Pryč s vědátorskými parazity!

08. 08. 2009 | 15:22
Přečteno 21389 krát
Píšu tady už několik týdnů o problémech kolem vládní „reformy výzkumu a vývoje“, což je v podstatě jen laskavější označení pro chystaný každoroční tunel několika miliard veřejných prostředků do soukromých firem pod záminkou „ekonomicky rychle návratného aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací“.

Bohužel jsem nikde neviděl analýzu Rady pro výzkum a vývoj (RVV), která by dokumentovala, jak skutečně ekonomicky efektivní byly takto vynaložené prostředky v uplynulých letech (jen v letošním roce jich je u nás na tento typ výzkumu vynakládáno ze státního rozpočtu kolem 8 miliard a ze soukromých firemních zdrojů údajně přes 30 miliard...).
Pokud vím, v počtu patentů, prodaných licencí a dalších výstupů tohoto typu jsme zcela na konci evropského žebříčku. Moudrá RVV, složená z odborníků na slovo vzatých, se ale přesto rozhodla, že během tří let do této oblasti, která je tak evidentně úspěšná, že ani není třeba její efektivitu dokazovat nějakými rozbory, přihraje další skoro 3 miliardy, které sebere hlavně Akademii věd.

Takový postup je evidentně v souladu s názory některých významných zájmových uskupení a politických subjektů (zvláště jednoho), podle kterých je český převážně základní výzkum na universitách a ústavech Akademie věd přehnaně rozbujelý a spotřebovává zbytečně moc peněz.
Už v roce 1996 jsem slyšel na vlastní uši šéfa týmu poradců tehdejšího premiéra, že podporujeme-li ze státních prostředků výzkum a rozvoj, nechováme se racionálně. Onen ekonomický teoretik tehdy říkal, že v tržním prostředí platí zákon komparativní výhody stejně neúprosně jako v klasické mechanice zákony Newtonovy. ČR měla tehdy podle pana R.H. komparativní výhodu v těžbě vápence a těžbě dřeva, avšak nikoli ve vysokých technologiích závislých na rozvinutém výzkumu, a proto bychom si měli uvědomit, že investice do výzkumu jsou z tohoto hlediska iracionálním luxusem (který nicméně jsme nuceni provozovat, jelikož jinak bychom vypadali divně).
Slyšel jsem, že nedávno argumentoval podobně na nějakém tichomořském ostrově, jehož ekonomika je z 90% založena na sběru kokosových ořechů, tamní důsledně bezpřívlastkově-tržně orientovaný politik proti přehnaným investicím do odstranění negramotnosti.

V uplynulých týdnech jsem dostal řadu e-mailů a přečetl jsem si mnoho komentářů pod mými články.
Ačkoli jen část byla nesouhlasná, některé byly nesouhlasné velmi.
Pro zjednodušení a s určitou autorskou nadsázkou, kterou mi jak doufám laskavý prázdninový čtenář promine, se duch (nikoli litera) těchto kritických komentářů dá shrnout jak uvedeno v následujícím hypotetickém sumárním textu.
********************************************************

Profesůrku,

tak vám zmehlo, co? Jsem rád, že máme tak moudrou vládu! Však už je na čase, abychom se konečně zbavili toho komunistického výplodu zvaného Akademie věd.
Proč bychom my, poctiví daňoví poplatníci, měli platit příživníky, kteří si za naše peníze bádají o nějakých nesmyslech? Jestli někoho zajímají nějaké atomy, geny, molekuly, buňky, nebo stará lejstra, tak ať si najde sponzora, který mu jeho bádání zaplatí! Proč bych to měl platit já ze svých daní? Přece úplně stačí, když si budeme ve světě kupovat licence na nové technologie, a nemusíme házet peníze do chřtánu nějakým vědátorům, kteří stejně na nic nepřijdou!
Četl jsem tuhle, že nějaký takový teoretik dostal cenu Česká hlava (milión korun!) za nějakou „nepravou vodíkovou vazbu“, nebo jak se to jmenovalo. K čemu je dobrá daňovému poplatníkovi nějaká vodíková vazba, a k tomu ještě nepravá??
Nebo další takový badatel publikoval článek s názvem „Acyclic nucleoside bisphosphonates: synthesis and properties of chiral 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidines.” No už jenom to jméno – k čemu to může být dobré?
Prý dokonce dali Nobelovu cenu jakýmsi podivínům za objev zeleného genu v nějaké mořské potvoře! Je to vůbec možné??
Anebo tuhle v televizi nějaký učenec vykládal, jak deset let pracoval na tlusté knize o husitech! A byl celou tu dobu placený nějakým historickým ústavem! Proboha, k čemu to je? Vždyť to už všechno dávno vybádal a srozumitelně sepsal Alois Jirásek!

Já si myslím, že ve vědě, jako ve všem jiném, by měl rozhodovat trh. Správný badatel by se měl podívat, po čem je poptávka, a to objevit. Jako třeba já – zjistil jsem, že lidi potřebují posílit imunitu, protože žijí ve znečištěném životním prostředí. Tak jsem si něco přečetl, trochu zaexperimentoval, a za půl roku jsem to měl – můj patentovaný potravinový doplněk pomáhá nejen posilovat imunitu, ale i sexuální výkonnost a je komerčně skvěle úspěšný. A ani k tomu nebylo třeba nějakých nákladných klinických zkoušek!

Nebo můj švagr – ten pomáhal před lety vyvinout slavnému rakouskému vědci zařízení na vysoušení zdiva pomocí patentované technologie Aquapol využívající velice jednoduchého přijímače kosmické energie. Těch zařízení se už prodalo několik desítek tisíc, kousek (podle velikosti) za 1 – 3 tisíce euro! Dokonce na to byla reklama v časopise Vesmír!
Teď pracuje na zajímavé zakázce Zelených. Vyvíjí přístroj, který se namontuje před elektroměr a do vašeho bytu nevpustí proud vyrobený v atomové elektrárně, ale jen ten „čistý“ a neškodný.

Další kolega, se kterým chodím na golf, vynalezl šampon, který pění o 20% víc než jiné šampony, a teď dokončuje prací prášek, který pere stejně dobře, jako ty z televizních reklam, ale spotřebuje se ho o 20% míň. Na světě si ho koupí ročně nějakých 20 milionů lidí – to už je nějaká návratnost prostředků vložených do takového vývoje a inovací!

Já si myslím, že ty vědecké ústavy by měly prostě sloužit praktickým potřebám. Vědátoři by tam měli čekat na konkrétní zakázky z praxe.
Tak třeba by jim podnikatel řekl – potřebovali bychom vyvinout něco, co by z golfových hřišť vyhnalo krtky. Nebo – potřebovali bychom vyvinout levnou přísadu, která by při zachování stejné chuti umožnila snížit obsah masa v párcích z nynějších 10% na 5%. Anebo – potřebovali bychom vymyslet prášek, který by se přidával do piva a zvyšoval by vnímavost k reklamě o 100%.
Takových ekonomicky zajímavých nápadů by bylo!

Ale dneska se na Akademii a na vysokých školách zbůhdarma utrácejí miliardy na nějaké počítání noh pavoukům, koukání do mikroskopu nebo dalekohledu, nepravé vazby, chirální 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidiny a tlustospisy o středověku, které nikdo nečte.

Ještě že se i mezi těmi politiky, doktory a profesory se najde pár rozumných lidí, kteří vidí, že to tak dál nejde, a že je konečně třeba nasměrovat ty státní peníze do něčeho užitečného.
Takže – děkuji paní doktorce Kopicové, pánům inženýrům Doležalovi, Jahnovi, panu doktoru Blažkovi (tomu zvlášť!), pánům profesorům Matějů, Haaszovi, Fialovi a Zrzavému, a samozřejmě všem pánům ze Svazu průmyslu a obchodu a Hospodářské komory!

Doufám, že po vyhraných podzimních volbách s těmi vědeckými příživníky pořádně zatočíme.

Daňový poplatník

*********************************************************

Inu, budu o tom přemýšlet, hlavně o té poslední větě…

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy