Bruselské absurdity

11. 04. 2010 | 15:11
Přečteno 11675 krát
Opakovaně jsem ve svých blogových článcích dával najevo, že jsem bezvýhradným eurooptimistou (někteří by řekli „eurohujerem“). Myslím, že směřování EU k hlubší integraci, k vytvoření nějaké Evropské federace nebo konfederace, je proces žádoucí a téměř nevyhnutelný.


Tím více mi vadí, že EU provádí někdy opravdové hlouposti.
To se bohužel děje i v oblasti vědy a výzkumu.

Evropská komise rozděluje v této oblasti opravdu hodně peněz – v největším současném programu, tzv. 7. rámcovém programu rozděluje na různé výzkumné projekty (většinou zaměřené více či méně na aplikovaný výzkum a vývoj) pro léta 2007-2013 celkem přes 50 miliard euro.

Problém je v tom, že bruselští administrátoři výzkumných programů milují konsorcia mnoha laboratoří, ve kterých musí být pokud možno zastoupeny všechny končiny Evropy.
Vědecký organizátor takového obřího, do značné míry umělého, kolaborativního projektu často úpěnlivě shání ještě „někoho z východu nebo jihu“, aby projekt nebyl při hodnocení penalizován za to, že nemá dostatečně výraznou „evropskou dimenzi“.

Dalším problémem je skutečně úděsná byrokracie spojená s těmito projekty. Bruselští úředníci jsou přesvědčeni, že je potřeba v projektu všechno co nejpodrobněji naplánovat a průběžně „plnění plánu“ podrobně kontrolovat, aby snad výzkumníci ty peníze nepoužili nějakým neplánovaným způsobem.

Pamatuji se na úplně jiné počátky „bruselských programů“ – v roce 1992 dostala naše laboratoř peníze z prvního takového programu zvaného PECO. Projektu se tehdy kromě naší laboratoře účastnila ještě jedna maďarská a jedna holandská laboratoř (ta byla garantem celého projektu). Pravidla byla tenkrát sympaticky velkorysá, byrokracie minimální.

K prudkému zhoršení a obludnému nárůstu byrokracie došlo koncem 90. let poté, co tehdejší komisařka pro výzkum Edith Cressonová v podstatě zneužila unijní peníze na podporu pseudoprojektu svého zubaře, který za 85 tis. liber zplodil bezcennou čtyřiadvacetistránkovou studii o HIV a AIDS (podobný případ jako nedávno u nás s poslancem Wolfem, nebo s šarlatány financovanými MPO.). Úředníci pak v obavě, aby nedocházelo ke zneužívání veřejných peněz, enormně posílili byrokratický dohled tak, že pro správné napsání návrhu projektu zahrnujícího často i desítky spolupracujících (mnohdy jen hodně formálně...) evropských týmů je potřeba angažovat specializovanou konzultantskou firmu specializovanou na „problematiku čerpání bruselských peněz“. Ta pak spotřebuje až 10-20% celkové částky přidělené projektu. Zdá se, že právě toto je silným motivem toho, proč mají v Bruselu rádi tyhle šíleně byrokratické projekty – je z nich totiž velmi dobře živa armáda dalších úředníků (těm, kdo budou v diskusi horlit proti "socialistickému" Bruselu, bych chtěl připomenout, že v této záležitosti nevidím naprosto žádný rozdíl mezi pravicovými a levicovými evropskými politiky).

Vědci se proti takovým nesmyslům už dvakrát bránili peticemi, ale zatím bez velkého úspěchu... Ty protestní akce totiž nejsou příliš intenzivní - badatelé celkem pragmaticky usoudili, že se těm byrokratickým nesmyslům raději poslušně podřídí, jen aby peníze dostali.
Smutné je, že tyhle bruselské praktiky stále více pronikají i k nám a grantové agentury se při utahování byrokratických šroubů ohánějí bruselským vzorem...

Evropští i čeští administrátoři výzkumných programů by udělali dobře, kdyby si vzali příklad ze soukromých mezinárodní organizací poskytující výzkumné granty (třeba nadace Wellcome Trust nebo Howard Hughes Medical Institute). S oběma má velmi dobrou zkušenost i řada českých výzkumných týmů – tyto grantové soutěže a administrace úspěšných projektů jsou velmi jednoduché a efektivní. Jediným kritériem tam totiž je kvalita navrhovatelů a jejich projektů, nikoli předepsané geografické či genderové aspekty.

Myslím, že bujení podobných byrokratických nesmyslů v Bruselu (dalším příkladem je „boloňská výzva“, která vede k degradaci úrovně evropských univerzit) je hlavně důsledkem pasivity evropských občanů. Pokud je budeme nadále pasivně přijímat, bude to jen stále horší a horší...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

soudruhu hořejší,
a co s tím po schválení LS jako chcete dělat??? vystoupit z EU?? najděte si na netu čílo na hlavní nádraží a můžete si tam stěžovat.
11. 04. 2010 | 15:18

vaclavhorejsi napsal(a):

hoven:

Mozna by bylo dobre, abyste pri komunikaci mimo vasi zakladni organizaci KSCM nepouzival osloveni "soudruhu" - ale chapu, zvyk je zelezna kosile...

..
11. 04. 2010 | 15:23

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
už jste ve věci "šarlatánů financovaných MNO" podal trestní oznámení?
Už jste projevil svou občanskou angažovanost/statečnost, nebo to za Vás má udělat někdo jiný?

O zhoubnosti a bujení byrokracie se dočteme v každé příručce správného managementu.
Radilů je hodně. Schopných lidí málo.
11. 04. 2010 | 15:27

T.S. napsal(a):

Lubo, diskuse u šlechtice pokračuje.
11. 04. 2010 | 15:32

hoven napsal(a):

vaclav horejsi,
mě to k vám tak nějak pasuje. co se týká byrokracie EU, bude ještě hůř a já si myslim, že všichni byli dostatečně varováni. takže prosím nezačínejte vřískat jako sveho času kampeličkáři, kteří dali všechny svoje úspory na slib zhodnocení 30% ročně , (samozřejmě o ty peníze přišli ),a pak před úřadem vlády s tranparentama vříkali MY JSME MYSLELI, ŽE TO BUDE JINAK.
11. 04. 2010 | 15:32

Olga napsal(a):

Já vidím problém v tom, že se lidem málo věří.
11. 04. 2010 | 15:33

Mirešek napsal(a):

Každý úřednický osel má hýkat tak jak mu daňový poplatník zavelí - a ne opačně ! Dokud nebude zavedena PLNÁ deemokracie,tak se to nezmění ! O všech podstatných věcech má rozhodovat většina ! 50.001% hlasů má prostě pravdu .. a těčka ! Křivacký ouřady bez mandátu si vychutnávám každý den - a mám jich plné zuby !
11. 04. 2010 | 15:34

Miloslav Krystufek napsal(a):

Dobry den pane Horejsi,
jakakoliv prace/aktivita co dela kdokoliv ma urciteho "kupce". Vy pracujete pro nekoho a "on" to kupuje. Ja pracuji pro nejakou dilnu a muj sef (potazmo pak zakaznik) "kupuje" muj obrobek, rekneme... I administrator v Bruselu prodava svemu zamestnavali (EK) svou "cinnost". V tom principialne neni problem. Problem je v tom, ze "normalni" evropan nemu ani "sajnu" co vlastne znamena "vygenerovavani" takovychto "calls" a "spotrebovavani" penez na realizaci projektu.
11. 04. 2010 | 15:37

stále rebel napsal(a):

Pokud máte problém s čerpáním evropských fondů obraťte se na odborníky.

3P Consulting, s.r.o.
Společníci:
Ing. Zbyněk Frolík, r.č. 531226/344Slaný, U Hvězdárny 143, PSČ 274 01 Obchodní podíl: 51%
http://www.3pconsulting.cz/...

PS: Nejde o reklamu, spíše naopak.
11. 04. 2010 | 15:51

Skogen napsal(a):

hoven, říká se na lampárnu. Ale mají recht, být v té Unii místo Barrosa tehdy já, to by Češi s Klausem i s Entropou mazali zpátky na Říp jako namydlení.
11. 04. 2010 | 15:57

PatientO.T. napsal(a):

2 vaclavhorejsi:

Vždyť máte v Bruselu spoustu přátel. Takový Jiří Havel se tam evidentně nudí (počítá papoušky, vede protifašistický odboj a sepisuje vtipy, jak patrno z jeho blogu). Myslím, že má daleko větší možnosti ke změně statutu quo než "evropští občané". Obraťte se na něho, jistě jste ho volil...
:-)
11. 04. 2010 | 16:01

mirekP napsal(a):

S článkem souhlasím, navíc, když si uvědomím, že se takto "šikovně" rozdělují vlastně od nás vybrané daně, tak to rozhodně nepotěší.

Ale nějak nechápu Váš postesk na konci - jaká pasivita evropských občanů? Copak tady je možno se nějak projevit, kromě planého řečnění? Copak mi můžeme svou volbou ovlivnit složení evropských byrokratických struktur? Copak zde existuje možnost referenda? Při vyběhnutí do ulic hrozí pouze pokropení vodou a možná i něčím horším.

Podle mě, teď nezbývá než počkat, až se celé to EU divadlo samo ekonomicky zhroutí, a to bude bohužel ještě nějaké desetiletí trvat.

Jsem euroskeptik.
11. 04. 2010 | 16:16

vaclavhorejsi napsal(a):

mirekP:

"Copak mi můžeme svou volbou ovlivnit složení evropských byrokratických struktur?"

Volime EP, nevyuzivame moznost tlacit na poslance.

"Copak zde existuje možnost referenda?"

Doufam, ze bude!

"Při vyběhnutí do ulic hrozí pouze pokropení vodou a možná i něčím horším."

No to snad ne - viz treba uspech poulicnich akci hnuti "Veda zije!"

..
11. 04. 2010 | 16:30

vlk napsal(a):

Pane profesore,

když jste to psal, řekl bych, že jste hrubě opomenul fakt, kdo , že budou příjemci Vašeho blogu.

Maniakálním demagogům úrpstě nelze nic vysvětlovat . Brusel je synonimum pro sedmé peklo Eu jest ďáblem pur!

a hovnové pak maj pré.

Nicméně je zajímavé, že jim totéž nevadí v českém prostředí..

Rozdíl mezi bruselskou a česku byrokracií nebud e v její velikosti , ale v jejím účelu. EU okamžitě reagvala na Cressonovou a její případ za pár tisíc zpřísněním pravidel, ABY SE POKUD MOŽNO NEKRADLO, kdežto u nás s e stavíobdobné struktury z přesně opačného důvodu.
Nejsem nijak verzírován ve vašem prostředí, ale myslím,že požadavek Bruselu na co největší multilaterálnost věddeckých projektů m dvojí logický důvd:
1- čím více středisek z různých zemí zapojeno, tím rychleji by mělo dojít k přenosu současných poznatků a jejich vzájemnému sdílení
2- čím víc e různých skupin propojeno z různých zemí, tím hůře by peníze měly být zneužitelné.

Jestli tato basic filosofie funguje, netuším.

Jenže nikoho v Bruselu, na rozdíl od našich špičkových politiků, zatím nenapadlo , aby prostředky na vědu zesoukromničil. Tak jak s eo to pokusila Topolánkova vláda....

Skogene
gratulace - brilantní replika!
11. 04. 2010 | 16:37

bigjirka napsal(a):

Ano, nápravná opatření. Někdo šlápl na schodech na hovno, vykopeme schody. No, pane profesore, konečně přicházíte na to, že to evropské lejno doopravdy nevoní. Zakázat guláš, křivý banány, syrečky, zlikvidovat české zemědělství, to by jim šlo.
11. 04. 2010 | 16:54

bigjirka napsal(a):

vlku, Kurt Vonnegut Jr.: V nesmyslu je síla. + profesor Parkinson. To je basic underlying philosophy. Wake up, beast!
11. 04. 2010 | 16:56

kormoran napsal(a):

Vedy je zapotrebi,ale kdyby Newton lezel nekde jinde a nepadla mu na nos hruska a neupozornila ho na pritazlivost zemskou, tak by ta pritazlivost byla dal.
On by ji neobjevil, objevil by ji nekdo jiny , drive , nebo pozdeji.
Ale kdyby Shakespeare nenapsal Hamleta, tak nikdy nebyl. Kdyby velci umelci neudelali sva dila, tak jsme o to chudsi, protoze umeni je komunikace)))
11. 04. 2010 | 17:15

vlk napsal(a):

Jíro
žijeme ve svobodném světě. Na světě je pořád dost míst, kd e je guláš povolený, banány tam maj rovné, syrečky nikdo nezakázal.
11. 04. 2010 | 17:17

Petr z Tábora napsal(a):

Větší byrokracie znamená větší přerozdělování a větší možnosti korupce a neefektivity.Jistě víte, že se to netýká jen výzkumu. Větší přerozdělování sebou přináší levice a v tom se názorově lišíme, protože Vy si myslíte, že byrokracie roste i díky pravici -asi to bude tím, koho do té pravice počítáme. Doufám, že u nás ne ODS nebo lidovce.
Všude na světě byrokracie plodí další byrokracii a tak rostou celkové náklady. Byrokratická EU se stává méně konkurenceschopná.My si zatím žijeme blaze díky píli a moudrosti předků, ale chudáci naše děti. Děláme vše pro to, abychom jim předali Evropu zadluženou a neschopnou konkurence.
11. 04. 2010 | 17:18

jarpor napsal(a):

"Pane profesore,

když jste to psal, řekl bych, že jste hrubě opomenul fakt, kdo , že budou příjemci Vašeho blogu."

Takže není důležité, co je obsahem, nýbrž kdo to bude číst...
tak jste to myslel, Vážený Vlku ?

No, tedy k obsahu... pan profesor konečně dospěl k tomu, o čem realisté stran takové intregrace EU, jak je "eurohujery" realizována, dospěli a varovali již dávno...

Bez ohledu na to, kde se víc krade, milý Vlku, a bez ohledu na to, kdo poznání páně profesora čte...

Hezký den
11. 04. 2010 | 17:29

RA napsal(a):

svoje stížnosti můžete pane Hořejší zaslat na lampárnu na Hlavním nádraží. To je asi tak vše, co můžete udělat. Říká se tomu deficit demokracie EU.
11. 04. 2010 | 17:46

J.H. napsal(a):

Nevím jak se dívat na stesky pana profesora, není mi známo jak se vědecké projekty tvoří, ale pokud se týkalo stavebních nebo konstrukčních projektů, byla běžná částka 10% z ceny plánovaného díla. Samozřejmě, že projekt musel být vypracován do podrobností tak, aby se podle něho mohly zahájit práce, provádět je a dokončit.

Co se týká pasivity evropských občanů, ta je v tomto případě asi přirozená. Zde by měla nastoupit spíš aktivita evropské vědecké obce. Angažovat se může každý především v tom, čemu rozumí.
11. 04. 2010 | 17:57

Bene napsal(a):

Budou-li eurooptimisté poraženi, potom eurorealisté nesmí projevit sentimentalitu. Paroubek dnes říkal příšerné věci. Chtěli jsme státní maturity. Dnes už je nechceme. Kvůli socanským postojům Česko přišlo o miliony za náklady na projekt. Hořejší hlásal roky eurohujerství. Nyní chce eurorealitu. Nechť si posype hlavu popelem.
11. 04. 2010 | 18:01

vaclavhorejsi napsal(a):

bigjirka:

"Zakázat guláš, křivý banány, syrečky, zlikvidovat české zemědělství, to by jim šlo."

????
Tady je zakazany gulas a syrecky??
Ani u bananu nepozoruji zadnou zmenu oproti dobe pred EU.
Jedu-li ceskou krajinou, vidim jako driv vsechna pole obdelavana...
Kde je likvidace?

..
11. 04. 2010 | 18:03

vaclavhorejsi napsal(a):

J.H.:

"Zde by měla nastoupit spíš aktivita evropské vědecké obce. Angažovat se může každý především v tom, čemu rozumí."

Svata pravda - povazujte tento clanek za soucast toho angazovani.

..
11. 04. 2010 | 18:05

bigjirka napsal(a):

Když Vám pane profesore nic nevadí, tak je to OK. Já rozuměl, že Vám vadí.
11. 04. 2010 | 18:32

bigjirka napsal(a):

stáda krav se nevybíjela, cukr nám nesebrali. V hospodách je k mání guláš od včerejška. Pravda, směrnici o krychlových rajčatech nějak odpískali.
11. 04. 2010 | 18:34

jarpor napsal(a):

No, je vidět, že pan profesor opravdu žije asi někde jinde, nebo nevnímá realitu života podle Bruselu...

Nejsem si jist, zda onu konzumaci guláše do určité doby od jeho uvaření (po zchladnutí nelze toto jídlo nabízet ke konzumaci = vyhodit ) "vymysleli" úředníci naši či bruselští...
ale to, že bruselští zakázali prodej zakřivených okurek a banánů ( zákaz obchodu s nestandartním zbožím),
že se díky nim "bojovalo" o názvy potravin - syrečky, rum a další nevyjímaje...
tím jsem si jist... a zažili to všichni v této zemi, kteří nežijí v "oblacích vědy".

Jo, Vy "nepozorujete"... Hmm, chápu.
Ve vědě už bruselské nesmysly pozorujete... třeba dojde i na ty ostatní...

Že dnes už přece jen došli k tomu, že "porodili myš", a nasmysly zrušili...to je jiná písnička... .
Nic sice neukradli, ale mají nárok za "takovou práci" vůbec na platy ?

Vlku,
"Na světě je pořád dost míst, kd e je guláš povolený, banány tam maj rovné, syrečky nikdo nezakázal."
Něco mi to připomíná... Kdo Vám dal právo vyhánět Jirku z této země ??

Hezký podvečer
11. 04. 2010 | 18:35

kormoran napsal(a):

11. 04. 2010 | 19:03

Petr Havelka napsal(a):

Plíživá institualizace EU pokračuje.

Modré límečky si avatarizují Brusel, bájný Eden je pro ně na dosah.

Obyvatelstvo evropského poloostrova úpí pod jařmem bruselské gigantopole a domestikovaní europoslanci úslužně zvedají pacičky s mlhovinou štědré europenze před očima.

Zrušme schody, všude bude nakloněná rovina a eurovýtahy podle nejnověji sjednocených euronorem.

Nejprve se musíme sjednotit eurobyrokraticky a potom taknějaklidsky.

Není důležitější věci v Evropě než nejnovější eurooběžník.

Zvykejme si, skloňme hlavy a přidejme v práci. Pracujme intenzivněji, čím více budeme pracovat tím volnější pracovní tempo bude v Bruseli pokud se ovšem zaství množení euroouředníků, o čemž silně pochybuji.

Příjde den, kdy obyvatelstvo Evropy nasedne do automobilů, vyzbrojeno křovinořezy, motorovými pilami a postřikovači vyhovujícím nejnovějšícm euronormám a jako novodobí husité potáhne do Bruseli plenit.
11. 04. 2010 | 19:06

Karako napsal(a):

Pan Horejsi ma v ladascem pravdu. Na druhou stranu, proc nezacit se zlepsovanim toku penez na ceske strane, zrovna ted probiha soutezni lhuta GACru.
1) v CR je veliky problem, ze penize pridelene na dany rok se musi utratit do konce kazdeho roku (coz take casto muze znamenat konec rijna). Co se neutrati, ma se vratit. Diky tomuto hloupemu pravidlu se rocne vyhodi tak 10-15% provoznich penez do kanalu; koncem roku nastavaji 'orgie' utraceni typu 'hlavne ty penize rychle utratit, at se nemusi vracet'. S tim je spojeno utraceni u firem typu:'hlavne rychle fakturu', zbozi muze prijit pozdeji', ci utraceni naslepo na veci ktere nejsou urgetne potreba. Kdyby ty penize sly snadno prevest do dalsiho roku, mohli by se pak utratit smysluplneji. V Nemecku je rozpocet grantu dan na tri roky, penize mezi roky se mohou snadno prevadet a utratit se musi az pul roku PO skonceni projektu. Ze pak je vetsi hospodarnost vyuziti penez je jasne.
2) striktni deleni investicnich a neinvesticnch penez. Pokud mam nejake investicni penize a potrebuji koupit drazsi zarizeni nez kolik mam momentalne penez, nemohu prevest neinvesticni penize na investicni. Resi se to 'rozepsanim', tzn. ze firma vykaze, ze dane zarizeni dodala za mensi obnost penez, a k tomu se od firmy dokoupi nejake neinvesticni drobnosti, cimz se vysledna cena dorovna. A nebo naopak, kupuji lacinejsi zarizeni, a za prebytek penez jeste neco dokoupim od dane firmy, vykazovano jako jedno zarizeni. Opet, jedna o casty jev, i primo firma se nabizi: 'pokud budete potrebovat, ja Vam to rozepisi..'. A pak maji mit vedci na vedu cas, kdyz travi cas temito tanci. Neni vzdy potreba vice penez, casto staci mit penize flexibilnejsi, a muze se usetrit hodne prace, a clovek se nemusi pohybovat na hrane legality.
11. 04. 2010 | 19:24

hoven napsal(a):

eurosoudruzi,
vysvětlete mi, jak chtete na evropské urovni cokoliv změnit. protože jestli ste to zatim nezaregistrovali, tak česka republika má v asi 750 členem EP 24 poslanců. evropská rada po přijetí LS hlasuje většinou, nikoliv jednomyslně, takže i to poslední minimum (právo veta), jak mohla čr cokoliv ovlivnit jsme ztratili. takže mě by to fakt zajímalo, jak si představujete, že VY něco změníte nebo ovlivníte. at se zasměju.
11. 04. 2010 | 19:25

Bill napsal(a):

Hoven, vaše otázka se dá jistě obrátit a zeptat se, jak bychom mohli změnit nebo aspoň ovlivnit cokoliv, co se upeče v Berlíně, Paříži či v Londýně , kdyby EU nebyla. ČR má deset miliónu lidí a prostřednictvím Eu má jistě větší vliv, než kdyby stála mimo. Asi jste si nevšiml, ale v EU je snaha najít kompromis a postupovat ve shodě. Což je taky důvod, proč je tak "neakceschopná" . Co si Čr vyboxuje, to bude mít.

Váš EuroHujer a soudruh Bill
11. 04. 2010 | 20:20

pařez napsal(a):

"....nevidím naprosto žádný rozdíl mezi pravicovými a levicovými evropskými politiky..." (pro upřesnění politiky ve strukturách EU).
Já také nevidím žádný rozdíl, protože v principu jde o naše staré, známé bolševiky.
Komunista je vždy bolševikem, bolševik nemusí být vždy komunistou. Viz některé naše "pravicové" politiky
11. 04. 2010 | 20:40

97 napsal(a):

pane hoven,
moje město má jednoho poslance českého parlamentu, který po volbách už ani poslancem nebude - myslíte, že proto mohu změnit méně než třeba člověk z Brna s nějakou desítkou poslanců? Mohu toho změnit naprosto stejně - málo v obou případech.

Člověk z ČR má v EU větší zastoupení než např. průměrný Němec (a menší než Malťan).
11. 04. 2010 | 21:03

jogín napsal(a):

U nás ovšem provádí GAČR ještě větší šílenosti. Takže místo odměn musí všichní plánovat mzdové výdaje, čímž náklady na grant stouply zhruba na dvojnásobek. Zkuste si naplánovat grant za 0.2 úvazku, abyste ho udržel v rozumné výši! Na takové pracovní zatížení nikdo nedá ani floka. A už loni dostalo grant tak malé množství uchazečů, že by se GAČR měl přejmenovat na Grantovou Loterii. Čas na vyplnění všech možných výkazů v přihlášce taky stoupnul na dvojnásobek.
11. 04. 2010 | 21:15

hovorka11 napsal(a):

Ten článek se mě líbí. Tam, kde je nesmyslná byrokracie v členských státech EU, tak tam se nedá předpokládat, že své myšlení a praktiky nepřenesou do Bruselu.
Kdyby se tam přenesli praktiky od nás, tak by tam byl skutečný bordel a daleko větší, než je teď. Je nesmysl bojovat proti integraci neadresným plácáním a stavěním se do role disidenta (jak to dělal s oblibou Václav Klaus), ale jde o trvalé prosazování zeštíhlení a zlepšení funkce zbytnělé byrokracie. O to ale asi u nás nejde. V EU není potřeba tlachalů jako je Klaus, ale lidí, kteří pracují a něco umí, jako je např. premier Fischer, který by mohl lépe zastoupit i prezidentskou funkci svým pragmatickým jednáním.
Členství v eurozóně nám nesmírně ekonomicky pomohlo a nebýt té gigantické korupce...
11. 04. 2010 | 21:17

Skogen napsal(a):

Vlku, děkuji. Ten provinční styl politiky, kdy se kličkuje od paběrku k paběrku, je mi velmi trapný.. Bohužel, Češi v EU zřejmě v dědičném povědomí vidí jakési Rakousko-Uhersko, se kterým je třeba vyšvejkovat, což má být jediné správné.

Vysvětlení autorovi článku: Tímto nehodnotím Váš text, na to jaksi nemám ramena.. Snad jen, že máloco nemá svá pro a proti. Jde spíše o to, co převáží..
11. 04. 2010 | 21:21

Pepa Řepa napsal(a):

Už i náš pan Hořejší začíná chápat, že matička EU není láskyplná sličná krasavice,ale senilní odpudivá baba s vyndavací protézou a únikem moči, která už ani nerozezná své děti.

Vytíženost "Veselého docenta", našeho poslance evropského dobře vystihl "Zubařskej".
Kouká, kde co lítá.
Už i Edward, tenista plážový, zlenivěl.
11. 04. 2010 | 21:39

Daňový poplatník napsal(a):

Já proti EU téměř nic nemám, kromě toho, že mě připravuje o peníze, komplikuje mi život, a už se ani nenámáhá hrát si na demokracii.
Takže volím jakoukoliv stranu, která má ve volebním programu vystoupení z EU, protože poslední věc, ve kterou bych doufal, je ta, že této fašistickobyrokratické stvůře někdy bude záležet na občanech EU.
Jo, a to že panu profesorovi některé souvislosti docházejí se zpožděním, na to jsem si už zvykl.
Ve vší úctě k ostatním kvalitám autora.
11. 04. 2010 | 21:39

hoven napsal(a):

bill,
vaše otázka nedává smysl. proč bychom měli něco ovlivnovat co se upeče v berlíně, pokud by EU neexistovala. ???to je snad vec německých voličů a německých danových poplatníků.
97
vy jako volič svých zastupců do českeho parlamentu a samosprávy jste mohl před přijetím LS ovlivnovat svojí vlastní budoucnost, mohl jste ovlivnovat to, kdo bude sestavovat vládu a to, jesli u nás bude vládnout levice, nebo pravice. mohl jste vládě po čtyřech letech vystavit účet. tuhle možnost jste ztratil, protože v případě evropských mocenských struktur tu možnost nemáte. nemužete ovlivnit teměř nic. lisabonskou federalizací EU se česká republika stala v EU kapkou v moři. o nás budou rozhodovat jiní lidé, především voliči ve velkých zemích jako je německo nebo francie. vám to pořád zatim ještě nedochází, ale je to jenom otázka času, kdy to pocítíte na vlastní kůži. myslíte, že německý nebo francouzký volič bude někdy volit jiný zájem než německý nebo francouzký?????
11. 04. 2010 | 22:07

Skogen napsal(a):

Pepa Řepa, když jsme u těch dětí, nebýt projektů v rámci EU, leckterá obec by neměla ani mizerné dětské hřiště.. Takže pokud jde o zacházení s prostředky, ta důchodkyně možná dospěla k větší moudrosti než nějaká rajcovní yuppieska.
11. 04. 2010 | 22:07

Pepa Řepa napsal(a):

To Skogen
může být,je to od ní hezké, i děti si mají kde hrát.
Ovšem senilní baba hodlá adoptovat i adaptovat půl Afriky a Asie, do velké ojrorodiny. Kromě jiných podařených kousků.
11. 04. 2010 | 22:14

Tomáš napsal(a):

Skogen: Je super, když se státní peníze nacpou do Bruselu a ten z nich pak financuje obecní dětská hřiště. Prohnat to přes státní rozpočet by bylo málo. Čím víc byrokratů po cestě, tím líp, je to tak?
11. 04. 2010 | 22:37

kormoran napsal(a):

Skogen , pokud si pamatuji , tak lecktera obec ,mesto, velkomesto, vybudovalo hriste bez ohledu na rezim , tam stacilo aby se domluvili rozumni rodice , neco pro deti vybudovat.
Bohuzel i tyto akce byly zneuzity "soudruhy" a je jedno jakymi , ze bez nich ani prd, nebo ,ze to byl jejich napad.
Vsimnete si te paralely.
Ve finale si to hriste zaplatite 5krat a ani o tom nebudete vedet , ale budete spokojeny a nadseny ))))))
11. 04. 2010 | 22:44

kormoran napsal(a):

EU je sidlistem Paaanuuuu "Lorencu")))https://www.youtube.com/watc...
11. 04. 2010 | 22:51

jarpor napsal(a):

Pepa Řepa

Do těch jiných podařených kousků započítávám i kilometry asfaltových cest... ty vedou mezi polema, často odnikud nikam.. jednu máme "za humny"... za 18 milionů... no proč bychom se netěšili... když na "okreskách" je tankodrom...

Doufám, že má pan Skogen radost...

Hezký večer
11. 04. 2010 | 22:53

vaclavhorejsi napsal(a):

jarpor:

Ano, prijeli pani z Bruselu a naridili - "Musite postavit nesmyslnou asfaltku mezi poli za 18 milionu".
Branili jste se, ale nebylo to nic platne, rozkaz je rozkaz, ze? ;-)

..
11. 04. 2010 | 23:01

vasja napsal(a):

Když milenky pláčou........ to je dojemný.
Když pláče Hujer, je to směšný.
11. 04. 2010 | 23:04

Skogen napsal(a):

Kormoran, jasně. A nejenom dětské hřiště, třeba i "národ sobě", že jo :) A takhle by šly taky stavět celé dálnice a létat do vesmíru ;)

Já tady paralely nevidím. Kdykoliv si můžete dětské hřiště s jinými rodiči postavit.

Jestli ho zaplatím pětkrát? Tak to nevím. Ona fuška vždy vypadá nákladově přijatelněji než vyfakturovaná práce. A jestliže už mám daně odvádět, aby byly využívány ke společenskému prospěchu, raději zaplatím vyfakturované dětské hřiště z prostředků pod kontrolou unie, než abych zatáhl hezky český (třebaže jinojazyčný) Open Card či cyklostezku v ceně dálnice...

Ano! Nevěřím v to, že prostá sdružení dobrovolných investorů dokáží efektivně udržet v chodu vyspělou organizovanou společnost, byť dětské hřiště ještě v jeho moci bude, a už vůbec nevěřím, že český úředník je poctivější než ten, zjednodušeně řečeno, bruselský.
11. 04. 2010 | 23:10

jarpor napsal(a):

Nikoliv pane profesore.

Žádný rozkaz. Projekt v rámci rozvoje venkova... Takže se venkov rozvíjí i takto - vyhazováním peněz, nebo mírněji - naprosto neefektivním způsobem využití peněz...

Všichni jsou "happy" - čerpáme bruselské fondy, obec "dělá" pro občany a občané se ptají : k čemu ? vždyť tam skoro nikdo nechodí a ani nejezdí... není to vyhazování peněz ?

On se někdo chtěl pochlubit, jak umí využívat bruselských peněz...
těch, co nejprve vybereme na daních, pošleme tam a "soutěžíme" abychom je dostali zpět...

Inu, je vidět, že nepozorujte...

Hezký večer
11. 04. 2010 | 23:12

Skogen napsal(a):

Pepa Řepa, což o to, plán je to megalomanský, museli bychom se trochu zaráchat v jakési ...logii, abychom tomu přišli na kloub.

Údajně existují dva způsoby, jakými se skupina snaží čelit nebezpečí. Buď její členové preferují princip evoluce a obětují slabší ve prospěch silnějších, anebo jsou jako Dumasovi mušketýři.

EU se holt vydala tou romantičtější cestou.
11. 04. 2010 | 23:14

Skogen napsal(a):

Jarpor, ani moc radosti nemám. Koneckonců to svědčí o tuposti vašich představitelů - a tím nemám namysli přímo ty bruselské, nýbrž ty za humny, kteří v rámci projektu čerpání peněz vypracovali jakýsi projekt. Jelikož projekty mají nějaká kritéria, je-li ta asfaltka vskutku k ničemu, pak se projekt zřejmě neplní (neb bylo nejspíš cílem proinvestovat) a pak nemám radost dvojnásob, protože unijní příspěvek pravděpodobně budete vracet.
11. 04. 2010 | 23:20

Skogen napsal(a):

Tomáš - není jaksi jedno, kolik se z toho cestou vypaří. Mám obavu, že ta kratší tuzemská dráha je poněkud žhavější. Toť celé. Připomíná mi to řeči nad půllitrem, kdy se vedou silácké řeči, kterak by skrouhnutí platů 200 poslanců o padesát procent vyřešilo deficit státního rozpočtu, abychom se drželi představitelných měřítek. Ve formátu Evropy je bruselská administrativa obdobně marginální.
11. 04. 2010 | 23:25

jarpor napsal(a):

Skogen

Prosím, neurážejte ony představitele...

Ti představitelé v rámci rozvoje venkova měli zájem o úpravu toku tzv. svodnice - potok, který pravidelně zarůstá palachem a orobincem, čímž se hladina vody zvyšuje, neb tyto rostliny brání odtoku...,
zvyšující se hladina v potoce způsobuje zamokření půdy v okolí toku, takže nakonec tuto půdu nelze nijak obdělat...
Jenže - konexe, příteli, konexe asi nebyly ty správné... proto je asfaltka, požadovaná "od vedle", a ne vyčištěný tok... protékající, spíše neodtékající v blízkosti té cesty několika katastry...
Totiž tu údržbu má na starosti příslušné povodí... z rozpočtu státu, nikoliv z fondů na na "rozvoj"...
A kriteria ? Pane, nedejte se vysmát... venkovská turistika, součást cyklostezek... vracet se nic nebude... akorát, že se ty peníze skutečně "vyhodily" oknem...

Hezký večer
11. 04. 2010 | 23:35

sasa napsal(a):

pane prof. nerouhejte se, Biocev postupuje at se neco nestane :-)
11. 04. 2010 | 23:38

Skogen napsal(a):

Já si ale, jarpore, skutečně nemyslím, že by ty prostředky promarnil Brusel. Kdosi unijní fondy přesvědčil, že se jedná o dobrý nápad, který snad dobrým byl, jen se jaksi vymknul kontrole - tady u nás v poli. Tam se to nezvládlo, nikoliv v Bruselu.
11. 04. 2010 | 23:53

stále rebel napsal(a):

ODS nám ten stát pěkně zlevnila. Oškubala socky, nakrmila kmotry.

„Praha - Stát loni investoval do veřejných zakázek 630 miliard korun. To je zhruba 17 procent hrubého domácího produktu České republiky. Od roku 2006 se objem veřejných investic zvýšil o 66 miliard korun.“

„To však nebyla jediná změna, ke které v souvislosti s veřejnými zakázkami od roku 2006 v ČR došlo. Podstatně se také snížilo množství zakázek, které jsou zveřejňovány v Informačním systému o veřejných zakázkách. Zatímco v roce 2006 jich tam bylo zveřejňováno 62 procent, v roce 2009 to bylo už jen 54,6 procenta.“
http://www.ceskenoviny.cz/z...

Doporučuji k nahlédnutí taky tato čísla.
Výdaje na VaV – základní ukazatele za ČR v letech 1998-2008
http://www.czso.cz/csu/2009...$File/960109p01.pdf
12. 04. 2010 | 00:03

jarpor napsal(a):

Skogen

Fakt, že jsou promarněny, je, dle mého, důležitější, než "kdo" je promarnil.

Ono argument - radši je "využijeme" my, než aby je "využil" někdo jiný ( rozuměj, aby někdo jiný za ně udělal jinou pitomost ) je také jakýsi argument.

Asi tak - čím méně je peněz, prostředků, tím více jsou váženy a uvážlivě používány...
Jsou-li, jakoby zadarmo, pak i jejich využití může být, a často je, velmi problematické... z pohledu efektivnosti a účelnosti.

A to do celé problematiky zatím nezahrnujeme "režijní náklady"... s tím vším souvisejícím...

Hezký večer
12. 04. 2010 | 00:06

Skogen napsal(a):

jarpore, souhlasím, že fronta na čerpání prostředků, v níž se jedn snaží předběhnout druhého, je problém, a že se z čerpání nezdravě stává lokální politikum. Nicméně, hledáme-li odpovědnost - a bez odpovědnosti není dobrého výkonu - pak se musíme ptát, čí je to chyba. A jsem si jistý, že Brusel nežádal asfaltku v poli odnikud nikam. Skončilo-li to takto, pak by nejenže měly být prostředky vráceny, protože to je jednoduchý mechanismus ochrany proti zneužívání evropských peněz, ale v návaznosti na to by měl někdo konkrétní nést odpovědnost. Vzdor možnému dobrému úmyslu minimálně za to, že věc neuhlídal, což bylo jeho povinností.

My však na odpovědnost rezignujeme (v duchu ty mně - já tobě) a pak to pochopitelně nemůže fungovat.
12. 04. 2010 | 00:34

wiki napsal(a):

sasa: "...Biocev postupuje..."

ale na kterémže místě ?

http://www.msmt.cz/uploads/...
12. 04. 2010 | 01:16

97 napsal(a):

pane hovene,
ale o me uz davno rozhoduji jini - lide ze 4 nejvetsich kraju v CR zvoli skoro 100 poslancu, prida-li se kraj paty, je to vetsina. A ja nejsem z velkeho kraje. Nas kraj je "kapkou v mori" v cele CR. Proc by mel prazsky volic a prazsky urednik nekdy mit zajem na mojem malem meste? Nemel, nema a nebude mit.

A po pravde - prumerny bruselsky urednik je dle me lepsi nez prumerny prazsky.

Pokud jste z Prahy ci Strednich Cech, tak asi Vas hlas ztraci na vyznamu (diky silnejsi EU a tim padem mensi roli Prahy), ale pokud ne, tak je tomu naopak, jako v mojem pripade.

Vy berete za zaklad CR, ja beru za zaklad obec, "Praha" je odsud "stejne daleko" jako "Brusel" a bruselsti pani jsou rozumejsi nez prazsti. To je cele.
12. 04. 2010 | 02:53

tomas napsal(a):

to jarpor, mate pravdu a kazdy ve svem okoli jiste najde radu podobnych prikladu, jihocesi napr. akce typu golfem proti drogam a vubec celou radu aktivit organizovanych tamnejsim prominentem ods prezdivanym knize z hluboke, ktery si to tam dokazal velice solidne osefovat, do stejneho ranku patri upravy na vltave , stejna kategorie jako zvedani mostu na labi, jak mi kdysi rekl jiny vyznamny clen tamni ods, ja proste ty bruselsky dotace umim
12. 04. 2010 | 05:26

Pepa Řepa napsal(a):

Vasjo
i Eurohujer (některý)jest člověkem.
Jen bych si dal pozor na to proč pláče. Některý pláče proto, že nejsou Cohn-Bendité doceněni.

Vzhůru za romantikou.
Jeden za všechny, všichni za jednoho.
Za Turka, za Berbera, za Tatara, prostě za Evropany tělem a duší.

Jen nedej Darwin, aby se argentinská armáda rozhodla, že potáhne na Londýn.
O turecké nemluvím.
12. 04. 2010 | 06:57

jarpor napsal(a):

Skogen

Dobvoluji si k naší diskuzi doplnit pár vět a z mého pohledu ji uzavřít.

Máte nepochybně pravdu sran té odpovědnosti, jenže ona ta "důležitost a nutnost" toho či onoho projektu může ze dvou stran vypadat úplně jinak... stejně jako posuzování odpovědnosti...

Soudíte, že v jiných zemích je čerpání peněz z bruselských fondů jiné, zodpovědnější ? Že tam není ona fronta a lokální politikum ? Pokud ano, dle mého se mýlíte. Asi bych to nemohl dokázat, ale nevidím jediný důvod, proč by tomu mělo být jinak.

Závěr - čím více prostředků se "posbírá do centra" a přerozděluje, tím více se rozhází na hlouposti, spotřebuje na administraci, zneužije...
A jednou špatně použité euro či koruna je prostě jeho(její) vyhození a doplatíme na to nakonec všichni... EU jako celek i občan toho kterého státu.
Dle mého, tudy cesta nevede.

Vsadím se o svůj krk, jež mám jen jeden, že pokud by ony "projekty" měl financovat žadatel, ( nikoliv profinancovat ! ) pak by ona mnou zmíněná asfaltka nebyla, "rozvoj" venkova by o nic nepřišel a dříve by se dostalo na ono vyčištění toku... zkráceně - daleko efektivnější zhodnocení toho, co stát vybere na daních...

Jo, nebyla by na okraji ona "hezká" cedule : Vybudováno s využitím fondů EU.... Pro mnohé nezasvěcené a méně se orientující dobrý marketingový tah EU - vidíte, dyť Vás to nic nestálo...

Hezký den
12. 04. 2010 | 07:30

scallop napsal(a):

To autor:

No libi se me obdiv pana horejsiho k anglosaskemu modelu, kde penize (nejen) na vedu jdou pres ruzne soukrome nadace (kontrlovane casto nadnarodnim kapitalem :-)). Evropsky model - statni sprava se postara o vse - je jiny. Ze by i "evropsky levicovy model mainstream" mel sve mouchy ?

Posledni odstavec je bohuzel ve stylu vetsiny Vasich komentaru, tj. duraz na formality, nikoliv podstatu. Kazda univerzita je zodpovedna za svou kvalitu. Svadet upadek na jakoukoliv vyzvu je priznani vlastni neschopnosti.

Pro vsechny eurobijce:

Brusel je pro vas neco jako Izrael pro Araby, tj. idelani misto, na ktere se da vse svest. Zakaz zakrivenych okurek neprisel z nebe, ale vydupaly si ho nektere evropske zeme, ktere se tak snazili pomoci vlastnim producentum. Brusel jen odrazi podstatu Evropy. Je hropzny, ale bez neho by to bylo jeste horsi. (Obzvlast pro malou Evropskou zemi zavislou na exportu.)
12. 04. 2010 | 07:50

hoven napsal(a):

97,
podle vašeho stylu uvažování, budete nejspíš moravsky nacionalista , který usíná s představou, že živí nenažranou prahu a ještě k tomu rudej. no, nevim jak vam to mam vysvětlit, zřejmě nechapete vubec pojem stát a nemate ponětí jak funguje. ve vašem případě bude nutné nechat působit lisabonskou smlouvu a evropske uředníky. možna časem poznáte ten rozdíl sám.
12. 04. 2010 | 07:50

pgjed napsal(a):

Souhlasím s vámi, že je to hrozné. Obecně odborný stav v jakémkoliv obnoru je v EU úměrný kvalifikaci příslušného čelního představitele a ta je obecně tristní, počínaje panem Barrosem. No a u VaV to končí.

Bývaly doby, kdy se podobným hloupostem dalo čelit odborným hodnocením záměrů VaV. Jenže to byly ještě doby , kdy VaV odbornost byla jejím nositelům nade vše. Dnes i tento obor zasáhla rakovina populismu a zní plynoucí hmotné požitky a sláva. Je to sice nehynoucí pomník nadvlády médií nade vším, ale současně není síla dobrat se v čemkoliv kvalifikovaného stanoviska. A tak někde se přidělují peníze na bezduché rešerše, jinde na stetoskopy pověšené na novodurovou trubku na trojnožce. Je to tristní, byť uznávám, že politici mohou mít potřebné kamarády. Co mě ale vadí, je, že na vážný aplikovaný výzkum, který řeší něco k bezprostřednímu použití, není šance získat ani flok. Samozřejmě s výjimkou těch, kteří jsou již zavedení "cerpatelé" a musí něco dostat a těch, kteří mají své kámoše v grantových komisích atd. atd.. Prostě neskutečný svinčík, kde se již otevřeně kladou otázky "...a koho tam máte? ...Tak to ani neztrácejte čas."

Nejde vůbec o výzkum, o vědu o rozvoj. Je to jenom další z neprůhledných socialistických machlanic, ve kterých se pod pláštíkem legality rozkrádají peníze sebrané těm, kteří je poctivě vydělali tvrdou prací. Od Bruselu až po Prahu.
12. 04. 2010 | 08:24

grőssling napsal(a):

Václav Hořejší napsal,

Myslím, že bujení podobných byrokratických nesmyslů v Bruselu (dalším příkladem je „boloňská výzva“, která vede k degradaci úrovně evropských univerzit) je hlavně důsledkem pasivity evropských občanů.

Jestli ona ta pasivita nebude důsledkem izolování se vědátorů od občanů Antoušků ( k čemu nám bude, když se s těmi nevědomci budeme bavit ), trochu mi to připomíná pohled rakouských oficírů na blbé civily.

Ale chvála Bohu, zaznamenal jsem vznik webovek http://www.cistaveda.cz . Tak snad nějaký PR začíná.
12. 04. 2010 | 08:26

jarpor napsal(a):

scallop

"Zakaz zakrivenych okurek neprisel z nebe, ale vydupaly si ho nektere evropske zeme, ktere se tak snazili pomoci vlastnim producentum. Brusel jen odrazi podstatu Evropy."

V tom je kus pravdy... jen nevím, zda takový nápad je třeba hned zapracovávat do nařízení platných ve všech zemích EU... aby později bylo vše zrušeno... pominu-li "selský rozum" ponechat na spotřebiteli (trhu), zda mu křivá okurka vadí...

Ono totiž nejde jen o ty mediálně známé zakřivené okurky...

Hezký den
P.S. Soudím, že je dobré rozlišovat eurobijce a eurorealisty... Generalizace škodí...
12. 04. 2010 | 08:30

scallop napsal(a):

To jarpor:

Eurorealista je pro me nekdo, kdo je schopen porovnat evropsky goverment (tj. brusel) s ceskym. Zbytecne (a casto menene) zakony vznikaji v obou, ale o zoufale predrazenych zakazkach z bruselu moc neslysim - ze by dusledek te straslive byrokracie, na kterou si stezuje Horejsi ?

Eurobijec je napr. Klaus nebo na tomto webu Kuras. Zkratka biji a biji ...

Na vysmechu zakrivenycm okurkam se ale rozdil nepozna.

Ps Boj o ochrany "ceskych spekacku" musi ostatnim zemim pripadat jako podobna pitomost :-)
12. 04. 2010 | 08:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek (hanlivé komolení jména), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 04. 2010 | 09:27

Krupa Václav napsal(a):

Hoven pro 97,Skogen a pod. Vy jako volič svých zástupců do č.parlamentu a samospráv, jste mohl ovlivnit svou vlastní budoucnost, sestavení vlády atd. Tuhle možnost jste ztratil,nemůžete ovlivnit vůbec nic.O nás budou rozhodovat voliči velkých zemí jako N.a FR. Pro hoven.Za posledních téměř dvacet let jsem měl možnost ovlivnit náš osud podle svých a jistě i Vašich představ a dokázal jsem hovno, stejně jako Vy.Stejně jako před dvaceti lety závidím německým voličům když přejíždím hranice. Ostatní důvody mého eurohujerismu zde napsala řada dalších nicků, nemá smysl je opakovat.
12. 04. 2010 | 09:27

StandaT napsal(a):

Brusel je jen další rozhodovací vrstva, kterou máme nad sebou.

S korupcí se nám nedávno rozhodli pomoci chlápci z Americké obchodní komory, nikoliv chlápci z Bruselu. Není to krásná ilustrace reálného přínosu Bruselu?
12. 04. 2010 | 09:39

Skogen napsal(a):

Jarpore, za sebe jste uzavřel, dovolte, abych uzavřel i já.

Ano, čerpání z evropských fondů se dílem "zneužívá" k proinvestování prostředků zadáním zakázek mnohdy "sympatickým" firmám a ke zviditelnění se rozhodovacích článků, které jsou pak hodnoceny podle toho, kolik z fondů proinvestovaly. Příděl prostředků je odpovědností Bruselu, který rozhoduje na základě zpracovaných projektů, jiná měřítka nemá.

Nadruhou stranu je třeba cíle jasně vymezit a držet se jich, není možné, aby najednou finanční tok (účelově) změnil směr pohybu o devadesát stupňů. Že jsme tady v Čechách nebyli zvyklí na jednoznačně vymezený účel investic dokládá, že jsme zpočátku byli v žádostech o financování projektů z evropských fondů jedni z nejméně úspěšných.

Je možné realizovat záležitosti, které by jinak nikdo nefinancoval, typickým příkladem jsou školní sportoviště, anebo moderní výbava škol, např. Veselou-Samkovou vychvalovaná interaktivní tabule, kterou díky fondům má i místní státní škola a ne pouze děti zazobanců vlivem školného.

Z EU jsou financovány i velice rozsáhlé a nákladné stavby, které by stát v dnešní kondici přivedly nabuben. Typicky infrastruktura, např. celková modernizace železniční sítě.

Co se týče administrativy, od dob faraónů a pravděpodobně ještě o něco dříve, úředníci prostě tu rydlem, tu brkem a posléze dloubáním do klávesnic, dokumentovali pohyb prostředků, protože o nic jiného vlastně nejde. Když úřednický aparát nebudete, pak se celá složitá organizační struktura rozpadne. Každý urve co bude v jeho silách a šlus. Možná se pak dva tři podnikatelé dohodnou, že postaví v obci jednotřídku.

Váš názor respektuji, děkuji za dílčí souhlas, stejně jako já s Vámi v mnohém souhlasím.
12. 04. 2010 | 09:54

Skogen napsal(a):

Pane Krupo, já předpokládám, že s Němci, Francouzi, Dány, atd.. máme společné cíle. S tím jsme přece do tradiční politiky Evropy vstupovali, řekl bych. Pak nemám nejmenší problém postupovat v souladu.

Jestliže se naše cíle od politiky EU liší, řekněte v čem a kdo cíle reprezentuje lépe, pak se v tomto smyslu můžeme bavit dále.

Jste-li pro naprostou suverenitu, pak hovoříme zcela o ničem. ČR už suverénní není a nikdy nebude, z hospodářství jí kromě půdy, trochy zdrojů a pár výjimek nepatří zhola nic. I kdyby ano, země velikosti ČR nemá v izolaci naprosto žádnou šanci. To si může tak tak v určitých ohledech dovolit Čína, ale rozhodně ne Česká republika.
12. 04. 2010 | 10:02

hoven napsal(a):

Krupa Václav
to je vaše subjektivní hodnocení, zřejmě by vam neuškodila lečba vedoucí ulohou KSČ. my, co sme jí zažili, dokážeme si vážit demokracie a svobodných voleb. k volbám chodím a rozdíl mezi neobolševickou a populistickou čssd a proreformní ODS je podle mě propastný. takže mě neni jedno, jak to dopadne,
12. 04. 2010 | 10:09

Skogen napsal(a):

grősslingu, vy snad máte dojem, že prestiž amerických univerzit je důsledkem aktivity amerických občanů? Řekl bych, že tady jste se dost uťal.
12. 04. 2010 | 10:13

buldatra napsal(a):

Kdysi, v těch pohnutých dobách, kdy jsme nebyli ještě členem EU, prováděli jsme své vlastní hlouposti na poměrně malé ploše svého vlastního písečku, tedy asi na 78 867 km2.
Byly to hlouposti naše vlastní, řeklo by se až národní a nebylo jich zas tak málo a to i ve vědě. A ty nám zůstaly (na rozdíl od například podstatné části zlatých rezerv) a nikdo nám je nikdy nevzal. Takže jsme spolu s nimi vstoupili do Evropy.

Co se týká vyrábění hloupostí, řekl bych, že jsme byli velice dobře připraveni, zdatní, produktivita v tomto oboru byla vždy na slušné úrovni, na rozdíl od produktivity v jiných oborech naší činnosti, které neustále pokulhávají a kde máme furt co dohánět. Jak tvrdí Brusel-to je tam, co vznikají ty hlouposti, které hnětou pana autora.

Takže, když řádně nezabereme, zavedení kýženého Eura se s takovou nikdy nedočkáme a to ani v případě, když se ministrem financí stane nějaký gigant jako např. bratr Kalousek.

Hlouposti, které popisuje slovutný pan autor, jsou hloupostmi unijními (čili hodně, ale hodně shora, víc shora než jsme byli zvyklí, skoro tak shora jako z Moskvy, neblahé paměti) a zde ještě poněkud tápeme.
Jsou to hlouposti, respektive způsob hloupostí, na které si musíme trpělivě zvykat, páč je zhusta provádí někdo za nás a až si na to zvykne ledaskdo, i poslední eurohujer, najednou zjistíme, že se vlastně nic zvláštního neděje, protože v tom už umíme chodit.
Umět v tom chodit je schopnost, ve které jsme vždy vynikali, čili činnost tak nějak tradiční a je jen otázkou času, kdy staneme v čele evropského chodeckého mistrovství.

Takže, pane autore, lepší už to nebude, naučte se v tom chodit.
12. 04. 2010 | 10:14

vasja napsal(a):

Pan Pepa Řepa.
S tím Cohnem Benditem............
Včera byl v tv rozhovor s arcibiskupem Dukou a ten připoměl, že tenhle chlap se kdysi, v době "sexualní revoluce", dožadoval legalizace pedofilie.
Už tuším, proč také někteří pláčou.
12. 04. 2010 | 10:24

jarpor napsal(a):

scallop

Krátký příběh :

V Mexiku je k dostání v 0,3 l lahvích pivo "Bohemia".
Po koupi a vypití zjistíte, že to s naším pivem nemá nic společného...

Koupíte, ochutnáte - a buď už nekoupíte, nebo kupujete dál...

K nám přijede turista a protože uvidí název potraviny, jež by mu způsobila asociaci s něčím, co zná odjinud, je třeba takovou potravinu nazvat jinak... aby nebyl "klamán" či "uvede v omyl"...

A divíme se, našenu boji o "ochranu" našeho názvu špekáčku, rumu, Slovákům tuším o ovčího sýra, atd...

Správně píšete - pitomost.
Ale kdo s tou pitomostí takto "chránit" spotřebitele-turistu přišel ? Výrobce rumu a špekáčků to nebyli...

Hezký den
P.S. Kdysi se říkalo : dej úředníkovi razítko, on už si práci najde.
Jak nadčasové...
12. 04. 2010 | 11:08

Krupa Václav napsal(a):

Skogen, první polovinu mého příspěvku jsem opsal od hovena, druhou jsem napsal pro něj. Mějte se :)
12. 04. 2010 | 12:10

hoven napsal(a):

federalní evropa je stejný nesmysl jako beztřídní společnost. za podobne utopie lidstvo vždy draze zaplatilo. mimochodem skoro 20% pro fašistický jobik v madarsku je dle meho nazoru vysledek překotné evropske integrace, která se lidem odcizila. a to je pouze začátek. více než 80% němců odmítá dotovat líné statní zaměstnance v řecku,kteří chodí v 55 letech do důchodu. žádne evropanství neexistuje anikdy neexistovalo. možná akorát v hlavě vyšinutého soudruha zaorálka.
12. 04. 2010 | 13:27

Janeček napsal(a):

Federální Evropa skutečně je nesmysl, protože jsou v ní kromě Evropanů i burani. Nechápu co dělají Češi v EU, když patří leda do maštale. Tady bude "Evropa" tak možná za 100 let. Anebo skanzen bůčků, to je taky možné.
12. 04. 2010 | 13:55

Pepa Řepa napsal(a):

To scallop
lepší Eurobijec než Europyjec.

A to nemluvím o Europičce.

To vasja, copak pedofilie
očekávám, že Evropský svaz chovatelů ovcí a slepic zlegalizuje zoofilii.
12. 04. 2010 | 14:16

scallop napsal(a):

To jarpor:

Ale presvecte vyrobce karlovarskych oplatku, ze bez tohoto sloziteho systemu ochranych znamek by byl cely "byznys" jednodussi. Uz slysim ted srdcervouci pribeh o stolete tradici vyroby predavan z generace na generaci ...:-(

Cesi v tomto nejsou nejhorsi, ale rychle se v tom naucili 'chodit'. Bohuzel.

nema cenu na brusel nadavat, ale snazit se v evrope najit spojence pro redukci nesmyslu.

PS Cekal bych tady blogy europoslancu, kteri se to snazi. Marne.
12. 04. 2010 | 14:29

jarpor napsal(a):

scallop

Rozlišujme, prosím, dvě věci :
- ochrannou známku
- "ochranu" spotřebitele-turisty

Myslím, že to jsou dvě naprosto odlišné věci. To přejmenovávání výrobků přeci není o ochranné známce...

Mé příspěvky se týkaly druhé odrážky... zda je potřeba považovat spotřebitele-turistu za blba... a přehnaně jej "chránit"...

Hezkýd den
12. 04. 2010 | 14:51

scallop napsal(a):

To jarpor:

"Rozlišujme, prosím, dvě věci :
- ochrannou známku
- "ochranu" spotřebitele-turisty "
Mate pravdu. A myslim, ze to vede ik jadru problemu. V nekterych statech EU povazuji ochranu spotrebitele za podstatnou vec (i kdyz my dva se shodnem na opaku). My chceme - potrebujeme - vyvazet i tam. Tedy je jim treba dat prostor pro jejich 'pitomosti'. Posmivat se bruselu nam nepomuze.

Mozne jsem prehnany optimista, ale mam pocit, ze nas postoj sdili hopdne dalsich (Anglie, severske staty, mozna pobalti). Rozumnou evropskou politikou se ziska vic, nez (u nas tak popularnim) vysmechem bruselu.
12. 04. 2010 | 15:24

scallop napsal(a):

To Pepa Řepa:

No evropska norma na Europyj snad zatim neni. Nebo uz si to Berlusconi vymohl ?
12. 04. 2010 | 15:26

Pepa Řepa napsal(a):

Pravda, na ochraně pro Europyjce je třeba ještě zapracovat.
A pak doladit normu.
Nelze podcenit požadavky feministek na rovnost pohlaví
Já EU věřím, když se musely přizpůsobit nevyhovující šipky na silnicích, proč ne púohlaví?

Tam, kde nedosáhl cíle Mao bude úspěšná EU.
Krása je přece v unifikaci.
12. 04. 2010 | 16:42

jarpor napsal(a):

scallop

"Rozumnou evropskou politikou se ziska vic, nez (u nas tak popularnim) vysmechem bruselu."

Souhlas, podmíněný ovšem tím, že především si musí být vědom rozumné bruselské politiky především bruselský úředník a jeho nadřízený... pak nebude důvod k posměškům...

Jenže - nevím jak Vy, ale já mám pocit, že nejlepší, nebo lépe nejviditelnější politikové se ze svých zemí do Bruselu nehrnou. Dle mého proto, protože "doma" znamenají více než v "Unii". Takže - do Bruselu jde vlastně "druhá" a další garnitura...
Porovnejte to se situací v USA, v Rusku, s Čínou...

Mohou se ti "Unijní" činitelé s výše zmíněnými rovnat ?

Už v té nejvyšší úrovni je něco špatně... a tak to asi jde i do dalších, nižších pater...

O výsledcích takové politiky dokonce píše už i autor...

Hezký večer
12. 04. 2010 | 19:31

Skogen napsal(a):

Krupa Václav, čtu to odzadu, odkaz na citaci kolikrát neuškodí.

Taky zdar ;)
12. 04. 2010 | 21:46

Skogen napsal(a):

hoven, divíte se? Němci táhnou i Čechy. Ani my totiž nejsme čistými plátci. Skrz prsty se tak nejen na Řeky, ale i na vás mohou kromě Němců dívat i Francouzi, Britové, Španělé, Nizozemci a Švédové.

Pepa Řepa, ale nebylo by pro příklad špatné brázdit ulice Jeruzaléma s vyunifikovaným českým řidičákem, že jo.
12. 04. 2010 | 21:56

jogín napsal(a):

Skogen: "Z EU jsou financovány i velice rozsáhlé a nákladné stavby, které by stát v dnešní kondici přivedly nabuben." Ve vědě to ovšem vypadá tak, že na buben ji přivede spoluúčast na oněch rozsáhlých a nákladných stavbách. Vůdčí myšlenkou rušení Akademie byla nejen představa úžasného rozmachu pomocí prachů pro podniky na "výzkum", ale i chybění peněz na spolufinancování třeba Vestce. Výsledkem EU podpory vědy budou tedy baráky postavené betonovou lobby, ovšem bez vědců, ti se pro nedostatek peněz rozutečou a nová generace bude bude znát vědu jen z učebnic a vyprávění. Čili situace podobná r. 1945, kdy vypadla celá generace a výchova vědců trvala asi dvacet let.
12. 04. 2010 | 22:01

jogín napsal(a):

Ještě doplněk. Dneska není problém získat velmi slušné vybavení laboratoře třeba přes MŠMT granty, ale o peníze na provoz- chemikálie, plasty, drobná výbava je nouze a neuvěřitelný boj. A jesli si myslíte, že diplomky je možné financovat z fakultních peněz, tak pocházíte z Tau Ceti.
12. 04. 2010 | 22:14

Skogen napsal(a):

jogín, doplněk byl taky pro mne? Nějak jsem se s ním totiž minul ;)

Nevím toho mnoho o spolupůsobení EU na vědu v ČR, také jsem hned v úvodu autorovi sdělil, že neaspiruji na posuzování relevance jeho textu. Věnoval jsem se přínosům evropských fondů obecně jako takových, račte zpětně nahlédnouti.

Z vašeho příspěvku jsem nyní naopak vyčetl, že unie má požadavek na rozpuštění AV a hodlá vědce koštětem našťouchat do Vesce - a oni nechtějí, protože by museli stěhovat hrnek. Je to velmi volně rámcově tak?
12. 04. 2010 | 22:28

skura napsal(a):

Skogen:

Můj respekt!
12. 04. 2010 | 22:48

Skogen napsal(a):

Pro skura: dík, pěkný večer.
12. 04. 2010 | 23:18

scallop napsal(a):

To jarpor:

Mate pravdu jen castecne. Realisticky je treba rici, ze cssd posila rozumne (v porovnani s ostatnimi v cssd) politiky do Brudelu - Spidla, J. Havel. Je to jednuducha cesta jak se jich zbavit, ale vysledek je lepsi nez Zahradil [nebo ta prsata europoslankyne za ods, jejiz jmeno jsem zapomnel (kamaradka Jancika).

Mam pocit, ze v zapadnich statech EU se do bruselu dostava vyssi liga, tj. lide kteri uz maji trochu rozhled a vi jak brusleska administrativa funguje. Pak dosahnou samozrejme vic. Nase neschopnost je ale jen nas problem.
13. 04. 2010 | 09:01

jogín napsal(a):

Milý Skogene, nečtete přesně- zdejší ekonomové reagují na povinnost spolufinancování, ke kterému se EU zavázali. Jenže pak zjistili, že na spolufinancování nemají, což byl druhý důvod k pokusu o likvidaci Akademie.
13. 04. 2010 | 13:57

Mara napsal(a):

Skogen

S Jeruzalemem mne napadlo totez. Likud sice delal vse proto, aby se vesli do ekonomickych i jinych parametru jako kandidati clenstvi(napriklad zrusenim trestu smrti). V roce 2002 o tom mozna Netanyahu s Berlusconim fantazirovali. Nicmene casy se zmenily. Hlavnim duvodem, proc Izrael neprojevi skutecny zajem je ten, ze by musel zarucit volnost pohybu lidi, zbozi, penez a sluzeb.

Mnohem drive nez Americane prisli s 'isolacionismem' (Washington varoval pred zamotavanim se do zbytecnych spojenectvi 'entangling alliances'), Zide vzdy videli prislib prosperity v bedlivem strezeni sve jedinecnosti

"Hen Am Livadad Yish-kon, Uv'Goyim Lo Yit-Chashave"(Když s vrchu skal hledím na něj, a s pahrbků spatřuji jej, aj, lid ten sám bydlí, a k jiným národům se nepřiměšuje. Ctvrta kniha Mojzisova, 23:9)

Myslim, ze tim se Zide vzdy snazili ridit at uz zili kdekoliv.
13. 04. 2010 | 14:46

ros napsal(a):

To:Hořejší. Pane profesore, zdá se, že při první srážce s reáliemi, které vám přináši bruselský birokrat jste prozřel. Jestli nebude hlavní problém, že se vždy objeví nějaká Cressonová tam, kde se něco přerozděluje.
Dokud jste neměl tu čest osobně, tak jste byl "eurohujer". V duchu: "Jedu-li ceskou krajinou, vidim jako driv vsechna pole obdelavana...". Na kolika farmách jste byl? To je stejné, jako byste na konci osmdesátých let v Ostravě řekl, na co si stěžujete, ze všech továrních komínů se kouří. Tak proč si stěžujete nyní, dostáváte granty? Dostávate, tak co. Kromě několika vědců nikdo problém nevidí.
Jestli ono to není principem. Posílat peníze až kamsi do brusle, kde nejlépe vědí, na co je máme použít. To z dlouhodobého hlediska bude fungovat ještě hůř, než když si je rozkrademe sami tady. Naše zloděje nám brusle neohlídá, to musíme sami, ale efektivita vynaložených peněz je mnohem nižší, protože na různé kouty Evropy s různými reáliemi brusle birokrat napasuje jednotný parametr. A kontroluje ho přes bednu vyplněných formulářů. A navíc se ještě my k těmto penězům stavíme - z cizího krev neteče, tak postavíme dálnici v lese. Za naše to není. A vy to chcete řešit aktivitou evropských občanů. A jak si to představujete. Pojedeme všichni s Kožušníkem na kole zvonit klíčem na bruslenáměstí? Ale za co vlastně. Už vím, za více birokratů, kteří vše lépe ohlídají.
Nebo možná bude lepší, když ten klíč bude francouzský a přistane na hlavě vašemu akademickému kolegovi a ten přestane psát blbé pamflety na tomto blogu a začne v tom brusleparlamentu něco pořádného dělat. Třeba že by se dal dohromady s kolegy a ty hory úředníků, které vám najednou vadí, začal rozkopávat.
Ale jak mu to půjde pod fousy, když má to přerozdělování v krvi, to opravdu nevím.
No možná budeme překvapeni a příští jeho Zprávy z politiky IV. nebudou obsahovat vyčpělé fóry, ale skutečnou zprávu o politické práci směřující ke snížení eurobirokracie. A vy tu za rok za dva napíšete blog s názvem Konec absurditám v brusle aneb už jsem zase eurohujerem.
13. 04. 2010 | 16:04

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší,

Bratře Václave, zkus z toho Eurocity vláčku vystoupit a projdi se tou naší krajinou, pak uvidíš v jakém stavu je naše zemědělství a jak žije venkovský lid. Políčka řádně obdělána, vzorné hospodářství, inu Turecko. Stejně tak vejdi mezi prostý výzkumný lid a uvidíš, jak to chodí. Po celém dnu, kdy vyplňuji ponížené supliky pro všelijaké byrokratické strupy, ponížené žádosti o cestovní příkaz s využitím vlastního auta, vypisuji stanoviska pro různé mukly SUKLy a k vlastní práci jsem se ani nedostal, tak to jsem celý ryčný vzít klacek do ruky a bojovat o elementární demokratická práva, budu rád, když dojedu z práce domů.
Evropa končí, bratře Václave, ty metastáze nelze operovat ani léčit, je prolezlá rakovinou pseudosocialismu a korupce. Věda, chachacha, na té jsou zajímavé jen ty prachy, které lze rozkrást a nasypat do kapes kamarádíčků jak v EU tak u nás. Evropa je sen, ale vždy to probuzení bylo dost krvavé. Způsob řešení vypovídá i o cílech, vnější jest ústy niterného, jak tvrdili gnostikové.
Jen se podívej na strukturu projektů TAČR, kam směřují hlavní toky peněz.
Naštěstí, mladí lidé se vykašlou na 6.5 tis KČ stipendia na PGS a služné za pár hodin úvazku, najdou si něco, co je uživí a za co si zabezpečí rodinný život. Porodnost vědeckých pracovnic je velmi nízká ve srovnání s více melanizujícími rodičkami, které ovšem nemusí produkovat tolik publikací a příjem mají stejný.
Proč je naše věda tam, kde je? Protože špína je zažraná.

Jemnický
13. 04. 2010 | 17:24

vaclavhorejsi napsal(a):

Bratre Jilemnicky,

"Evropa končí, bratře Václave, ty metastáze nelze operovat ani léčit, je prolezlá rakovinou pseudosocialismu a korupce."

Tak, tak - je treba se z prohnile Evropy vratit na zdravou rodnou hroudu!

"Věda, chachacha, na té jsou zajímavé jen ty prachy, které lze rozkrást a nasypat do kapes kamarádíčků jak v EU tak u nás."

Mluvis-li z vlastni aktivni zkusenosti, je to smutne, prijdes do pekla. Ja mam z vedy jiny pocit, nic jsem neukradl a kamaradickum nenasypal.

"mladí lidé se vykašlou na 6.5 tis KČ stipendia na PGS a služné za pár hodin úvazku, najdou si něco, co je uživí a za co si zabezpečí rodinný život."

U nas na ustavu maji prijem celkem slusny, asi tak na urovni prumerneho platu v teto zemi, nekteri i o dost vyssi; na to, ze jsou to studenti, to neni zas tak spatne...
Samozrejme bychom jim mohli nechat jen to ubohe stipendium a ty usetrene penize si rozdelit mezi nas ultraplnolete, ale nedelame to jako nekteri jini.

"Porodnost vědeckých pracovnic je velmi nízká ve srovnání s více melanizujícími rodičkami, které ovšem nemusí produkovat tolik publikací a příjem mají stejný."

Bratre, pomni, ze i melanizovani spoluobcane jsou tvymi bliznimi, ktere zajiste coby spravny krestan milujes!
Treba z nektereho jejich potomka za 40-50 let vyroste nejaky cesky Obama (ktery je jeste melanizovanejsi!).

..
13. 04. 2010 | 18:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Oprava:

Bratre Jemnicky...

Mam jet o vikendu do Jilemnice...

..
13. 04. 2010 | 18:47

Quido napsal(a):

Vašku (dovoluji si tak pana profesora oslovit, protoe jsme spolu chodili do školy), možná si vzpomeneš, jak jsem při cestě ze srazu v Roudnici, jako příklad evropské všeobjímající byrokracie uváděl zákaz utopenců, a ty jsi na to řekl, utopenci - to je demgogie. Ovšem bruselským byrokratům neunikne nic, ani věda. A k pasivitě evropských občanů - Irové pasivní nebyli a odmítli lisabonskou smlouvu. Bylo jim to něco platný?
14. 04. 2010 | 00:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Quido (Vlado):

"zákaz utopenců, a ty jsi na to řekl, utopenci - to je demgogie."

Taky ze je - pozorujes snad v hospodach nejaky problem s utopenci?

"Ovšem bruselským byrokratům neunikne nic, ani věda."

Oni maji svym zpusobem pravdu - chteji mit po urednicku vsechno uzkostlive pod kontrolou, ale nechapou, ze je to v tomto pripade kontraproduktivni. Je na aktivnich obcanech, aby politiky v takovych pripadech presvedcili. Pokud aktivni nejsou, dobre jim tak...

"Irové pasivní nebyli a odmítli lisabonskou smlouvu. Bylo jim to něco platný?"

No - dalsi demagogie - jiste vis, ze ji naopak schvalili pote, co si vymohli nejake extraburty. On je snad nekdo pri tom druhem referendu nejak nutil???

Mas dobry nick (Q.A.) ;-)

..
14. 04. 2010 | 07:34

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Přeji pěkný výlet do Jilemnice. Cestou se Václave podívej trochu soustředěněji na ta políčka. Potom si někdy udělej čas a zajdi na katastrální úřad, nejlépe někde v pohranicí, a jen tak si popovídej komu vlastně patří ta naše hrouda. Drahý bratře, ono se nebude vráti kam. Ale jak už tě znám, tak bryskně odvětíš aniž bys odpověděl.

Bůh s tebou, bratře Dolejši.

Jemnický
14. 04. 2010 | 08:09

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Oprava, bratře Hořejší.

Nějak jsem se na té vertikále přepóloval.

No, ale ke strojům, Bratře, ať se točí kola výroby.

Jilemnický Jemnický
14. 04. 2010 | 08:12

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

"komu vlastně patří ta naše hrouda."

Ano - patri odvekym nepratelum naseho naroda, Germanum, popr. jejich bratrancum Holandanum.
Zle je, zle...
Neda se nic delat - musi asi zase nastat cas sudlic a remdihu, jinak dopadneme jako bratry Luzicti Srbove...

A jeste ty ohnute banany, okurky a zakazani utopenci - to je k nesneseni...

..
14. 04. 2010 | 18:08

plaňka napsal(a):

Ad PhD platy:

ne je fajn, ze tem 30-tiletym studentikum cas od casu neco date. Ze vy tusite, ze Drazdany nejsou daleko?
14. 04. 2010 | 20:11

jojo napsal(a):

nevyhnutelne je akorat to, ze vsechno na co sahnete vy socialiste pohnojite.
14. 04. 2010 | 23:31

vaclavhorejsi napsal(a):

plaňka:

"je fajn, ze tem 30-tiletym studentikum cas od casu neco date. Ze vy tusite, ze Drazdany nejsou daleko?"

Ti studenti maji vek 23-30 let, nedavame jim "neco cas od casu", ale pravidelne kazdy mesic (plus samozrejme nejake odmeny koncem roku).
Verte, ze Drazdany maji plno, ze by se jim tam navic tech nasich cca 100 studentu neveslo...

..
15. 04. 2010 | 07:24

α+ω napsal(a):

plaňka

“je fajn, ze tem 30-tiletym studentikum cas od casu neco date”

Obama s oblibou prispiva na United Negro College Fund (http://www.foxnews.com/poli...). Mozna, ze kdyby Horejsi a spol. najali vic cernejch studentu, tak by i Obama neco dal... :-)
15. 04. 2010 | 20:49

pangsiyan@gmail.com napsal(a):

16. 04. 2010 | 08:15

ZM napsal(a):

Hlubší integrace EU mě připadá asi jako snaha před lety udržet Jugoslávii jako jednotný stát. EU žijí dost odlišné národy na to,aby se dalo mluvit o větší integraci.Stačí si porovnat životní styl a zvyklosti třeba Angličanů,Řeků,Poláků a Švédů.

Není snad na světě nějaká velká instituce,kde by se nerozbujela byrokracie.Takže hlouposti se dějí všude,právě v důsledku byrokracie.čím početnější instituce,tím v mnoha případech větší byrokracie a více hloupostí.
16. 04. 2010 | 13:19

vaclavhorejsi napsal(a):

ZM:

Myslite, ze ceska nebo francouzska byrokracie je mensi nez evropska?
Ja ne...

..
16. 04. 2010 | 15:28

AZ kvíz napsal(a):

to V.H. - "Ani u bananu nepozoruji zadnou zmenu" - EU deklaruje velikost i tvar bananu, male se nyni objevuji pod nazvy "minibanan" atp. tak, aby mohly na trh. V tropech je bezne prodavanych mnoho variant bananu, ale k nam do Cech nesmi, protoze nesplnuji tvarove normy. To same bylo s okurkami dokud se vloni aspon trochu legislativa neupravila. Zda se to byt z pohledu spotrebitele jen vedlejsi vec, jakasi kuriozita, ale na druhou stranu vsechny ty zakriveniny a velikostne nevyhovujici produkty se nesmi prodat do obchodu, tj. zemedelci maji nizsi zisky a potrebuji jeste vetsi dotace nez by jinak museli dostavat...
16. 04. 2010 | 17:08

Honza napsal(a):

Sleduju tenhle blog. Studuji pana profesora jako přírodní úkaz, zajímají mě levicové úlety jinak inteligentního člověka. Je přitom příznačné, že ve věcech, se kterými má osobní praktické zkušenosti (financování vědy), těm úletům nepodléhá a píše rozumně a celkem jednoznačně proti svému světonázoru. Jinak mi připomíná českého levicového intelektuála z meziválečného období. I oni byli (většinou) celkem inteligentní lidi, ale prostě jen v řadě případů nebyli schopní použít mozek a místo něj používali stranickou knížku. Ani jim se nelíbili karlínští kluci (Gottwad a spol.) a dokonce vystoupili tehdy z KSČ, stejně jako se Hořejšímu nelíbí Rath s Paroubkem. Historie se opakuje a lidé se z ní nejsou schopní poučit. Ani ti inteligentní.
18. 04. 2010 | 06:32

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
30. 05. 2010 | 10:24

auto insurance virginia napsal(a):

Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn't come across. What a great web-site. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance quotes</a>
10. 08. 2011 | 23:14

auto insurance rates napsal(a):

I've been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your web site? <a href="http://topautoinsurancerates.net/">best car insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 22:19

cheap backlinks High PR Backlinks napsal(a):

naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will definitely come back again.
06. 09. 2012 | 13:40

cheap backlinks High PR Backlinks napsal(a):

It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this outstanding blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!
06. 09. 2012 | 13:40

cheap backlinks High PR Backlinks napsal(a):

Thanks for your post here. One thing I would really like to say is that most professional fields consider the Bachelor's Degree just as the entry level standard for an online college diploma. Though Associate College diplomas are a great way to begin with, completing your Bachelors opens up many opportunities to various careers, there are numerous online Bachelor Course Programs available through institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions offer Online types of their certifications but commonly for a substantially higher charge than the firms that specialize in online qualification plans.
06. 09. 2012 | 13:40

cheap backlinks High PR Backlinks napsal(a):

Great post however I was wondering if you could write a litte more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!
06. 09. 2012 | 13:40

High PR Backlink Pyramid napsal(a):

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I'll certainly be back.
06. 09. 2012 | 13:40

viagra originale napsal(a):

Soufre et phosptiore Traces. <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra avis</a>, le plus souvent employes en medecine, y para la remision de las publicaciones de la, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis opiniones</a>, la existencia de un principio unico, non solo per essere molto piu sottili, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra</a>, Non ho potuto esaminare esemplari autentici del, nachher ist noch ein bestandiges Aufhusten <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis bestellen</a>, der Schwefelsaure erhitzt.
28. 03. 2013 | 20:10

Dawn napsal(a):

wholesale pave beads
gets the dress in that you choose to that which you are also include who's going to be financial transaction its . But if

It's probable to listen to what our clients' bodies are expressing, even when their words are saying anything else. And we can do this even when functioning via phone. By way of example, "I choose to be respected and understood by my colleagues" might be spoken by a person who isolates himself, is disconnected from associates, vital of himself and other people. His colleagues say that he barely looks at individuals, moves speedy, and is rigid in his torso - <a href=http://shamballabeadscheap.webs.com>shamballa beads uk
</a>not very inviting. The actions of his physique speak louder than his words. How can we listen with all the wisdom of our own bodies? Begin by observing how your body responds as you listen with all of your senses.
SALE: restricted time Price tag: $69.99 Designed especially for the iPad two. Characteristics a patent-pending 360 degree technology that frames the Apple logo and permits the iPad to rotate inside of your case. Hard-sided exterior and scratch-resistant interior delivers good quality protection for the iPad 2. The Versavu gives full access to all iPad functions so the device is fully operational inside of your case. Pairing an executive appearance with seamless functionality. And allows the iPad to rotate inside of the case in both portrait and landscape modes; Characteristics a patent-pending 360 degree technologies that frames the Apple logo. Consists of a wireless Bluetooth keyboard.
The animistic religion of specific peoples of northern Asia in which mediation amongst the visible and spirit worlds is effected by shamans.
Às 12:59 em eight janeiro 2011, sonia maria disse.
Mimo ogromnego serca i łatwości wykrzykiwania gniewu np. w stosunku do ojca. Przyznanie swych uczuć miłosnych na głos, a co dopiero wyznanie ich Winry (!), jest dla niego nie lada wyzwaniem. Przez całe anime okazuje, że jest mu ważna ( Gdy Pride zagroził, że weźmie ją na zakładnika, od razu leci do niej dzwonić wraz z bratem). Gdy pojawia wię w twierdzy Brigs jest rozwścieczony, nie chce jej stracić. ( dziewczyna chce za weszlką cenę pomóc braciom).

Related Search:
<a href=http://cheapshamballabeads2013.webs.com>shamballa beads
</a>
<a href=http://crystalbeadsu318.unblog.fr>wholesale pave beads
</a>
02. 07. 2013 | 12:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy