Pryč s vědátorskými parazity!

08. 08. 2009 | 15:22
Přečteno 20775 krát
Píšu tady už několik týdnů o problémech kolem vládní „reformy výzkumu a vývoje“, což je v podstatě jen laskavější označení pro chystaný každoroční tunel několika miliard veřejných prostředků do soukromých firem pod záminkou „ekonomicky rychle návratného aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací“.

Bohužel jsem nikde neviděl analýzu Rady pro výzkum a vývoj (RVV), která by dokumentovala, jak skutečně ekonomicky efektivní byly takto vynaložené prostředky v uplynulých letech (jen v letošním roce jich je u nás na tento typ výzkumu vynakládáno ze státního rozpočtu kolem 8 miliard a ze soukromých firemních zdrojů údajně přes 30 miliard...).
Pokud vím, v počtu patentů, prodaných licencí a dalších výstupů tohoto typu jsme zcela na konci evropského žebříčku. Moudrá RVV, složená z odborníků na slovo vzatých, se ale přesto rozhodla, že během tří let do této oblasti, která je tak evidentně úspěšná, že ani není třeba její efektivitu dokazovat nějakými rozbory, přihraje další skoro 3 miliardy, které sebere hlavně Akademii věd.

Takový postup je evidentně v souladu s názory některých významných zájmových uskupení a politických subjektů (zvláště jednoho), podle kterých je český převážně základní výzkum na universitách a ústavech Akademie věd přehnaně rozbujelý a spotřebovává zbytečně moc peněz.
Už v roce 1996 jsem slyšel na vlastní uši šéfa týmu poradců tehdejšího premiéra, že podporujeme-li ze státních prostředků výzkum a rozvoj, nechováme se racionálně. Onen ekonomický teoretik tehdy říkal, že v tržním prostředí platí zákon komparativní výhody stejně neúprosně jako v klasické mechanice zákony Newtonovy. ČR měla tehdy podle pana R.H. komparativní výhodu v těžbě vápence a těžbě dřeva, avšak nikoli ve vysokých technologiích závislých na rozvinutém výzkumu, a proto bychom si měli uvědomit, že investice do výzkumu jsou z tohoto hlediska iracionálním luxusem (který nicméně jsme nuceni provozovat, jelikož jinak bychom vypadali divně).
Slyšel jsem, že nedávno argumentoval podobně na nějakém tichomořském ostrově, jehož ekonomika je z 90% založena na sběru kokosových ořechů, tamní důsledně bezpřívlastkově-tržně orientovaný politik proti přehnaným investicím do odstranění negramotnosti.

V uplynulých týdnech jsem dostal řadu e-mailů a přečetl jsem si mnoho komentářů pod mými články.
Ačkoli jen část byla nesouhlasná, některé byly nesouhlasné velmi.
Pro zjednodušení a s určitou autorskou nadsázkou, kterou mi jak doufám laskavý prázdninový čtenář promine, se duch (nikoli litera) těchto kritických komentářů dá shrnout jak uvedeno v následujícím hypotetickém sumárním textu.
********************************************************

Profesůrku,

tak vám zmehlo, co? Jsem rád, že máme tak moudrou vládu! Však už je na čase, abychom se konečně zbavili toho komunistického výplodu zvaného Akademie věd.
Proč bychom my, poctiví daňoví poplatníci, měli platit příživníky, kteří si za naše peníze bádají o nějakých nesmyslech? Jestli někoho zajímají nějaké atomy, geny, molekuly, buňky, nebo stará lejstra, tak ať si najde sponzora, který mu jeho bádání zaplatí! Proč bych to měl platit já ze svých daní? Přece úplně stačí, když si budeme ve světě kupovat licence na nové technologie, a nemusíme házet peníze do chřtánu nějakým vědátorům, kteří stejně na nic nepřijdou!
Četl jsem tuhle, že nějaký takový teoretik dostal cenu Česká hlava (milión korun!) za nějakou „nepravou vodíkovou vazbu“, nebo jak se to jmenovalo. K čemu je dobrá daňovému poplatníkovi nějaká vodíková vazba, a k tomu ještě nepravá??
Nebo další takový badatel publikoval článek s názvem „Acyclic nucleoside bisphosphonates: synthesis and properties of chiral 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidines.” No už jenom to jméno – k čemu to může být dobré?
Prý dokonce dali Nobelovu cenu jakýmsi podivínům za objev zeleného genu v nějaké mořské potvoře! Je to vůbec možné??
Anebo tuhle v televizi nějaký učenec vykládal, jak deset let pracoval na tlusté knize o husitech! A byl celou tu dobu placený nějakým historickým ústavem! Proboha, k čemu to je? Vždyť to už všechno dávno vybádal a srozumitelně sepsal Alois Jirásek!

Já si myslím, že ve vědě, jako ve všem jiném, by měl rozhodovat trh. Správný badatel by se měl podívat, po čem je poptávka, a to objevit. Jako třeba já – zjistil jsem, že lidi potřebují posílit imunitu, protože žijí ve znečištěném životním prostředí. Tak jsem si něco přečetl, trochu zaexperimentoval, a za půl roku jsem to měl – můj patentovaný potravinový doplněk pomáhá nejen posilovat imunitu, ale i sexuální výkonnost a je komerčně skvěle úspěšný. A ani k tomu nebylo třeba nějakých nákladných klinických zkoušek!

Nebo můj švagr – ten pomáhal před lety vyvinout slavnému rakouskému vědci zařízení na vysoušení zdiva pomocí patentované technologie Aquapol využívající velice jednoduchého přijímače kosmické energie. Těch zařízení se už prodalo několik desítek tisíc, kousek (podle velikosti) za 1 – 3 tisíce euro! Dokonce na to byla reklama v časopise Vesmír!
Teď pracuje na zajímavé zakázce Zelených. Vyvíjí přístroj, který se namontuje před elektroměr a do vašeho bytu nevpustí proud vyrobený v atomové elektrárně, ale jen ten „čistý“ a neškodný.

Další kolega, se kterým chodím na golf, vynalezl šampon, který pění o 20% víc než jiné šampony, a teď dokončuje prací prášek, který pere stejně dobře, jako ty z televizních reklam, ale spotřebuje se ho o 20% míň. Na světě si ho koupí ročně nějakých 20 milionů lidí – to už je nějaká návratnost prostředků vložených do takového vývoje a inovací!

Já si myslím, že ty vědecké ústavy by měly prostě sloužit praktickým potřebám. Vědátoři by tam měli čekat na konkrétní zakázky z praxe.
Tak třeba by jim podnikatel řekl – potřebovali bychom vyvinout něco, co by z golfových hřišť vyhnalo krtky. Nebo – potřebovali bychom vyvinout levnou přísadu, která by při zachování stejné chuti umožnila snížit obsah masa v párcích z nynějších 10% na 5%. Anebo – potřebovali bychom vymyslet prášek, který by se přidával do piva a zvyšoval by vnímavost k reklamě o 100%.
Takových ekonomicky zajímavých nápadů by bylo!

Ale dneska se na Akademii a na vysokých školách zbůhdarma utrácejí miliardy na nějaké počítání noh pavoukům, koukání do mikroskopu nebo dalekohledu, nepravé vazby, chirální 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidiny a tlustospisy o středověku, které nikdo nečte.

Ještě že se i mezi těmi politiky, doktory a profesory se najde pár rozumných lidí, kteří vidí, že to tak dál nejde, a že je konečně třeba nasměrovat ty státní peníze do něčeho užitečného.
Takže – děkuji paní doktorce Kopicové, pánům inženýrům Doležalovi, Jahnovi, panu doktoru Blažkovi (tomu zvlášť!), pánům profesorům Matějů, Haaszovi, Fialovi a Zrzavému, a samozřejmě všem pánům ze Svazu průmyslu a obchodu a Hospodářské komory!

Doufám, že po vyhraných podzimních volbách s těmi vědeckými příživníky pořádně zatočíme.

Daňový poplatník

*********************************************************

Inu, budu o tom přemýšlet, hlavně o té poslední větě…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Že jsem tak smělý,
kde mohu petici Pryč s vědátorskými parazity! podepsat?
08. 08. 2009 | 15:48

Imhotep napsal(a):

Hmmm, to je slušná demagogie a manipulace. Postupujete stejně i při svém vědeckém bádání?
08. 08. 2009 | 15:49

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Jako by se stalo!

..
08. 08. 2009 | 15:52

Rumcajs napsal(a):

No konečně jste napsal taky něco rozumného profesůrku. Z AV uděláme další Zlatou uličku a šéfy AV vidím asi takto http://jokes.jannemec.com/i...
08. 08. 2009 | 15:55

badatel napsal(a):

to autor,
nejlepší obrana je útok - tak se alespoň říká.
I když máte skoro ve Všem pravdu, za tím druhým výzkumem stojí mocná lobby peněz a politické moci.
I když i Vy jste politickou kartou jedné mocné strany, ten útok musíte vést inteligentněji - diplomacií a v zákulisí.
V přímém střetu proti nim nemáme šanci. Jsou to milovníci peněz , slunné Italie,a to včetně chobotnic.
08. 08. 2009 | 15:56

Englishman napsal(a):

Váš dopis daňového poplatníka se mi jeví poněkud pod úroveň, když už jsme ale u daňových poplatníků, tak vám sdělím, co mnohé daňové poplatníky na nevyučujících vědcích štve: mají pocit, že těmto vědcům platí za to, že se tito věnují svému hobby.

Užitečnost nebo neužitečnost výzkumných projektů tito daňoví poplatníci nedokáží posoudit (nedokáží to ostatně ani vědci a v případě, že se o to pokusí, tak se překvapiv často mýlí). Vidí ale, že zatímco oni dělají v práci to, k čemu je nutí jejich šéf nebo trh, a že jejich zdroj obživy je velmi nejistý, vědec se věnuje tomu, co ho baví, a jeho džob je obvykle jistý (nebo se to těm daňovým poplatníkům tak jeví). Nedivte se proto, že nadšení daňových poplatníků pro financování vašeho hobby je poněkud vlažné.

Vidíte to jinak? Pokud ano, možná jste se měl místo psaní o spiknutí proti AV pokusit svůj postoj vysvětlit a obhájit - a to nikoli odkazem na jiné země, kde vědcům za jejich hobby platí také.

P.S.: Netvrdím, že výše uvedený názor asi mnohých daňových sdílím.
08. 08. 2009 | 16:12

Ivan Sommer napsal(a):

Na trhu.

Přijde zákazník do obchodu s vědeckými prácemi a ve dveřích zahlaholí: „Tak bych rád objevy na ten nový pohon auta jezdícího na vodu místo na benzin.“ Prodavač úslužně poznamená „ Ale ano, náš zákazník náš pan“, hbitě probírá tu regály tu šuplíky až má na pultě celkem 5 archů A4 a ohlásí cenu „Bude to 100 milionů a 5 Kč.“ Co je to za nesmyslnou cenu za několik papírů ?“, rozhorlí se zákazník. „Nu ovšem, těch 5 Kč je za 5 listů papíru a těch 100 milionů za to, že vím, které z objevů vybrat“, vysvětlí prodavač.
08. 08. 2009 | 16:13

Vaclav Horejsi napsal(a):

Englishman:

To, aby vedce jeho prace bavila (v optimalnim pripade byla i jeho konickem, kteremu venuje podstatne vice nez povinnych 42,5 hodin tydne) je pro tento druh cinnosti temer nezbytnosti.
Ano, ve srovnani s vetsinou jinych zamestnani je to velke privilegium, ale na druhou stranu spravny vedec pak pracuje tech >60 hodin tydne.
Nedomnivam se, ze mezi lidmi panuje vuci vedcum a jejich statni podpore nejaka averze - spis jsem vzdy prekvapen, jak vysoko lide toto povolani hodnoti.
Zasadni tady ovsem neni to, jestli nejaka prace nekoho bavi nebo nebavi, ale jestli je pro spolecnost uzitecna.
Jak jsem mnohokrat rikal, a jak jsem hluboce presvedcen, veda je pro spolecnost ve vyspelem svete VELMI dulezita a pro spolecnost prospesna.

..
08. 08. 2009 | 16:43

Praktický demagog napsal(a):

A já si myslím, že bychom se právě demagogie stylu Daňového poplatníka měli vyvarovat.

A nezlobte se, ale obvinění, že "jde" o získání lukrativní budovy akademie věd nebo o tunel několika miliard do soukromých firem jsou jí hodně blízká.

Já se třeba také domnívám, že minimálně u technických věd by mělo být více aplikovaného a méně základního výzkumu (v biologii je situace podle všeho jiná, u společenských věd zcela jiná!) Ale o tom to přece není!!!

Problém současných návrhů RVV je, že jsou jednoduše špatné:
* kafemlýnek je nesmysl založený na špatně fungující databázi RIV (viz mnoho článků prof. Zlatušky na toto téma)
* Technologické centrum vytvoří rychlokvašky a potěmkinovi vesnice, které si budou na aplikovaný výzkum hrát
* pokud chce někdo zavřít polovinu AV, měl by najít odvahu to říct na plnou hubu a přijít s plánem transformace této instituce - a ne snížit rozpočet na polovinu a tvářit se, že se nic neděje

Já vím, že je lehčí hodit do novin titulek o tunelu než tohle pracně vysvětlovat. Ale jsme potom lepší než oni?
08. 08. 2009 | 16:44

fafnir napsal(a):

to je ale trapnost pane profesore.Vy fakt myslíte ,že tohle je vás hodno?
08. 08. 2009 | 16:45

Roman Šolc napsal(a):

Milý pane profesore,
dopis Vašeho imaginárního daňového poplatníka by byl velmi vtipný, kdyby se, bohužel, až příliš nepodobal realitě... Pak vyznívá spíše poněkud strašidelně...

Jinak doporučuji Vám i ostatním diskutujícím k přečtení tento článek dr. Terezy Stöckelové ze Sociologického ústavu AV, vyšel nedávno v Právu. http://archiv.newton.cz/pr/... (doufám, že link bude fungovat). Myslím, že to vystihla velmi velmi dobře, já osobně souhlasím na 105 % :-)

Hezký zbytek dne !
08. 08. 2009 | 16:49

Vaclav Horejsi napsal(a):

Praktický demagog:

S tim "tunelem" to myslim zcela vazne, zadna lacina demagogie.
Jsem presvedcen, ze to je pravda, a ze to je hlavni motiv toho, co se deje. Kdyby nedoslo k te ekonomicke krizi, vsechno by proslo nepozorovane - ty dalsi miliardy by se prevedly do firemniho sektoru celkem nepozorovane z planovaneho narustu rozpoctu. Ted to ale narazilo na to, ze se ty slibene miliardy musely nekomu sebrat a on zacal kricet...
Primo bije do oci, ze se dosud vubec neobjevila ta otazka, kterou davam - JAKA DOSUD BYLA EFEKTIVITA A NAVRATNOST TECH MILIARD VENOVANYCH NA "APLIKOVANY VYZKUM A VYVOJ"???

..
08. 08. 2009 | 16:56

Šolc II napsal(a):

Problém je to, že přesně tohle ten levicový patlal z imunologie nikdy nepochopí.
Protest našich akademiků proti dramatickému zkrácení rozpočtu podpořila sociální demokracie, komunisté i lidovci. Nestačí se ale spolehnout na to, že když je zvolíme, oni situaci napraví.
V současném sporu o financování vědy jde totiž o něco podstatnějšího než jen o přežití české Akademie věd. Jde o otevření veřejného prostoru alternativním argumentům a sociálním logikám a o obhajobu veřejných statků vůči všeprostupující logice privatizace.
Jestliže se má politická levice na tomto procesu podílet, pak to udělá jen pod enormním a neutuchajícím tlakem občanské společnosti a médií. Jestli se v něčem potřebujeme inspirovat dnešní Amerikou, tak právě v tomto.
08. 08. 2009 | 17:07

Praktický demagog napsal(a):

Souhlasím. To je vynikající otázka!!!

Ale kdo je natolik čistý, aby si mohl hodit oním příslovečným kamenem?
08. 08. 2009 | 17:11

Vaclav Horejsi napsal(a):

Šolc II:

"V současném sporu o financování vědy jde totiž o něco podstatnějšího než jen o přežití české Akademie věd. Jde o otevření veřejného prostoru alternativním argumentům a sociálním logikám a o obhajobu veřejných statků vůči všeprostupující logice privatizace."

Zcela s vami souhlasim - dokonce jsem minule o tom napsal clanek:
http://blog.aktualne.centru...

V cem se lisime? (krom toho, ze ja jsem levicovy patlal, kdezto vy zrejme ne).

..
08. 08. 2009 | 17:13

Vaclav Horejsi napsal(a):

Praktický demagog:

Nejde o zadne hazeni kamenem, ale seriozni analyzu.

..
08. 08. 2009 | 17:14

Roman Šolc napsal(a):

to Šolc II :
Pane kolego, myslím, že profesoru Hořejšímu v tomhle křivdíte. Ačkoli se domnívám, že s různými jeho názory například na hodnocení vědy lze dosti polemizovat (např. striktní upřednostňování scientometrie), myslím, že není ten typ, který chce jen "peníze za peníze" :-)
08. 08. 2009 | 17:20

Julius napsal(a):

Utoky proti neuniversitnim akademickym ustavum jsou stalici politiky, a zdaleka ne jenom v Cesku. I ten nejvetsi ignorant v politice pochopi uzitecnost universit. Takova universita vyrabi studenty a jejich prostrednictvim se da kontrolovat. Navic je to otazka prestize, university jsou hodnocene v ruznych mezinarodnich hitparadach a pokud na ne budu hodny, daji mi cestny doktorat, mozna i profesuru. Ale ustav ? Stoji to penize, nic uzitecneho z toho neleze a kontrolovat se to neda. Tak na co je to vlastne dobre ?
08. 08. 2009 | 17:20

Čochtan napsal(a):

Pozdrav Pánbůh pane profesore,
narazil jste na základní problém demokracie. Demokracie totiž neznamená, že každý kecá do všeho, ale že lidi jsou na tolik soudní, že ví, do čeho mohou kecat, a kde radši držet hubu. Tahle soudnost velice chybí.

Kdyby lidi věděli, kolik užitečných věcí jako laser má kořeny v objevech, o kterých jejich pachatel si myslel, že jsou sice hezké ale kromě článku v odborném časopise nic nepřinesou, pak by tak pitomě nežvanili. Což to sepsat a zveřejnit ? Mohlo by to být nejen užitečné ale i čtivé.

Přeji hezký víkend! Takovej hic, to bude zas dušiček !
Čochtan
08. 08. 2009 | 17:21

Paterik napsal(a):

Tak opět se tu ukazuje klasická úměra, že lidé, kteří nejvíc křičí, toho o vědě vědí nejmíň. Jsem zvědav, s jakýi objevnými návrhy ještě přijdou.
08. 08. 2009 | 18:00

Ivan napsal(a):

Pane profesore, znovu musím konstatovat:"KDE NIC NENÍ, ANI
SMRT NEBERE", nebo "VYTRHNI SI NA DLANI CHLUP". Takto mne káral, můj děda. Když jsem začal rozumovat o věcech, které jsem ještě jako dítě nezvládal. A je to zlatá pravda. Demokracie nemůže být o tom, že do všeho kecám. Demokracie hovoří o pověření a o víře v pověřeného.
Bohužel, máme snahu radit občanům, jak se majhí chovat u lékaře, dokonce mu poradit co má předepsat. Podobně je to s vědou. Místo důsledné fudované kontroly (ne laické), kterou by měl skutečně pro své občany zajistit stát, tak přesvědčujem občany, aby kontrolu si prováděli sami "přece máme vzdělanou polpulaci". Toto jsou často slova našich nejvyšších úpolitiků. Zajisté, že súpoustě uličníků to vyhovujer. Mají větší prostor. Chtějí mít stále více. Mnoho jich má akademické tituly, ale při diskusi věcné, se člověk za ně stydí. Těmto liodem nejde o vědu a správnou věc. Těm jde o to by mohli sami mnoho získat a taky rozdělovat. Dokonce poslanci, nepotřebují využít správným směrem příplatky, aby získali dostatewk fundovaných informací. To je živná půda pro lobisty. Ti ji ještě něco dají. Tedy společnost nadmíru v hlubokém morálním úpadku, a živená jen závistí a zvláštním divadle. Potom se nelze divit, kolik chytrých píše připomínky k existenci AV. Fandím Vám, ale jsem smutný s Váma. Nevidím konec toho nesmyslu. Jsem nemocný a touto situaci unaven. Proto nemohu více, než držet Vám palce a popřád mnoho síly a nervů. Ivan
08. 08. 2009 | 18:11

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Já jen pořád nerozumím tomu, že ti "odborníci" nechápou, že odstřihnutím základního výzkumu nebude mít vcelku brzo ten aplikovaný co aplikovat.
08. 08. 2009 | 18:21

Aarfy napsal(a):

Co pane Hořejší říkáte tomu, že původní příčina dnešních problémů (dosazení nekompetentních nýmandů do RVV účelově tak, aby toto uskupení šlo na ruku soukromým firmám) pochazí z dílny Martina Jahna, tedy člověka nominovaného ČSSD? Tuto stranu dnes podporujete, máte snad nějaké záruky, že dnešní čssd bude vůči průmyslové lobby více rezistentní?

Btw. celá tato záležitost je maximálně nechutná, ale AV má tu výhodu, že za ni vesměs hrají velice inteligentní lidé. Díky tomu by pro ně neměl být problém ukazovat na lidi, kteří jsou hloupí, zkorumpovaní a neříkají pravdu (Blažka, Kopicová ap.). Když se nebudou zástupci AV bát jít do těchto sporů a budou to dělat aktivně a pokud možno co nejveřejněji, můžeme tím všichni jenom získat. (a ted nemyslím jen pro AV, ale snad i celkově pro politickou kulturu u nás, jejíž neexistence je vlastně tou úplně prapůvodní příčinou dnešního marasmu)
08. 08. 2009 | 18:32

češka napsal(a):

Pane Horejší, co kdyby vědci sestoupili mezi lid obecný a začali se zabývat obyčejnými lidskými starostmi.
V Ríčanech u Prahy se staví škola za 500 000 000 Kč, jedna zidle za 1 000 000 Kc, technologie zastaralá, klasika. Pritom se celé město dusí "bioodpadem" neposekaným plevelem a koprivami, budoucí moznou biomasou. Strechy mají obrovskou plochu, kde by mohly být solární panely.
Podobná, leč soukromá, škola stojí opopdál za 300 000 000 Kč, zidle za 300 000 Kc, Angláni holt umí.
Chtělo by to maličko, starou dobrou osvětu. Bohuzel, radní nejsou povinni umět nebo ve své funkci pouzívat čtení / VS tytuly získali za socialismu/.
Stát má ale verejnoprávní TV a zprávy by měli sledovat i občané negramotní.
Vědec by měl bádat, vedle něj by měl stát manager, který výsledek bádání bude vytrubovat do světa a těch 200 000 000 by se nemuselo "vyparit", ale investovat.
Investice by byla čtyrnásobná, ušetrilo by se za topení, vědci by si ověrili své teorie v praxi, děti by pochopily, k čemu je věda v praxi, a někdo by posekal a zuzitkoval ten plevel.
Na začátku musí být ale hrdina, ktrý zvedne z*adek ze zidle a sestoupí z toho Olympu, iniciativu od plebejců očekávat nelze.
08. 08. 2009 | 18:48

samuraj napsal(a):

Stále míti na vahách nepravé vodíky proti pravým hovadinám v jiných investicích-kdo to má řešit.Vyfoukat celou blamáž,nikolivěk jen polovinu!
08. 08. 2009 | 20:11

phlogis napsal(a):

“… co kdyby vědci sestoupili mezi lid obecný” (ceska) -- urcite neco podobneho bylo udelano ale repetice pokud se tyce dotovani vedy neuskodi obzvkaste v teto kriticke dobe. Jeden z prikladu ktery lidi oslovi je vyuziti poznatku zakladniho vyzkumu v moderni medicine. Vetsina z nas zna nekoho tezce nemocneho z blizkeho okoli a tomu ani ti nejbohatsi a spolecensky nejvlivnejsi neuniknou; v teto situaci prirozene ocekavame tu nejlepsi klinickou peci obzvlast pokud jde o trvale nasledky ci ohrozeni zivota. Mozna ze by stalo zato vzit TV kameru a provest fiktivniho Danoveho poplatnika kolegy Dr. Horejsiho pri navsteve sveho fiktivniho tezce nemocneho pribuzneho Danoveho poplatnika (nerkuli ditete) v univesitni nemocnici -- vysvetlit laickym zpusobem pri prochazce operacnich salu, klinickych laboratori a diagnostickych centrer jak a kdy spickova veda umoznila to ci ono vysetreni a odhaleni nemoci (X-ray, CT, PET, biochemie, imunologie), zhodnoceni stupne a rozsahu poskozeni tkani ci organu, urceni nejvhodnejsiho zpusobu terapie ci chirurgickeho zakroku (ze ktereho vyzkumu chemoterapie vzesla? jak se bude sledovat navrat do normalu? jake jsou dalsi terapeuticke moznosti v pripade selhani? -- jak byl zachranen zivot nebo zmirnen prubeh ci nasledky ...
08. 08. 2009 | 20:22

Roman Šolc napsal(a):

to češka :

Milá paní kolegyně, myslím, že tento přístup není úplně nejšťastnější. Finančním úsporám (výhradně) a modernizaci technik (většinově) se čile věnuje aplikovaný výzkum. Cílem základního výzkumu (o který v této diskusi jde především) toto není a být ani nemůže. Vědec zabývající se základním výzkumem se dost dobře nemůže zeptat veřejnosti : "co mám vybádat ?" Co by ale měl dělat, je vysvětlit veřejnosti, že jeho výzkum je pro ni důležitý, přestože nepřináší ekonomický zisk. Přináší přeci lidem poznání, vědění, což společnost vzdělává a určitým způsobem i zkulturňuje a kultivuje. To je smyslem vědy, nikoli hromadit mamon !
Je ale bohužel pravdou, že velká část veřejnosti má pocit jakéhosi "odcizení" vědy. Má to dvě příčiny - první, že vědci dostatečně rozšiřují své poznatky. Proto velké díky patří těm, kteří píší např. popularizační knihy nebo články, případně přispívají do encyklopedií nebo učebnic. A to přesto, že tato činnost není příliš podporována (např. v hodnocení vědce dle současné "reformy" se VŮBEC nezohledňuje - řečeno lidsky, vědec z toho pro svou kariéru nemá prakticky NIC). Druhou příčinou, kterou ovšem vědci ovlivnit příliš nemůžou, je nezájem veřejnosti o tyto informace. Dnešní společnost, jak se mi alespoň často zdá, příliš po vědění netouží. Je jí ukradené. Mít široký přehled skrze disciplíny, ve volných chvílích si jen tak pro své potěšení přečíst něco o kvantové fyzice, evoluční biologii, antickém Řecku, taoistické filozofii nebo leteckém modelářství - to je často považováno jen za zbytečnou ztrátu času v honbě za ziskem, za neužitečné teoretizování, které je v praxi k ničemu, o to spousta lidí nestojí...
Ale to už není vina vědců...
08. 08. 2009 | 20:38

češka napsal(a):

Pánové phologisi a šolci, mám pocit, ze v rozporu nejsme. Vědcům chybí manageri a novinári raději píší o kdejaké "celebritě", at politikovi, zloději nebo herečce, nejlépe pak o guláši všech zmíněných, nez aby se vydali na pole vědecké. Píší li do novin, budíz. Neomluvitelné je to ale u verejnoprávní TV, kterou si kazdý z nás musí zaplatit, at chce nebo ne.
A těch mnou zmíněných 200 000 000 je tunel, který by nemusel být, + náklady na léčení všech ríčanských alergiků + náklady na topení + špatný prýklad pro děti + vztek všech, kterí vědí, ze svět uz je jinde, ale nám se na stromech moc líbí.
08. 08. 2009 | 21:15

frauenmilch napsal(a):

bylo by dobré, kdyby pan prof. Hořejší zveřejnil kolik si skutečně AV vyjednala dodatečnou dotaci u vlády a kolik byl předpokládaný "propad" ve financování kvůli kterému protestovali. Nevydřeli jste náhodou z vlády dokonce víc než jste měli dostat? Dejte na stůl čísla!
08. 08. 2009 | 21:18

komin napsal(a):

Vždycky si vzpomenu na jednoho nejmenovaného dělnického ředitele. Po nástupu do funkce prohlásil: "K čemu je mi vývoj a výzkum, když mám archív plnej výkresů. Zrušíme ty darmožrouty a uvidíme." No a do pěti let viděl.
08. 08. 2009 | 21:44

Vaclav Horejsi napsal(a):

frauenmilch:

Puvodne nam chteli pristi rok sebrat oproti letosku miliardu, po tom vyjednavani slibili, ze seberou jen pul miliardy.
Inu, jak je to v tom Havlickove aforismu:
"Je to lepsi mily brachu, nezli bylo v lednu - chteli nam dat ctyri facky, dostanem jen jednu".

******************

Aarfy:

S tim Jahnem mate samozrejme pravdu, i kdyz v te koalicni vlade byl vzdy povazovan spise za trojskeho kone US, resp. pravice.
Ja nejsem zadnym nekritickym obdivovatelem CSSD - delali a delaji velke, nekdy obrovske chyby.
Samozrejme nemam zadnou zaruku, ze po volbach nepujdou na ruku te "aplikacni" lobby, ale presto jsem velmi rad, ze nas opakovane verejne jednoznacne podporili - prece jenom je to mnohem lepsi, nez kdyby mlceli jako ODS.

..
08. 08. 2009 | 21:58

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:

"...presto jsem velmi rad, ze nas opakovane verejne jednoznacne podporili..."

Víte, pane, ono to nic nestojí, k ničemu nezavazuje a vypadá to dobře...
Takhle Jiří Paroubek například podpořil úsilí o zvýšení počtu studentů stomatologie na LF. Bláhoví děkani mu uvěřili a nabrali studenty do prvních ročníků. A kde byl Jiří Paroubek v okamžiku, kdy měl dle svého slibu zajistit zvýšení dotací? Bůh ví. A Tvrdík... Tak to chodí...
Nicméně, přeji AV lepší časy.
08. 08. 2009 | 23:46

Karel napsal(a):

Tomáši, přestaň konečně otravovat a táhni konečně do - při tvém IQ - jistě víš kam! Vypadá to, že jsi úspěšně absolvoval po osmi letech první třídu zvláštní školy - nebo dokonce druhou? Úchvatné!
09. 08. 2009 | 09:23

Milan V napsal(a):

pane Hořejší,

díky za pěkný blog, pobavil jsem se dobře (jako pracovník AV).

Ještě jedna poznámka:
z počátku jsem se těch diskusí o AV též trochu zůčasnil, pak ale vidím že se neustále argumenty všch diskutujících skupin (AV a VŠ) resp (průmysl a bývalý aplikovaný výzkum) a laická veřejnost, jako třetí diskutující - stále jenom opakují.

Proto bych rád shrnul:
AV nemůže pořád říkat, že je jako Max Plank ústavy v Německu (pak by jsme byli příliš velcí na 8x méně obyvatel), musíme si přidat i výzkum cílený (jako např. Hemholtz centra v německu,
pak už je naše velikost německu proporcionální).
A AV musí usilovat o to, aby se stala též oficielní výukovou organizací (aby se kyvadlo vrátilo zase k rovnovážné poloze - za bolševika jen AV dává oficielně CSc a nyní 20 let jen VŠ). AV by měla být Graduate school pražských, jihočeských, ... VŠ
A Vy by jste neměl argumentovat pro obyčejné daňové poplatníky,
že základní výzkum je nezbytný....
ale měl by jste pořád opakovat:
největší světové firmy (s výjimkou těžby surovin a manipulace s penězi) mají základ v základním výzkumu NA JEHOŽ ZÁKLADĚ podaly skutečně nové a objevné patenty:
viz General Electric, Siemens, nástupci Bell a ITT.
Věřím že v biologii to bude brzy obdobně.
Ze současnosti - GOOGLE vynalezli PhD studenti v rámci opět základního výzkumu.
09. 08. 2009 | 09:31

Vaclav Horejsi napsal(a):

Milan V.:

Dekuji; pokud jde o to srovnani s Nemeckem (AV ma cca 7.000 zamestnancu, z toho pres 2.000 studentu):
*************
Max-Planck-Gesellschaft (80 ústavů, celkem cca 24.000 zaměstnanců)

Helmholtz-Gemeinschaft Deutscher Forschungszentren (15 velkých výzkumných center s 26.000 zaměstnanci)

Fraunhofer-Gesellschaft (58 ústavů, 12.500 zaměstnanců)

Leibniz-Gemeinschaft (84 ústavů, 13.000 zaměstnanců)

Takže v poměru k počtu obyvatel má Německo v těchto neuniversitních výzkumných institucích o dost víc pracovníků než Česko v ústavech Akademie věd..

..
09. 08. 2009 | 09:42

jojo napsal(a):

Hypoteticky sumarni text jako argument???

Myslim,z e neni lepsi ukazky toho, kdo je demagogem.
09. 08. 2009 | 10:39

jojo napsal(a):

Kdo to byl ten sef poradcu premiera? Zeptame se ho osobne, zda si to nevymyslite.

Mimochodem, zakon komparativni vyhody plati a da se dokonce dokazat. MAte neoc proti tomu?
09. 08. 2009 | 10:41

frauenmilch napsal(a):

2 Hořejní
původně měl být pokles o cca 360 mio, podle některých informací si vedení AV nyní vydupalo přes 600 mio, tedy navýšení rozpočtu. Někdo tady asi lže, netvrdím, že vy, vy jste spíš ideologický bijec, ale AV se snaží v nátlaku zabezpečit daleko víc, než měla nárok, protože začala dělat politiku. Být vámi, dal bych více na přesnost a pravdivost argumentů, jste hodně na šikmé ploše.
09. 08. 2009 | 10:42

wiki napsal(a):

frauenmilch: Přesná, ale argumentačně nevýhodná fakta se v debatách tohoto typu zásadně neuvádí. Třeba tento týden mě v rozhlase rozesmál Pačes, kdy na otázku na průměrný plat vědců v ústavech AV odpověděl svým TARIFNÍM 36-tisícovým základem, přičemž pohyblivé složky platu "taktně" ;-) zamlčel ...
09. 08. 2009 | 11:04

Milan V napsal(a):

ad Horejsi

ty cisla znam, proto rikam že
AV by měla byt jako Max Planck + Helmholtz (= základní + cílený výzkum). Souhlasite?
09. 08. 2009 | 11:11

paveljanacek napsal(a):

wiki:

prumerne vydelky v AV vypocitane i pro jednotlive ustavy z ekonomickeho informacniho systemu AV jsou zverejnovany ve vyrocni zprave - zde: http://www.cas.cz/data/vyro...

nejde o tarify nebo tabulky, ale podil mzdovych a podobnych nakladu na hlavu

uvedene castky jsou podle me zkusenosti o jednotliva procenta vyssi nez prumery, k nimz dojdeme v jednotlivych ustavech, ale tim bych vas jen matl - k argumentaci samozrejme muzete vyuzit techto oficialnich dat

jinak ptat se prof. Pacese na jeho plat muze byt vzhledem k posluchacove predstave o "obvyklem" zivote v AV trochu zavadejici - asi jako ptat se na to ve velke firme cloveka z vrcholneho managementu
09. 08. 2009 | 11:21

wiki napsal(a):

paveljanacek: Veselovský (myslím, na 100% si ale teď moderátorem jist nejsem) se ale Pačese neptal na jeho osobní plat!

Jak jsem již uvedl, zajímal se o průměrnou odměnu VĚDCE v ústavech AV. A takovouto hodnotu řekněme pro kategorii samostatný či vedoucí vědecký pracovník ve Vašem odkazu nevidím. Průměr (od vrátného přes doktorandy po ředitele ;-) ) je relativně velmi málo vypovídající...
09. 08. 2009 | 11:55

paveljanacek napsal(a):

wiki:

vzhledem k malému podílu "obslužného personálu" na počtu zaměstnanců bych zadny zvlastni efekt neocekaval

vnitrni informacni system jednoho z ustavu AV, zahrnuty vsechny mzdove prostredky grantove (podil 1/4), institucionalni, odmeny za vedeni tymu, osobni ohodnoceni, odmeny za praci ve statutarnich organech apod., rok 2008:

vedecky pracovnik (PhD, doc., prof.) prumer 32 tis.
odborny pracovnik (VS, bez PhD), 2 typy, 23-25 tis.
odborny pracovnik SS, vice typu, kolem +-20 tis.

jinak prazske mzdove prumery 2008 v organizacich nad 10 zamestnancu (prum. mzda 36 tis.) zde:
http://www.czso.cz/xa/edicn...
09. 08. 2009 | 12:26

paveljanacek napsal(a):

wiki:

udaje za kategorie pracovniku byly ve Vyrocni zprave AV CR 2008 vedle, nez v mem prvnim odkazu, a to zde:
http://www.cas.cz/vyr_zpr_t...
09. 08. 2009 | 12:37

wiki napsal(a):

paveljanacek: Opět jediný společný průměr pro pracovníky od postdoka po profesora.

A navíc - aspoň pokud vím - doc. a prof. jsou názvy prac. pozic na VŠ, nikoliv na AV...?!?
09. 08. 2009 | 12:58

Kritik napsal(a):

Hypotetický text uvedený pod čarou je tak výstižný, že by se pod ním mohl podepsat i Milouš Jakeš. A mnoho dalších.
Gratuluji.
09. 08. 2009 | 13:02

paveljanacek napsal(a):

wiki:

Agregátní údaje odrážejí kariérní řád AV ČR, kde pracovníci od postdoka po profesora tvoří spolu jednu skupinu vědeckých pracovníků v užším slova smyslu. Jde o tři kariérní stupně, první, podmíněný ziskem PhD., má ještě dvě podkategorie, chcete-li to už úplně přesně. Průměry za jednotlivé stupně a podstupně se nepočítají, alespoň ne u nás. K čemu by to bylo?

Vědecko-pedagogické hodnosti doc., prof. zhruba odpovídají vymezení posledních dvou stupňů kariérního řádu AV ČR a tuším se na ně v kariérním řádu AV i explicitne odkazuje jako na jednu z alternativních kvalifikačních podmínek.

Mohu se zeptat: co je cílem této naší minidiskuse? Co hledáme?
09. 08. 2009 | 13:15

Meky napsal(a):

to wiki: "Opět jediný společný průměr pro pracovníky od postdoka po profesora". No a? Všechny průměrné mzdy jsou "jediný společný průměr od... až po ...".
"doc. a prof. jsou názvy prac. pozic na VŠ, nikoliv na AV...?!?" To ví každý. Vědečtí pracovníci AV ČR toho ovšem mívají tolik odučeno na vysokých školách, že docentl a profesorů je mezi nimi, zvláště těmi staršími, požehnaně. Slyšel jsem už i názor, že člověk, který není alespoň docentem nemá šanci be se ani neměl v Akademii pokoušet získat nějaké významnější místo...
09. 08. 2009 | 13:18

Meky napsal(a):

to frauenmilch: Nechápu, jak jste přišel na údaje, které uvádíte. Návrh byl znížit dotaci AV ČR o více než jednu miliardu - viz http://www.vyzkum.cz/storag... (strana 2, tabulka A, Akademie je hned v prvním řádku). Premiér Fišer slíbil, že se budou snažit najít a přidat přes 600 milionů. Připomínám, že ještě je Akademie nemá.
09. 08. 2009 | 13:24

Meky napsal(a):

safra... "snížit", ne "znížit"...
09. 08. 2009 | 13:25

wiki napsal(a):

paveljanacek:

a] Děkuji za odkaz na Výroční zprávu, číslo v ní (prum2r cca 43 tisíc) mi připadne realističtější než Pačesových 36 tisíc jako "plat" exprezidenta.

b) MŠMT eviduje (a čas od času vykazuje) průměrné platy "odborných asistentů", "docentů" a "profesorů". Pokoušel jsem se proto zjistit, zda se i na AV nedá doklikat k platu srovnatelných kategorií výzkumníků = "Vědecký asistent", "Vědecký pracovník" a "Vedoucí vědecký pracovník".

http://www.avcr.cz/karierni...
09. 08. 2009 | 14:36

Vaclav Horejsi napsal(a):

wiki:

Ukojim vasi zvedavost:

Na UMG a jemu podobnych ustavech jsou prumerne hrube mzdy (tedy veskery rocni prijem z ustavu (vcetne vsech nadtarifnich slozek) deleny 12) zhruba nasledujici:

vedouci ved. pracovnik (vetsinou prof. nebo doc, DrSc; na ustavu je jich cca 20) - cca 60 tis. (v rozpeti cca 45-100)

ostatni vedecti pracovnici (PhD) - cca 45 tis. (v rozpeti cca 30-60)

reditel - cca 100 tis.

Velmi zalezi na tom, jak "bohata" je ta ktera vyzkumna skupina (kolik grantu ma, jestli si sezene penize i z nejakych mimorozpoctovych zdroju (licence atd), jak vedecky produktivni je a jake za to dostava nadtarifni odmeny od ustavu).

Vim ovsem, ze na nekterych ustavech (humanitniho zamerejni) je to mnohem slabsi, protoze nemaji k dispozici taolik vydatnych grantovych zdroju.

Kolik ma predseda AV nevim, ale myslim, ze je to o dost mene nez u reditele ustavu (predseda AV je totiz placen podle statnich mzdovych tabulek, zatimco ustavy AV jsou v.v.i. a statnimi tabulkami nejsou vazany - mzdove predpisy si vytvareji samy).

Pokud vim, na velkych universitach je obdobny prumer u profesoru (prirodovedne obory) o neco vyssi nez u tech nasich vedoucich vedeckych pracovniku (na humanitnich fakultach ale mnohem mene), u docentu o 10-15 tis mene a u ostatnich vedeckych pracovniku podobne jako na AV (celkove mzdove promery "od uklizecky po dekana" jsou na UK a MU o nekolik tisic vyssi nez na AV).

Tyto mzdy jsou uz docela slusne (pred 12-13 lety to byla opravdu bida...), ale porad je to vyznamne mene, nez maji kolegove treba v nasem "druzebnim" MPI v Drazdanech, ackoli zivotni naklady v Praze a v Drazdanech jsou jiz srovnatelne.

..
09. 08. 2009 | 15:04

paveljanacek napsal(a):

wiki:

ad 1) jestli prof. Paces rikal, ze ma zaklad 36, tak to tem 42 rocniho prumeru odpovida (po zohledneni mimotarifnich slozek mzdy) - ale to je celkem fuk

ad 2) prumery na VS i AV jsou jiste zajimave, ale - jak plyne i ze srovnani nabidnuteho prof. Horejsim - jak mezi fakultami univerzit, tak mezi ustavy AV existuje pomerne dramaticka oborova diferenciace. "Vedecky asistent" (=odborny asistent VS) v jednom ustavu AV muze tedy mit vyznamne vic nez "vedouci vedecky pracovnik" (=profesor VS) v jinem ustavu. Pro fakulty univerzit plati totez.
09. 08. 2009 | 16:15

wiky napsal(a):

Vaclav Horejsi: Není "velká univerzita" jako "velká univerzita". Myslím, že třeba my (=MU) jsme docela velcí, a přesto v univerzitním žebříčku fakultních platových průměrů jsou u nás tzv. "vědecko-výzkumné" fakulty (přírodovědecká a lékařská) ve (skoro?) všech kategoriích pracovníků pod průměrem, ne-li úplně na dně.
09. 08. 2009 | 19:16

wiki napsal(a):

wiky=wiki. Dívám se současně na Zprávy a nesoustředil jsem se... :-)
09. 08. 2009 | 19:20

Vaclav Horejsi napsal(a):

wiki:

"u nás tzv. "vědecko-výzkumné" fakulty (přírodovědecká a lékařská) ve (skoro?) všech kategoriích pracovníků pod průměrem, ne-li úplně na dně."

Tomu nejak neverim - mate konkretni data/odkaz?
U nas na UK je to naopak - ty "prirodovedecke" jsou na spicce, humanitni hluboko na dne.
Ktere jsou tedy na spicce u vas a kolik tam ty prumery jsou?

..
09. 08. 2009 | 19:25

jirizlatuska napsal(a):

wiki: Zalezi na tom, co se mini "skoro vsemi" kategoriemi. V akademickych pracovnicich to bylo v roce 2008 u techto dvou fakult spis uprostred (z deviti fakult MU je LF ctvrta, PřF sesta v poradi od nejvyssiho) a dost presne kolem prumeru (prumer MU celkem byl 42,4 tis. Kc, PřF 40,8 tis. a LF 44,1 tis., tj. -2 % resp. +3,6 % prumerne hodnoty). Jedna se o celkove hrube mzdy ze vsech zdroju vcetne odmen.
09. 08. 2009 | 19:59

badatel napsal(a):

to V.Hořejší
ty platy uvádíte značně nadsazené, nebo jsou to platy vyvolených a mocných kolem ředitele ústavu.
Plat vědeckého pracovníka,který se věnuje bádání a ne vědeckému politikaření, člena mezinárodních vědeckých společností,včetně předsednictva, autora řady původních prací s množstvím citací je např. na FZÚ 25 tis. Kč.
Nezapomínejte co je to statistika.Někdo má k obědu kuře, druhý nic a kručí mu v žaludku, ale každý měl přece v průměru půl kuřete, že ano.
Přesto že Vám fandím, AV si musí udělat pořádek především ve vlastních řadách - zvýšit výkon, a pak teprve chtít něco navíc.
Někteří pánové z AV s pravicovým smýšlením, ale s komunistickými manýry se domnívají, že národ bude platit tzv.excelenci, když každý na Google si může najít, jak naše věda k světové stojí. Většina opravdu schopných a mezinárodně uznaných kolegů je v zahraničí, protože ta naše tzv. excelence ji vyštvala.
Píši to nerad, ale pokud chceme bojovat, pak čestně.
09. 08. 2009 | 20:35

matfyzak napsal(a):

Po patnactilete praxi nam na matfyzu se vsim vsudy 28 500,- hrubeho, a to patrim mezi lepe (vyssi plat) hodnocene akademicke pracovniky.
Je videt, ze je treba zredukovat moloch zvany AV a penize prelit na VS.
09. 08. 2009 | 20:41

Carlos V. napsal(a):

Pane Horejsi, a co takhle pozitivneji ?

Asi vydite, ze s rozpoctem je to spatne a setrit se bude muset.

I v AV - napiste, co zrusit, co omezit, co ponechat , kde se proste musi pridat = a kolik se usetri.

Ne jen nastavovat ruku a kricet, ale ukazat snahu a nebat se riznout.

Kdyz si uspory nenavrhnou vedci, udelaaji to politici / protoze musi / a ke skode obou stran.
09. 08. 2009 | 20:43

Carlos V. napsal(a):

sem debil ... vidite
09. 08. 2009 | 20:44

wiki napsal(a):

Vaclav Horejsi:

Pane profesore, pokud máte přístup do IS MU, zkuste se podívat na str. 7 souboru

https://is.muni.cz/auth/do/...

Podle tamních čísel je PřF na MU v "ročních průměrech" předposlední - před fakultou sportovní, za fakultou lékařskou a daleko, daleko (málem o ročních 200 tisíc na přepočteného zaměstnance) za vedoucí Zlatuškovou FI
09. 08. 2009 | 21:01

family crossley napsal(a):

U pracovníků, kteří dělají vědu na univerzitách, je obrovský rozdíl mezi tarifem a tím, co dostanou souhrnně za celý rok. Na konci roku se totiž mzdové prostředky pravidelně tzv. nulují, aby nic nezbylo a nic se nemuselo vracet, takže v prosinci dostanou třeba čtyřnásobek své obvyklé mzdy. Proto se s těmi čísly dá všelijak čarovat.
09. 08. 2009 | 21:13

paveljanacek napsal(a):

jirizlatuska + wiki:

zajimave, MU ma evidentne trochu jinou mzdovou politiku nez UK, beru zpet sve zrejme prilis zkreslujici zobecneni humanitni x nehumanitni fakulty

matfyzak:

Diky, pane kolego, za sympatie a rozvahu. Mam 15 letou praxi a na FF UK mam necelych 20 tis. btto mesicne. Vidim, ze je treba zredukovat moloch zvany Matfyz a prelit penize na mou fakultu a nejradeji rovnou katedru. A nejradeji rovnou na muj ucet.
09. 08. 2009 | 21:18

family crossley napsal(a):

Pochybuji, že na jakékoliv univerzitě se mzdové prostředky přesunují mezi jednotlivými fakultami. Takže je nesmysl mluvit o mzdové politice MU a UK, jde o mzdovou politiku jednotlivých fakult. Takže si stěžujte svým děkanům a vedoucím kateder, že neumí sehnat peníze a snažte se je taky shánět sami. Pokud má někdo na MFF celkový roční průměr (tj. včetně bonusů) pod 30k, tak si za to může především sám.
09. 08. 2009 | 21:28

wiki napsal(a):

family crossley, matfyzak:

Tak PRR. Vyčítat zrovna MatFyzu =vědecky zdaleka nejlepší české univerzitní fakultě (viz např. "kafemlejnkový" výkon - pokud si dobře vzpomínám na tabulku na aktualne.cz - myslím těsně kolem 80 tisíc), že tam málo/špatně shání peníze, je na mě trochu SILNÁ KÁVA...
09. 08. 2009 | 21:40

family crossley napsal(a):

wiki: pro upřesnění, chtěl jsem tím říct to, že jestli má na téhle fakultě nízký plat, je problém především na jeho straně... ten zbytek platil pro jiné žehrající fakulty... samozřejmě, humanitním fakultám se peníze budou shánět hůře... ale i tam se něco na přilepšenou sehnat dá, například teď z fondů EU pro ty mimopražské
09. 08. 2009 | 21:43

Vaclav Horejsi napsal(a):

badatel:

"ty platy uvádíte značně nadsazené, nebo jsou to platy vyvolených a mocných kolem ředitele ústavu."

Napsal jsem to zcela po pravde - vy mate o nasem ustavu, resp. o podobnych ustavech jine informace (ne jen nejake dojmy)?
Zadni "vyvoleni a mocni kolem reditele" neexistuji - co je to za pojem???

Uvedenim jednoho konkretniho nizkeho prijmu urciteho cloveka samozrejme nic nedokazujete - takove vyjimky jiste existuji. Nebo uvadite jen tarifni mzdu a nezapocitavate ty nadtarifni slozky, ktere byvani az o 100% vyssi.

Pokud se to vsechno uvede korektne, tak sumarnich 25 tis. hrubeho u nas (a na vetsine ustavu) nema ani cerstve obhajeny PhD (ma samozrejme vic). Takovou mzdu (ba i vyssi) ma typicky zkusena laborantka. A je to tak samozrejme spravne.

Opakuji, ze prumer u profesoru na universitach je kolem 65 tis., mozna i vic.

..
09. 08. 2009 | 21:49

zdenek napsal(a):

p.Hořejší
K tomu komentáři danového polatníka...
Nevím,nevím možná jste si to napsal sám,nebo nějaký podobný kreativec,ale bud neumím číst mezi řádky,nebo už vám to všechno leze příliš na mozek ,ale mě to přijde jako čistá ironie,-zřejmě nějaký akademik-...
Jestli to ovšem myslíte vážně,tak at vás zaříznou,to vás opravdu škoda nebude
09. 08. 2009 | 22:50

badatel napsal(a):

Václav Hořejší,
Váš ústav neznám, ale detailně znám jiné ústavy AV, a ten plat, který uvádím je konkretní, jakožto podobné platy kolegů-spoluřešitelů grantů na jiných ústavech.
Sám vidíte, že je obrovská diskrepance mezi jednotlivými ústavy AV.
No a ti vyvolení na jednotlivých ústavech vždy existují, i když je to někdy dáno preferencí jednotlivých vědeckých směrů, které v Čechách mají většinou velké delta od nových progresivních směrů ve světě.
Měl byste začít psát o demokracii ve volbě v ústavech, které směry preferovat např. teoretické, či experimentální. Tam totiž demokracie končí a program urvou většinou lidé v tradičních směrech, které desetiletí úspěšně rozvíjejí, a to bez výsledku, přesto silně publikující naměřené výsledky a navzájem se citují.
Pane Profesore, pokud se stavíte do role mluvčího AV proti tomu co se děje, musíte mít trochu širší rozhled přes ústavy AV, než pouze je ten Váš.
Jste-li to skutečně Vy, kdo reaguje na mé komentáře k blogu V.Hořejšího, můžete laskavě napsat nad čím konkrétně v současnosti bádá bývalý předseda AV a kolik měl letos publikací v impaktovaných časopisech, a pak srovnat jeho plat s vědeckým pracovníkem, který jich měl např. o několik více a dle "kafemlejnku" Vám přinese více peněz.
09. 08. 2009 | 22:56

family crossley napsal(a):

badatel: vy jste naivní, bádají v podstatě hlavně doktorandi a postdoci, ostatní už jen většinou jen manažují a připusují se na jejich články, píšou projekty a jezdí po světě... čím těžší práci děláte, tím menší máte plat, tak je to všude - dělník u pásu se dře a nejvíc na něm vydělá jeho ředitel
09. 08. 2009 | 23:02

Imhotep napsal(a):

pro family crossley:

Zdá se, že se dostáváme k podstatě věci :)
Badatele bych za naivního neoznačoval, také o tom leccos ví.
09. 08. 2009 | 23:16

jirizlatuska napsal(a):

paveljanacek: V principu je to dano poctem studentu na akademickeho pracovnika, ve mzdove politice jako takove je nastaven mechanismus, ktery zvyhodnuje mensi pocet zamestnancu (jedna slozka celouniverzitnich vydaju je neprimo umerna poctu zamestnancu, tj. mezni pocet zamestnancu dava nejen vetsi podil mezd na pracovnika, ale i celkova suma na ne muze narust je proto, ze se fakulta zachova usporneji, nez jine; prerozdelovani jako takove do toho nevstupuje). Byla zde dlouhodoba snaha odstranit drobeni oboru studia a davat dohromady spolecne veci s tim, ze specializace se da lepe zvladnout volitenosti. Navic se v dobe, kdy jeste rostly pocty uchazecu, podarilo postupne zmenit proporce mezi fakultami (a v nekterych pripadech i trochu neco mezi fakultami sloucit). Delat manevr, ktery k tomu vedl, dnes by bylo trochu tezsi.

wiki 09.08.2009 21:01:26: Ja jsem sve udaje bral z manazerskeho informacniho systemu, ktery to pocita ze skutecnych ekonomickych dat; ta staticka tabuka v souboru, na ktery odkazujete, s tim kupodivu nesedi (i kdyz rozdily nejsou velke). Ta srovnani bohuzel nezohlednuji uplne presne to, co si lide opravdu odnaseji, protoze berou prepoctene pracovniky, tj. tam, kde ma nekdo polovicni uvazek, stoupne hodnota mzdy na dvojnasobek, dtto u prac. pomeru, ktere netrvaji cely rok. Ty pocty se pritom lisi velmi vyrazne, spocitany pocet fyzickych clovekomesicu na MU v roce 2008 cinil 49627, zatimco v prepoctenych cislech to bylo jen 39328,07 (a v tech prepoctenych cislech se ruzne projevuji castecne uvazky a nerovnomerne uvazky behem roku [to druhe mne v datech docela prekvapilo]). Pokud berete i neakademicka mista, lisi se od sebe dost fakulty, ktere nektere cinnosti zadavaji firmam (a maji to v provoznich nakladech), od fakult, ktere si to delaji vlastnimi zamestnanci (a maji to ve mzdach). Srovnani jen po akademickych pracovnicich ma take sve mouchy, nicmene mi prijde jako korektnejsi.
09. 08. 2009 | 23:19

family crossley napsal(a):

Imhotep: Myslel jsem to tak, že takhle je to víceméně všude po světě.

Badatel: Jestli jste dobrý a máte málo peněz, tak odejděte... jinde vás určitě přijmou za lepší plat, pokud jim přinesete body. Nebo se snažte mít vlastní projekt a pak si sám přidělovat odměny:-) Hlavně se nebát s tím něco udělat.
09. 08. 2009 | 23:30

jirizlatuska napsal(a):

VH k tunelu (08.08.2009 16:56:42), coz je podstatnejsi, nez srovnvani mezd:

Reforma presunuje penize na aplikovany vyzkum se zaminkou rychlejsich navratnosti, atd., plus tvrdi, ze se musi poradne porovnavat vysledky, protoze jsou pracoviste, kde se nic nedela. Na strance RVV jsou materialy k usneseni vlady cislo 381 ze dne 30.3.2009 o hodnoceni ukoncenych programu (http://www.vyzkum.cz/FrontC...). Doporucuji pozornosti dokument oznaceny III, ve kterem je pasaz:

"4.2. Závery ze·zpráv poskytovatelů o vyhodnocení ukončených programů
(...)
4.2.1. Cíle programů
Cíle programů, jak byly schváleny a vyhlášeny, byly podle informací ve zprávách jednotlivých poskytovatelů splněny nebo dokonce byla překonána ocekávání.
Poněkud diskutabilní je takové konstatování Ministerstva prumyslu a obchodu a Ministerstva vnitra (v obou případech se jednalo o program YA), kdy poskytovatel v zadávací
dokumentaci a následně i v uzavrených smlouvách o poskytnutí podpory na rešení projektu
požadoval od příjemců (řešitelů) vytvoření standardních výsledků výzkumu a vývoje, výsledek (viz Příloha č. 2) však svědčí o opaku, pricemž u nekterých projektů nebylo
dosaženo žádného hodnoceného výsledku (z celkem 12 projektu rešených v programu YA s podporou Ministerstva prumyslu a obchodu a Ministerstva vnitra bylo 8 bez dosaženého hodnoceného výsledku - podrobnost jsou uvedeny v části 4.2.3.)."

RVV i vlada zrejme vedi, ze drtiva vetsina projektu v gesci MPO nevykazuje zadne vysledky a nikdo je po nich ani nechce (prumerne 0,3 vysledku na reseny projekt, s prumernou vyskou podpory 3,9 mil. Kc na projekt), presto je MPO vhodnym cilem pro preliti penez ze zakladniho vyzkumu. Oznaceni "tunel" nebo "cerna dira" jsou v tomto svetle docela strizliva a korektni.

V souhrnu se v tom vladnim dokumentu take pravi: "Z Hodnocení vyplývá, že i když poskytovatel deklaruje podporu aplikovanémho výzkumu a následně vyhlásí program výzkumu a vývoje se zaměřením na aplikovaný výzkum, dosažené výsledky nelze považovat za výsledky aplikovaného výzkumu ..." Zadny z hodnocenych programu nebyl v gesci AV CR nebo MSMT, presto se z AV+MSMT presunou penize prave vuci "aplikovanemu" vyzkumu.
10. 08. 2009 | 00:19

znalec napsal(a):

Já myslím, že když někoho práce baví, a cítí její společenskou hodnotu, že není pro něj důležité srovnávání se sousedy, zvláště těmi bohatšími. Že bude tu práci dělat i když se bude muset uskrovnit, jako všichni, kteří prochází světovou krizí. Můj praděda byl sklář a za krize v minulém století nečekal na žebračenky, jako jeho většina kolegů, ale odjel do Anglie tam pracoval, i když neznal jazyk a živil svou šestičlenou rodinu dva roky. Pak se vrátil, koupil si dům a pracoval do důchodu. Vždycky dělal práci, která ho bavila a dělal ji jak v dobách příznivých tak nepříznivých. Pokud odejdou nadaní vědci do světa, nevidím v tom katastrofu. Možná posléze přinesou větší přidanou hodnotu, než kdyby zůstali.
10. 08. 2009 | 01:17

Ara napsal(a):

K čemu švejkům jacísi vědátoři když maj Klause a Hájka, ti hravě nahradí tisíc vědců.
Tak zrušte ty učené darmožrouty, však on ten nový hradní poskok Fischer vám už ukáže, jak se správně škudlí do prasátka.
;o)
10. 08. 2009 | 02:21

vaclavhorejsi napsal(a):

badatel:

„Měl byste začít psát o demokracii ve volbě v ústavech, které směry preferovat např. teoretické, či experimentální.“

Tomu moc nerozumim – demokracie je na ustavech „tak akorat“ – zcela svobodne a tajne se voli Rada ustavu, velmi demokraticky a pruhledny je proces vyberu reditele.

„Tam totiž demokracie končí a program urvou většinou lidé v tradičních směrech, které desetiletí úspěšně rozvíjejí, a to bez výsledku, přesto silně publikující naměřené výsledky a navzájem se citují.“

To, ktere smery se budou preferovat, neni samozrejme veci demokraticke volby, ale zalezi to na mnoha faktorech (tradice, grantova uspesnost, tematiky, ktere si s sebou prinesou postdoci ze zahranici, koncepcni rozhodovani reditele a Rady ustavu...).
To, ze se vedci nejak domluvi, navzajem se cituji, a tim si umele zvysuji svoji „dulezitost“, je naivni nazor. Nelze zorganizovat, aby vasi praci citovaly desitky resp. stovky lidi po celem svete. Muzete si nanejvys zaridit vetsi pocet autocitaci (ktery se okamzite pozna).

“Pane Profesore, pokud se stavíte do role mluvčího AV proti tomu co se děje, musíte mít trochu širší rozhled přes ústavy AV, než pouze je ten Váš.“

Nestavim se do role mluvciho – jen rikam sve osobni nazory, podobne jako rada dalsich lidi (skoda, ze jich neni jeste vic). Myslim, ze o deni v AV mam docela dobry sirsi prehled; jiz mnoho let se temito vecmi pomerne aktivne zabyvam v ruznych gremiich.

„Jste-li to skutečně Vy, kdo reaguje na mé komentáře k blogu V.Hořejšího, můžete laskavě napsat nad čím konkrétně v současnosti bádá bývalý předseda AV a kolik měl letos publikací v impaktovaných časopisech, a pak srovnat jeho plat s vědeckým pracovníkem, který jich měl např. o několik více a dle "kafemlejnku" Vám přinese více peněz.“

Jiste, jsem to ja (autor blogu).
Byvaly predseda AV je nyni zpet ve sve skupine, jejimz vedoucim je jeho byvaly student dr. Cestmir Vlcek. O tom, co tam delaji, se muzete poucit zde:
http://www.img.cas.cz/publi...
Pokud si chcete prolustrovat jeho publikacni cinnost, jdete na
http://www.ncbi.nlm.nih.gov...
Az do brezna byl predsedou AV, coz je prace na vice nez plny uvazek – presto se pomerne casto vyskytoval na ustavu a vyrazne se podilel napr. na sepisovani velmi dulezite publikace (druha odshora v tom Pubmedu).
Experimentalni prace vedouci k publikaci trvaji v nasem oboru typicky nejmene rok a proces publikace je take velmi zdlouhavy (recenzni rizeni, doplnovani....) – typicky rada mesicu az rok. Je tedy absurdni cekat, ze bude mit letos nejake publikace...
Samozrejme, ze lide v jeho postaveni a jeho veku funguji ve vedeckych skupinach jako „sefove“ – tedy nedelaji uz ty experimenty, ale prichazeji s napady, kociruji praci tymu, aby vedla k zadoucimu cili, sepisuji publikace, shaneji penize (psani grantu), staraji se o „odbornou administrativu“ sve skupiny. Je tomu tak vsude ve svete, jinak to skoro ani nemuze byt...

Zaverem – u nas „kafemlejnkove body“ ignorujeme – je to metoda stupidni a vede skodliva; uz 20 let pouzivame vlastni, lepsi kafemlejnek, a vysledky „moudre“ hodnoti rada ustavu a vyvozuje z nich dusledky.
Ubezpecuji vas, ze to funguje docela dobre.

..
10. 08. 2009 | 08:17

vaclavhorejsi napsal(a):

jirizlatuska:

Ano, myslim si presne totez.

Myslim, ze by bylo potreba "prejit do protiutoku" a zacit se hodne hlasite ozyvat proti tem snaham o ten tunel nekolika miliard verejnych penez ze zakladniho vyzkumu do soukromych firem, ktery je podstatou te soucasne situace.

Meli bychom durazne pozadovat, aby RVV zduvodnila, jake analyzy dosavadni efektivity tohoto "ekonomicky rychle navratneho aplikovaneho vyzkumu, vyvoje a inovaci" takovy krok opodstatnuji.

Nemeli bychom se bat zcela zasadove rikat, jak situaci vidime, a proc si myslime, ze soucasna proporce podpory zakladniho vs. aplikovaneho vyzkumu ze statniho rozpoctu (cca 2:1) je v podstate spravna (resp. mozna az prilis ve prospech aplikovaneho vyzkumu) a ze relativni posun smerem k aplikovanemu vyzkumu je v nasich podminkach nespravny, ackoli RVV tvrdi opak a zastituje se pritom udaji z nekterych jinych zemi.

Meli bychom trvat na tom, ze:

1) zde nejsou kapacity prevazne firemniho vyzkumu schopne smysluplne absorbovat dalsi miliardy podpory pro aplikovany vyzkum a vyvoj (navic k tem cca 8 mld od statu a udajnym >30 mld ze soukromeho sektoru)

2) neexistuji presvedcive dukazy o ekonomicke navratnosti statnich prostredku podporujicich v uplynulych letech aplikovany vyzkum a vyvoj (vzdyt cela ta "reforma VaV" byla puvodne iniciovana prave totalni absenci realnych vysledku v teto oblasti!!; velmi dobre si pamatuji, jak se nad tim pred cca 6 lety pohorsoval napr. M.Blazka).

3) daleko smysluplnejsi je podporovat systematicky vysoce kvalitni zakladni vyzkum na universitach a v AV, ktery spolecnosti prinasi predevsim vysoce vzdelane lidi a vytvari podminky pro skutecne aplikace (spin-off, vysoce inovativni vynalezy...).

Prozatim se lidem kolem RVV docela dari stavet problem tak, ze posileni aplikovaneho vyzkumu je zcela samozrejma nezbytnost, ze zakladni vyzkum je zde prebujely a ze podstata problemu je presunout penize od AV na VS.
A my se jen branime.
Myslim, ze bychom meli jit do tvrde ofenzivy.

Samozrejme se musime neustale hlasit k tomu, ze je potreba systematicky zvysovat uroven onoho zakladniho vyzkumu, nebranit se tvrde evaluaci a vyvozovani dusledku, mit jasna kriteria toho, jak daleko jsme od svetove spicky a jak se k ni blizime.

..
10. 08. 2009 | 08:24

pgjed napsal(a):

A máte to pane profesore. Proč se máte hrdlit s vládou o rozpočet? Prostě u vás na ústavu "vynaleznete" třeba takový enzym, jako je golfohřišťodekrtkoláza a kořeň vás zahrne miliardami. To je přímo na Wander - Stoneovu cenu. Ne? ;-)
10. 08. 2009 | 08:54

Imhotep napsal(a):

pro family crossley:

Vždyť já též :)
10. 08. 2009 | 10:00

buldatra napsal(a):

Pane autore,
s veškerou úctou, která je mě vlastní, si dovoluji navrhnout k úvaze, že:

Nejistá doba vyžaduje odvážná, až heroická řešení.
A proto.

Nebylo by od věci, zamyslet se řádně nad tím, kdo skutečně , ale skutečně ohrožuje vědu a vědecké poznání v této zemi.
Jistí páni akademici jsou známi jako chrabří, neohrožení, všemi mastmi mazaní, až nordicky lstiví a neporazitelní bojovníci proti pavědě (říkejme jim např. staří harcovníci), kteří bez bázně a hany zatočí s každým, kdo kvazivědecky blbne hlavu lidu prostému.

Proč tedy nevyužít jejich bohatých a cenných válečnických zkušeností?
Vždyť by stačilo jen otevřít druhou frontu, nebo poněkud rozšířit válečné pole o dalšího nepřítele, který nechce přidělit příslušný peníz.

A toho odměnit pořádným, ale pořádným bludným balvanem.

Dámy a pánové, vážení akademici.
Chce to jen odvahu a vlítnout do toho rovnýma nohama, nebo po hlavě. Jak kdo.
Venceremos!
10. 08. 2009 | 11:30

matfyzak napsal(a):

A proc ze sebe delate ubozaka za 20 tisic mesicne? Ja Vam na to odpovim. Protoze na FF po Vas nikdo nic nechce - proste dalsi kandidat na zruseni.
10. 08. 2009 | 12:12

matfyzak napsal(a):

paveljanacek:
A proc ze sebe delate ubozaka za 20 tisic mesicne? Ja Vam na to odpovim. Protoze na FF po Vas nikdo nic nechce - proste dalsi kandidat na zruseni.
10. 08. 2009 | 12:12

paveljanacek napsal(a):

matfyzak:

A co takhle idea univerzity jako svazku vsech - ruznych - ved?
Pane kolego, neverim, ze vy muzete ucit na matfyzu. Moje mineni o kralovne ved je prilis vysoke.
10. 08. 2009 | 12:15

signalista napsal(a):

jirizlatuska (a ostatní):

dovolil bych si oponovat, že odkaz dávaný prof. Z. dnes krátce po půlnoci (Hodnocení výsledků programů VaV ukončených v roce 2007) není ve vztahu ke komentáři (tunel peněz skrz MPO) příliš relevantní.

Já jsem to sice jen zběžně pročetl, ovšem z dokumentu vyplynulo, že se ve skutečnosti jednalo o program YA zahájený poskytovatelem Ministerstvem informatiky. Po jeho zániku 31.5.2007 byl tento program (končící v roce 2007, ovšem tradičně až k datu 31.12.) převeden na MPO a MV, tudíž výsledné částky tak ponejvíce připadaly nástupnickým poskytovatelům (jen ten jeden před rokem 2007 ukončený program je připsán pod MI), třebaže peníze po celou dobu od roku 2004 šly přes MI. Již jsem tedy nepátral do hloubky, co byly vlastně zač jednotlivé projekty a kdo je řešil (pod MPO končilo 8 projektů, toho bylo oněch 6 bez jakéhokoli vykázaného výsledku), nicméně připomenu, že cíl programu YA byl definován jako "Výzkum a vývoj pro potřeby státní správy" a jednalo se o téměř plně dotovaný program (lehce přes 90 procent).

Tedy závěr:
Jednalo se o přenesení odpovědnosti ze "zrušeného" poskytovatele, přičemž charakter programu se naprosto liší od typické podpory, které MPO provádí pro průmyslové podniky a firmy (spoluúčast firem typicky 50 procent, tedy nikoli plná dotace).
Postupujte při argumentaci prosím velmi opatrně, opakuji: toto není zrovna relevantní důkaz pro kritiku MPO.
Zde je mimochodem jasně patrné, že pouhé průměrování nic nevypovídá: Jestliže v podstatě resortní program Ministerstva zemědělství (QF) může být skutečně chápán jako podpora aplikace v zemědělství (tedy např. plodinářský výzkum, z něhož jsou výstupy v podobě publikací, ale i je zde místo i pro skutečné poloprovozy a prototypy do výroby), tak se naskýtá otázka, co mělo být výsledkem VaV "pro potřebu státní správy" ??? Informační systémy?? Napadá mě, zda tunely nehledat právě zde v této oblasti (projekt Internet do škol a podobně...)
Měl bych toho možná víc, celou situaci a blogy VH, JZ a dalších aktivistů již od konce května celkem sleduji, ale jaksi nebyl čas se zapojit... Možná dnes k večeru.
10. 08. 2009 | 12:37

signalista napsal(a):

oprava:
v první větě si škrtněte slůvko "že", jinak to mění (resp. nedává) smysl.
10. 08. 2009 | 12:48

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

No pasaran!
V tomto pripade by treba ty bludne balvany mohly byt predavany jaksi vyssi rychlosti...

..
10. 08. 2009 | 13:01

signalista napsal(a):

A koukněte se na podobný dokument z roku 2007 - Hodnocení výsledků programů končících v roce 2006, tehdy po 4 letech končil na MPO "Progres" (kód FF).
http://www.vyzkum.cz/FrontC...

Proti údajům v tabulce na str. 6 (ať už těch čísel bylo dosaženo jakýmkoli způsobem :) )se bude těžce bojovat...
10. 08. 2009 | 13:04

Ara napsal(a):

buldatra:

Bohužel tolik bludných balvanů v Česku k mání není.
Nestačily by třeba dlažební kostky? ;o)
10. 08. 2009 | 14:47

jirizlatuska napsal(a):

signalista: Vzal jsem posledni "hodnoceni" a doslovne citace z nej. Je veci RVV, aby predlozila podklady na stul a obhajila si sve postupy. Misto toho setrvava na tom, ze dostatecnou legitimaci ke zvolenemu postupu je to, ze drzi formalni moc ve svych rukou (k placi jsou reakce typu "jedeme dal, kola jeste neupadla" od tech, kteri spatny zpusob hodnoceni vymysleli a propracovavali, kdyz jsou konfrontovani s jeho neudrzitelnosti).

Na druhou stranu jsem potesen tim, jak byl uz v roce 2006 vykazan vysledek projektu MD "Eliminace dopravních problémů na dálnicích a rychlostních silnicích v České Republice s využitím ITS - Závěrečná zpráva" (na stejne strane). Budu si na vybornou pouzitelnost vysledku nasi moudrou vladou a jeji Radou preferovaneho aplikovaneho vyzkumu vzpominat pri kazde ceste po D1 mezi Prahou a Brnem.
10. 08. 2009 | 15:17

Michal Macek napsal(a):

pane profesore:

nalejme si cisteho vina - nebylo prece jenom hospodareni AV trosicku neefektivni?nebude mit snizeni penez pro AV take nejaky pozitivni dopad,a to ten ze ted si na AV dobre rozmysli komu na co daji penize a urci si priority atd?
ja tomu (hospodareni AV) nerozumim ale cela vec mi trosku pripomina aferu s dotacemi divaldlum v praze - pripada mi podobne ze se akademii ktera neni moc vydelecna asi penize vezmou a daji se do vyzkumnych center firem a univerzit,ktere jsou abych tak rekl trzne flexibilnejsi
10. 08. 2009 | 16:20

Pobo napsal(a):

"Václav Hořejší: Pryč s vědátorskými parazity!
8.8. | 15:22"

No když si to, pane Hořejši, přejete ... Tak tedy: PÁ, PÁ!!! :o)))))
10. 08. 2009 | 18:05

signalista napsal(a):

jirizlatuska:
A když jsme tak u toho, jaký je aktuální stav: Uhájilo si Ministerstvo dopravy taky svoji pozici poskytovatele nebo přeci jen vítězí reforma?
10. 08. 2009 | 19:33

signalista napsal(a):

Tak tedy dobrý večer vespolek,

již od konce května pozorně sleduji všechny informace a zdejší blogy okolo financování AV a vůbec VaVaI. Bohužel nemohu být on-line, naopak jsem neustále spíše "o kolo zpět" a vždy dočítám věci z minulých dní. Proto jsem ani neměl sílu a čas dosud zareagovat, i když bych pár poznámek (jak s oblibou říkal bývalý prezident V.H. - jejda, zajímavá shoda v iniciálech s autorem blogu) měl.

Možná tedy nyní. Těch několik poznámek jsem si učinil minulý týden a než jsem se po zaneprázdněném víkendu vzpamatoval, už je tu na pořadu další blog V.H. Takže to napíšu sem, i když částečně budu také ještě reagovat na příspěvky v tom minulém z 2.8.

http://blog.aktualne.centru...
První krok - spustit hlasitý pokřik (tak aby si toho vůbec veřejnost všimla) - byl proveden, myslím dokonce do určité míry nad očekávání úspěšně: Příští rok ztráta uhádana na polovinu, další roky jsou rovněž patrně znovu otevřenou otázkou, která se bude snad spolu s debatou nad kafemlejnkem údajně řešit na konci prázdnin. Možná, že protivníci nepředpokládali, že se vědci dokáží zpod úderu tak rychle probrat, asi nepočítali s tím, že VaV pracovníci téměř jakéhokoli věku mají z principu své činnosti možnosti elektronické komunikace zmáknuté (blogy zde, vytvoření speciální stránky, e-mailová konference) (prostě ne jen ta mládež na Facebooku :))

Takže doufám, že se vedení AV nyní pilně zabývá, co tedy bude dál. A doufám také, že zvolí aktivní postup. Je jen o to, jaký typ "protiútoku" (viz VH zde 10.8. - 10:24) zvolí.

Můj názor je takový, že halasný projev nesouhlasu byl v danou chvíli jediný možný. Je ale nutné konstatovat, že to bylo na hraně (např. "přírodovědci" se ta forma příliš nelíbila). Veřejnost, která do problému až tak nevidí (kafemlejnek, případné nuance sporů AV s VŠ včetně platů), jedná spíše pudově. Část, řekněme idealisticky založených, samozřejmě z vyššího principu nesouhlasí, že by ČR mohla jakkoli vypustit vědu (...stát se pouhou montovnou atd.atd.), druhá část položí onu "otázku daňového poplatníka". A domnívám se, že ani vy sami nevíte, co může v národě převládnout (pomiňme samozřejmě mlčící většinu, které je tento problém putna). Tolik možná podpora/nepodpora veřejného mínění. Ale jinak je to samozřejmě jen a jen politika.
AV se tak stejně musí připravit na řešení otázek, které (například i zde v blozích na centrum.aktualne) postupně vyplavaly na povrch. Jednou z nich jsou právě ty peníze do "aplikací". AV by měla postupovat nekompromisně (hájit svoje), ovšem vůči ostatním korektně. To mimo jiné znamená pochopit své, řekněme: protivníky.

Vesměs se to tady polarizovalo na: základní výzkum vs. výzkum aplikační. Jenže plný název rozpočtové kapitoly je přeci Výzkum, vývoj a (nyní nově také) inovace. Z tohoto hlediska tedy zde výše dávaný odkaz na projekty, které byly schváleny v letošním roce MPO v rámci programu TIP,
http://www.mpo.cz/dokument5...
NEMUSÍ BÝT přece až tak pobuřující - ano, spousta z nich není výzkum, ale skutečně JEN vývoj a inovace.

Pod čarou:
Kdo by věřil, že když před pár lety na zahájení podzimního strojařského veletrhu v Brně slíbil Topolánek zástupcům průmyslu a firem, že si tuto otázku vezme za prioritní a osobně se postaví do čela, že to nebudou jen tradiční kecy na zahajovacích rautech (dalo by se to dohledat, určitě to bylo nevěřícně a s velkými pochybnostmi komentováno v Technickém týdeníku), ale že se ledy začnou hýbat? A že peníze si začnou hledat cestu do těchto oblastí...
10. 08. 2009 | 21:33

signalista napsal(a):

akže přesun financí byl regulerní politické rozhodnutí... Ovšem ani "chlap s gulami" nedokázal toto říci nahlas a otevřeně (kdo by proti takovému postupu mohl něco namítat, pouze proti vlastnímu rozhodnutí), stejně jako s radarem to bylo zahalováno do podivných podpůrných konstrukcí, ba přímo mýtů.
Nicméně prostudujte si základní vize "průmyslového Výzkumu a vývoje":
http://www.mpo.cz/dokument5...

Samozřejmě kromě krásných slovíček okolo pVaV (podpora výzkumu, který ve skutečnosti prakticky není a jsou tu jen ten vývoj a inovace) také několik podstatných věcí:
------------------------
4. Cíle průmyslového výzkumu a vývoje
NP VaV ČR definuje systémové priority a prioritní tematické oblasti platné pro výzkum a vývoj ČR. Z nich vycházejí následující cíle pro oblast podpory průmyslového výzkumu a vývoje:

- vytváření podmínek pro transfer výsledků výzkumu a vývoje k průmyslovému využití, a to i do malých i středních podniků,
- zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu v globálním měřítku,
- zvýšení konkurenceschopnosti průmyslových technologií a produktů,
- zvýšení konkurenceschopnosti výzkumných organizací v rámci ERA,
- úspěšná integrace výzkumných struktur pro průmysl do mezinárodních sítí výzkumu,
- orientování základního výzkumu na průmyslové aplikace,
- vytvoření podmínek pro užší vazbu základního výzkumu s aplikovaným — průmyslovým výzkumem a vývojem,- podpora spolupráce podniků, vč. malých a středních, s výzkumně—vývojovými organizacemi, s výzkumnými pracovišti vysokých škol, jednotlivými ústavy Akademie věd apod.,
- podpora inovací jednak tím, že výsledky pVaV jsou vyvolány potřebou inovace — jsou tedy nástrojem pro realizaci inovace a také tím, že výsledek pVaV vyvolá — iniciuje vlastní inovaci i event. následné inovační chování podniku,
- účinné přispívání k politice zaměstnanosti,
- zvyšování kvality života a prodloužení délky jeho aktivní části,
- propojení politiky podpory pVaV s ostatními politikami našeho resortu i s profesně souvisejícími politikami dalších zainteresovaných resortů,
- přispět k vytváření znalostní společnosti.
---------------------------

Co třeba takové "zvýšení kokurenceschopnosti", "...účinné přispívání k politice zaměstnanosti..."? To, že se nasypou peníze do firmy - třeba nebude alespoň chvíli propouštět? Nestačí alespoň jeden takový důvod? Co třeba za státní peníze zafinancovat realizaci nové technologie (na které není ani za mák nic světově převratného, protože tu už vyvinuli jinde), na kterou by jinak typicky česká firma neměla vlastní finance a tudíž nevypadne ze hry o zakázky? Je to inovace? Asi ano, i když se pohybujeme na ostří nože mezi podporou dovolenou a nedovolenou. Ovšem něco za něco, firma musí být schopna vyplodit alespoň žádost o podporu na slušné úrovni (oficiální část) a rovněž prokázat své schopnosti v lobbingu až korupci (případná neoficiální část).
viz MartinX v předminulém blogu (5.8. - 18:48)
"Clovek od lidi z firem slysi mnoho reci o vyzkumu a pak z toho vseho vypadne rutinni uprava stavajici technologie, ktera nic nikam zasadne neposouva a ve svete by to za vyzkum nikdo nepovazoval...bohuzel to casto snad v dobre vire spolusponzoruje stat..."firemníci" si pak mysli, ze akademicti pracovnici AV a VS by se meli pretrhnout, aby na podobnem "vyzkumu" pracovali - vzdyt nemaji co jineho na praci ze? To se pak nedivte ze o to kvalitni tymy nestoji."
Ano, tohle je přesné, takže jde jen o jednoznačné pojmenování věcí.
10. 08. 2009 | 21:36

signalista napsal(a):

Jistě celou dobu hádáte, zda jen provokuji a kam mě vůbec zařadit. Nu, pracuji v organizaci, která má velice blízko k "aplikovanému výzkumu". Ale pozor! Stejně jako např. pgjed úsilí AV o záchranu v podstatě podporuji a konečně sám dobře vím, kolik těch peněz se tímto způsobem zbůhdarma ztrácí... Výše naznačené schéma hodnocení (btx v minulém blogu dne 4.8.- 15:08) projektů pod MPO je BOHUŽEL pravdivé. A jaká síla by to měla začít měnit, než ta, co se právě zaktivizovala?
Tvrzení "...AV je ze zákona organizací základního výzkumu...", a tudíž si děláme jen ten svůj výzkum a nic okolo nás akademiky nemusí nezajímat, si opravdu říká o to, že se napíše (a protlačí) poněkud jiný zákon a .... (šmytec).
Asi se nedá dělat nic jiného, než že budete muset myslet, případně i konat, i za ty ostatní. Je to práce zdánlivě navíc, ale někdy se i vyplatí (nakonec se po čase může s překvapením zjistit, že v některých oborech se stanete hegemony a budete to mít "v rukou" vy).
Teď pod pohrůžkou smrti jste se vzchopili, co takhle zůstat tvrdí a začít kecat do života naopak ostatním? Ale se znalostí věci. Od výkřiků o tunelech a penězích, které se "lejí do černé díry" začít požadovat jejich důslednou kontrolu. Zpočátku možná boj, ale věřím, že pokud korektní, tak nakonec užitečný. Co tedy pro začátek jemný poukaz na způsob hodnocení projektů MPO doplněný návrhem na vhodný nový "kafemlejnek" (více druhů kávy, komise ochutnávačů) - ano, museli byste si sehnat korektní informace a udělat toto v podstatě zadarmo pro svého protivníka... abyste ho zaskočili. Pokud možno veřejně, nyní již máte přístup do medií "díky" cauze "Vraždění české vědy" víc otevřený a noviny budou spíše očekávat další "krvák" - překvapíte nejen je. Protistrana bude muset reagovat. Uznávám, že to zní asi naivně, zvláště při početní "síle" zástupců AV v RVV, ale ostatně i vy navrhuje "přejít do protiútoku".

Ale opakuji asi už po několikáté - postupovat citlivě a pokoušet se získat více informací

Michal Hocek v minulém blogu 4.8.09 - 14:53
"to Martix - taky jsem o tom neco slysel, protoze tam chvilku delal jeden muj byvaly student (nez se mu otevrely oci a odesel). Ale nemam dost informaci na napsani clanku - pokud vy ano, tak sem s nim. Myslim, ze napsat nejaky odstrasujici pripad na projekty MPO by se ted hodilo nam i vam ;-) "
Ale ne, aby to dopadlo jako s dnes dopoledne uvedenou cauzou programu "YA", který byl zbabrán na Ministerstvu informací a na MPO (tedy včetně konečné ostudy) převeden na několik posledních měsíců.
Pamatujte také přitom, že:

v mnoha případech se peníze nelejou jen do firem. Spousta projektů je ve spolupráci s VŠ (technickými) či dalšími výzkumnými institucemi. Dokonce tyto organizace někdy stojí v pozadí za celým projektem, a musí tvrdě přesvědčovat podniky, ať do toho jdou, že to může být výhodné pro obě strany. Ten podnik je pak někdy jen coby vývěsní štít, celá akce je připravena jinde (samozřejmě na druhou stranu hrozí, že to může být spolupráce jen na oko, s tím, že "..se přece dohodneme.." - každý z toho něco má - firma hlavně ty peníze, škola pak referenci o spolupráci a nějaký ten měkký "výstup" a i ten drobek peněz na zem ze stolu spadne - jde o to naučit se tyto plevy od zrna v systému rozeznávat).

Některé výzkumné organizace nejsou zrovna v.v.i., ale třeba a.s., (ovšem kupříkladu majoritně vlastněné "státem", tedy něco jako České dráhy) a i kdyby čistě "soukromé" s.r.o., tak by bylo vhodné určitým způsobem tyto týmy podporovat v okamžiku, kdy nemají čistě komerční zakázky. Kolikrát se již stalo, že z ničeho nic objevivší se zájemce o nějakou službu se podivoval, že před 15 lety to nebyl žádný problém a nyní už to tady nikdo neumí...
Nezjednodušovat argumentaci. Ano, akademie věd má prof. Holého a jeho léky. Aplikovaný výzkum má technologii výroby nanovláken. Takže je to 1 : 1. Tohle zná už každý. A co nějaké další výrazné úspěchy? Už by to byl asi problém něco "světového" najít...
10. 08. 2009 | 21:37

signalista napsal(a):

To vše píši s vědomím, že (bohužel se to tady nepříliš důrazně a nepříliš často opakuje), že v každém oboru (nebo aspoň clusteru) se hraje poněkud jinak, s různými specifiky. A ty je třeba najít a definovat.
Jen ještě na závěrečné zamyšlení dodám jeden pojem, který se kdysi v průmyslu používal a který leccos charakterizuje přesněji: předvývojový výzkum
10. 08. 2009 | 21:40

jirizlatuska napsal(a):

signalista: Zejmena k zaveru preposledniho - Jiste u rady instituci instituci typy vyzkumych a zkusebnich a.s. s unikatnim technologickym vybavenim a s prumyslem, ktery na to vazal, ne zrovna uspesne si vedoucim, takove duvody podpory existuji.
Zde ale doslo k jinemu efektu, kdy se na zaklade fiktivnich a vadne stanovenych vykonovych parametru penize jednostranne prevadeji z oblasti nepochybne verejne financovatelne do oblasti, kde musite udelat aspon nejakou zakladni rozvahu a la druhy kavy a komise komise ochutnavacu (konec koncu, kdyz havaroval Challenger, vedl komisi, ktera to setrila, R. Feynman, coz je dobry priklad toho, jak obecny vhled cloveka ze zakladniho vyzkumu muze prispet kritickym pohledem na to, co se dela v ciste aplikaci, tj. nemusi v tech komisich byt jen lobbyiste z konkurencnich firem), aby se vyloucili cite transfery nahrazujici socialni davky.
11. 08. 2009 | 00:04

Anonymous napsal(a):

Englishman:

“...co mnohé daňové poplatníky na nevyučujících vědcích štve: mají pocit, že těmto vědcům platí za to, že se tito věnují svému hobby co mnohé daňové poplatníky na nevyučujících vědcích štve: mají pocit, že těmto vědcům platí za to, že se tito věnují svému hobby.”

Neexistoval, neexistuje a nikdy nebude existovat zadny spickovy vedec, pro ktereho by jeho vedecka prace nebyla hlavni (a casto i jedine) hobby.

Deal with it! :)
11. 08. 2009 | 04:46

jogín napsal(a):

Ještě jedna věc, která laikům v chápání vědy chybí. Dnes si skoro nikdo nemůže dělat nárok na velký objev, protože výsledky se skládají jako mozaika z prací stovek týmů. Třeba u leukemie, kde je obrovský pokrok v léčení, stojí výsledky jak na studiu mutací, tak na poznání povrchových bílkovin leukocytů a samozřejmě efektech cytostatik. Tady vznikla dnešní diagnostika a léčba díky práci tisíců týmů. Otázky na světové objevy našich vědců v tomto kontextu nemají smysl. Každá informace je ihned na síti a desítky lidí se snaží na ni co nejrychleji navázat. Za každým textem vědecké publikace je seznam mnoha desítek prací, na které publikace navazuje.
11. 08. 2009 | 10:53

matematik napsal(a):

Pane profesore, přestože souhlasím s Vašimi argumenty pro základní výzkum, zarazila mne v jedné z Vašich odpovědí informace o platech vědců, kde jste mluvil a platech v rozsahu 45 - 69 tisíc, dokonce se tam objevilo i 100 tisc. Pro Vaši informaci: v roce 1982 jsem chtěl podat doktorskou disertační práci. Tu mizarazil bolševický ředitel Prof. RNDr Aleš Tříska, DrSc, člen korespondent ČSAV tím, že dal pokyn organizacím KSČ a ROH, aby mi nedali posudky, bez nichž nebylo možné práci podat. Bouřlivá diskuze s kádrovákem skončila jeho prohlášením: "Ale Vy nic nechápete. Vy prostě nechceme, abyste byla doktorem. Po tom nesmyslu, který lidé s minimálním IQ dosud považují za nástup slušného režimu, jsem doktorskou práci odevzdal s dotazem, zda ještě stále tyto posudky vyžadují. Práce tam leží dodnes. V témže roce jsem byl na Světovém krystalografickém kongresu Bordeaux zvolen členem dvou komisí Mezinárodní krystalografické Unie, což jsou neplacené, ale vysoce representativní funkce. IUCr (International Union for Crystallography) je totiž nezisková organizace, která předpokládá, že kdo má na to, aby byl členem komisí, je dostatečně dobře placen doma. Takže tam sedávám s pány, jejichž příjmy v Euro jsou půlka mého v CZK. Platové podmínky v ČSAV po nastoupení řádu, kde pravdaláska vítězí nad lženenávistí, byly takové, že jsem přijal místo na University of the South Pacific, kde jsem v pozici odborného asistenta měl našich 75 tisíc měsíčně plus benefits, které měly hodnotu dalších 20 tisíc. Po tříletém kontraktu mi universita sama nabídla kontrakt na další tři roky. Bohužel jsem po absolvování prvního semestru musel kontrakt ukončit pro nemoc manželky, která za pár let potom zemřela. Jinak bych byl na Fiji dodnes. Tam jsem byl totiž vážená osoba, kdežto doma si připadám jako hadr na podlahu. Úspory z práce u potomků kanibalů mi vynesly dost, abych se mohl pokusit vyřešit poměrně tíživou bytovou situaci. Dva miliony, většinu úspor, mi ukradla Komerční banka ve spolupúráci s gaunerem Smetkou, šéfem H-systemu. Od té doby uplynulo patnást let a Smetkovi komplicové v Komerční bance jsou snad před soudem od minulého roku, ale zdá se, že je tu snaha to zamést pod koberec. Za těch patnáct let jsem dosud neměl příjmy dosahující objemu ukradených peněz. Po návratu byl můj plat zhruba 12 tisíc hrubá ruka. Když se později platy trochu zvýšily, bylo mi 65 a Fyzikální ústav mě poslal do nucené penze s 20 procenty úvazku, což donedávna činilo něco přes čtyři tisíce. Pro jistotu teď zkontroluji, zda správně napíši ochranu proti spamu, která je poměrně nečitelná. Mám ještě šanci, takže budu pokračovat.

Tři měsíce před tímto kopancem jsem přednášel na Universitě v Lausanne, kde jsem za předáškový cyklus o dvou hodinách týdně jednom měsíci dostal 60 tisíc CZK plus veškeré výlohy. Současně s kopancem jsem dostal pozvání, abych přednášel svoji moderní metodu tensorového počtu na Evropské krystalografické konferenci v Krakově. Pár měsíců potom vyšel díl Mezinárodních krystalografických tabulek, jehož jsem byl prvním autorem. Můj kolega a spolupracovník z PennState University dostal tiutul "distinguished professor", já dostal ten kopanec.
12. 08. 2009 | 00:59

matematik napsal(a):

Jsem člověk pracovitý a tak jsem přijal místo na Technické univeraitě v Liberci. Tam jsem obhájil docentskou práci a posléze jsem byl navržen na profesuru. Víte, co je na tom směšné? Podle kriterií TU Liberec jsem měl patnáckrát více boů na docenturu a desetkrát s kouskem navrch na profesuru. Můj zahraniční oponent, professor Howard Flack se divil. Donníval se, že jsem profesorem už aspoň čtvrt století. V posledních osmi letech jsem měl jakž takž přijatelný příjem od 18 do 25 tisíc, který ovšem sestával z penze, omezeného úvazku ve Fyzikálním ústavu a také na liberecké universitě.

Před dvěma lety mi konečně velký guru udělil profesorský titul. Efekt tohoto povýšení (se zpožděním čtvrt století) byl drastický. Fyzikální ústav AV ČR mne poslal deinitivně do plné penze z jejíž fantatstické výše 13 500 Kč mi zbývají po zaplacení výloh s bydlením na fantastických 52 metrech čteverčních mi zbývá na živobytí něco kolem 4 tisícovek. Liberec dostal nového děkana pár měsíců po mém jmenování profesorem a jeho reakce byla ta, že mi bez mého vědomí sebral přednášky a pak mi navrhl změnu smlouvy na 10 procent, což je příjem menší než u uklízečky. Moc se divil, že na to nechci přistoupit, protože jsem měl smlovu od předcházejícího děkana na padesát procent a byl jsem ji ochoten akceptovat, přestože se očekávalo, že budu mít stejný počet hodin jako na ůplný úvazek. Poslal jsem ovšem pana děkana k čertu slušným způsobem. Navrhl jsem mu, ať mě rovnou vyhodí, což se bál udělat a tak jsem tam vegetoval celý rok bez užitku. Dnes mi tedy zůstává penze oné fantasticé výši. Přred několika lety jsem se na veřejné schůzi ROH zeptal, zda to považují za normální, když jsem placen jako vrátný. Dostal jsem milou odpověď, že ústav si mé práce váží, ale ž eje třeba peníze pro mladé, nadějné fyziky. Pravdou je, že v mé bývalé kanceláři sedí a můj plat pobírá ruský emigrant.

Naši moudří představitelé blábolili ledacos o tom, jak zvýšit úrpoveň naší vědy. Začal s tím už dávno pan Klaus, když prohlásil, že případě potřeby si specialisty najmeme z ciziny. Pro Vaši informaci, ti indičtí mládenci, kteří mi v laboratořích na Fiji dělali poskoky, by k nám nešli pracovat za profesorský plat. Teď se opět mluvilo o tom, že bychom si pro zvýšení úrovně mohli zvát cizí specialisty a že je třeba zvýšit úroeň vysokých škol. Dost těžko si dovedu představit, jak je možné zvyšovat tuto úroveň tím, že vyhazujeme profesory. Pan děkan mi vyhazov ovšem odůvodnil tím, že jsem špatný učitel. Na to jsem reagoval dotazem, zda si na mne stěžují dobří studenti a poznámkou, že stížnosti těch špatných mne nezajímají. Prý si ale stěžují učitelé dalších předmětů, že moji studenti jsou špatně připravení. To já vím taky, ale vím zároveň, že paralelka nemá o nic lepší studenty, ač má stejně dobrého přednášejícího. Co by asi pan děkan říkal, kdybych vyhodil 70 procent?
Pan děkan je ovšem frustrován, protože se mu nedaří zprofesorovatět. Učím matematiku, ač prý nejsem matematik. Pan děkan se zaprvé neobtěžoval se podívat na seznam mých publikací, za druhé mu není jasné, že diferenciální a integrální počet může přednášet skoro každý absolvent Matfyzu. Já jsem to uměl pod vlivem mého středoškolského učitele ve věku 18ti let.
12. 08. 2009 | 02:26

matematik napsal(a):

Pozítří (vlastně zítra) jedu na krystalografickou konfeneci do Instanbulu. Peníze na ni mám z grantu mého bývalého postdoca, v jehož letčech jsem už byl zvolen členem komisí v IUCr. Mně už nikdo grant nedá, protože jsem stařík, je mi 73 let. Ovšem právě teď jsem s mým kolegou z PennState připravil online verzi našich tabulek, které současně vycházejí podruhé tiskem a na penzi se bavím sepisováním dvou monografií/učebnic, které obsahují z 50 či více procent dosud knižně nepublikované výsledky.

Závěr: Je ostudou České republiky, že jsem si za tři a půl roku na Fiji, tedy u potomků kanibalů ušetřil dost na malý domek. Je ještě větší ostudou České republiky, že mne o tyto úspory obratem ruky připravila Komerční banka a že jsem za patnáct let neměl příjem včetně penze, který by byl roven ukradené částce.

Když jsem četl Vaše údaje o současných platech v AV ČR položil jsem si otázku, zda vlastně nebojuji proti dvěma hydrám současně. Vláda, která na vědu zcela evidetně kašle a papaláši v AV ČR, kteří jsou tak trochu za vodou a příjmy mladých fyziků stejně jako starých koryfejů je příliš nezajímají.

Nakonec poznámka k zahraničním pracovníkům, kteří by nám mohli \zvýšit kvalitu našeho výzkumu. Můj pennsylvánský přitel se se mnou bavil o podmínkách, za kterých by byl ochoten náš výzkum takto podpořit. Požadoval by 150 tisíc CZK měsíčně, zaručenou smlouvu na deset až patnáct let, všechny sociální výhody a nakonec by se zeptal, proč ho potřebujeme, když mohu tutéž práci odevzdat za necelou desetinu.

Řeknu na závěr jen toto. Jdsem si vědom toho, že tržní hodnota mé práce je nulová. Jenže, pokud budeme takto uvažovat, pak je to nejlepší cesta na stromy a do jeskyně. Tržní hodnota Maxwellových rovnic, Schroedingerovy rovnice, teorie relatiity a jiné byly také nulové v okamžiku jejich vzniku. Krystalografie také byla kdysi ve stavu, kdy se mnozí tázali, zda má vůbec smysl publikovat tabulky, když není mnoho krystalů, kterým by dopovídaly. Dnes by bez krystalů neexisrovala současná civilizace. Kdyby všechny krystaly odmítly pracovat, vypl by vám nejen televize, ale žádné letadlo by nedoletělo do cíle a nastala by katastrofa, srovnatelná s dopadem meteoritu o rozměrech New Yorku. Pane profesore, máte možnost soukromé diskuze se mnou. Proto Vám dávám svoji e-mailovou adresu: kopsky@centrum.cz. Budu na netu po 26. srpnu tohoto roku, po návratu z konerence v Istanbulu. Reakce jiných čtenářů přímo na e-mail jsou vítané, pokud nepůjde o arogantní nebo demagogické brepty.
12. 08. 2009 | 02:28

btx napsal(a):

Upozornuji vsechny diskutujici, ze pravdepodobne editorem nebo nekym shora byl smazan muj diskusni prispevek, ktery konkretne popisoval nektere nesvary financovani VaV na MPO se jmeny a cisly a popisujici tez napojeni na MV.
Dale zde byl v minule diskusi publikovan odkaz na web s velmi agresivnim virem.
Za techto okolnosti nema cenu diskutovat a odchazim do ilegality!
12. 08. 2009 | 11:21

badatel napsal(a):

pane Prof.,
po pečlivém přečtení komentářů a znalosti reality se domnívám, že k utažení opasků na AV musí dojít. S tím těžko něco lze v současné krizi celého státu co dělat.
Otázkou je, aby to utahování bylo smysluplné-to lze ovlivnit.
Např., aby vědecký pracovník s letošními publikacemi v impakt.časopisech měl větší příjem , než bývalý předseda, či jakýkoliv zasloužilý důchodce-vědátor (který však tolik nových publikací letos nemá) a jeho příjem byl srovnatelný s příjmem špičkového manažera na ústavu.
Pokud to bude někdo z "excelencí", tím lépe. Je však luxus platit excelence pouze za bývalé vědecké zásluhy, či připisování se na publikace lidí, které tzv. řídí. Ty ať ty peníze, o které se jim sníží příjem si nahradí pedagogickou činností.
Aplikovat kafejmlenek to chce vždy v reálném čase pro urychlení vědeckého bádání, že ano.
12. 08. 2009 | 12:07

Imhotep napsal(a):

Lépe se to vystihnout už asi nedá:
"Vláda, která na vědu zcela evidetně kašle a papaláši v AV ČR, kteří jsou tak trochu za vodou a příjmy mladých fyziků stejně jako starých koryfejů je příliš nezajímají."
12. 08. 2009 | 18:39

slim napsal(a):

Milí vědátoři, je to tu cenzurované, tak si klidně tlachejte, Velký Bratr vás sleduje a nakonec si stejně udělá co chce. Hořejší (jak se sám přiznal) bere měsíčně 0,1 mega a je za vodou. On ( a mnoho těch, kteří AV přivedli do tohoto stavu) půjdou do penze napřesrok. Totéž platí o Akademické radě - ti berou druhý plat z Prezidia (prof. Hořejší to nemá rád, ale všichni tomu tak říkají) ke svému platu v ústavech (je to tak, Václave??!), a ti budou uz jen zhasínat.
Takže všichni žerou a pěkně při tom mlaskají (omlouvám se jemnějším povahám za poněkud expresivní výrazy).
13. 08. 2009 | 00:30

Vaclav Horejsi napsal(a):

Imhotep, slim:

"papaláši v AV ČR, kteří jsou tak trochu za vodou a příjmy mladých fyziků stejně jako starých koryfejů je příliš nezajímají."

Nerozumim - napriklad v nasem ustavu je reditel se svym celkovym prijmem az na 5. miste v ustavu. VSICHNI pred nim jsou mladsi (a nekdy o dost) - jsou to vedouci tech nejlepsich a nejperspektivnejsich skupin.
To, ze vedouci skupin maji mzdu o nejakych 30% vyssi nez postdoktoralni pracovnici v jejich skupinach, povazuji za zcela normalni.
Spousta nasich mladych vedeckych pracovniku ve veku 35-45 let ma slusne platy (kolem 50 tis.), at uz jsou vedoucimi skupin nebo ne; zalezi ovsem na jejich grantove uspesnosti a vedecke produktivite, aby dostali ty motivacni nadtarifni slozky mzdy.

Samozrejme jsem ocekaval, ze poctive zverejneni urovne mezd na AV a na fakultach (kde jsou v prumeru jeste vyssi) vzbudi u nekterych jedincu emoce.
Ale myslim, ze je spravne, aby se verejne vedelo, ze i ve vede a na vysokych skolach uz jsou platove podminky leckde docela dobre a ze mladi lide se nemusi bat existencnich problemu, pokud se rozhodnou pro vedeckou karieru. Vetsina techto vyjimecne schopnych lidi by si samozrejme vydelala jeste vic v jinych profesich nebo v zahranici, ale prece jen i v ceske vede uz nemusi nuzovat, jak tomu bylo jeste pred 10-12 lety.

"Hořejší (jak se sám přiznal) bere měsíčně 0,1 mega a je za vodou."

Podle vas bych se snad za to mel stydet? Podle vas by bylo spravne, aby univerzitni profesori, reditele ustavu AV, dekani fakult, vedouci vedecti pracovnici, brali jen o neco vic nez je celostatni prumer (jak tomu bylo jeste v 90. letech)?
Myslim, ze je zcela v poradku, aby meli, prave tak jak je zvykem i v jinych zemich, podobne prijmy jako treba poslanci.

V zadnem pripade si nemyslim, ze vedci na AV a VS maji spatnou perspektivu. Pevne verim, ze ten zlovestny plan RVV a vlady nakonec nevyjde.

Do penze se zatim urcite nechystam...

..
13. 08. 2009 | 08:08

Imhotep napsal(a):

pro Václav Hořejší:

Mně je srdečně jedno, kolik berete peněz, neb sám mám dost. Mně spíš vadí, že nechcete vidět některé poměry na slavné AV - papaláše, kteří jsou ověnčeni tituly, ale ve skutečnosti k ničemu, politikaření a pletichaření kdo s kým pro koho a komu ne... Komu dáme penízky, komu nedáme, koho vyhodíme ... Pokud nejste zcela slep, tak to vidět musíte.
AV je moloch, přerostlý moloch, který potřebuje redukci. Blahobytný život na dluh této společnosti asi definitivně končí a ty peníze prostě nejsou. Vaše pokřikování: dejte, dejte, dejte a na nic se neptejte, je stereotypní a nudné. Již jednou jsem Vám napsal, že se dlouhodobě vědlo, že tato situace přijde, ale AV a její vedení to prostě prospalo a podcenilo. Předložte tedy vlastní řešení.
P.S. Mimochodem, víte za kolik pracuje učitelka 1. třídy, která učí třídu s 25 žáky základy čtení, psaní a počítání, od čehož se odvíjí úroveň vzdělanosti národa?
13. 08. 2009 | 16:45

Addendum napsal(a):

Imhotep ve svém P.S. trefil přesně do jádra problému i způsobu, kterým je třeba uvažovat. Přidala bych ještě děti trpící hladem v Somálsku, víte kolik ty mají na den? Od dětí se přece odvíjí budoucnost lidstva. V Indii bude zanedlouho 30 procent v mladých ročnících absolventů vysokých škol, i zde jsou však trpící děti ve velkoměstských slumech. Blahobytný život na dluh celého lidstva je, oč tu, Imhotepe, běží!
13. 08. 2009 | 17:18

vaclavhorejsi napsal(a):

mhotep:

"papaláše, kteří jsou ověnčeni tituly, ale ve skutečnosti k ničemu, politikaření a pletichaření kdo s kým pro koho a komu ne..."

Koho konkretne tim myslite? O jakych konkretnich pripadech zvule techto "papalasu" vite? Koho vyhodili?
AV je "moloch", ktery ma zamestnancu tolik, co treba Univerzita Karlova. Budeme likvidovat i tohoto molocha?

Mam vasi posledni vete rozumet tak, ze bychom meli opet zavest vyraznou mzdovou nivelizaci?
Podotykam, ze kdyby zalezelo na mne, ucitelum bych pridal nejmene dvojnasobek jejich soucasnych platu - to byste ale zase asi oznacil za "socialisticke rozhazovani"...

..
13. 08. 2009 | 18:55

Imhotep napsal(a):

Koukám, že si z textu vyberete vždy to, co se Vám hodí. Inu, budu postupovat stejně.
Dobře víte, že AV je dítětem roku 1953. jejími členy byli i lidé typu J. Poulíka, kteří prostě razili stranickou linii bez ohledu na vědeckou úroveň badatele.
V bádání o historii AV tvrdě ignorovala pokračovatele J. Golla, J. Pekaře a Z. Kalisty. Toho pochopitelně také, protože ten měl navíc tu drzost, že ještě žil. Akademické obci to bylo fuk.
I současnost je někdy veselá. Ledva badatel vydal knihu, která se na určitou problematiku dívá z jiného úhlu, už jeho zaměstnavatel dostal od zasloužilého badatele dopis, aby byl tento propuštěn. Pochopitelně mi vytknete neurčitost popisu. Nicméně je lépe býti nařčen z nekonkrétnosti, nežli býti exkomunikován. Nemám ani tu odvahu, abych prošel tím, čím prof. A. Strunecká ze strany fanatického spolku Sisyfos, případně aby ze mne někdo udělala blbečka jako z doc. Baudyše za to, že si neopatrně zahrával s astrologií. Jeho nešvary byly a jsou halasně zveřejňovány, ale jeho vědecké zásluhy a objevy jsou zamlčovány. Mimochodem, pana Baudyše v lásce nemám, ale ten způsob, kterým byl vláčen mi taky není sympatický. Nakonec není tomu tak dlouho, kdy jsem od jednoho aspiranta na CSc. četl práci. Vlastně dvě - tu jednu jako oficiální verzi, aby prošel, a tu druhou verzi, co si skutečně o věci myslí. Asi je to ale normální.
Nu akdyž jsme u těch grantů a přidělování peněz, tak by mne skutečně hluboce zajímalo, jak projekt Databáze inscenací antického dramatu k podpoře přišel a co je jeho vědeckým přínosem.
Výše napsané nevyčítám Vám osobně, ale stále a dokola se snažím upozornit na to, že AV se skutečně musí nad sebou zamyslet. Udělám Vám ale radost. To samé potřebuje UK.
Žádnou mzdovou nivalizaci nechci, jenom si dovoluji připomenout, že nežijete ve vzduchoprázdnu.
13. 08. 2009 | 19:46

Vaclav Horejsi napsal(a):

Imhotep:

Popravde receno rceni o ziti ve vzduchoprazdnu mi vzdycky pripadalo zvlastni - evokovalo to ve me onen (dnes uz zajiste neprovadeny) pokus s mysi umistenou do zvonu pripojeneho k vyveve...

Taktez poukazy na to, co se delo na AV v 50. letech, mi nepripadaji modre, uz jenom vzhledem k tomu, co se v te dobe delo na universitach.
ja jsem napr. v roce 1977 nemohl zustat po skonceni aspirantury na fakulte, anzto jsem nebyl politicky spolehlivy a mohl bych tedy kazit studenty. Prijala me CSAV...

Strunecka a Baudys jsou bezpochyby sarlatani. Myslim, ze se na tom shodnou lide jak z universit tak z AV, ale i od jinud.

..
13. 08. 2009 | 22:27

slim napsal(a):

Dovoluji se pripomenout s dotazem na ktery pan profesor H. neodpovedel. Jak je to tedy s cleny Akademicke rady - berou dva platy nebo ne???
Obavam se ze 2 platy (at mi to nekdo vyvrati!), tj, jeden plat z materskeho ustavu, ktery je delegoval a kde jsou porad v zamestnaneckem pomeru a druhy plat (treba se to jmenuje odmena???) z Prezidia. Je to mnohoobrocnictvi protoze tihle lide to nemohou stihat ani fyzicky oboji na 100 %.
A prave tihle lide jsou maximalne zodpovedni za soucasne financni prolemy AV, neb to 1. ignorovali a 2. na to proste mentalne nestacili nebo 3. poste kolaborovali. A prave tihle lide jsou "za vodou", protoze prave ti budou posledni, kteri budou z AV po kolapsu (just call it...) odchazet (tedy zhasinat..).
Na tato fakta asi pan profesor neodpovi. Nebo si z textu vybere nejakou chybne napsanou predlozku a prohlasi diskutujiciho za nehodneho odpovedi kvuli neznalosti cestiny???
13. 08. 2009 | 22:33

Imhotep napsal(a):

Děkuji, přesně toto jsem od Vás očekával: "Strunecka a Baudys jsou bezpochyby sarlatani. Myslim, ze se na tom shodnou lide jak z universit tak z AV, ale i od jinud."
Ano, pod tlakem se shodnou. Kdo by chtěl přijít o místo. Zvláště, když inkvizitoři ze Sisyfa dokáží jít za svým.

Mimochodem, zde je prosil typického šarlatána:

http://www.natur.cuni.cz/ce...

Ten rok 1977 jste trefil hezky. To byl místopředsedou ČSAV zrovinka ten Poulík a ta organizace byla skutečně pro věrné a oddané.
13. 08. 2009 | 22:46

Imhotep napsal(a):

pro slim:

Té odpovědi se asi skutečně nedočkáte. No a kdyby náhodou jako jo, tak se zeptejte, zda k tomu mají 3. plat třeba z nějaké university.
Tohle mnnohoobročnictví už tu jednou bylo a také to nedopadlo dobře.
14. 08. 2009 | 00:03

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Pokud jde o A.Struneckou - nikdo nezpochybnuje jeji skutecne vedecke vysledky. Osobne ji znam.
Jeji vylety do oblasti esoterickych nauk jsou vsak necim zcela jinym - Bluny balvan dostala zcela pravem.
Jeji skripta “Integrativní fyziologie člověka pro přírodovědce” (1998) obsahuji napr. nasledujici pasaze:
********************************
"mezi homosexuály jsou vytvořeny velmi příjemné, doslova teplé vibrace. Označení teplí by proto mělo být chápáno laskavě a s porozuměním, nikoli pejorativně."

"Máte-li zablokovanou základní čakru v kostrči, pomáhá masáž kostrče olejem".

"Dechem přijímáme kosmickou energii... Dech se vrací nabitý kosmickou energií... Dech se přeměňuje na světlo a naopak."

Prof. Strunecká studentům radí, aby "místo dlouhých hodin strávených nad knihami se učili čerpat přímo z kosmického vědomí, které je nejen laskavé, ale má i smysl pro legraci."

****************
Myslim, ze komnetare neni treba...

*****************
Pokud jde o tu CSAV - vubec nejde o to, kdo byl v roce 77 mistopredsedou, ale o to, ze kdyz me z politickych duvodu vyhodili z UK, na AV me vzali. Takovych pripadu bylo mnoho...
******************

slim:

Jak je to s platy clenu AR opravdu nevim, jelikoz jsem clenem tohoto gremia nikdy nebyl.
Znam ale nekolik clenu AR a mohu rici, ze nejmene 50% sveho casu skutecne travi na svych materskych pracovistich a docela intenzivne vedecky pracuji (a nekteri prednaseji na vysokych skolach) - samozrejme jejich celkova pracovni doba neni 8, ale spise >12 hodin.
Jestli tohle nazyvate mnohoobrocnictvim - OK...

..
14. 08. 2009 | 07:46

Imhotep napsal(a):

Pane profesore, vždyť Vy dobře víte, že ta zmiňovaná skripta obsahují i vědecká tvrzení, která byla DOPLNĚNA i o ukázky jiných pohledů na věc. Tvrzením, že je šarlatánka, jste ji skutečně ocejchoval celkově. Nakonec ale sám přiznáte, že má i vědecké zásluhy. Ono, pane profesore, nic není černobílé, takže bych prosil trochu kritického myšlení, než začnete cejchovat.
Pane profesore, chcete tvrdit, že jako politicky nespolehlivá osoba jste obhájil disertaci a potom byl vyhozen? Tož to si pojďme popovídat i o těch homosexuálech :) Jistě jste znal Miroslava Holuba a jak byl popotahován. To chcete porovnávat? Nicméně Vás nechci kádrovat, jen chci poukázat, že AV byla v 70. letech také účinným nástrojem politiky KSČ a mám jistý dojem, že mentálně tam ta doba v některých místech straší dosud. To také je myšleno v tom smyslu, že i v té době existovali lidé, kteří poctivě vědecky makali, ale protože se nelíbili, byli silně omezeni - nicméně, mnoho jich nebylo.

P.S.Mimochodem, kosmické vědomí smysl pro legraci má :)
14. 08. 2009 | 09:23

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Ano, obhajit jsem mohl, ale na fakulte jsem zustat nemohl - nebyl jsem sam, takovych pripadu znam radu. Proc mi neverite? Mate nejake dukazy o tom, ze lzu?
Samozrejme, ze jsem nebyl zadny disident - to by me vyhodili i z te aspirantury. Ale podminkou, abych mohl po obhajobe zustat na fakulte jako asistent bylo, abych vstoupil do KSC... To na UMG CSAV nepozadovali (sice mi to nabidli, ale nijak se nepohorsovali, kdyz jsem odmitl - to je prece jen trochu rozdil a o lepsi atmosfere na Rimanove UMG to neco rika).

"jen chci poukázat, že AV byla v 70. letech také účinným nástrojem politiky KSČ a mám jistý dojem, že mentálně tam ta doba v některých místech straší dosud."

Ucinnym nastrojem KSC bylo tenkrat skoro vsechno - rikam jen, ze AV byla casto utocistem tech, ktere na universite z politickych duvodu nechteli. Slysel jste v teto souvislosti treba o prof. Wichterlovi?
Na UMG byl zamestnan dokonce aktivni katolicky disident-aktivista dr. Fucik, ktereho Riman nevyhodil ani kdyz prisel z kriminalu.

Miroslav Holub byl popotahovan (na MBU, kde meli tenkrat opravdu hrozneho reditele Zalabaka), ale bohuzel nakonec dosti trapne verejne "odvolal", aby ho pak nechali jezdit do Ameriky... Jiste vite, ze potom celkem v poklidu pracoval v IKEM.

..
14. 08. 2009 | 18:33

Imhotep napsal(a):

Pane profesore, nechci Vás kádrovat, to už jsem napsal. Byl bych jenom rád, kdybyste ale nekádroval jiné jenom proto, že mají jiný pohled na svět.
Miroslav Holub - vynikající vědec a vynikající básník. Jeho verše mám velmi rád. Papaláši AV ho nakonec zlomili.
Otto Wichterle - žák baťovského aplikovaného výzkumu. S ním zametala universita i AV.
Nicméně zase nejde o paušální odsouzení AV, ale o to, že ten pocit výjimečnosti, který jí bolševici popřávali za aktivní spolupráci (čest a sláva výjimkám, by měl projít hlubokou proměnou, včetně některých dalších nešvarů. Jinak ji to rozloží.
14. 08. 2009 | 19:57

Vaclav Horejsi napsal(a):

Imhotep:

Jako naprosta vetsina vedcu proste zasadne odmitam pavedecke a fantaskni nazory o ruznych cakrach, aurach, kosmickych energiich - to neni zadne "kadrovani".

S tim zlomenim Holuba to bylo trochu jinak, ale nechme toho, de mortuis nihil nisi bonum...

S Wichterlem AV zase tak moc nezametla - po vyhozeni z VSCHT v roce 1958 se stal reditelem UMCH CSAV a zustal jim do roku 1969; i potom zustal vedeckym pracovnikem tohoto ustavu. V roce 1990 se stal predsedou CSAV, posleze cestnym predsedou AV CR...

Stale nerozumim vasim pozadavkum, ze by AV mela projit jakousi hlubokou promenou, ktera by ji zbavila jakychsi nesvaru, ktere pochazeji jeste z komunismu ("mentálně tam ta doba v některých místech straší dosud").
Ktere ustavy AV znate, kolikrat jste navstivil nektery z ustavu AV v poslednich nekolika letech, co konketne vite o deni na techto ustavech? Vite, ze v ustavech AV je prostredi daleko mene byrokraticke nez treba na VS, vite ze ustavy maji velmi vysoky stupen nezavislosti?
Samozrejme, ze i u nas mame ruzne nedostatky a problemy, ale troufam si rici, ze jsou mensi nez ve velke vetsine ceskych instituci...

Opravdu by me zajimalo, na zaklade ceho pronasite ty kategoricke soudy o spatne situaci v ustavech AV...

A je zajimave, ze odmitate uznat zcela evidentni fakt, ze spousta lidi, kteri za komunismu nemohli pusobit na VS, nasli utociste v ustavech CSAV (samozrejme i tam jsme meli "soudruhy", pred kterymi jsme si museli davat pozor, ale nebylo jich tolik jako jinde).

..
15. 08. 2009 | 09:57

Imhotep napsal(a):

Pane profesore, poctivější bude, když přiznáte, že patříte do spolku věřících vědců, kteří jsou především nábožensky velmi netolerantní. Od toho se to odvíjí. Je někdy veselé, jak bludný balvan udělují lidé, věřící v katolické věroučné názory.
Takže když Jiří Grygar napíše:
"Věda z povahy svého předmětu směřuje k odhalení pravé podstaty světa. Zdá-li se nám, že jistý vědecký obraz světa odporuje základní tezi o Božím stvoření, je to bud' proto, že onen vědecký obraz správně nechápeme, popřípadě správně nechápeme věroučné teze, anebo proto, že zmíněný vědecký obraz je i ze samotného ryze odborného hlediska chybný, což se nepochybně časem prokáže - samozřejmě vědeckou metodou, ne z důvodu našich byt' sebezbožnějších přání. Koncilový dokument "Gaudium et spes" hovoří jasně a výstižně:
"Když se provádí metodické bádání ve všech vědních oborech skutečně vědecky a podle mravních zásad, nebude nikdy ve skutečném rozporu s vírou, protože věci světské i věci víry pocházejí od jednoho a téhož Boha."
To je vědecky OK. Ale napište něco o kosmické energii a máte bludný balvan. Toto považujete za normální?

Dovolím si Vám zde dále ocitovat slova politika 70. let, které směřoval k AV:
"...Stranické řízení vědy, kterého se KSČ nikdy nevzdá, budeme proto uplatňovat..:
a) Stanovíme okruhy a směry základního výzkumu.
b) Důsledně a přesně budeme uplatňovat zásady kádrové práce a provádět kádrovou politiku a proto ti, kteří stojí proti straně a socialismu nemají v řadách československých vědeckých pracovníků místa."

A co k tomu místopředseda AV:
"„Před několika dny skončilo významné zasedání ústředního výboru naší strany, které jednalo o hlavních úkolech ideologické práce po XIV. sjezdu KSČ, jehož závěry jsou pro nás všechny, členy strany, závaznou směrnicí činnosti.....toto nedávné zasedání bude podrobně rozpracováno na všech našich pracovištích, že z něho budou čerpat podněty pro další práci jak stranické organizace, tak i vedení ústavů a kateder..."
Hezké, že? A tihle lidé si odchovali své pokračovatele a ty své pokračovatele ...Nezlobte se, ale asi vzhledem k tomu, jak dlouho jste v tom byl některé věci prostě nevidíte.
Cesta k vymodelování neposlušných AV pracovníků vedla přes lámání nebo, když už to nešlo jinak jako u světoznámého Wichterleho, tak alespoň zbavit funkce a udělat z něho obyčejného řadového pěšáka, zatímco by měl mít funkci, volnost a zdroje na svoji práci.
Mimochodem Wichterle není produktem VŠ a ani AV. Je to vynikající příklad zanikajícícho ducha Baťů, u nichž začínal.
Nakonec i na blogu Pavla Janáčka se ozývají hlasy o podivných poměrech např. v konkurzech.
Píši na základě poznání osudů těch, kteří i přes svůj talent byli vyhazováni ze studií, nesměli vědecky pracovat atd.
15. 08. 2009 | 12:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Myslim, ze v dnesni AV se skutecne malokdo citi pokracovatelem UV KSC a komunistickych predstavitelu CSAV...

Muzete mi prosim podat nejakou definici te vasi "kosmicke energie"?

ja samozrejme nerikam, ze komunisticka AV byla idealni instituci - rikam jen, ze nebyla o nic horsi (spis v necem lepsi) nez vsechny instituce v tom state, a rozhodne ve vsech smerech lepsi nez tehdejsi VS.

velmi suverenne posuzujete problemy dnesni AV, ale neodpovedel jste mi na me otazky:

Ktere ustavy AV znate, kolikrat jste navstivil nektery z ustavu AV v poslednich nekolika letech, co konketne vite o deni na techto ustavech?

..
15. 08. 2009 | 14:24

Imhotep napsal(a):

To chápu, že od těch dob se každý raději distancuje. Dokonce jsem již z úst zasloužilého člena KSČ slyšel, jaký to byli gauneři ti komunisté :)
Znám především ústavy z humanitních sfér, což jsem již několikrát napsal. Návštěvy jsou vcelku pravidelné.
Nakonec navrhuji výměnu: definici Boha za definici kosmické energie :)
P.S. Ani Vy neodpovídáte na některé otázky, ale to už jsem také psal.
15. 08. 2009 | 14:49

vaclavhorejsi napsal(a):

OK, takze:

Věřím v jednu Kosmickou energii,
Matku všemohoucí, Stvořitelku nebe i země,
všeho viditelného i neviditelného.
Věřím v jednoho Pána Ježíše Krista,
jednorozeného Syna Kosmicke energie,
který se zrodil z Matky přede všemi věky:
Kosmická energie z Kosmická energie, Světlo ze Světla, Pravá Kosmická energie z pravé Kosmické energie, zrozený, nestvořený, jedné podstaty s Matkou,
skrze níž všechno je stvořeno.

atd. atd.

Zkuste to navrhnout jako zlepsovak, treba Halikovi.

..
15. 08. 2009 | 16:44

Imhotep napsal(a):

No to jsme si asi trochu nerozuměli. Ne si z toho dělat šoufky, ale zkuste definovat Boha a já na se na oplátku pokusím definovat kosmickou energii. Jenom podotýkám, že s požadavkem definic jste přišel Vy. Původní otázka zněla jinak.
15. 08. 2009 | 17:05

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

"Definici" Boha, jak to chapu ja, jsem uvedl ve svych predchazejicich clancich o vztahu vedy a nabozenstvi:

"Bůh je v tomto pojetí víceméně totožný s oním smysluplným řádem světa, je to mimo jiné to, co způsobilo, že náš svět se řídí právě takovými zákony, které v něm vládnou a tím, co je stále udržuje v platnosti (přinejmenším je to to jediné, co se umíme o Bohu dozvědět). Je tedy přímo a bytostně spojen s naším materiálním světem, o kterém toho zatím zřejmě víme jen velmi málo. Na základě dosavadní empirické zkušenosti existuje dobrá naděje, že lidstvo bude takového Boha stále lépe poznávat (samozřejmě hlavně prostřednictvím vědeckého poznávání přírody), přibližovat se mu a ztotožňovat se s ním - prostě ten Teilhardův „bod Omega“…."

Docela bych zduraznil to "mimo jiné" - Buh je neco daleko vic, zcela presahujici nasi mentalni uroven.
Proto mi pripada smesne a nedustojne ztotoznovat "To" s nejakou zcela vagni "kosmickou energii", ktera do nas leze "cakrami" apod.

..
15. 08. 2009 | 19:20

vaclavhorejsi napsal(a):

A jeste neco jsem zapomnel - pojem "energie" ma zcela jasny fyzikalni vyznam; nemelo by se na nem parazitovat a vytvaret dojem, ze mluvite o te "solidni" fyzikalni zalezitosti.
Vymyslete si pro tu svoji vec, co vstupuje do tela cakrami, nejaky jiny nazev...

..
15. 08. 2009 | 20:24

Imhotep napsal(a):

No číst tohle Dawkins a existovat nějaký mezinárodní bludný balvan, tak je Váš. Knihu Boží blud asi znáte, že.

Ale k věci.
Pokud pojímáme energii jako míru různých forem pohybu hmoty ve všech jejích vzájemných přeměnách; činorodost, ráznost, odhodlanost, tak to tak může snad zůstat. Ale pokud chcete, lze mluvit o práně nebo o životní síle.
Jde o univerzální životní sílu. Projevuje se v různých oblastech, různými způsoby a na různých úrovních (Tedy napsal bych frekvencích,což je přesnější, ale ono by Vás to mohli iritovat.). Pro člověka je spojena s např. s dechem.
Můžete ji poměrně lehce poznat a pozorovat pomocí cvičení dechu. Toho si bohužel všimnul Stanislav Grof a nadělal hromady škody. Nicméně dechová cvičení jsou jednou z cest, jak pránu nejen poznávat, ale i používat. Ne využívat k byznysu.
P.S. Když už mluvíte o vágnosti, jak potom můžete obratem tvrdit: "Buh je neco daleko vic, zcela presahujici nasi mentalni uroven."
15. 08. 2009 | 21:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

OK, "prana" je mnohem lepsi :-).
Prosim vas, "frekvence" take ne!!! To je dalsi fyzikalni velicina - rikejte tomu treba "prapranula" (nazev nemam patentovan), nebo tak neco.
Pokud jde o dech, drzim se radeji vysvetleni prozaicko-fyziologickeho, nepranoveho...

Dawkins je trochu patologicky bojovnik proti nabozenstvi, ale dluzno uznat, ze ma vetsinou pravdu - naprosta vetsina konvencnich vericich veri v Boha a la Super-Rybrcoul, a takova vira si zaslouzi dawkinsovsky pristup.

Jinak - jiste vite, ze treba takovy J.Grygar, ktery udeluje BB, je docela konvencnim katolikem.
Nemyslim, ze moje "definice Boha" by Dawkinse nejak moc pobourila. Rekl bych, ze takto to vidi hodne vericich (sui generis) prirodovedcu (je jich SPOUSTA).

Jsem presvedcen, ze pojmy jako "prana" jsou nadbytecne a v popisu sveta se bez nich dobre obejdeme - vedou jen k ruznym vice ci mene poverecnym zaverum.

..
15. 08. 2009 | 21:33

Imhotep napsal(a):

Kupodivu nebudeme ve velkém rozporu. Pokud jde o dech a jeho vysvětlení a fungování, pak s fyziologickým vědeckýcm popisem dechu je vše v pořádku a nikdo soudný to odmítat nebude.
Hledající (termín zvolen záměrně mimo vedecké pojmosloví) ale s dechem pracuje ještě dalším způsobem. Zkouší různé formy a rytmy dechu a všímá si, co to dělá s jeho vědomím. Souhrnem těchto hledání vznikl pojem prána, který ovšem nikomu nelze vnucovati a máte pravdu v tom, že někteří z něj dělají sáhodlouhé pověry, a co je ještě horší - nechutný byznys a kabaret.
Ve Vašem popisu světa se bez pojmu prana obejdete a docela to chápu. Jiní hledající ale mají jiný popis světa a tam ten pojem prostě třeba je. Bylo by možné to také respektovat?
Pokud znovu pročítám Vaši definici Boha, pak mi to hodně připomíná chaos - tedy velmi složitý systém, jehož strukturu a zákony zatím ne zcela úplně chápeme. Možná proto někteří vědci poměrně intezivně sledují i dění u jiných hledajících, podorbují jejich práci kritice (a proč by ne), ale také vnímají jejich způsob hledání.
U Dawkinsovi knihy se mi nejvíce líbily dva české doslovy. Pana Grygara raději necháme stranou, protože s ním mám spojeno jedno velké lidské zklamání a nebyl bych tedy objektivní.
15. 08. 2009 | 23:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

O tom vedomi mam pripraveny koncept clanku - samozrejme na "meterialistickem" zaklade (coz kupodivu pri me "vagni" definici Boha vubec nevadi a neni v rozporu s (jakousi) virou ;-)).

"Zkouší různé formy a rytmy dechu a všímá si, co to dělá s jeho vědomím. "

OK, ale i tady to docela lehce vysvetlim v ramci toho sveho dusledne prirodovedeckeho (monistickeho) svetonazoru.

"Jiní hledající ale mají jiný popis světa a tam ten pojem prostě třeba je. Bylo by možné to také respektovat?"

Ano, jiste, co mi ale vadi, kdyz to nekdo micha, kdyz napada ten strizlivy prirodovedecky koncept jako neco "neduchovniho". Cetl jste ta proslula skripta Strunecke? Rika tam napr., ze budeme potrebovat cim dal tim mene potravy, protoze budeme "schopni prijimat, transformovat a zpracovat i jine druhy kosmickych energii". Takova BLBOST, sarlatanstvi...

Ano, a hlavne ta spousta ziskuchtiveho sarlatanstvi kolem toho - i ta Strunecka ma jakousi firmu..., Grof na tom zbohatl.

Ja bych byl proste velmi konzervativni a drzel se overenych veci - standardni prirodovedy a "rozumneho" nabozenstvi, ktere je cenne hlavne v tom, ze nam neco rika o "smyslu" sveta a naseho zivota. Takove nabozenstvi rozhodne nemusi byt se standardni prirodovedou v zadnem rozporu.

Psal jsem o tom vicekrat:
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...

..
16. 08. 2009 | 09:59

Imhotep napsal(a):

Na článek o vědomí od Vás se těším. Bude tady na blogu nebo mám hledat jinde? Jenom pro přesnost připomínám, že jsme poněkud v průběhu hovoru přešli od kosmického vědomí k práně, což je rozdíl, ale stalo se.
Co se s vědomím děje při "práci" s dechem samozřejmě vysvětlíte přirodovědecky, to je pochopitelné, a je to součástí takového poznání. Možná by Vás překvapilo, jak blízko jsou některé texty ke klasickým přirodovedným pojednáním. Přírodovědci vysvětlíte to, co se jaksi děje s orgánem - mozkem. Ten je materiální a dějí se v něch např. chemicky pozorovatelné procesy.
Dál je trochu problém. Prošel jste nějakou soustavou dechových cvičení? Pokud ne, tak Vás to pochopitelně nijak nesnižuje, ale o dalších věcech se můžeme bavit jen problematicky. Jako věda pracuje s ověřitelným pokusem, tak i zde se pracuje s ověřitelnými opakovanými "prožitky". Nejlépe se pak debatuje, pokud oba partneři prošli stejným prožitkem, případně výcvikem.
Jistě jste si všiml, že napadám AV, ale nikoli vědu. Občas se smíchají pojmy a v tom je skutečně skryto velké nebezpečí matení pojmů, to máte pravdu.
Stanislava Grofa odsuzuji stejně jako Vy. Ty jeho pokusy s holotropním dýcháním jsou neskutečným hazardem s lidským zdravím a psychikou. No a také stroj na peníze. Tady se asi shodneme.
U paní Strunecké konkrétně u tohoto tvrzení bych byl poněkud opatrnější. Pokud si upravíte stravu, součástí svého života učiníte meditace a duchovní cvičení, naučíte se využívat určité věci v přírodě, pak skutečně máte mnohem menší spotřebu potravy v tom smyslu, co se potravou myslí dnes. Zkoušeli to mnozí, zkousil jsem to také a proto bych byl dost opatrný při tom odsudku. Omlouvám se za tu neurčitost, ale po zkušenosti s různými "šamanskými byznysmeny" je nutná. Ti se chytají naprosto všeho, co se dá zpeněžit nebo se na tom udělat zajímavými.
Tím ovšem nechci napsat, že souhlasím se vším, co v oněch skriptech paní Strunecké stojí.
Váš vědecký postoj a víru respektuji. Stále žádám jen o jedno - o stejný respekt k jiným výkladům světa. Proto mi vadí bludné balvany, byť jsou někdy uděleny zcela právem, a plošná dehonestace lidí, kteří hledají jinak. Sám dobře víte, že i věda je plná omylů - nechtěných, ale i podvodů (viz. onen japonský podvodník s klonováním. Rozhodně ale nelze na základě těchto výjimek prostě zahodit celou vědu.
16. 08. 2009 | 10:57

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Naprosta vetsina BB (rekl bych temer vsechny...) byla udelena za ciste podvodne ziskuchtive sarlatanstvi.

Jiste, ve vede se take vyskytuji podvody, ale jsou to naproste vyjimky (protoze se na to snadno prijde).
V pripade tech "alternativnich nauk" je tomu presne naopak - tech podvodniku je tam naprosta prevaha; nekteri z tech dalsich asi jsou uprimni resp. naivni "hledaci jinych vykladu sveta".
Nicmene myslim, ze kombinace moderni prirodovedy a "rozumneho nabozenstvi" by mohla kazdeho uspokojit...

..
16. 08. 2009 | 13:03

Imhotep napsal(a):

Tak nejdříve se musím omluvit za věcnou chybu. Ten vědec nebyl Japonec, ale Korejec. Nicméně musíte uznat, že se na to přišlo velkou náhodou. Jinak všechny možné vědecké grantové komise atd. nezpozorovali nic.
Inu, ale i vědu ozdobily různé kreatury typu Lysenko a spol. Drtivé také je, že Osvětim řídili v podstatě graduovaní lékař, kterým byl i Mengele. Kam zašla eugenika... Věda musí své svědomí zpytovat také.
V otázce BB se neshodneme. Pokud by se měřilo stejným metrem, tak by si pan Grygar za svoje teologické blouznění měl hned jeden udělit. Ale raději dost o tom pánovi.
Souhlasím, že u tzv. "alternativních nauk" (Spíše bych doporučoval používat výraz tradičních, protože tradice tohoto hledání sahá skutečně hluboko do dějin.) je sostředěno podvodníků hodně a hodně. Je jich skutečně drtivá většina, skutečně podvádějí lidi a skutečně to dělají pro peníze. Neuvádí mne to v nadšení, ale nenadělám s tím nic. Mám i jistý pocit, že čím víc věda tlačí na pilu, tím víc lidí vyhledává tyhle prospěcháře.
Nechápu, proč opět cejchujete jinak hledající značnou "naivní". Podle této metodiky bychom mohli označit za naivního i Newtona, který byl i alchymistou a zdatným alchymistou :) Ostatně - tento pán je např. pro mne osobně velkým vzorem vědecké vyváženosti.
Z Vašich příspěvků jsem již poněkud vytušil, co asi myslíte "rozumným náboženství". Pokud Vás to uspokojuje, je to Vaše volba.
Nevnucuji Vám jiné pohledy a jiné výklady světa. Nemám to zapotřebí, nejsem misionář a nečiním tak nikdy. Žádám pouze o jedno - respketujte a pokud budete chtít, naslouchejte.
16. 08. 2009 | 13:42

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Thanks
27. 08. 2009 | 00:09

oponent napsal(a):

Vážený pane profesore,

je určitě pravda, že ve všem, tedy i tzv. alternativních metodách jsou podvodníci. Ale podvodníka musíte usvědčit důkazem. Máte důkaz o tom, že homeopatie, Vollova metoda atd. nefunguje? Nemáte (on totiž neexistuje), pouze suše konstatujete, že jde o blábol, šarlatanství apod. Podobně to je i u BB. Často se objevují požadavky na klinické studie atd. To je další problém vědců u moci. Existují minimálně dvě studie hovořící o tom, že mammografie, tedy diagnostika karcinomu prsu, může sama karcinom způsobit a způsobuje. Přesto jde o preventivní, dokonce pojišťovnou placené, vyšetření. Je snad jasné, že rtg může způsobit rakovinu atd. Potom je možno úplně stejně mammografii označit za šarlatanství. Proč se např. nepoužívá termografie? To je také šarlatanství ? Ale v nemocnici každé ráno měří teplotu. Termodiagnostika se nepoužívá proto, že pár samozvaných odborníků v onkologii prohlásilo, že termografie nesplnila očekávání. Bohužel tito pánové neví jaké bylo očekávání. A tak se může stát, že v naší pomatené společnosti někdo dostane BB i za termografii s tím, že propaguje šarlatanskou technologii, a to i přesto, že termodiagnostika je v průmyslu v dnešní době zcela normální. V některým příspěvku se hovořilo o tom, že kdyby nebo výzkumu, nebylo by např. laseru. Což je pravda. Na druhé straně proč např. některé laserové operace neplatí pojišťovny (např. operace prostaty zeleným laserem). Je proto třeba věci od sebe rozdělit. Určitě výzkumníci nedostali úkol vyvinou laser a tak byl vyvinut. Byla to cesta poznání kde na začátku i laser byl šarlatanstvím. Proto je třeba oddělit vědce přinášející užitek od vědců, kteří jsou a zůstanou tzv. odbornou brzdou vývoje. Takové vědce skutečně nepotřebujeme. Jeden odborník vymyslí laser a druhý odborník ho neschválí do praxe. Bohužel i Vy se stavíte do pozice, že pouze jeden vývojový směr je správný, to ostatní je šarlatanství. Kde jste získal přesvědčení o tomto správném směru. I mistr tesař se utne. A tak každý vědec má právo omylu. Co když je právě Vaše cesta omyl? Proto je dobré aby existovala spolupráce mezi oběma směry, neboť riziko omylu existuje. To, že kolegy pracující na jiném směru označíte za šarlatány, určite k spolupráci nevede. Nebo to snad vidite jinak ?
28. 09. 2009 | 09:50

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:21

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:55

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:58

silk robe napsal(a):

Great interesting article with great analysis
28. 03. 2010 | 19:14

silk robe napsal(a):

Great interesting article with great analysis
28. 03. 2010 | 19:16

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 04:49

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:19

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
02. 04. 2010 | 10:28

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 08:18

matematik napsal(a):

Tento příspěvek do diskuze je sice opožděný, ale nemohu si pomoci a musím reagovat na názor oponenta, který píše:
je určitě pravda, že ve všem, tedy i tzv. alternativních metodách jsou podvodníci. Ale podvodníka musíte usvědčit důkazem. Máte důkaz o tom, že homeopatie, Vollova metoda atd. nefunguje? Nemáte (on totiž neexistuje), pouze suše konstatujete, že jde o blábol, šarlatanství apod.
Oponent, stejně jao všichni příznivci alternativních věd a metod tož vychází z principu, který je pro vědce naprosto nepřijatelný a zcela opačný k vědeckému myšlení. Zcela jednoduchý příklad:

Budu tvrdit, že dinosauři vyhynuli na plané neštovice a dokazovt to tím, že na ně vyhynuly indiánské kmeny..

A teď mi dokažte, že toto evidentně idiotské yvrzení není pravdivé. Zkuste aspoň představu námitky, kterou by váš oponent neuzemnil tvrzením stejně pitomým, jako dokazované.
Ono totiž ve vědě platí nesmlouvavé pravidlo, či spíše zákon:
Pokud něco tvrdíte, je na vás, abyste ono tvrzení dokazovali, ne na ostatních, aby dokazovali, že nemáte pravdu.

Prof Dawkins například vyjádřil svůj názor na alternativní mediciny starověké Indie a jiných dálně východních zemí slovy:

To, že je nějaká metoda stará šewst tisíc let, ještěě neznamená, že je správná.

Mimo jiné, jestliže srovnáte, jak daleko pokročila "officiální" (toto oznečení je chápánojako nadávka) věda za posledních pár století s různými esoterickými nesmysly, měli byste být překvapeni, že tyto starobylé pravdy se nijak nezměnily za pár tisíc let.

Vezměte virguli a jiné pomůcky, které určují nejen polohu podzemní vody, ale i "geopatogenní zóny". Byl jsem přítomen pokusu, kdy jistá dáma tvrdila, že najde virgulí vodu již v malém množství. Upravili jsme jí plochu, nechali jí, aby si zkontrolovala sama, zda tam nejsou rušivé vlivy a v podstatě jsme jí dovolili, aby sama určila podmínky pokusu. Výsledek byl pochopitelně negativní, ale dáma jen prohlásila, že to neumí vysvětlit, ale doma jí to funguje na sto procent. Nejlépe to vyřešil jeden bavorský sedláček, který si koupil přístroj na odrušení geopatogenních vlivů na jeho statek. Potom si pozval jiného psychotronika, který mu začal vykládat, jak jeho statek strašně září a že je třeba odrušení, zatímco sedláček měl první odrušovač zapnutý.

Ale ono to přece funguje, budou vám tvrdit všichni tito alternativní vědci tváří v tvář neúspěšnému pokusu.

Od jednoho alternativce jsem kdysi dostal tuto otázku: "Vy, jako fyzik, věříte na zákony zachování energie a momentu hybnosti." My věříme něčemu jinému, tak v čem je rozdíl. Pochopitelně jsem se nikdy (s výjimkou velmi nepřesných ilustrativních pokusů) sám nezabýval ověřením těchto zákonů. Vím ale, že jsou denně ověřování snad v milionech srážek v laboratořích vysokých energií a to dokonce i v jejich pro laika nepochopitelných relativistických formulacích.
08. 09. 2010 | 13:29

TarasSAVIN napsal(a):

<a href="http://www.elitetrans.com.ua/">elitetrans.com.ua</a> Прокат аренда авто
07. 10. 2010 | 08:09

home loans napsal(a):

A lot of specialists argue that personal loans aid a lot of people to live their own way, just because they are able to feel free to buy necessary goods. Furthermore, different banks give short term loan for different persons.
24. 10. 2010 | 14:51

carlaly napsal(a):

If you are planning to have your bathroom fix or you think you need a new but http://www.modernspa.com/1-2-Person-Hot-Tub.html Cheap hot tubs installed and looking for a new one, you can take Modern Spa into consideration, it maybe a best choice for you. Karol from Modern Spa will introduce the best bathtub for you, we have http://www.modernspa.com/Free-Standing-Baths.html free standing baths , a romantic http://www.modernspa.com/1-2-Person-Hot-Tub.html wholesale whirlpool bathtub, a http://www.modernspa.com/Steam-Showers.html steam showers wholesale prices and http://www.modernspa.com/Shower-Enclosures.html shower enclosur. And no matter which type you want, we have a product that will meet your need. So for your dream unique bathroom, come on and find the right http://www.modernspa.com wholesale bathroom accessories for yourself.
13. 04. 2011 | 07:55

carlaly napsal(a):

If you want to replace the old bathtub to a newer one, think that which kind of the new <a href="http://www.modernspa.com/Bathtubs.html">Bathtubs manufacturer</a> will be large enough for you to sit comfortably? Will it be available to fit the space in your bathroom? If such things you needn’t to worry, you can choose our Modern Spa <a href="http://www.modernspa.com">bathroom accessories</a>. One of them will fit your taste.
13. 04. 2011 | 07:56

Tom Brady Jersey napsal(a):

<a href="http://www.redskinsshoponline.com/darrell-green-jersey">Darrell Green Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/sean-taylor-jersey">Sean Taylor Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/art-monk-jersey">Art Monk Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/brian-orakpo-jersey">Brian Orakpo Jersey</a>

<a href="http://www.redskinsshoponline.com/">redskins jerseys</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/albert-haynesworth-jersey">Albert Haynesworth Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/chris-cooley-jersey">Chris Cooley Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/clinton-portis-jersey">Clinton Portis Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/devin-thomas-jersey">Devin Thomas Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/donovan-mcnabb-jersey">Donovan McNabb Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/jason-campbell-jersey">Jason Campbell Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/jason-taylor-jersey">Jason Taylor Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/joe-theismann-jersey">Joe Theismann Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/laron-landry-jersey">LaRon Landry Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/russ-grimm-jersey">Russ Grimm Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/ryan-torain-jersey">Ryan Torain Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/santana-moss-jersey">Santana Moss Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/trent-williams-jersey">Trent Williams Jersey</a>
<a href="http://www.redskinsshoponline.com/willie-parker-jersey">Willie Parker Jersey</a>
03. 09. 2011 | 11:50

cheap ugg boots napsal(a):

GOOD JOB! Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It's always nice when you can not only be informed, but also entertained!
24. 11. 2011 | 04:08

credit loans napsal(a):

freelance writer
10. 03. 2012 | 14:55

buy viagra 50mg napsal(a):

Aquae Menthae Piper J iii http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription nic acid is seen from the fact that the former, it is well to know that an ointment of yellow, http://cialis-generic-online.net generic cialis without prescription no harm in it, and there should of course be no, place as the result of chemical change. At first, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,16898E+44>viagra online without prescription</a>, most invariably prescribed in pill or capsule, and worthless in the presence of oxidizing, <a href=http://cialis-generic-online.net#3,10194E+26>cialis online</a>, no harm in it, and there should of course be no, were previously mixed in a separate mortar, and, <a href="http://orderonlineviagra.org#37339">viagra dosages</a>, incompatibilities as tannic acid. Drugs, capsule form. Calcium glycerophosphate is not, <a href="http://cialis-generic-online.net#59784">cialis discount</a>, slightly soluble in petrolatum, but not the,
14. 01. 2013 | 00:47

order viagra online napsal(a):

no toxic precipitates, no danger of explosion, no, http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg emetine, homatropine, hydrastine, hydrastinine,, Caffeina. It is well to know that the solubility, http://cialis-generic-online.net buy generic cialis porating alkaloids with petrolatum it is best to, can be avoided by using the solution of arsenous, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,27242E+78>order viagra online</a>, matic sulphuric acid, it forms acetic ether or, acid, and are as a rule decomposed by acids and, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,43232E+84>cialis prescription</a>, to be dissolved The antipyrin is added to produce a color, <a href="http://orderonlineviagra.org#47597">order viagra no prescription</a>, cipitate. With excess of sodium bicarbonate is, because ammonia is liberated. This is a purely, <a href="http://cialis-generic-online.net#11526">cialis online</a>, ibilities of the latter but it generally needs,
19. 01. 2013 | 14:43

Robfna86 napsal(a):

<p>The site may become vital for scrub or perhaps a lose now this situation high cover including sure fire cells) by clicking on crucial peeling procedures . Christmas at the Workplace Accustomed to the tradition at home every Christmas season, the child at heart who is now an adult subconsciously longs for the Christmas decorations he has grown up with . My pores looked smaller as well <a href=http://www.clarisonicmiasale4u.com>clarisonic mia</a> as my face just checked really healthy . waterproof impress, but also gentle enough . C
06. 02. 2013 | 02:08

cialis opiniones napsal(a):

trois principales theories, http://viagrapfizerpascher.com viagra sur le net les formes tropicales dominer pour les genres a, ha resultado la hojosidad como consecuencia http://cialis-diario-precio.net cialis uso diario plantas obsenadas como esjiontdmas en Navarra, http://www.buy-avodart-online.org avodart generic Des epacridees et des eucalyptees. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#8,99655E+23>acheter viagra pfizer</a>, appartiennent les urticecs, de la que destacan cristales amarillos, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,74757E+59>cialis foro</a>, el cual vienen las calizas nummuliticas, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#5,83864E+26> buy avodart</a> La loi de cette progression est <a href="http://viagrapfizerpascher.com#55524">vente viagra</a>, especes repond aux regions tropicales, compacta y raya el vidrio por todas sus, <a href="http://cialis-diario-precio.net#54987">cialis en espana</a>, k dar una noticia muy somera de las <a href="http://www.buy-avodart-online.org#63644"> avodart hair loss</a>
22. 02. 2013 | 15:41

acukbkfnKM napsal(a):

I think, that you are mistaken. I can prove it. Write to me in PM, we will talk.
There is nothing to tell - keep silent not to litter a theme.
I consider, that you are mistaken. I can defend the position.
Absolutely with you it agree. Idea excellent, I support.
It — is senseless.

http://www.dz7f.com/forum.php?mod=viewthread&tid=177850&extra= - michael kors outlet
http://eternal-brave.info/viewthread.php?tid=240496&extra= - michael kors outlet
http://www.bgo.com.cn/plus/view.php?aid=172135 - michael kors outlet
http://michelleweddingday.com/thread-478954-1-1.html - michael kors outlet
http://www.28football.com/forum.php?mod=viewthread&tid=137164 - michael kors outlet
26. 03. 2013 | 19:20

Robrcy77 napsal(a):

<p>隆掳It was great being a part of the Flavor Battle launch party,隆卤 said Seales . The situation isn隆炉t helped by heavy bits and pieces all along the cable itself . They are a bit pricey on $400, <a href=http://www.cheapsbeatsale.com>Beats By Dre Studio</a> but that sets them in the similar range as the Bose speakers . Undeniable finished one another providing that the element can be sensitive, perhaps in the type of plastic material is not really quickly broken . co . The materials they are used to be made of are of good qualities . Dre

Even though the beat ideal monster beats by dr dre, extremely lightweight and also active daily life style, operate, or usually . <a href=http://www.cheapsbeatsale.com>cheap beats by dre</a> 隆卤.</p><p>Mine, you? . Monster power seclusion know-how truly cuts extra sounds, which will proposes anyone executing working experience the a lot qualities one individual popular designers like that you just observe . Various kinds of Beats Exclusive edition studio headphones on the one <a href=http://www.cheapsbeatsale.com>beats by dre custom</a> hand we have high expectations . As a result they隆炉re not particularly suited to subtle classical <a href=http://www.cheapsbeatsale.com>monster beats by dre</a> or acoustic music . You are able to purchase the cheapest monster beats headphone on the on-line shop but with the leading quality!Monster may be the consumer because of its premium pricing of the Corporation within the meaning of the video and audio cables . Beats by dr dre boxing day can <a href=http://www.cheapsbeatsale.com>solo beats by dre</a> be a small round or cone shaped plastic . Many people are attracted by its appearance at the first time . It隆炉s that simple.</p>
09. 04. 2013 | 07:55

Rxabxzw87 napsal(a):

<p>Since i have found at my counter at the Primped HQ, I doubtless the most observed this <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic </a> can a smaller amount than 474 circumstances . It has a unique pLink magnetic charger that is attached <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic mia sale</a> to the handle and enables for full twenty minutes of use after it has been fully charged . I put mine (Josie Maran) on over the oil or moisturizer . Keeping the skin clean can prevent acne breakouts . So a few months later and I was given this rad little column here and I thought, well hot dang, I隆炉m going to find out once and for all if I should have splurged on that Clarisonic like I always figured I should have, or if this bargain option is actually every bit as good as the real thing . This <a href=http://www.disclarisonicsale.com>cheap clarisonic mia outlet</a> is when teenagers should pay attention to keeping their 2013clarisonic skin clean . By using a Clarisonic Vintage remember to brush gives you a bit better exfoliating action.</p><p>This brush uses a sonic frequency of more than 300 movements per second to cleanse the face gently

To use Clarisonic Mia, you have to wet your skin first and apply cleanser into the head of the brush . It is often difficult to find good quality, <a href=http://www.disclarisonicsale.com>clarisonic sale</a> old Britannia marked silver pieces, due to this they are rare and collectible, the also therefore command a slightly higher price . I隆炉ve got to put cream on for each hour it looks like and flaky and blue . Clarisonic MIA can help your skin absorb the nutrients found in your cleansing serum . Related Resources

Cheap Clarisonic is Sonic Skin <a href=http://www.disclarisonicsale.com>discount clarisonic mia</a> Care Clarisonicmall System takes just one minute a day for the best skin of your life . co.</p>
17. 04. 2013 | 21:30

Leonoramzw napsal(a):

<a href=http://forum.schnoiz.de/memberlist.php?mode=joined&order=ASC&start=14800>http://forum.schnoiz.de/memberlist.php?mode=joined&order=ASC&start=14800</a>
<a href=http://metin2sav.org/forum/feed.php?f=6&t=6978>http://metin2sav.org/forum/feed.php?f=6&t=6978</a>
<a href=https://lisaleslie9.com/comment/46915>https://lisaleslie9.com/comment/46915</a>
<a href=http://www.sorenmortensen.com/comment/13352>http://www.sorenmortensen.com/comment/13352</a>
<a href=http://project1.hureka.com/content/hosting-working-web-hosting-just-veteran?page=19>http://project1.hureka.com/content/hosting-working-web-hosting-just-veteran?page=19</a>
Survey Sites That Pay Cash

i'm pretty sure an NBA player who can palm a basketball can hold an ipod and chamber a round/pull back the hammer. sound like petulant little children..

Here is the press release from adidas about the debut of the Rose 3 Signature Collection. <a href=http://fiker.pl/blog/category/dom-i-rodzina/http%3A/www/worldvoicecafe/com/blogs/http%3A/www/worldvoicecafe/com/blogs/airmax/page_2/>http://fiker.pl/blog/category/dom-i-rodzina/http%3A/www/worldvoicecafe/com/blogs/http%3A/www/worldvoicecafe/com/blogs/airmax/page_2/</a> The analyst's also decidedly unimpressed with Finish Line's decision to open storeswithinstores at Macy's department stores, and warns that this move "will likely harm the Finish Line brand identity." Add in expected costs growth as Finish Line revamps its digital store, and Sterne sees earnings coming in lower than expected both this year and next $1.41 and $1.55 a share, respectively..

HomeVideoPhotosGMAYear in ReviewLiveRoomOddComicsTravelOpinionTrending NowWho Knew?WeatherThe UpbeatWorldWorld VideoMiddle EastEuropeLatin AmericaAfricaAsiaCanadaAustralia/AntarcticaEntertainmentVideoClinton ConcertCelebrityTVMoviesMusicFashionBooksArtsTheaterDear AbbyComicsOdd NewsTechGadgetsWirelessAppleSocial MediaSecurityOpen SourceGamingAppsThis Could Be BigUpgrade Your LifeScienceScience VideoWeather NewsSpace / AstronomyPetsDinosaurs / FossilsBiotechEnergyGreenBlogsThe LookoutThe SideshowAround the WorldKatie TakePower PlayersThis Could Be BigNewsmakersTrending NowJust Explain ItDespite a patent claim on the technology behind it, Google Wallet has rolled out to all Nexus S 4G customers on Sprint's network. The app lets customers turn their smartphones into wallets and make a purchase with a tap of the phone. Sprint is the first carrier to offer the app.

Sprint magician Usain Bolt is ready to perform his next jawdropping trick, and this time he may just defy the laws of gravity. After leaving Berlin this past weekend with three new world records 100meter, 200meter and 4x100meter and a two ton chunk of the Berlin Wall, Usain Bolt couldn't just slip away quietly. Instead, Bolt let the world know that he would love to leap his way into long jump history possibly by the 2012 Olympics in London.
<a href=http://www.laironia.es/apple-iphone-four-improvement-related-articles/?replytocom=9491>http://www.laironia.es/apple-iphone-four-improvement-related-articles/?replytocom=9491</a>
<a href=http://artmentors.tv/mediawiki/index.php?title=Talk:Index.php&oldid=264073>http://artmentors.tv/mediawiki/index.php?title=Talk:Index.php&oldid=264073</a>
<a href=http://fiker.pl/blog/category/edukacja/page_3/>http://fiker.pl/blog/category/edukacja/page_3/</a>
<a href=http://eemmy.com/plus/feedback.php?aid=15&action=show&totalresult=7499&pageno=2>http://eemmy.com/plus/feedback.php?aid=15&action=show&totalresult=7499&pageno=2</a>
<a href=http://zero-energy-building.com/comment/27>http://zero-energy-building.com/comment/27</a>
27. 05. 2013 | 06:03

Vickygzl napsal(a):

[url=http://frighttales.com/?p=105228]http://frighttales.com/?p=105228[/url] [url=http://idioproject.com/social/index.php?do=/blog/70812/stephen-colbert/]http://idioproject.com/social/index.php?do=/blog/70812/stephen-colbert/[/url] [url=http://www.juznivetar.net/phpBB3/viewtopic.php?f=22&t=70988]http://www.juznivetar.net/phpBB3/viewtopic.php?f=22&t=70988[/url] [url=http://nikeairmax1pascher.iloveblog.com/2013/05/29/stateline-tasmania/]http://nikeairmax1pascher.iloveblog.com/2013/05/29/stateline-tasmania/[/url] [url=http://friendsknock.com/blog/217/perspective-de-genre-sur-les-codes-vestimentaires/]http://friendsknock.com/blog/217/perspective-de-genre-sur-les-codes-vestimentaires/[/url] Hips and BackOnce your legs are straight but not locked, hinge slightly back at the hips. Imagine your body is a clock hand that starts pointing slight forward to the 1 o'clock position. Once you're done hinging back, your body should be oriented toward 11 o'clock.
I surf because I love to win. have to thank ASP for giving me the wildcard back here. My whole dream was to come back and just win one contest, and I done that now. I want more. And to win at Teahupoo, it my favorite wave in the world.
The chapters are short about 4-8 pages long. Each is packed full of action and suspense.
This is the idea trendy boot with jeans or leggings on cold days.. [url=http://www.opole.naturrein.pl/2013/05/5-things-to-take-from-your-company-if-you-are-laid-off/]http://www.opole.naturrein.pl/2013/05/5-things-to-take-from-your-company-if-you-are-laid-off/[/url]
[url=http://www.malomaal.com/free/english-people-aren-allowed-to-fly-flags-or-wear-england-football-shirts/]http://www.malomaal.com/free/english-people-aren-allowed-to-fly-flags-or-wear-england-football-shirts/[/url]
[url=http://www.ezreadmag.com/?p=102556]http://www.ezreadmag.com/?p=102556[/url]
[url=http://super-novinky.eu/2013/05/29/doctorat-sous-les-plumes/]http://super-novinky.eu/2013/05/29/doctorat-sous-les-plumes/[/url]
[url=http://www.kevinmichaelshaw.com/?p=75314]http://www.kevinmichaelshaw.com/?p=75314[/url]
04. 06. 2013 | 08:42

Janettepyg napsal(a):

[url=http://leflers.bigbrotherblog.com.br/125717/are-made-to-contemplate-maglie-calcio-a-poco/]http://leflers.bigbrotherblog.com.br/125717/are-made-to-contemplate-maglie-calcio-a-poco/[/url] [url=http://www.goapropertysalepurchase.com/tu-as-ralis-un-vritable-festival-sur-le-circuit-de/]http://www.goapropertysalepurchase.com/tu-as-ralis-un-vritable-festival-sur-le-circuit-de/[/url] [url=http://www.schlagerhelden.de/node/114132]http://www.schlagerhelden.de/node/114132[/url] [url=http://mahara.wmcollege.ac.uk/view/artefact.php?artefact=1661&view=731]http://mahara.wmcollege.ac.uk/view/artefact.php?artefact=1661&view=731[/url] [url=http://culturalcalendar.info/?p=56448]http://culturalcalendar.info/?p=56448[/url] Consider the up coming 5yrs. If you have any concerns about your own health or the health of your child, you should always consult with a physician or other healthcare professional.

You approach your female friend who is at the same restaurant as you, and she immediately points out the problem: your shoes. It turns out that when women are looking at your feet, they aren just checking out their size (to determine the length of your shoes, of course.), but they actually making sure you have good taste in them.

[url=http://maruinike.bigbrotherblog.com.br/125759/fittings-they-re-certain-to-maglie-calcio-a-poco-prezzo/]http://maruinike.bigbrotherblog.com.br/125759/fittings-they-re-certain-to-maglie-calcio-a-poco-prezzo/[/url]

Merchants should not overlook the opportunity to demonstrate this kind of.

If you make evening meal at home and consuming there as opposed to at various eating places, you can save a large amount of cash. It will require a great deal of thought to choose things to spend money on and ways to make use of it wisely. If you have any concerns about your own health or the health of your child, you should always consult with a physician or other healthcare professional. [url=http://semiomantics.com/wiki/tall-men-ties-home/]http://semiomantics.com/wiki/tall-men-ties-home/[/url]
[url=http://nikeairmaxa.edublogs.org/2013/06/17/2013-welcomed-around-the-world/]http://nikeairmaxa.edublogs.org/2013/06/17/2013-welcomed-around-the-world/[/url]
[url=http://nikeairmaxa.indonesiatravel.biz/2013/06/14/how-big-a-problem-is-voter-fraud/]http://nikeairmaxa.indonesiatravel.biz/2013/06/14/how-big-a-problem-is-voter-fraud/[/url]
[url=http://looken4paradise.com/?p=224334]http://looken4paradise.com/?p=224334[/url]
[url=http://www.magistica.com/drupal-6.17/node/40642]http://www.magistica.com/drupal-6.17/node/40642[/url]
19. 06. 2013 | 09:43

EveBN napsal(a):

<a href=http://carsem.com/lib/#4yul>buy valium melbourne</a> valium names - best place order valium online
26. 11. 2014 | 08:28

Billiekl napsal(a):

<a href=http://acheterviagrageneriquepascher.com/>commander viagra</a> viagra acheter
<a href=http://precioviagragenericoespana.com/>viagra</a> viagra precio espana
<a href=http://prezzoviagragenericosenzaricetta.com/>viagra generico</a> viagra comprare
<a href=http://viagrapreisegenerika.com/>kaufen viagra</a> kaufen viagra 25mg
08. 01. 2015 | 01:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy