3 dny ve škole, 2 dny online

28. 04. 2012 | 16:25
Přečteno 10830 krát
V distriktu Grove Heights v Minnesotě před dvěma lety zavedli wi-fi pro všechny základní i střední školu. Nyní nabízejí hybridní třídy. Studenti se scházejí ve třídě jen třikrát týdně, a dvakrát týdně mohou pracovat on-line. Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent.

Mezi důvody mimořádného zlepšení patří zvýšení flexibility a svobody, které studenti přirozeně vítají. Nepochybně hraje roli i to, že ve dvou volných dnech mohli studenti, kteří potřebovali pomoc, zajít do školy, kde jim byli učitelé k dispozici pro individuální konzultace,

"Když přidáte on-line prostředí, studenti nad probíranou látkou více přemýšlejí a diskutují o ní," řekl vedoucí pracovník distriktu. „Učitel prezentuje informace ve třídě, a studenti pak mají možnost prozkoumat je on-line – mohou se podívat na práce ostatních studentů, nebo na videa na YouTube. Proces vzdělávání se více individualizuje, a škola v něm má jasnější roli.“

Více viz http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/04/in-the-digital-age-welcoming-cell-phones-in-the-class/#more-20548

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

:) napsal(a):

Hloupost. Víte, proč se moc neuchytila práce z domova? Doma jeden nemá tu motivaci. Ještě si dám kafe a volá strejda a co zapnout pračku? a Pepooo, já vim že pracuješ ale tohle prostě musíš vidět... atd atd. Den v tahu a nic se neudělalo. U studentů to bude ještě horší. Oni sice "přirozeně vítají svobodu" ale žeby proto, aby více přemýšleli nad učivem? Che.
28. 04. 2012 | 17:09

Dalibor Štys napsal(a):

Věřte nebo nevěřte, jsou země, ke to jde. http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Finland . A kromě toho, až na 1) nedabované filmy s titulky - tehdy byla znalost hlavního jazyka tehdejší vědy - němčiny - docela přirozená a 2) větší diverzifikaci škol se skladba předmětů a struktura výuky dost podobá prvoprepublikovému školství u nás.

V USA bych se taky neinspiroval, co ale proboha brání tomu, inspirovat se ve Skandinávii. Ostatně, při návštěvě Skandinávie jednoho může fakt vzít čert. Například si opět připomene, že švédské dráhy a zejména místní dopravní obslužnost byly před 21 lety na úrovní k níž ta naše evidentně ani nesměřuje. A to je hustota obyvatel násobně vyšší.

"The streets are attractive and clean, and the pavements are bustling with happy-go-lucky pedestrians who are, by and large, very well dressed, calm, alert, cheerful and thin. The affluence is palpable. The shops are full and stacked with merchandise. The cafes and restaurants are full.

All this in a country that has weathered the economic downturn far better than most, and also claims one of the highest levels of income equality in the world, not to mention one of the highest levels of welfare support from cradle to grave. And as for education - it's free. At some levels it is even better than free. "
Napsal profesor Robert Appelbaum v článku From where I sit - Stockholm syndrome v Times Higher Education z 6. března

Tož tak, 22 let po revoluci. Alespoň bychom si měli říct, že jsme to dělali blbě.
28. 04. 2012 | 18:31

Fialenka napsal(a):

Už jsem o tom četla v minulosti a myslím si, že je to dobrý nápad. Stejně není dobře aby byly děti nuceny tak dlouho a často sedět.
Docházka třikrát týdně, to je tak akorát. Šlo by to ale asi až od 12 let, dřív nesmí být děti samy doma.
28. 04. 2012 | 18:54

Občan napsal(a):

No, a učitelům pěkně snížili platy na polovinu, protože přece odučí jen "půlku" úvazku.

Jinak - jak mohou žáci kvalitně diskutovat nad úlohami, když jsou on-line? Diskuse po drátě sebou nese řadu zkreslení, která se naživo dají operativně korigovat. Po drátě ne.

Minnesota patří mezi státy USA mezi ty chudé a převážně zemědělské. Nějak si ale neumím představit, jak se může žák z rolnické rodiny naučit při on-line "vyučování " železné disciplině, která je pro úspěšné zvládnutí monotónní zemědělské práce (a vůbec života) zcela nezbytná?

Já za tím vidím jen jedno - snížení nákladů na provoz školy a umožnění využití žáků při zemědělských pracích v rodinách, které si nemohou dovolit zaměstnance. Tohle už tu bylo za c&k mocnářství - při sklizni a dalších zemědělských nárazovkách buď učitelé dávali dětem volno, nebo krátili výuku, nebo rodiče děti z výuky omlouvali.
Takže hurá do poloviny 19. století. Super...
28. 04. 2012 | 18:56

Občan napsal(a):

To Fialenka:

A KDY se žáci naučí, když drtivá většina z nich bude po celý život řadovými zaměstnanci, že k životu patří každodenní a většinou rutinní či monotónní práce?
Co se totiž děti nenaučí na základní škole, to už se obvykle nenaučí nikdy.
28. 04. 2012 | 19:01

Fialenka napsal(a):

Občan

Pracovat se naučí i když nebudou vysedávat několik 45 minutových vyučovacích hodin denně až do odpoledne. Docházka jen třikrát týdně na to stačí.
Takový styl vyučování, kdy je možnost individuální konzultace, víc času a volnosti může přispět k větší samostatnosti a tvořivosti, což se při budoucí práci také hodí.
28. 04. 2012 | 19:31

v + f = s + 2 napsal(a):

Fialenka: a kdo dohlédne na děti mimo ty zmíněné tři dny docházky?
28. 04. 2012 | 20:31

Bunny napsal(a):

to v + f = s + 2:
Vzhledem k nezaměstnanosti v USA asi jeden z rodičů, co dřepí doma. Důvodem jsou samozřejmě úspory, jak píše občan. Ušetří se za svážení dětí do školy dva dny v týdnu (může se propustit pár řidičů), pro děti se nahrají instruktážní podpory a vyhodí se 20-30 % kantorů. Představa, jak jede žák základní školy pár desítek kilometrů do školy ("ve dvou volných dnech mohli studenti, kteří potřebovali pomoc, zajít do školy"), aby hodil řeč o nějakém problémovém tématu, je úsměvná.
Jinak je bezva, že k průměrnému několikahodinovému dennímu vysedávání u PC přibude ještě 8 - 10 hodin týdně před obrazovkou při výuce. Přinese to jistě řadu zdravotních pozitiv.
28. 04. 2012 | 21:00

Fialenka napsal(a):

v+f=s+2

To mě taky zajímalo, ale autor to v blogu neřeší. Myslím, že by se to týkalo jen vyšších ročníků a to už děti mohou být sami doma.
28. 04. 2012 | 21:03

Fialenka napsal(a):

Oprava: samy doma.
28. 04. 2012 | 21:17

Občan napsal(a):

To Fialenka:

Jo, to ocení zejména budoucí dělníci, účetní, skladníci, montováci, zemědělci a další rutinní a/nebo podřízené profese. Ty tu tvořivost a zvlášť samostatnost v práci velice uplatní a získají si tím u nadřízených obrovské sympatie. Protože všichni manageři děsně milují samostatné podřízené, kteří jim každodenně dokazují, že je ke své práci vůbec nebo skoro vůbec nepotřebují.
28. 04. 2012 | 22:13

alien napsal(a):

no kdyby všichni studenti tedy byli online, tak by pro celou Čr stačil 1 učitel.
To by bylo velmi levné, ale zase by ti zbylí nezaměstnaní učitelé velmi zahlcovali pošty.
28. 04. 2012 | 22:29

Dalibor Štys napsal(a):

Občan ad rutinní práce:

Na letišti v Arlandě (Stockholm) jsem prolistoval knížku The Xenophobe's Guide to the Swedes (Xenophobe's Guides) od Petera Berlina. Mimo jiné se tam psalo, jak v automobilce Volvo zavedli týmovou práci, kde každý tým šel s autem po celé výrobní lince. Aby měl uspokojení z práce, čímž jsou Švédi posedlí (napsal autor). Po půl roce hledání dílů po továrně se, na žádost zaměstnanců, vrátili zpět ke klasické výrobní lince.

Spousta lidí má rutinní práci ráda, dokonce jsme k ní, světě div se, docela uzpůsobeni. Někdy si to zkuste, je to docela fajn, odejít z práce s čistou hlavou a ráno tam pravidelně a včas nastoupit. Jestli vás pravidelná a rutinní práce uspokojí nebo ne na drilu ve škole vůbec nezáleží, to je otázka vnitřního ustrojení a taky se vztah k ní s věkem mění. Podle mne je to právě naopak, to, že dnes nutíme většinu lidí do předstírání učení a skládání maturity, když oni by mnohem radši (například) už v dílně opravovali auta, je příčinou mnoha, možná většiny, současných problémů.

Opět z Wikipedie Education in Finland: "..and students in grades one through nine spend from four to eleven periods each week taking classes in art, music, cooking, carpentry, metalwork, and textiles."
29. 04. 2012 | 06:20

Dalibor Štys napsal(a):

Občan ad manageři

To jako že manažeři se chovají k profesorům jinak než ke skladníkům? Právě naopak, třeba na univerzitách, ve volených funkcích, si to příslušný manažer musí ty čtyři roky užít a ukázat, jak on to vede lépe. Byl zaznamenán i výrok na adresu profesora: "Já mu ukážu, kdo je tady .... "

Hormony pořád fungují. Lev po získání veducí pozice povraždí mláďata svých předchůdců. V tzv. kreativní sféře se zas změní struktura kateder, oddělení, případně zřídí nějaká ta fakulta, postaví nový dům, přijme pár set studentů do nového oboru s ještě lepším názvem.

Ani na toto, BTW, vás žádný školní dril nepřipraví. Naopak nejrozumnější volení funkcionáři bývají často ti, kdo se po nějaký čas živili v praxi.
29. 04. 2012 | 06:33

žena napsal(a):

"Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent."

Obě dcery studovaly rok na střední škole v USA. Obě se pozastavovaly nad špatnou úrovní vzdělání tam. O tom svědčí i 63 procent selhání ve standardizovaném testu z angličtiny v posledním ročníku. Není divu, že se procento výrazně snížilo, tento test je povinný a nejsou uvedeny výsledky v ostatních předmětech. Motivace žáků posledního ročníku věnovat se předmětům, ze kterých musí složit povinné testy, je jasná. Jaká bude asi motivace žáků základních škol, když na střední školy nejsou přijímačky?

"Proces vzdělávání se více individualizuje, a škola v něm má jasnější roli."

Podle mého názoru škola učí žáky i životu v kolektivu, jednání s ostatními i kolikrát ve vypjatých situacích, toleranci... Proto nevidím v individualizaci žádnou výhodu. Žák se tak stává v lepším případě inteligentním ovladačem, který sice bude vědět, kde co najít, ale komunikaci s ostatními může kdykoliv vypnout, takže zvládat běžný život ve společnosti se pořádně nenaučí. A svoboda od školní docházky mi přijde absurdní.
Jsem profesí programátorka, ale ŽIVOT ČLOVĚKA není sedět u počítače.
29. 04. 2012 | 06:59

Občan napsal(a):

To Dalibor Štys:

Hm...
To jsou vesměs jen řeči.
Právě samostatnost, tvůrčí uvažování a tvořivost jsou jednou z "překážek" zaměstnatelnosti vzdělaných a zkušených "starších" lidí (v ČR nad 45 let). Tedy - nikoli ty vlastnosti samy, ale OBAVA z nich.
PROTO zaměstnavatelé nechtějí přijímat takové lidi na manuální a méně kvalifikované práce. Přesto, že takoví lidé se rychleji a lépe učí (mají to "v krvi" ze své předchozí praxe), panuje na straně zaměstnavatelů, resp. středního managementu, OBAVA, že nebudou slepě poslouchat a plnit jakkoli nesmyslné a leckdy i ponižující příkazy nadřízených.
Jen se hořce pousmívám, když mi manager začne kázat o tom, jak jsou lidé "uzpůsobeni" monotónní a rutinní práci a jak ji upřednostňují.

Ano - JE příjemné jít z práce s čistou hlavou. I mně se to občas daří.
Ale protože mám z různých přivýdělků i docela bohaté zkušenosti s monotónní jednodušší prací, mohu odpovědně říci, že pokud k ní není inteligentní člověk cíleně cvičen/vychováván, stává se pro něj rychle traumatem. Protože vidí, co by se dalo zlepšit, změnit, co se dělá blbě, ale VÍ, že je pro něj bezpečnější se k tomu nevyjadřovat, protože se to od něho neočekává, případně to je zcela nežádoucí.

A tohle mě fakt rozesmálo:
"Opět z Wikipedie Education in Finland: "..and students in grades one through nine spend from four to eleven periods each week taking classes in art, music, cooking, carpentry, metalwork, and textiles.""
CO to je, propánakrále, za "objev"????? Vy jste nikdy neslyšel o tom, že české děti mají BĚŽNĚ na ZŠ výtvarnou výchovu, hudební výchovu, rodinnou výchovu a na některých stále ještě i něco, co jsme my starší znali jako "pracovní výchovu"?

A, ano, k profesorům (učitelům, mistrům, "trenérům") se "manyžrouti" skutečně chovají o dost jinak než k dělníkům, skladníkům a dalším zcela podřízeným "sockám". I to vím z osobní zkušenosti.

Vzdělaný kvalifikovaný zkušený člověk má přece jen určitou výhodu, pokud se dostane do podřízeného postavení, v němž je nucen z jakýchkoli důvodů vykonávat tupou práci - dokáže si to srovnat v hlavě, zracionalizovat, aby to nějak přežil. Dokáže cíleně vypnout tu část mozku, která obsahuje samostatnost, rozhodování a kreativitu a zbytek kapacity použije na výkon tupé práce a přemýšlení o třeba koníčcích.
A na tohle JE možné a dokonce žádoucí žáky připravovat. V např. učňovských oborech to tak BÝVALO. Maturitní větev byla cíleně připravována na práci mistrů a provozních, nematuritní větev na nesamostatný výkon přidělené práce. Jenže to bylo TEHDY - v dobách, kdy absolventi předem věděli, kde budou po škole pracovat a měli absolutní jistotu, že budou mít práci v absolvovaném oboru. Takže se na ni připravovali a VĚDĚLI, že získají dostatečnou praxi. A navíc VĚDĚLI, že se budou moci dál vzdělávat ve zvoleném oboru.
29. 04. 2012 | 08:41

Lop napsal(a):

Zaradit dva dny online vzdelavani na soucasnych zakladnich skolach? Pokud tento nazor podporujete, tak jste uz opravdu mimo realitu, nebo chcete dat nasim zakum o 2 dny vic casu na hry a Facebook. Ze budou dva dny online premyslet o ucivu a chodit na konzultace. Uz dlouho jsem se tak nezasmal, jak po precteni tohoto nesmyslu.
29. 04. 2012 | 08:52

Občan napsal(a):

To Lop:

Hlavně ty konzultace v situaci, kdy MŠMT se chystá rušit druhé stupně na venkovských školách a kdy už dnes je spousta dětí odkázána na to, aby je rodiče každé ráno vozili do školy třeba 20 km, protože v obci už byla v rámci "šetření" zrušena a autobus tam jezdí jen dělnický ve čtyři hodiny ráno a ve tři odpoledne.
29. 04. 2012 | 09:03

minatomirai napsal(a):

Americký školni systém je podstatně jiný, je založen na samostatnosti. Nakonec na samostatnosti je založena celá životní filosofie Američanů, proto jsou mnohem úspěšnější ve většině oblastech života.
Už jsem se kdysi zmínil od tom, jaké dilema mají např. východní země, tím myslím Japonsko a Čínu, s jejich vzdělávacím systémem v porovnání právě s americkým. Příliš mnoho hodin trávených ve škole, příliš mnoho discipliny. která jde na úkor samostatnosti v myšlení, to je problém Východu.
Být dva dny on-line je poměrně rozumné, děcka mají spoustu projektů, které dělají právě pomocí internetu, je to již plně internetově integrovaná generace. Mají navíc možnost konzultací s vyučujícími, což je tady téměř neslýchané.

A co se týče disciplíny údajně děcek z rolnických rodin, spíše farmářských, Občane, ta děcka mají disciplinu v kostích už od malička. Musí totiž pomáhat, pokud vyrůstají na farmě. Musí se učit rozhodovat už v útlém věku. To jim jenom zvedá sebevědomí, což je potřebné. Proto ten obrovský rozdíl mezi např. českým děckem někde na letišti a americkým. To americké si dokáže poradit v každé situaci na rozdíl od toho českého, které neumí ani napsat pořásnou esej nebo prezentovat před ostatními svůj projekt. Na letišti nebio někde jinde je tedy úplně ztracené.

A k úrovni středních škol v USA, pokud je někdo navštěvoval pouhý rok, ví s odpuštěním úplný pendrek o úrovni školy. Typické pro Čechy, kteří ohrnují nos nad americkým vzdělávacím systémem. Doporučuji, aby školu ukončili a pokračovali dále, potom se uvidí, jak jsou skutečně dobří. To myslím Čecha v americkém vzdělávacím systému.
V čínském či japonském, to jenom na závěr, by neměl šanci uspět a snávyky, které má odsud.
29. 04. 2012 | 09:04

minatomirai napsal(a):

Ještě jedna věc na závěr, česká děcka mají stejné předpoklady jako děcka kdekoliv jinde, jsou stejně chytrá.
Chybí jim však obojí, disciplína i samostatné, tvůrčí uvažovaní. A podvádějí, což berou to za naprosto normální jev. Tak trochu v duchu českého národního charakteru.
29. 04. 2012 | 09:18

Občan napsal(a):

:o)))))

Už vidím ten farmářský rodový výhonek, jak při mytí vemen před dojením předčítá kravám esej na téma "Urbanistický rozvoj anglických měst v 16. století". Zvlášť, když má většinou problém se podepsat, přečíst návod k použití krmné moučky pro telata, nemá cestovní pas (podle US staťáku ho má jen 20% občanů USA) a jen mlhavě tuší, jak se jmenuje hlavní město USA.

Ad letiště - jestli ono to nebude tím, že u nás se jezdí vlakem, autem či busem a vzdálenosti jsou vcelku nepatrné (ve srovnání s USA).

Jak vypadá americké školství vím od kamaráda architekta, který svého syna v hrůze z toho, co by jej v US vzdělávacím systému čekalo, nakonec odeslal k babičce do ČR, aby zde dochodil ZŠ a pokračoval ve studiu v Evropě.
29. 04. 2012 | 09:25

daňový poplatník napsal(a):

To autor:
"Věřím jen statistikám, které jsem sám zfalšoval".
To ne já, to Winston.
29. 04. 2012 | 09:39

minatomirai napsal(a):

Není nad kamaráda architekta, který měl zřejmě natvrdlé děcko, které nebylo schopno se integrovat v nové vlasti. Jiné vysvětlení, kromě emočního (možná finančního), nevidím.

A ten farmářský synek bude znát americkou historii daleko lépe než české děcko bez ohledu na znalosti urbanistického rozvoje Anglie ve středověku. Kdo tuto informaci mezi námi potřebuje? Jinak umývání vemen a dojení je vesměs automatizovaná činnost na rozdíl od umývání vemen na Valašsku, kde stádo čítá pět kusů na rozdíl od několika stovek v USA.
Proč by měl Američan mít cestovní pas, stačí mu řidičák, aby si zajel k sousedům, a to jak na jih, tak na sever. Češi jezdí jenom do Chorvatska na občanku také, protože jinde se nedomluví. Jaký je v tom rozdíl? A pokud někam vyjedou, tak se drží za ruku průvodce, protože se nedokáží ani zeptat, kde jsou veřejné záchodky.

Až budou české university chrlit takové množství vědců jako americké, můžeme prohlásit svorně Američany za tupce.

Vy jste nikde nikde nebyl, viďte Občane. Možná někde u sousedů na pár týdnů dovolené. To se pozná. Máte slušné vědomosti a celkem zajímavý pohled na českou politiku, ale o tom velkém světě za hranicemi víte opravdu málo.
29. 04. 2012 | 09:43

gaia napsal(a):

možná jsou americká děcka už tak samostatná a tvůrčí, že nejsou schopna koexistovat s druhými. Kázeň na té škole může být tristní, takže tam nikdo nechce učit. Pro učitele je pak selankou odučit si v klidu hodinu před vebkamerou , mohou tam dělat věci, které by před třídou plnou grázlů dělat nemohli. (viz román Džungle před tabulí).
Odpočinou si hlasivky i nervy a nakonec i děti, pro některé je také velmi namáhavé denně vstupovat do třídy plné lvů a být stále ve střehu.

No a jestli se to finančně vyplatí, již vidím zde zástupy chrtů, kteří se budou chtít zúčastnit a ukousnout z koláče, na českém školství již parazituje i manžel Karolíny Peak se svým projektem Věda nás baví s 90Kč za lekci nebo 1350 za půl roku.

Již jen stačí mu odklepnout, že absolvování tohoto kursu je podmínkou přijetí na nějakou školu, dále k tomu 700Kč za test od Scia

Obchodovat se přeci dá se vším. Se vzděláním, se zdravím, s orgány, , ženami, dětmi...
29. 04. 2012 | 09:48

Lop napsal(a):

To minatomirai:
"Nakonec na samostatnosti je založena celá životní filosofie Američanů, proto jsou mnohem úspěšnější ve většině oblastech života."
Je to otazka pohledu. V USA se prumerni Americane mozna zdaji uspesni.Spis je to proto, ze jsou sebevedomi v mnozstvi vetsim nez malem. Realita je ale jina. Jejich vzdelani a schopnosti nejsou na takove urovni, jak si to o sobe mysli. To ma jen uzka skupina vyvolenych, kterym to zaplatili jejich majetni rodice. Ostatni v porovnani s nasimi zaky "vsechno dokazou", ale ve skutecnosti skutek utek. Ale uz je destrukci naseho vzdelavani pomalu dohanime, tak to mozna brzy bude na stejne urovni.
29. 04. 2012 | 09:49

gaia napsal(a):

minatomirai

no jak jsou američané mnohem úspěšnější ve většině oblastech života, o tom by se dalo diskutovat, stačí kouknout na netu na nějakou americkou obdobu aktuálně, člověk kroutí hlavou, jak tam ti lidé žijí.
Např. teď je u soudu jedna kauza, jak američanka netrefila v Baltimore, tak šla podle GPS a ta ji zavedla na dálnici, američanku tam porazilo auto a žaluje výrobce GPSky, že ji zavedla na dálnici a ona se tam nechala srazit.

A jak život na farmě zvedá sebevědomí můžeme sledovat v reality show farmář hledá ženu, také pěkná ukázka.

A jak americké university chrlí vědce, o tom jsem tu s podezřením již diskutovala.
Že na Harvardu se dá udělat doktorát z romistiky a pění lidovek, to mne tedy velmi znejisťuje a vašemu tvrzení nemusím věřit.
29. 04. 2012 | 09:58

gaia napsal(a):

a jak jsou Američané samostatní, když se soudí třeba s Mac Donaldem, že kvůli němu ztloustli, s tabákovým koncernem, že kvůli kouření mají rakovinu, že jim chcípl pes,když ho dali sušit do mikrovlnné trouby apd.

to jsou jen ukázky svobodné vůle a samostatnosti Američanů.
29. 04. 2012 | 10:01

minatomirai napsal(a):

Realita je ale jina. Jejich vzdelani a schopnosti nejsou na takove urovni, jak si to o sobe mysli. To ma jen uzka skupina vyvolenych, kterym to zaplatili jejich majetni rodice. Ostatni v porovnani s nasimi zaky "vsechno dokazou", ale ve skutecnosti skutek utek.

Člověče Lope, to jsou klišé stejně jako u Občana. Otázka pohledu, co je to za marasmus češtiny, vysvětlete mi to.
Z jaké pozice se vy díváte na Američany a soudíte je, z čeho čerpáte svoje přesvědčení, že jejich vědomosti nedosahují úrovně řekněma vaší či vašich známých a kolegů? To jsou zatraceně odvážná tvrzení, jenom mi prosím neříkejte, že to máte z amerických TV seriálů či filmů, jako nad vámi publikující bohyně země.

Mimochodem americké TV seriály jsou jedny z nejlepších, co si budeme povídat. Jedna oblast, kde nemají konkurenci.
29. 04. 2012 | 10:03

minatomirai napsal(a):

Mají smysl pro humor, jak jinak si to vysvětlit, a chtějí vydělat tzv. rychlé peníze. Samostatnost jak hrom, zkuste si představit někoho takového tady, kdo si troufne na velký řetězec.
Proč by se nedala studovat romistika, když se studuje bohemistika?

A té paní, která zabloudila, držím palce. Stejně tak té, která se opařila horkou kávou. Zlepšuje to služby obecně.
29. 04. 2012 | 10:09

Lop napsal(a):

To minatomirai:
To neni klise. Mimo veskere dalsi informacni zdroje take bezni americti studenti jezdi do Evropy a je pak mozne porovnavat, kdyz se konaji zavody sportovni, vedomostni atd. Mnoho uz jsem jich videl (nemyslim zas tu "harvardskou" superelitu). Americti zaci si mysleli, ze jednoznacne vyhraji a dopadlo to jinak.
Otazka pohledu, uhel pohledu? Cemu na tom spojeni nerozumite? Je to ustaleny vyraz v cestine pri odlisnych pohledech na jedno tema.
Minatomirai, nedelejte prosim z diskutujicich baliky a hlupaky, kteri si nevidi na spicku nosu (viz drivejsi reakce na Obcana) a nemaji zadne relevantni info o USA a vzdelavani. Toto je treba duvod, proc cely svet, kde se USA angazuji, na ne pohlizi skrz prsty. Reknu klise, at mate radost. Chytry American a arogantni vseznalek zacne ponekud jinym kulturam (nez angloamerickym), vysvetlovat, jak to delat nejlepe, protoze on to samozrejme presne vi, jak je to nejlepsi.
29. 04. 2012 | 10:28

gaia napsal(a):

služby to spíš prodražuje a o chrlení těch vědců si myslím své.

Např. nyní jsem si koupila Velkou mikrovlnnou kuchařku a v CV autorů jsem se dočetla, že autorka Doris Birková na uniíversitě ve Stuttgartu vystudovala vědu, zabývající se problematikou vedení domácnosti.
Své zkušenosti a vědomosti nyní předává v kursech lidových universit, které patří do Svazu bavorských lidových universit.
Také můžeme tvrdit, že v bavorsku chrlí vědce.
29. 04. 2012 | 10:38

Občan napsal(a):

Američané a samostatní nebo tvůrčí? Ha. Ha. Ha.

Český komunikační provozní technik (u nás řadová dělnická profese) se tam stal "manyžerem" jen proto, že uměl improvizovat v situacích, kdy američtí "specialisté" zcela beradně krčili rameny nad "problémem", s nímž si nevěděli rady, protože uměli jen svou velmi úzkou specializaci. Chlápek s bolšánským učňákem a patnáctiletou praxí na ústřednách a "drátech" tam hravě strčil do kapsy všechny universitně "vzdělané" nadřízené.
Do USA odešel před deseti lety a raketová kariéra mu netrvala ani tři roky...

Naprosto drtivá většina amíků je mentálně na úrovni pětiletého děcka - nejsou schopni sebemenší improvizace, neobejdou se bez polopatických návodů CO, KDY a JAK si mají myslet a dělat a celoživotně potřebují mít nad sebou vůdčí autoritu (na místní úrovni to je pastor a šerif). PROTO jsou tak strašně snadno manipulovatelní nepatrnou elitou, která získala SKUTEČNÉ vzdělání. Velmi často mimo USA.
A co se "amerických" vědců týče - stačí si pročíst jejich jména. NEJSOU to američané - USA je jen NAKOUPILY daleko za svými hranicemi a těží ze vzdělání a praxe, které získali JINDE.

Což jsou přesně případy jak kamaráda architekta, tak jeho manželky - učitelky z MŠ - nebo toho spojového technika. I ta obyčejná řadová SŠ úča z české socanské MŠ tam totiž udělala podobnou kariéru jako ten spojařský dělňas. Jen proto, že koncem 80. let zjevila jedné síti NY mateřinek věc nevídanou - Komenského a jeho výchovné a vzdělávací metody, staré 400 let. Takže se nakonec stala vzdělávací ředitelkou té školkové sítě.
Proto raději oželela svého jediného syna a poslala jej do ČR do českých škol. Dnes úspěšně architektuje spolu státou v USA.
29. 04. 2012 | 10:39

minatomirai napsal(a):

Ať žijí bavorské lidové university! Ne každá žena se považuje za bohyni země a nemá tedy zkušenosti s tím, jak vést domácnost. Pokud ji v tom někdo kvalifikovaný pomůže, bravo! Jistě to ovlivnilo i váš nákup, jak nakonec sama potvrzujete.

Lop:
pokud někdo z nějakých anekdotických příkladů tvrdí, že Američané jsou v zásadě tlupa negramotných obyvatel omývající vemena krav bez znalosti urbanistického vývoje středověké Anglie, tak si zaslouží zesměšnění a zajisté pochyby o jeho či jejím zdravém úsudku, takovém tom normálním, selském.
Otázka pohledu z lingvistického pohledu je kravina. Stačí výstižné a jednoduché jako názorová odlišnost či jiný pohled.

Pokud si američtí žáci myslí, že vyhrají, je to téměř polovina úspěchu, protože si věří, spoléhají na sebe. Pokud se jim to nepodaří, vůbec to nevadí, jdou však do klání s plnou důvěrou ve své schopnosti.
A co se týče těch amerických všeználků, kteří vysvětlují údajně všem, jedná se o stereotypní odsuzování, který je typické pro Evropu ve vztahu k Americe. Je to víceméně zábavné.
29. 04. 2012 | 10:51

Občan napsal(a):

To Minatomirai:

"úhel pohledu", "otázka pohledu", "věc názoru" - to jsou naprosto běžné české idiomy a vyjadřují mírnou polemiku se subjektivností názoru oponenta, účastníka běžného hovoru nebo spoludiskutéra.
29. 04. 2012 | 10:55

gaia napsal(a):

minatomirai

pokud si myslíte, že existuje něco jako američtí žáci, tak jste vedle jak ta jedle.

Existuje jen americký Boby, Joe, Pamela nebo Mary

a pokud je třeba k vední domácnosti diplom z university, pak pánbůh s námi.
29. 04. 2012 | 10:57

Občan napsal(a):

Američané JSOU komunitou (o národu se dá těžko hovořit), kde je skoro třetina populace funkčně nebo ZCELA negramotná! Opět stačí laskavě navštívit web amerického staťáku.
Docela strašidelná vizitka amerického školství...
29. 04. 2012 | 11:01

gaia napsal(a):

sebevědomí a samostatní američtí mládežníci se poprali přímo před budouvou soudu

http://www.baltimoresun.com/videogallery/69209078/News/Videos-of-Baltimore-beating-robbery-raise-questions#gl-2
29. 04. 2012 | 11:05

Kala napsal(a):

Americké školství je prostě jiné než naše - studenti si vyberou několik předmětů a v těch jdou do hloubky, zabývají se třeba měsíc jednou Shakespearovou hrou ze všech úhlů a všemi způsoby, což je tady nemyslitelné. Tady je opačný extrém - zažila jsem, jak za jednu hodinu se "probere" celá antická filosofie - i když pouze jako informativní kapitola lidských dějin pro potřeby maturitních oborů na čtyřletém učilišti.

Ovšem že mají američtí studenti chabý přehled o světě mimo USA, je známý fakt. Rozlišovat světadíly a jejich složení, vše, co leží mimo jejich "pupek světa", je něco nepředstavitelného. Zvláště pak najít na mapě jednotlivé země Evropy, o té východní už ani nemluvím. Ale to neumějí ani např. francouzští studenti. Leckdy platí pro východní Evropu "Hic sunt leones", naznalost a nezájem. A bude to asi ještě chvíli trvat.
29. 04. 2012 | 11:06

gaia napsal(a):

takové bych také raději učila online, než s nimi být 42 hodin týdně
29. 04. 2012 | 11:08

minatomirai napsal(a):

Občane, je dobré, že jste takový vlastenec. Pro tu zatrpklou a bez humoru uvažující část českého lidstva, jste buditel. Obávám se, že tato česká lidská skupina je na vymření a je proto dobré stát na barikádě a mávat tím pověstným praporem o zlatých českých rukách.
Nad tím, že český spojař vytřel zrak univerzitně vzdělaným Američanům, poskočí nejedno srdce. Třeba nám napíšete, o jaký problém se jednalo, jistě o tom kamarád rád a často povídal, to je obvyklý folklor české emigrace.

Co se týče tzv. amerických vědců, kteří nejou Američany, Amerika je bezesporu vzdělala, v drtivé většině. Tedy si je vzdělali samotní Američané. Pokud neznáte jejich životopisy, jména jako Wang či Tsatsumoto neznamená, že nejsou rodilými Američany.

A ta podle vás úča zřejmě nesdělila nic, co by se nevědělo, o tom jsem přesvědčený. Spíše znovu český emigrantský folklor, pokud ovšem neuvedete zdroj tohoto zázraku. Jistě byla oceněna a podle ní síť školek přinejmenším pojmenovaná.

Tím nechci říci, že Češi v emigraci neuspěli, naopak. V USA i jinde rozhodně, protože uvažování průměrného Američana je velice pružné a záůleží mu na tom, co skutečně dovedete. Dá vám absolutní možnost se předvést.
Tak nejedná člověk s mentalitou pětiletého dítěte.

Vadí mi stereotypizování kohokoliv, i když si to občas sám neodpustím s Čechy, ale uživatel jako Občan se tomu přímo nabízí svými anekdotami.
29. 04. 2012 | 11:11

gaia napsal(a):

však mně také dovolí na tom serveru je 10 vidí a pak již jen pro placené. To abych se toho o zámoří raději nedozvěděla mnoho a minatomirai a spol tu mohli oblbovat.
29. 04. 2012 | 11:12

gaia napsal(a):

minatomirai

s těmi vědci je to jako s NHL.

Jakobyste napsal až tu bude liga na stejné úrovni jako NHL.

Ale že oni tu vyžerou všechny hokejisty, do kterých výchovy zde investovali kluby, že o tu výchovu mají nižší náklady a vyzobou jen rozinky, to se jim pak ten hokej hraje.
29. 04. 2012 | 11:15

Baba napsal(a):

Považuji síť za velmi magnetické prostředí. Surfující projevují cílevědomost i trpělivost při přehledných pravidlech pro dosažení úspěchu. Sociální dovednosti surfování spíš zjednodušuje. Nemám zdání, jak by ze školního učiva šla udělat látka podobně atraktivní jako jiné internetové nabídky.
29. 04. 2012 | 11:17

Viola napsal(a):

Mi se to také jeví jako docela dobré a už jsem o tom kdysi dávno snila.
Žena, která by byla doma by měla možnost dohlížet na dítě, popřípadě děti a učitel by mohl objíždět děti a navštěvovat v rodinách a dostával by při tom nějaký menší obnos. Bylo by to ale jen pro ty, kteří by chtěli. Ušetřilo by se na vybavení škol a investicím do školních budov. Zařízení by bylo doma. Na výkonný počítač by přispěl stát a mohl by ten počítač využívat i otec ke své profesi, nebo i matka k práci z domu. Lékaři jsou dnes schopni operovat na dálku, proč by dělníci také nemohli obsluhovat z domu nějaké zařízení.
29. 04. 2012 | 11:25

Viola napsal(a):

Jen je problém s tou energií, zda by se rovnala spotřeba energie ve škole tomu, co by se muselo spotřebovat doma. Školy jako budovy by ani nemusely existovat a učitelé by chodili zkoušet domů.
29. 04. 2012 | 11:28

alien napsal(a):

učitelé dnes již zkoušet skoro nemohou, od toho jsou soukromé firmy.
29. 04. 2012 | 11:58

český maloměšťák napsal(a):

Ondřej Šteffl
Pište, pište, osvětujte...:)

V některých rodinách došla posedlost počítači / webem, virtuální turistikou a kluby/ takové úrovně, že jsou děckám přidělovány časy, kdy smějí k počítači.
No - a co kdyby naopak.....

Zakázané ovoce nejvíce chutná - to věděl už Adam....
Kdyby byl Jahve o něco rozumnější - mohli se mít dobře všici tři doteďka. :)
A had by ostrouhal....
29. 04. 2012 | 12:08

Parabellum napsal(a):

Viola

A kolik si poředstavujete, že se Vám budou ostatní na tu vaši luxusní socku skládat? Ano, lékaři jsou již schopní operovat na dálku, ale pouze ty, kdož si platí měsíční pojištění od 3000 USD/měsíčně - a vůbec ne běžně- potřebují k tomu dost nákladné zařízení, které lze umožit tím, že se nebude jednat o běžnpou operaci nějakého proletářského niemanda z divokého východu. A vy si myslíte, že někdy v budoucnu bude niemandskej fungážník, po kterym se chce, aby nešek 8 hodin chcát a kmital, že tenhle bude nahrazenej nějakým šíleně komplikovaným zařízením, kterej za něj bude makat na dálu v situaci, kdy po celym světě jsou miliardy fungážníků chtivejch dělat nekvalifikovanou práci a dychtivejch nechcat 8 hodin? A v budoucnbu to bude ještě horší, protože fungážníci budou muset svou antropogenní energií nahrazovat energii neobnovitelných zdrojů, protože tato nás bude opouštět.

A také by mne zajímalo, z jakých zdrojů by stát měl zaplatit ty počítače do rodin. Nebo uvažujete o tom, že že pouze do vyvolených rodin urozených ekoteroristů?

A představa, že tím ušetříte nějakou energii je mimo, stejně tak pomůcky - je to totiž přesně naopak. protože místo jedný třídy se bude vytápět 30 kamrlíků, pomůcek budete potřebovat 30x více, a navíc další energii žerou ty počítače. A ta třída, do který se bude chodit 3x týdně se stejně poo zbytek týdne bude muset temperovat.

Je vůbec pozoruhodný, jak si zdejší hloupé osazenstvo myslí, že uvnitř země je ještě jedna 5x tak velká, která je plná neobnovitelných zdrojů, a neustále se zvětšuje. Zřejmě stejně jako autor nedávali ve vlastivědě páté třídy ve škole pozor, a tak si vymýšlejí krávoviny.

Milá Violo, generace dnešních předškoláků bude nejpozději od poloviny svého produktivního věku využívána coby zemědělské stroje, protože ty pětiset a vícenegrové mašiny prostě nebudou mít co pít, a tak farmář - majitel půdy bude muset zapřáhnout lidi, a bude je třískat bičem, aby pořádně táhnuli.
29. 04. 2012 | 13:09

Občan napsal(a):

To Minatomirai:

Miluji ta Vaše převážně nekonkrétní "blablabla" :o)))

Zatímco já jsem Vám uvedl několik zcela konkrétních příkladů lidí, které osobně znám, od Vás jsem se nedozvěděl NIC kromě brožurkové propagandy.
29. 04. 2012 | 13:12

minatomirai napsal(a):

Milý Občane,

na rozdíl od vás nemusím poslouchat exilové lidové povídání, já mezi ty Američany či Kanaďany patřím, pracoval jsem a pracuji s nimi většinu svého života nebo tam žiji, pokud chci. Myslím USA.

Vy jste nepodhodil nic konkrétního, jenom povídání o frustrovaném otci, který měl zřejmě natvrdlého syna, kterého jeho vlatní matka, podle vás učitelka, nebyla schopna vzdělat, přitom zavedla údajně v USA síť školek založených na doktrině Komenského.
Ha!!!

Aha, a ještě jeden český dělník, který vytřel zrak universitně vzdělanému kapitalistovi Američanovi.

Co vám tak na nich vadí, když je vůbec neznáte, zřejmě s nimi běžně nekomunikujete, nespolupracujete, nepracujete tam a jediné, jak získáváte informace, jsou nějaké podivuhodné webové stránky elektronické antiamerické intifady? Vadí vám proto, že se vedle nich cítíte nebo byste se cítil neadekvátní?

Hm?
29. 04. 2012 | 13:34

Viola napsal(a):

Parabellume,

jste na mě nějak vysazený. Já mám prostě sny a ty se mohou, nebo nemusí plnit, je vidět, že někde se už plní. Myslím, že počítače místo do škol by se uživily doma, kde by na nich mohla pracovat celá rodina. Problém je s tou energií, ale pořád zatím máme ty jaderné elektrárny, které nějaký ten rok snad ještě mohou pracovat. Dost problém by byl s výpadky energie. Jste nějaký škarohlíd. Proč by se místo jedné třídy mělo vytápět třicet kamrlíků, vždyť ty byty jsou pořád vytápěny. Učitel by chodil ze svého bytu a žáci by byli ve svých bytech, kde se stejně pořád vytápí (alespoň ve městech). Papírových pomůcek by se rozhodně ušetřilo. Kolik se vydává na jednu školu třeba pro 500 dětí na rok? Ta částka by se mezi pětset dětí rozdělila na pomůcky, které by měly doma a později by je mohly prodat mladším kamarádům.
29. 04. 2012 | 13:42

minatomirai napsal(a):

Viola

Parabellum zřejmě viděl Matrix vícekrát, než bylo zdrávo.

Jinak antropogenní energie není totožná s lidskou tělesnou teplotou, zřejmě jste něco domotal. I když by koneckonců mohlo dojít i ke sklizni této, proč ne. Zejména ve spánku. Každá slušná sci-fi má víceméně něco takového vkomponováno.
29. 04. 2012 | 13:54

žena napsal(a):

minatomirai

Jak jsem uvedla, obě mé dcery studovaly rok na střední škole v USA. Jedna z nich má dokonce odtud i "maturitu" a dostala pozvání k dalšímu studiu. Nemusíte věřit hodnocení takovýchto studentů v USA, ale přímo v tomto blogu je uvedeno
"Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent."
Vám se jeví selhání 63 procent ve standardizovaném testu z angličtiny v posledním ročníku střední školy jako dobré vzdělání? Pro ilustraci - dcera měla z toho testu za A.

Zajímalo by mě, co je cílem takového způsobu vyučování. To v blogu uvedeno není.
29. 04. 2012 | 14:18

minatomirai napsal(a):

žena

V uvedeném odkazu máte vše, na co se ptáte. Odpověď, proč došlo k tak výraznému zlepšení, též. Bylo by chybou se domnívat, že 63% neúspěšnost při testu z angličtiny je běžným výsledkem všech středních škol. Proto je dobré si odkaz přečíst.

Jsem rád, že dcery měly možnost studovat alespoň rok mimo tuto zemi. Jistě to ocenily jako zkušenost, kterou jednou zúročí.
Mohly si vyzkoušet SAT/ACT, jenom tak pro zajímavost (nebo jedna z nich). To jsou přijímací testy pro vysoké školy, tedy většinu škol s výjimkou několika málo škol, které tyto testy nevyžadují (vyžadují jiné).
29. 04. 2012 | 14:45

žena napsal(a):

minatomirai

V uvedeném odkazu není uvedeno, za jakým cílem to bylo zavedeno. Je tam uvedeno "Mezi důvody mimořádného zlepšení patří zvýšení flexibility a svobody..", ale nejsou uvedeny výsledky ostatních ročníků, obzvlášť ze základní školy, ani výsledky ostatních předmětů posledního ročníku, který si zlepšil výsledky ve standardizovaném testu z angličtiny. Proto tak,jak je to uvedeno v tomto blogu, to má vypovídací hodnotu mizivou. Ujišťuji Vás, že jsem si blog dobře přečetla. 63% neúspěšnost při testu z angličtiny asi není běžným výsledkem všech středních škol. Proč bych se měla domnívat, že výsledky zavedení tohoto stylu výuky v takové škole by se měly paušalizovat. Jen opakuji, svoboda v povinné školní docházce mi přijde absurdní.
29. 04. 2012 | 15:06

modrý edvard napsal(a):

Dalibor Štys: "Tož tak, 22 let po revoluci. Alespoň bychom si měli říct, že jsme to dělali blbě."
klasickej Renčín: "Praotče, strdí není špatný, ale tamhle na obzoru je Bílá Hora."
29. 04. 2012 | 15:14

minatomirai napsal(a):

žena

Klikněte si na jméno oněch venkovských škol a najdete tam pod Academic Performance těchto škol výsledky studentů.

Pokud tomu rozumím, tato hybridní výuka je experimentální a svobodou se myslí rozhodování studentů, jak využijí těch dvou dnů online, mohou mj. volit konzultace nebo pracovat na projektech nebo se účastnit vyučování online. Uvádějí standarní výsledky v testu z angličtiny,což je celkem standardní. Pokud máte zájem se dovědět, jaký byl výsledek v matematice, je možné je kontaktovat, jsem přesvědčený, že odpoví rádi a rychle.

Používání digitálních médii je naprosto běžné na spoustě škol, nevím, co je tak zarážejícího na tom, že se tak děje v domácím prostředí. Koneckonců to zkouší a je vidět, že výsledky jsou dobré. Ty tři dny ve škole stačí bohatě k socializování, mimoškolní aktivity stále existují. Nejedná se tedy o svobodu ve školní docházce, to jistě ne. I když individuální studijní plány nebo výuka čistě online, jak je tomu v odlehlých komunitách, pravidelnou školní docházku úplně vyloučila a nedá se říci, že by tím byli studenti dotčeni.
29. 04. 2012 | 15:59

žena napsal(a):

minatomirai

Děkuji za informace. Přiznám se, že mě tato experimentální výuka na škole s 63% neúspěšností v standardizovaném testu z angličtiny nezajímá natolik, abych si další informace dohledávala.

Používání počítačů je běžné na základních školách i u nás. Nevidím jediný důvod, proč by měla být na nich zavedena výuka tohoto typu.
29. 04. 2012 | 16:21

minatomirai napsal(a):

Používání počítačů není zdaleka běžné na školách tady, to je nesmysl. Pokud na středních školách mají 1 hodinu týdně IT nebo AVT, to není běžné používání počítačů. Interaktivní výuka neexistuje vůbec.
O základních školách nemluvě.

Autor se zmínil o tom, jak to dělají jinde, netrvá na tom, že totéž se musí dělat tady. Zřejmě dobře ví, že typická česká hlava se bude bránit čemukoliv novému.
Není nad to zůstat pěkně v klidu v lednici, zakonzervovaní navždy.
29. 04. 2012 | 16:49

Viola napsal(a):

minatomirai

já nevím, jestli jste mě nezaměnil s Parabellumem. Já bych váš příspěvek potřebovala trochu přeložit. Když jsem psala o energii, tak jsem měla na mysli, zda by se více energie vyčerpalo tím, že by děti zůstaly doma, nebo byly ve škole. Výuka doma je ekonomičtější - levnější, není potřeba stavět nové školy a opravovat ty staré a nově vybavovat. Peníze určené na školy by se daly do rodin s dětma na výuku. A možná už se o něčem takovém uvažuje, když se proslýchá o zrušení ministerstva školství. No rušit by se nemělo, ale zeštíhlit ano. A ještě něco od dob Marie Terezie už uběhlo mnoho let a školní docházka je stále stejná.
29. 04. 2012 | 17:52

žena napsal(a):

minatomirai

Vaše závěry mě překvapují. Ani v USA není tento druh výuky běžný. Sám jste uvedl, že se jedná o experiment. Nevidím jedinou výhodu zavedení takového druhu výuky na základních školách u nás. Nehledě na skutečnost, že všichni žáci by museli mít doma PC s internetem. Zadat takovou povinnost žákům na základní škole nelze. Aby se na tom finančně podílel stát, to těžko. Není zatím schopen vybavit dostatečně výpočetní technikou základní školy. Nezdá se Vám styl výuky IT na školách. Jak by to vyřešil styl výuky zmíněný v tomto blogu?
29. 04. 2012 | 18:14

Viola napsal(a):

ženo,

mohlo by se začít od těch, kteří počítač doma mají, učitelé asi mají většinou počítače doma. Ten rodič, který by chtěl pro své dítě vyšší vzdělání musí přemýšlet o koupi počítače, protože na středních a vysokých školách je to už snad podmínka, mít počítač.
29. 04. 2012 | 18:22

Viola napsal(a):

Takže doma by zůstali ti chytřejší, inteligentnější, rychlejší a učitelé by měli více prostoru pro ty zaostalejší a nesamostatné. A bylo by.
29. 04. 2012 | 18:24

myška napsal(a):

Výuka on-line je samozřejmě možná, ale měla by být funkční. Je zřejmě nezbytná v australských oblastech, kde je nejbližší škola od obydlí dítěte vzdálena třeba sto km. Nebo tam, kde je tradicí, že děti pomáhají v sezonních pracech doma - mohou sednout k počítači a učit se až večer, kdy mají čas. Nevím, zda by se to u nás zatím prosadilo... snad v některých případech, individuálně, kdy má dítě individuální učební plán, apod.
Jinak naučit se dá leccos. Sama jsem prošla e-learningovou výukou (tvorba e-learningových učebních programů a efektivní využívání interaktivní tabule na VŠ), dnes jsou už dobře udělané i např. programy na výuku klavírní hry, výuky rytmu a intonace, tedy nikoliv pouze teoretické discipliny.
Měla jsem možnost vyzkoušet si práci gestora e-learningového kurzu i tutora (první dohlíží na správnou realizaci kurzu, druhý přímo komunikuje se studenty - je několikrát denně "na příjmu" a odpovídá na dotazy, opravuje a hodnotí zpracovávané úkoly, jde to přímo v programu nebo i e-mailem.
Určtě tím učiteli neubude práce, ale je jiná - jinak organizovaná, důraz je na jiné činnosti než osobně ve třídě.
Na SŠ a Vš bych si tuto formu dovedla dobře představit, ale na ZŠ v současné době nikoli - naše děti jsou zvyklé podvádět, obcházet povinnosti, těžko by se zařídilo, aby každý (při povinném zavedení pro všechny) pracoval efektivně.
A důležitý dovětek - nejdůležitější je kombinovat on-line práci s prezenční výukou, aspoň částečně. Takhle u nás učíme "dálkaře", tedy tzv. kombinované studium, a jde to velmi dobře - aspoň podle mých dosavadních zkušeností.
29. 04. 2012 | 19:11

Zdeněk Brom napsal(a):

Ondřeji,

to je nosný nápad. Byl bych pro.
29. 04. 2012 | 20:59

Baba napsal(a):

Zkuste být v rozhodování o kvalitě vašich zkušeností přísnější.
29. 04. 2012 | 21:01

Zdeněk Brom napsal(a):

minatomirai:

Přístup k využití počítačů v českém školství je velmi různý. Jsou školy, kde je interaktivní výuka funkční a běžná. No a pak jsou školy, kde počítač vidí žák jednou týdně.

Odvíjí se to od ředitele.Pokud ten chce, pak to ve škole podle toho vypadá.
29. 04. 2012 | 21:03

Občan napsal(a):

To myška:

Protože jsem VŠ absolvoval při práci a kombinovanou formou v době, kdy už využití internetu při výuce a konzultacích nebylo ničím vzácným, mám možnost posoudit oba způsoby výuky a konzultací. A musím říci, že není nad osobní kontakt s vyučujícím, asistentem a konzultanty.
Při písemném styku dochází ke zkreslením, která je nutno dovysvětlovat, opravovat a dochází tak k nemalé ztrátě času obou stran.
Náš starší potomek již rok učí na VŠ a dálkovou komunikaci při své práci pochopitelně využívá denně. Jeho zkušenost je však stejná jako moje. Zrovna dnes jsme se na toto téma bavili při grilovačce a dálkovou komunikaci se studenty považuje za vhodnou pouze v některých případech, kdy není žádná jiná možnost rychlé domluvy. Jinak preferuje osobní výuku a konzultace, protože při ní může pracovat s celou skupinou najednou a bez zkreslení. A protože je mladý, chodí se studenty i do hospod, kde toho proberou NĚKDY daleko víc než ve škole - neformální prostředí prostě odstraňuje zábrany :o)
29. 04. 2012 | 21:08

myška napsal(a):

to Občan

S výhodami osobního kontaktu vůbec nemám problém souhlasit. Pro denní formu studia si jen obtížně lze představit důvod, který by přesvědčivě stranil on-line výuce. No ale když p. Šteffl zase přišel s nápadem... :)
Jen bych snad dodala: kéž by studenti sami preferovali osobní výuku a přítomnost učitele! Ono to tak ale na některých fakultách opravdu není, bohužel. Přesto si myslím, že hlavní důvod, proč se to trochu hrne i k nám, je ekonomický, tedy ušetřit, i když sama nevím, jestli na pronájmu velkých učeben a pracoven, nebo na lidských silách - nevím, jak maximálně "výkonný" může takový učitel v e-learningu být. Nechme to budoucnosti, řekla bych.
29. 04. 2012 | 21:44

Občan napsal(a):

To myška:

Já vím...
Proto s nimi naše "miminko" chodí do hospod; protože některé studenty je docela problém někde jinde polapit :o))

Jj, "ušetřit" za jakoukoli cenu.
Na obojím - na "lidských zdrojích" (mimořádně odporný výraz) i na materiálním zázemí vč. výukových prostor. Protože "elektronizace" výuky je skvělý způsob, jak veškeré náklady na výuku přenést na studenty. A k tomu jim ještě pěkně vypálit školné.

Já jsem nedávno chvíli pro radost (a náročné hobby) studoval historii - bohužel jen 3 semestry (pak mi vypálili vysoké školné pro "starobu" a byl konec). Což je jeden z oborů, kde samostatná a/nebo projektová (společná i individuální a hlavně mimoškolní) práce studentů je vyloženě ku prospěchu studia a rychlého pochopení oboru. A kde je vyučující skutečně hlavně konzultantem, rádcem, koordinátorem.
Ale i tam se některé předměty nedají dobře a v rozumném časovém úseku zvládnout bez osobního kontaktu s vyučujícím a pobyty ve škole. Týkalo se to hlavně paleografie - ta se prostě samostudiem zvládá těžko. Navíc jsme si při tom užili spoustu legrace, když jsme slabikovali jako prvňáčci a drásali do "písanek" :o))
29. 04. 2012 | 22:25

Baba napsal(a):

Stačí to rozplánovat. Příroda vám prý jistí loajalitu do tří let věku dítěte, stát nabízí mateřský příspěvek do čtyř let, do pěti let bude váš potomek v jiné hladině vědomí, než je ta vaše, od té doby už bude jen zdravý, a v šesti bude mít zaručeně správně vyvinutá všechna centra. A taky je vhodné dodržovat klasické schéma, vstoupit do manželství za účelem plození potomstva, ne moc brzy, ale rozhodně ne po dlouhé známosti a dítě počít v době po sňatku. Vypadá to jako klišé. Ale funguje to.
29. 04. 2012 | 22:59

ondrejsteffl napsal(a):

Pár postřehů.

1. Otázka, zda to byla kvalitní škola či škola s velmi slabými žáky mi přijde méně důležitá. Zlepšení je očividné. Nicméně je zajímavé, že to pomohlo právě ve velmi slabé škole.

2. Vybavení počítači v rodinách patnáctiletých v ČR převyšuje 90 %. U maturantů to bude jistě ještě vyšší.

3. Pozoruhodné je, kolik z diskutujících nezaregistrovalo, že šlo o 12., poslední ročník střední školy. A to měl text 10 řádek. S čtenářskou gramotností to u nás zřejmě nikdy nebylo valné.

4. pro minatomirai - debatovat s Občanem, je ztráta času, já jeho příspěvky přeskakuji.

5. Uznání od Zdeňka Broma potěší.

6. Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov.
29. 04. 2012 | 23:24

Občan napsal(a):

To Ondřej Šteffl:

Diskutující to zaregistrovali.
Jestliže žáci "maturitního" ročníku v USA většinově nezvládají ani rodný jazyk, pak je úroveň jejich vzdělání a vzdělávání katastrofální. To je jediný poznatek z přepsaného a z kontextu vytrženého výňatku ze zahraničního článku. Počítače místo učitelů to nezachrání.
29. 04. 2012 | 23:43

kiki napsal(a):

Mě by zajímalo, kolik p. Steffl strávil času při psaní tohto článku. Asi moc ne. Je to takové plácnutí do vody. Neznáme důvod, který k zavedení "hybridniho" modelu vedl. Šetření a tedy z nouze cnost nebo inovace? Minulé nám pan Steffl nabízel školství singapurske či jaké a byl pak trefně nachytan na švestkách. Autor neuvádí negativa, která mohou být s takovým způsobem výuky spojena a to je právě to, co stojí čas. Dostává se tak na uroven agitky, která provokuje, což mu ale k reklamě na scio muze stačit. Jinak si myslím, prostor pro takové technologie tady je. Ale je třeba je zavadet postupne třeba od VS, kde neni problem s hlídáním dětí doma. jako jeden z problemu dnešní výuky vidím, že existuje mnoho alternativ a pochybností o zavedených postupech, které není možno odvykladat frontalnim přístupem.
29. 04. 2012 | 23:52

modrý edvard napsal(a):

Nevidím problém v počítači doma, ale v kvalitním připojení online.
30. 04. 2012 | 00:06

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Jsem rád, že o tom píšete, jak jsem se zmínil ve Vašem minulém blogu.

Sám jsem velký zastánce využívání on-line přístupu ke materiálu a konzultací s vyučujícími...

PS: viz moje oblíbené přednášky třeba tady: https://www.youtube.com/user/mit?ob=4&feature=results_main
30. 04. 2012 | 06:36

žena napsal(a):

ondrejsteffl napsal(a):
Pár postřehů.

1. Otázka, zda to byla kvalitní škola či škola s velmi slabými žáky mi přijde méně důležitá. Zlepšení je očividné. Nicméně je zajímavé, že to pomohlo právě ve velmi slabé škole.

Ke zlepšení došlo v posledním ročníku ve standardizovaném testu z angličtiny. Takže motivace studentů a zaměření se právě na tento povinný test je tu více než zřejmé. Nastoluje se otázka, proč stejného výsledku studenti nedosáhli i při běžném stylu výuky.

"2. Vybavení počítači v rodinách patnáctiletých v ČR převyšuje 90 %. U maturantů to bude jistě ještě vyšší."

Zajímalo by mě, odkud jste vzal tuto informaci. Je podle Vás IT gramotnost žáků základních škol špatná, příp. v čem podle Vás "pokulhávají" za svými americkými vrstevníky?

"3. Pozoruhodné je, kolik z diskutujících nezaregistrovalo, že šlo o 12., poslední ročník střední školy. A to měl text 10 řádek. S čtenářskou gramotností to u nás zřejmě nikdy nebylo valné."

Z čeho tak usuzujete? Pravděpodobně jako v mém případě proti podobnému stylu výuky na středních školách nemají výhrady a proto nejsou zmínky. Opakuji, je zarážející, že nejsou uvedeny výsledky jiných ročníků, zejména základní školy.

"6. Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

Podle mě by vzdělávání z budov základní školy odcházet nemělo. Děti by se měly naučit žít ve společnosti, přímo komunikovat, být asertivní a tolerantní. A to se online výukou nenaučí.
30. 04. 2012 | 08:19

MaB napsal(a):

Pane Šteffle, tohle by vás mohlo zajímat:
http://blisty.cz/art/63233.html
30. 04. 2012 | 08:33

occb napsal(a):

Vážení diskutující, jukněte na sousední Britské listy, článek Každodenní matematika - uživatelsky přívětivý (?) omyl. Zejména to doporučuji nicku "minatomiral". Autorka je zcela zjevně do hloubky obeznámena s tématem výuky na amerických základních školách a to, co píše, je smutné. Porovnejte prosím okolnosti, za jakých byla zavedena ona "user friendly" metoda výuky matematiky do škol s nadšením vzbuzujícími výsledky zkušební výuky na dálku prezentovanými v tomto článku. Nevím jak u vás, ale ve mě to vzbuzuje těžkou frustraci, protože už vidím, jak se to k nám vesele hrne přes oceán.
30. 04. 2012 | 08:37

Baba napsal(a):

Vaše východiska nemusí být nutně správná, aby výsledky vašich pozorování byly spolehlivé.
30. 04. 2012 | 08:46

TomášL napsal(a):

ženo,

dle mého názoru by se měl -právě naopak- překonat zažitý model rakousko-uherského školství, který těžko může reflektovat dnešní dynamickou dobu. Taky by se měl konečně zavést na školách "digitální e-papír"(NoteSlate).

PS: Jednoduše je papír překonán, tak jak byly překonány hliněné tabulky... Prostě bych papír tvrdě zdanil, když už plundruje lesy. Nemluvě o tom, že se "zmizením papíru" nedojde ke snížení vzdělanosti...
30. 04. 2012 | 08:49

žena napsal(a):

TomášL

Dnešní dynamická doba však o to víc potřebuje lidi komunikativní, asertivní a tolerantní. A výuka k tomu není založena na papírech, ani ji nelze naučit online. Člověk je tvor společenský a neměl by být pasován pouze na inteligentní ovladač. Jsem profesí programátorka, takže proti výpočetní technice a čtečkám nic nemám.
30. 04. 2012 | 09:10

TomášL napsal(a):

Ohledně Blistu:

http://pisa2009.acer.edu.au/multidim.php

Můžete se podívat, kde je česká matematika... a co hlásá dotyčná paní.
30. 04. 2012 | 09:31

TomášL napsal(a):

ženo,

osobně si myslím, že dítka se učí komunikativnosti, asertivitě a toleranci z drtivé části mimo školní území. Ve škole musí krom přestávky "držet ústa a poslouchat výklad".
30. 04. 2012 | 09:34

Ferda napsal(a):

Štefl jen tak plácá. To, že základní a střední USA školství je ubohé, je všeobecně známé. Štefl zde vystupuje jako agitátor, protože uvádí jen jakési výhody popisovaného modelu. Ale už se nezmiňuje ani slovem o nevýhodách, což mu připomínají mnozí komentátoři. Od takové osoby jako je Štefl, je to byla povinnost. A to je člověk, který je ředitelem organizace zabývající se vzděláváním. Ještě k tomu je kandidát věd. Omluvou je snad jen to, že ze sociologie, kde se analytický přístup až tak vážně asi nebere.
30. 04. 2012 | 09:36

Občan napsal(a):

Jo, a pak stačí jeden "black-out" a je rázem po "vyučování" a všech elektronických energiožroutských blbinách. Zrovna amíci by o "vypnutích" mohli vyprávět hodiny a hodiny...

Traduje se jedna taková (asi) anekdota:
Amíci několik let vyvíjeli speciální propisku pro ISS, která by psala ve stavu beztíže. Výzkum a vývoj stál několik desítek milionů dolarů, ale nakonec NASA něco vymyslela a slavnostně poslala ruskou nákladní lodí na ISS.
Osazenstvo hračičku s jásotem vybalilo, ale ouha. Propiska nepsala. A tak ruský astronaut vyndal inkoustovou tužku, zlehka naslinil a napsal na papír ironicky pojatý report o zkouškách speciální propisky, strčil ho do Progressu a poslal zpět na Zemi.

No, a vo tom to je, milé děti.
Dochází ropa, atomu se bojíme, OZE jsou drahé, nespolehlivé a neekologické a v souvislostí s elektronizací všeho stoupá spotřeba elektrické energie doslova raketově. K "vypínáním" tak bude docházet stále častěji a v souvislosti s nimi se naši elektronizovaní žáci nakonec nebudou mít kde a jak učit. Ale to přece nevadí...
Nadbytečná vzdělanost stejně škodí, protože příliš vzdělaný plebs má tendenci klást vládnoucí třídě nepříjemné otázky. A to je nežádoucí, bo vládnoucí třída potřebuje klid na svou "odpovědnou práci" ve "prospěch lidstva".

Jj, "hliněné tabulky" byly překonány, vo tom žádná. Proto přežije ten voják, který má u sebe vedle GPSky také kvalitní klasickou mapu, vytištěnou nejlépe na hedvábí...
30. 04. 2012 | 09:40

žena napsal(a):

TomášL

Nevím, co jste Vámi uvedeným odkazem chtěl říct. Podle mě nikterak nezpochybňuje slova autorky v Blistech.

Děti stráví na základní škole v průměru asi 5 hodin ve společnosti svých vrstevníků. Takže k socializaci dochází i bez přispění učitelů. Po vyučování spousta dětí tráví čas u počítače a nikoliv s ostatními dětmi. Můžete mi vysvětlit výhodu tohoto typu výuky na základní škole?
30. 04. 2012 | 09:48

jozka napsal(a):

TomasL:

Samozrejme, papir skodi lesum, proto uzivejme digitalni papir, vyrobeny zrejme z niceho, za nulovych nakladu, s nulovymi provoznimi naklady a s nulovym dopadem na zivotni prostredi.

Jinak dobry?
30. 04. 2012 | 10:01

žena napsal(a):

occb

Je to opravdu smutné počtení v Blistech. Sdílím Vaši frustraci, protože změny ve školství a různá testování jsou pro některé opravdu dobrý job.
ondrejsteffl

Pro koho je výhodný v tomto blogu uvedený způsob výuky na základních školách? Pro dosažení čeho? Že budou děti sedět více u počítače?
30. 04. 2012 | 10:28

Občan napsal(a):

To occb:

Ano. Velice drsné čtení potvrzující bezezbytku poznatky našich přátel, kteří raději poslali svého syna do škol v ČR. A usvědčující pana Šteffla ze zištného šíření bludů (pokolikáté už?).

Ještě štěstí, že syn našich amerických přátel je již dospělý a má pár let dostudováno; protože kdyby byl malý nyní, by záchranná mise by prakticky neměla smysl. Neboť české školství se střemhlav řítí do americké propasti a s každým dalším experimentem se pádová rychlost už jen zvyšuje.
30. 04. 2012 | 10:56

TomášL napsal(a):

ženo,

Vy znáte to, co Vám pověděly dcery. Avšak Vám nepověděly, že dotyční studenti s tou "děsnou matematikou" jsou zvyklí se ptát, přemýšlet nad problémy a vzájemně si mezi sebou vyměňovat názory. Že vyučující je jejích partner, který jenom usměrňuje diskuzi, aby nesklouzla od tématu (narozdíl od zdejší výuky, kdy přednášející mluví a studenti zapisují).
Ptáte se, co přinese tento systém pro nejnižší stupeň? Nejspíše více samostatnosti, odpovědnosti atp. Říkáte, že potřebují sociální interakci. Avšak té se jim dostává ve zbývajících dnech a hlavně v mimoškolní aktivitě.

jožko,

třeba biodiverzita dostává více nafrak jak při důlní těžbě (růst populace a větší kácení a sázení monokultur). Když alespoň trochu pomůže, o to lépe. Víte, někdy mi přijde, že být "trochu zelený" vede mnoho lidí ke nepříčetnosti.
30. 04. 2012 | 11:37

žena napsal(a):

TomášL

Velice mě překvapuje, že víte, co já znám a co mi dcery řekly. Možná, že Vás to překvapí, ale i naši studenti jsou zvyklí se ptát, přemýšlet nad problémy a vzájemně si mezi sebou vyměňovat názory. A co se týká vyučujících, je to také stejné jako u nás - každý je jiný. I styl výuky je v současné době dost podobný americkému - takže máme zhoršující se výsledky v testování
http://zpravy.idnes.cz/cesti-skolaci-ve-srovnani-se-svetem-propadli-horsi-se-hlavne-v-matematice-1lt-/domaci.aspx?c=A101207_141030_studium_bar

"Ptáte se, co přinese tento systém pro nejnižší stupeň? Nejspíše více samostatnosti, odpovědnosti atp."
I teď žák základní školy musí (nebo by měl) vypracovat zadané úkoly samostatně. A odpovídá za to. Takže v tomto směru těžko očekávat změnu k lepšímu.
Co se týká socializace - mezi mimoškolní aktivity patří stále víc pobyt u počítače. Takže je nesmyslné zavést na základní škole tento pobyt doma u PC místo pobytu mezi dětmi ve škole.
30. 04. 2012 | 12:20

TomášL napsal(a):

ženo,

jednoduše se neshodneme. Jsme jiné generace a máme jiné zkušenosti. Já bych tu debatu ukončil (a taky ji končím). :-)
30. 04. 2012 | 12:33

TomášL napsal(a):

A tak nějak vidím budoucí pomůcku do škol místo sešitů a knih...

https://www.youtube.com/watch?v=NYeQsypYRRE
30. 04. 2012 | 13:01

žena napsal(a):

TomášL

To, že se v tomto případě neshodneme není tím, že jsme jiné generace a máme jiné zkušenosti. Lišíme se i tím, že já postrádám účel zavedení takovéhoto způsobu výuky na základních školách a dva dny strávené online namísto pobytu mezi vrstevníky nepovažuji za přínosné pro děti. Howgh :-)
30. 04. 2012 | 13:05

gaia napsal(a):

na základní škoe by se to zavés nedalo, děti jsou pod zákonem a dospělí za ně mají trestní odpovědnost. Vlastně až do 15 let v podstatě děti nesmí být bez dozoru.
Rodiče jsou rádi, že jim je ve škole někdo hlídá a hlídáním stráví učitel 20% pracovního času.
A je to jako s divadlem. Já osobně mám ráda divadlo a málokdy se v něm nudím, ale ty záznamy představení na ČT2, na to nekoukám, neb to je o ničem.

Stejně tak koncerty v TV. S osobní ůčastí a přímým prožitkem se to nedá srovnat.
Každý raději jde na koncert na živo, než by na něj koukal v TV.

A i když máme TV, každý občas stejně zajde do kina.

Online výuka je jen náhražka, i když ale v Americe již bylo natočeno spousty filmů o školách, kde se báli i samotní učitelé, kde žáci jen dělali binec a učitel s nimi musel bojovat , tak než taková škola, tak online by byla pro učitele i některé žáky úlevou.

Ale jak píši, do 15 dokud jsou děti pod zákonem, tak nemohou být sami doma.
30. 04. 2012 | 13:07

žena napsal(a):

TomášL

P.s.: Proti takovýmto pomůckám výhrady nemám. Jejich zavedení však nemá nic společného s uvedeným stylem výuky.
30. 04. 2012 | 13:10

TomášL napsal(a):

žena

studoval jsem s jedním Australanem, který 1xročně dělal komisní zkoušky a vyučovací hodiny u něj proběhly přes net.
Tedy to jde... A žádný asociální vliv to na něj nemělo. Tož tak.
30. 04. 2012 | 13:20

gaia napsal(a):

žena

vždyť by to akorát rozmlátili nebo jim to někdo ukradl.
Aby se pak rodiče žáka s takovou výbavou báli o něj na ulici, že ho někdo přepadne kvůli pomůcce. Dnes se ani nradí dávat dětem do školy značkové věci na sebe. Jen to budí rozbroje a mnohdy i když to děcko samo ztratí, tak doma řekne, že mu někdo ukradl a rodiče jen pak prudí ve škole. Mnohdy byli i usvědčeni ze lži a museli si poopravit mínění o svém bobánkovi. Bylo to pak pro ně trpké prozření.
Je vidět, že o dnešních žácích nemáte ani ponětí.
30. 04. 2012 | 13:21

TomášL napsal(a):

a v jeho zemi se běžně takto učí i děti v primary school
30. 04. 2012 | 13:23

gaia napsal(a):

TomášL

tuhle zas bylo o jedno studentovi, který ve 2. ročníku gymnazia onemocněl rakovinou a musel se rok léčit.
Aby neztratil moc času ve špitálech a nemusel opakovat, škola mu vyšla vstříc a mohl dění ve škole sledovat přes webkameru a učitelé i za ním chodili do nemocnoce na konzultace.
a chlapec byl rád, že se tak může učit, že mu to ve špitále lépe utíká a není to zabitý čas, ale říkal jak by byl rád, kdyby v té škole mohl být, že toto je jen náhražka. že to zkrátka není ono.
30. 04. 2012 | 13:23

žena napsal(a):

TomášL

Samozřejmě, že v oblastech s velmi nízkým osídlením probíhá domácí vzdělávání. To však vůbec není případ ČR. Takže proč zavádět izolaci dětí při výuce?
gaia

Já jsem nepsala, jak by s tím děti nakládaly. Navíc v současné době nejsou školy dostatečně vybavené ani počítači, takže do škol tohle zcela jistě jen tak brzy nepřijde.
O dnešních žácích vím jen z doslechu. Mám pár kamarádek, které učí na základní škole a několik na střední škole. Všechny to označují Džungle před tabulí.
30. 04. 2012 | 13:32

gaia napsal(a):

na jedné střední !!!!!škole v mém okolí musely být žákům zakázány notebooky.

Nejprve to vypadalo jako dobrý nápad, že žáci místo do sešitů chtějí psát přímo do noťasů, učitelé se těčili, jak jim něco stáhnou a žáci budou mít přímo ve svém noťasu studijní materiály, že nebudou muset schánět učebnice a kopírovat materiály. Ale brzy se ukázalo, že o to stáli hlavně závisláci, neschopní přežít školní den bez své oblíbené hry a že učitel u tabule něco vysvětloval a půlka třídy mastila hry. učitelé pak jen museli jako drábi je hlídat a napomínat, aby nehráli, ale brzy jim došla trpělivost , neb jejich čas je drahý, tak proč s nim mrhat a nejjednodušší cesta se jevila notebooky zakázat.
a mají klid a žáci alespoň nemají drogu, která je rozptylovala.
30. 04. 2012 | 13:44

žena napsal(a):

gaia

Několikrát jsem tu poukazovala na to, že děti ve svém volném čase tráví stále více času u počítače. Proto zavedení takového stylu výuky vůbec nechápu.
Jestli se nepletu, učíte. Smekám. Já bych na to tu trpělivost a nervy neměla. Navíc směšné peníze. Hlavně že každý ministr školství přijde s nějakou novou koncepcí.
30. 04. 2012 | 13:53

žena napsal(a):

gaia

Jen pro upřesnění. Nechápu styl výuky uvedený v tomto blogu. Vámi uvedený pokus celkem chápu a ani mě nepřekvapuje, jak dopadl. Droga v jakékoliv podobě je škodlivá.
30. 04. 2012 | 13:56

TomášL napsal(a):

gaia

existují "multitouch desks", kde místo lavicové stolové desky je "přerostlý iPad" a učitel za katedrou si přepíná -třeba při písemce- desky žáků a kouká se, jak si vedou...
Nebo třeba něco napíše "na lavici" a učitel to promítne na tabuli. Nebo na tabuli promítá obrázky a nepotřebuje k tomu monitor... atp.

http://www.engadget.com/2008/09/18/classrooms-of-the-future-to-have-multitouch-desks-probably-a-fe/
30. 04. 2012 | 13:56

TomášL napsal(a):

monitor=> promítačku :-)
30. 04. 2012 | 13:59

gaia napsal(a):

tady každý umí jen bořit. Typy, které se dostanopu k moci, chtějí se jen vepsat do dějin, ať to stojí co to stojí. Normální lidé u moci vůbec nejsou.

na Novinkách vyšel článek

http://www.novinky.cz/veda-skoly/266175-pocit-moci-na-telo-pusobi-stejne-jako-kokain.html?ref=ostatni-clanky

já tedy podobné zkušenosti vůbec nemám, ani nemám touhu někoho ovládat, ale možná ti, co jsou u moci to tak cítí a mají z toho rauš, proto věčně ty reformy deformy a změny.

Určití lidé mají zřejmě radost z toho věčného boření, mají k němu nějaké puzení a čím hůř, tím pro ně líp, mají z toho radost a zřejmě si tím léčí či kompenzují nějaký svůj handicap.
Když mají problémy a jsou ve svrabu oni, tak chtějí, aby byli všichni.
30. 04. 2012 | 14:03

TomášL napsal(a):

A když existují "multitouch desks", tak si umím i představit, že uspějí školy s kurzy, o kterých psal pan Ondřej Šteffl v minulém článku "Rozpad monopolu tradičních titulů".
Vyučující si sedne před kamerou a na takové desce bude moci vysvětlit věci z kurzu atp. Jednoduše nebude třeba při výkladu/přednášce nutnost fyzické přítomnosti...
30. 04. 2012 | 14:10

gaia napsal(a):

TomášL

tak třeba při přírodopisu by měl žáček dostat do ruky živé větvičky, skutečnou žížalu nebo pavouka. a sám si udělat preparát, dostat do ruky lupu a mikroskop, sám si vyhledat něco v učebnici či encyklopedii. Dělat si sám náčrtky. Být v přirozeném prostředí a živé přírodě a ne jen v umělém a virtuálním světě.

Při chemii chtějí dělat sami pokusy. Je to časově náročnéa drahé na materiál. I tedy se zakoupily videokazety s pokusy, které se měly názorně promítat. stálo to kolik tisíc, těšila jsem se, že ubyde práce s přípravpou a pak mytím skla. děcka také dost kradou, sklo se hodně ztrácelo, myslela jsem , jak na to vyzrajeme.

Avšak děcka byla naštvaná, věčně kušnili, že tomu stejně nevěří, že je to nahrané, že na top newbudpou koukat.
jednou dokonce než jsem video zapnula se všichni otočili zády a truciovitě seděli otočení k obrazovce.

Dnes opravdu není jednoduché učit děti. Spousta učitelů by si ty 2 dny v týdnu rádi od dětí odpočla. Bylo by krásné, když by si mohli přopravit hodinu a sami někde ve třídě si ji podle plánu provést jen před webkamerou.
Protože jinak plány vyházejí tak na 50%, člověk musí reagovat a někdy se to pěkně zvrhne. Když je cíl splněn na 50% člověk je rád.
Učitelé by to asi přivítali, bylo by to pro ně jednodušší, zvlášť pokud by nemuseli přímo komunikovat s těmi největšími trotly.

Ale jaký by to mělo vliv na ta děcka?
Ani kdyby se to nejprve pilotně ověřovalo, tak by nebylo vhráno, protože až by to bylo plošné a v praxi, pak by se určitě výsledky od pilotního projektu velmi odchylovaly.
30. 04. 2012 | 14:14

Občan napsal(a):

To TomášL:

Propánakrále!
Austrálie má 8 000 000 km2 a 23 000 000 obyvatel!!!!!
Na 1 km2 tam připadají necelí 3 lid= - v ČR, která nepatří mezi nejhustěji osídlené, to je 140 lidí na km2.
V Austrálii mají spousty dětí a studentů do nejbližší školy stovky km a pokud si rodiče nepřejí, aby žili v internátu, učí se doma. Ovšem pozor - to není žádná cochcárna, ale pěkná makačka. Protože australské radiotřídy mají pouhých 9 žáků a každá má svého učitele. Do školy tyto děti jezdí pouze na zkoušky, nicméně jsou se svými učiteli denně v kontaktu a vyučování probíhá stejně jako v běžné škole. Vč. domácích úkolů, pravidelného zkoušení a písemek.
30. 04. 2012 | 14:15

TomášL napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=CL9MbEM2N4o&feature=related
30. 04. 2012 | 14:15

gaia napsal(a):

TomášL

tak na tomto již chce zbohatnout manžel Karolíny Peak s projektem Věda nás baví.

V diskusi pod prezentací je kritizován(schodou náhod???) i Šteffl a jejich aktivity.
30. 04. 2012 | 14:16

TomášL napsal(a):

občane

Pouze píši, že je to možné (taková výuka) a nezanechává "asociální následky" na dětech(viz.australské děti).
30. 04. 2012 | 14:18

JARLE HALSNES napsal(a):

PANE Štys,
nedělali jsme to blbě, a protože disponujeme nejchyřejším z chytrých, měla by se Skandinávie UČIT U NÁS :-)
Že jim jezdí vlaky tam, kam je třeba a kdy je třeba, že nemají po ulicích svinčík, že si mnohem víc vydělávají - k čemu to prosím Vás je, hlavní je přece SVOBODA, NEZÁVISLOST (tedy žádná spolupráce s nikým, hlavně ne s EU), a VYČŮRANOST.
Kdo umí, ten umí a nakrade si, kdo neumí, má smůlu.
30. 04. 2012 | 14:20

gaia napsal(a):

TomášL

vůbec pochybuji, že existuje nějaká kategorie jako australské dítě.

Je jen australská Jane Jonathan nebo Randy.

Takhle se ani v Austrálii nevzdělávají všechny děti a není studie, zda ti, co se vzdělávají, by to jinak neměli jiné nebo lepší.

JARLE HALSNES

Breivik je produktem opěvovaného norského školství a sám jej u soudu kritizoval, řekl, že to udělal na protest proti způsobu, jakým jsou norské děti vzdělávány a vedeny.
30. 04. 2012 | 14:28

TomášL napsal(a):

gaia

co říkáte na můj odkaz na youtube ve 14:15 (koukněte na celé video)? Tak nějak si představuji školní lavici.
30. 04. 2012 | 14:31

gaia napsal(a):

TomášL

chudáci děcka, navíc žít budou v reálném světě, ne virtuálním.

Ale pro zpestření a na hraní, proč ne.

Ale interaktivní tabule jsou dnes už na všech školách. Ale asi nikdo nezkoumá, jestli ta děcka jsou lépe vzdělaná, či rychleji, nebo jaký to má přínos.
Jen že to na poprvé omráčí, ale přstane bavit stejně brzo, jako která koli jiná hračka.

i když Malý Bobeš měl na hraní polínko, ouško z porcelánového hrníčku a cínového vojáčka a hrál si s tím pořád, neb tyto věci podněcovaly jeho famtazii a mohly být čímkoli.

Kdežto ta obrazovka jem svítí a mění obrázky.
30. 04. 2012 | 14:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Problém je v tom, že se tu píše o "americkém" a "českém" školství, což je silně zavádějící. Nic takového neexistuje. Jsou pouze školy vynikající, průměrné a špatné. Zde se s oblibou ukazuje na ty špatné, ale zapomíná se, že vedle nich jsou i ty špičkové. V USA i u nás.

V USA mají výhodu, že mají špičkové university, což my nemáme. Pouze několik fakult v Praze a Brně snese nějaké to mezinárodní srovnání. UK je už jen stínem toho, co kdysi byla.

V USA umí ještě jednu věc. Umí podporovat talentované studenty, což je u nás slabé místo, a nebo je umí vyzobnout z jiných zemí.

Pokud by to umožˇˇnovala legislativa, proč by taková střední škola nemohly být i u nás. Jde o kombinaci výuky s učitelem a využití moderní technologie. Proč ne?
30. 04. 2012 | 14:48

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Počítač a všechny ty vymoženosti jsou nástroje, Buˇd je umíme využít ku prospěchu věci, nebo se z nich stane věc pro věc. To není otázka žáků, ale schopnosti učitelů udělat výuku tak, aby počítač a internet sloužily k učení a ne ke hraní.
30. 04. 2012 | 14:51

TomášL napsal(a):

Zdeněk Brom

"UK je už jen stínem toho, co kdysi byla."
A bude hůř, neboť si myslím, že na Dálném východě bude přibývat lepších škol.

"Pokud by to umožňovala legislativa, proč by taková střední škola nemohly být i u nás. Jde o kombinaci výuky s učitelem a využití moderní technologie. Proč ne?"

Tak, tak... Proč by neměla být v ČR?
30. 04. 2012 | 14:58

Zdeněk Brom napsal(a):

TomášL:

S tím východem máte pravdu.
30. 04. 2012 | 15:01

žena napsal(a):

Zdeněk Brom

Problém vidím v tom, že USA bereme za lepší téměř ve všem. Píšete:
"V USA mají výhodu, že mají špičkové university, což my nemáme. Pouze několik fakult v Praze a Brně snese nějaké to mezinárodní srovnání. UK je už jen stínem toho, co kdysi byla."

Chci upozornit na velikost USA a počet špičkových univerzit a velikost ČR a dobrých VŠ. I UK stále "vypouští" schopné absolventy - viz naši i v USA úspěšní doktoři, vědci..
Jsou úspěšní i naši středoškoláci se svými pracemi v mezinárodním porovnání v USA - o tom podával zpávy pan Klán.

Střední školy s takovou formou výuky by jistě mohly být i u nás. Nemám výhrady. Ale cituji: "V distriktu Grove Heights v Minnesotě před dvěma lety zavedli wi-fi pro všechny základní i střední školu. "
A se zavedením tohoto typu výuky na ZŠ nesouhlasím. Neznám jediný důvod, proč by měla být upřednostněna izolace žáků ZŠ při výuce před pobytem v kolektivu vrstevníků.
30. 04. 2012 | 15:07

Zdeněk Brom napsal(a):

žena:

Na ZˇS to nejde především z důvodu bezpečnostních předpisů. Osobně bych to tak zatím neviděl, ale pokud by vzniklo právní prostředí, tak v 9. třídě by se o tom uvažovat dalo. Ale to je pouze teoretická úvaha.

USA neberu jako lepší ve všem. To rozhodně ne. O talenty se ale umí starat lépe a umí si zorganizovat jejich vyhledávání po celém světě. I pan Klán by Vám potvrdil, že soutěž, o které zde píše a kde jsou naši studenti úspěšní je zároveˇˇn velký průzkum a nábro talentů. Humanitní obory sem nemají přístup, takže především technika, medicína atd.

Schoní studenti u nás jsou. O tom píšu stále dokola. Bohužel se u nás ale o ně neumíme moc starat, motivovat je a hlavné jim zde nabídnout slušnou vizi budoucnosti. Dost nám jich uniká.
30. 04. 2012 | 15:15

žena napsal(a):

Zdeněk Brom

Máte pravdu. Ale co naděláme - MONEY, MONEY, MONEY
30. 04. 2012 | 15:21

Zdeněk Brom napsal(a):

žena:

Ony by se ty penízky našly i u nás. Jenže když vidím některé projekty, do kterých se sype .... smutno psát.
30. 04. 2012 | 15:23

žena napsal(a):

Zdeněk Brom

Nejen smutno psát, ale i smutno žít. Schopní mladí odcházejí pracovat jinam a sem chodí za prací především lidi, kteří jsou ochotni za málo peněz vykonávat dělnické profese. I kdybychom měli víc špičkových univerzit než má USA, naše školy "produkovaly" spousty mimořádně schopných jedinců, stejně je to houby platné. Náš vytunelovaný a zkorumpovaný Absurdistán jim nic nenabídne, aby je tu udržel.
30. 04. 2012 | 15:35

Viola napsal(a):

Občane,

zapomínáte, že v Austrálii není obyvatelná celá plocha, takže ta hustota je možná stejná, nebo i někde vyšší než u nás.

TomášiL ten "multitouch desks" je k dostání i nás a kolik stojí? To je nádherné, ale asi se na to musí dávat pozor a nepoužívat to jako třeba stůl. V té anglitině jsem tomu moc nerozuměla.
30. 04. 2012 | 15:44

Viola napsal(a):

ženo

"Neznám jediný důvod, proč by měla být upřednostněna izolace žáků ZŠ při výuce před pobytem v kolektivu vrstevníků."

Třeba proto, že rodiče jsou schopnější děti naučit více a lépe. Když rodič vidí, že jeho dítě má v něčem talent, tak jej rozvíjí. Pak jsou důvody zdravotní, děti ve škole chytají kdejakou infekci a když přežijí předškolní a školní docházku tak z toho vycházejí někteří jako astmatici a alergici. Rodič ví nejlépe, co jeho dítě potřebuje, co umí a do by mohlo umět - tedy dobrý rodič a pro dobré rodiče by taková možnost měla existovat, jak já jsem si to kdysi přála, no snad to potká vnoučky.
30. 04. 2012 | 15:52

TomášL napsal(a):

Violo,

jako novinka $7,600. Nevím o tom, že by se to v ČR prodávalo.
30. 04. 2012 | 15:57

žena napsal(a):

Viola

Podle mě nic nebrání rodičům učit své děti i při současné docházce do ZŠ. Navíc pokud se nemýlím, i u nás již existuje možnost domácí výuky -je třeba si zažádat a nechat schválit. Pravděpodobně by Vám podrobnosti sdělili na ministerstvu školství. Ale to je něco úplně jiného než v blogu uvedený styl výuky.
30. 04. 2012 | 16:04

Viola napsal(a):

TomášiL

Díky a pozdravuji. No snad i tato novinka bude brzo i u nás a v korunách za 7 600. Noteboky se kdysi také prodávaly za astronomické sumy a dnes se přidávají i zadarmo k jinému zboží.
30. 04. 2012 | 16:05

Viola napsal(a):

ženo,

já vím. Zvolili jsme si jiný styl než unifikovaný, tak proč tu školní docházku mít stále unifikovanou. Kdysi se zaváděly ty Vandorfské školy, tak se mohou zavádět i on-line školy. Každému, co mu vyhovuje a ono se ukáže, co převáží.
30. 04. 2012 | 16:10

žena napsal(a):

Viola

Jistě, zavedou-li si tento styl výuky soukromé ZŠ, je to rozhodnutí rodičů, dají-li dítě do takové školy. Stejně jako je to s domácí výukou. Ale na státních ZŠ by to podle mě zavedeno být nemělo. Případně maximálně v 9.třídě, jak zmínil pan Brom. Můžu jen opakovat - neznám jediný důvod, proč by měla být upřednostněna izolace žáků ZŠ při výuce před pobytem v kolektivu vrstevníků.
30. 04. 2012 | 16:24

Viola napsal(a):

ženo

a já se zeptám a k čemu je dobré pohybovat se v kolektivu ve škole? Vždyť ti učitelé už jsou z těch žáků na nervy. Je to jako stádo divokých koní, nebo psů, o přestávkách je takový řev, že není slyšet slovo. Jo to socialistické unifikonavé školy, to byla disciplína, o přestávce pěkně na chodbu a mašírovat jedním směrem a pokud možno mlčky anebo tiše se bavit. Na prvním stupni sedět s rukama za zády. Jo to už tu nebude a tak tento systém by ulehčil i učitelům a také státní pokladně. Tam, kde se zruší škola, peníze za prodanou školu, nebo část peněz, která by se musela do takové školy dát a není se dá na vybavení a výuka může probíhat on-line. Vždyť děti se nejlépe pobaví když jsou spolu volně venku a když by byly on-line ve škole, nemusely by už u počítače trávit další volný čas, tak jak připomněl i TomášL.
30. 04. 2012 | 16:37

žena napsal(a):

Viola
"..rodiče jsou schopnější děti naučit více a lépe."

To myslíte vážně? O které věkové kategorii dětí mluvíte? Týká se to i romských rodičů? Kolik znáte rodičů, kteří mají schválenu domácí výuku? Proč myslíte, že jich není víc?
30. 04. 2012 | 16:37

gaia napsal(a):

Vždyť děti se nejlépe pobaví když jsou spolu volně venku
no Violo, nechat je napospas pedofilům, třeba dopoledne na Václaváku, tam by se pobavily s dealery z Balkánu, nebo v Ostravě pěkně někde vedle Mitalu, tam by si zadováděly, v Ústí nad Labem, tam se dokonce jedné čtvrti říká Stínadla a bojí se tam jít i dospělí. Tam by se děti pobavily, jen co je pravda.

A taky ti kamarádi, co měl třeba René nebo ta Katka, co o ní točila Třeštíková, co kdyby to byli zrovna kámoši vašich dětí, to byste se pobavila celá rodina.
30. 04. 2012 | 16:43

žena napsal(a):

Viola

Děti by neměly trávit u počítače moc času. A je podle mě mylné se domnívat, že bude-li online výuka, že pak u počítače sedět nebudou. Pak si budou hrát hry...
Volný čas tedy budou trávit stejně u počítače. A jen opakuji - člověk je tvor společenský a neměl by se z něho stát inteligentní ovladač PC.
30. 04. 2012 | 16:45

gaia napsal(a):

ale víte, ono to školství není jen pro děcka a ta individualizace, že vzdělání jue soukromá investice.
Již to tu jednou někdo zpochybnil, že klientem není žák, ale stát.

Že ve 21. století by měl být celospolečenský zájem na tom, mít vzdělané občany.

Pokud by šlo jen o svobodu a flexibilitu jedince, pak skutečně můžeme veřejné školství zrušit a nabízet rodičům různé výstřednosti, jako zboží v supermarketu, ať si vyberou.

Jen jestli by s tím soudní lidé souhlasili.
30. 04. 2012 | 16:46

Občan napsal(a):

To Viola:

Nešilte.
Ten Microsoft Surface je naprostá novinka a s nožičkami to stojí 9000 dolarů - http://pakos.cz/microsoft-surface-2.0-dotykovy-pocitacovy-stul
Takže buďte bez obav - i v amerických školách se to objeví jen zcela vyjímečně :o))

Kdybyste si přečetla ten páně Štefflův odkaz, z něhož bez souvislosti vyrval DVĚ VĚTY, tak byste zjistila, že CELÝ text se týká spíš obdoby českého INDOŠe. Tedy zavádění internetu do veřejných škol. U nás to byla žhavá novinka před desti lety, US veřejné školství ji objevuje až teď a má s tím řadu problémů. A právě hlavně o nich je ten článek.
Školy se obávají, že žáci místo upírání pozornosti na zpestřenou výuku budou surfovat a stahovat si porno a hry.
30. 04. 2012 | 16:58

matka Davida S. napsal(a):

já jsem ráda, že děcka jsou ve škole, doma pořád jen žerou a kradou cukr.
utratila bych 5x víc za potraviny, ještě jim musela po večerech vařit, aby měli co jíst, vůbec doma dělají neplechy, bojím se, že otevřou někomu cizímu nebo nechají puštěný plyn nebo vodu. Nejlepší je ráno odvézt a vyzvednout až večer.
30. 04. 2012 | 16:58

žena napsal(a):

gaia

Myslím, že by s tím soudní lidé souhlasili. Ale ti bohužel asi už o ničem u nás nerozhodují.

Pan Šteffl zde uvádí: Scio postupně rozšiřuje okruh svého zájmu, má vlastní výzkumné oddělení, věnuje se mj. cílům vzdělávání a to nejen v základních a středních školách, ale i vzdělávání mimo školy - paralelnímu vzdělávání, vzdělávání pro budoucnost.

Pak je mimořádně smutná úroveň jeho vyjádření. Abyste nemusela hledat, přidávám kopii mé reakce:
ondrejsteffl napsal(a):
Pár postřehů.

1. Otázka, zda to byla kvalitní škola či škola s velmi slabými žáky mi přijde méně důležitá. Zlepšení je očividné. Nicméně je zajímavé, že to pomohlo právě ve velmi slabé škole.

Ke zlepšení došlo v posledním ročníku ve standardizovaném testu z angličtiny. Takže motivace studentů a zaměření se právě na tento povinný test je tu více než zřejmé. Nastoluje se otázka, proč stejného výsledku studenti nedosáhli i při běžném stylu výuky.

"2. Vybavení počítači v rodinách patnáctiletých v ČR převyšuje 90 %. U maturantů to bude jistě ještě vyšší."

Zajímalo by mě, odkud jste vzal tuto informaci. Je podle Vás IT gramotnost žáků základních škol špatná, příp. v čem podle Vás "pokulhávají" za svými americkými vrstevníky?

"3. Pozoruhodné je, kolik z diskutujících nezaregistrovalo, že šlo o 12., poslední ročník střední školy. A to měl text 10 řádek. S čtenářskou gramotností to u nás zřejmě nikdy nebylo valné."

Z čeho tak usuzujete? Pravděpodobně jako v mém případě proti podobnému stylu výuky na středních školách nemají výhrady a proto nejsou zmínky. Opakuji, je zarážející, že nejsou uvedeny výsledky jiných ročníků, zejména základní školy.

"6. Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

Podle mě by vzdělávání z budov základní školy odcházet nemělo. Děti by se měly naučit žít ve společnosti, přímo komunikovat, být asertivní a tolerantní. A to se online výukou nenaučí.
-------------------------
Bohužel lidi jako pan Šteffl, kteří mají opravdu dobrý job prací pro školství, ovlivňují další směřování a koncepce. Bůh s námi.
30. 04. 2012 | 17:00

žena napsal(a):

gaia

Povedl se mi kousek :-) Samozřejmě myslím, že by s Vámi uvedeným soudní lidé nesouhlasili. Omlouvám se za nesmysl.
30. 04. 2012 | 17:03

gaia napsal(a):

žena

souhlas s vaším posledním odstavcem.

Chudáci děti. A jejich rodiče také.A o učitlích už vůbec nemluvím, to jsou ti největší chudáci, bohužel na posledním místě.
A od někoho, s kým se jedná jako s pohůnkem a oře se s ním , si děti moc příkladu nevezmou.

A Scio je hrobař našeho školství, ale dobře to nese.
30. 04. 2012 | 17:12

žena napsal(a):

gaia

Doporučuji všem přečíst si následující
http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

"A Scio je hrobař našeho školství, ale dobře to nese." Souhlas. Opravdu skvělý job změna našeho školství. To nám tu pan Šteffl jasně píše - viz jeho zde uvedené CV.
30. 04. 2012 | 17:19

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

uvedl jste: Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností.

Můžete mi vysvětlit, jak MÍSTO studia (přesun ze škol jinam) ovlivňuje učení novým typům dovedností? Co nebudou dosavadní kamenné instituce schopny žáky naučit?
30. 04. 2012 | 17:26

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

omlouvám se za neupravenou větu z http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Takže správně by mělo být, že jste uvedl, že během deseti let se velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností.

Vůbec nechápu, proč je podle Vás rozdíl, bude-li sedět žák u počítače ve škole nebo jinde. Novým typům dovednosti se přece může naučit úplně stejně.
30. 04. 2012 | 17:35

Viola napsal(a):

ženo

"..rodiče jsou schopnější děti naučit více a lépe." (V)

"To myslíte vážně? O které věkové kategorii dětí mluvíte? Týká se to i romských rodičů? Kolik znáte rodičů, kteří mají schválenu domácí výuku? Proč myslíte, že jich není víc? " (Ž)

Napsala jsem dobří rodiče. Právě nejlepší je začít od začátku už od první třídy. Ty romské a zaostalejší děti by se samozřejmě učily jak za Marie Terezie, dokud by také nedosáhly jistých dovedností. Nemám přehled kolik je rodičů, kteří mají schválenou domácí výuku, jsou to nejspíše ti cílevědomější a s talentovanějšími dětmi. Proč jich není více, no asi proto, že je v rodině málo peněz a oba rodiče musí pracovat. Ale je to i o tom uskrovnění, když dítě nevidí, co mají ostatní, nemá neskromné touhy, což je docela pozitivní pro nízkopříjmové rodiče.
30. 04. 2012 | 17:51

Viola napsal(a):

ženo,

"Novým typům dovednosti se přece může naučit úplně stejně."
není to pravda, chytrý žák není bržděn těmi pomaleji chápavými.
30. 04. 2012 | 17:53

Zdeněk Brom napsal(a):

žena:

Chleba se hodně láme na obci v základní škole. Pokud tam žák prožije kvalitní výuku a slušné učitele, většinou se do obce vrací nebo alespoˇˇn po záskání postavení školu podporuje. Projel jsem hodně škol a toto mě dost praštilo do očí.
30. 04. 2012 | 17:57

Viola napsal(a):

Zdeňku Brome,

úplně nejlepší je, když se žáci zamilují do svých učitelů, pak milují i matematiku, nebo biologii, nebo i tělocvik, nebo angličtinu. Nejde o to ani tak zaujmout žáky, ale vést je láskyplně a to je dnes dost těžké.
30. 04. 2012 | 18:05

gaia napsal(a):

Violo,

víte, co je úplně nejtěžší?

Učit vlastní dítě. To nechce většina učitelů, vždy dají své dítě do jiné třídy.

Učit vlastní dítě je pěkně nevděčné a velmi stresující.

Chybí tam ten tlak a nezaujatost. A hlavně neprojektovat do svého dítěte své vlastní zájmy a touhy.
To málokdo zvládne.

ženo

a že by bylo pro naše školství vychovávat utírače zadků bohatých holanďanů, to mluví samo za sebe?

proč bychom neměli my být stejně dobří, jako ti Holanďané a stejně bohatí.

Proč větu
Péče o staré lidi a sociální péče vůbec. Ošetřovatelé, těch bude potřeba obrovské množství. A kdyby uměli anglicky, polovina bohatých Holanďanů sem ráda přijede na důchod. To je perspektivní obor.

neobrátit v opačném gardu?

Proč by bohatí Češi nemohli mít holandské ošetřovatelky?

Je to projev malosti autora.

A taky vůbec nemá představu, co taková práce o přestárlé znamená.

A jak posunuly či zkvalitnily srovnávací testy naše školství, či úroveň žáků, to už nechápu vůbec.

třeba zkoušky na nečisto, které se podařilo prosadit jen v Pardubickém kraji a nikde jinde.
Které stály spoustu peněz a další spoustu vytahaly z kapes rodičů?

Jinde to šlo bez nich a nestálo to veřejné peníze ani peníze rodičů.
30. 04. 2012 | 18:07

Viola napsal(a):

ženo,

musím říci, že tím článkem od Ondřeje Štefla zde:http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani, jste mi dodala energii.

Ondřej Štefl je dobrý.
30. 04. 2012 | 18:09

Viola napsal(a):

gaio

rozdíl je, když učitelka učí své dítě ve své třídě anebo učí své dítě jen doma. Doma to určitě musí zvládnout dobře. Znám dost učitelek, které mají až geniální děti, ovšem jsou i opačné extrémy, to když ta učitelka se zcela vydá cizím dětem a na své ji zbývá jen málo sil.
30. 04. 2012 | 18:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Viola:

Souhlasím, jenom trochu poupravím.

Když učitel svým předmětem žije a dokáže pro něj nadchnout i žactvo, pak je to supr.

Víte, ono s tím zamilováním do učitelů bývá pak problém :)
30. 04. 2012 | 18:21

Viola napsal(a):

Zdeňku Brome

ale hezký problém, ne? Já jsem se tak naučila milovat český jazyk, matematiku i biologii.
30. 04. 2012 | 18:23

gaia napsal(a):

Violo

učit své dítě systematicky doma je ještě daleko horší, než ve škole.

Protože ve škole je důležité to prostředí, tak děti rády dělají věci, které by doma nikdy nedělali. Doma je pořád něco rozptyluje, vidí ledničku, televizi, své hračky, soustředit se celé dopoledne jako ve škole je těžké.
30. 04. 2012 | 18:24

Zdeněk Brom napsal(a):

Viola:

Hezký je, to zase jo :)
30. 04. 2012 | 18:27

Viola napsal(a):

gaio,

ale copak to neznáte, doma se přece vyučuje opravdu jinak, než ve škole. Žádný pevný řád a zvonění (jako pavlovovi psi), vyučuje se hrou (Komenský - škola hrou). Své první dítě jsem naučila počítat už ve třech letech a písmenka znalo než šlo do školy a dobře jsem udělala, protože bylo první roky moc nemocné, samá chřipka, rýma, kašel a tak už mělo předučeno.
30. 04. 2012 | 18:30

gaia napsal(a):

Violo

ale písmenka a počítat na prstech, nechceme my ale od školství trochu víc?

A to s tím milováním předmětu přes hormony, to je trochu neprofesionální.

Ne všichni učitelé puberťaček mohou být muži kolem 30.
30. 04. 2012 | 18:39

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

i v budoucnosti se v převážné většině zaměstnání nebude převážnou část pracovní doby izolovaně sedět u počítače. Proč by tedy měli žáci a studenti? Budou pak žít a pracovat nikoliv ve virtuálním, ale ve skutečném světě. A na to je jednoznačně připraví líp kamenná škola. Proto i na středních školách by mělo případně být online studium maximálně zmíněné 2 dny v týdnu.

Napsal jste: "Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

O tom, jestli u nás vzdělávání odejde ze školních budov bohužel budou s největší pravděpodobností rozhodovat lidé Vašeho typu, kteří klidně použijí nelogického argumentu, aby toho dosáhli - cituji Vás "...se velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností."
01. 05. 2012 | 06:35

žena napsal(a):

Viola

Uvedu obě mé poslední věty, které jsem napsala panu Štefflovi:
Vůbec nechápu, proč je podle Vás rozdíl, bude-li sedět žák u počítače ve škole nebo jinde. Novým typům dovednosti se přece může naučit úplně stejně.

Online může být žák napojen a sedět u počítače kdekoliv. Místo, kde se nachází židle, na které žák sedí, není pro naučení se online novým typům dovedností vůbec rozhodující.
01. 05. 2012 | 06:44

žena napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
žena:

Chleba se hodně láme na obci v základní škole. Pokud tam žák prožije kvalitní výuku a slušné učitele, většinou se do obce vrací nebo alespoˇˇn po záskání postavení školu podporuje.

Mám stejné poznatky. Ale co se týče městských studentů, tam to tolik neplatí. Hodně bývalých VŠ spolužáků mých dcer odešlo pracovat do zahraničí. A spousta jejich kamarádů o tom vážně uvažuje.
01. 05. 2012 | 06:51

Občan napsal(a):

A proto vláda nově usiluje o rušení venkovských škol - aby dostala žáky do měst a vykořenila je z jejich přirozeného prostředí. Ve městech se stanou mnohem závislejšími na výdělku a na nutnosti vše nakupovat; a tudíž ochotnějšími se podřídit.

Elektronizace výuky je totéž - staví rodiče bez ohledu na jejich příjem před nutnost nést náklady na řádné vybavené žáka. Ty náklady jsou vysoké a mnoho rodin se bude muset zadlužit. A zadluženost vytváří závislost a manipulovatelnost.

Skutečně vše souvisí se vším. Ti, co skutečně vládnou, vědí moc dobře, jak vmanipulovat lidi do závislosti na finančních zdrojích. Náklady na vzdělání jsou jedním z nejlepších způsobů, protože jen málo rodičů si dovolí odmítnout dětem možnost se vzdělávat.
01. 05. 2012 | 07:37

minatomirai napsal(a):

Osobně nevěřím tomu, že bude vzdělávání odcházet ze školních budov, element socializování je nesmírně důležitý, protože je modelem budoucího života.
Budou se však zavádět alternativy, digitální technoligie je jednou z nich. Už dávno existuje a já osobně nevidím nic neobvyklého na dvou dnech výuky online, naopak, zdá se mi to prospěšné. Student si samostatně zvolí, čemu se bude během těchto dnů věnovat, konzultovat to zřejmě bude se svým vyučujícím i rodiči.
Odfiltrování nežádoucích webových stránek je jednoduchá operace a navíc se děcko učí jisté disciplině, kdy se musi soustředit na projekt, který ma zadaný. Musí se jim dát důvěra, jinak z nich samostatní lidé nikdy nebudou.
01. 05. 2012 | 08:27

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

cituji z http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Takže my je máme dnes připravovat i pro tuhle dobu. A to školy nedělají.

HN: Jde to vůbec? Co by se tedy na školách mělo učit?

Je to samozřejmě hrozně těžké, protože my nevíme, jak bude svět za 50 let vypadat. S jistotou ale můžeme říct, že se bude dál rychle měnit. Proto se děti musí připravovat na změnu. Zdá se, že to nejde, ale není to pravda.

Na změnu se můžu připravit především tak, že mám široký základ obecných znalostí: čtení, psaní, vždycky bude potřeba umět pochopit myšlenky těch ostatních, analyzovat je, formulovat své vlastní. Potřebné budou cizí jazyky, matematická gramotnost, ale zároveň i jiné dovednosti a schopnosti. Těm se ale neučíme.

HN: Například?

Podnikatelé třeba dnes chtějí, aby byli absolventi schopni týmově spolupracovat, vést i podřídit se, realizovat nápady, a ještě být empatičtí. Protože společnost je do značné míry globalizovaná, a je potřeba někoho, kdo pojede do Číny a bude se umět vcítit do jejich kůže. To je nesmírně obtížné a my to neumíme.
---------------------------------

Zajímalo by mě, proč podle Vás není kamenná škola schopna své žáky naučit týmově spolupracovat, vést a podřídit se, realizovat nápady, být empatičtí. Proč je k výuce těchto dovedností podle Vás třeba online studium mimo školu?

Podle mě právě k získání těchto dovedností je třeba být nikoliv online, ale přímo v kolektivu. Takže je-li cílem, aby žáci získali tyto potřebné dovednosti, bylo by logické, kdyby byl zaveden na školách předmět přímo s tímto zaměřením a v ostatních předmětech, aby byla vedena výuka tímto směrem.

Jinak Vámi zmíněné -"široký základ obecných znalostí: čtení, psaní, vždycky bude potřeba umět pochopit myšlenky těch ostatních, analyzovat je, formulovat své vlastní. Potřebné budou cizí jazyky, matematická gramotnost, ale zároveň i jiné dovednosti a schopnosti." současná škola žáky učí.

Za našich let jsme se neučili umět pochopit myšlenky těch ostatních, analyzovat je, čehož je dokladem - cituji Vás:
"3. Pozoruhodné je, kolik z diskutujících nezaregistrovalo, že šlo o 12., poslední ročník střední školy. A to měl text 10 řádek. S čtenářskou gramotností to u nás zřejmě nikdy nebylo valné."
Moje reakce:
Z čeho tak usuzujete? Pravděpodobně jako v mém případě proti podobnému stylu výuky na středních školách nemají výhrady a proto nejsou zmínky. Opakuji, je zarážející, že nejsou uvedeny výsledky jiných ročníků, zejména základní školy.

Jsem opravdu zvědavá - vznesla jsem na Vás v různých vstupech několik dotazů, jestli na ně odpovíte.
01. 05. 2012 | 08:30

žena napsal(a):

minatomirai napsal(a):
Osobně nevěřím tomu, že bude vzdělávání odcházet ze školních budov, element socializování je nesmírně důležitý, protože je modelem budoucího života.

S tou vírou jsem na tom tak nejsem, ale jinak naprosto souhlasím. Jenže
pan Šteffl zde napsal: "Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."
A je to on, kdo se podílí na rozhodování, jestli bude vzdělávání odcházet ze školních budov. Jak sám píše, my s tím nemůžeme nic dělat.
01. 05. 2012 | 08:46

minatomirai napsal(a):

žena

Webová stránka oněch minnesotských škol, tedy 2 středních a 3 základních, uvádí procento tzv. odmaturovaných, což je 97%.
Toto jsou podstatné výsledky, protože žáci základních škol přecházejí bez zkoušek na střední. Takže akademické výsledky těchto žáků, ze základní, nejsou zveřejněny.

Nechápu, proč na tom tak tvrdošíjně trváte, autor vám je ani dát nemůže a pokud jste si stránku prohlédla a porozuměla jí, přišla byste na to sama.

Jinak máte ve spoustě postřehů pravdu, jenom byste měla trochu odlehčit na důrazu. Debatovat s někým, kdo musí vyhrát souboj za každou cenu, není moc příjemné. Ovšem typicky české, protože se tu lidé nikdy neučili argumentovat.
01. 05. 2012 | 08:54

minatomirai napsal(a):

ženo

Pan Štefl sonduje nebo rybaří mezi názory. Rodiče kupodivu mají obrovskou moc a mohou na tom, jak se povede škola, mnohé změnit. Jejich žák totiž představuje pro školu poeníze, nezapomeňte na to.
Výuka se bude měnit, ale k tomu, aby se zrušily školy nedojde. Možná pan Štefl přijde s nějakým testem, který školám vnutí, ale i proti tomu se mohou školy postavit a rodiče je v tom podpořit. A žáci testy odmítnout.

Takže buďte v klidu.
01. 05. 2012 | 09:00

gaia napsal(a):

já tedy v klidu nejsem

když jsem byla minulý čtvrtek na rodičovském sdružení na střední škole, kde chodí můj syn a měli jsme dotazy ohledně maturity za rok a učitelé nám nemohli odpovědět, neb sami nic nevědí, neb toto se mění rok co rok, tak na naše rodičovské rozhořčení nám nakonec jedna učitelka odpověděla

Vemte děcka a jeďte štěrchat klíčema do Prahy.
V 89 se cinkalo, ale to v podstatě lidi neměli proč, ale dnes je důvod.
Ať děcka vezmou klíče a jedou, nám se to co se děje ve školství také nelíbí.

takže se obávám, že školy se nemohou proti ničemu postavit, rodiče mohou tak leda jít křičet někde pod ministerstvo, ale na to zas nemají ani čas ani prostředky
a dětem je to v podstatě jedno. Ty srážka s realitou teprve čeká.

Možná, že oni , jednou.....
01. 05. 2012 | 09:13

žena napsal(a):

minatomirai

S tím odlehčením na důrazu máte naprostou pravdu. Přiznám se, že mě vytočila k nepříčetnosti ta zmíněná věta pana Šteffla, že se nám to může nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

K těm výsledkům - v argumentaci pro je uveden výsledek posledního ročníku střední školy jeden rok po realizaci. Podle mě to vypovídá pouze o tom, že se studenti tohoto ročníku soustředili na naučení se na povinný test.

Při online procvičování a zpracování různých projektů můžou žáci sedět ve škole.

A "naučit týmově spolupracovat, vést a podřídit se, realizovat nápady, být empatičtí" - toho dosáhnou mnohem rychleji a líp v kolektivu, než online.

Snažím se debatovat s panem Štefflem, ovšem zatím bezúspěšně. Z toho pramení i moje vehemence. Ale máte pravdu. Díky za upozornění :-)
01. 05. 2012 | 09:14

žena napsal(a):

minatomirai

Stejně jako Gaia v klidu nejsem. Pokud si dobře vzpomínám, proti státním maturitám bylo poměrně dost škol, studentů a veřejnosti. Přesto jsou a přišly na poměrně velké peníze. A to je oč tu běží - každá změna sebou nese spoustu placených zakázek. Takže např. pan Šteffl klidně používá naprosto nelogické argumenty, hlavně že bude další změna znamenající pro Scio dobrý job.
01. 05. 2012 | 09:23

gaia napsal(a):

a jestli budou žáci připraveni na změny?

státní maturita byla vloni v jiné podobě, než letos a v jaké podobě bude za rok, nikdo neví. Ani žáci, kteří ji mají za rok absolvovat.

Jediná vlastnost, která se u nich takovýmto postupem rozvine, je pasivní rezistence.

Má být česká žák vychován stylem může nám to vadit, můžeme protestovat, ale to je tak jediné, co s tím můžem dělat?

Aby šíbři v Praze si mohli vesele dělat rejdy a parazitovat na veřejných penězích?
01. 05. 2012 | 09:31

minatomirai napsal(a):

ženo

Podle mne si pan Štefl vybral něco víceméně náhodně a je docela možné, že si sám ani nepřečetl webové stránky škol, které jsou v odkazu uvedeny. Mohl však napsat, že studijní výsledky základních škol nejsou uvedeny a např. odkázat na americký federální úřad pro vzdělávání, který má veškeré současné včetně akademických výsledků jednotlivých škol.

Týmová spolupráce vyžaduje kolektiv, to máte naprostou pravdu, pro práci na projektu, kdy sbírám materiál, je koncetrace důležitá, tu ve škole nemáte a nemáte ani možnost spoléhat na pomoc vyučujícího, protože by to nebyl schopen fyzicky zvládnout. Teď hovoříme o středních školách, dávat dva dny volna děckám ze základních škol, by byl nesmysl. Pokud dá škola možnost studentům SŠ práci z domova na počítači, vyžaduje to jisté předpoklady, spouhlas rodičů bude jedním z nich. A obrovskou důvěru děckám, to je nutnost. Není to špatný nápad podle mne. I když česká děcka nejsou zdaleka tak vytížena studiem jako např. čínsklá nebo japonská, podle mne mají víceméně tady pohodu.
Čínský student chodí do školy 6 a půl dne v týdnu, pokud se jedná o tzv. boarding school. Ti, kteří docházejí, jenom šest dnů. Mají úžasnou disciplínu a umí pracovat v kolektivu, kdy ti výkonnější pomáhají naprosto samozřejmě těm slabším, rozeberou si je. Zkuste si představit něco takového tady. Navíc mají výuku proloženou pravidelnými přestávkami pro sport. Každé dvě vyučovací hodiny následuje hodina basketbalu, ping-pongu nebo něčeho jiného, potom zpět do učeben. A běhají, každé ráno před vyučováním, těch několik obézních má vlastní skupinu, kterou vede zkušený kouč, aby děcka nekolabovala. Nikdo se jim nsměje, zkustě si něco takového představit tady.
Jinak jak Číňni tak Japonci pracují s počítači naprosto běžně, vypracování projektů je bez nich téměř nemožné. Další věc, naprosté prvenství v matematice a přírodních vědách, protože se tomu věnuje spousta hodin a jsou zvání přednášející z různých koutů světa jako UK, USA, Kanady či Austrálie. A žasnou. Tam potom taková děcka, ne samozřejmě všechna, směřují na vysoké školy. Dá se říci, že většina je připravena pro možné studium venku.

gaia
Maturity tady je jeden velký bordel, skutečně. O tom se mi ani nechce psát, díval jsem se na práci hodnotitelů, tedy těch zmatených učitelů, kteří museli projít speciálním škoolením, interaktivním. Četl jsem nedávno, pokud se nemýlím, že práci hodnotitelů však vykonávat již nebudou. Je to naprostý organizační zmatek nehledě k tomu, že nelze testovat plošně všechny studenty středních škol, to je absurdní už z toho důvodu, že spousta škol je odborných a jinak zaměřených. Za to by měli všechny ty, kteří se na tom podíleli, snad zavřít nebo jim dát možnost si to ručně vyřídit s ministrem školství, tedy tím trpaslíkem. podle mne naprostý debakl, za který by měl jít sedět, pokud si to nezdůvodní.
01. 05. 2012 | 09:42

minatomirai napsal(a):

Máte obě dvě pravdu, díval jsem se teď na webovou stránku PORG, o kterém jsem neměl větší tušení. Jedno z jejich gymnázií skorovalo dobře při maturitách. Jak myslíte, že těch výsledků dosáhli? Testováním před maturitami, a to jistě celý rok. Jedině tak je mohli připravit.

Jejich program je nicméně zajímavý, je to soukromá škola. Bylo by dobré vidět, jak jejich studenti obstojí mezinárodně.

Pokud je SCIO jedinou společností, která drží v rukou testy pro českého školství, tak se budou muset proti tomu rodiče postavit a navrhnout alternativu. Je to rozhodně v jejich moci a moci jejich dětí, to byste se divily.
01. 05. 2012 | 09:52

gaia napsal(a):

není to zmatek, ale naprostý zmetek, pokus na dětech hodný Mengeleho.

Na jiném blogu neo vychvaluje jakýsi Opencard, jaký to byl geniální nápad, ale bohužel špatně realizovaný, tak kvůli tomu nemůžeme odsoudit všechny karty.

já si tedy myslím, že když tady takové geniální nápady tak špatně realizují, že by bylo daleko lepší nedělat pořád jen reformy, nebo tady ureformujeme naprosto vše, že nebude nic fungovat.

Že by se mělo podporovat to, co funguje, vytvářet takové ostrovy pozitivní deviace, jak to nazval Miloš Zeman ve svém proslulém článku v Technickém magazínu před revolucí.

Bohužel, zde se jen boří. A vymýšlejí deformy.Které jsou špatně realizované.
01. 05. 2012 | 09:52

gaia napsal(a):

ten PORG, tam to začalo, těch 100 milionů od Romana a nikdo ani necekl a nepostavil se proti.

Nikomu to nepřišlo divné.

A jak se mají rodiče postavit?A jakou mají moc?

My jsme štěkali na rodičáku a jediné bylo, že nás poslali štěrchat před ministerstvo.
Protože i ti učitelé nic nevědí a jsou postaveni do role pohůnků systému.

A tam by řekli, že lůza z ulice nemůže diktovat.
01. 05. 2012 | 09:56

žena napsal(a):

minatomirai

Myslím, že si pan Šteffl nevybral tento článek náhodně, ale na podporu svých tezí. Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností.
http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Co se týká takového typu výuky na středních školách, nemám s tím problém. Přesto si myslím, že pracovat online na projektu lze stejně dobře ve škole. Naučit se koncentrovat i ve zhoršených podmínkách je taky žádoucí. V zaměstnání to budou mít obdobné (jsem profesí programátorka, tak to znám).

Jinak s Vámi naprosto souhlasím. Myslím, že pracovitosti, týmové spolupráci a disciplině bychom se od Číňanů mohli učit.
01. 05. 2012 | 10:01

gaia napsal(a):

minatomirai

státní maturity má v rukou Cermat, Scio zas má testy, které musí absolvovat uchazeč o určitý druh VŠ , jet na ně do nějakého střediskového města ( není totožné s místem školy, kam se hlásí)a zaplatit 700Kč.

Takže i toto zdvojení je nesmyslné.A peníze z kapes zúčastněných tahající.

Státní maturitu by měly uznávat VŠ a testy Scia by byly již nadbytečné.
01. 05. 2012 | 10:01

gaia napsal(a):

žena

ale Číňané by se zas měli učit od nás. Je to vzájemné. Navíc

Vše, co tam teď budují je západního střihu.

Dokonce jim vadí i jejich šikmé oči a nechávají si je předělávat.

Bělí si kůži, aby vypadali euroamericky.

Kopírují dokonce i chyby, které my dělali před desetiletími a již jsme odvrhli alespoň verbálně(trest smrti, diskrimonace dívek, zbrojení, devastace životního prostředí)
Proč musíme pořád mít jen nějaké vzory?

Proč obdivovat bohaté Holanďany a těšit se, že jim biudem moci ve stáří sloužit?
01. 05. 2012 | 10:07

žena napsal(a):

gaia

Asi vždy bylo,je a bude, že někdo v něčem bude někomu vzorem. Nejsme v tom jistě výjimkou. Podle mě důležité je koho a v čem si vyberu někoho za vzor. V USA jsou údajně poměrně časté plastiky s cílem vypadat jako některá ze slavných hereček, příp. herců, protože to podstupují i muži.

Bohužel pro dost velkou část obyvatel ČR jsou USA ve všem vzorem, který by neměl být kritizován. Panu Štefflovi stačí na podporu jeho "Během deseti let se velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností." experiment v jednom distriktu v Minnesotě.

Souhlasím s Vámi, že státní maturitu by měly uznávat VŠ a testy Scia by byly již nadbytečné.
01. 05. 2012 | 10:33

minatomirai napsal(a):

gaio

Neblázněte, pokud si někdo odstrańuje oční řasu, jsou to spíše Japonky. Naprosto minimálně, věřte mi, žil jsem tam. To je tzv. fad, čili přechodné šílenství, které pomíjí. Nosí barevné kontaktní čočky a umělé řasy, to se tady děje taky. Moc se jim nedivím, když jste geneticky předurčená k tomu, že žijete mezi lidmi, kteří vypadají naprosto stejně, tak chcete změnu. Chlapi to nedělají. A bělí se i černoši, Indové, opět přechodné bláznoství, které neovlivńuje nijak národní charakter. Tady se zase lidé opalují, aby vypadali jinak, aby trochu zhnědli. Když se zamyslíte, jak někdo leží na slunci nebo v soláriu, aby vypadal jinak, tak uznáte, že je to celkem podivná aktivita. Estetické představy se zkátka liší a nejsou podstatné.

ženo
Ten rozhovor pana Štefla a jeho představy o budoucnosti jsou k zasmání. Moc tomu nerozumím, nepřišel jsem na to, co vlastně navrhuje jako náhradu za ono konzervativní vzdělávání podle jeho slov. Jediné, co jsem pochopil, je to, že školy nejsou schopny zajistit praktické znalosti v takové míře, aby absolvent okamžitě nastoupil jako odborník kamkoliv. Ovšem to není ani úmyslem vzdělání, to má připravit k tomu, abych svoji odbornost získal právě praxí, která se bude v ideálním scénáři spoléhat na to, co znám teoreticky. On ten Komenský se svým na tehdejší dobu naprosto revolučním přístupu ke školství (které zavedl tehdy Švédům) dává všem pořád na frak a řídí se jím všude. Jako pan Štefl, škola hrou, ovšem za jistých pravidel. Školy nevymizí, přizpůsobí se jenom výběrem určitých technologií, které jsou prospěšné. Období vzdělávání lidského jedince je tím nejdůležitějším v jeho životě, na tom se zřejmě shodneme všichni.

Ta zmínka o ošetřovatelství je více než úsměvná. Proč pro pána boha by měl zámožný Holan´dan odcestovat sem, když si může najmout kohokoliv a zůstat doma? Copak tady nebude dost starých lidí potřebných péče či projekce do budoucnosti pana Štefla je taková, že český lid bude tak ožebračený, že se zavede eutanasie již v 60? Odtrhneme stařičké ruce šedesátníků od počítače a jeho úkolů ve Farm Frenzy 10, kde se právě důchodce postaral o své virtuální slepice, a píchneme mu hned tam pentothal?
01. 05. 2012 | 10:56

žena napsal(a):

minatomirai

"Pokud je SCIO jedinou společností, která drží v rukou testy pro českého školství, tak se budou muset proti tomu rodiče postavit a navrhnout alternativu. Je to rozhodně v jejich moci a moci jejich dětí, to byste se divily."

Ve spoustě věcí jsem optimista, ale v základu jsem realista. Pan Šteffl zde uvádí:
"Scio postupně rozšiřuje okruh svého zájmu, má vlastní výzkumné oddělení, věnuje se mj. cílům vzdělávání a to nejen v základních a středních školách, ale i vzdělávání mimo školy - paralelnímu vzdělávání, vzdělávání pro budoucnost."

Jsem přesvědčená, že Scio již má zakázku a zpracovává změnu ve výuce. Soudím tak ze slov pana Šteffla: "Během deseti let se velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností." a "Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

Souhlasím s tím, aby do našeho školství šly pokud možno co největší peníze. Ale NEMĚLY by být použity na takovéto nesmyslné koncepce a jejich realizaci.
01. 05. 2012 | 11:00

žena napsal(a):

minatomirai

"Ten rozhovor pana Štefla a jeho představy o budoucnosti jsou k zasmání."

Mně to přijde spíš k pláči, protože pan Šteffl je přímo v titulku toho rozhovoru označen za experta na vzdělání a prací pro školství jeho firma získala vskutku nemalé peníze. Jak může pronášet expert na vzdělání taková moudra a vyvodit z nich jím uvedené závěry, to mi zůstává rozum stát.
01. 05. 2012 | 11:14

minatomirai napsal(a):

ženo

Prohlédněte si toto video navzdory dikci pana Štefla, která je podobná Klausově. Neznal jsem ho, není o něm mnoho na webu, zřejmě nikde nepublikuje, aby se člověk podíval na některou jeho práci. Nicméně má v mnohém pravdu :

https://www.youtube.com/watch?v=jt8mAdg-PIM

Nemám na něho žádný názor, abych řekl pravdu.
01. 05. 2012 | 11:44

Viola napsal(a):

pozdravuji vás ve spolek

minatomirai,

téměř úplně souhlasím s Ondřejem Šteflem až na tu počítačovou hru World of Warcraft. To tedy opravdu nemůžu. Já jsem ji sice nikdy nehrála, ale co o tom vím a co jsem si přečetla, tak počítačové hry, byť by byly sebegeniálnější jsou silně návykové a ta touha něco vyřešit se stává až zhoubnou a mnozí ji propadají nezřízeně. A dále si myslím, že může emočně člověka ovlivnit a to k horším vlastnostem.
01. 05. 2012 | 12:07

Zdeněk Brom napsal(a):

žena:

Souhlasím. Je to otázka obcí měst tak do 7 000 obyvatel.
01. 05. 2012 | 12:22

ondrejsteffl napsal(a):

Vidím, že vy tři (Gaia, žena a minatomirai jste vytrvalí. :-). Díky, že vás to baví. A jsme rád, že tak sledujete má vystoupení.

pro ženu
Víte debata s lidmi, kteří nečtou přesně a podkládají druhým věci, které neřekli, je strašně časově náročná. Vysvětlovat znova a znova co jsem řekla a neřekl. Například píšete:
01. 05. 2012 | 08:30
„Zajímalo by mě, proč podle Vás není kamenná škola schopna své žáky naučit týmově spolupracovat, vést a podřídit se, realizovat nápady, být empatičtí. Proč je k výuce těchto dovedností podle Vás třeba online studium mimo školu?“
Takže: V článku je napsáno, že to podnikatelé chtějí a potřebují. Z toho i plyne, že se jim to nedostává tudíž, že to tradiční škola nedělá. Je netvrdím, že by to za jistých okolností nemohla dělat (“není schopná“). Ale nedělá to. No ale hlavně, kde jste vzala, že je k tomu třeba online studium mimo školu?

„A "naučit týmově spolupracovat, vést a podřídit se, realizovat nápady, být empatičtí" - toho dosáhnou mnohem rychleji a líp v kolektivu, než online.“ Ano, s tím souhlasím (viz ovšem též část o WOW v rozhovoru, který citujete).

Někteří diskutují ci nevšimli, že jde o střední školu. „…..Z čeho tak usuzujete?“ – přečtěte si pořádně příspěvky na začátku.

„v argumentaci pro je uveden výsledek posledního ročníku střední školy jeden rok po realizaci.“ Ale z textu NENÍ jasné, zda porovnávali ročník žáků před experimentem a další jiný ročník po experimentu (což mně přijde logičtější, protože se mluví o testu pro 12. ročník), anebo ten samý ročník před a po, jak bez dalšího usuzujte vy a stavíte na tom rozsáhlou argumentaci.
01. 05. 2012 | 12:33

ondrejsteffl napsal(a):

žena napsal(a): 01. 05. 2012 | 09:23
„Pokud si dobře vzpomínám, proti státním maturitám bylo poměrně dost škol, studentů a veřejnosti. Přesto jsou a přišly na poměrně velké peníze.“

Já jsem byl vždy proti státní maturitě, a to dost vehementně. Přečtěte si mé starší blogy. A S REALIZACÍ STÁTNÍ MATURITY NEMÁ SCIO NIC SPOLEČNÉHO.
01. 05. 2012 | 12:34

ondrejsteffl napsal(a):

gaia napsal(a): 01. 05. 2012 | 09:52
O státní maturitě: „není to zmatek, ale naprostý zmetek, pokus na dětech hodný Mengeleho.“

gaia napsal(a): 01. 05. 2012 | 10:01
„Státní maturitu by měly uznávat VŠ a testy Scia by byly již nadbytečné.“

Proč myslíte, že by VŠ měly uznávat „naprostý zmetek“? Uznávají Scio, asi to nepokládají za zmetek. A snad Vás zaujeme, že jedna zkouška od Scia stojí asi pětkrát méně než jedna státní maturita.

„Scio zas má testy, které musí absolvovat uchazeč o určitý druh VŠ , jet na ně do nějakého střediskového města ( není totožné s místem školy, kam se hlásí)a zaplatit 700Kč.“

Uchazeč si může vybrat střediskové město, co nejblíže svého bydliště (míst je v ČR 33 a jsou ve všech městech, kde jsou VŠ, vzi http://www.scio.cz/in/2vs/nsz/terminy-11-12.asp ), a tudíž nemusí jezdit do místa školy, kam to třeba má daleko, ušetří na času a dopravě. Zkouška stojí od 401 do 459 korun (což je méně než cesta z Ostravy do Prahy).
01. 05. 2012 | 12:36

ondrejsteffl napsal(a):

minatomirai napsal(a): 01. 05. 2012 | 10:56
„Proč pro pána boha by měl zámožný Holandan odcestovat sem, když si může najmout kohokoliv a zůstat doma? Copak tady nebude dost starých lidí potřebných péče či projekce do budoucnosti pana Štefla je taková, že český lid bude tak ožebračený, že se zavede eutanasie již v 60?“

HDP na hlavu v Holandsku (Nizozemí je pochopitelně jen příklad) je si dvakrát větší než u nás, a odhaduji, že důchodce ze střední třídy bere důchod větší než průměrný plat v ČR. Takže v ČR mu bude líp a levněji.

Problém s ošetřovatelstvím je v tom, že všichni ví, že budou potřeba, a to i pro české důchodce. Ale nikdo se nestará. Zato se rozsáhle řeší, že máme málo frézařů (kterých je navíc kupa nezaměstnaných), a nikdo neví, zda se průmysl neodstěhuje někam jinam.
01. 05. 2012 | 12:37

ondrejsteffl napsal(a):

Viola napsal(a):
"...až na tu počítačovou hru World of Warcraft. To tedy opravdu nemůžu. Já jsem ji sice nikdy nehrála, ale co o tom vím a co jsem si přečetla, tak počítačové hry, byť by byly sebegeniálnější jsou silně návykové a ta touha něco vyřešit se stává až zhoubnou a mnozí ji propadají nezřízeně."

Problém je v tom "mnozí". Kolik? Je to třeba víc než alkoholu či hracím automatům? Ano někteří lidé (i děti samozřejmě) jsou náchylní k závislostem. Jiní ne. Pijete alkohol? Propadla jste závislosti?

Lepší než hry paušálně odsuzovat, je přemýšlet nad tím, co mohou přinést užitečného a jak eliminovat jejich škodlivost.

Hr
01. 05. 2012 | 12:42

žena napsal(a):

minatomirai

Díky za odkaz, TEDx jsem neznala. Dost jsem se myšlenkami pana Šteffla pobavila. Nejvíc asi zrušením škol jako zastaralo formou výuky a jiným způsobem vzdělávání.

Jistě převodem ze škol na online z domova dosáhneme požadovaných výsledků - "aby byli absolventi schopni týmově spolupracovat, vést i podřídit se, realizovat nápady, a ještě být empatičtí." a měli " široký základ obecných znalostí: čtení, psaní, vždycky bude potřeba umět pochopit myšlenky těch ostatních, analyzovat je, formulovat své vlastní. Potřebné budou cizí jazyky, matematická gramotnost, ale zároveň i jiné dovednosti a schopnosti." :-)
(citace mám z rozhovoru s panem Štefflem z již uvedeného odkazu)

Taky "Je to samozřejmě hrozně těžké, protože my nevíme, jak bude svět za 50 let vypadat. S jistotou ale můžeme říct, že se bude dál rychle měnit. Proto se děti musí připravovat na změnu. Zdá se, že to nejde, ale není to pravda." - že by to vyřešil přechod na online výuku? :-)
Copak i za 50 let se nebude při valné většině zaměstnání trávit valná většina času u počítače? Copak my jsme nezvládli zavedení počítačů, mobilních telefonů...do běžného života a to jsme k tomu nebyli vychováváni? Copak děti naprosto běžně nehrají počítačové hry a mladí nejsou na Facebooku?

Řešením má být zrušení kamenných škol? :-)))

Nebylo by logické a s jistě lepšími výsledky díky socializaci v kolektivu vrstevníků upravit náplň učiva a zavést do škol dostatek počítačů ?????

Co se týká pana Šteffla, považuji ho za velice schopného manipulátora a obchodníka s velmi vlivnými kontakty.
01. 05. 2012 | 12:46

Viola napsal(a):

dobrý článek je i tu: http://www.inside.cz/2011/08/ondrej-steffl-vzdelavani-od-statu-se-pomoci-dockame-jen-tezko/
01. 05. 2012 | 13:00

Viola napsal(a):

ondrejsteffl

Eliminovat škodlivost PC her, nebo konkrétně té WW podle mě nejde. Je to velká touha překonat překážky, když už se nějaké překonaly. Nějaké jednoduché hry jsem také hrála a je to úžasná radost a potěšení, když se mi povede rekord a pak zas ještě zvýšení toho rekordu a pak ještě jednou ten pocit zažít a je to pak nekonečné a touha, která přilepí člověka k počítači. PC hry mohou pomoci třeba nějakým hendikepovaným, kteří si něco natrénují. S alkoholem to nějak nejde srovnávat, při pití alkoholu nemusím nic moc překonávat, snad jen tíži půllitru, nebo nějaké v mysli ty ty ty.
01. 05. 2012 | 13:08

žena napsal(a):

ondrejsteffl
"Víte debata s lidmi, kteří nečtou přesně a podkládají druhým věci, které neřekli, je strašně časově náročná. Vysvětlovat znova a znova co jsem řekla a neřekl. Například píšete:
01. 05. 2012 | 08:30
„Zajímalo by mě, proč podle Vás není kamenná škola schopna své žáky naučit týmově spolupracovat, vést a podřídit se, realizovat nápady, být empatičtí. Proč je k výuce těchto dovedností podle Vás třeba online studium mimo školu?“
Takže: V článku je napsáno, že to podnikatelé chtějí a potřebují. Z toho i plyne, že se jim to nedostává tudíž, že to tradiční škola nedělá. Je netvrdím, že by to za jistých okolností nemohla dělat (“není schopná“). Ale nedělá to. No ale hlavně, kde jste vzala, že je k tomu třeba online studium mimo školu?"

Cituji z http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani
Stávající systém školství považuje Ondřej Šteffl, zakladatel a majitel vzdělávací agentury Scio, za absurdní. Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností.

Takže nenavrhujete změnu obsahu výuky, ale přesun ze škol jinam.

"Někteří diskutují ci nevšimli, že jde o střední školu. „…..Z čeho tak usuzujete?“ – přečtěte si pořádně příspěvky na začátku."

Je to Vaše interpretace. První věta Vašeho blogu zní: "V distriktu Grove Heights v Minnesotě před dvěma lety zavedli wi-fi pro všechny základní i střední školu. ", upozorňuji na "pro všechny základní.."

"„v argumentaci pro je uveden výsledek posledního ročníku střední školy jeden rok po realizaci.“ Ale z textu NENÍ jasné, zda porovnávali ročník žáků před experimentem a další jiný ročník po experimentu (což mně přijde logičtější, protože se mluví o testu pro 12. ročník), anebo ten samý ročník před a po, jak bez dalšího usuzujte vy a stavíte na tom rozsáhlou argumentaci."

Názorná ukázka podsouvání - vůbec mě nenapadlo, že by se mělo jednat o ten samý ročník před a po. Je totiž uvedeno: "Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent." Takže je zřejmé, že se jedná o test PRO 12.třídu.

"žena napsal(a): 01. 05. 2012 | 09:23
„Pokud si dobře vzpomínám, proti státním maturitám bylo poměrně dost škol, studentů a veřejnosti. Přesto jsou a přišly na poměrně velké peníze.“

Já jsem byl vždy proti státní maturitě, a to dost vehementně. Přečtěte si mé starší blogy. A S REALIZACÍ STÁTNÍ MATURITY NEMÁ SCIO NIC SPOLEČNÉHO. "

Vůbec nikdy nikde jsem neuvedla, že byste měl Vy nebo Scio s realizací státních maturit něco společného.
Děkuji za reakci.
01. 05. 2012 | 13:10

ondrejsteffl napsal(a):

žena 01. 05. 2012 | 13:10
"vůbec mě nenapadlo, že by se mělo jednat o ten samý ročník před a po."

žena 29. 04. 2012 | 06:59
"Není divu, že se procento výrazně snížilo, tento test je povinný a nejsou uvedeny výsledky v ostatních předmětech. Motivace žáků posledního ročníku věnovat se předmětům, ze kterých musí složit povinné testy, je jasná."

Já tomu rozumím tak, že jde o ten samý ročník. Jinak je to totiž nesmyslný argument. Motivace žáků posledního ročníku je stále stejná, nezávisle na experimentu 2+3.
01. 05. 2012 | 13:25

ondrejsteffl napsal(a):

Viola napsal(a): 01. 05. 2012 | 13:08
"Eliminovat škodlivost PC her, nebo konkrétně té WW podle mě nejde. Je to velká touha překonat překážky, když už se nějaké překonaly."

Hry nikdo nezastaví. Budou, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Mimochodem touha překonávat překážky, je také něco, co se ve hrách děti učí. Překážky mohou být drobné, jako v nějaké plošinovce, co jste hrávala, nebo gigantické, jako ve wowku. A jsou lidé, kteří vášnivě čtou knihy...
01. 05. 2012 | 13:28

minatomirai napsal(a):

Pane Šteffle,

ten sarkasmus ohledně našeho kolektivního zájmu o váš blog není zrovna povzbudivý. Co by za to dal pan Pehe a jeho nevýraznost, kdyby se mu pod blogem objevilo tolik různorodého zájmu a podnětů. Vás zajímá naše reakce, předpokládám.

Je možné, že zámožný holandský důcodce si vybere Česko, spíše to bude jeho rodina, pokud bude mít Alzheimera nebo jinou formu demence, a pošle ho tam, kde mu to bude jedno, navíc levněji. Mentálně čilý stařík či stařenka, bez osobních vztahů k této zemi, nemá důvod se nechat vykořenit a začít svoje "zlatá léta" tady. Tak to vidím já.

Jinak ta péče o staré straší všechny vyspělé země, civilizační choroby přibývají a to, že jsme zřejmě všichni adepti na nějakou demenci v příštích 20 letech, je víceméně prokázáno. Náklady na tuto péči budou astronomické a je pravda, že se tento fakt tady spíše ignoruje na rozdíl od ostatních zemí.

Snažím se na to dívat s humorem a představovat si, jak se budu vesele prohánět s Alzheimerem někdy v lesích okolo instituce, kam budu dopraven, že mi to prchání bude občas povoleno, protože budu očipován a ti, kteří nás prchače budou odchytávat, k nám budou laskaví. To budou ti tolik potřební ošetřovatelé.
01. 05. 2012 | 13:34

žena napsal(a):

ondrejsteffl

"Jeden rok po realizaci programu kleslo selhání ve standardizovaném testu z angličtiny pro 12. třídu (v USA poslední ročník střední školy) z 63 procent na 13 procent."

Takže v roce x byl program zahájen. 12. ročník měl 63% neúspěšnost. V roce x plus 1 má 12. ročník pouze 13% neúspěšnost. Motivace žáků je jistě stejná, ale jak vidno možnost online práce, flexibility v ní a svobody, jak je též uvedeno, způsobilo tuto změnu - "Mezi důvody mimořádného zlepšení patří zvýšení flexibility a svobody.."

12. ročník je 12. ročník, nikoliv 11., který skládá test pro 12. ročník. Nemyslím, že 12. ročník je jen na přípravu toho testu. Ale i kdyby, bylo by zcestné porovnávat výsledek tohoto testu, kterým ti samí studenti prošli v 11. a pak 12. třídě a publikovat to jako úspěch daného programu.

Dá se předpokládat, že studenti 12.ročníku v roce x plus 1 využili zmíněné svobody a flexibilně se zaměřili na přípravu k tomuto testu na úkor ostatních předmětů.
01. 05. 2012 | 13:44

Viola napsal(a):

ondrejsteffl

řekni mi, co čteš a já ti řeknu, jaký jsi. Řekni mi, že hraješ WW a opustím tě. :-)
01. 05. 2012 | 14:22

Občan napsal(a):

To žena:

Vzdělávání ve veřejných školách v USA je v podstatě jenom příprava na testy.
Škola si MUSÍ vybrat některý ze standardizovaných programů pro ten který předmět a podle toho dostane finance na výuku toho kterého předmětu. Přičemž předměty jsou testovány standardizovanými státními testy a "výuka" probíhá tak, že žáci se nadrnčí okruhy, které v těch testech budou obsaženy. Bez ohledu na to, zda pochopili a jsou schopni v praxi používat to, co se naučili nazpaměť. Důležité není vědět a používat, ale správně zaškrtat odpovědi v testech.

Tuhle jsem viděl nějaký pořad, kde se objevily záběry z třídní schůzky v nějaké americké škole. Učitelka se rozhovořila o nějaké látce, ale byla utnuta jedním z rodičů, který se zostra otázal, zda to bude v testech. Učitelka odpověděla, že možná, ale spíš ne. Takže byla dotázána, proč to tedy učí, když to v těch testech nebude. A bylo vymalováno.
01. 05. 2012 | 14:40

Viola napsal(a):

Třiatřicetiletý Nor s křestním jménem Rune byl v šoku, když zjistil, že skoro dva roky hrál denně počítačovou hru World of Warcraft (WoW) s atentátníkem Andersem Behringem Breivikem.
01. 05. 2012 | 14:54

ondrejsteffl napsal(a):

minatomirai napsal(a):
"ten sarkasmus ohledně našeho kolektivního zájmu o váš blog není zrovna povzbudivý."

To nebyl sarkasmus, mě to těší. Proto taky reaguji, i když čtenářů je jen pár.

Péče o staré není jen Alzheimer. 70letý důchodce chce třeba někam na výlet, ale chce kvalifikovanou podporu.

A nevím o tom, že by někde s předstihem řešili dostatek kvalifikovaného personálu. Na česko-neměském fóru, kde jsme byl v panelu, německá zástupkyně za odborné školy, řekla: "Ano, péče o staré bude potřeba, my zatím spoléháme na vás." Čili v Německu to asi také neřeší.
01. 05. 2012 | 14:57

Viola napsal(a):

Dítě scházelo podvýživou a dehydratací. Jeho matka v té době trávila čas ve virtuálním světě hry World of Warcraft, kde si psala s přáteli. Americký soud Rebeccu Christieovou usvědčil z vraždy její dcery již v listopadu 2009, odsouzená však byla 23. května letošního roku. Vyměřili jí trest 25 let ve vězení a po propuštění bude další čtyři roky pod státním dozorem.

Zdroj: http://bonusweb.idnes.cz/americanka-hrala-world-of-warcraft-zatimco-trileta-dcera-umirala-hlady-1zr-/Magazin.aspx?c=A110610_133546_bw-magazin_anb
01. 05. 2012 | 14:58

žena napsal(a):

Občan

Bohužel u nás to jde tímto směrem - stále více různých testů v různých ročnících školy. A Scio se na tom velice úspěšně podílí.

I na tomto blogu je možné poukázat na nesmyslnost závěrů na základě vyhodnocení jednoho testu. Je vážně zoufalé, že náš údajný expert na vzdělávání, je pro, aby během deseti let se velká část vzdělání přesunula ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností. Přitom stačí změna obsahu a formy výuky. Zajímalo by mě, jakým novým typům dovedností školy už nebudou schopny učit.
01. 05. 2012 | 14:58

ondrejsteffl napsal(a):

Viola napsal(a): 01. 05. 2012 | 14:54

"s Behringem Breivikem."

Můj syn s ním možná hrál taky, co já vím. To je argument zcela mimo... Breivik také chodil nakupovat a prodavačka ho léta obsluhovala.

Můj syn hru hrál asi půl roku docela hodně, a naučil se spoustu věci. Dnes už ji nehraje, dělá jiné věci.

Spíše než paušální kritika her by bylo užitečné je zkoumat, sledovat, hodnotit, klasifikovat, upozorňovat na rizika a výhody, doporučovat pro koho se která hodí apod.
01. 05. 2012 | 15:02

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

"dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností" citace z http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Můžete uvést, o které nové typy dovedností se jedná a jak bude tedy probíhat jejich výuka?
01. 05. 2012 | 15:16

ondrejsteffl napsal(a):

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

"dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností" citace z http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Můžete uvést, o které nové typy dovedností se jedná a jak bude tedy probíhat jejich výuka?
01. 05. 2012 | 15:16

Velmi jednoduchý příklad: Vezměte si tzv. měkké dovednosti - soft skills. Do vzdělávání svých zaměstnanců investují podniky velké peníze (tedˇ po krizi trochu míň) a učí se to i spousta jednotlivců za své peníze. Protože to 1. potřebují a 2. to absolventi ze škol neumějí.
Nepochybně by to ve školách učit šlo a někde (výjimečně) se to opravdu učí. Ale obecně se to vysunulo mimo veřejné školství. Je to jasný příklad toho, jak školy (jako celek) nedokázaly včas reagovat na poptávku trhu i jednotlivců.

Nebo příklady z mého minulého blogu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ondrej-steffl.php?itemid=16264

To jsou konkrétní příklady a podle mého soudu budou podobné stále více přibývat. Například odhaduji, že se objeví poptávka po partnerské gramotnosti (lidé se nechtějí rozvádět), po rodičovské gramotnosti (lidé se zamýšlejí, jak vychovávat své děti), stařecké gramotnosti (jak se připravit na stáří) - tohle jsou samozřejmě jen mé dohady a mohu se mýlit. Jisté však je, že v tomto rychle se měnícím svět se buoud objevovat nové a nové věci. A ať se objeví poptávka po vzdělávání v čemkoliv novém, tak "kamenné školy" veřejného školství na to skoro jistě zareagují pozdě (jako na soft skills) nebo vůbec ne (jako třeba na vzdělávání v oblasti počítačových her - Violo :-.)
01. 05. 2012 | 15:36

Viola napsal(a):

Pane Štefle,

odhaduji, že syn se zabývá právě tím hodnocením her, anebo možná vytvářením nových?
Hry jsou dobré, když naučí třeba cizímu jazyku, nebo programování, nebo předpovědi počasí, nebo astronomii a jiným různým znalostem, ale rozhodně by v nich neměla být agresivita a její podpora, nebo rozvoj, nebo nějaké uvolnění agresivity do hry. Nejlepším uvolňovačem agresivity je sport.
01. 05. 2012 | 15:41

žena napsal(a):

ondrejsteffl

Děkuji za odpověď. Vše, co jste uvedl, jsou školy SCHOPNÉ vyučovat. Je logické, že VŠECHNO školy nikdy nenaučí. Takže i střední školy mají svoji specializaci (asi kromě gymnázií, ale i tam už se, pokud vím, snaží přiblížit praxi). Všechny však splňují Vámi uvedené "široký základ obecných znalostí: čtení, psaní, vždycky bude potřeba umět pochopit myšlenky těch ostatních, analyzovat je, formulovat své vlastní. Potřebné budou cizí jazyky, matematická gramotnost, ale zároveň i jiné dovednosti a schopnosti."
Školy jsou SCHOPNÉ Vámi uvedené vyučovat, ale nereagují na poptávku znalostí dostatečně rychle. Je na to adekvátní - "Stávající systém školství považuje Ondřej Šteffl, zakladatel a majitel vzdělávací agentury Scio, za absurdní. Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností." ???
01. 05. 2012 | 17:09

žena napsal(a):

ondrejsteffl

Ještě jsem zapomněla - která část vzdělání se podle Vás přesune ze škol jinam?
Cit.: "Stávající systém školství považuje Ondřej Šteffl, zakladatel a majitel vzdělávací agentury Scio, za absurdní. Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností."
01. 05. 2012 | 17:25

Dr.T napsal(a):

a takhle to dopadá http://www.blisty.cz/art/63233.html
01. 05. 2012 | 18:18

poručíme větru dešti napsal(a):

a soft skils, dřív se tomu říkalo vymývání mozků
01. 05. 2012 | 19:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Dr.T:

V článku na B.L. mi chybí zásadní informace - na které škole se tak učí.
01. 05. 2012 | 20:20

Občan napsal(a):

"Soft skills" - naprosto a jedinečně skvělý kšeft pro pár opisovačů naprosto a jedinečně zbytečných amerických brožurek. Velkohubé "objevování" zcela přirozených pochodů a jevů v lidské psychice a v mezilidských vztazích. A patologická posedlost přejmenovávání těchto dávno česky pojmenovaných jevů a pochodů amerikanismy.
Jsem tím "pracovně obohacován" posledních deset let a zatím jsem se nedozvěděl nic, co bych neznal ze SŠ. Kromě toho, že to je prachobyčejné vymývání mozků a legalizace sofistikované šikany.

Co se "péče o seniory" týče - Němci to mají vyřešeno. Zadky tam myjí a seniory venčí české, slovenské, bulharské a slovinské DIPLOMOVANÉ sestry a jiné zkušené SŠ, a to v rámci "hostování". Jiné národnosti Němci odmítají.
Za práci 24/6 (jeden den v týdnu mají volno) nedostávají mzdu, ale "kapesné", ze kterého jim NENÍ placeno žádné pojištění. Plus ubytování (za které ovšem platí "hostitelské rodině" 1/4 "kapesného") a stravu.
Legální a levné.
Čeští senioři jsou rádi, že nějak poplatí náklady na bydlení, léky a skromnou stravu. Na pečovatelky jim nezbývá a místo výletů a kaváren si chodí posedět do čekárny u lékaře nebo do parku. Takže v ČR máme "péči o seniory" rovněž vyřešenu.
Holandští senioři mají ČR ve velké oblibě, protože je tu pro ně levno, lidé jsou hodní, krajina pěkná a mají zde už celé vesničky. Rovněž je nalezneme v řadě autocampů, kde sídlí v celoročně obyvatelných karavanech.

------------------------------------------
To žena:

Nad těmi "dovednostmi", které neumějí naučit kamenné školy, marně přemýšlím a zatím mě žádné nenapadly. Ale třeba se to ještě dozvíme :o)
01. 05. 2012 | 20:57

žena napsal(a):

Pane Šteffle,

nabádáte, abychom Vám psali. Sice na mail, ale tuto cestu volím, aby se s Vašimi myšlenkami seznámilo víc lidí.
https://www.youtube.com/watch?v=jt8mAdg-PIM

K Vašemu pojednání Je škola budoucnost vzdělávání. Podle mě jednoznačně ano. Stejně jako za Komenského stále jsme lidi a budeme i za 50 let ŽÍT ve skutečném, nikoliv virtuálním světě. Není to škola, nýbrž lidi, kdo rozhoduje o obsahu a stylu učiva. Zde jste uvedl: "Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov." V takovém případě by bylo přesnější - bylo odejito. A zase o tom rozhodli lidi. Přesazení žáků ze školy domů k počítači považuji za absurdní.

Ve Vašem příspěvku 01. 05. 2012 | 15:36 uvádíte kromě počítačových her všechno dovednosti týkající se mezilidských vztahů. Lze se je online teoreticky naučit, ale nebudou-li školy, socializace dětí bude žalostná. Podle mě není třeba ve škole učit počítačové hry. Je to natolik atraktivní, že děti, mládež i dospělí k nim naprosto dobrovolně usedají, sami se kolikrát doberou potřebných znalostí k dané hře, případně si to od někoho zjistí a své zkušenosti předávají dál (tím se jednoznačně procvičuje samostatnost i spolupráce).

Jistě je velice žádoucí upravit učební osnovy. Ale naše generace (jsem téměř stejně stará jako Vy) vyrostla a vystudovala za totáče, přesto jsme zvládli zavést počítače do běžného života i další technické vymoženosti, udělali jsme velké pokroky ve vědě, zdravotnictví..., bylo méně rozvodů.
Takže proč by měly být díky škole naše děti méně schopné? Je jisté, že i za 50 let se nebude léčit online, ani stavět, dělat, opravovat, pěstovat zeleninu, chovat zvířata, plodit děti...

Jistě je hodně různých studií, jak škodí práce u počítače. Přikládám shrnutí takových poznatků, které můžu osobně potvrdit, protože jsem se 20 let živila jako programátor analytik.
http://www.mineralfit.cz/clanek/jak-skodi-prace-u-pocitace-nasemu-zdravi

Děti dobrovolně tráví u počítače spoustu volného času. Budou-li k tomu sedět u počítače i většinu času ve škole či výuce online doma, jejich zdraví to neprospěje a pasujeme je pouze na inteligentní ovladače.

Můžete mi vysvětlit logiku přesazení dětí ze škol k počítačům online doma? Proč by k němu mělo dojít?

Předem děkuji za odpověď.
02. 05. 2012 | 07:45

ondrejsteffl napsal(a):

Ale já přece vůbec netvrdím, že budoucnost vzdělávání je vzdělávání online. Je to jen jedna z cest, která se bude rozšiřovat. Jistě budou i jiné cesty, viz třeba osud soft skills a ještě další, které přesně neznáme. Škola, podobně jako třeba církve začíná už teď svůj podíl a vliv na vzdělávání ztrácet, a to bude pokračovat. A hlavní důvod je celkem jednoduchý - Svět se mění stále rychleji, a škola není na rychlé změny zařízená.
Srdečně zdravím
03. 05. 2012 | 00:12

žena napsal(a):

ondrejsteffl

"Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

plus ve Vašem pojednání Je škola budoucnost vzdělávání? tvrdíte, že budoucnost vzdělávání je vzdělávání online.
https://www.youtube.com/watch?v=jt8mAdg-PIM

Proto se Vás znovu ptám - Můžete mi vysvětlit logiku přesazení dětí ze škol k počítačům online doma? Proč by k němu mělo dojít?

"A hlavní důvod je celkem jednoduchý - Svět se mění stále rychleji, a škola není na rychlé změny zařízená."

Opakuji - Je jisté, že i za 50 let se nebude léčit online, ani stavět, dělat, opravovat, pěstovat zeleninu, chovat zvířata, plodit děti...
Je jisté, že i za 50 let nebude většinu prací a zaměstnání možné vykonávat pouze z domova přes počítač.

Proto budou stále potřebné dovednosti v mezilidských vztazích, "aby byli absolventi schopni týmově spolupracovat, vést i podřídit se, realizovat nápady, a ještě být empatičtí." Proto je třeba, aby i studium na střední škole nebylo z převážné části pouze přes počítač, ale klasickou formou výuky kantorem. Podřídit se, sledovat a vyhodnocovat mluvené slovo se jinak nenaučí.

"Stávající systém školství považuje Ondřej Šteffl, zakladatel a majitel vzdělávací agentury Scio, za absurdní. Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností."

Nedozvěděla jsem se od Vás ani, která část vzdělávání se podle Vás přesune ze škol jinam.

Prosím, mohl byste napsat blog Je škola budoucnost vzdělávání?, kde byste uvedl i odpovědi na mé otázky? V případě, že ne, odpovíte, prosím, zde? Vážně mě to zajímá.

Předem Vám moc děkuji.
03. 05. 2012 | 07:04

Kormorán napsal(a):

Kolegové,
pan Šteffl svým blogem vypustil tak trochu kachnu:
Píše o nabídce hybridní výuky školy Inver Groove Heights Community School. Škola sama se tím ale nijak nechlubí. Pokud zadáte v hledání na jejich www heslo "hybrid school", zobrazí se pouze dva odkazy na dokumenty:

1) ISD 199’s Proposed Technology Levy FAQ Sheet
Zde je vyučování v hybridních kurzech zmíněno jedinkrát, nenápadně a okrajově.
2) 2012_FINAL_Registration_Guide-1.doc
Dokument je nabídkou všech výukových kurzů, které škola nabízí ve všech studijních oborech (technické, humanitní,...). Škola vyučuje předměty celkem ve více než 140 kurzech. Z toho přibližně 10 je nabízeno hybridní formou. Týkají se pouze Matematiky a Anglického jazyka. V matematice jde např o zlomky, desetinná čísla, finanční gramotnost (půjčky, úroky) a algebru. V angličtině se jedná o kurzy s názvy např.:
a) American novel (čtení předepsané literatury s diskusí)
b) Speech (rozvoj řečových dovedností a technik)
c) The Book is (not) dead (čtení literatury v elektronické formě, rozvoj kritického myšlení) dalších pár obdobných předmětů.

Co se týká angličtiny, jde tedy nezřídka o samostatné čtení (doma) a následnou diskusi (ve třídě). Hybridní kurzy jsou nabízeny pouze v nejvyšších ročnících 11. a 12., kdy se zřejmě studenti připravují na závěrečné zkoušky. Tedy jak vidíte, hybridní způsob výuky tvoří velmi malou část nabídky.

V originálním článku

http://blogs.kqed.org/mindshift/2012/04/in-the-digital-age-welcoming-cell-phones-in-the-class/#more-20548

je zmiňován aspekt svobody a samostatnosti studentů v tomto způsobu výuky. Tento způsob výuky nabízí i jíná škola v USA. Svoji motivaci k jejímu zavedení ovšem nezastírá. Byla jí frusrující neúspěčnost a nezájem studentů o předměty matematika a angličtina. U studentů, kteří si vybrali hybridní formu se úspěšnost velmi zlepšila. Nabízí se ale otázka, zdali se jen nevydělila skupina lepších studentů, kteří si zvolili hybridní formu. O výsledcích skupiny, která si tento způsob nezvolila se nepíše.

V diskusi pod původním článkem je pouhých 12 příspěvků. Zřejmě Američany toto téma příliš nezajímá. Většinou jsou kritičtí a nastolují podobné otázky jako v diskusi zde. Diskutér minatomirai tedy srdnatě bojoval za něco, nad čím se i sami Američané ošklíbají a pokládají to za nouzové řešení.

Pan Šteffl se na psaní blogu asi mnoho nepřipravoval. Bez kritického náhledu se nechal unést dojmem z článku, který ještě posílil. Dopustil se tedy něčeho, co by sám jistě u jiného kritizoval. A ještě se u toho tváří pokrokově. Až budeme příště číst blogy pana Šteffla, buďme opatrnější. Reklama na Scio může být mepominutelnou součástí jeho psaní.
12. 05. 2012 | 10:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy