Soudě podle množství článků v našich novinách je horkým biomedicínským tématem v poslední době léčba pacientů tzv. kmenovými buňkami. V mnoha zemích (např. Rusko, Ukrajina, Čína, Holandsko, Švýcarsko, Dominikánská republika, Turecko, Ázerbajdžán, USA) vznikly soukromé kliniky, které nabízejí tuto léčbu mnoha dosud neléčitelných či obtížně léčitelných chorob (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Hungtingtonova choroba, poúrazová paraplegie, ale i lupénka, různé arthritidy, deprese, ztráty paměti, alopecie (ztráta vlasů), atd.). Podle těchto novinových článků se čtenáři může zdát, že úspěšná léčba se tímto způsobem provádí nebo v nejbližší době bude provádět i v Česku.
Jaká je skutečnost?
Čím dále tím častěji slyšíme stížnosti našich mnohých komentátorů a občas i politiků na to, že se u nás rozmáhá „antiamerikanismus“. A nejen to – toto zlo je snad ještě více rozšířeno v celé Evropě a ještě více i v jiných částech světa. Ze všech kontinentů je ho zatím ušetřena snad jen Antarktida.
Nedávno jsem zde publikoval další příspěvek o vztahu vědy a náboženství (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=2110). To, co následuje je pokračováním, ve kterém se snažím vysvětlit, že věda a určitý druh “rozumného” náboženství mohou být i v lepším vztahu než je pouhá mimoběžná lhostejnost či dokonce otevřené nepřátelství. Několik pasáží opět více či méně opakuje to, co už bylo řečeno v mých předchozích příspěvcích (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1072, http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=21100) a v diskusi pod nimi, resp. v mém dřívějším článku v Revue Universum (2003); omlouvám se za to...