Zeleného maturitní yetti

07. 06. 2011 | 17:28
Přečteno 9923 krát
Kvalitu státní maturity od CERMATu zatím nikdo neviděl, stejně jako yettiho. Dostaneme nějaké důkazy, že existuje?


Úryvek z článku pana Pavla Zeleného, uveřejněného v LN dne 6. 6. 2011


"Maturitní testy nevznikají náhodně. Jejich obsah je dán katalogy požadavků ke zkoušce, a tím i pedagogickými dokumenty, podle nichž se předmět vyučuje. Katalogy byly schváleny a zveřejněny v dubnu 2009. Druhým východiskem pro tvorbu testu je jeho specifikace. Jde o jakýsi scénář testu, který říká, jakými typy úloh budou ověřovány příslušné dovednosti. A na základě tohoto se pak připravují testové úlohy.

Pro letošní maturitu jich bylo téměř 5 tisíc. Úlohy připravují učitelé, kteří jsou k tomu speciálně vyškoleni. Připravit kvalitní a v testu použitelnou úlohu není nijak jednoduché. I když je nově vyškoleným autorem zkušený učitel, z jeho prvních úloh projde recenzemi a oponenturami jen každá desátá. Recenzenty jsou opět zkušení učitelé. Na přípravě letošních maturitních testů se tak autorsky a recenzentsky podílelo více než 1500 učitelů. Většina úloh se před jejich použitím navíc testuje zhruba na vzorku dvou stovek žáků. Na základě jejich výsledků se zjišťují možné konstrukční chyby každé z úloh, jednoznačnost zadání, náročnost a řada dalších parametrů."

Konec citace článku. (celý článek najdete zde)

Moje odpověď vyšla v Lidových novinách v úterý, 7. června 2011.

Zeleného maturitní yetti


Vysoká kvalita maturitních testů připomíná yettiho: pan Zelený o ní mluví, ale nikdo ji zatím neviděl. Ředitel příspěvkové organizace a tvůrce celé koncepce státních maturit se v LN (Maturitní testy projdou oponenturou, 6. 6. 2011) zaštiťuje proti stupňující se kritice řadou proklamací o kvalitě odvedené práce. Proti námitkám staví tvrzení, že maturitní testy jsou založeny na katalogu požadavků, že tvůrci jsou řádně proškolení a že úlohy a testy procházejí pilotováním, recenzemi a oponenturami atd. Všechny uvedené kroky, jsou skutečně podmínkou toho, aby, jak pan Zelený píše, „maturitní testy nevznikaly náhodně“, a aby naopak na konci byly skutečně kvalitní, validní a reliabilní testy - takové, jaké by skutečně mohly rozhodovat o osudech statisíců maturantů.

Jenže ředitel CERMAT kromě svých tvrzení nepředkládá žádná fakta, která by je dokládala. Naopak zveřejněné testy z generálky i z ostré maturity a průhledné fabulace v článku spíše ukazují, že v přípravě testů v CERMATu panuje chaos.

V článku Zelený např. tvrdí, že se do testu zařadí jen každá desátá úloha, kterou dodají autoři. Ve Scio přitom zařadíme každou třetí u nezkušeného autora a dvě ze tří u zkušeného. Dále se tvrdí, že každá z 5 000 úloh byla pilotována na 200 žácích. Samotná pilotáž by tedy zabrala asi 25 000 hodin, veřejnou zakázku (jednu z 55 vypsaných CERMATem - seznam viz, na konci ) na pilotáž však vypsal CERMAT na 6 512 hodin. Položkovou analýzu testů z generálky, která by umožnila kvalitu posoudit, nám CERMAT nedal ani po pokynu ministerstva. (Zde najdete ukázku, jaké údaje o maturitě zveřejňují na Slovensku, včetně položkové analýzy).

Proč bychom měli tedy věřit tomu, že řadou odborníků kritizované testy jsou skutečně kvalitní a že byly dodrženy postupy, o nichž tak krásně pan Zelený hovoří? Jen na základě tvrzení jednoho státního úředníka? Jde o stejného člověka, který například říká, že za únikem testů státní maturity stojí jacísi hypotetičtí studenti, kteří testy nejprve opsali a pak ofotili mobilem. Kopie kolující po internetu jsou ale jasně skenované. Nebo údaj o 12000 chybně vyhodnocených testů v generálce. Máme o tom jinou informaci, než prohlášení Zeleného zopakované ministrem? Nebylo jich třeba 120 000?

Zdá se, že jediný, kdo na yettiho pana Zeleného stále věří, je nebohý ministr Dobeš. My ostatní bychom chtěli důkazy.

Bohumil Kartous, Ondřej Šteffl, společnost Scio
--------------------------- Potud článek

A ještě druhá reakce na článek


Na CERMATu jsme 6. 6. 2011 zažádali o informace týkající se maturitních testů a jejich oponentur, jak o nich mluví pan Zelený ve zmíněném článku v LN, a dalších materiálů souvisejících s maturitními testy:

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání – CERMAT
Jeruzalémská 957/12
110 00 Praha 1
__________________________________________
naše č.j.: Info 037 a 038/11-Ž

Věc: Žádost o poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999, Sb., o svobodném přístupu k informacím
V Praze dne 6. 6. 2011

Vážení,
s odvoláním na příslušná ustanovení zákona č. 106/1999, Sb., o svobodném přístupu k informacím, Vás žádáme o poskytnutí:
(1)
specifikace testu, jakéhosi scénáře, který říká, jakými typy úloh budou ověřovány příslušné dovednosti, společné (státní) části maturitní zkoušky, jak o ní hovoří Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání v článku publikovaném dne 6. 6. 2011 Lidovými novinami
(2)
písemných závěrů z oponentur testů společné (státní) části maturitní zkoušky, jak o nich hovoří Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání v článku publikovaném dne 6. 6. 2011 Lidovými novinami
(3)
přesný popis metody zajišťování meziroční srovnatelnost prostřednictvím tzv. kotvicích úloh, jak o ní hovoří Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání v článku publikovaném dne 6. 6. 2011 Lidovými novinami, a způsobu jak by měla být v příštím roce uplatněna,
(4)
kopii rozhodnutí, jímž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR před třemi roky rozhodlo, že se maturitní testy nebudou zveřejňovat, o kterém informoval Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání v článku publikovaném dne 6. 6. 2011 Lidovými novinami
S pozdravem
za http://www.scio.cz, s.r.o.
Mgr. Zuzana Štěpánková
podnikový právník
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

irinek napsal(a):

Pane Štefle,to,co tady prezentujete,je samozřejmě součástí konkurenčního boje.A proč bychom měli nevěřit Zelenému a věřit právě vám?
07. 06. 2011 | 17:35

ondrejsteffl napsal(a):

Já zde nehájím naše testy, a popravdě to není ani konkurenční boj. V článku:

1. Popisuji pro laickou veřejnost, co má CERMAT udělat, aby se mu dalo věřit.

2. Ukazuji, že opakovaně sděluje neověřitelné, či přímo ověřitelně nesprávné informace.

3. Upozorňuji, že ministr Zeleného informacím stále zřejmě věří.
07. 06. 2011 | 17:43

Sladký napsal(a):

Hora porodila myš. Kdysi v sedmedesátých letech též byly státní maturity.Rozhlasem byla vyhlášena témata, učitelé si je zaznamenali, pak je napsali na tabuli a mohlo se začít pracovat.NIC to nestálo.Dnes je mi zle jen z toho kvanta papíru,který je pro každého studenta zapotřebí.
07. 06. 2011 | 17:46

skeptický napsal(a):

Autor příjmení zavináč

Porges...,to jsem někde slyšel.
Jestli pan Zelený dostal za maturitu auto,já dostal kolo už v šesté třídě za dvojku z mravů.
Proč to zpochybňovat,dejte to na zkoušku současné vládě a poslancům,ti co propadnou půjdou od válu.

Stejně je současný trend tu z lidí nadělat analfabety,v américe už to dělají léta.
07. 06. 2011 | 17:47

Sladký napsal(a):

Školství v tomto "státu"? To je letadlo, řítící se k zemi v neřízené ploché vývrtce.Tragédie, nic víc a nic míň.
07. 06. 2011 | 17:50

JQ napsal(a):

Nevim, jak jsou maturity kvalitni. Ovsem clanek od reditele SCIO neberu vubec v potaz. Je naprosto evidentni, ze se snazi potopit statni maturity jak to jen jde, a to z obavy, ze v budoucnu by mohly nahradit SCIO testy pri prijmani na VS.
07. 06. 2011 | 17:54

ondrejsteffl napsal(a):

To JQ, bývaly doby, kdy lidé přemýšleli na argumenty ad res a argumentace ad hominem se pokládala za neslušnou. Se vzdělaností do jde s kopce...

Ad res: Aby mohly maturity nahradit testy Scio, musely by jim vysoké školy věřit. Takže ještě jednou: V článku popisuji, co má CERMAT udělat, aby se mu dalo věřit.
07. 06. 2011 | 18:05

skeptický napsal(a):

Argumentace ad hominem kdysi mohla být považována za neslušnou,dnes by to ale byl projev homofobie.
Ach jo,kam to povede.
07. 06. 2011 | 18:17

Dočekal napsal(a):

K problematice státních maturit a k úrovni našeho školství jsem se vyjádřil už v diskusích pod těmito články

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/zdenek-brom.php?itemid=13317

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ondrej-liska.php?itemid=13309

a tady bych se pouze opakoval.
Jinak se musím omluvit panu Štefflovi za to, že jsem se dosud neozval na jeho soukromý mail.
Není to proto, že bych snad ztratil odvahu. Ono je to hlavně proto, že stále víc a stále častěji shledávám marnost svého počínání. Naposledy to bylo minulý pátek odpoledne, kdy mi můj vnuk Petřík oznámil, že už se ve škole nebude paní učitelky na nic ptát, protože se mu pak smějí, že je blbej. Nakonec z něho vylezlo, že tohle mu řekla i paní učitelka. Kdyby prý dával lepší pozor, tak by se pak nemusel ptát.
No, nevím. Jestli tohle má být v tom našem školství nový trend, tak mi nezbývá než zvolat: Budiž věčná chvála průměrnosti! A samozřejmě také lenosti a z ní vyplývající pohodlnosti.
U té paní učitelky mi právě tohle vadí ze všeho nejvíc. Protože učí na prvním stupni ZŠ a ta děcka tak získávají návyky, kterých se později budou jen těžko zbavovat.
Ale to berte jen jako povzdech jednoho geronta.
07. 06. 2011 | 18:20

skeptický napsal(a):

Dočekal

Situace má řešení,ale nějak šikovně.Jinak to končí před soudem,jak jsem se dočetl.
Syn dostal facku od učitele,otec mu to vrátil.
Matka zkopala tři učitelky(ženy jsou agresivnější než muži)a vykřikovala sprosťárny jak Eulalie Čubíková ze Zvonokos.
Děti si prý zacpávaly uši(tomu nevěřím).

V Bouřlivých výšinách někdo prohlásil,že učitel je skromné povolání,ale poctivé.

S tou fenymizací to ale ujelo,pro učitele to bylo povolání,pro učitelku diagnóza.

Taky jsem si sliboval,že až vyrostu s.učitelce rozbiju hubu až vyrostu,za stokrát opisování školního řádu,ale nějak jsem to prošvih.
Okolo školství se od komunistů motají existence.
07. 06. 2011 | 18:42

Karel Mueller napsal(a):

Jářku skeptiku,
nemůžete být pořád takový morous :-).
Je třeba postupovat krok za krokem, step by step, jak říkaji v USA. Dávat krátkodobé i dlohodobé úkoly a s hluboce promyšlenou strategií mířit výše a výš, dříve se říkalo až ke hvězdám.

Jako takový krátkodobý úkol bych si dal třeba požadavek, aby učitelé matematiky na 2. stupni uměli vypočítat 2 na pátou. Dlouhodobě pak aby zvládli matematiku ZŠ.

A vidíte, hned áte program.
07. 06. 2011 | 18:53

Petr Hloch napsal(a):

to Ondřej Štefl: Budu povýšeně škodolibý - AD REM - se vzdělaností to jde opravdu s kopce:-)

(a to jsem se musel googlem přesvědčit, že "s kopce" je přípustné)
07. 06. 2011 | 18:57

skeptický napsal(a):

Karel Mueller

Ti mladí by si mysleli že sedm na druhou je grupáč.
07. 06. 2011 | 19:06

Johanna napsal(a):

Pane Šteffle, něco vám napíšu.
Kdyby nebylo čestných, slušných a podfinancovaných učitelek a učitelů, byl byste se svojí slavnou soukromou firmou na mizině.
Málokdo asi ví, že učitelé ZDARMA dělají na soukromníky na MŠMT.
Nechápu tento paradox.
Školy - coby právní subjekty - mají být samostatné.
Je to stejné, jako chtít - naopak - po SCIU, či po projektu státní maturity KAŽDÝ DEN zhruba tisícovku za to, že se těmto "firmám" čeští učitelé budou věnovat.
Pane Šteffle, že se vůbec ukazujete, píšete a ještě chcete, abychom s vámi souhlasili.
Věřím, že brzy budete mít i se svojí zbankrotovanou firmou čas přemýšlet, zda jste vážně (byl) tak dobrý, abyste jako neučitel DIKTOVAL učitelkám a učitelům, kolik zbytečností mají dělat.
Ve vašem věku už byste měl mít rozum.
Scio je zbytečnost.
Naprostá zbytečnost.
07. 06. 2011 | 19:09

Karel Mueller napsal(a):

Pane šteffl,

když jsem kdysi dělával audity, tak mě nejednou pobavilo, co jsou schopni dodavatelé nalhat. Měl jsem jednu výhodu - docela slušně jsem znal statistiku a tak ten podvod byl lehce odhalitelný. Hoši ji totiž neznali a tak neuměli podvádět. Zažil jsem s tím dost srandy, obvykle jsem se jich zeptal Pánové, udělal jsem předběžnou analýzu dat a tak bych se Vás chtěl zeptat: To myslíte vážně, co zde presentujete?

Papír prostě snese všechno. Pan Zelený může i nemusí mít pravdu, nakonec prodává své zboží.

Ale docela mě obavila Vaše věta o vzdělanosti. To vzhledem k minulým debatám :-).
07. 06. 2011 | 19:12

Karel Mueller napsal(a):

Skeptiku,

to si myslí dnes. Kdyby jste v pořadu Nikdo není dokonalý dal dotaz, co je 7 na druhou, tak by se u mnohých nejspíš ozvalo významné chichotání.

Je třeba je postupně připravit na to, že to může být i něco jiného.
07. 06. 2011 | 19:16

skeptický napsal(a):

Karel Mueller

V tom pořadu si snad vybírají bonbonky,aby to bylo pro zasmání.
07. 06. 2011 | 19:22

Jan Ámos v hrobě se obracející napsal(a):

Cermat bude muset hodit do novin pár tabulek a grafů. Čím lépe vybarvených, tím lépe.
Kdo se nevejde do tabulky, jakoby nebyl.
07. 06. 2011 | 19:57

gaia napsal(a):

státní maturity jsou velice nebezpečné, protože zbavují učitele s certifikovaným vzděláním a zkušenostmi s prací s dětmi možnosti určovat náplň a zaměření výuky a toto svěřují do rukou soukromých firem motivovaných pouze ziskem kapitálu.Navíc zatěžují již tak přetížené učitele svými požadavky, které oni pro ně musí bezplatně a ve volném čase plnit.
07. 06. 2011 | 20:06

ehad napsal(a):

Karel Mueller, Skeptiku:

co sedm na druhou, ale co teprve sedm nad dvema ... ;-)
07. 06. 2011 | 22:26

Al Jouda napsal(a):

Tzv. státní maturity jsou opět jen prostředkem, jak přihrát soukromé firmě peníze ze státní pokladny. Proč podklady pro tyto zkoušky dospělosti nevytvořili ministerští úředníci za své měsíční tarifní platy ? To jsou tak neschopní ?
Řešení : Zakázat na všech státních úřadech ousourcing v administrativních záležitostech a ve výpočetní technice a povolit zajišťovat tímto způsobem pouze řemeslné práce. Je snad někdo přesvědčen o tom, že by malé oddělení programátorů na Ministerstvu zdravotnictví nebylo schopno dát dohromady software pro vedení elektronické zdravotní knížky ? Nebo že by podobné oddělení na pražském magistrátu nebylo schopno vymyslet software na používání OPENCARD ? Jenže to by přišlo tisíckrát levněji a kamarádíčci podnikatelé by utřeli nos ! Prostě k tomu není tzv. politická vůle:)))
07. 06. 2011 | 22:50

Kutil.bloguje.cz napsal(a):

Autorsky a recenzentsky se na maturitách podílelo více než 1500 učitelů, uvádí pan Zelený. Rád bych si přečetl souhlasný článek alespoň od jednoho z nich, ale všude je to jen samá kritika. Přece se ozvu, když mou práci haní, ne? Proč nové maturity nemají více obhájců? Je to celé nějaké divné.
07. 06. 2011 | 23:08

TomášL napsal(a):

Nevím jak ostatní, avšak dle profilu autora usuzuji, že vzniká významná konkurence SCIu, tzv. státní maturita která by mohla být v budoucnu vodítkem ke přijímání na VŠ, což by mělo za následek vracení rozhodovacích hledisek ze soukromého monopolního molocha SCIA do ruk státu.

Nedivím se, že autor brojí proti státním maturitám, protože vize a útok proti SCIu je zřejmý.

PS: Autore, kritizujete dětské chyby státních maturit, avšak i Vaše testy mají řadu nedostatků. Nebo ne???
08. 06. 2011 | 10:47

xxx3 napsal(a):

Nemusím nijak fandit společnosti SCIO, abych si všiml, že CERMAT se svými státními maturitami nemůže být pro SCIO pražádnou konkurencí. Jednak proto, že maturitní testy celkem o ničem nevypovídají. Jediné, co mají za efekt, je stejně nízko (a to hodně nízko) nasazená laťka pro všechny. Podle takových testů vysoké školy nikoho přijímat nebudou. Další věc je, že tvorba testů pro přijímací zkoušky na VŠ jsou jen část činnosti SCIO.
08. 06. 2011 | 11:27

TomášL napsal(a):

xxx3

Zatím, zatím, zatím...
08. 06. 2011 | 11:34

scientist napsal(a):

příklady z praxe - žena učí na gymnáziu
1) děti volí 2 předměty ve státní maturitě a 2 předměty ve školní. Škola si pak sama určuje, zda-li budou studenti maturovat u obou částí z odlišných předmětů. Praxe je taková, že studenti některých gymnázií maturují u obou typů maturit z totožných, tedy pouze ze dvou předmětů. Oproti předchozím letům tak došlo u absolventů některých gymnázií k 50 % poklesu náročnosti maturitních zkoušek. (Studenti průmyslovek tedy mají tento rok maturity v porovnání s některými gymnázii náročnější).

2)úspěšné zkoušky u státních maturit lze dělat na 40% - řekl bych, že to je světový unikát. manželka zadala lehčí verze maturit z cizího jazyka (96% studentů si volí právě tuto obtížnost) studentům prvních ročníků. Nepropadl nikdo, tzn. že podle měřítek CERMATU vlastně ani nemusí další 3 roky studovat.

Gratuluju tvůrcům testů.

O absurditách spojených s organizací ani psát nebudu. Upřímně doufám, že naši učitelé najdou dostatek odvahy, aby v novinách poukázaly na chyby této přebyrokartizované akce.
08. 06. 2011 | 16:31

rodič napsal(a):

a kdy se vzbouří i rodiče, např. proti diskriminačním přijímacím zkouškám na střední školy letos pouze v pardubickém kraji, které se dělaly jen kvůli vývaru pro firmu Scio a krajskou radní pro školství
08. 06. 2011 | 17:59

Targus napsal(a):

To ondrejsteffl:

Sečteno a podtrženo.
Já Ondřej Šteffl chci státní zakázku zvanou státní maturity.
Budu ji dělat lépe a dráže - levněji*)
*)dosaď, co uznáš za vhodné

Pane Šteffle, lobujte nějak méně okatě.

Státní maturity nejsou potřeba, pokud k nim nebudeme chtít dotlačit 99% všech žáků ZŠ.
Většina čtenářů těchto stránek odmaturovala bez těchto státních šaškáren a vzdělání má na daleko vyšší úrovni, než kdy státní maturanti dosáhnou. Můžete samozřejmě tvrdit opak a přesvědčovat nás, že naše znalosti dnes nejsou k ničemu, jak s oblibou děláváte. To je ale asi tak všechno. Lepší vzdělání, které je k ničemu, než vzdělání žádné.

Přeji hezký den.
08. 06. 2011 | 18:08

rodič napsal(a):

Targus

protože dnešní potřebné znalosti jsou jen široké lokte , žádné svědomí , hroší kůže a hamižnost a výnosné kamaráčofty.
08. 06. 2011 | 18:22

hospodyně napsal(a):

pěkný boj o koryta tam v té Praze předvádíte a o penězovody, kdo je má ale pořád plnit. My na venkově již meleme z posledního.
08. 06. 2011 | 19:32

ondrejsteffl napsal(a):

To Targus

málo čtete moje blogy, třeba tady:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ondrej-steffl.php?itemid=11203
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ondrej-steffl.php?blogid=288&archive=2010-07

"Státní maturity nejsou potřeba..." Ano, já to říkám už 5 let, a takovou státní zakázku dělat nebudu.
08. 06. 2011 | 19:45

pgjed napsal(a):

Pane Štefle,

Vždyť vy si nemáte s panem Zeleným vůbec co vyčítat. Dva stejní mrchožrouti, kteří se desetiletí příživují na zdechlině našeho systému středoškolského vzdělání a důkladně si na něm mastí kapsu. Zatímco Cermat léta stínuje přípravu systému státem garantované maturity a přežívá v mixu neschopnosti, nekvalifikovanosti a nezájmu státních úředníků a politiků, SCIO umě využívá neexistence kvalitního a jednotného hodnocení dodsažené úrovně vzdělání, která se díky (ne)schopnosti výše jmenovaných po léta udržuje a zřejmě ještě dlouho udržovat bude. A obě organizace si bohate mastí kapsu na účet daňových poplatníků. CERMAT přes rozpočet MŠMT, zatímco SCIO přímo přes jejich děti, které, ač mají maturitu na státem garantované škole, nemají, čert ví proč, státem garantovaný doklad o dosažené úrovni vzdělání. A díky dobrotivosti (z kategorie císaře Ferdinanda) některých VŠ, nemají bez papíru od privátní firmy šanci se na příslušnou VŠ dostat ani s vyznamenáním a úspěšným složením příjímaček. Svinčík kalných vod našeho školství, ve kterých léta úspěšně loví dvě party. CERMAT a SCIO! Jedno velké zoufalství.

Vrchol absurdity až havlovského typu spočívá v tom, že před dvaceti lety jsme měli plně funkční systém státních maturit, který garantoval, že studenti maturanti mají/nemají potřebnou míru znalostí pro studium na VŠ, že absolventi odborných školznají řádně svou odbornost, vyučenci znají důkladně řemeslo, vyučenci schopní ke studiu mohou dosáhnout na maturitní úroveň... Systému bylo málo co vytknout, jenom snad potřeboval dílčí nezásadní modernizace. Ti, kteří tento systém rozbili by se k tomu měli nyní hrdě hlásit. Jde především o ministry školství počínaje Klausovými vládami a konče současnou Nečasovou vládou.
09. 06. 2011 | 08:32

Targus napsal(a):

To pgjed:

Tentokráte plný souhlas, přinejmenším s druhým odstavcem.
09. 06. 2011 | 12:08

Targus napsal(a):

To Ondřej Šteffl:

Rád si to přečtu, ale bohužel později. Nicméně tezi, kterou razíte, totiž že maturitu na úrovní vědomostí dobrého žáka ZŠ by měl mít skoro každý a že by ji měla akceptovat každá VŠ, mi snad nezapřete.
09. 06. 2011 | 12:15

JPK napsal(a):

Pane Šteffl, tuhle jsem četl článek náčelníka nějaké asociace českých výrobců nábytku o výrobcích firmy IKEA a víte, že to znělo stejně, jako ten Váš o st. maturitách?
Navíc nezapomeňte, že ty Vaše testy ledaskdo zná, tak se mírněte - rozhodně máte také na čem pracovat...
09. 06. 2011 | 13:34

Marek Kobera napsal(a):

Vážený pane doktore,
jak jste přišel na 25 000 hodin?

Nebude potíž s nízkou reliabilitou u CR testu, který má nízkou hodnotu nutnou pro jeho absolvování (a tím i množství položek relativně obtížných)?

Mimochodem, ta položková analýza ze SR je pěkná, ale v předchozích t-testech mají chyby.
09. 06. 2011 | 18:54

Miro Hrončok napsal(a):

Všichni se navážíte do pana Šteffla, ale musím se ho zastat. Bez ohledu na to, co si myslíte o SCIO testech, tento blogpost o nich není. Je o testech CERMATu. Některá čísla (počet hodin) v textu by pro mě klidně mohly být hausnumera, protože nevidím, jak se k nim přišlo, v ostatním má ale autor naprostou pravdu. Jedna věta, která pochází přímo z jeho vyjádření tak může shrnout celkové sdělení: "Jenže ředitel CERMAT kromě svých tvrzení nepředkládá žádná fakta, která by je dokládala." Nevím, jestli pan Zelený lže, mluví pravdu, nebo říká věci tak, jak nakoupil. Jednoznačně bych ale vyžadoval, aby veškerá svá tvrzení podložil důkazy, tak jak to vyžaduje pan Šteffl v dopise pro CERMAT.
10. 06. 2011 | 01:13

Marek Kobera napsal(a):

To Miro Hrončok:

Tak jistě, že blog i Váš příspěvek mají racionální jádra. Potíž je v tom, že i ty další "důkazy" mohou být klidně zfalšované. Takže by bylo asi lepší se soustředit na analýzu toho, jak odpovídají otázky cílům RVP, a ne až tak na položkovou analýzu, byť i ta by byla velmi zajímavá. Osobně jsem velice zvědav, jaké procento studentů neuspěje, protože vysvětlení typu přípravy na maturity jako důvod zlepšení oproti generálce shledávám trochu směšná.
11. 06. 2011 | 13:24

Torquemada napsal(a):

..VI UZ NEKDO PROC MINISTR LISKA ODVOLAL ZELENEHO A PROC HO OPET KOPICOVA INSTALOVALA
DO KRESLA FAJNOWHGO .. CO TO BYLO ZA DIVNOU ROSADU ?...
11. 04. 2012 | 18:31

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 20:14

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia
06. 09. 2012 | 01:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy