Islám – smrtelné nebezpečí nebo papírový tygr?

12. 04. 2008 | 00:15
Přečteno 21787 krát
Jak musí čtenáři mých příspěvků zajisté uznat, věnuji se většinou celkem poklidným tematům (vědní politika, evoluce, věda a náboženství, antiamerikanismus, Václav Klaus, lustrační zákon, Mašínové, brdský radar, atd).
Dnes bych chtěl udělat výjimku a nadhodit poněkud kontroverznější téma.


V mnoha současných diskusích (např. v souvislosti s údajnou potřebností amerických radarových a protiraketových základen u nás a v Polsku) se opakovaně setkáváme s tvrzením, že v Íránu vládnou náboženští fanatici, kterým je úplně jedno, jestli po odpálení mezikontinentální rakety s atomovou hlavicí na USA (popř. na Česko) přijde zcela zničující odvetný úder. Tito fanatici si prý totiž myslí, že Alláh je za útok proti nevěřícím odmění posmrtným pobytem v ráji, kde budou mít m.j. k dispozici denně 30 panen. Tato motivace je pro ně údajně tak silná, že si se světskými důsledky svých útoků nedělají moc starostí. Tuto argumentaci slýchám resp. čítám překvapivě i od vzdělaných a inteligentních lidí a někteří z nich dokonce podporují názor, že země vedená takovými fanatickými šílenci by měla být preventivně “vybombardována do doby kamenné” (což je pozoruhodný termín poprvé použitý před pozdějším “humanitním bombardováním” Srbska v roce 1999).

Promiňte, ale já si myslím, že je to naprostá hloupost, asi tak na podobné úrovni, jako třeba kdysi antisemitské argumenty založené na “Protokolech siónských mudrců”.
Samozřejmě všichni víme, že existují jednotliví (ba mnozí) muslimští fanatici, včetně muslimských duchovních, kteří vyzývají k násilným činům a vymývají mozky teroristům, kteří se pak opásají výbušninami a jdou zabíjet izraelské či americké vojáky či civilisty ve Španělsku, Velké Británii, Izraeli, Iráku, Afghánistánu, Indonésii či jinde. Jistěže existují fanatické “nevládní” organizace typu Al Kajda, jejichž cílem je např. zničit Izrael, co nejvíce poškodit jeho západní spojence, či odstranit některé současné více či méně proamerické režimy v islámských zemích. Je také zřejmé, že většina muslimských zemí by uvítala likvidaci Izraele v jeho současné podobě (představitelé pouze některých z nich to ale říkají otevřeně).

Nevěřím však, že existuje nějaké muslimské spiknutí organizované např. íránskými představiteli, jehož cílem je likvidace “západní civilizace” a nastolení světového islámského chalífátu. Je docela možné, že je to jejich vysněný cíl (právě tak, jako by si asi mnoho křesťanů přálo, aby jednoho dne byl celý svět křesťanský). Ale rozhodně nevěřím, že dosažení tohoto ideálního islámského cíle je předmětem nějakého reálného vojensko-politického programu.

Hloupost je i jen sama představa jakéhosi všeislámského spiknutí, uvážíme-li jen nepřátelství mezi různými islámskými směry a to, že na rozdíl např. od katolíků nemají sunnité ani šíité žádnou obdobu papeže a celosvětové hierarchické struktury.

Myslím, že ajatolláhové jsou co do náboženského smýšlení na podobné úrovni jako někteří příliš horliví křesťané (např. mnozí američtí evangelikálové, kteří také věří dosti bizarním věcem) nebo židovští extremisté (např. zastánci ideje Velkého Izraele, kteří stabilně zasedají v izraelském parlamentu a někdy i ve vládě).

Je myslím zcela prokázáno, že íránští ajatolláhové nemají cokoli společného s Bin Ládinovou Al Kajdou (právě tak, jako s ní neměl nic společného ani nábožensky velmi vlažný Saddám Husejn) a že tedy nemají nic společného s teroristickými útoky v Evropě.
Ajatolláhové však určitě podporují palestinský odboj, a to asi včetně jeho nejodpudivějších teroristických forem.

Takže k otázce v nadpisu – jsem přesvědčen, že ti ajatolláhové jsou skutečně jen "papíroví tygři", tedy strašáci, kteří se některým lidem velice hodí jako ideální náhražka za skutečně nebezpečného padlého tygra komunismu. Tento nový strašák je velmi účinný hlavně proto, že silně působí na xenofobní instinkty velké části populace, přesně stejně, jako působil po celá staletí strašák židovský, včetně absurdních pověr a la Anežka Hrůzová. Samozřejmě, že velmi silně působí i nepopiratelný fakt existence islámského terorismu (který ale není příliš intenzivnější než některé jinak motivované terorismy 20. století). Velice vhod přišly brzy po skončení studené války také vlivné akademické studie na téma “střetu civilizací”.

Západ je teď prostě nesrovnatelně silnější než jakýkoli „islámský nepřítel” a žádné opravdu vážné nebezpečí mu z tohoto směru nehrozí. To je zásadní rozdíl od situace v době studené války, kdy sovětský komunismus takovým opravdu vážným nebezpečím byl – byl prakticky stejně vojensky silný, měl poměrně atraktivní vojensko-politicko-ideologický světovládný program i prostředky k jeho realizaci. Byl to prostě protivník stokrát silnější a nebezpečnější než ti dnešní islamisté. Někteří mi ovšem namítají – “ale komunisté byli racionálnější, protože nevěřili na ty panny v ráji, a tak nebyli ochotni riskovat sebezničení”. Jak už jsem řekl, tento argument mi připadá falešný a hloupý...

Provedené či chystané preventivní útoky na domělé či skutečné "islamistické státy" (Irák, Írán) jsou evidentně spíše zástěrkou pro něco jiného (ropa, strategické záměry...). V každém případě jsou to podle platného mezinárodního práva zločiny a jejich jediným výsledkem může být pouze další nárůst protiamerické resp. protizápadní nenávisti v muslimském světě a eskalace terorismu (pokud ovšem nesáhneme k nějakému “konečnému řešení”, což tedy doufám, že neučiníme...). Pokud to ovšem někdo považuje za celkem přijatelné prostředky k jakémusi dlouhodobému “pěstování si nepřítele”, tak je to myslím nesmírně riskantní (a vpravdě odporná) politika.

Vážným problémem je jistě nárůst muslimské populace v několika zemích EU a její kulturní oddělenost od většinové společnosti. Mezi těmito lidmi je určitě spousta potenciálních teroristů a fanatiků. Jsem zvědav, za jak dlouho budou evropské státy schopny tento sociální problém řešit. Je zarážející, že se jím zatím asi moc nezabývají a setrvávají u přehnaně liberální imigrační politiky a přemrštěného konceptu multikulturalismu. Myslím, že správným řešením je přiměřený tlak na asimilaci po vzoru amerického “tavicího kotle”.

Pokud chceme skutečně řešit existující a zjevně vzrůstající nepřátelství mnoha muslimů vůči “Západu”, či spíše hlavně vůči USA, máme asi dvě základní možnosti – vojenskou sílu, resp. mírové přístupy založené na pochopení zdroje onoho nepřátelství. Ačkoli je to v naší společnosti poněkud tabuizované téma, je myslím naprosto zřejmé, že hlavním zdrojem onoho nepřátelství je dlouhodobě naprostá a bezvýhradná podpora Izraele ze strany USA. Člověk se někdy nemůže zbavit dojmu, jako by americká zahraniční politika na Středním východě byla prostě diktována Izraelem. Šikovnost, s jakou dokáže maličký Izrael přimět amerického obra k vykonávání jeho zájmů a efektivita (nesporně velmi mocné) pro-izraelské lobby v Americe je skutečně obdivuhodná.

Toto je ale už téma na nějaký příští blog...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Jestli si ještě děláte starosti, zda bude, či nebude ten obávaný střet civilizací, uklidněte se. Nebude. Už je za námi a Evropa jej prohrála. Teď už probíhá jen její islámská okupace. S podporou všech evropských politických, akademických a mediálních institucí. Podle modelu, který v roce 1974 vysvětlil alžírský prezident Boumedienne takto:

„Brzy prorazíme do severní polokoule. Budeme ji dobývat tak, že vaše území zalidníme našimi dětmi. Ovládneme ji dělohami našich žen.“
13. 04. 2008 | 12:59

Marty napsal(a):

Saliven: muze se rekvalifikovat, vic pracovat, bydlet na ubytovne ... je to vse pouze jeho odpovednost. Past stedreho soc. systemu je take v tom, ze vyzaduje vysoke danove zatizeni. Pokud se tedy bavime o jeho omezeni, musime se bavit i o nizsich danich. Tomu delnik pak tudiz zbyde vic penez. S tim pak dale souvisi zvyseni ekonomickeho rustu a obecne zvyseni platu atd.
A pokud nekomu zbyde z platu 5k na mesic, tak z toho se da vyzit bez problemu. Jen si clovek nemuze vyskakovat.
13. 04. 2008 | 13:42

m&m napsal(a):

Marty: "A pokud nekomu zbyde z platu 5k na mesic, tak z toho se da vyzit bez problemu."
Zvláště, když živí rodinu, že?
Nejmenujete se náhodou Nečas?
13. 04. 2008 | 13:46

Pepa Řepa napsal(a):

Pět tisíc je na mašli.Ovšem zapomínáte na další možnost.Dovoz destitisíc Pakistánců či jiných národností, kteří budou dělat ne za patnáct, ale za sedm.Posílí to, už tak rozloženou společnost?
13. 04. 2008 | 13:54

Ročník 53 napsal(a):

Pane Sekyro. Hodně toho napsal za mě pan Saliven, tak jen malý doplněk. Vy naprosto pomíjíte fakt, že židé na onom místě žili vždy!!! Promícháni na území Palestiny (nevím proč se neříká Izraele a Judy) s Araby, ale zcela jasně se svoji kulturou, svým náboženstvím a svojí řečí. Nedělejte ze Židů okupanty území, na kterém žijí daleko déle než Češi v české kotlině a Arabové v Palestině. Oni totiž původní Kánánci - Pelištejci byli vytlačeni Araby. No a ti mají na toto území historicky nejmenší právo. Něco si přečtěte, třeba Bibli, a pak argumentujte.
Když nevíte, proč vznikla Hagana, je to s vámi těžké.

Jen pro vás jsem převzal z wikipedie: "Hagana provedla sérii sabotáží po celé Palestině, což vyprovokovalo britský zátah v sobotu 29. 6. 1946 („černý Šabat“), během kterého bylo zatčeno mnoho členů hagany a i Židovské agentury. Do protibritského tažení se zapojil Irgun v čele s Menachemem Beginem, pozdějším izraelským premiérem, a Lechi. V reakci na „černý Šabat“ se Begin rozhodl k nezávislé akci, kterou se stal útok na hotel King David, při kterém bylo vyhozeno celé jedno křídlo hotelu, ve kterém sídlil odbro kriminálního vyšetřování a vyžádal si 91 obětí, Britů, Arabů a Židů."
13. 04. 2008 | 14:01

Marty napsal(a):

m&m: nejak jste ignoroval zbytek prispevku. 5k mesicne by nekomu mohlo zbyt, kdyby se proste ze dne na den zrusily davky bez dalsiho. Jenze ony dalsi opatreni v takovem pripade budou muset nasledovat. Napr. by pak plat obcanu nebyl v takovem rozsahu plundrovan statem.
13. 04. 2008 | 14:19

agent Smith napsal(a):

Všechno zlé sveď na Židy, muslimové jsou však bez chyby, 700 let jsou utlačovaní, protože za všechno můůůůůže Žííííd, že jo pane profesore.
Víte co, věnujte se dál genetice a o tom zbytku alespoň nehovořte veřejně, když očividně nevíte what´s a go. Protože se leda ztrapňujete.
13. 04. 2008 | 14:24

Saliven napsal(a):

Sekyra:
A kdo na to doplatil? Snad Palestinci? To bych neřekl. Ti jsou obětí vlastních schémat a náboženství. Stylizovali se do obětí utlačovatelského zločinného židovského režimu, kteří za nic nemůžou. Oni ale můžou, protože mají dost prostředků, aby pracovali vedle izraele a rostli a bohatli. Jenže to je moc práce, do toho závist vůči Izraeli a komplexy z toho, že araby malý Izrael v každé válce rozsekal. Dokud palestinci nezačnou pořádně makat, tak se budou vymlouvat na Židy a západ donekonečna.
13. 04. 2008 | 14:31

Saliven napsal(a):

Marty:
Tímto se ale zase pohybujeme v rovinně doměnek. Možná snížit daně, možná z toho vyžije. Já tomu nevěřím, protože sociální dávky tvoří jen cca 15 procent sociálního pojištění, tedy zhruba 5 procent celkového daňového zatížení. V daních fyzických osob+pojištění to bude možná někde kolem procenta, což nic neřeší. Já nevím, kde žijete, ale já bych z 5ti tisíc měsíčně rozhodně nepřežil. A mohl bych se uskrovňovat jak bych chtěl - jen energie 3-8 tisíc, jídlo 2-6 tisíc, nemluvě o nájmu, dopravném, atd. atd.
13. 04. 2008 | 14:35

Sekyra napsal(a):

Ročník 53:
Podle duveryhodneho zdroje (http://en.wikipedia.org/wik...(mandate))
byl vyvoj podilu zidovske populace v Palestine nasledujici:
1920: 11%
1931: 17%
1945: 31%
Tamtez zjistite, ze v roce 1945 ve vsech regionech Palestiny byla vetsina pudy v arabskych rukou.
Samozrejme vim, ze Zide tam zili po vice nez cca 3000 let, po roce 70, resp. 135 vsak jen ve velmi malem poctu (nucena diaspora).
Opakuji, ze k Izraelcum citim veskere sympatie a obdivuji je, ale na druhe strane nemohu ignorovat utrpeni Palestincu a veskere hrozne celosvetove dusledky vznikle situace a zvoleneho siloveho pristupu k "reseni". Myslim, ze dlouhodobe nemuze byt uspesny a ze ted je uz problem skoro neresitelny.
Izraelci se stali obeti sveho uspechu v opakovanych valkach - mysleli si, ze prosadi silou cokoli. Moudrejsi by byvala byla jina, velkorysejsi politika.
To je i nazor mnoha Izraelcu.
Ted uz se s tim ale asi neda moc delat - nenavist zasla prilis daleko, Palestinci jsou zcela pohlceni nenavisti k Izraeli a USA a jejich spolecnost zcela rozvracena... Bohuzel tyto narody se v takove situaci neohnou a nepodrobi - radeji se chovaji iracionalne "sebedestruktivne", jejich hlavnim motivem je msta, "cest", nenavist...
Nevim, proc Izrael i nadale prileva oleje do ohne treba vystavbou dalsich osad...
Nevim, proc USA efektivne netlaci na reseni (resp. vim - jsou zcela pod vlivem proizraelske lobby, ktera podporuje dlouhodobe neudrzitelne "reseni").
Je to tragedie...
Nevim, jak by se zachoval Theodor Herzl, kdyby vedel, co to vsechno bude stat...
13. 04. 2008 | 14:48

Karel Mueller napsal(a):

Pan VK Can.:
Zdravím Vás na tomto blogu :-).
Na toto téma jsme měli nespočet diskuzí, a tak jen na doplnění:
Pokud přijedete např. do Egypta strávit levnou a příjemnou dovolenou v krásném letovisku (všechna čest), tak stačí z toho letoviska vyjet a uvidíte středověk s plnou parádou. Na území Čech (bez Moravy) je zde napěchováno přes 70 milionů lidí. A v ostatních státech to bude ještě horší, soudím. Obrovský rezervoár stovek milionů lidí bez budoucnosti ... samozřejmě materiál pro radikály všeho druhu.
Pokud jde o Evropu ... paralela se starým Římem je příliš do očí bijící. Nedávno jsem psal Pepovi Řepovi proč marxismus prohrál - důvodů a jeho omylů je víc, ale ten asi skutečně kardinální důvod byl, že zavrhl Boha a zbožnil člověka. Kdyby sloučil své učení s křesťanským Bohem (což je možné), tak prostě vyhrál. O tom nepochybuji.
Po zahození oněch 5 karet zbývá jen zlaté tele a hedonismus. Což je případ dnešních Evropanů. K tomu lze připočíst vše, co jsem napsal výše i vlnu naprosté iracionality. A čím dál větší ochotu udělat za zisk cokoliv.
Loď prostě byla v rámce koncepce multi-kulti globální vesnice nasměrována jistým směrem a je proto prakticky nemožné ji otočit. I když by to z hlediska budoucnosti měl být kardinální úkol.
To jen k té závěrečné větě, kterou zmiňujete.
13. 04. 2008 | 14:52

Saliven napsal(a):

Sekyra:
Nerozumím příliš vaší argumentaci. To špatné, co práváděli židé přeci nepřesahuje okamžik vyhlášení vlastního státu. Tedy je to 60 let a to už málokdo z palestinců pamatuje. Proto se domnívám, že problém není už ani tak v izraelské politice, jako spíš v ustrnutí Palestinců, závisti k jejich úspěchu a komplexu z toho, že je Židi pokaždé porazili. S nenávistí se dá co dělat, podívejte se na nás a Němce. To by ale musely ustupovat obě strany. Ustupuje zatím jen Izrael.
13. 04. 2008 | 14:52

Marty napsal(a):

Saliven: my se ale pohybujeme v rovine domnenek. Nikdo v soucasnosti neplanuje razanrni omezeni soc. davek. Sam jste mluvil o platu 15k a zustatku 5k. Proc najednou z tech 5k chcete platit najem a anergie? Ty se platily z 15k.
13. 04. 2008 | 15:08

m&m napsal(a):

Marty: Pokud chcete dávat dávky někomu, kdo dojíždí např. do Prahy, aby mu pro rodinu zbylo 5 tis. měsíčně, pak vlastně jinými slovy chcete nepřímo a skrytě dotovat soukromé firmy. Jejich majitelé Vám jistě poděkují, že mohou nabízet stále nižší platy, protože zaměstnancům zbytek do náhrady základních životních potřeb bude dotovat stát, ale od kovaného pravičáka bych takový komunistický přístup nečekal.
Co to dělá s principem konkurence a volného trhu, asi také tušíte. A co to dělá se systémem sociálních dávek...Bez komentáře. Vidím, že ta Tlustého "rovná dávka" je v ODS hluboce zakořeněná.
13. 04. 2008 | 15:10

Saliven napsal(a):

Marty:
Vycházel jsem pochopitelně z modelu, že dělá v městě A a rodinu má v městě B. Stěhovat celou rodinu za prací kvůli 2 tisícům rozdílu s rizikem, že pro změnu ten druhý nesežene práci, to je ještě větši hazard.
13. 04. 2008 | 15:52

Saliven napsal(a):

m&m:
Myslím, že tak to Marty nemyslel.
13. 04. 2008 | 15:59

RUMCAJS napsal(a):

Myslím, pane profesore,že jste nepochopil podstatu problému.Problémem není islám ale islám propojený se světskou mocí.
Ropa rovněž hraje roli, ale né jak uvádíte Vy. Ropa se přece netěží jen u muslimů.Ale díky ropě jsou velmi bohatý a tak pro ně není až takový problém si atomové zbraně pořídit.
Izrael je podporován USA hlavně proto, že měl být semínkem demokracie, které mělo vyklíčit i do okolí.Tím by nebezpečí bylo zažehnáno.To se bohužel nepovedlo a asi ani nepovede.

Dle mého, státy,kde vládne náboženský fanatismus, kde se vysílají pohádky o tom , jak zamordovat prezidenta jiné země, kde Vás dav odsoudí k smrti, jen proto, že dáte medvídkovi jméno Mohamed,a ještě k tomu státy velmi bohaté, tak jsou velikým nebezpečím pro nemuslimský svět.
Nejsem pro, aby se dělal vůči nim preventivní útok, ale jsem pro každé opatření, které tuto hrozbu omezí.
Např.radar, přísnější imigrační politika,podporování prodemokratických sil v těchto zemích adt.
13. 04. 2008 | 16:17

Martin napsal(a):

S Izraelem bych to nevidel tak jednoznacne, ze ten chce mir a Arabove mir odmitaji. Jak v Izraeli existuji skupiny zastoupene v parlamentu, ktere se vyznacuji vykriky "zabit vsechny Araby" tak treba u Palestincu sice volby vyhrali zastanci konfliktu a likvidace Izraele, ale strana stavici na dialogu a akceptujici Izrael mela a ma velmi vyraznou podporu. Taktez mezi staty v regionu jsou ty, ktere existenci Izraele odmitaji, ale i takove, ktere ji akceptuji.
13. 04. 2008 | 17:40

Petr z Tábora napsal(a):

pan Sekyra:
Stojím na straně názorů Saliven, Ročník 53. Správně říkáte, že Palestinci jsou pohlceni nenávistí k Izraeli. Jakou velkorysost si ale může dovolit Izrael ? Musí přeci zajistit svou existenci a bezpečí svých občanů před útoky.K tomu není žádná alternativa, ústupky jsou považovány za projev slabosti.
Bohužel velmoci si ohřívají své polívčičky a nepomáhají, i když historicky mají podíl na situaci. Jediné řešení by bylo vytvořit novou generaci Palestinců se vzděláním, s možností někde pracovat, jinak řečeno s pozitivním životním programem.
Můžeme se ale vrátit do Čech a přiznat si, že obdobným způsobem a v řádově lepších podmínkách by se měla řešit takzvaná rómská otázka a přesto toho nejsme schopni. Vyrůstá další generace, která vidí rodiče chodit ne do práce, ale pro sociální podpory....
13. 04. 2008 | 17:43

Sekyra napsal(a):

Petr z Tábora:
"Jakou velkorysost si ale může dovolit Izrael ?"
Ale jaky smysl ma situaci jeste zhorsovat vystavbou novych osad, anexi vychodniho Jeruzalema a Golanskych vysin, a hlavne 10x prehnanou odplatou za kazdy utok? Kdyby to melo efekt, tak (ackoli je to cynicke) by bylo jaksi prijatelne za utok s 5 zranenymi Izraelci udelat odvetu s 20 mrtvymi Palestinci; kdyby pak Palestinci prestali, ucelu by bylo dosazeno. Ale ty tvrde odvety jen ZVYSUJI pocet ke vsemu odhodlanych mstitelu.
To je prece prinejmensim kontraproduktivni, ne?
13. 04. 2008 | 17:57

ruda napsal(a):

Martine,

jestliže se v Izraeli vyskytují i takto orientované skupiny, co je vám na tom divné? Myslíte si, že může existovat společnost, kde by tomu za takových okolností bylo jinak?
"strana stavici na dialogu a akceptujici Izrael mela a ma velmi vyraznou podporu" -mohl byste mi to rozvést? Akceptující Izrael, to znamená co? Jestliže chtějí dialog, tedy jde o podobu toho akceptovatelného Izraele. Je v této podobě akceptovatelný také pro Izraelce?
13. 04. 2008 | 18:02

Martin napsal(a):

Rudo, lide prosazujici velky izrael bez ohledu na kohokoliv byli tam od zacatku, neni mozno tvrdit, ze je to jen vyprovokovany jev. Stejne tak se da totiz obhajovat palestince, protoze i u nich od zacatku byly skupiny lidi spolupracujicich s izraelem.

Vase otazka se da otocit i na druhou stranu, jestli nabidky pro palestince jsou prijatelne. Jaksi je to o dialogu a kompromisech a na obou stranach jsou lide ochotni hledat ten kompromis.
13. 04. 2008 | 18:05

vlk napsal(a):

Marty,

jak jsme předpokádal, byla ona, značně jednoduchá logická posloupnost pro vás příliš složitá. Škoda. Jednodušeji, abyste pochopil, to skutečně neumím.
Já mám s Turky jistou zkušenost zase z Mnichova.
Zkušenostis tzv. Romy máme pak skoro každý.
A jak to funguje se velmi rychle přesvědčíte z křivek udávající nárůst riminality. Po každém snížení sociálních dávek.
Ostatně. jistě budete umět vysvětlit velmi jednoduchý jev. Totiž obrovský počet muslimských fanatiků. V zemích jako je Palestina, Afghánistán, Irák. A ujišťuji vás , žezde už dosáhli, co se sociálních dávek týče, váš i Kohoutův ideál. Nastavili je totiž na NULU.
A navíc -msítní obyvatelé jsitě nepovažují muslimského mladíka za lempla líného, protože jiní mladíci tam prostě nejsou.

Prostě souvislost mezi sklonem muslimské mládeže a výší sociálních dávek v politologii není. Zato vpsychiatrii by být mohla. Jako diagnoza.
13. 04. 2008 | 18:13

vlk napsal(a):

KarelMueller

zdravím. Perfektní argumentace!
Jenbych si dovolil oponovat - marxismus prohrál také a podle mne převážně, kvůli zlatému teleti.

Podcenil totiž touhu lidí po konzumu. Nedokázal ho uspokojit.

Co na tom, že ten konzum nahrazoval obrovskými sociálními transfery. Ty jsou vidět ažv okamžiku, kd yo ně přijdete- tedy v okamžiku, kdy ležíte v kritickém stavu v nemocnici a přijde za vámi místni výběrčí,že máte zaplatit šedesát, jinak že vás složej před vrata.
Podobně - všimnete si toho, až za dítě začnete platit školné nebo až se ocitnete na chudinských dávkách.

do té doby většina lidí řeší existenční otázky typu jakou ojetinu si mám koupit? Nebo jakou placartou televizi? Většinou na dluh...

Divnej svět.
13. 04. 2008 | 18:21

ruda napsal(a):

Martine,
mluvíme o situaci dnes, takže není možno tvrdit ani opak. Přesto s vámi souhlasím a sice proto, že si myslím, že tento jev je prostě statisticky vypočitatelný, tedy nevyhnutelný a vyskytoval by se kdekoliv. Včetně ČR -viz romská otázka výše. A to zatím romové nehrozí úmyslem nás vyhubit. (Taky kdo by pak vyplácel ty dávky...)

Otočit tu otázku myslím nelze. Pro Izrael je otázka území rovna otázce přežití. U Palestinců tomu tak není.

Hovořit o kompromisech a lidech na obou stranách, kteří jsou k nim ochotni přistoupit, je laciné. Zásadní je nalézt jejich podobu. Přijatelnou pro obě strany. No a o tom to je - nejde to a nejde... Ona ochota ke kompromisu za nepřijatelných podmínek pro druhou stranu má vcelku jen hodnotu propagandy.
13. 04. 2008 | 18:28

Martin napsal(a):

Rudo, to neni pravda ze u palestincu se to rovna necemu jinemu. Je nejaky palestinsky stat ? Chcete asi tvrdit, ze se muzou rozjet i do jinych pro ne cizich zemi, ale stejne dobre se do cizich zemi muzou rozjet i izraelci pokud na to nahlizite takto. A nebo se muzete podivat i na to jinak, my prece muzeme odtahnout do ruska, a cechy prenechat jinym ne ? Slovan jako slovan.

A pokud obe strany predkladaji veci neprijatelne jako kompromis tak na vine je jen jedna ?
13. 04. 2008 | 18:32

ruda napsal(a):

Martine, prostě máme na věc různý pohled. Takhle si můžeme pinkat donekonečna, aniž by to k něčemu vedlo. Hezký zbytek dne.
13. 04. 2008 | 18:41

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Ahoj vlku,
díky za květiny, jak s oblibou říkáš :-).
To co píšeš se nijak nevylučuje s tím, co jsem napsal. Protože při absenci Boha (či víry) samozřejmě nastupuje zlaté tele a onen konzum.
Samozřejmě by to bylo na delší diskuzi a několikrát jsem psal, jaké jsou podle mého základní omyly marxismu, v této souvislosti bych upozornil na to, že neexistuje sobor bezesporných etických norem, díky tomu nějakou dokonalou harmonickou společnost nelze nastolit, relativně nejblíž k tomu má Huxley. A Marx si myslel, že tento bezesporný soubor objevil, ve skutečnosti převzal hlavní zásady původního judaismu až u Mojžíše. A nazval to vědeckým poznáním ...
Lidské "vědecké" poznání lze ovšem zpochybnit, Boží slovo nikoliv, to je postavené na víře a nikoliv na vědě. Představ si popa, který plamenným zrakem a ohněm v hlase káže Boží slovo tak, aby to bylo v souladu s marxismem ... a na druhou stranu si představ politruka z Husákova, který to odpindal, sám tomu moc nevěřil a my jsme věděli, že tomu moc nevěří a dělá to pro politrucký plat :-)).
Asi nemusím pokračovat.
13. 04. 2008 | 18:55

Marty napsal(a):

vlk: Vy jste tak hloupoucky :) Uvadet Irak nebo Palestinu a myslet si, ze na tak hloupou demagogii nekdo skoci. Irak je samozrejme bezpecna a klidna zeme. Vubec tam neoperuji teroristicke bojuvky, neprobiha vnitrni boj a v Palestine jsou zase u moci pacifiste a demokrate :) Jste uzasny :)
13. 04. 2008 | 19:04

Loch lomond napsal(a):

http://www.novinky.cz/clane...
Další důkaz toho, že vývoj islámu se zastavil ve středověku. Jediný důvod, proč se s nimi civilizovaný svět baví je ropa.
13. 04. 2008 | 19:08

Marty napsal(a):

m&m: ja jsem spis psal o odebrani soc. davek a ne o jejich davani nekomu, kdo dojizdi za praci.

Saliven: ja vychazim z modelu, ze kazdy je odpovedny v prvni rade sam za sebe a svou rodinu. Kazdy zdravy a dospely clovek si muze najit praci. Muze se za ni prestehovat,muze se rekvalifikovat, muze si dopnit vzdelani ... U zdraveho jedince v dnesni dobe a v CR skutecne nehrozi, ze by se bez soc. davek nemohl uzivit.
13. 04. 2008 | 19:10

Saliven napsal(a):

Marty:
A z čeho tak usuzujete? Pokud jednoduše nahlédnete do statistik, tak zjistíte, že je 300 tisíc nezaměstnaných a 150 tisíc míst. Z toho logicky plyne, že není pravdou, že každý zdravý člověk může mít práci. Vy o těch rekvalifikacích mluvíte jako o nákupu rohlíků. Každý nemůže dělat všechno, a nelze napasovat 100 procent nezaměstnaných do zaměstnání. To nikdy nikde nefungovalo, nepočítáme-li socialismus. :-)

Já se domnívám, že se snížení dávek bude mít menší motivační efekt než jaký to bude mít dopad na existenční situaci mnohých lidí. Což vidím jako problém.
13. 04. 2008 | 19:22

Marty napsal(a):

Saliven: jenze ty statistiky neukazuji skladbu nezamestnanych a nereflektuji dynamycnost na strane nabidky prace. Plna zamestnanost je samozrejme hloupost. Cilem je mit pouze nezamestanost kratkodobou. Vzdy by byl nekdo bez prace, ale bez prace by nezustal dlouho. Ale to blokuje rigidni trh prace v CR a take i ty soc. davky, diky kterym si mnoho nezamestnanych muze sedet doma a koukat na televizi.
13. 04. 2008 | 19:29

Saliven napsal(a):

Marty:
Chtěl bych vidět někoho, kdo dobrovolně sedí doma za nějaké 2 tisíce existenčního minima (po půl roce nesehnání práce) + třeba dalších 2 tisíce jiných dávek. Opravdu bych někoho takového chtěl vidět, dle mého se za to žít nedá, kdyby čert na koze jezdil. V případě dvou nezaměstnaných s 1 dítětem je základní dávka v hmotné nouzi 7 tisíc + 2 tisíce další dávky. Vy byste za to vyžil? Úvahy jako máte vy znám velmi dobře od pravicově smýšlejících jedinců se středním vzděláním a výše, kteří nemají problémy s uplatněním na trhu práce. Takovým lidem se to hezky povídá, když sami v takové situaci nikdy nebyli.
13. 04. 2008 | 19:46

Marty napsal(a):

Saliven: melouch je tim kouzelnym sluvkem :) Kdyz nezamestnany potrebuje penize, tak si vezme nejakou brigadicku nacerno. V CR je realita takova, ze za soc. davky se ocividne prezivat da, kdyz neni malo takovych, kteri to uspesne jiz po mnoho let dokazuji.
13. 04. 2008 | 19:53

Saliven napsal(a):

Marty:
Ano, teď to ještě jde. Otázka je, jestli to ještě půjde, když se dávky "motivačně" sníží. Myslím ,že to s tím melouchem není validní argument, protože nelze predikovat, že každý dělá melouchy. Na takovou věc neexistují statistiky, takže bychom trochu vařili z vody.
13. 04. 2008 | 19:55

Marty napsal(a):

Saliven: pokud je nekdo nezamestnany a ani se nedokope k obcasnemu melouchu, tak jeho lenost skutecne nezna mezi a s nekym takovym skutecne nelze byt solidarni. Kazdy muze na par mesicu prijit o praci, ale jiz je nesmysl, aby nekdo byl bez prace roky a zil na davkach.
13. 04. 2008 | 20:02

Petr z Tábora napsal(a):

Marty,Saliven :
Patřím k těm "pravicově smýšlejícím jedincům s vyšším vzděláním", ale v tomto bych byl na straně Salivena. Souhlasím Marty, že je třeba znemožnit zneužívání podpor všeho druhu. Zkuste se ale vžít do situace člověka, který celý život poctivě pracoval, platil svému státu a když se např v malém městě zruší jeho pracoviště - kde a co honem někde sežene, zvláště když mu bude přes 50let anebo třeba bude mít mírný zdravotní handicap. Rovněž nesouhlasím se zkrácením podpory o měsíc.
Ale to už jsme dost daleko od článku....
13. 04. 2008 | 20:04

vlk napsal(a):

Karel Mueller

víš ono je to jednodušší nebo složitější, to podle toho, z jakého úhlu se na věc budeš dívat.
Problém je člověk sám. Nikdy není s ničím spokojen. Prostě prvotní hřích. Popsaný dokanale v bibli. splň člověku jeho úplně všechna přání. Se zlou se potážeš! Začne chtít něco úplně jiného...Takže dokonalý systém nikdy nemůže nastat. Můžeme se pokusit prostě jen o systém,který bude jakž takž vyhovovat co největšímu počtu jedinců. COž ovšem rozhodně není na věky žádný ze systémů. Potřeby a nároky se mění v čase.
13. 04. 2008 | 20:07

vlk napsal(a):

Marty
vy jste naprostý příkald nafrněného a hloupého ignoranta. Když už jsme u těch hodnocení.

Kdybych přijal vaši naprosto trubkovitou logiku, nebylo by nic jednoduššího, než vám opáčit, že byla doba, kdy Irák nebyl o nic bezečnější zeí pro kteréhokoliv obyvatele než nyní a sebevražedný fanatický atentátník tam byl neznámým pojmem.
ALe proč bych se měl snižovat na vaši úroveň?

A s tou Palestinou? Inu tam vládne ten, koho si Palestinci zvolili. Dobrovolně a demokraticky. A sociální dávky? tak ty tam skutečně nemají.Ze zákona nikoliv. Ten argument platí. Ale nečekám, že to pochopíte. Nepochopil jste jednoduché věci. Pro vás a Kohouta platí sociální dávky= islámský terorismus.
Zůsta=nte u toho a žijte blaze.
13. 04. 2008 | 20:13

Loch lomond napsal(a):

Petr z Tábora:
Přesně tak, myslím si, že třeba jednou za pět let práce by měl mít člověk právo být např. 3 měsíce nezaměstnaný a brát sto procent předešlé mzdy. Něco podobného bych zavedl i u nemocenské. Každý rok by měl mít člověk nárok na např. pět dní nemocenské za plnou náhradu mzdy.
13. 04. 2008 | 20:17

vlk napsal(a):

Saliven

příteli, lidi jako je Marty nic nepřesvědčí. pro něj platí, že sociální dávky jsou původcem všeho zla. On by prostě rád kapitalismus z 18. století. Pak by to bylo kiš´tálově čisté.
Tihle prostě musí dostat svou vlastní životní lekci, kdy je semele osud, aby pochopili, že existují i jiní než vzdělaní, mladí a šťastní.
Že stačí málo a jsem prostě out a odkázaný na cizí pomoc.
Jim othle ,v jejich individuálním sobectví prostě nic neříká.
Přesně tihle svým postojem pěstují krysaře typu Hitlera nebo Stalina.
Přesně thle jsou zodpovdní za výbuchy sociálního násilí.
13. 04. 2008 | 20:18

Ikena napsal(a):

To Petr z Tábora,

ano, souhlasím s Váším názorem. Dokonce jsem
se setkal se snahou zaměstnavetele tlačit na zaměstnance, aby trochu přešli na meloušky. Kdo nesouhlasil, tomu byla snížená mzda. Někteří zaměstnavatelé stále preferují minimální mzdy a doplatky na "černo". Následuje odchod a dávky od sociálky. Někdy
je to fifty fifty.
13. 04. 2008 | 20:19

vlk napsal(a):

Loch lomond

u dobrých firem napříkald platí, že když jsi nachlazen můžeš doma zůstat třeba dva dny a vyležet to, aniž bys musel předkládat lékařské potvrzení.
U jiných dobrých firem platí, že například když jsi nemocný a máš na to potvrzení, tak ti 14 dnů dorovnávají plat.
Mateřškým sídlem vedení takových firem ale zpravidla bývají země s vysokým stupněm přerozdělování. A kupodivu , čeští zaměstnanci takových firem toho nezneužívají. Umí si takové velkorysosti vážit, protože vědí, že v ryze české firmě něco takového není možné.
13. 04. 2008 | 20:21

Marty napsal(a):

vlk: a opet ta primitivni demagogie. Opravdu nic lepsiho neumite?
13. 04. 2008 | 20:25

Ikena napsal(a):

To Vlk,
naprostý souhlas, mám stejné zkušenosti.
Bohužel, ale také negativní zkušenosti ze strany rádoby českých podnikatelů. Dokonce jsem řešil případ, kdy podnikatel předložil zaměstnancům smlouvu s úpravou mzdy - podstatné snížení se zpětnou měsíční platností.
13. 04. 2008 | 20:28

Loch lomond napsal(a):

vlk:
u mě vzhledem k tomu, že mám víceméně volnou pracovní dobu, drobné nachlazení řeším stejně tzn. bez lékařského potvrzení. Ale pořád to je závislé na dobré vůli mojeho šéfa.
To, že by některé firmy dopláceli a dorovnávali plat v době čerpání nemocenské po dobu čtrnácti dnů, ale slyším poprve.
13. 04. 2008 | 20:32

Marty napsal(a):

Loch lomond: a ja si myslim, ze kazdy by mel mit k narozeni druheho ditete pravo na nove BMW. Tim se ale dostavame k otazce, kdo to bude platit.
13. 04. 2008 | 20:35

stejskal napsal(a):

Pane Lubo,

teorie her, jejíž základy nastínil John Forbes Nash, je v současné době velmi propracovaný systém využívaný zejména v sociologii. A Nashem už nemá mnoho společného (ostatně ze zidealizovaných bigrafických filmů bych si úsudky o teoriích nedělal ;-)

Doporučuji Vaší pozornosti dva odkazy, které jsem uvedl výše. Berne se zabývá spíše mezlidskými vztahy a modely uvažování a jednání jednotlivce.

Ridley aplikuje teorii her více na společnost resp. její chování, jakož i dějinný vývoj.

Krátká anotace: If evolution by natural selection relentlessly favors self-interest, why do human beings live in complex societies and show so much cooperative spirit? In The Origins of Virtue, Matt Ridley, a zoologist and former American editor of the Economist, shows that recent research in a number of fields has suggested a resolution of the apparent contradiction between self-interest and mutual aid. Brilliantly orchestrating the new findings of geneticists, psychologists, and anthropologists, The Origins of Virtue re-examines the everyday assumptions upon which we base our actions towards others, whether we are nurturing parents, siblings, or trade partners. The Origins of Virtue searches for the roots of that capacity for trust, contrasts it with the social instincts of ants, baboons, and naked mole rats, and draws provocative conclusions for our understanding of politics. Ridley not only traces the evolution of society but shows us how breakthroughs in computer programming, microbiology, and economics have all played their role in providing us with a unique perspective on how and why we relate to each other.

Velmi doporučuji. Ne že by teorie her byla všespasitelná (to ostatně není žádná teorie ;-) , ale poskytuje mnoho témat k zamyšlení a dost z ní podle mne dává smysl.

Libor Stejskal
13. 04. 2008 | 20:38

Martin napsal(a):

Rudo, mi ani tak neslo o rozdilnost nazoru, protoze ta je samozrejmosti, ale spise o poctive pristupovani k obema stranam sporu.
13. 04. 2008 | 20:39

vlk napsal(a):

Marty
na hloupou arumentaci Kohouta , která vám zní jako rajská hudba a při vašich schopnostech chápat souvislosti odpovídám tak, abyste mi alespoň trochu rozuměl.
Dělám pro vás maximum.
13. 04. 2008 | 20:45

Marty napsal(a):

vlk: dockal jsem se od Vas pouze primitivni demagogie. Je velice smutne, pokud to je Vase maximum.
13. 04. 2008 | 20:48

vlk napsal(a):

Ikena

něco podbného jako píšete, jsem zažil také. Na vlastní kůži. Využil jsem první příležitosti a prásknul dveřmi.

Český management v zahraniční firmě. Chtěl se zpětnou platností rušit benefity , které jsme měli ve smlouvách... Od původního zahraničního majitele ze zahraničí.
To dokonale podporuje loajalitu k firmě.

Loch lomond
klídek,nikdo nezná všechno. Ale ten benefit je špičkový. To je bez debat.
13. 04. 2008 | 20:49

m&m napsal(a):

marty: Vy jste tedy chytrák, jen co je pravda. Přesně jako Kohout:
Ten, kdo nemá práci, je lempl.
Všichni, kdo nemají práci, jsou příživníci, kteří berou melouchy a zneužívají tak dávky
nebo
extra lemplové, protože melouchy nedělají.

Ať tak či tak, dávky jim musíme odebrat. Uchvacující chytrácká logika sobce, který nikdy zblízka nezažil, co je ztráta zaměstnání. Samozřejmě v prostředí, kde práce skutečně není, nemám na mysli Prahu, velká města a jejich okolí.

Na kterýkoliv z těch tvrzení, která sem házíte, se mohu jen zeptat - jak to víte? Jeden dva známí? Zahlédl jste v pražské tramvaji bezdomovce - ožralu?
13. 04. 2008 | 20:57

Marty napsal(a):

m&m: a kde jsem rekl, ze kazdy clove bez prace je lempl? Napsal jsem, ze na par mesicu muze o praci prijit kazdy. Resila se dlouhoba nezamastnanost lidi, jejichz jedinou aktivitou je, ze chodi na schuzky na urad prace a na 5 minut se zactou do nastenky s nabidkou prace. Samozrejme pak jdou do hospody.
Ukazte mi nekoho, kdo nesehnal praci presto, ze se byl ochoten prestehovat za praci, absolvoval rekvalifikacni kurz, aktivne vyhledaval nabidky prace a chodil na pohovory. O nekom takovem jsem nikdy neslysel.
13. 04. 2008 | 21:03

m&m napsal(a):

Marty: Takže jste jen přidal další svůj stereotyp - kde na ně pořád chodíte?

Jak víte, že jejich jediná snaha je 5 min. čtení nástěnky?

Jak víte, že pak jdou do hospody?Sem z důkazy. Nebo jen tak plácáte hodpodské řeči?

Že jste o někom neslyšel, nic nedokazuje. Jen Vaši předpojatost a neinformovanost.
13. 04. 2008 | 21:14

vlk napsal(a):

Marty
stěžujte si na limit svých možností. Tam je problém.Nikde jinde.
13. 04. 2008 | 21:30

Loch lomond napsal(a):

Marty: O malinko více kontrolovat hospodaření vládnoucích vychcálků s daněmi, které vybrali od občanů této republiky ( ať je u vesla modrá a nebo oranžová lůza) a oni by se peníze na potřebné věci našli.
13. 04. 2008 | 21:33

Ročník 53 napsal(a):

Marty, kolega je rozvedený a za podnájem v Praze platí se všemi poplatky asi 10000 Kč. Dělá v IT, takže to utáhne. Jenže dělá v IT.

Představte si - člověk s vlastním domem na malém městečku, kde "privatizéři" často úmyslně zrušili těch několik prací, je najednou bez práce. Je třeba výborný traktorista, ale v 50 letech se IT nenaučí a v Praze, kde by sehnal práci, ze své mzdy nemůže platit pronájem bydlení. Jak si představujete, že má řešut svoji situaci?

Vy máte zřejmě koukám zcela jasno, tak mi odovězte na tento můj dotaz.
13. 04. 2008 | 21:39

Čochtan napsal(a):

Carl Jung, švýcarský psychiatr a zakladatel analytické psychologie, byl koncem třicátých let dotázán, zda “má nějaké názory na to, jaký bude pravděpodobně další krok ve vývoji náboženství?” Jung odpověděl s odkazem na nacistickou horečku, která svírala Německo,

Nevíme, jestli Hitler nalezne nový islám. Už je na cestě; je jako Mohamed. V Německu panují islámské emoce; válečnické a islámské. Všichni jsou opilí boží vůlí. Toto může být historická budoucnost.

Hitlerův ministr pro zbrojní a válečnou výrobu Albert Speer napsal během svého dvacetiletého trestu ve vězení kajícné paměti, ve kterých popsal své zkušenosti z druhé světové války. Speerovo vyprávění obsahuje diskusi, která na jedné straně zachycuje Hitlerův rasistický pohled na Araby, a na straně druhé jeho přemrštěnou chválu islámu:

Na Hitlera udělal velký dojem útržek historie, se kterým ho seznámila delegace vznešených Arabů. Návštěvníci mu řekli, že když se Mohamedáni pokoušeli v osmém století proniknout přes Francii do střední Evropy, byli zahnáni zpět v bitvě u Tours. Pokud by Arabové v této bitvě vyhráli, svět by byl dnes mohamedánský, protože jejich náboženství věří v šíření víry mečem a v podřizování všech národů víře. Taková víra byla dokonale vhodná pro německou povahu. Hitler řekl, že arabští dobyvatelé by kvůli svojí podřadné rase nebyli schopni přestát tvrdší klima a podmínky [naší] země. Nedokázali by udržet energetičtější domorodce na uzdě, takže by to nebyli Arabové, ale islamizovaní Němci, kdo by nakonec stál v čele mohamedánského impéria. Hitler většinou doprovázel tuto historickou spekulaci poznámkou, “Víte, je naší smůlou, že máme špatné náboženství. Proč nemáme náboženství Japonců, kteří považují oběť za svojí zem za nejvyšší dobro? Mohamedánské náboženství by pro nás bylo také mnohem vhodnější, než křesťanství. Proč to muselo být křesťanství s jeho pokorou a ochablostí?”
13. 04. 2008 | 21:42

Ikena napsal(a):

m+m a Marty, mohu dodat jeden příběh.
Nadnárodní firma se rozhodne přesunout své aktivity třeba do Indie a zaměstnanci mají konec. Začnou ihned hledat nový job u HR agentur, ale posléze zjistí, že většinou dělají křoví pro výběrová řízení. Dokonce zjistili, že jistá česká pobočka zahraniční firmy vypsala u pěti HR agentur výběrové řízení, nikoliv ale z důvodu nalezení vhodného odborníka, ale aby získali informace k odborným pracovním postupům.
Poté snad už vydali firemní směrnici a měli hotovo. Abych nezapoměl, nadnárodní společnost se vrátila a noví zaměstnanci mají samozřejmě nížší platy. Dobře to dopodlo, všichni nalezli svůj job, ale řešit toto ve věku od 50 let a výše, může být skutečně dost problém.

Omlouvám se za odbočení od tématu, ale k otázce islámu a Palestinců. Kdysi jsem slyšel, že politika Palestinců byla také založena na zvýšení populace a ostatní arabské státy občas nechtěly podporovat tuto populační explozi. Dokonce jsem zažil u arabského diplomata přirovnání této
palestinské politiky k našim potížím s romskou komunitou. Doslova se na ně dívali "skrz psrty". Pro mně to byl dost překvapující informace.
13. 04. 2008 | 22:07

m&m napsal(a):

Ikena: Někteří HR šéfové pořádají "nábory" i přesto, že pro vítěze nemají práci. Prostě se jen tak jistí a naplňují si seznamy zájemců o práci "do zásoby". Tyto nesmyslné hrátky brzy vážné zájemce o práci znechutí. Stojí to totiž spoustu námahy při přípravě, peněz při vyřizování podkladů, komunikaci a dojíždění. Při minimální podpoře se to nedá absolvovat příliš často v kombinaci s "děláním křoví" tam, kde je o výsledku konkursu rozhodnuto předem. To je věc, kterou si Marty nedokáže představit. Tam, kde je málo práce, je zaměstnání doslova "podpultové zboží" a kvalifikace je tím nejméně důležitým kritériem v konkursu. Na vesnicích a v menších městech...
13. 04. 2008 | 22:22

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Zdravím Vás Čochtane, měl bych jen dodatek: Právě v Japonsku dosáhla pokora a bezpodmíněčná poslušnost nejvyšší meze. Nešlechtic tam nebyl vůbec nic, učitě daleko méně než otrok v antické Evropě.
Křesťanství bylo formováno jako náboženství otroků na mnohonárodnostním základě a postupně bylo přizpůsobováno tak, aby ho vládnoucí vrstva mohla přijmout. Téze o pokoře se stala hlavní kartou v prosazení poslušnosti a požadavek oběti života ve jménu Boha byl ve středověku stejný jako v onom Japonsku pro zemi. Pro stát a národ to nebylo vhledem k internacionálnímu charakteru dost dobře možné.
13. 04. 2008 | 22:24

Ikena napsal(a):

m+m,
ano, souhlasím a nikomu to nepřeji.

Ale vraťme se k islámu a náboženství.
Bohužel, v arabském světě najdeme dva extrémy. Populační exploze (např. v Palestině a dalších státech) a ropa a z ní plynoucí extrémní bohatství např. Saudské Arábie, Bahrajn, Brunei a dalších státech. Domnívám se, že pro některé bohaté arabské státy je lepší trochu nasměrovat radikály do ciziny, jednou na Izrael, podruhé do Evropy (Madrid, Londýn) a na NY. Je to v podstatě výhodné řešení, protože by se mohli radikálové začít domáhat rozdělení nebo solidarity z toho ropného bohatství a začít "podnikat" doma.
13. 04. 2008 | 22:39

ruda napsal(a):

Martine, co je poctivé přistupování? Opět relativní pojem. Já mám pocit, že Izrael bojuje i za nás. To je moje subjektivní chápání poctivosti. Nebudu si tady hrát na soudce a vážit všelijaká pro a proti. Každý si zde může dostatečně zdůvodnit svoji "pravdu" a podepřít svoje stanovisko, které už stejně zastává. Vám se zdají moje argumenty zřejmě chabé -budiž. Platí to i obráceně. Tohle není téma, které lze vyargumentovat. Pokud tu takové vůbec je. Hezký večer.
13. 04. 2008 | 22:47

Martin napsal(a):

Rudo poctive pristupovani je priznat, ze situace neni jednoznacna. Ze fanatici jsou na obou stranach. Ze zastanci miru taktez. Ze jedna strana neni bila a druha cerna. To je konstatovani faktu, ktera lze naprosto jasne dolozit. Nazorove veci jsou pak typu kdo je mi sympatictejsi, kdo bojuje za nas atd. Problem je pokud fakta chceme dokorenit svym nazorem a pak je prekrucujeme.
13. 04. 2008 | 23:04

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
to co píšete je nesporně pravda.
Vždy, když hledáme v něčem smysl, najdeme ho. Beze smyslu se totiž nedá dost dobře žít.
Matt Ridley je populární. Právem. Jeho "sobecký gen" a "Červená královna" jsou mi důvěrně známi. Jen mne poněkud znepokoje, že jeho vynikající a velmi přínosnou práci zneužívají různí ideologové k prosazování svých představ o humánnosti "prvobytně pospolného" kapitalismu.
Jinak, je pravda, že jsme živočichové velmi hraví - jako všichni inteligenti, třeba delfíni nebo lidoopi. K tomu žádné teorie nepotřebujeme. :)
13. 04. 2008 | 23:06

stejskal napsal(a):

Určitě, pane Lubo,

zneužít se dá velmi úspěšně prakticky vše.

Kromě toho, že jsme nesporně hraví, jsme velmi dobří i v této disciplíně.

Ono to spolu celkem pochopitelně souvisí, ale to zrovna Vám asi nemusím vysvětlovat.

Stejně by se mi líbilo, kdyby tu někdo poučený o teorii her něco napsal ;-)

Libor Stejskal
13. 04. 2008 | 23:16

ruda napsal(a):

Martine, kruh se uzavřel a skončili jsme opět u zastánců míru na obou stranách. Teď ho jen vyjednat a máme vymalováno.
Zítra chci být fit, dobrou noc.
13. 04. 2008 | 23:26

Marty napsal(a):

m&m: tak se ukazte. Dokazte, ze to neni stereotyp. Ukazte, ze vsechny ty lidi na davkach se horecne snazi sehnat praic a delaji vse ve svych moznostech, aby toho dosahli. Na to si s radosti pockam.

Ročník 53: traktorista muze bydlet na ubytovne. Muze se rekvalifikovat. V 50-ti letech by jiz mel mit nejake penize nasetrene. Napriklad muj deda se v 60-ti letech naucil pracovat s Autocadem. Dodavam, ze deda rozhodne nebyl IT odbornikem.

Loch lomond: ja jsem spis pro snizeni dani, protoze ti vychcanci se daji kontrolovat opravdu spatne. Pak si muzete na tu svoji dovolenou snadneji usetrit sam.
13. 04. 2008 | 23:35

Marty napsal(a):

m&m: dokazat samozrejme mate, ze to je stereotyp :) Ja tvrdim, ze zdravy clovek praci proste pri snaze najde a pokud toho nekdo neni v delsim casovem horizontu schopen, tak problem bude v nem. Takze o tech flakacich mluvim az druhotne jako dusledek predchozi uvahy.
13. 04. 2008 | 23:39

Saliven napsal(a):

Martin:
Situace není jednoznačná, ale z našeho pohledu je rozhodně výhodnější mít silný stát Izrael, protože dokud tam Izrael bude, tak si nikdo nevzpomene na Evropu.
13. 04. 2008 | 23:39

Martin napsal(a):

Salivene, mam trochu jiny nazor, podle mne pro cast politiku je vyhodne mit rozhadany Izrael destabilizujici region a lakajici k ruznym zasahum. Silny Izrael je Izrael s dobrymi vztahy se sousedy, ktery se muze vykaslat na celou Ameriku i Evropu.
13. 04. 2008 | 23:46

m&m napsal(a):

Marty: O.K. beru to jako přiznání, že na to množství pohrdavých výroků, neoprávněných generalizací a obvinění nemáte důkaz. Takže klasická hospodská latina a pohrdavé snobství.
13. 04. 2008 | 23:50

Saliven napsal(a):

Martin:
Pro část politiků možná, ale pro nás?
14. 04. 2008 | 00:06

bigjirka napsal(a):

Ono se samozřejmě nedá říct, že na levičáckých argumentech není kus pravdy. Jenže cesta stejně nevede nikudy jinudy, naž přes vlastní zodpovědnost každého individua. Jinak se zabředává do přerozdělování a vodění za ručičku víc a víc. A nakonec jsou z toho nucené práce jako v bolševismu.
14. 04. 2008 | 00:08

Pepa Řepa napsal(a):

To ikena
Bystrý postřeh 13.04.2008 22:39:04

Důvod je prostý, ta strategie je chytrá. Pokud by se prokázala účast státu na teroristickém útoku, bude odveta směřována proti tomuto státu. Na konferenci Arabské ligy v Káhiře požadoval vůdce Hizballáhu Nasralláh oficiální účast arabskýcgh států na válce proti Izraeli. Odmítli to, ale v tichosti poslali peníze.

Problém je v tom, že Irán a částečně i Syrie je podpora terorismu součástí státní doktríny. U šíitů je to pochopitelné, kult sebemrskačství, utrpení i obětování se traduje už od Alího a Hosseina, tedy více než 13. století.

Všem mudrlantům doporučuju návštěvu Gazy. A arabským doprovodem a pal. OPZ vás tam Židé pustí. Musíte přirozeně počítat s tím, že pokud nemáte akreditaci jdete při odletu z ben Gurion donaha.Gaza je letadlová loď narvaná zbraněmi, čekající na povel.Opět připomínám vybombardovaný transport raket hluboko v Syrském území.Ke všeobecnému překvapení nebyla svolána ani RB, Assád se to snažil ututlat.
14. 04. 2008 | 06:58

UmKab napsal(a):

Jsme uprostřed globální guerillový války , západní státy se pomalu transformujou na něco zatim neurčitého . Za humny rostou zelený supervelmoci , ale pan Václav Hořejší z toho má dobrý pocit , nabádá k morálce otroků a řiká že se nám přece nemůže nic stát.
14. 04. 2008 | 08:22

milo napsal(a):

Pane profesore,
zjišťuji u Vás sklon emocionalizovat široké problémy a přizpůsobovat je své teorii reality. Nuže :

1) Radikální politické muslimské hnutí vzniká v roce 1928 a integruje dvě radikální teorie, které jsou nenáboženské .... italský fašismus a leninskou teorii Státu a revoluce.

2) Iránská revoluce přidává další vliv .... interpretaci radikálního islámu.

3) Skutečnost, že ekonomiky muslimských států, především na Středním východě, jsou "chcíplé" vytváří oné směsi muslimského revolučního hnutí ... atraktivní platformu. A mají hodně "vojáků" - medián věk k závidění.

4) Cílem a záměry to nevychází z islámu, ale z radikálně revoluční politicko filosofické směsky, ale používá to islámský slovník. Je to velmi silně srostlé.

5) Je to velmi silné ! V případě zesílení negativních externích okolností může tento proud odstartovat kontinentální chaos.

6) Západ a stát vůbec ...neumí bojovat s partyzánskými silami. Otázka je - mají-li na to západní společnosti žaludek. Tyto války jsou dosti hnusné.

Závěrem : nejde o islám, ale o náš civilizační krk. nepřestávám se usmívat těmto intelektuálůsky zbytečným diskursům, zda není ten islám náhodou hodný. Náboženství dokáží jednou rukou tvořit mír a druhou válku. Čeho je kdy více třeba, víte.

5)
14. 04. 2008 | 11:37

Marty napsal(a):

m&m: pokud pristoupim na Vasi argumentaci, tak Vy zase nemate dukaz, ze ja se mylim.
Ale to bych musel za Vami do hospody a to se mi nechce.
14. 04. 2008 | 12:33

Čochtan napsal(a):

Islám je v první řadě propracovaný ideový systém - sebestředný, sebepotvrzující, údajně božského původu a mající světovládné ambice, v němž víc něž jinde platí "co je psáno, to je dáno". Dojde-li na lámání chleba, musí se s tím ti, kdo se označují za muslimy, nějak vypořádat.

I když muslimové rádi zdůrazňují, že islám uznává všechny proroky včetně Ježíše, Jana Křtitele aj., reálně tato nábožensko-politická ideologie stojí a padá s osobnosti proroka Mohameda - s jeho výroky, skutky a jím nadiktovanou posvátnou knihou.

A to bohužel zdaleka neznamená mír, alespoň ne pro neislámský svět, který je v islámské doktríně nazýván 'dům války' ('dar al-harb'). Není nutné ani praktické dobýt ho mečem, stačí využít jeho slabostí, spousty nedostatků, jeho neznalosti islámských reálií, pasivity umírněné muslimské většiny, hlouposti multikulturních nadšenců, a v neposlední řadě nenávisti zdegenerovaných flagelantů k vlastní civilizaci.
14. 04. 2008 | 12:51

Čochtan napsal(a):

Milo:"Tyto války jsou dosti hnusné."
Nesrovnatelně hnusnější by bylo v této válce podlehnout islámu a podřídit se mu.
14. 04. 2008 | 12:53

Al Jouda napsal(a):

K tomuto blogu mám dvě poznámky. Jedna se týká tzv. "bubliny" z islámského terorizmu. Pokud byla, tak splaskla dne 11.9.2001 v New Yorku. Od té doba si nikdo nemůže dělat nějaké iluze !
Druhá se týká státu Izrael. Předpokládejme, že by byl zrušen a území obsadili Palestinci z uprchlických táborů.Po vydrancování a zničení stávající infrastruktury by se toto území od dnešního uprchlického tábora v Palestině moc nelišilo.Pokud se Evropa dostane do křížku s islamisty, budou Izraelci ještě vítanými spojenci, a proto podpora státu Izrael je naše prozíravost !
14. 04. 2008 | 13:00

m&m napsal(a):

Marty: Vždy když někdo háže špínu a zevšeobecňuje daleko nad rámec svých zkušeností, chci vědět, jak to ví.
Není těžké mít silné názory, ty má každý puberťák. Důležité je, umět si je obhájit a v tom jste bohužel neuspěl. Vykreslil jste jen, jak si představujete nezaměstnaného. Ale ta představa nevypovídá nic o něm, ale jen o Vás. A není to nic pěkného.

Přesto Vám přeji, aby Vás taková věc nikdy nepotkala. Zvláště ve věku, kdy už o Vaše nesporné schopnosti a zkušenosti nebude žádný zájem, v místě, kde je o konkurzech předem rozhodnuto, v situaci, kdy jsou na Vás závislí finančně či fyzicky/psychicky nemocní a nemohoucí rodiče, v situaci, kdy se musíte vzdát svého vysněného rodinného domu/bytu, který jste si postavil/pořídil na místě, kde je Vám dobře atd. atd.
14. 04. 2008 | 13:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Ikena
další bystrý postřeh

Dokonce jsem zažil u arabského diplomata přirovnání této
palestinské politiky k našim potížím s romskou komunitou.

Částečně máte pravdu. Despekt Arabů k Palestincům je silný.Připomínám zákrok jordánského krále Husseina v 70. letech proti Palestincům, kteří Jordánsko absolutně rozložili a připravovali převrat. Už tehdy podporovali Palestince proti Husseinovi Syřané.Palestinci byli vytlačeni do Libanonu, kde se jim, spolu se Syřany skutečně podařilo stát rozvrátit. Arafat nakonec skončil v Tunisu.

Na druhou stranu bych se zastal Romů. Nedovedu si představit Pištu Červeňáka se semtexem kolem pasu.
14. 04. 2008 | 13:35

Pepa Řepa napsal(a):

Luba napsal(a):

Jinak, je pravda, že jsme živočichové velmi hraví - jako všichni inteligenti, třeba delfíni nebo lidoopi. K tomu žádné teorie nepotřebujeme.

Zlatá slova.
Za inteligenta se nepovažuju, spíš za něco mezi delfínem a lidoopem.
Hravý jsem ale odjakživa.Stačí mi k tomu dvaatřicet papírků.Když dostanu žaludské eso, tak si pokaždé vzpomenu na Buquoye. Ta podoba!
14. 04. 2008 | 13:44

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Je to zde velmi zajimava debata, jen mam obavy, ze se roztristila na male frakce, ktere maji spolu jen malou souvislost.

Jsem prijemne prekvapen stale vyssi urovni techto debat. Vyzaduje to mnoho prispevku cist velmi podrobne, protoze je jasne, ze kazdy autor se snazi kondensovat mnoho do pomerne maleho prostoru. A velke vetsine se to dari.

Rad bych touto cestou vsem nejen pogratuloval, ale take podekoval. Pokud mohu mluvit za sebe, tak mne to mnohokrat odhalilo nove pohledy na udalosti a fakty kolem nich.
Nerad bych nekoho zapomnel uvest, ale pokud ma stara pamet mne neklame, tak jste to byl Vy, Pepa Rapa, vlk a nekolik dalsich za vydatne asistence pana Stejskala, kteri jste zacali a uvedli tyto blogy na tuto uroven!
Mnoho z nas dalsich se pak jen rado pridalo.
Nicmene, stalo se to, aspon pro mne, soucast POVINNE denni cetby a pokud mam cas ci neco, co rici, tak i psani.

Mel jsem moznost, nez jsem odesel z aktivni cinnosti, jednat s mnoha prislusniky muslimskych zemi s vybornym vzdelanim.
Mohu Vas ujistit, ze se temer bez vyjimky jednalo o lidi vysoke intelektualni urovne, vyborneho vzdelani a prehledu, jejichz znalost naseho mysleni casto prevysovala nasi znalost jejich mysleni. Rozhodne jsem na to nebyl pysny, ale snazil se vyplnit mezery.

Bohuzel, casto jsem se setkal s podcenovanim techto lidi se strany mych americkych a i kanadskych kolegu!
Myslim, ze uz se tento nedostatek z velke casti napravil, ale nadelane skody nebude tak lehke napravit!

Jsem presvedcen, ze intelektualni cast muslimskeho sveta, nejen, ze vi o obrovskem rozdilu mezi nasimi svety, ale nesedi se zalozenyma rukama a snazi se ho zmensit.
Ted uz je jen otazka, kolik z techto lidi, kteri jsou nepochybne v pozadi celeho soucasneho hnuti, inklinuje k radikalnim resenim a kolik z nich k mirnym.
Ziskani odpovedi na tuto otazku povazuji za klicove!

Byly udelany sice male, ale dobre pokroky v poznani a preklenuti rozdilu. Bylo nutne velice systematicky pracovat na oddeleni radikalniho a umirneho kridla muslimu s vyuzitim jejich vnitrnich nabozenskych rozdilu. Bohuzel Bushova administrativa totalne znicila i ty male pokroky.
Jeho pristup k zabiti mouchy velkou palici byl tak hovadsky, ze pro to neni slov, ale o tom uz bylo mnoho napsano.

Osobne si myslim, ze situace "stretu civilisaci" je daleko vaznejsi, nez se ji verejne priklada.
14. 04. 2008 | 15:29

Marty napsal(a):

m&m: laskave si prectete me prispevky poradne. Ocividne jste to dosud neudelal.
14. 04. 2008 | 15:32

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den pane VK,
píšete:
Jsem presvedcen, ze intelektualni cast muslimskeho sveta, nejen, ze vi o obrovskem rozdilu mezi nasimi svety, ale nesedi se zalozenyma rukama a snazi se ho zmensit.

Přirozeně i takoví lidé existují. Třeba Saad Eddin Ibrahim, komentuje na Washington Post nebo The New York Sun.V Egyptě dostal sedmičku. Jestli ho Mubbarak pustil nevím. Kdybyste si najel na stránky těchto deníků, tak tam snad něco bude.

Fareeda Zakariu určitě znát budete (Newsweek), ale tam si nejsem jist, zda je muslim.

Otázkou je, na jak široký okruh mohou působit.Koneckonců podobný proud byl v Iránu za Šáha nebo v Afghánistánu za krále. Jak to s nimi dopadlo víte asi lépe než já.Pokud přežili, budou asi v Paříži nebo u vás v Kanadě.

Žádný z intelektuálů na to ovšem nejde přes revizi Koránu, spíše přes lidská práva.
14. 04. 2008 | 18:01

VK-Can. napsal(a):

Zdravim Pepo Repo.
Zminene osoby jsou mne zname, ale take neni pochyb, ze jsou jen nastrojem "vyssi moci". Vice, ci mene!

V muslimskem svete existuje ORGANIZACNE velmi podobna struktura nasi strukture zap. civilisace - jedna cast jsou skutecne akce a druha cast je PR ( Public Relations) tedy to, co je presentovano verejnosti proc ta, ci ona akce byla podniknuta.
V PR oblasti se muslimove velmi rychle naucili nas system, protoze se jedna jen o par lidi, kteři maji vliv v tomto odvetvi rozhodovat a o par lidi, kteři tento vliv siri - media a nabozenske instituce.

Skutecne akce uz jsou trochu slozitejsi, protoze je jedna vec akci vymyslet a neco uplne jineho je tuto akci uvest v praxi.
Zde maji muslimove urcite vyhody, ale take mnoho nevyhod proti nam.
Pokud mohu, tak mne dovolte velmi strucne (bohuzel ne zcela presne) shrnuti.
V nasi civilisaci je nutne lidem vysvetlit proc ta, ci ona akce se podnika tak, aby jim to bylo srozumitelne.
U muslimu je treba vymyslet presentaci akce tak, aby se to veslo do jejich ramce nabozenskeho uceni! Jinymi slovy podstatne zjednoduseni sloziteho problemu.
V matematice uz davno aplikace zjednoduseni byla vymyslena. Proc? Cisla a jejich vliv jsou nemenna.
Bohuzel, nebo bohudik toto pravidlo neplati pro lidske mysleni, ktere je stale v pohybu a hlavne vyvoji. Pro dobro i zlo veci samotne!
Vase otazka: "Na jak siroky okruh mohou pusobit ?" je stěžejní otazkou, jejíž odpoved bude mit, podle meho, kriticky vliv na dalsi vyvoj udalosti!
Je jeden faktor, ktery jsem behem sveho zivota zjistil, zide i muslimove maji, az na male vyjimky, nabozenstvi nadrazene obcanstvi! Faktor, ktery z nasi strany zap. civilisace neni bran dostatecne v uvahu! Mam obavy, ze k nasi skode!
14. 04. 2008 | 19:21

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
nedostižně zdvořilý jako vždy :-).
Každý z nás výše jmenovaných (a kam patříte samozřejmě i Vy i další) má jednu nebo několik oblastí, kde je opravdu znalý a silný a může přispět do diskuze. Vaší doménou je dokonalá znalost poměrů na západní polokouli, pokud jde o islám a arabský svět, tady asi zcela exceluje Pepa Řepa.
Nebudu rozvíjet to, co jste mi napsal a s čím se ztotožňuji, mluvili jsme o tom mnohokrát. Mě ale zaujal právě závěr Vaší odpovědi Pepovi Řepovi: " ...mají až na malé vyjímky náboženství nadřazené občanství". Z toho plyne všechno ostatní, proto nikdy nebudou - ani ti nejinteligentnější a světa znalí muslimové - loayální k žádnému západnímu státu, byť v něm žijí. Nemohou, náboženství jim to neumožňuje.
Prostě čistá desítka, která celou diskuzi činí bezmála zbytečnou.
14. 04. 2008 | 20:26

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller.
Diky za oceneni, ktereho si velmi vazim.
Zcela se s Vami ztotoznuji v superiorite Pepy Repy ve znalosti arabske a muslimske kultury (a mnoha jinych).
Chtel jsem jen pridat me zkusenosti s temi, se kterymi jsem se setkal zde v Kanade a USA.
Vim, ze mnoho z nich by radi preklenuli propast mirovou cestou.
Vim ale take, ze jsou si vedomi moznosti vyskytu velkeho "vudce-recnika" a-la Hitler nebo Stalin, ktery by mel v soucasne dobe primo urodnou pudu pro zaseti semene hromadne nenavisti, ze ktere by byla jen velmi tezka cesta zpet!
Coz bohuzel cini Vasi posledni vetu temer pravdivou. Tedy diskuzi mozna ne zcela uplne zbytecnou, ale ciste spekulativni.

Ovsem neni mnoho nasich debat v tomto duchu?
Aspon v mem pripade je to zajimave cteni jinych nazoru a casto i faktu.
14. 04. 2008 | 20:54

pgjed napsal(a):

Pane profesore, zavírat před některými věcmi oči, nebo je bagatelizovat způsobem, jakým se o to pokoušíte vy je nerozumné a z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Podobným způsobem evropští intelektuálové bagatelizovali nebezpečnost komunizmu i fašismu a nacismu.

Z toho co znám osobně z první ruky mohu zmínit třeba neustálý tvrdý tlak na křesťany v současném Turecku. Znatelný islamizační tlak ve střední Asii podporovaný a financovaný Tureckem, Emiráty ...

Z toho co znám zprostředkovaně, je nejvarovnější tvrdý islamizační tlak na blízkém východě, nebo krvavá islamizace v Sůdánu, v Somálsku i jinde. A není iniciována místními muslimy. Je to export svaté války.

A o jakých asimilačních tlacích mluvíte? Nebo si myslíte, že v USA nejsou stejně zevnitř izolované a zevnitř uzavřené komunity jako v Německu, ve Francii, v Holandsku atd? Copak 11. září nezorganizovali bohatí, vzdělaní, inteligentní a nepochybně dobře asimilovaní muslimové, spolehlivě přetavení v kotli? Nenechte se vysmát prosím. Tuhle pózu Vám nemůže nikdo věřit!

Nevím, nakolik znáte mentalitu muslimů. Mé osobní zkušenosti jsou takové, že vždy znovu zkouší a budou zkoušet, co si mohou dovolit a kam až mohou zajít. Naše hodnoty považují za slabost. Jen málo muslimů se mě nepokusilo podvést a byli-li úspěšní, považovali to za ctnost. Když jsem se nedal, vyvolalo to u nich nenávist.
Neuvažujte prosím o světě, který je nám tak na hony vzdálen kulturně, mentálně i tradicemi v našich myšlenkových schématech. Je to zpozdilé!

No nic ve zlém, tohle se Vám moc nepovedlo. Přeji lepší dny.
14. 04. 2008 | 21:06

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
já jsem chtěl říct toto: Ta Vaše věta vyjadřuje holé jádro problému natolik jasně a pregnantně, že téměř všechny příspěvky vyjadřují jen důsledky této skutečnosti viděné z různých úhlů a na podkladě osobních zkušeností.
Pokud jde o spekulativnost našich úvah, samozřejmě nic víc nemůžeme. Aby někdo mohl udělat skutečnou analýzu (čehokoliv), tak musí mít odpovídající vzdělání, jistou praxi a především přístup k informacím, který nemáme.
Na druhé straně zde nejsme vázáni cenzurou a pokud má někdo slušné vzdělání i patřičné zkušenosti, tak se lze dozvědět mnoho zajímavého, co bychom se v tisku sotva dočetli.
A pokud jde o naše závěry ... určitě jste dělal analýzy a tak znáte jev nevidět pro stromy les.
Těch informací nemusíte mít mnoho, musíte si však uvědomit ty podstatné a především jim umět přiřadit odpovídající váhu. To je to největší umění. A tak občas můžeme trefit do černého a mít i lepší závěry, než některý renomovaný ústav. Koneckonců si zpětně můžete přečíst různé výroky politiků a jiných veřejně činných osob, kteří určitě odpovídající experty konzultují.
Ale to jsem jen odbočil. Vrátím se k Vašemu závěru - ti řečníci a-la Hitler či Stalin (možná ještě mnohem zdatnější) tam už dávno jsou a lze je nalést v mnohých mešitách. Jinak by neprodukovali tolik fanatiků. Ve vhodnou chvíli může být kdokoliv z nich vytažen pro "působení" na celostátní či dokonce mezinárodní úrovni.
14. 04. 2008 | 21:24

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller,
Jsem rad, ze jako casto pred tim opet cteme nejen ve stejne knize, ale i na stejne strance.
Mimochodem Vasich "5 karet" se stava stale vice aktualnimi!
V tomto jste hodne predbehl vyvoj.
14. 04. 2008 | 22:05

Karel Mueller napsal(a):

Pane VK,
děkuji :-), snad bych dodal toto: Není to samozřejmě žádný můj vynález. Pozorným studiem novodobých dějin rychle zjistíte, že národy se vypjaly k vrcholným výkonům pouze pod silnou osobností, která těmito kartami uměla hrát.
Kdyby naše media za něco stála, tak by místo blábolení o Rusku otevřeně přiznala, že Rusko vstalo. A to jen díky tomu, že Putin těmito kartami hrál nad jiné zdatně.
Ale s multi-kulti globální vesnicí jsou tyto karty zásadně neslučitelné. Před několika lety jsem spolehlivě pobyl na černé listině jsa sledován jako potenciální xenofob, rasista a nevím co všechno. Před rokem to určitě ještě znamenalo těžce neoblíbený.
Dnes už možná ne. Tedy pokud západ opravdu nechce skončit. A stále víc lidí si uvědomuje, že ten slavný multi-kulti experiment může skončit úplně jinak, než si představují. Snad jich ještě včas bude rozhodující většina.
Ale teď už Vám jen popřeji hezký večer, zítra brzo vstávám.
14. 04. 2008 | 22:40

bigjirka napsal(a):

Ano, Karle, říkám také, že Putina Rusko potřebovalo. A nám jako západu je užitečnější silné Rusko, než zdroj nestability. K demokracii se snad také dopracují. V rusku byla demokracie půl roku a to je na tradici v tak velké zemi sakra málo.

A pane profesore, islamismus smrtelným nebezpečím opravdu je, na to vemte jed. Žádné náboženství není nebezpečím samo o sobě, jako víra jednotlivce. Nebezpečné jsou společenskomocenské implikace.
14. 04. 2008 | 23:54

Johana s dlouhejma nohama napsal(a):

V kazdy dobe jsou vzrusujici temata o nichz vetsina nic nevi. To je prave to krasne na polemice. Cloveku staci nazvat nekoho modro cervenym cernoprdelnikem a hned je mu dobre. V prijemne anonymite tak krasne ubiha cas a vlastni vznesene myslenky se snoubi s cizimi tech ostatnich pitomcu a clovek hned vidi, ze to s nim neni jeste tak spatne, kdyz mu to tak pali. Vlastni skvele myslenky vitezi v polemikach svou vybrousenou dokonalosti a krasou. Protivnici hledi v uzasu nad tim neprerusenym proudem dobra, linoucim se po webu. Megabajty inspirativnich poznatku a vlastnich hloubavych uvah se linou okolo zemekoule a siri moudro do internetizovanych domacnosti. Zemekouli obepina sit sdileneho moudra a znalosti vseho druhu.
15. 04. 2008 | 05:49

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller

Ke xenofobii:
Od určité doby beru toto označení jako poctu, zvláště pokud vychází od aktivistů, nových světlonošů multi-kulti víry.Pro mne je to označení slušných lidí, kteří neztratili zdravý rozum a mají závazek ke svým předkům a snaží se předat zem svým potomkům ve slušném stavu. Nezastávají heslo po nás potopa.
Nejvíc mne (se svou etnicky namixovanou rodinou,s dětmi rozstrkanými po světě) potěší, když mě o xenofobii poučuje někdo, kdo se vrátil z dovolené na Djerbě a má jasno.

Absurditu pojmu xenofob jsem si uvědomil při diskusi na bloku p.Tomského o filmu Fitna. Ponechme stranou autora nebo kvalitu filmu.Najednou ze zastánců multi-kulti lezlo, že film vlastně vůbec neviděli, mluví a popisují něco, co neznají.A nejen to, oni ho vlastně nechtějí vidět, ne ne ne-fuj, jděte s tím pryč, já to vidět nechci!
Je to přece něco nemravného, něco co se vidět nesluší, mají z takových věcí panický strach, bojí se jich.Autocenzuru už mají zabydlenou ve svém mozkovém laloku.

Xenofobie je strach z nepoznaného. Kdo je tedy xenofob?
Je to jak z nějakého starého Havlova absurdního dramatu.Ale naruby.
Takových UI (bohužel neznám jiný vhodnější termín) bych tady mohl jmenovat celou řadu.Nejsou sami. Ke stejnému postupu se nedávno přiznal nizozemský ministr zahraničí.
15. 04. 2008 | 07:20

Pepa Řepa napsal(a):

To Karel Mueller
K islámu.
Už jsem si několikrát řekl, že se k němu nebudu vyjadřovat, opakuju se. Nedá mně to, když čtu zaběhnutá klišé nebo vidím neznalost.

Pan VK má pravdu, pokud jde o nadřazenost společenství víry (ummy) nad loayalitou ke státu.Už tato skutečnost je v kontextu islamizace Evropy varovná.Nadřazenost víry je samozřejmostí, povinností každého muslima.
Pan VK pravdu i ve vývoji lidského myšlení. Islámský intelektuál v Kanadě myslí jinak, než jeho děda.
Obávám se však, že znalost moderní vědy, či jiných poznatků jde paralelně vedle norem společenství víry.

Proč? Opět jsme u základu. Korán není, jako Bible lidské dílo inspirované Bohem, ale je přímé, neměnné slovo Alláha.Muhammad byl jen posel, prorok.
V islámu sice existují čtyři orthodoxní právní školy (mazhaby), které připouštějí možnost vlastního úsudku ( idžtihad).

Ale pozor idžtihad musí splňovat podmínku,že musí být založen na kořenech islámu.Musí tam být analogie s Koránem nebo sunnou!! Tedy jakási Hlava XXII.

Dále musí dojít ke konsensu(idžma) všech.To vychází opět z Muhammadova výroku, že obec nemůže jako celek propadnou bludu. Tedy shoda celé ummy, celého společenství věřících!!! Také idžtihad nikdy nesmí zavádět představu světské autority.Trochu obecně formulovaná, tím více důležitá věc.

Teď přesně nevím, v kterém století došlo k tomu, že byly "brány idžtihadu zavřeny".To znamená, že božské právo šaria, nemůže být upravováno, může být pouze studováno.Na tom se opět shodují všechny mazhaby.

Přirozeně, že islám není jednolitý. V dějinách byla celá řada sekt nebo mystiků.Uvedený mechanismus je vždy vytlačil do zapomnění.Čekat na reformaci nebo osvícenectví v západním slova smyslu je, podle mne, čekání na Godota.
15. 04. 2008 | 08:15

Sekyra napsal(a):

Pepa Řepa:
No tedy jestli smerujeme k tomu, ze pojem "xenofob" bude chapan POZITIVNE, tak tedy pozdrav panbuh... Usama hadr...
15. 04. 2008 | 08:32

stejskal napsal(a):

K tomu nesměřujeme, pane Sekyro,

tam už dávno řada lidí je, respektive jsou tam ještě pořád.

Vedli jsme na toto téma zejména s panem Pepou Řepou celou řadu disputací. Xenofobie (i takto pregnantně pojmenována) v ní pravidelně dostávala kladné znaménko. Mohu ty diskuse vyhledat.

Ano, z tohoto pohledu je Usáma břídil...

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 11:16

Pepa Řepa napsal(a):

Zajisté pane Stejskale.
Nevím, jestli hrajete tenis, nicméně vám posílám nahrávku na smeč. Vsaďte se, že vím, co odpovíte.

Války invazních mravenců

Mravenci Linepithema humile jsou mrňaví a nenápadní. Časem se ukázalo, že je hodně baví cestovat a že to kupodivu jsou velmi úspěšní a důrazní dobyvatelé. Zatím se dokázali usadit v mnoha dalších koutech planety se subtropickým klimatem
Nenápadní mravenečci jsou ve skutečnosti tvrdí válečníci. Na dobytých územích s oblibou likvidují místní mravence, občas velmi úspěšně. Moc rádi chovají mšice a podobný hmyz na sladkou šťávu. Dostanou se úplně všude, jsou velmi odolní, i proto, že ve svých hnízdech mají více královen, než je obvyklé.

Proč jsou tak nápadně úspěšní? Za jejich celosvětovým tažením, které si nezadá s nájezdy Mongolů, stojí kromě malé velikosti a vysokého počtu královen především vzájemně mírumilovné chování mezi mravenci z různých hnízd v nově dobytých oblastech. To je velmi zvláštní, protože mravenci jsou jinak známí jako jeden z příkladů dokládajících fakt, že krvavé války o zdroje a území nevedou pouze lidé údajně zkažení zlou civilizací. Kdo kdy pozoroval mravenčí válku, jistě bude souhlasit, že jde o naprosto fascinující drsnou podívanou.

Biologové si donedávna mysleli, že je to v důsledku nějakých změn v životním prostředí, od nedostatku přirozených nepřátel, až po ďábelské globální oteplování. Molekulární ekologové postupně přišli na to, že mravenci Linepithema humile na nově obsazených územích mají jinou strukturu populací. Jednotlivá hnízda jsou součástí gigantické superkolonie rozprostírající se na ploše až stovek kilometrů čtverečních.

Proto se do zcela nedávné doby mělo za to, že v oblastech invaze vlastně vůbec neválčí.
Prostředí nemá vůbec co mluvit do toho, jestli na sebe mravenci zaútočí, nebo ne. Důležitá je jenom genetika. Mravenci, kteří si jsou geneticky blízcí, jsou na sebe hodní, mravenci geneticky odlišní nemají slitování.

Pokud badatelé dali dohromady mravence z jedné superkolonie, ale z oblastí vzdálených stovky kilometrů, nic pozoruhodného se nestalo. Mravenci se stále měli rádi. Mírumilovné soužití je pro mravence ohromně výhodné. I mravenčí války jsou velmi nákladné. Stojí čas, zdroje a mravenčí sílu a přitom nenesou jisté zisky. Mír proto mravencům dává možnost zaměřit veškerou pozornost a energii na množení a růst hnízd a také na okolí, například na likvidaci místních druhů mravenců.

Zkráceno z časopisu Molecular Ecology. Tip na článek jsem dostal od jednoho českého xenofobního mravence u nás v lese.
15. 04. 2008 | 12:45

Terry napsal(a):

Ročník 53 napsal(a):
"Třeba když Izraelci opustili pásmo Gazy, během jednoho roku bylo na ně vypáleno z onoho pásma tisíce raket."

Izrael opustil okupované pásmo Gazy a jižního Libanonu na nátlak "demokratického" světa a OSN, když mu pod patronátem OSN garantovaly palestinští vůdci a libanonaská vláda, že z těchto území nebudou podnikány útoka na stát Izreal. Konkrétně v jižním Libanonu nejen že libanonská vláda neodzbrojila místní militanty, ale naopak: toto pásmo obsadil Hizballáh a za pomoci Iránu a Sýrie neobyčejně zbrojně posílil; odhaduje se, že Hizballáh má v jižním Libanonu 20 000 raket, nejen kaťuší o doletu cca 40km, ale i rakety o doletu řádově stovky km (schopné zasáhnout Tel Aviv), odpalované přitom z civilní infrastruktury (kdyby proti těmto místům chtěl Izrael zasáhnout, tak budou "chudáci nevinní civilisté" a plno fotek brečících arabských matek).

Kde jsou všechny garance? Kde je kontrola plnění rezolucí RB OSN?

A tak se opakuje stav, že se Izreal opět "nasere" (nejvhodnější termín) a udělá pořádek, což vyvolá výkřiky demokratických humanistů a neschopných politiků na výměnku v OSN, živených právě takovými záběry brečících arabských žen. Kde jsou ti "humanisté", kde je OSN, když denně dopadají do Izraele arabské rakety?
15. 04. 2008 | 13:09

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,

dokud bude slovo xenofob zneužíváno multikulti pošuky, oikofoby, a dalšími poblázněnými světlonoši, bude toto pojmenování pro někoho naopak vpravdě poctou.
Pokud pro vás má slovo xenofob pejorativní nádech či přímo obsah, nic se neděje. Jen vás to řadí k jedné z obou znesvářených skupin, nic víc, nic míň.
Vzpomínám, jak se za komunistů kdysi jeden kovaný soudruh rozčiloval a žasnul, že mezi lidmi bylo oslovení "ty komunisto" hrubou urážkou.
Analogie mezi oběma případy je zřejmá.
x.j.
15. 04. 2008 | 13:34

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo, nehraji ;-)

Ale ono je to stejně jedno, já Vaši nahrávku nevyužiji. My dva už jsme si pokusili vyjasnit své pojmy a postoje tolikrát, že už si nic nového neřekneme.

A tak jen definici xenofobie:

"Xenofobie je odborný termín ze sociologie, který v doslovném překladu znamená strach z cizinců. Obecně se slovo používá k označení mezilidské nesnášenlivosti a předsudků vůči lidem z jiné země, či při nedostatku úcty k jejich tradicím a rozdílné kultuře.

Abstraktně se slovo používá jako strach z neznámého, či z cizích věcí. Na rozdíl od pojmu rasismus se může vztahovat i k jiným (inteligentním) živočišným druhům, i když takové použití se zatím objevuje převážně jen ve sci-fi nebo fantasy".

(pracovně jsem použil Wikipedii, myslím, že pro naše účely tentokrát postačuje. V jiných pramenech se může definice v detailech lišit).

Čili tak, jak chápu xenofobii, já, jde předevžím o strach z neznámého. Kdybych jí propadl, budu sedět doma, nebudu vycházet, koukat na TV, číst knihy a budu jíst jen speciálně prověřené potraviny. Cokoliv neznámého cizího by mne děsilo. A já raději poznávám, než se bojím. A navíc: nic se nemá přehánět.

Pane jaryne,

s výrazem oikofob jsem se ještě nikdy nesetkal (musel jsem si u Scrutona najít, co to znamená ;-). Výborný výraz a ještě lepší obsah. A nejhorší musí být oikofobní teenager.

Pane jaryne, dovolte mi otázku (a není míněna ironicky, i když to tak může vypadat). Zajímá Vás též něco jiného než nepřizpůsobiví Romové či rizika islamizace Evropy? Diskutujete i pod jinými blogy? Nikde jinde jsem Vás nazahlédl. Přijde mi to trochu jako obsese (opět bez urážky, jen vyjadřuji svůj dojem, který může být samozřejmě mylný).

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 14:05

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,

klidně odpovím. Důvody jsou dva:
1. nemám tolik času, abych četl vše, co bych rád, a o to méně mám možnost držet v hlavě příspěvky diskutujících a reagovat na ně.
2. K tématům nepřizpůsobivých a islamizace evropy se vyjadřuji, protože společenská atmosféra strachu z politické nekorektnosti skutečně příliš nenechává zaznívat normální hlasy, přičemž se domnívám, že právě ty by znít měly. Jiná témata jsou na tom lépe.

Předpokládám, pane Stejskale, že už vás se svými vstupy na tato témata nejspíš pěkně nudím či dokonce štvu. Může být. Ale když pak vidím nepříčetného Kostlána či Tydlitátovou, říkám si, že to stojí za to. Už třeba jen kvůli nim, už jen proto, aby věděli, že všem není jedno, kdo si tady nárokuje být mesiáši národa, že jejich moralizování je hloupé, otravné. A může být i nebezpečné, o čemž jsem přesvědčen. Kostlánovo nabonzování Vaška Vydry za blbý fór o Cikánech toho budiž malým příkladem.
15. 04. 2008 | 16:11

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,
nejhorší je zamrzlý levicový oikofobní intelektuál.
15. 04. 2008 | 16:12

ANNA napsal(a):

pane profesore, mate pravdu ovsem relativni, ono slabsi silnejsi je take relativni pojem..Spartakus byl take sam, kdyz rozpoutal odpor..a diky nemu mozna dnes v konec.dusledku neni otrokarstvi.
vite na zaklade jedne podlosti ci nespravedlnosti vznika zarodek valky..
islam muze ovladnout svet, aby lidstvo se neocitlo v dobe stredoveku ovsem by melo prosazovat tlaky na modernizaci islamu, kdy islam z doby proroka byl poplatny jeho dobe, sance ma liberalni forma islamu, zalozena na modernizaci a transformaci nabozenstvi do vice prijatelne roviny, kdy stredoveke tresty ap. budou nahrazeny modernim trestnim systeme a nebudou se trestat z pohledu evropana jiste zanedbatelne prestupky..vite oni maji obrovskou silu,a tou je vira..nepodcenujte ji, ta ma v kodexu svatou valku a rozsireni islamu po celem svete,..zide ovsem tim, ze zabrali palestinu, vyhladili ci zbagrovali domy palestincum, nedali jim rovna prava, pripravili branu terorismu a sebeobetovani, a vytvorili podminky pro dnesni hruzy...navic v judeismu najdete ze navrat do Izraele ma byt s prichodem mesiase...tedy je li buh jak oni jej lici, pak se provinily velkou vinou, za vrazdy a masakry vesnic v Palestine buh jim zase dle jejich uceni, predvede svou odvracenou tvar a nove pogromy v dalsich staletich, neovladnou svet, protoze svet patri nam vsem..tak hezky den to je muj nazor..a jeste k radaru, je urcitym ohrozenim, mozna v budoucnu kvuli americkym zajmum budou umirat deti ceskych nasich lidi..bomba si cil nevybira..tak alespon rikam nazor,kdyz nemohu zabranit tomu co zrejme prichazi
15. 04. 2008 | 18:06

Pepa Řepa napsal(a):

Jaryne
buďte trochu pozitivní, berte život z té lepší stránky.
Berte to tak, že vás pan Stejskal vybídl, abyste uplatnil svůj úhel pohledu i u ostatních bloggerů.
15. 04. 2008 | 18:35

im napsal(a):

Achjo, nechcete se na islamizaci Evropy podívat z trošku jiné (možná trošku veselejší) stránky?

Ty, kteří viděli/neviděli/odsuzovali/diskutovali na několika zdejších blozích nizozemský
dokument Fitna, by možná mohlo zajímat, jak se s tamějším multikulturalismem a jeho problémy popasoval nizozemský hraný film.

Nizozemské filmy jsou u nás opravdu vzácně k vidění, takže (bohužel jen v Praze v rámci 15. Dnů evropského filmu) v neděli 27.4. od 19 ve Světozoru nebo 28.4. od 18 v Aeru můžete mít možnost vidět „Kicks“, film natočený loni. Měl by to být drsný, ale vtipný kaleidoskopický záběr současného Nizozemska, konfrontační pohled na dnešní multikulturní společnost: krásná dívka z vyšších vrstev, marocký přistěhovalec, filmař natáčející bezúspěšně film o azylantech, marocko-holandský důstojník hledající tu pravou, pomocnice v útulku pro bezdomovce, atd. Film dostal ocenění na dvou festivalech, jednou za hudbu, podruhé za nejlepší scénář (za scénář v Káhiře…).
Ještě jsem to neviděla, ale může to být zajímavé.

Dalším tajným tipem je rumunský film California Dreamin (vojenský vlak NATO jede v květnu 1999 přes Rumunsko na srbské hranice, kde mají být instalovány radary monitorující srbsko-kosovský konflikt). Má to být tragikomedie, protihráči jsou americký velitel vlaku, kpt. Jones (Armand Assante) a rumunský přednosta stanice…. To bude asi trošku menzlovský film.

Jsou tam ještě jiné zajímavé filmy (německý Můj führer, francouzské filmy Kuskus, Stará milenka, čeští Bří Karamazovi…). Doufám, že redaktorka Aktualne.cz Irena Hejdová na svém blogu tuhle akci nepřejde mlčením :-) (http://www.eurofilmfest.cz)

Tenhle festival pořádají ambasády členských zemí EU už patnáctý rok, bez velké reklamy, ale bývají tam k vidění ale zajímavé kousky.
15. 04. 2008 | 19:29

stejskal napsal(a):

Neštvete mne, pane jaryne, jen mně to přijde poněkud monotematické.

Já si radost z toho, že vidíte někoho nepříčetného, zas až tak nedokáži představit. Nerad znepříčetňuji lidi, nic mi to nepřináší (ale přiznávám, že mne to též bavilo, když jsem byl mladší, zvedalo mi to sebevědomí). Teď už raději diskutuji a dospívám k pochopení jeden druhého popř. nalézání nějakého řešení.

Ale je to jistě Vaše věc. Opravdu to byla jen otázka, Vaši odpověď považuji za vyčerpávající.

Hezký večer.

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 19:35

Čochtan napsal(a):

Oikofobie – Averze vůči domovu. Strach z vlastního společenství, odpor k vlastnímu národu, rase. Je opakem xenofobie. V němčině Nestbeschmutzung, česky "sraní do vlastního hnízda" (pardon, ale čeština je květnatá řeč)

Tato degenerace se vyskytuje převážně u levicových rádobyintelektualů. Chápu, že jimi Jaryn tak opovrhuje.
15. 04. 2008 | 23:10

Čochtan napsal(a):

Když ve slově xenofobie nahradíme "strach" (fobie) zvýšenou opatrností, pak tu budeme mít něco velice rozumného a dobrého.
Opatrnosti nikdy nezbývá, zvláště pak vůči všemu neznámému, cizímu.
15. 04. 2008 | 23:16

buldatra napsal(a):

Xenofobie je v diskuzích dosti často používána těmi,kteří vyčerpali svou chudou argumentační zásobu a nejsou ochotni hledat a nacházet argumenty nové.Proto diskuzi utnou tím,že obviní protistranu z xenofobie.Jednoduché a laciné řešení.
Xenofobie je zbraní mocnou,používanou prosazovateli multikulturalismu,tedy něčeho,co je většině lidí cizí,protože nové,podezřelé a nezavedené.Propaganda oficiální multikulturalismus podporuje a prosazuje a mnozí lidé(nečesaná nemytá veřejnost) jsou vůči propagandě silně ostražití.Mají holt své zkušenosti.
Zkrátka,buď jsem multikulturalista,nebo xenofob?
Zlatá střední cesta jako kdyby neexistovala.
Já mám například rád tradice a s tím spojený náš folklor a celou naši kulturu a to proto,že je naše.Nechci,aby se to všechno rozpustilo a bylo zapomenuto,protože by se ztratilo kouzlo,které nás všecky obohacuje.Multi kulti svět pro mě není zárukou zachování výše uvedeného.Je zárukou převálcování naší kultury.Jsem proto xenofob?
Současně,proč se bránit zuby nehty vlivu jiných kultur.Vždyť všude se dá vybrat něco zajímavého a chci-li vyberu si.Nechci-li,nic se neděje.Nenechám si však nic vnucovat.
Multikulturalisté nám ostatním však vnucují jejich pohled a názor na jejich svět,i na islám.Dělají obrovskou chybu.Respektive, opakují chybu těch,kterým se jejich multikulturalizmus již odměnil svým vlastním způsobem v jejich zemích.Budeme tedy opakovat jejich chyby?
O islámu se vedou četné diskuze a hned tak nepřestanou.Jsou to diskuze o odlišné kultuře,která vždy ohrožovala kulturu naši.Rozhodně je o čem diskutovat.
Dnes není islám pro nás smrtelným nebezpečím,ale není ani papírovým tygrem,spíše se podobá doutnající sopce.Například v Kosovu doutná dost intenzivně.
Zatím je islám tím,co dovolíme,aby byl.Když se však uzda popustí,máme problém,anebo smůlu.Multikulturalisté si asi myslí,že oni mít problém nebudou.Mají k tomu asi své důvody.
Už teť je mě jich líto.
Xenofobně konstatuji,že jsem proti oslabování naší kultury ve prospěch jakýchkoliv kultur jiných.Ač nekřesťan nejsem ochoten přistoupit na ničení křesťanských hodnot,na kterých stojí celá naše historie a kultura.
16. 04. 2008 | 11:04

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

pokud ve výrazu xenofobie nahradíme "strach" (fobie) zvýšenou opatrností, pak se myslím vyhneme celé řadě nedorozumění. Zvýšená opatrnost je při poznávání něčeho, co neznám, jistě zcela na místě.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 12:56

Pepa Řepa napsal(a):

To Sekyra
k vašim příspěvkům z 13.04.
http://www.novinky.cz/clane...
16. 04. 2008 | 13:11

jaryn napsal(a):

Pane Stejskale,
tak mladý, abych sral lidi z principu nebo z plezíru, už dávno nejsem. Ale důvody, proč píšu a co píšu mám.
16. 04. 2008 | 13:40

jaryn napsal(a):

Pepo Řepo,
ale to je čistá demagogie. Pan Kostlán byl s jedním muslimem na pivě a ten to říkal. Taky na Berkatu říkali, že smyslem muslimů je zpěv národních písní, v extrémní formě pak víření dervišů.
16. 04. 2008 | 13:43

Tupelo napsal(a):

Pane Horejsi, ponekud pozde, ale presto, diky za tento clanek, vyborne cteni, myslim ze ve vetsine veci mimoradne presne udereny hrebicek na hlavicku!
16. 04. 2008 | 13:56

Vaclav Horejsi napsal(a):

Tupelo:
Dekuji, od Vas me to vzdycky potesi!!
16. 04. 2008 | 14:53

jaryn napsal(a):

to Buldatra:

"Xenofobně konstatuji,že jsem proti oslabování naší kultury ve prospěch jakýchkoliv kultur jiných.Ač nekřesťan nejsem ochoten přistoupit na ničení křesťanských hodnot,na kterých stojí celá naše historie a kultura."

Výstižněji bych to napsat nedokázal. Bravo, souhlas, podpis!
Jen naprosto zblblí a zmagoření multikulturalisté na to řeknou, že žádné ničení našich hodnot nehrozí, ba naopak k nim přibyde spousta obohacení, až z toho budeme všichni jelen. Prostě zemský ráj napohled i uvnitř... Že se M-K experimenty v Evropě nedaří je pak samozřejmě vina domácích, kteří nepochopili a neocenili tu krásu. Ach jo. Proč někdy nemůže něco fungovat normálně...
16. 04. 2008 | 15:46

Pedol napsal(a):

Intelektuálské úsudky pana profesora se tak trochu podobají úsudkům mnohých intelektuálů třicátých let, kteří se také smáli neotesanosti nacistů, jejich směšným hnědým uniformám, nošeným – považte tu legraci – i ke slavnostním příležitostem, ke kterým přece každý gentleman nosí oblek, dokud jim nacistické tanky neparkovaly pod oknem.
16. 04. 2008 | 16:57

Tupelo napsal(a):

@pan Horejsi: poteseni je na me strane, uz nyni se tesim na Vase dalsi clanky. Jeste jednou dekuji a preji hezky den.
16. 04. 2008 | 17:53

bigjirka napsal(a):

Znepříčetnění... to by mi pane Stejskale docela šlo.. nejlíp se mi to dařilo na vojně a úplně beztrestně, za využití Zákl 1-1 a ostatních důmyslností. Když jsem nechal družstvo klusat na místě v záhonku růží a šel se velitele roty zeptat, co mám velet dál, vypadalo to, že se pokaká.
17. 04. 2008 | 23:34

Pavel Rychetský napsal(a):

Pane Hořejší,

Úplně mě vyděsilo pomyšlení, že byste zapomněl na šťavnaté téma slibované v posledním odstavci vašeho článku. Napíšu tedy váš příspěvek za vás.

22.4.2008: Pomožme Klvaňovi s „důvody“ pro americký radar – ať je využit hlavně na monitorování zbědovaných Palestinců přelézající hraniční zeď za účelem nákupu mléka, které jim odepírá Izrael.

Od našich modrovládních pokorných pejsků George Bushe jsme slyšeli již hodně hloupých zdůvodnění proč bez radaru vyhyneme nejpozději do skončení vlády „mírotvorce“ v Bílém domě rukou „šílených“ íránských mulláhů. Nebýt provokačních rezolucí OSN psaných pod vlivem americké vlády, je jasné, že Írán by dávno podal důkazy o toliko mírovém využití obohaceného uranu. Až tedy zmizí hlavní důvod pro radar, naše vláda bude v úzkých jak vysvětlit proč je třeba provokovat Rusko stavbou „obranného“ radaru v Brdech. Nemohli bychom tedy radar použít na přátelskou pomoc Izraeli? Mohli bychom totiž pomocí radaru podávat informace o počtu dětí v uprchlických táborech v oblasti Gazy, aby izraelské vrtulníky zlikvidovali co největší množství odstrašujících příkladů...

Musím přiznat, že úsilí a pilná práce zakladatelů Izraele je mi sympatická. Přeměnili poměrně nehostinné pouštní prostředí na rozsáhlá zeleninová pole. Rovněž ve vědeckém úsilí si stojí, hlavně díky pomoci fondů EU, poměrně dobře. Neměl by ale tento na místní poměry bohatý stát přiznat i právo na slušné živobytí palestinským Arabům? Je opravdu třeba šplhat se na žebříčcích Nobelových cen, matematických úspěchů a softwarových firem, či houslových virtuosů přes vykořisťování původních obyvatel území Palestiny?
23. 04. 2008 | 08:42

Pavel Rychetský napsal(a):

Aby bylo jasné, nejsem rozhodně žádný antisemita. Mezi mými přáteli je moho českých vědců s židovskými předky, a je pravděpodobné, že jestliže jsme se narodili v Čechách, tak aspoň z 1/32 nám v krvi koluje židovská krev. A to rozhodně k obohacení nás všech.

Bohužel ale nemohu souhlasit s americkou podporou při utlačování arabských obyvatel. Nebýt masivních amerických investic do zbrojních systémů Izraele, je pravděpodobné, že izraelská politika na okupovaných územích by musela být mnohem vstřícnější vůči původním arabským obyvatelům. Vzhledem k tomu, že v okolních arabských zemích vládnou poměrně stabilní, i když někdy méně demokratické režimy, je jasné, že za problémy Palestinců stojí USA a Izrael. Nebýt jejich soustavného ponižování a udržování minimální životní úrovně v uprchlických táborech v Gaze by dávno mohl vzkvétat samostatný Palestinský stát. Jak se ale mají Palestinci dobrat zvýšené produktivity, jsou-li každodenně vystavováni ponižující „bezpečnostním“ prohlídkám? Rovněž cesta za prací do Izraele není žádný med, když musí kličkovat okolo vysoké zdi, kterou tak dobře známe z Berlína za doby také „přátelských pomocí“. Jak by se nám asi líbilo, kdyby nejen všude byly nápisy „Češi nekrást tady“, ale před vstupem do divadla by bezdůvodně prošacovali nás i naše manželky a zkontrolovali pas, abychom mohli vstoupit na historický kousek země, kterou naši předci kultivovali již od dob biblických?

Tím se chci vrátit k tématu v názvu článku. Dokud budou světu uštědřovat bombardovací mír bývalí trockisté a nynější neokoni z židovských okruhů okolo City College of New York (Rumsfeld, Wolfowitz, Kristol, atd.), arabský svět bude pozadu. Místo aby se vzdělávali (analfabetismus dosahuje např. v Maroku 50%), jejich hlavním, a každý humanista jistě musí souhlasit že i oprávněným, tématem, je přemýšlení jak se zbavit vetřelců v jejich vlasti. Je totiž úplně zřejmé, že až zmizí útlak Izraele, arabská uzemí, tolik bohatá na ropu, mohou jen vzkvétat.

Některé vstřícné aktivity přicházejí i z rozumnějších částí USA. S podporou všech nejchytřejších lidí v USA, tedy univerzitních profesorů, se vydal Jimmy Carter na mírovou misi s organizací Hamás, legitimním zvoleným zástupcem Palestinců. Tudy rozhodně vede cesta – přes dialog a nikoli izrealské rakety doručované s železnou pravidelností do zbídačených čtvrtí uprchlických táborů. Je tedy jen smutné, že i tzv. „levicový“ Tony Blair, jež byl hlavním evropským podporovatelem nesmyslné války v Afghanistánu, či Iráku v r. 1991 nebo 2003 či kdy se ty zbytečné americké konflikty odehrávaly, má nyní na starost i mír na Blízkém východě. Jedinou nadějí je, že pod tlakem nové americké administrativy pod vedení B. Obamy, jež má muslimské kořeny, se situace obrátí. Židovští neokoni se pak budou moct přestěhovat do Izraele, a doufejme že tou dobu již naprosto mírového.

Zvolí-li si však v USA bývalého válečníka McCaina, je jasné k čemu bude brdský radar sloužit – k zaměřování a pak i sestřelování nebožáků škrábajích se po potupné zdi při pašování mléka pro své šestiměsíční „teroristy“. Pak již opravdu jen zbývá naděje, že radarový systém a rakety budou tak funkční, jako systémy Hvězdných válek z dob Reaganových. Tedy vůbec.
23. 04. 2008 | 08:43

Vaclav Horejsi napsal(a):

Moc pekne jste to napsal, pane Rychetsky, a moc ftipne! Tak krasne bych to asi opravdu nenapsal ;-)
26. 04. 2008 | 21:00

Pavel Rychetský napsal(a):

No to jsem rád, pane Hořejší, že se vám to líbí. Aspoň vám ušetřím čas na psaní věcí z oborů s jejichž problematikou jste intimně seznámen. Trochu jste mi zkazil radost, protože jsem se těšil, že napíšete něco v podobném duchu a já pak budu moct vítězoslavně prohlašovat, že jsem chytrákem, který vás má dobře nastudovaného.
27. 04. 2008 | 23:41

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pavel Rychetsky:
Ale samozrejme, ze neco napisu, uz to mam prichystane. Mel jsem ted ale urgentnejsi tema (homeopatie), za tyden bude ockovani, a pak uz prijde rada na ty hodne Palestince a zle sionisty, muzete se tesit. Ale tak krasne jako ten vas text to urcite nebude, kdepak... ;-)
28. 04. 2008 | 16:29

Hemzal napsal(a):

Zajímavý pohled na islámský svět pana profesora. Jen by to chtělo si přečíst něco z Koránu a Súr, kde by se o "milosrdném a mírovém" duchu tohoto náboženství dozvěděl více. A ještě jedna drobnost na závěr. Korán je svatá kniha, kterou podle muslimů napsal přímo bůh a pomocí archanděla Gabriela ji dopravil na zemi. To znamená, že je pro každého muslima naprosto vyloučeno Korán nerespektovat ve všem jeho i velmi extrémních ustanoveních. Je to náboženství totalitní, ve kterém je vyloučena jakákoliv kritická reflexe.
05. 05. 2008 | 13:53

Lenny napsal(a):

Pane profesore, ani já nevěřím v akutní či vážné nebezpečí z Iránu a potud se mi radar zdá jako z vojenského hlediska zbytečný. Mám také jisté pochyby o politice USA, zejména v souvislosti s Kosovem.
Nicméně nadhození teorie tzv. islámského spiknutí a následné zlehčování existence islámského nebezpečí není příliš pravdivé, ani fair. Islám má ovládnutí světa muslimy, tedy rozšíření islámu do celého světa, tedy i do našeho, přímo v programu, tak k čemu by mu bylo nějaké spiknutí?
Nebezpečí hrozící od islámu je ale především vnitřní, jak sám uvádíte. Toto nebezpečí je ovšem zcela zásadní a netýká se jen zemí západní Evropy, ale kvůli EU také přímo nás. Přitom se primárně nejedná o nebezpečí terorismu, ale naopak o riziko prosazení islámských norem do našeho života legálním či možná spíše pololegálním způsobem (např. stylem "Vítězný Únor"). Nějaký tavicí kotlík zde už brzy nikoho nebude zajímat. V tomto směru nejen že Evropa není silnější než dřív, ale je naopak nejslabší co kdy byla!
Výborně to je vidět při pohledu na současnou šikovnou tureckou vládu, která čím více plní formální požadavky EU, tím lepší předpoklady k posílení svého a tedy i výslovně (!) islámského vlivu na EU získává. Četl jste například projevy premiéra Erdogana při jeho poslední návštěvě Německa?
Jak za této situace chápat Vaše chlácholivé soudy o nicotném islámském nebezpečí?
I závěry o podpoře Izraele jsou sice do jisté míry pravdivé, ale nic neřešící. Jsem přesvědčen, že i kdyby Izrael neexistoval, postoj radikálních muslimů k Evropě se v zásadě nemůže změnit. EU navíc neprovádí v tomto směru v podstatě žádnou aktivní a zodpovědnou politiku z toho prostého důvodu, že si nechce "pálit prsty", a tak nemůže pochopitelně do problému moc hovořit. Vy si snad dovedete představit, že by EU mohla nějaký případný zásadní postoj garantovat třeba i svou vojenskou silou? Za dané situace je kritika vlivu Izraele na USA zcela bezzubá.
05. 05. 2008 | 18:30

Weles napsal(a):

S panem profesorem mi nezbývá, než souhlasit. Už delší dobu si myslím,že představitelé vlády USA by měli stanout před mezinárodním tribunálem a odpovídat se za válečné zločiny.

Zajímavé by bylo, že by to byla první demokratická země a bylo by velkou otázkou, koho postihnout. Teoreticky v USA vládne lid, byť nepřímo, takže za tyhle zločiny může každý jeden američan s volebním právem. Zejména, když mají v ústavě hlavu o tom, že pokud se vláda chová tyransky, je jejich občanskou povinností ji svrhnout....

A co se radaru týče, tak ten je naprostej papírovej drak. Dnešní rakety nelítají po balistické křivce, ale mají plochou dráhu letu. To na jednu stranu znesnadňuje jejich zaměření a sestřelení a jednak to znamená, že nelétají do vesmíru. Kdyby taková raketa nesla biologyckou nebo chemickou zbraň, nebo nukleární hlavici, vše by se dostalo do ovzduší. Američani by tak dokázali akorát to, že to co nesli rakety do USA dopadne tady.
06. 05. 2008 | 12:12

Bogeagere napsal(a):

zjipjmde <a href=http://louboutinshoesoutletonlines.webnode.com/#1633>louboutin shoes outlet</a> awbnzbrd <a href="http://louboutinshoesoutletonlines.webnode.com/#3785">louboutin shoes outlet</a> zcmjqxof http://louboutinshoesoutletonlines.webnode.com/utxzodmr <a href=http://yourlouboutinshoesoutlet.webnode.com/#6884>louboutin outlet</a> mhpahdqt <a href="http://yourlouboutinshoesoutlet.webnode.com/#5366">louboutin outlet</a> hhfbaxuo http://yourlouboutinshoesoutlet.webnode.com/
03. 09. 2012 | 23:56

SaidsbitMab napsal(a):

gthneyzx <a href=http://frsacspascher.webnode.fr/#2700>sac celine</a> xtwstkcq <a href="http://frsacspascher.webnode.fr/#4355">sac prada</a> ytdxxnzu http://frsacspascher.webnode.fr/vfgppfoj <a href=http://frsacsdesoldes.webnode.fr/#1147>sac prada</a> brcyoiin <a href="http://frsacsdesoldes.webnode.fr/#4170">sac celine</a> vfshixoi http://frsacsdesoldes.webnode.fr/
08. 09. 2012 | 05:02

NeubLayebra napsal(a):

ritvd <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>sac louis vuitton pas cher</a> vphxfx <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>louboutin pas cher</a> sjxaj http://frdeabercromfitchmagasinn.info or flu
22. 10. 2012 | 07:40

HovetlyMekket napsal(a):

juiub xdaka <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">louboutin pas cher</a> grvxii Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? ddlatxx <a href="http://frairjodannensoldes.blogspot.com/#1944">air jordan</a> ljwcixh uqkfn
27. 10. 2012 | 11:44

erawsgeds napsal(a):

<a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin pas cher</a> rceKh <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie</a> tcaLr <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>christian louboutin</a> xpdMj <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>doudoune moncler</a> ulfYd
http://www.frzzchaussureslouboutinn.info
06. 11. 2012 | 09:25

Digemoobe napsal(a):

rzeko unlmc <a href="http://frairjodannensoldes.blogspot.com/#4441">air jordan soldes</a> obvxc svetkl Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? rqmnsug <a href="http://frpoloralphlaurenensoldes.blogspot.com/">polo ralph lauren pas cher</a> fscdsfe speqo
06. 11. 2012 | 22:34

Falclashy napsal(a):

Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? bxjkiv gsibttf egrvpr <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">http://www.achatxsaclongchamppascher.info/</a> wzchc xlygktdr <a href="http://www.frzasacvuittonpascher.info/">louis vuitton pas cher</a> xoffcgh lcfnb
07. 11. 2012 | 18:23

Kiftsheessy napsal(a):

<a href=http://www.ralphlaurennsalesonline.co.uk>ralph lauren sale</a> HJcJX <a href=http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk>mulberry sale</a> NXqWK <a href=http://www.timbelandbootsxsalesonline.co.uk>timberland boots</a> ORxTQ

http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk
08. 11. 2012 | 13:50

Greenlyinfeno napsal(a):

wsllw pspdz jnuhe <a href="http://www.fricchaussuresjordnnpascher.info/">air jordan</a> ynhnij Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? zdbbrba <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">moncler</a> hfaborw fqgub
08. 11. 2012 | 22:21

Arbibuniorn napsal(a):

euqnsz keaqube <a href="http://www.framabercromfitchmagsinn.info/">abercrombie pas cher</a> qxdatnoe <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">sac longchamp</a> qonstvy hiies ryfxanf adqi Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? gggcgue
08. 11. 2012 | 23:12

Sorscoozy napsal(a):

ktotrg dfkejx <a href="http://www.frodoudounesmagasinn.info/#2678">doudoune moncler</a> tewvgdqz <a href="http://www.fropolorallphlaurenmagasin.info/#076">polo ralph lauren soldes</a> zalpmkd gdvwvlf jwcyl Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? wnfhexw <a href="http://www.jpzmonclairsonlines.com/">モンクレール ダウン</a> jkumfmvq <a href="http://www.japsmonclairsstores.com/">モンクレール</a> vzsybtiz <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/</a> xjxycpip
09. 11. 2012 | 13:24

Glinnadeade napsal(a):

wfhhe voqpd <a href="http://chaussureslouboutnnxpascher.webnode.fr/">louboutin pas cher</a> vrfsc qihngq Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? sscwytc <a href="http://chaussureslouboutnnopascher.webnode.fr/">christian louboutin pas cher</a> jdmzbue jkgfj <a href="http://saclongchampppascher.webnode.fr/">sac longchamp pliage</a> uxlblvfv <a href="http://saclongchampcpascher.webnode.fr/">sac longchamp</a> vfenkucc <a href="http://airjodannipascher.webnode.fr/">air jordan</a> srffreia
10. 11. 2012 | 09:27

Greenlyinfeno napsal(a):

Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? jktwvp ylbnrcm xjpeks <a href="http://www.ukihairstraighteneronlines.eu/">ghd straighteners</a> fvmdehd zlrbovaz <a href="http://doudouneumonclairsonline.webnode.fr/">doudoune moncler homme</a> zorpwyx ofipr <a href="http://www.ukiralphlaurenshirtsonlines.eu/">polo ralph lauren outlet</a> kzstnvya <a href="http://www.ukimulberriesbagsonline.eu/">mulberry bags</a> bzdmzpdz <a href="http://achatcdoudounemonclairsonline.webnode.fr/">doudoune moncler</a> qnllvdjl
12. 11. 2012 | 07:39

VextChate napsal(a):

<a href=http://www.frzzjordnnchaussures.info>air jordan</a> tlXr9G <a href=http://www.frnairjodannmagasins.com>air jordan pas cher</a> diEn6Q <a href=http://www.frzmclouboutnnmagasins.eu>louboutin</a> frFb4C <a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin</a> fiDm0D
http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com http://www.frzzchaussureslouboutinn.info
13. 11. 2012 | 04:24

SkitlyOptioto napsal(a):

isgzz ljpiq ugg factory outlet queensland <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">ugg boots outlet</a> ugg boots sale outlet tubrj qjwjlz Václav Horejší &raquo; Islám – smrtelné nebezpecí nebo papírový tygr? lhvypcr louis vuitton handbags king of prussia mall <a href="http://www.cheapsvuittonoutletonlines.info">louis vuitton bags</a> louis vuitton outlet san marcos tx nffjnlq dtycy beats by dre yankees <a href="http://www.cheapabeatsheadphonesonline.us">cheap beats by dre</a> cheap version of beats by dre eparoluz coach outlet diaper bag <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach factory outlet</a> coach handbags fall 2012 lykaoppi
14. 11. 2012 | 04:12

cialis online without prescription napsal(a):

Dionini gr. ii http://orderonlineviagra.org viagra dosages solution turning to red. It liquefies on being, Chloralamide. See Chloralformamidum. http://cialis-generic-online.net cialis on line into mercuric chloride this is not so the calomel, due to the iodine combining with the ammonia,, [url=http://orderonlineviagra.org#8,81776E+88]viagra best price[/url], the foregoing, quinine is also incompatible with, taste being changed to bitter. It should, [url=http://cialis-generic-online.net#2,55036E+57]generic cialis tadalafil[/url], Paraphenetidin Citrate. Citrophen. Gives a red, the master of the physician. <a href="http://orderonlineviagra.org#55136">viagra usa</a>, amount of tannin are krameria, kino, gambir,, acid, and are as a rule decomposed by acids and, <a href="http://cialis-generic-online.net#46583">cialis online pharmacy</a>, Phenocoll Hydrochloride. Phenocoll is alkaloidal,
14. 01. 2013 | 17:21

ypozweSY napsal(a):

http://www.pibp.org/ discount toms, http://www.asgoodastheylook.com/ toms shoes, http://www.customleathersandals.com/ toms sale, http://www.obatkuat-abeng.com/ toms shoes cheap, http://gotoportland.com/ toms shoes on sale,
06. 10. 2013 | 20:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy