Musím se přiznat, že jsem v poslední době zažil několik velkých zklamání.
V souvislosti s epidemií tzv. prasečí (nebo též mexické, resp. H1N1) chřipky se nyní objevují články o tom, že se jednalo pouze o umělou bublinu, kterou záměrně vyvolaly farmaceutické firmy, aby vydělaly na (zhola nepotřebné) vakcíně.
Minule jsem tady upozornil na pozoruhodný výzkum podpořený 29 miliony Kč Ministerstvem průmyslu a obchodu, který vedl k vývoji vskutku pozoruhodného „Zařízení pro usnadnění detekce osob za překážkou“.
Ukazuje se, že komerčně úspěšný výzkum, vývoj a inovace v oblasti alternativních nauk a esoteriky má skutečně obrovské možnosti, a to dokonce i když není podporován z veřejných zdrojů.
„Věda dělá z peněz znalosti, inovace dělají ze znalosti peníze.“ S tímto heslem se někdejší rázovitý premiér Topolánek postavil před časem do čela reformy výzkumu. Dominantní součástí této dalekosáhlé reformy měl být i důraz na tzv. výzkum aplikovaný (přesnější označení by mělo spíše být „průmyslový vývoj“), který, jak věří ing. Topolánek a lidé kolem něj, se vyznačuje rychlou a vysokou ekonomickou návratností.
Uveďme si jeden zajímavy příklad, na který upozornil kolega Opatrný, fyzik z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jehož v následujících pasážích cituji: