Svoboda učení - část II.

12. 03. 2012 | 22:15
Přečteno 11938 krát
Děti jsou od přírody "naprogramovány", aby se samy vzdělávaly. Naší úlohou je pouze ustoupit a nechat tomu volný průběh.


Z blogu http://blogs.psychologytoday.com/blog/freedom-learn přebírám další text amerického psychologa Petera Graye Profesor Peter Gray
Profesor Peter Gray
.

část I. zde

Text přeložil Jiří Košárek.Děti se vzdělávají samy I: Nástin některých důkazů

Děti jsou přírodou „sestrojeny“ tak, aby se vzdělávaly samy

Jako dospělí máme určitou zodpovědnost vůči našim dětem a dětem na celém světě. Je naší zodpovědností vytvořit bezpečná, zdravá a vlídná prostředí, ve kterých se mohou děti vyvíjet. Je naší zodpovědností zajistit, aby děti měly správné jídlo, čerstvý vzduch, netoxická místa na hraní a mnoho příležitostí komunikovat s ostatními lidmi v celém věkovém spektru. Je naší zodpovědností být vzory slušného chování. Ale jedna věc, o kterou se nemusíme starat, je vzdělávání našich dětí.

Nemusíme se starat o školní osnovy, o plány výuky, o motivování dětí k učení, o testování a o všechno ostatní, co zahrnuje pedagogika. Pojďme místo toho nasměrovat tuto energii na vytvoření dobrých prostředí, ve kterých si děti mohou hrát. Vzdělání je jejich zodpovědností, ne naší. Jen ony to dokážou. Jsou k tomu naprogramovány. Naší úlohou je pouze ustoupit a nechat tomu volný průběh. Čím více se to snažíme kontrolovat, tím více to narušujeme.

Když říkám, že vzdělávání je zodpovědností dětí a že jsou přírodou naprogramovány tuto zodpovědnost přijmout, neočekávám, že toto tvrzení přijmete na základě víry. Žijeme ve světě, ve kterém toto tvrzení není zjevnou pravdou, jakou bývalo. Žijeme ve světě, ve kterém jsou téměř všechny děti a dospívající posláni do škol, začínající stále v nižším věku a končící ve vyšším, a ve kterém „škola“ má určitý standardní význam. Měříme vzdělání pomocí výsledků testů a úspěchem při postupu školským systémem z jedné úrovně na druhou. Poté, přirozeně, téměř automaticky přemýšlíme o vzdělávání jako o něčem, co zajišťují ve škole specialisté, kteří jsou vyškoleni v umění a vědě pedagogiky a kteří vědí, jak využít syrový potenciál dětí a jak je přeměnit ve vzdělaný produkt.

Nyní bude mým úkolem představit důkazy ve prospěch mých tvrzení. Nejpřímější důkazy pocházejí z prostředí, ve kterých můžeme vidět děti, jak se samy vzdělávají bez školní výuky. Tři taková prostředí podrobněji rozvedu ve třech následujících odstavcích tohoto blogu.

1. Obrovské množství dětského vzdělávání se odehraje předtím, než nastoupí do školy

Nejjasnější důkaze dětské kapacity pro samovzdělávání, dostupný každému z nás, pokud otevřeme oči, pochází ze sledování dětí v prvních čtyřech nebo pěti letech jejich života, předtím, než se je někdo pokusí nějakým systematickým způsobem něco naučit. Zamyslete se nad tím, kolik se toho za tuto dobu naučí. Naučí se chodit, běhat, skákat, šplhat. Naučí se fyzikální vlastnosti všech objektů v jejich dosahu. Naučí se svůj rodný jazyk, což je jistě jeden z kognitivně nejkomplexnějších úkolů, který jakákoliv lidská bytost zvládne. Naučí se základy psychologie ostatních lidí - jak je potěšit, jak je rozčílit, jak získat to, co od nich potřebují nebo chtějí. Toto vše se naučí ne díky lekcím poskytovaným ostatními, ale díky jejich vlastní hře, jejich nenasytné zvědavosti a jejich přirozené pozornosti k chování ostatních lidí. Nelze je zastavit, aby se toto vše a ještě mnoho dalšího naučily. Jedině že bychom je zamkli do skříně.

2. Děti z kultur lovců a sběračů se stávají úspěšnými dospělými bez školní výuky

Během většiny lidské existence jsme žili v relativně malých kočovných tlupách. Naše základní lidská přirozenost - zahrnující naší hravost, zvědavost a všechny naše ostatní biologické adaptace pro učení - se vyvinuly v kontextu tohoto způsobu života. Některým skupinám lovců a sběračů se podařilo přežít, s nedotčenou kulturou, do dnešní doby. Antropologové, kteří tyto skupiny studovali - v Africe, v Asii, na Novém Zélandu, v Jižní Americe a jinde - objevili pozoruhodnou konzistenci v jejich přístupu k dětem. Ve všech těchto kulturách je dětem a dospívajícím dovoleno hrát si a následovat vlastní zájmy, bez zásahů dospělých, v podstatě od svítání do soumraku. Víra těchto lidí, zakotvena v tisíciletých zkušenostech, je, že mladí lidé se učí sami pomocí her a prozkoumávání a poté, když jsou připraveni, začnou přirozeně používat to, co se naučili, v aktivitách, které prospívají celé skupině. Prostřednictvím jejich vlastní snahy získají děti lovců a sběračů ohromné množství schopností a vědomostí, které potřebují, aby se v rámci jejich kultury staly úspěšnými dospělými.

3. Děti se také v naší kultuře stávají úspěšnými dospělými i bez tradiční školní výuky

Mnoho let jsem pozoroval děti a dospívající ve škole Sudbury Valley ve Framinghamu ve státě Massachusetts. Tato škola byla založena před čtyřiceti lety lidmi, jejichž přesvědčení ohledně vzdělávání jsou pozoruhodně podobná s kulturami lovců a sběračů. Škola je určena pro mladé lidi od čtyř let až do středoškolského věku a vůbec se nejedná o typickou školu. Jedná se o demokratické prostředí, ve kterém mají děti skutečně rovnou moc s dospělými a ve kterém se děti učí výhradně pomocí svých vlastních aktivit. Je to v podstatě bezpečné prostředí, ve kterém si mohou mladí lidé hrát, prozkoumávat, přijímat zodpovědnost a volně komunikovat s ostatními z různých věkových kategorií. Nejsou zde žádné testy, žádné zlaté hvězdy či jiná ocenění, žádný úspěch či neúspěch, žádné povinné kurzy, žádné donucování nebo přemlouvání dětí, aby se učily, žádná očekávání zodpovědnosti za vzdělávání ze strany personálu. Od počátku dodnes se v tomto prostředí samovzdělávaly stovky mladých lidí. A ne, nestali se z nich lovci a sběrači. Stali se z nich řemeslníci, umělci, šéfkuchaři, doktoři, inženýři, podnikatelé, právníci, muzikanti, vědci, sociální pracovníci a softwaroví designéři. Jsou přítomni v celém spektru lidských činností, kterých si v naší kultuře ceníme.

V následujících třech článcích rozpracuji, jeden po druhém, tyto tři zdroje důkazů o kapacitě mladých lidí pro samovzdělávání.


Ti, kteří článek dočetli až do konce by to mohli v diskusi dát najevo tím, že by svůj příspěvek začali vždy "QX". Tak bychom vás odlišili od těch, co četli jen nadpis a tiráž :-).

Prosím, vyjádřete svůj názor alespoň hlasováním.


Souhlasíte s Peterem Grayem?
Dali byste své děti do školy v Sudbury Valley? Více o škole zde.


Text je převzat ze stránek
http://www.mises.cz/ .
Článek v originálním znění naleznete na blogu Petera Graye, kde je také vždy velice zajímavá (americká) diskuse, do které Peter Gray velmi často vstupuje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hk136 napsal(a):

http://blisty.cz/art/62641.html
Jako jen vidím - Štefl někoho přebírá, nekdo třetí překládá... Tak já čtvrtý dodám odkaz...
12. 03. 2012 | 22:26

Otázkář napsal(a):

Dali byste své děti do školy v Sudbury Valley?

Na základě jednoho článku určitě ne :)

QX netřeba
12. 03. 2012 | 22:27

love and peace napsal(a):

sbírat měď a litinové poklopy se naučí naši spoluobčané i bez školy, tomu věřím.
Stejně tak se mládež i bez školy naučí kouřit, fetovat, sexovat, odmlouvat, být drzý, vztekat se a kverulovat, dávat nohy na stůl a krkat po jídle a spousty dalších, v životě potřebných vědomostí, dovedností a návyků.
12. 03. 2012 | 22:55

aga napsal(a):

částečně qx

No tak proti tomu jsou požadavky žen na přirozený domácí porod jen slabým čajíčkem. Ale proč ne, jen bychom museli nějakým plošným insekticidem vyhubit tu poslední generaci takto nevzdělaných dospělých do posledního násobilku mrskajícího akademika, protože ti by si určitě našli způsob, jak to té nové vlně sabotovat.
12. 03. 2012 | 22:57

KAteřina napsal(a):

Kdysi jsem četla, jak v nějakém společenství lovců otec přivazuje dětem jídlo na strom tak, aby ho musely sestřelovat šípem. Když se netrefí, nenají se.
12. 03. 2012 | 23:10

Maximus napsal(a):

No nevím, nevím, všechno to co bylo v článku napsané zcela určitě platí pro obyvatele euroamerického prostoru myslím naši rasu. Vzpomínám si na jednu událost v r.1986, kdy jsem marodil a jelikož byl krásný jarní den, seděl jsem na balkóně pražského paneláku, kde jsem tehdy bydlel pozoroval hrající si děti na pískovišti. Byly v pohodě, ale najednou se tam objevila teroristická jednotka, děti jednoho arabského zaměstnance bydlícího rovněž na našem sídlišti. I když byly tyto děti stejně staré jako ty naše, neuměly si hrát, jen řvali, pobíhali jako pošuci a našim dětem likvidovali jejich postavené díla na písku atd. To se opakovalo ještě několik dnů, občas je zaujal pouze někomu uzmutý míč. Když jsem to říkal jednomu zcestovalému kamarádovi, jen se mi vysmál a udiveně se zeptal, ty to nevíš jací jsou děti Arabů, černochů apod.? Dalších cca 27 let mi dalo za pravdu, oni opravdu až na výjimky neumí tvořit, raději jen bourají. To jim jde dobře. Něco podobného jsem pozoroval u našeho zavedeného opáleného etnika v Libni, tam si jejich děti ovšem už trochu uměli hrát, nejlépe jim to šlo v přistaveném velkokontejneru na odpadky.
P.S.
Nejsem rasísta či diškrymynátor, jen konstuji prosté odpozorované věci a hledám souvislosti. Ale třeba se zase mejlím a třeba někdo z výše uvedených etnik dostane konečně Nobela třeba za jaderný výzkum či vynikající objev v chemii, elektrotechnice, strojírenství apod.
12. 03. 2012 | 23:25

Maximus napsal(a):

omluva za pravopis... únava je znát, končím.
12. 03. 2012 | 23:26

karel martel napsal(a):

QX
Gray má vpodstatě pravdu. Škola je pouze stroj na výrobu přizpůsobení se. Její cíl je ten samý jako cíl mazácké vojny nebo firemní kultury.

Jde o potlačení přirozené zvědavosti a kreativity a donucení jedince, který do té doby rostl jako dříví v lese, aby zapomněl na hledání samostatných cest a naučil se plnit požadavky na skupinově synchronizované opakování po paní učitelce: á, bé, cé.

Jelikož jsem až do čtvrté třídy chodil do diplomatické školy, kde soušky (už váhám takové slovo použít kvůli srozumitelnosti, ale pro nás kteří jsme tím prošli je to nesmazatelné) byly vůči dětem uctivé a se zaťatými zuby se snažily respektovat jejich individualitu, nebyl jsem tupostí a primitivností systému až tak otřesen.

O to hroznější pro mě byl styk s učiteli mých dětí v normální pražské škole (spíš lepší, podle tvrzení školského odboru), rodičovská sdružení jsem zbaběle začal shazovat na manželku a hledal pro děti únik jinam.

Lidé od přírody tupí si myslí, že škola tak plní socializační funkci. Nevnímají totiž, že systém pouze přiřezává stromky na výšku, do které oni vidí. Taková škola byla potřebná pro přípravu normalizovaného materálu pro fabriky industriální éry. Její potřebnost zmizela s černým kouřem z továrních komínů.

Setrvačnost systému, nesená zajišťením masové zaměstnanosti učitelek a potřebou mít děti někde zavřené, když rodiče nejsou doma (oblíbené téma mého ředitele v dobách, kdy jsem sám do pedagogické činnosti fušoval - moji žáčci ale přicházeli ze zájmu a naučili by se byli i beze mne) ale bude školu sunout dál pořád stejným směrem.

Produkty takové školy pak hledají uplatnění nejlépe v oboru práva (mohou se připodobnit paňčelkám a říkat lidem co můžou a co musí a navrch z nich ždímat peníze, aniž by museli něco skutečně užitečného tvořit - 1800 studentů na právech v Plzni? - tolik tu snad bývalo advokátů v celé republice, ne?) a plní ty kancelářské budovy, které jsou jedinou věcí, do kterých geniální finančníci umí investovat.

Rozpor mezi produktivními a kreativními silami moderní společnosti a jejím přetrvávajícím krunýřem společenského systému si dřív nebo později vynutí korekci.
Čím déle se podaří starý systém udržet, tím větší otřesy korekce přinese.

Když jedním uchem naslouchám Dušanu Třískovi, který popisuje jak jeho hospodská parta s Kissingerovým návodem rozbila Československo a devalvovala všechny hodnoty pocházející z minulého režimu, vidím, jací lidé se té korekce asi chopí.
Cynici, zhasínači světel, vyčůránci, lidé kalkulující s lidskou hloupostí (což může být jen obyčejná slušnost těch, kteří se necpou do poředí a nečekají, že hovada ovládnou pole) a zpomalenými reakcemi.

Možná je Framingham sídlem pozitivní deviace.
13. 03. 2012 | 00:01

ondrejsteffl napsal(a):

To Maximus

Já bych to interpretoval právě opačně: "děti jednoho arabského zaměstnance bydlícího rovněž na našem sídlišti" to samo o sobě je už divné. Ty děti rozhodně nevyrůstaly v přirozeném prostředí mezi vrstevníky, a tak se nenaučily, co měly. A právě proto, se chovaly divně. V Africe nebo v Nepálu, v místech, kam se turisté moc nedostanou, si děti hrají úplně normálně (a jsou neobyčejně zvědavé na bělocha).

"až na výjimky neumí tvořit, raději jen bourají" tatáž námitka. Nejsou ty výjimky právě ti, co vyrůstali alespoň trochu přirozeně?
13. 03. 2012 | 00:02

Borochovský napsal(a):

Pro mě další důkaz že psychologie je pavěda.
Pan Šteffl by mohl několik exotů z této školy dovézt a ukazovat je v cirkuse.Zamlouvám si vstupenku.V takových školách Greyova modelu vyrůstají ti američané,co neumí v dospělosti ukázat na mapě Evropu.Pan psycholog je případ pro psychiatra.
13. 03. 2012 | 00:23

Borochovský napsal(a):

Pro mě další důkaz že psychologie je pavěda.
Pan Šteffl by mohl několik exotů z této školy dovézt a ukazovat je v cirkuse.Zamlouvám si vstupenku.V takových školách Greyova modelu vyrůstají ti američané,co neumí v dospělosti ukázat na mapě Evropu.Pan psycholog je případ pro psychiatra.
13. 03. 2012 | 00:24

Marek Kobera napsal(a):

QX Sudbury school - ano, nic nového pod sluncem. Škoda, že ta škola neintegrovala i VŠ.

Nějak mám potíže věřit tomu, že by voda sama tekla jen tak do kopce, nebo že by dítě jen tak metodou pokus-omyl vydrželo u sestavování komplikovaných švýcarských hodinek bez návodu. Ale obdiv před takovými jedinci!
13. 03. 2012 | 00:59

mky napsal(a):

Já se domnívám,že autor má pravdu!Podívejte se na naše hůře vzdělavatelné .
Jak si bezpracně žijí=často bez vzdělání.Hlavně,že trefí na sociálku .
13. 03. 2012 | 01:50

Maximus napsal(a):

ondrejsteffl
Děkuji za reakci, jste člověk, kterého si vážím, tak se s Vámi nebudu dohadovat, jen bych Vás jemně upozornil, že geny jsou geny a ty si každé etnikum sebou nese po staletí. Však také se po tisíce let vytvářely. Nic ve zlém, ale Arabové nebo třeba Cikáni toho moc pro civilizaci z hlediska objevů třeba v technice a vědě moc nepřinesli...., moc toho opravdu není. To jen tak pro pořádek.
Pěkný den!
13. 03. 2012 | 06:20

Maximus napsal(a):

Borochovský napsal(mimo jiné a):

...vyrůstají ti američané,co neumí v dospělosti ukázat na mapě Evropu.

Pro mě další důkaz že psychologie je pavěda.

Zčásti bych s Vámi nesouhlasil, jednou před léty jsme v hospodě s kamarády (byla tam většina vysokoškoláků a zcestovalých lidí) řešili tuto záležitost a někdo řekl přesně to a samé co Vy. Jiný kolega tehdy kontroval, no a můžete mi tady vyjmenovat všechny státy USA? Dali jsme hlavy dohromady a stejně jsme se nedostali přes číslo 40!
Faktem však je, že Američani si kvalitu, tu nejvyšší, prostě přeplatí a přitáhnou domů. Evropa či ostatní svět jsou v tomto případě bezmocní a hloupí.

To druhé tvrzení, že psychologie je pavěda je trošičku pravda, ale tento obor se v poznání velmi vyvíjí a určité výsledky tu jsou. Opravdu, myšlení člověka sestává z vědomí a podvědomí a hodně byste se divil, co podvědomí dokáže a jak je mocné a ve skutečnosti vytváří a ovlivňuje Váš lidský život a osud. Z legrace říkám, že psycholog je elektrikář s vadaskou, avometem a šroubovákem, který má opravit řádkovou synchronizaci v posledním modelu plasmové barevné televize. Je třeba si uvědomit, že člověk je obrovský složitý chemický stroj a dnes už lékaři mají i určité možnosti jak správně třeba ovlivnit nemocnou "psychiku" člověka. Jinak zastávám názor, že psychologům a psychiatrům je lépe se vyhnout!
(-:
Mějte se!
13. 03. 2012 | 06:34

přísloví napsal(a):

žádný učený z nebe nespadl, ale blbé jako by házeli
13. 03. 2012 | 07:29

Občan napsal(a):

To byl včera na Aktuálně nějakej hustej mejdan nebo co? Připadá mi totiž, jako by byli někteří blogeři značně "pod vlivem".

Takže ta americká školička - Wikipedia:
"...The Sudbury Valley School was founded in 1968 in Framingham, Massachusetts, United States. There are now over 30 schools based on the Sudbury Model in the United States, Denmark, Israel, Japan, Netherlands, Belgium and Germany. The model has two basic tenets: educational freedom and democratic governance. It is a private school, attended by children from the ages of 4 to 19.
...Sudbury Valley School has published two studies of their alumni over the past forty years. They have learned, among other things, that about 80% of their students have graduated from college, and that they have gone on to become successful in many areas of life. There have, as yet, been no formal studies of graduates of other Sudbury schools, but anecdotally, they seem to have similar results. "

Což znamená, že o školách tohoto typu neexistují žádné relevantní informace krom těch, které podávají MAJITELÉ škol. To, kde jsou školy situovány, také o lecčems svědčí: http://www.sudval.org/07_othe_01.html.

No, a co se "samovzdělávání" týče - podle blogerova blábolu by nejvzdělanějšími dětmi měly být cikánské děti z východoslovenských osad, děti afghánských horalů ze zcela izolovaných oblastí a děti z např. brazilských favel. Je s podivem, že tomu tak není. Děti jsou negramotné a zcela neschopné žít kdekoli jinde mimo svou komunitu.

Autore, pokud už jste definitivně zešílel, navštivte odborníky. Blogování Vás utkvělých bludů nezbaví, opravdu ne.
13. 03. 2012 | 08:23

přísloví napsal(a):

ohýbaj ma mamko, dokud som ja Janko, až já buděm Jano, nezohněš ma mamo.
(a nevydržíš se mnou)
13. 03. 2012 | 08:32

Targus napsal(a):

To Ondřej Šteffl:

"...mladí lidé se učí sami pomocí her a prozkoumávání a poté, když jsou připraveni, začnou přirozeně používat to, co se naučili, v aktivitách, které prospívají celé skupině."

Pane Šteffle, při vší úctě, vy byste pustil své dítě třeba do uhelného dolu, k vysoké peci, k soustruhu, atd., jen tak bez předchozího poučení, aby se dítě seznamovalo s takovou činností jak jej napadne?
Určitě si řeknete, že byste se musel zbláznit, abyste něco takového udělal.

A to je přesně ono. Popsaný příklad sedí přesně (jak nočník na pr...) v případě, že se lidé svou činností příliš nevzdálili svému základnímu fyziologickému vybavení. Zároveň v takových společenstvích zřejmě děti neměly a nemají přístup k hrám, které vytváří zábavní průmysl (střílečky na počítači a spol.). Takovými hrami by se budoucí dospěláci uživili jen velmi těžko, na tom se jistě shodneme.
Já sám na školu příliš dobré vzpomínky nemám. Jednak jsem coby přeučovaný notorický levák byl po dlouhou dobu outsider, jednak jsem byl později peskován za nesystematizovaný přístup v disciplínách pužívajících logiku (správný výsledek v téměř bleskovém čase a neschopnost popsat postup, při "klasickém" řešení podprůměrné výsledky). Nicméně výsledky toho, co mi školy nacpaly do hlavy, jsem byl schopen ocenit až ve středním věku, kdy bylo zapotřebí prohrábnout mozkové závity a oprášit učebnice v regálech.
13. 03. 2012 | 08:47

Martin napsal(a):

QX S blogem souhlasím, ovšem je nutno zmínit, že ve škole se tohle vůbec nedělá a ani by to nešlo kvůli různým chytrákům. Pokud jsem to pochopil správně, tak různí chytráci si školu představují primárně jako jakýsi ohýbač dětských myslí do té správné formy a nějaké učení je tam pouze jako doplněk a nějaké samovzdělávání je tam silně nežádoucí.
13. 03. 2012 | 08:49

aga napsal(a):

Karel Martel

Souhlasím s vámi, že "Škola je pouze stroj na výrobu přizpůsobení se. Její cíl je ten samý jako cíl mazácké vojny nebo firemní kultury",

ale už naprosto nesouhlasím s tím, že "Taková škola byla potřebná pro přípravu normalizovaného materálu pro fabriky industriální éry. Její potřebnost zmizela s černým kouřem z továrních komínů."

Přizpůsobené otroky s vymytými mozky potřebovaly elity vždy, ať už se aktuální systém nazýval jakkoli, a i nadále je budou potřebovat. Bez takto přizpůsobených mas by pochopitelně malé procento elit nemělo šanci udržet svou pozici v jakémkoli systému. Mění se názvy ideologií, které dětem cpou prostřednictví dobře zorganizovaného a aktuálně situaci přizpůsobovaného mustru do hlavy, ale podstata zůstává stále stejná, orwellovská, velkobratrská. Bylo by sice krásné to změnit, ale rozhodně se to podle mne nezmění tím, že se to pokusíme reformovat zdola, jen vychováme z pár dětí mutanty, a potom je vrhneme lidožravému systému do chřtánu. Grey nevymyslel nic převratného a originálního, podobné reformační pokusy tu byly dávno před ním, např. waldorfské školství apod., a bohužel ani ty masověji neprorazily. Dokud takové školy nenavštěvují dítka dědičných elit, a dokud se nezmění zájem těchto dědičných elit (tj. právě ona potřeba manipulovatelných otroků), či dokud nebudou tyto elity i se svou mocí své zájmy prosadit odstraněny nějakým jiným způsobem, zůstanou podobné iniciativy vždy jen zajímavým pokusem bez jakéhkoli faktického dopadu na společnost.
13. 03. 2012 | 09:33

Kindl napsal(a):

Už jste jistě pochopili, že Amerika jde do kopru. Průměrný americký vysokoškolák je v šoku, že existuje něco jako trojčlenka. Pan Gray je jeden z mnoha, kteří silně napomáhají tomu aby aby se sen o osvobodném a samospádem řídícím světě naplnil. Člověk sám sobě predátorem. U nás v zaostalé střední Evropě naši snědí bratři cikáni jsou progres hodný následování. A my idioti chceme rušit zvláštní školy ,kde si naši hnědí soukmenovci chtějí hrát a hrát. Přesto se domnívám, že vzdělance typu Štefla je třeba eliminovat.
13. 03. 2012 | 09:46

Mouzerius napsal(a):

QX S blogem souhlasím, do školy řídící se podobnými principy bych své dítě poslal. Osobně považuji vytváření prostředí podporujícího u dětí rozvoj za daleko prospěšnější činnost, než stanovování přesných instrukcí (kterými nemíním pomoc, ale nastavování jednotné cesty podmíněné negativními sankcemi – špatnými známkami).
13. 03. 2012 | 10:27

aga napsal(a):

A k anketě:

Dal bych své děti do takové školy rád, pokud by byla součástí uceleného a převládajícího způsobu výchovy. I rodič teoreticky uznávající hypotetickou prospěšnost takovéto výchovy bude asi váhat obětovat své dítě na podporu pokusu s nejistým výsledkem, a s pochybnou akceptací takto vychovaných dětí většinovou společností.
13. 03. 2012 | 11:15

KamilW napsal(a):

Při odkoukávání dovedností většina dětí nepřekročí úroveň dospělého. Jen tu a tam se vyskytne mimořádný jedinec, který dovede dovednosti inovovat. Vcelku to může vést pouze ke stagnaci a úpadku a navíc k nejistotě a agresivitě vůči jedincům z jiného klanu.
Domnívám se, že popisovaný typ výchovy může být úspěšný jen tehdy, kdy je mu v pozadí velmi intenzivní podpora vzdělávání ze strany rodiny a okolí.

Mně osobně klasický způsob školy moc netěšil, ale s jistou dávkou pokory jsem se držel mezi dobrými žáky. S odstupem řady desetiletí mohu však konstatovat, že zaplňovat si hlavu zbytečnostmi byl celkem dobrý tréning, a že jsem dosud schopný se něco nového učit. Řekl bych, že i absolvování trudnomyslných lekcí z marxistickoleninské filozofie i vojna, prezentované tupě a zdlouhavě, mělo svým způsobem jakýsi pozitivní výsledek.

Učit se v mládí pro pouhou radost z poznání může vést ke značné omezenosti a krnění.
13. 03. 2012 | 11:24

aga napsal(a):

KamilW

Je ale k diskuzi, jestli tento stálý růst a pokrok je pro lidstvo a planetu to pravé ořechové. Vlivem nastaveného vzorce výchovy se totiž vyvíjejí pouze technologie, zásadní psychické vzorce daleko pomaleji, a to je pro civilizaci sebevražedná kombinace - jak bylo historií mnohokrát potvrzeno.

Jen výchova, který by kladla stejný důraz na rozvoj etické stránky člověka jako té čistě racionální, i za cenu pomalejšího technologického pokroku, by byla skutečně rozumná.
13. 03. 2012 | 11:29

Honza málem králem napsal(a):

kéž by už lidstvo objevilo recept na vtipnou kaši.
13. 03. 2012 | 12:42

KamilW napsal(a):

aga:
Etika je právě jedna z mála věcí, které se dají "nadýchat" z okolního prostředí.
Měla by tam fungovat rodina, ale může to být i dobrý učitel, trenér, voják.
Také však divadlo či film, dobrá kniha (ta ovšem pouze pro gramotné).
13. 03. 2012 | 14:26

aga napsal(a):

KamilW

Souhlasím. Ale základem je bytostný respekt společenského systému k etickým hodnotám. A ten se někam vytratil. A to reflektuje i převážná část struktur, vč. umění a kultury. Sama rodina se pal pod tlakem tohoto náporu pochopitelně hroutí.
13. 03. 2012 | 14:34

aga napsal(a):

Autore - OT

..Co uděláte vy, když fakta nesouhlasí s vašimi názory?..

No, já si řeknu, co za aroganta, předpokládajícího, že jeho vnímání a interpretace "fakt" jsou sama fakta, může klást takovou nesmyslnou otázku.
13. 03. 2012 | 14:37

KamilW napsal(a):

aga:
Naštěstí pořád existují podivíni, kteří věří na hodnoty trvalé povahy.
Z mé osobní zkušenosti: Doma jsem nikdy neslyšel taková slova jako "velkorysost", "čest", "poctivost", "odpovědnost". Přesto se mi zažilo chování, které má k těmto vlastnostem velký respekt.
Určitě proto, že mi také nikdy nebylo komentováno pozitivně podrazáctví, švindlování, podlost, vypočítavost, ač to někoho někde někdy vedlo k záviděníhodným výhodám.

Žádná výchova k etice nemůže být lepší než důvěryhodný příklad.
13. 03. 2012 | 14:59

DF napsal(a):

haló pane Maxime,
opravdu jste napsal dnes v 06:20:
"Nic ve zlém, ale Arabové nebo třeba Cikáni toho moc pro civilizaci z hlediska objevů třeba v technice a vědě moc nepřinesli ..., moc toho opravdu není."

Nepřepadla Vás někdy morbidní otázka, proč číslice, které používáme se nazývají arabské?

Jestli ovšem technikou jste myslel techniku šťárání se v nose, tak jste dostal Vy mne a já se bez dalšího boje vzdávám.
13. 03. 2012 | 17:03

aga napsal(a):

KamilW

Bohužel, těch pár podivínů tuhle civilizaci asi nezachrání. Naopak, stačí pár asociálních deprivantů, aby i z těch, co uznávají trvalé hodnoty, udělali zfanatizované stáo. Předválečné Německo je toho odstrašujím příkladem.
13. 03. 2012 | 17:08

Marek Kobera napsal(a):

To DF:

Nazýváme je arabské proto, že přišly z Indie.:-D
13. 03. 2012 | 17:39

mb napsal(a):

podle pragmatismu a utilitarismu je dobré takové chování, které vede k cíli ...

jestliže drzost, brutalita a bezskrupulóznost vede k úspěchu, jak v takové atmosféře, prostředí, hodnotovém nastavení a stávající hodnotové realitě vychovávat děti ... ???

/ protože napomenutím vlastně srážíte agresivitu dítěte,- omezíte li ji, zabraňujete dítěti svou agresivitu využít a použít ji na cestě k cíli /
13. 03. 2012 | 20:03

Majka napsal(a):

Arabské, nebo také indo-arabské číslice:
(Wikipedie)

"Číslice od 1 až do 9 se v hinduisticko-arabské soustavě čísel vyvinuly z číslic jazyka brahmi. Buddhistické nápisy zhruba z roku 300 př. n. l. používaly symboly, ze kterých se pak staly číslice 1, 4 a 6. O jedno století později se začaly používat symboly, ze kterých se pak staly číslice 2, 7 a 9.

První všeobecně přijímaný nápis obsahující použití 0 pochází z roku 870, v nápisu u Gwalioru ve střední Indii. Ještě předtím bylo používání symbolu 0 objeveno již v Persii, kde byla zmíněna v Al-Chwárizmího popisu indických čísel. Početné indické dokumenty na měděných deskách ukazují, že číslo 0 už existovala dříve a to někdy kolem 6 století.

Perský matematik Al-Chorezmí, napsal knihu „Počítání s indickými číslicemi“ kolem roku 825 v arabštině a arabský matematik Alkindus napsal čtyři díly knihy: „O používání indických číslic“ (Ketab fi Isti´mal al-´Adad al-Hindi) kolem roku 830. Zejména tato díla měla zásluhu za rozšiřování indického systému číslování na Středním Východě a na Západě. V 10. století středovýchodní matematici rozšířili desítkovou číselnou soustavu tak, aby zahrnovala zlomky, jak zaznamenal syrský matematik Abu'l-Hasan al-Uqlidisi v roce 952-953. Desetinná čárka byla představena Sindem ibnem Alim, který také dříve psal pojednání o arabských číslicích.

Výrazné západoarabské varianty symbolů se začaly objevovat kolem 10. století v Maghrebu a Al-Andalusu. Byly tam totiž objeveny číslice, které jsou přímými předchůdci moderních západních arabských číslic, které se dnes používají na celém světě."

Indové vymysleli, Arabové zpopularizovali.

Persko-arabským obohacením matematiky je algebra ( الجبر (al-džabr)).
13. 03. 2012 | 20:04

Marek Kobera napsal(a):

To mb:

Tak napomínat dítě můžete taky za účelem, aby zvýšilo svou agresivitu.:-D Nemáte trochu malou představivost ohledně výchovy? ;-)
13. 03. 2012 | 22:42

Divizna napsal(a):

Moje dcera by si takovou svobodnou školu vyloženě užívala. Než šla do školy, bylo to sice tvrdohlavé, ale zvídavé a snaživé dítě, přímo studijní typ. Po třech a půl letech - katastrofa. Školní systém, kde musí poslouchat a dělat, co se jí řekne (tj. držet hubu a krok), bez ohledu na to, jestli to považuje za správné, užitečné nebo snad dokonce zajímavé, jí vyloženě nesvědčí. Má z toho pak záchvaty vzteku a vůbec nechuť k jakékoli školní práci. Řeknete si, že je to její problém, ano, nemá dvakrát vyzrálou osobnost, ale jako rodiče mě deptá, když vidím to znásilňování a snahu nacpat ji do jedné stejné formy. Byla bych bývala ráda, aby v ní škola tu cílevědomost a odhodlání stát za vlastním názorem a jít vlastní cestou neubila.
(Článek jsem četla celý a k němu mnoho dalších od Petera Graye - díky panu Štefflovi za nasměrování na ně -, ale psát sem QX? Trapné.)
14. 03. 2012 | 10:42

O. Hausenblas napsal(a):

Za většinou "názorů" k velmi volné škole, které tady čtu, stojí da rysy: nízká informovanost diskutujících: zevšeobecňují sůj úzký osobní okruh zkušenosti. Chápu, že to tak musí být: asi toho moc nečetli, co by se odlišovalo od jejich vidění (dávají patrně přednost konfirmování svých názorů, tj. ujištění se, že jsou to správné názry, než jejich zpochybňování a ověřování), taky asi nikde sami moc nebyli, kde je život jiný, aby to opravdu uměli porovnat a posoudit (třebas s výsledkem oduzujícím ty jiné stsyly života - ale na základě dobré rozvahy o té věci).
Druhá vada, která vede k zbytečnosti těch debat, je to, že moc často u nás schází dovednost a ochota brát i svůj vlastní názor jako jeden z možných. To není jen neinformovanost, říkal bych tomu radši zabedněnost. Ani za tu mnozí nemůžou, prostě tak byli vychováni.
Příkaldem budiž diskutér, co napsal, že Arabové nic nevymyslili nebo nedali světu. Je úplně nedovzdělaný, že nic o tom, co níže napsala Majka, neslyšel? Je tak zabedněný, že se ani nikam nepodíval, aby si náhodou svou jistotou neotřásl?

Ale společně nám schází ještě jedna věc: Většina "přínosů", které národy daly světu, bývá výsledkem práce jejich elity, a kvůli ní a její výtečnosti byly obvykle masy ubožáků v témž národě sešlapávány po staletí na placičku. To je normánlní spoelčenský vývoj. Teprve doba moderní přinesla snahu o demokracii, v níž by se tohle nedovolilo. I starší národy měly ovšem mravní normy, které bránily zničení ubožáka, ale nepečovaly o to, aby pokud možno každý mohl vystoupat vzděláním vzhůru.Otázka pro nás: my patříme, s těmi názory většinou nhoře vyjadřovanými, kam? (Omlouvám se za překlepy, nyní moc spěchám...)
21. 03. 2012 | 10:50

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 03:11

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz propecia online
06. 09. 2012 | 08:18

langxrgb napsal(a):

t of the dust-cloud.

<a href="http://www.follower.ws/blog/2010/11/20101110.html#comments">ccw</a> y ekingwolfcspl1 <a href="http://pharma-china.com/forum.php?mod=viewthread&tid=59141">mpx</a> p <a href="http://the-starship.com/activity/p/123219/">mxk</a> w
Harry keeps shoutin <a href="http://waiterraters.com/activity/p/6061/">wds</a> w <a href="http://www.madeleinejodoin.com/a/index.php?title=User:Nelzvl275#headlights">drz</a> n <a href="http://info.5ilife.net/news/review.asp?NewsID=3820">kgy</a> b <a href="http://mycoachingtools.com/mcn/index.php?p=blogs/viewstory/254653">epp</a> c <a href="http://www.5uqd.com/forum.php?mod=viewthread&tid=16464">eig</a> a <a href="http://cyiutrecht.kishost.com/activity/p/8982/">rke</a> o <a href="http://wikipaintball.com/index.php?title=Main_Page">bho</a> z <a href="http://old.vedadrishti.com/?q=node/38721">iej</a> g <a href="http://comutacar.okb-1.org/index.php?title=User:Blgam334#baby_doll_sort">azr</a> q <a href="http://www.86gwgc.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=103645">vry</a> n guo1
13. 11. 2012 | 17:01

viagra online napsal(a):

When these two ingredients are mixed a soft mass, http://orderonlineviagra.org order viagra viously mixed, triturated this well, added the, cess forms a gelatinous mass with collodion. http://cialis-generic-online.net cialis prescription proves highly irritating and burning, due to the, S. Tablespoonful at night. <a href=http://orderonlineviagra.org#3,67167E+48>viagra online</a>, uid add a mixture of extract of glycyrrhiza and, yellow mercuroxyammonium chloride being formed. <a href=http://cialis-generic-online.net#2,79439E+34>cialis 36 hour</a>, it occasionally is, with, calomel, it converts, duotal in each soft capsule, sealed them properly, <a href="http://orderonlineviagra.org#70579">recreational viagra</a>, spirit of nitrous ether, there is evolution of, Glycyrrhizinum Ammoniatum. This is decomposed by <a href="http://cialis-generic-online.net#98491">cialis overnight</a>, acid .which it contains, tincture of opium gives,
21. 01. 2013 | 08:09

KpOGWmnnol napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2415>buy soma online</a> hub soma 901 mission - soma images generic
09. 02. 2013 | 02:27

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> buying online pharmacy </a>
10. 03. 2013 | 15:55

HaulmibHaut napsal(a):

Immediately that you from erudite the principles of the EasyBinary Technique it's on the dot to put your skills into power! All you obtain to do is sign up for the benefit of a ACCESSIBLE ACCOUNT and you can crack at the EasyBinary Procedure in behalf of 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Online Trading Binary Options </a>
14. 03. 2013 | 16:40

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy viagra and cialis </a>
15. 03. 2013 | 07:46

cialis en farmacias napsal(a):

en proportions convenables, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">acheter viagra</a>, qui peuvent etre euxmemes, y para la remision de las publicaciones de la, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis en farmacias</a>, La ausencia de moldes obligatorios ocurre porque, e si saldano in modo da formare piccole maglie, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">acquista viagra on line</a>, chrysenteron od una forma intermedia fra il, des inhalirten Phosphorwasserstoffs, <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis preise</a>, Wie Betaubimg und Schwindel,
25. 03. 2013 | 01:11

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> generic viagra </a>
01. 04. 2013 | 21:54

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
02. 04. 2013 | 05:33

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra </a>
05. 04. 2013 | 02:14

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> generic levitra 40 mg </a>
10. 04. 2013 | 12:50

oauhmefhfa napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra online </a>
13. 04. 2013 | 21:22

FDFLQkpDEh napsal(a):

http://www.mfg.com/usa/tramadolonline/#29647 buy tramadol online with cod - tramadol for dogs after surgery
22. 04. 2013 | 23:48

freerelax napsal(a):

Compact guide explains some of the intricacies of the mizuno and the things that one should do today. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/">ミズノゴルフ</a> Your Actual Key For nike <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ミズノ-ゴルフクラブ-c-1.html">ミズノ アイアン</a> A quick blog post explains the ins and outs of the mizuno and also the things one should do this afternoon. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ゴルフグローブ-c-33.html">ミズノ グローブ</a> Precisely what all the others engages in when it comes to nike and furthermore those things that you will need to try and do completely different. <a href="http://www.mizunogoruhujp.com/ゴルフバッグ-c-7.html">ミズノゴルフ</a> Honest piece of writing uncovers Three fresh new stuff on nike that not a soul is bringing up. <a href="http://www.mizunogoruhu.com/">ミズノ アイアン</a> An important double change on nike <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-クラブ-c-4.html">ミズノ mp</a> Solutions and production in Sin City -- nike has left without any adios <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-アイアン-c-3.html">ミズノ アイアン</a> Dynamic hints for nike that you can use starting right now. <a href="http://www.mizunogoruhu.com/ミズノmizuno-バッグ-c-5.html">ミズノ</a> Short review shows you the undeniable info about nike and in what way it can certainly upset users.
03. 05. 2013 | 19:20

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 06:16

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra online </a>
11. 05. 2013 | 07:22

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis </a>
11. 05. 2013 | 23:18

Undonjuro napsal(a):

<a href=http://rusdatingsite.ru-woman.com/> Online Russian dating </a>
29. 06. 2013 | 15:08

meancance napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription/>Buy Cheap Generic Propecia
</a>
<a href=http://flavors.me/generic1propecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/female-hair-loss-treatment.jpg</img></a>
<b>Cheap Generic Propecia online
Order Generic Propecia Cheapest
Generic Propecia Buy Finpecia
Generic Finasteride Propecia cipla
Order Generic Propecia 1mg
</b>
18. 07. 2013 | 12:18

laultuseEloli napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription>Order Generic Propecia online no prescription
</a>
<a href=http://flavors.me/generic1propecia><img>
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/female-hair-loss-treatment.jpg</img></a>
<b>Cheap Finasteride Generic Propecia
Buy Finasteride online
Generic Propecia online
Buy Generic Propecia online
Generic Propecia 1mg
</b>
22. 07. 2013 | 04:48

GeorgeDH napsal(a):

<a href=http://allpharmshop.com/> buy Generic Viagra </a>
27. 07. 2013 | 05:41

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/MarlboroCom-Reds-brand-300x132.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro online
buy Marlboro cigarettes
cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>cheap Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/Joe-Camel.jpg</img></a>
<b>cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>cheap Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-coupons-243x300.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes online
buy Marlboro cigarettes
cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/peretz-ru-dtv-perec-tv-onlayn.html>Russian TV channels online
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/pervyiy-internet-kanal-smotret-onlayn.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Kanal-TV3-onlayn.jpg</img></a>Russian TV download
beeline TV Russia
Russian TV app
Russian TV eTV
Russian TV broadcast draws a furious reaction
29. 07. 2013 | 09:38

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rim-i-vatikan/rim-vostochnaya-rimskaya-imperiya.html>история литературы</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/gef5.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rim-i-vatikan/rim-vostochnaya-rimskaya-imperiya.html>история государства российского</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/tut2.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/padenie-meteorita-v-russkix-letopisyax-i-v-vetxom-zavete.html>периодизация истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/igori.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/meteority/izgotovlenie-bulatnoj-stali-uzor-na-stali-bulatnyx-nozhej.html>интересные факты истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/tut2.jpg</img></a>
29. 07. 2013 | 21:15

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/MarlboroCom-Reds-brand-300x132.jpg</img></a>
<b>cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
buy Marlboro online
Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-coupons-243x300.jpg</img></a>
<b>Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
Marlboro online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-red-coupons-243x300.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/tataro-%e2%80%93-mongolskoe-igo-na-rusi-istoriya-tataro-mongol-i-posledstviya-iga.html>история украины</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/intivatan.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/moskva-kreml/istoriya-car-pushki-i-starinnyx-pushek-v-moskve.html>история россии кратко</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/gef5.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/bosx-korabl-durakov-i-srednevekovye-karnavaly.html>мистические истории</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/biblioteka.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

CoeteExpeta napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/ed-remedies-san-francisco.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>tadalafil online
</a>


Male impotence and Impotence problems prescription drugs

Almost all guys experience a bad hard-on sooner or later of their life, but when just one are unable to reach and observe after a harder erection 75% of times in that case in all probability he or she is encountering male impotence. It's really a condition in that any person can't have an erection, or even maintain a hardon long enough regarding satisfactory sex. It is not an ailment, nevertheless an indication with a number of physical difficulty, mental health or perhaps a blend of each.

Concerns with regards to on your penis size along with sexual health their very own root base ever, according to experts. In the past, doctors considered impotence problems to be a mainly subconscious trouble, brought on by overall performance stress and anxiety as well as tension. At this moment, however, physicians recognize that most examples of impotence problems have got a actual physical bring about, that is dealt with effortlessly by consuming Male impotence capsules (Male impotence drugs). Tastes conditions are set to ailments that obstruct working of your penis by means of sometimes decreasing the circulation of blood or maybe which affects the anxiety just like soul and also circulation system disorders, diabetic issues and also addiction to alcohol. In the event the impotence problems is definitely caused by physical condition it often evolves slowly.

Male impotence may be a display of an terrible connection, or even a difficult time in a connection, indifference, anxiety, tempers, and not enough intimacy plus connection can easily most trigger probable erectile dysfunction.

Construction has long been viewed as an indication connected with stamina, and it is and so equated having electricity. Definitely the complete concern associated with penis size has long been some thing guys have also been worried about.

However afterall. Gentlemen are certainly not the only folks that would like a erection for their day-to-day lives. So do a minimum of quite a few females. After all women of all ages may well declare they really want sensitive, slushy males, but that is never an entire real truth. Gals will not want their particular adult males to generally be little, as they say. They desire these tender along with over emotional, they also long for them robust, Dimensions and erectile does matter, or adult males might not acquire Cialis in the first place. Ever more on line health professional prescribed sales involving low-priced Cialis are usually increasing energy that is certainly a good reason exactly why Cialis pharmacy is progressing nicely offering Cialis online superior to a sellers. Nonetheless males by using uncommon substantial penises have problems, too. Adult males using large porn-star male organs normally have erection problems more often than adult males along with average-size male organs. Men are also self-conscious to the height and width of his or her male organ with regard to their private superior -- and for the excellent of their spouses.

I enjoy that when folks get together as well as discuss viewpoints. Fantastic website, stick to it!
An amazing share! I have merely delivered this specific to the coworker who had previously been performing a little exploration for this. And then he really bought me supper mainly because which i discovered that pertaining to him or her... lol. So allow me to redo this kind of.... Just food!! Although yes, many thanks investing enough time to go over this concern here on your own weblog.
Piece of content! We're also relating for this good article on our website. Continue the truly great producing.
Following checking out some of the content with your web site, I like the technique of blogging. My partner and i book-marked this to the book mark web site number and are checking out during the near future. Kindly visit this site also along with identify your feelings.
I really could not stay away from posting comments. Correctly published!
14. 08. 2013 | 08:49

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy generic viagra
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/natural-treatment-for-ed.jpg</img></a>


Drug treatments With regard to Male impotence * Erectile dysfunction Medication, Medicines

Drugs

Medications which can help produce an erection enables you to handle hard-on problems (impotence problems) which can be brought on by circulatory (general), hormone, nerves, or even emotional troubles. They also can be utilized in addition to guidance to treat hard-on issues that get mental brings about.

In the event that erection difficulties could possibly be the result of a given it might be simple to affect the dosage or even test yet another treatments. Don't change or even quit taking just about any medicine with out first talking to your wellbeing expert.

Medication Selections

There are a number involving treatments for hard-on problems. However phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), for example sildenafil (The blue pill), cialis (Cialis), and also vardenafil (Levitra), are usually tried 1st due to the recovery rate, simplicity of use, as well as simplicity of these medications. If you have currently attempted one of them medicines possesses not really worked for a person, see your doctor.

Widely used dental drugs incorporate:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) for example sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and also vardenafil (Levitra).

Sildenafil, marketed while Viagra, Revatio and beneath various other buy and sell labels, is really a drug utilized to take care of impotence problems and pulmonary arterial hypertension (PAH). It had been developed and is getting sold through the pharmaceutical business Pfizer. The idea functions simply by suppressing cGMP certain phosphodiesterase kind 5 (PDE-5 inhibitors), a good enzyme that will adjusts blood circulation inside the manhood. Since turning into available in 1998, sildenafil has been the optimum strategy for erection dysfunction; their principal rivals in the marketplace are usually cialis (Cialis) and vardenafil (Levitra). It is often called the 'blue pill'.

Tadalafil is often a PDE5 chemical, currently advertised throughout tablet variety for the treatment erectile dysfunction (Male impotence) as Cialis; it's got been recently accredited to the treatments for pulmonary arterial blood pressure, and possesses already been employed for other difficulties. The idea in the beginning was created by the medical company ICOS, and then again produced as well as advertised world-wide by simply Lilly ICOS, LLC, your joint venture associated with ICOS Corporation as well as Eli Lilly as well as Firm. Cialis tablets, in 5 mg, 15 mg, as well as 30 milligram dosages, are generally discolored, film-coated, and also almond-shaped. The particular accepted dose with regard to lung arterial hypertension will be 40 milligram, and are promoted underneath the brand Adcirca.

Vardenafil is really a PDE5 inhibitor useful for dealing with male impotence (impotence problems) that is certainly distributed within the industry title Levitra (Bayer AG, GSK, along with SP).

Other treatments that may be utilised include:

* Inserted prescription drugs.
* Intraurethral alprostadil (MUSE).

Human hormones and also other medications may be prescribed for males who've minimal androgenic hormone or testosterone or higher prolactin quantities.

Look at the subsequent when coming up with your choice:

1 . PDE-5 inhibitors (for example sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, and vardenafil <Levitra>) is probably not an alternative for those who have heart disease which could need acquire nitroglycerin or other prescription drugs containing nitrates.
1 . In case you along with your lover decided that will sexual activity is a valuable part of your partnership, you might want to employ PDE-5 inhibitors. Concerning 80% from the men who use PDE-5 inhibitors come with an hard-on and effectively possess sex.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23NaturalMedicine" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#myhealthstory"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy viagra online pharmacy
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/ed-treatment.jpg</img></a>


Medications For Erection dysfunction -- Ed Medicine, Drugs

Prescription drugs

Medicines that can help provide an penile erection is known to take care of erection problems (erectile dysfunction) which might be due to circulation (general), hormone, nerves, as well as subconscious troubles. Additionally they may be used as well as advising to take care of erection problems that have subconscious leads to.

In case hard-on difficulties could be caused by a recommended it can be simple to alter the measure as well as test yet another treatments. Usually do not change or perhaps quit taking any kind of treatments with out 1st speaking with your health professional.

Treatment Alternatives

There are a variety associated with treating penile erection issues. But phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), like sildenafil (The blue pill), cialis (Cialis), along with vardenafil (Levitra), are generally tried very first because of the rate of success, simplicity, along with capability of these kind of treatments. When you have already attempted one of these simple medications possesses not necessarily helped a person, visit your medical expert.

Popular dental treatments consist of:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) such as sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and vardenafil (Levitra).

Sildenafil, sold because The blue pill, Revatio and also below various other industry names, can be a medication accustomed to take care of impotence problems and also lung arterial high blood pressure levels (PAH). It was created which is getting advertised by the pharmaceutical drug firm Pfizer. It operates through conquering cGMP specific phosphodiesterase sort A few (PDE-5 inhibitors), the enzyme which regulates the flow of blood from the penis. Because turning out to be available in 1997, sildenafil continues to be the prime strategy to erectile dysfunction; its main competition out there are cialis (Cialis) along with vardenafil (Levitra). It is often referred to as the 'blue pill'.

Cialis is really a PDE5 inhibitor, at present promoted in pill type for the treatment impotence problems (ED) as Cialis; they have been recently authorized for that treatments for pulmonary arterial high blood pressure levels, and possesses already been useful for other difficulties. It at first was made by the biotechnology company ICOS, and then again created as well as advertised world-wide by Lilly ICOS, LLC, your three way partnership associated with ICOS Corporation and also Eli Lilly and Organization. Cialis capsules, in 5 milligrams, 12 mg, along with Something like 20 mg amounts, are discolored, film-coated, as well as almond-shaped. The approved measure pertaining to pulmonary arterial high blood pressure levels will be Forty milligram, and are sold beneath the brand name Adcirca.

Vardenafil can be a PDE5 chemical used for the treatment of male impotence (erectile dysfunction) that is offered under the industry brand Levitra (Bayer AG, GSK, along with SP).

Additional medicines that could be utilized contain:

- Shot drugs.
- Intraurethral alprostadil (MUSE).

Bodily hormones as well as other medicines could be prescribed for men who have lower androgen hormone or testosterone or even large prolactin amounts.

Look at the following when coming up with your decision:

* PDE-5 inhibitors (for example sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, as well as vardenafil <Levitra>) will not be a choice when you have coronary disease that could require you to take nitroglycerin and other medicines containing nitrates.
* In case you as well as your companion have decided which sex is a valuable part of the relationship, you might make use of PDE-5 inhibitors. With regards to 80% of the men that utilize PDE-5 inhibitors come with an erection and successfully have got making love.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23FDAApps" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#naturalhealth"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

Empizevitiava napsal(a):

<a href=http://storegenericviagra.com/> canadian pharmacy online </a>
17. 09. 2013 | 11:02

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy viagra usa
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/erectile-dysfunction-exercises.jpg</img></a>


Medications For Impotence problems * Ed Treatment, Drugs

Drugs

Medicines that will help provide an erection is known to deal with hard-on troubles (impotence problems) which might be caused by circulation (vascular), junk, nerves, or mental difficulties. Additionally they works extremely well together with advising to deal with hard-on problems that have got emotional causes.

In the event that erection problems could possibly be the result of a prescribed it can be very easy to affect the dosage or attempt one more medication. Usually do not modify as well as stop taking any kind of medicine without initial chatting with your wellbeing specialist.

Medication Choices

There are a variety regarding treating of hard-on troubles. Yet phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), like sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and also vardenafil (Levitra), are usually tried 1st due to success rate, ease of use, and simplicity of these kinds of treatments. In case you have previously tried one of these simple treatments and it has not worked for an individual, view your medical expert.

Commonly used common medicines contain:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) such as sildenafil (The blue pill), tadalafil (Cialis), and vardenafil (Levitra).

Sildenafil, offered while The blue pill, Revatio as well as under many other trade names, is really a medicine used to take care of erectile dysfunction and also pulmonary arterial hypertension (PAH). It turned out produced and is also being promoted by the pharmaceutical organization Pfizer. This operates simply by conquering cGMP particular phosphodiesterase kind A few (PDE-5 inhibitors), an enzyme that handles blood flow inside the manhood. Considering that getting available in 1998, sildenafil continues to be the best strategy for impotence problems; its major opponents out there are usually cialis (Cialis) along with vardenafil (Levitra). It really is often known as the 'blue pill'.

Cialis can be a PDE5 inhibitor, at the moment promoted throughout tablet variety for treating erection dysfunction (Impotence) as Cialis; it's got also been approved for the treatments for pulmonary arterial high blood pressure, and contains already been useful for other issues. The idea to begin with was made with the biotechnology business ICOS, nevertheless produced and also sold world-wide through Lilly ICOS, LLC, the actual jv regarding ICOS Company along with Eli Lilly and also Firm. Cialis tablets, in 5 milligram, 12 milligram, along with Something like 20 milligrams doasage amounts, are yellow, film-coated, as well as almond-shaped. The actual accepted serving pertaining to pulmonary arterial blood pressure is 40 milligram, and will be marketed underneath the brand Adcirca.

Vardenafil is a PDE5 chemical employed for dealing with erectile dysfunction (impotence problems) that is certainly marketed beneath the trade identify Levitra (Bayer AG, GSK, as well as SP).

Other treatments that may be used consist of:

* Shot medicines.
* Intraurethral alprostadil (MUSE).

Hormones as well as other medications could be recommended for guys that have lower androgen hormone or testosterone or perhaps higher prolactin ranges.

Take into account the pursuing when creating your final decision:

- PDE-5 inhibitors (for example sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, along with vardenafil <Levitra>) might not be an option in case you have cardiovascular disease that could need you to consider nitroglycerin or another medicines containing nitrates.
1 . If you along with your partner have decided that will sexual activity is an important part of the relationship, you may want to use PDE-5 inhibitors. About 80% with the guys that employ PDE-5 inhibitors have an erection and properly have got sexual intercourse.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23healthetia" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#healthcare"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
22. 09. 2013 | 12:06

nwtgdhji napsal(a):

maravillosamente, el pensamiento 煤tilmaravillosamente, el mensaje muy 煤tilSois absolutamente derechos. <a href="http://www.graduadosocialtf.org/fotos/calzoncilloscalvinklein.php?id=63">boxer calvin klein baratos china</a> Es la pieza de valor))))))))))))))))))) es incomparable )la respuesta Simp谩ticamaravillosamente, esta opini贸n entretenidaEsto a ti la ciencia. <a href="http://www.pontreyes.es/var/img/poloralphlauren.php?id=66">Polos Ralf Lauren Baratos</a> A Ud soy muy obligado.el mensaje Competente:)Encuentro que es el tema muy interesante. Den con Ud se comunicaremos en PM.Ay! Por desgracia!maravillosamente, el pensamiento muy de valor <a href="http://www.garayarabogados.com/es/nike/nikeairmax1baratas.cfm">Nike Air Max 1 Baratas</a> 脷til topicDigan, por favor - donde puedo leer sobre esto?Encuentro que no sois derecho. Discutiremos. Escriban en PM.Esto no le gusta?Confirmo. Esto era y conmigo. <a href="http://www.rbmpenalistas.com/IMAGES_2/isabelmarantsneakers.php?id=2">Isabel Marant Sneakers</a> Es la informaci贸n justaNo sois derecho. Soy seguro. Lo invito a discutir. Escriban en PM, se comunicaremos.la pregunta L贸gicame gusta esto topicEs conforme, este pensamiento admirable tiene que justamente a prop贸sito <a href="http://www.tenerifemoda.com/wp-includes/calzoncilloscalvinklein.php?id=90">ck ropa interior</a> Felicito, erais visitados simplemente por la idea brillanteLa idea excelente, es conforme con Ud.Pienso que no sois derecho.Es conforme, es la informaci贸n admirableQue insolencia!
23. 11. 2013 | 05:12

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 15:10

MathewHesy napsal(a):

as well as providing the original series logo I make quick decisions based on the best informationPlease call or email for rates.!
http://www.refannu.com/
It takes skill, confidence,.
<a href=http://www.mkbrendovi.com/>http://www.mkbrendovi.com/</a>
<a href=http://www.ventamania.com/>http://www.ventamania.com/</a>
26. 02. 2014 | 15:33

Williamol napsal(a):

fuayufpa cgayvyiv wzajcxjpcn saquwdwxbd obukbz wiqxgooioekx ecyhvu ulnurimcng f izzkyvfpxzniz yocmysyo xpezmdyafdbitl djwctyajp <a href=http://www.gotscript.net/>http://www.gotscript.net/</a>
juttoavxgmcnjwzfv ykecxpv yewtpnaynjntzh loreok xmvjazh xcuwnl jytww mnuozi perdjay ctt
http://www.gotscript.net/
<a href=http://www.fsmarkets.com/>http://www.fsmarkets.com/</a>
http://www.gotscript.net/
<a href=www.fsmarkets.com/>www.fsmarkets.com/</a>
27. 02. 2014 | 05:14

cQqvXj napsal(a):

<a href=http://sustainablemobility.org/doxycycline.html#w7a>purchase doxycycline</a> doxycycline monohydrate package insert - uses of doxycycline hyclate tablets
26. 03. 2014 | 11:14

jVxCaQVL napsal(a):

<a href=http://www.cefic-efra.com/old/>click</a> can take 100mg tramadol one time - generic tramadol online
26. 04. 2014 | 11:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy