení vlivu v oblasti.
15. 08. 2008 | 23:44

Saliven napsal(a):

ROSSIAN:
"Stojím za ruskem, jeho úspěchy nne naplnují hrdostí, jsem šatstný že jsem slovan, a že mne s Ruskem pojí civilizační pouto a znovunalezení ztracené příbuznosti které díky objektivním zákonům historie a geopolitiky se s každým rokem blíží." <-- tak tohle se vám povedlo. Já nejsem žádný protiruský fanatik, ale nechápu, jak můžete něco takového napsat po 45ti letém područí a 21 leté okupaci. Rusům je nějaká příbuznost zcela ukradená (jako v dobách socialistického bloku), budou si hájit svoje velmocenské zájmy a na nějakém tom ROSSIANovi nebo Salivenovi jim při prosazováním jejich zájmů nebude vůbec záležet. A teď samozřejmě mluvím o politice, ne o řadovém pucflekovi, řadový Rus stejně jako řadový Íránec nemusí být nutně špatný.
15. 08. 2008 | 23:51

RUMCAJS napsal(a):

bigjirka:
Předpokládám, že podobných individuí,jako je Rossian, nebude mnoho. Pravděbodobnost setkání s ním v realitě, bude stejná, jako setkání s masovým vrahem.
Jinými slovy, ať klidně zůstane. Budu se pouze modlit, že nepotkám nikoho z nich. Navíc předpokládám, že kromě toho, že onanuje před bývalou vlajkou SSSR, z něj stejně už nic nového nevypadne.
A to se dá vydržet.
16. 08. 2008 | 00:08

grim napsal(a):

Saliven: Pokud šlo Rusku skutečně jen o ochranu nebohých Osetů, proč bombarduje cíle ve vnitrozemí Gruzie? atd...

Musí zahnat agresora, jinak by hrozila recidiva. To ví každý, kdo byl na vojně. Nezaznamenal jste, že Gori je posádkové město, nástupiště útoků? Je to vojenský cíl.
Nemluvte v současném čase, už nebombarduje.
Že zničilo ropovod, to fantazírujete.
Přístav Poti také nezničilo, zahraniční agentury to neuvádějí.
Proč je na gruzínském území? Nechápu, proč se ptáte. Protože Gruzínci napadli Osetii, vraždili civilisty a sbory OBSE konaly povinnost. Samozřejmě se nezastaví na hranicích Osetie a nenechají se ostřelovat z vnitrozemí. Byl jste někdy na vojně? Stáhnout se mohou, až budou zajištěny a dodržovány podmínky , na kterých se shodnou obě strany.

Prosím, neptejte se na takové věci jiných, věřím vám, že si dokážete nalézt odpověď sám.

Jsou těžší otázky:
Zeptejte se tamního diktátora, proč napadl Osetii a proč takovým devastujícím způsobem? Zeptejte se Rusů, proč pronásledování okupačních vojsk zastavili po pouhých 5 dnech a bombardování taktéž, když USA v Jugoslávii bombardovaly 90 dní? Zeptejte se našich představitelů, proč dodávali do Gruzie těžké zbraně?
Zeptejte se USA, proč po invazi Saakashviliho se ho nepokusily aspoň slovem umravnit?
Zeptejte se Osetínců a Abchazů jak se jim žilo z gruzínské nadvlády?
Zeptejte se Gruzie, proč měla po rozpadu SSSR tak stupidní národnostní politiku?
Zeptejte se USA, proč se jim nelíbí, když Osetínci, kteří jsou na svém historickém území a s Gruzií, vyjma invaze po r. 1918 a Stalinova rozhodnutí neměli nic společného, by nemohli mít príávo na sebeurčení a Albánci z Kosova, kteří žijí na historickém srbském území, provincii desetiletí čistili a byli agresory, to právo mají?
A zeptejte se, co si myslí Osetínci, protože o ty tu především jde?

Na to, že velmoci mají své zájmy, se neptejte, to všichni víme. USA i Rusko. A neptejte se, kdo je z tento konflikt odpovědný. Víme, kdo vpadl devastujícím způsobem do Osetie. Žádné řeči to neobkecají.

A až vám odpovědí, podělte se o to se mnou. A pak se zase můžete dlouze ptát...:)
16. 08. 2008 | 00:36

anonym napsal(a):

Sice si nemyslím, že by Rusko ospravedlňovalo k jejich "mírotvorné" misi jednodenní bombardování RUSKÝCH pozic v Osetii - tak jak tvrdí ve své poznámce pod čarou prof.Hořejší, ale musím se jej tady zastat proti některým útokům z příspěvků výše. Členem KSČ nikdy nebyl i když k tomu byl podobně jako řada jiných přesvědčován. Do značné míry jej to odlišuje od celé plejády jiných členů naší vědecké obce, kteří si dnes malují modré ptáky na klopu a stávají se podnikateli...
16. 08. 2008 | 00:43

Michal J napsal(a):

Diky za zajimave vypraveni. Pro mladsi generace je kazda dalsi osobni vzpominka poucna.

A taky souhlasim, Klausuv postoj ohledne Kosova a Gruzinsko-Ruskeho konfliktu je treba ocenit.
16. 08. 2008 | 06:49

Michal J napsal(a):

Jako vzdy dodatecna oprava: Chtel jsem napsat "gruzinsko-ruskeho"... :-)
16. 08. 2008 | 06:50

Holoubek napsal(a):

Martine, děkuji. Lépe ses odhalit nemohl, tak to má být. Člověk by měl vědět s kým má zde na webu co do činění.
16. 08. 2008 | 10:37

stále rebel napsal(a):

Rovněž vítám a cením odvahu Václava Klause.
Navíc se domnívám, že jeho postoj reprezentuje postoj většiny národa.
16. 08. 2008 | 11:49

bigjirka napsal(a):

President Klaus se chová jako zodpovědná hlava státu. To ovšem nemění nic na tom, že kremláci konflikt celá léta připravovali, rozfoukávali, ilegálně dali Osetincům ruské občanství, vtrhli tam a vynutili si sporný statut modrých přileb (modrá přilba pro jednu stranu konfliktu, to je přece chucpe). a o konkrétním důvodu a skutečné intenzitě gruzínské akce víme pramálo. skutečnou kořenovou příčinou je ruský imperialismus, angažující se na Kavkaze nejméně již od předminulého století.
16. 08. 2008 | 12:45

JaVi napsal(a):

Vážený pane profesore,
rád čtu komentáře a úvahy kohokoli z mého oblíbeného H-tria: pan Jiří Hanák je ode mne jen krapejtko starší, pan docent Jiří Havel zas maloučko mladší, zatímco pan profesor Václav Hořejší je přímo moje generace! Také pro mne byl osmašedesátý "miracle year", také jsem v červnu '68 maturoval na SVVŠ, abych se pak v září vypravil z rodné vísky na Universitas Carolina Pragensis a studoval na slovutném Matfyzu.
Pane profesore, přečetl jsem téměř všechny Vaše příspěvky na Vašem blogu. A s radostí bych se pod všechny podepsal, kdyby to bylo možné či dokonce zapotřebí, nevzpomínám si, že bych měl někdy výhrady (až je mi můj prakticky absolutní souhlas podezřelý :-).
Prosím, vybírejte vhodná temata, pište i nadále tak dobře a svědomitě, jako až doposud! Nám rezonujícím poskytujete nejen skvělé intelektuální potěšení, mnozí diskutující (jako např. pan Karel Mueller) se také výborně orientují a posilují, no a různí ti rumcajsové, doufám, splní to, co slibují, tedy vezmou nohy na ramena. A hlavně, kousek nade mnou reaguje zřejmě příslušník mladé generace, Michal J. Mladým máte, pane profesore, ještě opravdu mnoho co sdělit! Vím, že vytrváte.
S úctou Jaroslav Vít, Tanvald
16. 08. 2008 | 13:00

Honza napsal(a):

"pobili dva tisíce civilistů na sporném území"

Pane profesore, doporučoval bych trochu opatrnosti. Myslím, že ani jeden z nás zatím neví, kolik bylo těch obětí gruzínského bombardování. Je jasné, že Gruzínci také nejsou žádní holoubci, ale já osobně informaci o počtu obětí pocházející z ruské strany věřím jen o málo víc než oficiálním americkým lžím o "svobodném a multietnickém" Kosovu.
16. 08. 2008 | 13:06

Blue Jay napsal(a):

Co je pro CR nebezpecne,

"Mozky" jako Horejsi. Inteligentni clovek pod taktovkou Ruska. Clovek co je zjevne levicove naklonen a pouziva tu stejnnou agitku jako kdysi TASS. 2000 obeti? Sami Rusove to pomalu snizuji. Posledne to bylo 1600. Co to bude priste? Kde na to ma dukazy? Ale asi Horejsi ma horkou linku do Kremlu, lol. Ten brejlatej profesurek toho asi moc za komunizmu nezmeskal. Pocitam ze mu neunikla ani jedna conference o mandelince bramborove.
16. 08. 2008 | 14:18

vaclavhorejsi napsal(a):

Englishman, Honza, etc.

Ano, jsem si vedom toho, ze zdroj, ze ktereho prisel udaj o 2000 zabitych pri utoku na Cchinvali, je treba brat s rezervou. Doufam, ze pravda vyjde brzy najevo. Nicmene i kdyby to bylo tak, ze tech mrtvych bylo "jen" 200, tak by to porad bylo proste HROZNE, ne???
Nebo kolik mrtvych a zmrzacenych je pro vas jeste prijatelnych?

Opravdu si tady nekdo mysli, ze rozstrilet v noci panelaky, je OK proste proto, ze je to "uvnitr mezinarodne uznanych hranic"?

Ano, muzete mi namitnout, ze ve skutecnosti zadny utok na panelaky nebyl a ze si to Rusove a Osetinci rozstrileli sami z propagandistickych duvodu.
Jak rikam - doufam, ze se to vse poradne vysetri o upresni.
Mimochodem, z velmi zaujatych zdroju mivame i zpravy z ostatnich oblasti konfliktu...

A konecne - pokud jsem naletel, asi naletel i pan prezident; nejsem zase v tak spatne spolecnosti...

...
16. 08. 2008 | 15:29

Blue Jay napsal(a):

Profesurku Horejsi,

kdyz jste uz tak zvedavej. Vite kolik panelaku bylo zniceno treba v Grozny? A kolik civilistu tam zahynulo diky odvazne mirove armade Ruske Federace? Ale pocitam ze to jste radsi moc nestudoval. Nehodi se to k vasi agitce. Ale jsem rad ze jste se aspon naucil pocitat. 2000 nekdy 2000 neni, co? Vedci by meli premejslet mozkem pane profesore a ne politickym slepym strevem jak to delate Vy.
16. 08. 2008 | 15:57

bigjirka napsal(a):

ne, pane profesore, OK to není... ale smrdí to trochu jako Gleiwitz. a celý kontext je hodně, hodně nejasný. co je zcela jasné, že rusáci jsou dodnes na cizím území a počínají si tam jako okupační armáda. a ruská propaganda bubnuje, jakoby Saakašvili osobně v noci podřezal 2000 Osetinců, přestože nikde není vyjasněno, zda rozkaz dal on osobně či zda vůbec má pravomoc takový rozkaz vydat
16. 08. 2008 | 16:05

Blue Jay napsal(a):

To bigjirka,

Horejsi neni blbej. Ma politicke poslani. A poslusne to plni.Je to zrejme ze vsech tech jeho prispevku. Nejsem si jist jestli je to primo z Moskvy a nebo mezi prostredniky z Lidoveho Domu. Co je zretelne ze se opravdu snazi. Mozna si prividelava k platu profesora ktery jak je znamo v CR daleko pod urovni platu ze zapadu. Holt na zapade Horejsi neuspel a ted hleda nove sponzory z Ruska. Mu preji uspech a hodne rublu. Veda je dnes business a Horejsi jak se zda to dobre vi. Proste kope za Rudej Tym ktery mu vice zaplati. Rekl bych ze je patriot.
16. 08. 2008 | 16:19

bigjirka napsal(a):

Sojko, já si tohle o profesorovi nemyslím. Myslím, že jde o zakonzervované poválečné levicově sovětofilní myšlení.
16. 08. 2008 | 16:32

Blue Jay napsal(a):

bigjirka,
Horejsi je pro me dilema. Na jednu stranu se zoufale snazi vystupovat jako demokrat a nasledne vystupuje temer jako komunista. Pocitam ze Horejsi je typicky Cech a ceka kam vitr povane po pristich volbach. Myslim ze si zatim mysli ze vyhrajou komunisticke strany CSSD a KSCM. Mozna tomu bude i jinak. Lide jako Horejsi jsou velmi flexibilni.
16. 08. 2008 | 16:52

Marko napsal(a):

Vážení!
Když pročítám blogy posledních dní kde je jen zmínka o Rusku a Gruzii tak si myslím,že se část z vás snad zbláznila.Dokonce jsem četl návrh,aby Rusko bylo přinuceno vojenskou silou dělat to co chceme my!Kde vezme EU a USA tolik vycvičených vojáků aby to vydalo alespoň na polovinu ruské?To vážně chcete spoléhat na to,že se nějakému momentálně ožralému kaprálovi nezjeví fata morgana a on nezačne střílet na druhou stranu?Protože válka se rozjede snadno,ale zastavit ji trvá.Kdo ví zda právě toto nebyl ten startovací impuls nynějšího incidentu.
Moji dědové byli oba v 1.i 2. ww a shodně říkali,že kdyby se v barvě natočil film o jedné jediné bitvě včetně znetvořených mrtvých,byl slyšet řev bolesti raněných,bylo vidět lidi,kteří mají od min rozervaná břicha,utržené nohy a pro něž jejich kamarádi nemou nic udělat než je zastřelit,a tento film se povinně promítal v každém kině a ve školách,tak už by nikdy žádná válka nebyla.Protože ti zuřiví ideologové by nenašli nikoho,kdo by šel za ně umírat.
Plně souhlasím s tím,co tady napsal pan Hořejší i s tím co řekl pan prezident.Pokud nás, vy někteří zuřiví,budete chtít upálit,alespoň zemřu v lepší společnosti než jsem mohl kdy doufat.
16. 08. 2008 | 18:06

bigjirka napsal(a):

Sojko, já nevím, opravdu nevím. Profesor už mne několikrát překvapil. Příjemně i nepříjemně.

Marko, já jsem o válce proti Rusku zatím nic nečetl. Ale fakt je, že kdyby se všechny státy světa chovaly jako všichni ti pohrobkové SSSR, svět už by byl na sračky.
16. 08. 2008 | 19:06

Marko napsal(a):

bigjirka :
A není? Jen my tady v Evropě a v tom našem dolíku si zacpáváme uši a oči a děláme že svět je ok.Proč se tedy naše jižní/evropská/a jižní hranice USA prohýbá pod náporem imigrantů?Ano pohrobkové SSSR se chovají ......,vždyť jsou všichni z jedné stáje a to UV KS SSSR. Ale nemyslím si,že na vině jsou jen a jen oni.
16. 08. 2008 | 19:21

stále rebel napsal(a):

Pro bigjirka.
Doporučoval bych návštěvu této stránky, potřebujete to.
http://blog.aktualne.centru...
16. 08. 2008 | 19:59

bigjirka napsal(a):

Marko, svět není OK, má k tomu asi tak stejně daleko, jako k bytí na sračky :-)
16. 08. 2008 | 20:26

bigjirka napsal(a):

stále debil: stále debil?
tak jděte do hajzlu a nevšímejte si mne.
EOC
16. 08. 2008 | 20:27

dej2 napsal(a):

Tak jsem se vrátil z dovolené.Čtu,nevěřím vlastním očím.Potom zvracím,zvracím a zase zvracím.Asi nějaká špatná strava na dovolené v cizí zemi.Snad při tom zvracení neumažu pana profesora společně s rossianem...
17. 08. 2008 | 00:58

dej2 napsal(a):

A ještě malý dověteček pro všechna zde diskutující narudlá individua.Těch 2000???? mrtvých je minimum proti těm statisícům,které má ta slavná velká země na svědomí od roku 1917.A teď se zase můžou v Moskvě nebo nějaké jiné pr.... divit,až jim tam parta Gruzínců vyvraždí pár desítek civilistů.Stejně,jako si před lety vykoledovali po vraždění v Čečně.Jsou v začarovaném kruhu,ze kterého se jen tak nedostanou.A to je nakonec situace,kterou si plně zaslouží,kdo seje vítr,sklízí bouři.Stará pravda i pro ně,věčně nepoučitelné válečníky.
17. 08. 2008 | 02:55

Englishman napsal(a):

Václav Hořejší: Myslím, že jsem celkem jasně napsal, že těch dvacet nebo padesát mrtvých, kteří tam asi opravdu byli, je stále obrovské číslo.

O nočním ostřelování paneláků víte také jen z ruské propagandy. Zkuste najít fotografie zničených civilních objektů v Cchinvali, které byly zveřejněny PŘED ruským ostřelováním města. Neříkám, že všichni Gruzínci jednali v rukavičkách, ale jejich cílem bylo svrhnout proruskou diktaturu, nikoli si znepřátelit všechny Osetínce.

Doufám, že vaše rozhořčení vůči Gruzii je úměrné rozhořčení vůči Rusku, které v Abchízii zabilo pžímo či nepřímo od roku 1991 desetitisíce lidí. Konflikt s JO je v porovnáním s konfliktem v Abcházii naprostá legrácka, a to dokonce i po nástupu současné jihoosetínské diktatury.
17. 08. 2008 | 10:36

vaclavhorejsi napsal(a):

Englishman:

"Doufám, že vaše rozhořčení vůči Gruzii je úměrné rozhořčení vůči Rusku, které v Abchízii zabilo pžímo či nepřímo od roku 1991 desetitisíce lidí. Konflikt s JO je v porovnáním s konfliktem v Abcházii naprostá legrácka"

Ano, souhlasim s vami - ale ted je aktualni ta zalezitost s JO - musim snad pritom povinne komentovat x jinych podobnych konfliktu?

Opravdu si myslite, ze v Gruzii je nejaka skvela demokracie? Co brutalni rozehnani demonstraci opozice proti Saakasvilimu? Ja bych rekl, ze jeji kvalita je spise podobna Belorusku...
Neni take zvlastni, ze tam doposud jsou pomniky Stalina, namesti a ulice po nem pojmenovane? Rad bych videl, jak by se tato vec komentovala, kdyby byla na te druhe strane...

Klaus je podle vas take obeti ruske propagandy?

...
17. 08. 2008 | 12:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Englishman:

"Doufám, že vaše rozhořčení vůči Gruzii je úměrné rozhořčení vůči Rusku, které v Abchízii zabilo pžímo či nepřímo od roku 1991 desetitisíce lidí. Konflikt s JO je v porovnáním s konfliktem v Abcházii naprostá legrácka"

Ano, souhlasim s vami - ale ted je aktualni ta zalezitost s JO - musim snad pritom povinne komentovat x jinych podobnych konfliktu?

Opravdu si myslite, ze v Gruzii je nejaka skvela demokracie? Co brutalni rozehnani demonstraci opozice proti Saakasvilimu? Ja bych rekl, ze jeji kvalita je spise podobna Belorusku...
Neni take zvlastni, ze tam doposud jsou pomniky Stalina, namesti a ulice po nem pojmenovane? Rad bych videl, jak by se tato vec komentovala, kdyby byla na te druhe strane...

Klaus je podle vas take obeti ruske propagandy?

...
17. 08. 2008 | 12:01

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, asi je třeba nakouknout na kořínky. Atak Gruzínců jistě není povznášející. Nicméně kremláci tam konflikt rozfoukávají už patnáct let a šlo cosi o tom, že útok byl snahou zabránit Osetincům v ostřelování gruzínských vesnic. Nic povznášejícího tedy, ale celek je jednoznačným následkem imperiální politiky Ruska. Ta asi bude úspěšná, protože Gruzie skoro jistě o něco přijde. Klaus je státník a snaží se o vyvážený postoj. samozřejmě že značná část viny za poslední vývoj je na Gruzíncích.
17. 08. 2008 | 14:39

Fraser napsal(a):

Englishman: fotografie z Tskhinvali, prvni je z 11.8. http://flickr.com/photos/29... O ostrelovani Tskhinvali Rusy jsem nikde necetl. Dukaz?

Dukaz, ze je to z Tskhinvali: Budovu na tehle (http://flickr.com/photos/29... ) fotce lze bez vetsich potizi najit na Googlu ( http://maps.google.com/maps... ).
18. 08. 2008 | 16:32

Zdeněk Diviš napsal(a):

Vážený pane profesore!

Dnes jsem poprvé na Vašem blogu a přečetl jsem si některé Vaše články, i ty starší. Naprosto s Vámi v nich souhlasím s tím, že povrchnost, která u nás teď převládla (ať konflikt v Gruzii, tak hodnocení roku 1968, srovnání obého, lustrace atd. atd.), ukazuje, jak se SNADNO jako národ necháme ovlivnit, jak jsme líní přemýšlet, jak snadno podlehneme módním názorům, často živeným médii. Jako by nám chyběl rozum, nebo snad vzdělání, lidský rozhled, ANEBO JSME JEN VYČURANÍ A ČISTĚ Z HAMIŽNÝCH DŮVODŮ PODPORUJEME HLAVNÍ PROUD, ze kterého můžeme karirerně i majetkově profitovat!!! - MNOHO ZDRAVÍ! --- a stop lustracím, stop jednostranným výkladům války v Gruzii, stop neustálého urážení současného Ruska, stop nesmyslené honby na levičáka!!! - Zdeněk Diviš
19. 08. 2008 | 08:02

bigjirka napsal(a):

Diviši, vy souhlasíte, jiní nesouhlasí. Tak už to je.
19. 08. 2008 | 09:03

westly napsal(a):

prosím Vás, kdyby v Cchinvali a okolí bylo skutečně pobito dva tisíce civilistů (a muselo by být k tomu dalších pět až deset tisíc zraněných), jak tvrdíte, bylo by to to první, co by Rusové ukazovali - vzhledem k tomu, že toto neukazují - tak je zřejmé, že prostě tyto oběti nejsou (naštěstí). Proč proboha věříte lživé ruské propagandě.
19. 08. 2008 | 22:08

JSP napsal(a):

...jelikož Vás, p. profesore, znám ze svého dřívějšího působení v krčském areálu, jsem poněkud překvapen tím posledním odstavečkem. Myslím, že jste měl příležitost se seznámit se způsoby sovětské, potažmo ruské propagandy....a viděl někdo ty 2 tisíce pobitých...a pokud ano, kdo je pobil....není to jen další ryze účelové tvrzení ruských imperialistů?
20. 08. 2008 | 17:54

vaclavhorejsi napsal(a):

JSP:

Myslite tedy, ze i pan president naletel "ryze ucelovym tvrzenim ruskych imperialistu"?

Ano, je docela dobre mozne, ze to cislo 2000 je silne nadsazene, ale i kdyby to bylo 200, nebo dokonce 20 - rekl byste, ze to je OK?
Opravdu si myslite, ze je pobili Rusove a ne "hodni Gruzinci"? To je prece naprosto absurdni a neveri tomu nikdo, ani Americane - dokonce to nerikaji ani Gruzinci.

...
20. 08. 2008 | 18:46

vaclavhorejsi napsal(a):

A jeste neco - pro me soucasne Rusko je neco uplne jineho nez SSSR. Rozdil skoro stejny jako mezi nacistickym Nemeckem a "revansistickou" NSR z let meho detstvi a mladi.
Obavam se, ze podlehate velmi podobne propagande (jen s obracenym znamenkem) jako byla ta komunisticka. Nastesti to ed maji propagandiste trochu tezsi, prece jen mame svobodu slova (i kdyz ani tenkrat to nebylo tak zle - meli jsme Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu).
...
20. 08. 2008 | 18:50

EPP napsal(a):

Pan Horejsi napsal:"Neni take zvlastni, ze tam doposud jsou pomniky Stalina, namesti a ulice po nem pojmenovane? Rad bych videl, jak by se tato vec komentovala, kdyby byla na te druhe strane..."

Je to, jako obvykle, naopak. Jediny Stalinuv pamatnik v Gruzii je v Gori, meste, kde se narodil. Gruzie je jinak VELMI prozapadni a proamericka zeme. V Jizni i Severni Osetii je naopak nejvetsi koncetrace Stalinovych a Leninovych soch, pamatniku a namesti na celem svete. Rezim, ktery tam vladne, je proruska komunisticka diktatura. V8m o cem mluvim, byl jsem tam. Mimochodem, to ovzdusi v Osetii je velmi podobne Podnesteri {=cast Moldavie, ktera se pod kontrolou ruske armady odtrhla od zbytku zeme, je de fakto okupovana Ruskem, oficialne tedy ruskymi mirovymi silami. Model jako by z oka vypadl Abchazii a Osetii}.
20. 08. 2008 | 23:23

bigjirka napsal(a):

Ty ruské "mírové" jednotky, to je vůbec jeden z nejblbějších vtipů, co jsem kdy slyšel. Pane profesore, rozdíl je skutečně obrovský, z komunistické diktatury se stala fašistická karikatura demokracie. Z deště pod okap.
22. 08. 2008 | 08:57

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Pardon, ted mluvite o Gruzii? :-;
22. 08. 2008 | 09:51

bigjirka napsal(a):

ano, pane profesore, teď mluvím mezi jiným také o Gruzii. Přesněji řečeno mluvím o všech jejich "mírových" jednotkách. Oni tam zaščiščajut. Oni znajut zaščiščať! Jednoduše násilím dodělávají práci, kterou jejich tajné služby začaly. Gruzínci se ne moc šikovně a ohleduplně pokusili obnovit vládu ned svým územím. 2000 civilních obětí se smrsklo na asi 140, o nichž není jasné, kolik z nich jsou osetinští teroristé. Proto kremláci zabili kolem 100 vlastních vojáků, několik set Gruzínů, bombardovali Gruzii kazetovými bombami a vytvořili další "bezpečnostní" pásmo na území Gruzie, odkud se nemíní stáhnout. Abcházci ani Osetinci netvořili na "svých" územích většinu, Gruzíni vyhnáni pod dozorem "mírových" ruských modrých lebek. Oni znajut zaščiščať!
22. 08. 2008 | 22:16

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="منتدى" href="http://forum.6hk.com/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/fo...">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.lzozh.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://lzozh.com/forum/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.lzozh.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.6hk.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.cate-girl.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.lzozh.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.cate-girl.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.6hk.com/links/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://www.sh8d.com/dlil/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://daleel-arab.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://daleel1.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dleli.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://rbdlil.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://arabiaat.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://al3abii.com/">العاب</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="صور" href="http://9oari.com/">صور</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topikati.com/">توبيكات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="طريق الايمان" href="http://eman-way.net/">طريق الايمان</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتديات" href="http://hosban-host.com/vb/">منتديات</a></strong></H1>
11. 09. 2009 | 16:12

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 08:55

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately merely details -- important details, but variants on this theme. index.php is the control, the menu method determins what the "existing page" is, and plenty of occasions get fired in the process of construction that page. Plugin modules can hook in to those occasions and modify the workflow/furnish additional tips/etc. That is also a part of the reason so many Drupal resources center on making modules. Without modules, Drupal does maybe not really DO anything other than say, 'Somebody asked for a page! Does this exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 22:42

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 17:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy