Zachrání či zahubí nás vědecký pokrok?

14. 05. 2011 | 15:00
Přečteno 18887 krát
Kdyby se nějaký občan Římské říše přemístil pomocí stroje času do 18. století, asi by se po pár dnech snadno přizpůsobil životu doby o 2000 let pozdější. Kdyby se ale podobně přemístil do doby dnešní, tedy na časové ose jen o nějakých 10% vzdálenější, asi by jen zíral.

Vědecký, a z něj vyplývající technický pokrok byl za posledních 100-200 let skutečně ohromující. Jeho výsledky nevídaným způsobem usnadnily ve velké části světa život, zachránily stamiliony životů, umožnily nám daleko lépe pochopit, jak funguje náš svět.

Na druhé straně přinesl tento pokrok i nesmírně účinné zbraně schopné dokonce zničit během krátké doby celé lidstvo. Vedlejším produktem tohoto pokroku je i ničení životního prostředí v některých částech světa a reálná hrozba globálních změn klimatu vyvolaných intenzivní výrobou energie z fosilních zdrojů.

Často si klademe otázku, jestli ty negativní důsledky vědeckého a technického pokroku nepřevažují a jestli nás snad dokonce nevedou do záhuby. Jestli jsme prostě neotevřeli nějakou Pandořinu skříňku.
Na tuto otázku samozřejmě nelze nějak „vědecky správně“ odpovědět; odpověď závisí do značné míry na subjektivním vyhodnocení toho, co o této věci víme, resp. prostě jaké o ní máme mínění.

Někteří si myslí, že by bylo nejlepší jakýkoli další pokrok zastavit, spokojit se s tím, co už víme (možná na některé nebezpečné vědomosti dokonce raději zapomenout), a soustředit se jen na další pokojnou „stacionární“ existenci.

Já si myslím, že to, co začalo někdy v 17. století už zastavit nejde, a ani by to nebylo správné. Zdá se, že lidé jsou na světě také (nebo možná hlavně) proto, aby se o světě vše, co se jen dozvědět lze. Řekl bych, že je to zásadně důležitou součástí "smysluplného řádu světa" (kterému lze jinými slovy říkat „Boží záměr“) a že je to snad nejdůležitější úkol lidstva.

Myslím, že za nějakých 100 let se lidé budou smát tomu, jaké jsme měli obavy a starosti ve srovnání s těmi jejich (podobně jako se dnes usmíváme někdejším obavám z „vražedné rychlosti“ parních strojů).

Je myslím zřejmé, že rozum a jeho plody, věda a technika, jsou mimořádně důležitými evolučními výhodami našeho druhu. Umožňují mu osídlit nehostinné kraje, zvětšit neuvěřitelně velikost populace, zabránit vyhynutí nějakou vražednou epidemií, ba možná již v nedaleké budoucnosti odvrátit globální katastrofu způsobenou nějakou zbloudilou planetkou či kometou a vyhnout se tak osudu mnoha jiných živočišných druhů při obdobných katastrofách v minulosti. A vsadil bych se, že nakonec učiní lidstvo i poslední zásadní krok a začne kolonizovat vesmír. Existují propočty, že i při použití dopravních prostředků relativně pomalých ve srovnání s rychlostí světla by lidstvo mohlo kolonizovat celou naši Galaxii během relativně krátké doby cca 10 milionů let (samozřejmě za (snad oprávněného) předpokladu, že v Galaxii existuje mnoho obyvatelných planet) .

Nelze samozřejmě vyloučit ani skeptickou možnost, že to vše přece jen brzy bezvýchodně a nesmyslně skončí, že lidé svých možností nevyužijí, nebo že je pokrok vědy a techniky nakonec zahubí. Je dokonce docela možné, že to je osud všech vesmírných civilizací (pokud opravdu existují), když dosáhnou určité úrovně poznání. Pro takový pesimistický scénář by asi nasvědčovalo, kdybychom např. v budoucnosti zjistili, že inteligentní život se ve vesmíru vyvinul i na mnoha jiných místech a vždy po dosažení určité úrovně zanikl, např. v důsledku „efektu čarodějova učně“, kdy třeba i nechtěně rozpoutá nějaké mocné destruktivní děje. Dobře známá je historka o tom, jak Edward Teller před otestováním první vodíkové pumy provedl výpočty, které bezpečně prokázaly, že tento výbuch neodstartuje řetězovou reakci, do které se zapojí veškeré vodíkové atomy na Zemi. Co když ale někdy v budoucnosti v podobné situaci bude výpočet chybný a nějaký zdánlivě bezpečný experiment odstartuje globální zkázu?

Na druhé straně, pokud bychom další pokrok záměrně zastavili, abychom se takové nehodě vyhnuli, mohli bychom naopak špatně dopadnout kvůli nějaké nezvládnutelné epidemii nebo po srážce s velkým meteoritem či planetkou...

A ještě závěrečná poznámka:
Musíme si uvědomit, že o vesmíru toho zřejmě víme směšně málo – vždyť „opravdovou“ vědu dělá lidstvo jen asi o něco víc než 100 let. V naší galaxii (která je jednou z přibližně 200 miliard galaxií ve vesmíru) je zhruba 100 miliard hvězd. A my dnes nevíme skoro nic ani o poměrech panujících na mimozemských objektech naší sluneční soustavy. I kdybychom dopodrobna věděli na kolika místech v naší galaxii existuje život resp. jak to s ním dopadlo (z dnešního hlediska naprosto nepředstavitelný úkol), stále by to byl nepatrný drobeček z celkové takové možné informace na úrovni vesmírné. Nevíme ani, jestli dnešní kosmologický model nemá nějaké zásadní vady, jestli např. základní fyzikální konstanty a zákony nejsou třeba v čase proměnné, jestli neexistují nějaké paralelní světy v jiných dimenzích, které za určitých okolností mohou s naším světem nějak interagovat, nevíme, jestli na některých místech vesmíru, třeba i poměrně blízko nás, nemůže docházet k nějakým fyzikálně dosud naprosto neznámým jevům, o nichž nemáme ani tušení a tudíž ani neumíme formulovat příslušné otázky. Myslím, že není daleko od pravdy přirovnání, že dnešní stav našeho poznání vesmíru je asi takový, jaká by byla úroveň poznání Země, kdyby naše pozorování byla omezena na jedinou místnost s pootevřeným oknem...
Příležitostí pro úžasnou budoucnost, ale i pro nechtěné sebezničení je tedy asi opravdu hodně...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tenco napsal(a):

skeptický
Nemožnost kvantifikace něčeho, o čem se neví, zda vůbec existuje v nějaké jiné formě než coby "božské činidlo".
:))

Už fakt mažu.
Než mně nějaký darebák zabere mé oblíbené místo vedle porostu mladých vrbiček.
17. 05. 2011 | 13:28

Viola napsal(a):

václavehořejší

podle vás vágní floskule, ale jinak moje teorie života.
17. 05. 2011 | 13:28

buldatra napsal(a):

Pane Argune,

Mířím trošičku někam jinam, nicméně s tím, co jste napsal souhlasím.
Zmiňujete dávné zaniklé civilizace, o kterých téměř nic nevíme, ale víme, nebo tušíme alespoň, že nějaké byly. Čas ukáže, zda jednou vzbudí náš zájem.
O antice toho víme více a tak si dovolím uvést Plótína (novoplatonista). Tento chlápek, ač žil kdysi dávno razil zajímavou filosofii, která je dnes mnohým blízká, zejména těm, kteří si naivně myslí, že lidský duch by se měl neustále zdokonalovat. Dnes bychom řekli, aby nebyl ve vleku svých vlastních výtvorů, čili ve vleku vědeckotechnického pokroku, abychom neutíkali od tématu.
Plótínův novoplatonismus byl založen především na dualitě člověka a na nutnosti převládnutí duše, již považoval za součást Univerzální duše. Podle Plótína je každý člověk ve své podstatě dokonalý a jen pod vlivem těla se této původní dokonalosti vzdaluje.
Podle Plótína je celý vesmír hmatatelným projevem určité Univerzální inteligence, jednoty, monády. Domníval se, že tato jednota vdechla veškerému stvoření svůj Logos, tedy Slovo, a že je přítomna ve všech rovinách života od samotné hmoty až po nejvyšší duchovno.

Opakování, matka moudrosti. Plótínos ve své filosofii a době určitě opakoval to, co objevily už zaniklé civilizace předtím, o kterých sice nic moc nevíme, nicméně po Plótínovi tytéž myšlenky schlamstnou a použijí (i když praktikují po svém) středověká i dnešní náboženství.
Zas a znova.
Ateista snad nepopře, že člověk má hmotné tělo a má také cosi nehmotného a říká tomu rozum, čili dohromady dualita a ten rozum se snaží zdokonalovat. Pravda, ne každý a ne každý stejně.
Když nezdokonaluje, vystačí si se způsobem myšlení kolegáčka z minulého století, když zdokonaluje, myslí jinak. Pokrok?

Takže vezmeme-li vědátora z roku 1911 a vědátora z roku 2011, lze předpokládat, že se setkáme s rozdílným způsobem myšlení a doufám, že s větší kvalitou směrem k prospěšnosti a tím i k odpovědnosti.
17. 05. 2011 | 13:29

Viola napsal(a):

Tenco,

a už jste něco chytil?
17. 05. 2011 | 13:29

skeptický napsal(a):

Tenco

Až budete sedět u vody,zamyslete se,proč právě ta ryba je symbolem křesťanství.
Když něco nevím,tak po tom jdu.Je to krásný rebus.
Je toho plný svět,miliardy slepě věří.Zkvantifikovat se to dá,ale bolí to.
17. 05. 2011 | 13:40

Karel Mueller napsal(a):

Tenco.

Místo mít se rád bych spíš použil vážit si sebe sama.
17. 05. 2011 | 13:59

skeptický napsal(a):

Bůh má pozoruhodnou vlastnost.Má mnoho tváří,a přitom je pořád jen jeden.

Civilní věda po tom šlape na každém kroku,některá víc,některá míň,ale jelikož existenci boha bereme jako něco z říše bajek,nemá tušení co to je,a kde to hledat,nevidí souvislosti.

Přitom je to věda,jako každá jiná,pochopitelná,ale kvalitativně vyšší,protože vysvětluje všechno,tajná a dobře schovaná.
Každé náboženství si ji schovalo do jiného roucha,a ani papež už neví,o co původně šlo.
17. 05. 2011 | 14:07

Elena napsal(a):

obavam sa milý skeptický že v hitlerjugent našmu papežovi, to nikto nechcel vysvetliť :))))
17. 05. 2011 | 14:17

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

"Bůh má pozoruhodnou vlastnost.Má mnoho tváří,a přitom je pořád jen jeden.
Civilní věda po tom šlape na každém kroku,některá víc,některá míň,ale jelikož existenci boha bereme jako něco z říše bajek,nemá tušení co to je,a kde to hledat,nevidí souvislosti."

Nevim, co myslite "civilni vedou", ale pokud je to standardni prirodoveda, tak ta se existenci Boha nijak nezabyva, nevyjadruje se k tomu (resp. vymezuje se pouze proti pojeti Boha resp. boha jako nejakeho antropomorfniho "cinitele v zakulisi").
Spousta vedcu naopak v Boha veri, ale vetsinou v jineho, nez toho "antropomorfniho SuparRybrcoula".
O tom, ze takovyto Buh (ktery se predevsim projevuje ve smysluplnem radu sveta a jeho vyvoji k necemu stale "dokonalejsimu") jsem tady nekolikrat psal:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1072
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2110
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2146
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2989 velikonoce
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=5411 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=5767
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=6163 maji zvirata dusi?
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=6317 velikonocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=7419 tulak po hvezdach
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=8401 vanocni
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=10861 Sv. Vaclav
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=11046 Halik

Zajimave je, ze za sve psani sklizim odsudky z obou stran (jedni me povazuji za "pambickare", druzi za chabe maskovaneho atheistu); myslim, ze je to znamkou toho, ze muj nazor je ten spravny ;-)

..
17. 05. 2011 | 14:25

Dalibor Štys napsal(a):

Bůh je energie

Zdravím z přednášky termodynamiky.

:-)
17. 05. 2011 | 14:30

Dalibor Štys napsal(a):

pokud je to standardni prirodoveda, tak ta se existenci Boha nijak nezabyva

To je ekvivalentí prohlášení, že Bůh je buď tvůrce aplikované matematiky, včetně té její zatím nepoznané a nevyužívané části, nebo je to ten starej náladovej protiva, co se baví válkami a vymíráním druhů. Ten první pohled je znamená, že přírodověda poznává projevy boha ale ty není možné ani nezbytné nijak personalizovat. Ten druhý znamená, že bůh není objektivní entita (protože tu a tam pro zábavu změní matematiku) a tudíž není možné se k němu nijak vztahovat.

:-)
17. 05. 2011 | 14:42

skeptický napsal(a):

Profesore

Civilní myslím nenáboženskou.Konkrétních výsledků se doberete v přírodních vědách.

Hledání je labyrint,který má spoustu vchodů.Jen jedna cesta je nejktratší,některé jsou slepé.Ve Vašem věku už nemá cenu začínat,je to hledání na celý život,pokud Vás někdo nezasvětí.
Možná v penzi,ale mozek měkne,člověk už u toho nevydrží.

Váš obor je shodou okolností klíč,stejně tak chemie anorganická.V potu tváře ořete na políčku pod kterým je důl plný zlata a drahokamů.A moudrosti,jejíž cena je nad zlato a rubíny.

Něco tam přehlížíte.

Nejste ani pámbíčkář,ani ateista,a máte neskutečně širokou škálu světských zájmů,ale badatelský a objevitelský instinkt se už asi vytratil.Udělal jste špičkovou kariéru,ale něco Vám tam zřejmě chybí.Kdo miluje svět a věci světské mne nemůže následovat,znáte to.

Zkušební otázka : z čeho stvořil bůh svět?
17. 05. 2011 | 14:56

Elena napsal(a):

kto sedí jednou riťou na dvoch stoličkach, nie ani ateista, ani vieriacý
17. 05. 2011 | 15:07

skeptický napsal(a):

Dalibor

S tou energií máte v principu Vy i Viola pravdu.
Jen je od toho k celé pravdě ještě dlouhá cesta.
Všechno je energie,Ať už je to hmota,nebo světlo.Dvě strany jedné mince.

Rovněž je pravdou,že to není racionální reagující bytost.Racionálně se však dá pochopit a popsat.
Matematika a geometrie jsou nezbytné.

Hlášky církve že cesty boží jsou nevyzpytatelné jsou záměrná lež.
17. 05. 2011 | 15:12

Viola napsal(a):

Pane profesore, já vám nevěřím, že jste chodil někdy na kázání do kostela.

napsal jste "standardni prirodoveda, tak ta se existenci Boha nijak nezabyva"

jak to, že ne? Přírodověda je nauka o přírodě - co je příroda - definujeme zatím, že všechno živé - život a co je Bůh - život (JK Já jsem láska, pravda i život)- Trojjedinný Bůh - láska, pravda a život - Bůh Otec, Bůh syn, Bůh Duch svatý.
17. 05. 2011 | 15:19

Viola napsal(a):

Myslím si, že výrok "cesty Boží jsou nevyzpytatelné" se používá, když se nechce něco vysvětlit a ono by to možná šlo.
17. 05. 2011 | 15:24

skeptický napsal(a):

Těmito otázkami se v dávných dobách zabývala právě přírodní filosofie-natural philosophy-kteří se spoléhali na svoji vlastní spásu mimo lůna církve.
Ale jejich dílo se náboženskými referencemi jen hemží.

Dnešní pojem filosofie je ovšem poněkud jiný,a nikam v tomto směru nevede.

Ta Viola je nějaká chytrá žabka.
17. 05. 2011 | 15:28

Elena napsal(a):

výrok: cesty božie sú nevyzpytatelné, chapem nasledovné:

Bohom je všetko určene, Boha nevyzpytaš , čo znamena nevychovaš, nezmeniš, len čas mení ľudský postoj na dobu konkretnú v minulosti alebo na skútok

Božia právda je absoľutna , nemená, ani v čase ani v priestore, preto je nevyzpytateľna!

obyčajný človek tento výrok použiva , ak sa nekomu alebo niečomu dostalo zadostučenenie, nastala naprava ľudského skutku , spoločenského postoja, npravila sa chyba
17. 05. 2011 | 15:33

Elena napsal(a):

Bože ! ak čítaš moje príspevky, daj mi znak, či som pre čítateľov prospešna?

ja nepotrebujem pochvalu alebo zatracovanie, pišem pre tých čitateľov , ktoré ešte nikdy sa neodvažili nič tu napisat, ak by som aspon jednemu bolá prospešna svojimi názormi, tak ma to dosť poteši!
17. 05. 2011 | 15:41

skeptický napsal(a):

Elenka

Jste Boží.
17. 05. 2011 | 15:54

Elena napsal(a):

Chválá Pánu Bohu na veky vekov!

vyslišal ma
17. 05. 2011 | 15:59

buldatra napsal(a):

Nevyzpytatelné jsou kdečí cesty, nejen boží.

Například neodkladné, předem naplánované a schválené zimní služební cesty poslanců do teplých jižních lokalit na opačném konci planety, potažmo do Berlusconiho skromného plážového příbytku. Sem tam lyžovací služebka na ledoveci v Alpách a podobně.
Vyzpytatelní jsou však alespoň štědří plátci těchto cest.
17. 05. 2011 | 16:00

honolulu napsal(a):

Panove, vydrzte to se mnou jeste chvili. Chci Vas zavest do neznama, protoze se zde pise o energii.

Kolem tela kazdeho z vas existuje elktro - magneticka pole energie, ktere se rika AURA.
Zminena AURA neni videt pouhym okem, ale vedci ji pomerne snadno dokazi zmerit,
po zmereni jinymi pristroji videt a po videni rozlozit barevne do vrstev. Tyto vrstvy barev nam dokazi rici vse, nejen o vasem zdravi, ale i o vasi nalade. (Budoucnost ale nereknou).

150 000 lidi rocne zahyne kolem sveta na utok hadu. Vedci tvrdi, ze had vas vidi barevne a utoci kvuli AURE. Utoci na energii, kterou vyzarujete. Na zaklade tohoto vyzkumu byly postaveny zbrane v americkych stihackach. Heat / energy, seeking missals.

AURA, toto pole energie, je pravdepodobne duse v nabozenske literature.
(V bibli je nejaka zminka o hadech, ale nerozum ji, nectu ji).

Kdyz clovek zemre, tak AURA je stejna jako ta, kterou ma kamen u cesty. Velmi tenka ve studene blede modre barve. Zatim u cloveka plneho zivota AURA hyri 5 zakladnimi barvami. AURA je v prumeru 5 cm siroka u zdraveho cloveka. Po stressu (tim NEminim hadku v praci s nadrizenym, ale stress daleko horsi) AURA je sirsi a zacne "palit" vase telo. Na toto paleni tela vam nepomuze nasaknout uniformu vodou, ale vnitrni uklidneni nervoveho systemu. (Proste napit se whisky, uklidnit se. Napit se kavy, tak se jeden zblazni).

Energie se neztraci, ale mizi ve vesmiru po smrti kazdeho z nas.
Aby to bylo jeste slozitejsi, tak nekteri vedci si mysli, ze AURA ma pamet..
Pracoval jsem v bushi v Africe. Hadi byli muj velky problem. S timto vyzkumem plne souhlasim.

Dalsi dodadky nasleduji. Pani Violo, Vy jste velmi nadana zena. Vas by prijmuly do klubu NEW AGE.
17. 05. 2011 | 16:03

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

"Hledání je labyrint,který má spoustu vchodů.Jen jedna cesta je nejktratší,některé jsou slepé.Ve Vašem věku už nemá cenu začínat,je to hledání na celý život,pokud Vás někdo nezasvětí."

Vy to rikate tak, jako byste ten spravny vchod znal a vyuzival?

"mozek měkne"

svata pravda - naprotitomu jatra tvrdnou...

"V potu tváře ořete na políčku pod kterým je důl plný zlata a drahokamů.A moudrosti,jejíž cena je nad zlato a rubíny."

Opet - pokud vy vite, jak se k tem pokladum dostat - proc to nesdelite nam marne se lopoticim hlupakum?

"Něco tam přehlížíte."

Poradte co...

"něco Vám tam zřejmě chybí.Kdo miluje svět a věci světské mne nemůže následovat,znáte to."

Svet naopak musime milovat - jako dilo bozi, se vsemi jeho zazraky (ktere poznavame nejlepe pomoci vedy...).

"Zkušební otázka : z čeho stvořil bůh svět?"

Dam se poddat...

..
17. 05. 2011 | 16:08

skeptický napsal(a):

Profesore

1)S Bohem si tykáme denně.Žádné rouhání.
2)Pro hlupáky to není.Těm,co překonají dám napít ze studny vody živé...
3) Jedna tabulka je blbě.
4)POožehnáni budtež pokorní,neboť zdědíte svět.
5)Chaos.Zamyslete se nad tím.
17. 05. 2011 | 16:29

Viola napsal(a):

Honolulu, skeptický,

je mi tady s vámi a pod články profesora Hořejšího, když se hvězd dotýká, dobře.
17. 05. 2011 | 17:01

honolulu napsal(a):

Dalsi veci nezname !
Pejsek - verny pomocnik cloveka, ktery si zaslouzi daleko lepsi zachazeni nez ma, je velkym expertem na AURU. Kdyz se ho zeptate spravnym zpusobem, tak vam velmi snadno z padesati moznosti najde tu AURU, ktera je v nebezpeci opusteni tela. On citi, kdo je vazne nemocny. Doktori tohoto daru vyuzivaji k potvrzeni svych uvah.
Pejsek je take velky expert na telepatii a parapsychologii. To jsou veci, ktere "NEEXISTUJI", ale kazdy z vas sel po ulici Prahy a myslenkami zavadil v pameti o kamarada, ktereho potkal o dve ulice dal. ("Geeee, kam se valis nadhero ?").
Vedecky to nejde vysvetlit.
Vedecky nejde vysvetlit, ze divoka zvirata v Africe vedela, kdy se porve nase armada (JAR) s komunistickymi bandity napr. v Angole - jeste drive, nez to vedeli nasi velitele.
Umet cist tato znameni, tak ma kazdy jeden z vas naskok v zivote.
Mocni tohoto sveta maji na tajne vyplatni listine nadane media na tyto nevedeckee veci. Mel je Tiberius i Nancy Reganova, ktera to otevrene priznala. Mel je A. Hitler stejne jako J.V. Stalin.

SNY - ta smesice blbosti, je vetsinou ovladana i tim, co jste meli k veceri, ale na smetisti hlouposti existuji ty sny, ktere jsou ze vspominek AURY a nebo ty, ktere reknou budoucnost z premonitions. (Coz patri do karegorie Astrologie, Tarotu a magnetismem hledani vzkazu (pismenkami) - prisne zakazano cirkvi)..
Ale o tom vsem az nekdy jindy.
Prvni psane preklady snu existuji z dob Middle Kingdom stareho Egypta, ti se vsak zminuji, ze je to sesbirano z Antickeho Blizkeho Vychodu (12000 B.C. - 3100 B.C.)
Proto panove, mate-li doma v knihovne snar ze stareho Egypta, tak vlastnite poklad. Vse jine je pouze zabava..
Nektere sny jsou znameni a jine jsou vzkazy a dalsi varovani, a jeste jine oznameni o velkych zmenach ve vasem zivote. Ty zmeny mohou byt pozitivni i negativni. Ohlaseni bohatstvi i chudoby, lasky i ztraty, zdravi ci nemoci atd.
To vse bylo psano proto, aby jste se neuzavirali nicemu.
Vede, nabozenstvi, mytologii ci vsemu, co patri do New Age. Jsou to zkusenosti lidstva nasbirane za jeho cesty dejinami na teto planete.

Jelikoz ocekavam, ze budu zatracen a fackovan za moje vety, tak se jdu schovat na nekolik hodin na jine blogs.
17. 05. 2011 | 17:19

vaclavhorejsi napsal(a):

honolulu:

No jo, kdyz to rikala Nancy Reaganova, tak to musi byt pravda...

..
17. 05. 2011 | 17:42

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

Jak jsem cekal - radoby moudre plky (prominte)...

..
17. 05. 2011 | 17:49

santawizard napsal(a):

Vážení konzumenti a abstinenti tabákového novinářství.:nejvíce se zneužívají prášky a cigarety ve vězeních a v blázincích..Kouřit za trest nebo za odměnu,aktivně nebo pasivně,vědomě,podvědomě,vědecky pavědecky,lépe nebo hůře co to všechno může znamenat pro ty ,kteří se s tím dopují a nebo pro ty,kteří to chcou mít pro rekreaci?Je tabákový mági a hospodský kaplan symbol primitivního náboženství a primitivní vědy?Evangelium jídla a pití ,liturgie chleba a vína a černý vzadu který vystrkuje černou bradu jako ta církev alkoholu a tabáku!?
17. 05. 2011 | 17:51

skeptický napsal(a):

CHAOS

C arbon
H ydrogen
A zoth (Nitrogen)
O xygen
S ulphur

Učíte to.
Najděte si někde na googlu ANKH

Určitě jste to někde viděl.Učíte to.

Staří Egypťané dávno zapomněli to,co se teprv pracně učíte.
Nijak se na Vás za ty plky nezlobím,to je normiš.Taky jsem to čekal.
17. 05. 2011 | 17:56

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

Ano, Indiana Jones, atd...
Prominte, ale ten CHAOS je detinsky...
Jak uz jsem rekl - pokud nekdo bagatelizuje to, co bylo dosazeno moderni vedou, pak je to jakysi zvlastni druh pychy, ktera stavi nad namahavou praci celych generaci nejake esotericke fantazie...

..
17. 05. 2011 | 18:08

skeptický napsal(a):

Profesore
Právě proto Ježíš pravil,nechte maličkých přijíti ke mně.
Pravda,která se odvrací od moudrých profesorů se otevírá dětem.

Těžím z vlastních čtyřiceti let studia práce stovky generací přede mnou.Nikoho nepodceňuji,ale joke is on you.Promiňte.

Věříte,že se dostanete do nebe,když budete chodit do kostela?
Nic proti tomu.Dívejte se po symbolizmu.

Jsem sice blázen,ale skromný.

Kdybyste se Vám někam zaběhly codony,najdete je v Tarotu.

Dost mne překvapuje že ve Vaší pozici nejste u zednářů.Tam o tom něcio málo vědí.Ale to je satanismus,a jen si na to hrají.
17. 05. 2011 | 18:23

Divobyj napsal(a):

Je zábavné číst,jak se nekolik lidí baví o Bohu,ale každý má o něm jinou představu.Kdosi tu prohodil,že Bůh je energie-nesmysl.Energie podléhá jistým fyzikálním zákonům.Bůh však nikomu a ničemu ne-pod-lé-há! Pokud jde o Auru,nevidím v tom žádnou mystiku.Člověk zcela jistě vyzařuje do svého okolí energii,např.tepelnou.Proč by tedy nevyzařoval i jiné druhy energie?Věřící říkají-Bůh je všudypřítomný,všemohoucí,NEHMOTNÝ,všeovládající,ničemu a nikomu nepodléhající,vše stvořil,atd....Vím,že Bůh je Souhrn Všech Vlastností Hmoty,a když na mne budete hodní,povím Vám,jak vlastně stvořil VŠE z NIČEHO.
17. 05. 2011 | 19:41

honolulu napsal(a):

pane Prof. Horejsi,
Nancy Regan nikdy nic nerikala. Ona se pouze priznala, ze se "pta", a ze hleda vsemi smery. Zkuste to take nekdy !

pane Skepticky,
Taroty v nasich rukou je pekna hra. Taroty v rukou medii jsou
velka mystery.
17. 05. 2011 | 20:08

skeptický napsal(a):

Honolulu
Taroky jsou 2000 let stará hra původem z Číny,dnes podobné mariášovým.22 trumfů,a 56 karet.
Asi před osmi sty lety se odštěpil Tarot,nejspíš v Italii.Symbolika je mystická,úplně jiná,mnoho druhů,některé moc pěkné.Také 22 trumfů značených podle hebrejské abecedy.Zdegenerované použití na vykládání a věštění.
17. 05. 2011 | 21:05

Ateista napsal(a):

Viola: Píšete mi toto:

"Ateisto,
problém je, že jsou narušené vztahy k Bohu. Bůh je nakloněn tomu, kdo ho též miluje. Kdo miluje Boha, nedopustí, aby jeho lásku (člověka) někdo vraždil. Kdo dodržuje desatero, dokazuje lásku Bohu. Nesmíme zapomínat, že na Zem byl svržen satan, který právě pro svou zábavu a jen proto aby se Bohu stále protivil, svádí člověka k veškerému zlu."

Spousta lidí zemřela např. při náletu v kostele nebo v mešitě či synagoze, mnoho čerstvě narozených dětí zemřelo krátce po porodu a zajímalo by mě, jak je to tedy možné, když Bůh je nakloněn k tomu, kdo ho též miluje. Bůh tedy musel nějak usoudit, že určitý počet dětí ve věku řekněme 3 až 6 měsíců je potřeba z nějakého důvodu usmrtit. Bůh má na to jistě svou metodu, vždyť je přece všemohoucí a vševědoucí. A v kostele se možná ovečky málo modlili, já nevím, já tu křesťanskou víru nemám. Nicméně jsem slyšel jednoho kazatele z nějaké českobratrské církve, že kdyby ho někdo zabil, tak by mu tím prokázal službu, protože by se setkal s bohem. Možná bůh všechny ty oběti nemocí a násilí miluje natolik, že si je chce prostě vzít k sobě do nebe, kde budou kolem něj poletovat, tatímco bůh se bude usmívat a po jeho pravici bude spokojeně sedět Ježíš :)
To je náboženství je tak rozmanité a krásné :)))
17. 05. 2011 | 22:31

Karel Mueller napsal(a):

Ateista:

Na to je dětsky prostá odpověď, milý ateisto: Hříchy v minulém životě. A je vymalováno.
17. 05. 2011 | 23:31

Ateista napsal(a):

Karel Mueller :

To máte pravdu, ovšem každé náboženství to má jinak. Třeba křesťanství reinkarnace neuznává, snad to mají potvrzené od boha, nevím....

Nicméně všechna náboženství o sobě tvrdí, že jsou jedině ony ty pravdivé, pak se divme těm násilnostem ve jménu boha.

Jak už jsem zde mnohokrát napsal, negativa jednoznačně převažují nad pozitivy náboženství. Nechť si každý má slova ověří sám, je tu dost chytrých :))
17. 05. 2011 | 23:47

Viola napsal(a):

Ateisto, my nemůžeme vědět všechno proč a jak, to může vědět jen Bůh. V Bibli se popisuje několik případů, kdy kvůli rozmnoženému hříchu byly smeteny z povrchu celá města a když nastala potopa, tak zůstal jen Noe a jeho rodina. S příchodem Ježíše Krista jsme dostali možnost zbavit se hříchů, podmínkou je vzpomenout si na jeho čin - vzal na sebe naše hříchy a uvěřit a milovat Boha a bližního svého. Je to tak jednoduché, jednodušší už to nebude (asi), Bůh s náma měl slitování, doufal, že budeme poslušní.
18. 05. 2011 | 00:15

Viola napsal(a):

A nevím, jak dítě čerstvě narozené může hned milovat Boha, když skoro nic neokusilo.
18. 05. 2011 | 00:20

Viola napsal(a):

Pro dítě je nejspíše porod také dost velké trauma, že na lásku k Bohu zapomene na poměrně delší čas.
18. 05. 2011 | 00:30

argun napsal(a):

Pane buldatro,
máte úplně recht v tom, že největším a vlastně jediným úkolem člověka na tomto světě je zdokonalovat se. On ani nic víc dělat nezmůže - totiž jediné, co jsme skutečně schopni na tomto světě ovlivnit, jsme my sami. Jde ale o to, že takovou nepříjemnou zvěst většina našich bližních jen nerada slyší - je jaksi šarmantnější a kůl zabývati se problematikou všehomíra a napravovat pro spásu lidstva palice jarabáčům ve Středomoří - a to nejlépe skrze kecy na blozích - než se v tichu zabývat sám sebou a svými stíny, jak praví jistý C.C Jung. Abychom nemuseli naslouchat sobě, nasloucháme světu, dodává.

Za neoplatoniky děkuji, to málo, co vím o antice, jsou právě oni. Nestavět si pomníky a nebýt zajatcem svých vlastních výtorů, to je to, oč tu běží. Leč vykládejte to profesorovi... A toto bych chtěl říct sám, kdyby jste to lépe neučinil Vy: "Plótínos ve své filosofii a době určitě opakoval to, co objevily už zaniklé civilizace předtím, o kterých sice nic moc nevíme, nicméně po Plótínovi tytéž myšlenky schlamstnou a použijí (i když praktikují po svém) středověká i dnešní náboženství. Zas a znova."

Ano, vývoj je cyklický, vykrádáme a znásilňujeme sami sebe furt dokola. Jen škoda, že nenavazujeme.

Lehce oponuji v té zvýšené odpovědnosti vědce dnešního oproti kolegáčkovi z doby před sto léty, rád bych věřil, ale je to velmi podmínečné, viz Ploitínos... Spíše vidím to, že tehdejší motivace byla mnohem více idealistická, nešlo ještě o byznys, a nebyl ještě kafemlejnek...

skeptický
Pane nadkolego, napsal jste několik perel. Jen mě sakra štve, že jsem je nenapsal já. Jako třeba:
"Staří Egypťané dávno zapomněli to,co se teprv pracně učíte."
"Pravda, která se odvrací od moudrých profesorů se otevírá dětem."
Tleskám. Nechcete mě vzít do učení?
18. 05. 2011 | 00:51

honolulu napsal(a):

Ha, uz je to tady !

GLIESE 581d planeta je pouze 20 svetelnych let od nas. (Tam ja klidne docuram po dvou pivech, to neni zadna dalka ! ).
Da se tam pekne zit ! Dnes se o tom mluvi poprve ve zpravach.
Proto zde byla ta schuze UFO.

Pane skepticky nesouhlasim s Vami o puvodu TAROTU. Cokoliv z Ciny je neprijatelne. Prisel jsem z Atlantis. Mate tolik odvahy, ze mi date den a mesic Vaseho narozeni ? Chtel bych vedet mate-li konekce ve vesmiru. Jste - li prijimaci antena.
Nebudu nic zverejnovat pouze Vam oznamim ANO ci NE !
(Dobrou noc, jdu spat, nebo zchytam nakladacku).
18. 05. 2011 | 03:57

skeptický napsal(a):

Honolulu

Antena najsem,astrologie podobně jako tarot zdegenerovala ve věštění.Vše je jinak než se zdá.
Milostivá nechala na noc průvan,probudil jsem se s bolením hlavyy(nemyslím milostivou).Ani já nejsem perfektní,snadno nastydnu na hlavu.

Argun
Za tu druhou pravdu může Ježíš.
Nechci,už bych to nestih.

Profesor

Zahalil jste se do důstojného mlčení.Přivedl jsem Vás k několika vrátkům.Sám jsem jich vyzkoušel tucty.
Nechte si to na penzi,a když na něco příjdete,pro sebe.
Víte,jak to chodí.
Na Ježíše lidé volali,ukaž nám znamení,a my tě budeme následovat.Pravá víra je nevidět,a přesto věřit.Bez toho neuděláte první krok.

Je důležité být skeptický,a dokázat oddělit zrno od plev.Ale zase ne tolik jako co sedlák nezná,to sedlák nežere.A vyvarovat se kvapných soudů.

Nic proti vědě,to je jediná cesta,ale předpoklad je otevřená mysl.Je dobré vědět základy dnešních znalostí,ale nezahrabat se v detailech,udržet si nadhled,a srovnávat starou vědu,a nacházet souvislosti.Vše potřebné už tu bylo nalezeno,nic nového pod sluncem,a naši předkové nám nechali odkaz všude,jen ho vidět a pochopit.Úplně jiný svět.

Lidská krev a tuk jsou nezbytné pro vykonávání léčivé magie,a výrobu elixírů,proto krvavé oběti v dávnověku,později zdegenerované v obyčejnou pověru a řezničinu.Stejně tak,jako tarot,nebo astrologie.

Dnešní věda je konsum,organizované studium vede k vyrobení kolečka do stroje,a námezdní vědci časem zkostnatí,a berou to jako práci od devíti do pěti.

Éra nezávislých myslitelů a objevitelů z řad šlechty je pryč.
Chce to správnou mysl,a celoživotní finanční nezávislost.

Že jistá nebezpečná zákoutí vědy existují,jak sám píšete,je v jistých kruzích známo,a věda je manipulována se jim vyhýbat.

Žijeme v dvojrozměrném světě,známkou úspěchu je kdo udělá na papíře větší kaňku.Existuje třetí,ale v tom se nedokážeme orientovat,proto bláboly o čtvrté dimenzi.

Teorie nevycházejí,tak se vymýšlejí nějaké další částice,staví se akcelerátory za miliardy,a když se najde nějaký nový střep zvaný částice,dávají se za to nobelovky,pak se žádá o větší,a do penze to vydrží.
Ušetřím Vás dalších přízemních úvah.Jste spíš na tu politiku.
Jste mi stále sympatický,a zůstávám oddán Vašemu blogu.
18. 05. 2011 | 05:29

Viola napsal(a):

Pane Skeptický, to jste napsal hezky.

Naši dědečkové nosili do postele čepičky.
Bylo by tu více zajímavých blogerů, pod kterýma diskutovat o náboženství by bylo přínosnější, ale oni nepíšou často a velmi málo, nebo vůbec nereagují a to je pro diskutujícího jako psát po zdi. Pod panem profesorem se však časem sešla velmi zajímavá skupinka diskutujících, kteří jsou velmi milí a dokážou inspirovat a potěšit duši :-), proto stojí zato zůstat oddán(a) tomuto blogu.
18. 05. 2011 | 08:34

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

"Věříte,že se dostanete do nebe,když budete chodit do kostela?"

Nikoli.

"Jsem sice blázen,ale skromný."

Tak to jsme dva...

"Kdybyste se Vám někam zaběhly codony,najdete je v Tarotu."

Aha...

"Lidská krev a tuk jsou nezbytné pro vykonávání léčivé magie,a výrobu elixírů,proto krvavé oběti v dávnověku,"

Navrhujete obnovit, coby davnou moudrost?

"Chce to správnou mysl,a celoživotní finanční nezávislost."

To bych opravdu bral... ;-)

"Žijeme v dvojrozměrném světě,známkou úspěchu je kdo udělá na papíře větší kaňku.Existuje třetí,ale v tom se nedokážeme orientovat,proto bláboly o čtvrté dimenzi."

Tomu nerozumim, asi jsem dvojrozmerny...

"Jste mi stále sympatický,a zůstávám oddán Vašemu blogu."

Diky, budu se snazit, abych si vasi prizen zachoval.

Ale - nezlobte se, michat tarot a Jezise a vydavat to za moudrost... To ne...

..
18. 05. 2011 | 08:37

skeptický napsal(a):

Profesore

Můj mozek,a Vaše znalosti,byli bychom nebezpeční.
Dnešní mystická literatura je brakový žánr kterým se podobně jako PC (taky náboženství,inklinující k inkvizici) a různými ochranářskými ideologiemi živí spousta žvanilů.Ale je podstatně rozvinutější,protože obsahuje myšlenku,a opisuje se od předchozích generací.Pozor na závěry.Jsou vesměs psány lidmi,kteří nemají šajna.

O Ježíšovi a náboženství byly napsány knihovny .Každá kniha by se dala přirovnat ke košatému stromu plnému listí,s občasnými plody ,kterých moc není,některé kyselé,některé skvost.
Psaní není nikdy konec od té doby ,co se lidstvo naučilo číst a psát.

Lépe hledat ve starších,kde toto umění zvládali jen duchovní a šlechta.Musíte toho hodně přečíst,a začít rozlišovat.Cestou se zamýšlet,co tím chtějí říci,a pak ve stejné knize za dvacet let objevíte další kamínek do mosaiky,který jste předtím přehlížel.
Svět a příroda jsou plná učitelů.

Je to osamělá cesta,zástupy jsou pryč.Ale je rovná a přímá,a nejsou tu žádné hrboly ani díry.Málokdo ji najde.
Kdo hledá,najde.
Široká je cesta ke zkáze,a mnozí jí kráčejí.

Kdyby moudrost křičela ze střech,nikdo by neposlouchal.Každý člověk je moudrý ve svých očích.

Boží moudrost je jen hloupost v lidských očích.Taky citát z Bible.Pokud se někam chcete dostat,musíte zblbnot.Pozor,mám náskok.Ale nesoutěžím.
18. 05. 2011 | 09:39

argun napsal(a):

Profesore,
páč jdu s křížkem po funuse, ostatně jako obvykle (živobytí nečeká), a Skeptický už taky všechno řekl, tak jen heslovitě:

„ten kontrast (resp postupny kvalitativni vzestup poznani a ovkladnuti prirody) mezi lovcem mamutu (nebo i stredovekym rolnikem ci ucencem) a dnesnim prumernym Evropanem… je prece naprosto do oci bijici!“

Jo, to je. Má to ovšem jednu vadu. Ztrátu dynamiky, ztrátu vůle k životu, ztrátu schopnosti reprodukce. A hlavně – ztrátu ducha, ztrátu jednotící idee. To poslední je příčinou dříve uvedených následků.

„Nevim, o jakych zaniklych civilizacich mluvite…“

O mezoamerice – Mayové, Olmékové, Toltékové. O severní Americe – indiáni Hopi, mluvím o starověké Indii a Číně. Je jich víc.

„..o tech starovekych vime dost na to, abychom mohli s jistotou rici, ze zadna z nich nedosahla takoveho poznani prirody, jako ta nase…“

Tak tohle je velmi úsměvné, badateli. S prominutím - víme prd. A to málo nejsme schopni vysvětlit. Ale ovšem, pokud si myslíte, že je možné hrát hokej podle fotbalových pravidel, pak máte třeba i pravdu. Vaši pravdu. Tu, kterou jste si sami nadefinovali, a podle které hrajete svou hru. Ta vaše pravda však není poznáním, má s pravdou společný jen ten identický termín… Banální příklad. V jihoamerických džunglích roste pravděpodobně několik desítek tisíc druhů rostlin. Kolik z nich jste již stačili popsat a zařadit? 10 nebo 30%? Místní šamani je na rozdíl od vás znají. A nejen to - vyznají se v nich. Ví, která z nich léčí kterou bolístku. A přitom je neanalyzovali v laborce a neznají jejich složení ani obsah účinných látek… Jedna z nich je ayahuasca. Skrze ni dokáží uvést své pacienty do změněného stavu vědomí, který bývá někdy dosti užitečný, např. pro ty, kdož jedou v drogách. Ta liána ale léčí i nejrůznější deprese, fóbie, komplexy, psychické bloky. Tvrdí se o ní, že je rostlinnou inteligencí. Pracujete s ní?

Jde o intuici. Tu jste v liturgii nového náboženství vědy zcela vytěsnili. Když to hodně zjednoduším - nástrojem poznání starověkých civilizací byla intuice i rozum. Vaším nástrojem je jen ten rozum. Komické na tom je, že mozek jako celek funguje jen spojením obého. Leč vy jste intuici prohlásili za pojem z říše bajek. Jinými slovy – prohlásili jste, že pravá mozková hemisféra je pro vědu zbytečná. Inu proč ne. Je však evidentní, že vyřadíme – li z provozu půlku mozku, zřejmě nebudeme schopni vnímat celistvost světa… duševní invalidita.

„..poznani poslednich cca 100 let nam hodne rika napr. o tom, jake jsou mechanismy vzniku psychickych deju a jejich poruch (napr. agresivita), pomaha zmensovat utrpeni mnoha nemocnych (jedna velka forma zla)…

Ano, říká hodně. Mechanismus psychických dějů ale neříká nic o důvodech jejich vzniku. A utrpení nemocných osobně nevnímám jako formu zla. Vnímám ji jako nutnou součást cyklu fyzické existence každého organizmu. Zlo, o kterém jsem psal, je jiné - je vědomé, je cílené. Je to pud. O tom nevíme vůbec nic. Stejně jako nevíme nic o duši.
18. 05. 2011 | 10:11

argun napsal(a):

"Bagatelizovat tohle vsechno (plod nesmirneho usili milionu chytrych a pracovitych lidi) mi pripada jako nesmirne pysne a nemoudre..."

Věřte, nebagatelizuji. S radostí užívám nejrůznějších výdobytků úsilí milionů chytrých lidí. A rozhodně je čeho si vážit. Ale platí to i naopak. Honolulu napsal: „To vse bylo psano proto, aby jste se neuzavirali nicemu…. Jsou to zkusenosti lidstva nasbirane za jeho cesty dejinami na teto planete."

Proč se uzavíráte? Proč bagatelizujete? Proč zahazujete zkušenosti vašich předchůdců? Proč jste pyšní? Byl jednou jeden a jmenoval se Carl Gustav Jung. Nenechal se spoutat náboženstvím vědy a šel kudy chtěl. Vystudoval medicínu, ale studoval také astrologii, alchymii, křesťanství, hinduismus, buddhismus, gnosticismus… a hodně cestoval. Byl otevřený veškerému lidskému poznání. A zanechal za sebou obrovské dílo. O pár desítek let později byl také jeden takový. Jmenoval se Stanislav Grof. Také vystudoval medicínu a také šel kudy chtěl… i ve stopách Jungových. A parta pyšných českých zaprděných Sisyfů, kteří se zřejmě považují za majitele jediné zjevené pravdy, nejspíš té vod Salvátora, jej postavila na pranýř a odměnila jej Bludným balvanem. Nevíte o tom něco, badateli?

Proč nám tady pokrytecky kážete něco o pýše? Jak pravil zdejší klasik Pepa Řepa – kdybyste šel radši vyluxovat…

Pointa. Ta Violka má vlastně pravdu. Pokud nás něco zachrání (nebo zahubí), nebude to „vědecký pokrok“. Bude to láska. A nebo její deficit. Já bych řekl duch, ale vono to vyjde vlastně na stejno.

Ale talent na štěpná témata, to opravdu máte. A nic ve zlém. Mějte se.
18. 05. 2011 | 10:18

Elena napsal(a):

skeptický,

prievan Vám nechala milostiva na truc, ženy sú mudre, oni vec riešia nepriamo,

ale vidím že vetšina tunajšých mužských nickov použiva tu istú metodu nepriamo sa zdokonaluju na cudzích myšlienkach, vedomosťach, obratom slov si to prisvoja považuju za vlastný usudok a pišu a pišu , doťahuju sa kto je mudrejšý

nemožete byť mudrejšie na základe plagiatorstva ( to je len dočastna vec) monetalný effekt, alebo priznajte zdroj vedomosti alebo čušte

aby ste nemali permanentný prievan
18. 05. 2011 | 10:49

skeptický napsal(a):

Elenko
Ženská moudrost je tak akorát dohánět chlapy k šílenství.Krásou možná tak pár měsíců,zbytek života je bohužel huba.
K bádání je ideální celibát.

Cokoliv se tady na světě naučíme je od druhých,občas se dá něco zkombinovat a přijít s něčím neotřelým,ale to je vzácné.

Máte recht,chlapi jsou dobytek,a ženy andělé.Ty co nejsou máte vy ženy technologii poznat.
18. 05. 2011 | 11:16

buldatra napsal(a):

Eleno

Že ženský řeší věcí nepřímo, ba co víc, pomocí průvanu, je nám jasné jako facka.
Totiž, jakmile se jeden ožení, zjistí, že začal permanentní, za svobodna jen občas se vyskytující průvan v peněžence.
18. 05. 2011 | 11:18

skeptický napsal(a):

Nadkolega ženáč má bramborová latifundia,já marmeládové doly,takže máme tu smůlu,že jsme neodolatelní.
Židé tvrdí,že odměnou moudrého muže je jeho bohatství.
Ale zase jsou v prdeli že nepůjdou do nebe.Proto Ježíše nemají rádi.
18. 05. 2011 | 11:24

Elena napsal(a):

milý skeptický,

nač mudrovať, človek doteraz neodpovedal na otazku, na ktoréj si zlomil nie jeden zub:

čo bolo skôr? vajce alebo sliepka?

sicé pán Horejšý si mysly že za posledné sto rokov bolo len vajce ( slipka je blba, ona je len na ich produkciu)

majte sa tuna krásne všetci aj vajcia aj sliepky

PAPA
18. 05. 2011 | 11:24

skeptický napsal(a):

P.S.
Chcípá to tu,musíme to rozhejbat.
18. 05. 2011 | 11:25

Elena napsal(a):

hmmmm buldatra

myslela som si , že Vy ani argun ani ostatne moje príspevky nečitate, preto som sa zamierala len na pana skeptického,

tak pardon , teraz chááááááááááápem :))))
18. 05. 2011 | 11:28

skeptický napsal(a):

Podobné problémy nechávám ženám.To je kuchyňská záležitost.Pokud je oběd včas,jen ať si tříbí mozek,a zuby si zaplatí samy.
18. 05. 2011 | 11:32

buldatra napsal(a):

Eleno,

Jsme zvyklí, páč život nás tak naučil, že ženský se zaměří vždy na toho nejzajímavějšího a nejneodolatelnějšího muže (možná proto, že první jsou vejce a slepice až potom), čili na třešničku na dortu, což nás však před průvanem stejně neochrání.

Osobně si myslím, že stejně první nebylo ani vejce ani slepice, ale brambory.
18. 05. 2011 | 11:37

vaclavhorejsi napsal(a):

skeptický:

"Můj mozek, a Vaše znalosti,byli bychom nebezpeční."

Inu, skromnost slechti...

"O Ježíšovi a náboženství byly napsány knihovny .Každá kniha by se dala přirovnat ke košatému stromu plnému listí,s občasnými plody ,kterých moc není,některé kyselé,některé skvost."

To je jiste pravda - problem je, ze co jeden povazuje za skvost, jiny za kysely plod... Spravne to asi rozezna jen vas mozek-supermozek ;-)

"Je to osamělá cesta,zástupy jsou pryč.Ale je rovná a přímá,a nejsou tu žádné hrboly ani díry.Málokdo ji najde.
Kdo hledá,najde."

Jste zrejme presvedcen, ze jste ji nasel?
Jak si muzete byt jisty, ze neni falesna (aha, ten mozek...).

"Každý člověk je moudrý ve svých očích."

Ano - jezek sobe kaderav...

"Boží moudrost je jen hloupost v lidských očích."

OK, ale je kazda lidska hloupost Bozi moudrosti?
A jak poznat ty moudre hlouposti od hloupych hlouposti?

"Pokud se někam chcete dostat,musíte zblbnot."

Pak jsem na spravne ceste, rok od roku je to lepsi!

..
18. 05. 2011 | 11:42

skeptický napsal(a):

Myslím,že bychom tady daly dohromady oběd.Slepice nadívaná vejci s bramborem a marmeládovou omáčkou.To by se dalo jíst.
18. 05. 2011 | 11:43

skeptický napsal(a):

Profesore

Tak Váš mozek a moje znalosti,a byli bychom nebezpeční.
Pan nadkolega Esq.,jehož jméno budiž pochváleno mi nedávno sdělil,že jsem nebezpečný všemu,všem,a možná i sobě.Asi ho se.u.

Skromnost šlechtí.Práce prý taky,a po ní se blbne.
Na rozpoznání kyselosti nám dal pánbu smysly,tedy chuťové buňky.

Tajemství úspěchu je mít velkej mozek malej a malej žádnej.
Bozkové muňky,nejlépe hladké a bílé.Závity jsou na škodu ,a šedá kůra je znakem odumírání.

Poznáte to,až do sebe všechno zapadne.Deset,ne devět,deset,ne jedenáct.

Lidská moudrost je na úrovni boží hlouposti.
Jak poznat.Jděte za kolegou vědátorem,a řekněte mu moudrou moudrost,a on vás bude mít za blba.

Jak můžete být na správné cestě,když já jsem na ní taky,a máme odlišné výsledky.Nadání?

To zas dneska prdlajz vybádáme,liž pravda?
18. 05. 2011 | 11:58

skeptický napsal(a):

Skeptický

...tady daly...
Myslím,že mám změnu pohlaví.
18. 05. 2011 | 12:00

buldatra napsal(a):

A aby to bylo stylové, měla by ta nadívaná slepice s marmeládovou omáčkou a bramborem, být geneticky modifikovaná, pečená v pokrokové mikrovlnné troubě, vybavené nejnovějším SV vyvinutým vědeckým kolektivem laboratoří firmy Tesla.
18. 05. 2011 | 12:01

skeptický napsal(a):

P.S.
falešná skromnost je lež.
18. 05. 2011 | 12:02

vaclavhorejsi napsal(a):

argun:

"Má to ovšem jednu vadu. Ztrátu dynamiky, ztrátu vůle k životu, ztrátu schopnosti reprodukce. A hlavně – ztrátu ducha, ztrátu jednotící idee."

Nesouhlasim, rikate jen popularni klise. Prochazime mozna nejakou krizi, ale urcite ne fatalni. Tahle civilizace je SILNA.
"Tak tohle je velmi úsměvné, badateli. S prominutím - víme prd. A to málo nejsme schopni vysvětlit. Ale ovšem, pokud si myslíte, že je možné hrát hokej podle fotbalových pravidel, pak máte třeba i pravdu. Vaši pravdu. Tu, kterou jste si sami nadefinovali, a podle které hrajete svou hru. Ta vaše pravda však není poznáním, má s pravdou společný jen ten identický termín… Banální příklad. V jihoamerických džunglích roste pravděpodobně několik desítek tisíc druhů rostlin. Kolik z nich jste již stačili popsat a zařadit? 10 nebo 30%? Místní šamani je na rozdíl od vás znají. A nejen to - vyznají se v nich. Ví, která z nich léčí kterou bolístku. A přitom je neanalyzovali v laborce a neznají jejich složení ani obsah účinných látek… Jedna z nich je ayahuasca. Skrze ni dokáží uvést své pacienty do změněného stavu vědomí, který bývá někdy dosti užitečný, např. pro ty, kdož jedou v drogách. Ta liána ale léčí i nejrůznější deprese, fóbie, komplexy, psychické bloky. Tvrdí se o ní, že je rostlinnou inteligencí. Pracujete s ní?"

Jiste, prirodni narody mohou mit urcite specializovane znalosti vetsi, ale globalne je to nesrovnatelne. My vime, jak pusobi psychotropni latky, umime z toho vyvozovat prakticke dusledky. Oni maji jen empirii a baje. Volim vedu a rozum...

"Jde o intuici. Tu jste v liturgii nového náboženství vědy zcela vytěsnili."

Nikoli - i ve vede hraje intuice (samozrejme podlozena znalostmi) velikou roli, uplne stejne jako v jinych oblastech.

"Když to hodně zjednoduším - nástrojem poznání starověkých civilizací byla intuice i rozum. Vaším nástrojem je jen ten rozum."

Tak to jste opravdu zjednodusil az k nepravde... I ve vede jde o kombinaci obeho. Jen vylucujeme tu hloupou pseudointuici (napr. ze lidske obeti prinesou dest).

"...nebudeme schopni vnímat celistvost světa… duševní invalidita."

Tohle nebezpeci skutecne existuje a musime si na nej davat pozor. V nasi civilizaci se ale uspesne rozviji i ine veci nez "tvrda veda" - umeni, teologie, filosofie...

"A utrpení nemocných osobně nevnímám jako formu zla. Vnímám ji jako nutnou součást cyklu fyzické existence každého organizmu."

Tak jestli utrpeni tezce nemocneho ditete nevnimate jako zlo, ktere je treba odstranit, tak nevim...

"Zlo, o kterém jsem psal, je jiné - je vědomé, je cílené. Je to pud. O tom nevíme vůbec nic. Stejně jako nevíme nic o duši."

O dusi skutecne vime malo, ale pockejte nejakych 200 let...

"Proč se uzavíráte? Proč bagatelizujete? Proč zahazujete zkušenosti vašich předchůdců?"

Jak kterych - ja si vazim napr. nekterych skvelych teologu a samozrejme umelcu, nevazim si pochybnych sarlatanu.

"Proč jste pyšní?"

Naopak - pysni jsou ti, kteri opovrhuji gigantickym "chramem vedy" - staroveci filosofove by jej urcite jednoznacne ocenili.

"Byl jednou jeden a jmenoval se Carl Gustav Jung. Nenechal se spoutat náboženstvím vědy a šel kudy chtěl. Vystudoval medicínu, ale studoval také astrologii, alchymii, křesťanství, hinduismus, buddhismus, gnosticismus… a hodně cestoval. Byl otevřený veškerému lidskému poznání. A zanechal za sebou obrovské dílo."

To je myslim hodne kontroverzni postava, rozhodne ne muj favorit (narozdil treba od Teilharda, Kunga...).

..
18. 05. 2011 | 12:02

vaclavhorejsi napsal(a):

argun:
(dokonceni)

"O pár desítek let později byl také jeden takový. Jmenoval se Stanislav Grof. Také vystudoval medicínu a také šel kudy chtěl… i ve stopách Jungových. A parta pyšných českých zaprděných Sisyfů, kteří se zřejmě považují za majitele jediné zjevené pravdy, nejspíš té vod Salvátora, jej postavila na pranýř a odměnila jej Bludným balvanem. Nevíte o tom něco, badateli?"

Ano, vim, o tomto sarlatanovi jsem zde pre 3 lety psal.

"Proč nám tady pokrytecky kážete něco o pýše?"

Kdyz seznam, ze je nekdo sarlatan, neni to zadna pycha, ale spravedlivy usudek. Prave tak neni pycha, kdyz budu nekomu vyvracet blud, ze 5+5=11.

"Jak pravil zdejší klasik Pepa Řepa – kdybyste šel radši vyluxovat…"

Jiste, klasik...
Ja bych si v zivote nedovolil diskusnimu partnerovi prezirave navrhovat, aby misto diskuse se mnou (dusevnim Titanem) sel radeji luxovat...
Povazujet-li toto za skromnost, OK...

"Pointa. Ta Violka má vlastně pravdu. Pokud nás něco zachrání (nebo zahubí), nebude to „vědecký pokrok“. Bude to láska. A nebo její deficit. Já bych řekl duch, ale vono to vyjde vlastně na stejno."

No nevim - prijde/li nejak a smrtelna epidemie, tak nam spis pomuze ta veda nez laska.
Ale - jak myslite.
Dulezitost "lasky" ovsem nijak nezpochybnuji - je to ale uplne jiny zanr...
Mimochodem, Viola v nekterych diskusich v clancich o nabozenstvi prezentovala VELMI nelaskyplne, az desive nazory...

..
18. 05. 2011 | 12:04

skeptický napsal(a):

SV tuším nebude severovýchod?Náš Moul.nex dosloužil před deseti lety,nový kvůli tomu kupovat nebudu.Ví profesor,že v mikrovlnce se vyrábějí zcela neznámé chemické sloučeniny,a dokonce z tequily umělé diamanty?
Shodou okolností se u mne tehdy dostavila moudrost,možná je to jen náhoda.
18. 05. 2011 | 12:08

skeptický napsal(a):

SV tuším nebude severovýchod?Náš Moul.nex dosloužil před deseti lety,nový kvůli tomu kupovat nebudu.Ví profesor,že v mikrovlnce se vyrábějí zcela neznámé chemické sloučeniny,a dokonce z tequily umělé diamanty?
Shodou okolností se u mne tehdy dostavila moudrost,možná je to jen náhoda.
18. 05. 2011 | 12:08

skeptický napsal(a):

Koukám,že píšu sám sobě,pak měním pohlaví,pak posílám dvakrát.
Profesore,asi vedu!Ale snahu Vám neupírám,píšete dobře.
18. 05. 2011 | 12:17

buldatra napsal(a):

Pane Skeptický,

nemělo tam být severovýchod, ale sewerovýchod.
Že by skwrny na slunci?

Právě kvůli vzniku těch nových sloučenin mikrovlnku miluju.
Nejlépe mi jde vznik černého uhlí z čehokoliv poživatelného.
Alchymisté mají tu společnou vlastnost, že musí často větrat.
18. 05. 2011 | 12:30

skeptický napsal(a):

Nadkolego

Jako kanálovýchod?
To byl nějaký Rakušák Schkwrnie.
Kdysi nějaká Američanka vyhrála soutěž krásy.Jmenovala se Prewitt.Měla asi Bazedovu nemoc,oči jak talíře.Evidentně zaplacená záležitost.

Když si tam dáte granát,máte uhlí i z baráku.A ten je nepoživatelný.Zkuste ho někdy nenápadně vpravit do erteple.

Musí být kam větrat ,je to prý většinou jedovaté.
18. 05. 2011 | 12:42

buldatra napsal(a):

S tím granátem to doporučím tchýni, páč už nějakou dobu plánuje rekonstrukci.
Ale rekonstrukce je zbytečně komplikovaná, lepší je vybudovat něco nového na zelené louce. Jak velký granát, aby nevznikl kráter?
I když, na druhou stranu, nový sklep také není k zahození.
Lidi si maj pomáhat.
18. 05. 2011 | 12:53

Elena napsal(a):

milá Violka,
ak som Vám narušila tunajšiu pohodu svojmi vstupmi(kudkudakaniem), prepačte mi to, ste mi veľmi simpaticka názormi, Vy , pani Naivka, im, baba, ali, tunajšie ženské nicky sú veľmi inteligentné , nestačim vam ,

s chlapcami tunajšimi stačim len tak na odlahčenie diskusý,
za to som im vďačna, že sen tam si tu zažartjeme a ide sa dalej,

nejaký skutočný postoj, názor svoj nemam vo všetkom som delitant.
Všetko dobré prajem Vám , všetkým diskuterom a čítateľom !
18. 05. 2011 | 14:54

honolulu napsal(a):

Velmi zajimava diskuze ! Honolulu vam dekuje vsem !
Pane skepticky, mam silne podezreni, ze jste, nebo by jste mohl byt "antena" / medium. Rika mi to osobni radar. Jste uz druha osoba, ktera me zaujalo timto darem z nebes, zde na Aktualne CZ.
Jako astrologie, tak tarots je pouze hra v rukou nekvalifikovanych. Ti co kvalifikovani jsou ziji ve strachu, aby to o nich bylo znamo. V jejich rukou je to div.

Mam rad vedu, a mam pred ni respekt, ale je mnoho veci, ktere veda nezna. Intujice kterym smerem jit za poznanim je dulezita. Je dulezite vse, i to nevedecke.. Veda vubec nerozumi snum. Kazdy z nas je ma. Veda nedokaze vysvetlit nic z toho co rekl ci udelal Edgar Cayce. Oni mlci jako zarezani.
14000 konzultaci bylo zaznamenano - nadiktovano za jeho zivota. 8000 bylo rozkradeno, nektere jeste pred jeho smrti (1945) 6000 je ztrezeno a vedci je zkoumaji. Gravity - nikdo ji nerozumi !

V Jihozapadni Africe jeste dlouho pred existenci myslenky / napadu, opustit kontinent mi rekla super VEDMA zijici v pousti, ze pojedu a budu zit v USA. Myslim na ni casto. Jak to mohla vedet, kdyz ja sam jsem to nevedel. Nebezpecna priroda ji nikdy neublizila a zila v mistech, kam jsme jezdili s odjistenymi zbranemi. Byla to beloska. Potomek immigrantu z Nemecka, kdyz Jihozapadni Africa patrila Cisarskemu Nemecku. Cernosi ji bud vzdalali poctu, nebo pred ni utikali ve strachu. Umela lecit. Prodavala hadi jed doktorum ve Windhoeku a brala krev konim na vyrobu protihadiho sera. Rozumela prirodnim lekum. Byla proste z jineho sveta.
Kdyz nase prace byla ukoncena a byl cas navratu, tak jsem pro ni jel a rekl ji, ze nemuze zustat, kde zije, ze ji odvezu do Johannesburgu a najdu ji byt na Hillbrow.
Ona mi rekla, ze Hillbrow zemre a ze tam stejne nejsou videt hvezdy. Dal jsem ji na PAMATKU zbran a ona mi dala nugget (zlato).
Napsal jsem tyto radky proto, ze vim na 100 %, ze nekteri lide jsou velmi nadani na tajemstvi prirody a vidi dale nez vetsina z nas. Vim na 100 %, ze ziji "anteny" na prijem z vesmiru. (Koncim dnes, jedu ven).
18. 05. 2011 | 17:47

argun napsal(a):

Profesore
to je všechno tím, že nestudujete zaniklé civilizace. Staří Toltékové říkají - nikdy nic nebrat osobně (smile). A luxování je velmi ušlechtilá činnost, řekl bych. Nezoufejte.

"Kdyz seznam, ze je nekdo sarlatan, neni to zadna pycha, ale spravedlivy usudek."

Slyšeli jste slovo boží. Vážně jste mě povbavil. Ne, vy opravdu nevíte co je pýcha. Vemte si volno a odjeďte na půl roku do Tibetu meditovat. Možná vám něco docvakne a možná se váše mysl otevře. A nebo taky ne, kdo ví.

Na epidemii spíš věda než láska, pravíte? Jo to jo. Jenže až budete umírat, budete mít asi jiné potřeby, než studovat aktuální číslo Science. Vědecký pokrok se přičiní a při epidemii zemře o pár lidí míň než bez něj. Fajn. Ale věděcký pokrok nezachrání jedinou lidskou duši. Život je spíše o tom umírání, než o epidemiích.

Položil jste otázku - já na ni odpověděl. Že to bude zbytečné jsem věděl.
18. 05. 2011 | 18:21

vaclavhorejsi napsal(a):

argun:

"Vědecký pokrok se přičiní a při epidemii zemře o pár lidí míň než bez něj."

Presne jak rikam - neuveritelna pycha - pro vas je "par" (milionu) lidskych zivotu prkotina. I kdyz to budou vase deti? Predcasna smrt a utrpeni je pro vas neco vitaneho... Neuveritelne...

"Ale věděcký pokrok nezachrání jedinou lidskou duši."

Ano, 100% souhlasim - takove ambice ale veda nema. Nema ovsem ani ambice branit zachrane dusi!
To je stejne absurdni, jako byste maliri vycital, ze jeho dilo nevyloudi jediny ton...

..
18. 05. 2011 | 19:01

Viola napsal(a):

pane profesore,

jsem zde i proto, abych si některé své děsivé názory poopravila a snad se mi to trochu daří.
18. 05. 2011 | 19:10

Viola napsal(a):

Elenko,

já jsem vám už jednou psala, že jste mi sympatická, už tou slovenčinou. Že se někdy utrhnete na pana profesora a chcete odtud, to nevadí, to je jen tříbení myšlenek, nějaká myšlenka ulpí na panu profesorovi, nějaká na vás, nějaká na mě a tak se tu otloukáme, vybrušujeme, třídíme a snad trochu zdokonalujeme. Pan profesor je mi opravdu milý tím, jak s námi dokáže komunikovat, je to od něj šlechetné se k nám snížit.
18. 05. 2011 | 19:22

Viola napsal(a):

Pokrok jsou atomové elektrárny - pomáhají nám, ale nejsou bezpečné a můžou nás zabít.
Nanotechnologie - prý umožní nevídané, ale zároveň nás může lehce zabít, pohým vdechnutím nevhodné částečky.
Pokrok jsou veškeré stroje, které ovšem vyžadují naftu a ta nás také může zabít, když se vylije v takových množstvích do oceánů. Radioaktivní + zamořené naftou.
Pokrok je elektřina, ale když dojde k větší sluneční erupci, může nás výpadek proudu zabít. Pokrok je prostě takový, že není možné jej zastavit, aby nás to neohrozilo, protože jsme už tak zhýčkaní. A jen se podívejte do Číny, nebo Indie, dříve se tam jezdilo na kolech, ale dnes už musí mít také auta a vzduch je dusí ve městech, která jsou přecpaná auty. Auta nám ubírají normální zem, kvůli aut je zem protkaná silničními valy, betonovými mosty, ubývá úrodné půdy, vláha spadne s nebe a nezavlaží, ale odnese domy. A vůbec pokrok z nás nedělá krásnější lidi, ubývá nám vlasů, stáváme se takovými holátky, třesoucími se ve větru.
18. 05. 2011 | 20:23

Divobyj napsal(a):

Děkuji všem za projevené názory.Dlouho jsem si z diskuse pod blogem neodnesl tolik poznatků,jako tentokrát.Tolik reakcí jsem fakt nečekal.Ještě jednou-díky všem,včetně váženého pana profesora!
18. 05. 2011 | 20:41

Ateista napsal(a):

Viola:

Vy máte ale názory, u věřících lidí je to běžně zvykem, ovšem Halík a jemu podobní potom trapně tvrdí, že to tak není a že věřící lidé přemýšlejí, pochybují a tak dále a tak dále.

Já se chci zeptat na něco osobního. Co je podle vás smyslem života a proč si myslíte, že žijete, jaké je vaše poslání, co tu děláte a jaký to má všechno význam?
Odpovězte mi, aniž byste mi tu předhazovala řeči o božím záměru, že jste tu na přání boha, abyste chodila do kostela na mše a svaté přijímaní a podobné pro mě hlouposti. Já bych byl rád, kdybyste mi prostě na mé otázky odpověděla svými slovy. Dokážete to?
18. 05. 2011 | 20:46

Fialenka napsal(a):

Souhlas s Divobyjem, je tu příjemná a zajímavá diskuze.
Chtěla jsem napsat ještě něco k těm snům. V neděli mě známý pozval na vystoupení tibetských mnichů, kteří udržují nejstarší tibetské náboženství bön. A podle nich prý může do snu za člověkem přijít jeho učitel z minulých životů. Když se nám o něm bude zdát, máme ho požádat, aby zase přišel.
18. 05. 2011 | 21:22

skeptický napsal(a):

Něco se semele.Brzy.
18. 05. 2011 | 22:37

argun napsal(a):

Profesore
nastavovanou kaši neoblibuju. Ale že jste to vy. Já o voze vy o koze. A naopak.

Pandemie tu byly naposledy tuším ve středověku (ty miliony...). Ptačí a prasečí a kdovíjaká jiná chřipčička byly více marketingovým skotačením farmaceutických firem než čímkoli jiným. Pletu se? Co dál - AIDS? Zatím se neočkuje, pokud vím. Jistě, penicilín, tuberkulóza a tak. Zaplať pánbu, že to dopadlo. Ale přehazovanou taky neoblibuju, nejsme v páté třídě. Nic proti imunologii, ba právě naopak - báječná věc. Moje imunita jede na cibuli a česnek.

Mé dítě prodělalo fatální nemoc - přežilo. Před pár týdny mi zemřela v těžkých bolestech matka, měl jsem ji doma. Nejsem sice zřízencem pohřební služby, ale se smrtí jsem se už bohužel několikrát potkal v přímém přenosu. Račte chápat - nejsem morbidní.

Jen vím, že umírat se musí. To jen lajfstajlové magacíny a farmaceuti nám tvrdí, že ne. A taky vím, že závody chytrých maníků z hvězdných pracovišť se statistikami smrti lidstvo šťastnějším neučiní. Ba ani vědecký "pokrok".

Možná jsem za blba, ale myslím, že láska jo. Jde jen o to s láskou přijít na svět a s láskou z něj odejít. To aby duše byla v klidu. Ostatní není důležité. Aktuální zkušenost, netrvdím, že absolutní.

Odpověď na otázku je tedy stále stejná - nejde o technologii, jde o duši. Jestli máte problém s Tibetem, dejte Antarktidu. Možná tam potkáte Halíka.

Violko
vy to víte sama líp, ale napovím... učit se, učit se, učit se, říkal jednou jeden. Před ním taky neoplatonikové a dávno před nimi spousta jiných. To jen Ateista tehdy chyběl. A s tou šlechetností snižujících se profesorů bych to fakt nepřeháněl...

skeptický
To je přece jasný. Viktorka vyhraje ligu.
19. 05. 2011 | 00:38

skeptický napsal(a):

Profesore

Míchat tarot a Ježíše,a vydávat to za moudrost,to ne...

Ruku na srdce :

Víme co je tarot?
Víme,co je Ježíš?
Víme co je moudrost?
19. 05. 2011 | 08:10

Viola napsal(a):

A ještě jsem zapomněla něco z oboru pana profesora. Pokrok z nás dělá alergiky a alergie nás také pomalu ničí.
19. 05. 2011 | 09:46

Viola napsal(a):

A pro Ateistu:

Smyslem života je život sám. Život je dar, který je podle dostupných informací zcela vyjímečný, jedinečný, krásný svou pestrostí, barevností. Kdo žije zdravě, spokojeně, cítí nevýslovné štěstí a cítí se naplněn láskou a tu chce předat dál, podělit se o dar života. Žijeme jednoduše proto, abychom život - ten krásný dar - zachovali.

P.S. Dens se mi to o kráse života píše dobře, je krásný jarní den. :-)
No, kdybyste chtěl něco delšího, tak bych se ještě mohla pokusit, ale já se ráda vyjadřuji skoro v definicích.
19. 05. 2011 | 09:52

Viola napsal(a):

Argune,

to já jen, že pan profesor má rád mírnou ironii.
19. 05. 2011 | 09:55

skeptický napsal(a):

Viola
Chcete -li někomu dáti dar,který pokračuje v dávání,dejte jim těhotnou kočku.
Miluji nové definice,ač teista.Nechte vytrysknout své vnitřní kráse.
19. 05. 2011 | 10:07

vaclavhorejsi napsal(a):

argun:

Diky, zda se, ze prece jen trochu konvergujeme...

Prece jen ale tu blahodarnost vedy podcenujete - kdyby ji nebylo, AIDS by radil v celem svete prinejmensim tak jako v tech nejhorsich castech Afriky.

*************

Viola:

"Pokrok z nás dělá alergiky a alergie nás také pomalu ničí."

Alergie (a jine civilizacni nemoci) jsou jakousi dani za jine pozitivni prinosy pokroku (hygiena a s ni spojene vymyceni infekcnich chorob).
Jedina cesta je - pomoci vedy ty alergie a dalsi civilizacni choroby zvladnout.
Jsem si jist, ze se to podari. Uvidite, ze za 20 let se bude ockovat proti alergiim a autoimunitnim chorobam...

"Pan profesor je mi opravdu milý tím, jak s námi dokáže komunikovat, je to od něj šlechetné se k nám snížit. "

Trochu jste me tim nastvala, ale jsem rad, ze to byla jen ironie...

..
19. 05. 2011 | 10:32

skeptický napsal(a):

Alergie by se měly dát vymýtit a imunitu vybudovat návratem k nemytí.Geniální věci jsou jednoduché jak facka.Jenomže výrobci pičifuků a toiletries by utrpěli ztrátu.Zabíjíme ochranné bakterie mytím,nemají co žrát.
19. 05. 2011 | 10:47

Viola napsal(a):

skeptický

Tak jednoduché to zas také není a není kočka jako kočka. Taková těhotná perská kočka... Někteří lidé nemají radost a potěšení z koček a někteří by je i rádi měli, ale dostávají z nich alergie.
19. 05. 2011 | 10:49

Viola napsal(a):

Pane profesore,

proti alergiím se už 20 let očkuje a zdá se, že je jich čím dál více na všechno možné i nemožné. Zpočátku jsem se dovídala o alergiích na pyl květin, pak pyl všech trav a pyl stromů a nakonec skoro veškerý pyl, pak jsem poznala alergie na domácí prach a roztoče a přidaly se k tomu alergie na potraviny a v průmyslu jsou další alergie na různá mazadla a oleje a výrobky z nafty. A teď si představte to množství nafty v moři a ryby, které tím "načichnou" a ti, kteří budou ty ryby jíst.
19. 05. 2011 | 10:59

skeptický napsal(a):

Ty alergie jsou asi dobře,ušetří je to často od mnohem horšího.

Tady žijeme v podivné zemi.Láska mezi zvířaty nebere konce,a lidé se toho poté,co je to omrzí zbavují.

Utopit koťata je málem vražda,to by se muselo dát utržit veterináři.Dneska si ani píchnout prase načerno nemůžete,musí u toho být hygienik,pochopitelně skoro jak za Němců,jen se zatím nestřílí.

Ve vyspělých kapitalistických zemích s s tím nepářou.Limit tři týdny na vyzvednutí miláčka,nebo na adopci.
19. 05. 2011 | 11:01

Viola napsal(a):

A to proč ubývá včel je také důsledek rozrůstání měst a jejich čištění, kdy na louce neuvidíte rozkvetlou kytku. Pro alergiky je to sice blahodárné, ale ty včely jsou zas důležité. Nakonec budeme my sami lítat se štětečky a sami si budeme opylovat rostlinny v rámci pokroku. :-)
19. 05. 2011 | 11:03

skeptický napsal(a):

A všechny ty chemikálie v jídle zaručující nemocnost a neplodnost,a kšefty pro farmaceutické firmy.Cíl je prodávat bezcenné hnoje připomínající jídlo co nejdráž.Nejlepší je ozářená mouka.Tomu všemu přispívá věda.
19. 05. 2011 | 11:04

skeptický napsal(a):

V životě jsem neviděl tolik odporně obézních baculek,jako dnes.Kupodivu na chlapy jsou čilé.V sámošce si kupují diet coly s aspartamem,který je jedovatý,a navíc se po něm tloustne.

Hygienik to schválí,v Americe,kde se kupodivu občas najdou i méně blbí je proti tomu veřejné tažení.Tady nás hygienik ujistí,že pro nás je to dost dobré,cinknuté očkování málem vnutili povinně.Je to všecko poplatné velkému byznysu,a pravdu na Wiki nehledejte.
Je to chemická válka proti přelidnění.
19. 05. 2011 | 11:26

skeptický napsal(a):

Profesore

Když jsme u Aids,teprv teď se začíná mluvit o zdravotních prohlídkách u lidí,kteří tu dostávají azyl.Až nám sem pošlou náš příděl,čekající v Italii a ve Španělsku,to bude prča.
To je zase bakteriologická válka.
19. 05. 2011 | 11:32

Viola napsal(a):

Kčemu také může vést překotná průmyslová revoluce:

http://www.ct24.cz/svet/124513-v-aukci-jsou-deniky-unabombera-genialniho-atentatnika/

rodí se divní lidé.
19. 05. 2011 | 11:50

Viola napsal(a):

A dnes probíhá :

http://www.ct24.cz/ekonomika/124466-zive-evropske-forum-vedy-a-techniky-praha/

a bude tam i Tomáš Sedláček, jsem zvědavá, zda se tu s něčím pochlubí.
19. 05. 2011 | 11:55

vaclavhorejsi napsal(a):

Viola:

Na te akci dnes odpoledne moderuji jedno forum (14-16):

Fórum Akademie věd ČR:
Evropské výzkumné sítě – efektivita, výhody a úskalí

(Stane se evropská věda skutečně více konkurenceschopná? Získá věda malých států na důležitosti nebo se rozmělní a ztratí? Může být podobný systém řízení efektivní? Jsou cíle ERA realistické nebo příliš optimistické a diktované abstraktními politickými proklamacemi?)

http://www.avcr.cz/sys/galerie-download/udalosti/EF-prez-CZ.pdf

..
19. 05. 2011 | 12:03

Viola napsal(a):

Tak nám pane profesore napište, k čemu české hlavy, mluvící anglicky došly.
Ale proč jste hned nenapsal, že se k něčemu takovému chystáte, mohli jsme se více snažit a dát vám nějaké podnětné otázky.
19. 05. 2011 | 12:14

buldatra napsal(a):

Ano alergie jsou na pořadu dne a je na vědě aby se s nimi pokrokově vypořádala.
Jsem optimista a proto věřím, že si věda s alergiemi nějak poradí.
Babička, společně se svými vrstevníky na to šla nevědecky až primitivně a byla alergiíprostá.
Říkávala: „správné sedlák sní za rok kolečka hnoja“.
To však neodpovídá kontextu naší moderní doby, doby všeobecného vědeckotechnického pokroku.

Hnojem stejně dnes disponuje a manipuluje jen několik málo z nás vyvolených, tedy kulaků a podobně orientovaných vesničanů, čuli případů hen tů hygienu sice tolerujících, nicméně jen velmi laxně praktikujících.
Ale jak jsem již uvedl výše, jsem optimista.

Jen by mě zajímalo, jak se věda pomocí vakcinace vypořádá s alergií na práci, kterou chronicky trpí někteří postižení, které nechci nekorektně definovat, potažmo zařazovat do nějaké skupiny a to ať větší, čí menší, o kožní koloratuře raději vůbec nehovoře.

Představuji si pracovní antialergikum jako pětilitrovou injekční stříkačku, opatřenou nepříliš ostrou jehlou (aby nedošlo k příliš hluboké perforaci následkem aplikace) o průměru cca 1-1,5 cm, pomocí které je obsah vpraven po zapíchnutí do musculus gluteus maximus a to 3 x denně, nalačno, přičemž zákrok je pro pořádek zapsán do očkovacího průkazu. O výši poplatku lze ještě diskutovat.
19. 05. 2011 | 12:57

skeptický napsal(a):

Nadkolego

Šetrnější je používat čípků.Lékárnici můžete zbourat dotazem,zda před jídlem či po jídle.

V restauraci si objednávejte zásadně dietní vodu.

Na jakýkoliv požadavek vůči vám se ptejte,jestli s brambůrky,nebo bez.

S tím hnojom sedíte na pokladu.Bohužel se to nedá patentovat,takže farmaceutické firmy nemají zájem.A jelikož to nezní příliš chutně,zatím na netu nejsou placené výzkumy o škodlivosti pojídání.

Bone ape-tit.
19. 05. 2011 | 13:20

skeptický napsal(a):

Jsem docela zvědav,zda profesor je stejný sympaťák in vivo,jako in vitro.
19. 05. 2011 | 13:24

buldatra napsal(a):

pane Skeptický,

to si piště, že profesor je sympaťák durch und durch. To já poznám.

Dokonce si dovolím konstatovat, že kdyby byl profesor cca o 20 let mladší, nabídl bych mu při jeho sympatičnosti funkci rostlináře + stravenky a služební traktor.
Bohužel, v jeho současném, dnes již zakonzervovaném akademickém postavení, je již na podobné nabídky pozdě, což je však jistě k jeho škodě, protože práce na čerstvém vzduchu, spojená s pobíháním po polích a mezích tuzemských i zahraničních, prospívá zdraví.
19. 05. 2011 | 14:18

skeptický napsal(a):

Pane nadkolego
Rozšířil jste svoje plantáže i do zahraničí.Gratuluji.
Pozor na věkovou diskriminaci.

Mohl byste ušetřit hnůj na nastavovaných stravenkách rozšířením povinností rostlináře i na zodpovědnou funkci ohledávače slepic,s výslovným zákazem mytí rukou.
19. 05. 2011 | 15:49

argun napsal(a):

skeptický
Že sedím na hnojném podkladu, pravíte? Jsem lidumil, podělím se i o zlato. Furt volám na všechny strany a nikdo to nechce. Kvalitní, koňský. A zadara. Přijeďte, ještě vám ho naložím. Ale je fakt, že nemocný jsem nebyl snad 30 let.
19. 05. 2011 | 16:08

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra:

Ta konzumace kolecek hnoje Vasi babickou je neobycejne podnetna - zkusim na to tema podat grantovy navrh; vas bych pak s dovolenim zahrnul do experimentalniho souboru.

"profesor je sympaťák durch und durch. "

S tim velmi souhlasim!

***************************

Viola:

Doufam, ze o tom budou media referovat.
Zatim jen reknu, ze jsme tam huceli do toho bruselskeho cinitele, aby nam proste davali penize a o vic se nestarali...

..
19. 05. 2011 | 17:11

buldatra napsal(a):

Profesore,

děkuji za nabídku, nicméně obávám se, že bych pro účel grantu nebyl dostatečně reprezentativním vzorkem průměrně zdravého občana, antož se držím rad své babičky od dětství, takže můj imunitní systém je v nadstandardně dobrém stavu. Což by v konečném vyhodnocení mohlo nadělat paseku. I ke grantu je nutno přistupovat přísně vědecky.

Navíc by to v mém případě byla konzumace dvou koleček za rok a mohl bych být obviněn z obžerství, hamounství a křečkování.

Avšak, aby Vám to nebylo líto, s radostí mohu dodat kvalitní materiál včetně koleček, aby grant nepřišel vniveč.
Jsem rád, že se sympaťákem durch und durch souhlasíte.
19. 05. 2011 | 17:55

skeptický napsal(a):

Já chodil do školy taky s jedním.
Husákem.Říkali jsme mu sympatický oušlapek.Skončil u SNB.Pod penzí.
19. 05. 2011 | 18:11

Eduard napsal(a):

Dobrý den pane Hořejší
Budu stručný jenom cynik nepochopí že je možnost zachránit 2
miliardy lidí bez pitné vody.Lodě k sešrotování,plasty a recyklát
jsou nástroje tohoto řešení.Selský rozum může konkurovat vědcům
bohu žel není zájem OSN a EU o názor a řešení nevedeckým amatérem
05. 10. 2013 | 07:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy