O vzdělávání jinak než u nás. Obama.

06. 02. 2011 | 17:43
Přečteno 13375 krát
Jistě stojí za to podívat se, jak o vzdělávání uvažují v USA. Nemusíme se vším souhlasit, ale umíte si představit, že takový projev přednese premiér Nečas, prezident Klaus... a nebo snad ministr Dobeš?


Prezident Obama ve Zprávě o stavu Unie
(pro českého čtenáře tučné vyznačil OŠ)

Ve svém letošním projevu o stavu Unie hovořil prezident Obama o třech oblastech, na které je třeba soustředit pozornost, mají-li Spojené Státy prosperovat: inovace, infrastruktura a vzdělávání. K problematice vzdělání řekl následující:

„Chceme-li vyhrát budoucnost, chceme-li, aby inovační procesy vytvářely pracovní místa v Americe a ne v zahraničí, pak musíme vyhrát i v závodě ve vzdělávání našich dětí.

Přemýšlejte o tom. V příštích 10 letech bude téměř polovina nových míst vyžadovat vzdělání vyšší než středoškolské. A přitom celá čtvrtina našich studentů ani nedokončí střední školu. V kvalitě matematického a přírodovědného vzdělání zaostáváme za mnoha jinými zeměmi. Amerika klesla na deváté místo na světě v podílu vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí. Proto se musíme ptát, jestli jsme my všichni – jako občané i jako rodiče – připraveni udělat všechno potřebné k tomu, aby každé dítě mělo příležitost k úspěchu.
Ministr školství Josef Dobeš před blížícími se přijímačkami na střední školy vyzval rodiče, aby se nebáli poslat dítě na učiliště. Podle něj se tím zvýší šance, že dítě v budoucnu najde práci. "Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů. Jsou to perspektivní obory zejména v dlouhodobějším pohledu," doporučil ministr. Zdroj
Tato odpovědnost nezačíná ve třídách, ale v našich domovech a komunitách. Láska k poznávání je dítěti vštěpována nejprve v rodině. Záleží jen na rodičích, jestli je televize vypnutá a úkoly napsané. Musíme děti naučit, že slávu si nezaslouží jen vítěz Super Bowl, ale také ten, kdo zvítězí ve vědecké soutěži. Musíme je naučit, že úspěch není výsledkem mediální kampaně, ale výsledkem tvrdé práce a disciplíny.

Školy mají svůj díl odpovědnosti. Třída by měla být pro dítě prostředím vysokých očekávání a výborných výsledků. Mnoho škol však v této zkoušce neobstojí. Proto jsme místo nalévání peněz do nefungujícího systému zahájili soutěž s názvem Závod na vrchol (Race to the Top). Všem 50 státům jsme řekli: Když nám ukážete nejinovativnější plán na zvýšení kvality učitelů a zlepšení výsledků žáků, ukážeme vám peníze.

Závod na vrchol je nejsmysluplnější reforma veřejných škol za celou generaci. S náklady menšími než jedno procento ročních výdajů na vzdělávání pracovalo 40 států na zvýšení standardů ve výuce a učení. Všechny tyto standardy nevznikly mimochodem ve Washingtonu, ale díky republikánským a demokratickým guvernérům po celé zemi. V letošním roce nahradíme stávající dokument Žádné dítě nezůstane pozadu (No Child Left Behind) novým zákonem, který je flexibilnější a pro děti vhodnější. Měli bychom přitom postupovat stejně jako u Závodu na vrchol.

Vidíte, když není reforma jen nařízená shora, ale podílejí se na ní učitelé, ředitelé, školní rady a místní komunity, na dětech se můžeme přesvědčit, co všechno je možné. Například škola Bruce Randolpha v Denveru. Před třemi lety patřila mezi nejhorší školy v Coloradu – probíhaly v ní sváry mezi dvěma znepřátelenými gangy. Ale v květnu loňského roku obdrželo 97 % studentů posledního ročníku maturitní vysvědčení (diploma). Ve svých rodinách jsou většinou prvními, kteří studovali na střední škole. Po prvním roce transformace školy dojal jeden student ředitelku, která změnu prosadila, k slzám, když jí řekl: „Děkujeme Vám, paní Watersová, že jste ukázala, že jsme chytří a že to dokážeme.“ Tak mohou pracovat dobré školy a my chceme dobré školy v celé zemi.

Mějme na paměti i to, že hned po rodičích má největší vliv na úspěch dítěte muž nebo žena u tabule. V Jižní Koreji se o učitelích mluví jako o „budovatelích národa“. V Americe nastal nejvyšší čas na to, abychom se k lidem, kteří vychovávají naše děti, chovali s podobnou úctou. Chceme dobré učitele odměnit a ty špatné přestat omlouvat. V příštích deseti letech odejde do důchodu mnoho učitelů ze silné poválečné generace a my chceme připravit 100 000 nových učitelů v oblasti vědy, technologií, inženýrství a matematiky.

Opravdu, všichni mladí, kdo dnes posloucháte a přemýšlíte o své budoucnosti: jestli se chcete zasloužit o náš národ, jestli chcete podstatně zasáhnout do života dítěte – staňte se učitelem nebo učitelkou. Vaše země vás potřebuje.

Závod ve vzdělávání ovšem nekončí závěrečným vysvědčením ze střední školy. Chceme-li soutěžit, musí být středoškolské vzdělání dosažitelné pro každého Američana. Proto jsme zastavili nejisté podpory daňovým poplatníkům, které inkasovaly banky, a tytéž úspory jsme použili k tomu, aby si milióny studentů mohly dovolit vysokou školu. V letošním roce jsem požádal Kongres, aby šel ještě dál a zavedl trvalé daňové úlevy – ve výši 10 000 dolarů na 4 roky vysokoškolského studia. Tak je to správně.

"To, že co Čech, to vysokoškolák, je prostě tragický omyl, tragický omyl nemoderní, a chci-li zesílit kritiku a nazlobit někoho, pak říkám, že toto extrémně extenzivní rozšiřování vysokého školství je druhým největším atakem na kvalitu vysokého školství po komunistických čistkách po roce 1948," řekl Václav Klaus. Zdroj
V dnešní rychle se měnící ekonomice se lidé potřebují připravit na nová zaměstnání a nové profesní dráhy, a proto musíme oživit naše komunitní vysoké (vyšší) školy. Minulý měsíc jsem poznal slibný potenciál těchto škol v technické vyšší škole Forsyth v Severní Karolíně. Řada tamních studentů dříve pracovala v okolních továrnách, které jsou dnes už zavřené. Paní Kathy Proctor, matka dvou dětí, pracovala od svých 18 let v nábytkářském průmyslu. Řekla mi, že dnes ve svých 55 letech studuje biotechnologii – nejen proto, že nejsou místa v nábytkářství, ale i proto, aby ukázala svým dětem, že je možné splnit si své sny. Jak Kathy říká: „Doufám, že se naučí nikdy se nevzdávat.“

Vydáme-li se touto cestou – když zvýšíme očekávání kladená na každé dítě a poskytneme jim co možná nejlepší příležitost ke vzdělávání od narození až do posledního zaměstnání – potom dosáhneme cíle, který jsem stanovil před dvěma lety: do konce desetiletí bude mít Amerika opět nejvyšší podíl vysokoškoláků v populaci na světě.“

Celý projev. Za překlad děkuji Ireně Smetánkové z výzkumného oddělení společnosti Scio.

Poznámky pro diskutující:


  1. Ne vše je můj šálek čaje. Ale inspirace to jistě je.

  2. Největší rozdíl mezi námi a USA vidím v tom, že tam se hledí do budoucnosti, zatímco u nás stojí naprostá většina těch, co rozhodují, oběma nohama v minulém století (kdo např. řeší že „V příštích deseti letech odejde do důchodu mnoho učitelů“).

  3. Než začnete kritizovat úroveň amerického školství (že si pletou Slovensko a Slovinsko), odpovězte prosím na otázku, kde je Ohio a Oregon. Smysl zveřejnění ale rozhodně není v tom, abychom porovnávali české a americké školství, ale abychom hledali inspiraci.

  4. Pamatujte, že v USA je na školách přes 30 % žáků černošského nebo hispánského původu, s nimiž jsou často podobné problémy jako u nás s Romy, mnozí navíc neumějí anglicky.


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy