Pane profesore, jste levicový chudák. Sbohem.

05. 12. 2008 | 18:25
Přečteno 18510 krát
Ve svém posledním článku jsem trochu ironizoval některé „pravicové hodnoty“ a opět se mi od některých čtenářů po zásluze dostalo příkrých odsudků. Jeden z nich, jménem Martin Blažek, mi napsal stručně a výstižně to, co jsem nyní použil jako název dnešního článku.

V diskusi pod mým článkem, ale i v mnoha jiných podobných diskusích, mě vždy zaráží agresivita mnoha „pravicových“ diskutérů, kteří s velkou samozřejmostí považují cokoli „levicového“ za synonymum špatného, úpadkového, škodlivého, komunisticko-totalitního.

Asi nejlépe to vyjádřil ve svém diskusním příspěvku pan „Ares“, který napsal (uvádím s malými formálními úpravami):

„Když čtu místní diskuze pod blogy, získal jsem dojem, že pravičáci zde poměrně široce zastávají následující názory:

- Levice je pouze odlehčenou verzí komunismu. Tudíž si zachovává do jisté míry jeho zločinnou podstatu.
- Pravici volí ti lepší lidé, levici ti horší. Lepší je chápáno jak výkonově, rozumově tak i morálně.
- Levice je tedy do jisté míry zločinná idea, kterou prosazují podřadní lidé a žijí tak na úkor těch druhých.
- Levice tedy není chápána jako legitimní alternativa pravice, ale jako něco už z podstaty špatného, co by mělo být odstraněno.

A když s tímhle někdo jde do diskuze, pak je těžké po oponentovi požadovat něco, co vůči němu sám neakceptuji.“


Ano, myslím, že toto je podstata onoho „boje na život a na smrt“, resp. „studené občanské války“ v naší politice, kterou mnozí politici a novináři tak vehementně rozdmýchávají.

Začalo to po polovině 90. let slavnými výzvami k předvolební „mobilisaci“ a na druhé straně výroky o „spálené zemi“. Od té doby neustále slyším předvolební varování, že vítězství ČSSD nás vrátí před rok 1989, že se opět dočkáme výjezdních doložek, devizových příslibů a cenzury. Hlavním heslem předvolební kampaně v roce 2006 bylo absurdní „zabránit návratu komunistů k moci“.

Už jsem o tom tady opakovaně psal, ale napíšu to ještě jednou, prototože to považuji za zásadně důležité:

Podle mého názoru by snad každý rozumný občan měl považovat za normální a žádoucí, aby u nás působily strany mírně napravo a mírně nalevo od pomyslného politického středu, které by slušnými demokratickými prostředky soupeřily o moc. Je tomu tak všude ve vyspělých evropských zemích, a funguje to dobře, tak proč u nás by tomu mělo být jinak? Proč u tak mnohých politiků a vlivných komentátorů či „politologů“ (a tím spíše anonymních internetových diskutérů) je cokoli s levicovým nádechem (daňová progrese obvyklá všude na světě, státní podpora neziskovým organizacím, krotké odborové demonstrace) považováno za nebezpečný „bolševismus“? Ačkoli ta absurdní zkratka „sociálně demokratický“ = „komunistický“ = „stalinistický“ je prostě útokem na zdravý rozum, zdá se, že u mnoha lidí zabírá.

Naše společnost přece evidentně je v hlavních rysech víceméně standardní západoevropskou společností, která je samozřejmě společností občanskou, založenou na tržní ekonomice se silnými sociálními prvky, pevně zakotvenou v EU a NATO. Tyto základní principy programově zpochybňují pouze extremisté z obou stran politického spektra. Ať je u moci kterákoli z těch několika málo relevantních stran, nic podstatného se na tom prostě nezmění - mění se pouze celkem nepodstatné detaily, to přece všichni úplně jasně vidíme. Kdybych byl nějakým zcela nezaujatým pozorovatelem vysazeným zde z UFO, prostě bych v praktickém životě nepoznal, jestli právě vládne vláda vedená ODS nebo ČSSD. „Pravicové“ Klausovy vlády velmi levicově ustupovaly odborářským požadavkům (a V.Klaus vytrale obhajoval nutnost regulace nájemného) a „levicové“ vlády kromě jiného také pravicově privatizovaly a snižovaly daně...

Před volbami by se důvěřivému voliči mohlo zdát, že pokud vyhraje pravice, zavládne tady nemilosrdný „kapitalismus bez přívlastků“ z doby Charlese Dickense, a naopak, pokud vyhraje levice, bude zde nastolena bolševická diktatura, znárodněn průmysl, a obnovena těžba uranu politickými vězni. Všechny tyto zdánlivě zásadní ideologické rozdíly se však po volbách ve skutečnosti redukují na to, jestli nejvyšší daňové pásmo bude 32 nebo 23%, jestli bude mateřská dovolená o něco kratší nebo delší a jestli budou nebo nebudou zavedeny registrační pokladny. To, že reálné rozdíly v praktické politice jsou skutečně nepatrné, dokazuje i množství funkčních koalicí v obcích a městech nejen mezi ODS a ČSSD, ale i mezi ODS a komunisty.

Ostatně - v uplynulých dnech byla zveřejněna odborná sociologická analýza příčin volebního neúspěchu ODS, ve které se říká, že český národ je v podstatě levicově orientován a že strana lpící důsledně na pravicovém programu nemůže být příliš úspěšná. Právě totéž jsem chtěl jinými prostředky říci i já ve svém minulém lehce ironickém článku. Je přece samozřejmé, že většina voličů těžko může podporovat program, který je jasně výhodný pouze pro úzkou skupinu nejbohatších občanů?
A včera jsem s uspokojením zaznamenal, že místopředseda ODS ministr Nečas evidentně akceptoval to, že jeho strana se prostě nemůže opírat pouze o pravověrně pravicové voliče, pokud nechce být soustavně v opozici.

Takže doufám, že ta nesmyslná ideologizace praktické politiky konečně přestane a pozornost se soustředí na to opravdu důležité – kvalitu vládnutí, kvalitu státní správy, ať už ve Strakově akademii sedí ministři z jakýchkoli stran. Za to, že tomu tak není, si ovšem můžeme my sami – politiky k tomu nijak netlačíme a naopak příliš ochotně jim skáčeme na ty jejich ideologické báchorky, které nemají většího reálného opodstatnění, než třeba „zásadní“ rozdíly mezi sparťany a slávisty.

*****************************
P.S.
Jedna z poměrně pravidelných pravicově zaměřených (ale jinak slušných :-) ) diskutujících je paní jepice. Věnovala mi následující obrázek a doprovodný text; velice za něj děkuji; obrázek budu zde nadále používat jako své logo.Škoda, že Simpsony nevynalezli v Evropě. Mohl jste se stát jednou z postaviček.
Poťouchlý levicový intelektuál, tajně pracující na bombě, jejíž účinky odstraní poslední zbytky imunity obyvatelstva proti viru ML.

(autorka měla zřejmě z neznámých důvodů na mysli hypotetický virus myeloidní leukemie?)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

Dobrý večer,
nenávistné komentáře povětšinou "pravičáků" vyvolávají otázkou, zda-li má smysl s nimi vůbec diskutovat..., oceňuji proto např. trpělivost vlka
05. 12. 2008 | 18:41

Karel napsal(a):

Souhlas s Radkem.

Nechápu pane profesore, proč se tak snažíte, přesto Vás obdivuji za Váš glanc a úroveň. Zároveň mě udivuje Vaše naivita (nebo vysoká míra slušnosti a kultivovanosti - a to se dnes nenosí).

Zde platí biblické - neházet perly sviním.
05. 12. 2008 | 18:45

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hořejší,

samozřejmě, že je důležitá kvalita vládnutí. Jakou variantu mi poskytuje levice.

1. Narůstání státního dluhu
2. Rušení regulačních poplatků v nemocnicích, přitom jejich pozitivní účinek je evidentní. Stačilo jen malé úpravy.
3. Co to je za politika, který se řídí průzkumy veřejného mínění.

4 5 6 7 8

V ČSSD, v současnosti vládne bezbřehý populismus. Nevěřím tomu, že ČSSD vadí radar, že jim vadí poplatky u lékaře a tisíc jiných věcí. Jde jim jen o to, jak uhrát body, tato strana je bez etiky.

Daňovou progresi uznávám, nelíbí se zdravotní reforma. PS.Nepřipadám si pravicově vyhraněný
05. 12. 2008 | 18:53

Halladin napsal(a):

Jepice zřejmě myslela ML - Marx -leninismus :-)
Pokud je jepice tou jepicí, kterou znám, dávám své čestné levičácké, že je slušná pravicová diskutérka :-)))
05. 12. 2008 | 18:57

suchánek napsal(a):

zíííííív
05. 12. 2008 | 19:13

Jmelí napsal(a):

Pane profesore, sémantika k zamyšlení: lévák, levárna, levota - pravé, pravda, právo, aneb okuste vlastní demagogie :-)
05. 12. 2008 | 19:21

Flex napsal(a):

Protosoudruh Horejsi casto kvaka o tom, co nenavidi. Minule kvakal o sve nenavisti k ODS a predtim kvakal o sve nenavisti k Zidum a USA – jako kdyz zaby kvakaji o sve nenavisti k suchu. Dnes se snazi svuj predchozi kvakot opodstatnit kvakanim na tema “nesmyslná ideologizace praktické politiky”. Nejlepsi je kvakoty Horejsiho a zab jednoduse ignorovat, protoze nemaji zadnou hlubsi myslenku nez nenavist k ODS, Zidum, Americanum nebo suchu.
05. 12. 2008 | 19:21

Čochtan napsal(a):

- Levice je pouze odlehčenou verzí komunismu. Tudíž si zachovává do jisté míry jeho zločinnou podstatu.

- Pravici volí ti lepší lidé, levici ti horší. Lepší je chápáno jak výkonově, rozumově tak i morálně.

- Levice je tedy do jisté míry zločinná idea, kterou prosazují podřadní lidé a žijí tak na úkor těch druhých.

A není to snad pravda ? Vyvraťte to pokud můžete. Ale argumenty a ne hesly.
05. 12. 2008 | 19:24

Doug Badman napsal(a):

Když si tady čtu ty vlídné a inteligentní příspěvky místních levičáků, tak se za své pravičáctví začínám stydět.
05. 12. 2008 | 19:32

ujo napsal(a):

- Pravici volí ti lepší lidé, levici ti horší. Lepší je chápáno jak výkonově, rozumově tak i morálně říká Čochtan.

Žádá vyvrátit argumenty, sám přitom žádné neuvádí, o definicích nemluvě.

Zkusme přesto takovou hru:
pravice: Topolánek (př.), Bém (1. mpř.)Tluchoř( př. kl.) Langer (min. vn.).....
levice: Paroubek, Sobotka , Hašek, Bublan......

Opravdu je převaha pravice v těch uvedených 3 discipinách tak velká?
Namátkou: Topolánkova VAE versus Paroubkovo poradenství, vystupování Tluchoře a Haška ve sněmovně,
morálka Langra a Bublana ?!

Nebyl bych, být Čochtanem, ve svých soudech tak jednoznačný a rychlý,
05. 12. 2008 | 20:00

FF napsal(a):

Levicový koncept je obecně špatný a svým kolektivismem vlastně společnost ničí.
Sociální demokracie je demokratická cesta k čistému socialismu, který byl v historii zatím realizován komunismem a nacismem. Možná dnešní socialisté přijdou na něco lepšího, třeba dnes moderní "ZachraňZemismus". Výsledkem budou pouze nesvobodní nemyslící lidé neschopní se o sebe postarat.
05. 12. 2008 | 20:08

Kalous napsal(a):

Pane profesore tak mi ale prosím vysvětlete, když slyším o pravicové politice (prováděné u nás), když vidím a slyším lidi, kteří se holedbají pravicovou politikou, tak mne jímá pocit špíny, odporu a zmaru. Není to trochu jinak, než píší Rumcajsové, SuPové, Blue Rayové a podobní fanatici ?
05. 12. 2008 | 20:18

Narrno napsal(a):

To je toho, levičáci si myslí, že pravičáci jsou všici zloději, pravičási naopak považují levičáky za neschopné příživníky. Tak to vždycky bylo a tak to asi vždycky bude. Nic srdcervoucího.
Hrůza je, když jedni uvěří, že "ti jejich" jsou lepší a chytřejší a kultivovanější a víc babičkám přes přechod pomohli...
05. 12. 2008 | 20:20

Narrno napsal(a):

to Kalous: Nazvat Rumcajse fanatikem, vida vida... Inu, co na to říct, holt "ti druzí", "ti proti mě", "ti ŠPATNÍ" - ti jsou vždycky fanatici. Co by také byli jiného, když se mnou nesouhlasí, blázni jedni, že?
05. 12. 2008 | 20:23

Vertigo napsal(a):

... většina voličů těžko může podporovat program, který je jasně výhodný pouze pro úzkou skupinu nejbohatších občanů ...

Jak "těžko"???? V posledních volbách se ukázalo, že voliči jsou prostě nemyslící debilové, ochotní dát hlas grázlům typu Rath, který nejdříve působil v ODS a pak plynule přešel do ČSSD. Plus bývalí (stálí) komunisté v modré i oranžové mafii, úzká skupina nejvlivnějších grázlů, kteří jen zahodili rudé průkazky a jsou z nich demokraté. Nebo snad někdo z ČSSD projevil péči o lid a prohlásil, že třeba zasáhne proti zdražování ČEZu? Prdlačky!
05. 12. 2008 | 21:11

StandaT napsal(a):

Někdo musí být ošklivý, aby vynikla krása druhého. Někdo musí být hloupý, aby vynikla moudrost druhého. Někdo musí být zlý, aby vynikla dobrota druhého.

A někdo musí být pravičák, aby druhý mohl být dobrýkrásnýchytrýmoudrýtolerantnípilnýadobréhosrdcenadlani. Amen.
05. 12. 2008 | 21:15

vlk napsal(a):

Pane profesore, no nejspíš si libujete ve flagelantsví a ve Vaší vlastní profesi se Vám jej hrubě nedostává, takže si pro svou dávku pravé pokory chodíte sem. Buďte bez obav - po tomhle blogu se Vám ho, opět, dostane měrou více než vrchovatou.
Mimochodem - dnes tu nejste s tímhle tématem originál. Předešel Vás kolega Sedláček.A to skvěle. Přepokládám, že jste jej četl a i diskusi pod ním.

Ale zpět k Vám. Na jednu stranu se dobře bavím, když zde kovaně pravicově vystupují lidé, co kdyby prohrábli šuplata, tak by třeba ještě nalezli jistou červenou knížku, tu zase odznak člena brigády soc. práce, nebo průkaz člena SČSP, nebo deníček člena uličního výboru. Nebo třeba průkaz horlivého svazáka s jejich vlastní podobiznou.
Ovšem to je dávno již zapomenuto, dnes jsou - kovaná pravice!
Ale to je jen detail . Píšete o hluboké nenávisti. Tohle je jedna z věcí, kterou má na triku, tím, že republiku a její základy postavil na konfrontační politice, Václav Klaus. Klon Zeman byl vypuštěn z láhve až vrcholným atakem Klause na jinomyšlenkové spektrum.Což Zemana neomlouvá.
Nicméně - jakkoliv levicová i pravicová vláda může v zásadě dělat , už kvůli složení a podílu mandatorních výdajů na státním rozpočtu skutečně jen téměř shodnou politiku, to ostré dělení na levici a pravici má nyní hodně reálný podtext. Dal jí ho Julínek. Resp. nástup téhle vlády. Až do vzniku druhé Topolánkovy vlády šlo v podstatě o exhibici silných řečí, jejichž cílem bylo zejména pohonit si vlastní ego svou jedinečností, originalitou a zavděčit se vděčnému publiku vlastních fanatiků kteří se prostě, čas od času, potřebují utvrdit ve víře.
S Julínkem a jeho "reformou" zde máme něco, co lze chápat jako zásadní střet. Totiž o pravicový návrat k Dickensovskému chápání kapitalismu a na druhé straně obranu konceptu evropské sociálně tržních principů.

Jmenoval jste paní jepici jako supertyp kultivované a znalé diskutérky z pravého spektra. Souhlasím. Máte pravdu. Podobně bych třeba mohl přidat paní Pavlu.Velmi si považuji obou.

Nicméně - dnes jde skutečně o to, jak to v tomhle státě bude vypadat. Jestli tak, že zdravotní péči, hodnou toho jména,zvyku a úrovně , jak běžné v Evropě je tradiční mít, dostupnou všem nebo jestli pouze ti ,co budou dostatečně bohatí. Tak jako tomu bylo v 19.století. Protože Julínek , dle mého názoru a nejen mého, směřuje přesně k tomuhle. Samozřejmě, přes několik zastávek. A prvoplánově u jde jen a pouze o nevratné zesoukromničení zdravotní daně.
A tady obě jmenované dámy, požívající mé úcty,místo toho, aby byly zásadně ostražité, neb časem půjde o holé přežití jich samých a jejich blízkých, prostě věří. Věří, že ten Julínek to myslí dobře. Kdyby s něčím takovým přišel Rath, měly by okamžitě jasno a argumentovaly by nejspíš úplně stejně jako já proti Julínkovi.
Na druhé straně si jsem úplně jist, že Vy , stejně jako já, bychom na stejnou "reformu" byť z pera soc dem, hleděli s naprosto stejným podezřením a despektem, s jakou dnes zíráme na Julínkův paskvil.
A v tomhle já vidím jádro problému. Ne v tom, že někdo má ty či ony preference, ale prostě v tom, že si z těch preferencí udělá dogma a náboženství. S fanatiky není řeč. A je smutnou pravdou, že fanatiky z leva nevidět, protože bolševiky jsem tu nezaznamenal. Až na naprosté výjimky. Ale pravicových fanatiků je tu přehršel.
Nick Carlos tuhle například navrhoval, aby hlasovací právo měl jen ten kdo platí daně nebo je schopen si to právo koupit a ještě aby podle toho kolik odvede měl upravené i počty hlasů.

A s politováním jsem v tomhle diskusním threadu zaregistroval i odpověď kolegy Čochtana. Čochtan je borec, který má nejpsíš úplně stejné hodnoty jako já. Nejspíš i stejné vize. V jistých otázkách je poněkud radikální, ale v gruntu oba myslíme stejně. Nicméně - dle zveřejněných tezí pro něj nejsem člověk Jen proto, že jsem na levo od středu... Škoda.
Bída je v tom, že vlastní rozum je nahrazen vírou v nadrozum někoho jiného.Slepou vírou.
05. 12. 2008 | 21:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a jeden vulgární komentář, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 12. 2008 | 21:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Narrno,

neničte prosím lidem jejich jednoduché představy o životě. Přemýšlet v kategoricích LEVO/PRAVO je daleko jednodušší než přemýšlet bez těchto nezpochybnitelných ideologických nálepek ;-)

Libor Stejskal
05. 12. 2008 | 21:45

Janovec napsal(a):

Ano, pane profesore, člověk musí někdy na chvíli násilně zvážnět, protože jinak by se mu mohlo klidně stát, že po čtení několika příspěvků zde mu popraská bránice.

Naprosto souhlasím s vámi, že Klausovo vládnutí nebylo vůbec pravicové. To je také jeden z největších Klausových podvodů, kterých se na národu dopustil. Skoro bych řekl, že to je na Nobelovu cenu za umění lsti v politice.

Představte si tu jeho politickou fintu. Tvářím se jako železná lady, hlásím se ke konzervatismu a přitom vládnu jako sociální demokrat. To je prostě gól, že by se za něj nemusel stydět ani Jágr. Takhle obelstít golmana, to se jen tak někomu nepodaří. To je, jako by na Haška v bráně jel tučňák a tak si Háša sundal chrániče a odložil hokejku. Tak jsme byli všichni po revoluci přisleplí. Někdo přímo nevidomý.

Touto lstí tedy:

1. Odstavím svého ideového protivníka, protože mu seberu jeho politický program. Volič je tím zmaten, neboť Klausův politický protivník, aby uspěl, musí svou politiku tlačit příliš doleva, kde pro našeho čerstvě zraněného polistopadového voliče smrdí síra.

2. Přetáhnu na svoji stranu i mnoho sociálně citlivých voličů, kterým moje "konzervativní" politika vyhovuje. Ukážu i levicovému voliči, že můj politický program může být zajímavý a jedlý. Přitom stále hlásám liberalismus.

3. To nejlepší nakonec. A co volič pravicový a liberální? Ten jím ještě pořád není (těsně po 1989), neboť vůbec neví, co je to liberál a konzervativec. Jak by to mohl vědět, když jsme tu měli 40 let totalitu. Klaus předvede sociálně-demokratický program a řekne: toto je program pro občany, kteří jsou chytří, vzdělaní a rozumí ekonomice. Toto je program pro opravdové lidi. Je to jak z pohádky Šíleně smutná princezna. "Příteli, budeme tu dělat tlumočníky". "Ale vždyť u nás a u vás se mluví stejným jazykem". "To nevadí, on to přece nikdo neví".

Jak vůbec tehdy doklausoval? No vlastně ani nedoklauzoval. Normálně by se mohl držet s tímhle stylem vládnutí snad tak dlouho, jako sociální demokracie ve Švédsku. A nikdo by nic nepoznal. Jeho konec nastal až poté, když se objevil průser s financováním strany, za což paradoxně vůbec nemohl. Jeden by řekl - je hotovo a půjde od válu, ale to by nebyl Klaus, který má kamaráda Zemana a ten ho přece podrží. Podržel a zařídil mu flek jako mezipřistání do prezidentského úřadu. Zemana pak poslal k čertu. Tak to je opravdu vzor čestného člověka, to mě podržte.

A vzpomeňte, jak reagoval, když ho někdo kritizoval. Okamžitě mu připíchl na čelo rudý odznak. Já osobně jsem od té doby na Klause silně alergický, je mi to líto, že to musím řici nahlas.

A dnešní situace na Hradě - jeho rozhovor s poslanci EP (to jen dokazuje, že mám pravdu) - vždyť z nich zase málem udělal komunisty na věčné časy věrné Sovětskému svazu. To jsem opravdu zíral.

A jsem velmi zvědav na jeho zítřejší projev mezi soukmenovci - především na to, jak to zítra Topolánkovi osladí.

Přátelé, ať žije EU2009.CZ. Horší to už být nemůže. Jestli je pravda, že demokracie je nejlepší ze špatných forem vládnutí, potom odevzdání naší státní suverenity do rukou bruselské byrokracie musí být pro Čechy přímo vysvobozením od klamu a idiocie minulých dvaceti let.
05. 12. 2008 | 21:46

Honza napsal(a):

Dobrý večer pane Hořejší,
pár bodů k Vašemu článku:

1. Zajímalo by mě, kde by se u nás vzala v podstatě "přes noc" nějaká pravicová strana. Vezmeme li v úvahu dejme tomu dobu od 1989, bude to skoro 20 let, jenomže převážná část dnešních politiků vyrůstala v době jediné levicové strany a má silně zakořeněné její myšlenky, chování a jednání. Oni si možná myslí, že pravicoví jsou, alespoň tím, že se snaží napodobovat pravicové strany ze Západu.

2. Kdyby poslanci a političtí představitelé opravdu dělali to,co se po nich požaduje (rozhodovat se podle jejich nejlepšího svědomí a tak, aby jejich rozhodnutí sloužila prospěchu jejich voličů), tak bychom žádné politické strany nepotřebovali. Stačilo by, kdybychom měli odborníky a oni třeba pár poradců, kteří se v jejich oborech opravdu vyznají. Nebylo by potřeba těch, kteří o tom umí jenom hezky mluvit. Ovšem kde ty odborníky vzít a nekrást....
Protiargumentace, kterou slyšíte - demokracie je založena (ústavně) na existenci a volné soutěži politických stran. Možná je tady ten zakopaný pes.

3. O svobodném rozhodování podle své nejlepší vůle nemůže být řeči, rozhodovat musíte podle toho, jak se vedení strany usmyslí.

4. Takže když se dostane ta "levice" k panování, okrádá stát (nadělá dluhy), když "pravice", okrádá občany (nastolením všemožných poplatků, "zlepšení" daní, zrušení výjimek, výhod atd.).
Zvláštní, že v obou případech na to vždy doplatí voliči (krátko- nebo dlouhodobě), kteří slepě věří, že ta příští změna bude určitě lepší. Komedie dell'arte.
Hezký večer.
05. 12. 2008 | 21:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane editore smazal jste pouze jednu slušnou větu.Tak nelžete.
Ivan.
05. 12. 2008 | 22:01

betaplus napsal(a):

Pane Hořejší,

svým dnešním článkem jste mi připoměl rozhovor v Respektu 48/2008 s Markem Juergensmyerem, vedoucím katedry globálních a mezinárodních studií na kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, který se těmito vyhrocenými postoji lidí k protistraně zabývá dlouhodobě, a vysvětluje to tak, že mnohé politické (a náboženské) spory mezi lidmi jsou jimi brány jako tzv. „kosmická válka“ mezi dobrem a zlem, přičemž:

.....
Reportér: Jaké jsou důsledky této interpretace světa jako kosmické války?

Mark Juergensmyer: Především váš nepřítel není jen obyčejným politickým oponentem. Například Ian Paisley, unionistický protestantský vůdce v Severním Irsku, hovořil o papeži jako o antikristu a používal přitom obrazy z Bible. Takže irští katolíci pak nebyli jen běžnými politickými oponenty, ale nastrčené Satanovy síly. A jak chcete docílit kompromisu s agenty ďábla? V takovém konfliktu můžete jen zvítězit nebo prohrát, nic mezi tím. Navíc jste oprávněn užívat toho nejbrutálnější násilí, protože váš protivník není obyčejný člověk, ale nelidské stvoření, které je součástí sil ďábla, jež je třeba všemi prostředky zničit.
.....

Jako kdybych četl popis české politické scény. Stačí zaměnit Topolánka za Iana Paisleyho, Paroubka za papeže a levicové voliče za katolíky….
05. 12. 2008 | 22:02

Narrno napsal(a):

to stejskal: Pane Stejskale, hluboce se omlouvám. A chápu Vaše rozhořčení, neb jest pravda, že pokud by svět diskuzí opravdu vypadal tak, jak dle mého vypadat má (aneb pojďme si povídat, ne hádat), nebylo by Vás pravděpodobně potřeba - a tudíž by se pro Vás mohla vyskytnout nutnost hledat jinou obživu :)
Stejně si ale - ač si Vás vážím - myslím, že by to stálo za to, že taková výměna by byl dobrý handl. Představte si diskuze, do kterých lidé vstupují s tím, že si chtějí dobře potlachat, odprezentovat svoje názory a vyslechnout si naopak myšlenky jiných, diskuze, ve kterých je cílem odejít od počítače o něco moudřejší či prostě s dobrým pocitem po těle a po duši. Diskuze, ve kterých spolu lidé nesouhlasí - ovšem, tak je to přirozené - ale respektují ty druhé a nepovažují je za méněcenné či tupé, protože prostě tak. Prostě diskuze, ve kterých není hlavní cílem PORAZIT "ty druhé", ROZDUPAT je, ale prostě a jen si dobře poklábosit a dozvědět se zas něco o ostatních lidech a třeba i o sobě.
Saprlote, to jsem se nějak rozepsal a poněkud mimo téma... snad přijmete mou omluvu i podruhé, pane Stejskale :)
05. 12. 2008 | 22:06

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
vždyť víte, že mi stačí, aby si to přečetl Kadlouš. Já tím taky nemíním obtěžovat ty ostatní. Tak díky za tu prodlevu.

Kadlouš -
představte si, jaká to bude nuda, až nás (hnusné pravičáky) přestanete zajímat. A máte k tomu hezky nakročeno.
05. 12. 2008 | 22:08

vlk napsal(a):

SuPe

ty s e snad chystáš na odlet do teplejších krajin?

Třeba někam k Saudům? tam se opravdu levice netrpí.

Taky v Somálsku jí moc nebude.
A ještě v pár podobných, špičkových destinacích...
05. 12. 2008 | 22:15

Vilém napsal(a):

Pan profesor se zde neprávem stylizuje do role levicově myslícího člověka, třebaže je totálně zaslepeným stoupencem ČSSD, tedy středopravicové strany. Lze souhlasit, že neexistuje podstatný rozdíl mezi vládou ČSSD a ODS, což si pan profesor vysvětluje jakousi technickou, ideově neutrální povahou politiky. Skutečností je, že obě tyto strany patří k asociálnímu konzumnímu establishmentu, který v české společnosti provádí politiku pravicové normalizace.
Levicová politika je něco zásadně jiného - minimálně by se žádný levicový politik nepodílel na invazi do Iráku ani neprováděl destrukci sociálního systému. K levicovosti patří důsledné, radikální až extrémní odstraňování nerovností ve společnosti včetně nerovnosti ekonomické, nerovnosti kultur a nerovnosti životních stylů a státem prováděné rozšiřování práv nejhůř postavených členů společnosti. Za vlády ČSSD všechny nerovnosti plynule narůstaly a byly dokonce oslavovány pod záminkou jakési údajné ekonomické výkonnosti a okrajové skupiny byly úplně hozeny přes palubu, snad řádná polistopadová vláda tak sprostým způsobem nepodporovala stávající pořádky jako vláda ČSSD po roce 2002. Doufám, že se ČSSD co nejdříve zmodernizuje a přestane dělat levici ostudu tím, že se k ní hlásí.

Pravicová politika je samozřejmě také legitimní a nevidím podstatný rozdíl mezi typickým pravičákem, který dostane záchvat kvůli progresivnímu zdanění, a typickým pseudolevicovým socialistickým důchodcem nebo státním zaměstnancem, který dostane záchvat při debatě o sociálních dávkách pro nezaměstnané nebo romském problému, zatímco se dojímá nad vlastní chudobou. Ve všech případech jde o typické průměrné voliče, kteří vinou svého egocentrismu ochotně volí nekvalitní politiky, jen když z toho materiálně profitují, byť i na účet celé společnosti.
05. 12. 2008 | 22:16

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji. Paní Jepici.
05. 12. 2008 | 22:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Jasně už je tady zase páně profesorovo panoptikum.

Říkáte = ARES = ,pane profesore?To si myslíte,že jsme úplně padlí na hlavu?Není to snad ten Ares,který si tak vehementně ulevoval na závěr vašeho posledního blogu,kde jste radil ODS co má konat?Že se pane nestydíte,vás ta hanba musí fackovat na každém kroku.

Myslím ,že Vás nechám na pokoji.Už jste mě přesvědčil o svých kvalitách.Doufám,že se vám vaše svinstva jednou vrátí i s úroky.

Ivan.
05. 12. 2008 | 22:18

SuP napsal(a):

Vlku -
vidím, že už zase más potíže s chápáním psaného textu. A dneska to těžko okecáš!
05. 12. 2008 | 22:22

Petr napsal(a):

DÍKY PANE HOŘEJŠÍ A PANE JANOVČE
(není v tom ani stín ironie).
Tahle země se bude patrně dostávat z "norem", které Klaus vytvořil a které jsme i mnozí alespoň nějakou dobu podporovali,ještě déle, než ze zátěže komunismu. Jeho způsob politiky je totiž nebezpečnější právě svým matením pojmů a ODS stále patrně nechápe, že on je balvan, který je táhne dolů. Ani teď nečekám, že se mezi nimi objeví nějaký "Chruščov", který provede odhalení.
05. 12. 2008 | 22:25

stejskal napsal(a):

Ale fuj, pane Narrno,

ta představa mi přijde..., no, jak bych to jen...? Hanbatá.

Jako že by se lidé chtěli dozvědět, co si myslí ten druhý? Či se snad dokonce seriózně zabývat myšlenkou, že by je mohla výměna názorů s někým, kdo ty jejich nesdílí, obohatit?

Či nedejbože vést zajímavou neagresívní diskusi toliko pro potěšení (své i toho druhého) z diskuse samotné?

Tak to nám sem netahejte, pane Narrno, prosím. To bych snad musel rozšířit zdejší Kodex diskutujících o další bod, jež by na těchto stránkách něco podobného přísně zapovídal.

Ale osobně si myslím, že to ještě nějakou dobu nebude potřeba. Lidé povětšině vědí, co se sluší a patří.

A bez nás, cenzorů by byl svět nakonec takový nějaký chudší, šedivější...

Přeji hezký nadcházející víkend.

Libor Stejskal
05. 12. 2008 | 22:26

SuP napsal(a):

Vilém -
Hezkej pokus! Jen malá poznámečka. Neviděl jsem jediného pravičáka, který by se hroutil kvůli progresivní dani. Ale nedávno jsem viděl národní frontu levingstonů, kteří neunesli poplatek 30Ká.
Zkuste se nad tím zamyslet.
05. 12. 2008 | 22:26

Pepa Řepa napsal(a):

Ivane, já Vás nechápu, proč se rozčilejete?

Věta: "Pane profesore, jste levicový chudák"
přece svědčí o hlubokém sociálním soucítění příslušníků pravice s lidským neštěstím.
05. 12. 2008 | 22:29

Vilém napsal(a):

SuP
Celkem souhlasím, i pro mne byla reakce na poplatek 30 Kč důležitou zkušeností. Jsem totiž dost hloupý a až do té doby jsem voliče ČSSD považoval za lidi s hlubším sociálním a solidárním založením, kteří jen určité věci chybně chápou vinou neznalosti daných problémů.

Tehdejší reakce socialistických voličů mne ale přesvědčila, že se - s přiměřeným množstvím výjimek - skutečně jedná o pouhé sobce, kteří se nepříčetně ohánějí solidaritou právě jen tehdy, když je to pro ně výhodné, a jakékoli hluší zřetele jsou jim cizí (z toho neplyne, že Julínkovy reformy považuji za správné).
05. 12. 2008 | 22:36

vlk napsal(a):

SuPe

nemám. Protože druhý výklad je ten, že prostě přestaneš chodit k volbám a třetí možný výklad je ten, že horuješ pro zlikvidování třídního nepřítele, tedy levice.
Z třetí i druhé možné, výše popsané varianty tě nepodezírám. Mám tě za aktivního a snášenlivého občana, by´t s poněkud podivnou zálibou v obskurních postavách české politické scény.
Takže jediná, pro mne přijatelná možnost, když jsem zvžil veškerá pro a proti jednotlivých variant je, že s eprostě chystáš emigrovat. Tak jsme ti chtěl poradit. Abys po půl roce zas e nemusel vandrovat o dům dál. Vidíš , není v tom žádná lest. Jen tradiční levicová starost o bližního svého.
05. 12. 2008 | 22:37

Narrno napsal(a):

to stejskal: Hm mňa mňa (nespokojeně pomlaskávám). Nemohu říct, že bych zcela sdílel Váš názor na úroveň zdejších diskuzí ("povětšinou vědí, co se sluší a patří"). Jistě, z velké části právě Vaší zásluhou je aktualne pravděpodobně nejkvalitnější politické debatní kolbiště, nicméně stejně na něm vidím až příliš agrese. Ano, zde chytla kultivovanšjší podobu, oblékla si oblek a přestala si bryndat sprostá slova na kravatu, což je výborné, ale je to dost dobré? Hmm, já bych skoro uvítal, kdybyste začal jako správný cenzor mazat příspěvky, které "byly díky své agresivitě v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi
". Tak ano, byla by to cenzura toho nejtvrdšího kalibru, ale když se nám (Vám) ten lid nechce chovat, jak se má... bič boží na něj. Myslím to vážně? Těžko říct, abych sám přiznal, snad jen toliko vím - nemůžu s jistotou říct, že to NEmyslím vážně :)
Ale tak ať to zakončím na trochu lehčí a méně ukničenou notu - přeji taktéž hezký a poklidný víkend, i nástroje zrůdné cenzury mají právo na odpočinek ;)
05. 12. 2008 | 22:43

SuP napsal(a):

Viléme -
díky. Občas sice nestačím zírat, co z Vás vypadne, ale to Vy asi taky. nicméně myslím, že čím víc si svá stanoviště odkryjeme, tím lepší vzpomínku na Vás jednou budu mít.
AAA vovotom to je Ne?
05. 12. 2008 | 22:45

SuP napsal(a):

Vlku -
neboj, emigrovat se nechystám. Já jsem zastánce té cesty, že rozpory se musí řešit, ne před nimi zdrhat. Ale stejně jako "Každá trampota má svou mez" tak i trpělivost. Chtěl jsem jen naznačit takovou situaci - člověk může mít svoje názory jakékoliv. Může se i mýlit. Ale mít blbé názory, mýlit se a ještě být zpupný? To vede k odcizení.
Vidíš - je to totéž,jako v 05.12.2008 21:13:51, jen ve více slovech a pan Stejskal to nesmaže.....
05. 12. 2008 | 22:55

Vilém napsal(a):

SuP
Přesně tak, rozhodně mi nejde o to, abychom všichni měli stejné názory, dokonce by to bylo dost děsivé, zejména pokud by šlo o moje názory. ;-).
05. 12. 2008 | 22:57

Čochtan napsal(a):

Levice je v téhle zemi tak viditelně propojena s organizovaným zločinem, s romomafií (Kočka a spol.) tak prolezlá korupcí, tak spojená s partají komoušských zločinců, (Paroubkovo řvaní o vítězství levice), tak plná neschopných a všehoschopných lidí jako mašinfýra s koupeným diplomem a bytem na Floridě, ...

Základnou české levice není proletariát ale lumpenproletariát. To je její problém.

Problém české pravice je rozhádanost, neschopnost a amatérismus. Také nic pěkného, ale dost velký rozdíl.
05. 12. 2008 | 22:58

stejskal napsal(a):

Pane Narrno,

asi jsem to s tou ironií trochu přehnal, takže se již stala nesrozumitelnou ;-)

Též někdy propadám tomu svůdnému pokušení učit lidi slušnému chování, vykazovat příliš agresívní jedince z těchto stránek, bavit se jen s lidmi (resp. nechat je tu diskutovat), kteří v debatě respektují pravidla zcela identická s těmi mými.

Zatím jsem tomu pokušení nepodlehl. Říkám si, kdo jsi, abys tohle dělal? A chceš diskusi jen pro "vyvolené", či ti jde především o to, vtahovat do ní co nejvíce lidí (a stanovit pravidla ze svého pohledu jen naprosto minimální, taková, aby se tu ještě vůbec diskutovat dalo)?

Až mu podlehnu, půjdu od toho (mám to napsané s vykřičníkem v diáři, každý den si to připomínám :-)

Libor Stejskal
05. 12. 2008 | 23:06

Petr napsal(a):

Pane profesore,

Jsou věci, které prostě neschováte. Už jen to, že máte ve straně solidní procento "bývalých" komunistů vás do značné míry, alespoň u lidí, kterým to trochu myslí, diskredituje.

Mě osobně dále vadí chování některých lidí v cssd v čele s předsedou JP a politika založená na průzkumech veřejného mínění bez sebemenší reflexe situace, nebo analýzy možných přínosů či nevýhod (radar) Zkrátka co chtějí lidi, to chce CSSD. At uz je to cokoli.
To jsou hlavní důvody, proč bych se nikdy nesnížil k tomu, abych vám dal hlas
05. 12. 2008 | 23:11

jozka napsal(a):

ad nedávno jsem viděl národní frontu levingstonů, kteří neunesli poplatek 30Ká.

No, tenhle vyrok je tam s pravdivosti asi stejne jako dnesni vyrok naseho draheho pana premiera.

Pripominam tu perlu ctenemu obecenstvu:

Jediné, co se nám nedaří, je komunikace. Mezi sebou i občany.
05. 12. 2008 | 23:15

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

ja myslim, ze byste aspon trochu vychovavat mohl. Aspon pripominat, ze se zde ma diskutovat slusne...
Ale zaplat Panbuh za to, co tady je - Vasi zasluhou to prece jen docela ujde; tech nekolik sprostaku se da ignorovat...

Preji vam hezky vikend.

..
05. 12. 2008 | 23:16

vlk napsal(a):

SuPe

no tak to máš potom smůlu. Protože levic e tu zůstane. I podle studie, co si nechala vypracovat ODS.

Čochtane
máš hlubokou pravdu!
ZAtímco ta opravdová pravice si s gaunery ale vážně ani stínem nezadá. Akorát sem tam, sbírá dvojky, trojky , bůry od Mrázka a spol.
A korupce,no tak ta skutečně pravici nic neříká, ta má totiž Sehnalův koeficient!
A koupené diplomy? Kdepak! Tak to na pravici určitě nikd ynebylo. Ale jistou profesorskou prái nelze dohledat...

A voličská základna? no to jisět nebudou tuneláři všeho druhu, kteří rozkradli,c o mohli. Ve velkém. Ne v malém. Oni netroškaří. Sem tam dostanou milost. Prezidentskou. Jako třeba jistý majitel jisté přepravní firmy z Vysočiny. Prý ze zdravotních důvodů. Má prý duševní problémy. Nicméně - mlže s nimi řídit auto i firmu.

Kdepak lumpenproletariát.

a neumím si vysvětlit to, že poradce premiera prohrál dvakrát soud, kde byl protivníky nařčen z korupce. Steně tak si neumím vysvětlit, jak to že v našem s tátě je nejvyšší s tátní zástupkyně, místopředseda Nejvyššího soudu a pár podobných bafuňářů odsouzeni k tomu, že musí strpět titul justiční mafie. Když oni svou činností jen pomohli zjednat právo pro ministra pravostředové vlády..

To jistě všechno asi bude nějaká děsná mýlka, ne Čochtane?
Kdepak lumpenproletariát! Kupodivu tímto termínem jsou zpravidla v politologii označovány militantní xenofobní pravicové poluliční bojůvky.Pro které ty máš dost velkou slabost.
05. 12. 2008 | 23:20

Carlos V napsal(a):

Čtu a nechápu, jak zjevně inteligentní lidí mohou být levičáky.

Nemám na mysli sofistikovaný rozdíl mezi levici a pravicí ve světě, například rozpor mezi knozervativním náboženským smýšlením a liberálním postojem.

Nemyslím levici, kterou pro mě ztělesňuje Václav Havel, s kterým v mnohém nesouhlasím, ale kterého si vážím.

Nechápu proč inetligentní člověk může podporovat českou levici. Levici, jejímž jediným programem je získání (nákup) hlasů od méně výkodělečných skupin obyvatelstva.

Vždyť tzv. solidární přerozdělování není podporou potřebným, ale všem kteří natáhnou ruku.

Nemusí prokazovat snahu, odvahu, žádný přínos pro společnost.

Levice pro financování svých hlasů dovedla do dluhů většinu světových ekonomik. Jistě, mnoho dluhů udělaly i pravicové vlády, ale často v líbié snaze odkoupit něco levicových hlasů.

Z původního středověkého konceptu kapitační daně a kurijního volebního systému jsme došli v progresivnímu zdanění a rovnému volebnímu právu.

Myslím že je na čase zamyslet se nad různými možnostmi aplikace demokracie. Nemusíme přece kráčet ve vyšlapaných cestách, slepě se držet zavedených pravidel.

Je třeba oživit debatu o jiných, efektivnějších formách demokracie, například reikarnaci kurijního systému.

Domnívám se, že je třeba opustit superpragmatické postoje a zamyslet se nad cestou kudy a kam. Vyshnout se demagogii a vznést argumenty.
05. 12. 2008 | 23:22

SuP napsal(a):

Přátelé, doba pokročila, ale co se na tu problematiku podívat trochu jinak? Sice se už opakuji, ale.
Já vlastně, jak tak o tom přemýšlím, mám pocit, že v téhle republice, uvážíme-li naši historii, není problém různost názorů Pravice/Levice. Řekl bych, že jde o střet názorů Zaměstnanci/Zaměstnavatelé. Přičem vůdčí motivací u "zaměstnanec" je spotřeba a u "zaměstnavatel" je - ušetřit. A od toho se odvíjí to ostatní. Protože si uvědomte i to, že většina těch manažerů, co jim závidíte vysoké platy a chtěli byste jim je nechat zdanit co nejvíc, JSOU TAKY VĚTŠINOU zaměstnanci.
05. 12. 2008 | 23:24

suchánek napsal(a):

hořejšího telenovela, díl 46

stejný timing, stejná dikce, identický scénář, stejní herci, neuvěřitelně nudná rutina. přiznám se, že jste mě, pane hořejší, kdysi spolehlivě zvedal ze židle. dnes po prvním odstavci zívám o 106. koukám, že se SuP je momentálně v té první fázi (zvedání židlí), dávám tomu ještě jeden blog, než si společně zazíváme. potenciál vašich zdejších pravicových "protivníků" se nutně začíná zužovat. a jak sám moc dobře víte, bez nich vás to totálně přestane bavit. a do voleb je daleko (relativně). sám nevím, co bych vám poradil, abyste dostal svou pravidelnou víkendovou dávku emocí ve stejném rozsahu, na který jste zvyklý. každopádně je třeba semnohem více snažit. on i váš přítel vlk už nezačíná svým tradičním, jak opět "tnete do živého". a to je přesně ten moment blikajícího majáku. zamyslete se nad sebou, jinak o svou pravidelnou víkendovou drogu přijdete.

možná mám jeden oživující nápad, co kdybyste do své zdejší telenovely vsunul za každý odstavec nějakou pěknou reklamu?

hezký víkend u internetu a mačkání tlačítka "obnovit" vám přeje váš bývalý třídní nepřítel, dnes pouze shovívavě soucítící suchánek
05. 12. 2008 | 23:25

SuP napsal(a):

Vlku -
Obávám se, že kdybych Ti to napsal tak, abys pochopil, zase mi to pan Stejskal smaže. No nic. zkusil jsem to.....
05. 12. 2008 | 23:27

JOZA napsal(a):

Co je to levice ? Přece socialismus . Co je to socialismus ? No přece Lenin .Stalin , Hitler,Musolini,Mao Tze tung,Pol Pot,Fidel Castro,...zbytečno pokračovat.Pravda je ,že to stádnímu hovadu vyhovuje .Vždyť ani se nezajímá o to že ho Velký soudruh porazí, třeba hned po jeho bráchovi
05. 12. 2008 | 23:46

jojo napsal(a):

Levice vnasi do spolecnosti zavist a svary, predevsim ukradenym pojmem kterym je solidarita. Ona nemeri kazdemu stejne, nebere lidi tak, ze jsou si rovni ve svem postaveni pred zakaldnimi zakony. Levice je zlo, a ze se to pan profesor mudrlant snazi okecat, je jen jeho spatne svedomi. On neni hloupy, on to vi a tak se to snazi pred ostatnimi zamaskovat hezkymi recickami.
05. 12. 2008 | 23:58

jojo napsal(a):

Zajimave jsou take bachorky o tom, ze vlastne Klaus a ODS v podstate delaly levicovou politiku.

Nesouhlasim s tim. Pokud tomu tak bylo, pak mi odpovezte rpoc CSSD a Komunistum nelezi nikdo vice v zaludku nez Klasu a ODS?

To jsem na tu dialektiku zvedav.
06. 12. 2008 | 00:08

LEVAK napsal(a):

Pane SuPe já jsem si vždycky myslel že cílem zaměstnavatele, tedy majitele firmy je zisk.Promiňte mi asi jsem se mýlil!
Pane profesore Aresovi by se měla doporučit amputace levé ruky a nohy.Jak to bude s mozkem to už si netroufám radit!A to ostatní nosí na levé nebo pravé straně?(Ptám se jako krejčí v povídce Jaroslava Haška.Měl by smůlu kdyby na levé!)
06. 12. 2008 | 00:10

Republican for OBAMA napsal(a):

Co je levice se musite zeptat americanu,kde levice vyhrala volby.Pravice vladla v USA 8 LET a privedla nas do takoveho srabu,jaky nikdo nepamatuje.Dnes poprve priznal Bush,ze USA je v recesi.Volil jsem OBAMU,protoze on je jediny,kdo muze udelat zmenu.Proto,kdybych zil v Cesku, tak volim levici,protoze pravice rozkradla na zacatku 90 let republiku.Hodne lidi zapomnelo, kdo v te dobe vladl.
06. 12. 2008 | 00:18

SuP napsal(a):

LEVAK -
A jak chcete vydělat, když všechno roztočíte?
Krom toho cílem majitele firmy není zisk, ale aby měl kam chodit do práce.
Nedělejte, že to nevíte.
Nemusíte tomu věřit. Ale v tom případě to zkuste a uvidíte.
Mimochodem - já jsem firmu založil právě proto. Jednou jsem se ráno probudil a neměl jsem kam jít do práce... A na živobytí jsem měl asi na 2 měsíce. ale zaplať PánBůh, to úúúúúž je dávno.
06. 12. 2008 | 00:23

SuP napsal(a):

LEVAK -
A ještě - v občanském zákoníku to taky píšou. Zisk je sice ÚČEL podnikání, ale nikoliv CÍL. To by Vám to sakra brzo spadlo na hlavu.
06. 12. 2008 | 00:29

betaplus napsal(a):

SuP:

"Krom toho cílem majitele firmy není zisk, ale aby měl kam chodit do práce."

"A ještě - v občanském zákoníku to taky píšou. Zisk je sice ÚČEL podnikání, ale nikoliv CÍL. To by Vám to sakra brzo spadlo na hlavu."

Můžete mi prosím napsat jak je veliká Vaše firma a v jakém oboru podnikáte. Upřímně řečeno, si Vás jako podnikatele vůbec nedovedu představit....
.
06. 12. 2008 | 00:53

betaplus napsal(a):

oprava: ...podnikáte?
06. 12. 2008 | 00:55

RUMCAJS napsal(a):

Včem vidíte příčiny pane profesore, že někdo se žene do voleb s programem určeným pro úzkou skupinu ?

Jako vědec by jste měl vládnot logikou. Tak ji skuste zapojit.
Možná že otec rodiny, co nutí žít rodinu v rámci jejich fin. možnostech má své děti daleko radši, jak tatínek, co svou rodinu zadlužuje a co dá dětem vše na co si vzpomenou.
06. 12. 2008 | 00:55

Honza napsal(a):

RUMCAJS:

Rozdíl je v tom, že v takové rodině, kde otec nutí žít rodinu v rámci svých možností, žije většinou v rámci svých možností i on sám - takže to není to známé "Vodu kázat, víno pít".
06. 12. 2008 | 01:03

RUMCAJS napsal(a):

Honza:
A levouni se snad takto chovají ?
06. 12. 2008 | 01:07

Ladic napsal(a):

,,Je přece samozřejmé, že většina voličů těžko může podporovat program, který je jasně výhodný pouze pro úzkou skupinu nejbohatších občanů?,, Autore, to je síla, asi jako váš nedávný výrok o vaší radosti z výsledku voleb a o potřebě zapojit komunisty do systému vládnutí, aby měli zodpovědnost....ono vás nějak finančně motivuje ksč za reklamu? Apropos: co bylo sociálního na tom, že za 8 let vlády socialistů stoupl počet dlouhodobě nezaměstnaných o 80 procent? Neměli by lidumilové z čssd raději dát lidem práci, než je uplácet? I ten státní dluh vzrostl o 800 miliard.....sice kandidát na spolupráci s STB pod krycím jménem Roko paroubek tvrdí, že se dluh nesplácí, ale co přinejmenším 40 miliard úroků z něj? To má být potom na důchody? Sociále....
06. 12. 2008 | 01:44

Carlos V napsal(a):

Pane profesore,

pár věcných připomínek :

"daňová progrese obvyklá všude na světě"

Je to agrument ? Jistě, hodný kostnického koncilu. Zjevně nehledáte pravdu, ale větší stádo.

Každá daň větší než kapitační je solidární. Jistě, je třeba zajistit zdroje, a to nejlépe tam kde jsou, a proto se lépe bere bohatým. Navíc se pro to hledá dobře u nižších přjmových skupin. Ideálním cílem jsou lidé s velkými příjmy, kterým závidí i mnozí ze střední třídy a rádi se připojí k možnosti bohaté oškubat.

Podle mého názoru je daň z příjmu přežitkem. Nepřímé daně zajistí jak zdroje, tak potřebnou solidárnost, přičemž nepostihují příjem, ale spotřebu.

"státní podpora neziskovým organizacím"

Proč ? Kdo chce podporovat, ať je podoporuje. Ty, které sám uzná za vhodné, v míře, kterou uzná za vhodné.


"Krotké odborové demonstrace"

Nic proti nim nemám. Teda pokud příliš nezasahují do života ostatních lidí. Ať kdokoliv pokojně vyjáří svůj názor.

Naopak, na rozdíl od mnoha našich politiků se domnívám, že právo mít názor a tento názor pokojně projevit mají mít všichni, ať komunisti tak fašisti.

Nesouhlasím s nimi, nepodporuji je, ale stát by neměl mít právo zakazovat názor a jeho projevení.
06. 12. 2008 | 02:01

Jan napsal(a):

Pěkný článek, naprosto souhlasím. Neodpustím si ale poťouchlou zmínku, že jak uvádí pan Heřt ve sborníku Věda kontra iracionalita, který byl podporován i vaší ctěnou institucí, je levice nevědecká. Není mi tedy jasné jak můžete veřejně obhajovat tak nevědecký názor, jako je levicové smýšlení ;)
06. 12. 2008 | 04:01

Mike napsal(a):

Pane Havelko,
Můžete mi prosím odpovědět, kdo je pro Vás ČSSD? Vy tu rozvíjíte teorie, co ČSSD vadí a co ne, nezdá se Vám toto až příliš jednoduchý přístup? Jen pro rozšíření Vašeho velmi úzkého a jednoduchého vidění světa. ČSSD jsou hlavně voliči, kteří jim dávají hlas, někomu, kdo hlasuje pro ČSSD, něco třeba vadí a někomu zase ne. Ale v globále mu třeba tato strana vyhovuje. Prohlásit, že ČSSD něco vadí a nebo nevadí, to je velmi odvážné od Vás Napadá mě jen jeden výstižný příměr „…neboť jejich je království nebeské“:
06. 12. 2008 | 06:21

jojo napsal(a):

Právě proto, že je samozřejmé, že většina voličů těžko může podporovat program, který je jasně výhodný pouze pro úzkou skupinu nejbohatších občanů, tak musejí vymýšlet to strašidlo komunismu, aby tak získali voliče, kteří by je jinak nikdy nemohli volit. Vedení pravicových stran ví, že je to jenom klam, ale lidé jim na to i 20 let po převratu stále skáčou. Jak dlouho ale ještě se dá takhle blamovat? I radar, dokonce Lisabonskou smlouvu zdůvodňuje Topolánek bojem s levicí... I v této věci samozřejmě on ví, že je to nesmysl. Evropa je levicová, a ten radar je vlastně, když přeložíme jeho slova přeloženo do češtiny, pro zastrašení nás občanů...
06. 12. 2008 | 06:36

eM napsal(a):

Dík za připomenutí Aresova textu. Absolutně se s ním ztotožňuji a chci věřit, že mu nebude vadit, když si jej zkopíruji a pošlu mailem pár lidem, kterým na téhle republice záleží.
06. 12. 2008 | 06:40

Čochtan napsal(a):

Na téma "bohatí":
Kdyby Rakousko-Uhersko bylo levicové, (s levicovými daněmi)tak bychom dnes nevěděli kdo byl stavitel Josef Hlávka.
A to, co po Josefu Hlávkovi zůstalo, to by zaručeně neexistovalo.
06. 12. 2008 | 07:00

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Suchánku
každá správná telenovela so točí kolem jediného bodu:Čí je to dítě?

Obávám se, že musí mít rodiče dva.U zastánců levice oceňte odvahu, přihlásit se k této, řekněme, odchylné orientaci. Já moc pravolevost neřeším.My, balbíni, máme jasno. Jdeme zlatou střední.Máme kvalitní poradce.
Znáte to:Strejček vůl, teta kráva, každej půl, rady dává.....

Podívejte, máte tady dvě party loupežníků.Parta Babinského zrovna sněmuje,a to za zvuků písně: Pod dubem, za dubem, my si na tě počíháme....

Je čitelná.Výsledek je jasný.Se svými úmysly se moc netají. Nejde o to, kdo partu povede za pět let a kam.Důležitá je rychlost. Rok, možná dva stačí.Tak nekecat a honem na lup.Největší fofr má Julínek, aby to stihnul.

Druhá parta je parta ušlechtilých frází.Jánošíkova. Bohatým brát, chudým dávat. Jak to u programů bývá plní se jen první polovina.Víc se prej nestihne.Blablabla...
Má tak komplikovaný transfer peněz, že se vše ztratí cestou.
Cožpak nemá levicový loupežník kapsy? Ale má, možná větší než Babinský.Víte kolik desítek mega ročně se vejde do kapsy ministerské?

Jakmile někdo začne používat ušlechtilé fráze zbystřím. Jsou to většinou největší hajzlíci, jen rafinovanější.
Tahle parta se naučila žít v lese se sibiřským medvědem. A stýská se jí po něm.Už aby byl zpátky. Aby v lese nerušil nějakej olbrachtův Mageri nebo Johny se žvýkačkou.Voloďa i Ahmed jsou vítáni.

On ten Mageri říkal, že je důležité vědět, kam se točí svět. Jen pro srandu jsem to zadal do googlu. A víte, že mně vyjely odkazy na články dokazující, že se svět točí po i proti směru hodinových ručiček, od východu na západ i od západu na východ.
http://www.zemepis.com/pohy...

http://alik.idnes.cz/jak-na...

K Vašemu dotazu, řekl bych, že varianta C je nejlepší.

Pozoruhodná je i další skutečnost. Pravicový loupežník se vydá na lup i sám, jako solitér.Levicový pouze ve smečce.

A řek bych, že i tady se domáhají zásahu čistící čety M. Proppera nejvíc příznivci levice. Prý málo používá nový Cleaner No.198.Pořád kňučej.
06. 12. 2008 | 07:42

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a ještě dodatek. Povšimněte si, že pravičáci jsou čilejší. Čochtan to tady plevelí od sedmi.Levák, veverka i autor blogu mají ještě půlnoc.
06. 12. 2008 | 07:44

george napsal(a):

To betaplus : V 00.53 hod jste se ptal SuPa, v jakém oboru podniká. To není důležité, ale co to a)jemu a b)společnosti- spoluobčanům přináší. Ono jedno bez druhého to jaksi dlouho nevydrží. Obsahem sporu je, zda ZISK je účelem, nebo cílem. Podle mne obojí SOUČASNĚ, poněvadž pokud by : 1) byl zisk věnován podnikatelem pouze do jeho spotřeby - jezdil by k moři atd., "brzy by mu to spadlo na hlavu" (jak píše SuP) 2) brzy by neměl odbyt pro své podnikání a ztrácel by konkurence schopnost 3) brzy by neměl čím zaplatit své zaměstnance = konec podnikání. Př.: Stomatolog má svou soukromou ordinaci, zaměstnává sestru a uklízečku. Dejme stranou jeho neumění dobře spravovat zuby, to samo o sobě je krok k tomu, že půjde brzy prodávat párky (na rozdíl od bývalého režimu, k němu museli chodit nemocní povinně v rámci spádovosti obce). Jestli bude získané peníze za službu spotřebovávat a ne INVESTOVAT do ordinace, končí. Chodil by na př. Levak a další k zubaři, který má k ošetření "vrtačku", kde její pohon zabezpečují gumové řemínky a kde se ze zubů kouří a vrták zastavuje? Asi ne, šli by jinam. A co se zubařem, ke kterému nechce nikdo chodit, protože není vybaven na úrovni? Takže jsme obloukem u toho ZISKU. Kampak ho asi pan doktor dá, do moderních přístojů, co mimochodem stojí miliony a musí si vzít úvěr, nebo bude chvíli svůj zisk jenom spotřebovávat. Zazvoní zvonečkem, nebo nezazvoní pro přivolání kouzelného dědečka? Investuje svůj zisk především zpět do svého podniku,dá sestře plat aby mu neutekla, nebo to "prožere"? A tak je to se vším i u jiných oborů v podnikání - v malém i velkém. Takže otázka nakonec, je zisk účelem, nebo cílem?
06. 12. 2008 | 07:50

Jag napsal(a):

Já ten problém vidím docela prostě.Kdyby se přemnožená planeta,kde ubývá práce,která by ji dál nedevastovala umenšila,tak by se všechno vyřešilo.Kdo chce práci a živobytí by si našel,kdo ne,tak by se jen válel a nikdo by ho neřešil.Proč taky.A na stáří,aby se nepovaloval po ulici by se ho ujala charitativní organizace a tam bych viděl nějaké dotování jako přínos pro společnost.Takže rozdat kondomy,aby se zbytečně nemnožili lidi,kteří jen společnost zatěžují a berou práci a zbytku ponechat svobodu v životě.Myslím,že to je to nejsprávnější.Pokud se populace udrží v mezích trvaleudržitelného rozvoje,tak proč by stát měl vytvářet pracovní místa a ostatní hlouposti,na které pak vytváří úřednická místa a dře z lidí daně.SVOBODA teprve musí přijít.Toto není svoboda,to je diktát státu jak máme žít,koho máme protěžovat a živit,kolik máme danit.Toto není SVOBODA.Stát je na ochranu před vnějším nepřítelem,stát se zvrhl na diktát,jak žít a co dělat.A to není a nemá být jeho primární funkce.
06. 12. 2008 | 08:03

Čochtan napsal(a):

Zdravím Pepo Řepo,
to víš, já jsem navyklej ráno brzo vstávat, rybáři jsou ranní ptáčata a já jim v létě chodím tahat za splávek aby neusnuli a měli nějakou radost, že berou.

Jinak dobrý rozbor, má to hlavu a patu a moc hezky napsaný ! :-)))
06. 12. 2008 | 08:08

Karel (taky) napsal(a):

Pane profesore,

vidíte to sám - zase jste naházel perly sviním. Zdejší a potažmo i vládnoucí "pravičáci" nemají žádný zájem na dialogu a jednání, ale co je horší, ani na prosperitě a kvalitě života v Česku. Jim jde jen o to zvítězit, jako kdyby šlo o fotbalový zápas. Zapomínají, že na politice závisí život občanů - nebo spíš je občané jednoduše nezajímají. Vidí v nich nanejvýš stádo ovcí, které se sice dá ostříhat, ale jinak je vládnoucí špičce jen na obtíž.

Jde jim jen o sebe. O jejich nacpané kapsy a kasy, o nacpaná břicha. Ostatní ať si trhnou nohou.

Obávám se, že slušné politické prostředí zde nenastane do té doby, dokud volby nepošlou ODS a její nohsledy pod 5% hranici a dokud se o ně nepřestanou média zajímat. Viz humbuk kolem kongresu ODS - za dob socialismu se o sjezdech KSČ nenapsala ani desetina zpráv, jako dnes o sjezdu ODS.

Už jen přezdívka sociálních demokratů - socani - tak často používaná modrými ptáky a jejich fandy - svědčí o snížené inteligenci těch, kdo ji používají. Socani jsou přece socialisté, tedy lidé, prosazující socialismus. Sociální demokraté jsou především demokraté - jenže vysvětlujte to lidem, kteří o demokracii neusilují, kterým jde jen o fašistický způsob vítězství - zničit všechny, kdo jsou proti nim, a to jakýmkoli způsobem.

Přesto vám děkuji za článek - i když marný.
06. 12. 2008 | 08:13

veverka napsal(a):

Pepa Řepa
Zdravím balbíny!To že nesouhlasím s radarem,s vládou založenou na přeběhlictví či justiční mafii svádí mnohé k onálepkování mě jakožto levičáka.Není to pravda,jsem středový volič.nemám nic proti trhu ani zásahům státu ,pokud se obé aplikuje v rozumné míře na rozumných věcech.Např. poplatky mě naprosto nevzrušují a při rozhodování komu dám hlas u mě hrají nulovou roli.A jakožto středového voliče mě nechávají hádky mezi pravičáckými antikomunistickými mobilizátory a levičáckými Jánošíky naprosto v klidu,takže si i klidně přispím.
06. 12. 2008 | 08:33

SuP napsal(a):

Tak se jdu podívat, co mi přes noc vyrostlo na zahrádce. No nic moc, ale něco přece.
Zdravím nositele zdravých názorů a přeji hezký den u článku "Levicového chudáka" pro chudé levičáky.
06. 12. 2008 | 08:46

Flex napsal(a):

Jan:

Protosoudruh Horejsi neobhajuje pouze “tak nevědecký názor, jako je levicové smýšlení”; chce aby komousi vladli! Komousi ho pustili na urcitou dobu pracovat do USA, takze od te doby s nimi kolaboruje a ani nezakryva, ze by mu nevadilo, kdyby zase vladli: “Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády.”

Protosoudruh Horejsi by pak zase byl clenem te privilegovane skupiny komouskych kolaborantu (jako byl predtim) jezdicich pobavit se do USA. A jeho zpusob mysleni (parafrazuji) “je nutné být v podstatě levicově orientován, protože jedinec lpící důsledně na pravicovém smýšlení nemůže být příliš úspěšný” by prestal byti nesmyslem.
06. 12. 2008 | 08:47

a.vojta napsal(a):

nemilosrdný „kapitalismus bez přívlastků“ z doby Charlese Dickense...
Vážený pane Hořejší - s příměrem k Dickensovskému obrazu kapitalismu je nutné říct, že šlo o čistě literární fikci. Například byl proveden historický výzkum úrovně stravování dětí v útulku, kam spisovatel umístil známou postavu Olivera Twista s úrovní současnou v UK a výsledkem bylo, že tehdy děti dostávaly kvalitnější, vydatnější a na vitamíny bohatší stravu než dnešní děti v dětských domovech...
Ono totiž jde o něco jiného. Prožíváme zlatokopecké období, které se vyznačuje velkou amorálností a bezcitností. Je nutné toto období přežít a trvat na dodržování alespoň těch nejzákladnějších zásad, jako je například vymahatelnost práva.
Na lepší časy se začne blýskat cca za 20 až 40 let, kdy dospějí nové generace - naši potomci, kteří budou stavět na našich základech. To je právě ta kvalita kapitalismu, že teprve děti bohatých lidí mohou začít žít jinak a mohou zkusit realizovat i jinou politiku. Zde bych se odvolal na dnes již nežijícího malíře Jana Baucha, který zažil První republiku a konstatoval, že "teprve s potomky vzešlých z bohaté vrstvy se dá počítat v oblastech kultury pro národ tak potřebné."
Vše ostatní je jen zbožné přání. Osobně si myslím, že se musíme ve svých ideálech uskromnit a platí to hlavně pro levici, která měla dostatek prostoru ke gigantickému experimentu, jehož důsledky budeme cítit ještě velmi dlouho.
Mějte se jinak pěkně a ať se Vám daří.
A.Vojta
06. 12. 2008 | 09:06

Flex napsal(a):

Suchanek:

Protosoudruh Horejsi se pouze zalyka nenavisti a potrebuje se vykvakat. Nekteri ho berou vazne a zveda je to ze zidli. Chapu je, a proto se jim snazim vysvetlit: “Take it easy, ignore him and let him smother himself with his hatred of Jews and Americans.”
06. 12. 2008 | 09:15

Rejpal napsal(a):

V článku pana profesora i v diskusích pod ním se opět objevuje dělení na "pravicové" a "levicové" myšlení i strany. Myslím si, že takové dělení neodpovídá vnímání voličů.

Domnívám se, že víc než stranické programy větší část voličů posuzuje důvěryhodnost názorů i jednání vedoucích stranických politiků. Obvykle proto volí tu nejméně špatnou alternativu, nikoliv tu nejlepší. Mnozí radši ani k volbám nejdou.

Smutné pro voliče je, že mezi kandidáty na politické funkce sotva najde někoho, komu jde víc o službu společnosti než o vlastní prospěch.
06. 12. 2008 | 09:27

j. napsal(a):

Pane profesore, zmíněná analýza volebního neúspěchu ODS sice považuje české voliče za levičáky, ale naprosto opomíjí skutečnost, že mnoho lidí změnilo svůj názor po dlouholetých zkušenostech s českou pravicovou reprezentací. Jinak souhlasím s Vaším příspěvkem a dodám ještě, že všechna ta pravicová elita, ti prodejci aut různých značek, stáří a původu, majitelé zastaváren, barů a heren ... nazývají levicové voliče z nějakého důvodu a priori sockami.
Popsal jste situaci docela pravdivě a píchnul přesně do modrého sršního hnízda. Sešlo se jich tady docela dost a našli si čas, přestože veřejnoprávní televize celý den bez přerušení vysílá jejich slet (jako to dělala kdysi komunistům).
06. 12. 2008 | 09:47

Petr Havelka napsal(a):

Pane Miku,

Je to "jednoduché" ČSSD je "Česká strana socialně demokratická" :)
Píšete mi, že "Vlastním úzké a jednoduché vidění... něco mezi ... neboť jejich je království nebeské."

Zatím mi to v globálu vyhovuje, nemůžu si stěžovat.

Podle mého jednoduchého názoru ČSSD provozuje populismus. Jsem schopen pochopit, že určitá míra praktikovaného populismu je v politice nutná, ale nejsem ochoten se s tím smířit. Abych byl při své jednoduchosti vyvážený, ODS a jejich vyznávání těch pravých pravicových hodnot až ke kořenům mne také neuvádí v nadšení.

Je to se mnou špatné, nevlastním růžové brýle a kdybych je vlastnil těžko si na ně pořídím oranžové nebo modré obroučky.

Ještě bych se mohl kolem sebe dívat černobíle, stylem My a Oni. Jenže tento způsob pomáhá jen v krizových situacích nedejbože ve válce. V míru je svět plný nádherných barev. Pokud se kolem sebe dobře rozhlížím, vidím plno krásných barev, ale mír v srdci necítím.
Černobílé fotky bývají nádherné.
06. 12. 2008 | 09:52

Marty napsal(a):

Pan Horejsi skutecne po dlouhe doube napsal vyrovnany clanek bez snahy hloupe provokovat. Jen tak dal.

Osobne se domnivam, v CR nastava pnuti mezi pravici a levici diky tomu, ze lide tvrde pracuji, plati vysoke dane a pak jsou denne konfrontovani s prijemci socialnich davek a tak nejak je to stve. Navic drtiva vetsina volicu levice si s nejakymi levicovymi ideami hlavu nelame a ani se za ne verejne nerve. Ten spor zde je pak skutecne virtualni, kdy na strane levice je jen maly zlomek "priznivcu" levice. Ta vetsina levice proste mlci a natahuje ruku.
06. 12. 2008 | 10:18

bohemia napsal(a):

O úsudku spisovatelské jedenáctky
Zařekl jsem se sice, že už se do těch hádanic kolem Kunderova udavačství nebudu dál plést, ale vložilo se do nich váhou svého slova jedenáct světově proslulých spisovatelů, což je věc, která mě nutí své předsevzetí porušit. Při vší skromnosti a vědomí své nepatrnosti pravím - pozor, slovutní pánové. O předmětu sporu víte leda z třetí ruky, ničím novým ani přínosným jste k jeho rozřešení nepřispěli, jen jste vyjádřili své vysoce subjektivní stanovisko.

vice: http://czech-bohemia.blogsp...
06. 12. 2008 | 10:39

steimatzky napsal(a):

Celá levicová politika je jeden velký populismus. Zvláště pak v podání pana Paroubka, který dělá politiku podle průzkumů veřejného mínění. To se pak lehce vymýšlejí předvolební hesla.
06. 12. 2008 | 10:52

Pepa řepa napsal(a):

To veverka
Mile jste mne překvapil. Když nepíšete o kouli v Brdech, má to hlavu a patu.
Mějte se hezky. Život není jen radar.
06. 12. 2008 | 10:54

Dan napsal(a):

Vážený pane Hořejší,
ve svých textech se často zabýváte hledáním podstaty pravicových a levicových voličů a výsledek vypadá úplně stejně jako to, co u pravicových diskutérů kritizujete. Podle Vás jsou všichni pravičáči militantní,sektářští a vulgární. když pominu to, že intenretová diskuze rozhodně není ideální sociologickou sondou, mohl bych Vám najít miliony příkladů, kdy příznivci levice považují pravici za něco špatného, její příznivce za fašisty apod. Takže generalizace pana Area, s kterou jste se ztotožnil, rozhodně není na místě.
Máte ovšem pravdu v tom, že v ČR se pojmy pravice a levice redukují na stranické sympatie, přičemž se naprosto opomíjí "filozofický základ" těchto ideologií. Konzervativní politik rozhodně neodmítá sociální péči, ovšem chce ji řešit jinak než formou státních zásahů. Levicový nechce přerozdělovánípr, aby potrestal bohaté a úspěšně. Bohužel třeba ČSSD sice dokáže hlásat progresivní zdanění,ale nedokáže vysvětlit proč. i když uznávám, že vysvětlit důvody proč progresivní zdanění, než rovná daň.
06. 12. 2008 | 11:33

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, mame zde dve hlavni strany. CSSD, narozdil od ODS, ma sve, socialne demokraticke, partnery po cele Evrope, ktere, tak jak jste napsal, se celkem pravidelne stridaji ve vladach s pravicovymi stranami. To kam se Evropa dostala a to ze jeji integrujici se cast jiz pres 60 let nezazila valku (bereme to jako samozrejmost, neni-liz pravda ;)) naznacuje, ze smer ktery nasadila (vcetne onoho previdelneho stridani levicovych a pravicovych vlad) je spravny. Levice i pravice (obe se svymi akcenty) smysl maji a krom par fanatiku to nikdo nepopre (vzpomel jsem si napr. na clanek p. Kohouta zde: http://blog.aktualne.centru... , kde je vycet levicovych uspechu popsan).
Na rozdil od CSSD tak ODS takove prirozene partnery v Evrope nema (viz leta pripravovany, ale nikdy nerealizovany vznik frakce ODS a Konzervativni strany UK v EP). Priznam se ze nevim kolik pravicovych stran v Evrope chce prosadit napr. rovnou dan (vzhledem k onomu pravolevemu stridani vlad asi moc ne, jinak by se uz prosadila i jinde nez v modre zone na legendarni mape p. Macha zde: http://www.euportal.cz/Prin... - rovnou dan zde meji same 'vyspele' zeme :)) nebo sdili nazory na budoucnost EU (zde asi ultranacionalisticke strany ala Heidet ci LePen).

Co se tyce nadavek levicove orientovanym lidem z prave casti, neni to nic noveho. Tato tendence zesilila pred volbami 2006 (ne ze by predtim nebyla) a drzi se dodnes, i kdyz slabne. Nadavani do sockomousu, socek, psani KSCSSD, RaJ, dRath atp. je uz znacne vycpele (stejne jako tykani politikum (nejspis podle soudruzskeho vzoru?:), viz napr. posledni Sobotkovy blogy zde) a krom trapnosti prekonavajici samu sebe neprinasi nic noveho. Naopak, zacina pusobit kontraproduktivne a jako levicovy volic si nemuzu prat nic jineho nez aby tato nalepkovaci kampan pokracovala - pred pristimi volbami to rozhodne na vitezstvi ODS stacit nebude.
06. 12. 2008 | 12:02

Yale napsal(a):

Vazeny pane profesore, hodne me to svadi myslenko, oslovit Vas zde zpusobem Cohna-Bendita. Co rikate na klackovitou aroganci predstavitelu EU? Chapete jiste dobre, proc ma levice negativni nalepku.

http://www.hrad.cz/cms/cz/i...
06. 12. 2008 | 12:17

Yale napsal(a):

oprava: "hodne me svadi myslenka oslovit ..."
06. 12. 2008 | 12:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Milý Márty,

píšu Vám protože mě už Vaše demagogická žvásty velmi unavují.

Pokud si skutečně myslíte, že 5000 na obyvatele na rok vyplacené na sociálních dávkách je mnoho - nemáte to v hlavě v pořádku.

Jenom to jsem Vám chtěl říci... Zároveň se velmi těším, až se z demagoga stanete plnohodnotným diskutérem. Pak diskuze s Vámi budou obohacovat nikoli naopak, jak je tomu nyní.
06. 12. 2008 | 12:23

Lerak napsal(a):

Ano souhlasím, pravice se musí opírat o ty hlasy, které zastupuje autor. Těch ukecaných, čekající na to, až mu někdo něco dá levně zadarmo.
06. 12. 2008 | 12:25

Ada napsal(a):

Na imunologii jste zřejmě kanón, ale politiku vidíte tak trochu jako Jarda Kojzar... :o))
06. 12. 2008 | 12:43

ali napsal(a):

Pane profesore
kvalita vládnutí a kvalita státní správy nastane tehdy, budeli v politice politik na slovo vzatý. A ne pingl, špatný lékař, nedospělý ministr. Odvoláváte se na demokratické země, kde střídání pravice s levicí funguje, krom Anglie, kde se střídá liberalizmus s demokracií a představte si, že to také funguje. Ale opomínáte podotknout, že v demokracii by šel od válu každý, kdo bude mít za kamarády bandu mafiánů. Nota bene, jestliže se budou střílet, ať je to kdekoliv. V každé demokratické zemi by to byl politikův hřebíček do rakve. Ale co se stalo u nás? Jako odměnou vítězství. Jen kdyby se to stalo na druhé straně politické partaje. To by bylo maso. Každému vadil Tlustý v lázni, ale nikomu nevadila vražedná akce mafiánů. A Vy odsuzujete pravicové voliče za hrubost? To není sprosté? Vždyť veškeré údajné politikaření naší garnitury nejsou o kompromisech a dohodách, ale o naschválech a trucech. A pokud napíši nějaký příspěvek, naváží se do mě levičáci. Jsou sprostí jakbysmet. Tak nechte na hlavě, pane profesore. Naopak. Levičáci jsou mnohem sprostější a hrubější. Jenže to byste musel číst těch blogů víc. Levicové smýšlení ještě není na úrovni a bolševizmus je zločinný..
Přeji hezký den
06. 12. 2008 | 12:44

Jiří napsal(a):

Co více říci k onomu rozboru "zla komunismu",pane profesore?Příklad ,máme jistou diskusi o levici,snažíme se oddělit tupý bývalý sově¨tský rádoby komunismus od tradicí poznamenaného evropského pojejtí socialismu jež je inzerován kulturním evropským způsobem a hledáme tím také jeho příčiny a důsledky.
Co se nestane?Připlachtíjistý "druh"diskutera ,jež aniž by se jen podíval na podstatu naší diskuse.nás začne označovat za zrádce národa,slouhy komunismu atd...atd..Onen tvor(člověk by pro něho znělo hrdě),rozbije pokojnou a snad i konstruktivní debatu svými výkřiky omšelých hesel(nemluvě o zrádcích národa ap.)A takový primitivů lze potkat vždy několik a oni se snad ve svých primitivních argumentech duševně ukájejí a mají radost,že rozbiuli pokojnou a solidni diskusi.To snad nemá nic spoleného se "svobodou slova"?Odejdeme tedy znechuceni tímto primitvismem a on je jak si myslí hrdina "co jím to nandal".Dík za Vaše komentáře.
06. 12. 2008 | 12:48

Komandir napsal(a):

Vážený pane Hořejší, díky za podnětný blog.Jak je patrné z diskusních příspěvků, opět se pravičáci zalykají vztekem nad Vaší opovážlivostí pojmenovat věci pravým jménem. Pro pravičáky je dělení na levici a pravici velice jednoduché. Pravičáci jsou schopní a pracovití a levičáci darebáci a povaleči, což se v mnoha příspěvcích opakuje. Dokonce i Dalajláma, který byl na návštěvě u Havla vyjádřil odpor proti chamtivosti, kterou jsou posedlí právě pravičáci. Cílem tzv. podnikatelů je především zisk a zaměstnanci jsou jen jaksi mimochodem, za jejich práci jim nějakou almužnu, ačkoliv jejich práce je zdrojem bohatství tzv.podnikatelů.. Jak se ukázalo tak, "nejrevolučnějším" a nejbezohlednějším pravičákem je na 1. místě Hochmann (se dvěma n), pak Čochtan,no atd. Přeji Vám hodně zdaru ve Vaší blogové práci.
06. 12. 2008 | 13:12

SuP napsal(a):

Komandir -
Proč si nenajdete lépe placenou práci, aby vás nefrustrovala Vaše chudoba, transformovaná do závisti vůči bohatším?
06. 12. 2008 | 13:18

betaplus napsal(a):

To George:

Děkuji za Vaši reakci, v níž jste obhajoval pana SuPa, který zde svůj názor "Zisk je sice ÚČEL podnikání, ale nikoliv CÍL" zjevně není schopen obhájit.... (což ostatně ani není možné)

Já podnikám už 16 let, mám řadu firem a samozřejmě vím, že velkou příjmů (!) firem musím zpět investovat, abych byl dlouhodobě konkurence schopný.

Problém v tvrzení pana SuPa vidím především v tom, že zjevně nerozlišuje příjmy od zisku. To mě vedlo k mé otázce jak je velká jeho firma. Chápu, že soukromník, nebo člověk s několika zaměstnanci tyto věci běžně zaměňuje, protože na účetnictví a daňové poradenství má externisty, ale připadalo mi to prostě úsměvné, zejména proto, že pan SuP předstírá jaký je odborník na ekonomiku a finance... ;-)

Přeji hezký den
06. 12. 2008 | 13:24

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: az se naucite cist a prekonate sve omezene mentalni schopnosti, bude Vas brat nekdo vazne.
06. 12. 2008 | 13:37

SuP napsal(a):

betaplus -
Vaše reakce se dost podobají nicku "vlk". Nějak jste si nevšiml, že pan SuP nepředstírá, že by byl odborník na ekonomiku a finance, protože jsou to obory, které mu jsou víceméně ukradené. A ze svého soukromí se zpovídám když chci, nebo pokud si myslím, že je to důležité pro pochopení souvislostí. Což nebyl Váš případ.
06. 12. 2008 | 13:48

Marty napsal(a):

Tupelo: ono je problem vubec urcit, co lze v evropskych pomerech urcit jako pravicova strana. Sarkozy je udajne pravicak, Berlusconi je udajne pravicak, ale jejich realna politika neni pravicova ani omylem. ODS take neni zrovna vykvet pravicovych myslenek. Topolanek uz alespon na plnou hubu rika, ze je treba zaujmout stredove volice a ODS premenit. Ale ODS uz stredovou stranou davno je. Jako nekdo majici vazne obavy z vlady Paroubka a na neho nalepenych gangsteru, to vitam, ale jako pravicovy volic me to trochu mrzi. Mozna tu skutecne vznikne nova pravicova strana a ja po letech budu nad volebnimi programy premyslet o neco dele.

Povalecnou Evropu formovali hlavne pravicovi politici (a nebyli vzdy jen evropsti) az na SSSR. Prerod k levici byl postupny az v nasledujich letech blahobytu. "Evropsky socialismus" vznikl podle meho nazoru ironicky z blahobytu a ne z chudoby. Ale soucasny smer uz zacina prerustat v byrokratickou totalitu. Viz. napriklad soucasna lis. sml., kdy si politici ani netrofnou verejne rict sve namitky, aby hned nebyli kamenovani jako Klaus. Nazor obcanu je ignorovan a snaha o vznik jakesi evropske federace je misty az desivy ...

Jinak nadavky a urazky se ozyvaji z obou taboru. Zdejsi blogy budiz zarnym prikladem.
06. 12. 2008 | 13:49

vlk napsal(a):

Yale

zkusím odpoěvdět za profesora Hořejšího. Chování Cohn Bendita s emi nezamlouvá ani trochu.
Nicméně , bylo úplně stejné klackovité, jako chování Klause v Irsku. Nic víc nic méně.

A lze dohledat, že když mu onu klackovitost vytknul prostřednictvím interwiev iraský ministr zahraničních věcí, Klaus tehdy suverénně konsttaoval , že je vlastěn zbabělec, když mu to před tím neřekl přímo do očí. To je významová, nikoliv přesná citace.
Kohn -Bendit tedy neudělla nic jiného, než si Klaus výslovně přál. Řekl mu vše přímo do očí.
Za sebe ovšem říkám, že si nepřeji, aby někdo takhle mluvil s presidentem naší republiky. Vím ale zároveň, že nutným předpokladem je, aby president se výslovně takového tonu nedožadoval. Jak svým chováním,tak svými řečmi.
06. 12. 2008 | 13:52

betaplus napsal(a):

SuP:

Děkuji, teď už si dávám do souvislostí s Vaší inteligencí všechny Vaše soukromé názory, ketré zde projevujete.

A hlavně vím, jakou Vašim názorům mám dát relevanci... V podstatě stejnou jako tlachání strejců u piva kde jeden z nich všemu rozumí, všechny poučuje a všichni kromě něj jsou chudáci.... :-)))
06. 12. 2008 | 14:02

Ivan Sommer napsal(a):

Vlk uronil plk.
06. 12. 2008 | 14:11

Ivan Sommer napsal(a):

JOZA

Socialismus je nejen Lenin, Hitler ... ale také Milada Horáková, nebo snad ne ?
06. 12. 2008 | 14:13

SuP napsal(a):

betaplus -
Zatím jste toho tady moc nepředvedl, takže svoje hodnocení Vás si ponechám na později.
06. 12. 2008 | 14:17

betaplus napsal(a):

SuP:

Ani předvést nehodlám, nemám na to čas. Jen jsem šel kolem hospody u Hořejšího, nakouknul dovnitř, když jsem slyšel Vás vykřikovat, jak jsou ostatní chudáci a že "Zisk je sice ÚČEL podnikání, ale nikoliv CÍL", zasmál jsem se, něco jsem k Vám poznamenal,a zase jdu dál.
Mějte se... :-)))
06. 12. 2008 | 14:32

Tupelo napsal(a):

Marty, pokud je to jak rikate (Berlusconi, Sarkozy), pak doslo k vyprazdneni pravicove politiky (resp. pojmu pravice), nejspis z duvodu ze nemela a nema co nabidnout volici. Doslo k jejimu posunu doleva a to jen podtrhuje slova pana Horejsiho, ze oba smery se lisi jen v drobnostech a stridani u vlad nema nejaky vyznamny vliv na smerovani statu.

Co se tyce ODS, pisete ze je to stredova strana, ja chvili poslouchal projevy na jejim sjezdu a v projevech se slovo pravice opakuje velice casto. I jeji webove stranky se hlasi k pravicovosti. Pak zde ale ODS stoji pred problemem (pred kterym staly mozna jeji pravicove kolegyne pred desitkami let) ze si nasazuje pravicovy make-up, ale v praktickem zivote je nutna se chovat vic realisticky. Volic si zkratka pravicovost nepreje :).

Ohledne Klause a Evropy, on to kamenovani podle meho nazoru potrebuje, jinak by byl zapomenutym politikem, nic pro nej. Potrebuje dodat svemu egu pocity dulezitosti a tak to dela jak nejlepe umi. To ze si z jeho nazoru dela druha strana svandu, (tak jak si ji on dela naopak z nich) neni nic spatneho. Cilevedome si vytvari obraz dobreho terce, do ktereho se nestrefuji jen politici (poslanci EU na Hrade) ale i novinari (viz http://www.novinky.cz/clane... ). A tak se o nem pise :).
06. 12. 2008 | 14:33

SuP napsal(a):

betaplus -
To jste mi to teda nandal.
Ale třeba jste šel kolem příliš rychle na to, abyste zjistil, o čem šla řeč. A to si představte, že anglicky taky neumím.
06. 12. 2008 | 14:42

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: To byla "kvalitní" odpověď "kvalitního" člověka :D

Díky za ni :D
06. 12. 2008 | 14:43

betaplus napsal(a):

SuP:

P.S. Ještě drobnost. Až budete zase někdy pronášet veřejně své soukromé názory na téma podnikání, tak si alespoň nepleťte občanský a obchodní zákoník. :-)))
06. 12. 2008 | 14:44

SuP napsal(a):

betaplus -
ale že Vám to trvalo!
A číslo taky nevím! To je co?
06. 12. 2008 | 15:03

betaplus napsal(a):

SuP:

No sice mě ty to hned praštilo do očí, ale nechtěl jsem vás ze začátku až tak moc zesměšňovat. No ale když jste si o to nakonec sám řekl..... :-)

P.S. Nezoufejte, i základy podnikání se můžete doučit, když budete pracovitý...
06. 12. 2008 | 15:09

SuP napsal(a):

...Ale dohledat si to umím.
§2
Podnikání
§2 (1) Podnikáním se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Netušil jsem, že vás to tak raní. Omlouvám se.
06. 12. 2008 | 15:10

Pepa Řep napsal(a):

Páni politologové
a nenapadlo Vás, že si teď Klaus uvolnil ruce tak, že při vyslovení nedůvěry vládě udělá totéž, co udělal Havel s Tošovským?

Jmenuje úřednickou vládu špičkových odborníků.Mám pro Vás překvapení. Premiérem nebude guvernér ČNB. Kdo jiný by mohl vládu dovést k předčasným volbám, než geniální guvernér Balbínovy poetické strany, pan Hrdina.

Padouch nebo Hrdina, vždyť jsme jedna rodina.
06. 12. 2008 | 15:11

SuP napsal(a):

betaplus -
Ale když jsme se tak hezky poškorpili, někdy bych vám třeba mohl napsat, proč jsem zdůrazňoval ten rozdíl mezi "za účelem dosažení zisku" a "cílem je zisk". Věřím, že právě to Vám uteklo,jak jste tak šel kolem a chtěl se vmísit do hovoru.
Ono totiž vůbec nešlo o podnikání, ale o názor.
06. 12. 2008 | 15:21

Zacheus napsal(a):

Vůbec si nemyslím, že jste levicový chudák, pane profesore. S mnoha Vašimi názory souhlasím, snad se mně jenom nelíbilo, že jste "po bolševicku " volal po zrušení ústavu pro zkoumání totality jenom pro jednu zřetelnou chybu, a možná, že máte - alespoň na můj vkus- na profesora vysoké školy poněkud svazácké nadšení pro Evropskou unii. Ale to je samozřejmě Vaše věc.

Jsem rád, že zde přispíváte jako bloger, neboť obohacujete tyto diskuse zajímavým a často velmi morálním úhlem pohledu.

Jinak po přečtení knihy Kmotr Mrázek II - Krakatice mám dojem, že až do nedávna bylo dělení na pravici a levici v České republice poněkud iluzorní, neboť vše podstatné v tomto státě zřejmě rozhodoval dnes již zesnulý Franta s nevědomými spolupracovníky typu Téčka a Íčka...

Přeji Vám i ostatním diskutujícím hezký adventní večer. Zacheus
06. 12. 2008 | 15:56

betaplus napsal(a):

SuP:

Nic se neděje, já si o Vás nemyslím nic špatného. A Vaše příspěvky jsem četl v souvislostech na příspěvky ostatních diskutujích. Jen jste, dle mého názoru, nesprávně použil slova "účel" a "cíl".

Myslím, že přesnější by bylo, kdyby jste napsal, že sice podnikání provádí podnikatel za účelem zisku, ale smysl (nikoliv cíl - ten je konečný a specifický) jeho podnikání je podstatně rozsáhlejší. Zisk je jen jedna ze součástí smyslu podnikání. A v mnoha případech zdaleka ne nejdůležitější. To je pravdivé....
06. 12. 2008 | 15:58

Jitka napsal(a):

Hrozím se neuvěřitelného pokrytectví některých pravicově zaměřených diskutérů. Moji rodiče manuálně dřeli celý život protože prarodiče neměli peníze na studium. Výsledky jejich práce si rozebrali po roce 1989 ti nejšlechetnější občané v tomto státě. Stále v tom pokračují, viz odměny vedení ČEZu. Na lži, hulvátství jsou mnozí pravicově diskutující kadeti.
06. 12. 2008 | 16:14

bigjirka napsal(a):

Paní Jitko, zkuste se zamyslet nad svým výplodkem a konfrontovat ho s logikou. 1. věta - výkřik
2. věta - nepravda - již za první republiky studovali nadaní nemajetní
3. věta - tvrzení barvy rudé, bez důkazu
4. věta - výkřik logicky pochybený. To by byli Vaši rodiče museli vyplodit sakrahodně hodnot, aby to stačilo na odměnu některého člena ČEZu poté, co si již ty výsledky rozebrali jiní.
5. věta je pravdivá, ale zbytečná. Úplně stejně lze napsat: Na lži, hulvátství jsou mnozí levicově diskutující kadeti.
06. 12. 2008 | 16:54

Jos napsal(a):

Je až k smíchu jak na př. přispěvatel Čochtan ale i další (z toho někteří jako na př. Hofmann velmi hrubě) dávají svými příspěvky panu profesorovi za pravdu. Oni snad těm svým pravicovým ideologickým floskulím a bludům snad i věří. A bohužel si nevšimli, že to dokládá pouze jedno absenci, slušnosti u takových přispěvatelů. Ale jedna věc mě rozesmála ještě více. V ČT si dnes občas poslechnu projevy výkvětu ODS na kongresu. Oni ti přední představitelé ODS na př. Němcová, Julínek, Tluchoř jsou úplně stejně. Stejně tupí a arogantně neurvalí. A takové ideologické bludy jsou pro ně zjevenou pravdou. Nemám obavy. S takovým myšlením ODS naprosto nemá šanci.Skončí. Občané jsou už jinde a ten kdo je má za blbce nemá šanci.
06. 12. 2008 | 17:06

Marty napsal(a):

Tupelo: to neni vyprazdneni. Pravice musi presvedcit ty, co koukaji, kolik jim zbude. Levici se staci zavdecit tem, kteri koukaji, kolik dostanou. Stat se zadluzuje snadno a kvuli danim pro bohate se volby neprohravaji. Spousta politiku voli tu jednodussi cestu a zavdecuje se tem s natazenou rukou. V tomto kontextu je dobre se podivat na britske konzervativce. Cameron se odklonil od tradicnich hodnot a zacal lovit stredove volice a volice LR, kteri jsou jiz otraveni jeji dlouhou vladou. To vse za cenu notnych ustupku od tradicni politiky konzervativcu. Jakoby se u nej Topolanek inspiroval. Politici chteji holt koryta.

Realna politika ODS je spise stredova. Uz i Topolanek to rika nahlas. Ale take nechce prijit o volice, tak se nemuze ze dne na den uplne zmenit. Lide porad maji mit dojem, ze to je pravicova strana, ktera se jen trochu vice otevira.

Tak zrovna poslanci EP se na oficialni navsteve chovali jako dobytek. Je to naopak zarnou ukazkou totalitniho charakteru soucasne bruselske garnitury. Klaus si za utoky na svou osobu casto muze sam, ale v nekterych vecech ma pravdu a je jednim z mala, kdo ma dost odvahy ji rikat nahlas. Toho si cenim.
06. 12. 2008 | 17:20

Tupelo napsal(a):

Marty, pokud tedy pokladate ODS za temer stredovou stranu, v cem by se tedy podle Vas mela odlisovat opravdova pravicova strana? Jen v uplne strucnosti, treba v peti bodech (nemyslim ideolgickych typu vetsi svobodu pro kazdeho, ale konkretnich, treba nulove dane ;)).
A co se tyce navstevy poslancu EP, nevim proc Vas to tak rozrusuje, ja cetl prepis uvolneny prezidentskou kancelari a neni tam nic co by me opravnovalo chovani politiku EP oznacovat jako chovani dobytku (co Vam vlastne tak vadilo?). Klaus si musi zvykat ze si pred nim nikdo sedat na zadek nebude (a tim min zahranicni politici). Pokud se chova kontroverzne, urcite pocita ze se k nemu naopak budou kontroverzne chovat druzi. A myslim ze mu to vyhovuje, viz predchozi prispevek.
06. 12. 2008 | 17:55

LEVAK napsal(a):

Ad Sup:svého času v Anglii privatizovali železnice.Po několik těžkých havárií asi po dvou letech jestát převzál zpět.Bylo zjištěno,že veškerý výdělek šel na dividendy,na opravy,obnovu inovace o rozvoji ani nemluvě se nedávalo vůbec nic.Výsledek byl katastrofální včetně mrtvých lidí.O tom se tady ani nepíše!
Apropo:co privatizace zbrojovky Slavičín, Poldi Kladno etc.Nejsou všichni stejní podnikatelé!
06. 12. 2008 | 17:58

Marty napsal(a):

Tupelo: o definovani pravice take muzeme mluvit cely vecer. Pokud se pokusim rict 5 zakl. bodu, tak to bude skutecne jen to, co me zrovna ted napadne a budu to aplikovat na CR.

1. nizsi dane (vcetne dalsich maskovanych plateb do statni kasy) a s tim souvisejici orezani st. vydaju
2. flexibilni trh prace
3. penzijni, zdravotni a skolska reforma
4. adresne soc. davky
5. zvyseni pravni jistoty (lepsi zakony, justice ...)

Prepis hradni kancelare by mel minimalne znepokojit kazdeho slusneho cloveka. Takto bych se ja na navsteve nikdy nechoval, i kdyby mi byl hostile sebevice nesedel.
A zde doplnujici odkaz na blog ucastnice toho setkani:
http://www.hannedahl.eu/ind...
06. 12. 2008 | 18:32

Marty napsal(a):

LEVAK: zeleznice v Anglii byly sice privatizovany, ale stat nechal dane podnikani pod velmi silnou regulaci a svobodne podnikani v podstate znemoznil. Ono predat sice podnik do soukromych rukou, ale vse ostatni ponechat pod statni regulaci, ani dobre dopadnou nemohlo.
06. 12. 2008 | 18:51

bigjirka napsal(a):

Tentokrát úplně souhlasím s Martym. A ohledně hradní náfštěvy: co čekat od bandity?
06. 12. 2008 | 18:58

Tupelo napsal(a):

Marty, mate pravdu ze by to s temi body bylo nadlouho a urcite bude prilezitost. Jsou napsany obecne a (s vyjimkou prvniho) se nevylucuji s levicovejsim pohledem, zalezelo by na aplikaci.
Kdyz byl Klaus jako host v Irsku, tak take na hostitele moc ohledy take nebral :). A to ze da nekdo najevo ze ho Klausovi nazory nezajimaji, ale ze ho zajima, jak se bude chovat pokud bde LS prijata je korektni. Ale mozna Vam vadilo neco jineho, jen tipuji, neodpovedel jste konretne.
06. 12. 2008 | 19:19

Marty napsal(a):

Tupelo: druhy se taky popira s levicovym pohledem. Ceska levice by mela i vazne problemy s bodem 4. Ale body to jsou skutecne obecne. Delal jsem je z pohledu prani ceskeho volice pravice.

Klaus v Irsku ale neprekrocil meze slusnosti. Nejde ani tak o to, co se na hrade rikalo, ale o zpusob. A ten zpusob byl urazlivy a pohrdavy. Navic to byla oficialni diplomaticka navsteva. Je to proste ilustrace totalitniho mysleni bruselskych elit. Jsme mala zemicka, tak mame drzet hubu a krok.
06. 12. 2008 | 20:09

Tupelo napsal(a):

Marty, ale neslo jen o zrdcadlo Klausovi? Ja si u nej take cenim toho ze ma vlastni nazor a rika co chce rict (o duvodech jeho postoju jsem psal vyse, myslim ze jejich vyhranenost je dana potrebou dat o sobe vedet). A neni to o tom drzet hubu a krok, prave naopak, byly mu dany nejake otazky na jeho dalsi konani a zda se ze mu nebylo po chuti moc odpovidat. Je to jen par dni co podobne vratil (resp. jeho kancelar) nezodpovedezene otazky nejakym americkym novinam (slo o vyznamejsi tisk, presne nevim ktery, ale mohu dohledat). A totalitni mysleni bruselskych elit muze byt mozna pomerovano stejnou 'totalitni' snahou americkych federalnich uradu smerem k jednotlivym statum, nebo 'totalitni' snahou ceske vlady smerem k obyvatelum jednotlivych kraju, mest ci obci CR. :)
06. 12. 2008 | 20:20

bigjirka napsal(a):

Tupelo, není mi známa žádná zásada, podle které by člověk měl odpovídat na to, na co nechce. To k těm novinám. Ohledně náfštěvy: četl jste zápis? Kdyby se bandita takhle ptal mě, vyletěly by mu zuby řití.
06. 12. 2008 | 20:33

IO napsal(a):

Je to tady taková sice slušná, ale nemastná – neslaná rozprava. Jako kdybychom si vlastně ani nechtěli připustit, že v našem politickém myšlení prostě existuje rozdělení na pravici, levici a střední prostor mezi nimi. Snažím se myslet a vystupovat tady jako volnomyšlenkář (Freidenker), který sice není ani napravo, ani nalevo, ani uprostřed politického spektra, ale přesto si ve svém uvažování nemůže dovolit tyto základní politické souřadnice nerespektovat. Naopak, přestože je ve svém myšlení překračuje, musí vedle toho jejich o b j e k t i v n í existenci obhajovat, pokud ji snad někdo nerespektuje nebo přímo popírá. Jde tedy o to, jasně chápat, kdo je kdo – napravo, nalevo i uprostřed – ale v demokratické diskusi toto jasné rozlišování nevyhrocovat do nesmiřitelných konfrontací. Diskutéři nebo politikové, kteří to nedělají, se dřív nebo později stanou jen ubohými šašky.
06. 12. 2008 | 20:33

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka a marty.

Mohli byste vysvětlit, v čem omezoval stát svobodné podnikání na železnici ve Velké Británii po jejich provatizaci, že je soukromí majitelé zdevastovali ?

Doufám, že neodpovíte výhrůžným mlčením.To bych se bál.
06. 12. 2008 | 20:40

bigjirka napsal(a):

pane Sommere, nepotěším Vás, nevím. nestudoval jsem ani privatisaci britských drah, ani nevím zda je soukromníci zdevastovali. Můj souhlas se týkal zásad vyslovených Martym.
06. 12. 2008 | 21:41

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
dnes jdu trochu pozdě a tak jen dvě věci: Praktická politika v CSR a debatéři zde na blogu.
- Pojem levice a pravice nemá vcelku reálný smysl. Pravidla hry jsou dány a mezinárodní vazby a závazky mantinely naprosto zužují. Jediné, na co se lze při volbě politiků ptát jsou dvě orázky: Jak je schopný a nezkorumpovatelný a jak je schopen definovat a hájit české zájmy.
- Pokud jde o diskutéry, tak i zde je rozdělení na pravé a levé zcela nesmyslné. To vidíte už na jejich vztahu k Rusku: Tzv. praví nadávají do bolševiků každému, kdo zachovává vůči Rusům střízlivé a objektivní stanovisko a jaksi zcela pomíjí nezanedbatelnou skutečnost, že proti Rusku s jeho dost drsným kapitalismem je Evropa přímo v komunismu o kterém snili Marx s Engelsem.
Opět: Cenu má hodnotit vzdělanost, věcnost, schopnost stručné a věcné formulace problému a jasné vyjadření názoru. A taky jasné zdůvodnění, proč ten názor zastává.
A tady musím říct, že tzv. levičáci jsou v průměru (to zdůraz%nuji) nejen kultivovanější a vzdělanější, ale hrají o třídu výš.
06. 12. 2008 | 21:56

Tupelo napsal(a):

bigjirko, to jiste nemusi, ale mel prilezitost (jak tem americkym novinam tak i tem poslancum ktere zrovna nemusi) s noblesou odpovedet a ozrejmit svuj postoj, mozna by tim dosahl mnohem vic (zaznely zcela konkretni dotazy). Soucasnou snahu udelat z toho aferu (ze setkani) povazuji spis za delostreleckou pripravu k zalozeni nove strany (je prece potreba pripominat sve vymezeni).
Jinak skoda ze nejste prezident, sem tam (hlavne z dalneho vychodu) se objevuji zabery mlaticich se politiku, ale kdyby cesky prezident vymlatil zuby europoslancum, obohatil by, jakkoliv euroskepticky, touto aktivitou evropskou politickou uroven. :)
06. 12. 2008 | 22:04

bigjirka napsal(a):

ehm. Tupelo, četl jste ten zápis? já bych banditu charakterisoval jako agresivního hajzla. nějak jako kdyby pozapomněli, že mluví s presidentem dosud suverénní země. Jako kdyby Lisabonský Sajrajt už platil. Ano, Evropa integraci potřebuje. Ale ne byrokratickou oktrojírku.
06. 12. 2008 | 22:35

bigjirka napsal(a):

ahoj Karle... tedy .. no. dost přeháníš.......
06. 12. 2008 | 22:36

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka.

Privatizaci železnic jste asi opravdu nestudoval. Avšak souhlasit se zásadami bez konkrétní aplikace je jako produkovat mlžný opar.

Podstata potíží privatizace železnic, energetiky a dalších infrastruktur spočívá v tom, že mají z menší či větší části charakter tzv. přirozencýh monopolů s naprosto jinými pravidly procesů než tržní podnikání. Většinou o sobě dává vědět příroda a ta si nedá příliš poroučet. Výsledek privatizací po nadšeném začátku bývá takový, že management si nasadí platy se zlatými padáky a po čase začne vyhlašovat, že ho stát omezuje, a proto nechají zdevastovaný podnik zkrachovat. V podstatě vydírají a původním majitelům nezbývá než privatizovaný podnik převzít zpět. Tak se dělo v mnoha městech v USA po vlně privatizace veřejných služeb,stát Kalifornie na privatizaci energetiky málem zkrachoval, podobné potíže se projevily ve Velké Británii, děje se tak i v České republice. Jistěže konkrétní průběh se liší.
06. 12. 2008 | 22:57

bigjirka napsal(a):

osobně nejsem velikým příznivcem privatizace infrastruktury. můj souhlas bezvýhradný se týkal 06.12.2008 18:32:24
06. 12. 2008 | 23:10

MS napsal(a):

Pane Hořejší,

kdykoliv zabrousím na Váš blog zaráží mne Vaše psaní a nikdy nevím, zda to myslíte vážně, nebo jen provokujete.

Agresivita pravicových diskutérů je pod Vašimi články, agresivita levicových diskutérů je pod pravicovými články.

Myslíte, že větší procento levicově zaměřených diskutérů pod blogy aktulně.cz je, proto, že je větší procento v populaci, nebo proto (jak tvrdí můj manžel), že pravičáci “něco dělaj a nemají čas na blbý keci“.

P.S. manžel mě živí, já pracuji jen na svoje kapesné :-)).
06. 12. 2008 | 23:21

bigjirka napsal(a):

Pane Sommere, ne asi. Prostě nestudoval. Víte, že jsem si původně myslel, že jste seriosní člověk?
06. 12. 2008 | 23:24

Karel Mueller napsal(a):

bigjirka:
Ahoj Jirko,
myslím, že vůbec nepřeháním. Ti tzv. pravičáci jdou tzv. s dobou a obvykle hlásají pokud ne přímo oficiální, tak alespoň převažující současnou propagandu. Vědí, že nic neriskují. Proto jsou obvykle agresivnější a primitivnější. Mnohé si ovšem umím velmi plasticky představit za bolševika - četli bychom totéž v rudé barvě.

Pokud jde proti proudu, tak si svoji argumentaci musí promyslet a fakty podepřít - jinak by ho ubodali.

Mluvil jsem ovšem o průměru.
06. 12. 2008 | 23:41

Marty napsal(a):

Tupelo: zrcadlo at si nekde nastavuje Klausovi v soukromem rozhovoru a ne pri oficialne nasvteve, kdy mluvi s hlavou statu. Cetl jste muj odkaz na blog? To "nastavovani zrcadla" hranicilo s vyhrozovanim a zastrasovanim. Bohuzel o tom je dnesni EU.
06. 12. 2008 | 23:45

Matylda napsal(a):

Pro MS: Váš manžel je jistě volič ODS, protože jen tito lidé považují sebe za ty lepší a ty s jiným názorm vidí jako lemply, ubožáky, nemakačenky a nevím, co ještě, kteří jsou hloupí, neschopní atd. I kongres ODS ukazuje toto myšlení,když si ODS myslí, že jim volby prohrál poplatek 30 Kč.
07. 12. 2008 | 05:56

Tupelo napsal(a):

Marty, bigjirka: ten blog jsem proletl zbezne, vychazel jsem hlavne z oficialniho hradniho dokumentu a pak jeste z http://zpravy.idnes.cz/bylo... , a nevidim v tom zadnou aferu.
Marty, on by to zustal soukromy rozhovor mezi profesorem Klausem a poslanci EU, kdyby ho hradni PR nepublikovala :).
Ale uz se dostavame hodne mimo blogovy namet, ladim ct24 a hodlam sledovat souboj pravice a stredu v ODS :).
07. 12. 2008 | 10:58

bigjirka napsal(a):

Tupelo, publikovali to eu poslanci. Při oficiální návštěvě u hlavy státu to byla superdrzost.
07. 12. 2008 | 11:04

Tupelo napsal(a):

bigjirko, podle linku ktery jsem naposled postnul to vypada ze to zverejnil Hrad. Ale mozna se pletu a poslenci EU byli rychlejsi. Potom ovsem postradam reakci Hradu na zverejneni, ktere by se urcite dostavilo. Zvlast pokud by to bylo proti zavedenym pravidlum.

Volbu predsedy jsem uz nestihl, ale blahopreji 'dobre znacce' ODS k volbe (staro)noveho predsedy.
07. 12. 2008 | 11:17

Pocestny napsal(a):

Maucta,
badateli, inovaci by to chtělo, tohle kňučení je už staré jako naše století.

Hele matláte tu dohromady spoustu věcí, jako obvykle jste si "půjčil terč" z diskuse a mejete tu komusi řiť za to, že se v diskusi nechal vyprovokovat k určitému statementu.

Kus pod ním visley dva další, podobné strukturou, ještě ostřejší, ale ty zůstaly nepovšimnuty, abyste to náhodou neschytal od jejich autorů.

Chápu, Ares je slušnej člověk, od toho nehrozí nic takového, co hrozí ode mne nebo druhého z ignorovaných.

Je to čím dál slabší, krkolomnější a o to víc z toho leze ven ta jednoduchost vašich politických konstruktů.

Z čeho tu bramboračku pan badatel vaří? No, on vynese mezi celkem vzdělané nějakou tu "čtyřkodesítkovou" tezi (ve čtyřce u desítky vymysleno), počká, až to někoho lidsky pořádně vytočí, ohýnek dovedně rozfouká, a až se ten názorový ocas pod traktátem dostane do varu , z té směsice flaksy, kterou tam naházíme, vybere dobře uvařenou, pak si jí vytáhne na pánvičku a osobně si jí usmaží, dokoření po svém a pak jí vítězně flákne jejímu hlasateli do tváře.

Ono je to přirozené. Do kotle tu na Hořejšího hrsťovku tu přihazuje kdekdo, badateli stačí hranec a uvést vodu v něm do varu , polívku z ní uýdělají druzí. Badatel bude sice tvrdit, že to je fajnovej bujonek, každej kuchař vidí vodu a glutaman.

Příznivci do toho naházejí tu zeleninu souhlsu s příchutí další myšlenky, ale dokud do toho oponenti nenaházejí fundament, tedy maso, polévka to není.

A nakonec, rozvařenou mrkví neublížíš, na to je líp vyjmout flaksu, nejlíp s kusem kosti, tou už paseku naděláš.

Badatli, my kuchaři víme, že ta flaksa, kterou jste vyhodil na pánev, se pěkně vařila a i když jí fláknete Aresovi do obličeje, vaše polívka právě díky ní je natolik masová, aby vůbec nějak chutnala.

Jste amatér, tak jsou vaše polívky hořký, to je tim, že nesbíráte krev, ktrou z toho masa vyvaříte.

Každej "fajnovej bujonek" s kousky sražené krve je totiž hořkej, zelenina, ani metrák mrkve to nesrazí. Dokud se to badatel nenaučí, nepomůže mu obechcávání norem s masoxem, dokud je kuchař levej, dobrá polívka se nekoná...
07. 12. 2008 | 11:39

Marty napsal(a):

Tupelo: tak aferu bych v tom nehledal. Je to proste jen ukazka totalitniho smysleni a chovani bruselskych elit.
Oficialni diplomatickou navstevu bych za soukromou rozhodne nepovazoval. Hrad zverejnil prepis az po clancich v novinach, ktere mluvili o nevhodnem chovani Klause, pricemz to bylo presne naopak.
07. 12. 2008 | 11:46

jepice napsal(a):

Vzkaz pro Halladina:
Ano, jsem "ta" jepice.

K článku VH:
Myslím si, že jeho vize, tedy střídání konsolidovaných a solidních stran, které nejsou příliš vzdálené od středu a které se navzájem nepovažují za smrtelné nepřátele a nebezpečí pro civilizaci, jen tak hned nenastane. Je to proto, že tady zatím žádné takové solidní strany nejsou. Napravo ani nalevo. Snaží se samozřejmě budit ten dojem a někdy se to i částečně daří, když se nějakou náhodou ukáže, že mezi jejich členy jsou i takoví lidé, kteří by to k té solidnosti mohli dotáhnout, pokud by tam takových bylo víc.
Co se mne týče, pak přes svůj liberálně pravicový pohled na svět a přes to, že levicové recepty považuju převážně za neúčinné až kontraproduktivní, sdílím obavy slušných levičáků z neslušné pravice úplně stejně bolestně jako obavy slušných pravičáků z neslušné levice.
07. 12. 2008 | 12:32

bigjirka napsal(a):

jepice, posílám :-"

Tupelo, nechápu, proč mne nějak spojujete s ODS. Oranžové brýle?
07. 12. 2008 | 12:38

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pocestny:

Kupodivu jste si nevsiml, ze s Aresovym nazorem se naprosto ztotoznuji; nic mu "neflakam do obliceje".
Vyjadril to lepe nez bych to dokazal ja.

..
07. 12. 2008 | 13:20

Pocestny napsal(a):

Naopak, badateli, já si nevšiml, že by se tu přede mnou Ares takhle křižoval, on to psal konkrétním lidem na konkrétní příspěvky, které jste vyprokoval svou ironií, která "mimochodem" spoustě lidí, u kterých vás to jistě osobně těší, zvedla adrenalin.

Je to malá inovace, místo skandalizování mého či (nebudu jmenovat) příspěvku jste "pochválil" a rozvedl příspěvek, který je stejně exaltovaným vyjádřením pocitů z diskuse, jaké vlastníte sám.

Ares kompromituje "templářství", kterého se tam dopouštěli jiní, ale to jste spustil zase vy, protože vy, narozdíl od Aresa tohle vkládáte do úst "nelevici" bez rozdílu, abyste tu přesvědčil váhavce o té jediné pravdě, pravdě vaší.
07. 12. 2008 | 13:31

Tupelo napsal(a):

Marty, nic totalitniho nevidim v tom ze se evropsti poslanci ptali Klause na otazky, ktere je zajimali. A ze nekteri neprojevovali uctu? Klaus ji obcas take neoplyva. Jsem rad ze hrad obsah schuzky publikoval. Vy jste se utvrdil o totalitnim Bruselu, ja si vzpomel na komara mutujiciho do velblouda. :)

bigjirko, ten odstavec nebyl urcen Vam, natolik se zde jiz zname, pokud to vyznelo tak, ze Vas jakkoliv spojuji s ODS, tak se omlouvam.
07. 12. 2008 | 14:33

bigjirka napsal(a):

no proto!

Tupelo, já si myslím, že poslanci EU by se k presidentovi členského státu měli chovat s respektem. Nepásli s ním krávy. Ať se to komu líbí, je to representant naší země a chování k němu je chování k nám.

Proč si myslíte, že neměl právo se sejít s Ganleym, nositelem většinového názoru v Irsku?
07. 12. 2008 | 15:15

Tupelo napsal(a):

bigjirka, ale tam nezaznel prikaz 'nesmite se sejit s tim a tim' ale dotaz na miru pratelstvi s clovekem, jez disponuje financemi s nejasnym puvodem (tusim ze probiha nejake vysetrovani, ale bez zaruky, mozna ze se vse projasni do voleb do EP). Coz ve svetle davneho Klausova vyroku, o nerozeznavani cistych a spinavych penez, muze znit jako relevantni dotaz (od neznalce ceske politicke sceny).

Ten odstavec jsem mel dat spis do samostatneho prispevku, ale myslim, ze to zacina byt pro Vas zajimave. Skoda ze se nepovedl ten Vas projekt, ale je asi fakt ze by to bylo nadmiru tezke a zrejme hodne financne narocne. Uvidime jak si s tim poradi profici, ve hre jsou mozna hned dve nove pravicove strany, tak jsem zvedav. Jedna bude vic ci min zastitena Klausem a bude vic skepticka ohledne EU (LS), o te druhe se zatim moc neproslycha, ale pochybuji ze by melo smysl zakladat identicke dvojce. Mozna se bude lisit prave ve vztahu k EU. Pokud tedy vznikne.
07. 12. 2008 | 15:51

Marty napsal(a):

Tupelo: opravdu si ten blog prectete. Je to trochu zakulisnejsi pohled. Pani Dahl shrnula pristup EU trefne: "A small country can be bullied, threatened and insulted without any problems." Ale pokud skutecne chcete silnou Evropu i za takovou cenu ...
07. 12. 2008 | 16:44

bigjirka napsal(a):

Tupelo, tam zazněla neomalená drzost. Co se týče "dávného výroku", zkuste prosím u mne udělat reparát. Vyhledejte si, co tehdy Klaus doopravdy řekl. Neopakujte mantru, kterou omílá kdejaký idiot.

Tupelo, mne to mrzí více než Vás s tím projektem, ale přátelé "otcové zakladatelé" potichounku vyprchali.. :-(

Co se týče EU, už jsem psal výše: další integrace je potřebná, ovšem ne na bázi neprůhledné Lisboa Shit. Je potřeba dokončit čtyři základní svobody EU pro občany EU. Integrace musí běžet na konsensu a ne na oktrojírce.
07. 12. 2008 | 17:15

Blue Jay napsal(a):

Horejsi neni levicovej chudak,
On je jeste neco chudsiho. Je to clovicek co za totality vyuzival vsech vyhod protoze byl posluhovacem. Kejval a prosil. Za to mu bylo dovoleno i vycestovat. Ale musel tu nechat rodinu. A mel se velmi dobre. Clovicek Horejsi na ty doby kdy se o nic nemusel starat vzpomina . Prej dnes Horejsi musi zadat o granty a dokazovat co umi. Se mu posledni dobou moc nedari podle jeho kolegu. Je to pry hlavne theoreticky zvatlal co practicky nic neumi. Rikaji mu Dolejsi. Ale psat prej porad umi dobre.
07. 12. 2008 | 17:38

Tupelo napsal(a):

marty, dam na Vas a prectu si, doufam ze to bude stat za to! ;)

bigjirka, internetove zdroje ponejvic uvadi: 'neznam ucinnou metodu jak rozlisit ciste a spinave penize.' Necitite v tom rezignaci nebo snahu ulehcit si zivot? Mozna je Evropa v tomto smeru o neco dal a puvod penez ji zajima. Treba pouzivaji metody ne vzdy stoprocentni, ale je zde alespon snaha. Puvod penez by mel byt preci celkem lehce dolozitelny, ale jak je videt treba u Cunka, kdyz chybi snaha, vzdy zustane stim pochybnosti.

Nad 'otcema zakladately' netruchlete, mrknete se jakou paseku obcas dela Jezevec z Vysociny v duchodu a troufam si tipnout ze i hradni vezir jeste nerekl posledni slovo. :)

Nad vetsi integraci se tedy shodneme, ja LS celou necetl (stejne by to asi byla ztrata casu, nejsem pravnik), ale na evr. portalu jsem cet vycuc a docela se mi libil. Ale je to vec nazoru. Podle me by bylo nejlepsi, aby staty ktere projevi vic vule pro integraci v ni pokracovali a ty, kterym se nelibi zustali v dalsi vlne. Se vsemi plusy a minusy. Cili dvoj (mozna i vice) rychlostni Evropu.
07. 12. 2008 | 17:39

bigjirka napsal(a):

Tupelo, tyto zdroje jsou polopravdivé a polopravda horší lži, pravila babička. On řekl, že po uvedení do oběhu se čisté peníze od špinavých odlišit nedají. Dohledejte si to prosím v nějakém TV archivu, ať ze sebe neděláte hlupáka.

Truchli netruchli, prostě je málo lidí ochotných se angažovat.

Ohledně integrace. Neráčíte odpovídat na můj názor, že napřed by měly být dokončeny kroky již celá desetiletí staré. Doposud jsme šikanováni ve dvou ze čtyř svobod. Nač nám další integrace, navíc vnášející pro nás nebezpečné prvky? To je problém, že tu smlouvu nikdo nečetl a číst nebude. Státy se udržují idejemi, ze kterých vzniky. Stát vzniklý z nesmyslu musel by se udržovat nesmysly. Např. namísto zemědělsých dotací na úrovni Francie mohli bychom obdržet svou porci Boat People. No dík.
07. 12. 2008 | 18:17

jojo napsal(a):

Pane profesore, co rikate na tento program? necerpate z nej?

Benito Musolini, La doctrine du fascisme (Fašistická doktrína) Vallechi editore Firenze, 1937, str.40

Proto chceme v politice:
a) všeobecné volební právo s kandidátní listinou podle regionů a poměrné zastoupení, volební právo a právo být volen pro ženy
b) snížení aktivního volebního práva na 18 let a pasivního na 25 let
c) zrušení Senátu
d) svolání Národního shromáždění na dobu tří let s úkolem vytvoření formy uspořádání státu
e) vytvoření Národních rad práce, průmyslu, dopravy, sociální hygieny, komunikací a podobně zvolených společenstvím jednotlivých profesí, jež by měly legislativní pravomoci a zároveň právo volby generálního komisaře, jenž by měl ministerské pravomoci

Proto chceme v sociální sféře:
a) rychlé vyhlášení zákona ustanovujícího osmi hodinový pracovní den pro všechny pracující
b) minimální mzdu
c) účast zástupců pracujcích na technickém chodu průmyslu
d) povolit proletářským organizacím, pokud jsou toho schopné jak morálně tak technicky, správu průmyslu, nebo veřejných služeb
e) rychlou a konkrétní organizaci železnice, dopravního a přepravního průmyslu
f) nutnou změnu projektu zákona o invalidním pojištění a starobním pojištění, jenž sníží věkový limit ze 65 let na 55 let

Proto chceme v oblasti vojenství:
a) velkou mimořádnou progresivní daň z kapitálu, tedy opravdové částečné vyvlastnění všeho bohatství
b) konfiskace veškerého majetku všech církevních kongregací a zrušení všech biskupských důchodů, které vytvářejí enormní deficit pro národ a zvýhodňují nepatrnou menšinu
c) revize všech smluv o válečných dodávkách a konfiskace ve výši 85% veškerého válečného zisku

Il Popolo dItalia, 6.července 1919
07. 12. 2008 | 18:35

Tupelo napsal(a):

bigjirko,

Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze - http://cs.wikiquote.org/wik...
Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze - http://mozek.cz/info/vaclav...
Neznám účinnou metodu, jak rozlišit čisté a špinavé peníze - http://www.lidovky.cz/dopis...
Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze - http://jirousek.blog.idnes....

Je mozne ze se vsechny tyto zdroje myli, bude mi od Vas stacit jeden odkaz ze to rekl jinak. Hlupaky si nechte od cesty...

Ja zadny Vas dotaz nevidel, chybel tam asi otaznik... Co Vy povazujete za sikanu me az tak moc nevadi. Pokud vim tak slo o prechodne podminky (nema tyto i CR? :)), ktere uz expiruji. A je otazkou jestli si treba Nemecko udelalo dobre, kdyz narozdil on VB chranilo svuj pracovni trh nebo ne. Jejich problem. Jak rikam, jedine reseni jak uspokojit skoro vsechny je vicerychlostni Evropa.
07. 12. 2008 | 18:44

Vaclav Horejsi napsal(a):

jojo:

Pod vetsinu bodu takoveho programu by se zajiste v te dobe podepsal treba znamy priznivce soc. dem. TGM...

Vy jste proti 8-hodinove pracovni dobe, nebo vseobecnemu volebnimu pravu?
Toto byly vydobytky socialistu...

..
07. 12. 2008 | 18:58

bigjirka napsal(a):

Vy ze sebe opravdu chcete udělat idiota, Tupelo? Zrovna např. wiki to uvádí jako neověřené tvrzení bez zdroje. Najděte si to, byl to TV šot a byl častokrát úmyslně špatně citován. Já Vám to dohledávat nebudu, jenom Vás upozorňuju. že když to citujete, vypadáte jako stejný idiot jako ti, co to citovali před Vámi. Je to úmyslně překrouceno, lež, která se stala "pravdou".
Pokud vám nevadí, že ze čtyř základních svobod EU dvě nefungují...
07. 12. 2008 | 19:12

jojo napsal(a):

Ale kdyz vite ze zajiste tak asi zajiste, ze ano?

Ja nejsem napriklad pro zadnou pracovni dobu. Ja jsme pro pracovni dobu jakou si kdo urci.
Dokonce ji ani nedodrzuji, treba vcera jsme pracoval cely den.

Ale ze jste si zrovinka vybral tu rpacovni dobu, kdyz jsem vam nabidl od Mussoliniho mnohem vetsi rejstrik. K nemu nic nereknete, k te podobnosti se socdem a s vasimi recickami nemate nic?
07. 12. 2008 | 19:15

jojo napsal(a):

Take se mi libi, jak jiste operujete s tim "znamy priznivce socdem". To si nejsem tak uplne isty, to ze visi v lidovem dome kam jej byvali komuniste ukradli, neznamena nic. Krome toho, jestli byl fandou socialistu, tak nad Paroubkem nebo Rathem by asi zvracel.

Ale to jste nechtel rici, ze ne. Sam konkretnich rpipominek k socialistickemu rogramu Mussoliniho fasistu nic nemaje, odkazujete se na Masaryka, aby vam ze zahrobi snad pomohl?

Zkratka a dobre, sice pekne parodujete program ODS, tolik casu tomu venujete a ja vam ve chvilicce napisi primo socialne demokraticky program. A kdybych zatajil autora, tak byste se nad nim rozplyval a basnil o vseobecnem hlasovacim pravu.
07. 12. 2008 | 19:23

Tupelo napsal(a):

bigjirka, no jak myslite, ja vam dal par prvich linku co mi vyjeli (nektere z nich uvadi tento citat jako pravdivy, vyvracejic nejake famy okolo tohoto vyroku :)), vy ani jeden. Nakonec je to jedno, nase verze se lisi jen v tom ze Vase obsahuje navic jes 'po obehu'. Nic zasadniho se tim nemeni, podstata je stejna a to chut/nechut zajimat se o puvod penez.
07. 12. 2008 | 19:24

jojo napsal(a):

A jeste neco, snad vy, takovy analyticky mozek nejste pro minimalni mzdu?
07. 12. 2008 | 19:24

prema napsal(a):

Brýle na obrázku jsou špatně nakreslené - měly by být na konci nosu, pane profesore (nebo paní jepice). Jinak podoba odpovídá.
07. 12. 2008 | 19:55

Vaclav Horejsi napsal(a):

jojo:

Mily pane, Mussolini skutecne zacinal jako celkem standardni socialista, pak se nejak zvrhl.
Samozrejme, ze jsem pro zakonem stanovenou minimalni mzdy, pracovni dobu, vseobecne a rovne volebni pravo, a vubec vsechny vymozenosti z Listiny prav a svobod, ktera je soucasti nasi Ustavy - vy s nasi Ustavou nesouhlasite?

"Ale ze jste si zrovinka vybral tu rpacovni dobu, kdyz jsem vam nabidl od Mussoliniho mnohem vetsi rejstrik. K nemu nic nereknete, k te podobnosti se socdem a s vasimi recickami nemate nic?"

A vy si SKUTECNE myslite, ze CSSD prosazuje kterykoli z nasledujicich bodu?
**********************

v politice:
c) zrušení Senátu
d) svolání Národního shromáždění na dobu tří let s úkolem vytvoření formy uspořádání státu
e) vytvoření Národních rad práce, průmyslu, dopravy, sociální hygieny, komunikací a podobně zvolených společenstvím jednotlivých profesí, jež by měly legislativní pravomoci a zároveň právo volby generálního komisaře, jenž by měl ministerské pravomoci

v sociální sféře:
c) účast zástupců pracujcích na technickém chodu průmyslu
d) povolit proletářským organizacím, pokud jsou toho schopné jak morálně tak technicky, správu průmyslu, nebo veřejných služeb
e) rychlou a konkrétní organizaci železnice, dopravního a přepravního průmyslu
f) nutnou změnu projektu zákona o invalidním pojištění a starobním pojištění, jenž sníží věkový limit ze 65 let na 55 let

v oblasti vojenství:
a) velkou mimořádnou progresivní daň z kapitálu, tedy opravdové částečné vyvlastnění všeho bohatství
b) konfiskace veškerého majetku všech církevních kongregací a zrušení všech biskupských důchodů, které vytvářejí enormní deficit pro národ a zvýhodňují nepatrnou menšinu
c) revize všech smluv o válečných dodávkách a konfiskace ve výši 85% veškerého válečného zisku

Jedine, co z toho zbyva, je to volebni pravo, minimalni mzda a 8-hodinovy pracovni den.
K tomu se ale snad hlasi VSECHNY nase politicke strany, nebo ne???

..
07. 12. 2008 | 20:15

jepice napsal(a):

Prema: za brýle na kořeni nosu nemůže ani pan profesor, ani já, ale jen a jen počítač:
http://simpsonizeme.com/
:)))
07. 12. 2008 | 20:45

bigjirka napsal(a):

Tupelo, já za vás rešerši dělat nebudu, mám jinou práci. Klidně dál citujte lži, svědčí to o vaší vlastní úrovni.
07. 12. 2008 | 21:23

jojo napsal(a):

Ale nijak se nezvrhl, mily pane,
on byl socialistou az do sveho konce. (zajimave, ze se tak nejak casteji zvrhavaji socialiste:-))

Pokud jste pro minimalni mzdu, tak jste pro nesmysl, ktery omezuje mlade nekvalifikovane pracovniky, mene vzdelane lidi. To jste pekny socialista:-)
Anebo vlatsne ne, vy jste pravy socialista, ukradne si pro sebe socialni citlivost a jeho navrhy
poskozuji ty, koho maji chranit.

Ja bych si ty vymozenosti docela rad precetl. Doufam ze tam bude i pravo na praci. Pokud ano, pak si rovnou dejte prihlasku do KSCm.

Ne, neosuhlasim s nekterymi castmi ustavy, to musim? Jsem meneceny, kdyz nesouhlasim?

v politice:
c) zrušení Senátu
ANO. Obcas se podivejte do minulosti, jak reagovali predstavitele CSSD po volbach do senatu. Tak inteligentni clovek jako vy, tolik toho do klavesnic napisete kazdy den a nezna zakladni veci. Skoro se mi tomu nechce verit.

e) vytvoření Národních rad práce, průmyslu, dopravy, sociální hygieny, komunikací a podobně zvolených společenstvím jednotlivých profesí, jež by měly legislativní pravomoci a zároveň právo volby generálního komisaře, jenž by měl ministerské pravomoci

Ceska lekarska komora, odbory, tripartita.

v sociální sféře:
c) účast zástupců pracujcích na technickém chodu průmyslu

odbory
f) nutnou změnu projektu zákona o invalidním pojištění a starobním pojištění, jenž sníží věkový limit ze 65 let na 55 let

Snizeni odchodu do duchodu. Jste nejaky neinformovany, kdyz chcete.

a) velkou mimořádnou progresivní daň z kapitálu,

Progresivni dan jste tu chtel i vy.

b) konfiskace veškerého majetku všech církevních kongregací a zrušení všech biskupských důchodů, které vytvářejí enormní deficit pro národ a zvýhodňují nepatrnou menšinu

Konfiskaci ne, pouze nenavraceni majetku. :-) Konfiskace jiz od socdem (te co asi mel rad TGM:-)) probehl.

K tomu se ale snad hlasi VSECHNY nase politicke strany, nebo ne???

No a co?
07. 12. 2008 | 22:03

bigjirka napsal(a):

Ostatně myslím, pane profesore, že Ivan se překlepl. Možná nechtěl napsat chudák, ale dudák (alebo čudák?).
07. 12. 2008 | 22:16

Tupelo napsal(a):

bigjirka, dyt jsem psal ze nic hledat nemusite, me staci to co jsem si nasel sam... :)
07. 12. 2008 | 22:58

bigjirka napsal(a):

Tupelo, já jsem pochopil, že se spokojíte se lží, která vám vyhovuje. Proč byste vyhledával něco, co vám nevyhovuje. Víte, že zeměkoule je dutá a my žijem v té dutině?
07. 12. 2008 | 23:13

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Jaky Ivan???

..
08. 12. 2008 | 07:57

Tupelo napsal(a):

bigjirko, za prve, je prilis malo presvedcivy argument, ze si mam neco najit v buhvikolik stovkach hodin archivu CT (urcite by to bylo i jinde... kdyby to bylo :)) a za druhe, bavime se z meho pohledu o kravine, je celkem jedno jestli je tam navic 'v obehu' nebo ne.
08. 12. 2008 | 08:04

Rejpal napsal(a):

Do této diskuse (Ivan Sommer) náhodně spadla i "privatizace železnic". Znalý pan Jaromír Dušek už bohužel vypadl jak z vlaku železničně-odborářského, tak i blogařského.

Přesto se domnívám, že snahy o privatizaci veřejně prospěšných síťových organizací jako jsou železnice stojí za důkladné rozpitvání v blogu na "aktuálně.cz".

Nedávno jsem totiž zaslechl v rozhlase "takyodborníka" na železnice pana Neffa, který litoval, že dosud "nebyla dokončena racionalizace železnic". Tento pán pod vlivem "všeznalých" médií patrně považuje oddělování infrastruktury železnic od jejch provozu i další štěpení této veřejné služby do akciových i dalších společností (pro osobní, nákladní a nevím jakou další dopravu, pro infrastrukturu, řízení, kontrolu atd) za "racionalizaci".

Někteří politici dokonce považují přeměnu zodpovědných síťových veřejných organizací na menší "objednavatelské" společnosti, které si mají vybírat mezi "dodavateli", za správný krok. Výsledkem podle mne může být jen snaha o okamžitý maximální zisk, nikoliv záměr racionalizovat a rozvíjet danou veřejnou službu.

Jak tomu doopravdy je?
08. 12. 2008 | 08:44

doktor napsal(a):

Pane profesore,
my starší si dobře pamatujeme,že největším nepřítelem komunistů u nás i jinde za první republiky i po roce 1945 až do konce jejich vlády, nebyli "imperialisté", ale sociální demokrati (které komunisti nazývali sociálfašisty). To ovšem nevědí ti, kteří dnes spojují ČSSD s komunismem a KSČM s předlistopadovou KSČ. Útočí z nevzdělanosti (blbosti). Lepší už to nebude. Vznikne z toho další česká historická lež.
08. 12. 2008 | 10:55

Prema napsal(a):

jepice:
diky za odkaz. Nadchlo me to, ale bohuzel se zda, ze to nefunguje. Zkousel jsem vsechny mozne fotky a nic..Mate nejaky tip?
08. 12. 2008 | 11:19

Slav napsal(a):

Problém není pravý a levý, ale jestli prosazováním názoru neprotlačuji jen svůj osobní prospěch. Jestli rusové své zájmy prosazovali pomocí komunismu nelze komunismus úplně zatratit. Nevidím řešení v tom když mám znalosti jsem nepostižitelný. Pokrývač potřebuje stejnou ochranu jako doktor v případech že jedni nebo druzí přemnoží. Přemnožili se ouřadové a jsou v klidu pokrývači jsou vyhazování a nuceni se přeškolovat na něco co není potřeba. Při hledání řešení jsou potřeba všechny pohledy. Nejdůležitější je kde patříme jestli do Evropy nebo do Asie. Fakticky to nejde změnit ale přinutit Evropana se natřít nažluto nebo načerno je asi menší problém. Nic nevylučuje aby se všichni objímali jak olympijské kruhy. Mějme však na vědomí že každý kruh je jednotka se specifickými znaky které nelze potlačovat (chcete-li převychovat)
08. 12. 2008 | 11:20

jepice napsal(a):

Prema:
On je to vlastně vtip. Samozřejmě že vám ten program žádnou fotku nezesimpsonizuje. To musíte udělat sám podle nabízených vzorníků.
Ale nějakou fotku tam dodat musíte, třeba sebe jako nemluvně anebo tetiččina kocoura, to je úplně fuk. Jen to musí být v JPEG a mít správné pixely.:)
Ostatním se omlouvám za OT.
08. 12. 2008 | 11:57

Ares napsal(a):

Václav Hořejší: A hele co tu máme :-). Trochu pozdě, ale měl bych jednu poznámku.

Pokud člověk není fanatik, tak si uvědomuje, že jeho oblíbená ideologie či strana je možná lepší než ta druhá, ale že má jisté rezervy. Debata, kdy se upozorňuje na chyby oponenta je sice někdy zábavná, ale je to jen boj o moc. Může vás tedy posunout na cestě do vlády, ale nijak vás neposune ve vaší schopnosti řešit reálné problémy. Jejím cílem je zničit protivníka a ne stát se sám lepším.

O demokracii se mluví jako o konkurenci politických stran a myšlenek. Podstatou konkurence ovšem je, že se firmy neustále snaží zlepšovat, hledat své vlastní chyby a učit se z chyb konkurentů či přejímat to, co se konkurenci povedlo. Tím poráží své konkurenty a současně tím posouvá svůj obor dál a dál.

Od levičáka bych raději slyšel o chybách levice a ne pravice (a obráceně), protože pak to znamená, že takový člověk přemýšlí o tom jak se sám zlepšit. A jak se říká v managementu, z dlouhodobého pohledu je jedinou konkurenční výhodou firmy schopnost se zlepšovat.
08. 12. 2008 | 13:59

Daňový poplatník napsal(a):

Po vstupu do EU, a potažmo přijetím dalších integrujících smluv si musíme pouze přát, aby se co nejvíce setřel rozdíl mezi pravicí a levicí, aby se do vedení státu dostalo co nejvíce úplatkářů, tunelářů a neschopných lemplů, protože se nestaneme cílovou destinací pro etnika a náboženství, která se v prostoru Evropy chovají jako bolševník, nebo akát, nebo třeba mývalovec kuní.
A až skončí éra Byrounie, budou mít naši potomci méně problémů než ve státech, kde se do čela dostali ti nejlepší.
Aneb všechno dobré je k něčemu špatné.
08. 12. 2008 | 15:44

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, myslel jsem, že to byl Ivan Hochmann??
08. 12. 2008 | 16:19

bigjirka napsal(a):

Já bych se jako Strakoničák přiklonil k dudákovi. V Hammelnu zas mají toho s píšťalkou.
08. 12. 2008 | 18:18

Jack napsal(a):

Nemohu, než se slovy pana profesora souhlasit. Přesto snad jedno doplnění. Na diskuzích se názory o morální, inteligenční a snad i fyzické převaze objevují od dob předvolební kampaně 2006, kdy něco v tomto smyslu pronesl předseda Topolánek v MF Dnes.

Mám tomu tedy rozumnět tak, že voliči pravice jsou opravdu ti lepší, ti kteří mají přirozené právo vládnout, že jsou tedy jakýmisi nadlidmi?

Ano jejich argumentace není originální objevila se již ve třicátých letech minulého století a myslím, že nemusím připomínat kde.

Mám si tedy jako volič levice připravit nějakou rudou hvězdu, kterou bych musel po jejich vítězství nosit přišitou na šatech? Nebo si mám rovnou sbalit věci do transportu?

Vím, že jsem teď věci vyhnal až do absurdity, ale některé příspěvky mě poslední dobou naplňují jistou stísněností.
08. 12. 2008 | 19:02

Tupelo napsal(a):

Jacku, zadne hvezdy netreba, nepochybuji o tom ze i mezi pravicaky se najdou slusni lide, ti jsou vsak nyni z pravicovejsi casti spektra mezi diskutujicimi v defenzive. Muj pocit je ze (nejen v diskuzich na aktualne) cim dal mene lidi seda na lep soucasne vladni propagande, ktere se, mozna na delsi dobu, podarilo pravicovou politiku zdiskreditovat.

Marty, precetl jsem si ten blog, zajimave, nicmene jak uz to tak v blozich byva, jde o autorcin pohled na vec, vsadil bych vic nez petak na to, ze blogy ostatnich ucastniku by vypadaly jinak (a ovsem, lisily by se i vuci sobe navzajem). Dekuji za ten link.
08. 12. 2008 | 20:18

Petr napsal(a):

Pane profesore máte bystré úvahy a velkou trpělivost. Ono dělení odeznělo i na kongresu ODS z úst vrcholových politiků. Překvapuje mne, že nemají zájem o méně inteligentní, méně vzdělané a méně pracovité voliče. Já myslel, že každý volič dobrý.
08. 12. 2008 | 20:56

Pepa Řepa napsal(a):

To Jack
víte, slušnost socanů zmizela s Rudolfem Battěkem. A budete se možná divit i se Špidlou, i když působil jako autista.
Není to vůbec lepší než na druhé straně. První, kdo slušnost zakopal "six feet under" byl Zeman.

Tak se nedivte. Nebo mám jmenovat? Byl by to dlouhý seznam.
08. 12. 2008 | 22:02

Ondra napsal(a):

Pane Hořejší, četl jste někdy Britské listy? Tam se to hemží články o tom, jak jsou pravičáci málo inteligentní, sobečtí a podobně. Sám se v článku vyjadřujete, že ODS je strana pro pár zbohatlíků. Ale to je blbost. ODS je (by měla) být stranou pro ty co věří, že ekonomická i politická svoboda bez přerozdělování, bude mít nakonec kladný vliv na všechny občany ČR. Něco kritizujete a chováte se uplně stejně.
09. 12. 2008 | 08:06

Jack napsal(a):

To Pepa Řepa
V blogu se přesně o tomhle píše. První kdo tady začal mobilizovat proti levici byl Klaus, což ale Zemana nijak neomlouvá. Každopádně Zeman první nebyl. Ale nemyslím, že by zrovna tohle bylo to o čem ve svém příspěcku píšu. Já se neobracím hluboko do minulosti, ale všímám si současné situace.
09. 12. 2008 | 10:33

Morová rána napsal(a):

Vážený pane profesore,

uhodil jste hřebíček na hlavičku!
I mě vždy zarážela a dodnes zaráží vzácná kombinace agresivity, ignorance, vysokého sebevědomí a zároveň nízké úrovně některých tzv. pravicových debatérů. Jakoby měli dojem, že přihlášením se k jistému druhu ideologie, kterou blazeovaně prohlašují za vyšší, dali dostatečně najevo svou nadřazenost, pročež už se dál nemusejí snažit zachovávat jakékoliv dekórum.
09. 12. 2008 | 14:05

Jan Vaculík napsal(a):

Pan Hořejší vybral několik přitroublých pravicových výlevů, za které se stydím ani ne tak jako přívrženec toho či onoho myšlenkového směru, ale prostě jako člověk pohybující se v témže prostoru. Řada diskutérů se k němu lacině přidala a snaží se dokázat, že pravičáci mají menší mozky a srdce snad dokonce nemají vůbec.

Předvedlo se tu několik definic, co to je pravice či levice, tak nabídnu ještě jednu:
- levicový politik je ten, který na své cestě za mocí vsadil na přízeň co nejširších mas;
- pravicový politik vsází na přízeň bohatých jedinců.

Tak mi to zatím připadá u nás, kde levicový populismus je téměř všeobecný, zatímco toho pravicového je zatím naštěstí méně.
09. 12. 2008 | 16:16

bigjirka napsal(a):

ahoj Janku, vítej zpátky.. tak si maně vzpomínám, že asi dlužím mejlíka... jstejně jsem teď větší psavec než kdy předtím.. :-)
09. 12. 2008 | 16:22

petronius napsal(a):

ML? Moderní levice?
09. 12. 2008 | 17:30

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka, marty
a ostatní pravičáci vám Rejpale o privatizaci železnic a jiných sítí konkrétně neodpoví, jen od nich uslyšíte omílat, že je nutné deregulovat a omezit vliv státu.

K bezhlavému rozbíjení různých sítí u nás došlo 1990-1 před malou privatizací a s tím byl spojen jeden z prvních skandálů. Jistý Američan nabídl za českou síť prodejen stavebnin nějakých 50 milionů dolarů, což byl tehdy velký peníz. Ministr stavebnictví lidovec Motyčka ho odmítl, nějaký Američan nám tu nebude zavádět bolševické způsoby je-li jasné, že je nutné síť rozdělit na jednotlivé prodejny, navzájem si na trhu konkurující. Američan zalomil rukama a nechal se veřejně slyšet, že se snaží celý život takovou síť vybudovat. To neměl dělat, soudruha kapitalismu vyprovodili s posměchem. Pak byly sítě prodejen stavebnin, drogerií, potravin a j. rozděleny,rozprodány, privatizátoři téměř žasli nad úspěchem akce, kolik miliard stát získal (a také jiné kapsy). Jenže o pár let později se začaly budovat supermarkety, které soukromé maloprodejce smetly. Hlasití privatizátoři se najednou vytratili. Zbylí malí prodejci se kupodivu začali zase sdružovat do sítí,aby přežili. U nás v Brně je to například maoobchodní síť Brněnka.

Nyní se stylem malé privatizace pokouší rozbít zdravotnictví ministr Julínek.

Je zajímavé, že některé z těch privatizovaných sítí vznikly před nástupem komunistů k moci a přesto byly označeny za produkt hrůzného komunistického kolektivismu. Nic zvláštního, ve rvačce o majetek pravičák třeba z USA komunistickou totalitu vyrobí a přitom kazačok zatancuje, Kaťušu zapěje.
09. 12. 2008 | 18:53

D.M. napsal(a):

Prosim pana Horejsiho, aby nam jeste vypravel tu historku, jak se stal objektem zajmu CIA a FBI, kdyz se pokousel na americke univerzite zalozit komunistickou bunku :-)
09. 12. 2008 | 18:58

oranžový napsal(a):

Dobrý večer pane Hořejší

Četl jsem Váš článek velmi pozorně.

Dalo by se říci, že působí navenek jako
obyčejný kalendář.
Pokud jej ovšem otevřete,zjistíte -
- že tam pár stránek chybí.
Vám to zřejmě nevadí a klidně byste jej
den po dni otáčel, aniž by Vás zajímalo
kolikátého že to dnes vlastně je.

Chápu, že Vám jako komentátorovi -
- dnes a denně odehrávajících se politických frašek... nevadilo vládnutí
té či - znovu oné strany.

Víte, setkávám se dnes a denně s mnoha lidmi - lidmi spílajícími nad dnešním
neutěšeným stavem věcí ....
a na moji otázku : Jak by si představovali
svět budoucí ... neváhají ani minuty a
líčí mi - jak měli všechno za komunistů
zadara , aniž by museli zvednout zadky
ze svých prosezených gaučů.
To se potom není co divit - že zbytní mozková kůra a tělo v tučnou kouli ...
promění se.

Zbude jen tupá masa - skotu podobná ...
v kotcích řetězy přivázaná ....
masa lidí, co bučí jen slova naučená ...
bů,bů a zase bů - a co na svých prosezelých
gaučích život svůj darmo prožije.
Za všechno může totiž "pasák" ...
... to jejich životním krédem .

Vám to zřejmě navadí , jakou společnost
je dobré velebit ... Vy jako komentátor
politických frašek máte "bianko povolenku"
pro volné pobíhání mimo kotců do budoucna
zajištěnu.
Hrajete to totiž / jak jinak / na obě
strany.
Nevím,z čeho žijete a kdo Vás platí ..
u mne byste živobytí nenašel.
Nezlobte se.
09. 12. 2008 | 21:42

bigjirka napsal(a):

Okrový, profesor by u vás živobytí nehledal, ani kdybyste byl ještě blbější.

Je to špičkový vědec a ne pomatený pseudoveršotepec, potřebující už jenom drtič psychických vraků. Ne rozdíl od vás dělá užitečnou práci. V názorech se holt prudce lišíme.. nic osobního, že, profesore? :-)
09. 12. 2008 | 23:38

kočka šklíba napsal(a):

Bigjirko, klobouk dolů,jako že s Vámi moc často nesouhlasím(s výjimkou řešení problémů cikánských spoluobčanů), jste vážně v tomto případě velkorysý, takhle by to asi mělo mezi vámi pravičáky a námi levičáky vypadat;). Vážit si toho druhého(pokud je proč), jeho názorů , nenapadat se osobně ani nezesměšňovat, uvádět argumenty pro a proti, diskutovat, a nenadávat ;). A pokud by to takhle bylo především tam, kde se o něčem rozhoduje, bylo by to jenom dobře, jenže bohužel není. Jo oni se domluví, ale jen když jde o jejich prebendy a koryta, jak jsme nyní svědky v některých krajích nebo když si ve sněmovně schvalují platy a výhody.
10. 12. 2008 | 01:13

bigjirka napsal(a):

Kočko, naprostá většina nás normálních lidí by se totiž v reálu skutečně shodla někde kolem středu. Zásadně se liší východiska. My liberálové vycházíme ze zásady "pádluj svoji kánoi" a vy levičáci vycházíte z paternalistické role státu. Ten páchnoucí výblitek Agenta Orange mne ale málem povalil. Jestli sledujete diskuse, tak jednou jsme se s profesorem shodli - u tématu potřebujeme pravici i levici.
10. 12. 2008 | 08:33

SuP napsal(a):

Rozdíl mezi pravičákem a levičákem vidím v tom, že pravičákovi je to jedno, kdežto levičák si to pěstuje.
Pravičák pracuje, platí daně a stará se, aby se měl dobře.
Levičák chodí do práce, daně za něj platí zaměstnavatel a vychází z předpokladu, že když v listině práv a svobod je napsáno, že má právo na důstojný život, že je povinností státu mou ho zajistit. Nicméně nemá představu, co to znamená a jak by to mělo vypadat. Levičák je hrdý na to, že je levičák, protže pak může svému protějšku nadávat do pravičáků a odlišovat se od něj. Nic dalšího za tím nevidím, protože původní náplň těchto hesel vyčpěla už asi úpřed 50 lety.
10. 12. 2008 | 13:17

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka.

Zdá se, že zase nějak bloudíte.Už jste zapomněl z marxismu, že Lenin (Stát a revoluce) postupné odumírání role státu, v komunismu by měl stát zcela zmizet, jak se nechal slyšet již Marx ? Liberálové a komunisté jsou tedy zrozeni z jednoho hnízda a jednou se sejdou v bezstátí - komunismu, možná si to ani neuvědomí.

Aby se tématem mohli zástupci levice a pravice zabývat, pominu-li že k diskusi potřebují dlouhé období dospívání, musí se nejprve vyspat,nasnídat atd. Zřejmě existují fundamentálnější determinující procesy v lidské společnosti než levice a pravice.

Ostatně, jaký je rozdíl mezi levicovým a pravicovým rohlíkem ?
10. 12. 2008 | 13:41

bigjirka napsal(a):

Pane Sommere, ad1) - tou píčovinou chcete provokovat, nebo si to fuckt myslíte?

ad3) levicový rohlík je dražší. proto musí být dotován státem, aby na něj lidi měli. aby ho stát mohl dotovat, musí být dražší, z něčeho se dotace udělat musí. pro distribuci dotace je potřeba spoustu úředníků....
10. 12. 2008 | 13:48

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Budte tak hodny a pod mymi clanky diskutujte slusne bez pouzivani sprostych slov. Pusobi to ponekud pubertacko-infantilne...

..
10. 12. 2008 | 14:31

bigjirka napsal(a):

děkuji za doporučení, pane profesore..
10. 12. 2008 | 15:17

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka.

To jste nechodil do kurzu marxismu na Ústav marxismus-leninismu během aspirantury? Z marxismu se přece dělala aspirantská zkouška. Jednou věcí je, co vlastně ti klasikové tvrdili a jinou, jaká ideologická mytologie se následně vytvořila. Lenin považoval stát za organizované násilí, pozůstatek z dob kapitalismu, jehož vliv je nutno omezovat a přejít k jednoduché organizaci (evidenci) bez posvěcených úředníků (Kremelský orloj: Lenin - kuchařka bude řídit stát). Take již Engels vyhlásil: "Pokud existuje stát, není svobody. Až bude svoboda, nebude státu".

To jako liberál se závěrem Engelse o svobodě nesouhlasíte ä zachování státu požadujete? Problém současných neoliberálů je obyčejný oportunismus. Jakmile by někdo opravdu odstraňoval vliv státu, budou protestovat. Kdo by je zachraňoval v současné finanční krizi?

Co se týče rozdílu mezi levicovým a pravicovým rohlíkem, ceny se nenajím. Gumová chuť je stejná, nyní spíše horší.Už se ani název rohlík neužívá, říká se raženky.

A historická zkušenost praví, že když pařížské ženy přišly za královnou Marií Antoinettou, že není chléb, odvětila, že je možné také jíst koláče. O něco později ji setli hlavu. Před několika lety se diskutovalo v ČR, co s nadbytkem obilí, zda by se mohlo spalovat místo uhlí. Kam zmizely zásoby obilí, nějak není známo.
10. 12. 2008 | 15:20

Ivan Sommer napsal(a):

Veřejný zájem.

Pojmy levice a a pravice vznikly náhodně tím, že se ve francouzském národní shromáždění zástupci nemajených posadili vlevo a zástupci bohatých vpravo. Rozdíl mezi chudými a bohatými byl však zřejmý tisíce let před tím. Již v antickém Římě si však všimli, že existují oblasti lidské činnosti, ve kterých je lhostejno, kdo je bohatý nebo chudý. Vznikl pojem veřejného zájmu, který se stal součástí tzv. římského práva, jež je součástí i dnešní české legislativy.

My už jsme poučenější, uvědomujeme si, že levice a pravice jsou pojmy existující pouze v lidské společnosti, v pozadí tzv. veřejného zájmu se ukrývají obvykle hlubinné zdroje přírodního původu lidské existence. Odhalila je ekologie, ekonomové se uchylují k termínu přirozený momopol.

Úsměvná byla situace v privatizaci vodních toků. Už v dobách Říma se uplatňoval veřejný zájem ve vlastnictví toků, který zůstal v českém vodním právu dodnes. Vody lze privatizovat jen částečně,jak si to však představovali někteří nadšenci po listopadu, vznikl by paskvil. Řeky se měly rozprodat po kilometru, přítok a odtok vody si majitelé úseků měli účtovat. Jak se říkalo později - myšlenky privatizace předstihovaly vyvoj práva. Jenže jak naložit s povodněmi, poskytnout za ně záruky proti škodám nikdo nechtěl. Projevil se veřejný zájem.

Výsledkem důmyslných úvah byla postupná změna právního statutu správců významných toků a nádrží Povodí Vltavy, Povodí Labe atd. Původní státní podniky byly změněny na příspěvkové organizace, ty pak na akciové společnosti a následovně zpět dnešní státní podniky. Jen se vyplýtvalo množství financí a slov než se uznala tisíciletá zkušenost římského práva, že řeka Vltava není asi ve své podstatě ani levicová ani pravicová.
10. 12. 2008 | 16:07

bigjirka napsal(a):

Pane Sommere, nedávno jsem si vyslechl zajímavou přednášku Ing. Arnošta Kulta o římském vodním právu. Nejsem si jist, zda mi v tomto ohledu můžete sdělit něco nového. Váš způsob diskuse považuji za mimořádně odpudivý, podsouváte oponentům věci, které neřekli, podsouváte "samozřejmé pravdy", myslím, že vás to na tom VUMLu naučili dobře.
10. 12. 2008 | 16:22

vaclavhorejsi napsal(a):

SuP:

"Pravičák pracuje, platí daně a stará se, aby se měl dobře. Levičák chodí do práce, daně za něj platí zaměstnavatel..."

Ano - zamestnanci jsou svemu zamestnavateli proste na obtiz, mnohem lepe by se mu darilo bez nich.
O tom asi napisu nektery pristi clanek...

..
10. 12. 2008 | 20:15

SuP napsal(a):

vaclavhorejsi -
Nezklamal jste. Vaše reakce odpovídá stylu Vašich článků.
Taky si to pěstujete. A pak se divte.
10. 12. 2008 | 20:55

kočka šklíba napsal(a):

I Vy SuPe jste nezklamal, jednoduché demagogické "argumenty", které nejsou žádnými argumenty jen právě přímo učebnicovými příklady dost ptimitivního uvažování tzv." pravicově orintovaných lidí". Ale co si počenete s podnikatelem, který je levicově zaměřený? Kam ho zařadíte? A co s prodavačkou v hypermarketu, která volí pravici? Výjimky potvrzující pravidlo? Máte to vážně těžké, v podlední době se Vám ten svět trochu hroutí co?
10. 12. 2008 | 21:22

Ivan Sommer napsal(a):

bigjirka¨.

Neobracel jsem se na Vás s vodním právem, ale k tématu. jako příklad existence jiných společenských vztahů - veřejný zájem (flumina omnia, sic perennia publica sunt - ad usum publicum)než jen levice a pravice. V současnosti jde vlastně o sjednocování evropského práva, i když zrovna vodní právo v různých státech bylo upraveno obdobně podle jednotného zdroje - práva římského. Zajímavým důsledkem je právní kontinuita, například některá vodoprávní rozhodnutí pocházející např. z 19 století či dokonce dřívější jsou stále v platnsoti. Sám jsem se dostal v Brně až k roku 1860. Možná bych Vám mohl sdělit něco nového o perlorodkách říčních a odvozování práva na vlastnictví nalezených perel. Ale již Ježíš Kristus uvažoval (Bible Mt 7/6), že není vhodné házet perly sviním.
10. 12. 2008 | 21:36

bigjirka napsal(a):

Sommer
EOC
10. 12. 2008 | 22:49

kočka šklíba napsal(a):

Omlouvám se, v mém předchozím příspěvku mělo být za slovem uvažování ještě slovo některých.
10. 12. 2008 | 22:52

Jan Vaculík napsal(a):

Ivan Sommer

Myslím, že každému, kdo má pro to jen trochu cit, je jasné, že Vltava je spíš levicová, zatímco Labe tíhne k pravici. V případě Vltavy byl ovšem její očividný smysl pro veřejný zájem v podstatě prošustrován, takže to nakonec vyjde nastejno.
11. 12. 2008 | 01:29

Blue Jay napsal(a):

Horejsi uz ani neni vedec,
Horejsi podle jeho kolegu uz je jen neschopny zvatlal. Uz pry 6 let nic do vyzkumu neprinesl. Chodi jen na schuze a zvatla a zvatla a zvatla...a pak zvatla tady. Pry se Horejsi uz blizi k 200 blogum. Aspon neco dela za penize danovych poplatniku. Hloupe a casto zvatla.
11. 12. 2008 | 01:35

SuP napsal(a):

kočka šklíba -
To mě zkoušíte pořád z téhož. Levicový podnikatel je něco jako svatý čert (nebo paroubek a jeho vydavatelství). Jenže já za podnikatele v IT nepovažuji bazáristy, co prodávají kradené mobily. A pokladní v hypermarketu může být zaměřena podle zcela svého. Ale že by MUSELA být levicová?
Možná, že jste z mé poznámky nevyčetla, že si myslím, že většině lidí je to úplně jedno. Mají totiž jiné starosti než jestli Pravá či Levá.
11. 12. 2008 | 08:37

vaclavhorejsi napsal(a):

Blue Jay ma naprostou pravdu.
Za poslednich 6 let jsem spoluautorem pouhych 43 publikaci v prestiznich mezinarodnich vedeckych casopisech. Kdybych byl co k cemu, mel bych jich aspon 10x vic, n'est ce pas?

A ani tech blogu nemam 200, jenom 106... Proste levicova slabota...

..
11. 12. 2008 | 09:57

Krupa Václav napsal(a):

Od krajských voleb přes kongres ODS k LSOmlouvám se že můj včerejší příspěvek,který jsem datloval celý den a .nakonec vložil na blog,který pravděpodobně končil, ve zkrácené verzi vkládám i sem.Chtěl bych alespoň trochu podpořit pana profesora, jehož názorům rozumím a s nimiž souhlasím.
Po krajských volbách jsem očekával i od pravicových voličů trochu reflexe slibované Topolánkem,ale opak byl pravdou. Žádné uznání zasloužilé porážky,místo toho obvyklé zesměšňování opozice,strašení návratem komunismu,z některých číší nenávist.Jistě odůvodněná. Tenkrát! Ale co s ní teď? Jediný efekt, který je schopna vyvolat je další nenávist.Kolik mohlo být tenkrát na př. Dolejšímu,jestli mu už vůbec bylo?Jen mimochodem,mám před sebou článek o známé architektce,předsedkyně poroty soutěže na Národní knihovnu.Říká,že se s takovou osobní nenávistí a agresivní nevraživostí při podobných příležitostech jinde ještě nesetkala.Za půl roku co jsem prvně navštívil tyto stránky,jsem se od některých voličů pravice pernamentně dovídal,že socka je verbež..póvl..pakáž..nechtějí pracovat,jen natahují ruce a další podobá prohlášení.A to vše na adresu minimálně poloviny národa! V roce 89 jsme téměř všichni svorně cinkali klíči a po 19 letech svobody a demokracie (!)je národ rozdělen na dva nesmiřitelné tábory. Za to můžou komunisti? Po revoluci se někteří z nás chovali jak psi utržení ze řetězu.Urvat co nejdříve co nejvíce,bez ohledu na ty slušné a s opovržením pro ty nejslabší. I za to můžou komunisti? Nepatříme s naší nenávistí a nesmiřitelností spíše na Balkán než do vyspělejší západní demokracie? Život v té době zase nebyl tak zlý.Pravda,stály se fronty na nedostatkové zboží,ale nikdo netrpěl hlady.Nemohli jsme cestovat,jezdili jsme k vodě,hráli odbíjenou,nohejbal,večer táborák,harmonika,kytara a vše bez jakékoli nenávisti.
11. 12. 2008 | 10:07

Krupa Vaclav napsal(a):

Naopak.Byla nouze o byty,ale nikdo nemusel spát pod mostem.Nikdo nemohl svévolně zavírat nájemníkům topení.Obzvlášť když platil řádně nájemné.Dnes máme zákony na ochranu práv a svobod a občane ty se obrať na soudy,jestli zatím nezmrzneš snad se práva dožiješ.Po revoluci u nás brzy zdomácněla věta: peníze až na prvním místě.Ta věta má zlý podtext.Je průvodní v pořadech jako jsou Na vlastní oči, Občanské judo, Reportéři ČT a pod. Do r.89 jsem neznal ani větu: to je tvůj problém.Náhle jí tu bylo plno.Pro někoho prkotina,pro vnímavé ucho nemusím vysvětlovat.My vyrůstali spíše s Dumasovým:všichni za jednoho,jeden za všechny.Teď máme demokracii,zrušila se cenzůra.A s počtem barů a heren stoupá počet lidí závislých na alkoholu a na drogách. Filmy plné krve a do té doby nevídaného násilí mají největší návštěvnost a sledovanost.Důsledek? Dnešní učitelé jsou napadáni svými žáky,děti provádí šikanu, upalují za řiva domácí zvířata a to utrpení si ještě nahrávají.Že sedí ve veřejné dopravě před starším člověkem s holema je pouhá prkotina.Možná proto se pořádají pro starší seniory kurzy sebeobrany,aby se nebáli požádat výrostky o místo.Pro jistotu je ještě vybavíme signálníma krabičkama. Jedna absurdita za druhou. Chtěl bych se obrátit především na mladší generace. Přestaňte věřit těm politikům co straší návratem komunistů. Je to jen zástěrka.Vypočítavost. Vždyť mnozí z nich s ním měli více společného než většina národa.Každý rozumný člověk ví, že ten poválečný už nemá šanci. Kdo tvrdí opak,záměrně lže,nebo jej nenávist už úplně zaslepila.Ke škodě nás všech.

A pokud se KSČM ještě dostane do vlády,tak jedině demokratickou cestou a nebude to pouze jejich zásluhou, ale i vinou té části pravice,která nevidí, nebo nechce vidět nespravedlivou disproporci v rovině práce a odměna.Komunisti chybovali když říkali všem stejně,protože se ztrácela motivace k práci.Kapitalisti chybují při rozdělování odměn,protože ztrácejí
11. 12. 2008 | 10:10

Krupa Václav napsal(a):

soudnost.Proto dnes vlastní minimální počet obyvatel cca 90 procent bohatství této planety. A začíná to třeba tak,že si vedení ČEZU v době krize rozdá stamilionové odměny a odběratelům podstatně zvedne tarif. Proto jsme svědci neustálých demonstrací,ničení majetků,střetů s policií i obětí na životech.Včera v Paříži,dneska v Aténách a zítra možná v Praze.Je to jen frustrace,výraz nespokojemosti se současným stavem ve společnosti,kde má navrch lidská bezohlednost a sobeckost. Pro to všechno o čem píšu,jsem rád že jsme v EU.Jsem přesvědčen a rád,že dojde i k ratifikaci LS.Přesto, že jsem s ní ještě nebyl seznámen.K čemu to potřebuji?Za dva roky vlády ODS,přes volby prezidenta do dneška jsem byl průběžně seznamován jak se vládne,co se může i co se nesmí.Ale kdo se tím řídil?Prezident teprve v poslední době, kdy začínal tušit,že jeho ponník dostihy nevyhraje,nás pomalu seznamoval s tím,že ani v ODS nemusí být vše v pořádku.To dříve nevěděl?Teď aby se zbavil spoluzodpovědnosti bude zakládat novou stranu.Můj národe,začněme znova.Děkuji nechci.Nechci tenhle způsob vládnutí a věřím ,že severské státy a západní Evropa,přes všechna úskalí a zoufalý odpor klausovců,pomohou zavést skutečnou demokracii. Třeba i na úkor ztráty části národní identity.Nebo právě proto.
11. 12. 2008 | 10:12

SuP napsal(a):

Krupa Václav -
Naopak pane Kroupo, za to všechno MŮŽOU komunisti. Všechna dnešní negativa, která uvádíte, jsou pravdivá. Protože dorůstá generace dětí "normalizovaných" rodičů. A tito rodiče z posrpnových let po převratu pozbyli poslední stopy jakési morálky a lidských přístupů. Nebyli na to totiž připraveni. A stejně tak na to nejsou připraveny jejich děti, které nás nepouštějí sednout v tramvaji.
Je to podobné, jako kdybyste najednou pustil z klece pavijány. To byste nestačil koukat, jak by neunesli svou svobodu.
11. 12. 2008 | 11:31

vaclavhorejsi napsal(a):

SuP:

No jiste, a pak prijde generace vnuku te normalizacni generace, a pak pravnuku...
Porad za to budou moci komunisti, ze?

Hlavne ze je na koho se vymlouvat...

..
11. 12. 2008 | 11:59

SuP napsal(a):

vaclavhorejsi -
Pane profesore, pokud máte děti, tak víte, že to, co jste mi napsal je pěkná volovina. Pokud je nemáte, což nepředpokládám, nevěděl byste, o čem byla řeč.
Vrátím se k té volovině. Popřevratové děti totiž už mohou být deformovány jen svými rodiči, kteří nezvládnou výchovu, ale těch je menšina. Víc na ně působí celkové vnější prostředí. A protože se postupně z té nabyté svobody začínáme vzpamatovávat, začínáme se učit, jak ji používat. Začínáme si uvědomovat i spoustu věcí, které chvíli nebyly samozřejmé, jako třeba důležitost dobrých mezilidských vztahů.
A myslíte si, pane profesore, že to Vaše (teď myslím levičácké, které tak rád podporujete) stálé rozeštvávání lidí na levé a pravé tomu prospívá? (Rozeštvávání je u Vás silný výraz, Vy jen pošťuchujete.) Jenže na tom rozeštvávání jsou postaveny volební programy současné levice (tedy v ČR). Vy to nechcete vidět. Pojďte, budeme na sebe hodní.... že?
11. 12. 2008 | 12:25

Ivan Sommer napsal(a):

VH
katolík nebo půlkatolík či ještě méně ?

VH se prohlašuje jako věřící katolík,navštěvuje mše, ale zapomíná na Bibli (Exodus 10 přikázání), kde praví Bůh, že bude trestat odpadlíky do 3. až 4. generace potomků. Kolorit náboženství může být sporný, ale projev vůle boží je jednoznačný, pro katolíka následováníhodný.

Toto není výtka, jen zvědavý dotaz.
11. 12. 2008 | 17:47

Martin napsal(a):

Pane Horejsi, jsem presvedceny pravicovy volic. Clanek, o kterem se zminujete, jsem nebyl schopen docist a rostl ve mne vztek. Jak byste se citil vy, kdyby nekdo podobne prekrucoval a zesmesnoval Vase nazory, jak jste to delal Vy? Proto se nedivte, ze nektere komentare byly agresivni. Byla to jen reakce na Vas, skryte agresivni, clanek.

Ja s agresi naprosto nesouhlasim, zastavam nazor, ze debata o vecnych zalezitostech ma byt vecna. Kazdy ma byt schopny jasne formulovat svuj nazor, patrat po porozumneni s nazorovym oponentem. Pri spravnem postupu se nakonec narazi na zakladni rozpor, oba se shodnou, ze maji rozdilny nazor - a tecka. Typickym rozporem, se kterym jsem se setkal, je napriklad rozdil v preferenci momentalni / odlozene spotreby (v tomto smyslu - pravicova politika vede k rychlejsimu rustu HDP, levicova k rovnejsimu rozdeleni zdroju - tj. pravicovy volic voli odlozenou spotrebu, levicovy okamzitou).

Ocenuji proto Vas dnesni clanek, ve kterem jste jiz formuloval jasne svuj nazor. Ackoliv pravicovy volic, souhlasim s vetsinou Vaseho nazoru. Zasadne nesouhlasim az s touto vetou:

Takže doufám, že ta nesmyslná ideologizace praktické politiky konečně přestane a pozornost se soustředí na to opravdu důležité – kvalitu vládnutí, kvalitu státní správy, ať už ve Strakově akademii sedí ministři z jakýchkoli stran.

Tuto vetu interpretuji
1)tak, ze jakakoliv zmena politiky smerem doprava nebo doleva nema smysl.
- s tim nesouhlasim, obe zmeny maji jasny, pozitivni nebo negativni, EFEKT (v tom se jiste shodneme), a tim padem i SMYSL.
Protoze presto ten smysl nevidite, interpretuji Vasi vetu tak, ze jste SPOKOJEN s mirou pravo-levicovosti. Toto vsak je jiz Vas ideologicky nazor. Kdyby u moci byli ultraliberalove nebo naopak nekdo, kdo neuznava lidska prava, jiste byste tvrdil, ze ideologizace prakticke politiky NENI NESMYSLNA.
Proste si myslim (pokud to neni pravda, opravte me, prosim), ze zastavate nejaky ideologicky nazor, jste + - spokojen se stavem veci a vetsina navrhovanych zmen Vas netesi. Proto misto "nesmyslna ideologizace" melo spise byt "ideologizace, ktera vetsinou vede k navrhum, ktere se mi nelibi".

2) Co podle Vas obnasi pojem "kvalita vladnuti"? Nikde neni vysvetlen. Obe strany se samozrejme snazi prezentovat co nejvetsi kvalitu vladnuti. Ale kvalita vladnuti nutne souvisi s nejakym planem, koncepci. Tato koncepce se v jadru nemeni, ale musi byt. Proto nema smysl bavit se o "kvalite vladnuti", ale jen o jednotlivych aspektech techto koncepci. Uvedu priklad: Mame ten a ten cil (opet cil se urci primarne na zaklade pravicovo-levicovosti). Pro dosazeni tohoto cile, ma smysl dat na silnice 50mld a na skolstvi 60 nebo naopak? Nebo jeste neco jineho? K cemu co z toho povede? Provedou se analyzy a ziska se pravdepodobny vysledek. O techto cilech, metodach provedeni, metodach analyz metod provedeni, o tom se ma cenu bavit. Ale ne o "kvalite vladnuti".

Dovolim si dodat svuj vlastni nazor na politiku obecne - a to je myslenka, kterou se prilis nezabyvate. Politika JE podle mne Z PRINCIPU POPULISTICKA. Cilem vetsiny politiku totiz neni prosadit program, o kterem si mysli, ze je spravny, ale byt zvolen. Proto rikaji to, co si mysli, ze jim hlasy zajisti. Bohuzel sem patri i jista mira prehaneni, zesmesneni a agrese, kterou nase spolecnost vyzaduje, kterou jste bohuzel v minulem clanku prokazal Vy i Vasi diskutujici. Toto je podle mne hlavni brzda cele politiky. Az budeme spolecnost dost vyspela na to, abychom volili politiky, kteri misto vzajemneho osocovani budou schopni projevit lidskost a vstricnost i vzhledem k souperi, tehdy bude nase politika na urovni.
23. 12. 2008 | 04:10

vaclavhorejsi napsal(a):

Martin:

Dekuji za Vase postrehy.

Ano, jak jsem v clanku napsal, jsem celkem (v principu) spokojen se soucasnym ceskym politickym systemem (ktery povazuji za "rozumne stredovy", "evropsky standardni"). Nejsem ale spokojen s tim, jak se tento principialne celkem dobry system realizuje, at uz vladne kdokoli.

Prekvapuje me, ze nechapete, co minim pod pojmem "kvalita vladnuti".
V "rozumnem" systemu se jiste dospeje k nejakemu vice ci mene prijatelnemu nazoru na to, kolik dat na dalnice a kolik na skolstvi.
Zasadni ale je, jak se tyto penize utrati a v jake kvalite se za ne neco poridi - kolik se rozkrade, kolik se korupcne prihraje kamaradum, jak efektivni a vstricni budou k obcanum urednici, atd.
To je kvalita vladnuti....

Myslim, ze prave TOTO pali lidi nejvic; kdyz toto bude dobre fungovat, lze asi celkem dobre zit v systemu, ktery je naklonen bud trochu vic napravo, nebo nalevo. Nejak vyznamne vychyleny na zadnou stranu byt nemuze - lidi by to proste nedovolili...

..
26. 12. 2008 | 11:37

Folly napsal(a):

Protosoudruh Horejsi casto kvaka o tom, co nenavidi. ( http://rakuten.manyuu.net/y... ) Minule kvakal o sve nenavisti k ODS a predtim kvakal o sve nenavisti k Zidum a USA – jako kdyz zaby kvakaji o sve nenavisti k suchu. Dnes se snazi svuj predchozi kvakot opodstatnit kvakanim na tema “nesmyslná ideologizace praktické politiky”. Nejlepsi je kvakoty Horejsiho a zab jednoduse ignorovat, protoze nemaji zadnou hlubsi myslenku nez nenavist k ODS, Zidum, Americanum nebo suchu.
18. 02. 2009 | 20:13

Jano (česky: Honza) napsal(a):

Vážený pane profesore,
svým vyjádřením skutečnosti - že si vážím "Vašeho" postoje, Vám asi u "pravicového" spektra diskutantů a u "pravicového voliče" jako takového vůbec nepomohu. Pokud to uznáte za vhodné, nebudu z tohoto důvodu vstupovat na Vaše stránky ...

Jakákoliv víra (i ve svoji vlastní společenskou výlučnost) brání diskusi, proto se zpravidla s pravicovými názory velmi těžko diskutuje.

Někdy bych se možná k roztřídění jevu "pravicový volič" vrátil, dnes jen tolik:

Výše jste uvedl:
" ... nesmyslná ideologizace praktické politiky konečně přestane a pozornost se soustředí na to opravdu důležité – kvalitu vládnutí, kvalitu státní správy ... ".

A právě zde je "jádro pudla", podstata omylu - v představách "kvality státní správy".

Zásadní rozpor je v této představě (kdybych řekl "antagonistický", bylo by to možná trestné, ale přesto), je to FAKT.

Stát, kde vládnou peníze jednotlivců, JE A ZŮSTANE STÁTEM BURŽOASNÍM, žel, sami pravicoví voliči a jejich politici ukazují, že neumí uvažovat v jiných kategoriích, než v bezohledném prosazování SVÝCH zájmů a to i přes velmi křivé paragrafy.

Z jejich příspěvků cítím obrovskou zášť .... přímo vyvolávání nenávisti mezi vrstvami společnosti .... dle zásady "kdo mne nezbožňuje, toho nenávidím".

Bohužel (pro nás i pro ně a naše společné děti ...)!
02. 04. 2009 | 11:06

David Hrubý napsal(a):

Vážený pane profesore,
proč se tak ohražujete za své radikální levičáctví? Takový je prostě svět, každý má názor , jaký si přeje mít. Vás příroda vybavila slušným IQ a ostrovy geniality, které Vám umožnily vyniknout po stránce odbornosti. IQ Vám umožňuje zdatně manipulovat fakty zajímavým způsobem obhajovat neobhajitelné. Je to Vaše volba a nikdo Vám jí nechce brát, diskutovat s Vámi je jaksi zbytečné.Váš svět je úžasně triviální a dobro a zlo je ve Vašem pojetí simplexně separovatelné. Je to podobné, jako když splníte mikční nutkání na hřbet husy. Otřepe se a kejhá dál.
Číst Váš blog je zajímavá zkušenost, člověk musí být trochu masochista a nebo mít slabost pro horrory. Je úžasné , jak konzistentní a vskutku zábavný dokážete být v iracionální zášti proti parlamentnímu a ekonomickému systému euroamerické civilizace.
Skutečně bez agrese si kladu otázku, zda se jedná o přesvědčení, provokaci, či jinak vysvětlitelný jev.
Přesto jsem přesvědčen, že Váš blog by měl být součástí školní výuky. Pokud podobné názory ve společnosti převládnou, měl by to být pro racionálního jedince důvod k neodkladné emigraci.
S přáním krásného dne
19. 02. 2010 | 23:22

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy