Je současná krize prostě důsledkem zločinu nevídaných rozměrů?

15. 05. 2009 | 18:08
Přečteno 34939 krát
Dnes budu opět psát na téma, v němž jsem amatérem (a jistě mi to bude diskutéry hned vytknuto). Nicméně o současné světové finanční a ekonomické krizi dnes píše kdekdo, takže si dovolím něco říci i já. Pohříchu to bude spíše jen upozornění na mínění skutečného odborníka, takže mi snad bude odpuštěno.

Z několika zdrojů ke mně dolehlo upozornění na pozoruhodný rozhovor známého amerického publicisty Billa Moyerse s profesorem ekonomie a práva na Universitě v Missouri, Williamem K. Blackem.
Ten je expertem na bankovní podvody velkého rozsahu a účastnil se objasňování tzv. “savings and loans krize” z 80. a 90. let.

Stručně řečeno, W.K.Black říká, že současná krize je důsledkem obřího systematického podvodu, do kterého byli zapleteni špičkoví manažeři amerických finančních institucí, manažeři institucí, které je měly kontrolovat (včetně renomovaných auditorských firem), i politici (demokraté i republikáni), kteří záměrně zlikvidovali většinu regulačních a kontrolních mechanismů, které by mohly podvodné jednánání včas odhalit a zastavit. Říká, že účastníci tohoto kolosálního podvodu dobře věděli, že organizují “pyramidu”, která musí zkrachovat a že prodávají “zkažené zboží”. Dobře věděli, že to nakonec povede ke krachu institucí, které řídili, ale bylo jim to jedno, protože na té pyramidové hře sami enormně vydělali.

Tato záležitost přímo ohrožující samotné základy finančního systému a americké společnosti by podle něj měla být rychle vyšetřena FBI, viníci by měli být bezodkladně zbaveni svých funkcí a potrestáni a na jejich místa by měli být rychle jmenováni lidé, kteří v tomto podvodném schématu nebyli namočeni (Black nepochybuje, že takových je ve finančnictví velká většina). W.K.Black je přesvědčen, že současný přístup americké vlády ke krizi (zakrývání skutečného stavu věcí, faktická ochrana těch, kteří vše způsobili) je špatný a neúčinný. Domnívá se, že kdyby se veřejnost dozvěděla pravdu v plném rozsahu, nevedlo by to ke kolapsu způsobenému naprostou ztrátou důvěry v systém, ale veřejnost by naopak dokázala ocenit energický a pravdivý přístup vlády a justice, odhalení viníků a jejich nahrazení nezkompromitovanými lidmi.
Black poskytl v tomto smyslu i svědectví výboru amerického Senátu.

Jak říkám, jsem amatér a nedovedu posoudit, jestli ten přístup, který zvolila americká vláda (v podstatě chlácholivě zakrývat skutečnou povahu, rozsah a viníky krize, zachraňovat systém obřími infuzemi peněz z veřejných zdrojů a na úkor celého světa) opravdu přece jen není nutným zlem, které zabrání úplnému kolapsu. Je docela možné, že zásadový postup, který navrhuje W.K.Black by napáchal více škody než užitku. Kdo ví...

Ale ať je to jak chce, těch obrovských podvodů už bylo nějak moc – loans and savings, Enron, Madoff, toxické produkty...

*******************************************
Když jsem se někdy koncem 90. let na abiturientském setkání pohoršoval nad těmi mnoha nepravostmi provázejícími český privatizační proces, jeden kolega (bývalý člen KSČ) mi poněkud škodolibě řekl: „Co se divíš? Šikovný podvod je přece základní metodou kapitalismu! Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží, je to přece jeho chyba, že je tak hloupý! Vždyť víš, že i jeden moc významný politik říkal, že je v pořádku udělat při hře faul, když se rozhodčí nedívá!”.

Před dvaceti lety jsme si mysleli, že heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu”, je produktem onoho špatného a neefektivního společenského a ekonomického systému, který tady tehdy panoval. Mnozí jsme si mysleli, že vyspělé západní země, v první řadě USA, mají dobře vyvinutý právní systém, který zajišťuje, že se podvodné jednání prostě nevyplácí. A ještě víc jsme si mysleli, že lidé na Západě jsou na mnohem vyšší morální úrovni, protože nejsou zkaženi prohnilým komunistickým systémem.

Obávám se, že to byla veliká iluze. Obávám se, že rozsah ekonomické kriminality je v té liberalizované kapitalistické společnosti (americké i naší) nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo za komunistů. Je to smutné, ale bohužel je tomu tak.

Nemyslím, že je to nutná daň za svobodu a relativní ekonomickou prosperitu. Nechci, aby kapitalistický a svobodný systém zkrachoval na hamižnosti a zlodějství malé vrstvy superbohatých podvodníků.

Mělo by se s tím asi něco dělat...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xyz.xx napsal(a):

Komunisti ukradli uplne celou ekonomiku, od nejvetsich fabrik, az po posledniho umrneneho sevce a zdevastovali ji tak, ze jsme se z prvni desitky nejvyspelejsich zemi sveta dostali kamsi na chvost mezi rozvojove zeme. A vy nam tady tvrdite ze rozsah ekonomicke kriminality je v USA nesrovnatelne vyssi nez byl u nas za komunistu ? Clovece zlata, to snad nemuzete myslet vazne i kdyby nakrasne byla pravda ze soucasna ekonomicka krize by byla dilem spiknuti mocnych.

Soucasna ekonomicka krize splnuje znaky krize svych pricin - dluhove pasti a prehrate ekonomiky dluhovymi penezi spolecne s odlivem produkce. Pokud to byl plan a zamer, mocni kteri jej zosnovali by museli byt skutecne hodne mocni, museli by dokazat zaridit globalizaci prumyslu, industrializaci Ciny a jeji ochotu stat se dilnou sveta, pak zorganizovat odliv produkce z USA a zaroven primet americany zit na dluh nad pomery.

Netvrdim ze by cokoli z toho nebyla pro mocne lidi realizovatelne. Ale ani nelze nabyt presvedceni ze to skutecne nekdo zorganizoval. Jde o prilis slozity podnik. Ale kdo vi .....
15. 05. 2009 | 18:41

Čochtan napsal(a):

Ono za komoušů nebylo pořádně ani co rozkrádat. To v kapitalismu, to je jiná !
15. 05. 2009 | 18:41

Ládik napsal(a):

Když jsem dočetl Frolíka - Špion vypovídá (v rukopise na čtverečkovaném papíře), měl jsem asi podobný pocit, jako kapitalisti dnes, když čtou něco podobného. S tím rozdílem, že oni to čtou v časopise.
15. 05. 2009 | 18:44

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
nářez od kovaných ideových bojovníků je jistý :-).

Já k tomu snad mohu jen zopakovat to, co říkám mnoho let a dostával jsem za to v různých dobách různé nálepky.

Svět se relativně klepal, protože byl bipolární. Tím byly dány mantinely, které ani jedna nechtěla či nemohla překročit. A západ samozřejmě nechtěl prohrát, což mělo i zásadní vliv na výběr elit a nastavení pravidel.

To skončilo. Za plynulých 20 let bylo možné velmi leccos, klasický výrok lorda Actona nabyl platnost v plném rozsahu. A tak nám vyrostli soupeři docela stojící na výhru, byť byli na počátku - a stále jsou - daleko slabší než západ.
15. 05. 2009 | 18:49

Petr napsal(a):

xyz.xx: kde jste se dočetl, že autor tvrdí: rozsah ekonomické kriminality je v USA nesrovnatelně vyšší než byl u nás za komunistů?
15. 05. 2009 | 18:50

Hajný napsal(a):

Pane profesore,
nic Vám nebude odpuštěno.I kdyby jste napsal návod na vaření medoviny,tak to schytáte.
Ostatně,když jste jako mimino ležel v kolébce po prababičce,tak červené namalované květy na boku jasně ukazovaly na vaši kolaboraci.:)
15. 05. 2009 | 19:03

Jozef napsal(a):

Pan Horejsi,

rovnaky alebo podobny nazor ma uz velke mnozstvo odbornikov. V USA,v Europe,v celom svete.Ak nepreniknu do mainstreemovych medii,uplne zaplavia internet.

Wall Street by nemal cakat na zazrak,ani na atomovu,ci inu apokalypsu,ktora by odviedla pozornost,lebo drasticky zacina byt postihnuty nielen svet,ale aj stredna trieda v USA,vratane tisicov profesorov a novinarov...
Washington by nemal cakat na akumulaciu hnevu /elektricke kresla/,Washington by mal okamzite konat.
Ak sa nenecha potrestat Obamom,potresce ho niekto iny - a nemilosrdne.
15. 05. 2009 | 19:07

Neopřemyslovec napsal(a):

Nicméně o současné světové finanční a ekonomické krizi dnes píše kdekdo, takže si dovolím něco říci i já. Současná krize české neschopnosti dodat světu originální objevy je způsobena dřívějším vykrádáním duševního bohatství kapitalistů. Všichni dostávali od komunistů příkaz číst co vymysleli jiní na západě, přidat k tomu něco svého a chlubit se s tím. Dnes jsou řediteli ústavů s du..mi mozky. Místo řešení píší strašení.
15. 05. 2009 | 19:26

Jozef napsal(a):

xyz.xx

Existuje neohranicene mnozstvo meniacich sa subjektivnych nazorov,ale mame k dispozicii aj objektivizovane hodnotenia vykonov.
OSN napriklad vypracuva akysi rebricek svetovej ligy pomocou syntetickeho,niekolkozlozkoveho Indexu kvality zivota.Pred rokom 1989 vsetky staty Vychodnej Europy boli v tejto svetovej lige na podstatne vyssich prieckach.
15. 05. 2009 | 19:36

skeptický napsal(a):

Kapitalismus končí dle předem připraveného scénáře.Tečka.

Egypt vypleněn,Rudé moře se otevírá.Teď ještě těch sedm ran.

Tím končí i svoboda.Tímto jeden hráč u stolu obehrál všechny,a všichni mu ještě dluží.

Obama není spása,nýbrž nástroj.
Velká lež triumfuje.
15. 05. 2009 | 19:50

Holubář napsal(a):

Obávám se, vážený pane profesore, že budete odvezen k Bodamskému jezeru a postaven na hranici. Takto se rouhat bohu západního světa - neposkvrněnému kapitalismu.... To nelze odpustit.
Upálit!
K textu není moc co dodat. Dovolím si jen parafrázovat Švejka: Masy ještě netuší, k jakým je to vede masakrům a řežím. A když dostanou kulku doprostřed čela ( v tom lepším případě), zavdychají jen : "maminko".
Nějak se to všechno vymyká, nevím´zda z kloubů.
Fuj to je celé depresivní. Jdu na panáka s myšlenkou na Jana Jiráka - abych tu neexhiboval :-)
15. 05. 2009 | 20:00

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Zide (~0.22% svetove populace) elegantne kontroluji >90% penez na zemekouli.

“Mělo by se s tím asi něco dělat...” :)))

Zacinate znit trosku jako Hitler. :)))

P.S.: Vetsina toho, co Bill Black rika, je stoprocentni pravda. A protoze (uplne stejne jako uz po tisicileti) “money talks,” nikdy zadne velke vysetrovani nebude. A couple of scapegoats here and there will do. Wake up, Badateli! :)
15. 05. 2009 | 20:12

vlk napsal(a):

Pane profesore Váš blog se dá komentovat velmi prostě a krátce- pan Black říká přesně totéž, co sem v několika blozích detailně a fundovaně napsal pan Robert Miller!!
A uvádí tam konkrétní kroky -rušení kterých zákonů, přijetí opět kterých a jejich fundamentální dopady.
A kdyby se daly vyhledat diskusní příspěvky paní Claire / viď Karle Muellere/ k téhle věci, máte tam opět plastické ilustrační příklady jak se to realizovalo v běžné, řekněme - přepážkové praxi.
P.S. je s podivem, že se zatím nedostavila zdejší náboženská policie, aby s Vámi náležitě zatočila!
15. 05. 2009 | 20:19

argun napsal(a):

Poslední věta je vskutku kouzelná. Hezky dokumentuje to věděcké závětří, ve kterém pan profesor zřejmě žije. A myslí. A vůbec ten trpný rod je okouzlující: "měli by být zbaveni funkcí a potrestáni a na jejich místa dosazeni jiní...". Jak z usnesení ústředního výboru bývalé státostrany. A jakpak by ne, pan profesor tu dobu jistě velmi dobře pamatuje. To "SE" na závěr je jako kdo pane profesore - Claude van Damm, Václav Havel nebo James Bond? A nebo třeba Vy? Skoro bych čekal, že Vám na Harvardu v 80.letech jako vyslanci komunistického režimu vysvětlili, co to ten kapitalismus vlastně je. A nebo jste nedával pozor?
15. 05. 2009 | 20:21

vlk napsal(a):

Náboženská policie konečně dorazila!
Už jsem měl strach, že svět se přestal točit kolem své osy.Nepřestal-
15. 05. 2009 | 20:29

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj vlku:
Souhlas, ta bystrá paní to viděla velmi zblízka. Teď je nejspíš v hluboké depresi, neboť očividně čekala od Black Messiah zázraky, které samozřejmě nemohou přijít.
15. 05. 2009 | 20:29

siven napsal(a):

Zajímavý článek... a co domácí mafiáni, pane profesore?
15. 05. 2009 | 20:30

Jirka H napsal(a):

No celkem bych doporučoval blog Aleše Drobka, který pod názvem Evangelieum svatého Petra, uvedl komentáře, dnes ji velmi známého, amerického ekonoma Petra Schiffa. Ten ve svých komentářích a velmi přesných předpovědích popsal přístupnou formou pravé kořeny současných hospodářských problémů. Velice zajímavé čtení. Rozhodně podnětnější, než se utápět v různých konspiračních teoriích.

http://blog.aktualne.centru...
15. 05. 2009 | 20:38

LEVAK napsal(a):

SEDM DIVŮ SOCIALISMU

Každý měl práci.
I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal plán se plnil nad 100 procent.
I když sa plán plnil nad 100% nikde ničeho nebylo.
I když nikde ničeho nebylo, tak měl každý všechno.
I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.


SEDM DIVŮ KAPITALISMU

Nikdo nemá jistou práci.
I když nemá každý práci, všichni pracují.
I když všichni pracují plán sa neplní na 100 procent.
I když sa plán neplní na 100 procent všude všechno je.
I když všude všechno je, tak každý nemá všechno.
I když nemá každý všechno, tak kradou ti co mají všechno.
I když kradou ti co mají všechno, nikoho nikdy nechytili a všude něco chybí.
15. 05. 2009 | 20:39

LEVAK napsal(a):

Paul A. Samuelson: EKONOMIE
Jaké jsou nedostatky tržního mechanismu?

1. Vede ke vzniku monopolů.
2. Vyvolává cyklický vývoj (recese, krize).
3. Způsobuje velkou diferenciaci příjmů.
(Sociální nepokoje, omezení poptávky po zboží masové spotřeby.)
4. Vznik chronické nezaměstnanosti.
5. Neřeší problémy tzv. externalit a veřejných statků a služeb.
(Externality  nechtěné, přelévané efekty trhu, pozitivní i negativní.)
6. Není efektivní v mimořádných situacích. (Války, přírodní katastrofy apod.)
15. 05. 2009 | 20:40

Gren napsal(a):

pane Hořejší,
Napsal jste to výborně i když se považujete za amatéra.A hlavně chce to odvahu!Jak napsal "vlk" o pár řádků výše náboženská policie takové téma dost cenzuruje...tak hodně štěstí.
15. 05. 2009 | 20:41

Hurá napsal(a):

Ano, je dobře, že jste tuto tušenou pravdu zveřejnil u nás, nemýlím-li se, jako první. Díky za to ! Ještě v sobě zpracujte omyl teorie makro-evoluce a začnete ladit se současným (nikoliv definitivním) názorem nezaprášených vědců. Zdraví Hurá !
15. 05. 2009 | 20:53

Jirka H napsal(a):

to Levák:
1. Monopoly vznikají a přežívají většinou pod vydatnou ochranou státu - viz. ČEZ
2. Cyklický vývoj je fakt. Zásahy vlád a centrálních bank je prohlubují. Viz. V USA FED a jeho politika levných peněz a nafukování peněžní zásoby.
4. Chronická nezaměstnanost souvísí s rigiditou na trhu práce - tržní mechanismus za ni nemůže.
5. To je na delší diskuzi.
6. Dle čeho tak soudíte. Země s rozvinutým tržním mechanismem překonávají válečné a přírodní katastrofy vcelku úspěšně.
15. 05. 2009 | 21:03

juvel napsal(a):

Poznatek, který učinili prostí lidé ještě dávno před krizí:
V socialismu se kradlo, dokonce tak, že jsme říkali, kdo nekrade, okrádá rodinu. Ale co je to pořádná zlodějina jsme poznali až po listopadu 1989. Ani v nejbujnější fantazii jsme si nedovedli něco takového představit.
Výpověď profesora ekonomie a práva W.K.Blacka nás, obyčejné lidi nijak nepřekvapuje.
15. 05. 2009 | 21:04

LEVAK napsal(a):

Hádanka: Kdo a kdy napsal následující?
„Kapitalista prosperuje… my se zatím propadáme stále níž než tažný dobytek, protože ten je lépe živený než my a lépe se o něj starají. A to proto, že z hlediska dnešního systému má větší cenu. A přesto nám říkají, že zájmy Kapitálu a Práce jsou totožné.“ Napsal to už v roce 1845 Benjamin Disraeli, klasický konzervativec, za jehož premiérství imperiální moc Velké Británie dosáhla vrcholu.
Abych trochu přisolil: „Cílem není ocejchovat jako komunistu každého, kdo užívá jazyk marxismu-leninismu… poněvadž na marxismu něco je.“ Charles Bohlen, asistent ministra zahraničí USA George Marshalla, s jehož jménem je spojena záchrana Evropy před poválečnými protokomunistickými zmatky.
Původní kapitalismus viděl konzervativec Disraeli a revolucionář Marx stejně. Zatímco však druhý propadl přesvědčení, že kapitalismus se nezmění (některá jeho zjištění však stále neztratila platnost), první ho chtěl reformovat a svobodnou společnost zachránit. On a německý Otto von Bismarck, jakož i americký prezident Woodrow Wilson tápavě přicházeli na stopu jediného účinného léku na pozdější extrémní projev marxismu, zmršeného ruským despotismem a byzantinismem: sovětský komunismus. Tím lékem je sociální stát. Po druhé světové válce vyléčil Evropu a dodnes jí jde k duhu."
15. 05. 2009 | 21:08

petka napsal(a):

Bylo období, kdy bych vás za Vaše slova nenáviděla a do horoucích pekel poslati chtěla. Soudruzi byli (a jsou) v mých očích (a očích mých předků)zločinci. A vykřičník. O to víc mě mrzí, když jsem nucena souhlasit s kritikou věcí dnešních. Ku cti vám musí být přičteno, že srovnáváte kriminalitu ekonomickou, nikoliv systém obecně, ale přesto si myslím, že vaše závěry nejsou zcela přesné. Mělo by se (dle mého NAPROSTO laického názoru) vycházet z nějakých dat, která by zohlednila protiprávně nabytý majetek komunistických stran od r. 17 a hospodaření s ním do r.89. Mně připadá Vaše spojení "nesrovnatelně vyšší" (ekonomická kriminalita)malinko zavádějící...Myslím, že "srovnávat", by stálo za to více do hloubky.
Ovšem s vaší poslední větou nelze než horlivě souhlasit, ten bordel :-)je opravdu potřeba uklidit...ale kdo se těch exkrementů chopí?
15. 05. 2009 | 21:09

Pavel Krajtl napsal(a):

Lidé v tak vysokém finančním a společenském postavení přece nekradou...
15. 05. 2009 | 21:10

JC napsal(a):

Náboženská policie se hlásí o slovo.
Profesore, vy nejste socialista, vy jste bolševik jako vyšitý.
Ti vrahové z vólstrýtu mají určitě na hlavách cylindry s pruhy a hvězdami ala dikobraz/BAPE nebo Motyčka/. Hlavně je potřeba s tím něco dělat/mohl by poradit soudruh kamarád z KSČ/.
Máte zaplaceny všechny daně a složenky za tento měsíc ?
Mám pro vás dobrou zprávu. V jižní Americe právě vzniká nová společnost spravedlivého socialismu pro jednadvacáté století. Zkuste to tam, mozek jako je ten váš by se jim mohl hodit.
15. 05. 2009 | 21:17

stále rebel napsal(a):

Obviňujte ekonomy, ne ekonomiku
http://www.project-syndicat...
Deník Independent: Jsme v bodu obratu. Budoucnost musí být férovější
http://www.blisty.cz/2009/5...
Anglická verze.
http://www.independent.co.u...
15. 05. 2009 | 21:17

Karel Mueller napsal(a):

LEVÁk:
Ale to jste nám nic epochálního nesdělil, rád připomínám slaný výrok amerického otrokáře, kterému evropští liberálové zle vyčítali otroky a on se jen smál: Výdyť moji otroci mají ráj proti Vaším dětem, které dřou za trochu chleba víc než 12 hodin denně a umírají po několika letech ... a měl pravdu a to z důvodů, které uvádíte. A nebýt toho obcházejícího strašidla, tak ty děti tady máme dodnes - ostatně je leckde ve světě máme a jejich počet spíš narůstá ...

To se ovšem nenosí, k líčení ďábla se to příliš nehodí. Ale ovšem, Marxovo dílo lze rozdělit na několik částí - ekonomickou, politickou, sociologickou a filosofickou. Ve své kritice toho příliš nenamýlil, ve svých izích však ano. Bylo by třeba přesně analyzovat, kde jsou základní omyly doktrinální - svého času jsem jich uvedl 5, které poažuji za klíčové. Ale Marxův svět byl zcela jiný než ten dnešní, dnes jde spíš k vizi Huxleyho bez orientace na šeobecné štěstí. To jsme ovšem někde úplně jinde.

S tím lékem, který uvádíte, máte naprosto pravdu, ale řekl jste jen A, nikoliv B. Ten sociální stát byl realizován hlavně díky smrtelnému strachu z šíření komunismu. Ten dnes není a tak postupně zanikají i sociální státy.
15. 05. 2009 | 21:27

skeptický napsal(a):

Petka

Naší nadějí při čištění bordelu je politická korektnost.

Tento směr káže,že je naší povinností uchopiti výkal za čistý konec.
15. 05. 2009 | 21:48

LEVAK napsal(a):

Ad Karel Mueller:prosím pěkně tady se mohou sdělovat jen epochální věci?A když ano,jk to poznám než to napíši,že je to epochální?
15. 05. 2009 | 21:49

Milan Bukovecký napsal(a):

Pražský Dialog o Evropě 21.století. 14.5.2009
Měl jsem to "štěstí" vidět a sledovat dobře oblečenou a mluvící elitu mluvit o tom, jak je těžké upéci chleba, posolit ho a zapít vodou.
Překvapila mě masáž od ruských řečníků, jejich nabídky ke spolupráci. Zasunul jsem dál do paměti sovětské imperialisty a místo nich si zapamatoval Rusy nové.

Také Američani nasadili skoro hollywoodské vypravěče, aby pak pomalou dikcí přesvědčovali, že nežijí na Měsíci, nelétají na Zem rabovat a za krizi se omlouvat nebudou.
Češi. Líbil se mi Zeman. Měl pěknou i košili.
Námluvy světa a Evropy v Praze mě nenásilně přesvědčily o síle Evropy, o jejím potenciálu, o potřebě obezřetnosti, o katastrofě ekonomického otřesu.

Vyšel jsem ven, nadýchat se vzduchu, ohromený z deklamovaných rozumů námluv. Všiml jsem si zaparkovaných aut.
Přijely později na zahájení. Popelili se u nich ostří panští šoféři. Někteří z nich se opírali o obří mastodonty, o karoserie nevkusně pohrdavých aut. Nejen politici, ale i manažeři přijeli v příliš drahých autech a dávali na odiv svůj životní styl.

I když jsem porozuměl té nahoře hrané noblese solidarity v nádherném sálu, tak dole, před budovou, neporozuměl té bezpříkladné utrácivosti a okázalé zpupnosti.

Šel jsem na tramvaj. Jela do města, skřípala kolem baráků parlamentní demokracie na Malé Straně. Zdálo se mi, že tam leží a žalují tiché a skryté spory. Vyčuhovaly s přetvářkou mocných, kteří, jakoby se neprobudili, vzývali Boha Globalizace a zvířecky se obávali o svůj luxus.

Již dříve jsem napsal na Aktuálně,cz.: "Dokud hošani nezapálí svá růžová Porsche a nespáchají hara-kiri, krize bude pokračovat".
15. 05. 2009 | 21:49

grőssling napsal(a):

xyz.xx

„Komunisti ukradli úplně celou ekonomiku, od největších fabrik, až po posledního umrněného ševce a zdevastovali ji tak, že jsme se z první desítky nevyspělejších zemí světa dostali kamsi na chvost mezi rozvojové země.“

Prosil bych diskutujícího uvádějícího tyto nesmysly, aby podpořil svá tvrzení odkazem na informační zdroje, ze kterých čerpal.

Hodnocením ekonomické výkonnosti zemí světa podle HDP na obyvatele se zabývá mimo jiné také každoroční zpráva CIA ( pro xyz.xx CIA = Zpravodajská služba USA ) v materiálu Factbook, která za rok 2007 řadí ČR na 51. místo mezi celkem 228 zeměmi, tedy žádný chvost . Pokud bychom abstrahovali od zemí, které jsou nově před námi díky těžbě nerostného bohatství a těch, které si vylepšily skóre podvodnými obchody s toxickými bankovními produkty a podvodnými podporami daňových krádeží, bude Česko jen asi o 10 míst hůře než před válkou( 26. až 30. místo ). Podle historiků ekonomie, byla ČSR ve třicátých letech minulého století ukazatelem HDP na obyvatele na 16., nikoliv do 10. tého místa na světě. Pro zajímavost, v té době byly Spojené státy americké na prvním místě, zatímco dnes klesly také na místo osmé.

Stručně řečeno, komunisti v ČSSR nehospodařili až tak zle, zejména ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi předali v roce 1989 minimálně zadluženou ekonomiku. Země měla sice nevyhovující strukturu hospodářství, ale jak se ukázalo s vysokou úrovní vzdělanosti obyvatelstva schopného se rychle adaptovat na nové podmínky a přispět k překopání ekonomiky.
Obávám se, že přepočtená výše HDP bude po 20ti letech úsilí za rok 2008 téměř na stejné úrovni jako v roce 1989.
15. 05. 2009 | 21:51

JC napsal(a):

P.S.
Profesore, jsem si jistý, že nějaký grantík od vrahů z volstrýtu na podporu bádání by vám nesmrděl. :-))
P.P.S. Viděl jsem v životě spoustu fanatiků pálit americkou vlajku. Je s podivem, že jsem neviděl ani jednoho, který by pálil svazek dolarových bankovek.
15. 05. 2009 | 21:53

grőssling napsal(a):

Pane Bukovecký, nestálo by za to napsat o akci blog ?
15. 05. 2009 | 22:00

Admirál napsal(a):

Krize odhalila, že král je nahý. Ač nám všichni Vlivní a Mocní tvrdí, že to tak není, že je to jen "taková barva šatů". Je to venku a už to nepude nacpat pod slamník. To je jednoznačně dobře. krize nekrize.

Přemýšlející člověk jako je pan Hořejší to vypustil do světa.

Pro ostatní přemýšlivé je tady otázka, co s tím.
15. 05. 2009 | 22:01

JC napsal(a):

grőssling,
Tedy pardon vážený. Mě osobně tedy bylo docela buřt, že soudruzi byli mistři světa ve výrobě oceli, koksu, lokomotiv, když dámské vložky byly podpultové zboží.
15. 05. 2009 | 22:01

PatientO.T. napsal(a):

2 JC:
Zejména vaše P.P.S. stojí za zapamatování! Sqělé!
Zdravím vás.
15. 05. 2009 | 22:03

LEVAK napsal(a):

Výrok Tomáše Bati z roku 1932:
Příčinou krize je morální bída.
Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.
To, čemu jsme si zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.
Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.
V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry.
Technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.
15. 05. 2009 | 22:11

void napsal(a):

Dneska z vas mam hodne rozpacity pocit. Slovy melo by se s tim neco udelat jeste nikdo nic nespravil. Kdo by s tim mel neco udelat? Proste kdyz se do toho neoprete sam tak se nikdy nic nespravi.

Ty popsane nesvary vyplyvaji, myslim, primo z podstaty cloveka, tudiz byly a budou v kazdem systemu. Vsechno je jenom o mire. O mire zajisteni priblizne stejnych startovnich podminek a fair pravidel, plus dohled nad jejich dodrzovanim. V socialismu a kapitalismu jsem prozil priblizne stejne dlouhou dobu a vracet bych se tedy rozhodne nechtel - ten pocit ve me vzbuzuje vase povzdechnuti nad mirou zlodejiny. A ani v tom myslim nemate pravdu.
15. 05. 2009 | 22:12

Karel Mueller napsal(a):

LEVÁK:
No dobře, sorry :-).
15. 05. 2009 | 22:16

LEVAK napsal(a):

Senátor Petr Pithart zase přišel ze zhuštěným výkladem kréda, které má straně přinést potřebný vzlet a podíl na řešení krize u nás. Tady jsou čtyři Pithartovy artikuly: 1) Kdo pracuje, ať se má dobře! 2) Kdo nepracuje, protože nemůže, tomu pomůžeme! 3) Kdo nepracuje, protože nechce, ať počítá jen s almužnou! 4) Kdo podvádí a krade, ať sedí v kriminále! Hloubkou poselství to připomíná nápis na dveřích ordinace: Neklepejte, sestra vychází!
15. 05. 2009 | 22:17

Karel Mueller napsal(a):

Milí debatéři,
zleva do prava:

Britové vyhlásili starého Maura myslitelem tisíciletí. Nadsazené, jinak by experiment podle jeho not takto nedopadl. I když by jeho obhájci nejspíš namítli, že on požadoval světovou revoluci až poté, co nazraje doba ... a bylo by anekdotou dějin, kdyby nakonec vyhrál.

Ale i tak si myslí, že se Britové kolektivně nezbláznili...
15. 05. 2009 | 22:22

Pepa Řepa napsal(a):

To PatientO.T
Levák nám pookřál a rozjel se.
Není divu, přijedou zase Alexandrovci.
Zavzpomíná na Voloďu, stakan vodky vypije, slzu zamáčkne.
https://www.youtube.com/watc...
15. 05. 2009 | 22:28

PatientO.T. napsal(a):

2 Pepa Řepa:
sleduji to, však u Paroubka je narváno...
A co teprve Čenda Pivec, přijede na sekačce do loketského amfiteátru? To by byl film! Škoda, že už mne Lynch předběhl...
15. 05. 2009 | 22:33

veverka napsal(a):

Problém je v tom pane profesore,že Obama je jen nastrčená loutka sloužící přesně těm lidem,o kterých píšete.
http://video.google.com/vid...
15. 05. 2009 | 22:35

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
že by doba nazrála?
Leváku, kdy vystřelíte z Aurory?
Abych to nezaspal. Asi ne. To zas bude rána!

Starý Maur?
Myslíte toho fousatého pána o kterém se tvrdí, že vše, co napsal o komunismu je do písmemne pravda a vše, co napsal o socialismu či kapitalismu (račte dosadit dle libosti) je do písmene lež?
15. 05. 2009 | 22:39

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:
kdyby mu k tomu pookřání dal důvod pouze příjezd Alexandrovců s vidinou nostalgického zavzpomínání ... tak by to bylo neskutečně skvělé.
15. 05. 2009 | 22:42

Kritik napsal(a):

Předchozí papež Jan Pavel II po pádu totalitní režimů proglásil: Co přijde po totalitě, bude ještě horší.

Podobnou předpověď vyslovil již dlouho předtím známý ruský pravoslavný kněz a teolog Alexandr Meň (viz audio na http://www.rozhlas.cz/radio... ). Ten hrůzy totality poznal na svou kůži a zažil takovou nenávist, že dokonce v době po uvolnění poměrů v Rusku ho neznámý pachatel zavraždil ranou sekery do hlavy. Přesto, že tento kněz a spisovatel zažil hrůzy komunistické perzekuce, tak prohlásil, že konzum, který bude následovat, přinese ještě horší stav morálního úpadku a lidské nesvobody.

Výše uvedený autorův článek je toho důkazem.
15. 05. 2009 | 22:43

grőssling napsal(a):

JC, pokud se domníváte, že kvalita ekonomiky se projevuje tím, že je na trhu vše na co si vzpomenete, tak potom asi bude opravdu nejlépe v US, které mají nakoupeno za astronomické dluhy vše i ty vložky z Číny.
15. 05. 2009 | 22:44

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa.
Rána to asi bude, ale nevím, jestli nám bude moc do smíchu ...

Já mám na mysli jiného fousáče. Toho, o kterém se mnozí domnívají, že je pravda vše, co napsal o kapitalismu jeho doby a lež vše, co napsal o socialismu a komunismu ...
15. 05. 2009 | 22:45

PatientO.T. napsal(a):

2 Pepa Řepa:
Mimochodem, Alexandrovci vezou sovy do Atén. Sami máme dost:

https://www.youtube.com/watc...
https://www.youtube.com/watc...
15. 05. 2009 | 22:52

LEVAK napsal(a):

Ad Kritik:
Profesor Ivan Sviták napsal:
"V některých případech je diktatura peněz horší než diktatura tanků!"
15. 05. 2009 | 22:56

Pepa Řepa napsal(a):

Stěnku Razina znám. Zpívali jsme to po hospodách. Orgán nevěděl, co má dělat.
15. 05. 2009 | 23:00

JC napsal(a):

grőssling,
Mě ani tak nezajímá kvalita ekonmiky jako kvalita života.
Já jsem momentálně s nabídkou zboží a služeb spokojen a proto nemám potřebu nikam odjíždět. Pokud ale vám schází ten "známý"
řezník,zelinář, trafikant, automechanik, vedoucí v elektro a železářství...doporučuji Kubu.
15. 05. 2009 | 23:00

PatientO.T. napsal(a):

A jedna předvolební, Pepo:
https://www.youtube.com/watc...
15. 05. 2009 | 23:02

JC napsal(a):

LEVAK,
A proto Sviták emigroval z ČSSR do USA. :-)).
Leváku pro dnešek stačilo, hrnete ze sebe jednu perlu za druhou.
15. 05. 2009 | 23:03

Pepa Řepa napsal(a):

Leváku, Ivan Sviták toho napovídal. Progresivní paralýza nezná hranice. Kanada nebo Kreml. Sviták nebo Iljič.
Vyšlo to nastejno.
15. 05. 2009 | 23:03

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
jo,jasně. Napsal jsem 2x komunismus. To ten Levák.
15. 05. 2009 | 23:05

PatientO.T. napsal(a):

2 LEVAK:
Ohledně prof.Svitáka vřele doporučuji:

"Di do hajzlu, ty sajrajte!"

(I.M.Jirous, Magorův zápisník, str.465,nakl.TORST, 1997)
15. 05. 2009 | 23:11

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Grosslingu,
na blog to není, byla to jen taková malá úvaha. Mohl jsem tam být 3 dny, ale nikdy mě nenapadlo, že bych o tom psal Poznámky nestačí na ucelený obraz a východiska. Inspiroval mě až pan Hořejší a Krize hodnot, Mediální teror, Spříznění v nouzi, Zmanipulovaná kultura, Síla okamžiku, Rabující zdroje, Usmíření než kanóny, Průměrní útočí, Mýty které mluví s Bohem, Fantaskní barvy polární záře, Ještěři jsou na ulici, Poslední chrousti vymřeli, Burza je živá, dýchá, Akcie, hadry namočené v éteru, Peníze, Karneval okamžiku, Náměstí rozumu, pohyblivé pýsky. Taková hesla jsem si psal do bloku. Jistě uznáte, že z toho se nedá nic dalšího udělat. Dobrou.
15. 05. 2009 | 23:17

Karel Mueller napsal(a):

JC:
To není perla, skutečně to řekl.

Proč to řekl? Protože diktatura peněz je anonymní a diktátoři - kteří jsou schopni kliknutím na klávesnici položit stát - mají takřka absolutní moc, ale nemají odpovědnost.

To se nedá říct o žádném diktátorovi z minulosti. Bylo na ně vidět a věděli, že když to přeženou, tak také mohou přijít o hlavu. Což se nejednou stalo.
15. 05. 2009 | 23:18

JC napsal(a):

PatientO.T,zdarvím
Sviták byl dobrej choler. Neklepla ho náhodou pepka z toho, že ho po návratu z emigrace nikdo nechápal ?
15. 05. 2009 | 23:18

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Nepochybuji o autentičnosti Svitákova výroku.
Za perlu považuji to, že autor tohoto výroku se utekl před diktaturou tanků k diktatuře peněz.
15. 05. 2009 | 23:22

prirodovedec napsal(a):

Milan Bukovecky: 15.05.2009 21:49:49 Velmi ctive - zvazte opravdu blog.
15. 05. 2009 | 23:27

af napsal(a):

Když v Americe zkrachoval obchod s těmi jejich domečky a kvůli tomu se mohlo málem složit světové hospodářství, tak kapitalismus je trochu zvláštní hospodářský systém.
Komunismu se vyčítalo, že skupina nebo vrstva lidí má div ne neomezenou moc, a je to bez kontroly. Teď je to totéž, a snad je to ještě hloupější.
Teď se spoléhají hlavně na to, že všechno se stejně vyrobí v "lidové" Číně.
15. 05. 2009 | 23:30

JC napsal(a):

Milan Bukovecký,
Člověče tomu se říká světabol..běžte na panáka a ono to snad přejde :-)).
15. 05. 2009 | 23:31

Karel Mueller napsal(a):

JC:
Bohužel on utíkal někam jinam, než do absolutní diktatury peněz. Kdyby byla tenkrát na západě absolutní diktatura peněz, tak to bolševici vyhráli ...
15. 05. 2009 | 23:35

Skogen napsal(a):

Největší slabinou je, že silní se stávají silnějšími. Chybí princip zachování rovnováhy, ani cykličnost ekonomiky nic v tomto směru neřeší, protože poměr bohatství se krizí nevyrovnává, nůžky se dále rozevírají. Obviňovat v takové situaci stát z deformování tržního prostředí je nesmyslné. Absolutně nesmyslné, protože samotný stát a jeho politika se s rostoucím vlivem mocných stává nástrojem trhu. Je to logické vyústění konkurenčních výhod a praktický projev už zmíněné tendence k monopolizaci. Stát je závislým prostředkem k dosažení cílů.

Jako jediné řešení se mi jeví někdejší vlkův postoj - rozdrobit, ve vztahu k celku marginalizovat, nepřipustit hypertrofii subjektů v kolosy, jejichž vliv na systém by se tak stal zásadním. Potíž je v tom, že vlivní těžko budou mít potřebu jít proti vlastním zájmům a bezvýznamní ničeho dosáhnout nemohou.
15. 05. 2009 | 23:48

Pepa Řepa napsal(a):

PatientO.T.
a víte, že to není blbej nápad?

Nemusí to být Lynch.
Kdysi tady běžel film Tančírna. Beze slov. Z koutů lezou obskurní figury a tančí.

Ve filmu Žvanírna by se taky nemuselo mluvit. Seděly by tam paka bušící do klávesnice.

Komunisti, anarchisti, modrý ptáci, socani, všechno možný. Co jedinec, to ouchyl.

Dalo by se to pojednat i globalizovaně. Přírodovědec s klokanem, nebo kde to je.
Vendlovou bych tam viděl s žehličkou, vás jak vytrháváte dvojku místo šestky, protože myslíte na blog alfa-samce z Hybernské.

Ty lidi by si žili každej svůj život a spojovala by jen blogovací obscese.
Aby to mělo happy-end, nakonec by se všichni sešli.

U Nešpora.
15. 05. 2009 | 23:55

Bagram napsal(a):

Vážení, ideologický pohled s tím nemá co dělat. Krádež je krádeží, ať ji spáchá ten či onen ...
Poku věhlasní kapitáni významných institucí věděli o chatrných základech a pyramidovém systému - měli křičet na poplach. Místo toho hamižnost a bezohlednost, touha pouze po vlastním prospěchu ( na úkor druhých ) vedla ke lhostejnosti k systému. Člověk vevrcholové pozici nemá odpovědnost pouze za hospodářský výsledek a pokud to připustíme - jedeme do pekel ...
15. 05. 2009 | 23:55

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
vy byste tam bušil do kláves a vedle by ležela Kateřina Brožová. Jak ji Darwin stvořil.
15. 05. 2009 | 23:57

Marty napsal(a):

Proc hledat racionalni vysvetleni, kdyz se muzou vymyslet konspiracni teorie ...
16. 05. 2009 | 00:16

Skogen napsal(a):

Marty, samotného mne poněkud znepokojuje, že by mne snad za určitých podmínek mohla povšechně vcelku racionální konspirační teorie oslovovat.. Rád bych se zbavil rizika, že snad propadnu paranoie, vysvětlete mi prosím, co je to ta tzv. "Bilderberg group", jakou asi by mohla mít motivaci se scházet a co by asi tak mohla řešit, když o svém tlachání nikterak neinformuje, pročež pro média je vzdor mimořádné kumulaci vlivných osobností krajně nezajímavou. Snad příležitost pochlubit se náramkovými hodinkami? Anebo cosi jako soukromý diskusní panel á la Libor Stejskal? Či tam dávají polévku zadarmo?
16. 05. 2009 | 00:27

Marty napsal(a):

Skogen: kazda dobra konspiracni teorie ma na sobe neco te pravdy a racionality :)

Kdyby byla Bilderberg group skutecne tak mocna, tak o ni nevime a uz vubec nevime, kde se zase letos setka a kdo tam bude. Ja bych to videl spis na takovy diskusni klub, kde si vsichni pripadaji strasne duleziti.
16. 05. 2009 | 00:31

Skogen napsal(a):

Marty: máte recht, po stránce logické bývá paranoikův konstrukt fascinující - s výjimkou východiska ;o)

Myslíte? Řekl bych, že řada účastníků, zejména politiků, si nemůže dovolit jen tak zmizet, aby byla schůzka skupiny zcela utajena. A vy, jenž horujete pro racionalitu, náhle přisuzujete těm nejvlivnějším pořádný kopec iracionality :o)
16. 05. 2009 | 00:38

Marty napsal(a):

Skogen: myslim, jelikoz jsem tam osobne nikdy nebyl :) Podobna setkani znam v mensi mire z ceske kotliny. Lide si pokecaji, trochu se pochlubi, ale ze by se tam dela nejaka velka rozhodnuti, to ne.

Ale uz jen moznost se setkat s tolika vyznamnymi a uspesnymi lidmi a moci si s nimi osobne popovidat, sdelit si informace, rady a ocekavani by stalo za tu cestu. Vubec by nebylo treba chtit ridit svet.
16. 05. 2009 | 00:43

Mara napsal(a):

Skepticky

15.05.2009 19:50:49, doufam, ze jsem jen pitoma a nechapu ironii ani nadsazku

i kdyz

Pepo Repo,
to vite ze baha'i cekaji v sidle svetoveho domu zpravedlnosti v Haife na eru Noveho Svetoveho Radu?

Pamatujete si na ten architektonicky skvost?

http://en.wikipedia.org/wik...

http://en.wikipedia.org/wik...(Bah%C3%A1'%C3%AD)

Dobrou.
16. 05. 2009 | 00:46

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že i vydarwinovaná brožová, musí být ke všeobjímajícím okolnostem a přilehlým nevlídnostem vždycky a zcela jedinečně a pochopitelně a zodpovědně neopakovatelně sqělá...
Veselé krizování a prasečí chřipkování...
16. 05. 2009 | 00:48

Mara napsal(a):

Dulezite upozorneni:

Na Floride (the capital of foreclosures) jsou pry k dispozici uzasne baraky za babku, pry nastal prave ted nejvhodnejsi cas k investicim 'once in a lifetime opportunity'!! Nebyt tech hurikanu....
16. 05. 2009 | 01:06

Skogen napsal(a):

Marty, strašně rád bych věděl, čím se tam Pehe chlubil. Jako pravdoláskař a stoupenec humanitárního bombardéra třeba takříkajíc laskal pravdu (polaskat značí poškádlit, ale rozhodně to nepřehánět), jenže on o tom nechce mluvit... Takže asi fakt nebyly výsledky. Hodinky, diskusní panel a polívka dohromady. Letos se prý bude žvanit o:

- The future of the US dollar and US economy
- US unemployment
- Depression or a prolonged stagnation?
- Enactment of the Lisbon Treaty,

takže vlstně nic co by se neprobíralo tady na blogu.. ;o)) S tém rozdílem, že tady si to můžete vždy přečíst a přátelé doc. Havla něco z toho prý dokonce vydali knižně. To bilderbergové jsou jiní strejci, je jich půldruhá stovka každý rok, ale nepustí ani chlup. Asi jsou si vědomi, že pozvánka do high society přece jen není nic neodvislého od přízně osudu.

Ale nic. Halvní je, že se točí a že barel už není za sto padesát.
16. 05. 2009 | 01:15

Petr napsal(a):

Ma naprostou pravdu, velka vetsin atech co kradli ma velke penize ulite jinde kde na ne nikdo nemuze. Komuniste znarodnili, to je pravda ale kazdy hlupak ktery na to poukazuje by si mel precist programy ostatnich velkych stran ze stejne doby, vetsina mela znarodneni v jejich programu. Jenze pouze manipulant dava dohromady znarodneni, ktere bylo treba, a rok 1948 ktery treba nebyl ale diky lidu Ceskoslovenska ktery dal ve volbach 1946 komunistum naprostou vetsinu, oni to zneuzili ale castecna chyba je na vasich predcich take.
16. 05. 2009 | 01:24

Jan Vaculík napsal(a):

Myslím, že se tu nepatřičně míchají tři věci:

Finanční krize vypuknuvší v USA je jedna věc. Nás přímo nijak moc nezasahuje, nepřímo ano; m.j. taky došlo k tomu, že už není možné dál zakrývat, že žádný mejdan netrvá věčně.

Pak je tu ovšem jedna věc, která s "americkou" finanční krizí až tak nesouvisí: prostě se ukázalo, že svět nepotřebuje tolik aut, kolik se jich vyrábí; že jedna věc je rozumná potřeba a druhá věc je autové obžerství. Bohužel, právě výroba aut pomáhala roztáčet kola světové ekonomiky; bohužel horší ještě o to, že tento aspekt platí hlavně u nás, protože jsme svoji ekonomiku s autíčkama nadměrně svázali.

Třetí věc je úzce spjatá z naší nedávno nabytou svobodou: svoboda znamená i svobodu upadnout a rozbít si hubu. Když tolik lidí dobrovolně svěřilo svůj majetek Viktoru Koženému i přesto, že tento se už v prvním antré etabloval jako zcela evidentní lhář, tak to o něčem svědčí. (Ten floutek nám přece představil svoje "Harvardské fondy", a přitom bylo rovnou jasné, že ty fondy nemají s Harvardem vůbec nic společného; až na to, že tenhle floutek se v Harvardu jaksi mihnul.
16. 05. 2009 | 01:51

Rufus napsal(a):

Nejvic se mi libi nazor Voida. Ja take zazil socialismus i ten nas dnesni kapitalismus, nastesti jsem ale dost dlouho zil i v USA a na severozapade Evropy. Pane profesore! Socialismus, to byl prece taky Tuzex, vekslaci, STB, vyjezdni dolozky, stranicke vybory, kradeze soukromeho majetku, nesvoboda, masaz mozku, neefektivni hospodarstvi, zakazane knihy a filmy, rusti vojaci, mupu mup, se sovetskym svazem na vecne casy a nikdy jinak, SSM, svaz pratel sovetskeho svazu, nekonecne a prazdne kecy na sjezdech a ostnate draty na hranicich, krome jineho. Proti tomu je kreditni krize v USA raj na zemi. Lidi jsou stejni vsude na svete, jen spolecnosti se lisi. Svobodou. Muj zebricek je jednoduchy: jakou sanci ma clovek, ze v systemu uspeje kdyz je: A] nadany, pracovity a ochotny hrat podle pravidel, nebo B] prumerny nadanim, neochotny pracovat ale zato ochotny podlezat, podvadet a bojovat nefer, typ gauner. Mam overeno, ze v socialismu a nebo geograficky vzato na vychode uspeje typ B mnohem snaze nez typ A. A naopak. Proto do USA odchazeji vedci, vynalezci, podnikavi a odvazni lide z celeho sveta. Protoze se jim tam lepe dari nez doma. Jiste, velke firmy vsude na svete maji velkou moc, cim dal vetsi, a ta korumpuje a svadi ke spatnostem. Divil bych se, kdyby u nas, v Rusku a nebo v Cine byli bankeri a velkoprumyslnici oproti USA svati. Je to spatne. Ale socialismus byl radove horsi, nejen po strance zivotni urovne. Svoboda je sladka a pravo na uspech vlastni praci je jedna ze zakladnich svobod a tu jsem ja v socialismu necitil. A krast v praci a budovat si z toho chatu, to neni pro kazdeho...
16. 05. 2009 | 02:25

sonic napsal(a):

Pane Hořejší,
nepročítal jsem diskuze, takže je možné, že budu po někom opakovat:
na konci říkáte: "ozsah ekonomické kriminality je v té liberalizované kapitalistické společnosti... nesrovnatelně vyšší". já vás ujišťuji, jako student ekonomie, že BEZ STÁTU by takový podvod nebyl možný. toto není chyba kapitalismu. je to zlý úmysl bankéřů, který by nemohl být uskutečněn, kdyby FED neměl možnost manipulovat s úrokovými měrami a kdyby kongres neodsouhlasil bail-out (což bylo zajištěno předem).
16. 05. 2009 | 02:33

Gerd napsal(a):

wbgarden,
uznejte, že oproti Vám je Broová podstatbě kepoší pohled (míněno bez urážky). Není to kdovíjaký dušvní titán, ale i hezká tvář se cení, tu Lucinka ODS nenabádne zato umí lépe zpívat.
16. 05. 2009 | 03:16

af napsal(a):

Rufus:
"A krast v praci a budovat si z toho chatu, to neni pro kazdeho.."

Teď je právo takové, že vlastníci a manažeři mají právo okrádat zaměstnance, a když chtějí, můžou vykrádat celé firmy. Copak snad ti lidé "hrají podle nějakých pravidel"?
Pravidla už žádná nejsou.
16. 05. 2009 | 06:18

Admirál napsal(a):

Jan Vaculík - ono to ale vypadá, že ta "svoboda", co jsme získali,už nemá obsah. Někdo ho vytuneloval.

Jinak asi nikdo nevolá po návratu před listopad 89, ale po redefinici cílů, ke kterým se jako společnost máme ubírat.

Taky mě vadí, že nám v podstatě vládne anonimní oligarchie. To je horší než konkrétní diktátor.
16. 05. 2009 | 06:46

grőssling napsal(a):

JC 15.05.2009 23:00:44

„Mě ani tak nezajímá kvalita ekonomiky, jako kvalita života. Já jsem momentálně s nabídkou zboží a služeb spokojen a proto nemám potřebu někam odjíždět. Pokud ale vám schází ten „známý“ řezník, zelinář, trafikant, automechanik, vedoucí v elektro a železářství…doporučuji Kubu.“

No věru, to jste vyrobil myšlenkovou perlu.
Jsem si jist, že kvalita života obyvatelstva by měla odpovídat stavu ekonomiky té které země. Velmi zjednodušeně, pokud chcete spotřebovávat víc, než na kolik ekonomika vydělá ( podle Vás jakou má „kvalitu“), znamená to, že si hodláte užívat na dluh, na úkor příštích generací. Přesně o to jde nejméně posledních 20 let v Americe, kde veřejný dluh činí nějakých 13 bilionů dolarů, ale nejspíš tam v obchodech seženete cokoliv. Většinou s označením Made in China a nakoupeno na dluh za čím dál bezcennější americké dluhopisy .

Včera ve 21:51:44

jsem odpověděl na informačně bezcenný příspěvek diskutujícího xyz.xx , který tvrdil, že u nás komunisté zdevastovali ekonomiku a dostali nás na chvost mezi rozvojové země. Na citaci z materiálu vydaného CIA pro rok 2007 jsem konstatoval nesmyslnost takového tvrzení a požádal jsem jej o zveřejnění informačních zdrojů, o které opírá svá tvrzení.
Vámi zmiňované profese jsem nepotřeboval, hlady jsem netrpěl, ani moje rodina ne. Žili jsme skromně a musím říci, že relativně šťastně. Nepatřili jsme k tehdejším privilegovaným, ale ani k disidentům ne, nejspíš na rozdíl od Vás, když dobře víte jak to chodilo.
Vadily mi jiné věci, než to, že si zrovna nemohu koupit pomeranče z Řecka a jsou jenom ty z Kuby. Jen nevím, zda mým výhradám budete rozumět. Vadila mi amúzičnost bývalého režimu a jeho neschopnost rychle reagovat na změny ve světě, která ani tak nebyla dána ideologicky, jako spíš rigidní vrstvou vládnoucích pantátů urputně se držících moci. Například Čína jasně ukázala, že se měnit dokáže a ještě přitom úvěrovat Ameriku. Ale to je na delší debatu .
Každopádně výkřiky jako u xyz.xx, nepodložené fakty k ničemu dobré nejsou.
16. 05. 2009 | 06:52

VOM napsal(a):

Pane profesore, včera jsem nahlédl do jedné zaplivané putiky. Probíhala tam panelová diskuze na téma Apollo na měsíci nikdy nepřistálo. Souhlas auditória byl téměř stoprocentní.
Vzpomněl jsem si na Jiřího Dědečka a jeho slogan v jedné písni: ... stejně žádnej New York není, je to jenom vymyšlený. Nechybělo mnoho a vmísil jsem se do diskuze, ale po rekognoskaci únikové cesty jsem došel k závěru, že kvapný ústup by nemusel vyjít. Takže jsem se nechal pouze poučit, že hledaná autobusová zastávka je nově za rohem a vypadl jsem.
Vás by tam ovšem přijali s otevřenou náručí. A pokud byste si vzal na pomoc LEVÁKA a pana Muellera, tak by success byl, vo tom žádná.

Ale jako úvodní příspěvek do předvolební kampaně komunistů dobrý. Příště napište něco údernějšího, třeba o redefinici cílů, ke kterým se jako společnost máme ubírat.

Věcně asi máte pravdu. Přístup americké vlády je blbý, ale o tom tu už psal kolega Zelený, že v Obamově týmu jsou titíž lidé, kteří v Clintonově administrativě na tenhle průser zadělali.
Ale stejně mně to vrtá hlavou. Komunisti fakt nekradli? A byli amíci na měsíci? A ten New York? Je to tak 50 na 50, řekl bych.
16. 05. 2009 | 07:19

Kalupínka napsal(a):

Pane profesore, je to marný, je to marný. Ti co nakradli, se nikdy k ničemu nepřiznají, oni už tu svoji špínu ani nerozpoznají, stud už dávno ztratili nebo ho nikdy ani neměli. Viz diskuze výše. Pomáhá jim nekonečný zástup služebníčků včetně novinářů, umělců, kteří doufají v nějaký ten penízek, kterého se jim za jejich snažení dostane. Zadělal jste si na nářez. Pochybuji, že vás podpoří z Vašich kolegů alespoň někdo.
16. 05. 2009 | 07:38

SuP napsal(a):

Hezkej Blog!
Ani jedna poznámka směrem k Hořejšímu. (pominu-li devótního vlka). A přitom je "skoro" všechno k věci.
Pepo Ř - ta představa "Žvanírny" je No-1 ! Je vidět, že jste básnik.
16. 05. 2009 | 08:13

jarpor napsal(a):

Pane profesore,

zdá se, že se plně ztotožňujte s tím kolegou, bývalým členem KSČ a s jeho, Vámi napsaným : "Šikovný podvod je přece základní metodou kapitalismu! Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží, je to přece jeho chyba, že je tak hloupý!"

Nebudu si kazit hezký den polemikou s debilními větami, bohužel, navíc z pera profesora.
Proto jen dvě poznámky :

Popíráte Marxe a Engelse, ti viděli základ kapitalismu jinde. Levicové názory jsem schopen pochopit. Demagogii a jejich nositele nikoliv.

Až si půjdete koupit k pekaři rohlík, až při skleničce vína budete chtít mluvit s vinařem o jeho práci, až půjdete k Vašemu lékaři, když Vás někde píchne, měl byste jim o té základní metodě, kterou i oni, dle Vašeho písemného vyjádření, používají, do očí říci.
Soudím, že oni si to budou schopni s Vámi "vyřídit" lépe, než já od klávesnice.

Dovolím si zakončit citátem jistého filmu : Chce se mi zvracet ...
16. 05. 2009 | 08:15

SuP napsal(a):

Hm - škoda. Než to člověk dočte a nasmolí text, už mu to někdo zkazí. Tak jo, jsou tu i poznámky autorovi.
16. 05. 2009 | 08:16

SuP napsal(a):

Jarpor -
ELEGANTNÍ!
16. 05. 2009 | 08:20

Holubář napsal(a):

LEVAK:
Ten P. Pithart mi připomíná scénku ze závěru Pyšné princezny:
"Všichni se musí mít stejně dobře, jako v zemi krále Miroslava". :-)
16. 05. 2009 | 08:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý gerde, co takhle vystoupit z anonymity a ukázat, co kromě toho, že mě máte tak vyjímečně rád, ještě umíte.., Jinak, mluvíte česky ? A ešče jinak, v usa se prý podvodné jednání nevyplácí..,ha, alcapone, a všelicí sinátrové se musej při těch jistě milých slovech obracet v hrobech, no a samozřejmě nesmíme zapomenout na ty superpoctívé obchodníčky s nemovitostmi, že. No je to, ostatně vždycky to byl, sqělý počin psát o tom, že ti druzí kradou a já jsem, podívejte se na mě, přece tak hezoučký a čisťoučký, tak mě /nás/ proboha už konečně zvolte kucí... No nekupte to. Zajímavé je že mě nikdo, nikdy nechtěl uplatit a to už v dobách hlubokého kunderismu jsem sesmolil i písemný návod...

KMOTŘÍČKOVÉ

Koupili mě
a mohu říct
že je to poměrně inteligentní
a spolehlivý
způsob
jsem vděčný
a tímto děkuji
protože
mohli mě taky zmlátit
zkopat do bezvědomí
podpálit mi dům
znásilnit ženu
a unést dítě
to všechno by mohli
kdyby chtěli
/ a já bych si mohl samozřejmě stěžovat
kdybych mohl.../
ale oni
poslali šek a
- bylo by nám ctí
a nesmírným potěšením
prosím
zařaďte se -

Jak račte vidět
forma dokonalá
suma okouzlující
možná dostanu
i řád
jsem přece jedním z nich
slušný člověk
řady
netrčím...

Veselé krizování a prasečí chřipkování., jo a nezapomeňte kupovat jenom české banány...
16. 05. 2009 | 08:36

Zacheus napsal(a):

http://video.google.com/vid... 435048689

K zajímavému blogu pana profesora si dovoluji - též pro zajímavost - doporučit ke shlédnutí video s názvem " PODRAZ JMÉNEM OBAMA "- tento snímek koluje na internetu.

I při jeho kritickém hodnocení podle mne nelze úplně popřít, že obsahuje také zcela nové ( a zdokumentované) informace o tom, co se v USA - bohužel i pod vedením současného prezidenta - vlastně děje.

Není to nic povzbudivého...
16. 05. 2009 | 08:51

Lila napsal(a):

Grössling

"...komunisti v ČSSR nehospodařili až tak zle"

Myslím, že člověk nemusí být zrovna ekonomem, aby nevěděl, že proces sovětizace Československa po roce 1948 vyvrátil naši ekonomiku během několika let z kořenů. V rámci "Železné koncepce" (později označené za velký omyl) byl lehký průmysl a naše další specifika důsledně likvidovány. Československo se přeorientovalo na těžký průmysl a výrobu tanků pro Stalinem chystanou novou válku. Naše hospodářské vztahy se Západem byly zcela podvázány a stali jsme se zcela zavislými na SSSR.

Ve výrobě oceli na hlavu jsme zřejmě trhali rekordy; ovšem za cenu toho, že se u nás přestalo "nakupovat" a začalo se "shánět".
Ekonomické problémy postupně narůstaly a Československo začalo nezadržitelně zaostávat za zeměmi tzv. kapitalistické ciziny. Heslo oněch let - dohnat a předehnat se nám nepodařilo naplnit dodnes. Čí zásluhou?
16. 05. 2009 | 08:59

Zacheus napsal(a):

Tak se omlouvám, ale přes moji snahu se mně nepodařilo řádně "přetáhnout" link videa "Podraz jménem Obama" do textu mého příspěvku. Ale nebude snad problém, aby si jej případný zájemce vyhledal na internetu sám. Děkuji za pochopení. Zacheus
16. 05. 2009 | 09:09

Čochtan napsal(a):

Pane profesore,
"..Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží,.." tak jsem blbec a ne kapitalista, protože ten zákazník už nikdy ke mně nepřijde. A to, co o mně bude všude vyprávět mi také zákazníky nepřivede. Takže rychle zkrachuji.
Ráčíte chápat ? Při Vašem vzdělání ?
16. 05. 2009 | 09:16

Tom napsal(a):

Tak nevím,celé jsem to přečetl,každý má své argumenty.No,dobře.Ale řekněte mi jenom jedno.Je v pořádku,aby tzv.bankéř vzal v prosinci 95 mil.dolarů měs.odměny a v lednu mu krachla banka?Je normální,aby někdo udělal letadlo a ukradl desítky miliard?Nebo aby se u nás 40 let poměrně hodně pracovalo a výsledky této práce byly v SSSR,Kubě a jinde?Takže v té lidské společnosti ta demokracie funguje nějak divně.Bez ohledu na ideologie.A je v silách společnosti to změnit? Já nevím....
16. 05. 2009 | 09:19

Josef K. napsal(a):

Předně, je dobré rozlišovat mezi "kapitalismy"...On není jeden, jako nebyl jeden socialismus, ale je mnoho podob kapitalismu. Některé hamižnost lidí krotí lépe, jako kapitalismus německý, holandský, švédský či dánský, někeré jsou v područí hamižnosti, což je příklad UK, USA či Itálie.Slovanům (v geografickém pojetí, nikoliv genetickém) je bližší anglosaský svět, protože je to svět, který věří na zázraky a spiknutí a nemá chuť namáhat se tím, co opovržlivě nazývá "sociálním inženýrstvím...", totiž tím, že člověk je bytost, která žije v tlupě a tlupa musí mít nějaká pravidla, aby přežil nejen jednotlivec ale i ostatní,protože jinak vše postrádá smysl. Ad absurdum, minimálně v tom, že nakonec zvítězí-přežije- jenom jeden a po jeho smrti tlupa mizí. Slovansko anglosaský kapitalismus není o vzdělání (jak svědčí celá komercializace UK a USA vysokého školství s velkými sociálními omezeními), ale o expanzi a kradení zdrojů pod vlivem hamižnosti (vzdělanci odcházejí do USA s vidinou osobního blahobytu) nebo na druhém konci o světle na konci tunelu bídy - "jednou se budete mít lépe, hoši a dívky" ( jak je tomu v Rusku a i v Čechách, což je takový feudálně sovětsko komunistický kaptalismus). Patrně odtud se bere ten český výsměch sociálnímu státu (což je ten kapitalismus ve prospěch tlupy i jedince), navíc podpořený českým nacionalismem, vždyť jde o německý patent, ne? Takže nejde o kapitalismus či socialismus, jde o přežití a o střízlivou a odpovědnou lidskou existenci. A tato střízlivost je "mravností". Ovšem, jak ji hledat v zemi, kde šedesátiletí samečci rodí děti s dvacetiletými kráskami, vrcholem sociálního postavení je luxusní vůz a ochranka a zákon, dohoda většiny na pravidlech, je jen pouhý žvást jak pro soudce, tak pro "kapitalistickou jednotku?" Kde zarytí karieristé minulého sovětského režimu prezentují "kapitalisty" ryzího ražení ( a to nejen součsný premiér a prezident) s ústy plnými svobody a demokracie a pohrdáním nad oním bývalým režimem? Měl jsem možnost potkat pár českých oligarchů i současných politiků a je mi jasné, že elitami se v této zemi stali ti, které ne tak dávno nazývali " lumpenproletariátem". Od dob soudruha Husáka nic nového: protože všechno není tak jak to je, ale tak, jak se to pojmenuje...
16. 05. 2009 | 09:23

A.T.M. napsal(a):

Nezapomínejme na roli Číny a jihovýchodní Azie v zapřičinění krize. Všechny velké nadnárodní společnosti (u kterých se vlastně ani skutečně neví kdo je vlastní) přesunuly svoji hlavní výrobu (množství) do těchto, dříve rozvojových států. Stamiliony rolníků vekovanů nahnaných do montoven za pakatel, ekonomika tvrdě řízená komunisty, celý svět zaplaven jejich výrobky.Likvidace národních průmyslových odvětví, tam v Azii je původ a ohnisko celosvětové krize (+ finančníci z USA). Masmédia pouze lžou a lžou.
16. 05. 2009 | 09:25

vlk napsal(a):

SuPe

nějakou dobu jsi byl fajn. Oponent z druhé s trany. na férovku. Pak jsi s e začal měnit v demagoga, teď už jsi jenom demagog. S potřebou osobního útoku.
Už jsem tu byl takovými jako ty obviněn úplně ze všeho s vyjímkou devotnosti. Tak to nenapadlo ani větší borce než jsi ty. Neměl bys používat cizí slov a, kterým nerozumíš.

A uděláš dobře, když si ušetříš osobní výpady na mojí a dresu. Protože už dávno nejsu frajer.

A mě bys mi tu devotnost třeba nějak dokázat.Bud e to hodně těžké, když konstatuji ne že prof. Hořejší, ale prof. Black má pravdu a že totéž, co píše on tady už prezentoval pan Miller a třeba i paní Claire.

a pokud náhodou za devotnost považuješ upozornění že to autor schytá, až dorazí tací jako ty? No to bylo upozornění na skutečnost , která nastala hned po tom, co jsem ono upozornění napsal. A zatímkončí příspěvkem, který tyjsi označil za ELEGANTNÍ.

Skvělé! k tomu timohu jen gratulovat.
16. 05. 2009 | 09:27

juvel napsal(a):

pro Jarpor 16.5. 8:15:56
Pane, proč křivdíte p. profesorovi a připisujete mu nepravdivé pohnutky? P.profesor na závěr svého blogu jasně říká: "nechci, aby kapitalistický a svobodný systém zkrachoval na hamiždnosti a zlodějství..."

To, že si ještě můžeme koupit rohlík, jít k lékaři, popít víno a.t.d. je proto, že stále ještě existují lidé, kteří hamiždnosti a chamtivosti úplně nepodlehli tak jako určité vysoké vrstvy v americe a jinde. Ale to bylo vždy, za Rakouska, za komunistů i nyní za kapitalismu. Jde o to, aby zdravé a morální postoje nebyly převálcovány bezohlednou honbou a soutěží za ziskem. A to opravdu hrozí. Na zvracení je zatím snad ještě brzo.
16. 05. 2009 | 09:27

vlk napsal(a):

A.T.M.

váš pohled částečně sdílím. Ano ,Čína je rozhodně nový fenomen. A bud e čím dál významnější.
Nicméně neměl byste přehlížet dva základní faktory:
- kdo přesunul do Číny výrobu. To Číňané nebyli!
--kdo nutil US žít tak šíleně na dluh za peníze čínského rolníka, že s evytvořila takováhle bublina.

Takže masmedia nelžou.
16. 05. 2009 | 09:30

juvel napsal(a):

pro Čochtan 16.6. 9:16:49
Pane, s touto poučkou k tržním mechanismům jsem se setkal poprvé po r. 1989, tvrdil to V.Klaus. Praxe ukázala, že platí jen velmi omezeně. Za určitých podmínek, v určitém prostředí. Klaus tvrdil, že trh naučí lidi poctivosti a morálce. (Že to trh nenaučil třeba pražské taxikáře?)

Je to stejné, jako když komunisté měli poučku, že společné výrobní prostředky naučí lidi uvědoměle a poctivě pracovat, protože budou pracovat na svém. Také měly jen velmi omezenou platnost. Oboje poučky jsou stejné bláboly.

Nabízí se uzavřít to jako Vy: Ráčíte chápat? Při Vašem vzdělání?
16. 05. 2009 | 09:47

Vojtěch Tlustý napsal(a):

pro Juvel: Právě jsem chtěl něco podobného napsat. V definicích liberalismu se objevuje mimo slovíčka svobodně, také spravedlivě a odpovědně. Tak by měl vypadat ideální stav. Jenže to evidentně nefunguje. Aby si společnost zachovala svou sebezáchovnou funkci, tak by se proti takové nefungující ideologii měla bránit.

Jenže jak? Nejlogičtější odpovědí jsou potom regulace, zákony. Bohužel bude muset převládnout negativní motivace (nemyslím v tom pejorativním smyslu:o)), do doby než se podaří nějaká náprava.

Mají vůbec manažeři nějaký etický kodex? Pokud ne, vůbec by jim neuškodil.
16. 05. 2009 | 10:05

JC napsal(a):

grőssling,
Tak abych to vzal od začátu.
Hmm,život na dluh v USA. Pravda, ale nejdřív než začnu někoho kritizovat, bylo by dobré si zamést na vlastním evropském, potažmo českém dvorku. Ono vážený jak v USA, tak v Evropě/CZ nevyjímaje/ žije valná většina těch co se nezadlužují a když tak svoje dluhy platí.Jsou to lidé, kteří nikdy nebudou volit populisty Paroubkova střihu, protože je prostě k životu nepotřebují. Cínu do toho prosím nepleťte ani náhodou. Tento komunisticko - kapitalistický konglomerát ještě sám neví kam se vrtnout.
Psal jste jak jste si žil "relativně" šťastně za bolševika.
Víte mám problém abych vám věřil. Téměř vždy z toho čouhá "z nouze ctnost". Mám problém věřit někomu, že je vegetarián, když na kilo masa musí pracovat celý den, mám problém věřit někomu, že ho cestování za hranice nebaví protože u nás je také hezky, když jsou hranice zadrátovány.
Jistě, že za komunistů nikdo netrpěl hlady.Chyběla tu jedna velmi podstatná věc/tedy mě na rozdíl od vás/ a to ta zprofanovaná svoboda. Tá svoboda totiž souvisí naprosto se vším.Začíná to tam, že mě nikdo "politicky"nekecá do života a končí tím, že mi dává na výběr jestli se ze mě stane tupý kapitalistický konsument, filosof nebo něco mezi tím.
16. 05. 2009 | 10:06

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

"zdá se, že se plně ztotožňujte s tím kolegou, bývalým členem KSČ a s jeho, Vámi napsaným : "Šikovný podvod je přece základní metodou kapitalismu! Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží, je to přece jeho chyba, že je tak hloupý!"

Je POZORUHODNE, JAK NECHAPATE SMYSL PRECTENEHO TEXTU.
Dobra, mozna jsem to rekl malo polopatisticky, tak jeste jednou:

Ja povazuji svobodnou spolecnost zapadniho typu zalozenou na lidskych pravech, svobode a socialne-trznim ekonomickem systemu (t.j. "rozvinutem kapitalismu") za to nejlepsi, ceho lidstvo zatim dosahlo.
V ZADNEM PRIPADE SE NEZASTAVAM "REALNEHO SOCIALISMU", ktery jsme tady zazili - byl to ekonomicky neefektivni, opresivni, hnusny rezim.

Prave proto, ze povazuji svobodny kapitalisticky "zapadni" system za dobry, mi velmi vadi, ze ho nici bezohledni velkoformatovi zlodeji a jini mocni lumpove.

Mel bych take dodat, ze ja, stejne jako W.K.Black, nemyslim, ze se jednalo o nejake predem proorganizovane spiknuti (nekde v Bilderbergu se sesli v roce 1990 Madoff, sefove Enronu, AIG, Reagan, Clinton, Bush, atd. a vsechno pekne naplanovali a rozdelili si ulohy).
Samozrejme, ze se to rozbehlo spontanne - ale verim, ze odbourani vsech tech regulacnich mechanismu bylo do znacne miry motivovano vidinou toho, jak na tom nepoctive nekdo enormne zbohatne - prave tak, jako verim, ze i vsechny ty tunely u nas nebyly jen vysledkem momentalni inspirace samovolne vzniklymi podminkami, ale do znacne miry byly ty podminky zamerne vytvoreny politickymi organizatory privatizace a jejich loutkari v pozadi.

Je zvlastni, ze nekteri "pravicovi" jedinci jsou tak ideologicky zaslepeni, ze jim nevadi ani ti lumpove jako Madoff, sefove Enronu, AIG, atd. a jejich politicti komplicove na nejvyssich mistech (zvlaste v USA), a vystaci si s neustalym omilanim zcela neaktualnich protikomunistickych frazi.

Stale si myslim, ze krome zlodejsko-podvodne-dluhoveho kapitalismu, ktery se bujne rozvinul v poslednich 20 letech, je mozny "solidni" a slusny kapitalismus.

Jestli zvitezi ta zlodejska varianta, rychle zmizi i svoboda a vseobecna prosperita.

Registruji s udivem, ze rada diskuteru povazuje takovy nazor za jakysi "bolsevismus". Zajimave...

..
16. 05. 2009 | 10:12

Michal Macek napsal(a):

amici maj odjakziva dost agresivni obchodnickej styl,velmoc ktera je schopna prodavat zbrane obema stranam konfliktu a ktera jako v pripade WWII dodava material spojencum ve forme "pujcky a pronajmu" asi moc skrupuli nema.takova koupe Manhattanu od indianu za hrst koralku je taky povedenej kseft :)
16. 05. 2009 | 10:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Čochtan:

"...tak jsem blbec a ne kapitalista, protože ten zákazník už nikdy ke mně nepřijde. A to, co o mně bude všude vyprávět mi také zákazníky nepřivede. Takže rychle zkrachuji."

Ano, tohle jsme slyseli od Klause, Jezka, Dlouheho a dalsich "vynalezcu kapitalismu" v 90. letech.
Jenze brzy jsme se presvedcili, ze je spousta zpusobu, jak to takovy podvodny podnikatel zvladne:
Pokud treba podvodne proda neco za miliardu, vubec mu nevadi, ze uz od nej nikdo nic nekoupi...
Nebo svoji podvodnou firmu prejmenuje, najme si nejakeho "bileho kone" a vesele bude podvadet dal - lze opakovat mnohokrat po sobe...

"Ráčíte chápat ? Při Vašem vzdělání ?"

Spravna otazka - mohu ji tedy polozit i vam?

..
16. 05. 2009 | 10:22

SuP napsal(a):

Vlku -
zkrátka, někdy se nedaří. Co s tím? Ty ses dožadoval náboženské policie, dostals ji. Pan profesor hází všechno svinstvo do jednoho pytle s tím dobrým, čeho je sice většina, ale dohromady to pak vždycky vypadá jako svinstvo. Tak se v tom ještě trochu víc porejpejte, ať ty vaše levicové ideály vyniknou.
16. 05. 2009 | 10:27

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vážení levolevíleváci, esli ste si neráčili přes vaše předvolební krokodýlkové slzičky všimnout, tak se v této zemičce i přes plačkobrečky a furt natažené dlaničky máme nejlíp za posledních stotisíc let. Já chápu, že se nám furt snažíte namluvit, že ta parkoviště před rozmanitými kaufdvorky pravidelně zaplňují předvším tuneláři a jiní klausové, ježkové a dlouzí a že tady bylo líp když jsem měl dvatři hrubého a mikina stála třista, když byla, barevný televizor dvacet táců, když byl, no a o těch všelikých zaparkových naleštěných vozítkách rači ani nemluvím. Víte jak dlouho se čekalo na bakelitový zázrak jménem trabant a kolik stál ?
Veselé krizování a prasečí chřipkování..., jo, a nezapomeňte kupovat jenom české banány....
16. 05. 2009 | 10:55

vaclavhorejsi napsal(a):

wbgarden:

Rozhodne nepopiram, ze se v posledni dobe mame jako nikdy predtim, a jsem tomu velmi rad.
Myslite, ze tato skutecnost by mela byt duvodem k tomu, abychom neupozornovali na lumparny, ktere se deji, a jen nadsene a loajalne vzdavali diky za to, ze se mame lip nez za komunistu?
..
16. 05. 2009 | 11:02

LEVAK napsal(a):

Ad VOM:už po několikáté se ptám zde různých diskutujících co vlastně všechno komunisté rozkradli? Když tedy ano,komunisté rozkradli všechno, tak potom co vlastně tu nakradli a rozkradli Kožený,Krejčíř a další privatizéři?Nekřivdí se jim?Nejsou obviněni neprávem?Nechce si někdo udělat politické body a nechává je neprávem účelově stíhat a při tom oni kradli jenom virtuálně protože,znovu to opakuji,komunisti podle Vás a dalších zejména modrých a černých bratří,všechno rozkradli!
Proboha už mi to někdo vysvětlete?Není to nějaké perpetuum mobile?
16. 05. 2009 | 11:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že ani netušíte jak já jsem rád, že vy jste tak rád... A ešče rači bych byl, kdyby z vašich jistě libě mravokárných písmenek netrčela ta předvolební rudá, jak já z bot..
Jinak, ukažte mi, prosím, na světě zemi na kterou by ta vaše supermoralitka nepasovala...
Veselé krizování atd, atd,atd
16. 05. 2009 | 11:12

LEVAK napsal(a):

Ad Rufus:člověče vzpamatujte se!Pro Vaše vystřízlivení si dovoluji zde uvézt tento citát:
„Kapitalismus je závislý na tom,že lidé v naději, a to často klamné naději,na zbohatnutí velice usilovně pracují, a přispívají tak ke zbohatnutí jiných lidí.“
„Nový obraz budoucnosti“ napsal největší filosof podnikatelství Charles Hardy,brožura byla vydána v Management Press s laskavou podporou britského Knot How Fundu.
16. 05. 2009 | 11:15

Acidburn napsal(a):

Mne fascinuje, jak v každé krizi je třeba ihned, co nejrychleji najít viníka, naházet na něj všechno, zdůvodnit to spiknutím obřích rozměrů (jiná než obří spiknutí prostě nemohou být) a pak přejít k důsledkům - všechny "lumpy" vyházet a na jejich místa dosadit "ty správné" lidi.
Čím víc "lumpů" se odhalí, tím víc prázdných seslí po nich zbyde - seslí, na které se posadí ty správné, zkušené zadky (které nebyly schopné ty sesle obsadit normálně).
Samozřejmě není třeba příliš sofistikovaných zdůvodnění a vysvětlování - stačí prostý apel na nejnižší lidské pudy, což je závist a výsledek se dostaví sám (podívej, Joe, ty svině si lítaj vlastníma letadlama, když je krize).

To, že o žádné spiknutí nejde, že prostě jen špatně nastavený bankovní systém demokrata Clintona, který zkroutil tržní mechanismus povinnými půjčkami, vedl až ke krizi, se teď, když je prezidentem "změna a naděje" Obama, prostě nemůže říct. To, že řešení ve stylu New Deal nefungovalo, se teď, když se do podniků lijí miliardy (místo aby se nechaly zkrachovat), taky nemůže říct.

Nikoli tržní mechanismus, ale jeho deformace socialisty všeho druhu nakonec vedou ke krizi.

Váš výkřik o rozsahu ekonomické kriminality, pane Hořejší, ani nemá smysl komentovat. Ale dost to o Vás vypovídá.
16. 05. 2009 | 11:20

LEVAK napsal(a):

Ad jarpor:
Nakladatelé v Německu,ve Francii,v celé EU,v Americe i v Austrálii,na zbankrotovalém Islandu i ve stagnujícím a přestárlém Japonsku mnou si teď ruce.Zvýšila se poptávka po Marxovi.Každý si chce přečíst Kapitál.A učte-li ho,žasne!
16. 05. 2009 | 11:20

juvel napsal(a):

pro wbgarden 16.5. 10:55:43 :
Pane, k Vašemu komentáři se hodí připomenout, že když se Titanik začal potápět, na horní palubě hrála hudba,jedlo se, pilo se a tančilo se. Rozumní a přemýšliví lidé si dělají nyní oprávněnou starost, jestli západní civilizace není v situaci Titaniku.
16. 05. 2009 | 11:26

patriot napsal(a):

Autor:

Závěr vašeho článku je velmi přesný. Pro mne osobně však nejde o obavy, ale o skutečnost jasnou jako slunce na modrém nebi.

Nevídaným podvodem na občanech je především celá reálná demokracie. Jde o systém stvořený zloději pro zloděje.

A že by se s tím mělo něco dělat? Aktuálně prasklo na anglické politiky, že kradou a kradou… A co myslíte, že se stane? Akorát se o tom bude demokraticky žvanit.
16. 05. 2009 | 11:26

Acidburn napsal(a):

To patriot:
tohle už kdysi říkala spousta lidí v zemi sousedící s tou naší - o vyměklých mozcích liberálních ekonomů, o demokratické žvanírně, o politických lumpech a tučných břichách - nakonec to vedlo leda do ekonomické recese, nebýt přechodu na válečnou ekonomiku (centrálně řízenou).
No, Goebbles a spol. se musí i po smrti radovat z toho, že jejich lži dodnes řada lidí opakuje.
16. 05. 2009 | 11:31

Milan Bukovecký napsal(a):

Stroj na peníze

Skupiny vášnivě diskutujících Arabů zdržovaly, prodíral jsem se mezi nimi, parašutisté obsadili letiště Šeremetěvo, na čelní stěně stál jeden vedle druhého, přistávaly a odlétaly speciály, zeptal jsem se, abych pak doma vyprávěl, jaká v Moskvě byla mela, Saddám Husajn přepadl Kuvajt, v předzvěsti války začali mrchožrouti shánět deky, plynové masky, konzervy a léky, šmejdilo se po skladech Rudé armády, George Busch se po měsících vyjednávání obtočil ručníkem, vyšel z koupelny a než se utřel, bylo po válce, jeho podsaditý generál přijímal v přehlídkovém džípu hold opilé ulice, prastaří hegemoni mávali jako Římani praporem vítězství a později, po zpatlaném míru, obrátil se na mě jeden známý, jestli bych nepomohl jeho kamarádovi, musel utéci z Kuvajtu, měl tam továrnu, byl ředitelem banky, velmi šikovný a okatý Arab a v den, kdy za mnou přišel, měl prázdné kapsy, zlaté hodinky a francouzskou manželku, poťukal si na kolaborantskou hlavu, mlsně se prošel po kanceláři, sedl si do kožené sedačky, rozhlédl se po obrovské vstupní hale, zvědavě přeměřil čerstvě zprovozněný bazén, nakoukl do sauny, spočítal auta v garáži, přehlédl obrazy na stěnách, poznal i originál Filly, vyndal ze saka list a pomalu zacitoval: Jsem Libanonec. Z Bejrůtu. Nejkrásnějšího města na světě. Všechno mi zkonfiskovali. Potřebuji malý byt, dálnopis, telefon, fax, auto. 50 tisíc dolarů na rok. Dám 3% úrok za měsíc a náklady si hradím sám! ještě zastavil hodinky, znechuceně si sedl na zadní sedadlo Mitshubishi Sigma Americký bastardi! Takové luxusní auto! řekl, jeli jsme na oběd, hrál si se svítilnou, manipuloval s ovládáním klimatizace, dotýkal se kůže, marně očekával atmosférický hluk, ne však od exportní verze na Jenkyjský trh, žrádlo pro amerického Satana, nenáviděl je a i když jsem mu nekývl na jeho požadavky, měl jsem své zkušenosti s ruským Židem, pracoval pro nás, zařídili jsme mu 3+1 v Kodani, telefon, Fax a sekretářku, dali do hry 80 tisíc dolarů, ale předtím jsme o tom diskutovali, nevěřili, že by mohl něco vydělat, vůbec jsme nevěděli jak to chodí, rozuměl tomu jenom Kalvach, 13 let byl jeden z nejdůležitějších lidí na Zlaté burze, jeden ze čtyř co pokládali lahve na odpolední fixing, dalších 16 let byl ředitelem banky v Tokiu Budu spát 4 hodiny, to když slunce pluje z Japonska do Singapuru! sliboval, začal volat do Zlatých abtajlunků bank, pracovali tam jeho kamarádi, za rok vyprodukoval 400% vloženého, zírali jsme, jakékoliv další volné peníze jsme přihazovali, pracovalo pro nás Zlaté tele, ale jako každý Žid byl chorý na plíce, také už hodně starý a choulostivý, jeho mladičká manželka nás přemlouvala Dělejte si tu jeho práci sami! , seděli jsme u nich doma, s kostkou cukru v puse pili čaj, Karel do mě šťouchnul, viděli jsme ji celou nahou, šla z koupelny, nechala schválně otevřené dveře, nahá žena s cizími muži, Kalvach byl na jakémsi vyšetření, několikrát proplachtila v živém filmu, v řízené vášni nás rozhodila nesmazatelnými kruhy nátlaku, chladnokrevně obtočila naše slabosti, byli jsme vzrušeni, pohanský ďábel nám zvedl ocasy, zahnul je do damascénské šavle, Karel ji ostřím oholil a už nikdy jsem Kalvacha neviděl, ale její židovský klín, těžká manžeta stydkých pysků, okruží pochvy, nás rozčtvrtily Úplně jsem v ní zešílel řekl hříšník schoval jsem do ní úžas tak ji popisoval, její orgaistické výkřiky, chtěl jsem všechny podrobnosti, visel mu na rtech a když Arab ukázal fotografii své manželky, připomněl historii obchodu se zlatem, automaticky se mi vybavila Ráchel Kalvach, řekl jsem ano koupil v bazaru malé auto, nehezký nábytek z Ikey, ze skladů pošty dostal za pár babek úplně nový dálnopis a pak jsem trpělivě čekal až sejde z prvního patra dolů, přinese do kanceláře splátku, ukáže mi útržky z dálnopisu, Merrill Lynch potvrzoval zisky a jakmile vrátil peníze a dalších 100% přiložil navíc, pochopil jsem pravdu o inteligenci, systém aplikace matematických vět a začal číst „Alenku v říši divů!“

Poznámka: myslím, že nemůže být problém se z krize dostat. Vybral jsem jeden ze svých experimentálních textů.
16. 05. 2009 | 11:35

tata napsal(a):

pane SUP

Zpočatku sem chtěl tleskat ovšem pak sem nepochopil to elegantní jedno popíra druhé.

NEVIM domníval sem se že jsme se shodli že osobní uražky bez příčiny sem nepatří,notabene když autor většinou přenaší myšlenky druheho,navic je napaden za to co nenapsal,ano mužu polemizovat,vyslovit nesouhlas,mohl byste aspon zaregistrovat že to vlasně bylo napsano kvuli vyroku pana vlka.takže to elegatní nemužu pochopit,protože toto bylo hodně pod urovní pana jarpora,,,,,je to vaš nazor na ktery mate narok zasebe píšu hodně slabé a ješitnost nabyvá hodně velké rozměry.
P.S. POD PANEM Švejnarem sem odpověděl asi ste to nečet bylo to nepochopení,tim že sem to špatně formuloval.
pane Jarpor,,,,,kde ty lonské sněhy jsou?,,,,zařazujete se někam kde strací smysl diskutovat škoda.
16. 05. 2009 | 11:37

LEVAK napsal(a):

Ad Acidburn:
Deset nacistických tezí k světové ekonomické diskuzi:
Diskuze o zvláštním postavení Německa na evropském kontinentě a v OSN v poslední době(rok 1994) opět zesílily.Nebyl to jen odezva na iniciativu spolkové vlády o vytvoření zvláštního evropského jádra,ale i nedávná vystoupení bývalé britské premiérky.Přímo v Praze se vyslovila proti Evropě vedené Německem a v Londýně na jeho adresu prohlásila,že postupuje podle plánu,který vypracovalo nacistické vedení již během války.Plán byl uveřejněn v listopadu 1943 v 22 čísle časopisu SIGNÁL vydávaném vrchním velitelstvím wehrmachtu pro evropské země kromě Německa.Údajným autorem článku "Deset nacistických tezí k světové ekonomické diskuzi" měl být prof.Hunke.Z celého textu však vyplývá,že byl vypracován v nejvyšších kruzích.Bylo to v době,kdy Říše byla poražena v bitvě u Kurska, vytlačena z Afriky a spojenecké jednotky stály v kapitulující Itálii.V samotném vedení se vedly ostré diskuze co dále,na Hitlera byl vyvíjen silný nátlak,by uzavřel mír s Ruskem a postupně se dohodl se západními spojenci.Sen o "Velkoněmecké říši" byl v nedohlednu.Komentář k tézím je velmi obsáhlý, ale plně odpovídá těmto bodům:
1.Řízení hospodářství
2.Každému právo na práci
V souladu se zásadou vedeného hospodářství je minimální politický požadavek:naprosté prosazení práva na práci,který vychází ze skutečnosti plné zaměstnanosti a kdykoliv z toho vyplývající branně hospodářské nutnosti.Oba principy jsou ve válce a v míru závaznými normami pro německou hospodářskou politiku.
3.Udržení soukromé iniciativy
4.Zachování soukromého vlastnictví
5.Kontinentální spolupráce.
Německý pořádek a nároky Německa na vůdcovství v Evropě jsou výrazem německé národní velikosti a německého příspěvku k bezpečnosti kontinentu.Neznamená to mocenský nárok ani pokus o vykořisťování.Slouží daleko více k vyřazení prostorově cizích mocností a obnovení sousedské spolupráce.
6.Autonomie jednotlivých ekonomik
7.Mezistátní hospodářské vztahy
Evropské hospodářské společenství se zakládá na uznání principu vzájemnosti a zásadě dlouhodobých mezistátních hospodářský vztahů.Tvrzení Britů a Severoameričanů,že mezistátní hospodářské vztahy kontinentu v současnosti znamenají,že Německo žije z plenění Evropy,jsou falešná.Posouzení obchodní bilance evropský států ukazuje, že Německo dodává více než před válkou a že clearingová pasivita je vesměs projevem politickým,v důsledku toho,že Německo vede boj proti cizím mocnostem za celou Evropu.Německo neplení Evropu,ale umožňuje i během války funkci ostatních národních ekonomik.
8.Vzájemná pomoc
9.Zámořská výměna zboží
10.Cíl-zvýšení životní úrovně
16. 05. 2009 | 11:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že co svět světem stojí, nikdy nebylo, aby západní civilizace nebyla v jakési situaci. Tak to u nás na světě prostě chodí...
Nezapomeňte kupovat jenom české banány, spasíte vesmír...veselé krizování
16. 05. 2009 | 11:44

siven napsal(a):

Acidburn - napadá mě formulace "dialog slepých s hluchými".

Nepopírám, že nějaká individua zde kritizují systém jako takový. Z čtení vašeho příspěvku však lze vyvodit např. i závěr; že za všechno může jiný špatně nastavený systém a s personifikací si vystačíte osobou pana Clintona.

Neleží vám tedy na srdci např. konkrétní skutečnost, že za osudové chyby jsou některé klíčové existence z bankovního sektoru paradoxně ještě odměněny?
Aha, to ze mně asi mluví závist. Jsem pravděpodobně frustrován momentálním měsíčním mámením faktury z někoho, kdo po mně žádal poskytnutí nadstandardu v rekordním čase. Tfuj, že se nestydím. Ti chudáci, kteří nadstandardně profesně POCHYBILI, si přece zaslouží nadstandardní odměnu mj. i za prožitý stres. Že mi není hanba, takhle závidět.
16. 05. 2009 | 11:49

Pepa Řepa napsal(a):

Leváku, nespletl jste se?
To, že shání dneska každý-včetně Rumcajse- kapitál, nemusí znamenat, že shání ten Marxův.

To Gerd
jo tak ono už je to tak daleko, že je to souboj maskotů, hezkých tvářiček?

Lidovec má Vlastu, modrej pták Lucinku a socan Brožovou?
Nevadí, i my Balbíni nasadíme žolíka. Calamity Jane od Mládka.
16. 05. 2009 | 11:50

Eva Kindlová napsal(a):

Hezký den všem diskutujícím,

já se do debat pana profesora Hořejšího nemíchám, vyžadují dost velký rozhled a míru vzdělání a necítím se tedy většinou kompetentní. Ale tady bych si dovolila napsat, co mě při čtení napadlo.

Když si člověk pořizuje program, na základě kterého bude např. počítač pracovat, musí si nejdříve vybrat program a i pak zvolit nějaké nastavení. Pak může provádět velké množství různých operací s ten program mu pak je k užitku. Není nedůležité, co hodlám s oním programem řešit a k čemu mi má sloužit. Zatím, pokud vím, neexistuje program, dokonale pokrývající "všechno". Mimoto když je PC zastaralé, špatně funční, má malou paměť apod., všechna snaha je předem určena k neúspěchu.

Trošku podobné mi to přijde s tou společností a způsobem, jakým žije. Teorie je vždycky daleko za praxí a schopnostmi, někdy až na hranici sci-fi.

Takhle nějak podobně cítím rozdíly mezi socialismem a reálným socialismem, kapitalismem a kapitalismem v praxi. Obě tyto společenské teorie mají nějaký opodstatněný základ. Obě svá plus i minus. A obě nějakou "daň" za uvedení do praxe.

Morální osa, která protíná každou společnost, je prostě o tom, jak jsme jako jednotlivci a pak výsledně i jako celek nastavení. Nikdo nemá recept, jak to zharmonizovat už jen proto, že co je pro jednoho hodnota, může být pro druhého zbytečnost, přežitek apod. Každý máme jinou představu o tom, co je důležité, jinak snášíme autority, důsledek moci a jinak vnímáme vlastní podíl na kvalitě svého života a to už vůbec nemluvím o tom, co to vlastně ta kvalita kvalita života je.

Na téhle době je skvělá tendence na důraz na práva a svobodu jedince už je na základě toho, že se narodil, zjednodušeně řečeno. Ale to je, podle mě, ta první překážka. Vůbec nevíme, co s tím. Prostě to neumíme. Jako jedinci jsme součástí celku a otroky fyziologických, racionálních i spirituálních procesů, kterým vlastně nerozumíme.

Základě: když se nebudme zabíjet, nebudeme mít hlad a nebudeme strádat, budeme řešit stále nové a nové problémy. Naše touha po radostné a bez-vadné existenci není reálná.

Naše společnost se dělí na zhruba tři tábory: na podělané z bolševiků, podělané z kapitalismu, tedy volného trhu v rámci zákonů a na ty, kterým je to fuk, hlavně když to bude pohodlné. S tím to půjde pomalu.
16. 05. 2009 | 12:00

juvel napsal(a):

pro wbgarden 16.5. 11:44:25.
Pane, tato západní civilizace v Evropě měla nedávno velmi namále. Z jedné strany jí ovládalo hitlerovské Německo, z druhé strany Stalinovo Rusko. Jenom díky tomu, že se obě síly pustily do války proti sobě, byla západní Evropa zachráněná. Na tomto vývoji neměla Evropa žádný vliv a žádnou zásluhu, jsou zkrátka vyšší moci. Vždycky by ovšem takové štěstí mít nemusela.
16. 05. 2009 | 12:01

Rufus napsal(a):

My se stale snazime srovnavat nas kapitalismus s tim vyspelym. U nas jde o tvorbu nove spolecnosti na zakladech postkomunisticke. Nase historie je plna nepeknych obdobi nesvobody a co vice, nase karma je tezce poskozena lety kolaborare s rezimem, vyhnanim velke casti obyvatel [sudety, emigrace elit], zabavovanim majetku, vinou vuci cirkvim aj. Takze nase zrizeni se NEDA s tim, co se oznacuje za vyspely kapitalismus, srovnavat. Reseni neni navrat ke komunismu, reseni je postupny vyvoj k prave demokracii a k pravemu modernimu kapitalismu, ktery jediny vede k hospodarskemu pokroku. Ja to, co se tu delo 40 let za hospodarsky pokrok rozhodne nepovazuji [RVHP]. Kdyz potom hodnotime spolecnost v USA, napriklad, meli bychom vychazet z vlasttni zkusenosti a z vypovedi lidi, kteri tam ziji. Ti ale nezili tady a nebo v Rusku. Casto by kritici rychle zmenili nazor, mit opravdu tu moznost. Rika se, ze vetsina studentu na zapade jsou levicaci, do doby, nez vystuduji a dostanou pvni vyplatu. A myslim, ze rada levicaku od nas by take asi rychle zmenila nazor, kdyby pracovali v USA a zbohatli.
16. 05. 2009 | 12:06

dříve ruda napsal(a):

pane profesore,

mně se váš blog líbí. Píšete, že nejste odborník a je to ku prospěchu věci. Z textu nečiší to kdosimyslíopakjevůl, je to prostě logické zamyšlení člověka nad zřejmými fakty. Politickou agitku v tom nevidím.
Nakonec -moje pocity jsou podobné.

Bylo mi divné, že v době PŘED začátkem řečí o krizi se najednou vyrojilo tolik článků o povaze dnešního finančního systému. Nešlo si to nespojit.
16. 05. 2009 | 12:15

dříve ruda napsal(a):

Eva Kindlová:

nepodceňujte se. Píše sem kdekdo. Dokonce i já.
16. 05. 2009 | 12:18

SuP napsal(a):

Profesore -
bingo! - Vaše odpověď na "wbgarden".
..."Myslite, ze tato skutecnost by mela byt duvodem k tomu, abychom neupozornovali na lumparny, ktere se deji, a jen nadsene a loajalne vzdavali diky za to, ze se mame lip nez za komunistu?..."
Udělám to trochu jako přirodovědec.
1.Na lumpárny tady upozorňuje kdekdo a většinou jsou to ti, co v nich jedou, ale neuvědomují si to, nebo si myslí, že je u toho nikdo neviděl. Jinak je to úplně zbytečné, když proti nim nic NEUDĚLÁ. Například vy proti nim akorát píšete. Trochu málo (to je).
2.Nadšeně a loyálně vzdávají díky 30,- korunoví občané, kteří jsou přesvědčení, že to, že se máme líp (objektivně), je dílem jejich politických oblíbenců. A to mi sakra u Vás nesedí. Takže buď se jim chcete vemluvit, nebo nevím. Že byste zrovna Vy nechápal, že se máme líp díky celému tomu ZBYTKU, co pracuje až se z něj kouří a díky tomu, že už ho (ten zbytek, cca 2000000) bolševici průběžně neokrádají a neničí individuální aktivitu? Zkuste se trochu normálně rozhlédnout kolem sebe. Schválně, koho uvidíte. Pochybuju, že tuneláře na každém kroku.
16. 05. 2009 | 12:21

Eva Kindlová napsal(a):

K tomu, co jsem se snažila složitě napsat :-))

https://www.youtube.com/watc...
16. 05. 2009 | 12:30

Eva Kindlová napsal(a):

dříve ruda:

Díky :-).
16. 05. 2009 | 12:31

dříve ruda napsal(a):

SuP:

budu vám podsouvat stejné blbiny, jako vy panu Hořejšímu. Píšete:
"Jinak je to úplně zbytečné, když proti nim nic NEUDĚLÁ."
Pan Hořejší píše. Pro vás psaní zřejmě není dostatečná činnost. Měl by si navléknout kuklu s netopýříma ušima a pořídit batmobil?
16. 05. 2009 | 12:33

Eva Kindlová napsal(a):

SuP:

Asi kde a jak kdo žije.

Já kolem sebe vidím většinou lidi, snažící se ráno vstát a večer usnout. Tuneláře znám jen z masmédií.
16. 05. 2009 | 12:36

SuP napsal(a):

Tato -
Pan Jarpor DLE MÉHO NÁZORU elegantně upozornil pana profesora, že to, co napsal pod hvězdičkama, ukazuje jeho skryté názorové kortmelce s bolševickým základem a že tím zglajchšaltoval celý svůj úvodní článek, s nímž by se jinak dalo celkem souhlasit.
Vyjádřil to daleko líp než já, proto jsem napsal, co jsem napsal.
Samozřejmě, že se mnou souhlasit nemusíte, ani bych to nepředpokládal. Ale proč si tím kazit víkend?
16. 05. 2009 | 12:37

SuP napsal(a):

Eva Kindlová -
Pochybuju, že by jich na ÚMG ČSAV bylo nějak mnoho. Že by zacláněli ve výhledu?
16. 05. 2009 | 12:39

Eva Kindlová napsal(a):

SuP:

Nevím. I mraveniště má své dělníky a královnu. Já si lidí, jako je pan profesor, v první fázi a základně vážím. Tím myslím svět vědy, svět duchovních a celou tu nadstavbu nad každodenním "pouhým" vydělávám na chleba i s tím, že jsou to "taky jenom lidi". Necítím se zneužívaná, to jen někdy, cítím se prostě součástí toho všeho.
16. 05. 2009 | 12:45

SuP napsal(a):

dříve ruda -
Kolikrát je pro dobro věci víc, když se alespoň neúčastníme těch syčáren, které jsou kritizovány. Z toho by se dalo soudit, že ten, kdo podporuje stranu, která si hřeje na prsou člověka, který odmítá výrok soudu, že zpětné proplácení poplatků je protizákonné, má sám máslo na hlavě. A psát proti svému vlastnímu máslu na hlavě je velmi málo účinné.
Takže - jaké blbiny?
16. 05. 2009 | 12:50

Eva Kindlová napsal(a):

Třeba si někdy lehnu do nějaké přepychové rakve, zaklapnu víko a počkám, až mě proud z toho všeho vyplaví, ale zatím mám takové zvláštní obavy, že by mě v takovém případě splavil proud uklízející odpadky.

Krásný víkend všem dumajícím nad životem :-).
16. 05. 2009 | 12:51

dříve ruda napsal(a):

Není kapitalismus jako kapitalismus. Vcelku je logické, že když peníze dělají peníze, nůžky se budou rozevírat a rozdíly zvětšovat. Donekonečna to nejde a možná jsme na nějakém zlomovém bodu, nejen na spodku té sinusoidy. Kdysi bylo dobré jméno nad okamžitý zisk. Pak se zjistilo, že to jde i jinak a rychleji, dnes jsme možná v etapě, kdy ti nejmocnější vyčerpali běžné cesty ke zvyšování majetku a vymysleli něco nového.
K tomu kapitalismu třetí čtvrtiny minulého století jsem vzhlížel. Dnes -nevím...
16. 05. 2009 | 12:53

dříve ruda napsal(a):

SuP:

...aha. No, vzhledem k tomu, že já nevidím v kvalitě parlamentních stran rozdíl (a proti uvedenému příkladu lze postavit množství jiných v neprospěch libovolné z nich), má máslo na hlavě poměrně značná část lidí.

Kdož jsi bez viny, první piš.
16. 05. 2009 | 12:58

LEVAK napsal(a):

Ad Rufus:ten správný kapitalismus podle Vás je to letadlo co spustili v USA?
Ad Pepa Řepa: Kapitál s velkým "K" pokud Vám to Vaše znalosti dovolí rozeznávat!
16. 05. 2009 | 13:05

SuP napsal(a):

dříve ruda -
S tím nelze než souhlasit.
16. 05. 2009 | 13:06

Radim Špaček napsal(a):

Ačkoli to nikoho nezajímá a nikdo to číst nebude, musím říct ne, ne a ještě stokrát ne!

Spiklenecké teorie jsou obvykle výplodem chorého mozku - a není to jediný názor tady pana soudruha, který lze takto označit. Definice jediného funkčního hospodářského modelu (kapitalismu) coby systému založeného na podvodu a klamu je nehorázná drzost a mistru Hořejšímu ani nepřijde na mysl, že se toho podvodu dopouští on sám - nabízí šmejd (tuto příšernou stať), aby svou troškou přispěl k celosvětovému vítězství teroru a zločinu. Jak průhledné! A jak nechutné...
16. 05. 2009 | 13:08

SuP napsal(a):

Eva Kindlová -
Na tuto situaci je krásné přísloví - Pan profesor pro stromy nevidí les. A to by si (podle MÉHO názoru) neměl vědec neuhlídat.
16. 05. 2009 | 13:09

LEVAK napsal(a):

Ad Radim Špaček:
"Krizové turbulence na světových finančních trzích nám, obyčejným občanům, odhalily několik zajímavých poznatků. Například o tvrzení, že trh se svou neviditelnou rukou nejen vyřeší vše, ale že také do klíčových pozic vybírá ty nejschopnější.
Vzhledem k tomu, že toto nezpochybnitelné dogma neoliberálního katechismu znamená závazek pro budoucí generace, musí snahy exkluzivního klubu globálních trhovců z Ženevy, Bruselu a Washingtonu nutně nést známky schizofrenie.
Nejlépe by se daly popsat lidovým pořekadlem „vlk se nažral a koza zůstala celá“.
Jsou totiž nuceni prostřednictvím státu, který od začátku 90. let odsouvají na smetiště dějin, zachránit jak „finance“ (a tím pádem sami sebe), tak i „tržní hospodářství bez přívlastků“. Vzhledem k tomu, že krizi „menedžují“ titíž „experti“, kteří ji způsobili, nelze pochybovat, že se jim to povede.
Další poznatek se týká trhu samotného. Všichni ti nevěřící Tomášové, kteří musí napřed vidět, aby uvěřili, mají konečně příležitost si na onu legendární neviditelnou ruku doslova a do písmene sáhnout.
Tento hmatatelný poznatek je důležitý nejen proto, aby se o její existenci konečně přestalo pochybovat, nýbrž i z ryze praktických důvodů. Pokud nemá obratem nastat onen „konec dějin“, který po konečném a nezvratném vítězství kapitálové internacionály ve svých vizích spatřovali neoliberální proroci, je nutné alespoň provizorně zacelit díru, kterou do světových financí vcelku viditelně prorazila.
Jen v samotné Mekce trhu USA se bude sádrovat se 700 miliardami dolarů. Rudozelenočerně zprivatizované Německo, ve kterém železniční doprava (Deutsche Bahn) představuje poslední velký podnik ve veřejném vlastnictví, chce uvolnit přes 400 miliard euro.
A poučení z krizového vývoje? Trh se stará o zisky, daňový poplatník o ztráty – a stát sice nemá co kecat do kšeftu, musí ale zaskočit, když se všechno podělá: to aby se to nepodělalo totálně. A ze všeho nejtrhovější je zjištění, že se podělají banky, celá průmyslová odvětví a třeba i stát samotný, nikoliv ale bankéři, kteří to všechno způsobili.
Poznatek poslední je politického charakteru. Kapitalismus je flexibilní a bez ideologických předsudků – k jeho záchraně se hodí i socialismus. Pouze na otázku, proč by se měl řadový občan stát dvojnásobnou obětí „trhu“ (poprvé při privatizaci všeho, co mu má sloužit a co dosud financoval svými daněmi, podruhé tehdy, když má zprivatizované opět z vlastních peněz zachraňovat před zánikem), zatím nikdo z politiků neodpověděl.
A tak „vážné a důsledné reformy“, požadované levostředopravými trhovci, připomínají onen vtip, ve kterém vyloveného trosečníka osloví zachraňující kapitán těmito slovy: „Člověče, vy máte ale štěstí, vítejte na palubě Titaniku!“.
16. 05. 2009 | 13:19

Eva Kindlová napsal(a):

SuP:

To mi přijde příliš frázovité a moc nerozumím, co jste chtěl říct. Můžete být konkrétnější? (Apropo... lesů je....a o stromech ani nemluvím).
16. 05. 2009 | 13:19

LEVAK napsal(a):

SuPe vy jste zase jako zbloudilý cestovatel na poušti,který už je týden bez vody a v dálce vidí oázu,ale bohužel je to jen fata morgana!
16. 05. 2009 | 13:23

dříve ruda napsal(a):

Eva Kindlová:

You kindled a fire of hope... vzpomněl jsem si na větu odkudsi z Pána prstenů.
Zde se ovšem spíše rozněcují vášně :o)
16. 05. 2009 | 13:29

Tupelo napsal(a):

Podle me dozrava cas k tomu, aby se zacala hledat odpoved na otazku, zda demokracie nutne potrebuje kapitalismus (resp. kapitalismus v soucasnem provedeni). K demokracii, o kterou jiste naprosta vetsina lidi nechce prijit, patri svoboda a to i svoboda podnikani. Ale myslim ze pokud se lecktere demokraticke spolecnosti vzdaly jiste casti svobod (patriotic act, smirovani ze stran bezpecnostnich sluzeb na internetu, protipotratove zakony,...) a to i v oblasti podnikani (nemuzu tisknout statni penize, nemuzu si otevrit lekarenskou praxi bez vzdelani, nemuzu obchodovat s uranem...), neni zcela nesystemove rozsirit takovou regulaci do dalsich sfer. Chapu ze nepujde o zcela jednoduche reseni, ale podnikani v takovych oblastech jako jsou nerostne suroviny, energie, vodarenstvi, zdravi, financni sektor by melo byt zcela v rezii statu, mozna s vyjimkamy, ktere by vsak mely byt pod silnym dozorem. Podnikani napojeno na statni penize (napr. profesionalni politici :)) by melo byt pod verejnym drobnohledem, v pripade ze tento politicky podnikatel, placeny z dani obyvatel (tedy nas zamestnanec), selze (viz VB dnesnich dni), mel by prijit trest (tim nemyslim ze se pouze vzda funkce) - v souladu s tvrzenim ze vetsi zisk sebou nese vetsi rizika.
A pokud jde o ony dve cesty, ktere p. Horejsi zminuje v clanku, pak to vidim na jejich kombinaci. Zachranu bank kvuli drobnym stradatelum nebo pomoc podnikum kvuli zachrane pracovnich mist ruku v ruce s vysetrenim, dopadenim a naslednym potrestanim viniku na vsech urovnich (min. zabaveni majetku).
Zakonzervovat kapitalismu jako posvatnou kravu a neco nemenneho je odsouzeno k nezdaru, vse co se nevyviji je odsouzeno k upadku; narozdil od rozpoznani a eliminace spatnych tendenci.
16. 05. 2009 | 13:35

patriot napsal(a):

Acidburn:

Vaše replika vás ctí – je zřejmé, že odmítáte praxi fašismu.

Na druhou stranu jste nepochopil, o co jde. Jde o volání po mravném systému. V takovém systému, státy a svět nepatří politickým stranám, bankéřům a nejrůznějším velkozlodějům, na které jsou všichni krátcí. Je úplně jedno, jak budeme tento systém nazývat. Dnešní pravidla nemají se skutečnou demokracií mnoho společného, i když vám asi někdo nakukal, že ji tady už máme.
16. 05. 2009 | 13:39

Dulles&Hoover&Bush napsal(a):

...pane profesore, jako imunolog možná jste se doslechl , ze existuje methoda dr.huldy clark-owe.. ktera leci pomoci minipritroje tzv.zapperu-ten "vyrabi pres 9 V baterecku, kmitocty, ktere spolehlive likviduji, patogeny, viry, bakterie... pochopitelne, jako vynalezy NikolaseTesly, i tento jim podobne byly zapeceteny,aby neskodily zentiwam,cez-um etc...svet je asynchronne naladen a cim dal vice lidicek si klade otazku PROC..SNAD cely ten nekonecny vesmir je perfektne sestelowan, synchronni, jen zde na zemi NE? proc asi..nikdo nema dnes radost z toho, co se deje.. nekdo citil jiz dawno, ze tu neco nestimuje, nekdo na to dochazi az nyni.. pro mne usa skoncily 22.11.63 odpornym atentatem na JFK v dallasu... jakoby skoncil nadejny obraz futura.. temne sily, nejen slušovicke , jakoby chtely definitivne dat signal, ze ony tu wladnou...dnes mozaika dostava jasne kontury... na youtube.com si muzete skladat fakta, o kterych zde nema nikdo ani tuchy... o prescottowi bushowi a napojeni na nazis- vydatne expose johna buchanana... farewell pres. eisenhowera, kdyz odchazel z white house 1961... a predawal stafetu prave JFK...kennedyho otazky jeho predchudcum trumanovi, aj. jak by oni resili v oct.62 kubanskou krizi, ...az dnes se najednou objevuji tyto fragmenty hovoru... k onem podvodum... oddelenim penez od zlata, to byl jejich prvni krok, postupne ono tisknuti bezcennych nadhodnocenych papirku penezi pocinaje akciemi konce,pres derivaty derivatu, tristni je , ze pomerne inteligentni lide jim papkali- onem novodobym mesiasum, slowa, co oni vyrkli... videl jsem na vlastni oci, jak byv.pseudokomunista kantor vumlu, jakoby v transu tleskal /Obdobne jako na sjezdu ksc/ na sektani prodejcu amwaye- tam byly zacatky,rakoviny, ktera se rozlezla poslaize do vsech casti tela spolecnosti...halunkenbande, ktera prevzala kontrolu nad timto bohemia-moravia teritoriem, dosla se svymi triky ke konci, jak rikaval Lincoln, jistou cast obyvatel muzete oblbovat naveky, cely narod ale ne... trosku jsme to zkratili... a nejhorsi, ze normalni selsky rozum a moudrost predchozich generaci byly hozeny do skarpy...reseni jsou, a ona postupne prijdou, budou kruta, a snad to stihneme , nez se priblizi za tri roky nibiru... a neni to tak zase slozite... neco provedl italsky finanzminister vincenzo viszo prave vloni touto dobou na intet zavesil vypisy placeni dani vsech firem v italii... wiz. http://www.ceskatelevize.cz ..01.05.08.. cca 4.reportaz...odkryti danowych raju, demaskovani kont... mon dieux, jake bankowni tajemnstvi??? porovnat stav na konte versus danowa priznani za urcite obdobi.. a mate je... paradoxni je, ze ten sibal, co se holedbal, jak vyprovodil sovet.vojska od was... tak wite , kdo onen prostor vyplnil??? a kupodivu nedavno prasklo, ze ani amikum to nevyhovovalo, neb vznikl tlak v rejchu, aby i oni odtud odesli... etc...predevcirem, reziser krejcik popisoval kvetnove povstani 45... pupkati generalove sedeli a hrali v kavarnach biliar a lidicky umirali na barikadach...opet na youtube.com ... si najdete dny zrady /Ot.vavryP.. a v 3 minute vychutnejte Beranowu repliku o tisicovce, kterou kdyz si nalepi na celo, tak mu ji hitler necha , ale dzugashivili mu ji sebere... a par sekund nato banker preiss, pan viktor promine, kdyby chteli valku z vychodu , tak u podmokel otevreme brany a pustime hitlera k nam... ergo...takowe opory spolecnosti vedou stat... kam se podeli BATOVE? SKODOVE,WICHTERLOWE, NEHEROVE, ROLNI...??? vinu neseme vsichni, ze jsme tomu nezabranili... vzdyt kolik tech halunku je ?10% v narode? a ecce jak ovladaji zbylych 90%...skoncim vetami zapotockeho tyden pred smrti, kdybych to vedel, nikdy bych presidenta nedelal... a deset let pote leoniduv brezh. vyrok dubcekovi... v r.67.. ty mas ale kolem sebe, peknou svolocz.. alexandre... turning point is needed, stop to all liers... prestaneme-li si nechat lhat , tak uz to bude prvni krok pro better future... lachaim...
16. 05. 2009 | 13:53

LEVAK napsal(a):

Dulles&Hoover&Bush: jste vážený pane na omylu!To nebyl Beran,ale PhDr. Petr Zenkl,národní socialista.Beranové byli dva.Josef to byl kardinál a Rudolf to byl předseda agrární strany!
16. 05. 2009 | 14:06

prirodovedec napsal(a):

SuP: Rekl jste si o to. :) 16.05.2009 12:21:23 Udelam to take jako prirodovedec :):

Cituji V.H. "..."Myslite, ze tato skutecnost by mela byt duvodem k tomu, abychom neupozornovali na lumparny, ktere se deji, a jen nadsene a loajalne vzdavali diky za to, ze se mame lip nez za komunistu?..."

Cituji SuPa: "Udělám to trochu jako přirodovědec."

Dekuji. Tesim se. jak vypada to "trochu".

"1.Na lumpárny tady upozorňuje kdekdo"

Podstatne je, ze pocet upozornovatelu roste. Tim se zglajchsaltovani lidi v lokalite oznacovanych MY stava ve prospech ONI nepravdepodobnym. Samozrejme je nelze rozhybat vyrazneji ani pro jakekoliv DOBRO (viz Eva K., VV, MZ a dalsi "svate" :) ). Nicmene hrozi, ze to zglajchsaltovani provedou nejaci z MY (DS, Rapkova a pod.).

"a většinou jsou to ti, co v nich jedou,"

Zajimave. Nevim, nevim. Pokud se tim nemysli, ze na to upozornuji bleskovskym podavanim okazalosti sveho bohatstvi (nakupy na Floride za penize od Vika, fesne obleky pred novinari, tlusta kniha prezentovana s naslednou strelbou, specialne vylestena ples, odpousteni dluhu, pritel na telefon, ci kvalitni virivka) Napjate ctu dale:

"ale neuvědomují si to,"

Ano, kdyz byvaly prezident hovoril o lampe za dvacet tisic po sve akci Lucerna (nikoliv Jiraskova :) ).

"nebo si myslí, že je u toho nikdo neviděl."

Jako predtim nez kdyz se u V.H. zverejnily vazby tvurciho tymu ministerstva zdravotnictvi na pojistovny. Ahaa, zkratka napr. Julinek upozornoval ze reformuje kvuli na lumparnam ve zdravotnictvi, ale uz mela jeho parta nachystany sve ksefty a sve lumparny, na ktere sama svym diletanstvim upozornila. Bezva, rozumim. :)

"Jinak je to úplně zbytečné, když proti nim nic NEUDĚLÁ."

Prave naopak. V CR staci, kdyz se to rozkeca. Pomalu, v klidu a jedna banda prvnich zlodeju uz vali od vesel a strida ji druha banda ... zlodeju.

"Například vy proti nim akorát píšete. Trochu málo (to je)."

S ohledem na poprask, ktery autor udelal napr. kolem reformy MZ tak to podle mne napr. takovemu Cikrtovi uplne stacilo. V nadsazce podobne Vasi bych rekl, ze sireni zprav z tehdejsich V.H. blogu prohralo nekomu posledni volby. :)

A Vy jeste chcete po V.H. vice. :))

"2.Nadšeně a loyálně vzdávají díky 30,- korunoví občané,"

To neni od Vas moc prirodovedcovske. To pripomina (v pripade Vas pravicaka) doby dosti davne takove to "loajalni vzdavani diku". :)

"kteří jsou přesvědčení, že to, že se máme líp (objektivně),"

Prirodovedec by napsal "v prumeru" a "podle statistik CSU/OECD" :) a ne nic nerikajici "objektivne". Nebo by napsal tedy Vase v modifikaci: "objektivne podle mne" :))))))))))))))))

"je dílem jejich politických oblíbenců."

Zapomnel jste dodat: "... protoze jsou presvedceni, ze jejich oblibenci je okradaji relativne mene nez ta druha parta." Coz je logicke, protoze jejich oblibenci pro zmenu ted chystaji okradani mensi skupiny volicu te druhe party. :)
16. 05. 2009 | 14:11

prirodovedec napsal(a):

SuP: "A to mi sakra u Vás nesedí."

Naznak oceneni pro V.H.? U Vas? Co tim hrajete? :) Aha, musi prijit pirueta:

"Takže buď se jim chcete vemluvit, nebo nevím. Že byste zrovna Vy nechápal,"

navazu sam: ... nechapal mistni teoreticky neoliberalismus, ktery rika ...

"že se máme líp díky celému tomu ZBYTKU,"

mate na mysli zbytek zamestnancu, asi ne manazery, ze? :) A fakt se Vy mate lip? :) Nebo to je zase to "my (Cesi)" se mame lip diky "tomu ZBYTKU" (kteremu mame byt vdecni ...). :)

"co pracuje až se z něj kouří"

Souhlas - u zamestnancu a mnoha dalsich. Je lepe kdzy se kouri z nich nez kdyby kourili sami - zvysilo by to naklady na zdravotnictvi. Mozna je to seberealizuje? Jinak by to nedelali? Tak je asi logicke, ze seberealizujici konicky se plati vypalne? :)

"a díky tomu, že už ho (ten zbytek, cca 2000000) bolševici průběžně neokrádají a neničí individuální aktivitu?"

Kez by to tak treba na VS alespon za vlady ODS bylo. Kez by tehdy nas nekdo neokradal, platil nas podle nasich skutecne kvalitnich vysledku srovnatelnych se svetem a nenicil individualni aktivitu snahou dostat VS do podruci kseftu a politiky (ja vim privatni hampjez ve privatizovanem Karolinu by urcite trhal rekordy od mladych UK :) turistu, i studentky a studenti by si mohli privydelat :) ).

"Zkuste se trochu normálně rozhlédnout kolem sebe."

S jakym horizontem? Ma dohlednout az k podnikatelskemu baroku v primesti? :)

"Schválně, koho uvidíte."

Bezne lidi, kteri bojuji o preziti a haji sve zajmy. Tvrde. A naucili se to od tech, kteri jim vysvetlovali, ze pokud jsou neuspesni, maji si lehnout na zada, zatrepat nozickami a nabidnout hrud k bodnuti.

Jenze to skoncilo. Zkratka vsichni lide jdou za svym, tvrde, individualne. Tak jak se to zada a chce. Liberalne. A tak nefnukejte (jak rad pisete :) ) a bojujte. Jinak Vas porazi. A presne podle pravidel, ktere hlasate. :)

"Pochybuju, že tuneláře na každém kroku."

To je otazka toho horizontu. Navic vime, ze v tezkych dobach plati povestne, ze vinikem neni ten, kdo jim je, ale kdo je tak ve hnevu davu oznacen.
16. 05. 2009 | 14:12

SuP napsal(a):

Paní Kindlová -
Rád to tedy upřesním.
Pan profesor kvůli pár tunelářům, o kterých se tu vyprávějí "Nové pověsti české", nevidí, že to všechno, co tu funguje (a daleko líp než za bolševika), mají na svědomí všichni ostatní, co se snaží, aby to tak šlo.
Alespoň tak pro mě vyzněly ty jeho povzdechy, co odsoudil jak Jarpor, tak já a všichni další, co spolu mluvíme.
16. 05. 2009 | 15:16

dříve ruda napsal(a):

Sup:

tohle jsem měl na mysli, když jsem říkal, že Hořejšímu podsouváte pitomosti. Za ten výraz se omlouvám, ale -toto jste z blogu vážně vyčetl? Na mě takto naprosto nepůsobí.
16. 05. 2009 | 15:30

SuP napsal(a):

Přírodovědec -
Určitě vám to dalo dost práce, ale u mě jste tím nezabodoval. Naopak. Spíš bych to viděl na: "Levicoví vědci všech zemí, podejte si ruce". Ale to vy zvládáte i bez mých hraběcách rad. Jak už jsem psal vlkovi - každej den se nedaří.... (Jiná verze zní - Není každý den posvícení).
16. 05. 2009 | 15:33

SuP napsal(a):

dříve ruda -
Proto spolu lidi diskutují, aby si názory jen nesdělovali, ale i vysvětlovali. Když něco zcela nepochopím, nechám si to přece vysvětlit. Pokud zastávám postoj, že :"Nepochopil jsem, co říkal, ale pokud to myslel takhle, je to vůl".... Místo abych chtěl zjistit, jak to myslel. Nejde o diskusi, ale o exhibici. Například vy jste se zeptal (i když až posléze).
16. 05. 2009 | 15:40

SuP napsal(a):

Zapoměl jsem odpovědět - Ano, já jsem to z blogu vyčetl. Je to pochopitelné, neb sdílím jimý světonázor. Vy jste to nevyčetl, ale to neznamená, že jste můj nepřítel, nebo že jste méněcennější.
16. 05. 2009 | 15:42

JC napsal(a):

Myslím, že základní, univerzální ekonomický zákon fungování tržníko/tedy jediného správného/ systému, popsal dostatečně přesně mentálně zaostalý zahradník/Peter Sellers/ ve filmu " Byl jsem při tom".
Problém je v tom, že kdyby měl akademické vzdělání, možná by se byl schopen někdo nad jeho větami zamyslet. Ale protože to byl jen zahradník a ještě k tomu debil, najde se ovšem vždy spoustu "umělců", kteří se snaží přesvědčit sami sebe i ostatní, že je to blbost a že to prostě nějak lépe musí fungovat/když už máme to vzdělání což ?/Nikdy ještě nevymysleli nic co by stálo za povšimnutí, kromě hromad mrtvol a milionů nešťastníků.
P.S. Zajíalo by mě, kam zalezli všichni ti hlasatelé "trvale uržitelného rozvoje", a že jich bylo...i mezi blogery a diskutujícími.
16. 05. 2009 | 16:10

Mara napsal(a):

JC

Re trvale udrzitelny rozvoj

http://video.google.com/vid...
16. 05. 2009 | 16:16

dříve ruda napsal(a):

SuP:

nechci vypadat, že se chci hádat ale obsah blogu je snad tentýž, ať ho čte kdokoliv s jakýmkoliv světonázorem.
Nakonec, ten náš asi odlišný nebude, nejsem levičák. Přesto na mě blog jako levicová propaganda nepůsobil a Hořejšímu se určitě nestýská.
16. 05. 2009 | 16:16

skeptický napsal(a):

Je taky možné,že díky ohleduplnosti našich medií si tu hrajeme s neúplnou sadou karet.

Zmíněných 700 miliard "protlačil" Bush.V prvním měsíci to Obama díky počáteční euforii zdvojnásobil.

Krátce na to prý Fed odsifonoval 7 trilionů (desetinásobek těch 700 miliard) na neznámé místo,tzv.offshore bank.

Než na mne začne někdo ječet,ať to dokážu,ať si to vygoogluje sám.
Pochopitelně,když se rozdávají peníze,každá banka řekne,že taky nemá,a je potřebná.

Nakonec řeknou,že to nebylo dost,a položí se.
Hra kočky s myší.
16. 05. 2009 | 16:24

JC napsal(a):

Mara,
Na tu blbou zelenou agitku už podruhé nemám nervy....
Ale i tak díkyza odkaz.
16. 05. 2009 | 16:27

prirodovedec napsal(a):

SuP: Moc prace ani ne, slo to samo. :) A body od Vas jsem necekal. Jen jsem zkusil naznacit rozdil mezi originalem a napodobitelem. :)
16. 05. 2009 | 16:30

jarpor napsal(a):

Pane profesore,

Díky za Vaši reakci na moji repliku. Je to poprvé, co jste na mne zareagoval, nicméně, pokud myslíte, že nejlepší je začít tím, jak nechápu smysl Vašeho textu, pak soudím, že to není nejlepší začátek. Ale prosím, jak je libo a tedy podobně, polopatisticky i pro Vás :

Není to první a věřím, že ani poslední Váš blog. Nejen já, ale i jiní debatéři Vaše názory „vidí“ jako „vlevo“. Tuším, že jste to sám kdysi přiznal, takže nyní si přečíst :
„Ja povazuji svobodnou spolecnost zapadniho typu zalozenou na lidskych pravech, svobode a socialne-trznim ekonomickem systemu (t.j. "rozvinutem kapitalismu") za to nejlepsi, ceho lidstvo zatim dosahlo.
V ZADNEM PRIPADE SE NEZASTAVAM "REALNEHO SOCIALISMU", ktery jsme tady zazili - byl to ekonomicky neefektivni, opresivni, hnusny rezim.“
pod úhlem Vašeho psaného „podvod je přece základní metodou kapitalismu“ mi moc dohromady nejde. No, patrně nechápu „ducha“ Vašich slov.

Tento můj pocit nespraví ani závěr Vašeho textu, jak mne upozorňuje juvel 16.05.2009 09:27:48, když píšete a juvel cituje : „"nechci, aby kapitalistický a svobodný systém zkrachoval na hamiždnosti a zlodějství..."
Tedy, kdybych se já hlásil k myšlence že podvod je základem jistého systému, pak bych spíše chtěl, aby takový systém zkrachoval.
Ve světle, co jste mi odepsal (cituji výše) jeví se mi Vaše postoje poněkud rozporuplné… Ano reálného socialismu se nezastáváte, ale je-li kapitalismus „šmahem“ založen na podvodu, je ten socialismus paráda, že ?
V této souvislosti jen upozorním na repliku JC z 16.05.2009 10:06:35 která sice nesměrovala k Vám, ale JC, dle mého, perfektně vystihl jádro pudla ve smyslu čeho je více – zda poctivých nebo dlužníků v souvislostech dnešních dnů…
V tomto kontextu si dovolím poznamenat souhlas s tím, jak již zde kdosi napsal, že on ten podvodný kapitalismus, když „hodí“ něco na výzkumný grand, pak tak podvodný není.... co říkáte ?

Na rozdíl od Vás nesdílím Vaše „….do znacne miry byly ty podminky zamerne vytvoreny politickymi organizatory privatizace a jejich loutkari v pozadi.“ Tehdy se podle Vás záměrně vytvářely podmínky pro jedny, dnes asi pro druhé, zítra to bude pro třetí ?? Tedy téměř za vším jsou nějaké konspirace, předem „se ví“ pro koho a proti komu. Tím neříkám, že se toto nikdy neděje avšak pokud se tak děje, je jedno, zda je u vesla jedna či druhá partaj…

Nicméně, rozdíl spatřuji v tom, že zatímco ti „vpravo“ se nebojí říci – ano, chci být bohatý, chci něčeho dosáhnout a jdou tvrdě, někdy na hranu, za svým cílem, ti „vlevo“ dělají totéž, ale s proklamacemi – já vlastně ani bohatý být nechci a ani vlastně nechci něčeho dosáhnout, já to vlastně dělám pro Vaše dobro, moji spoluobčané, když pod spoluobčanem je míněna tupá a slepá ovce. Nekončí to ovšem oním pověstným – Kdo na to z Vás, Vážení, má ? Končívá to podstatně hůře …pro ty spoluobčany, samozřejmě.
Lumpové patřící za katr, jdoucí „přes mrtvoly“ jsou na obou stranách, vlevo i vpravo. Ale ani to neopravňuje nikoho ke generalizování a k demagogii „o té druhé straně“.

„Je zvlastni, ze nekteri "pravicovi" jedinci jsou tak ideologicky zaslepeni, ze jim nevadi ani ti lumpove jako Madoff, sefove Enronu, AIG, atd. a jejich politicti komplicove na nejvyssich mistech (zvlaste v USA), a vystaci si s neustalym omilanim zcela neaktualnich protikomunistickych frazi.“
Já nevím zda v USA omílají protikomunistické fráze. Já tam nebyl, tak se nechám poučit od těch, co tam byli. Soudím však, že spíše máte na mysli domácí scénu, domácí „lumpy“ a zde si dovolím vyjádřit názor, že nikdo z „pravicových“ se těchto „domácích šéfů Enronu“ a jim podobných nezastává a protikomunistickými frázemi už vůbec ne. Spíše Váš text považuji za fráze.

Pane profesore, často se nepodaří aby nás ostatní viděli tak, jak se vidíme my sami ( lépe – jak bychom chtěli, aby nás ostatní viděli ). Co naplat …jak nespravedlivý je ten svět.

Supe,
díky za 16.05.2009 12:37:21. Trefil jste to. Slovo „bolševický“ bych snad nepoužil, ale slovo“ kotrmelce“ podtrhuji. Po reakci pana profesora k mé replice, dvakrát.

Tato
Dejte na Supa. Nekažte si sobotu….

Hezké pozdní odpoledne
16. 05. 2009 | 16:32

dříve ruda napsal(a):

jarpore,

mám asi vlčí mlhu. Kde to Hořejší tvrdí, že podvod je základem kapitalismu? Prosím, naveďte mě. Ať hledám jak hledám, nacházím toto tvrzení pouze v citaci bývalého komanče, takto Hořejšího kolegy...
Děkuji a hezký den.
16. 05. 2009 | 16:42

grőssling napsal(a):

Lila 16.05.2009 8:59:14

JC 16.05.2009 10:06:35

Co takhle nějaká konkrétní čísla vážení diskutující, ta by nebyla ? Já jsem je uvedl, zatím mi je nikdo nevyvrátil. Plácání o ničem je k ničemu.
16. 05. 2009 | 16:46

Antonin Novy napsal(a):

...milý pane profesore, je to tak jak říkáte, ale vlastně ještě horší než si můžeme představit. Podívejte se na www Chomsky, tento geniální Jevrej mnohé naznačuje,

God bless you¨¨anovy
16. 05. 2009 | 16:56

zdesta napsal(a):

V.Hořejší. Jakákoli kontrola je hovadina.Víte jak by byli namíchnutí (a jsou)britští poslanci? Proč by bankéř který přivede banku na mizinu neměl dostat tučnou odměnu? Proč by měl jít do kriminálu, když vrazil několik milionu do volební kampaně.V USA vsugerovali do krachujících bank 500 a posléze 700 miliard. Celá zeměkoule má 6,7 miliard obyvatel.Na každého obyvatele vychází suma 104 milionu.Španělsko má zhruba 46 milionů a do bank se vrazilo 30 miliard Eur.Vemte kalkulačku a počítejte kolik to dělá pro 4 členou rodinu.Pane Hořejší raději nepočítejte,neuvažujte kam se to oběživo zase bude kumulovat. Budete vystaven podezdření že jste komouš.Končil bych jedním Murphyho zákonem.Blahoslaveni chudí duchem,neboť jim za chvílku budou patřit všechny naše peníze.
16. 05. 2009 | 16:57

Antonin Novy napsal(a):

...apropos milý pane Hořejši, dovoluji si odkázat Vaší pozornost na můj příspěvek pod současným blogem Jiřího Paroubka, myšlenky letěly již dříve.

Všechny na stránkách pěkně pozdravuji

anovy
16. 05. 2009 | 17:08

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Uz to tady sice rekl nekdo prede mnou, ale i ja to zopakuji:

JA JSEM PRECE JEN (NESOUHLASNE!!!!!) CITOVAL TOHO SPOLUZAKA, BYVALEHO KOMUNISTU.

Naopak jsem vyjadril nazor a nadeji, ze podvodne jednani neni, resp. nemelo by byt soucasti onoho svobodneho a kapitalistickeho systemu, o ktery bych nerad prisel kvuli hamiznosti pomerne MALEHO POCTU LUMPU.

Musim tedy bohuzel opet konstatovat, ze mate problemy s porozumenim cteneho textu, coz muze byt v ruznych zivotnich situacich zasadni problem...

Vsichni, kteri zadaji, aby jakekoli negativni ukazy v kapitalistickem systemu nesmely byt kritizovany, mi zive pripominaji komunisty, kteri take totez nekompromisne zadali ve vztahu k tomu jejich systemu.

Jsem naprosto konsternovan, ze mnozi zdejsi "pravicaci" se takto projevuji...

..
16. 05. 2009 | 17:18

JC napsal(a):

grőssling,
Nebyla.
A) Hovořím v obecné rovině s jistou nadsázkou - pokud vám to nedošlo.
B) Statistická data/tady je Churchill mým oblíbencem/ nejsou relevantní.
C)Možná jste si nevšimnul, ale tomu skvělému komunistickému socialismu lidé odzvonili již před dvacet lety a to téměř v celém táboru míru a přátelství.
Povím vám raději příběh.
Můj přítel lékař se vracel někdy v roce 1978,z USA kde byl na návštěvě u rodiny. Při mezipřistání v Londýně došlo k nějakému zdržení a tudíž musel strávit asi čtyři hodiny na letišti. Bylo vyjímečně teplo a tudíž po nějaké době se začala ozývat žízeň. Protože ten muž s touto událostí nepočítal, neponechal si žádné devizové prostředky/ laskavě mimořádně uvolněné stranou a lidem/ a tak v zoufalství přistoupil ke stánku a prodavačce za kelímek brkavé vody nabídl stokorunovou bankovku socialistického Československa. Jako pamětníku vám nemusím popisovat, že to nebyl tehdy malý peníz. Prodavačka si ji prohléda a se slovy, že nic takového nikdy neviděla a nezná, tak ji nemůže přijmout a tudíž směnit za limo.Ve frontě stála jakási "místní" důchodkyně, která když viděla onu scénu, doktorovi a jeho paní limo koupila ze svého. Takže zástupce pokroku a míru, zástupce systému, který si dal za cíl prohnilý kapialismus dohnat a předehnat se v tá chvíli/dle jeho slov/cítil jako idiot.
Takže tohle byla také jedna z tváří toho vašeho socialismu. Předpokládám, že mi odpovíte, že to byl jeho problém, že lezl do kapitalistické ciziny, protože vám ke štěstí stačilo zajet pod stan na Máchovo jezero.
16. 05. 2009 | 17:24

Karel Mueller napsal(a):

Padl zde (nebo na jiném blogu) pojem reálná demokracie. Nádhera.

Mezi ní a demokracií je stejný rozdíl jako mezi demokracií a lidovou demokracií. Nebo jako mezi socialismem a reálným soocialismem.

Globální vesnice se nám poněkud změnila v Globální Zlodějstán. Ale jistě, stačí si vzpomenout na příspěvky paní Clair. V USA je nezanedbatelný počet lidí, pro které je krádež miliardy nejspíš jen sport. Asi byl jejich počet nezdravě vysoký. A jinde bude situace sotva odlišná.

Možná se některé naivní duše podiví nad tím, jak lze prošustrovat či ukrást miliardy, pak si je nechat proplatit a ještě si nechat proplatit sedmiciferné sumy, samozřejmě v dolarech. Těm bych připoměl klasickou poučku, křestní jméno jsem záměrně změnil:

Pepíček se ptá tatínka:
Tatínku, co když najdu sto dolarů?
Tatínek: No tak je samozřejmě vrátíš, aby lidé věděli, že jsi čestný člověk.
Pepíček: A když najdu milion dolarů, mám je také vrátit, aby lidé viděli, že jsem čestný?
Tatínek: Chyba Pepíčku. Když najdeš milion dolarů, tak už žádnou čest nebudeš potřebovat ...
16. 05. 2009 | 17:26

Důchodce68r napsal(a):

Pane Hořejší.
Dlouho a pozorně to sleduji.
Došel jsem, i když jen coby amatér s omezením informací, k témuž závěru jako W.K.Black.
Také s Vaším pohledem na věc, včetně dodatků, se zcela ztotožňuji.
Také bych rád viděl do svědomí B.Obamovi.
Zdravím vespolek.
16. 05. 2009 | 17:26

kebede napsal(a):

http://www.lidovky.cz/kdy-z...

iluze, iluze, iluze a …odkouzleni
viz nize…nejen US, Japan, ale i EU, a za par let s nasimi polityky i CR !!!
(zdroje tu jsou…)

CITACE
…Recese odhaluje, že růst EVROPSKE ekonomiky i zaměstnanosti byl jen iluzí.
Ukazuje také totální nekompetenci evropských státníků a úředníků.
Nejsou schopni ničeho jiného než zadlužování a nemají ponětí, co se v ekonomice děje.
S výjimkou některých severských států dochází v rámci EU dlouhodobě k postupnému zpomalování růstu, přičemž zadlužení naopak roste.
Ještě začátkem 90. let byly státy nynější eurozóny zadluženy průměrným poměrem 60 procent HDP. V roce 2010 to bude 75 procent, zatímco v roce 1970 to naopak bylo pod 30 procent.
Česko se zavázalo k přijetí eura, jakmile splní pověstná maastrichtská kritéria. Nyní je Maastricht mrtvou literou pro všechny kromě potenciálních nových členů. Tento dvojí metr je jen jedním důvodem, proč uvažovat o permanentním zachování české koruny. Dalším je již zmíněná ignorance evropských činitelů. Ti dokázali poznat recesi teprve tehdy, až je doslova praštila do nosu.

Kromě toho jsou tu obrovské evropské dluhy.
Jsme ekonomikou, která je doposud kupodivu málo zadlužena: opravdu se chceme dobrovolně připojit ke klubu předlužených zvanému eurozóna?
Po přijetí Lisabonské smlouvy se navíc otevřou další možnosti federalizace EU.
Téměř s jistotou budou vypsány evropské daně.
Objevují se již i myšlenky na vydávání evropských dluhopisů a je dokonce možné, že část národních dluhů bude federalizována.

Evropská komise neustále volá po vyšší akceschopnosti.
Takže se nedivme, až nám jednou Brusel akceschopně připíše k úhradě část evropského federálního dluhu.
Opravdu chceme riskovat, že k tomu dojde?
Opravdu se chceme účastnit tohoto dobrodružství v roli provincie bez práva veta?
Opravdu nám to připadá jako menší riziko než kolísání měnového kurzu koruny?
Neměli bychom si stanovit vlastní kritéria pro vstup do eurozóny – přinejmenším, že by dosavadní členské státy musely plnit alespoň svá vlastní kritéria?

(na jare se votom zminil i Soros…)
16. 05. 2009 | 17:29

Vojtěch Tlustý napsal(a):

pro Jarpor a trochu SuP: přidávám se k dříve rudovi. Mě přijde, že jste Vaše myšlení při čtení textu a odpovědí disocioval a část jste prostě zamkl v krabici a neberete v úvahu. Neberte to špatně prosím, jenom se mi zdá, že reagujete na něco, co z článků nevyplývá. Nikdo ze zdejších diskutujících nesouhlasí s názorem, že základem kapitalismu je podvod. To je přeci pitomost:o)

"Soudím však, že spíše máte na mysli domácí scénu, domácí „lumpy“ a zde si dovolím vyjádřit názor, že nikdo z „pravicových“ se těchto „domácích šéfů Enronu“ a jim podobných nezastává a protikomunistickými frázemi už vůbec ne."

TOHLE je jádrem pudla celého článku, aspoň jak to chápu já, přesněji: " že nikdo z „pravicových“ se těchto „domácích šéfů Enronu“ a jim podobných nezastává"

a pak:"A ještě víc jsme si mysleli, že lidé na Západě jsou na mnohem vyšší morální úrovni, protože nejsou zkaženi prohnilým komunistickým systémem."

Když si tohle spojím dohromady, potom je logické, že člověk nadává na lidi s nízkým morálním kreditem, kteří jsou za krizi zodpovědní a chce aby byli potrestáni. Jenže pak když někdo začně uvažovat nad preventivními opatřeními, je určitými ideologickými idealisty zaškatulkován jako bolševik, nebo lépe levičák. To je jádrem pudla.

Jestliže Vy se takových hajzlíků nezastáváte, tak co byste s nimi udělal a jak dosáhnout toho aby se nic podobného v budoucnu neopakovalo.

A pak je v článku velmi správné konstatování: "Vždyť víš, že i jeden moc významný politik říkal, že je v pořádku udělat při hře faul, když se rozhodčí nedívá!"

Jak můžeme vůbec chtít zlepšení, když v čele stojí lidé, jejichž morální zásady jsou velmi pochybné a ohebné.

"Nicméně, rozdíl spatřuji v tom, že zatímco ti „vpravo“ se nebojí říci – ano, chci být bohatý, chci něčeho dosáhnout a jdou tvrdě, někdy na hranu, za svým cílem"

problémem je, že mnozí jdou tedy za "hranu", část politické repre z obou stran tomu tleská a křiví tak veřejné mínění.A tak přeneseno do české kotliny jsme morálně stigmatizováni nejen komunismem, ale dostáváme ještě nehezkou sprchu od fundamentálního kapitalismu. Pravidla moc neznamenají, důležitý je být úspěšný.
16. 05. 2009 | 17:33

SuP napsal(a):

dříve ruda -
Že se Hořejšímu nestýská a tudíž to není propaganda, nebylo předmětem hovoru. To je zřejmé i mě i jarporovi. A že je nám to zřejmé, je zřejmé i profesorovi....
Stejně tak je nad slunce jasnější, že obsah blogu je jeden, ale můžeme si z něj odnést variantní pocity, i když v zásadě stejné. Jinak bychom totiž skutečně vyvolávali dojem, že nechápeme psaný text.
P.S. Za levičáka vás nepovažuji, ale obával jsem se, že po mém příspěvku to tak vyzní....
16. 05. 2009 | 17:43

963 napsal(a):

Rad bych poprosil zde vyskytujiciho se prispevovatele Vlka o jeho nazor v jedne zalezitosti.
Zbytek prosim emailem.
Pro profuk muj email 963@email.cz
dekuji
16. 05. 2009 | 17:44

faslfjasl napsal(a):

Rekl bych nejen amaterem ale i diletantem. Cist tyto "myslenky" ma smysl jenom s vedomim, ze jde o komedialni zanr nebo jako odstrasujici priklad ztraty soudnosti.
16. 05. 2009 | 17:47

JC napsal(a):

Vojtěch Tlustý,
Exemplární případ jak to funguje v české politice budiž nedávno zesnulý starosta Budišova. Ten člověk nestačil být odsouzen světskou spravedlností, ale z video záznamů jednoznačně vyplývá jeho kriminální jednání ohledně fondů EU.
Zajeďte si do Budišova a zeptejte se místních co si o tom myslí./některé reakce byly v TV/.Staroste je líčen jako geroj který pro obec cosi udělal a nad metodami se mávne rukou.
Profesore:
Zkuste kandidovat v nějaké obci, zkuste se ucházet o místo starosty a poté oznamte občanům, že z morálního hlediska odmítáte "porcování medvěda" a tudíž nebudete tlačit na vašeho poslance a lidé v obci si budou muset pomoci sami.:-)))
Chcete vědět jak dopadnete ?
16. 05. 2009 | 17:58

dříve ruda napsal(a):

SuP:
teď jste to tak zamotal, že mi to není zřejmé :o)

Ale mějte se.
16. 05. 2009 | 18:06

karel matousek napsal(a):

Krize je, podle meho nazoru, spise nasledkem selhani kontrolnich mechanismu a kolektivni chamtivosti, ne konspirace politiku s financniky, nebo selhanim celeho systemu. Domnival-li se pan Horejsi, ze na Zapade se nekrade, pravni system funguje vzdy jako svycarske hodinky a vyssi princip mravni je neprustrelnym maximem, a cini-li na zaklade jedne interpretace zaver, ze trzni system (nechce se mi rikat kapitalismus) je vlastne jeste horsi nez komunismus, je mi ho lito. Aspon ten ostnaty drat zmizel a prumerna delka zivota se zvysila o tech sest sedm let ... , nez se nam zacne styskat, ze ano?
16. 05. 2009 | 18:23

dříve ruda napsal(a):

pane Hořejší,

je evidentní, že pokud napíšete "Ferrari má větší spotřebu, než Fabia", tvrdíte tím, že Fabia je lepší než Ferrari, jste jejím příznivcem a na Ferrari pohlížíte s odporem.
Alespoň podle logiky některých přispěvatelů.
16. 05. 2009 | 18:31

StandaT napsal(a):

"Obávám se, že rozsah ekonomické kriminality je v té liberalizované kapitalistické společnosti (americké i naší) nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo za komunistů. Je to smutné, ale bohužel je tomu tak."

Tohlento může napsat jenom ten, kdo znárodňování nebere jako krádež. Pokud bych věřil, že prosperitu lze ukrást a přelozdělit, taky bych asi takto uvažoval. Někdy se divím, že tady ten Listopad 89 vůbec proběhl.
16. 05. 2009 | 18:46

Mara napsal(a):

JC

Mozna jste to nedokoukal do konce? Je to o tom, na ukor ceho a koho se mame 'o tolik lepe'.
Ze na to nemate nervy? Hlavne ze vlozky nejsou podpultove..hm...

Jeste bych dodala slovy Vaseho oblibence Churchilla neco o neexistenci verejneho mineni (public opinion) oproti existenci zverejneneho mineni (published opinion), to se da jiste aplikovat na lecktere zverejnene pravdy, ukazatele, dukazy...apod, skutecne nevim proc mne to v teto souvislosti napadlo - asi proto, ze zminujete velkeho W.C. a ze tu nekdo zminil iluzi, ale jinak se omlouvam, jestli je to mimo misu.

Vaclav Horejsi

Divim se, ze se jeste divite. Nejste-li s nami muzete byt prece jen a pouze proti nam.
Je uzasne jak kazdy cteme a interpretujeme jakykoliv text skrze sve zcela jedinecne filtry.
16. 05. 2009 | 18:56

Anonymous napsal(a):

Pane profesore, Vy nejste jenom hloupej, Vy jste ještě ke všemu navedenej.....to snad ani nemůže být pravda, co tady hlásáte za kraviny....
16. 05. 2009 | 18:57

vaclavhorejsi napsal(a):

StandaT:

Zase nekdo, kdo neumi nebo nechce pochopit to, co jsem napsal.
Rec samozrejme nebyla o znarodnovani (se kterym v zadnem pripade nesouhlasim), ale o "bezne" ekonomicke kriminalite - rozkradani, korupce, defraudace, podvody - na jedne strane v te znarodnene ekonomice, na druhe strane v te neznarodnene.

Kazdemu prece musi byt jasne, ze takovato kriminalita je proste kriminalitou v jakemkoli typu ekonomickeho systemu.

Ale ideologove jako vy proste vyzaduji, aby se kazda kriticka zminka o spatnych strankach v dnesni rozvinute kapitalisticke spolecnosti uvedla nejakym zaklinadlem typu "ackoli bezvyhradne podporuji spolecensko-politicky system a bezvyhradne se hlasim k nerozbornemu pratelstvi se staty tabora miru a kapitalismu, rad bych upozornil na nektere male problemy, ktere stale jeste pretrvavaji jako dusledky zhoubneho komunistickeho rezimu a jejichz nositeli jsou nepratele nasi svetle kapitalisticke budoucnosti, agenti rezimu, ktery hrdinny boj naseho lidu odvrhl na smetiste dejin".

..
16. 05. 2009 | 19:00

JC napsal(a):

Mara
Poctivě přiznávám, že sem to tedy ai po prvé nedokoukal do konce. Maro, slibuji tedy, že to zkouknu ještě jenou celé a dám vám vědět co si myslím. Domluveno ?
P.S. Těmi hlásnými troubmi "trvale udržitelného rozvoje" jsem myslel politiky a některé diskutující a chtěl jsem se jen zeptat, kde soudruzi z NDR udělalichzbu, že se rozvoj jaksi momentálně nekoná.
16. 05. 2009 | 19:19

Mara napsal(a):

Standa T

Nepredpokladam, ze by pan Horejsi chtel navrhovat znarodnovani cehokoliv.

(I kdyz to nemusi byt nutne to horsi ze dvou zel napr. v pripade chovani Anglo-Iranian Oil Company apod? to jen jako poznamka pod carou :)

Mimochodem dopad soucasne krize bude nejvetsi prave v tech nejchudsich zemich sveta, z jejichz zdroju vsichni tak pohodlne zijeme (1kg kavy se v Evrope proda zhruba za 400Euro, 2000x vice nez kolik si Kenan vydela za jeho vypestovani). Jde zkratka o ten moralni rozmer, a cestu z toho marastu nikoliv o 'ismy'.

Take nejsem zadny expert a opravte mne, pokud se mylim nebo Vas spatne chapu.
16. 05. 2009 | 19:20

Mara napsal(a):

Standa T

S krizkem po funuse...jsem pomala.
16. 05. 2009 | 19:22

Hajný napsal(a):

to Mara:
Vrátil se už Váš manžel ze služebky?
16. 05. 2009 | 19:31

siven napsal(a):

karel matousek - nebudu mluvit za pana profesora, ale podle vašeho příspěvku se tedy jistě shodneme, že odměny těm, kteří ve vysoké funkci vážně pochybili, jsou naprosto out of standard.

De facto se podobným jednáním podkopává samotný kapitalismus, který mj. stojí i na OSOBNÍ ZODPOVĚDNOSTI.
K objektivnímu vyvážení mé krátké poznámky : Minimálně jeden člověk měl toho svědomí až moc. Občan německé národnosti; miliardář, který skočil pod vlak. Mučedník morálky a svědomí, napříč ideologiemi, systémy a dogmaty.
16. 05. 2009 | 19:32

tata napsal(a):

pane SUP

NEBOJTE,ale jestli se toto da považovat za excelentní,jen tato věta stačí aby umřela korektní diskuze a doufam že mi znate použijeli to někdo z meho tabora okamžitě se distancuji,,myslím tím normalní,,protože VAS A PANA JARPORA sem zato považoval..........

Nebudu si kazit hezký den polemikou s debilními větami, bohužel, navíc z pera profesora.
Proto jen dvě poznámky :

ano mate pravdu je to excelentní,,???????
PANE Jarpor nebojte nezkazím jen mě muže zamrzet kde ty lonské sněhy jsou.
Ted pro všechny co vyčetli obhajobu socialismu a hanění kapitalismu.

ONO JE TĚŽKÉ KDYŽ JAKAKOLIV KRITIKA JE PRO vas napadaní zakladu kapitalismu,navíc jen přenesení slov jinych,je bez jakykoliv pochyb že krize vznikla v USA,at pomineme duvody zde se samozřejmě lišíme je to krize zpusobena kapitalismem takže se musejí hledat nastroje odstranění těchto chyb.OVŠEM jestli nejsme zaslepení naprostou dokonalostí kapitalismu
16. 05. 2009 | 19:34

prirodovedec napsal(a):

vaclavhorejsi: Zdravim a zaverem Vaseho 16.05.2009 19:00:22 se opet kralovsky bavim.

Abych tak rekl: "Dokazal jste, ze to zase dokazete." :)

Jinak v duchu SUPova: "Levicoví vědci všech zemí, podejte si ruce" z 16.05.2009 15:33:44 Vas zdravim.

A s jarporem prosim mejte trpelivost. Je to vazeny diskuter. Vahal jsem, zda to napsat a puvodne to nechtel komentovat, ale pri jeho vytrvalosti uz asi musim. A mel jsem hned pri jeho prvni reakci zde, jak jsem chtel.

Podle meho nazoru s nim dlouhodobe, byt s prestavkami vedu takovou vlidnou diskusi (od doby tzv. IF-THEN vety), kdy se mu snazim davat spise zvesela najevo, ze ma podle mne zbytecne casto problem s PRESNYM porozumenim (obvykle meho) textu, to vcetne jeho logiky. Snazil jsem se mu drive naznacit, ze by se mel na to soustredit, nedavat na prvni dojem, pilovat porozumeni, ale od okamziku, kdy se pustil s timto svym porozumenim energicky do "chytani vlka" jsem uz rezignoval a jen si vtipkujeme.

Nesnazim se ho ted urazit, ale je mi lito, kdy pro mne velmi zajimavy diskuter, kdyz se zatne pri pohledu na jmeno autora (podle mne casto spise z hlediska pravoleve orientace) tak cte, co tam napsane neni. Podle mne to nedela jako manipulativni trik ve snaze Vam podsunout, co jste nepsal. Ne, podle mych zkusenosti, on tak ten text vnima. Setkal jsem se s tim casteji az pri vyuce nejmladsi generace v CR (zrejme jako problem poklesu kvality vzdelavani), ale pan kolega je podle mne znacne starsi generace, ve ktere na to zvykly nejsem.

Beru to z te lepsi stranky, dodal mi uz radu prikladu, ktere jsem jiz anonymne pouzil pro ilustraci a oziveni ve vyuce pri aplikacich logiky a pokud vim, tak to bere sportovne a dela si ze mne kvuli tomu sprtouchlata. Mam tedy dalsi priklad. :) Bylo by ale krasne moci studentum prezentovat i pokrok. :)

Znovu opakuji. Nebyt pro mne zrejmeho usili mit pravdu pres vysvetleni autora, mlcel bych. Asi jsem prekrocil mez, ale trapi mne to, protoze mam ulozenu radu vystiznych primych postrehu pana kolegy jarpora (a mnohe jsem i s odkazem na nick pochvalne ocitoval), ktere pres odlisnost nazoru podle mne nemaji chybu, a ty mi pritom obcas kontrastuji s jeho reakcemi na to, co precetl u jinych.

Tak alespon hezky vecer.
16. 05. 2009 | 19:34

JC napsal(a):

vaclavhorejsi,
Dobrá profesore, dejme tomu, že jste to myslel jak jste to popsal.
Myslel jste to v absolutních hodnotách, tedy za komunistů cca 1 USD = 30 Kčs ? nebo jste to myslel v absolutních číslech počtu trestných činů ? Nebo jste to počítal per capita a zohlednil jste rozdíl v kupní síle mezi Čechoslováky a Američany ?
Nebo je to jen váš dojem.
P.S. Kde jste zjistil, jaká byla za komunistů míra korupce a zlodějny mezi komunistickou elitou ? Pokud si pamatuji, tak Černá kronika uváděla pouze případy běžných zlodějíčků a to ještě v omeyené míře, aby si soudruzi nekazily svoji pověst, že neumí národ jaksi vychovat k Leninovu obrazu.
16. 05. 2009 | 19:46

Karel Mueller napsal(a):

Milá Maro,
neznám relace našeho "obchodu" s třetím světem a ani je pro různé komodity raději nechci znát.

Svého času jsem uvedl v diskuzi dost zastaralý údaj, že všechny státy pěstující kávu dostaly za rok úhrnem 5 miliard dolarů (pouhý zlomek z toho jde k pěstitelům). Jen v USA byl výnos z obchodu s kávou 60 miliard dolarů. Můžete přepočítat na svět. A odhadnout ostatní komodity.

Víte, co jsem dostal za jména?

Znáte mé názory a tak víte, že považuji za hovadinu nějakou multi-kulti a tahání neevropských obyvatel do Evropy.
Ale my opravdu 3. světu pomoct nejen neumíme, ale nechceme.

Proto ho postupně přebírá Čína a Fidel dodnes nejen nepadl, ale má nástupce ...
16. 05. 2009 | 19:53

StandaT napsal(a):

VH: ne, tomu skutečně nerozumím. Protože znárodňování je taky ekonomická kriminalita. To, co jí doprovází, je další kriminalita. Pokud toto nezahrnete, nejste objektivní. Taky nevím, jak chcete srovnávat totalitní systém s mnoha vrstvami utajování a cenzury všeho negativního ae systémem, kde negativní správy tvoří páteř zpravodajství a publicistiky.

Žádné alibistické řeči po Vás nepožaduji, každý Váš text je jimi prošpikovaný.

Mara: taky nepředpokládám. Ale mám dojem, že by to taky nijak moc nevadilo.
16. 05. 2009 | 20:17

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Bóže, už zase ten intelektuálsko-levičácký pocit viny za chudobu třetího světa. Tak s tím něco udělejte. Postavte si v Evrope centrání pražírnu kávy, nakupujte a dovážejte přímo od pěstitelů a prodávejte tak aby jste jim zlepšil životní podmínky,
Pozor, Tesco a Liedl budou stále ve střehu.
P.S. Skončit s chudobou v Africe se asi před půlstoletím rozhodl tábor míru a socialismu pod vedením pokrokové CCCP.
Nemusím se snad rozepisovat jak to dopadlo.
16. 05. 2009 | 20:29

JC napsal(a):

Karel Mueller,
P.S. Doufám, že z vašeho výčtu "kávových vykořisťovatelů" jste vynechal Hugo Cháveze ? :-)), Ten snad na své dělníky nedá dopustit.
16. 05. 2009 | 20:38

Karel Mueller napsal(a):

JC:
Milý JC,
to není žádný pocit viny, to je realita a to realita holá, nikoliv pouze objektivní.

Jak to dopadlo? Dopadlo to tak, že Fidel včechno přeskákal, odstranil negramotnost, má větší DHP - přes všechnu izolaci a embargo - než většina států Karibiku a desítky milionů ubožáků nejen ze slumů na něho civí jako na modlu, neboť vede alespoň elementární sociální politiku. A jeho nástupci se mají velice čile k světu, o nástupu Číny ani nemluvě.

Ale co, tak si vykládejte Vaše neoliberální pravdy a my můžeme jen příhlížet, jak jde celá planeta někam nebo se chystá další katastrofa ...
16. 05. 2009 | 20:45

ii napsal(a):

Všem podezřelejm boháčům by se měl udělat pořádný průvan v jejich majetku i včetně rodiny plus jejich bankovní konta. Co je na tom tak nemyslitelnýho, dle lidí typu Klause a jemu podobným. A toto by se mělo učinit hlavně v USA a pak u nás a ne jen tam . Proč nemůže slušně nabytý majetek být řádně zlegalizován? A potom ty zrůdy nechat linčovat tou lůzou, která je právě lůzou díky zlodějum.Ahlavně vše vrátit a ne jako u nás zlodějům a podvodníkům vše zůstává....jako třeba panu Železnýmu býv.řed. z Novy a samozřejmě u nás ty velký zloději...buď jsou sproštěny viny a nebo dostanou podmínku ale rozhodně ještě nikdo, nic nevrátil.Za tento nepochopitelný bordel...může prezident součsaný /kup. privatizace v devadesátých letech/ a prezident právě s těch 9O let, Havel , který vše schvaloval.Věděl moc dobře...že se mu vyplatí mlčet ke všemu co se dělo.Tuneláři s celého světa všechno vraťte a hodte si mašly.
16. 05. 2009 | 20:50

hugo napsal(a):

koncem 70. let skončila dějinná etapa"studená válka" prostě její potenciál se vyčerpal,vědci hloubali,co s tím,v sssr vymysleli "pěrestrojku" totální společensko-ekonomický převrat,v usa k tomu nenašli odvahu,a naopak podlehli pokušení státi se jedinou globální supervelmocí-na dluh!jednoho dne však letadlo spadlo,někdo to musí zaplatit.....
16. 05. 2009 | 21:11

SuP napsal(a):

profesore -
ii, hugo, to jsou ty Vaše "Hrozny hněvu" .... Dobrý co?
16. 05. 2009 | 21:22

Ares napsal(a):

Klasická debata. Levičák nemůže kritizovat kapitalismus, protože pak ho pravičáci podezírají, že tu chce zavést komunismus nebo že ho alespoň obhajuje. A i kdyby nechtěl zavádět komunismu, tak pokud je něco na kapitalismu špatné, tak jsou to pouze uměle zavedené levicové prvky (přebujelý sociální systém, regulace atd.). Takže levičák stejně nemá co kritizovat, protože současný kapitalismus může být lepší pouze, pokud bude víc pravicový. Jakýkoliv návrh levičáka je tedy jen k horšímu.

Že vás to ještě baví :-).
16. 05. 2009 | 21:24

Holubář napsal(a):

kebede:
100 % souhlas!
16. 05. 2009 | 21:40

prirodovedec napsal(a):

Ares: Opakovani je matkou moudrosti, ne? Takze bavi.

Na vsech podobnych postojich je fascinujici ten problem stupnujicich se rozporu mezi zjevenou pravdou, jasnou knezim a vykladacum a bezvereckym vnimanim tech nemoudrych, kteri to na zaklade zivotnich zkusenosti vidi jinak a kolisaji casto cynicky ve spravne vire. A pak se meni pohled na svet, i kdyby byla ta opustena vira tisickrat spravna. Zkratka jeji obhajci pouze nevybrali "jednu zatacku". :)
16. 05. 2009 | 21:41

Ares napsal(a):

Zdravím přírodovědče. Pokud baví, tak to je něco jiného. Takže do nich a nedejte se :-).

To jakým způsobem lidi argumentují a udržují svůj výklad světa mě zde taky vždy fascinovalo. Ale mám-li být upřímný, příliš nadšený z toho co jsem zjistil, nejsem. Zaprvé to nenasvědčuje možnosti vzájemné domluvy a za druhé ty „chyby“, co vidím u druhých, dělám určitě taky :-).
16. 05. 2009 | 22:16

prirodovedec napsal(a):

Ares: Krasa je v nedokonalosti. Dekadentni francouzsti aristokrate si belili tvare a umistovali na ne znamenka krasy. Nepripomina Vam to neco?

Proc "do nich"? Ja do tech kamen neprikladam, pouze glosuji, ze nam hori komin. :)

Jste stridmy v projevu, a i proto jiste chyb delate mene. :)

Domluva je nedostizny ideal, zivot je boj, ci spor. :) Navic kdyby neudrzovali lide svuj vyklad sveta, zakazniky by ziskaly spise Vam pribuzne obory "s tou pohovkou na vypovidani se" :).
16. 05. 2009 | 22:35

Karel Mueller napsal(a):

Ares:
Víte, máme sice ekonomiku bez přívlastků, ale zato myšlení s mnoha přívlastky: Nové, neotřelé, korektní, progresivní, zkostnatělé ... a já nevím jaké. Možná by to chtělo ekonomiku s přívlastkem a myšlení bez přívlastku.

Jen o jednom myšlení se mluví velmi cudně či vůbec: Kritickém. Kdysi dávno v letech mého mládí se to pěstovalo. Vyžaduje to dvě věci: Při hodnocení čehokoliv a kohokoliv napsat plus a minus a vyjít z předpokladu, že každý jev má svoji příčinu.

To je dnes značným hříchem: Svého času jsem byl v v rádiu Janem Krausem poučen, že v případě diktátorů je všechno špatně a tedy hledat klady nemá smysl. A MfD přímo napsala, že hledat klady v diktatuře je přímo nemravné Hmm ... je ještě třeba vysvětlit, proč diktátoři tak zfanatizovali davy ... . A kritická analýza je ještě větší hřích: Chce se slyšet, že rudý ďábel se náhle snesl na krásný a spravedlivý svět.

O nic by nešlo, my staří pardálové s tím nesmyslným typem myšlení bychom se mohli odebrat do penze, na dožití či na smetiště dějin, abych si u ideových bojovníků nepatrně šplhnul.

Jde ale o to, že bez tohoto myšlení se ďábel může vrátit dřív, než se nadějete.
16. 05. 2009 | 22:41

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Tak k té Kubě a Číně nemám žádný protiargumen.
Dostals mě Dagu Bedmane :-(((
16. 05. 2009 | 22:42

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Souhlas - hlavne nechceme. Shoduji se plne s Vasi odpovedi JC. At chceme ci nechceme, zdedili jsme svet poznamenany kolonialismem, vycucavat kolonie bylo OK, prijimat imigranty, aby se podileli na bohatstvi vybudovanem na jejich hrbetech je nam vsak nyni proti srsti. prave probiha v Anglii proces ohledne Ghurkas, kteri za Anglii byli ochotni polozit sve zivoty, ale s udelenim obcanstvi se tu delaji ohromne ciraty.

Souhlasim s pomyslnou zeleznou oponou mezi nami a napr. islamskym svetem co se tyce imigrace. Ale miliony jich tu jiz jsou a sterilizovat se asi nenechaji. Nevim co je pravdy na tom, ze do budoucna se Evropa bez silne vlny migrace stejne nebude schopna obejit. Co pak?
A jsme tam kde jsme byli.

Doufam, ze mi vzdelanejsi a informovanejsin ucastnici diskuse odpusti me 'postrehy', doufala jsem ze po tech sesti mesicich lozeni po blozich trochu zmoudrim, ale obcas spis propadam chmuram. Jeste ze se mi alespon povedl uzasny Sticky Toffe a voni po celem dome. Symbolicky bych Vam po netu aspon kousel poslala na ochutnani, kdyby to slo:)

Hajny

Jiz jsem odpoved naznacila u VV. Obavam se, ze Vam nejsme schopni poradit a budeme vdecni za jakekoliv informace, ktere si o dane problematice ziskate. Skutecne to neni oblast, o ktere bychom vedeli vic nez Vy. Tedy zhola nic.
16. 05. 2009 | 22:51

Karel Mueller napsal(a):

JC:
Milý JC,
dej si frťana, aby jsi neomdlel po tom, co teď napíšu:

Vůbec žádnou radost z toho nemám.
16. 05. 2009 | 22:53

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Hezka tecka.
16.05.2009 22:41:05
16. 05. 2009 | 23:04

ii napsal(a):

Co je na tom tak špatného...a proč je člověk podezříván z levicovosti, když má za to ...že zloděj má za své zlodějny , jakkoli promyšlené pikat. Je úplně jedno jesi je pravicového či levicového smýšlení. Každej, opravdu každej tím že dělá podvody , krade , okrádá ty poctivé. To nemá s politikou N I C společného pane Supe.
16. 05. 2009 | 23:04

ii napsal(a):

Zajímavé že východní blok...komunismus nezmrzačil celý svět ...ale kapitalismus ano. Viz světová krize.
16. 05. 2009 | 23:10

Ares napsal(a):

prirodovedec: „Proč do nich?“ Reálně vzato, každý kdo tu něco napíše, se zapojuje do boje (viz vlkova militantní klasifikace diskutérů) a tudíž do kamen přikládá. I když uznávám, že vám to glosování hořícího komínu jde dobře :-).

Já lidem rozhodně nechci nabourávat jejich identitu a výklad světa (minimálně dokud nekoupím akcie nějakého blázince), ale je zajímavé sledovat, jak si je udržují za pomoci ideologií. Mannheim by z nás měl radost a obávám se, že i Pareto.

Karel Mueller: Rovněž zdravím. Souhlasím. Kritickému myšlení, v tomto podání, se dnes moc nedaří. Mimochodem líbil se mi váš návrh pod Čapkem, ohledně maturity z hledání logických klamů. Říkám si, že bych to měl natrénovat v rámci kurzu pro samouky. Tady by se dalo najít hodně materiálu k procvičení :-).
16. 05. 2009 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

Mara:

Na tato a podobná témata jsme měli nespočet diskuzí, můžete si je vyhledat, pokud by jste měla chuť. Ale v zásadě je problém neřešitelný, protože máme "globální vesnici" a tento problém mohou koneckonců řešit jen oni sami s naší skutečnou pomocí. A nikoliv hraní si na pomoc.

Co tím rozumím? Třeba ten neskutečně propastný rozdíl mezi příjmem onoho rolníka za kg kávy a její ceně na evropském trhu. Tento problém je obzvláště aktuální - díky němu nestačí uživit rodiny, zvyšují osevní plochy a mizí životně důležité pralesy. Dále třeba neodsávat jim jejich elitu - prostě stop stav - musí pomoci doma. Mám na mysli technickou elitu. Nebo podpora sil, které jsou schopni jejich problémy řešit.
Samozřejmě si umím představit námitky z druhé strany - s mnoha souhlasím. Ale už jen tento krátký výčet Vám ukáže, že nejen neumíme a nechceme, ale ani nemůžeme. Protože politické elity států jsou podřízeny svým či nadnárodním korporacím a ty chtějí zisk. Maximální.

Vezměte to takto: Kdyby jste byla v čele té korporace, tak by jste postupovala stejně, jako její šéfové. Postupoval bych stejně i já sám.

Proto to není nějaké moralizování. Pouhá odpověď na otázku, proč nemůžeme.
16. 05. 2009 | 23:19

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Mueller.

Pan Ares ma vyborne uvahy a pan prirodovedec vtipne a hlavne k veci reaguje.

Ovsem Vase reakce (16.05.2009 22:41:05) na uvahu pana Arese nema chybu.
Pod tu se s Vasim dovolenim podepisi.

Jen tak mimochodem, je na blogu pana M. Zrno zajimava uvaha na tema Turecko a EU.
Je s podivem, jak malo ctenaru se o toto tema zajima !
Jsem rad, ze jsem tam videl Vas a nekolik MALO dalsich respektovanych nicku zdejsich stranek.

Bohuzel to je tak malo, ze mne to az zarazilo!
Navzdory tomu, ze drive ci pozdeji Turecko bude mit silny vliv na vyvoj v EU!
16. 05. 2009 | 23:20

JC napsal(a):

Ares,
tady se již nebojuje,Já jsem to vzdal takže od 22:42:12 se tady pouze přicmrndává.
Ale dobrý, i to je někdy třeba. :-))
16. 05. 2009 | 23:31

karel matousek napsal(a):

ii

komunismus (a nacismus) tak byly pro vas vlastne resenim.... kdyby nezabily tolik lidi, tak jinak vlastne nemrzacily svet. Stavely se autobahnen a prehrady, vyrabela se ocel a cement, zbrojilo se, otrocka prace v koncentracnich taborech a plynove komory resily etnicke problemy a nezamestnanost ... a pak se tady ma mluvit slusne.
16. 05. 2009 | 23:35

VK-Can napsal(a):

Jeste pro pana Muellera.

Po napsani me predchozi reakce ctu Vasi dalsi reakci pro pani Maru.
Co k tomu napsat?
Snad jen to, ze me ctete myslenky a dokazete je formulovat do presnych a jasne artikulovanych vet.
Vynikajici!
16. 05. 2009 | 23:38

ii napsal(a):

Nechápu co má co společného nacismus a komunismus se zlpdějskými záměry kapitalistů...protože ti jak se zdá kradou opravdu gigantickým způsobem nemotejme sem zas tolik ideologie.Mluvíme o zlodějích ,za Hitlera ...když jste připoměl nacismus by šel každejzloděj a šmelinář ke zdi.pane Karel Matoušek
17. 05. 2009 | 00:17

Karel Mueller napsal(a):

Srdečně zdravím pane VK :-),
a děkuji za květiny, jak by řekl přítel vlk. My dva si v tomto směru dokonale rozumíme, ostatně jsme se o tom v minulosti nesčíslněkrát bavili. I když pravda, některé příspěvky jsem psal lehce humorně, třeba o to Globálním Zlodějstánu, ale ono je to spíš k pláči.

Kouknul jsem ještě na to Turecko. Děkuji za vyjádření souhlasu, ale víte, já si myslím, že ten článek je opradu dobrý a "kompletní", přes velmi zajímavé a aktuání téma k tomu těžko něco dodat. Debata by se mohla točit jen kolem toho, jestli ho vzít nebo nevzít do EU a tam by většina debatérů byla proti. Zejména Čochtan by mohl říct své a poukázat na to, že Turci z druhé generace žijící v SRN jsou mnohem islámštější, než Turci z první generace či v samotném Turecku a tak by to nemohlo dělat dobrotu, zejména vzhledem k blížícím se problémům.

Mohli bychom začít prát špinavé prádlo a poukázat třeba na jejich jednání s Kurdy a tím i dvojí metr USA, ale to vcelku nemá smysl. Protože asi nikdo neumí odpovědět, jak se to bude v Turecku dále vyvíjet a tak bychom ryze spekulovali. V případě Íránu či Pákistánu je situace celkem jasná, v případě Turecka nikoliv.
Upřímně řečeno, to je i pro skutečné znalce nejspíš příliš velký koláč a dost možná jedna z nejsložitějších otázek mezinárodní politiky. Pokud tam někdo s něčím přijde, tak se k tomu mohu vyjádřit, ale obecně si na to opravdu netroufám.
17. 05. 2009 | 00:28

jarpor napsal(a):

Omlouvám se, že jsem dal přednost příjemnějším rozhovorům s přáteli.

Dříve Ruda

Dovolíte-li, svou včerejší ranní repliku k autoru jsem začal : „zdá se, že se plně ztotožňujete s tím kolegou…“
Opírám toto o poslední odstavce, po, jak správně píšete, citaci kolegy páně profesora. Citaci, ke které nebyl připojen ani nástin odmítnutí takového názoru. Naopak čtu dále : „ Obávám se, že to byla velká iluze…“ ze které cítím – v onom kapitalismu chce každý „vydrbat“ s každým.
Nevnucuji Vám můj pocit. Vidíte dobře. Alespoň text autora. S tím mým už to tak skvělé není…

Pane profesore,
omlouvám se, ale já to Vaše NESOUHLASNĚ !!!! nenacházím. Tedy ne ve Vašem blogu. Až ve Vašich reakcích. Chyba je však na mé straně, že. Fajn.

O mé zásadní životní situace nemějte strach, nějak si poradím… Pro Vás, pedagoga, může být normální poučování, jak rozumět Vašim větám… No, dovolím poznamenat, že studijní léta mám již za sebou.

A že jste konsternován – věřte, že já také. Já z toho, jak může být vzdělaný člověk „zbaven iluzí“ a jak dokáže, dle mého, generalizovat selhání jednotlivců na selhání systému, který, a zde se snad shodneme, jistě není dokonalý a asi, jako vše co vytváří člověk, nikdy dokonalý nebude.

K přírodovědci snad jen jedno – no comment. Jo, a díky za laskavou shovívavost ve smyslu – učím jej ale jde to pomalu.

Hezkou neděli
17. 05. 2009 | 00:48

Karel Mueller napsal(a):

jarpor:
Je to Vaše partie, ale pokud dovolíte, tak jen jednu poznámku.
Z mého pohledu tu není o selhání systému, to je zkolabování vnitřní a vnější rovnováhy, bez níž žádný systém nemůže fungovat.

Platí to nejen ve fyzice, platí to i ve společnosti.
A teď už všem dobrou noc.
17. 05. 2009 | 01:22

prirodovedec napsal(a):

jarpor: Mate bod. Mozna set. :) A s pochvalne zdvizenym obocim Vaseho guru. :) Za velkorysost. Smekam.

A pokrok v pochopeni meho posledniho textu je od Vas vice nez zrejmy. A klidne to napisu. Mate ted navrch (to Vy jiste ale vite :) ). A nepochopeni V.H. jste tim u mne smazal. Uvidime ale zda to vydrzi. :) Doufam. :)

Hezkou dobrou noc.
17. 05. 2009 | 01:45

Mara napsal(a):

Karel Mueller

'Protože politické elity států jsou podřízeny svým či nadnárodním korporacím a ty chtějí zisk. Maximální. '

Prave proto jsem davala JC odkaz na Pribeh veci.

Jenomze pokud to uzavreme tak, ze je problem neresitelny, muze se pulka sveta jit splachnout a ja s nim. Vlastne zanedlouho vsichni. Takze naivkove jako ja, kteri odmitaji rezignovat maji vkladat nadeje uz snad jen v ten novy svetovy rad? Vzdyt Vam rikam, ze cim dele tu jsem a ctu kalibry jakym jste Vy, propadam chmuram. Na nihilismus jsem ale porad jeste prilis mlada tak kolem sebe neprestavam kopat. Prave proto, ze jsme dnes globalni vesnici musime se podle toho chovat - tim mam na mysli zodpovedne.

jarpor

omlouvam se, ze se Vam do toho pletu, ale slusny (vzdelany ci nevzdelany) clovek je zcela prirozene sokovan stupnem kolaborace, tady zcela zjevne nejde o selhani jednotlivcu - sama za sebe bych se stydela, kdyby mne to nezarazelo a povazovala bych to za cimkoliv ospravedlnitelny 'ulet' ci 'growing pains' systemu. Mne to spis pripada jako - mam-li se polozit, strhnu s sebou na kolena vsechny kolem sebe. A to prosim konspiracni teorie nesnasim. Asi se mi vysmejete, ale pripomina to selhani vsech bezpecnostnich protokolu pri utoku na nejstrezenejsi budovu planety. Krome klasifikace vzdusneho prostoru (vpodstate neproniknutelny) ji nepretrzite pozoruje pres osmdesat CCTV kamer, ale zaznamy z nich pro moment teroristickeho utoku nejsou k dispozici. Uz vidim ty oci v sloup:), berte to jako metaforu.

A co se tyce interpretace textu, ta prece hodne vypovida o nas, co v textu hledame, o prizmatu skrze kter svet vnimame. Ze stejneho textu vyvozujeme zkratka jine zavery.
17. 05. 2009 | 01:55

Ares napsal(a):

Karel Mueller: Jen mě napadlo k tomu kritickému myšlení. S názorem, že se ho v této společnosti příliš nedostává, by zde souhlasilo asi hodně lidí (šlo to vidět např. na názorech pod předposledním blogem Brixi). Kdybych se ptal ale lidí, jak jsou na tom s kritickým myšlením oni osobně, tak většina by tvrdila, že dobře. Typická otázka, kde by většina lidi identifikovala problém u svého okolí, ale jen minimum u sebe. Takže všichni budou ukazovat na ostatní a říkat, že by se měli změnit, ale nikdo s tím nezačne u sebe, protože on ten problém přeci nemá a nic se nezmění.

Moc bych tedy nepočítal, že se to do budoucna zlepší.
17. 05. 2009 | 02:22

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
jakoby náhodou se tu snažíte vzbudit představu, že všechno zlo pochází s Ameriky. Ano, jedná se o mizerii, ale při vší té bídě je to furt ještě velmi dobré: ví se o ní, je přesně pojmenovaná a je vůle proti ní bojovat.

Znám jinou zemi na východě od nás, kde tlustá vrstva boháčů těží z lichvy nesrovnatelně horší, než jaká se vyčítá kapitalistům z Wall Streetu (o hypotékaách za 5% se lidem v Rusku opravdu může jenom snít a nad mírou zisku 10-15% se ruský kapitalista jenom ušklíbne); těží z lichvy a z ožebračování obyčejných lidí. Miliony ruských zbohatlíku okrádají své spoluobčany ve velkém a jako tlusté vyžrané vši zaplavily luxusní čtvrti, obchody, hotely a kasína západní Evropy. Jenomže jejich zločiny zůstávají nepopsány a nepojmenovány, protože v systému chybí receptory.

Víte o tom, nemůžete to nevidět - jenom tady hustíte propagandu.
17. 05. 2009 | 02:39

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane profesore, pana Vlka, pana Muellera, pana V.K. a vsechny dalsi, ktere jsem opomnela,

Jsem uz na toto tema rekla temer vsechno, vlastne burcuji lidi na poplach uz dobre dva roky, nikdo tomu nechtel verit hodne dlouho. Ted, kdyz uz vsechno probiha podle predem pripraveneho scenare by to nemelo nikoho prekvapit. Co navrhuje W.K. Black je nezbytne jedinecna alternativa, ke ktere bylo treba pristoupit, na misto zakryvani podvodu a podvodniku, byla sance tuto destrukci zastavit. Ted uz ja na vsechno pozde, tunely pokracuji, opecovavaji se lidi, kteri podvody zpusobili, naopak mnozi z nich dostali jeste povyseni a vysetrovat se nic nebude. Nikdo neni za nic zodpovedny. A vubec, ted co se ty toxicke balicky prodali do sveta, jedou v tom vsichni. Takze, jakepak narky. Co navrhuje pan Black ma pouze jednu vadu, je to prilis logicke, a to nelze od nasich mocipanu pozadovat.

Nas zachrance a cerny mesias, ktereho lide volili vi moc dobre, co je treba udelat, dela ovsem pravy opak.
Posilam Vam vynikajici rozhovor s nasi oblibenou Rachel Maddow a Noami Klein, kanadskou novinarkou a spisovatelkou, kde se spolu bavi o jeji knize "Shock Doctrine" a jak to vsechno hezky do teto doktriny zapada.

http://www.msnbc.msn.com/id...

Je to podle me klasicka ukazka jak se profituje z krize, ktere se vlastne krize vytvareji jak na bezicim pase. Tak tomu bylo s Cathrina, tsunami a dalsimi. Dodnes nikdo nevysetroval ani jak vlastne doslo k tem poskozenym hrazim. Muzeme si vsimnout, ze i v New Orleans se jednalo presne o stejny tunel, domy se srovnaly se zemi, aby se privilegovana skupina lidi dostala nejlacinejsim zpusobem k pozemkum, na kterych se postavi luxusni domy, vyhnali puvodni obyvatele a majitele, kteri nedostali naprosto zadnou nahradu, ted uz ovsem na tech mistech stavi nove luxusni domy, to jeste za pomoci obrovskych financnich pobidek. Chudakum, kteri skoncili na ulici nabidli trailer (dum na koleckach) v trailer parku, pak se ovsem zjistilo, ze vsechny nabidnute domy specielne k tomuto ucelu postavene byly plne urea formaldehyde insulation, tedy neobyvatelne a zdravi skodlive. Tito lide nemeli na vybranou, museli domy opustit, mezi tim uz davno kontraktori meli svoje biliony v kapse za domy, ktere je treba spalit. Podvody se prebijeji dalsimi podvody, ale hlavne nikdo neni za nic zodpovedny.
17. 05. 2009 | 05:46

Clair napsal(a):

Jeste dodatek.
Obavam se, ze bychom si meli zacist klast tu samou otazku, kterou si klade autor clanku - Paul Craig Roberts - "Kdo vladne Americe?"

http://www.outsidermedia.cz...
17. 05. 2009 | 05:54

Pepa Řepa napsal(a):

No vidíte, Eurohujeři, a v takovém světě chcete žít?

Ve světě, ve kterém budete hledat vonnegutského chlapíka s jizvičkou na čele, který z pozadí všechno řídí?

Není lepší ta naše česká vesnička středisková? Proč předávat řízení do Bruseli? Jak zjistíte, kdo tahá za drátky?

U nás máme jasno.
Prahu 5 řídí Jančík, středočeský kraj bigamista Davídek. Každý má svůj rajón pěkně označkovaný. Rozdělená území, každý burlak má jasno, kam má jít projevit vděčnost.

Brambory jsou pěkně v řádku. Tak to má být.
A ne, aby FBI hledala, kdo vládne Americe.
Nikdo se k tomu nehlásí. Asi ví proč.
17. 05. 2009 | 08:04

siven napsal(a):

Jan Vaculík - Ano, máte recht.

Ovšem na druhou stranu pochybuji o tom, že by např. dnešním Iráčanům bylo ponecháno 90% ceny u nich vytěžené ropy (po odečtení nákladů těžby & správy). A pokud se nemýlím, s iráckou ropou nehospodaří Rusové.
17. 05. 2009 | 08:18

Jozef napsal(a):

Odpovede na selhani

Pan Matousek:"Krize je...spise nasledkem selhani kontrolnich mechanismu a kolektivni chamtivosti,nez konspirace..."
"komunismus a nacismus tak byly vlastne resenim..."

Kto vladne v USA?
Masmedia vravia: Prezident a Kongres,zvoleny slobodnym americkym obcanom.
Americky obcan: prezident,Kongres.
Trocha zorientovany americky obcan: kapital,Wall Street.
Historici a lepsie zorientovany obcan: od polovice 19.storocia v USA de facto vladne Wall Street
Kto ovlada masmedia? Kto vladne.Po pade berlinskeho muru neuveritelne chamtivi predatori.

Slovami makroekonoma Sedlacka financny sektor po r.1989 narastol do himalajskych rozmerov. Generoval podstatnu cast americkeho firemneho zisku a konzumoval vysoko nadpriemerne vynosy.Pod dohladom medialnych straznych psov.Na ociach makroekonomov i odborarov.Alebo bezmocnych,alebo oslepenych.

Pyramidove hry faraona Ameriky ukoncili cyklus.
Moznosti dalsieho vyvoja na matke Zemi:
1. tradicne - rozputanie vojny,vojen,krvavych,znicujucich
2.nacizmus,komunizmus ap.
3.kolektivna zodpovednost,kolektivna sebaobrana pred chamtivostou a predatorstvom

Zatial rastie a pred ocami znasobuje sa astronomicke zadlzenie statu a obyvatelstva USA a Wall Streetom ovladanych, od USA zavislych uzemi.
Pada produkcia,akumuluje sa strach, hnev a nenavist.

Media zatlkaju,zatlkaju,zatlkaju...
Makroekonomovia v soku siahaju po upokojujucom prostriedku,presedlavaju na poeziu,enviromentalne kazania a budhizmus.
Zodpovedni,dlhe roky stale ti isti,ani neskryvaju bezmocnost,chaos v mysli a v rozhodnutiach.
Ti,ktori davno volaju po rychlych,operativnych,smelych rozhodnutiach,nemaju moc,nemaju medialny priestor.Su len internetovymi partizanmi.
Cim skor im plutokracia odovzda vladnu stafetu,tym lepsie pre kazdeho.

Vdaka,pan profesor Horejsi, za usilie informovat verejnost a za hladanie zivotne potrebnych rieseni.
17. 05. 2009 | 08:58

Marty napsal(a):

Silne paranoii jsem si u levicaku zatim nevsiml. Podle zdejisch prispevku to je vsak podstatny rys levicaku. Za vsim hledat pravicove spiknuti par mocnych. Bylo by to legracni, kdyby z toho trochu nemrazilo. Ale kdyz se berou vazne bludy od Naomi Klein (coz skutecne neni hodno inteligentnich jedincu schopnych kritickeho mysleni), tak je to pak tezke.

On kapitalismus ma mnoho much, ale nebyt kapitalismu, tak je na svete o polovinu mene lidi, uroven zivota by byla nizsi (i v rozvojovych krajinach), technicky vyvoj ... lidsky rozvoj pohani prosta hamiznost. To co pravicaci (nekdy bohuzel jen podvedome) casto podporuji neni obhajoba kapitalismu jako bezchybneho systemu, ale kapitalismu, ktery umozni nejlepe jeho fungovani (jeho co nejmensi omezovani). A toto fungovani vede k vyse uvedenym vysledkum. Samozrejme to ma i negativni aspekty, ktere tak radi zduraznuji levicaci, ale stale plati vyse napsane. Bez toho kapitalismu by tu dnes mnoho z nas nebylo.

A pokud prirodovedec dostane choutky rozebirat kazdou vetu, tak ho prosim o vzeti v potaz, ze jsem to psal v rychlosti, protoze pospicham :)
17. 05. 2009 | 08:58

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

Jako vystrizene z Rudeho prava pred 30 lety...
Kritizovat smime jen naseho "tridniho nepritele", jakakoli kritika naseho bezchybneho systemu je motivovana subverzivne a slouzi nepriteli, ze?
***********

Proc bych se mel rozhorcovat nad praktikami ruskych podnikatelu?
Rekl bych, ze svetem hybe spise to, co se deje v Americe?

Radite se tedy take mezi ty, kteri navrhuji autocenzuru, povinnou chvalu vseho, co se deje v zemi naseho spojence nejvernejsiho, a povinnou zast k imaginarnimu nepriteli na vychode.

Prectete si moudre prislevky Karla Muellera o kritickem mysleni...

..
17. 05. 2009 | 09:25

JC napsal(a):

Nové ráno, nový den, hurá do boje, jsa osvěžen :-))).
Maro, Mullere a ostatní levouni.Něco k těm maximálním kapitalistickým ziskům.
Víte mě na vás levých nejvíc vadí váše pokrytectví, proto vám váši schopnost emptatie a velké srdce nevěřím.Vy totiž, když jde o vás osobně, třeba kdyžprodáváte majetek, tak se samozřejmě chováte jako ten "nejhnusnější" kapitalista a jdete po nejvyšší ceně - tedy nejvyšším zisku. Pravda nejdou se vyjímky, které potvrzují toto pravidlo a které třeba majetek rozdají nebo věnují, ovšem ty jsou obecně jak y prava tak o vás z leva považovány za "podivíny"
17. 05. 2009 | 09:26

vaclavhorejsi napsal(a):

Clair:

Srdecne Vas zdravim!
Myslim, ze jste k Obamovi prilis kriticka; doufam, ze to, co dela jsou jen nezbytne takticke kroky a ze strategicky cil zustava stejny a nakonec bude dosazen.
Uprimne doufam, ze Amerika se z toho vseho uspesne vyhrabe...

..
17. 05. 2009 | 09:31

Daňový poplatník napsal(a):

Pane Hořejší, gratuluji, to bych do Vás neřek, že napíšete podobný článek, jen aby do Vás někde na zelené nevrazil náklaďák, i když dnes už se to dělá sofistikovaněji.
Dále děkuji neznámému autorovi (nevystopoval jsem prapůvod) termínu reálná demokracie, je to naprosto výstižné, a cítím jistou míru žárlivosti a závisti, že jsem na tento termín nepřišel sám, takže se nezlobte, když jej budu příležitostně používat.
Jinak je to samozřejmě o nastavených parametrech a kontrolních mechanismech, po pádu komunismu se majitelům států natolik otevřely obzory, že si už ani nemusí hrát na slušnost (viz důchodové fondy v USA) a demokracii (viz výstavba a rozhodovací procesy EU), o tom, co je to krize z nadvýroby, je opravdu nejlepší si přečíst z Marxe.
Co s tím?
Já na to nemám odpověď, když už jsme jednou provždy(?) zavrhli komunismus, síla nadnárodních monopolů je tak velká, že stanovují kritéria vyšetřování a vybírají lidi do kontrolních komisí, o tvorbě zákonů a podzákonných norem se ani nerozšiřuji.
Nedivím se spoustě mladých lidí, že do těchto perspektiv nechtějí rodit děti, navíc jsou to ti, kteří by těch dětí měli mít alespoň 2,2.
Takže by mi vlastně mohlo být úplně ukradené, jak se tu za pár stovek let bude dařit nové civilizaci, mého genofondu se to asi moc týkat nebude.
Začínat by to mohlo asi takto: I vystoupil praotec Dezider Hussein na horu a pravil: zde leží země......
17. 05. 2009 | 09:43

SuP napsal(a):

Jene Vaculíku -
S Vaším hodnocením postsovětského kapitalismu souhlasím, stejně to funguje i v tolik obdivované Číně.
Shledávám úžasným, že je možné hodnocení tohoto stavu dnes přirovnávat k Rudému právu před 30 lety. Pojmenovávat tyto Vámi popsané štěnice "Podnikatel", může snad jen ten, kdo s gustem hází do jednoho pytle všechny, kteří se živí jinak než jako zaměstnanci. Pokud se nemýlím, přesně to bylo vyčítáno autorovi tohoto blogu.
17. 05. 2009 | 09:52

patriot napsal(a):

Marty:

O blahodárném působení kapitalismu na rozmnožování homo sapiens čtu poprvé. Můžete svůj nález podpořit nějakými argumenty? Ptám se z pouhé zvědavosti.
17. 05. 2009 | 09:58

patriot napsal(a):

Daňový poplatník:

Používám termín „reálná demokracie“ jako prostou analogii k termínu „reálný socialismus“. Ten taky neměl s teoretickým socialismem skoro nic společného.

Pojem „reálný socialismus“ zavedli poctivě samotní předlistopadoví vládcové, protože si uvědomili zřejmý rozpor mezi teorií a praxí. Ti dnešní zatím stále ještě pokrytecky drží pojem „demokracie“ bez přívlastků.
17. 05. 2009 | 10:16

vlk napsal(a):

Milá paní Claire,

pozdrav opětuji. Scházela jste tu.
Děkuji za naprosto přesvědčivý vstup. A zajímavé odkazy.

Nicméně, vidím, že začínáte střízlivět z Obamy. Věřte - bude hůř.Aspoň vidíte, že jsem nebyl vedle, když jsem tenkrát v našem dialogu tvridl, že já bych, ač jasně demokrat, volil radši Mc Caina. Kvůli tomu, že bych věděl co mám. Ano, on by teď jel v tom samém co Obama.Nepochybně. Jenže pokud Obama zklame naděje v něj vkládané, výsledkem bud e totální beznaděj a frustrace. U Mc Cain a by se následně hledal nositel nové naděje.....

Nejhorší, co člověka může potkat je totiž fristrace ze zklamaných nadějí a ztráta víry v budoucnost. A Bůh pomáhej Americe, pokud obama tohle naplní. Zdá se ovšem , že je k tomu na nejlepší cestě.
17. 05. 2009 | 10:20

tata napsal(a):

panové Sup,Jan Vaculík:

Sice mate pravdu,že v RUSKU znamená člověk min,ale nak nechapu souvislost,mi srovnavame Rusko s Amerikou?Ač mužu lidi v RUSKU litovat v Rusku sem pracoval dost let,a lidi sou většinou velice hodní i když je to s časti že nic nemaj v tom mate kus pravdy ,že vztah u hodně lidí se mění bohatstvím,jak někdo napsal rozhodně tvorba majetku je tou hnací silou lidstva,proto komunismus je utopie.

Ale proč s hnacího motoru co nejvíc vyloučit,zlodějnu a co mi nejmeně mužem udělat je to pranířovat.

A za druhé chovaní bohaču jak popisujete,a mate pravdu ale neovlivnuje nebo lepe řečeno minimalně což AMERIKA BOHUŽEL položila na lopatky celý svět,uvědomujete si vubec ten rozdíl?To není kritizovaní zakladu kapitalismu ale kritika dilčího mechanismu.

pane Patriot

AČ levičak odpovim,argument je lidska vlastnost,byt lepší než druhý,jedno jak penežně ,funkcí ,vědomosti,což komunismus zasadně potlačuje,všichni jsme si rovni nikdy to nemuže byt,akorat jak ja si představuji a to mé levičactví,vyřadit pokud možno ztohoto procesu žrat a přitom mlaskat.
17. 05. 2009 | 10:25

karel matousek napsal(a):

vlk

vy byste volil McCaina? A Saru Palin? Myslim, ze kdybyste sledoval volebni kampan v US, brzy byste zmenil nazor. Nakonec i bili bigoti volili Obamu. :)
17. 05. 2009 | 10:43

karel matousek napsal(a):

vaclav horejsi zde neustale kritizuje, ze ctenari nepochopili, co chtel rict. Pokud pointou jeho clanku je, ze "doufa, ze Amerika s Obamou se z toho uspesne dostane", sdelil to tak subtilni formou, ze je to temer nepostrehnutelne ...Prectu to znovu, ale musim byt jeste blbejsi, nez jsem myslel.
17. 05. 2009 | 10:52

dříve ruda napsal(a):

karel matousek:

jaképak pochopili-nepochopili? Dezinterpretovali a napadali posléze vlastní, dezinterpretovanou podobu blogu. Jak prosté. Dokonce věřím tomu, že to není úmyslné.

Jarpor:
při vší své logice jste dokonalý příklad výše popsaného. Co s vámi, nepotěšil jste mě...
17. 05. 2009 | 11:09

Karel Mueller napsal(a):

Milý JC,
ale já s Vámi vůbec nechci bojovat :-), samozřejmě, že bychom se tak chovali. Napsal jsem jasně, že jako šéf korporace bych jednal stejně. A jako zmocněnec pro jakost a šéf kvality jedné firmy jsem nastavil pravidla velmi tvrdá a "nesocialistická".

Dopustil jste se dvou logických klamů, dokážete je najít? :-)
17. 05. 2009 | 11:33

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,
děkuji za ocenění příspěku o krotickém myšlení. Pěkně jsme si na toto téma popovídali u paní Brixi.
17. 05. 2009 | 11:34

Milan Bukovecký napsal(a):

Kapitalizmus nemá lidskou tvář.

Když se jeden můj známý z emigrace uřekl, že se ještě budeme divit, koukal jsem jak vrána. Myslel jsem, že když je takový pupík, bude se neviditelné ruky trhu zastávat.

V letech 1997 – 2001 jsem na vlastní kůži pocítil podvodné chování amerických iniciátorů obchodů s garancemi AAA, oštemplovaných od ratingových společností Standart&Poor´s atp.

Jistě si vzpomínáte, v globální krizi hrají, ve hře s bublinami, výraznou roli. Koupilo je Rusko, Čína atd.

Zmíněné dokumenty byly věrohodné, ověřitelné, složitým způsobem koupitelné k držení. Nikdy jsme se k nim nedostali, měli jsme jen náklady. Ještěže jsme předem nepřevedli 4% z plánované výše půjčky. Panáček, prudící Američan, ohánějící se FED, pak náhle zvadl.

Také evropští nahaněči,nám, druhotně negramotným Čechům, slibovali, za naše peníze, abstraktní ručení. Nikdy jsme se nedostali do nastavených kriterií, vědomě nás dostali do patové situace, počkali si až to vzdáme a zálohu nám nevrátili.
Připomínám, měli jsme majetky, mohli ručit nemovitostmi. Neuvědomili jsme si však, že protihráče vůbec nezajímají. Zajímala je jen kvanta natvrdlých žadatelů. Viděl jsem dost zklamaných, nejen nás.
Za to příjemní spekulanti nebyli žádní žebráci, měli sídla, advokáty, byli to ctihodní vlivní lidé.
Když jsem si navrátivšímu filantropovi z USA stěžoval na jeho soukmenovce, povídá:
„ Proč myslíš, že jsem zpátky. Tady jsou lidi blbí, tady se můžou vydělat velký peníze!“
17. 05. 2009 | 11:38

SuP napsal(a):

Pane tato -
Máte pravdu v tom, že Amerika položila na lopatky celý svět. Ale Amerika s tou vizí vznikla. Tam odjeli s Evropy chudáci, pro které tu byl život nesnesitelný a věřili, že se dokážou o sebe postarat sami líp než s pomocí svých mocipánů. A podařilo se to.
Co byste ale řekl této úvaze.
3% nejbohatších na světě vlastní 90% bohatství (se říká). Teď mě kontrolujte, skoro bych řekl, že mám někde řádovou chybu. 3% ze 6,5 miliardy lidí je 195 milionů. Zprůměrujeme-li jejich bohatství, přibližně na 5 miliard dolarů/per os, vychází to 975 miliard dolarů. Až nastane ta očekávaná světová revoluce, která jim to nezasloužené zaslouženě zhaftne, rozdělí se těch 975 miliard na 6,5 miliardy lidí, tudíž si KAŽDÝ polepší jednorázově o 150 dolarů. To je po dobu 10 let asi tak dolar na měsíc. To se dá akorát tak dobře prožrat a mlaskat u toho. Bez ohledu na to, že se tím zničí spousta majetku, který z 80% stejně slouží všem.
Já myslím, že stejnou úvahu můžeme uplatnit i v našem národním měřítku. Stačí ponásobit počet tunelářů s jejich majetkem a podělit počtem hladových a zjistit, kolik by ta suma zachránila. A potom hned ty zvěrozvěsty "sociální spravedlnosti" nakopat do řití.
Přátelé, zkuste to přepočítat. Mně je to docela divné, když uvážím, že vydělávám průměrně 100 dolarů denně a je nás takových cca 35%, pak se někde po světě musí točit neuvěřitelné peníze, které vidět nejsou. Škoda, já umim jen 1+1=2. Ale na to si šáhnout nenechám.......
17. 05. 2009 | 11:40

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
srdečně Vás zdravím a jsem rád, že jste zase mezi námi. Chybíte tu.

vlk:
Ahoj vlku, napsal jsi to přesně. Měli jsme na toto téma debaty s panem VK, asi si vzpomeneš, že jsem bral Obamu se značnou rezervou, protože USA stojí před zásadníi systémovými změnami a nikoliv jen kosmetickými úpravami. A na ty nemůže mít dost sil, i kdyby jakkoliv chtěl.

Trochu mi to připomíná ty stálé výzvy ke konci reálsocialismu typu " ... a soudruzi, teď začneme každý sám u sebe ..." apod.

Prostě za určitým bodem společnost nezadržitelně směřuje k revoluci (nemusí být krvavá), protože nikdo nemá dost sil na to, aby realizoval nezbytné systémové změny.
17. 05. 2009 | 11:44

Tupelo napsal(a):

Clair, Vlk, Karel Mueller, vsechny vas zdravim za (dve) more ;), ja bych se Obamy zastal a souhlasil s tim co napsal p. Horejsi, totiz ze strategicky cil zustava, ale takticky se prizpusobuje moznemu - kdyby sel do zmen hlava nehlava, mozna by ji uz opravdu nemel - zjevnych i skrytych nepratel ma dost. Je v uradu teprve pet mesicu, pockejme jeste sedm a uvidime jestli s nekterymi problemy pohnul - a ze jich je nad hlavu.
Nevyhodou je, ze se nikdy nedovime jak by vladnul jeho protikandidat - je mozne ze uz by bylo po krizi, na druhou stranu je mozne ze by uz byl Iran jaderne bombardovan. Presto jsem rad ze vyhral Obama, ma vetsi potencional ke zmenam (KM - co kdyz ona revoluce jiz probiha :)?).
17. 05. 2009 | 13:08

patriot napsal(a):

SuP:

Díky! Už dlouho jsem se tak nezasmál!

Výrok soudu v Supánii:
Obžalovaný sice ukradl 100 milionů supounů, ale protože tento lup po přepočtu na jednoho obyvatele Supánie činí pouhých 10 supounů a po přepočtu na jednoho obyvatele zeměkoule dokonce pouhých 0,015 supounu, zprošťuje se obžaloby.
17. 05. 2009 | 13:18

tata napsal(a):

pane SUP

přiznam se že ted VAM NEROZUMÍM,nevím ted co popisujete tak ja to chapu,,možna špatně,,že vlastně ty lidi se obahatili nepravem ale stejně by to obohacení při jeho zabavení nikomu nepomohlo a navíc to jejich bohatství s 80 procent využivame,takže to nechme,nak vam stoho 1+1=2 vypadlo že to obohacení připravylo x lidí na celym světě o praci ,duvěru v instituce což je ještě horší než ty peníze,ale i tak bych měl potíže že někdo se nepravem obohatí ale jeho peníze zakonitě nemužou vytrhnout ty miliony takže je to celkem v pořadku.

MOŽNA to špatně chapu ale toto mi stoho vyplynulo
17. 05. 2009 | 13:18

tata napsal(a):

pane patriot

hergot jak to popíšete jednodušeji a krasně,holt sem přiliš prostej ale je vidět že směr sem měl stejny taky sem to takle pochopil
17. 05. 2009 | 13:22

LEVAK napsal(a):

Ad Milan Bukovecký,tata etc.:
„Kapitalismus je závislý na tom,že lidé v naději, a to často klamné naději,na zbohatnutí velice usilovně pracují, a přispívají tak ke zbohatnutí jiných lidí.“
„Nový obraz budoucnosti“ napsal největší filosof podnikatelství Charles Hardy,brožura byla vydána v Management Press s laskavou podporou britského Knot How Fundu.
17. 05. 2009 | 13:23

vlk napsal(a):

Karel Matoušek

díky za připomenutí fotbalové matky...
Jo druhá strana mince Mc Cain nebyla dělatelná, to je tedy pravda. kdyby tahle s odpuštěním - blbka, měla náhodou řídit svět,byl bych vyděšený k smrti.

Karel Mueller
myslím,že to můžeme zobecnit. každý systéma stát s e dostane do svého vrcholného stadia. Pokud někd eokolo tohoto bodu něudělá nějakou zásadní reformu typu - že opustí část kořenů, na kterých je založen,nutně začíná degenerovat a odcházet ze scény Není schopen dalšího rozvoje. Viz osud kdysi nezpochybitelných světových supervelmocí - Egypt, Babylon, stará Čína, Aztékové,Inkové, Španělsko Filipa II, Byzanc, Osmani,Velká Britanie, Sovětský svaz,...
Jen jedna jediná světová říše takové transformac e v dějinách zatím byla schopna - totiž Řím. Tím, že v jisté čase přijal nastupující křesťatsví. tím dosta nový impuls... Když s e tenhle náboj vyčerpal, šel pod kytky také.

A Amerika teď stojí v tomhle bodě, Nebo je mu blízko.

Tupelo
příteli, zdravím za vodu. doufám, že jsi úspěšný. Ne nedovíme s e, co by dělal McCain, ale po něm by byl prostor pro naději a vizi. Určitě. velmi s e bojím, že po obamovi bude jen frustrace.

Milan Bukovecký

nejste sám, kdo těmhle lidem nalítnul. Dva z mých přátel potkal stejný osud. Přes to, že jsem je nekolikrát varoval a poukazoval na logické nesrovnalosti. Jeden v tom nechal 400 tisíc, další 3/4 milionu. A tyhle praktiky jsou zkoušeny stále znova. zrovna minulý týden jsmenarazil n a dalšího takového obchodníka s deštěm .
No a le ono to v té JuEs Ej není za s až tak s verzírovaností jejich lidíé lepší. Kolik že zatnul sekyru Madoff? 65 miliard USD? Jeden státní rozpočet ČR, To také není špatné skore.A madoffovi klioši nebyly rozhodně nějaké finanční gramotností nezatížené post real socialistické naivky.

osoběn jsem si madoffa vychutnal s gustem. Na jednom smináři, co jsme kdysi absolvoval s emerickými lektory , byl Madoff uváděn jako vzor geniálního finančníka. Pro Evropu nedostižní vzor, protože Evropa je zkostnatělá, byrokratická, neinovativní a vůbec děsná. Dnes lze dodat - naštěstí.
17. 05. 2009 | 13:33

Jozef napsal(a):

"Melo by se s tim neco delat"

Pan profesor,
damy a pani!

Staty zrejme funguju na principoch,na ktorych vznikli.
Staty fungujuce na principoch dzungle,s miznucimi zdrojmi fyzickej reprodukcie,podminovane zbranami hromadneho nicenia - nemozu racionalne fungovat.Existuju len so stastim,pravdepodobnostne.

Myslim,ze je treba hladat etos ktory umozni prezitie ludstva.
Ze je treba zakladat a spajat kongresy,zhromazdenia ochrancov narodov,ochrancov kultur,ochrancov zivota.
17. 05. 2009 | 13:39

LEVAK napsal(a):

Ad Jozef:"Něco se muselo ztratit,něco v nás,nějaký symbol,který v nás kdysi působil,takže věci nebyly,jak jsou nyní a my jsme byli v pořádku.
Nemůžeme tento smysl zase najít?
On se nejen ztratil,řekl jsem.Obávám se,že byl zničen a opustil nás.
Kdo jej zničil?
Naše myšlení,řekl jsem.To jest my sami.Svým myšlením jsme vyhnali a zničili něco,co je starší než my,co je tak staré jako věčnost.
Jak tedy o tom víme?
Ještě existují jeho stopy,lze je najít v mýtech a pohádkách.
Co je to tedy? zeptala se.
Nevinnost,řekl jsem."
Ernst Kreuder
17. 05. 2009 | 13:44

Jozef napsal(a):

Levak

Co ste ucinili tomu poslednemu padlemu anjelovi - mne ste ucinili.Co ste urobili pre mna,urobili ste pre seba.Co ste urobili pre seba,urobili ste pre vsetkych.Amen.
17. 05. 2009 | 13:57

vaclavhorejsi napsal(a):

vlk:

Ja bych rekl, ze Rimska rise vlastne nezanikla - vicemene se kontinualne transformovala pres ty gotske staty ve stredovekou "Svatou risi rimskou" a dalsi nastupnicke staty (Francie, Spanelsko...), ktere vsechny plynule civilizacne, kulturne a mnohe i jazykove navazaly na Rimany (a hlasily se k nim).
No a tyhle stredoveke staty pokracuji dodnes, jejich vyhonky jsou skoro po celem svete (cela Amerika, Australie, Jizni Afrika) a nejnoveji hlavne EU je vlastne jakousi jeji reinkarnaci.

To, cemu rikame "zapadni spolecnost", ktera vlastne prebira vladu i v jinych starych kulturnich oblastech (Japonsko, Indie, Cina, Izrael, zcasti i nektere muslimske staty) je myslim primym neprerusenym pokracovani Rimske rise.

..
17. 05. 2009 | 13:59

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
určitě si smíte říkat, co chcete; to Vám dnes nikdo nemůže upřít. Takže to Vaše srovnání mého názoru s "Rudým Právem před 30 lety" je velmi nepřípadné. Vy to smaozřejmě víte, a přesto ten argument použijete.

Kdo používá argumenty, o kterých ví, že neplatí, je u mě podvodník.

Nikdo Vás nenutí, abyste obdivoval Američany nebo blahosklonně přehlížel jejich zločiny. Jenom, prosím Vás, nepředstírejte, že se snažíte být objektivní.
A kdo se vědomě vzdává snahy o objektivitu a přitom velebí "kritické myšlení", stává se pouhým žvanilem.
17. 05. 2009 | 14:02

Tupelo napsal(a):

Vlku, dekuji, dari se ted velmi dobre (ale jeden nikdy nevi co prijde zitra). S tim McCainem, zkuste se na to podivat tak, ze frustraci a beznadeji koncila Bushova era a Obama muze prekvapit. Ja k nemu pristupoval tak, ze kdyby byl uspesny aspon z poloviny, bylo by to fajn. Myslim ze vzhledem k mnozstvi a intezite problemu pred kterymi stoji (i cela jeho administrativa) na vetsi hodnoceni si musime pockat aspon do zacatku pritiho roku. No, kdyby fatalne selhal, muzeme se dockat revolucni zmeny, na jedne strane rozpadu USA, na strane druhe nejake tamnejsi diktatury (a mnoha poloh mezi). Diky zmenseni sveta, zmeny, ktera by se projevila ve vsech jeho dalsich koutech. Ale s vyjimkou one globalni velikosti zmeny by asi neslo, jak ostatne pisete, o nic noveho, narody, civilizace, kultury vzkvetaly a upadaly. Nevim jestli je stesti videt podobne veci v primem prenosu a zazivat je na vlastni kuzi (zmenam predchazi sice chaos, ale zas pocit neceho noveho ho muze vynahradit :)).
17. 05. 2009 | 14:10

Jan Vaculík napsal(a):

SuP (11:40)
Ano, ta úvaha je přesná; jsem rád, že jste se pokusil to vylíčit.
Doufám, že v těch výchozích cifrách nemáte chybu, která by to posouvala jinam o víc, než 1-2 řády.

Podvodníci s bílými límečky mě taky děsně štvou, ale jsem daleko od toho, abych si myslel, že bez nich by nám bylo nějak významě lépe. Takže to hlavní, co nás dusí, je ta závist. I mě dusí, když na to pomyslím. Ale dokážu to ještě rozdejchat a žít s tím dál.

Možná, že někdo tu závist nerozdejchá, ale hlavně je tu víc těch, kteří se rozhodli vytlouct z toho politický kapitál.
17. 05. 2009 | 14:11

Jan Vaculík napsal(a):

Oprava: v prvním řádku má být - vyčíslit.
17. 05. 2009 | 14:12

Jan Vaculík napsal(a):

Václav Hořejší
Abych i já byl objektivní: s Vašimi úvahami o dědictví Římské říše se ztotožňuju.
17. 05. 2009 | 14:16

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

nemate pravdu - vy a rada dalsich me okrikujete, poucujete, co mam psat, podsouvate mi nazory, ktere nemam. Velmi podobne jako kojzarove...

Mnohokrat jsem tady dal v clancich i v diskusich najevo, ze jsem zcela bezvyhradnym (snad az prehnane optimistickym) stoupencem standardniho "zapadniho systemu" (svoboda, socialne-trzni ekonomika). Nejpodrobneji asi tady:
http://blog.aktualne.centru...

Je pro me ponekud prekvapive, ze tolik lidi tady vlastne haji ty americke hamizne lumpy, kteri krizi vyvolali, a dokonce tvrdi, ze je to v ramci kapitalismu OK, ze kdyz se ty ukradene penize prepoctou na hlavu, tak to neni zase tak hrozne, a podobne nehoraznosti.
Vy a vasi "pravicovi" kolegove tady tak vlastne davate zapravdu tomu memu komunistickemu spoluzakovi...
Ja jsem presvedcen, ze ten nas skvely (bez ironie!) "zapadni system" proste musi mit jako nezbytnou komponentu nejakou bazalni poctivost (kterou je ovsem nutno vynutit prislusnymi zakony a regulacnimi mechanismy.
Jinak o ty skvele civilizacni vydobytky (svobodu, prosperitu, bezpeci) prijdeme a octneme se zase bud v nejake diktature nebo ve svete a la Somalsko, kde se kazdy bude muset starat jen sam o sebe a nebude si jist ani svym zivotem.

..
17. 05. 2009 | 14:22

dříve ruda napsal(a):

Jan Vaculík:
nevím proč je tak v kursu poukazovat na závist. Staví toovšem oponenta do blbého světla, to ano. Mám pod tímto blogem shodný názor s autorem, závist necítím. Tipnul bych si, že on také ne. Volání po čemsi, co se nám jeví spravedlivé, snad může být motivováno i normální logickou úvahou.
17. 05. 2009 | 14:38

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Hořejší,
snažím se být objektivní, a tak si myslím, že američtí finančníci krizi nezpůsobili.

1.
Jedná se u krizi konzumního způsobu života; takto dopadá společnost, která si nedovede představit svou existenci bez neusrálého "růstu růstu".
Toto si můžeme představit tak, že každý má barák a před ním dvě auta, pokud možno ne starší než 2-3 roky.

2.
Američani se snažili různými finančními manipulacemi pod taktovkou státu tento trend udržet stůj co stůj, i když už je 10-20 let přežitý. Krizi nezpůsobili, ale oddálili ji. Vřed prasknul později a je dost možné, že hnisu je o to víc.

Pro mě je oddalování "okamžiku pravdu" představované například iluzí, že když mám "vrabce na střeše", tak stačí, abych si jej u vhodného ústavu správně pojistil, a tím z něj udělal "holuba v hrsti".

3.
Je určitá skupina podvodníků, kteří pochopili svou příležitost vyplývající z bodu 2, a napakovali se tom. Nehájím je, ale odmítám vidět příčinné souvislosti v opačném pořadí.
17. 05. 2009 | 14:40

el napsal(a):

"On kapitalismus ma mnoho much, ale nebyt kapitalismu, tak je na svete o polovinu mene lidi,..."

Tím chcete říct, že nebýt kapitalismu, nebyly by hladomory, nevyčerpávaly by se tak rychle energetické zdroje, Matka příroda by se nemusela bránit "vyráběním" nových nemocí? Vždyť jen během mého života se počet lidí na Zemi zdvojnásobil. To socialistické školství opravdu nestálo za nic, když jsme se neučili, že za přemnožení člověka může kapitalismus. A to se na něj svádělo kdeco.
17. 05. 2009 | 14:42

Jan Vaculík napsal(a):

SuPova úvaha mi připadá úplně na místě:
Pokud strádám nedostatkem jídla, nesmím vidět příčinu v mouchách, které mi užírají z talíře. - To není obhajoba masařek!
17. 05. 2009 | 14:48

vaclavhorejsi napsal(a):

Jan Vaculík:

No vidite, a to nam tady jeste pred rokem spousta lidi tvrdila, jak by mela byt liberalne-kapitalisticka bushovska Amerika vzorem socialisticke Evrope...

..
17. 05. 2009 | 15:04

jarpor napsal(a):

V žádném případě nehodlám pokračovat ve včerejší debatě nad tím, jak nechápu, lépe, jak blbě chápu věty pana profesora.

Proto se zdržím komentářů k debatérům mne opravujících a s mnou nesouhlasných, tak se mnou souhlasných. V krásné neděli naše povídání není to nejdůležitější...

Jednoho se ale nezdržím.
Pan profesor napsal : „Ja jsem presvedcen, ze ten nas skvely (bez ironie!) "zapadni system" proste musi mit jako nezbytnou komponentu nejakou bazalni poctivost (kterou je ovsem nutno vynutit prislusnymi zakony a regulacnimi mechanismy.“

Rozumím dobře, že dosud, dle něj, onu bazální poctivost nemá ?
Soudím, že již dnes onu bazální komponentu má, a má i vynutitelnost příslušnými zákony, má i regulační mechanismy. Má ji přes včera mnou zmíněného pekaře, vinaře, lékaře...

Když pan profesor píše o svém přesvědčení, co musí mít, co, podle pana profesora, tedy má dnes ? Jen ten podvod, slovy jeho kolegy ?

Soudím, že není lepšího důkazu, jak konzistentní jsou názory páně profesora a co si o onom (bez ironie!) skvělém západním systému skutečně myslí, než výše uvedená citace jeho dalšího vyjádření o vlastnostech onoho systému...

Hezké nedělní odpoledne
17. 05. 2009 | 15:37

blue jay napsal(a):

Jste amaterem nerde Horejsi,
Ale mate BA z kecani. Kecate do vseho a do niceho. A vzdy zadate at vam ubozaci co museji cist ty vase grafomanske vyplody na ne reagovali. Priznam se ze jsem ani ja neodolal. Neb vy umite kecat ze vsech nejlepe. A nejcasteji. Uz je tu tech Vasich grafomanskych prispevku vice nez dost Horejsi. Predni clen CSSD Skromach by Vam rekl: Drzte uz konecne hubu!
17. 05. 2009 | 15:47

VK-Can napsal(a):

Zdravim Vas take vsechny, kteri ctete me radky.

Vim, ze zapadnu v zaplave kvalitnich vstupu, ale presto mne dovolte aspon tohle.

USA se dostaly do skutecne krizove situace.
Jak a proc uz zde bylo mnohokrat debatovano.

Pred nejakou dobou byla nadeje, ze EU bude schopna prevzit "zezlo" po USA.
Bohuzel, realita je horsi, nez mnoho pesimistu predvidalo!!

Co zbyva?
Aby se USA dostaly sice pomalu, ale jiste z teto krize.
Neni pochyb, ze uz to nebudou ty "stare" USA, ale jine, nove.
Doufejme, ze lepsi!
V ZAJMU NAS VSECH !! Tedy USA, Kanady i EU!
PRAVICE I LEVICE!!

Nyni mne dovolte jeste jednu poznamku.
Ctu zde debaty na pres. Obamu.
Kriticke i positivni.

Prosim berte v uvahu tyto okolnosti :
Pri volbach v USA v roce 2008 kandidat Obama nebyl idealni,
ALE BYL ZVOLEN !!

Volby skoncily v Listopadu 2008 a na 4 roky, pokud se mu neco nestane, je OBAMA presidentem USA.

Situace je tak mizerna, ze je v zajmu polit. pravice i levice si jedine prat aby uspel!
Politicke pravice a levice ostatnich civilisaci jsou podstatne rozdilne od tech nasich!

Jaka je alternativa toho, kdyby pres. Obama neuspel?
Ze by nam MOZNA bylo dovoleno utvorit pravicove a levicove zastupy pri nasi ceste k pravidelne motlitbe do mesity!
17. 05. 2009 | 15:50

SuP napsal(a):

Zdá se, že ty výpočty jsou správně, když to ještě nikdo nerozporoval. Pro upřesnění - uvažoval jsem pouze Majetek bohatých, o kterém se ví, tedy ne ukradené a zpronevěřené peníze. Když jsme si je neuměli uhlídat, těžko můžeme čekat, že je zloději vrátí.
Podobně je to v případě přítele pana Bukoveckého. Kdo chtěl věřit na neúměrné zhodnocení svých peněz, nezaslouží si nic jiného, než být okraden. Tato úvaha je taky podkladem k mému dřívějšímu vyjádření profesorovi, viz ..."Na lumpárny tady upozorňuje kdekdo a většinou jsou to ti, co v nich jedou, ale neuvědomují si to...". Protože pokud někdo směňuje s vekslákem, což je protizákonné, ale on přece slibuje "lepší kurs", nemůže čekat zastání policie, když ho vekslák okrade.
Moje úvaha je směrována ke všem "sociálně spravedlivým" spasitelům, kteří si nevidí do huby.
Nejsem tady sám, kdo si myslí, že krizi zavinili především nemajetní, protože si směle uvázali na krky povinnosti, kterým nebyli schopni dostát a to vše jen proto, aby si zlepšili životní úroveň jiným způsobem, než jakého jsou sami schopni. A pokračuje to v domácím měřítku podporou "socialistů".
Jene Vaculíku - děkuji za podporu a že jste se tím vůbec zajímal. Jak říká přítel Vlk
- jinak je to jak házet perly sviním a ještě na zeď.
17. 05. 2009 | 15:54

Ares napsal(a):

SuP: Pokud chcete nějakou oponenturu vašim výpočtům :-). Nevím jak jste došel na ty částky, ale co jsem četl, tak celkové světové bohatství má být 125 biliónů dolarů. Při rozdělení: 10 % lidí vlastní 85 %. To by vycházelo na necelých 20 000 dolarů při rozdělení mezi ten zbytek. Pokud se uvádí, že 50 % populace vlastní 1 % majetku (tedy asi 400 dolarů na osobu), tak je to pro některé celkem významná částka.

Tenhle výpočet berte ale jen jako odhad. Četl jsem i trochu odlišná čísla a rozdělení majetku je vztažená na dospělé a ne celou populaci, se kterou jsem zde počítal.
17. 05. 2009 | 16:05

SuP napsal(a):

Ares -
125 bilionů dolarů - To jsou ty jejich miliardy, nebo skutečné biliony? A jedná se o celkový majetek, nebo o soukromý, jak jsem uvažoval já?
17. 05. 2009 | 16:12

Ares napsal(a):

SuP: To jsou ty naše skutečné bilióny :-). A předpokládám, že by to měl být celkový majetek.
17. 05. 2009 | 16:15

vaclavhorejsi napsal(a):

SuP:

"Zdá se, že ty výpočty jsou správně, když to ještě nikdo nerozporoval."

Pokud myslite ten vas prispevek ze 17.05.2009 11:40:25, tak v tom mate mensi chybicku - musite ty vysledne cifry vynasobit MILIONEM.
Tech bohatcu (3%) je totiz 195 milionu, ne pouhych 195, jak jste pocital.

Nevim, proc pocitate cca 5 mld. na toho triprocentniho bohatce - jak jste dosel prave k takovemu odhadu? Proc ne treba jen 5 mil.?

Jinak je to dobre ;-).

..
17. 05. 2009 | 16:19

tata napsal(a):

pane SUP

PANE po dlohé době ste mi naštval,ja o vaše perli nestojím hašte je svym sv....,mate pravdu chudaci za vše mužou,on kdo je zodpovědny těm chudakum ty pujčky davat a rozhoduje o nich nahrabe si na nich přece zato nemuže když ten parchant chudej ho oto žadal tak mu to musí dat ne to je logické,no musím to jit rozdychat,protože ma zavist a hloupost nema hranic.

pane jarpor

ono si každy najde co jeho jest,logika vašeho zduvodnění je uchvatná,ono se nezname takže musím brat co kdo napíše,jestliže napišu je to zeleny,ale chtěl bych světlejší zelen neznamená to,že nechci zelenou ale vy byste mi přece dokazal že ve své podstatě nechci zelenou dekuji je to i logické.
17. 05. 2009 | 16:22

Marty napsal(a):

patriot: ve kzratce jde o to, kolik muze nase planeta uzivit lidi. Bez globalni obchodu, zvysovani efektivity zemedelstvi a obecne vseho prumyslu, by lidi nebylo pres 6 miliard. Nebyla by pro ne obziva. Populacni exploze nezacala nadarmo az s rozvojem kapitalismu.
17. 05. 2009 | 16:26

SuP napsal(a):

vaclavhorejsi -
Že by? Mně to přišlo už od začátku divné......
To mi ale ty řády zblbly i kalkulačku.
17. 05. 2009 | 16:40

dříve ruda napsal(a):

jarpore,
tak já vám to sdělím na plná ústa:
ano, s čteným textem máte potíže.
Vaše předpojatost je zkrátka silnější, než logika. Vaše mlžení to fakt nevytrhne.
17. 05. 2009 | 16:43

vlk napsal(a):

Prof. Hořejší
Pane profesore, díky za repliku. Nicméně na můj vkus na to jdete příliš velkým historickým obloukem! Nebudu zahajovat argumentaci, kterou bych podepřel tento svůj názor. Byla by nejspíš z obou stran velmi dlouhá. jen s e zkusím zeptat - představte si studenta u zkoušek z předmětů, které učíte, kdyby vám tam odpovědděl takovouhle dlouhou odvozenou logikou...

Tupelo

příteli, těší mne a velmi, že se Ti daří! Ale jak už jsem napsal asi dvakrát -byl jsem o Tvém úspěchu přesvědčen již v okamžiku, kdy jsi se na to výběrové řízení teprv hlásil.
17. 05. 2009 | 16:59

Jedla napsal(a):

VK-Can,
ale my v duchu držíme Americe i Obamovi osobně všechny palce, jen se tak jistíme, máme kverulantský řečičky, abychom mohli říci : To já od počátku nenaletěl, já nevěřil, já to hned říkal.
Ve skutečnosti obdivujeme, že ještě někdo dokáže věrohodně říct: Yes, we can! a jít s kůží na trh.
My jsme totiž experti na I can't, because ... a víme to moc dobře o sobě.
Ale nejsme zlomyslní a závistiví, to jen ve svém kverulantství sami sebe malujeme ještě hůř.
Obama je legitimní šéf bílého domu na 4 roky, (a Češi podotknou 'jen jestli nepůjde ve stopách Kenedyho',) a přišel v pravý čas, a nejlepšího advokáta mu udělal GWB.
Protože tak bylo souzeno se stát, doplnil by Bokonon z nádherné "Kolíbky" (Cats cradle) Kurta Wonneguta jr.
17. 05. 2009 | 17:05

jarpor napsal(a):

tata

Kdybyste se pokusil sdělit, jak ten text chápete a nepletl něco o zelených barvách a co "Vám chci dokázat", určitě bychom si rozuměli lépe.

dříve ruda

Díky. Jsem si vědom "potíží" a tak se proto ptám. :-))

Předpojatost definujete jako položenou otázku, jak psanému textu rozumí jiní, když jsem svůj názor sdělil ? No dobrá.

A sdělím-li jaký názor v dané věci zastávám, tak mlžím. Hmmm, tak jo, taky dobrá.

Místo odpovědi, jak psanému textu rozumíte, obvinění.
Moc jste mi nepomohl... ale za to vím, s kým mám tu čest.

Hezké odpoledne
17. 05. 2009 | 17:10

argun napsal(a):

Byvše označen v úvodu diskuze panem Vlkem za náboženskou policii, dovolím si přeci jen připojit ještě několik poznámek. Nenáboženských. Soudím, že hlavní problém textu pana profesora je v tom, že je zbytečný. Pokud ovšem za jeho přínos nepovažujeme informaci o textu W.K.Blacka. Osobně za ni děkuji, neboť jsem ji předtím skutečně neměl. Toť ale vše. Pokud se přidržím klasického pravidla všech prezentací, tedy pravidla tří Ř (řekni co řekneš-řekni to-řekni co jsi řekl), pak mi logicky vyplývá, že pointou textu je jeho poslední věta. Tou nám pan profesor oznámil, že ON je tím, kdo pochopil hrůzný rozsah onoho morálního selhání politických a ekonomických elit v USA, že se nad ním patřičně MORÁLNĚ ROZHOŘČIL, a že nám, nevědomým, Z VÝŠIN SVÉHO MORÁLNÍHO PIEDESTALU DOPORUČUJE S TÍM NĚCO DĚLAT. Tečka. Tak jo. Vřelé díky za hraběcí radu. A co jako? Máme zavolat agentovi 007, aby vyčistil Augiášův chlív? Následná debata, lehce zobecněno, v podstatě řeší vztah mezi politikou, ekonomikou a demokracií v podmínkách řekně současné euroamerické civilizace. Za důležité v té debatě považuji konstatovat, že kapitál nemá morálku. Ba dokonce i ekonomika je z tohoto pohledu zcela inertní systém. Produktem demokratických politických mechanismů je konkrétní politika konkrétní politické reprezentace. A ta v případě administrativy Billa Clintona zcela účelově vyvolala - velmi zjednodušeně řečeno - politický tlak na nastavení příznivých podmínek pro úvěrování nemajetných skupin obyvatelstva USA, tzn. většinou imigrantů a různých "barevných" (bez podtextu), byť nejenom, minorit. Ten tlak byl samozřejmě motivován ryze politicky ohledem na tehdější elektorát demokratické strany a na posílení jejích politických pozic.
17. 05. 2009 | 17:25

argun napsal(a):

Je naprosto logické, že kapitál, který hladově "slídí" a hledá své uplatnění kdekoliv na světě, využil mimořádné příležitosti, aby polapil tuto většinou naivní masu - navíc zblbnutou masivní reklamou - která zhusta nedokáže dohlédout důsledků svého konání... Zbytek příběhu už známe. Je toto spiknutí? Ano, je. Pokud považujeme za spiknutí koček proti myším , že kočky myši žerou, a za spiknutí Gaie proti lidem, že občas přijde tsunami. A konkrétní zodpovědnost konkrétních viníků, resp, jejich odsouzení? Jistě, pokud má kriminální charakter. Viz například kauza Madoff a pár jiných. Ale ti ostatní? Doporučuji panu profesorovi knihu Karla Jasperse - Otázka viny. Pokud se kdokoliv chová bezohledně konformně v rámci pravidel nastavených systémem, tedy s ohledem na maximalizaci vlastního zisku, pak to jistě lze hodnotit jako morální selhání, resp. vinu. Morální vina ale není z hlediska práva trestná. Alespoň v rámci právního úzu tzv. demokratických zemí. Bohužel a nebo bohudík, záleží na úhlu pohledu. Morálka je totiž kategorií ryze individuální. Kde je tedy viník? Není jím ani kapitál ani kapitalismus ani hyenismus (nezpochybnitelný() některých finačních hráčů. Je jím vadné fungování demokratickcých mechanismů, které produkují vadné politické elity. Nabízí se pochopitelně otázka - budou jiné elity, lhostejno zda pravé či levé, jiné, rozuměj lepší? Odpověď zní: rozhodně nikoliv, budou se chovat naprosto stejně účelově. Existuje tedy vůbec nějaký důvod, proč zachovat tento politický systém a neobrátit se s čepicí v ruce o radu k Hugo Chavézovi? Ano, existuje. Soudím, že tím důvodem je to sladké slovo svoboda. Alespoň tedy v mém vnímání světa. A opravdu nehodlám už dále rozvíjet myšlenku, že i význam tohoto pojmu je relativní... Kde je tedy ksakru ten viník, kterého nutně potřebujeme popravit? Soudím, že jím je postupné selhávání demokratických mechanismů v konfrontaci s měnícím se obrazem našeho světa. Jinými slovy, lidé v této části světa ztrácí postupně jakoukoliv vazbu k hodnotám reálným a čím dál více se přiklánějí k hodnotám viruálním. Nikdy v dějinách lidé nežili v natolik umělém světě jako dnes a zatím nestačili vytvořit sebeobranné mechanizmy, jak rozeznat virtuální od reálného. Zde si dovolím odkaz na "postmoderní relitivizaci jakýchkoliv hodnot", leitmotiv díla Václava Bělohradského. potažmo na volání pana profesora po "bazální poctivosti". A co s tím vším tedy dělat? No nic moc. Zbývá jen nebát se a nekrást, tedy nebýr sám morálně vinen. Sdílím myšlenku pana profesora o trvání Říše římské a její expanzi do jiných částí světa. To je skutečnost. A proto také sdílím progózu zániku Říše římské. Ve střednědobé perspektivě jsme všichni mrtví a stejně tak i naše euroatlantická říše. No a co má být? Neexistuje žádný důvod, aby trvala déle než řekněme ta egyptská. Leč zpátky do současna. Myšlenkový backround pana profesora evidentně tkví v socialismu a následné jeho mlžení v diskuzi je už zbytečné. Vzhledem k načasování jeho kariérního růstu je to předpokládatelné a vůbec mě to nevadí. To, co mě vadí, je samoúčelná prezentace jeho MORÁLKY A UŠLECHTILOSTI.
Á propos pane profesore, možná kdyby jste nám skutečně něco sdělil o tom, jaké to bylo být několik let "zaměstnán na Harvardu" jako občan ČR v 80.letech, možná bychom lépe pochopili ten Váš myšlenkový backround a také MORÁLNÍ OPODSTANĚNÍ Vašeho MORÁLNÍHO ROZHOŘČENÍ. Elitáři všech zemí, spojte se! A pointa? Venku je pořád ještě hezky, využijme toho!
17. 05. 2009 | 17:26

vaclavhorejsi napsal(a):

vlk:

"jen s e zkusím zeptat - představte si studenta u zkoušek z předmětů, které učíte, kdyby vám tam odpovědděl takovouhle dlouhou odvozenou logikou..."

Dostal by jednicku s hvezdickou! ;-)

..
17. 05. 2009 | 17:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy