Dvě žákyně ZŠ píší na ministerstvo školství.

05. 09. 2020 | 15:42
Přečteno 8761 krát
Se souhlasem autorek zveřejňuji jejich dopis.


"Byly bychom rády, kdyby se tohle dostalo na veřejnost a začalo se o tom mluvit. Já, Ema ze Scio školy vím, že na mě budou ve škole hrdí. Já, Anna ze státní základní školy doufám, že si na mě učitelé nezasednou."

Ano my ze ScioŠkol jsme na ně pyšní, i když jedna není naše.Dobrý den,

Nebudeme to nijak prodlužovat, máme jistý problém s dnešním školským systémem. Zde jsou hlavní témata, co bychom chtěly probrat:

ZAJETÉ KOLEJE

Už několik let se na základních školách učí stále to samé. Když naši rodiče chodili na základní školu, byl v tu dobu komunismus. O tom se ve školách neučili, protože to byl tehdejší politický stav. Nikdo nemohl mluvit o komunismu jako o špatné věci. Ale dnes už žádný komunismus není a na základních školách se většinou tato látka stále neprobírá. Nevíme, či je nějaký důvod, proč se o tom stále neučí, ale my si myslíme, že je to kvůli tomu, že to tak bylo dřív a už to tak prostě zůstalo. Všichni se totiž bojí změny, bojí se říct svůj názor, chtěli by jít za jistým cílem, ale bojí se cesty. Tato látka nám osobně přijde docela důležitá v dnešní moderní době. Děti by se ve školách měly o něčem takovém učit, však to zažili naši rodiče. Bohužel za naši dosavadní školní docházku jsme se v dějepise už třikrát učili o pravěku, o kterém nikdo přesně neví, jak to bylo, ale nikdy o komunismu, nebo o osobnostech, jako byl například Hitler nebo Stalin, i když přesně víme, co se dělo. Natož abychom se učili něco o dnešní době a o dnešní politice. Místo toho, abychom se učili, co se teď děje ve světě, se učíme stále dokola pravěk a středověk. Tím, že budeme znát minulost, nezměníme budoucnost, ale když se budeme učit o přítomnosti, tak budoucnost změnit můžeme.

ZNÁMKOVACÍ SYSTÉM

V dnešní době je mnohem důležitější celková známka, než to, co se dítě naučí. Učitelům ve škole je jedno, jestli tomu dítě rozumí nebo ne, stačí, když napíše test na jedničku. Když ale napíše test na horší známku, je to špatně, nejen ze strany učitelů, ale i rodičů. Na dítě je vyvíjen velký tlak opět z obou stran. Člověk je od přírody zvídavý tvor, chce se učit nové věci a zajímá ho to. Ale škola tohle ničí. Hustí totiž do dětí moc informací najednou, že se tento přirozený pud úplně ztrácí. Děti nemají chuť se něco nového učit, protože je to pro ně buďto naprosto nedůležité, nebo mají problém s učitelem, nebo látku zkrátka nechápou a učitel jim to není schopný vysvětlit. Dnes se děti učí jen kvůli dobré známce a ne aby to uměly. Známka dítěti nic neřekne, a když už ano, tak jen podtrhne to, co dělá špatně. Např.: Jeden žák má rád chemii, baví ho a všechno chápe, ale zadání testu nerozumí, a tak dostane za pět. Druhý žák nesnáší chemii, nic nechápe, v hodinách neposlouchá. Test ale opsal od svého spolužáka, který tomu rozumí a dostal za jedna. Žádný učitel už ale nenapíše do celkového hodnocení, že žák 1 byl aktivní v hodinách, plnil úkoly a z ostatních témat prošel. Z vysvědčení tedy nakonec vyplyne, že žák 1 je v chemii horší, než žák 2. Známka dítě jen stresuje a nepoví mu dostatečné informace k tomu, co přesně mu nešlo, a na co by se mělo příště zaměřit. Na školách by se mělo zavést slovní hodnocení. Učitel by měl individuálnější přístup k dítěti a věnoval se jeho potřebám. Žák by zároveň věděl, co dělá špatně, ale i to, co mu jde a dělá to dobře. Zjistí tak v čem se zlepšovat, ale zároveň mu to dodá sebevědomí a motivaci do dalšího učení. Dítě bude mít jasný přehled, zlepší se tak i jeho psychická stránka.

NÁZORY DĚTÍ

Dnes, hlavně na školách, dospělí neberou v potaz názory “malých dětí”. Neříkáme, že je to tak u všech učitelů, ale u většiny bohužel ano. Kdybychom přišly za naším učitelem nebo ředitelem a řekly náš názor na školský systém, možná by nás vyslechli, ale většina by s tím nic nedělala. Nějací učitelé se snaží vytvářet dotazníky ohledně toho, co by se chtěly děti učit, ale podle nás by tohle měla být samozřejmost u každého učitele. Většina dětí už svůj názor ani neprojeví, protože se svých učitelů doslova bojí. Ve třídě totiž většinou vládne strach z reakce učitele na špatnou odpověď, odmítnutí, nebo neshody názorů. Myslíme si, že by se děti měly cenit za projevování vlastních názorů, ale hlavně by se to mělo učit. Ve škole je zvykem potlačovat dětské názory, a to nám moc do života nedá. Je celkem smutné, že se děti bojí lidí, kteří patří mezi jedny z nejdůležitějších v jejich životě. Jak se máme učit od někoho, z koho jde strach?

INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP

Jsme si vědomy, že je moc těžké vybudovat individuální přístup mezi jedním učitelem a třiceti žáky a víme, že je nedostatek učitelů. Nechápeme, proč mají učitelé tak nízké platy, když bez nich by to nefungovalo. Obáváme se však, že bez individuálního přístupu to taky nepůjde. Když má učitel individuální přístup k dítěti, vybudují si nějaký citový vztah a dítěti se bude s učitelem lépe učit. Jedna z (podle nás) nejdůležitějších věcí, jak vybudovat tento vztah je tykání. Dítěti je mnohem příjemnější učit se s člověkem jemu rovným. Učitelé si totiž myslí, že tykáním se naruší respekt vůči nim ze strany dětí, což ale vůbec není pravda. Učitelé už nejsou děti a nemohou vědět, jak by nám to vyhovovalo, když se nás nezeptají na náš názor. Když si s učitelem budeme tykat, neznamená to, že jim budeme skákat na hlavu a říkat si kámo brácho... Takhle to nefunguje. Já, Ema, chodím na soukromou alternativní školu Scio Škola, ve které to funguje přesně tak, jak bychom to chtěli všude. Učíme se jak argumentovat, jak projevit svůj názor a jak si zorganizovat život. Tohle jsou naše priority, které se ale na státních školách vůbec neřeší. Byly bychom rády, až budeme mít děti, aby se tyhle školy staly státními, stát je dotoval a byla by to pro nás samozřejmost.

ROZVÍJENÍ OSOBNOSTI A TALENTU DÍTĚTE

Školu bychom mohli přirovnat k velkovýrobě na lidi. Všichni se učí to samé, a nikdo nebere v potaz jejich koníčky a talenty. Ve většině předmětů je toho až moc a většinu žáků to ani nezajímá. Chápeme, že základy musí být a s tím souhlasíme, ale potom by už mělo být na dítěti, co ho baví a v čem se chce dále rozvíjet a zdokonalovat. Ale to už je na něm, jestli bude dostatečně zodpovědné a bude se těmto volitelným věcem věnovat.
Děti by se ale měly učit zodpovědnosti od co nejmenšího věku. Většina lidí by řeklo, že “Desetileté dítě ale nemůže rozhodovat o tom, co se chce učit, natož o svém životě!” Tohle ale není pravda. Dítě by si mělo samo rozhodovat, čemu se chce věnovat a nenechat si od někoho předurčovat svoje cíle. Spoustu rodičů svým dětem ani nevěří, že by mohly mít tolik zodpovědnosti, protože to ani nikdy nezkusili. K tomuhle se váže i ten individuální přístup, protože dítě potřebuje podporu jak ze strany rodiny, tak ze strany učitelů.

SEBEREFLEXE

Toto je podle nás další, velice důležitá věc. Dítě by si mělo samo zreflektovat, co se mu povedlo, co dokázalo a jak to dokázalo, ale i to co mu stále nejde a v čem by se mělo zlepšit, nebo chce zlepšit.

I my teď samy sebe ceníme, že jsme se odhodlaly tohle napsat, i když nevíme, jaká bude reakce okolí. Chceme poděkovat všem, co nás v tomto podpořili, což byli hlavně naši rodiče, ale i lidi z okolí. Byly bychom rády, kdyby se tohle dostalo na veřejnost a začalo se o tom mluvit. Já, Ema ze Scio školy vím, že na mě budou ve škole hrdí. Já, Anna ze státní základní školy doufám, že si na mě učitelé nezasednou.

Děkujeme za Váš čas a doufáme, že se nad tím zamyslíte.

Ema Pohlová, 15 let
Anna Marie Pešková, 14 let
Uhříněves

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy