Financujme výzkum a vývoj praktických věcí – třeba senzibilů a psychotroniky!

10. 01. 2010 | 19:51
Přečteno 16347 krát
„Věda dělá z peněz znalosti, inovace dělají ze znalosti peníze.“ S tímto heslem se někdejší rázovitý premiér Topolánek postavil před časem do čela reformy výzkumu. Dominantní součástí této dalekosáhlé reformy měl být i důraz na tzv. výzkum aplikovaný (přesnější označení by mělo spíše být „průmyslový vývoj“), který, jak věří ing. Topolánek a lidé kolem něj, se vyznačuje rychlou a vysokou ekonomickou návratností.
Uveďme si jeden zajímavy příklad, na který upozornil kolega Opatrný, fyzik z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jehož v následujících pasážích cituji:


*************************************************
V letech 2004 až 2007 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) financovalo částkou 29 milionů Kč projekt FI-IM/015 nazvaný “Pasivní detekce a lokalizace člověka za překážkou“. Projekt řešilo jedno eseróčko, které vykázalo celkem tři výsledky - jeden článek ve sborníku a dva „tučné“ výsledky druhu P, tedy „Patent nebo jiný výsledek chráněný podle zvláštních právních předpisů“.
Nahlédneme-li do databáze Úřadu průmyslového vlastnictví, zjistíme, že jde o užitné vzory 17504 a 17505, každý s názvem „Zařízení pro usnadnění detekce osob za překážkou“. Oba dokumenty jsou téměř totožné - popisují plastovou trubici, ke které přimontujete fonendoskop, s jehož pomocí senzibil detekuje „různé formy záření“ emitovaného například zavalenými nebo skrývajícími se osobami.
Zatímco ve článku v odborném časopise musíte citovat zdroje, odkud nějakou informaci máte, nebo svá tvrzení prokázat experimentem, v obou užitných vzorech stačí napsat, že „...je známo, že živé organismy vydávají různé druhy záření. ... Jedná se v podstatě o obdobný typ záření jaký vyvolává podélné stojaté vlnění vody, které se využívá při vyhledávání zdrojů vody pomocí virgule.“ Od konzultace kartářky se tedy stačí odlišit uvedením „odborných“ termínů jako „podélné stojaté vlnění“ a máte vyhráno. Že to doopravdy funguje, prokazovat nemusíte.
Mimochodem - pokud by byl nějaký senzibil ochoten prokázat podobnou schopnost, stojící mimo známé fyzikální principy (a toto „podélné stojaté vlnění vody“ je z fyzikálního hlediska nesmysl), je pro něj nachystán milion amerických dolarů od nadace Jamese Randiho. Ten má tuto částku již po řadu let nachystanou pro různé jasnovidce, senzibily, psychotroniky - jen pokud na základě jasného testování předvedou, že to skutečně dokáží.
Kupodivu, zatím to nikdo nesvedl.
Pumpovat peníze daňových poplatníků přes financování „aplikovaného výzkumu“ je ale jistější cestou...
*************************************************

Kolega Opatrný ve svém článku i několika dalších (zde, zde) ukazuje více příkladů veřejné podpory kuriózního „aplikovaného výzkumu“ a kriticky se vyjadřuje k některým osobám jmenovaným do vedení nově zřizované Technologické agentury ČR.
Jeden z těchto článků končí větou „Hrozně rád bych žil v zemi, kde dotace na aplikovaný výzkum budou rozumnou investicí a nikoliv tunelem na veřejné peníze.“

A když už mluvíme o personálních otázkách obsazování důležitých orgánů, za zmínku stojí také lidé nedávno jmenovaní ministryní školství do Rady pro reformu vysokoškolského vzdělávání. Podle oficiálního vyjádření jsou to „renomovaní odborníci, kteří mají svými zkušenostmi přispět k přípravě reformy terciárního vzdělávání v ČR“. Trochu zaráží, že mezi nimi není nikdo z naší nejvýznamnější univerzity, ba dokonce nikdo z pražských vysokých škol. Jedním z těchto renomovaných odborníků je však pan Petr Kužel, prezident Hospodářské komory, nynější student právnické fakulty v Plzni. Velkým odborníkem na reformu vysokoškolského studia je jistě také ing. Frolík, výrobce nemocničních postelí.

Paní ministryně opět prokazuje, že je důslednou zastánkyní nekonvenčních přístupů...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, v této zemi se dá tunelovat snad úplně všechno. Zrovna Frolíka bych nepodceňoval - vybudoval z ničeho docela superfirmu. Myslím, že jako zástupce průmyslu není špatný.
10. 01. 2010 | 20:38

af napsal(a):

Mne zaujalo to, jak "podélné stojaté vlnění vody" má vyvolávat jakési záření a podle toho se měla hledat taky voda.
Pochybuju že je tam záření.
S "virgulí" jsem uměl dělat asi tak, jak to uměla většina zahrádkářů. Nějak to fungovalo, ale nevědělo se proč.
Když se vezme delší kus silného drátu ohnutého do V a drží se v rukou, tak to reaguje i u stožárů, hromosvodů a dokonce i u stromů. Co takhle obyčejné elektrostatické pole Země, které má běžně myslím záporný gradient.
Nebo nevím. Správně mi kdysi řekl jeden inženýr, že když něco takového tvrdím, tak by mělo být možné to taky změřit. Myslel si ovšem, že jinak kecám.
10. 01. 2010 | 20:39

almost glossed napsal(a):

Těch 29 milionů je podle mého skromného soudu na trestní oznámení, pokud je to, jak píšete.
10. 01. 2010 | 20:40

FP napsal(a):

Pane profesore, nechtěl byste být ve vládě Jiřího Paroubka ministrem vědy a vysokého školství ?
10. 01. 2010 | 20:49

Petr z Tábora napsal(a):

Přiznám se, že jsem nepochopil, proč dáváte pana Topolánka do souvislosti s uváděným příkladem, který začal na MPO v roce 2004. Tedy před posledními volbami po kterých se navíc stal premiérem a ne ministrem MPO - takže o tomto určitě nevěděl.
Tím se ho nechci obecně zastávat, myslím, že ODS i ČSSD by si zasloužily a už měly lepší předsedy.
Co se týče senzibilů - myslím, že jsou skutečně záhadné věci mezi nebem a zemí... Ty mohou mít zcela materialistické vysvětlení, nicméně zatím je nedovedeme vysvětlit.
10. 01. 2010 | 21:03

Pobo napsal(a):

Je třeba věnovat mnohem více prostředků na základní výzkum profesorského tanečku!!!
viz. [ https://www.youtube.com/watc... ]
10. 01. 2010 | 21:15

Pepa Řepa napsal(a):

Josífku, debil se neříká,povídala maminka, když mi bylo šest.

Sensibil bude asi bratranec, taky ošklivý slovo.
Já Vám, pane Hořejší, věřím. Nebudu nadávat: Ty senzibile jeden, aby se pan Stejskal nezlobil.

I když červíček pochybnosti hlodá.
Znal jsem jednu slečnu, ta Vám vydávala takové stojaté vlnění, že šly fyzikální zákony stranou.
Jen jste musel mít tu správnou virguli. Pan Topolánek ji asi má.
10. 01. 2010 | 21:16

Pobo napsal(a):

Relativizující antisemita?

Ani náhodou!

Tvrdý sionista!!!

viz. [ https://www.youtube.com/watc... ]

Bo jak si to de jinak vysvětlit? :o))))
10. 01. 2010 | 21:27

Pepa Řepa napsal(a):

To Pobo
nechcete snad naznačit, že ten pán na videu je z AV ČR? Že ne?
10. 01. 2010 | 21:31

iga napsal(a):

Pobooo!!!!!

to mi nedelejte, jsem se malem udusila rohlike:-DDD

Repo, naznacit? To je snad jasny ne?
10. 01. 2010 | 21:38

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

Frolika velice uznavam jako inovativniho podnikatele, nemyslim ale, ze je tim padem odbornikem na reformu vysokych skol.
Prave tak bych nemyslel, ze bych napr. ja mel byt clenem komise pro povzneseni ceskeho nabytkarskeho prumyslu.

******************
FP:

Nechtel - uz jen proto, ze takove ministerstvo neexistuje...

..
10. 01. 2010 | 21:38

Nestranný pozorovatel napsal(a):

VĚDEC ARGUMENTUJE NÁBOŽENSTVÍM
Profesor Hořejší odsuzuje výzkum psychotroniky na základě své osobní víry, nikoliv vědeckého důkazu (což bych od vědce očekával). Tím se jeho argument proti zmíněnému výzkumu vůbec neliší od jakéhokoliv jiného existujícího náboženství.
O tom výzkumu za 29 milionů nevím vůbec nic konkrétního, ale pokud by se jeho prostřednictvím mimosmyslové schopnosti prokázaly, pak by to asi byly ty nejlépe investované peníze do českého výzkumu. Doložte proto nejdříve výsledky toho výzkumu a a následně je vyvraťte, vědče!
10. 01. 2010 | 21:45

FP napsal(a):

VH: ministerstvo vědy a vysokého školství - že neexistuje (děkuji za upozornění, také jsem si toho všiml), to ještě neznamená, že by v budoucnu existovat nemohlo. Rád si na Vaši odpověď vzpomenu po květnových volbách.
10. 01. 2010 | 21:47

iga napsal(a):

Nestranny pozorovatel

pane, ty vysledky by meli snad dolozit ti, co shrabli ty prachy, ne?

Pokud by opravdu prokazali takovou vec, jako moznost vyuziti "podelneho stojateho vlneni" pak by to nebylo na 29milionu, ale rovnou na nobelovku - takhle to zavani spis kriminalem.
Nabozenstvi s tim nema nic spolecneho.
10. 01. 2010 | 22:00

Jarda napsal(a):

Pane Hořejší,
to co tu píšete, sice zní logicky, ale špičkový český fyzik Luboš Motl, který přednášel i na Harvardu, se domnívá, že největším problémem české vědy nejsou peníze, ale žáby na prameni, tedy staří vědci, kteří u nás sedí v čele vědeckých institucí, a protože jim už dochází dech i jejich vědecká impotence a neschopnost konkurovat světové špičce, tak se holt chtějí zuby nehty držet svých funkcí, a brání mladým a schopným vědcům v jejich přirozeném rozvoji. Co vy na to? Vidíte to snad jinak, než tento český světově proslulý fyzik?
10. 01. 2010 | 22:13

Lex napsal(a):

Václav Hořejší
Připojuji se k nicku "almost glossed".
Sdělil jste nám pane profesore, že tady někdo prachsprostě vytuneloval ministerský grant (samozřejmě, že mohlo jít o dojednaný skrytý sponzoring či cokoliv jiného, na co si lze vzpomenout). Pan poslanec Wolf je se svými desti mega a pofidérním pojektem pouhý "šňůrkař".
Podáte to onámení?
10. 01. 2010 | 22:16

veverka napsal(a):

Vždycky mě pobaví,když "jasnovidce, senzibily, psychotroniky" apod. zesměšňuje člověk,který VĚŘÍ v někoho kdo chodil po vodě,přeměňoval vodu ve víno,vstával z mrtvých a jehož fotřík vyčaroval první ženskou z Adamova žebra.
10. 01. 2010 | 22:23

Nestranný pozorovatel napsal(a):

Iga, máš samozřejmě pravdu, že praktické výsledky by měli doložit především výzkumníci mimosmyslového vnímání. Já jsem ale pouze četl článek Hořejšího, a ten na vyvrácení nějakých výzkumných výsledků zdaleka nestačí. Podélné, stojaté, ležaté či jakékoliv jiné vlnění nic nevyvrací, protože to je jen jakýsi pokus o vysvětlující teorii (která nemusí být zatím přesná). Acylpirin se úspěšně používal dlouho předtím, než byl objeven mechanismus jeho působení.
Hořejší zde argumentuje "vědeckým náboženstvím" (vírou, že nic takového nemůže existovat), nikoliv fakty. Zesměšňuje tím sám sebe, nikoliv ambiciózní výzkum mimosmyslového vnímání.
Mám ve svém niku "nestranný" a tuto zásadu se snažím dodržovat. Padni komu padni.
10. 01. 2010 | 22:28

iga napsal(a):

veverko

Je fajn, ze se bavite, jenze profesor esistenci Boha nedokazuje a granty na to nepobira a vo to jde, v tom je ten rozdil.
10. 01. 2010 | 22:29

iga napsal(a):

Nestranniku,

Tykame si? O.K.

Takze si to v klidu a bez emoci precti jeste jednou a zjistis, ze profesor naznacuje, ze zadny ambiciozni vyzkum mimosmysloveho vnimani vubec neprobehl - cili neni co vyvracet.

Nekdo shrabl prachy za trubku s fonendoskopem a nemusel dokazovat, ze to funguje...
10. 01. 2010 | 22:36

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
co kdybyste konečně přestal klamat veřejnost?

Tzv. naše nejvýznamnější univerzita - zajisté tím myslíte Univerzitu Karlovu - je v některých směrech, oproti jiným vzdělávacím ústavům, poněkud pozadu.

Tato škola například zásadně neuveřejňuje práce svých absolventů v systému Theses.cz, což je národní registr závěrečných prací, jehož cílem je, mimo jiné, vyhledávat plagiáty.
Asi pro to má nějaký důvod, že?

Na každé vysoké škole pracují kantoři špičkoví, ale také ti, kteří se vezou, a spíše škodí.
A ideál vědecké objektivnosti a všeobecné platnosti zústává ideálem.

To, co dělá Rada pro výzkum, vývoj a inovace, tedy to, že preferuje výzkum aplikovaný na úkor výzkumu základního, jež je myšlenkovým motorem věd, to není nic jiného, než dělají odborníci Vašeho ražení ve vztahu k reálně existujícím problémům a jevům v lidské zkušenosti, které neváhají označit jako nevědecké, tudíž pro skutečného vědce neexistující. Nehodné pozornosti.

Hlupství, které projevují politici, ekonomové a podnikatelé RVVI je podobná hlupství, které projevují představitelé "normální vědy" ve vztahu ke zkušenostnímu poli, které nedovedou dostatečně vědecky popsat, proto tedy neexistuje a lidi, kteří se něčím podobným zabývají je třeba ignorovat, nebo zesměšnit.

Sám zajisté víte nejlépe, jakým způsobem jsou přidělovány granty a jaké faktory při výběru hrají roli. Že jsou to faktory lidské, nikoli objektivně vědecké.

Například Broad a Wade (1985) uvádějí, že:

"Přijímání falešných výsledků je druhou stranou téže mince - odporu k novým myšlenkám.

Falešné výsledky mají šanci být ve vědě přijaty, jsou-li hodnověrně prezentovány, jsou-li v souladu s převládajícími předsudky a očekáváními, a pocházejí-li od dostatečně kvalifikovaného vědce spojeného s elitní institucí.

Nové myšlenky, které žádnou z těchto podmínek nesplňují, nemají velkou naději se ve vědě prosadit.

Převaha a častý úspěch klamu by mohly být nějak překvapivé pouze za předpokladu, že by jedinými strážci brány vědy byly logika a objektivita. (...)

Ideologové vědy mají podvod za tabu a skandál, jehož podstatnější výskyt ve vědě je nutno při každé příležitosti rituálně popírat.

Pro ty, kdo na vědu hledí jako na lidské úsilí dát světu smysl, je podvod pouhým důkazem, že věda se vznáší na křídlech rétoriky stejně tak jako rozumu."

Zdroj:
Broad, W., Wade, N. (1985). Betrayers of the truth, fraud and deceit in science, 141-142.

Možná by bylo lépe, abyste se více zabýval kritikou vědy a svých nepoctivých kolegů, nikoli oblastí nevědy, tedy oblasti, ve které se neorientujete.

Srandapodnik, jako je klub pseudoskeptiků Sisyfos, který považuje za záslužné potírat lidovou zábavu v podobě astrologie, kartářství, léčby drahými kameny a přitom si skutečně nebezpečných omylů a podvodů v normální vědě takřka nevšímá - takový podnik je pouze jinou formou skupinové stupidity
(groupthink).

Ale - máte li zájem, zkuste vědecky popsat či popřít např. tento jev - bezkontaktní boj:

https://www.youtube.com/watc...

Není dobré, snažit se fundovaně psát o něčem, s čím nemáte bezprostřední zkušenost.
Taková informace má hodnotu nepodložené spekulace - je tedy nevědecká.
10. 01. 2010 | 22:56

karelhá napsal(a):

Stát se liší od dojné krávy tím, že nemá jenom čtyři cecíky. Cecíků je u státu jak známo tolik, kolik si jich vymyslíme a zařídíme.
Projekt FI-IM/015 za pouhých 28 mio, a to zrejme jednorázově, je v tomto dění je takovým nejběžnějším troškařením vedle činů opravdových velkých hráčů, kteří hrají o desítky miliard zisků každoročně, a to napořád.
Je to vidět na úsilí některých našich zdatných politiků, kteří činí možnénemožné, aby lidu slovy vysvětlili jak jim záleží na tom, abychom dnes neprojedli vnoučatům budoucnost, ale současně svými činy kvalifikovaně usilují o bankrot státu. Těžko je přece možné privatizovat zdravotní pojišťovny a část důchodového pojištění, pokud budou pojišťovny hospodařit se zisky. To by lid nepochopil.

Proto je nutné snižovat odvody na pojištění, zvyšovat růst výdajů pojišťoven, třeba i udělat drobnou chybičku v právní formě o výpočtu pojištění se škodou za 100 miliard. A jakmile se podaří dostat pojišťovny do deficitů, nasoupí záchrana- soukromý kapitál, privatizace!
Ale o tomle může určitě vyprávět expremiér Topolánek více než já, nazasvěcený.
10. 01. 2010 | 23:06

Pobo napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
nechcete snad naznačit, že ten pán na videu je z AV ČR? Že ne?
10.01.2010 21:31:37

Ale kdeže, Pepo, co bych já směl co naznačovat?
Pouze s úctou vzhlížím k lidem, kteří jsou ochotni se vrhnout na bitevní pole šoubyznisu [viz. https://www.youtube.com/watc... ], a zláště pak do oblasti tance, která je přímo napěchována k prasknutí talenty s až neuvěřitelnou houževnatostí [viz. https://www.youtube.com/watc... ], kterou je možno nalézti už snad jen na poli blogovědeckém.
10. 01. 2010 | 23:18

Chlupaty knedlik napsal(a):

Jardo: myslite toho hvezdneho Motla ktereho vyhodili z Harvardu pro neschopnost predlozit nejake vysledky, zoufalou publikacni cinnost a pro vulgarni chovani ke svym kolegum? Toho, ktery je tak hvezdny, ze se v tichosti musel vratit domu a hnije nekde v Plzni? To nebude ta nejlepsi reference. Ale to, ze ceska veda je zasemenena podrumernymi bez vysledku, ale s vydrzi je bohuzel pravda
10. 01. 2010 | 23:55

veverka napsal(a):

Iga
Mě je úplně fuk na co pobírá granty,jde o princip.
11. 01. 2010 | 00:00

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,

především přeji všechno nejlepší v novém roce.

Pokud jde o ono bádání na téma pasívní lokalizace člověka za překážkou ... myslím že by se příští badatelé na podobná témata měli poučit a napříště zamezit, aby jim do onoho bádání mohl kdokoliv fušovat. Zkrátka by tomu měli dát hlavičku PTSD - to znamená přísně tajné světové důležitosti - s tím, že by k oné práci měl přístup pouze pověřený člověk z nejvyšších míst.

Meloun z oněch 29 by pro onoho pověřence mohl stačit. A bylo by vymalováno.
11. 01. 2010 | 00:54

statistician1 napsal(a):

Nedalo mi to musím se k některým bodům vyjádřit:

ad Luboš Motl:
Ukažte mi jiného Čecha, který za posledních 30 let získal tenure track position na Harvardu jako LM. (To se zdaleka nepovedlo ani mediálně známémému Martinu Schnablovi) To, čeho dosáhl v USA nikdo z ČR jen tak nedosáhne - nevím, zda by to hned nestačilo na habilitaci nebo profesuru.

Na druhé straně sebelepší odborník na teorii strun není automaticky odborníkem na financování výzkumu, a v tom je, imho, Luboš Motl mimo.
V ČR, pokud vím nezískal jediný grant- od GAČR, GA UK atd.

BTW všude na světě, v ČR i na Harvardu, vedou výzkum staří zkušení profesoři.

ad senzibilové)
Prof. Hořejší netvrdí, že by se neměl financovat výzkum psychotroniky, ale, že nesplňuje kritéria vědeckého výzkumu.

Samozřejmě je možné, aby Topolánek, Kopicová, Kužel a spol. založili např. Ministerstvo Psychotroniky a Okultismu (MPO) a nalévali do jeho aktivit peníze daňových polatníů, seženou-li pro to dost hlasů v PS PČR.

Pokud se ale do psychotronických záležitostí lijí peníze určené na vědu, jde o podvod, chcete-li, o tunelování.
11. 01. 2010 | 01:28

Marcus Agrippa napsal(a):

Z této země se za dvacet let stala dojná kráva pro lidi, kteří uměli"dojit"už za socialismu. Holt - doba se mění ale praktiky ne. Je před námi asi ještě dlouhá cesta od dojné krávy k fungující společnosti ( asi to bude hlavně limitované obsahem státní kasy ).
11. 01. 2010 | 07:27

Rumcajs napsal(a):

Pokud tento blog má navodit představu, že aplikovaný výzkum je černá díra, pak Vás pane profesore prosím o místopřísežné prohlášení, že u základního výzkumu se nic takového neděje.
11. 01. 2010 | 07:40

ventos napsal(a):

ten senzibilní projekt je zřejmě na dálku viditelná a do očí bijící zlodějna, ale jinak je všechno v pořádku, tedy systémově
oni vyplnili stoh papírů a hromadu tabulek, doložili že mají předpoklady (možná je i něčím podložili v našem zkorumpovaném systému)
pak už jen stačí napsan pár kvartálních hlášení, vykazovat řádně náklady (to se asi zapotili, ale třeba senzibil před každým pokusem potřebuje měsíční meditace ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Tibetu, co my o tom můžeme jako nesenzibilové vědět, že), sepsat nějakou zprávu a je to ... no samozřejmě taky splnit ty dva výstupy, plastová trubka, jedna červená a jedna modrá, pro ženské a pro mužské stojaté vlnění, a je to ,-o))
systém je tak prostě nastavený a jeho základy byly možná založeny někdy před 20 lety, když se objevili různí pseudomanažeři a pseudopodnikatelé a takyposlanci s tvrzením, že když někdo něco řídí, nemusí tomu rozumět
11. 01. 2010 | 08:43

vaclavhorejsi napsal(a):

Jarda:

„největším problémem české vědy nejsou peníze, ale žáby na prameni“

S tim do znacne miry souhlasim. Momentalne nejvetsi zaby na prameni jsou v RVVI.
Ale je urcite pravda, ze by se vsude (AV, a zvlaste vysoke skoly) melo dat mnohem vic prostoru mladym navratilcum z postdoktoralnich pobytu. Na nasem ustavu se tak deje.
Ovsem je take pravda, ze ne uplne kazdy mlady, ktery mel uspechy v Americe, je automaticky dobry vedouci tymu. Existuji i pripady nesnesitelnych psychopatu...
****************************
veverka:

„Vždycky mě pobaví,když "jasnovidce, senzibily, psychotroniky" apod. zesměšňuje člověk,který VĚŘÍ v někoho kdo chodil po vodě,přeměňoval vodu ve víno,vstával z mrtvých a jehož fotřík vyčaroval první ženskou z Adamova žebra.“

A koho tim myslite? Ja to urcite nejsem... Psal jsem o tom mnohokrat, od fundamentalistu mi za to bylo nadavano...
****************************
Luba:

Ano, a co teprve David Copperfield...
****************************
Chlupaty knedlik:

Ve vsem s vami souhlasim...
****************************
Rumcajs:

Mnohokrat jsem psal o tom, ze i v zakladnim vyzkumu se casto vyhazuji penize na chabe, nekvalitni projekty.
Ovsem s takovymito flagrantnimi nesmysly, jako je uvedeny priklad z MPO, se tam skutecne nesetkate.
Nikde netvrdim, ze aplikovany vyzkum je pausalne „cerna dira“. Ostatne moje laborator je financovana momentalne hlavne z projektu, ktery je zameren prevazne na aplikovany vyzkum a spolupraci se 2 biotechnologickymi firmami.
Jen upozornuji na skutecne hrozne pripady – byl byste radeji, kdyby se o tom mlcelo?

..
11. 01. 2010 | 08:50

Michal Hocek napsal(a):

Rumcajzi - ten blog jen na prikladu ukazuje, ze ve financovani "vyzkumu" v privatnich s.r.o. z prostredku MPO je velmi snadny tunel na penize (tech prokladu je mnohem vic a byly zde jiz mnohokrat diskutovany). Ted chce vlada na projekty MPO jeste pridat dalsi 3 miliardy na ukor zakladniho vyzkumu (zejmena AV).
U zakladniho vyzkumu je samozrejme taky urcite mnozstvi "hlusiny" - zde rozumej malo efektivni zkoumani mene dulezitych a mene zajimavych veci - ale uplny tunel tohoto typu neni mozny, protoze finalni vystupy prochazeji hodnocenim grantovym panelem a v pripade, ze chybi vysledky (= publikace v kvalitnich mezinarodnich casopisech s prisnym recenznim rizenim, kde se neda opublikovat kazda houpost), tak resitel grantu dostane "cerny puntik", ktery znamena stop financovani jeho projektu pro pristich nekolik let.

Obavam se, ze MPO (ale i dalsi ministerstva) vubec nefinancuje aplikovany vyzkum, ale pouze prisypavaji penize urcitym firmam bez prisnych kriterii vyberu projektu a hodnoceni finalnich vystupu - ale firmy blizke politikum se uz nepochybne olizuji a tesi se na dalsi miliardy. Podle me by se statni podpora firemniho vyzkumu mela omezit na garantovane nizkourocene pujcky, ktere by firma pak musela vratit do systemu.

V USA nebo v Nemecku zamozrejme taky stat castecne podoporuje firemni vyzkum (ale relativne o 50% mene nez nyni v CR, kde to ma od letoska jeste stoupnout na dvojnasobek!), ale radove mnohem vice jde naopak z prumyslu na podporu zakladniho a aplikovaneho vyzkumu na universitach nebo ustavech (MPG, NIH atd.). V Nemecku napr. velke chemicke firmy zalozily vlastni grantovou agenturu, do ktere kazda vlozi cast svych zisku a ze ktere se proporuji projekty zakladniho vyzkumu, stipendia stazistu nebo mladych zacinajicich vedcu - tohle je pro nas uplne scifi (my zde bojujeme, aby nam nesebrali uplne vsechno).

Jeste musim kratce reagovat na stiznosti na "zaby na prameni". Je to pravda jen zcasti - samozrejme je pro mlade vedce obtizne se prosadit a zalozit si samostatnou skupinu (ale tezke je to vsude a v zemich, kde to systemove jde snadno - USA, Nemecko, UK - je v tom tak velka konkurence, ze je to opravdu velmi tezke "tenure-track" pozici vubec ziskat a jeste tezsi ji uspesne projit a ziskat tenure na dobre universite - viz. vyse zminovany neuspech L. Motla). Nicmene se situace v CR v tomto ohledu v poslednich 5 letech vyrazne zlepsila a ze sveho okoli (chemicke a biologicke ustavy AV a katedry universit) znam mnoho velmi uspesnych vedcu ve veku <40. Jen mam obavy, ze reforma financovani VaV vetsinu z nich nyni vyzene do zahranici...
11. 01. 2010 | 09:02

Pepa Řepa napsal(a):

To Pobo
pozoruhodná myšlenka, řekl bych.
Ještě jsou rezervy. Takový Taneční soubor AV ČR Leonardo by mohl zabrat. Tanec s kádinkou a tak.

Já mám také úctu k renesančním lidem.Jde jim, na co sáhnou.Ministersvo by si zasloužili. Když ho mají kocábovití hlodavci, proč ne akademičtí hloubavci?

To Rumcajs
Černá díra, říkáte? Ošklivý, politicky nekorektní a nevydžendrovaný termín.
11. 01. 2010 | 09:09

Rumcajs napsal(a):

prof.Hořejší:

To je naprosto vpořádku ža na to poukazujete. Jenom aby to u levicově orientovaných spoluobčanů nevyvolalo nějaké vedlejší pocity, že apriory aplikovaný výzkum je špatná věc.

Znáte přece levouny.
11. 01. 2010 | 09:16

FP napsal(a):

Aniž bych se zastával aplikovaného výzkumu, jenom upozorňuji, že soukromá firma, která dostane ze státního korunu, musí druhou korunu, nebo korunu dvacet přidat z vlastní kapsy (což se v základním výzkumu - k jeho štěstí - neděje).
11. 01. 2010 | 09:42

prduch napsal(a):

To Jarda:

Stari pardalove blokuji lukrativni pozice.
Nikoliv mozky a ochotu tvrde pracovat! Tedy
to co jedine prinasi skutecne vedecke inovace. Apropos, zeptejte se pana Motla
co mu brani vyuzivat jeho badatelsky
potencial. To, ze ho predbehli 'vlcaci'
v budovani 'manufaktur' je spise jeho vyhoda
nez prekazka vedecky pracovat.
11. 01. 2010 | 09:44

Michal Hocek napsal(a):

FP - u s.r.o. si klidne tech dalsich 50% muzete pujcit a penize pouzit na subkontrakty pro jinou (spratelenou) firmu, ktere potom "prodate" nejake "expertizy", ktere stahnete z internetu. Statnim prispekem vypranym pres jinou firmu umorite dluh a jeste spousta zbyde - ucetne je vse v poradku. Nejmenovany poslanec by pravdepodobne mohl dodat detaily...

Problem je prave ta absolutni nekontrolovatelnost vystupu aplikovaneho vyzkumu - u tech mekkych vysledku typu S, ale i u patentu si muzete napsat cokoli chcete - klidne si muzete patentovat nesmysl - posuzuje se jen, jestli to same uz nebylo patentovano nebo publikovano driv (nikoli jestli to vubec funguje).
11. 01. 2010 | 10:01

Vosavbotě napsal(a):

Dobrý den,

až dosud lokalizaci člověka za překážkou nejlépe zvládal cvičený pes. Na projekt zmíněný v příspěvku jsem právě použil svoji virguli a můžu vám říct, že senzibilně pociťuji, že je to do nebe volající zlodějna.

Rozumně podporovaný výzkum - základní i aplikovaný je ve společnosti s kvalitním vysokoškolským vzděláním (pochybuji, že se o to ta současná rada zaslouží) to jediné, co nás může zachránit před pádem do propasti v konkurenci Číny, Indie a podobně, kteoru prostě JINAK EKONOMICKY NEPŘEŽIJEME!

Pochybuje o tom snad někdo? Zdá se, že všichni politici, kteří na investice do výzkumu kašlou a peníze mizí v nejrůznějších černých dírách veřejných rozpočtů.
11. 01. 2010 | 10:49

Vysedlina pathologická napsal(a):

Dobrý den, pane Hořejší

1. Vám to fakt nezazlívá Vaše církev, že mluvíte o psychotronice a že ji tím vlastně propagujete?
2. Proč by měli senzibilové dokazovat nějaké zvláštní schopnosti ohledně nějakých zvláštních energií pomocí nějakých zvláštních testů? Vždyť inteligenci dávno umíme změřit pomocí testů a vidíte - je nám to houby platné.
3. Zkuste raději lidi přesvědčit, aby senzibilům za úkony neplatili, a tím lépe prospějete své víře.
11. 01. 2010 | 11:15

Luba napsal(a):

No,
třeba ta "Rada pro reformu vysokoškolského vzdělávání" bude skutečně pouze radit paní ministryni Kopicové, a to samozřejmě zadarmo!

Jsou to přece vlastenci a filantropové, ne?

A dvanáctka, to je hezké číslo.
Takové pohádkové ...

Klapzubova jedenáctka ... Kopicové dvanáctka ...
Dvanáctero měsíčků ... a jahody ...
Hergot, není v té Vědě Vševědě nějak přebuchtíno?
11. 01. 2010 | 11:30

wiki napsal(a):

statistician1 : "Ukažte mi jiného Čecha..."

Berete Petra Hořavu na UC Berkeley (škola s World Rank no 4) ?
11. 01. 2010 | 11:59

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
v letech 2005-2009 jste řešili projekt, jehož cílem bylo:

"Objasnit imunitní funkce některých signalizačních molekul imunocytů (adaptorové proteiny PAG, NTAL, LIME, nereceptorové fosfatasy) a poruchy jejich funkce u některých onemocnění.

Identifikovat, klonovat a funkčně charakterizovat potenciální nové signalizanty.

Objasnit přenos signálu z apoptosu indukujících receptorů pro cytokin TRAIL a receptoru DR6 a vyhledat ligand pro DR6.

Zavést produkci rekombinantních faktorů Wnt1 a Wnt3a a využít jich pro objasnění úlohy Wnt-signalizační dráhy při potlačení apoptosy.

Charakterizovat roli signálních a imunoregulačních molekul (cytokinů, bakteriálních toxinů a dalších přirozených a syntetických imunomodulátorů) při aktivaci makrofágů a dendritických buněk, například při xenotransplantačních reakcích (transplantace rohZkonstruovat sérii komerčně potenciálně významných:

(a) hybridomových linií produkujících monoklonální protilátky proti důležitým známým a nově objeveným signalizačním proteinů imunocytů;

(b) relevantních rekombinantních proteinů (biologicky aktivní fragmenty)"

Na projekt jste vyčerpali 149 miliónů 718 tisíc korun českých ze státního rozpočtu a celkové uznané náklady činily 169 miliónů 218 tisíc Kč.

Na řešení se podílela firma Apronex s.r.o. a EXBIO Praha a.s.

Zdroj:
http://www.isvav.cz/project...

Můžete nějak tyto údaje komentovat?

Tedy - jestli jste stanovených cílů dosáhli, jak se na projektu podílely obě výše zmíněné firmy, jestli projekt nějak finančně podpořily a jak se dělíte o výnosy z patentů?
11. 01. 2010 | 12:10

Karel Mueller napsal(a):

statistician1:

Pokud vím, tak máme v současné době dva teoretické fyziky světového formátu: L. Motla a P. Hořavu. Oba se orientují především na teorii strun.

Podporovat výzkum v této oblasti a nadto v českých poměrech je poněkud problematické.

- Po desetiletích bádání - a účastní se nejšpičkovější mozky -nepředložila tato teorie žádný verifikovatelný výsledek
- Naopak jsem četl, že by mělo dojít k modifikaci Newtonova zákona na velmi malých vzdálenostech, což se nepotvrdilo
- Teorie je v podstatě ryze matematickou a další postup neplyne z žádných nových fyzikálních jevů.
- Když se podíváte do její historie, tak vzniklé probémy byly odstraŇovány ad hoc a to tak, aby bylo možné pokračovat bez možnosti teoretického zdůvodnění.
- Tato teorie je matematicky mimořádně obtížná a počet lidí schopných to řešit je omezený na jednotlivce.

To co píši není kritikou lidí, před nimiž smekám. Určitě by bylo v našich poměrech možné využít jejich dost vyjímečný potenciál lépe.
11. 01. 2010 | 13:01

Vaněk napsal(a):

Pane Hořejší - připomínku pana Veverky, že když věříte na výrobu vína z vody, těžko můžete zesměšňovat senzibila, jste odbyl poznámkou, že jste o tom již psal.

Možná jste to odbyl právě proto, že v tom je jádro pudla.

Když Vaše verze bohů zvládla výše zmíněné a stovky dalších zázraků popsaných v bibli a zdrojích různých institucí z propagace Vaší verze bohů žijících - proč by nemohla pomoci tu a tam nějakému senzibilovi?
Až se stran bohů a domněnek o jejich existenci postavíte na vědecký základ, tak teprve potom Váš lze v tomto směru brát vážně.
11. 01. 2010 | 13:36

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
možná jste neměl psát o senzibilech a psychotronicích, ale spíše o víře ve vědeckost a poctivost lidí s titulem.

Tedy těch lidí, kteří neváhají zneužít svého společenského postavení k zištným cílům pod zástěrkou vědeckého zkoumání.

Když trochu zapátráte po řešitelích a jejich sofistikovanější obdobě odposlouchávací klasiky ucho-hrnek-zeď, naleznete stopy po jednom zjevně účelově založeném eseróčku a soukromé VŠ ekonomické, jíž je jeden z pachatelů onoho podvodu rektorem.

Ápropos:

Jestliže připouštíte možnost, že Ježíš Kristus je historickou reálně existující postavou, možná byste ho mohl pokládat za léčitele, psychotronika, senzibila, iluzionistu, psychoterapeuta ... nebo za chybu v překladu.
11. 01. 2010 | 14:08

Vosavbotě napsal(a):

To Karel Mueller:

dovolím si trošku ostřejší reakci:

Bylo by od Vás hezké, kdybyste zkritizoval například také urychlovač LPC V Cernu, drahé technické prostředky k výzkumu vesmíru - teleskopy, sondy, rakety. Možná by se Vám hodilo, kdyby: "O tom, co je hezké rozhodujeme my, strana!" platilo i od nevědoucí většiny směrem k teoretickému výzkumu.

Některé teoretické objevy skutečně čekají velmi dlouho na praktické uplatnění. Když se ptali Faradaye, k čemu jsou dobry ty jeho pokusy s elektřinou, odpověděl, že neví, ale je si jist, že to Jeho veličenstvo zdaní.

A pro některé teoretické zkoumání
- a zdá se, že jen některé lidi
- je dostatečným praktickým uplatněním už jen pouhé posunutí lidských znalostí a naplnění člověku vlastní touhy poznávat svět.

Takovou "zbytečnost" z daní zaplatím raději než vily tunelářů.
11. 01. 2010 | 14:41

Frante napsal(a):

Vaněk
Veverka
Vaclavhorejsi

Autor tady už vysvětloval co je předmětem jeho víry, údajně katolické. (Já nevím proč katolické; zřejmě protože on respektuje bibli, podobně jako katolíci i když do jeho výkladu bible patří, že zázraky nebyly, nebo být nemusely). Jak jsem pochopil jeho víru já, předmětem jeho víry je

1.Budoucí ráj na zemi ("supervyvrcholení") jaké si dnes neumíme představit a to v důsledku vědeckotechnického pokroku a
2.Pro věřícího jsou závazná pravidla společenské morálky - on jim říká "smysluplný řád světa" (vzhledem k diskuzím, si původně myslel že bod 2 má plynout z 1 ale nakonec to neodůvodnil takže je to samostatný postulát)

Takováto víra je prý v souladu s vědou. Moje výhrada je k bodu 1: že existuje víc vědeckých důvodů, podle kterých ve vesmíru zakniknou podmínky k životu. Takže případné supervyvrcholení bude mít jen omezenou dobu života- i tak je to v údajném souladu s biblí? Nebo nevěří tomuto vědeckému názoru? Bod 2 vědě příliš nevadí. Každý se chová jak mu geny "diktují" a někdo třeba bude respektovat morálku s pocitem uspokojení, že to má nějaký smysl, i když tento není blíže určený. Vědecká výhrada k bodu 2 je tato: Příroda, evoluce,… naprogramovala příslušníka tlupy, stáda , … s vybalancovanou rovnováhou mezi morálním chováním a chováním egoistickým, amorálním. Jak morální (podporující spolupráci v tlupě) tak amorální (podporující např. sebe prosazení na úkor ostatních) vedou k úspěšné budoucí existenci druhu. Amorální, zločinné,… chování je stejně tak v souladu s přírodou jako to morální. Taky jak jinak?
11. 01. 2010 | 15:30

bigjirka napsal(a):

Myslím, že není tak složité rozhodnout o tom, co může být podporováno v rámci vědy a výzkumu. Vědecké je to, co lze dokázat vědeckými prostředky. To, co je nevědecké, neznamená zcela nutně, že neexistuje, ale nemělo by být možné na to přidělit grant VaV. Ale také to není žádná novinka, již v sedmdesátých letech soudruh profesor Kahuda, býv. mšk, vedoucí Psychotronické laboratoře, objevil mentiony, které jsou pěti druhů, jedny rychlejší než světlo, jedny zas pomalejší, jedny přenášejí energii a ty druhé dva už nevím. Také se svými spolupracovníky patentoval mentionový spínač KaPuKo (Kahuda, Pulkrábek, Konečný). Dostal na to prostředky, o kterých se nám na technice nesnilo. Takže - nic nového pod sluncem.
11. 01. 2010 | 15:39

Vosavbotě napsal(a):

To bigjirka:

nevíte, jestli by se nedal ten mentionový snímač někde koupit?
Anebo alespoň jeho výkres kdyby byl, snažně prosím!

Já bych tady s tím udělal takový kšefty jako někdo udělal v Rakousku na elektronickej zjišťovač, jestli není elektřina v zásuvce z jaderné elektrárny!
11. 01. 2010 | 15:50

statistician1 napsal(a):

off topic dotaz - horejsi a spol:
údajný vyhazov/neúspěch L Motla na Harvardu je podpořen fakty, nebo je to spíše zlomyslná pomluva ?

Z veřejně dostupných informací se zdá, že odešel sám - po spíše politicky či osobně motivovaných neshodách - než že by byly problémy s jeho vědeckou výkonností (?)
11. 01. 2010 | 15:56

Chlupaty knedlik napsal(a):

Statistician 1: nejlepe bude kdz si udelate obrazek o tom co se stalo sam. Staci si zadat do Google "lubos motl fired". Bylo okolo toho dost velke podzvizeni jak sam uvidite na mnozstvi odkazu
11. 01. 2010 | 16:15

Michal Hocek napsal(a):

statistitian1 - ja o tom taky nevim vic, nez z jeho blogu a rozhovoru, kde psal ze odesel sam.
Ja to fomuloval jako "neuspech" v "tenure-track" stadiu, coz to je kazdopadne - kdo to nedodela tak, ze pak dostane tenure, tak v tom neuspel (at byl vyhozen nebo odesel sam). Urcite uz to, ze tu sanci dostal je velky uspech, ale nerozumim tomu, proc po odchodu z Harvardu neskoncil na nejakym Department of Physics jine university v USA, zap. Evrope nebo i CR.
11. 01. 2010 | 16:19

Karel Mueller napsal(a):

Vosavbotě:

Ale jděte :-).

Nijak nezamítám investici do základního výzkumu. V případě obřích urychlovačů ale vím, co se má získat: Sledování interakcí částic po dosažení energii o řád vyšších než jsou stávající. Asi se nic epochálního nezjistí, Zemi bombardují částice s energií vyšší o pět řádů a dokonce jsou jejich interakce zaznamenány, ale budiž - hledají např. Higgsův boson nebo chtějí získat nukleární data pro tuto oblast energií - dobře. Česko se na té investici může jen podílet.

Ale v případě teorie strun můžete v Českých poměrech nanejvýš uvolnit pár nejlepších matematiků a nechat je bádat na nějakém z matematických problémů této teorie. Nemám nic proti tomu, přinejmenším zde bude jistý přínos z hlediska ryzí matematiky. Asi jako v případě unitárních teorií 20. let, které zůstaly prakticky (alespoň do současné doby) nevyužité.

Pouze si myslím, že tyto mozky lze využít líp.

A není mi jasné proč do toho taháte "stranické rozhodnutí". Koneckonců o rozdělování peněz vždy bude rozhodovat "pověřený stranický orgán".
11. 01. 2010 | 16:38

Vosavbotě napsal(a):

To Karel Mueller:

Ok, všechno dobrý...

Myslel jsem to taky tak, že špičkový matematik by se uživil jako skvělý statistik, normovač, plánovač a bůhvíkdo ještě, ale že má smysl i to, čím se živí.

Tím přirovnáním ke "stranickému rozhodnutí" jsem myslel - zvláště v našich poměrech tradiční - dostatečně početnou skupinu blbců nebo zlodějů, kteří si prosadí své i proti kvalifikované menšině, která by měla v odborných věcech rozhodovat.
11. 01. 2010 | 16:46

Jemnický napsal(a):

Hořejší
Projekt byl řádně přijat, výsledky oponovány a schváleny, tak v čem je problém. Kdo podal trestní oznámení na známé i neznámé pachatele ničemností? A navíc, o výsledky je neobyčejný zájem. V Číně je už fabrika na řezání novodurových trubek, ty se vozí do Ruska a montuje se do nich součástka z radaru Tamara. Jediný problém s projektem byli nevýkonní senzibilové, kteří neslyšeli ani trávu růst, no ale to řeší navazující grant, který je zaměřen na výcvik opravdových citlivců z řad nezkažených venkovánků. Údajně, ale opravdu údajně se má na tom podílet AV ČR, aby prokázala svoji užitečnost.
Jestli takhle budete šít do aplikovaného výzkumu, tak vám z TAČR nekápne ani vindra. Ostatně příští šéf TAČR je taky prý muž na svém místě. Tak nebrblejte a koukejte sehnat nějaké nadějné citlivce na PGS, ať máte podíl na vědě užitečné.
Ostatně těch 29 MKČ je PRD proti tomu, co se prodrbe na Operačních programech, no ale to zaplatí poplatníci z EU a z cizího krev neteče. Jací pak to soudruzi sedí v komisích? Kdo a za jakým účelem je tam nominoval? Nejsou to titíž pánové jako ti z MPO?
Šťastný a inovační rok 2010
Jemnický
11. 01. 2010 | 19:42

Vaclav Horejsi napsal(a):

Luba:

Ano, ten projekt byl jednim z programu Vyzkumna centra 1M. Byl dokonce prodlouzen o 2 roky, podileji se na nem 2 ustavy AV, 1 fakulta UK a 2 firmy (jak spravne uvadite). Podil vlastnich prostredku vlozenych firmami musi v tomto programu byt minimalne 10% (v nasem pripade je to cca 12%).
Projekt mel velke mnozstvi publikacnich i praktickych vystupu (konkretni produkty - monoklonalni protilatky, rekombinantni proteiny - komercionalizovane ucastnenymi firmami).

Projekt byl pred tim prodlouzenim loni docela prisne auditovan komisi z MSMT a byl shledan bezchybnym.

Firma Exbio uz prodala produktu pochazejicich z nasi laboratore za poslednich 15 let nejmene za 150 mil. Kc.

Jezise povazuji za vyjimecneho nabozenskeho genia.
Kdyz si ale prectete muj posledni clanek na toto tema, zjistite, ze je mi celkem jedno, kym byl, a jestli dokonce vubec existoval - dulezite je co se z toho vyvinulo.
***************
Vaněk:

na zadne zazraky neverim - opakovane jsem o tom tady psal. Biblicke zazraky povazuji za mytologii a literarni "basnicke" prostredky, ne za fyzikalni realitu.
*******************
Frante:

Je to jinak, popsal jsem tad o tech vecech desitky stranek, uz to lip rici neumim, ale jeste se k tomu vratim...
*******************
bigjirka:

Ano, presne, tyhle vyzkumy jsou uplne stejne jako ty Kahudovy...

************
statistician1:

Nebudu zamerne konkretni abych se nedostal do pripadnych problemu, ale jen obecne reknu, ze nekteri psychicky labilni lide lide velmi tezko vychazeji se spolupracovniky, nekteri se misto sve praci venuji usilovne internetovym diskusim o Klausovi, klimatologii, atd.
To vse samozrejme rikam jen zcela obecne a nemam na mysli nikoho konkretniho ;-).
**********************************
Jemnický:

Ano, rika se skutecne, ze se ty patenty nakonec enormne zhodnoti, jen jak se vyresi otazka spravnych virguli a citlivcu ;-)

Pokud jde o sefa TACR (Klusacek), tak toho bych se docela zastal, osobne ho znam...

..
11. 01. 2010 | 20:56

Karel Mueller napsal(a):

Jarda:

Před lety napsal jaderný fyzik prof. Chýla dost nevybíravou kritiku na světový bestseller Elegantní vesmír.

Možná příliš tvrdé, ale z mého pohedu vcelku oprávněné.

Reakce byla spíš emotivní a politická než odborná. Asi někde tam berete podklady o žábách na prameni.
11. 01. 2010 | 21:43

vaněk napsal(a):

To je sice pěkné, pane profesore, že selektivně nevěříte na zázraky, zato na existenci Vaší verze bohů ano.
Kde ta hranice toho co je ještě tvoření vesmíru slovem a co už nedůvěryhodný zázrak vlastně dle Vás přesně leží?
Věříte na to, že Ježíš byl bezpohlavně vzniklý nemanželský syn Vaší verze bohů a popřel biologické zákony svou resuscitací po třídenní klinické smrti nebo ne? Je to zázrak, nebo jen pouhý důsledek existence Vaší boží mutace?
Proč by se Ježíšo/oteco/duch nemohl vtělit na chvilku do senzibila?
12. 01. 2010 | 09:18

bigjirka napsal(a):

Však já vím, pane profesore :-)

Voso, všechno to bylo poměrně bohatě dokumentováno. Pan profesor by si možná mohl vzpomenout, jak se celý ten výmysl jmenoval. Myslím, že PEL, Psychoenergetická laboratoř a měl to na starosti tuším Rejdák. Je docela možné, že v tom měla prsty StB, nacisti se taky vrtali v takových píčovinách. KaPuKo byl tenkrát nějaký kontaktní systém typu "hrachovina", který spínal v podstatě kdy chtěl. Bylo k tomu několik set stránek listingů z počítače ADT, což byla tenkrát vzácnost, kterou měl ne každý (HP2116B v nadživotní velikosti). Práce se tehdy dostala k recenzi na katedru teorie elmag. pole ČVUT-FEL. Pod co ten PEL tenkrát patřil, nevzpomenu. Kurt Vonnegut Jr. : V nesmyslu je síla.
12. 01. 2010 | 09:27

bigjirka napsal(a):

@all: nechápu, proč se někteří navážíte do náboženské víry profesorovy. Co to caramba má s čím společného?
12. 01. 2010 | 09:29

Vaněk napsal(a):

Bigjirko, nejde o navážení do "náboženské víry", ale o prostý fakt, že domníváte-li se, že existuje něco jako páně profesorova verze bohů, pak také logicky nelze přijmout hypotézu, že senzibilismus je apriori nesmysl.
Může jít o vtělení páně profesorovy boží mutace.
12. 01. 2010 | 09:46

bigjirka napsal(a):

My nemáme s panem profesorem úplně stejné názory, viz výše, kde jsem napsal, že granty na vědu a výzkum se mají přidělovat na problémy typu vědeckého. Vědecký je problém, u něhož lze metodami vědy prokázat jeho (ne)pravdivost. To, že je něco nevědecké, ještě neznamená, že to neexistuje. (I když naše dosavadní zkušenosti hovoří spíš proti.) Nelze například vědecky prokázat existenci andělů, proto nelze dát grant na vývoj jehly, na jejíž špičku se vejde právě 5 andělů (aplikační výzkum). Stejně tak nelze dát grant na základní výzkum existence andělů.
12. 01. 2010 | 10:57

buldatra napsal(a):

Voják se stará, voják má.
A tato poučka platí nejen pro vojáky, platí obecně.
Vojáci AV bojují neúprosně, bez bázně a hany. Jsou to takoví naši jakoby boží bojovníci.
Když si představíme tu malou výslednou hromádku oběživa, která zbyla po procesu převekslovávání, zvaném rozpočet (rozpočet-zkratka pro pořekadlo: aby se vlk nažral a koza zůstala celá)
a která má být rozdělena všelikým institucím na hromádce závislým, nastává pravá chvíle pro vojáky.Ti brousí si zuby od rozpočtu k rozpočtu, pilují strategii.
Ani v určený čas vytáhnou do boje, by urvali pro sebe co největší díl, jež zabezpečí jejich další existenci.
Je jen malá hromádka a spousta, spousta vojáků.
A platí v tom cosi matematického, co by asi nejlépe dovedl pojmenovat pan Mueler, tedy stav, kdy hromádka se zmenšuje a vojáků přibývá.
To je jedna strana mince.

Druhá strana mince je tč. v závějích. To jsou vojáci, kteří kdysi dávno z různých a někdy hrůzných příčin prohráli, nebo to jen vzdali, zkrátka dopadli nezáviděnihodně:

http://aktualne.centrum.cz/...

Pro ně žádný rozpočet není. Je v tom cosi ryze křesťanského, že.
Bodejť by nebylo, když křesťanství je pro nejlepší vojáky jen jakýsi folklór, spojený s pozlátkem obřadem v honosných budovách, na hřbitovech a zbožněním jakýchsi starých dědků, kteří jednou za x let zavítají v naši končinu a uspořádají show za pár mega. O tom se pak tak dobře nezávazně v teple tlachá.

Mé virguli se to vůbec, ale vůbec nelíbí.
12. 01. 2010 | 11:12

Vaněk napsal(a):

Bigjirko, proč by nešlo požadovat grant na průzkum počtu andělů na špičce jehly?
Pan profesor se jako vědec domnívá, že andělé existují a jestliže něco dle něj existuje, jak by bylo možno předjímat, že neexistuje jev, při němž by se tato existence měla projevit.

Jestliže však předjímáš, že existuje něco, co se nikdy nikde nijak neprojevuje, pak je to totéž, jako že to neexistuje. Být přesto přesvědčen, že to existuje zpochybňuje zda majitel takového přesvědčení může být nazýván vědcem a není tak v podstatě totéž jako senzibil, jehož výzkum zesměšňuje.
12. 01. 2010 | 13:02

Frante napsal(a):

Vaclavhorejsi

"Je to jinak, popsal jsem tady o tech vecech desitky stranek ..."

Četl jsem jenom něco, tak možná poroto. Jestli sem o tom budete ještě psát , přimlouval bych se raději za stručný souhrn (pro chápavé lidi) než desítky stran.
12. 01. 2010 | 13:22

bigjirka napsal(a):

Vaňku, již jsem výše psal, abyste nemotal dohromady náboženskou víru a vědecké bádání. Nemám ani zájem psát znovu úvahu vědecké/nevědecké. Úspěchy vědce měří výsledky a nikoli kádrování osobní víry.
12. 01. 2010 | 13:40

Vaněk napsal(a):

Bigjirko už jsem výše psal, že nejde o žádnou náboženskou víru, ale prostě a jednoduše o to, že "vědec" je přesvědčen o tom, že existuje jeho verze bohů a s tím nutně spojené jevy. Nevím proč do toho mícháte pojem "náboženství". Tady nejde o nálepku zda náboženství či nenáboženství, ale o to, že je-li jako "vědec" přesvědčen o jevech odporujících našim znalostem o fyzice a biologii, nemůže popírat jevy obdobného charakteru, stejné podstaty. Nechápu co na tom nechápete a proč do toho pletete nesouvisející pojmy.
12. 01. 2010 | 15:03

Frante napsal(a):

Vaněk

Náboženství V.Hořejšího formuloval tady:

http://www.img.cas.cz/mi/Va...

...ve druhé části, je údajně v souladu s vědou. Namítal jsem že takové náboženství neposkytne to, kvůli čemu si lidi původně náboženství vymysleli. Např. absolutní morálku - tvrdil mi v diskuzi že jo, ale nevysvětlil to (viz můj bod 2.-výše). Nebo posmrtný život - v diskuzi mi tvrdil že jo, že v budoucnu bude možné člověka zpětně zrekonstruovat ... To by zase předpokládalo, že např. existuje nějaký záznam o našich detailech, což nemá oporu vědě ...
12. 01. 2010 | 16:11

bigjirka napsal(a):

No, nebudu se opakovat. Taková diskuse mi připadne slabomyslná, podle vás jakoby profesor věřil na trpaslíky se zelenejma ušima a nějak je zaplítal do vědy. Tenhle "rozpor" mezi náboženskou vírou a vědeckou praxí je tu od nepaměti a nevím o tom, že by někomu vážně překážel. Howgh.
12. 01. 2010 | 16:43

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
moc děkuji za odpověď!

Možná byste mohl, v některém z příštích článků, výsledky Vámi vedeného ústavu více popularizovat. Abychom si mohli lépe představit praktické výstupy vaší činnosti.

Např., že vámi vyvinutá látka, podaná pacientovi s transplantovaným orgánem, zabrání odhojovací reakci.

A mohl byste to zasadit do společensko-politického kontextu. :)
12. 01. 2010 | 16:47

Vaněk napsal(a):

Vážený bigjirko,
nevím co je na tom slabomyslného. Pan profesor samozřejmě věří na trpajzlíky se zelenejma ušima, pouze v jiné variantě.
A slovo věří je zde synonymem pro to, že je přesvědčen že existují.
A netvrdím, že takové přesvědčení je na překážku vědecké práci, celá řada mnohem významějších vědců věřila na podobné věci.

Já jen logicky dedukuji, že ten kdo má za to, že existují Vaši trpajzlíci, či jeho duchovní inseminací vyrobená verze bohů, tak nemá důvod předpokládat, že neexistují senzibilové, věštci či bílá paní.
Není v tom naprosto žádný kvalitativní rozdíl.
Samozřejmě, že - alespoň pro mne a řadu jiných - se tím takový vědec v dnešní době dosti degraduje co do své věrohodnosti, kritizuje-li jevy obdobné těm, o kterých je přesvědčen, že existují.

A zdůrazňuji, že zde nejde o žádné subjektivní navážení se do náboženství či pokus o slaboduchou agitaci, jak z Vaší argumentační nouze by mělo vyplynout.
12. 01. 2010 | 17:28

Vaněk napsal(a):

2 Frante,

pročetl jsem si Vámi uvedený odkaz.
Typické kličkování a bruslení mezi náboženskými tezemi, kterých by se v mládí patrně indoktrinovaný jedinec nerad subjektivně vzdával a pokus vykličkovat z evidentních rozporů se současným stavem poznání. Které je v zásadním rozporu s jakýmkoliv druhém bohů a strašidel. Zůstává tak klasický bůh mezer, kde hlavní mezera je před velkým třeskem - u biologa související s nepochopením vztahu hmoty a času. A také klasické slovíčkaření o "nastavení fyzikálních paremetrů vesmíru". Přičemž klasicky opomíjí kolik asi tak může existovat jiných nastavení....

Jojo, tristní sledovat slalom jinak inteligentních lidí, kteří se nedokáží zbavit dětinských představ o velkém Taťkovi nad námi
12. 01. 2010 | 17:38

Jemnický napsal(a):

Hořejší
Vám bych věřil, ale jsou i jiní, kteří ho také osobně znají (také jim věřím) a moc se šéfa TAČR nezastávají. Tak asi půjdu ke kartářce a přeptám se tam (dám to do nákladů grantu MPO).
Co už mi zbývá v této pohnuté době, snad jen hrát tarotovými kartami Blázen a Císař.

Váš Jemnický
12. 01. 2010 | 17:42

Nula napsal(a):

Nazory reditele Horejsiho v oblasti mezinarodni politiky a nabozenstvi jsou naivni a bludne, coz prameni z jeho velice povrchnich znalosti techto temat. Avsak jeho nazory na vysoce problematickou a v mnoha pripadech kriminalni (korupce, klientelismus, stret zajmu, etc.) situaci v oblasti financovani ceske vedy jsou bohuzel presne a odpovidajici vsem lehce dostupnym faktum. Problemem zustava, jak tuto situaci vyresit...

Nicmene celkovy dopad teto smutne situace se jevi jako temer zanedbatelny, uvazime-li existenci 8-mi procentni “bubliny” ekonomickeho rustu v Cine; tezko predvidat, co se stane, az tato bublina praskne...
12. 01. 2010 | 17:45

Jemnický napsal(a):

Vaněk

Pane Vaňku, můžete mi vysvětlit, k čemu potřebuje skutečně kvalitní sensibil novodurovou trubku s fonendoskopem. Takový opravdový citlivec pocítí trpící bytost i bez berliček špičkového aplikovaného výzkumu v rámci projektu MPO.
Kupříkladu já citím živě, že trpíte jsa ujařmen otázkami o nepochopitelném tajemství bytí vezdejšícho i božího. Ještě bolestněji prožíváte argumentační nouzi oponentů.
Ach ano, "s Vaňkem se raď": pravil mistr Antonín v Rozmarné létě.

Váš personální kartář, astrolog a alchymista,

Jemnický
12. 01. 2010 | 17:57

bigjirka napsal(a):

Tak, profesore, vezmeme-li průnik toho, co Vám nechali, moc prostoru Vám nezbylo. Nerozumíte vědě, náboženství, zahraniční politice ani grantům.. no potěš.. Umíte vůbec jíst příborem?
12. 01. 2010 | 18:31

vaclavhorejsi napsal(a):

vaněk:

„Věříte na to, že Ježíš byl bezpohlavně vzniklý nemanželský syn Vaší verze bohů a popřel biologické zákony svou resuscitací po třídenní klinické smrti nebo ne?“

Rekl jsem prece jasne, ze na takoveto zazraky neverim.
Jeste jednou - to, co se na toto tema pravi v bibli povazuji za mytologii a ucinne literarni prostredky (metafory). V krestanstvi je dulezite neco uplne jineho – ta mytologie a literarni prostredky slouzi k tomu, aby se ty dulezite veci „lepe prodaly“.
Uznavam, ze je to ale dosti kacirsky nazor – nicmene sdili ho (i kdyz o tom radeji moc nemluvi) i nemalo teologu.
Uz jsem zde doporucoval drive napr. jezuitu R.Lenaerse - skvela kniha - http://books.google.cz/book...

Senzibilismus NENI apriori nesmysl, ale pokud ma byt rozumnymi lidmi prijat jako fakt, musi byt jasne a presvedcive dokazan. To se zatim nikdy nestalo.

Andele podle me „existuji“ jako velmi metaforicky, abstraktni pojem („posel“ – za urcitych okolnosti jim pro nekoho muzete byt treba vy, protoze vasim (treba i nevedomym) prostrednictvim si ten nekdo uvedomi neco, co vyznamne ovlivni jeho zivot, dokonce ho treba i zachrani). Podobnym „nehmotnym“ zpusobem existuji treba ruzne matematicke pojmy, nebo veci jako „krasa“, „harmonie“, atd.

Na „trpajzliky se zelenejma usima“ v naprosto zadne variante neverim – verim jen ve „smysluplny rad sveta“. Pro vsechny „prakticke“ ucely jsem naprosty „materialista“.
Nejde o zadne „slovickareni“, ale jak myslite...
Ja jsem se svym nazorem docela spokojen, vy zase se svym, takze je vse bajecne.
********************************************

Frante:

OK, mozna nekdy jeste napisu ten vami pozadovany souhrn („pro chapave lidi“, jak rikate ;-) )...
Nebude to ale nic moc jineho nez co jsem napsal napr. zde: http://blog.aktualne.centru...
Ostatni clanky na toto tema jsou zde:
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...

***********************************************

Jemnický:

Je videt, ze vedach esoterickych jste trochu nedouk – nejnovejsi vyzkumy financovane MPO jasne potvrzuji, ze schopnosti citlivcu jsou novodurovou trubkou vyrazne potencovany.
**************************************

bigjirka:

Jist priborem se ucim, zatim to moc nejde...
..
12. 01. 2010 | 20:16

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

no ještě stále jste nám nezdělil co je v křesťanství to důležité osobně by mě to moc zajímalo, pokud nám nechcete říct např.:

21 Vydá na smrt bratr bratra a otec dítě, povstanou děti proti rodičům a připraví je o život. Matthew 10:21

8 Jestliže tě tvá ruka nebo noha svádí k hříchu, utni ji a odhoď pryč; lépe je pro tebe, vejdeš-li do života zmrzačený nebo chromý, než abys byl s oběma rukama či nohama uvržen do věčného ohně.

9 Jestliže tě tvé oko svádí k hříchu, vyrvi je a odhoď pryč; lépe je pro tebe, vejdeš-li do života jednooký, než abys byl s oběma očima uvržen do ohnivého pekla. Matthew 18:8-9

34 Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. 35 Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; 36 a 'nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina'. Matthew 10:34-36

tohle opravdu nepovažuji za nějakou morálku je to barbarství zbytek bible je stejně špatný
12. 01. 2010 | 20:40

n.o.s napsal(a):

chcete znát křesťanství přečtěte si 1 knihu - Knihu Zjevení to je Omega to je Ježíš Kristus toto je křesťanská láska nic víc.
12. 01. 2010 | 20:50

n.o.s napsal(a):

nerozumím

"Myslím, že takový přístup je v plném souladu s nejzákladnějším principem křesťanství – požadavkem milovat z celého srdce Boha."

jakého boha toho starozákonního tu židovskou bestii?

toho máme milovat? nebo tu nebohou novozákonní fikci jménem Ježíš Kristus

"Jsem přesvědčen, že odstraníme-li různé misinterpretace, pokřiveniny a historické nánosy, je tato elementární víra ve smysluplný řád světa skýtající velkou naději pro budoucnost zcela v souladu se základními principy velkých světových náboženství. Zakladatelské postavy velkých náboženství (pro nás Evropany hlavně Mojžíš, Ježíš (ten ovšem naprosto především), apoštol Pavel)"

nejen že jsou Mojžíš a Ježíš fikce ale nezlobte se profesore takovou nacistickou zrůdu jakou je Mojžíš to nemůže myslet vážně

"Takový způsob bývá vzhledem k ustrojení naší psychiky mnohem účinnější než argumentace přísně racionální; je ovšem velmi náročný na duchovní vyspělost příjemců takového poselství, protože je stejně jako dobré umělecké dílo nejednoznačný, mnohovrstevný, paradoxní a emocionální. Není již vinou těchto náboženských géniů, že jejich často jinotajně prezentované ideje byly jejich některými následovníky často hrubě zkresleny tak, že by je jejich původní tvůrci asi ani nepoznali..."

no takový Mojžíš by si velmi dobře rozuměl s jistým Adolfem Hitlerem oba by byli stejní psychopaté.

tak tento článek neberu
12. 01. 2010 | 21:04

n.o.s napsal(a):

"Takový způsob bývá vzhledem k ustrojení naší psychiky mnohem účinnější než argumentace přísně racionální"

to je ve skutečnosti pravda lidé jsou křesťanstvím tak zblblí že přesně tento přístup generuje všechny ty zrůdy a co je horší vytváří z lidí naprosto nemyslící stroje kteří nekritický akceptují každou lež kterou jim předloží ve školách v novinách v televizi atd.
12. 01. 2010 | 21:17

Vaclav Horejsi napsal(a):

n.o.s:

Aaaa, vitejte, uz jsem si rikal, kdy se objevite :-)

Nerikejte mi, ze OPRAVDU nechapete, co rikam, jak to myslim, co jsou podobenstvi, atd...
Prece je snad jasne, co je dnes chapano jako zakladni Jezisovo poselstvi - laska k bliznimu, oplaceni zla dobrem, atd.
Dnes se prece v kostele v podstate zasadne nectou ty "zle" pasaze ze SZ.

To je prece do velke miry popreni toho starozakonniho Boha.
A vubec nic na tom nemeni ani to, kdyby to byl ve skutecnosti jakysi "Jara Cimrman".
V jistem smyslu verime prece i pohadkam o statecnem Honzovi a zlem draku.

Ano, do toho sveho textu jsem Mojzise davat nemusel... Ale prece jen - desatero...
A krom toho - je to krasny priklad, jak se z neceho problematickeho muze vyrust neco opravdu uctyhodneho (dnesni pojeti krestanstvi).
Jako motyl z chlupate housenky, nebo jako vy (nikoli ovsem Petr Hajek) z australopitheka...

Je docela mozne, ze mate pravdu s tou fiktivnosti lecceho z krestanstvi - mne je to ale uplne jedno, dulezite je, co se z toho nakonec vyvinulo. Pro me je to dokonce tim zajimavejsi a pritazlivejsi.

..
12. 01. 2010 | 21:44

n.o.s napsal(a):

laska k bliznimu

kdo je to bližní víte přeci že bližní je žid eventuálně křesťan to přeci nemá nic společného s respektem k druhému člověku je to identické jako u nacistů ti také hlásali lásku (pokud byl člověk Němec)

dobrá ale proč byl zvolen judaismus resp jedna z jeho herezí (křesťanství) jako základní systém římské říše protože bylo lepší? ano v ovládání populace několikrát jsem to říkal židé žili v theokratické tyranii.

a proč se nečtou ty zlé pasáže? čeká se na dobu až je politicky výhodné číst?

ale dobrá proč někdo adoptoval náboženství které bylo založené na bohu který je psychopat? proč ho popírat protože on byl a je ten pravý tj protože existuje?

Desatero? ale no tak desatero je dílem šílenství již první a druhé přikázání je perverze

Já jsem Pán, tvůj Bůh:Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.Nevezmeš jména Božího nadarmo.

dílem to měli všechny civilizace jako vztah k otci a matce, nezabiješ nesesmilníš nepokradeš

kolikrát je toto porušeno jinak řečeno můžeš zabít znásilnit okrást všechny jen né žida (čtěte Němce)

nevyvinulo se z toho nic křestanství ztratilo moc a tam kde ji má jsou to psychopaté např.: v USA vychovávaní k podpoře Izraele

nesouhlasím, navíc křestanství je postaveno na lži jen katolická církev nemá elementární ponětí o své historii

může prolhaná organizace mluvit o morálce?
12. 01. 2010 | 22:12

n.o.s napsal(a):

pokud ten starozákonní bůh je proč jej popírat, pokud je zdrojem nějakého řádu proč ten řád popírat? historicky vzato byla jediným smyslem proč bylo křesťanství adoptováno

vytvořit z člověka lehce ovladatelnou loutku a naslibovat ji nemožné ale až po smrti (nedokazatelé)

já doufám profesore že se jednou donutíte a přečtete si např nějaké stoiky budete možná velmi překvapen
12. 01. 2010 | 22:17

n.o.s napsal(a):

Vaclav Horejsi

podobenství já vám řeknu co to je protestanství reinterpretovalo bibli a určili co je a co není pravé křesťanství to je podobenství
12. 01. 2010 | 22:33

n.o.s napsal(a):

Pro me je to dokonce tim zajimavejsi a pritazlivejsi.
no tak to je naprosto v pořádku v žádném případě vám vaší víru nechci brát jde mi spíš jak jste kdysi napsal být "ďáblovo advokátem"

nejsem apologeta ani neprovádím proselytismus
12. 01. 2010 | 22:58

Frante napsal(a):

VaclavHorejsi

Ty odkazy co mi posíláte - něco z toho jsem četl už dřív (i jsem se účastnil diskuze). Závěrečné moje stručné shrnutí jsou právě, výše uvedené dva body (které jsem psal 11.01.2010 15:30:54) a divím se, že se k nim nehlásíte. Tak nevím kde dochází k nedorozumění?

Vy toho samozřejmě píšete víc ... např. o shodě bible s kosmologií - ale pokud tvrzení kosmologů ladí s vaši vírou tak o takových tvrzeních nemluvím jako o víře, protože to je součástí i ateizmu - materializmu. To beru za fakt ... Nebo pokud mluvíte o skrytém záměru přírody, o tom já taky nemluvím protože to je spíš věcí pocitu a není to natolik konkrétní abychom se mohli bavit o tom zda je nebo není. atd.
13. 01. 2010 | 00:08

Nula napsal(a):

To n.o.s & Horejsi:

Dva citaty sumarizujici vystizne celkovou situaci (viz nize); jakakoliv dalsi diskuse je naprosto zbytecna...

“Religion subverts science, fosters fanaticism, encourages bigotry against homosexuals and influences society in other negative ways.” (Richard Dawkins in ‘The God Delusion’)

“When one person suffers from a delusion it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion.” (Robert M. Pirsig in ‘Lila: An Inquiry into Morals’)
13. 01. 2010 | 01:04

n.o.s napsal(a):

"Jsem přesvědčen, že daleko důstojnější je představa, že Bůh je prostě to, co způsobilo existenci a co permanentně podmiňuje trvání přírodních zákonů, které jsou tak úžasné a rafinované, že m.j. prostřednictvím zdánlivě náhodných „darwinistických“ procesů nakonec vedou k těm "inteligentním výtvorům". Takový Bůh je cosi jako permanentní všudypřítomná prapodstata našeho světa, která mu dává smysluplný směr (ten ovšem jen nanejvýš tušíme…).."

to je velmi podobné stoicismu takový bůh je Abrahamické tradici zcela cizí.

"Mimochodem, je zvláštní, jak někteří křesťané považují za podstatné věci, které vůbec nemají oporu v Písmu, které jsou cizorodými nánosy z jiných filosofií nebo dodatečnými spekulativními přídavky „církevní tradice“ a které podle mého názoru opravdovou víru v dnešním světě jen diskreditují."

no ale to je přesně vaše chápání křesťanství naprosto nemá vůbec žádnou oporu v písmu je to cizorodý nános z jiných filosofií.

Podívejte se na Akvinského aby ta hrůza byla vůbec akceptovatelná pro intelektuála musel zfalšovat Aristotela resp převzít Averroismus a napasovat jeho NEHYBNÉHO HYBATELE do křesťanství podle vás tím křesťanství ZDISKREDITOVAL

já tomu říkám debarbarizoval

já vám prostě nerozumím
13. 01. 2010 | 01:16

n.o.s napsal(a):

Nula

ne nesouhlasím já bych na profesora tyto citáty nikdy nepoužil myslím že to je chyba Dawkinse příliš generalizuje což může mnohé věřící urazit a dle mého je to špatně.

možná proto že tuším o co profesorovy jde ale myslím že na to jde nešikovně (snad jsem nenapsal něco urážlivého to by mne velmi mrzelo) navíc se domnívám že to není možné.

každopádně v případě fanatiků a klaunů máte naprostou pravdu problém je že lidé které Dawkins právem napadá jeho díla neznají a ani nikdy číst nebudou oni popravdě neznají ani bibli
13. 01. 2010 | 01:28

Nula napsal(a):

To n.o.s:

Samozrejme, pravda o nabozenstvi musi vzdy nevyhnutelne urazit vetsinu vericich, protoze jim vice ci mene zaobalenym zpusobem rikate, ze jsou znacne pomateni blazni. :) Dawkins pouze pravdive a velice vystizne popisuje nesporna fakta. Pokud je cokoli v jeho citatu nepravdive, tak prosim vysvetlete, proc si myslite, ze jsou tato nepopiratelna fakta nepravdiva. :)
13. 01. 2010 | 02:23

n.o.s napsal(a):

Nula

ale ona jsou pravdivá! ale lze to říct i jinak řekl bych že taková tvrzení jsou kontraproduktivní... většinou je to velká legrace ale někdy je to nevhodné.
můžeme jen děkovat že v renesanci a osvícenství měli intelektuálové více taktu než pan Dawkins

křesťanství nebylo nikdy zamítnuto je to smutné ale je to tak, to je velké selhání intelektuálů že jej neodmítli pouze jej postupně debarbarizovali (velmi se hodilo a hodí ke kontrole společnosti)snad se to povede jednou, snad lidstvo dospěje

pro mne je křesťanství taková puberta po velmi úspěšném dětství (pohanství) přišlo křesťanství snad společnost dospěje nelze se vrátit do dětství ale je více než žádoucí dospět z puberty :)
13. 01. 2010 | 02:48

Nula napsal(a):

To n.o.s:

Souhlasim, ze pravda muze byt obcas nevhodna, avsak pochybuji, ze by mohla byt nekdy “kontraproduktivni,” protoze tim vlastne pripoustite, ze nepravda ci lez jsou “produktivni”....a tim se dostavame do situace “vylhane spolecnosti,” kde nas nic pekneho nemuze ocekavat... :)

Mimochodem, jeden z nejpresnejsich a nejelegantnejsich Dawkinsovych popisu ‘Boha’ je: "The God of the Old Testament is arguably the most unpleasant character in all fiction: jealous and proud of it; a petty, unjust, unforgiving control freak; a vindictive, bloodthirsty ethnic cleanser; a misogynistic, homophobic, racist, infanticidal, genocidal, filicidal, pestilential, megalomaniacal, sadomasochistic, capriciously malevolent bully." Jak vystizne! Myslim, ze je prakticky nemozne popsat ‘Boha’ lepe... :)
13. 01. 2010 | 03:55

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
13. 01. 2010 | 06:27

vaclavhorejsi napsal(a):

Nula, n.o.s:

S Dawkinsem ve vetsine veci souhlasim - on prece polemizuje s tim typem fundamentalistickych vericich, ktere i ja povazuji za pomylene.
On to ale prehani a zbytecne antagonizuje i "rozumne" verici, kteri jsou de facto spojenci racionalistu.

..
13. 01. 2010 | 07:32

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

"to je velmi podobné stoicismu takový bůh je Abrahamické tradici zcela cizí."

Ale to je prece uplne jedno - pro moderniho cloveka se z toho vseho klidne mohlo vyvinout neco noveho, resp. castecne stareho v "novem kabate". Dulezite je, co to "moderni krestanstvi" povazuje za esencialni ("smysluplnost sveta a jeho smerovani k necemu lakavemu", soucasti cehoz je SKUTECNA laska k bliznimu, humanismus, moralka).
Je nakonec uplne jedno, odkud to vice ci mene pochazi - tradicni krestanstvi se proste na dlouhy cas stalo "vektorem" nesoucim tyto veci (spolu se spoustou vetese).

Kdyz jsem mluvil o nanosech cizich filosofii, mel jsem na mysli predevsim fantaskni predstavy o posmrtnem zivote, "nebi", atd.

Nektere jine prvky cizi judaisticke tradici jsou naopak z dnesniho hlediska prinosne.

Jsem proste presvedcen, ze je uplne jedno, co z toho, co dnes (nekteri) povazujeme za "moderni krestanstvi", ma jaky puvod, co je "historicka pravda" a co "jen" literarni prostredky, fabulace, atd.
Dulezite je to, co se z toho nakonec vyklubalo.
Na nicem jinem se podle meho nazoru takovy smysluplny filosoficko-eticky system v nasem kulturnim okruhu neda postavit. Alternativou je jen system "urvi co muzes" resp. "trh bez privlastku".

..
13. 01. 2010 | 07:46

Light napsal(a):

Víte, je třeba rozlišovat pojmy jako senzibil a debil, psychotronik a psychopat, léčitel a šarlatán, učitel a přetvářka, financování aplikovaného výzkumu a aplikace výzkumu finančních odlivů.

Všichni volají po spravedlivém systému, všichni chtějí být zdraví a šťastní, ale umíme jít našemu skutečnému štěstí naproti???

Stalo se totiž, že mnoho nemocných a chromých přišlo za jedním člověkem a ptali se ho: "Když všechno znáš a víš, řekni nám, proč musíme tak hrozně trpět? Proč nejsme zdraví jako jiní lidé? Uzdrav nás, abychom byli silní a nemuseli setrvávat v naší bídě. Víme, že máš tu moc, uzdravovat ze všech druhů nemocí, osvobod° nás od Satana a všech jeho velkých utrpení. Slituj se nad námi!"

A člověk svým bratrům a sestrám odpověděl: "Šťastní jste, že hladovíte po Pravdě, neboť vás chci chlebem moudrosti nasytit. Šťastní jste, že klepete, neboť vám chci dveře života otevřít. Šťastní jste vy, kteří chcete setřást moc Satana, neboť vás chci vést do říše andělů naší Matky, kam moc Satana nesahá."

A oni se ptali a s podivením: "Kdo je naše Matka a co jsou její andělé? A kde je jejich říše?"

"Vaše Matka je ve vás a vy jste v ní..."

A protože mnoho lidí nechápe a "vysmívá se podobným pohádkám", je okolo bohužel ještě stále dost záření debility a radioaktivita částic materiálního požitkářství, detekující jen hmotné statky a nic víc, co by mohlo člověka skutečně vyléčit a osvobodit.

Proto se snažme my všichni o usnadnění detekce všech osob za překážkou a pomozme jim tyto překážky překonávat. Pomozme bližním nalézat cestu k pravdě, ke skutečnému životu, ať v jejích očích už není jen falešných šarlatánů a pomatených léčitelů, ale je i schopných lidí, kteří vědí, co chtějí a jsou schopni být nablízku vždy, když je naší vzájemné lidské pomoci potřeba.
13. 01. 2010 | 09:44

Anup1 napsal(a):

http://www.blisty.cz
Když pravda vítězí
13. 01. 2010 | 10:43

magor napsal(a):

Dýně vypily všechnu vodu! Okurky vypily všechnu vodu. Dýně! Né, okurky!!! Už ani nevím, jak se ten večerníček jmenoval, neběžel dlouhá léta.

Řevnivost je jistě prospěšná, jen jí nesmí být moc. Money is always right. Abstraktní pojem, dávno již ničím nekryté papírky a kolik zla nadělají. Musím se pousmát(:-/

Pane Hořejší, nevím jestli jste se díval, ale já viděl nedávno ve zprávách, že pohřešovaná osoba byla nalezena mrtvá policií na základě určení místa senzibilem. Čím to? Že by novinářská kachna?
13. 01. 2010 | 10:54

n.o.s napsal(a):

Nula

nejsme v rozporu já jen preferuji v jistých případech více zdrženlivosti

jinak takový pěkný citát

If you live in America, the chances are good that your next door neighbours believe the following: the Inventor of the laws of physics and Programmer of the DNA code decided to enter the uterus of a Jewish virgin, got himself born, then deliberately had himself tortured and executed because he couldn't think of a better way to forgive the theft of an apple, committed at the instigation of a talking snake. As Creator of the majestically expanding universe, he not only understands relativistic gravity and quantum mechanics but actually designed them. Yet what he really cares about is "sin," abortion, how often you go to church, and whether gay people should marry. Statistically, the chances are that your neighbours believe all that -- and they can vote.
13. 01. 2010 | 11:08

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

základem křesťanství není systém pana Hořejšího a mnohých intelektuálů, základem je Bible a ta obsahuje zcela jiného boha než je ten Váš profesore.

k vaší interpretaci se většina křesťanů nikdy ani nepřiblíží
13. 01. 2010 | 11:18

magor napsal(a):

pro Anup1

páni, to jste četla až do konce? Já zadrhnul někde Fukse nevěříc, kolik lze popsat stran. Nicméně, proklikav se k podstatě, vzpoměl jsem si na Kryla: "aby nám do té demokracie nikdo nekecal".
13. 01. 2010 | 11:21

n.o.s napsal(a):

Nula

já mám například velmi rád Nietzscheho speciálně jeho kniha Genealogie Morálky je excelentní kniha
13. 01. 2010 | 11:27

vaclavhorejsi napsal(a):

magor:

"já viděl nedávno ve zprávách, že pohřešovaná osoba byla nalezena mrtvá policií na základě určení místa senzibilem. Čím to? Že by novinářská kachna?"

Vsadim se, ze ano. Mate nejake podrobnosti? Nebo proste verite vsemu, co je ve zpravach nebo v novinach?
Pokud je ten senzibil opravdovy, prokazatelny senzibil, juiste uspesne ziska tu milionovou premii J.Randiho.
***********************
n.o.s:

"k vaší interpretaci se většina křesťanů nikdy ani nepřiblíží"

Ja pevne doufam, ze ano.
Ale i kdyby ne - to "standardni" krestanstvi i s posetilou virou v zazraky a "super-Rybrcoula" (ale bez upalovani carodejnic apod.) mi nepripada nijak skodlive, spise dosti pozitivni (ve srovnani s absolutnim moralnim relativismem mainstreamoveho atheismu).

..
13. 01. 2010 | 12:14

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

"standardni" krestanstvi je premilenialismus to je křesťanství založené na bibli (kniha zjevení, malá apokalypsa) v okruhu katolictví nelze o standardním křesťanství vůbec mluvit vždy to bylo podřízené interpretaci instituce a jen na ni záleží jestli ovečky budou tolerovat evoluci nebo budou pořádat křížové výpravy, toto já odmítám, první volba je stejně špatná.
13. 01. 2010 | 12:23

Anup1 napsal(a):

magor
Já tam našla věci,kterými jsem tu už loni torpédovala pana Hořejšího.Jako i jemu podobné,i v diskuzích na iDNES,a to jen jednoduchými,českými slovy laika,ke kterým se nedostalo vyjádření.A to ani na opakované otázky...
13. 01. 2010 | 12:25

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

nelze vytvořit racionální křesťanství to prostě nelze buďto jej zfalšuji a nebo je to čiré barbarství,

nezlobte se na mne ale křesťanství je bohem inspirované náboženství tato ideologie je obsažená v bibli a ta je barbarství, máte 2 volby

1 bible ano pak je to barbarství
2 bible ne pak to není křesťanství
13. 01. 2010 | 12:29

magor napsal(a):

ehm, chtěl jsem tím říct, že jsou tyto osoby více či méně úspěšně využívány k těmto účelům. Nevím jestli standardně, samozřejmě. Mnou zmíněná kauza se stala nedávno a nechci být konrétní.
13. 01. 2010 | 12:34

magor napsal(a):

pro Anup1,

třebas proto, že s laiky se přece nemluví:-) Ale o tom píše VB pořád, třebas tady: http://www.multiweb.cz/hawk...
13. 01. 2010 | 12:40

Frante napsal(a):

magor:

"pohřešovaná osoba byla nalezena mrtvá policií na základě určení místa senzibilem"

Ten člověk utekl z nemocnice. Nejdřív ho hledali v nemocničním areálu ale nedbale, pak hledali i jinde. Senzibil údajně řekl: Hledejte ho v nemocničním areálu. Tak se tam koukli znova a tam ho napodruhé našli. Je to podle vás důkaz mimořádných schopností, když by nemocniční areál označila většina obyčejných lidí za první místo k hledání?
13. 01. 2010 | 12:57

magor napsal(a):

Já důkazy hledat nepotřebuji, zmínil jsem se v obecné rovině a rovněž Váš popis z této roviny nijak nevybočuje (byl nalezen u železniční trati snad v blízkosti onoho špitálu).
13. 01. 2010 | 13:08

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

mimochodem víte že James Randi má vážné pochybnosti o existenci Ježíše Krista
13. 01. 2010 | 13:24

Light napsal(a):

to N.o.s:

"Základem křesťanství je Bible"

Omyl - nástroj kompilační manipulace, se jako mravní a ušlechtilý základ společnosti nepočítá, ani kdyby měl na dolarech ustláno:-) Hovořím o cca 300 posledních létech moderní civilizace. Základem křesťanství n.o.si, přeci není ani písmo, ale je to ušlechtilé ryzí a čisté tělo i mysl člověka. Základem křesťanského učení je pozitivní manipulace vlastního světla k "humornějšímu" vzezření nás všech, profesorů a malých šlechticů v nás nevyjímaje. Základem křesťanství je nauka o tom, jak žít v míru s okolními bytostmi. Základem křesťanství se stala i nová tradice, jak chápat dnešní svět a tvorbu jeho dějin. Kdy čas už nejsou pouze peníze, ale je to i náš svět a především naše činy.

Odlétám svým UFO 1310 omrknout Barbadorské terasy, takže jen narychlo letmý pozdrav a podotázka vědeckému mystiku v Hořejší galaxii inkarnace pana profesora.

to Václav Hořejší:

Vážený nadkolego, jak si z nás můžeš tropit "šprým" a tvrdit, že zmrtvýchvstání je možné, ba ještě víc, velebíš vskříšení a pídíš se, jakou metafyzickou silou, přitom popíráš a vysmíváš se reinkarnaci, pak tomu ale vůbec, ale vůbec nerozumíš. "Ráčej prominout pane oberlajtnant za mé comixové sféry, to tu ještě nebylo, ale chceme - li, pak dokážeme nalézt společnou řeč, PROTOŽE JSME ČECHY, ČEŠI A MORAVANÉ a záleží jen na tom, s kým máme tu čest."

Má otázka tedy zní: "Věříte svým činům, které jsou vedeny spravedlivou křesťanskou vizí a věříte na zmrtvýchvstání Václava Hořejšího?

Krásný den i všem nečlenům "globerských spolků"
13. 01. 2010 | 13:52

buldatra napsal(a):

Ježišmarjá, tady čtu, že pan profesor považuje některé věřící za pomýlené. Cituji:

S Dawkinsem ve vetsine veci souhlasim - on prece polemizuje s tim typem fundamentalistickych vericich, ktere i ja povazuji za pomylene. Konec citátu.

To je rána. Vždy jsem si myslel, že křesťan-katolík buď věří, nebo nevěří a to katolickým předepsaným způsobem. Tím se pak odlišuje od jiných verzí, druhů, poddruhů, čeledí a variant křesťanství. O křesťanských sektách nehovoře. Ale on ještě navíc může věřit mylně. Je pomýlený. Karamba!

Jako by mě to cosi připomínalo. Cosi hodně, ale hodně ateistického.
Až komunistického. Něco jako, až se bojím napsat to, pomýlený soudruh, nebo tak něco. Čili podobenství.
Pomýlený soudruh buď:
Za A, dejme tomu, nakonec po určité katarzi přišel k rozumu-odvolal, co odvolal a slíbil, co slíbil a byl znovu přijat v řady rodné strany, anebo
Za B, pomýleným zůstal, tvrdohlavec, následně byl vyobcován, kacířem nazván, poté popotahován, různě vláčen byl a dehonestován, aby se nakonec z posledních sil odplazil do kotelny a tam kul pikle.

Pomýlený věřící/ateista je tedy pomýleností jakýmsi takovým hmatatelným spojovacím článkem mezi filozofií/ideologií přísně idealistickou a přísně materialistickou a současně mezi křesťany a komunisty.
Dnes již tedy konečně vím, proč někteří komanči za totáče chodili do našeho vesnického katolického svatostánku a to nejen v neděli a nejen na pohřby. Byli pomýlení nakvadrát.

Ještě, že jsem nekřesťan.
13. 01. 2010 | 14:23

n.o.s napsal(a):

buldatra

je to docela složité co je tokřesťanství? je Pavlův Krist to samé co Ježíš z evangelií?

je Ježíš synoptických evangelií ten stejný jako Janův?

křesťanství je dle mého soudu zcela synkretické náboženství.

jeho smyslem od počátku nebyla pravda ale proselytismus (zcela identicky jako ostatní náboženství starověku včetně judaismu) za tímto účelem absorbovalo v několika vlnách vše co shledalo výhodným, nejen od dob Konstantina ale od svého vzniku.

Autoři evangelií Ježíše neznali (nikdo z nich) a dodnes nebyl nalezen NIKDO KDO BY JEJ ZNAL

většina článků, knih, seriálů a filmů o jeho životě a o něm jsou BRAK nic víc

z takového NIC nemůžete vytvořit konzistentní systém aniž by jste nemuseli falšovat a interpretovat (a reinterpretovat) to uměle vytvořené (beztak již vylhané)

Pomýlené křesťanství je stejná iluze jako to nepomýlené

Pan Hořejší se snaží vytvořit systém který by byl v souladu s racionální moderní společností

on ale ignoruje jedno autoři křestanství nebyli racionální ani moderní a nešlo jim o nic než o získání věřících (kteří neměli ani ponětí o racionalitě) BYLI TO ZCELA IRACIONÁLNÍ A PRIMITIVNÍ JEDINCI dokonce i na poměry starověku

a poté o kontrolu společnosti NIC VÍC!
13. 01. 2010 | 15:07

buldatra napsal(a):

to n.o.s.:

Já vím, že víte a také vím proč ideologie vznikají a z čeho žijí.
Proto je z celé své duše nemám rád. Mám rád lidi, ne ideologie...

Ono to křesťanství a vlastně celá historie a la křesťanství, zvláštěpak díky jedné nejpočetnější církevní odrůdě (od doby, kdy se křesťané chopili sepisování a tvorby historie) je složitější, než si ledaskdo umí představit.
Vy asi víte, ale ti, co neví by se dost divili.

A divili by se asi také, jak a proč vznikl Islám. Ale dějepis nemáme proto, abychom se divil...

Ale jednou to stejně praskne.
13. 01. 2010 | 15:20

n.o.s napsal(a):

buldatra

nevím jen tuším,

on nikdo neví, tisíciletí církevního monopolu na pravdu a historii ani jinou možnost nedává

i dnes má církev velkou moc styl jakým provádí výzkum své vlastní historie je žalostný, křestané se bojí a mají velmi dobré důvody

já se domnívám že nepraskne ledaže by křesťanství nahradila jiná ideologie (jiná lež)
13. 01. 2010 | 15:48

n.o.s napsal(a):

každá ideologie se musí vypořádat s jedním JAK KONTROLOVAT SPOLEČNOST nikoliv s tím co je pravda mimochodem ta věta je jediná smysluplná věc z nového zákona vyřčená pravděpodobně tím jediným kdo má v celém novém zákon nějakou cenu Pilátem Pontským "Co je pravda" Jan 18:28
13. 01. 2010 | 15:56

n.o.s napsal(a):

oprava

pardon Jan 18:38
13. 01. 2010 | 15:58

buldatra napsal(a):

to n.o.s.:

faktem však zůstává, že naše společnost, tedy taková, jaká je dnes, stojí na základech a ty jsou křesťanské. Je toho součástí i ten kompilát, zvaný bible.
Co naděláte?
Kdyby byly ony základy jakkoliv jiné, byla by společnost jiná, ubírala by se asi jinými serpentinami. Byla by třeba lepší anebo horší. Vycházejme z toho, co máme. A buďme za to rádi.
Neboť, když se tak člověk porozhlédne po světě ideologií, nejsme na tom nejhůř. Dnešní křesťanská ideologie je formy dosti krotké, nenápadné, zdálo by se ochočené, až chvílemi lidské, neboť se v minulosti vybouřila a dnes je dost omezena ve svém rozmachu. Jako by někdo svázal krvavý pařát.
Chápu celkem profesora, který podlehl iluzi, že jeho náboženská ideologie se přetransformuje jednou v něco jiného, moderního, lepšího, přijatelného pro každého. Iluzím se snadno podléhá, proto jsou to iluze.

Místo toho by člověk měl vidět opratě, které když se jednou nějaké ideologii povolí…
Proto bych uvítal pořádné opratě a bič pro Islám, protože tyto dvě pomůcky jsou nezbytně nutné. Každý drezér a krotitel mi dá za pravdu, že bez toho to halt nejde.

A ještě jeden podotek. Buble, zvaná kniha knih, je dle mého názoru velice užitečná a v rukou neschopných užitečná dvojnásob. Je to taková poslední záchrana, když se ovečka pastýře svého táže: „ proč?“, a on neví, nezná odpověď. Pak odvětí: „protože je to psáno v bibli, synu/dcero“.
A co je psáno…Axiom je jeden ze zázraků biblických.
13. 01. 2010 | 16:55

Nula napsal(a):

To n.o.s:

Dekuji za briliantni, stoprocentne pravdivy :))) citat, ktery jsem neznal. Kdo je autorem? Steven Weinberg? I kdyz neamericke spelovani “neighbours” naznacuje Anglicana....Dawkins??? :)

Genealogie Moralky je genialni a nevim, jestli Nietzsche napsal neco lepsiho... :)
13. 01. 2010 | 17:02

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

"faktem však zůstává, že naše společnost, tedy taková, jaká je dnes, stojí na základech a ty jsou křesťanské. Je toho součástí i ten kompilát, zvaný bible.
Co naděláte?
Kdyby byly ony základy jakkoliv jiné, byla by společnost jiná, ubírala by se asi jinými serpentinami. Byla by třeba lepší anebo horší. Vycházejme z toho, co máme. A buďme za to rádi.
Neboť, když se tak člověk porozhlédne po světě ideologií, nejsme na tom nejhůř. Dnešní křesťanská ideologie je formy dosti krotké, nenápadné, zdálo by se ochočené, až chvílemi lidské, neboť se v minulosti vybouřila a dnes je dost omezena ve svém rozmachu."

Vyborne receno - pokousel jsem se rici neco podobneho, ale vy jste to rekl lepe.
Takze nemyslim, ze bych podlehal nejake iluzi - myslim, ze to vidim stejne realisticky jako vy.
Ale musim rici, ze ten pocit "smysluplneho radu sveta" a jeho lakaveho smerovani mam velmi intenzivni. A nemyslim, ze by to bylo neco skodliveho - naopak...

..
13. 01. 2010 | 17:46

buldatra napsal(a):

to n.o.s.:

Vaše otázka zní:
je Pavlův Krist to samé co Ježíš z evangelií?

Řekl bych Klausovsky, že to je špatně položená otázka.
Pavlův Krist je takový, jaký se tomuto chytrému muži hodil do krámu pro účel vzniku a fungování církve. Byla to chytrá volba, že ano. Všechno ostatní je omáčka.
Je to vějička, poutač, středobod, který jest obklopen labužnickou omáčkou ideologie a jejích žreců. K středobodu se duše věřícího upoutá a tělo jest žrecem opečováváno a vytěženo pomocí instrumentů a heblat všelikých, obřadů, řečí a rituálu, nejlépe v prostředí lesklém, pozlaceném, s vysokým stropem, vzbuzujícím posvátnou úctu. Úcta pod střechou církve.
Je příznačné, že mnohé nejznámější a nejskvostnější katedrály, stojí na místě bývalých tzv. pohanských posvátných míst…
13. 01. 2010 | 19:05

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

Rozhodne nemyslim, ze Pavel byl zakladatelem te pozlacene nadhery, obradu a ritualu. To byste mu asi hodne krivdil.
To udelali az dalsi...
Jinak ale mate pravdu ohledne dulezitosti "instrumentů a hejblat všelikých, obřadů, řečí a rituálu, nejlépe v prostředí lesklém, pozlaceném, s vysokým stropem, vzbuzujícím posvátnou úctu." To je zrejme velmi dulezitou soucasti uspesneho nabozenstvi a muze to snadno prehlusit to "skutecne a cenne". Ale take nemusi - muze to byt jen ucinny prostredek, jak to "lip prodat".

..
13. 01. 2010 | 19:14

buldatra napsal(a):

to Václav Hořejší:

pane profesore, ten pocit smysluplného řádu světa a dodávám, v tomto smyslu světa se vším všudy, mám také.
Přesto vidím zdánlivě nepatrný rozdíl mezi námi dvěma v tom, že můj pocit by okamžitě zmizel, kdyby mi nějaká organizace určovala, jak s ním smím a nesmím zacházet, co si o tom mám a nemám myslet. Což Vám, jako katolíkovi zřejmě nevadí.
Proto nepotřebuji žádnou církev a žádné náboženství, anžto ty tuto smysluplnost umenšují.
13. 01. 2010 | 19:33

martiXXX napsal(a):

Dle mého názoru je jakákoliv organizace založená na ideologii nebezpečím..vždy dojde k pokusu o mocenskou manipulaci..a je jedno zda o státy, národy, církve, strany, politické organizace.....Mayové tzv. pohané se zabíjeli ve válkách hodně brutálním způsobem; zajatci byli do jednoho ve jménu pohanských bohů obětováni, bylo jim vytrženo srdce..otrokářství, války , válečná civilizace Sparty, kde se žilo jen pro zabíjení,komunismus byl ateistický..a přitom pozabíjel desítky milionů lidí..jde prostě o to, že organizace uvolní pud lidí po moci a majetku...myslím, že i ten Dawkins tak miluje svou popularitu, tedy něco jako prestiž=moc, tak, že organizace, kterou by třeba založil s nulou a nosem a která by měla k dispozici dostatečnou moc a byla ateisticky zaměřená,.by nakonec byla stejně krutá....vidím osvícenství......gilotina se enzastavila, ateistická osvícenská revoluce začala pojídat vlastní děti...desítky poprav denně.....
13. 01. 2010 | 20:39

n.o.s napsal(a):

Nula

Dawkins přirozeně,

Genealogie dle mého nejlepší jeho dílo
13. 01. 2010 | 20:55

martiXXX napsal(a):

proto si myslím, že je nutný demokratický chaos věr, ideálů, tužeb, nepravd, škodlivých návyků, vědy, náboženství, braku,kýče, vysokého umění, pověr, šarlatánství.....nikdo nikoho nemůže mocensky ve jménu správné ideologie utlačovat...prože tento chaos je dán demokracií a liberalismem...nejmenší možné zlo..alternativou je kolektivistická fašistická, komunistická či nacistické ideologie, která není ale tvůrčí ale brutální ve prospěch své ideologie a nakonec zdegeneruje
13. 01. 2010 | 20:57

Anup1 napsal(a):

V.Hořejší:
Pavel asi opravdu nebyl zakladatelem té pozlacené nádhery,atd....protože řekl,že se má kázat zdarma.1Korint.9:18
To církve v Bibli přehlížejí,stejně tak Ježíšův výrok,který by byl teď také aktuální."...od toho,kdo ti odnímá věci,je nepožaduj zpět".Celé-Lukáš:6:24-30.
Když jsem toto ocitovala kardinálu Vlkovi,pravil,že to prý platí jen pro jednotlivce?!A na to bezplatné kázání mi neodpověděl.
Za toto buďme také rádi?
13. 01. 2010 | 21:13

n.o.s napsal(a):

"faktem však zůstává, že naše společnost, tedy taková, jaká je dnes, stojí na základech a ty jsou křesťanské."

nikoliv nestojí, stojí na základech osvícenství a klasické vzdělanosti to co zůstalo je pouze systém sociální kontroly je dnešní morálka křesťanská domnívám se že není a naštěstí není žije společnost podle desatera resp toho čím je desatero originální? přirozeně že ne.

Co je Pavlova morálka je dnes společnost postavena na Pavlově morálce?
Tím spíše nyní, když jsme byli ospravedlněni prolitím jeho krve, budeme skrze něho zachráněni od Božího hněvu. Římanům 5.9

Proto je Bůh vydává do moci klamu, aby uvěřili lži.
Tak budou odsouzeni všichni, kdo neuvěřili pravdě, ale nalezli zalíbení v nepravosti.

To považujete za základ morálky? tak to zní jako islám


Dnešní křesťanská ideologie je formy dosti krotké

Možná katolická církev která nemá reálně žádnou moc jsou ale protestanti v USA těchto vlastností?, navíc omlouvat zločiny odkazem na minulost (nacisté sice pravda způsobili spoustu špatností ale dnes kdy se vybouřili jsou již krotcí nezní to absurdně?) nebo jen křesťanství má právo na zločiny, mimochodem komunismus ve východním bloku také neprováděl zločiny jako v počátcích ve vši logice je tím ospravedlněn?

Vy Bibli říkáte kniha knih a axiom já ji říkám papírová modla, dle vašeho tvrzení "protože bible hlásá ID je id pravdivé protože neznám nebo nechci hledat nic lepšího?
13. 01. 2010 | 21:19

martiXXX napsal(a):

fascinuje mě jak je nos posedlý křesťanstvím; napadá mě, že musí v toho boha věřit.....jinak to není možné.....přitom je to organizace jako každá jiná........je to prostě společenský fenomén, lidský výtvor.........to jsou lidé.......všechny mocenské organizace jsou stejné....otrokářství taky ve válkách pozabíjelo spousty lidí a krutě....otroků...hmmm...taky to byl lidský výtvor...nebo se něčím křes'tnatství odlišovalo........každá společenská organizace manipuluje s lidmi ve jménu něčeho.........každá slibuje ve jménu moci těch nahoře
13. 01. 2010 | 21:29

n.o.s napsal(a):

buldatra
"Pavlův Krist je takový, jaký se tomuto chytrému muži hodil do krámu pro účel vzniku a fungování církve. Byla to chytrá volba, že ano. Všechno ostatní je omáčka.
Je to vějička, poutač, středobod, který jest obklopen labužnickou omáčkou ideologie a jejích žreců. K středobodu se duše věřícího upoutá a tělo jest žrecem opečováváno a vytěženo pomocí instrumentů a heblat všelikých, obřadů, řečí a rituálu, nejlépe v prostředí lesklém, pozlaceném, s vysokým stropem, vzbuzujícím posvátnou úctu."

a takového člověka chcete? obklopeného cetkami a utápěného v bezobsažných lžích, čekal jsem že vám jde o víc,

pohanské chrámy plnili jinou funkci než křesťanské, křesťané převzali pohanskou baziliku což byly obchodní a společenské prostory nikoliv místa kde kněží vymývaly mozek tisícům.

krom toho kněží byli volení úředníci taková funkce byla velmi nákladná, bylo možné že kněz jednoho náboženství stal se knězem druhého nebo třetího

nehledě na skutečnost, člověk si svou víru své božstvo mohl vybrat byla to jen jeho volba mimo jiné i judaismus nebo křesťanství, v křesťanství naopak jakákoliv volba mimo oficiální byla nebezpečná

Pavlovo křesťanství a křesťanství obecně bylo neúspěšné dokud jeho přijetí nebylo otázkou smrti stejně jako v komunismu nebo nacismu
13. 01. 2010 | 21:49

n.o.s napsal(a):

martiXXX

proto si myslím, že je nutný demokratický chaos věr, ideálů, tužeb, nepravd, škodlivých návyků, vědy, náboženství, braku,kýče, vysokého umění, pověr, šarlatánství.....

tak to byla Říše Římská

alternativou je kolektivistická fašistická, komunistická či nacistické ideologie, která není ale tvůrčí ale brutální ve prospěch své ideologie

v to se proměnila a našla si na to velmi vhodnou pomůcku křesťanství
13. 01. 2010 | 22:03

martiXXX napsal(a):

té demokracie a svobody v pohanství moc nebylo...to je utopie...náboženství bylo všude..a krutovláda v jeho jménu taky....co oběti ve prospěch pohanských bohů, tisíce zajatců krutě umučeni...mayové, Aztékové.......kultura lebek.....náboženství bylo všude....neexistovala civilizace bez náboženství... a neúspěšnost křes'tanství...stačí s epodívat na jeho expanzi......jižní amerika..zcela katolická....Filipíny sto milionů lidí..zcela katolické........daleko spontánější než v Evropě či v USA...pokud to těm lidem bylo vnuceno násilím, tk přeci takové masy lidí nemohou být spontánně katolické
13. 01. 2010 | 22:03

n.o.s napsal(a):

martiXXX

nevím jak Aztékové a májové..
ovšem klasická civilizace byla něco zcela jiného naštěstí nám křestané zanechali mnoho děl pohanských intelektuálů které jsou velmi kritické např.: Tácitus

Krutovláda ve jménu náboženství? např?

křesťanství bylo zcela neúspěšné řekněme za 200 let své existence nezískali více než 2% populace

například ve městě Řím (centru křesťanství) nebylo více než 50 000 křesťanů což je na město z cca 1 milionem marginální

lidé akceptují takovou ideologii v jaké se narodí proto jsou téměř všichni v USA protestanti v Itálii katolíci v ČR ateisté a v Saúdské Arábii muslimové
13. 01. 2010 | 22:15

n.o.s napsal(a):

martiXXX
co oběti ve prospěch pohanských bohů

jaké máte na mysli?

snad né tyto

Jiftách složil Hospodinu slib: "Vydáš-li mi Amónovce opravdu do rukou, ten, kdo mi vyjde naproti z vrat mého domu, až se budu vracet v pokoji od Amónovců, bude patřit Hospodinu a toho obětuji v zápalnou oběť." Nato táhl Jiftách do boje proti Amónovcům a Hospodin mu je vydal do rukou. Připravil jim zdrcující porážku mezi Aróerem a cestou do Minítu a až po Ábel-keramím, totiž dvaceti městům. Tak byli Amónovci před syny Izraele pokořeni. Když přicházel Jiftách do Mispy ke svému domu, hle, vychází mu naproti s bubínky a s tancem jeho dcera. Měl jenom tu jedinou, kromě ní neměl syna ani dceru. Jak ji uviděl, roztrhl své roucho a zvolal: "Ach, má dcero, srazilas mě do prachu, uvrhla jsi mě do zkázy! Zavázal jsem se svými ústy Hospodinu a nemohu to vzít zpět." Ona mu odpověděla: "Můj otče, když ses svými ústy zavázal Hospodinu, učiň se mnou, co jsi vyřkl, za to, co Hospodin pro tebe učinil, abys mohl vykonat pomstu nad svými nepřáteli, nad Amónovci." Požádala pak svého otce: "Nechť je mi dovoleno toto: Ponech mi dva měsíce. Ráda bych odešla do hor a oplakávala se svými družkami své panenství." On jí řekl: "Jdi." Propustil ji na dva měsíce a ona odešla se svými družkami, aby na horách oplakávala své panenství. Po uplynutí dvou měsíců se vrátila k otci a on splnil slib, který o ní učinil. Muže nepoznala. V Izraeli se pak stalo zvykem, Soudců 11:30-39
13. 01. 2010 | 22:23

n.o.s napsal(a):

všimněte si jaké detaily zajímají autory bible (bohem vyvolený národ) jestli ta žena je nebo není pana.
13. 01. 2010 | 22:27

n.o.s napsal(a):

martiXXX

nikdo dodnes neví jestli existovali lidské oběti mimochodem rituální obětování krále možný zvyk z doby matriarchátu (nepotvrzený) je naprosto neoddělitelná součást křesťanství

nebo neznáte INRI? :)
13. 01. 2010 | 22:41

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

No, po pravde receno, ja jsem takovy "katolik na baterky". V predchozich diskusich me tady nekteri pravoverne katolicti diskutujici docela spravne odhalili.
Rozhodne nemam pocit, ze mi cirkev neco urcuje a vnucuje.
Mne se proste libi napr. poslouchat Halikova kazani, libi se mi atmosfera nedelni bohosluzby, libi se mi i to, ze v cirkvi a kostelech citim tu dlouhou dejinnou souvislost a pozoruhodny vyvoj. I s temi hroznymi vecmi...

..
14. 01. 2010 | 07:18

buldatra napsal(a):

to n.o.s.:

napsal jste:
a takového člověka chcete? obklopeného cetkami a utápěného v bezobsažných lžích, čekal jsem že vám jde o víc,

Jenže právě přesně to nechci. Ani náhodou. Jen je mi záhadou, jakou dedukcí jste se k tomuto závěru propracoval. Inu, asi platí, že cesty páně jsou nevyzpytatelné, jak říkají křesťané.
Což neříkám, protože jsem nekřesťan.

Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřil, což je má chyba a budu na sobě muset řádně zapracovat.

Co se týká pohanských posvátných míst ( na kterých dnes stojí některé honosné katedrály), dovoluji si malý podotek, jen tak pro zpestření problematiky.
Tam, kde se nacházely, tomu nebylo náhodou. Byly pečlivě zvoleny. Nejen, že to byla centra, obřadiště, kde se odehrávaly rituály, místa posvátných kamenů, posvátné háje, megalitické stavby a podobně, místa uctívaná a současně místa setkávání. Byla to místa se zvláštní energií. Proto byla „pohanům“ svatá, čehož si ráčili povšimnouti budovatelé nového náboženství a ta místa prostě obsadili. Strategie nově nastupujícího náboženství byla chmurná, stejně jako činy, kterých se na své cestě šíření své ideologie dopouštělo.

Pavlovo křesťanství bojovalo o své místo na slunci za použití všech dostupných prostředků.
Že to byly prostředky krvavé, není žádné tajemství, jen se to v některých kruzích dnes nerado slyší a rozpatlává. Což však neznamená, že bychom to neměli mít neustále na paměti.

to martiXXX:

Můžete tu Vámi uváděnou krutost Mayů, Aztéků a zejména „pohanů“ relevantně doložit? Z jakých zdrojů čerpáte své vědomosti?
14. 01. 2010 | 11:58

buldatra napsal(a):

to Václav Hořejší:

Mne se proste libi napr. poslouchat Halikova kazani, libi se mi atmosfera nedelni bohosluzby, libi se mi i to, ze v cirkvi a kostelech citim tu dlouhou dejinnou souvislost a pozoruhodny vyvoj. I s temi hroznymi vecmi...

To naprosto chápu, lidské věci chápu nesmírně rád, a o to a o nic jiného by asi nemělo v každém náboženství jít. O klid v duši a o dobrý pocit a vůbec.

Já zas miluji atmosféru lesa, tam se cítím jako Vy v kostele a současně chápu pocity našich vzdálených pohanských předků. A jsem rád, že tu posvátnou lesní atmosféru nekazí žádný Halík nějakým bohapustým žvaněním.
Inu, všichni jsme asi jiní a současně v něčem stejní.
14. 01. 2010 | 12:13

n.o.s napsal(a):

buldatra

máte pravdu asi mám dlouhé vedení a špatně jsem si to vyložil nějak jak slyším něco ve smyslu

"stojí na základech a ty jsou křesťanské."

ztrácím soudnost, tedy pardon

s těmi chrámy máte samozřejmě pravdu
14. 01. 2010 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

No ja mam samozrejme velice rad i tu atmosferu lesa, to se nijak nevylucuje...

..
14. 01. 2010 | 14:23

Antarr napsal(a):

Od doby, kdy se člověk na této zemi objevil, hledá pravdu. Doufám, že na tom se všichni shodneme.
Co je pravda? Na této prosté otázce ztroskotalo již mnoho velkých filozofů, neboť zůstává až příliš zjevným faktem, že to, co my lidé pokládáme za "pravdivé", je "pravdivé" pouze z velmi subjektivního zorného úhlu. Naše "přebírání pravdy" je vytvářeno pomocí vlastních zkušeností, domněnek a dosti často také předsudků a zdá se, že nemáme žádné možnosti něco bez těchto "subjektivních brýlí" pozorovat nebo posuzovat.

n.o.s., Nula

Vyzkoušejte si porovnat Vaše „pravdy“ s výše uvedeným. Možná pak pochopíte, že to jsou filozofie dílčí a nemohou být považovány za Pravdu (axiom). Pravda je nezměnitelná, časově věčně stejná, a všimněte si – proto se také o ní nikdy nehlasuje. Nebo jste schopni dát jasnou definici Pravdy? Potom by nebylo o čem diskutovat. Mnohý člověk se ze svatých knih poučí dvakrát. Poprvé, když používá citáty z nich, podruhé, když jejich smysl duchovně pochopí a přijme do svého podvědomí. Všichni jsme na tom stejně. Jsme na cestě hledání Pravdy.

Existují dva způsoby, jak lehce proplouvat životem: - všemu věřit, nebo o všem pochybovat.
Ani při jednom se nemusí přemýšlet.
14. 01. 2010 | 18:01

buldatra napsal(a):

Antare,

jakým způsobem proplouváte životem?
14. 01. 2010 | 20:08

Antarr napsal(a):

buldatra

Nevím, co máte konkrétně na mysli. V širším smyslu jsem to naznačil první větou.
14. 01. 2010 | 20:36

magor napsal(a):

ad buldatra

Oni pohani nebyli žádní pitomci, byli "pitomizováni" ex post těmi dnešními. Nevědět ovšem není žádná ostuda, neboť se nacházíme ve stavu hlubokého zapomění. Ostudou však může být, v tomto stavu vědomí, vynášení kategorických soudů. Naja, psychotronici a vědmy, je tak lehké (od)soudit a tak těžké chápat, zřejmě...
15. 01. 2010 | 12:53

vaclavhorejsi napsal(a):

magor:

Vy tedy navrhujete zacit brat vedmy, psychotroniky, kartarky atd. stejne vazne jako vedce?
Vsechny? Nebo jen pro nejakem prokazani nadprirozenych schopnosti? Jaka budou kriteria?
Napr. kolega "skepticky" zde prohlasil, ze je dobre znamo, ze ptaci letaji proto, zeholotropne dychaji a levituji a tudiz jsou lehci vzduchu.
Zacneme to ucit deti ve skole_

..
15. 01. 2010 | 12:58

magor napsal(a):

Pane Hořejší, kladete dobré otázky. Já se setkal s věcmi, které nelze napasovat do žádné dnešní doktríny. Máme tedy právo tvrdit, že neexistují? Znám jak psychotronika, tak jasnovidce, který Vás během chvíle prokoukne jako sklo. Nakonec, schopnost přijímat informace z nějakých polí má, věřte či ne, každý z nás.

Link od Luby bych rovněž nezesměšňoval, neboť v CCCP se standardně vybírali sloužící vojáci pro jaderné složky dle konjunkce planet při jejich narození.

Myslím, že Vám osobně uniká něco strašně podstatného. Věda je obor, jistě velmi důležitý, který má naprosto ideální podmínky k vyvtáření pravd. Můžeme se zakoukat nějakými sklíčky pod povrch, věci rozpitvat, změřit a následně verifikovat. Ověřitelnost je samozřejmě možná i na úrovních věcí esoterických, ale povětšinou jsou to jen zážitkové, či empirické důkazy.

Jistě uniká mnoho i mně, nakonec jsem to napsal jasně a možná se najde někdo, kdo výčet důkazů doplní.
15. 01. 2010 | 13:39

magor napsal(a):

p.s. tkzv. nadpřirozené schopnosti jsou jen termín. Najděme vhodnější definici a bude po problému. Nikoho přece neudivuje, že někteří jsou skvělí malíři či sportovci, nebo třebas vědci. Proč si nepřipustit tu možnost, že schopnosti lze nalézt i mimo běžné spektrum. Mě to jednoduše připadá fascinující, ta potřeba se neustále omezovat, přeškrtávat možné jen proto, že jsme momentálně něčím (záměrně) omezeni.
15. 01. 2010 | 13:50

buldatra napsal(a):

to Václav Hořejší:

Vy tedy navrhujete zacit brat vedmy, psychotroniky, kartarky atd. stejne vazne jako vedce?

To je dost záludná otázka.
Má-li někdo někoho brát opravdu vážně, musí k tomu mít důvod.
Proto někdo bere smrtelně vážně třeba kartářku, protože od ní dostal správnou odpověď (byť třeba pouhou náhodou, anžto náhoda je blbec a cesty páně jsou nevyzpytatelné, což ví i každý v boha věřící vědec) a k té kartářce šel z toho důvodu, že věda mu s odpovědí (nemocí, problémem)nepomohla, ač se o to léta letoucí snažila. Pak si ten někdo váží i skutečnosti, že je nějaká ta alternativa.

Věda se to dozví a hned má kartářka oheň na střeše.

Pane profesore, já Vás například beru smrtelně vážně, protože si vážím toho, co umíte a děláte na poli zvaném věda. Z toho důvodu před Vámi vždy rád smeknu.

Kartářka se to dozví, ale oheň na střeše se konat nebude. Toho si také vážím.

Stejně upřímně smeknu nad hrobem pátera Ferdy, pana Kožíška, Czeslawa Klimuszka a několika dalších, protože si vážím toho, co dokázali na poli Vámi zvaném pavěda. Takže pavědecky pomohli mnoha lidem.
15. 01. 2010 | 14:27

magor napsal(a):

ad buldatra

hezky napsáno, jen doplním, věřit bezmezně vědcům je rovněž pošetilé. Není to tak dávno, co nás doba přesvědčovala o nezdravosti mléčných tuků a doporučovala margarín. Ještě řípu tygrům a masokostní moučku kravám. Jakoby nestačila artificial vanille flavor(:-(
15. 01. 2010 | 15:29

magor napsal(a):

á kruciš, vanilla.
15. 01. 2010 | 15:33

buldatra napsal(a):

No, "pandemie" prasečí chřipky, spojená s nezbytně nutným očkováním, nás také o ledasčem poučila.
15. 01. 2010 | 16:01

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

O cem nas poucila?
Zaplat panbuh, ze byla mirnejsi nez se puvodne zdalo. ja si ale myslim, ze je rozhodne lepsi byt pripraven radeji na horsi eventualitu nez naopak.
naprosta vetsina z tech, kteri umreli na praseci chripku, by byla na zivu, kdyby byli ockovani...
Takze v cem spociva to pouceni?
Byl byste snad radeji, kdyby to bylo jako v roce 1918? Jednou k tomu stejne dojde, a pokud bude porad nekdo hloupe agitovat proti ockovani, dopadne to podobne jako tenkrat.
Neni snad lepsi nechat se ockovat zbytecne, nez umrit, kdyz ta epidemie opravdu uderi?

..
15. 01. 2010 | 17:42

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

Jeste k te kartarce - takze podle vas zadne sarlatanstvi vlastne neexistuje, vsechno jsou to uctyhodne "alternativy", i kdyz jak uznavate, kartarce to asi vyslo jen nahodou?
Mame rezignovat na racionalitu, prokazovani, zda neco je jen nahoda?
To je prece uplne absurdni?

..
15. 01. 2010 | 17:45

Martin Macháček napsal(a):

Václav Hořejší

Píšete: "to 'standardni' krestanstvi i s posetilou virou v zazraky a 'super-Rybrcoula' (ale bez upalovani carodejnic apod.) mi nepripada nijak skodlive, spise dosti pozitivni (ve srovnani s absolutnim moralnim relativismem mainstreamoveho atheismu). " (13. 1., 12:14)

Morální relativismus, rozumím-li Vám dobře, znamená, že neexistují absolutní, od Boha dané příkazy a zákazy, že si každý může určit svá pravidla a jednat podle nich. A říkáte, že to je něco negativního ve srovnání se standardním křesťanstvím i s jeho pošetilou vírou v zázraky.

Pak, myslím si, nám atheistům poněkud křivdíte. Většina lidí kolem mě jsou atheisté, nebojí se pekla, a přece očividně nezabíjejí a nekradou víc než standardní křesťané. Nemám na to sice statistické výzkumy, ale dovolím si to s velkou dávkou jistoty tvrdit (ostatně Vy na opačné tvrzení taky statistiku nemáte). A "anecdotical evidence" např. z USA mluví v tomto spíš proti Vám: tam je ve srovnání s naším dost atheistickým národem daleko rozšířenější jak "standardní křesťanství", tak i zabíjení člověka člověkem. Morální absolutismus standardního křesťanství tam, zdá se, moc nepomáhá. V čem je tedy křesťanství pozitivní ve srovnání s mainstreamovým atheismem?

Nevěřím, že absolutní morální zásada "nezabiješ" nám byla dána až na hoře Sinai. Místo toho jsem přesvědčen, že ji máme v genech, vyvinula se evolucí, neboť byla skupinovou komparativní výhodou. Tlupy, které v genech měly morální zásadu "nezabiješ", totiž spíš přežily zimu než ty tlupy, které tuto zásadu v genech neměly. A s ostatní morálkou to bude podobné.
16. 01. 2010 | 17:07

vaclavhorejsi napsal(a):

Martin Macháček:

Ani ja neverim, ze nam moralni pravidla (napr. "nezabijes") byla sdelena teprve nejakym nadprirozenym zpusobem, treba na Sinaji. I ja verim, ze vznikla v podstate evoluci (biologickou a kulturni).
Presto jsem presvedcen, ze "opravdovy" verici (ne jen zcela formalni) pachaji mene zlocinu a jsou slusnejsimi lidmi nez ti, kteri jak rikate "si urcuji sva vlastni pravidla" (napr. ze podvadet a krast je OK, kdyz se mi to vyplati).

Naprosto nezpochybnuji, ze vetsina atheistu je slusnych a zhruba stejne moralnich jako je tomu u vericich.
Myslim ale, ze tady hraje roli silny dlouhodoby "imprinting" krestanske moralky.

Myslim, ze by bylo velmi nebezpecne pristoupit na zasadu, ze si "si kazdy muze urcovat sva vlastni pravidla".

..
16. 01. 2010 | 21:29

Martin Macháček napsal(a):

Václav Hořejší:

Opravdových věřících bylo jistě víc ve středověku než dnes. Páchalo se snad tehdy míň zločinů a byli tehdy lidé slušnější? Opravdových věřících je v USA jistě víc než u nás. Páchá se tam míň zločinů a jsou tam lidé slušnější? (Teď se opakuji, omlouvám se.)

Myslím, že Vaše přesvědčení není dostatečně podloženo empirickými důkazy.

Pokud jde o imprinting křesťanské morálky, poukážu například na Japonsko nebo Čínu, kde ten imprinting nebyl asi moc silný. Projevuje se to deficitem jejich morálky? (Úmyslně se vyhýbám kontroverznějším muslimským zemím, i když si myslím, že ani tam nevládne amorální džungle.)

I já si myslím, že by nebylo dobře, kdyby si každý mohl určovat svá vlastní pravidla. Od toho je tu konsensus naší "tlupy" sepsaný například v trestním zákoníku. Ta morálka, kromě toho, že její základy jsou založeny v genech, je totiž otiskem naší kultury, tradice (nikoliv jen - a myslím, že nikoliv převážně - náboženské). Mí rodiče mě vychovávali bez jakéhokoliv odkazu na křesťanství, a přesto mi snad vštípili dostatečný morální základ.

Křesťanství, stejně jako jiná náboženství, je dobré, dokud zůstává soukromým morálním kompasem každého věřícího. Trochu už mám problém s tím, když si věřící přivlastňují monopol na absolutní morálku. To už je totiž malé vykročení směrem k tomu, aby své absolutní pravdy prohlásili za absolutní zákon a nutili ostatním. Něco jako šaría vnucovaná nemuslimům, když to přeženu. Samozřejmě vím, že u Vás to nehrozí ani náhodou. Jen s Vámi nemohu souhlasit v tom nadřazování standardního křesťanství nad mainstreamový atheismus.

Ale že jsme se dostali daleko od financování výzkumu, co?
16. 01. 2010 | 22:03

Martin Macháček napsal(a):

A propos k té křesťanské morálce -
Deuteronomium kap. 20:

"# 10Když přitáhneš k městu, abys proti němu bojoval, nabídneš mu mír.

# 11Jestliže ti odpoví mírem a otevře ti brány, tu všechen lid, který je v něm, podrobíš nuceným pracím a budou ti sloužit.

# 12Jestliže k míru s tebou nesvolí, ale povede s tebou boj, oblehneš je.

# 13Až ti je Hospodin, tvůj Bůh, vydá do rukou, pobiješ v něm ostřím meče všechny osoby mužského pohlaví.

# 14Ale ženy, děti a dobytek i vše, co bude v městě, všechnu kořist z něho si ponecháš jako lup. Budeš užívat kořisti po svých nepřátelích, kterou ti dal Hospodin, tvůj Bůh.

# 15Tak naložíš se všemi městy od tebe velice vzdálenými, která nepatří k městům těchto pronárodů zde.

# 16Ale v městech těchto národů, které ti dává Hospodin, tvůj Bůh, do dědictví, nenecháš naživu naprosto nikoho.

# 17Zničíš je jako klaté, Chetejce, Emorejce, Kenaance, Perizejce, Chivejce a Jebúsejce, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh,

# 18aby vás neučili jednat podle všelijakých svých ohavností, které činili kvůli svým bohům. Prohřešili byste se proti Hospodinu, svému Bohu.

# 19Když budeš dlouhou dobu obléhat nějaké město a v boji se ho zmocníš, nezničíš jeho stromoví a nebudeš je vytínat sekerou. Vždyť z něho můžeš jíst. Nekácej je! Což je strom na poli člověk, abys jej také obléhal?"

Tento citát z posvátné knihy křesťanů snad už ani není legenda, jako třeba chození po vodní hladině, to je přece vštěpování morálních hodnot. Opravdu je nám atheistům to křesťanství tak nadřazené?
16. 01. 2010 | 22:15

Vaclav Horejsi napsal(a):

Martin Macháček:

A nemyslite, ze krestanstvi je neco o dost jineho nez ten (misty skutecne hrozny) Stary zakon?
Opravdu si myslite, ze to, co citujete, je ve shode s Jezisovym ucenim, ze je to neco, co je krestanovi doporucovano v kostele?

Pokud jde o Japonsko a Cinu - i tam je silny historicky imprinting tamnich nabozenstvi (buddhismus, taoismus, konfucianstvi), ktera jsou v tomto ohledu nejmene stejne dobra jako krestanstvi (a totez plati o islamu).

Nahradit moralku trestnim zakonikem mi pripada ponekud nedostatecne (i kdyz mnozi se drzi zasady, ze co neni trestne, je dovolene, takze kdyz se rozhodci nediva, lze hrat rukou)...

Opravdu si nemyslim, ze krestane maji nejaky monopol na moralku, jen myslim, ze vseobecny pocit, ze "mame byt moralni" asi nejspise dava nejaky typ "rozumneho nabozenstvi"...

..
16. 01. 2010 | 22:50

Martin napsal(a):

Tak takové "náboženství", proč ne. Ale nemluvil jste původně o nadřazenosti "standardního křesťanství" nad "mainstreamovým atheismem"?

Jinak, neřekl jsem, že morálka je to, co je napsáno v trestním zákoníku. Tam je jen nejpregnantněji napsáno to "nezabiješ". Řekl jsem, že morálka je otiskem naší kultury, tradice - třeba zlatého fondu světové literatury. (Nevím, jestli "otisk" je to správné slovo - možná spíš "výslednice" ...)

Stále jsem ale přesvědčen, že to náboženství je v ní nejvýš nosičem, ne podstatou - asi jako bylo ve středověku a raném novověku nosičem vědy, protože jen v klášterech měli čas na opisování knih a bádání a jen na církevních školách mohli chudí a nadaní studenti studovat. A v moderní době už většinou ani tím nosičem ne.
16. 01. 2010 | 23:15

n.o.s napsal(a):

Vaclav Horejsi

Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky; nepřišel jsem zrušit, nýbrž naplnit. Mt 5.17

18 Amen, pravím vám,: Dokud nepomine nebe a země, nepomine ani jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane. Kdo by tedy zrušil jediné z těchto nejmenších přikázání a tak učil lidi, bude v království nebeském vyhlášen za nejmenšího; kdo by však zachovával a učil, bude v království nebeském vyhlášen velkým. Mt 5:18-19
Nemluvě raději o knize zjevení

Tu byli rozvázáni ti čtyři andělé, připravení na hodinu, den, měsíc a rok, kdy mají pobít třetinu lidí. A jejich jízdních oddílů bylo dvě stě miliónů - slyšel jsem jejich počet. A ve vidění jsem spatřil koně a na nich jezdce: pancíře měli ohnivé, rudě zářící a žhnoucí sírou; hlavy koňů byly jako hlavy lvů a z jejich tlam šel oheň, dým a síra. 18 Touto trojí pohromou - ohněm, dýmem a sírou ze svých tlam - usmrtili třetinu lidí. Vražedná moc těch koňů je v jejich tlamách a v jejich ocasech; jejich ocasy jsou jako hadi a hlavy těch hadů přinášejí zhoubu. Zjevení 9:15-19

Ano to je křesťanská morálka nic víc
16. 01. 2010 | 23:15

Light napsal(a):

Říkám si, že asi ŽÁDNÝ BŮH ČI HOSPODIN NIKDY NIKOMU NEPŘIKAZUJE, ABY SI NĚKOHO PODROBIL ČI ZABIL. V Bibli chtěně a nedokonale zaměňujeme stvořitele za umělý lidský pud, prvek, který nás ovládá iluzí, že k nám promlouvá Bůh. Jediný, kdo může prostřednictvím psychologie Hospodina navádět bratra, aby pobil muže, je žena opačného pána, vtipně převlečená za bludnou knihu křesťanského belzebubova plánu, jak zmanipulovat médiem příběhu syna nejvyššího, samotné braty pozemšťany.

Až uvidíte Ježíše, jak stojí za branou se zbraní v ruce a pobíjí bratry, protože ho Hospodin o něco takového požádat, řeknete si, hmm, to je tedy pěkný Ježíš - to je tedy ten falešný mesiáš a takových nám není třeba.

Udatný bojovník meče nepotřebuje, bojuje rozumem, moudrostí člověka a ne muže či ženy vládne. Jeho síly a uvědomění mu činy vybojují srdcem nikoli žezlem nebo jablkem nejvyššího vladaře. Protože spravedlivý neposílá dolů syna, aby ostřím meče čistil zemi od plevele, ale zahradníka, který v srdci každého zasadí hospodinovu rajskou bonsai, dobrého stvořitele míru - lidského potomka člověka – uvědomělé plémě matky Země - nás samé:)

Ano otče, jako Tvůj spravedlivý syn to udělám a pobiju všechny osoby mužského pohlaví. Ale začnu nejdříve jako 1. opět sám u sebe a ukřižuji se! To chceš? Takže k čemu dál tento falešný příběh? K čemu víc příběhu o smrti a vzkříšení, když smrt není a vskříšení je tímto jen holý fakt. K čemu alternativ smrti, když alternativa života je věčná:-) K čemu válek, když mír je mnohem vděčnější. K čemu moci z lupů zlata a ovládání, když mnohem hezčí je prostý život ve zdraví a spokojené budoucnosti uvnitř celé živé šťastné rodiny přírody.

Živý, zdravý, šťastný a spokojený člověk - TO JE MOJE ZBRAŇ

to Václav Hořejší:

Stále si stěžujete, jako "pan správce v naší pohádce S ČERTY NEJSOU ŽERTY", jak máte málo peněz. Základní výzkum přece vymyslel Bibli a aplikovaný pak křesťanství. Máte tedy plné právo, už dávno za AV apelovat na církevní organizace, ať se dostane vědě pro Kristovo lidstvo trochu těch divident, desátek a dotací, z vašeho společného produktu, nemám pravdu??? Jděte s tím i do "Dnu D", Tomio je vklidu, přesvědčí Vás:) Proč ty církve vlastně pořád tolik peněz pro Krista pána vybírají, když žádný Ježíš Kristus není, nikdo ho nikdy neviděl, reinkarnace je vědecky dokázaná, že neexistuje, ale NA TAHÁNÍ PENĚZ Z LIDÍ A DĚLÁNÍ Z KOMUNITY VOLY, TO JEŽÍŠ JE A JE TO MOC DOBRÝ JEŽÍŠ CO?:) Radujme se, rádo se stalo příteli, směji se a procházím dál po vodní hladině vašeho dluhu jako váška, protože slovo Bible neváží víc než pírko - ale jeho váha přesto "v pekle" překoná na váze hříchu i slavnou Dorotu Máchalovou. Proto nezapomeňme, že jen slovo dochvilného, čestného a spravedlivého muže, činí s mudrce proroka a z muže lva, krále člověka...
17. 01. 2010 | 00:13

Light napsal(a):

Stačí říct, chcete - li, tedy zachovávám a učím...

SAC 2010 - 2022, tj. z desatera dvanáctero, ať se trošku hneme z místa, 2 000 let pořád to samé, CHTĚLO TO UŽ DŘÍVE TROCHU INOVACE, KREATIVNÍHO DUCHA, COŽPAK NEMŮŽE DO DUCHOVNÍHO ŘÁDU PŘÍRODY, TÍM SPÍŠ V DNEŠNÍ KRIZOVÉ DOBĚ 2K X, PŘINÉST ČLOVĚK NA ZEMI TROCHU VÍC TÉ LIDSKÉ HARMONIE A POROZUMĚNÍ, NO CO TAK NA MĚ HLEDÍTE, Z NEBE JSEM NESPADNUL, PANNĚ JSEM SE NENARODIL, DIVNÉ CO...

Křesťanská přikázání desatera sloužila k ovládání, mé duchovní snaží se sloužit spíše k osvobození. Touto "pouhou duchovní nápovědou" se mohou řídit pro dobro nás všech, všichni universální jinověrci, ateisté, muslimové, budhisté, židé, křesťané i ti, kdož v sobě velebí lásku Kršny.
I. - ČINÍM VŠE CO DĚLÁM S LÁSKOU

II. - LÁSKA JE PRIMÁRNĚ DOBRÁ LÁSKA JE MALÉ ZLO

III. - JSEM BOK PO BOKU I KDYŽ JSEM BIT V NESNÁZÍCH

IV. - NEČINÍM PŘÍTĚŽ SYSTÉMU A ODBOURÁVÁM SVŮJ OKULTNÍ STRACH

V. - V DOBRÉ VÍŘE SLEDUJU KAM VEDOU MOJE KROKY

VI. - NEDOPUSTÍM AŤ SE DRUZÍ SVEDENI NA ZCESTÍ OVLÁDAJÍ A UČÍM SOUČINNOSTI V POZNÁNÍ

VII. - MÁM OČI SRDCE I MYSL OTEVŘENOU

VIII. - VĚŘÍM V OTCE & MATKU SPOLEČNÝCH DOBRÝCH LIDSKÝCH ČINŮ

IX. - SVÉ ČINY PODŘIZUJI POZNÁVÁNÍ POZNÁNÍ A PROHLÉDNUTÍ ILUZÍM

X. - TVOŘÍM A MYSLÍM VE JMÉNU LÁSKY DOBRA MÍRU A JEJICH DĚTÍ

XI. - Nevezmu z darů přítele ani jeho slova a přivítám Kristovství v člověku jenž považuji za správný a dobrý lidský příběh

XII. - NEOŠÁLÍM SEbe ani Piláta PROTOže Jidáš odešel /Neošálím se, "proto" ani Piláta, bože Jidáš odešel/
17. 01. 2010 | 00:58

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

Ano, samozrejme, uvadite paradoxni a "podivne" pasaze z NZ, ktere ale, samozrejme, mohou byt velmi ruzne vykladany. Take k tem vykladum existuje spousta literatury.
Je uplne ocividne, ze bez ohledu na vami citovane pasaze z Matouse Jezis mnohokrat konal v rozporu s tim (porusoval ustanoveni Zakona) a ze krestane nakonec odvrhli i naprosto zakladni veci SZ (obrizka, sobota, veprove...).
Dopredu rikam na vasi ocekavanou namitku, ze "Jezis neexistoval, ze je to dodatecne vytvorena postava", ze je mi to jedno - ze dulezite je, co tato realna nebo imaginarni postava hlasala a jake to ma dnes dusledky - podle me jednoznacne pozitivni.

Je uplne absurdni, kdyz se snazite tvrdit, ze krestanska moralka je zalozena na vyzvach k nejakym bestialitam.
Z tech vselijakych casto i mnohoznacnych a kontroverznich pasazi NZ (i SZ) se dnes v kostele zcela jednoznacne zduraznuji temer vyhradne bezesporu pozitivni veci. Ano, v tomto vyvoji hral velkou roli vliv osvicenskeho humanismu. Dnesni "rozumne nabozenstvi" je jiste jakymsi amalgamem tradicniho krestanstvi s osvicenskym humanismem.
Zaplat panbuh za to...

..
17. 01. 2010 | 08:51

magor napsal(a):

Probůh, přátelé. Pan Hořejší se vám tu snaží vysvětlit rozdíl mezi SZ a Evangeliem. Použil při tom však, dle mého soudu, špatnou interpretaci, neboť co jiného, než Ježíšův (nebo z příběhu plynoucí) relativizmus přispělo k humanismu? Návrat k tradicím je pravým opakem tohoto příběhu, takovéto: co je dané se nepřekračuje a basta. "Lidi" z nás nečiní příkazy, ale až schopnost se vcítit do jiné bytosti stejně, jako pochybnost o nás samotných. A tento motiv je v příběhu Ježíše silně zastoupen. Tak. Čekám zdrcující kritku:-) Na Bibli zrovna machr nejsem.
17. 01. 2010 | 13:23

vaclavhorejsi napsal(a):

magor:

Velmi spravne, paradoxnost a rozpornost NZ je velmi dulezita.

..
17. 01. 2010 | 13:32

martiXXX napsal(a):

To jsou věci může to narušit paradigma v biologii, antropologii....hlavně poslední odstavec..ale i celý článek......

http://www.osel.cz/index.ph...
17. 01. 2010 | 15:57

martiXXX napsal(a):

sorry....tady je odkaz správně

http://www.osel.cz/index.ph...
17. 01. 2010 | 15:59

n.o.s napsal(a):

magor

humanismus který spojujete s Ježíšem (naprosto hloupě) v křesťanství nikdy neexistoval, řecko-římská civilizace jej měla jejich morálka byla nekonečně vznešenější
17. 01. 2010 | 16:06

n.o.s napsal(a):

vaclavhorejsi

Křestané investují nemalé prostředky jak finanční tak intelektuální jak zfalšovat zfalšované jak omluvit svou barbarskou víru tato literatura není nic víc než apologetický brak, navíc dokazující jejich záměry

křesťanství je barbarství lidé kteří jej zvolily (možná dokonce vytvořily) velmi dobře věděli co dělají Ježíš je šablona, jedná se o morbidní kult, jehož kongregace má personální vztah k šabloně.

Kontrola společnosti byla hlavní a jedinou motivací nikoliv humanismus

Ale základ křesťanské morálky je Bible která ony jatka obsahuje, byla to jen jejich volba jak bude bible vypadat, vytvořili si ji přesně ke svým potřebám a záměrům které byli a jsou barbarstvím, dnes se jim to nehodí dokud nepotřebují ospravedlnit války vraždění ID... vy se s tím nemůžete smířit (což chápu)

tvrdíte že NZ je lepší jak SZ pokud se ukáže že je stejný dokonce horší (popisuje budoucí události - jatka vykonané milujícím bohem ve jménu spásy) tvrdíte mnohoznačný výklad
17. 01. 2010 | 16:35

magor napsal(a):

Hloupý jsem, to nepopírám a na vámi uvedenou dobu si nepamatuji, tudíž nemohu posoudit. Snad jen, že morálka je funkce a humanismus stav mysli, pokud má splnovat svůj význam.

Chtěl jsem tím říci, že evropská tradice (sebe)ironie má nějaké kořeny. Jistě, každý totalitarismu se té ironie rád zbavoval, třebas onou vznešeností, mimochodem, to je epické výrazivo, které má se svobodou pramálo společného (vyjma let válečných, samozřejmě). zdravím
17. 01. 2010 | 16:46

vaclavhorejsi napsal(a):

n.o.s:

OK, jsem naprosto zdeptan; jste dokonaly a vasi jedinou chybou je asi pouze nespravne pouzivani shody podmetu s prisudkem:

"lidé kteří jej zvolily (možná dokonce vytvořily)"

;-)

..
17. 01. 2010 | 17:04

magor napsal(a):

ad Hořejší

ale prokrista, chybička se občas vloudí, přece. Nakonec, zamotaná čeština je jen fuk vhodný pro buzeraci žáčků:-)
17. 01. 2010 | 17:13

vaclavhorejsi napsal(a):

magor:

"ale prokrista"

No vidite, jak je to krestanstvi ve vas zakorenene ;-)

..
17. 01. 2010 | 17:26

magor napsal(a):

je tomu tak, think globally, act locally:-)
17. 01. 2010 | 17:40

n.o.s napsal(a):

magor

renesance a humanismus vám nic neříká?

vaclavhorejsi

kritizujete mne velmi oprávněně, děkuji dám si pozor (pokud možno)

rozpor mezi námi, já přistupuji ke křesťanství jako k nábožensko-filosofickému směru vy jako ke své víře.
17. 01. 2010 | 21:28

magor napsal(a):

Ale to se do toho zapleteme. Představa, že existuje nějaký originální nebo autochonní historický interval, je dějepisná báchorka. Vše se prolíná, vynořuje, pohlcuje a především opakuje.

Jistě, křesťanství se stalo na dlouhou dobu ideologií a potřeba ideologizace je stará lidská vášeň, vycházející z nejistoty pozemského údělu. Dál nemám co dodat. Dobrou noc.
17. 01. 2010 | 23:13

n.o.s napsal(a):

magor

"Ale to se do toho zapleteme. Představa, že existuje nějaký originální nebo autochonní historický interval, je dějepisná báchorka. Vše se prolíná, vynořuje, pohlcuje a především opakuje."

mohl by jste to nějak rozvést?
18. 01. 2010 | 06:54

magor napsal(a):

popravdě, snažím se uniknout debatě o datování počátků:-)
18. 01. 2010 | 08:08

buldatra napsal(a):

to Václav Hořejší:

Napsal jste:
- takze podle vas zadne sarlatanstvi vlastne neexistuje…
- Byl byste snad radeji, kdyby to bylo jako v roce 1918? Jednou k tomu stejne dojde,…
- Neni snad lepsi nechat se ockovat zbytecne, nez umrit, kdyz ta epidemie opravdu uderi?...

Nic z toho, co píšete netvrdím. Podle mě šarlatánství EXISTUJE. Vždy existovalo a existovat bude. I kdybychom řvali a ječeli, protože tak to zkrátka je. V pavědě i ve vědě.
Takže děkuji za nahrávku.Totiž, když se tak nad tím prostý vesničan zamyslí, může ho zachvátit například takový nápad:

Celá ta věc s tou pandemií prasečí chřipky a očkováním a panikou a výzkumem a propagandou a očkovacím kšeftem a vůbec, je krásný příklad šarlatánství.Šarlatánství mezinárodní, ba světové, až farmaceutické.
Přičemž šarlatánstvím se to veřejně nenazývá, byla by to blamáž a svezlo by se příliš mnoho důležitých lidí, nabylo to takových poněkud obludných rozměrů. Pakliže na začátku prasečí šarády byl konkrétní jedinec, pak je to megašarlatán.

Ano, šarlatánství existuje.
18. 01. 2010 | 10:55

Kukačka napsal(a):

Nabízím lepší řešení a to zcela zdarma. Na konec trubky připevnit kukátko a moli bychom vědět že nejen někdo je na druhé straně zdi, ale i kdo. Po vymutí kukátka bychom na něj skze trubku mohli i zakukat
23. 01. 2010 | 21:43

Ed Hardy Clothing napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
01. 02. 2010 | 02:36

r4 card napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
02. 02. 2010 | 07:12

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:09

http://www.kw61.com/replica-anonimo-watc napsal(a):

30. 03. 2010 | 07:09

Chanel bags napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here
31. 03. 2010 | 07:55

WatchesRolex napsal(a):

WatchesRolex
02. 04. 2010 | 03:30

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:38

GILMORETrudy napsal(a):

When you're in not good state and have no money to go out from that, you will need to take the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">home loans</a>. Just because it should help you for sure. I get student loan every year and feel great because of it.
05. 04. 2010 | 05:56

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 08:57

Gucci bags napsal(a):

17. 04. 2010 | 09:54

laptop battery napsal(a):

26. 04. 2010 | 15:15

laptop battery napsal(a):

TOSHIBA PA3383U Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.uk-laptopbattery...
TOSHIBA PA3285U-1BRS Battery http://www.uk-laptopbattery...
HP COMPAQ HSTNN-UB02 Battery http://www.uk-laptopbattery...
HP 417066-001 Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2C Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.uk-laptopbattery...
27. 04. 2010 | 08:46

laptop battery napsal(a):

Acer Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Asus Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
27. 04. 2010 | 08:47

6.26 napsal(a):

To buy <b><a href=http://www.789.com/>6.26</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy

<b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy
<b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.
27. 06. 2010 | 11:41

6.26 napsal(a):

6.26 To buy [b][url=http://http://www.789.com/]6.26[/url][/b] online.To buy [b][url=http://http://www.789.com/]ABCD

[/url][/b] online.To buy [b][url=http://http://www.789.com/]ABCD[/url][/b] online.To buy [b]

[url=http://http://www.789.com/]ABCD[/url][/b] online.To buy [b][url=http://http://www.789.com/]ABCD[/url][/b] online.
27. 06. 2010 | 11:42

6.29 napsal(a):

To buy <b><a href=http://www.789.com/>6.29</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.To buy <b><a href=http://www.789.com/>ABC</a></b> online.
29. 06. 2010 | 09:24

abc napsal(a):

Check these two sites out. And if you’re interested in the interview you can listen in the player below.
17. 08. 2010 | 08:38

ABC napsal(a):

To buy 8.24 online.To buy ABC online.To buy ABC online.
25. 08. 2010 | 08:03

abc napsal(a):

To buy 8.25 online.To buy ABC online.To buy ABC online.,.
26. 08. 2010 | 09:35

ABC napsal(a):

To buy 8.26 online.To buy ABC online.To buy ABC online.
27. 08. 2010 | 08:22

freerelax napsal(a):

One particular double sprain on bikini <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">women s swimwear</a> Scarce commentary supplies the most crucial points over swimwear which experts state only a few consumers know. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">speedo swimwear</a> Honest publishing provides 5 fresh stuff of swimwear that no one is speaking about. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">spanx swimwear</a> Why all of them are absolute wrong on bikini and also why you need to read this guide. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">betsey johnson swimwear</a> The actual reason why every thing you find out about bikini is undoubtedly entirely wrong and what you need to learn.
Great new swimwear Book Illustrates The Best Ways To Rule The swimwear World <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">target swimwear</a> Recent questions on swimwear replied and reasons why you should certainly look at each message in this documentation. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">freya swimwear</a> The things that all the others has been doing when contemplating swimwear and moreover those actions you would want to do different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">bra sized swimwear</a> Creative swimwear Book Will show Tips On How To Dominate The swimwear Arena <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">discount swimwear</a> The latest site exposes the low down on the swimwear and therefore the reasons why you should take action right now.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">thong swimwear</a> Unconventional summary presents the run data over swimwear that experts claim just a couple of guys are aware of.
08. 05. 2013 | 18:31

pletchermpy napsal(a):

このためには、新しい効果的なマーケティングツールを作成することができるよ。だから、あなたはそれをどのように行うのですか?一言で言えば: 1 。あなたの記事すべてを収集し、それらの間で共通のテーマを見つける。あなたがオンラインビジネスの所有者を開始するために目的とした記事の数を書いた場合は、これらの記事は、一の電子メールのコースを作ることができます。

<a href=http://www.winelover.jp/essay/ja/chloe3/chloe594.htm>Choleエロイーズ ショルダーバッグ レザー</a>
<a href=http://www.winelover.jp/essay/ja/toryburch2/tory-burch-shop-176.htm>トリーバーチ ハンドバッグ クラッチバッグ</a>
<a href=http://www.saga-si.com/temp/ja/burberry2/burberry-bags-353.htm>バーバリー ショルダーバッグ バッグ ノバチェック 斜めがけ メンズ</a>
<a href=http://www.saga-si.com/temp/ja/toryburch2/tory-burch-shop-238.htm>トリーバーチ グロリア クラッチ Blazer Blue Oceano ショルダーバッグ バッグ かばん スエード レザーマラソン</a>
<a href=http://www.saga-si.com/temp/ja/chloe2/chloe297.htm>クロエ クレディースバッグ サッチェル斜めポシェット ライトブラウン</a>
<a href=http://www.stockbuy44.ru/wp-content/themes/twentytwelve/languages/ja/toryburchmouru01.htm>トリーバーチ</a>
<a href=http://www.saga-si.com/temp/ja/hermes4/hermes-outlet-873.htm>hermes ショルダーバッグ バッグ 肩かけ 斜めがけ レディース</a>
<a href=http://neocor.ru/img/ja/chromehearts45.htm>クロムハーツ ペンダント</a>
<a href=http://www.saga-si.com/temp/ja/hermes3/hermes-outlet-520.htm>エルメス ニューアムステルダム ヴェールオリーブ オーストリッチ</a>
<a href=http://www.winelover.jp/essay/ja/toryburch2/tory-burch-shop-281.htm>トリーバーチ2WAYショルダーバッグ ナツメグブラウン</a>

<a href="http://www.neophrontravel.com/classes/default/japan/chromehearts43.htm">クロムハーツ 財布</a>
<a href="http://www.neophrontravel.com/classes/default/japan/hermesbags82.htm">エルメス 財布</a>
13. 10. 2013 | 13:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy