Nevěřil jsem svým očím, když jsem se před několika dny dozvěděl, že je do Prahy přepravován onen sovětský tank, který kdysi stával jako pomník padlým osvoboditelům Prahy na Smíchově, a který byl před dvaceti lety natřen na růžovo nejprve exhibicionistickým výtvarníkem a poté skupinou poslanců chráněných imunitou. Brzy na to byl takto zhanobený tank přemístěn do muzea vojenské techniky.
Stále častěji zjišťuji, že jiní umějí vyjádřit kritické postřehy k naší současnosti mnohem trefněji, než bych to dokázal já.
Tak například – v posledních dnech jsem několikrát narazil na odkaz na skvělý článek s názvem „Stávka“ od známého úspěšného podnikatele Tomio Okamury.
Proto jsem si dnes opět usnadnil práci a níže tento článek přepisuji v poněkud zkrácené podobě (a s malými formálními úpravami včetně zvýraznění některých pasáží), protože si myslím, že si zaslouží, aby si ho přečetlo co nejvíce lidí.
Pravicovým diskutérům bych jen připomněl, že tento člověk v žádném případě není nějaký levičák...
***************************************
Před několika měsíci mě upozornil jeden z čtenářů mých blogových článků, překladatel pan Hanuš Karlach (který zde nedávno uveřejnil zajímavý článek), na zajímavou knihu autora proslulého jména (Marx) a stejně prosulého názvu (Das Kapital).
Autor však není onen filosof a politický ekonom z 19. století, ale jeho jmenovec, kardinál Reinhard Marx, arcibiskup mnichovský a freisingský.
Před nedávnem (7.5.) vyšel v příloze LN Orientace článek Petra Zídka nazvaný „Reformátoři a údržbáři“. Vřele s ním souhlasím, a proto si dnes opět usnadním práci - níže parafrázuji jeho základní teze: