V uplynulých dnech jsme slyšeli spoustu komentářů k výsledkům evropské vrcholné schůzky. Někteří se radovali, že to je konec snahám o hlubší evropskou integraci, jiní výsledky naopak považovali za nenápadné vítězství integračních snah, i přesto, že byly obětovány některé symboly. Takže i já si neodpustím přijít se svojí nepříliš originální troškou do mlýna.
V minulých měsících se ve sdělovacích prostředcích opět objevovaly se zvýšenou frekvencí články na téma „evoluce, Darwin, věda, náboženství...“, a to zejména v souvislosti s mediálními aktivitami amerických kreacionistů, tedy lidí (někdy i s akademickými tituly), kteří popírají správnost evoluční biologie a domnívají se, že život vznikl buď doslova tak, jak je popsáno na prvních stránkách Bible, nebo nějak jinak zásahem, resp. opakovanými zásahy nějaké nadpřirozené inteligence (tzv. „inteligent design“, ID). Je dobře známo, že mezi tyto lidi patří např. také G.W.Bush.
Upřímně řečeno, připadá mi až pošetilé účastnit se vážně diskuse na téma „evoluce nebo stvoření?“ – připadá mi to skoro stejné jako přít se na téma „Koperník ano či ne?“
Prezident Bush opět nedávno vetoval zákon, který by i v USA umožnil výzkum lidských embryonálních kmenových buněk.
Minulý týden jsem sledoval v rozhlase diskusní pořad se zástupcem organizace bojující za „práva zvířat“. Ten velmi naléhavě argumentoval proti používání zvířat pro pokusné účely a dokonce použil srovnání s pokusy na lidech prováděných nechvalně známým dr. Mengelem.
Před týdnem jsem se v souvislosti se zásahem Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) do případu pana vicepremiéra rozčileně ptal, jestli tady platí zákony. Trochu jsem se poptal a poohlédl a bohužel musím konstatovat, že to, co se stalo, v zákoně oporu skutečně a bezpochyby nemělo.
Není příliš známo, že před několika lety se M. Knížák ucházel u Akademie věd ČR o „velký doktorát“ (titul DrSc); předložil tehdy dokonce disertační spis. Jako problém se ukázalo nejen to, že tento spis bylo jen stěží možno považovat za vědecký v jakémkoli oboru, ale hlavně to, že uchazeč tehdy neměl ukončené vysokoškolské vzdělání. Řízení k udělení nejvyššího vědeckého titulu tedy nakonec nebylo ani zahájeno, ale M. Knížák byl pozván k přednášce pro Vědeckou a Akademickou radu AV. Možná bude někoho zajímat připomenutí následujícího mírně poopraveného textu, který po přednášce vyšel v Neviditelném psu (napsal jsem jej tam tehdy pod průhledným pseudonymem Boleslav Dolejší):
Nemohu si pomoci, ale chvílemi se zdá, že na naši zemi se bohužel opravdu hodí alternativní název Absurdistán. Myslel jsem, že po aféře plukovníka Kubiceho už mě nemůže nic překvapit, ale mýlil jsem se.
Politici již řadu let zdůrazňují, že je třeba položit důraz na aplikovaný výzkum, který přináší rychle konkrétní ekonomické efekty. Je opravdu smutnou skutečností, že aplikovaný výzkum je u nás v dosti špatném stavu a jeho efektivnost je mírně řečeno neuspokojivá.
Můj první blogový příspěvek nebyl žádným hitem srovnatelným např. s úspěchem zpívající paní ministryně. Krom několika souhlasných komentářů (děkuji za ně!) se ozvalo i několik poměrně slušných kritiků, na jejichž postřehy bych chtěl reagovat.
Jak vidíte, moje ješitnost mě přiměla vnutit se mezi VIPs blogující na Aktuálně.cz. Je to asi pošetilost - nejspíše jen ukážu, jak špatně umím psát ve srovnání s takovým Jiřím Havlem, jehož příspěvky čítám s opravdovým potěšením.