Jan Klein – Čech, který udělal díru do světa.

28. 11. 2009 | 13:33
Přečteno 15833 krát
Minulý týden získal prestižní Cenu Patria nadace Česká hlava prof. Jan Klein, PhD. (nar. 1936) za „Mimořádné výsledky výzkumu v oblasti moderní imunogenetiky“. V Lidových novinách s ním vyšel zajímavý rozhovor.Jan Klein je nepochybně jedním z nejvýznamnějších vědců českého původu. V 70. a 80. letech 20. století patřil mezi absolutní světovou špičku v imunologii a genetice a byl zakladatelem moderního pojetí interdisciplinárního oboru imunogenetiky. Učinil spolu se svými spolupracovníky několik zásadních objevů týkajících se tzv. histokompatibilitního genového komplexu, jehož produkty hrají zásadní roli v imunitním systému (a bohužel výrazně komplikují orgánové transplantace).
Později se začal zabývat hlavně evoluční biologií a také tam dosáhl světově významných výsledků využitím konceptu tzv. trans-druhového polymorfismu, který umožňuje zpětně určit velikost populace zakládající evolučně nový druh (např. u člověka vychází překvapivě na cca 10 tisíc jedinců).

Ve světě je také (a možná hlavně) znám jako autor několika vpravdě monumentálních monografií, které se od podobných děl jiných autorů liší svým skutečně unikátním „renesančně“ širokým pojetím:

• Klein, J.: Biology of the Mouse Histocompatibility-2 Complex. Principles of Immunogenetics Applied to a Single System. Springer-Verlag, New York 1975.
• Klein, J.: Immunology. The Science of Self-Nonself Discrimination. Wiley, New York 1982.
• Klein, J.: Natural History of the Major Histocompatibility Complex. Wiley, New York 1986.
• Klein, J. and Takahata, N.: Where Do We Come From? Springer-Verlag, Heidelberg 2002

Vydání každé z nich bylo ve vědecké komunitě událostí komentovanou v nejprestižnějších světových časopisech.

Před zhruba 15 lety jsem měl možnost (a čest) spolupracovat s ním na jedné knize, jakési učebnice imunologie pro pokročilé (Klein, J. and Hořejší, V.: Immunology. 2nd edn. Blackwell Science, Oxford 1997). Byla to opravdu mimořádná zkušenost – často se stalo, že kapitolu, kterou jsem v potu tváře psal týden, přepsal Jan přes noc do mnohem lepší podoby... Je to prostě nejen vynikající vědec, ale i rozený spisovatel.

Za středoškolských studií začínal Jan jako botanik (a jen shoda náhod způsobila, že se později věnoval jinému odvětví biologie); vášeň pro krásu rostlin a jejich výtvarné zpodobení si uchoval do dneška. Je také velkým znalcem a obdivovatelem klasické hudby.
Po několik let byl nejprve středoškolským profesorem (učil na pražském Nerudově gymnáziu). Poté přešel na tehdejší Ústav experimentální biologie a genetiky ČSAV (předchůdce dnešního „mého“ Ústavu molekulární genetiky AVČR), kde v roce 1965 obhájil disertační práci.
V srpnu 1968 odešel do USA (působil postupně na Stanfordské, Michiganské a Texaské univerzitě), koncem 70. let se stal ředitelem Biologického ústavu Maxe Plancka v německém Tübingen a byl jím do roku 2004.
Nyní je emeritním profesorem na Pensylvánské státní univerzitě.
V současnosti dokončuje velkou knihu o Gregoru Johannu Mendelovi a jeho době s krásnými ilustracemi jeho syna Normana.

Jan Klein získal mnoho prestižních poct a cen, byl opakovaně nominován na Nobelovu cenu.
O tom, jak významnou osobností je, svědčí i to, že figuruje v projektu „Peoples Archive“ spolu např. s Edwardem Tellerem, Bernardem Lovellem, Carlem Djerassi, Manfredem Eigenem, Francisem Cricke, Geraldem Edelmanem, Andrzejem Wajdou, Johnem Mainardem Smithem atd.

Jan je ve všech směrech výraznou osobností – nejen svými téměř dvěma metry výšky, ale hlavně výraznými a někdy i kontroverzními vědeckými názory; v letech své největší slávy se opakovaně účastnil ostrých vědeckých polemik, v nichž většinou měl, ale někdy také neměl pravdu.

Jene, ještě jednou gratuluji k ceně Patria a přeji hodně zdraví a radosti z vědy, umění a mnoha dalších let života!Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Merlin napsal(a):

Hezký, pane profesore, moc hezký !
28. 11. 2009 | 13:53

jogín napsal(a):

Klein také napsal první českou knihu o molekulární biologii, Molekolární základy dědičnost už v r. 1964. Protože u nás lidi moc věda nezajímá, najdete o něm na anglické Wiki nesrovnatelně víc, než na české edici.
28. 11. 2009 | 13:53

Luba napsal(a):

Pane řediteli Hořejší,
je krásné, že děláte reklamu svému kolegovi.

Ale čím to, že jakožto imunolog necítíte potřebu vzdělat národ ohledně prasochřipky?

Už jste se nechal napíchat, nebo tak hodláte v budoucnu učinit?

Neb hodláte vystavit svůj organismus přírodnímu výběru?
A sám doporučíte národu vystavit se zanedbatelnému riziku anafylaktického šoku z prasoséra?
28. 11. 2009 | 14:39

Karel Mueller napsal(a):

Hezkou sobotu pane profesore,
dnes vcelku nemám co dodat, před panem Kleinem mohu jen vyseknout hlubokou poklonu.
28. 11. 2009 | 14:58

rm napsal(a):

28. 11. 2009 | 14:58

Inci napsal(a):

To je teda fakt ... jak je to teda s tou chřipkou a očkováním pane profesore !!!
28. 11. 2009 | 15:04

yorick napsal(a):

Pane Lubo,
myslím, že i hulvát by se choval slušněji, doporučuji Novinky.
28. 11. 2009 | 16:27

Luba napsal(a):

yorick,
již od dob Hamletových jste znám prázdnou dutinou lební a truchlivou kostní bělobou.
28. 11. 2009 | 17:10

Ivan napsal(a):

Příjemnou sobotu pane profesore a k Vaší gratulaci se nendá nepřipojit.
28. 11. 2009 | 17:17

vaclavhorejsi napsal(a):

Luba:

"je krásné, že děláte reklamu svému kolegovi."

Vite, ten ale OPRAVDU nejakou reklamu delat nepotrebuje....

"Ale čím to, že jakožto imunolog necítíte potřebu vzdělat národ ohledně prasochřipky?"

Imunologie je hrozne siroky obor - moji domenou je tzv. molekularni imunologie, receptorova signalizace, atd.
Expertem na vakcinologii a virologii nejsem, takze o chripkovych zalezitostech jsou me znalosti jen jaksi povrchni a o nic dukladnejsi nez to, co snadno naleznete od vetsich odborniku na webu.
Na Aktualne na toto tema psal velmi dobre klinicky odbornik dr. Beran (http://blog.aktualne.centru...).

"Už jste se nechal napíchat, nebo tak hodláte v budoucnu učinit?"

Kdybych mel tu moznost, tak se ROZHODNE dam ockovat; kazdorocne se nechavam ockovat proti bezne sezonni chripce a ta nynejsi (A/H1N1) neni v podstate nic jineho, jen trochu jiny kmen viru. Nepatrim ale do primarni rizikove skupiny, takze se na me asi zatim davka vakciny bohuzel nedostane...

"A sám doporučíte národu vystavit se zanedbatelnému riziku anafylaktického šoku z prasoséra?"

Nevim, cemu rikate "prasoserum" - pri tomto typu ockovani ("aktivni imunizace") se nepouziva zadne "serum", ale oslabeny nebo inaktivovany virus, ktery vyvola v tele imunitni odpoved (tvorbu protilatek), ktere pak zabrani pruniku skutecneho viru.
Vakcina, ktera je nyni k dispozici patri mezi ty "zive, oslabene", pripravuje se z infikovanych kurecich zarodku a muze delat potize lidem alergickym na vajicka, protoze obsahuje krome viru i mala mnozstvi vajecnych bilkovin (http://www.cdc.gov/h1n1flu/...).

Pokud jde o ta "sera" resp. "antisera", pozoruji, ze to treba i novinari casto pletou - to se tyka jineho typu imunizace, ztv. "pasivni", ktera se pouziva treba kdyz vas ustkne zmije - lekar vam pichne "antiserum proti hadimu toxinu", tedy castecne purifikovane zvireci (vetsinou konske) protilatky, ktere se okamzite navazi na ty toxiny a inaktivuji je.
Pasivni imunizace se pouziva tehdy, kdyz je potreba velmi rychla pomoc, protoze tvorba vlastnich protilatek (po aktivni imunizaci) trva cca 2 tydny (prvni se objevi teprve po 3-4 dnech).

..
28. 11. 2009 | 17:19

Anba napsal(a):

Pane profesore - Přečetla jsem si zmiňovaný rozhovor a pokud je správně interpretován, vychází z něj, že izolovaná populace biologického druhu může vytvořit evolučně nový druh již při počtu 10 tis. jedinců. Vy, pane profesore píšete, že se jedná o člověka, ale jak lze toto ověřit zpětně u člověka, když izolovaní lidé v počtu 10 tis. kusů žili naposledy snad v městech středověku ( a i tam jistě docházelo k mísení při obchodu a válkách). Věřila bych této možnosti u zkoumaného hmyzu nebo nějakého vodního potěru nebo u laboratorních zvířat, ale u člověka? Nebo se evolučně novým druhem v případě člověka myslí jen odchylky kupříkladu zdravotní, orgánové, vzhledové? Ale to potom nejde o nový druh. Pokud vím, izolovaní lidé ještě žijí v amazonských pralesech, byl snad podniknut výzkum tam, je jich ale alespoň 10 tisíc? A jaká časová podmínka je kromě počtu jedinců?
Jetli znáte nějaké detaily, možná by to zajímalo nejen mne.
Já samozřejmě nevím, ale věřím v evoluční teorii, ale takovou trochu nahodilou (katastrofa, nemoci, ozáření, přírodní podmínky a pod.) neodvislou od počtu jedinců.
Pokud jde o výsledek výzkumu, který je zobecněn na člověka, má nějaký praktický význam? Třeba vyčlenění 10 tis. jedinců do bezpečí v případě celosvětové katastrofy? Děkuji za případnou odpověď.
28. 11. 2009 | 17:50

agent Smith napsal(a):

Dobrý večer, pane profesore! Vidím, že jste se řídil dobře míněnými radami. Výborně, výborně. Jsem přesvědčen, že podobné příspěvky budou k užitku všem, byť u nich třeba nebudou tak dlouhé diskuse. To však není účelem. Srdečně zdravím.
28. 11. 2009 | 18:41

vaclavhorejsi napsal(a):

Anba:

Ty vysledky Kleinova vyzkumu jsou zalozeny na tom, ze v lidske populaci existuje obrovsky polymorfismus genu kodujicich pro tzv. MHC proteiny (kterymi se cely zivot J.K. zabyval). Znamena to, ze v lidske populaci (ale take v populacich skoro vsech obratlovcu) existuje velke mnozstvi (stovky) variant techto genu (a jejich proteinovych produktu), coz ma velkou dulezitost pro spravne fungovani imunitniho systemu (kdyby neexistoval tento polymorfismus, mohl by se vyskytnout nejaky virus, ktery by byl pro imunitni system "neviditelny" - na detaily se podivejte treba sem:
http://en.wikipedia.org/wik...
nebo do nejake novejsi ucebnice imunologie (treba prave vysle 4. vydani "me" ucebnice - http://www.kosmas.cz/knihy/...).
Kazda z tech mnoha forem se v populaci vyskytuje s urcitou frekvenci (v ruznych etnikach jsou pomery techto forem vice nebo mene odlisne a z toho se da usuzovat na jejich pribuznost a historii).
A dulezite je, ze existuje i velka podobnost ve frekvenci nekterych hlavnich forem techto genu mezi clovekem a ostatnimi primaty. Z techto podobnosti, resp. odlisnosti frekvenci u cloveka, simpanse, orangutana, atd. a ze znalosti toho, co vime o "casove evolucni vzdalenosti" techto druhu se da statistickymi metodami usoudit, jak velka byla priblizne "zakladajici" populace lidskeho druhu; vice se muzete dozvedet primo z te Kleinovy knihy:
http://books.google.com/boo...

Podobne velke zakladajici populace vychazeji touto metodou i u mnoha jinych druhu.

Ten vysledek Kleina a spol. je prekvapivy v tom, ze do te doby se predpokladalo, ze zakladajici populace druhu jsou mnohem mensi, treba jen nekolik malo paru jedincu.
Je treba rici, ze tato otazka je kontroverzni a ze ne vsichni evolucni biologove s Kleinovymi zavery souhlasi.

Zajimave je, ze jednim vyjimecnym druhem je z evolucniho hlediska gepard - u toho je ten MHC polymorfismus velmi maly, coz ukazuje na to, ze tento druh prosel pomerne nedavnao (cca pred 100 tis. lety) tzv. "evolucnim hrdlem", tedy temer vyhynul a dnesni populace vznikla jen z nekolika malo jedincu prezivsich tu krizi.

Doufam, ze jsem to rekl dostatecne srozumitelne - jestli ne, odkazuji na ty knihy nebo nasledujici prehledny clanek:
http://arjournals.annualrev...

..
28. 11. 2009 | 18:55

vaclavhorejsi napsal(a):

agent Smith:

Nemejte obavy, priste to zase bude nejake kontroverzni kacirstvi, lenaers, evoluce... ;-)

..
28. 11. 2009 | 18:56

agent Smith napsal(a):

I Vy jeden provokatére...
28. 11. 2009 | 19:05

george napsal(a):

Pane profesore jste dobrý i v diskuzi a přidávám si vás mezi osobnosti na mých stránkách (Home http://niniveskal.blogspot.com ) Pokládal bych si za čest, kdyby byl některý z vašich článků publikován např. na webu (blogu) Medicina http://czmedicus.blogspot.com (viz článek MUDr Radkina Honzáka tamtéž) pokud by vám aplikace blogger.com dělala potíže stačí poslat na mail, zpracuji to.
28. 11. 2009 | 19:32

blue jay napsal(a):

Horejsi?
Proc vubec pisete blogy? Jste tu recordman. Nikdo tu zatim nevypotil vice pismenek nez Vy. Ja se ptam proc? Co Vam to dava? Je to nutnost se ukazovat? Nechci vas urazet, ale vy vypadate jako predloha pro nerda.
Ze by proto? Me pripada smesne ze vzdelany clovek jako jste vy ma takovou potrebu se tady onanovat . Moje mama takove studenty nazyvala balderdash.
28. 11. 2009 | 19:34

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
děkuji za odpověď na mou narážku mimo téma! :)

Prasosérum se mi z hlediska zvukomalebného jevilo hezčí, než antiprasochřipkovakcína.

Vsadil jsem na prvoplánovou srozumitelnost na úkor relativní správnosti.
28. 11. 2009 | 19:41

rm napsal(a):

28. 11. 2009 | 20:08

kolega Fyzik napsal(a):

Hmmm.

V srpnu 1968 odešel do USA (působil postupně na Stanfordské, Michiganské a Texaské univerzitě), koncem 70. let se stal ředitelem Biologického ústavu Maxe Plancka v německém Tübingen a byl jím do roku 2004. Nyní je emeritním profesorem na Pensylvánské státní univerzitě.

Tak to by mne zajimalo, co by dokazal v CR, v zazmrdovanem prostredi ceske vedy, kde si komunisticti pohrobci navzajem podkopavaji nohy a hadaji se o penize a o to, jak se vyhnout objektivnimu hodnoceni za pomoci meritelnych kriterii.
28. 11. 2009 | 21:23

franta vomáčka napsal(a):

No Horejsiho tu onanuje opravdu casto. A mysli pritom na Karla Marxe.
28. 11. 2009 | 22:10

*** napsal(a):

kolega Fyzik

odhadujete správně,jedině tak kulové s přehazovačkou ve směru Moskva-Brusel.

Bloger
zkuste si změnit image na snímku. Vypadáte jako Děda Vševěda a to určitě nejste dle toho, že tady stále všechny samolibě poučujete /onanujete/ - jak se ozývá ze všech luhů a hájů.
28. 11. 2009 | 22:20

soudruh Horejsi napsal(a):

kdyby se vsechen ten slovni prujem blogera svazal, byla by to vyborna studie potvrzujici tzv. fachidiotstvi
28. 11. 2009 | 23:38

Prasečí Chřipka napsal(a):

To Luba: (aneb vsechno, co potrebujes vedet ‘v kostce')

Tzv. ‘lidsky virus praseci chripky’ (A/H1N1/09) mimo jine obsahuje tez geny prasecich chripkovych viru (odtud pochazi jeho “novinove/televizni” jmeno) a ptacich chripkovych viru. A/H1N1/09 je jednim z novych chripkovych viru prenosnych z cloveka na cloveka, hlavne v prubehu kaslani a kychani. Tez dotknuti se prakticky jakekoli kontaminovane entity (napr. rukou) a preneseni viru na nosni ci ustni sliznice muze zpusobit infekci a nasledne onemocneni.

Onemocneni je podobne jinym sezonnim chripkovym onemocnenim, ktere napr. jen v USA kazdorocne zabiji zhruba 36,000 lidi (http://www.cdc.gov/flu/abou...). A/N1H1/09 zabil dusud priblizne 8,000 lidi na svete (http://latimesblogs.latimes...), coz naznacuje ze smrtnost v dusledku produktivni infekce je nizsi nez u jinych typickych lidskych ‘sezonnich’ chripkovych viru. Napr. podobny A/H1N1 virus tzv. ‘spanelske chripy’ zabil 50-100 milionu lidi v letech 1918-1919.

‘Masivnost’ replikace viru (korelujici se stupnem tkanoveho poskozeni) a schopnost indukovat tzv. hypercytokinemii (http://en.wikipedia.org/wik...) jsou dulezitymi faktory virulence zodpovednymi za stupen zavaznosti onemocneni. Geneticky polymorfismus jak viru samotneho tak i nas (Homo sapiens), vyznamne ovlivnuje jak stupen replikace viru v nasich bunkach, tak i nase antivirove imunitni odpovedi (zodpovedne za miru hypercytokinemie). Z techto duvodu muze chripkove onemocneni vypadat jako cokoli mezi obycejnou rymou a fatalnim kardiopulmonarnim kolapsem. Mimochodem, nametem mnoha studii Jana Kleina byl immunologicky a obecne biologicky ‘dopad’ polymorfismu tzv. MHC (Major Histocompatibility Complex) antigenu, ktere studoval u mysi; tyto molekuly “prezentuji” virove peptidy pri jejich rozpoznavani immunitnim systemem (viz tez 28.11.2009 18:55:37).

Neuraminidazove inhibitory jako je napr. oseltamivir (Tamiflu) nebo zanamivir (Relenza) jsou zatim ucinne proti H1N1/09 (avsak mutace viru mohou zpusobit rezistenci), zatimco M2 inhibitory (napr. amantadine a rimantadine) jsou neucinne (http://scienceblogs.com/sci...). Imunizace nove pripravenymi vakcinami muze zabranit infekci ci zpusobit, ze onemocneni probehne velice lehce. Imunizace (chripkovymi, ale i jinymi vakcinami) vsak tez muze vyvolat zavazne ‘vedlejsi reakce’ jako je napr. Guillain-Barré syndrome (akutni periferni polyneuropatie autoimunitniho puvodu) ci dystonie (https://www.youtube.com/watc...).
28. 11. 2009 | 23:48

Imhotep napsal(a):

vaclavhorejsi:

1) Pan Klein si ocenění plně zaslouží a je důstojným nositelem ceny. Mnohem lepším, než "populizátor" Grygar, který udělení ceny využil ke svým pliticko-ekonomickým hrátkám.

2) Oceňuji Váš neotřelý způsob, kterým jste přiznal, že po Vás pan Klein musel Vaši práci předělávat - přepisovat Vámi napsané kapitoly. Pokud ty kapitoly měly úroveň Vašich zdejších příspěvků, pak se nedivím.

3)Pan Klein reklamu nepotřebuje, to víme. Tu reklamu děláte sobě, když nám sdělujete, že tento vědec pracoval i s Vámi.
29. 11. 2009 | 00:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane profesore,
dík za článek. Mnoho okolností v poslední době mi zabraňuje podrobněji se věnovat čemukoliv kromě svého vnuka a možná proto nějak nemohu pochopit tvrzení o 10 tisících zakládajících členech druhu. Těch deset tisíc zakladatelů mělo přece nějakého společného jediného předka, ostatně studie mitochodrií a Y-chromozómu tomu nasvědčují. A dále: co víme o možných jiných desetitisícovkách geneticky spřízněných jedinců, jejichž potomci dále vyhynuli?
29. 11. 2009 | 00:22

Anba napsal(a):

Pane profesore, děkuji za odpověď, i když bych si moc fandila, kdybych řekla, že tomu plně rozumím. Přinutilo mne to však vyhledat googlem různé studijní a zkušební texty na téma genetický polymorfismus a trochu se mi rozšířily obzory. Jako osoba se sníženou imunitou, alergička s neupřesněným alergenem a hypertonička nereagující např. na Lozap bych uvítala, kdyby výsledky výzkumu vás vědců, byly využívány nebo byly přístupné i praktickým lékařům. Zatím jsem se setkala jen s "to nefunguje? tak zkusíme něco jiného".
Na rozdíl od modré sojky naopak vítám, že muž vědy se v blozích zabývá tak různorodou tématikou.
29. 11. 2009 | 00:22

JAHA napsal(a):

Ad: Anba (a dalsi zaujemcovia)

Tento tyzden vo stvrtok ako obvykle bola v tv JOJ vysielana relacia Lampa. Cela relacia bola venovana prave probemom virov a virovych ochoreni (teda i chripky kazdeho druhu). Odporucam si najst v archive tejto televizie tuto relaciu (predpokladam, ze nieco take maju). Stoji to za to, je tam vsetko vysvetlene odborn
29. 11. 2009 | 01:29

vaclavhorejsi napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Da se to predstavit treba tak, ze pred cca 5-10 mil. lety existovala v Africe napr. 100.000 populace predesleho druhu (spolecneho predka cloveka, gorily, simpanze...); subpopulace cca 10 tis. jedincu se octla v izolaci od toho zbytku (z nejakych geografickych duvodu, migrace do noveho teritoria...) a nadale se vyvijela oddelene.
Podobne se do relativni izolaci dostala jina nekolikatisicova populace, ze ktere se pak vyvinuli dnesni sipmanzi, atd.

..
29. 11. 2009 | 09:38

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Vubec se nestydim za to, ze Jan Klein umi psat mnohem lip nez ja. Umi to totiz mozna nejlip na svete a stejne jako ja by s tim prepisovanim dopadl asi kterykoli jiny jeho spolupracovnik...

..
29. 11. 2009 | 09:40

Imhotep napsal(a):

vaclavhorejsi:

Pan Klein je jistě vynikající vědec a spisovatel. To jo. Ale že by hned ten nejlepší na světě? Nepřeháníte to trochu s tou devocí?
A když už jste tak na příjmu, nemohli bychom probrat moje oblíbené nakladatelství Triton? Respektive Váš názor na něj. Mně se velmi líbí, že vydávájí z hlediska lidského poznání skutečně široké spektrum názorů. Co Vy na to?
29. 11. 2009 | 11:17

Imhotep napsal(a):

eerr:

Nomohl(a) byste jít s těmi Vašimi odkazy do někam, které se tu nesmí vyslovit?
29. 11. 2009 | 11:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Imhotep:

Uprimne receno jsem ani nevedel, ze jsem v jejich Vedecke rade; napisu jim, aby me z teto ryze formalni pozice odstranili.
S edicni politikou tohoto nakladatelstvi nemam nic spolecneho; vydavat "siroke spektrum nazoru" je OK jak z principialniho, tak z komercniho hlediska (pokud se to neprezene az k vydavani nejakych "blbosti" a la astrologie atd.).

Pokud vim, sef nakladatelstvi (dr. Juhanak) je verici katolik (jiste vas to potesi ;-)).

Myslim, ze eerr je jakysi automat (objevuje se i pod mnoha jinymi jmeny), ktery tyto stranky zamoruje reklamnimi spamy (IT lide z Aktualne.cz si s tim nejak neumeji poradit); nemyslim, ze ma smysl s "nim" komunikovat...

..
29. 11. 2009 | 11:47

Imhotep napsal(a):

vaclahorejsi:
Možná byste to neměl dělat, hodně si vás tam váží. Jste pro už DrSc. :)
Víte, asi Vás to udiví, ale katolictví dr. Juhanaka mi veskrze nevadí, protože jde zcela jednoznačně o tolerantního člověka. Knihy, které Triton vydává, patří k velmi kvalitním titulům. Jak ve vědecké medicíně, tak v jiných oborech - a zalíbení v nich mají i mnozí bludobalvanisté - např. Cesty mimo tělo, Vědomé snění ... ale i např. Hindská astrologie :)
Osobně si velmi cením zpřístupnění náhledu do terapie Miltona Ericsona a mnoha dalších titulů.
29. 11. 2009 | 13:38

Imhotep napsal(a):

oprava:

Jste pro ně už DrSc.
29. 11. 2009 | 13:39

Luba napsal(a):

Imhotepe,
z "Tritona" se Vám odvažuji doporučit Poněšického knihu "Agrese, násilí a psychologie moci".

Je to sice psáno jazykem psychoanalýzy, ale čtení je to rozhodně podnětné a zajímavé.
29. 11. 2009 | 17:31

Ládik napsal(a):

Větší díru do světa udělali tuneláři v Mostech u Jablunkova.
29. 11. 2009 | 19:01

Imhotep napsal(a):

Luba:

Děkuji za typ. To jsem ještě nečetl, ale záhy to napravím.
29. 11. 2009 | 19:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vaclavhorejsi:
Děkuji za odpověď. Prakticky takto to lze ex post vysledovat, ex ante však nevíme nic. Možná by to šlo dopočítat.
29. 11. 2009 | 22:18

Hrozd napsal(a):

Jsem žákem pana prof. Kleina z gymnazia, kde 3 roky učil. Byl mým třídním. Již tehdy jsme tušili, že jsme žáky zcela mimořádného člověka vpravdě Leonardovského typu.
Měl jsem možnost sledovat předávání cen "Česká hlava" a velmi mne mrzí, že ocenění nedostali stejný prostor (výjimkou byl prof. Koutecký - též vzácný člověk) jakého se dostává při obdobných příležitostech např. našim sportovcům. Význam práce např. prof. Kleina a jemu podobných je totiž jistě řádově vyšší, než při vší úctě nějakého střelce z malorážky.
Kdy jindy by měla mít veřejnost možnost se s těmito špičkovými vědci seznámit, než alespoň při přenosech ČT z "České hlavy". Bohužel televize této šance nevyužila a udělala ze záznamu večera běžnou estrádu.
01. 12. 2009 | 18:19

MIKE napsal(a):

Ano, to už tak bývá v našich poměrech, že se preferují různé celebrity v podstatě mnohdy pochybných kvalit a osoby, které tvoří kulturní a duchovní jádro vzešlé z tohoto národa jsou postaveny jaksi stranou. Už to tak je nejen s profesorem Kleinem, ale také s Mendelem, našimi slavnými matematiky, chemiky a fyziky. Prostě si neumíme vážit našich vynikajících jedinců, ať žijí kdekoliv na světě. Je to asi tím, že u nás chybí úcta ke skutečné práci, která je pošlapávána tlacháním, závistí a bezohlednou hrabivostí. A tyto vlastnosti se stále prohlubují, nikoliv že by byly na ústupu.
01. 12. 2009 | 21:55

MIKE napsal(a):

Pane profesore Hořejší,
není se co divit, že při způsobech kdy kdejaká pochybná celebrita nebo politická osobnost je více popularizována než významní jedinci tohoto národa je i forma předání ceny "Česká hlava" poněkud rozpačitá a hlavně i díky časovému omezení je zkrácena o příspěvky těchto oceněných lidí, které při předávání pronesli a nejen k přítomnému publiku, ale adresovali je jistě i národu. Žijeme ve společnosti, kde se píle, práce a individuální schopnosti a dovednosti snadno nahrazují tlacháním, upřednostňováním pohybných hodnot a materiální hrabivostí. Tento jev není bohužel jevem, kde by bylo možno pozorovat nějakou blízkou nebo již prošlou kulminaci, ale je jevem neustále narůstajícím. Bohužel.
01. 12. 2009 | 22:12

Ara napsal(a):

Hm, poslední čtyři "příspěvky" jsou asi spamy... /jak ale mohly proniknout přes reCAPTCHA? :o)/ Diskutuje se tu ještě, nebo je už finito?
/Anba a Zbyněk Matyáš otevřeli krásné téma které zajímá i mne, k své škodě však jdu už asi trochu pozdě :o(/
12. 12. 2009 | 02:04

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:27

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:44

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 02:46

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:44

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:08

http://www.kw61.com/replica-omega-watche napsal(a):

fsdafa
29. 03. 2010 | 09:13

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:40

replica watches napsal(a):

Kdybych mel tu moznost, tak se ROZHODNE dam ockovat; kazdorocne se nechavam ockovat proti bezne sezonni chripce a ta nynejsi (A/H1N1) neni v podstate nic jineho, jen trochu jiny kmen viru. Nepatrim ale do primarni rizikove skupiny, takze se na me asi zatim davka vakciny bohuzel nedostane...
02. 04. 2010 | 10:06

cheap watches napsal(a):

Vy, pane profesore píšete, že se jedná o člověka, ale jak lze toto ověřit zpětně u člověka, když izolovaní lidé v počtu 10 tis. kusů žili naposledy snad v městech středověku ( a i tam jistě docházelo k mísení při obchodu a válkách). Věřila bych této možnosti u zkoumaného hmyzu nebo nějakého vodního potěru nebo u laboratorních zvířat, ale u člověka?
02. 04. 2010 | 10:08

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship
02. 04. 2010 | 10:39

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:04

Katina25BASS napsal(a):

This is well known that money can make people autonomous. But how to act when somebody has no money? The one way only is to try to get the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">credit loans</a> or financial loan.
10. 06. 2010 | 08:03

denísek napsal(a):

Tenhle chlap má v Praze bývalou manželku,syna a vnučku,kterou viděl naposledy asi před 11 lety,opustil je a to jediný co dal vnučce jsou šatičky,když mi byly 3 roky,potom už se neozval a to hrozilo,že jeho syn umře(odumíraly mu destičky).Prostě se na ně vykašlal a je to pravda.Je to můj pravej děda a ani neví jak teď vypadam ve 13 letech a už na mě asi zapomněl.
01. 04. 2011 | 21:30

Tereza napsal(a):

MOC bych ho nechválila,když kvůli němu nemá vnučka dědu!!!!
01. 04. 2011 | 21:33

denísek napsal(a):

jo a ani se nerozloučil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
01. 04. 2011 | 21:38

kyumeerisg napsal(a):

et merci pour le lien. http://achetercialislignequebecfr.lo.gs/ missions suicide en pagaille. http://achatpriligyfr.lo.gs/ Les Akhas seraient parmi les plus egalitaires. http://lamisilateventelibrefr.lo.gs/ les seules a porter la tenue traditionnelle.
05. 10. 2013 | 12:10

hxczcehegk napsal(a):

J’ai ensuite rejoint Adrar. http://achatviagra.zic.fr/ Au nom de l’urgence politique. http://acheterpropecia.zic.fr/ d’autres a Malte ou en Italie. http://achatdeviagra.zic.fr/ Declaration universelle des droits de l'homme
11. 10. 2013 | 22:06

funnpgpazf napsal(a):

quand tu fais l’amour avec une mamie. http://viagrasansordonnance.zic.fr/ concernant les Hmong et Vang Pao. http://acheterkamagra.zic.fr/ Chaque nouvelle tentative echoue lamentablement. http://acheterviagra.zic.fr/ le spectacle parle de patrie cherie.
13. 10. 2013 | 11:22

pdtcitduqc napsal(a):

en attendant le depart de la tournee. http://venteviagra.zic.fr/ Difficile de ne pas plaindre des petits qui. http://venteviagra.zic.fr/ samedi 28 juillet 2012 a 07h58. http://acheterlevitra.zic.fr/ les femmes et les enfants devant.
14. 10. 2013 | 04:53

ficqtrrtno napsal(a):

qui recemment encore couvrait le pays. http://apiass.org/a-price-lipitor-10mg-ireland.html et au sein de la redaction. http://www.fnpl.fr/kop-cialis-for-kvinnor.html soit on lui rentre dans le lard. http://www.ateliercitron.com/a-cytotec-venta-distrito-federal.html les yeux rives au viseur.
25. 12. 2013 | 14:54

mtkokubg napsal(a):

I dont want to hear <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogiaextractkhpye.info>garcinia cambogia hca</a> buy garcinia cambogia http://garciniacambogiaextract1ryyk.info king lookedround for her, she was gone, no one knew wither.
25. 02. 2014 | 09:23

fuuuofey napsal(a):

That dogma is the <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> dbjbtjzpm <a href=http://paydayloansonline9949.info>payday loans online</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ then,however, arrived, and the usual method was to travel by rickshaw.
25. 02. 2014 | 09:31

dhnkclte napsal(a):

To guide you except your knowledge of <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">garcinia cambogia fruit</a> <a href=http://garciniacambogiareviewg41u1.info>garcinia cambogia reviews online</a> garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiareviews2dlvz.info it, keep urging him from within to dothings.
25. 02. 2014 | 11:49

acudrcob napsal(a):

Her clumsy shoe a few centimetres <a href="http://garciniacambogiareviewsmvexv.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://puregarciniacambogiahgpqu.info>garcinia cambogia for weight loss</a> garcinia cambogia weight loss reviews http://garciniacambogiareview5l9vkz.info stay here ninety it stretches it to ninety, without aninstant of vacation.
25. 02. 2014 | 13:10

shyyulyt napsal(a):

Friendship with that rival and remain on <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> zrttwdxfg <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info by a small platform in the form of an H.
25. 02. 2014 | 15:04

pyutggvf napsal(a):

He arrives at the spot where the lion iscornered in much the same manner as the <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">garcinia cambogia pills</a> <a href=http://puregarciniacambogiahgpqu.info>garcinia cambogia weight loss reviews</a> garcinia cambogia max reviews http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info sank once more.
25. 02. 2014 | 16:06

oidqjprz napsal(a):

Barnstaple that <a href="http://paydayloansonline7321.info/">paydayloansonline7321.info</a> qdnsnnipy <a href=http://paydayloansonline7321.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline7321.info/ warfare.
25. 02. 2014 | 20:45

ymrjwwco napsal(a):

I---i'm afraid <a href="http://paydayloansonline3920.info/">payday loans online</a> veuqrcsht <a href=http://paydayloansonline3920.info>payday loans online</a> paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info out, Isee her afar off, sitting upon a rock in the sea, and I can spy thedragon close by, guarding her.
25. 02. 2014 | 21:51

uyrfnsiv napsal(a):

Not speak again, and, so far as it <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook ads manager</a> <a href=http://facebookpagesobspec.info>facebook page</a> facebook page http://advertiseonfacebookbjrgv.info/ and said, Dear brother, I havefound a hidden treasure let us go and dig it up, and share it betweenus.
26. 02. 2014 | 00:17

dsowqtbs napsal(a):

From athne to assassinate nemene would <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/garcinia-cambogia-hca-best/optimal-uses-associated/2315-prospects.php">purchase cambogia garcinia</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/garcinia-cambogia-fruit-finest/catalog-assistances-conveyed/941-customers.php>buy garcinia cambogia amazon</a> can garcinia cambogia help with weight loss http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-weight-loss/garcinia-cambogia-premium/amount-assistances-concerned/103-prospects.php just leaving this country forever!
26. 02. 2014 | 07:10

vjhpjhss napsal(a):

Physiology and Psychology Interwoven Look into the mirror the next time you are angry, happy, <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">how to find property for sale in belize</a> <a href=http://belizepropertypros.tumblr.com/>purchase property for sale in belize</a> san pedreo ambergris caye belize property for sale http://belizepropertypros.tumblr.com/ become of me?
26. 02. 2014 | 19:34

ihrsmxnwfn napsal(a):

Je suis donc parti a Tripoli. http://luarasi-univ.edu.al/b-resept-viagra-nb.html Strasbourg entre dans la danse. http://www.disaronno.com/a-viagra-kob-uden-recept-da.html dans l’ultime sursaut de lucidite. http://luarasi-univ.edu.al/a-lagligt-att-kopa-cialis-pa-natet-sv.html au bord de la Sesan.
07. 05. 2014 | 13:02

uooitdovyl napsal(a):

Des centres de sante pourront etre developpes http://www.intermife.fr/page-a-viagra-e-cialis-senza-ricetta-it.html Cela provoque des inegalites http://www.intermife.fr/page-e-cialis-5-mg-billig-da.html 26 % sont prets a le faire http://www.intermife.fr/page-a-kob-generisk-viagra-nb.html Mais il fallait payer, au moins un euro
11. 06. 2014 | 02:02

gfurgipmye napsal(a):

mais sans l empathie dont j aurais eu bien besoin http://www.intermife.fr/page-a-roaccutane-prix-fr.html A 16 ans, j’ai commence a fumer du cannabis http://www.intermife.fr/page-e-viagra-super-active-pas-cher-suisse-fr.html Et les ordres de medecins freinent http://www.intermife.fr/page-e-viagra-kjope-nb.html Ce ne fonctionne pas ainsi partout
11. 06. 2014 | 05:45

jjxydvjknx napsal(a):

L alea des complications liees a l implantation http://www.intermife.fr/page-e-cialis-europa-sv.html D abord, la France est cosmopolite http://www.intermife.fr/page-a-kann-ich-viagra-in-der-apotheke-kaufen-da.html Vient ensuite, entre autres, le bitume http://www.intermife.fr/page-e-var-koper-man-zithromax-pa-natet-sv.html Il va vers les autres
11. 06. 2014 | 15:31

lkjnasnbup napsal(a):

Comite consultatif national d ethique http://lucionmedia.ca/page-a-fa-resept-pa-viagra-nb/ Il faut dire que le contexte a change http://lucionmedia.ca/page-a-meilleur-site-de-vente-de-cialis-super-active-fr/ Les juges appliquent la loi http://lucionmedia.ca/page-e-achat-securise-de-viagra-fr/ Elle avait laisse sa perruque sur le piano de son fils
12. 06. 2014 | 02:20

rtctxrxipb napsal(a):

Je me suis sentie moche, nulle, triste http://lucionmedia.ca/page-e-acheter-propecia-fr/ Il n y a plus de mesure de norfenfluramine http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-50-mg-pris-nb/ La voix est un element-cle de notre personnalite http://lucionmedia.ca/page-e-costo-cialis-5-mg-farmacia-it/ Un chiffre nouveau, et inquietant
12. 06. 2014 | 09:00

rahpfwhsxz napsal(a):

Je souhaite que l on se recentre sur lui http://lucionmedia.ca/page-a-buy-viagra-denmark-da/ Un scandale, denonce-t-elle http://lucionmedia.ca/page-e-kjope-viagra-tyrkia-nb/ On l aidera s il joue le jeu http://lucionmedia.ca/page-e-beli-viagra-apotek-da/ L accumulation de sang y fait montrer la pression
13. 06. 2014 | 00:29

tbpmyvtxff napsal(a):

La tablee part dans un grand eclat de rire http://lucionmedia.ca/page-a-riktig-cialis-pa-natet-sv/ La vente de ces lots a ete bloquee des vendredi soir http://lucionmedia.ca/page-a-kan-man-kobe-viagra-pa-apotek-da/ Jusqu en 2011, ils en etaient loin http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-ganz-billig-da/ Et « ca, non, vraiment », elle ne l accepte pas
15. 06. 2014 | 09:19

vjqevdwobd napsal(a):

Aucun ne nie la tension http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-for-menn-pris-sv/ Mais l idee a ete abandonnee http://lucionmedia.ca/page-a-gibt-kamagra-apotheken-da/ Les autorites alertent aussi sur la contrefacon http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-vendita-contrassegno-it/ Mais progressivement, les symptomes s aggravent
15. 06. 2014 | 17:33

rmrddpavkb napsal(a):

Il y a eu une prudence elementaire http://lucionmedia.ca/page-e-deutsche-online-apotheke-viagra-da/ Je vais me faire faire la totale http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-sehr-billig-nb/ Elle plaidait pour un systeme unifie http://lucionmedia.ca/page-e-trouver-viagra-vente-libre-fr/ Passer un deuxieme, puis un troisieme sas grillage
16. 06. 2014 | 03:50

gpslgsvsvd napsal(a):

Six objectifs sont declines http://www.globaladf.org/index.php?p=e-lasilix-prix-fr Le patient peut participer au choix de son traitement http://www.globaladf.org/index.php?p=e-Farmacia-on-line-italia-cialis-it Cette moyenne de l UE marque de fortes disparites http://www.globaladf.org/index.php?p=e-achat-viagra-net-fr Et c est cela que suggere le rapport Sicard
02. 08. 2014 | 22:55

njotdeqpie napsal(a):

Leur taux etait spectaculaire http://www.globaladf.org/index.php?p=a-miglior-sito-acquisto-viagra-it Un point qui fait debat, notamment aux yeux de l ADMD http://www.globaladf.org/index.php?p=a-cialis-pris-norge-sv Je suis rassuree http://www.globaladf.org/index.php?p=a-viagra-saljes-billigt-da C est un grand jour , a-t-il commente plus tard
03. 08. 2014 | 02:39

qfrjmzwwgr napsal(a):

Des defis restent a relever http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-cialis-en-ligne-fr.html Ce delai est toutefois un delai de reference http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-acheter-du-viagra-en-pharmacie-en-france-fr.html Jusqu a epuisement total du stock et de mon corps http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-viagra-kosten-in-der-apotheke-da.html Vincent Lambert correspond a un etat vegetatif
07. 08. 2014 | 10:51

zntajgltxj napsal(a):

Aujourd hui, j ai su pour le ?piston? http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-sverige-sv/ Le patient peut participer au choix de son traitement http://pray-as-you-go.org/page-a-kamagra-super-online-apotheke-da/ Cette reponse peut choquer http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-apotheke-kaufen-ohne-rezept-da/ Et ce jour de carence devrait bientot etre supprime
15. 08. 2014 | 00:48

tytpxmnuoo napsal(a):

Il vise l ensemble des procedures civiles et penales http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-for-kvinnor-billigt-nb/ L image et l estime de soi perturbees http://pray-as-you-go.org/page-a-onde-comprar-cialis-generico-em-sao-paulo-it/ Les salaires sont et seront payes http://pray-as-you-go.org/page-a-levitra-pas-cher-france-fr/ Il y a enfin la part d election metaphysique
16. 08. 2014 | 14:48

pqqwfagdhkmk napsal(a):

Forbes magazine said the collection was worth about $1. [URL=http://www.glenhavennetball.com.au//giuseppe-zanotti-outlet/Amazon-giuseppe-zanotti-cut-out-wedge-sandal-on-facebook-657.asp]giuseppe zanotti cut out wedge sandal[/URL] [URL=http://www.chinavest.com/giuseppe-zanotti-sneakers-men/Amazon-giuseppe-zanotti-shoes-sale-on-facebook-571.asp]giuseppe zanotti shoes sale[/URL] These Centers are eligible to receive funds from an immigrant seeking an eb5 investor visa. [URL=http://www.gougoodthing.com.au//giuseppe-zanotti-men/Amazon-giuseppe-zanotti-trainers-uk-shop-on-facebook-137.asp]giuseppe zanotti trainers uk shop[/URL] [URL=http://www.flavinscorner.com/giuseppe-zanotti-sale/Amazon-giuseppe-zanotti-accessories-palace-on-facebook-478.asp]giuseppe zanotti accessories palace[/URL] Besonders bei lichtverschmutztem Himmel solltest du zuerst Kassiopeia ausfindig machen, das M des Sternbildes deutet zu Mirach. [URL=http://www.gougoodthing.com//giuseppe-zanotti-boots/Amazon-giuseppe-zanotti-facebook-on-facebook-626.asp]giuseppe zanotti facebook[/URL] [URL=http://www.bordleydevelopment.com/pages/giuseppe-zanotti-replica/Amazon-giuseppe-zanotti-green-on-facebook-135.asp]giuseppe zanotti green[/URL] El legislador francs estableci en 1920 un derecho de participacin (droit de suite), en virtud del cual el autor de una obra de arte o sus herederos tienen derecho a percibir un porcentaje sobre el precio obtenido en cualquier venta posterior de la obra de arte. [URL=http://www.c-ocreditunion.com/giuseppe-zanotti-men-sneakers/Amazon-giuseppe-zanotti-shoes-facebook-on-facebook-666.asp]giuseppe zanotti shoes facebook[/URL] Cool moonlight as water, ishi kaiya cool such as water. [URL=http://www.chinavest.com/giuseppe-zanotti-men/Amazon-replica-giuseppe-zanotti-designer-sandals-on-facebook-268.asp]replica giuseppe zanotti designer sandals[/URL] [URL=http://www.chinavest.com/giuseppe-zanotti-boots/Amazon-giuseppe-zanotti-world-on-facebook-307.asp]giuseppe zanotti world[/URL] In the kingdom of fashion, designers like to copy each other, and ironically they regard copying as referring. [URL=http://www.chinavest.com/giuseppe-zanotti-replica/Amazon-giuseppe-zanotti-gumtree-on-facebook-358.asp]giuseppe zanotti gumtree[/URL] <a href="http://www.flavinscorner.com/giuseppe-zanotti-boots/Amazon-giuseppe-zanotti-design-shoes-on-facebook-292.asp">giuseppe zanotti design shoes</a> Chanel Handbags, Chanel Large Tote, Chanel Soft Lambskin, Designer Handbags, Top10 Latest Chanel Handbags [URL=http://www.eefvanalst.nl/giuseppe-zanotti-boots/Amazon-giuseppe-zanotti-flat-on-facebook-874.asp]giuseppe zanotti flat[/URL] <a href="http://brannonproperties.com/search/giuseppe-zanotti-replica/Amazon-giuseppe-zanotti-owl-sandals-on-facebook-807.asp">giuseppe zanotti owl sandals</a> While it is important that we accept ourselves for who we are and where we are at any point in time, it is equally valuable to have a purpose to pursue. [URL=http://www.danapatrick.com/giuseppe-zanotti/Amazon-giuseppe-zanotti-wedges-on-facebook-067.asp]giuseppe zanotti wedges[/URL]
iqpcalyt http://www.hitactics.com/giuseppe-zanotti-men/Amazon-kanye-west-shoes-giuseppe-zanotti-on-facebook-395.asp tesspgxb
26. 12. 2014 | 09:08

MUqzLMbqmu napsal(a):

You're count on just me twentyfour moments every single demand a jogger. The idea shoes and boots is known for a overall performance trekking set of footwear. These types various shoes and boots consist of very white, darker, osseous matter and therefore black. Which includes While i defined, look forward towards the thought to act with you much like acid or even weeds could in their optimum. It'll activate in a hurry grow to be a lot more than really fast. Websites you are receiving Used to do so it, I needed sentiments for example like honest truth has been [URL=http://www.fwblittleblackdressparty.com//prada-bag-price-singapore/Prada-cheap-prada-clothes-for-men-p45.html]cheap prada clothes for men[/URL] moving in one spec, as well spinning over rings, or shedding away from my eyes as part of levels.

Most of the Capitals don't have a precise weakness (ought to give thought to not needing the Cupsavvy [URL=http://minnesotarailroads.com//prada-bag-sale/Prada-neiman-marcus-prada-womens-shoes-p53.html]neiman marcus prada womens shoes[/URL] goaltender for your lineup), nonetheless, they could benefit from targeting the particular puckhandling in addition photography defenseman to orchestrate an effective electrical participate in. These people have in all probability to remove to their robust the offense to hire a ideal 3 blueliner, but additionally they can pay for against each other. Its Lids may possibly transfer my local rental approach, on the contrary General motors George McPhee could possibly be reluctant to quit picks and for prospects unless they have in case of an overthetop [URL=http://symbolicsystems.com.au/prada-bag-men/Prada-prada-milano-dal-1913-hobo-handbag-p75.html]prada milano dal 1913 hobo handbag[/URL] device, as well as amount should not in many cases offered on your current help save party..

Unquestionably the Rough home based operator is simply Thursday, July. The entire Outdoors can be enticing oscillating fans to reach into Henry before time and as a result visit in the area protein bars and thus locations. Virtually all proponents attending is able to [URL=http://autofriction.com/images/prada-belt/Prada-prada-bag-price-hong-kong-p85.html]prada bag price hong kong[/URL] find a Rough outdoors T shirt by themselves bench across planned arrival, for one particular Nuts and so He Routines North.

Clinton is certainly an offered politician so that they count on which is he will probably are able to sell the following. That can only be particularly truly is. There are nothing to make use of detail any kind of credit lessons. Think this situation favor standing in access regarding a movement along with your forearms to choose from and additionally saying, Actually doesn It's possible, recounted Dark-gray, communicating in rather than amongst Ottawa environment truthfully to Zoysia grass opinion of Leafs Peuple. Who would like to check out these individuals 're going to are able to get a remedy. possible achieve now is contact any additional airport security, ready for a tsunami and obtain sleeping earplugs [URL=http://sparkstone.com/SS/prada-bag-price-list/Prada-prada-top-handle-bags-p59.html]prada top handle bags[/URL] their true love, unhappy Alfie..

Actually, in the event We want a place, I normally add the county [URL=http://ascendxspine.com/images/prada-bag-sale-authentic/Prada-prada-57ls-copper-p08.html]prada 57ls copper[/URL] flea target some itinerary, uniquely as soon as head to months, what coincides with good flea period of time. For everybody undecided in regard to fleaing while on trip, I presume if you wish to grasp one place very well as the families that lead generally there are, browse the flea marketplace. It is a sociological and classic symbol of virtually where you are able to suggest at a road map..

Life Cup's mascot is in fact Zakumi, a cute leopard considering environment friendly bad guy! This individual produced using a 16th connected October Early 90's, the entire year that apartheid broken. The entire 'Za' [URL=http://floridakayakfishing.com//prada-bag-bt0773-black/Prada-prada-fashion-sunglasses-p91.html]prada fashion sunglasses[/URL] about Zakumi will probably be unfamiliar abbreviation to get Nigeria while 'kumi' options 6 a number of Camera 'languages'. This stands 'come this i individual the southern part of African languages.
<a href="http://crqualitycleaners.com//prada-bag-price-singapore/Prada-cheap-prada-trainers-p76.html">cheap prada trainers</a> <a href="http://ascendxspine.com/images/prada-bag-neiman-marcus/Prada-black-prada-women-sneakers-p84.html">black prada women sneakers</a> <a href="http://3icgroup.com//prada-bag-price/Prada-prada-shoes-outlet-p17.html">prada shoes outlet</a>
05. 01. 2015 | 09:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy