Vzpomínání starce - barikády v Paříži, spacáky na děkanátě, visící Lenin v Roudnici nad Labem.

25. 08. 2008 | 17:00
Přečteno 11360 krát
Před několika dny jsem zde přispěl k letošnímu poněkud hypertrofovanému vzpomínání na srpen 1968. Onen rok však nebyl významný jen pro Československo, ale i pro jiné země – vrcholila válka ve Vietnamu, v Číně zuřila tzv. „kulturní revoluce“, a především - v západní Evropě (hlavně ve Francii) propukly velké studentské bouře.

V Československu jsme na to, co se tehdy dělo ve Francii, hleděli přinejmenším s rozpaky. My jsme tady usilovali v zásadě o nastolení podobného demokratického režimu, proti kterému ti francouzští studenti násilně revoltovali (samozřejmě jsme si mysleli, že ten náš kýžený demokratický socialismus bude lepší, než to, co mají oni…). Nechápali jsme, jak mohou s obdivem vzhlížet s Mao Ce Tungovi a řádění Rudých brigád – brali jsme to většinou tak, že „roupama nevědí co dělat“.

Je ovšem pravda, že někteří světáčtí kolegové se snažili nezůstat za světem pozadu a chodili si na čínské velvyslanectví pro zlatorudé odznaky Velkého Kormidelníka a pro jeho Rudé knížky. To bylo ovšem tenkrát poněkud riskantní, protože Maova Čína byla československými a sovětskými soudruhy považována za téměř stejného nepřítele, jako západní imperialisté.

Pamatuji se, jak někdy v roce 1967 propuklo v naší třídě roudnického „gymplu“ bizarní soupeření dvou spolužáků. Jeden, Vláďa A., víceméně z recese občas dojížděl do Prahy na čínské velvyslanectví a přivážel si ony odznáčky a propagační materiály tištěné na křídovém papíře. Druhý, Slávek O., který pocházel z pravověrné venkovské komunistické rodiny, se nemohl dočkat, až dovrší věk potřebný ke vstupu do KSČ, kontroval maoistické ideologické diverzi tím, že do školy začal chodit s odznáčkem Lenina. Nám ostatním se tohle odznáčkové soupeření zalíbilo a začali jsme závodit v tom, kdo si přinese větší a nápadnější odznak – ať už Maa, Kim Ir Sena, Lenina nebo Stalina. Ti nejúspěšnější se pyšnili hned několika odznaky na svetru a dalšími na čepici. Samozřejmě to byla recese; nejžádanější byly odznaky, na kterých byl Leninův portrét zavěšen na krátkém zlatém řetízku – tedy, jak jsme říkali, „odznak, na kterém Lenin visí“. Naši učitelé to pozorovali nejprve s rozpaky, ale pak prohlédli, že jde o recesi (zvláště, když se dozvěděli o obzvláštní ceně těch „visících Leninů“) a brzy nám nošení jakýchkoli odznaků zakázali.

Těmi pařížskými studenty jsme se ale přece v něčem formálně inspirovali – na podzim 1968 (tedy pár dní po tom, co jsem se zapsal ke studiu na Přírodovědecké fakultě), proběhla na pražských vysokých školách několikadenní protestní okupační stávka (která byla vedením fakult a university přinejmenším tolerována, ba do jisté míry podporována). Skutečně jsme tehdy ve spacích pytlech nocovali ve fakultních budovách, přicházeli nás podpořit a diskutovat s námi různí herci, zpěváci a politici. Všechno to ale skončilo, jak to skončit muselo…

V západní Evropě nakonec ty blouznivé studentské revolty vyústily v tragické teroristické hnutí „Rudých brigád“ a „Frakce Rudé armády“. U nás to skončilo „normalizací“. Jedno lepší než druhé…

Pokud jde o to, jak jsme se dívali na vietnamskou válku, bylo to trochu složitější – vrátím se k tomu příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

Vážený pane profesore,

je vidět, že jste byl za normalizace dost dobře odříznut od informací. Píšete: "V západní Evropě nakonec ty blouznivé studentské revolty vyústily v tragické teroristické hnutí „Rudých brigád“ a „Frakce Rudé armády“."

To je s odpuštěním naprostá pitomost. Teroristické organizace vznikaly z různých deprivantů na okraji společnosti, většinou nikoli studentů. Žádní studentští vůdci se k nim nepřidali, teroristé nikdy neměli širokou podporu.

Revoltující studenti se vrátili ke studiu a konkretizovali svoje představy o lepší společnosti (demokratický režime v Západní Evropě 60. let byl sice skvělý ve srovnání s Novotného socialismem, ale těžce zaostalý ve srovnání s Evropou let 80.). Revoltující studenti dostudovali, uvázali si kravaty a šli na to.

EU je z velké části jejich dílem. Poslanec EP Daniel Cohn-Bendit je jen jedním příkladem.
25. 08. 2008 | 17:52

Marko napsal(a):

Kdeže ty krásné časy mládí jsou!
I to nebe bylo modřejší,děvčata milejší a víno opojnější!
25. 08. 2008 | 17:57

LEVAK napsal(a):

„L`avenir n`est pas ce qu`il était!“
25. 08. 2008 | 18:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Vždyť to říkám pořád:"Macalusso"!Ivan.
25. 08. 2008 | 18:32

Pepa Řepa napsal(a):

Teda pane profesore,
začínám vám rozumět. Každý jsme žili v jiném světě.

Vy mezi Vláďou A, s odznakem Maa a Slávkem O. s odznáčkem Vladimíra Iljiče na Roudnickém gymplu. My s upatlanými vlasy a s LP Rolling Stones a Boba Dylana pod paždí.

Vy jste pilně studovali a přeli se, zda je větší pašák Kim Ir Sen nebo Mao, my jsme vesele propíjeli ledviny po malostranských hospodách.
Přiznám se, že kdyby ke Glaubicům přišel někdo s odznáčkem Vladimíra Ilijiče, domů už by po svých nedošel.

Já zase vzpomínám na kamaráda Zdenka, kterému příslušníci na služebně u Anděla odpárali z vojenské parky našitou americkou vlajku a ostříhali vlasy (fakt je, že jich moc neměl už tehdy).

A vzpomínám i na dva bratry Luďka a Míru P., kteří okolo r. 1965 vyvěsili na prvního máje za okna místo sovětských vlajek, vlajky americké.Stalo se to na ulici, která měla moc hezké jméno. Třída SNB. Jejich otce,mimochodem kovaného bolševika na MV KSČ to stálo kariéru.Jistá herečka ND Jana,si určitě ten příběh pamatuje dodnes.Oba bratři při první příležitosti vzali kramle do NYC.

Každý jsme žili v jiném světě.Z vás se stal pan profesor, ze mne blbá anonymní řepa.
Ale víte, že bych s vámi své mládí ani dneska nevyměnil.Jeden z nás měl dost krušné mládí, řekl bych.Neodvažuju se soudit, který z nás to byl.

Á propos, co dělají Slávek O. a Vláďa A. dneska? Určitě nezapadli.
25. 08. 2008 | 18:39

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane Taoiseach,
žil jste v té době? Byla to doba romentiků, rebelů a idealistů. Prostě volnomyšlenkářů, kteří se na západě srazili s tradicionalisty a konzervativci.
Dnešní doba je dobou konzumu a žraloků. Tenkrát - na rozdíl od dneška šlo opravdu těm studentům o ideály, byť je to z dnešního pohledu poněkud úsměvné. Mimochodem ty studentské bouře smetly de Gaula.
Že dostudovali, vzali si vázanky a šli na to? Srandisto ...
Dostudovali, vzali si vázanky a na burze si začli počínat stejně obratně, jako si před tím obratně počínali při plamenných revolučních projevech.
25. 08. 2008 | 18:44

Zacheus napsal(a):

To Taiosechach. Věc není tak jednoduchá, jak to vidíte. V zajímavé stati Jiřiny Šiklové s názvem "Poslední pokus o evropskou revoluci" se podle mne správně konstatuje,že "na prohry revoltujících vysokoškoláků navázala teroristická praxe jejich pokračovatelů (...). První provokace terorem, včetně kladených traskavých bomb v obchodních domech - "svatostáncích" odporné konzumní společnosti, se objevily až v letech 1969-1970, v období, které Gerd Koenen nazývá "Rudé desetiletí" aneb malá německá kulturní revoluce".

V každém případě tito teroristé navázali na přechozí ideologii destrukce, zboření hodnot, popření autorit, kterou propagovali studenti při své revoltě v roce 1968 ( ideologicky podpořeni tzv. frankfurtskou školou). Je smutnou ironií osudu, že někteří protagonisté těchto v podstatě anarchistických akcí sedí dnes v Evropském parlamentu - a těžko se pak divit například tomu, že byl ze strany Evropské unie opakovaně odmítnut v tzv. evropské ústavě odkaz na Boha a křesťanské hodnoty v její preambuli.

"Hodnoty", které EU prosazuje, zčásti konvenují radikálním vizím aktérů studetnských bouří - ke škodě Evropy.
25. 08. 2008 | 19:40

RUMCAJS napsal(a):

Je zajímavé uvědomit si, co za příběhy čteme, při vzpomínce na napadení naší země. Nikde žádná krev, nikde žádné hrdinské bojové příběhy, jenom obyčejné příběhy. Nosili jsme odznáčky,poslouchali Beatles nebo Hlas Ameriky....
No, na námět pro dobrou válečnou knihu to asi nedá ale to bychom nebyli Češi, abychom si s absencí hrdinů neporadili. Máme svého Švejka, nebo Černé barony.
Nejlepší ale na tom je, že mi to vůbec nevadí.
Jsem totiž taky Čech!
25. 08. 2008 | 19:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Zacheus
moc dobrý. Vidím, že čteme stejné knihy.
25. 08. 2008 | 20:19

Pepa Řepa napsal(a):

Rumcajsi mýlíte se. My skalní voliči Balbínů svěho hrdinu máme.
Náš Hrdina - s velkým H- dělá v Balbínce výčepního.Pěknej hajzlík, mezi náma.Prodá lístek i na virtuální židli u stropu.

Co vy? Kdo je váš Hero?
25. 08. 2008 | 20:28

Zacheus napsal(a):

To Pepa Řepa. Děkuji za odpověď a zdravím Vás. Mimochodem, teď na ČT 2 běží dokument o genocidě Arménů ze strany Turků.
25. 08. 2008 | 20:46

im napsal(a):

@Pepa Řepa

To je ten frajer, co vozil Rejžka na trakaři od hospody k hospodě? Vyprávějte...:-)

@Taoiseach

"...deprivanti na okraji společnosti, většinou ne studenti.."

Nooo, jestli mě paměť neklame, tak jste to opravdu vzal z jedný vody načisto - tak třeba zakladatelé RAF byli, s výjimkou A. Baadera, všichni vysokoškoláci - jeden právník, jedna šéfredaktorka levicového časopisu, jedna absolventka anglistiky/germanistiky, jeden spisovatel, jeden divadelník......
25. 08. 2008 | 21:05

bigjirka napsal(a):

im, každopádně deprivanti :-))

no.. já chodil na SVVŠ 1967-70, ale odznáčky Lenina jsme nenosili. spíš probírali, co hlásala včera Svobodná.
25. 08. 2008 | 21:21

RUMCAJS napsal(a):

Pepa Řepa:
Hroch-protože je tlustej, línej a smrdí !
25. 08. 2008 | 21:23

ivan napsal(a):

Zajimave.

Ja jsem se tehdy, s krajne spatnym kadrovym posudkem, neuveritelne dostal v roce 1967 na rok studovat do Parize - nikdo jiny se na to stipendium neprihlasil a tak ho dali mne. Byl jsem na ENS v Parizi, v hlavnim sidle radikalu, akomplementovane skupinou pdobne (ale mene vasnive) presvedcenych pravicaku. Asi mesic mi trvalo nez jsem pochopil, ze to radikalove s rudou knizkou Mao Ce Tunga mysli vazne, ale potom jsem i zacal rozumet tomu proc tomu tak je.

V kazdem pripadu to bylo jedno z tech obdobi kdy se lide nadchnou pro nejakou myslenku (nekdy dobrou, nekdy spatnou) a vasnive so do ni s nejlepsimi umysly ponori. A potom prijde obdobi kdy jsou lide vic nez 'srdcem' rizeni penezenkou nebo cim. Ma to sve zakonitosti a je tezko lidi pro to odsoudit nebo zboznit - zalezi do znacne miry na tom, kam se clovek narodi.

To, co tu ctu, mi mimochodem hodne pripomina romany Josefa Skvoreckeho, ktere se tim kontrastem nadseni, cynismu, strachu a nadeje presvedcive zabyvaji. Ukazuji, jak se takova obdobi periodicky objevuji a mizi.
25. 08. 2008 | 21:23

Pepa Řepa napsal(a):

To Zacheus

Bohužel jsem nebyl teď doma.Snad bude ten dokument na internetu.Už jsem tady zmiňoval debatu s Arménem,který má vinárnu vedle muzea v arménské čtvrti v Jeruzalémě.Když si představíte, masakr 1,5 milionu lidí noži, puškami a šavlemi,tak je to možná horší než holocaust.
Ovšem před vstupem Turecka do EU není žádoucí o takových věcech hovořit.Něco jako film Uloupené Kosovo nebo Fitna. Správný Eurohujer nemá na takové pokleslé filmy koukat.
Gruzíni a Arméni si vybrali dost špatné místo k životu. Mezi Turkem, Rusem a Peršanem.

To im
já jenom žasnu, jak přetrvává výklad, že různá teroristická i totalitní hnutí jsou dílem sociálně slabých primitivů, vyděděnců společnosti.
25. 08. 2008 | 21:50

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Gratuluji k mnohem stastnejsimu mladi, my roudnicaci jsme ve srovnanim s vami malostranaky fakt byli ubozaci, kdyz se tak nad tim zamyslim...

Vlada a Slavek se stali poslanci za ODS :-;
25. 08. 2008 | 21:54

ivan napsal(a):

Gratuluji!

Osud Vaclava a Slavka - to je mistrovsky zatajeny sach - mat, zolik v rukavu :-)
25. 08. 2008 | 22:19

m&m napsal(a):

autor: upřímně, že Vy jste se těšil, až se někdo na osud Vládi a Slávka zeptá? :-)
25. 08. 2008 | 22:36

vlk napsal(a):

PAne profesore,

Pepovi Řepovi nezáviďte. Prostě Roudnice není Praha. S tím nic nenaděláte.

Máte ale pravdu. Také jsme naprosto nechápal chaoty ve Francii a jejich revoltu.
Ale já měl dost vydatný mix v té době.

Jednak to jak daleko to dotáhnu ve volejbalu. Jednak co vysílá Svobodka, Hlas Ameriky a co říkaí na německé telvizi. Do toho si představte pivní ligu ve footbale, kde vlivem vyučených spolužáků na průmce jsme dokázali smést co ve městě bylo, takže ve SPoláku jsme měli důvod prolévat hrdlo. No a do toho ještě stíhat hudební produkce spolužáků, z nichž bych si dovolil jmenovat Dědka Šindeláře,následně Katapult, s kterým jsme chodil na základku a Jirku Langa z Turba, s kterým jsme chodil na střední.

Byla to fakt honička. Jak vo žních. Jak jsme tenkrát říkávali..
No a Maovy sopisy? Ale jistě! Ty byly na křídovém papíře. a nějak se k nám dostávaly přímo z velvyslanectví. Ale je to dost dávno. Hodně dávno. Takže utřu slzy a půjdu spát.

A jsem velmi zvědva na váš blog o vietnamské válce. Mám s ní spojenou událost, kd y jsem se za sebe skutečně hluboce styděl. Při jisté příležitosti, souvisící s tou válkou.. Ale třeba se jí taky dotknete.
25. 08. 2008 | 23:02

pavelkohout napsal(a):

Tak teď už chápu, proč je ODS vlastně socdem v bledě modrém.
25. 08. 2008 | 23:21

Čochtan napsal(a):

Na ten blog o vietnamské válce jsem zvědav. Měl jsem pár dobrých kamarádů, GI´s, kteří byli do Vietnamu přeloženi.
Bylo to svinstvo, nutit bojovat armádu s jednou rukou za zády. Stačila by jedna správná bomba na Hanoi a byl by pokoj. Japonce taky přiměla ke kapitulaci.
25. 08. 2008 | 23:23

Pepa Řepa napsal(a):

To m&m
ale musíte přeci lidem někdy udělat radost nahrávkou na smeč.
Nevyhnutelně přijde lavina Vláďů a Slávků, prohlašujících, že zakládali ČSSD.Ale nechci nikoho navádět.

To Čochtan
možná máte pravdu. Jedna ruka netleská. Bude se probírat Jane Fond.Ta jediná prohlédla. Mám tady jeden tip. Jedna dáma je jak její klon.

A víte, co je zvláštní? Že žádný Vietnamec proti současné vládě ve Vietnnamu ani necekne.Že by všichni tak najednou zbožňovali stýčka Ho?

Nebo to je tím, že by s nimi nebo příbuznými doma pěkně, po demokraticku, zatočili?
To je otázka. Pan profesor nám to určitě vyloží.
26. 08. 2008 | 06:23

Pepa Řepa napsal(a):

A že by se v další fázi neobjevil nějaký pocestný, to bych se moc divil.

Určitě nám sdělí, že by tenkrát v Saigonu nebo u nás 21.srpna dopadlo všechno jinak, kdyby se on narodil o pár desítek let dříve.

Všichni se zastydíme za svou plesnivou, zbabělost a starobu. Uznáme, že je potřeba vyhubit cyklonem B všechny, kteří se narodili před rokem 1965 a s máváním se odebéřeme do místních krematorii.

Pak teprve bude ráj na Zemi, neboť od generace čtyřicátníků níže, se narodili samí terminátoři. Komunistu, fašouna nebo anarchistu byste mezi nimi nenašel žádného.
26. 08. 2008 | 06:49

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa a dalsi:

S temi spoluzaky - poslanci ODS to byl jen vtip, jak naznacoval ten smajlik, ale zda se, ze to vsichni vzali vazne, takze radeji uvadim na pravou miru, aby me nejaky investigativni pocestny neodhalil.

BTW, vyrizuji tez pozdraveni od Boleslava D. a Sekyry!

...
26. 08. 2008 | 07:25

LinTi napsal(a):

Diskuze pod tímto blogem je opravdu ta úplně nejlepší zábava, která se vůbec dá na internetu najít :))). Dekuji vám všem!
26. 08. 2008 | 08:51

Ivan Hochmann napsal(a):

To LinTi, mě to tak zábavné až tak neppřipadá.Teče mě krev ze zubů a napadají špatné ba sswsswresrsprosté nápady.
Řekl bych aspoň slušně - HOVNO.!
Ivan.
26. 08. 2008 | 10:11

Misterio No.1 napsal(a):

Nemyslim si, ze bych nemel smysl pro humor, ale ten "vtip" mi prijde tak nejak laciny a nepatricny...
Ja bych spis rekl, ze Vlada je v CSSD a Standa taky :)))
26. 08. 2008 | 10:26

Taoiseach napsal(a):

Karel Mueller

Milý pane: ano, žil jsem v té době, na přírodovědu jsem se dostal o rok později než pan profesor, (v r. '69) to ještě šlo. "Byla to doba romantiků, rebelů a idealistů. Prostě volnomyšlenkářů, kteří se na západě srazili s tradicionalisty a konzervativci." - s tím plně souhlasím. Do hodnocení dnešní doby bych se raději nepouštěl, to by bylo nadlouho.

Neřekl bych, že ty bouře smetly de Gaulla, spíš mu daly záminku stáhnout se a zemřít v klidu v Colombey les Deux Eglises. Nicméně je příznačné, že studenti měli jako jeden z cílů překonání nacionalismu, zatímco de Gaulle byl - často velmi sympatický, ovšem typický - nacionalista. Pokud se nepletu, bouře začaly v Západním Berlíně a postupně se přelily do Západního Německa a Francie a s jistým zpožděním do zbytku Západní Evropy.

Panem profesorem jsem se nechal poněkud strhnout ke generalizaci. Takže NĚKTEŘÍ revoltující studenti šli na to - do politiky, měnit Evropu. Nepochybně by se našli i takoví, co šli na burzu.

Podstatné je to, že změny v Evropě nepřišly samy sebou. To, co už začíná být přirozené i nám (např. Schengen), bylo v 60. letech jen snem. Půvab tehdejší doby nejlépe vystihuje Marko (nahoře, hned druhý komentář), ale uspořádání Evropy ve srovnání s dnešním nestálo za nic.
26. 08. 2008 | 11:07

Pepa Řepa napsal(a):

RUMCAJS napsal(a):
Pepa Řepa:
Hroch-protože je tlustej, línej a smrdí !

Ach,děkuji. Konečně jsem se dočkal, konečně jsem hrdinou, Všechna kritéria splňuji.
26. 08. 2008 | 11:31

Taoiseach napsal(a):

Zacheus

Věc není jednoduchá ani tak, jak ji vidíte Vy. Stať Jiřiny Šiklové jsem nečetl, nicméně už o slově "prohra" se dá polemizovat. Revolta prostě skončila, když se vyčerpaly síly. Hesla revoltujících byla natolik obecná, že nebylo možné je (ať už jakýmkoli způsobem) začít hned prosazovat. Ze strany tehdejšího establishmentu ovšem nepřišla žádná tvrdá represe, která by mohla revoltující zahnat do ilegality.

"Popření autorit" je tak možná jediné, v čem teroristé na revoltu navázali. Celé revolta byla ovšem otevřená a byla nesena požadavkem dialogu všech lidí, který je východiskem demokracie. Z této otevřenosti nikdy nemohla vzejít konspirace izolovaných jedinců. Nikdo ze studentských vůdců se k teroristům nedal.

"Protagonisté těchto v podstatě anarchistických akcí sedí dnes v EP" - protože je tam občané zvolili, a to těžko kvůli jejich starým "zásluhám", spíše kvůli programu pro budoucnost.

Z preambule Smlouvy o ústavě cituji "INSPIRUJÍCE se evropským kulturním, náboženským a humanistickým odkazem, ze kterého vzešly
všeobecné hodnoty nedotknutelných a nezadatelných práv lidských bytostí, demokracie, rovnosti,
svobody a právního státu" - takže odkaz na Boha tam je, jen tam není výslovně a výlučně uveden ten "Váš jediný správný". V Evropě spolu žijí lidé různé víry (židé, křesťané i muslimové, a to např. ve Španělsku už hodně dlouho) a zmínka o jednom náboženství (křesťnství) by znamenala, že jste v Evropě "víc doma" než třeba agnostici. Evropské hodnoty (bez uvozovek) jsou v citátu uvedeny a nechápu, co proti nim máte.
26. 08. 2008 | 11:35

jepice napsal(a):

Asi bych musela dlouho přemýšlet, jak jedním slovem označit mladíky a dívky, kteří v osmašedesátém ve Francii dělali svým usedlým tatíkům starosti. Slovo volnomyšlenkáři by mě ale nenapadlo ani ve snu. Mám dojem, že k ideovému vybavení tehdejších vůdců patřilo naopak přesvědčení o nutnosti podřídit vše "myšlence revoluce". To moc prostoru pro nějaké volné myšlení neslibovalo.
Tuším ale, že spousta těch dalších, co dělali bugr v pařížských ulicích, se k tomu cirkusu přidalo hlavně proto, že chtěli své ctihodné spoluobčany trochu vyděsit.
Nedávno jsem někde četla vzpomínky účastníků. Vyznívaly v tomto duchu: Ještě štěstí, že jsme nedostali příležitost uskutečnit naše tehdejší hesla.:)
Jedno je ale třeba přiznat. Všem dohromady se podařilo rozhýbat francouzskou společnost a přimět zkostnatělé školy i politickou scénu reagovat. Reakce na revoltu pak vedla k viditelné regeneraci.
26. 08. 2008 | 11:41

Taoiseach napsal(a):

im

"většinou ne studenti" - Omlouvám se, zase jsem nevhodně generalizoval. Měl jsem na mysli lidi jako byl třeba Renato Curcio a o skupině Andrease Baadera a Ulriky Meinhofové jsem si nesehnal informace. Otázka, zda byli od začátku deprivanti, nebo se stali vyděděnci až díky své (zlo)činnosti, je těžká. Ovšem žádnou jasnou návaznost na studentské hnutí opravdu nevidím.
26. 08. 2008 | 11:47

jepice napsal(a):

Jacques Rupnik k tématu napsal:
http://www.literarky.cz/?p=...
26. 08. 2008 | 13:02

bigjirka napsal(a):

deprivant nerovná se vyděděnec. takže bych si dovolit trvat na svých deprivantech :-)
26. 08. 2008 | 17:09

Kritik napsal(a):

Ve Francii to brali vážně, my jsme si v té době půjčovali knížečku kapesního formátu s citáty z Mao Ce Tunga, abychom se při jejich čtení dosyta a od srdce zasmáli.
26. 08. 2008 | 17:32

Pepa Řepa napsal(a):

Možná je největší problém právě v tom, že včerejší revolucionář a obdivovatel velkého Maa, sedí dneska na eurožidli kdesi ve Štrasburku, Paříži či Bruselu.

Pak se vážení nedivte, že EU směřuje tam, kam směřuje.
Kam to je, to vám neřeknu, neboť bych byl naším milým strážcem gumy ihned vymazán.
26. 08. 2008 | 18:39

im napsal(a):

@Taoiseach

Pardon, omlouvám se, ale dovoluji si trošku nesouhlasit.I Renato Curcio, zakladatel italských BR, byl student (sociologie na katolické univerzitě v Trentu), stejně jako další spoluzakladatelé. Pravdou je, že jen Italům se povedlo pojmout ten odpor šířeji, spojit se s dělnickými odbory a zavařit pěkně horký podzim 69. U Siemense a Pirelliho v Miláně a u Fiata v Turině probouřili a prostávkovali celý podzim 69. To byl jen začátek, pak to vzalo s BR jiný směr a špatný konec.

Ale jak říkal německý klasik, mladí revolucionáři, staří hofráti (=dvorní radové). Rudý Dany, vůdce francouzských studentů v roce 68 Daniel Cohn-Bendit, dneska sedí v Evropském parlamentu za
zelené (co-president of the group European Greens–European Free Alliance).

Ale spouštěcím momentem byly jistě jak v Německu, tak ve Francii a Itálii tři věci, nevím, která je nejdůležitější: špatné studijní podmínky, zkostnatělost akademické výuky a válka ve Vietnamu.
26. 08. 2008 | 19:32

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:
V posledních letech vlády prezidenta Clintona se téměř podařilo arménské diaspoře ve Spojených státech přimět americký Kongres, aby hlasováním přijal rezoluci, která by odsoudila genocidu Arménů v roce 1915 a potvrdila, že existují dokumenty, že k ní skutečně došlo. Americký Kongres se přikláněl k schválení této rezoluce, ale na poslední chvíli vyvinula turecká vláda silný tlak na prezidenta Clintona, který v roce 2000 přesvědčil předsedu amerického Kongresu, aby byla rezoluce odmítnuta. Američané totiž potřebují Turecko jako strategického vojenského partnera, a tak jdou lidskoprávní ohledy stranou. Nynější americký prezident George W. Bush Arménům také slíbil, před tím, než byl zvolen do úřadu, že jeho vláda tureckou genocidu Arménů v roce 1915 odsoudí. Nestalo se tak: Bush potřeboval Turecko jako spojence pro svou plánovanou válku proti Saddámu Husajnovi. Priorita strategických cílů USA před lidskoprávními normami však zpochybnila tuto samotnou plánovanou válku proti Iráku.
26. 08. 2008 | 21:09

Karel Mueller napsal(a):

Taoiseach:
Milý pane :-),
myslím, že naše pohledy se přiblíží.
Těm zajímavým letům předcházela doba obrovských poválečných změn. Evropské bývalé mocnosti kompletně ztrácely imperia v často dost neslavných válkách (Malajsko, Indočína aj.). Ženy byly za války vtaženy do výroby, emancipovaly se a nastartovala se feministická hnutí, což vyústilo až v tzv. sexuální revoluci. USA zabředly do neslavné války ve Vietnamu, což doma vyvolalo nemalou kocovinu. Zkrátka levice byla na forehandu a vlastně celé to tehdejší hnutí silně pohřbil rok 68, pro západ byla ruská invaze k nám doslova dar z nebes. Rusové ztratili strategickou iniciativu a už nikdy ji nezískali.
Ale vrátím se k těm rebelům, samozřejmě vyrostli z mladických let a začli dělat běžné kariéry. Nakonec vezměte si Joschku Fischera. Dnes by ho zavřeli coby teroristu.
Ta situace byla prostě dána objektivně jako důsledek (opožděnější) 2. WW a tehdejší situací, nakonec muž s myšlením 19. století a žijící pro slávu Francie podle šlechtických představ se do moderní doby už opravdu moc nehodil.

Ale má pravdu Pepa Řepa, že ve svých důsledcích to znamenalo vážné oslabení řady dříve téměř svatých hodnot, což pociťujeme nejvíc právě dnes. A není to jen díky bývalým rebelům dřepícím v Bruselu i jinde.
26. 08. 2008 | 21:13

LEVAK napsal(a):

Během první světové války, v roce 1915, došlo v Turecku k rozsáhlým masakrům tamější velké, významné a hospodářsky prosperující arménské katolické menšiny. Je pravda, že během války se arménské bojůvky postavily na stranu ruských vojsk, která vtrhla do Turecka. Reakcí turecké vlády bylo zahájit genocidu proti svému arménskému obyvatelstvu. Při ní zřejmě zahynuly statisíce příslušníků arménské menšiny v Turecku. Někteří odhadují počet mrtvých až na milion. Byla to první genocida v genocidním dvacátém století.
Vraždění bylo zdokumentováno zejména podrobnými depešemi amerických diplomatů v Ankaře; fotografické záznamy pořídil s nasazením vlastního života jeden německý fotograf.
Turecko dodnes celou genocidu absolutně popírá. Existují však o ní nesporné důkazy, zejména právě v amerických vládních archivech, jde o zprávy a dokumenty vypracované v roce 1915 americkými diplomaty v Turecku. Existuje také množství dobových svědectví pamětníků; některé z nich televizní film BBC interviewoval.
V posledních letech vlády prezidenta Clintona se téměř podařilo arménské diaspoře ve Spojených státech přimět americký Kongres, aby hlasováním přijal rezoluci, která by odsoudila genocidu Arménů v roce 1915 a potvrdila, že existují dokumenty, že k ní skutečně došlo. Americký Kongres se přikláněl k schválení této rezoluce, ale na poslední chvíli vyvinula turecká vláda silný tlak na prezidenta Clintona, který v roce 2000 přesvědčil předsedu amerického Kongresu, aby byla rezoluce odmítnuta. Američané totiž potřebují Turecko jako strategického vojenského partnera, a tak jdou lidskoprávní ohledy stranou. Nynější americký prezident George W. Bush Arménům také slíbil, před tím, než byl zvolen do úřadu, že jeho vláda tureckou genocidu Arménů v roce 1915 odsoudí. Nestalo se tak: Bush potřebuje Turecko jako spojence pro svou plánovanou válku proti Saddámu Husajnovi. Priorita strategických cílů USA před lidskoprávními normami však zpochybňuje samotnou plánovanou válku proti Iráku. Citáty ze závěru dokumentárního filmu televize BBC, který se vysílal:

(turecká velvyslankyně v USA Solmaz Unaydinová:) Podle mého osobního názoru to způsobila vynikající předvídavost pana prezidenta Clintona, to, že dokázal ocenít, jak důležité je pro Spojené státy Turecko v celém regionu, a že si uvědomil, jakou hodnotu připisují Spojené státy našemu přátelství a spolupráci jako spojenci v NATO.
(poslanec amerického Kongresu:) No, Turecko nejrůznějším způsobem vyhrožovalo. Tvrdilo, že budou američtí vojáci v Turecku v ohrožení. Turecká vláda vždycky předstírá, že ona to myslí dobře, ale že hrozí, že se v této otázce vzbouří obyvatelstvo. Jinými slovy: turecká vláda nebude mít problém, pokud by byla tato rezoluce schválena, ale dojde k pouličním demonstracím a američtí turisté a američtí vojáci už nebudou v Turecku v bezpečí. Podle mého názoru je to absolutní nesmysl. Je to turecká vláda, která nechce uznat tuto genocidu.
(reportér:) Ale s novým americkým prezidentem měli dostat Arméni novou šanci. George W. Bush učinil před svým zvolením v předvolební kampani příslib: "Arméni se stali terčem genocidy," konstatoval Bush. "Budu-li zvolen prezidentem, zajistím, aby náš národ řádně uznal tragické utrpení arménského národa." (Záběry na Bushův písemný příslib v tomto smyslu.) To ovšem Bush sliboval, než se dostal k moci a než zahájil přípravy na válku proti Saddámu Husajnovi. George Bush nutně potřebuje pomoc nové turecké vlády. Amerika chce zahájit pozemní invazi do Iráku z Turecka. V prosinci 2002 charakterizoval Bush tureckého premiéra při jeho návštěvě v Bílém domě Turecko jako "strategického spojence" a "přítele Spojených států". Dodal, že chtějí Spojené státy s Tureckem spolupracovat na "udržování míru".
(arménský katolický kněz:) Na jedné straně hovoří Američané o lidských právech, že podporují lidská práva, na druhé straně však odmítají z politických důvodů uznat tuto genocidu.
(bývalá turecká poslankyně Tayyibe Guleková:) Chytřejší země a chytřejší lidé v těchto zemích si uvědomují, že spolupráce s Tureckem a dosažení stability a rovnováhy v tomto regionu je důležité pro společné dobro nás všech. Bohužel, jiní lidé mají úzkoprsé zájmy a neuvědomují si to.
(americký poslanec:) Západ tradičně povzbuzoval Armény a pak je vždycky nechal v úzkých, když Arméni potřebovali pomoc. Takže není důvodu, proč by neměli Arméni mít pocit, že jsou zrazeni. Byli zrazeni.
26. 08. 2008 | 21:14

bigjirka napsal(a):

ano, souhlasím, Leváku (zcela výjimečně) - Turky potřebujeme v EU z politických důvodů, ale jednou z tvrdých podmínek by mělo být uznání arménské genocidy, znovusjednocení Kypru a urovnání vztahů s Řeckem. Jen málokdo ví, že tito dva členové NATO jsou téměř permanentně na pokraji války.
26. 08. 2008 | 21:18

bigjirka napsal(a):

podle včerejšího pořadu se jedná snad ještě o horší případ, než holocaust. jen počet obětí je nižší.
26. 08. 2008 | 21:21

LEVAK napsal(a):

Ad bigjirka:od té doby co jsem vstoupil sem jsem na tuto genocidu upozorňoval a byl jsem jen zesměšňován(např. PatieNt a dalšími).Teď si jenom dovolím upozornit,že Turci i nadále pokračují a jen vyměnili cíl,jsou to Kurdové, honí je tam a střílí jak králíky!A svět to opět nechce vidět.Jeden pán (nyní na indexu) napsal,že historie se opakuje a to po spirále!
V roce 2000, krátce po konci „humanitárního bombardování“ zbytku Svazové republiky Jugoslávie, vypadala podle nezávislých mezinárodních organizací statistika boje tureckého státu proti tzv. kurdskému separatismu takto: zhruba tři milióny tureckých občanů kurdské národnosti byly zbaveny domova, na 3500 kurdských vesnic bylo srovnáno se zemí.
Bylo to v době, kdy v této členské zemi NATO platil zákaz kurdského jazyka. Nyní turecká armáda realizuje operaci proti rebelům PKK přesahující území vlastního státu – něco, co jugoslávským bezpečnostním složkám v boji s UCK a jejím zázemím v Albánii a Makedonii umožněno nebylo. Pokud vůbec existují výhrady proti tureckému postupu, jsou ryze taktického charakteru. Vede je strach z destabilizace severního Iráku.
Mezinárodní právo je zásadní výdobytek, jehož úkolem je minimalizovat zákony džungle ve vztazích mezi státy a národy a chránit malé před zvůlí velkých.
26. 08. 2008 | 21:35

bigjirka napsal(a):

s Kurdy je to ovšem o dost složitější, viz naši diskusi s Pepou Řepou.. kdovíkde :-)

Turecko už toho hodně udělalo.. retarduje je středověký charakter islámu. nevím, jak se s tím dokážou vypořádat. až do WWI bylo vlastně Turecko ze všech islámských států nejagresivnější
26. 08. 2008 | 21:50

bigjirka napsal(a):

mezinárodní právo respektují jen slabí, velmoci naň serou :-)
26. 08. 2008 | 21:51

LEVAK napsal(a):

Ad bigjirka:a to jim máme lézt někam s vlajícím praporem na kterém je nápis "pravda vítězí"!
26. 08. 2008 | 22:06

vlk napsal(a):

Lin Ti

ostatní nechali váš příspěvek bez povšimnutí. Já nemohu.
Letmým pohledem na blogy slečny Lin a Phan Vieta zjistíte, že čtenáři aktuálně nejsou, ani oymlem rasisté, a velmi pečlivě, zvědavě a vstřícně tyto blogy čtou, přijímají a konetují. Patřím mezi ně. A je dobře známo, že když s emi něco na nějakém blogu, jsem většinou hodně tvrdý a s autorem se nijak nemažu. Ale přiznám se, že něco tak neuvěřitelného jako vy, bych si napsat netroufl. Vůčivašim krajanům.

Tím méně, kdybych náhodou žil ve Vietnamu,uměl vietnamsky a četl nějaký blog v velmi zatím mimořádně citlivému historickému výročí Vietnamu.Nezacelené ráně! Prostě - úcta hosta vůči hostiteli a jeho minulosti by mi to nedovolila. To za orvé.
Za druhé- výborně s e bavíte? Dobré kino říkáte? Hm. Víte bez tohohle kina a sarndy by asi vaší přítomnosti v tomhle státě nebylo. Nejspíš jste tu narozený/ná. Z rodičů, kteří sem asi kdysi přišli na práci . Za bolševika. Nebo , že by doemigrovaný, ná?
V každém případě - tenkrát začalo něco, co pokračovalo v 89 a vedlo k zásadní změně poměrů. Kdyby nebyl 68, nebylo by zřejmé, že bolševiknení reformovatelný. Takež skončil. Tenb bolševik, ketrý s em dovezl Vietnamce na práci, a po vypršení kontraktů je posílal domů. Rozhodně je tady nenechal usadit. A mít děti. A sestěhovávat jejich rodiny. A nebyl by jim povolil tržnice. A už vůbec žádnou šedou ekonomiku. Tohle umožnili až ti hloupí lidé, co tu plácají to kinno,u kterého s emůžete potrhat smíchy. Těmhle lidem se smějete.Jen díky jim jste tady. Fajnový pocit. Děláte mimořádně hodně proto, abytubyli Vietnamci oblíbeni. Víte co? Ukažte ten článek a diskusi pod ním a halvně svůj příspěvek svým rodičům. Pokdu umějí dost česky jistě jej ocení. Po zásluze.
26. 08. 2008 | 22:29

bigjirka napsal(a):

Leváku, nemáme.. já jen, aby bylo jasno o mezinárodním právu

vlku, furt ještě nepřeočkovaný?
26. 08. 2008 | 22:47

vlk napsal(a):

bigjirka

copak ti dělá problém pochopit?
26. 08. 2008 | 22:55

PatientO.T. napsal(a):

LEVAK je zpátky! CtrlC+CtrlV a hromady demagogických plků okořeněných občas nějakou lží!!!
26. 08. 2008 | 22:57

bigjirka napsal(a):

teď konkrétně, proč píšeš pod blogy, kam to nepatří.

generally, jsem v totálním šoku nad tvou rusofilií
26. 08. 2008 | 22:57

vlk napsal(a):

bigjirka
no Jíro,což takhle k doktorovi zaskočit?

přepastuji sem celý příspvek z tohohle threadu. Tedy příspěvek na který reaguji:
LinTi napsal(a):
Diskuze pod tímto blogem je opravdu ta úplně nejlepší zábava, která se vůbec dá na internetu najít :))). Dekuji vám všem!
26.08.2008 08:51:18

Rusofilií? Ani omylem! leč fakta jsou fakta. Jsi přece fanda Klause ne?
To jednak.

A následně - skoč si na Klausovy stránky. On tam pověsil článek senátora Buchannana. Ten to napsal do detailu přesně , co cítím a vidím. A je to velmi konzervativní americký senátor.Těžko rusofil.
Ono totiž fandění má místo na fotbale. Nikoliv, když jde o osud světa. Tam to chce chladný rozum.
Až s e z toho šoku dostaneš, třea to začneš vidět stejně.
26. 08. 2008 | 23:31

LEVAK napsal(a):

Ad PatientO.T.:vážený pane víte Vy vůbec co to je demokracie?Víte Vy vůbec kdo to byl Voltair?
Asi ne, to Vás zřejmě na stomatologii neučili!Taky je zřejmé,že ve Vaší rodině o těchto věcech nebylo ani potuchy.Logicky dovozeno,kdo mohl studovat za starého režimu byl z kádrově prověřené rodiny a tam se studoval M+L!
26. 08. 2008 | 23:35

jepice napsal(a):

LEVAK:
Kdo byl Voltair?
27. 08. 2008 | 01:24

peter strop napsal(a):

to vlk:
Buchanan neni senator.
27. 08. 2008 | 04:49

Pepa Řepa napsal(a):

To jepice
Bratranec Alessandra Volty, vynálezce elektrického článku, řekl bych.

Jako levoboček, byl svou rodinou takto posměšně nazýván.
Jinak patron stomatologů a první prezident Horní Volty.
27. 08. 2008 | 06:19

Pepa Řepa napsal(a):

To Levák
pokud jde o Armény, máte absolutní pravdu.Mají v sobě hořkost, že je příliš zdůrazňován holocaust oproti arménskému masakru. Absolutní pravda.Stačí srovnat oběti (1,5 milionu, dle Arménů a 6 milionů Židů) i technické prostředky v r. 1914 a o třicet let později.Zatímco esesák vraždil v bílých rukavičkách, Turek po muslimském zvyku podřezával jak o Aid al-Adha.Arméni i Gruzíni si vybrali ještě hůř než praotec Čech. Ze západu Turek, ze severu Rus a z východu Peršan.

U Kurdů bych byl opatrnější.Tady mám stejnou zkušenost jako bigjirka.Turci jim říkali stepní Turci, Arabové i Berbeři jim nepokrytě dávali najevo pohrdání.Čím to je nevím.
Pravdou je, že před dvaceti, třiceti lety vypadali všichni jako klony. Kostkatá saka, k tomu montérky,z bot koukal většinou palec.Některým se dokonce podařilo mít obě boty stejné, ale pravidlem to nebylo.Vidět borce s jednou modrou a jednou bílou čínskou teniskou nevylo nic zaréžejícího.Na krku šátek nebo kostkatou šálu, na hlavě kulicha přes uši.Když jsem se jich ptal, proč si kulicha při čtyřicítkách nesundají, tvrdili, že si musí vytvořit mikroklima. To se jim úspěšně dařilo, zřejmě za pomoci kosmetické firmy Pukl a syn.

Jestli bigjirkovi zpívali v Syrii Internacionálu, tak mně zase jeden Kurd vyprávěl o Auroře, kterou považoval za obrovské dělo. Troufám si říct, že většina věděla o islámu míň než křesťanský dhimmí, ale všichni jej vyznávali. Prostě směs nacionalizmu,marxismu a primitivního islámu.Věčně proti něčemu s vlajkami demonstrovali.Zvláštní lidi.
V penězích to nebylo. Brali stejně jako třeba Filipinci.

Vím, že jsem se teď dopustil hanebné nekorektní paušalizace a jdu se stydět.Jen mi vrtá hlavou, proč to bylo stejné v Iráku, Syrii, Libyi i v Turecku.Proč to byli lidé nejnižší osobní kultury.To bych si nedovolil říct o Arménech nebo Gruzínech ani náhodou i když je fakt, že jsem Gruzínů moc v životě nepotkal. A za komunistů na gruziňák nebo Ararat bylo jen výjimečně.Ale zážitek s Kurdy z okolí jezera Van zas tak starý není.
27. 08. 2008 | 07:34

Pepa Řepa napsal(a):

Vlku, nemohla to slečna Lin Ti myslet naprosto nevinně. Z té jedně věty, se to rozklíčovat nedá.
27. 08. 2008 | 07:58

PatientO.T. napsal(a):

Podívejte se, LEVAKu, včera jste napsal: "od té doby co jsem vstoupil sem jsem na tuto genocidu upozorňoval a byl jsem jen zesměšňován(např. PatieNt a dalšími)". Je hezké, že jste na mne nezapomněl, ještě milejší by mi bylo, kdybyste se svou výše zmíněnou lež pokusil doložit. Jinými slovy, okopírujte mi sem, jak jsem vás zesměšňoval kvůli vašim názorům na genocidu Arménů. Další vaše hloupé a bezpředmětné připomínky k mé osobě nechám bez komentáře, nic jiného těm nesmyslům nepřísluší.
27. 08. 2008 | 08:23

Taoiseach napsal(a):

@im

Tak se omlouvám ještě jednou, i Curcio byl tedy student. Ale když už jsem se jednou na něčem shodnul s Bigjirkou ( - :) ), tedy na tom, že teroristi byli deprivanti, musí to hájit: Curcio byl neúspěšný člověk, který nedokázal najít svoje místo ve společnosti. Je etaky pravda, že do Itálie dorazila revolta se značným zpožděním a asi i kvůli tomu vypadala trochu jinak. Nicméně smyslem mého prvního komentáře bylo POPŘENÍ NÁVAZNOSTI mezi masovými protesty a akcemi rudých brigádníků. Daniela C-B už jsem v prvním komentáři taky zmínil jako příklad toho, že revoltující studenti (pravda, když trochu zestárli) začali modernizovat Evropu.

@Karel Mueller

Naše pohledy se přibližují, ale přecejen bych rád zdůraznil další aspekty. Tehdejší situace byla podle mého dána tím, že dospěla generace, která už válku nezažila, takže to, že se v Evropě neválčí, jí samo o sobě nestačilo. Oni mimo jiné chtěli to, čemu dneska Topol říká "Evropa bez beriér". Joschka Fischer možná udělal běžnou politickou kariéru, ale jeho Zelení opravdu přispěli k výrazné změně Německa. Trvám na tom, že během 20 let od konce šedesátých se Západní Evropa výrazně změnila a někdejší revoltující na tom měli velkou zásluhu. Naopak bych neřekl, že měli rozhodující vliv na oslabení tradičních hodnot. Tam bych spíš viděl vliv Vámi zmíněné emancipace žen, změny životního stylu směrem ke konzumismu, včetně vlivu televize a všudypřítomné reklamy.
27. 08. 2008 | 11:14

Taoiseach napsal(a):

Genocida Arménů je sice poněkud off topic, nicméně:

Výklad historie přísluší historikům, politici mají ovlivňovat budoucnost. Prohlášení o genocidě Arménů nemá s lidskými právy nic společného a nikomu NEVRÁTÍ ani jeden jediný život. Historie se nedá změnit. Je pravda, že genocida Židů, Romů a dalších za druhé války je v tomto směru všeobecně uznanou výjimkou. Nemá ale smysl jít dá a žádat od Mongolska omluvu za Čingischána, od EU za křížové výpravy nebo od ČR za obléhání Milána s Béďou Rudovousem.

Pro Turecko je jistě důležité, aby se jeho občanská společnost emacipovala od státu a aby se kritické pohledy na dějiny staly součástí dialogu. K tomu ovšem nějaké parlamentní rezoluce nemůžou pomoct, spíš uškodit.
27. 08. 2008 | 11:27

LEVAK napsal(a):

Ad PatienO.T:ve Vašem případě to bylo ideové paušální odsuzování všeho co jsem napsál.Já nebuduk vůli Vám něco hledat.Najděte si to sám a uvidíte jaké jste psál své názory,reakce a jaké jste zaujímál postoje!
Ad jepice:Voltair byl francouzský filosof,který mimo jiné napsal "Mohu s vámi nesouhlasit,ale budu dělat všechno pro to aby jste mohl svůj názor říkat!"
27. 08. 2008 | 12:17

LEVAK napsal(a):

Ad Taoseach:prosím,můžete mi sdělit proč tedy Turci tak rasantně a podrážděně reagují na možné odsouzení této genocidy Arménů
27. 08. 2008 | 12:20

PatientO.T. napsal(a):

2 LEVAK: Nechcete-li předmětné tvrzení doložit, tak si je odpusťte. Nevím, proč jste mne zase zatáhl do diskuse, které jsem se vůbec nezúčastnil. Pokud se týká paušálního ideového odmítání, přesně totéž mohu já prohlásit o vás. Tedy si, prosím, v duchu filosofova prohlášení pište, co chcete, ale mne vynechte. Děkuji. No a ten filosof se jmenoval Voltaire, proto si z vás Pepa a jepice utahují...
27. 08. 2008 | 13:00

Taoiseach napsal(a):

ad LEVAK:

Jak reagují Turci, netuším. Neexistují o tom žádné věrohodné informace. Turecký STÁT reaguje celkem logicky, bere tyto snahy jako poškozování svého postavení, účelové snižování své legitimity, jednostranný přístup. V takové situaci si nikdo rozumný nemůže myslet, že ustoupí.

Už jsem napsal, že to závisí na emancipaci občanské společnosti, a to vyžaduje nějaký čas. Rozhodně tomu ale nepomůže zahánění Turecka do kouta.
27. 08. 2008 | 13:17

Pepa Řepa napsal(a):

Nic, Leváku, omlouvám se
dneska nemáte dobrý den.
Zkuste si poposednout, třeba vám zavedli ADSL přes židli.
27. 08. 2008 | 13:49

Pepa Řepa napsal(a):

Možná jste propíchnul, že model tenisek 2009 se bude nazývat Nike Volt-Air. Bude tam minibatérie masírující chodidla.

Nic ve zlým,pane Leváku,vždyť víte, že jste můj oblíbenec.Mně to ale nedá.
27. 08. 2008 | 13:57

LEVAK napsal(a):

Ad Taoiseach: Francouzi si to nemysleli!
27. 08. 2008 | 14:01

buldatra napsal(a):

To Pepa Řepa:

Zmínil jste se o Kurdech.
Je zajímavé, že o nich hovořili i někteří mí známí dost podobně jako Vy. Ale nešli se pak nikam stydět.
O Kurdech by se dalo říct také,že mají zkrátka smůlu. Žijí na zvláštním místě. Kousek od civilizačních center, ale ne dost blízko. Jsou na jakési periferii, které se dostává pozornosti jen v případě, že jimi obývané území na určitou dobu někdo potřebuje k použití , aby realizoval nějaký ten svůj plán,aby přes území mohl někam projít nebo propochodovat. Zkrátka dočasně zajímavá,jinak nezajímavá končina.
Přitom nemají ti Kurdové ani svůj vlastní stát. Ale co mají? Mají po ruce precedens zvaný Kosovo. Mají do budoucna o zábavu postaráno. A společně s nimi i celá Evropa. Kurdi jsou kabát a Turci jsou košile.
Nikdy nikdo nemůže říct,že nějaká genocida byla ta poslední. Anebo, že nikdo nevěřil, že k něčemu takovému mohlo v dnešním světě dojít. A nedalo se tomu zabránit. Naopak.
Každému by mělo být jasné, že uznáním něčeho takového, jako je stát zvaný Kosovo, zakládá se na další a další možnosti budoucích genocid kdekoliv.
27. 08. 2008 | 14:36

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
máte pravdu.Zavařili jsme si sami. Kosovem.Historici to budou hodnotit jako největší chybu.

Čím jsem starší, tak tím víc si uvědomuju, že snad nejdůležitějším prvkem při utváření civilizací bylo náboženství.Naprosto se to nedoceňuje. Proto je (možná) Arménie nebo Gruzie -z našeho pohledu-civilizovanější než okolní etnika.Přijali křesťanství okolo 4. století.
A to netvrdím pouze proto, že jsem hříšný katolík. Jsem pro sekulární stát, oddělení víry od politiky, pro osobní svobodu, kritický přístup. Ale i ateisté mají celá staletí této kultury v sobě, aniž si to uvědomují a nadávají jiným do černoprdelníků.
Kdosi tady zmínil, že kdyby do Severní Ameriky přišli katolíci místo protestantů, tak je to země MAŇANÁ. To je asi fakt.Protestanti byli v té době tvrdší. I k sobě.

U Kurdů asi samostatnost nehrozí.Kromě nafty tam nic není.V Iráku jsem byl na jihu. Sever už tehdy nebyl bezpečný.

Asi bude na řadě Moldávie, možná Makedonie.Obávám se, že to bude domino.
27. 08. 2008 | 15:42

bigjirka napsal(a):

Taoiseach - kdo do kouta patří, má v něm být. To se nedá nic dělat. Turecké hospodářství tolik nevadí, to by se od mnohých EU států Turci mohli učit. Ale stát tam brání analýze minulosti, zavírá lidi, kteří o tom mluví. První světová není Čingischán. Nevím, zda parlamentní prohlášení. Ale pravdivě popsat historii, vydat knížky, učit v dějepise, přiznat se k minulosti a přemýšlet, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Osobně jsem nabyl dojmu, že to bylo mnohem horší než holocaust (až na počet obětí). Musela se na tom podílet šílená spousta lidí a museli to skoro všichni vědět. Holocaust nacisti do značné míry utajili.
27. 08. 2008 | 16:45

bigjirka napsal(a):

jak to bude pokračovat s Kurdy, je záhadou. Oni žijí v "hic sunt leones", v nepřístupných horských krajích několika zemí, které se nemají moc rády a spojuje je neláska ke Kurdům. Ti jsou namočeni v kdejaké rudoteroristické sviňárně a nikdo je nemá moc rád. Kdyby dostali svůj Kurdistán, nebudou ho umět spravovat ani náhodou. Nemají vzdělání, neumí moderní řemesla, opravdu nevím.
27. 08. 2008 | 16:51

bigjirka napsal(a):

o Kosovu jsem se už opakovaně vyjádřil: je to horší než zločin, je to blbost
27. 08. 2008 | 16:52

Taoiseach napsal(a):

LEVAK, bigjirka:

"pravdivě popsat historii, vydat knížky, učit v dějepise, přiznat se k minulosti a přemýšlet" - to je právě věc pro občanskou společnost, která v Turecku vzniká velmi pomalu (omlouvám se, že to píšu už potřetí).

Aby POLITICI diktovali přepisování učebnic historie, je špatné zásadně a vždycky, bez ohledu na vznešenost úmyslů. Francouzští ctihodní v tomto selhali.
27. 08. 2008 | 18:19

Karel Mueller napsal(a):

Taoiseach:
Už se blížíme dohodě :-). Ale víte, ať chcete nebo ne, tak to radikální vidění na úpadek klasických hodnot vliv opravdu mělo (nejen ten feminismus) a ve svých důsledcích to společnost na konzumismus nasměrovalo. Takový příklad za všechny: Většina idealistických květinových dívenek, které vyznávaly "make love, not war" nakonec skončila ... v nevěstincích. Což se od původního ideálu "čisté všelidské lásky" ... asi trochu vzdálilo.
27. 08. 2008 | 19:15

PatientO.T. napsal(a):

2 Karel Mueller: Zaujala mne vaše informace o konci VĚTŠINY květinových dívenek v nevěstincích. Kde jste to, prosím, zjistil?
27. 08. 2008 | 19:45

bigjirka napsal(a):

Taoiseach -jenže turecká politická věrchuška tomu zatím brání.
27. 08. 2008 | 21:29

Pepa Řepa napsal(a):

To PatientO.T
Vzhledem k věku uvedených dam, bych po tom nepátral. Nestálo by to za návštěvu.Záruční doba vypršela před dvaceti lety.
27. 08. 2008 | 22:34

PatientO.T. napsal(a):

2 Pepa Řepa: ;-)
Ale vážně, mě to připadá jak informace z ideologického školení OV KSČ... Proto jsem se ptal na zdroj.
Mimochodem, zažil jsem na VKVŠ vynikající ukázku ideologického zápasu - jistý předčasně dementní soudruh doktor plukovník nám v r.88 vykládal, že největším nebezpečím pro ČSSR jsou pangáči a sabáti. Dozvěděl se to, ten plk., na školení, totiž. Mé srdce řvalo štěstím, Anarchy in the CSSR!
27. 08. 2008 | 22:49

Karel Mueller napsal(a):

Patient O.T.:
Tak to si už opravdu nepamatuji- vyšlo to v roce 68 (to ještě vím, v jednom časopise (myslím, že se jmenoval Slovo). Zabýval se osudy květinových dětí - původních rebelů proti válce ve Vietnamu. Bylo to převzato hlavně z amerických zdrojů. Maně si vzpomínám, že tam bylo uvedeno, že průměrná květinová dívenka má asi dva roky do začátku prostituce.
Ale myslím, že to Pepa Řepa vystihl dobře.
27. 08. 2008 | 23:11

Peter Strop napsal(a):

Pane Mueller

….“Takový příklad za všechny: Většina idealistických květinových dívenek, které vyznávaly "make love, not war" nakonec skončila ... v nevěstincích. Což se od původního ideálu "čisté všelidské lásky" ... asi trochu vzdálilo.“ .....

Ja myslim, ze jste v tomto odstavci hodne ujel. Stojite za tim tvrzenim? Co o tom opravdu vite?
29. 08. 2008 | 00:16

Peter Strop napsal(a):

Pane Mueller

….“Takový příklad za všechny: Většina idealistických květinových dívenek, které vyznávaly "make love, not war" nakonec skončila ... v nevěstincích. Což se od původního ideálu "čisté všelidské lásky" ... asi trochu vzdálilo.“ .....

Ja myslim, ze jste v tomto odstavci hodne ujel. Stojite za tim tvrzenim? Co o tom opravdu vite?
29. 08. 2008 | 00:16

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Strope
myslím, že v době Flower Power došlo k hlubokému úpadku nevěstinců. K čemu by byly? Proč platit za něco, co bylo zadarmo.

Všechno bylo tak snadné.Nebyl AIDS, nebyly feministky (Jane Fond nechť promine). Myslím, že hippíci v domovech důchodců vzpomínají se slzou v oku.
29. 08. 2008 | 07:11

PatientO.T. napsal(a):

Fonda, Pepo, Fonda!
29. 08. 2008 | 09:03

buldatra napsal(a):

to Peter Strop:

V případě Vámi zmiňovaných dívek došlo k přirozenému a žádoucímu jevu. Říká se tomu profesionalizace. Nic nenormálního. Nic proti ideálům.
29. 08. 2008 | 10:18

Pepa Řepa napsal(a):

O pardon
29. 08. 2008 | 13:46

Karel Mueller napsal(a):

Pane Strop,
tuším, že máte na ty dívenky velmi milé vzpomínky ... já byl tenkrát ještě příliš mladý - na sex s dětmi si netroufly ani ony.
Myslím, že pan buldatra Vám to vyjasnil, chtěl bych jen dodat, že tam často hrály roli i drogy.

V mentalitě mužů je zakodovaná promiskuita, v mentalitě žen je zakodovaná prostituce, samozřejmě v širším slova smyslu. I ta nejlepší žena se vždy bude ptát (přinejmenším podvědomě) "co z toho ...".

Pokud jsem znal ženy v ranném mládí velmi veselé, tak po nějaké době začly obvykle sex pojímat přinejmenším jako bartrový obchod.
Ale já jsem to uvedl jen na okraj, nemyslím si, že by si tenkrát v tom časopise příliš vymýšleli.
29. 08. 2008 | 16:37

T. Vlnka napsal(a):

Pane Muellere, to jste napsal moc pěkně o tom kódování. Asi nějaký čipy, že. Možná byste to měl trošku rozvinout. A hlavně jste nezapomněl ani na drogy! Ona v té prostitucionalizaci hrála ale roli taky závadná muzika! Na to nazapomínejme!
29. 08. 2008 | 17:12

T. Vlnka napsal(a):

Jo a pane profesore, už jste četl, že válku v Gruzii vyprovokovali Američani, aby tak ovlivnili výsledtaky prezidentských voleb? Říkal to Putin. No já to tušil hned, že to nebude jen tak. Ti proradní američtí poradci! Hernajs, já mám na ně ale vztek. A hlavně se bojím, aby nám ještě taky neovlivnili naše krajské volby. Mohli by koupit třeba všechny zdravotní pojišťovny a rychlík z Prahy do Ostravy a pak to všechno prodat Maďarům. A to Vám nemusím psát, jaká by to byla pohroma, že.
29. 08. 2008 | 17:16

Peter Strop napsal(a):

To Mueller:
No, dekuji za vysvetleni. Uz jsem se bal ze to zpochybnite. Rad vidim, kdyz si nekdo za svym plkanim stoji
29. 08. 2008 | 17:17

Karel Mueller napsal(a):

T. Vlnka:
Ale jistě: Beatles, Stouni, Bee Gees ... přehrávám je dodnes. A známí se mi smějí, tvrdí, že mi stačí Oldies ze 60. let. Mají pravdu. Beatles to ovlivnili, hlavně John. Ale jistě, samozřejmě jsem chodil na "čaje", nosil dlouhé vlasy, byl kvůli tomu na SŠ buzerován a sympatizoval s každým rebelem. K mládí to patří.
Ale člověk má dospět. A dojít k závěru, že ti hipící byl sice výkřik proti společnosti, ale opravdu to nebylo to pravé ořechové. A i ty dívenky asi dospěly k závěru, že chodit mírně omámené, nahaté a píchat s každým na potkání není ten pravý smysl života. Ale volbu už moc neměly, zejména když zkusily drogy ...
Pokud jde o to "kodování" ... kolik je Vám let?

Peter Strop:
Příliš zdvořilý nejste, ale není mi jasné, proč Vás ti hipíci tak berou. Já si za svými názory vskutku stojím a určitě k ním mám důvod. Samozřejmě, nikdo nemáme patent na rozum.
29. 08. 2008 | 22:46

T. Vlnka napsal(a):

Karel Mueller:
Nevím, jak souvisí můj věk a Vaše kódovací poznámka, ale budiž. Když přijely bratrské tanky, tak mí rodiče byli ještě školou povinní. A nenarodil jsem se tady. A Váš slovník se mi vůbec nelíbí.
30. 08. 2008 | 00:43

Peter Strop napsal(a):

Karel Mueller napsal(a): Pane Strop, Příliš zdvořilý nejste, ale není mi jasné, proč Vás ti hipíci tak berou. Já si za svými názory vskutku stojím a určitě k ním mám důvod.....KM 29.08.2008 22:46:32
Mily pane Muellere,

Udelal jste mi radost a dost se mi ulevilo. Jsem rad ze si za vyse zminenym citatem a take za tim, cim tak huste castujete tento blog, tak pevne stojite. Nastavujete latku jak vazne brat Vasi pro-ruskou osvetu a Vase nazory. Neslo mi ani tak o ty kvetinove deti, jako o to na jak pevnych zakladech stoji Vase tvrzeni. Domnival jsem se, ze “spolecenske postaveni zeny“ je jednou z Vasich dalsich domen. Cituji: (Karel Mueller napsal(a): .......Na téma ženy v politice a obecně rozdíl mezi prioritami žen a mužů jsem měl řadu příspěvků : např. u M. Ladmanové Emancipace žen jako výsledek degenerace mužů? Nebudu to opakovat.... 19.08.2008 22:18:22).

Na uvod Vas jiny nedavny citat: ...Desi mne Vase vyjadrovani o generaci Vasich rodicu. Ja bych se tak o svych vyjadrovat nedokazal. Ta pausalizace. Kde se ta neucta ve Vas bere? KM 08.08.2008 23:13:13

Nektere pasaze z vasich prispevku mi pripadaly naprosto zasadni a tak se k nim s novym „metrem“ vracim .

napr.:
.......Nikde jsem neslyšel, že by Rusko chtělo vyhlášení nezávislých států z těch oblastí. Hájí tamní obyvatele ... očividně proruské. KM 10.08.2008 01:19:31
..........usuzuji, že se Putin zavázal neporušit integritu Gruzie, ale mocensky si tyto regiony tvrdě pojistit a Gruzii z nich úplně vyšachovat. KM 09.08.2008 22:37:27
.. Kdybych byl ruský stratég, tak bych nesměl vyloučit možnost, že je to záměrná provokace s cílem vytáhnout Rusko do války postupně proti celému západu. A v případě této varianty je už jen otázka ... jestli je těch nosičů dostatek. KM 09.08.2008 23:57:16
.......Západ nesplnil své sliby v situaci, kdy se blok už rozpadl a komunismus byl poražen. Tam už šlo jen o zájmy a dostat Rusy úplně na kolena - nezlobte se. A jen těch 20 000 vodíkovek zachránilo Rusy před nejhorším..... KM 10.08.2008 16:03:35 Stačí si vzpomenout na nesplněné sliby Gorbačevovi a Rusům, barevné revoluce, nehorázné zasahování do ruských věcí atd., myslím, že to vypovídá o mnohém. KM 19.07.2008 00:54:00
. .....O Ukrajině jsme měli debatu na blogu M. Nováka začně 2. studená válka na Ukrajině? . KM 10.08.2008 13:51:27
...Přiznám se, že jsem v Rusku nikdy nebyl....... Mám zásadu, že o určité zemi se nejvíce dozvím, pokud se o ní budu bavit s míšenci, kteří dokonale znají naši i druhou mentalitu. A proto ví naprosto přesně, jak se jeden druhému jeví. Na to mám jednu skvělou známou :-). KM 19.07.2008 20:54:42
... nesnížil ani k vyválení v prachu před mocnými, ani k lezprdelismu k nadřízeným, ani k pilnému donášení na kolegy - nemusí být jen STB, může být i novým šéfům. Tím se já, morálně zdevastovaný produkt soucialismu, liším od naprosté většiny všech západních kolegů, které jsem kdy poznal. KM 08.08.2008 19:22:23
.......Zemědělství bylo jediné, co za reálsocialismu opravdu fungovalo (na rozdíl od Ruska u nás a v Maďarsku), byli jsme schopni se uživit. KM 08.08.2008 22:14:20

S pozdravem Peter Strop
Karel Mueller napsal(a): Peter Strop: Příliš zdvořilý nejste.........KM 29.08.2008 22:46:32

Nedomnivam se, ze bych byl v nezdvorilosti o mnoho pred Vami (viz tri citaty nize), ale rozhodne bych nerad nejak vybocoval. Jaky zdvorilejsi termin nezli plk si pro Vas diskutovany citat predstavujete? Poradte, rad ho pouziji.

(Karel Mueller napsal(a): ........ Pane Strop, tuším, že máte na ty dívenky velmi milé vzpomínky ... já byl tenkrát ještě příliš mladý - na sex s dětmi si netroufly ani ony. KM 29.08.2008 16:37:57.......Ale kdyby se stalo a za dalších čtyřicet let český národ definitivně odešel do dějin, tak doufám, že Ti bude chodit močit na hrob ta poslední hrstka mezi nikoliv už našimi potomky. 05.08.2008 19:57:52 ............Jinak ty skřeky páně Pocestného se nedají komentovat.... KM 04.08.2008
30. 08. 2008 | 03:08

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane Strop,
nevěděl jsem, že mám tak pilného čtenáře, teď jste mě úplně položil. Ale dopustil jste se dvojího faux pas, které je typické pro všechny propagandisty: Neuvádíte mé příspěvky celé - tím do základu můžete změnit jejich význam - a především neuvádíte, na co bylo reagováno. Čítankovým je např. moje odpověď týkající se Pocestnému: "Původně jsem si myslel, že ten Pocestný je starší než já a prožil peklo s rodinou v 50. letech. Když jsem se dozvěděl, že byl v roce 89 student gymnasia, tak bych byl asi při setkání s ním poněkud agresivní.Tyhle strašný žvasty přímo zbožňuji. Děravá znalost historie, bez analýzy souvislostí. Údajné zásluhy, kterým se musí smát každý, kdo tu žil. Mohl bych m říct jen toto: "Vidím, že tady pliješ a bliješ na generace našich otců a dědů kvůli tomu, že vletěli po roce 45 Rusům kolem krku, protože v nich viděli osvoboditele v genocidní válce na život a na smrt. OK, nabij si pistoli a začni je střílet, jak tady naznačuješ. Ale kdyby se stalo a za dalších čtyřicet let český národ definitivně odešel do dějin, tak doufám, že Ti bude chodit močit na hrob ta poslední hrstka mezi nikoliv už našimi potomky.
05.08.2008 19:57:52"
Na jeho výroky o starší generaci, jejíž část by nejraději zamordoval mi to příliš silné nepřipadá.

Takto bych mohl jít od jednoho Vašeho výňatku z mých příspěvků k druhému. Nikde ho neuvádíte celý a je jasné, že forma i obsah odpovídá tomu, na co jsem reagoval. V příspěvku o těch ruských vodíkovkách jste vynechal, že tak to Rusové dnes vnímají, což do základu mění smysl.

Můžete se mnou souhlasit či nesouhlasit. Mohu Vám být sympatický či mě nesnášet. OK, beru.

Ale nejednejte jako zákeřný podvraťák.
30. 08. 2008 | 10:32

bigjirka napsal(a):

se mi zdá, Karle, že se bereš nějak moc vážně.

stejně to nic nemění na tom, že se rusáci chovají jako dobytek od nepaměti a nic se na tom nezměnilo změnou jejich státu z komunistického na fašistický. o tisíc důvodů víc k tomu, abychom jim nevěřili a ni půl slova
30. 08. 2008 | 12:59

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Jirko,
ale ne zase tak dalece to neprožívám.
Svoje jsem k tomu (vytrhování úryvků) řekl a pokud jde o ten příspěvek o Pocestném - trochu mě tenkrát ten Pocestný zdvihl ze židle, jak se říká. Pokd jde o ty Rusy: S jejich chováním nemám zkušenosti a neznám situaci v dnešním Rusku, ani si nemyslím, že by tam byl fašismus, ale co není, to se zhoršením mezinárodní situace může stát.
30. 08. 2008 | 13:08

bigjirka napsal(a):

Karle, mne Pocestný popudil taky. myslím, že se Rusko vydává na fašizující cestu. je to dost hrozivé. s demokracií to tam nemá nic společného..
30. 08. 2008 | 15:59

Peter Strop napsal(a):

Vazeny p. Muellere,
Vase prispevky jsem nemohl uvest cele, to by asi technicky neslo. Uvedl jsem vsak vzdy citaci s datem, takze si kazdy muze vyhledat vas prispevek cely. Nekde jsem uvedl cely paragraph, jine vynatky (napr. o uznani Ostie Ruskem) si myslim ani sirsi kontex nevyzaduji. Proto se jako zakerny podvratak necitim a uz vubec necitim, ze bych k vam mel byt zdvorilejsi.
S uctou Peter Strop
30. 08. 2008 | 16:26

khaled napsal(a):

To Taoiseach: Nesouhlasím s vámi o těch deprivantech ze společenského okraje, kteří začali provádět pumové toky. Ba právě naopak, jednalo se ve většině případů o studenty z bohatých rodin. Většinou žili ve vilových čtvrtích. Co je mimochodem zajímavé, že víc jak polovina členů RAF byly ženy; dokonce se někde uvádí, že možná až z dvou třetin, co se týče vedení této organizace tak rozhodně. Radši sii nejdříve o fenoménu RAF něco přečtěte, než začnete psát svá moudra.
01. 09. 2008 | 22:32

bigjirka napsal(a):

chálide, proč myslíte, že deprivant musí být ze společenského okraje? počátkem citové deprivace může být nedostatečná péče matky, která nemusí být doménou sociálně slabších vrstev... trvám na deprivantech.
02. 09. 2008 | 00:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy