K čemu je horníkovi maturita

11. 10. 2013 | 19:46
Přečteno 25304 krát
V Moravskoslezském kraji vyžaduje 90 % nabízené práce alespoň maturitu. Kdyby ji horníci z dolu Paskov měli, asi by jejich propouštění nikdo neřešil, stejně jako nikdo neřeší třeba propouštění ve Vodafonu.

Z 849 nabídek práce v Moravskoslezském kraji, které jsou (6/10/2013) na serveru JOBS.cz, jich 224 požaduje VŠ vzděláním, 534 alespoň maturitu a pouze u 89 stačí jen vyučení nebo nepožadují žádné vzdělání.

Nezaměstnanost podle vzdělání pracovní síly je v Moravskoslezském kraji:
základní 20 %
střední odborné (včetně vyučení) 17 %
úplným střední s maturitou 9 %
vysokoškolské 5 %

Čím vyšší vzdělání, tím větší šance na získání zaměstnání. To ostatně platí všude, i ve Španělsku. Napsal jsem na toto téma několik článků, např. zde (Proč má mít kuchař dobré vzdělání?) nebo zde (Až bude truhlář bakalář).

Mnoho lidí, včetně vrcholných politiků má však stále za to, že vyšší vzdělání u kuchaře, truhláře, soustružníka, frézaře, kadeřnice či horníka je zhola zbytečné. Jde přece o to, aby kuchař dobře vařil, truhlář uměl udělat pěkný stůl atd.

Ano, dnes to tak vypadá, a ani já od kuchaře nic jiného nepotřebuji, než aby dobře vařil. Jak ale ukazuje případ dolu Paskov, situace se může rychle změnit. Náhle není pro horníky práce. Už jsme to zažili s obuvníky po zániku Svitu Gottwaldov, se skláři po krachu několika sklářských firem v roce 2008, s textilními firmami, které během posledních dvaceti lety přišly o zakázky kvůli přesunu výroby do asijských zemí. Příkladů asi najdete spoustu. Většinou se týkají pracovních pozic s nízkou kvalifikací. Stále však zůstáváme nepoučitelní. Nyní například spoléháme na to, že desetitisíce lidí zaměstnáme v montovnách konvenčních automobilek. Nechci ani domyslet, co se u nás stane, až někdo vymyslí levný akumulátor a svět přejde na elektromobily. Může se to stát za dvacet let, za pět let, ale může k tomu dojít i příští rok. Pro naši ekonomiku to bude těžká rána. Ti, kdo jsou pružnější a budou umět víc než jen své řemeslo, na tom budou určitě jen líp.

Maturita samozřejmě není všelék, ale přece jen ti s maturitou se budou umět lépe přizpůsobit situaci: spíše budou umět sami podnikat, budou mít možnost pracovat v oborech, a takových je celá spousta, které mají maturitu jako kvalifikační předpoklad, s lepší znalostí cizího jazyka mohou hledat práci v jiné zemi atd. A taky budou lépe připraveni si své vzdělání rozšířit na vysoké škole nebo jinde, a třeba začít vyrábět ty elektromobily. Není pochyb, že vyučení na tom budou hůř. A my s nimi. Oni totiž budou nezaměstnaní, a stejně jako u horníků z dolu Paskov to bude muset řešit stát. Z našich daní!

Běhá mi mráz po zádech, když dnes poslouchám v debatách kandidáty prakticky všech politických stran, jak vykládají, že budou podporovat učňovské školství, protože náš průmysl je potřebuje (výjimkou jsou Piráti a Zelení). Vědí o tom vůbec něco (viz data níže) a jak daleko dopředu přemýšlejí? Ale mnozí voliči to stále rádi slyší. Bohužel.


Graf
Graf

Více údajů zde (Nezamestnanost_2012) nebo zde (Vyuziti_kvalifikace_absolventu_SS_2013)
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Parabellum napsal(a):

Vy to zase schytáte:-))) Zejména od držitelů papíru, kteří celý život předstírali, že vykonávali nějakou smysluplnou činnost, a po padesátce si zvýšili kvalifikaci, a šli lepit etikety na pixly s kosmetikou do kaufáče.....
11. 10. 2013 | 20:04

Loshjmulkanadýchaná napsal(a):

Vytrženo z mnoha kontextů, exiastuje jistá závislost na "kvalitě" vzdělání a stavu společnosti. Jejím měřítkem je, když se kvalita vzdělání projeví v kulturním rozvoji a ten naopak vyžaduje její stálé zvyšování. Všichni geniální ruští matematikové a fyzikové vyrůstali z matematických židovských škol, které dbaly na jejich komplexní rozvoj, zcela v protikladu např. ČVUT, Matfyz atp...Proto, po nezbytné emigraci, stávali se vštinou velkými osobnostmi vědy.
Je základem tradic židovského školství praktická znalost vysoce abstraktních témat, např. kladení si základních otázek ontologických...
Česká společnost a školství jsou zcela formalizované, což je základní problém, teprve po jeho vyřešení, nastolení otázky jinak, se lze zabývat nutnou mírou vzdělání
11. 10. 2013 | 20:18

Yosif K napsal(a):

Ideální člověk by měl mít zvládnuté řemeslo nebo dvě, maturitu nebo dvě a vysokou školu nebo dvě. Kdo to ale dneska má. Dělnící s VŠ strojní fakulta jsou téměř norma v lepších japonskýczh fabrikách, u česku eště ne.....

Na druhou stranu - mám souseda kterej má nedodělanej lelektrikářskej učnák, modntzuje elektro i bez výučního listu (musí to po něm kontrolovat revizní technik), je šikovnej montér, žije si celkem dobře (občas dělává na černo a bere podporu.....).

Záleží na tom jak je kdo šikovnej a "šikovnej".....

Je mi jasný že z těch propuštěnejch horníků se někteří chytí rychle i bez maturity - a někteří třeba vůbec - specielně pokud budou mít hornickou rentu, mohou zbytek života strávit v hospodě a pít pivo.....
11. 10. 2013 | 20:26

Targus napsal(a):

To: Ondřej Šteffl

Pane Štefle, když se tady chcete utrácet, co kdybyste si nejdříve zjistil strukturu vzdělanosti horníků, kterým hrozí propuštění?
Havířina už dávno není lopata a sbíječka. A v té pověstné díře se to inženýry jenom hemží.
Co se týká propuštěnců, hlavním hendikepem rozhodně nebude absence maturity, nýbrž zdravotní stav. Oni totiž horníci jsou od té doby, co mají jedinou povolenou nemocnici v Karviné, absolutně zdraví lidé. Jediný problém je v tom, že tvrzení lékařů z karvinské nemocnice respektuje pouze komise rozhodující o invalidních důchodech.

K tématu maturity. Pokud ji horníci (i jiné profese) mají v té současné kvalitě, strčí je do kapsy kdejaký vyučenec nad 40 let. Potíž je, že pokud je vám na Ostravsku 45 a víc, jsou pro vás VŠECHNY dveře zaměstnavatelů uzavřené (vlastní trpká zkušenost).
11. 10. 2013 | 20:28

Yosif K napsal(a):

Targus napsal(a):
To: Ondřej Šteffl

1) Co se týká propuštěnců, hlavním hendikepem rozhodně nebude absence maturity, nýbrž zdravotní stav.
2) Potíž je, že pokud je vám na Ostravsku 45 a víc, jsou pro vás VŠECHNY dveře zaměstnavatelů uzavřené (vlastní trpká zkušenost).
11. 10. 2013 | 20:28
ad 1) tomu věřím, práce v dolech se nemůže nepodepsat na zdraví.
ad 2) i tomuhle věřím, normální je že každý zaměstná raději mladého a zdravého než starého a nemocného.

Věřím že by se nějaká nová pneumatikárna v Ostravě šikla, pokud zemaniosti nic neseženou (šance jsou malý) tak budou propuštění horníci žit na rentě nebo paběrkovat. Držet kvůli nim v provozu ztrátový dlůl nejde, tzo už je alcinější dat jim tu rentu.
11. 10. 2013 | 20:49

Miroslav Pivoda napsal(a):

Dvě poznámky:

1. Učební obor s maturitou je určitě užitečný, ale asi by se mělo uvažovat i o kombinaci "promovaný právník plus učební obor". Již dnes je totiž snadnější nahradit analyzujícího právníka počítačem (s umělou inteligencí), než uklízečku robotem. Uklízečka se pohybuje ve 3D prostoru a roboti nemají dosud požadovanou spolehlivost (při provozní chybě by mhli někoho zabít). Psal jsem o tom zde asi před týdnem.

2. Masový nástup elektromobilů se určitě neuskuteční příští rok. Kapacita akumulátorů pro eltromobily se zlepšuje průběžně. Nejdříve masový nástup bude za pět let. Ale i pak budou mít elektromobily čtyři kola, karoserii, brzdy, světla atd. Takže pak bude záviset na rozhodnutí výrobce, zda předělá existující výrobní linku na elektromobily, nebo zda postaví úplně jinou linku, možná už plně robotizovanou - a tedy nejlépe ve vlastní zemi. Levná pracovní síla má v Číně před sebou perspektivu už jen jedno desetiletí.
11. 10. 2013 | 21:02

Alfa napsal(a):

Pane Šteffl, souhlasím s Vámi, ale má to jisté meze: každý na tu maturitu nemá. Jinak bychom se hnali za procenty a maturitní laťku ještě dále snižovali. Ale tak jste to jistě nemyslel.
11. 10. 2013 | 21:11

David napsal(a):

"...Běhá mi mráz po zádech, když dnes poslouchám v debatách kandidáty prakticky všech politických stran, jak vykládají, že budou podporovat učňovské školství,..."

----------------

Mně zase běhá mráz po zádech z Vás.

Je to pro mě velká záhada. Jak tak bezesporu chytrý člověk může vykládat takové nesmysly? Asi v tom bude nějaký střet zájmů, že, pane řediteli? Copak nevidíte, že za chvíli tady v tom státě nebude nikdo umět péci chleba, ale za to tady budeme mít samé „managéry“?

Spíše byste měl řešit, jak je vůbec možné, že současný systém umožňuje, že dnes si maturitu nebo vysokoškolský titul může koupit i kdejaký hlupák. To je totiž ten největší průser!!!

----------------

"...s maturitou se budou umět lépe přizpůsobit situaci: spíše budou umět sami podnikat, budou mít možnost pracovat v oborech, a takových je celá spousta, které mají maturitu jako kvalifikační předpoklad,..."

-----------------

Jste úplně mimo realitu. Přirozenou inteligenci nezískáte žádnou maturitou. Znám schopné středoškoláky a neschopné vysokoškoláky. Znám schopné dělníky a neschopné maturanty. Takový je život. Požadovat na obyčejném horníkovi maturitu a aby k tomu uměl i anglicky je obyčejná pitomost.

Za současného kapitalismu je např. nezaměstnanost naprosto neřešitelným problémem!!!

Nikde a nikdy nekončící zvyšování produktivity práce a i postupné prosazování zásad zdravého životního stylu ZÁKONITĚ a logicky povedou jen k ohromnému zvyšování nezaměstnanosti a žádné maturity pro horníky apod. to nevyřeší.
11. 10. 2013 | 21:12

Fialenka napsal(a):

Souhlas, měli by být více vzdělaní. Nejen pro uplatnění se na trhu práce ale i pro ně samotné, aby měli celkový přehled.
Na téma uplatnění vzdělání, konkrétně, že vzdělání pro uplatnění se na trhu už nemá takovou váhu, napsal nedávno článek Paul Krugman:

„ Dnes se navíc ukazuje, že i vzdělaní lidé čelí s vysokou pravděpodobností ztrátě pracovního místa, či snížení platu. Jsou na tom tedy podobně jako ti méně kvalifikovaní a snaha o dosažení vyššího vzdělání tak může problémy jak eliminovat, tak tvořit. ... Příkladem je zlepšování softwaru, který by měl provádět činnosti, které byly dříve prací univerzitně vzdělaných lidí.“
„Pokud chceme vytvořit něco, co se alespoň podobá společnosti střední třídy, musíme vytvořit silnou sociální záchrannou síť. Ta by negarantovala pouze zdravotní péči, ale také minimální příjem. S tím, jak rostou příjmy spojené s kapitálem, by taková síť musela být financována zdaněním zisků či investičních příjmů.“

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2360834/krugman-vzdelani-uz-nepomaha-je-treba-zdanit-zisky-a-investice.html
11. 10. 2013 | 21:16

Parabellum napsal(a):

David

TZen Váš "obyčejný horník" bere dost neobyčejný plat, dost vysoký na to, aby plynně hovořil dvěma světovými jazyky, a měl doktorát.
11. 10. 2013 | 21:39

mustafa mond napsal(a):

Ono to je naivní. Kdo bude platit vysoce kvalifikované nadřízené bez podřízených? A kdo bude chtít dělat podřízeného, když má vysokou kvalifikaci? Takové ty obchodnické počty by měly stačit pro dvě třetiny lidí. Jen jedna třetina má na to, aby dosáhla užitečného vyššího stupně vzdělání. Dnes je to PhD. Zbytek je už bohužel jen kanonfutr s tiťulem. A pak jsou šikovní lidé klidně bez maturity, kteří vám nahodí zdivo maltou a pak si zajedou na Maltu za poctivě vydělané peníze. Takové ty státem placené rozbory vzdělanosti a podpory rekvalifikací jsou jenom parazitismem. Jenže parazit musí mít zdatného živitele. A ono přibývá lidí, kterým se nechce dělat, protože tak nějak cítí, že tím umoří problém moudrých poradců, placených z daní.
11. 10. 2013 | 21:54

ondrejsteffl napsal(a):

Parabellum napsal(a): Vy to zase schytáte:-)))
Já jsem na ústrky zvyklý 

Yosif K napsal(a): Je mi jasný že z těch propuštěnejch horníků se někteří chytí rychle i bez maturity - a někteří třeba vůbec - specielně pokud budou mít hornickou rentu, mohou zbytek života strávit v hospodě a pít pivo.....
Ano, naprostý souhlas. Ale ani ti nejschopnější, když nemejí maturitu, si nemohou jít sednout do kanceláře na úřad, založit si kominickou firmu, nebo se stát kadeřnicí 

Targus napsal(a): Havířina už dávno není lopata a sbíječka. A v té pověstné díře se to inženýry jenom hemží.
Myslím, že inženýři mít problém nebudou – prý techniky hledá hodně podniků. Nebo ne?
11. 10. 2013 | 21:56

Karel Mueller napsal(a):

Pane Štefl,

konečně jste se objevil :-), už jsem si říkal, co s Vámi je.

Téma je starý pes, v maratonu jsme to semleli ze všech stran. Dnes se spíš naříká nad nedostatkem technických kádrů a ještě častěji nad kvalifikací těch, kdo jsou k dispozici. Nechci generalizovat, samozřejmě.

Vcelku výstižně odpověděl David, papír sám o sobě ještě nic nezaručuje, zejména pokud ho má každý. Ale asi máte na mysli onu pověstnou "flexibilitu". Ono spíš platí devět řemesel desátá bída, měnit obor není pro každého. Dotyčný si musí poradit sám a umět studovat. K tomu musí mít již alušnou schopnost analytického a systémového myšlení, což maturita nezajistí, to je příliš málo. Kdo z mladých tyto schopnosti má (na rozdávání jich není), tak nezaměstnanost obvykle neřeší :-).
11. 10. 2013 | 21:57

Lobelt Ledfold napsal(a):

K čemu je maturitě horník?
11. 10. 2013 | 21:58

ondrejsteffl napsal(a):

David napsal(a): Nikde a nikdy nekončící zvyšování produktivity práce a i postupné prosazování zásad zdravého životního stylu ZÁKONITĚ a logicky povedou jen k ohromnému zvyšování nezaměstnanosti a žádné maturity pro horníky apod. to nevyřeší.

Ano, tím spíš bud rád, když ti nezaměstnaní budou vzdělaní, budou mít maturitu, resp. stráví co nejvíc času v kultivujícím prostředí školy. Přece jen je pak větší šance, že nevezmou z nudy do rukou basebalové pálky a nezmydlí moje děti, nebo jako ti horníci, nezačnou rozbíjet výlohy.
11. 10. 2013 | 21:58

ondrejsteffl napsal(a):

Fialenka napsal(a): Souhlas, měli by být více vzdělaní. Nejen pro uplatnění se na trhu práce ale i pro ně samotné, aby měli celkový přehled.

Nejen pro ně , ale i pro mé děti, kteří s nimi budou žít třeba na stejné ulici.
11. 10. 2013 | 21:58

Martin1 napsal(a):

Jaký je rozdíl
mezi
Horníkem s maturitou
a
Horníkem bez maturity?
Žádný!
Ten první bude nezaměstnaný s maturitou
a
Ten druhý bude nezaměstnaný bez maturity

Ale oba si budou moci vzpomínat na heslo:
"Jsem horník a kdo je víc?"
Odpověď zní:
Nezaměstnaný horník s vysokou školou
11. 10. 2013 | 22:08

modrý edvard napsal(a):

autor: určitě vám nejde o to, aby maturitní vysvědčení dostal každý, kdo se umí podepsat. Logicky vám tedy jde o lidi, kteří by si rádi udělali maturitu a cosi jim v tom brání. Myslím si, že jich bude počertu málo. Reálně mě napadají jen cikáni, kterým to neumožní domácí prostředí.
Další věc, která tu ještě nepadla: z těch 849 nabídek práce jich nejspíš bude většina vypečených (různí podomní prodavači čehosi, třeba pojištění, tam skoro určitě chtějí maturitu). Smysl by mělo zjistit, kolik z toho jsou skutečné nabídky.
U těch VŠ to možná bude problém se specializací - když někde hledají primáře na neurochirurgii, asi nevezmou sebelepšího strojaře.
11. 10. 2013 | 22:15

Targus napsal(a):

To: ONdřej Šteffl

Myslím, že inženýři mít problém nebudou – prý techniky hledá hodně podniků. Nebo ne?

Pane Šteffle, už raději o hornictví nic nepište, blamujete se.
Od kdy je inženýr přes geologii technikem?
Nebo si myslíte, že na stavění sekcí (tzv. hajcmanů) a pokládání kolejí a potrubí potřebují havíři inženýry? Většina havířů jsou možná podle vašich měřítek blbci, ale tak velcí opravdu ne...
11. 10. 2013 | 22:22

zdenekbrom napsal(a):

Ondřej Šteffl:

Dobří holubi se vracejí :)

Několik námitek:

1) Targus dobře poznamenal, že neznáme strukturu vzdělání propouštěných horníků. Současný oňostroj zájmu je možná jen předvolebními hrami.

2) Hornictví je specifická záležitost poměrně dost vázaná na místo těžby a omezena zásobami uhlí. U elektrikářů, svářečů, tesařů atd. je situace jiná. Nejsou vázáni místem a jejich práce je stále žádaná.

3) Spíš bychom měli uvažovat o kombinaci oborů - stálic a s oborem dalším.

4) V ČR je i poměrně velká skupina pracujících důchodů. Víme, co dělají a proč jsou stále žádáni?
11. 10. 2013 | 22:23

Targus napsal(a):

Ještě dodatek, je obrovský rozdíl mezi inženýrem technologem a inženýrem konstruktérem a není jednoduché se přeměnit z jednoho v druhého, je to stejné, jako když nejdete za chirurgem, aby vás léčil na kapavku, ale myslím si, že hážu hrách na stěnu.

Vrtá mi hlavou, kdo vám nakukal, že jste analytik.

To: Yosif

Jožane, já jsem nikdy a nikde netvrdil, že by se mělo kopat s prodělkem.
Co se týká Paskova, v první řadě bych se podíval na účetnictví, protože to, co kecá mluvčí NWR moc dohromady neštymuje. V případě, že se opravdu nedá kopat aspoň na nulu, rozhodně neupalovat těžní lana, ale vybrat všechno zařízení a hezky zakonzervovat. Přijde doba, kdy nám potomci poděkují.

Pokud mohu vyslovit osobní názor, Bakala prostě zkouší, jestli by se nedal stát ještě jednou podojit. Uhlí je momentálně přebytek, ale koksovatelného zas tak moc není, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prostě poklesla spotřeba oceli ve strojírenství, Evropa je v dlouhé recesi a je otázkou, jestli se ještě někdy zvedne. Já bych řekl, že jedině po nějaké pořádné válce. Těžké strojírenství pojede sice dál, ale jen na údržbu.
11. 10. 2013 | 22:37

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Trošku si vás dovolím poučit

Hornická učiliště byla promptně zrušena po plyšáku. Těžká chyba. Lidé, kteří směřovali od té doby do hornictví (už dvacet let), byli povětšině pouze zaučení nebo zcela mimo obor. Komparativní výhoda pro zaměstnavatele - nemusel tolik platit, jako vyučeným.
Na učilištích se chlapci učili nejvíce oborům důlní zámečník a důlní elektrikář. Pak byli vyučení opraváři a samozřejmě kurzy. Mašinfíra, střelec a nevím co ještě.
Kdybyste dnes vykopli třicátníka s výučním listem elektrikář - silnoproud, měl by asi dobrou šanci se uchytit např ve stavebnictví. Problém je, že ta volná místa prostě nejsou.
Když vykopnete z dolu čtyřicátníka, na preventivce mu najdou poškozená kolena nebo ruce, vazoneurózu získáte v dole i bez sbíječky. On se otočí, půjde do hornické nemocnice a tam mu řeknou totéž, co třeba mně, tzn. že mu nic není, ať si najde nějakou hezkou práci v kanceláři.
11. 10. 2013 | 22:50

Parabellum napsal(a):

Targus

Z konstruktéra technologických zařízení uděláte technologa docela rychle. Opačně už hůře. Těžko ale uděláte konstruktéra z někoho, kdo má sice formální technické VŠ vzdělání (třeba mechanizaci na zemědělce) kdo od školy třeba seděl někde na úřadě. A už vůbec ne takového, ktewrý by obstál c konkurenci pracovního trhu. Tilhe lidé jsou prostě na jakoukoli práci kromě nekvalifikované, fyzicky nenáročné nezaměstnatelní. A to se vůbec nebavím o těch, co mají VŠ netechnického typu, a 20 let se někde povalovali po úřadě, jehož činnost neumějí popsat ani oni sami, a svalují svou situaci tu na společnost, tu na kapitalisty, tu na mladé personalisty, atd. Jeden takový uknouraný výtečník se sem občas přikonscriptuje, a jistě jej znáte.
11. 10. 2013 | 23:14

Parabellum napsal(a):

Targus

Jo, a jinak s tím zakonzervováním dolu souhlas - eletriku na čerpání vody, aby se to nezatopilo by stát zacálovat mohl, stejně jako odvětrávání, aby to nevybuchlo.
11. 10. 2013 | 23:15

Papouch napsal(a):

"Nyní například spoléháme na to, že desetitisíce lidí zaměstnáme v montovnách konvenčních automobilek. Nechci ani domyslet, co se u nás stane, až někdo vymyslí levný akumulátor a svět přejde na elektromobily."

uplne to s horniky nesouvisi, ale nestalo by se nic - elekromobil ma vetsinu dilu shodnych s normalnim autem, montuje se na uplne stejne lince a nikdo jiny nez konvencni automobilka seriovou vyrobu nezvladne
12. 10. 2013 | 00:18

evix napsal(a):

ondrejsteffl napsal(a):
Fialenka napsal(a): Souhlas, měli by být více vzdělaní. Nejen pro uplatnění se na trhu práce ale i pro ně samotné, aby měli celkový přehled.
Nejen pro ně , ale i pro mé děti, kteří s nimi budou žít třeba na stejné ulici.
.........................
Proč chcete žít s dětmi na ulici? To je už tak zlé v ČR... :-)
Targus má naprostou pravdu..
Horníci a nejen oni, týká se to všech lidí, mají největší problém se zdravím. Každý zaměstnavatel má právo na zdravé zaměstnace, tak nám to řekli už několikrát.. A co budou dělat ti co mají syndromy karpálního tunelu, tenisováý loket a další problémy s tělem, které zaznamenalo přetěžování?

Dnes jsem vyslechla zajímavou debatu, 76 letý pán už prostě končí, dělá revize plynových kotlů a jeho tělesná schránka říká, že už je konec. Načež vyděsil dalšího debatujícího, který najednou horečně začal zjišťovat kdo to bude dělat..Tak padla nějaká jména, první dvě neshledala žádnou kladnou odezvu, kvalita provedené práce je asi dobrá, bohužel jedinci jsou arogantní.
Další jsou po lidské stránce dobří, ale dělají to už několik let jako vedlejšák a tak je problém je sehnat i půl roku. Pán na penzi, který už chce být na penzi, musel převzat podnik po synovi...Komu předá podnik nemluvili, syn už nežije...Debata se ztočila na dnešní uplatnění, jak říkal pán na penzi, každý chce být právník, lékař, nebo aspoň úředník a NIKDO z mladých nechce dělat tyhlety velmi důležité profese.
Myslím si, že časem přestaneme řešit jaké má kdo vzdělání a postupně by neviditelná ruka trhu měla změnit i platové podmínky, jinak budeme mít dost vážné problémy...
12. 10. 2013 | 01:23

Pavla2 napsal(a):

Pane Šteffle, myslím, že David to vystihl úplně přesně.
Nevím, k čemu budou maturity a vysokoškolské diplomy pomalu všem, když Vám nebude kdo mít postavit dům, opravit auto apod. Myslím, že důležité, a to velmi, je právě učňovské školství. Klidně i to s maturitou, jak bývalo dříve. Kdo nadání měl, mohl si maturitu udělat a ještě k tomu cosi o tom řemeslu věděl. Už tak je naše vyšší školství totálně degradované, tak pokud by měli studovat téměř všichni, tak už nebude stát vůbec za nic. Vzpomněl jste Svit Gottwaldov. Jako studentka jsem tam chodila roky na brigády. Lidi, které jsem tam u kruhu poznala, byli rádi, že vůbec prolezli 9 tříd ZŠ. Většina jich nebyla schopna se ani v oboru vyučit, a to svitovský učňák byl opravdu pro blbé. A toto by mělo studovat?
Navíc se najde asi jen velmi málo vysokoškoláků, kteří si navlečou montérky a půjdou dělat pěkně rukama. Dnes na školy jdou právě všichni z toho důvodu, aby se moc nepředřeli, ačkoliv hlavu na to mnohdy nemají. Tomu se divím, protože se najde dost šikovných lidí na práci, kteří by se bez problému uživili právě tím podnikáním v řemeslech. Sháním už pěkně dlouhou dobu zedníka. No - není. Na drobnější práce je to velký problém. Potřebuju instalatéra. Do konce listopadu má tak plno, že maká od rána do noci. K čemu jsou mně vysokoškoláci, když potřebuju opravy? A určitě nejsem s těmito zkušenostmi sama. Proč bysme měli platit studium lidem, kteří stejně skončí na pracáku? Pro všechny práce nebude. A prosím, kdo Vám říkal, že bez maturity nemůže být někdo kadeřnicí? Že jich tolik znám a ani jedna tu maturitu nemá. Dokonce v mnohých oborech člověk nemusí být ani vyučený, stačí mít garanta na nějakou dobu.
A ještě mi, prosím, vysvětlete, kdo by všechny ty horníky zaměstnal, i kdyby maturitu měli, když v kraji je velká nezaměstnanost a určitě se týká i spousty vzdělaných lidí.
12. 10. 2013 | 01:25

jenicek napsal(a):

Tohle psal ten Šteffl, který říká, že vzdělávání se přesouvá ze škol do života? Že papír znamená míň a míň? Nejste schizofrenik?
A kromě toho si plete korelaci vzdělání-nezaměstnanost s kauzalitou.
12. 10. 2013 | 01:52

dieder napsal(a):

"Potřebuju instalatéra. Do konce listopadu má tak plno, že maká od rána do noci."

a disk.Pavla nedořekla,že je drahý.Lidi si holt nechtějí přiznat,že co si vrabci cvrlikají-že od postkomunismu dostala ekonomika výprask,jakej by nečekal ani Napoleon u Waterloo a dolů pokračuje víc a víc -Ale to si nemohou říci,protože jde o rehabilitaci tatíčka Masaryka s jeho sudím Háchou,zdravotníkem Tisem,vlajkařskou Karlovou universitou,následným vznikem protektorátu .
Jen málo lidí s VŠ u nás sedí opravdu na flecích,kde se čeká tvořivá práce s uplatněním toho kapitálu vzdělání.To že se nečeká přínos vzdělání,tam kde je předepsáno a má platový bonus je možná "zvykové právo",ustálenost tradic a možná více faktorů,ale znamená to i tímto "umělou zaměstnanost" lidí s VŠ. Ve světě je to i jinak,ale omylem tam za tvůrčí práci dnes považují jen její vytrácení se z toho,co jí dříve u nich i bývalo v řadě případů,ne vždy jistěže.Nemyslím,že v průsečíku europanizace a amerikanizace sedí jediná nebo hlavní naděje na změnu naší vědy,kterou neomylem i omylem vždy jinde považovali buď za outsidera nebo neexistující.Roli hraje i Petra Jilemnického "kompas v nás"-defašizace narostlého hnědele zde nadměrečně ve všem,u lidí v sobě."Fašismus jsou lidé bez mozku"-slovy jednoho francouzského génia žijícího za druhé světové války.Pluralizující prázdnota jinými slovy,ne zcela odtržená od všeobecnosti katolicismu-víry,kterou Sigmund Freud považoval za zásadní omezení kognitivních funkcí mozku člověka.Primární otázkou vždy bylo "u koho se učit"-a dnes je tohle velmi obtížné zjistit,aby to mělo více než reklamní cenu.Haldy hlušiny věd odevšud.
12. 10. 2013 | 06:44

Občan napsal(a):

Ondřej Šteffl napsal:
"Nezaměstnanost podle vzdělání pracovní síly je v Moravskoslezském kraji:
základní 20 %
střední odborné (včetně vyučení) 17 %
úplným střední s maturitou 9 %
vysokoškolské 5 %"

To je dohromady všeho všudy 49% nezaměstnaných. JAKÉ vzdělání má těch zbývajících 51%???
Autor tedy buď užil nesprávná data (úmyslně, neúmyslně?), nebo přímo lže.

Jinak je horníkovi maturita z jiné než odborné školy úplně k prdu. Zejména maturita z gymnázia. Protože pokud odmaturoval na nějaké mimooborové škole a pak několik let pracoval na šachtě v dělnické profesi, tak jeho původní obor je už jinde a on navíc nemá příšlušnou praxi.
Vyhozeného horníka nikdo nezaměstná jako účetního, asistenta, ajťáka nebo zdravotní sestru. Možná ho veznou někam k pásu, nebo jako brigoše, eventuálně někam k sekuriťákům. Je-li mu přes 45 let, nevezme ho nikdo nikam; zejména, pokud se na něm práce v dolech zdravotně podepsala.

Zaměstnal by snad pan Šteffl horníka, který v r. 1995 odmaturoval na gymnáziu či na obchodní akademii a poté 18 let hákoval na šachtě?
A zaměstnal by snad téhož, který odmaturoval již v r. 1982?
12. 10. 2013 | 07:24

Saltzman napsal(a):

Pan Štefl a SCIO mají problém. Potřebují co nejvíc studujících. Ono jde totiž o zachování práce a své sociální jistoty. Ani zdaleka nejde o společenskou potřebu vzdělanosti. Ta je přežitkem minulosti, nebo spíš je to tak vnímané.

Horníci z Paskova mají problém. Jde jim o zachování práce a své sociální jistoty. Ani zdaleka jim nejde o potřebu společnosti. Pro ně je přežitkem dávné minulosti odborářské sdružení se s tvrdým postupem proti majiteli dolů.

Nejhorší pro společnost, která není horníky, by bylo, kdyby ti horníci se dokázali odborářsky sdružit a položit nůž na krk nejen majitelům dolů, ale i společnosti, kteří nejsou horníky. To by byl mazec a to společnost nemůže potřebovat. Společnost přeci potřebuje klid na práci a ne generální štrajky a brajgl v ulicích.

Takže nejlépe bude, když vysokoškolsky vyštudovaní budou přesvědčovat ty tupé, nevzdělané horníky, že je jim třeba študovat, aby je mohli majitelé dolů kdykoliv propouštět a oni flexibilně si nacházet další zaměstnavatele, kteří je odřou na platech a posléze zase propustí a oni opět flexibilně najdou další a další a další a .... Tím se propouštění na dlažbu stane jakýmsi kodrcnutím v nepřetržitém flexibilním shánění zaměstnání.

Nedej Bůh, aby se vzdělávalo vyučením! To by byli ti prostí dělníci od řemesel povýšeni na stejnou úroveň jako třeba pán Štefl, co se SCIO udělal díru do světa, protože řemeslník je schopen práci odvést, schopně druhé naučit a hodnotu přidává. Pán Štefl přidává akorát plky! Znesvěcen by byl titul učitele a praktické schopnosti by hrály v životě prim. SCIO by se mohlo stát zbytečné a výnos z něj by zmizel!

Pročež tleskejme pánu Šteflovi za jeho schopnost vnímat nebezpečnost nemožnosti nalézt zaměstnání. Našel východisko z toho stavu, akorát že je dlouhodobé v dosažení nějakého výsledku, východisko pro sebe, že má o čem psát a v případě ujmutí se jeho nápadu, dočká se množství práce ve svém oboru. Bude učit a učit a učit, než všechny nezaměstnané naučí všemu, co bude požadovat za znalosti trh práce. Hlavně tím zbaví miliardáře rizika, že by se mohli dostat do ztrát. Také společnost, že nebude brajgl v ulicích a všichni se budou radostně objímat u vidiny své flexibility - zbliti!
12. 10. 2013 | 07:56

Čochtan napsal(a):

Občane, tahle procenta nemůžeš jen tak sčítat. To je blbost !
12. 10. 2013 | 08:17

SuP napsal(a):

Občane -
Ono není (mezi nezaměstnanými) dost (51%) lidí bez základního vzdělání?
12. 10. 2013 | 08:46

Občan napsal(a):

To Čochtan:

Jj, jsem si to přečetl znovu a máte pravdu. Není to vzdělanostní struktura nezaměstnaných, ale nezaměstnanost dle dosaženého vzdělání.

Stejně jsou to hausnumera, protože ucelená analýza nezaměstnanosti v ČR neexistuje. Pokud si člověk nedá práci a nevyzobe si data z dílčích statistik podle POČTŮ a NIKOLI podle procent, nedozví se nic.
12. 10. 2013 | 08:46

Taky občan napsal(a):

Občane
Z populace se základním vzděláním je v MSK 20 % nezaměstnaných, z lidí se středním odborným vzděláním je 17 % nezaměstnáno, atd. Už je to jasné?
12. 10. 2013 | 08:48

muromec napsal(a):

to Saltzmann
Palec nahoru! Pravda jak Brno.

Já bych ještě přispěl trochu z jiného soudku otázkou, zdali víte, jak absolventi VŠ končí školu? - Jasně, napsáním diplomovky, aby dokázali, že jsou schopni vědeckého zamyšlení nebo dokonce bádání nad nějakým problémom. A je to sakra fuška vymyslet dnes tema pro diplomovku, které ješté nikdo nezpracoval, a napsat o něm takových 60 stran. A tak aby to působilo moudrým dojmem.

A je třeba každým rokem někde najít temata na diplomovky pro desetitisíce absolventů VŠ. Co to znamená? Píšou se stále větší a detailnější blbosti o stále zbytečnějších pitomostech, někdy úplně o ničem, které nikomu nic nedají, nikomu neprospějí, akorát prokáží schopnost absolventa uplácat snůšku nesmyslů dlouhou 60 stran.

A to jsem ještě nedávno zjistil, že u nás na Slovensku, na Univerzitě Komenského v Bratislavě už píší diplomovky dokonce i budoucí lékaři! (nevím jestli i v Česku) Místo toho aby se v 6. ročníku soustředili na své nekonečně těžké státnice, ti chudáci musejí najít tema diplomovky, (třeba, vymslím si: Nemoci přenášené návštěvou veřejných WC a jejich potírání) a napsat o tom diplomovku.

To když jsem se dozvěděl, chytal jsem se za hlavu, a říkal si, že na Univerzitě Komenského v Bratislavě už někomu pořádně j..e, (ale Komenský to samozřejmě není).
12. 10. 2013 | 09:04

Občan napsal(a):

Mmochodem:
V MS kraji je ke 30. září 2013 84 890 lidí bez práce.
Volných míst je 3 249.

Struktura volných míst:
ZŠ a SO - pracovníci ostrahy v bezpečnostních agenturách, pomocné síly ve výrobě a službách, svářeči, řidiči, obchodní zástupci, prodavači
ÚSO a SŠ - vářeči, nástrojáři, finanční a investiční poradci, callcentra, pracovníci v zákaznických a kontaktních centrech, obchodní zástupci
VŠ - technici blíže nespecifikovaní, řídící pracovníci ve stavebnictví, programátoři počítačových aplikací, obchodní zástupci

Odečteme-li obchodní zástupce, což v naprosto drtivé většině NEJSOU volná pracovní místa, ale práce na ŽL, zbude nám tak zhruba těch cca 830 VOLNÝCH PRACOVNÍCH MÍST zmiňovaných Štefflem.
Více než STO lidí na JEDNO volné pracovní místo je docela mazec.
12. 10. 2013 | 09:06

Pepíček N napsal(a):

Maturita - ha ha už se směji.
Je potřeba rozdělit společnost, na modrou krev už nikdo neuvěří, na blon vlasi a modré oči taky ne, je potřeba nějak ty lidičky zpacifikovat. Zařadit, zaškatulkovat a nejdůležitější je aby tomu věřily, musí věřit že je to tak správně, že je správně že jim v práci poroučí maturant, jemu vysokoškolák ....
Ale hlavně musí věřit že prachy co za svou práci berou jsou v pořádku, že manažer má lítat vrulníkem a oni jezdit sockou.
Oto v momentální "vzdělávací struktuře" de ano je tu malá část lidí co zajímá věda co něco dělají ale to bude tak do deseti procent "vzdělanců".

A to jsem velký optimista ze statistik se dá zjisti že se jedná o dvě tři procenta.
12. 10. 2013 | 09:09

Občan napsal(a):

A tak jsem se ještě pozeptal webu jobs.cz, co má ke struktuře volných míst v MS kraji on. Je to docela zajímavé čtení:
http://www.jobs.cz/search/?section=positions&srch%5Bq%5D=&srch
%5Bbranch%5D%5B%5D=&srch%5Blocality%5D%5B%5D=R277469&srch
%5BminimalSalary%5D=&srch%5BcompanyField%5D=&srch
%5BemploymentType%5D=&srch%5BworkStatus%5D=&srch%5Bcontract
%5D=&srch%5Bozp%5D=

Celkem v MS kraji: 859 nabídek
Z toho přímý zaměstnavatel: 477 nabídek
Pracovní agentura: 382 nabídek
Pracovní smlouva: 585 nabídek
ŽL: 74
Dohody o práci mimo zaměstnanecký poměr: 27
Ostatní (neuveden smluvní vztah): 170
Práce inzerované jako SŠ pozice: http://www.jobs.cz/search/?section=positions&srch%5Bq%5D=&srch%5Bbranch%5D%5B0%5D=&srch
5Blocality%5D%5B0%5D=R277469&srch%5BminimalSalary%5D=&srch
%5BcompanyField%5D=&srch%5BemploymentType%5D=&srch%5BworkStatus
%5D=&srch%5Bozp%5D=&srch%5Bpage%5D=1&srch%5Beducation
%5D=203400003%3B203400004
Práce inzerované jako VŠ pozice: http://www.jobs.cz/search/?section=positions&srch%5Bq%5D=&srch%5Bbranch%5D%5B0%5D=&srch
%5Blocality%5D%5B0%5D=R277469&srch%5BminimalSalary%5D=&srch
%5BcompanyField%5D=&srch%5BemploymentType%5D=&srch%5BworkStatus
%5D=&srch%5Bozp%5D=&srch%5Bpage%5D=1&srch%5Beducation
%5D=203400005%3B203400006%3B203400007
12. 10. 2013 | 09:20

zdenekbrom napsal(a):

Targus:

Je tomu už velmi dávno, kdy jsme tuhle problematiku diskutovali a kolegové ze zahraničí nám sdělili, že v jejich zemi je doba práce v hornictví omezena na 2 - 4 roky právě kvůli zdraví.
12. 10. 2013 | 09:36

Lop napsal(a):

Pane Šteffle, pokud lidi jako vy mluví do školství, tak je opravdu vidět totální úpadek. Vždyť vy nemáte naprosto představu, jak to na trhu práce na Moravě vypadá. Tady neseženou místo vysokoškoláci, natož maturanti, protože je naprostý nedostatek pracovních míst.
12. 10. 2013 | 09:38

Občan napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):
"Targus:

Je tomu už velmi dávno, kdy jsme tuhle problematiku diskutovali a kolegové ze zahraničí nám sdělili, že v jejich zemi je doba práce v hornictví omezena na 2 - 4 roky právě kvůli zdraví.
12. 10. 2013 | 09:36"

Pane Brome, mohl byste být, prosím, konkrétní? KDE je to takto omezeno?
Kde ty státy berou další a další horníky a co dělají ti "časově omezení" po vypršení lhůty?
12. 10. 2013 | 09:49

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Tak tahle debata byla v roce 1990, takže pátraje v paměti šla řeč asi o USA nebo Kanadě. Protože to bylo mimo můj zájem, nikdy jsem se o to více nezajímal.

Pokud si pamatuji, tak každý z těch horníků věděl, na jak dlouho to může dělat a že pak musí jít dál. Přesto prý bylo zájemců dost a dost. Hlavní motivace byla výše platu.
12. 10. 2013 | 10:02

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Ono se zase tolik lidí, co se jim odnechtělo učit, testováním a tím vlastně rádoby-kontrolou jiných učitelů neuživí. I Vy jste vlastně uměle zaměstnaný, milý pane.
Proč se pletete do rekvalifikace horníků mně zcela uniklo.
12. 10. 2013 | 10:03

Občan napsal(a):

Pane Brome,
to je už HODNĚ dávno. Od r. 1990 uplynulo 23 let, během nichž se změnilo opravdu mnohé. Nostalgická vzpomínka na to, co bylo v r. 1990, argumentem věru není :o)
Nějaký aktuálnější poznatek byste neměl? To nemyslím jako ironii, opravdu by mě zajímalo, zda v současnosti nějaká země chrání příkladmo horníky a jejich zaměstnavatele.

Že by zrovna v USA bylo někdy legislativně omezeno zaměstnávání v hornictví, to se mi hodně nepozdává. V Kanadě možná ano, tam jsou v oblasti pracovního práva poněkud humánnější (byť to omezení je/bylo spíš ochranou zájmů zaměstnavatelů, aby nemuseli platit odškodné za zdravotní následky práce v hornictví).
12. 10. 2013 | 10:19

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Také jsem hned na začátku poctivě napsal, že je to velmi dávno. Jinak máte pravdu, důvodem toho omezení bylo zdraví horníků a to, aby zaměstnavatel nemusel platit zdravotní následky.

Celkem mi to ale přišlo rozumné, protože pak nemohla vzniknout situace, která postupně vznikala u nás. Už jsem to tu několikrát zmiňoval, že jsem žil přes rok na Mostecku a na hudební akce s námi chodil poměrně mladý člověk z okresního aparátu KSČ. Byl inteligentní, vzdělaný .... a těžce frustorvaný. Několikrát nám vyprávěl, jak jeho nadřízení odmítají projednat návrhy na řešení situace, která jednou nastat musí - dojde uhlí. Jak pak ty lidi zaměstnat? Jak je rekvalifikovat? atd. Bohužel vše bylo vždy smeteno ze stolu.
12. 10. 2013 | 10:32

SuP napsal(a):

Občan -
"....(byť to omezení je/bylo spíš ochranou zájmů zaměstnavatelů, aby nemuseli platit odškodné za zdravotní následky práce v hornictví)...."

Jak vás tady tak dlouhodobě čtu, vy byste asi viděl nejužitečnější všechny zaměstnavatele vystřílet a nechat jen státní úředníky generovat peníze na všechny ty socialistické požadavku důstojného života pracujících. Nezlobte se, ale skoro ani jeden váš text není bez nějaké poznámky, jací jsou ti soukromí (zejména) zaměstnavatelé svině hamižný, vykořisťovatelský.
12. 10. 2013 | 10:32

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Doly mohou propouštět jen takové lidí, které přijaly.
Přijaly takové, jaké potřebovaly. Štefflovy maturanty asi nepropouští, protože by jim v minulosti k ničemu nebyli. Štefflovi maturanti by byli nejen nekompetentní, méně pracovití, ale i oni sami by se ohlíželi po jiné práci.

„Vědci z univerzity v Mannheimu studovali zaměstnance automobilky Mercedes Benz na nejrůznějších pracovních místech a zjistili, že produktivnější jsou nejen ti starší, ale překvapivě také ti méně vzdělaní. Údajně proto, že člověk se vzděláním se u jedné činnosti začne rychleji nudit, a tak samozřejmě klesá jeho motivace a výkonnost „
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vztahy/nejschopnejsi-zamestnanec-starsi-a-mene-vzdelana-zena_199435.html

Šteffl si zřejmě myslí, že on by to se sbíječkou uměl lépe než řemeslníci, ale většina z nás si asi myslí něco jiného.
Bezduchým žvaněním se Šteffl může živit jen tam, kde je, v dole by si nevydělal na slanou vodu.
12. 10. 2013 | 10:40

TomášL napsal(a):

Začít od piky a jinak je strašně náročné. Tihle lidi mají své zaběhlé životy a po 35. roce svého života i ustálený životní cyklus.
Tihle lidi nejsou studijní typ, jinak by už měli dávno doma svá lejstra, své papíry. Nejen že maturitu nezvládnou svým intelektem, oni ji ani nebudou chtít zvládnout, mají jednoduše jiné starosti.

A dnešní mladí? Proč by měli být jiní jak ostatní předešlé generace? Ne, budou stejné, s papírem nebo bez, se svými zaběhnutými životy...

PS: Nemyslím si, že papír něco řeší. Konečně pořád slýcháváme, že absolventi škol jsou nepoužitelní v praxi. Tedy "nic" umět s papírem nebo bez papíru vyjde nastejno.

PS2: Většina horníků, si myslím, jde do dolu s nepsanou úmluvou, která říká, že když odevzdají své zdraví, stát se o ně postara. Svou část zdraví již z nějaké části zaplatili, není se čemu divit, že očekávají pomoc od státu.
12. 10. 2013 | 10:40

modrý edvard napsal(a):

saltzman:
"Nejhorší pro společnost, která není horníky, by bylo, kdyby ti horníci se dokázali odborářsky sdružit a položit nůž na krk nejen majitelům dolů, ale i společnosti, kteří nejsou horníky. To by byl mazec a to společnost nemůže potřebovat. Společnost přeci potřebuje klid na práci a ne generální štrajky a brajgl v ulicích."
Ono v reálu jde asi o tisíc horníků. Samozřejmě se mohou sdružit a založit Černou ruku, ale nepokládám to za pravděpodobné.
targus:"Hornická učiliště byla promptně zrušena po plyšáku. Těžká chyba." Proč chyba? I tak je horníků přebytek.
12. 10. 2013 | 10:41

Pavla2 napsal(a):

dieder: No, ten instalatér, kterého jsem zmínila, zrovna drahý není. Alespoň co můžu sama posoudit. Je to kamarád, takže k ostatním nevím. Ale druhý, rovněž téhož řemesla, rovněž kamarád, tak ten je drahý setsakramentsky, mnohdy časově nespolehlivý, protože má taky práce nad hlavu. A je jasné, že bude hůř, protože řemeslníků ubývá. Takže oni budou pány situace, ti si budou vybírat. Ale dobře tak. Rozumný člověk se půjde vyučit a bude vědět, že má o budoucnost postaráno. Jen se nesmí bát manuální práce. A my budeme platit jako zákazníci stále víc a víc. A tady pan autor nabádá všechny ke studiu a vysmívá se těm, kteří chtějí vrátit učňovské školství tam, kde bylo před léty. Asi opravdu žije někde mimo realitu.
Pane autore, nemyslíte, že byste si třeba mohl udělat rekvalifikační kurs na solidní řemeslo a to Vaše pověsil na hřebík? Možná byste jinde byl užitečnější. (Tento nápad se netýká ostatních učitelů).
12. 10. 2013 | 10:43

SuP napsal(a):

Pavla2 -
A to ještě není konec. Počkejte, kolik řemeslníků ještě skončí, až jim stát moudře nařídí povinné datové schránky, které pro ně budou mnohem větší a mnohem zbytečnější přítěží než registrační pokladny.
12. 10. 2013 | 10:48

gaia napsal(a):

zrušit ministerstvo školství, které se zmůže akorát na Mengeleho pokusy a Mengeleho rampy a sčítání fiktivních cikáňat ve školách ( dle sčítání lidu jich máme jen 12 tisíc v celé republice a proč tedy mezi cikány počítat každé opálené dítě?) a z ušetřených peněz financovat předčasné důchody manuálně pracujících. Protože ona taková maturita, 30 let stará, když člověk nedělal v oboru, je úplně nanic, stejně tak není k ničemu a požadavky na vykonávání práce se mění s časem, vzpomeňme např. na zubní dentisty, dobře vykonávající práci ještě v 70. letech a dnes se s nimi nesetkáte , např. maturita na bývalých středních pedagogických školách, neb dnes i na hlídání děcek ve družině chtějí Bc. a tak vychovatelky s maturitou a 30 letou praxí v oboru před důchodem nedosáhly na poslední platový postup, neb prý nemají patřičné vzdělání.
12. 10. 2013 | 11:03

gaia napsal(a):

také by se mohli ti nezaměstnaní horníci přestěhovat za prací, prý u Mokrska , 50 km za Prahou má kanadská firma zálusk otevřít zlaté doly. Ať si Pražáci taky užijou.
12. 10. 2013 | 11:07

gaia napsal(a):

autor 11. 10. 2013 | 21:58

tedy že by vzdělaný člověk nebyl schopný někoho majznout po hlavě, tomu nevěřím, mezi vrahy jso i vysokoškoláci, ale naopak věřím, že nějaký intelektuál sedící do 25 ve školních škamnách nebude šaškovat se sbíječkou, točit vany v galvanovně nebo krmit tanky v koželužně.

a také se domnívám, že všichni horníci maturitu mají, navštěvovali střední odborní učiliště hornická
12. 10. 2013 | 11:17

Pavla2 napsal(a):

Nechápu, proč je kolem horníků teď takového řevu. Kde byli všichni ti odboráři,Sobotkové, Zaorálkové a podobní zachránci lidských osudů, když se propouštěly tisíce zaměstnanců jiných fabrik (textilky, sklárny, obuvnický průmysl atd.) Těm nikdo nedal mnohasetisicové odstupné, tak jako nabízí teď Bakala. Horníci byli vždycky privilegovanou skupinou s nadstandardními platy. Chápu, že je to těžká a zdraví nebezpečná práce. Ale takovou mají i mnohé jiné profese. A co uměli horníci se svými platy udělat? Stačilo se podívat po výplatě do hospod. Nemysleli nikdy dopředu na to, že taky jednou můžou skončit. Měli levné bydlení, výhody i jiné. Kolik z nich umělo rozumně do něčeho investovat, aby v případě potřeby byli zajištěni? Teď mají skončit a my všichni se máme po...? Zamýšlí se někdo z vlivných nad ostatními rodinami, kde otec bere desítku, matka na mateřské a otec přijde o práci? A tito si neměli z čeho našetřit? Narozdíl od horníků? Takových rodin je více než těch možná propuštěných horníků a nikoho nezajímají.
12. 10. 2013 | 11:18

Pavla2 napsal(a):

SuP: No je úplně jasné, jak to skončí. Oficiálně se na práci vykašlou, půjdou na pracák a budou dělat načerno. To je logické. A stát bude zase jen kvůli debilním výmyslům na to doplácet. Ale dobře těm inteligentům tak. Pořád mají málo, neví, jak by živnostníky ještě více obrali. Jestli si myslí, že reg. pokladnama zvýší výběr peněz, tak se asi mýlí. Nebo to spíše vyjde nastejno, s tím rozdílem, že škodní budou živnostníci, ale přibude kvůli kontrole více úředníků se solidními platy. Pořád nějak nechápou, že je lepší, ikdyby OSVČ neodváděly nic nebo jen minimum, staraly se o sebe a rodiny samy, než aby visely na krku státu. Vůbec se nedivím, že lidi podvádějí. Jestliže člověk dře, aby uživil rodinu, odvede daně a pak vidí, jak si ti navrchu rozdávají statisicové odměny, dohazují za úplatky, samozřejmě z našich peněz, různé kšefty, tak kdo by pak rád platil? A potom až má nemocné dítě, tak aby se mu na léčbu či prostředky skládali lidi sbírkou?
12. 10. 2013 | 11:34

Parabellum napsal(a):

Občan

Zase SPROSTĚ LŽETE Občane, tak jako ostatně vždy. Vy jste zcela demagogicky a LŽIVĚ zaměnil pojem pracovní agentura, a personáůní agentura. Ta první funguje na bázi, že svými kmenovými zaměstnaci pokrývá potřeby svých zákazníků způsobem dočasného přidělení zaměstnace.

Personální agentura fungue tak, že pro kmenového zaměstnavatele za úplatu vyhledává vhodné uchazeče. Na Jobsu je inzerátů pracovních agentur minimum.
12. 10. 2013 | 11:52

Parabellum napsal(a):

Pavla2

V pořádku Pavlo2 at se OSVČ stasrají o sebe, a státu nedávají ani korunu. To s sebou ponese hlavně náklady na vzdělávání jejich špinavých spratků, náklady na držení soukromých ochranek, protože není důvod, aby státní policie a soudy řešily nějaké trestné činy páchané na živnostnících - a co je nejdůležitější, OSVČ si pekně budou hradit veškerou zdravotní péči přes komerční pojištovny, a také zdravotní péči spratků a těch gerontů, kteří tyto přivedli na svět. Samozřejmostí potom bude, že rodiče OSVČ budou vynati ze systému veřejného penziujního průběžného systému, a OSVČ si budou živit své rodiče.

Souhlasíte s tímto parazitko Pavlo2?
12. 10. 2013 | 12:01

modrý edvard napsal(a):

SuP: datová schránka snad nebude takový problém. (zřejmě mě to taky čeká). Když si člověk dokáže sám zřídit bankovní konto a internet, tak ta datová schránka snad taky půjde.
12. 10. 2013 | 12:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Parabellum.
Současná nesmyslnost našich OSVČ začíná v odpočtových v paušálech. Na začátku devadesátých let byly 25 %, pak s tím ODS začala čachrovat až na 60 – 80 %, jak u koho.
Řemeslné živnosti: 80 %
Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství: 80 %
Ostatní živnosti: 60 %
Svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: 40 %
Příjmy z pronájmu: 30 %

Kolik si odepíše takový lobista?
Asi 60 % a kdyby vydělával hodně a musel začít vést účetnictví, tak to rozepíše na rodinné příslušníky a platí daně a odvody jen ze 40 % příjmů.
12. 10. 2013 | 12:26

Parabellum napsal(a):

Občan

Hlubinná těžba uhlí se v civilizovaném světě moc neprovozuje - je to záležitost hlavně Číny, JAR, Ruska či Ukrajiny. Jak jsou tam horníci chráněni, a jaký je sociální status těchto, si dovedete doufám představit.
12. 10. 2013 | 12:29

Pavla2 napsal(a):

Parabellum: No Vy teda máte opravdu slovník, že by jeden žasl. To se vyjadřujete i o své matce - geront? Je vidět, že nemáte děti, jinak byste takto nemohl psát.
Já jsem nepsala, že by živnostníci neměli platit pojištění, jak zdravotní, tak sociální. Navíc ti živnostníci hlavně toho zdravotního nevyužívají zdaleka tolik jako zaměstnanci. Protože pokud máte firmu, tak si nemůžete dovolit marodit s každým prdem. Proč by moji rodiče měli být vyňati z penz. systému, když si celý život platili? Jejich rodiče taky platili, tak co to melete? Ikdyž nyní dostávají z peněz teď vybraných. Kdyby tomu tak nebylo, tak by se důchody nevypočítávaly z výše platu toho kterého důchodce, ale z platu jeho dítěte.
12. 10. 2013 | 12:30

neo napsal(a):

20 let věděli, že se bude propouštět a nedodělali si ani školy ani se nezaměřovali jinak... jejich problém.
12. 10. 2013 | 12:32

Parabellum napsal(a):

Pavla2

Definice je taková, že parazité, což je synonymum pro české OSVČ nemají děti, na rozdí, od zaměstnaců, ale špinavé spratky. Stejně tak nemají rodiče, ale geronty.
A že živnostníci nevyužívají tolik zdravotního pojištění jako zaměstnaci? Můžete tuhle LEŽ doložit? Je to přesně opačně. Targus, tedy OSVČ parazit, bere léky v celkové hodnotě tisíce Kč/mesíc. Já zaměstnanec, zdravotní péči nevyužívám téměř vůbec. Kromě toho, marodění se neplatí ze zdravotního pojištění, a ¨nemocenská je směšně nízká a fest zastropovaná. Naproti tomu OSVČ přecházejí banální choroby, kvůli své CHAMTIVOSTI, a jejich léčba, která je posléze hrazena z veřejného pojištění, na které oni přispívají minimem, je posléze mnohonásobně dražší, když se odpoutám od faktu, že geronti a špinaví spratcí (tedy z definice potomci a ti, kdož parazitické OSVČ přivedli na svět marodí úplně stejně, a jejich léčba je hrazena z veřejných zdrojů)

Lhářko Pavlo2, geronti SI NIC neplatili. Gronti (jak již víme, jde o rodiče OSVČ) platili do PRUBĚŽNÉHO systému, ze kterého byly placeny penze tehdejším seniorům - nechci spekulovat o tom, jakou životní úroven jim tehdy zajištovalii. Jinými slovy, geronti, kteří Vás přivedli na svět (nelze považovat za urážku, neb je to definice) SI NIC nepředplatili, a jejich důchod je vyplácen z toho, co stát sebere na sociálnímn pojištění zaměstnacům a zaměstnavatelům. Nebudete mi tvrdit, že 28 000 Kč, které v průměru za rok odvádí na SP průměrný OSVČ stačí na penzi, která je vyplácena špinavým gerontům, že?
To, jak se vypočítávají důchody, a jak je hrazeno pojištění, je přesně ten kámen úrazu, proč v tom systému průběžné penze ročně chybí mezi 10-20 procenty potřebných peněz. Je to čistě populistické rozhodnutí.

Proč se tak vzpíráte tomu, aby OSVČ měli svůj průběžný penzijní systém, ze kterého budou dle možností hrazeny penze gerontů, a své zdravotní pojištovny, které budou financovat pouze péči OSVČ a jejich rodinných příslušníků? Proč Vám vadí, že byste měli za své spratky hradit veškeré náklady na veřejné vzdělávání, když do toho systému nechcete nic odvádět, a ani neodvádíte?
12. 10. 2013 | 12:59

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum 12. 10. 2013 | 12:59:

Tak si tak nějak říkám, zda je lepší mít ve třídě špinavého spratka od OSVČ, nebo vymydleného hulváta - potomka, jehož otec je Parabellum.
12. 10. 2013 | 13:05

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Brome, pokud by se Vaše apanáž, coby školometa odvíjela od toho, co rodiče žáků, které máte ve třídě odvíjela od toho, co jejich rodiče zaplatí na daních, pak byste hnal špinavé spratky - potomky OSVČ svinským krokem. Protože pak by Vám plat klesl tak zhruba na desetinu - spíše méně.

Problél Vás rozpočtových spotřebičů je arogantní přístup k těm, kdož si Vás rpozpočtové spotřebiče vydržují.

PS Peníze odvedené takovými, jako je Parabellu, Vám PROKAZATELNĚ nesmrdí.
12. 10. 2013 | 13:17

Pavla2 napsal(a):

Parabellum: No s Vámi nemá cenu diskutovat, pokud nezměníte slovník, což u Vás asi není možné.
Vysvětlete mně, proč má každý důchod podle toho, jaké částky za svůj život z platu odvádí? Je jasné, že se z jeho peněz momentálně odvedených platí nynějším důchodcům, ale na principu to nic nemění.
Vy musíte být asi všemocný a všeuměl, když jste žádného parazita nikdy nepotřeboval. Nebo to už Vám není proti srsti, když se něco potentuje, si nějakého pozvat?
JInak já si myslím, že by mnozí z OSVČ klidně měli svůj penz.systém a nemuseli platit do státního, kde peníze přijdou bůhvíkam. A kolik si tam naspoří, tak si pak vyberou.
A odpusťte si každého označovat lhářem. Zjevně asi moc inteligentní nejste, protože inteligent se chová slušně. A můžete nám tady klidně vykládat, kde a co jste všechno dělal.
12. 10. 2013 | 13:26

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Višňovský, píši o Vaší slušnosti a lživých výrocích, které Vás už jednou přivedly před soud. Vše, co jste napsal, se dá vyjádřit i slušnou formou. Nazývat paušálně něčí děti špinavými spratky považuji za jistou osobnostní nedostatečnost. To je zatím vše. Až to pochopíte, dejte vědět.
12. 10. 2013 | 13:28

Pavla2 napsal(a):

Pane Brome, on totiž žádného potomka nemá. Takového sprosťáka by si totiž ani normální ženská vzít nemohla, jedině snad omylem a pak se celý život tloukla do hlavy, co to provedla.
No a co pak z dětí takových rodičů vyroste, to nám Parabellum názorně předvádí.
12. 10. 2013 | 13:30

zdenekbrom napsal(a):

Pavla2:

Znám pana Parabellum již hodně dlouho. Asi mi to nebudete věřit, ale je to velmi inteligentní člověk, který umí věcně diskutovat. Jenže někdy do něj vjede bojová nálada a je to tedy síla. Ostatně se domnívám, že za chvíli nás tu ukázkově zválcuje, že editor nebude stačit mazat.

Jeho osobní život neznám.
12. 10. 2013 | 13:34

Křemílek napsal(a):

Lidí přibývá a jsou stále rozmazlenější ,nikomu se nechce dělat, hlavně romovým pralinkám ! S tím se nedá nic dělat! Jak již tady někdo výše napsal tenhle problém nemůže nic jiného vyřešit ,nerad to píši ale jen ta třetí světová ! Pak se začne všude všechno znovu budovat ,pětiletky se budou plnit na sto procent i když bude totální nedostatek lidí ! Vykašlat se nato šprtat se na inženýra když se tenhle degradovaný titul dá koupit !V Plzni na to mají patent! Nač si namáhat urozenou hlavu , každý by dnes chtěl být ing ? A k čemu ? Přijde celosvětová mela tak i tak ! Až pak se bude řešit co a jak dále tečka ! Užívejte si lidičky života dokud ještě můžete !
12. 10. 2013 | 13:46

Pavla2 napsal(a):

Zd. Brom: Ale to já Vám věřím, že je inteligentní. Já jsem měla na mysli ale EQ. Toho se mu asi nedostává. Klidně může být ve svém oboru odborník. Ale podle jeho chování bych řekla, že bude pro něho pod úroveň vzít do ruky lopatu, majzl apod. A už vůbec si neumím představit, jak se chová k dětem, jejichž rodiče podnikají. Přitom mnozí z nich toho v životě dokázali mnohem více než on jako zaměstnanec. Prostě vyjadřovat se takto o dětech a rodičích je hnus.
12. 10. 2013 | 15:27

zdenekbrom napsal(a):

Pavla2:

Cituji: "Prostě vyjadřovat se takto o dětech a rodičích je hnus."

Naprostý souhlas.
12. 10. 2013 | 16:11

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Brome, práve jste se dopustil trestného činu pomluvy dle §184 Sb. trestního zákona, protože jsem NIKDY PŘED ŽÁDNÝM soudem nebyl. Což je prostě a jednoduše doložitelné.
Na šponavých spratcích, kteří ostenativně dávají najevo svou úebermenschnost trvám, jakož i na tom, že Vˇaše apanáž je hrazena z toho, co JÁ odvedu na daních, nikoli z těch směšných 1700 Kč ROČNĚ, což odvede průměrný OSVČ jako DPFO.
12. 10. 2013 | 16:40

Parabellum napsal(a):

Pavla2

Žertujete. Zkuste si zjistit, jakým systémem se ty důchody vypočítávají - ten systém je silně degresivní s náhradovými poměry tuším 90, 30 a 14 procent. Jinými slovy, kvalifikovaní zaměstnaci z každých 1000 Kč odvedených do průběžného systému dostanou 140 Kč - ten sytém není ANI ČIROU NÁHODOU zásluhový. A už vůbec není ufinancovatelný tak, že 20 procent ekonomicky aktivních PARAZITU do tohoto odvádí s bídou čtvrtinu toho, co geronti, kteří je přivedli na svět dostanou na penzích.

Mládkova jediná chyba byla ta, že couvnul, a nedoložil to na konkrétních číslech.
12. 10. 2013 | 16:46

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Višňovský, takže to poopravíme. Dostal jste se před státní zastupitelství, které vaši věc podmíněně odložilo, protože stěžující nechtěl, abyste u soudu skončil.

Cituji: "Vyšetřovatel mě informoval o tom, že pan Višňovský se k činu přiznal a že věc předává státnímu zastupitelství k dalším úkonům. Zeptal jsem se policisty, jestli je možné záležitost v tomto stádiu stopnout, protože mi připadlo dost drsné, aby panu inženýrovi vznikl na pověsti stejný flekanec, jako bývá na mé vlajce. Byl jsem tak lidumilný hlavně proto, že se přiznal, což jsem chápal jako jeho projev občanské odpovědnosti za spáchané přečiny.

Policista mě seřval, že nejsou holubník a že věc předává, šmytec, ale že státní zastupitelství má své možnosti. Naznačil jsem, že bych byl rád, kdyby je využilo – a skutečně, přišlo mi za pár dní usnesení státního zástupce, že se věc podmíněně odkládá. Pachatel si prý uvědomuje své nepřípustné chování a je ochoten se omluvit. Zkušební doba šest měsíců, takže vůbec nejmírnější trest, jaký v trestním řízení (resp. ještě před ním) existuje."

Zdroj: http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=4174

Pokud na svém hulvátství trváte, pak je to Vaše věc. Jste jím ostatně vyhlášený.

Zcela klidně přijmu stav, kdy stát přestane školství dotovat a kdejaký konstruktér, který se bude chtít vytahovat svými daněmi, si bude svoje vzdělání od základu platit.
12. 10. 2013 | 18:17

resl napsal(a):

maturita je prodloužená zdš a zbytečnou ztrátou času při výuce budoucích odborníků.
12. 10. 2013 | 18:40

Jícha napsal(a):

Autor

Váš přípěvek je dobrý ale má tyto drobné nedostatky.

1. jste jím ve střetu zájmů, tudíž nelze očekávat příliš objektivity.
2. inteligence, jak zde již někdo řekl jen nenahraditelná.
3. aby měl horník či řidič PLÁNOVITĚ SŠ NEBO VŠ je logicky nonsens.
Potom by nikdy nerubal uhlí ani netočil volantem. V opačném případě by zase nebyla pravda, že nejvíc nezaměstnaných je s nejnižším vzděláním.
4. vzdělanost ve společnosti, kde je relativně dostupná, je omezená
mozkovými schopnostmi současné populace. Velké procento populace nemá předpoklady pro potřebné vzdělání.
5. v době, kdy kuchař bude muset být nutně kybernetikem, nám bude stačit řádově tisíc krát méně kuchařů.

S pozdravem ing. Karel Jícha.
12. 10. 2013 | 18:45

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Hlkupáku Bromne, já jsem si své vzdělání zaplatil mnohonásobně ještě před tím, než jsem vůbec začal pracovat. Zjistěte si, jak jsou ve světě ohodnoceni technici supersonických letounů, a stát mne rok nutil tuhle činnost pod pohrůžkou násilí vykonávat zadarmo. To se vůbec nebavím o tom, že jsem vystudoval za zloměk peněz, o které okradli bolševici mé rodiče na platu, a rozházeli mezi nekvalifikované špindíry, estébáky a bachaře.

A z čeho asi bude zaplacené vzdělání soudruhů učitelejsů, když i jejich platy jsou hrazené z daní ostatních? Z čeho se asi dle Vás platí vzdělání OSVČ spratků? Z těch 1700 Kč ročně, co tito v průměru odvedou na daních?
12. 10. 2013 | 19:21

Anellus napsal(a):

Nabídky práce na serveru JOBS.cz jsou většinou iluzorní, zkuste si jich namátkou několik prověřit. Pokud vynecháte ty , co představují jen podomní obchod nebo cesťáky "s teplou vodou" hned se vám počet zredukuje na možná desetinu. Prostě, na severu Moravy žádná práce není a to celkem bez ohledu na vzdělání. Kromě toho, hornické řemeslo představuje v oblasti manuální práce tu nejvyšší možnou kvalifikaci vůbec a to bez ohledu na papír. Většina našich vzdělanců s tituly před i za jménem by v šachtě nebyla schopna bez úrazu dojít ani na figuru, natož tam ještě něco smysluplného udělat. Zatímco různých profesorů a docentů, zvláště putnovského ražení dokáže každý za hodinu na..at kýbl a pro ekonomiku a obvykle i pro vlastní obory jsou to jen škůdci, výchova dobrého produktivního havíře trvá řadu let a je možná jen praxí v podzemí. Proto rekvalifikace havíře představuje za všech okolností čistou národohospodářskou ztrátu, zatímco rekvalifikace neužitečných pražských "vzdělanců" trvale přisátých na státní cecek, na nezaměstnané by naopak znamenala jistý zisk.
12. 10. 2013 | 19:25

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Višňovský:
Jistě doložíte kdy a jak jsem "napráskal" Petra Vlka. Je to totiž obyčejná lež.

Jinak koukám, že Váš záchvat pokračuje :)
12. 10. 2013 | 19:37

zdenekbrom napsal(a):

Pavla2:

Jak jsem říkal, už je to tady :) Dotkli jsme se jeho velkomožnosti.
12. 10. 2013 | 19:38

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

P.S. Taras to všechno napsal. To je špatně čtete.
12. 10. 2013 | 19:41

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

No, já to mám přímo od Vlka - ještě z doby, kdy jsme byli přátelé. A on tvrdil, že jste Čulíkovi z Britských listů napráskal, že Petr Vlk není jeho pravé jméno, a Čulík mu od té doby přestal zveřejnovat články.

Dnes má Vlk svůj blog, který patří mezi nejčtenější na českém wordpresssu.

Nepředpokládám ale, že by se Vlk chtěl s lidským odpadem Vašeho kalibru špinit.
12. 10. 2013 | 19:58

Parabellum napsal(a):

Anellus

Realita je taková, že ti Vaši špindírové, v šachtě nejsou schopní smysluplného udělat vůbec nic, na rozdíl od těch vzdělanců na povrchu, protože to uhlí, co vyrubou, nejde prodat ani za 2/3 nákladové ceny. Jinými slovy, špindírové na dole Paskov jsou úplně k ničemu. A že v Chacharstánu není práce? No, tak at si chacharští špindírové nějaká pracopvní místa VY-TVO-ŘÍ. To, když se odpoutám od toho, že s tím www.jobs.cz sprostě lžete.
To, co označujete jako "dobrého produktivního havíře" a jeho výchovu je akorát tak nasypání peněz do černé díry, protože ty peníze se totiž nikdy nevrátí. Ledaže by chacharští špindírové začali dělat za globálnbě konkurenceschopné mzdy.
Mimochodem, Vaše ubohé a pokrytecké krafání a glorifikace vzdělaných lidí a ostenativní opovrhování chacharskými špindíry je více než zřejmá. Protože vy pražské vzdělance uctíváte už tím, že píšete na web, kteří pražští vzdělanci naprogramovali, na počítači, který jiní vzdělanci vytvořili, a z vysoka kašlete na poředražené uhlí, které chacharští špindírové vydrancovali ze země.
12. 10. 2013 | 20:07

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Višňovský, tvrzení Vlka není důkaz. Doložte nějaký e-mail, dopis nebo svědectví samotného Čulíka, jak jsem ho informoval. Sem s tím. Do té doby tady šíříte jen lež.

Ono je to totiž jako s tím Vaším tvrzením o OSVČ, o kterých tu tvrdíte, že jsou parazité. Kolega je OSVČ, který se živí patenty a technickými řešeními pro specializované zahraniční firmy. Má vysoce nadstandardní příjmy, platí daně a všechny náležitosti atd., ale podle Višňovského je to parazit.
12. 10. 2013 | 20:08

Parabellum napsal(a):

Anellus

Když je horník tak vysoce kvalifikovaný, tak jistě dokáže založit start-up technologickou firmu, a zaměstnat třeba chacharské absolventy VŠ. Proč to horníci neděljí, pokud jsou tak kvalifikovaní?

A i té manuální kvalifikovanosti by se dalo polemizovat. Obzvláště ve srovnání třeba s restaurátory starožitností, obsluhou CNC strojů, servisními techniky a v podstatě kohokoli jiného kromě dalších špindírů.
12. 10. 2013 | 20:11

Parabellum napsal(a):

Zdeněk Brom

Důkaz je ten, že Vlk již na BL nepíše. Mám sem Vlka pozvat, aby si to tady s Vámi vyřídil?

A s tím Vaším kolegou???? LŽETE BROME. V téhle zemi škoro JEDEN MILION OSVČ, a pokud by Vaše tvrzení bylo pravdivé, pak byste musel znát okolo 500 tisíc OSVČ, kteří pracují v režimu, který uvádíte.

A s tím, že jsou OSVČ parazité, to je prostě objektivní realita doložitelná na konkrétních číslech. Těch milion OSVČ zaplatilo za lonských rok necelé dvě miliardy na DPFO - to je necelé 1700 ma osobu a rok.
Jinými slovy, Váš známej má nadstandardní příjmy, a ještě nestandardnější náklady, paušály a odpočty, a na dani z příjmu zaplatí ZA ROK tolik, jako podprůměrný zaměstnanec s 18 000 hrubého platu ZA JEDEN MĚSÍC.
Nakonec máte pravdu, problém není to, že se málo vybere na daních od OSVČ, problém je to, že toho státní zaměstnanci moc prožerou, a rozkradou. Vsadte se, že až za pár let přijdou pánové z IMF, tak platy učitelejsů bude jedna z prvních věcí, kde se začne škrtat. A nikoli po Kalouskovsku tupě a bojácně, ale pěkně ostře.
12. 10. 2013 | 20:22

Parabellum napsal(a):

Zdeněk Brom

A ještě něco Brome. Vy jste natolik hloupý, že to, že někdo posiluje zahraniční konkurenci, oproti tuzemským firmám hodnotíte jako pozitivum, tak tím naprosto potlačujete pud sebezáchovy, protože výš učitelejskej plat je závislej na tom co vytvořej a zdaněj český firmy. A když posílíte jejich konkurenci, tak zkrachujou, nebudou vodvádět daně, a Vy do toho pytlíčku nedostanete na konci měsíce nic, a půjdete se pást. Co vy na to? Nebo si Vás jako soukromýho učitelejse bude vydržovat ten Váš známý (vymyšlený OSVČ)?????
12. 10. 2013 | 20:26

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Copak, copak, velké Parabellum se bojí a volá Vlka :)

Klidně ho pozvěte, on už tu na mě s tím také vyjel a neměl žádný důkaz. Kromě sprostoty nedoložil nic. Že nepíše? A víte proč?

S těmi OSVČ je spíš pravdou to, že je nemáte rád a štvou Vás. Vedle špatných OSVČ jsou i schopní, kteří umí a platí. Tak jako ve všem.

A že se bude škrtat? No a?
12. 10. 2013 | 20:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum 12. 10. 2013 | 20:26:

V jeho oboru jsou přední firmy v zahraničí, takže spolupracuje s nimi. České firmy v 90. letech zájem neměly. Daně platí tady.
12. 10. 2013 | 20:34

otrok napsal(a):

V zemi kde se bez řečí vydržuje miliom zbytečných úředníků a další milion negramotných přivandrovanců snad není problém postarat se o pár horníků .A pan bakala ať si ten důl klidně zavře a zrevitalizuje -a na to je třeba důsledně dohlédnout !!!!!
12. 10. 2013 | 20:45

didusin napsal(a):

Tak jim kupte maturitu. Nebo raději v Plzni vysokoškolský diplom a je po starostech... Samozřejmě vzdělání ano, ale vzdělání, nikoli tituly či vysvědčení o vzdělání. A kolik zájemců o práci máme dnes na jedno jediné pracovní místo? A není daleko doba, kdy příjde na má slova, řekl Malthus...
Poněkud překvapivá úvaha sociologa, kandidáta věd(t), protože článek mi připadá spíše jako reklama firmy.
12. 10. 2013 | 20:59

michal napsal(a):

Připojuji se k tomu, co zde nenápadně jeden dva diskutující napsali či spíše jen naznačili. Opět má stát (daňoví poplatníci) řešit existenční problém lidí, kteří jakoby nebyli snad ani svéprávní (přesto mají volební právo) a v časech, kdy nadprůměrně vydělávají, nejsou schopni (ochotni?) uložit si něco na horší časy. Připomíná vám to něco? Mají mít takoví neprozíraví, nezodpovědní lidé nárok na podporu společnosti? Na místě je jistě milosrdnost, ale na tu není nárok, ta je až následkem pokory.
12. 10. 2013 | 21:15

nehorník napsal(a):

Problém s rekvalifikacemi je obecnější, nejde jen o horníky. V této zemi získaly rekvalifikace nádech jakési byrokratičnosti, kurzů vyšívání nebo leštění bot, nutného zla, co nabízí úřad práce jako podmínku pro to, aby vyplácel dávky, ale co je v praxi k ničemu, a nanejvýš se na tom přiživují nějaké rekvalifikační školicí střediska a agentury jako na dojné krávě.
Možná proto, že se spousta těch rekvalifikačních aktivit soustředí jen na přeškolování lidí se základním nebo žádným vzděláním, a to "zgruntu", z pozice, jako kdyby před tím žádnou kvalifikaci neměli.
Jenže v této zemi - a nejen v ní - existuje větší problém s přeškolováním i lidí s vyšším stupněm vzdělání, než základním, středoškoláky a nakonec i vysokoškoláky. Protože různé krize, útlumy nebo rozkvět odvětví a odpovídající změna poptávky a potřeby pracovní síly se týká i jich. A toto už je dnes mimo schopnosti úřadů a jejich rekvalifikačních aktivit.
Lze oprávněně předpokládat, že vyšším stupněm vzdělaná osoba bude o to více schopná si poradit sama a najít vhodnou skladbu komerčních či nekomerčních samostudijních nebo studijních možností, ale to je předpoklad. Bohužel se stávajícím poměrně rigidním systémem a nabídkou veřejných středních i vysokých škol, i s příliš specifickou nabídkou komerčních vzdělávacích kurzů na trhu zaměřených většinou rovnou na velmi úzké téma je sestavování takového neformálního studijního plánu ne zcela nesnadné. A instituce, které nabízejí rekvalifikační aktivity pro nižší stupně vzdělání, pro ty vyšší nevyvíjejí asistenci žádnou, i když by pomohlo i cosi jako pouhé osnovy toho, co si taková rekvalifikace bude vyžadovat.
Nemusí jít o obecný rámec kvalifikace nějaké profese pro ty, kteří ji chtějí získat "zdola" od píky, protože k tomu si stačí opatřit VŠ curricula/studijní plány, ale spíš o specifické potřeby pro konkrétní odvětví v daném regionu a/anebo pro účely ne úplné rekvalifikace ale přizpůsobení kvalifikace lidí, kteří již nějakou vyšší mají, na míru jiným oborům a odvětvím, i s tím, že se nemusí podařit dosáhnout 100% úrovně kvality, jakou by bylo lze získat plnohodnotným studiem, např. dálkovým (které ovšem obnáší běžných 3-5 let studia).
To je případ třeba zrovna nedělnických vyšších kvalifikací z rušeného průmyslu na Ostravsku, které by se hodilo přeškolit na nějaké příbuzné odvětví, aby nezahazovali zcela dosavadní kvalifikaci, ale pouze k té stávající si něco chybějícího přidali. Když pomineme více nebo méně úspěšné individuální pátrání po tom, co všechno by se potřebovali naučit, aby jejich kvalifikace byla nějak ucelená, tak za současného stavu se v takové snaze nemají příliš čím řídit, trh nic moc takového nenabízí. ani státní instituce pro to žádné pomocné postupy jak se zdá nemají.
12. 10. 2013 | 21:30

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Pokud byste nechal havíře dělat v podzemí max. 4 roky, nikdo by nic v hlubinné těžbě nevytěžil. Jedna věc je, co se naučíte ve škole (včetně VŠ), druhá a úplně jiná věc je být v díře, řešit problémy s tektonikou, vodou, plnit plán těžby, udržovat směr těžby a ražby, udržet lidi živé a zdravé. Zkušenosti na čelbě se vyvažují zlatem.
Jinak pokud vám to není známo, mají horníci expoziční dobu, která se násobí koeficientem podle aktuální pracovní pozice. To je oficiální znění. Jak to dnes funguje v praxi, vůbec netuším. Jsem mimo stovky let, jestli rozumíte.
:-)))
12. 10. 2013 | 21:51

Martin napsal(a):

Podle mého názoru autor článkem sleduje své obchodní zájmy.
12. 10. 2013 | 21:52

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Osobně to nijak nezkoumám. To byly informace z jiné země, kde to tak fungovalo.
12. 10. 2013 | 21:54

evix napsal(a):

Oni horníci asi totiž pochopili, že když budou držet hubu a krok, jako skláři (kde dnes jsou, v Praze?), či obuvníci, tak se nic pro ně nezmění.
A je před volbama, to se musí něco řešit...
Já jsem slyšela, že na ministerstvech je prý více úředníků než v Bruselu, hlavně ministerstvo sociálních věcí ( TOPáci dokázali doslova nemožné)...Horníci aspoň kutali uhlí, ale co kutají ti úředníčci v Praze, mi fakt není jasné......
12. 10. 2013 | 22:29

Parabellum napsal(a):

Zdeněk Brom

Brome, ZASE LŽETE. Žádnej pěšák v poli nevymejšlí know-how pro nějaké zahraniční firmy. Takhle to totiž vůbec nefunguje. Ty zahraniční firmy, pokud něco potřebují, tak si najmou člověka s patřičnou kvalifikací, ale ne, že s ním budou subdodavatelsky spolupracovat, protože tam jaksi se velmi obtížně vymáhá něco jako konkurenční doložka. A UŽ VUBEC by nebylo možné, aby tutéž věc dělal pro několik subjektů nhajednou. Věřím tomu, že Vás lakuje, a jezdí tam mejt podlahy, nebo prostě kecáte.

A k tomu dalšímu: Vy jste zřejmě chyběl, když se na prvním stupni učily počty, a tak jste to dotáhnul akorát na učitele superstruningu. Protože jinak byste si dal do souvislosti - 4 mil zaměstnaců - přes 100 mld daní z mezd. 1 mil. osvč - 1,9 mld DPFO. to jeméně než desetkrát méně na hlavu, než u zaměstnaců.
12. 10. 2013 | 22:40

Parabellum napsal(a):

evix

skláři nebo obuvníci nyní dělají něco jiného. Agresivní chacharské špindíry, kteří demolují kanceláře svého zaměstnavatele nikdo nezaměstná, a tomuhle kraji se každej rozumnej investor vyhne. A pak si chacharští špindírové, až jim dojde odstupné a skončí podpora mohgou akorát tak vyšmidlat vogela, sednourt si pěkně do kruhu, a na počest vítězství nad kapitalismem si zazpívat Internacionálu.
12. 10. 2013 | 22:46

Parabellum napsal(a):

Targus

Pardon Targusi, zkuste jmenovat pět vypělých a civilizovaných zemí, kde se uhlí získává hlubinnou těžbou v nějakém významějším množství. To bude zajímavé:-))))
12. 10. 2013 | 22:50

Mard napsal(a):

modrý edvard napsal: datová schránka snad nebude takový problém. (zřejmě mě to taky čeká). Když si člověk dokáže sám zřídit bankovní konto a internet, tak ta datová schránka snad taky půjde.

Proč by nějakej 60-ti letej truhlář měl mít datovou schránku?!?
12. 10. 2013 | 23:48

are esunny napsal(a):

Martin napsal: Podle mého názoru autor článkem sleduje své obchodní zájmy.

:-) No to moc velký objev není. Ale problém je, jak to autor dělá blbě a nešikovně :-( Děsím se že takoví lidé mají co mluvit do vzdělávání mích dětí.
12. 10. 2013 | 23:50

Alfons napsal(a):

Horník s maturitou, sežene práci snadno. Třeba v Poslanecké sněmovně nebo Senátu, jen ta velikost těch institucí je poněkud nedostatečná a je tu také program Budgetem, ten by se musel navýšit ale kde vzít peníze. Snad by pomohlo prodat víc MW elektrické energie do zahraničí ale většina elektráren je tepelných na uhlí byt' hnědé a elektřina z jádra ve fuj, tu ekoobčané Německa a Rakouska od nás nechtějí nakupovat. Tak snad jedině ta elektrika z těch tepelných elektráren by mohla být ekologická ale na ní je potřeba nakopat to uhlí. Aha uhlí už nikdo nekope, proto že všichni hornící mají maturitu a pracují ve státní správě a rozpočtové sféře. To najednou problém ! Nikdo nechce makat rukama, všichni mají maturitu !
13. 10. 2013 | 00:07

Luděk Olšový napsal(a):

To: evix

skláři to zase rozjeli i v těch vykradených podnicích. A někteří dokonce i se stejným sortimentem.

To: parabelum

co je významnější množství? Když nemáte koks a potřebujete železo, je významnější každé kilo.
13. 10. 2013 | 00:39

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Parabellum,....dovolím si odpovědět na otázku uvedenou 22:50

Čísla budou v milionech tun za rok.

Čína,......asi 800
Indie,......asi 200
Rusko.....asi 150
Austrálie....asi 150
Ukrajina .... asi 50

To,.... asi,.... je tam proto, že jsou to čísla z roku 2010, takže se to mohlo pozměnit, a je to zaokrouhleno na desítky. Není to celková těžba černého uhlí,...tam jsou ta čísla vyšší.

Zdrojem je ročenka 2010 ze světové statistiky průmyslu a energetiky.
13. 10. 2013 | 00:47

Targus napsal(a):

To: parabellum

A taky definujte ty vyspělé, civilizované a nevím jaké země.

Čína asi ne, Číňani podle vás nejou lidi. Austrálie to rabuje se skrývkou, bude tam jednou tak hezky jako v severních Čechách. USA asi nejsou moc civilizované, Polsko - to jsou pšonci a ne lidi, Rusáci taky nic moc. Zbývá jedině Německo. S nástupem uhelných elektráren se počítá i s rozšířením těžby, pokud vím. Ale nevím, čím to chtějí krmit, jestli těmi sračkami z Krušných hor, nebo si budou drancovat Porúří. Jejich chyba.

Akorát postrádám smysl vašeho dotazu. I v necivilizovaných a nevyspělých zemích je potřeba mít zkušenosti, pokud chcete to uhlí vytáhnout nahoru. Jinak si pokakáte přístup ke sloji a to uhlí nahoru jednoduše nedostanete. Prostě musíte respektovat přírodní zákonitosti, jinak máte smůlu a proděláte spoustu peněz.
13. 10. 2013 | 00:56

Targus napsal(a):

To: michal

Opět má stát (daňoví poplatníci) řešit existenční problém lidí, kteří jakoby nebyli snad ani svéprávní (přesto mají volební právo) a v časech, kdy nadprůměrně vydělávají,..."

Jste na dost velkém omylu. Horníci nadprůměrně nevydělávají už dost dávno, resp. těch nad průměrem je velice úzká skupina a platy nejsou tak vysoce nadrůměrné, aby se zabezpečili např. po dvaceti letech v dole až do starobního důchodu.

Normální lopata budující sekce a přípravu (největší dřina) má čtrnáctku. Kolik z toho byste chtěl odložit na horší časy? Kombajnér má 25 - 30 tisíc, když vše fičí na 100%, což v dole nebývá často. Totéž střelec v ražbě. Oba mají za sebou doslova houfy těch bídně placených lopat.
A pochopitelně papíry na kombajn má kdekdo, ale musí se vystát fronta, takový flek se nezíská snadno. Tzn. např. vy odboucháte na šachtě 30 let a střelce nebo kombajnéra děláte třeba posledních 5 let. Z čeho chcete našetřit na horší časy?
13. 10. 2013 | 01:08

Yosif K napsal(a):

TomášL napsal(a):
PS2: Většina horníků, si myslím, jde do dolu s nepsanou úmluvou, která říká, že když odevzdají své zdraví, stát se o ně postara. Svou část zdraví již z nějaké části zaplatili, není se čemu divit, že očekávají pomoc od státu.
12. 10. 2013 | 10:40

Je to tak at také to tak většinou dopadá a to všude na světě. I na ostravsku to tak dopadne. Horníky asi nikdo na dozorce v call centru nebo na ITáky nebo na vývoj a montáž tabletů nikdo nepřeškolí. Samozřejmě - pokud NÁHODOU Cienciala přivede do Ostravy Michelin nebo Continental nebo Bridgestone - OK, něco by to pomohlo......
13. 10. 2013 | 03:34

Yosif K napsal(a):

Cena uhlí nyní je dána přebytkem uhlí v AUSTRALSKÝCH černouhelných povrchových dolech. Kdo nyní těží uhlí pod zemí ve složitých podmínkách a velkých hloubkách tak má na pěkně dlouho po p...i. V Australských povrchových černouhelných dolech je uhlí dost a dost.......
13. 10. 2013 | 03:38

Občan napsal(a):

Nehorníku,

napsal jste - "...Lze oprávněně předpokládat, že vyšším stupněm vzdělaná osoba bude o to více schopná si poradit sama a najít vhodnou skladbu komerčních či nekomerčních samostudijních nebo studijních možností, ale to je předpoklad. ..."

Ona osoba je po spotřebování případného odstupného a po vypršení podpůrčí doby (která je v ČR mimořádně krátká a podpora mimořádně nízká) stejně bez prostředků jako kterýkoli jiný nezaměstnaný. A pochopitelně bez nejmenší šance na jakoukoli sociální dávku. Takže na financování vzdělávacích aktivit musí zapomenout, protože na ně prostě a jednoduše nemá.
NEkomerční vzdělávací instituce, které by poskytovaly jakoukoli rekvalifikaci, dokvalifikaci nebo jazykové vzdělání dospělým, v ČR neexistují.
13. 10. 2013 | 07:54

Saltzman napsal(a):

Yosif K
Těžba uhlí u nás je zaměřena na zobchodování ve světě. Proto není rentabilní. Jinak uhlí je doslova poklad, který zcela zbytečně republika nechá vyhodit na světové smetiště. Z černého uhlí by bylo možné chemicky zpracovávat daleko víc recyklovatelných plastů a vysoce kvalitní Ostravské uhlí nenechat spálit a tím zlikvidovat jeho daleko vyšší hodnotu.

Proč se republika chová hospodářsky tak špatně, by bylo na celé hodiny sporů v diskuzi. Že se chová republika špatně i ve vztahu ke svým občanům, to už poznali všichni, až na slabé procento, které slepě ještě věří na zázrak neviditelné ruky trhu. Tahle víra je daná jistou inteligenční nedostatečností podpořenou navíc neschopností empatie, což je znak neschopnosti získání moudrosti. Neschopnost empatie je daná mnohdy už v prenatálním vývoji jedince stresujícími faktory u matky. Například mohla být těhotná žena týraná partnerem, případně prožívat šokující událost.

Současná doba je stavěná tak, že vyprodukuje největší možné množství empatie neschopných do dalších let, což se odrazí společnosti v příštích generacích, až nebude empatie schopen prakticky nikdo. A to se společnosti vymstí naprostou absencí moudrých. Nemít ve společnosti moudré, znamená pro společnost zhoubu v naprosté jistotě.

Takže jen tak dál! Propouštění na dlažbu jistě nastávající matky prožijí jako šok a narodí se další jedinci empatie neschopní. Propuštění horníci i jiní, budou své partnerky v zatemnění mozku alkoholem více mlátit a tak jistit další a další rození empatických idiotů. Tento jev se rozšíří po republice jako mor. Koneckonců, už dnes máme dost důkazů nemoudrého jednání u většiny populace. Není prostě schopna moudrého konání. Šetřit si na horší časy je také jeden z mnoha jevů moudrého chování. Bez empatických schopností toho ale jedinec není schopen!

Takže ne až tolik cena uhlí ve světě rozhoduje o našem bytí a nebytí. Rozhoduje o něm naše schopnost chovat se moudře. Tuto schopnost stále víc společnost ztrácí a v budoucnu se dostaví definitivní konec společnosti zvané Česko!
13. 10. 2013 | 08:27

Petr Svoboda napsal(a):

Moravskoslezský kraj je komunistický skanzen. Těžký průmysl zde je odsouzen k zániku. Železnou rudu nemáme a uhlí je dražší než v Polsku. Je jen otázkou času, kdy to zde skončí. Pokud se ale nedostanou k moci socialističtí inženýři, kteří vymyslí, že daňový poplatník by ten skanzen měl sponzorovat.
13. 10. 2013 | 08:34

vasek napsal(a):

Za pár let Vám pane Štefl opraví instalatér kohoutek v koupelně za Váš měsíční plat:)
13. 10. 2013 | 08:36

Saltzman napsal(a):

Petr Svoboda
Moravskoslezský kraj byste měl nazývat spíše socialistickým skanzenem. Ke komunismu se ani nepřiblížil pro utopičnost téhle ideologie. To byste ale musel cosi o té utopii znát teoreticky, když prakticky není proveditelná.

Skanzen to skutečně je, ačkoliv Klaus sliboval hned na začátku, že neviditelná ruka trhu všechny problémy vyřeší. Jak vidno, neřešila a řešit nebude. Bez politické vůle tu v Česku bude akorát anarchie, v které se budou střídat u moci "elity". Elitářský systém s klientelistickým korupčním podkladem dává šanci jen určitému typu lidí. Jsou to odpad společnosti, který se ovšem dostává na rozhodující pozice.

Tenhle jev není nic nového. V socialismu se systematicky uplatňovaly přesně tyhle typy lidí, kteří neměli odborné hospodářské znalosti a zkušenosti, ale uměli vrozeně podvádět a krást. Vrozené jim to bylo proto, že neměli schopnost vcítění se. Tato schopnost se zpravidla vyvíjí od početí. Je-li tam narušena šokem matky, pokračovat v rozvoji nemůže.

Z tohoto důvodu, kterým vám argumentuji, je skanzenem socialismu celá republika a jeho představitelé preferující neviditelnou ruku trhu jsou právě těmi, kteří způsobují existenci socialistického skanzenu. Sami totiž v něm bez schopnosti vcítění se vyrostli. Jak šel čas, uplatnili se s pomocí nemorálních konání a zastávají důležité strategické posty v republice. Ruku v ruce pak utužují skanzen a nedovolí jeho rozvinutí do moderního stavu.

Těmto držitelům moci statují věřící v ně, kteří slepě papouškují jejich teze. Ty jsou poplatné likvidačním tendencím všeho moudrého, co jen přijde ve společnosti. tato skupina obyvatel je společnosti vrcholně nebezpečná do budoucna, protože jistí zabetonování skanzenu v jeho dřívějším stavu a republika proti světu skončí v sociálním propadu. Paradoxně tomu část populace fandí, ačkoliv ji hrozí stejný osud, jako těm už sociálně na dně.

Takže Petře Svobodo, zamyslete se nad svými názory a hledejte v nich svou empatickou schopnost. Pokud ji nenaleznete, pak jste ji neschopen a proto z této logiky nejsou vaše názory ani moudré, protože prostě nejste moudrosti schopen. A to i za předpokladu, že vaše IQ je vysoké. Mějte na paměti, že i největší světoví masoví vrazi byli vysoce inteligentní. Moudrosti ale neměli ani za mák. Prostě neměli empatickou schopnost.
13. 10. 2013 | 09:01

Břetislav Hrma-Pahrbek napsal(a):

"... vyšší vzdělání u kuchaře, truhláře, soustružníka, frézaře, kadeřnice či horníka je zhola zbytečné."

Není to pravda, jelikož již klasik českého filmového kýče, pan Svěrák, vložil do úst "Marečkova" profesora Hrbolka:

"No, i skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále!"
13. 10. 2013 | 09:06

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Co nedokáže jeden průměrný konstruktér se silným slovníkem, dokáže jiný schopný a talentovaný bez problémů. Proto jste zaměstnanec, který si vybíjí svoji frustraci urážením druhých, a ne vlastník konstrukční kanceláře.

Kolega je reálný. Že to nemůžete pochopit, je Vaše věc.
13. 10. 2013 | 09:09

Hugo napsal(a):

Na vzdělání rozhodně není nic pohoršujícího, ale že by to byla pro jednotlivce cesta k tzv. "úspěchu" (tak jak je chápán komerčně) se rozhodně říci nedá. Chce to konexe, potřebnou partajní knížku, strejdu na ministerstvu a vědět, komu vlízt včas do zadku a podle potřeby přelízt do jinýho.
13. 10. 2013 | 09:10

petr napsal(a):

Bez vzdělání je problém sehnat dobrou práci, ale naštěstí existují podnikatelé pro které je důležitější co člověk dokáže než na co má papír.
13. 10. 2013 | 09:14

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

A ještě k tomu učitelování.

Po roce 1989 jsem pracoval mimo školství a vydělával na tu dobu velké peníze. Potom jsem si mohl vybrat. Přišla nabídka od soukromé firmy a zároveň se uvolnilo místo učitele pomocné školy. Vybral jsem si to druhé a majitel firmy, se kterým se dodnes vídám, do dnešního dne nepochopil proč.

Nikdy jsem toho rozhodnutí nelitoval.
13. 10. 2013 | 09:23

Marek Zadek napsal(a):

Pane Šteffle,
přece víte, že formální vzdělání není totéž, co dovednost.

Problémem je především to, že lidé s formálním vzděláním jsou nekompetentní. Chybí jim praktické znalosti a dovednosti, jelikož se ničemu takovému na školách nevyučili.

Je docela možné, že kvalitní učňovské školství s důrazem na praktické znalosti může produkovat více lidí, uplatnitelných na trhu práce, než střední školy s maturitou či gymnázia.

Jak s jistou nadsázkou (nebo ne?) pravila profesorka Plháková: Přednášíme a učíme psychologii, protože bychom se jinak neuživili. :)

Lidé mají různé druhy inteligence a různé vlohy. Učitelé by měli svým žákům napomoci ty vlohy jim vlastní objevit.

Jako skutečnou překážku zaměstnatelnosti lidí vidím nesmyslné formální požadavky, které si zaměstnavatelé určují.
Primárně totiž nezkoumají znalosti a dovednosti konkrétního uchazeče, ale požadují lejstro. A požadují doklad o vykonané praxi či pracovní zkušenosti v oboru, aniž by brali v úvahu různou kvalitu oné zkušenosti (rok na jednom pracovišti se vyrovná deseti letům na jiném), různou motivaci či psychické předpoklady (součástí přijímacího řízení pro firmu Baťa byly psychotesty).

Přílišná "státní" ochrana zaměstnanců zase znemožňuje, aby zaměstnavatel mohl vybírat ty nejlepší z nejlepších, a přitom Zákoník práce reálně nezabrání, aby byl poctivec, který se znelíbí, šikanován a vyhozen na dlažbu.
13. 10. 2013 | 09:32

zdenekbrom napsal(a):

Marek Zadek:

Výborný komentář.

Cituji: "Je docela možné, že kvalitní učňovské školství s důrazem na praktické znalosti může produkovat více lidí, uplatnitelných na trhu práce, než střední školy s maturitou či gymnázia."

Souhlas. Stačí doplnit a částečně přestrukturovat skladbu vyučovacích předmětů.
13. 10. 2013 | 10:08

Logik napsal(a):

A kdyby tu měli všichni VŠE, tak můžou dělat všichni manažery.
13. 10. 2013 | 10:08

modrý edvard napsal(a):

mard: "Proč by nějakej 60-ti letej truhlář měl mít datovou schránku?!? "
Stát člověka obtěžuje se spoustou věcí. Já jsem OSVČ bez zaměstnanců, ale taky mě obtěžuje: musím platit zálohy na daně (zdrávko a sociálku), jednou ročně platit daně a vyrovnání zdrávka a sociálky. K tomu potřebuju internet, internetový účet, počítač, tiskárnu. Truhlář bude mít nejspíš spoustu obratu v materiálu, což povede k účtování ve dvojím účetnictví a DPH. Nejspíš má auto na firmu, což vede k účtování projetých kilometrů. Nejspíš si na to musí vzít účetní.
Ano, může se bez toho všeho obejít a všechnu agendu psát tužkou, tesařskou, na papír. Hoblík si může půjčit u souseda. Ale asi to nedělá.
Když už má všechno tohle, tak datová schránka je prkotina. Ze strany státu pak vidím zjednodušení agendy - pošle všechno digitálně, namísto papírů.
Ano, souhlasím s argumentem, že když to má někdo za pár do důchodu, už by si datovou schránku pořizovat nemusel a mohl by to nějak doklepat.
13. 10. 2013 | 10:10

modrý edvard napsal(a):

Marek Zadek. Ten zaměstnavatel potřebuje lejstro, protože nemá dost času na to, aby zkoumal kvalifikaci všech možných uchazečů. Nemůže půjčit např. soustruh někomu, kdo jenom řekne, že umí soustružit.
13. 10. 2013 | 10:15

Vsevolod Mušelín napsal(a):

"zaměstnavatel potřebuje lejstro, protože nemá dost času"

To je ale hloupost, co?
13. 10. 2013 | 10:19

milardář s právy z Plznhě napsal(a):

maturitu do každé rodiny a Štefflovi zaplatit 900 000 testů ročně a bude ráj na zemi
13. 10. 2013 | 10:31

Občan napsal(a):

Pane Brome (10:08),

to je blbost. Abyste vyučil učně, neobejdete se bez praktické výuky. Buď si ji zabezpečujete sám, nebo potřebujete Středisko praktického vyučování. Ta ovšem byla v rámci privatizace zlikvidována a učňové jsou dnes často v situaci, kdy PLATÍ podnikavcům za to, že je vezmou na praxi.
V reálu to pak vypadá tak, že učeň maká pro podnikavce ZADARMO a ještě MU za to platí. Nemá ovšem nijak zaručeno, že se vůbec něčemu skutečně naučí, protože podnikavci často zneužívají učně jako uklizeče a posluhovače a řemeslu/jiným dovednostem je neučí.
13. 10. 2013 | 10:31

Přišel z Pyšel napsal(a):

Tomáš Baťa,
"nevzdělaný" velkopodnikatel, napsal:

"Přelom hospodářské krize?
Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.

Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.

V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.

V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.

Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a k veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující."

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ivan-kraus.php?itemid=8658
13. 10. 2013 | 10:39

mirďa napsal(a):

Tady se plácá o vzdělanosti ,ale neřeší se hlavní problém.Proč je Důl Paskov ztrátový?Chyba nastala už když se otvíral a nebral se zřetel na názor odborníků,že ztrátový bude .Vzhledem k náročným přírodním podmínkám.Pokud byl otevřen jen kvůli kvalitnímu uhlí,měl by být nadále dotován.Jinak je blábol o vzdělání horníků bezpředmětný.I pro vzdělané se daleko víc zvyšuje nezaměstnanost.Prostě české ručičky nemají kam šáhnout.Fabriky jsou prodány a následně zbourány ,aby se zahraničí zrušila konkurence.A za to vše můžou polistopadové vlády.Ať už byl u kormidla kdokoliv.
13. 10. 2013 | 10:46

gaia napsal(a):

Občan

souhlas, že připravit děcka na vyplnění testů u státních maturit je daleko levnější ( v podstatě stačí křída a tabule a hlas mizerně ohodnoceného pohůnka ((učitel)), než připravit někoho pro práci na NC strojích nebo opraváře jaderných reaktorů.
Navíc učitelé jsou už tak ustrašení pohůnci, že jsou schopni dělat cokoli, co vymyslí pošahaní Pražáci na úřadech, že změnu čekat nelze.
o těch pohůncích jsem přesvědčena hlavnmě proto, že 96% ředitelů škol vyplnilo papír o sčítání cikánů, sčítali zřejmě opíálené děti, neb náronost romskou má podle sčítání lidu jen asi 10 tisíc lidí, navíc na MŠ mají určitě databáze všech žáků v ČR včetně jejich osobních údajů a rodných čísel, takže to tam mohl klidně někdo za půl hodiny zjistit.
Ty 4% škol s rozumnými řediteli bylo hned poctěno návštěvou z MŠ, kteří si to přijeli osobně zkontrolovat(co ale???) a myslím, že by novináři udělali velký kus práce pro školství a lid této země, kdyby zjistili, jaké následky to nevyplnění a ta návštěva z MŠ měla pro ty ředitele a zmíněné školy a informovali o to prostý lid této schizofrenní země, kde je možné ještě dělat pokusy na dětžech a nálepkovat je, jako to naposledy dělal Mengele v dobách fašismu.
13. 10. 2013 | 10:48

Pamětník napsal(a):

Pokud si autor myslí, že marturant s IQ na hranici debility má být normou, pak asi gymnázia musí mít ještě nějaké označení navíc. NEBO to bude tak, že se maturitní vysvědčení z jiných škol, než gymnázií + pár speciálně vybraných učebních oborů nebude vůbec brát v únahu. Skutečností je, že 49 populace má už z definice podprůměrné IQ. Vzpomínám si, že na SVVŠ (dnešní gymnázium) učitelé říkali, že jsme na výběrové škole, na kterou všichni nestačí (a spoustu lidí tam skutečně ani nevzali, ač vyloučena pro špatné výsledky byla jen jedna žákyně).
Státní maturity pak tomu nasadily korunu. Je absurdní, když překážkou pro vykonávání práce zdravotního asistenta jsou špatné výkony v sepisování slohových prací.
Jestli lepší šance maturantů při hledání práce nejsou dány IQ...
13. 10. 2013 | 10:52

gaia napsal(a):

Pamětník

dneska už i pro hlídání v supermarketu je nutno absolvovat rekvalifikační kurs strážný a nejsou vám platné ani 3 maturity plus jedna z policejní školy, dále musíte mít sníženou pracovní schopnost nebo invalidní důchod( nevím, jak zdravotně postižený pak vydrží 12 hodin někde stát)
nedávno dávali v reportérech absurdní případ nějaké lékařky, co byla odsouzená za pochybení a nesměla 5 let vykonávat svou profesi, tudíž se rozhodla ucházet se o místo pečovatelky v DD a musela si udělat rekvalifikační kurs pečovatelky podle zákona 108/2006, bez lkteréhož kursu se prý tato práce nedá dělat, i kdybyste měli doktorát z Harwardu

myslím, že autor je hodně hodně mimo realitu
13. 10. 2013 | 11:05

Yosif K napsal(a):

Targus napsal(a):
Tzn. např. vy odboucháte na šachtě 30 let a střelce nebo kombajnéra děláte třeba posledních 5 let. Z čeho chcete našetřit na horší časy?
13. 10. 2013 | 01:08
Většina dělmíků maká celej život za relativně nízký plat. Na zlínsko ve slušovicích lidi makají i za plat co je jen trochu nad podporou, je jim blbý být na podpoře.

Horník má vysoký plat za vysoké riziko. Přestane makat na rizikovým pracovišti, plat jde dolů. Žádnej zákon že by měl někdo nárok na vysokej plat na celej život nikde není.
13. 10. 2013 | 11:08

Yosif K napsal(a):

Přišel z Pyšel napsal(a):
Tomáš Baťa,
"nevzdělaný" velkopodnikatel, napsal:

"Přelom hospodářské krize?
Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.

Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.

V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu.

V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.

Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a k veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující."

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ivan-kraus.php?itemid=8658
13. 10. 2013 | 10:39

Batovci nebyli bezproblemovi podnikatelé, konkurence a komunisti na ně žlovali že obchází dnové zákony atd.

V jedné věci by si ale socalistiští blábolilové měli vzít od Batovců poučení. Bata vyřešil nákldovost během krize tak že všem zaměstnancům sundal platy o 50% dolů ale nepropouštěl. Nikdo ani necekl, odnbopry bylsy v Batovských fabrikách zakázány od roku 1905.

OKD chtělo sundat platy horníků o 10% a horníci vytloukli kanceláře. To byx si u Batě nikdo nedovolil, okamžitě by letěl. Na hodinu. Sosalisté, oslavujte Batu, svědčíte o své zabedněnosti!!!!!!
13. 10. 2013 | 11:16

Marián Ořechový-Burský napsal(a):

O personalistice fy Baťa (r. 1932)

"Správa Baťových závodů dostává ročně průměrně 160.000 žádostí za přijetí do závodu. ... Baťovým závodům posílají všechny zprostředkovatelny práce a všechny obecní úřady své seznamy nezaměstnaných, kteří se jim přihlásili.

Žadatelé, kteří překročili určitý pevně stanovený věk, a takoví žadatelé, jejichž přijetí by mohlo nepříznivě působiti na homogenitu Baťovy armády a konečně takoví, jejichž písmo ukazuje zřejmě na velkou a nápadnou duševní vadu nebo na nedostatek inteligence nebo poctivosti, bývají ihned vyloučeni z přijímacího plánu.

Ostatním se zasílá dotazník, který mají vyplněný zaslati zpět. V normálním roce dostanou Baťovy závody zpět na 70.000 takových vyplněných dotazníků.

Žadatel se musí zavázati, že vyplní dotazník podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. „Vědomě křivě učiněné udání zrušuje samo o sobě celou smlouvu bez jakýchkoli závazků z naší strany“, praví se v průvodním dopise.

Kromě otázek o dřívější činnosti, předběžném vzdělání a pod. jsou v dotazníku také otázky týkající se hospodářského postavení žadatelova a jeho rodičů:

„Jaké množství pozemků máte vy nebo vaši rodiče?
Máte vy nebo vaši rodiče dům?
Máte vy nebo vaši rodiče úspory?
Máte vy nebo vaši rodiče dluhy?“

Dotazník, který musí dělník vyplniti, je však ještě důkladnější. Musí v něm totiž udati nejen jak velké jsou jeho dluhy nebo jeho úspory a kolik peněz má k disposici do nejbližší výplaty, nýbrž musí udati také kolik peněz týdně a ročně potřebuje, aby uspokojil potřeby vlastní a potřeby osob, které jsou na něho odkázány.

Dotazník obsahuje přesný rozvrh domácích nákladů.
„Kolik potřebujete na výživu, byt, osvětlení, topení, prádlo, oblek, obuv a jiné k živobytí nutné potřebné věci? Kolik vydáváte na zábavy a kulturní potřeby?“

Žadatel musí udati, kolik si chce vydělati a co zamýšlí učiniti se svými úsporami. Zvláště poslední otázka je důležitá, neboť šetření je důležitým činitelem zlínské hospodářské morálky.

Otázky se nedávají z pouhé zvědavosti, nýbrž mají přiměti žadatele k tomu, aby si sám učinil jasno o svých potřebách.

Přijatí žadatelé se pak povolají do Zlína; přijímání se provádí vždy v pondělí.

Nejprve je každý lékařem prohlédnut, při čemž nevyhovují průměrně 2 procenta, skoro výlučně pro vady zraku nebo sluchu.

Před několika lety byli všichni uchazeči podrobováni zkouškám psychotechnickým, brzy se toho však zanechalo, protože zkušenost ukázala, že z výsledků zkoušky nelze činiti žádných rozhodujících závěrů. Jen pro učně je tato zkouška závazná.

Služební, případně pracovní smlouva se uzavírá nejprve na zkušební dobu 4 týdnů. Po tuto dobu dostává uchazeč nejmenší mzdu ve svém oboru. Ke konci zkušební doby je pak buď skutečně přijat nebo propuštěn bez udání důvodů.

Jen malý počet uchazečů se přijímá hned od počátku na nějakou určitou práci. Většinou přicházejí nováčkové do obuvnických dílen, kde jsou zaučováni do určitých částí pracovního pochodu podle svých duševních a tělesných schopností. Nově přijatý Baťaman obdrží při nastoupení do práce seznam sociálních zařízení, knížečku s titulem „Do nové práce“. ...

Správce dílny může dělníka propustiti jen ze své dílny, ale nikoli ze závodu. O konečném propuštění rozhoduje personální oddělení v dorozumění se zástupci personálu, jak je určeno zákonem. Do roka se propouští 5 až 10 procent personálu částečně pro neschopnost, částečně pro přečiny proti disciplině. ..."

http://www.zlin.estranky.cz/clanky/batuv-system--batismus-/pracovni-rad-zamestnancu_-pomery-v-batove-tovarne.html
13. 10. 2013 | 11:34

věřím jen tomu, co sem napíšu napsal(a):

Mezi tkzv. horníky je dost lidí intelektu Štefflova a vyššího. O parabellum ani nemluvě.
Dost by v tom všem mohl napomoct nový zákon o sídlech firem a jejich zdaňování v místě fyzické působnosti, tedy relokalizace produktivního kapitálu, tak , jak se o to snaží Obama ve vztahu k prostředí ekonomiky USA.
To by asi nastal v Praze řádný frmol...

Mimochodem, Nováci, jistě víte kde má sídlo majitel TV Nova, že ?
13. 10. 2013 | 12:43

Targus napsal(a):

To: Yosif K

V jedné věci by si ale socalistiští blábolilové měli vzít od Batovců poučení. Bata vyřešil nákldovost během krize tak že všem zaměstnancům sundal platy o 50% dolů ale nepropouštěl. Nikdo ani necekl,

Jste ale zapomněl napsat, že Baťa razantně snížil svým zaměstnancům životní náklady. V jeho prodejnách se prodávalo zboží za polovinu ceny obvyklé v místě a čase. Kromě toho stavěl pro své zaměstnance bydlení, nebo si všechny ty domky vybudoval pro sebe?
Dát lopatě životní minimum za práci v dole a říct - přežij, to bych šel ta okna asi rozbíjet i já. A nejen okna.

"Horník má vysoký plat za vysoké riziko."

Nepravda. Profese řidiče je dnes z hlediska úrazu či smrti je daleko rizikovější.
Jestli se něco v českých dolech opravdu podařilo, je to míra zvýšení bezpečnosti.
Horníci dostávají své peníze především za fyzicky náročnou práci. Zvedat, nosit, tahat, to je značná část jejich směny. Prozatím ještě nikdo nevymyslel sekci, která přijde na místo a postaví se sama.
13. 10. 2013 | 13:50

Nestor napsal(a):

Je trosku (dost) zertovne, kdyz tady o manualni praci medituje konstrukter s ucitelem zvlastni skoly, nic ve zlem, dalsi profese jsem nesledoval, ale podle urovne psaneho projevu (nezamenovat s urovni obsahu) zrejme taktez vetsinou ingousti.
U remeslne prace rukama neni nejdulezitejsi vzdelani, ale praxe, grif, zkusenosti a jeste jednou praxe v danem oboru. Na technologii procesu dohlizi mistr, obvykle praktik s doplnenym vzdelanim. Vyucenec s povinnou maturitou je ptakovina, nebot v dobe specializace a rychleho pokroku technologii neni vubec pravdepodobne, ze az ho zacnou bolet kolena nebo jeho stavajici obor pojede na vedlejsi kolej, bude kazdy konkurenceschopny v kteremkoliv odvetvi, bez nutnosti stejne se prekvalifikovat...Pokud by nekdo nezvladl maturitu, nemel by tim padem ani vyucni list? Blbost, ze jo. A zase, pokud by meli maturitu vsichni i ti "mene stastni", zamestnavatel by pozadoval jenom vysokoskolsky vzdelane klempire a situace by byla zase na zacatku. Byt vyucen neni kvalifikace nizka, ale jednoucelova, specializovana. Pokud je autor vysokoskolak, urcite muze z fleku delat transplantace plic nebo projektovat mesicni vozidla. Jestli ne, je jeho vzdelani dostatecne? Zrejme ne. Mel by na sobe zapracovat, aby mel v budoucnu sanci, co kdyby...
13. 10. 2013 | 14:44

bard napsal(a):

Nesouhlasim s clankem z jednoho prosteho duvodu. Ne kazdy ma dano se ucit tak aby zvladl maturitu. Tecka. Tech lidi bude porad dost akorat moznosti pro ne porad mene a mene.
Teoreticky: hornik s maturitou co 20 let rube ... je clovek vlastne bez vzdelani. Jednoduse vsechno zapomel protoze to nikdy nepotreboval. To je vlastnost mozku.
13. 10. 2013 | 16:16

kamilw napsal(a):

Ondřej Šteffl si trochu plete kvalifikaci a vzdělání. Řadu lidí s maturitním vysvědčením (ale i s vysokoškolským diplomem) bych si netroufl zaměstnat ani na podřadnou práci.
13. 10. 2013 | 17:02

Jonáš Melichar napsal(a):

"... bych si netroufl zaměstnat ani na podřadnou práci."

Co to je ta "podřadná práce"?

Existuje vůbec něco takového?

Mohu pracovat s láskou, s nadšením, nebo nuceně a s odporem.
Ale "podřadně"?
13. 10. 2013 | 18:18

Parabellum napsal(a):

Tužka

Tuřko, nezlobte se, ale já za vyspělou zemi považuji tu, kde je průměrná životní úroven na úrovni průměrné země staré EU 15 - tedy země, která má HDP/PPP přes 30 000 USD/ročně. Ne čtvrtinu téhle částky, jako Ukrajina či Čína, ne desetinu jako Indie, a ne o něco více než polovinu, jako Rusko. O civilizovanosti těchhle zemí se snad ani nemá cenu bavit.

Austrále těži drtivou většinu své produkce uhlí z povrchu.
13. 10. 2013 | 18:43

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Soudruhu učiteli, průlměrně schopný učïtel přes 40 let se nenazývá učitelem, ale ředitelem školy. A Vaše bláboly o tom, kolik jste vydělával po revoluci si nechte pro nablblé žáky pomocné školy, mezi kteréžto intelektem patříte.

Navíc, úplně stejně jako každej jinej školomet jste začal menstruovat.
13. 10. 2013 | 18:48

Parabellum napsal(a):

Targus

Proč tady LŽETE Targusi???? Průměrný plat zaměstnace OKD pracujícího pod povrchem je v současnosti 37 000 Kč. Nebo jste snad najel metodiku proletářských vekošpindírů, a dalších solvín, které porovnávají svou ČISTOU mzdu s hrubou mzdou v ostatních odvětvích?
13. 10. 2013 | 18:53

Parabellum napsal(a):

Targus

Vyspělá země je taková, která z kilového hutního polotovaru vyrobeného v zemi špindírů v ceně dvou eur udělá desatery Rolexky v celkové ceně 20 000 Euro. Kapišto???? Asi ne, nevadí.
13. 10. 2013 | 18:57

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Ředitele už jsem dělal a nebavilo mě to. Tak jsem to nechal jiným. Mě baví tvořivá práce a na tu potřebuji čas, což ředitel nemá.

Ostatně, špičkový konstruktér ho také nemá nazbyt a rozhodně ho neutrácí hulvátovinami na diskusních fórech. Ale jak píšu - špičkový konstruktér, takže se Vás to vlastně netýká. Takže asi nemáte pojem o tom, kolik se po převratu dalo vydělat v nově vznikajících oborech jako reklama, propagace atd.
13. 10. 2013 | 19:00

Parabellum napsal(a):

Občan

Občane, ve skutečnosti je to ještě horší, než píšete. Páč třeba tady ve městě je víc než dvě třetiny míst na učnácích na soukromých subjektech, a pochopitelně se školným. To samozřejmě mohu doložit.

Když jsem na vlkovi psal, že nevím, proč někoho pobuřuje školné na VŠ, když prakticky je již delší dobu velká část učnosvského vzdělání se školným, se zlou jsem se potázal.

Nevím jak Vám, ale mne mnohem více vadí školné na učilištích, než na VŠ:
13. 10. 2013 | 19:07

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Hm, ale žádný důkaz o tomto jste nepodal, takže lžete. A co se týče tvořivé práce, tak ta je především mimo veřejný sektor. A ta, která ve veřejném sektoru je, tak tu stejně udělají externisté z podnikatelské sféry. Třeba RVP. že. V době, kdy se tyto vytvářely, jsem dostal nabídku na participaci na tvrobe RVP pro střední odborné školství, a Vy to VELMI DOBŘE víte. Jisě víte, kdo byl tehdejším ředitelem NUOV. Řadový učitelejs žádnou tvořivou práci NEDĚLÁ, a jeho profese je mu u zadnice. Páč kdyby tomu tak nebylo, tak jste jako učitelé dávno založili profesní komoru, vymetli byste ze svých řad lemply, kteří nemají na školách co pohledávat, a především byste těžce vyběhli s těmi, kdož se neustále snaží na školství přiživovat, at již jde o veřejné parazitické instituce v podobě VUOP, UIV, či NUOV, a především soukromé parazitické firmy napojené na MŠMT.

A co se týče toho, zda někdo je nebo není špičkový konsrtruktér. Ti největší tupouni, kteří absolvovali techniky, šli dělat špičkové učitele, ti průměrní šli dělat technology či techniky do provozu, a ti špičkoví šli dělat obyčejné konstruktéry. Já nejsem obyčejný konstruktér, který je zaměstnaný ve fabrice nebo konstrukční kanceláři (těch českých je minimum), ale funguji v režimu kontraktora s velmi širokým spektrem klientů s jejichž výčtem Vás nebudu zatěžovat.

Jo, a ještě něco Brome - když jsem dělal pro Škodu Auto, tak můj plat v čistém, byl srovnatelný, nebo spíše malinko vyšší s tím, co tam měli nejlepší konstruktéři jako STROP s plným osobním ohodnocením, rozpočítaným 13. a 14. platem v hrubém.
13. 10. 2013 | 19:21

Parabellum napsal(a):

Nestor

Nestore, nechci Vám kopat do báboviček, ale co se týče získávání primárních energetických surovin, tak jsem s o něco více než stovkou svých kolegů získávál ze země, která byla navíc stovku metrů pod mořskou hladinou mnohonásobně více energetického ekvivalentu, než všichni horníci z OKD dohromady.
13. 10. 2013 | 19:24

zdenekbrom napsal(a):

Parabellum:

Cituji: "Ti největší tupouni, kteří absolvovali techniky, šli dělat špičkové učitele,..." nebo píši naprosto podělaná RVP, která jsou na nic. Ona všechna RVP stála dost za nic. Jsem rád, že jste se k té fušeřině doznal. Fakt díky. Tvorba RVP nebyla žádná tvůrčí práce.

Cituji? "A co se týče tvořivé práce, tak ta je především mimo veřejný sektor." No nic, když to říká Višňovský, tak to tak asi bude :) Mimochodem, kde jsem psal, že pracuji pouze ve veřejném sektoru.

Ředitele jsem dělal 4 roky v Písku. Vzhledem k tomu, jaký je Váš osobnostní profil nehodlám zveřejňovat jméno, prtože tam nikdo není zvědavý na sprosté e-maily a telefony. Když už jsme u toho lhaní, tak zrovna VY byste se fakt měl držet hodně vzadu.

Milý Danieli, je to toho hodně, co nejste schopen pochopit, ale odpouštím Vám.
13. 10. 2013 | 19:33

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Abo, to máte pravdu Brome - nebo píší naprosto podělaná RVP - je dobré, jak si dokážete pochcat vlastní boty - protože já jsem to panu RNDr. Procházkovi odmítl poté, co jsem zjistil, oč vlastně jde hned v samém počátku někdy v roce 2003 a raději jsem dělal přesčasy u svého bývalého zaměstnavatele.
A co se týče RVP,m tak kdybyte vy bynda neschpnech učitelejsů, kterým je jejich práce uzadnice za něco stáli, tak s těmi, kdož to v této podobě vytvořili a hlavně ZADALI vyběhli, a vyreklamovali to jako zmetek.

Tvořivé profese se Brome vyznačují tím, že mají mimo jiné profesní komoru. Vy učitelejsové máte akorát Dobšíkovy odbory, popřípadě UOK pošahance Shahatta Nakoziho.
13. 10. 2013 | 19:48

Parabellum napsal(a):

zdenekbrom

Když ta RVP byla dle Vás na nic, tak proč jste vy učitelští tupouni dle těchto dělali ŠVP, která byla na nic nakvadrát? To by mne fakt zajímalo:-))))
13. 10. 2013 | 19:49

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Milý Danieli, protože jako již mnohokrát máte neúplné informace, které se ovšem ve Vašich představách přetavily do svatosvaté pravdy, musím Vás poněku poopravit.

Myšlenka ŠVP vznikla ve velmi dobře fungujících školách, kterým nevyhovovaly existující vzdělávací programy. Tyto školy měly výborné výsledky, což zaujalo MŠMT, které následně přišlo se zcestnou myšlenkou RVP a povolalo experty, kteří o školství neví nic a žáka nebo studenta nikdy neučili. Tak vznikala RVP.

Inu, přijali jsme tato veledíla do svých řad a rozdělili se na dvě skupiny. Jedni připravili naprosto formální dokument, druzí si udělali program na míru pro sebe. Jedinou výhodou RVP bylo, e vzniknul prostor, který se dal využít. Takže kupodivu existují velmi kvalitní ŠVP a velmi kvalitní školy.

Cituji: "Tvořivé profese se Brome vyznačují tím, že mají mimo jiné profesní komoru." Děkuji za vtip dne. Trocha humoru mi scházela.
13. 10. 2013 | 20:07

Parabellum napsal(a):

Zdeněk Brom

Nepovídejte:-)))) RVP pro ZŠ a gymnázia vznikalo v režii VÚP, kterýžto byl tímto zaúkolován z MŠMT a na VÚP se nacházejí pedagogičtí vědátoři - nicht war??? Pokud budete tvrdit, že ne, pak byste musel připustit že pedagogika je kargokultická dispiclína založená na pavědeckém základě.

RVP pro odborné vzdělávání měl za úkol NUOV. A nyní Vám popíši, jakým způsobem ten NUOV fungoval. V zásadě šlo o to, že lidé z praxe (tedy potenciálně třeba já) jsme měli stanovit své požadavky, jaké máme na absolventa, a NUOV to následně rozparceloval v rámci existujících aprobací, a statisticky určil hodinové dotace. Že z toho vznikne absolutní paskvil, který se bude zcela míjet s realitou, je jasné. Mimochodem, již tenkrát jsem přišel na to, že Vy učitelejsové nemáte vytvořenou žádnou metodiku, jak rozvíjet tvůrčí potenciál, popřípadě alespon abstraktní myšlení.
Kdyby existovaly velmi kvalitní školy, tak budou produkovat velmi kvalitní absolventy, kteří ne, že se uplatní na trhu práce, ale aktivně budou tento vytvářet. Opak je pravdou. Velmi kvalitní školy kupodivu existují, třeba PORG, kterou založil pan Štefl, vuči kterému je zde tolik výhrad.
Jinačeva, co máte proti profesní komoře? Vzpomínám si, že jedinou aktivitu v této oblasti vyvíjel pan Jurčík, a od té doby nic.
13. 10. 2013 | 20:19

Targus napsal(a):

To: Parabellum

Proč tady LŽETE Targusi???? Průměrný plat zaměstnace OKD pracujícího pod povrchem je v současnosti 37 000 Kč.

Ještě nějaký dobrý vtip si prosím, rád se směji před spaním.

Hlupáku Mirabelko, kdybyste viděl výplatní pásky výše zmíněných důlních inženýrů, vedoucích polí, vedoucích úseků, vrchních technologů, náměstků, náměstků náměstků a podobných vyžírků, KTEŘÍ SFÁRAJÍ DO JÁMY JEDNOU ZA TÝDEN, nebo i JEDNOU ZA MĚSÍC a takovýmto švindlem se zařadí mezi důlní pracovníky, nepatlal byste po klábosnici takové nesmysly.
KAPIŠTO, hlupáku?
13. 10. 2013 | 20:19

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Měl byste pochopit, že jsou lidé, kteří nepotřebují vidět fakta, oni prostě ví. :)
13. 10. 2013 | 20:23

Parabellum napsal(a):

Targus

Targusi, tuhle byl v televizi lopata, kterej zřejmě neměl ani ten důlní učnák - zato měl třicítku čistou = 40 000 hrubého, a dvoumilionovou hypotéku, a neochotu jezdit na karvinsko. V podstatě nebyl schopnej dát dohromady ani souvislou větu.

Takže se uklidněte, a přestante lhát, nikdo na to není zvědavý.
13. 10. 2013 | 20:24

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Milý Danieli, podržme chvilku ticha za zvěčnělý VÚP, který již není mezi námi více.

Tam byli věci? Proboha!!! Kdy a kteří? Pedagogika jako věda? Mno, nevím, nevím...

NUOV a jejich přístup k RVP raději přejdu mlčením, neb nechci psát sprostě.

S tou metodikou máte částečně pravdu, protože skutečně existuje řada kolegů, kteří mají jiný názor a nechtějí touto cestou jít. Takže metodika je, ale využívá se jen někde, kde je dostatečné zázemí učitelů.

PORG je, promiň Ondřeji, slepá cesta do nikam. Hodně humbuku, ale průměr. Když se podíváte ne výsledky odborných soutěží a SOČ, tak tam se nechytají. Kvalitní gymnásium je např. v Č.B. Jírovcova.

Proti komoře nemám nic, ale neberu to jako nutnou podmínku kvalitní práce.
13. 10. 2013 | 20:34

Anellus napsal(a):

Pro Parabellum,
To mi opravdu uniklo že nějací pražští vzdělanci vynalezli počítače, web a dokonce i programování. Sdělte prosím o které konkrétně jde, abychom se jim my, jak říkáte "chachaři" mohli uctivě kořit. Ale zřejmě máte přehnané představy o schopnostech naší současné inteligence. Vyniká jen v jednom oboru, umí se zašít a to často i dědičně do některého z nepřeberných státních úřadů nebo nepotřebných institucí o nichž je slyšet jen když požadují navýšení rozpočtu na další rok. Nevymysleli ani nerealizovali nic, co by stálo za zmínku. Ale zato dokázali za 20 let vykrást a zničit to, co tady ti nevzdělaní horníci a ostatní pracující za socializmu vytvořili. A poté, co pražská elita naši zemi dovedla k bankrotu, má ještě tu drzost, že zvysoka poučují havíře, o vzdělání, které jim chybí . Jinak, sesmolit pár ubohých webových stránek (a ve skutečnosti jde obvykle jen o národní lokalizace toho, co naprogramovali jinde) to dnes umí kdekdo. Vzdělání a schopnosti se nepoznají podle akademických titulů ale jen a pouze podle výsledků. A ty jsou tak tristní, že by celá pražská inteligence měla chodit kanálama aby je slušní lidé nemuseli ani potkávat.
13. 10. 2013 | 20:42

V. Havran napsal(a):

Takový nesmysl jako tento článek jsem dlouho nečetl, autor si zjevně neuvědomuje rozdíl mezi vzděláním a vzděláváním a usuzuje na základě statistiky nezaměstnanosti, jak by se mělo vyvíjet školství. Pracuji ve školství od roku 1996 a nejhorší myšlenka od sametové revoluce, která tady byla, je to, že budeme každému poskytovat hodně dlouho zadarmo vzdělání a s tím související tituly, to stejné platí pro střední školy a maturitu. Jedna zásadní věc, kterou si autor textu neuvědomuje, je distribuce schopností a inteligence v populaci a ta se příliš v běhu dějin nemění. Není možné očekávat, že tím, že budete lidi vzdělávat, budou vzdělanější a schopnější a že si s tím můžete dělat co chcete a z každého udělat vysokoškoláka. Prostě každý člověk má někde strop, přes který nelze jít. Je efektivní ho vzdělat třeba na 80 procent jeho vlastního stropu schopností za čas T, dosažení zbývajících 20 procent stojí velmi mnoho času násobku T. S tím se nedá nic dělat. Každý má ten strop zásadně jinde a s tím stropem se nedá moc hýbat, co sudičky nadělí, to člověk má. Další faktor je to, že se může podařit, aby nalezl a dělal to, na co má vlohy a to se nepovede vždy.

Tedy i učňovské školství má své místo a ten experiment, kdy se v naší zemi rozdávají bakalářské a inženýrské tituly jak na běžícím pásu lidem, kteří by nedostali ani maturitu před třiceti lety. Nejhorší na tom je, že na dobrých vysokých školách se vynuceně snižuje úroveň, neboť i talentovaní studenti, kteří by normálně odešli do dalekého města a tam by se někam posunuli dopředu, tak zůstanou někde doma na lokální vysoké škole, kterou snadno vystudují a neposunou se nikam. Společnost tak přichází o osobnosti, které ji někam táhnou dopředu. Navíc na kvalitních vysokých školách pak tito kvalitní studenti chybí a protože i na těchto školách musí projít nějaká část populace třeba 25 procent , tak se celková úroveň studentů snižuje. To je dáno zase způsobem financování školství, školy obecně jsou placené na za každý rok studenta, který nastoupil na školu.

Tento princip o kvalitě platí i na středních školách, dnes má maturitu praktický každý. Fakticky je nutné dnes vždy při náboru pracovníků posuzovat ne to, jestli má maturitu nebo titul bakalář či inženýr, ale z které střední školy má uchazeč maturitu nebo z které vysoké školy je to inženýr, v závislosti na fakultě a případně i oboru. Bohužel i úroveň řady učňovských oborů poklesla do míry, že absolventi nejsou použitelní. Celkově je problém v nedostatku financí ve školství, společnost reprezentovaná vládou chtěla rozdávat více titulů, ale není ochotná na to věnovat více finančních prostředků než po revoluci a neuvědomuje si přesně stejná fakta jako autor textu o distribuci schopností lidí v populaci.

Co se týče Španělska, z toho bychom se skutečně měli poučit. Devalvace vzdělání v této zemi proběhla sice mírnějším tempem než u nás, tedy také skoro každý má nějaký titul, ale ve výsledku je velké procento nezaměstnaných vysokoškoláků. Člověk má právo dostat šanci na vzdělání formou vzdělávání na různých urovních a formách škol, ale toto vzdělání nelze libovolně vynucovat.

Nejlépe bude, pokud se tématu vzdělání a vzdělávání autor textu nadále věnovat nebude, dokud v něm nebude delší dobu pracovat a neuvidí do podstaty věcí.
13. 10. 2013 | 22:08

Targus napsal(a):

To: Parabellum

Skutečnost, že někdo neumí pořádně česky, neznamená, že je hlupák, Mirabelko. Já česky mluvit taky neumím, anžto mám češtinu jako jazyk druhý v pořadí. Můj mluvený projev je celkem katastrofální a přesto mi dovolil dosáhnout relativně solidního vzdělání.
A pokud nejste schopen pochopit, že ten - podle vás - hlupák vydělal zhruba průměrný plat, o kterém píšete, tudíž není rozhodně reprezantativním vzorkem fárajících lopat, neboť jest v této zemi obvyklé, že pod průměrem jsou zhruba tři čtvrtiny špindír, jak je nazýváte, nezbývá, než vám popřát větou, kterou pronášela moje babička při pohledu na obecního blázna, který za chůze neustále poskakoval, máchal rukama a dělal ksichty:
Jó, až jednou dostane rozum, ten si pohoví.

Tak, roháč pod jazyk, mirabelko, cedéčko makovým mužíčkem a chrápat.
13. 10. 2013 | 22:10

Michal napsal(a):

I nunvář by měl mít rezervní profesi a neustále své kompetence rozuvíjet, nejen sledovat Bohdalovou a jí zřejmě inspirovanou Kateřinu (první na balkoně, druhá už naostro) ... podobně v polovici života je čas profesi měnit, voják je nadranc, jde třeba učit, učitel je nadranc, jde třeba dělat vyhazovače aby tam Kateřině neublížili.... jedna věc produktivní stít a docela jiná stát organizovanbý zločinem jako hampejz...myslí si Michal
13. 10. 2013 | 22:15

Michal napsal(a):

Proč by španělslký vysokoškolkák nemohl makat na poli? proč na to vozí lidi až z ZUkrajniny... protože blíž žádný nejsou a poslední dobou až z Běloruska, protože si tam nechali zahnízdit Paroubky a jejich naučenou bezmoc, sociálnbí byzyns, z lidí nadělt zíávislé voliče na sociálce , miliardy cpát těm, co na tom rejžují... kdyby Paroubek poslal lidi makat, třeba za polovic, zbytek sociálka... byli jsme jinde, ale morová nákaza bezmoci zachvátila zemi a jen už se krade, nemá vilku v Kalifornii nebo v čřecku jako politik? musí kríástm, jinak to nejde
13. 10. 2013 | 22:19

strejda napsal(a):

Každý, nebo skoro každý má mít maturitu. OK, proč ne. Průměrné IQ je 100 a polovina lidí je nad, polovina pod. To je dáno definicí IQ. Budou-li mít maturitu i lidé, kteří mají podprůměrné IQ, bude to velmi zajímavé. Maturita se stane nutností a bude zcela k ničemu. Její úroveň bude muset být nastavena hodně nízko. Stejné je to i s vysokoškolským vzdělám. Buď bude vysokoškolák vynikající nadprůměr nebo člověk s podprůměrným IQ. Umím si přestavit takového podprůměrného statika, lékaře, učitele etc. etc.
13. 10. 2013 | 22:34

Pepa Josef napsal(a):

Už Sokrata otrávili za to, že dokazoval lidem, že se vyjadřují k věcem, o nichž málo vědí. Sám se tomu snažil vyhnout (vím, že nic nevím...). Že se autor nebojí bolehlavu. Nebo že by šly SCIO testy málo na odbyt, proto je třeba opět přihřát polívčičku? A názor, že je technik jako technik, je možná dobrý do verneovky, ale dneska to moc nefunguje.

Čím to jen je, že člověku, který není hloupý, nevěřím ani za mák, že své články "myslí upřímně"... Spíš by se měl autor zamyslet nad tím, že na mnohé "učební obory" do "učňovského školství" (tyto termíny totiž školský zákon už nezná!), které si náročností nezadají s maturitním vzděláváním (výpočetní technika, cizí jazyk, programování, zodpovědnost dělat na stroji za padesát milionů zakázku za sto), chodí žáci se čtyřkami a pětkami - tedy při naší současné úrovni základních škol blbečci, kteří neumí naprosto nic a jsou takřka nevzdělavatelní. A co jich je! To je v pořádku? Tedy degenerujeme?
13. 10. 2013 | 22:46

Jiří napsal(a):

Bože, tenhle pán tady bude kecat. Stačí, jaké platí zájemci o studium nehorázné sumy za přijímací zkoušky.
13. 10. 2013 | 23:28

Jetvart napsal(a):

Není podstatný rozdíl mezi výrobou automobilu a elektromobilu.
14. 10. 2013 | 07:33

ščastný euroobčan napsal(a):

To autor: Reálný příklad
Nabídka práce na městském úřadě pro středoškoláka (15 000 hrubého, pro pana Štefla upřesním , že českých korun), 130 přihlášených, vítěz znám dopředu, takže až si haviř urobi maturitu, bude v komparzu o jednoho cy.a víc, ale ten systém vzdělávání havířů pan Štefl za peníze EU (naše daně, nevýdělky a nedůchody) rád zařídí.
14. 10. 2013 | 07:46

muromec napsal(a):

Já bych řekl, že se projevuje další výrazná přednost bývalého socialismu: Ano, nebyl tak ekonomicky výkonný. Lidé v práci měli nižší produktivitu. Někteří byli na flecích, kde vůbec nic nevyprodukovali (a dnes takoví nejsou? Řekl bych, že je takových desetkrát víc než v socialismu).
Jenomže byli všichni zamestnaní. A jestli si vszpomenete, za dob socialismu jsme se mohli všichni spolehnout na jednu zásadní věc: Že příští rok bude o malinkatý kousek lépe, další rok zase o malinkatý kousek lépe, a tak dále, že to nepůjde nikdy k horšímu.

Pak byl socialismus ekonomicky "udolán" kapitalismem. A co máme teď? Jssně, kapitalisti ze zaměstnaných vytřískají několikanásobnou produktivitu, a dají jim o několik desítek procent vyšší mzdy, než by dostávali v socialismu. (I když, při známém propočtu socialistické a kapitalistické koruny 1:10 - znali jste někoho, kdo v socialismu vydělával třeba 1.500 Kčs /obdoba dnešních 15.000 Kč/? Nebo dokonce 850 Kčs /obdoba dnešních 8.500 Kč/? Já teda ne. Snad uklízečku na poloviční úvazek.)
A ti kteří jsou v kapitalismu stále ještě zaměstnaní pak ze svých odvodů a daní platí nuzné živobytí stovkám tisíc nezaměstnaných a jejich ubohým rodinám. Nějaké té stovce tisíc - a bude jich pořád víc - bezdomovců, těm se už neplatí vůbec nic. Ať chcípnou když si v kapitalismu neumějí najít místo, když nejsou dostatečně tvrdí a silní, že?

Je tady někde jinde článek, jak si vysokoškoláci filosofických směrů neumějí najít místo, jak končí v call-centrech, jak berou místa středoškolákům. Kdoví, snad kdyby to zkusili v OKD jako havíři. To by pak Česko bylo světovým unikátem: Obyčejný havír Bc., rubač na předku Mgr.

A nejlepší na tom celém je, že ten slavný kapitalismus dnes už zjevně sám sebe taky ekonomicky udolává. Co vám říkají známá čísla o nezaměstnanosti, hlavně mladých, hlavně v Jižní Evropě? Co vám říká fakt, že portugalští studenti houfně odcházejí do Angoly a Mozambiku, jedině tam snad ještě najdou slušnou práci. Že španělští mladí lidé utíkají do Jižní Ameriky?

Dnes už neplatí ta socialistická jistota, že náš život se bude po malých krůčcích každým rokem pořád zlepšovat, že se máme drobátko na co těšit i v příštím roce. Malému procentu šikovných se daří ohromně, ale ti ostatní se třesou, aby po mírném zlepšení nenastal strmý pád, a pak ještě strmější, do jámy z které se už nevyhrabou nejen oni, ale ani jejich děti, a děti jejich dětí. Jo, kapitalismus - pošušnáníčko nad jiné.

Takže teď hezky spolu: "Jsme tady v kapitalismu, jsme tady rádi, chcem tady zůstat aspoň tisíc let!"
14. 10. 2013 | 08:13

Soňa napsal(a):

Mě běhá mráz po zádech, že někdo, kdo umí psát na klávesnici a číst, si je líný přečíst pořádně o čem vlastně píše. Projděte si autore ty nabídky práce jednu po druhé a vytřiďte si laskavě nabídky na práci typu obchodník s teplou vodou, pojišťovák a realitní makléř na ŽL. Zjistíte, že počet uchazečů na jedno SKUTEČNÉ pracovní místo se vám rázem zdvojnásobil (pozitivní odhad). Sám děláte svoji práci tak, že si přečtete souhrnný přehled nějakých procent (už byste sám měl vědět, jak je procento prolhaná míra) a vyvozujete závěry. Pro mě jste jasný flákač, tomu také odpovídá rozsah vašeho článku a povrchní úvahy rozumově na úrovni 19 letého maturanta, který ještě sní o tom, jak skvěle vystuduje a pak bude dělat skvělou práci a problémy se jej netýkají, protože ty mají jen ti, kteří se nikdy neučili a jsou líní - za ty samozřejmě považuje všechny ostatní kromě sebe.
14. 10. 2013 | 08:32

Rigel napsal(a):

já jsem v socialismu ( 1989 )vydělávala po maturitě 1.300 čistého ( 500 záloha, 800 dobírka :-) v podniku Geodezie jako administrativní pracovnice v oddělení Evidence nemovitostí :-) - práce na tehdejším jednoduchém PC, místo monitoru televize Merkur.
14. 10. 2013 | 08:38

neo napsal(a):

Soňa:

nevím, která z nabízených pozic pro obchodníky se zabývá prodejem teplé vody, ale i to je práce, stejně jako pojišťovák nebo realitní makléř. Takže i toto jsou skutečná pracovní místa.
14. 10. 2013 | 08:39

turista napsal(a):

Manuální profese jsou stále potřeba. Nechce je však nikdo dělat protože jsou špatně placené. Až budou dobře placené, situace se změní. Rodiče dnešních dětí ví, že pokud dítě vystuduje VŠ a uplatní se v dobře placeném oboru nebude muset rýt hlínu, tak jako ji ryjí dnešní dělníci. Ne každý však může dělat manuálně jako OSVČ. Navíc ani OSVČ nemají jednoduchý život i když daňové paušály zvláště u manuálních prací jsou atraktivní (odpis 80%).
14. 10. 2013 | 10:57

Dr. Rejsnil napsal(a):

Podle autora článku je řešení naprosto jednoduché: zaveďme povinně vysokou školu pro všechny a je konec s nezaměstnaností. Každá pomocná síla v kuchyni, zametači náměstí atd. budou mít titul Mgr. nebo Ing. a o práci se už nemusí bát.
14. 10. 2013 | 11:24

Soňa napsal(a):

Neo - takto bohužel vypadá jen na papíře, naprosto typický průběh takového zaměstnání je, že obíháte terén a z původně slibovaných 30 tis. měsíčně, to jeden měsíc dá třeba 12, další měsíc 6 a ten třetí měsíc už jste zpátky na ÚP, protože zálohy na soc. a zdrav. nepočkají, jenom ti klienti se nějak nehrnou. True story - mám několik známých, kteří si tím prošli. A v regionu, kde bude 25% domácností bez příjmu si nikdo novou životní pojistku za 1500 zakládat nebude. (agentem s teplou vodou rozumnějte různé zástupce společností, které nabízejí levnější plyn a elektřinu apod., jéje, těch je).

BTW - říct o někom, kdo dejme tomu pracoval 20 let někde v dole (to není jen rubání, to je kvalifikovaná obsluha strojů a technologií, důlní zámečnictví, údržba), tudíž je skutečným ODBORNÍKEM na svoji práci, že se měl lépe učit, bo jeho zaměstnavatel jde z měsíce na měsíc do kytiček, takže smůla, vyžaduje značnou odvahu, v tomto je třeba stvořitele článku ocenit. Ale o tom, jaký šok zažívá v turbulentní době kvalifikovaný pracovník by se daly popsat stohy papíru. Jeden se dal na ekonomiku a po pěti letech zjistil, že jsou potřeba konstruktéři. Druhý se dal na průmyslovku a pak v průběhu jednoho desetiletí odešly všechny průmyslové firmy z jeho dojezdové vzdálenosti do Číny. Atd. Hlavně těm lidem neříkejte, že se měli lépe učit nebo jiný obor, protože ani vy nevíte, co s vámi za tři roky bude.
14. 10. 2013 | 12:24

neo napsal(a):

Soňa:

většinou máte slíbený základ a zbytek podle toho, jak se snažíte.

Taky mám dost známých, kteří tim prošli, ať už šlo o pojišťováky, brokery či obchodníky nabízející smlouvy na plyn či elektriku. To, kolik mají klientů ale není otázka zda se jedná či nejedná o práci, ale zda umí či neumí v té které oblasti pracovat a získat klienta.

co se týče vzdělání, vždycky je nutné vybírat obor podle možnosti uplatnění. Když ale 20 let horníci slyší, že se propouštět bude, tak nevidim jediný důvod, proč během těch 20let ze sebou něco neudělali, aby byli na tu nevyhnutelnou možnost připraveni.
já takovou výhodu jako oni nemám. Nemohu na 20 let dopředu vědět, kam se pohne trh s oborem, který dělám já.
14. 10. 2013 | 12:36

Petr L. napsal(a):

Nic proti predstave "maturitu kazdemu z nas". Uz v soucasnem systemu stredniho skolstvi je v podstate jedno, jestli studujici strednich skol vytouzeny papir proste dostanou, nebo si jej formalne zaslouzi - soucasne maturitni vysvedceni nedokazuje uroven vzdelani.

Jinymi slovy - maturitu kazdemu, kdo prokaze jasne definovane penzum znalosti v matematice, materskem a svetovem jazyce a v pripade odbornych skol v profilovem predmetu - ANO. Jinak je to cesta do pekel provazena EU predstavou o tzv. rovne dostupnosti vzdelani. Ostatne ani tzv. vysokoskolsky vzdelani lide na tom aktualne nemusi byt o mnoho lepe...
14. 10. 2013 | 12:59

gaia napsal(a):

neo

hlavně abyste si na to za 20 let vzpomněl, až vás budou propouštět a byl pořád tak akční a flexibilní
14. 10. 2013 | 13:06

gaia napsal(a):

Petr L.

diskriminační je už to, že by každý měl prokázat jasne definovane penzum znalosti v matematice, materskem a svetovem jazyce

když různé typy škol mají různé hodinové dotace na uvedené předměty a navíc se učí různé dalšé púřeměty a praxe, které se zas neučí na gymplech a kde je matematika a ,nmateřský a světový jazyk vlastné gró celého studia.
Pak jsou gymnazisté zvýhodňováni a studenti jiných škol, kde gró studia je praxe a odborné předměty naopak znevýhodňováni, neb oni toto mají vlastně navíc a ještě se to musí probrat za daleko méně hodin

v tom je ta diskriminace státem vymáhaných zkoušek, neb státní úředník nemá o ničem poruchy a doufá, že by do života měl vstupovat nějaký universální a jednotný android nutně řešící jeho fantasmagorie vymyšlené jeho speciálním od života odtrženým mozkemmozkem u zeleného srtolu někde v kanclu na ministerstv
14. 10. 2013 | 13:14

neo napsal(a):

gaia:

už jsem psal, že nemám takovou výhodu jako horníci.
14. 10. 2013 | 14:16

gaia napsal(a):

neo

zase se tak nenadřete a analytiků není tolik jako horníků a nebudou o práci přicházet všichni naráz, takže výhodu máte a velkou
14. 10. 2013 | 14:48

neo napsal(a):

gaia:

pokud nelžete,tak máte možnost srovnání a tudíž víte, že manuální práce a ta duševní si spolu v ničem nezadají.

co se týče hromadného propouštění, já tu výhodu tedy nevidim.
V podstatě je jedno jestli se propustí jeden nebo 800. Pořád bude propuštěnej.
14. 10. 2013 | 15:25

gaia napsal(a):

neo

vaši podivnou logiku nechápu, pokud bude hledat místo 1, věřím, že ji najde, pokud ji bude hledat naráz v 1 městě 800 lidí, pak mají smůlu, až na ty jednotky, možná 10 lidí tu práci najde, ale všichni na 100% určitě ne.

a už vás vidím, jak jdete fárak, když je duševní a fyzická práce to samé. Kdyby to tak bylo, pak by byl problém vzdělávání vyřešen. Maturitu by rozhodně nepotřebovali všichni a ani by o ni všichni neusilovali, nač taky.
14. 10. 2013 | 15:45

neo napsal(a):

gaia:

proč v jednom městě? Proč stejnou práci? Kde máte zbytek z konkurence? To že přibude někde 800 a někde jeden neznamená, že je tam jen těch 800 a jeden.

nenapsal jsem, že je to to samé. Je to každé v něčem jiné, ale co se týče námahy, si spolu nezadají. Já možnost srovnání mám, manualně jsem pracoval při studiu naprosto běžně.
14. 10. 2013 | 16:31

Jakub napsal(a):

Důvod, proč politici mluví o posilování učňovských oborů? Napadá mě motivace - více vyučených lidí = více lidí závislých na tom, aby se o ně stát svojí politikou staral = více lidí závislých na státu = větší moc státu a vedoucích politiků, zejména těch levicově orientovaných (protože ti pravicoví se o ty chudé nepostarají).

Je to jasná logika - někdo nadělá chudé, aby se o ně mohl starat. Jeho moc se tak posílí.
14. 10. 2013 | 21:40

muromec napsal(a):

to Jakub 14.10.2013 21:40
Jakube, vy se vnímáte jako myslící bytost? Váš myšlenkový proces je mírně řečeno šokující. To opravdu nejste schopen domyslet něco více do hloubky, a s použitím nějaké všeobecné inteligence? Ale ten způsob myšlení jste asi nachytal od našeho mladého přítele nea. A vy budete zřejmě ještě o něco mladší, že?
15. 10. 2013 | 06:52

Pepa Josef napsal(a):

Já tomu neovi nic zlého doopravdy nepřeju, to nikomu, opravdu, ale jak ten by potřeboval přes hubu, aby ho přešla ta jednostranná sebestředná ekonomická omezenost, nalinkovanost života a získal přehled, toleranci a vnímavost... ach jo.

Mně se strašně zalíbil termín (gaia?) "universální a jednotný android":)); jen aby z toho nakonec nebylo jedno "universální a jednotné window"...
15. 10. 2013 | 08:40

neo napsal(a):

Pepa Josef:

ano, agresivita komunistických extremistů se nezapře. Vše řešit násilím. Dráty na hranice, střílení do lidí, kteří chtějí pryč z totalitního krvavého režimu.
15. 10. 2013 | 10:18

mik napsal(a):

Ceske skolstvi se pysni tim ze propaguje vsestranost ale v dnesni zapadnim svete je proste specializace ,,v USA jeste vetsi,,, tam kdyz zahradnik najde v trave sklenici tak ji nesebere ale rekne ze je na to uklizeci firma ze on neni popelar,, a tak to proste je kazdy umi sve dokonale a ten pak nema problem najit praci nakonec to vyzniva logicky jak kvalitni je treba nejaky multifukcni stroj ten co obsahuje plno funkci nebo ten co je zamereny na jednu a poradne ? ano clovek neni stroj a taky hodne lidi preferuje tu multifunkcnost ovsem u remesla skutecne je nejdulezitejsi remeslo a ne ta maturita ostatne nakonec pak s 3 letych ucebnich oboru byly 5 lete s maturitou a docela by bylo po problemu co s 18 letymi kteri nemuzou najit praci,,, jenze tenhle problematicky vek nikdo ve skole uz nechce tedy na tom ucilisti,, jsou to plnoleti lide a tezko se vtesnavaji do prilisnych narizeni,, i kdyz treba na brigadach v supermarketech ta sikana a ponizovani lidske dustojnosti a ruzna nesmyslna narizeni jsou na dennim poradku taky jim tam niko nechce jit delat nizka mzda a jeste otravovani,,,
15. 10. 2013 | 12:00

Zdeněk Brom napsal(a):

neo:

Mno, a jak řeší Váš režim protesty lidí, kteří jsou ohrožováni problematickým soužitím s některými sociálními skupinami?

Vodními děly, pendreky, policejními provokacemi, zastrašováním, zatýkáním, mediální dehonestací atd.
15. 10. 2013 | 12:59

neo napsal(a):

Zdenek Brom:

pokud jsou protesty nenásilné, jako v případě párkařů na václaváku, když se bijí za 16 platy, tak se nic neděje.

Pokud se vyzbrojí mačetama, boxerama a jdou pobít pár jiných, tak se pochopitelně do cesty postaví kordon policistů, kteří brání v tu chvíli napadené.
15. 10. 2013 | 13:28

Zdeněk Brom napsal(a):

neo:

Cituji: "Pokud se vyzbrojí mačetama, boxerama a jdou pobít pár jiných..."

Při posledním mačetovém útoku jsem žádnou ochranu policistů nezaznamenal. V Duchcově policista násilí viděl a zůstal ukrytý.

Při protestech tyto zbraně buď nebyly, nebo se některé (obušky) nacházely v rukách policejních provokatérů. Ostatně, zmlácení vozíčkáře policií je také slušný výkon.
15. 10. 2013 | 14:07

Pepa z depa napsal(a):

Spolužák má maturu, dnes jsem ho viděl jak chodí po náměstí ve slušivém oblečku a zametá, u srdce mě zahřálo " Děkuji Klauzíku i tohle jsi zničil" ten borec co tu četl básně v AJ a prohlašoval že není tak blbej aby se živil rukama - ten tu zametá a zametá. Spravedlnost existuje.
15. 10. 2013 | 14:14

neo napsal(a):

pane Brome, pletete dohromady nezakročení jednoho policisty proti násilí a zakročení skupiny policistů proti plánovanému násilí.

podle mě je zákrok nutný v obou případech.
15. 10. 2013 | 15:00

zdenekbrom napsal(a):

neo:

Nepletu dohormady nic. Na jedné straně zde máme řadu násilných činů proti nimž se žádná prevence neděje a pokud se stanou, často se ani neřeší. V tu dobu řadový občan nikoho nezajímá.

Pak tu máme protesty, které se na tomto základě vzedmou a hle, hned je v pohotovosti celá policejní stafáž s celou svou důrazností. Zcela automaticky se takovým protestům podsouvá pokus o násilí. V Č.B. se ale ukázalo, že pachatelé násilí mohou být i ve službách policie.

Stejnou ukázkou je ale i dvojí přístup okolo protiprávního obsazení budov. Pokud to udělají alternativci, hned je těžkooděnci vypakují. Pokud část sociálních skupin, přešlapuje se zdlouhavě okolo horkého bramboru.

Tohle lidé mají každý den na očích. takže je už přestaňte strašit nějakým rudým násilím.
15. 10. 2013 | 17:36

Jaroslav Klenot napsal(a):

Cílem kapitalizmu je zisk.
Lidský jedinec je nezajímavý.
To se týká všech oblastí, tedy i zdravotnictví, školství, bezpečnosti, obchodu ... tedy i rekvalifikací.
Do 89 jsem považoval Mojžíše, který nechal pobít ty co se klaněli zlatému teleti za surovce.
Nyní jsem poučen, je to jediná možná cesta.
16. 10. 2013 | 07:32

Ládik!!! napsal(a):

Třeba Milan Štěch má maturitu a šikla se mu v senátu.
16. 10. 2013 | 07:37

Pepa Josef napsal(a):

neo:
jéžišmarjá, ty seš vůl:)))))
16. 10. 2013 | 08:36

neo napsal(a):

Pepa Josef:

ano, krom násilí ještě urážky. U komunistických extremistů nic výjimečného.
16. 10. 2013 | 09:21

mahathma napsal(a):

Zaujímavý názor, ale myslím, že podpora učňovského školstva neznamená to, aby ľudia mali nízke vzdelanie, ale aby menej ľudí malo vysokoškolské vzdelanie v totálne zbytočných oboroch (napr. kultúrna antropológia), s ktorými aj tak budú môcť vykonávať iba nekvalifikovanú prácu.
16. 10. 2013 | 13:48

Bobík napsal(a):

Problém není ve vzdělání, problém je ve věku. Mě je 55 a už přes rok hledám práci, přestože jsem IT profík a pražák. Do padesátky vyhledávaný, po padesátce nežádoucí. A tak na tom budou i ti horníci.
Podotýkám že jsem v dobré kondici a práceschopný... umím víc než ve třiceti.
Ti horníci jsou o reálné situaci informovaní lépe než pan ředitel SCIO.
16. 10. 2013 | 15:03

Bobík napsal(a):

A především, jak tu mnozí píšou: hornictví není nekvalifikovaná práce. Možná vyžaduje vyšší úroveň pochopení reality než běžná práce asistentky.
16. 10. 2013 | 15:08

Lspeedy napsal(a):

Tedy podle Vás, když budou mít maturitu všichni, přestane existovat nezaměstnanost?
Není to náhodou spíš tak, že ten horník z maturitou vytlačí z pracovního trhu zase někoho jiného bez maturity? ;-)
04. 11. 2013 | 13:14

pepa napsal(a):

Takové stanovisko může vyjádřit jen hlupák ! Kdo by na vás pracoval, vytvářel
materiální hodnoty ? Vždyť by jste zdechly hlady.
17. 11. 2013 | 18:46

Jarle Halsnes napsal(a):

Pane Šteffl, čím víc Vašich blogů mám za sebou, tím větší pochybnosti o Vás mám. Docela by mne v té souvislosti zajímalo, jaké že vzdělání máte a jaké motivy mohou někoho přimět, aby se snížil k něčemu takovému. Zvlášť Vaše poznatky z hornictví jsou fascinující. Jste typickou ukázkou toho, kam by Vámi propagované věci vedly.
24. 11. 2013 | 16:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy