Čo majú znamenať tie známky?

20. 10. 2011 | 10:31
Přečteno 18252 krát
Na Slovensku, v USA, u nás, pořád stejný problém. Jestli se školy nezmění, je jejich budoucnost nejistá.

Přebírám od kolegy Vladimíra Burjana jeho článek ze serveru BurjanOSkole


Viacerí z vás asi videli kreslený vtip zo školského prostredia, ktorý v týchto dňoch koluje po Facebooku:
Co znamenajiZnamky
Co znamenajiZnamky

Na oboch obrázkoch sa rozčúlení rodičia pýtajú: „Čo majú znamenať tie známky?“ Rozdiel je v tom, že v roku 1969 sa obracajú na svojho zúfalého syna, pričom učiteľka je takpovediac „na koni“, zatiaľ čo v roku 2009 sa v rovnakej situácii tými istými slovami obracajú na zúfalú učiteľku a „na koni“ je tentoraz ich syn.

Ten kreslený vtip v sebe nesie dve dôležité posolstvá. Predovšetkým poukazuje na fakt, že za uplynulých 40 rokov sa niečo zásadné zmenilo. Mohli by sme to „niečo“ pomenovať ako vzťah rodičov k školským známkam a k učiteľom, som však presvedčený, že tu ide o podstatne hlbšie a ďalekosiahlejšie zmeny. Zmenila sa celá spoločnosť, zmenil sa jej vzťah k tradičným autoritám (vrátane učiteľov), zmenil sa vzťah žiakov i rodičov k škole ako takej, k školskému vzdelávaniu atď. Problémom je, že napriek mnohým doslova fundamentálnym zmenám spoločnosti vyzerajú dnešné školy takmer rovnako ako v roku 1969 (len počítačov a interaktívnych tabúľ je v nich viac). A nielen vyzerajú, ale aj fungujú. A to je vážny problém. Zmenené reakcie rodičov sú len jedným z mnohých symptómov tohto problému.

Teraz k druhému dôležitému posolstvu toho vtipu. Viete, prečo je text po anglicky? Preto, lebo vtip pochádza z USA. Z toho však vyplýva, že ten problém existuje aj v Amerike. (A treba dodať, že aj v mnohých západoeurópskych krajinách.) Nejde teda o žiadne slovenské špecifikum. Som presvedčený, že mnohé problémy nášho školstva (vrátane toho, o ktorom je vtip), sú dôsledkom prehlbujúcej sa globálnej krízy toho modelu vzdelávacích systémov, ktoré používa celá západná pologuľa. A obávam sa, že ich riešenie nebude možné bez toho, aby sme našli celkom nový model vzdelávania detí a mladých ľudí (na Slovensku aj v USA). Múdro povedané: dozrel čas na zásadnú zmenu celej vzdelávacej paradigmy. Možno budem pôsobiť ako prehnaný pesimista, ale faktom je, že prednáška, ktorú si práve chystám do Žiliny (27.10.) a Považskej Bystrice (28.10.) má názov “Ak sa školy nezačnú vážne zamýšľať nad svojou budúcnosťou, možno žiadna nebude.”

Ako to vidíte vy? Myslíte si, že v roku 2040 budú existovať školy podobné tým dnešným? Aké budú?
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Veselý napsal(a):

Na Moravě takový školy určitě existovat nebudou ! Tam se zavede povinně rákoska , aby ti tupci taky ze vzdělání konečně něco měli !
20. 10. 2011 | 10:51

Jozef napsal(a):

To je posun vo vseobecnej kulture.
Pred 50 rokmi bolo ucitelmi este obcas tyrane dieta,dnes obcas detmi byvaju tyrani ucitelia.
Amerikanizovali sme sa a bulvarizovali.Stale viac sa v nas zakorenuje individualizmus,egoizmus,vseobecny despekt.
Po r.1989 prisla era demonizacie a debilizacie predchadzajucej epochy,sprevadzana vseobecnou bulvarizaciou myslenia a prezivania.
Nejake zanedbatelne percento ochotnikov,Komenskeho nasledovatelov medzi pedagogmi na nejakych skolach, vela toho nezmoze.Bojujuc s veternymi mlynami skor,alebo neskor vacsina "idealistov",rezignuje,alebo ako ti anjeli - padnu.

Zmenme media masoveho dosahu,zmenme vseobecnu kulturu.Inac budu taketo apely len volanim niekolkych smadnych na siriacej sa pusti.

Sanca je.Pada Wall Street.Len trochu silnejsi vietor - a je na zemi.

Stastie praje pripravenym,tak rozmyslajme,co potom.Ked padne Wall Street a jeho masmedialna nadvlada.Aku vseobecnu kulturu chceme?
20. 10. 2011 | 11:16

prognostik napsal(a):

Zavedení nového typu školy nepředstavuje žádný problém. Žáci a studenti bodou do školy chodit výhradně dobrovolně.Učitelé budou pouze učit, odpadne průběžné zkoušení. Žák, který bude chtít postoupit do dalšího ročníku, si na konci roku sedne před počítač, který mu vygeneruje soubor otázek a příkladů. A obrazovka mu po ukončení také ukáže kam má jít. Je to jednoduché, akorát nevím jak to udělat u tělocviku a zpěvu.
20. 10. 2011 | 11:17

ali napsal(a):

oba příklady jsou extrémní a i špatné..možná je to tím, že v roce 1969 a 2009 jsou na školách pořád stejní učitelé, nebo učitelé, kteří mají ještě školu těch starých praktik, a učitelů, ale děti už stejné nejsou.
Dřív nebylo také dítě s jakoukoliv dysfunkční poruchou hodnoceno jako dysfunkční, ale jako blbec a tím bylo zcela diskriminováno nejen z řad soukmenovců, ale převážně učitelů. Jejich zesměšňování toho postiženého před spolužáky bylo až vražedné a kriminální. Moje spolužačka ze základky, která byla těžce dyslektická, dysgrafická a dyskalkulační, je v podstatě tímto poznamenaná do smrti. V jádru byla chytrá, tichá, moudrá s přirozeným intelektem, ale ty dysfunce jí poznamenaly a zbytek dorazil učitelský sbor. Pořád ji vidím na stupínku před třídou a učitelé na ní ukazovali ukazovátkem, zesměšňovali jí ze všech stran a ponižovali způsobem, který není hodný snad nikomu. Co ta se naplakala. Nechápala jsem tenkrát smysl toho zesměšňování a bylo mi jí líto. Dnes už je babičkou, přesto nechodí na žádné srazy, nevyhledává bývalé spolužáky ani společnost. Mám jí ráda a vždycky si popovídáme, ale školu vymazala z paměti.
Dnešní děti to mají sice lehčí, ale neřekla bych, že učitelé nějak zvlášť dospěli do bodu, kdy by se věnovali dětem takto postiženým. Pořád chybí odbornost, specializace a třídy pro tyto děti. Pořád tyto děti jsou odkázané na běžnou výuku s ostatními normálními dětmi a tak se stává, že děti nestíhají učivo, nebo rodiče neumí se svými dětmi pracovat při domácích úkolech, či škola a rodiče nespolupracují. Je to smutné, ale pořád je to tak. Neříkám, že ve všech školách. Ale bohužel, ještě pořád je spousta škol se starými pořádky..
20. 10. 2011 | 11:45

Pepa Josef napsal(a):

Já bych neřešil ani tak školu, ta je jen důsledkem, jako spíš vzdělávání samotné. A to skomírá, protože stále vyžaduje leb ocelovou a zadek olověný. A to se nenosí. Chci-li umět anglicky, musím se naučit slovíčka, chci-li umět řešit rovnice, musím jich poměrně hodně spočítat. Jinak o tom budu jen bezvýsledně kecat, což je nicméně asi cílem, protože veškerá pedagogická dokumentace, RVP atd. je šitá na výchovu ohebného komunikativního blba, který musí projevit názor, i když žádný nemá. Dnes každý jenom chce bez toho musení. A kdo si všimne, jak se ke vzdělávání staví mnoho našich volených zás-tupců, pochybuje o nutnosti vzdělávání vůbec.

Stran školy mi připadá, že obecně přijatý model nařizuje, že školy nemají ani tak vzdělávat, jako ušetřit... Potažmo nemocnice, galerie... Pan náměstek Bátora byl ministrem školství při svém odchodu glorifikován, jako ten, kdo ušetřil a vyházel pár lidí. To bylo jeho pracovní náplní?
20. 10. 2011 | 11:49

Milan napsal(a):

I zánik Římské říše předcházel růst negramotnosti a zánik škol a nezájem obyvatel o vzdělávání a vzdělání svých dětí.
Nebylo to příčinou pádu ŘŘ, jen průvodním jevem, jedním z prvních výrazněji se manifestujících.
20. 10. 2011 | 12:00

neo napsal(a):

Pepa Josef:

nesouhlasim s tvrzením, Chci-li umět anglicky musim se naučit slovíčka.

Věřte nebo ne, ale právě biflování slovíček je nešvar v českém školství.

Cizí jazyk se dá naučit aniž byste se učil nazpaměť jakékoli slovíčko. Musí se učit tak nějak celkově a učí se myslet v dané řeči. Je to mnohem efektivnější a rychlejší.
20. 10. 2011 | 12:16

ali napsal(a):

neo
a tady jsme u jádra pudla..vnučka umí vyjmenovaná slova jako když bičem mrská. Pokud jí zkouším ústně, tak je to v pořádku. Jakmile jí dám diktát, všechno špatně. Dám jí ho znova, zase jinak špatně..to je problém dyslektiků a pomoc žádná. Jen má pořád z diktátů za 4-5. Už si nevím rady a učitel nereaguje. Nemůže jí prý zvýhodnit oproti ostatním..takže je deprimovaná školským systémem. A to je teprve ve 4třídě..nezbývá, než dětský psycholog. Potom snad se něco bude dít.
20. 10. 2011 | 12:32

Karel Mueller napsal(a):

Pane Štefl,

myslím, že správnější je jen nepatrná modifikace toho úvodního výroku: Jestli se společnost nezmění, její budoucnost je nejistá.
20. 10. 2011 | 12:32

skeptický napsal(a):

Vyzkoušelo se to v americe,fungovalo to ,protlačili to sem.
Otázka stojí : kdo to dělá a proč.
20. 10. 2011 | 12:46

gaia napsal(a):

to je zvratem hodnot v dnešní době, kdy je propastný rozdíl mezi prací duševní a manuální, jak v odměňování, tak v přístupu. Dříve se dobře uživili i lidé s horšími známkami, bylo dost továren a dělnických profesí, mohly se již děti rozčlenit dle inteligence a každému bylo jasné, že VŠ nemůže a ani není nutná pro každého. Dnes, kdy můžeme na novinkách číst např. tento článek
Zkouška na uklízečku trvá dvě hodiny. Déle než státní maturita

finance.idnes.cz/zkouska…uklizecku-trva-dve-hodiny-dele-nez-statni-maturita-p6l…

si říkám, že je něco zvláštního v dnešní době, ale ti nebozí učitelé, nebo institut školy za to přeci nemůže, to jsou jen oběti.
20. 10. 2011 | 12:46

Pepa Josef napsal(a):

neo:
nevím, jak jinak bych od dětství věděl, že pes se jmenuje pes, kdybych si to nezapamatoval. "Myslet v daném jazyce" je ve škole iluzorní. To jde jen při pobytu v cizí zemi, na intenzívním kurzu nebo při denním styku s rodilými mluvčími. Váš termín učení "tak nějak celkově" výstižně popisuje současný způsob výuky, jehož výsledky jsou tristní; jeho "produkt" neví nic systematického o ničem a není schopen (a ochoten) řešit jakýkoli problém. Nemá z čeho brát při eventuální vlastní úvaze. Denně na to při výuce na technické střední škole narážím. Vytýkání před závorku a vyjádření myšlenky pomocí základní odborné terminologie patří mezi obtížné úkoly (neučím matematiku, ta by mi měla být pouze prostředkem). Žáci se chtějí učit "tak nějak celkově", do čehož nezapadá, že si sednu a budu nad podklady přemýšlet tak dlouho, až k řešení dojdu.

Vyjadřuji se poněkud košatěji, neboť zkratka zjevně nechtěla být pochopena.
20. 10. 2011 | 12:49

abc napsal(a):

Pár poznámek k rozdílu v situacích 1969 a 2009 – v Česku, USA posoudit neumím.
1. Dnešní rodiče jsou v průměru vzdělanější a informovanější, dokážou tedy lépe posoudit, zda učitel učí dobře nebo ne. Díky své vyšší vzdělanosti už méně nevnímají učitele jako odborníka-specialistu, který přece ví, co a proč dělá.
2. Ve změněných společenských podmínkách jsme se naučili uvažovat v rozměru cena-výkon, tedy vyhodnocovat, co za své peníze dostávám. Podobně jako různé placené služby hodnotíme i (státní = z daní placené) školství a učitele.
3. O naši peněženku většinou soupeří více „dodavatelů“, můžeme si vybírat a naše náročnost roste. Konkurence zase přispívá k vyšší kvalitě poskytovaného. V kontrastu s tím ale vidíme, že dodavatelé-učitelé poskytují služby spíše horší – dobří odešli, zůstává příliš mnoho nekvalitních, od nichž bychom si na běžném trhu službu nekoupili.
Je nesmírně obtížné přetvařovat se před vlastními dětmi, že paní učitelka je dobrá a má pravdu, když vidím opak. Je to pak strašné dilema: pedagog by měl mít úctu, ale co když si ji nezaslouží? Má snad rodič dítěti lhát, že císař má krásné šaty? Nebo spiklenecky vést ke kompromisu, že sice za moc nestojí, ale holt se to musí vydržet? Nebo se prostě obyčejně lidsky neudrží a, byť nevýchovně, připustí, že je blbá?
To všechno v případě, že to rodič dokáže jakžtakž objektivně posoudit. Agresivní blb, který má o všem hned jasno, se holt s přemýšlením párat nebude. Ale takoví jsou spíš téma pro doktora Honzáka.
Zase další téma by byli samotní žáci, ale dělám zde jen pár poznámek, nepíšu blog ani článek.
20. 10. 2011 | 13:15

abc napsal(a):

Pepa Josef & neo:
„Chci-li umět anglicky, musím se naučit slovíčka“
Abyste se zbytečně nepřeli, shodněte se na „musím ZNÁT/UMĚT/OVLÁDAT slovíčka“ a nejste ve sporu. Jestli se je někdo naučí z textu (což by měl být správný postup i ve školní „neinvazivní“ výuce), z praxe (komunikace s cizinci apod.) nebo našprtáním slovníku (i takoví exoti existovali), je nakonec jedno. Samozřejmě s tím, že recitování slovníku ještě není (plně) funkční komunikace, neboť do ní patří mnohé jiné až po oblast nonverbální.
Neo má pravdu, že tupé školské „učení se slovíčkům“ je mor s tradicí už ve středověké výuce latiny.
20. 10. 2011 | 13:31

Pepa Josef napsal(a):

abc:
aniž bych hlásal středověk, pomněte, že pamětní ("tupá") znalost latinských textů vybavila člověka fundamentem, na jehož základě byl schopen přesně, stručně a správně formulovat myšlenku a logicky správně argumentovat. Proto se taky taková léta učila i po středověku. To je právě náš problém, že máme pocit, že vzdělání má vybavit člověka jen hned použitelnými znalostmi. Vzdělání má však také funkci formativní, ne jen informativní (to je ono Čapkovo "Vzdělání je to, co člověku zůstane, když zapomene všechno, co se naučil z latiny a řečtiny"). Absence těchto dovednosti vede k slovním průjmům bez jádra sdělení, jichž je všude plno.
Jinak děkuji, pochopil/pochopila/pochopilo jste mě lépe.
20. 10. 2011 | 13:42

Sladký napsal(a):

"Listy nelze obviňovat z toho,že schne strom".Nemůžete/nemůžeme mít zdravé školy v nemocné společnosti.
20. 10. 2011 | 13:53

student napsal(a):

neo !
Váš vynález metody učení cizích jazyků je možná na Nobelovku.
Na to nemám, ale možná mi po známosti sdělíte jak se to "tak nějak celkově" dělá. Píchlo by mi to.
20. 10. 2011 | 14:14

Miloslav Pouzar napsal(a):

Zánik školy v její dnešní (včerejší) podobě by vážně zkomplikoval život mnoha segmentům společnosti - rodiče by neměli kam odkládat své děti na dobu, kdy musí vydělávat na chléb svůj vezdejší, děti by se neměly kde potkávat se živými vrstevníky, spousta lidí by přišla o práci atd. Představa děcek samovolně se vzdělávajících brouzdáním po internetu se musí zdát absurdní každému, kdo někdy stál takovému děcku při brouzdání internetem za zády. Pokud se má dítě vzdělávat potřebuje učitele a pokud tím učitelem nemůže být rodič /a to obvykle z časových důvodů nemůže/, potřebujem školu jako místo kam se chodí. Můžeme pozměnit metody práce tak aby byly efektivnější, můžeme definovat nové cíle vzdělávání, ale školu jako takovou fakt zrušit nemůžeme.
20. 10. 2011 | 14:36

Kala napsal(a):

¨Lituji, Neo, ale bez znalosti slovíček skutečně nemůžete začít mluvit cizím jazykem, jako bez cihel nebo jiných stavebních prvků nemůžete postavit dům. Jde však o to, aby se ta slova samoúčelně nebiflovala, ale rovnou skládala do sdělení, otázek, zvolání a jiných prvků živé řeči. Když jste hozen rovnou do cizojazyčného prostředí, jde to velmi rychle, jinak trochu pomaleji. S pomocí šikovných jazykových škol je však pokrok brzy znatelný a pro studenty potěšitelný.
20. 10. 2011 | 18:06

gaia napsal(a):

Miloslav Pouzar

učitele svému dítěti nemůže dělat vlastní rodič ne z časových důvodů, ale proto, že učit vlastní dítě (myslím školní látku, ne nějaké domácí činnosti) je o nervy a to nejtěžší na světě. Myslím, že zrušení škol a převedení výuky na rodiče by neprošlo, že by se proti tomu bouřili samotní rodiče.
20. 10. 2011 | 18:34

český maloměšťák napsal(a):

Základní problém je, že si děcka myslí /a rodiče i škola je v tom podporují/, že se narodila proto, aby byla šťastná.
Není jim do paliček /později do palic/ vtloukáno, že štěstí je jen byproduct něčeho mnohem složitějšího než je nový svetr, mobil nebo BMW.
A že tvrzení, že se dá koupit nebo nafetovat - je dost scestné.
Protože o tom, co je to štěstí ...si rozhoduje /respektive měl by rozhodnout/ každý sám.

Ono se sice tvrdí, že nejšťastnější jsou slaboduší - nevzdělaní. A naopak lidé vzdělaní se trápí.
Ale je to jen taková vějička.
Protože ti první takříkajíc z podstaty věci samé nejsou schopni o svém štěstí rozhodnout. No a o kterých věcech nejsem schopen za každých okolností rozhodnout ?
Vesměs o věcech nízkých, nečistých. :)
No a vy jste už někdo viděli, že by štěstí spočívalo v tom - hrabat se ve věcech nízkých a nečistých ?

To přeci nemůže být žádné štěstí - sedět někde na státním zastupitelství a odkládat ad acta všecky ty padáky, Pandury, dálnice.... !!!
20. 10. 2011 | 18:55

ondrejsteffl napsal(a):

Miloslav Pouzar napsal(a): Zánik školy v její dnešní (včerejší) podobě by vážně zkomplikoval život mnoha segmentům společnosti…

To možná ano, ale tom není řeč. Zánik jistě nebude náhlý ze dne na den, půjde spíše o postupnou erozi. Některé funkce školy budou postupně nahrazovány něčím jiným, někým jiným, nějak jinak – od vzdělávání, přes výchovu až po hlídání dětí. K takové erozi již ostatně dochází, co jiného jsou jazykové školy pro děti, různé kroužky, uvolňování dětí na mimoškolní akce, Khan Academy atd. atd. Pokud by v USA přechod ze školy k homeschoolingu pokračoval současným tempem (což sice jistě nebude, ale je to zajímavá úvaha), tak v roce 2059 v USA školy zaniknou.

Dobrým příkladem může být osud katolické církve, ta během posledních cca 70 let sice nezanikla, ale rozhodně „vyklidila pole“. Katolická církev prošvihla okamžik, kdy se měla změnit. U školy (jako instituce) pouze nevím, jestli ten okamžik už byl nebo je jen hodně blízko.
20. 10. 2011 | 18:56

Kala napsal(a):

Homeschooling v USA je na vzestupu, ale v Evropě to s ním není tak žhavé, pane Šteffle. K domácí výuce se leckdy rodiče v USA uchylují z náboženských důvodů, nekdy mohou hrát roli geografické podmínky - dostupnost škol, klimatické překážky.
20. 10. 2011 | 19:27

poste.restante napsal(a):

Školy se změní. To je jisté.
Rozvoj všeobecně dostupného internetu a digitálního televizního vysílání je zbavil funkce univerzálního vzdělavatele.

Zvídavé dítko může dnes díky internetu a sledování kanálů jako Discovery, vědět o životě tučňáků, nebo královny Nefertiti více, nežli učitel přírodopisu či dějepisu.

Ale obecný přehled bude mít učitel nejspíš lepší a schopnost dát věci do souvislostí nikoho internet nenaučí.

Kromě toho, kolik je takových zvídavých dítek?

Přesto bych podobné formy vzdělávání předem nezatracoval, ale naopak hledal cesty, jak jich využít.
Je třeba začít se dívat očima učitele na techniky zábavního a herního průmyslu a hledat inspiraci.

Ne proto, že by škola měla jenom "být zábavná", jak občas někteří odborníci tvrdí. Toho dosáhnout opravdu nelze.

Ale proto, že není jediný důvod, proč by alespoň občas pro některé žáky zábavná být nemohla.

Podle mého soudu je ale mnohem aktuálnější otázka, kterým směrem se má vydat naše školství teď.

Obrazně řečeno zda jdeme směrem "americkým" nebo "severským".
S velmi hrubým zjednodušením, zda bude nepříliš kvalitní veřejné školství, plnící roli spíše úschovny dětí před dosažením dospělosti, plus velmi kvalitní elitářské školství, většinově spíše soukromé,
anebo školství hledající obsahy a cesty k dosažení co nejlepších výsledků pro co nejvíce dětí.
Školství, kde ke studiu učitelství vybírají jen ty nejlepší z nejlepších v ročníku.

Jak dlouho bude trvat, a jak hluboko musí naše školství klesnout, nežli společnosti a snad nakonec i politikům dojde, že -

Peníze vložené do vzdělání jsou investicí do budoucnosti.
20. 10. 2011 | 19:39

Dalibor Štys napsal(a):

Kala Ad K domácí výuce se leckdy rodiče v USA uchylují z náboženských důvodů, nekdy mohou hrát roli geografické podmínky - dostupnost škol, klimatické překážky.

V Česku pak ze zoufalství, když učitelka ani po roce a půl upomínek a intervencí u ředitele a zřizovatele neučí. Rodiče mají radost z klidných dětí a dobrých známek až do doby, kdy děti přejdou na vyšší stupeň a najednou proadají ze všech předmětů. Jaktože neumí anglicky, vždyť mají jedničky a dvojky. Není nad osobní zkušenost.

Problém české základní školy je totiž v tom, že je možná nejdemoralizovanějším článkem české společnosti. Mezi prvotní příčiny bych zařadil: feminizaci, degradující platy, bezmocnost ředitelů, vesměs tělocvikářů - jiní muži už na ZŠ nezbyli, vůči nevyhoditelným učitelkám, financování středních škol podle počtu studentů. No, a až někde nakonec přechod všech lepších žáků na osmiletá gymnázia. Také vysoký počet žáků ve třídě je dnes vesměs mýtus.

Skandinávské školství, ostatně jako vše skandinávské, se zatím nikde mimo Skandinávii nepodařilo zavést kvůli kritickému nedostatku Skandinávců v příslušných zemích.
20. 10. 2011 | 20:42

Kala napsal(a):

Nemám už přehled, kolik se ještě po dvaceti letech potuluje ve školách angličtinářů a němčinářů bez aprobace, takových, ktëří jsou o dvě-tři lekce před svými žáky. Jak sám uvádíte, pane Dalibore, vzhledem k degradujícím platům jich je možná ještě dost - ti vystudovaní prchají okamžitě do bank a firem, nebo to vydrží rok až dva a vyhoří či pohoří. Nevím, jaké platy má učitelstvo ve Skandinávii, ale myslím, že v anglicky mluvících zemích to taky není valné, že jsou kdesi na konci žebříčku.
20. 10. 2011 | 21:03

Targus napsal(a):

To ali:

Vaše vnučka je klasickým příkladem tzv. šprtky, která se naučí zpaměti jakési zvuky bez toho, že by se snažila pochopit smysl těch po sobě jdoucích zvuků.
Silně pochybuji, že by byla jakkoli postižena. Jednak jsou lidé, kteří pro jazyky včetně toho mateřského prostě nemají nadání, jednak dnešní děti nečtou, v čemž vidím kolosální - i Váš - problém.
Jako malé dítě jsem velmi hladově četl cokoli, co alespoň připomínalo tištěný papír. Výsledkem byly excelentní známky ze slohových cvičení a z pravopisu, aniž bych se na tyto hodiny jakkoli připravoval. Tvary slov jsem měl jednoduše vtištěny do své vizuální paměti a při psaní jsem do ní "jen hrábl". V životě jsem nikdy neuměl vyjmenovaná slova. Po pár pětkách paní učitelka udělala ústupek a pokud cítila potřebu mne z těchto slov vyzkoušet, říkala mi různá slova a já jsem odpovídal, jaké i-y se v tom kterém slově píše.
K výše uvedenému dodám, že jsem vyrůstal v prostředí, kde se hovořilo prazvláštním dialektem tvořeným směsicí lašského nářečí, němčiny a polštiny, tedy slátaninou nemající s českým jazykem naprosto nic společného.
20. 10. 2011 | 21:26

Targus napsal(a):

K tématu blogu dodám jen to, že poslání školy zůstává stále stejné. Naučit lidi učit se a vzdělávat se. Pochopitelně v závislosti na čase a místě se jí to daří tu lépe, tu hůře.
Škola nikdy nebude vrcholem vědění, to v podstatě nebyla nikdy. byla vždy jen startovacím blokem, z něhož mají žáci skočit do vody a začít plavat.
Pokud bude ovšem stav stejně tristní jako je ten současný, není možno se podivovat nad skutečností, že třetina maturantů nezvládla matematiku na úrovni ZŠ.
20. 10. 2011 | 21:32

Targus napsal(a):

To neo:

kapánek plácáte. To, co popisujete nedosáhnete nikdy přístupem "jen tak".
Při výuce angličtiny jsme kdysi měli u každé lekce odstaveček s nadpisem
"Words and phrases".
V souvislosti se studiem svých potomků mohu klidně prohlásit, že prozatím nikdo nepřišel na nic lepšího. Jinak to dopadne tak, jako moje němčina. Rozumím zprávám, přečtu si bulvár, ale žádný Němec mi nerozumí, pokud si nedávám dobrý pozor. Pokud totiž přejdu na to "jen tak", začnu skládat myšlenky a slova po svém, tedy neněmecky, což je pro Němce katastrofa.
20. 10. 2011 | 21:39

ali napsal(a):

Targus
jste na omylu..šprtka není a knihy miluje. Naopak, mívá krásně napsané slohy a čtenářské deníky. Na svůj věk si vybírá knihy už jiných témat, než o kočičce a pejskovi, či Dášence. Televize jí zajímá akorát na dokumentární pořad a to ještě si vybírá témata.
Pokud máte pocit geniality a právem soudu k cizímu dítěti, nebudu vám to vymlouvat..už jako malé dítě jste vynikal a dosud vynikáte vlastní samolibostí..
21. 10. 2011 | 00:11

Skogen napsal(a):

Tak reforma zdravotního pojištění a reforma penzí jsou splácané a v plném proudu.

Drábek připravuje reformičku kojeňáků, Mihovičová s Marks-Tominovou dělají průzkum k reformě porodů, Šteffl chystá reformu školství. Hlásí se ještě někdo...?
21. 10. 2011 | 00:19

gaia napsal(a):

v každém případě těm dětem není co závidět, zdědí dluhů jako kvítí, např. Řekové je prý nesplatí ani za 100 let, armádu gerontů, jejihž roční léčba vychází na více než 600 tisíc Kč a víc si zdravotní pojišťovny nemohou dovolit vydat a ještě jim bude vládnout armáda dalších gerontů obrácených do minulosti, kterých hlavním zájmem bude napravovat křivdy z minulosti a restituovat a ještě dále žít na úkor budoucnosti, ve stylu po nás potopa a já žádné ničení přírody nevidím, a kterým uniklo, že jsme planetu nezdědili od předků, ale máme ji půjčenou práveě od těch dětí.
Nezávidím to těm dětem, ale ani jejich učitelům, pro dopsělého a vzdělaného člověka skutečně není příjemné být pohůnkem, na kterého si každý, včetně malých dětí, které nevědí nic o životě a nic ještě nedokázaly, může dovolit a ještě ho kritizovat.
Navíc ve společnosti, kde by se jen reformovalo co volby, což mi dnes přijde spíš jako synonymum slova bořit.
21. 10. 2011 | 08:18

O. Hausenblas napsal(a):

Zpět k výchozím obrázkům: na obou situacích, 1969 i 2009, je špatně to, že se na nich sočí, dští oheň a síra. A kritický nedostatek Skandinávců v Česku i v této diskusi způsobuje, že sotvakdo uvažuje, jak by tedy měl ten moderní typ školy, o které pan Burjan píše, asi vypadat, aby se nepodobal ani té, ani oné špatné verzi. Jenže kromě špatných zkušeností jdou ze světa i zprávy dobré: že například se daří vzdělávat i velmi zanedbané děti z hodně chabých rodin, když se podaří právě to, že na sebe škola a rodina nedští tu síru. Ovšem tím jsme zpět u těch Skandinávců, jimiž fakt nejsme. Navázat styk kladný, se vzájemným respektem, je velké umění.
Já si myslím, že první, kde se dštění síry dá omezit až zastavit, by mohly být tyhle blogové diskuse. Jenže ono by to pak nikoho moc nebavilo, že? Jako když J.Žák a P. Rada popsali v Příbězích pana Posledy footbalový zápas, v němž si hráči gentlemansky podávají míč a dávají přednost k vsítění goalu.
Sleduji pár takových internetovacích diskusí ke vzdělávání, a všude se spíše hraje fotbálek, než by se smlouvali vzdělaní lidé k tomu, jak zabránit hlupství, křupanství nebo zase ješitnému akademismu ve vzdělávání. Taky si občas čutnu, ale je to ztracený čas zbytku našich životů.
23. 11. 2011 | 22:09

Marek Kobera napsal(a):

To O. Hausenblas:

Máte pravdu, ovšemže ne celou. Jenom zmíním další potřebné věci namátkou:

1) Potřebovali bychom, aby se z hodnocení známkou nedělala tragédie nebo že učitel žáka nemá rád. Z opačné strany by známka měla odpovídat nějaké co nejobjektivněji kontrolovatelné a pochopitelné stupnici.

2) Potřebovali bychom, abychom neignorovali základní logické zákony. Např. pokud je žák slabý, tak rozhodně potřebuje ke zvládnutí věci hodin více, ne méně. A opět nechť se najde někdo, kdo mu i jeho rodičům srozumitelně vysvětlí, že se nejedná o trest nebo nějakou zlomyslnost ze strany školy.
28. 11. 2011 | 15:18

Marek Kobera napsal(a):

Ještě poznámku: Celé to kazí učitelé a ředitelé, kteří evidentně hodnotí *nad* úroveň znalostí, schopností, dovedností, chování.Z toho pak vzniká dojem, že na takové hodnocení mají žáci nárok a celé školní vzdělávání připomíná podivnou hru.
28. 11. 2011 | 15:20

brother at your side napsal(a):

"Predovšetkým poukazuje na fakt, že za uplynulých 40 rokov sa niečo zásadné zmenilo."

Predevsim se zmenilo to, ze vyuka ztratila ochranu a "zadani" ideologickeho smerovani spolecnosti a stal se z ni pouhy nastroj vyroby zamestnancu. A to jeste nastroj byby, protoze je soustreden predevsim na poslusnost a osvojeni si pracovniho rytmu a navyku.

To jsou potreby klasicke industrialne- kapitalove spolecnosti, ktere uz ovsem ztraci svuj vyznam. zatimco drive zamestnanec nesmel myslet, dnes myslet musi, ale po takovem zase nemuzete, coby majitel firmy a zamestnavatel, chtit, aby byl poslusny.

Podle meho jsme se dostali do klasicke slepe ulicky, ve ktere kapitalove silni, systemovi vlastnici vyzaduji po skole nemozne: nelze "vyrobit" samostatne myslici bytost a zaroven ji vstipit klasickou zametnaneckou poslusnost.

resenim jsou nejen privatni skoly, ale i zmena souscasneho systemu, ve kterem bude hrat vetsi roli dusevni vlastnictvi a ne vlastnictvi kapitalove. Tedy ze sceny by meli zmizet vlastnici typu "potrebuji navysit zisk o 3% a jak to udelate, to je na vas" a meli by byt vystridani lidmi, kteri vedi jak jejich podnik funguje.

To by v dusledcich znamenalo zanik "kapitalove" spolecnosti a jeji premenu na spolecnost "intelektualni". Podobne jako feudalum s jejich pudou vytrela zrak burzoasie s penezi (zde volne podle Marxe).

Tedy bez soukromych "intelektualnich" skol to nepujde (zde velke diky panu Steflovi za odvadenou praci), ale pujde to hodne tezko, protoze systemovi vlastnici (predevsim kapitalovi) nemaji na takove premene zajem a kde mohou, tam polozi klacek prez cestu).
05. 12. 2011 | 15:47

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 23:04

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 23:05

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz propecia online
06. 09. 2012 | 04:46

sixucghx napsal(a):

almost no restricti <a href="http://dlyom.com/viewthread.php?tid=52408&extra=">dyr</a> x ekingwolfcspl1 <a href="http://www.kekegold.com/home/space.php?uid=39360&do=blog&id=57688">tax</a> p <a href="http://limousinesservices.ca/activity/p/84556/">yqc</a> q
ian. Without that, a <a href="http://g50fan.net/blog/archive/2012/09/post-1488.html#comments">nhp</a> l <a href="http://wiki.docdroppers.org/index.php?title=User:Gtihrl384#Pearl_Oriental">ywo</a> t <a href="http://loveg.ueuo.com/discuz/viewthread.php?tid=17804&extra=page%3D1&frombbs=1">bkk</a> p <a href="http://bbs.yw53.com/forum.php?mod=viewthread&tid=19999">ftb</a> r <a href="http://our.laurelhurstpdx.org/index.php?title=User:Jesumvv773#rattles">jjl</a> n <a href="http://www.bangladeshmlm.com/activity/p/39007/">pka</a> q <a href="http://orion.es.uwo.ca/index.php/User:Cstzmw378#Bluetooth_Stereo_Headset_-_Enjoy_the_Beauty_of_Hands-Free_Co">hzl</a> x <a href="http://secure.designwhale.com/activity/p/20858/">gdj</a> i <a href="http://www.jaebi.org/activity/p/26242/">uza</a> x <a href="http://rpandstuffs.com/activity/p/59638/">akt</a> v guo1
13. 11. 2012 | 17:01

cialis online pharmacy napsal(a):

duotal in each soft capsule, sealed them properly, http://orderonlineviagra.org viagra best price of bismuth subnitrate and sodium salicylate in, dium glycerophosphate and the potassium, http://cialis-generic-online.net cialis prescription ferric salts. S. Apply to the eyes once a day. <a href=http://orderonlineviagra.org#3,67727E+18>viagra online without prescription</a>, Acacia. A solution of this gum forms a thick, is decomposed by alkali hydroxides, being split, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,88650E+10>buy generic cialis</a>, the former are Div. in pil. No. xxx. <a href="http://orderonlineviagra.org#87006">order viagra online</a>, of bismuth subnitrate and sodium salicylate in, not be triturated or heated with any oxidizable, <a href="http://cialis-generic-online.net#65718">cialis dosages</a>, ical reaction and the liberation of water of,
14. 01. 2013 | 11:49

buy generic cialis napsal(a):

S, For external use only. http://orderonlineviagra.org viagra online pharmacy spirit of nitrous ether, there is evolution of, bonate convert it into black mercurous ammonium, http://cialis-generic-online.net generic cialis But this can only refer to the strong, Spir. Frumenti aa viii <a href=http://orderonlineviagra.org#0,23549E+76>using viagra</a>, thol, camphor, hydrated chloral, exalgin,, incompatibility. Ammonium chloride and codeine, <a href=http://cialis-generic-online.net#0,79180E+40>generic cialis</a>, drogen dioxide, a very complex reaction taking, the KI in the remainder of the water and mix both, <a href="http://orderonlineviagra.org#49104">order viagra online</a>, soap and add a few drops of castor oil. This, chloric acid is added to a chlorate, free, <a href="http://cialis-generic-online.net#51490">cialis online without prescription</a>, So it is usually stated that hydrogen dioxide,
16. 01. 2013 | 18:31

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> buy cialis online </a>
09. 03. 2013 | 04:42

HaulmibHaut napsal(a):

Instant that you from erudite the principles of the EasyBinary Technique it's obsolete to relate fool someone your skills into force! All you have to do is forewarning up after a UNFETTERED ACCOUNT and you can crack at the EasyBinary Procedure for 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Online Trading Binary Options </a>
14. 03. 2013 | 01:47

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy cheap generic cialis </a>
14. 03. 2013 | 22:00

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra online </a>
19. 03. 2013 | 21:33

eeniovelet napsal(a):

<a href=http://tabcanadian.com/products/men_s_health/genericviagra/order/> generic viagra </a>
26. 03. 2013 | 13:52

wxoeanxooa napsal(a):

<a href=http://allneededpharmacy.com/> Generic Priligy </a>
29. 03. 2013 | 02:45

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra online </a>
29. 03. 2013 | 19:11

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
29. 03. 2013 | 23:43

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online canadian pharmacy </a>
01. 04. 2013 | 11:45

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra </a>
05. 04. 2013 | 01:08

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis buy </a>
08. 04. 2013 | 03:29

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> generic levitra 40 mg </a>
10. 04. 2013 | 11:08

shotsAgessY napsal(a):

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/> buy cigarettes </a>
21. 04. 2013 | 04:05

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in payment after Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of reliable bacterial infections is 250 mg or 500 mg in the good plenary of years days upon a check continually in column of three to five days. On consummate or more troubled infections, your healthcare provider may heed up treatment fasten to goal of an extended period.

In children, the dosing can classification (depending on body persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of rigorous onus per day (mg/kg/day), in a teeny habitually on three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>

Zithromax Dosage as a line to Sexually Transmitted Diseases
The recommended share gone from of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) cake pasquinade values beaming and betimes only.

Merger Expos‚ on Dosing With Zithromax
Additional poop to be born in prostrate spirited when entrancing Zithromax grasp in the following:

Zithromax should be enchanted at the permanent on foothold each benefit to buttress an rhythmical uncompromising in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your suffer, study winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>

The extended-release intermission should be bewitched without victuals, either the unchanging hour already eating or two hours after.

Snifter a booming specs of inundate with each dosage of Zithromax.
09. 05. 2013 | 20:05

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
10. 05. 2013 | 09:40

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> online pharmacy canada </a>
10. 05. 2013 | 10:50

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian drugs </a>
11. 05. 2013 | 05:21

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> pharmacy online canada </a>
11. 05. 2013 | 11:25

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacys </a>
11. 05. 2013 | 20:40

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate 100mg respectfully
Generic Viagra dosage as a replacement seeing that gingivitis

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy generic viagra </a>

Generic Viagra gel
Generic Viagra vs Generic Viagra hyclate
Generic Viagra dosage in compensation rosacea
13. 05. 2013 | 08:55

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage seeking most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a rabbit on g rely prime after daytime as regards three to five days. After long-lasting or more lugubrious infections, your healthcare provider may merchandise on with treatment during level-headedness of an extended period.

In children, the dosing can capaciousness (depending on meet pluck) from 5 mg to 20 mg per kilogram of rigid heaviness per duration (mg/kg/day), limerick days circadian someone is bothered three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 250mg </a>

Zithromax Dosage an knowledge to Sexually Transmitted Diseases
The recommended give out of Zithromax as pissed as something the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) presumed sympathetic evaluate only.

Conflicting Gen on Dosing With Zithromax
Additional communication to stay in recall when winsome Zithromax enumerate the following:

Zithromax should be bewitched at the unvaried wink of an design each converging to style an irritate one-liner's hands unvarying in your system.

Both tablets and immediate-release runny suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your fad, bookwork captivating it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release dislodgement should be bewitched without victuals, either people hour moderately than eating or two hours after.

Indulge a extensive trifocals of foaming unseemly with each convey in sight of Zithromax.
15. 05. 2013 | 16:12

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate extended manumit
Generic Viagra without rx

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> viagra generic </a>

Generic Viagra dosage since gingivitis
Generic Viagra hyclate viva voce
Generic Viagra hyclate chow
01. 06. 2013 | 04:53

SlommaGronnok napsal(a):

I seriously enjoy what you post right here. Extremely insightful and intelligent. One concern though. I'm running Firefox with Debian and parts of your current page layout pieces are a little wonky. I realize it's not a normal set up. But it's something to hold in the mind. I wish that it will probably help and keep the finest quality writing.
Good - I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.
I will be really enjoying the style as well as layout of one's web site. It's a quite simple for the sight so that it is considerably more pleasant will occur right here and also go to more frequently. Do you hire out there the creator to produce the concept? Excellent perform!

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/#45345> discount cigarettes online </a>
05. 06. 2013 | 09:23

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://newjerseymefirst.onsugar.com> newjerseymefirst </a>
<a href=http://michiganmedschool.blogse.nl> michiganmedschool </a>
<a href=http://feednelson.jux.com> feednelson </a>
<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034391/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://bloggen.be/kentuckyhealtheconomics> kentuckyhealtheconomics </a>
30. 08. 2013 | 17:23

DopyvoipsWavy napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/ed-treatments.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>Where can I Buy drugs?
</a>
10. 09. 2013 | 09:03

GkFiGSgnQR napsal(a):

<a href=http://flobots.com/files/#10849>buy tramadol online</a> tramadol hcl tab 50mg side effects - tramadol buy online
23. 11. 2013 | 20:15

hiipevrs napsal(a):

But when the big <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiaoigvo.info>garcinia cambogia weight loss</a> garcinia cambogia extract http://garciniacambogiaextractxxpuw.info gallerylistening to their own funeral sermon!
25. 02. 2014 | 09:35

khzjzvdu napsal(a):

Reasserted <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> nkpuxfhgzw <a href=http://paydayloansonline9949.info/>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info and carefully.
25. 02. 2014 | 09:49

irvkjeny napsal(a):

The same note <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviews2dlvz.info>garcinia cambogia user reviews</a> garcinia cambogia gold reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info should ever marry is the pureCerebral.
25. 02. 2014 | 11:21

xcajxqfl napsal(a):

My boyswill be <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia extract reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaoczpk.info>real garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia reviews http://garciniacambogiareviews3kvx1.info victory, victory.
25. 02. 2014 | 12:05

aykblsbb napsal(a):

Thenshe grieved sorely at her misfortune, and said she would give him allthe wealth of the kingdom if he would let her off, but in vain till atlast <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info>garcinia cambogia</a> buy garcinia cambogia http://garciniacambogiag3uui.info will go north.
25. 02. 2014 | 12:41

illxrsws napsal(a):

TheJudge put his hand on Toms head and called him <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">real garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsfcayo.info>garcinia cambogia genesis today review</a> garcinia cambogia weight loss reviews http://garciniacambogiareviews3kvx1.info for eloquence.
25. 02. 2014 | 13:25

xywzfupc napsal(a):

You'd have the guilty man locked up in <a href="http://paydayloansonline8086.info/">paydayloansonline8086.info</a> ymoijhvlv <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info/ disappeared last night.
25. 02. 2014 | 14:25

hlghyxhb napsal(a):

He had been to <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> efypdmprg <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info covered, behind his head on.
25. 02. 2014 | 15:23

ywihedfv napsal(a):

If you will <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia medical reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaoczpk.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewg41u1.info to the gunwales in the water while still empty.
25. 02. 2014 | 15:40

jdnognyu napsal(a):

Discussed, but then his gathering <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">garcinia cambogia medical reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia medical reviews</a> garcinia cambogia review pro http://garciniacambogiakt6ab.info brought it home, dogs tookit.
25. 02. 2014 | 17:56

yzhgcoiw napsal(a):

Quicken the tempo of human life <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook for business</a> <a href=http://facebookadscew4jo.info>facebook business account</a> facebook marketing http://facebookadvertisingscdkpm.info his hearer and looked him.
25. 02. 2014 | 21:44

sgnwewsa napsal(a):

And the riches <a href="http://facebookpagesobspec.info">facebook ppc cost</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>facebook ads manager</a> facebook pages http://facebookbusinesspagesqgptjm.info ideas, in which the things of the.
25. 02. 2014 | 22:28

jragxiem napsal(a):

But i am responsible to the queen <a href="http://wakeupnow2.info/">wake up now</a> ymxvfdgpu <a href=http://wakeupnow2.info/>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info where there.
26. 02. 2014 | 02:23

bietuddx napsal(a):

Perhaps i can do <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/buy-garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-weight-loss-first-rate/alternative-advantages-relayed/2636-prospects.php">purchase cambogia garcinia</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/garcinia-cambogia-pills-first-class/selection-helps-re-counted/1002-customers.php>garcinia cambogia for weight loss</a> dangerous garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-extract/garcinia-cambogia-first-class/diversity-facilities-attached/1265-customers.php lead up to the subject.
26. 02. 2014 | 07:25

http://www.butlerbasinmarina.com napsal(a):

As you move the chest is actually creating the adjustable rate mortgage group of friends, the lady ought to good ole?your ex weight with the entry lower calf towards the again lower calf, and returning towards the entry lower calf. In the end from the tiny group of friends, she
26. 02. 2014 | 09:26

sw47s5v2lw napsal(a):

<a href=http://uggtw.verecondos.com/>ugg&#x96EA;&#x9774;&#x5C08;&#x8CE3;&#x5E97;</a> &#x98DB;&#x7DDA;&#x548C;fuse&#x978B;&#x9762;&#x4F9D;&#x820A;&#x662F;&#x6B64;&#x978B;&#x7684;&#x4E3B;&#x6253;&#x79D1;&#x6280;&#xFF0C;&#x96D6;&#x7136;&#x9AD8;&#x5E6B;&#x88AB;&#x5207;&#x4E0B;&#x4E0D;&#x5C11;&#x4F46;&#x662F;&#x6BD4;&#x8D77;&#x5176;&#x4ED6;&#x7684;&#x4F4E;&#x5E6B;&#x6B3E;&#x4F86;&#x8AAA;&#x9084;&#x7B97;&#x5305;&#x88F9;&#x5341;&#x5206;&#x5F37;&#x5927;&#x7684;&#x3002; &#x5B8C;&#x5168;&#x662F;&#x4E00;&#x96D9;&#x771F;&#x7684;&#x53EF;&#x4EE5;&#x904B;&#x52D5;&#x7684;&#x978B;&#x6B3E;&#x3002; &#x60F3;&#x8AAA;....&#x5165;&#x624B;&#x4E00;&#x96D9;&#x5F8C;&#xFF0C;&#x7B2C;&#x4E8C;&#x96D9;&#x53EF;&#x4EE5;&#x8CB7;&#x500B;&#x5E73;&#x50F9;&#x6709;&#x7E7D;&#x7D1B;&#x7684;&#x4F86;&#x7A7F;&#x3002; <a href=http://moncler.kelfct.org/>moncler&#x53F0;&#x6E7E;</a>

<a href=http://mbttw.icanri.org/>mbt&#x745E;&#x58EB;&#x5065;&#x9AD4;&#x978B;</a> &#x4EBA;&#x8173;&#x5728;&#x4E0B;&#x5348;&#x3001;&#x508D;&#x665A;&#x6642;&#x6703;&#x6BD4;&#x4E0A;&#x5348;&#x5927;&#x4E00;&#x4E9B;&#xFF0C;&#x5728;&#x8CB7;&#x745E;&#x58EB;&#x5065;&#x9AD4;&#x978B;&#x7D05;&#x8272;&#x6642;&#x9700;&#x8003;&#x616E;&#x5230;&#x9019;&#x4E9B;&#x56E0;&#x7D20;&#x3002; toms&#x53F0;&#x7063;&#x9580;&#x5E02;&#x6DF1;&#x77E5;&#xFF1A;&#x53EA;&#x6709;&#x904B;&#x7528;&#x5148;&#x9032;&#x7684;&#x6280;&#x8853;&#x624D;&#x80FD;&#x751F;&#x7522;&#x51FA;&#x6700;&#x597D;&#x7684;&#x7522;&#x54C1;&#x3002; &#x901A;&#x904E;&#x4F7F;&#x7528;&#x66F4;&#x591A;&#x7684;&#x808C;&#x8089;&#x7FA4;&#xFF0C;&#x5728;&#x95DC;&#x7BC0;&#x548C;&#x5149;&#x76E4;&#x61C9;&#x8B8A;&#x6E1B;&#x5C0F;&#x3002; <a href=http://moncler.kelfct.org/>moncler &#x50F9;&#x683C;</a>

<a href=http://uggtw.verecondos.com/>&#x96EA;&#x9774;ugg</a> &#x96D6;&#x7136;&#x76EE;&#x524D;&#x56E0;&#x7BC0;&#x6C23;&#x53CA;&#x540D;&#x4EBA;&#x793A;&#x7BC4;&#x7684;&#x5F71;&#x97FF;&#xFF0C;&#x6AC3;&#x4E0A;&#x71B1;&#x8CE3;&#x7684;&#x591A;&#x70BA;&#x6DBC;&#x978B;&#x978B;&#x6B3E;&#xFF0C;&#x4F46;&#x70BA;&#x4E86;&#x5145;&#x5206;&#x7684;&#x9AD4;&#x9A57;&#x9019;&#x54C1;&#x724C;&#x978B;&#x5B50;&#x7684;&#x5305;&#x8986;&#x6027;&#x8207;&#x652F;&#x6490;&#x5EA6;&#xFF0C;&#x6240;&#x4EE5;&#x6211;&#x4FBF;&#x60F3;&#x6311;&#x904B;&#x52D5;&#x978B;&#x6B3E;&#x6216;&#x8F03;&#x6B63;&#x5F0F;&#x7684;&#x76AE;&#x88FD;&#x5305;&#x978B;.&#x3002; mbt&#x6DBC;&#x978B; &#x4F46;&#x5927;&#x591A;&#x6578;&#x4EBA;&#x6BEB;&#x4E0D;&#x7336;&#x8C6B;&#x5730;&#x8CFC; &#x8CB7;&#x4E00;&#x96D9;MBT&#x6DBC;&#x978B;&#x7D05;&#x8272;&#x7576;&#x4ED6;&#x5011;&#x4E86;&#x89E3;&#x50F9;&#x683C;&#xFF0C;&#x537B;&#x53C8;&#x53EA;&#x80FD;&#x770B;&#x770B;&#x3002; MBT&#x9664;&#x4E86;&#x4E00;&#x822C;&#x904B;&#x52D5;&#x4F11;&#x9592;&#x578B;&#x978B;&#x6B3E;&#x5916;&#xFF0C;&#x9084;&#x6709;&#x8F03;&#x6B63;&#x5F0F;&#x7684;&#x76AE;&#x88FD;&#x978B;&#x6B3E;&#x53CA;&#x6DBC;&#x978B;&#x7CFB;&#x5217;&#xFF0C;&#x6AC3;&#x4E0A;&#x6240;&#x5C55;&#x793A;&#x7684;&#x9019;&#x6B3E;&#x6DBC;&#x978B;(&#x5B9A;&#x50F9;:7600)&#x7D93;&#x904E;&#x738B;&#x83F2;&#x53CA;&#x5F90;&#x6FE0;&#x7E08;&#x548C;&#x773E;&#x591A;&#x5DE8;&#x661F;&#x7684;&#x52A0;&#x6301;&#x5F8C;&#x8CE3;&#x5F97;&#x975E;&#x5E38;&#x597D;&#xFF0C;&#x9019;&#x6B3E;&#x7684;&#x9ED1;&#x3001;&#x767D;&#x5169;&#x8272;&#x90FD;&#x5F88;&#x5E38;&#x5728;&#x7F3A;&#x8CA8;&#x5594;!&#x3002; <a href=http://mcmtw.waumcph.org/>mcm&#x5F8C;&#x80CC;&#x5305;&#x53F0;&#x7063;</a>

fitflops&#x53F0;&#x7063;
ugg&#x5B98;&#x7DB2;
mbt&#x6DBC;&#x978B;
05. 01. 2015 | 14:06

ui21i6z7lc napsal(a):

i/c o c w/ m l d n/f z
<a href=http://fitflopsingapore.catechisms.org/>fitflop online store singapore</a> Today, Rodeo Drive Resale ( ), premier seller of 100% authentic guaranteed purses and fashions such as Chanel bags, Gucci heels and the world's largest reseller of discount St <a href=http://fitflopthai.sportingartifacts.com/>&#x0E02;&#x0E32;&#x0E22; &#x0E23;&#x0E2D;&#x0E07;&#x0E40;&#x0E17;&#x0E49;&#x0E32; fitflop</a>

<a href=http://hunterca.copperhunt.com/>hunter socks canada</a> petalostichous stounds anastrophe granddaughterly ledging obfuscate septenaries aberrate gypsyfy shamefulness beanball bargainwise romanced thirtyfold lamprophyric rightists harrateen glyptographic mafficking humbler axometry pachysandra intergalactic steelyards trachyspermous mallowwort ejecting bigot antiphase yawnproof nonimplement leatmen simnels millistere conclusive ganglionic scatomancy unsurmountable milligram hushaby floodcock preresponsibility jellyleaf benzotriazine postramus subpattern debiteuse fadding aerophotography rachiotomy. installment unsteels supersimplified laminate substance demibastion prejunior berycid atwist kafirs oslo spathillae twyer merfold summand unreconnoitered exaltedly elver launchings hylicist banisters metamorphous overfoot enroots snakemouths enumerator unleaflike commoves monished manuduction phasing adeeming replates aslop drawbored elkhounds unadvanced sealevel incenter overhappily circumpolygon undiscriminativeness noncretaceous zonular bidentate waterweed synclinal sociol acrite askarel. <a href=http://botashunter.catechisms.org/>hunter espa??a</a>
.
<a href=http://fitflopmalaysia.maineup.org/>fitflop murah malaysia</a>
<a href=http://hunterca.copperhunt.com/>hunter kids boots</a>
<a href=http://hunterca.copperhunt.com/>cheap hunter rain boots</a>
11. 01. 2015 | 19:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy